להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • למי מתאים ניתוח לייזר בעיניים?

  מספר מצבים ומחלות שמתגלים במהלך בדיקת ההתאמה עלולים לפסול את המועמד לניתוח זה. אלו כוללים, בין השאר, חוסר יציבות ברפרקציה (המספר במשקפיים) במהלך השנה האחרונה, ממצאים שונים בטופוגרפיה הממוחשבת של הקרנית, מחלות שונות של הקרנית (ובהן קרטוקונוס), קרניות דקות במיוחד, ומחלות שונות בעיניים (כגון סוכרת המערבת את הרשתית). קיימות גם מחלות סיסטמיות שונות הפוסלות את המועמד מלעבור ניתוח זה.

  למי מתאים ניתוח לייזר בעיניים? הצלחת הניתוחים של הסרת משקפיים בלייזר תלויה בין השאר בבחירה קפדנית של המועמדים שמטרתה איתור ואבחון של מצבים שונים בהם העין לא מתאימה לניתוח. קיימים מספר מצבים בהם לא ניתן לבצע את הניתוח. מצבים אלו קשורים בהעדר יציבות הרפרקציה (המספר במשקפים), שינויים במבנה קרנית, בבעיות בבריאות העין ובמחלות ומצבים סיסטמיים שונים.

   

  מי מתאים להסרת משקפיים? – חוסר יציבות במספר המשקפיים

  תנאי הכרחי להתאמה לניתוח הוא יציבות של הרפרקציה (כלומר: יציבות של המספר במשקפיים) בשנה האחרונה. יציבות מוגדרת כהבדל של עד 0.25 דיופטר במהלך השנה האחרונה. לכל אדם יש תקופה שבה יש שינוי (בעיקר עליה) במספר במשקפים. תקופה זו יכולה להמשך מספר שנים, עד שהמספר מתייצב ולא משתנה יותר. הזמן הנכון לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא לאחר שיש יציבות מוכחת של לפחות שנה אחת ברפרקציה. אם יש עלייה מתמדת ברפרקציה במהלך השנים האחרונות, ואם המספר עלה ביותר מ- 0.25 דיופטר במהלך השנה האחרונה – המועמד עדיין לא מתאים לניתוח.

  כיצד אנחנו יודעים שיש יציבות? אנו בודקים את הרפרקציה (המספר במשקפיים) הנוכחית, ובודקים את המספר במשקפיים, ומשווים ביניהם. אם הנבדק התקין משקפיים רק לאחרונה, אנו מבקשים את נתוני המשקפיים משנים קודמות. נתונים אלו נמצאים בחנויות האופטיקה שבהן הותקנו המשקפיים. לכן מומלץ לכל נבדק/ת להביא לבדיקת ההתאמה את המשקפיים הנוכחיות שלו, וגם את נתוני המשקפיים הקודמות מחנויות האופטיקה בהן הותאמו המשקפיים בשנים קודמות.

   

  הסרת משקפיים בלייזר לפני שירות קרבי בצבא

  3020הרצון לשרת ביחידות קרביות ולהגיע ליחידות מובחרות בצה”ל מביא בני נוער רבים לפני הגיוס לשקול הסרת משקפיים בלייזר. במהלך השנים האחרונות הצבא מגלה פתיחות רבה בנושא זה, מתוך ההבנה שחיילים קרביים שמשתמשים במשקפיים או בעדשות מגע מתפקדים פחות טוב מחיילים שעברו הסרת משקפיים בלייזר. מסלולי האימונים המאתגרים ביחידות המובחרות מקשים מאוד על התפקוד כאשר יש משקפיים או עדשות מגע. המשקפיים נופלות ונשברות, ולעיתים מצטברים אדי זיעה עליהן. חיילים רבים מרכיבים עדשות מגע לשעות ארוכות מהמותר, ומחליפים אותן בתנאי היגיינה לא נאותים עם סכנה ממשית לזיהומים בקרנית. צבא היבשה בארה”ב (ה- Army) מבצע מאז שנת 2000 הסרת משקפיים בלייזר בחינם לחיילים קרביים המעוניינים בכך, ברשת מכוני לייזר שהוקמו במיוחד למטרה זאת, והשייכת לצבא. עובדה זאת מדגישה את החשיבות שהצבא האמריקני מייחס לנושא, הנובעת מההבנה שחייל ללא משקפיים או עדשות מגע יתפקד טוב יותר לאחר הסרת משקפיים בלייזר לעומת חייל שנאלץ להשתמש במשקפיים או בעדשות מגע.

  תהליכי המיון ליחידות המובחרות בצה”ל כוללים גיבושים (“ימי סיירות”) המתקיימים בתאריכים קבועים. כדי להתמיין ולקבל זימונים לגיבושים יש צורך בפרופיל רפואי גבוה, בד”כ 97. מסיבה זו, ובגלל לוחות הזמנים הצפופים של תהליכי המיון ליחידות הקרביות, החלטנו לאפשר ביצוע הסרת משקפיים בלייזר החל מגיל 17.5, בתנאי כמובן שהמספר במשקפיים היה יציב לפחות שנה, ובדיקת העיניים תקינה. זאת כדי לאפשר העלאת הפרופיל הרפואי ל-97 מהר ככל האפשר, דבר שיאפשר קבלת זימונים להשתתפות בגיבושים ובימי הסיירות בזמן.

  hayalim_night_Cאחרי ניתוח להסרת משקפיים בלייזר והגעה לראייה של 6/6 ללא משקפיים, יקבל המנותח מאיתנו מכתב רשמי על כך שעבר את הניתוח. הדרישה של הצבא היא לקבל את המכתב הזה לאחר שעברו לפחות 3 חודשים מיום הניתוח. את המכתב ישלח המנותח ל”מיטב”. בעקבות המכתב הפרופיל יועלה תוך זמן קצר ל-97. מכיוון שכל התהליך לוקח זמן  (קבלת החלטה על מעבר הניתוח, ההמתנה לניתוח, ו-3 החודשים לאחר הניתוח עד להעלאת הפרופיל) – החלטנו על הקדמת הגיל המינימלי למעבר הניתוח ל 17.5.

  במהלך השנים עברו אצלנו בהצלחה בני נוער רבים את הניתוח, ובעקבותיו הצליחו להגיע לכל היחידות הקרביות בצה”ל, כולל היחידות המובחרות ביותר. בשנים האחרונות שינה גם חיל האוויר את מדיניותו לגבי קבלה לקורס טייס, וכיום מאפשר להגיע לגיבוש טייס גם למועמדים שהמספר שלהם במשקפיים לפני הניתוח היה עד 3- (מינוס 3).

  שיטת הניתוח לבני נוער הרוצים להגיע ליחידות קרביות תהיה תמיד PRK. זאת מכיוון שבמהלך המסלול והפעילות המבצעית יתכנו מצבים של פגיעה בראש ובעיניים. ניתוח בשיטת לאזיק או אינטראלאזיק שבו מבוצע חיתוך של מתלה, עלול לגרום לכך שקבלת חבלה קשה לעין תגרום לתזוזה חלקית או מלאה של המתלה ממקומו (גם חודשים או שנים לאחר הניתוח). אמנם מדובר במצב נדיר ביותר, אך מומלץ שלא לקחת סיכון, ולבצע את הניתוח לקראת שירות קרבי רק בשיטת PRK. היתרון בשיטת PRK הוא שלא מבוצע חיתוך בקרנית, וכך אים סכנה כלשהיא לעין גם אם תהיה חבלה לעין במצבים שונים.

  תיזמון הניתוח במהלך השנה שלקראת הגיוס חשוב ביותר, ויש לתכנן את מועד הניתוח בצורה זהירה. יש לזכור שמבחינת הצבא מי שביצע ניתוח לפני פחות מ-3 חודשים אינו יכול להתחיל שירות קרבי. אם לדוגמא ביצעתם את הניתוח רק חודש לפני הגיוס, ותגיעו כך לבקו”ם – ידחו לכם את השירות בחודשיים, כך שתתחילו את השירות לאחר שעברו לפחות 3 חודשים מיום הניתוח. לכן יש לבצע את הניתוח מספיק זמן מראש. בנוסף, כפי שנאמר לעיל, למי שמעוניין להעלות פרופיל ל-97 כדי לקבל זימונים לגיבושים – יש לקחת בחשבון שהצבא יעלה את הפרופיל רק אחרי שעברו לפחות 3 חודשים מיום הניתוח. ומעל כל אלו יש כמובן את בחינות המתכונת ובחינות הבגרות. מומלץ לבצע את הניתוח לפחות כחודש לפני המועד הקרוב של בחינה גדולה כלשהיא, מכיוון שהראייה לקרוב (לקריאה) לפעמים מעט מטושטשת במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, עובדה המקשה על תהליך הלמידה לבחינות.

   

  מי לא מתאים? – עובי הקרנית קטן ביחס לגודל המספר

  מדידה אופטית של עובי הקרנית בנקודות שונות בעזרת ה- Orbscan

  מדידה אופטית של עובי הקרנית בנקודות שונות בעזרת ה- Orbscan

  מדידת עובי הקרנית לפני הניתוח חשובה כדי להעריך מה יהיה עובי הקרנית לאחר הניתוח. לשם כך יש לחשב את עובי הקרנית אותו משייפים בניתוח. עובי השיוף בקרנית תלוי במספר במשקפיים (הרפרקציה). ככל שהמספר גבוה יותר – כך עובי הקרנית המשויף גדול יותר.

  קיים עובי מינימלי של קרנית שמתחתיו לא ניתן לרדת. במהלך בדיקת ההתאמה נמדד עובי הקרנית ונבדקת הרפרקציה. השילוב של עובי הקרנית והרפרקציה מאפשר לחשב את עובי הקרנית הנותר לאחר הנתוח. אם בעקבות החישוב מתברר שהעובי לאחר הנתוח נמוך מהמינימום המותר  – המועמד נפסל לניתוח.

  כיצד מחושב עובי הקרנית לאחר הניתוח?

  את עובי הקרנית מודדים במיקרונים (מיקרון אחד = אלפית מ”מ). העובי הממוצע של הקרנית באוכלוסיה הינו 530 מיקרון (קצת יותר מחצי מ”מ).
  העובי המינימלי שמותר להשאיר לאחר ניתוח PRK הוא 350 מיקרון. העובי המינימלי שמותר להשאיר לאחר ניתוח LASIK הוא 250 מיקרון מתחת לקו חיתוך המתלה (אם כי בשנים האחרונות יש המאמינים שיש להשאיר לפחות 300 מיקרון מתחת לקו חיתוך המתלה).

  חישוב עובי הקרנית לאחר PRK.

  חישוב עובי הקרנית לאחר PRK.

  כדי לדעת את עובי הקרנית לאחר הניתוח יש לדעת את הנתונים הבאים:
  1. עובי הקרנית לפני הניתוח – נמדד במהלך בדיקת ההתאמה
  2. עובי השיוף – מחושב על פי קוטר השיוף המתוכנן ועל פי מספר הדיופטרים שיש לשייף (נעשה עפ”י משוואת Munnerlyn).
  על פי משוואת Munnerlyn עובי השיוף של דיופטר אחד שווה לקוטר השיוף בריבוע, מחולק ב-3.
  אם לדוגמא קוטר השיוף הוא 6 מ”מ, הרי שעובי השיוף לדיופטר אחד יהיה 12 מיקרון.

  חישוב עובי הקרנית לאחר ניתוח PRK:
  עובי הקרנית לאחר PRK שווה לעובי לפני הניתוח פחות עובי השיוף.
  לדוגמא: אם לפני הניתוח עובי הקרנית הוא 540 מיקרון, והמספר במשקפיים הוא 3.00 – דיופטר. עובי השיוף יהיה 3X12 = 36 מיקרון. עובי הקרנית לאחר הנתוח יהיה 540 פחות 36 = 504 מיקרון.

  חישוב עובי הקרנית לאחר ניתוח LASIK:
  עובי הקרנית לאחר LASIK שווה לעובי לפני הניתוח פחות עובי השיוף פחות עובי המתלה (שעוביו כ- 160 מיקרון).
  לדוגמא: אם לפני הניתוח עובי הקרנית הוא 540 מיקרון, והמספר במשקפיים הוא 3.00 – דיופטר. עובי השיוף יהיה 3X12 = 36 מיקרון. עובי הקרנית לאחר הנתוח יהיה 540 (עובי התחלתי) פחות 36 (עובי השיוף) פחות 160 (עובי המתלה) = 344 מיקרון.

  מכיוון שבניתוחי LASIK מורידים את עובי המתלה מחישוב עובי הקרנית, מתקבלת קרנית דקה יותר אחרי ניתוחים אלו. מסיבה זו אם הקרנית לפני הניתוח דקה יחסית, או המספר במשקפיים גבוה, או שילוב של שניהם – לא ניתן יהיה לבצע LASIK. במקרים אלו יהיה ניתן בד”כ לבצע PRK.

  מי לא מתאים? – מבנה הקרנית מעוות במיפוי הממוחשב

  הטופוגרפיה הממוחשבת של הקרנית חשובה מאוד להערכת התאמת המועמד לניתוח. ברב המועמדים לניתוח הטופוגרפיה סימטרית ותקינה (ראה הסבר על טופוגרפיה של הקרנית בדף “כיצד מאבחנים קרטוקונוס?”). כאשר הטופוגרפיה מראה מידה גבוהה של חוסר סימטריה, או כאשר התבנית המתקבלת בטופוגרפיה מצביעה על קרטוקונוס או קרטוקונוס התחלתי (ראה הסבר בפרק על קרטוקונוס) – המועמד נפסל לניתוח.

