ניתוח לייזר בעיניים - רקע כללי

הסרת משקפיים בלייזר מתבצעת כדי לאפשר ראייה ברורה ואיכותית ללא תלות במשקפיים או עדשות מגע. מתעניינים בהסרת משקפיים בלייזר או עדשות מגע? ההחלטה לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר עשויה להיות מלאה בחשש ושאלות רבות ריכזנו כאן עבורך מדריך תמציתי ובו מידע העונה על שאלות נפוצות שעלו במשך השנים האחרונות למטופלים רבים שלנו:

הסרת משקפיים בלייזר הוא ניתוח המבוצע מסוף שנות ה- 80, במהלך השנים הניתוח הפך להיות אחד הניתוחים השכיחים ביותר וגם המצליחים ביותר. הניתוח מבוסס על שינוי פני הקרנית בעזרת לייזר מדויק הנקרא אקסימר לייזר, המאפשר להגיע לרמות דיוק גבוהות מאוד בתבניות שיוף הקרנית.

הסרת משקפיים בלייזר – סיבות מרכזיות

נוחות

לא צריך להיות תלוי יותר במשקפיים או בעדשות מגע בכל פעילות שהיא (כגון ספורט, עבודה מול מסכים). לא צריך לסבול יותר מאדים על המשקפיים, או מתחושות הצריבה, הגרד והאי הנוחות הכרוכות בשימוש בעדשות מגע. אפשר לראות את השמפו במקלחת, אפשר לראות לאן שוחים בבריכה, ואפשר לראות את פניהם של הקרובים אלינו בכל מצב.

בריאות

השימוש הממושך בעדשות מגע אינו בריא לעיניים. עדשות מגע, במיוחד חודשיות ודו-שבועיות, גורמות ליובש בעיניים, לדלקת אלרגית כרונית בעיניים, לדלקות חוזרות בעפעפיים, ולעיתים – בשימוש לא זהיר (שינה עם העדשות, שחייה עם העדשות, מגע בעדשות עם אצבעות ידיים לא נקיות) עלולים להיגרם זיהומים קשים בקרנית עד כדי סיכון הראייה. הסרת משקפיים בלייזר תמנע לחלוטין את הצורך להשתמש בעדשות מגע או משקפיים, ובכך תתרום בטווח הארוך לבריאות העיניים.

עלויות

העלויות הכרוכות בעדשות המגע; התמיסות של העדשות; המשקפיים שצריך להחליף כשהן נסדקות או אובדות; הבדיקות בחנויות האופטיקה – כל אלו לאורך הזמן יקרות משמעותית יותר מאשר העלות החד פעמית של הניתוח.

שיפור בראייה

במקרים רבים הראייה שלכם תהיה טובה יותר לאחר הניתוח יחסית לראייה עם שימוש במשקפיים, במיוחד אם יש לכם צילינדר גבוה.

לפני גיוס צבאי 

הסרת המשקפיים בלייזר לפני הגיוס תביא לקבלת פרופיל רפואי קרבי, המאפשר מיון וקבלה לכל היחידות הקרביות, כולל המובחרות ביותר, ובמקרים מסוימים גם לקורס טיס. שירות קרבי ללא תלות במשקפיים או עדשות מגע הוא הרבה יותר נוח ובטוח.

פרופ' אבי סלומון על הסרת משקפיים בלייזר ב"בוקר בריאות" בערוץ 13

המלצות המטופלים שלנו

הסרת משקפיים בלייזר - בדיקת התאמה

מדוע מתבצעת בדיקת התאמה?

לא כל אחד מתאים לניתוח. על מנת להסיר צל של ספק של אי התאמה, ולהבטיח את הצלחת הניתוח, נערכת בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית. הרוב הגדול של האנשים אכן מתאים לניתוח לייזר להסרת משקפיים. בבדיקה זו נאספים נתונים רבים על האופטיקה של העין (בדיקת המספר והצילינדר העדכניים במשקפיים ובדיקת היציבות), בדיקת מבנה הקרנית ועובי הקרנית, וכן בדיקת בריאות העין ואם אין בה מצבים שונים שבגללם לא ניתן יהיה לבצע את הניתוח.

כמה זמן הבדיקה נמשכת?

בדיקת ההתאמה נמשכת עד כ-3 שעות, והיא נערכת ע”י רופא עיניים, אופטומטריסט וטכנאי. לאחר הבדיקה ניתן הסבר על ניתוחי הלייזר ע”י הרופא המנתח. אני הרופא המבצע את בדיקת ההתאמה, ואני הוא גם הרופא המנתח.

כיצד יש להתכונן לבדיקת ההתאמה?

מרכיבי עדשות מגע – הימנעות מהרכבת עדשות מגע לפחות 24 שעות לפחות לפני בדיקה ההתאמה. מומלץ להביא אתכם את קופסת העדשות לבדיקה.

להביא איתכם את המשקפיים חשוב מאוד להביא את המשקפיים הנוכחיות, רצוי להביא זוג משקפיים שהיה בשימוש לפחות שנה לפני הבדיקה (ולא משקפיים שקניתם לפני חודש…). אם אין לכם משקפיים מלפני שנה, עליכם להצטייד עם המרשם של המשקפיים מחנות האופטיקה בה בצעתם את הבדיקה, רצוי לפני שנה ומעלה. מידע זה חשוב כדי לוודא את יציבות המספר במשקפיים. 

היסטוריה רפואית – אם יש או הייתה מחלה כלשהי לכם או לבני המשפחה בעיניים מומלץ להביא את כל המידע הכתוב מרופא עיניים. כ"כ יש להביא מידע על שימוש בתרופות. חשוב להודיע לרופא הבודק על מצבו הרפואי המלא של הנבדק. 

האם יש מקרים בהם אין התאמה?

במצבים מסוימים יכולה להיות אי התאמה לניתוח. אלו כוללים בעיקר חוסר יציבות של המספר במשקפיים (עלייה של מעל 0.50 מספר בשנה האחרונה), קרנית דקה מאוד ביחס לגודל המספר במשקפיים, בעיות במבנה הקרנית (אותן נגלה במיפוי ממוחשב של הקרנית), וכן מחלות רקע שונות ומחלות עיניים מסוימות.

חשוב לדעת: באמצעות התפתחות טכנולוגית משמעותית במהירות הלייזרים, ובשיפור מערכות ההדמיה והעקיבה האקטיבית אחר העין, הפכו ניתוחי לייזר בעיניים במהלך השנים לניתוחים מצליחים ובטוחים. הניסיון הרב שנצבר מאפשר תהליך יעיל ובטוח של התאמה, ניתוח והחלמה תוך השגת התוצאה של ראייה איכותית ללא תלות במשקפיים או עדשות מגע.

בדיקת התאמה נחלקת לשלושה חלקים:

1. בדיקת רפרקציה
(בדיקת המספר במשקפיים) – מבוצעת ע”י האופטומטריסט

2. בדיקת מיפוי ממוחשב – (טופוגרפיה)
בדיקה ממוחשבת של מבנה הקרנית – מבוצעת ע”י טכנאי

3. בדיקת רופא עיניים
בדיקה מלאה של העיניים ושיחת סיכום – מבוצעים ע”י הרופא המנתח.

חולמים להסתובב ללא משקפיים או עדשות?
הגעתם למקום הנכון
השאירו פרטים לבדיקת התאמה חינם

  נא לבחור סיבת פנייה


  הכנה לניתוח לייזר בעיניים

  לאחר שעברתם את בדיקת ההתאמה וקיבלתם הסבר מהרופא המנתח על מהלך הניתוח, נקבע לכם תור לניתוח. ישנם הנחיות חשובות לפני הניתוח שחשוב למלא אותן על מנת להבטיח את בריאותכם, והצלחת הניתוח.

  מי שמשתמש בעדשות מגע רכות – צריך להפסיק את השימוש בהן כשבועיים לפני הניתוח.

  מי שמשתמש בעדשות מגע קשות – צריך להפסיק את השימוש לפחות למשך 3 שבועות לפני הניתוח.

  מדוע? כי עדשות מגע משנות את פני הקרנית ועלולות לגרום לאי דיוק בבדיקת הרפרקציה ובדיקת ה- wavefront הנערכות בסמוך לניתוח.

  מספר ימים לפני הניתוח – יש צורך לבוא לבדיקת טרום-ניתוח, הכוללת בדיקת רפרקציה חוזרת (בדיקת המספר במשקפיים) ובדיקת ה- wavefront. בדיקה זו אורכת כשעה, ומתבצעת לאחר שהשימוש בעדשות מגע הופסק לפרק זמן של לפחות שבועיים, דבר המגדיל את הדיוק בבדיקות. על סמך בדיקות הרפרקציה וה- wavefront יקבע פרופיל שיוף מדויק ומותאם אישית על פי נתוני המנותח.​

  הניתוח עצמו

  מה קורה ביום הניתוח

  ביום הניתוח יש להגיע למכון כשעה לפני הניתוח. בהתאם לצורך יבוצעו בדיקות משלימות כגון בדיקת רפרקציה (המספר במשקפיים) נוספת, מיפוי קרנית ובדיקת wavefront. הרופא המנתח יבצע בדיקה קצרה של העיניים כדי לוודא שאין דלקת או זיהום בעיניים, וייתן הסבר על מהלך הניתוח.

  לפני החדר ניתוח יבוצע ע"י אח/אחות חיטוי של עור העפעפיים והריסים בעזרת תמיסת פולידין, ותבוצע הזלפה של טיפות הרדמה לשתי העיניים.

  בחדר הניתוח שוכב המנותח על מיטה, כאשר הראש מונח על גבי שקע מיוחד המבטיח את יציבות התנוחה במהלך הניתוח. המנותח שוכב כך שהוא מביט ישר למעלה. מעליו נמצא מכשיר הלייזר וממנו יוצאת אלומת אור מהבהב, שהיא נקודת הציון של המנותח.

  בסיום הניתוח יוצאים לחדר מנוחה, הנמשכת כשעה. לאחריה מתבצעת בדיקה של העיניים ע"י הרופא המנתח, והסבר על ההתנהלות ואופן נטילת הטיפול בטיפות במהלך היום הראשון שלאחר הניתוח.

  כמה זמן אורך ניתוח לייזר בעיניים?

  משך הזמן הכולל שהמנותח נמצא בחדר הניתוח:  

  • כ- 10 דקות (בשיטת PRK)
  • כ- 20 דקות (בשיטת אינטראלאסיק)

  הסרת משקפיים בלייזר - שיטות נפוצות

  קיימות 2 שיטות ניתוח עיקריות: אינטראלאסיק ו- PRK

  אינטראלאסיק היא שיטת ניתוח בה מבוצע שיוף פנימי במישור טיפולי הנמצא בתוך הקרנית, אליו מגיעים לאחר ביצוע פיצול שכבתי ויצירת חלון טיפולי (מתלה) בקרנית.

  PRK – היא שיטת ניתוח בה מבוצע שיוף חיצוני על פני הקרנית לאחר הסרת שכבת תאי הציפוי החיצוניים (תאי האפיתל) של הקרנית.

  ניתוח אינטראלאסיק:

  בניתוח בשיטת אינטראלאסיק יש 2 שלבים: שלב ראשון בו מבוצע פיצול של הקרנית ויצירת חלון טיפולי (מתלה או Flap), ושלב שני בו מבוצע שיוף פנימי של הקרנית, על המשטח שנוצר לאחר הזזת המתלה. כל שלב נמשך כ-10 דקות (5 דקות לכל עין).

  שלב הראשון

  בו מבוצע פיצול המתלה, מבוצע קיבוע של העין ע"י טבעת המוצמדת אל הקרנית בעזרת ואקום, שאליה מחברים לוחית שקופה המיישרת את הקרנית ומאפשרת פיצול הומוגני וישר של הקרנית. בשלב זה המטופל מרגיש לחץ על העין הנמשך כ-2 דקות.

  לאחר מכן מבוצע תהליך דומה של פיצול בעין השניה. שלב זה נמשך כ-10 דקות לשתי העיניים. הלייזר המבצע את הפיצול נקרא Femtosecond laser.

  שלב השני

  מעבירים את מיטת הטיפול מתחת ללייזר שמבצע את השיוף. הרופא המנתח מניח כיסוי סטרילי סביב העין, ומפסק עפעפיים שעוזר להחזיק את העין פתוחה.

  בתחילה מתבצע זיהוי של העין ע"י מערכת העקיבה המהירה של הלייזר, תהליך הנמשך מספר שניות. לאחר מכן מתבצעת הפרדה של המתלה מהקרנית לאורך ציר הפיצול שבוצע בשלב הראשון והזזת המתלה הצידה.

  כעת מבוצע שיוף של המשטח הפנימי של הקרנית עם לייזר, תהליך הנמשך מספר שניות. מערכת עקיבה מהירה מאוד הבנויה בתוך המכשיר, ומזהה את מבנה הקשתית, עוקבת במהירות אחר תנועות העין, ומבטיחה שפעולתו של הלייזר תהיה מדויקת ותתבצע במרכז הקרנית.

  לאחר סיום שלב זה בעין אחת, מתבצע תהליך דומה בעין השנייה. שלב זה נמשך כ-10 דקות לשתי העיניים. הלייזר המבצע את השיוף נקרא Excimer laser.

  היתרון משמעותי של שיטה זו בהשוואה לשיטת PRK הוא בכך שלא נוצר פצע חיצוני (הכרוך במספר ימי החלמה) מכיוון שהפנים החיצוניות של הקרנית חלקים ( לא בוצע כאן שיוף חיצוני). לכן מתקבלת חדות ראייה טובה מאוד ללא משקפיים זמן קצר לאחר הניתוח.

  ניתוח LASIK

  פיצול הקרנית מתבצע ע"י מכשיר מכני (מיקרו-קראטום) ולא ע"י לייזר. שיטה זו היתה נפוצה מאוד עד לפני מספר שנים. ברב המכונים לא משתמשים בשיטה זאת יותר, אלא בשיטת האינטרא-לאזיק החדישה יותר.

  בשלב ראשון מוצמד מכשיר המיקרו-קראטום על העין. מכשיר זה מבצע את פיצול הקרנית ויוצר את המתלה.

  בשלב זה המנותח לא רואה בעין למספר שניות, מרגיש לחץ על העין, תחושת אי נוחות, ולעיתים תחושת צביטה או כאב לכמה שניות. לאחר ביצוע הפיצול, תהליך הנמשך כ- 20 שניות, מוצא המכשיר מהעין.

  המנתח מסיט הצידה את המתלה, נועל את הלייזר על מרכז הקרנית, ומתחיל בביצוע הלייזר. פעולת הלייזר נמשכת מספר שניות, ואינה כואבת.

  לאחר סיום פעולת הלייזר, מחזיר המנתח את המתלה למקומו. לאחר סיום הלייזר מוזלפות טיפות נגד זיהום ונגד דלקת, ומותקן מגן פלסטי קשיח על העין.

  סרטון ההדמיה לפניכם מדגים ניתוח לייזר בשיטת Lasik

  ניתוח PRK:

  ב – PRK יש שלב אחד בלבד, שבו מבוצע שיוף חיצוני של פני הקרנית, לאחר הסר שכבת תאי האפיתל מעל פני הקרנית.

  בתחילת הניתוח מונח כיסוי סטרילי סביב העין. המנתח מתקין מפסק עפעפיים שעוזר להחזיק את העין פתוחה. בתחילה מבוצע זיהוי של העין ע"י מערכת העקיבה המהירה של הלייזר, תהליך הנמשך מספר שניות.

  לאחר שהעין זוהתה ע"י המערכת הממוחשבת, מונחת טבעת במרכז הקרנית, שלתוכה מוזלפת תמיסת אלכוהול בריכוז 20%. תמיסה זו באה במגע עם תאי האפיתל למשך כ- 10 שניות. בשלב זה מרגישים לחץ קל על העין.

  לאחר מכן מתבצעת שטיפה של הנוזל מהעין בעזרת תמיסת מים פיזיולוגית. לאחר מכן מסיר המנתח את תאי האפיתל ממרכז הקרנית.

  לאחר הסרת האפיתל, מתבצע הלייזר על מרכז הקרנית, בדיוק באותו אופן כמו בשלב השני של ניתוח אינטראלאסיק. לאחר סיום הלייזר מונחת עדשת מגע טיפולית על הקרנית. לאחר מכן יעבור המנתח לביצוע הניתוח בעין השנייה.

  סרטון ההדמיה לפניכם מדגים ניתוח לייזר בשיטת PRK

  ב- PRK מבוצע שיוף בלייזר על פני הקרנית לאחר הסרת תאי הציפוי השטחיים, וללא חיתוך הקרנית.

  באינטרא-לאסיק וב- LASIK מבוצע חיתוך שכבתי בקרנית ליצירת מתלה, ולאחר מכן מבוצע הלייזר על המשטח שמתחת למתלה.

  איזו שיטה מתאימה לי?

  התאמת שיטת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר תלויה בגורמים שונים כגון: גיל, המספר במשקפיים, מבנה הקרנית והעובי שלה, סגנון החיים, תחביבים, עיסוק בספורט אתגרי, או עיסוק בפעילות כלשהי שיש בה סיכון לחבלה באיזור הפנים.

  בשיחה עם הרופא המנתח, שנערכת עם כל נבדק שמגיע לבדיקת התאמה, מוצגות השיטות השונות, והיתרונות והחסרונות של כל שיטה. לבסוף מוצגת השיטה המומלצת המתאימה ביותר לנבדק, על פי הממצאים בבדיקת העיניים, וכן על פי הצרכים הייחודיים של כל אחד, הכוללים סגנון החיים, אופי וסביבת העבודה ותחביבים.

