להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • עדשות מגע

  עדשות מגע הן עדשות המונחות על פני הקרנית, ונותנות תיקון אופטי מצוין למגוון רחב של הפרעות תשבורת. קיימים סוגים רבים של עדשות מגע, והן נחלקות על פי התיקון האופטי שהן נותנות; על פי החומרים מהן הן עשויות; ועל פי משך השימוש. עדשות המגע נותנות לעיתים תיקון אופטי עדיף על פני המשקפיים, במיוחד במצבים של אסטיגמציה גבוהה, אנאיזומטרופיה, אפקיה ומצבי מחלה של הקרנית כגון קרטוקונוס וסוגים מסויימים של צלקות או עיוותים בקרנית. יחד עם זאת שימוש לא נכון בהן עלול להוביל לשורה של תופעות לואי וסיבוכים.

  נכתב ע”י ד”ר ניר ארדינסט

  קיימים סוגים רבים של עדשות מגע. הן נחלקות על פי התיקון האופטי שהן נותנות (עדשות חד-מוקדיות, עדשות רב-מוקדיות, עדשות טוריות); על פי מידת קשיחותן (עדשות רכות או קשות); ועל פי משך השימוש בהן (יומיות, דו-שבועיות, חודשיות, קבועות).

  סוגי עדשות מגע על פי התיקון האופטי

  עדשות מגע רכות וקשות מסווגות על פי התיקון האופטי שהן נותנות לשלושה סוגים עיקריים.  חלוקה זאת הינה מקבילה לעדשות משקפיים אך בגלל שעדשת מגע נמצאת בתנועה מתמדת בעין (סיבוב, מצמוץ והשפעת כוח הכובד) העיצוב בעדשת המגע מורכב יותר.

  1. עדשות מגע חד מוקדיות

  אלו עדשות מגע הנפוצות ביותר והן בעלות העיצוב הפשוט ביותר. עדשות מגע אלו יכולות להיות בעלי מבנה ספרי (כדורי) או א-ספרי (שאינו כדורי) בעל מבנה הדרגתי שטוח מדורג ככול שמתקרבים להיקף העדשה. כל העדשות המגע החד מוקדיות הינן בעלי מוקד אופטי יחיד (בדרך כלל לרחוק או לקרוב). רוב העדשות שנמכרות לצרכנים הן עדשות מגע לקוצר ראייה (עדשות מגע מינוס) ולכן טווח המספרים של עדשות אלו רחב יותר בהשוואה לעדשות מגע של רוחק ראייה (עדשות מגע פלוס).

  2. עדשות מגע טוריות לתיקון אסטיגמציה

  כמעט מחצית (47%) ממרכיבי עדשות המגע הרכות יש אסטיגמטיות בעצמה הגבוהה או שווה ל-0.75 דיופטר בעין אחת לפחות. כיום יש מגוון רחב ביותר של אפשרויות זמינות להתאים עדשות מגע לפציינטים אסטיגמטיים. עדשות מגע טוריות זמינות כיום במגוון רחב של חומרי גלם, של אופני הרכבה ושל תדירויות החלפה.
  בעדשות מגע טוריות אפשר למצוא את כל סוגי חומרי הגלם: הידרוג’ל, סילקון הידרוג’ל ועדשות מגע קשות נושמות (RGP). אם מקור האסטיגמציה הוא מהקרנית (אסטיגמציה קורניאלית), עדשות מגע קשות ספריות הן בגדר אפשרות מצוינת. עדשות מגע אלו מספקות איכות ראייה טובה מאוד וקלות יחסית להתאמה, אך הן פחות נוחות מעדשות מגע רכות. במקרים של אסטיגמציה קורניאלית גבוהה ההתאמה של עדשות מגע קשות עשויה להיות בלתי יציבה. אפשרויות אחרות שיש לקחת בחשבון הן עדשות מגע היברידיות, עדשות מגע עם קוטר גדול, ובמקרים חריגים, עדשות מגע סקלרליות קשות. כולן בגדר אפשרות בהתאמת עדשות מגע לאסטיגמציה קורניאלית גבוהה.

  עדשות מגע רכות טוריות מאוד מגוונות ובעלות שיטות ייצוב רבות. שיטת ייצוב  Truncated היא השיטה הראשונה שנעשה בה שימוש לייצוב עדשת המגע הרכה בעין. בשיטה זאת חותכים את החלק התחתון של העדשה בצורה אופקית כך שחלק זה מונח על העפעף התחתון. טכנולוגיית Prism Ballast הייתה שיטת הייצוב השנייה שנעשה בה שימוש לייצוב של עדשות מגע טוריות. בשיטה זאת ישנו עיבוי בחלק התחתון של העדשה שמשמש כמשקולת בכדי לייצב את העדשה. עיצובי ה-Prism Ballast השתכללו מאז, ויצרו עדשות עם אזור אופטי נטול פריזמה ופרופילי קצה עדשה דקים יותר עם אספקת חמצן גבוהה יותר. בשיטת ייצוב Thin Zone ישנן אזורים דקים מאוד בחלק העליון והתחתון של העדשה שעוזרים לייצוב. החלק המרכזי של עדשת המגע יכול להיות מיוצר בעובי המתקרב לעדשות מגע ספריות ובעצמות דומות, והדבר מוביל לשיפור הנוחות ולשיפור ביצועי אספקת החמצן, אך לעתים פוגע ביציבות הסיבובית.

  עיצובי Prism Ballast חדשים יותר מנסים למזער את האינטראקציה עם העפעף התחתון, המערערת את היציבות של העדשה. יש ראיות לכך ששיפורים שהוכנסו לאחרונה בעיצובי עדשות מגע Prism Ballast שיפרו חלק מההיבטים של ביצועיהן, לדוגמה עיצובי Prism Ballast מודרניים מפגינים מהירויות התייצבות טובה למדי אך מושפעים מכח הכבידה ועיבוי העדשה מפריע לעפעף התחתון. שיטת ייצוב מואץ הינה שיטת הייצוב הנעזרת ב4 אזורי ייצוב ופרופיל עדשה דק (שאינו מפריע לעפעף התחתון). שיטה זאת נוחה ובעלת זמן ייצוב מהיר ביותר מרגע שמרכיבים את העדשה בעין.  בנוסף, שיטת הייצוב המואץ אינה מושפעת מכוח הכבידה כמו עיצובי Prism Ballast.

  3. עדשות מגע רב-מוקדיות (מולטיפוקליות)

  עדשות מגע רב-מוקדיות: אלו עדשות מגע מיוחדות שמיועדות בעיקר לקהל משתמשים של גיל 45 ומעלה בעלי זוקן ראייה (בהם אין יכולת לבצע מיקוד לקרוב). עדשות אלו מקנות יכולת תיקון למרחק, אזור ביניים (מחשב למשל) וקרוב (קריאה).

  קיימים שלושה עיצובים עיקריים שמקנים ראיית מוקדים במקביל. העיצובים הינם מסוג שבירה, מרכז משותף וא-ספרי. עיצוב השבירה נעזר באזור מרכזי אשר ממקד עצמים במרחק על ידי שבירת האור ומקרוב על ידי דיפרקצייה. היות וכמויות שוות של אור עוברות הן דרך האלמנט לרחוק והן דרך האלמנט לקרוב של העדשה, עיצובים דיפרקטיביים הם חסרי תלות באישון. על מנת להגיע לראייה פונקצינלית על כל העדשות בעלות העיצוביים הסימולטניים להיות ממורכזות ובעלות תנועה מועטה  בעת מצמוץ.

  בעיצובי עדשה א-ספריים ישנו שינוי הדרגתי של הקימור לאורך אחד מן המשטחים (קדמי או אחורי) בהתבסס על הגיאומטריה של חתכים קוניים. קצב ההשטחה (eccentricity) גדול יותר מאשר בעדשות חד מוקדיות ועל כן נוצר גידול בכוח החיובי לקראת החלק ההיקפי של העדשה. כמה מן העיצובים הם מרכז קרוב כך שהכוח החיובי הגבוה ביותר הוא במרכז הגיאומטרי ופוחת בעוצמתו לקראת ההיקף.

  עיצובים קונצנטריים או אנולאריים בנויים מאיזור אנולארי מרכזי אשר, במרבית המקרים, מספק את עוצמה לרחוק עם העוצמה לקרוב בטבעת שמקיפה את האזור לרחוק. ישנם גם עיצובים של מרכז לקרוב. הן העיצובים הא-ספריים והן הקונצנטריים נוטים לעלות מעלה בזמן מבט לקרוב. על כן נוצר אפקט של עוצמה אופטית מוגברת לקרוב. שני העיצובים קיימים הן בעדשות קשות נושמות והן בחומרים לעדשות מגע רכות.

  סוגי עדשות מגע על פי הקשיחות

  1. עדשות מגע קשות

  עדשות קשות כשמן כן הן – חומר הגלם בעל מודלוס (קשיחות) גבוה והן קטנות ביחס לעדשות מגע רכות. העדשה קטנה מקוטר הקרנית ולעדשה יש סיכוי גבוה להיפלט ביחס לעדשה רכה. כל העדשות מגע הקשות הם עדשות קבועות (שנתיות). עדשות אלו משמות בעיקר לתיקון מצבים מיוחדים כגון אסטיגמציה גבוהה (מצב בו יש צילינדר גבוה), אנאיזומטרופיה (הבדל גדול במספר בין שתי העיניים), אפקיה (חוסר של העדשה בעין, כתוצאה מניתוח להסרת ירוד שבו לא הושתלה עדשה תוך עינית, או אובדן העדשה על רקע טראומה, או חוסר עדשה או דיסלוקציה של העדשה מלידה). מצבים נוספים בהם מורכבות עדשות מגע קשות הם מחלות בהן יש עיוות של הקרנית, כגון קרטוקונוס, אקטזיה, צלקות של הקרנית, ו- Pelucid marginal degenaration.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות מגע קשות.

  2. עדשות מגע רכות

  עדשות מגע רכות הן גדולות יותר, סופחות מים ורכות בהרבה יותר מכאן נוחות מאוד בהרכבה. עדשת מגע רכה גדולה מקוטר הקרנית.

  מושגים הקשורים בעדשות מגע רכות:

  אחוז מים: אחוז המים שנמצא בתוך העדשה. נמדד באחוזים.

  קשיחות: תכונה המתארת את קשיחות חומר הגלם של העדשה – נמדד במודולוס

  רטיבות: יכולת העדשה להירטב – לרוב נמדד בזווית המגע

  מעבר חמצן: יכולת העדשה להעביר חמצן לקרנית – נמדד במקדם שנקרא Dk

  עדשות מגע רכות נחלקות לשני סוגי עיקריים:

  1. עדשות מגע רכות מסוג הידורג’ל

  עדשות מגע מסוג הידורג’ל (ובשמם הלא מסחרי: polyHEMA) הן עדשות המגע הרכות הנפוצות ביותר. עדשות אלו בעלות קשיחות נמוכה מאוד, ובעלי יכולת לספוח מים. עדשות מגע מסוג הידרוג’ל תלויות מאוד במים להעביר חמצן. ככל שנגביר את אחוז המים בעדשה כך עבירות החמצן תעלה.

  עדשות מגע מסוג הידורג’ל מושכות יותר משקעים חלבוניים (בהשוואה לעדשות מגע מסוג סליקון הידרוג’ל).

  2. עדשות מגע רכות מסוג סיליקון הידוג’ל

  עדשות סיליקון הידרוג’ל הושקו לראשונה  ב1998 ומאז השימוש בהן גדל. עדשות מגע מסוג סיליקון הידרוג’ל מצטיינות בהעברת חמצן גבוהה. הפיתוח הראשוני של סיליקון הידרוג’ל נועד לשימוש של הרכבה ממושכת (שינה עם עדשות המגע), אך זמן קצר לאחר מכן אנשי המקצוע הוסיפו לעדשות אלו את השימוש של הרכבה יומית.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות מגע רכות.

  חומרי הניקוי של עדשות מגע

  תמיסה בשילוב מי חמצן: תמיסה המכילה מי חמצן (לרוב עד 3%). חיטוי העדשה מתבצע לאחר שעדשת המגע מושרית על פי הוראות היצרן לפרק הזמן הנדרש לניקוי. כיום ישנם חברות רבות המציעות תמיסת חיטוי של מי חמצן בשלב אחד (דסקית ברזל או טבליות).

  תמונה 1. תמיסות רב תכליתיות לחיטוי עדשות מגע בשלב אחד.

  תמונה 1. תמיסות רב תכליתיות לחיטוי עדשות מגע בשלב אחד.

  תמיסה רב תכליתית: לתמיסה זו מכניסים את העדשה לאחר כל שימוש. אין צורך להוסיף נוזל מחטא, התמיסה מיועדת גם להשריה וגם לחיטוי. בחלק מהתמיסות הרב-תכליתיות קיים גם חומר המפרק חלבונים. כאשר אין מפרק חלבונים בתמיסה הרב-תכליתית, מומלץ לרכוש כדורי אנזים ולהשתמש בהם אחת לפרק זמן המומלץ על ידי האופטומטריסט, רופא העיניים או היצרן. בשנים האחרונות היצרנים מוסיפים לובריקנטים (חומרי סיכה והרטבה) לתוך התמיסות כדי לסייע להרכבה נעימה יותר של עדשת המגע (תמונה 1).

  סבון: מיועד לניקוי יומי של עדשות לפי הוראת איש המקצוע (לאחר אבחנה של הצטברות ליפידים). בסבון ישנם חומרי פעילי שטח שמסייעים יחד עם שפשוף מכני להסיר את המשקעים השומניים.

  כדורי אנזים: מיועדים לניקוי העדשות כאשר בתמיסה הקבועה לא קיים חומר המפרק חלבונים. השימוש בהם נעשה בדרך כלל בעדשות קבועות, ולא בעדשות חד-יומיות, מאחר ועל אלו לא נוטים להצטבר משקעים שיש צורך בניקוים. השימוש הוא על פי הוראות איש המקצוע.

  הרכבה וניקיון לפי סוג עדשות מגע

  עדשות קשות: הרכבה לתקופה של שנה עד שנתיים, עד למצב שבו העדשה אינה ראויה יותר להרכבה, בין אם בגלל בלאי של העדשה, או בגלל עלייה במרשם. החיטוי הוא יומי, בעזרת סבון. בתום כל תקופה של שנת הרכבה יש לשלוח את העדשות לניקוי במעבדה.

  עדשות יומיות: הרכבה ליום בודד בלבד – אין צורך בחיטוי (למעט שינה במהלך היום שבה צריך לאחסן את העדשות בתמיסה).

  עדשות דו שבועיות: הרכבת עדשות המגע לתקופה של שבועיים – חיטוי יומי בעזרת MPS (תמיסות רב תכליתיות) מלבד סוגים מסוימים של עדשות מגע מסוג סיליקון הידרוג’ל בהם לא מומלץ להשתמש ב MPS. במידה וישנם הצטברויות של הפרשות חלבון יש להוסיף מסיר חלבונים אחת למספר ימים.

  עדשות חודשיות: הרכבת עדשות המגע לתקופה של חודש. חיטוי יומי בעזרת MPS (מלבד סוגים מסוימים של עדשות מגע מסוג סיליקון הידרוג’ל בהם לא מומלץ להשתמש ב MPS או מי חמצן בשילוב סבון.

