קרטוקונוס

קרטוקונוס היא מילה שמקורה ביוונית ומשמעותה קרנית (Kera) חרוטית (conus). זוהי מחלה מתקדמת של הקרנית שבה הקרנית הולכת ומתקמרת בהדרגה, ומשנה את צורתה מצורת כיפה סימטרית לצורה קמורה מאוד ולא סימטרית.

קרטוקונוס מתקדם במבט מהצד

קרטוקונוס מתקדם במבט מהצד – הקרנית מאוד קמורה.

קרטוקונוס מתבטא בכך שהקרנית הולכת ונעשית דקה במקביל לכך שהיא הולכת ונעשית קמורה יותר עם הזמן. הצורה החרוטית והלא-סימטרית של הקרנית גורמת לכך ששבירת קרני האור במהלכן דרך הקרנית אינה סימטרית, ולכן קרני האור אינן מתמקדות היטב על פני הרשתית. הדמות המתקבלת על הרשתית מעוותת ולא ברורה. התוצאה היא הופעה של צילינדר הולך וגדל במשקפיים, וירידה בחדות הראייה.

קרטוקונוס מתחיל על פי רב בשנות העשרה המאוחרות (בד"כ בסביבות גיל 15-16) או בשנות העשרים המוקדמות, ויכול להתקדם באיטיות במשך מספר שנים. קרטוקונוס יכול לפגוע בקרנית בשתי העיניים או בעין אחת. ככל הנראה קרטוקונוס היא מחלה גנטית, שבה מעורבות גנים שונים באנשים שונים. עד כה נמצא מספר קטן של גנים הגורמים למחלה זו. בנוסף קרטוקונוס יכול להיגרם כתוצאה משפשוף כרוני של העיניים במשך שנים רבות, על רקע דלקת אלרגית בעיניים.

הטיפול הראשוני בקרטוקונוס כיום הוא קרוס לינקינג (קשרי צילוב) של הקרנית, אותו יש לבצע מוקדם ככל האפשר, כאשר המצב מאובחן. כדי לשפר את הראייה יש בד"כ להרכיב עדשות מגע מיוחדות. במקרים הקשים של קרטוקונוס, כאשר עדשות מגע לא יכולות יותר לשפר את הראייה או כשלא ניתן יותר להרכיב אותן, ניתן לבצע השתלת קרנית.

קרטוקונוס - מידע נוסף

על מה מתלונן אדם שיש לו קרטוקונוס?

על מה מתלונן אדם שיש לו קרטוקונוס?

הסימנים הראשונים של קרטוקונוס הם ירידה בראייה המלווה בעליית המספר במשקפיים, ובעיקר בצילינדר שגדול יותר מהמספר עצמו.

מהן הסיבות להתפתחות קרטוקונוס?

מהן הסיבות להתפתחות קרטוקונוס?

הסיבה העיקרית להתפתחות הקרטוקונוס היא גנטית במרבית המקרים. כנראה שמדובר במספר רב של מוטציות גנטיות האחראיות על פגמים בחלבונים המבניים המרכיבים את הקרנית. עד כה אופיינו רק חלק קטן מאוד מהליקויים הגנטיים. בחלק קטן מהמקרים הקרטוקונוס נרכש על רקע שפשוף כרוני של העין, בעיקר במחלות אלרגיות של העין בילדים כגון דלקת אביבית.

כיצד מאבחנים קרטוקונוס?

כיצד מאבחנים קרטוקונוס?

האבחון של קרטוקונוס נעשה ע"י שילוב של מספר בדיקות: בדיקת המשקפיים שבה הצילינדר גבוה מהמספר, מיפוי ממוחשב של קרנית (טופוגרפיה) שבה נמצא איזור קמור ולא סימטרי, בד"כ בחלק התחתון של מרכז הקרנית, ובידקת פאכימטריה המדגימה קרנית דקה.

