להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • השתלות קרנית

  השתלת קרנית מבוצעת כדי להחליף את רקמת הקרנית הפגועה בשתל קרנית תקין. זהו אחד מניתוחי ההשתלה הנפוצים והמצליחים באדם. ניתן לבצע השתלת קרנית מלאה או השתלת קרנית שכבתית. הסיבות העיקריות להשתלת קרנית הן קרטוקונוס, בצקת כרונית של הקרנית, צלקות קרנית, ודחיית שתל קרנית קודם. לאחר השתלת קרנית צפוי תהליך של שיקום הראיה הנמשך מספר חודשים עד שנה, ומצריך שימוש בטיפול מקומי בסטרואידים למניעת דחייה. מעקב ממושך של מומחה קרנית נדרש כדי לאבחן בעוד מועד סיבוכים שונים ולטפל בהם.

  השתלת קרנית הוא ניתוח שבו מחליפים את רקמת הקרנית הפגומה ברקמת קרנית תקינה (ראה תמונה 1). רקמת הקרנית התקינה נקצרת לאחר המוות מנפטר, שמשפחתו הסכימה לתרומת רקמות. השתלת קרנית היא ניתוח ההשתלה הנפוץ ביותר בגוף האדם, וגם המצליח ביותר מכל סוגי השתלות האיברים והרקמות באדם. בשנת 2011 הושתלו למעלה מ- 40,000 קרניות ברחבי ארה”ב. בישראל מושתלות כ- 1000 קרניות מידי שנה במרכזים הרפואיים השונים.

  איזה מצבים מצריכים השתלת קרנית?

  תמונה 1. החלפת קרנית עם צלקת בשתל קרנית שקוף.

  תמונה 1. החלפת קרנית עם צלקת בשתל קרנית שקוף.

  קיימות מחלות רבות של הקרנית הגורמות לשינוי במבנה הקרנית, וכתוצאה לפגיעה בחדות הראיה. חלקן גורמות לשינוי מבני של הקרנית (לדוגמה: קרטוקונוס, מחלה שבה הקרנית נעשית קמורה מאוד ולא סימטרית), ומחלות אחרות גורמות לפגיעה בשקיפות הקרנית (לדוגמא: בצקת כרונית של הקרנית לאחר ניתוח ירוד, או צלקות בקרנית המתפתחות לאחר זיהום של הקרנית או לאחר פציעה חבלתית של הקרנית – ראה תמונה 2). במקרים בהם נוצר שינוי קבוע ולא הפיך של הקרנית הפוגע במעבר התקין של קרני האור דרכה, וכאשר לא ניתן לשפר את הראיה בעזרת משקפיים או עדשות מגע, יש צורך להחליף את כל רקמת הקרנית, או שכבות מסוימות בה, ברקמת קרנית תקינה.

  הסיבות השכיחות בארץ להשתלת קרנית הן: קרטוקונוס, בצקת כרונית של הקרנית, צלקות של הקרנית (לאחר הרפס של הקרנית, לאחר זיהומים חידקיים של הקרנית – ראה תמונה 2א ו-2ב, או לאחר כוויות כימיות של הקרנית), מחלות גנטיות של הקרנית (כמו Fuch’s Dystrophy), דחיית שתל קרנית (לאחר השתלה קודמת), וכיבים כרוניים או הידקקות או התנקבות של הקרנית (על רקע תהליכים דלקתיים וזיהומיים שונים).

  תמונה 2א - זיהום קשה בקרנית מאקנטאמבה בעקבות עדשות מגע.

  תמונה 2א – זיהום קשה בקרנית מאקנטאמבה בעקבות עדשות מגע.

  תמונה 2 ב - לאחר השתלת קרנית מלאה בחולה מתמונה 2א.

  תמונה 2 ב – לאחר השתלת קרנית מלאה בחולה מתמונה 2א.

   

  מתי יש צורך בהשתלת קרנית?

  לא כל מצב שבו הקרנית פגומה מצריך השתלת קרנית, ולא כל אדם שיש לו מחלה בקרנית הוא מועמד להשתלה. ההחלטה על הצורך בהשתלת קרנית תלויה במספר גורמים:
  1. כאשר מוצו כל האפשרויות לשפר את הראיה באמצעים אופטיים (משקפיים או עדשות מגע).
  2. כאשר יש סיכוי סביר להשיג שיפור בראיה בעזרת הניתוח. יש לזכור שלא תמיד מחלה בקרנית היא הסיבה היחידה לירידה בחדות הראיה. לעיתים יש מחלות שונות ברשתית ובעצב הראיה הגורמות לפגיעה קבועה ולא הפיכה לראיה. במצבים אלו ניתוח השתלת קרנית לא ישפר את הראיה.
  3. כאשר חדות הראיה המתוקנת בשתי העיניים היא כזו שנגרמת פגיעה משמעותית בתפקוד היום-יומי. לא ניתן להבטיח ראיה של 6/6 לאחר השתלת קרנית. לכן אנשים שראייתם המתוקנת סבירה אך לא מושלמת, לא יהיו בהכרח מועמדים להשתלת קרנית. למשל, אדם שמשיג ראיה מקסימלית של 6/12 או 6/18 עם עדשות מגע בגלל קרטוקונוס אינו בהכרח מועמד אידיאלי להשתלת קרנית, מכיוון שלא ניתן יהיה להבטיח לו ראיה טובה יותר אחרי הניתוח.

  גם יכולת המטופל לשמור על העין המנותחת ולבצע את ההנחיות, כולל טיפול מקומי ממושך בטיפות – קובעים את התאמתו לניתוח. אנשים הנמצאים בסיכון לחבלה של העין, ובעיקר אנשים שעלולים לפגוע בעצמם – אינם מועמדים מתאימים לניתוח. בנוסף – חוסר היענות לטיפול, וחוסר היכולת להזליף טיפות מספר פעמים ביום לעין במשך תקופה ארוכה – מקטינה גם היא את הסיכוי להיות מועמד להשתלת קרנית.

   

  צפו בסרטון המדגים השתלת קרנית לאחר זיהום קשה של הקרנית באקנתמבה, על רקע שימוש לא זהיר בעדשות מגע:

  המתנה להשתלת קרנית

  לאחר שהוחלט על הצורך בהשתלת קרנית, יכניס הרופא המנתח את שמו של המועמד להשתלה לרשימת המתנה. בשל הפער הקיים בין מספר הממתינים להשתלת קרנית ובין ההסכמות בפועל לתרומת רקמות ואיברים – תקופת ההמתנה עלולה להמשך מספר חודשים, ולעיתים אף שנה ומעלה מכך. משך ההמתנה להשתלת קרנית משתנה ממרכז רפואי אחד למשנהו, ותלויה בעיקר בשיעור ההסכמה לתרומות איברים באוכלוסיה של אותו איזור. סדר הממתינים להשתלה הוא בד”כ על פי זמן כניסתם לרשימה. במקרים חריגים תבוצע השתלת קרנית בדחיפות, וזאת כאשר קיימת סכנה מיידית לעין (לדוגמא: לאחר התנקבות של הקרנית על רקע זיהומי או חבלתי), או כאשר חדות הראיה בשתי העיניים ירודה מאוד.

  תרומת קרנית

  מרבית הקרניות להשתלה בארץ מגיעות מתורמים שנפטרו במרכזים הרפואיים, ושקרובי משפחתם הסכימו לתרומת רקמות לאחר המוות. חלק קטן מהקרניות מגיעות מנפטרים בהם היתה הסכמה לתרומת איברים ורקמות עוד לפני המוות, במקרים בהם קיים מוות מוחי (במקרים אלו הנפטר הוא תורם של איברים כגון לב, ריאות, כבד וכליות, וגם רקמות כגון קרניות, עור וגידים).
  לאחר קבלת הסכמה ממשפחת הנפטר, מוצאת רקמת הקרנית בשלמותה, כולל חלק מלובן העין הנמצא בסמוך וסביב הקרנית. הקרנית מועברת לנוזל שימור מיוחד, ומוחזקת בקירור עד להשתלה. ניתן להשתיל את הקרנית תוך 7 ימים מהוצאתה מהתורם. בנוסף נלקחות דגימות דם מהתורם. הקרנית נבדקת כדי לוודא את תקינותה והתאמתה להשתלה. בדיקות הדם נשלחות למעבדה, כדי לבדוק אם התורם לא נחשף בעבר לנגיפים הגורמים לדלקת הכבד (כגון HBV ו- HCV) או לנגיף ה- HIV.  מכיוון שהקרנית לא חשופה למערכת החיסונית (אין בה כלי דם), אין צורך בביצוע בדיקות לתאימות רקמות או סוג דם בין התורם והנתרם.

  בשנת 2011 הוקם לראשונה בישראל בנק קרניות בסמוך למכון לרפואה משפטית באבו-כביר. הבנק הוקם בעזרת המרכז הלאומי להשתלות של משרד הבריאות, והוא מספק קרניות לכל המרכזים הרפואיים בארץ.

  חשוב לציין שעמדת חלק ניכר מהרבנים והפוסקים בימינו היא שתרומת קרנית היא מצווה. בשנת 2019 התקבל מכתב מהרב יצחק יוסף, הראשון לציון, המתיר במפורש תרומת קרניות לאחר המוות, והמציג זאת כמצווה. המכתב מתיר לחולים הזקוקים לכך קבלת תרומת קרנית להשתלה (גם כשמקורה הקרנית הוא מנפטר יהודי), מתיר לרופאים לקצור קרנית ולהשתילה בחולים הזקוקים לכך, ומכיר בתרומת קרנית כעשיית מצווה. לחצו כאן לקריאת מכתבו של הרב יצחק יוסף המתיר תרומת קרנית.

  ניתוחי השתלות קרנית

  ניתוח השתלת קרנית מבוצע ע”י רופא עיניים שהוא מומחה לקרנית. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית. יש שני סוגים של השתלות קרנית: השתלת קרנית מלאה, בה מחליפים את כל שכבות הקרנית ( penetrating keratoplasty) והשתלת קרנית שכבתית, בה מחליפים רק את החלקים הפגועים של הקרנית ( DALK ו- DSAEK).
  קוטר הקרנית באדם הוא 11-12 מ”מ. בהשתלת קרנית מחליפים את מרכז הקרנית החולה במרכז הקרנית של התורם. קוטר הקרנית המושתלת הוא 7.5 – 8.5 מ”מ.

  השתלת קרנית מלאה (PKP – penetrating keratopkasty)

  תמונה 3 - השתלת קרנית מלאה.

  תמונה 3 – השתלת קרנית מלאה: א – מבנה הקרנית התקין. ב – השתלת כל שכבות הקרנית, PKP.

  בניתוח זה מבצעים חיתוך עיגולי בקוטר של  7.5 – 8.5 מ”מ במרכז הקרנית של החולה, ומסירים את כל השכבות של הקרנית (ראה תמונה 3). היקף קרנית שרוחבו כ-2 מ”מ נשאר, והוא משמש לעיגון הקרנית המושתלת. במקביל מבצעים חיתוך עיגולי במרכז קרנית התורם. קוטר הקרנית המושתלת שווה או גדול במעט מקוטר הקרנית המוסרת מהחולה. את שתל הקרנית תופרים בעזרת תפרים עדינים להיקף של הקרנית שנשאר. תפרים אלו אינם נמסים, ומסירים אותם בד”כ לאחר כשנה מהניתוח.

  השתלת קרנית שכבתית (חלקית)

  1. השתלת השכבה הפנימית (DSAEK ו- DMEK)

  תמונה 4 - השתלות שכבתיות: א - DALK. ב - DSAEK. ג - DMEK.

  תמונה 4 – השתלות קרנית שכבתיות: א – DALK. ב – DSAEK. ג – DMEK.

  במחלות קרנית שונות יש פגיעה רק בשכבת התאים הפנימית (שכבת תאי האנדותל). תפקידם של תאים אלו הוא לשאוב מים מהקרנית אל הלשכה הקדמית. כאשר התאים האלו נפגעים, נפגע כושר שאיבת המים שלהם, ואז הקרנית מתמלאת במים ונעשית בצקתית. בצקת בקרנית גורמת לירידה משמעותית בראיה. במקרים אלו ניתן לבצע החלפה של שכבת תאי האנדותל.

  בניתוח DSAEK (ראה תמונה 4ב) מבצעים פתחים קטנים באיזור הגובלת. דרכם מקלפים את שכבת תאי האנדותל ושכבת קרום הבסיס של תאים אלו (דסמט). לאחר מכן מבצעים בעזרת מכשיר מיכני חיתוך שכבתי אחורי של שתל הקרנית, שבו מופרד החלק האחורי של הקרנית (הכולל חלק קטן מהסטרומה האחורית, שכבת הדסמט ותאי האנדותל) משאר השתל. את השכבה האחורית הזו משחילים אל תוך הלשכה הקדמית דרך אחד הפתחים הצרים שבוצעו קודם. לאחר החדרת השתל השכבתי לתוך הלשכה הקדמית, מוצמד השתל אל החלק הפנימי של הקרנית בעזרת בועת אויר גדולה. בועה זו נשארת בעין למשך מספר שעות ונספגת מעצמה. הפתחים בגובלת נתפרים בעזרת תפרים עדינים.

  בניתוח DMEK (ראה תמונה 4ג) מקלפים רק את שכבת הדסמט ותאי האנדותל משתל הקרנית, ומשחילים רקמה עדינה ודקה זו דרך פתח צר אל תוך הלשכה הקדמית. השתל מוחדר בצורת גליל מקופל סביב עצמו, ולאחר החדרתו ללשכה מתבצעת פרישה שלו והצמדתו לחלק האחורי של הקרנית בעזרת בועות אויר ומניפולציות שונות.