  עדשות תלת חודשיות: הרכבה לתקופה של עד 3 חודשים. חיטוי יומי בעזרת מי חמצן בשילוב סבון.

  עדשות מגע שנתיות: הרכבה לתקופה של 12 עד 15 חודשים. חיטוי יומי בעזרת מי חמצן בשילוב סבון ומסיר חלבונים.

  חשוב לציין: בכל מקרה אין להרכיב עדשות מגע כלשהן בשינה. גם אם העדשה דו שבועית או חודשית, אסור לחלוטין לישון עם העדשות. שינה עם עדשות מגע כלשהן מסוכנת מאוד, ועלולה לגרום לזיהומים קשים בקרנית וסכנה לפגיעה בראייה.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות מגע

  סיבוכי עדשות מגע

  עדשות מגע הינן תחליף קוסמטי יעיל ביותר למשקפים אך יחד עם זאת יש לזכור כי הן עדיין נמצאות באינטראקציה קבועה עם משטח העין, ולכן הן עלולות לגרום לסיבוכים. שימוש לא זהיר בעדשות מגע, ובפרט שינה עם עדשות מגע עלול לגרום לנזקים קשים מאוד לעיניים. הנגישות הגדולה של עדשות המגע ותפיסתן כמוצר מדף עלולים לעמעם אצל מרכיבי עדשות המגע את העירנות והמודעות לשינויים בבריאות העין שעלולים להתרחש בעקבות השימוש הלא זהיר בעדשות מגע.

  סיבוכים של עדשות מגע אצל מרכיבי עדשות המגע יכולים להיות קשורים למגוון רחב של סיבות, על רקע אחד או יותר מהגורמים הבאים:

  1.זיהומי

  2.טראומטי

  3. דלקתי – אלרגי (טוקסי ורגישות יתר)

  4. מטאבולי (חוסר מעבר חמצן)

  כל סיבוך מעדשות מגע המערב את הקרנית עלול להסב נזק בלתי הפיך לראייה. סיבוכים על רקע זיהומי נחשבים לחמורים ביותר בקרב מרכיבי עדשות המגע  ולעיתים מערבים את הקרנית.
  במידה וחשים בעין כאב חד המלווה באודם פתאומי, סינוור ורגישות גבוהה לאור (פוטופוביה), העין מגורה ויש הפרשות וטשטוש ראייה – חובה להסיר את העדשות באופן מיידי, ולפנות לבדיקת רופא עיניים בדחיפות, רצוי בחדר מיון עיניים במרכז רפואי גדול. מצבים אלו עלולים להצביע על מעורבות הקרנית וישנה חשיבות רבה למתן טיפול הולם בשלב מוקדם ככל הניתן.

  סיבוכים על רקע זיהומי

  דלקת קרנית זיהומית:

  תמונה 2. כיב גדול בקרנית מאקנטאמבה במרכיבת עדשות מגע.

  תמונה 2. כיב גדול בקרנית מאקנטאמבה במרכיבת עדשות מגע.

  הרכבת עדשות מגע בקרב צעירים הינה הגורם המוביל לדלקת קרנית זיהומית. מדובר בסיבוך חמור ביותר, שעלול לגרום לאובדן הראייה או ירידה משמעותית בראייה עקב הצטלקויות בקרנית. רוב מקרי דלקת קרנית זיהומית קשורים לחידקים שחלקם אלימים ביותר ועלולים לגרום להרס הקרנית תוך ימים ספורים. ביותר ממחצית המקרים מעורב חיידק הפסאודומונס אירוגינוזה. חיידק זה פיתח עמידות גבוהה לתכשירים אנטיביוטיים, ונמצא במקורות רבים. חיידק הפסאודומונס נמצא במים, בצמחים, באדמה, בנחיריים ובפלורה של העור, ולמעשה הוא בין החיידקים הנפוצים והנגישים ביותר לאדם. זהו אותו חיידק שגורם לדלקות אוזניים, דלקת ריאות ודלקות בדרכי השתן. חידקים נוספים הגורמים לזיהומים בקרנית על רקע עדשות מגע הם סטאפילוקוקים (Staph. epidermidis ו- Staph. aureus) וסטרפטוקוקים (Strep. pneumonia). כ”כ יתכן זיהום מגורמים יותר נדירים כגון אקנטאמבה (תמונה 2) ופטריות.

  סיבוך זה מתפתח בד”כ בעין אחת, והוא תוצאה של התפתחות של החידקים מתחת לעדשה, במיוחד אם העדשה נשארת על העין במהלך השינה, או כאשר אופן החיטוי של העדשה לא היה הולם. סיבוך זה נפוץ במרכיבי עדשות מגע רכות מסוג הידורג’ל. כאשר הכיב קטן הוא מתבטא בתחושת גוף זר או עקצוץ, אי נוחות ודמעת. כאשר הכיב מתקדם הוא מתבטא בכאב חזק, אודם ניכר, הפרשה מרובה וירידה בראייה. לעיתים סימנים אלו מופיעים לאחר יקיצה בבוקר משינה עם עדשות המגע. הופעת הסימנים הללו מחייבת פנייה באופן דחוף לחדר מיון עיניים.

  לחצו כאן למידע נוסף על כיב חידקי של הקרנית.

  סיבוכים על רקע דלקתי – אלרגי

  עין אדומה כתוצאה מעדשות מגע:

  סיבוך זה נקרא Contact Lens Acute Red Eye =  CLARE, והינו תגובה דלקתית של משטח העין לרוב בעין אחת (10% מהמקרים הינם בשתי העיניים). דלקת זאת מאופיינת באודם עם תסנינים שעלולים להופיע בהיקף הקרנית. השכיחות היא בין 5 % עד 30% מבין מרכיבי עדשות המגע ונפוצה מאוד בהרכבה ממושכת של עדשות מגע מסוג הידורג’ל. התלונות הן של כאב קל עד בינוני, פוטופוביה (רגישות וכאב בחשיפה לאור) ודמעת.

  תסנינים בקרנית:

  סיבוך זה נקרא IK (Infiltrative Keratitis), ובו מופיעים תסנינים דלקתיים קטנים, בעיקר בהיקף הקרנית, באיזור הגובלת, או כ-1 מ”מ לתוך הקרנית מאיזור הגובלת. תסנינים אלו הם צברים של כדוריות דם לבנות, המגיעות לקרנית עם הדמעות או מכלי דפ של הגובלת, בתגובה לחיידקים או משקעים הנמצאים על פני העדשה. הסימפטומים רבים וכוללים עין אדומה, דמעת, גירוי קל עד בינוני בעין, וכאב קל.

  פפילות בעפעפיים העליונות – Giant Papillary Conjunctivitis:

  תמונה 3. פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע.

  תמונה 3. פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע.

  סיבוך זה נגרם כתוצאה מחיכוך מתמיד בין הלחמית הטרסלית המצפה את העפעף העליון ובין עדשות המגע (תמונה 3).. חיכוך זה גורמם לטראומה מתמדת של הלחמית, וגם להופעת תגובה דלקתית אלרגית של הלחמית כנגד העדשה, וגם כנגד תמיסות החיטוי של העדשה (בחלק מסוגי העדשות). חומר העדשה בשילוב עם משקעי החלבונים על עדשות המגע יוצרים את התגובה האלרגית. הסיבוך מתאפיין בפפילות מרובות שגודלן עד 1 מ”מ בחלק הפנימי של העפעף. כאשר הופכים את העפעף רואים גושים קטנים בעלי מראה מחוספס. התונות הן של הן הפרשות ריריות מרובות, גרד, תחושה של גוף זר וחוסר נוחות בהרכבת עדשות המגע, שדווקא מתגברת בהסרת העדשות.

  חשיפה טוקסית לחומרים זרים:

  תמיסות רב-תכליתיות או Multi Purpose Solutions (MPS) (מערכות של בקבוק אחד) נוצרו כדי לאפשר שילוב של ניקוי, שטיפה וחיטוי. לתמיסות אלה נוספו בשנים האחרונות חומרים חדשים להסרת חלבונים מהעדשות. בנוסף יש בתמיסות אלו חומרים משמרים שהם חומרים קוטלי חיידקים, כגון polyaminopropyl biguanide, polyhexanide hydrochloride, פוליקואטרניום-1, וחומרים נוספים. חומרים אלו עלולים לגרום לתגובה טוקסית ורגישות יתר בקרב מרכיבי עדשות המגע. חומרים משמרים מהדור הראשון כגון תימרוסל וכלורהקסידין, כאשר השתמשו בהם בריכוזים גבוהים, גרמו לתגובות חריפות של רגישות-יתר מיד עם הרכבת העדשות. התלונות הן הרגשת אי נוחות ותחושת גוף זר, ולעיתים צריבה ואודם קל. ברוב המקרים אין תלונות כלשהן.

  לחצו כאן למידע נוסף על דלקות עיניים אלרגיות.

  סיבוכים על רקע טראומתי

  צניחת עפעף (פטוזיס):

  סוג סיבוך זה מוגדר כטראומטי או מכני ונפוץ במרכיבי עדשות מגע קשות. בזמן המצמוץ (10-15 פעמים בדקה) העפעף נפגע קלות מעדשת המגע הקשה ועם הזמן הנזק מצטבר עד לצניחת עפעף בעין אחת או בשתיהן. הרכבת עדשות מגע קשות היא הסיבה הנפוצה ביותר לצניחת העפעפיים בצעירים.

  פציעות של הקרנית:

  תמונה 4. ארוזיות קויות בקרנית על רקע שימוש בעדשת מגע קשה.

  תמונה 4. ארוזיות קויות בקרנית על רקע שימוש בעדשת מגע קשה.

  עדשת מגע קשה או עדשת מגע רכה קשיחה עלולה לפגוע בקרנית. התנועה הדינמית של העדשה בשילוב עם קשיחות העדשה מוביל לפציעה חוזרת של אפיתל הקרנית (ארוזיות) ושריטות באפיתל הקרנית (תמונה 4). הסימפטומים הן כאב קל ולעיתים טשטוש ראייה במקרים והפגיעה היא מול מרכז האישון. לעיתים הפציעה נוצרת בזמן הרכבת העדשה או הסרתה.

  כדורי מוצין:

  אלו כדורים שמכילים מוצין (שמקורו מהדמעות) שנוצרים מתנועת עדשת המגע (עדשת המגע מכדררת אותם) ועלולים להגיע לגודל שמסב נזק לאפיתל הקרנית. במקרים חריפים כדורי המוצין מפריעים לראייה.

  שינוי מבנה הקרנית:

  סיבוך זה נקרא corneal warpage וגורם לשינוי המבנה הטופוגרפי של הקרנית ואסטיגמציה אירגולרית (אי סדירות של המבנה של פני הקרנית, עם איזורים ממוקדים של קמירות גבוהה מהרגיל). מצב זה ניתן לאבחון בעזרת מיפוי ממוחשב של הקרנית. הסיבוך נגרם כתוצאה מלחץ מכני של עדשת המגע בשילוב עם בצקת בקרנית. הסימפטומים הם ראייה מטושטשת והילות.

  ליקוי באפיתל הממוקם בקרנית העליונה:

  עדשות בעלות קשיחות גבהה יחסית יכולות להיות בעלות השפעה מכאנית גדולה יותר על שטח הקרנית, שגורם לליקוי באפיתל שממוקם בקרנית העליונה או בלועזית: (SEAL) Superior epithelial arcuate lesion .

  מתלה אפיתל הלחמית:

  סיבוך זה נקרא Conjunctival epithelial flaps (CEFs) ומופיע מעדשות מגע עם פרופיל קצה (היקף העדשה) עם עיצוב חד או שאינו הדרגתי. פרופיל קצה חד של עדשה יגרום לחתכים בלחמית גם בהרכבה של עדשות מגע חד-יומיות.

  נזקים על רקע מטאבולי

  נזקים מטאבוליים שייכים לקשת רחבה ביותר של נזקי חוסר מעבר חמצן כתוצאה מעדשות מגע. עבירות החמצן בעדשות מגע רכות מסוג הידורג’ל ובחלק מהעדשות הקשות אינן גבוהות. במקרים אלו עלולים להתרחש בקרנית שינויים על רקע היפוקסיה (חובר חמצן לרקמה). הסיבוכים כוללים:

  צמיחת כלי דם חדשים בקרנית: צמיחת כלי דם בקרנית (Corneal Neovascularization) נגרמים בגלל שחרור פקטורי גדילה של כלי דם (VEGF) כתוצאה מחוסר מעבר חמצן.

  מיקרו-ציסטות: גופיפי תאים מתים המצטברים בשכבת האפיתל, בעיקר באפיתל הבזלי כתגובה לחוסר חמצן.

  בצקת בקרנית: בצקת זאת נגרמת כתגובה לחוסר חמצן, ומתרחשת בגלל מעבר התאים לנשימה אנארובית, הכרוכה בהצטברות של תוצרי חומצה לקטית בסטרומה של הקרנית, חדירת מים לסטרומה כדי לאזן את הלחץ האוסמוטי, והיווצרות  בצקת בקרנית. התלונות הן של ירידה בראייה, הילות וסנוורים.

  דף זה נכתב ע”י ד”ר ניר ארדינסט.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  02/07/2021 האם להחליף סוג עדשה כתוצאה מדלקת?

  היי פרופסור!
  אני משתמשת בעדות חודשיות כבר שנתיים מחברת לייף קלאסיק, שלהבנתי הם הידרוג’ל. בשבועיים האחרונים היה לי אדום בעין אחת בלבד, וכל פעם כשמתי את העדשה הוא החמיר. לאחר ביקור אצל רופאת עיניים, היא אמרה לי שיש לי דלקת, ואמרה לי לשים טיפות אנטיביוטיות- 2 טיפות שלוש פעמים ביום במשך שבוע, ולא לשים עדשות בשבוע זה. השאלה שלי- האם עוד שבוע כשתעבור הדלקת, לנסות לשים עדשות חדשות מאותו סוג, או לקנות אחרות? אם לקנות אחרות על איזה סוג עדשות חודשיות היית ממליצה? תודה רבה!!

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  לא. לא לנסות עדשות חדשות מאותו סוג, לא לקנות עדשות אחרות מסוג אחר, לא חודשיות ולא יומיות.

  פשוט - להפסיק להשתמש בעדשות מגע. לעבור הסרת משקפיים בלייזר. ככה לא תזדקקי יותר לעדשות, ולא תסבלי יותר מהדלקות ומהצרות האחרות שהעדשות יוצרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2021 עדשות או ניתוח הפלוסים גבוהים

  שלום
  אני בת 33, יש לי פלוסים גבוהים מאוד בשתי העיניים סביב 8 וצילינדר. מרכיבה עדשות קשות כבר כמעט 20שנה ונמאס לי (כל גרגיר חול מורגש, העובדה שהן קבועות ולא חודשיות ועוד). משקפיים לא אסתטיות במספרים שלי. לא נמצאתי מתאימה לניתוח לייזר אלא רק השתלת עדשה עם הסיבוכים האפשריים בחלוף השנים.
  מה היית ממליץ? ניתוח? מעבר לסוג אחר של עדשות (ניסיון עם רכות לא הגיע לחדות ראייה מספקת).

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  לא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר להיפראופיה (עדשות פלוס במשקפיים) של יותר מ 6+.

  האפשרות היחידה מבחינתך היא ניתוח להסרת העדשות התוך-עיניות והשתלת עדשות מלאכותיות (בדומה לניתוח קטרקט).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2021 עדשות מגע

  הי פרופ׳ סלומון, רציתי בבקשה להתיעץ איתך. אני מרכיבה עדשות מגע קשות כבר הרבה שנים ומסתדרת איתן ממש טוב. אני בת 48. מחליפה את העדשות בערך פעם בשנתיים. ניסיתי היום להזמין זוג חדש מהאופטיקאי שלי ונאמר לי שקיבוץ חניתה לא מייצרים יותר עדשות קשות ושהיום מומלץ יותר לעיניים להשתמש בעדשות רכות חודשיות או יומיות. אשמח מאד לחוות דעתך. תודה רבה, גל.

  imagesG1FL58NX
  שלום רב,

  עדשות מגע רכות בריאות יותר לעיניים מאשר עדשות מגע קשות. למרבית האנשים שיש להם מרשם רגיל למשקפיים - עדשות המגע הרכות מעולות, והרבה יותר נוחות לעיניים. עדשות מגע קשות שייכות להיסטוריה: בעבר הרחוק העדשות הרכות היו עם מוליכות נמוכה של חמצן, וגרמו לבעיות רבות, והעדשות הקשות היו עדיפות. במהלך השנים פותחו עדשות רכות עם מוליכות חמצן גבוהה (עדשות סיליקון - הידרוג'ל), וכיום עדשות אלו בטוחות יותר.

  עדשות קשות גורמות לתגובות אלרגיות, וגורמות לחיכוך רב יותר של הקרנית. עדשות אלו מתאימות בעיקר לאנשים הסובלים מקרטוקונוס, אסטיגמציה (צילינדר) גבוהה, צלקות ועיוותים שונים של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2021 עדשות מגע סקלריות

  אני לאחר קרוס לינקינג בשתי העיניים( הניתוח נעשה לפני כ 10שנים) בעבר הייתי עם עדשות soft k, כיום אני בתהליכי התאמה לעדשות מגע סקלריות,
  בעת ההתאמה לאחר שאני מוריד את העדשות מופיע לי אודם מסביב לקרנית, טבעת דם כזה, מה יכולה להיות הסיבה? אני מטפטף בעדשה חומר חיטוי של סופלקס, האם החומר לא מתאים? או העיניים של אלרגיות לחומר זה? אולי יש לי יובש בעיניים? תודה על ההיענות!

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  את תמיסת החיטוי רצוי לשטוף מהעדשה לפני שמתקינים אותה בעין. כ"כ יש להחליף את הנוזל בעדשה אחת ל 3-4 שעות. הטבעת של אודם סביב העדשה מרמזת אולי שאין התאמה מיטבית של שולי העדשה עם פני הלחמית. כדאי לפנות שוב לאופטומטריסט שהתאים לך את העדשות שינסה לשפר את שולי העדשה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/12/2020 קוטר האישון ועדשות מגע צבעוניות

  שמתי לב כשמרכיבה עדשת צבע וראייה מינוס 2 בקוטר אישון 5 מופיע לי צללים כאילו משהו מסתיר לראות,
  אבל יש לי עדשה עם קוטר אישון גדול יותר 5.5 רואה חד ופתוח יותר.
  האם זה אומר שהאישון שלי גדול מהממוצע? למה לשים לב לפני שאני קונה עדשות מגע על מנת שאוכל להתאים בצורה נכונה יותר לעין שלי

  imagesVKG44TBD
  שלום רב,

  אל תקני עדשות מגע צבעוניות בכלל!!! לא בקוטר אישון 5 ולא בקוטר אישון 5.5. כולן מפריעות לשדה הראייה. בארה"ב עדשות אלו אסורות למכירה על פי חוק.

  קוטר האישונים הממוצע בחשיכה הוא 6 מ"מ. לכן עדשות אלו מסוכנות מאוד במיוחד בנהיגה בחשיכה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/12/2020 עצירת עליית המספר

  האם עדשות מגע מונעות את עליית המספר למשקפיים?

  ארז

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום ארז,

  עדשות מגע לא משפיעות על המספר במשקפיים, ולא מונעות את עלייתו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/12/2020 ראייה מטושטשת מקרוב,עם עדשות מגע.

  שלום רב.
  בן 38(סכרתי) מרכיב משקפיים צד ימין- 2.75 צילנדר 1 שמאל 2.5.בקריאה מקרוב אני בדכ מוריד משקפיים.עם עדשות מגע יומיות אני רואה משושטש מקרוב.מה הסיבה לכך?
  תודה.

  משקפי קריאה
  שלום רב,

  כדי לראות ברור לקרוב העין משתמשת בפעולה הנקרא אקומודציה. פעולה זאת נעשית ע"י שריר הנמצא בתוך העין ונקרא שריר העטרה (Ciliary muscle). זהו שריר טבעתי לא רצוני הנמצא סביב העדשה, וכאשר הוא מתכווץ, הכוח האופטי של העדשה עולה, דבר העוזר לראות ברור לקרוב, ומאפשר לקרוא ולעבוד מול מסכים. שריר זה נחלש לקראת גיל 40, דבר הגורם לכך שתהליך האקומודציה נחלש עם הזמן. כדי לעזור לעין יש להשתמש בתוספת של עדשה עם מספר פלוס: זה מתחיל עם תוספת של פלוס רבע או חצי בגיל 40, ומגיע לפלוס 1 בגיל 45, וממשיך לעלות בהדרגה עם הגיל. אנשים שיש להם קוצר ראייה נמוך (מספרי מינוס לרחוק) מגלים שכאשר הם מסירים את המשקפיים יותר קל להם לקרוא. זאת מכיוון שבמצב של מינוס לרחוק, ניתן לראות ברור לקרוב, מכיוון שזה "מנטרל" את הצורך בתוספת עדשה עם מספר פלוס. אם למשל יש לך קוצר ראייה נמוך של מינוס 1.50, ואתה צריך תוספת של פלוס 1.0 לקריאה, אזי המינוס והפלוס מנטרלים זה את זה, ואתה יכול לקרוא יותר ברור ללא משקפיים.

  ניתן לתקן את המצב ע"י משקפיים מולטי-פוקליות, בהן יש תוספת של מספר פלוס בחלק התחתון של העדשות. אם אתה מעוניין להשתמש בעדשות מגע, ניתן להתקין משקפי קריאה כאשר אתה משתמש עם עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2020 עין לא נפתחת בשימוש עם עדשות סלרליות

  שלום רב,
  אני כבר חודש משתמש בעדשה סקלרלית בעין ימין (לא הצלחתי לשים עדשות אחרות בעקבות אלרגיה בעפעפיים) ,
  לאחרונה לאחר מספר שעות של שימוש , העפעף מתקשה להיפתח ויש קושי במצמוץ.
  מאיזה סיבות זה יכול לקרות ?
  תודה רבה

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  מומלץ לפנות לאופטומטריסט שהתאים את העדשה הסקלרלית שיבצע בדיקת התאמה של העדשה לעין שלך. יתכן שיש צורך לבצע ניקוי של העדשה. כ"כ תקבל הדרכה לגבי אופן השימוש בעדשה הסקלרלית, כולל הזמן המומלץ להחלפת הנוזל בעדשה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2020 כאב באישון בהרכבת עדשות מגע

  כבר בפעם הראשונה שהרכבתי עדשות לא היה לי נח הרגשתי כאב באישון ( השתמשתי בחברה טובה! עשיתי בדיקה בחנות משקפיים והם אמרו לי שצריך להתרגל) ואמנם המשכתי לשים אך תמיד היה לי לא נח המליצו לי לשים טיפות עניים וזה לא ממש עזר
  (יש לי לעיתים גרודים בעניים האם זה אומר שיש לי עניים יבשות?)

  שרית

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום שרית,

  כאב בזמן הרקכבת עדשות מגע יכול להיגרם ממספר סיבות: התאמה לא טובה של העדשה (בגלל קימור אחורי לא מתאים, דבר הגורם להצמדה חזקה מדי לקרנית); יובש בעיניים; אלרגיה בתגובה לעדשות המגע או תמיסות החיטוי שלהן.

  ניתן לנסות להחליף את סוג העדשות, לנסות להתאים אותן אצל אופטומטריסט אחר, או יותר יעיל והרבה יותר חכם בראייה לטווח ארוך - לעבור הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2020 עדשות עם או בלי צילינדר

  שלום
  אני מעוניין לרכוש לראשונה עדשות מגע. עד כה הרכבתי משקפי ראייה עם צילינדר.
  בעין שמאל יש לי -1.75 ובימין -0.75
  כאשר צילינדר יש לי 1 בשמאל ו2 בימין
  אני מעוניין לדעת האם ניתן להשתמש בעדשות מגע ללא צילינדר ולראות טוב?
  תודה

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  יש לרכוש את העדשות עם הצילינדר. האופטומטריסט ימליץ לך אם לקנות עדשות עם כל הצילינדר או עם חלק ממנו.

  חלופה עדיפה ויעילה יותר - הסרת משקפיים בלייזר. זה יסיר לך את כל המספר ואת כל הצילינדר לצמיתות, ולא תצטרך להתלבט אילו עדשות מגע לקנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2020 קרטוקונוס

  היי יש לי קרטוקונוס מתקדם והראייה במשקפיים שאני מרכיב לא מספיק טובה, הלכתי לאופטומטריסט והוא התאים לי משקפיים אבל לא קניתי אותם בסוף. הראייה שלי לא מאה אחוז גם איתם , יש לי גם דלקת מאז ניתוח קרוס לינקינג שלא עברה, האם אפשר לעבור לעדשות קשות או רכות כשיש דלקת? או שעדיף להישאר עם משקפיים כי יש לי רגישות בעיניים

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  מומלץ להרכיב עדשות מגע קשות, או עדשות מיוחדות אחרות לקרטוקונוס (היברידיות, פיגי-בק, סקלרליות או מיני-סקלרליות). בדלקת יש לטפל בעזרת טיפות המכילות נוגדות דלקת, אותן ירשום לך רופא עיניים לאחר בדיקה.

  תמיד מומלץ שיהיו גם משקפיים לגיבוי, במקרה ולא ניתן להרכיב את העדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2020 הרכבת עדשות מגע במשך שנים רבות

  שלום רב
  אני בת 55 ומרכיבה עדשות במשך ארבעים שנה. עברתי את כל סוגי העדשות שהיו ויש בשוק. כרגע אני מרכיבה עדשות חודשיותמסוג סיליקון הידרוגל. בעבר הרכבתי ימים שלמים והיום אני מקפידה לא לעבור את עשר שעות ההרכבה ביום. מקפידה על בדיקת רופא פעם בשנה ואופטומטריסט פעם בחצי שנה. האם יש לי ממה לחשוש?

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  הגיע הזמן להפסיק להרכיב עדשות מגע. עם הגיל כמות הדמעות יורדת, הרכבן משתנה, ובד"כ מתפתח יובש בעיניים. יובש בעיניים בנשים בגילך מאוד נפוץ. בנוסף תיתכן דלקת אלרגית כרונית בתגובה לעדשות המגע. לכן ככל שמתבגרים, היכולת להרכיב עדשות מגע הולכת ופוחתת. למען בריאות עינייך מומלץ להפסיק לחלוטין את השימוש בעדשות מגע ולעבור למשקפיים, או לשקול ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2020 עדשות מאיזה גיל?

  שלום
  אני רוצה לקנות עדשות מגע חודשיות יש לי מספר יחסית גבוהה ..ולפי מה שקראתי יש גם המון סכנות לקרנית..(זה נפוץ הסיבוכים האלה?)
  מומלץ ?או שלא כדאי?
  מאיזה גיל עדיף(מומלץ מגיל 15)?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  אם אתה אחראי ויכול לשמור על הגיינה מירבית בכל הנוגע להתנהלות עם עדשות מגע, להקפיד על השריית העדשות בתמיסת חיטוי ייעודית בלילה, לא לישון עם העדשות, לגעת בעדשות עם ידיים נקיות, ולא להשתמש בהן יותר מ 8-10 שעות ביום - אז ניתן כבר מגיל 15 להשתמש בעדשות מגע.

  עליך לפנות לאופטומטריסט שיתאים לך את העדשות וידריך אותך כיצד להתנהל איתן בביטחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/03/2020 עדשות מגע קשות בשימוש ארוך מאוד

  שלום
  אני מרכיבה עדשות מגע קשות נושמות מאיכות טובה מאוד כבר25 שנה, אני מחליפה עגשה רק כאשר אחת נשברת או אובדת, ואין לי דרך לגעת איזו כי יש לי מספר זהה בשתי העיניים.
  אני מרכיבה אותן למשך כל שעות הערות כי בד”כ אין לי משקפיים חלופיות והמספר גבוה.
  התחלתי להרכיב אותן כי אופטומטריסטית בהדסה המליצה לי שהן בריאות יותר לעין וייתכן שיעצרו לי את העליה במספר (כפי שאכן קרה) ומאז המשכתי- שנה אחת ניסיתי לעבור לעדשות מגע חודשיות אך איכות הראיה הייתה ירודה וגם היובש בעיניים הציק ולכן חזרתי לעשות.
  השאלה שלי- האם יש משהו ממנו עלי לחשוש בהרכבה כבו ממושכת? האם ישנם מחקרים שמצאו תופעות שלא קשורות לבעיות חריפות של זיהום וכדו’ ?
  (בדקתי בעבר את האפשרות ואינני מעונינת לעבור ניתוח).

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,
  עדשות מגע קשות לא עוצרות את המספר במשקפיים... המספר נעצר בגלל שהגיע שלב שהוא התייצב, וזה היה קורה ללא קשר לסוג העדשות שאת מרכיבה.

  עדשות קשות נותנות תמיד ראייה איכותית יותר, בעיקר אם יש צילינדר גבוה או עיוותים כלשהם בפני הקרנית. המחיר שמשלמים על שימוש ממושך בעדשות קשות הוא תגובה אלרגית כרונית, המתבטאת בהופעת פפילות (גבשושיות) בלחמית המצפה את העפעף העליון (הלחמית הטרלית). תגובה זו מתבטאת בגרד, אודם ואי נוחות.

  מומלץ לנסות ולהחליף את העדשות הקשות בעדשות מגע רכות יומיות או חודשיות, ולהבין שאין מנוס מכך שיום אחד תיאלצי להיפרד לחלוטין מהעדשות ולעבור למשקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2019 עדשות ללא צילינדר

  שלום רב,
  יש לי שתי שאלות לא קשורות אחת לשניה:
  1. המרשם שלי בעדשות מגע עם צילינדר הוא -3.25 ו0.75 צילינדר. בשתי העיניים.
  יש כרגע מותג שאני רוצה לרכוש שאין בו צילינדר, כמה לעלות במס’ של העדשה להתאמה מירבית? למיטב הבנתי מהתגובות הקודמות- רבע מספר, כלומר 3.5- ללא צילינדר.
  2. הייתי בבדיקה לניתוח לייזר (אצלך אם אני לא טועה בזיהוי). נמצאתי מתאימה לשיטה עם ההחלמה הארוכה יותר. אני כרגע מנסה להיכנס להריון בפעם הראשונה, מתי היית ממליץ לי לעבור ניתוח? וכמה זמן לאחר הריון מומלץ לחכות? האם הנקה משפיעה?
  תודה מראש

  breastfeeding
  שלום רב,

  ניתן להשתמש בעדשת מגע של 3.50-.

  הסרת משקפיים בלייזר לא מבוצעת במהלך הריון. לאחר הלידה מומלץ לחכות כ-3 חודשים ואז לבצע בדיקת התאמה חדשה. ההנקה לא משפיעה על התהליך, אך צריך להיזהר בנטילת תרופות וטיפות הניתתנות לאחר הניתוח, ולברר עם רופא הילדים אם ניתן לקחתן בזמן הנקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/12/2019 עדשות מגע לחולה פציאליס

  אני בן 31 בעקבות דימום מוחי לקיתי בפציאליס חלקי כאשר יש לי בעיה עם מצמוץ עין ימין
  היא ממצמצת רק כ10 אחוז באופן אינסנקטיבי, וגם כשאני זוכר למצמץ המצמוץ הוא כנראה לא הכי איכותי (למרות שהעין נסגרת) אני מאז ומתמיד הרכבתי משקפיים או עדשות עם מספרי פלוס. מאז הפציאליס העין מתייבשת במהירות כשאני עם משקפיים ודוקא עם עדשות עם אחוז מים גבוה העין לא מתייבשת אולם בעדשות האלו העדשה איננה יושבת טוב על העין (אולי בגלל חוסר המצמוץ).
  אני מעוניין לדעת אם יש עדשות המתאימות לבעיה הנ”ל??

  ישראל

  HorusGallery_2x2
  שלום ישראל,

  עדשות מגע דווקא גורמות להחמרת היובש בעין. אולי אתה מרגיש יותר נוח עם העדשות, אך יש סיכון בשימוש בעדשת מגע במצבך.

  אם יש לך רפלקס מצמוץ אז העין מוגנת מיובש. אם המצמוץ אינו יעיל ויש לך יובש משמעותי ניתן להשתמש בתחליפי דמעות או לבצע השתלת אטמים (פלאגים) בתעלות הניקוז של הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/12/2019 וורידים אדמדמים שמתקרבים חעין

  שלום קוראים לי רעות,אני עם עדשות כבר שנתיים ושמה אותם פעם בכמה זמן.
  בשבוע האחרון שמתי לב שהוורידים בתוך העין מתחילים להיות אדומים.. והם מתקרבים לאזור העין.
  מה זה??? זה מסוכן??

  contact lens cartoon
  שלום רעות,

  כלי הדם הבולטים בלובן העין הם תוצאה של דלקת תגובתית לעדשות המגע. עדשות המגע גורמות ליובש בעיניים ולדלקת אלרגית, ואלו מתבטאים לעיתים בגודש של כלי דם.

  מומלץ להפחית את זמן השימוש בעדשות מגע, או להפסיק אותן לחלוטין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/11/2019 כאבי עיניים עקב עדשות

  שלום וברכה. אני כבר כמעט עשור מרכיב עדשות מגע , מקפיד מאוד על הגיינה גבוהה ושימוש נכון בהן. בשנים הראשונות השתמשתי בעדשות חודשיות, לאחר שימוש ממושך נוצרו לי כאבי ראש,עייפות, יובש ואדמומיות בעיניים. הלכתי למספר אופטימטריסטים שונים שהחליפו לי מספר רב של סוגי עדשות, לבסוף גם לעדשות יומיות ומאוד יקרות עברתי ולאחר תקופה קצרה- שוב מופיעים הרבה כאבי ראש/ עיניים,עייפות, לחץ בעיניים, אדמומיות ויובש בזמן לבישת העדשות.
  השאלה האם פשוט להפסיק אחת ולתמיד את השימוש בעדשות מגע לצמיתות? והאם ניתוח לייזר להסרת משקפיים אפשרי בכלל וימנע את המצב הזה?

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  במילה אחת: כן. ובשתי מילים: כן וכן.

  עליך להפסיק את השימוש בעדשות מגע לאלתר ולשקול ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. הסרת משקפיים בלייזר היא חלופה בריאה ובטוחה יותר, וגם יעילה יותר מהשימוש בעדשות מגע.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2019 עדשות מגע הידרו ג’ל ג’נסון אייסיס חודשיות

  שלום פרופסור אני מלביש עדשות מגע מסוג הידרו ג’ל ג’נסון אייסיס כבר במשך 10 חודשים וכבר תקופה ארוכה התרגלתי
  שיום אחד אני שם רק בעין ימין ויום אחד רק בעין שמאל לסירוגין האם זה בעיה או יתרון ???
  ג”כ אני הולך את העדשה במשך 16 שעות ביום האם זה בעיה ???
  גם רציתי לשאול שהמספר שלי זה 2.50 האם אפשר לעשות בכזה מספר ניתוח לייזר או שזה רק למספר גבוה
  ג”כ האם זה בעיה לשבת מול מחשב הרבה זמן אם עדשות ??? תודה רבה

  שלום רב,

  משך השימוש בעדשות מגע של 16 שעות הוא ארוך מאוד ומומלץ להפחית את השימוש בעדשות ל-12 שעות לכל היותר. מספר של 2.50- הוא בהחלט מספר שאפשר להוריד אותו בקלות בניתוח להסרת משקפיים בלייזר. את הניתוח ניתן לעשות במספרים שמעל 1.00- (מכיוון שמעל 1.00- רב האנשים כבר מרגישים צורך בהרכבת משקפיים). אין כל ספק שניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא חלופה בריאה יותר, בטוחה יותר ויעילה יותר מאשר שימוש בעדשות מגע.

  הישיבה הממושכת מול מחשב גורמת לתסמונת ראיית מחשב - Computer vision syndrome עליה תוכל לקרוא בהרחבה באתר זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/10/2019 קוטר עדשות יומיות וקוטר הקרנית

  בעבר הרחוק השתמשתי בעדשות רכות קבועות.
  לפני כשלוש שנים קניתי עדשות יומיות, לאחר מספר ימי שימוש התחילו עיני להיות אדומות.
  פניתי לאופטמטריסט, והוא אמר לי שקוטר הקרנית שלי אינו מתאים לעדשות היומיות, והן יכולות לגרום לי לנזק בלתי הפיך.
  מאז אינני משתמש בעדשות כלל, כיוון שהתחזוק של העדשות הקבועות מסורבל.
  האם תוכל להסביר לי מה הכוונה? האם יש סיכוי שאין לי באמת אפשרות להשתמש בעדשות יומיות?

  ידידיה

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום ידידיה,

  אכן לא כל אחד יכול להשתמש בעדשות מגע. במקרה שלך קמירות הקרנית ככל הנראה מקשה על התאמת עדשת מגע מתאימה. אבל אין שום סיבה להתעקש ולהרכיב עדשות מגע, מכיוון שהשימוש בעדשות מגע אינו בריא לעין. הגיע הזמן לשקול ברצינות הסרת משקפיים בלייזר. בטוח יותר ויעיל יותר מהרכבת עדשות מגע.

  לבדיקת התאמה אנא התקשר 3811*.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/09/2019 עדשות מגע

  היי, אני לאה בת 21. מגיל 8 בערך מרכיבה משקפיי ראייה.. לאחרונה קניתי עדשות מגע אבל לא על מנת ללכת איתם ביום יום אלא כדי שיניה לי במידה וארצה לצאת וכו.. התחלתי את
  תקןפת הניסיון עם העדשות והרגשתי שלא נוח לי, העדשה ממש מציקה לי בעין שמאל, לאחר בדיקה האופטומטריסט החליט להביא לי רבע מספר יותר בעין ימין ןלהחליף לח לסוג אחר של עדשות בגלל שלא נוח לי אבל בעין שמאל לא נראה משהו מוזר.
  עכשיו עם הסוג החדש אני ממש סןבלת מכאבי ראש בעיקר בצד שמאל וכאבים בין העין לגבה.. הראייה קצת מטושטשת, נראה לי מוזר שהמספר עלה למ כל כך מהר.. יכול להיות שאני לא מצליחה להתרגל אליהם כי לא הלכתי איתם מעל חודש? מצד שני קשה לי ללכת איתם יותר מדי כי לא נוח לי.. מה אפשר לעשות?

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  פשוט מאוד - ניתוח להסרת משקפיים בלייזר!!!

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2019 עדשות מגע

  שלום,
  בת 23 מרכיבה משקפיים בדר״כ, עדשות יומיות לסירוגין (פעם-פעמיים בשבוע) בפעם האחרונה שעשיתי בדיקת ראיה המספר שלי היה -2.5 בשתי העיניים, לאחרונה לא ראיתי טוב ופניתי לאופטומטריסט, לאחר בדיקה נמצא כי המספר עלה ל -3.75 R
  -4.24 L
  רכשתי עדשות חודשיות מסוג contact lenses
  האופטומטריסט אמר שבעדשות אני צריכה חצי מספר פחות,
  אז הוא נתן לי :
  -3.25 R
  -3.75 L
  אני רואה מטושטש בעין ימין, צריכה למקד את העין על נקודה כמה שניות ורק אז רואה טוב, מרגישה כאילו יש לכלוך בעין ימין.
  מה עליי לעשות ? לוקח זמן להסתגלות בגלל עליה דרסטית במספר ?

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום רב,

  יתכן שעדשת המגע לא מתאימה לך מבחינת המספר או מבחינת הקמירות האחורית. מומלץ לחזור על הבדיקה ועל המתאמת עדשת המגע אצל אופטומטריסט אחר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/07/2019 עדשות קשות

  שלום פרופסור סלומון
  רוצה לומר תודה מראש על העזרה והתגובות,שכן הן מאוד מפורטות וברורות!
  אני בת 31, יש לי קוצר ראייה מגיל מאוד צעיר (אולי מגיל 4-5)
  בגיל 15-16 ניסיתי להרכיב עדשות מגע רכות, אך מיד התפתחה דלקת ולכן מאז מרכיבה עדשות מגע קשות. כלומר כ 15 שנה.
  אינני מרכיבה משקפיים בכלל, אלא מרכיבה את העדשות כשאני קמה בבוקר ומורידה אותן לפני השינה.
  כיום מספר קוצר הראייה שלי הוא בערך 11-12 מינוס.
  העדשות לעיתים לא הכי נוחות (לפעמים מרגישה שנכנס לכלוך וחייבת להוציא ולשטוף), אך אני רגילה ורוב הזמן הן נוחות ומשרתות אותי היטב.
  לפני כ 4 שנים בערך נבדקתי ואובחנתי כלא מתאימה לניתוח תיקון ראייה בלייזר, אלא רק לניתוח השתלת עדשה תוך עינית קבועה (לא זוכרת את השם המקצועי), מה שלא נראה לי אישית כאופציה, מחשש מניתוח פולשני כזה וסיבה נוספת היא מכיוון שזהו הליך ‘חדש’ יחסית ואינני יכולה לדעת מה יהיה כ 20-30 שנה לאחר הניתוח..
  לאחר שפירטתי את כל הנתונים הנ”ל אני יכולה לומר שאני מאוד חוששת, חוששת לבריאות העיניים שלי, חוששת ממחלות עיניים העלולות להתפתח עם השנים. חוששת לנזק שעלול להיגרם עקב הרכבת עדשות לאורך כל כך הרבה שנים, וחוששת שהמספר ימשיך לעלות ולעלות..
  יש לי תחושה (אולי לא נכונה) שאצל האופטומטריסט לא אוכל לקבל תשובות לגבי מצבן הבריאותי המדוייק של העיניים שלי או לגבי סיכון בריאותי העלול להתקיים כתוצאה מהרכבת העדשות, ושאצל רופא העיניים גם כן לא אוכל לקבל תשובות מדוייקות מכיוון שאולי אינו מומחה בעדשות מגע..
  האם תוכל להפנות אותי לאופטומטריסט/ רופא עיניים המתאים לדעתך? האם ישנם סוגים נוספים של עדשות מגע היכולים להיות מתאימים לי יותר? האם אוכל להגיע אלייך?
  מתנצלת על אורך ההודעה! ותודה רבה על זמנך ועל המענה..

  confused
  שלום רב,

  ראשית - עשית טעות בכך שהרכבת עדשות קשות כל כך הרבה שנים, ושאחרי ניסיון קצר ולא מוצלח עם עדשות רכות החלטת להשתמש בעדשות הקשות. הטכנולוגיה של עדשות המגע התפתחה מאוד בשנים האחרונות, החומרים מהם הן עשויות טובים יותר, מאפשרים העברת חמצן יעילה יותר, ולכן יש סיכוי שעדשות רכות יוכלו לתת לך מענה טוב יותר מהעדשות הקשות.

  שנית - אין כל פסול בהרכבת משקפיים... אם את לא יכולה להרכיב עדשות מגע כלשהן, ומפחדת מניתוחים, הרי שמשקפיים הן אפשרות בטוחה וטובה.

  שלישית - זה שאמרו לך במכון מסויים שאת מתאימה רק להשתלת עדשות תוך עיניות זה לא בהכרח נכון... יש מכונים שמערכות הלייזר שלהם לא מסוגולות להוריד מספרים גדולים. מערכת הלייזר המשוכללת שלנו מסוגלת להוריד מספרים גבוהים, וכבר ניתחתי מספרים גבוהים יותר מאלו שיש לך כיום. אין כל ספק שהסרת משקפיים בלייזר היא הליך בטוח, יעיל ומצליח יותר, מאשר המשך השימוש בעדשות מגע. עדשות מגע עלולות לגרום לנזקים מצטברים לבריאות העיניים כגון אלרגיה, יובש בעיניים, צמיחת כלי דם בקרנית, צניחת עפעפיים (פטוזיס), וזיהומים קשים שעלולים לגרום לאובדן הראייה.

  כדי לדעת אם את מתאימה להסרת משקפיים בלייזר - את מוזמנת לבדיקת התאמה אצלנו. 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/06/2019 עדשות מגע לאחר ניתוח

  שלום, הייתי אצלך בבדיקת התאמה אך שכחתי לשאול: האם קיים סיכוי שאי אפשר יהיה לשים עדשות מגע לאחר ניתוח אינטראלאסיק? (במידה וחוזר המספר כמובן) אם כן, מהו הסיכוי ומדוע זה קורה בעצם?
  הנושא מאוד מטריד אותי כיוון שכיום אני יום יום עם עדשות מגע. תודה.

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום רב,

  אין כל מניעה לשים עדשות מגע אם המספר חוזר בעתיד. הסיכוי שהמספר יחזור מאוד נמוך, וגם אם זה קורה מדובר במספר נמוך מ 1-. למספר הגבוה מ 1- ניתן בד"כ לבצע ניתוח תיקון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/05/2019 תופעות לוואי עקב שימוש בעדשות מגע

  אני מרכיב עדשות כבר 2-3 חודשים. היום בבוקר שמתי את העדשות ואז שמתי לב למשהו מוזר בתוך הלבן של עין שמאל הוצאתי את העדשה וראיתי שיש בליטה קטנה, ואדום קצת באזור שלה. הוצאתי את עדשה ימין ושמתי משקפיים.

  מהו הדבר הזה? זה מלחיץ אותי…

   

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בפינגוואקולה מודלקת. פינגוואקולה (pinguecula) הוא נגע שפיר הנמצא בלחמית (לובן העין) ליד הקרנית, ובולט מעט מעל פני השטח. זה בד"כ תוצאה של חשיפה לקרינת השמש. הנגע לא מהווה בד"כ בעיה, אבל כששמים עדשת מגע, העדשה עלולה לגרום לחיכוך על הנגע הבולט, ולגרום לתהליך דלקתי סביבו.

  הפתרון: להפסיק להשתמש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2019 דלקת

  האם אפשר לשים עדשות סקרלריות בזמן דלקת בעין? ולטפל בעין בלילה כשהיא בלי עדשנ

  red-eyes
  שלום רב,

  אם יש דלקת בעין צריך להפסיק מיד את השימוש בעדשות מגע כלשהן, לגש לרופא עיניים, לקבל טיפול לדלקת, ולאחר שזו תחלוף - לשוב ולהשתמש בעדשות. השימוש בעדשות בעיניים מודלקות מחמיר את הדלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2019 בלפריטיס

  שלום אני בת 20.
  סבלתי תקופה ארוכה מעיניים צורבות וחוסר נוחות רבה.
  אובחנתי בכך שיש לי דלקת עפעפים אני עושה קומפרסים חמים ומשתדלת לנקות את העפעפיים מידי יום.
  אני סובלת מהדלקת מאד.
  רציתי לשאול מה עוד אפשר לעשות???? ואם יש סיכוי שהדלקת יכולה לעבור או שזה כמעט תמיד סוג של מחלה כרונית?
  יש לציין שאני סובלת מזה כבר כחצי שנה.
  בנוסף בגלל זה מאד מציק לי עדשות מגע, רציתי לשאול גם כן האם מותר לעשות ניתוח להסרת משקפיים במצב כזה?? האם יכול להזיק?.

  תודה והמשך יום נעים.

  דמעות1
  שלום רב,

  הדבר הכי משמעותי שאת יכולה לעשות בשלב זה הוא להפסיק להרכיב עדשות מגע לצמיתות. עדשות המגע תורמות לדלקת בעפעפיים ומחמירות אותה, ואין טעם לטפל בדלקת בעפעפיים כל זמן שאת ממשיכה להרכיב את העדשות.

  הסרת משקפיים בלייזר הוא בהחלט ניתוח שכדאי לשקול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2019 הרכבת עדשות כPIGGYBACK

  שלום, אני בת 56 אחרי השתלת קרנית ב2 העיניים. האופטמטריסט התאים לי עדשות סקלרליות (ואחרי חודש בערך) כעט שאני שמה את העדשות אחרי שעה בערך לפעמים פחות העדשה מקבלת “לכלוך” או בשפה שלכם דוק וזה כמו ענן שאי אפשר לראות יותר. בעדשות רכות (יש לי גם את הטוריקׂ ) זה לא קורה. האופטמטריסט אמר לי לשים עדשה רכה מעל העדשה הסקלרלית כלומר 2 עדשות בכל עיין (PIGGYBACK) קראתי שיש כזה דבר אבל שקודם שמים את הרכה ועל זה את הסקלרלית. האם זה נכון, בריא לעיין ככה להרכיב עדשות? האם יש מספיק חמצן לעיין? והאם יש לך פתרון אחר או אולי עדשות אחרות?

  אביגיל

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  לתופעה שאת מתארת קוראים "ערפול צהריים". יש אנשים שמרכיבים עדשות מגע סקלרליות ומדווחים על משקעים, אדים או ענן מיד לאחר ההרכבה או עד שעה וחצי לאחר ההרכבה. תופעה זאת נקראת ערפול צהריים. התלונות הן של ראייה מעורפלת או ראייה דרך ערפל או "ענן של לכלוך".

  התופעה יחסית נפוצה וההערכה היא כי עד 30% של משתמשי עדשות סקלרליות מתלוננים על ערפול צהריים או ראיית אדים אחרי הרכבת עדשות המגע למספר שעות.

  הסיבות לערפול צהריים בעדשות סקלרליות הן חוסר ניקיון יעיל, משטר ניקיון לקוי, פסולת מיקרוסקופית, העדר משאבת דמעות (שחלוף הדמעות והנוזל מתחת לעדשה) ומרחק קטן מידי בין הקרנית לעדשה הסקלרלית (נובע מהתאמה לא מיטבית של העדשה). בנוסף, צמיגות נמוכה של דמעות או הנוזל הכלוא בין הקרנית לעדשה עשויה גם לתרום לערפול צהריים או ראיית אדים.

  הפתרון למצב זה כולל שימוש בציפוי מיוחד שמסוגל להתמודד עם ערפול הצהריים בצורה יעילה, כמו ציפוי הידרה פג או ציפוי פלסה מיוחד. ניתן גם לתכנן את העדשה הסקלרלית בעיצוב של שחלוף דמעות, חירור ועוד כדי למנוע ערפול צהריים, משקעים או אדים.

  לחצי כאן למידע נוסף על תופעה זאת. מומלץ לפנות לאופטומטריסטים המתמחים בהתקנת והתאמת עדשות מגע סקלרליות.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2019 הרכבת עדשות מגע לאחר כיב בקרנית

  שלום רב
  הבת שלי בת 19 חיילת בבסיס בדרום עברה אפצס בקרנית ב-5.12.18 בשל הרכבה ממושכת של עדשות.
  לאחר טיפול אנטיביוטי -טיםות ומשחה בלילה כולל סטרואידים החלימה.
  מתי תוכל להרכיב עדשות ,ולאיזה טווח זמן.
  לציין כי קשה להרכיב משקפיים -חשה חוסר ביטחון.

  דמעות 4
  שלום רב,

  זיהומים בקרנית הם תוצאה של שימוש לא תקין עם עדשות מגע. מומלץ לחכות מספר חודשים עד להתייצבות משטח העין, ולאחר מכן ניתן לחזור לעדשות מגע - על פי בדיקה והחלטה של הרופא המטפל.

  אם ביתך היתה עוברת הסרת משקפיים בלייזר- כל זה לא היה קורה. הסרת משקפיים בלייזר בטוחה ויעילה הרבה יותר מהרכבת עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/01/2019 איבוד לחות בעיניים כתוצאה מעדשות

  היי,אני בת 18 ומרכיבה עדשות מגע חודשיות כבר 5 שנים במספר 2-.
  לאחרונה מישהו אמר לי שהרכבת עדשות מגע לטווח ארוך, כמו כמה שנים גורמת לכך שהעין תתעייף ותפסיק לייצר לחות גם לה וגם לעדשה ולכן העין בסוף תתייבש ולא אוכל להרכיב יותר עדשות. פחדתי נורא, ולכן הפסקתי את השימוש עם העדשות. (פסיכולוגית התחלתי להרגיש גם כאבי עיניים) האם מה שהוא אמר נכון???

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  השימוש הממושך בעדשות מגע עלול לגרום ליובש בעיניים, לדלקת אלרגית בעיניים, לצמיחת כלי דם בהיקף הקרנית, לצניחת העפעפיים (פטוזיס), ולזיהומים קשים בקרנית.

  הסרת משקפיים בלייזר היא החלופה הבטוחה ביותר לשימוש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/11/2018 שינה עם עדשות

  האם מותר לישון עם עדשות חודשיות כמה שעות באופן חד פעמי ממש?
  תודה רבה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום אסתר,

  ממש לא!!! אסור לישון עם עדשות מגע, אף פעם, לא לכמה שעות, ולא לשעה, ולא לדקה!!!

  שינה עם עדשות מגע עלולה לגרום לזיהום בקרנית, שעלול לגרום לפגיעה קשה בראייה ובעין.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2018 עדשות מגע

  בחודש יולי סבלתי מכיב בקרנית שנוצר משימוש לקוי בעדשות מגע.
  טופלתי באנטיביוטיקה כל שעה עגולה ולאט לאט הורדתי את המינון לפי הוראות הרופא.
  (נשארה לי צלקת קטנה שלא מפריעה לי לראיה)
  הייתי אצלך לבדיקה לפני ניתוח לייזר להסרת משקפיים ונמצאתי מתאימה,
  אני מתכננת לעשות את הניתוח בחודש 12 בע”ה. רציתי לדעת אם יש אפשרות לחזור להשתמש בעדשות מגע? אני די חוששת.
  אבל אני טסה לחו”ל וזה יהיה לי הרבה יותר נוח מהמשקפיים.
  אשמח לתשובתך,
  תודה מראש.

  hidden_eye
  שלום רב,

  לא ולא ולא!!!

  ועוד פעם: לא!!!

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/09/2018 אי נוחות בעת לבישת עדשות מגע ומידת base curve

  שלום רב,
  אני לובשת עדשות מגע כשנתיים, ובחודשים האחרונים העדשות לא כל כך נוחות לי, למרות שהן מחברה טובה- ג’ונסון@ ג’ונסון. אציין כי במרשם שהאופטומטריסט נתן לי ה- base curve הוא 8.6, ואני השתמשתי בעדשות עם base curve של 8.5, כי לא היה במספר 8.6. האם זה משפיע על הנוחות בעין? בנוסף אשמח לדעת האם מומלץ להשתמש בעדשות מסוג סיליקון הידרוג’ל או שגם ללא סיליקון זה טוב?
  תודה רבה

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  ה- base curve המדוייק חשוב מאוד, ולכן כדאי לחפש עדשות מיצרן אחר עם המרשם וה- bc המדוייקים. עדשות סיליקון הידרוג'ל טובות יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/09/2018 אודם בעין כתוצאה מהרכבת עדשות

  שלום,כבר 8 שנים שאני מרכיבה עדשות חודשיות (לא שיניתי אף פעם את החברה) ובקיץ הקודם וגם בקיץ הזה כשאני מרכיבה את העדשות יש לי אודם בעין שמאל ולכן אני נאלצת ללכת עם משקפיים או עם עדשות יומיות שאיתם העין בסדר גמור. לאחר שנגמרת תקופת הקיץ זה חולף ואני חוזרת לעדשות הרגילות. מה יכולה להיות הסיבה והאם יש טיפול שיוכל להתאים? (הייתי אצל רופא עיניים שלצערי אפילו לא הסתכל על העין והפתרון היחיד שהציע הוא להוריד את העדשות..) אשמח למצוא דרך שאוכל להמשיך להרכיב עדשות בכל ימות השנה
  תודה רבה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  אי סבילות לעדשות מגע (contact lens intolerance) הוא תהליך המתפתח בכל מרכיבי עדשות המגע בשלב כזה או אחר בחייהם. תהליך זה הוא תוצאה של תגובה דלקתית אלרגית לעדשות המגע, למשקעים חלבוניים ושומניים שמקורם בדמעות והמצטברים על פני העדשות, ולחומרי החיטוי של העדשות (בעדשות חודשיות אותן יש להשרות בתמיסות חיטוי במהלך הלילה). לכך מצטרפת תסמונת העין היבשה, שהיא תוצאה של הרכבת העדשות לאורך זמן. השילוב של התגובה האלרגית והיובש בעין עלול להיות מוחמר בחודשי הקיץ.

  הטיפול בתופעה זו הוא ניסיון להחליף את סוג העדשות (מחודשיות לדו-שבועיות או ליומיות), להחליף את סוג תמיסות החיטוי, להקטין את משך שעות השימוש היומיות בעדשות, ואם כל אלו לא עוזרים - לשקול הפסקת השימוש בעדשות מגע לצמיתות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2018 אלרגיה בעין

  שלום. היתה לי שריטה בקרנית שעברה לאחר שבוע עם טיפות fml וטיפות ליובש. באתי לביקורת אצל הרופא וכעת אמר שיש לי אלרגיה בעיניים (לא ברור ממה), נתן לי טיפות ואמר לי לא להרכיב עדשות חודשיים. זה זמן מטורף עבורי כי אני רקדנית ולא יכולה לרקוד עם משקפיים. אשמח להסבר מדוע העדשה מפריעה לריפוי האלרגיה ולמה הזמן כל כך ארוך? יכול להיות שהאלרגיה בכלל נוצרה מהטיפות?

  מאי

  red-eyes
  שלום מאי,

  עדשות מגע גורמות לתגובה אלרגית וליובש בעיניים כמעט לכל מי שמשתמש בהן בקביעות. האלרגיה היא תגובה למגע של הלחמית הטרסלית (שנמצאת בחלק הפנימי של העפעף העליון) עם העדשה, וגם עם חומרי החיטוי בהן היתה טבולה במשך הלילה (אם זו עדשה חודשית או דו-שבועית). לא תמיד האלרגיה גורמת לסימפטומים. אבל עם הזמן, בהדרגה, מתחילים להרגיש אי נוחות, צריבה, דקירות, אודם, דמעת וגרד כאשר שמים את העדשות. תחושות אלו הולכות וגוברות עם הזמן, ומאלצות לבסוף את המשתמש בעדשות להפסיק את השימוש בעדשות.

  החלופות לעדשות מגע הן משקפיים, או ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2018 הבחנה בין עין ימין ועין שמאל בעדשות

  שלום, קיבלתי עדשות מגע יומיות (רכות), 2 קופסאות שונות מכיוון שיש לי מספר שונה בכל עין.
  על כל קופסא כתוב R וL, אך על מה שמכיל את העדשות לא כתוב משהו שונה.
  האם קיים הבדל בין עדשות לעין ימין ועדשות לעין שמאל או שאוכל להשתמש בכל העדשות בקופסה עבור אותה העין?
  תודה.

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  אם יש לך מספר שונה בכל עין, הרי שבכל עין עליך לשים עדשת מגע עם המספר המתאים לאותה העין. המספר של העדשה מצויין על גבי הקופסה של העדשות, וגם על העטיפה של כל עדשה. מחובתך לדעת את המספר שיש לך בכל עין, ולשים את העדשה עם המספר הנכון בעין הנכונה. אם יש לך ספק, עליך לפנות לאופטומטריסט/ית שבדק/ה אותך ולקבל ממנו/ה הדרכה בכל הנוגע לשימוש הנכון בעדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2018 כאבים בעיינים בעת הרכבת עדשות מגע

  שלום רב, אני מרכיב עדשות מגע מזה כמעט 3 שנים
  הייתי מרכיב עדשות יומיות אף פעם לא הייתה לא בעיה
  לאחרונה (חצי שנה האחרונה) התחלתי להרכיב עדשות מגע דו שבועיות(acuvue oasys)
  בהתחלה היה בסדר ניקיתי מתי שצריך והשרתי במים בלילה
  לאחרונה התחלתי להרגיש כאבים בעיינים דבר שמאוד הציק לי הלכתי לרופא והוא אמר לי מיד להפסיק להרכיב עדשות ונתן לי טיפול בטיפות עיינים, הוא אמר שזה אלרגיה.
  הפסקתי כמו שהוא אמר ובמשך 3 חודשים עשיתי את הטיפול, חזרתי לרופא לבדיקה והוא אמר שהעין נקייה ואם אני רוצה אני יכול לחזור להרכיב עדשות מגע..
  התחלתי להרכיב ושוב פעם אותה בעיה עדין כאבים בעיינים
  הלכתי לאופטימטריס ושאלתי אותו אולי אני צריך להחליף מספר?
  הוא בדק אותי ובאמת המספר שלי גדול ברבע אבל הוא אמר שזה לא משמעותי והכאבים לא נגרמים בגלל זה..
  עוד היא נתן לי עדשות עם קימור קצת שונה ממה שהיה לי( bc 8.8)
  התחלתי להרכיב את העדשות ביום הראשון היה יחסית בסדר אבל ביומים האחרונים אני מרגיש את אותם כאבים בעיינים..
  מה אני יכול לעשות?
  תודה מראש

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  ככל הנראה הגיע הזמן להפסיק לחלוטין את השימוש בעדשות מגע, ולחזור למשקפיים, או לשקול הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/08/2018 שינה עם עדשות

  יש לי עדשות חודשיות ואני משתמשת בהן כבר קרוב לשנה . (כל חודש מחליפה כמובן )
  אתמול בטעות נרדמתי עם העדשות , האם זה מסוכן ? נגרם לי נזק?

  images01IF6MFD
  שלום חנה,

  אסור לישון עם עדשות מגע. שינה עם עדשות מגע עלולה לגרום לזיהום קשה בקרנית.

  אם נגרם לך נזק אינני יודע. כדי לדעת מה מצב העין - עלייך להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2018 התאמה של עדשות

  שלום,
  בתקופה ארוכה (של כמה שנים) הייתי מרכיבה עדשות מגע רכות חודשיות. עם הזמן העדשות התחילו להציק דבר שהתבטא בעיקר בדמעת (בעיקר בהרכבת העדשות אך לא רק גם בהרכבת משקפיים למשל כתוצאה מאור חזק). בתקופה מסוימת התחלתי להרגיש גם דקירות בעיניים ורופא עיניים אמר שמדובר ככל הנראה בתגובה אלרגית דלקתית. בכל זאת, הרופא אמר שלדעתו אוכל בהמשך להרכיב עדשות מגע ושהדמעת הרגילה שגורמת לי העדשות כנראה מקורם גם ביובש בעיניים.
  הדמעת ממשיכה בהרכבת עדשות ולכן לאחרונה אני פחות מרכיבה עדשות. אני מעוניינת לחזור להרכיב עדשות, האם יש עדשות מומלצות יותר במצב כזה? בנוסף, רציתי לשאול האם עדיף לעבור ניתוח לייזר במקום עדשות
  ובנוסף האם יש לניתוח סיכון נוסף כיוון שיש לי פזילה סמויה (או שאין קשר לכך).
  תודה רבה!

  פרופ' אבי סלומון - מומחה למחלות וניתוחי קרנית, הסרת משקפיים בלייזר
  שלום רב,

  ככל הנראה הגיע הזמן להפסיק עם עדשות המגע לצמיתות, ולעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. הסרת משקפיים בלייזר בטוחה יותר ויעילה יותר מהרכבת עדשות מגע.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. ניתן לתאם בדיקת התאמה ב 1800-200-222 או 3811*.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2018 צילנדר בעדשות מגע

  שלום,
  קניתי עדשות מגע חודשיות מסוג הידרוג’ל.
  חזרתי לעשות בדיקת עיניים נוספת (אחרי הרכישה) כי הרגשתי שהצילנדר לא טוב, והאופטמיטריסט אמר לי באמת שבעין שמאל עלה לי ב1/4 בצילינדר.
  שאלתי אותו אם זה משנה בעדשות, כי אני עדיין יכולה להחליף אותן, הוא אמר שלא.
  נשמע לי מוזר, זה אכן נכון?
  כי הבחנתי בשינוי של הפוקוס כאני מרכיבה עדשות ביום-יום, איך ייתכן ששינוי בצילינדר לא משנה?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  כנראה התאמת עדשות המגע אינה מיטבית, ומולץ לפנות לבדיקה אמל אופטומטריסט אחר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2018 עדשות מגע. האם אפשרי לאחר אבצס קטן

  עברו כבר שבועיים מאז שהיה לי אבצס כבר הפסקתי להשים טיפות האם אפשר לחזור להשים עדשות?

  contact lens cartoon

  לא!!!!


   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2018 עדשות מגע לילדה בת 8 עם צילינדר גבוה

  שלום,
  הילדה שלי בת ה8 מרכיבה משקפיים מגיל 4.5, כשהתיקון של הראייה במשקפיים הוא מספר 5.5, פחות או יותר יציב לאורך השנים. המספר מורכב מצילינדר בלבד. נבדק קורטקונוס ובינתיים אין. הרופאה ממליצה לעבור לעשות מגע כיוון שהמשקפיים לא מתקנים מספיק את העיוות בקרנית. אני מתלבטת בגלל הנזק האפשרי לטווח ארוך. אשמח לדעתך. ואם אתה ממליץ לקבוע תור לבדיקה מעמיקה ומסודרת. תודה!

  hqdefault
  שלום רב,

  אנא פני למומחה ברפואת עיניים ילדים. הדבר תלוי בחדות הראייה המיטבית המושגת בעזרת המשקפיים, וכמה תהיה הראייה עם עדשות המגע. השימוש בעדשות מגע בילדים מחייב אחריות בלתי מתפשרת להגיינה ולאופן ההתעסקות עם העדשות, ולכל ילד יש את התכונות שלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2018 עדשות מגע. האם אפשרי לאחר אבצס קטן

  שלום השבוע היה לי אבצס מאוד קטן והייתי מאושפזת בבית החולים קיבלתי טיפות ושחררו אותי לבית וביקשו שהמשיך הטפל עם הטיפות האם אני יכולה להמשיך ללבוש עדשות כבר עכשיו?

  confused
  שלום רב,

  לא!!!

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/04/2018 עדשות קשות נושמות

  כאשר אנחנו עונדים עדשות לזמן ארוך.והעבודה שלי רתך.האם זה משפיע על העדשות?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  זה לא משפיע על העדשות... זה משפיע על הקרנית. שימוש ממושך בעדשות קשות גורם לתופעה אלרגית המתבטאת בגרד,אודם ודמעת והופעת גבשושיות (פפילות) בחלק הפנימי של העפעפיים. בנוסף גורמות העדשות לירידת התחושה בקרנית ולהופעת תסמונת העין היבשה. שימוש לא זהיר בעדשות מכל הסוגים עלול לגרום לזיהומים קשים בקרנית עד כדי פגיעה לא הפיכה בראייה.

  הסרת משקפיים בלייזר היא החלופה הבטוחה לכל סוגי עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2018 כאב בזמן הרכבת העדשה על העין

  היי, בזמן שאני שמה את העדשה על העין מדי פעם אני מרגישה כאב חד שעובר לאחר כמה שניות אך לפעמיים ממשיך לכאוב לי לאורך היום אך כאב קטן בהרבה, רציתי לדעת אם זה בסדר ואם זה לא יכול לגרום בעיות רבות, בנוסף רציתי לדעת אם אתה ממליץ על ניתוח עיניים גם אם המספר שלי לא גבוה או שעדיף שלא?

  dali
  שלום רב,

  מומלץ לגשת לאופטומטריסט ולעבור שוב בדיקה להתאמה של עדשות המגע. יתכן שה base curve של העדשות לא מתאים לקמירות הקרנית שלך.

  ההתאמה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר כוללת מרכיבים רבים, ובהם יציבות המספר, מיפוי הקרנית, עוביט הקרנית, ומדדים רבים נוספים. עליך לפנות לבדיקת התאמה במכון להסרת משקפיים לייזר.

  אין כל ספק שהסרת משקפיים בלייזר בטוחה הרבה יותר מהמשך הרכבת עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2018 משקעים על עדשה מגע

  שלום פרופ’ סלומון,
  אני מרכיבה עדשות מגע חודשיות מסוג סיליקון היידרוג’ל. בחודשים האחרונים באופן קבוע מופיע משקעשמשבש את הראייה בעין אחת לאחר בערך שבוע של שימוש בעדשה. המשקע נמצע באזור האישון בצד החיצוני של העדשה ולא יורד עם תמיסת ניקוי.
  ניסיתי להשתמש בסבון של Bausch & Lomb, הוא הוריד את המשקע, אבל לא יכולתי להרכיב את העדשה לאחר מכן כיוון שזה הרגיש לי כחפץ זר ענק בעין , אולי תגובה אלרגית לסבון?
  יש סבון אחר או שיטה אחרת להסרת המשקעים מהעדשות ולמה הם מופיעים ורק בעין אחת?

  אודה על תשובתך

  eye-art13
  שלום רב,

  כן, בהחלט, יש שיטה יעילה מאוד. קוראים לה: הסרת משקפיים בלייזר...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/02/2018 התאמת מספר משקפיים לעדשות מגע

  אני מרכיבה משקפיים במספרים +6.25 ו 6.5 + האופטמטריסט המליץ לי להוסיף חצי מספר בעדשות המגע, האם זה הכרחי? האם לא מורידים חצי מספר כאשר עוברים להרכיב עדשות מגע?

  דנה

  3c0824baadbfe32d9d4387e6df6fc08e
  דנה שלום רב,

  מרחק עדשת המגע מהקרנית הוא 0 מ"מ בעוד שמרחק העדשה של המשקפים מהקרנית הוא 12 מ"מ. דבר זה מחייב תיקון של המספר בעדשות המגע ביחס למספר במשקפיים. מכיוון שקירוב העדשה אל הקרנית  גורמת להתרחקות המוקד של העדשה אל מאחורי הרשתית, הרי שצריך תוספת של כח לעדשה כדי לקרב את המוקד אל הרשתית כאשר משתמשים בעדשת מגע. במילים אחרות צריך תוספת של 0.50+.

  לעדשות מינוס נוסיף 0.50+ ואז נקבל מינוס קטן יותר (לדוגמא: במקום 4.00- נקבל 3.50-, ו לכן כאילו "מורידים" מספר, אבל מכיוון שזה עדשות מינוס למעשה הוספנו 0.50+).

  לעדשות פלוס נוסיף 0.50+ ואז נקבל פלוס גדול יותר (לדוגמא: במקום 4.00+ נקבל 4.50+).

  בשני המקרים בוצעה אותה פעולה...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/02/2018 צילינדר נמוך ועדשות מגע

  היי
  יש לי צילינדר נמוך בשני העניים כלומר (-0.5)
  ו- (-0.75) ולאחר חיפושים רבים באינטרנט לא מצאתי עדשות שמתאימות למספרים אלה של צילינדר הכל מתחיל מצילינדר ממש גבוה ,
  מה זה אומר לגבי? אם אני רוצה לרכוש עדשות זה יהיה ללא צילינדר או שיש פיתרון אחר לקבלת עדשות עם צילינדר נמוך ?
  תודה רבה

  HorusGallery_2x2
  שלום רב,

  כאשר הצילינדר נמוך מ- 1 ניתן להשתמש בעדשות מגע ללא הצילינדר. צילינדר נמוך מתוקן בד"כ ע"י עדשת המגע שיש בה רק את המספר הראשי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2018 כאבי עניים

  כברמעל 10 שנים שאני משתמשת בעדשות יומיות. בחודש האחרון העין דוחה את העדשה. אני מרגישה כאבים בעניים. לא דלקת פשוט כאב וסוג של סינוור. גם כשאני עוברת למשקפיים העניים עדיין כןאבות. לא עלה לי המספר.

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  ככל הנראה הגיע הזמן לזרוק את העדשות לצמיתות, ולבוא אלינו לבדיקת התאמה לקראת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2018 עדשות קשות נושמות וקרטוקונוס

  יש לי קרטוקונוס ב 2 העיניים, מתקדם יותר בעין שמאל.
  יש לי את העדשות כבר כמעט שנתיים ולאחרונה כל כמה ימים, עין שמאל (המתקדמת יותר) לאחר שמס’ שעות שהעדשות עלי אני מתחילה להרגיש שהעדשה לא נוחה לי בעין ומרגישה עיקצוץ, כשאני מסירה את העדשה העין אדומה מאוד!! ואפילו בקושי יכולה לפתוח אותה והעין דומעת מאוד. בבוקר כשאני קמה הכל בסדר. ויכולה לשים שוב את העדשה אך לאחר מס’ ימים זה שוב חוזר. בערך פעם בשבוע.
  מה יכולה להיות הסיבה? קראתי כמה שאלות ותשובות שענית עליהם פה באתר. הסיבה יכולה להיות שהעדשה כבר עשתה את שלה ויש בה הצטברות של לכלוך? וצריך עדשה חדשה?

  בת אל

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום בת אל,

  עדשות קשות צריך להחליף לאחר שנתיים לכל היותר. במשך הזמן הן צוברות משקעים של חלבונים ושומנים שמקורם בדמעות. משקעים אלו מצטברים על פני העדשה וגורמים לתגובה דלקתית אלרגית. עליך לפנות לאופטומטריסט שלך ולהתאים עדשות מגע חדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/02/2018 דלקת טורדנית עין

  אני מרכיב עדשות כמעט 20 שנה ובחודשים האחרונים הגיע דלקת שלא רוצה לעבור …שמתי טיפות משחות וכו… והדלקת לא עוברת….
  השאלה שלי האם יש פתרון או שחייב להפסיק להרכיב עדשות מגע …?

  איתי

  red-eyes
  שלום איתי,

  ככל הנראה אתה מפתח תגובה אלרגית לעדשות המגע, והגיע הזמן להפסיק את השימוש בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/01/2018 לא רואה טוב מהעדשות

  יש לי עדשות חודשיות שאני מרכיב אותם אחרי כמה דקות אני רואה בהם כמו טישטוש לבן רק אחרי שאני ממצמץ הראייה חוזרת ליראות טוב ואחרי כמה שניות בלי מיצמוץ זה חוזר, מה כבודו אומר על זה?

  גיא

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום גיא,

  יתכן שהעדשה לא מתאימה לך מבחינת הקמירות האחורית (Base Curve). מומלץ לגשת לאופטומטריסט שמיומן בהתאמת עדשות מגע ולבצע מחדש בדיקה והתאמה של עדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2018 עדשות צבעוניות לאישון מורחב

  ביתי נפצעה בעין ועברה ניתוחים רבים רוב הבעיות הסתדרו
  האישון נשאר מורחב והסינוור נורא המליצו לנו על עדשות צבעוניות שמצמצמות את האישון אנחנו מחפשים מומחה בתחום יש לך המלצה?

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  מומלץ להתקין עדשות מגע כהות (tinted) שבהן יש צבע כהה ואחיד על כל העדשה, ולא עדשה מצויירת עם פתח צר מכיוון שזה יקטין מאוד את שדה הראייה. עדשות מגע כאלו מותקנות ע"י כל אופטומטריסט העוסק בהתאמת עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/01/2018 צריבות חזקה מעדשות מגע חודשיות לראיה כולל צבע

  כשאני פותחת חפיסה של עדשות ומנסה להרכיב אותם מיד בעין ימין או לאחר שעתיים בערך יש לי צריבה חזקה בעין ימין בקצה החיצוני של העין באיזור הדמעות בעין שמאל אין לי בעיה בכלל זה מונע ממני לשים עדשות אי גורם לי לסבול ולגרש כשאני מרכיבה אותם

  אורלי

  large
  שלום אורלי,

  הגיע הזמן לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/01/2018 עין מציקה

  שלום אני לובש עדשות יומיות במשך כחודש והיום נפלה לי העדשה שטפתי אותה במים ושמתי אותה על העין היא המשיכה להפריע הורדתי לקחתי מי חמצן מחבר שטפתי שמתי שוב העדשה ממש הפריע לי והורדתי אותה אחרי כ 3-4 שעות והעין ממש הפריע לי ולא היה לי נח והעין טיפה אגומה מה לעשות

  hqdefault
  שלום רב,

  עדשה שנפלה צריכה להיזרק לאשפה, ולא להחזיר אותה לעין. כ"כ אין לשטוף עדשות מגע עם מי ברז, מכיון שהמים מהברז אינם נקיים ועלולים לגרום לזיהום של העדשה. השימוש במי חמצן מיועד לעדשות חודשיות או דו שבועיות, ואמור להתבצע בשני שלבים: השרייה של מספר שעות במי חמצן, וניטרול מי החמצן עם תמיסה אחרת לאחר הוצאת העדשה ממי החמצן. אם לא מבצעים ניטרול - מי החמצן בעדשה עלולים להזיק לקרנית.

  בקיצור: עשית שורה של טעויות שעלולות לגרום לפגיעה בעין. הצעתי לך - תפסיק להשתמש בעדשות מגע, ותבוא לבדיקת התאמה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר. זה יותר בריא לך והרבה יותר בטוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/12/2017 עדשות מגע לראשונה

  אתמול הרכבתי עדשות מגע (חודשיות) בפעם הראשונה, הורדתי אותם אחרי מספר דקות אבל עד עכשיו העינים שלי אדומות ויש לי גם קצת כאב ראש. השאלה מה זה אומר ומה עלי לעשות?

  ירוחם

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום ירוחם,

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר כמובן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2017 כאב בעיין

  היום בבוקר שמתי את העדשות ויש הרגשתי שכואב לי בעיין, הורדתי ישר את העדשות אבל הכאב לא נגמר..
  במהלך כל היום אני דומעת ובנוסף כואב לי לסגור את העיניים..
  חייבת לציין שאני כבר שנים עם עדשות ולא קרא לי מקרה כלכך כואב ולא נגמר מהבוקר
  מה אפשר לעשות?

  טל

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום טל,

  עליך לגשת בדחיפות לבדיקת רופא עיניים כדי לשלול זיהום בקרנית, או ארוזיה (פצע שטחי) של שכבת תאי האפיתל (תאי הציפוי) של הקרנית. מומלץ לגשת עם העדשות, עם מחסנית האחסון של העדשות ועם תמיסת החיטוי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2017 עדשות עם צילנדר של 0.5 ו- 1

  יש לי מספר של 7 וצילנדר של 0.5 בעין אחת ו1 בעין השניה.
  אני לא מוצא עדשות עם צילנדר כמו לשלי, אולי יש לך חברת עדשות להציע לי???????
  והאם זה קריטי שאני יקח עם צילנדר? האם הראייה שלי תינזק או שהמספר יגדל אם אני לא אקח עדשה עם צילנדר?
  תודה רבה על התשובה!!!!

  eye-art-photo
  שלום רב,

  לא הגיוני. לא חיפשת במקומות הנכונים. פנה לחנות אופטיקה ובקש מאופטומטריסט שיבדוק אותך, ושינפיק לך עדשות מגע עם המספר המתאים כולל הצילינדר שאתה צריך. ואם אין - הוא ידאג להזמין עבורך עדשות מגע מתאימות.

  וחוץ מזה - ניתוח הסרת משקפיים בלייזר יפתור אותך לצמיתות מהצורך לחפש כל הזמן עדשות מגע...

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/12/2017 גירוי בעין לאחר הרכבת עדשות מגע יומיות

  שלום, שלשום בערב הרכבתי עדשות מגע יומיות למספר שעות, ומאתמול אני מרגישה גירוי בעין אחת, התחיל בתור תחושת גירוד בעין, והמשיך בכך שהעין מאד דומעת, קצת אדומה, ואני מרגישה כל היום שרואה מטושטש בעין זו, כמו דרך מסך של דמעות. האם זה מחייב ללכת לרופא עיניים? או שיכול לעבור לבד? האם זו דלקת?

  סיון

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום סיון,

  עליך להיבדק בדחיפות ע"י רופא עיניים כדי לשלול מצב של זיהום בקרנית בגלל השימוש בעדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2017 נזק לעין על רקע מטאבולי

  שלום ד”ר.
  יש לי כלי דם מורחב בעין בצבע אדום, בולט מאוד.
  לאחר אבחנה של מומחה קרנית, הכלי דם אובחן כתוצאה מחוסר חמצן בעין לאחר לבישה ממושכת ואפילו שינה עם עדשות מגע רכות.
  הרופא אמר שאין מה לעשות עם הכלי דם הזה ואצטרך לחיות עימו.
  הדבר מפריע לי אסתטי מאוד ולפעמים הכלי כואב.
  השאלה היא כזו – האם באמת לא ניתן לעשות דבר ע”י מתן תרופות סטרואידים? לטשטש את הכלי??
  בתודה מראש על התשובה

  pixiecold-creative-make-up-15
  שלום רב,

  הדבר הכי הגיוני שצריך לעשות הוא להפסיק את השימוש בעדשות מגע לחלוטין, ובטח שלא לישון אתן!!! בנוסף ניתן לנסות טיפול מקומי עם טיפות סטרואידים למספר שבועות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/09/2017 תגובה אלרגית/דלקתית בעין אחת עם עדשות רכות

  שלום. אני מרכיבה עדשות ומשקפים לסירוגין שנים רבות. בשנה האחרונה בכל פעם שמרכיבה עדשה בעין ימין מתקבלת תגובה של העין תחילה בדמע וגם אחרי שמוציאה נהיית מעין דלקת עם הפרשות. ממה נובע הדבר? איך רק בעין אחת? ברצוני לציין שבעין זו יש לי חסימה חלקית של צינור ניקוז הדמעות. האם ניתן למצוא לכך פתרון ולהרכיב בכ”ז עדשות מדי פעם?

  מוריה

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום מוריה,

  חסימת ניקוז הדמעות גורמת להפרעה בסילוק תוצרי הדלקת האלרגית הנוצרים בתגובה לשימוש בעדשות מגע. תגובה אלרגית לעדשות מגע היא אחת מתופעות הלואי הנפוצות ביותר בשימוש ממושך בעדשות, והיא מגיעה לכל משתמשי העדשות - במוקדם או במאוחר.

  הפתרון היחיד הוא הפסקת השימוש בעדשות המגע לצמיתות, וחזרה למשקפיים או ביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר - שהוא בטוח יותר מהשימוש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2017 ניתוח לייזר

  שלום אני בת 20 ,ויש לי מכיתה ב׳ משקפיים אני כבר קרוב ל4 שנים מרכיבה עדשות מגע לסירוגין עם משקפיים ,אני כבר במספר -7 בשתי העיניים , אני מאוד רוצה לעשות לייזר האם זה אפשרי לעשות למרות שאני מרכיבה עדשות כי שמעתי שאי אפשר?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  אפשר בהחלט לעשות לך ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, אם המספר יציב, ואם בדיקת ההתאמה תקינה. השימוש בעדשות מגע אינו מהווה בעיה. למעשה - צעירים רבים שמרכיבים עדשות מגע בוחרים לעבור את הניתוח לאחר שהם לא יכולים או לא מעונינים להמשיך ולהשתמש יותר בעדשות אלו.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. 052-6741425.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/07/2017 SPK בשל שימוש בעדשות מגע

  שלום,
  בת 25 אובחנתי לפני כחצי שנה עם spk בעין שמאל בשל שימוש אינטנסיבי בעדשות מגע ויובש.
  מאז הפסקתי להרכיב עדשות מגע באופן יום יומי (הרכבתי רק אחת לשלושה ימים בערך,למשך לא יותר מ3 שעות, עדשות יומיות) והשתמשתי למשך שלושה חודשים בסיסטיין ג׳ל. איני מועמדת מתאימה לניתוח לייזר משום שהמספר שלי עדיין ממשיך לעלות. המצב של העין כעת הרבה יותר טוב, ללא התסמינים שחוויתי קודם לכן.
  האם אני יכולה להשתמש בעדשות מגע יומיות באופן קצת תדיר יותר מכרגע (לא לחזור לשימוש יום יומי לגמרי)?
  תודה.

  3d eye
  שלום רב,

  לא יודע. כדי לענות על שאלתך צריך לבדוק שוב את העיניים. אם בבדיקה ימצא שבקרנית יש עדיין ארוזיות נקודתיות באפיתל (SPKs) - אז לא מומלץ לחזור לעדשות מגע כלל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2017 נפיחות בעין מעדשת מגע

  שלום אני משתמש בעדשות כבר חמש שנים החלפתי לפני כבערך חודש לעדשות חודשיות ועכשיו התנפחה לי קצת העפעף הימני התנפח לי ואני טס לחו״ל מחר מה אני יכול לעשות בשביל להוריד את הנפיחות?

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  עליך להיבדק מיד ע"י רופא עיניים, כדי לוודא שלא התפתח זיהום בקרנית. כמובן שיש להפסיק מיד את השימוש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/06/2017 צריבה בעין

  שלום ד”ר סלומון,
  בד”כ אין לי בעיות בעיניים אך אציין כי אני שמה עדשות מגע באופן יומיומי כבר כ-8 שנים.
  ביום ראשון שמתי זוג חדש של עדשות חודשיות (מדובר באותן עדשות שאני תמיד שמה, פשוט עבר חודש והייתי צריכה להחליף) ולקראת יום שני בערב החלה לי מעין צריבה בעין שמאל באזור קו הריסים הפנימי באזור הקרוב יותר לאף. אין ממש נפיחות בחלק החיצוני של העפעף באזור הריסים אבל ניכר שיש באזור כלי דם מעט בולטים יותר לעומת העין השניה. כשניסיתי לשים את העדשה בעין הזאת אמנם הצלחתי אבל זה לקח כמה ניסיונות ודי שרף. כרגע אני פשוט מרגישה שמשהו מפריע לי כל פעם שאני ממצמצת (אבל לא תחושת חול בעיניים אלא מעין כבדות כזו מציקה ומעט כואבת) והאזור הפנימי על העפעף איפה שהריסים אדום יותר. ניסיתי לעשות קומפרסים ולשים טיפות עיניים וזה עזר לשפר את התחושה ובנוסף הפסקתי לשים את העדשות ועכשיו אני שמה משקפיים אבל רציתי לדעת האם זה נשמע לך משהו מסוכן? או שאולי זה פשוט יובש רציני בעין? מקווה שתוכל לעזור לי.
  בתודה מראש.

  דמעות1
  שלום רב,

  אם העדשות חודשיות, והשתמשת בהן יותר מחודש - את לא צריכה להיות מופתעת שיש תגובה דלקתית לעדשות. שימוש רשלני ולא הולם בעדשות המגע, כפי שאת ורבים אחרים עושים - מסכן את העיניים ועלול לגרום לזיהומים קשים, לתגובות אלרגיות, ליובש בעיניים ולנזקים רבים אחרים.

  הגיע הזמן להשליך את עדשות המגע לפח האשפה, ולעבור הסרת משקפיים בלייזר. ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בטוח יותר משימוש בעדשות מגע, ומפשר את בריאות העיניים בכך שהוא משחרר אותך לצמיתות מהשימוש בעדשות המגע המסוכנות.

  לחצי כאן למידע נוסף על הסיכונים בשימוש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2017 הסיכונים באי-החלפת עדשות מגע ?

  שלום רב. אני כבר שנה משתמש בעדשות מגע חודשיות – כלומר מחליף אותן פעם בשלושים יום.
  אתמול גיליתי שהעדשות ברשותי (מסוג acueve oasys hydragel) בכלל נועדו לשימוש דו-שבועי. חנות המשקפיים בה קניתי אותו אמרו לי שהן חודשיות והם שיקרו לי!!!
  רציתי לדעת מה הסיכונים בכך שהשתמשתי חודש בעדשות שהן דו שבועיות במשך יותר משנה כבר… ומה עליי לעשות עכשיו??
  תודה רבה מראש.

  458188-10-oh-brad
  שלום רב,

  הסיכונים בשימוש לא הולם בעדשות מגע כולל זיהומים בקרנית, תופעות אלרגיות ויובש בעיניים. עדשות מגע יומיות הן הרבה יותר בטוחות מעדשות דו-שבועיות או חודשיות.

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר יפתור אותך מהצורך להרכיב עדשות מגע כלשהן, ובכך יתרום רבות לבריאות העיניים. ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר הינם בטוחים יותר מהשימוש המתמשך בעדשות מגע.

  לחצי כאן למידע נוסף על הסיכונים בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2017 דקירות בעין עקב עדשות

  אני שמה מידי פעם עדשות מגע,לא באופן קבוע. לפני יום וחצי שמתי עדשות מגע. אחרי יום הרגשתי דקירות בעין ימין היא נהייתה אדומה ודומעת המון,מלווה גם בתחושת צריבה חזקה עד כדי כך שאני לא מצליחה באותו רגע לפתוח את העין.
  (יש מצב שהזדהם לי בגלל שהיה לי שאריות איפור על האצבע ולא שמתי לב?)
  ברור שלא חזרתי לשים את העדשות אני עם משקפיים.
  האם זה אמור לעבור ולהירגע מאליו? או ללכת לבדוק?

  eye-art13
  שלום רב,

  יתכן שיש משקעים או לכלוך על העדשה, ולכן התפתחה תגובה דלקתית קשה בעין ימין. אם אלו עדשות חודשיות - תזרקי אותן ותשתמשי בעדשות חדשות. יתכן שתמיסת החיטוי אינה תקינה או פגת-תוקף, ומומלץ להחליף גם אותה.

  אבל האפשרות הבטוחה והיעילה ביותר בשבילך היא לעבור הסרת משקפיים בלייזר. מדובר בהליך בטוח, שיביא בסופו של דבר ליותר בריאות לעיניים שלך, מכיוון שלא תזדקקי יותר לעדשות מגע. הסרת משקפיים בלייזר היא הרבה יותר בטוחה מהשימוש בעדשות המגע. השימוש בעדשות מגע כרוך בסיבוכים רבים ובסכנות משמעותיות לעיניים.