הטיפול בקרטוקונוס

הטיפול בקרטוקונוס

הטיפול בקרטוקונוס כולל מספר שלבים, ותלוי במידת החומרה, ובראיה התפקודית של המטופל. הטיפול כולל עדשות מגע מיוחדות, טיפול בקשרי צילוב (קרוס לינקינג), השתלת טבעות, והשתלת קרנית שכבתית או מלאה.

הטיפול בקרטוקונוס – עדשות מגע

הטיפול בקרטוקונוס – עדשות מגע

עדשות מגע קשות נותנות פתרון אופטי מצויין בכל השלבים של קרטוקונוס. קיימים סוגי עדשות שונים לקרטוקונוס כגון עדשות קשות רגילות, עדשות היברידיות, עדשת מגע רכה עם עדשה קשה (פיגיבק), עדשות עם גיאומטריהמורכבת ועדשות סקלרליות.

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת טבעות בקרנית

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת טבעות בקרנית

ה"טבעות" הן שני מקטעים בצורת קשת העשויות מחומר קשיח, מושתלות בתוך הקרנית וגורמות לשינוי בצורתה ולהקטנת קמירותה. הטבעות לא מרפאות קרטוקונוס אך גורמות לירידה בקמירותו וליכולת להתאים עגשות מגע בצורה טובה יותר.

הטיפול בקרטוקונוס – קשרי צילוב (קרוס לינקינג)

הטיפול בקרטוקונוס – קשרי צילוב (קרוס לינקינג)

קרוס לינקינג (קשרי צילוב) של הקרנית הוא טיפול שמטרתו לייצב את רקמת הקרנית במקרים של קרטוקונוס הנמצא במצב של התקדמות והחמרה. הטיפול מבוסס על שילוב של ריבופלאבין (ויטמין B2) המוזלף על פני הקרנית עם חשיפה לקרינת UV-A. שילוב זה גורם ליצירת קשרים פנימיים בין מולקולות הקולגן המרכיבות את הקרנית. קשרים אלו תורמים להקשחת הקרנית ולמניעת ההתקמרות הגוברת שלה, ולעצירת הקרטוקונוס.

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת קרנית

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת קרנית

השתלת קרנית מבוצעת כפתרון אחרון לאחר שלא ניתן יותר להרכיב עדשות מגע כל שהן. בניתוח נלקחת קרנית מתורם וחלקה המרכזי מושתל במקום החלק המרכזי של קרנית החולה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

תוצאות מיפוי קרנית 03/07/2021

בת 38 מרכיבה משקפיים מגיל 6. אחרי לידה שלישית הרגשתי שהראייה פחות חדה ופניתי לרופא עיניים (במקביל גם החלפתי משקפיים הצילינדר גדל מעט) הוא הפנה אותי למיפוי ולהלן התוצאות:
עין ימין אסטיגמציה רגיל מיפוי אחורי תקין עובי קרנית 479 מיקרון
עין שמאל אסטיגמציה לא רגילה מיפוי אחורי תקין עובי קרנית 480 מיקרון
ולסיכום רשום שאין בדיקות קודמות להשוואה אבל העובי דק יחסית (מתחת ל500) ויכול להתאים ל forum frust keratokonus.
האם יש סיבה לדאגה? אודה מאוד לתשובתך

שלום רב,

קשה לענות לשאלתך בלי לראות את המיפוי. ככל הנראה מדובר בקרניות דקות. בגיל שלך, גם אם יש לך קרטוקונוס קל ויציב - הוא ככל הנראה לא יתקדם ולא יגרום לבעיה. מומלץ לבצע מיפוי חוזר בעוד מספר חודשים כדי לוודא יציבות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס חבוי וניתוח לייזר לתיקון ראיה 11/01/2021

שלום
אני בן 35, לפני מספר שנים בבדיקת התאמה לליזר התגלתה אצלי מחלת קרטוקונוס.
מאז ביצעתי מספר טפוגרפיות לאורך כמה שנים , אין שינוי, הוא נמצא בחלק התחתון ומוגדר כחבוי.
אני מרכיב משקפים ועדשות 3- ללא צלינדר או צלינדר חצי.(לא ברור אם יש שיפור עם צלינדר)
לשאלתי, האם ניתוח לתיקון ראיה זה משהו שאפשר לשכוח ממנו לאלתר או שקיימות אפשריות נוספות?
תודה.

