להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • משקפיים

  עדשות המשקפיים יכולות להיות עדשות מרכזות (עדשות פלוס, לתיקון רוחק ראיה, היפראופיה) או עדשות מפזרות (עדשות מינוס, לתיקון קוצר ראיה, מיופיה). מקדמי השבירה השונים של העדשות מאפשרים הכנת עדשות דקות יחסית גם במספרים גבוהים. עדשות רב-מוקדיות יכולות לתת מענה לראיה לקרוב ולרחוק באנשים עם פרסביאופיה (זוקן ראיה). ציפויים שונים לעדשות מאפשרים להתגבר על שריטות, החזרי אור, קרינה אולטרה-סגולה ולחות.

  נכתב ע”י ד”ר ניר ארדינסט

  אינדקס (מקדם) השבירה של חומר גלם – הכל עניין של מהירות

  מהירות האור בריק או בואקום (חלל ללא אויר כמו בחלל החיצון) הינה הגבוהה ביותר. בכל תווך אחר שהאור ינוע בו, מהירותו תרד. כאשר האור נע בין תווך אחד לשני (למשל בין ריק למים), הוא ישנה את מהירותו וכתוצאה מכך גם את כיוונו. דוגמה מצוינת לכך היא בביקור בחוף הים באמצעות אופניים. כאשר רוכבים על אופנים על הכביש המהירות גבוהה (מקביל למשל למהירות האור בריק). כאשר יורדים לחוף הים מהכביש, ונכנסים לחול המאט את מהירות הנסיעה, גלגל האופניים מיד “נשבר”. הפנייה אל החול מקבילה למעבר  מתווך שמהירות האור בו גבוהה, לתווך שמהירות האור בו פחות גבוהה (כל תווך אחר שאינו ריק).

  מדידה וחישוב אינדקס השבירה של העדשה

  כאמור מהירות האור בתווך מסוים תמיד קטנה ממהירות האור בריק. היחס בין מהירות האור בריק ובין מהירותו בתווך העדשה נקרא “אינדקס השבירה של העדשה” (n). בגלל שהאור הנראה מכיל ספקטרום של אורכי גל שונים, נגזר מכך שכל אורך גל ישבר באופן שונה בעדשה: אורך גל קצר (כמו צבע כחול) נשבר חזק יותר מאורך גל ארוך (כדוגמת צבע אדום). לכן מודדים את מקדם השבירה של העדשה לפי אורך הגל הצהוב.

   היסטוריה של העדשות למשקפיים

  תמונה 1. קריקטורה של הצייר ג'ון פיליפ קמבל (1757-1823), מראה אדם עם משקפיים גדולות שדרכן נשקף מראה של תיאטרון.

  תמונה 1. קריקטורה של הצייר ג’ון פיליפ קמבל (1757-1823), מראה אדם עם משקפיים גדולות שדרכן נשקף מראה של תיאטרון.

  עדשות  לרוחק ראייה (פלוס) היו עדשות פשוטות מגדילות (בדיוק כמו זכוכית מגדלת). הן היו עשוית מאבן קריסטלית, והיו נפוצות החל מסביבות 710 לפני הספירה. ממצאים שונים הראו שבעדשות אלו השתמשו כדי להדליק אש מאור השמש. עדשות אלו נועדו להגדלה בלבד של עצמים אצל ליקויי ראייה, והיו נוהגים לאחוז אותן ביד. המשקפיים עצמן כפי שהן מוכרות לנו היום (עם עדשות ממוסגרות) פותחו באיטליה לפני כ- 750 שנים.

   סוגי עדשות משקפיים (עדשות אופתלמיות)

  עדשות אופתלמיות הן המונח המקצועי שפירושו עדשות המשקפיים. לעדשות אופתלמיות חשיבות עליונה באיכות הראייה, ותמיד יש להתאימם על פי צורכי הנבדק, עיסוקו ומשקפיו. קיימות מספר קבוצות של עדשות משקפיים, והן נחלקות על פי סוג חומר הגלם ומספר המוקדים שיש בעדשה.