  לחצי כאן לסרטון על הסכנות בשימוש בעדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2017 שימוש חוזר בעדשות מגע לאחר אבצס

  היי, אני מרכיב עדשות מגע קרוב ל15 שנה, לפני כ4 ימים(יום שני) קמתי עם דלקת בעין ימין, הסרתי עדשה,בגלל שאני מספר -12 בעיניים בקשתי תור דחוף גי אין לי משקפיי ראיה והלכתי לרופא עיניים במרפאתי למחרת, בבדיקה הראשונית הוא הפנה אותי למיון שם גילו שיש לי אבסס והתפתחות כלי גם בקרנית , קיבלתי טיפול אנטיביוטי ״פוסיתלמיק״ ו״ויגהמוקס״ היום הייתי בביקורת(יום חמישי) וברוך השם יש שיפור ונקבע לי ביקורת חוזרת ליום ראשון
  שאלתי אם יש סיכוי לחזור לעדשות מגע, רגילות, אין לי יכולת להרכיב משקפיים במספר כזה אני סובל מחוסר ריכוז וגם בדיקוק הגבוה ביותר 1.74 העדשה נראית נוראית , לא מחמיאה ולא נוחה
  אשמח לייעוץ
  תודה רבה

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום ליאור,

  אסור בשום אופן לחזור לעדשות מגע אם יש זיהום פעיל בקרנית!!! עלייך להיות במעקב הדוק של רופא עיניים, רצוי מומחה לקרנית. רק לאחר החלמה מלאה של הכיב, תוכלי לחזור לעדשות, וכמובן לעדשות חדשות ולא אלו בהן השתמשת כשהזיהום התפתח.

  במקביל חייבות להיות לך משקפיים לגיבוי למקרה של דלקת או זיהום בקרנית. כל הטיעונים שהזכרת נגד השימוש במשקפיים הם חסרי חשיבות ולא לעניין. בשלב זה - אסור לך לחזור לעדשות מגע בגלל הזיהום, אך אין לך משקפיים לגיבוי, כך שהמצב שלך לא תקין.

  בהמשך, לאחר החלמת הכיב בקרנית, מומלץ לפנות למכון להסרת משקפיים בלייזר, ולבדוק אם את מתאימה לניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2017 להחליף לעדשות?

  שלום,
  אני בת 14 ואני כבר מרכיבה משקפיים במשך 4 שנים.
  אני מעוניינת להחליף את המשקפיים שלי בעדשות, אבל אני לא יודעת אם בגיל שלי זה מומלץ.
  אשמח לשמוע את דעתך.
  תודה מראש.

  אופיר

  קשתית כחולה
  שלום אופיר,

  ניתן להשתמש בעדשות מגע אם את אחראית, יכולה לשמור על הגיינה בטיפול בעדשות המגע, להקפיד לשים אותן לתקופה סבירה במהלך היום, לא לישון איתן, לא לשחות איתן, ואם העדשות חודשיות או דו שבועיות - לשים אותן בלילה בתמיסת חיטוי מיוחדת. יש לקנות אותן אצל אופטומטריס מוסמך ולא ברשתות הפארמה או המרכולים, ולקבל הדרכה מהאופטומטריסט/ית על אופן השימוש הנכון בעדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2017 הוצאת עדשות מגע מהעין

  שלום, התחלתי להשתמש בעדשות מגע בשבועיים האחרונים ולפני מס׳ ימים נאבקתי להוציא את העדשה מהעין עד שהצלחתי והעין נהייתה אדומה. מאז אין אדמומיות ואין כאבים אך אני מרגיש שאני רואה פחות טוב בעין הזו. וגם אני מרגיש חוסר נוחות בעין והיא קופצת . מה זה יכול להיות? האם פצעתי את העין ? כדאי להיבדק?

  hqdefault
  שלום רב,

  יתכן שפצעת את שכבת תאי האפיתל שמצפה את הקרנית תוך כדי הניסיונות להוצאת העדשה. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2017 שימוש בעדשות מגע לאחר תסנין בקרנית

  שלום,
  בת 23 מרכיבה עדשות מגע יומיות ומקפידה על הגיינה. לפני ארבעה ימים הרגשתי כאב בעין, הורדתי ישר את העדשה ושמתי לב על כתם לבן קטן ליד האישון. מיד פניתי לרופא עיניים שהבחין בתסנין בגודל 0.1 מ”מ על הקרנית והתחלתי טיפול אנטיביוטי. היום הייתי בביקורת ונאמר לי שהמצב משתפר ושאמשיך את טיפול עם הטיפות עד הביקורת הבאה.

  השאלה שלי היא כזאת : במידה ויהיה ריפוי מלא ללא כל סיבוך, אוכל להמשיך להשתמש בעדשות מגע ? או once יש זיהום בקרנית כדאי להיפרד מהן לתמיד?
  תודה רבה.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  במילה אחת: כן.

  בשתי מילים: כן, בהחלט!!!

  ביותר מילים: עדשות מגע מסוכנות לבריאות העין. הן גורמות לדלקת אלרגית כרונית, ליובש בעיניים, לצמיחת כלי דם בקרנית, לנפילת העפעף העליון עם השנים, והמסוכן מכל - זיהום בקרנית. זיהום בקרנית הוא מצב שמסכן את שקיפות הקרנית ועלול לגרום לפגיעה קשה ולא הפיכה בקרנית ולירידה קבועה בראייה. ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר מצד שני הם בטוחים ויעילים (קיים כבר למעלה מ-30 שנה), ועל כך תעיד הספרות הרפואית המדעית העניפה. אין כל ספק כיום שניתוח להסרת משקפיים בלייזר מהווה חלופה בטוחה ובריאה לעדשות המגע המסוכנות.

  את מוזמנת אלינן לבדיקת התאמה. 052-6741425 או 1800-200-222 (לבחירתך 2 מרכזים: ברמת גן במתחם הבורסה בבית גיבור, ובירושלים בגן הטכנולוגי מלחה).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2017 עדשות מגע

  היי אני תמר, בת 28, עם קוצר ראיה גבוה. -16 ו-3 צילינדר. (לא מדוייק אבל בערך).
  עד היום השתמשתי בעדשות מגע רכות תלת חודשיות, אבל מאחר והן אינן יושבות לי טוב בעין והן זזות (מבחינת הצילינדר, וזה גורם לראיה לא חדה), האופטימטריסט שלי הציע עדשות סקלריות על אף שאין לי קרטקונוס. (כדי להביא לראיה יותר חדה, ויותר חמצן לעין מעדשות רכות).
  אני לא ממש מבינה בכל סוגי העדשות ורציתי לשאול האם יש משמעות או חסרונות לשימוש בעדשות סקלריות לאדם בריא כמוני? (אך עם קוצר ראיה מאוד גבוה)
  האם ישנה עדיפות במקרה כזה להשתמש בעדשות קשות אחרות? חשובה לי הנוחות ואני יודעת שסקלריות נוחות כמו עדשות רכות.

  imagesVKG44TBD
  שלום רב,

  עדשות מגע סקלרליות יכולות להיות פתרון טוב יותר עבורך מעדשות קשות. הן נותנות ראייה איכותית יותר ממרבית סוגי העדשות האחרות. הן לא נוגעות בקרנית ובכך לא גורמות לחיכוך ופציעה של אפיתל הקרנית כמו עדשות קשות רגילות. הנוזל שנמצא בין העדשה הסקלרלית והקרנית נותן מענה מסויים לתופעת היובש הנגרמת כתוצאה משימוש בעדשות אחרות. צריך אמנם להתרגל להן, ולדעת כיצד להרכיב ולהסיר אותן, וגם תהליך ההתאמה יותר ארוך, אך כל אלו כדאיים.

  לחצי כאן לקישור לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע סלקרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/05/2017 מיפוי קרנית

  שלום רב.
  אני מרכיבה עדשות מגע מיני סקלרליות.
  האם יש צורך להודי את העדשות בין 10 ימים לשבוע לפני בשיקת מיפוי קרנית?
  תודה

  שיר

  untitled
  שיר שלום רב,

  מומלץ להסיר את העדשות זמן רב ככל שאת יכולה. אין צורך ב-10 ימים, וגם 3 ימים ללא עדשות יכולים לתת מושג די מהימן על הטופוגרפיה של הקרנית. יחד עם זאת מומלץ לשמור על עקביות במשך הזמן שאת מפסיקה את העדשות לפני בדיקות מיפוי, ולהקפיד שתמיד יהיה זה אותו פרק זמן, כדי שניתן יהיה לבצע מעקב ולהשוות בין בדיקות חוזרות לאורך הזמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2017 אני משתמש בעדשות כבר 3 שנים

  ועכשיו שאני שם את העדשות אני מרגיש לחץ בעניים. אולי זה קשור לתמיסה

  untitled
  שלום רב,

  אולי. אבל מה זה משנה? פשוט תפסיק להשתמש בעדשות מגע, ובוא לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. לא תזדקק יותר לעדשות מגע, העיניים יהיו בריאות יותר ללא העדשות, ותהיה לך ראייה טובה יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 ממשקפים לעדשות מגע

  הי פרופסור
  ההייתי רוצה לדעת איך מהמרים את המספרים שבמשקפים לעדשות מגע רכות?
  עם צילינדר או בלי צילינדר.
  בכבוד רב

  imagesVKG44TBD
  שלום רב,

  צילינדר של 0.25 אין צורך לשים בעדשת מגע. צילינדר של 0.5 ניתן לשים בעדשה, אך אפשר גם לא לשים, ובמקומו להוסיף 0.25 למספר (לדוגמא: מספר של 4- עם צילינדר 0.5- ניתן לשים במקום זה 4.25-). החל מצילינדר של 0.75 ומעלה כדאי להכניס את הצילינדר במלואו לעדשה.

  המספר עצמו בעדשת מגע בד"כ נמוך ב 0.25 - 0.50 ביחס למספר במשקפיים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/04/2017 מספר שונה במשקפים ובעדשות מגע

  שלום,
  לרוב אני עם עדשות והחלפתי לאחרונה את המספר ל2:25 לאחר בדיקה אצל רופא עיניים. תחילה הוא אמר לי שרבע מספר לא משנה ושאני לא חייבת להחליף אך אחרי תקופה שהרגשתי שאני לא רואנ מספיק טוב החלפתי והבעיה נפתרה. כעת אני רוצה להחליף גם את המשקפיים שלי ל2:25 בשתי העיניים ובחנות עושים את העדשות למשקפים רק לפי מרשם הרופא. מהסתכלות חוזרת במרשם,למרות השיחה עם הרופא, הבחנתי כי בעין אחת רשום 2.25 ובשניה 2.50.
  שאלתי היא אם אני נשארת עם עדשות מגע על 2.25 בשתי העיניים ובמשקפיים יהיה לי מספר שונה וגדול יותר האם זה יפגע לי בעיין?

  eye-art-photo
  שלום רב,

  המספר בעדשות המגע צריך להיות נמוך ב 0.25 דיופטר ביחס למספר בעדשות המשקפיים. זאת מאחר והמרחק בין עדשות המשקפיים לקרנית (14-12 מ"מ) שונה בהשוואה למרחק בין עדשת המגע לקרנית (0 מ"מ).

  טיפ קטן: מומלץ לבצע את המרשם למשקפיים אצל אופטומטריסט, ולא אצל רופא עיניים, ולהזמין את העדשות למשקפיים ואת עדשות המגע אצל אותו אופטומטריסט.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/03/2017 מספר שונה במשקפיים ובעדשות מגע

  שלום,
  יש לי צילינדר מס׳ 1 בעין אחת. עד היום הרכבתי מספר שנים עדשות מגע ללא צילינדר וראיתי טוב. לאחר בדיקה שעשיתי לאחרונה כיוון שהתחלתי לראות פחות טוב (גם עם משקפיים) נאמר לי שהמספר אכן עלה, אך רק בעין ללא הצילינדר. בעין עם הצילינדר המספר נשאר -2.25 אך נאמר לי שעלי להרכיב עדשות מגע של -3 בעין זו כיוון שהעדשה ללא צילינדר והמספר הגבוה ״מחפה״ על כך.
  האם אכן יש צורך במספר גבוה משמעותית כפי שצוין למרות שעד היום ראיתי מצוין גם בעדשות ללא צילינדר?
  תודה

  crazyeyeartcover_Slide
  שלום רב,

  עדשות מגע ללא צילינדר יכולות לפעמים לתת מענה לעין עם צילינדר. זאת מכיוון שעדשת המגע יוצרת משטח סדיר יותר של הקרנית, ומתקנת את הקמירויות השונות של הקרנית. השימוש במשקפיים מחייב תיקון מלא של הצילינדר, או לחילופין - מספר גבוה יותר שנותן מענה חלקי לצילינדר. ההתאמה הסופית נעשית על פי בדיקת הרפרקציה הסובייקטיבית. יש אנשים שמעדיפים במשקפיים את התיקון המלא עם הצילינדר, ויש כאלה שלא אוהבים את הצילינדר ומעדיפים מספר מעט יותר גבוה במקומו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/03/2017 קרטוקונוס

  שלום רב. הובחנתי כחולה קרטוקונוס בשני העיניים. בעקבות האבחון עברתי השתלת טבעת וקרוסלינק בעין ימין וכעת זקוק לאותו תהליך גם בעין שמאל. הבע”י שהביטוח לא מוכן להשתתף בעלות הטיפול למרות שמימן את הטיפול הראשון. לטענתם קיימים טיפולים אחרים שיכולים לעזור. ניסיתי הרכבת עדשה אך סבלתי מאוד איתה. האם קיים משהו נוסף שאוכל לנסות? תודה מראש

  אלעד

  AA_Giant_Eyeball_IndividualPage
  שלום אלעד,

  הטיפול לקרטוקונוס בשלב שבו הוא מתפתח הוא אכן קרוס לינקינג, והתאמת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס לאחר מכן. השתלת טבעות היא אפשרות נוספת, שלא כל קרטוקונוס מתאים לה, ושהתוצאות שלה אינן תמיד צפויות או מובטחות. יש לזכור לעיתים צריך להשתמש בעדשות מגע גם אחרי השתלת טבעות.

  המלצתי היא לבצע לפחות קרוס לינקינג לעין השניה בהקדם האפשרי. בהמשך מומלץ לנסות התאמת עדשות מגע מיוחדות כגון עדשות סקלרליות או מיני-סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2017 עדשות מגע

  היי, הרכבתי עדשות מגע לאירוע וכשחזרתי הביתה שכחתי להוציאן והלכתי לישון איתן למשך 12 שעות. כעת אני רואה מטושטש גם כשאני מרכיבה משקפיים ואני רואה איתם כאילו אני בלי משקפיים. איזה נזק גרמתי לעיניים? תודה.

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  שימוש ממושך בעדשות מגע גורם ללחץ של שכבת תאי האפיתל ולעיתים גם לבצקת בקרנית. התוצאה היא עיוות בצורת הקרנית וכתוצאה - ירידה בראייה. בד"כ תופעות אלו חולפות תוך מספר שעות לאחר הפסקת השימוש בעדשות. אם יש גם כאב ואודם בעין, יתכן שנגרם זיהום בקרנית. בכל אופן מומלץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2017 שינה עם עדשות מגע

  נרדמתי בטעות למשך לילה שלם עם עדשות מגע יומיות ובבוקר כשקמתי הוצאתי אותן אך עין שמאל כאבה לי מאוד כשהזזתי אותה לצדדים ואני רואה בה מטושטש אולם עין ימין בסדר ואני רואה בה כרגיל. עבר כבר שבוע והכאב בעין עבר מעט אך הטשטוש לא. יכול להיות שגרמתי נזק בלתי הפיך לעין?

  מעיין

  eye-art13
  שלום מעיין,

  אסור לישון עם עדשות מגע!! שינה עם עדשות מגע עלולה לגרום לזיהומים קשים בקרנית. עלייך להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 212

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.