שלום רב,

אסור לבצע הסרת משקפיים בלייזר כאשר יש קרטוקונוס. קרטוקונוס נגרם בגלל קרנית דקה ובגלל שינויים בתכונות שונות של אלסטיות וחוזק רקמת הקרנית. ניתוח לייזר גורם לירידה בעובי הקרנית, ולכן קיימת סכנה להחמרה בקרטוקונוס.

המושג קרטוקונוס חבוי מתייחס לקרטוקונוס קל ויציב. אולם הסרת משקפיים בלייזר עלולה לגרום לשינוי ביציבות הקרנית כפי שהוא היום, להידקקות הקרנית, לעלייה בקמירות הקרנית כתוצאה מכך, ולהחמרה בקרטוקונוס. ההמלצה לא לבצע הסרת משקפיים בלייזר במצבך היא קבועה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בצקת בעין 02/01/2021

שלום, יש לי קרטקונוס מגיל 12 ועד היום ראיתי עם עדשות סקלרליות ועכשיו אני באופן פתאומי לא רואה בעין הזאת , הרופא אומר שזה בעקבות בצקת ורק הביא לי טיפות מלוחות ואמר שזה ייקח חודשיים. רציתי לדעת אם זה הטיפול הנכון והאם אין צורך בהשתלת קרנית ואולי יש טיפול יותר יעיל?
תודה רבה

שלום רב,

ככל הנראה הופיעה בצקת פתאומית בקרנית. תופעה זאת של בצקת פתאומית בקרנית עם קרטוקונוס נקראת "הידרופס", והיא נגרמת בגלל קרע בשכבת תאי האנדותל הנמצאת בחלק האחורי של הקרנית. הבצקת בד"כ נספגת בתהליך הנמשך מספר שבועות. טיפות המלח המרוכז וטיפול מקומי בטיפות סטרואידים עוזרים להחיש את קצב ספיגת הבצקת.

ככל הנראה יהיה צורך בהמשך בהשתלת קרנית מלאה. מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס 04/04/2019

שלום רב אני בת 43 סובלת מקרטוקונוס בשתי העיניים. בעיו שמאל לא רואה בכלל עברתי ניתוח השתלת קרנית והבטיחו לי שיהיה שיפור בראיה אך אין כל שיפור ההפך יש הדרדרות מעומדת להסרת תפרים. בעין ימין ישנה הדרדרות בראיה מספר המשקפיים שלי – 9 ונראה לי שגדל לי המספר. אנני רואה כלום לא מזהה פרצופים לא יכולה לראות כתוביות בטלויזיה. אני ממש במצב דכאוני ואנני ישנה בלילות מדאגות. לעבוד הנני מסוגלת ולראות אפילו כתב מדף נייר. האם יכול להיות שהראיה תחזור באופן ספונטני באחד מן הימים? האם הורדת התפרים תעזור בשיפור הראיה? מה אני יכולה לעשות כדי לשפר את הראיה האם יש ניתוח כלשהו שיכול להחזיר את הראיה או מה יכול לשפר את הראיה. איך מחזירים את הראיה בבקשה לתשובתך

שלום רב,

מומלץ לנסות התאמת עדשות מגע סקלרליות לעין שלא עברה את הניתוח.

בעין שעברה השתלת קרנית מומלץ לעבור הסרה סלקטיבית של התפרים לפי מיפוי קרנית, ולהמתין לשיפור בראייה. לאחר הסרת מרבית התפרים כדאי גם שם להתאים עדשות מגע סקלרליות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לאחר ניתוח השתלת קרנית 08/05/2018

