להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • PRK

  בניתוח ה- PRK מבוצע קילוף של שכבת תאי האפיתל מעל פני מרכז הקרנית, ולאחר מכן מבוצע שיוף של פני הקרנית החיצוניים בעזרת הלייזר. לאחר השיוף מותקנת עדשת מגע טיפולית על הקרנית למשך מספר ימים. במהלך השבוע הראשון הראייה מטושטשת במקצת, ולאחר מכן משתפרת בהדרגה במהלך השבועות הבאים. השימוש בעדשות מגע מתקדמות לאחר הניתוח, ופרוטוקול הטיפול בטיפות לאחר הניתוח הופך את ה- PRK לקל יותר מבחינת תחושת העין, עם משך החלמה קצר מבעבר. מבין כל שיטות הניתוח, זו שיטת הניתוח הבטוחה ביותר, ומתאימה במיוחד לצעירים העוברים את הניתוח לקראת גיוס ליחידה קרבית, לאנשים העוסקים בספורט, ולכל מי שמעוניין בבטיחות מירבית אך מוכן להשקיע את הזמן הנדרש להחלמה.

  מהו PRK?

  ניתוח ה- PRK הוא השיטה הראשונה והותיקה יותר של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, שהוצגה לראשונה בשנת 1985, שיטה הקיימת עד עצם היום הזה. PRK  הוא ראשי תיבות של Photo Refractive Keratectomy (כלומר: שינוי תשבורת הקרנית בעזרת לייזר). בניתוח זה מתבצע שיוף חיצוני ישירות על פני הקרנית בעזרת קרני הלייזר, ללא חיתוך של הקרנית.

  תמונה 1. ב- PRK הלייזר משייף את הפנים החיצוניות של הקרנית.

  תמונה 1. ב- PRK הלייזר משייף את הפנים החיצוניות של הקרנית.

  האקסימר לייזר מסיר את רקמת הקרנית על פי תוכנית ממוחשבת שהוכנה מראש, ואשר לוקחת בחשבון את המספר במשקפיים וכן נתונים שונים של האופטיקה של העין, הנאספים בעזרת מערכת ממוחשבת (מערכת המבוססת על טכנולוגיית קדמת הגל).
  לתיקון קצר ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר מינוס) – מתבצע שיוף במרכז הקרנית כדי להקטין את קמירות הקרנית במרכז.

  לתיקון רוחק ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר פלוס) – מתבצע שיוף בהיקף האמצעי של הקרנית, סביב המרכז, כדי לגרום להגדלת קמירות הקרנית במרכז.

  לניתוח PRK קיימות מספר מודיפיקציות, המכונות בשמות כגון LSAEK, ASA ושמות אחרים. ככלל מדובר באותו הניתוח, שבו מבוצע שיוף ישיר של פני הקרנית ללא חיתוך, עם שינויים קלים בין השיטות.

  שלבי הניתוח בשיטת PRK

  תמונה 2. שכבת תאי האפיתל היא השכבה החיצונית המצפה את הקרנית.

  תמונה 2. שכבת תאי האפיתל היא השכבה החיצונית המצפה את הקרנית.

  הניתוח בשיטת PRK מבוצע בהרדמה מקומית. לפני הניתוח מוזלפות טיפות של הרדמה מקומית בשתי העיניים. בנוסף מבוצע ניקוי של עור העפעפיים והעור סביב העיניים בעזרת תמיסת חיטוי (פולידין).

  בשלב הראשון של הנתוח מתבצעת הסרה של שכבת תאי הציפוי החיצונית של הקרנית (הנקראים תאי אפיתל). אלו הם תאי שמתחלפים בהתמדה כל הזמן, ויוצרים שכבת ציפוי אחידה וחלקה על פני הקרנית. תאים אלו צומחים באופן מתמיד מהיקף הקרנית לכיוון מרכז הקרנית. כדי לאפשר הסרה מהירה ויעילה של תאי האפיתל, המנתח שם בתחילת הניתוח טבעת על פני הקרנית, שלתוכה מוזלפת תמיסה על בסיס אלכוהול בריכוז 20%, שנמצאת במגע עם התאים למשך כ- 20 שניות (תמונה 3). בשלב הזה תורגש תחושת לחץ על העין. לאחר מכן התמיסה נשטפת מעל פני הקרנית, ומתבצע קילוף של התאים תוך מספר שניות.

  תמונה 3. הזלפת תמיסה על בסיס אלכוהול לתוך טבעת המונחת על הקרנית.

  תמונה 3. הזלפת תמיסה על בסיס אלכוהול לתוך טבעת המונחת על הקרנית.

  תמונה 4. הסרת תאי האפיתל ממרכז הקרנית.

  תמונה 4. הסרת תאי האפיתל ממרכז הקרנית.

  בעקבות הסרת תאי האפיתל, נחשפת הסטרומה של הקרנית (עיקר רקמת הקרנית הבנויה מסיבי קולגן). בשלב זה, מופעלת קרן הלייזר, המבצעת שיוף ישיר של פני הקרנית. שיוף זה מונחה ע”י התוכנית המוחשבת שהוזנה למחשב הניתוח מראש. שלב זה נמשך כ- 5-10 שניות, בזכות השימוש במערכת לייזר מהירה במיוחד – ה Teneo 317 של Technolas. במהלך פעולת הלייזר מופעלת מערכת עקיבה מהירה מאוד, שעוקבת במהירות רבה אחרי תנועות העין. מערכת העקיבה מבוססת על מצלמת וידאו, המצלמת אם האישון, ומעבירה את המידע על מיקום האישון בזמן אמיתי למערכת הממוחשבת. שינוי מיקום האישון כתוצאה מתנועה מהירה של העין מועבר מידית למחשב, שמשנה בהתאם את קרן הלייזר כך שהיא תמיד תתמקד על מרכז הקרנית. דבר זה מאפשר דיוק מירבי במהלך השיוף, כך שגם אם העין נעה בתנועות מהירות, השיוף יתבצע תמיד במיקומו המדוייק, במרכז הקרנית. אם העין יוצאת מהשדה הטיפולי, נעצרת פעולת הלייזר. הלייזר יחדש את פעולתו רק לאחר שמערכת העקיבה תזהה שהעין חזרה למקומה במרכז השדה הטיפולי.

  תמונה 5. הלייזר משייף את הקרנית באיזור בו הוסרה שכבת האפיתל.

  תמונה 5. הלייזר משייף את הקרנית באיזור בו הוסרה שכבת האפיתל.

  תמונה 6. בסיום הנתוח מונחת עדשת מגע טיפולית על הקרנית.

  תמונה 6. בסיום הנתוח מונחת עדשת מגע טיפולית על הקרנית.

  לאחר סיום שלב הלייזר, מונחת על הקרנית ספוגית עם חומר הנקרא Mitomycin C. חומר זה מונח על פני הקרנית למשך מספר שניות, ותפקידו הוא למנוע התפתחות צלקת באיזור השיוף. לאחר מכן מותקנת עדשת מגע טיפולית על פני הקרנית. זוהי עדשה רכה, בעלת חדירות גבוהה לחמצן, שניתן להרכיב אותה ברציפות במשך מספר ימים. עדשה זו מאפשרת לתאי האפיתל לצמוח מהיקף הקרנית אל המרכז, ולשוב ולכסות את הקרנית. עדשה זו מוסרת לאחר פרק זמן של 5-7 ימים. בסיום הניתוח מותקן על העין מגן פלסטי קשיח, שמונע מגע או פגיעה בעין.

  משך זמן הנתוח בשיטת PRK לעין אחת הוא כ- 5 דקות. לאחר סיום הניתוח בעין הראשונה, עוברים לבצע את הניתוח בעין השנייה. משך השהות הכולל בחדר הניתוח הוא כ- 15 דקות. הניתוח קצר, ואינו גורם לכאב.

  בסיום הניתוח עובר המנותח לחדר התאוששות מיוחד ונח בו לזמן של כשעה. בחדר יש תאורה עמומה. ניתן לשהות בחדר עם קרוב משפחה אחד. לאחר כשעה של מנוחה תתבצע העיניים ע”י הרופא המנתח. הרופא יסביר כיצד להתנהג ביום הראשון, כיצד לשים טיפות בצורה נכונה, כיצד להתקין את מגני הפלסטיק השקופים, והנחיות לגבי כיצד מתקלחים. המנותח יקבל ערכה שבה 3 סוגי טיפות (למניעת דלקת וזיהומים), ויקבל את מספר הטלפון הנייד של הרופא המנתח, ליצירת קשר מהיר במקרה של בעיות או שאלות.

  הביקורת הראשונה לאחר הניתוח תתבצע תמיד ביום שלאחר הניתוח. במהלך הביקורת המנתח יבדוק את העיניים ויוודא שעדשות המגע במקומן, יתן הנחיות על המשך הטיפול בשבוע הראשון, מה מותר ומה אסור, ויענה על שאלות המנותח. הביקורת הבאה היא שבוע לאחר הניתוח, שבה יוסרו עדשות המגע, לאחר שתהליך צמיחת האפיתל על הקרנית הושלם.

   

   

  לאחר הניתוח

  לאחר הניתוח בשיטת PRK מתחיל תהליך החלמה הנמשך מספר ימים, בד”כ 3 עד 5 ימים. בתהליך זה תאי האפיתל צומחים מההיקף אל מרכז הקרנית. העדשה הטיפולית היושבת על פני הקרנית למשך פרק זמן של לפחות 5 ימים, מאפשרת את צמיחת התאים. מכיון שפני הקרנית בשלב ההחלמה אינם חלקים, הראייה בתקופה זו מטושטשת במידה מסויימת. שיא הטשטוש הוא ביום ה-3 שלאחר הניתוח, שבו בד”כ מגיע תהליך ההחלמה אל מרכז הקרנית.

  בתקופה זו (בשבוע הראשון לאחר ניתוח PRK) ניתן לבצע את מרבית הפעילות היומית הרגילה. יחד עם זאת הראייה אינה מאפשרת נהיגה, ואינה מאפשרת קריאה של אותיות קטנות. אפשר לעבוד מול מחשב, אך כדאי להגדיל את המידע במסך, ולהזליף מידי פעם טיפות לחות למניעת יובש בעיניים. יש להיזהר בשלב זה ממגע בעיניים, ולא לעסוק בספורט מגע (משחקי כדור, אומנויות לחמיה, שחייה). כדי לשמור על עדשות המגע, יש להרכיב את מגיני הפלסטיק הקשיחים על העיניים במהלך השינה ובמקלחת.

  לאחר סיום תהליך ההחלמה הראשוני והסרת העדשות, הנמשך כשבוע, הראייה תפקודית ומאפשרת בד”כ לחזור לשגרה, אך היא אינה מושלמת. הראיה הולכת ומשתפרת בהדרגה במהלך השבועות הבאים. ברב המנותחים נמשך תהליך שיפור הראיה בין 4 ל- 8 שבועות. בפרק זמן זה הראייה הולכת ומשתפרת בהדרגה, ככל שפני הקרנית נעשים חלקים יותר. חשוב להבין שתהליך השיקום הראייתי הוא תהליך שמתקדם בקצב שונה אצל כל אדם, וגם בקצב שונה בין שתי העיניים. יש מנותחים שיגיעו לראייה המיטבית תוך חודש, ויש כאלו שיגיעו לכך לאחר חודשיים. בכל מקרה יש להתאזר בסבלנות, ולפעול על פי הנחיות הרופא המנתח.

  בשבוע הראשון יש להזליף לעין טיפות אנטיביוטיקה (נגד זיהום) וטיפות סטרואידים (נגד דלקת). מהלך השבועות שלאחר הנתוח יש להשתמש בעיקר בטיפות סטרואידים הניתנות במינון של 3-4 פעמים ביום. מטרת הטיפות היא למנוע הצטלקות של הקרנית. בנוסף יש להשתמש בתחליפי דמעות (תמיסות לחות) ללא חומרים משמרים על פי הצורך.

  מרבית האנשים יגיעו לראיה של 6/6 לאחר פרק זמן של 4-8 שבועות מהניתוח. ככל שהמספר לפני הניתוח גבוה יותר (בעיקר במספרים של 6.00- ומעלה) תקופת השיקום הראייתי תהיה ארוכה יותר. אומנם ראייה תפקודית שמאפשרת חזרה לשגרה יש בד”כ תוך שבוע-שבועיים, אך ראייה “מושלמת” (שזה 6/6 או טוב מכך) מושגת במקרים של קוצר ראייה גבוה בתהליך הנמשך מספר חודשים.

  הסרת משקפיים בלייזר בשיטת ה- PRK (או ה- LASEK) הוא השיטה הבטוחה ביותר כיום להסרת משקפיים בלייזר. אמנם היא כרוכה באי נוחות מסויימת במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, אך בטווח הארוך היא בטוחה מאוד. מבחינת התוצאות – שיטה זו טובה בדיוק כמו השיטות האחרות, ולפי מאמרים רבים בספרות הרפואית משיגה תוצאות טובות יותר. זוהי השיטה עליה אני ממליץ לכל מי שמועמד לשירות ביחידות קרביות בצבא, לספורטאים, ולכל למי שנמצא בסיכון לחבלה בפנים במהלך עבודתו או תחביביו.

  האם הניתוח כואב והאם ההחלמה “קשה”?

  אנשים רבים נרתעים מניתוח בשיטת PRK מכיוון ששמעו שהניתוח “כואב” או שההחלמה ארוכה וקשה. ובכן – הניתוח עצמו אינו כואב. PRK הוא ניתוח קצר וקל, הנמשך כ- 5 דקות לכל עין. במהלך הניתוח מרגישים לחץ קל על העין הנמשך כ- 20 שניות. זה השלב בו מונחת טבעת על הקרנית שלתוכה מוזלפת תמיסת אלכוהול בריכוז 20%. הטבעת מהודקת לשטח הקרנית עם לחץ קל כדי למנוע זליגת התמיסה שבתוכה לצדדים, ולכן מרגישים בשלב זה לחץ. מעבר לכך שאר שלבי הניתוח אינם כואבים. יש לזכור שהשיטה האחרת –  שיטת האינטרלאזיק – כרוכה בתחושת לחץ ממושכת יותר, במיוחד בשלב הראשון של ביצוע פיצול הקרנית.

  המהלך שלאחר הניתוח מאופיין בהרכבה של עדשות מגע טיפוליות למשך כשבוע. הרכבה ממושכת של העדשות גורמת לעיתים לתחושת צריבה, דקירות, אי נוחות, וכדי להקל על תחושות אלו ניתנות טיפות לעיניים המכילות סטרואידים, אנטיביוטיקה, וולטרן (למניעת כאבים) וטיפות לחות (דמעות מלאכותיות, למיעת יובש). שימוש נכון בתוכנית הטיפולית יביא לכך שהשבוע הזה יעבור בקלות. לעיתים נדירות תיתכן תחושת כאב ואי נוחות בימים הראשונים שלאחר הניתוח וזאת בגלל עדשת מגע שצמודה מדי לקרנית. אם קיימות תחושות כאלו של אי נוחות – הרופא המנתח יסיר את העדשה וישים במקומה עדשת מגע חדשה.