  סוג חומר הגלם: זכוכית או פלסטיק

  עדשות משקפיים מזכוכית

  בעבר עדשות המשקפיים היו עשויות מזכוכית. עם השנים הפולימרים הפלסטיים המתקדמים תפסו את מקומן. עדשות זכוכית אינן בטוחות, הן כבדות יותר, ולמעשה נמצאות כל העת בסכנת שבירה.

  עדשות משקפיים מפלסטיק

  עדשות הפלסטיק למשקפיים הן פולימרים סינתטיים מפלסטיק. פולימרים אלו הם פולימרים תרמו-פלסטיים (פולימר שניתן לעיצוב בטמפרטורה מסוימת ונהפך למוצק לאחר הקירור). הפולימרים התרמו-פלסטיים של העדשות האופתלמיות הם חומרים קלים, קשיחים, אינם נשברים בקלות, ובעלי שקיפות מצוינות. אולם חסרונם העיקרי הוא שהם נשרטים בקלות רבה.

  מספר המוקדים: חד מוקדי או רב מוקדי

  חד-מוקדי – מוקד יחיד בלבד. עדשות המשמשות לראייה לרחוק או לראייה לקרוב או טווח ביניים (מחשב). כלומר, העדשות מקנות טווח יחיד בלבד מבין השלושה לפי בחירת הנבדק.

  רב-מוקדי (מולטיפוקל) – עדשות בעלת מוקדים רבים המקנים יכולת ראייה לשלושה טווחים עיקריים: רחוק, ביניים וקרוב. עדשת דו-מוקדית (ביפוקל) גם שייכת למשפחה זאת אך השימוש בהן זעום ביחס לעדשות המולטיפוקל.

  עובי העדשה ובחירת העדשה

  בדרך כלל עובי העדשה מושפע על ידי מקדם השבירה של העדשה , וככל שמקדם השבירה יהיה גדול יותר העדשה תהיה דקה יותר. מקדם השבירה הגבוה משמש אותנו להפחתת העובי ההיקפי בעיקר בעדשות מפזרות (מינוס; משמשות לתיקון קוצר ראיה), להבדיל מעדשות מכנסות (פלוס; משמשות לתיקון רוחק ראיה) בהן עובי העדשה הינו מרכזי. מיסוך עובי העדשה יתאפשר אם דופן המסגרת גדול וגודל המסגרת הינו קטן. גורמים אלו יעילים ביותר לעדשות לקוצר ראייה גבוה. בעדשות לרוחק ראיה (פלוס) הפרמטר העיקרי להפחתת העובי הוא קוטר העדשה הנגזר מגודל המסגרת. לכן, מקדם השבירה הגבוה ביותר ייתן תוצאות אסתטיות מרביות במרשמי רוחק ראייה גבוהים, ומרשמי קוצר ראייה גבוהים עם קוטרי עדשה גדולים.

  חומרי גלם ועובי העדשה

  חומר הגלם הסטנדרטי לעדשות אופתלמיות הוא CR-39 (אינדקס 1.49). זהו חומר המורכב מדיגליקול קרבונט (אמוניום פחמני). ראשי התיבות המסחריים של הפלסטיק CR-39  מקורם בשם של חברת קולומביה רזיין, יחד עם ניסיון מספר 39,  שבו יצרו את הפולימר. עדשת CR-39, שנהוג לקרוא לה גם עדשת אינדקס 1.5, היא עדשת הפלסטיק העבה ביותר.

  תמונה מס. 2 - מקדמי שבירה של עדשות אופתלמיות על פי גודל המרשם.

  תמונה מס. 2 – מקדמי שבירה של עדשות אופתלמיות על פי גודל המרשם.

