חסכו מעל 1,000 ש"ח על משקפיים ועדשות וקבעו ייעוץ חינם עם פרופ' אבי סלומון, לחצו כאן

קרטוקונוס

קרטוקונוס היא מילה שמקורה ביוונית ומשמעותה קרנית (Kera) חרוטית (conus). זוהי מחלה מתקדמת של הקרנית שבה הקרנית הולכת ומתקמרת בהדרגה, ומשנה את צורתה מצורת כיפה סימטרית לצורה קמורה מאוד ולא סימטרית.

קרטוקונוס מתבטא בכך שהקרנית הולכת ונעשית דקה במקביל לכך שהיא הולכת ונעשית קמורה יותר עם הזמן. הצורה החרוטית והלא-סימטרית של הקרנית גורמת לכך ששבירת קרני האור במהלכן דרך הקרנית אינה סימטרית, ולכן קרני האור אינן מתמקדות היטב על פני הרשתית. הדמות המתקבלת על הרשתית מעוותת ולא ברורה. התוצאה היא הופעה של צילינדר הולך וגדל במשקפיים, וירידה בחדות הראייה.

קרטוקונוס מתחיל על פי רב בשנות העשרה המאוחרות (בד"כ בסביבות גיל 15-16) או בשנות העשרים המוקדמות, ויכול להתקדם באיטיות במשך מספר שנים. קרטוקונוס יכול לפגוע בקרנית בשתי העיניים או בעין אחת. ככל הנראה קרטוקונוס היא מחלה גנטית, שבה מעורבות גנים שונים באנשים שונים. עד כה נמצא מספר קטן של גנים הגורמים למחלה זו. בנוסף קרטוקונוס יכול להיגרם כתוצאה משפשוף כרוני של העיניים במשך שנים רבות, על רקע דלקת אלרגית בעיניים.

הטיפול הראשוני בקרטוקונוס כיום הוא קרוס לינקינג (קשרי צילוב) של הקרנית, אותו יש לבצע מוקדם ככל האפשר, כאשר המצב מאובחן. כדי לשפר את הראייה יש בד"כ להרכיב עדשות מגע מיוחדות. במקרים הקשים של קרטוקונוס, כאשר עדשות מגע לא יכולות יותר לשפר את הראייה או כשלא ניתן יותר להרכיב אותן, ניתן לבצע השתלת קרנית.

מעוניינים לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אך אתם לא יודעים האם אתם מתאימים? לבדיקת התאמה חינם השאירו פרטים אצלנו באתר ואחד מניציגנו יחזור אליכם.

קרטוקונוס - מידע נוסף

על מה מתלונן אדם שיש לו קרטוקונוס?

על מה מתלונן אדם שיש לו קרטוקונוס?

הסימנים הראשונים של קרטוקונוס הם ירידה בראייה המלווה בעליית המספר במשקפיים, ובעיקר בצילינדר שגדול יותר מהמספר עצמו.

מהן הסיבות להתפתחות קרטוקונוס?

מהן הסיבות להתפתחות קרטוקונוס?

הסיבה העיקרית להתפתחות הקרטוקונוס היא גנטית במרבית המקרים. כנראה שמדובר במספר רב של מוטציות גנטיות האחראיות על פגמים בחלבונים המבניים המרכיבים את הקרנית. עד כה אופיינו רק חלק קטן מאוד מהליקויים הגנטיים. בחלק קטן מהמקרים הקרטוקונוס נרכש על רקע שפשוף כרוני של העין, בעיקר במחלות אלרגיות של העין בילדים כגון דלקת אביבית.

כיצד מאבחנים קרטוקונוס?

כיצד מאבחנים קרטוקונוס?

האבחון של קרטוקונוס נעשה ע"י שילוב של מספר בדיקות: בדיקת המשקפיים שבה הצילינדר גבוה מהמספר, מיפוי ממוחשב של קרנית (טופוגרפיה) שבה נמצא איזור קמור ולא סימטרי, בד"כ בחלק התחתון של מרכז הקרנית, ובידקת פאכימטריה המדגימה קרנית דקה.

