להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • מחלות עיניים אלרגיות

  דלקת אלרגית של הלחמית היא שם כולל לשורה של מצבים נפוצים, ששכיחותם באוכלוסיה היא של עד כ- 20% . זוהי תגובה דלקתית של הלחמית, הקרנית והעפעפיים, המופיעה בתגובה לחומרים שונים הגורמים לאלרגיה (אלרגנים). האלרגנים מעוררי נוגדנים מסוג IgE או לימפוציטים מסוג T או שילוב של שניהם. מצבים אלו יכולים להיות חריפים או כרוניים. המצבים החריפים הם בד”כ שפירים וחולפים, וכרוכים בתלונות זמניות של גרד, אודם, דמעת ונפיחות העפעפיים. המחלות הכרוניות לעומתם מסכנות את העין, וקשורות בתסמינים של כאב וירידה בראיה.

  מהן מחלות עיניים אלרגיות?

  המחלות החריפות במשפחת הדלקות האלרגיות של הלחמית כוללות את הדלקת האלרגית העונתית (Seasonal allergic conjunctivitis – SAC) ואת הדלקת האלרגית הכול-שנתית (Perennial allergic conjunctivitis – PAC). המחלות הכרוניות במשפחה זו, בהן הפתופיזולוגיה יותר מורכבת, כוללות את הדלקת האביבית של הקרנית והלחמית (Vernal Keratoconjunctivitis – VKC) ואת הדלקת האטופית של הקרנית והלחמית (Atopic Keratoconjunctivitis – AKC).

  d7aad79ed795d7a0d794-4-d79cd790d7aad7a81

  איאוזינופילים – תאי דם המשתתפים בתהליכים אלרגיים

  במחלות עיניים אלרגיות משתתפים 3 סוגי תאי דלקת: תאי פיטום (mast cells) – תאים הנמצאים ברקמה, ועוברים שפעול בתגובה לאלרגנים וחומרים זרים שונים, הגורם לשחרור היסטמין; איאוזינופילים – תאי דם העוברים שפעול בעקבות שחרור היסטמין מתאי פיטום; ולימפוציטים האחראיים בחלק מהמחלות על יצירת זזיכרון חיסוני והפיכת התהליך הדדלקתי לתהליך מתמשך וכרוני. המצבים החריפים קשורים בשחרור התוכן של תאי פיטום (Mast cells) לאחר שפעולם ע”י IgE, בעוד שהמצבים הכרוניים קשורים בהפעלה ושחרור מתמשכים של תאי פיטום, כשהימשכות ההפעלה והזכרון החיסוני קשורים בפעילות תאי T מיוחדים. בכל המחלות האלו מתרחשת דגרנולציה של תאי פיטום, המביאה לשחרור ושפעול של גורמי דלקת רבים. אולם במצבים הכרוניים נוצרת תגובה דלקתית קבועה על רקע פעילותם של ציטוקינים וגורמי דלקת שונים המשתחררים מאיאוזינופילים ותאי Th2.
  בשנים האחרונות חלה התקדמות בהבנת המנגנונים הבסיסיים של דלקות עיניים אלרגיות, ובעקבותיה פותחו תרופות חדשות.

  הספקטרום הקליני של מחלות עיניים אלרגיות

  1. דלקת אלרגית עונתית / כול-שנתית של הלחמית – Seasonal / Perennial allergic conjunctivitis   

  מחלות אלו מהוות כ-50% מכלל המחלות האלרגיות בעיניים. אלרגנים הנמצאים באויר משפעלים קולטנים של IgE בתאי פיטום, דבר הגורם לשחרור גרנולות מתאים אלו ושחרור של גורמי דלקת. הדלקת הכול-שנתית היא תוצאה של תגובת רגישות יתר מאלרגנים ביתיים כגון קרדית הבית, בעוד שהדלקת העונתית היא תוצאת חשיפה לאלרגנים סביבתיים כגון אבקנים למיניהם. הסימנים השכיחים הם גרד, אודם, דמעת ולעיתים בצקת של הלחמית. לעיתים ניתן למצוא פפילות בלחמית הטרסלית העליונה. סימני הדלקת העונתית חמורים מאלו של הדלקת הכול-שנתית. בדיקת הדמעות מראה עליה בתאי פיטום, בנוגדני IgE, היסטמין, טריפטאז, eotaxin ו- eosinophil cationic protein.

  2. דלקת אטופית של הקרנית והלחמית – Atopic Keratoconjunctivitis

  מחלה כרונית נדירה וקשה של משטח העין במבוגרים, שמופיעה לעיתים לאחר הסטוריה ארוכה של דלקת עור אטופית. מתבטאת בגרד, צריבה, דמעת, ועפעפיים נפוחות ואדומות. בעור העפעפיים יש פריחה, יובש, קשקשת ועיבוי, ותיתכן דלקת עפעפיים סטאפילוקוקלית וקרטניזציה של קצות העפעפיים.  תיתכן הצטלקות דיפוזית של הלחמית עם היווצרות סימבלפרון וקיצור הפורניקס, ופפילות קטנות בלחמית הטרסלית. בקרנית יתכנו ארוזיות באפיתל וכיבים כרוניים. במצבים הקשים תתכן הצטלקות וצמיחת כלי דם בקרנית על רקע פגיעה בתאי האב האפיתליאליים בגובלת (limbal deficiency). ציטוקינים שמקורם בתאי Th1 ו- Th2 משתתפים במחלה זו.

  3. דלקת אביבית של הקרנית והלחמית – Vernal Keratoconjunctivitis

  פפילות ענק בלחמית הטרסלית העליונה

  פפילות ענק בלחמית הטרסלית העליונה

  דלקת אלרגית קשה וכרונית בילדים, שפוגעת יותר בבנים, ומתחילה החל מגיל 5 שנים. המחלה נעלמת מאליה לקראת סוף שנות העשרה, אך לעיתים יכולה להתמשך ולהפוך ל- AKC. דלקת אביבית נפוצה באקלים חם ויבש. המחלה יכולה להיות מלווה במצבים אטופיים נוספים כגון אסטמה ודלקת עור אלרגית, או בסיפור משפחתי של מחלות אטופיות. המחלה מתקיימת לאורך כל השנה עם החמרות עונתיות באביב ובקיץ. המחלה מתבטאת בהופעה של פפילות גסות וגדולות בלחמית הטרסלית העליונה, תסנינים בולטים בגובלת, או בשילוב של שתי הצורות. הילדים מתלוננים על גרד מתמיד, דמעת, פוטופוביה, תחושת גוף זר, צריבה והפרשת ריר. במקרים הקשים, או כאשר לא ניתן טיפול הולם, הקרנית עלולה להיות מעורבת, עם הופעת ארוזיות וכיבים בחלק העליון של הקרנית (shield ulcers), והופעת משקעים בבסיס הכיבים (vernal plaques) ההופכים את הכיבים לכרוניים. הכיבים בקרנית גורמים לכאב עז, פוטופוביה (רגישות לאור חזק) ולצורך בעצימת העיניים כל הזמן תוך כיווץ חזק של העפעפיים (בלפארוספאזם). לעיתים תיתכן הופעת קרטוקונוס בעקבות שילוב של הדלקת הכרונית ושפשוף מתמיד של העיניים.

  במשך שנים רבות הטיפול היעיל היחיד במחלה זו היה מתן תכוף של טיפות סטרואידים לעיניים. החיסרון בטיפול זה הוא תופעות הלואי של סטרואידים הניתנים בטיפות לעיניים: הופעת קטרקט (עכירות העדשה בעין) והופעת לחץ תוך עיני גבוה (גלאוקומה). מזה מספר שנים אנחנו משתמשים במשחת Protopic שהיא משחה המיועדת לטיפול במחלת עור אלרגית הנקראת Atopic Dermatitis. משחה זו מכילה תרופה הנקראת Tacrolimus. תרופה זו מדכאת בצורה יעילה את תאי הדלקת (לימפוציטים מסוג T) הפעילים במחלה זו. ניתן לתת את המשחה בבטיחות גם לעיניים, למרות שהיא מיועדת למתן עורי. המשחה ניתנת לעיניים פעם ביום, לפני השינה, ויש לקחת אותה ברציפות לתקופה ממושכת. בניגוד לסטרואידים, השימוש בה אינו כרוך בתופעות לואי. המשחה הזו יעילה מאוד, ובמרבית הילדים היא מפחיתה באופן משמעותי את הסימפטומים והסימנית של דלקת עיניים אביבית.

  4. דלקת פפילות ענקיות – Giant papillary Conjunctivitis  

  d7aad79ed795d7a0d794-2-d79cd790d7aad7a8

  פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה בתגובה לשימוש ממושך בעדשות מגע

  דלקת כאלרגית כרונית כתוצאה מגופים זרים, בד”כ על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע, בועיות סינון לאחר ניתוחי גלאוקומה, תותבות או תפרים בולטים. התגובה האלרגית בשימוש בעדשות היא תוצאה של חשיפה לתמיסות החיטוי של העדשות או למשקעים המצטברים על פני העדשות. החיכוך המתמיד של הלחמית הטרסלית העליונה אל מול עדשת המגע גורמת לטראומה מכנית לאפיתל ולשפעול תאי Th2.  החולים מתלוננים על תחושת גוף זר, גרד, אודם, הפרשת ריר רבה ואי-סבילות לעדשות מגע. בבדיקה ניתן לראות פפילות רבות בגודל בינוני, הפרשת ריר סמיך, וצניחת עפעפיים משנית לחולשת הרקמות בעקבות הדלקת המשנית. הדלקת הפיכה וחולפת לאחר הסרת הגורם.

  5. דלקת אלרגית של מגע – Contact dermatitis

  contact-dermatitis

  דלקת אלרגית בעפעפיים ובעיניים בתגובה לשימוש כרוני בטיפות

  נגרמת כתוצאה מחשיפה לתרופות או חומרי איפור וקוסמטיקה ופוגעת בעיקר בעור העפעפיים ולעיתים גם בלחמית. זוהי תגובה של תאי Th1 מסוג תגובת רגישות יתר מושהית כנגד החומר הפעיל בתכשיר המקומי או כנגד החומר המשמר. עור העפעפיים מדגים contact dermatitis עם יובש וקשקשת, אודם ונפיחות. הדלקת אופיינית לאחר שימוש ממושך בתרופות מקומיות, ודלקת זו הפיכה ונעלמת לאחר הפסקת החשיפה לתרופה.

   

   

  לחצו להלן לצפייה בהרצאה על הקשר בין עדשות מגע ודלקת אלרגית בעיניים:

  הטיפול התרופתי במחלות עיניים אלרגיות 

  קבוצות התרופות לטיפול במחלות עיניים אלרגיות כוללות את האנטי-היסטמינים, מייצבי תאי פיטום, בעלי פעילות כפולה (אנטי היסטמינים וייצוב תאי פיטום), NSAIDS, סטרואידים ואימונומודולטורים.

  1. אנטיהיסטמינים

  תרופות אלו פועלות ע”י עיכוב פעילות היסטמין על קולטנים מסוג H1 ע”י חסימת הקולטנים. הם נחלקים לדור ראשון ושני. הדור הראשון הם חומרים ליפופיליים החודרים את מחסום דם-מוח וגורמים לתופעות מרכזיות כמו נמנום. הם חוסמים באופן לא ספיציפי גם קולטני H2 ולכן יכולים לגרום להפרעות קצב בלב. ה- chlorpheniramine הנפוץ בתכשירים לטיפול בגודש דרכי  הנשימה העליונות שייך לדור הראשון. הדור השני של חוסמי רצפטורים H1 לא גורמים לתופעות לוואי מרכזיות והם הנמצאים בשימוש בטיפול בדלקות עיניים אלרגיות. התרופות הנפוצות במשפחה זו הן: levocabastine, azelastine, ו- emestadine. שני תכשירים חדשים שנכנסו לאחרונה לשימוש הם  beposttatine וה- Alcaftadine , ושניהם חוסמים סלקטיביים של רצפטורים H1.  תכשיר יעיל אחר הוא ה- Olopatadine , גם הוא חוסם רצפטורי H1.

  2. מייצבי תאי פיטום (Mast-cell Stabilizers)

  מייצבי תאי פיטום מונעים את הדהגרנולציה של תאים אלו ובכך מונעים את שרשרת התגובות הדלקתיות באלרגיה עינית. תכשירים אלו יעילים הן במצבים החריפים והן במחלות האלרגיות הכרוניות, והם התרופות הותיקות ביותר בטיפול בדלקת אלרגית של הלחמית. אלו כוללים את ה Sodium cromoglycate, nedocromil sodium, pimerolast ו – lodoxamide. משפחת התכשירים האלו הם בעלי מיעוט תופעות לוואי יחסית לקבוצות התכשירים האחרות. Sodium cromoglycate הוא התכשיר הותיק ביותר בקבוצה זו. ה- Pimerolast הוא תכשיר חדש יותר, ויעיל יותר מה- sodium cromoglycate. בנוסף לייצוב תאי פיטום, הוא מעכב כמוטאקסיס של איאוזינופילים ומונע שחרור של שורה ארוכה של חומרי דלקת אלרגית בנוסף להיסטמין, כמו Leukotriens C4, D4, E4.  ה- Lodoxamide יעיל פי 2500 מה- sodium cromoglycate וגם הוא פועל ע”י חסימת שחרור היסטמין וכמוטקסיס של איאוזינופילים. בנוסף לטיפול בדלקת אלרגית עונתית ה- lodoxamide מיועד גם לטיפול ב- VKC.

  3. תכשירים בעלי פעילות כפולה

  תכשירים אלו עובדים ע”י שילוב של חסימת רצפטורים H1 וייצוב ממברנות תאי פיטום. למשפחה זו שייכים ה- olopatadine, ketotifen, azelastine, epinastine, ו- bepostatine. בנוסף יש לכל אחת מהתרופות פעילויות נוספות. ה- ketotifen מעכב שפעול איאוזינופילים, ויצירה ושחרור של לויוקטריאנים וציטוקינים. ה- azelastine עובד גם ע”י דיכוי Platelet Activating Factor וכן ע”י עיכוב יצירת interleukin adhesion molecule 1- ICAM . ה- epinastine חוסם רצפטורים H1 ו- H2 ויש לו גם פעילות אנטי-אינפלמטורית.