  צפו בסרטון המדגים הכנת שתל אנדותליאלי להשתלת קרנית שכבתית בשיטת DMEK (סרט 1 מתוך 3):

  צפו בסרטון המדגים הטענת שתל אנדותליאלי לקראת השתלה בשיטת DMEK (סרט 2 מתוך 3):

  2. השתלת השכבה החיצונית (DALK)

  במחלות קרנית מסוימות שכבת האנדותל תקינה, ורק גוף הקרנית פגום. במקרים ניתן להחליף את גוף הקרנית. תוך השארת תאי האנדותל ושכבת הדסמט של המנותח. דוגמא לכך היא קרטוקונוס, מחלה שבה הקרנית קמורה ודקה, אך שכבת הדסמט ותאי האנדותל תקינה. דוגמא נוספת היא צלקת בקרנית. היתרון בהשארת תאי האנדותל העצמיים של המנותח, היא הקטנה משמעותית בסיכון הקיים לפתח דחייה כנגד תאי האנדותל המושתלים מאדם אחר.

  בניתוח DALK (ראה תמונה 4א) מזריקים בועת אויר גדולה לתוך גוף הקרנית המושתלת. בועה זו מפרידה בין גוף הקרנית (סטרומה), אותה מסירים בניתוח, ובין שכבת הדסמט והאנדותל. השכבה הקדמית מוסרת, ובמקומה מושתלת קרנית התורם לאחר שהוסרו ממנה הדסמט ותאי האנדותל. בעזרת תפרים עדינים מחברים את השתל עם היקף הקרנית של המנותח. תפרים אלו מוסרים לאחר מספר חודשים עד שנה.

  צפו בסרטון המדגים השתלת קרנית שכבתית לקרטוקונוס בשיטת DALK:

   

  השיקום לאחר הניתוח

  השיקום הראיתי לאחר הניתוח נמשך מספר שבועות עד מספר חודשים. הוא תלוי באופן קליטת השתל, בקמירות הקרנית לאחר הניתוח, במידת הבצקת הקיימת בשתל, ובתפרים העוגנים את שתל הקרנית להיקף הקרנית של המנותח.

  לאחר הניתוח ניתן טיפול מקומי בטיפות של סטרואידים לתקופה ממושכת, על פי שיקול המנתח, וזאת כדי למנוע דחיית השתל. בתקופה מיידית לאחר הניתוח ינתן גם טיפול בטיפות אנטיביוטיקה למניעת זיהום של השתל והתפרים. בנוסף יבוצע מעקב אחר הלחץ התוך-עיני, ועל פי הצורך יחליט הרופא המנתח אם להוסיף טיפול מקומי להורדת הלחץ התוך-עיני.

  בניתוחים מסוג PKP ו- DALK יהיה צורך בהסרה סלקטיבית של התפרים מספר חודשים עד שנה לאחר הניתוח. הסרת התפרים תבוצע על פי מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית.
  במקרים רבים יהיה צורך במשקפיים או עדשות מגע לשיפור הראיה לאחר השתלת קרנית.

  סיבוכים לאחר השתלת קרנית

  ככלל ניתוחי השתלות קרנית הם ניתוחים מצליחים, אך כמו בכל ניתוח גם כאן עלולים להתפתח סיבוכים שונים בתקופה המיידית לאחר הניתוח או במהלך ארוך הטווח. לכן יש צורך במעקב מממושך וקפדני של מומחה לקרנית, בד”כ הרופא המנתח, ובעיקר בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

  1. דחיית השתל – שיעור הדחייה נע בין 5-30% ותלוי במחלה הבסיסית שהביאה להשתלה, במצב משטח העין לאחר הניתוח (מצב העפעפיים, הריסים, איכות וכמות הדמעות, קיום כלי דם בהיקף הקרנית), ובהיענות לטיפול המקומי. דחיית השתל בד”כ גורמת לפגיעה בתאי האנדותל של השתל, והיא גורמת לבצקת של הקרנית ואובדן שקיפותה. לעיתים צומחים כלי דם לא תקינים מהיקף הקרנית אל מרכז השתל. ברב המקרים ניתן לעצור את תהליך הדחיה בעזרת טיפול בסטרואידים הניתנים בטיפות או ולעיתים גם בזריקות ללובן העין וגם בטיפול סיסטמי דרך הפה.

  2. עליית הלחץ התוך-עיני – זהו אחד הסיבוכים הנפוצים אחרי הניתוח, ולפי מחקרים שונים יתכן לפחות אירוע אחד של לחץ תוך עיני מוגבר בכ- 30% מהמנותחים. עליית הלחץ התוך עיני יכולה להיות כתוצאה משינויים בזוית העין (האיזור בו מתנקז הנוזל התוך עיני) בעקבות הניתוח, או כתוצאה מהצורך בשימוש ממושך בטיפות סטרואידים. הטיפול במצב זה נעשה ע”י טיפול מקומי בתרופות המורידות את הלחץ. לעיתים מתפתחת גלאוקומה משנית שאינה מגיבה לטיפול, ואז יש צורך בניתוח להורדת הלחץ.

  3. זיהום בתפרים או בשתל – כדי למנוע זיהום בתקופה המיידית לאחר הניתוח ניתן טיפול מקומי בטיפות אנטיביוטיות. לעיתים יתכן זיהום סביב אחד התפרים, במיוחד אם התפר נפתח או נעשה רפוי. מומחה הקרנית העוקב אחר המנותח יחליט על הטיפול המתאים, הכולל נטילת תרביות, הסרת התפרים, ומתן טיפול אנטיביוטי מקומי מתאים.

  4. קטרקט – עלול להתפתח לאחר השתלות קרנית. הקטרקט עלול להתפתח כתוצאה מניתוח, או כתוצאה מהצורך בשימוש ממושך בטיפות סטרואידים. הטיפול הוא ניתוח קטרקט.

   

   

  מעוניינים במידע נוסף על השתלת קרנית?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  06/03/2021 בצקת בקרנית

  ,שלום
  לאחר ניתוח קטרקט יש לי בצקת בקרנית.
  מה שם התרופה לטיפול בתאי האנדוטל למרות שלא בסל התרופות.תודה מראש

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  לתרופה קוראים Glanatec  (השם הגנרי הוא Ripasudil). תרופה זו משפרת את התפקוד של תאי האנדותל של הקרנית ומפחיתה בצקת בקרנית הנגרמת כתוצאה מכשל תאי האנדותל.

  התרופה מיוצרת ביפן. ניתן להשיג אותה בהזמנה דרך האינטרנט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/01/2021 מצב העין לאחר ניתוח השתלת קרנית+קטרט

  שלום רב פרופ’
  לפני 32 שנה עברתי השתלת קרנית בעקבות קרטקונוס. ראייתי נותרה מטושטשת עד היום.
  לפני שבוע עברתי שוב השתלת קרנית מלאה + קטרקט היתה לי ביקורת לאחר יומיים. נאמר לי לפני הניתוח שראייתי תשתפר מיד לאחר הניתוח. לאחר הניתוח נאמר שהשיפור יקרה לאחר הורדת התפרים. ההבדל היחיד הוא שהכול נהיה בהיר הרבה יותר והטשטוש גבר. מעין מסך ערפל לבן.
  האם יתכן שיחות שיפור בהמשך? האם אתה מקבל באיזור המרכז לחוות דעת?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  שבוע לאחר ניתוח השתלת קרנית וקטרקט הראייה לא יכולה להיות טובה. השתל של הקרנית עדיין בצקתי, שכבת האפיתל אינה חלקה ומושלמת, ויתכן שיש תהליך דלקתי תוך עיני, ויתכן שיש גם בצקת ברשתית. תהליך ההחלמה הראשוני עד להיעלמות הבצקת בקרנית והתארגנותשכבת האפיתל לוקח מספרשבועות, ולעיתים אפילו כמה חודשים. הדרך עוד ארוכה, וכוללת טיפול בסטרואידים הניתנים בטיפות ומעקב הרופא המנתח.

  שנה לאחר הניתוח תתבצע הסרת תפרים סלקטיבית על פי מיפוי קרנית, ואז יתכן שיפור נוסף בראייה.

  סבלנות.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/11/2020 ספורט לאחר השתלת קרנית

  שלום רב פרופ’..
  עברתי השתלת קרנית “dalk” לפני 4 שנים,אני במעקב אצל רופא עיניים פעם בשנה ו כל דבר בסדר השתל שכוף ו מצב העיין עם הראייה בסדר גמור ברוך השם ו נשאר רק שני תפרים, השאלה היא אפשר לחזור לחדר כושר עכשיו?? אם הייתי מתאמן במשקלים זה משפיע על השתל או לא??
  ו תודה רבה

  eyes
  שלום רב,

  לאחר השתלת קרנית צריך להימנע מספורט מגע (כל ספורט בו יש סכנה לחבלה בראש, כולל משחקי כדור למיניהם, שחייה ואומנויות לחימה). ניתן להתאמן בחדר כושר לאחר השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/11/2020 המשך טיפול בטיפות סטרודקס

  עברתי השתלת קרנית לפני 6 שנים . בבדיקה לשי חצי הכל תקין , האם לאחר 6 שנים יש צורך לשים סטרודקס פעם ביום או להפסיק ?

  pop_art_eyes_by_xsuicidalcupcakex-d3i8by1
  שלום רב,

  לאחר השתלת קרנית יש קלחת טיפול מקומי בטיפות של סטרואידים לתקופה של מספר שנים כדי למנוע דחיית שתל. ההחלטה על משך הטיפול ומספר הפעמים ביום בהן ניתן הטיפול היא של הרופא המנתח, או של מומחה הקרנית העוקב אחריך. משך הטיפול תלוי בקיומם של גורמי סיכון לדחיית שתל, כגון ארועי דחייה בעבר, זיהום, הרפס, כלי דם בהיקף השתל, צורך בהוצאת תפרים וגורמים אחרים.

  מומלץ לפנות בשאלה זו למומחה לקרנית או לרופא שביצע את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2020 ניתוח משולב קטרקט והשתלת תאי אנדותל

  מה עדיף ניתוח משולב של קטרקט והשתלת תאי אנדותל באותו ניתוח. או לעשות ניתוח קטרקט ואח”כ ניתוח להשתלת תאי אנדותל (יש לי כיום בעין כ-170 תאי אנדודל שזה מעט מאד) אודה לתשובתך מה עדיף להצלחת הניתוח ??

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום רב,

  ההחלטה על ניתוח משולב או ניתוחים נפרדים תלוייה במצב הקרנית. אם הקרנית בצקתית ויש כבר פגיעה משמעותית בתאי האנדותל מומלץ לבצע ניתוח משולב. אם הקרנית שקופה ועדיין לא בצקתית, וספירת תאי האנדותל סבירה, כדאי קודם לבצע ניתוח קטרקט, ולהמתין ולעקוב אחר מצב הקרנית.

  ככלל - סיכויי שרידות השתל גבוהים יותר בניתוחים נפרדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/07/2020 הדרדרות בראייה

  בגיל 13 הושתלה אצלי קרנית בעין ימין .כיום בגיל 54 אני כמעט ולא רואה בשני העיניים .יש לך הצעה לפתרון ?

  pixiecold-creative-make-up-15
  שלום רב,

  שתל הקרנית עבר במהלך השנים שינויים. אלו כוללים 2 תופעות אפשריות: האחת - ירידה בצפיפות תאי האנדותל של השתל, וכתוצאה בצקת כרונית של הקרנית הגורמת לירידה בראייה. במקרה זה יש לבצע השתלת קרנית שכבתית מסוג DMEK. השניה - תהליך של אקטזיה של הקרנית (התבלטות הולכת וגוברת) בד"כ כתוצאה מהחלשות החיבור בין השתל והקרנית, והתמשכות תהליכי התקמרות הקרנית בעיקר בחלקה התחתון. מצב זה מצריך בד"כ שימוש בעדשת מגע סקלרלית, או אם זה לא עוזר - השתלת קרנית מלאה.

  בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2020 בעלי עבר לפני כחודשיים ניתוח קטרקט

  לפני חודשיים עברתי ניתוח קטרקט ומאז הראיה שלי גרוע לא רואה כלום בעיין המנותחת בבדיקה אצל המנתחת נאמר לי שיש לי בצקת מאז אני משתמש ב4 סוגי טיפות כדי להפחית את הבצקת בעיין אני לא רואה כלום לאחר בדיקה שניה נאמר לי שיש לי בעיה בקרנית שהיא מאוד חלשה ולכן הבצקת נגרמת עקב כך ,האם יש איזה פתרון לבצקת כדי למנוע השתלת קרנית
  אודה לך מאוד אם תוכל לייעץ לי מה הפתרון

  untitled
  שלום רב,

  הטיפול בבצקת בקרנית לאחר ניתוח קטרקט הוא בעיקר עם טיפות סטרואידים ועם טיפות NaCl 5%. אם לאחר מספר חודשים של טיפול אין שיפור במצב, הפתרון היחיד הוא השתלת תאי אנדותל (DMEK).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2020 כניסת גרגיר שום לעין

  שלום.
  לפני כשנה עברתי השתלת קרנית. אתמול נכנס לי גרגיר שום לעין ויש לי תחושה מוזרה/מציקה וקצת כואבת בעין. האם גרגיר שום יכול לגרום לפתיחת תפר? אם לא- מה יכול להסביר את המזמינים אחרי כניסת גרגיר שום לעין?

  ליה

  Third Eye _2, b
  ליה שלום רב,

  מומלץ להיבדק בהקדם ע"י מומחה לקרנית. הגרגיר עלול לגרום לשריטה באפיתל הקרנית ולזיהום, וכן עלול לגרום לתחילת דחיית השתל.

  כעיקרון - כל טראומה לעיניים, כולל כניסת גוף זר לקרנית, הוא גורם שעלול להתחיל תגובה דלקתית שעלולה להוביל לדחיית שתל הקרנית. במקרים אלו רופא העיניים (ורצוי מי שביצע את ניתוח השתלת הקרנית) יגביר למספר ימים את המינון של טיפות הסטרואידים (אותן את ממילא לוקחת למניעת דחייה) ואולי יוסיף טיפות אנטיביוטיקה לכמה ימים למניעת זיהום.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/04/2020 סיכויי הישרדות השתל לקרטוקונוס, pkp

  שלום,
  1) ברצוני לדעת מה סיכויי שקיפות/הישרדות השתל בהשתלה מלאה pkp לקרטוקונוס חמור ללא אירוע הידרופס בעין אחת?