  ביום השני או השלישי אחרי הניתוח, מגיעה שכבת האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית) למרכז הקרנית, לאחר שתאי האפיתל צמחו מההיקף לכיוון המרכז. בשלב זה נוצר קו תפר (קו סגירת פצע) של שכבת האפיתל. קו התפר הזה נמצא במרכז הקרנית, והוא בד”כ מעט מורם מעל שטח הקרנית וגורם לאי סדירות וחספוס בשכבה זו. דבר זה גורם לירידה זמנית בראייה ביום זה: מרגישים כאילו מסתכלים דרך “ערפל” או “עננים”. כ”כ תיתכן נפיחות בעפעפיים, אודם, צריבה, תחושת חול או גוף זר, דמעת, סינוור באור חזק. כל אלו חולפים ונמשכים 12-24 שעות. לעיתים שלב זה סימטרי בשתי העיניים ומתרחש בו זמנית, ולעיתים תהליך זה מופיע בפער מסויים בין שתי העיניים. חשוב להבין שזהו דווקא סימן טוב – שתהליך הריפוי הגיע למרכז הקרנית. בתקופה הזאת מומלץ להרטיב לעיתים תכופות את העיניים בעזרת טיפות לחות (דמעות מלאכותיות) עליהן המליץ הרופא המנתח, רצוי ללא חומר משמר. בשום אופן אסור להוציא את עדשות המגע ביום הזה (יש כאלו שחושבים שאי הנוחות היא בגלל שעדשת המגע זזה או התקפלה). הסרת עדשת המגע תגרום לפגיעה בתהליך הריפוי של האפיתל. אם העדשות במקום – אסור להסיר או להחליף אותן.

  ניתוח PRK למתגייסים לשירות קרבי בצבא (מלש”בים)

  טייס שלא עבר ניתוח...

  טייס שלא עבר ניתוח…

  צעירים רבים המרכיבים משקפיים מעונינים להעלות את הפרופיל בצבא לקראת שירות ביחידה קרבית. גם אם המספר במשקפיים אינו גבוה, עדיין שירות כלוחם חי”ר או שיריון או כל יחידת שדה, קשה מאוד כשהוא מתבצע עם משקפיים. המשקפיים עלולות ליפול ולהישבר תוך כדי ריצה, אדים על העדשות מפריעים לראייה בזמן מאמץ גופני, וגם אם משתמשים עם עדשות מגע – אין תנאי הגיינה בסיסיים המאפשרים החלפה נוחה של העדשות. שירות בתנאי רוחות וחול מקשה גם הוא על השימוש בעדשות מגע. מחקרים רבים שבוצעו בארץ מראים שצעירים שביצעו את הניתוח לפני הגיוס הצליחו לסיים את המסלול ביחידה הקרבית בסבירות גבוהה יותר מאשר אלו שעברו אותו עם משקפיים.

  הסרת משקפיים בלייזר למלש”בים לקראת שירות ביחידה קרבית תתבצע תמיד בשיטת PRK. זאת מכיוון שבשיטה זאת לא מתבצע חיתוך כלשהוא בקרנית. לכן שיטה זו בטוחה יותר, בעיקר למצב אפשרי של חבלה בעין במהלך השירות הקרבי. יש לתכנן היטב את תזמון הניתוח. יש לדעת שמבחינת הצבא, ב-3 החודשים שלאחר הניתוח המנותח לא כשיר לשירות קרבי. לכן, אם לדוגמא תבצעו את הניתוח חודש לפני הגיוס, ותגיעו לבקו”ם ושם יתברר שעברתם ניתוח לפני חודש – ישלחו אותכם אחר כבוד חזרה הביתה לדחיית שירות (דח”ש) של לפחות חודשיים נוספים, להשלמת התקופה של 3 חודשים מהניתוח. זה לא נעים, ולא יעזור כלום. הצבא לא מתפשר ולא מוותר במקרים כאלה. לכן יש לעבור את הניתוח לפחות 3 חודשים לפני מועד הגיוס.

  למי שמעוניין להעלות את הפרופיל, יש לקחת בחשבון את אותם 3 חודשים לאחר הניתוח במהלכן הצבא לא יבצע העלאה כלשהיא של הפרופיל. רק לאחר שעברו לפחות 3 חודשים מהניתוח, תתבצע העלאת הפרופיל. אנחנו נכין לכם מכתב בו נציין את מועד הניתוח, את העובדה שעברו לפחות 3 חודשים, ואת תוצאות בדיקת העיניים בביקורת. את המכתב תעבירו ל”מיטב” – שם יעלו לכם את הפרופיל. לאחר העלאת הפרופיל תתחילו לקבל מצה”ל זימונים לימי סיירות ולגיבושים ליחידות השונות. יש לזכור שימי סיירות מתקיימים במועדים קבועים, לעיתים פעם או פעמיים בשנה, נתון נוסף המחייב תזמון נכון של הניתוח. בנוסף יש גם בחינות בגרות ובחינות מגן, ומומלץ שלא לעשות את הניתוח במהלך השבוע שלפני בחינה גדולה. מסיבה זאת אני מבצע ניתוחי PRK למלש”בים החל מגיל 17.5, כדי לאפשר את הזמן הדרוש להעלאת הפרופיל ולתהליכי המיון השונים. הנתוח יתבצע בתנאי כמובן שהמספר במשקפיים היה יציב בשנה האחרונה, ובדיקת ההתאמה תקינה.

  לאחר שעברו 3 חודשים יעלו לכם את הפרופיל ל-97, ותוכלו להתגייס ולשרת בכל היחידות המובחרות, ללא יוצא מהכלל. לגיבוש טייס מתקבלים נכון לעכשיו (שנת 2020) מלש”בים שעברו PRK והמספר במשקפיים לפני הניתוח היה עד 5.00- (מדיניות זו משתנה מעת לעת). במהלך השנים ניתחתי מלש”בים רבים, שלאחר מכן סיפרו לי שהגיעו ליחידות המובחרות ביותר. כ”כ ניתחתי חיילים קרביים תוך כדי שירות, וגם לאחר השירות, ותמיד הם הצטערו שלא עברו את הניתוח לפני הגיוס.

  לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר התקשרו ל  050-6398873

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  18/07/2021 שאלה בהקשר הצבאי

  שלום ,
  אני מעוניין להעלות את הפרופיל בעזרת ניתוח לייזר … יש לי -3.50 בעין שמאל ורק רבע צילינדר בעין ימין….. ישנה אפשרות שלא אוכל לעבור את הניתוח בגלל ההפרשים בין המספרים ?
  הפרופיל שלי הוא פרופיל לא קרבי ואני רוצה להעלות אותו

  שלום רב,

  אפשר בהחלט לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר רק בעין שמאל, ובעקבותיו להעלות לך את הפרופיל. הפרש בין המספרים בשתי העיניים לא מהווה סיבה לא לבצע את הניתוח. כמובן שבדיקת ההתאמה צריכה להיות תקינה, כולל מיפוי קרנית תקין, עובי קרנית שמספיק ביצוע הניתוח, ויציבות של המספר בשנה האחרונה.

  אתה מוזמן לתאם בדיקת התאמה ב 5023* או 050-6398873.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2021 החלמה מprk

  שלום
  תודה רבה על כל האינפורמציה.
  עשיתי ניתוח לפי 10 ימים בשיטת prk, אך עדיין קשה לי מאוד לתפקד באופן רגיל, אני מתקשה לצאת מהבית באור יום, כמו כן אני מתקשה להביט למעלה במקרים אלו אני מתחיל לחוש מעט צריבה והעיניים מתמלאות בדמעות ונסגרות מאליהם, כמו כן לעיתים שרופות לי העיניים.
  אשמח לתגובתך .
  תודה רבה

  שלום רב,

  סבלנות.

  ועוד פעם: ס ב ל נ ו ת.

  הכל יבוא על מקומו בשלום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2021 חזרה לפעילות גופנית- ריצה אחרי ניתוח prk

  שלום,
  עברתי בחמישי שעבר ניתוח prk. אשמח לדעת מתי אוכל לחזור לרוץ בחוץ או במכון כושר.
  תודה

  גל

  שלום גל,

  ניתן להתאמן בחדר כושר ולרוץ גם במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2021 גירוד העפעף

  שלום פרופסור אני עברתי ניתוח TPRK לפני שבוע (הסירו לי את העדשות בשלשי ) ואתמול נכנס לי ריס לעין , באותו רגע שכחתי שאסור לגרד את העפעף ושפשפתי בטעות את העפעף ( לא שפשוף אגרסיבי בכלל) וגם בטעות נגעתי בעין (פחות משנייה של נגיעה)
  לאחר שיצא הריס (הוצאתי אותו על ידי הזלפת טיפות ומצמוץ מהיר) היה לי כאב מאוד מאוד חלש ולא כל כך מורגש חוץ מכשנגעתי נגיעה עדינה ועם יידים נקיות באמצע העפעף, היום למחרת אחרי השינה אני לא מרגיש כאב בכלל. יש לציין שאני בן 17.6 ולא ראיתי מטושטש יותר מאשר איך שראיתי בבוקר אותו יום והמשכתי לשים טיפות רגילות וסטרואידים באותו ערב וגם אמשיך לשים . האם זה אומר שהכל בסדר ולא קרה משהו או שצריך לפנות לרופא שניתח אותי . אני פשוט מודאג שפגעתי ברקמה שמשתקמת ושבטעות פצעתי אותה , מאוד חשוב לי לטפל נכון בעין ותוצאות הניתוח .
  תודה מראש

  שלום רועי,

  עליך לפנות לרופא המנתח ולשאול אותו. אני מניח שהוא זמין לענות לך על שאלות...

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/06/2021 תספורת כשבועיים לאחר ניתוח prk

  היי, עברתי ניתוח prk לפני שבועיים ורציתי לשאול האם יש מניעה מלהסתפר לאחר כשבועיים? (מחשש לשיערות שיכנסו לעין או ספרי מים שמתיז הספר)

  שלום רב,

  ניתן להסתפר ללא כל חשש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2021 ראייה מטושטשת מקרוב חודשיים לאחר תיקון ראייה בשיטת PRK

  בן 38, לפני חודשיים עשיתי תיקון ראייה על עין ימין 1-. לרחוק הראייה התייצבה, ואני רואה טוב/מצויין, הבעיה שלקרוב הראייה מטושטשת, ואינני מסוגל לקרוא/לעבוד מול מחשב. עד חודש היה שיפור הדרגתי, מאז שום שיפור.
  לפני 16 שנה עשיתי תיקון על שתי העיניים פעם ראשונה, וההחלמה הייתה מאוד מהירה (מספר שבועות ראייה מצויינת גם לרחוק וגם לקרוב), ועכשיו נדמה לי שנגרם נזק לראייה מקרוב.
  1. האם יש חשש שבאמת נגרם נזק לראייה מטווך קרוב? או שזה אמור להסתדר לאחר זמן מה נוסף?
  2. האם אפשר/צריך לשים משקפיים לקרוב?

  שלום רב,

  אם אתה בן 38 ויש לך 1.00- אין לך צורך בניתוח תיקון. בגיל שלך מספר של 1.00- עוזר לקריאה ולעבודה מול מסכי מחשב. אמנם הראייה לרחוק השתפרה, אך זאת במחיר קושי רב יותר על הראייה מקרוב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/06/2021 השפעת צילינדר על פרופיל בצבא

  שלום פרופ’ אבי סלומון,
  הבן שלי מלש”ב בן 17 בריא, למעט זה שיש לו בשתי העיניים צילינדר -2.75 ללא קוצר ראייה או רוחק ראייה.
  הראייה שלו 66 כאשר היא מתוקנת עם משקפיים.
  האם להערכתך אפשר לקבל פרופיל 97?
  מאיזה מספר צילינדר הפרופיל הצבאי יורד ל-82?

  בברכה

  שלום רב,

  אסטיגמציה (צילינדר) עד 1.50- מביא לפרופיל 97.

  אסטיגמציה (צילינדר) בין 1.50- ל 3.00- מביא לפרופיל 82.

  אסטיגמציה (צילינדר) מעל 3.00- מביא לפרופיל 72.

  ניתוח הסרת משקפיים בלייזר יביא לבנך פרופיל 97, לאחר שיעברו 6 חודשים לפחות מיום הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2021 קנאביס וסיגריות לפני ואחרי ניתוח PRK

  היי,בעוד 4 ימים אני עובר את הניתוח והשאלה שלי היא האם אפשר לעשן סיגריות וקנאביס או שצריך לעשות הפסקה של כמה ימים לפני הניתוח? השאלה השנייה היא האם לאחר הניתוח אפשר לעשן קנאביס וסיגריות, ואם אסור, אז לכמה זמן לאחר הניתוח אצטרך להפסיק?
  תודה רבה מראש!

  שלום רב,

  אין מניעה לעשן לפני או אחרי הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2021 מה עדיף prk או lasik

  אני בן 19 מתכנן להתגייס בעוד שנה וחצי
  נמצאתי מתאים לשתי השיטות משום שעובי הקרנית שלי הוא 670 מיקרון, המספרים שלי בעיניים הם בסביבות ה5 ויש לי גם צילינדר

  אשמח מאוד לדעת איזה שיטה עדיפה מבחינת סיכונים ולטווח הארוך…
  (:

  שלום רב,

  PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2021 עשן מסיגריה לעין

  לפעמים כשאני מעשן שורף לי העיניים מהעשן של הסיגריה, זה יכול לפגוע לי בעין או לפגוע בהתאמה שלי לprk?

  ברוך

  ברוך שלום,

  זה בעיקר יכול לפגוע לך בדרכי הנשימה והריאות, ולא רק שלך, אלא גם של אלה הסובבים אותך שנחשפים לעשן שאתה פולט. בעיניים או בהתאמה שלך להסרת משקפים בלייזר זה פחות פוגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2021 פרופסור סלומון המקצועי והאדיב

  לפני כחצי שנה גם אני קראתי כאן את שאלות הגולשים ותגובות הביקורת. היום אני אחרי ניתוח prk,(היה לי מספר -10 וצילינדר), רואה מושלם, באיכות ראיה מצוינת וללא שום תופעות לוואי.
  צריך סבלנות, אבל התוצאה מושלמת.
  אם גם אתם תחליטו לבצע את הניתוח אצל פרופ’ סלומון, בהסתברות גבוהה ביותר תהיו מרוצים!

  ביני

  שלום רב,

  תודה רבה.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/05/2021 מספר בעיניים

  שלום רב, אני עתידה לבצע ניתוח PRK בחודש יולי (בת 18). המספר שלי השתנה עד עכשיו כל שנה, האם לאחר הניתוח הוא לא ישתנה ואין מניעה לעשות אם הוא משתנה כל הזמן?

  שלום רב,

  אם המספר משתנה ועולה בקצב של יותר מ 0.50 ד' כל שנה, הרי שאת עדיין לא מתאימה לניתוח. המספר צריך להיות יציב לפחות כשנה כדי שניתן יהיה לבצע את הניתוח ולצפות לתוצאה יציבה אחריו. חשוב להבין שהניתוח לא עוצר את המספר, אלא בסך הכל מוריד את העקומה ל-0. אם העקומה (קצב השתנות המספר) עדיין בעלייה, הרי שלאחר הניתוח היא תמשיך לעלות מ-0 למעלה. אם העקומה היתה יציבה לפני הניתוח, אזי לאחר הניתוח קיים סיכוי גבוה שהיא תישאר על 0 ותהיה יציבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2021 טיפות לחות מומלצות לאחר ניתוח PRK

  שלום פרופסור,
  כיום אני חודש לאחר ניתוח PRK.
  האם יש סוג מומלץ של טיפות לחות ולמשך כמה זמן מהניתוח יש להמשיך להשתמש בהן?
  תודה רבה מראש!