  עדשה דקה יותר היא עדשה עם אינדקס שבירה גבוה יותר של 1.56. עדשות עם אינדקס של 1.5 וגם 1.56 עשויות מחומרי גלם שבירים, ולכן אינם מומלצים לילדים, או למסגרת פתוחה (חצי מסגרת), או למסגרת ברגים (ללא מסגרת). חומר גלם דק יותר אך עמיד ביותר בפני שבר הוא פוליקרבונט (אינדקס 1.58-1.59). חומר זה מומלץ לעדשות משקפיים אצל ילדים בגלל עמידתו וחזקו הרב. עדשות למשקפיים בעלי אינדקס 1.6 או 1.61 הן עדשות משקפיים דקות ופופולאריות מאוד למסגרות ברגים. במרשמים גבוהים (מספר משקפיים מעל 6.00) מומלץ להתאים עדשות למשקפיים בעלי אינדקס של 1.67, ובמרשמים גבוהים מאוד מומלץ להתאים עדשות למשקפיים בעלי אינדקס של 1.74 או 1.76 הנחשבות כיום לדקות ביותר.  להתאמת אינדקס העדשה בהתאם למספר המשקפיים – ראו תמונה מס’ 2.

  הבדלים גדולים במספרים (מרשמים) של העיניים

  הבדל במרשמים או המספרים בין העיניים (כאשר מרשם או מספר של עין ימין גדול בהרבה מעין שמאל או להפך) נקרא אנאיזומטרופיה  (Anisometropia). במצב כזה יש 2 בעיות, הנובעות מהמספר השונה של העדשות: בעיה אחת היא אפקט ההגדלה למשתמש במשקפיים, השונה בין 2 העיניים; והשנייה היא ההיבט האסטתי – בו העיניים נראות בגודל שונה למתבונן מהצד. להיבט האסתטי האופטומטריסט יכול בקלות למצוא פתרון יצירתי ע”י מרשם של אינדקסים שונים לעדשה בכל עין. אבל אפקט ההגדלה לא יעלם. כאשר הנבדק יעמוד מולנו נבחין בגדלי עיניים שונים: בעין בעלת המרשם היותר שלילי (יותר מינוס או פחות פלוס) העין תראה קטנה יותר מהעין השנייה, וכך גם הפוך (העין תהיה גדולה יותר בעין בעלת המרשם החיובי יותר). למקרה של הבדלים גדולים במספר/מרשם בין העיניים – עדשות מגע הינן הפתרון המושלם. עדשות מגע ימנעו לחלוטין את אפקט ההגדלה או ההקטנה הנובעים מהבדלי המרשמים בין העיניים. מחקרים רבים הראו שאם ההבדל גבוה, עדשות המגע יגרמו לראייה פונקציונלית טובה יותר הכוללת פחות עיוותים (במרשמים גבוהים במשקפים נכנסים עיוותים לעין), מניעת דיכוי (לרוב בעין עם המרשם הגבוה המוגדרת כעין ה”חלשה”), שדה ראייה רחב יותר, וראיית עומק טובה יותר שעדשות המגע מקנות. 

  ציפויים של עדשות אופתלמיות

  ציפוי נגד שריטות: כאמור, חומרי הגלם הפלסטיים של העדשות אינם עמידים לשריטות. את חומר הגלם מצפים בציפוי קשיח המקנה לעדשות הגנה מסוימת כנגד שריטות, אך אינו מונע אותם.

  ציפוי אנטי רפלקס: לעדשות פלסטיק שאינן דקות (בעלי אינדקס של 1.5) יש החזר אור של 8 אחוזים. כלומר, 92% עובר את העדשה ומגיע לעין, ואילו 8% מהאור מוחזר. הציפוי זה לא רק חשוב לתהליך הראייה אלא גם בהיבט האסתטי.  באינדקסים גבוהים אחוזי ההחזרה גבוהים בהרבה ולכן הציפוי חיוני ביותר.