  מיפוי ממוחשב של קרנית תקינה וסימטרית. האיזור הקמור בצורת פרפר מדגים אסטיגמציה (וגורם לצורך בצילינדר במשקפיים).

  מיפוי ממוחשב של קרנית תקינה וסימטרית. האיזור הקמור בצורת פרפר מדגים אסטיגמציה (וגורם לצורך בצילינדר במשקפיים).

  טופוגרפיה של הקרנית המדגימה קרטוקונוס. הקרנית מאוד קמורה, ומאוד לא-סימטרית.

  טופוגרפיה של הקרנית המדגימה קרטוקונוס. הקרנית מאוד קמורה, ומאוד לא-סימטרית.

   

  לעיתים – שימוש ממושך ותכוף בעדשות מגע עלול ליצור תבנית טופוגרפית לא סימטרית, ולעתים אף דמויית קרטוקונוס חבוי. במקרים אלו יש להמנע מהרכבת עדשות המגע לפרק זמן של שבועיים לפחות, ואח”כ לחזור על הטופוגרפיה.

  מי לא מתאים? – על זוקן ראייה (פרסביאופיה) והצורך במשקפי קריאה

  אחרי גיל 40 מנגנון האקומודציה (המאפשר התמקדות על עצמים קרובים, בעיקר קריאה) הולך ונחלש. מנגנון האקומודציה מתאפשר ע”י פעולת שריר העטרה, המאפשר את שינוי מוקד העדשה הנמצאת בתוך העין בהתאם למרחק הדמות מהעין. האקומודציה מאפשרת לנו לראות בחדות עם אותו מספר במשקפיים גם כשאנחנו קוראים או עובדים מול מחשב. לאחר גיל 40 שריר העטרה נחלש, העדשה מאבדת בהדרגה את האלסטיות שלה, והתוצאה היא קושי הולך וגובר בקריאה. בגיל 45 בממוצע אנחנו נאלצים לעזור לעין בקריאה ע”י הוספת עדשות עם מספר פלוס למשקפיים הקיימות. זה מתחיל עם תוספת של 1+ עד 1.25+ בגיל 45 ועולה בהדרגה ל 2+ בראשית שנות החמישים, ומגיע ל 2.5+ עד 3+ לקראת שנות ה-60.

  אם לדוגמא המספר במשקפיים הוא 5-, אזי בגיל 45 ניאלץ להתאים משקפיים רב-מוקדיות (מולטי-פוקליות) כך שמרכז העדשה ישאר 5- וימשיך לאפשר ראייה לרחוק, ואילו החלק התחתון של העדשה יהיה 5- בתוספת 1+ כלומר: 4- וזה יהיה המספר לקריאה. כאשר לאחר מספר שנים התוספת תהיה 1.5+ החלק התחתון של העדשה יהיה 3.5-, וכן הלאה.

  חשוב להבין שניתוח להסרת משקפיים בלייזר לאחר גיל 40 יתקן את הראייה לרחוק, אך לקרוב נישאר עם משקפי קריאה. אם לדוגמא המספר הוא 5- לרחוק בגיל 45, הרי שבניתוח נתקן את ה 5-, אבל נישאר עם ה 1+ לקרוב, ואז יהיה צורך במשקפי קריאה רגילות, חד מוקדיות (אותן ניתן לקנות כמשקפיים מוכנות בכל בית מרקחת). אנשים בגילאי 40 ומעלה שיש להם קוצר ראייה נמוך, כמו למשל 1.5- או 2-, מוצאים שהם יכולים לקרוא מצויין אם הם מוציאים את המשקפיים. זאת מכיוון שה 1.5- שלהם מנוטרל ע”י ה 1.5+ אותו הם זקוקים לקרוב, וכך הם יכולים לקרוא ללא משקפיים. אבל אם יבוצע אצלם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, המצב יהיה כמו שהם עם המשקפיים, אך ללא משקפיים. כלומר: תהיה ראייה מעולה לרחוק, אך לקרוב יהיה צורך במשקפי קריאה מיד לאחר הניתוח, מכיוון שאין להם יותר את ה 1.5- שאיפשר להם לקרוא. עובדה פשוטה זאת אינה ברורה לאנשים רבים המגיעים לגילאים אלו, וחשוב להבין אותה היטב לפני החלטה על ניתוח.

  אנשים רבים מעל גיל 40 פונים להסרת משקפיים בלייזר בגלל השינויים באקומודציה. חשוב לכן להבין את המשמעות של ניתוח להסרת משקפיים המבוצע בגילאים אלו. חשוב להבין שאם נבצע תיקון מלא של המספר לרחוק, ישארו משקפי קריאה. “משקפי קריאה” זה לא רק לקרוא ספר טוב ביום שבת בבוקר…. משקפי קריאה זה גם להסתכל על המכשיר הנייד, ועל השעון, ועל המחשב. כל מה שנמצא בכל המרחב שביננו ובין המחשב הוא הטווח הקרוב.

  מהו תיקון בשיטת מונו-ויז’ן (mono-vision)?

  ניתן במקרים מסויימים לבצע תיקון הנקרא mono-vision: תיקון זה כולל הסרה מלאה של כל המספר בעין הדומיננטית (שתשמש לראייה לרחוק), והשארה של מספר של 1.5- בעין הלא דומיננטית, וכך ניתן יהיה לקרוא עם העין הזאת (כי ה 1.5- ינטרל את מספרי הפלוס הדרושים לקריאה). תיקון כזה מתאים לחלק מהאנשים אך לא לכולם, והוא תלוי ביכולת של המח לאחד את המידע השונה מכל עין וליצור תמונה אחידה. לא תמיד מרכזי הראייה במוח מסוגלים להתמודד עם ראייה שונה מכל עין. עובדה חשובה נוספת שיש להבין על mono-vision היא שמדובר על שני מוקדים (אחד לרחוק ואחד לטווח הקריאה), אבל אין את הרצף בין שני המצבים שקיים בעין של אדם צעיר עם אקומודציה מלאה. זה אומר שטווח המחשב לא יהיה בהכרח ממוקד בתיקון בשיטת mono-vision. כך ששיטה זו נותנת פתרון מסויים שהוא חלקי לאנשים מעל גיל 40 המעונינים לראות לרחוק ולקרוב ללא משקפיים, אך פתרון זה אינו מושלם, ואינו מחקה באופן מושלם את היכולת לראות בצורה ממוקדת לכל טווח במרחב הראייה שביננו לבין המחשב.

  כיצד אם כן נדע אם mono-vision מתאים עבורינו? איך נדע לפני הניתוח אם נסתדר בצורה נאותה עם המצב של ראייה שונה בכל עין? יש דרך אחת לדעת זאת, והיא ע”י סימולציה (הדמייה, ניסוי) בעזרת עדשות מגע. אנשים המסוגלים להרכיב עדשות מגע, יכולים לעשות סימולציה של מצב ה- mono-vision ע”י הרכבת עדשות מגע עם תיקון הזהה לתיקון המתוכנן בניתוח (כלומר: תיקון מלא עם עדשת המגע בעין הדומיננטית, ותיקון חלקי שמשאיר את העין במצב של 1.5- בעין השניה), וללכת עם העדשות למשך שבוע. אם לדוגמא המספר במשקפיים הוא 4.50- בכל עין, אזי בעין הדומיננטית נתקין עדשת מגע של 4.25- (זו העין שתראה לרחוק) ובעין השניה נתקין עדשת מגע של 3.00- או 2.75- (זו העין שתראה לקרוב). כדאי להתנסות עם העדשות הללו במצבים שונים כגון נהיגה, צפייה בטלויזיה, עבודה עם מחשב, קריאה וכו’). אם הסימולציה מצליחה וניתן לראות היטב לרחוק ולקרוב, ניתן יהיה לבצע את הניתוח בשיטה זאת. תיקון כזה מתאים לאנשים העובדים במשרד מול מחשב ומול לקוחות בו זמנית (כמו לדוגמא פקיד בבנק), אבל לא מתאים לאנשים העובדים מחוץ למשרד וזקוקים רב הזמן לראייה לרחוק (לדוגמא: נהגים, ספורטאים, אנשי כוחות הבטחון, עבודות שטח שונות וכו’). לכן חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה, להבין את סגנון החיים, המקצוע והרגלי הקריאה ועבודת המחשב של כל מועמד לניתוח, ובהתאם לכך להחליט את ההחלטה הטובה ביותר לכל אדם.

  מי לא מתאים? – בעיות בבריאות העין

  לעיתים מתגלות במהלך בדיקת העין מחלות ומצבים שונים שפוסלים את המועמד לניתוח הסרת משקפיים בלייזר. מצבים אלו כוללים:

  יובש קשה בעין
  מחלות של הקרנית (הרפס, צלקות)
  פטריגיום מתקדם (יש לבצע ניתוח להסרת פטריגיום לפני ניתוח להסרת משקפיים)
  קטרקט
  גלאוקומה פעילה ולא מאוזנת
  פגיעה ברשתית על רקע סוכרת
  קרעים ברשתית
  ראייה ירודה מאוד בעין אחת (בד”כ על רקע עין עצלה)

  מצבים סיסטמיים

  מחלות ראומטיות אוטואימוניות (כגון: דלקת פרקים שגרונית פעילה)
  סוכרת לא מאוזנת (ערכי סוכר גבוהים מאוד עלולים להשפיע על בדיקת הרפקציה)
  מצבי כשל של המערכת החיסונית (כגון: AIDS)
  הריון (בדיקת הרפרקציה במהלך הריון עלולה שלא לשקף את המצב הרגיל)
  השתתפות בפעילויות בעלות סיכון גבוה (לדוגמא: ספורט אתגרי) – במקרים אלו יש לשקול לבצע PRK ולא LASIK בגלל הסיכון לקרע המתלה על רקע פגיעה בעין.
  תרופות (אקוטן הניתנת לאקנה עלולה לגרום ליובש קשה; תרופות אנטי-היסטמיניות ותרופות נוגדות דכאון עלולות גם כן לגרום ליובש בעיניים).

  לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר התקשרו ל  050-6398873

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  01/08/2021 סוג ניתוח – PRK או אינטרלאסיק

  שלום רב,
  אני בת 35, עם מספר לרחוק בשתי העיניים של כ – 3.5-. בבדיקה נמצאתי מתאימה לשני סוגי הניתוח – PRK ואינטרלאסיק. הרופא הבודק השאיר לבחירתי את סוג הניתוח עם נטייה קלה ל – PRK, מתוך העדפה לסוג ניתוח זה ולא נתונים אישיים שלי. אציין כי איני עוסקת בספורט אתגרי ואורח חיי הינו רגיל, יחד עם זאת יש באפשרותי לקחת משך מנוחה של כשבוע במידת הצורך. אודה להתייחסותך בהנחה שתקציב אינו מהווה שיקול – מה המלצתך במצב זה? איזה סוג ניתוח עדיף? ולמה?

  בתודה מראש,

  שלום רב,

  קיימים שיקולים שונים לכל שיטת ניתוח. אלו תלויים במספר רב של גורמים, וכוללים את עובי הקרנית, המספר, מיפוי הקרנית, גיל, סגנון חיים, עיסוק ותחביבים. ככלל - שילוב של מספר גדול וקרנית דקה מכוון בד"כ ל- PRK. כ"כ גיל צעיר, אורח חיים ספורטיבי, עיסוק בספורט מגע או ספורט אתגרי, מלש"בים המעונינים בשירות ביחידות קרביות - גם אלו מכוונים ל PRK.

  מצד שני - גיל מבוגר יותר, מספרים קטנים, קרניות עבות, היפראופיה (מספרי פלוס) הם שיקולים בעד לאזיק או אינטרא-לאזיק.

  את השיקולים השונים אנו עושים במהלך בדיקת ההתאמה והשיחה עם המועמד/ת לניתוח, וההחלטה נעשית בד"כ ביחד אתו/ה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2021 טיפולי פוריות

  שלום ד”ר,
  האם מותר לבצע את הניתוח בזמן טיפולי פוריות והזרקת הורמונים.
  ומה בנוגע לסטרואידים ושאר התרופות מותר להשתמש בהיריון?

  שלום רב,

  הבעייה איננה בביצוע טיפולי פוריות, אלא בכניסה להריון לפני הניתוח, וביצוע הניתוח במהלך החודשים הראשונים של ההריון. מומלץ שלא לבצע את ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר אם את מתכוונת להיכנס להריון בקרוב או נכנסת להריון. אם החלטת על מועד לניתוח, מומלץ לוודא שאינך בהריון בתקופה שלפחות חודש מיום הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/07/2021 הסרת משקפיים בלייזר לבעלי מספר פלוס

  יש לי משקפיים מגיל שלוש לאחר פזילה פתאומית ובאותו שנה עברתי שתי ניתוחים לתיקון הפזילה
  עכשיו אני בת 18 עם משקפיים הגדלה במספר 4בצד אחד ו5 בצד השני פלוס צילינדר מספר 1ו2
  רציתי לדעת עם בכלל עושים ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר לפלוסים ואם כן מהם ההבדלים בין השטות ואיזה שיטה הכי מתאימה למגדלת
  תודה רבה

  שלום רב,

  בהחלט כן. ניתן לעשות ניתוחי למספרי פלוס (היפראופיה או רוחק ראייה) עד 6.00+. הניתוח נעשה בדיוק באותן שיטות כמו לקוצר ראייה.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה. ניתן לתאם תור ב- 5023* או להתקשר ישירות ל 050-6398873.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2021 פרופיל צבאי ואפשרות לניתוח לייזר

  אם יש לי מספר של 2 בעין שמאל ו2.25 בעין ימין ויש לי צילינדר של 3.25 בעין שמאל ו3.5 בעין ימין ואחרי תיקון ראיה בעין שמאל יהיה 8.5/6 ובעין ימין 30/6 ובעין ימין עין עמלה . מה יהיה הפרופיל הצבאי שלי ? האם אני יכול לעשות לייזר ?

