להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • מי לא מתאים?

  מספר מצבים ומחלות שמתגלים במהלך בדיקת ההתאמה עלולים לפסול את המועמד לניתוח זה. אלו כוללים, בין השאר, חוסר יציבות ברפרקציה (המספר במשקפיים) במהלך השנה האחרונה, ממצאים שונים בטופוגרפיה הממוחשבת של הקרנית, מחלות שונות של הקרנית (ובהן קרטוקונוס), קרניות דקות במיוחד, ומחלות שונות בעיניים (כגון סוכרת המערבת את הרשתית). קיימות גם מחלות סיסטמיות שונות הפוסלות את המועמד מלעבור ניתוח זה.

  מי לא מתאים להסרת משקפיים בלייזר? הצלחת הניתוחים להסרת משקפיים בלייזר תלויה בין השאר בבחירה קפדנית של המועמדים שמטרתה איתור ואבחון של מצבים שונים בהם העין לא מתאימה לניתוח. קיימים מספר מצבים בהם לא ניתן לבצע את הניתוח. מצבים אלו קשורים בהעדר יציבות הרפרקציה (המספר במשקפים), שינויים במבנה קרנית, בבעיות בבריאות העין ובמחלות ומצבים סיסטמיים שונים.

   

  מי לא מתאים? – חוסר יציבות במספר המשקפיים

  תנאי הכרחי להתאמה לניתוח הוא יציבות של הרפרקציה (כלומר: יציבות של המספר במשקפיים) בשנה האחרונה. יציבות מוגדרת כהבדל של עד 0.25 דיופטר במהלך השנה האחרונה. לכל אדם יש תקופה שבה יש שינוי (בעיקר עליה) במספר במשקפים. תקופה זו יכולה להמשך מספר שנים, עד שהמספר מתייצב ולא משתנה יותר. הזמן הנכון לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא לאחר שיש יציבות מוכחת של לפחות שנה אחת ברפרקציה. אם יש עלייה מתמדת ברפרקציה במהלך השנים האחרונות, ואם המספר עלה ביותר מ- 0.25 דיופטר במהלך השנה האחרונה – המועמד עדיין לא מתאים לניתוח.

  כיצד אנחנו יודעים שיש יציבות? אנו בודקים את הרפרקציה (המספר במשקפיים) הנוכחית, ובודקים את המספר במשקפיים, ומשווים ביניהם. אם הנבדק התקין משקפיים רק לאחרונה, אנו מבקשים את נתוני המשקפיים משנים קודמות. נתונים אלו נמצאים בחנויות האופטיקה שבהן הותקנו המשקפיים. לכן מומלץ לכל נבדק/ת להביא לבדיקת ההתאמה את המשקפיים הנוכחיות שלו, וגם את נתוני המשקפיים הקודמות מחנויות האופטיקה בהן הותאמו המשקפיים בשנים קודמות.

   

  הסרת משקפיים בלייזר לפני שירות קרבי בצבא

  3020הרצון לשרת ביחידות קרביות ולהגיע ליחידות מובחרות בצה”ל מביא בני נוער רבים לפני הגיוס לשקול הסרת משקפיים בלייזר. במהלך השנים האחרונות הצבא מגלה פתיחות רבה בנושא זה, מתוך ההבנה שחיילים קרביים שמשתמשים במשקפיים או בעדשות מגע מתפקדים פחות טוב מחיילים שעברו הסרת משקפיים בלייזר. מסלולי האימונים המאתגרים ביחידות המובחרות מקשים מאוד על התפקוד כאשר יש משקפיים או עדשות מגע. המשקפיים נופלות ונשברות, ולעיתים מצטברים אדי זיעה עליהן. חיילים רבים מרכיבים עדשות מגע לשעות ארוכות מהמותר, ומחליפים אותן בתנאי היגיינה לא נאותים עם סכנה ממשית לזיהומים בקרנית. צבא היבשה בארה”ב (ה- Army) מבצע מאז שנת 2000 הסרת משקפיים בלייזר בחינם לחיילים קרביים המעוניינים בכך, ברשת מכוני לייזר שהוקמו במיוחד למטרה זאת, והשייכת לצבא. עובדה זאת מדגישה את החשיבות שהצבא האמריקני מייחס לנושא, הנובעת מההבנה שחייל ללא משקפיים או עדשות מגע יתפקד טוב יותר לאחר הסרת משקפיים בלייזר לעומת חייל שנאלץ להשתמש במשקפיים או בעדשות מגע.

  תהליכי המיון ליחידות המובחרות בצה”ל כוללים גיבושים (“ימי סיירות”) המתקיימים בתאריכים קבועים. כדי להתמיין ולקבל זימונים לגיבושים יש צורך בפרופיל רפואי גבוה, בד”כ 97. מסיבה זו, ובגלל לוחות הזמנים הצפופים של תהליכי המיון ליחידות הקרביות, החלטנו לאפשר ביצוע הסרת משקפיים בלייזר החל מגיל 17.5, בתנאי כמובן שהמספר במשקפיים היה יציב לפחות שנה, ובדיקת העיניים תקינה. זאת כדי לאפשר העלאת הפרופיל הרפואי ל-97 מהר ככל האפשר, דבר שיאפשר קבלת זימונים להשתתפות בגיבושים ובימי הסיירות בזמן.

  hayalim_night_Cאחרי ניתוח להסרת משקפיים בלייזר והגעה לראייה של 6/6 ללא משקפיים, יקבל המנותח מאיתנו מכתב רשמי על כך שעבר את הניתוח. הדרישה של הצבא היא לקבל את המכתב הזה לאחר שעברו לפחות 3 חודשים מיום הניתוח. את המכתב ישלח המנותח ל”מיטב”. בעקבות המכתב הפרופיל יועלה תוך זמן קצר ל-97. מכיוון שכל התהליך לוקח זמן  (קבלת החלטה על מעבר הניתוח, ההמתנה לניתוח, ו-3 החודשים לאחר הניתוח עד להעלאת הפרופיל) – החלטנו על הקדמת הגיל המינימלי למעבר הניתוח ל 17.5.

  במהלך השנים עברו אצלנו בהצלחה בני נוער רבים את הניתוח, ובעקבותיו הצליחו להגיע לכל היחידות הקרביות בצה”ל, כולל היחידות המובחרות ביותר. בשנים האחרונות שינה גם חיל האוויר את מדיניותו לגבי קבלה לקורס טייס, וכיום מאפשר להגיע לגיבוש טייס גם למועמדים שהמספר שלהם במשקפיים לפני הניתוח היה עד 3- (מינוס 3).

  שיטת הניתוח לבני נוער הרוצים להגיע ליחידות קרביות תהיה תמיד PRK. זאת מכיוון שבמהלך המסלול והפעילות המבצעית יתכנו מצבים של פגיעה בראש ובעיניים. ניתוח בשיטת לאזיק או אינטראלאזיק שבו מבוצע חיתוך של מתלה, עלול לגרום לכך שקבלת חבלה קשה לעין תגרום לתזוזה חלקית או מלאה של המתלה ממקומו (גם חודשים או שנים לאחר הניתוח). אמנם מדובר במצב נדיר ביותר, אך מומלץ שלא לקחת סיכון, ולבצע את הניתוח לקראת שירות קרבי רק בשיטת PRK. היתרון בשיטת PRK הוא שלא מבוצע חיתוך בקרנית, וכך אים סכנה כלשהיא לעין גם אם תהיה חבלה לעין במצבים שונים.

  תיזמון הניתוח במהלך השנה שלקראת הגיוס חשוב ביותר, ויש לתכנן את מועד הניתוח בצורה זהירה. יש לזכור שמבחינת הצבא מי שביצע ניתוח לפני פחות מ-3 חודשים אינו יכול להתחיל שירות קרבי. אם לדוגמא ביצעתם את הניתוח רק חודש לפני הגיוס, ותגיעו כך לבקו”ם – ידחו לכם את השירות בחודשיים, כך שתתחילו את השירות לאחר שעברו לפחות 3 חודשים מיום הניתוח. לכן יש לבצע את הניתוח מספיק זמן מראש. בנוסף, כפי שנאמר לעיל, למי שמעוניין להעלות פרופיל ל-97 כדי לקבל זימונים לגיבושים – יש לקחת בחשבון שהצבא יעלה את הפרופיל רק אחרי שעברו לפחות 3 חודשים מיום הניתוח. ומעל כל אלו יש כמובן את בחינות המתכונת ובחינות הבגרות. מומלץ לבצע את הניתוח לפחות כחודש לפני המועד הקרוב של בחינה גדולה כלשהיא, מכיוון שהראייה לקרוב (לקריאה) לפעמים מעט מטושטשת במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, עובדה המקשה על תהליך הלמידה לבחינות.

   

  מי לא מתאים? – עובי הקרנית קטן ביחס לגודל המספר

  מדידה אופטית של עובי הקרנית בנקודות שונות בעזרת ה- Orbscan

  מדידה אופטית של עובי הקרנית בנקודות שונות בעזרת ה- Orbscan

  מדידת עובי הקרנית לפני הניתוח חשובה כדי להעריך מה יהיה עובי הקרנית לאחר הניתוח. לשם כך יש לחשב את עובי הקרנית אותו משייפים בניתוח. עובי השיוף בקרנית תלוי במספר במשקפיים (הרפרקציה). ככל שהמספר גבוה יותר – כך עובי הקרנית המשויף גדול יותר.

  קיים עובי מינימלי של קרנית שמתחתיו לא ניתן לרדת. במהלך בדיקת ההתאמה נמדד עובי הקרנית ונבדקת הרפרקציה. השילוב של עובי הקרנית והרפרקציה מאפשר לחשב את עובי הקרנית הנותר לאחר הנתוח. אם בעקבות החישוב מתברר שהעובי לאחר הנתוח נמוך מהמינימום המותר  – המועמד נפסל לניתוח.

  כיצד מחושב עובי הקרנית לאחר הניתוח?

  את עובי הקרנית מודדים במיקרונים (מיקרון אחד = אלפית מ”מ). העובי הממוצע של הקרנית באוכלוסיה הינו 530 מיקרון (קצת יותר מחצי מ”מ).
  העובי המינימלי שמותר להשאיר לאחר ניתוח PRK הוא 350 מיקרון. העובי המינימלי שמותר להשאיר לאחר ניתוח LASIK הוא 250 מיקרון מתחת לקו חיתוך המתלה (אם כי בשנים האחרונות יש המאמינים שיש להשאיר לפחות 300 מיקרון מתחת לקו חיתוך המתלה).

  חישוב עובי הקרנית לאחר PRK.

  חישוב עובי הקרנית לאחר PRK.

  כדי לדעת את עובי הקרנית לאחר הניתוח יש לדעת את הנתונים הבאים:
  1. עובי הקרנית לפני הניתוח – נמדד במהלך בדיקת ההתאמה
  2. עובי השיוף – מחושב על פי קוטר השיוף המתוכנן ועל פי מספר הדיופטרים שיש לשייף (נעשה עפ”י משוואת Munnerlyn).
  על פי משוואת Munnerlyn עובי השיוף של דיופטר אחד שווה לקוטר השיוף בריבוע, מחולק ב-3.
  אם לדוגמא קוטר השיוף הוא 6 מ”מ, הרי שעובי השיוף לדיופטר אחד יהיה 12 מיקרון.

  חישוב עובי הקרנית לאחר ניתוח PRK:
  עובי הקרנית לאחר PRK שווה לעובי לפני הניתוח פחות עובי השיוף.
  לדוגמא: אם לפני הניתוח עובי הקרנית הוא 540 מיקרון, והמספר במשקפיים הוא 3.00 – דיופטר. עובי השיוף יהיה 3X12 = 36 מיקרון. עובי הקרנית לאחר הנתוח יהיה 540 פחות 36 = 504 מיקרון.

  חישוב עובי הקרנית לאחר ניתוח LASIK:
  עובי הקרנית לאחר LASIK שווה לעובי לפני הניתוח פחות עובי השיוף פחות עובי המתלה (שעוביו כ- 160 מיקרון).
  לדוגמא: אם לפני הניתוח עובי הקרנית הוא 540 מיקרון, והמספר במשקפיים הוא 3.00 – דיופטר. עובי השיוף יהיה 3X12 = 36 מיקרון. עובי הקרנית לאחר הנתוח יהיה 540 (עובי התחלתי) פחות 36 (עובי השיוף) פחות 160 (עובי המתלה) = 344 מיקרון.

  מכיוון שבניתוחי LASIK מורידים את עובי המתלה מחישוב עובי הקרנית, מתקבלת קרנית דקה יותר אחרי ניתוחים אלו. מסיבה זו אם הקרנית לפני הניתוח דקה יחסית, או המספר במשקפיים גבוה, או שילוב של שניהם – לא ניתן יהיה לבצע LASIK. במקרים אלו יהיה ניתן בד”כ לבצע PRK.

  מי לא מתאים? – מבנה הקרנית מעוות במיפוי הממוחשב

  הטופוגרפיה הממוחשבת של הקרנית חשובה מאוד להערכת התאמת המועמד לניתוח. ברב המועמדים לניתוח הטופוגרפיה סימטרית ותקינה (ראה הסבר על טופוגרפיה של הקרנית בדף “כיצד מאבחנים קרטוקונוס?”). כאשר הטופוגרפיה מראה מידה גבוהה של חוסר סימטריה, או כאשר התבנית המתקבלת בטופוגרפיה מצביעה על קרטוקונוס או קרטוקונוס התחלתי (ראה הסבר בפרק על קרטוקונוס) – המועמד נפסל לניתוח.

  מיפוי ממוחשב של קרנית תקינה וסימטרית. האיזור הקמור בצורת פרפר מדגים אסטיגמציה (וגורם לצורך בצילינדר במשקפיים).

  מיפוי ממוחשב של קרנית תקינה וסימטרית. האיזור הקמור בצורת פרפר מדגים אסטיגמציה (וגורם לצורך בצילינדר במשקפיים).

  טופוגרפיה של הקרנית המדגימה קרטוקונוס. הקרנית מאוד קמורה, ומאוד לא-סימטרית.

  טופוגרפיה של הקרנית המדגימה קרטוקונוס. הקרנית מאוד קמורה, ומאוד לא-סימטרית.

   

  לעיתים – שימוש ממושך ותכוף בעדשות מגע עלול ליצור תבנית טופוגרפית לא סימטרית, ולעתים אף דמויית קרטוקונוס חבוי. במקרים אלו יש להמנע מהרכבת עדשות המגע לפרק זמן של שבועיים לפחות, ואח”כ לחזור על הטופוגרפיה.

  מי לא מתאים? – על זוקן ראייה (פרסביאופיה) והצורך במשקפי קריאה

  אחרי גיל 40 מנגנון האקומודציה (המאפשר התמקדות על עצמים קרובים, בעיקר קריאה) הולך ונחלש. מנגנון האקומודציה מתאפשר ע”י פעולת שריר העטרה, המאפשר את שינוי מוקד העדשה הנמצאת בתוך העין בהתאם למרחק הדמות מהעין. האקומודציה מאפשרת לנו לראות בחדות עם אותו מספר במשקפיים גם כשאנחנו קוראים או עובדים מול מחשב. לאחר גיל 40 שריר העטרה נחלש, העדשה מאבדת בהדרגה את האלסטיות שלה, והתוצאה היא קושי הולך וגובר בקריאה. בגיל 45 בממוצע אנחנו נאלצים לעזור לעין בקריאה ע”י הוספת עדשות עם מספר פלוס למשקפיים הקיימות. זה מתחיל עם תוספת של 1+ עד 1.25+ בגיל 45 ועולה בהדרגה ל 2+ בראשית שנות החמישים, ומגיע ל 2.5+ עד 3+ לקראת שנות ה-60.

  אם לדוגמא המספר במשקפיים הוא 5-, אזי בגיל 45 ניאלץ להתאים משקפיים רב-מוקדיות (מולטי-פוקליות) כך שמרכז העדשה ישאר 5- וימשיך לאפשר ראייה לרחוק, ואילו החלק התחתון של העדשה יהיה 5- בתוספת 1+ כלומר: 4- וזה יהיה המספר לקריאה. כאשר לאחר מספר שנים התוספת תהיה 1.5+ החלק התחתון של העדשה יהיה 3.5-, וכן הלאה.

  חשוב להבין שניתוח להסרת משקפיים בלייזר לאחר גיל 40 יתקן את הראייה לרחוק, אך לקרוב נישאר עם משקפי קריאה. אם לדוגמא המספר הוא 5- לרחוק בגיל 45, הרי שבניתוח נתקן את ה 5-, אבל נישאר עם ה 1+ לקרוב, ואז יהיה צורך במשקפי קריאה רגילות, חד מוקדיות (אותן ניתן לקנות כמשקפיים מוכנות בכל בית מרקחת). אנשים בגילאי 40 ומעלה שיש להם קוצר ראייה נמוך, כמו למשל 1.5- או 2-, מוצאים שהם יכולים לקרוא מצויין אם הם מוציאים את המשקפיים. זאת מכיוון שה 1.5- שלהם מנוטרל ע”י ה 1.5+ אותו הם זקוקים לקרוב, וכך הם יכולים לקרוא ללא משקפיים. אבל אם יבוצע אצלם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, המצב יהיה כמו שהם עם המשקפיים, אך ללא משקפיים. כלומר: תהיה ראייה מעולה לרחוק, אך לקרוב יהיה צורך במשקפי קריאה מיד לאחר הניתוח, מכיוון שאין להם יותר את ה 1.5- שאיפשר להם לקרוא. עובדה פשוטה זאת אינה ברורה לאנשים רבים המגיעים לגילאים אלו, וחשוב להבין אותה היטב לפני החלטה על ניתוח.

  אנשים רבים מעל גיל 40 פונים להסרת משקפיים בלייזר בגלל השינויים באקומודציה. חשוב לכן להבין את המשמעות של ניתוח להסרת משקפיים המבוצע בגילאים אלו. חשוב להבין שאם נבצע תיקון מלא של המספר לרחוק, ישארו משקפי קריאה. “משקפי קריאה” זה לא רק לקרוא ספר טוב ביום שבת בבוקר…. משקפי קריאה זה גם להסתכל על המכשיר הנייד, ועל השעון, ועל המחשב. כל מה שנמצא בכל המרחב שביננו ובין המחשב הוא הטווח הקרוב.

  מהו תיקון בשיטת מונו-ויז’ן (mono-vision)?

  ניתן במקרים מסויימים לבצע תיקון הנקרא mono-vision: תיקון זה כולל הסרה מלאה של כל המספר בעין הדומיננטית (שתשמש לראייה לרחוק), והשארה של מספר של 1.5- בעין הלא דומיננטית, וכך ניתן יהיה לקרוא עם העין הזאת (כי ה 1.5- ינטרל את מספרי הפלוס הדרושים לקריאה). תיקון כזה מתאים לחלק מהאנשים אך לא לכולם, והוא תלוי ביכולת של המח לאחד את המידע השונה מכל עין וליצור תמונה אחידה. לא תמיד מרכזי הראייה במוח מסוגלים להתמודד עם ראייה שונה מכל עין. עובדה חשובה נוספת שיש להבין על mono-vision היא שמדובר על שני מוקדים (אחד לרחוק ואחד לטווח הקריאה), אבל אין את הרצף בין שני המצבים שקיים בעין של אדם צעיר עם אקומודציה מלאה. זה אומר שטווח המחשב לא יהיה בהכרח ממוקד בתיקון בשיטת mono-vision. כך ששיטה זו נותנת פתרון מסויים שהוא חלקי לאנשים מעל גיל 40 המעונינים לראות לרחוק ולקרוב ללא משקפיים, אך פתרון זה אינו מושלם, ואינו מחקה באופן מושלם את היכולת לראות בצורה ממוקדת לכל טווח במרחב הראייה שביננו לבין המחשב.

  כיצד אם כן נדע אם mono-vision מתאים עבורינו? איך נדע לפני הניתוח אם נסתדר בצורה נאותה עם המצב של ראייה שונה בכל עין? יש דרך אחת לדעת זאת, והיא ע”י סימולציה (הדמייה, ניסוי) בעזרת עדשות מגע. אנשים המסוגלים להרכיב עדשות מגע, יכולים לעשות סימולציה של מצב ה- mono-vision ע”י הרכבת עדשות מגע עם תיקון הזהה לתיקון המתוכנן בניתוח (כלומר: תיקון מלא עם עדשת המגע בעין הדומיננטית, ותיקון חלקי שמשאיר את העין במצב של 1.5- בעין השניה), וללכת עם העדשות למשך שבוע. אם לדוגמא המספר במשקפיים הוא 4.50- בכל עין, אזי בעין הדומיננטית נתקין עדשת מגע של 4.25- (זו העין שתראה לרחוק) ובעין השניה נתקין עדשת מגע של 3.00- או 2.75- (זו העין שתראה לקרוב). כדאי להתנסות עם העדשות הללו במצבים שונים כגון נהיגה, צפייה בטלויזיה, עבודה עם מחשב, קריאה וכו’). אם הסימולציה מצליחה וניתן לראות היטב לרחוק ולקרוב, ניתן יהיה לבצע את הניתוח בשיטה זאת. תיקון כזה מתאים לאנשים העובדים במשרד מול מחשב ומול לקוחות בו זמנית (כמו לדוגמא פקיד בבנק), אבל לא מתאים לאנשים העובדים מחוץ למשרד וזקוקים רב הזמן לראייה לרחוק (לדוגמא: נהגים, ספורטאים, אנשי כוחות הבטחון, עבודות שטח שונות וכו’). לכן חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה, להבין את סגנון החיים, המקצוע והרגלי הקריאה ועבודת המחשב של כל מועמד לניתוח, ובהתאם לכך להחליט את ההחלטה הטובה ביותר לכל אדם.

  מי לא מתאים? – בעיות בבריאות העין

  לעיתים מתגלות במהלך בדיקת העין מחלות ומצבים שונים שפוסלים את המועמד לניתוח הסרת משקפיים בלייזר. מצבים אלו כוללים:

  יובש קשה בעין
  מחלות של הקרנית (הרפס, צלקות)
  פטריגיום מתקדם (יש לבצע ניתוח להסרת פטריגיום לפני ניתוח להסרת משקפיים)
  קטרקט
  גלאוקומה פעילה ולא מאוזנת
  פגיעה ברשתית על רקע סוכרת
  קרעים ברשתית
  ראייה ירודה מאוד בעין אחת (בד”כ על רקע עין עצלה)

  מצבים סיסטמיים

  מחלות ראומטיות אוטואימוניות (כגון: דלקת פרקים שגרונית פעילה)
  סוכרת לא מאוזנת (ערכי סוכר גבוהים מאוד עלולים להשפיע על בדיקת הרפקציה)
  מצבי כשל של המערכת החיסונית (כגון: AIDS)
  הריון (בדיקת הרפרקציה במהלך הריון עלולה שלא לשקף את המצב הרגיל)
  השתתפות בפעילויות בעלות סיכון גבוה (לדוגמא: ספורט אתגרי) – במקרים אלו יש לשקול לבצע PRK ולא LASIK בגלל הסיכון לקרע המתלה על רקע פגיעה בעין.
  תרופות (אקוטן הניתנת לאקנה עלולה לגרום ליובש קשה; תרופות אנטי-היסטמיניות ותרופות נוגדות דכאון עלולות גם כן לגרום ליובש בעיניים).

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  09/10/2020 אני רוצה להסיר את המשקפיים

  אני רוצה להסיר את המשקפיים ויש לי קרנית דקה
  אני לא יכולה לשים עדשות כי זה מסוכן לקרנית שלי ואני לא יכולה לייזר יש אולי משהו אחר שאני יכולה לעשות ?

  eye-art-photo
  שלום רב,

  כדי לדעת האם אפשר לבצע לייזר אצלך, צריך לדעת מהו המספר במשקפיים ומהו עובי הקרנית בכל עין. לכל מכון יש מערכות לייזר שונות, ועובי הקרנית אותו משייפים משתנה על פי יכולות המערכת בה המכון משתמש, ובתכניות השיוף הספיציפיות. את יכולה להגיע לבדיקת התאמה אצלנו, ונחשב בצורה מדוייקת האם עובי הקרנית אצלך מתאים לשיוף כל המספר.

  לקביעת בדיקת התאמה ניתן להתקשר ל 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/10/2020 ניתוח לייזר בקרטוקונוס

  היי אבי, יש אפשרות לעשות ניתוח לייזר במצב של קרטוקונוס שמתקיים בו פחות מהפרש של 2D בין k1 ל-k2?

  נועם

  images6092CGRF
  נועם שלום,

  ההגדרה של קרטוקונוס כיום לא מסתמכת יותר על הבדלי הקמירות בין החלק התחתון והעליון של הקרנית. קרטוקונוס מאובחן כיום על פי מפות גבהים (elevation based topography), ועל פי ניתוח העובי המינימלי של הקרנית, ושינוי העובי מהמרכז להיקף. בנוסף התוכנות שמנתחות את המידע משוות את המידע האישי למסדי נתונים גדולים של אוכלוסיה נורמלית ואוכלוסיה של קרניות קרטוקוניות, ונותנות מידע על השוני בסטיות תקן של המידע האישי ביחס למסדי הנתונים.

  אם על פי המדדים הנ"ל יש קרטוקונוס - הרי שאין כל מקום לשקול הסרת משקפיים בלייזר. אם לפי המדדים הנ"ל אין קרטוקונוס, אבל במפת הקמירות הקדמית יש פער של פחות מ-2 דיופטר בין הקמירות העליונה והתחתונה - הרי שניתן לבצע ניתוח, אבל בתנאי שהאבחנה אינה קרטוקונוס.

  במקרים רבים יש במפת הקמירות הקדמית פער של אפילו יותר מ-2 דיופטר בין הקמירות התחתונה והעליונה, אבל אם שאר המדדים (במפות הגבהים ומפות העובי) תקינים - הרי שניתן לבצע את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/10/2020 לייזר בעיניים מספר גבוה

  היי פרופסור אני עונדת משקפיים כבר כמה שנים ובכל פעם שאני מגיע לחדש המספר עולה לי
  עד שלא יפסיק לעלות אני לא אוכל לעשות לייזר?
  שאלה שנייה בבקשה, אני מספר 7.5 אני יוכל לעשות לייזר? או שהניתוח לייזר עד מספר מסוים
  ואם אי אפשר לעשות לייזר במספר הזה, איזה תחליף יש? כשהמספר גבוה וכל הזמן עולה? אני מפחדת..🥺

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר לאחר התייצבות המספר במשקפיים. התייצבות מוגדרת כשינוי של לא יותר מרבע מספר במהלך השנה האחרונה. רצוי כמובן שהיציבות תהיה על פני זמן רב יותר. ככל שהמספר יציב לזמן רב יותר, ורצוי יותר משנה, כך הסיכויים להשגת תוצאה יציבה לאחר הניתוח טובים יותר. בכל אופן כעת - מכיוון שהמספר במשקפיים ממשיך לעלות - עדיין אינך מתאימה לניתוח.

  לגבי גודל המספר והיכולת לבצע את הניתוח - זה תלוי בעובי הקרנית. ככל שהקרנית עבה יותר, כך הסיכוי לבצע ניתוח טוב יותר, וגם במספרים גבוהים. ככלל, בקרנית עם עובי ממוצע (כ- 530 מיקרון), ניתן לבצע הסרה של עד 14 מספרים, כך שאם יש לך עובי ממוצע בקרנית אין בעיה להסיר 7.5 מספרים. את עובי הקרנית אנו בודקים במהלך בדיקת ההתאמה בעזרת מספר מכשירי הדמייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2020 יובש בעיניים וניתוח לייזר

  שלום פרופסור,
  אני בת 20, סובלת מקוצר ראייה, צילינדר, ומיובש בעיניים. הייתי מעוניינת לעבור ניתוח לייזר, אך הבנתי שיובש בעיניים זו הבעיה הכי נפוצה לאחר ניתוח לייזר.
  אני סובלת מיובש בעיניים כבר 5 שנים בערך(כל יום טיפות ושטיפה של העיניים בסבון)
  השאלה שלי היא האם יש סיכוי בכלל לניתוח לייזר?
  ושאלה נוספת היא האם יש משהו שיוכל לפתור לי לצמיתות את עניין היובש?
  תודה רבה

  IMG_0394
  שלום רב,

  יובש בעיניים זו בד"כ תופעת לואי קלה וחולפת לאחר ניתוחי לייזר, במיוחד באנשים בגילך. בד"כ היובש חולף לאחר מספר שבועות. הסיבה העיקרית ליובש בעיניים בצעירים היא הרכבה ממושכת של עדשות מגע. הפסקת השימוש בעדשות בעקבות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר תגרום בטווח הארוך להפחתה ניכרת ביובש וגם בתגובה האלרגית הדלקתית לעדשות המגע.

  הרבה פעמים סימני יובש בעיניים חופפים לסימני דלקת אלרגית או לדלקת עפעפיים כרונית. במרבית המקרים ניתן לטפל באלו ע"י הפסקת עדשות המגע, טיפול מקומי באנטיוטיקה ונוגדי דלקת, והגיינת עפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/09/2020 התלבטויות לפני ניתוח

  הגעתי לבדיקה בעין טל הדסה והתאימו לי את סוג הניתוח אינטרלאסיק. קראתי בתגובות שלך לאחרים שאתה ממליץ יותר על prk ופתאום נלחצתי אולי אני צריכה להחליף לסוג הניתוח הזה.. חשש שיש לי מהאינטרלאסיק-לא הבנתי אם המתלה זה משהו שמתאחה באיזשהו שלב באופן סופי או שתמיד יהיה חשש, גם אחרי שנים, שהוא יפגע או יזדהם וכ’ו..? יש דברים שאחרי הניתוח אני לא אוכל לעשות או שזה לא פוגע באפשרות לעשות כל מה שאני רוצה בלי דאגות?(לא בטווח הקצר, לאורך כל החיים..) אז מה לדעתך הכי נכון לעשות, איזה סוג ניתוח? יש לי קרנית עבה יותר מהממוצע אם זה קשור..יש מספיק שנות ניסיון עם האינטרלאסיק שאפשר לסמוך שכבר יודעים איך לעשות את זה כמו שצריך ומה התוצאות שלו לטווח הרחוק, אחרי שנים?
  וגם לגבי הרופא- התאימו לי את דר [— ——] והאמת שלא ראיתי ביקורות עליו או מקום שמסביר כמה ניסיון יש לו ואני קצת חוששת.. יש אפשרות אחרי שכבר עשיתי בדיקה וקבעתי תאריך לניתוח להחליף לרופא עם יותר ותק? איך יודעים שהרופא הוא באמת טוב?

  אודליה

  Toast-Pixels-by-Arne-Felix-Magold-01
  שלום אודליה,

  התאמת סוג הניתוח תלויה בגורמים שונים, כגון סגנון החיים, תחביבים, עיסוק בספורט אתגרי, עיסוק בפעילות כלשהיא שיש בה סיכון לחבלה בראש, וכן גורמים הקשורים במבנה העין והקרנית. בשיחה שאני עורך עם כל נבדק שמגיע אלי לבדיקת התאמה אני מבין את הצרכים שלו/ה, סגנון החיים וסביבת העבודה והתחביבים, ולפי כל אלו ממליץ על סוג הניתוח.

  אם מבחינה רפואית יש התאמה לשני הסוגים (PRK - שיוף ללא חיתוך הקרנית, או IntraLASIK - חיתוך הקרנית ולאחר מכן שיוף) - אני מציג את שתי השיטות, מציג את היתרונות והחסרונות של כל שיטה, ומנסה להבין מהו רצון הנבדק.

  ככלל - לאנשים צעירים ודינמיים, פעילים ספורטיבית, שיכולים להקדיש שבוע מזמנם לתהליך ההחלמה - אני ממליץ על PRK. אמנם זה כרוך בתהליך החלמה של שבוע, אך לטווח הרחוק זה מביא לבטיחות רבה יותר, מכיוון שאין חשש לתזוזת המתלה כתוצאה מחבלה. בנוסף - PRK הוא ניתוח קצר מאוד וקל לביצוע (בסך הכל 5 דקות), ולכן הוא מתאים לאנשים לחוצים, תזזיתיים וחרדתיים, שקופצים כל פעם שנוגעים להם בעיניים ("דוקטור, אני במיוחד רגישה בעיניים...").

  לאנשים מבוגרים יותר (מעל גיל 30), שפחות נמצאים בסיכון לחבלות בפנים, שממוקדים יחסית יותר במשפחה ובקריירה, שפחות גמישים מבחינת הזמן, ופחות יכולים לקחת שבוע חופש מהעבודה - להם אני ממליץ יותר על ה IntraLASI, אם כי גם להם ניתן לבצע בהצלחה PRK.

  יחד עם זאת יש לזכור שהתוצאות בסוף התהליך שוות לחלוטין בשתי השיטות.

  לגבי בחירת הרופא - זכותך כמובן לבחור באיזה רופא שאת רוצה. הרופא שהתאימו לך הוא רופא מצויין.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/09/2020 הסרת משקפיים בלייזר לחולי אפילפסיה

  האם חולי אפילפסיה יציבים ( מאוזנים עי תרופות) יכולים לעשות הסרת משקפיים בלייזר?

  watermark
  שלום רב,

  כן, אבל את צריכה לשלוח מכתב מפורט של הרופא המטפל שלך באפילפסיה (ולא רופא משפחה) שמפרט את מצבך, האם את אכן מאוזנת תחת תרופות, והאם ניתן לדעתו לבצע בבטחון ניתוחים בהרדמה מקומית?

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/09/2020 קרנית דקה

  שלום
  המספר שלי במישקפים הוא 4.25 בשתי העינים תעשיתי בדיקה במכון מסוים ועובי הקרנית הוא 4.45.4.46 הרופא יעץ שלא לעשות בשום אופן ניתוח חמישה הפחיד אותי
  האם זה נכון או שכן יש אפשרות לעשות בלי פחד

  מיכל

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום מיכל,

  לא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר בקרניות שעוביין נמוך מ- 450 מיקרון. אם עובי הקרניות שלך הוא 446 ו-445 מיקרון הרי שאת לא מתאימה לכל סוג של ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2020 ניתוח לייזר

  ערב טוב,
  בת 21 סובלת מקטרקט רדום ועין עצלה בעין ימין כל זאת בנוסף למספרים גבוהים מאוד(מינוס 14-15 וצילינדר בסביבות -1.25) כל אלו מילדות.
  יש לנ6 היסטוריה של גלקומה במשפחה הרחוקה אך מעולם לא סבלתי מכך באופן אישי. מטופלת מילדות אצל מומחים בביקורות מידי חצי שנה.
  לאחרונה מעוניינת לבצע ניתוח לייזר האם נכון להיסטוריה הרפואית שלי בעבר ובהווה הדבר אכן רלוונטי למצבי? (אציין שאיני יודעת אודות עובי הקרנית ולא עשיתי בדיקה לכך)
  אשמח לתשובתך :)
  תודה מראש

  hidden_eye
  שלום רב,

  קשה מאוד לענות לך בלי לדעת מהי הראייה המיטבית המתוקנת בעין ה"עצלה" (יש דרגות שונות של עין עצלה), מהו עובי הקרנית, ומהי מידת הקטרקט והשפעתו על הראייה. את כל אלו נוכל לדעת רק בבדיקת ההתאמה. בשביל זה צריך לעשות מעשה: להתקשר אלינו, לקבוע תור לבדיקת התאמה, ולבוא פיזית לבדיקת התאמה. לא את הכל אפשר לעשות עם האצבע שלוחצת על האפליקציה תוך ישיבה על הספה בסלון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/09/2020 ניתוח להסרת משקפיים בגיל מוקדם

  אם אני אעשה ניתוח להורדת משקפיים בגיל מוקדם (גיל שאני ממשיך לגדול בו מבחינה פיזית)האם לאחר הניתוח המספר בעין ימשיך לגדול מכיוון שמספר גדל כל עוד שהגוף גדל?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  הזמן הנכון לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא כאשר יש יציבות במספרים בעדשות המשקפיים של לפחות שנה. יציבות מוגדרת כהבדל של עד 0.25 מספר במהלך השנה האחרונה. במהלך בדיקת ההתאמה אנחנו מבצעים בדיקת רפרקציה (המספר הנוכחי שאתה זקוק לו במשקפיים) ומשווים את זה למספר שיש במשקפיים שהבאת אתך לבדיקה. אם אתה יציב - ניתן לבצע את הניתוח.

  אין בהכרח התאמה בין תהליך הגדילה של הגוף ובין עליית המספר במשקפיים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/08/2020 קרטוקונוס

  שלום אני כנראה חולה קרטוקונוס ועובי הקרנית שלי היא 440 האים יש אפשרות לבצע ניתוח לייזר

  תמונה 8
  שלום רב,

  לא ולא!!!

  מי שסובל מקרטוקונוס לא יכול לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2020 בדיקת התאמה ללייזר

  שלום אים אני בגיל 18 וחצי וביצעתי בדיקת התאמה באסותא ואמרו לי שאני לא יוכל לעשות ניתוח מכוון שיש לי אדום בתוך העין יכול להיות שאצלכם זה לא יפריע ואני אכן יוכל לעשות תניתוח?

  hidden_eye
  שלום רב,

  אולי. לא יודע. הדרך לדעת היא פשוט לנסות. 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2020 ניתוח לייזר בעיניים יבשות

  פרופ’אבי סלומון שלום רב,
  בת34 20 שנה עם משקפיים ועדשות מגע יומיות (בעיקר בארועים וכדו’ בשל אי נוחות ) בשנים האחרונות סובלת מאוד מהמשקפיים, כאבים מאחורי האוזן ובכללי אי נוחות בפנים. אני מעוניינת לבצע ניתוח לייזר אך החשש היחיד שלי הוא שאני סובלת מעניים יבשות וצורבות המחמיר יותר באזור הקיץ. בבדיקה אצל רופאת העניים נאמר לי שלא נראה שהיובש פגע בעניים ובכללי העניים נראות בסדר אך היא טענה כי יכול להיות שהלייזר יחמיר את התחושה שלי.
  האם ניתוח לייזר מתאים לסובלים מעניים יבשות? והאם נניח יש תקופה טובה יותר לעשות את הלייזר , נניח בחורף שהעניים פחות יבשות או שאין קשר?

  תודה רבה על האתר המפורט והמושקע!

  watermark
  שלום רב,

  אחרי ניתוח הסרת משקפיים בלייזר תיתכן אמנם החמרה של היובש בעיניים, אך זו בד"כ חולפת תוך מספר שבועות. היתרון בניתוח הוא שהוא ירחיק אותך מהצורך בהרכבת עדשות המגע, שהן הגורמות העיקריות ליובש ממנו את סובלת. כחלופה לעדשות מגע, באנשים הסובלים מיובש, הסרת משקפיים בלייזר היא חלופה טובה יותר. נדיר מאוד שניתוח להסרת משקפיים בלייזר גורם ליובש משמעותי וקבוע.

  כל תקופה היא תקופה טובה לעשות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, ואין עדיפות לחורף על פני הקיץ. הזמן הכי טוב לעשות כל דבר שהוא בחיים, כולל הסרת משקפיים בלייזר, הוא עכשיו. "אחר כך" או "בעוד שנה", או "אחרי החגים" או "אחרי הקורונה" - זה סוג אחר של "אף פעם"...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/08/2020 ניתוח לייזר לתיקון ראייה

  מםשלום פרופסור,
  אני בן 45, עברתי בדיקת התאמה לניתוח לתיקון ראייה ונמצאתי מתאים לשני סוגי הניתוחים.
  לקות הראייה שלי היא 2.5- בכל עין וצילנדר של 1.75-.
  כיום אני מרכיב משקפי ראייה, בכל זמן, ואני רואה מצוין למרחוק ולקרוב, כולל קריאה. ועבודה כרופא שיניים.
  החשש שלי, שלאחר הניתוח לא אוכל לעבוד (כרופא שיניים) ללא “משקפי קריאה” ולמעשה אחליף צרה בצרה.
  האם לאחר ניתוח לתיקון ראייה ראייתי לקרוב עלולה להיפגע? (אין כוונתי להדרדרות של הראייה לקרוב כחלק מההתבגרות, אלא פרטנית כתוצאה מהניתוח, אלא אם כן, ניתוח זה מקצר את הזמן עד להתפתחות הצורך במשקפי קריאה).
  תודה

  v9ljzots__w470h274q95
  שלום רב,

  בגילך, בגלל ירידה ביכולת האקומודציה (היכולת של העין להתמקד על מטרה קרובה), אתה זקוק לתוספת של 1.0+ עד 1.25+ לראייה לקרוב. מכיוון שיש לך 2.50- לרחוק, הרי שאתה יכול לראות ברור יותר ללא המשקפיים. זאת מכיוון שמספר ה"מינוס" שיש לך לרחוק (2.50-) מנוטרל בחלקו ע"י תוספת הפלוס (1.25+) שאתה צריך לקרוב. היום אתה ככל הנראה יכול לבצע את עבודתך כרופא שיניים, שהיא ברובה עבודה בטווחים קרובים, ללא משקפיים.

  לאחר הניתוח המספר יהפוך ל-0, ואז תצטרך משקפיים לטווח הקרוב. זה לא בגלל שהניתוח "קלקל" לך את הראייה לקרוב. הראייה שלך לקרוב כבר "מקולקלת" בגלל גילך. זה בגלל שלא יהיה לך יותר את קוצר הראייה הנמוך שאפשר להתגבר על העדר האקומודציה.

  לפניך 3 אפשרויות: לא לעשות דבר; לנתח את שתי העיניים ולהרכיב מיד לאחר מכן משקפיים לטווח הקרוב; לעשות mono-vision (לנתח רק את העין הדומיננטית, כך שעין אחת תראה לרחוק והעין הלא מנותחת תראה לקרוב). על היתרונות והחסרונות של mono-vision תוכל לקרוא בדפי האתר כאן, בתשובותי לשאלות גולשים רבות לאורך השנים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/08/2020 סיכונים במספר גבוה

  שלום רב,
  אני בן 24 ויש לי מספר גבוה, ימין -11.50, שמאל -10.75. וכן צילינדר בשתי העיניים של -1.25. (נראה לי שעובי הקרנית הוא 534 ו536).
  עשיתי בדיקה בקייר ונמצאתי מתאים (prk), אך הודיעו לי שאוכל לעשות אך ורק ניתוח אחד.
  1. קראתי שהסיכונים גבוהים יותר ככל שהמספר גדול יותר. האם יש לי ממה לחשוש לפני הניתוח? אני לא חושש מגדילה של המספר (ל-1/-2), אני מתכוון לכל מיני סיבוכים שראיתי כמו סנוורים, הילות, או אקטזיה וכל מיני סיבוכים אחרים מכיוון שלהבנתי לא יהיה ניתן לתקנם בגלל שלא אוכל לעבור ניתוח בשנית.
  2. איך ניתן לדעת שהמספר שלי התייצב? קראתי שאחד התנאים להתאמה זה שהמספר התייצב. מה יכול לקרות במידה ואדם עושה את הניתוח לפני שהמספר התייצב? האם יש סיכון מסויים, או שהחשש היחיד הוא שהמספר ימשיך לעלות לאחר הניתוח?
  תודה רבה!

  eye_makeup_so_far_by_laurengibson-d4osuvu
  אם המספר של שלום רב,

  ניתן לבצע אצלך ניתוח בשיטת PRK. התנאים לכך הם מיפוי קרנית תקין; עובי המאפשר הסרת המספר כולו כך שלאחר הניתוח העובי השארי של הקרנית גדול מ 350 מיקרון; ויציבות של המספר.

  אם מקפידים על הכללים הנ"ל, ניתן לצפות לתוצאה טובה ויציבה וללא סיבוכים.

  אם המספר שלך היה יציב לפני הניתוח (שינוי של עד 0.25 ד' במהלך השנה האחרונה), אזי רב הסיכויים שתהיה יציבות לאחר הניתוח. אולם קיימת אפשרות של כ-5% של נסיגה לאחר הניתוח לרמה של סביב 1-. אין ספק ש 1- הרבה יותר טוב מ 11.5- עם צילינדר של 1.25-. עם מפסר סביב 1- אתה יכול לעבוד במשרד, לעבוד בנוחות רבה מאוד מול מסכים, לראות את האנשים סביבך בחדר. מספר של 1- יביא לכך שאולי תזדקק למשקפיים לנהיגה, בעיקר בלילה. אם אתה מוכן לקחת את האפשרות הזאת, ולהבין שמדובר בשינוי דרמטי של איכות החיים שלך, אזי ניתן לבצע את ניתוח. אם אתה לא מוכן בשום אופן לקחת בחשבון מצב שיישאר לך מספר קטן לאחר הניתוח כמו 1-, ושזה עדיין נותן לך איכות חיים עדיפה על זו של המצב הנוכחי - אז אל תעשה את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/08/2020 ניתוח לייזר

  שלום רב
  אני מעוניין בניתוח לייזר להסרת משקפים ..
  גיל 36- בשני העניים
  +10 .
  האם אני יכול לעשות ניתוח לייזר?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  הגבול העליון לתיקון היפראופיה (רוחק ראייה) הוא 6+.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2020 ניתוח להסרת הצורך במשקפיים

  שלום רב פרופסור סולומון. אני בת 37 לאחר 4 לידות, בחצי שנה האחרונה מרכיבה משקפיים. בשתי העיניים אובחן צילינדר, עין ימנית 1.5 ועין שמאלית 0.75. יש מספר קטן באחת מהעיניים. מעוניינת בהסרת המשקפיים בהקדם האפשרי. מה כרוך בתהליך? מה משך ניתוח והחלמתו, ותוצאות וסיכונים?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  אם התחלת להרכיב משקפיים רק בחצי השנה האחרונה - את לא מתאימה להסרת משקפיים בלייזר. תנאי הכרחי להתאמה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא יציבות מוכחת של המספר במשקפיים של לפחות שנה, ורצוי יותר.

  בכל הנוגע לשאר שאלותיך - את מוזמנת לקרוא בדפי האתר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2020 תיקון ראיה מולטיפוקל (קרוב ורחוק)

  אני בן 67 עם בריאות טובה

  שמעון

  eyes of van gogh
  שלום שמעון,

  מעולה. ואני מאחל לך שתשמור על בריאותך ותגיע ל-120 שנה כשאתה בריא בגופך ובנפשך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2020 ניתוח הסרת משקפיים

  בעברי הרחוק ניתוח פטריגיום בשתי העיניים, כמו כן קרע ברישתית שטופל . האם זה מונע ממני לבצע ניתוח להסרת משקפיים? אני בגיל 67.

  איציק

  eyes of van gogh
  שלום איציק,

  ניתוחי הפטריגיום בעבר, והקרע ברשתית שטופל - כל אלו לא מונעים לעבור הסרת משקפיים בלייזר.

  מה שמנע ממך לעבור את הניתוח הוא גילך. מעל גיל 60 לא מומלץ לבצע ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. כאשר תעבור בעתיד ניתוחי קטרקט עם השתלת עדשות מולטיפוקליות - לא תזדקק יותר למשקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/06/2020 לאחר ניתוח חיגור

  אני בן 30 והייתי אצלך במהלך בדיקת התאמה לליזר ובבדיקה ראית שיש לי הפרדות רשתית.
  ביצעתי ניתוח חיגור ועברו ארבעה חודשים. האם אפשרי לעשות ניתוח לייזר? יש מה להגיע שוב לבדיקת התאמה ?
  אציין שיש לי מספר 10 במשקפיים.
  בתודה מראש

  משה

  untitled
  שלום משה,

  ניתן להגיע שוב לבדיקת התאמה. צריך לקחת בחשבון שבגלל החיגור המספר במשקפיים עלה באותה העין, מכיוון שהחיגור גורם לעלייה באורך של ציר העין. כ"כ יש להבין שיתכנו בעתיד ארועים נוספים של הפרדות רשתית בעין זו או בעין השנייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2020 ניתוח לייזר נוסף

  שלום,
  אני בגיל 57, עברתי לפני כ – 12 שנים ניתוח לייזר, כיום אני רואה 6:6 לרחוק אבל לקרוב אני זקוק למשקפיים מספר +2.25.
  השאלה, האם ניתן לבצע ניתוח לייזר שישאיר את הראייה מרחוק כפי שהיא היום (6:6) ויבטל את הצורך במשקפיים לקרוב.

  ביבי עם מחשב
  שלום,

  אין כל אפשרות בגיל שלך לבצע ניתוח לייזר לתיקון הראייה לקרוב, בלי לפגוע בראייה לרחוק. כדי שתראה לקרוב ללא משקפי קריאה של 2.25+ צריך להפוך את אחת העיניים שלך ל 2.25-, ואז תתקשה בראייה לרחוק בעין זו. זה יוצר מצב של mono vision, שבו עם עין אחת אתה רואה לרחוק, ועם העין שבה יש 2.25- אתה רואה לקרוב (כי זה מנטרל את ה 2.25+ שאתה צריך לקרוב).

  לדעתי זו טעות קשה להפוך עין שרואה 6/6 לרחוק לעין עם קוצר ראייה של 2.25-, רק כדי לאפשר קריאה, ואני לא אעשה זאת לאף אחד תמורת כל הון שהוא. בעתיד, כשיהיה לך קטרקט, תוכל לבצע ניתוח קטרקט עם השתלת עדשה מולטי-פוקלית, ואז תוכל לראות לרחוק ולקרוב ללא משקפיים.

  הבעייה אצלך היא בתפישת הגיל, ובחוסר ההשלמה עם מה שאפשר לעשות בגילך. אתה לא צעיר יותר, ואין מה לעשות עם זה.תגיד תודה שאתה רואה 6/6 לרחוק ללא משקפיים, ותשתמש עם משקפי קריאה. למזלנו, בעולם הדיגיטלי, ניתן להגדיל את הפונט של הטקסטים במרבית התוכנות והאפליקציות לכזה שמאפשר קריאה גם ללא משקפי קריאה. אבל ספרים, מסמכים ועיתון - עדיין מצריכים משקפי קריאה.

  בחיפוש אחר שלימות עלולים לפעמים לפגוע בקיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2020 ניתוח PRK

  שלום פרופסור,רציתי לשאול כמה שאלות על ניתוח PRK והסיכונים שלו.
  1.הבנתי שניתוח לאסיק/ אינטרלאסיק גורם להחלשות הקרנית ולסיכון לפתח אקטזיה. האם גם ב-PRK קיים הסיכון הזה? בנוסף לאחותי נמצא בבדיקת מיפוי קרנית חשד לקרטקונוס ואמרו לה לבצע בדיקה חוזרת בעוד שנה. אני ביצעתי בדיקת התאמה במכון לייזר והקרנית נמצאה תקינה ע”פ הבדיקה. אם לאחותי יש חשד לקרטקונוס זה אומר שהסיכון אצלי גדול לפתח אקטזיה חלילה אם אבצע הסרת משקפיים בלייזר?
  2.קראתי שקיים סיכון ב-PRK לפתח הצטלקות של הקרנית. האם הסיכון הזה קיים גם בתיקון של מספרים קטנים? אני נורא חוששת מזה כי לקחתי רואקוטן לפני מספר שנים ומאז העור מחלים לאט יותר מפציעות, ונוטה יותר לצלקות, והעיניים רגישות יותר ולכן אני חוששת גם מריפוי איטי וקרנית רגישה שתצטלק בקלות.
  3.מאז שלקחתי רואקוטן אני מרגישה שאיכות הראיה שלי ירדה מעט גם עם משקפיים. הכוונה ניגודיות פחות טובה בתנאי תאורה חלשים. (לפני הרואקוטן הייתה לי ראיה מצויינת). אציין שבדיקה אצל רופא עיניים יצאה תקינה.
  האם התיקון בלייזר משפר גם את איכות הראיה או רק את החדות?

  אשמח לתשובותך, דורית

  IMG_0394
  שלום דורית,

  אם לאחותך, או לכל קרוב מדרגה ראשונה יש קרטוקונוס, הרי שיש לך סיכוי גדול יותר מאשר באוכלוסיה לפתח קרטוקונוס. אם הקרנית שלך תקינה במיפוי קרנית בכל המדדים של המיפוי, ואם עובי הקרנית תקין. הרי שאפשר לבצע אצלך PRK. בקרנית תקינה הסיכון לאקטזיה קלוש ביותר.

  הסיכון לפתח צלקת ב- PRK קטן מאוד כיום, גם במספרים גדולים, בעקבות השימוש במיטומיצין C בסוף הניתוח, ובזכות פרוטוקול הטיפול התרופתי שאנו נותנים לאחר הניתוח. אם אכן לוקחים את הטיפול בהקפדה על פי הנחיות הרופא - הרי שהסיכון לפתח צלקת בקרנית קלוש ביותר.

  השימוש בראקוטן גורם ליובש קשה בעיניים בגלל הפגיעה ארוכת הטווח בבלוטות השומן של העפעפיים. ראקוטן פוגע בייצור השומן מבלוטות אלו, דבר הפוגע בהרכב הדמעות שהשומן הוא חלק חשוב מהן. מקובל להמתין לפחות שנה לאחר הפסקה מלאה של הטיפול בראקוטן לפני החלטה על ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  אני לא מוצא הבדל בין "איכות הראייה" ובין "חדות". אלו סתם מילים שמתארות את אותו הדבר. הטיפול בראקוטן פוגע בדמעות, והדמעות חיוניות לראייה. אם יש לך יובש בעיניים זה מסביר את הפגיעה בראייה. יובש בעיניים יכול להיגרם מסיבות רבות ושונות ולאו דווקא מהשימוש בתרופה שציינת. גם עדשות מגע עלולות לגרום ליובש בעיניים.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה, שבה נבדוק את כל הנושאים שמטרידים אותך. 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 רוצה מאוד להגיע להסרת משקפיים בלייזר

  שלום
  יש לי תור בעוד שבועיים לבדיקה ראשונה.
  אני מאוד חוששת – מהפחד למקרה גרוע יותר.
  יש לי צילינדר אני מרכיבה גם משקפיים וגם משתמשת בעדשות יומיות מספר 1.75-. השאלה שלי האם ההצלחות הגדולות הן למספרים גבוהים יותר?
  האם יש סיכון לטיפול בגלל מספר יחסית נמוך ?

  קרין

  458188-10-oh-brad
  שלום קרין,

  דווקא ככל שהמספר במשקפיים קטן יותר, כך התוצאה לאחר הנתוח טובה יותר.

  באשר לחששותיך וה"פחד למקרה גרוע יותר" - את עושה עכשיו דבר שהוא הרבה יותר מסוכן לעיניים שלך - את מרכיבה עדשות מגע. עדשות מגע עלולות לגרום לזיהומים קשים בקרנית עד כדי אובדן הראייה, יובש בעיניים, דלקת אלרגית כרונית בעיניים, צמיחת כלי דם אל תוך הקרנית, צניחת העפעף העליון, ועוד צרות אחרות. את פשוט לא מודעת לכך, אבל השימוש בעדשות המגע לאורך זמן פוגע בבריאות העיניים שלך. הניתוח, בכך שהוא מסיר ממך את הצורך להרכיב עדשות, תורם למעשה לבריאות העיניים. ועם מספר נמוך כמו שלך, סיכויי ההצלחה גבוהים מאוד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/04/2020 האם אני יכול לעשות לייזר

  המספר שלי בעין ימין הוא 4+ ו1.75- ובעין שמאל שהיא עין עצלה המספר הוא 5.50+ ו2.25-

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  ראשית צריך לדעת מהי חדות הראייה המקסימלית בעין העצלה. יש דרגות שונות של עין עצלה. אם הראייה המתוקנת המיטבית (כלומר: הראייה המקסימלית שמתקבלת עם משקפיים) היא 6/12 ומטה - הרי שלא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר בכלל. אם הראייה המיטבית בעין העצלה היא 6/9 ומעלה - ניתן לשקול את הנתוח.

  יש להגיע לבדיקת התאמה עם כל הנתונים, כולל מספרי המשקפיים ב-3 השנים האחרונות (מידע שיש להשיג מחנות האופטיקה בה הותקנו המשקפיים בשמים האחרונות), ושם נבדוק אם ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2020 הפרדות רשתית

  לפני כמה שנים גילו לי היפרדות רשתית בחלק התחתון של העין (לא מפריע לראיה) תחמו לי את זה אני בן 28 עם 7- במשקפים זה עלול להוות בעיה לניתוח להסרת משקפים? ואם יש לי יותר סיכון מאחרים?

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  הניתוח כשךעצמו לא מסכן אותך, אך קיים אצלך סיכון מוגבר לפתח הפרדות נוספת בעין זו או בעין השנייה, ללא קשר לניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2020 תיקון בניתוח לייזר של ראיה לרחוק ולקרוב

  פרופ’ סלומון שלום וברכה
  מגיל צעיר יש לי משקפי ראיה לרחוק (עם צילינדר)
  וכיום (אני בגיל 47) אני מתחיל לא לראות טוב , גם במרחקים קצרים
  האם כיום (2020) קיים ניתוח בטוח היכול לתקן ראיה לרחוק וגם לקרוב? (פראסבילאסיק)
  בברכה

  picasso-homer
  שלום רב,

  בגילך קיימות 2 אפשרויות: לתקן את 2 העיניים תיקון מלא לרחוק ולהבין שמיד לאחר מכן תזדקק למשקפי קיראה; או לבצע monovision - תיקון מלא בעין הדומיננטית (שתהיה זו הרואה למרחק) ותיקון חלקי בעין השנייה שמשאיר 1.50- (שתהיה זו הראוה לקרוב). לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות עליהן תקבל הסבר בהרחבה בבדיקת ההתאמה.

  תיקון מולטיפוקלי על הקרנית (מה שאתה מכנה "פרסבילאזיק") לא תמיד מצליח ואינו מומלץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2020 עין עצלה וניתוח לייזר

  שלום ..
  אני בת 30 נשואה עם שני ילדים יש לי עין ימין עצלה …
  מעוניינת לעשות לייזר להסרת משקפיים
  משתמשת בעדשות וכבר נמאס לי
  הלכתי לעשות בדיקת התאמה ב care
  אמרו לי מצטערים את לא מתאימה כי יש לך עין עצלה ואנחנו לא נסכן בעין השמאל (הטובה) הרגו אותייי :( .
  מה לעשות???

  חנאן

  AA_Giant_Eyeball_IndividualPage
  שלום חנאן,

  "עין עצלה" או אמבליופיה (Amblyopia) היא עין שבה חדות הראייה המיטבית המתוקנת אינה מגיעה ל 6/6. הסיבה העיקרית לכך היא העדר תיקון אופטי מיטבי בילדות, כלומר: היה צורך להרכיב משקפיים לתיקון קוצר ראייה או רוחק ראייה כבר בשנים המוקדמות של הילדות, אך מסיבה כלשהיא זה לא התבצע. כאשר יש הבדל משמעותי במידת קוצר או רוחק הראייה בין 2 העיניים, אז עין אחת תהיה עין עצלה. הסיבה היא דיכוי התפתחותי של מרכז הראייה במוח בצד של העין העצלה. המוח מקבל שתי תמונות שונות משתי העיניים, וכדי למנוע מצב של כפל ראייה, נוצר דיכוי של התמונה המתקבלת מאחת העיניים, בד"כ העין שבה מידת קוצר או רוחק הראייה גדולים יותר. כתוצאה נוצר ליקוי התפתחותי של מרכז הראייה באותו צד, וברבות הימים - זה מתבטא בראייה מיטבית (מקסימלית) פחות טובה באותה העין. בגיל ילדות ניתן למנוע עין עצלה ע"י הצמדת רטיות לעין הטובה, כדי להכריח את העין החלשה לראות. בהמשך, לאחר גיל 12, לא ניתן יותר לתקן את המצב.

  אם חדות הראייה המיטבית (כלומר הראייה המקסימלית אליה מגיעים לאחר תיקון עם משקפיים או עדשות מגע) פחותה מ 6/12 באחת העיניים, הרי שלא מקובל לבצע באותו אדם הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2020 צילינדר מורכב

  שלום, האם המספרים הנ”ל בדגש כמובן על צילינדר שמאל מורכב ניתנים לטיפול?

  Sphere Cylinder Axis ADD
  Right Eye (OD) -1.00 none +0.75
  Left Eye (OS) +2.75 -5.50 176 +0.75

  אייל

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום אייל,

  אין שום בעייה לבצע עם המערכת שלנו את הניתוח, ולהוריד את כל הצילינדר. כבר ניתחתי אנשים עם צילינדר גבוה יותר מזה שיש לך.

  לחץ כאן לקישור בדף הפייסבוק שלי על מנותחת שהיו לה בעין ימין 6.50+ עם צילינדר 8.00-, ובעין שמאל היה 6.50+ עם צילינדר 7.00-. ללא ספק מספרים קצת יותר גדולים משלך, וצילינדרים הרבה יותר גדולים... היא עברה את הניתוח בשיטת PRK, עם מערכת ה Teneo 317 תוך שימוש ב wavefront. כל המספר ירד לה והיא מאושרת. וכמוה עוד רבים אחרים.

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה. 5023* או אצל מזכירתי מיה 052-6741425.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2020 הסרת משקפיים בעזרת ניתוח

  שלום דוקטור, אם בשתי העיניים ישלי צילינדר 3 וחצי ואין לי מחלה בעיניים אני רשאי לעשות ניתוח להסרת משקפיים? אני עדיין בן 16

  eye-art-photo
  שלום רב,

  בגיל 16 המספר במשקפיים אינו יציב, ועוד יתכנו שינויים. מומלץ לבצע את הניתוח לקראת גיל 18, וכאשר המספר היה יציב לפחות שנה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2020 הסרת משקפיים

  הי,הלכתי לבדיקת התאמה לליזר ואיני מתאימה כיון שהקרנית שלי דקה מידי,המספר שלי במשקפיים הוא 10.75 האם ישנה שיטה נוספת להסרת משקפיים בשבילי?

  שירה

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום שירה,

  ניתן גם לבצע השתלת עדשה תוך עינית. יחד עם זאת, הרבה פעמים אומרים לך שאת לא מתאימה ושהקרנית דקה כדי לכוון אותך לאפשרות של השתלת עדשה תוך עינית, ניתוח בעל סיכונים רבים בטווח הארוך.

  אם נדע מהו בדיוק עובי הקרנית בכל עין ומהו המספר המדוייק במשקפיים כולל הצילינדר, אפשר יהיה להגיד לך אם את מתאימה בכל זאת להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2020 קרנית דקה

  שלום בלונגר אמרו לי שאי אפשר לעשות ניתוח בגלל קרנית דקה ואילו אסותא אמרו לי שאפשר לציין שלבנגר בדקו אותי שעתיים ואילמאסותא רבע שעה

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום אלעזר,

  בוא אלינו. אנחנו נבדוק אותך ביסודיות, ונסביר לך בדיוק מה מתאים לך. יש להבין שלעיתים אומרים שלא ניתן לנתח בגלל קרנית דקה כדי לכוון אותך לניתוח השתלת עדשה תוך עינית, בעוד שלמעשה ניתן לבצע PRK ללא בעיה.

  התקשר 5023* לקביעת בדיקת התאמה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/01/2020 קרנית דקה

  שלום רב. אני בת 32 ומרכיבה עדשות מזה 17 שנה. יש לי מספרים גבוהים בעדשות 9.5 ו 10 ולפיכך סובלת מאוד בעת הרכבת משקפיים. הלכתי לבדיקת התאמה לניתוח ונאמר לי שהקרנית שלי דקה מידי ( 470 מיקרון) ושאני לא אעז לחשוב אפילו על ניתוח. השאלה שלי האם זה בהכרח לא מוחלט מכיוון שאני סובלת מאוד מהמספר הגבוה ומתקשה לתפקד ללא עדשות בעת הרכבת משקפיים. תודה

  pop_art_eyes_by_xsuicidalcupcakex-d3i8by1
  שלום רב,

  לפי הנתונים שמסרת, ובהנחה שהמספר האמיתי במשקפיים גבוה יותר מזה שבעדשות, הרי שקרוב לודאי שאין לך מספיק עובי בקרנית לביצוע הניתוח.

  יחד עם זאת את יכולה לפנות לבדיקת התאמה במכון אחר, רק כדי לוודא שנתוני העובי והמספר במשקפיים נכונים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/01/2020 ניתוח לייזר לקרנית דקה

  שלום,
  לפני שלוש שנים הגעתי למכון עיניים לבדיקה ללייזר, ואמרו לי שלא מומלץ לי לעשות כי יש לי קרנית דקה מידי, קראתי לאחרונה באינטרנט שיש שיטות של ניתוח שמותאם לקרנית דקה (Lasek/Prk), רצית לשאול אם השיטה הזו מתאימה או שייתכן שהקרנית שלי דקה מידי וגם ניתוח זה לא יתאים

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  לא ניתן לענות לשאלתך בלי לדעת בדיוק מהו עובי הקרנית ומהו המספר במשקפיים. את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה, בה נבדוק את העובי וכל שאר הדברים שאנו בודקים בבדיקת ההתאמה, ונגיד לך אם את מתאימה ולאיזו שיטה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2020 התלבטות בין ניתוח אינטראלאסיק לבין prk לאסק

  פרופ׳ סלומון שלום.

  נמצאתי מתאימה לניתוח לייזר במכון אחר. המספרים שלי הם 1.25 בעיון אחת ו-1.5 בעין השניה, ויש לי קרנית עבה (סביבות 500 מקרון).
  הומלץ לי על ניתוח אינטראלאסיק. עם זאת, אדם שאני מכירה שעבר את ניתוח הprk המליץ לי עליו.
  בתור מי שעברה ת״ד קשה עם פגיעה ראש וכו׳, וסבלה מבצקות עם עצב הראייה, אני חרדה בכל מה שקשור לבריאותי.
  החשש היחיד שלי משיטת האינטרלאסיק, הוא הסיכון לתזוזה של המתלה עקב חבלה בעין.
  1.האם רק חבלה קשה יכול לגרום לכך (אשמח לדוגמה) ?
  2. מה הסיכוי מבחינה הסתברותית שזה יקרה ?
  3. האם המתלה יכול להתנתק לחלוטין עקב החבלה ? אם כן, מה עושים במקרה כזה ?
  4. במידה וזה קורה בחו״ל למשל, האם בעייתי לטפל בכך ?
  5. מה הסיכוי להצטלקות של הקרנית בשיטת הprk אם בוחרים ברופא מיומן, מקצועי, ובעל ניסיון רב ?
  6. האם יש עוד סיכונים באותה השיטה ?
  7. אני לא חוששת מהכאבים אחרי שיטת הprk, אלא שהפרוצדורה עצמה נשמעת לי יותר סבוכה/ פחות בטוחה משיטת האינטרלאסיק.
  8. במידה ואעשה את הניתוח כחודש בטרם אתחיל ללמוד למבחני לשכה של לשכת עוה״ד, האם אני צפויה להתחיל את הלימודים כשאני במצב טוב, בהתחשב בכך שיש לי מספרים קטנים יחסית ?
  10. כמה זמן לאחר ניתוח prk ניתן לטוס לחו״ל?
  11. האם יש צורך בהרכבת משקפיים לאחר ניתוח prk עד שהראייה מתייצבת ?
  12. בהתחשב בכל האמור לעיל ועל בסיס הנתונים שהצגתי בפניך, על איזו שיטת ניתוח היית ממליץ לי ?

  תודה רבה.

  שלום רב,

  אכן רואים על פי ניסוח השאלה הארוכה שאת משפטנית. "בהתחשב בכל האמור לעיל ועל בסיס הנתונים שהצגת בפני" נראה שאת שקועה בלימודים למבחני הלשכה.

  לפיכך אני מציעה לך להתמקד בשלב זה בלימודייך. לאחר שתסיימי את המבחנים בהצלחה ויהיה לך יותר זמן, את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה ובה נענה ברצון לכל שאלותייך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/09/2019 האם אפשר לעשות ניתוח לייזר לאדם שסובל מצלינדר בלבד

  אני סובל מצלינדר בשתי העיניים עיין ימין 1.75 עיין שמאל 1.25 .
  אני יכול לעשות ניתוח. או בכלל אפשר לבצע ניתוח באדם שסובל רק מצלינדר?

  3c0824baadbfe32d9d4387e6df6fc08e
  שלום רב,

  כמובן!!! הצילינדר הוא חלק מהמספר במשקפיים, ואפשר להוריד כל סוג צילינדר ללא בעייה.

  אתה מוזמן לבדיקת התמאה. 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/09/2019 האם כדאי לבצע הסרת משקפיים בלייזר אם בצילום קרנית רואים הבדל של דיופטר בין החלק התחתון לחלק העליון?

  שלום רב פרופסור סלומון,

  האם כדאי לבצע הסרת משקפיים בלייזר אם יש הבדל של 1 דיופטר בין החלק התחתון לחלק העליון? אציין כי עובי הקרנית שלי בסדר גמור (590) אך בחלק התחתון יש לי 46.16 ואילו בעליון 45.10

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  בהחלט כן. נתוני הקרנית שלך תקינים לחלוטין. עובי הקרנית אצלך גבוה משמעותית  מעל הממצוע. הבדל של דיופטר אחד בין החלק התחתון לעליון הוא בגדר התקין ואין לו משמעות כלשהיא.

  כיום אין חשיבות משמעותית להבדל בין הקמירות בחלק התחתון לחלק העליון. מודבר בקריטריון מיושן שלא משתמשים בו יותר להערכת מצב הקרנית. מיפוי קרנית המודד את הפנים האחוריות והקדמיות של הקרנית ביחס למישור ייחוס והנותן מידע על הרמה יחסית (elevation) של כל נקודה על פני הקרנית משמעותי יוצר ממיפוי קרנית הבודק קמירויות. מכשירי המיפוי המתקדמים בהם אנו משתמשים היום (כמו הפנטקאם) נותנים מידע כזה, ומבצעים ניתוח של פני הקרנית ואת הסיכוי לפתח אקטזיה. יחד עם זאת הסיכון לאקטזיה (קרטוקונוס משני) עם קרנית שעובייה כ"כ גדול כמו במקרה שלך הם אפסיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2019 מספר גבוה

  יש לי מספר באזור ה12 מינוס אני בן 18 לא עלה המספר בשנה האחרונה
  האם המספר הגבוה מאפשר ניתוח ליזר להסרה מלאה של המשקפיים?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  כדי לענות לשאלתך צריך לדעת מהו עובי הקרנית וצריך לבצע מיפוי של הקרנית. כ"כ צריך לבצע בדיקה מלאה של העיניים. כל אלו מבוצעים אצלנו במסגרת בדיקת ההתאמה.

  אנא פנה ל 3811* לקביעת בדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2019 יובש בעיניים +gpc

  פרופסור סלומון שלום רב,
  יש לי תור בקרוב לבדיקת התאמה אצלך ברמת גן.
  אני בת 29 בריאה ואמא ל3 ילדים. הרכבתי מספר שנים עדשות מגע רכות ואז רופא עיניים איבחן אצלי gpc ויובש קשה ונאלצתי לעבור לעדשות קשות מותאמות. כיום חצי שנה אחרי לידה, לא מצליחה להרכיב עדשות מגע גם לא קשות, מרגישה אי נוחות תמידית. שוקלת ברצינות ניתוח להסרת משקפיים אך חוששת שמתופעת היובש והgpc
  מה אתה ממליץ? יש לציין שמאוד לא נוח לי במשקפיים.
  תודה מראש!

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  את בהחלט מוזמנת לבדיקת התאמה. המצב שלך לא שונה ממצבם של אנשים רבים שלא מסוגלים יותר להרכיב עדשות מגע בגלל יובש בעיניים ותופעות אלרגיות (כמו GPC) שנגרמו בגלל עדשות המגע.

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר יגרום להפסקת השימוש בעדשות המגע, ויתרום בטווח הארוך לבריאות העין בכך שירחיק אותך מהסיבה שגרמה ליובש בעיניים ולתופעות האלרגיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/08/2019 במיפוי קרנית אצל אופטימטריסט נמצא התללה בחלק תחתון של הקרנית בעין שמאל

  שלום פרופסור סלומון

  בבדיקה אצל אופטימטריסט מוסמך נמצא שבעין ימין רואה 6/6 ובעין שמאל 6/30. הוא עשה לי מיפוי קרנית ואמר שבעין שמאל התללה בחלק תחתון של הקרנית שנראה בצילום.
  אני בן 57.
  התאים לי משקפים והצליח להגיע ל 6/6.6 מספר -0.75- וצילינדר -0.75- בעין שמאל בלבד, מה המשמעות ומה כדאי לעשות ?
  האם כדאי לעבור ניתוח להסרת משקפיים בעין שמאל?

  אודה לך מאד על הייעוץ. האם יש צורך במומחה לקרנית?

  תודה

  עמיר

  Picasso_B_1063
  עמיר שלום,

  בלי לראות את הצילום בפועל לא ניתן להגיד על כך הרבה. הרבה מכשירי מיפוי הנמצאים בחנויות אופטיקה נותנים מידע שגוי על מצב הקרנית. מדובר בד"כ במכשירי מיפוי בסיסיים, המשמשים בעיקר להתאמת עדשות מגע. היכולת של המכשירים לאבחן בעיות בקמירות הקרנית די מוגבלת.

  מומלץ להגיע למומחה לקרנית במרכז רפואי גדול, ולבצע מיפוי קרנית באמצעות מכשירי הדמייה מתקדמים (כמו פנטקאם).

  בכל הנוגע להסרת משקפיים בלייזר - לא מומלץ לך לעבור ניתוח. המספר הקטן (0.75- עם צילינדר 0.75-) בעין שמאל עוזר לך חלקית בקריאה, מכיוון שהוא מתגבר באופן חלקי על משקפי הקריאה (שמספרן בגילך הוא 2.50+) שאתה זקוק להן. בעין ימין אתה רואה 6/6 לרחוק, ובעין שמאל אתה יכול לקרוא בעזרת המינוס שיש לך. מצב זה נקרא mono-vision .

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2019 יובש בעיניים וgpc

  פרופ’ סלומון שלום.
  אני בת 29 בריאה ואמא ל3 ילדים. מרכיבה משקפיים מגיל צעיר ועדשות מגע מגיל 18, רכות וקשות. סובלת מיובש בעיניים וכעת הגעתי למצב שגם עדשות קשות בהתאמה אישית לא מתאימות לי.(רופא עיניים איבחן gpc) קיבלתי אופטילסט לתקופה וגם לוטמקס. רוצה מאוד להיפטר ממשקפיים ועדשות מגע בעיקר לאור העובדה שהעדשות מזיקות לי. האם אתה חושב שלאור כל אלו יש בכלל מקום לבדיקת התאמה? קראתי על שיטת האינטרלאסיק,האם יכולה להתאים לי?
  תודה מראש
  חלי.

  eye-art-photo
  חלי שלום רב,

  הסיפור שלך הוא קלאסי. כל אדם המרכיב עדשות מגע מגיע בשלב כזה או אחר למצב שאינו יכול יותר לסבול אותן. ברור שאת יכולה לגשת לבדיקת התאמה.

  בבדיקת ההתאמה נוכל לדעת אם את מתאימה להסרת משקפיים בלייזר, ונמליץ לך על השיטה העדיפה. אין בנתונים שמסרת שום דבר שיכול להגיד אם את מתאימה ולאיזה ניתוח.

  ניתן לקרוא על בדיקת ההתאמה בדף הזה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2019 הסרת משקפיים בגיל 46

  שלום רב,
  2 שאלות:
  1) אני בת 46. עברתי בדיקת התאמה לפני 8 חודשים. נמצאתי מתאימה.פחדתי ולא בצעתי הניתוח. אני מוזמנת לבדיקה נוספת כי עכשיו אזרתי אומץ. מספר המשקפיים יציב עשרות שנים אבל התחלתי לפתח זוקן ראיה. עכשיו גם לא רואה טוב מקרוב. זה בעייה?
  2) האם יש דרכים נוספות מעבר לפרוטוקול הקיים להקל על הסבל לאחר ניתוח prk ? טיפות הרדמה? משכחי כאבים חזקים יותר מאדויל וכדומה? אולי עוד כמה ימים מעבר ללילה הראשון עם העדשות? אני נורא מפחדת מהכאבים שאחרי הניתוח וגן מפחדת מיובש (שלמרות שנמצאתי מתאימה, יש לי כבר כעת עובש בעיניים)
  תודה

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  שלום רב,

  בגיל 45 ומעלה קיים זוקן ראייה (פרסביאופיה, צורך במשקפי קריאה). האפשרויות הן לתקן את הראייה לרחוק תיקון מלא בכל עין תוך הבנה לאחר הניתוח ישארו משקפי קריאה, או לתקן תיקון מלא את העין הדומיננטית ולהשאיר 1.50- בעין השניה לצורך קריאה (מצב הנקרא monovision). מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח באשר לאפרויות השונות והיתרונות והחסרונות של כל מצב.

  לאחר ניתוח PRK אני נותן טיפול תרופתי מקומי המונע משמעותית את הכאב וברוב המקרים אין כלל כאב לאחר הניתוח. בשיטת הטיפול שאני משתמש בה מזה שנים רבות אין צורך כלל במשככי כאבים הניתנים דרך הפה.

  נראה שאת יותר מדי מפחדת מהניתוח ומהכאבים ולכן לא מחליטה את ההחלטות הנכונות. את מוזמנת לבדיקת התאמה, ואני בטוח שכל התהליך יעבור בקלות וללא בעיות מיוחדות כמו אלפי המנותחים שעברו אצלי PRK במהלך 20 השנים האחרונות.

  3811*. זה כל כך פשוט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/07/2019 שאלות לגבי הסרת משקפיים בלייזר

  שלום פרופסור סלומון,
  לאחר שנים רבות (23 שנים עם עדשות מגע) ולאור העובדה שרופא עיניים המליץ לי להפסיק את השימוש בהם (הייתה לי דלקת של הלחמית) אני שוקלת לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים. שאלותי הן:
  1. בעבר (לפני כשנתיים) בבדיקה שגרתית אצל רופאת עיניים, היא אמרה לי שהרשתית שלי רחבה (יש לי מספרים גבוהים- 9.5 ו10) האם, ניתוח לייזר עלול להגביר את הסיכוי להיפרדות/קרע ברשתית לאור הנתונים שלי?
  2.אותה רופאה אמרה כי לא מומלץ לעשות ניתוח לייזר מכיוון שהרופאים עדיין אינם יודעים להתאים עדשה במקרה של קטרקט לאנשים שעברו ניתוח לייזר. האם זה נכון?
  האם יש הבדלים בין הניתוחים בהקשר של שתי השאלות הנ”ל?
  3. העיניים שלי יבשות תמידית והבנתי כי זה עלול לפגוע בהחלמה של הניתוח. רופא עיניים שם לי פלאגים בעיניים והדבר עזר מעט. האם זה מספיק?

  אפרת

  picasso109
  שלום אפרת,

  ניתוח לייזר לא משנה כלל את הסיכוי לפתח קרע או הפרדות ברשתית. הניתוח מתבצע על הקרנית הנמצאת בקדמת העין, הרחק מהרשתית, ואין לו כל השפעה על הרשתית. הרשתית כשלעצמה נשארת אותה רשתית של אדם עם קוצר ראייה, ועם סיכוי גבוה מהממוצע לפתח קרע או הפרדות ברשתית, ללא כל קשר לניתוח. לכן חשוב להקפיד על בדיקות תקופתיות של הרשתית גם אחרי שעוברים ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  האמירה על בעיות בהתאמת עדשה תוך עינית לניתוח קטרקט היא קשקוש, שמצביע על בורות של אותה רופאה. יש כבר שנים רבות נוסחאות ותוכנות שיכולות לחשב בדיוק רב את העדשה התוך עינית אותה משתילים בניתוחי קטרקט למי שעברו ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  העיניים שלך יבשות בעיקר בגלל שאת מרכיבה עדשות מגע שנים רבות כל כך. אחרי הניתוח תיתכן תקופה של יובש מעט יותר בולט, בעיקר בשבועות הראשונים. אבל ככל שיעבור זמן רב יותר מהניתוח ומהפסקת השימוש בעדשות המגע - העין תתאושש והיובש ישתפר בהדרגה.

  למעשה - במהלך השנים עשית לעיניים שלך דבר שהוא מזיק לעיניים: הרכבת עדשות מגע. הסרת משקפיים בלייזר הרבה יותר בטוחה ומועילה משימוש תכוף וממושך עם עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/07/2019 האם יש ניתוח שיכול גם לטפל בבעית פזילה בעיניים וגם הסרת משקפיים

  שלום פרופסור סולומון יש לי בעיה של פזילה וגם יש לי משקפיים לקרוב למחשב ולרחוק , האם יש ניתוח שיכול לפתור את שתי הבעיות ,תודה רבה

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450
  שלום רב,

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לא פותר בעיות פזילה. אם את מרכיבה פריזמות בעדשות של המשקפיים, תצטרכי להמשיך ולהזדקק לתיקון הפריזמתי גם לאחר הניתוח.

  ניתוחי פזילה הם ניתוחים המבוצעים ע"י מומחים לרפואת עיניים בילדים ופזילה, ומומלץ להתייעץ עם מומחה כזה לפני החלטה על ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2019 הסרת משקפיים בלייזר בגיל 58

  שלום
  אני מעוניינת לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. המקומות אליהם התקשרתי נאמר לי כי הם מנתחים עד גיל 50. תמהני מדוע? האם ישנה דרך נוספת להיפטר מהמשקפיים?
  אודה לך על תשובתך.

  יעל

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום יעל,

  בגיל 58 ישנן בעיות שונות שמקטינות את כדאיות הניתוח. אלו כוללות את תסמונת העין היבשה, שינויים בתהליכי ריפוי הפצע, התחלה של שינויים בעדשה (שמתפתחים בשנים מאוחרות יותר לקטרקט), והצורך במשקפי קריאה (פרסביאופיה). הגבול שלי לניתוחי הסרת משקפיים בלייזר הוא גיל 60.

  לאחר גיל 60 יכול בחלק מהאנשים להתפתח קטרקט, שגורם להופעה או להגברה של קוצר ראייה, דבר המקטין את יעילות הניתוח (יש לזכור שניתוח קטרקט כשלעצמו עשוי במרבית האנשים להביא להסרת המשקפיים). הנושא של הראייה לקרוב לא תמיד יכול להיפטר במסגרת הניתוח, והפתרונות הקיימים (כגון monovision - תיקון העין הדומיננטית לרחוק והעין השניה לקרוב) אינם מושלמים ולא מתאימים לכל אחד. ומעל הכל - תהליכי ריפוי פצע הם יותר איטיים ולא צפויים, דבר הגורם לשיקום ראייתי איטי יותר, עם יותר בעיות של יובש בעיניים.

  יחד עם זאת אנו שוקלים כל מטופל לגופו, ואת מוזמנת להגיע לבדיקת התאמה, שבה נבדוק באופן פרטני את התאמתך לניתוח.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2019 האם מבנה הקרנית משתנה עם הגיל

  עשיתי בדיקת התאמה לליזר . נאמר לי שהקרנית שלי קמורה. ולא חזקה מספיק . אני בת 17 וחמש חודשים . האם מבנה הקרנית וחוזקה עשוי להשתנות עם הגיל?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום דבורה,

  ככל הנראה מצאו אצלך קרנית דקה עם מבנה קמור ולא סימטרי, מצב שאולי עלול להתקדם לקרטוקונוס לאחר הסרת משקפיים בלייזר. מומלץ לפנות למומחה לקרנית ולבצע מעקב בעזרת מיפוי קרנית אחת לכמה חודשים כדי לוודא יציבות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2019 לייזר למספר נמוך

  הי ,
  אני בת 26 , לפני שנתיים עשיתי בדיקת ראיה (סתם) ורק אז הבנתי שאני לא רואה טוב (לאחר שהאופטמטריס הראה לי לפני ואחרי) יש לי מספר בעין ימין 1.5 ובשמאל 1 לא חושבת שגם צילנדר ואם כן ממש נמוך.
  הבעיה שלי היא שאני לא מסוגלת לשים משקפיים , מפריע לי שיש לי משהו על הפרצוף ועדשות אני מפחדת להכניס.
  אני שוקלת לעשות לייזר האם אפשר לעשות מכל מספר ? והאם אחרי שעושים לייזר יכול לחזור שוב המספר ואז אפשר לעשות שוב ניתוח.

  Picasso_B_1063
  שלום רב,

  צריכה להיות יציבות של המספר במשקפיים של לפחות שנה אחת כדי להתאים להסרת משקפיים בלייזר. מומלץ להגיע לבדיקת התאמה עם תוצאות בדיקת האופומטריסט מלפני שנתיים, וכך נדע אם יש יציבות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2019 לייזר במספר גבוה

  בת 17,ישלי מספר לרחוק ב2 העיניים: בעין ימין ישלי 7.5 עם צילינד ובעין שמאל ישלי 5.5 עם צילינדר, כרגע במספרים ממשיכים לעלות, האם אני אוכל לבצע לייזר ברגע שהמספרים ייתיצבו?

  איה

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  לאחר שתהיה התייצבות של המספר במשך לפחות שנה תוכלי לגשת לבדיקת התאמה לקראת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2019 קורס טיס

  שלום רב, יש לי שאלה קטנה, יש לי מספר -5 במשקפיים ואני מעוניין לעשות ניתוח לייזר אחרי גיל 18 ( עושה שנת שירות) האם זה אפשרי להתקבל לטיס?

  power-over-land-web-med
  שלום רב,

  מועמדים לשירות בטחון (מלש"בים) שיש להם קוצר ראייה נמוך, ושעוברים ניתוח הסרת משקפיים ללייזר, יכולים להתקבל לגיבוש טיס לאחר הניתוח.

  בשלב זה לא ידוע רשמית מהו הגבול של קוצר ראייה לפני הניתוח המאפשר קבלה לגיבוש טייס. ממידע שקיבלתי ממנותחים שלי בני 18, שעשיתי להם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לפני הצבא, הבנתי שהגבול כיום הוא סביב ה 5.00-. ככל הנראה גבול זה עלה לאחרונה (היה 3.00- לפני כשנה).

  נראה לי שאם יש לך 5.00- לפני הניתוח, אולי תוכל להתקבל לגיבוש טיס.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2019 ראיה לקריאה לאחר ניתוח

  אבי שלום, אני מתלבט בקשר לניתוח להסרת משקפיים. אני בן 56, ומשתמש בעדשות מגע רכות כבר מעל עשרים שנים. במרוצת השנים, המספר במשקפיים ירד לי מ- 4.5 ל- 3.75 בשתי העינייים. מה שקרה הוא שאם בעבר הייתי צריך משקפיים לקריאה, היום זה התהפך ואני צריך משקפי קריאה רק אם אני מרכיב עדשות מגע וקורא היטב ללא עדשות או משקפיים כלל. מה יקרה אם אעבור ניתוח להסרת משקפיים? האם אצטרך עתה משקפי קריאה באופן קבוע, או שיש דרך להשאיר את יכולת הקריאה ללא משקפיים גם לאחר הניתוח הזה? בשנים האחרונות היו לי מספר דלקות בעיניים שגרמו לי לחשוב על ניתוח הסרת משקפיים. מה דעתך?

  eye-art-photo
  שלום רב,

  הנושא הזה עלה כאן אין ספור פעמים. אתה מוזמן לעבור על שאלות קודמות באתר בנושא.

  אחרי הניתוח מצבך יהיה זהה לזה שהוא עכשיו עם עדשות מגע. כלומר - תזדקק למשקפי קריאה. "קריאה" זה כל מה שבינך ובין המחשב: כל מה שיש בנייד, בספר, בשעון, בעיתון, בספר, במסמכים על השולחן, ובמשך המחשב.

  כדאי לשקול ניתוח להסרת משקפיים רק בעין הדומיננטית, ולהשאיר את העין השניה ללא תיקון. מצב זה נקרא monovision. כדי לדעת אם זה יתאים לך, נסה להשתמש עם עדשת מגע רק בעין הדומיננטית.

  אם לא הבנת - אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה. 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/03/2019 ניתוח monovision בשיטת אינטרלאסיק

  מםד”ר סלומון שלום,

  תודה רבה על תשובתך.
  אני מבין עכשיו שהטעתי אותך במס’ הראייה שלי, בהודעה הראשונה כתבתי בטעות + ליד המספר וזוהי טעות שלי, כך שאני מאמין שגם תשובתך תשתנה בהתאם.
  כיום יש לי משקפים לרחוק בלבד (עם מס מינוס בלבד) איתם אני מסתדר גם לקרוב. רוכב איתם על הקטנוע, עובד איתם מול מחשב וקורא איתם (מרחיק מעט את הספר). לא מוריד אותם כל היום.
  בבדיקת עיניים האחרונה לא נאמר לי שיש לי מס לקרוב אלא צויינו רק המספרים לרחוק:

  ימין: לרחוק מינוס 3, צילינדר 1.25
  שמאל: לרחוק מינוס 3, צילינדר 0.75

  בגלל גילי (46 שנים) הומלץ לי באחד המכונים לעשות ניתוח מונוויזן בלבד. הרופא אמר שבעין ימין הדומיננטית הוא יתקן את המס’ לרחוק וישריר +0.5.
  בעין שמאל הוא ישאיר מס של מינוס 1.5- כדי שתשמש לראייה מקרוב.

  אני מבין מדוע הוצע לי מונטויזן שמתאים יותר לגילי, אך הבנתי שלוקח זמן למוח להתרגל וחושש ממצב שלא אתרגל למספרים השונים בעניים. אני רוכב על קטנוע ומתפרנס מעבודה מול מחשב וחושש שהראייה לא תהיה ברורה ותפריע.
  השאלות שלי הם:
  * האם יכול להיות מצב בו המוח לא מתרגל והראייה לרחוק ולקרוב תהיה מאוד לא חדה ומפריעה?
  * ואם אכן יקרה מצב כזה, האם ניתן לתקן את המצב ותוך כמה זמן?
  *האם השארת מס’ של מינוס 1.5- בעין הלא דומיננטית היא לא השראת מס גבוהה מידי? בעיקר במצבי שכל שנה וחצי המס עולה מעט. האם היית ממליץ להשאיר מס’ קטן יותר שיעזור לקריאה?

  אודה מאוד לתשובתך בהקדם.
  מתלבט מאוד ואשמח לשמוע את המלצתך.
  רותם.

  Picasso_B_1063
  שלום רותם,

  תיקון בשיטת monovision לאנשים עם קוצר ראייה מבוסס על תיקון מלא של כל המספר בעין הדומיננטית, והשארת מספר של 1.50- בעין הלא דומיננטית. באמצע שנות ה-40 לחיינו המספר לקרוב הוא 1.50+ כך שה 1.50- בעין הלא דומיננטית "ינטרל" את ה 1.50+ הדרוש לקריאה, וכך תיאורטית תוכל לקרוא ללא משקפיים, לפחות בשנים הבאות.

  ל monvision יש מספר בעיות. הבעיה הראשונה היא שיתכן שהמוח לא יתרגל למצב שבו מכל עין מתקבלת תמונה אחרת. מהניסיון בעולם רק 70% מהאנשים מסתדרים עם monovision (ובד"כ לנשים יותר קל להסתגל יחסית לגברים). הדרך היחידה לדעת אם תסתדר עם monovision היא לעשות ניסיון עם עדשות מגע: להרכיב עדשת מגע עם תיקון מלא בעין הדומיננטית, ועדשת מגע עם תיקון חלקי שמשאיר 1.50- בעין השניה. יש להסתובב עם העדשות לשבועיים, ולראות אם אתה מסתגל למצב זה. אם כן - אפשר לבצע ניתוח בשיטה זאת. אם לא תסתדר - מטוב לבצע תיקון מלא בשתי העיניים.

  בעיה נוספת שיש להבין היא שהמספר לקרוב עולה עם הגיל, ומגיע לקראת אמצע שנות ה-50 עד 3.00+. לכן המצב בעין הלא דומיננטית שהושאר בה 1.50- יהיה טוב למספר שנים, ובהמשך יתן רק תיקון חלקי למצב, ובסוף תזדקק למשקפי קריאה בכל מקרה.

  אנשים רבים מגיעים לניתוח להסרת משקפי לייזר בשנות ה-40 לחייהם דווקא בגלל שהם מתחילים להתקשות בראייה לקרוב, מתוך מחשבה שהניתוח יפתור אותם ממשקפיים. מרבית האנשים לא מבינים כלל את הנושא, ותמיד אני נדהם מחדש מדוע אנשים משכילים לא טורחים לקרוא על כך. אנשים שיש להם 2.00- בגיל 45 ואומרים שהם מסירים את המשקפיים כדי לקרוא ("אני בכלל לא צריך משקפיים בשביל לקרוא") לא מבינים שזה בגלל שהמספר לקרוב שונה מהמספר לרחוק, ושאחרי הניתוח הם יזדקקו למשקפי קריאה. תיקון בשיטת monovision הוא פתרון טוב לחלק מהאנשים, אך לא לכולם ולא לכל הזמן.

  בכל מקרה, כנראה שהרופא המנתח במכון אליו הלכת לא הסביר לך את הדברים, ולכן אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה. 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2019 אי הצלחה בהתאמת משקפיים

  מזה שנה וחצי לא מצליחים להתאים לי משקפיים עיניים לא שוות צילנדרים.

  אורלי

  Picasso_B_1063
  שלום אורלי,

  ולכן הגיע הזמן לשקול ברצינות הסרת משקפיים בלייזר. תיקון הצילינדר בעזרת לייזר יעיל יותר ומדוייק יותר מכל תיקן באמצעות המשקפיים.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה אצלנו. 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/02/2019 לייזר עיניים

  שמי עוזי ואני בן 64 נבדקתי לבדיקת התאמה בקאר לייזר ונמצאתי מתאים בשיטת לאסיק הלכת לשמוע עוד דעה בהדסה אופטימל וגם שם נמצאתי מתאים אך נאמר לי בשיטת prk ושאני צריך להיות שבוע עם עדשות ולא אוכל לנהוג ואילו בשיטת לאסיק חוזר למחרת לשיגרה.בשיחה עם בודקת העיניים בהדסה אופטי העלתי את ההתלבטות ואז היא אמרה לי שאם היא תכניס אותי לארבעה רופאים בהדסה כל אחד עשוי להגיד לי שיטה שונה.נשאלת השלה מה עושים.

  עוזי

  eyes of van gogh
  שלום עוזי,

  כדי להחליט איזו שיטה מתאימה לך יש לדעת מספר נתונים כגון עובי הקרנית, המספר במשקפיים, מיפוי הקרנית, וכמובן לבדוק את העין. יש מספר דברים שצריך לבדוק בגילך כמו האם יש קטרקט, האם יש יובש בעיניים, האם הרשתית ועצב הראייה תקינים ומהו הלחץ התוך-עיני. כל אלו נבדקים במהלך בדיקת ההתאמה.

  על פי כל המדדים הנ"ל מתקבלת תמונה על מצב העין, לפיה מחליטים איזו שיטה מתאימה לך להסרת משקפיים בלייזר, והאם בכלל אתה מתאים לניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2019 לייזר להסרת משקפיים אצל ילדים

  בני בן ה8 עם מספר שמונה פלוס בשתי העיניים. הוא מאוד סובל מהמשקפיים,קשה לו ובכל יום בוכה ומבקש לפטר מהם, מתעניינים בלייזר לבקשתו החוזרת. האם יש מקרים בהם מתאפשר ניתוח בגילאים כאילו ומה הסיכונים. תודה

  cEyvZAU
  שלום רב,

  הגיל המינימלי לניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא 18, ובמקרים מסוימים כאשר יש צורך בהסרת משקפיים לקראת גיוס לצבא ניתן לבצע את הניתוח החל מגיל 17.5.

  בגיל 8 המספר במשקפיים אינו יציב והוא ישתנה במהלך השנים הקרובות. אין כל מקום לחשוב על ניתוחי לייזר בגילאים כאלו. עליו להרכיב משקפיים עם תיקון מלא על פי הרפרקציה (בדיקת משקפיים), ולבצע בדיקה חוזרת אחת לשנה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/12/2018 תיקון לאחר ניתוח מונוויז׳ן

  פרופ׳ אבי סלומון שלום רב שמי דניאל ויש לציין שמקצועי נהג ג׳ שדורש ראייה טובה בשתי העיניים ביצעתי ניתוח לייזר לפני כחודשיים הנקרא מונווי׳זן בשיטת לאסיק לא בדיוק הסבירו לי באופן מלא מהם האפשרויות במצבי היות ועין ימין שלי עין עצלה שהתברר לי רק לאחר הניתוח שזה לא בסדר לכשעצמו ועין שמאל רואה טוב גם באם אני סוגר את העין הטובה אני רואה בסה״כ הכללי ומזהה עצמים בעין העצלה שבה נכון להיום אני רואה 25-30% איך אני יכול לשפר את הראייה בעין הזו שמעתי על טיפול שנקרא נירווי׳זן האם הוא מוצלח ועד כמה באחוזים הוא באמת יכול לשפר את הראייה בשתי העיניים גם לרחוק וגם לקרוב ובנוסף שאלה אחרונה האם כדאי לשעות תיקון מלא בהמשך בעין העצלה לאחר טיפול נירווי׳זן או בכלל מה אתה מציע לי לעשות במצב הנוכחי ואז הכל יתבהר אחרת בראייה לרחוק ולקרוב אודה על תשובתך בברכה דניאל

  picasso-homer
  שלום רב,

  אם יש לך עין עצלה שבה הראייה ברמה שאתה מציין - אז לא היית צריך לעבור מלכתחילה ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  לטיפולים בשיטת נוירו-ויז'ן יש הצלחה חלקית, והם מתאימים לדרגות קלות של עין עצלה. דרגה קשה של עין עצלה כמו אצלך לא תושפע מטיפול זה.

  אם יש לך עין עצלה שבה הראייה המיטבית המתוקנת היא פחות מ 6/12 הרי שבכל מקרה אתה לא כשיר לקבלת רישיון נהיגה בדרגה ג'.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/12/2018 בחירה בין שני סוגי ניתוחים מומלצים

  שלום פרופסור

  אני בן 26, ורוצה מאוד לעשות ניתוח להסרת משקפיים. הייתי במספר מקומות, וקיבלתי הצעה לשתי השיטות – PKR ו-INTRALASIK (חיתוך או שיוף הקרנית). הקרנית שלי עבה מאוד יחסית (610 מיקרון).

  אני מאוד מאוד מתלבט בין שתי השיטות. המחיר לא חשוב, ועם תקופת ההחלמה אני אסתדר. אני בעיקר רוצה לוודא שהעין תישאר תקינה עוד שנים רבות, ושהמספר לא יחזור שוב. אני אגרונום במקצועי ונמצא הרבה בשמש, ומנהל אורח חיים פעיל למדי וספורטיבי, אך לא מוגזם.

  מה היית ממליץ לי, פרופסור? הבנתי שחיתוך הקרנית כרוך בהחלשת הקרנית לטווח הארוך; זה נכון? אני מאוד אשמח לתשובה מפורטת כמה שאפשר. אל תחשוש משימוש במונחים מקצועיים – אני אנסה להבינם. מבחינתי זוהי החלטה קריטית, ואני חושש שיש שיקולים רפואיים שלא טורחים להסביר לי כראוי.

  תודה רבה רבה לך, ואני מקווה שתענה לי

  חנן

  confused
  שלום חנן,

  ההחלטה על סוג הניתוח תלוייה במכלול של גורמים, והם שונים מאדם לאדם. גורמים אלו כוללים את אופי עיסוקיך, האם אתה חשוף לחבלות במהלך עיסוקיך, האם אתה עוסק בספורט אתגרי שבו יש סכנה אמיתית לחבלות בפנים, מהי היכולת שלך לקחת שבוע חופש מהעבודה, איך אתה מבין את שני סוגי הניתוחים, וכמובן - נושא המחיר.

  על כל אלו אני מדבר בסוף בדיקת ההתאמה, ואני משקיע זמן רב לששיחה פרטנית עם כל אחד. אין תחליף למפגש הישיר של הרופא המנתח עם המועמד לניתוח, ואני מזמין אותך בדיקת התאמה אצלי, שם תקבל את מכלול השיקולים בעד ונגד כל שיטה, ומה הכי מתאים לך.

  אני שב ומדגיש שאין כל הבדל בתוצאות ובסיכויי ההצלחה בין שתי השיטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/12/2018 שתי השיטות

  שלום,

  אם נניח שקיימת לי האפשרות לעבור את הניתוח בשתי השיטות ואין עדיפות מבחינה התאמה, איזו שיטה תיבחר?
  אור

  פרופ' אבי סלומון - מומחה למחלות וניתוחי קרנית, הסרת משקפיים בלייזר
  שלום אור,

  הבחירה בין שתי השיטות (שיוף חיצוני של הקרנית = PRK, או פיצול הקרנית ליצירת מתלה ושיוף מתחת למתלה = אינטראלאסיק) תלוייה במכלול של גורמים. אלו כוללים סגנון חיים, עיסוק בפעילויות ספורט, סיכון לקבלת חבלות בפנים בעקבות פעילות ספורט אתגרי או במהלך העבודה, יכולת לקחת שבוע חופש מהעבודה לאחר הניתוח, ומחיר הניתוח.

  לכל אחד יש מכלול שיקולים הקשורים לאורח החיים האינדיבידואלי שלו, ולכן אינני יכול לתת הנחייה גורפת מהו הניתוח המומלץ. במהלך בדיקת ההתאמה והשיחה שאני מקיים בסופה עם כל מועמד לניתוח אני מברר את הסוגיות הנ"ל, ומגיע להבנה עם הנבדק מהו סוג הניתוח המתאים ביותר בהתאם לצרכים וסגנון החיים שלו / שלה. זה הייחוד שלנו - אתה מדבר עם הרופא המנתח שלך בצורה פרטנית, ולא עם שליח שלו (אופטומטריסט או נציג מכירות, כפי שקורה במכונים אחרים...).

  חשוב רק להדגיש שוב ששתי השיטות בטוחות ומצליחות, ושבסופו של דבר - סיכויי ההצלחה זהים לחלוטין בשתיהן.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2018 מספר גבוה פלוס

  האם מבצעים ניתוח לייזר במספר 8 פלוס?

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום יעל,

  לא. בהיפראופיה (מספרי פלוס במשקפיים) ניתן לבצע לייזר עד פלוס 6.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/12/2018 ניתוח לייזר לחובשי עדשות מגע

  אני חובש עדשות מגע במשך שנתיים השאלה אם אני יכול לעשות ניתוח לייזר וגם מאיזה גיל זה

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  כמובן. אין שום בעייה לבצע הסרת משקפיים בלייזר. יהיה עליך להפסיק את השימוש בעדשות המגע לפחות 24 שעות לפני בדיקת ההתאמה, ולמשך שבועיים לפני הניתוח.

  ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר החל מגיל 17.5 ואם המספר במשקפיים התייצב במהלך השנה האחרונה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/10/2018 הסרת משקפיים בלייזר

  האם ניתן לעשות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר במקרה של צילינדר בלבד (1.25)?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  זה אפשרי. יחד עם זאת - צריך לבדוק מהי חדות הראייה הלא מתוקנת, כלומר: איך את רואה ללא משקפיים. אם הראייה ללא משקפיים טובה מ 6/12 - אז אין צורך בניתוח.

  בכל מקרה מומלץ לבוא פיזית לבדיקת התאמה אצלנו. לתאום בדיקת התאמה ניתץן להתקשר ל 1800-200-222 או 3811*.
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/10/2018 מספר גבוה

  יש לי מספר מאוד גבוה, בעין אחת 11 עם צילינדר 3, ובעין שנייה 10 עם צילינדר 2. האם בכזה מקרה יש סיכוי להתאמה לניתוח גם עם קרנית עבה?

  ישראלה

  imagesAK0SIJ0H
  ישראלה שלום רב,

  ניתן לבצע ניתוח במקרה זה אם הקרנית מספיק עבה, וכבר ניתחתי בהצלחה מספרים סביב ה 14-. עדי לדעת אם את מתאימה עליך להגיע לבדיקת התאמה אצלנו, ושם נבצע את כל הבדיקות כולל מיפוי של הקרנית ובדיקת עובי הקרנית במספר שיטות.

  הלייזר החדיש שלנו מסוגל לשייף מספרים גבוהים במהירות רבה ותוך דיוק רב, וניתן כיום לנתח מספרים גדולים בהצלחה, בתנאי כמובן שעובי הקרנית מאפשר זאת.

  לבדיקת התאמה ניתן להתקשר ל 1800-200-222 או 3811*. פרטים נוספים ליצירת קשר בדף "צור קשר" באתר זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/10/2018 ניתוח לייזר קרנית דקה

  שלום רב. מספרי בעינים יציב ועומד על 5.5 הנני רוצה לעשות ניתוח לייזר ואני בעל קרנית דקה. יש איזו שיטה חדשנית שמביאה מענה לבעלי קרנית דקה?

  יהודה

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  יהודה שלום רב,

  לבעלי קרנית דקה מומלץ לבצע את הניתוח בשיטת PRK. כ"כ שימוש בתבניות שיוף חסכניות מאפשר הורדת כמות קטנה יותר של רקמה לכל מספר. אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/09/2018 מספר נמוך

  עשיתי ניתוח לייזר בשתי העיניים אצל דר [—-] ,כאשר בעין שמאל היה לי מספר -0.5 עם צילינדר גבוה מעל 2, דבר אשר גרם לראייה לא חדה. ראיתי פה באתר שזה בעייתי לעשות לייזר למספר נמוך. האם בדיעבד זה לא טוב שעשיתי בעין הזו? אציין שבהתחלה ראיתי מטושטש מאוד בעין שמאל לאחר הניתוח אך לאט לאט משתפרת הראייה.

  דניאל

  Third Eye _2, b
  שלום דניאל,

  מספר במשקפיים של 0.50- עם צילינדר של 2.00- הוא בכלל לא "מספר נמוך", וראוי בהחלט לניתוח הסרת משקפיים בלייזר. במקרה הזה הצילינדר אחראי על חדות הראייה, וניתן להסירו ללא בעיה בניתוח. בכל הנוגע לקצב ההחלמה ולראייה לאחר הניתוח - הדבר תלוי בשיטת הניתוח, במצב שכבת האפיתל של הקרנית, באם יש יובש בעיניים, באם השתמשו בשיטת ה wavefont-guided החיונית לתוצאה האיכותית, ובגורמים אחרים, ועל כל אלו תצטרך לדבר עם הרופא שניתח אותך.

  ועוד דבר: למה לא שאלת את השאלות הללו לפני הניתוח?...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2018 עלייה במספר

  שלום רב,
  פרופ’ אבי סלומון , ברצוני לשאול שאלה לגבי מספר המשקפיים שלי. עד עכשיו המספר שלי היה יציב במשך השנתיים האחרונות והוא -4 וקצת צילינדר. לאחרונה אני הרגשתי שהראייה שלי פחות טובה וכאשר הלכתי לבדוק את זה האופטומטריסט אמר לי שכנראה המספר שלי עלה ב-0.5 בכל עין וקצת הצילינדר עלה גם. השאלה שלי אם במצב הנוכחי כדי לי לעשות ניתוח לייזר ואם אני אעשה את הניתוח המספר אכן לא יעלה יותר, כי מצד אחד אני רוצה מאוד לעשות אבל מצד שני אני לא רוצה שהמספר יעלה לי לאחר הניתוח.
  אשמח למענה ,
  בברכה, אור.

  3c0824baadbfe32d9d4387e6df6fc08e
  שלום אור,

  יש רק דרך אחת לדעת זאת: לבוא אלינו לבדיקת התאמה. אנחנו נבדוק את המספר המדויק שלך כיום, את המספר של המשקפיים, ונראה אם היתה לך עלייה משמעותית או שאתה יציב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2018 ניתוח לתיקון קוצר ראייה וההשפעה שלו על הראייה מקרוב בגיל מבוגר

  שלום,
  אני מתכוונת לעבור ניתוח לתיקון קוצר ראייה (המספר שלי בשתי העיניים הוא -2.75). כמובן שזה תלוי בכך שבדיקת ההתאמה לניתוח תהיה תקינה. אופטומטריסט שביקרתי אצלו טען שלא כדאי לי לעשות את הניתוח כי כך לאחר גיל 40 אני אצטרך משקפיים לקרוב (אני בת 36 כרגע), אבל שאם לא אעשה את הניתוח, אז לא אצטרך משקפיים לקרוב לאחר גיל 40.
  מה דעתך על עמדה זו?
  תודה,
  נועה

  eye-art-photo
  שלום רב,

  החל מגיל 45 אנחנו צריכים תוספת של 1+ למשקפיים בשביל לקרוא, וזה עולה עד 2.5+ במהלך השנים שלאחר מכן. אם תמשיכי להשתמש במשקפיים, תזדקקי החל מגיל 45 למשקפיים מולטי פוקאליות, שבהן החלק המרכזי של העדשה ימשיך להיות 2.75-, והחלק התחתון יהיה 1.00+  2.75- כלומר: 1.75-. התוספת לקרוב תעלה ב 0.25+ כל שנתיים-שלוש, וכך תוכלי לרכוש אצל האופטומטריסט שלך משקפיים מולטי פוקאליות חדשות, כל פעם בעלות של כמה אלפי שקלים... אז הוא לא יגיד לך שלא תצטרכי משקפיים לקרוב, אלא ישכנע אותך לרכוש אצלו את המשקפיים המולטיפוקאליות... ועם כל מיני ציפויים מיוחדים להגנה מקרינה, ועם כבר אז למה לא מסגרת אלגנטית של גוצ'י?.....

  אם תעשי ניתוח, תוכלי להנות עד גיל 45 מראייה מעולה לקרוב ולרחוק, והחל מגיל 45 תוכלי לרכוש משקפי קריאה מוכנות מראש בכל בית מרקחת, בעלות של כמה עשדרות שקלים. נכון שתצטרכי להשתמש במשקפי קריאה כמו כולם. אבל תוכלי לנהוג, לשחות בבריכה ובים, לרוץ, לרכב על אופניים, לראות סרט בקולנוע, להנות מהצגה בתיאטרון, ולהיות במסיבה עם חברים - וכל זאת ללא משקפיים.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/07/2018 התייצבות המספר

  כתבתי לך שעלה לי המספר מ1.50 ל2.20 בתחילת כיתה יב שמתי לב לעלייה אבל הכוונה שלי שהחלפתי משקפיים בכיתה יב בגיל 17.5 בערך ומאז לא עלה לי במשך קרוב לשנה. אני כתבתי לך בשאלה שעלה מ1.50 ל2.20 כי אמרת שהמספר מתייצב אם הוא לא עולה במשך שנה וזה קרה לי באמצע גיל 17 16. יכול להיות שזה גדל ככה בגיל 16 17 בגלל לקראת גיל 18 הגוף מפסיק לגדול ובגלל זה זה עלה ככה? ויכול להיות שעכשיו הוא כבר יציב לי?

  AA_Giant_Eyeball_IndividualPage
  שלום רב,

  לא יודע. פשוט תבוא לבדיקת התאמה עם המשקפיים שלך, נבדוק אותך, נבדוק את המספר במשקפיים, ונגיד לך אם אתה יציב או עדיין לא. אם תמשיך לשבת ליד המחשב ותמשיך לשלוח את אותה שאלה אין ספור פעמים - לא תדע לעולם...

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2018 שניאור

  תודה רבה על שענית לי
  אמרת שברגע שבמשך שנה אם אין עלייה במספר אז 95 אחוז זה לא יעלה.
  בגיל 16 היה לי מספר 1.50 ולא עלה לי עד כיתה יב. שזה בערך שנתיים ופתאום עלה לי לקראת גיל 18. למה זה קרה? וזה לא עלייה קטנה עלה לי ל2.20.
  ועוד שאלה בבקשה, אמרת שהוא ישאר קבוע למשך שנים רבים, הכוונה לכמה שנים ומעלה או לכל החיים?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  למעשה היתה לך עליה הדרגתית מ 1.50 ל 2.25, אבל שמת לב אליה רק בגיל 18. מדובר בעליה של 0.75, שזה שינוי סביר בגילך. למעשה המספר שלך עדיין אינו יציב, ועליך להמתין עד להתייצבותו כדי להיות מתאים להסרת משקפיים בלייזר.

  היציבות היא בד"כ לשנים רבות. במהלך החיים מתרחשים מספר שינויים בעיניים. באמצע שנות ה-40 אנחנו זקוקים למשקפי קריאה בגלל שינוי ביכולת האקומודציה (מיקוד לקרוב) של העיניים. בגילאים שבין 60 ל-80 מתחיל קטרקט, דבר הגורם לעלייה בקוצר הראייה בשלבים הראשונים של התפתחות הקטרקט. אתה בן 18, כך שיש לך עוד זמן רב...

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2018 גיל התייצבות המספר

  אומרים שאי אפשר לדעת מתי המספר יעצור וישאר קבוע. מדוע אפשר לעשות ניתוח לייזר מגיל 18? ואם המספר לא עלה במשך שנה זה אומר שהמספר ישאר קבוע ?

  שניאור

  3c0824baadbfe32d9d4387e6df6fc08e
  שלום שניאור,

  יציבות המספר במשקפיים מגיעה לכל אחד בתקופה אחרת. אנחנו יודעים שהגענו ליציבות אם המספר במשקפיים לא השתנה ביותר מ 0.25 דיופטר במהלך שנה אחת לפחות.

  אם המספר לא עלה במשך שנה אחת לפחות, זה אומר שיש סיכוי של 95% שהוא ישאר קבוע לשנים רבות. יחד עם זאת יש סיכוי של כ 5% של עלייה נוספת במספר, בד"כ במידה קטנה במהלך השנים הבאות.

  בבדיקת ההתאמה אנו בודקים את המספר הנוכחי שלך, ומשווים אותו למספר במשקפיים בהם אתה משתמש, כשרצוי שהמשקפיים יהיו בני שנה לפחות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/07/2018 הסרת משקפיים ופזילה

  אני סובלת מפזילה וכפילות ראייה כבר שנה וקצת וממספרים 6 וקצת בשני העיניים האם אפשר לעשות ניתוח ומה התנאים לניתוח כמה זה עולה וכמה זמן נערך הניתוח?

  picasso-homer
  שלום רב,

  אם את סובלת מפזילה ומכפל ראייה, שאינם ניתנים לתיקון בעזרת משקפיים או עדשות מגע עם תיקון מיטבי, הרי שאינך מתאימה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה בפזילה ולבדוק כיצד ניתן לפתור בעיה זו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2018 הסרת משקפיים במספר גבוה 12-

  שלום רב
  אני בן 27 מרכיב משקפיים מגיל 8, המספר עלה בהדרגה (בערך אחת לשנתיים) וכיום המספר שלי 12-. הבעייה היא שגם במשקפיים שמותאמות לי אני עדיין רואה מעט מטושטש, והאופטומטריסט אומר שאין מה לעשות כי זה המספר הכי מתאים…
  השאלה: 1) האם יעזור ניתוח לייזר
  2) האם אפשרי לבצע ניתוח
  3) אם אי אפשר לנתח, מה הפיתרון האפשרי? תודה מראש!

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  כדי לדעת אם אתה מתאים עליך לעבור בדיקת התאמה אצלנו. אם המספר התייצב במהלך השנה האחרונה, ואם כל הבדיקות אותן תעבור במהלך בדיקת ההתאמה יהיו תקינות (כולל עובי הקרנית ומיפוי הקרנית) - הרי שניתן יהיה כעיקרון לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2018 התאמה לניתוח לייזר

  היי, אני בת 24 ואני בעלת מחלה בשם UC (קוליטיס) כבר מגיל 18 ואני משתמשת בכדורי פנטסה (טיפול זה לא ישתנה מאז האבחנה), בנוסף המספר שלי בעיניים יציב כשנתיים וחצי.
  רציתי לדעת האם אני יכולה לעשות ניתוח לייזר בעיניים לאור המחלה והטיפול בה ואם כן האם יש שינוי מסויים ביני לבין בן אדם בריא בסיכוני הניתוח עצמו?

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  בחולים הסובלים מ- Ulcerative Colitis יש לעיתים רחוקות גם מעורבות של העיניים. בעיות אלו כוללות דלקת תוך עינית (Uveitis), דלקת של דופן העין (סקלריטיס או אפיסקלריטיס), דלקת של הקרנית, ולעיתים יובש בעיניים. מדובר במצבים נדירים יחסית בקשר ל Ulcerative Colitis, אך אם הם קיימים - לא ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  מומלץ להגיע לבדיקת התאמה, מצויידים בכל המסמכים הרפואיים על מחלתך בעבר, ולהיבדק. אם ימצא בבדיקה שהעיניים שקטות ולא מעורבות, ואם כל שאר הבדיקות תקינות - המספר יציב במשך שנה, עובי הקרנית תקין, מיפוי הקרנית תקין - הרי שניתן לשקול בחיוב ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2018 האם אני מתאימה לניתוח

  היי, יש לי מספרים של עין אחת 5.75+ והשניה 3+, עם משקפיים מגיל שנה (יש צילינדר, לא השתמשי בעדשות מעולם). יכולה לעשות לייזר? יש לציין שיש לי לפעמים בריחה של העין פנימה כמו פזילה במצבים מסוימים של עייפות למשל

  לי

  images6092CGRF
  שלום לי,

  כדי לענות על שאלתך צריך לדעת אם המספר במשקפיים יציב, לבצע מיפוי קרנית, לבדוק את עובי הקרנית, ולבצע בדיקת משקפיים לאחר ציקלופלגיה כדי לדעת מהו הפוטנציאל לעלייה נוספת במספר בעתיד. את כל אלו ניתן לבצע במסגרת בדיקת ההתאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2018 גיל הניתוח

  האם יש אפשרות לבמע את הניתוח בגיל 15-17?

  יהונתן

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום יהונתן,

  הגיל המינימלי לניתוח הוא 17.5, וזאת בתנאי שהמספר במשקפיים היה יציב במשך לפחות שנה לפני הבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2018 הסרת משקפיים בלייזר

  אף פעם לא הרכבתי משקפיים ובשביל הרישיון הלכתי לעשות בדיקת ראייה ואמרו לי שהמספר שלי גבוה עין אחת 4 עם צילינדר
  והשנייה 6 עם צילינדר האם אני יכולה עדיין לעשות הסרת משקפיים בלייזר ?!

  מלכה

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום מלכה,

  כדי לדעת אם את מתאימה צריך לדעת מה היה המספר שלך בעבר. עם מספרים כאלה אני מניח שהרכבת עדשות מגע, אחרת לא היית יכולה לתפקד כלל. אם יש לך נתונים של בדיקת משקפיים מן העבר בחנות אופטיקה כלשהיא - אז אפשר להשוות את הנתונים כיום עם הנתונים שהיו לך בעבר.

  אם לא ניתן למצוא מידע כזה מן העבר - לא ניתן יהיה לדעת אם את יציבה. במקרה זה יהיה עליך לחכות לפחות שנה, ובעוד שנה להיבדק שוב ואם תהיי יציבה - תוכלי לגשת לבדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 פטיריגיום והסרת משקפיים

  האם מומלץ לשלב בין ניתוח להסרת משקפיים -6.5 בכל עין לבין ניתוח להסרת פטיריגיום

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  קודם מומלץ לעבור ניתוח פטיריגיום (ואם יש בשתי העיניים - אז בשתיהן). מספר חודשים לאחר ניתוחי פטיריגיום, כשהמספר של המשקפיים מתייצב - ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר.

  לא ניתן לבצע את שני הניתוחים בו זמנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2018 ניתוח prk בגיל 50

  האם מומלץ לעשות ניתוח prk בגיל 50 ?
  האם הטיפול בקטרקט מסובך יותר למי שעבר ניתוח prk?
  האם אתה ממליץ על שיטת ebk ומדוע? מה החסרונות שלה לעומת הורדת התאים באלכוהול?

  לייזר כללי 1
  שלום רב,

  אפשר בהחלט לבצע ניתוח PRK בגיל 50, בתנאי שכל הבדיקות תקינות.

  הטיפול בקטרקט לא יהיה מסובך יותר, וכבר יש ניסון רב של שנים רבות בניתוחי קטרקט באנשים שבצעו בעבר הסרת משקפיים בלייזר. ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר מתבצעים מזה למעלה מ-30 שנים, כך שחלק לא מבוטל מהאנשים שנותחו, עברו בהמשך בהצלחה גם ניתוחי קטרקט.

  שיטת EBK היא מודיפיקציה של PRK. הניסיון שלנו מראה ששיטת PRK עם הברת האפיתל עם אלכוהול היא השיטה הבטוחה והמצליחה ביותר מכל שיטות השיוף החיצוני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2018 ניתוח להסרת משקפיים

  שלום פרופסור.אני בן 47.
  יש לי מספר מינוס 3.5 בערך בכל עין עם צילינדרים. המספר לא השתנה שנים רבות אולם מאז גיל 40 ראייה לקרוב החלה להתדרדר. אני מרגיש שאני תריך כבר משקפיים גם לראות מקרוב כי אני מסיר אותם על מנת לקרוא…
  האם לדעתך אוכל לבצע ניתוח להסרה המשקפים או שניתוח רק ישפר לי ראיה למרחק אבל לא לקרוב?
  תודה לתשובתך

  v9ljzots__w470h274q95
  שלום רב,

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בגילך יתקן את הראייה לרחוק (טווח הנהיגה, הטלוויזיה, הטווח החברתי, מה שאתה רואה ברחוב ובמשרד), אך לא יתקן את טווח הקריאה והעבודה מול מסכי מחשב. בגילך אתה ככל הנראה זקוק לתוספת לקריאה סביב ה 1.00+ או 1.25+. כלומר: לרחוק אתה עדיין זקוק ל 3.50- ולקרוב אתה זקוק ל 3.50- 1.25+ = 2.25- .אם לא תעשה ניתוח תזדקק למשקפיים מולטיפוקליות שבמרכז יש 3.50- ובחלק התחתון 2.25-, עם שינוי הדרגתי של המוקד מהמרכז לחלק בהתחתון. כל 2-3 שנים תצטרך לרכוש משקפיים מולטיפוקליות חדשות בגלל עלייה איטית של התוספת לקרוב.

  אם תעשה ניתוח תיפטר מהמשקפיים לרחוק וגם לא תזדקק למשקפיים מולטיפוקליות, אבל תזדקק למשקפי קריאה רגילות שמספרן כיום הוא 1.25+ אותן ניתן לרכוש בכל בתי המרקחת בעלות נמוכה מאוד.

  לחץ כאן למידע נוסף על אקומודציה, פרסביאופיה ומשקפי קריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2018 בעלת צילינדר גבוה

  שלום רב,
  אני בת 24 ומרכיבה משקפיים מגיל ילדות. המספר שלי נע בין 5.75-6.5 בשתי העיניים וגם בעלת צילנדר 4.75 ו 4 בשתי העיניים. לצערי, יש לנו רקע גנטי עם קוצר ראיה וגם אימי סבלה ממספר 12 במשקפיים עד שנותחה לאחרונה בניתוח להשתלת עדשה מיוחדת שהובאה עבורה מאיטליה .

  ביצעתי בדיקת התאמה באחד ממכוני הלייזר המוכרים בארץ, ונאמר לי שרוב הסיכויים שאני לא אהיה מרוצה מתוצאות הניתוח . כלומר, שיהיה קשה מאוד להביא אותי לדיוק בראיה בניתוח לייזר בודד ושהרופא לא ממליץ לעבור ניתוח מסוג לייזר בשלב זה בחיי.

  רציתי לדעת האם ישנה תקווה לגבי ביצוע הלייזר עבורי? או שמא עלי לוותר על הרעיון?
  אשמח לקבל חוות דעת נוספת ממומחה.

  תודה רבה

  eye-art-photo
  שלום רב,

  את מוזמנת לבדיקת התאמה אצלנו.

  ניתן להתקשר ל 1800-200-222 או ל 3811*.

  לחצי כאן למידע על קביעת תור לבדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/04/2018 התאמה לניתוח להסרת משקפיים

  שלום פרופ’ סלומון,
  קראתי את המאמר המעניין ואבקש לשאול שאלה, היות ואני מתלבטת מאוד.
  הייתי בבדיקות באחד מהמכונים המוכרים להסרת משקפיים. יש לציין שאני מרכיבה עדשות מגע רכות יומיות בד”כ, אך בחודשים האחרונים השימוש בעדשות פחת. בכל מקרה הגעתי לבדיקה הראשונה לאחר הפסקה של 4 ימים מהעדשות. בבדיקה נמצא עיוות בקרנית בעין שמאל, בתמונה היו לא מעט כתמים אדומים וחוסר סימטריה במבנה. הרופא אמר שבמקרה כזה מומלץ לבצע ניתוח prk, אך למען הסר ספק ביקש שאחזור לאחר שבוע נוסף ללא עדשות. בבדיקה השנייה (לאחר כשבועיים ללא עדשות) נראה שיפור במבנה, אך עדיין קיים עיוות, בצילום נראו פחות כתמים אדומים (היה מעט במרכז העין). הרופא המליץ על ניתוח לאסק.
  לפי דבריך במאמר, אם הבנתי נכון, לא מומלץ לנתח עין עם עיוות בקרנית. אני מודה שיש לי חששות ולא לגמרי בטוחה בהתאמת העין לפרוצדורה.
  אודה לחוות דעתך,מקווה שהפרטים מספקים.
  תודה!

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  אי אפשר לענות לשאלתך בלי לראות את מיפוי הקרנית. יש עיוותים בקרנית הנגרמים בגלל שימוש מוגזם בעדשות מגע, ואחרי הפסקה ממושכת של השימוש בהן - עיוותים אלו נעלמים או פוחתים. עיוותים כאלו אינם מסוכנים. להיפך - אם תעשי ניתוח הסרת משקפיים בלייזר ולא תזדקקי יותר לעדשות מגע - הדבר יגרום להעלמות העיוותים מהקרנית.

  לעומתם יש עיוותים קבועים בקרנית, שאינם נגרמים מעדשות מגע, והם חלק מהתכונה הקבועה של הקרנית. עיוותים אלו קשורים למצב הנקרא קרטוקונוס. לעיתים העיוותים האלו מצביעים על נטייה לקרטוקונוס, שעלולה להתגבר לאחר הסרת משקפיים בלייזר.

  במהלך בדיקת ההתאמה הרופא המנתח בוחן את מיפוי הקרנית שלך, ומחליט באיזה סוג של עיוות מדובר. אם הפסקת השימוש בעדשות מפחיתה את העיוותים - הרי שניתן לבצע את הניתוח. בכל מקרה את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה, ואנו נבצע לך מיפוי קרנית ונוכל להגיד לך האם ניתן לבצע את הניתוח בבטחה..

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2018 האם אני מתאים לניתוח להסרת מישקפיים

  בסביבות גיל 30 הופיע לי כתם חום בראיה על עין ימין הרופא אמר שזה csr הכתם נשאר שנים
  לאחר מכן הפך לצלקת בעין ויש לי קצת עיוות בראיה
  האם אני יכול להתאים לניתוח לייזר?

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  לא, אתה לא מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/04/2018 לופוס

  אני חולת לופוס עם אפלה חיובי,אני מרכיבה משקפיים כבר מס׳ שנים ואני צריכה להחליף את המשקפיים למס׳ גדול יותר,רציתי לדעת אם אני אוכל לעשות ניתוח להסרת משקפיים.

  קרן

  afghan_girl_eyes
  שלום קרן,

  אין תשובה חד משמעית לשאלתך. ניתחנו כבר אנשים רבים עם מחלות אוטו-אימוניות, ללא סיבוכים. במקרים בהם המחלה פעילה, ויש יובש משמעותי בעיניים, הרי שיש לשקול בזהירות אם את מתאימה לניתוח. אם המחלה לא פעילה ואין יובש בעיניים - ניתן בד"כ לבצע את הניתוח בהצלחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2018 לחיילים

  אני חייל ג’ובניק השאלה אם זה אפשרי בכלל לעשות את הניתוח בזמן הצבא, ואם כן אפשר לדעת עוד פרטים לגבי חיילים ומה המחיר?

  שי

  3020
  שלום שי,

  ניתן בהחלט לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר לחיילים במהלך השירות הצבאי, ולא משנה אם אתה ג'ובניק או חייל קרבי. למידע מפורט אתה מוזמן להתקשר אלינו ל 3811* או 1800-200-222 או ישירות למזכירתי מיה ב 052-6741425.

  לחץ כאן לפרטים ליצירת קשר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 512345

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.