  2) מחקרים שונים מראים שכעבור 10, 15, 20 שנים הסיכויים הם 93, 89, 60% בהתאמה?
  מה קורה כעבור הזמן הזה? האם השתל פחות שקוף בגלל ירידת ספירת תאי אמדותל ואז לא ניתן לראות בעין הזו?

  3) האם זה נכון שהשתלת קרנית מלאה שנייה לkc בעלת סיכויי הצלחה פחות טובים משמעותית? איך זה בא לידי ביטוי כעבור 10 ו 15 שנים?
  3.ב) אם כן בהשתלה שניה או שלישית כיצד מתגברים על הפרוגנוזה הפחות טובה, ע”י ספירת תאים התאמת תורם נתרם או גיל התורם, כמות התפרים, או שמא מתן סטרואידים סיסטמיים וציקלוספורין A? האם זה מסייע לפרוגנוזה?

  4) האם נכון שתוך שנה 50% מהדחיות יופיען ובתוך ארבע שנים 80% מהדחיות יופיעו?
  מה הסיכונים או הסיבוכים הנוספים מלבד דחיית שתל?

  בהתחשב בהנל, מטופלים צעירים יצטרכו פרוצדורה נוספת לפחות פעם אחת נוספת במהלך החיים והסיכויים הולכים ופוחתים, חדות הראייה אינה מובטחת ומשך ההחלמה לא מעט

  תודה רבה רבה.

  untitled
  שלום רב,

  אתה שואל שאלות ועונה להן בעצמך. כנראה שקראת ספרות רבה על השתלות קרנית. בנוסף - אתה מוטרד מדי ממה יהיה בעוד 15 שנה, וזאת דרך חשיבה לא הגיונית כשעוסקים בריפוי לתהליך שמתרחש עכשיו.

  ככלל - שתל קרנית יכול להחזיק שנים רבות, ויכול עבור דחייה או תהליך הנקרא "כשל השתל" (graft failure) תוך מספר שנים קצר. הדבר תלוי בצפיפות תאי האנדותל של השתל בזמן הקצירה, במהלך הניתוח, בקליטת השתל ע"י המשותל, באופן הטיפול נוגד הדחייה הנתן במהלך השנים, ובגורמים רבים נוספים. עם השנים יש ירידה במספר תאי האנדותל של השתל, ומתחת לרמה מסויימת מתפתחת בצקת של שתל הקרנית. השתלות חוזרות הן בעלי סיכוי הולך ופוחת לשרידות.

  כיום מקובל לבצע השתלת תאי אנדותל (DMEK) בשתל מלא שעבר תהליך של כשל. כדי למנוע דחיית שתל יש צורך בטיפול נוגד דלקת מקומי לשנים רבות.

  בעקבות טיפולי הקרוס לינקינג אותם מבצעים מזה כ-13 שנים היתה ירידה במהלך השנים בצורך בהשתלות קרנית לקרטוקונוס. כיום אנו מבצעים השתלות קרנית לקרטוקונוס מתקדם מאוד שלא עבר קרוס לינקינג, ושלא יכול להסתדר עם עדשות מגע קשות.

  בכל אופן - אם אתה זקוק להשתלת קרנית, יש לבצעה, ולא לחשוב על ההשתלה השניה והשלישית שיהיו (אם בכלל) בעוד 10 או 15 שנים...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2020 עדשות מגע מיני סקלרליות

  שלום
  אני לאחר ניתוח השתלת קרנית מסוג dalk.
  לאחר התאמת עדשות מגע
  רואה 6/6 עם עדשות מגע מיני סקלריות.
  שאלתי האם הרכבת עדשות מגע לא מסכנות את השתל ועלולות להביא לדחייתו?
  שאלתי

  Water-dance-med
  שלום רב,

  ניתן להשתמש בעדשות מגע מיניסקלרליות בבטיחות על גבי שתל קרנית למשך שנים רבות. יש כמובן להקפיד על חיטוי העדשה וניקוי קפדני שלה, ולעקוב אלר כל ההנחיות של האופטומטריסט שהתאים לך את העדשות. כ"כ יש להחליף את העדשה אחת למספר שנים, שוב על פי הנחיות האופטומטריסט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/03/2020 prk לאחר השתלת קרנית

  שלום רב
  לפני ארבע שנים עברתי השתלת קרנית ובתהליך הוצאת התפרים נוצר צלינדר גבוהה מאוד(3-(-7)170)לאחר חתך מרפה לא היה שיפור(הצלינדר התהפך)והומלץ לי על prk מונחה טופוגרפייה.
  חשוב לי לדעת את דעתך בנושא.
  תודה רבה

  angelfish_blueface_eye
  שלום רב,

  קשה מאוד לענות ללא בדיקה של העין, ובלי לראות את המיפוי. היכולת לבצע PRK תלוייה בעובי השתל, במיקומו ביחס למרכז האישון, האם כל התפרים הוסרו או יש עוד תפרים סגורים, ומהי צורת העיוות בקרנית. שיוף מונחה טופוגרפיה לא תמיד מצליח לזהות את מיקום העיוות, והדבר תלוי גם במהירות של מערכת העקיבה הדינמית של מערכת הלייזר. לא בכל מערכות הלייזר יש מערכת עקיבה מהירה מאוד שעוקבת גם אחרי הסיבוב הצירי של העין בזמן אמיתי במהלך ביצוע הלייזר.

  לפני ניתוח לייזר הייתי מנסה עגשת מגע סקלרלית או מיני-סקלרלית, שבכל מקרה תיתן לך תוצאה אופטית טובה בהרבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/10/2019 קרטוקונוס

  שלום פרופ’ סולומון ,אני בן 38 יש לי קרטוקונוס בשתי העיניים בעין שמאל עברתי ניתוח להשתלת קרנית לפני 4 שנים {קרוטוקונס עם צלקת} בהתחלה ראיתי טוב לאחר הסרת התפר הממושך הראיה נחלשה לאחר הסרת כל התפרים הומלץ ע”י הרופא המטפל חתכים להקטנת צילנדר לאחר תקופה הוספנו תפרים היה שינוי בצלנדר אך לא משמעותי כרגע הצילנדר עומד על 4 בערך . כפתרון בוצע נסיון התאמה עדשות מיניסקלריות למרות שתהליך ההרכבה לא פשוט , הראיה השתפרה 6/10 חלקי ,אך חייב להחליף את הנוזל בעדשה פעמים ביום כי אחרי 2-3 שעות הראיה מתדרדרת , מאחר ויש לי הפרשות בעין , אציין שבבוקר ובערב אני מנקה את העפעף עם מגבונים ,אני לא מצליח להרכיב משקפים אפילו עם 1.5 צילנדר רואה כפילות , אני אמור לעבור ניתוח קרוסלינקינג בעין ימין מאחר ע”פ מיפוי קרנית יש שינוי ,הקרטוקונוס מתקדם, הוסבר לי שאני אראה מתושתש בהתחלה , הוסבר ע”י האופטימטריסט שניתן להתרגל עם המשקפים לוקח קצת זמן , האם זה נכון אני חושש לא לראות כלום אחרי הניתוח?האם אתה ממליץ על פתרון נוסף?

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  בעין שמאל הפתרון של עדשת מגע מיני סקלרלית הוא פתרון מתאים. הצורך להחליף את הנוזל בעדשות אחת למספר שעות הוא חלק בלתי נפרד מהשימוש בעדשות הסקלרליות. עדשות אלו נותנות את הפתרון האופטי המיטבי והבטוח ביותר.

  בעין ימין - אם יש עדות במיפויי קרנית חוזרים שיש החמרה במצב - יש לבצע קרוס לינקינג. ההחלטה על כך היא של רופא עיניים מומחה קרנית ולא של אופטומטריסט. אמנם יתכן טשטוש בראייה בשבועיים הראשונים שלאחר הטיפול, אך טיפול זה ימנע את הצורך בהשתלת קרנית בטווח הרחוק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2019 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום פרופ’ סולומון ברצוני לשאול יש לי קורטוקונוס בשתי העיניים בעין אחת עברתי ניתוח להשתלת קרנית לפני שנה וחודשיים האם הניתוח ההחלפה קרנית לא מבטלת את הקורטוקונוס וכעת העין היא רגילה ללא קורטוקונוס זא הקרנית כבר לא מעוותת

  pixiecold-creative-make-up-15
  שלום רב,

  השתלת קרנית לא "מבטלת" את הקרטוקונוס. השתלת קרנית יוצרת מצב חדש שבו מרכז הקרנית (איזור השתל) פחות קמור ויותר סימטרי ביחס למצב לפני הניתוח. הקרנית אמנם יותר סימטרית, אך עדיין אינה מושלמת בגלל מתיחות שונה של התפרים המעגנים אותה אל היקף הקרנית, ובשל צורת החתך שבקרנית ואופן ריפוי הפצע בחיבור שבין השתל ובין היקף הקרנית. כל אלו גורמים לעיוותים מסויימים בשתל, הגורמים להגבלה בראייה במהלך התקופה שלאחר הניתוח. הסרת התפרים המתבצעת כשנה לאחר ההשתלה מאפשרת להפחית חלק מעיוותים אלו.

  לכן לא נטען להניח שלאחר השתלת קרנית העין היא "רגילה" והקרנית לא מעוותת. העין אינה רגילה בכלל.  יש בה רקמת שתל שעלולה להידחות בכל שלב לאחר הניתוח.  כל חבלה קלה לעין עלולה לגרום לפתיחת החיבור שבין השתל להיקף הקרנית. התפרים עלולים להיפתח באופן ספונטני ולגרום לדחייה ולזיהום. על לכן יש לבצע מעקב קפדני ע"י הרופא המנתח למשך שנים רבות לאחר הניתוח.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/09/2019 השתלת עדשה תוך עינית

  היי
  בעקבות קרטקונוס מתקדם עברתי השתלת קרנית.
  גם לאחר ההשתלה קיים אצלי צילנדר גבוה ומספר גבוה,
  ואני לא מסוגל להרכיב עדשת מגע.
  האם במצב שלי ניתן להשתיל עדשה תוך עינית בעין המושתלת? והאם זה ישפר את מצבי?

  georgia-eye-web-med
  שלום רב,

  מומלץ להתקין עדשת מגע סקלרלית.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2019 עין עצלה וקורטוקונוס וניתוח להשתלת קרנית

  שלום רב אני סובלת מקורטוקונוס בשתי העיניים כאשר עין שמאל הראות בה אפסית כמו עיוורון עברתי כנראה שזו עין עצלה עברתי לפני שנה ניתוח להשתלת קרנית בעין זו ואין שיפור בראיה בינתיים הוסרו 3תפרים. האם ניתוח להשתלת קרנית לא אמור להחזיר את הראיה גם אם העין היתה עצלה?

  picasso109
  שלום רב,

  אם היתה לך עין עצלה - ניתוח השתלת קרנית לא יעזור משמעותית לשיפור הראייה בעין זו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2019 לאחר השתלת קרנית dalk

  היי ד”ר, לפני חודשיים עברתי השתלת קרנית חלקית (Dalk) עקב קרטוקונוס. שבוע לאחר ההשתלה, השתל לא היה צמוד ובוצעה הזרקה של גז על מנת להצמידו. שבוע לאחר הזרקת הגז נאמר לי כי רק חלק מהשתל נצמד וכי מרכז השתל עדיין לא צמוד. הרופא רוצה להזריק שוב גז אך אני נרתע מכיווון שבהזרקה הראשונה ראיתי שחור (עקב עליית הלחץ התוך עיני) שניות ספורות לאחר הזרקת הגז ורק לאחר שהרופא הוציא מעט גז, חזרה הראייה, אמנם מטושטשת כי אני לאחר השתלה, אבל חזרה. מה אתה ממליץ? לחכות שהשתל ייצמד באופן טבעי, אם בכלל קיים סיכוי שכזה? או לבצע שוב הזרקת גז?

  בנוסף, הרופא טוען כי עדיין קיימ. בצקת, הגיוני לאחר חודשיים מהניתוח?

  eye-art13
  שלום רב,

  מומלץ לחזור על השתלת הגז עד ששכבת הדסמט תיצמד לשתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2019 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום רב לפני כשנה עברתי ניתוח להשתלת קרנית בעין שמאל זו עין שבקושי רואה משהו הראיה בה אפסית כמו עיוורון הרופא המנתח אמר שיש סיכוי כוי שאחרי הסרת התפרים הראיה תחזור זוהי עין קרטוקונוס. האם אני אמורה להרגיש ראיה טובה לאחר הסרת התפרים בינתיים הוסרו 2תפרים

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  הסרת התפרים עשוייה לשפר את הראייה במידה מסוימת. לאחר הסרת התפרים ניתן להתאים עדשת מגע קשה אם עדיין קיים עיוות בקרנית. גורמים נוספים לראייה הירודה יכולים להיות קטרקט, מצב הרשתית, או שהיתה עין עצלה (אמבליופה) לפני הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2019 מחלת פוקס בגיל צעיר

  שלום רב!
  אני בן 28 ואובחנתי לאחרונה כחולה במחלת פוקס אשר פוגעת בתאי האנדותל ובכך גורמת לעיבוי הקרנית.
  בשנה האחרונה אני סובל מסינוור נורא בשעות הלילה והילה.
  דבר נוסף, עבודה מול מחשב הפכה למשימה קשה ואני לא תמיד מצליח להתרכז מול מחשב.
  אני צעיר והעבודה שלי היא הרבה מול מחשב במשך היום.

  השאלה שלי האם יש ניתוח חדשני שבו אפשר להשתיל את תאי האנדותל בלבד?
  האם לאחר השתלה שכזאת העין מתפקדת כרגיל והראייה חוזרת למצב נורמלי כלומר תאי האנדותל המושתלים מתפקדים ומנקזים נוזלים מהעין?