  האם ניתוח לייזר בעיניים בטוח?

  כן, הניתוח בטוח לחלוטין. ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר נעשים מזה למעלה מ-30 שנה, וכיום זה אחד הניתוחים הנפוצים והמוצלחים ביותר שנעשו בגוף האדם. התקדמות בטכנולוגיה בתחומים שונים הפכו את הניתוח לבטוח ומדויק.

  הניסיון הרב שנצבר במהלך השנים, הפרוטוקול הטיפולי לאחר הניתוח, והמעקב הרפואי המדוקדק הנעשה ע"י הרופא המנתח בפרקי זמן מוגדרים לאחר הניתוח – כל אלו מבטיחים את הבטיחות שלו. למעשה – באנשים המרכיבים דרך קבע עדשות מגע – הניתוח בטוח הרבה יותר יחסית לשימוש בעדשות מגע.

  ניתוח לייזר בעיניים מסתיים לאחר מספר דקות בלבד! ומיד אנשים נדהמים מהתוצאות ומהקלות של התהליך, וכולם אומרים שלו ידעו שזה כך – היו עוברים את הניתוח מזמן…

  ניתוח לייזר בעיניים - החלמה

  שלב ההחלמה שונה בין שיטה לשיטה, ומשתנה בהתאם לגיל המנותח, מצבו הבריאותי, והמספר שהיה במשקפיים לפני הניתוח. אחרי ניתוח לייזר בעיניים ישנם הוראות מהרופא המנתח שחשוב לבצע על מנת שההחלמה תהיה קצרה ובטוחה.

  החלמה לאחר ניתוח PRK

  לאחר ניתוח PRK יש החלמה של שכבת תאי האפיתל של הקרנית, שצומחים מהיקף הקרנית אל המרכז תוך מספר ימים. כדי לאפשר את הצמיחה המהירה שלהם, מונחת עדשת מגע טיפולית על הקרנית, ושם היא נשארת ברציפות למשך כשבוע.

  בתקופה זו הראייה מעט מטושטשת, דבר המקשה על נהיגה, ועל עבודה מול מסכים. כ"כ יש תחושת גוף זר, צריבה ודקירות הנובעת מהעדשות. יש צורך בשימוש במספר סוגים של טיפות עיניים כנגד דלקת ונגד זיהום.

  בנוסף יש להשתמש במגני פלסטיק קשיחים לעניים בעת מקלחת ובשינה. יש להימנע מספורט מגע ושחייה, ומומלץ להימנע מאיפור.

  לאחר כשבוע מוסרות עדשות המגע. הראייה לאחר שבוע היא תפקודית וסבירה, אך לא מושלמת. ככל שפני הקרנית נעשים חלקים במהלך השבועות הבאים לאחר הניתוח, כך הראייה הולכת ומשתפרת.

  תהליך השיפור נמשך לתקופה של חודש עד 3 חודשים מהניתוח, תלוי בגיל המנותח ובמספר שהיה במשקפיים לפני הניתוח.

  החלמה לאחר ניתוח אינטראלאסיק

  בניתוח זה הראייה בד"כ טובה כבר ביום הראשון שלאחר הניתוח, וזאת מכיוון שכאן פני הקרנית החיצוניים חלקים. יחד עם זאת תהליך ההצמדה של המתלה למשטח שמתחתיו נמשך זמן רב.

  יש להיזהר בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח מחבלות בעיניים, להימנע משפשוף של העיניים, לא לגעת בעפעפיים, להימנע מאיפור בעפעפיים ובריסים. שפשוף או מגע בעפעפיים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח עלול לגרום לתזוזת המלה ממקומו.

  לכן יש להשתמש בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח במגני פלסטיק קשיחים לשינה, על פי הנחיות הרופא המנתח. כ"כ יש להימנע מספורט מגע (משחקי כדור, אומנויות לחימה ושחייה) במהלך השבועות הראשונים לאחר הניתוח.

  חשוב לדעת שבסוף התהליך, התוצאות של ניתוחי PRK ו- אינטראלאסיק זהות לחלוטין מבחינת חדות הראייה, הסיכויים להצלחת הניתוח זהים, ובשתי השיטות נגיע בסופו של דבר לראייה מיטבית, אם כי בקצב שונה.​

  שאלות נפוצות

  האם הניתוח כואב?

  כמה זמן עורך הניתוח?

  האם הניתוח מסוכן?

  כמה זמן ההחלמה?

  מה אחוזי הצלחה של הניתוח?