  ציפוי חוסם קרינה אולטרה-סגולה (UV): ציפוי הנועד לחסום את הקרינה האולטרה-סגולה (UV). הציפוי נמצא כיום כסטנדרט בעדשות למשקפיים. הציפוי חשוב מאוד להגנה על העין, אך כמובן אינו מונע חדירה של קרינה אולטרה-סגולה מהצד.

  ציפוי דוחה לחות – הידרופובי: ציפוי דוחה לחות ומים. שכבת ציפוי זאת מונעת הצטברות לחות ומים על גבי משטח העדשה.

   

  דף זה נכתב ע”י ד”ר ניר ארדינסט.

   

   

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  21/05/2021 פרופיל עם צילינדר

  עשיתי צו ראשון, נתבקשתי לעשות מיפוי קרנית לשלול קרטוקונוס, הבדיקה תקינה. איזה פרופיל יכול להיקבע לי (מספרים נמוכים והצילינדר 2 ומשהו) . והאם צריך להתייצב שוב בלשכה או רק להכניס את התשובה לאזור האישי?

  3020
  שלום רב,

  המספרים שלך מתאימים לפרופיל 82.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2020 תופעות לוואי בהרכבת משפקיים מולטיפוקל חדשים

  שלום רב, אני בת 54. קניתי משקפי מולטיפוקל לפני כחודש. אני לא מצליחה להרכיב את המשקפים במשך הרבה שעות היות ויש לי מידי פעם כאבים חזקים בעין שמאל או ימין. לכן אני מרכיבה את משקפי הראיה שלי ומשקפי המולטיפוקל לסרוגין. לפני יומיים ביום כיפור התפללתי מסידור שעות רבות ללא משקפים.(היות ואני רואה לקרוב) והרגשתי “טיקים”(מצמוץ לא רצוני של העין). בתדירות רבה בעין ימין. כדי להפסיק את ה”טיקים” הרכבתי שעות רבות את משקפי המולטיפוקל. ה”טיקים” פחתו. ובמקומם לאחר שעה. התחילו לי כאבי עיניים חזקים. הכאבים פסקו לאחר שחזרתי להרכיב את המשקפים הרגילות שלי. שאלה: האם הכאבים יהם טבעיים לתהליך ההסתגלות למשקפים? או שכדאי להפסיק לנסות להרכיב משקפים מולטיפוקל. אילו תרגילים אפשר לעשות כדי להרגיע את העיניים?
  תודה רבה

  picasso109
  שלום רב,

  ככל הנראה התיקון בעדשות במשקפי המולטיפוקל אינו נכון, ומומלץ לגשת לאופטומטריסט שלך לבדיקה מחודשת, או לגשת לאופטומטריסט אחר.

  בכל הנוגע לשימוש במשקפי מולטיפוקל מול משקפיים לרחוק / משקפי קריאה - זה תלוי בצרכי העבודה והחיים שלך. משקפי מולטיפוקל מתאימות למי שזקוק לשילוב תכוף של קרוב ורחוק (לדוגמא: פקיד בבנק, רואה חשבון, עורך דין וכו' - שצריכים לקרוא מסמך, לעבוד עם מחשב, ולדבר עם לקוח מעבר לשולחן העבודה או שולחן הישיבות בו זמנית). משקפי קריאה לחוד ורחוק לחוד מתאימות למי שצריך לקרוא טקסטים ארוכים לאורך זמן (כמו בדוגמא שציינת בשאלתך של תפילה ממושכת המחייבת קיראה של טקסטים ארוכים למשך זמן רב).

  אם את יכולה לקרוא ללא משקפיים, ככל הנראה בגלל שיש לך קוצר ראייה נמוך (כמו 2- או 3-) שמנוטרל ע"י המספר לקרוב (2+), אז תנסי להמשיך בקריאה ללא משקפיים.

  אפשרות נוספת היא לבצע הסרת משקפיים בלייזר עם תיקון מלא לרחוק בשתי העיניים, ואז תזדקקי רק למשקפי קריאה, או לבצע הסרת משקפיים בלייזר בשיטת mono-vision עם תיקון מלא בעין אחת ותיקון חלקי בעין השנייה שמשאיר לך 2-, ואז יתכן שלא תזדקקי כלל למשקפיים.