  תודה רבה על ההתייחסות

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  הניתוח המתאים לך הוא השתלת קרנית שכבתית בשיטת DMEK בה מושתלת שכבת תאי האנדותל ושכבת הדסמט. בעקבות ניתוח כזה ניתן לצפות להתבהרות הקרנית ושיפור בראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/06/2019 ניתוח חתכים לאחר השתלת קרנית

  שלום,

  מה הוא זמן ההחלמה מניתוח חתכים לאחר השתלת קרנית? האם הוא משתנה במידה ומוסיפים תפרים?

  מה השיטה הטובה ביותר לניתוח? לייזר?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  ניתוח חתכים בשתל קרנית מבוצע במקרים בהם יש אסטיגמציה גבוהה (צילינדר גבוה) בשתל הקרנית. בד"כ לא שמים תפרים. את התפרים שמים רק אם החתך עמוק מדי ונוצרה התנקבות של הקרנית במהלך ביצוע החתך.

  ככלל התוצאות לאחר ניתוח חתכים אינן צפויות ואינן מדוייקות, ולפעמים רבות הניתוח כלל אינו עוזר.

  אפשרויות אחרות הן ביצוע לייזר בשיטת PRK (תלוי במצב השתל ובגודל הצילינדר). אפשרות נוספת היא התאמת עדשת מגע סקלרלית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2019 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום רב אני סובלת מקורטוקונוס בשתי העיניים כאשר עין שמאל היא עין שהראות בה אפסית כמו עיוורון לא ניתן לקרוא בה בכלל ז”א עין עצלה. בעין זו שמאל ביצעתי ניתוח להשתלת קרנית לפני 10חודשים ואין שיפור בראיה הראיה עדיין אפסית הובטח לי כי אחרי הניתוח יהיה שיפור בראיה.יש לציין שהתפרים עדיין לא הוסרו. יש לי שתי שאלות האם לאחר הסרת התפרים יהיה שיפור בראיה ותחזור הראיה והאם אני יכולה בינתיים להרכיב עדשת מגע על העין המנותחת שהיא ללא הסרת תפרים

  325794_8739804_lz
  שלום רב,

  בד"כ יש שיפור מסויים בראייה לאחר הסרת תפרים. הסרת התפרים נעשית בצורה סלקטיבית על פי מיפויי קרנית, וכל פעם מוציאים 1-2 תפרים. מדובר בתהליך הנמשך מספר חודשים. מומלץ בינתיים לא להתקין ע"מ קשה, עד להתייצבות הראייה בעקבות הסרת התפרים .

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2019 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום רב אני סובלת מקורטוקונוס בשתי העיניים ואקטזיה כאשר בעין שמאל אנני רואה כלום ראיה אפס עשיתי בה ניתוח להשתלת קרנית לפני 9חודשים ללא הטבה בראייה הובטח לי ע”י הרופאים הטבה ושיפור בראייה אך אין שום הטבה מתי אני אמורה להרגיש שיפור בראיה? יש לציין שהתפרים עדיין לא הוסרו

  אביבה

  eye_makeup_so_far_by_laurengibson-d4osuvu
  אביבה שלום,

  לאחר הסרת תפרים סלקטבית המתבצעת על פי מיפויי קרנית ניתן לצפות לשיפור בראייה. את הסרת התפרים לאחר השתלת קרנית מתחילים כשנה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2019 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום רב לפני 8 חודשים עברתי ניתוח להשתלת קרנית dalk/pop בעין שמאל אשר הראות בה היתה אפסית. עדיין לא חל כל שיפור בראיה בכלל לא והובטח לי שיהיה שיפור בראיה. עוד כ3חודשים אני אמור לעבור הסרת תפרים האם יתכן שלאחר הסרת התפרים אני יראה בעין ויחול שיפור כלשהו

  marc-chagall-i-and-the-village
  שלום רב,

  קשה מאוד לענות לשאלתך ללא בדיקה מקיפה של העין. הראייה תלויה במכלול גורמים, בהם מצב השתל והתפרים, מצב העדשה, תקינות הרשתית ועצב הראייה, והאם יש לך אמבליופיה (עין עצלה).

  לאחר הסרה סלקטיבית של תפרים על פי מיפוי הקרנית יתכן שיפור מסויים בראייה, אך זה שונה מאדם לאדם, ולא ניתן לצפות מה יהיה השיפור אם בכלל. ככלל לא ניתן להבטיח שיפור בראייה לפני שמבצעים השתלות קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2019 השתלת קרנית מסוג DALK

  שלום,

  עקב טראומה בעין שמאל יש לי קרנית מאוד לא סדירה בעין הזאת והראייה המתוקנת עם משקפיים מאוד לא טובה (6/60 או אפילו פחות). הראייה מאוד מעורפלת ואני לא מצליח בעין הזאת אפילו לקרוא מהמסך של מחשב. רק אם יש הרבה שמש בחוץ אני רואה קצת אבל זה אף פעם לא חד.

  עין השנייה רואה מצוין, 6/6 עם תיקון קטן של -1.
  עברתי הסרת משקפיים לפני כמה שנים, לכן הקרנית בעין שמאל יחסית דקה, בערך 415 מיקרון. המספר לפני הניתוח היה בערך -5.

  בחודשים האחרונים ניסיתי כמה סוגים של עדשות מגע סקלרליות אצל אופטומטריסטים שונים וראייה איתם סבירה. הראייה לא מושלמת איתן כי יש קצת עכירות בקרנית, אבל זה
  בהחלט מגיע למצב איתו יכולתי לחיות. לצערי, אני לא מצליח להרכיב את העדשות ביומיום בגלל אי נוחות, תחושה של גרד וכאבים. יש לי הרגשה שאני פשוט אלרגי לעדשות הנ”ל. לכן, אני כרגע משתמש רק בעין אחת ביומיום.

  המליצו לי לעבור ניתוח מסוג DALK. אני חושש כמובן מכל תופעות הלוואי ובעיקר שיהיה לי אחר כך מספר מינוס גבוהה או אסטיגמציה גבוהה כי יש לי עין של -5 במקור. אני סך הכל מקווה לחזור למצב בו אני יכול להרכיב משקפיים או עדשות מגע רכות בעין הזאת, איתן אני מסתדר טוב.

  האם יש דרך כלשהו להשפיע על טווח המספרים שמתקבלת בסוף הריפוי בניתוחי DALK? האם שווה במצבי (לפי הנתונים שציינתי) לעבור ניתוח מסוג DALK כדיי לנסות לשפר את המצב בעין שמאל (בידיעה שתהיה תקופת החלמה של לפחות שנה בה אני לא אוכל להשתמש בעין הזאת)?

  תודה.

  pixiecold-creative-make-up-15
  שלום רב,

  לפני שפונים להשתלת קרנית צריך למצות את כל האפשרויות הכרוכות בהתאמת עדשת מגע סקלרלית. מומלץ לפנות לאופטומטריסטים בעלי ניסיון רב בהתאמת עדשות כאלו.

  לחץ כאן וכאן לקישורים לאופטומטריסטים מנוסים בהתאמת עדשות סקלרליות.

  כדי לדעת אם כדאי לך לעבור DALK או השתלת קרנית כלשהיא, צריך להבין מהי חדות הראייה המיטבית המושגת עם עדשת מגע סקלרלית. כ"כ צריך לדעת האם נגרם נזק או קיימת בעיה כלשהיא ברקמות אחרות בעין חוץ מהקרנית (כגון העדשה, הקשתית, הרשתית). ככלל - לא ניתן בשום אופן לצפות מראש מה תהיה התוצאה הראייתתית לאחר השתלת קרנית. לאחר השתלת קרנית ולאחר הסרת התפרים (כשנה לאחר הניתוח) עדיין עלולה להישאר אסטיגמציה גבוהה ולא רגולרית, ששוב תצריך התאמת עדשות מגע קשות או סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/05/2019 ניתוח השתלת קרנית ועדשות

  שלום רב אני שמונה חודשים לאחר ניתוח להשתלת קרנית והתפרים עדיין לא הוסרו האם אוכל להשתמש בינתיים בעדשות המגע הקשות לפני הסרת התפרים או עליי להמתין

  large
  שלום רב,

  בשלב זה מומלץ לא להתקין עדשות קשות, ולהמתין להסרת התפרים ולהתייצבות המבנה הטופוגרפי של השתל.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/04/2019 אקנטאמבה בעין

  חליתי באקנטאמבה בעין, והייתי מאושפז כ3 שבועות בבית חולים, לאחר מכן השתחררתי הביתה עם המשך טיפול של טיפות, ויגמוקס, כלורקסדין, ברולן וקוסופט.. עברו חודשיים מהשחרור, לא רואה שיפור בראייה, היא עכורה והעין בצבע אפור.. והטיפות ברולן וקוסופט החלו לשרוף בזמן הטיפטוף בצורה קיצונית, אני הולך לביקורות ואין חדש, שאלה לי אליך אם יש מה לעשות מעבר? ולמה הטיפות החלו לשרוף כל כך יש לציין כי אני מקפיד להחליף את הבקבוקים לפי הזמן שרצוי להשתמש

  eye_see_toast
  שלום רב,

  במרבית המקרים בהם יש זיהום של אקנטמבה בקרנית, עם חדירה לסטרומה של הקרנית ויצירת תסנין משמעותי, הטיפול התרופתי אינו יעיל ויש צורך בהשתלת קרנית.

  לחץ כאן לצפייה בסרטון של מטופלת שלנו שסבלה מזיהום של אקנטמבה בקרנית. ניתן לראות כיצד הזיהום מתפשט בקרנית למרות הטיפול בטיפות. המטופלת עברה השתלת קרנית בהצלחה מלאה והחלימה מהזיהום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/03/2019 ניתוח חתכים

  היי,
  כמעט שנתיים לאחר השתלת קרנית מסוג Dalk.
  כל התפרים הוצאו, משתמש בעדשת מגע מיני סקלרית ומגיע לראייה טובה מאוד.
  הבעיה שהעדשה עושה לפעמים דלקת בלחמית, ואופן השימוש מורכב מאוד ולא מתאים לעבודתי.
  הרופא המנתח המליץ לי על ניתוח חתכים שמהלכו יחליט אם להוסיף תפרים.
  בבדיקה האחרונה צילינדר מעל 10 דיופטר.
  לטענתו ניתוח החתכים יכול להוריד את הצילנדר וקיימת אפשרות שאראה טוב יותר בלי תיקון או שתהיה אפשרות למשקפיים.
  מה דעתך?

  אבנר

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום אבנר,

  ניתוח חתכים יכול להוריד חלק מהצילינדר. הניתוח מבוצע ע"י ביצוע חתך בעומק של 90% מעובי הקרנית בקו החיבור בין השתל ובין הקרנית ההיקפית. מיקום החתכים הוא הציר הקמור של הקרנית, שאחראי על הצילינדר הגבוה. הבעייה בניתוח כזה היא שתוצאותיו אינן צפויות. לעיתים יש ירידה חלקית של הצילינדר, לעיתים אין ירידה כלל, ולפעמים מופיע צילינדר חדש בציר אחר. הסיבה לכך היא שלא ניתן לכמת במדוייק את מיקום ועומק החתך ולא ניתן להעריך מראש מה תהיה השפעת החתך. בנוסף - החתך יכול להתרפא ע"י יצירת צלקת, שתשפיע שוב באופן לא צפוי על קמירות הקרנית בציר החתך.

  בכל מקרה מכיוון שאתה לא מסתדר עם עדשת המגע הסקלרלית, מומלץ לבצע את הניתוח, אך להבין שתוצאותיו לא צפויות. אם תהיה ירידה כל שהיא בגודל הצילינדר, ואח"כ תוכל להשתמש עם משקפיים - אז הרווחת משהו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2019 שקיפות קרנית לאחר השתלה DSAEK

  שלום רב.
  מבקשת לדעת חודש אחרי ניתוח בלייזר משולב קטרקט+קרנית חלקית.
  בבדיקה שנייה הראייה התבהרה מצללים לצבעים.
  בבדיקה שלישית חודש וחצי אחרי הניתוח היתה רגרסיה ונאמר לי שהקרנית לא שקופה.
  שאלה שלי.?(מטופלת כיום ב. FML )
  האם יש סיכוי שהקרנית תחזור להיות שקופה או זה אומר שהקרנית לא נקלטה?!

  imagesCAOIOE8O
  שלום רב,

  תהליך ההחלמה יכול לקחת מספר חודשים. קליטת השתל וקבלת תפקוד מלא שלו הוא תהליך שיכול לקחת זמן רב, שנע בין מספר שבועות למספר חודשים. תפקוד השתל תלוי במספר תאי האנדותל הנמצאים בו, בהצמדותו המלאה לקרנית, בלחץ התוך עיני ובגורמים נוספים. הקרנית בהחלט יכולה להתבהר במהלך החודשים הבאים. צריך סבלנות וטיפול מקומי ממושך בסטרואידים.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2019 לידה טבעית לאחר השתלה

  שלום פרופ׳ סלומון,
  אני כמעט 4 שנים לאחר השתלת קרנית מלאה. לפני בערך חצי שנה הוצא לי תפר שהציק והכאיב לי, אך שאר התפרים עדיין נמצאים בטענה שהשתל לא הצטלק מספיק. אני בחודש חמישי להיריון ורציתי לדעת אם לידה טבעית שכרוכה במאמץ רב עלולה לפגוע בעין בכל צורה שהיא? אני מאוד חוששת מהנושא הזה, שכן לא מרגישה בטוחה ללדת בצורה טבעית.

  תודה רבה,
  מזל.

  watermark
  שלום רב,

  ניתן לבצע לידה טבעית. המאמץ הכרוך בלידה לא משפיע על העיניים.