פרו אבי שלום ,
אני סובלת מקרטוקונוס בשתי העיניים , בעין שמאל הקרטוקונוס התקדם כולל צלקת , עברתי לפני 3 שנים ניתוח השתלת קרנית DALK לאחר הורדת התפר הממושך הראיה חזרה מטושטשת עם צילינדר גבוה ביצעתי relaxing incisions ,לאחר מספר חודשים עברתי הוספת תפרים בחתך ,אך הראיה לא משתפרת ,הרופא המטפל ממליץ על עדשה מיוחדת , האם זה לא מסוכן לשתל? האם ניתן לטפל במשקפים?
בעין ימין אני מרגישה הידרדרות בראיה הקרטוקונוס מתקדם ,בלי עדשה קשה אני רואה מטושטש האם כדאי לבצע ניתוח קרוסלינקינג או שהמצב לא יתקדם בהתחשב בגיל (אני בת 36) ולא כדאי התערבות רפואית ?
האם הריון ולידה משפיע על התקדמות הקרטוקונוס?

שלום יפה,

ניתן להתקין עדשת מגע על עין שמאל שעברה השתלת קרנית. ככל הנראה תזדקקי לעדשת מגע סקלרלית.

בעין ימין מומלץ גם כן לנסות עדשת מגע סקלרלית. אם זה לא יעזור יש לשקול השתלת קרנית. קרוס לינקינג יש לבצע רק אם יש עדות להחמרה בקמירות הקרנית, ואם ניתן עדיין לשפר את הראייה ע"י עדשת מגע. אם לא ניתן לשפר את הראייה עם עדשת מגע - אין טעם בקרוס לינקינג, ויש צורך בהשתלת קרנית. כ"כ צריך לבדוק אם עובי הקרנית מאפשר קרוס לינקינג.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטקונוס וצלילה 27/03/2018

שלום.
האם יש בעיה לצלול כשיש קרטקונוס?

טובה

שלום טובה,

הדבר תלוי בחדות הראייה שלך, והאם היא מספיק טובה כדי לראות ברור במהלך הצלילה. מומלץ להתייעץ בנושא עם רופא מומחה לרפואת צלילה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מיפוי קרנית 02/01/2018

לפני שנתיים בני בן ה-11 כיום ביצע מיפוי קרנית יצא תקין, שבוע הבא שוב נשלח לבצע את הבדיקה מה הסיכוי שהמיפוי לא יהיה תקין ?

שלום יונית,

לא יודע.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שינויים בראיה בעין ימין בלבד 01/01/2018

שלום רב,
אשמח לתשובתך.

רקע:
אני בת 35, 4 חודשים לאחר לידה. מניקה.
בריאה ברקע.
יש לי משקפיים מגיל 9.
בסביבות גיל 25 התייצב המספר. בסביבות -5.30 בשתי העיניים.בשמאל היה צילינדר קל. בימין ללא צילינדר.

התלונות:
מזה כחודש התחלתי לראות צל/כפילות רק בעין ימין בלבד. כל הזמן. ללא חבלות לא שמה עדשות מגע כלל.

בבירור שעשיתי:
בבדיקה עלה כי המספר ירד ל.4.5 ו צילינדר עלה.
כעבור יומיים אצל אותה רופאה ירד המספר ל. 3.5 .
בשלב זה נמצא כי יש לי גם דלקת העפעף בעין ימין. וקיבלתי טיפול בסינטומיצין וקומפרסים.
אתמול נבדקתי שוב. המספר ירד ל.1.75 והצילינדר עלה ל. 2.5.
אציין שלמרות תיקון הראיה אני עדיין רואה כפול.
מיפוי קרנית- תקין.
רשתית-תקינה
שדה ראיה תקין.
בדיקת לחץ- תקין.
Oct-תקין.
נוירואופטומולוג- בלי ממצא פתולוגי.

בהמלצת המומחים רכשתי משקפיים חדשות התואמות את המספר החדש. אבל יתכן בכלל שהמספר ימשיך להשתנות…

שאלתי-
אילו עוד בדיקות עלי לבצע?.

שמעתי מספר פעמים על השאלה שיתכן שדובר בקרקטונוס. אך האם יתכן היות ואין עליה במספר אלא שיפור.וגם מיפוי הקרנית תקין?

