להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • האם יש סיכונים בניתוח לייזר בעיניים?

  שאלות רבות נוגעות ליציבות התוצאה לאחר הניתוח, האם המספר יחזור, האם ניתן לבצע ניתוחי תיקון, האם העין רגישה יותר, ומה עם משקפי קריאה בעתיד. לכל השאלות הללו יש תשובות ברורות, כשהמשותף לכולן הוא שהתוצאה לאחר הנתוח יציבה וטובה מאוד לאורך שנים.

  בין השאלות הנפוצות שאנשים שואלים לפני הניתוח, מרבית השאלות הן סביב מה קורה בטווח הארוך? האם המספר יחזור לי? האם העין “רגישה” יותר לאחר הניתוח? האם אפשר לעבוד מול מחשב ללא הגבלה? האם הריונות ולידות יגרמו לחזרת המספר ולצורך במשקפיים? האם אפשר לבצע ניתוחי תיקון בעתיד? והאם בעתיד הרחוק יהיו לי משקפי קריאה? האם אפשר יהיה לבצע בעתיד ניתוחים בעיניים כמו ניתוח קטרקט?

  על שאלות אלו ואחרות אנסה להשיב בדף זה.

  confusedהאם זה מסוכן?

  לא, הניתוח איננו מסוכן. ניתוחים אלו נעשים מזה למעלה מ-30 שנה (הניתוחים הראשונים התבצעו בשנת 1986), וכיום זהו אחד הניתוחים הנפוצים והמצליחים ביותר הנעשים בגוף האדם.

  האם אפשר להתעוור? – בשום אופן לא. אף אחד לא מתעוור מהניתוח. ניתוחים של הסרת משקפיים בלייזר הם בטוחים. ולכל מי שמרכיב עדשות מגע ושוקל אם לעבור את הניתוח – הרכבת עדשות מגע הרבה יותר מסוכנת לבריאות העין. עדשות מגע עלולות לגרום לזיהומים קשים בקרנית עד כדי פגיעה משמעותית בראייה, ליובש בעיניים, לדלקת אלרגית בעיניים, לצמיחת כלי דם בקרנית, לצניחת העפעפיים ולבעיות רבות נוספות. הפסקת השימוש בעדשות כתוצאה מהניתוח עשויה לתרום לבריאות העיניים.

  האם המספר יחזור לי בטווח הארוך? – יש סיכוי של 5-10% לחזרה של מספר כלשהו לאחר הניתוח בטווח הקרוב או הרחוק. ברוב המקרים מדובר על מספר הקטן מ 1-, שלא מחייב שימוש במשקפיים. הסיכוי לחזרה של מספר גדול יותר מ 1- הוא בסביבות 1-2%.

  מדוע המספר חוזר? – הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבחלק קטן מהאוכלוסיה יש לעין נטייה לעלייה איטית במספר לאורך השנים, גם לאחר שהושגה יציבות. המספר היה עולה גם אם לא היה מתבצע ניתוח כלשהוא. מדובר בתכונה של העין, וקשה לדעת מראש למי המספר יעלה.

  סיבה נוספת לעליית המספר לאחר הניתוח הוא שהניתוח בוצע בתקופה שעדיין לא הושגה יציבות במספר. בכל אופן, אם הניתוח מתבצע בתקופה שבה העין הגיעה ליציבות של המספר במשקפיים – הסיכוי לכך שהמספר יעלה בעתיד הוא קטן מאוד. יציבות מוגדרת כשינוי של לא יותר מ 0.25 דיופטר על פני השנה האחרונה.

  האם אפשר לבצע בטווח הארוך ניתוח תיקון? – בהחלט. ניתן לבצע בעתיד ניתוח תיקון. מקובל כיום לבצע ניתוח תיקון אחד בלבד לכל עין. בד”כ אם יש צורך בניתוח תיקון בשתי העיניים, מקובל לבצע את הניתוח לכל עין בנפרד. מומלץ לחכות לפחות שנה מהניתוח הראשון לפני ההחלטה על ניתוח תיקון. ניתוח תיקון מבוצע רק אם חזר מספר משמעותי המחייב נהיגה עם משקפיים (בד”כ מספר יותר גדול מ- 1).

  ואם אני לא אהיה מעונין בניתוח תיקון? האם אפשר יהיה לחזור למשקפיים או לעדשות מגע? – בהחלט. ניתן תמיד בכל שלב לחזור למשקפיים או עדשות מגע, אם לא רוצים לבצע ניתוח תיקון.

  האם הריון ולידה גורמים לעלייה במספר? – אם הושגה יציבות של לפחות שנה במספר במשקפיים, הריון לא יגרום בד”כ לעליית המספר. לעיתים יש עלייה חולפת של המספר במהלך ההריון, אך הוא יחזור בד”כ לקדמותו לאחר הלידה, אם לפני הכניסה להריון הוא היה יציב.

  האם העין רגישה יותר לאחר הניתוח?  – העין לא רגישה יותר לאחר הניתוח. תיתכן תקופה מסויימת של יובש קל בעיניים. בד”כ מדובר במספר שבועות לאחר הניתוח. לעיתים תיתכן תקופה מעט ארוכה יותר של תחושת יובש, צריבה, עקצוץ או דביקות – בעיקר בבוקר עם היקיצה, או לקראת סוף יום העבודה. תופעות אלו הן קלות, ניתנות לטיפול ע”י תחליפי דמעות, וחולפות תוך מספר חודשים.

  האם אפשר לעבוד מול מחשב ללא הגבלה? – אפשר לעבוד מול מסך מחשב ללא הגבלה. יש לזכור שעבודה מול מחשב גורמת לירידה ברפלקס המצמוץ ולכן ליובש יחסי. יש לכן לעצום מידי פעם את העיניים כדי שהדמעות יחזירו את הלחות למשטח העין החיצוני. כ”כ ניתן להשתמש בתחליפי דמעות לפי הצורך.

  האם יהיו לי בטווח הארוך משקפי קריאה? – לכולם יש צורך במשקפי קריאה במהלך שנות ה-40 לחיינו. הסיבה לכך נעוצה בירידה ביכולת האקומודציה, כתוצאה מהחלשות שריר העטרה בעין הגורם לשינוי במוקד העדשה התוך עינית. בד”כ בסביבות גיל 45 מתעורר הצורך במשקפי קריאה במספר של 1.00+, שהולך ועולה במהלך השנים ומגיע בד”כ עד 3.00+. זהו תהליך טבעי הקורא אצל כולם, ואינו קשור בניתוח. הניתוח אינו משנה כהוא זה את הסיכוי שנזדקק למשקפי קריאה בעתיד. חשוב לציין שהראייה לרחוק תמשיך להיות מצויינת ללא משקפיים גם לאחר גיל 45.

  האם אפשר יהיה לעבור בטווח הארוך ניתוחים בעיניים כמו ניתוח קטרקט? – בהחלט!!! ניתן יהיה בעתיד לעבור כל ניתוח שהוא בעיניים על פי הצורך.

  בסיכום

  ניתוח לייזר הוא תהליך בטוח ויעיל, עם תוצאות יציבות לטווח הארוך. לעין לא נגרם נזק בגלל הניתוח לטווח הארוך, וניתן להנות מתוצאה טובה ויציבה, ומראייה טובה מאוד ואיכותית לאורך שנים רבות.

  דור ריימונד עברה ניתוח להסרת משקפיים בלייזר ביוני 2013. בנובמבר 2013 היא יצאה לנפאל, והלכה עם החבר שלה את ה- Around Annapurna במשך 3 שבועות, כמובן - ללא משקפיים. במהלך הטיול היא כ"כ התרגשה מהנוף המדהים מסביב, שנראה כ"כ ברור וחד וצלול, שהיא אלתרה דף ומרקר (לא קל להשיג את אלו באמצע הטרק...) וכתבה את מה שרואים בתמונה.

  דור ריימונד עברה ניתוח להסרת משקפיים ביוני 2013. בנובמבר 2013 היא יצאה לנפאל, והלכה עם החבר שלה את ה- Around Annapurna במשך 3 שבועות, כמובן – ללא משקפיים. במהלך הטיול היא כ”כ התרגשה מהנוף המדהים מסביב, שנראה כ”כ ברור וחד וצלול, שהיא אלתרה דף ומרקר (לא קל להשיג את אלו באמצע הטרק…) וכתבה את מה שרואים בתמונה.

  לבדיקת התאמה התקשרו ל  050-6398873

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  09/07/2021 הרכבת משקפיים

  שלום רב לפרופ’ אבי היקר.
  בעבר עברתי ניתוח לייזר להסרת משקפיים
  שכבודו ביצע…ושוב תודה רבה לך.
  הגעתי לגיל 56.בבדיקת ראיה למרחק-מצב עין ימין בסדר ועין שמאל נדרש עדשה 3/4.
  לקריאה (ההיפך)-עין ימין “מטושטש” ועין שמאל בסדר גמור.
  רק לנהיגה ברכב (כבד) נדרש משקפיים למרחק.
  אני משמש בעל קורא בספר תורה בשבתות.
  השאלה היא:
  האם אני צריך להרכיב משקפי קריאה
  (בכדי להקל על עין ימין ובכלל…)
  או שזה בסדר?
  לציין,בקריאת ספרים ושימוש במחשב אינני מרגיש צורך במשקפי קריאה.
  בקריאת ס”ת יתכן ואני מתעייף עם העיניים ואינני יודע זאת.
  אשמח לקבל את המלצתך
  תודה רבה
  ויישר כח לך מכובדי.

  שלום יצחק,

  יש לך מזל... נוצר לך מצב של mono-vision שבו עין ימין רואה מצויין לרחוק ועין שמאל, בזכות ה 0.75- רואה לקרוב (כי המינוס לרחוק מנטרל את תוספת הפלוס הנדרשת לצורך קריאה ועבודה מול מחשב), וכך אתה נהנה משני העולמות: אתה רואה לרחוק עם עין ימין, וקורא ללא משקפיים עם עין שמאל.

  כל זמן שאתה קורא אותיות בפונט גדול (של ספרים למשל, או האותיות הגדולות בספרי קודש) אתה לא זקוק למשקפי קריאה. בשביל לקרוא אותיות בפונט קטן, כדאי להשתמש במשקפי קריאה.

  בכל הקשור לנהיגה ברכב כבד (מעל 15 טון) - כאן אתה צריך להיות עם ראייה של 6/6 בכל עין לחוד, ולכן אתה צריך משקפיים (בגלל העין בשמאלית). אבל לנהיגה ברכב פרטי אין לך צורך במשקפיים לפי החוק.

  שיהיה רק בריאות,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2021 לאסיק או prk

  הלכתי לבדיקת התאמה להסרת משקפיים והרופא המליץ לי עד לאסיק למרות שאני מתאימה גם לprk. הרופא הסביר לי את ההבדלים בהליך הניתוח וההחלמה. שאלתי אותו אם לא אפקטיבי לי ההחלמה אז מה עדיף, הרופא ענה שהדבר היחיד שיש לי לחשוב עליו זה האופציה לתיקון שבלאסיק אפשר לתקן פעם אחת ובprk אפשר יותר.
  נכנסתי לדילמה מה באמת עדיף אם לא אפקטיבי לי ההחלמה, למה יש תוצאות עתידיות טובות יותר ולטווח ארוך יותר.
  עובי הקרנית 570, סמטרית, מספר מינוס 6

  שלום שרה,

  קיימים שיקולים שונים לכל שיטת ניתוח. אלו תלויים במספר רב של גורמים, וכוללים את עובי הקרנית, המספר, מיפוי הקרנית, גיל, סגנון חיים, עיסוק ותחביבים. ככלל - שילוב של מספר גדול וקרנית דקה מכוון בד"כ ל- PRK. כ"כ גיל צעיר, אורח חיים ספורטיבי, עיסוק בספורט מגע או ספורט אתגרי, מלש"בים המעונינים בשירות ביחידות קרביות - גם אלו מכוונים ל PRK.

  מצד שני - גיל מבוגר יותר, מספרים קטנים, קרניות עבות, היפראופיה (מספרי פלוס) הם שיקולים בעד לאזיק או אינטרא-לאזיק.

  את השיקולים השונים אנו עושים במהלך בדיקת ההתאמה והשיחה עם המועמד/ת לניתוח, וההחלטה נעשית בד"כ ביחד אתו.

  לגבי תיקונים - בשתי השיטות ניתן לבצע תיקון אחד בלבד, כך ששאלת התיקון לא צריכה להשפיע על ההחלטה באיזו שיטה לבחור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2021 ניתוח לייזר במקום מולטיפוקל

  שלום, אני בת 49,לפני שנה עשיתי בדיקת התאמה ונמצאתי מתאימה. התחלתי להרכיב משקפיים בגיל 42. מהם האפשרויות שלי לניתוח שיטפל בראייה מרחוק (מספר קטן) ומקרוב. באחת העיניים יש לי גם צילינדר.

  שלום רב,

  ניתן לבצע תיקון בשיטת monovision. בשיטה זאת בעין הדומיננטית מבוצע תיקון מלא, ובעין השנייה משאירים 1.50-. העין שבה מבוצע התיקון המלא מיועדת לראייה לרחוק, והעין שבה משאירים 1.50- מיועדת לראייה לקרוב (מכיוון שלקרוב צריך בגילך תוספת של 1.50+).

  התיקון בשיטה זאת לא מתאים לכל אחד, ויש לבצע בדיקה יסודית ע"י אופטומטריסט/ית, שיסבירו לך את משמעות התיקון בחיי היום-יום, את היתרונות והמגבלות שלו, ויבצעו הדמייה (סימולציה) במהלך בדיקת המשקפיים. הסימולציה הטובה ביותר היא בעזרת עדשות מגע שבהן מבצעים תיקון דומה  לזה שיתבצע בניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/06/2021 הסרת משקפיים

  הלכתי לבדיקת התאמה ב 3 מקומות. אחד התאים לי רק את ה prk,השני את prk ולאסיק עם העדפה לprk, והשלישי את הלאסיק למרות שאפשרי את 2 הטיפולים הןא המליץ לי על לאסיק בגלל נוחות שלאחר הניתוח.
  השאלה שלי מה באמת יותר עדיף מבחינת התוצאות העתידיות, איזה ניתוח מחזיק זמן רב יותר מבחינת העלאה פיתאומית של המספר המצריך תיקון, מה עדיף לבריאות העין? בגלל שאני מתאימה לשני הטיפולים לא יודעת במה לבחור.

  שלום רב,

  שתי השיטות מעולות, ואין לשאלתך תשובה חד משמעית. ההחלטה על סוג הניתוח תלוייה במכלול גורמים, הכוללים בין השאר את עובי הקרנית מול המספר אותו צריך להסיר, את מיפוי הקרנית, הגיל שלך, סגנון החיים כולל עיסוק ותחביבים, ובמיוחד האם את עוסקת בספורט אתגרי או ספורט מגע. בנוסף צריך לדעת האם מדובר בקוצר ראיה או רוחק ראיה.

  התוצאות של הניתוח בטווח הארוך שוות בשתי השיטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2021 לייזר prk במספרים 8 ו 9,בת 37

  שלום עקב דלקות חוזרות בדקתי אפשרות ללייזר. הייתי גבולית אך מתאימה ל prk.לגיע לראיה אופטימלית שלי, לא 6/6. שאלות:
  1. האם כדאי להשאיר חצי מספר בכל עין למצב של רוחק ראיה בעתיד?
  2. העיניים שלי מאוד רגישות לאור ובהירות. האם יש סכנה כלשהיא?
  3.החלמה- מתי ניתן לחזור לפעילות תפקודית ?
  תודה
  רחל

  שלום רחל,

  בגילך מומלץ להשאיר 1.00- בעין הלא דומיננטית ולהגיע לתיקון מלא בעין הדומיננטית. השארת ה 1.00- היא כדי לאפשר קריאה ללא משקפי קריאה בשנות ה-40 לחייך (ולא כדי למנוע רוחק ראייה...). צריך לדעת את עובי הקרנית כדי לדעת כמה ניתן להוריד, ואם ניתן להוריד את כל המספר בניתוח.

  אין כל קשר בין בהירות העיניים ובין סיכויי ההצלחה בניתוח. לגבי "העיניים שלי רגישות לאור" - כולם משוכנעים שהעיניים שלהם רגישות במיוחד לאור.... אין בכל אלו כל קשר לסיכויי ההצלחה בניתוח.

  ההחלמה נמשכת לפחות שבוע ימים. אחרי כשבוע ניתן לצפות לראייה תפקודית סבירה אך לא מושלמת. הגעה לראייה מושלמת עם מספרים גבוהים לאחר ניתוח PRK יכולה לקחת מספר שבועות עד מספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2021 אחריות

  צהריים טובים,
  האם מספר שנים לאחר ניתוח ליזר יש ביטוח/אחריות? במידה ומספרי עלה לאחד ואחד וחצי (מה שמקשה עליי בנהיגה…) האם אפשרי עדיין לבצע תיקון?

  שלום רב,

  בהחלט. האחריות מתבטאת בכך שאם המספר עלה מעל 1 ומצריך שימוש במשקפיים, אזי יבוצע ניתוח כזה ללא תשלום.

  יש מספר כללים לביצע ניתוח תיקון: ניתוחי תיקון מבוצעים לאחר שעברה לפחות שנה שלימה מהניתוח המקורי. המספר צריך להיות יציב (רצוי לבצע 2 בדיקות עוקבות במרחק של 6 חודשים זו מזו לפני שמחליטים לבצע ניתוח תיקון). בנוסף - עובי הקרנית צריך להיות מספיק לבצע ניתוח כזה, ומיפוי הקרנית צריך להיות תקין.

  אם המספר עלה בשתי העיניים - מומלץ לבצע ניתוח תיקון קודם בעין אחת (בד"כ בעין עם המספר הגבוה יותר או בעין הדומיננטית), להמתין מספר חודשים, ואז להחליט אם רוצים לבצע ניתוח תיקון גם בעין השניה. קיים יתרון בהשארת עין אחת עם מספר קטן, במיוחד לאנשים שעיקר עבודתם מול מסכי מחשב. מספר מינוס קטן עוזר מאוד לנוחות העבודה מול מסכי מחשב וקריאה, ומקטין את המאמץ (אקומודציה) שהעין עושה במבט ממושך לקרוב.

  ניתוחי תיקון מבוצעים תמיד בשיטת PRK (ללא תלות בשיטת הניתוח בה בוצע הניתוח המקורי).

  כעיקרון אין הגבלה בזמן בו ניתן לבצע ניתוח תיקון, וכבר ביצעתי פעם ניתוח תיקון למטופל שלי 16 שנה לאחר ביצוע הניתוח המקורי.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2021 תיקון לקרוב

  עשיתי ניתוח לפני 8 שנים אם יש ירידה בראייה לקרוב האם ניתוח תיקון עוזר להחזיר את הראיה כמו לרחוק ?

  שלום רב,

  לא. את זקוקה למשקפי קריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2021 ניתוח לייזר לפני טיפולי פוריות

  פרופ’ סלומון שלום,
  הייתי אצלך בבדיקת התאמה וקבעתי תור לניתוח, אך לאחר מכן חשבתי על שאלה שלא העליתי בפגישתנו.
  אני מתכננת בעוד מספר שבועות להתחיל טיפולים לשימור פוריות סוציאלי (כולל גירוי שחלתי הורמונלי). ראיתי שבעבר התייחסת לנושא ההריון וכתבת שהמספר עלול להשתנות במהלכו ולחזור למקור (במידה והיה יציב). רציתי לדעת האם במקרה של גירוי שחלתי משמעותי כפי שנעשה לטובת טיפולי פוריות עדיף להמתין עם הניתוח לאחרי הטיפולים, ואם כן כמה זמן אחרי…

  תודה רבה

  שלום רב,

  ניתן לבצע כל טיפול בתנאי שאינו גורם להריון במהלך הניתוח או בחודש שלאחריו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/04/2021 צפי ראייה

  שלום, יש לי מספר מינוס 6 עם צילינדר גבוה, בבדיקת התאמה ללייזר נאמר לי שנמצאתי מתאים לprk אך כששאלתי אם אני אראה 6/6 הרופא השיב לא אלא הראייה האופטימלית היא 6/6.6, האם ההבדל ניכר? והאם זה אומר שהסיכוי שהמספר יחזור גדול יותר?

  שלום רב,

  לכל אחד יש את הראייה האופטימלית שלו, שהיא לא תמיד 6/6. ברב האנשים הראייה המיטבית עם תיקון במשקפיים היא 6/6, אבל בחלק מהאנשים הראיה המיטבית יכולה להיות נמוכה יותר. ככל הנראה הראייה המיטבית שלך לאחר תיקון עם משקפיים היא 6/6.6 (כלומר 0.9) ולא 6/6 (1.0). זה אומר שיש לך מידה קלה של עין עצלה (או אמבליופיה), מכיוון שלא קיבלת תיקון אופטימלי במשקפיים בילדותך. מבחינתך זה לא משנה. ה- 100% שלך זה 6/6.6 ולא 6/6, ולכן גם לאחר הניתוח זאת תהיה הראייה האופטימלית לה צריך לצפות. אתה לא תרגיש בהבדל, ותראה לאחר הניתוח ללא משקפיים את מה שאתה רואה עכשיו עם משקפיים.

  אין לדברים הנ"ל שום קשר לסיכויי חזרת המספר בעתיד.

  מומלץ לדבר על כך עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2021 ניתוח לייזר

  שלום
  מעוניינת להסיר משקפיים
  יש לי מספרים מאוד קטנים אבל גם צילינדר
  אני בת 48
  הייתי ב2 מקומות והמליצו לי
  במקום 1 לעשות לייזר לעין אחת קרוב ולעיין 2 רחוק
  ובמקום השני להוריד את הרחוק ולהישאר עם משקפים לקרוב
  אני עובדת עם ילדים
  צריכה החלמה מהירה
  למה אתה היית ממליץ?

  שלום רב,

  קיימות אכן שתי אפשרויות. האחת לתקן את 2 העיניים תיקון מלא (מה שנקרא "להוריד את הרחוק"...), ומיד לאחר מכן תזדקקי למשקפי קריאה. השנייה לתקן את העין הדומיננטית תיקון מלא (והיא תראה לרחוק), ובעין השנייה להשאיר מספר של 1.50- או 1.25- (וזאת העין שתראה לקרוב). האפשרות השנייה נקראת mono-vision.

  לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות. ההחלטה באיזה מהם לבחור תלוייה בגורמים רבים ובהם: סגנון החיים שלך, אופי העבודה, חלוקת הזמן בין קרוב (קריאה, מחשב) ורחוק (נהיגה, צפייה בטלוויזיה), ומבנה האישיות (האם את בעלת אישיות פרפקציוניסטית שמחפשת כל הזמן ראייה מושלמת, או שיש לך אישיות אדפטיבית שמסתגלת למצבים חדשים).

  השאלה הגדולה היא איך המוח יתרגל למצב החדש, של ראייה שונה מכל עין, והאם יהיה איחוד של המידע משתי העיניים. אחת הדרכים לעשות סימולציה למצב שיהיה לאחר הניתוח הוא ע"י עדשות מגע. אם יש לך עדשות מגע ניתן לשים את התיקון המלא הרגיל בעין הדומיננטית, ולהפחית 1.50 מספרים מהעין השניה, ולהסתובב כך מספר ימים. אם את לא רגילה או יכולה לשים עדשות מגע, ניתן לעשות סימולציה מקורבת ע"י בדיקת האופטומטריסט/ית בעזרת מסגרת הבדיקה ולשים שם עדשות לפי תיקון ה mono vision.

  את כל הנ"ל אנו עושים במהלך בדיקת ההתאמה. הדבר מצריך זמן וסבלנות, והסבר מפורט על היתרונות והחסרונות של כל אפשרות.

  את מוזמנת לקבוע בדיקת התאמה אצלנו ב 5023*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/03/2021 חשש מהסרת משקפיים עקב היפרדויות חוזרות שלא אותרו בבדיקות

  שלום רב,
  אני מרכיב משקפיים ושקלתי לעבור ניתוח הסרת משקפיים אך נדלקה נורת אזהרה משום שלמרות שאני סובל שנים רבות מכאבים חדים בעין ימין (היום אני יודע שזה ככל הנראה עקב שכבה צלקתית שלא התאחתה כראוי מפציעת ספורט ישנה) ויובש, כל הבדיקות המוקדמות שביצעתי בשני מכונים שונים (כבחינה להתאמה לניתוח) לא מצאו ליקוי או אבנורמליות. אך מיד כאשר אמרתי זאת לרופאים הוא מיד אמרו שניתוח PRK יעשה את העבודה. כיצד ניתן לסמוך על האבחנה שהרי 1. אם דבר כזה חמק תחת לרדאר אזי יתכנו ליקויים נוספים שלא התגלו. 2. אם הליקוי לא התגלה, כיצד מיד יודעים שהניתוח יתקנו ?

  למי לא מתאים ניתוח לייזר בעיניים
  שלום רב,

  ככל הנראה אתה סבלת בעבר מתסמונת הארוזיות החוזרות של הקרנית. תסמונת זאת מתאפיינת בפציעות חוזרות של אפיתל הקרנית בזמן יקיצה או פתיחת העפעפיים בבוקר או באמצא הלילה. לאחר הריפוי לא ניתן לראות סימנים בקרנית. לכן כאשר בודקים אותך בבדיקת ההתאמה לא רואים סימנים, והדרך היחידה שאפשר לדעת שזה מה שיש לך היא על פי מה שאתה מספר.

  אם אכן אתה סובל מסתמונת זאת, הרי ש- PRK הוא אכן הפתרון בשבילך. ניתוח בשיטת PRK יוצר משטח חדשת של רקמת הקרנית, והאפיתל החדש שיצמח עליו יהיה צמוד טוב יותר מהמצב היום.

  לגבי דברים ש"חומקים מתחת לרדאר" ו"ליקויים נוספים שלא התגלו" - זאת צורת חשיבה פסימית שאופיינית לאנשים ספקניים שלא מאמינים ברופא שלהם וביכולת של הרפואה לשנות ולתקן. אופטימיות היא חלק בלתי נפרד מהצלחה בכל תהליך ובוודאי בתהליך רפואי, ופסימיות היא מתכון לחוסר שביעות רצון ולכשלון. מנסיוני הרב אני יודע שאנשים אופטימיים מצליחים תמיד בניתוחים האלה. אז אם אתה טיפוס פסימי, אל תעשה את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/03/2021 ניתוח לייזר בזמן צבא

  שלום דוקטור
  האם הצבא מאפשר לעשות ניתוח לייזר במהלך השירות?

  אם אני בן 19 והייתה לי ירידה של 0.25 במספר בכל עין בשנה וחצי האחרונים היית ממליץ לי לעשות את ניתוח הלייזר לפני שאתגייס?
  תודה מראש, אלון

  שלום אלון,

  קשה מאוד לעשות את הניתוח במהלך השירות בצבא, במיוחד אם מדובר בשירות קרבי. רשמית, הצבא מחייב הוצאה לדחיית שירות של מספר חודשים לאחר הניתוח. גם אם הניתוח מתבצע ללא דיווח, עדיין יש צורך בחופשה של לפחות 10 ימים כדי להכיל בתוכה את ההכנה לפני הניתוח, את הניתוח ואת תקופת ההחלמה שאחריו.

  בכל מקרה מומל לבצע את הניתוח לפחות חצי שנה לפני מועד הגיוס. ירידה של רבע מספר איננה בעייה, והיא מעידה על כך שקיבלת משקפיים עם מספר גדול ממה שאתה צריך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2021 בעקבות ניתוח לייזר לפני 20 שנה

  שלום אבי

  עשיתי לייזר לפני 20 שנה

  ויש לי בעיות מראיה מקרוב

  אמרו לי שיש לי לי בעיית התכנסות

  של העיניים

  הופניתי לטיפול אורתואופטי , הוא עוזר,

  אבל לקרוא במחשב, כאשר יש מסמכים צפופים , קשה לי

  האם יש דרך לעזור לי ?

  אני דיי עצוב שאני לא יכול לתפקד בלימודים ועבודה

  שלום רב,

  זה פשוט מאוד - אתה זקוק למשקפי קריאה, כמו כל מי שעבר את גיל 40...

  אף אחד לא צעיר לנצח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2021 בחירת סוג ניתוח

  שלום דוקטור, מה נשמע?

  הייתי במספר מכונים לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר. מכון אחד אמר לי שאני מתאימה רק לPRK, מכון שני אמר לי שעדיף לי אינטראלאסיק. המספרים שלי הם 0 וחצי, והעיקר הם צילינדרים גבוהים -3.75, -2.5. עובי הקרנית זה באיזור ה514.
  הבנתי שהPRK הרבה יותר בטוח, אבל האינטרלאסיק יותר מומלץ בגלל הצילינדר?

  אשמח לדעת איזה ניתוח הוא המומלץ ביותר בהתאם לנתוני הצילינדר שלי ומדוע.

  תודה רבה,

  שלום רב,

  אם מסתכלים רק על עובי הקרנית והמספרים כולל הצילינדר - הרי שניתן לבצע את 2 השיטות באותה מידה של הצלחה. גם PRK וגם אינטראלאזיק מתאימים והסיכוי להצלחה שווה בשניהם.

  ההחלטה באיזו שיטה לבחור תלוייה בגורמים נוספים לא רפואיים כגון סגנון החיים שלך, העיסוק, התחביבים והבנת אופי הניתוח ומהלך ההחלמה שאחריו. על כל אלו אני משוחח באופן אישי עם כל אדם המועמד לניתוח, מנסה להכין את הצרכים הייחודיים שלו, ובהתאם לכך ממליץ על השיטה המועדפת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2021 הסרת שיער בלייזר באיזור העין אחרי נילוח להסרת משקפיים בלייזר.

  שלום. רציתי לשאול בבקשה, אני באמצע תהליך של הסרת שיער בלייזר בעצמות הלחיים, בזמן הטיפול חובשים נשקפיים מיוחדות שמגינות על העינים, אבל אני בשעת הטיפול אני עדיין מרגיש שהעין מוצפת באור מבפנים. אם אעשה ניתוח להסרת משקפיים בלייזר אוכל להמשיך בטיפולי הסרת השיער? הלייזר לא יפגע בעין או בתוצאה של הניתוח? ואם אין בזה סיכון, כמה זמן לאחר הניתוח להסרת משקפיים יהיה אפשרי לחזור לטיםול הסרת השיער? תודה רבה

  שלום רב,

  מומלץ לחכות כחודש לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר לפני שעוברים טיפול כלשהוא אחר באיזור הפנים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/01/2021 תיקון לייזר

  כמו השאלה הקודמת.
  בגל 19 עברתי ניתוח להסרת משקפיים ולאחר כשנתיים עשיתי תיקון באחת מהעיניים. היום אני בן 32 וב”ה בעין שעברה תיקון אני רואה 6/6 בעין שלא עברה תיקון חלה ירידה ובבדיקת ראיה שעשיתי, יש לי צילנדר של 1.25.
  (חייב לציין שבגלל שעשיתי ניתוח יש לי נטייה לבדוק לעיתים קרובות בבדיקת ראיה עצמית את החדות בכל עין לחוד)ואם לא הייתי בודק אז סביר להניח שלא הייתי שם לב לירירה בעין השניה. השאלה שלי היא אם הצילנדר יכול להעלם לבד או בעזרת תרגול מסויים, או אם יש חשיבות להרכבת משקפיים כדי לא להחמיר את המצב.
  בבדיקת ראיה שעשיתי המליצו רק על הרקבת משקפיים בשעות הערב בנהיגה ומול טלויזיה.

  שלום רב,

  אם הראייה הדו עינית טובה מומלץ שלא לבצע ניתוח תיקון בעין השנייה. העובדה שאתה שם לב לשינוי רק כשאתה עוצם את העין שרואה 6/6 מצביעה על כך שהראייה בעין עם הצילינדר לא מפריעה לראייה הכוללת עם שתי העיניים. לכן אתה לא זקוק למשקפיים כלשהם, לא לנהיגה ולא לצפייה בטלויזיה.

  היתרון בהשארת המצב כפי שהוא הוא ביכות לראות לקרוב. כאשר יש מספר מינוס קטן בעין (גם אם זה צילינדר) הדבר עוזר ליכולת העבודה מול מסך המחשב וליכולת הקריאה. בזמן קריאה אנחנו מפעילים אקומודציה (פעולה שבה שריר בתוך העין הנקרא שריר העטרה מתכווץ, וגורם לעדשה בתוך העין להעלות את כוח השבירה שלה כך שדמות קרובה תתמקד על הרשתית). אם יש לנו מספר מינוס קטן, אנחנו צריכים להפעיל פחות אקומודציה. בעתיד, אחרי גיל 40, כשיכולת האקומודציה יורדת בהדרגה, ואז יש צורך להיעזר במשקפי קריאה, אזי מספר המינוס הקטן שיש לך באחת העיניים ימנע ממך בהתחלה את הצורך להרכיב משקפי קריאה,  ובהמשך ירחיק את הגיל שבו תתחיל להזדקק למשקפי קריאה. לכן מומלץ להשאיר את המצב כפי שהוא כל עוד הראייה לרחוק עם שתי העיניים טובה.

  הצילינדר לא יעלם לבד, ו"תרגילים" לא יעזרו. אין צורך כלל להרכיב משקפיים במצבך. אבל אם תיכנס לחנות אופטיקה כלשהיא, כמובן שינסו למכור לך משקפיים בכל מחיר, גם אם אינך זקוק להם.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/01/2021 תיקון לייזר

  בגיל 18 ,לפני 12 שנים עשיתי ניתוח לייזר כשעדיין לא התייצב לי המספר.
  המספר חזר ל3 בכל עין.
  היום אני בן 30 ובבדיקה לתיקון לייזר נמצאתי מתאים והרופא קבע שנעשה תיקון בעין אחת בהתחלה ורק לאחר מכן נתקן את העין השניה.
  האם עדיף לי להתעקש על ניתוצ בעין אחת בלבד?כדי למנוע משקפי ראייה?

  שלום רב,

  ניתוחי תיקון תמיד מבוצעים בכל עין לחוד, ראשית בעין הדומיננטית, ולאחר מספר חודשים גם בעין השניה. זאת כדי לראות מהו האפקט של התיקון בעין הראשונה, וגם בגלל שהרבה אנשים מסתדרים היטב עם תיקון בעין אחת בלבד.

  במצב שלך, בגילך, ככל הנראה תזדקק בהמשך לניתוח תיקון גם בעין השנייה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2020 Z-lasik וניתוח לפני צבא

  שלום דוקטור. רציתי לשאול האם יש עדיפות לשיטת z-lasik על פני prk וlasik רגיל, מבחינת זמן החלמה, כאב ובטיחות והאם עדיף לבחור בשיטה מסויימת אם אני מתוכנן להתגייס לשירות קרבי במארס הקרוב. תודה

  עמיחי

  שלום עמיחי,

  שיטת הניתוח המועדפת למי שמתכוון לשרת ביחידה קרבית היא הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK (שיוף חיצוני על פני הקרנית, ללא חיתוך). זו השיטה הבטוחה ביותר, וזו השיטה המקובלת ע"י הצבא, וגם ע"י צבאות אחרים בעולם כולל צבא היבשה של ארה"ב. שיטה זו מתאימה גם לאנשים העוסקים בספורט אתגרי, ונמצאים בסיכון לחבלות באיזור הפנים.

  בכל שיטות הלאזיק למיניהן, בהן מבוצע חיתוך שכבתי של הקרנית ויצירת מתלה, קיימת סכנה של התנתקות המתלה ממקומו לאחר חבלה בעיניים, ולכן שיטות אלו לא מתאימות למי שרוצה לשרת ביחידה קרבית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/12/2020 ניתוח תיקון רק לעניין אחת !

  שלום
  יש לי שאלה אחרי 15 שנה חזר לי חלק מהמספר בעין ימין 1ורבע ובשמואל אחד וחצי עם רבע צילנדר.אחרי בדיקה הוחלט לעשות לי תיקון בעין הדומיננטית והרופא אומר שלא צריך בעין השנייה כי אני בגיל 40 ואמר שאם אעשה בשתי העיניים אצטרך למשקפיים מקרוב .הבעיה שאני כבר חודשיים אחרי ניתוח ובעין שעשיתי תיקון רואה טוב אבל לא מסתדר בעין אחד תמיד מתאמץ כדי לראות העניים מתעייפות ובלילה לא רואה טוב ובעין שלא תוקנה אני מסתנוור מהאורות לא נוח לי בנהיגה בלילה .אני רוצה לעשות תיקון גם בעין השניה אבל הרופא מתעקש לא מומלץ .
  בבקשה תענה לי ותגיד לי מה לעשות והאם אפשר אחרי כמה חודשים לעשות תיקון לעין השניה אני מפחד שהעין שלא עשיתי בה תיקון תהיה (עין עצלנית )ואי אפשר כבר לעשות תיקון כי אני ממש מתוסגל לא נוח לי בכלל בנהיגה ומראיה לרחוק למרות שבעין שתוקנה אני רואה מצוין אז אנא תעזור לי

  שלום רב,

  מומלץ שלא לתקן את העין השניה, כדי לאפשר בעתיד יכולת קריאה ועבודה מול מחשב. כדאי להמתין ולהתרגל למצב החדש. בעוד מספר שנים לא תזדקק למשקפי קריאה בזכות העין הלא מתוקנת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2020 תיקון בעין אחת !!

  שלום דוקטור גילי הוא 40
  אני עשיתי תיקון לעין אחד אחרי שחזר המספר בימין 1ורבע ובשמואל 1וחצי עם רבע צילנדר .
  עשיתי תיקון בעין ימין הדומיננטית .השאלה שלי מהתחלה אני רציתי לעשות תיקון בשתי העיניים אבל הרופא מתעקש שלא צריך בשתי העיניים כדי שלא אצטרך משקפיים לקרוב אני חודש אחרי בעין שעשו בה תיקון רואה עשר אבל לא מסתדר בנהיגה בלילה או בראיה לרחוק קשה לי אני מתאמץ הרבה ומרגיש עייפות בעיניים
  בבקשה ממך מה אתה מיעץ לי צרך לעשות בעין השניה נכון ?

  שלום רב,

  הרופא שלך צודק. לא הייתי נוגע בעין השנייה. השארת מספר קטן באחת העיניים בגיל שלך הוא מעשה נבון, כי זה מה שיאפשר לך לקרוא ולעבוד מול מחשב בשנים הקרובות ללא משקפי קריאה. מכיוון שעיקר הזמן אנו מבלים במשרד מול מחשב, ועסוקים בלקרוא מידע דיגיטלי ממסכים שונים, הרי שמינוס 1 עד מינוס 1.50 בגילאי 40+ הוא ברכה, מכיוון שזה מנטרל את ה 1.00+ או 1.50+ שאתה צריך כדי לקרוא.

  בכל הנוגע לנהיגה - אני מניח שרב השעות ביום אתה לא נוהג, אלא נמצא מול המחשב. לכן כשאתה חושב על כל מה שאתה עושה בחייך ובמהלך יום רגיל, הרי שהסידור הנוכחי הנקרא mono-vision, הוא פשרה הולמת המאפשרת לך לעבוד על הקרוב עם עין אחת (שלא תוקנה), ולראות לרחוק עם העין השניה (שתוקנה). מדובר בפשרה שמתאימה מאוד לגיל שלך.

  אם תעשה ניתוח לעין השניה תראה טוב יותר בזמן נהיגה, אבל תזדקק בקרוב מאוד למשקפי קריאה לכל העבודה שלך במשרד (קריאה + מחשב).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/10/2020 ניתוח בגיל 42 עם מספר מינוס 6 לקוצר ראיה

  האם היית ממליץ לנתח ב 2 העיניים תיקון מלא ושווה ולאחר מכן להעיזר במשקפי קריאה? או להשאיר מספר קטן בעין אחת?

  קרן

  קרן שלום,

  כדי לדעת אם את מתאימה לשיטת mono vision (תיקון מלא בעין הדומיננטית, והשארת מספר קטן בעין השניה לצורך יכולת קריאה) - הדרך היעילה ביותר היא לעשות ניסוי עם עדשות מגע. גשי לחנות אופטיקה, ובקשי מהאופטומטריסט לעשות לך mono vision עם עדשות מגע: לתת עדשה עם תיקון מלא בעין הדומיננטית, ולתת עדשת מגע עם תיקון המשאיר 1.25- בעין השניה. מומלץ ללכת עם העדשות לפחות שבוע ולהתנסות בכל מהלך היום-יום שלך בכל המצבים: נהיגה, עבודה במשרד, קריאה, עבודה מול מסכים, צפייה בטלויזיה, נהיגה בלילה וכו'. כדאי לתת לעיניים מספר ימים להסתגל למצב החדש. אם תראי שטוב לך - ניתן יהיה לבצע בניתוח את אותו הדבר. אם תראי שלא טוב לך - מומלץ לבצע תיקון מלא ושווה בשתי העיניים, ולהבין שאין מנוס ממשקפי קריאה.

  ככלל אני לא ממליץ על mono vision לאנשים עם קוצר ראייה גבוה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/10/2020 יציבות במספר

  עשיתי בדיקת התאמה ללייזר, ואמרו לי שהמספר עלה בקצת יותר ממספר שלם תוך שנתיים וחצי שנים,ואמרו שאני יכול לעשות את הניתוח. אבל איך אני יודע שהמספר נקרא יציב והוא לא עלה במקרה בחצי שנה אחרונה דווקא? אני לא רוצה לעשות ניתוח נוסף בעתיד בגלל זה…

  שלום שלומי,

  על פי המידע שמסרת אין עדות לכך שאתה עדיין יציב, ולכן אתה לא מתאים עדיין לניתוח. הדרך לדעת אם אתה יציב היא לחכות עוד שנה, ולעבור אז את הבדיקה, ולהשוות בין המספר שיהיה לך בעוד שנה עם המספר כיום. יציבות היא שינוי של עד רבע מספר על פני לפחות שנה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2020 מספר שאלות בנוגע לניתוח הלייזר

  תודה רבה על התשובות המחכימות והיפות שנכתבים בצורה מדהימה וברורה רציתי לשאול מספר שאלות ואשמח מאוד לקבל תשובות
  שאלה א
  האם הניתוח מסוכן (אני לא מתכוון לעיוורון אלא לכל פגיעה שהיא)?
  שאלה ב
  האם הניתוח יכול להזיק לטווח הארוך (תופעת לוואי, יובש בעיניים, סינוורים, הילות) ואם כן מה האחוזים (והאם האחוזים משתנים לפי סוגי עיניים וא”כ האם אפשר לדעת את זה לפני הניתוח)?
  שאלה ג
  האם הוא מומלץ לאדם שכל היום קורא טקסטים קטנים ובשאר היום קורא טקסטים (ג”כ קטנים) במחשב?
  שאלה ד
  האם הניתוח יכול לשנות את צבע העיניים?
  שאלה ה
  יש מכונים אחרים שמספרים שהמיכשור שלהם (היחיד) בעל תו תקן ישראלי האם זה נכון וא”כ למה לכם אין אותו?
  שאלה ו
  האם הניתוח מחסיר חלק כלשהוא בעין (אם למשל העין מורכבת מ100 מרכיבים האם אחד מהם או חלקו נחסר מחמת הניתוח)?

  שלום רב,

  תשובה א - לא.

  תשובה ב - לא ולא (על אחוזים תקרא בספרות הרפואית).

  תשובה ג - מומלץ לכל אדם, בין אם הוא קורא טקסטים "קטנים", או וקסטים "גדולים" או לא קורא בכלל...

  תשובה ד - ממש לא.

  תשובה ה - כל מכשירי הלייזר בארץ מיובאים מחו"ל, לכולם אישור אירופאי (CE) או אמריקאי, ואין לאף אחד מהם "תו תקן ישראלי".

  תשובה ו - ברור. בניתוח מתבצע שיוף של הקרנית, שגורם להסרת חלק מהשכבה החיצונית שלה והפיכתה לשטוחה יותר או קמורה יותר במרכז. זה מה שגורם לשינוי המביא להסרת המשקפיים.

  בסיכום: נראה לי שאולי בכל זאת תקדיש קצת זמן לקרוא את מה שכתוב בדפי האתר...

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2020 ירידה באחת העיניים

  שלום פרופסור, שמי ניב.
  לפני כארבע שנים נותחתי אצלך ב”הדסה אופטימל” בשתי העיניים (בשיטת PRK למיטב זכרוני – השיטה שלוקח שבוע החלמה) והכל היה טוב ויפה לאחר מכן. היחס והשירות שלך מעבר למצופה. אמנם, לאחרונה אני חש ירידה קטנה בראייה לרחוק, בעין שמאל בלבד. חשבתי בהתחלה שזה קשור לעייפות או ליובש, אך זה נמשך כמה חודשים ובעיקר מורגש בשעות החשיכה. אציין שאני סטודנט בדיוק בארבע השנים הללו (מול הלפטופ שעות רבות) ובכלל המון יחסית עם הסמארטפון. ובכן, ייתכן שבשלב כה מוקדם אחרי הניתוח יש נסיגה באפקטיביות התיקון?
  ואם כך – האם אפשר לבצע תיקון נוסף? בכל אופן, בעצת הפקידה במכון חשבתי ללכת לבדיקת ראייה תקופתית לראות אם אכן חלה ירידה ואם זה נותר יציב אח”כ.
  תודה על המענה, ניב

  שלום רב,

  תיתכן נסיגה קלה במספר בכ-5% מכלל המנותחים, שיכולה להתרחש בכל שלב בהמשך. אם יש נסיגה היא מתרחשת בד"כ במהלך השנים הראשונות שלאחר הניתוח. אם השינוי קטן מ 1- אין צורך לעשות דבר. הראייה עם 2 העיניים לא מושפעת כלל משינוי כל כך קטן. דווקא מינוס קטן באחת העיניים עוזר לקריאה ולעבודה מול מחשב, כך שאם אתה מבלה זמן רב מול מחשב, הרי שכדאי להשאיר את המצב כפי שהוא.

  אם מתפתח מספר גבוה מ 1- ואתה מרגיש שזה מפריע לתפקוד היומי שלך, הרי שניתן לבצע ניתוח תיקון. ניתוח תיקון נעשה אם המספר יציב במשך מספר חודשים, כפי שמתברר במספר בדיקות עוקבות. אתה מוזמן להתקשר אלינו (ל 5023*), לקבוע אצלי בדיקה. אנחנו נבדוק מהו המספר שיש לך, ונחליט אם יש צורך בניתוח תיקון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/07/2020 ניתוח לייזר בעין אחת בשיטת PRK – חצי שנה אחרי הניתוח ועדיין לא רואה טוב

  שלום , בן 46 . לפני חצי שנה עשיתי ניתוח לייזר בעין אחת(עין שמאל) . העין השנייה נשמרה לקריאה ולא נותחה. נותחתי לפני כחצי שנה ב ……..מם בשיטת PRK . נבדקתי מספר פעמים לאחר הניתוח ונאמר לי שהראייה שלי בעין שנותחה טובה מאוד והם לא רואים שום בעיה ואולי נשאר לי מספר של 0.5 גם זה לא בטוח . מצבי היום שאני לא רואה טוב בעיקר לא רואה את התרגום בטלוויזיה , ראייה מטושטשת בטלוויזיה ולא מסוגל לקרוא את התרגום ומעבר לתרגום , הראיה לא יציבה ומטושטשת .המוזר הוא שכאשר אני צופה בטלוויזיה ומסתכל ישר אני רואה את התרגום מטושטש וכאשר אני מסובב את הראש מעט ימינה ועוצם את העין שלא נותחה – לפעמים אני רואה רמה טובה (לא 100 אחוז ) את התרגום בטלוויזיה .
  השאלה שלי היא :
  הערה חשובה : זכור לי שכתבת באתר שלך כאן , שכאשר מנתחים בשיטת PRK ומוציאים את שכבת תאי האפיתל בלייזר ולא במגע יד ע”י אלכוהול יכול להיות בעיה , שהקוטר שהורידו בלייזר לא מדוייק .
  1. האם יכול להיות שבעקבות כך שהוצאת שכבת תאי האפיתל בלייזר , הקוטר שהורידו לא היה מדוייק ולכך
  אני רואה די טוב את התרגום כאשר אני מטה את הראש ימינה ועוצם את עין ימין ?
  ככה עין שמאל רואה טוב
  1. האם יכול להיות שהניתוח לא בוצע בשלמותו ,?בגלל שאני צריך להטות את הראש ימינה .כלומר יכול להיות שהמנתח לא השלים את הניתוח עד סופו ?
  2. למה אני עדיין רואה מטושטש את התרגום וגם בכלל ? האם קשור ליובש ?
  3. האם אצטרך ניתוח נוסף לתיקון?

  אודה לתגובתך בנושא

  שלום רב,

  הסרת תאי האפיתל עם אלכוהול תמיד יותר מדוייקת מאשר הסרה עם לייזר. הסרת תאי האפיתל עם לייזר מבוססת על הנחה של עובי מוגדר מראש של תאי האפיתל (50 מיקרון). הבעייה היא שלכל אחד יש עובי שונה, וגם במקומות שונים בקרנית העובי שונה. אמנם קיימים היום מכשירים למיפוי האפיתל, אך ספק רב אם השתמשו בהם בניתוח שלך. זה אמנם נשמע יותר טכנולוגי: הסרת האפיתל עם לייזר "ללא מגע יד אדם", אבל האמת הפוכה.

  יתכנו סיבות רבות לכך שהתוצאה לא מיטבית: חוסר מירכוז של הטיפול, תבנית שיוף לא מדוייקת ועוד. על בעיות אלו ניתן להתגבר בעזרת מערכות עקיבה מהירות מאוד (שלא קיימות בכל המכונים), ובעזרת שימוש בטכנולוגיית ה wavefront (וגם זה לא באמת קיים בכל המכונים. רב המכונים מציעים שיטה הנקראת wavefront optimized שהיא לא מדוייקת ולא מותאמת אישית כמו מערכת ה wavefront guided). מרבית המכונים שלא מציעים wavefront אמיתי עושים זאת כדי לחסוך בעלויות, וכדי לפתות אותך לעשות ניתוח במחיר נמוך. low cost. מכיר את המושג? אז יש דבר כזה לא רק בטיסות...

  סיבה נוספת היא שהחלטת לעשות רק עין אחת, וללכת בשיטת ה monovision. אחד החסרונות של שיטה זו היא שאתה תלוי רק בעין אחת לראייה לרחוק. אילו היית עושה את הניתוח בשתי העיניים לרחוק, גם אם היה נשאר מספר קטן בכל עין, הרי ששתי העיניים היו מפצות זו על זו וביחד היתה לך ראייה דו עינית טובה מאוד. הרצון לראות גם לקרוב וגם לרחוק מביא לתוצאות בינוניות כמו במקרה שלך. הרבה אנשים בגיל שלך הולכים לבצע ניתוח לייזר בגלל הנושא של הפגיעה בראייה לקרוב. אבל הפתרונות לכך אינם מושלמים, ולפתרון שבו בחרת - monovision (עין לרחוק ועין לקרוב) יש חסרון, ממנו בדיוק אתה סובל עכשיו - ראייה לא טובה לרחוק. אני ככלל לא ממליץ על monovision מסיבות אלו בדיוק. עדיף לבצע תיקון מלא ושווה בשתי העיניים וללכת עם משקפי קריאה. גם הגיע הזמן להשלים עם זה שאתה לא צעיר, ועליך להרכיב משקפי קריאה.

  אני מקווה שבעתיד תבחר במכון איכותי, שמשתמש בטכנולוגיה מעולה, ושתחליט החלטות נכונות יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/03/2020 מה ההבדל בין EBK PRK ל PRK?

  שלום ד”ר!
  מה ההבדל בין PRK לEBK PRK? אילו מהניתוחים עדיף?
  האם עדיף את הEBK או PRK או הצ’ייס פרימיום שמפרסמים?
  אני מתלבט איפה לעשות וכל הסוגים השונים של הניתוחים מבלבלים במקצת.. אשמח להסבר ולהמלצתך בנושא.
  חשוב לציין שנמצאתי מתאים לכלל השיטות הנ”ל ואני עם מספר 4ץ7 בשני העיניים פלוס כ2 צילינדר.

  שלום רב,

  אין הבדל. זה מודיפיקציות של אותה שיטה. משך ההחלמה והתוצאה זהים.

  שיטת ה-"זייס פרמיום" (או SMILE) נכשלה למעשה, והשימוש בה ילך ויפחת עם השנים. היא אינה נותנת יתרון ביחס לשיטות העיקריות הקיימות כיום שהן שיוף על פני הקרנית ללא חיתוך (PRK) ושיוף בעומק הקרנית לאחר חיתוך שכבתי (לאזיק או אינטראלאזיק).

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2019 תיקון האם כדאי למי שחזר לו צילינדר

  עברתי ניתוח לפני 5 שנים והיום חזר צילינדר בשתי העניים עין ימין -1 ועין שמאל -1.5 האם כדאי לעשות תיקון

  ואם זה אחרי תיקון יחזור צילינדר
  ואם עובר הניתוח יהיה לי בעיה בקרנית
  האם זה מסוכן

  שלום רב,

  ניתוח תיקון עושים אם המספר שחזר מפריע ומצריך שימוש במשקפיים, ורק לאחר שברור שמדובר במספר יציב בבדיקות חוזרות, יש עובי מספיק בקרנית לניתוח נוסף, ומיפוי הקרנית תקין. ניתוח תיקון נעשה בשיטת PRK. הניתוח לא גורם לנזק ואינו מסוכן, אם עובי הקרנית מאפשר זאת ואם מיפוי הקרנית תקין.

  מומלץ להתייעץ עם הרופא שביצע אצלך את הניתוח הראשון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2019 ניתוח לייזר

  שלום רב,
  אני בן 36 ונמצאתי מתאים לתיקון הראייה לאחר שהרגשתי בשנים האחרונות ירידה בראייה מרחוק. בבדיקה נמצא שיש לי קרוב ל -2 בשתי העיניים.
  הרופא המליץ לעשות תיקון שגם יתקן את הראיה מקרוב שאצטרך בעתיד . האם זה נכון לעשות ניתוח כזה ? או עדיף לבצע רק את התיקון לראיה מרחוק בלבד?
  אציין שאני עובד הרבה שעות מול מחשב.

  תודה!

  שלום רב,

  כדי לדעת אם אתה מתאים לתיקון בשיטת monovision (במקרה שלך - ניתוח רק בעין הדומיננטית, והשארת העין הלא דומיננטית ללא ניתוח כדי שזו תוכל לקרוא) - מומלץ להרכיב עדשת מגע בעין הדומיננטית בלבד ולנסות לתפקד כך במשך מספר ימים. אם תסתגל למצב זה - ניתן ייהיה לבצע את הניתוח בעין הדומיננטית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2019 מספר חוזר 5 שנים לאחר הניתוח

  דוקטור שלום!
  לפני כ 5 שנים ביצעתי ניתוח לייזר (בגיל 35). הניתוח היה מוצלח ללא סיבוכים ונשאר צילינדר קטן של -0.5
  היום אני מרגיש כי המספר מתחיל לחזור. שמעתי על טיפול אטרופין במינון נמוך לילדים. אם אני ב 1%-1.5% מאלה ששי להם נטיה למספר הולך וגדל גם בחיי בגרות, האם טיפול זה יכול להועיל לי?
  בתודה מראש.
  דוד

  שלום רב,

  הטיפול באטרופין מתאים לילדים שאצלם העין נמצאת בתהליך גדילה והתפתחות.

  אם אתה היום בן 40 ויש לך מינוס קטן זו רק ברכה, כי זה יאפשר לך לקרוא ולעבוד מול מחשב ללא משקפי קריאה במהלך שנות ה-40 לחייך, ולדחות את תחילת הרכבת משקפי הקריאה במספר שנים. החל מגיל 45 יש צורך במשקפי קריאה שמספרם מתחיל עם 1.00+ ועולה בהדרגה עד 3.00+ לקראת אמצע - סוף שנות ה- 50. מכיוון שרב הזמן אתה עובד מול מחשב או קורא מסמכים, הרי שמספר מינוס קטן ינטרל את מספר הפלוס שאתה זקוק לו לקריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/03/2019 ניתוח monovision בשיטת אינטרלאסיק

  שלום אני בן 46. התחלתי להרכיב משקפים לרחוק בלבד יחסית מגיל מאוחר. עובד רוב שעות היום מול מחשב. רוכב על קטנוע ומשחק כדורסל.
  המס’ שלי הם:
  ימין: 3 + צילינדר 1.25
  שמאל: 3 + צילינדר 0.75.
  אציין שהמס עולה כל שנה וחצי/שנתיים בחצי מס’.
  קיבלתי באחד המכונים המלצה לניתוח מונוויזן בשיטת אינטרלאסיק. הרופא הציע להשאיר בעין הדומיננטית בימין +0.5 לרחוק, ובעיין שמאללהפחית ל -1.5 כדי שתתפקד לקרוב.
  הבנתי שזהו ניתוח חדשני יחסית והתוצאות אינו מובטחות. הבנתי שלוקח זמן רב להתרגל ושיש מקרים בהם לא מתרגלים, ויש מצב שאצטרך משקפים ללילה.
  מתלבט מאוד מכיוון שאני המפרנס העיקרי ועבודתי היא מול מחשב. חושש שגם חוסר ההסתגלות יפריע לרכיבה על הקטנוע.
  חשוב לי שהראיה לרחוק תהיה חדה ושאוכל להמשיך ולראות טוב מול מחשב.
  אשמח לשמוע את דעתך על ניתוח המונוויזן. האם בגילי כדאי לקחת את הסיכון או להשאר כבר עם משקפיים לרחוק?
  תודה מראש,
  רותם.

  רותם שלום רב,

  עלייה של מספרי פלוס לרחוק במשקפיים היא מצב די שכיח לאחר גיל 40. במקביל יש גם עלייה בתוספת לקרוב. בגילך התוספת לקרוב היא בד"כ סביב ה 1.25+, כך שהמספר למשקפי הקריאה הוא 4.25+.

  מבחינתי - התיקון המומלץ בניתוח הסרת משקפיים בלייזר במצבך הוא תיקון מלא של הראייה לרחוק באופן שווה בשתי העיניים, תוך הבנה שיישארו לך משקפי קריאה. ביצוע mono-vision להיפראופיה (מספרי פלוס) ע"י תיקון יתר והפיכת העין ממצב של 3+ למצב של 1.5- עלול לגרום לבעיית הסתגלות למצב החדש, וקושי בראייה לרחוק עם שתי העיניים. הראייה לרחוק עם שתי עיניים שקיבלו תיקון מלא תמיד תהיה טובה יותר מאשר עם עין אחת.

  "חשוב לי שהראיה לרחוק תהיה חדה ושאוכל להמשיך ולראות טוב מול מחשב." - דבר זה אינו אפשרי בגילך. בנוסף - התוספת של מספרי פלוס למשקפי הקריאה עולה עם הגיל, ממצב של 1.25+ כעת, למצב של 3.00+ במהלך השנים הבאות, ולכן גם monovision של 1.50- תיתן פתרון זמני בלבד.

  לפיכך יש לך מבחינתי שתי אפשרויות: הראשונה להישאר עם משקפיים מולטיפוקליות, ולהתאים משקפיים חדשות אחת ל 2-3 שנים בהתאם לעליית המספר. השנייה לבצע ניתוח לייזר עם תיקון מלא של המספר לרחוק בשתי העיניים, תוך הבנה שיישארו לך משקפי קריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/03/2019 תופעות לוואי prk

  יש לי תור לprk בעוד כשבוע וחצי. רציתי לדעת לגבי סנוורים הילות ויובש שנשארים גם עד שנה ויותר מכך לכמה שנים. מה הסיכוי שאסבול מכך בלילה/ביום והאם יש טיפול נגד הילות וסנוורים

  שלום רב,

  אם תעשה את הניתוח במכון שמשתמש בטכנולוגיית ה- Wavefront (ורצוי Wavefront guided שזו המערכת האמיתית המבוססת על טיפול מותאם אישית, ולא wavefront optimized שזה אלגוריתם מקורב ולא מותאם אישית) ובמערכות לייזר והדמייה מתקדמות, אין סיבה שיהיו לך סינוורים והילות.

  אם אתה צעיר ובריא - אין שום סיבה שתסבול מיובש בעיניים. כל התופעות שתיארת אינן מתרחשות בד"כ במרבית המנותחים.

  אני ממליץ לך להגיע אלינו לבדיקת התאמה. 3811*.

  בהצלחה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2019 הזדגגות העין בעת פעולת הלייזר

  שלום פרופסור סלומון
  רציתי קודם כל להודות לך על המידע הרב והמועיל והזמן שאתה משקיע בפורום,
  שאלתי, עברתי ניתוח PRK לפני כשלושה שבועות כשממש עם תחילת פעולת הלייזר על העין הימנית
  חשתי הזדגגות של העין ולא מיקוד מלא של העין בנקודה הירוקה בזמן השיוף
  מהי הזדגגות ? והאם יכול להיות לזה השפעה על התוצאות?
  כרגע אני חש ניגודיות חלשה יותר כמו גם טשטוש קל למרחוק בעין זו

  בברכה ובתודה מראש

  אברהם

  שלום רב,

  אין לי מושג למה את ה מתכון. "הזדגגות" זה מושג שאני לא מכיר.

  אין שום קשר בין מה שאתה מרגיש במהלך הניתוח ובין תוצאותיו. שלושה שבועות לאחר הניתוח זה מוקדם מכדי להיות מוטרד לגבי התוצאות. הראייה תמשיך להשתפר בהדרגה, וכל "הניגודיות החלשה", ה"טשטוש הקל" וה"הזדגגות" יחלפו לבלי שוב....

  עוד קצת סבלנות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/02/2019 עובי הקרנית לאחר ניתוח לייזר

  בתי(בת 22) עברה ניתוח לייזר בעיניים לפני כשנה. המספרים שלה היו מאוד גבוהים (8-9) לאחר הניתוח נאמר לנו שהשאירו לה מספיק עובי אם תצטרך תיקון בעתיד.
  עכשיו לאחר שנה המספר גדל וכשביררנו האם אפשר לבצע תיקון נאמר לנו שעובי הקרנית הוא 400 ולא מומלץ לבצע תיקון בשלב זה.
  יש לי שתי שאלות בבקשה:
  1. האם זה משהו שעשוי להשתנות בעתיד?
  2. אם באמת אין אופציה לניתוח נוסף ובעתיד הרחוק היא תצטרך ניתוח קטרקט מה עושים במצב כזה והאם יש קשר בכלל?

  אתי

  שלום אתי,

  ניתן לבצע ניתוח תיקון בעובי של 400 מיקרון ללא כל בעיה. העובי המינימלי הא 350 מיקרון כך שיש די עובי כדי לבצע ניתוח תיקון.

  אין כל בעיה עם ביצוע ניתוחי קטרקט בעתיד הרחוק (בעוד 50-60 שנה, כשלבתך יהיו נכדים ואולי גם נינים...).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/01/2019 ניתוח פעם שנית?

  שלום פרופ׳ סולומון,
  אני בן 29
  בחודש מרץ הקודם עשיתי ניתוח של PRK ונשאר אצלי – .75- וגם אסטיגמציה 1.00- רק בעין אחת.
  לפני הניתוח אמר הרופא שיש אפשרות לניתוח ללא תשלום נוסף אם הניתוח הראשון לא עבר בהצלחה.
  לדעתך האם הוא כדאי לעבור על הניתוח פעם שנית?
  האם מה שנשאר משמועותי שהרופא יסכים לעשות עוד ניתוח עלי (האם זה מספר שאתה יעשה עוד ניתוח עליו)?

  תודה רבה!

  יצחק

  שלום יצחק,

  המספר הזה כשלעצמו בהחלט מאפשר ניתוח תיקון. אני מבצע ניתוחי תיקון במטופלים שלי אם המספר או הצילינדר גדולים מ-1, אם הראייה הלא מתוקנת היא 6/12 או פחות מכך, ואם המספר הזה יציב. מומלץ לחכות לפחות 6 חודשים בין 2 בדיקות עוקבות כדי לוודא יציבות של המספר. שיקול נוסף הוא חדות הראייה של 2 העיניים יחדיו. לעיתים חדות הראייה המשותפת של 2 העיניים טובה מאוד, וההשפעה של המספר שנשאר באחת מהעיניים על הראייה הדו עינית אינה משמעותית. במקרים כאלו לא חייבים לרוץ ולבצע ניתוח תיקון.

  עוד שיקול הוא צרכי העבודה שלך. אם אתה עובד שעות רבות מול מחשב, הרי שמינוס קטן באחת העיניים מאפשר קריאה נוחה יותר בעבודה מול מחשב. זאת מכיוון שבהתמקדות לקרוב העין עושה אקומודציה (מפעילה כוח לכיוון פלוס), ואם יש לך מינוס קטן זה ינטרל או יפחית את המאמץ לאקומודציה, ויקל מאוד על ההתמקדות לקרוב. מכיוון שרב שעות היום אנחנו עובדים מול מחשב או מסכים - הרי שמינוס קטן רק יעזור. אם לעומת זאת רוב היום אתה מסתכל למרחק (לדוגמא - עסוק בנהיגה רוב היום) - הרי שאז מומלץ יותר לבצע ניתוח תיקון למינוס שנשאר לך.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/10/2018 ניתוח לראיה לרחוק ולקרוב

  שלום וברכה. אני בן 33. עברתי בדיקת התאמה ונמצאתי מתאים ברוך ה’ל2 סוגי הניתוחין. Prk ואינטר לסיק. שאלתי: האם כדאי לעשות ניתוח לצורך ראיה לרחוק, כאשר לאחר כמה שנים אצטרך משקפיים (כמו כולם) לראיה מקרוב, או לחכות עם הניתוח. בנוסף האם אפשר אח”כ לתקן גם לראיה לקרוב. יש לציין שעברתי כבר בדיק בהדסה ולא קיבלתי תשובה ברורה. תודה.

  שלום רב,

  בגיל 33 מוקדם עדיין לדאוג לראייה לקרוב. ניתן לעבור את הניתוח בהצלחה ולהנות מראייה מעולה לקרוב ולרחוק. בגיל 45 יהיו לך כמו לכולם משקפי קריאה. החל מגיל 45 תזדקק למשקפיים לקריאה, אבל לרחוק תמשיך לראות ללא משקפיים (רחוק זה טווח הנהיגה, הטלויזיה, האנשים מסביבך בעבודה וברחוב וכו').

  יש לך עוד 12 שנים להיות "צעיר" ולהנות מתוצאות הנתוח. ככל שעושים את הניתוח בגיל מוקדם יותר - כך סיכויי ההצלחה גבוהים יותר ותקופת ההחלמה מהירה יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/04/2018 תיקון ראייה

  שלום
  עברתי ניתוח ב6.1.17 באחד המכונים ניתוח לאסיק
  אחרי ביקורות חוזרות הוחלט שאני צריך תיקון למרות שהמספרים שלי היו נמוכים לפני הניתוח והיה לי צילינדר.
  הבנתי עכשיו שהתיקון יעשה עיי prk
  האם זה מצב תקין לעשות בשיטה זו למרות שהראשון היה לאסיק
  האם יש לי ממה לפחד?
  ראוי לציין שהקרנית שלי עבה מספיק
  אשמח לתשובתך המקצועית
  תודה

  נועם

  שלום נועם,

  ניתוח תיקון נעשה תמיד בשיטת PRK, ולא משנה מה היתה שיטת הניתוח הראשון. שיטת PRK בטוחה יותר לצורך ניתוחי תיקון, וגם בטוחה יותר בכלל, הרבה יותר מלאזיק. אם הקרנית מספיק עבה, ואם ניתוח ה- PRK מבוצע כהלכה, אין סיבה לחשש. בניתוחי תיקון מתקנים בד"כ מספרים נמוכים, והסיכוי להצלחה גבוה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/03/2018 התלבטות בסוג הניתוח…

  שלום פרופ!
  הייתי אצלך היום בבדיקת התאמה ונמצאתי מתאים לשני סוגי הניתוחים,יש לציין שאני ממש מתלבט איזה מהם לעשות.
  מצד אחד אני רוצה לסבול כמה שפחות מצד שני אני רוצה לעשות את הניתוח הטוב והבטוח ביותר…
  (חייב לציין שאני סגור על לעשות ניתוח בהקדם)
  אשמח לעוד המלצה/חיזוק ממך לגבי איזה ניתוח לבחור…
  תודה.

  שלום רב,

  אם אתה מתלבט, ומשאיר בידי את ההחלטה, הייתי בוחר באפשרות הבטוחה יותר, כלומר ב- PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2018 ניתוח להסרת משקפיים בלייזר

  אני בת 56. כיום זקוקה למשקפי מולטיפוקל: קריאה, בינוני ורחוק. רחוק 1.5+ חצי צילינדר ורבע בעין השניה.קריאה +2.5. נבדקתי והומלץ לי לעשות ניתוח לסיק, אבל ברגע אחרון קיבלתי רגליים קרות… התיעצתי ואמרו לי שבגילי כבר לא כל כך כדאי לעשות את הניתוח: סיכונים מול תואלת לזמן קצר יחסית… מה דעתך? ייתכן שיש סוג של ניתוח שיותר מתאים לאנשים בגילי?

  שלום רב,

  ניתן לבצע גם בגילך הסרת משקפיים בלייזר. חשוב להבין שהניתוח במקרה שלך מתקן רק את הראייה לרחוק (כלומר את ה 1.50+). לקרוב תאלצי להמשיך ולהשתמש במשקפי קריאה (שמספרם כיום הוא 2.50+).

  ההתאמה לסוג הניתוח נקבעת במהלך בדיקת ההתאמה, ותלוייה בגורמים שונים, בהם עובי הקרנית, מיפוי הקרנית, וממצאים שונים בבדיקת העין. התועלת העיקרית במקרה שלך היא בכך שלא תזדקקי יותר למשקפיים מולטי-פוקליות יקרות, אותן צריך להתקין מחדש כל 2-3 שנים. לרחוק לא תזדקקי כלל למשקפיים, ולקרוב תוכלי להשתמש במשקפי קריאה פשוטות חד-מוקדיות, אותן ניתן לרכוש בכל בית מרקחת במחיר נמוך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2018 חסרונות הטיפול בשיטת MonoVision

  אני בת 55. לפני כשנה, עשיתי ניתוח לייזר בשתי העיניים, בשיטה של MonoVision. מאז איני זקוקה למשקפיים – לא לקריאה ולא לראיה מרחוק. ואולם, האופטומטריסט טוען שבמצב זה כל עין תתרגל לתפקידה והמצב יחמיר ולכן כדאי להיעזר במשקפיים. לפחות משקפים לקריאה, שישפרו את הראייה מקרוב בעין שלא הותאמה לכך.
  אשמח לדעת אם, למיטב ידיעתך, יש אמת בדבריו.

  שלום רב,

  אין כל אמת בדבריו...

  אם אינך זקוקה למשקפיים לא לקריאה ולא לרחוק - אז "החיים שלך תותים". לא ברור לי מדוע את צריכה בכלל ללכת לאופטומטריסט? הוא מרגיש שהוא חייב למכור לך משקפיים כלשהן, גם אם את לא ממש זקוקה להן. פרט לרכישת משקפי שמש, אין סיבה כלשהיא להיכנס לחנות אופטיקה במצבך...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/11/2017 ניתוח לייזר להסרת משקפיים

  תודה רבה,
  והאם ישיבה מול המחשב שעות ממושכות ורבות בכל יום יכולה לגרום לנסיגה במספר לאחר הניתוח?

  תודה מראש.

  קארין

  שוב שלום,

  לא.

  ישיבה מול המחשב שעות ממושכות ורבות בכל יום יכולה לגרום לנסיגה חברתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/11/2017 ניתוח לייזר להסרת משקפיים

  שלום פרופסור,
  האם מומלץ לעשות את הניתוח לפני הריונות ולידה או עדיף לחכות לאחר מכן? שינוי ההורמונים עשוי להשפיע על המספר לאחר הניתוח?
  כמו כן, האם שימוש רב במחשב עלול להחזיר את המספר לאחר הניתוח?

  תודה.

  קארין

  שלום קארין,

  ניתן לבצע את הניתוח לפני ההריונות ללא כל בעיה, אם כמובן המספר במשקפיים יציב לפחות כשנה, ובדיקת ההתאמה תקינה.

  הריונות אינם משפיעים על עלייה קבועה במספר במשקפיים. קיימת לעיתים עלייה חולפת וקטנה של המספר במהלך ההריון עצמו (בד"כ קוצר ראייה של עד 1-), שנעלמת מספר חודשים לאחר הלידה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2017 ניתוח לייזר ופזילה

  יש לי משקפיים מספר מינוס 1 כ 30 שנה ללא שינוי מהותי במספר.
  בשנים האחרונות חלה פזילה ( היתה קיימת בצורה מינורית) ובשנים האחרונות החמירה יותר בעיקר מעייפות.
  הייתי רוצה לבצע הסרה של המשקפיים וגם לעשות תיקון פזילה
  מה המלצתך

  שלום רב,

  עליך קודם לברר את הסיבות לפזילה, ולבצע בדיקה מלאה של העיניים, ולוודא שיש לך תיקון הולם במשקפיים. מומלץ להיבדק ע"י מומחה לפזילה וגם ע"י נוירו-אופתלמולוג.

  אם עברת את גיל 45, מומלץ שלא לבצע ניתוח להסרת מספר כמו מינוס 1, מכיוון שזה מה שעוזר לך לקרוא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 הסרת משקפיים בלייזר

   

  תודה רבה על תשובתך, אני בת 23 ויש לי צילנדר נמוך של כרבע או חצי.
  אני אשמח להגיע להתייעצות ובדיקה נוספת אצלך. האם אתה יושב גם ברמת גן או רק בירושלים?
  והאם יש את כל שיטות הניתוח?

  תודה רבה מראש,

  קארין

  שלום קארין,

  אני נמצא בשני המרכזים: רמת גן וירושלים, ויש ברשותנו את כל שיטות הניתוח להסרת משקפיים בלייזר ואת מכשיר הלייזר החדיש והמשוכלל ביותר בארץ. לתיאום בדיקת התאמה ניתן להתקשר ל 052-6741425.

  פרטים נוספים תמצאי בעמוד צור קשר ובעמוד דרכי הגעה ומפה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 הסרת משקפיים בלייזר

  שלום,
  אני שוקלת לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, נמצאתי מתאימה והומלץ לי ניתוח אינטראלרסיק המתקדם. כיום יש ברשותי משקפיים אשר אצלי ממרץ 2015 בעלי מספר -3.15 בשתי העיניים. המספר בפועל עלה לי ל-4 בשתי העיניים, אך איני יודעת מזה כמה זמן, אבל זמן ממושך שכן מפריע לי בראיה.
  אני מעוניינת לעשות את הניתוח מהר ככל הניתן, אך חוששת שמספרי אינו יציב ולכן יעלה גם לאחר הניתוח.
  בבדיקה הציעו כי בניתוח יעשו שהמספר יהיה -4.5 וכך גם אם יעלה המספר, עדיין אראה טוב.
  אני אשמח לשמוע את דעתך והמלצותיך בעניין, הן לגבי אופציית חזרת המספר בטווח הקצר והארוך והן לגבי ניתוח בחצי מספר יותר מהמספר בפועל.
  תודה רבה מראש.

  קארין

  שלום קארין,

  לא אמרת מהו גילך. אם את בת 18, הרי שמדובר בעלייה משמעותית ואת עדיין לא יציבה. אבל אם את לקראת גיל 30, הסיכוי שהמספר כבר יציב גבוה יותר. בנוסף לא ברור מהו המספר המדוייק שהיה לך במשקפיים ומהו המספר המדוייק שיש לך כיום, כולל הצילינדר. גם בכל הנוגע לתיקון יתר - הוא תלוי גיל.

  את כל הנתונים האלה, ונתונים רבים נוספים, אנחנו אוספים במהלך בדיקת ההתאמה, ועל פיהם מגיעים להמלצות. את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. למרות רצונך "לעשות את הניתוח מהר ככל הניתן" - נראה לי שכדאי להיבדק במכון נוסף ולהגיע להחלטה יותר מושכלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/11/2017 ניתוח לייזר

  שלום אנחנו מתעניינים לניתוח לייזר לבעלי ובנוסף הוא צריך לעבור ניתוח אף עקב שבר, הניתוח יהיה רפואי בעיקרו וגם אסטטי, השאלה היא מה מומלץ קודם לעשות את הלייזר לעיניים או את האף? ואם זה לא ניתוחים שיכולים לסכן אחד את השני וצריך לחכות פרק זמן מסויים בין אחד לשני…
  תודה

  שלום רב,

  זה ממש לא משנה מה תעשו קודם, ואין שום קשר בין שני הניתוחים או השפעה הדדית כלשהי ביניהם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2017 מספר נמוך מאוד

  שלום, יש לי מספר 1 בעיניים, אני לא רואה לרחוק, והליכה מרובה עם משקפיים גורמת לי לכאבי ראש..
  ככה שרוב הזמן אני בלי משקפיים ולא ממש מצליחה להתפקס על אנשים וסביבה.
  המצב הזה לא נוח לי.. עם משקפיים ובלי משקפיים. אני חושבת על האופציה של ניתוח לייזר.. ואני תוהה כמה לגיטימי לקחת סיכון ולעשות ניתוח?.אני מתלבטת בגלל שהמספר שלי כל כך נמוך שזה מרגיש לי לא שווה את הסיכון.. במיוחד כשיש סיכוי שהראייה תדרדר בחזרה או שיקרה איזה סיבוך ואז בכלל הראייה שלי תיהיה יותר משובשת. מצד אחד זה יהיה נפלא לראות את העולם בבירור, המספר שלי קטן והקרנית עבה ..אני מעומדת מצויינת לניתוח. מצד שני.. מתלבטת קשות.

  שלום מאיה,

  שאלה מוזרה. ניתוח למינוס 1 לא מסוכן יותר מניתוח למינוס 3 או למינוס 7. להיפך: הסיכוי להשיג תוצאה מושלמת גדול יותר ככל שהמספר קטן יותר. ואם את עושה את הניתוח בשיטת PRK ובשילוב כמובן עם טכנולוגיית ה- Wavefront הרי שאת בוחרת בשילוב הבטוח והמדוייק ביותר.

  נראה לי שלאחר למעלה מ-30 שנה, בהן מבוצעים ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר בהצלחה מרובה בכל העולם, השאלה שלך היא תוצאה של חוסר ידע, או של חוסר נכונות מינימלי להתעדכן ולקרוא על ניתוחים אלו. רבות נכתב ונאמר על הבטיחות והיעילות של הסרת משקפיים בלייזר בדפי האתר הזה, וגם בתשובות לשאלות הרבות עליהן אני עונה מזה שנים, וגם באין ספור אתרים אחרים בארץ ובעולם. אני בטוח שרבים מידידייך, חברים לעבודה או בני משפחה עברו את הניתוח. כל מה שעליך לעשות זה להקדיש קצת מזמנך ולקרוא בסבלנות, או לשאול אנשים חכמים בסביבתך שעשו את הניתוח.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/09/2017 רציתי לדעת מה ההבדל בין 2 שיטות לניתוח לייזר?

  רציתי לדעת מה ההבדל בין ניתוח לייזר שנקרא femto lasik לניתוח relax smile-bladeless & flapless lasik?

  רציתי לדעת מה ההבדל ביניהם ומה עדיף לעשות?

  זוהר

  שלום זוהר,

  מדובר בשתי שיטות שונות של ניתוח להסרת משקפיים בלייזר שבהן מתבצע פיצול שכבתי של הקרנית.

  מה שאתה מכנה femot-LASIK זה בעצם האינטראלייז, שבו מתבצע חיתוך שכבתי של הקרנית בעזרת femtosecond laser. החיתוך הזה יוצר מתלה (flap) אותו מסיטים הצידה. על המשטח שנוצר לאחר החיתוך מבצעים את השיוף עם האקסימר לייזר, שיוצר את האפקט האופטי שאחראי על הסרת המשקפיים. לאחר ביצוע השיוף מוחזר המתלה למקומו. המכשיר אושר ע"י ה- FDA בשנת 1999, וזוהי כיום השיטה הנפוצה והמתקדמת ביותר של הסרת משקפיים בלייזר. לחץ כאן למידע נוסף על לאזיק ועל אינטראלאזיק.

  בשיטת ה Smile, מבוצעים חתכים בשני מישורים בחלק השטחי של הקרנית, שיוצרים גבולות של רקמה, אותה מסירים דרך פתח קטן בהיקף הקרנית. בשיטה זו לא נוצר מתלה כמו בשיטה הקודמת. האפקט האופטי של הסרת המשקפיים נוצר ע"י הסרת רקמה (הנקראת lenticule) שאת גבולותיה יוצרים בעזרת מישור פיצול קדמי ומישור אחורי. לאחר ביצוע הפיצול עם הלייזר, מבוצעת הסרה מכנית של הרקמה דרך הפתח ההיקפי. שיטה זו קיימת מזה מספר שנים לא רב.


  לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות, ומומלץ לדון עליהם עם הרופא המנתח בו בחרת לבצע את הניתוח. לדעתי - אף אחת מהן לא עדיפה. השיטה המועדפת והבטוחה בעיני תמיד היתה ותמיד תהיה PRK.


  בברכה,  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/07/2017 התייצבות המספר לאחר הניתוח

  שלום.
  אני מעוניין לבצע ניתוח לייזר בעיניים, לאחר קריאה באתר שלך סביר להניח שאבחר בך ולו בשל הנגישות והיכולת לפנות אליך. נקודה זו מהותית שכן אין ביכולתנו לדבר כעת עם המנתח שביצע את הניתוח לאשתי. אסביר את דברי:
  אשתי ואני נבדקנו במכון להסרת משקפיים ונמצאנו מתאימים לprk, החלטנו שהיא ראשונה ואני לאחר שתחלים. היא עברה את הניתוח לפני שבוע בשיטת prk, בעין ימין הראיה שלה חדה לגמרי ואילו בעין השניה היא רואה יותר טוב ממה שראתה לפני הניתוח אך מטושטש ממרחק שהעין השניה קריא. בשתי העיניים היה לה את אותו המספר 2.5 – ; האם מדובר בתהליך החלמה תקין שלא זהה בין שתי העיניים?

  ירון

  שלום ירון,

  "אין ביכולתנו לדבר כעת עם המנתח שביצע את הניתוח לאשתי"... מעניין...

  כשתחליט שאתה רוצה לבוא אלי ולבצע את הניתוח אצלי, אשמח מאוד להיות "נגיש", ולהסביר לך הכל על העיניים שלך, וגם על אלו של אשתך...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/07/2017 בת 62

  לפני כשנה הגעתי אליך לבדיקת התאמה להסרת משקפיים ונמצאתי מתאימה.
  בפורום שאלות/תשובות שלך לאנשים אתה מציין שnגיל 60 ומעלה אתה לא מבצע את הניתוח.??
  שאלתי זו נובעת מהסיבה שאני בכל זאת שוקלת לעבור את הניתוח.

  אורנה

  שלום אורנה,

  הסיבה שמעל גיל 60 אני פחות אוהב לבצע ניתוחי לייזר, היא שבגיל זה יתכנו שינויים בעדשה הנמצאת בעין, הגורמים לעלייה בקוצר הראייה (myopic shift), תיתכן התפתחות קטרקט, יובש בעיניים, וכן תהליכי ריפוי הפצע פחות מהירים ויעילים בגיל הזה.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2017 התייצבות המספר בעיניים

  שלום פרופ’ סלומון.
  אני בת 25 וחצי. לפני כחצי שנה חידשתי את המשקפיים הישנים לאחר כשנתיים, וגיליתי שהמספר שלי עלה בחצי בכל עין. עין אחת 6.5- והשניה 6.25-
  מאז המספר יציב (למרות שבלילה הראייה פחות טובה משמעותית).
  האם אפשר כבר לבצע את הניתוח במידה ואמצא מתאימה, או שצריך לחכות לפחות שנה כדי לוודא שהמספר אכן התייצב? אם אעשה את הניתוח עכשיו, ייתכן והמספר ימישך לעלות לאחר הניתוח?

  אדוה

  שלום אדוה,

  למעשה היתה אצלך עלייה של כחצי מספר על פני תקופה של שנתיים וחצי, ונראה שאת יציבה. כמובן שככל שממתינים זמן רב יותר והמספר יציב למשך זמן רב יותר - אז ההחלטה על תזמון הניתוח יותר קלה. מצד שני את רוצה לחיות ולהנות כבר עכשיו, ולא בעוד 10 שנים, כי הרי יש כל כך מעט זמן להישאר צעירים...

  הסיכוי לכך שיעלה המספר בעתיד תלוי בגנטיקה של העין שלך, ולא בניתוח. ככלל יש במצבך סיכוי של כ- 5% לעלייה של המספר לאחר הניתוח. אבל גם אם המספר יעלה, הוא יעלה לרמה של מספרים קטנים כמו 0.50- או 1.00- , ואין שום סיכוי שיחזור לך כל המספר. גם אם יהיה לך 1.00- או מעט יותר מזה (והסיכוי לכך הוא מאוד קטן) זה עדיף על פני 6.5-.... עם 6.5- לא תוכלי לראות דבר ללא משקפיים. לעומת זאת עם 1.00- את תוכלי לעבוד עם מחשב בנוחות רבה, לבצע את כל העבודות בסביבת העבודה ללא בעיות, לעשות את כל פעילות השגרה בבית, לבלות וכו', ורק להשתמש במשקפיים לנהיגה, בעיקר בלילה. ואם זה יפריע לך תוכלי לעבור ניתוח תיקון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2017 אורתו קיי אחרי ניתוח לייזר

  עשיתי לפני 11 שנה ניתוח לייזר בינתיים חזר מספר קטן האם טיפול באורתו קיי מתאפשר?

  דידי

  שלום דידי,

  טיפול באורתו קיי הוא מסוכן, מיותר ולא יעיל. אל תעשה אותו בשום פנים ואופן.

  אם חזר מספר קטן מ 1- מומלץ שלא לעשות דבר. מינוס קטן עוזר לקריאה וכדאי להשאיר אותו. אם חזר מספר גדול מ 1- ואתה כבר זקוק למשקפיים, בעיקר לנהיגה בלילה, הרי שניתן לבצע ניתוח תיקון. ניתוחי תיקון נעשים בד"כ באותו מכון בו נעשה הנתוח הראשון, והם תמיד נעשים בשיטת PRK. מומלץ לפנות לרופא שביצע את הניתוח הראשון לצורך התייעצות על האפשרות לביצוע ניתוח תיקון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/07/2017 יובש בעיניים

  פרופ סולומון שלום וברכה
  נבדקתי אצלכם ונמצאתי מתאים לניתוח Prk
  שלפי מה שאתה אומר זה מצויין ויותר בטוח, אז אני שמח.
  לשאלתי , דודתי עשתה ניתוח של חיתוך אינטרלאסיק לפני 3 שנים והיא סיפרה לי שעד היום היא משתמשת בטיפות נגד יובש במיוחד במצבי אימוץ העיניים.. ושהרופא שלה אמר לה שצריך לשים טיפות כל החיים נגד יובש משהו כמו לפחות 2 פעמים ביום ועד לפי הצורך..
  השאלה שלי האם אצטרך טיפות נגד יובש לכל החיים? או שזה תלוי ניתוח ליטוש או חיתוך?

  שלום רב,

  יובש בעיניים היא אכן תופעת הלוואי השכיחה ביותר אחרי ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. ברב המקרים זו תופעה קלה וחולפת, שקיימת בעיקר בשבועות הראשונים לאחר הניתוח, ומצריכה שימוש לא תכוף בטיפות לחות. דודתך משתמשת בטיפות בתדירות לא גבוהה (פעמיים ביום). לעיתים התופעה יכולה להימשך מספר חודשים, ולהתבטא במעט יובש כשקמים בבוקר או לקראת סוף יום העבודה. גם במקרים אלו אפשר להשתמש בטיפות לחות (דמעות מלאכותיות) על פי הצורך.

  יובש בעיניים לא קשור לסוג הניתוח, אלא יותר לגיל המנותח ולשימוש קודם בעדשות מגע. אנשים רבים סובלים מיובש בעיניים בבואם לניתוח. אם אתה צעיר ובריא, ולא סבלת עד כה מיובש בעיניים, יש סיכוי גבוה שלא יהיה לך יובש לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/06/2017 שיטת Z LASIK או interlasic מול PRK- EBK

  שלום הבנתי בעצם שזילאסיק/אינטרלאסיק זאת השיטה המתקדמת ביותר כיום, מכיוון שהחיתוך לא נעשה בסכין מנתחים אלא עי’יי מכונה וכך יש פחות סיכונים, האם לPRK או ASA יש יתרונות על השיטה הזאת?