  ההחלטה על תזמון הוצאת התפרים היא של הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/01/2019 GRANULLAR DYSTORPHY

  שלום רב ,

  אני פונה אלייך למתן ייעוץ והכוונה פניתי למספר מומחים בתחום אך לרובם אין פתרון ממשי ומועיל
  נולדתי עם בעיה בקרנית בשם GRANULLAR DYSTORPHY BE CORNEAS RECURRENT CORNEAL EROSIONS BE
  אני מוכרח לציין שכל מספר חודשים אחת מהעיניים “חוטפת” ובמשך שבוע עד עשרה ימים ישנם כאבים עצומים! עין אדומה ושורפת וחוסר יכולת לפתוח אותה, התדרדרות משמעותית בראייה, רק לאחר מספר שבועות הראייה בעין משתפרת מעט אך מאבדת מיכולתה
  אני חושש מהיום בו הראייה תפגע באופן קיצוני
  אני מקווה למצוא מומחה שיש לו ניסיון בתחום ופתרון לנושא

  תודה מראש,

  imagesCAOIOE8O
  שלום רב,

  אתה סובל מארוזיות (פצעים שטחיים) בקרנית כתוצאה מ granular dystrophy. במחלה זו נוצרים משקעים בקרנית. משקעים אלו פוגעים לעיתים בשלמות האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית) וגורמים לאותן ארוזיות.

  הטיפול בארוזיות חוזרות של הקרנית מורכב, וכלל שילוב של עדשות מגע טיפוליות למספר שבועות בשלב האקוטי. לאחר ריפוי הפצעים יש להשתמש דרך קבע במשחה לעיניים לפני השינה. מהמשחה המומלצת היא משחה המכילה מלח מרוכז - NaCl 5%. משחה זו נמכרת בחו"ל כתכשיר מדף (OTC), וניתן להשיגה בהזמנה דרך האינטרנט. כ"כ ניתן להשתמש במשך היום בטיפות המכילות מלח מרוכז.

  אם כמות המשקעים בקרנית רבה במידה כזו שיש הפרעה בלראייה - יש צורך בהשתלת קרנית שכבתית - DALK. יחד עם זאת קיימת חזרה איטית של המשקעים במהלך השנים גם בקרנית המושתלת, כך שאין למרבה הצער טיפול מושלם לבעיה זו.

  בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2018 לייזר לאחר השתלת קרנית

  שלום,

  אני כמעט שנתיים לאחר השתלת קרנית חלקית,
  לאחר שהוצאו כל התפרים אני רואה ממש גרוע.
  לא מסתדר עם עדשות מגע מיוחדות (זאת אחת הסיבות לניתוח).
  שאלתי האם ניתן עדיין לשפר את הראייה?
  האם ניתן לעשות לייזר לאחת השתלת הקרנית?
  והאם יש פתרונות נוספים?
  איתי

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום איתי,
  אפשר במקרים מסוימים לבצע לייזר על שתל קרנית.
  היכולת לבצע לייזר תלויה בגורמים שונים, בעיקר במיפוי הקרנית ובגודל הצילינדר.
  לפני כן כדאי לנסות עדשות מגע סקלרליות או מיני סקלרליות.
  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2018 השתלת קרנית בעיין עם הרפס

  נאמר לי שסיכויי הצלחת השתלת קרנית בפעם הראשונה בעין בריאה כ- 95%.
  אני מבקש לברר מה אחוזי ההצלחה של השתלת קרנית בפעם הראשונה בעין עם הרפס והמצאות נימי דם שהתפתחו קרוב לאזור ההשתלה ?
  אלי

  eye_see_toast
  שלום אלי,
  קשה מאוד לחזות את סיכויי ההצלחה של השתלת קרנית במצב שלך. השתלה בקרנית שיש בה כלי דם בגלל אירועים של הרפס היא בסיכון גבוה לדחייה או לחזרת ההרפס בקרנית המושתלת.
  כדי לשפר את סיכויי ההצלחה יש לתת טיפול ארוך טווח עם אציקלוויר סיסטמי, ולבצע מעקב הדוק ע"י הרופא המנתח במשך שנים לאחר הניתוח.
  בברכה,

  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/11/2018 עדשות מגע מיני סקלריות

  שלום ד״ר,

  אני נמצאת שנה לאחר השתלת קרנית ,
  הותאמה לי עדשה מיני סקלרית. בבדיקה ראיתי איתה 6:6.
  הוסבר לי שעדשה מיני סקלרית אינה נוגעת בקרנית והיא עדיפה במצב שלי מה גם שנותנת לי תיקון ראייה מעולה.

  שאלתי האם זה לא מסוכן לשתל להשתמש בעדשת מגע בכלל ובמיני סקלרית בפרט?

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  עדשות סקלרליות ומיני סקלרליות נותנות פתרון ראייתי מצוין לאחר השתלות קרנית. ניתן להשתמש בהן לאחר השתלות קרנית, בתנאי שהרופא המנתח שלך בדק אותך ואישר את השימוש בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/11/2018 איבוד ראייה לאחר השתלת קרנית

  שלום.
  השבוע עברתי השתלת קרנית. מאז ההשתלה אני רואה גרוע מאוד בצורה מפחידה. לדוגמא,אם אני מסתכלת במראה אני רואה רק דמות, ולא רואה פנים(אף וכו). בנוסף אם אני מתעסקת עם הטלפון, אני רואה רק אור לבן, ולא רואה שכתוב בשחור/כחול למשל באותו אתר.
  האם יכול להיות שזה עיוורון חלקי/מלא כתוצאה מההשתלה? מה יכול לגרום לזה ומה עליי לעשות?
  כמובן שאני לא מצפה לראות טוב עכשיו או לראות בצורה יחסית סבירה כפי שראיתי לפני ההשתלה, אבל אני כן מצפה לראות דברים בסיסיים (כמו פנים).

  תודה

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  הראייה לאחר השתלת קרנית אינה טובה מיד לאחר הניתוח. קצב השיקום הראייתי תלוי בגורמים רבים, ותלוי בשיטת הניתוח. בד"כ יש בצקת בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. יש להתאזר בסבלנות, לבצע את הנחיות הרופא המנתח לגבי הטיפול בטיפות לעין המנותחת, ולקבל ממנו את ההסברים לגבי תהליך ההחלמה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/11/2018 השתלת קרנית

  שלום. האם הגיוני שיום אחרי השתלת קרנית יש בצקת? בנוסף האם הגיוני שאני לא מצליחה לקרוא אפילו את המספר הכי גדול?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  יום לאחר השתלת קרנית יש בד"כ בצקת של השתל. הבצקת חולפת במהלך ימים עד שבועות מהניתוח, ע"י טיפול עם טיפות המכילות סטרואידים. הראייה לאחר הניתוח תלויה בגורמים רבים. יום אחרי הניתוח מוקדם מאוד לצפות לראייה טובה.

  השיקום הראייתי לאחר השתלות קרנית תלוי בשיטת הניתוח, ויכול להמשך שבועות עד חודשים. מומלץ לקבל הסברים מהרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2018 דחייה

  שלום,

  אני שנה וחצי אחרתי השתלת קרנית מסוג dalk.
  הוצאו כלל התפרים אולם אני לא רואה טוב.
  משתמש ב fml 2 טיפול ביום.
  בבדיקה אצל אופטומטריסט אמר לי שהקרנית אינה שקופה,
  ולא הצליח להתאים לי לא משקפיים, ולגבי עדשות אמר לי להמתין עוד קצת זמן.
  יש לי ממה לדאוג לגבי שקיפותה של הקרנית? האם זה מעיד על דחייה קרובה?
  כמו כן האם הראייה עדיין יכולה להשתפר במצב כזה?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  קשה לדעת מה הסיבה לכך שהקרנית לא שקופה, ויש לבדוק אותך כדי להבין מה קרה. אם כל התפרים הוצאו ועברה שנה וחצי, והקרנית אינה שקופה - קשה להאמין שהמצב ישתפר. שקיפות הקרנית תלוייה בגורמים שונים הקשורים בשיטת הניתוח, ובתגובה שבין השתל ובין הרקמה של המקבל.

  פנה לרופא המנתח כדי לקבל ממנו הסברים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2018 התאמת עדשות לאחר השתלה

  שלום,

  עברתי השתלת קרנית מסוג dalk, לפני כשנה.
  עד עתה הרופא המנתח הוציא לי תפר ממושך אחד,
  ובקרוב מאוד אמור להוציא תפר ממושך שני כך שלא יהיו יותר תפרים בשתל.
  שאלתי היא כמה זמן לאחר הוצאת כלל התפרים ניתן להתאים עדשות?
  והאם אתה ממליץ על שימוש בעדשות מגע לאחר ניתוח השתלת קרנית? (פחד מזיהומים ודלקות)

  תודה

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  אפשר להשתמש בעדשות מגע על שתל קרנית אם האפיתל של השתל שלם וללא ארוזיות. ניתן להשתמש בכל סוגי עדשות המגע. אם קיימת אסטיגמציה לא סדירה גבוהה במיוחד, עדשת המגע היעילה ביותר היא עדשת מגע סקלרלית.

  עליך להיות במעקב תכוף אצל רופא עיניים מומחה לקרנית (רצוי אצל הרופא המנתח שלך) כדי שיעריך מידי פעם את השפעת העדשה על שתל הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/09/2018 ראיה מטושטשת לאחר השתלת קרנית חלקית

  מתי הראיה מתייצבת לאחר השתלת קרנית חלקית
  הניתוח בוצע לפני יונים הראיה מטושטשת ויש דמעות

  eye_see_toast
  שלום רב,

  התייצבות הראייה תלויה בהיצמדות השתל לקרנית, בתפקוד תאי האנדותל של השתל, וכן במספרם. שתל תקין גורם להפחתת הבצקת בקרנית דבר שגורם לשיפור בראייה. תהליך זה יכול להמשך מספר שבועות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2018 עכירות לאחר DMEK

  שלום פרופסור
  אני כשנה וחצי לאחר ניתוח DMEK וקטרקט לאחר קרנית בצקתית, לפני התפתחות הבצקת הראייה בעין הייתה טוב מאוד עם משקפיים, כרגע הראייה הינה +6/18 עם משקפיים(המספר ירד מאוד) וישנם תנודות בראייה, ראיית ערפל, סינוור וקושי בהסתגלות במעבר מחושך לאור ולהיפך, באילו דרכים ישנה אפשרות לשפר ולו במעט את הראייה, יש לציין שזו הינה עין יחידה עם רקע של גלאוקומה

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  יתכן שהשתל עבר דחייה ואינו מתפקד יותר, ולכן שוב יש בצקת בקרנית, מה שמסביר את הראייה הירודה. מומלץ להיבדק ע"י מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/06/2018 ניתוח קרנית

  אני מיועדת לניתוח להשתלת קרנית הראיה שלי בעין שמאל מאוד מוגבלת אין לי יכולת לראות בה בכלל יש גם טישטוש ועין שמאל מרכיבה משקפיים עם צילינדר ומספר -9 האם הניתוח מוביל גם לשיפור הראייה התיקון קוצר הראייה. את הניתוח עושים לי רק בעין שמאל שלא רואה בכלל

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום רב,

  אני מניח שיש לך קרטוקונוס, ולכן את מועמדת להשתלת קרנית. מטרת הנתוח היא להביא למצב שקמירות הקרנית המושתלת תהיה סימטרית ונמוכה מזו שיש לך היום. קשה לנבא את הראייה לאחר הניתוח. בד"כ המהלך האחר ניתוחי כרוך בהוצאה סלקטיבית של תפרי השתל שמתחילה כשנה לאחר הניתוח. בד"כ יהיה צורך בהתאמת משקפיים או עדשות מגע לאחר הוצאת חלק התפרים או כולם. ברב המקרים יש שיפור בראייה המיטבית המתוקנת לאחר הניתוח (כלומר בראייה המושגת לאחר תיקון מיטבי עם משקפיים או עדשות מגע).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2018 ניתוח להשתלת קרנית

  האח שלי צריך לעשות השתלת קרנית.יש לי שאלה-כמה זמן הניתוח ממשיך? ואחרי כמה זמן אפשר להשתמש בעדשות מגע? תודה רבה.

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  ניתוח השתלת קרנית נמשך בין שעה לשעתיים, תלוי בשיטת הניתוח. השימוש בעדשות מגע לאחר הניתוח תלוי בגורמים רבים. בד"כ מי שנזקק לעדשות מגע לאחר השתלות קרנית הם אלו שעברו השתלת קרנית מלאה או קדמית (DALK). בהשתלות אלו יש תפרים בשתל. לאחר הוצאה של כל התפרים (תהליך המתחיל כשנה לאחר הניתוח) - אם נשארה אסטיגמציה גבוהה - ניתן להתאים עדשות מגע מיוחדות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/05/2018 השתלת קרנית קטרקט

  שלום
  לפני שנה עשיתי השתלה ובגלל הסטרודקס התפתח קטרקט. הרופאה היום החליפה לי את הטיפות לfml. האם fml יותר בטוח לעין מבחינת קטרקט ועליית לחץ עיני לעומת סטרודקס?

  crazyeyeartcover_Slide
  שלום רב,

  כן, FML יותר בטוח בהשוואה לסטרודקס מבחינת תופעות לואי כגון קטרקט ועליית לחץ תוך עיני. יחד עם זאת גם FML עלול לגרום לתופעות הלוואי הללו, ויש צורך במעקב רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2018 הסרת תפרים לאחר השתלת קרנית.

  שלום רב, אני לאחר השתלה שנייה של קרנית בשל מחלת קרטוקונוס. את ההשתלה השנייה עברתי בשנת 2015. (השתלה מלאה). לאחר ההשתלה בהדרגה הוצאו מספר תפרים שהשתחררו .אני מטופל מזה כשלוש שנים בטיפות זיילט וטיפות ללחץ תוך עיני. כמו כן הובחן אצלי בעין של ההשתלה קטרקט. האם ניתן לבצע ניתוח קטרקט לאחר השתלת קרנית? וכמו כן מתי והאם זה נכון שאני עדיין עם רוב התפרים בעין ? תודה אבי.

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  הסרת תפרים משתל הקרנית נעשית על פי מיפוי הקרנית. לא תמיד מוסרים כל התפרים. בד"כ אם מגיעים לאסטיגמציה נמוכה ולראייה תפקודית סבירה אחרי הסרה סלקטיבית של חלק מהתפרים, לא מסירים את השאר. ההחלטה על תזמון הסרת התפרים היא של הרופא המנתח, על בסיס מיפויי קרנית חוזרים.

  ניתן לבצע ניתוחי קטרקט לאחר השתלות קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/04/2018 עכירות לאחר השתלה

  שלום פרופסור,
  הנני בן 32 לאחר ניתוח DMEK ולאחר טיפולילייזר יאג,אני סובל מגלאוקומה בנוסף, לאחר יותר משנה לאחר הניתוח אני רואה 6/18 עם חריר, הראייה לא יציבה לטעמי, אני מסתנוור בשמש עקס עכירות בקרנית, נאמר לי על ידי המנתח שהקרנית יחסית שקופה אך לא לגמרי והשתלה מלאה של קרנית לא מומלצת, האם ישנה דרך לשפר את הראייה לא בדרך ניתוחית?

  imagesAK0SIJ0H
  אם יש עכירות משמעותית בקרנית - שלום יותם,

  השתלת קרנית בשיטת DMEK מאפשרת טיפול בבצקת בקרנית ע"י החלפת שכבת תאי האנדותל, הנמצאים בחלק הפנימי של הקרנית. אם יש עכירויות בסטרומה של הקרנית (גוף הקרנית) - הרי שרק השתלת קרנית מלאה תעזור. מצד שני יש להשתלת קרנית מלאה בעיות אחרות, כגון אסטיגמציה (בגלל התפרים ובגלל שולי הפצע של השתל), השפעה על מבנה הזווית (שעלולה להחסם חלקית בגלל הדבקויות ובכך להחמיר את הגלאוקומה) ובעיות רבות אחרות. במקרה הזה יש לשקול את התועלת בבשתלת קרנית מלאה (PKP) מול הבעיות האפשריות - ולהחליט החלטה בהתאם.

  אם יש עכירות משמעותית בקרנית, אין דרך לשיפור הראייה שלא באמצעות ניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/02/2018 הסרת תפר

  שלום,

  עברתי השתלת קרנית מסוג dalk לפני חצי שנה.
  היום הסיר לי הרופא תפר אחד ממושך. כשחזרתי הביתה הרגשתי כאבים עזים ובלתי נסבלים. לאחר שיצרתי קשר עם הרופא הוא המליץ לי לחזור לבית החולים בכדי שישימו לי עדשת מגע טיפולית וכך עשיתי.
  הביקורת אליו בעוד חודש. שאלתי אליך היא האם אני יכול להסיר את עדשת המגע הטיפולית לבד ולאחר כמה זמן?
  או שכדאי שאלך לרופא עיניים של קופת החולים שיוציא לי אותה בעוד מספר ימים?
  וכמה זמן ניתן להיות עם עדשת מגע טיפולית?

  לתשובתך אודה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  עדשת מגע טיפולית מונחת בגלל סיבות שונות, ובעיקר כדי לעזור לריפוי של שכבת האפיתל המצפה את הקרנית. את העדשה מסירים לאחר שתהליך הריפוי הושלם. סיבה אפשרית אחרת היא הישארות של קצה תפר שלא ניתן היה להוציא בשלמותו, וזה מה שגרם לכאבים.

  בכל מקרה רק רופא עיניים מומחה לקרנית, ועדיף הרופא המנתח שביצע את השתלת הקרנית, יכול להסיר את עדשת המגע הטיפולית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2018 השתלת קרנית לפני גיל 18

  שלום, בני בן 11,עבר בגיל 7ניתוח להסרת כילזיון בעין שמאל,מיד לאחר הניתוח עברנו להתגורר בקנדה,חצי שנה אחרי החל גירוי מתמיד בעין,אודם כנראה בעקבות היובש או מחלה. אבחון אצל מומחה לקרנית הוחלט שישנה צלקת בקרנית אך השתלת קרנית תבוצע רק אחרי גיל 18,בשנתיים האחרונות הוא מטופל קבוע בטיפות עיניים וכדורים apo-acyclovir 400 עלמנת למנוע הידרדרות.יש לו משקפים שיעזרו לעין הבריאה. הוא מסונוור קבוע,מתלונן על כאבים מדי פעם,זה משפיע על הלימודים וכמובן בטחון עצמי,הוא רואה רק בעין אחת למעשה,בקיצור לא קל לו.
  האם יש משהו שאפשר לעשות לפני גיל 18? אשמח לחוות דעתך על אפשרויות נוספות שאולי יוכלו לשפר את המצב.
  תודה

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  לפני החלטה על השתלת קרנית צריך לבדוק את חדות הראייה המיטבית עם משקפיים או עם עדשות מגע. לעיתים ניתן עם עדשות מגע קשות להשיג שיפור חלקי בראייה בעין שיש בה קרנית עם צלקת.

  אם לא ניתן לשפר את הראייה בעזרת עדשות מגע קשות, ואם הצלקת מרכזית וסמיכה, ניתן לשקול השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK גם בגיל 11.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2018 השתלת קרנית

  אימי טופלה לפני 4 שנים בביח [   ] לפי הממצאים היתה צריכה לעשות ניתוח להשתלת קרנית בגלל גילה ,ומחלות בהן היא סובלת סרבנו לעשות.
  היום היא מתעקשת לטפל ולפחות לראות בעין אחת .
  האם ניתן כיום היא בת 87.

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  בהחלט. ניתן לבצע השתלת קרנית בכל גיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2018 השתלת קרנית

  שנה ועשרה חודשים אחרי השתלת קרנית מלאה. לפני תשעה חודשים הוסרו שני תפרים וראיתי מצויין לאחר כמה חודשים הוסרו שאר התפרים למורת רוחי עד להסרה מלאה לפני שבועיים.מצבי היום צילינדר גדול במיוחד כמעט ולא רואה בעין. רופא מנתח הציע חתכים או לייזר.פרופסור מומחה אמר שלא צריך להוריד תפרים אם הראיה טובה והמליץ על תפירה מחדש של השתל.מבולבל ומאוכזב מבקש המלצה.

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  ניתן לבצע חתכים בהיקף השתל ע"י לייזר (relaxing incisions), או לייזר במרכז הקרנית לשיוף המספר והצילינדר, או להתאים עדשת מגע קשה או סקלרלית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2017 צלינדר גבוה אחרי השתלת קרנית

  לפני שנה ותשעה חודשים עברתי השתלת קרנית מלאה.לאחר שנה הוסרו שני תפרים וראיתי 6/7 באותה העין לאחר מכן נאמר לי שחייבים להוריד את שאר התפרים מחשש לזיהום.היןם לאחר שהוסרו כל התפרים יש צלינדר 14 ואני כמעט לא רואה בעין.רציתי לדעת מה אפשר לעשות לתיקון הראיה(נאמר לי חיתוך בקרנית או לייזר).
  אני מתוסכל מאוד כי כבר ראיתי מצויין ועכשיו כמעט ולא רואה יש לציין שאת כל התהליך עברתי ב [……..].
  נאמר לי גם שיש על הקרנית חלקים שטוחים וחלקים בולטים,האם עם הזמן זה יכול להתאזן מעט רק לפני יומיים הוסרו התפרים. עוביהקרנית 560 במרכזה. תודה מראש.

  אבישי

  imagesCAOIOE8O
  שלום אבישי,

  יש לפניך מספר אפשרויות: הראשונה היא שימוש בעדשת מגע קשה (רגילה או סקלרלית). עדשת מגע עשוייה לתת לך ראייה טובה מאוד, כפי שהיתה לך לפני הסרת התפרים. אפשרות אחרת היא ביצוע חתכים בחיבור שבין השתל והקרנית ההקפית, במיקום הציר הקמור של הקרנית. התוצאה של ניתוח חתכים אינה צפוייה ולא תמיד מתקבל האפקט הרצוי. עוד אפשרות היא ביצוע שיוף בלייזר על פני הקרנית, בשיטת PRK. זה אפשרי כאשר הקרנית סימטרית (כלומר הציר הקמור של הקרנית נמצא על קו ישר במיפוי הקרנית).

  מומלץ להתחיל עם עדשות מגע, ולפנות לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע מיוחדות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/11/2017 לאחר השתלה

  שלום פרופסור
  אני בן 32 סובל מגלאוקומה מולדת, לפני כשנה עברתי השתלת קרנית מסוג dmek וקטרקט ביחד לאחר שהעין סבלה מבצקות
  לאחר כמספר חודשים בוצעו לי שני טיפולי לייזר יאג שניקה את העדשה מקטרקט משני, כרגע עדיין רואה עכירות מסויימת אם כי פחותה בהרבה, ממה נובעת העכירות? האם יש דרך להסירה? הרופאים אומרים שהקרנית שקופה וכך גם העדשה,
  ראוי לציין שכרגע סובל מצילינדר גבוה , אך המספר במשקפיים ירד מ 18- ל 3-

  יותם

  mandelbrot-fractal
  שלום יותם,

  קשה לענות לך ללא בדיקה. יתכן ששרידים של הקופסית האחורית, שעברה את הטיפולים בלייזר, נשארו במרכז מול ציר הראייה ומפריעים לך. קטרקט משני הוא מצב שבו מתפתחת עכירות בקופסית האחורית של העדשה, אותה משאירים לאחר ניתוח קטרקט, כדי שתתמוך בעדשה התוך עינית המושתלת בניתוח. יאג לייזר הוא טיפול בו מבוצע פתח במרכז הקופסית העכורה. לעיתים לאחר הטיפול נשארים חתיכות קטנות של הקופסית שצפות בזגוגית ממש צול ציר הראייה. אלו שוקעות בד"כ עם הזמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/10/2017 הרפס וקטרקט

  שלום, אני בן 25 עם קטרקט מולד, יש לי צלקת בעין כתוצאה מהרפס בעין, שהוריד לי את הראיה משמעותית לסביבות ה6/24 בעין אחת. זה גורם למצב שבקריאה או בעבודה אני רוב הזמן עוצם את העין, כי אור ממש מציק לי. האם אני מועמד מתאים להשתלת קרנית? ומהם ההשלכות לעתיד?

  יוסי

  Water-dance-med
  שלום יוסי,

  אם הצלקת מרכזית ופוגעת משמעותית בראייה - אז יש בהחלט מקום לשקול השתלת קרנית. יש לבדוק לפני כן מהו פוטנציאל הראייה בעין זו, והאם הקטרקט המולד לא גרם להתפתחות עין עצלה. מומלץ להיבדק אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/10/2017 הורדת תפר רופף

  שלום פרופסור סלומון, עשיתי ניתוח השתלת קרנית מלאה PKP לפני כחודש וכמה ימים בביקורת היום הרופא אמר שיש תפר אחד שהוא רופף בצד ימין וצריך להוריד אותו בשביל שלא יהיה זיהום (הוא הוריד בסופו של דבר) ולהשתמש באנטיביוטיקה פעמיים ביום לכמה ימים בתור טיפול מניעתי האם זה תקין?

  imagesCAOIOE8O
  שלום רב,

  זו בהחלט תופעה המתרחשת לאחר השתלות קרנית. אם פתר מתרופף יש להסירו, ולקבל טיפול כפי שאתה קיבלת. לעיתים יש צורך להוסיף תפר במקום התפר שהוצא, במיוחד אם זה קרה בסמוך לניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2017 השתלת קרנית בקרטוקונס מתקדם

  שלום,
  יש לי קרטוקונוס זה מספר שנים.
  המצב בעין ימין לא טוב והקרנית דקה מידי לקרוסלינקין. ראייה עם עדשות 1/36.בעין שמאל אין אדות לדינמיקה של שינוי כרגע והראייה עם עדשות כמעט 6/6
  הרופא כרגע רוצה לעקוב אחר עין שמאל ואינו מעוניין לגעת בעין ימין. לא נתן הסבר המניח את הדעת לגבי השתלה.מבחינתו אין צורך בהשתלה . האם יש מקום לחוות דעת שניה והאם מצבי אינו מספיק בעייתי כך שימליץ על השתלה מלכתחילה.

  נירן

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום נירן,

  על פי הנתונים הללו - יש בהחלט מקום לשקול השתלת קרנית לעין ימין.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/09/2017 השתל קרנית

  שלום
  אני חודש וחצי אחרי השתלת קרנית עם תפר אחד שישתחרר …ונאמר לי שאפשר להמשיך כך ..אבל הראיה שלי גרועה יותר משהיתה ויש לי שינוי של צבע זוהר שנראה במיוחד בתמונות ..האם הייתי אמור להתחיל לראות טןב יותר אחרי חודש וחצי ?

  imagesG1FL58NX
  שלום רב,

  בתקופה כזו אחרי השתלת קרנית הראייה עדיין אינה מיטבית. יש לצפות לשיפור בראייה לאחר התחלת הוצאת תפרים סלקטיבית על פי מיפויי קרנית, בה מתחילים כשנה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/09/2017 החלמה לאחר השתלה של קרנית

  שלום,
  רציתי לשאול מהוא זמן ההחלמה לאחר ניתוח ומה מותר ואסור לעשות לאחר הניתוח?

  imagesG1FL58NX
  שלום רב,

  קיימים סוגים שונים של השתלות קרנית, והמהלך האחר ניתוחי תלוי בסוג הניתוח. אין כאן למעשה "החלמה", כי אתה לא מרותק למיטה ולא מוגבל. ניתן לתפקד ללא בעיות כבר יום לאחר הניתוח. משך השיקום הראייתי יכול להמשך מספר חודשים עד מספר שנים כשמדובר בהשתלת קרנית לקרטוקונוס, ומספר שבועות כשמדובר בהשתלת אנדותל לבצקת של הקרנית או לדחיית שתל.

  מומלץ לדון עם הרופא המנתח בסוג הניתוח שמתאים לך ובמהלך האחר ניתוחי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2017 השתלת קרנית קרטקונוס

  שלום
  לפני 3 חודשים עברתי השתלה מלאה ואני מטופלת בסטרודקס. הלחץ תוך עיני שלי גדל מהר. לפני חודש היה 17 ולפני שבועיים 21. אני רוצה לבדוק שוב את הלחץ אך הבעיה שבקופה אין את המוט הידני שבאמצעותו אפשר לבדוק אלא רק את המכשיר הגדול. האם יש בעיה לבדוק עם המכשיר בקופות או שזה יכול לגרום נזק לקריית? או שעדיף ללכת פשוט למיון כדי לבדוק? בנוסף האם 21 זה לא משהו שמחייב מתן טיפול של כדורים או טיפות להורדת לחץ?

  ליז

  Water-dance-med
  שלום ליז,

  אם עברת השתלת קרנית לפני 3 חודשים, הרי שהמקום היחיד בו נכון וצריך לבדוק אותך הוא במרפאה של הרופאה המנתח במרכז הרפואי בו נותחת. אני בטוח שיש שם את האמצעים הדרושים לבדיקת הלחץ התוך עיני.

  יש לבדוק את הלחץ התוך עיני בכל ביקור. אם הלחץ גבוה, יש להחליף את הטיפול בסטרודקס בסטראודי אחר שפחות מעלה את הלחץ התוך עיני, כגון FML או לוטמקס. לחץ 21 הוא לחץ גבוה, ויש להורידו בעזרת טיפות מתאימות להורדת הלחץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2017 האם ניתוח יעזור ?

  שלום רב .
  לפני כחצי שנה התאשפזתי בבית חולים עקב צלקת (אבזצס) במרכז הקרנית בעין ימין שגרמה לירידה משמעותית בראיה ( כמעט ולא רואה כלום בעין) טופלתי בסטרודקס ובאנטיביוטיקה להפסקת הדלקת עברה חצי שנה והראיה לא משתפרת ואם כן יש שיפור אז הוא ממש ממש קטן..
  הרופא המומחה שמטפל בי ממליץ לחכות עד שנה וחצי שהצלקת תיתקטן מעצמה ויהיה שיפור בראיה .
  השאלה שלי היא : האם לאחר השתלת קרנית הראיה שלי תיהיה טובה ? לא חייב 6/6 העיקר טובה ברמה של מה שהיה לי קודם
  ( אני מרכיבה משקפיים בעיניים מידה 6 ורבע כזה) האם אני אחזור לראות באותה מידה שהיתה לי לפני הצלקת או פחות טוב או יותר טוב איפה זה עומד העינין הזה ?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  קשה מאוד לנבא מה תהיה הראייה לאחר השתלת קרנית. חדות הראייה לאחר השתלת קרנית תלוייה בגורמים רבים, וביניהם האיזון בין התפרים המעגנים את השתל לרקמת המקבל, תהליך ריפוי הפצע ויצירת החיבור בין השתל ורקמת המקבל, תפקוד תאי האנדותל של השתל, מצב העדשה, מצב המקולה וגורמים אחרים.

  מסיבות אלו מבצעים השתלת קרנית רק כשאין ברירה, וכשהצלקת גדולה, מרכזית וגורמת לירידה משמעותית בראייה. מומלץ לכן להמתין לשינוי בגודל הצלקת. ניתן לנסות להתאים עדשת מגע קשה, שבחלק מהמקרים עשוייה לתרום לשיפור בראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/08/2017 שינוי צבע ומיקום האישון

  שלום

  אני 3 שבועות לאחר השתלת קרנית, העין כבר מתחילה לחזור לעצמה כלומר יותר אסטתית ונקייה מדינומים, כמו כן הראייה אט אט הולכת ומשתרת.

  משום מה ניתן לשים לב לשינוי צבע האישון שכעת שונה מצבע האישון בעין השניה , האם זה תקין ואמור להסתדר?
  שאלה שניה היא, שיש פזילה קלה של האישון, האם יש קשר לניתוח?

  תודה על תשובתך

  images6092CGRF
  שלום רב,

  צבע העין השונה הוא תוצאה של בצקת בשתל הקרנית. בצקת זו חולפת במשך הזמן, במקביל לטיפול המקומי בסטרואידים. מיקום האישון הוא תוצאה של ניתוחים שונים שעברת בעבר, כגון ניתוח קטרקט, או כתוצאה מהדבקויות של הקשתית להיקף הקרנית. מומלץ להפנות שאלות אלו לרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2017 השתלת קרנית

  שלום. לפני חודשיים וחצי עברתי השתלה והיום קיבלתי מכה בעין ורואה קצת מטושטש. מה זה יכול להיות?

  ליז

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  שלום ליז,

  זה יכול להיות כלום, וזה יכול להיות פגיעה בשתל ופתיחה של התפרים. עליך לגשת מיד לרופא עיניים בחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך למקום מגורייך, ולהיבדק ללא דיחוי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/07/2017 השתלת קרנית מסוג dalk

  עברתי ניתוח להשתלת קרנית מסוג dalk לפני שלושה ימים.
  כרגע רוב הזמן העין סגורה. ברוב העין יש שטף דם גדול הרופא אמר שיחלוף עם הזמן ואין סיבה לדאגה.
  בנתיים השטף דם לא נעלם.
  האם יש סיבה לחשוש ולפנות לרופא לפני הביקורת?

  נפתלי

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  נפתלי שלום,

  שטף הדם בלחמית נוצר ככל הנראה במהלך זריקת ההרדמה. למרות שהוא נראה מפחיד, אין לו כל משמעות, והוא יספג תוך מספר שבועות. את בדיקות המעקב אצל הרופא המנתח עליך לבצע כמתוכנן, על פי ההוראות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2017 השתלת קרנית לקרטוקונוס

  שלום וברכה,
  לאישתי יש קרטוקונוס ובעבר היא עשתה קרוס לינקינג.
  האם אתה ממליץ על השתלת קרנית.

  אלירן

  Third Eye _2, b
  שלום אלירן,

  ההחלטה על השתלת קרנית לקרטוקונוס נעשית במקרים של קרטוקונוס מתקדם מאוד, כאשר לא ניתן יותר להשיג ראייה תפקודית בעזרת סוגים שונים של עדשות מגע, או כאשר לא ניתן יותר להשתמש בעדשות מגע בגלל תגובות דלקתיות של העין בזמן השימוש בעדשות אלו. סיבה נוספת להחלטה על השתלת קרנית היא כאשר מתפתחת צלקת משמעותית במרכז הקרנית במקרים של קרטוקונוס מתקדם מאוד.

  אם ניתן להשתמש בעדשות מגע ולהשיג איתן ראייה תפקודית טובה - הרי שאין צורך בהשתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2017 אדנו וירוס הצטלקויות ועכירות קשה בקרנית

  אני בן 43 לפני כ-9 שנים תקף אותי אדנו וירוס בעין ימין (אפילו הגעתי אליך למרפאה בירושלים), כתוצאה מכך נשארו הצטלקויות ועכירות קשה בקרנית (כיום אני רואה 6/30 בעיין ימין), לאחרונה ביקשתי לברר על ניתוח לייזר PTK אולם מומחה קרנית ייעץ לי לא לעבור את הניתוח מחשש שהתגובה האוטואימונית תחזור והמליץ קודם לחזור ולנסות טיפול תרופתי (3 חודשים FML ולאחר מכן 3 חודשים ציקלוספורין במינון 1%). אני ממש אובד עצות אודה על עזרתך.

  picasso
  שלום רב,

  הטיפול המועדף בצלקות ועכירות קשה בקרנית הגורמות לראיה של 6/30 הוא השתלת קרנית בשיטת DALK או PKP. טיפול בטיפות כלשהו לא יעזור להסרת הצלקות אחרי כל כך הרבה שנים. גם טיפולי לייזר למיניהן כגון PTK לא יועילו אם הצלקות עמוקות.

  אנא פנה להערכה מחודשת אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/06/2017 השתלת קרנית מלאה

  שלום
  לפני חודש עשיתי השתלה מלאה והיום הרופא כתב שיש spks במרכז. רציתי לדעת האם זה טבעי. מה גורם לזה ואיך מטפלים?

  eye_see_toast
  שלום גל,

  מדובר בארוזיות נקודתיות באפיתל הרנית - תופעה צפוייה וסבירה לאחר הניתוח. ככל שיעבור הזמן והאפיתל יצמח מחדש על פני השתל - התופעה תחלוף. הטיפול לאחר השתלת קרנית כולל טיפות לחות (תחליפי דמעות), סטרואידים ואנטיביוטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2017 השתלת קרנית

  שלום. אני אחרי שבועיים של השתלה מלאה ומרגישה שלא רואה יותר טוב מלפני, ואולי אפילו ההפך.
  מתי אני אמורה להרגיש שיפור בראייה? אני שומעת שיש אנשים שגם יום אחרי רואים טוב.. קצת חוששת.

  גל

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום גל,

  השיקום הראייתי אחרי השתלת קרנית הוא תהליך ארוך, שלוקח שנה ולעיתים אף יותר. הוא תלוי בתגובה לריפוי פצע, ביצירת הצלקת המחברת את השתל לקרנית, ובמתיחות התפרים של השתל. היא תלויה גם בתפקוד תאי האנדותל של השתל, ובקצב נסיגת הבצקת משולי הפצע של השתל. עלייך לקבל טיפול מקומי עם טיפות סטרואידים ע"י הרופא שניתח אותך. לאחר כשנה מהניתוח הוא יתחיל בהסרת סלקטיבית של התפרים על פי בדיקות מיפוי קרנית, דבר שיתרום להקטנת האסטיגמציה בשתל הקרנית ולשיפור בראייה.

  אם ציפית לראייה טובה שבועיים לאחר השתלת קרנית, כנראה שלא קיבלת הסבר הולם לפני הניתוח על המהלך הצפוי, או שאת לא זוכרת מה שהוסבר לך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/05/2017 השתלת קרנית מלאה חוזרת בשל הידקקות הקרנית בקצוות

  שלום. עברתי השתלת קרנית מלאה ב2001 עם תיקון ראיתי 6/6. ב2013 עברתי ניתוח קטרקט והשתילו לי עדשה טורית לאחר הניתוח ראיתי 6/8.5 ללא תיקון. דא עקא שהראיה נחלשה בגלל אנדותל עכור. ב2016 עברתי DSEAK וכחלוף כמה חודשים הראיה ירדה ל6/60. הסתבר שבחלק הקרנית שלי לצד הקרנית המושתלת מ2001 נוצרה הידקקות ( נהיתה דקה ) והרופאים מסבירים שאם רוצים לעשות השתלה חוזרת קשה מסובך ומסוכן.
  אשמח לשמוע את דעתך והתודה מראש
  חג שמח

  יהודה

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום יהודה,

  כל ניתוח נוסף של השתלת קרנית מגדיל את הסיכונים לדחיית שתל, גלאוקומה וסיבוכים אחרים. לכן יש לשקול היטב את הצורך בניתוח, ומהו פוטנציאל הראייה בעין. אם נוצרה הדקקות בהיקף הקרנית מחוץ לשתל, הרי שיהיה צורך בהשתלת קרנית מלאה עם שתל בקוטר גדול יותר. הסיכון בדחייה עם שתל קרנית גדול גבוהים יותר. יחד עם זאת קשה לתת לך הערכה בלי לבדוק את העין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/05/2017 השתלת קרנית

  שלום
  לפני יומיים עשיתי השתלת קרנית והיום הייתח בביקורת ונאמר לי שיש לי ארוזיה על כל הקרנית. אשמח לדעת מה המשמעות של זה? האם זה טבעי? האם סה מעיד על עתיד לא טוב?

  ליז

  images6092CGRF
  שלום ליז,

  מדובר במהלך צפוי לאחר השתלת קרנית. תאי האפיתל של השתל בד"כ נושרים, ובמקומם צומחים תאי אפיתל שלך ומצפים את השתל. עד שהם עושים את זה יש בשתל ארוזיה (כלומר: חסר אפיתל). הרופא המנתח בד"כ ישים לך עדשת מגע טיפולית עד להשלמת צמיחת האפיתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2017 השתלת קרנית

  שלום לך פרופסור
  עשיתי לפני כחודשיים השתלת קרנית חלקית
  בהתחלה הכל הלך טוב ברוך ה׳ ואז לאחר חודש הדוקטור הוציא לי תתפרים ואחרי כמה ימים קיבלתי דלקת ואני שם טיפות כדורים שום דבר לא עוזר והדלקת כבר חודש בעיין איך אני נפתר ממנה ??

  אדיר

  sunset-eyeball
  שלום אדיר,

  לא ברור למה הכוונה בדלקת, ואיזה סוג של השתלה שכבתית עשית. אם עשית DALK, קרוב לודאי שהדלקת תעבור עם טיפול מתאים, בד"כ בשילוב של סטרואידים ואנטיביוטיקה הניתנים בטיפות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2017 הריון ולידה לאחר השתלת קרנית

  שלום, אני ארבעה חודשים לאחר ניתוח השתלת קרנית.אני מתכננת הריון ורציתי לדעת אם יש איזשהו סיכון לעין בזמן הריון ולידה?

  watermark
  שלום רב,

  אין סיכון לעין במהלך ההריון או הלידה. עלייך להמשיך ולשים טיפות סטירואידים בעין המנותחת, ולהגיד את זה לרופא הנשים שמטפל בך. גם רופא הקרנית שמטפל בך צריך לדעת אם את בהריון. יש לבדוק אם הטיפות שאת מקבלת לעיניים אינן גורמות לנזק אפשרי לעובר, בעיקר בתחילת ההריון.