הטיפול בקרטוקונוס

הטיפול בקרטוקונוס

הטיפול בקרטוקונוס כולל מספר שלבים, ותלוי במידת החומרה, ובראיה התפקודית של המטופל. הטיפול כולל עדשות מגע מיוחדות, טיפול בקשרי צילוב (קרוס לינקינג), השתלת טבעות, והשתלת קרנית שכבתית או מלאה.

הטיפול בקרטוקונוס – עדשות מגע

הטיפול בקרטוקונוס – עדשות מגע

עדשות מגע קשות נותנות פתרון אופטי מצויין בכל השלבים של קרטוקונוס. קיימים סוגי עדשות שונים לקרטוקונוס כגון עדשות קשות רגילות, עדשות היברידיות, עדשת מגע רכה עם עדשה קשה (פיגיבק), עדשות עם גיאומטריהמורכבת ועדשות סקלרליות.

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת טבעות בקרנית

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת טבעות בקרנית

ה"טבעות" הן שני מקטעים בצורת קשת העשויות מחומר קשיח, מושתלות בתוך הקרנית וגורמות לשינוי בצורתה ולהקטנת קמירותה. הטבעות לא מרפאות קרטוקונוס אך גורמות לירידה בקמירותו וליכולת להתאים עגשות מגע בצורה טובה יותר.

הטיפול בקרטוקונוס – קשרי צילוב (קרוס לינקינג)

הטיפול בקרטוקונוס – קשרי צילוב (קרוס לינקינג)

קרוס לינקינג (קשרי צילוב) של הקרנית הוא טיפול שמטרתו לייצב את רקמת הקרנית במקרים של קרטוקונוס הנמצא במצב של התקדמות והחמרה. הטיפול מבוסס על שילוב של ריבופלאבין (ויטמין B2) המוזלף על פני הקרנית עם חשיפה לקרינת UV-A. שילוב זה גורם ליצירת קשרים פנימיים בין מולקולות הקולגן המרכיבות את הקרנית. קשרים אלו תורמים להקשחת הקרנית ולמניעת ההתקמרות הגוברת שלה, ולעצירת הקרטוקונוס.

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת קרנית

הטיפול בקרטוקונוס – השתלת קרנית

השתלת קרנית מבוצעת כפתרון אחרון לאחר שלא ניתן יותר להרכיב עדשות מגע כל שהן. בניתוח נלקחת קרנית מתורם וחלקה המרכזי מושתל במקום החלק המרכזי של קרנית החולה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

האם מחלת הקרטקונוס היא בלשכה הקידמית? 21/01/2023

האם מחלת הקרטקונוס היא בלשכה הקידמית?

שלום רב,

קרטוקונוס הוא מחלה של הקרנית (ולא של הלשכה הקדמית), שבה הקרנית דקה, קמורה יתר על המידה, ותבנית המיפוי אינה סימטרית עם קמירות גבוהה יותר בחלק התחתון של הקרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

התאמה להסרת משקפיים בלייזר 30/04/2022

האם ישנה כיום טכניקה מתאימה להסרת משקפיים בלייזר אם אובחנתי בעבר עם קרטוקונוס, אולם איני סובלת מהסימפטומים , המספר שלי יציב ולא השתנה

שלום רב,

אם יש לך קרטוקונוס יציב, ואת רואה היטב עם משקפיים, מומלץ של לבצע הסרת משקפיים בלייזר. ניתוח להסרת משקפיים בלייזר יביא להקטנה בעובי הקרנית, ולסיכון בהחמרת הקרטוקונוס. אמנם קיימת אפשרות לבצע שילוב של קרוס לינקינג ו- PRK, אך שילוב זה מומלץ למי שסובל מקרטוקונוס מתקדם, במטרה להוריד באופן חלקי את הצילינדר ואת המספר, ולאפשר ראייה עם משקפיים או עדשות מגע.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטקונוס ודלקות 02/03/2022

שלום שמי חיים בן 41.לפני מספר שנים חלה התדרדרות בראיה, התחלתי להרכיב משקפיים, המספר גדל אבל אני מרגיש שלא רואה טוב עם משקפיים.פניתי לבדיקה לפני ניתוח לייזר להסרת משקפיים, נאמר לי שיש לי קרטקונוס ולא ניתן לעשות לייזר. פניתי לאופטומטריסט שהתאים לי עדשות מגע קשות. אך אני לא מצליח להרכיב אותם למשך זמן ארוך מכיוון שיש לי דלקות ופצעונים לבנים בעיניים.ביצעתי מיפוי קרנית. ברצוני לבדוק ולהבין איך מטפלים בדלקות אחת ולתמיד, והאם הכן יש לי קרטקונוס והאם עדשות מתאימות לי.
האם אתם מטפלים בזה?