  "תרגילים" כדי "להרגיע את העיניים" לא יעזרו לך כלל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2019 סחרחורת עקב חזרה למשקפיים מינוס 17

  מזה 18 שנים הרכבתי עדשות מגע עקב מספר גבוה במיוחד [בשנים האחרונות הוא עמד על מינוס שלוש עשרה ] עקב סיבוכים שונים חזרתי למשקפיים, בבדיקה התברר שהמספר עלה ממינוס 15 למינוס 17 [העדשות מגע היו 13 כפי שהומלץ אז ] אך מעת שחזרתי למשקפיים [לפני כמה ימים] קבלתי סחרחורת והפרעה בריכוז נראה לי שזה בגלל החזרה למשקפיים אחרי כל כך הרבה שנים עם עדשות מגע ועוד למספר גבוה כל כך, כידוע סוג הראיה במשקפיים אחרת מעדשות מגע, השאלה האם התאוריה נכונה ואם כן כמה זמן זה יימשך והעיקר מה אפשר לעשות כדי להחלים מזה?

  hidden_eye
  שלום רב,

  הסיבה להפרעות בראייה היא המעבר הפתאומי מ 13- ל 17-. כ"כ יתכן שהבדיקה לא מדוייקת, והמספר האמיתי שלך אינו 17-. מומלץ לחזור על הבדיקה אצל אופטומטריסט אחר, ולנסות להרכיב מספר מעט נמוך יותר ממה שאתה צריך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/08/2019 עדשות ומשקפיים הבדלי ראייה

  היי
  אני מרכיבה עדשות ובמקביל משתמשת לפעמים במשקפי הראיה חייבת לציין שיש הבדל בינהם מבחינת איך שזה מראה לי את הסביבה, יש לי מספרים גבוהים מינוס 7.5 ונימוס 8
  השאלה שלי היא מה יותר ראליסטי כי שאני עם משקפיים אני רואה את הסביבה יותר קטנה מאשר עם העדשות שנראה כאילו מגדילות לי הכל . למה זה ככה ומה מבין השניים מראה לי באמת “מציאות”
  זה ממש מתסכל

  ליטל

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  שלום ליטל,

  עדשות מינוס לקוצר ראייה מקטינות את כל מה שאת רואה, מכיוון שהן נמצאות במרחק של 10-12 מ"מ מהקרנית. ככל שהעדשה נמצאת רחוק יותר מהעין - כך הדמות המתקבלת תהיה קטנה יותר. לעומת זאת - עדשות המגע נמצאות במגע ישיר על הקרנית ולכן התמונה שאת רואה קרובה יותר למציאות. ככל שהמספר של העדשות גדול יותר, כך הדמות שתראי במשקפיים תהיה קטנה יותר.

  אם תעשי הסרת משקפיים בלייזר תקבלי את הדמות בצרה אמיתית - כמו שהיא באמת, ללא הקטנה, וגם לא תזדקקי יותר לעדשות המגע על כל הסיכונים הכרוכים בשימוש בהן.

  התקשרי 3811* וקבעי בדיקת התאמה לקראת הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2019 משקפי פריזמה

  יש לי קושי של התכנסות והתבדרות בעיניים האם משקפי פריזמה עוזר לזה או שיש משקפיים אחרים שעוזר (תרגילים לא עזרו לי)

  שחר

  picasso109
  שלום שחר,

  משקפי פריזמה עשויים בהחלט לעזור לבעיה שלך. משקפיים כאלו ניתן להתקין בכל חנויות האופטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2018 כאבי עיניים מספר חדש

  שלום המספר הישן שלי הוא מינוס 2 לאחר 10 שנים המספר עלה ברבע ואני לא מצליח להתמודד עם העליה זה מתבטא בכאבי עיניים עזים גם לאחר שבועיים של הרכבה ניסו גם להחליף עדשות לאיכויות אך לא צלח אחת האופטמסריסטיות אמרה לי שכיון שגם אני בן 30 והשריר בעין חלש קשה להם להרגל האם זה נכון?

  שמעון

  Pages-glasses-788798
  שלום שמעון,

  עלייה של רבע בד"כ אינה משמעותית, אך יתכן שאצלך היא גרמה לתיקון יתר. אם אתה לא מסתדר עם המספר החדש, תחזור לשימוש במשקפיים הקודמות או תכין משקפיים עם המרשם הקודם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2017 חום בעיניים

  יש לי מספרים 8 ו9 במשקפיים דקות 176 מזה כשנה ירדו הציפויים והעדשה נראית כאילו עם איים ומפרצים והרבה נקודות שנוצרו בהתקלפות הציפויים. בנוסף לאחרונה קצת שורפות העיניים פלוס כאבי ראש שאני מרגיש שקשור בעיניים . האם יש קשר בין הדברים היות ובלי משקפיים אני רואה את הכל בצבעים קצת יותר אמיתיים.. כאילו שהמשקפיים עם הציפויים הבעיתיים יוצר תמונה אחרת של מה שנראה. האם צריך בדחיפות להחליף.תודה.

  sunglasses
  שלום רב,

  כנראה הגיע הזמן להחליף את המשקפיים. אבל יותר יעיל - ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.... תחשוב על זה...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2017 משקפי קריאה

  פרופסור סלומון שלום ותודה על התשובה
  אין שום בעיית ראית למרחוק והירידה היא לראיה מקרוב, קרי – לקריאה בלבד.
  האם ניתן להסתפק במשקפי קריאה מגדילות הנמכרות ברשתות? האם הן עלולות ליצור נזק כל שהוא במצב המתואר לעומת משקפי קריאה המוכנות על ידי אופטימטריסט?
  תודה רבה
  יובל

  Trump with readers2
  שלום רב,

  בהחלט, ניתן להסתפק במשקפי קריאה מוכנות שנמכרות ברשתות. זה לא גורם לשום נזק (פרט לאופטומטריסטים), וזה גם מה שאני עושה...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/05/2017 משקפי קריאה

  שלום רב,
  בעקבות ירידת ראיה לקריאה בלבד אחרי גיל 40, אשמח לדעת מה ההבדל בין משקפי קריאה שניתן לרכוש בסופר פארם לבין משקפי ראיה/קריאה הנעשות בהתאמה לפי מספר אצל אופטומטריסט. והאם משקפי הקריאה הנרכשות בסופרפארם הינן לא בריאות לעיין או כל הבדל אחר.
  תודה רבה

  יובל

  v9ljzots__w470h274q95
  שלום יובל,

  משקפי קריאה מוכנות הנרכשות בבתי מרקחת ורשתות שיווק הן משקפיים הנותנות תיקון טוב לקריאה בהנחה שאין לך צורך במשקפיים לרחוק. אבל אם יש לך מספר במשקפיים לרחוק, הרי שמשקפי הקריאה צריכות להיות בצורת תוספת של המספר לקריאה על המספר לרחוק. אם לדוגמא יש לך 5- לרחוק, ולקרוב אתה צריך תוספת של 1.50+, אז משקפי הקריאה הן 3.50-. אם יש בנוסף צילינדר, צריך להכניס גם אותו לתיקון לקרוב. לכך אין פתרון במשקפי הקריאה הנמכרות בבתי המרקחת (הנמכרות במספרים של 1.00+ ומעלה עד 3.50+) ויש להתאים משקפי קריאה אצל אופטומטריסט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2017 מאיזה גיל אפשר לשים עדשות ראיה לילדים