  משה

  שלום משה,

  הפרופיל יהיה 64 מכיוון שיש לך עין עצלה שהראייה בה לאחר תיקון מיטבי (בעזרת המשקפיים) הוא 6/30. כאשר יש עין עצלה שהראייה בה פחות מ 6/12 - לא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר, ולכן לא תוכל לעבור הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/07/2021 משקפיים פרופיל

  היי יש לי מספר -5.5 ורציתי לדעת מאיזה מספר בעיניים מורידים פרופיל בצבא
  תודה

  שלום רב,

  הפרופיל הצבאי למספר שלך הוא 82. שלושה חודשים לאחר הסרת משקפיים בלייזר הפרופיל שלך יעלה ל-97.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/07/2021 פזילה

  שלום ,
  האם ניתוח לייזר בנוסף לתיקון ראייה מתאים גם לתיקון פזילה ?

  שלום רב,

  לא, ניתוח לייזר לא מתקן פזילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2021 הסרת משקפים בלייזר

  שלום רב .
  יש לי מספר שאלות.
  1. האם יש הבדל בין שיטת הprk לבין שיטת הlasek לבין שיטת הtrans prk מבחינת זמן ההחלמה ומבחינת הסיכון לעיניים?
  2. במידה ויש לי במשפחה אנשים שעברו ניתוח קטראקט ושיש להם גלאקומה, האם זה אמור להיות שיקול
  בהחלטה האם לעשות את הניתוח?
  3. האם הקרנית קטנה לאחר הניתוח? ואם כן, האם יכולות להיות לכך השלכות בעתיד במידה ואצטרך ניתוח נוסף בעין (למשל ניתוח קטרקט)?
  4. הבנתי שאחת התופעות לוואי השכיחות היא יובש. האם זה עובר לאחר מספר חודשים או שזה עשוי להימשך לעיתים מספר שנים?

  בתודה מראש.

  שלום רב,

  אין הבדל בין השיטות. אלו מודיפקציות קלות של אותה שיטה, ואין הבדל ביניהן מבחינת זמן ההחלמה והתוצאות.

  אין קשר בין אנשים במשפחתך עם קטרקט וגלאוקומה והסיכויים להצלחה בניתוח.

  הקרנית נעשית פחות קמורה ויותר דקה, אך אין לכך השלכות לגבי היכולת לעובר בעתיד ניתוח כלשהוא בעיניים.

  היובש בעיניים עובר בד"כ תוך מספר שבועות. במקרים נדירים הוא עלול להמשך מספר חודשים עד כשנה מהניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2021 ניתוח הסרת משקפיים בלייזר

  היי,
  נמצאתי מתאימה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת הprk, ובבדיקת ההתאמה נמצא כי מבנה עצב הראיה שלי שונה ושלחו אותי בעצם לבדיקת oct ושדה ראייה, והרופאה הרגיעה אותי ואמרה שלדעתה זה משהו שנולדתי איתו.
  בדיקת הoct יצאה תקינה וכרגע ממתינה לתור שלי לשדה ראיה, אם כי אני מרגישה שבכלל אין לי בעיה בשדה הראיה כרגע.

  את מבנה העצב הראייה השונה עוד אבחנו אצלי בגיל 10 ( כיום בת 24) ובגיל 10 כם עשיתי את הבדיקות האלה ויצא תקין.

  השאלה שלי היא- האם בגלל שמבנה עצב הראיה שלי שונה- ביצוע ניתוח הסרת המשקפיים בלייזר עלול להשפיע לי על סיכוי גבוה לקבל גלאוקומה בעתיד? ( בין אם המבנה שלי שונה באופן מולד/לא מולד). האם ובמידה התוצאות של הבדיקות יוצאות תקינות אין לי מניעה מלבצע את הניתוח?

  כמו כן עד כמה זה קריטי שאני מאוד רפלקסיבית בעיניים? כלומר ממש רגישה למגע בעין?? מפחדת מאוד מתהליך הניתוח.

  תודה רבה

  שיראל

  למי לא מתאים ניתוח לייזר בעיניים
  שלום שיראל,

  אין שום קשר בין מבנה עצב הראייה שלך, שככל הנראה קיים כך מזה שנים רבות, ובין ההתאמה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר וסיכויי ההצלחה. אם בדיקת ההתאמה תקינה - אין כל מניעה לבצע את הניתוח, ללא קשר למבנה עצב הראייה.

  בכל הנוגע ל "ממש רגישה למגע בעין" - אז זה מה שכולם חושבים/ות: "דוקטור, תדע לך שאני ממש, אבל ממש רגישה בעין"...  וגם בנוגע ל"מפחדת מאוד" את לא שונה מכולם. בסוף כולם עוברים את הניתוח בהצלחה, עם כל הרגישויות והפחדים, והכל בא על מקומו בשלום.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2021 התאמה ביחס לגיל

  אני בן 73, בריא, מרכיב משקפי מולטיפוקאל ב- 5 שנים האחרונות. ראייה לרחוק מס’ נמוך ולקרוב מס’ 3.
  עובד במשרד מול מחשב. נוהג אבל לא הרבה. כ- 10.000 קמ’ בשנה.
  האם אני יכול להתאים לניתוח לייזר להסרת משקפיים?

  שלום רב,

  לא. בגילך יותר נכון לבצע ניתוחי קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2021 לייזר וטייס

  שלום רב, אני בן 18 ויש לי דיופטר (7.5-) במשקפיים, אם אני אעשה ניתוח prk יש לי סיכוי להתקבל למיוני טייס?

  שלום רב,

  מדיניות הצבא בכל הנוגע להתאמה לקורס טיס משתנה מידי פעם והקריטריונים אינם ניתנים בצורה רשמית. בכל אופן בשלב זה אנחנו יודעים שניתן להגיע למיונים לקורס טיס אם לפני ניתוח להסרת משקפיים בלייזר המספר היה קטן מ 5.00-.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2021 ניתוח לייזר התאמה

  שלום , יש לי מספר במשקפיים שהוא -3.50 בעין אחת ורבע צילינדר בעין שנייה. המספר ה״ייחודי״ הזה הזה יכול להוות בעיה לניתוח

  שלום רב,

  ניתן לבצע ניתוח בעין עם 3.50-. אין צורך לנתח את העין שבה יש רק 0.25- צילינדר. זאת בהנחה שכל הבדיקות הנערכות במהלך בדיקת ההתאמה תקינות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/06/2021 ניתוח לייזר

  שלום
  אני בן 19 יש לי בעין אחת מספר נמוך ממש
  ובעין השניה יש לי צילנדר ועין עצלה אני בגדול רואה בעיקר בעין אחת כי בעין השניה יש טשטוש. גם שאני עם משקפיים זה לא עוזר לעין העצלה עד הסוף אבל זה בהחלט משפר , הלכתי לבדיקת התאמה בעיינים והורפא אמר שהוא לא מוכן לנתח כי הוא לא יכול להביא אותי לראייה של 100% , אני לא מבין למה אי אפשר בכלזאת כי גם משקפיים לא עוזרות עד הסוף אבל לפחות שאני יוכל לראות יותר טוב.

  שלום רב,

  אם יש לך עין עצלה שבה חדות הראייה המיטבית לאחר תיקון נמוכה מ 6/12 אז אתה לא מתאים להסרת משקפיים בלייזר. לא מקובל לעשות את הניתוח למי שיש לו רק עין אחת שמתפקדת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2021 תיקון לקות ראיה למספר גבוה

  הבן שלי בצבא, בעל מספר -10.00, עם צילינדר 1. האם יש סיכוי שיוכל לעבור ניתוח לייזר. ואם אין לו מספיק עובי של הקרנית, מהו הפתרון הרפואי המתאים לתיקון הראייה?

  שלום רב,

  ההתאמה של בנך להסרת משקפיים בלייזר תלוייה בגורמים שונים כגון עובי הקרנית, מיפוי הקרנית, יציבות המספר וגורמים נוספים אותם אנו בודקים במהלך בדיקת ההתאמה.

  לקביעת בדיקת התאמה: 5023* או 050-639-8873.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/06/2021 קרנית דקה מספר גבוה

  היי,
  עשיתי בדיקה להסרת משקפיים בלייזר נאמר לי שאני גבולית מאוד, יש לי מספר 7.5. אמרו לי שניתן להוריד עד 35 אחוז מעובי הקרנית ובמקרה שלי יצטרכו להוריד 34 אחוז. בשני מכונים אמרו לי אותו דבר, שאפשר אבל… אני בת 37 והמספר לא עלה אצלי שנים רק ירד.
  אני חוששת ומתלבטת מאוד אם כדאי, והשאלה גם עם קרנית דקה מאוד אחרי ניתוח כלומר המינימום, יכול לגרום לבעיות או סיכונים בעתיד?

  אתי

  אתי שלום,

  כדי לדעת אם את מתאימה צריך לדעת מהו עובי הקרנית בכל עין. בנוסף לעובי הקרנית יש מכלול שיקולים בהחלטה על התאמה לניתוח, הכוללים את מדדי המיפוי השונים של הקרנית, יציבות המספר, הגיל וסיפור משפחתי של מחלות מסוימות בקרנית.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. 5023* או 050-639-8873.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2021 ניתוח להסרת משקפי קריאה

  אני בת 63. רואה מעולה. וצמודה למשקפי קריאה. האם המצב מאפשר ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

  שלום רב,

  לא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2021 זמן החלמה

  שלום רב
  אם אני עושה ניתוח prk עשרה ימים לפני תקופת מבחנים כי לא מסתדר לי תאריך אחר וחשוב לי לעשות את זה לפני הקיץ כמה זה קריטי והאם ישפיע על הלמידה
  תודה מראש

  שלום רב,

  מומלץ לבצע את הניתוח זמן רב יותר לפני בחינה גדולה, מכיוון שיהיה לך קשה ללמוד לבחינה במהלך שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח. ככלל הייתי מתזמן את הניתוח לתאריך שיהיה לפחות שבועיים לפני מועד הבחינה הגדולה הראשונה, או דוחה את הניתוח לאחר תקופת הבחינות (ומזיז את הטיסה לכרתים לכשבועיים לאחר הניתוח...).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2021 ניתוח prk

  שלום רב אני בת 23.5 לא מזמן עשיתי בדיקת התאמה ויצאתי מתאימה לשיטת PRK
  לאמא שלי ולאחותי יש קרטקונס (אצלי בבדיקה ברוך השם יצא שמבנה הקרנית תקין ) האם בגלל הרקע המשפחתי זה יכול להשפיע על ההחלטה לבצע את הניתוח ?

  שלום רב,

  אם יש במשפחתך קרובי משפחה מדרגה ראשונה עם קרטוקונוס, ולך אין סימני של קרטוקונוס ואת מתאימה לניתוח, הרי שמומלץ לבצע PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2021 ניתוח prk

  שלום רב אני בת 23.5 לא מזמן עשיתי בדיקת התאמה ויצאתי מתאימה לשיטת PRK
  לאמא שלי יש ניתוק ברשתית( לא יודעת אם זה בכלל גניטי) האם זה משפיע על ההחלטה לבצע את הניתוח ?

  שלום רב,

  אין קשר בין הדברים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2021 גוף זר בעין בעבר- האם ניתן לעשות לייזר

  הי שלום!
  תודה על הפורום!
  לשאלתי-
  כיום אני בת 20, מידה 8 בעיניים.
  כשהייתי בת 8 נכנס לי גוף זר בעין (חתיכת מתכת קטנטנה), הוציאו לי אותו בביה”ח (הייתי איזה חודש+ אח”כ עם תחבושת על העין ואז פלסטיק כזה…)
  כיום אין שום הבדל בין העין ה’פגועה’ לשנייה.
  האם יכול להיות שזה ימנע ממני לעשות ניתוח לייזר להסרת משקפיים??
  אני מדגישה- אין שום הבדל בתפקוד/במראה/בצורה של 2 העיניים,
  חוץ מכך שבעין ש’נפגעה’- יש מידה אחת פחות (לא חושבת שזה קשור…)
  אשמח לשמוע מה אתה חושב.
  תודה רבה!

  שלום רב,

  ככל הנראה אותו אירוע שהיה בילדותך לא גרם לנזק ולא יפריע לבצע את הניתוחח. אבל - הדרך היחידה לדעת אם את אכן מתאימה היא לבוא ולבצע בדיקת התאמה. לחצי כאן למידע על בדיקת התאמה לקראת הסרת משקפיים בלייזר.

  לקביעת בדיקת התאמה אצלנו נא להתקשר ל 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2021 מה הסיכון

  יש לי עין עצלה ואני צריך לעבור טיפול לייזר בעין הבריאה מה הסיכון

  שלום רב,

  אם הראייה המיטבית לאחר תיקון במשקפיים בעין העצלה היא 6/12 או פחות, הרי שלא מומלץ לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בעין הבריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2021 הסרת משקפיים לעין טראומתית

  היי פרופ׳ סלומון, יש לי שאלה:
  לפני בערך 12 שנה נכנס לי רסיס קטנטן של זכוכית לעין ששרט את הקרנית. התפתח זיהום קשה מאד שהשתולל משך שבועות, כולל דימום. הכל חלף ומאז הלכתי לכמה בדיקות, ולמעט התחושה הפרטית שלי בשינוי בעין, נראה שלא נותרו עקבות נזק. אבל – מאד קשה לי מגע זר בעיניים. אני לא משתמשת בעדשות, לא מתאפרת. אם אני נוגעת בה זה יחסית בסדר, אבל לא יכולה להכניס שום דבר. העין הפגועה פשוט נעצמת אוטומטית. כמה נתונים נוספים: אני בשנות השלושים לחיי, משקפיים לרוחק מאז כיתה ה׳, עליה במספר כל כמה שנים ועכשיו הוא ממוצע – בערך 4 בכל עין.
  ראשית, האם נשמע לך שהעין כשירה לניתוח? ושנית, יש אפשרות לבצע ניתוח על עין שנרתעת ממגע? מה האופציות שלי? וגם, האם יש לך המלצה איך לסגל את העין? תודה.

  שלום רב,

  נוכל לדעת אם את מתאימה רק לאחר שתגיעי לבדיקת התאמה. אין בנתונים שמסרת כל מידע שניתן על פיו לקבוע אם את מתאימה לניתוח. הסיפור של פגיעה בקרנית בעבר והרגישות שיש בעין לא קשור למידת התאמתך לניתוח.

  לחצי כאן למידע על בדיקת ההתאמה.

  לחצי כאן לפרטים ליצירת קשר לקביעת תור לבדיקת התאמה.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/05/2021 לייזר לאחר השתלת קרנית

  שלום רב
  במידה ואפשרי האם ניתן לבצע ניתוח לייזר לאחר ניתוח dalk (לאחר 4 שנים). ,
  אם כן כיצד מתאמים בדיקת התאמה?

  שלום רב,

  הסרת משקפיים בלייזר לא מבוצעת באנשים לאחר השתלות קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2021 לייזר בעיניים

  עברתי את הבדיקה באם אני מתאימה לניתוח לייזר בעיניים ונמצאתי מתאימה,
  לאחר הבדיקה גיליתי שקיים אצל אמי וסבתי מחלה של גלאוקומה בעין, לי לא גילו במהלך הבדיקות במכון.
  האם אני עדיין יכולה לעשות את הניתוח?

  לינוי

  שלום לינוי,

  כמובן, את בהחלט יכולה לעבור את הניתוח. אין שום קשר בין מחלת הגלאוקומה במשפחתך ובין הסיכוי שלך לעבור את הניתוח בהצלחה. הניתוח לא ישפיע בכלל על הסיכוי שלך לפתח גלאוקומה בעתיד.

  כאשר יש גלאוקמה במשפחה, הסיכוי שלך לפתח גלאוקומה בעתיד, אחרי גיל 40, הוא גבוה יותר ביחס לאוכלוסיה. יהיה עליך להמשיך ולהיות במעקב רופא עיניים בעתיד, ולהיבדק אחת לשנה כדי לוודא אין לך גלאוקומה. אך את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר את יכולה לעבור ללא כל בעייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2021 בלט דיסק מותני ובדיקות דם

  שלום וברכה. אם יש לי בלט דיסק מותני וזרמים שאני מרגיש בראש (כנראה כתוצאה מהבלט דיסק).
  וגם בבדיקות דם האחרונות שעשיתי
  יצא לי ויטמין b1 ו-b6 עם עודף.
  b1 – 118

  b6 – 59

  ויטמין b12 יצא נורמלי – 435

  מה שיצא עוד מחוץ לנורמה זה:
  ESR – 19

  C-REACTIVE PROTEIN – 1.31

  האם אוכל לבצע ניתוח להסרת משקפיים לקוצר ראיה (prk) ללא בעיה עם הנתונים הללו?

  אלי

  אלי שלום רב,

  לא כתבת מהו גילך.

  התשובות על רמות הויטמינים לא קשורות כלל לניתוח. שקיעת הדם מעט גבוהה אם אתה מתחת לגיל 50, ותקינה אם עברת את גיל 50. ה CRP תקין.

  לכל הבדיקות הנ"ל אין כל ערך בהחלטה על התאמה להסרת משקפיים בלייזר. כ"כ הבלט של הדיסק המותני והזרמים בראש לא רלבנטיים להחלטה על התאמה לניתוח. הבדיקות החשובות הן בדיקת המספר הנוכחי במשקפיים והשוואתו למשקפיים שאתה מרכיב מלפני למעלה משנה כדי לוודא יציבות, מיפוי ממוחשב של הקרנית, מדידת עובי הקרנית, ובדיקה יסודית של 2 העיניים.

  לחץ כאן למידע נוסף על בדיקת ההתאמה.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2021 מכונים לבדיקת לייזר

  הי שלום
  אני רוצה לברר מהם המכונים הטובים ביותר לבדיקת התאמה / ניתוח לייזר להסרת משקפיים
  יש לך חוות דעת?

  תודה רבה!!
  יעל

  שלום יעל,

  המכון הטוב ביותר לניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא "עין טל הדסה".

  לבדיקת התאמה ניתן להתקשר ל 5023* או ל- 050-6398873.

  מידע נוסף ניתן למצוא בעמוד "צור קשר" ובעמוד "בדיקת התאמה".

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2021 אינטרלאסיק או prk

  שלום. אני מעוניינת לדעת האם ניתן לבצע ניתוח לייזר אינטרלאסיק לקרנית שהעובי שלה הוא 477 מיקרון. אציין שיש לי מספרים מאוד גבוהים 12 ו12.5

  הדס

  שלום הדס,

  לא ניתן לבצע ניתוח לייזר באף שיטה שהיא (לא PRK, ובוודאי שלא אינטרלאסיק) עם הנתונים שציינת בשאלתך. זאת מכיוון שהמספרים גדולים מאוד והקרניות דקות מאוד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2021 בירור לגבי ניתוח לייזר וטרשת נפוצה

  אחותי רוצה לעשות ניתוח לייזר להסרת משקפיים, אבל יש לה טרשת נפוצה האם מותר לעשות או שאסור?

  עדן

  עדן שלום,

  ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר למי שיש טרשת נפוצה, בתנאי שהראייה תקינה, ושלא נגרם נזק לעצב הראייה, ואין דלקת פעילה של עצב הראייה. מומלץ לפנות לבדיקת נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג ולקבל ממנו מכתב על מצב עצבי הראייה. מומלץ לבצע בדיקת שדות ראייה ולהביא את תוצאות הבדיקה ומכתב מהרופא המטפל (רצוי מנוירו-אופתלמולוג) לבדיקת ההתאמה לקראת הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2021 ניתוח לייזר ופזילה סמויה

  שלום פרופ’ סלומון
  באופן עקרוני, האם ניתן לעשות ניתוח לייזר במקרה של פזילה סמויה?

  רונית

  שלום רונית,

  בהחלט. ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר גם במקרים של פזילה סמויה. יש לזכור שהניתוח לא מתקן בעיות פזילה, ושתופעה זאת תישאר גם לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/05/2021 ראיה מרחוק

  שלום אבי יש לי צילינדר בימין -1.50 ובשמאל -1.25 בשניי העיינים -0.75 רציתי בבקשה לשאול איזה ניתוח ניתן לעשות? והאם במספרים כאלה חייב משקפיים? כי אני מרגיש אני ממש צריך אותם אשמח שתחזור אלי

  שלום רב,

  עם מספרים כאלו אכן צריך משקפיים. אם המספרים הללו קיימים מזה לפחות שנה, אז ניתן לגשת לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר. אם המספרים הם חדשים, אזי כדאי להמתין עוד שנה להתייצבות המספר.

  שיטת הניתוח תיקבע במהלך בדיקת ההתאמה על פי תוצאות בדיקות שונות כגון מיפוי הקרנית, עובי הקרנית ומדדים נוספים.

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה ב 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2021 הסרת משקפיים בלייזר

  האם אפשר לעשות את הלייזר בגיל 16?

  שלום רב,

  לא. הגיל המינימלי הוא 17.5, ולאחר שהמספר במשקפיים התייצב במהלך השנה האחרונה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2021 Prk או אינטראלאסיק?

  שלום,נמצאתי מתאימה לשני הניתוחים – מכון אחד בחר בprk והשני שבדקתי בו בחר באינטראלאסיק (מכון “נחשב”).עובי הקרנית שלי במרכז הוא 560. המספר שלי הוא 6 בעין אחת ובשנייה 6 ורבע. האם זה בטוח לבחור באינטראלאסיק? במידה ואצטרך ניתוח חוזר, האם עובי הקרנית יהיה מספק? בנוסף,אני עובדת בעבודה נוחה ואין סיכון רב לפגיעה באיזור העין.

  שלום רב,

  את מתאימה לשני סוגי הניתוחים. עובי הקרנית מספיק, וניתן לבצע ניתוח חוזר במידת הצורך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/04/2021 צילינדר גבוה ושיטת ניתוח

  שלום וברכה,
  נמצאתי בבדיקת התאמה מתאימה גם לPRK וגם לזילאזיק
  יש לי צילידנר 3
  הומלץ לי לעבור זילאסיק כיון שבמספרים האלה הוא מביא תוצאות מדויקות יותר.
  אני לא עוסקת בספורט או משהו כזה
  האם אתה חולק על כך?
  האם היית ממליץ למי שבמצבי לעבור דוקא PRK בגלל שהוא בטוח יותר ומביא תוצאות לא פחות טובות?

  שלום רב,

  התוצאות בשתי השיטות שוות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2021 הסרת משקפיים לקרוב

  מעוניינת להסיר משקפיים לקרוב.
  אני בת 48

  שלום רב,

  אם אין לך משקפיים לרחוק וכל מה שיש לך הם משקפי קריאה, הרי שאת לא מתאימה להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2021 איזה ניתוח עדיף prk או אינטרלסיק

  שלום …קוראים לי ירדן ,בן 27 ובלי מחלות רקע ברוך השם.
  עשיתי בדיקת התאמה לניתוח לייזר ונמצאתי מתאים לשני שיטות prk ו-intralasik
  המספר שלי הוא 5.5 בראיה למרחק ,מלבד זאת אין לי צילינדר או כל דבר אחר.
  איזה ניתוח כדאי יותר בשבילי מבחינה בריאותית לטווח הרחוק ובעל מקדמי הצלחה גבוהים יותר??

  שלום רב,

  PRK.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/04/2021 ניתוח אינטרלאסיק

  היי פרופ’,

  לאחרונה עשיתי ניתוח אינטרלאסיק.
  לאחר שנאמר לי שאני מתאים ל-2 השיטות , אינטרלאסיק ו-PRK.
  אז בחרתי בשיטה החדשנית כפי שציינו האינטרלאסיק.
  הכל עבר מעולה, אני רואה מצויין.
  לאחר שיטוט ברשת איכשהו הגעתי לתגובות שלך פה על ה-PRK ושהאינטרלאסיק מסוכן ושהמתלה עלול לזוז גם לאחר שנים וכו’ וכו’.
  האם בניסיון שלך נחשפת למקרה שהמתלה זז או יצא מהמקום?
  ואם כך הדבר כמו שאתה מציין למה לא לעשות PRK לכולם וזהו?..

  אלעד

  שלום אלעד,

  הסכנה לתזוזת המתלה אחרי אינטראלאזיק קיימת אך נדירה מאוד. הסיבה לכך היא התאמת שיטת הניתוח לסגנון החיים של כל אחד ואחד, ונקיטת משנה זהירות בחודשים הראשונים לאחר ניתוח האינטראלאזיק.

  מבחינתי, PRK מתאים יותר לאנשים צעירים ודינמיים, הנמצאים בסיכון לקבל חבלות בפנים, אם במהלך שירותם הצבאי ביחידות קרביות, אם במהלך עיסוק ספורטיבי במגוון תחומים בהם קיים סיכון לחבלה בפנים, או במהלך הטיול הגדול לחו"ל בו הם חשופים למגוון מצבים בהם תיתכן פגיעה כלשהיא בפנים. בנוסף - הקרנית באנשים צעירים יותר אלסטית, וכדי להקטין את הסיכון לאקטזיה (קרטוקונוס משני), בטוח יותר לבצע אצלם את ה PRK, בו לא מבוצע חיתוך בסטרומה של הקרנית, ולכן הקרנית חזקה יותר בטווח הארוך. הדבר נכון במיוחד באנשים עם מספרים גבוהים וקרניות דקות.

  מצד שני, האינטראלאזיק מתאים יותר לאנשים יותר מבוגרים (מעל גיל 30). אצלם הקרנית קשיחה יותר, הסיכון לאקטזיה קטן יותר, וגם מעצם אורח חייהם - הם פחות בסיכון לחבלות בפנים (פחות עוסקים בספורט, מקיימים אורח חיים שגרתי יותר ופחות אתגרי). באנשים מבוגרים יותר תהליך ההחלמה אחרי PRK מעט יותר ממושך, ולכן אצלם הבחירה באינטראלאזיק נכונה יותר, בתנאי כמובן שהמספר במשקפיים ועובי הקרנית מאפשרים זאת.

  בכל מקרה - כבר עשית את הניתוח, ואין מצטערים על חלב שנשפך. מבחינתך הדיון הזה מיותר ולא מועיל (דרך אגב - למה לא "שוטטת ברשת" לפני הניתוח?...). אני בטוח שתהנה מראייה מעולה, ומאחל לך הצלחה רבה בכל מה שתעשה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2021 קרעים ברשתית

  שלום, בן 45, עם מס׳ מינוס שש בשתי העיניים שיציב כבר מס׳ שנים( מעל 5 שנים), מרכיב עדשות מגע יומיות כבר מעל עשרים שנה,
  לפני כ 25 שנה עברתי ניתוחי הקפת קרעים ברשתית בשתי העיניים ואני במעקב שנתי- מצב הקרעים יציב וללא לחץ תוך עיני, האם בהנתן המצב היציב לאורך זמן ניתן לבצע ניתוח הסרת משקפיים?

  שלום רב,

  בהחלט. ניתן לבצע אצלך הסרת משקפיים בלייזר. בגילך צריך כבר משקפי קריאה, ותצטרך להחליט האם לבצע תיקון מלא לשתי העיניים, או תיקון בשיטת mono-vision (עין אחת לרחוק ועין אחת לקרוב).

  הקרעים שהיו ברשתית לא מהווים בעייה מבחינת ניתוח להסרת משקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2021 הסרת משקפיים ל-+

  מםמשלום,
  עד גיל 40 לא היה לי צורך במשקפיים. בגיל 40 התחלתי להשתמש במשקפי קריאה וכעבור כמה שנים, גם במשקפים עם מספר + לראייה מרחוק. יש לי משקפיים מולטי פוקל וגם עדשות מגע מולטי פוקל, במספר +2.75 בשתי העיניים. האם לאחר הניתוח אצטרך משקפי קריאה או שזה יאפשר לי גם לקרוא בלי משקפיים?

  שלום רב,

  קיימות 2 אפשרויות. האחת - תיקון של המספר למרחק בכל עין, ולאחר מכן תזדקקי למשקפי קריאה. אפשרות שניה - תיקון בעין אחת של המספר לרחוק, ובעין השנייה תיקון יתר, המכיל את המספר לקרוב עם תיקון יתר של 1.50, כך שהעין תהפוך לקצרת רואי ותהפוך ל 1.50-. זאת תהיה העין שתראה לקרוב. סוג כזה של תיקון נקרא mono-vision.

  אם לדוגמא יש לך 2.00+ לרחוק בכל עין, ולקרוב את זקוקה לתוספת של 1.50+. זה אומר שלרחוק את רואה עם 2.00+ ולקרוב עם 3.50+. באפשרות הראשונה נבצע תיקון של 2.00+ בכל עין. אז תראי לרחוק בכל עין ללא משקפיים, אך לקרוב תזדקקי לאחר הניתוח למשקפי קריאה שמספרם 1.50+.

  באפשרות השניה (monovision) נבצע בעין הדומיננטית תיקון של 2.00+ וזאת העין שתראה לרחוק. בעין השניה נוריד 3.50+, ואז העין תהפוך למצב של 1.50-. זהו מצב של קוצר ראייה, כלומר: ראייה מטושטשת לרחוק. אך עם העין הזאת תוכלי לקרוא, מכיוון שה 1.50- ינטרל את ה 1.50+ הנדרש לקריאה. במצב זה עין אחת תראה לרחוק ועין אחת לקרוב.

  לכל אחד משתי האפשרויות יש יתרונות וחסרונות. ההחלטה באיזה אפשרות לבחור תלוייה בצרכי העבודה שלך (החלוקה בין קרוב / רחוק במהלך העבודה), סגנון החיים, ובאדפטיביות (הסתגלות) של האישיות שלך להתמודד עם מצבים חדשים. לא כל אחד מסוגל להתמודד עם מצב של ראייה שונה מכל עין. על פי הניסיון שלנו והניסיון בעולם - כ 70% מהאנשים אוהבים את המצב של mono-vision.

  הדרך הטובה ביותר לדעת כיצד תסתדרי עם המצב החדש הוא ע"י סימולציה עם עדשות מגע. בדוגמה הנ"ל: לשים עדשת מגע של 2.00+ בעין הדומיננטית ו 3.50+ בעין השניה, ולהסתובב כך מספר ימים ולהתנסות במצסים שונים של קרוב (עבודה מול מחשב) ורחוק (נהיגה).

  במהלך בדיקת ההתאמה אנחנו מסבירים על האפשרויות השונות ומתאימים את הטיפול המיטבי לכל אחד ואחת. את מוזמנת לתאם תור לבדיקת התאמה ב 5023*.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2021 ניתוח לייזר PRK

  היי,
  יש לי עובי קרנית 478. והמספר שלי בעיניים הוא 5.25-. ויש לי גם 43 צילינדר.
  האם אני יכולה לבצע ניתוח PRK? ואם כן, האם יש סיבוכים שיכולים לנבוע עקב קרנית דקה יותר מהרגיל (למרות שאני עוברת את המינימום המותר?) וכן, האם קיים סיכון לכך שאני לא יוכל להיות בשמש למשך שנים ארוכות- שהשמש תציק לי בגלל הניתוח (אני מדברת על אחרי הכמה חודשים ראשונים.)
  אשמח לתשובה! אשמח גם אם אפשר לדבר להתייעץ עם הרופא- אפשר שיחת טלפון? או, האם יש לכם שם ומספר לרופא מומחה שאוכל לדבר איתו? תודה!

  שלום רב,

  ניתן להסיר את כל המספר ללא בעיה בניתוח בשיטת PRK. עובי הקרנית שישאר לאחר הניתוח הוא גבוה בהרבה מהמינימום המותר כך שאין לך כל סיבה לחשוש.

  לא תהיה לך כל בעייה לשהות בשמש, ואין כל קשר בין עובי הקרנית ובין החשיפה לשמש. לאחר ניתוח בשיטת PRK ניתן לקיים חיים רגילים גם מבחינת החשיפה לשמש.

  שיחה אתי תתבצע במעמד בדיקת ההתאמה. את מוזמנת לקבוע בדיקת התאמה ב 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/03/2021 ניתוח לייזר לראייה מקקוב

  יש לי מספר 2 לקרוב
  אני בת 47
  האם ניתן לנתח?

  שלום רב,

  לא. אם הראייה שלך לרחוק טובה ללא משקפיים, וכל מה שיש לך הם משקפי קריאה, הרי שלא ניתן לבצע אצלך ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2021 אם אני יכולה לעשות את הניתוח

  אני בת 16 בכיתה ו היה לי מספר 2.5 במשקפיים לאחר שנתיים(מכיתה ד) של תלונות שאני לא רואה טוב ולא היה לי משקפיים לפני כיתה ו עכשיו עשיתי בדיקה וקיבלתי שהמספר החדש שלי לאחר 5 שנים ללא בדיקה הוא 5.5 בעין אחת ו6 בשנייה האם אני יכולה לעשות ניתוח והאם יש סיכוי שהמספר ירד לבד ואם כן אז איך ומה עליי לעשות

  שלום רב,

  הסרת משקפים בלייזר מתבצעת לאחר שהמספר יציב לפחות לשנה, ולא לפני גיל 17.5 - 18.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/03/2021 קרטוקונוס

  שלום רב, פרופסור אבי
  בבדיקה שעשיתי יש לי בעין אחת קרטוקונוס סמוי וכל שאר הנתונים תקינים ,האם ניתן לעשות ניתוח להסרת משקפיים בליזר.

  שלום רב,

  בהחלט לא.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2021 תיקון ראיה בעין אחת

  שלום דוקטור אני בת 40 ויש לי 1וחצי בעין ימין ואחד ורבע בעין שמואל עם חצי צילנדר הוצע לי לעשות תיקון מלא בעין ימין ובעין שמואל להאיר חצי מספר כדי שלא אזדקק למשקפי קריאה
  האם אתה ממליץ ?
  החצי מספר עם הזמן לא יעלה ?
  זה יעזור לי שלא אצטרך משקפיים לקרוב
  הרופא הציע קודם לעשות רק בעין אחת הימנית אבל אני התעקשתי לעשות בשתי העיניים אז הציע לי להשאיר חצי מינוס כדי שלא אזדקק למשקיים לא לרחוק ולא לקרוב
  אשמח מאוד אם תענה על השאלות

  שלום רב,

  מומלץ במקרה שלך לבצע ניתוח רק בעין אחת, העין הדומיננטית, ולהשאיר את העין השניה ללא ניתוח בכלל. המספר שלך קטן מאוד, ועדיף להשאיר אותו במלואו, כדי שתוכלי בעתיד להנות מקריאה ללא משקפיים. אין טעם בהשארה של חצי מספר. המספר לקרוב עולה עם השנים, ועדיף להשאיר את כל המספר שיש לך בעין השמאלית.

  כדי לעשות סימולציה למצב שיהיה לך לאחר הניתוח כדאי להרכיב עדשת מגע לכמה ימים בעין הימנית, ולראות איך את מסתדרת עם המצב החדש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2021 הקשר בין תסמונת סטיקלר/מוטציה בגן לניתוח לייזר להסרת משקפיים

  שלום רב,
  שמי עידו
  אני מעוניין לעשות ניתוח לייזר בעיניים ונמצאתי מתאים בשני מקומות.
  עם זאת,נודע לי שלסבתא שלי יש בעיות עיניים, ושלבתה, דודה שלי הייתה היפרדות רשתית, ושלבנה יש מוטציה בגן COL2A1 .
  השאלה שלי היא האם יש מניעה בעקבות הידיעות האלו:שיש סיכוי של 25% שגם אצלי קיימת מוטציה בגן, שאולי גורמת לסטיקלר/היפרדות רשתית – האם יש קשר בין זה לבין ניתוח לייזר להסרת משקפיים. האם יש מניעה לבצע את הניתוח?
  תודה רבה

  שלום רב,

  אין מניעה לבצע את הניתוח. הניתוח לא ישנה את הסיכון לפתח הפרדות של הרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/02/2021 חוסר התאמה לניתוח עקב ffkc

  ביצעתי בדיקת התאמה לניתוח לייזר ונאמר לי שאני לא מתאימה לניתוח בגלל מבנה הקרנית שלי מאחר ויש לי ffkc .מה זה אומר בדיוק ? האם זה אומר שלעולם לא אהיה מתאימה לניתוח הסרת משקפיים או שיכול להיות שינוי לטובה במבנה הקרנית ? והאם מותר לי להשתמש בעדשות מגע?

  שלום רב,

  המונח FFKC הוא ראשי תיבות של Forme-Fruste Keratoconus שמשמעותו - קרטוקונוס בתבנית יציבה. מדובר בתבנית שבה הקרנית קמורה יותר בחלק התחתון ביחס לחלק העליון. בניגוד לקרטוקונוס רגיל שבו יש החמרה עם הזמן, במקרה של FFKC מדובר בתבנית יציבה שיכולה להישאר כך לכל חייך. אם עושים הסרת משקפיים בלייזר לתבנית כזאת, יש סיכון בהחמרה של מצב ובהפיכה לקרטוקונס שהולך ומתקדם. לכן מומלץ שלא לבצע כלל הסרת משקפיים בלייזר למי שיש לו תבנית של FFKC.

  מומלץ לפות לבדיקת התאמה במכון לייזר נוסף, או לפנות למומחה לקרנית ולבצע מיפוי במכשיר הדמייה מתקדם כמו Pentacam כדי לוודא שאכן מדובר במצב זה.

  אם אין לך יובש בעיניים או מחלת עיניים אלרגית, אז מותר להשתמש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2021 חיזוק קרנית

  בן 47, לפני 7 שנים עשיתי בדיקת התאמה לניתוח לייזר ונאמר לי שאני מתאים רק לשיטה של PRK בגלל קרנית דקה, בזמנו וגם היום כשאני קורא על השיטה הזו ועל ההחלמה שלה אני מבין שזה פחות ופחות מתאים לי, בשבועות האחרונים שוב התעורר בי הרצון להסיר את המשקפיים בלייזר והתחלתי לחפש ברשת אם קיימות שיטות חדשות ונתקלתי בחיזוק קרנית בשביל להסיר את המשקפיים בשיטה החדשנית עם החלמה בתוך שעות/ימים בודדים, האם מבצעים אצלכם חיזוק קרנית ? האם יש בכלל דבר כזה חיזוק קרנית לניתוח לייזר ? ומה דעתך בנושא זה, שאלה בנושא אחר: האם לאחר ניתוח לייזר לתיקון ראיה מרחוק, הראיה מקרוב משתנה או נשארת זהה למה שהיה קודם ?

  שלום רב,

  אם הקרנית שלך דקה הרי ש PRK זו השיטה המתאימה לך. אין טעם לבצע ניתוח שמחליש את הקרנית ואח"כ לבצע טיפול בקרוס לינקינג, שנועד לאנשים הסובלים מקרטוקונוס. אם אתה לא יכול להתמודד עם תהליך ההחלמה הכרוך ב PRK, אל תעשה את הניתוח.

  הראייה לקרוב משתנה בגלל הגיל. בגיל 47 יש צטרך בתוספת של 1+ עד 1.5+ למספר הקיים במשקפיים כדי לקרוא. במצב הקיים התוספת היא על המספר הקיים עכשיו, כך שאם יש לך 3- לרחוק, אתה צריך 3- 1.5+ לקרוב שזה 1.5-, מה שמצריך משקפיים מולטי-פוקליות. אם אתה עובר את הניתוח אזי לרחוק יהיה לך 0, ולקרוב תזדקק למשקפי קריאה שמספרן הוא למשל 1.5+.