אובדת עצות. אשמח לקצה חוט שיוביל להמשך בירור.
נבדקתי על ידי 2 בתי חולים ורופא עיניים בקהילה שהרימו ידיים.

תודה רבה

שלום רב,

אכן סיפור מוזר מאוד. אם מיפוי הקרנית פורש כתקין אז אין לך ככל הנראה קרטוקונוס . מומלץ להמתין לריפוי מלא של הדלקת בעפעף העליון מצד ימין. יתכן שיש גוש בעפעף העליון שלוחץ על העין וגורם לשינויים ברפרקציה ולכפל בראייה?

לאחר ריפוי של הדלקת בעפעף העליון - כדאי לחזור על בדיקת המשקפיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בדיקת קרטוקונוס לצבא 13/12/2017

שלום ,
אני בן 17 ויש לי מספר גבוה לעניים (9 7) .
הייתי בצו ראשון לפני כשלוש חודשים והרופא שם בקש ממני פונדוס והערכת קרטוקונוס .
פונדוס הם קבלו בסיכום פרופיל אבל הם לא קבלו את הטופוגרפיה של העניים שנתתי להם…
התקשרתי איליהם והם רק יכולים להגיד לי שאני צריך לעשות מיפוי קרנית (ואי אפשר לדבר עם רופא שיודע!!).
עכשיו אין לי מושג למה הם לא מקבלים !!! עשיתי את הטופוגרפיה באוניברסיטה הדסה , כי אחותי לומדת שם והיא עשתה לי את הבדיקה עם המכשיר המיוחד .
האם יכול להיות שחסר נתונים ?
היה כתוב את שמי , תאריך לידה , identification code , ומתי עשיתי את הבדיקה.
ואז התמונה וכל הנתונים של העניים.
האם הם לא קבלו בגלל שחסר נתונים פרטיים (תעודת זהות,..) או שחייב שיהיה רופא שצריך לכתוב על הדף (סיכום אם יש לי קרטוקונוס או לא, חתימה , …)?
כי אחותי עשתה לי את זה ויכול להיות שהיא לא ידעה אם צריכים את הדברים האלו בדרך כלל !! (למרות שהיה מורה שהיא בדקה מה שהיא עשתה והיא לא הבינה למה הצבא מבקש דבר כזה)

תודה רבה לתשובתך !!!!!

שלום אבינועם,

כל מה שהיה צריך לעשות זה ללכת עם המיפוי לרופא עיניים מומחה לקרנית, שיסתכל על הטופוגרפיה ויכתוב מה הממצאים, ואם אין שם קרטוקונוס - אז שיכתוב שהבדיקה תקינה, שאין קרטוקונוס, ויחתום. פשוט מאוד. הרופאים בצבא שעוברים על החומר שלך הם לא בהכרח רופאי עיניים מומחים, ובטח שלא מומחים לקרנית, והבדיקה שהבאת להם ללא פירוש של רופא עיניים היא חסרת משמעות עבורם.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

האם זה אומר שיש לו קרטוקונוס? 21/08/2017

ערב טוב פרופ אבי,
בני התגייס ובלשכת הגיוס הורידו לו פרופיל ל82 בשל סבירות לקרטוקונוס ( מיפוי הקרנית לא יצא חד משמעי).
הוא מתלונן שהוא רואה מטושטש אפילו ממרחק קרוב יחסית של 20 מטר.
היום היינו בבדיקת ראיה ובאותה עין חש עליה הצילינדר של 0.75 מאז מרץ. בנוסף, בבדיקת הראיה הוא טוען שראה את המספרים שבמרכז הלוח ברור והשאר מטושטשים עד לכדי קושי בזיהוי. בבדיקת העיניים גם נמסר שהוא יכול לראות 6/6.הוא בן 18. האם לדעתך קיים קשר? תודה.

שלום רב,

בשאלתך הרבה נתונים לא ברורים. אי אפשר לענות על שאלתך בלי לראות את המיפוי, ובלי לדעת מהו המספר במשקפיים ומהו עובי הקרנית. אנא פנו לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית עם התוצאות של הבדיקות שעבר בנך.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם