להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • מחלות עיניים אלרגיות

  דלקת אלרגית של הלחמית היא שם כולל לשורה של מצבים נפוצים, ששכיחותם באוכלוסיה היא של עד כ- 20% . זוהי תגובה דלקתית של הלחמית, הקרנית והעפעפיים, המופיעה בתגובה לחומרים שונים הגורמים לאלרגיה (אלרגנים). האלרגנים מעוררי נוגדנים מסוג IgE או לימפוציטים מסוג T או שילוב של שניהם. מצבים אלו יכולים להיות חריפים או כרוניים. המצבים החריפים הם בד”כ שפירים וחולפים, וכרוכים בתלונות זמניות של גרד, אודם, דמעת ונפיחות העפעפיים. המחלות הכרוניות לעומתם מסכנות את העין, וקשורות בתסמינים של כאב וירידה בראיה.

  מהן מחלות עיניים אלרגיות?

  המחלות החריפות במשפחת הדלקות האלרגיות של הלחמית כוללות את הדלקת האלרגית העונתית (Seasonal allergic conjunctivitis – SAC) ואת הדלקת האלרגית הכול-שנתית (Perennial allergic conjunctivitis – PAC). המחלות הכרוניות במשפחה זו, בהן הפתופיזולוגיה יותר מורכבת, כוללות את הדלקת האביבית של הקרנית והלחמית (Vernal Keratoconjunctivitis – VKC) ואת הדלקת האטופית של הקרנית והלחמית (Atopic Keratoconjunctivitis – AKC).

  d7aad79ed795d7a0d794-4-d79cd790d7aad7a81

  איאוזינופילים – תאי דם המשתתפים בתהליכים אלרגיים

  במחלות עיניים אלרגיות משתתפים 3 סוגי תאי דלקת: תאי פיטום (mast cells) – תאים הנמצאים ברקמה, ועוברים שפעול בתגובה לאלרגנים וחומרים זרים שונים, הגורם לשחרור היסטמין; איאוזינופילים – תאי דם העוברים שפעול בעקבות שחרור היסטמין מתאי פיטום; ולימפוציטים האחראיים בחלק מהמחלות על יצירת זזיכרון חיסוני והפיכת התהליך הדדלקתי לתהליך מתמשך וכרוני. המצבים החריפים קשורים בשחרור התוכן של תאי פיטום (Mast cells) לאחר שפעולם ע”י IgE, בעוד שהמצבים הכרוניים קשורים בהפעלה ושחרור מתמשכים של תאי פיטום, כשהימשכות ההפעלה והזכרון החיסוני קשורים בפעילות תאי T מיוחדים. בכל המחלות האלו מתרחשת דגרנולציה של תאי פיטום, המביאה לשחרור ושפעול של גורמי דלקת רבים. אולם במצבים הכרוניים נוצרת תגובה דלקתית קבועה על רקע פעילותם של ציטוקינים וגורמי דלקת שונים המשתחררים מאיאוזינופילים ותאי Th2.
  בשנים האחרונות חלה התקדמות בהבנת המנגנונים הבסיסיים של דלקות עיניים אלרגיות, ובעקבותיה פותחו תרופות חדשות.

  הספקטרום הקליני של מחלות עיניים אלרגיות

  1. דלקת אלרגית עונתית / כול-שנתית של הלחמית – Seasonal / Perennial allergic conjunctivitis   

  מחלות אלו מהוות כ-50% מכלל המחלות האלרגיות בעיניים. אלרגנים הנמצאים באויר משפעלים קולטנים של IgE בתאי פיטום, דבר הגורם לשחרור גרנולות מתאים אלו ושחרור של גורמי דלקת. הדלקת הכול-שנתית היא תוצאה של תגובת רגישות יתר מאלרגנים ביתיים כגון קרדית הבית, בעוד שהדלקת העונתית היא תוצאת חשיפה לאלרגנים סביבתיים כגון אבקנים למיניהם. הסימנים השכיחים הם גרד, אודם, דמעת ולעיתים בצקת של הלחמית. לעיתים ניתן למצוא פפילות בלחמית הטרסלית העליונה. סימני הדלקת העונתית חמורים מאלו של הדלקת הכול-שנתית. בדיקת הדמעות מראה עליה בתאי פיטום, בנוגדני IgE, היסטמין, טריפטאז, eotaxin ו- eosinophil cationic protein.

  2. דלקת אטופית של הקרנית והלחמית – Atopic Keratoconjunctivitis

  מחלה כרונית נדירה וקשה של משטח העין במבוגרים, שמופיעה לעיתים לאחר הסטוריה ארוכה של דלקת עור אטופית. מתבטאת בגרד, צריבה, דמעת, ועפעפיים נפוחות ואדומות. בעור העפעפיים יש פריחה, יובש, קשקשת ועיבוי, ותיתכן דלקת עפעפיים סטאפילוקוקלית וקרטניזציה של קצות העפעפיים.  תיתכן הצטלקות דיפוזית של הלחמית עם היווצרות סימבלפרון וקיצור הפורניקס, ופפילות קטנות בלחמית הטרסלית. בקרנית יתכנו ארוזיות באפיתל וכיבים כרוניים. במצבים הקשים תתכן הצטלקות וצמיחת כלי דם בקרנית על רקע פגיעה בתאי האב האפיתליאליים בגובלת (limbal deficiency). ציטוקינים שמקורם בתאי Th1 ו- Th2 משתתפים במחלה זו.

  3. דלקת אביבית של הקרנית והלחמית – Vernal Keratoconjunctivitis

  פפילות ענק בלחמית הטרסלית העליונה

  פפילות ענק בלחמית הטרסלית העליונה

  דלקת אלרגית קשה וכרונית בילדים, שפוגעת יותר בבנים, ומתחילה החל מגיל 5 שנים. המחלה נעלמת מאליה לקראת סוף שנות העשרה, אך לעיתים יכולה להתמשך ולהפוך ל- AKC. דלקת אביבית נפוצה באקלים חם ויבש. המחלה יכולה להיות מלווה במצבים אטופיים נוספים כגון אסטמה ודלקת עור אלרגית, או בסיפור משפחתי של מחלות אטופיות. המחלה מתקיימת לאורך כל השנה עם החמרות עונתיות באביב ובקיץ. המחלה מתבטאת בהופעה של פפילות גסות וגדולות בלחמית הטרסלית העליונה, תסנינים בולטים בגובלת, או בשילוב של שתי הצורות. הילדים מתלוננים על גרד מתמיד, דמעת, פוטופוביה, תחושת גוף זר, צריבה והפרשת ריר. במקרים הקשים, או כאשר לא ניתן טיפול הולם, הקרנית עלולה להיות מעורבת, עם הופעת ארוזיות וכיבים בחלק העליון של הקרנית (shield ulcers), והופעת משקעים בבסיס הכיבים (vernal plaques) ההופכים את הכיבים לכרוניים. הכיבים בקרנית גורמים לכאב עז, פוטופוביה (רגישות לאור חזק) ולצורך בעצימת העיניים כל הזמן תוך כיווץ חזק של העפעפיים (בלפארוספאזם). לעיתים תיתכן הופעת קרטוקונוס בעקבות שילוב של הדלקת הכרונית ושפשוף מתמיד של העיניים.

  במשך שנים רבות הטיפול היעיל היחיד במחלה זו היה מתן תכוף של טיפות סטרואידים לעיניים. החיסרון בטיפול זה הוא תופעות הלואי של סטרואידים הניתנים בטיפות לעיניים: הופעת קטרקט (עכירות העדשה בעין) והופעת לחץ תוך עיני גבוה (גלאוקומה). מזה מספר שנים אנחנו משתמשים במשחת Protopic שהיא משחה המיועדת לטיפול במחלת עור אלרגית הנקראת Atopic Dermatitis. משחה זו מכילה תרופה הנקראת Tacrolimus. תרופה זו מדכאת בצורה יעילה את תאי הדלקת (לימפוציטים מסוג T) הפעילים במחלה זו. ניתן לתת את המשחה בבטיחות גם לעיניים, למרות שהיא מיועדת למתן עורי. המשחה ניתנת לעיניים פעם ביום, לפני השינה, ויש לקחת אותה ברציפות לתקופה ממושכת. בניגוד לסטרואידים, השימוש בה אינו כרוך בתופעות לואי. המשחה הזו יעילה מאוד, ובמרבית הילדים היא מפחיתה באופן משמעותי את הסימפטומים והסימנית של דלקת עיניים אביבית.

  4. דלקת פפילות ענקיות – Giant papillary Conjunctivitis  

  d7aad79ed795d7a0d794-2-d79cd790d7aad7a8

  פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה בתגובה לשימוש ממושך בעדשות מגע

  דלקת כאלרגית כרונית כתוצאה מגופים זרים, בד”כ על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע, בועיות סינון לאחר ניתוחי גלאוקומה, תותבות או תפרים בולטים. התגובה האלרגית בשימוש בעדשות היא תוצאה של חשיפה לתמיסות החיטוי של העדשות או למשקעים המצטברים על פני העדשות. החיכוך המתמיד של הלחמית הטרסלית העליונה אל מול עדשת המגע גורמת לטראומה מכנית לאפיתל ולשפעול תאי Th2.  החולים מתלוננים על תחושת גוף זר, גרד, אודם, הפרשת ריר רבה ואי-סבילות לעדשות מגע. בבדיקה ניתן לראות פפילות רבות בגודל בינוני, הפרשת ריר סמיך, וצניחת עפעפיים משנית לחולשת הרקמות בעקבות הדלקת המשנית. הדלקת הפיכה וחולפת לאחר הסרת הגורם.

  5. דלקת אלרגית של מגע – Contact dermatitis

  contact-dermatitis

  דלקת אלרגית בעפעפיים ובעיניים בתגובה לשימוש כרוני בטיפות

  נגרמת כתוצאה מחשיפה לתרופות או חומרי איפור וקוסמטיקה ופוגעת בעיקר בעור העפעפיים ולעיתים גם בלחמית. זוהי תגובה של תאי Th1 מסוג תגובת רגישות יתר מושהית כנגד החומר הפעיל בתכשיר המקומי או כנגד החומר המשמר. עור העפעפיים מדגים contact dermatitis עם יובש וקשקשת, אודם ונפיחות. הדלקת אופיינית לאחר שימוש ממושך בתרופות מקומיות, ודלקת זו הפיכה ונעלמת לאחר הפסקת החשיפה לתרופה.

   

   

  לחצו להלן לצפייה בהרצאה על הקשר בין עדשות מגע ודלקת אלרגית בעיניים:

  הטיפול התרופתי במחלות עיניים אלרגיות 

  קבוצות התרופות לטיפול במחלות עיניים אלרגיות כוללות את האנטי-היסטמינים, מייצבי תאי פיטום, בעלי פעילות כפולה (אנטי היסטמינים וייצוב תאי פיטום), NSAIDS, סטרואידים ואימונומודולטורים.

  1. אנטיהיסטמינים

  תרופות אלו פועלות ע”י עיכוב פעילות היסטמין על קולטנים מסוג H1 ע”י חסימת הקולטנים. הם נחלקים לדור ראשון ושני. הדור הראשון הם חומרים ליפופיליים החודרים את מחסום דם-מוח וגורמים לתופעות מרכזיות כמו נמנום. הם חוסמים באופן לא ספיציפי גם קולטני H2 ולכן יכולים לגרום להפרעות קצב בלב. ה- chlorpheniramine הנפוץ בתכשירים לטיפול בגודש דרכי  הנשימה העליונות שייך לדור הראשון. הדור השני של חוסמי רצפטורים H1 לא גורמים לתופעות לוואי מרכזיות והם הנמצאים בשימוש בטיפול בדלקות עיניים אלרגיות. התרופות הנפוצות במשפחה זו הן: levocabastine, azelastine, ו- emestadine. שני תכשירים חדשים שנכנסו לאחרונה לשימוש הם  beposttatine וה- Alcaftadine , ושניהם חוסמים סלקטיביים של רצפטורים H1.  תכשיר יעיל אחר הוא ה- Olopatadine , גם הוא חוסם רצפטורי H1.

  2. מייצבי תאי פיטום (Mast-cell Stabilizers)

  מייצבי תאי פיטום מונעים את הדהגרנולציה של תאים אלו ובכך מונעים את שרשרת התגובות הדלקתיות באלרגיה עינית. תכשירים אלו יעילים הן במצבים החריפים והן במחלות האלרגיות הכרוניות, והם התרופות הותיקות ביותר בטיפול בדלקת אלרגית של הלחמית. אלו כוללים את ה Sodium cromoglycate, nedocromil sodium, pimerolast ו – lodoxamide. משפחת התכשירים האלו הם בעלי מיעוט תופעות לוואי יחסית לקבוצות התכשירים האחרות. Sodium cromoglycate הוא התכשיר הותיק ביותר בקבוצה זו. ה- Pimerolast הוא תכשיר חדש יותר, ויעיל יותר מה- sodium cromoglycate. בנוסף לייצוב תאי פיטום, הוא מעכב כמוטאקסיס של איאוזינופילים ומונע שחרור של שורה ארוכה של חומרי דלקת אלרגית בנוסף להיסטמין, כמו Leukotriens C4, D4, E4.  ה- Lodoxamide יעיל פי 2500 מה- sodium cromoglycate וגם הוא פועל ע”י חסימת שחרור היסטמין וכמוטקסיס של איאוזינופילים. בנוסף לטיפול בדלקת אלרגית עונתית ה- lodoxamide מיועד גם לטיפול ב- VKC.

  3. תכשירים בעלי פעילות כפולה

  תכשירים אלו עובדים ע”י שילוב של חסימת רצפטורים H1 וייצוב ממברנות תאי פיטום. למשפחה זו שייכים ה- olopatadine, ketotifen, azelastine, epinastine, ו- bepostatine. בנוסף יש לכל אחת מהתרופות פעילויות נוספות. ה- ketotifen מעכב שפעול איאוזינופילים, ויצירה ושחרור של לויוקטריאנים וציטוקינים. ה- azelastine עובד גם ע”י דיכוי Platelet Activating Factor וכן ע”י עיכוב יצירת interleukin adhesion molecule 1- ICAM . ה- epinastine חוסם רצפטורים H1 ו- H2 ויש לו גם פעילות אנטי-אינפלמטורית.

  4. תכשירים נוגדי-דלקת לא-סטרואידליים (NSAIDS)

  תרופות אלו מקילות על הכאב והדלקת הכרוכים בדלקת אלרגית עינית. הם מדכאים יצירת פרוסטגלנדינים ולויקוטריאנים ע”י עיכוב אנזימי הציקלואוקסיגנאז. העיכוב נעשה ע”י עיכוב האנזימים COX-1 ו- COX-2. התכשירים במשפחה זו המשמשים לטיפול בדלקת אלרגית עינית הם ketorolac, diclofenac ו- flurbiprofen. יעילותם של התכשירים הלו פחותה בהשוואה לתכשירי הפעילות הכפולה שהוזכרו לעיל. בנוסף הם גורמים לצריבה ועקצוץ במתן מקומי. חלק מהתרופות הללו נמצאו יעילות בטיפול ב- VKC.

  5. סטרואידים

  לסטרואידים פעילות אנטי-אינפלמטורית רחבה ומנגנוני פעולה מרובים במחלות עיניים אלרגיות. אלו כוללים דיכוי יצירתם של פרוסטגלנדינים וציטוקינים רבים המשתתפים בדלקת אלרגית, ועיכוב בצקת, מניעת נדידת לויקוציטים, עיכוב בשקיעת פיברין, ודיכוי של שגשוג כלי דם, מניעת הרחבת כלי-דם, עיכוב בשגשוג פיברובלסטים ומניעת יצירת צלקת. חסרונם הוא בסיכון לפתח לחץ תוך עיני מוגבר וירוד. בנוסף לתכשירים הסטרואידליים המקומיים המקובלים, אושר בשנים האחרונות ה- loteprednol   ע”י ה- FDA לטיפול בדלקת אלרגית בעיניים. ה- loteprednol הוא סטרואיד אסטרי שעובר נטרול מהיר ע”י דה-אסטריפיקציה, ולכן יש לו פרופיל בטיחות גבוה יותר בהשוואה לסטרואידים הקטוניים. תכשירים סטרואידליים נוספים שאושרו לאחרונה לשימוש, האמורים להיות בטוחים יותר מבחינת שכיחות נמוכה יותר של עליית הלחץ התוך עיני, הם ה- difluprednate שהוא נגזרת של פרדניזולון, ה- desonide וה- clobetasone.

  6. תכשירים אימונו-מודולטוריים

  אלו תכשירים הפועלים על המערכת החיסונית וגורמים לגירוי חיסוני או לדיכוי חיסוני. הם גורמים לפחות תופעות לוואי בהשוואה לסטרואידים. למשפחה זו משתייכים Cyclsporine A, Tacrolimus, mycophenolate mofetil, rapamycin (sirolimus), laquinimod ו- infliximab.

  ציקלוספורין A עובד ע”י עיכוב הסננת לימפוציטים ועיכוב הסננת האיאוזינופילים ע”י התערבות בתגובות אלרגיות מסוג IV בלחמית. התכשיר המקומי בריכוז של 0.1% (פי 2 מהריכוז המקובל לטיפול בעין יבשה) נמצא כיעיל ובטוח בטיפול ב- VKC קשה וב- AKC במחקר פרוספקטיבי גדול שכלל כ- 600 נבדקים.

  תמונה מן המאמר המדגימה את אתר פעילות טקרולימוס בתאי לימפוציטים T.

  תמונה מן המאמר המדגימה את אתר פעילות טקרולימוס בתאי לימפוציטים T.

  טאקרולימוס עובד ע”י עיכוב תאי T. משחת טאקרולימוס בריכוז 0.03% נמצאה כיעילה ובטוחה בטיפול בדלקת אלרגית של הלחמית. בחקר פרוספקטיבי מבוקר וכפול סמויות נבדקה יעילותו של תרחיף טאקרולימוס בריכוז 0.1% בחולים עם מחלות עיניים אלרגיות קשות. התכשיר נמצא כנסבל היטב ע”י המטופלים, וכיעיל בשיפור משמעותי בכל התלונות הסובייקטיביות הכרוכות באלרגיה עינית. בארץ ובמרבית המדינות בעולם ניתן להשיג את התרופה בצורת משחה המיועדת לעור, הנקראת Protopic. משחה זו ניתנת אחת ליום, לפני השינה, ויש להשתמש בה לתקופה ארוכה (לפחות בחודשי האביב והקיץ). השימוש במשחה זו לעיניים הוא בטוח, ואינו כרוך בתופעות הלואי הקשורות בטיפול בסטירואידים. במקרים רבים המשחה הורידה לחלוטין את הסימנים והסימפטומים של דלקת אביבית בילדים בעקבות טיפול של מספר שנים.

  לחצו כאן לקריאת מאמר סקירה שפרסמנו על השימוש בטקרולימוס לטיפול במחלות עיניים אלרגיות.

  המגבלה העיקרית בשימוש בתכשירים האימונומודולטוריים המקומיים קשורה בתכונות הליפופיליות של החומרים ובמסיסותם הנמוכה במים. תרופות שאמורות לחדור דרך שכבות הקרנית השונות צריכות להיות בעלות איזון הידרופילי / ליפופילי מתאים. לפתרון בעיית החדירות פותחו במהלך השנים מערכות להחדרת תרופות הכוללות נאנו-חומרים, ליפוזומים ונאנו-מיצלות. מערכות אלו עדיין בשלב מחקרי והן תוכלנה בעתיד לעזור בהחדרת חומרים כגון ציקלוספורין A, טאקרולימוס וראפמיצין.

  סיכום

  מחלות עיניים אלרגיות כוללות בשורה ארוכה של מצבים, חלקם בעלי אופי אקוטי וזמני שאינו כרוך בסיכון לעין, וחלקם בעלי אופי כרוני עם סיבוכים הפוגעים בראייה. הטיפול במחלות עיניים אלרגיות כלל במשך שנים רבות בעיקר מייצבי תאי פיטום וחוסמי H1 שלהם יעילות מוגבלת אך בטיחות רבה, ומנגד – סטרואידים שיעילותם רבה אך השימוש בהם מוגבל בשל ריבוי תופעות הלוואי. לאחרונה נוספו למגוון הטיפולים במחלות עיניים אלרגיות גם התכשירים האימונומודולטוריים, ובעיקר הציקלוספורין A והטאקרולימוס, שנמצאו כיעילים מאוד ובעלי בטיחות רבה. כיווני מחקר מבטיחים רבים יוסיפו בעתיד הקרוב אפשרויות טיפוליות יעילות יותר כנגד אלרגיה עינית, ויפחיתו את הצורך בשימוש בסטרואידים.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  09/09/2020 טיפות פטנול

  האם ניתן להשתמש בפטנול על בסיס קבוע עפ״י הצורך ? ז״א שכל פעם שהעין מתנפחת ומעידה על דלקת אלרגית לשים טיפות פעמיים ביום עד שזה נרגע .

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  הטיפול בפטנול (תרופה אנטי היסטמינית) צריך להיות רצוף ולזמן ממושך, ובמיוחד על פני תקופת האביב והקיץ. טיפול של מספר ימים לסירוגין בד"כ אינו יעיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/07/2020 אלרגיית עיניים אביבית לילד שלי בן 6.5

  הילד שלי מגיל 4 סובל מאלרגיה בעיניים בהתחלה שהיינו דרך קופת חולים קיבלנו סטוראידים
  כאשר הלכתי לפר׳ ….. שמקבל פרטי לא המליץ על זה ונתן לי אחרי ניסיונות רבים שלא צלחו את הטיפות tacrolimous drops 0.06 שאמר לי שזה כמו משחת פרוטופיק רק במינון גבוה יותר
  כעת הילד עדין סובל במיוחד בבוקר, קשה לו מאוד חפתוח את העיניים לא יכול לראות אור מגרד ללא הםסקה במשך חצי שעה עד שעה שמתאזן ובמהלך היום בדרך כלל יותר טוב
  השלב הבא שהמליץ לי הוא זריקות סטוראידים ואני מאוד חוששת מזה
  מה נראה לך שניתן לעשות?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  כדאי להשתמש במשחת protopic ולא בטיפות tacrolimus. המשחה משפיעה לזמן רב יותר, והתכשיר יעיל יותר יחסית לטיפות. הורים לילדים הסובלים מדלקת אביבית שהשתמשו בתי התרופות (המשחה והטיפות) העידו שהמשחה יעילה מאוד.

  השימוש במשחת פרוטופיק פעם ביום לפני השינה לתקופה רצופה וממושכת הוא הטיפול היעיל ביותר לדלקת עיניים ארלגית בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2020 אלרגיה מעל שנה

  מעל שנה יש לי אלרגיה בלחמית ניסיתי את כל סוגי הטיפות האפשריים ובשלושה חודשים האחרונים מרחתי protopic 0.03% עכשיו סיימתי את השימוש בשמחה והכל חזר כאילו לא עשיתי דבר.. האם אני אצטרך למרוח את המשחה הזאת לכל החיים? מתי אלרגיה כרונית כזאת עתידה לעבור? אני בת 21 ומאוד רוצה לעשות ניתוח לייזר להסרת משקפיים ולא יכולה בגלל האלרגיה

  sunset-eyeball
  שלום עדי,

  מחלות אלרגיות הן מחלות כרוניות, ואין להן מרפא. דלקת אלרגית היא תוצאה של שילוב של גורמים גנטיים וגרומים סביבתיים, שנמצאים אתנו כל הזמן ולא ניתן לשנותם. כל התרופות עוזרות כאשר משתמשים בהן, ואחרי הפסקתן המצב חוזר לקדמותו, וחשוב להבין זאת. דלקות אלרגיות נעלמות רק כשהגורם להן, אותו אנחנו בד"כ לא מצליחים לגלות, נעלם מהסביבה.

  מכל התרופות לדלקת אלרגית בעיניים, משחת פרוטופיק היא היעילה ביותר. צריך למצוא את תדירות השימוש המינימלי היעילה, כגון: אחת ליומיים, או אחת ל-3 ימים, ולהישאר בה לתקופה ממושכת. בתקופות האביב והקיץ כדאי לחזור לשימוש כל יום. בכל אופן מומלץ לא להפסיק את השימוש במשחה עכשיו בקיץ, כשהדלקת האלרגית בשיאה.

  לגבי הסרת משקפיים בלייזר - אין מניעה לבצע את הניתוח כאשר העיניים שקטות לאחר תקופה ממושכת של טיפול.

  בברכה,

   

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/06/2020 משך שימוש בפרוטופיק

  הבן שלי בן 7 קיבל פרוטופיק בריכוז 0.03 ואכן יש שיפור עצום.בהוראות השימוש כתוב שמותר להשתמש עד 3 שבועות.רופא אחד אמר להשתמש חודש ורופאה אחרת אמרה להשתמש חודשיים לפחות.מה המינון המומלץ?האם יכול להיות מצב שכל הזמן צריך לתת לילד את המשחה כי זה כרוני? והאם התרופה בטוחה לשימוש לטווח ארוך?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  בתרופה יש להשתמש באופן ממושך, בד"כ למספר שנים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2020 פרוטופיק וכניסה להריון.

  שלום רב
  תודה על המידע החשוב.
  אני בת 25 ומאז ומתמיד סובלת מדלקת אביבית. כשהיא החמירה התחילו איתי בסטארואידים שהעלו לי את הלחצים בעניים. לפני 6 שנים עברתי ניתוח “פילטרציה בלב” לגלאוקומה אחר שנראה פגיעה בעצב. ולפני 4 שנים עברתי בעין השניה
  עתה הלחצים ברוך ה’ מאוזנים.
  ורופאים המליצו לי להתחיל טיפול בפרוטופיק – היא מאוד עזרה לי ובמשך כמה שנים השתמשתי בה.
  כשניסיתי להכנס להריון, רופא אחד אמר לי שיתכן והתרופה עלולה לפגוע בעובר או למנוע הריון, הפסקתי את הטיפול בה ומאז ב”ה יש לי 2 ילדים בראים ושלמים ברוך ה’.
  כיום חוזרןת לי דלקות העניים ואני מאוד חוששת לטפל בהם בתכשירים השונים. האם הפרוטופיק אכן מסוכן לעובר ולהריון? אני יכולה לחזור אליו.

  אשמח לשמוע את חוות דעתך.
  תודה מראש!!

  breastfeeding
  שלום רב,

  אכן מומלץ לא להשתמש בפרוטופיק במהלך הריון והנקה. אם את לא בהריון כעת את יכולה להשתמש במשחה. ככלל מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים בנוגע לשימוש במשחה זו בהריון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/06/2020 אלרגיה בעיניים

  הבן שלי סובל מאלרגיה בעיניים, הוא בן 10, כבר שנים רבות מטופל במשחות וטיפות, לרב השתמש בלוטמקס תרחיף, בתקופת הטיפול הוא מגיב בצורה טובה, אבל אחרי הטיפול בכמה ימים מתחיל את הסבל מחדש, עיניים אדומות וגירוד ללא הפרשות.. השאלה שלי, האם הוא צריך להשתמש בתרופות בתדירות כזו??

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  מחלות אלרגיה בעיניים הן מחלות כרוניות המחייבות טיפול מתמשך, לעיתים במשך שנים רבות.

  הטיפול המיטבי בדלקות עניים אלרגיות הוא עם משחת פרוטופיק. טיפול זה יעיל יותר ובטוח יותר מהסטרואידים בהם מטופל בנך.

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2020 אלרגיה לחמית אביבית

  שלום אני בן 15 ויש לי את האלרגיה קרוב לשלוש שנים האם יש אפשרות שהאלרגיה הזאת תישאר לי לכול החיים או שבדרך כלל היא עוברת לקראת גיל 20 או 22

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  בד"כ דלקת אביבית עוברת לקראת גילאי 20-22. בחלק קטן של האנשים (פחות מ 5%) הדלקת האלרגית יכולה להימשך גם מעבר לגיל זה, אם כי בעוצמה נמוה יותר.

  השימוש הקבוע במשחת Protopic עשוי בהחלט לקצר את משך השנים בהם המחלה פעילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2020 אלרגיה/יובש

  שלום רב.
  הבן שלי אובחן עם אלרגיה אביבית בעין איך לפני מה שהבנתי חייב גרד ואודם באלרגיה זו ואין לו את שתיהן. מה שכן יש לו יובש יובש חזק מאוד בעין. ומה שכן לפעמים יש לו מיצמוצים חזקים בעין (בלפורספזם) האם זה יכול להיווצר מהיובש (היובש מאוד חזק) תודה מראש

  cEyvZAU
  שלום רב,

  גרד הוא אמנם הסימפטום העיקרי בדלקת עיניים אביבית (VKC) בילדים. גם בלפרוספאזם הוא ביטוי של אותה מחלה. מצד שני יובש בעיניים די נדיר בילדים. קיימת לעיתים חפיפה בין תסמיני דלקת עיניים אלרגית ותסמיני עיניים יבשות. יתכן שבמקרה שלו יש יותר מעורבות של הקרנית ופחות של הלחמית הטרסלית ולכן הוא לא חש בגרד. בכל מקרה צריך לבדוק אותו כדי לאבחן ולהציע את הטיפול המתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 קרם Protopic במקום משחת Protopic

  הבן שלי סובל מלחמית אביבית ומטופל שנים בפרוטופיק, לאחרונה לא הצלחנו להשיג את המשחה בבית המרקחת. האם ניתן להשתמש בקרם של הפוטרופיק?
  בתורה מראש

  SprayArt_eye
  שלום רב,

  פרוטופיק מופיע בצורת משחה (Ointment) ואין לו צורת קרם (Cream). מחסור זמני בתרופות מסויימות הוא דבר שבשגרה, במיוחד לאחרונה כתוצאה מבעייה עולמית של משלוחים בטיסות. אם אין את המשחה בריכוז 0.03% ניתן להשתמש בריכוז 0.1%. אם גם זה לא ניתן להשגה, אפשר להשיג טיפות פרוטופיק בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת שמכינים הכנות רוקחיות לפי הזמנה (כמו בית מרקחת Concept שמתמחה בהכנות רוקחיות לעיניים, וגם לסופרפארם יש מרכז להכנות רוקחיות).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2020 קילופים יובש בצד של העין

  שלום אני חייל משוחרר בזמן שירותי בצבא קיבלתי דלקת בעין שגרמה לי לנפיחות ויובש וקילופים מתחת להעין לאחר פגישה עם רופא הביאו לי סינטומצין למרוח שלא עזר לי לאחר מכן הביאו לי מקסיטרול שגם בהתחלה לא עזר לי אלה רק אחרי הטיפול השני במקסיטרול עזר לי ועכשיו פחות מארבעה חודשים ישלי את אותו יובש וגירודים וקילופים הפעם בצד של העין רציתי לדעת בבקשה מה הטיפול של זה ואם זה יעבור לי לכל הזמן או שזה משהו שזה יחזור על עצמו כל החיים?

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך סוג של דלקת עור אטופית בעפעפיים - Atopic dermatitis. הטיפול היעיל ביותר הוא משחת Protopic אותה ירשום לך רופא עור או רופא עיניים. טיפול זה יעיל יותר ובטוח יותר יחסית לטיפולים האחרים אותם קיבלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2020 אודם בעיניים

  שלום!
  מדובר בילדה בת שנתיים וחצי. היא רוב הזמן עם עיניים אדומות ועם גרד חזק במיוחד בשעות הערב כאשר היא עייפה. אין הפרשות והיא לא מתלוננת על כאב כלשהו. עשינו טיפול של סטרואידים במשך לשבועיים ולאחר מכן המשכנו לטפל בטיפות עיניים לאלרגיה, אך לצערי המצב לא השתפר. העיניים אדומות ומגרדות מאוד, הדבר מאוד פוגע באיכות החיים של הילדה וכמובן גם של ההורים.
  מה ניתן לעשות? למי לגשת?
  תודה

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה במחלות עיניים בילדים או מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/05/2020 גירוי עיניים לילד

  לילד שלי בן 9 לעיטים ממש קרובות מגרדות העיניים ואף מפרישות הפרשה ירוקה צהובה(כמו דלקת).
  אצל כמה רופאים אבל לא מצליחים למצוא את הסיבה לכך.
  אשמח אם יש לך איזה כיוון

  eye-art13
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת אביבית (או Vernal Kerato-conjunctivitis או VKC). אנא פנה לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/04/2020 אלרגיה בעין או יובש?

  שלום ד״ר,
  לאחר סתימה של בלוטות המייבומיאן בעין ותחושות יובש קלה, ללא גרד ללא צריבה וללא כאב, ניגשתי לרופא עיניים
  האבחנה שלו הייתה אלרגיה ונתן לי טיפות אופטיסלט
  אין לי שום תסמיני אלרגיה מלבד היובש והבלוטה הסתומה שמעט מציקה, גם אין גרד. האם יש להטיל ספק באבחנה שקיבלתי? או לעשות את הטיפול בכל זאת? (טיפות אופטילסט) אודה על תשובתך.

  watermark
  שלום רב,

  ללא גרד או אודם בעיניים - ספק רב אם יש לך דלקת אלרגית בעיניים. מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2020 גרד ואודם בעיניים

  שלום רב, מזה כחודש אני סובלת מצריבה בעיניים, גרד, אודם והפרשות (מעטות ובעיקר בבוקר בקימה מהשינה). עקב הקורונה אין באפשרותי לגשת לרופא. האם יש המלצה לטיפול שאוכל לבצע בתקופה הקרובה?
  בנוסף סובלת מנסלת ועיטושים בחודשיים האחרונים מה שלהבנתי קשור גם לאלרגיה כלשהיא.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  ניתן להשתמש בתחליפי דמעות (דמעות מלאכותיות) אותן ניתן להשיג ללא מרשם בכל בית מרקחת. אם הדבר אינו עוזר ואת סובלת מגרד, וגם מנזלת אלרגית, יתכן שיש לך דלקת אלרגית של הלחמית. הטיפול בדלקת אלרגית בעיניים כולל אפשרויות רבות כגון אנטי-היסטמינים, סטרואידים ותרופות נוגדות דלקת אחרות. את אלו ירשום לך רופא העיניים, ולשם כך עלייך לגשת לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2020 דלקת אלרגית

  שלום רב, לפני כמה ימים אובחנתי שאני סובל מדלקת אלרגית ובנוסף לכך גם יש לי יובש משמעותי בעין. יש לי את כול תסמיני האלרגיה מלבד גרד, האם זה דבר חריג ?

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  גרד הוא סימפטום מאוד שכיח בדלקת אלרגית, והוא כמעט תמיד קיים. אם אין גרד יש להטיל ספק באבחנה שקיבלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/03/2020 שאלה בקשר לבטיחות רלסטט

  שלום לך פרופסור אבי סולומון.
  אני סובל לעיניים יבשות במשך שנים. השתמשתי בין השאר בטיפות עיניים הילו קומוד בגלל העדר פוספט וחומר משמר.
  השבוע כשהלכתי לבדיקה בגלל היובש בעיניים,קיבלתי מרשם לססטיין פעיל לאורך זמן, עםpolyquad. לאחר שימוש של מספר ימים התחילה לי אדמימות בעין שמאל, וכאב בקרנית ובאישון כאשר אני נחשף לאור בהיר, כאשר מסתכל שמאלה ימינה למעלה למטה, ודקירות בעין. בעין ימין הרגשתי צריבה ודקירות. היום הייתי שוב אצל רופא העיניים,כי חשבתי שאולי החומר משמר יצר רגישות, וקיבלתי מרשם לרלסטט והבנתי שזה בגלל אלרגיה. מרשימת הרכיבים התרופה הזו מכילה פוספט וחומר משמר. המרשם שקיבלתי הוא ארבע פעמים ביום למשך שלושה חודשים.
  השאלה היא האם תקופה ארוכה כזו יכולה לפגוע בעין? והאם ישנם טיפות עיניים או משחה לאלרגיה שאינן מכילות פוספט וחומר משמר, ואתה ממליץ עליהם במקום רלסטט? האם כדאי להחליף טיפות עיניים, או פשוט להשתמש ברלסטט?
  אודה לך מאוד על ההכוונה.

  אבי.

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  לא ברור אם יש לך בכלל דלקת אלרגית, והאם הטיפול ברלסטט מוצדק. אם אין לך גרד בעיניים, ספק רב אם מדובר באלרגיה. מומלץ להיבדק שוב ע"י מומחה לקרנית.

  בכל הנוגע לרלסטט - מדובר בתרופה בטוחה. בכל אופן מומלץ לחזור לסוג אחר של תחליפי דמעות ללא חומר משמר המכילים חומצה היאלרונית, כגון הילוקומוד, איירוניק או בפאנטן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2020 אלרגיה בעין

  האם התסמינים של האלרגיה עוברים ב100 אחוז בסופו שלדבר או שהם יכולים להישאר לתמיד או לפחות עד אחרי גיל שלושים ?

  יוסף

  סקי
  שלום יוסף,

  קיימות מחלות אלרגיות שונות בעיניים, ולכל מחלה יש את משך הזמן שלה.

  דלקת אביבית (VKC) הפוגעת בעיקר בילדים ומתבגרים היא מחלה הנמשכת עד גיל ההתבגרות, וחולפת מעצמה לקראת גילאי 16-22.

  דלקת אלרגית עונתית או כל-שנתית יכולה להישאר מספר שנים. בסוף היא נעלמת כאשר הגורם האלרגני המצוי בסביבה נעלם, או כאשר המערכת החיסונית משתנה עם הגיל. במרבית המקרים דלקות אלרגיות עלולות להימשך מספר לא ידוע של שנים ואין גיל מסויים בו הן נעלמות. הגורם הסביבתי הוא גורם מרכזי בהימשכות הדלקת. למשל ידוע ששינוי מקום המגורים למקום עם מזג אוויר קר יותר (כמו מדינות צפון אירופה) כמעט תמיד יגרום להיעלמות הדלקת האלרגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2020 עיניים כואבות !!!

  לפני שנה וחצי שהייתי בהודו למס’ חודשיים השתמשתי בעדשות מגע יומית בכדי לשמור על סטרילזציה מרבית.. כעבור חודש ממועד השימוש התחילו כאבים בעיניים ואי סבילות לעדשות מגע . כמובן שהפסקתי להרכיבם לאלתר אך הכאב הטורדני נותר בעינו תרתי משמע!! השאלה שלי היא האם ניתן להקל / לרפא דלקת של שפת עפעף או פשוט לקבל את רוע הגזרה ולהשתדל להישאר שפוייה? אציין שכבר ניסיתי דברים רבים מספור ושום דבר לא הביא לתוצאה המיוחלת.תודה 😭😭

  watermark
  שלום לך,

  ראשית יש לוודא שאין זיהום בקרנית, ולכן מומלץ לפנות בהקדם לבדיקת רופא עיניים, רצוי מומחה לקרנית.

  מבחינת העדשות - ניתן לנסות להחליף את סוג העדשות (יצרן אחר, עדשות חודשיות או דו-שבועיות), להחליף את תמיסת החיטוי של העדשות (אם הן לא יומיות), ולשנות את הרגלי השימוש בהן (פחות שעות ביממה, הגיינה בטיפול בעדשות, המנעות משחייה, מקלחות ושינה עם העדשות).

  ניתן להשתמש בתחליפי דמעות ללא חומר משמר מספר רב של פעמים ביום על העדשות כדי להקטין את תחושת היובש בעיניים.

  אם כל אלו לא עוזרים - אין מנוס מהפסקת הששימוש בעדשות מגע לצמיתות. לא כל האנשים יכולים להרכיב עדשות מגע, ועם השימוש מתפתחת אי סבילות לעדשות מגע (Contact lens intolerance) שזו למעשה תגובה אלרגית כרונית של משטח העין לעדשות המגע.

  ולבסוף - מומלץ לשקול ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. זו האופציה היעילה, הבטוחה וגם המשתלמת ביותר (בבחינת הערכת העלויות לאורך שנים של השימוש בעדשות מגע, תמיסות חיטוי, משקפיים ובדיקות אופטומטריסטים). ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר נעשים מזה 34 שנים והם בטוחים ויעילים, ובכך שהם מרחיקים ממך את הצורך בשימוש בעדשות מגע הם תורמים בטווח הארוך לבריאות העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2020 אלרגיה

  האם דלקת לחמית אלרגית ודלקת לחמית אביבית הם אותו דבר או שאלה שני אלרגיות שונות?

  red-eyes
  שלום רב,

  דלקת לחמית אביבית (או Vernal Keratoconjunctivitis) היא סוג אחד של דלקת לחמית אלרגית. קיימים מספר סוגים של דלקות עיניים אלרגיות כגון דלקת אלרגית עונתית, דלקת אלרגית כל שנתית, דלקת אלרגית  של העפעפיים והלחמית, דלקת אלרגית תגובתית לעדשות מגע (GPC) ודלקת תגובתי לטיפול מקומי תרופתי בטיפות.

  דלקת אביבית היא דלקת כרונית בילדים המתחילה בגילאי 3-6 ונמשכת עד גיל ההתבגרות, מתבטאת בגרד, דמעת ואי נוחות בחשיפה לאור, ועלולה לגרום לפגיעה בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2020 דלקת לחמית אלרגית

  אובחנתי עם כל התסמינים של האלרגיה מלבד גרד ( שלפי מה שהבנתי זה הסימן החשוב ביותר) האם זה דבר חריג ? או שזה קורה לפעמיים

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  גרד בעיניים הוא הסימפטום העיקרי של דלקת אלרגית בעיניים. מכיוון שקיימת חפיפה לעיתים בין תסמונת העין היבשה ובין דלקת אלרגית, יתכן שאתה סובל יותר מאחד משניהם או שניהם יחדיו. בכל מקרה מומלץ להיבדק שוב ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/02/2020 אלרגיה בעין

  היי
  אני שמה עדשות מגע כבר הרבה שנים והלכתי לרופא עיניים ואמר לי שיש לי אלרגיה בעיניים ואסור לי להישתמש בעדשות יותר האם בכל זאת יש כן דרך שאוכל להשים

  שילת

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום שילת,

  לא, עדיף להיפרד לצמיתות מעדשות המגע ולחזור למשקפיים. בנוסף - אולי הגיע הזמן לשקול ברצינות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2020 אלרגייה

  האם שהתסמינים של האלרגיה (לחמית אביבית) שלי תחלוף מבלי להתמשך לakc עדיין יוכל להיות לי חלק מהתסמינים בחודשי האביב או שיעלמו לגמרי?

  ברק

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  ברק שלום,

  במרבית האנשים הסובלים מדלקת אביבית (VKC) המחלה עוברת לחלוטין לקראת גיל ההתבגרות. בחלק קטן המחלה יכולה להימשך גם לתוך שנות ה-20. כדי לגרום להחלמה מלאה מומלץ לקחת טיפול קבוע במשחת פרוטופיק. טיפול זה גורם עם הזמן להפסקה מלאה של המחלה. לכל אדם יש את הזמן בו המחלה נעצרת, ואי אפשר לחזות מראש מתי זה יקרה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2020 אלרגיה לחמית אביבית

  אם יש דרך לזרז את עלמותה של האלרגיה? (בן 15)

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  אין דרך לגרום לאלרגיה להיעלם. תהליכים אלרגיים הם שילוב של חשיפה לגורם אלרגיה בסביבה עם נטייה גנטית, ואת שני אלו קשה לשנות. הטיפול התרופתי למחלות האלרגיות השונות מקטין את עוצמת התגובה האלרגית, אך לא מרפא את המחלה ולא גורם להיעלמותה.

  יחד עם זאת, עם השנים, ובמיוחד בדלקת עיניים אביבית (VKC) הדלקת נעלמת בעיקר לקראת גיל ההתבגרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2020 דלקת עיניים conjunctivitis atopic

  שלום לך פרופ’ אבי סלומון אני בן 26 סובל מ conjunctivitis atopic ניסיתי כמעט כל התרופות ובעיקר עדשות מגע רפואיות, פרוטופיק 0.03% , רסטזיס 0.05%,סטרואידים בזריקה ישירה לעין גם סטרואידים מקומים פרדניזון 20 מ”ג . ללא שיפור משמעותי. שאלתי מספר רופאים הם אומרים מחלה זו בעיקר אלירגיה פנימית וקשה מאוד לטפל בה, אך כל התרופות שלקחת הם רק מרגיעים את המצב לצערנו אין טיפול ישיר רק עם הזמן הכל יסדתר,ולסיכום אני סובל ממחלה מאוד קשה שפוגעת באיכות החיים האים יש לך משהו להציע לי? להתייחסותך מודה לך מראש

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  מכל התרופות שהזכרת - היעילה ביותר היא ה Protopic. יש להשתמש בה בקביעות פעם ביום לפני השינה. יחד עם זאת חשוב להבין שמדובר במחלה כרונית, ואף תרופה לא גורמת לריפוי מלא של המצב.  יש לקחת את הטיפול דרך קבע, והפסקת הטיפול, או נטילתו לזמן קצר אינם יעילים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/01/2020 אלרגיה בעין

  האם יש סיכוי גדול יותר שהאלרגיה תעבור בגיל 16-18 או שזה אותו סיכוי שהיא תעבור בגיל 19 20 ?

  eye-art-photo
  שלום רב,

  לא ניתן לדעת מתי האלרגיה תעבור. לכל אחד האלרגיה חולפת בגיל אחר. הדבר תלוי בשינויים ההורמונליים המתרחשים בגיל ההתבגרות, ואצל כל אחד השינויים הללו באים בתקופה אחרת ובעוצמה שונה.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/01/2020 טיפות לדלקת אלרגית

  היי, הייתי אצל רופאת עיניים לבדיקה בעיניים כי הרגשתי רק שהמספר עלה לי (היא הפנתה אותי לאופטומטריסט אשר הביא לי משקפיים חדשות), אבל היא אמרה שהיא רואה שיש לי דלקת אלרגית בעיניים ודרשה שאני אקח את הטיפות שהביאה לי (livostin 0.05) אמרתי לה שאני מרגיש שהכול בסדר בעיניים ושאני לא צריך טיפות אך היא אמרה לי בכול זאת לקחת אותם.
  האם כדאי לקחת תטיפות למרות שאני מרגיש שאין לי דלקת בעין? האם נטילת הטיפות האלה באופן ממושך יכולות לגרום נזק לעין?
  תודה.

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  ליבוסטין הוא אנטי-היסטמין ועוזר לטיפול בדלקת עיניים אלרגית. הטיפול בטוח ולא גורם לנזק. ההחלטה על הצורך בטיפול תלוייה במגוון של סימים וסימפטומים, השונים מאדם לאדם. אם העיניים שלך לא גרויות, ואין לך תחושת גרד, דקירות וצריבה - ככל הנראה אינך זקוקה לטיפול כלשהוא בשלב זה. יחד עם זאת מומלץ לעקוב אחר מצב העין אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/12/2019 דלקת לחמית אביבית

  שלום רב, לבן שלי יש את האלרגיה מגיל 11.
  האם היא תוכל לעבור לפני גיל 18 או שבגלל שקיבל אותה בגיל מאוחר היא כנראה תמשך עד גיל 20 ?
  תודה מראש

  red-eyes
  שלום רב,

  אין כל דרך לדעת כמה שנים תימשך הדלקת האלרגית בעיניים ובאיזה גיל היא תחלוף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2019 דלקת לחמית אביבית

  קודם קודם רציתי להגיד תודה רבה על העזרה שאתה נותן.

  יש לי בן בגיל 14 שסובל ממחלה זו. מכיתה ז החלו לו מצמוצים חזקים בעין (בלפורספזם) וכאשר עלה לכיתה ט החל להיות לו רגישות לאור השמש. האם המשחה פרוטופיק תוכל לעזור ? ואם כן האם תיהיה לה השפעה גדולה או שלא תשפיע כל כך ? תודה מראש

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  משחת הפרוטופיק היא כיום הטיפול היעיל ביותר לדלקת אביבית (VKC), ויש סיכוי גדול שהיא תעזור אם הטיפול יבוצע באופן יום-יומי, ע"י שימוש במשחה כל יום לפני השינה לתקופה ממושכת.

  יחד עם זאת, כמו בכל תחום ברפואה, כך גם כאן אין הבטחה שהטיפול יצליח בוודאות, ועד שלא מנסים - לא יודעים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2019 דלקות עיניים אלרגיות כרוניות

  שלופ פרופ’ סלומון,
  בחצי שנה האחרונה אני סובל מדלקות אלרגיות חוזרות (בעיקר בעין ימין, שזה מוזר כי שני העיניים אמורות להגיב זהה).
  המצב החמיר ממש בחודשיים האחרונים והעין נהיית דלקתית למשך מספר ימים לאחר חשיפה מינורית בלבד לאלרגן שהוא קרדית האבק.
  הייתי אצל רופאי עיניים ואצל אלרגולוג אבל הם מביאים לי טיפות עיניים (אופטילסט, פטנול) וכדורים שכבר לא עוזרים בכלל, בנוסף מרגיש לי שהם לא באמת מבינים את מהות ואת חומרת הבעיה למרות ההסברים שלי.
  אני לא מצליח לתפקד במצב הנוכחי כאשר לפחות 2-3 ימים מתוך השבוע אני עם דלקת.
  אני ממש מיואש ולא יודע מה לעשות, אשמח לעזרתך.

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  דלקות אלרגיות בעיניים הן תוצאה של חשיפה לאלרגן בסביבה שלנו עם נטייה גנטית. בד"כ לא ניתן לשנות אף אחד משני הגורמים הללו, ולכן דלקות אלרגיות הן מחלות שאין להן טיפול דפיניטיבי. חשוב להבין את זה לפני שמתייאשים מרופאים...

  התרופות השונות למחלות אלרגיות יכולות להקטין את גובה הלהבות אך לא לכבות אותן כליל. הטיפול שאת קיבלת הוא תרופות אנטי-היסטמיניות שונות (אופטילסט, פטנול).

  מזה כעשר שנים אנחנו מטפלים בהצלחה רבה בדלקות אלרגיות בעיניים במשחת עור הנקראת Protopic והמכילה את התרופה טקרולימוס. זה הטיפול היעיל ביותר וגם הבטוח ביותר במחלות אלרגיות. למרות שהמשחה נועדה לטיפול בעור ניתן לשים אותה בעיניים ללא חשש. הטיפול כולל שימוש במשחה פעם ביום לפני השינה לתקופה ממושכת (לפחות למשך החודשים בהם אתה צופה שהדלקת האלרגית מתרחשת).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/11/2019 אלרגיה קרדית הבית – בעיניים

  שלום אני בן 36 , לפני שנה וחצי הגעתי לרופא אלרגיה והובחן שיש לי אלרגיה קרדית הבית , מאז אני סובל מעיניים אדומות ואז הרופא עיניים אומר שיש לי דלקת . בקיץ האחרון הכל עבר ונעלם . ופתאום בחורף הכל חזר . עיניים אדומות גרד ודלקת .
  אני משתמש בטיפות עיניים אופטליסט בתקופה שחזר האלרגיה,
  ועכשיו הרופאת העיניים הביא לי גם טיפות אף אם אל ליקויפילם.

  השאלה שלי מה לעשות בעיקר בחורף זה חוזר.
  שאלה נוספת האם בדיקת חדות ראיה בזמן שיש דלקת ועיניים אדומות היא תוצאה אמיתית ?

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  אתה סובל מדלקת אלרגית עונתית. הטיפול היעיל ביותר למצב שלך, ולכל סוגי דלקות העיניים האלרגיות הוא משחת Protopic. משחה זו מיועדת לעור, אך אנו משתמשים בה בהצלחה רבה בדלקות אלרגיות בעיניםם מזה כ-10 שנים. טיפול זה יעיל יותר מהטיפול שקיבלת.

  אנא פנה לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/09/2019 דלקת אלרגית

  היי,
  שמי נתנאל, אני בן 29 וסובל יותר משנתיים מדלקת אלרגית בעין שכוללת כמעט את כל מה שרשום במאמר הנ”ל. הייתי אצל כמה רופאי עיניים כולל מומחים. קיבלתי סטירואידים (בעיקר לוטמקס) וטיפות נגד אלרגיה (ליבוסטין, רלסטט וכרומופטיק). הטיפות נגד אלרגיה לא עזרו כלל והסטירואידים מעלימים את הדלקת אך מייד בתום השימוש הדלקת חוזרת.
  האם השימוש ב Protopic יכול לעזור במקרה זה ואם כן באיזה מינון לקחים אותו ולאיזה תקופה

  תודה רבה,
  נתנאל

  The-Eye-Rub
  שלום נתנאל,

  בהחלט. הטפיול בפרוטופיק יעיל יותר מכל הטיפולים שעברת. המשחה ניתנת פעם ביום לפני השינה לתקופה ממושכת. מומלץ להגיע לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך את התרופה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2019 רק להגיד תודה

  בזכות הפורום הזה וההמלצה שלך על פרוטופיק
  קיבלתי את העיניים שלי בחזרה!
  אחרי 3 חודשים של תרופות, טיפות,סטרואידים והמון תסכול,
  סוף סוף עם המשחה יש שיפור אמיתי ואפילו מצליחה להשתמש באופן מוגבל בעדשות מגע.
  תודה רבה על העיצה, לא יודעת מה הייתי עושה בלי זה!

  יעל

  פרופ' אבי סלומון - מומחה למחלות וניתוחי קרנית, הסרת משקפיים בלייזר
  שלום יעל,

  תודה לך על דברייך. אין ספק שלמידע הרב הקיים ברשת יש תועלת עצומה לאנשים לדעת ולהבין יותר על המחלות שלהם ועל דרכי הטיפול בהן. המידע זמין ונגיש, ונמצא בכף ידו של כל אחד. צריך רק לרצות לדעת וללמוד.

  יחד עם זאת אין תחליף למפגש הישיר עם רופא, שמדבר אתך, בודק אותך ומחליט על דרכי הטיפול.

  בברכת רפואה שלמה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2019 CONJUNCTIVITIS ALLERGIC

  שלום.
  בני בן 4 סובל מלדקת אלרגית כרונית שפוגעת בתפקוד היומיומי שלו והוא אינו יכול לפתוח את העיניים, רגיש לאור והוא בקושי מצליח להרים את הראש בעקבות הרגישות.
  היינו אצל אינספור רופאי עיניים, כל הטיפות האפשריות כולל סטרואידים שעוזרים לו אולי לשבוע ואז זה חוזר ביותר חמור. יש דרך לעזור לו? להקל עליו?
  תודה,
  אורלי

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  כמובן. הילד שלך סובל מדלקת אביבית (או VKC) - מחלה אלרגית כרונית הנמשכת שנים רבות וחולפת לקראת גיל ההתבגרות. הטיפול בסטרואידים במחלה זאת שייך לעבר. מזה שנים רבות אנחנו ואחרים מטפלים במחלה זאת בעזרת משחת Protopic (המכילה את החומר הפעיל Tacrolimus). משחה זו הניתנת לעיניים הביאה להקלה משמעותית במהלך המחלה בילשים רבים. טיפול זה יעיל יותר ובטוח יותר מהטיפול בסטרואידים, וכל רופא עיניים יכול לרשום אותו (אם הוא רוצה...).

  יחד עם זאת חשוב להבין שאין תרופה שיכולה להביא להעלמות או לריפוי מלא של המחלה. מדובר במחלה אלרגית כרונית הנגרמת משילוב של נטייה גנטית וחשיפה לגורמי אלרגיה בסביבה. גורמים אלו לא ניתנים לשינוי, והמחלה תמשיך עוד שנים רבות. אבל הטיפול במשחה הנ"ל עשוי להקל משמעותית על איכות החיים ולמנוע סיבוכים שיכולים לפגוע בקרנית (כמו כיבים וקרטוקונוס).

  לחצי כאן למאמר שפרסמנו לאחרונה על השימוש בטקרולימוס לדלקת אלרגית בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2019 מצמוצים רבים בעיניים ועודף רגישות לאור (לבן ?)

  שלום.
  בני בן 11.5.
  בתקופה האחרונה ממצמץ ללא הפסקה לאורך כל היום.
  בצהריים/ערב מותש ממש.
  מכבה את האור במטבח – תאורת לד שהותקנה לפני כחודש – טוען שמפריעה לו.
  קצת רגיש גם לאור השמש.
  נוטל אטומיק, דפלפט, פריזמה וקרניטין.
  מה יכולות להיות הסיבות לכך ?
  תודה, אמנון.

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית. אחת הסיבות יכולה להיות דלקת אלרגית של העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2019 נפיחות בעפעפיים

  שלום ותודה על מענה לשאלתי הקודמת.
  אני שמה את הפרוטופיק 0.03 כמעט שבועיים.
  האודם בעיניים שבעקבותיו התחלתי עם המשחה השתפר פלאים. אבל במקביל ממש התנפחו לי העפעפיים… ברמה שהן נופלות כמו כרית על הריסים. אין לי בלפריטיס כי לא מתלווה לזה הפרשות או קשקשים על הריסים. רק נפוח וקצת מגרד.
  אני לא רוצה להפסיק כי זה עזר לי לאודם אבל חוששת מהנפיחות הזו שלא נראה שנעלמת, להפך יש ימים שזה גובר.
  מהי עצתך? להמשיך?

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  מומלץ להמשיך עם הטיפול. הנפיחות בעפעפיים היא ככל הנראה תגובה אלרגית למרכיבים במשחה. כדאי להפחית את תדירות הטיפול זמנית לאחת ליומיים למספר שבועות, ואז לחזור לטיפול כל יום, כשתגובה בעפעפיים תשתפר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/08/2019 אלרגיה בעיניים

  שלום, קבלתי טיפול תרופתי של טלפסט ומונטו… התרופות גורמות לי לעייפות, ואני לוקח שני כדורים ביום. האם קיים טיפול אחר תרופתי, ושאינו תרופתי שהיית ממליץ לי.
  בתודה ובברכה
  בועז בוימן

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  אם יש לך דלקת אלרגית בעיניים אין טעם רב בטיפול תרופתי סיסטמי, ועדיף להתמקד בטיפול מקומי.

  קיימות תרופות רבות הניתנות בטיפות לדלקת אלרגית בעיניים, אותן יתאים לך רופא עיניים בקהילה או רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/08/2019 דלקת אלרגית שלא עוברת

  הי,
  סובלת מזה חודשיים וחצי מדלקת אלרגית המתבטאת באודם בעיניים דו”צ
  ללא גרד או הפרשות, רק אודם. בעבר השתמשתי בעדשות מגע רכות,
  מאז האודם נמנעת.
  סטרואידים למינהם רק הביאו להקלה, לא להחלמה.
  קיבלתי מרשם לפרוטופיק 0.03 ,שאלותיי:
  1.לא ידעו לתת לי אבחנה חד משמעית מה יש לי אז קבעו דלקת אלרגית
  האם רק אודם בעיניים ללא תסמינים נוספים גם יכול להעיד על דלקת אלרגית בלחמית?
  2.האם הפרוטופיק מתאים לי במקרה הזה?
  3.האם 0.03 מספיק או שהייתי צריכה לבקש 0.01?
  4.האם בעתיד אם אראה שיפור משמעותי באודם בעקגבות התרופה
  אוכל לשוב להרכיב עדשות מגע יומיות רכות למשך כמה שעות ביום במקביל לשימוש במשחה בלילות?
  תודה מראש.

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול בפרוטופיק מתאים למגוון רחב של דלקות בעיניים, ולאו דווקא לדלקת אלרגית, כך שזה לא ממש משנה אם זו אכן דלקת אלרגית או לא. בד"כ הריכוז של 0.03% מספיק. מומלץ לשים את המשחה בין העפעף התחתון והעין, כך שהמשחה תיגע בעין. תכיפות הטיפול היא פעם ביום, ממש לפני השינה, ולתקופה ארוכה.

  אם עדשות המגע אחראיות לדלקת - מומלץ להמתין מספר שבועות לפני שחוזרים להשתמש בהן.

  לחצי כאן להרצאה על הקשר בין עדשות מגע לדלקת אלרגית בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/07/2019 Spks

  בני בן 12 יש לו המון פעמיםעיניים אדומות נאמר כי אלרגיה או דלקת יש משקפיים לפני שנה.האודם עוד מקטנות.עכשיו רופא כתב מעט ספקס חוץ מהדלקת אלרגית מה זה ספקס אני קוראת שזה מסוכן .תודה

  eye_see_toast
  שלום רב,

   

  המונח SPKs הוא קיצור של Superficial Punctate Keratopathy שמשמעותו ארוזיות נקודתיות באפיתל הקרנית (אזורים נקודתיים בהם שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית חסרה). מדובר בממצא הקיים בעיניים הסובלות מיובש קשה, דלקות אלרגיות או מחלות כרוניות אחרות של משטח העין. הטיפול במצב זה במקרה שלכם הוא טיפול הולם לדלקת האלרגית. משחת פרוטופיק הוא הטיפול היעיל ביותר כיום לטיפול במחלות עיניים אלרגיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2019 משחת פרוטופיק

  היי יש לי מספר שאלות:
  1. האם אני יכול למרוח את המשחה ובנוסף להשתמש בטיפות אופטליסט במהלך היום?
  2.רופא משפחה יכול לרשום לי מרשם לפרוטופיק?
  3.האם אוכל לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים כאשר יש לי אלרגיה בעין אחת ?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  ניתן להשתמש במשחת פרוטופיק בשילוב עם אופטילסט במהלך היום.

  כל רופא יכול לרשום כל תרופה.

  ניתן לעבור ניתול לייזר כאשר הדלקת האלרגית לא פעילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/07/2019 גירוד בעין

  היי
  אני סובל במשך תקופה של כארבעה חודשים מגירודים חזקים בעין אחת ,ונפיחות של העפעף העליון באותה העין. הבחנו לי את זה כאלרגיה ונתנו לי אופטליסט . בכל פעם האופטליסט עזר לי בדיוק לשעה ואז חזרו הגירודים באותה העין. מה אפשר לעשות?

  עידו

  The-Eye-Rub
  שלום עידו,

  משחת פרוטופיק (המכילה Tacrolimus) יכולה לעזור לדלקת האלרגית בעין שלך. תרופה זו יעילה יותר ממרבית התרופות האחרות לטיפול בדלקות אלרגיות של העיניים. יש לפנות לרופא העיניים שלך או לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי שירשום לך את המשחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2019 אלרגיה בעין

  שלום, לבן שלי בן שנתיים אלרגיה שמתבטאת רק בדמעות מידי פעם. רופא העיניים אמר שזו אלרגיה אבל לא יודע ממה ונתן לו לטיפול טיפות סטרודקס 3 פעמים ביום למשך שבוע.
  האם זה סביר?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  דמעת ללא אודם וללא גרד אינה אופיינית לדלקת אלרגית. גם גיל שנתיים הוא מוקדם מעט לדלקות אלרגיות, שמתחילות בד"כ להתפתח בגילאי 4-5.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2019 דלקת לחמית

  שלום רב
  עברתי אצלכם ברמת גן הסרת משקפיים בלייזר לפני כ8 חודשים לערך בשיטת הלאסיק. הראייה מצויינת. אך התפרצה אצלי מאז דלקת לחמית. הלכתי לאחד הרופאים בצורה פרטית להיוועצות. והוא טוען שזו דלקת ותיקה שהתעוררה לחיים. ונתן לי טיפות פטנול 0.1 3 פעמים ביום. זה עזר לחודש וחזר. הלכתי לעוד פרופסור והיא נתנה לי סטרואידים לשבועיים ואופטילסט פעמיים ביום. אני כבר חודשיים משתמש בהן פעמיים ביום. אך באמצע היום חוזרים לי הגירודים לכמה שעות עד הטיפות שאני שם בערב. ושוב חוזר חלילה.
  מה עושים? והשאלה שלי האם ישנו קשר בספרות בין ניתוח לייזר להתפרצות אלרגיה? מהו הטיפול הכי נורמלי עבורי?

  red-eyes
  שלום ירון,

  אין שום קשר בין ניתוחי לייזר לדלקת אלרגית בעיניים. דלקת אלרגית, כמו כל מחלה אלרגית אחרת היא תוצאה של חשיפה לחומרים שונים הנמצאים בסביבה המיידית לנו (מזון, קוסמטיקה, בגדים, אבקני פרחים, זיהום עירוני ותעשייתי, חלקיקים בפרוות בעלי חיים, אבק הבית, מרככי כביסה, וחומריך רבים נוספים). קשה מאוד לדעת למה אתה אלרגי, ויתכן שאתה נחשף לחומר בנמצא בסביבה המיידית שלך בבית או בעבודה.

  הטיפול היעיל ביותר לדלקת אלרגית בעיניים כיום הוא משחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2019 יעילות Protopic

  היי, תוך כמה זמן מרגע תחילת השימוש במשחת הפרוטופיק כטיפול לאלרגיה אמורים להרגיש הקלה?

  מתן

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  מתן שלום,

  זה משתנה מאדם לאדם ותלוי בעוצמת הדלקת האלרגית. יש כאלו שהטיפול משפיע תוך מספר ימים, ובאחרים לוקח מספר שבועות. חשוב להבין שברוב המקרים דלקת אלרגית היא מצב כרוני המחייב טיפול מתמשך. את המשחה יש בד"כ לשים כל יום לפני השינה לתקופה ממושכת, ולפחות למשך כל תקופת הקיץ. מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2019 אלרגיה קשה בעיניים למבוגרים

  היי
  יש לי אלרגיות שלא עוברות במשך חודשים בעיניים. גרד, דמעות, כאב. קשה לי להסתכל על האור, מעדיפה להתקלח בחושך.
  אני שמה סטילה ולוקחת כדור לאלרגיה, אבל זה לא עוזר.

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  הטיפול הטוב ביותר לאלרגיה בעיניים הוא משחת Protopic. משחה זו מכילה את החומר הפעיל Tacrolimus. כיום זוהי התרופה הבטוחה והיעילה ביותר לדלקות אלרגיות. המשחה ניתנת אחת ליום לפני השינה לתקופה ממושכת.

  מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/05/2019 טיפול בדלקת עיניים אביבית

  היי , בני בן ה-4 החל טיפול לפני כשבועיים בפרוטופיק. עד כה לא רואים שום הקלה , ולמען האמת הוא מגיב רק כאשר אנו נותנים לו טיפות עם מרכיב סטרואידי.
  תוך כמה זמן אמורה המשחה לעזור? האם היא מקלה תמיד? יש משהו שניתן לעשות עוד כדי להקל? אני חייב לציין כי איכות החיים שלו לא מאוד טובה בעקבות זאת.
  אני מתחיל לתהות האם האבחון הוא אכן נכון…
  תודה!

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  אם בנך אכן סובל מדלקת עיניים אביבית - משחת הפרוטופיק תעזור מאוד. הטיפול לא עוזר מיד. לפעמים עוברים מספר שבועות עד שרואים שיפור, במיוחד אם הדלקת מאוד קשה. בנוסף - יש לשים את המשחה בצורה נכונה - בשקע בין העפעף התחתון והעין, כך שהמשחה ממש תהיה במגע עם הקרנית והלחמית. חשוב להקפיד לשים אותה כל לילה לפני השינה, ובמיוחד במהלך כל תקופת הקיץ. אם מקפידים על הטיפול הנכון - רואים תוצאות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2019 ילד בן 7 עם דלקת עיניים אביבית

  לפרופסור שלום רב
  נכדי בן ה 7 סובל מדלקת עיניים אביבית ומטופל ערב ערב במשחת פרוטופיק. המשחה מועילה מאוד. האם אפשר לשלוח אותו ללמודי שחיה בברכה? האם הכלור לא מזיק עוד יותר?
  תודה מראש
  ריטה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  השחייה בבריכה לא מומלצת בכלל למי שסובל מדלקת עיניים אלרגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/05/2019 הלחמת ריסים

  שלום ד”ר שמי מיכל בת 29 בריאה בד”כ
  עושה הלחמת ריסים(הדבקה)מזה כשלוש שנים ללא כל תופעה.
  לפניי כשנה וחצי עברתי ניתוח לייזר בשיטת לאסיק ..בהלחמה שלאחר הניתוח התחיל גרד ונפיחות(לא יודעת אם קשור לניתוח)אך הגרד והנפיחות החלו בהלחמה שעשיתי לאחר הניתוח..לפניי הניתוח לא היו תופעות במשך שנה וחצי.
  הלכתי לרופא עיניים..הוא נתן משחת מקסיטרול..מקריאה באתרך אני מבינה שסטרואידים זה לא טוב בלשון המעטה.ובטח כל שכן לא לאחר ניתוח להסרת משקפיים.
  נכון להיות אחריי כל הלחמה פעם בחודש העיניים למשך יומיים שלושה נפוחות ומגרדות בצורה לא רגילה (לא יכולה לוותר על הריסים מסיבות אישיות)
  האם יש תחליף למקסיטרול?שאכן עוזרת במעט אבל לא מעלימה את התופעה לחלוטין?
  משחה או טיפות מומלצים?שאיח בהם סיכון לאחר לייזר?
  והאם יכול להיות שבעקבות הניתוח נוצרה רגישות כלשהי??

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  יותר פשוט להפסיק עם הדבקת הריסים. ככל הנראה הדבק או הריסים עצמן גורמים לתגובה אלרגית. אין כל קשר לניתוח שעברת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/05/2019 השפעת פרוטופיק

  לנכד שלי ורנל קוניקטיביטיס בדרגה חמורה וכרונית. לפני כ9ימים התחיל טיפול בפרוטופטיק ובבוקר בנוסף f.m.lטיפות. בימים אחרונים החמרה בתסמינים ,העין מנופחת מאוד ,אדומה ודומעת ומגרדת מאוד. רק שטיפה במים מקלים על המצב. העין השניה כרגע במצב טוב. תוך כמה זמן המשחה תתחיל לעבוד? נראה שלטיפות בכלל אין שום השפעה. והאם פרוטופיק יכולה לגרום להחמרה במצב ?

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  משחת הפרוטופיק יעילה מאוד בטיפול בדלקת אביבית (Vernal keratoconjunctivitis) אם משתמשים בה נכון. את המשחה צריך לשים כך שיהיה לה מגע עם הקרנית והלחמית. לכן יש לשים אותה בשקע שבין העפעף התחתון והעין, ולא להסתפק במריחה על העפעפיים. כ"כ יש לשים אותה כל לילה לפני השינה, ולתקופה ממושכת של חודשים. לכל אחד יש את משך הזמן שעובר עד שהמשחה מתחילה להשפיע. זה יכול לקחת מספר שבועות עד שיש השפעה.

  אם משתמשים במשחת פרוטופיק אין צורך בטיפות סטרואידים כגון FML.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2019 פרוטופיק רק מוריד ואת עוצמת האלרגיה ולא לגמרי

  שלום פרופסור סלומון
  בתי בת ה 6 סובלת כבל למעלה מ6 חודשים מאלגיה לא נעימה בעים סטוראידים טיפול רלסטט לא עזרו, לאחכ מכן הרופא שלנו המליץ על טיפול בטיפות CYCLOOSPORIN וגם לא השפיע.
  הדר שלנו ייעץ לפני עשרה ימים להתחיל בטיפול של פרוטופיק 0.1% לפעמיים ביום וגם כאן אמנם היא לא סובלת אבל עדיין העיניים אדומות ובבוקר יש ריר שהיא קמה.
  אני כבר ממש דואגת, מה היית ממליץ?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  הטיפול במשחת פרוטופיק הוא היעיל ביותר מכל הטיפולים שניסיתם, ואמנם כבר עכשיו את מוסרת על שיפור. התוצאות לא מגיעות מיד, ויש להמתין בסבלנות ולהקפיד על טיפול יום-יומי לתקופה מאוד ממושכת כדי לראות תוצאות.

  ככלל מומלץ בתקופת האביב והקיץ לשים את המשחה כל יום. לקראת החורף כשמתחיל להיות קר, ניתן לרדת עם המשחה לפעם ביומיים, אך לא להפסיק אותה לחלוטין. חשוב להבין שמדובר במחלה כרונית הנמשכת שנים רבות, והטיפול צריך להיות ממושך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2019 שימוש במשחת פרוטופיק

  שלום פרופ’

  אני כיום בן 30, במשך שנים אני סובל מדלקות חוזרות בעיניים המלוות באדמומית, יובש, גירוי ודמיעה בחשיפה לאור. שכיחות הדלקות עולה משמעותית בעונת האביב, פברואר-מאי, חודשים בהם אני סובל מאלרגיות לפריחה של מספר מיני צמחים ולשם כך מטופל באמצעות telfast.
  בדר”כ כלל הדלקות מאובחנות כדלקות אלרגיות, ודרכי הטיפול בהן כללו עד כה בעיקר שימוש בטיפות אנטיהיסטמיניות כדוגמת optilast ומידי פעם בטיפות סטרואידיות כדוגמת FML. לרוב הדלקות חולפות כתוצאה מהטיפול, אך תדירות הדלקות רבה ולעיתים קרובות אני חוזר לרופא העיניים שוב תוך חודש חודשיים.
  חשוב לי לציין, שבחמש השנים האחרונות קיבלתי טיפול אימונותרפי נגד אלרגיה, באמצעות זריקות חיסון. בעקבות טיפול זה פחתו באופן משמעותי תופעות האלרגיה מהן סבלתי, בעיקר אלו שאינן קשורות בעיניים, עד כדי כך שאני מצליח להעביר את החודשים הבעייתיים כמעט ללא התערבות תרופתית. בנוסף פחתה רגישותי באזור העיניים והביקורים אצל רופא העיניים הולכים ונעשים נדירים יותר.
  לאחרונה ביקרתי פעמיים בתוך חודשיים אצל רופא העיניים ובביקור האחרון הרופא סיפר לי על הטיפול החדשני באמצעות משחת protopic. לדבריו באמצעות טיפול מתמשך במשחה אוכל הימנע מביקורים חוזרים ונשנים אצל רופאי עיניים ומשימוש בסטרואידים הבעייתיים.

  אתמול בלילה התחלתי להשתמש במשחה, במהלך הלילה שרפו לי העיניים בצורה קשה מאוד, עד כדי כך שלא הצלחתי להירדם. תחושת צריבה קשה המלווה בדימוע קל וברגישות לאור, נמשכת עד עתה, למעלה מ12 שעות מאז שמרחתי את המשחה.

  שאלותי הן:
  ממה שקראתי, כאן באתר וכן במקורות רפואיים נוספים, אני מתרשם שהטיפול ניתן בעיקר לילדים הסובלים מדלקת אלרגית באופן קבוע. אני כפי שתיארתי, בן 30, אינני סובל באופן קבוע, לעתים קרובות חולפים מספר חודשים ללא שום תופעות ובנוסף בשנתיים האחרונות פוחתת תדירות הדלקות. (הבנתי שזה קשור לגיל ואולי גם לטיפול האימונותרפי שקיבלתי). במקביל, הטיפול במשחה (פעם אחת עד כה) גורם לי לסבל רב, באופן שממש מפריע לי לתפקד. לכן אשמח לדעת האם לדעתך הטיפול בכלל מתאים לאדם בגילי הסובל באופן הלא תדיר שתיארתי. כמו כן האם בדרך כלל מתרגלים לשימוש במשחה. וכן בהנחה שהמשחה כן מתאימה עבורי, כיצד להשתמש בה מבחינת תדירות השימוש?

  כמו כן אם לדעתך כדאי שאגיע להתייעצות פרטנית במרפאתך, אשמח לעשות זאת.

  תודה רבה על תשובתך.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  משחת protopic (מכילה tacrolimus - תרופה נוגדת דלקת יעילה ביותר) משמשת מזה שנים רבות כטיפול בדלקות עיניים אלרגיות מכל הסוגים. אמנם היא ניתנת בעיקר לילדים הסובלים מדלקת אביבית (VKC), אך היא יעילה מאוד גם לדלקת עיניים אלרגית עונתית (ממנה אתה סובל) ודלקת עיניים אלרגית כלל-שנתית.

  המשחה אכן גורמת לתחושת צריבה, המשתנה מאדם לאדם. יש כאלו שכלל לא מרגישים בצריבה, יש כאלו המרגישים צריבה קלה, ויש כאלו המרגישים באי נוחות משמעותית בדומה לתחושות שתיארת. ברב המקרים מדובר בתופעה החולפת בהדרגה עם השימוש. מומלץ להיאזר בסבלנות ולהשתמש במשחה כל לילה לפני השינה. היתרון בתרופה זו הוא היעילות הגבוהה שלה יחסית לכל דרכי הטיפול האחרות, והעדר תופעות הלואי הקיימות בטיפול ממושך עם סטירואידים. התרופות האנטי-היסטמיניות אינן יעילות במיוחד. הסטרואידים יעילים לזמן קצר, אבל בשימוש ממושך הם הם עלולים לגרום לתופעות לואי כגון קטרקט ועליית הלחץ התוך עיני. משחת פרוטופיק יעילה מאוד ואין לה תופעות לואי, פרט לצריבה בחלק מהאנשים.

  יחד עם זאת יש תמיד לשקול את חומרת הבעיה אל מול הטיפול שאתה לוקח. הטיפול במשחפת פרוטופיק מתאים לדלקות אלרגיות קשות וכרוניות הגורמות לפגיעה משמעותית באיכות החיים של המטופל, ואז מוצדק לקחת תרופה שגורמת לאי נוחות מסויימת. לדלקות אלרגיות קלות וחולפות מתאים יותר לטפל באנטי-היסטמינים, עם תוספת לעיתים של סטרואידים לזמן קצר.

  את המשחה יכול לרשום לך כל רופא עיניים, רופא עור או רופא משפחה, ואין צורך לבוא אלי במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2019 אדמומיות בעין, פעוט בן 3

  שלום פרופ’,
  בני כבן 3 סובל כבר 3 שבועות מאדמומיות רצינית בשתי העיניים, שגורם לו למצמוצים עזים ולגרד. רופא המשפחה חשב תחילה שמדובר בוירוס ולכן הילד טופל בטובקס ללא שיפור. לפני כשבוע וחצי המליץ רופא העניים טיפול בפתנול לאחר שהבין שמדובר באלרגיה עונתית. כך או כך, אין שיפור במצב כלל, לאחר סיום הטיפול. רופאה נוספת המליצה היום טיפול ב-FML ל5 ימים למרות שהמקרה אינו נפוץ לגיל זה.
  נשמח להמלצתך

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת אביבית או VKC. מדובר במחלת עיניים אלרגית כרונית בילדים. תמצאו חומר רב על מחלה זו כאן באתר בעמוד "מחלות עיניים אלרגיות". בתחתית הדף תמצאו שאלות של גולשים ותשובות שלי עליהן בנושא זה שהצטברו בדף במהלך השנים. אני בטוח שתמצאו שם תשובות למרבית שאלותיכם.

  הטיפול היעיל ביותר כיום למצב זה ניתן ע"י משחת פרוטופיק. אנא פנו לרופא עיניים מומחה במחלות עיניים ילדים או במחלות הקרנית לאבחנה וקבלת מרשם לתרופה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/04/2019 שאלה חשובה בנוגע לדלקת אביבית

  שלום פרופ. סלומון, בביקור אצלך בהדסה עין כרם ביום חמישי שכחנו לשאול אותך שאלה קריטית בנוגע לחוג שחייה שבנינו אמור להתחיל אחרי פסח. לא בטוח שכדאי במצבו, למרות המשקפת, אבל אנחנו לא בטוחים בזה. נשמח לעצתך בבקשה.

  Swimmer
  שלום רב,

  מומלץ שלא להכנס לבריכה בכלל בשנים הקרובות. המים בבריכה אינם נקיים, ומכילים חומרים שונים שעלולים להחמיר את הדלקת האלרגית בעיניים. השימוש במשקפפי שחייה אינו מונע חדירת מים לעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2019 יובש בעפעף העליון

  שלום.
  מזה כחודש יש לי יובש בעפעף העליון ממש מעל הריסים, תחושת חספוס במגע.
  אשמח לדעת מה זה ומה הטיפול?
  תודה.

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  ככל הנראה מודבר בתגובה אלרגית או atopic dermatitis. מומלץ לפנות לרופא עיניים או לרופא עור. הטיפול כולל משחות סטרואידים או משחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2019 אחסון פרוטופיק 0.03 לאחר הפתיחה ושאלות נוספות

  האם כדאי לשמור את המשחה במקרר לאחר הפתיחה? כמו כן, האם לשים בעין כמות גדולה או ממש מעט? ושאלה אחרונה, כמה זמן לאחר הפתיחה ניתן להשתמש במשחה?

  מיכל

  משחה בעין
  שלום מיכל,

  אין צורך בקירור. יש לשים בעין כמות כזאת שתמלא את השקע שבין העפעף התחתון והעין. ניתן להשתמש במשחה למספר חודשים עד שהיא נגמרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2019 אלרגיה בעיניים

  האם מותר לקחת טיפות אופטילסט וטיפות כרומופטיק ביחד?

  eye-drops
  שלום רב,

  אין טעם בנטילת שני התכשירים ביחד. אופטילסט הוא תכשיר יעיל יותר, וכולל בתוכו את התכונות של כרומופטיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2019 משחת פרוטופיק בהריון

  האם ניתן להשתמש במשחת פרוטופיק בהריון?
  יש לציין שאני משתמשת בה חודשים רבים ואפשר לומר שאיני יכולה כרגע בלעדייה. אם אני אפסיק אני אאלץ לחזור לסטרואידים, מה שאיני רוצה כלל.

  Margaret Keane's Mona Lisa
  שלום רב,

  מומלץ שלא להשתמש במשחת פרוטופיק בהריון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2019 פרוטופיק

  שלום פרופסור סלומון,
  אני משתמשת מזה חצי שנה במשחת הפרטופיק שעשתה לי פלאים.
  הרופא אמר לי להשתמש כחודשיים, אך החלטתי להמשיך עד כה מהפחד לחזור שוב לסטרואידים.
  אני שמה את המשחה אחת ליומיים שלושה.
  אך באם אני עושה הפסקה של כמה ימים אני שוב מרגישה רגישות בעיניים, גרד ואודם.
  שאלתי היא האם בטוח להשתמש במשחה חודשים רבים? ובנוסף, האם שימוש קבוע במשחה יכול לרפא אפילו במקצת את האלרגיה בעיניים?

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  ניתן להשתמש במשחת פרוטופיק במשך שנים, כפי שאנו נוהגים לטפל בילדים הסובלים מדלקת אביבית. בתקופות בהן יש פחות סימנים וסימפטומים של דלקת אלרגית (גרד, אודם, דמעת), בעיקר בחודשים הקרים של השנה - ניתן להפחית את תדירות השימוש בתרופה לפעם ביומיים או פעם ב-3 ימים, אך לא להפסיקה לחלוטין. בתקופות חמות, בעיקר באביב, מומלץ לחזור למינון יומי (פעם ביום לפני השינה).

  מחקרים שנעשו ביפן עם טיפות טקרולימוס (החומר הפעיל במשחת פרוטופיק) מצאו ששימוש של מספר שנים בתרופה בילדים גרמו להעלמות חלק מהסימנים (בעיקר הפפילות בלחמית הטרסלית העליונה). יחד עם זאת חשוב להבין שדלקת אלרגית היא שילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לגורם אלרגני בסביבה. כל זמן ששני גורמים אלו קיימים ביחד - התהליך האלרגי יימשך. לכן אפשר לצפות להפחתה משמעותית בסימנים והסימפטומים של דלקת אלרגית בעיניים, אך ככל הנראה לא להחלמה מלאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2019 טיפול סטרואידי

  1-בהנחה ויש לפני (באפן זמני ) רק אופציה של טיפול סטרואידי (בדלקת אלרגית אביבית) איזה טיפות/משחה סטרואידיות כבודו ממליץ.
  2-האם לחץ תוך עיני הוא דבר מורגש? ומה מרגישים שצריך לחשוש (בהנחה ואיני יכול להבדק תדירות)
  תודה.

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  על סוג טיפול המדוייק ימליץ לך רופא העיניים שמטפל בך.

  לחץ תוך עיני אינו מורגש בד"כ, והדרך היחידה לדעת מהו הוא להיבדק ע"י רופא עיניים. אם אתה מקבל טיפול בסטרואידים חוה עליך להיבדק אחת למספר שבועות ע"י רופא עיניים.

  כיום אין יותר סיבה לטפל בדלקת אביבית עם סטרואידים. קיימות תרופות יעילות יותר ובטוחות יותר.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2018 טיפול באלרגיה בעיניים

  אני סובלת שנים מאלרגיה בעיניים .רופה המליץ לי FML ובזה אני משתמשת כ4 שנים .זה נשמה נורמלי? הטיפול לא מסוכנות ?

  eye-drops
  שלום רב,

  הטיפול הטוב ביותר כיום לדלקת אלרגית בעיניים הוא טקרולימוס. תרופה זו ניתנת בטיפות או במשחה הנקראת פרוטופיק. הטיפול בסטרואידים כמו FML יעיל לזמן קצר, ועלול לגרום לתופעות לואי כגון קטרקט וגלאוקומה.

  ובכל הנוגע לשפה העברית: רופא ולא רופה, נשמע ולא נשמה, מסוכן ולא מסוכנות...

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2018 בקושי השתמשתי בעדשות מגע שקיבלתי

  היי פרופסור סולומון יש לי בעיה קיבלתי לפני 3 שבועות וחצי עדשות חדשות וכשמתי אותם בעין שמאל לא הרגשתי תעדשה בכלל הכל היה סבבה ובעין ימין זה כל הזמן הציק לי והעין הייתה אדומה ניזיתי עדשות אחרות וגם לא עזר עין ימין עושה בעיות ועכשיו יש לי דלקת בעפעפיים כבר שבועים וחצי והרגשתי טוב קצת בעיניים אז החלטתי לשים את העדשות וכשמתי העין ימין שוב שרפה מאוד אני לא מבין למה ועכשיו היא אדומה מאוד מאוד ושורפת אני בן 17 וחצי ולא יכול יותר עם העדשות והמשקפיים אני מרגיש מסכן כבר יש איזה דרך שאתה יכול להמליץ לי? ולענות לי על השאלות בקשר לעדשות?

  red-eyes
  שלום רב,

  פשוט מאוד - אל תשתמש יותר בעדשות.

  אם המספר שלך במשקפיים יציב בשנה האחרונה - כדאי לשקול הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/10/2018 משחת פרוטופיק

  שלום פרופ’ סלומון,
  הייתי אצלך לפני כמה שבועות, אבחנת אצלי דלקת אלרגית וקיבלתי מרשם למשחה פרוטופיק 0.03.
  מיד התחלתי להשתמש בה (הסתבכתי קצת באיך לשים אותה בעין ובסוף השיטה שעבדה הייתה באמצעות מזרק ללא המחט).
  שמתי את המשחה כל לילה לפני השינה, כמות לא קטנה (כזאת שלא יכלתי לראות אחרי ששמתי אותה), במשך שלושה שבועות, ולא רק שלא קיבלתי שיפור במצב העיניים אלא שהעיניים היו עוד יותר אדומות ומגורות עם נפיחות קלה.
  אני אובד עצות כבר, חשבתי שמהמשחה הזאתי תבוא לי הישועה..
  למה אצלי המשחה לא עזרה? מה ניתן לעשות?

  משחה בעין
  שלום רב,

  צריך לוודא שאתה אכן שם את המשחה נכון. צריך לשים את המשחה בין העפעף התחתון ובין העין, כך שהיא תהיה במגע עם העין, ולא רק למרוח אותה על העפעפיים.

  כ"כ צריך זמן וסבלנות. לא כולם מגיבים באותה מהירות. אם טיפול של פעם ביום לא מספיק ניתן לעבור לפעמיים ביום, או לעבור למינון החזק יותר של 0.1%.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2018 עזרה דחופה, אלרגיה שעוברת רק עם סטרואידים

  שלום רב,
  בני בן 18.6 סובל מאלרגיה מגיל 11.
  האלרגיה עוברת רק כשהוא מקבל סטרואידים, ובסיום הטיפול, יום למחרת שוב חוזרות כל התופעות של האלרגיה: עיניים אדומות, גרד דמעות ועוד.
  אני ממש מיואשת ומתחננת לעזרה.
  מה יכולה להיות הסיבה לכך? ומה צריך לעשות.
  אנחנו חייבים עזרה

  שרית

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום שרית,

  מרבית התופעות האלרגיות הן שילוב של גורם כלשהוא בסביבה עם נטייה גנטית. בד"כ קשה מאד לאתר את הגורם בסביבה שאחראי לתופעה האלרגית, ואין כמובן כל דרך לשנות את הנטייה הגנטית.

  לכן חשוב להבין שהטיפול נוגד האלרגיה לא יכול לפתור את הבעיה, ובד"כ יכול לדכא באופן זמני את הדלקת האלרגית. הטיפול המקומי בסטרואידים יעיל לטווח קצר בלבד, וכרוך בתופעות לוואי בעיניים כגון קטרקט וגלאוקומה.

  מזה שנים רבות אנו ואחרים מטפלים בהצלחה רבה בכל דלקות העיניים האלרגיות בתרופה הנקראת טקרולימוס. תרופה זו נמצאת בצורה של משחת עור הנקראת פרוטופיק. שימוש במשחה זו פעם ביום לפני השינה עשוי להפחית בצורה משמעותית את הדלקת האלרגית בעיניים. השימוש במשחה הוא לתקופה ארוכה. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך את המשחה ויסביר לך את אופן השימוש בה. גם כאן הטיפול אינו קצר ואינו מרפא את האלרגיה, ועוזר רק למשך הזמן שהוא ניתן. אך בניגוד לסטרואידים - הוא אינו כרוך בתופעות לוואי המסכנות את העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/08/2018 משחת Protopic

  http://www.concept-rx.co.il/שלום פרופסור סלומון,
  הבן שלי בן 9 משתמש מזה כ-3 שנים במשחת הפרוטופיק עליה המלצת לו
  בחודשיים האחרונים בכל רשתות הפארמה נאמר לנו שהמשחה אינה במלאי ואין צפי להגעתה
  1. על איזה משחה חלופית אתה ממליץ לאור העובדה שאין את המשחה במלאי ?
  2. האם אתה אולי יודע מה הצפי לחזרתה למלאי של המשחה ?
  3. ענית באחת התשובות שניתן להשיג את התרופה בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת העוסקים בהכנות רוקחיות – האם תוכל להפנות אותי לבית מרקחת ספציפי באיזור השרון ? מרכז ?

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  המחסור במשחה אינו בכל הארץ, ויש הרבה מטופלים שאומרים לי שהם מצליחים לקרכוש את המשחה ללא בעיה. מומלץ לבדוק בבתי מרקחת שונים.

  החלופה למשחה הוא טיפות טקרולימוס בהכנה רוקחית הניתנים להכנה בבית מרקחת קונצפט -  www.concept-rx.co.il.

  בבית המרקחת של הדסה החלו לאחרונה בהכנת טיפות טקרולימוס, המיועדות למטופלים המגיעים למרפאות של הדסה ומקבלים מרשם לתרופה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2018 vkc

  שלום רב,
  בני בן 9 מטופל בפרוטופיק מזה 3 שנים.
  בקיץ הנוכחי עדיין יש סימפטומים שמפריעים לו בחיי היום יום- במקרה הקל העין קצת רגישה לאור, ובמקרה קשה הוא לא יכול לפתוח את העין בכלל. מדובר על עין אחת שהיא בעייתית יותר.
  מה ניתן לעשות כדי להפחית סימפטומים ולמנוע את נזקי הדלקת? דמעות מלאכותיות קרות לא עוזרות. ומריחת משחה פעם נוספת ביום גם לא עזרה.

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  עליו להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית. לעיתים עלול להתפתח בחלק העליון של הקרנית כיב כרוני עם משקעים שלא מתרפא, וגורם לתופעות ממנו סובל בנך. הטיפול בכיב כרוני עם משקעים הוא בד"כ ע"י ניתוח שבו מסירים את המשקעים המונעים את ריפוי הכיב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2018 דלקת כרונית של הלחמית כתוצאה מאלרגיה

  שלום רב פרופ’,
  אני בן 27, ומאז שאני זוכר את עצמי אני סובל מאלרגיות רבות, המתבטאות בעיקר בנזלת אלרגית ודלקת בלחמית. שמתי לב שבשנתיים האחרונות מצב העיניים החמיר, ככה שאני סובל מהן רוב הזמן- אם זה באדמומיות או תחושת גרד מעיקה ומענה, ולרוב זה מלווה גם בהפרשות חוטיות בעיקר בבוקר.
  ביקרתי אצל שני רופאי עיניים בעקבות זאת, ובהתחלה טופלתי בזדיטן שעזר מאוד, אך האפקטיביות שלו ירדה בהמשך. בהמשך קיבלתי גם מקסיטרול ורלסטט, שגם הם לא עזרו לשפר את המצב באופן משמעותי.
  הדבר היחיד ששיפר מיידית ובאופן מוחלט את המצב, היה סטרודקס. עם זאת, כפי שציינת פה מספר פעמים ואכן קרה- תוך כדי הטיפול המצב היה מעולה, אך מאחר ואסור להשתמש בסטרואידים לאורך זמן, הדלקת חזרה במלוא היקפה.
  שאלתי אליך פרופ’, היא כל כמה זמן ניתן להתחיל טיפול זמני בסטרודקס? או לחלופין, האם יכול להיגרם נזק בשימוש בטיפות הללו באופן נקודתי? כמו פעם או פעמיים בשבוע, שכן האפקט שלהן הוא מיידי. בנוסף, ראיתי שאתה ממליץ על משחה בשם פרוטופיק – האם קיימות טיפות עם אותו חומר פעיל ואותה יעילות? גם אם זה אומר שצריך להשתמש בהן יותר מפעם אחת ביום בניגוד למשחה.
  אשמח להתייחסותך פרופ’, באמת שהמצב הזה פוגע משמעותית באיכות החיים, ואני מיואש מכך, במיוחד כי אני עובד כמתכנת, מה שאומר שאני מבלה שעות רבות מול המחשב בחלל ממוזג שרק מגביר את קצב התייבשות העיניים. תודה רבה!

  HorusGallery_2x2
  שלום רב,

  לא ניתן להשתמש בסטרואידים לזמן ממושך מכיוון שהם עלולים לגרום לקטרקט וגלאוקומה. השימוש בסטרואידים צריך להיות לפרקי זמן של שבועות בודדים, ותחת מעקב רופא עיניים.

  השימוש במשחת פרוטופיק, שהתרופה הפעילה בה היא Tacrolimus, גרם למהפכה בטיפול בדלקות עיניים אלרגיות. התרופה יעילה יותר מסטרואידים ובטוחה יותר. ניתן להשיג את התרופה גם בצורת של טיפות, אותן ניתן להשיג בבתי מרקחת העוסקים בהכנות רוקחיות מיוחדות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2018 טיפול ב perennial-allergic-conjunctivitis

  שלום,
  מזה שלוש שנים שאני סובל מדלקת אלרגית בלחמית במעברי עונות. בשנה האחרונה חלה החרפה במצב – התגובה האלרגית כרונית והיא קורת כל הזמן. יש לציין שאני בן 20 אלרגי לאבק. העיניים כל הזמן אדומות מגרדות והעפעפיים נפוחות. טופלתי בסטרואידים לפני שנתיים לתקופות קצרות – זיילט ואופטילסט. בשנה האחרונה טופלתי לתקופות קצרות בסטרואידים(מקסיטרול, לוטמקס), במייצבי תאי מאסט(כרומופטיק) ואנטי היסטמינים ומייצבי תאי מאסט(אופטילסט). מקסיטרול ולוטמקס עוזרים מאוד(כמובן שלא הייתי לוקח אותם ביחד אלא בתקופות שונות בנפרד ובכלל במקסיטרול הפסקתי להשתמש כי הוא יותר מסוכן) אך רק לתקופב של כשבועיים-חודש ואז האלרגיה חוזרת. האופטילסט לא ממש עוזר – בשעות היום יש הקלה באודם ובגירוי אך בלילה החמרה נוראית.

  אני מיואש כבר מהמצב.

  מה אפשר לעשות?

  שמעתי שגם פתאנול שמקביל לאופטילסט יכול לעזור אבל אני לא מבין מה ההבדל בינו לבין אןפטילסט.

  בנוסף שמעתי על תרופה חדשה בשם פרוטופיק שאמרו שהיא מאוד עוזרת.

  האם היא גם עוזרת לperennial allergic conjunctivitis?
  במידה וכן, אני מפחד להשתמש בה כי הבנתי שהיא לא בדיוק מיועדת לעיניים ולמרות שלא ידוע על תופעות לוואי מסוכנות, לא ממש יודעים את ההשפעה לתווח הארוך.

  תודה רבה

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  אכן משחת הפרוטופיק עוזרת מאוד לכל סוגי הדלקת האלרגית, והיא יכולה לעזור מאוד גם לך.

  לאחרונה יש מחסור במשחה בבתי המרקחת בארץ. ניתן להשיג את התרופה בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת העוסקים בהכנות רוקחיות. החומר הפעיל הוא Tacrolimus.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2018 אלרגיה בעיניים

  כ4 שנים אני סובלת מגירוי, שריפה, דמעות וכאבים בעיניים. במשך השנים הייתי אצל כ8 רופאי עיניים ללא הצלחה, עכשיו אני מטופלת אצל הומאופטית, עד עכשיו ללא הצלחה. אני כבר מיואשת. מה לעשות?

  אליסיה

  red-eyes
  שלום אליסיה,

  כדי לדעת ממה את סובלת צריך לבדוק אותך. יש סיבות רבות לסימפטומים שתיארת בשאלתך, ולכל מצב יש טיפול מתאים. הסיבות כוללות את תסמונת העין היבשה, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית, ומצבים רבים נוספים. אם הסיבה היא דלקת אלרגית, ניתן לטפל בה ביעילות בעזרת משחת פרוטופיק. חשוב להבין שרב המצבים הללו הם כרוניים ומחייבים טיפול קבוע, ואין טיפול חד פעמי או קצר טווח שיכול לתת מענה מוחלט לבעיות אלו.

  מומלץ להתייעץ בנושא עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/07/2018 הסתנוורות נוראית בבוקר וטשטוש בעין שמאל

  שלום פרופסור סולומון,
  כבר חודשים שהעיניים מגרדות לי לסירוגין. בילדותי נאמר לי שיש לי דלקת אביבית וטופל למיטב זכרוני בסטרואידים.מאז נעלם. ובשנים האחרונות חזר. (אני בת 36).
  לציין שכבר שנים שאני מרכיבה עדשות רכות חודשיות אבל בחודשים האחרונים לא מצליחה לענוד אותן עקב אי נוחות. הלכתי לפני כחצי שנה לרופא עיניים שאמר שזאת אלרגיה ונתן אופטילסט.
  פונה כעת כי לאחרונה כשאני יוצאת בבוקר לעבודה בקושי מסוגלת לפתוח את העיניים בשמש. לוקח כחצי שעה עד שזה מסתדר.
  העיניים ממש רוצות להיסגר.
  לפעמים גם העיניים כואבות. או שזה המצח. קשה לי לדייק את מקור הכאב…
  בנוסף מרגישה שהעפעפיים שלי צנחו בשנים האחרונות. התחיל בעין אחת ואז הצטרפה השנייה.
  מכל הבלגן הזה לא ברור לי לאיזה סוג רופא עיניים (קרנית/רשתית וכו) עליי ללכת.
  לציין שיש לי חתולה בבית מזה 10 שנים. לא מחוסנת.
  חשוב לי לציין שלבני בן ה 4 מגרדות העיניים גם כבר חודשים. נאמר אלרגיה ומקבל אופטילסט. מודאגת.
  אודה לעזרתך
  תודה,
  אנונימית

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  מכיוון שאת סובלת ככל הנראה מדלקת עיניים אלרגית, מומלץ להפסיק את השימוש בעדשות מגע, ולעבור לטיפול מקומי במשחת פרוטופיק. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה בקרנית.

  בנך ככל הנראה סובל מדלקת עיניים אלרגית גם כן, ככל הנראה דלקת אביבית, וגם הוא צריך להיבדק ע"י מומחה לקרנית, ולקבל גם כן טיפול דומה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2018 פרוטופויק בארץ

  שלום!
  אני בן 23 ואני סובל מאלרגיה אביבית שחוזרת ומגיעה למצבים די קשים. טופלי בעבר בסטרואידים ואנטיביוטיקה. כולם לא עזרו. לפני כשנה ניסיתי את התרופה פרוטפיק והיא פשוט עזרה לי כמו ששום תרופה לא עזרה. לאחרונה ביקשתי שוב את התרופה כי האלרגיה חזרה וכל בית מרקחת שהייתי אמר שיש מחסור בה. מה ניתן לעשות? יש תרופה דומה? תודה

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  ככל הנראה קיים מחסור זמני של התרופה בחלק מבתי המרקחת.

  אין תחליף למשחה זו, ומולץ להמשיך ולחפש בבתי מרקחת אחרים. לחילופין ניתן באופן זמני להשתמש במשחה בריכוז 0.1%.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2018 Allergic conjunctivitis

  מזה מספר שנים הייתי סובל מהפרשות מהעיניים בעיקר בעונות מעבר. בבירור שאני מבצע אצל רופא בבי”ח בוצע ניסיון טיפול ב optilast ללא הטבה ואז ב FML שעזר משמעותית. כעת אני משתמש רק ב Hylo-comod כלובריקנט. במידה וזה יחזור בעוד מספר חודשים האם אמורה להיות בעיה לעשות שוב טיפול של כמה ימים בודדים ב FML? או מפאת הסכנה של התפתחות גלאוקומה לא מומלץ?

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  ההחלטה על אופן הטיפול בדלקת אלרגית בעיניים היא של הרופא המטפל. אם תופיע שוב דלקת אלרגית עונתית, יש בהחלט אפשרות לטפל פעם נוספת בטיפות סטרואידים כדוגמת FML לתקופה קצרה. כל זאת על פי המלצת רופא העיניים שלך, ותוך מעקב אחר לחץ תוך עיני.

  גלאוקומה מתפתחת בחלק מהאנשים המטופלים מקומית בסטרואידים באופן כרוני. טיפול של מספר ימים בודדים לא גורם בד"כ לעליית הלחץ התוך עיני, ובכל מקרה הרופא המטפל שרושם לך את טיפות ה- FML צריך לבצע לך בדיקת לחץ תוך עיני לפני תחילת הטיפול, במהלך הטיפול ולאחר סיומו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/05/2018 אביבית לילד ווהמון סטרואידים מה לעשות?

  שלום עליכם. הבן שלי בן שש וכבר שנה עם דלקות עניים כרוניות. כנראה אביבית כרונית. הוא מטופל בסטרואידים שעוזרים מיד אך כשמפסיקים הדלקת מתלקחת מיד. מה ניתן עוד לעשות ? והרצון להפסיק סטרואידים מיד. אשמח לתשובה ועזרה. תודה מראש.

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית ולשאול לגבי טיפול במשחת פרוטופיק. הטיפול במשחת פרוטופיק יעיל יותר ובטוח יותר מהטיפול בסטרואידים. ראי בתחתית הדף על דלקות עיניים אלרגיות את תשובותי לשאלות הגולשים הרבות במהלך השנים בנושא זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 רסטזיס לילד בן 7

  בוקר טוב,
  בני סובל מזה כמה שנים מאלרגיה בעין מתחילה בד”רכ באפריל וממשיכה לכיוון ספטמבר אוקטובר ושוב חוזרת חלילה באפריל…
  יש לו קרום עבה ומעין פצעונים מעל הקרנית והעין מסביב אדומה ומגרדת
  עד לפני שנה טיפות זדיטן היחידות שעזרו אך כבר לא.
  אתמול היינו אצל רופא העיניים שנתן לנו לנסות את טיפות רסטזיס 0.4ML
  הרופא טוען כי טיפות אלו עזרו לכמה ילדים שהיו בטיפולו.

  העלון תרופה היחיד שאני מוצאת ברשת מראה כי לא ממליצים לתת את זה מתחת לגיל 16

  מה דעתך על התרופה הזו?

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  רסטאזיס היא תרופה נוגדת דלקת חלשה המיועדת לטיפול בדלקת עיניים קלה המלווה יובש בעיניים. רסטאזיס לא תעזור כלל לדלקת עיניים אלרגית. הטיפול היעיל ביותר לדלקת עיניים אלרגית היא משחת פרוטופיק. קראי למטה את התשובות לשאלות הגולשים הנמצאות בסוף הדף באתר זה על מחלות עיניים אלרגיות. יש שם תשובות רבות שלי לשאלות הגולשים על הטיפול בפרוטופיק בדלקות עיניים אלרגיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2018 התגברות כאב בעין לאחר שימוש בטיפות כרומופטיק?

  נהייתה לי אלרגיה בעור ובאחת העיניים, כנראה משימוש במייק-אפ חדש (ובכי ממושך שמן הסתם לא היטיב עם המצב). התחלתי אתמול טיפול בטיפות כרומופטיק (3 פעמים, כל פעם 2 טיפות) וניקוי העין עם מגבוני eyecare לתינוקות. הבוקר היתה הטבה במצב אך לאחר ששמתי את הטיפות שוב התגבר לי הכאב בלחמית. האם להמשיך בטיפול? אם לא על מה אתה כן ממליץ?
  תודה רבה
  אסתר

  eye-art13
  שלום אסתר,

  טיפות כרומופטיק הן טיפול מקובל לדלקת עיניים אלרגית קלה. מומלץ יותר להשתמש בטיפות המכילות תרופות שהן גם בעלות תכונה אנטי-היסטמינית כגון אופטילסט, רלהסטט או פטאנול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2018 ורנליס

  היי
  ראיתי את הסרטון ביוטיוב של פרופסור סלמון עם אבי קרסו ואני רוצה לברר על המשחה “פרוטופיק” עבור בני בן ה6.5 שסובל כבר עונה שלישית

  שלום רב,

  משחת Protopic היא משחה לעור המכילה את התרופה Tacrolimus. תרופה זו מעכבת ביעילות תהליכים של דלקת אלרגית. המשחה מיועדת למחלת עור הנקראת Atopic dermatitis. מזה כ-10 שנים אנו נותנים אותה בהצלחה רבה גם לעיניים לסוגים שונים של דלקות אלרגיות, ובעיקר לדלקת אביבית (Vernal Kerato-conunctivitis או ורנאליס). המשחה יעילה יותר מכל תרופתי אחר למחלה זו, וגם בטוחה יותר. כל רופא יכול לרשום לך משחה זו. יחד עם זאת מומלץ לבצע מעקב תכוף ומתמשך אצל רופא עיניים מומחה לקרנית או למחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/05/2018 דלקת אביבית protopic

  ילד בן 11 סובל נורא מדלקת אביבית לאחר המלצה שלך במשך שנה משתמשים במשחה פרוטופיק וזו היתה שנה של חלום הילד לא סובל מתפקד ללא שום בעיה, לאחרונה התחילו להופיע בעין מעין חוטים קטנים שמציקים לו בעין ממש חוטים קטנים גמישים כמו גומי ברגע שמןציאים הקלה של ממש. האם מוכרת לך התופעה..

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  אני מאוד שמח שהמשחה עוזרת לו. עליו להמשיך עם הטיפול במשחה גם בשנים הבאות.

  הפרשה רירית היא חלק מהסימנים של דלקת עיניים אלרגית, ויתכן שהיא מבטאת החמרה במהלך חודשי האביב-קיץ האחרונים, כפי שאכן מתרחש בחודשי האביב. צריך להמשיך עם המשחה כל יום במהלך כל חודשי הקיץ, ולהוסיף טיפות לחות (דמעות מלאכותיות) מידי פעם במהלך היום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 פרוטופיק

  שלום
  אני משתמש במשחה ארבעה חודשים בערך ורציתי לדעת מתי אני יכול להתחיל לשים יום כן ויום לא כי היה לילה אחד שלא שמתי בו משחה ועיניים היו במצב טוב מאוד.
  אז איך אני יכול לדעת מתי לשים את המשחה יום כן יום לא?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  אם יש שיפור והעיניים לא מגרדות - ניתן לנסות לרדת ליום כן / יום לא. אם המצב נשאר יציב בטיפול הזה - ניתן להמשיך בו לתקופה ממושכת. אם יש שוב גרד ואודם בעיניים, צריך לחזור לטיפול כל יום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/04/2018 אלרגיה אביבית

  שלום אני בן 16 וחצי ואני שם אותה בערך שנה וקצת המצב ממש טוב אבל רציתי לדעת איך אני יודע מתי להפסיק לשים את המשחה כי בינתיים המצב מצויין אבל אני לא יודע מה ייקרה אם אני יפסיק פתאום

  בן

  משחה בעין
  שלום בן,

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שיבדוק אותך וימליץ על אופן השימוש במשחת פרוטופיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2018 פרוטופיק

  אני משתמש במשחה כמעט שלושה חודשים כל יום עם כמות לא גדולה כל כך אבל עדיין אני מרגיש שאין שיפור גדול וממה שהבנתי אחרי שלושה חודשים בערך צריך להתחיל לשים את המשחה יום כן ויום לא
  אשמח אם תעזור לי,תודה משה

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום משה,

  יתכן שאתה לא שם את המשחה בצורה מיטבית. את המשחה שמים בין העפעף התחתון ובין העין, כך שהיא תבוא במגע ישיר עם העין לאחר שסוגרים את העפעפיים.

  לגבי תדירות הטיפול - היא תלוייה בתגובה לתרופה וזו שונה מאדם לאדם. אם יש סימנים של דלקת אלרגית יש עדיין לטפל במשחה כל יום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2018 אלרגיה כרונית בעיניים

  יש לי ילד בן 14 שסובל מעיניים “מציקות” כבר למעלה משלוש שנים. לקחתי אותו כבר לרופאי עיניים רבים וניסינו הרבה סוגים של טיפולים לא מועילים. הרופא האחרון שלקחתי אותו אליו נתן לו טיפות עם סטרואידים (אני לא זוכרת את שם התרופה) היא הועילה חלקית אך לא לזמן ממושך. אבחנת הפרופ’ היתה אלרגיה כרונית שלא ניתן לאתר את סיבתה. מה עושים? הילד ממש סובל ואני לא מצליחה לתת לו מענה קונקרטי. הילד כבר מיואש.
  אודה לכם מאוד אם תוכלו לתת לי הכוונה לפתרון הבעיה.

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  הטיפול היעיל ביותר כיום לדלקות עיניים אלרגיות ניתן בצורת משחה הנקראת Protopic. משחה זו מכילה תרופה הנקראת טאקרולימוס, והיא מיועדת אמנם לעור אך ניתן לתת אותה גם לעיניים. בניוגד לסטרואידים ניתן לתת אותה לתקופה ארוכה, ואפילו למשך מספר שנים. היא יעילה יותר ובטוחה יותר מסטרואידים לדלקת עיניים אלרגית.

  חשוב להבין שאין תרופה שגורמת לריפוי מלא של דלקות עיניים אלרגיות. מדובר במצבים כרוניים שניתן להקל ולהפחית בהם את עוצמת הדלקת, אך לא ניתן להעלים אותה לחלוטין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2018 אלרגיה בעיניים

  שלום פרופסור אבי סלומון,
  מזה שנה שאני סובלת מאלרגיה בעיניים. זה התחיל עם בלפריטיס שעבר לאחר טיפול במשחה סטרואידית. אבל אז הופיעו עיניים מאד אדומות במשך כמה חודשים. רופא עיניים איבחן אלרגיה חריפה עם פפילות וכן בלפריטיס. טופלתי בטיפות זיילט במשך חודשיים. ההשפעה היתה מיידית לטובה. בביקורת אצל הרופא תסמיני האלרגיה עדיין היו קיימים למרות שהעיניים היו לבנות יש לציין שהלחץ תוך עיני היה תקין. התחלתי להוריד את המינון של הטיפות בהדרגה ואז התפרץ שוב הבלפריטיס. העיינים שוב מאד אדומות ומציקות והעפעפיים אדומות ומגורות עם הפרשה בבוקר ודמעות במשך היום. הרופא נתן לי משחת פרוטופיק 0.1 רציתי לשאול אם זה בסדר כי ראיתי שאתה ממליץ על 0.03 ,אני בת 50.

  אתי

  watermark
  אתי שלום,

  אכן מומלץ בד"כ להתחיל עם המינון הנמוך יותר, שבד"כ יעיל מאוד למרבית המצבים של תהלכי דלקת אלרגית בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 41234

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.