  4. תכשירים נוגדי-דלקת לא-סטרואידליים (NSAIDS)

  תרופות אלו מקילות על הכאב והדלקת הכרוכים בדלקת אלרגית עינית. הם מדכאים יצירת פרוסטגלנדינים ולויקוטריאנים ע”י עיכוב אנזימי הציקלואוקסיגנאז. העיכוב נעשה ע”י עיכוב האנזימים COX-1 ו- COX-2. התכשירים במשפחה זו המשמשים לטיפול בדלקת אלרגית עינית הם ketorolac, diclofenac ו- flurbiprofen. יעילותם של התכשירים הלו פחותה בהשוואה לתכשירי הפעילות הכפולה שהוזכרו לעיל. בנוסף הם גורמים לצריבה ועקצוץ במתן מקומי. חלק מהתרופות הללו נמצאו יעילות בטיפול ב- VKC.

  5. סטרואידים

  לסטרואידים פעילות אנטי-אינפלמטורית רחבה ומנגנוני פעולה מרובים במחלות עיניים אלרגיות. אלו כוללים דיכוי יצירתם של פרוסטגלנדינים וציטוקינים רבים המשתתפים בדלקת אלרגית, ועיכוב בצקת, מניעת נדידת לויקוציטים, עיכוב בשקיעת פיברין, ודיכוי של שגשוג כלי דם, מניעת הרחבת כלי-דם, עיכוב בשגשוג פיברובלסטים ומניעת יצירת צלקת. חסרונם הוא בסיכון לפתח לחץ תוך עיני מוגבר וירוד. בנוסף לתכשירים הסטרואידליים המקומיים המקובלים, אושר בשנים האחרונות ה- loteprednol   ע”י ה- FDA לטיפול בדלקת אלרגית בעיניים. ה- loteprednol הוא סטרואיד אסטרי שעובר נטרול מהיר ע”י דה-אסטריפיקציה, ולכן יש לו פרופיל בטיחות גבוה יותר בהשוואה לסטרואידים הקטוניים. תכשירים סטרואידליים נוספים שאושרו לאחרונה לשימוש, האמורים להיות בטוחים יותר מבחינת שכיחות נמוכה יותר של עליית הלחץ התוך עיני, הם ה- difluprednate שהוא נגזרת של פרדניזולון, ה- desonide וה- clobetasone.

  6. תכשירים אימונו-מודולטוריים

  אלו תכשירים הפועלים על המערכת החיסונית וגורמים לגירוי חיסוני או לדיכוי חיסוני. הם גורמים לפחות תופעות לוואי בהשוואה לסטרואידים. למשפחה זו משתייכים Cyclsporine A, Tacrolimus, mycophenolate mofetil, rapamycin (sirolimus), laquinimod ו- infliximab.

  ציקלוספורין A עובד ע”י עיכוב הסננת לימפוציטים ועיכוב הסננת האיאוזינופילים ע”י התערבות בתגובות אלרגיות מסוג IV בלחמית. התכשיר המקומי בריכוז של 0.1% (פי 2 מהריכוז המקובל לטיפול בעין יבשה) נמצא כיעיל ובטוח בטיפול ב- VKC קשה וב- AKC במחקר פרוספקטיבי גדול שכלל כ- 600 נבדקים.

  תמונה מן המאמר המדגימה את אתר פעילות טקרולימוס בתאי לימפוציטים T.

  תמונה מן המאמר המדגימה את אתר פעילות טקרולימוס בתאי לימפוציטים T.

  טאקרולימוס עובד ע”י עיכוב תאי T. משחת טאקרולימוס בריכוז 0.03% נמצאה כיעילה ובטוחה בטיפול בדלקת אלרגית של הלחמית. בחקר פרוספקטיבי מבוקר וכפול סמויות נבדקה יעילותו של תרחיף טאקרולימוס בריכוז 0.1% בחולים עם מחלות עיניים אלרגיות קשות. התכשיר נמצא כנסבל היטב ע”י המטופלים, וכיעיל בשיפור משמעותי בכל התלונות הסובייקטיביות הכרוכות באלרגיה עינית. בארץ ובמרבית המדינות בעולם ניתן להשיג את התרופה בצורת משחה המיועדת לעור, הנקראת Protopic. משחה זו ניתנת אחת ליום, לפני השינה, ויש להשתמש בה לתקופה ארוכה (לפחות בחודשי האביב והקיץ). השימוש במשחה זו לעיניים הוא בטוח, ואינו כרוך בתופעות הלואי הקשורות בטיפול בסטירואידים. במקרים רבים המשחה הורידה לחלוטין את הסימנים והסימפטומים של דלקת אביבית בילדים בעקבות טיפול של מספר שנים.

  לחצו כאן לקריאת מאמר סקירה שפרסמנו על השימוש בטקרולימוס לטיפול במחלות עיניים אלרגיות.

  המגבלה העיקרית בשימוש בתכשירים האימונומודולטוריים המקומיים קשורה בתכונות הליפופיליות של החומרים ובמסיסותם הנמוכה במים. תרופות שאמורות לחדור דרך שכבות הקרנית השונות צריכות להיות בעלות איזון הידרופילי / ליפופילי מתאים. לפתרון בעיית החדירות פותחו במהלך השנים מערכות להחדרת תרופות הכוללות נאנו-חומרים, ליפוזומים ונאנו-מיצלות. מערכות אלו עדיין בשלב מחקרי והן תוכלנה בעתיד לעזור בהחדרת חומרים כגון ציקלוספורין A, טאקרולימוס וראפמיצין.

  סיכום

  מחלות עיניים אלרגיות כוללות בשורה ארוכה של מצבים, חלקם בעלי אופי אקוטי וזמני שאינו כרוך בסיכון לעין, וחלקם בעלי אופי כרוני עם סיבוכים הפוגעים בראייה. הטיפול במחלות עיניים אלרגיות כלל במשך שנים רבות בעיקר מייצבי תאי פיטום וחוסמי H1 שלהם יעילות מוגבלת אך בטיחות רבה, ומנגד – סטרואידים שיעילותם רבה אך השימוש בהם מוגבל בשל ריבוי תופעות הלוואי. לאחרונה נוספו למגוון הטיפולים במחלות עיניים אלרגיות גם התכשירים האימונומודולטוריים, ובעיקר הציקלוספורין A והטאקרולימוס, שנמצאו כיעילים מאוד ובעלי בטיחות רבה. כיווני מחקר מבטיחים רבים יוסיפו בעתיד הקרוב אפשרויות טיפוליות יעילות יותר כנגד אלרגיה עינית, ויפחיתו את הצורך בשימוש בסטרואידים.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  22/09/2019 דלקת אלרגית

  היי,
  שמי נתנאל, אני בן 29 וסובל יותר משנתיים מדלקת אלרגית בעין שכוללת כמעט את כל מה שרשום במאמר הנ”ל. הייתי אצל כמה רופאי עיניים כולל מומחים. קיבלתי סטירואידים (בעיקר לוטמקס) וטיפות נגד אלרגיה (ליבוסטין, רלסטט וכרומופטיק). הטיפות נגד אלרגיה לא עזרו כלל והסטירואידים מעלימים את הדלקת אך מייד בתום השימוש הדלקת חוזרת.
  האם השימוש ב Protopic יכול לעזור במקרה זה ואם כן באיזה מינון לקחים אותו ולאיזה תקופה

  תודה רבה,
  נתנאל

  The-Eye-Rub
  שלום נתנאל,

  בהחלט. הטפיול בפרוטופיק יעיל יותר מכל הטיפולים שעברת. המשחה ניתנת פעם ביום לפני השינה לתקופה ממושכת. מומלץ להגיע לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך את התרופה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2019 רק להגיד תודה

  בזכות הפורום הזה וההמלצה שלך על פרוטופיק
  קיבלתי את העיניים שלי בחזרה!
  אחרי 3 חודשים של תרופות, טיפות,סטרואידים והמון תסכול,
  סוף סוף עם המשחה יש שיפור אמיתי ואפילו מצליחה להשתמש באופן מוגבל בעדשות מגע.
  תודה רבה על העיצה, לא יודעת מה הייתי עושה בלי זה!

  יעל

  פרופ' אבי סלומון - מומחה למחלות וניתוחי קרנית, הסרת משקפיים בלייזר
  שלום יעל,

  תודה לך על דברייך. אין ספק שלמידע הרב הקיים ברשת יש תועלת עצומה לאנשים לדעת ולהבין יותר על המחלות שלהם ועל דרכי הטיפול בהן. המידע זמין ונגיש, ונמצא בכף ידו של כל אחד. צריך רק לרצות לדעת וללמוד.

  יחד עם זאת אין תחליף למפגש הישיר עם רופא, שמדבר אתך, בודק אותך ומחליט על דרכי הטיפול.

  בברכת רפואה שלמה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2019 CONJUNCTIVITIS ALLERGIC

  שלום.
  בני בן 4 סובל מלדקת אלרגית כרונית שפוגעת בתפקוד היומיומי שלו והוא אינו יכול לפתוח את העיניים, רגיש לאור והוא בקושי מצליח להרים את הראש בעקבות הרגישות.
  היינו אצל אינספור רופאי עיניים, כל הטיפות האפשריות כולל סטרואידים שעוזרים לו אולי לשבוע ואז זה חוזר ביותר חמור. יש דרך לעזור לו? להקל עליו?
  תודה,
  אורלי

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  כמובן. הילד שלך סובל מדלקת אביבית (או VKC) - מחלה אלרגית כרונית הנמשכת שנים רבות וחולפת לקראת גיל ההתבגרות. הטיפול בסטרואידים במחלה זאת שייך לעבר. מזה שנים רבות אנחנו ואחרים מטפלים במחלה זאת בעזרת משחת Protopic (המכילה את החומר הפעיל Tacrolimus). משחה זו הניתנת לעיניים הביאה להקלה משמעותית במהלך המחלה בילשים רבים. טיפול זה יעיל יותר ובטוח יותר מהטיפול בסטרואידים, וכל רופא עיניים יכול לרשום אותו (אם הוא רוצה...).

  יחד עם זאת חשוב להבין שאין תרופה שיכולה להביא להעלמות או לריפוי מלא של המחלה. מדובר במחלה אלרגית כרונית הנגרמת משילוב של נטייה גנטית וחשיפה לגורמי אלרגיה בסביבה. גורמים אלו לא ניתנים לשינוי, והמחלה תמשיך עוד שנים רבות. אבל הטיפול במשחה הנ"ל עשוי להקל משמעותית על איכות החיים ולמנוע סיבוכים שיכולים לפגוע בקרנית (כמו כיבים וקרטוקונוס).

  לחצי כאן למאמר שפרסמנו לאחרונה על השימוש בטקרולימוס לדלקת אלרגית בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2019 מצמוצים רבים בעיניים ועודף רגישות לאור (לבן ?)

  שלום.
  בני בן 11.5.
  בתקופה האחרונה ממצמץ ללא הפסקה לאורך כל היום.
  בצהריים/ערב מותש ממש.
  מכבה את האור במטבח – תאורת לד שהותקנה לפני כחודש – טוען שמפריעה לו.
  קצת רגיש גם לאור השמש.
  נוטל אטומיק, דפלפט, פריזמה וקרניטין.
  מה יכולות להיות הסיבות לכך ?
  תודה, אמנון.

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית. אחת הסיבות יכולה להיות דלקת אלרגית של העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2019 נפיחות בעפעפיים

  שלום ותודה על מענה לשאלתי הקודמת.
  אני שמה את הפרוטופיק 0.03 כמעט שבועיים.
  האודם בעיניים שבעקבותיו התחלתי עם המשחה השתפר פלאים. אבל במקביל ממש התנפחו לי העפעפיים… ברמה שהן נופלות כמו כרית על הריסים. אין לי בלפריטיס כי לא מתלווה לזה הפרשות או קשקשים על הריסים. רק נפוח וקצת מגרד.
  אני לא רוצה להפסיק כי זה עזר לי לאודם אבל חוששת מהנפיחות הזו שלא נראה שנעלמת, להפך יש ימים שזה גובר.
  מהי עצתך? להמשיך?

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  מומלץ להמשיך עם הטיפול. הנפיחות בעפעפיים היא ככל הנראה תגובה אלרגית למרכיבים במשחה. כדאי להפחית את תדירות הטיפול זמנית לאחת ליומיים למספר שבועות, ואז לחזור לטיפול כל יום, כשתגובה בעפעפיים תשתפר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/08/2019 אלרגיה בעיניים

  שלום, קבלתי טיפול תרופתי של טלפסט ומונטו… התרופות גורמות לי לעייפות, ואני לוקח שני כדורים ביום. האם קיים טיפול אחר תרופתי, ושאינו תרופתי שהיית ממליץ לי.
  בתודה ובברכה
  בועז בוימן

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  אם יש לך דלקת אלרגית בעיניים אין טעם רב בטיפול תרופתי סיסטמי, ועדיף להתמקד בטיפול מקומי.

  קיימות תרופות רבות הניתנות בטיפות לדלקת אלרגית בעיניים, אותן יתאים לך רופא עיניים בקהילה או רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/08/2019 דלקת אלרגית שלא עוברת

  הי,
  סובלת מזה חודשיים וחצי מדלקת אלרגית המתבטאת באודם בעיניים דו”צ
  ללא גרד או הפרשות, רק אודם. בעבר השתמשתי בעדשות מגע רכות,
  מאז האודם נמנעת.
  סטרואידים למינהם רק הביאו להקלה, לא להחלמה.
  קיבלתי מרשם לפרוטופיק 0.03 ,שאלותיי:
  1.לא ידעו לתת לי אבחנה חד משמעית מה יש לי אז קבעו דלקת אלרגית
  האם רק אודם בעיניים ללא תסמינים נוספים גם יכול להעיד על דלקת אלרגית בלחמית?
  2.האם הפרוטופיק מתאים לי במקרה הזה?
  3.האם 0.03 מספיק או שהייתי צריכה לבקש 0.01?
  4.האם בעתיד אם אראה שיפור משמעותי באודם בעקגבות התרופה
  אוכל לשוב להרכיב עדשות מגע יומיות רכות למשך כמה שעות ביום במקביל לשימוש במשחה בלילות?
  תודה מראש.

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול בפרוטופיק מתאים למגוון רחב של דלקות בעיניים, ולאו דווקא לדלקת אלרגית, כך שזה לא ממש משנה אם זו אכן דלקת אלרגית או לא. בד"כ הריכוז של 0.03% מספיק. מומלץ לשים את המשחה בין העפעף התחתון והעין, כך שהמשחה תיגע בעין. תכיפות הטיפול היא פעם ביום, ממש לפני השינה, ולתקופה ארוכה.