  שלום רב,

  מומלץ להשתמש עם טיפות לחות ללא חומר משמר. קיימים מספר רב של תכשירים המכילים טיפות לחות ללא חומר משמר, ואין המלצה ספיציפית על תכשיר כזה או אחר. מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/04/2021 עדשות צבע

  היי פרופ’אבי סלומון
  יש לי שאלה .. האם אחרי ניתוח לייזר מותר לחזור להשים עדשות צבע ?
  הייתי היום בבדיקת התאמה והרופא אמר שאסור והתעקש על כך .. אני רציתי לעשות את הלייזר זה מכיון שאני כן רוצה להישאר עם העדשות צבע ולא להליף כל פעם ממשקף לעדשות,אשמח שתאמר לי האם באמת אסור להשים עדשות צבע או שאכן זה שולי ומותר .
  אגב,קראתי מומחים שכותבים שאכן אין התנגדות לכך אך שימוש בעדשות לא מומלצת בכללי בלי קשר לניתוח ..
  בבדיקת התאמה הרופא אמר שאני מתאימה לעשות את הטיפול ללא סכין וחתכים
  בתיק שפתחו לי רשום שהרופא הדגיש לי לא להרכיב עדשות צבע בעתיד
  האם זה באמת חמור ? או שזה לא באמת יזיק .. אשמח לתשובה אני מבולבלת נורא

  שלום רב,

  מומלץ לא להשתמש בעדשות מגע צבעוניות, לא לפני הניתוח ולא אחרי הניתוח. עדשות אלו מסוכנות בעיקר בכך שהן מגבילות את שדה הראייה, שמוגבל לגודל האיזור במרכז העדשה שאין בו צבע (ה"אישון").

  האישון שלנו מתרחב בלילה כדי לאפשר לכמות גדולה יותר של אור להיכנס לעין. שימוש בעדשות צבעוניות מגביל את כניסת האור בלילה לעין.

  יש לציין שבארה"ב השימוש בעדשות מגע צבעוניות אינו חוקי. בארץ השימוש מותר, אך למרות זאת הוא מסוכן ולא מומלץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2021 שאלה לפני ניתוח

  היי, תודה על כל המידע באתר, בהחלט עוזר.

  בזמן האחרון אני לא רואה טוב מקרוב בלי המשפקיים (כמו מול נייר עיתון/נייד).
  והמספר שלי במשקפיים לא השתנה.
  האם יש משמעות למקרה לפני ביצוע הניתוח?

  מספר המשקפיים שלי הוא: R: -1.5 L: -1.25
  חשבתי לעשות את שיטת הניתוח Trans PRK.

  תודה

  שלום רב,

  יתכן שהמספר במשקפיים לרחוק עלה. מומלץ להגיע לבדיקת התאמה ולברר את הנושא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/04/2021 פעילות ספורטיבית

  היי, אני עתידה לעבור ניתוח PRK בשבוע הקרוב.
  אשמח לדעת מתי אוכל לחזור לפעילות ספורטיבית (הכוונה לשיעורי סטודיו בקבוצות של 10 אנשים)?
  כמו כן, מתי אוכל לחזור לנהוג?
  תודה רבה!!!

  שלום רב,

  ניתן לחזור לכל פעילות גופנית כ-3 ימים לאחר הסרת עדשות המגע (כלומר כ-10 ימים לאחר הניתוח).

  היכולת לחזור לנהיגה היא אישית לכל אחד, ותלוייה בקצב שיפור הראייה. רב האנשים יכולים לנהוג לאחר כשבוע מהניתוח, אך יש כאלה שיוכלו לחזור לנהיגה רק לאחר כשבועיים. מרבית האנשים יוכלו לחזור לעבודה לאחר כשבוע מהניתוח.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/03/2021 עישון מריחוואנה

  היי,רציתי לדעת אם בשבוע ההחלמה מהניתוח מותר לי לעשן וויד(

  שלום רב,

  בערך כמו שמותר לך בשבוע שלפני הניתוח...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/02/2021 ניתוח prk מול ניתוח lasek

  שלום פרופסור , למיטב הבנתי בניתוח prk מסירים לחלוטין את שכבת האפיטל , ובניתוח lasek היא אינה “מושמדת” אלא חוזרת למקום לאחר הפרוצדורה
  שאלה – כיצד מוסרת ומוחזרת השכבה ? האם נעשה כאן חיתוך כמו בlasik או ש”גורפים” אותה ומחזירים ?
  ושאלה נוספת – מה עדיף מבחינת בטיחות , החלמה , סיבוכים אפשריים ותוצאות ?
  אשמח שתשפוך אור על הדברים
  בגדול הומלץ לי על prk בשל מספר גבוה מינוס 9.5 , ונאמר לי שניתן לשמור על האפיטל ולעשות lasek אם אני ככ חוששת מהסרת האפיטל
  אך אם זה לא תורם מבחינת החלמה או עלול ליצור סיבוכים , מעדיפה שלא ..
  אודה להתייחבותך המקצועית

  שלום רב,

  אין הבדל כלשהוא בין 2 השיטות מבחינת תהליך ההחלמה והתוצאות. ב- PRK מסירים לחלוטין את שכבת האפיתל ע"י תמיסת אלכוהול בריכוז 20%, ואז מבצעים את הלייזר, ותאי אפיתל חדשים חוזרים ומכסים א איזור השיוף תוך מספר ימים. ב- LASEK מזיזים את שכבת התאים הצידה לאחר שנחפשו בדיוק לאותה תמיסת אלכהול בריכוז 20%, מבצעים את הלייזר ואז מחזירים אותה למקומה, אך מדובר בשכבה של תאים מתים, שנושרים במהלך הימים הבאים וממילא מוחלפים ע"י תאים חדשים, בדיוק כמו ב PRK. בשתי השיטות צומחים תאי אפיתל חדשים ומכסים את איזור השיוף.

  אין כל הבדל בין 2 השיטות מבחינת ההרגשה שלך, מבחינת תהליך ההחלמה, ואין כל הבדל בין התוצאות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2021 נפילת עדשה

  שלום! קודם כל תודה רבה על המענה והמידע שאתה נותן.
  ביצעתי ניתוח prk לפני 3 ימים, והיום נפלה לי אחת העדשות מהעין.
  המרפאה אמרה לי להמשיך כרגיל עם הטיפות.יש לציין שיש לי ביקורת ראשונה בעוד שלושה ימים.
  האם יש סיכון בנפילת העדשה? ללכת למרפאה לשים חדשה?
  אשמח לתגובתך

  שלום רב,

  עדשת המגע הטיפולית אותה שמים על הקרנית לאחר הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK צריכה להיות על הקרנית לתקופה של 5-7 ימים, כדי לאפשר ריפוי תקין של האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית).

  אם העדשה נפלה לאחר 3 ימים, מומלץ להתקין בהקדם עדשת מגע טיפולית חדשה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2021 מספר גבוה ופרופיל רפואי

  היי, כמה שאלות-
  1) עד איזה מספר אפשר בד”כ לעבור ניתוח בשיטת PRK?
  2) האם במספר גבוה מאוד (11-12) אחוזי הסיכון גבוהים יותר?
  ומהם הסיכונים בניתוח לייזר?
  3) בהקשר הצבאי- אם כבר קיבלתי פרופיל רפואי נמוך בגלל
  מספר גבוה במשקפיים יעלו לי אותו בחזרה אחרי ניתוח לייזר?
  4) בשביל להתקבל ליחידה מובחרת משנה מה היה המספר שלי
  לפני הניתוח?
  5) אפשר לנתח עין אחת ורק אחרי כמה ימים עוד אחת?

  שלום רב,

  המספר אותו ניתן להוריד בניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK תלוי בעובי הקרנית. ככל שהקרנית עבה יותר, כך המספר אותו ניתן להוריד גבוה יותר. אם הקרנית עבה - ניתן להוריד עד 14 מספרים.

  במספרים גבוהים מאוד קיים סיכוי מעט גבוה יותר להתפתחות עכירות או צלקת בקרנית. כדי למנוע אותו אנחנו נותנים לכל מנותח PRK (ללא קשר למספר לפני הניתוח) טיפול של 3 חודשים בטיפות סטרואידים הנלקחות 3 פעמים ביום. מי שלוקח את הטיפול בהקפדה לא מפתח צלקת בקרנית.

  הפרופיל שלך לאחר הניתוח יהיה 82. (על מספר קטן מ 8- לפני הניתוח מקבלים 97. על מספר הגבוה מ 8- מקבלים 82, בהנחה שאין סעיפי ליקוי בגלל מצבים אחרים בגוף). בכל הנוגע ליחידות מובחרות, לכל יחידה יש את הקריטריונים שלה, ונתוני קבלה ספיציפיים שתלויים בסעיפי הליקוי שונים. ליחידות המאוד מובחרות מתבצע תהליך מיון נוסף בירפ"א, שם יבדוק אותך רופא עיניים ויחליט באופן פרטני במקרה שלך אם אתה מתאים. כדאי לקבל מידע נוסף ב"מיטב" - https://www.mitgaisim.idf.il.

  אין כל יתרון בהפרדת הניתוח בין שתי העיניים לימים שונים. אחרי שבוע אתה ממילא לא תדע מה התוצאה הסופית. ראייה של 6/6 מתקבלת במקרה שלך רק אחרי 2-3 חודשים.

  בהצלחה בצבא,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/02/2021 חיסון קורנה אחרי ניתוח PRK

  שלום,
  האם אוכל לקבל חיסון נגד קורונה שבוע לאחר ניתוח לייזר בשיטת PRK
  או שעדיף לעשות את החיסון לפני הניתוח?
  תודה רבה

  שלום רב,

  זה לא משנה. אפשר לעשות את החיסון לפני או אחרי הניתוח בכל זמן שהוא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/01/2021 סיבוך בניתוח prk

  הי כל כך נהנית לקרוא את מה שאתה כותב כל הכבוד לך בלי להכיר אותך אתה איש יקר שחשוב לך המטופלים ובכלל רגיש לכולם קשוב ומסביר כל כך ברהיטות ויפה אני מודה לך בשם כולם על ההסברים המפורטים זה כל כך עוזר ומברכת אותך בכל הטוב שבעולםםם ועכשיו לשאלתי הבת שלי אחרי ניתוח prk כבר עבר 3 שבועות והאפיתל ניסגר רק 80% לפי דברי הרופא הוא כבר שייף או גירד פעם אחת כדי לעזור לאפיתל לצמחו וכן החליף את העדשה ל עדשה נוספת עכשיו שזה רק 80% ניסגר הוא מתכוון להוריד את ה עדשות לצמיתות האם זה הגיוני להוריד לצמיתות לפני שהאפיטל סגור לגמרי ?

  שלום רב,

  תודה.

  האפיתל בד"כ נסגר תוך 3-4 ימים לאחר PRK. לעיתים האפיתל נסגר לאחר זמן רב יותר, אבל הוא תמיד נסגר בסוף. סיבות אפשריות לריפוי איטי של האפיתל הוא יובש בעיניים, דלקת עפעפיים כרונית, דלקת עיניים אלרגית, הטיפול בטיפות עצמן שחלקן עלול להפריע לצמיחת האפיתל (בעיקר סוגים שונים של אנטיביוטיקה הניתנת בטיפות, וגם חומרי אילחוש למיניהן), וכן שימוש בעבר בתרופות לטיפול באקנה כגון ראקוטאן. לעיתים עדשת המגע יושבת בצורה הדוקה מדי על הקרנית, דבר המפריע לריפוי האפיתל.

  הטיפול כולל החלפת העדשה אחת לכמה ימים, ניקוי (הטרייה) של שולי האפיתל (מה שאת קוראת "שייף או גרד"), והחלפת הטיפול בטיפות לסוגים אחרים של סטרואידים או אנטיביוטיקה. כ"כ סבלנות. בסוף האפיתל יסגר והכל יבוא על מקומו בשלום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2020 לייזר

  טעות שלי זה ההוא מאתמול לאבא שלי יש קורטוקונוס ולי עד עכשיו אף אופטומטריסט לא אמר שיש לי ברוך השם עדיין אוכל לעשות את הניתוח?

  שלום רב ל"ההוא מאתמול",

  אם הקרנית שלך תקינה בבדיקת ההתאמה, כלומר: מיפוי הקרנית תקין, המספר יציב מזה שנה, בדיקת העיניים תקינה, ועובי הקרנית מאפשר להסיר את המספר - הרי שאתה מתאים לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  מכיון שלאבא שלך יש קרטוקונוס, הניתוח יתבצע בשיטת PRK (שיוף הקרנית ללא חיתוך), שהיא השיטה הבטוחה יותר בשבילך, המבטיחה שהקרנית תהיה יציבה וחזקה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2020 שיטות להסרת משקפיים

  רציתי לדעת איזו שיטה עדיפה Prk או ASA איזו מהן ההחלמה מהירה יותר ולאיזה מהשיטות פחות סיכונים וכו ובכללי מה אתה ממליץ

  שלום רב,

   

  אין כל הבדל בין 2 ה"שיטות". אלו בסך הכל שמות שונים לאותה שיטה: שיוף חיצוני של פני הקרנית לאחר הסרת האפיתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/12/2020 עובי קרנית PRK 2

  שלום, זה בהמשך לשאלה הקודמת שלי, אמרתי לך שיש לי 8.25 דיופטר עם עובי 480 מיקרון.

  ה8.25 דיופטר מורכב מ5.5- מיופיה ו2.75- צילינדר, זה משנה את תשובתך?

  שוב שלום,

  זה בדיוק אותו עובי לשיוף: 107 מיקרון ל 5.50- עם צילינדר 2.75-.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/12/2020 עובי קרנית PRK

  שלום, אם עובי הקרניות שלי 480, ויש לי סה״כ 8.25 דיופטר בכל עין, יש לי מספיק עובי לעבור ניתוח PRK אם העין בריאה והכל תקין?

  שלום רב,

  בהחלט כן. כדי להסיר 8.25 דיופטר יש לשייף 107 מיקרון. לאחר הניתוח ישארו 373 = 480-107 מיקרון, כאשר המינימום שמותר להשאיר הוא 350 מיקרון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/11/2020 הבדל בין EBK ל PRK

  שלום, מה ההבדK בין EBK ל PRK? אני מבינה ששני התהליכים דומים רק המכשיר בו זה נעשה שונה? האם אכן EBK כפי שמפורסם באמריקן לייזר, מאפשר ריפוי מהיר יותר, חזרה מהירה יותר לשגרה ופחות כאבים? תודה מראש

  שלום רב,

  אין הבדל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/10/2020 ניתוח לייזר רגע לפני שאזדקק למשקפי קריאה

  שלום,
  אני בן 37. 2 שאלות קצרות:
  1. בשל גילי והצפי ללקות בראייה מקרוב בגיל 40 והלאה,
  האם בניתוח הלייזר אפשר לבצע ניתוח כך שעין אחת תהיה במספר -0.5 (והעין השנייה ניתוח כרגיל) וכך עד גיל 45 (או אולי יותר) אני לא אזדקק למשקפיים קריאה כי העין בה בוצעה ניתוח של -0.5 תחפה על הגידול המספר לקרוב?
  2. תוכל להפנות אותי לסיבות בגללן לדעתך ניתוח הPRK עדיף על האינטרלסיק? ממה שמצאתי החשש העיקרי בשל חיתוך הקרנית והחלון שנוצא הוא חבלות. אלו עוד יתרונות יש לניתח זה? אולי השלכות על ניתוח קטרקט בעתיד או ניתוח תיקון ?

  שלום רב,

  אתה עדיין צעיר ואין שום סיבה להשאיר 0.50- בעין אחת. הדבר יגרום לירידה בראייה הכוללת הדו-עינית שלך, וממילא אין בכך כל טעם. זאת מכיוון שהמספר לקריאה עולה בהדרגה, וההשפעה של תיקון כזה על הקריאה תהיה זמנית ולא מורגשת.

  על ההבדלים בין PRK ואינטראלאזיק כבר כתבתי כאן אין ספור פעמים באתר ותוכל לגלול למטה ולקרוא בתשובות שנתתי כאן לשאלות הגולשים במהלך השנים. ככלל ההחלטה על סוג הניתוח תלוייה בסגנון החיים ובצרכים של כל אדם, בתחביבים שלו, באיזו מידה הוא חשוף לחבלות בפנים כתוצאה מעיסוקו או תחביביו, בגילו, במבנה העין והקרנית, ובמכלול שלם של גורמים אותם שוקל הרופא המנתח על בסיס ניסיונו והכרתו את השיטות השונות והתאמתן למועמד לניתוח הניצב לפניו. לכל אדם יש נתונים שונים ולפיכך ההחלטה מותאמת לנתונים הייחודיים לכל אחד. מומלץ לגשת לבדיקת התאמה ולהתייעץ על כך עם הרופא המנתח.

  אין שום קשר בין ההחלטה על סוג הניתוח ובין ניתוח קטרקט או ניתוח תיקון בעתיד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/10/2020 שלום פרופסור שבועיים לאחר ניתוח PRK

  קודם כל מה שאתה עושה פה זה עבודת קודש אני מאחל לך פרנסה בשפע ובאמת שזה כיף לראות איך אתה עוזר לאנשים..
  אשמח שתענה לי וכן אני יודע שתרשום לי שהרופא המנתח צריך לענות לי אבל ניסיתי והוא לא עונה, אגב ממש לא חסכתי ועשיתי במקום מוכר מאוד במחיר גבוהה עם פרופסור מעולה רק חבל שהוא לא עונה..
  בכל מקרה אשמח להתייחסותך, עשיתי ניתוח PRK לפני שבועיים המספרים שלי היו 6.5 ו7 אני יודע שבעין אחת היה צילנדר לא יודע להגיד באיזה אבל אני חושב שבשמאל, לאחר הניתוח בעין ימין אני מרגיש שאני רואה בה טוב עם פוקוס וחד אבל בעין שמאל עדין מטושטש.
  עכשיו כשאני מסתכל ב2 העיינים תמיד יש טשטוש שמתגבר וגורם לי לאי נוחות ממש כאילו לעין שמאל אין פוקוס אני חושב שזאת העין עם הצילנדר והיא מפריעה לעין ימין האם בגלל הצילנדר ההחלמה יותר איטית?
  זה מאוד מפריע לי בעבודה מול מחשב, לצפות בטלוויזיה, נהיגה או בכללי להסתכל על כל דבר.
  כמובן שאני מקפיד על הטיפות ולא מפספס אף פעם(כי ברור לי שזה חלק מההחלמה ואני ממש לא מהמחפפים).
  ב3 ימים האחרונים אני שם לב לתחושה של גרגיר קטן בעין שמאל שמציק לי(העין שאני רואה בה פחות טוב)
  הדברים שאני משתמש:
  – FML שלוש פעמיים ביום.
  – דמעות מלאכותיות מסיים כל יום בקבוקון.
  -Hylo gel ארבע עד חמש פעמיים ביום בהמלצת הרופא.

  מתי אני יראה 6 על 6 והאם אין לי ממה לחשוש מהטשטוש כרגע?
  התחושה של הגרגיר דבר שלא היה לי אף פעם איך מעבירים את זה?

  אבי

  אבי שלום,

  מה שאתה מתאר הוא צפוי, וזה חלק מתהליך ההחלמה אחרי PRK. ב-PRK מסירים את שכבת תאי האפיתל המצפה את הקרנית, ומבצעים שיוף של הקרנית עם לייזר. בסוף הניתוח מונחת עדשת מגע על הקרנית למשך שבוע. במהלך השבוע הראשון תאי האפיתל צומחים מתחת לעדשה, ולאחר שתהליך הצמיחה של האפיתל על הקרנית הסתיים, הרופא המנתח מסיר את העדשה. בשלב זה שכבת האפיתל שלמה אך עדיין מחוספסת ולא חלקה. זה גורם למה שאתה מרגיש עכשיו: הראייה עדיין לא מושלמת, ויש לעיתים תחושת גוף זר. במהלך השבועות הבאים פני הקרנית יהפכו לחלקים יותר, ובמקביל תשתפר הראייה, וגם תחושת ה"גרגיר" תעלם. תהליך זה מתרחש בקצב שונה אצל אנשים שונים. ככלל - ככל שהמספר גבוה יותר, וגיל המנותח גבוה יותר - תהליך ההחלמה יהיה ארוך יותר.

  הבעיה אצלך היא לא תהליך ההחלמה, שהוא תקין לחלוטין, אלא בחירת הרופא המנתח. אתה בחרת ברופא מנתח שלא מתקשר עם המנותחים שלו. לכן תהליך תיאום הציפיות שהיה צריך להתרחש לפני הניתוח, ומיד לאחר הניתוח בבדיקות של יום אחרי ושבוע אחרי - לא היה מיטבי. וכפי שאתה בעצמך אומר - אתה מנסה להשיג אותו, אבל הוא לא עונה לך. למה? כי טעית בבחירת הרופא המנתח. אבל אתה יכול להתנחם בכך שאתה לא לבד... כמוך טועים עוד רבים וטובים...

  ובסיכום - קצת סבלנות, ויהיה שיפור בראייה ובתחושה. אתה בסך הכל שבועיים לאחר הניתוח. תהליך ההחלמה עשוי להמשך עוד מספר שבועות, ובסופו את ה תראה 6/6 ותרגיש מצויין.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/10/2020 ניתוח lasek שלא החלים

  שלום לפני כשבוע עברתי ניתוח Lasek בשתי העיניים לאחר 5 ימים ממועד הניתוח הגעתי לביקורת על מנת להסיר את העדשות הטיפוליות. הפצע בעין אחת לא החלים ולכן בעין זו הוחלט להשאיר את העדשה לעוד מספר ימים. כשהגעתי לביקורת נוספת נאמר כי הפצע החלים אך זה עדיין לא יציב ולכן משאירים את העדשה לעוד זמן עד שהכל יסתדר. האם נתקלת בתופעה כזו בעבר? האם יש ממה לחשוש? האם יש סיבה שבגללה בעין אחת ההחלמה ארוכה יותר? אציין כי בעין עם העדשה אני רואה מטושטש מאוד. בנוסף במהלך כל התקופה לא נגעתי בעין כלל.

  יעל

  שלום יעל,

  כן, בהחלט, נתקלתי בתופעה הזאת בעבר, ולא - אין סיבה לחשוש. בד"כ ההחלמה של שכבת האפיתל מסתיימת תוך 5-7 ימים. אבל לעיתים תהליך ההחלמה איטי יותר, ויש צורך להשאיר את עדשות המגע לזמן רב יותר. החלמה איטית נגרמת בגלל סיבות רבות: יובש בעיניים, דלקת עפעפיים כרונית, גיל מבוגר, שימוש בתרופות סיסטמיות כמו ראקוטאן (משמשת לטיפול באקנה) או קולכיצין (משמשת לטיפול ב gout) בחצי השנה שלפני הניתוח, עדשות מגע שיושבות צמוד מדי לקרנית, או היענות לקוייה לטיפול לפי הנחיות הרופא. גם שימוש בטיפות אילחוש לאחר הניתוח עלול לגרום לריפוי איטי.

  הטיפול במצב זה הוא החלפת עדשות המגע, החלפת הטיפול האנטיביוטי המקומי, הרבה דמעות מלאכותיות, וסבלנות. בסופו של דבר האפיתל יצמח. הסיבה שאת רואה מטושטש היא בגלל שנוצר קו סגירה (קו תפר) של האפיתל, והוא מחוספס. האפיתל במרכז כעת שלם, לפי מה שהבנתי מדברייך, אך הוא מחוספס ולא צמוד היטב. במהלך הימים הבאים שכבת האפיתל תיצמד חזק יותר לקרנית, ותהפוך לחלקה וסדירה יותר, ובמקביל הראייה תשתפר. אין לך מה לחשוש - קצת סבלנות והכל יסתדר.

  בברכה ומועדים לשמחה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2020 אפיתל בebk/tprk

  שלום פרופ’ אבי, רציתי לדעת עם אפשר לעשות התאמה לעין בעזרת הwavefront וכך לדעת את הדיוק שיש להוריד את תאי האפיתל מהעין.
  2.האם יש סיכון בשימוש בתמיסת האלכוהול להורדת תאי האפיתל?
  תודה

  שלום רב,

  בדיקת ה wavefront לא קשורה להסרת תאי האפיתל. היא מתבצעת כדי לקבוע בצורה מדוייקת את תבנית השיוף צהאינדיבידואלית שמתאימה לנתוני העין שלך.

  הסרת תאי האפיתל נעשית ע"י תמיסת אלכוהול בריכוז 20% המונחת על פני מרכז הקרנית למשך כ-15 שניות. אין כל שכנה בכך, ובדרך זו אנו מבצעים ניתוחי PRK ב-20השנים האחרונות. הסרת אפיתל בעזרת אלכוהול מדוייקת יותר מהסרת האפיתל ע"י לייזר, מכיוון שלא ניתן לדעת במדוייק את עובי האפיתל בכל נקודה בקרנית ולבצע הסרה דיפרנציאלית מדוייקת של האפיתל בכל נקודה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2020 הגבלות PRK

  שלום פרופ’,
  עתידה לעבור אצלך PRK ורציתי לשאול כמה זמן לאחר הניתוח מותר לצנוח צניחה חופשית?
  בהנחה שאכן אוריד את עדשות המגע תוך שבוע, האם 10 ימים לאחר הניתוח זה טיימינג בסדר או שעדיף לחכות?

  תודה רבה מראש

  דנית

  שלום דנית,

  אני מניח שבצניחה חופשית את צריכה ראייה מעולה לרחוק. ניתן לבצע צניחה חופשית כאשר הראייה לרחוק תהיה מספיק טובה לפעילות זאת. זה יכול להיות שבועיים לאחר הניתוח, אבל אני לא יכול להבטיח. הייתי מכוון יותר לכיוון חודש מהניתוח במקרה זה. מבחינת התפקוד היום-יומי (היכולת לנהוג ולעבוד) - הרי שזה מתאפשר כבר כשבוע לאחר הניתוח במרבית האנשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2020 ריפוי הקרנית וטיפול לייזר להסרת שיער אחרי ניתוח prk

  אני אחרי כחודש מאז שעברתי ניתוח prk ,
  ראיתי משתפרת,
  מה יכול לקרוא לקרנית אחרי ששיכבת תאי האפיתל נסגרה עליה ?
  איך ניתן לדעת שהקרנית הגיע לריפוי אם תאי האפיתל סגרו עליה?
  הבנתי שיש חשש מהצתלקות של הקרנית עצמה ולכן אני לוקח טיפות עם סטרואידים, אשמח להסבר יותר מפורט על תהליך הריפוי של הקרנית עצמה חוץ מתאי האפיתל.

  אני עובר טיפול להסרת שיער בלייזר בפנים, באזור הלחיים , יש סיכון בטיפול זה לאחר הניתוח?

  שלום רב,

  אני שמח שראייתך משתפרת.

  מי שצריך לדעת אם הריפוי של אפיתל הקרנית תקין הוא הרופא המנתח שלך. הוא גם זה שיסביר לך במפורט על תהליך ריפוי הקרנית, ויגיד לך אם יש או אין חשש להצטלקות בקרנית שלך.

  בכל הנוגע לטיפולים נוספים באיזור הפנים לאחר הניתוח - יש לדווח על כך שעברת ניתוח בעיניים למי שיבצע לך את הטיפול, ולבקש הגנה על העיניים והמנעות מחשיפה לחומרים שונים וגופים זרים לעיניים במהלך הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2020 הבדל בבדיקות ב2 מכונים להסרת משקפיים בלייזר

  שלום פרופסור אבי סולומון היקר,
  אובחנתי בשני מכונים שונים עם הבדל של רבע צילינדר בכל עין
  האם מכון אחד אכן דייק פחות או שרבע צילינדר הזה אינו משמעותי?

  תודה רבה

  בת אל שלום רב,

  רבע מספר או רבע צילינדר הם בד"כ בתחום מה שנקרא טעות הבדיקה. במהלך בדיקת ההתאמה להסרת משקפיים בלייזר, האופטומטריסטית מנסה להגיע למרשם המיטבי של המשקפיים ע"י קפיצות של רבע מספר, והוספה או הורדה של רבע עד שמגיעים למספר / צילינדר אתו הנבדק אומר שהוא רואה הכי טוב. מכיוון שהבדיקה סובייקטיבית היא תלוייה בתשובות הנבדק, שהן לא תמיד מדוייקות. אם תלכי ל-3 חנויות אופטיקה באותו יום ותבדקי אצל אופטומטריסטים שונים, אין ספק שתקבלי מרשמים שונים, אפילו בטווח של פלוס/מינוס  0.50 דיופטר.

  לכן אין תחליף לאופטומטריסטים מיומנים מאוד בצוות העובד במכון להסרת משקפיים בלייזר, שמבצעים בדיקות ללא פשרות,  וזה בדיוק מה שיש לנו. בנוסף - מערכת ה- wavefront המשוכללת, אותה יש לנו במכון בתל אביב, מבצעת גם היא בדיקה ממוחשבת של המספר והצילינדר לפני הניתוח. שילוב של בדיקת האופטומטריסטית עם בדיקת ה-wavefront הממוחשבת נותן אצלנו את המספר והצילינדר המדוייקיםם לקראת הניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה: 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/06/2020 רגישות בעיניים בניתוח הסרת משקפיים בלייזר

  היי, עשיתי בדיקת עיניים לניתוח לייזר ואמרו לי שבשבילי יותר מומלץ ניתוח PRK גם עקב הרגישות בעיניים (ברמה שלשים טיפות נורא קשה לי וזולגות לי דמעות מלראות אנשים אחרים שמים טיפות או עדשות מגע) האם מצב כזה יכול לסכן את הניתוח? פוחד שאמצמץ במהלך הניתוח בכוח אפילו עם המתקן למניעת המצמוץ…
  בנוסף הרופא אמר שאני יכול לעשות את שתי הניתוחים (PRK וINTRALASIK) אך נוטה יותר לPRK, רציתי לשאול אם זה באמת קריטי להתייחס להעדפת הרופא או שאני יכול לעשות INTRALASIK ולמנוע את הכאבים הממושכים בעיניים וההחלמה הארוכה?

  רותם

  רותם שלום רב,

  ככל הנראה במהלך הבדיקה לחצת עם העפעפיים ולא פתחת אותן בקלות, או שמיפתח העפעפיים היה קטן. במקרים אלו הרופא המנתח יעדיף את שיטת ה- PRK. זאת מכיוון שמדובר בניתוח קצר שמתאים במיוחד לאנשים כמוך, שאולי מתקשים בפתיחת העיניים. בשיטה השניה, שיטת האינטראלאזיק, נדרש מהמנותח לפתוח את העפעפיים לתקופה יחסית ארוכה יותר, של מספר דקות, כדי לאפשר הצמדה של טבעת מיוחדת, שמתחברת אל העין בעזרת ואקום. באנשים שלא מסוגלים לפתוח את העיניים לתקופה ארוכה ושמכווצים את העפעפיים בחוזקה, עלולה הטבעת להתנתק במהלך השלב הראשון של הניתוח (שלב פיצול הקרנית). מצב זה עלול לגרום להפסקת הניתוח, או להחלטה על שינוי שיטת הניתוח לשיטת ה- PRK.

  ההחלטה על שיטת הניתוח תלוייה מאוד בנסיון המנתח, ובדרך שהוא מעריך שתוכל לעבור את הניתוח על פי שיקול דעתו, ועל פי האופן שבו הוא רואה את התנהגותך במהלך הבדיקה. אם אתה בעצמך פוחד שבמהלך הניתוח תמצמץ בכוח אפילו עם מפסק העפעפיים, אולי באמת כדאי שתעבור את הניתוח בשיטת ה PRK.

  כאשר הניתוח בשיטת ה PRK נעשה בצורה טובה, ועם טיפול תרופתי מקומי (בטיפות) מתאים, הרי שאין כלל כאבים במהלך תקופת ההחלמה. ככלל מדובר לדעתי בניתוח הרבה יותר בטוח, עם תוצאות זהות ביחס לשיטה השניה.

  אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה. התקשר ל 5023*.

  בברכה,

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2020 עישון

  האם מותר לעשן סיגריות וקאנביס לפני ניתוח לייזר rpk?

  אור

  שלום אור,

  כן, בהחלט. אפשר לפני הניתוח, ואפשר גם אחרי הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2020 EBK vs. LASEK

  לפני מספר שנים הלכתי לבדיקה לפני ניתוח להסרת משקפיים בשיטת LASEK (זאת היתה השיטה המתקדמת והנפוצה אז), והומלצתי שלא לעשותו עקב עובי/חוזק קרנית נמוך באיזור מסוים.
  באחד הימים האחרונים ניגשתי לבדיקה במכון שאימץ את שיטת EBK, ושם נאמר לי שלמרות הבעיה שאובחנה לפני מספר שנים, אין בעיה לעשות את הניתוח מכיוון שאין כאן חיתוך של הקרנית, אלא רק “שיוף” (אם אני זוכר את המונח הנכון).
  האם התרחיש הזה נראה הגיוני ?

  שלום רב,

  כדי לענות לשאלתך יש לדעת את המספר במשקפיים ואת עובי הקרנית.

  לגבי שיטות הניתוח: אין כל הבדל עקרוני בין PRK, ובין LASEK או ASA או EBK. בכל השיטות הללו מבוצע שיוף חיצוני של פני הקרנית ללא חיתוך של הקרנית (כמו בלאזיק או אינטרא-לאזיק). תקופת ההחלמה והתוצאות שוות לחלוטין בין כל שיטות השיוף החיצוני, והשימוש בשמות שונים נועד ליצור בידול שיווקי של מכון מסויים על פני מכונים אחרים, ולבלבל את המטופל התמים.

  מה שקובע את איכות התוצאה זה השימוש בלייזר משוכלל עם מערכת עקיבה (tracking) מהירה, ועם טכנולגיית ה- wavefront.

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה. צור קשר ב 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/05/2020 ניתוח prk וסיכוי להצלחת הניתוח

  שלום אני מעוניין לעבור ניתוח prk. יש לי מספר -9.25 עובי קרנית500 ובעין שמאל -9.5 עם עובי 512. רציתי לדעת מה סיכויי ההצלחה, ואם יש שאר מספר אז איזה בערך. בנוסף האם המספר המקורי יכול לחזור. תודה רבה.

  עידן

  שלום עידן,

  אפשר עם מספרים כאלה ועובי קרנית כפי שציינת לבצע הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK ולהוריד את כל המספרים בשתי העיניים. זאת בהנחה שהמספר במשקפיים יציב לפחות מזה שנה, ושבדיקת העיניים כולל מיפוי הקרנית תקינה.

  הסיכוי לחזרת מספר כלשהוא בעתיד עם מספרים כמו שלך הוא כ 10%. גם אם יחזור מספר, מדובר בד"כ במספרים קטנים בסביבות ה- 1-. המספר המקורי לעולם לא יחזור במלואו. עובי הקרנית המחושב לאחר הניתוח יאפשר ניתוח תיקון במידת הצורך. אבל גם ישאר לך 1- זה עדיף על 9.5-. עם 1- ניתן לעבוד עם מסכי מחשב ועם הנייד, לבצע את כל פעילות העבודה והלימודים במשרד ובשולחן העבודה.

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה. 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/05/2020 ניתוח PRK לקרנית דקה

  שלום,

  אני ביצעתי בדיקת התאמה במכון [—–] לפני כחצי שנה, עם מספרים -5.5 ו-2.5 צילינדר בשתי העיניים. אמרו לי שהקרניות שלי דקות מדי אפילו לניתוח PRK, והציעו לי לעשות ICL. אני לא רוצה לעשות ICL בשום אופן, ואני עדיין מקווה שאוכל לעשות PRK. יכול להיות שבדיקת התאמה במכון אחר כמו עין טל הדסה יגידו לי שאני יכול לעשות ניתוח PRK?

  תודה רבה

  יונתן

  שלום יונתן,

  קיימת בהחלט אפשרות שתימצא מתאים ל-PRK, ואתה מוזמן לעשות אצלנו בדיקת התאמה. נוכל לדעת רק אם תבוא ותבצע בדיקת התאמה שבה נמדוד את עובי הקרנית.

  כעיקרון - אני לא ממליץ על ICL או על כל ניתוח להשתלת עדשה תוך עינית.

  לתיאום בדיקת התאמה תתקשר ל- 5023* או ישירות למזכירתי מיה ב- 052-6741425, או תשאיר את פרטיך כאן וניצור אתך קשר בהקדם. פרטים נוספים ליצירת קשר בדף צור קשר באתר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/03/2020 PRK

  עשיתי ניתוח PRK לפני שבועיים , עכשיו מהתחלה הרגשתי שהמנתח עבד יותר זמן על עין שמאל. ועל עין ימין ממש כמה שניות. עכשיו באמת בעין שמאל יש שיפור בראיה מיום ליום ובעין ימין ממש כלום רואה ממש מטושטש , ובשני העיניים היה לי אותו מספר יכול להיות שעשו איזה טעות ובטעות הכניסו למחשב שאני מספר אחר ..? זה ממש מלחיץ אותי ונותחתי במקום שנקרא [——–].

  שלום שמואל,

  אין שום קשר בין משך הזמן שהניתוח נמשך, ובין מה שהרגשת בניתוח ובין התוצאה. נראה לי שאתה סתם לחוץ. תקופת השיקום הראייתי אחרי PRK נמשכת לעיתים מספר חודשים, ושבועיים אחרי הניתוח מוקדם להילחץ ולדאוג. אני משוכנע שעם קצת סבלנות וזמן הראייה תשתפר בשתי העיניים. מומלץ להסתכל עם 2 העיניים על העולם, ולא לעצום כל פעם עין אחרת כדי להשוות בין הראייה בשתי העיניים. תהליך ההחלמה אף פעם לא סימטרי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2020 טיפות להרחבת אישונים

  שלום פרופסור,
  לפני כ-7 שבועות עברתי ניתוח trans prk , רציתי לדעת אם מותר לשים טיפות להרחבת אישונים לצורך בדיקה ???

  שלום רב,

  אין כל בעייה לבצע בדיקה בהרחבת אישונים, אם יש צורך בכך. הניתוח שעברת לא מונע ממך לבצע בדיקות וטיפולים אחרים בעיניים לפי הצורך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/01/2020 שימוש בבריכה

  שלום פרופסור
  עברתי ניתוח לייזר prk לפני 3 חודשים
  האם אני יכולה ללכת לבריכה סאונה וכו?

  אביבית

  שלום אביבית,

  בהחלט, את יכולה לעסוק בכל פעילות ספורטיבית ללא הגבלה, וללכת לבריכה ולסאונה. למעשה ניתן לחזור לפעילות כזאת כבר מספר ימים לאחר הסרת עדשות המגע (אותן מסירים כשבוע לאחר הניתוח).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2020 איפור לאחר ניתוח

  כמה זמן לאחר ניתוח prk אפשר להתאפר?

  יעל

  שלום יעל,

  כ-3 ימים לאחר הסרת עדשות המגע (שבד"כ מוסרות כשבוע לאחר הניתוח) ניתן להתאפר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/01/2020 הרגעה

  שלום,
  אני בע”ה מגיעה ביום שלישי הקרוב לעבור אצלך ניתוח prk.
  שמעתי שעל מנת להירגע ניתן לפני הניתוח כדור הרגעה, כשהגעתי בשבוע שעבר לצילומי העין נאמר לי שדווקא אתה לא נוהג לתת למנותחים כדור. קודם כל הייתי שמחה לדעת מסקרנות- למה?
  דבר שני אני מרגישה שאני ממש לחוצה ומפחדת שבעקבות הלחץ לא אעז לעבור את הניתוח, האם בכל זאת ניתן לקבל כדור הרגעה?

  שלום רב,

  אין כל צורך בכדור הרגעה. הניתוח קצר ופשוט, ואין לך ממה לחשוש. במהלך הניתוח חשוב לשתף פעולה ולהישמע להוראות המנתח, וכדור הרגעה עלול לפגוע לפעמים בעירנות ובשיתוף הפעולה.

  יחד עם זאת, אם את ממש רוצה, תקבלי כדור הרגעה לפני הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/12/2019 שתי שיטות מתאימות

  פרופסור שלום,
  הייתי היום בבדיקת התאמה והרופא שבדק אמר לי ששתי השיטות מתאימות לי prk וגם לאסיק ושאני יכול לבחור איזו שיטה שאני רוצה, יש לי מספרים קטנים של -1.75 בכל עין צלינדר מאוד נמוך ונתונים נוספים אחרים שהם טובים לשני הניתוחים. לגבי ההחלמה של שני הניתוחים אני כבר קראתי וגם הרופא הסביר לי שprk החלמה קצת יותר קשה והלאסיק קלה. מה היית ממליץ לי בכל זאת לעשות איזה ניתוח??

  אביעד

  שלום אביעד,

  PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2019 החלמה מprk

  שלום פרופסור סלומון.
  עברתי ייעוץ להסרת משקפיים ונמצאתי מתאימה לשיטת prk, כחודש וחצי לאחר הניתוח אני אמורה לטוס למקסיקו. אני חוששת שאני לוקחת סיכון ועליי לקחת בחשבון זמן החלמה ארוך יותר ואולי לבצע את הניתוח אחרי החופשה.
  אשמח לתשובה מרגיעה ממך🙏🙏 ולשמוע את דעתך מה עדיף?

  שלום רב,

  אני דורש נוכחות של לפחות חודש בארץ לאחר ניתוח להסרת משקפיים בשיטת PRK. לאחר חודש ניתן לטוס לאן שרוצים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2019 תודה אחרי ניתוח PRK

  שלום פרופ’ סלומון, עברתי ניתוח PRK אצלך לפני שלושה חודשים. הניתוח עבר כפי שהוסבר ובשונה ממה שחושבים בלי הרבה כאבים. התרשמתי מהמקצועיות והדגש שלך להסביר את התהליך לפני ובמהלך הניתוח. אחת מהנקודות היחדיות שלך היא קודם כל האתר עם מידע אמין ומקצועי. אך יותר מכך, היכולת לסנן מיתוסים שמחתי ללא ללבוש משקפי שמש במהלך השלושה חודשים.

  שלום גלעד,

  אני שמח שאתה שמח, ושהכל עבר בהצלחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2019 שכבת האפיתל לא סיימה להחלים

  הבן שלי עבר ניתוח לייזר prk לפני שבועיים(לא אצלך…).עין ימין נרפאה והוסרה העדשה.עין שמאל יש פצע..חלק שלא התחבר.האם זו בעיה חריגה? למה זה קורה? האם זה קשור לטעות שנעשתה בניתוח? וכמה זמן זה לוקח להתחבר?הטיפול שהרופא המליץ רק אנטיביוטיקה בלי סטרואידים.אנחנו מאוד דואגים…האם הטיפול מספיק?

  שלום רב,

  האפיתל לאחר ניתוח PRK נסגר תוך 3 ימים ברב האנשים. אם האפיתל לא נסגר במהלך השבוע הראשון זה קורה בגלל מצבים שונים של משטח העין כגון יובש משמעותי בעיניים, דלקת עפעפיים כרונית, דלקת אלרגית, תזוזה של העדשה הטיפולית, חוסר התאמה של העדשה הטיפולית, וסיבות אחרות. לקיחת ראקוטן (תרופה לאקנה) במהלך השנה שקדמה לניתוח עלולה גם כן לגרום לבעיה זאת.

  הטיפול במצב זה כולל החלפת עדשת המגע הטיפולית, הטרייה (trimming) של שולי הפצע, החלפת האנטיביוטיקה לתכשיר שפחות מזיק לתאי האפיתל, הרבה תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, והרבה סבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/09/2019 ניתוח PRK

  הייתי בייעוץ בארבעה מכונים גדולים. בשלושה אמרו לי שאני מתאימה לניתוח PRK ובאחד הרופא אמר לי שהוא לא מוכן לקחת את הסיכון ולנתח אותי, במילים האלה!! וישב לשכנע אותי שאין לו שום סיבה לרצות להפסיד סתם כסף, אבל הוא אמר שהוא לא מוכן לקחת סיכון ושהשם שלו חשוב לו יותר מהכל, ממש השתמש במילים קשות. (אגב הגעתי אליו פעמיים לבדיקה בגלל שבפעם הראשונה נמצאתי כלא מתאימה לדבריו ואז לקחנו טווח של שבוע ללא משקפיים ועשיתי שוב בדיקה נוספת)
  בכל שאר המכונים שהייתי (שניים לפהי שהגעתי לאותו רופא ואחד שהדעתי אחרי ) אמרו שאין שום בעיה, שאכן יש לי קרנית דקה, אבל לא משהו שיגרןם לא לנתח אותי
  מה אתה אומר?

  שלום רב,

  אני לא אומר. אין לי מושג מה המספר שלך במשקפיים, מהו עובי הקרנית ומהו מיפוי הקרנית. כדי לדעת מה אני אומר תצטרכי להגיע אלינו לבדיקת התאמה.

  בכל תחום ברפואה יש דעות שונות, וזה בסדר. אין אמת מוחלטת ברפואה, ואף רופא לא מחזיק את המפתח לאמת היחידה. הגישה שלי למספרים גבוהים וקרניות דקות היא שאם המספר יציב ואחרי הניתוח (בשיטת PRK כמובן) נשאר בקרנית עובי, שהוא מעל העובי המינימלי המותר - אז ניתן לבצע ניתוח. כבר ניתחתי אנשים רבים עם מספרים גבוהים וקרניות יחסית דקות, בהצלחה מרובה, תוך שמירת הכללים הנ"ל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2019 התאמה לניתוח PRK

  שלום רב,
  האם זה נכון שמעל מספר -8 עדיף ניתוח PRK על האינטרלאסיק?.
  כמובן בתנאי שעובי הקרנית מספיק לניתוח.
  תודה מראש

  שלום רב,

  נכון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/08/2019 תודה

  שלום פרופ’ סלומון,
  עברתי ניתוח PRK אצלך במרפאת הדסה אופטימל ברמת גן לפני שבועיים.
  הצוות מקצועי מאוד. הבדיקות לפני הניתוח מקיפות מאוד. קיבלתי הסברים רבים לפני, תוך כדי ואחרי הניתוח. מהלך הניתוח וההחלמה שאחריו התקדמו בדיוק כפי שהוסבר מראש. יש תקשורת ישירה עם המנתח ובכל שאלה אפשר לפנות אליו אישית. חדות הראייה משתפרת מיום ליום ואני מאוד מרוצה.
  תודה

  אביאל

  תודה רבה אביאל,

  כייף לשמוע. אני שמח שאתה נהנה מראייה מעולה ומהחופש מהמשקפיים...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/08/2019 שיטת zeiss laser premium

  שלום פרופסור,
  קראתי היום על שיטת ה-zeiss laser premium שעל פי הכתוב טובה מכל השיטות הקיימות שכן מאחדת את כל הטוב שבשיטות לשיטה אחת עם זמן החלמה מהיר מאוד.
  מה דעתך על שיטה זו?

  שלום רב,

  שיטה זו לא הצליחה למעשה במבחן הזמן והתוצאה. מרבית המרכזים לא משתמשים בה מכיוון שאינה ורסטילית - אינה נותנת מענה לכל מגוון המספרים במשקפיים, ואינה יכולה ליישם את טכנולוגיית ה- wavefront.

  השיטות המובילות היום - PRK ואינטראלאזיק  - נותנות מענה לכל מגוון המספרים ומאפייני הקרנית הקיימים. בחירה נכונה באחת מ-2 השיטות הנ"ל בשילוב עם טכנולוגיית ה- wavefront נותנת את המענה המטוב ביותר כיום להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2019 חוות דעת ניתוח לייזר

  הי דר סלומון
  קראתי את התלונה שלך על כך שאנשים שעברו את הניתוח בהצלחה- והם הרוב-לא חוזרים לדווח ומשאירים את הבמה למיעוט הקולני שהתגלו אצלו סיבוכים וחוסר הצלחה,
  אני עברתי את הניתוח [אצלך] לפני כשנתיים, [PRK].
  הקפדתי מאוד על הטיפול לאחר הניתוח: 3 חודשים הזלפתי טיפות כמה פעמים ביום, ולהגיע לכל הביקורות.
  אמנם לקח זמן וצריך סבלנות עד שהראייה התייצבה, אבל בסוף זה קרה.
  כיום שנתיים אחרי הראייה שלי בסדר גמור- אולי לא 6/6 אבל משקפיים אני לא צריך.
  חוץ מקצת יובש לעיתים רחוקות אין לי תופעות לוואי וכאבים כל שהם.
  אפשר לומר שהניתוח שיפר את איכות החיים שלי והוא היה שווה את המאמץ.
  כל טוב דר ובהצלחה בהכל.

  יוסי

  שלום רב יוסי,

  תודה רבה על הדברים. אתה בין הבודדים שטורחים להיכנס לרשת ולכתוב שהיה להם טוב, ושהניתוח שיפר את איכות חייהם. מקווה שאחרים יעשו כמוך.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2019 חדות ראייה לאחר prk

  היי אני 14 ימים לאחר ניתוח prk בראייה (היה לי מינוס 3 בשני העיינים). אני מרגיש שהראייה שלי עדיין לא חדה לגמרי – יש צבעים מסויימים שיש לי קושי לראות (כמו השעה במדיח בצבע אדום), או בממיר, וכן בתאורות מסויימות הטלווזיה גם מטושטש קצת. גם מספר לוחית רישוי של רכב בתאורת לילה אני רואה פחות טוב ממה שאחרים ששאלתי רואי.

  השאלה שלי היא :
  1. האם זה נורמלי סביר שזה ככה והחדות עוד תשתפר ? או שיכול להיות שזה סימן שאצטרך ניתוח תיקון חוזר.

  2. האם זה טבעי שלפעמים אני מרגיש נסיגה מסויימת בראיה ? כלומר רואה לפעמים מטושטש קצת ביחס ליום קודם ? אני שואל כי ממה שהבנתי מהאמר ככה שעובר הזמן האפיתל אמור להיות חלק יותר ויותר – כלומר החדות צריכה רק להשתפר. אז לא ברור לי למה לפעמים אני מרגיש קצת נסיגה במקום שיפור שפשוט הולך וגדל

  שלום רב,

  כן, זה סביר. מומלץ להתאזר בסבלנות ולעקוב אחר הוראות הרופא בקפדנות. הראייה שבועיים לאחר הניתוח סבירה אך לא מושלמת, והיא הולכת ומשתפרת בהדרגה במהלך השבועות שלאחר הניתוח. ככל שהזמן יעבור הראייה תשתפר. התנודות בחדות הראייה הן תוצאה של שינויים בשכבת האפיתל המתרחשים כל הזמן בשבועות שלאחר הניתוח, וגם תוצאה של שינויים בשכבת הדמעות. כל מה שאת מתארת קורה לכולם, רק שכל אחד מתייחס לדברים בצורה שונה. יש אנשים לחוצים יותר ולחוצים פחות. בסוף הכל יהיה בסדר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/06/2019 חזרה לפעילות גופנית ניתוח prk

  היי,
  לאחר כמה זמן אחרי ניתוח prk בעיניים ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה? ושאלה נוספת כמה זמן מומלץ לא להסתפר מהחשש ששיערה תיכנס לעין?

  שלום רב,

  ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה לאחר הסרת עדשות המגע, בד"כ כשבוע לאחר הניתוח. למעשה ניתן לבצע פעילות גופנית שאינה ספורט מגע גם במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח (חדר כושר, ריצה, אופניים).

  אפשר להסתפר לאחר הסרת עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2019 עיניים ״כבדות״

  שלום פרופסור, אני 10 ימים אחרי prk ואכן לאט לאט מתחיל לראות טוב( היה לי 1.75 צילינדר בימין ו3.7 בשמאל, עם רבע מספר) , אך מרגיש שהעיניים מאוד כבדות ואפילו מלווה בכאב ראש קל. האם מדובר ביובש שאופייני לאחר ניתוח שכזה או האם יש סיבה אחרת? האם לצמצם את שעות הקריאה/טלוייזיה? אני מקפיד כמובן לשים טיפות הרטבה וסטרואידים לפי הספר מה שנקרא. אודה לתשובתך

  אורן

  שלום אורן,

  התחושות שאתה מתאר של תחושת כבדות בעיניים הן תוצאה של יובש קל שאופייני בשבועות הראושנים לאחר הניתוח, וגם של העובדה ששכבת תאי האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית) של הקרנית עדיין מחוספסת ולא חלקה. תהליך זה של החלקת השכבה החיצונית של הקרנית נמשך מספר שבועות, והוא שונה מאדם לאדם. ככל ששכבת הציפוי של הקרנית תהייה חלקה יותר - כך הראייה תלך ותשתפר, ותחושות הכבדות בעיניים ילכו ויעלמו. בזמן הזה מומלץ להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, אותן ניתן לרכוש בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. ניתן להשתמש בטיפות (כגון הילוקומוד, בפנטן, איירוניק, טירס נטורל פרי וכו') או בטיפות צמיגות בצורת ג'ל (הילו-ג'ל, סיסטיין ג'ל, ויסקוטירס). בנוסף יש להשתמש בטיפות סטרואידים אותן רשם לך הרופא המנתח. בד"כ משתמשים בטיפות אלו 3 פעמים ביום לתקופה של 3 חודשים.

  למרבה הצער - מרבית האנשים "מחפפים" ולא לוקחים את הטיפול כנדרש. זאת כחלק מה- DNA של עם של ברדקיסטים, שמאמין ב"סמוך יהיה בסדר". אומת ה Start-up היהירה לא מסוגלת לשמוע או לעקוב אחר הוראות הרופא. בד"כ בשבועיים הראשונים לוקחים את הטיפות, בשבוע ה 3-4 זוכרים לקחת פעם או פעמיים, ואח"כ מפסיקים לגמרי. למה? כי "סמוך יהיה בסדר" או כי "אין לי זמן בשביל כל הטיפות האלה, אני אדם עסוק...". המחיר של התנהלות כזאת היא החלמה איטית ולא מיטבית, וסיכון לפתח צלקות או עכירות בקרנית במשך הזמן. גם אי הקפדה על ביקורי המעקב לאחר הניתוח במועדים עליהם המליץ הרופא המנתח תורמים לכך. אבל - מי שאכן מקפיד לקחת את הטיפול בדיוק לפי הנחיות הרופא מגיע לתוצאות מצוינות ולראייה מעולה.

  בברכה,

   

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2019 ניתוח prk

  פרופ שלום, אני שבוע אחרי ניתוח prk הוצאתי את העדשה ועכשיו מרגישה שיש לי לכלוך בעין שממש מציק לי משהו בתוך העיניים האם זה בסדר? יש לי גם דלקת בעין ימין והרופא אמר שיש לי שם שריטה נתן לי משחה לדלקת האם זה משהו שעובר? בנוסף לכל כשאני שמה את הטיפות לדלקת אני ממש מרגישה דקירות חזקות שאת זה לא הרגשתי בימים הראשונים לאחר הניתוח אשמח למענה תודה

  נופר

  שלום נופר,

  בשבוע הראשון לאחר הניתוח מתרחש תהליך ריפוי של שכבת תאי האפיתל של הקרנית (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית). עדשת המגע מאפשרת את התהליך הזה, ותאי האפיתל צומחים מתחת לעדשה. לאחר הוצאת העדשה האפיתל של הקרנית שלם, אך עדיין הוא לא חלק ומעט מחוספס. כתוצאה מרגישים לעיתים תחושת גוף זר, צריבה, דקירות או עקצוץ, בדומה לצחושות שאת מתארת. במהלך הימים הבאים תהיה החלקה של שכבה זוף שתהפוך יותר ויותר חלקה וסדירה. במקביל יהיה שיפור הדרגתי בראייה, ותחושות האי נוחות יעלמו.

  בתקופה זו מומלץ להרבות בהרטבת העיניים ע"י דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר. ניתן להשתמש גם בטיפות סמיכות יותר כגון הילו-ג'ל, סיסטטין ג'ל או ויסקוטירס.

  בנוסף יש להמשיך עם הטיפול בטיפות הסטרואידים על פי הנחיות הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2019 Prk צילינדר

  שלום פרופ׳ , נמצאתי מתאים לניתוח prk , עובי קרניות 510 , בעין ימין 1.75 צילינדר ובשמאל 3.5. רציתי לשאול האם סטטיסטית /מחקרים נאמדה ההצלחה של ניתוח זה במקרי צילינדר בלבד . כמו כן האם יש הבדל בהחלמה לפי הנתונים שלי ( הבנתי שההחלמה לא פשוטה אך הבנתי שככל שמורידים יותר רקמה אזי ההחלמה מסובכת יותר) אודה לתשובתך

  שלום רב,

  אפשר לבצע הורדת כל צילינדר בניתוח הסרת משקפיים בלייזר. סיכויי ההצלחה אינם שונים מסיכויי ההצלחה של כל מספר שהוא. חשוב להבין ש"צילינדר" זה לא איזו שהיא חיה מיוחדת. זה חלק בלתי נפרד מהמספר במשקפיים. לרב האנשים שמרכיבים משקפיים יש צילינדר כלשהוא, וכל צילינדר מסירים במסגרת הניתוח.

  להסבר מפורט על צילינדר ואסטיגמציה לחצי כאן.

  ההחלמה לאחר ניתוחי PRK לא תלוייה בכלל במספר אותו מורידים, אלא בבריאות משטח העין, כלומר: בריאות הקרנית והלחמית, כמות ואיכות הדמעות, העדר דלקות כרוניות של העפעפיים והלחמית, והגיל בו עוברים את הניתוח. אם את צעירה והעיניים שלך בריאות - אין סיבה שתהליך ההחלמה לא יעבור בשלום.

  מומלץ להגיע לבדיקת התאמה כדי לקבל מידע מדוייק על העיניים שלך ועל סיכויי ההצלחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/04/2019 ראייה לאחר הסרת עדשה

  שלום רב אבי,
  עברתי ניתוח prk בשבוע שעבר והיום הורדתי את העדשת “תחבושת”,
  העניין הוא שמשום מה לאחר ההורדה הראיה שלי לקחה צעד אחורה, ממילא לא ראיתי כל כך טוב עם העדשה ועכשיו אפילו פחות..הרופא אומר שהראייה תשתפר עם הזמן ואני מאמין לכך אך האם זה נורמטיבי שיש ירידה קלה בחדות לאחר הסרת עדשה? אגב,נמצאתי כשיר לנהיגה לפי הבדיקה על הלוח..למרות שלא קראתי את השורה התחתונה בכלל בכל עין בנפרד

  כן, בהחלט, הראייה תשתפר במהלך השבועות הקרובים.

  עדשת המגע יוצרת שטח פנים חלק לקרנית, ולאחר הסרתה פני הקרנית מחוספסים בגלל האפיתל שזה עתה סיים את תהליך הצמיחה. שבוע לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK האפיתל המצפה את הקרנית שלם אך עדיין איננו חלק. דבר זה גורם לראייה להיות מעט מטושטשת. בשבועות הבאים האפיתל יעשה חלק יותר, ובמקביל תשתפר הראייה. סבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2019 טשטוש אחרי ניתוח

  שבוע שעבר עברתי ניתוח מסוג PRK, היום זה היום השני אחרי שהורידו לי את העדשות, שמתי לב שאני רואה דיי מטושטש- צריך להתקרב מאוד כדי לקרוא שם של כרטיסיה בדפדפן ובכלל לקרוא בכללי…

  תופ כמה זמן בערך אוכל לראות ולקרוא בצורה סבירה? לא 6/6 אבל בלי להתאמץ כלכך…?

  יהודה

  שלום יהודה,

  בימים הקרובים תרגיש בשיפור הדרגתי. הראייה לקרוב לעיתים מטושטשת מעט בשבוע - שבועיים הראשונים לאחר הניתוח, והיא תשתפר בהדרגה. קצב השיפור תלוי בשכבת האפיתל שמצפה את הקרנית. שכבה זו מחוספסת כעת, והיא תהפוך בהדרגה ליותר חלקה ככל שיעבור הזמן, ובמקביל יהיה שיפור בראייה לקרוב ולרחוק. מומלץ להתאזר בסבלנות, להשתמש בטיפות הסטרואידים שקבילת מהרופא המנתח, ולהרבות בהרטבת העין עם תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2019 שיטות ניתוח ללא חיתוך

  היי,
  אני חושב לבצע ניתוח ללא חיתוך מתלה ואני מאוד חושש ממשך ההחלמה וההתאוששות.

  שמעתי שיש כמה שיטות, prk,lasek,asa ועכשיו גם ebk. תוכל לפרט את ההבדלים ביניהם בפועל? וכן למה אצלכם בחרו בשיטה מסוימת?

  קראתי ששיטת ebk מקצרת משמעותית את ההחלמה כיוון שהמיכשור להסרת הקרנית מדויק יותר ולא פוגע בשכבת באואר לעומת שימוש באלכוהול. האם לדעתך יש דברים בגו?

  שלום רב,

  כל השיטות הנ"ל הן למעשה מודיפיקציות קלות של אותה השיטה - שיוף על פני השטח ללא חיתוך הקרנית, וכבר הסברתי על כך בעבר בתשובות רבות לשאלות הגולשים באתר זה. אתה מוזמן לחפש ולקרוא.

  בכולן מבוצעת הסרה של האפיתל ושיוף הסטרומה של הקרנית, ובכולן מושמת עדשת מגע טיפולית על הקרנית. בכולן יש תהליך של ריפוי הנמשך מספר ימים, ובו הראייה מעט מטושטשת. תהליך ההחלמה זהה בכולן. כל מכון מנסה לבדל את עצמו ע"י המצאת שמות מיוחדים לטכניקה זהה.

  מה שקובע את אופי ההחלמה זה אתה. התכונות של העין שלך, קצב ההחלמה שלך, האופן בו אתה מקפיד לבצע את הנחיות הרופא, התוכנית הטיפולית, והמעקב של הרופא המנתח (שבחלק מהמכונים מבוצע ע"י אופטומטריסטים...).

  השימוש באלכוהול אינו פוגע בשכבת הבאומן... זו ממילא עוברת שיוף ע"י הלייזר, כך שזה ממש לא משנה... השימוש באלכוהול הוא הדרך המהירה והבטוחה ביותר להסיר את שכבת האפיתל, ויש עם השיטה הזו ניסיון של שנים רבות. הצלחת הניתוח תלוייה במערכת הלייזר, במערכות המיפוי וה- wavefront שמלוות אותו, וכמובן - המעקב של הרופא המנתח.

  בהצלחה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2019 דעה שניה

  שלום דוקטור,
  האם יכולה להיות אופציה שבקלינקה אחת יאמר לי שאני מתאימה לPRK ובקלינקה אחרת ללאסיק?
  אני חוששת מאוד ממהחלמה הארוכה של PRK במיוחד שאני קוראת שיש אנשים שהסמפטומים שלהם ממשכו בערך שנה שלמה.
  תודה רבה.

  שלום אורטל,

  בהחלט כן. לרופאים שונים יש גישות שונות, ולכל מכון יש מדיניות שונה בכל הנוגע להתאמה לניתוחים. ההתאמה לסוג הניתוח תלויה במגוון רחב של שיקולים, הכוללים את עובי הקרנית אל מול המספר אותו יש להוריד, מאפיינים שונים במיפוי הקרנית, מפתח העפעפיים, סגנון החיים של המטופל, עיסוק בספורט אתגרי, לקראת גיוס או שירות ביחידה קרבית, ושיקולים נוספים.

  ההחלמה לאחר PRK אינה קשה וארוכה, ומה שאת קוראת ברשת זה דוגמאות למקרים קיצוניים. רוב האנשים מחלימים תוך שבוע ומאוד מרוצים. אלא שרוב האנשים המרוצים אינם טורחים לדווח על כך ברשת. גם את - לאחר שתעברי את הניתוח ותהיי מרוצה - לא תטרחי להיכנס לפורום כל שהוא ולכתוב כמה שהיה לך טוב. כככה הם מרבית האנשים - חושבים רק על עצמם, מחפשים ידע על הניתוח ברשת, מצפים שאחרים ישתפו אותם בחוויות, אבל כשמגיע תורם לספר על מה שעבר עליהם - אינם טורחים לעשות כן, במיוחד אם הם מרוצים. הרב המכריע של האנשים מרוצים מאוד אחרי ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר, אך לא תמצאי לכך הד ברשתות החברתיות. המיעוט הקטן מאוד של לא מרוצים יעשו תמיד רעש רב יותר, ללא כל קשר לחלק היחסי שלהם באוכלוסיה.

  בכל אופן את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. 3811*.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2019 prk עם פטריגיום

  אבי שלום
  אני בן 39, יש לי פטריגיום קל בעין ימין (יציב כבר כ- 6 שנים), נבדקתי אצלך לפני מס’ ימים ונמצאתי מתאים לניתוח prk.
  בנוסף אני משתמש מס’ שנים בטיפות סיסטיין ללא חומר משמר 3-4 פעמים ביום עקב יובש, וכן מנקה כל בוקר את העפעפיים בקצף NAVI BELF למניעת בלפריטיס ושמירה על היגיינה (בהנחיית רופא העיניים שלי).
  השאלה מה קורה לאחר הניתוח- הבנתי שממשיכים עם הטיפות אך האם אדרש למינון רב יותר? סוג אחר? ומה באשר לקצף הניקוי?
  שאלה נוספת- האם היובש שעשוי להחמיר לאחר הניתוח עלול להאיץ את גדילת הפטריגיום או “לעודד” צמיחה שלו גם בעין שמאל? (מזכיר שאני עובד 10 שעות ביום מול מחשב)
  בברכה, קובי

  קובי שלום רב,

  לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK תקבל תוכנית טיפולית מפורטת לשבוע הראשון, הכוללת שילוב של טיפות נגד דלקת, זיהום ויובש. לא ניתן יהיה להשתמש בקצף הניקוי כדי שלא לגרום לתזוזת עדשות המגע.

  לחץ כאן למידע נוסף על מה שצפוי לאחר הניתוח.

  יובש בעיניים לאחר ניתוחי לייזר יתכן בעיקר במהלך השבועות הראשונים. בד"כ זו תופעה קלה וחולפת, וניתן לטפל בה עם תחליפי דמעות לפי הצורך. הסיכוי שהפטריגיום יתקדם קיים אך קטן, וניתוח PRK לא יעודד את התקדמותו. העבודה מול המחשב לא משפיעה על צמיחת הפטיריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/02/2019 Lasek או PRK?

  תודה רבה על תשובתך הבהירה לשאלה “האם ההחלמה מ EBK אכן מהירה יותר מאשר PRK?” הועלת לי ביותר.
  קראתי את ההסבר הבא, האם זה נכון? האם הסרת האפיתל באמצעות תמיסת אלכוהול יעילה יותר/החלמה מהירה יותר מ-לאסק?

  לאסק – Lasek – דומה ל PRK אך בשיטה זו מקלפים את האפיתל, ולאחר סיום הטפול בלייזר מחזירים את האפיתל למקומו. למרות שנראתה עדיפה בתחילה, נראה שהיא גורמת דווקא להחלמה ממושכת יותר. ריפוי האפיתל ממושך יותר ולכן גם הכאבים נמשכים זמן רב יותר.

  שלום רב,

  נכון. לפני שנים רבות השתמשנו בשיטת ה- LASEK (שבה לאחר שמסיטים את שכבת האפיתל הצידה לאחר חשיפה לאכוהול, מבצעים את הלייזר, ומחזירים את שכבת האפיתל למקומה). לא מצאנו ששיטה זו כרוכה בהחלמה מהירה יותר או בהרגשה שונה. להיפך - היתה ראייה מעט יותר מטושטשת בימים הראשונים בגלל שהאפיתל שקולף והוחזר ישב במרכז הקרנית ויצר שכבה לא חלקה ולא סדירה. שכבה זמנית זאת מתחלפת תוך מספר ימים עם אפיתל חדש. ולכן חזרנו לשיטת ה PRK שבה מסירים את האפיתל לחלוטין. בכל מקרה צומח אפיתל חדש במקום האפיתל שקולף, בין אם הוא הוחזר למקומו ובין אם הוא הוסר לחלוטין.

  למעשה כל השיטות הללו: PRK, EBK ו- LASEK הן שיטות דומות המכונות ביחד Surface ablation. בכולן מבוצע הלייזר על פני הקרנית ללא חיתוך של הקרנית. כיום אנו יודעים שמדובר בניואנסים של אותה שיטה, ושאין באמת הבדלים משמעותיים בניתוח עצמו, בתחושות שלאחריו, ובתוצאות בטווח הארוך. אז מדוע הן קיימות? מכיוון שכל מכון רוצה לבדל את עצמו וליצור מראית עין של ייחודיות וחדשנות, על חשבון תמימותם של המטופלים.

  מה שקובע את הנוחות או אי הנוחות לאחר הניתוח הוא למעשה הפרוטוקול התרופתי של תרופות הניתנות מקומית (בטיפות). מה שקובע את התוצאה הראייתית הוא פרופיל השיוף של הלייזר. אם הלייזר חדיש ומשוכלל, עם מערכת עקיבה מהירה, ואם יש שימוש בטכנולוגיית ה- wavefront - התוצאה תהיה מצויינת. אבל אם במכון שבו אתם עושים את הניתוח לא משתמשים ב- wavefront אלא בתחליפים דמויי waefront כדי להוזיל עלויות - התוצאה תהיה אחרת. בכל אופן אין לשיטת הנ"ל (PRK או EBK או LASEK) השפעה כלשהיא על התוצאה. אנחנו מצאנו מזמן ש- PRK היא השיטה המהירה והנוחה ביותר, ובשילוב של wavefront, לייזר עם תדירות גבוהה, ומערכת עקיבה מהירה מאוד - אנחנו משיגים את התוצאות הטובות ביותר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2019 החלמה מ EBK מהירה יותר מאשר PRK?

  האם ההחלמה מ EBK אכן מהירה יותר מאשר PRK?

  שלום רב,

  אין כל הבדל בהחלמה בין 2 השיטות, ואין כל הבדל בתוצאות. EBK היא שיטה להסרה מכנית של האפיתל מהקרנית לפני ביצוע הלייזר. הסרת האפיתל ב- PRK נעשית בעזרת אלכוהול בריכוז 20%, היא מהירה מאוד, ומביאה לתוצאות מצויינות. ההחלמה לאחר הניתוח אינה קשורה בשיטת הסרת האפיתל, אלא בתוכנית הטיפולית הכוללת משלב של טיפות המונעות דלקת, מונעות כאב ומונעות זיהומים ויובש. ההחלמה גם תלוייה בסוג העדשות הטיפוליות בהן משתמשים לאחר הניתוח. גורם חשוב נוסף להחלמה המהירה הוא מצב הדמעות, העפעפיים והריסים. כלומר: האם יש דלקת עפעפיים והאם יש יובש בעיניים, ואיך מטפלים בכל אלו לפני הניתוח כדי לפשר החלמה מהירה.

  ראה תשובה שלי לשאלה דומה שנשאלה כאן לפני כשנתיים.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2019 שיטת ניתוח לייזר

  היי קוראים לי מאור אני בן 24.
  שאלתי בנושא ניתוח להשרת משקפיים
  עשיתי בדיקה ועל פי התוצאות אני מתאים לשתי סוגי ניתוח שהן : prk ו – lasik במכון הדסה אופטימל.
  המלצה על סוג הניתוח נתונה לבחירתי על פי דבריו של המנתח.
  המספרים שלי נמוכים (בין 2 ל-2 וחצי) עם צילינדר ועובי הקרנית עבה.
  אני מאוד מעדיף כמה שפחות טיפול פולשני וגם תוצאות הכי טובות לטווח הארוך כלפי אותו סוג ניתוח בתקווה ליראות 6/6
  אשמח להמלצה על סוג הניתוח , והסבר מעמיק על ההשלכות הכרוחות בנושא.

  שלום רב,

  עניתי על כך כאן באתר מספר רב של פעמים בעבר.

  ההחלטה על סוג הניתוח תלוייה בגורמים רבים, התלויים בסגנון החיים, עיסוקו ותחביביו של כל מועמד. החלטה זו מתקבלת בשיחה שאני או המנתח שלך עורכים במעממד בדיקת ההתאמה.

  אם אתה רוצה "הסבר מעמיק" - אז לא כאן, אלא בשיחה הישירה שלך עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2018 ניתוח prk

  שלום, אני עתיד לעשות אצלך ניתוח prk רציתי לדעת כמה זמן צריך להיות תלותי בטיפות ומה הזמן הכי מוקדם להפסיק אותם?

  גל

  שלום גל,

  הטיפול בטיפות לאחר PRK נמשך 2-3 חודשים, וכולל בעיקר טיפות סטרואידים שמטרתם למנוע צלקת בקרנית.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2018 צפייה במסכים לאחר ניתוח PRK

  שלום רב פרופ סלומון, בני בן ה-21 עבר ניתוח PRK לפני כשבועיים. הוא רואה מצויין וחזר לתיפקוד רגיל שכולל שעות רבות של צפייה במסכים- טלפון נייד ומשחקי סוני. שאלתי היא האם הדבר מזיק במיוחד שהוא לאחר הניתוח?
  תודה רבה

  שלום רב,

  אין כל בעייה לצפות במסכים לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2018 תודה רבה פרופסור!

  תודה רבה על התשובה פרופסור אני מבטל את הניתוח בקייר לייזר ומגיע להדסה אופטימל הייתי רוצה לפגוש אותך ואם אפשר ממש בבקשה שאתה גם תנתח אותי אני מקווה לקבל יחס טוב ודואג לפני ואחרי הניתוח תודה רבה דוק!

  אורי

  שלום אורי,

  בשמחה. אתה מוזמן לקבוע בדיקת התאמה ב 3811*. אם תמצא מתאים - כמובן שאנתח אותך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/12/2018 הסרת משקפיים בניתוח P.R.K

  היי פרופסור אבי סולומון אני רוצה לשאול אותך עוד שאלה בבקשה אני הייתי בקייר לייזר בנתניה בבדיקת התאמה בדקו אותי אופטומטריסטים ורופא אחד וכשנכנסתי לרופא הוא בדק אותי עם מכשיר שממש ממש סינוור לי אתה עיניים ואמר לי את המילה prk ושהוא הרופא שינתח אותי בתל אביב עכשיו ברצוני לדעת מה הניתוח הזה בעצם? והאם כדאי לי לעשות אותו יש לי מספרים דיי בינוניים כאלה 5.75 ו6 האם אני יוכל לראות מהלוח בבית ספר(אני בן 17.6) שלושה ימים אחרי הניתוח? תוך כמה זמן אמורים לראות 6/6 והאם מותר להרטיב את העיניים במקלחת אשמח אם תענה לי בהקדם בהקדם זה חשוב ודחוף לי תודה רבה!

  שלום אורי,

  ניתוח PRK הוא ניתוח בו מבצעים שיוף עם הלייזר על פני הקרנית, ללא חיתוך הקרנית. לאחר הניתוח יש שבוע של החלמה, שבו יש עדשות מגע ברציפות. בשבוע זה הראייה מטושטשת, ו-3 ימים לאחר הניתוח לא תראה כל כך ברור. תוכל לתפקד, ללכת ללימודים, לצאת לבלות בערב וכו', אך יהיה לך קשה לקרוא אותיות קטנות וללמוד לבחינות. לאחר שבוע כשהריפוי של הקרנית מסתיים - מוציאים את עדשות המגע. בשלב זה יש ראייה תפקודית סבירה, אך לא ראייה מושלמת. ראייה של 6/6 מושגת תוך חודש עד חודשיים, וזה שונה מאדם לאדם. מבחינת תזמון הניתוח- רצוי שהניתוח יתבצע לפחות חודש לפני בחינות מגן או בחינות בגרות. תוכל לבצע את הניתוח אצלנו, ב"הדסה אופטימל", המכון של הדסה להסרת משקפיים בלייזר, עם מערכת הלייזר המשוכללת ביותר שקיימת כיום בארץ - ה Teneo 317 של Technolas.

  ניתוח PRK מתאים במיוחד לאנשים כמוך הנמצאים לפני גיוס, ומתכננים להגיע ליחידה קרבית.