שלום,

בהחלט. אתה מוזמן לפנות למרפאת קרנית אצלנו.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פיתרון להורדת צילינדר למושתל קרנית. 14/12/2021

היי. אני מושתל קרניות בשתי העניים עקב קרטוקונוס. לפני 20 שנה. הצילינדר שלי הוא 13 בעין שמאל ו 7 בעין ימין. מה האפשרויות המומלצות עבורי להורדת הצילינדרים. תודה.

שלומי

שלום שלומי,

קשה לתת פתרון מלא לבעייה זאת. אפשרות אחת היא להתקין עדשות מגע סקלרליות. אפשרות אחרת היא לבצע ניתוח חתכים בהיקף השתל. את החתכים מבצעים בחיבור שבין השתל והיקף הקרנית, בציר של הצילינדר שבו לקרנית יש את הקמירות הגבוהה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

צו ראשון 13/12/2021

היי אני הייתי בצו ראשון וביקשו ממני בגלל הצילינדר הגבוה בדיקה של רופא עניים בשאלה לקרטוקונוס ואני לא מבינה איזה בדיקה לעשות אשמח שתעזרו לי.
תודה מראש.

רוני

רוני שלום,

הבדיקה שאת צריכה לעשות היא מיפוי ממוחשב של הקרנית, רצוי בעזרת מכשיר פנטקאם (Pentacam), ולאחר מכן להגיע לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי שיסתכל על התוצאות הבדיקה ויגיד לך האם הבדיקה תקינה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עובי קרנית במיפוי טופוגרפיה 12/08/2021

שלום פרופסור
לפני 4 חודשים ביצעתי מיפוי ובעין ימין היה 530 מקרון עובי קרנית.
בבדיקה שערכתי היום עובי הקרנית ירד ל499.
האם הגיוני ב4 חודשים ירידה כזאת חדה?
לציין שלפני חודש וחצי התחלתי להרכיב עדשה סקלרלית לראשונה בעין זו וכי הסרתי אותה 5 יום לפני המיפוי.
הייתכן וזה השפיע על תוצאת עובי הקרנית?
בנוסף מציין כי נתוני המיפוי בקונוס זהים למיפוי הקודם (סטיה קלה)
אודה לתשובתך

שלום רב,

האם המיפוי בוצע באותו המכשיר? מכשירי מיפוי שונים נותנים לפעמים תוצאות שונות. הסטייה בין שתי הבדיקות גדולה מדי, וככל הנראה אינה אמיתית. מומלץ לבצע את בדיקות המיפוי עם אותה מערכת, ורצוי עם מערכת כמו Pentacam, המאפשרת השוואה של בדיקות עוקבות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

תוצאות מיפוי קרנית 03/07/2021

בת 38 מרכיבה משקפיים מגיל 6. אחרי לידה שלישית הרגשתי שהראייה פחות חדה ופניתי לרופא עיניים (במקביל גם החלפתי משקפיים הצילינדר גדל מעט) הוא הפנה אותי למיפוי ולהלן התוצאות:
עין ימין אסטיגמציה רגיל מיפוי אחורי תקין עובי קרנית 479 מיקרון
עין שמאל אסטיגמציה לא רגילה מיפוי אחורי תקין עובי קרנית 480 מיקרון
ולסיכום רשום שאין בדיקות קודמות להשוואה אבל העובי דק יחסית (מתחת ל500) ויכול להתאים ל forum frust keratokonus.
האם יש סיבה לדאגה? אודה מאוד לתשובתך

שלום רב,

קשה לענות לשאלתך בלי לראות את המיפוי. ככל הנראה מדובר בקרניות דקות. בגיל שלך, גם אם יש לך קרטוקונוס קל ויציב - הוא ככל הנראה לא יתקדם ולא יגרום לבעיה. מומלץ לבצע מיפוי חוזר בעוד מספר חודשים כדי לוודא יציבות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס חבוי וניתוח לייזר לתיקון ראיה 11/01/2021