  שלום
  לבני יש מיופיה -5 בעין ימין ו-8.5 בשמאל. מהכתבה עולה שכדאי לעשות עדשות במקרים שיש הפרש בין העיניים(אנאיזומטרופיה). מאיזה גיל אפשר? הבן שלי בן 10.
  תודה
  אבא

  hqdefault
  שלום רב,

  אם הילד רציני ואחראי, שומר על הגיינה, ואפשר לסמוך עליו שיקפיד על נגיעה בעדשות עם ידיים נקיות, וילמד להוציא ולהחזיר אותן בזהירות, ושלא ילך לישון איתן - אפשר כבר בגיל 10 לנסות לתת לו עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2017 עדשות מסוג טוקאי

  שלום רב,
  האם עדשות מסוג טוקאי (יפני) 1.76 אינן הכי דקות שניתן להשיג כיום?
  יש לי מספר מינוס 18 ועדשות המשקפיים שעשיתי מעדשות טוקאי 1.76 יצאו עבות יותר מעדשות המשקפיים שהיו לי מלפני מספר שנים (איני זוכר את היצרן אז…)
  איזה יצרן עדשות פלסטיק ניתן להשיג היום בארץ שהוא הכי דק? (גם אם עולה יותר כמובן).
  אודה לעזרה מפורטת בנושא.

  מאור

  4a438ffe_0205f124_art%20eye%208
  שלום רב,

  אין לי שמץ של מושג.

  רופאי עיניים אינם עוסקים בהתאמת משקפיים או עדשות מגע, ואינם עוסקים בסוגי עדשות של משקפיים. אנא פנה לאופטומטריסט שלך בשאלות אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/12/2016 בדיקת ראייה

  שלום רב,
  עשיתי בדיקת ראייה בחנות משקפיים והתוצאות הן ירידה במספר שלם (-1.5 במקום -2.5). למרות שבבדיקה הצלחתי לקרוא את המספרים לפי המספר החדש, אני לא מצליחה לראות עצמים רחוקים חד וברור ולא לנהוג בשעות אחה”צ ולקראת הערב ואני מחליפה למשקפיים הישנים בעת הצורך.
  איך זה ייתכן? ומה צריך לבדוק על מנת להגיע למספרים מדוייקים ?
  תודה רבה- גלית צברי.

  נראה לי שהגיע הזמן לעשות את הניתוח...
  שלום גלית,

  ככל הנראה היתה טעות, וקיבלת משקפיים עם מספר לא מתאים. לא סביר שתהיה ירידה במספר במשקפיים. מומלץ לפנות להתאמת משקפיים במקום אחר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2015 משקפיים לילד בן 3.5

  בני נבדק פעמיים ע”י אותה רופאה, בהבדל של 3 חדשים, כאשר בבדיקה הראשונה לא כ”כ איפשר לבדוק(השתולל וכו’) ובשניה הוא היה בסדר. אך התוצאות היו בהבדל משמעותי ואיננו יודעים אם לסמוך עליה ולתת משקפיים או לקבל חוות דעת שניה אצל רופא אחר. בדיקה ראשונה: קוצר ראיה-1.25+ 1.00+ צילינדר-2.50- בשתי עיניים והמיקום- 150 120. בבדיקה שניה: קוצר ראיה-1.50+ בשתי עיניים צילינדר-2.75 -3.5 והמיקום-20 170 שזה בכלל כיוונים אחרים. וזה נראה לנו לא הגיוני ההבדלים. דבר נוסף אשמח לקבל איור הדגמה לעיוות התמונה בכזה מספר של צילינדר אני רוצה להבין את המשמעות של הבעיה. תודה רבה!

  אמא

  cEyvZAU

  שלום רב,

  מומלץ להיבדק אצל רופא/ת איניים מומחה/ית למחלות עיניים בילדים, באחד המרכזים הרפואיים הגדולים. בד"כ הם עובדים עם צוות מיומן הכולל אופטמטריסטים ואורטופטיסטים שיודעים כיצד לבדוק ילדים קטנים. חשוב מאוד לבצע את הבדיקה באופן מדויק ואמין, כדי להתאים לבנך משקפיים בהקדם האפשרי.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.