  מידע מפורט נוסף תוכל לקבל אצלנו אם במהלך בדיקת ההתאמה (עליך לבוא עם אחד מהוריך מכיוון שעדיין לא מלאו לך 18). לחץ כאן למידע על הניתוח. לחץ כאן לפרטים ליצירת קשר וקביעת בדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/12/2018 רק לומר תודה

  תודה פרופסור סלומון על בדיקת ההתאמה המקצועית.
  תודה על ההסברים המפורטים, הסבלנות הרבה והמענה על כל השאלות לפני הניתוח.
  תודה על הרוגע והנינוחות ששררו בזמן הניתוח – זו סיטואציה מלחיצה והרוגע שהיה לך ממש הקל עלי.
  תודה על המשך הטיפול שלאחר הניתוח. ההחלמה שלי הייתה ארוכה מהרגיל (3 שבועות הייתי עם עדשה טיפולית בעין שמאל) אבל הידיעה שיש עם מי לדבר עזרה לעבור גם את השלב הזה.
  תודה על סבר הפנים היפות לאורך כל הדרך.
  והכי חשוב – תודה על ששיפרת לי את הראיה! היום הגעתי אליך לביקורת של חצי שנה ואיששנו ביחד את העובדה שהראיה שלי כעת (ללא משקפיים כמובן) טובה יותר מהראיה שהייתה לי לפני הניתוח עם משקפיים – וזה כולל גם שיפור בראיה של עין עצלה שיש אצלי.

  תודה,
  גיל

  שלום גיל,

  תודה לך על המילים החמות. אני מאחל לך שנים רבות של ראייה מעולה ללא משקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2018 השתלת עדשה

  שלום וברכה,
  עברתי בדיקת התאמה לניתוח הסרת משקפיים בשני מכונים, ונפסלתי לניתוח בגלל מספר גבוה (מינוס 13 ו-מינוס 11, כולל צילינדר) וקרנית דקה. נאמר לי שהניתוח היחיד שאוכל לעבור הוא ניתוח השתלת עדשה תוך עינית.
  כמבוטחת במאוחדת שיא, הקופה משתתפת בניתוח כזה רק כשהוא נעשה בבית חולים הדסה. כשניסיתי לברר על התהליך לקביעת תור לבדיקת התאמה לניתוח בבית החולים, נאמר לי שרופאי המחלקה מתנגדים לניתוח השתלת עדשה, ונמנעים מלבצע אותו.
  אם אכן יש המלצה לא לבצע את הניתוח הזה, אשמח לדעת מה דעתך בעניין. וכמו כן, אשמח לדעת האם ייתכן שבמקרים חריגים רופאי השר”פ בהדסה כן מבצעים כאלו ניתוחים, במידת הצורך, ולמי עלי לפנות כדי לתאם תור לבדיקת התאמה.

  שלום רב,

  אנחנו לא מבצעים השתלות עדשה תוך עינית לתיקון קוצר ראייה בגלל הסיכונים לטווח ארוך הכרוכים בניתוח זה. לא במקרה שלך ולא באף "מקרה חריג". סיכונים אלו כוללים פגיעה בקרנית והתפתחות בצקת בקרנית (שמצריכה השתלת קרנית), גלאוקומה וקטרקט מוקדם. לאחרונה אנחנו נתקלים יותר ויותר בסיבוכים אלה שמתפתחים באנשים שעברו ניתוחי השתלות עדשה תוך עינית לפני 10 -15 שנים.

  השתתפות מאוחדת שיא לניתוחים המבוצעים ב"הדסה אופטימל" (מכון הלייזר של הדסה) היא רק לניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. ניתוחים אלו מבוצעים במכון הלייזר ולא בבית החולים הדסה. בבית החולים הדסה (ובאף בית חולים אחר בארץ) לא מבוצעים ניתוחי השתלות עדשה תוך עינית לתיקון קוצר ראייה.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה ב"הדסה אופטימל". יתכן שעובי הקרנית מאפשר ביצוע של הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK עם שימוש בתבניות שיוף חסכוניות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2018 ניתוח prk לפני הצבא

  לבן שלי יש ניתוח לייזר prk .
  הוא מתגייס 3 חודשים לאחר הניתוח לשריון.
  האם אין סכנה לעיניים באם יכנס אבק או גוף זר לעין?

  שלום רב לאם המודאגת,

  לאחר ניתוח PRK יוכל בנך לשרת בכל יחידה בצבא, כולל ביחידות המובחרות ביותר. האבק שיכנס לעיניו לאחר הניתוח לא ישפיע על עיניו יותר או פחות מאשר האבק שנכנס לעיניו לפני הניתוח.

  בהצלחה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/08/2018 ניתוח למספר נמוך

  שלום פרופ’ סלומון,

  יש לי מרשם נמוך בעין שמאל: צילינדר 0.75- בזווית של 170 מעלות, ללא “מספר” (Sphere plano). עין ימין תקינה. למרות המרשם הנמוך, אני שם לב להבדל וצריך משקפיים בלילה בנהיגה, ולפעמים גם ביום מול המחשב. השאלה האם ניתן לעבור ניתוח להסרת משקפיים למספר כזה, או שזה מתחת לטווח המינימלי לניתוח (אם יש כזה)?

  שלום רב,

  כעיקרון לא מקובל לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר למספרים (כולל צילינדר) הקטנים מ 1-. המרשם שלך במשקפיים לא מצדיק ניתוח כזה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/07/2018 אם המספר עולה לאחר prk האם מנתחים שוב ואם כן ע”ח מי הניתוח החוזר?

  פרופ סלומון שלום.

  ראשית קראתי בעיון את כל מאמרים כאן ובאתר של הדסה – הם מאירי עיניים , מפוכחים ומקצועיים להפליא.
  תודה לך עליהם.

  שאלתי היא : במידה והמספר חוזר לאחר הניתוח (כאמור סיכוי של כאחוז אחד..) מאיזה מספר כדאי לעשות ניתוח משלים שיסיר את המשקפיים סופית?
  האם בכל מקרה של חזרת מספר גם אם קטן – עלות הניתוח החוזר היא על חשבון המטופל?

  שלום רב,

  ההחלטה על ניתוח תיקון תלוייה בגורמים רבים. עלייה למספר של פחות מ 1- לא מצדיקה ניתוח תיקון. אם העלייה היא של יותר מ 1-, והיא בשתי העיניים, וחדות הראייה ללא תיקון היא פחות מ 6/12 (הסף לקבלת רישיון נהיגה) הרי שאז יש הצדקה לבצע ניתוח תיקון.

  את ניתוח התיקון מבצעים לאחר שיש יציבות של לפחות שנה במספר. אם המספר עלה רק בעין אחת, כדאי לבדוק את הראייה הלא מתוקנת בשתי העיניים, ואם היא טובה ומאפשרת נהיגה, אזי לא מומלץ לבצע ניתוח תיקון. ככלל - יש יתרון רב בהשארת של מינוס קטן באחת העיניים, מכיוון שזה עוזר לקריאה. כשאנו קוראים העין מפעילה שריר (שריר העטרה) המכווץ את העדשה (תהליך הנקרא אקומודציה). מאמץ זה הוא שווה ערך למספר 1+ או יותר. לכן אם יש לנו 1-, המאמץ לאקומודציה כדי להתמקד בזמן הקריאה (או עבודה מול מחשב) קטן יותר, כי שריר העטרה צריך להתאמץ פחות כדי להביא את המוקד אל הרשתית. לכן אנשים עם מינוס קטן מתאמצים פחות בעבודה מול מסכי מחשב ובקריאה, וזאת ללא צורך בהרכבת משקפיים. אם עבודתך כרוכה בשעות רבות  מול מחשב - הרי שיש הגיון רב בהשארת ה 1-. אם לעומת זאת עבודתך כרוכה בנהיגה ממושכת או בעבודת שטח - הרי שכדאי לבצע ניתוח תיקון.

  שיקול נוסף הוא הגיל. מעל גיל 40 יש צורך במשקפי קריאה, שמספרם הוא 1+ מגיל 45, וזה עולה בהדרגה עד 2.5+ במהלך השנים. אם יש מינוס קטן מעל גיל 40 זה ימנע או ידחה את הצורך במשקפי קריאה.

  אם המספר עלה בשתי העיניים - כדאי לבצע ניתוח תיקון קודם רק בעין אחת, בד"כ בעין הדומיננטית או בזו שבה המספר גבוה יותר. שוב - יש בכך יתרון לקריאה. בד"כ אם עין אחת מתוקנת היטב לרחוק ובעין אחת יש מינוס קטן - יש שילוב אידיאלי המאפשר ראייה לקרוב ולרחוק ללא מאמץ. מומלץ לחכות לאחר ניתוח התיקון מספר חודשים ולבחון אז את התפקוד בשתי העיניים לקרוב ולרחוק. אם הוא טוב, אז לא מומלץ לבצע ניתוח תיקון בעין השנייה. אם יש קושי בתפקוד, כדאי להמשיך ולבצע ניתוח תיקון גם בעין השנייה.

  במרבית המכונים מקובל לבצע ניתוחי תיקון בחינם, למנותחים שנותחו באותו המכון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/07/2018 ניתוח לאחר PRK.

  שלום פרופסור סלומון,

  לפני שנה וחודשיים ביצעתי ניתוח prk בשתי העיניים ממספרים הקרובים ל -9. על פניו הניתוח צלח ונהניתי מראייה חדה בשתי העיניים במשך חודש כאשר לאחריו תקף אותי אדנו וירוס שגרם לעכיריויות רבות בקרנית ועדיין מטופל בסטרואידים עם ירידה הדרגתית מאוד.
  לפני חצי שנה ביצע הרופא המנתח צילום קרנית ומצא כי יש אסטיגמציה בלתי סדירה בהיקף הקרנית וזה מה שמפריע לי לראייה. בנוסף אני כעת עם מספר -0.75 בשמאל ו -0.25 בימין.
  המלצת הרופא היא ניתוח חוזר בעוד כחצי שנה (בינתיים בעין שמאל בלבד).
  הרופא ציין כי עדיין יש מקום לשיוף הקרנית.

  האם אתה ממליץ על סיכון שכזה?

  שלום רב,

  כל עוד המספר קטן מ 1- אין סיבה לבצע ניתוח תיקון. אם היה לך 9- לפני הניתוח, וכעת לאחר שהחלמת מהדלקת בעקבות האדנו וירוס, המספרים הם כ"כ קטנים - אין סיבה לבצע ניתוח תיקון כלשהוא.

  היתרון במספרים שיש לך הוא שיהיה לך יותר קל לקרוא ולעבוד מול מסך מחשב ומסכים של ניידים. בשביל לקרוא העין מפעילה מאמץ של אקומודציה, כדי להביא עצמים קרובים למיקוד על הרשתית. אם יש מינוס קטן, כמו שיש לך בעין השמאלית, המאמץ של העין לאקומודציה יהיה קטן יותר, ויהיה לך קל יותר לקרוא ולעבוד זמן רב מול מחשב, יחסית לאנשים שיש להם מספר 0. אם חלק ניכר מזמנך אתה מבלה מול מסכי מחשב, טבלט וסמרטפונים (כמו כולנו), אזי יש יתרון רב בהשארת המצב כפי שהוא.

  אם תחליט שאתה רוצה לעבור ניתוח תיקון זה גם אפשרי. הייתי מחכה שנה לפחות מסיום הדלקת, ועד שהמספר יתייצב בוודאות. אין כל סיכון בניתוח תיקון אם יש מספיק עובי בקרנית לשיוף נוסף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2018 ניתוח להסרת משקפיים מעל גיל 45

  שלום רב
  אני בן 49 ומרכיב משקפי מולטיפוקל.
  בבדיקות התאמה לניתוח נמצאתי מתאים לניתוח prk , מכיוון שאני בעל רישיון לרכב משא כבד , אני נאלץ לעשות ניתוח למרחק בלבד כדי לשמור על רשיון הנהיגה כך שאשאר עם משקפי קריאה.
  שאלתי היא האם בגילאים שלי ולאור מצבי מומלץ לעבור את הניתוח והאם הוא יחזיק לאורך זמן כמו למנותחים בגילאים צעירים יותר?

  שלום רב,

  ניתן לבצע את הניתוח גם בגילך, והסיכוי להצלחה אינו שונה מסיכויי ההצלחה בגילאים צעירים יותר. עליך רק להבין שאת הראייה לקרוב הניתוח לא מתקן, ותזדקק למשקפי קריאה בהמשך. היתרון העיקרי במקרה שלך הוא שלא תזדקק יותר למשקפיים מולטיפוקליות יקרות, אותן צריכים להחליף אחת לכמה שנים, ותוכל להשתמש במשקפי קריאה פשוטות, מוכנות מראש, אותן ניתן לרכוש בעלות נמוכה בכל בית מרקחת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 לייזר PRK

  שלום רב,
  לפני שנתיים הלכתי לבדוק אם אני מתאימה ללייזר בעיניים, במהלך הבדיקות עברתי כמעט את כל השלבים אך בטפסים של השאלון רפואי שכחתי לציין שלאבא שלי יש גלאוקומה (זה גנטי גם לסבי היה), לאחר שאבא שלי ציין זאת, הרופאה עשתה כמה בירורים ולבסוף הוחלט שאני לא מתאימה לניתוח גם בגלל שיש לי קרנית דקה וגם משום הגלאוקומה (טענה כי יש לי חשד, למרות שאין לי)
  כיום, הסתכלתי באינטרנט וכתוב שבניתוח PRK ניתן לנתח למרות שיש קרנית דקה, האם אני יכולה להתאים לניתוח PRK למרות החשד לגלאוקומה והקרנית הדקה ? או שעדיף לא לקחת סיכון.

  תודה רבה

  שלום רב,

  לא ניתן לענות לשאלתך בלי לדעת מהו המספר במשקפיים, מהו עובי הקרנית, כיצד נראה מיפוי הקרנית, ועוד מגוון בדיקות שאנו עורכים במהלך בדיקת ההתאמה. אמנם ניתן לבצע PRK לאנשים עם מספרים גבוהים וקרניות דקות, אך יש לדעת במדיוק את תוצאות הבדיקות הללו.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה. 1800-200-222 או 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2018 ניתוחprk

  עשיתי ניתוחprkלפני כ3 ימים.
  האם בעוד כחודש יכולה להיכנס לבריכה? והאם מותר לעלות על מתקן בלונה פארק?

  שלום רב,

  כ-3 ימים לאחר הסרת העדשות  (כלומר - כשבוע וחצי לאחר הניתוח) ניתן לבצע את כל הפעולות שהזכרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 ניתוח PRK טרם הגיוס

  שלום רב,
  בעוד כמה חודשים אני מתגייס, רציתי לדעת מהו זמן ההחלמה הכי ארוך שכדאי לי לקחת בחשבון מניתוח PRK על מנת להיות בטוח שהעיניים שלי לא ייפגעו מאבק או כל דבר שיכול להשפיע על העיניים במהלך הטירונות ובכלל
  תודה רבה

  אילון

  אילון שלום רב,

  מומלץ לבצע את הניתוח לפחות 3 חודשים לפני הגיוס. זהו בד"כ הזמן שבו מסתיים תהליך השיקום הראייתי לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK, שהיא השיטה המתאימה ביותר למי שעומד להתגייס ולשרת ביחידה קרבית. ברב המקרים מגיעים לראייה מיטבית כבר אחרי חודש, אך לעיתים התהליך נמשך חודשיים ואף 3 חודשים, במיוחד במספרים גבוהים מ 7-.

  בנוסף, ביום הגיוס בבקו"ם עשויים להחליט לתת לך דחיית שירות (דח"ש) של 3 חודשים אם מסתבר להם שעשית את הניתוח בסמוך לגיוס (לדוגמה - במהלך החודש שלפני הגיוס), וזאת כדי לאפשר לך להתגייס עם ראייה מיטבית.

  אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה: 052-6741425 (מזכירתי מיה) או 1800-200-222 או 3811*.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.