  פרטים על נושא זה תוכל לקרוא כאן באתר, בתשובותי לגולשים בעבר, וגם במעמד בדיקת ההתאמה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/02/2021 ניתוח להסרת משקפים

  פרופסור שלום, אני בת 56 ויש לי גלוקומה אני מרכיבה משקפי מולטיפוקל. האים ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים כאשר יש גלוקומה

  שלום רב,

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לא משפיע על מחלת הגלאוקומה. יחד עם זאת מקובל לבצע ניתוחים אלו רק בעיניים בריאות. לפיכך ככל הנראה את אינך מתאימה להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2021 בדיקת התאמה ללייזר בשני מכונים שונים תשובה שונה

  שלום,
  הגיוני שבדיקת התאמה ללייזר בשני מכונים תקבל תשובה שונה? מכון אחד אמר לי שאני מתאים ומכון אחר אמר שלא. זה הגיוני?

  שלום רב,

  כן בהחלט. זה הגיוני. לרופאים שונים יש אמות מידה שונות על התאמה לניתוח. כ"כ מכונים שונים משתמשים באמצעי הדמייה שונים.

  מומלץ ללכת למכון שלישי. בכל מקרה תהיה תוצאה של 2:1 או 1:2, ותחליטי לפי דעת הרוב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/02/2021 הסרת משקפיים בלייזר

  שלום, יש לי מידה מינוס 1 בשתי העיניים , עובי קרנית 521.
  בן 30.
  השאלה היא האם כדאי לי לעשות הסרת משקפיים בגלל העניין של זוקן ראייה?
  לפי מה שהבנתי אם אני מסיר משקפיים בלייזר אז עוד 10-15 שנה אצטרך משקפיים לקרוב, ואם לא אסיר לא אצטרך משקפיים לקרוב בעתיד?

  שלום רב,

  הכל נכון. אבל אתה בן 30, ולפניך עוד 15 שנה עד שתזדקק למשקפי קריאה. למה לחשוב על כך עכשיו?

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2021 הסרת משקפיים בלייזר עם יובש בעיינים

  שלום וברכה פרופסור סלומון.
  אני בחורה בת 19.
  לפני כשבועיים הייתי אצלך בבדיקת התאמה ותואם לי ניתוח בשבוע הבא.
  המספר שלי 3.5-4 לרחוק ובערך 3 -3.25 עם צילינדר חצי. לרוב מרגישה קצת יובש בעיינים, או גירוי ובבוקר יש לי הרבה לכלוך בעין(אם זה מעיד על יובש בכלל) להערכתי בגלל אלרגיה כלשהיא לשינוי מזג האוויר/ קרדית האבק .בבדיקת היובש יצא תקין ,אך עדין חוששת מעט. האם יש סיכוי שהיובש יחמיר לאחר הניתוח וישאר במצב הזה לכל שאר החיים?
  בנוסף , לפני כשנתיים ניסיתי לשים עדשות לראשונה, הרגשתי אותן מאוד על העין (כאילו נמצאות למטה מידי ונכנסות לבפנים) , האם גם אנשים שהניסיון שלהם עם עדשות היה פחות טוב מצליחים לשים את העדשות לכל השבוע שאחרי הניתוח?
  מה קורה אם המטופל לא מסוגל לשים את העדשות?
  מודה לך מאוד על הפורום שעוזר מאוד 🙂

  שלום רב,

  לאחר הניתוח יתכן מעט יותר יובש בעיניים, שבד"כ משתפר תוך מספר שבועות. מה שאת מתארת זה שילוב של יובש קל עם תגובה אלרגית קלה של העיניים - מצב שכיח מאוד. הניתוח לא יחמיר את מצבך, ואין לך ממה לחשוש. בגיל שלך לא מפתחים יובש בעיניים "לכל החיים"... אם יש קצת יובש לאחר הניתוח, הוא קל וחולף תוך מספר שבועות.

  הרבה אנשים לא מסוגלים להרכיב עדשות מגע, אבל עוברים את הניתוח בהצלחה. במהלך השבוע בו את מרכיבה עדשות מגע את מקבלת טיפול בטיפות עם תרופות שונות המקילות על השימוש בעדשות. את העדשות אני שם לך בסוף הניתוח, ואני מוציא אותן לאחר שבוע.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2021 גיל 40 ,מספרים דיופטריה קטנים,מקרוב רואה מצויין בלי משקפיים

  ראיתי באתר שכתוב שיתכן ויהיו לי משקפים לקרוב מיד אחרי הניתוח מיכוון שמינוס קטן מתבטל והפלוס מופיע כי אין מה שמנטרל אותו
  שאלה נוספת: כני נוטלת ציפרלקס נגד חרדות.האם זה ניתוח יכול לגרום לי ליובש בעיינים?

  שלום רב,

  נכון. אם את בת 40 ויש לך קוצר ראייה נמוך (בין מינוס 1 למינוס 3), הרי שאת צריכה תוספת של עדשת פלוס לקריאה. לכן, קשה לך לקרוא עם המשקפיים, אבל כשאת מסירה אותן - קל לך לקרוא. זאת מכיוון שהמינוס שיש לך מנטרל את הפלוס שאת צריכה לקריאה. אם יש לך 1.00- לרחוק, ולקרוב צריך להוסיף 1.00+, הרי שללא משקפיים את יכולה לקרוא מעולה, כי 1.00- 1.00+ = 0.

  לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, המספר של העיניים הופך ל-0, ואז את יכולה לראות לרחוק ללא משקפיים, אבל לקרוב את צריכה 1.00+ (משקפי קריאה).

  ניתן לבצע ניתוח רק לעין אחת (העין הדומיננטית), שתראה לרחוק ללא משקפיים, ולהשאיר את העין השנייה כמו שהיא, וזאת תראה היטב לקרוב. מצב זה של עין אחת שרואה לרחוק ועין אחת לקרוב נקרא monovision. מצב זה מתאים לכ-70% מהאנשים בגילך. הוא לא מתאים לכולם מכיוון שלא כל אחד יכול להסתדר עם מצב שבו כל עין רואה אחרת. זה תלוי בהסתגלות של מרכזי הראייה במוח, דבר השונה בין האנשים. הדרך הטובה ביותר לדעת איך המוח יסתדר עם מידע שונה משתי העיניים הוא ע"י תקופת ניסיון עם עדשות מגע: במקרה שלך אפשר לשים עדשת מגע רק בעין הדומיננטית וללכת כך מספר ימים (ולהתנסות במצבים שונים כגון נהיגה, עבודה במשרד, צפייה במסכים, וכו'). במקרה של קוצר ראייה גבוה יותר ניתן לשים עדשת מגע עם תיקון מלא בעין הדומיננטית, ועדשת מגע עם מספר הנמוך ב 1.50 מהמספר הקיים (לדוגמא: 3.50- במקום 5.00-). אם ניתן להסתדר עם עדשות המגע במצב של monovision ניתן יהיה להסתדר עם המצב החדש גם לאחר ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  ציפרלקס לא מהווה בעייה ולא גורם ליובש בעיניים לאחר הניתוח.

  יתכן יובש קל בעיניים לאחר הניתוח בשבועות הראושנים. מדובר בתופעה קלה וחולפת, שניתן לטפל בה בעזרת תחליפי דמעות ("דמעות מלאכותיות").

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/01/2021 התאמה לניתוח PRK וצילינדר גבוה

  שלום, רציתי לדעת אם עובי הקרנית שלי 500 ובעין שמאל יש לי צילינדר 4 ובעין ימין צילינדר 3.5. מספר בשתי העיניים 3+. האם הניתוח מתאים לי ואחוזי ההצלחה גבוהים יחסית למרות הנתונים?
  תודה

  שלום רב,

  ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר בנתונים הללו.

  לקביעת בדיקת התאמה: 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/01/2021 ניתוח הסרת עיניים בליזר

  היי ד”ר סלומון הייתי אצלכם במכון ב [—-] אצל ד”ר [——] לפי הבנתי אני מתאים לניתוח prk יש לי בעין אחת מספר -5.5 ובעין שנייה -4.5 הקרנית שלי היא מאוד דקה המספרים בשתי העיניים נעים בין 430-441 מיקרון לפני כן הייתי אצל ד”ר [—–] במכון [—–] ולא יצאתי מתאים לניתוח הם הציעו לי לעשות השתלת עדשה לפני הבדיקה אצלכם הייתי בעוד מקום בiclinik ויצאתי מתאים לניתוח שלהם אך בתוספת של חיזוק הקרנית. בiclinik נאמר לי שאם לא אעשה חיזוק קרנית העין שלי תוך מספר שנים תיהיה עכורה והמשפיים יחזרו לי ולא אוכל לתקן זאת אני מאוד חושש לעבור כרגע את הניתוח אצליכם כמובן לאחר שקבעתי בגלל האינפורמציה שקיבלתי על החיזוק קרנית.
  א. האם לפי דעתך המקצועית לפי הנתונים שאמרתי לך אני מתאים לניתוח?
  ב. האם נראלך שתיהיה בעיה בעוד כמה שנים ללא החיזוק קרנית?
  תודה רבה לך ד”ר.

  שלום רב,

  העובי המינימלי לביצוע ניתוח לייזר הוא 450 מיקרון, ולכן אתה לא מתאים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  האופציות האחרות שהוצעו לך (השתלת עדשות במכון אחד, ושילוב של PRK עם קרוס לינקינג במכון אחר) אינן מומלצות. לא כולם מתאימים להסרת משקפיים בלייזר, ואתה לא מתאים כי הקרנית שלך דקה מאוד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/01/2021 עין עצלה וניתוח לייזר

  יש לי צילינדר 6 בעין ימין מספר נמוך,וצילינדר 1.5 בעין שמאל מספר 1.
  הייתי בבדיקה להתאמת לייסר אמרו לי שאיני יכול לעשות לייזר בגלל שזה עין עצלה לא בדיוק הבנתי למה
  השאלה היא מה הפיתרונות לשפר את הראיה.
  יש לציין שעדשה קשה לא מתקנת את הראיה לרמה שאפשר לראות ברמה סבירה ולכן אני נעזר בעין שמאל לנהיגה וכו
  תודה רבה

  שלום רב,

  עין עצלה היא עין שחדות הראייה המיטבית לאחר תיקון נמוכה מ 6/6. עין עצלה מתפתחת בילדות, בשנים בהן מרכז הראייה במוח מתפתח. אם יש הבדל גדול במספר בין 2 העיניים, ולא היה תיקון מיטבי עם משקפיים בילדות, אז המוח מעדיף את העין הטובה, ומדכא את התמונה המגיעה מהעין הפחות טובה. במקרה שלך היה הבדל גדול בצילינדר בין 2 העיניים שלא תוקן במלואו עם משקפיים בילדות. לכן העין עם הצילינדר הגבוה הפכה לעין עצלה - כלומר: הראייה המיטבית לאחר תיקון לעולם לא תהיה 6/6.

  אם חדות הראייה בעין העצלה היא בין 6/6 ל- 6/9 ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר. אבל כאשר חדות הראייה המיטבית בעין העצלה היא 6/12 או פחות מכך, פירוש הדבר שיש לך רק עין טובה אחת, ובמקרים אלו מקובל שלא לבצע כלל ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/01/2021 האם יש מגבלת גיל

  אני בן 73 ואין לי בעיות קטרקט האם יש מגבלת גיל

  שלום יאיר,

  אתה לא מתאים להסרת משקפיים בלייזר. הסרת משקפיים בלייזר לא מתאימה לאנשים מעל גיל 60.

  בקרוב תעבור ניתוח קטרקט, ובו יושתלו לך עדשות תוך עיניות שיאפשרו לך לראות לרחוק ולקרוב ללא משקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/01/2021 איזה ניתוח עדיף לעיניים יבשות?

  שלום פרופסור
  בת 38 עם _4.5 בשתי העיניים. אך סובלת מיובש. איזה ניתוח היית ממליץ לעיניים יבשות? האם זה נכון שבלאחר לאסיק סובלים יותר מיובש?

  קארין

  שלום קארין,

  הסיכוי ליובש בעיניים שווה בשתי השיטות. אם יש לך עכשיו יובש בעיניים, אז אחרי הניתוח יתכן מעט יותר יובש למשך מספר חודשים. בד"כ ניתן לטפל בו ע"י תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים. במקרים של יובש יותר משמעותי ניתן לתת חומרי סיכוך יותר סמיכים בצורת ג'ל (סיסטיין ג'ל או הילו-ג'ל).

  במקרים רבים היובש בעיניים הוא תוצאה של שימוש ממושך בעדשות מגע. לאחר הסרת משקפיים בלייזר לא צריך יותר עדשות מגע, דבר שיתרום בטווח הארוך להפחתת היובש בעיניים שנגרם מהעדשות. כך שבמקרים אלו הסרת משקפיים בלייזר תורמת בעקיפין בטווח הארוך לבריאות העיניים במרכיבי עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/01/2021 PRK או אינטרלאסיק

  שלום פרופסור
  אביחי, 22
  מספרים בהתאמה
  -2.5 , -2.75
  צילינדר
  2.5, 3
  נמצאתי בשתי מכונים מתאים לשתי השיטות
  אני סטודנט שמתכנן את הניתוח לחופשת פסח וזאת ההזדמנות היחידה שלי להתנתח בשנה הקרובה בשל חופשה ארוכה.
  לאחר בדיקת התאמה נמצאתי מתאים לשתי השיטות בצורה חד משמעית.
  קראתי שאתה תומך מאוד גדול של שיטת הPRK שהיא “בטוחה יותר”.
  אני רוצה לבצע את הניתוח אבל מאוד חושש שההחלמה תפגע לי בלימודים.
  יש לי שבועיים חופשה בהם אוכל להחלים מPRK.
  השאלה שלי האם שבועיים לדעתך יספיק כדי לחזור ללמוד ?
  ואם לא, זה יהיה באמת חוסר אחריות לעשות האינטרלסיק ?