  המאמץ בלידה אינו גורם לנזק לקרנית המושתלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/03/2017 השתלת קרנית

  רציתי לשאול איך מסירים את התפרים
  האם זה עוד ניתוח ? ויצטרך גם מרדים ?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  הסרת תפרים משתל הקרנית היא פעולה קצרה ופשוטה, הנעשית במרפאה תחת הרדמה מקומית עם טיפות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/03/2017 ניתוח קרנית

  שלום רב
  אבא שלי סבל בעין מגלאוקומה ועשה בזמנו ניתוח לייזר להורדת הלחץ
  לפני חודשיים עשה ניתוח באותה עין לקטרקט עכשיו אחדי חודשיים יש לו בצקות בקרנית והוא אמור לעבר השתלה
  השאלה שלי היא: האם המצב יהיה גרוע יותר במידה ואבא שלי יחליט לא לעשות את הניתוח של הקרנית? הוא בן 72 ויש לו פחד לעבור את הניתוח.
  תודה רבה

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  בצקת כרונית בקרנית לאחר ניתוחים תוך עיניים שונים גורמת לעכירות הקרנית, ולהופעת שלפוחיות באפיתל הקרנית. שלפוחיות אלו גורמות לכאב ולדלקת מתמשכים, ולעיתים עלולות להפתח וליצור כיבים בקרנית שעלולים להזדהם. מסיבות אלו מומלץ לעבור השתלת קרנית במקרים בהם נוצרת בצקת קבועה של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2017 ניתוח קטרט למושתל קרנית

  איזו עדשה לשים בניתוח קטרט למושתל קרנית האם טורית או רגילה?
  ראיתי שאפשר לבצע חיתוך בקרנית כדי שהקרנית תהיה יותר אחידה . מה הסיכונים ? מה המשמעות האם הראיה עלולה להיפגע מכך הכוונה אם המספר/צילנידר יגדל ?

  זוהרי

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  יש מספר שיטות לתיקון אסטיגמציה גבוהה במושתלי קרנית. אלו כוללות ביצוע חתכים בקרנית בחיבור בין השתל והקרנית ההיקפית, תקיון בלייזר על פני הקרנית בשיטת PRK, ואם יש גם קטרקט - ניתוח להסרת קטרקט והשתלת עדשה תוך עינית טורית. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות. השיטה המדוייקת ביותר היא שיוף השתל עם לייזר - אך זו לא מתאימה לכל שתל, במיוחד אם הצילינדר גבוה מאוד. שיטת החתכים יעילה באופן חלקי, והתוצאות שלה לא צפויות. השתלת עדשה טורית מתאימה רק למי שיש לו קטרקט משמעותי והוא מועמד בכל מקרה לניתוח קטרקט. ככלל יש להתאים את השיטה בהתאם למצב הקרנית ולמצב העדשה, ועל כך מומלץ לדון עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2017 סיכוי הצלחת השתלת קרנית לחולה סוכרת בן 80

  מבקש לדעת האם ומה הבעייתיות של השתלת קרנית בחולה סוכרת בן 80, עבר פעמיים השתלות והראיה לא השתפרה.

  יש סיכון מיוחד ?

  האם הסוכרת מורידה את סיכויי ההצלחה ?

  תודה,

  חנן

  picasso
  חנן שלום רב,

  אם הסוכרת מאוזנת תחת טיפול תרופתי ומעקב מסודר אין סיבה שזה יפריע להצלחת השתלת קרנית. יחד עם זאת סוכרת לעיתים פוגעת ברשתית, ועלולה לגרום לפגיעה משמעותית בראייה על רקע בצקת של המקולה (החלק המרכזי ברשתית בו מתקבלת חדות הראייה העיקרית). במקרה זה הסיבה לראייה הירודה הוא מצב הרשתית. יש להתייעץ עם מומחה לרשתית לפני שמחליטים על השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2017 השתלת קרנית

  אחרי הניתוח יש כאבים חזקים בעין?
  אפשר לחזור לעבודה יום אחרי?
  איך מתבצעת הורדת התפרים?

  דניאל

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום דניאל,

  אחרי השתלת קרנית אין בד"כ כאבים. בד"כ יש צורך באשפוז של כ 3 ימים לאחר הניתוח, ומולץ להמנע מעבודה פיזית שיש בה סיכון לחבלה בפנים במהלך החודשים שלאחר הניתוח. לא ניתן לחזור לעבודה יום אחרי הניתוח.

  את התפרים מסירים לאחר כשנה אם הניתוח היה של השתלת קרנית מלאה, או אחרי מספר חודשים אם הניתוח היה של השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK. אם הניתוח היה השתלת אנדותל, הרי שאין תפרים בשתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/01/2017 טיפות סטרודקס

  האם יתכן שאני לא מרגישה טוב בעקבות נטילת התרופה.לפני 5 ימים עברתי ניתוח בעין כריתה והשתלת קרנית ונאמר לי להשתמש בסטרודקס.כבר 3 ימים שאני חשה מוזר עם הרגשות משונות .לציין שאני לא נוטלת תרופות אף פעם.
  תודה נורית

  watermark
  שלום רב,

  טיפות סטרודקס לאחר השתלת קרנית ניתנות כדי למנוע דחייה של השתל. הן ניתנות בד"כ מספר פעמים ביום, למשך כשנה, ולעיתים אף יותר, לאחר הניתוח. הספיגה הסיסטמית שלהן זניחה, והן ככל הנראה לא הסיבה לתחושה הכללית הלא טובה שלך. מומלץ בכל מקרה להיבדק הן ע"י רופא המשפחה והן ע"י רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2017 5 חודשים לאחר השתלת קרנית

  שלום רב
  עברתי השתלת קרנית מלאה הוציאו לי את כל התפרים עקב בצקת וכל התפרים היו רופפים הרופא אמר לי להפסיק עם הסטרואידים לגמרי בהשתלה הקודמת אני זוכר שבמשך שנה שלמה השתמשתי בסטרואידים האם זה נכון להפסיק עם הסטרואידים או להמשיך עד שנה מיום ההשתלה היות ואני עובד עבודה פיזית במקום שיש בו הרבה אבק וליכלוך ומהם הסיכונים שהשתל ללא תפרים תודה והמשך יום טוב

  מיכאל

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום מיכאל,

  ההחלטה על הטיפול בסטרואידים לאחר השתלת קרנית תלויה בגורמים רבים, ונתונה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, על פי מצב ההשתל. מטרת הסטרואידים, הניתנים בטיפות, היא למנוע דחיית השתל. לעיתים קיימים גורמים המונעים טיפול בסטרואידים, או מצריכים הפסקה זמנית שלהם, כמו: זיהום חידקי בשתל, הרפס בקרנית, עליית הלחץ התוך עיני, או התפתחות קטרקט. מומלץ להיוטת במעקב אצל הרופא המנתח או אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2016 עבודה

  שלום רב אני מושתל קרנית בשתי העיניים אני עובד טכנאי אחזקה העבודה כוללת ריתוכים חיתוך עם דיסקים שיוף אבנית חלודה חילוץ של כל מיני חלקים אני סובל מאד כל הזמן עיניים מגרדות דלקות מגורות פניתי לרופא התעסוקה כדי שיחליף לי מקצוע אבל הוא לא מבין עניין
  הרופא כתב לו מכתב שיתאים לי עבודה אבל הוא מתעלם השאלה שלי האם מותר לי לעבוד בעבודה זו תודה ובמשך יום טוב

  מיכאל

  hidden_eye
  שלום מיכאל,

  כל מושתל קרנית צריך להזהר מאוד מפגיעה כלשהיא בעיניים. נראה לי שסביבת העבודה שלך היא אכן מסוכנת, במיוחד אם קיים סיכון של פגיעה מנתזים הנטוצרים כתוצאה מעבודה של חיתוך או שיוף של מתכות ואבנים בעזרת מסור חשמלי או דיסק. עליך לפנות למומחה קרנית או לרופא תעסוקתי שימליץ על הוצאתך מסביבת העבודה הנוכחית בהקדם האפשרי, וימליץ על סביבת עבודה אחרת בה לא תהיה חשוף לפגיעה בעינייך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2016 השתלת קרנית בעין הסובלת מגלאוקומה

  שלום פרופסור
  הנני בן 32 וסובל מגלאוקומה בשתי העיניים
  עין שמאל כבר לא מגיבה לאור מלידה, עין ימין במצב יציב לאחר ניתוח טראבקולקומי, אך כרגע ראייה ירודה עקב בצקת בקרנית, הומלצתי לעבור ניתוח -DMEK בהרדמה כללית, לאחר קריאה מעמיקה הבנתי שבדרך כלל ניתוח DMEK מתבצע בהרדמה מקומית, השאלה שלי מהו השיקול לגבי הרדמה כללית והאם אני נחשב בקבוצת סיכון גבוהה בגלל הגלאוקומה? חשוב לציין שכרגע הלחץ תוך עיני יציב כבר כמה שנים בסביבות 8-12, אובחנה פגיעה קלה בעצב הראייה עקב לחצים גבוהים בעבר.

  יותם

  large
  שלום יותם,

  השיקול על סוג ההרדמה תלויה בהערכת המנתח את מורכבות הניתוח ואת אורכו. ככל שהניתוח מורכב וארוך יותר, המנתח יבחר בהרדמה כללית. מומלץ לדון על השיקולים בבחירת סוג ההרדמה עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/12/2016 השתלת קרנית

  שלום פרופ’..
  עברתי השתלת קרנית בשתי עיניים עקב קרטוקונוס. ימין לפני 5.5 שנים.. לפני חודשיים השתל נהייה מורם ויש מדרגה בקרנית.. האם כדי להתערב כירורגית?לציין שי כמה תפרים בעין.
  בעין שמאל עברתי ניתוח לפני 3.5 שנים.. הראיה ירודה ויש סלנדר גבוה 6+.. ויש עוד כמה תפרים בעין. מה מומלץ לעשות?
  תודה מראש

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450
  שלום רב,

  בעין ימין - אם המדרגה גורמת לעיוות מרכז הקרנית וירידה בראייה, מומלץ לפתוח את החיבור ולתפור מחדש את איזור המדרגה. בעין שמאל מומלץ להוציא תפרים על פי מיפוי הקרנית כדי להוריד במידה מסויימת את הצילינדר. כמובן שמומלץ לפנות למומחה לקרנית, ורצוי למי שביצע את הניתוחים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/11/2016 ניתוח השתלת קרנית לתינוקת בת חודש.

  שלום וברכה!
  נולדה לי בת לפני כחודש עם עכירות בעינה השמאלית [העכירות ממש במרכז העישון]. רציתי לקבל יעוץ על הטיפול, מה האפשרות של השתלת קרנית אצל תינוק בכזה גיל ומה הם סיוכיי ההצלחה שהגוף יקלוט את הקרנית, ואם לא קולט ח”ו מה הם הסיכונים שיכולים לקרוא אם הניתוח לא מצליח, וכן שאר פרטים על הניתוח או הטיפול והמסתעף.

  תודהרבה ובבראיות אצל כולם

  hqdefault
  שלום רב,

  השתלות קרנית בתינוקות כרוכות בשיעור גבוה של סיבוכים, ובעיקר דחיית השתל. המעקב לאחר הניתוח מחייב שורה מתמשכת של בדיקות תכופות, שנעשות כולן בהרדמה כללית, ומטרתן בעיקר הוצאה הדרגתית של התפרים, ובדיקת הלחץ בעין. לכן השתלת קרנית בתינוקות וילדים קטנים נעשות כאשר אין ברירה, בעיקר כאשר בשתי העיניים יש עכירות או מחלה של הקרנית שלא מאפשרת התפתחות ראייה תקינה בשתי העיניים. אם יש צלקת בקרנית בעין אחת - לא מקובל לבצע השתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2016 שתל שנדחה

  ביתי עברה השתלת קרנית והיתה לה דחיה של השתל. רציתי לדעת כמה זמן היא יכולה להישאר עם השתל שנדחה עד שתעבור ניתוח השתלה חוזר והאם יש כך סיכון לזיהום בעין? היא רוצה ללכת כך לטיול ארוך של שלושה חודשים לחו”ל. האם זה לא מסוכן עבורה?

  עופרית

  love-motion-web-med
  שלום עופרית,

  לאחר דחיית השתל מתפתחת בו בצקת כרונית הגורמת לירידה בשקיפות השתל. אם העין שקטה, והאפיתל של הקרנית (שכבת תאי הציפוי) שלם ולא פגוע - ניתן להמתין עם ההשתלה עד שיגיע תורכם ברשימת ההמתנה. אם האפיתל גם כן בצקתי, ויש כתוצאה מכך שלפוחיות ופצעים חוזרים, יש סכנה לזיהום של הקרנית, ואז יש צורך להקדים את ההשתלה. יש כמובן צורך לתת טיפול מקומי בסטרואידים להפחתת הבצקת, אנטיביוטיקה למניעת זיהום, ותחליפי דמעות.

  לגבי הנסיעה לחו"ל - מוטב שתתיעצו עם הרופא המנתח שעוקב אחר בתכם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2016 טרזורציה אחרי השתלת קרנית

  שלום רב
  עברתי לפני חודש השתלת קרנית חודרת + קיבוע עדשה לקשתית וזאת לאחר שעברתי ניתוחי רשתית ונוצרה אי ספיקה אנדותליאלית בעין. אתמול ח”ר מנית אצבעות, שתל במנח תקין, תפרים סגורים, ארוזיה במחצית תחתונה ללא סימני זיהום בגודל 3*5.5, לשכה קדמית עמוקה צלולה אישון אירוגלרי רפלקס אדום. בוצעה טרזורפיה.
  מה תופעות לוואי לטרזורפיה?מה סיכוי לדחיית השתל?האם להתקלח ולישון כרגיל עם הטרזורפיה תודה מראש.

  eye_see_toast
  שלום רב,

  טרסורפייה היא תפירה של העפעפיים. פעולה זו מתבצעת כדי לאפשר ריפוי של שכבת תאי הציפוי (תאי האפיתל) של הקרנית. בד"כ משאירים את העפעפיים סגורות למשך מספר שבועות, ומסירים את התפר לאחר ששכבת תאי האפיתל מכסה את כל השתל.

  לא ניתן לדעת מהו הסיכון לדחיית השתל. כדי להקטין את הסיכון יש להשתמש לתקופה ארוכה בטיפות סטירואידים, להיבדק מידי פעם ע"י הרופא המנתח ולהישמע להוראותיו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 212

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.