  אם עדשות המגע אחראיות לדלקת - מומלץ להמתין מספר שבועות לפני שחוזרים להשתמש בהן.

  לחצי כאן להרצאה על הקשר בין עדשות מגע לדלקת אלרגית בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/07/2019 Spks

  בני בן 12 יש לו המון פעמיםעיניים אדומות נאמר כי אלרגיה או דלקת יש משקפיים לפני שנה.האודם עוד מקטנות.עכשיו רופא כתב מעט ספקס חוץ מהדלקת אלרגית מה זה ספקס אני קוראת שזה מסוכן .תודה

  eye_see_toast
  שלום רב,

   

  המונח SPKs הוא קיצור של Superficial Punctate Keratopathy שמשמעותו ארוזיות נקודתיות באפיתל הקרנית (אזורים נקודתיים בהם שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית חסרה). מדובר בממצא הקיים בעיניים הסובלות מיובש קשה, דלקות אלרגיות או מחלות כרוניות אחרות של משטח העין. הטיפול במצב זה במקרה שלכם הוא טיפול הולם לדלקת האלרגית. משחת פרוטופיק הוא הטיפול היעיל ביותר כיום לטיפול במחלות עיניים אלרגיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2019 משחת פרוטופיק

  היי יש לי מספר שאלות:
  1. האם אני יכול למרוח את המשחה ובנוסף להשתמש בטיפות אופטליסט במהלך היום?
  2.רופא משפחה יכול לרשום לי מרשם לפרוטופיק?
  3.האם אוכל לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים כאשר יש לי אלרגיה בעין אחת ?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  ניתן להשתמש במשחת פרוטופיק בשילוב עם אופטילסט במהלך היום.

  כל רופא יכול לרשום כל תרופה.

  ניתן לעבור ניתול לייזר כאשר הדלקת האלרגית לא פעילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/07/2019 גירוד בעין

  היי
  אני סובל במשך תקופה של כארבעה חודשים מגירודים חזקים בעין אחת ,ונפיחות של העפעף העליון באותה העין. הבחנו לי את זה כאלרגיה ונתנו לי אופטליסט . בכל פעם האופטליסט עזר לי בדיוק לשעה ואז חזרו הגירודים באותה העין. מה אפשר לעשות?

  עידו

  The-Eye-Rub
  שלום עידו,

  משחת פרוטופיק (המכילה Tacrolimus) יכולה לעזור לדלקת האלרגית בעין שלך. תרופה זו יעילה יותר ממרבית התרופות האחרות לטיפול בדלקות אלרגיות של העיניים. יש לפנות לרופא העיניים שלך או לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי שירשום לך את המשחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2019 אלרגיה בעין

  שלום, לבן שלי בן שנתיים אלרגיה שמתבטאת רק בדמעות מידי פעם. רופא העיניים אמר שזו אלרגיה אבל לא יודע ממה ונתן לו לטיפול טיפות סטרודקס 3 פעמים ביום למשך שבוע.
  האם זה סביר?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  דמעת ללא אודם וללא גרד אינה אופיינית לדלקת אלרגית. גם גיל שנתיים הוא מוקדם מעט לדלקות אלרגיות, שמתחילות בד"כ להתפתח בגילאי 4-5.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2019 דלקת לחמית

  שלום רב
  עברתי אצלכם ברמת גן הסרת משקפיים בלייזר לפני כ8 חודשים לערך בשיטת הלאסיק. הראייה מצויינת. אך התפרצה אצלי מאז דלקת לחמית. הלכתי לאחד הרופאים בצורה פרטית להיוועצות. והוא טוען שזו דלקת ותיקה שהתעוררה לחיים. ונתן לי טיפות פטנול 0.1 3 פעמים ביום. זה עזר לחודש וחזר. הלכתי לעוד פרופסור והיא נתנה לי סטרואידים לשבועיים ואופטילסט פעמיים ביום. אני כבר חודשיים משתמש בהן פעמיים ביום. אך באמצע היום חוזרים לי הגירודים לכמה שעות עד הטיפות שאני שם בערב. ושוב חוזר חלילה.
  מה עושים? והשאלה שלי האם ישנו קשר בספרות בין ניתוח לייזר להתפרצות אלרגיה? מהו הטיפול הכי נורמלי עבורי?

  red-eyes
  שלום ירון,

  אין שום קשר בין ניתוחי לייזר לדלקת אלרגית בעיניים. דלקת אלרגית, כמו כל מחלה אלרגית אחרת היא תוצאה של חשיפה לחומרים שונים הנמצאים בסביבה המיידית לנו (מזון, קוסמטיקה, בגדים, אבקני פרחים, זיהום עירוני ותעשייתי, חלקיקים בפרוות בעלי חיים, אבק הבית, מרככי כביסה, וחומריך רבים נוספים). קשה מאוד לדעת למה אתה אלרגי, ויתכן שאתה נחשף לחומר בנמצא בסביבה המיידית שלך בבית או בעבודה.

  הטיפול היעיל ביותר לדלקת אלרגית בעיניים כיום הוא משחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2019 יעילות Protopic

  היי, תוך כמה זמן מרגע תחילת השימוש במשחת הפרוטופיק כטיפול לאלרגיה אמורים להרגיש הקלה?

  מתן

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  מתן שלום,

  זה משתנה מאדם לאדם ותלוי בעוצמת הדלקת האלרגית. יש כאלו שהטיפול משפיע תוך מספר ימים, ובאחרים לוקח מספר שבועות. חשוב להבין שברוב המקרים דלקת אלרגית היא מצב כרוני המחייב טיפול מתמשך. את המשחה יש בד"כ לשים כל יום לפני השינה לתקופה ממושכת, ולפחות למשך כל תקופת הקיץ. מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2019 אלרגיה קשה בעיניים למבוגרים

  היי
  יש לי אלרגיות שלא עוברות במשך חודשים בעיניים. גרד, דמעות, כאב. קשה לי להסתכל על האור, מעדיפה להתקלח בחושך.
  אני שמה סטילה ולוקחת כדור לאלרגיה, אבל זה לא עוזר.

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  הטיפול הטוב ביותר לאלרגיה בעיניים הוא משחת Protopic. משחה זו מכילה את החומר הפעיל Tacrolimus. כיום זוהי התרופה הבטוחה והיעילה ביותר לדלקות אלרגיות. המשחה ניתנת אחת ליום לפני השינה לתקופה ממושכת.

  מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/05/2019 טיפול בדלקת עיניים אביבית

  היי , בני בן ה-4 החל טיפול לפני כשבועיים בפרוטופיק. עד כה לא רואים שום הקלה , ולמען האמת הוא מגיב רק כאשר אנו נותנים לו טיפות עם מרכיב סטרואידי.
  תוך כמה זמן אמורה המשחה לעזור? האם היא מקלה תמיד? יש משהו שניתן לעשות עוד כדי להקל? אני חייב לציין כי איכות החיים שלו לא מאוד טובה בעקבות זאת.
  אני מתחיל לתהות האם האבחון הוא אכן נכון…
  תודה!

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  אם בנך אכן סובל מדלקת עיניים אביבית - משחת הפרוטופיק תעזור מאוד. הטיפול לא עוזר מיד. לפעמים עוברים מספר שבועות עד שרואים שיפור, במיוחד אם הדלקת מאוד קשה. בנוסף - יש לשים את המשחה בצורה נכונה - בשקע בין העפעף התחתון והעין, כך שהמשחה ממש תהיה במגע עם הקרנית והלחמית. חשוב להקפיד לשים אותה כל לילה לפני השינה, ובמיוחד במהלך כל תקופת הקיץ. אם מקפידים על הטיפול הנכון - רואים תוצאות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2019 ילד בן 7 עם דלקת עיניים אביבית

  לפרופסור שלום רב
  נכדי בן ה 7 סובל מדלקת עיניים אביבית ומטופל ערב ערב במשחת פרוטופיק. המשחה מועילה מאוד. האם אפשר לשלוח אותו ללמודי שחיה בברכה? האם הכלור לא מזיק עוד יותר?
  תודה מראש
  ריטה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  השחייה בבריכה לא מומלצת בכלל למי שסובל מדלקת עיניים אלרגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/05/2019 הלחמת ריסים

  שלום ד”ר שמי מיכל בת 29 בריאה בד”כ
  עושה הלחמת ריסים(הדבקה)מזה כשלוש שנים ללא כל תופעה.
  לפניי כשנה וחצי עברתי ניתוח לייזר בשיטת לאסיק ..בהלחמה שלאחר הניתוח התחיל גרד ונפיחות(לא יודעת אם קשור לניתוח)אך הגרד והנפיחות החלו בהלחמה שעשיתי לאחר הניתוח..לפניי הניתוח לא היו תופעות במשך שנה וחצי.
  הלכתי לרופא עיניים..הוא נתן משחת מקסיטרול..מקריאה באתרך אני מבינה שסטרואידים זה לא טוב בלשון המעטה.ובטח כל שכן לא לאחר ניתוח להסרת משקפיים.
  נכון להיות אחריי כל הלחמה פעם בחודש העיניים למשך יומיים שלושה נפוחות ומגרדות בצורה לא רגילה (לא יכולה לוותר על הריסים מסיבות אישיות)
  האם יש תחליף למקסיטרול?שאכן עוזרת במעט אבל לא מעלימה את התופעה לחלוטין?
  משחה או טיפות מומלצים?שאיח בהם סיכון לאחר לייזר?
  והאם יכול להיות שבעקבות הניתוח נוצרה רגישות כלשהי??

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  יותר פשוט להפסיק עם הדבקת הריסים. ככל הנראה הדבק או הריסים עצמן גורמים לתגובה אלרגית. אין כל קשר לניתוח שעברת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/05/2019 השפעת פרוטופיק

  לנכד שלי ורנל קוניקטיביטיס בדרגה חמורה וכרונית. לפני כ9ימים התחיל טיפול בפרוטופטיק ובבוקר בנוסף f.m.lטיפות. בימים אחרונים החמרה בתסמינים ,העין מנופחת מאוד ,אדומה ודומעת ומגרדת מאוד. רק שטיפה במים מקלים על המצב. העין השניה כרגע במצב טוב. תוך כמה זמן המשחה תתחיל לעבוד? נראה שלטיפות בכלל אין שום השפעה. והאם פרוטופיק יכולה לגרום להחמרה במצב ?

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  משחת הפרוטופיק יעילה מאוד בטיפול בדלקת אביבית (Vernal keratoconjunctivitis) אם משתמשים בה נכון. את המשחה צריך לשים כך שיהיה לה מגע עם הקרנית והלחמית. לכן יש לשים אותה בשקע שבין העפעף התחתון והעין, ולא להסתפק במריחה על העפעפיים. כ"כ יש לשים אותה כל לילה לפני השינה, ולתקופה ממושכת של חודשים. לכל אחד יש את משך הזמן שעובר עד שהמשחה מתחילה להשפיע. זה יכול לקחת מספר שבועות עד שיש השפעה.

  אם משתמשים במשחת פרוטופיק אין צורך בטיפות סטרואידים כגון FML.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2019 פרוטופיק רק מוריד ואת עוצמת האלרגיה ולא לגמרי

  שלום פרופסור סלומון
  בתי בת ה 6 סובלת כבל למעלה מ6 חודשים מאלגיה לא נעימה בעים סטוראידים טיפול רלסטט לא עזרו, לאחכ מכן הרופא שלנו המליץ על טיפול בטיפות CYCLOOSPORIN וגם לא השפיע.
  הדר שלנו ייעץ לפני עשרה ימים להתחיל בטיפול של פרוטופיק 0.1% לפעמיים ביום וגם כאן אמנם היא לא סובלת אבל עדיין העיניים אדומות ובבוקר יש ריר שהיא קמה.
  אני כבר ממש דואגת, מה היית ממליץ?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  הטיפול במשחת פרוטופיק הוא היעיל ביותר מכל הטיפולים שניסיתם, ואמנם כבר עכשיו את מוסרת על שיפור. התוצאות לא מגיעות מיד, ויש להמתין בסבלנות ולהקפיד על טיפול יום-יומי לתקופה מאוד ממושכת כדי לראות תוצאות.

  ככלל מומלץ בתקופת האביב והקיץ לשים את המשחה כל יום. לקראת החורף כשמתחיל להיות קר, ניתן לרדת עם המשחה לפעם ביומיים, אך לא להפסיק אותה לחלוטין. חשוב להבין שמדובר במחלה כרונית הנמשכת שנים רבות, והטיפול צריך להיות ממושך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2019 שימוש במשחת פרוטופיק

  שלום פרופ’

  אני כיום בן 30, במשך שנים אני סובל מדלקות חוזרות בעיניים המלוות באדמומית, יובש, גירוי ודמיעה בחשיפה לאור. שכיחות הדלקות עולה משמעותית בעונת האביב, פברואר-מאי, חודשים בהם אני סובל מאלרגיות לפריחה של מספר מיני צמחים ולשם כך מטופל באמצעות telfast.
  בדר”כ כלל הדלקות מאובחנות כדלקות אלרגיות, ודרכי הטיפול בהן כללו עד כה בעיקר שימוש בטיפות אנטיהיסטמיניות כדוגמת optilast ומידי פעם בטיפות סטרואידיות כדוגמת FML. לרוב הדלקות חולפות כתוצאה מהטיפול, אך תדירות הדלקות רבה ולעיתים קרובות אני חוזר לרופא העיניים שוב תוך חודש חודשיים.
  חשוב לי לציין, שבחמש השנים האחרונות קיבלתי טיפול אימונותרפי נגד אלרגיה, באמצעות זריקות חיסון. בעקבות טיפול זה פחתו באופן משמעותי תופעות האלרגיה מהן סבלתי, בעיקר אלו שאינן קשורות בעיניים, עד כדי כך שאני מצליח להעביר את החודשים הבעייתיים כמעט ללא התערבות תרופתית. בנוסף פחתה רגישותי באזור העיניים והביקורים אצל רופא העיניים הולכים ונעשים נדירים יותר.
  לאחרונה ביקרתי פעמיים בתוך חודשיים אצל רופא העיניים ובביקור האחרון הרופא סיפר לי על הטיפול החדשני באמצעות משחת protopic. לדבריו באמצעות טיפול מתמשך במשחה אוכל הימנע מביקורים חוזרים ונשנים אצל רופאי עיניים ומשימוש בסטרואידים הבעייתיים.