  שלום אביחי,

  שבועיים יספיקו בהחלט לחזור ללימודים. חשוב להבין שאחרי PRK אתה לא מנוטרל, וגם במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח ניתן לקרוא וללמוד ולצפות במסך מחשב. זה אמנם קצת יותר קשה, וצריך קצת להגדיל את המידע על המסך, אבל ניתן ללמוד גם במהלך השבוע הזה. שבועיים לאחר הניתוח תוכל לחזור ללא בעיה לרוב פעילות הלימודים.

  כעיקרון - ההחלטה על סוג הניתוח תלוייה בסגנון החיים שלך. אם אתה אוהב לעסוק בספורט אתגרי, או בכל פעילות שיש בה משום סיכון כלשהוא לחבלה בראש ובעיניים, אזי מוטב שתעשה PRK. פעילות זאת כוללת משחקי כדור למיניהם, אומנויות לחימה, גלישת גלים, סקי, רכיבת אופני שטח, רכיבה על אופנועי כביש או שטח, טרקטורונים, וכו'. אם אתה עוסק רק בפעילות ספורט אירובית (ריצה, אופני כביש) וחדר כושר, או שאינך עוסק בפעילות ספורט כלל - אז תוכל לבחור גם באינטראלאסיק.

  לגבי אינטראלאסיק - זה לא "חוסר אחריות" לעבור את הניתוח בשיטה זאת. שיטה זאת מתאימה מאוד לאנשים שצריכים לחזור מיד לעבודה או ללימודים (יום למחרת הניתוח), ושלא נמצאים בד"כ בסיכון מוגבר לחבלה בפנים בגלל תחביביהם או עיסוקם. אינטראלאזיק מתאים לאנשים שמסוגלים להיזהר בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח ולהימנע מפעילות שיכולה לפגוע בעיניים, ושמסוגלים לא לגעת בעיניים ולא לשפשף אותן (כולל להימנע מאיפור של העפעפיים והריסים) במהלך החודש הראשון לאחר הניתוח. תזוזת המתלה ממקומו לאחר אינטראלאזיק נדירה מאוד בשנים האחרונות, גם בגלל צורת הפיצול בלייזר באינטראלאזיק (המאפשרת איחוי טוב יותר של המתלה ביחס למתלה של לאזיק רגיל), וגם בגלל שאנחנו משקיעים הרבה זמן בהדרכה של המנותחים שלנו לאחר הניתוח מה מותר ומה אסור לעשות.

  בהצלחה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2021 Prk למספר גבוה

  שלום פרופסור סלומון
  הנתונים שלי הם כאלה עין שמאל. 15.50- + צילינדר 1.25 עין עצלה רואה בה 6/9
  עין ימין 11.75- צילנדר 1 רואה בה קרוב ל6/6
  עובי קרנית
  שמאל – 536
  ימין – 539

  עכשיו ברור לי שלעולם לא ירד כל המספר בprk השאלה שלי אם אפשר לעשות ניתוח חלקי כמה שיהיה ניתן להוריד? (ולהשאיר עובי 350?)

  ועוד שאלה לגבי עכירות בקרנית שיכולה להיווצר אחרי עד כמה זמן משמעותי בשיוף מספרים כאלה?
  שמעתי כמה מקרים שאנשים פשוט גם לא עבר להם לאחר סטרואידים ונשארו עם זה זמן רב ולא עבר
  זה יכול לא לעבור לעולם ? ..בקרנית פשוט תישאר צלקת?

  תודה רבה

  שלום רב,

  בעין ימין לא ניתן להוריד את כל המספר. ניתן להשאיר לך מספר של  3- כדי שלא לרדת מתחת ל-350 מיקרון. בעין שמאל ניתן להוריד את כל המספר. למעשה לאחר ניתוח לייזר בשיטת PRK, אתה תישאר עם פער של 3 מספרים בין שתי העיניים, דומה לפער שיש כיום. אלא שכיום אתה ככל הנראה הולך עם משקפיים עם תיקון מלא לכל עין, ואחרי הניתוח לא יהיו לך משקפיים, כך שהעין עם ה 3- לא תהיה מתוקנת ותראה מטושטש מאוד. לא בטוח שתוכל להסתדר עם פער כזה בין שתי העיניים. כדי לדעת איך תהיה הראייה אחרי סוג כזה של תיקון מומלץ לנסות את זה עם עדשות מגע: לשים בעין שמאל עדשת מגע שנותנת תיקון מלא, ובעין ימין להפחית 3 מספרים מהתיקון המלא (יש לזכור שהמספר בעדשת מגע במספרים גבוהים נמוך ב-1 מהמספר במשקפיים).

  לשאלתך השנייה - אנחנו משתמש מזה שנים רבות במטומיצין C בסוף הניתוח. חומר זה מונע צלקות בקרנית. בנוסף אנחנו נותנים פרוטוקול טיפולי המכיל טיפול בסטרואידים שמתחיל מיד לאחר הניתוח ונמשך לפחות 3 חודשים, ובמספרים גבוהים כמו שלך, לעיתים אף לחצי שנה. הקפדה על הטיפול היום-יומי עם סטרואידים מונע ברוב המכריע של המנותחים את הצלקת בקרנית. מנסיוני - המעטים שמפתחים צלקת בקרנית הם אלו שלא מקפידים על הטיפול היום יומי עם הסטרואידים, וזה יכול לקרות לכל אחד, גם עם מספרים נמוכים.

  אפשרות נוספת שכדאי לשקול היא לבצע ניתוח השתלת עדשה תוך עינית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/01/2021 לייזר כאשר מדובר באלרגיה חוזרת

  מקרה קודם ששאלתי לגבי הבן עם אלרגיה חוזרת בחודש פברואר מרץ

  הוא חושב לעשות לייזר בעיניים. האם זה משפיע?
  האם האלרגיה אמורה להיעלם או חלילה האם יש השלכות ללייזר?

  תודה שוב

  שלום רב,

  כעיקרון ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר גם במי שסובל מדלקת עיניים אלרגית. יחד עם זאת הרופא המנתח יבצע הערכה של מצב הדלקת האלרגית במהלך בדיקת ההתאמה, ויחליט אם יש לטפל במצב זה לקראת הניתוח בעזרת טיפול תרופתי מקומי (בטיפות המכילות סטרואידים או אנטי-היסטמינים ומייצבי תאי מאסט). את הניתוח ניתן לבצע לאחר שהסימנים של הדלקת נבלמו תחת הטיפול והעיניים שקטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/01/2021 התאמה לניתוח ועלות

  מבקש לעבור בדיקת התאמה לניתוח ומבקש לדעת מחיר והאם קופת חולים כללית משתתפת בהוצאה.

  שמעון

  שמעון שלום רב,

  אתה מוזמן לקבוע תור לבדיקת התאמה אצלנו ב 5023*.

  ל"עין טל הדסה" יש הסדרים עם כל קופות החולים. מבוטחי קופת חולים כללית עם ביטוח משלים מסוג "פלטינום" מקבלים השתתפות משמעותית בעלות הניתוח.

  לחץ כאן למידע על מחירי הניתוחים לחברי כללית פלטינום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/01/2021 הסרת משקפיים

  שלום
  אני בת 50 ומרכיבה משקפיים קרוב ל10 שנים אני מרכיבה משקפי מולטיפוקל עם מספר +4.75 ו+4.5 האם אוכל לבצע ניתוח לייזר בעיניים?

  שלום רב,

  ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר למספרים שציינת. יש לזכור שהניתוח בגילך יתקן את הראייה לרחוק. לקרוב תזדקקי למשקפי קריאה. בגילך התוספת לקרוב היא בערך 2.00+, כך שאם המספר לרחוק הוא לדוגמא 4.75+, אז המספר לקרוב הוא 4.75+ 2.00+ כלומר: 6.75+. במשקפיים המולטיפוקליות שלך החלק המרכזי המשמש לראייה לרחוק הוא 4.75+, והחלק התחתון המשמש לראייה לקרוב הוא 6.75+.

  לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, שבו נוריד את ה 4.75+ לרחוק, ישאר לך ה 2.00+ לקרוב, אך הפעם לא בצורת משקפיים מולטיפוקליות (שעולות אלפי שקלים) אלא בצורת משקפי קריאה רגילות ומוכנות מראש שניתן לרכוש בכל בית מרקחת במחיר נמוך מאוד.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה ב 5023*..

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2021 טשטוש בראייה לפני 13 שנים

  שלום. לפני כ13 שנים היה לי סוג של התקף טשטוש, שבזמנו נחשד כטרשת נפוצה אך למעשה לא חזר ולא התפרץ שוב.
  לא אובחנתי כחולה ב MS, אני לא מטופלת והכול תקין בבריאותי.
  הראיה חזרה למוטב, המספר לא עלה ולמעשה הוא יציב כבר 15 שנה.
  שאלתי היא האם יש מניעה שאני אעשה ניתוח לייזר לתיקון ראיה מרחוק?
  תודה

  תודה

  שלום רב,

  מה שאתה מתאר לא מונע כשלעצמו לבצע את הניתוח, ואתה מוזמן להגיע לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר.

  ניתן לתאם בדיקת התאמה ב 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2021 ניתוח להסרת משקפיים

  שלום
  עברתי בדיקת התאמה ב [….] אני בן 31 והמספרים שלי -10 -11 הרופא שם לא זוכר את שמו, המליץ לא לעשות מכיון ש50% שהמספר יחזור והוא לא יוכל לעשות לי תיקון. עובי הקרנית 650 משהו כזה.השאלה היא האם אני יכול לעשות ובמקרה שיחזור המספר אוכל לשים עדשות מגע? אני ממש רוצה לעשות מכיוון שרוב היום אני עם עדשות מגע.

  שלום רב,

  על פי הנתונים שמסרת ניתן בהחלט לבצע לך הסרת משקפיים בלייזר.

  אם תהיה חזרה של מספר כלשהוא בעתיד, ניתן יהיה לבצע ניתוח תיקון, מכיוון שעובי הקרנית גדול. כ"כ ניתן יהיה להשתמש עם עדשות מגע אם תרצה בכך.

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה ב 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/01/2021 ניתוח לייזר למרחק

  תודה על תשובתך. האם כן אפשרי לעשות ניתוח לייזר להסרת משקפיים למרחק בלבד בגיל 63?

  שוב שלום,

  אפשר אך לא מומלץ. אני לא מבצע הסרת משקפיים בלייזר מעל גיל 60 בגלל מגוון סיבות: סיכון רב יותר ליובש בעיניים, החלמה איטית יותר, וקרבה לגיל בו יבוצע ממילא ניתוח קטרקט שיסיר את השימוש במשקפיים.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/01/2021 ניתוח לחולה באובאיטיס

  שלום דוקטור,
  אני בן 46 ,חולה באובאיטיס VKH כבר כ 20 שנה. מטופל בזריקת HUMIRA שבועית(עט) וב 10 מ”ג פרדניזון.
  לפני שנתיים נמצא אצלי חור מקולרי ברשתית עין ימין ולאחר ניתוח החור נסגר אך איבדתי את הראייה של מרכז העין הימנית (חדות הראייה שלי היא 6/60 בעין זאת).
  המספר שלי בעין שמאל הוא 5.5 עם צילינדר.
  אני “מת” להיפטר מהמשקפיים אבל בטח לא אעשה משהו שיסכן את ראייתי בעין הטובה.
  האם אני יכול להיות מועמד לניתוח או פסול בגלל מחלתי?

  שלום רב,

  הסרת משקפיים בלייזר נעשית בעיניים בריאות, שאין בהן מחלה כלשהיא, ושהראייה המתוקנת המיטבית עם משקפיים או עדשות מגע היא בטווח של 6/6 עד 6/9 בכל עין.

  לך יש עין אחת (עין ימין עם החור המקולרי) עם ראייה מיטבית של 6/60, כך שאתה מתפקד רק עם עין אחת (עין שמאל), וזה כשלעצמו פוסל אותך לניתוח כלשהיא בעין הטובה. מקובל שלא לעשות ניתוח הסרת משקפיים באדם שיש לו רק עין אחת מתפקדת. בנוסף, העובדות שיש לך uveitis (דלקת תוך עינית) כרונית ושאתה מטופל בטיפול בתרופה ביולוגית שגורמת לדיכוי חיסוני, הם גורמים נוספים המונעים ממך לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2021 הסרת משקפיים

  שלום
  אני 57 ומרכיב משקפיים מולטיפוקל יש לי צילנדר ומשתמש הרבה בטלפון
  ובטבלאט בעבר עשיתי בדיקה להתאמת ניתוח ונאמר שאפשר מה דעתך תודה.

  שלום רב,

  דעתי היא שאתה מוזמן לבדיקת התאמה. אין בנתונים שמסרת דבר שניתן להבין ממנו אם אתה באמת מתאים לניתוח.

  ניתן להתקשר ל 5023* לקביעת בדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2021 הסרת משקפיים

  כבר שני שאני מרכיבה משקפי קריאה. המספר שלי היום 2.25. בצודשים האחרונים גם בראייה למרחק אני זקוק. למשקפיים למרות שאין לי עדיין.
  השאלה האם הניתוח יאפשר הסרת משקפיים לקריאה ולמרחק?