שלום
אני בן 35, לפני מספר שנים בבדיקת התאמה לליזר התגלתה אצלי מחלת קרטוקונוס.
מאז ביצעתי מספר טפוגרפיות לאורך כמה שנים , אין שינוי, הוא נמצא בחלק התחתון ומוגדר כחבוי.
אני מרכיב משקפים ועדשות 3- ללא צלינדר או צלינדר חצי.(לא ברור אם יש שיפור עם צלינדר)
לשאלתי, האם ניתוח לתיקון ראיה זה משהו שאפשר לשכוח ממנו לאלתר או שקיימות אפשריות נוספות?
תודה.

שלום רב,

אסור לבצע הסרת משקפיים בלייזר כאשר יש קרטוקונוס. קרטוקונוס נגרם בגלל קרנית דקה ובגלל שינויים בתכונות שונות של אלסטיות וחוזק רקמת הקרנית. ניתוח לייזר גורם לירידה בעובי הקרנית, ולכן קיימת סכנה להחמרה בקרטוקונוס.

המושג קרטוקונוס חבוי מתייחס לקרטוקונוס קל ויציב. אולם הסרת משקפיים בלייזר עלולה לגרום לשינוי ביציבות הקרנית כפי שהוא היום, להידקקות הקרנית, לעלייה בקמירות הקרנית כתוצאה מכך, ולהחמרה בקרטוקונוס. ההמלצה לא לבצע הסרת משקפיים בלייזר במצבך היא קבועה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בצקת בעין 02/01/2021

שלום, יש לי קרטקונוס מגיל 12 ועד היום ראיתי עם עדשות סקלרליות ועכשיו אני באופן פתאומי לא רואה בעין הזאת , הרופא אומר שזה בעקבות בצקת ורק הביא לי טיפות מלוחות ואמר שזה ייקח חודשיים. רציתי לדעת אם זה הטיפול הנכון והאם אין צורך בהשתלת קרנית ואולי יש טיפול יותר יעיל?
תודה רבה

שלום רב,

ככל הנראה הופיעה בצקת פתאומית בקרנית. תופעה זאת של בצקת פתאומית בקרנית עם קרטוקונוס נקראת "הידרופס", והיא נגרמת בגלל קרע בשכבת תאי האנדותל הנמצאת בחלק האחורי של הקרנית. הבצקת בד"כ נספגת בתהליך הנמשך מספר שבועות. טיפות המלח המרוכז וטיפול מקומי בטיפות סטרואידים עוזרים להחיש את קצב ספיגת הבצקת.

ככל הנראה יהיה צורך בהמשך בהשתלת קרנית מלאה. מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס 04/04/2019

שלום רב אני בת 43 סובלת מקרטוקונוס בשתי העיניים. בעיו שמאל לא רואה בכלל עברתי ניתוח השתלת קרנית והבטיחו לי שיהיה שיפור בראיה אך אין כל שיפור ההפך יש הדרדרות מעומדת להסרת תפרים. בעין ימין ישנה הדרדרות בראיה מספר המשקפיים שלי – 9 ונראה לי שגדל לי המספר. אנני רואה כלום לא מזהה פרצופים לא יכולה לראות כתוביות בטלויזיה. אני ממש במצב דכאוני ואנני ישנה בלילות מדאגות. לעבוד הנני מסוגלת ולראות אפילו כתב מדף נייר. האם יכול להיות שהראיה תחזור באופן ספונטני באחד מן הימים? האם הורדת התפרים תעזור בשיפור הראיה? מה אני יכולה לעשות כדי לשפר את הראיה האם יש ניתוח כלשהו שיכול להחזיר את הראיה או מה יכול לשפר את הראיה. איך מחזירים את הראיה בבקשה לתשובתך

שלום רב,

מומלץ לנסות התאמת עדשות מגע סקלרליות לעין שלא עברה את הניתוח.

בעין שעברה השתלת קרנית מומלץ לעבור הסרה סלקטיבית של התפרים לפי מיפוי קרנית, ולהמתין לשיפור בראייה. לאחר הסרת מרבית התפרים כדאי גם שם להתאים עדשות מגע סקלרליות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה