להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • דלקות של הלחמית

  דלקת של הלחמית הוא ביטוי רחב הכולל בתוכו מספר רב של מצבים המתבטאים באודם של הלחמית, הפרשה, ותלונות שונות, ביניהן תחושת צריבה, גרד, דמעת, תחושת גוף זר או חול, ולעיתים טשטוש בראייה. קיימות סיבות רבות לדלקות של הלחמית, והן נחלקות ל-2 קבוצות עיקריות: דלקות זיהומיות (חיידקי, ויראלי) ודלקות ללא רקע זיהומי (דלקות אלרגיות, יובש בעיניים).

  כאשר מדברים על “דלקת של העין” מתיחסים בד”כ לכך שהעין אדומה, העפעפיים נפוחות, ושיש הפרשה כלשהיא בריסים והעפעפיים. אולם המושג “דלקת” הוא מושג רחב ביותר, הכולל מספר רחב מאוד של מחלות בלחמית ובקרנית. חלקן הן מחלות קצרות מועד, המופיעות לפתע, ונגרמות ע”י זיהומים שונים בחיידקים או וירוסים. מחלות אלו חולפות בד”כ מעצמן, ולעיתים מצריכות טיפול קצר בתכשירים מקומיים המכילים אנטיביוטיקה, סטרואידים או תחליפי דמעות. לעומתן, חלק מהדלקות הן על רקע לא זיהומי, והן קשורות במצבים אלרגיים או בשינויים בשכבת הדמעות. האבחון והטיפול במחלות אלו יותר מורכב, מתמשך, ומחייב מעקב אצל מומחה למחלות קרנית.

  דלקות זיהומיות

  העין היא איבר חיצוני החשוף דרך קבע למזהמים רבים. מרבית המזהמים חודרים ללחמית ע”י מגע של הידיים שלנו בעיניים, תוך כדי שפשוף העיניים עם אצבעות שנגעו קודם לכן במשטחים מזוהמים. דלקת זיהומית של הלחמית יכולה להיגרם ע”י חיידקים או ע”י וירוסים. רב הדלקות ניתנות לאבחון וטיפול ע”י רופא המשפחה או רופא הילדים. במיעוטן, כאשר התהליך מתמשך ולא מגיב לטיפול, או כאשר יש סיבוכים המערבים גם את הקרנית, יש צורך בהפנייה לרופא עיניים המומחה במחלות הקרנית.

  דלקת חיידקית של הלחמית

  דלקת חיידקית של הלחמית מתבטאת בעין אדומה ודביקה, מופיעה בצורה חדה, עם תלונות של גרד, צריבה או תחושת דביקות בעיניים. בד”כ אין תלונות על ירידה בראייה. בד”כ עין אחת מעורבת בתחילה, ולאחר זמן של שעות או ימים מתפתחת דלקת גם בעין השנייה. בד”כ קודם לכך מגע עם אדם אחר בסביבה הקרובה שסבל מדלקת בעיניים.

  תמונה 1. הפרשה סמיכה בדלקת חיידקית של הלחמית.

  תמונה 1. הפרשה סמיכה בדלקת חיידקית של הלחמית.

  העפעפיים נפוחות, הלחמית גדושה ואדומה, וקיימת הפרשה מוגלתית סמיכה בין העפעפיים ועל הריסים (תמונה 1). לעיתים קרובות העפעפיים עצמן מעורבות בדלקת. בד”כ הקרנית אינה מעורבת ולכן אין ירידה משמעותית בראייה. ההפרשה עלולה לגרום לירידה קלה וחולפת בראייה. כאשר יש ירידה בראייה בנוכחות עין אדומה ומפרישה, יש לשלול מעורבות של הקרנית, ולבדוק אם אין כיב בקרנית.

  רוב הדלקות החיידקיות חולפות מעצמן תוך מספר ימים ללא טיפול. ניתן לטפל בדלקת חיידקית של הלחמית ע”י טיפות או משחה אנטיבוטית כגון משחת סינטמיצין (המכילה כלורמפניקול), משחת טוברמיצין או משחת חומצה פוסידית.

  אם הדלקת לא מגיבה לטיפול, ניתן לקחת דגימה מההפרשות לבדיקת חיידקים (תרבית). כ”כ יתכן שמדובר בדלקת ויראלית. זיהום ממשוך שלא מגיב לטיפול מחייב הפניה לרופא עיניים.

  דלקת ויראלית של הלחמית

  תמונה 2. דלקת ויראלית מתחילה בעין אחת ועוברת אח"כ לעין השניה.

  תמונה 2. דלקת ויראלית מתחילה בעין אחת ועוברת אח”כ לעין השניה.

  וירוסים רבים עלולים לגרום לדלקת של הלחמית. דלקת ויראלית של הלחמית דומה לדלקת חיידקית בהבדל עיקרי אחד: ההפרשה היא בד”כ מימית צלולה ולא מוגלתית סמיכה, כמו בדלקת חיידקית. הדלקת מתחילה בד”כ בעין אחת, ועוברת לאחר יום או מספר ימים לעין השניה (תמונה 2). לעיתים תיתכן מחלת חום במקביל להופעת הדלקת בלחמית, ולעיתים תיתכן במקביל דלקת ויראלית של דרכי הנשימה העליונות.

  תמונה 3. דלקת ויראלית המאופיינת בפוליקולים המופיעים בפורניקס התחתון.

  תמונה 3. דלקת ויראלית המאופיינת בפוליקולים המופיעים בפורניקס התחתון.

  הסימנים בבדיקת העין כוללים נפיחות העפעפיים, אודם של הלחמית, הפרשה מימית, ולעתים קרובות גם דימומי נקודה זעירים בלחמית. הפורניקס התחתון (השקע שבין העפעף התחתון והעין) יכול להכיל גבשושיות עדינות בעלות שטח פנים חלק הנקראים follicles (זקיקים) (תמונה 3). לעיתים מופיעות ארוזיות נקודתיות (אזרים של חוסר אפיתל) בקרנית. בלוטת הלימפה שלפני תנוך האוזן יכולה להיות מוגדלת, במיוחד בילדים עם דלקת ויראלית של הלחמית.

  מרבית הדלקות הויראליות של הלחמית עוברות מעצמן ללא טיפול. ניתן להקל על תחושת הצריבה בעיניים ע”י שטיפה עם תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, וע”י ניקוי תכוף של ההפרשות בריסים ובעפעפיים. לעיתים ניתן להוסיף טיפול אנטיביוטי בטיפות כדי למנוע הדבקה משנית בחיידקים.

  אחד הסוגים הקשים והממושכים של דלקת ויראלית של הלחמית נגרם ע”י וירוס מסוג ה- Adeno. וירוס זה מופיע בצורה מגפתית, בעיקר במקומות בהם נמצאים בני אדם בצפיפות, כמו גני ילדים, קייטנות או מחנות נוער. דלקת זו פוגעת בלחמית וגם בקרנית, ולכן היא נקראת Epidemic Kerato-Conjunctivitis או בקיצור – EKC. דלקת זו נמשכת כ- 2-4 שבועות בשלב האקוטי, והיא מתבטאת בעין אדומה מאוד, הפרשה מרובה, תחושת צריבה ולעיתים כאב בעיניים, ולעיתים גם ירידה ניכרת בראייה, על רקע הופעת תסנינים דלקתיים בקרנית. כ”כ תיתכן צמיחה של קרום דלקתי בחלק הפנימי של העפעפיים ואפילו ארוזיה בקרנית. סוג נוסף של דלקת ויראלית בלחמית הנגרמת ע”י וירוס ה- Adeno פוגע במיוחד בילדים וכרוך גם בדלקת של הגרון. סוג זה נקרא Pharyngo-Conjunctival Fever או PCF.

  תמונהב 4. תסנינים בקרנית בדלקת ויראלית של אדנו-וירוס.

  תמונה 4. תסנינים בקרנית בדלקת ויראלית של אדנו-וירוס.

  לאחר השלב האקוטי של דלקות בלחמית הנגרמות בגלל וירוס ה- Adeno (בעיקר ב- EKC), יתכן בחלק מהאנשים מהלך ממושך של מספר חודשים, שבו נמצאים תסנינים דלקתיים בשכבות השטחיות של הקרנית (תמונה 4). תסנינים אלו עלולים לגרום להפרעה בראייה, לעיוותים, הילה וסינוור, בייחוד בראיית לילה. מחלה זו מחייבת הפנייה לרופא עיניים המומחה במחלות קרנית. לעיתים יש צורך בטיפול ממושך בטיפות סטרואידים לעיניים כדי לסלק את התסנינים הדלקתיים בקרנית.

  דלקות לא זיהומיות

  דלקות לא זיהומיות הם תהליכים כרוניים של דלקת בלחמית בעוצמה מתונה, הנגרמות על רקע אלרגי או על רקע של תסמונת העין היבשה. דלקות אלו מאופיינות במהלך ממושך, בתחושת אי נוחות, צריבה, גרד, דקירות, יובש, תחושת גוף זר או תחושת חול. המהלך שלהן אינו חד וסוער אלא איטי וממושך. בד”כ מחלות אלו מחייבות הפנייה לרופא עיניים, ורצוי למומחה במחלות קרנית.

  דלקת אלרגית של הלחמית

  דלקות אלרגיות של הלחמית הן תוצאה של חשיפה לגורמי אלרגיה הנמצאים באויר או בסביבתנו הקרובה (אבקני פרחים, חלקיקים מפרוות בעלי חיים, זיהום תעשייתי, אבק הבית, חומרי קוסמטיקה וחומרי כביסה). בנוסף קיימת נטייה גנטית למחלות אלרגיות, והשילוב בין הנטייה הגנטית וגורמי האלרגיה מביאים בסופו של דבר למחלת עיניים אלרגיות.

  תמונה 5. פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע.

  תמונה 5. פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע.

  דלקות אלרגיות של הלחמית מאופיינות במהלך ממושך, בתלונות של גרד בעיניים, באודם קל, ובהפרשה רירית מהעיניים המופיעה בעיקר בבקרים. בבדיקת העיניים ניתן לפעמים למצוא גבשושיות קטנות בעלות שטח פנים גס, בחלק הפנימי של העפעף העליון, הנקראות פפילות (תמונה 5). הפפילות יכולות להיו קטנות ורבות, במצבים הקלים יותר, או גדולות וגסות, במצבים הקשים והכרוניים.

  קיימות מספר סוגים של דלקות אלרגיות: דלקת אלרגית עונתית או כל-שנתית, דלקת של פפילות גדולות (GPC), דלקת אביבית (VKC) ודלקת אטופית של הקרנית והלחמית (AKCׂׂ). לכל אחת מהדלקות הללו מאפיינים שונים, שנסקרו בהרחבה בדף אחר באתר זה. הטיפול במחלות אלרגיות של הלחמית כולל מספר דרגות, החל מהטיפול בתכשירים אנטי-היסטמיניים במצבים הקלים, ודרך טיפול בסטרואידים ובתכשירים אימונו-מודולאטוריים (כגון טאקרולימוס) במצבים היותר קשים.

  לקריאה נוספת על דלקות אלרגיות של הלחמית באתר זה – לחץ כאן.

  תסמונת העין היבשה

  תסמונת העין היבשה גורמת גם היא לדלקת כרונית בעצימות נמוכה בעיניים. מדובר באיד המצבים השכיחים ביותר באדם. תסמונת זו במתטאת גם כן בתחושת גיורי מתמדת בעיניים, תחושת גוף זר, אי נוחות, דקירות או צריבה. לעיתים יש אודם קל בעיניים, אך בד”כ העיניים שקטות ולבנות. בד”כ אין הפרשה במצבים אלו. תיתכן אי נוחות רבה בקריאה ממושכת או בעבודה ממושכת מול מסך מחשב, או בשהייה באיזור עם מיזוג אויר. לעיתים יתכנו תלונות של תנודתיות בחדות הראייה, הגוברות לקראת הערב או לקראת סוף יום העבודה.

  אבחון תסמונת העין היבשה נעשה ע”י מספר בדיקות:

  תמונה 6. מבחן שירמר לאבחנת עין יבשה.

  תמונה 6. מבחן שירמר לאבחנת עין יבשה.

  1. בדיקת שירמר (רצועת נייר לכמוס המונחת בין העפעף התחתון והעין ומודדת את כמות הדמעות, תמונה 6).

  2. בדיקת משך שבירת דוק הדמעות בעיניים פתוחות (ע”י הזלפת חומר צבע הנקרא פלואורסצאין לעיניים, פתיחת העיניים, וצפייה בפרק הזמן העובר עד ליצירת פתחים בשכבת הדמעות המודגמת ע”י הפלואורסצאין).

  3. בדיקת גובה שכבת הדמעות המצטברת בין קצה העפעף התחתון והלחמית  (מניסקוב הדמעות).

  4. בדיקת שלמות שכבת תאי האפיתל של הקרנית (הופעת חוסרים נקודתיים של תאי אפיתל מלמדת על יובש ניכר בעיניים).

  הטיפול בתסמונת העין היבשה כולל מספר דרגות. בשלב ראשון ניתנים תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים. כאשר היובש בעיניים ניכר וכרוך בדלקת משמעותית, ניתן לטפל בתכשירים מקומיים נוגדי דלקת, כגון סטרואידים (אותם ניתן לתת לפרקי זמן קצרים) או ציקלוספורין A (הידוע גם כ- Restasis, אותו ניתן לתת במשך חודשים ושנים). ביובש קשה מאוד לעיניים ניתן לטפל ע”י חסימת דרכי הדמעות. זוהי פעולה מרפאתית קצרה ופשוטה, בה מוחדרים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בקצות העפעפיים.

  אחד הסוגים שלתסמונת העין היבשה הוא תסמונת ע”ש Sjogren. זוהי מחלה אוטואימונית, שבה מופיעים נוגדנים עצמיים הפועלים כנגד בלוטות הדמעות, בלוטות הרוק והפרקים. כתוצאה סובלים אנשים אלו מיובש בעיניים, יובש בפה ודלקת פרקים. הטיפול במצב זה הוא רב-תחומי, וכולל רופא עיניים המומחה למחלות קרנית, רופא שיניים המומחה ברפואת הפה ובמחלות בלוטות הרוק, וראומטולוג. הטיפול בתסמונת זו בעיניים כולל מתן קבוע של טיפות Restasis המכילות ציקלוספורין A, חסימת דרכי הדמעות (Punctal Occlusion), ומתן תכוף של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  לקריאה נוספת על תסמונת העין היבשה באתר זה – לחץ כאן.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  02/07/2021 הפרשות מהעין מעדשות מגע

  היי אני שמה על בסיס קבוע עדשות מגע יומיות , כמעט תמיד מורידה אותן ושמה בבוקר חדש .. לפעמים ישנה איתן צהריים.. כבר שלוה ימים שיש לי הפרשות לבנות וצמיגיות מהעין בצורה קיצונית ובמהלך כל היום, ובנוסף העדשות לא נוחות לי בעיו, ואחרי שאני מורידה אותן , יש ליגרד נוראי בעין.. האם זו דלקת מסויימת ?

  דמעות1
  שלום רב,

  זאת הדרך של העיניים להגיד לך שהן לא סובלות יותר עדשות מגע. תפסיקי להשתמש בעדשות ותעברי ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. יותר בטוח ויותר מועיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/06/2021 גרד והפרשות לבנות מהעיניים דמוי חוטים

  שלום,
  במשך כ 4 שבועות אני סובלת מאודם קל בעיניים המלווה לעתים ביום או בערב בהפרשות של חוטים לבנים היוצאים מתחת לעפעף. נאמר לי מרופא עיניים שזה אלרגיה וההפרשות הן שומן של מסגרת העפעף. ניתנו לי טיפות לחות וטיפות אופטילסט . כשיש לי הפרשות זה מלווה בגרד ממש וכשאני מוציאה את ההפרשות אז ישנה מתקפה של הפרשות לבנות נוספות.
  אשמח לעזרתך.
  תודה

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  החיטוט שלך בעין ומשיכת ההפרשות מחמירה את המצב, גורמת לגירוי דלקתי נוסף היוצר הפרשות נוספות, שאותן את מוציאה מהעין - וכך נוצר מעגל אינסופי של גירוי והפרשה. מומלץ להפסיק לחלוטין את המגע בעין. הטיפול צריך להיות בעזרת תכשירים נוגדי דלקת אותם ירשום לך רופא העיניים ובשטיפת העיניים עם תחליפי דמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/04/2021 האם דלקת עיניים יכולה לגרום לחום?

  איך מטפלים בדלקת עיניים?ואיך יודעים באמת שזה דלקת עיניים?והאם דלקת יכולה לגרום לחום?

  יעל

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום יעל,

  פשוט מאוד - הולכים להיבדק אצל רופא עיניים. רופא העיניים יאבחן את סוג הדלקת ואת הסיבות להיווצרותה ויציע את הטיפול המתאים.

  דלקת בעיניים לא גורמת לחום. אבל לעיתים דלקת ויראלית בעיניים מלווה או נגרמת כתוצאה מדלקת ויראלית של דרכי הנשימה העליונות, ויכולה ללוות מחלת חום על רקע המחלה בדרכי הנשימה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/12/2020 דלקת בעין

  שלום רב,
  לפני שבועיים וחצי בערך הייתה לי דלקת בעין שנמשכה מספר ימים (כוללת גירודים בעין, עין אדומה וקצת נפיחות וסינוור מאור השמש), הרופאת המשפחה שלי הביאה לי טיפות עיניים והדלקת נעלמה תוך מספר ימים. כעבור שבוע, שוב פעם חזרה לי הדלקת (אני לא יודעת בדיוק אם זו דלקת כי העין שלי רק אדומה וקצת נפוחה בבוקר אך חוץ מזה לא מגרדת או כואבת לי, רק ממש אדומה בצדדי האישון).האם לשים את אותם הטיפות שהרופאה הביאה לי בפעם הקודמת?

  בתודה מראש,
  שירז

  red-eyes
  שלום רב,

  מומלץ להיבדק ע"י רופא/ת עיניים ולא ע"י רופאי משפחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2020 הפרשה מהעין

  שלום,מהבוקר יש לי הפרשה מהעין,שתיהן של נוזל צהוב. העינים מעט אדומות.אשתי בטיפול לעיניה בפני מיקסין.האם יתכן שנדבקתי ממנה? מה הטיפול בשבילי?
  תודה על תשובה מהירה עמירם

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך דלקת זיהומית של משטח העין, כתוצאה מזיהום ויראלי או חיידקי. מומלץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/12/2020 אודם בעיניים

  מזה כמה שנים שאני סובל מאודם בעיניים ולאחר אינספור של ביקורים אצל רופאים וניסיון לאבחן את הבעיה ולא מצאו בעיה כלשהי אין להם פתרון אמרו לי שחוץ מזה שזה לא אסתטי ולא נראה טוב אין בעיה אחרת ונתנו לי טיפות ליובש ומגבונים לעיניים ולא עזר כלום אשמח אולי אם תוכל להמליץ לי על טיפול אחר שיוכל להקל על האודם
  חשוב להדגיש שהאודם מופיע כל בוקר שאני מתעורר ולקראת הערב עד הלילה ובמהלך היום העיניים אדומות אבל פחות מהזמנים שציינתי קודם

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות הגורמות לדלקת כרונית בעיניים, המתבטאת בין השאר באודם בעיניים. אלו כוללות את תסמונת העין היבשה, דלקת עפעפיים כרונית, דלקת אלרגית של הלחמית, ומצבים רבים נוספים.לכל אחד מהם סימנים ותסמינים אופייניים, ולכל אחד מהם טיפול שונה.

  אם אתה קם בבוקר עם עיניים אדומות, כדאי לנסות טיפול במשחה המכילה תרופה נוגדת דלקת לפני שהולכים לישון. ניתן להשתמש במשחה המכילה סטרואיד (כגון משחת מקסיטרול) או משחה המכילה טקרולימוס, שהיא תרופה נוגדת דלקת רחבת טווח (משפת פרוטופיק).

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לאבחנה וטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/10/2020 שישה מקרי שעורה ברצף,

  שלום דוקטור,
  אני בת חמישים, ולראשונה בחיי סובלת בחודשים האחרונים ממקרי שעורה ברצף,
  בכל פעם בעין אחרת ובעפעף אחר.
  כל אירוע כזה נמשך כשבועיים עם נפיחות וכאבים, מתחיל בתחושת יובש, תחושת גרגיר בעין,
  ואז נפיחות רצינית, העין כמעט נעצמת,
  חולפים שבועיים, יש הטבה, וכעבור כמה ימים חוזר חלילה.
  שני רופאי עיניים רשמו לי טיפות זילט, טיפות אנטיביוטיות ומשחה סינטומיצין,
  אך אלו לא שיפרו את המצב.
  לפני כשבועיים רופאה נוספת, הזריקה קורטיזון לעין המודלקת (כאב מאוד)
  ורשמה לי אנטיביוטיקה דרך הפה cephalexin, 500 מג,
  שלוש פעמים ביום לכעשרה ימים.
  היא המליצה להפסיק עם הטיפות והמשחה.
  תוך שבוע, היה שיפור משמעותי.
  היום, כשבוע אחרי שסיימתי את האנטיביוטיקה,
  אני שוב חווה שערה באותה העין המטופלת (המוזרקת),
  והפעם גם באותו העפעף.
  שאלות,
  1. האם מקרי השעורה השכיחים והחדשים בחיי, הם סימן לבעיה אחרת? ממה נובעים?
  2. האם יש קשר לגיל המעבר? לשינויים הורמונלים?
  3. אני מקפידה מאוד על היגיינה, שימוש במגבוני עיניים,
  לא מתאפרת בכלל, והתחלתי להוסיף קפסולת שמן דגים וזרעי פשתן, לתזונתו היומית.
  האם יש באלו לעזור? האם יש טיפול מניעתי?
  4. הומלץ לי על דיקור סיני, מחשבות?
  5. האם אתה ממליץ על אנטיביוטיקה דרך הפה כמניעתית?
  תודה מראש על הייעוץ

  large
  שלום רב,

  מה שאת מתארת הוא ככל הנראה Hordeolum - זיהום חידקי של בלוטות שומן וזקיקי ריסים בעפעפיים. הסיבה העיקרית לזיהום הוא המצאות כרונית של חיידקים בפלורה של הלחמית וקצות העפעפיים. כדי למנוע זאת יש להקפיד על הגיינת עפעפיים (ניקוי תכוף של קצות העפעפיים והריסים עם מגבוני עפעפיים מיוחדים), ושימוש ממושך במשחה אנטיביוטית לפני השינה לתקופה של מספר חדשים (כגון משחת Fucithalmic).

  בנוסף, אם יש לך מרכיב של מחלת בלוטות מייבומיאן (בלוטות השומן בעפעפיים) - מומלץ לשקול טיפול ב- IPL, מכשיר המייצר פולסים של אור חזק ההופך לאנרגיית חום,הגורמת להתמוססות פקקי השומן הסותמים את פתחי הבלוטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2020 ארוע חוזר בתוך חצי שנה –

  שלום וברכה ,
  הבת שלי בת 16, סובלת מדלקת חוזרת בחצי שנה האחרונה באותה העין. הדבר מתבטא בעין אדומה, נפיחות רבה מסביב לעין , גרד אין סופי , אי נוחות ובימים האחרונים הפרשה שקופה .
  הדלקת קיימת כגר 10 ימים , היא מקבלת טיפול : אופטילסט, פנימיקסין וסיטומצין.
  נאמר לה שיש לנ דלקת בלחמית של העין .
  ממה זה נגרם ואיך ניתן למנוע זאת ?
  האם יש טיפול אחר מומלץ ? האם יש מקום לבצע בדיקות נוספות ? מה הצפי שזה יעבור ?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לדלקות בלחמית. לא בטוח שהסיבה לדלקת הנוכחית היא אותה הסיבה שהיתה בפעם הקודמת או בפעמים הקודמות. אם הדלקת מגיבה לטיפול הנוכחי הרי שככל הנראה נגרמה ע"י חידקים. המקור לחיידקים יכול להיות בעפעפיים, או בדרכי הדמעות ושק הדמעות. גם זיהומים בדרכי הנשימה העליונות כתוצאה מוירוסים שונים או חיידקים עלולים להדביק את העיניים. אם האירועים חוזרים לעיתים תכופות יש לשלול גורמים אחרים כגון הרפס או כלמידיה.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית במרפאות העיניים במוסד הרפואי הסמוך למקום מגוריך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/08/2020 התלבטות לאיזה סוג התמחות של רופא עיניים להגיע – דחוף

  בת 58 – לפני כשנה הייתי אצל מספר רופאים ליעוץ:
  בשתי העיניים אבחנה של MGD – סובלת מצריבה, דמע, וחוסר נוחות. משתמשת בהילו ג’ל באופן קבוע (ניסיתי גם טיפול אחרות) – אין ממש שיפור.
  בעין שמאל אובחן אנטרופיון קל – מספר רופאים המליצו לנתח וגם לא לנתח….
  בשתי העיניים: יש מתחת לעין שקיות נפוחות – בעין ימין השקית נפוחה מאוד!!!
  לאיזה רופא לגשת – לפלסטיקאי או לרופא קרנית?
  האם אתה מכיר רופא שאפשר להתייעץ איתו לגבי כל הבעיות ביחד? סביר להניח שיש קשר בין כל הסימפטומים.

  תודה רבה על היעוץ

  03-007
  שלום רב,

  למעשה יש לך 2 בעיות, שאינן קשורות זה בזו, למרות ששתיהן נמצאות בעפעפיים. יש לך דלקת כרונית של העפעפיים על רקע פגיעה ביצור השומן בבלוטות השומן, מה שנקרא Meibomian Glands Disease או MGD. בבעיה זו מטפלים בד"כ רופאי עיניים מומחים לקרנית.

  הבעייה השנייה היא עיוותים אנטומיים בעפעף, כגון אנטרופיון (קצה העפעף פונה פנימה אל העין) ו"שקיות" בעפעפיים התחתונות. בעיות אלו דורשות פתרון ניתוחי, ובכך מטפל רופא עיניים מומחה באוקולו-פלסטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2020 אלרגיה בעיניים

  קיבלתי תרופה לעיניים שבמקור היא לעור- פרוטופיק. איך אני אמור למרוח אותה אם בתוך העין ואם לא אז איפה כן למרוח?

  משחה בעין
  שלום רב,

  בתוך העין: בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין. המשחה אמורה לשרוף או לגרום לתחושת חום. יש לשים אותה לפני השינה כל לילה לתקופה ארוכה. רופא העיניים שרשם לך אותה ישמח לתת לך פרטים נוספים...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2020 ילד שלא בוכה

  שלום דוקטור,

  הבן שלי בן 4 ומעולם לא ראינו אותו בוכה עם דמעות.
  מצד שני גם לא היו לא מעולם דלקות בעיניים או בעיות אחרות.
  האם יש בעיה?
  תודה

  hqdefault
  שלום רב,

  כנראה שטוב לו יותר מדי. תנסו לקחת ממנו את הסמרטפון לאיזה שעה, ואז תראו איך שאבאל'ה מתחיל לבכות...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2020 תופעיה של עיניים דומעות בערך חצי שנה

  שלום רב,
  בתחילת פברואר השנה התחילו העיניי לדמוע בשני העיניים. הייתי אצל כמה רופאים, וטופלתי בסטרואידים, ולאחר כ- 5 חודשי טיפול, הפסקתי בהדרגה בשני העיניים את הטיפול והתופעה באמת קטנה אך לא נעלמה לחלוטין, מידי פעם יש לי רגרסיות ועיין אחת דומעת יותר מהשניה וזה מלווה לפעמים עם צריכה וקצת גירוד. קרה שיהיה שבוע שכמעט לא היו דמעות אך אחרי שבוע שוב חזר לסירוגין. אני אובדת עצות, מה לעשות ? להמשיך שוב בטיפול FML ופטנול או לנסות משחה PROTOPIC?

  דמעות1
  שלום רב,

  עליך לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שיבדוק אותך וימצא את הסיבה לדמעת. יש סיבות רבות לכך, כולל דלקת עפעפיים כרונית, דלקת אלרגית, חסימת דרכי הדמעות, וסיבות רבות אחרות. הטיפול יותאם לממצאים בבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2020 אלרגיה עונתית

  שלום דוקטור, לפני כחודש הופיע לי נימים אדומים בעין ימין. חשבתי שזה כלום אך לאחר כ3 שבועות כשזה לא עבר פניתי לרופא שאיבחן שזו אלרגיה עונתית. אדגיש שאני לא מרכיבה עדשות, ולא מרגישה גרד, עקצוץ ולא גוף זר בעיניים. רק אדמומיות. האדמומיות התפשטה עוד קצת בעין ימין וגם קצת בשמאל.
  הרופא שאיבחן שזו אלרגיה עונתית נתן לי זיילט 4 טיפות ביום למשך שבוע. ולאחר מכן פטנול 3 פעמים ביום עד שייגמר הבקבוק.
  הזיילט מיד ראיתי שיפור אך ברגע שסיימתי אותו ועברתי לפטנול זה חזר. מה עושים במצב כזה? להמשיך עם פטנול?
  האם הגיוני שזה אלרגיה, גם אם אני לא מרגישה שום גרד/צריבה /גוף זר?
  תודה רבה דוקטור

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  ככל הנראה לא מדובר בדלקת אלרגית. קיימות סיבות רבות אחרות לדלקות של הלחמית, ומומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2020 בעיה נמשכת בעיניים

  פרופסור סלומון שלום רב,
  אני בן 35 ולפני כשנתיים התחילו לצרוב ולשרוף לי העיניים עם אודם והפרשות מוגלתיות צמיגיות בצבע לבן לפעמים צהבהב. זה מגיע בהתקפים שיכולים להמשך כמה ימים ואף שבועות וכשזה ניסוג רק ההפרשות נשארות גם כשאין אודם וצריבה במשך כל השנתיים הללו. כשזה מגיע לממש דלקת חריפה רק סטראוידים עוזרים להחלמה עד להתקף הבא.
  אני משתמש בתחליפי דמעות ומוציא את המוגלה עם צמר גפן כמה פעמים ביום וזה לא ממש עוזר. אני מאוד סובל מכך ומאז החיים שלי השתנו ומתנהלים לפי ההתקפים בעיניים. עשיתי בדיקות אלרגיה ומצאו אצלי אלרגיה לקרדית האבק. מאז אני מנסה לנקוט במה שאני יכול לצמצם חשיפה לזה אך ההתקפים עדיין קיימים. אני עדיין לא מבין מה הגורם וכיצד אני יכול לטפל בעיניים ולהפסיק את הסבל. כמו כן מדוע ההפרשות קיימות כל הזמן גם כשאין התקף, צריבה ואודם?
  תודה מראש על תשובתך!

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  קיימות מספר סיבות לדלקת כרונית של משטח העין. אלו כוללים דלקת עפעפיים (chronic blepharitis), דלקת אלרגית (allergic conjunctivitis), ודלקת של דרכי הדמעות (דלקת תעלות ניקוז הדמעות - canalliculitis, ודלקת שק הדמעות - dacryocystitis). לכל מחלה כזאת יש הסתמנות, סימנים וסימפטומים, וכן טיפול מתאים.

  בנוסף - המגע התכוף בעפעפיים, והוצאת ההפרשות עם צמר גפן מספר פעמים ביום מחמירים את הדלקת, ויוצרים גירוי שמעצים ומחמיר את הדלקת. עצם המגע והחיטוט המתמיד בעין גורם לכך שהדלקת מתמשכת והופכת לכרונית. לכן מומלץ להפסיק נוהג זה.

  הטיפול התרופתי בדלקות אלו כולל טיפות או משחות המכילות אנטיביטויקה וסטרואידים. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לאבחנה וטיפול מתאימים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2020 דלקות עיניים חוזרת

  שלום פרופסור,
  יש לי דלקות עיניים חוזרות מאמצע פברואר , טופלתי בסנטומיצין ולקרומיצין לאחר מכן טופלתי במוקסיטרול , נראה שהטיפול בכל פעם עוזר ליומיים שלוש והדלקת חוזרת שוב..לאחר מכן טופלתי בוהגימוקס, ואז שוב בוהגימוקס ולאחרונה טופלתי במשך שבועיים רצוף בוהגימוקס במקביל לטיפות fml, לאחר יומיים שאני לא משתמשת בטיפות התחילו לי שוב הפרשות צהובות לבנבנות בקצה של העין הקרוב לאף, ואני מנקה שוב ושוב. חוששת שמתפתחת לי הדלקת שוב. מה עושים? איך מטפלים? הרופא עייניים לא עשה משטח, לא בדק את שק הדמעות ולטענתו מדובר בדלקת לחמית רגילה שפשוט לוקח לה זמן לעבור. כששאלתי האם חיידקי או ויראלי הוא לא ידע לענות. אשמח לתשובתך בנושא

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  מומלץ לפנות למומחה לאוקולופלסטיקה שיבצע שטיפת דרכי דמעות כדי לשלול חסימת דרכי הדמעות. חסימה כזו עלולה לגרום לדלקות חוזרות בלחמית ובעפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2020 MGD קשה

  שלום,
  לאחר ביקור אצל רופא עיניים הממצאים :
  רקע עיני-MGD קשה, פצע מוגלתי ב-LLL.
  הורדאולום ב-LL עם אקזופיט.
  לחמית-גרנולומה פיוגנית ב-LL.
  קומפרסים חמים 3 פעמים ביום.
  משחת מקסיטרול פעמיים ביום ל-10 ימים.
  התייעצות אקולופלסטיקה.

  האם המשחה בטוחה לשימוש? האם כריתה של הנגע זו האפשרות היחידה?

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  משחת מקסיטרול מכילה סטרואידים, וזה אחד הטיפולים המתאימים למצבך. כמו בכל טיפול מקומי עם סטרואידים יש לבצע מדידת לחץ תוך עיני במהלך הטיפול.

  הסרה של נגעים דלקתיים, כמו שיש לך (גרנולומה פיוגנית בולטת), בהחלט מומלצת ועשוייה להחיש את תהליך ההחלמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/01/2020 עניים רטובות ושורפות כתוצאה מכימוטרפיה

  אשתי סיימה טיפול כימוטרפי לסרטן השד לפני כשנה ועדיין יש לה תופעת לוואי קשה של פורות סתומות שגורמות לעניים רטובות עד כדי טשטוש ראיה, כאב בעניים ובעיקר תחושה של צריבה שורפת בעניים.שום טיפול עד היום לא עזר (והלכנו ל 4 מומחים, כל בדיקות העניים שלה טובות וחיוביות)

  דמעות1
  שלום רב,

  דמעת כרונית עם אודם וצריבה בעיניים היא ביטוי לחסימת דרכי הדמעות.

  מומלץ לפנות לאוקולו-פלסטיקאי (מומחה למחלות עפעפיים, דרכי דמעות וארובה) כדי שיבדוק את הסיבה לדמעת היתרה, ויבדוק אם יש חסימה בתעלות ניקוז הדמעות. ניתן לפתוח את החסימה בעזרת שטיפת דרכי דמעות. אם החסימה קבועה וגורמת לדמעת מתמשכת, ניתן לבצע נתוח הנקרא DCR שיוצר חיבור בין שק הדמעות לחלל האף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2020 שלפוחיות שהיו וחלפו על העפעפיים האם בהכרח אבחנה של הרפס?.

  לפני שבועיים אובחנתי עם אדנו וירוס. אתמול הייתי אצל הרופאה למעקב כי הדלקת עדיין מאד פעילה בעיין אחת וסיפרתי לה שבמשך יומיים הופיעו לי שלפוחיות קטנות על העפעפיים. לאור האינפורמציה הזו היא נוטה לחשוב שאולי יש לי הרפס עיייני ולא אדנו וירוס. נתנה לי טיפול בזובירקס. שאלתי במידה והאבחנה של ההרפס מוטעית האם הזובירקס יכול לגרום להחמרה במצב?
  כעת יש עדיין רגישות גדולה בעיין נפיחות ואדמומיות גדולים מאד של העפעפיים

  Sean_lg
  שלום רב,

  שלפוחיות בעפעפיים, גם אם הן על רקע של הרפס, לא מופיעות ביחס עם הרפס של הקרנית, כך שאין קשר בין הדברים. מדובר בשתי מחלות שונות.

  מצד שני - דלקת של הקרנית והלחמית בגלל אדנו וירוס יכולה בהחלט לגרום לנפיחות משנית בעפעפיים. בכל מקרה מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/12/2019 נפיחות בעפעף / כלזיון לילדה בת 13

  שלום,
  בתי סובלת מזה כשנה משעורה חוזרת בשתי העיניים. בשבועיים האחרונים יש לה נפיחות בצבע אדום עם מוגלה לבנה בעפעף העליון בעין ימין ואדמומיות מתונה בעפעף תחתון בעין שמאל.
  טופלה בטיפות אנטיביוטיות, משחת סטרואידים למספר ימים אך אין שיפור ממשי. האם מדובר בדלקת עפעפיים? אלרגיה? מהו הפתרון? תודה

  images01IF6MFD
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת עפעפיים כרונית. הטיפול כולל הגיינת עפעפיים וטיפול אנטיביוטי מקומי. כאשר נוצר תהליך זיהומי ממוקם (Hordeolum או "שעורה") הטיפול כולל חימום מקומי תכוף עד לניקוז ספונטני של הזיהום. אם זה לא עובר ניתן לפנות לרופא עיניים שיבצע במרפאה ניקוז של התהליך הזיהומי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/10/2019 הרפס בעין ימין

  שלום רב דוקטור
  מזה שנה אני סובלת מהרפס בעין ימין
  מטופלת באלפאגן בקוסופט וב F.M.L.
  ובכל שעתיים טיפת ססטיין
  בשלושה שבועות האחרונים העין כל הזמן!! אדומה ולעתים קמה איתה עם מעט מאוד הפרשה.
  לא מבינה מה קרה.
  ובשבוע החולף נאמר לי כי התפתח קטארקט שהתחיל בקטן בעין שמאל ועכשיו עבר גם לימין, אך לא יטפלו בכך לפחות חצי שנה עד ש”העין תהיה שקטה”.
  תודה על תשובתך. מירי.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  יש סיבות רבות להופעת אודם בעיניים. יתכן שיש לך דלקת ויראלית שכלל לא קשורה למחלה הבסיסית שלך. יתכן שיש לך תגובה אלרגית לטיפות שאת שמה. ויתכן שיש התקף מחודש של הרפס בעין, עם מעורבות של הקרנית ואולי גם דלקת תוך עינית.

  בכל מקרה מומלץ להיבדק ע"י רופא העיניים שלך. אם מדובר בהתקף של הרפס, יתכן שיהיה צורך בהוספת טיפול סיסטמי באציקלוויר (זובירקס).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/09/2019 לחמית אדומה אחרי סטרואידים

  שלום, קיבלתי לפני 3 שבועות פסציאליס שמאל, העין לא נסגרת, מטופלת בדמעות מלאכותיות ומשחה דורהטירס ללילה עם סגירת העין בפלסטר, יש קצת אודם בלחמית אחרי סיום הסטרואידים מזה יומיים, יש לציין שאני ממשיכה עם הטיפול עד אשר יעלם השיתוק מהפנים, תודה על ההתייחסות

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  מטרת הטיפול היא הרטבה של העין ומניעת התיבשות הקרנית. אם העפעפיים לא נסגרות בזמן שינה צריך להדביק אותם עם סרט דביק אחרי ששמים משחה בין העפעפיים והעין. כ"כ צריך להיות במעקב רופא עיננים לוודא שאין ארוזיות או כיבים בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2019 נימים בעניים

  שלום
  התחילו לי לצאת נימים בעניים בהדרגתיות וכרגע יש לי נים שמאוד בולט בעניים ונימצא קרוב לקשתית.איך מטפלים בזה,ממה זה נוצר,ואיך אפשר להיפתר מזה?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  גודש של כלי דם בלחמית הוא תוצאה של תהליך דלקתי כלשהוא כגון יובש בעיניים, דלקת עפעפיים או דלקת אלרגית של העיניים. הטיפול במצבים הנ"ל יביא להפחתה או היעלמות כלי הדם הללו. מומלץ לפנות לרופא עיניים לבידקה ומתן טיפול מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2019 הפרשות מהעין

  אימי בת 75 סובלת מהפרשות בלתי פוסקות מעין ימין,במידה כזו שכל 20 דקות יש צורך לנקות את העין וזה נראה ממש לא טוב לפני מספר חדשים עברה ניתוח לתיקון קרע ברשתית [עם החדרה של גז לעין שלאחריו הקפדה על פנים מוטות כלפי מטה למשך שבועיים או שלושה].למיטב ידיעתי גם לפני הניתוח היו לה הפרשות אבל לא במידה כזו.העפעפיים שלה בצקתיות ונראה כמו שהעינים הולכות ונסגרות עם הזמן[טווח הפתיחה של העין מצטמצם] יש לציין שהיא סוכרתית מאוזנת ע”י תרופות. לא אינסולין אשמח לשמוע חוות דעתך

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת עפעפיים או דלקת לחמית כרונית על רקע חיידקי. לפעמים דלקת חיידקית כרונית של שק הדמעות או תעלת ניקוז הדמעות עלולים לגרום לדלקת כרונית כזאת.

  מומלץ לקחת תרביות מההפרשה ולטפל עם תכשיר אנטיביוטי מקומי לתקופה ממושכת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/08/2019 דלקת בעין והפרשה דמית אצל תינוקת

  שלום רב פרופסור,
  התינוקת שלי בת שנה כבר שבועיים עם דלקת עיניים בעין ימין. התחיל עם עין מעט נפוחה נראת חצי עצומה), לחמית בעפעף התחתון אדומה, העין עצמה(הלובן) לבנה, בלי הפרשות כמעט. היו 3 ימי חום שעבר אך העין נשארה עדיין עם דלקת. רופא ילדים קבע דלקת וירלית ונתן משחה אנטיביוטית פיסיטלמיק, לאחר יום של שימוש במשחה העין נהיתה יותר אדומה והחלו יותר הפרשות. הלכנו לרופאת עיניים ילדים ששוב אמרה שמדובר בדלקת וירלית והחליפה לטיפות אנטיביוטיות טוברקס.
  לאחר שבוע טיפול העין בלי שינוי- נפוחה ויותר קטנה מהשניה, עם לחמית מאחורי העפעף התחתון אדומה מאוד, בלי אודם בלובן של העין עצמה, בבוקר מתעוררת עם עין עצומה לחלוטין מהפרשה חומה מאוד נוקשה שקשה לנקות, יש רגישות לאור בחוץ, אך חוץ מזה במהלך היום לא מראה שום סימני אי נוחות או גירוד בעין. עכשיו בלילה היתה הפרשה מעט דמית (ראיתי על סדין וכשניקיתי את העין במגבון). אני מאוד מודאגת לנזק לעין ואודה מאוד על חוות דעתך.
  תודה רבה

  kv_intercom2-thumb-468x441-20764
  שלום רב,

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לעיניים ילדים. כדאי לקחת תרביות מההפרשות, ולבדוק אם אין חסימה של תעלת ניקוז הדמעות בצד שבו יש דלקת לחמית כרונית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2019 טיפול מתאים??אפשרות להגיע לבדיקה וטיפולך באזור המרכז??

  ביתי בת 37 ביוני /2018 דלקת בלחמית וירלית כנראה אדנווירוס בתחילה קיבלה lotemax נותרו עכירויות בעין ימין . בשנה אחרונה ללא טיפול. לאחרונה חשה החמרה ירידה בראייה קושי רב בנהיגה בלילה וסינוור הילה. נבדקה היום ואובחנה בעין ימין multiple sei’s ובמרכז הצטלקות סטרומלית קדמית עדינה.חדות ראיה מימין במשקפיה 6/15.הומלץ להתחיל טיפול lotemax3 טיפות ביום.לשאלתי האם כאשר כבר יש הצטלקות יש טעם להתחיל טיפול בסטרואידים ארוך טווח עם כל השלכותיו??ומה הטיפול המומלץ??
  נשמח להגיע לבדיקתך וטיפולך במידה וקיימת אפשרות במרכז

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול שאתם מקבלים הוא הטיפול היחיד שקיים כיום לבעיית התסנינים בקרנית המופיעים לאחר אדנו-וירוס. מדובר בטיפול ממושך, תוך בדיקות של רופא העיניים שלכם, והחלטה על ירידה או עלייה במינון הסטרואידם בהתאם למצב התסנינים. גם אם יש התחלה של הצטלקות יש צורך בטיפול בסטרואידם כדי למנוע החמרה של ההצטלקות, וכדי להקטין את ההצטלקות הקיימת. אמנם טיפול ממושך בסטרואידים עלול לגרום בחלק מהאנשים לעליית הלחץ התוך עיני או להופעת קטרקט, אך מדובר במצב של אין ברירה. לכן יש להיבדק אצל אותו רופא עיניים לתקופה ממושכת, ולתת לו להחליט את ההחלטות על אופן הטיפול.

  לוטמקס הוא סטרואיד שגורם במידה פחותה יותר מסטרואידם אחרים לעליית הלחץ התוך עיני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2019 טשטוש ראייה לאחר דלקת נגיפית

  שלום פרופסור סלומון.
  אני תושב ברוקלין ניו יורק,נדבקתי מהבן שלי בדלקת נגיפית חמורה,זה התחיל בעין שמאל ואחרי כמה ימים זה עבר לעין ימין.
  ביקרתי אצל הפרופסור שלי והוא הביא לי טיפות אנטיביוטיקות וגם טיפות מים מלוחות.
  לאחר חודש שאני מקבל טיפות אנטיבקטיות הוא הפסיק לי את הטיפול ועבר לטיפות של סטרואידים (Durezol) הטיפות עושות לי הרבה כאבי ראש וגם הראייה שלי לא השתנתה בהרבה.
  אני רואה מקרוב טוב אבל מרחוק אני רואה מטושטש.
  שאלתי היא כמה זמן ייקח לי עד שהראייה שלי תחזור לקודמתה?
  האם אני צריך להרכיב משקפיים?
  האם אני יכול להפסיק עם הטיפות של הסטרואידים והטיפול בעיניים יפגע בי?

  תודה.

  red-eyes
  שלום רב,

  דלקת כתוצאה מאדנו-וירוס עלולה לגרום בחלק מהנדבקים להופעת תסנינים דלקתיים בקרנית. התסנינים גורמים לירידה בראייה, ולעיתים מחייבים טיפול מתמשך בטיפת סטרואידים. הטיפל מחייב מעקב ממושך אצל רופא העיניים, והחלטה על המינון היומי של הסטרואידים, על פי מצב התסנינים. לא ניתן לדעת כמה זמן המצב מתמשך, ולעיתים מדובר בחודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2019 אודם בעיניים לאחר זיילט

  שלום פרופ’ סלומון.
  אחרי רגיעה של שנתיים וחצי, חזרה לי אלרגיה לפני כחודשיים שבעיקר מתבטאת בגרד, תחושת גוף זר, והכי בעייתי – התקלפות של מעין שכבה דקה בתוך העפעף העליון בעת שפשוף העיניים, מה שיוצר גוף זר שיוצא רק אחרי שינה.
  קיבלתי זיילט 4 טיפות ביום למשך שבוע לעין ימין. לאחר שלושה ימים נאמר לי לרדת ל2 טיפות, ואז ירדתי לטיפה ביום (סהכ 8 ימים).
  עם הירידה במינון שמתי לב לאודם שהחל בחלק התחתון של עין ימין שכבר נמשך כשלושה ימים ולא עובר. אין תחושה של “דלקת” במובן של צורב או הפרשות, פשוט מאד אדומה מאמצע האישון ומטה עד תחתית העפעף. האם יכול להיות שהדבר קשור להפסקת הזיילט או שעל הדרך התחילה לי דלקת ויראלית?

  תודה!

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  גרד בד"כ היא תוצאה של אלרגיה. הטיפול בסטרואידים הוא קצר טווח, ובמקביל להורדת המינון יש חזרה צפוייה של הדלקת. לא ניתן להשתמש בסטרואידים לזמן ארוך בגלל תופעות הלואי שלהם. מצד שני דלקת אלרגית היא מצב כרוני. לכן הטיפול צריך להיות עם תרופה יעילה שניתן לתת אותה לתקופה ארוכה.

  הטיפול הייעיל ביותר כיום לדלקת אלרגית בעיניים הוא משחת Protopic המכילה את התרופה Tacrolimus.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/06/2019 נפיחות בעין

  שלום דוקטור, לפני כשבועיים התחיל לי וירוס ויראלי בעיניים, התחיל קודם בעין ימין עם אדמומיות חמורה, גרד, והפרשות ורק לאחר כמה ימים התחיל בעין שמאל. מאז הלכתי לרופא עיניים שנתן לי טיפות אנטיביוטיות ותחליף דמעות, הטיפול עזר האדמומיות ירדה, אין לי יותר הפרשות מהעין אך עין ימין שנדבקה בצורה יותר קשה מעין שמאל יותר נפוחה מעין שמאל גם לאחר שבועיים והיא בעצם יותר ״סגורה״ והעפעף יוצא יותר החוצה. האם זה משהו שעובר? ואם כן אחרי כמה זמן?

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום מתן,

  ככל הנראה נדבקת ב Adenovirus. וירוס זה גורם לדלקת עיניים קשה, הנמשכת 2-4 שבועות בשלב החריף. הנפיחות בעפעפיים מעידה על כך שהדלקת עדיין פעילה. מומלץ להיות במעקב רופא עיניים בקהילה, ולהיזהר שלא להדביק את הסובבים אותך בבית ובעובדה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2019 וירוס בעיניים וקורטקנוס

  שלום,
  לפני כשבוע עיניים אדומות, הפרשות, טשטוש ראייה וגרד. לאחר בדיקת רופא עיניים נאמר לי שיש לי וירוס מאוד מדבק בעיניים וניתנו לי טיפות אנטיביוטיקה ותחליף דמעות. כמו כן בעלת קורטקונוס.
  ניתנה לי חופשת מחלה של שבוע. שאלתי, עד מתי אני מדבקת?
  תודה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך דלקת בלחמית שנגרמת מאדנו-וירוס. השלב המדביק של המחלה נמשך 2-4 שבועות. כל זמן שהעיניים אדומות ודומעות - את עלולה להדביק את הסובבים אותך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2019 נימים בעיניים

  לאחרונה גילתי שיצאו לי נימים בפנים בתוך שני ובצדדים העיניים ובעבר לא היה לי האם יש משהו שיכול להעלים את זה?

  הדר

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום הדר,

  גודש של כלי דם בלחמית הוא תוצאה של מצבים רבים כגון יובש בעיניים, דלקת בעפעפיים, דלקת עיניים אלרגית, שימוש בעדשות מגע, ומצבים רבים נוספים.

  מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2019 דלקת לחמית העין

  מה הם השלבים בהם דלקת לחמית העין מדבקת.. האם גם בסוף הדלקת היא עדיין מדבקת
  תודה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  השלב בו דלקת לחמית מדביקה הוא השלב שבו העין אדומה ודומעת. בדלקת הנגרמת ע"י אדנו ויוס שלב זה עלול להימשך 2-4 שבועות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2019 לחץ תוך עיני אחרי סטרואידים שלא ירד

  שלום פרופסור סלומון,
  לפני 9 שנים היתה לי דלקת בעין כתוצאה מוירוס האדנווירוס. לאחר טיפול בסטרואידים, עלה לי הלחץ מסביבות ה-14 ל-19/21. עשר שנים לאחר מכן, הלחץ לא ירד. קראתי כי לרוב הלחץ יורד לאחר סיום הטיפול בסטרואידים. אך לא אצלי.

  יצוין כי עשיתי בדיקות עיניים למעקב ולא נמצא ממצא כלשהו, רק נאמר לי שעליי לעקוב כי לסבתא שלי היתה גלואקומה.

  מה יכולה להיות הסיבה להתקבעות הלחץ הגבוה? האם יש איזשהו שינוי פיסיולוגי? והאם אפשר לעשות משהו בנידון?

  תודה מראש, אשמח לתשובתך!

  eye-art-photo
  שלום רב,

  לא ברור אם הלחץ באמת עלה, או שזה הלחץ הרגיל שלך. בכל מקרה מומלץ לבצע עקומת לחץ יומית, OCT של עצב הראייה, שדות ראייה, ולהיות במעקב מומחה לגלאוקומה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/02/2019 תסנינים בקרנית

  שלום רב,
  לפני 10 שנים היתה לי דלקת מאדנווירוס והופיעו הרבה תסנינים בקרנית שלקח להם חודשים להיעלם (ועד היום הראייה לא צלולה כמו שהיתה, ונשארו מעט מאוד תסנינים בפריפריה).

  כעת עברתי דלקת לחמית פחות חמורה, דלקת ויראלית, אך ללא דמעות או פוטופוביה, ללא מעורבות הקרנית לפי הרופא, והוא אינו חושב שזה אדנווירוס. אך התסנינים לצערי כעת מופיעים שוב בשבוע השני…

  האם יתכן שיופיעו תסנינים גם בזמן דלקת הלחמית וזה חלק טבעי ממהלך המחלה? (להבנתי זה מתרחש רק לאחר דלקת שמערבת את הקרנית?).
  והאם אלו תסנינים שנעלמים כשהדלקת עוברת סופית או שאני יכול לצפות לאותה תופעה שנמשכת חודשים?

  תודה מראש על כל העזרה והייעוץ שניתן כאן. אשמח לשמוע מניסיונך!

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  ככל הנראה היתה כאן דלקת של הלחמית והקרנית עם אדנו-וירוס. אם הופיעו תסנינים - הרי שהקרנית גם היתה מעורבת. התסנינים נשארים בחלק מהאנשים לתקופה ממושכת, ובחלק נעלמים. אם התסנינים לא מפריעים לראייה אין צורך לטפל בהם ויש להמתין להיעלמותם. אם התסנינים רבים ופוגעים בראייה ניתן לטפל בהם עם סטרואידים לתקופה ממושכת תוך ירידה איטית מאוד במינון.

  לאחרונה הוחל לטפל בוירוס זה בטיפות פולידין 1% עם סטרואידים מיד עם תחילת הדלקת. טיפל כזה עשוי לקצר את משך המחלה ולמנוע את הופעת התסנינים בשלב המאוחר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/08/2018 תיקון ראייה בעין אחת

  שלום פרופסור סלומון,

  לפני שנה וארבעה חודשים עברתי PRK ממספרים גבוהים (כמעט -9). הניתוח עבר בהצלחה אך לאחר חודש וחצי חטפתי וירוס שהשפיע לי קשות על הראייה. מאז מטופל בסטרואידים תוך ניסיון להיגמל בהדרגה אך שוב העכירויות מתעקשות לחזור.
  לאחר כחצי שנה הרופא התרשם גם מ HAZE עדין בקרניות. לציין שגם כאשר התסנינים כבר לא בקרנית אני סובל מהילות וסינוורים ומראייה לא טובה ומעט ערפילית, בעין שמאל בצורה ניכרת. בנוסף ישנם צלינדרים 0.75 בשמאל ו 0.25 בימין.
  הרופא המנתח הציע ניתוח נוסף שבו יוסרו האזורים עם העכירות. עובי קרנית כיום כ 370.
  השאלה שלי האם לדעתך זה הליך מומלץ? האם כדאי לעשות תיקון קודם רק בעין שמאל?
  האם תחושות יובש יכולות להחמיר?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  מומלץ לא לעשות דבר, ולהמתין לנסיגה של התסנינים או הצלקות שנותרו לאחר הדלקת הויראלית. המספרים שנותרו לך (הצילינדר בכל עין) הם מאוד קטנים, וטיפול בלייזר לא יוריד מספיק רקמה כדי לאפשר את הסרת הצלקות. הסרת רקמה בעובי רב יותר עלול להכניס אותך למצב של היפראופיה (רוחק ראייה, מצב המצריך תיקון עם עדשות +).

  כמובן שאין כל קשר בין ניתוח הלייזר ובין הדלקת הויראלית שהופיעה מספר שבועות לאחר מכן. מדלקת זו סובלים כל שנה אלפי אנשים ברחבי הארץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2018 Sei בקרנית לאחר ekc

  שלום פרופסור,

  לפני שנה חליתי באדנו וירוס, לאחר השלב האקוטי נצפו בקרנית עכירויות רבות ומפושטות. מאז טופלתי בסטרואידים תוך ניסיון לגמילה בצורה הדרגתית. אך שוב העכירויות חוזרות. לציין שמבדיקה אחרונה נצפו 2 תסנינים בעין ימין ו6 תסנינים בעין שמאל במרכז הראייה – מה שגורם להפרעה בחדות הראייה.
  כיום רופא מומחה לקרנית הסביר כי שימוש ממושך בסטרואידים עלול להוביל לקטרקט לכן הציע שוב (בפעם השלישית) להזליף סטרודקס 3 פעמים ביום במקביל לציקלוספורין 2% ומשחת פרוטופיק וכשאסיים עם הסטרואידים בהדרגה להישאר עם הציקלוספורין והפרוטופיק.

  האם זה נחשב לטיפול יעיל לדעתך?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  זו בהחלט אפשרות סבירה. אין טעם לקחת פרוטופיק וציקלוספורין במקביל. מדובר בשתי תרופות בעלות מנגנון פעולה זהה, אלא שהפרוטופיק (Tacrolimus) יעילה פי 50 מהציקלספורין. לכן ניתן לקחת פרוטופיק בלבד.

  לגבי הסטרואידים - מומלץ לרדת מאוד לאט למינון יומי של פעם ביום, ולהישאר במינון זה למספר חודשים. כל זאת תחת מעקב רופא עיניים למדידת הלחץ התוך עיני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/07/2018 פגיעה בראייה מדלקת וירלית

  אמי בת 92 עם עבר של דלקת (adeno).ויש לה ירידה בראייה.האם הראיה משתפרת או הנזק הוא בלתי הפיך?הדלקת התפרצה לפני 3חודשים

  picasso
  שלום רב,

  במרבית המקרים יש שיפור בראייה. הסיבה לירידה בראייה במקרים של דלקת הנגרמת ע"י אדנו-וירוס היא הופעת תסנינים דלקתיים בקרנית. תסנינים אלו נעלמים בד"כ ללא טיפול, ולעיתים מצריכים טיפול בטיפות סטרואידים, תוך כדי מעקב של רופא עיניים.

  במרבית המקרים יעלמו התסנינים תחת טיפול ממושך בסטרואידים של מספר חודשים. במקרים בודדים יתכן משך טיפול של שנה עד שנתיים עד להעתלמות התסנינים. הטיפול בסטרואידים נעשה תוך כדי ירידה איטית והדרגתית במינון היומי על פני מספר שבועות עד חודשים, תוך מעקב לחץ תוך עיני ע"י רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2018 דלקת עיניים הפסקת טיפול

  שלום,
  בני בן שנה וארבעה חודשים, אובחן עם דלקת עיניים, היינו אצל הרופא וקיבלנו טיפות עיניים אופלוקס 1*3 למשך שבוע, כעט עברו יומיים ונראה שהדלקת עברה, שאלתי האם אפשר להפסיק את הטיפול או שחייבים להמשיך עד שבוע טיפול ?

  eye-art13
  שלום רב,

  מומלץ לפנות לבקורת מעקב אצל אותו הרופא שהתחיל בטיפול, ולקבל ממנו את ההמלצה על המשך או על הפסקת הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 אדנו וירוס

  לפני כמעט 3 חודשים נדבקתי באדנו וירוס. היו לי בהמשך תסנינים וטשטוש די רציני בראיה. לא עשיתי דבר ובמשך הזמן הטשטוש השתפר משמעותי (אך יש לציין שלא המשכתי מעקב אצל רופא עיניים).ופתאום ביומיים האחרונים שוב אניחשה בטשטוש מלווה בסחרור. האם יכול להיות שהטשטוש כרגע קשור בוירוס שהיה למרות שעבר זמן רב וכבר היה שיפור ניכר מאד בראיה?

  hidden_eye
  שלום רב,

  בהחלט יתכן, ומולץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2018 Sei בעיניים

  היי
  במשך יותר משנה אני סובלת מsei בעיניים אחרי דלקת בעיניים.
  בכל פעם שהתסנינים נעלמים עם הסטרואידים ומורידים לי את המינון הכל חוזר.
  האם יש ניתוח לעשות כדי שזה יעלם? יש טיפול אחר שאפשר לעשות? אפשר להתעוור מזה?
  בנוסף לפני שזה התחיל חזר לי המספר, ניתן לעשות תיקון ללייזר?
  כרגע אני מרגישה טשטוש בראייה בעין ימין
  תודה רבה

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול היחיד בשלב זה הוא טיפול בסטרואידים תוך מעקב רופא עיניים, וירידה הדרגתית ואיטית מאוד במינון היומי. אם התסנינים חוזרים יש צורך להעלות שוב את מינון הסטראודין, ושוב לרדת באיטיות. כל זאת תחת מעקב תכוף של רופא עיניים, ותוך כדי מדידות חוזרות של לחץ בעיניים. אין ניתוח כלשהוא שיכול לעזור למצב זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2018 דלקות עיניים חוזרות

  שלום רב,
  לפני כשלושה שבועות בעלי נדבק בדלקת עיניים. אחריו נדבק בננו בן השנתיים, ואח”כ גם אני נדבקתי. מאז אנחנו לא מצליחים להיפטר מההדבקות החוזרות – אנחנו מחליפים ציפיות ומגבות, טיפלנו בקפדנות במשך 5 ימים (טיפות ומשחה סטרואידית לנו, טיפות ומשחת סינטומיצין לילד), אך היום הדלקת הופיעה אצלי בפעם השלישית – אחרי כמעט שבוע ללא הפרשה או אדמומיות. מה אנחנו עושים לא נכון? האם יש הנחיות מיוחדות לכביסת המצעים והמגבות, האם יש מקומות אחרים שצריך להיזהר בשימוש משותף (או אישי) בהם?
  תודה מראש

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  הטיפול אותו לקחתם - סטרואידים לתקופה קצרה - נעשה בצורה לא תקינה, דבר שמסביר את חזרת הדלקת. בד"כ מומלץ להימנע מטיפול בסטרואידים ככל האפשר, ולתת למחלה לעבור ללא טיפול. במרבית האנשים הדלקת חולפת לבד תוך שבועיים עד 4 שבועות. טיפול בסטרואידים גורם להקלה מיידית, אך מחייב טיפול ממושך למספר שבועות תוך ירידה איטית מאוד במינון. התחלת הטיפול בסטרואידים והפסקתו לאחר מספר ימים הוא טעות. התחלת הטיפול הוא טעות, אולם משהתחלתם בטיפול - היה עליכם להמשיך בו לתקופה ממושכת תוך ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית של הטיפול לאחר זמן קצר גורמת להופעה מחודשת של הדלקת ובצורה חמורה יותר.

  מומלץ להתייעץ עם רופא עיניי םמןמחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/04/2018 עניים אדומות

  מזה כשנה סובל מעניין אדומות החוזרות מדי חודש אחרי טיפול אנטיביוטי! לדברי 3 רופאי עיניים בקו”ח כללית טוענים שזה אלגריה! שאלתי האם אין פיתרון סופי? זאת לאחר ניקוי הבלוטות העפעפיים! תודה רבה!

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום ויקטור,

  אם אתה אלרגי לטיפול אנטיביוטי מסויים, אל תיקח אותו. אם הבעיה העיקרית היא דלקת עפעפיים כרונית, הטיפול בה כולל ניקוי עפעפיים, תחליפי דמעות, וטיפול נוגד דלקת מקומי או סיסטמי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/04/2018 פגיעה בראיה בעקבות דלקת ויראלית בעין

  בוקר טוב,
  שלושת הילדים שלי (19, 17.5 ו-16) ואני, נדבקנו בדלקת ויראלית בעין. בעקבות כך, נפגעה לכולנו הראייה בעין החולה. קיבלנו טיפול מרופא עיניים ואין שינוי. נאמר לי שזה יכול לקחת שבועות, חודשים ויש מצבים שהנזק בלתי הפיך.
  אציין ששניים מהילדים שלי עם צלקות.
  מה הטיפול שיכול לעזור? האם הראיה תחזור למצב תקין?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום לימור,

  הטיפול כולל בעיקר מתן מקומי של סטרואידים, תוך ירידה הדרגתית מאוד במינון, וניסיון להפסיק אותם כליל. אם התסנינים חוזרים - יש לשקול חזרה לטיפול בסטרואידים, במינון המינימלי שמעכב את הופעתם, ושוב - תוך ירידה איטית. כל זאת נעשה אצל רופא העיניים בקהילה, שימליץ על המינון בהתאם למצב, וימדוד מידי פעם את הלחץ התוך עיני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/04/2018 דלקת עיניים ויראלית

  שלום פרופ סלומון, תקפה אותי לפני 5 ימים דלקת עיניים שאובחנה ע”י 2 רופאים כויראלית. אני מטופלת בטיפות ליבוסטין ובפנטן להקלה..הבנתי מהרופא שלא כדאי כרגע להתחיל בטיפול סטרואידי.
  שאלתי 1.האם טבעי שהמצב רק מחמיר מיום ליום עד כדי בקושי יכולת לפתוח את העיניים וכאב ולחץ תוך עיני מאד חזק
  2.נוצרה לי פריחה רצינית מסביב העין ובכל שטח הפנים האם זאת תופעה מוכרת?
  3.מה הצפי להבראה? והאם לאחר שבוע לא כדאי בכל זאת לקחת סטרואידים?
  תודה,

  מיכל

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום מיכל,

  דלקת עיניים ויראלית הנגרמת ע"י אדנו-וירוס היא דלקת קשה הנמשכת 2-4 שבועות, ומתבטאת באודם, דמעת, צריבה, כאב, ולעיתים ירידה בראייה. ברב המקרים הדלקת חולפת ללא כל טיפול לאחר מספר שבועות. מתן סטרואידים בטיפות גורם אמנם להקלה מיידית, אבל ברב המקרים גורם לכך שהמחלה הופכת לכרונית, עם הופעת תסנינים בקרנית לתקופה ממושכת. הטיפול בסטרואידים ניתן רק אם יש תסנינים רבים במרכז הקרנית הגורמים לירידה משמעותית בראייה. ההחלטה על מתן סטרואידים היא של רופא העיניים המטפל בך, ויש להחלטה זו יתרונות אך גם חסרונות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2018 דלקת בעיניים

  שלום רב פרופסור חג שמח ומועדים לשמחה
  לפני כחודש התחיל אצלי גירוי בעיניים ובבוקר כבר היו לי הפרשות גירוי ואדמומיות כמו אלרגיה תחושה של אלרגיה וגירוי חזק הלכתי לרופאת העיניים והיא אמרה לי שיש לי וירוס וראלי ונתנה לי טיפות לאחר שבוע וחצי של סיום התרופה התופעות חזרו בארבע שנים האחרונות זו כבר הפעם הרביעית או החמישית שזה קורה למרות שקרוב לשלושים שנה הרכבתי עדשות מגע קשות נושמות לא סבלתי כמעט מדלקות הפסקתי להשתמש בעדשות בעקבות הדלקת הראשונה הרופאה אמרה לי שזה שכיח אך אני שוב עם גירויים צריבות כאבים האם לדעתך עלי לפנות לבדיקה נוספת? לא נראה לי הגיוני שכל כמה חודשים יש דלקת
  תודה מראש על תשובתך ועזרתך

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת מדלקת אלרגית של העיניים. הטיפול כולל תכשירים נוגדי דלקת הניתנים לעיניים בטיפות או במשחות כגון אנטי-היסטמינים, מייצבי תאי mast, סטרואידים. בשנים האחרונות אנו מטפלים בהצלחה בדלקת אלרגית במשחת Protopic המכילה את התרופה טאקרולימוס.

  דלקות אלרגיות בעיניים הן בעלות אופי כרוני - הן עלולות לחזור כל שנה בתקופת האביב והקיץ, ולעיתים להמשך אף כל השנה. חשוב להבין שאין ריפוי מלא לדלקות אלרגיות, וכל התרופות עוזרות להקל באופן חלקי, אך אינן פותרות או מעלימות את הדלקת האלרגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2018 דלקת עפעפיים

  פרופסור סלומון שלום רב,
  יש לי עבר של דלקות בעפעיים בשתי העניים אשר היו מטופלות בעיקר על ידי סטרואידים.בשנה וחצי האחרונות לא הרגשתי משהו חריג ולא הייתי המעקב אצל רופא עניים אך אני כן מבחינה לעיתים במין בליטות לבנות קטנות על גבי העפעפיים העליונות בעיקר בעין ימין. בנוסף אני משתדלת לשמור על הגיינת העניים על ידי שימוש במגבונים של דר פישר. לאחרונה הרגשתי תחושה של גירוד ואדמומיות בעפעפיים בעין ימין. הייתי בטוחה ששוב מדובר בדלקת בעפעפיים אך כשפניתי לרופאה היא איבחנה דלקת קלה בלחמית ונתנה טיפול. כשעשתה לי בדיקת ראיה טרם האבחון, הופתעתי לגלות שקל לי יותר לקרוא את המספרים בעין שמאל וזאת בניגוד למה שהיה עד כה, תמיד ראיתי חד יוצר בעין ימין. שאלתי היא האם דלקת בלחמית יכולה לגרום לירידה בראיה וכנל לגבי דלקת עפעפיים. האם דלקות אלו יכולות לגרום לפגיעה בראייה? במידה וכן, האם זה הפיך? כלומר האם לאחר מתן טיפול המצב חוזר לקדמותו?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  בד"כ דלקת קלה בעפעפיים אינה גורמת לירידה בראייה, ויש לחפש לכך סיבות אחרות. יתכן שהסיבה לירידה בראייה היא קטרקט, ויתכן שיש סיבה אחרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/02/2018 אדנו וירוס

  לפרופ’ סלומון שלום רב!
  בני בן השנתיים חלה באדנו וירוס היום זה היום השמיני למחלה אתמול היתה לו הפרשה דמית מהעין 1. האם הוירוס הנ”ל יכול לגרום לדימום מהעין?2. עד כעת אין פגיעה בקרנית האם הפגיעה עדין יכולה להופיע בהמשך?ומתי עלי להיות איתו שוב במעקב לגבי בדיקת הקרנית? 3. כמו”כ הבנתי מהרופא שאם יש פגיעה בקרנית זה עלול לגרום לעין עצלה האם זה נכון? 4. אם בני המשפחה האחרים ידבקו האם זה חייב להופיע באותה עוצמה כמו שזה הופיע אצלו או שזה יכול להיות גם קל יותר?כי אנו מרגישים כבר במשך מספר ימים עקצוצים גרודים ואי נוחות בעין אך זה לא מחמיר מאד האם יתכן שזה הוירוס הנ”ל? בתודה אביטל.

  red-eyes
  שלום אביטל,

  1 - לעיתים מופיעה הפרשה דמית אם צומחת ממברנה בחלק הפנימי של העפעפיים. 2 - יתכן שתופיע בהמשך פגיעה בקרנית, אבללא בהכרח. מומלץ להיבדק אחת לשבוע. 3 - פגיעה הגורמת לשינוי מתמשך בשקיפות הקרנית עלולה לגרום לעין עצלה בילדים מתחת לגיל 12. במקרה של אדנו וירוס, הדלקת בקרנית (אם הקרנית מעורבת) עלולה לגרום להופעת תסנינים לתקופה ארוכה. 4 - אי אפשר לדעת, ומומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2018 עיניים אדומות כרונית

  שלום רב
  אני סובל מזה זמן רב מעיניים אדומות ולעתים מגורות.
  בירתי אצל מס’ רופאים כולל בדיקת תרבית מהעין וללא הצלחה מיוחדת .
  לאחרונה שוב קיבלתי דמעות מלאכותיות סיסטין .ומשחה ללילה ויט-A פוס ,ומגבוני עיניים
  לאחר 2 שימושים במשחה אני מרגיש יותר אודם בעיניים. ולכן הפסקתי .
  האם קיים טיפול נוסף .
  אודה לתשובה

  מוטי

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום מוטי,

  קיימות סיבות רבות לאודם כרוני בעיניים. אלו כוללות דלקות עיניים אלרגיות, דלקת כרונית של העפעפיים, תסמונת העין היבשה, ותהליכים זיהומיים כרוניים של הלחמית כגון כלמידיה. לכל מצב יש סימפטומים וסימנים ייחודיים וכן טיפול מתאים. מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים מומחה לקרנית כדי להגיע לאבחנה ולטיפול המתאימים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/02/2018 משהו בעין

  קמתי אתמול בבוקר עם תחושה שיש לי גוף זר בעין, הלכתי לרופא והוא אמר שזה דלקת. אבל כל פעם שאני שמה את הטיפות שהוא הביא לי זה ממש משמ שורף. אני רוצה להיות בטוחה שמדובר בדלקת באמת…

  חיה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום חיה,

  הדרך היחידה לדעת היא לבדוק אותך... צריבה אחרי טיפות היא דבר צפוי, ויכולה להתרחש אחרי סוגים רבים של טיפות וגם באנשים ללא דלקת בעיניים. תחושת גוף זר היא אחת התחושות הקיימות כתוצאה מדלקת של הלחמית והקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/02/2018 דלקת בעיניים

  התחילה אצלי דלקת וירלית, לפי טענת שלושה רופאים, לפני כחודש וחצי. נתו לי טיפות סטראואידיות ולאחר כמה ימים נתן לי רופא אחר לוטמקס. התרופה עזרה והדלקת עברה. הייתי אצל רופא עיניים בבית חולים והוא אמר לי שהעיניים מאה אחוז ולהפסיק את הסטרואידים כי הם מזיקים ומאריכים את תקופת המחלה. הורדתי את המינון מ3 לפעמיים והפסקתי כפי שהוא אמר. לאחר שבוע הדלקת חזרה והיא בעיקר בעין שמאל. אני לוקח רק סימטומיצין פעמיים ביום כבר שבוע וחצי ודמעות מלאכותיות אך המצב לא משתפר. מה עושים?

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  למעשה לא היית צריכה לקחת את הסטרואידים בכלל. הסטרואידים גורמים להקלה מידית, אך כשמנסים להפסיק אותם הדלקת חוזרת. הטיפול הנכון ביותר בדלקת ויראלית הנגרמת בגלל אדנו-וירוס הוא לא לעשות דבר, לסבול, ולהמתין שהדלקת תחלוף מעצה. הדלקת נמשכת 2-4 שבועות, ומומלץ לא להתחיל בכלל טיפול בסטרואידים, ולתת למערכת החיסונית של הגוף להילחם בוירוס.

  אבל לרב האנשים אין סבלנות, והם מקבלים בשלב כזה או אחר את הסטרואידים. הסטרואידים גורמים להקלה מידית בכך שהם בולמים את הפעילות של המערכת החיסונית. אמנם סימני הדלקת נעלמים, אך לאחר הפסקת הסטרואידים, הפעילות הדלקתית מתחדשת, מכיוון שבקרנית נשארו אנטיגנים ויראליים הגורמים להגעה מחודשת של תאי הדלקת. לכן - ברגע שמתחילים טיפול בסטרואידים, צריך להמשיך בהם לתקופה ממושכת, ולרדת איתם באיטיות, ולא בבת אחת. מדובר בטיפול שנמשך שבועות ולפעמים חודשים, תוך מעקב של רופא העיניים, והתאמת המינון בהתאם למצב הדלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/02/2018 נפיחות בעפעף בלי כאבים ובלי אודם/הפרשה

  שלום ד”ר. קמתי הבוקר עם נפיחות רצינית בעפעף העליון בעין אחת בלבד. אין כאבים / אודם / הפרשות כלל, רק נפוח באופן שמכסה חצי מהעין. מה הגורם? צריך למהר לרופא או שזה יעבור לבד? האם יכול להיות קשר שאתמול ביקרתי במכון מציאות מדומה והרכבתי משקפי מציאות מדומה למשך שעה (אבל על המשקפיים שלי) ? אציין שמדי פעם (לעיתים רחוקות) אני סובל מהתקף אנגיואדמה בשפתיים – נפיחות בלבד כנראה על רקע אלרגי לא ידוע למה, נוטל כדור טלפסט בודד וזה עוזר. האם יעזור גם כעת טלפסט? תודה רבה מראש!

  images01IF6MFD
  שלום רב,

  הנפיחות שאתה מתאר בעפעף בהחלט יכולה להתפתח על רקע אלרגי. בכל מקרה מומלץ לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/02/2018 דלקת עיניים מתמשכת מעל 3 שבועות

  נבדקתי על ידי שני רופאים בהפרש של 10 ימים, שניהם קבעו שיש לי דלקת עיניים וקיבלתי טיפות אנטיביוטות.
  המצב אינו משתפר.
  מה עלי לעשות?
  תודה

  eye_makeup_so_far_by_laurengibson-d4osuvu
  ללכת לרופא שלישי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/01/2018 מענה

  ד”ר שלום, אני מודה מאד על תשובתך הבהירה והברורה. ממתינה להמשך בירור במרכז הרפואי והמשך טיפול.

  עינבל

  untitled
  עינבל שלום רב,

  רפואה שלמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2018 דלקת עיניים מתמשכת

  ד”ר שלום, בני בן ה1.9 במשך חודשיים עם דלקת בעין שמאל שלפני שבוע החלה להופיע גם בעין ימין.
  הביטוי לכך הוא: 2 נקודות נפיחות בעפעף העליון מלאות במוגלה לבנה, לעיתים מתפוצץ ומעט דם יוצא וחוזר חלילה.ב אופן רצוף הפרשות המדביקות את העפעפיים.
  סימני גירוד מצד הילד, בשבוע האחרון הבחנתי ששק מתחת לעין מנופח לו מאד עם יקיצתו, דבר שלא הופיע עד כה.
  ביקרתי אצל מספר רופאי עיניים בתקופה החולפת, אמרו שזה שעורה, ומשלא עבר עם סינותומיצין ועוד ועוד ניסויים של משחות, טיפות וקומפרסים. ואין שיפור.

  עינבל

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  עינבל שלום רב,

  נקודות התמגלות בקצות העפעפיים הן תוצאה של דלקת בבלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) הנמצאות בעפעפיים. מדובר במצב מתמשך שמצריך טיפול ארוך טווח. אין תרופות קסם שמטפלות בצורה יעילה בדלקת עפעפיים כרונית. הטיפול הוא שילוב של הגיינה מקומית (ניקוי יום יומי של קצות העפעפיים), תכשירים אנטיביוטיים מקומיים, חימום מקומי של העפעפיים כאשר מופיע זיהום מקומי (שעורה או Hordeolum), ובמקרים מסויימים - לחיצה על קצות העפעפיים (expression) כדי לשחרר את הסתימה של פתחי הבלוטות ולאפשר ניקוז יעיל של תוכנן).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/01/2018 דלקת עיניים עם חום גבוה

  פרופסור שלום רב, בתי בת ה3 יש הפרשה מוגלתית בצבע לבן מ2 העיניים כבר מעל שבוע וחצי, ביומיים האחרונים החל גם חום גבוה, שמלווה בצינון ושיעול. עד כה לא נתתי לה טיפול לעיניים. רופאת ילדים אחת (שלא ראתה אותה) טרם החום, אמרה לי שאין צורך באנטיביוטיקה לעין, רופא שני אמר שכן. אשמח בבקשה לדעת 1. מה יש לה? 2. האם יש צורך לטפל בעין? 3. האם הראייה עלולה חלילה להפגע? תודה רבה

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  עלייך לפנות בהקדם לרופא עיניים, שיבדוק את בתך וימליץ על טיפול מתאים. הפרשה מוגלתית מהעיניים שנמשכת זמן כה רב מחייבת לקיחת תרביות ומתן טיפול אנטיביוטי מקומי בטיפות או במשחה למספר ימים. במקביל יש לטפל במחלת החום שקשורה לדרכי הנשימה העליונות אצל רופא הילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 עיניים

  אני סובלת מדמעות מהעיניים
  ובנוסף לסירוגין יש לי בצקת מתחת לעיניים
  עשיתי כמה פעמים שטיפה לעיניים
  שהחומר יצא דרך הגרון
  אך אף רופא לא עוזר לי
  משחות עיניים, טיפות עיניים
  האיכות חיים שלי נעלמה.
  תעזרו לי למצוא את הבעיה!!!!

  דמעות1
  שלום רב,

  דמעת מהעיניים אינה תמיד תוצאה של חסימת ניקוז תעלות הדמעות. בד"כ זו תוצאה של תהליך דלקתי כרוני המתרחש במשטח העין החיצוני. מצבים כגון דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית, ותסמונת העין היבשה גורמים לגירוי מתמיד של משטח העין ולדמעת, כחלק מהסימפטומים. לכל אחד ממצבים אלו יש טיפול מתאים.

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית ולהתאים את הטיפול בהתאם לאבחנה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 וירוס עיניים אצל בן 5

  שלום,
  בני בן ה-5 נדבק מבעלי בוירוס עיניים. בהתחלה קיבל מרופאת vמשפחה טיפות עיניים רגילות ואת משחת הסינטומיצין,נתתי לו מס’ ימים גם FML, לאחר שהיה נראה שמחריף הלכנו לרופא עיניים שאמר שאין צורך בטיפול מיוחד ולחכות שיעבור, אבל זה החריף והעין בקושי הצליחה להיפתח, נפוחה,אדומה ועם רגישות לאור(הוירוס כרגע רק בעין ימין), היינו במיון עיניים שם הרופא אמר שזה אדנו וירוס ונתן טיפות דתאמיצין שבהם הוא מטופל תכף שבוע. יש לציין כי רמת הנפיחות והאודם ירדו, אך העין עדיין די עצומה ועדיין קצת נפוחה, ועדיין סובל קלות מהאור.
  איך כדאי להמשיך מכאן מבחינת טיפול?
  הילד שבועיים כבר לא בגן מחשש שידביק את הילדים האחרים, כמה זמן המחלה מדבקת? מתי יוכל לחזור לגן?
  המון תודה מראש

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  השלב המדביק של המחלה נמשך 2-4 שבועות, ולאחר מכן מתחיל שלב כרוני הנמשך שבועות עד חודשים. מומלץ להישאר בבית עד שהעיניים לא יהיו יותר אדומות, דומעות ומפרישות.

  הטיפול בסטרואידים לא חייב להינתן, אולם מרגע שהוחל בו, יש לתת אותו לתקופה של מספר שבועות תוך ירידה איטית והדרגתית במינון עד להפסקתו. אסור להפסיק את הסטרואידים לאחר שבוע ובבת אחת. יש להיבדק אחת לשבוע אצל רופא העיניים, ולבצע בדיקת לחץ תוך עיני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/01/2018 עפעפיים נפוחות כל הזמן

  היי, בשנים האחרונות אני סובלת מנפיחות קבועה בעיניים. העפעפיים העליונות נפוחות כל הזמן, לפעמים נהיות מאד אדומות. עיניים כואבות. רופאים אומרים כל הזמן יובש בעיניים, אבל טיפות לט עוזרות ואם כן לטווח קצר.
  גם יש חיספסוס כזה בעפעפיים. היו בעיות בבלוטת התריס אבל אין עדות לגרייס. עכשיו התאזן ועדיין עיניים נפוכות וכואבות. אשמח לקבל חוות דעת.

  שירל

  picasso109
  שלום שירלי,

  עפעפיים נפוחות הן תוצאה של דלקת עפעפיים כרונית או של דלקת אלרגית כרונית של העפעפיים והלחמית. למצבים הללו יש סימנים וסימפטומים אופייניים אותם ניתן לאבחן בבדיקה שגרתית אצל כל רופא עיניים. בהתאם לאבחנה יתאים לך הרופא את הטיפול. הטיפול בדלקת עפעפיים כולל הגיינת עפעפיים יום יומית, תחליפי דמעות ונוגדי דלקת מקומיים וסיסטמיים. הטיפול בדלקות אלרגיות כולל טיפול מקומי באנטי היסטמינים, סטרואידים ונוגדי דלקת אחרים. כ"כ מומלץ לפנות למומחה לאלרגיה כדי לנסות למצוא גורמים אלרגיים שעלולים לגרום לדלקת שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2018 עין נפוחה ואדומה

  שלום פרופסור,
  מזה כשבוע אני סובלת מעין ימין שלי, בהתחלה היא מגרדת, אח”כ נהיית אדומה, מתנפחת, וגם מבפנים נראה כאילו יש שכבה פנימית נפוחה ואדמדמה, התחושה בעין היא שהיא כבדה, נפיחות ואי נעימות וקושי במצמוץ.
  ידוע לי מבעבר שיש לי דלקת אלרגית בעיניים, אך לא זכור לי מצב שכזה שמתקיים לאורך שבוע שלם ולא מראה סימני סיום.
  1.מה זה יכול להיות?
  2.האם חייב לקבל טיפול תרופתי או שזה יעבור מעצמו?
  3. האם יש חשש לבצע ניתוח בלייזר במצב כזה/ דלקת אלרגית כרונית?

  תודה מראש.

  קארין

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום קארין,

  דלקת אלרגית בעיניים עלולה להתמשך לתקופה ארוכה. יתכן שיש גורם אלרגיה בסביבתך הקרובה שאחראי על הופעת הדלקת לאחרונה. הטיפול התרופתי מגוון וכולל נוגדי דלקת מקומיים (הניתנים בטיפות) כגון אנטי-היסטמינים ומייצבי תאי mast, סטרואידים וטקרולימוס. מומלץ לפנות לרופא עיניים שירשום לך את הטיפול המתאים.

  כעיקרון מומלץ לבצע ניתוח לייזר כשהעיניים שקטות וללא סימני תהליך דלקתי כלשהוא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2017 תסנינים בקרנית

  שלום פרופסור,

  לפני שבעה חודשים עברתי ניתוח להסרת משקפיים. חודשיים אחרי הניתוח חליתי באדנו וירוס, מאז אני מטופלת ב FML כחמישה חודשים. לאחר בדיקת מומחה קרנית הוחלט להפסיק להשתמש בטיפות (בירידה הדרגתית). כמה שבועות לאחר מכן שוב חשתי בחזרה של הטשטוש והרופא נתן טיפול בסטרודקס במשך כחודש ואז שוב לרדת בהדרגה. הוסבר לי שהטיפול ארוך וכרוך בחזרות של העכירויות.
  שאלתי היא איך ניתן לדעת אם אין הצטלקות של הקרנית כי בעין שמאל אני מרגישה עדיין טשטוש למרות הסטרואידים.

  תודה.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  רק רופא העיניים שבודק אותך יכול להגיד לך אם יש תסנינים ו צלקות. מרבית האנשים לא מפתחים צלקות, ובסופו של דבר, לאחר טיפול מתמשך עם הסטרואידים - התסנינים נעלמים והראייה חוזרת לקדמותה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2017 נפיחות העין שהפכה לנפיחות בלימפה

  פרופסור, שלום רב,
  אצל הבת שלי התנפח עפעף בעין הימין ללא הפרשות או כאבים או גירוד בו, סתם התנפח. אחרי שבוע של שימוש במשחה האנטיביאוטית ללא תועלת פניתי לרופא עיניים אשר איבחן כי זו אלרגיה ונתן טיפות כנגד האלרגיה בכיסוי אנטיביאוטי (משחה). כעבור מספר ימים התנפחה אצל בתי בלוטת למפה באותו הצד, הרגשתי 2 מקומות ההתנפחות : אחד – בלסת התחתונה והשני – ליד תנוך האוזן. נפיחות העין עברה אחרי 6 ימים של הטיפול ועם התפתחות הלימפה נאלצנו לפנות לרופא ילדים ומשטיפול אנטיביאוטי לא עזר הופנתה לבית החולים.

  בתי כבר שבועיים נמצאת בבית החולים ללא אבחנה סופית של המחלה, כל הבדיקות מראות כי זו מחלה זהומית אולם שום אנטיביאוטיקה כולל אוגמנטין, לא עוזרת.

  בתי נבדקה ע”י מומחים שונים כולל פה ולסת, אף אוזן גרון ואימונולוג, כל הבדיקות המעבדה שליליות (מחלת שריטת החתול, חזרת וכו’)…

  האם יש קשר כלשהו בין נפיחות בעין לבין נפיחות הלמפה אשר יכול לעזור באבחנת המחלה קביעת טיפול בה.
  אודה לתשובתך אשר חיונית לבתי.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רב,

  לא ניתן לדעת על פי הגדלת בלוטות הלימפה מהו הגורם המזהם. בלוטת הלימפה שלפני תנוך האוזן מנקזת את דרכי הלימפה המגיעות מהעין, וזיהומים ויראליים של הלחמית והקרנית בד"כ גורמים להגדלתה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/11/2017 דלקת ויראלית חודשיים

  שלום,
  אובחנתי על ידי רופאת המשפחה שיש לי דלקת ויראלית בעין. ההפרשות שקופות בזוית הין ויוצרות בעור גירוי. קיבלתי טיפות מקסיטרול ל10 ימים. כל פעם סיימתי את הטיפול, היתה הפוגה לשבוע וזה חזר שוב מן ההתחלה. מה זה יכול להיות? לפנות לרופא עיניים?
  תודה

  large
  שלום רב,

  אם מתחילים טיפול בסטרואידים בדלקת ויראלית של הקרנית והלחמית, אין להפסיק אותם לאחר תקופה קצרה, אלא להמשיך אותם לתקופה של מספר שבועות, ולעיתים אף מספר חודשים. כל זאת תחת מעקב רופא עיניים, והנחיות שלו על אופי הירידה האיטית במינון היומי לאורך הזמן.

  לקיחת סטרואידים לתקופה של כמה ימים, הפסקתם הפתאומית, חזרת סימני הדלקת, וחזרה שוב לטיפול בסטרואידים לתקופה קצרה והפסקתם שוב וחוזר חלילה - הם המתכון הבדוק להפיכת המחלה לכרונית, ולכשלון הטיפול. מרבית המטופלים, וגם חלק מהרופאים, נכשלים שוב ושוב בצורת הטיפול הזאת, בעיקר כתוצאה מחוסר מודעות או חוסר סבלנות לקחת טיפול לאורך זמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2017 דלקת חוזרת

  שלום יש לי דלקת בעין שלא עברה כבר ארבעה חודשים בערך
  הלכתי כמה פעמים לרופא עיניים הביאו לי טיפול הדלקת קצת עברה ועכשיו שוב חזרה
  אני עם טיפות ומשחה כבר ארבעה חודשים
  מה זה יכול להיות ומה אפשר לעשות?
  תודה

  חן

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום חן,

  יש מספר רב מאוד של גורמים לדלקת כרונית בעיניים. אלו כוללים דלקות עך רקע אלרגי, יובש בעיניים, דלקת עפעפיים כרונית, וגורמים מזהמים שונים (כגון כלמידיה, הרפס ועוד). כדי לדעת את הסיבה אצלך עליך לבוא ולהיבדק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2017 האם אפשר להגיע אלייך להתייעצות בבית גיבור במנחם בגין ולא בירושלים?

  היי

  1. האם אפשר להגיע אלייך להתייעצות פה ברמת גן ולא ירושלים?
  2. האם זה בסדר שבכל התהליך לא נלקחה תרבית?
  3. תחליפי דמעות (היה לי עין יבשה עוד לפני הוירוס), חייב בשביל להבריא מהוירוס? או שאם זה לא עושה לי טוב תחליפי דמעות אין בזה משהו הכרחי למהלך ההחלמה?
  ***אני עושה קומפרסים עם מים קרים במהלך היום כמה פעמים
  4 אני מחדדת אני עם טשטוש בעין שמאל (הוירוס אצלי 3 וחצי שבועות), תחילה נתנו זייליט והופסק והלכתי עם הדעה של הרופא שאמר לא לעבור לFML
  5. האם הדלקת בקרנית לא יכולה חס וחלילה להתפשט למרכיביםחלקים עמוקים אחרים בעין? רשתית וכו’
  6 אשמח למענה לכל התשובות ואני מודה לך מקרב ליבי

  בר

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום בר,

  1 - לא. ברמת גן יש רק מכון להסרת משקפיים בלייזר.

  2 - לא מקובל לקחת תרביות במצב זה. האבחנה ברורה.

  3 - תחליפי הדמעות לא עוזרים "להבריא מהוירוס" אלא לתת הקלה לעין הגרוייה והמודלקת.

  4 - התחלה והפסקה מהירים של סטרואידים (כגון זיילט) זו הטעות הכי גדולה שעושים בטיפול במחלה זו.

  5 - לא.

  6 - אין על מה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 עכירויות בקרנית לאחר דלקת

  שלום פרופ’ סולומון,
  כחודשיים לאחר שנדבקתי בדלקת בעין כנראה על ידי רופא מטפל, הדלקת עברה מזמן יחסית אך עדיין הנני רואה מטושטש בעין, מפריע במיוחד בשעת לילה בנהיגה.
  אחד הרופאים אמר שיש צלקת ואין מה לעשות, אך נגשתי לרופא עיניים נוסף שמתמחה בקרנית והוא אמר שכרגע הוא לא רואה צלקת ואלה עכירויות בקרנית (“post ekc esi’s”) שאמורות להיעלם תוך 6 או אפילו 12 חודשים , ושהוא הוא לא ממליץ לטפל כרגע בסטרואידים כי הדבר עלול לחזור.
  האם לפי דעתך המקצועית תסנינים אלה באמת בד”כ נעלמים מעצמם ובאמת זה בד”כ פרק הזמן הדרוש לחזרה לראיה טרם הדלקת.
  תודה רבה

  דניאל

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום דניאל,

  כל מה שאמר לך הרופא המומחה לקרנית  - נכון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 תודה פרופסור

  אתה יכול להגדיר בבקשה “אם עבר זמן רב מהתהליך”?
  אני 3 שבועות עם הדלקת מתחילת התהליך ועד הגעתה לאחרונה לקרנית.
  כמה לדעתך היית נותן “צאנ’ס” לחלוף לבד? מה נחשב אצלך עבר זמן מהדלקתתהליך?
  וכן אני בלי פניקול (כי גם לזה יש דעות. ורופא אחד אמר שלא צריך ואחד אמר שכן )
  תודה.

  crazyeyeartcover_Slide
  שוב שלום,

  השלב האקוטי, שבו יש וירוס פעיל בקרנית נמשך 2-4 שבועות, ומתבטא באודם, צריבה, אי נוחות, הפרשות רבות, ולעיתים כאב. בקרנית ניתן לראות תסנינים קטנים בתוך שכבת האפיתל (שכבת התאים החיצונית המצפה את הקרנית). זהו השלב המדביק, בו כל מגע של הידיים בדמעות ובהפרשות של העיניים עלול להעביר את הוירוס לאנשים אחרים ע"י מגע של ידיים עם אנשים אחרים, מגע בבגדים, מגבות וכלי מיטה, ומגע בריהוט ועצמים בחדר (כגון ידיות של דלתות, כפתורים במעלית וכו').

  לאחר החודש הראשון מתחיל תהליך הנמשך שבועות, ולעיתים אפילו חודשים, בו מופיעים תסנינים תת-אפיתליאליים בקרנית. התסנינים הם מצבורים של כדוריות לבנות, שמגיעות אל הקרנית. בשלב זה הוירוס הפעיל לא נמצא יותר בקרנית, ואין יותר חשש להדבקה. התסנינים מגיעים ונעלמים. לפעמים הם מפריעים לראייה ולפעמים לא. ההחלטה על צורך בטיפול נעשית ע"י רופא העיניים.

  הטיפול בסטרואידים שנוי במחלוקת, ותלוי במידת ההפרעה שהתסנינים גורמים. מקובל לחשוב שמתן סטרואידים בשלב האקוטי עשוי להביא להקלה בסימנים ובסימפטומים, אך מצד שני מאריך את משך המחלה, ותורם לכך שמשך הופעת התסנינים יהיה ארוך יותר. אחת הטעויות הנפוצות היא מתן סטרואידים לתקופה קצרה, והפסקתם באופן פתאומי. הדרך הנכונה לטפל עם סטרואידים הניתים בטיפות לעיניים היא לתת אותם לתקופה של שבועות רבים, תוך ירידה מאוד איטית והדרגתית, על פי מצב הקרנית. למרבה הצער לרוב האנשים אין סבלנות או משמעת עצמית לקחת טיפול לתקופה ארוכה, ולכן התסנינים נשארים זמן רב יותר בקרנית. בתקופה שבה אין לאנשים סבלנות לקרוא טקסט שיש בו יותר משני משפטים קצרים, או לראות סרטון שנמשך יותר מ-15 שניות, קשה מאוד להבין שיש מחלות שנמשכות זמן רב ומצריכות טיפול מתמשך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2017 האם טיפות פניקול יכולות למנוע הצטלקויות?

  היי,

  שוב תודה על התשובה המעמיקה.

  הבנתי שבוירוס הזה צריך להמתין בסבלנות. האם טיפות פניקול יכולות למנוע הצטלקויות?
  הפחד הוא שהתסנינים עם הזמן חס וחלילה לא יצטלקו ללא הטיפול.
  בכל מקרה טיפות פניקול יכולות למנוע הצטלקויות הקרנית? או שאין קשר?

  תודה מראש

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  טיפות פניקול הן אנטיביוטיקה (כלורמפניקול) שתפקידה למנוע זיהום משני בקרנית. אין להן השפעה כלשהיא על מניעת הצטלקות. הטיפול היעיל ביותר למניעת הצטלקות הוא טיפות המכילות סטירואידים.

  במרבית האנשים התסנינים לא יצטלקו, אלא יעלמו עם הזמן. אם עבר זמן רב מתחילת התהליך, ויש תסנינים לא רבים שאינם פוגעים בראייה, הרי שאין צורך בהכרח לטפל בהם. בכל אופן ההחלטה על הטיפול צריכה להיות של רופא עיניים, ורצוי רופא אחד, שעוקב אחריך לאורך זמן.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/11/2017 שאלה בקשר לצילינדר ועכירויות

  שלום, השאלה היא קצת למדנית.
  יש לי עכירויות מרובות בקרנית לאחר דלקת שאני לא מטפל בהם (לאחר שלושה חודשים התייאשתי והפסקתי )
  לפני העכירויות היה לי צילינדר 0.5-, עשיתי בדיקת ראייה ונמצא ש”אין” לי צילינדר.
  האם אני אמור להזמין משקפיים בלי צילינדר או עם צילינדר (כי לכאורה זה שאי אפשר למדוד אותו בגלל העכירויות לא אומר שהוא לא קיים.

  שאלה 2) האם עכירויות מרובות יכולות לגרום לפטוזיס בינוני? בלי קשר לסנוור, אני לא מסנוור מהעכירויות ועדיין יש פטוזיס בינוני, כבר עברה חצי שנה מהופעת הדלקת

  דן

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום דן,

  העכירויות בקרנית גורמות לפעמים לשינוי בקמירות הקרנית, בעיקר לירידה מסויימת בקמירות. התוצאה היא ירידה בכח התשבורת של הקרנית וירידה בקוצר הראייה. העלמות הצילינדר היא חלק מתופעה זו. למעשה אין לך יותר צילינדר, כך שלפחות הרווחת משהו מהדלקת בקרנית. את המשקפיים החדשות צריך לעשות על פי המצב בפועל, ואם לא נמצא צילינדר בבדיקה, אז גם במשקפיים אין צורך לשים את הצילינדר.

  צניחת העפעף היא תוצאה של דלקת כרונית בעין. בד"כ לאחר נסיגת הדלקת העפעף יחזור למקומו הקודם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/11/2017 תסנינים בקרנית על רקע אדנו וירוס

  פרופסור שלום,
  אני בן 23 לפני כחצי שנה עברתי ניתוח להסרת משקפיים בשיטת ה PRK ממספרים גבוהים יחסית (-8). כחודש לאחר מכן תקף אותי אדנו וירוס שהתחיל בנפיחות, אודם וכאבים עזים בעין שמאל וכמובן שגם אח״כ עבר לעין ימין, משך השלב האקוטי של המחלה נמשך כשלושה או ארבעה שבועות. מאז אני נמצא במעקבים בלתי פוסקים אצל הרופא המנתח תוך מעקב אחר לחץ תוך עיני. בבדיקה נמצאו תסנינים רבים ומפושטים בעיקר במרכז ציר הראייה דבר שגורם לירידה ניכרת בראייה (יותר בעין שמאל) 6/8.5 בעין שמאל ו6/6.5 בעין ימין. טופלתי בטיפות סטרואידים מסוג FML במשך כ5 חודשים תוך ניסיון לרדת במינון בצורה איטית. באמצע אוקטובר התבהרו התסנינים בצורה משמעותית וסיימתי את הטיפול בסטרואידים בהוראת הרופא ובמקום נתן לי טיפות Restasis להקלה. לדאבוני הרב התסנינים חזרו שוב לאחר כחודש וחצי והרופא אמר לי לחזור לסטרואידים 3 טיפות ביום לשבוע בלבד נוסף לרסטזיס 3 פעמים ביום.
  הרופא ציין כי ישנה אופציה של ניתוח מסוג PTK על מנת לשייף את האזורים שבהם העכירות נמצאת אך ציין כי זהו חזון למועד מכיוון שזה עלול להשאיר לי מספר פלוס במשקפיים.
  אני די מתוסכל מהמצב. די מתחרט שביצעתי את הניתוח. אני אמור לטוס ללמוד בקרוב בחו״ל וכבר אובד עצות.
  האם המצב בלתי הפיך?
  אודה מאוד להמלצתך…

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום חיים,

  אין שום קשר בין הניתוח שעברת ובין העובדה שנדבקת באדנו-וירוס. בכל חודש נדבקים בוירוס הזה מאות ואולי אלפי אנשים ברחבי המדינה, ללא קשר כלשהוא לניתוח. אתה נדבקת בוירוס בגלל שנגעת באדם אחר שנדבק בוירוס, ואח"כ נגעת עם הידיים בעיניך ושיפשפת אותן - וכך נדבקת בוירוס. זו אשמתך ולא אשמת הניתוח או הרופא המנתח. אולי בזכות זה שעברת ניתוח - אתה זוכה למעקב הדוק מצד הרופא המנתח, שלא היית זוכה בו בכלל אם לא היית עכשיו אחרי ניתוח.

  מהלך ההחלמה אופייני מאוד, והוא ארוך וממושך. התסנינים הם תוצאה של הפעילות של המערכת החיסונית שלך, שפועלת כנגד הוירוס או שרידי הוירוס בקרנית. הטיפול בעזרת סטרואידים או רסטאזיס נמשך חודשים ארוכים, עד להעלמות התסנינים. אבל לא תמיד יש צורך לקחת סטרואידים, אם התסנינים לא פוגעים בצורה משמעותית בראייה. הראייה שלך כיום היא מצויינת, וניתן לשקול ירידה איטית והדרגתית בסטרואידים על פני מספר שבועות עד חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/11/2017 תודה אתה תותח!

  תודה על ההסבר המעמיק.

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  בשמחה.

  בברכת רפואה שלמה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/11/2017 טיפול בFML לאחר וירוס אדנו עם תסנינים בקרנית?

  שלום רב,
  לפני שבועיים חליתי בוירוס אדנו בעין שמאל .
  במהלך השבועיים טופלתי באופלוקס לאחר מכן 5 ימים בזלייט ובכל זאת ירדו תסנינים לקרנית.
  והתחיל טשטוש קל על העין שמאל מרחוק
  עין ימין קיבלה בצורה קלה.
  למרות הטיפול בזלייט ושכן התתחו תסנינים..הרופא הוציא היום מרשם לFML.
  בשלב הזה הלכתי היום לרופא מומחה בקרנית,אשר בדק ומצא:
  בשמאל SEI’s מרובים פזורים בקרנית,בחלקם עם SPK’s עליהם. לחמיות היפרמיות מעט בשתי העיניים.
  בימן ללא צביעה בקרנית,רמז להסננה עדינה ב12.
  בתוכנית טיפול רשם מומלץ להימנע מטיפול סטרואידים כעת.
  כלומר בדעה הפוכה מהרופא שהוציא את הFML.
  1. איך הסתבכה הדלקת לקרנית אם טיפלתי בזיילט?
  2. מה אני אמורה לעשות שאחד אמר בטח שכן יש תסנינים, והשני אומר חד משמעית בשלב הזה לא לטפל בסטרואידים על פי הממצאים שציינתי למעלה.
  מה דעתך פרופסור נכבד?

  confused
  שלום רב,

  תסנינים בקרנית הם תגובה דלקתית של המערכת החיסונית לנוכחות הוירוס בקרנית. הם מופיעים בעקבות זיהום של הקרנית באדנו-וירוס, ועלולים להישאר בקרנית לתקופה של שבועות רבים, ולעיתים גם חודשים. בד"כ הם נעלמים לבד תוך שבועות עד חודשים, גם ללא טיפול בסטרואידים. אם התסנינים לא גורמים להפרעה משמעותית בראייה, מומלץ שלא להתחיל כלל כל טיפול בסטרואידים, להמתין בסבלנות (דבר שכנראה חסר לרב האנשים), ולאחר מספר שבועות הם יעלמו לבד.

  אבל במקרים מסויימים, בהם התסנינים מרובים מאוד וגורמים לירידה משמעותית בראייה, ניתן להתחיל בטיפול מקומי בסטרואידים. התכשירים המקובלים הם FML, לוטמקס או זיילט. אולם ברגע שמתחילים בטיפול בסטרואידים, חייבים להמשיך את הטיפול לתקופה ממושכת של מספר שבועות, תוך ירידה איטית והדרגתית בתדירות היומית. מתן הסטרואידים למספר ימים והפסקתם כשהתסנינים נעלמים היא טעות, מכיוון שהתסנינים יחזרו ואף יתגברו מיד לאחר הפסקת הסטרואידים, ובמיוחד כשמפסיקים את הסטרואידים בבת אחד ולא באופן הדרגתי. מרבית האנשים לוקחים את הטיפול ל 2-3 ימים, מרגישים הטבה, מפסיקים, התסנינים חוזרים, מחדשים את הטיפול לכמה ימים, שוב מפסיקים, שוב יש החמרה, ואז הולכים לרופא אחר שנותן עצות אחרות - וכך ללא סוף.

  הטיפול הנכון בסטרואידים (אם כבר הוחלט להתחיל בטיפול כזה) בדלקת ויראלית של אדנו וירוס הוא להתחיל עם מינון יומי של 3-4 פעמים ביום למשך שבוע עד שבועיים, ואז לרדת כל שבוע-שבועיים במינון בהדרגה לפעמיים ביום, ואז לפעם ביום ואז ליום כן / יום לא לסירוגין. תוך כדי הטיפול יש להיות במעקב של אותו רופא עיניים, שיחליט על קצב הירידה, ולעיתים יחליט על העלאה של המינון אם התסנינים חוזרים. בנוסף יש לבדוק לחץ תוך עיני במהלך כל תקופת הטיפול. משך הטיפול יכול לקחת חודשיים ואף יותר, ומצריך סבלנות ומשמעת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/11/2017 טיפול ברסטזיס לעכירויות בקרנית

  שלום, קראתי מחקרים שבוחנים את ההשפעה של רסטזיס על sei after akc.
  אל מי אני אמור לפנות כדי לקבל את הטיפול? (אני לא מעוניין בטיפול בסטירואידים בשל תופעות הלוואי).
  רופאת העיניים אומרת לי שאינה מכירה והפנתה אותי לרופא קרנית, אך אני חושש שגם הוא לא יכיר וכן שהקופה לא תוכל להנפיק לי מרשם גם אם הרופא ירצה.
  מה אני אמור לעשות? אם הינך מכיר את הטיפול אני יכול לבוא באופן פרטי אך רק למפגש אחד (אין לי את האמצעים לבוא פעם בחודש), האם תוכל לרשום הוראות לאחר הביקור אצלך לרופאת העיניים וכך לעזור לי?
  Cyclosporine a 0.05% eye drops for the treatment of subepithelial infiltrates after epidemic keratoconjunctivitis
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3504

  Dan

  picasso
  דן שלום רב,

  כל רופא עיניים וכל רופא משפחה יכול לרשום לך כל תרופה, כולל Restasis, אם הוא רוצה. יחד עם זאת יש להבין שרסטאזיס היא תרופה נוגדת דלקת חלשה, שיעילה לטיפול בדלקת קלה משנית ליובש בעיניים. תרופה זו אינה כ"כ יעילה בטיפול בתסנינים תת אפיתליאליים (SEIs) הנוצרים בעקבות דלקת ויראלית של אדנו וירוס (EKC). הטיפול היעיל ביותר הוא טיפות סטרואידים, בד"כ FML או לוטמקס, אותן לוקחים במינון התחלתי  של 3-4 פעמים ביום, תוך ירידה איטית על פני מספר שבועות, ותוך מעקב של רופא עיניים באיזור מגוריך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/10/2017 מה בין עכירות לבין צלקת

  שלום, האם רופאי עיניים יכולים להבדיל בין צלקת בקרנית לבין עכירויות (sei) בקרנית?
  יש לי את העכירויות הנל לאחר אדנו וירוס והרופאים אומרים לי שזה צלקות בקרנית ואז שאני שואל אותם אם זה צלקות או עכירויות הם עונים עכירויות.
  מה שמביא אותי לשאלה לעיל? האם בבדיקת slit lamp אפשר לדעת בבירור האם זו עכירות או צלקת?
  2)האם יש הבדל בין בעכירות עם תהליך דלקתי פעיל לבין עכירות ללא תהליך דלקתי פעיל?

  choas-web-med
  שלום רב,

  בבדיקת הקרנית ב- slit lamp (מנורת סדק) ניתן להבחין בין צלקת ובין תסנין תת- אפיתליאלי (SEI). תסנין תת-אפיתליאלי הוא מצבור של תאי דלקת, שהגיעו לקרנית בעקבות שרידי וירוס (אנטיגנים) שנשארו שם. הם נראים כמו נקודה לבנה עם שוליים לא חדים, והם מפוזרים על פני הקרנית במקומו שונים. הן משנים את מיקומם מיום ליום, ויכולים להיעלם או לבוא מחדש בעקבות טיפול בסטרואידים. התסנינים הם ביטוי לדלקת פעילה, שהיא תגובה לזיהום הויראלי.

  צלקות לעומתם הם איזורי עכירות בקרנית הנראים בצבע לבן-אפור, עם גבולות חדים, הם בעלי שטח רחב יותר מהתסנינים, הם בד"כ יציבים ולא נעלמים. הם מבטאים את הסיום של תהליך הריפוי של הדלקת, והם אינם ביטוי לדלקת עילה.

  רופא עיניים מומחה לקרנית יכול להבדיל בין תסנינים לצלקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/10/2017 דלקת ויראלית של לחמית העין

  שלום לך ד”ר סלומון,
  אובחנתי בדלקת ויראלית של לחמית העין לפני שבוע. הבנתי שזה עניין של 2-3 שבועות ושזה עובר לבד ללא טיפול. אני שומרת על הגיינה גבוהה, החלפת מצעים, מגבות ושימוש במגבוני eye care. שאלתי היא האם לאחר פרק זמן זה אוכל לחזור לשימוש בעדשות מגע יומיות. ממש סובלת משימוש במשקפיים ובמספרים שלי זה הבדל של ממש. (12- במשקפיים, 10- בעדשות)
  האם דלקת זו היא מסוג הדלקות שנוהגות לחזור לעיתים תכופות? מה הגורמים לדלקת זו?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  תוכלי לחזור לעדשות רק לאחר שרופא עיניים יבדוק אותך שוב ויאשר לך שבטוח לחזור לעדשות.

  דלקת ויראלית נגרמת מהדבקה בוירוס מאדם אחר שיש לו את הדלקת. הוירוס עובר במגע עם הפרשות מזוהמות, הנמצאות בידיים או בחפצים שונים בסביבה (ריהוט, ידיות דלת, מעקות, מצעי מיטה, מגבות וכו'), ומגע של הידיים בעיניים שלנו. רובינו מדביקים את עצמנו לאחר מגע או שפשוף של הידיים בעיניים, לאחר שהידיים נחשפו להפרשות המזוהמות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/10/2017 חשש מלחץ תוך עיני מוגבר בתינוק בגין טיפול ממושך בסטרואידים

  שלום פרופ’ סלומון,
  בני תינוק בן 4 חודשים סבל במשך כחודש ימים מאדנו וירוס שהתמקד בעין ימין, גרם לבצקת ענקית ובהמשך לארוזיה באותה העין (עקב חיכוך העפעף הנפוח). כתוצאה מכך אושפז וטופל במשך כחודש במגוון טיפות ומשחות
  אנטיביוטיות-סטרואידיות (כרגע עדיין מטופל ע”י לוטומקס בלבד בגין שאריות בצקת בקרנית).
  האם לדעתך ישנה הצדקה לבדיקת לחץ תוך עיני בעין זו?
  כיצד לדעתך מומלץ לבצע את הבדיקה במידה וכן ?
  אבקש לציין כי בדיקה ראשונית תחת טשטוש של הילד לא הצליחה כפי הנראה (שכן התוצאה 37mmHg ~).

  אודה לעזרתך שכן אנו חוששים מהרדמה כללית ראשונית וכן מהרדמה כללית בגין המעקב במידת הצורך.

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  מומלץ לנסות לבצע את הבדיקה ללא הרדמה, בעזרת מד לחץ דיגיטלי או מכשירים חדשניים אחרים הקיימים כיום למדידת לחץ תוך עיני, שניתן להשתמש בהם בתינוקות מכיוון שהם ניידים. אם לא ניתן  לעשות זאת, הרי שאין ברירה וצריך לבצע בדיקה תחת הרדמה. מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה למחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2017 דלקת אלרגית כרונית

  שלום, כבר שנתיים סובלת מדלקת אלרגית כך נבדק ע״י כמה וכמה רופאי עיניים שהייתי אצלהם
  הדלקת מאופיינת בדמעות בלבד ולעיתים תחושת צריבה קלה בקצה העין, כמעט ואין הפרשות
  בכל פעם שחוזרות לי הדמעות נותנים לי טיפות פלרקס והדמעות עוברות מיד באותו היום כבר, ממשיכה את הטיפול עד סופו ויש שקט מופתי לכמה חודשים עד שמתחלפת לה עונה כנראה,וזה שוב חוזר
  בפעם האחרונה הרגשתי שחוזרות לי הדמעות רק בעין שמאל, הפעם עם הפרשה צהובה ומתגברת בעיקר בבקרים
  עין ימין לא נדבקה כלל (עברו כבר 3 וחצי שבועות) לאחר שבוע מתחילת הסימפטומים רופא עיניים טען שיש לי דלקת מאוד קלה ונתן לי טיפות לוטומקס עם סטורןאידים ואמר שאלו טיפות עדינות ויש לשים אותן עד שבוע ולא יותר.
  הדמעת לא עוברת לי כלל, גם לא ההפרשות
  תמיד הטיפות עזרו לי ופעם ראשונה שזה לא עוזר כלל.
  מה זה יכול להיות ? חייבת לציין שישנה גם ירידה בראייה בעין של הדלקת.
  תודה

  עדי

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום עדי,

  ככל הנראה את סובלת עכשיו מדלקת ויראלית בעין אחת, כשברקע יש לך דלקת אלרגית של הלחמית. אם נדבקת באדנו-וירוס, הרי שמדובר במהלך ממושך, עם שלב אקוטי הנמשך 2-4 שבועות, ולאחר מכן מהלך כרוני המתבטא בתסנינים בקרנית שעלול להימשך מספר חדשים. הטיפול בסטרואידים אינו הכרי, אך אם מתחילים אותם - אסןר חהפסיק אחרי שבוע, ויש להמשיך אותם לתקופה ארוכה, תוך ירידה הדרגתית ואיטית מאוד במינון היומי. במקביל יש להיבדק ע"י רופא עיניים אחת לכמה שבועות, לבדיקת הלחץ התוך עיני, ולהתאמת המינון של הסטרואידים בהתאם למצב הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2017 דלקת בעין שמאל שחוזרת כל הזמן

  שלום פרופ׳ אבי,
  לפני חודש לערך החלה אדמומיות שמלווה בצריבה בעין שמאל ( יש לציין שזה היה לאחר כאבי ראש חזקים שחוויתי יום לפני) הייתי אצל רופאת המשפחה לא ידעה ממש למה לשייך זאת, אמרה אולי תחילתה של דלקת ויראלית, אולי גירוי שנגרם לעין כתוצאה ממשהו שנכנס לתוכה ואמרה לי להיות במעקב, יום למחרת האדמומיות הילה לעבור ושיערתי שזה אולי בגלל שנכנס לי סבון לעין, העניין הוא שזה חוזר כל הזמן, ממש אחת לשבוע אני מתעוררת עם עין אדומה וצורבת ללא הפרשות כלל וזה עובר לאחר יומיים, תמיד זה בעין שמאל. ממה זה יכול להיגרם? אציין שאני לוקחת באופן קבוע קונצרטה.

  הדר

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום הדר,

  אם את מתעוררת עם עין אדומה וכואבת - יתכן שמדובר בתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית - Recurrent corneal erosions. הטיפול הוא ע"י שימוש במשחה לפני השינה או בטיפות המכילות מלח מרוכז - NaCl 5%. במקרים בהם יש התקפים חוזרים כל יום - ניתן להשתש בעדשת מגע טיפולית לשבועיים ברציפות, כדי למנוע את הארוזיות החוזרות.

  לחצי כאן למידע נוסף באתר זה על תסמונת הארוזיות החוזרות.

  בכל מקרה צריך לבדוק אותך כדי לוודא שזו אכן הסיבה ל תלונותיך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/09/2017 פצעון שומני בעפעף

  שלום לך פרופ אבי.
  לפעמים יוצא בעפעף אצלי פצע קטנטן בין הריסים…והפעם יצא לי כזה שהוא שומני קטן ולבנבן בעפעף למעלה…ולא מוגלתי אלא נראה שומני…מה צריך לעשות ?
  בתודה יצחק.

  angelfish_blueface_eye
  שלום יצחק,

  מדובר בשומן המופרש ע"י בלוטות מייבומיאן הנמצאות בעפעפיים ופתחן נמצא בקצה העפעף, מאחורי קו הריסים. לעיתים נוצרים שומנים לא מסיסים בבלוטות, היוצרים פקקים הסותמים את הבלוטות, ואז זה נראה כמו נקודה לבנה בקצה העפעף. ניתן לנסות להסיר אותה ע"י חימום מקומי של העפעפיים מספר פעמים ביום למשך מספר ימים. אם זה לא עוזר יש לפנות לרופא עיניים, שיבצע לחיצה של קצה העפעף ויגרום לפתיחת החסימה בבלוטות השומן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/09/2017 צריבה בעינים

  שלום .
  אני סובלת מדלקת עיניים חריפה מאוד כנראה על רקע ויראלי, כבר קרוב לשבועיים.
  מטפלת באנטיביוטיקה ,העניים נראות כבר ממש בסדר יחסית למצב הקודם בתחילת הדלקת.
  שאלתי היא: בשלושה ימים האחרונים נעלמו ההפרשות אבל העיניים צורבות לי בצורה ממש קשה! כאילו מישהו שם לי בצל בתוך העניים.עד כדי כך שממש קשה לי לפתוח את העיניים ולראות אור. שמעת על תופעה כזו? האם זה מאפיין את סוף הדלקת ???
  מודה לך מראש הדס זיו

  sunset-eyeball
  שלום הדס,

  יתכן שיש לך תסנינים בקרנית או ארוזיות בקרנית, שהן חלק מדלקת ויראלית הנגרמת ע"י אדנו-וירוס. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים בהקדם, שימליץ על טיפול מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2017 עיניים אדומות ובעיקר עין ימין

  שלום,
  מאז שאני זוכר את עצמי, אני סובל מעיניים אדומות, אחת אדומה קצת והשניה ממש אדומה, זה בולט במיוחד כשאני עייף אחרי ים או בריכה או סתם מקום עם אבק, ביקרתי אצל כמה רופאים בשנה האחרונה קיבלתי טיפול בססטיין ועוד כמה טיפות שאני לא זוכר, הרופאים גם טענו שהעיניים שלי גם יבשות מאוד. היתי רוצה לשמוע ממך דוקטור מה עלי לעשות זה מאוד לא נוח כל הזמן אומרים לי איך העיניים שלך אדומות. האם אפשר לקבל אבחנה ממך בפרטי או דרך הקופה. תודה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  אתה מוזמן לבדיקה במרפאתי במרכז הרפואי הדסה עין כרם. לחץ כאן לפרטים ליצירת קשר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2017 Eck דלקת עיניים ויראלית

  ששלום רב פרופסור מכובד !
  אני תום , בן 35
  אני לאחר דלקת עיניים מסוג eck שהתחילה לפני שלושה וחצי שבועות בעין שמאל בעיקר ובעין ימין בצורה קלה יחסית לעין השניה
  ב25/8 הייתי באיכילוב והרופא עיניים נתן לי טיפות זיילט למשך שבוע ימים

  בבדיקה של העיניים הרופא רשם בצד שמאל :
  Spks,sei מופשטים ובנוסף ארוזיה עליונה 1*.2 מ״מ
  ח״ר 6/8.5 בשמאל
  ח״ר 6/6.5 בימין
  בעין ימין ללא sei

  לאחר שבוע של שימוש התסמינים עברו (אודם בעין ,כאבים והפרשות צהובות על העין בבוקר )

  כיום נשארו לי הפרשות מדי פעם צלולות ודביקות כאשר אני טופח עם נייר מטבח חד פעמי על העיניים

  לצערי הראיה בעין שמאל מטושטשת ,פחות בבוקר ויותר לאחר שאני קורא בטלפון הנייד וכל שהיום ממשיך לקראת הלילה

  שמתי לב שלאחר שאני מטפטף הרבה ססטין אולטרא ושוטף את העיניים בתמיסת סלין הראיה מתחדדת ואני רואה לכמה רגעים ממש טוב יחסית

  שאלתי היא האם יכול להיות שהראיה המטושטשת היא בגלל שהעין ממשיכה לייצר הפרשות כל הזמן ?
  או שיש הטבה זמנית לכמה דקות ב sei בגלל השטיפה שאני עושה בעין ?
  או שיש סיכוי שלמרות האבחנה על sei מופשט התסנינים כבר עברו ?

  ועוד שאלה בבקשה :
  האם יש אפשרות במידה ויש עדיין תסנינים בקרנית ,להתחיל טיפול ישירות עם ציקלוספירין ולא עם סטרואידים ?
  קראתי בכמה מחקרים שנעשו בגוגל לפני כמה שנים שיש אחוזי הצלחה לא רעים בכלל ל טיפות רסטיז 0.5% ו1% במיוחד בשלבים המוקדמים של התסנינים ואפילו בשלב החריף שהיה כשמטופל נמצא עם תסנינים בעיניים בשלב החריף וטופל עם ציקלוספירין ולאחר כשבוע התסנינים עברו

  תודה רבה מראש פרופסור סולומון !!!
  וסליחה על ריבוי השאלות

  תום .

  דרך אגב יש לי תור אליך ביום חמישי הבא 14/9
  פשוט אני מאוד סקרן לדעת עד אז

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  הראייה שלך מטושטשת כי יש לך ככל הנראה עדיין תסנינים תת אפיתליאליים. אלו יכולים להישאר חודשים רבים בקרנית, ומחייבים טיפול בטיפות סטרואידים לתקופה ממושכת, תוך ירידה האיטית והדרגתית על פני מספר חודשים.

  כדי לדעת אם יש או אין תסנינים בקרנית עליך להיבדק אצל רופא עיניים (ולא ע"י ד"ר גוגל), שיתאים לך את הטיפול בהתאם למצבך. כל רופא עיניים בקופת חולים יודע לטפל במצב זה, ואין צורך לבוא אלי.

  ציקלוספורין A לא באמת עוזר. רסטאזיס זה שם מסחרי של תכשיר המכיל ציקלוספורין A בריכוז אחד של 0.05%, ריכוז מאוד נמוך המתאים לטיפול בדלקת עיניים קלה המלווה את העין היבשה, ולא למצב שלך. אין ציקלוספורין A בריכוזים של 0.5% ו-1% להשגה בבתי המרקחת כתכשיר המיוצר באופן מסחרי. ניתן לרכוש אותו על פי מרשם בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת מסוימים, ומחירו גבוה מאוד. הוא גם לא כ"כ יעיל.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.