  שלום,

  במצב בו את מרכיבה רק משקפי קריאה, לא ניתן לעזור לך עם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. כדי להסיר לך את משקפי הקריאה, צריך ליצור מצב של קוצר ראייה בעין אחת (כלומר להפוך את אחת העיניים למצב של מספר של 1.50-), דבר שאינו מומלץ.

  ככלל - ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר לאחר גיל 40 אינם מסירים את הצורך להשתמש במשקפי קריאה. במצבים מסויימים בהם יש קוצר ראייה (עדשות מינוס), ניתן ליצור מצב של monovision בניתוח הלייזר, שבו העין הדומיננטית מקבלת עם הלייזר תיקון מלא (במטרה להגיע למספר של 0), והעין השנייה מקבלת תיקון חלקי (במטרה להגיע למספר של 1.50-; לדוגמא אם יש בעין הזאת 4.00-, אז נתקן רק 2.50- מספרים ונשאיר את העין במצב של 1.50-). העין עם 1.50- תוכל לקרוא כי זה ינטרל את מספרי הפלוס של משקפי הקריאה. מצב של monovision לא מתאים לכולם, ועל כך ש להתייעץ עם רופא העיניים המתכנן את ניתוח הלייזר.

  במצב שלך תיקון של monovision לא אפשרי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2021 משמעות עובי הקרנית להתאמה לניתוח

  האם אפשר לעשות ניתוח לייזר בעיניים אם הקרנית דקה מידי?
  אני בת 42, עם משקפיים מגיל 8. מספר 5.5 ו7.5

  איה

  שלום איה,

  צריך לדעת מהו עובי הקרנית בדיוק כדי לדעת אם ניתן לבצע את הניתוח. המושג "קרנית דקה" לא אומר כלום. את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. התקשרי ל 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2021 ניתוח לייזר לקרטוקונוס (גבולי/ברמה נמוכה)

  מעוניינת מאוד לעשות ניתוח לייזר. יש לי צילינדר גבוה, פלוס 3 בשתי העיניים וקרטוקונוס גבולי. האם אוכל להתאים לניתוח?

  שלום רב,

  לא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר למי שיש קרטוקונוס, גם אם הוא "גבולי".

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2021 קרטוקונוס

  אבי שלום, אני בן 35 עם קרטקונוס מינורי שנשאר פחות או יותר או דבר מזה כ-10 שנים.
  מספר 1.75 ב-2 העיניים.
  האם ניתן לעשות ניתוח להסרת משקפיים?

  גלעד שלום,

  לא. הסרת משקפיים בלייזר למי שיש לו קרטוקונוס תגרום להחמרת הקרטוקונוס, ואז הוא לא יהיה יותר "מינורי". אם הקרטוקונוס שלך יציב ומאפשר לך לראות היטב עם משקפיים - עליך לשמוח שכך הדבר, ולא לחפש הרפתקאות מיותרות, שיגרמו לך בסופו של דבר להיות במקום פחות טוב ממה שאתה נמצא בו כיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/12/2020 החלמה prk

  אני חייל קרבי. כמה זמן מנוחה אצטרך אחרי ניתוח prk כדי לחזור לשטח?

  יהונתן

  שלום יהונתן,

  אתה תזדקק לתקופת החלמה של שבוע ימים. יחד עם זאת אתה צריך לדעת שמבחינת הצבא, אם אתה עובר הסרת משקפיים בלייזר, אתה לא כשיר לשירות קרבי במשך 3 חודשים מיום הניתוח, ויש סיכון שיוציאו אותך לחל"ת לתקופה של 3 חודשים בעקבות הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/12/2020 ניתוח לייזר בעיין אחת

  אם יש לי מספר 5 בעין שמאל
  אם אני אעשה ניתוח אני ארגיש הבדל משמעותי בראיה שלי (אני לא זוכר כלום מלפני שהיה לי מספר ואני לא חובש משקפיים)

  יהודה

  שלום יהודה,

  קשה לענות לשלאתך בלי לדעת מה חדות הראייה ללא תיקון ומהי חדות הראייה המתוקנת לאחר שימוש במשקפיים עם המספר שאתה מציין. ככל הנראה העין השנייה היא ללא מספר ואתה רואה איתה, ולכןם לא שם לב לראייה שיש בעין שמאל. יתכן שכתוצאה מכך עין שמאל היא עין עצלה, כלומר: חדות הראייה לא משתפרת לאחר תיקון.

  את כל אלו ניתן להעריך רק במסגרת בדיקת התאמה.

  בברכה.
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2020 הורה עם גלאקומה

  אם לאבא שלי יש גלאקומה , אבל עברתי בדיקת התאמה ללייזר, אין ממה לחשוש?

  שלום רב,

  אם לאביך יש גלאוקומה, יש לך סיכון גבוה יותר ביחס לאוכלוסיה לפתח גלאוקומה בעתיד. אין לכך כל קשר להתאמה להסרת משקפיים בלייזר. הניתוח לא ישנה את הסיכון לפתח גלאוקומה בעתיד, והעובדה שאתה בסיכון לפתח גלאוקומה לא משנה את סיכויי הצלחת הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2020 עובי קרנית לביצוע ניתוח לייזר

  שלום, רציתי לשאול בבקשה מה עובי הקרנית המינימלי לביצוע ניתוח לייזר בשיטת PRK?
  ואם המספר שלי הוא 3.75- אז כמה עובי קרנית ילוטש בלייזר?
  אם עובי הקרנית שלי הוא בעין אחת 450 מיקרון ובעין שניה 460 מיקרון
  האם אני מתאים לניתוח לייזר בשיטת PRK? ומה ישאר עובי הקרנית לאחר הניתוח?

  תודה מראש,

  שלום רב,

  העובי המינימלי לביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטה כלשהיא הוא 450 מיקרון. בנתונים שמסרת ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר, אם שאר המדדים בבדיקת העיניים תקינים.

  לאחר הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK ישארו לך לפחות 400 מיקרון, כשהמינימום המותר לאחר PRK הוא 350 מיקרון.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2020 השתלת קרנית יכולה להיות תחליף?

  שלום,

  השתלת קרנית יכולה להיות תחליף למי שאינו מתאים לניתוח לייזר להסרת משקפיים?

  לאחר בדיקה במכון להסרת משקפיים בלייזר בשלב של האופטמטריס והטכנאי נאמר לי שהקרנית שלי דקה משהו כמו 408 והמספר הראיה מהווה סיכון בניתוח כזה
  לכן לא מתאים להסרת משקפיים בשיטה הזו
  האם השתלת קרנית יכולה לעזור לי להתפטר ממשקפיים או עדשות מגע?
  או האם יש משהו אחר שכן אפשר להמליץ וכדאי?

  שלום רב,

  לא, השתלת קרנית אינה תחליף להסרת משקפיים בלייזר. קרנית בעובי הנמוך מ-450 מיקרון לא מתאימה להסרת משקפיים בלייזר, ואין למעשה מנוס מלהמשיך ולהשתמש במשקפיים או בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2020 האם ניתן לעבור ניתוח עם צילינדר גבוה?

  שלום, אני בן 25 ומרכיב משקפיים עם צילינדר של בערך -2.25 למיטב זכרוני מכל מי שיצא לשאול או לקרוא ביקורות באינטרנט לא שמעתי על מישהו שעבר ניתוח מעל צילינדר 1.
  מבחינת יציבות המספר זז ב0.25 בשנתיים האחרונות אבל די יציב מעבר לזה. בנוסף בעונות מעבר אני לוקח אנטיהיסטמינים וטיפות עיניים.. האם יש טעם לבוא לבדיקת התאמה?

  שלום רב,

  ניתן להוריד כל צילינדר עד 5-, ואין כל בעייה להסיר צילינדר של 2.25-.

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה. 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/11/2020 התאמה לניתוח הסרת משקפיים

  שלום פרופסור, אני בן 17.5 ולא עשיתי במשך שנים בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט עד הבדיקה לצו ראשון, למרות שהרגשתי במשך זמן שעין ימין שלי רואה פחות טוב מעין שמאל. בבדיקה שעשיתי בחודש יולי גיליתי שיש לי (-1.5) בעין ימין. קבעו לי פרופיל 97 עם סעיף ראייה, אך הודיעו לי שאני פסול מתפקידים שאני רוצה מאוד להתמיין אליהם (669, שייטת), וחוץ מההיבט הצבאי אני רוצה לשפר את איכות חיי, ולכן אני מתעניין בניתוח לייזר. השאלה שלי היא האם אוכל לבצע בדיקת התאמה לניתוח למרות שהבדיקה הראשונה שביצעתי היא רק מחודש יולי האחרון? מה היית ממליץ לי לעשות במקרה כזה?
  תודה רבה

  שלום רב,

  מכיוון שאי אפשר לדעת אם יש לך יציבות, בשלב זה אתה לא מתאים להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/11/2020 בדיקה שונה בשני מכונים שונים

  שלום. נבדקתי במכון אחד ואמרו לי שהקרניות שלי דקות מדי לניתוח. אחר כך הלכתי לעין טל הדסה ואמרו לי שהקרניות שלי הם 480 ו485 ויישאר לי 370 אחרי הניתוח ושהמינימום 350. אם זה נכון למה במכון אחר אמרו לי שאני לא מתאים?

  שלום רב,

  אם אמרו לך אצלנו (ב"עין טל הדסה") שישאר לך עובי קרנית מעל העובי המינימלי, אז ככל הנראה זה נכון. אנחנו נותנים רק מידע מהימן ואמיתי.

  לכל מכון יש מדיניות שונה לגבי האינדיקציות לניתוחי לייזר, ויכולות שונות של מערכות הלייזר ומערכות הבדיקה, וזאת הסיבה מדוע קיבלת חוות דעת שונות ממכונים שונים. מבחינתי, על פי הנתונים שמסרת, ניתן לבצע את הניתוח בשיטת PRK ללא חשש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/11/2020 מיפוי קרנית שונים

  היי אני מעוניין בניתוח לייזר. קראתי שעל המספר להיות יציב שנה אחורה. לפני שנה וחצי היה לי זיהום בקרנית שאחרי החלמתו עשיתי מיפוי קרנית. בעין עם הזיהום תחת refractive analysis יצא ax = 114 cyl = 0.6 . לפני חצי שנה עשיתי שוב ואז באותה קטגוריה יצא cyl = 1.2 ax = 75.

  חוץ מזה הכל תקין ולא נמצא משהו. עשיתי בדיקת ראייה לפני חודש, המספר שלי הוא אותו מספר כבר חמש שנים בלי צילנדר.
  השאלה שלי – האם ערכים הללו מצביעים על קיומו של צילנדר למרות שבבדיקת ראייה לא נמצא צורך בצילנדר ?
  שאלה שניה – האם עליי לחכות עם בדיקת ההתאמה בעקבות השינוי בערכם הללו ? מצד אחד אני עם אותו מרשם משקפיים כבר חמש שנים , מצד שני יש פה ערכים של cyl שהשתנו . לא יודע אם זה בכלל הצילנדר שבודקים בבדיקת ראייה או משהו.

  שלום רב,

  אין שום משמעות לערכים המספריים שראית בבדיקה הטופוגרפית. אין דרך לדעת את הצילינדר האמיתי ואת הציר שלו בבדיקה הטופוגרפית. את הגודל והציר של הצילינדר קובעים בבדיקת הרפרקציה (בדיקת המשקפיים) הנעשית ע"י האופטומטריסט, וכן בבדיקת ה wavefront הנעשית באותם מכונים המשתמשים ב wavefront אמיתי.

  לבדיקת הטופוגרפיה יש ערך בהבנה הכללית של המבנה של הקרנית, ובהערכת מדדים שונים כמו מפות גבהים ומפות עובי. הטופוגרפיה אומרת לנו האם הקרנית תקינה ומתאימה לניתוח לייזר. היא לא אומרת לנו מהו המספר במשקפיים ומהו הצילינדר.

  ובאופן ספיציפי למה שאתה מתאר - אם מרשם במשקפיים לא השתנה ב 5 השנים האחרונות, הרי שאתה יציב וככל הנראה מתאים לניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/11/2020 הסרת משקפיים בלייזר

  עשיתי בדיקת התאמה במכון אחד ונאמר לי שיש לי קרנית בעובי 508
  המספר הגבוה שיש לי הוא 8.5- ואני חושב עם צילינדר אחד
  נאמר לי שהאפשרות היחידה היא לעשות רק הסרה חלקית של המספר …
  האם אי אפשר להוריד את המספר לגמרי?

  שלום רב,

  ניתן בהחלט להוריד את כל המספר בנתונים שלך בניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK.

  אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה. צור קשר ב- 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/11/2020 סוג ניתוח

  אני מבינה שיש 3 סוגי ניתוחים להסרת משקפיים.
  אם אני מתאימה לכולם , מה מומלץ לבחור?
  האם ייתכן שמישהו מתאים רק לסוג 1 של ניתוח בלי אפשרות בחירה?

  שלום רב,

  קיימים שיקולים רבים בבחירת סוג הניתוח, והם ייחודיים לכל אדם. שיקולים אלו כוללים ממצאים שונים בבדיקת העיניים ובבדיקת הקרנית, גיל המנותח, המספר במשקפיים, גיל, עיסוקים ותחביבים, אופי העבודה, ושיקולים רבים נוספים.

  לעיתים רבות מבנה הקרנית וגודל המספר מכוונים את המנתח לבחור רק בסוג אחד של ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 712345...לסוף »

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.