  אתמול בלילה התחלתי להשתמש במשחה, במהלך הלילה שרפו לי העיניים בצורה קשה מאוד, עד כדי כך שלא הצלחתי להירדם. תחושת צריבה קשה המלווה בדימוע קל וברגישות לאור, נמשכת עד עתה, למעלה מ12 שעות מאז שמרחתי את המשחה.

  שאלותי הן:
  ממה שקראתי, כאן באתר וכן במקורות רפואיים נוספים, אני מתרשם שהטיפול ניתן בעיקר לילדים הסובלים מדלקת אלרגית באופן קבוע. אני כפי שתיארתי, בן 30, אינני סובל באופן קבוע, לעתים קרובות חולפים מספר חודשים ללא שום תופעות ובנוסף בשנתיים האחרונות פוחתת תדירות הדלקות. (הבנתי שזה קשור לגיל ואולי גם לטיפול האימונותרפי שקיבלתי). במקביל, הטיפול במשחה (פעם אחת עד כה) גורם לי לסבל רב, באופן שממש מפריע לי לתפקד. לכן אשמח לדעת האם לדעתך הטיפול בכלל מתאים לאדם בגילי הסובל באופן הלא תדיר שתיארתי. כמו כן האם בדרך כלל מתרגלים לשימוש במשחה. וכן בהנחה שהמשחה כן מתאימה עבורי, כיצד להשתמש בה מבחינת תדירות השימוש?

  כמו כן אם לדעתך כדאי שאגיע להתייעצות פרטנית במרפאתך, אשמח לעשות זאת.

  תודה רבה על תשובתך.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  משחת protopic (מכילה tacrolimus - תרופה נוגדת דלקת יעילה ביותר) משמשת מזה שנים רבות כטיפול בדלקות עיניים אלרגיות מכל הסוגים. אמנם היא ניתנת בעיקר לילדים הסובלים מדלקת אביבית (VKC), אך היא יעילה מאוד גם לדלקת עיניים אלרגית עונתית (ממנה אתה סובל) ודלקת עיניים אלרגית כלל-שנתית.

  המשחה אכן גורמת לתחושת צריבה, המשתנה מאדם לאדם. יש כאלו שכלל לא מרגישים בצריבה, יש כאלו המרגישים צריבה קלה, ויש כאלו המרגישים באי נוחות משמעותית בדומה לתחושות שתיארת. ברב המקרים מדובר בתופעה החולפת בהדרגה עם השימוש. מומלץ להיאזר בסבלנות ולהשתמש במשחה כל לילה לפני השינה. היתרון בתרופה זו הוא היעילות הגבוהה שלה יחסית לכל דרכי הטיפול האחרות, והעדר תופעות הלואי הקיימות בטיפול ממושך עם סטירואידים. התרופות האנטי-היסטמיניות אינן יעילות במיוחד. הסטרואידים יעילים לזמן קצר, אבל בשימוש ממושך הם הם עלולים לגרום לתופעות לואי כגון קטרקט ועליית הלחץ התוך עיני. משחת פרוטופיק יעילה מאוד ואין לה תופעות לואי, פרט לצריבה בחלק מהאנשים.

  יחד עם זאת יש תמיד לשקול את חומרת הבעיה אל מול הטיפול שאתה לוקח. הטיפול במשחפת פרוטופיק מתאים לדלקות אלרגיות קשות וכרוניות הגורמות לפגיעה משמעותית באיכות החיים של המטופל, ואז מוצדק לקחת תרופה שגורמת לאי נוחות מסויימת. לדלקות אלרגיות קלות וחולפות מתאים יותר לטפל באנטי-היסטמינים, עם תוספת לעיתים של סטרואידים לזמן קצר.

  את המשחה יכול לרשום לך כל רופא עיניים, רופא עור או רופא משפחה, ואין צורך לבוא אלי במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2019 אדמומיות בעין, פעוט בן 3

  שלום פרופ’,
  בני כבן 3 סובל כבר 3 שבועות מאדמומיות רצינית בשתי העיניים, שגורם לו למצמוצים עזים ולגרד. רופא המשפחה חשב תחילה שמדובר בוירוס ולכן הילד טופל בטובקס ללא שיפור. לפני כשבוע וחצי המליץ רופא העניים טיפול בפתנול לאחר שהבין שמדובר באלרגיה עונתית. כך או כך, אין שיפור במצב כלל, לאחר סיום הטיפול. רופאה נוספת המליצה היום טיפול ב-FML ל5 ימים למרות שהמקרה אינו נפוץ לגיל זה.
  נשמח להמלצתך

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת אביבית או VKC. מדובר במחלת עיניים אלרגית כרונית בילדים. תמצאו חומר רב על מחלה זו כאן באתר בעמוד "מחלות עיניים אלרגיות". בתחתית הדף תמצאו שאלות של גולשים ותשובות שלי עליהן בנושא זה שהצטברו בדף במהלך השנים. אני בטוח שתמצאו שם תשובות למרבית שאלותיכם.

  הטיפול היעיל ביותר כיום למצב זה ניתן ע"י משחת פרוטופיק. אנא פנו לרופא עיניים מומחה במחלות עיניים ילדים או במחלות הקרנית לאבחנה וקבלת מרשם לתרופה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/04/2019 שאלה חשובה בנוגע לדלקת אביבית

  שלום פרופ. סלומון, בביקור אצלך בהדסה עין כרם ביום חמישי שכחנו לשאול אותך שאלה קריטית בנוגע לחוג שחייה שבנינו אמור להתחיל אחרי פסח. לא בטוח שכדאי במצבו, למרות המשקפת, אבל אנחנו לא בטוחים בזה. נשמח לעצתך בבקשה.

  Swimmer
  שלום רב,

  מומלץ שלא להכנס לבריכה בכלל בשנים הקרובות. המים בבריכה אינם נקיים, ומכילים חומרים שונים שעלולים להחמיר את הדלקת האלרגית בעיניים. השימוש במשקפפי שחייה אינו מונע חדירת מים לעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2019 יובש בעפעף העליון

  שלום.
  מזה כחודש יש לי יובש בעפעף העליון ממש מעל הריסים, תחושת חספוס במגע.
  אשמח לדעת מה זה ומה הטיפול?
  תודה.

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  ככל הנראה מודבר בתגובה אלרגית או atopic dermatitis. מומלץ לפנות לרופא עיניים או לרופא עור. הטיפול כולל משחות סטרואידים או משחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2019 אחסון פרוטופיק 0.03 לאחר הפתיחה ושאלות נוספות

  האם כדאי לשמור את המשחה במקרר לאחר הפתיחה? כמו כן, האם לשים בעין כמות גדולה או ממש מעט? ושאלה אחרונה, כמה זמן לאחר הפתיחה ניתן להשתמש במשחה?

  מיכל

  משחה בעין
  שלום מיכל,

  אין צורך בקירור. יש לשים בעין כמות כזאת שתמלא את השקע שבין העפעף התחתון והעין. ניתן להשתמש במשחה למספר חודשים עד שהיא נגמרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2019 אלרגיה בעיניים

  האם מותר לקחת טיפות אופטילסט וטיפות כרומופטיק ביחד?

  eye-drops
  שלום רב,

  אין טעם בנטילת שני התכשירים ביחד. אופטילסט הוא תכשיר יעיל יותר, וכולל בתוכו את התכונות של כרומופטיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2019 משחת פרוטופיק בהריון

  האם ניתן להשתמש במשחת פרוטופיק בהריון?
  יש לציין שאני משתמשת בה חודשים רבים ואפשר לומר שאיני יכולה כרגע בלעדייה. אם אני אפסיק אני אאלץ לחזור לסטרואידים, מה שאיני רוצה כלל.

  Margaret Keane's Mona Lisa
  שלום רב,

  מומלץ שלא להשתמש במשחת פרוטופיק בהריון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2019 פרוטופיק

  שלום פרופסור סלומון,
  אני משתמשת מזה חצי שנה במשחת הפרטופיק שעשתה לי פלאים.
  הרופא אמר לי להשתמש כחודשיים, אך החלטתי להמשיך עד כה מהפחד לחזור שוב לסטרואידים.
  אני שמה את המשחה אחת ליומיים שלושה.
  אך באם אני עושה הפסקה של כמה ימים אני שוב מרגישה רגישות בעיניים, גרד ואודם.
  שאלתי היא האם בטוח להשתמש במשחה חודשים רבים? ובנוסף, האם שימוש קבוע במשחה יכול לרפא אפילו במקצת את האלרגיה בעיניים?

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  ניתן להשתמש במשחת פרוטופיק במשך שנים, כפי שאנו נוהגים לטפל בילדים הסובלים מדלקת אביבית. בתקופות בהן יש פחות סימנים וסימפטומים של דלקת אלרגית (גרד, אודם, דמעת), בעיקר בחודשים הקרים של השנה - ניתן להפחית את תדירות השימוש בתרופה לפעם ביומיים או פעם ב-3 ימים, אך לא להפסיקה לחלוטין. בתקופות חמות, בעיקר באביב, מומלץ לחזור למינון יומי (פעם ביום לפני השינה).

  מחקרים שנעשו ביפן עם טיפות טקרולימוס (החומר הפעיל במשחת פרוטופיק) מצאו ששימוש של מספר שנים בתרופה בילדים גרמו להעלמות חלק מהסימנים (בעיקר הפפילות בלחמית הטרסלית העליונה). יחד עם זאת חשוב להבין שדלקת אלרגית היא שילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לגורם אלרגני בסביבה. כל זמן ששני גורמים אלו קיימים ביחד - התהליך האלרגי יימשך. לכן אפשר לצפות להפחתה משמעותית בסימנים והסימפטומים של דלקת אלרגית בעיניים, אך ככל הנראה לא להחלמה מלאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2019 טיפול סטרואידי

  1-בהנחה ויש לפני (באפן זמני ) רק אופציה של טיפול סטרואידי (בדלקת אלרגית אביבית) איזה טיפות/משחה סטרואידיות כבודו ממליץ.
  2-האם לחץ תוך עיני הוא דבר מורגש? ומה מרגישים שצריך לחשוש (בהנחה ואיני יכול להבדק תדירות)
  תודה.

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  על סוג טיפול המדוייק ימליץ לך רופא העיניים שמטפל בך.

  לחץ תוך עיני אינו מורגש בד"כ, והדרך היחידה לדעת מהו הוא להיבדק ע"י רופא עיניים. אם אתה מקבל טיפול בסטרואידים חוה עליך להיבדק אחת למספר שבועות ע"י רופא עיניים.

  כיום אין יותר סיבה לטפל בדלקת אביבית עם סטרואידים. קיימות תרופות יעילות יותר ובטוחות יותר.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2018 טיפול באלרגיה בעיניים

  אני סובלת שנים מאלרגיה בעיניים .רופה המליץ לי FML ובזה אני משתמשת כ4 שנים .זה נשמה נורמלי? הטיפול לא מסוכנות ?

  eye-drops
  שלום רב,

  הטיפול הטוב ביותר כיום לדלקת אלרגית בעיניים הוא טקרולימוס. תרופה זו ניתנת בטיפות או במשחה הנקראת פרוטופיק. הטיפול בסטרואידים כמו FML יעיל לזמן קצר, ועלול לגרום לתופעות לואי כגון קטרקט וגלאוקומה.

  ובכל הנוגע לשפה העברית: רופא ולא רופה, נשמע ולא נשמה, מסוכן ולא מסוכנות...

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2018 בקושי השתמשתי בעדשות מגע שקיבלתי

  היי פרופסור סולומון יש לי בעיה קיבלתי לפני 3 שבועות וחצי עדשות חדשות וכשמתי אותם בעין שמאל לא הרגשתי תעדשה בכלל הכל היה סבבה ובעין ימין זה כל הזמן הציק לי והעין הייתה אדומה ניזיתי עדשות אחרות וגם לא עזר עין ימין עושה בעיות ועכשיו יש לי דלקת בעפעפיים כבר שבועים וחצי והרגשתי טוב קצת בעיניים אז החלטתי לשים את העדשות וכשמתי העין ימין שוב שרפה מאוד אני לא מבין למה ועכשיו היא אדומה מאוד מאוד ושורפת אני בן 17 וחצי ולא יכול יותר עם העדשות והמשקפיים אני מרגיש מסכן כבר יש איזה דרך שאתה יכול להמליץ לי? ולענות לי על השאלות בקשר לעדשות?

  red-eyes
  שלום רב,

  פשוט מאוד - אל תשתמש יותר בעדשות.

  אם המספר שלך במשקפיים יציב בשנה האחרונה - כדאי לשקול הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/10/2018 משחת פרוטופיק

  שלום פרופ’ סלומון,
  הייתי אצלך לפני כמה שבועות, אבחנת אצלי דלקת אלרגית וקיבלתי מרשם למשחה פרוטופיק 0.03.
  מיד התחלתי להשתמש בה (הסתבכתי קצת באיך לשים אותה בעין ובסוף השיטה שעבדה הייתה באמצעות מזרק ללא המחט).
  שמתי את המשחה כל לילה לפני השינה, כמות לא קטנה (כזאת שלא יכלתי לראות אחרי ששמתי אותה), במשך שלושה שבועות, ולא רק שלא קיבלתי שיפור במצב העיניים אלא שהעיניים היו עוד יותר אדומות ומגורות עם נפיחות קלה.
  אני אובד עצות כבר, חשבתי שמהמשחה הזאתי תבוא לי הישועה..
  למה אצלי המשחה לא עזרה? מה ניתן לעשות?

  משחה בעין
  שלום רב,

  צריך לוודא שאתה אכן שם את המשחה נכון. צריך לשים את המשחה בין העפעף התחתון ובין העין, כך שהיא תהיה במגע עם העין, ולא רק למרוח אותה על העפעפיים.

  כ"כ צריך זמן וסבלנות. לא כולם מגיבים באותה מהירות. אם טיפול של פעם ביום לא מספיק ניתן לעבור לפעמיים ביום, או לעבור למינון החזק יותר של 0.1%.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2018 עזרה דחופה, אלרגיה שעוברת רק עם סטרואידים

  שלום רב,
  בני בן 18.6 סובל מאלרגיה מגיל 11.
  האלרגיה עוברת רק כשהוא מקבל סטרואידים, ובסיום הטיפול, יום למחרת שוב חוזרות כל התופעות של האלרגיה: עיניים אדומות, גרד דמעות ועוד.
  אני ממש מיואשת ומתחננת לעזרה.
  מה יכולה להיות הסיבה לכך? ומה צריך לעשות.
  אנחנו חייבים עזרה

  שרית

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום שרית,

  מרבית התופעות האלרגיות הן שילוב של גורם כלשהוא בסביבה עם נטייה גנטית. בד"כ קשה מאד לאתר את הגורם בסביבה שאחראי לתופעה האלרגית, ואין כמובן כל דרך לשנות את הנטייה הגנטית.

  לכן חשוב להבין שהטיפול נוגד האלרגיה לא יכול לפתור את הבעיה, ובד"כ יכול לדכא באופן זמני את הדלקת האלרגית. הטיפול המקומי בסטרואידים יעיל לטווח קצר בלבד, וכרוך בתופעות לוואי בעיניים כגון קטרקט וגלאוקומה.

  מזה שנים רבות אנו ואחרים מטפלים בהצלחה רבה בכל דלקות העיניים האלרגיות בתרופה הנקראת טקרולימוס. תרופה זו נמצאת בצורה של משחת עור הנקראת פרוטופיק. שימוש במשחה זו פעם ביום לפני השינה עשוי להפחית בצורה משמעותית את הדלקת האלרגית בעיניים. השימוש במשחה הוא לתקופה ארוכה. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך את המשחה ויסביר לך את אופן השימוש בה. גם כאן הטיפול אינו קצר ואינו מרפא את האלרגיה, ועוזר רק למשך הזמן שהוא ניתן. אך בניגוד לסטרואידים - הוא אינו כרוך בתופעות לוואי המסכנות את העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/08/2018 משחת Protopic

  http://www.concept-rx.co.il/שלום פרופסור סלומון,
  הבן שלי בן 9 משתמש מזה כ-3 שנים במשחת הפרוטופיק עליה המלצת לו
  בחודשיים האחרונים בכל רשתות הפארמה נאמר לנו שהמשחה אינה במלאי ואין צפי להגעתה
  1. על איזה משחה חלופית אתה ממליץ לאור העובדה שאין את המשחה במלאי ?
  2. האם אתה אולי יודע מה הצפי לחזרתה למלאי של המשחה ?
  3. ענית באחת התשובות שניתן להשיג את התרופה בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת העוסקים בהכנות רוקחיות – האם תוכל להפנות אותי לבית מרקחת ספציפי באיזור השרון ? מרכז ?

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  המחסור במשחה אינו בכל הארץ, ויש הרבה מטופלים שאומרים לי שהם מצליחים לקרכוש את המשחה ללא בעיה. מומלץ לבדוק בבתי מרקחת שונים.

  החלופה למשחה הוא טיפות טקרולימוס בהכנה רוקחית הניתנים להכנה בבית מרקחת קונצפט -  www.concept-rx.co.il.

  בבית המרקחת של הדסה החלו לאחרונה בהכנת טיפות טקרולימוס, המיועדות למטופלים המגיעים למרפאות של הדסה ומקבלים מרשם לתרופה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2018 vkc

  שלום רב,
  בני בן 9 מטופל בפרוטופיק מזה 3 שנים.
  בקיץ הנוכחי עדיין יש סימפטומים שמפריעים לו בחיי היום יום- במקרה הקל העין קצת רגישה לאור, ובמקרה קשה הוא לא יכול לפתוח את העין בכלל. מדובר על עין אחת שהיא בעייתית יותר.
  מה ניתן לעשות כדי להפחית סימפטומים ולמנוע את נזקי הדלקת? דמעות מלאכותיות קרות לא עוזרות. ומריחת משחה פעם נוספת ביום גם לא עזרה.

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  עליו להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית. לעיתים עלול להתפתח בחלק העליון של הקרנית כיב כרוני עם משקעים שלא מתרפא, וגורם לתופעות ממנו סובל בנך. הטיפול בכיב כרוני עם משקעים הוא בד"כ ע"י ניתוח שבו מסירים את המשקעים המונעים את ריפוי הכיב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2018 דלקת כרונית של הלחמית כתוצאה מאלרגיה

  שלום רב פרופ’,
  אני בן 27, ומאז שאני זוכר את עצמי אני סובל מאלרגיות רבות, המתבטאות בעיקר בנזלת אלרגית ודלקת בלחמית. שמתי לב שבשנתיים האחרונות מצב העיניים החמיר, ככה שאני סובל מהן רוב הזמן- אם זה באדמומיות או תחושת גרד מעיקה ומענה, ולרוב זה מלווה גם בהפרשות חוטיות בעיקר בבוקר.
  ביקרתי אצל שני רופאי עיניים בעקבות זאת, ובהתחלה טופלתי בזדיטן שעזר מאוד, אך האפקטיביות שלו ירדה בהמשך. בהמשך קיבלתי גם מקסיטרול ורלסטט, שגם הם לא עזרו לשפר את המצב באופן משמעותי.
  הדבר היחיד ששיפר מיידית ובאופן מוחלט את המצב, היה סטרודקס. עם זאת, כפי שציינת פה מספר פעמים ואכן קרה- תוך כדי הטיפול המצב היה מעולה, אך מאחר ואסור להשתמש בסטרואידים לאורך זמן, הדלקת חזרה במלוא היקפה.
  שאלתי אליך פרופ’, היא כל כמה זמן ניתן להתחיל טיפול זמני בסטרודקס? או לחלופין, האם יכול להיגרם נזק בשימוש בטיפות הללו באופן נקודתי? כמו פעם או פעמיים בשבוע, שכן האפקט שלהן הוא מיידי. בנוסף, ראיתי שאתה ממליץ על משחה בשם פרוטופיק – האם קיימות טיפות עם אותו חומר פעיל ואותה יעילות? גם אם זה אומר שצריך להשתמש בהן יותר מפעם אחת ביום בניגוד למשחה.
  אשמח להתייחסותך פרופ’, באמת שהמצב הזה פוגע משמעותית באיכות החיים, ואני מיואש מכך, במיוחד כי אני עובד כמתכנת, מה שאומר שאני מבלה שעות רבות מול המחשב בחלל ממוזג שרק מגביר את קצב התייבשות העיניים. תודה רבה!

  HorusGallery_2x2
  שלום רב,

  לא ניתן להשתמש בסטרואידים לזמן ממושך מכיוון שהם עלולים לגרום לקטרקט וגלאוקומה. השימוש בסטרואידים צריך להיות לפרקי זמן של שבועות בודדים, ותחת מעקב רופא עיניים.

  השימוש במשחת פרוטופיק, שהתרופה הפעילה בה היא Tacrolimus, גרם למהפכה בטיפול בדלקות עיניים אלרגיות. התרופה יעילה יותר מסטרואידים ובטוחה יותר. ניתן להשיג את התרופה גם בצורת של טיפות, אותן ניתן להשיג בבתי מרקחת העוסקים בהכנות רוקחיות מיוחדות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2018 טיפול ב perennial-allergic-conjunctivitis

  שלום,
  מזה שלוש שנים שאני סובל מדלקת אלרגית בלחמית במעברי עונות. בשנה האחרונה חלה החרפה במצב – התגובה האלרגית כרונית והיא קורת כל הזמן. יש לציין שאני בן 20 אלרגי לאבק. העיניים כל הזמן אדומות מגרדות והעפעפיים נפוחות. טופלתי בסטרואידים לפני שנתיים לתקופות קצרות – זיילט ואופטילסט. בשנה האחרונה טופלתי לתקופות קצרות בסטרואידים(מקסיטרול, לוטמקס), במייצבי תאי מאסט(כרומופטיק) ואנטי היסטמינים ומייצבי תאי מאסט(אופטילסט). מקסיטרול ולוטמקס עוזרים מאוד(כמובן שלא הייתי לוקח אותם ביחד אלא בתקופות שונות בנפרד ובכלל במקסיטרול הפסקתי להשתמש כי הוא יותר מסוכן) אך רק לתקופב של כשבועיים-חודש ואז האלרגיה חוזרת. האופטילסט לא ממש עוזר – בשעות היום יש הקלה באודם ובגירוי אך בלילה החמרה נוראית.

  אני מיואש כבר מהמצב.

  מה אפשר לעשות?

  שמעתי שגם פתאנול שמקביל לאופטילסט יכול לעזור אבל אני לא מבין מה ההבדל בינו לבין אןפטילסט.

  בנוסף שמעתי על תרופה חדשה בשם פרוטופיק שאמרו שהיא מאוד עוזרת.

  האם היא גם עוזרת לperennial allergic conjunctivitis?
  במידה וכן, אני מפחד להשתמש בה כי הבנתי שהיא לא בדיוק מיועדת לעיניים ולמרות שלא ידוע על תופעות לוואי מסוכנות, לא ממש יודעים את ההשפעה לתווח הארוך.

  תודה רבה

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  אכן משחת הפרוטופיק עוזרת מאוד לכל סוגי הדלקת האלרגית, והיא יכולה לעזור מאוד גם לך.

  לאחרונה יש מחסור במשחה בבתי המרקחת בארץ. ניתן להשיג את התרופה בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת העוסקים בהכנות רוקחיות. החומר הפעיל הוא Tacrolimus.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2018 אלרגיה בעיניים

  כ4 שנים אני סובלת מגירוי, שריפה, דמעות וכאבים בעיניים. במשך השנים הייתי אצל כ8 רופאי עיניים ללא הצלחה, עכשיו אני מטופלת אצל הומאופטית, עד עכשיו ללא הצלחה. אני כבר מיואשת. מה לעשות?

  אליסיה

  red-eyes
  שלום אליסיה,

  כדי לדעת ממה את סובלת צריך לבדוק אותך. יש סיבות רבות לסימפטומים שתיארת בשאלתך, ולכל מצב יש טיפול מתאים. הסיבות כוללות את תסמונת העין היבשה, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית, ומצבים רבים נוספים. אם הסיבה היא דלקת אלרגית, ניתן לטפל בה ביעילות בעזרת משחת פרוטופיק. חשוב להבין שרב המצבים הללו הם כרוניים ומחייבים טיפול קבוע, ואין טיפול חד פעמי או קצר טווח שיכול לתת מענה מוחלט לבעיות אלו.

  מומלץ להתייעץ בנושא עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/07/2018 הסתנוורות נוראית בבוקר וטשטוש בעין שמאל

  שלום פרופסור סולומון,
  כבר חודשים שהעיניים מגרדות לי לסירוגין. בילדותי נאמר לי שיש לי דלקת אביבית וטופל למיטב זכרוני בסטרואידים.מאז נעלם. ובשנים האחרונות חזר. (אני בת 36).
  לציין שכבר שנים שאני מרכיבה עדשות רכות חודשיות אבל בחודשים האחרונים לא מצליחה לענוד אותן עקב אי נוחות. הלכתי לפני כחצי שנה לרופא עיניים שאמר שזאת אלרגיה ונתן אופטילסט.
  פונה כעת כי לאחרונה כשאני יוצאת בבוקר לעבודה בקושי מסוגלת לפתוח את העיניים בשמש. לוקח כחצי שעה עד שזה מסתדר.
  העיניים ממש רוצות להיסגר.
  לפעמים גם העיניים כואבות. או שזה המצח. קשה לי לדייק את מקור הכאב…
  בנוסף מרגישה שהעפעפיים שלי צנחו בשנים האחרונות. התחיל בעין אחת ואז הצטרפה השנייה.
  מכל הבלגן הזה לא ברור לי לאיזה סוג רופא עיניים (קרנית/רשתית וכו) עליי ללכת.
  לציין שיש לי חתולה בבית מזה 10 שנים. לא מחוסנת.
  חשוב לי לציין שלבני בן ה 4 מגרדות העיניים גם כבר חודשים. נאמר אלרגיה ומקבל אופטילסט. מודאגת.
  אודה לעזרתך
  תודה,
  אנונימית

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  מכיוון שאת סובלת ככל הנראה מדלקת עיניים אלרגית, מומלץ להפסיק את השימוש בעדשות מגע, ולעבור לטיפול מקומי במשחת פרוטופיק. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה בקרנית.

  בנך ככל הנראה סובל מדלקת עיניים אלרגית גם כן, ככל הנראה דלקת אביבית, וגם הוא צריך להיבדק ע"י מומחה לקרנית, ולקבל גם כן טיפול דומה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2018 פרוטופויק בארץ

  שלום!
  אני בן 23 ואני סובל מאלרגיה אביבית שחוזרת ומגיעה למצבים די קשים. טופלי בעבר בסטרואידים ואנטיביוטיקה. כולם לא עזרו. לפני כשנה ניסיתי את התרופה פרוטפיק והיא פשוט עזרה לי כמו ששום תרופה לא עזרה. לאחרונה ביקשתי שוב את התרופה כי האלרגיה חזרה וכל בית מרקחת שהייתי אמר שיש מחסור בה. מה ניתן לעשות? יש תרופה דומה? תודה

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  ככל הנראה קיים מחסור זמני של התרופה בחלק מבתי המרקחת.

  אין תחליף למשחה זו, ומולץ להמשיך ולחפש בבתי מרקחת אחרים. לחילופין ניתן באופן זמני להשתמש במשחה בריכוז 0.1%.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2018 Allergic conjunctivitis

  מזה מספר שנים הייתי סובל מהפרשות מהעיניים בעיקר בעונות מעבר. בבירור שאני מבצע אצל רופא בבי”ח בוצע ניסיון טיפול ב optilast ללא הטבה ואז ב FML שעזר משמעותית. כעת אני משתמש רק ב Hylo-comod כלובריקנט. במידה וזה יחזור בעוד מספר חודשים האם אמורה להיות בעיה לעשות שוב טיפול של כמה ימים בודדים ב FML? או מפאת הסכנה של התפתחות גלאוקומה לא מומלץ?

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  ההחלטה על אופן הטיפול בדלקת אלרגית בעיניים היא של הרופא המטפל. אם תופיע שוב דלקת אלרגית עונתית, יש בהחלט אפשרות לטפל פעם נוספת בטיפות סטרואידים כדוגמת FML לתקופה קצרה. כל זאת על פי המלצת רופא העיניים שלך, ותוך מעקב אחר לחץ תוך עיני.

  גלאוקומה מתפתחת בחלק מהאנשים המטופלים מקומית בסטרואידים באופן כרוני. טיפול של מספר ימים בודדים לא גורם בד"כ לעליית הלחץ התוך עיני, ובכל מקרה הרופא המטפל שרושם לך את טיפות ה- FML צריך לבצע לך בדיקת לחץ תוך עיני לפני תחילת הטיפול, במהלך הטיפול ולאחר סיומו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/05/2018 אביבית לילד ווהמון סטרואידים מה לעשות?

  שלום עליכם. הבן שלי בן שש וכבר שנה עם דלקות עניים כרוניות. כנראה אביבית כרונית. הוא מטופל בסטרואידים שעוזרים מיד אך כשמפסיקים הדלקת מתלקחת מיד. מה ניתן עוד לעשות ? והרצון להפסיק סטרואידים מיד. אשמח לתשובה ועזרה. תודה מראש.

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית ולשאול לגבי טיפול במשחת פרוטופיק. הטיפול במשחת פרוטופיק יעיל יותר ובטוח יותר מהטיפול בסטרואידים. ראי בתחתית הדף על דלקות עיניים אלרגיות את תשובותי לשאלות הגולשים הרבות במהלך השנים בנושא זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 רסטזיס לילד בן 7

  בוקר טוב,
  בני סובל מזה כמה שנים מאלרגיה בעין מתחילה בד”רכ באפריל וממשיכה לכיוון ספטמבר אוקטובר ושוב חוזרת חלילה באפריל…
  יש לו קרום עבה ומעין פצעונים מעל הקרנית והעין מסביב אדומה ומגרדת
  עד לפני שנה טיפות זדיטן היחידות שעזרו אך כבר לא.
  אתמול היינו אצל רופא העיניים שנתן לנו לנסות את טיפות רסטזיס 0.4ML
  הרופא טוען כי טיפות אלו עזרו לכמה ילדים שהיו בטיפולו.

  העלון תרופה היחיד שאני מוצאת ברשת מראה כי לא ממליצים לתת את זה מתחת לגיל 16

  מה דעתך על התרופה הזו?

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  רסטאזיס היא תרופה נוגדת דלקת חלשה המיועדת לטיפול בדלקת עיניים קלה המלווה יובש בעיניים. רסטאזיס לא תעזור כלל לדלקת עיניים אלרגית. הטיפול היעיל ביותר לדלקת עיניים אלרגית היא משחת פרוטופיק. קראי למטה את התשובות לשאלות הגולשים הנמצאות בסוף הדף באתר זה על מחלות עיניים אלרגיות. יש שם תשובות רבות שלי לשאלות הגולשים על הטיפול בפרוטופיק בדלקות עיניים אלרגיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2018 התגברות כאב בעין לאחר שימוש בטיפות כרומופטיק?

  נהייתה לי אלרגיה בעור ובאחת העיניים, כנראה משימוש במייק-אפ חדש (ובכי ממושך שמן הסתם לא היטיב עם המצב). התחלתי אתמול טיפול בטיפות כרומופטיק (3 פעמים, כל פעם 2 טיפות) וניקוי העין עם מגבוני eyecare לתינוקות. הבוקר היתה הטבה במצב אך לאחר ששמתי את הטיפות שוב התגבר לי הכאב בלחמית. האם להמשיך בטיפול? אם לא על מה אתה כן ממליץ?
  תודה רבה
  אסתר

  eye-art13
  שלום אסתר,

  טיפות כרומופטיק הן טיפול מקובל לדלקת עיניים אלרגית קלה. מומלץ יותר להשתמש בטיפות המכילות תרופות שהן גם בעלות תכונה אנטי-היסטמינית כגון אופטילסט, רלהסטט או פטאנול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2018 ורנליס

  היי
  ראיתי את הסרטון ביוטיוב של פרופסור סלמון עם אבי קרסו ואני רוצה לברר על המשחה “פרוטופיק” עבור בני בן ה6.5 שסובל כבר עונה שלישית

  שלום רב,

  משחת Protopic היא משחה לעור המכילה את התרופה Tacrolimus. תרופה זו מעכבת ביעילות תהליכים של דלקת אלרגית. המשחה מיועדת למחלת עור הנקראת Atopic dermatitis. מזה כ-10 שנים אנו נותנים אותה בהצלחה רבה גם לעיניים לסוגים שונים של דלקות אלרגיות, ובעיקר לדלקת אביבית (Vernal Kerato-conunctivitis או ורנאליס). המשחה יעילה יותר מכל תרופתי אחר למחלה זו, וגם בטוחה יותר. כל רופא יכול לרשום לך משחה זו. יחד עם זאת מומלץ לבצע מעקב תכוף ומתמשך אצל רופא עיניים מומחה לקרנית או למחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/05/2018 דלקת אביבית protopic

  ילד בן 11 סובל נורא מדלקת אביבית לאחר המלצה שלך במשך שנה משתמשים במשחה פרוטופיק וזו היתה שנה של חלום הילד לא סובל מתפקד ללא שום בעיה, לאחרונה התחילו להופיע בעין מעין חוטים קטנים שמציקים לו בעין ממש חוטים קטנים גמישים כמו גומי ברגע שמןציאים הקלה של ממש. האם מוכרת לך התופעה..

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  אני מאוד שמח שהמשחה עוזרת לו. עליו להמשיך עם הטיפול במשחה גם בשנים הבאות.

  הפרשה רירית היא חלק מהסימנים של דלקת עיניים אלרגית, ויתכן שהיא מבטאת החמרה במהלך חודשי האביב-קיץ האחרונים, כפי שאכן מתרחש בחודשי האביב. צריך להמשיך עם המשחה כל יום במהלך כל חודשי הקיץ, ולהוסיף טיפות לחות (דמעות מלאכותיות) מידי פעם במהלך היום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 פרוטופיק

  שלום
  אני משתמש במשחה ארבעה חודשים בערך ורציתי לדעת מתי אני יכול להתחיל לשים יום כן ויום לא כי היה לילה אחד שלא שמתי בו משחה ועיניים היו במצב טוב מאוד.
  אז איך אני יכול לדעת מתי לשים את המשחה יום כן יום לא?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  אם יש שיפור והעיניים לא מגרדות - ניתן לנסות לרדת ליום כן / יום לא. אם המצב נשאר יציב בטיפול הזה - ניתן להמשיך בו לתקופה ממושכת. אם יש שוב גרד ואודם בעיניים, צריך לחזור לטיפול כל יום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/04/2018 אלרגיה אביבית

  שלום אני בן 16 וחצי ואני שם אותה בערך שנה וקצת המצב ממש טוב אבל רציתי לדעת איך אני יודע מתי להפסיק לשים את המשחה כי בינתיים המצב מצויין אבל אני לא יודע מה ייקרה אם אני יפסיק פתאום

  בן

  משחה בעין
  שלום בן,

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שיבדוק אותך וימליץ על אופן השימוש במשחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2018 פרוטופיק

  אני משתמש במשחה כמעט שלושה חודשים כל יום עם כמות לא גדולה כל כך אבל עדיין אני מרגיש שאין שיפור גדול וממה שהבנתי אחרי שלושה חודשים בערך צריך להתחיל לשים את המשחה יום כן ויום לא
  אשמח אם תעזור לי,תודה משה

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום משה,

  יתכן שאתה לא שם את המשחה בצורה מיטבית. את המשחה שמים בין העפעף התחתון ובין העין, כך שהיא תבוא במגע ישיר עם העין לאחר שסוגרים את העפעפיים.

  לגבי תדירות הטיפול - היא תלוייה בתגובה לתרופה וזו שונה מאדם לאדם. אם יש סימנים של דלקת אלרגית יש עדיין לטפל במשחה כל יום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2018 אלרגיה כרונית בעיניים

  יש לי ילד בן 14 שסובל מעיניים “מציקות” כבר למעלה משלוש שנים. לקחתי אותו כבר לרופאי עיניים רבים וניסינו הרבה סוגים של טיפולים לא מועילים. הרופא האחרון שלקחתי אותו אליו נתן לו טיפות עם סטרואידים (אני לא זוכרת את שם התרופה) היא הועילה חלקית אך לא לזמן ממושך. אבחנת הפרופ’ היתה אלרגיה כרונית שלא ניתן לאתר את סיבתה. מה עושים? הילד ממש סובל ואני לא מצליחה לתת לו מענה קונקרטי. הילד כבר מיואש.
  אודה לכם מאוד אם תוכלו לתת לי הכוונה לפתרון הבעיה.

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  הטיפול היעיל ביותר כיום לדלקות עיניים אלרגיות ניתן בצורת משחה הנקראת Protopic. משחה זו מכילה תרופה הנקראת טאקרולימוס, והיא מיועדת אמנם לעור אך ניתן לתת אותה גם לעיניים. בניוגד לסטרואידים ניתן לתת אותה לתקופה ארוכה, ואפילו למשך מספר שנים. היא יעילה יותר ובטוחה יותר מסטרואידים לדלקת עיניים אלרגית.

  חשוב להבין שאין תרופה שגורמת לריפוי מלא של דלקות עיניים אלרגיות. מדובר במצבים כרוניים שניתן להקל ולהפחית בהם את עוצמת הדלקת, אך לא ניתן להעלים אותה לחלוטין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2018 אלרגיה בעיניים

  שלום פרופסור אבי סלומון,
  מזה שנה שאני סובלת מאלרגיה בעיניים. זה התחיל עם בלפריטיס שעבר לאחר טיפול במשחה סטרואידית. אבל אז הופיעו עיניים מאד אדומות במשך כמה חודשים. רופא עיניים איבחן אלרגיה חריפה עם פפילות וכן בלפריטיס. טופלתי בטיפות זיילט במשך חודשיים. ההשפעה היתה מיידית לטובה. בביקורת אצל הרופא תסמיני האלרגיה עדיין היו קיימים למרות שהעיניים היו לבנות יש לציין שהלחץ תוך עיני היה תקין. התחלתי להוריד את המינון של הטיפות בהדרגה ואז התפרץ שוב הבלפריטיס. העיינים שוב מאד אדומות ומציקות והעפעפיים אדומות ומגורות עם הפרשה בבוקר ודמעות במשך היום. הרופא נתן לי משחת פרוטופיק 0.1 רציתי לשאול אם זה בסדר כי ראיתי שאתה ממליץ על 0.03 ,אני בת 50.

  אתי

  watermark
  אתי שלום,

  אכן מומלץ בד"כ להתחיל עם המינון הנמוך יותר, שבד"כ יעיל מאוד למרבית המצבים של תהלכי דלקת אלרגית בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/02/2018 שימוש בפרוטופיק

  שלום,אני לוקח משחת פרוטופיק כבר חודש וחצי בערך בהתחלה ראיתי שיפור לזמן קצר מאוד ובשבועיים וחצי האחרונים העיניים אדומות מאוד ושורפות.
  אפשר לעשות משהו כדי לזרז את השיפור בעיניים?
  תודה,יואב

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום יואב,

  פרוטופיק לא עוזר לכל מצב דלקתי בעיניים. הוא נמצא כיעיל במיוחד בדלקות עיניים על רקע אלרגי. הטיפול בו הוא מתמשך, ובד"כ למספר חודשים.

  כדאי להיבדק ע"י רופא עיניים עדי לראות שהאבחנה נכונה והטיפול מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2018 חשיפה לשמש עם דלקת אביבית

  בני בן 12.5 עם דלקת אביבית כבר 4 שנים. כרגע במצב טוב מטופל בפרוטופיק. המליצו לנו על שהיה בים המלח כשבועיים בגלל דלקת עור אטופית שלו. האם זה מומלץ לעיניים? או שאסור לחשוף לשמש?

  דוד

  Swimmer
  שלום דוד,

  אין כל מניעה לשהות באיזור ים המלח. אם השמש גורמת לסינוור ולתחושת אי נוחות ניתן להשתמש במשקפי שמש. כמובן שצריך להזהר מכניסת מי ים המלח לעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2018 נפיחות בעפעף התחתון

  שלום, זה התחיל בכמה ימים של יובש בעפעף התחתון ולאחר מכן גרד ועכשיו ממש נפוח לי העפעף התחתון
  מגרד ולא נעים, יש גם טשטוש קל בעין
  תודה רבה, נטלי

  watermark
  שלום נטלי,

  ככל הנראה את סובלת מ- Atopic blepharo-conjunctivitis, מחלה אלרגית של העפעפיים והלחמית. הטיפול המומלץ הוא משחת Protopic אותה ניתן למרוח על העפעף הנפוח, פעם עד פעמיים ביום. ניתן לקבל מרשם למשחה מרופא עור או מרופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/02/2018 עכירות סביב אורות – אלרגיה בעין

  שלום פרופסור סלומון.
  אני בזמן האחרון סובל מתחושת יובש בעינים (בעיקר בלילה) ורואה מין עכירות סביב מקורות אור שהולכת ומחמירה.
  הלכתי לרופא מומחה קרנית שאמר שאין לי יובש אלא דלקת אלרגית קלה, נתן לי סטרודקס לשבועיים ואז אופטילסט לחודש.
  האם העכירות שאני רואה היא הסבר הגיוני למצב? האם היא תעבור?

  תודה רבה!

  מרדכי

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום מרדכי,

  אין לי שמץ של מושג מה יש לך בלי לבדוק אותך בעצמי. לא ברור מהי ה"עכירות" עליה אתה מדבר. אתה מוזמן לבוא ולהיבדק במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2018 אדמומיות חריפה בעין במשך שנתיים

  שלום,
  בני בן 17.5
  מזה שנתיים הוא סובל מאדמומיות חזקה מאוד בעין שמאל.
  אמרו לנו שהוא סובל מאלרגיה אביבית קשה והוא קיבל טיפות עיניים: cyclosporine 1%.
  ביצענו בדיקות אלרגיה והן היו שליליות.
  לאחר כמה חודשים חלה הקלה באדמומיות, אבל ככל שהמשכנו עם הטיפול, לא הורגשה שום הקלה.
  לבסוף הפסיק בני לטפטף את הטיפות לאחר שנה.
  לאחר כשבוע חזרה האדמומיות החריפה כפי שהיתה בעבר.
  לפני מספר ימים ניגשנו לרופא נוסף, והוא איבחן את הבעיה לא כאלרגיה אלא כנקודת חן והמליץ להסירה בניתוח.
  לא ברור אם מדובר באלרגיה אביבית חריפה או בנקודת חן הדורשת ניתוח להסרתה.
  האם תוכל לייעץ לנו בנידון או להפנות אותנו למומחה בתחום הספציפי?

  אילן

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  אתה מוזמן לבוא עם בנך למרפאתי בהדסה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2018 פרוטופיק

  אני שם פרוטופיק כבר שבוע וחצי ובהתחלה המשחה עשתה שיפור ובזמן האחרון זה שורף ובעיקר מאוד אדום
  רציתי לדעת אם לשנותה את הכמות של המשחה בלילה ואם זה משנה

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום לך,

  משחת פרוטופיק ניתנת לתקופה ממושכת, ומומלץ להמשיך את הטיפול בה, במיוחד אם אתה סובל מדלקת אלרגית כרונית של הלחמית. תחושת הצריבה היא תופעה נפוצה ביותר בשימוש עם המשחה. בד"כ הצריבה חולפת עם הזמן. משחת פרוטופיק היא כיום הטיפול היעיל ביותר והבטוח ביותר לדלקות עיניים אלרגיות, ויש הנוטלים אותה למשך שנים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2018 האם מותר שימוש ב-LOTEMAX(N COL בהריון ?

  שלום
  אשתי בהריון חודש חמישי, והרופא עיניים נתן מרשם של הטיפות LOTEMAX(N COL , למשך שבוע שלוש פעמים ביום, האם השימוש מותר בהריון ?
  אנחנו חוששים כי מדןבר בסטרואידים

  מאור

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום מאור,

  הדרגה של לוטמקס ע"י ה FDA מבחינת שימוש בהריון (FDA pregnancy category) היא C, כלומר: ניסויים בחיות הראו שיתכן נזק אפשרי לעובר, אך אין מחקרים בבני אדם. לכן השימוש בתרופה בהריון אפשרי רק אם התועלת האפשרית עולה על הסיכון בנזק לעובר.

  כ"כ מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים שמטפל באשתך בכל הנוגע לשימוש בתרופה זו או בתרופות אחרות במהלך ההריון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/01/2018 משחת פרוטופיק

  התחלתי לשים את המשחה אתמול ובבוקר קמתי והעיניים היו שורפות מאוד וממה שהבנתי אמור להיות רק בערב שורף ובבוקר אמור לעבור וכל היום העיניים היו שורפות ואדומות מה אני צריכה לעשות?

  רוני

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רוני,

  צריבה אחרי משחת פרוטופיק היא תופעה נפוצה מאוד, ורוב האנשים שמשתמשים בתרופה זו חשים בה. מומלץ למרות זאת להמשיך ולהשתמש במשחה. הצריבה בסופו של דבר תחלוף ככל שתשתמשי יותר במשחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 משחת פרוטופיק

  שלום
  קראתי את מה שאמרת לגבי המשחת פרוטופיק ורציתי לדעת תוך כמה זמן המשחה מתחילה לעבוד ומתי רואים שינוי משמעותי-האם המשחה אפקטיבית אחרי כמה חודשים או שצריך טיפול של שנה ויותר.
  תודה

  דן

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום דן,

  במחלות ארלגיות כרוניות כגון דלקת אביבית בילדים יש צורך בטיפול קבוע הנמשך שנים. ההקלה מורגשת תוך מספר שבועות של טיפול יום יומי. יתכנו תקופות של הטבה ותקופות של החמרה, ועל פיהן מחליטים על אופן מתן המשחה.

  במחלות ארגיות קלות או עונתיות הטיפול נמשך ימים עד שבועות, ובד"כ ההקלה מורגשת תוך מספר ימים.

  בכל מקרה יש לפנות לרופא עיניים שינחה אותכם על אופן השימוש במשחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/01/2018 טיפות פטנול

  האם ב פטנול יש סטרואידים ואם כן האם זה יכול לגרום נזק עתידי? לעיניים?

  שלומית

  The-Eye-Rub
  שלום שלומית,

  פטנול אינו סטרואיד. פטנול (אולופאטדין) הוא תרופה אנטי-היסטמינית ומייצבת תאי Mast המשמשת לטיפול בדלקות אלרגיות בעיניים. היא איננה גורמת לנזק כלשהוא לעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/12/2017 אופטילסט או פטנול

  שלום רב,
  בני סובל מדלקת עיניים כרונית ואבחנה של ורליניס
  כרגע עם FML ואנטי היסטמין. רופא אחד אומר שעדיף פטנול (דור 3) כי זה חדשני יותר מאופטילסט(דור 2) רופא אחר אומר שעדיף אוטיפלסט כי זה רק פעמיים ביום לעומת פטנול שצריך 3 פעמים ביום. אשמח מאוד אם תעשה לי סדר בבלגן! תודה יעקב

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום יעקב,

  אף לא אחד משניהם יעזור לבנך. לדלקת אביבית בעיניים (ורנאליס או VKC) בילדים הטיפול היעיל ביותר כיום הוא משחת Protopoic המכילה את התרופה טקרולימוס. הטיפול באנטי-היסטמינים השונים אינו יעיל במחלה זו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2017 דמעות והפרשות רבות

  אימי בת 68 סובלת מדמעות בעיניים והפרשות רבות.
  ביקרנו אצל רופא מומחה שלא ראה בעיה רפואית בעין.
  הבעיה חוזרת על עצמה בעיקר ההפרשות במשך כל היום.
  יכול להיות שמדובר באלרגיה כלשהי?

  איריס

  דמעות 4
  איריס שלום,

  קיימת אפשרות שמדובר בחסימת דרכי ניקוז הדמעות. הדמעות מתנקזות דרך תעלות קטנות שהפתח שלהן נמצא בחלק הפנימי של העפעף, קרוב לאף, אל שק הדמעות ומשם לחלל האף. מומלץ לפנות למומחה לאוקולופלסטיקה, העוסק במחלות וניתוחים של העפעפיים ודרכי הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2017 אלרגיה ההולכת ומחמירה עם השנים

  לפרופסור סלומון שלום,
  אני בת 56 וסובלת מזה שנים מתופעות אלרגיות בעיניים. בתחילה היתה זו רק אלרגיה לחומרי איפור ועם השנים, כל מה שאני מורחת על הפנים, גם הרחק מאזור העיניים גורם לגרד וצריבה שנמשכים ימים לאחר שהחומר הוסר מהפנים. אני מנועה מלמרוח כל קרם על הפנים, ואפילו תכשירי שיער יכולים לגרום לאותן תופעות. אציין שגם אובחן אצלי יובש חמור בעיניים, ואני נעזרת בטיפות הרטבה – הילוקומוד ובפנטן.
  בשבועות האחרונים התופעות פשוט ממשיכות גם בלי שום ״פרובוקציה״, כלומר, העיניים מגרדות, צורבות, ומרגישות עייפות כל הזמן.
  רופאת עיניים שפניתי אליה רשמה לי לוטמקס, שעזר בכל פעם לכחצי שעה, ואז שבה רגישות רבה אף יותר, שבעקבותיה חשתי צורך לשטוף את העיניים ולהשתמש בטחפות ההרטבה לעיתים תכופות.
  האם לדעתך יש טיפול ארוך-טווח שיאפשר לי לחיות כמו אישה נורמלית שלא מגיבה לכל דבר?
  תודה ושבת שלום

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  בהחלט. משחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2017 מצמוץ משמעותי בעין ימין

  שלום,
  בגיל 12 החלו אצלי מצמוצים תכופים בשתי העיניים, רופא העיניים אבחן זאת כאלרגיה והבעיה נפתרה עם fml.

  לפני כשנתיים התופעה חזרה אבל פסקה.
  לפני חצי שנה חזרה שוב, עם דקירות , צריבות, גיררוד חזק בעיניים( בעיקר עין ימין) ומצמוצים שהלכו והחריפו בעין ימין עד כדי עיוות ממש.
  רופא העיניים ממשיך לזהות זאת כאלרגיה,ובמקביל נמצאה אצלי אלרגיה לעצי זית ועץ נוסף. בשל חוסר היעילות של הטיפות השונות רשם לי protopic והתחלתי לקבל חיסונים לאלרגיה.

  רציתי לדעת האם יכול להיות שהמצמוץ החריף הוא חלק מתופעות לוואי של אלרגיה או שלדעתך זה כבר עניין נוירולוגי?

  תודה

  יעל

  The-Eye-Rub
  שלום יעל,

  מכל הסימפטומים שהזכרת - הגרד בעיניים הוא המאפיין של דלקת אלרגית. בנוסף יש סימנים אותם מוצאים בבדיקת העיניים כגון פפילות בלחמית הטרסלית העליונה ותסנינים בלימבוס (הכבול בין הקרנית והלחמית).

  אם הטיפול בפרוטופיק מקל על הסימפטומים - זהו חיזוק נוסף לאבחנה של דלקת אלרגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2017 אודם כרוני בעין ודלקת חמורה הנמשכת כבר שנים

  היי
  אני בן ארבע עשרה ואני סובל מאודם כרוני בעין כבר שנים.
  בנוסף יש לי אלרגיה אביבית קשה בעין,וגם תיקים בעין.
  כל פעם התסמינים משתנים-פעם אחת התיקים נחלשים ממש אבל העין אדומה ,לפעמים התיקים חזקים והאודם בעין נרגע ולפעמים שתיהם חזקים.האלרגיה שלי היא בין עונות מעבר אבל יש את התסמינים האלו כל השנה,והאודם בעיקר מפריע לי.
  הייתי אצל הרופאים הכי טובים בארץ,שמתי טיפות עם סטרואידים טיפות בלי סטרואידים,טיפות להלבנת עיניים,וניסיתי גם רפואה סינית בטיפול i pec.
  אני רוצה לדעת מה אפשר לעשות כדי להעביר או להנמיך משמעותית את האודם ואם בכלל אפשר להעביר את זה
  תודה.

  משה

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום משה,

  הטיפול המומלץ לדלקת עיניים אביבית, אותו עדיין לא קבלת, הוא משחת Protopic. משחה זו, המכילה את התרופה Tacrolimus, היא הטיפול היעיל ביותר והבטוח ביותר הקיים כיום למחלה שלך. בשנים האחרונות אני לא נותן כלל סטרואידים לילדים עם דלקת אביבית של העיניים, ומסתפק במתן המשחה, אחת ליום, לתקופה ארוכה של מספר חודשים. המשחה יעילה יותר מסטרואידים, וחוץ מצריבה קלה היא אינה גורמת לתופעות לואי כלשהן.

  אתה מוזמן (בלווית הוריך) למרפאתנו לאבחנה וטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2017 פפילות

  ד”ר שלום,
  בני בן ה 7 סובל מאןד מפיפלות בשתי העיניים. איזה טיפול הכי יעיל עבורו?

  עדי

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום עדי,

  פפילות הן ביטוי לדלקת אלרגית, בד"כ דלקת אביבית של הלחמית והקרנית (VKC) בגיל הזה. הטיפול היעיל ביותר הוא משחת Protopic אותה שמים בעין פעם ביום לפני השינה לתקופה ארוכה. בעמוד על מחלות עיניים אלרגיות באתר זה ניתן למצוא מידע רב על המשחה הזו בתשובותי לשאלות הגולשים בתחתית העמוד.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/11/2017 אלרגיה

  שלום שמי יוסי בן 30 יש לי אלרגיה בעניים באופן כרוני כבר שנים ואני מישתמש באופטילסט על בסיס יומי כבר שנים ובשנה האחרונה נהיו לי מלא פלוטרים חוטים שחורים כאלה. האם הטיפות האלה על בסיס קבוע מזיקות לעניים ואולי זה גורם לפלוטרס?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום יוסי,

  אין כל קשר בין ה floaters ובין הטיפות שאתה מקבל לדלקת האלרגית. ה floaters הם עכירויות בזגוגית הנוצרות כתוצאה מהפרדות הזגוגית. יש להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לוודא שאין חורים בהיקף הרשתית כתוצאה מהפרדות הזגוגית.

  בכל הנוגע לטיפול בדלקת האלרגית - קיים כיום טיפול יעיל יותר לדלקת האלרגית בעיניים מהטיפול אותו אתה לוקח, המבוסס על משחת Protopic.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/11/2017 שימוש בטיפות טרקולימוס 0.06%

  בתי בת 8 סובלת מזה 3 שנים מדלקת אביבית של הלחמית (אובחנה אצל רופא). ניסינו בהתחלה את המשחה פרוטופיק וזה באמת עזר בהפחתת הסימפטומים אולם נאמר לנו לתת לה בוקר וערב והמשחה נמרחה והפריעה לה בראייה במהלך כל היום…עברנו לטיפות טרקולימוס 0.06% בוקר וערב וזה גורם לה לצריבה קשה מאד בעיניים וזה ממש סבל בשבילה וזה גם גורם לה לרגישות לאור ולדמע במהלך היום. האם חייבים לתת את הטיפול פעמיים ביום? האם יש דרך אחרת להקל לה בכאב? יש לציין שיש לה דלקת מאד חמורה וללא התרופות יש לה פצעונים מתחת לעפעפיים גרד דמע והפרשות בעיניים. אני כבר לא יכולה לראות אותה צורחת מכאבים מהטיפות. איך לעזור לה?

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  את משחת הפרוטופיק בריכוז של 0.03% נותנים פעם ביום לפני השינה, ואין צורך לתת אותה פעמיים ביום. טיפות טקרולימוס 0.06% הן תכשיר לא מוצלח, שהניסיון של מרבית המשתמשים בו איננו טוב. אני בכל אופן לא ממליץ להשתמש בטיפות אלו.

  מרבית הילדים עם דלקת אביבית מסתדרים היטב עם משחת הפרוטופיק בריכוז 0.03% פעם ביום לפני השינה, אותה יש לתת בעיקר בחודשים החמים של השנה. עם תחילת החורף, במקביל לירידת מידות החום, יש בד"כ הקלה בהסתמנות של הדלקת האביבית, ואז ניתן להפחית את התדירות של המשחה לפעם ביומיים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/11/2017 שימוש במשחה

  לפי תשובה קודמת המלצת על שימוש במשחה לעניינים אדומות בגלל אלרגיה, לא הבנתי כיצד להשתמש בה בתוך העניים מעל העפעפיים או מה?

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  את המשחה יש לשים בשקע שבין העפעף התחתון והעין כך שתבוא במגע עם הקרנית והלחמית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2017 ילד בן 3.5 סובל מגרד חזק בעיניים

  שלום רב, בני בן ה-3.5 מזה שנה סובל מגרד בעייים, בעקבות הגרד מופיע אודם ונוצרות דלקות עם הפרשות. לא שמנו לב שיש החמרה בעונות השנה מסוימות. הילד נבדק לכל סוגי האלרגנים בעזרת תבחיני העור אצל רופא אלרגולוג ולא נמצא אלרגי לשום דבר, יחד עם זאת רופא העיניים קבע שהוא סובל מאלרגיה בעיניים. במשך שבועיים הילד טופל בטיפות סטרואידיות ובטיפות אנטיהיסטמיניות במקביל ובמגבונים היאלוריים. ברגע שהפסקנו את הטיפול בטיפות הסטרואידיות, אך המשכנו עם אנטיהיסטמינים ומגבונים הגרד וההפרשות חזרו. האם הילד סובל מאלרגיה ויש צורך בבדיקות נוספות והאם יש טיפול אחר שיכול להתאים במקרה שלו?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  בנך סובל מדלקת אביבית של הלחמית והקרנית - VKC. הטיפול היעיל ביותר במחלה זו הוא משחת Protopic אותה אנו רושמים בהצלחה רבה מזה מספר שנים. ניתן לקרוא על המשחה בתשובותי לשאלות הגולשים המופיעות בדף זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/10/2017 כאבים בעין שמאל

  סובלת מכאבים במיוחד בעין שמאל תחושה של גוף זר בעין מציק מאד עפעפיים נפוחות ולעיתים גרד בעיניים יש לציין שאני אלרגית לאבק .יש לי ירידה בראיה וכל בוקר מתעוררת עם עיניים נפוחות מאד וקושי לפתוח אותן ..מה יעזור ומה הבעיה ??

  דמעות1
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת אלרגית של הלחמית. קיימות תרופות מיוחדות למצב זה, הניתנות בטיפות. אנא פני לבדיקה אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/10/2017 רגישות בעיניים

  שלום,
  מזה מספר חודשים אני סובלת מרגישות בעיניים, זה בא לידי ביטוי בגרד, צריבות, תחושה של גרגר בעין, שורף ועוד. האם זה כתוצאה מאלרגיה או מחלה כלשהי ואיך ניתן לטפל?
  תודה רבה.

  קארין

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום קארין,

  מדובר בתסמינים של דלקת עיניים אלרגית. כדאי לגשת לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי להיבדק ולבצע אבחנה מדוייקת. הטיפול כולל תרופות נגד אלרגיה הניתנות בטיפות, כגון אנטי-היסטמינים, מייצבי תאי Mast, סטרואידים ואימונו-מודולאטורין כגון טקרולימוס.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/10/2017 קרדית האבק

  בני בן ה5 אובחן כאלרגי לקרדית האבק , זה מתבטא בצורה מחפירה בעיניים במיוחד בלילות האם אוכל להשתמש במשחת עיניים Protopic ,הוא משתמש בטיפות עיניים וגם תמיסה מיוחדת ששמים במים אבל אין שום שיפור אלא רק החמרה אודה מאוד על התייחסותך

  sunset-eyeball
  שלום שירה,

  בהחלט. משחת Protopic מתאימה לטיפול לכל סוגי דלקות העיניים האלרגיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/10/2017 דלקת אלרגית בעין?

  נער בן 17 החל לסבול בשנתיים האחרונות מכל התסמינים של דלקת אביבית. כמו כן עפעפיו ירדו ומכסים את עיניו היפות. טופל בסטרואידים וכעת במשחת Protopic ועוד, ללא שיפור גדול.
  אובחן ע”י מספר רופאים. אולם האיפיון שנאמר לנו לא כל כך מתאים:
  1- הוא סובל מכך רק בגיל העשרה ולא סבל מעולם קודם לכן.
  2- המחלה מתמשכת על פני השנה, ואינה תחומה לעונות האביב/מעבר וכו’.
  3- לאחרונה הוא שינה את מגוריו מביתו בירושלים לפנימייה חינוכית בגוש דן, ולא השתנה דבר במחלתו.

  האם יש דרך מעבדתית לאבחון המחלה? האם יש צורך בשינוי הטיפול?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת אלרגית כל שנתית ולא בדלקת אביבית. הטיפול הטוב ביותר הוא אכן משחת פרוטופיק. מדובר בטיפול מתמשך, שאינו פותר את המצב ואינו מרפא את המחלה, אך עוזר בהפחתת הסימנים והתסמינים. הדרך העיקרית לאבחון דלקת אלרגית בעיניים היא ע"י בדיקת העיניים. אין מבחנים או בדיקות דם אחרות שמסייעות לאבחנה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/09/2017 דלקת בעין של ילד בן 5

  שלום פרופסור. בן שלנו סובל מגירוד וכואב עיניים כבר שנתיים, במיוחד בערב עין אדום ומגרד מאוד.הינו אצל הרבה רופים, קיבלנו סטרוידים. זה עוזר, אחרי שבוע-שבועיים שמפסיקים טיפול – גירוד חוזר.כמה רופים אמרו שזה אלרגיה לשמש, vernalis. אמרו שצריך לקבל protopic. שמעתי שזה תרופה מסוקנת מאוד.מה דעתך על protopic? האם יש פיתרון אחר וגם בלי סטרוידים?
  תודה רבה

  מיכאל

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום מיכאל,

  משחת ה- Protopic היא כיום הטיפול היעיל והבטוח ביותר לדלקת אביבית בילדים (ורנליס). הטיפול בטוח יותר מטיפות הסטרואידים, ויעיל יותר מהן. יש לנו ניסיון של קרוב ל -8 שנים בטיפול במשחה זו, עם תוצאות מצויינות וללא תופעות לואי. אתה מוזמן לבדיקה במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/09/2017 עיניים אדומות כל הזמן וממש מגרדות לי בצורה מטורפת

  שלום רב!
  מזה כשנה יש לי עיניים נורא אדומות כל הזמן ומגרדות,
  השפשוף המתמיד שלי בעיניים גרם לשתף דם כבר בעין אחת מין נקודה גדולה בעין אדומה
  ובעין השנייה יש לי וריד מאוד בולט בלובן העין
  מהו הטיפול בכלל לעיניים אדומות? זה מפריע לי מאוד ביום יום כבר
  יש לי ל]עמים התקפות של גירוד בלתי נסבל אשמח עם תוכל לעזור לי בעניין.

  תומר

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום תומר,

  גרד מתמיד ועיניים אדומות הם בד"כ תוצאה של דלקת עיניים אלרגית. עליך לפנות לרופא עיניים בקהילה שיבדוק אותך, יאבחן שאכן יש לך דלקת עיניים אלרגית, וירשום לך את הטיפול המתאים. הטיפול בדלקת עיניים אלרגית כולל שורה ארוכה של תרופות הניתנות בטיפות. אלו כוללים תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי היסטמינים ומייצבי mast cells), סטרואידים, ואחרונה נוספו תרופות מיוחדות כגון טקרולימוס (הנמצא במשחה הנקראת Protopic).

  בנוסף מומלץ להתייעץ עם רופא עור או מומחה לאלרגיה שינסה באמצעות תבחיני עור לזהות גורמי אלרגיה אפשריים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/09/2017 עיניים אדומות כל הזמן

  אני סובלת מאלרגיה רב עונתית, יש לי עיניים אדומות הרבה מאוד, ללא הפסקה, אפילו כשאני מתעוררת משינה , נסיתי שלל טרופות וטיפות של סטרואידים ואנטיהסטמינים אבל לשווא לא עזר!
  מה אני יכולה לעשות איך ניתן לרפא עיניים אדומות , במה מומלץ לטפל

  איה

  sunset-eyeball
  שלום איה,

  מומלץ לנסות טיפול במשחת Protopic, המכילה את התרופה טקרולימוס. משחה זו מיועדת אמנם למחלות אלרגיות של העור, אך ניתן לתת אותה גם לעיניים. אנחנו משתמשים בה בהצלחה מזה מספר שנים בטיפול בכל סוגי הלדקות האלרגיות של העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/09/2017 אודם חד עיני

  שלום אבי,
  מזה כשנתיים ויותר אני סובל ובטיפול מתמשך בעקבות אודם שמתרכז בעיקר בעין אחת.
  עברתי סדרת בדיקות שונות בגלל חשד לאפיסקלריטיס ממושכת (EPISCLERITIS NOT SPECIFIED אפיון LE) ו- CONJUNCTIVITIS אפיון RE.
  US של העין שלל סימני פריסקלריטיס, בדיקת מעבדה בנושא קולגן יצאה תקינה, כך גם לחץ תוך עיני.
  בצעתי גם בדיקות לאלרגיה שהגיבו חיובי לכמה טסטים אך רופא האלרגיה לא קשר את האודם בעין דווקא לעניין אלרגי כי אין לי תופעות נלוות נוספות מלבד האודם.
  באחד מהביקורים אצל הרופא אחת האבחנות ללחמית העין האדומה הייתה: עפעפיים ללא GCP.
  טופלתי במגוון של טיפות וכדורים כאשר בסטרואידים טופלתי בחודשים הראשונים: נבנק, כדורים אינדוביס + פמוטידין, סטרודקס, לוטמקס, FML, רלסטט, סיסטיין ג’ל.
  כרגע אני משתמש בפטנול וסיסטיין ג’ל.
  אני כבר די מיואש ולא יודע מה הפתרון לבעיה הזאת. יש תקופה קצרה לפעמים שהעין טיפה יותר רגועה ופתאום היא שוב נתקפת באודם חד שמפריע לי אסתטית.
  מה יכולה להיות הסיבה לכך?
  קראתי פה שיש עניין גם של שימוש ממושך בעדשות מגע. הרכבתי עדשות מגע סיליקון הידרוג’ל (חברת דיספו) כ-6 שנים. ובשנתיים וחצי האחרונות בערך כבר לא מרכיב עדשות מגע.

  יכול להיות עוד משהו שלא חשבו עליו הרופאים ואולי אני יכול ליזום בעצמי לבדוק?
  האודם מתרכז בעיקר בעין אחת.
  אני ממש לא רואה אור בקצה המנהרה ובמיוחד לאור העובדה שזה נמשך כבר כמה שנים.

  תודה.

  אא.אא

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום לך אא.אא,

  לא תמיד ניתן למצוא את הסיבה לדלקות כרוניות של הלחמית או הסקלרה. אם הפסקת את השימוש בעדשות מגע לפני למעלה משנתיים, אז הן לא הסיבה. הטיפול בדלקות לא זיהומיות של הלחמית והסקלרה מתבסס על טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת. אלו כוללים סטרואידים (סטרודקס, לוטמקס, FML), נוגדי דלקת לא סטרואידליים (נבנאק, וולטרן), נוגדי אלרגיה (רלסטט, זדיטן, אופטילסט), ואימונו-מודולאטורים (ציקלוספורין A, טקרולימוס). הטיפול צריך להילקח לזמן ממושך וברציפות, ותוך מעקב מתמשך של אותו רופא עיניים. יש למצוא את הטיפול שגורם למינימום תופעות לואי, בד"כ מקבוצת נוגדי הדלקת הלא סטרואידליים (לדוגמא - נבנאק) או מקבוצת האימונו-מודולטוריים (כגון משחת פרוטופיק), ולהתמיד בטיפול זה לתקופה ארוכה מאוד. מומלץ לבצע את הטיפול והמעקב אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/09/2017 דלחת לחמית אלרגית

  אני סובלת מאלרגיה רב עונתית ,קרי כל השנה, בין היתר אלרגיה מאבק וחיות
  כל הזמן העיניים שלי מאוד אדומות השתמשתי ב אופטילסט, זידטן וסטרואידים וכלל לא חל שיפור,
  איני יכולה לשים עדשות מגע, עיניים אדומות ממש מפריעות לי,
  האם ישנה איזה תרופה ו/או טיפות ו/או טיפול לפתור בעיית האדום בעיניים?
  האם ניתוח הסרת משקפיים בלייזר יחמיר המצב ו/או אינו מתאים?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  התכשיר היעיל ביותר כיום לדלקת אלרגית של הלחמית היא משחת ה- Protopic. מדובר במשחה לעור המכילה טקרולימוס - תרופה נוגדת דלקת יעילה ביותר, שעוזרת לכל סוגי הדלקות האלרגיות בעיניים. יחד עם זאת חשוב להבין שאין בנמצא תרופה שמרפאה כליל דלקות אלרגיות. כל התרופות מפחיתות את הדלקת האלרגית, ומורידות את גובה הלהבות, אך בשום אופן לא יכולות לפתור לחלוטין מחלות אלרגיות. זאת מכיוון שדלקות אלרגיות הן תוצאה של נטייה גנטית עם אלרגן כלשהוא הנמצא בסביבה המיידית.

  ניתן לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר לאלו הסובלים מדלקת אלרגית של העיניים, לאחר טיפול מקדים של מספר שבועות בטיפות סטרואידים. ניתוח לייזר לא יחמיר את המצב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2017 טיפול בזריקות למניעת דלקת לחמית העין אביבית

  שלום רב!

  תודה רבה על תשובתך!

  כוונתי בשאלה הייתה לא לזריקות אסטרואידים אלא לזריקות למניעת האלרגיה – האלרגולוג הציע שלוש שנים זריקות בהתחלה מידי שבוע ולאחמ”כ מידי חודש, ול60% מהמטופלים זה מוריד את האלרגיה לגמרי,
  השאלה האם מנסיונך … זה מועיל ? מומלץ? העלות של זה לא קטנה השאלה האם במצב כזה בעייתי מוצדק לנסות?
  עוד שאלה: את הפיטרופיק אני שם מתחת לעפעף התחתון באמצעות קיסם אוזנים רטוב בשני צדדיו, צד אחד לעל עין, ומורח את המישחה לרוחב העין – זו הצורה הנכונה לתת פיטרופיק?

  תודה רבה לך!
  נ.ב. אני כהורה לילד במצב מדוכדך ואין אונים, ואתה מייעץ בחינם באינטרנט זה מחזק ונותן אותי ונותן כתף תומכת, תזכה למצוות …

  אליהו

  משחה בעין
  שלום אליהו,

  זריקות למניעת אלרגיה אינן יעילות בכלל לטיפול בדלקת אביבית של העיניים.

  את משחת הפרוטופיק יש להכניס בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין, כך שיהיה מגע עם העין עצמה. ניתן להשתמש עם מזרק קטן (ללא מחט), ולהזליף בעזרתו את המשחה לתוך העין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 41234

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.