  שלום רב,

  לניתוחים בהם הלייזר מבוצע על פני הקרנית ללא חיתוך (כגון PRK או ASA אן LASEK - שמות נרדפים לאותו ניתוח) יש תמיד עדיפות מבחינת הבטיחות, בעיקר לטווח הארוך. זאת מכיוון שעובי הקרנית בניתוחים אלו יהיה תמיד גדול יותר ביחס לניתוחים בהם מבוצע חיתוך.

  כאשר מבוצע חיתוך של הקרנית (ולא משנה כיצד מבוצע החיתוך) הקרנית נעשית יותר דקה. העובי האמיתי של הקרנית הוא העובי מתחת לקו החיתוך. זאת מכיוון שבמישור החיתוך לא נוצרת צלקת חזקה, הגורמת לכך שיהיה לקרנית אותו חוזק מבני כמו לפני החיתוך. עובי הקרנית לאחר ניתוחים בהם בוצע חיתוך הוא העובי לפני הניתוח, פחות עובי המתלה (השכבה שמעל קו החיתוך), פחות עובי השיוף. העובי שנשאר יהיה תמיד קטן יותר בהשוואה לניתוח כמו PRK, שבו לא מבוצע חיתוך. לעובי יש משמעות מבחינת הסיכון לפתח בעתיד אקטזיה (עיוות של הקרנית).

  התוצאות הראייתיות של כל השיטות לטווח הארוך זהות. ההבדל הוא במידת הבטיחות של שתי השיטות, וכאמור - מידת הבטיחות לאחר ניתוחי PRK או ASA גבוהה הרבה יותר ביחס לניתוחי אינטראלזיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2017 ניתוח חוזר

  אני מבינה שבגיל מסויים יש צורך במשקפי קריאה אבל מה ההגדרה למשקפי קריאה? עד איזה מרחק מקסימלי משתמשים במשקפי קריאה?
  חברה עשתה ניתוח לפני הרבה שנים והיום זקוקה למשקפיים לטלויזיה ממרחק שני מטרים

  שלום טל,

  כל אדם נזקק החל מגיל 45 לתוספת של עדשה עם מספרי פלוס לקריאה. הטווח הוא מהמרחק בו את מחזיקה ספר או עיתון ועד לטווח המחשב. זהו הטווח בו אנו קוראים ספרים, עיתונים, כותבים, מביטים במכשירים ניידים (סמרטפונים וטאבלטים) וגם טווח המחשב. בתחילה יש צורך בתוספת של 1.00+ עד 1.25+ החל מגיל 45, והמספר עולה בהדרגה עד ל +3.50 בגילאי 60 ומעלה.

  המרחק של הטלויזיה אינו טווח קריאה אלא הטווח לרחוק.

  לחצי כאן למידע נוסף על משקפי קריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2017 ניתוח למספר גבוה

  שלום רב
  האם אפשרי לבצע ניתוח לייזר למספרים גבוהים +6 ו +7.5 עם תוספת למוליטיפוקל +2

  שמעון

  שלום שמעון,

  הגבול בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר למספרי פלוס (כלומר רוחק ראייה או היפראופיה) הוא 6.00+.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 אלרגיות חוזרות

  היי,

  נמצאתי מתאימה לניתוח לאסק, בעקבות קרנית דקה יחסית (500)
  יש לי מספר גבוה (אזור ה8)
  אני סובלת מאלרגיה חוזרת בעיניים המתבטאת באודם, יובש ועיניים מגרדות.
  כרגע האלרגיה לא עוברת לגמרי וכל תקופה מציקה מאוד בעיניים- אני משתמשת במרשם מהרופא כל תקופה
  הפסקתי את השימוש בעדשות מגע לפני מעל לחצי שנה בעקבות כך.

  האם הניתוח יכול להחמיר את האלרגיה? האם כדי לעבור ניתוח כשיש לי אלרגיה?

  תודה:)

  שלום רב,

  האלרגיה אינה סיבה שלא לעבור את הניתוח, והניתוח לא יחמיר את האלרגיה. אבל מומלץ לקבל טיפול נוגד דלקת במשך כשבועיים לפני הניתוח כדי להקטין את התגובה הדלקתית, ולהגיע לניתוח עם עיניים שקטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2017 תיקון יתר

  שלום,

  לפני כשנתיים עברתי ניתוח בשיטת אינטרלאסיק. תוצאות הניתוח לא היו מושלמות מהרגע הראשון וגם היום שנתיים אחרי נותרתי עם מספר בשתי העיניים – בעין שמאל מינוס חצי ובעין ימין פלוס אחד וחצי.

  עד כה הצלחתי “להסתדר” אולם לאחרונה אני ממש מתקשה לראות ברור, חוסר הסימטריה בעיניים מציק לי וגורם לכאבי ראש, טשטוש, קושי בעבודה מול מחשב וכדומה..

  האם היית ממליץ על ניתוח תיקון לאור העובדה שהניתוח הראשון “פספס” כך את המטרה.. או שכדאי פשוט לחזור לשים משקפיים והאם אלו יכולות להתמודד עם מצב כזה של מינוס ופלוס בכל עין.

  תודה

  עדן

  שלום עדן,

  מומלץ לעבור ניתוח תיקון בעין ימין שבה יש 1.50+. קשה לי להאמין שתוכל להסתדר עם משקפיים במצב כזה, בגלל הפער הגדול בין שתי העינייים. אפשרות נוספת, אם אתה לא רוצה לעבור ניתוח נוסף בעין,  היא התקנת עדשת מגע רק בעין ימין. כ"כ אני מקווה שלמדת לקח לגבי תהליך הבחירה של המקום לביצוע ניתוחים כאלה, אם לא לך - אז לפחות לחברים ובני משפחה נוספים המעונינים לעבור ניתוחים כאלה בהצלחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/03/2017 מאיזה גיל מומלץ לעשות ניתוח לייזר בעיניים?

  שלום,
  רציתי לשאול מאיזה גיל מומלץ לעשות ניתוח בעיניים?
  עדיף לפני לידות או אחרי? האם יש סיכון בניתוח? לכמה זמן הניתוח מחזיק?
  תודה מראש!

  שושנה

  שלום שושנה,

  החל מגיל 17.5, ובתנאי שהמספר יציב לפחות שנה.

  אין קשר ללידות.

  על שאר השאלות יש מידע מפורט באתר. אם יש לך סבלנות, את מוזמנת לעבור על הדפים השונים באתר זה העוסקים בניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, ואני בטוח שתמצאי בהם תשובה לכל שאלותיך. כ"כ כדאי לקרוא את התשובות לשאלות הגולשים הרבות שנמצאות בתחתית כל דף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/01/2017 לייזר להסרת משקפיים

  האם ניתן לבצע תיקון אחרי ניתוח לייזר כעבר 10 שנים עם הירידה בראייה. אני בן 68. ראייתי היתה יציבה במשך כל השנים עד כה. כעת יש ירידה בעין ימין שנעשה בה תיקון לאחר חודש מיום הניתוח. בעין שמאל לא בוצע תיקון בהסכמתי ובהצעת המנתח.

  שלום יואל,

  הסיבה לירידה בראייה בגילך כעת (68) היא ככל הנראה התפתחות קטרקט (ירוד). זהו מצב מאוד נפוץ, שמתפתח בהדרגה בכולם עם הגיל. הפתרון לכך הוא לעבור ניתוח קטרקט, ובשום אופן לא לבצע תיקון לייזר על הקרנית. אנא פנה לרופא עיניים מומחה לניתוחי קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2017 ניתוח לייזר

  אני מתעניין בניתוחי לייזר בעיינים להורדת משקפיים ונמצאתי מתאים לניתוח יש לי עובי קרנית 500 ומספר באזור ה3 עם 1 צילינדר אבל קראתי שב1 מ10000 מנותחים נוצר בעיה של אקטזיה שזה קורטוקונוס נסתר שלא ראו אותו לפני הניתוח וגורם לעיוות חמור בראיה האם אני אמור לחשוש? יש לציין שאני בן 23 והמספר שלי יציב בשנים האחרונות האם זה כמו שיש לי 10000 בורות של מים ו1 של בטון ואני קופץ לאחד מהם ולוקח את הסיכון של נכות אם קפצתי לאחד של של הבטון או שפה המצב יותר בטיחותי וא”כ למה?

  שלום רב,

  הסיכון שתתפתח אצלך אקטזיה (קרטוקונוס משני) נמוך יותר מהסיכון שתעבור תאונת דרכים תוך כדי נהיגה בכבישי ישראל, או שתתרסק בתאונת מטוס בדרכך לחופשה בכרתים. למרות זאת אתה ממשיך לנהוג, וממשיך לטוס, כמו כולם. סיכון של 1:10,000 הוא סיכון מאוד קטן וזניח. אבל אם הוא כל כך מטריד אותך - פשוט תשאר בבית, אל תנהג בכביש, אל תטוס לחו"ל, ואל תעבור ניתוחים.

  ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר נעשים מזה 30 שנה, ורמת הבטיחות שלהם וסיכויי ההצלחה שלהם גבוהים יותר מכל ניתוח אחר הנעשה בגוף האדם. על החששות שלך תצטרך להתגבר בדרך כלשהיא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/12/2016 הזמן

  שלום עברתי בדיקת התאמה בהדסה ואמרו לי שמתאים לי ניתוח בשיטת הPRK ואמרו שההחלמה יכולה לקחת בין כמה ימים לכמה שבועות שזה עוד סביר אבל לאחר קריאה של תגובות מכמה אנשים ומכמה כתבות בנושא הם אומרים שהראיה מתייצבת לאחר כ6 חודשיים זה נכון?

  אריה

  שלום אריה,

  זה פשוט לא נכון.

  מרבית האנשים מגיעים לראייה של 6/6 בתקופה של בין חודש לחודשיים לאחר הניתוח, אבל כבר לאחר שבוע יש להם ראייה תפקודית שמאפשרת להם לבצע את רב פעילויות היום-יום. יש אנשים שזקוקים לזמן רב יותר, אך אלו מאוד נדירים. גם הם זוכים לראיה טובה ותפקודית תוך חודש עד חודשיים מהניתוח.

  אל תשכח שהמידע באינטרנט הוא מידע מוטה (biassed), ולא לטובה. בד"כ מיעוט האנשים שלא מרוצים, מגיעים לפורומים השונים, שואלים שאלות ומקטרים, וכך אתה מקבל רושם לא נכון על השכיחות האמיתית של התוצאות של הניתוח. מרבית האנשים המרוצים ממשיכים בדרכם, לא טורחים להגיד מילה טובה, ולא טורחים להיכנס לפורומים השונים, ולשתף אחרים בחוויה החיובית שהיתה להם. זאת למרות שהם עצמם חיפשו לפני הניתוח מידע, ורצו לקרוא על חוויות של אנשים אחרים. אבל לאחר הניתוח, כשהכל בסדר, הם לא מוצאים צורך להגיד לבאים אחריהם כמה שהניתוח הזה מועיל ומצליח. את המיעוט הרועש של האנשים שלא מרוצים אתה תמצא באינטרנט וברשתות החברתיות, וזאת בלי שום פרופורציה למשקלם האמיתי.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2016 ניתוח לייזר בגיל 40 פלוס

  שלום,
  אני בת 41 וחצי ורוצה לעשות ניתוח לייזר לתיקון הראייה.
  המס’ שלי הוא 2.5 לרחוק.
  עשיתי בדיקה במכון מסויים ונאמר לי שם שיש שתי אפשרויות,האחת לעשות ניתוח בשתי העיניים והשנייה להשאיר מס’ נמוך בעין אחת,וזאת בגלל העניין של הראייה לקרוב שאמורה להתדרדר בגילאים האלה.
  השאלה שלי היא,מה בדיוק עושים בניתוח הזה?למה משאירים מס’ נמוך בעין אחת?האם הניתוח פוגם בראייה לקרוב וזו הסיבה שמשייפים יותר עין אחת?
  אני לא מצליחה להבין את ההגיון שמאחורי הרעיון.
  אשמח אם תוכל להסביר לי.
  תודה

  שלום רב,

  הניתוח אינו פוגם בראייה לקרוב. מה שפוגם בראייה לקרוב הוא הגיל שלך...

  התהליך בעין שעוזר לנו לראות עצמים קרובים בבירור (קריאה, עבודה מול מחשב וכו') נקרא אקומודציה. האקומודציה הוא תהליך שבו שריר העטרה (Ciliary muscle) הנמצא בתוך העין מתכווץ בתגובה לצורך להתבונן על עצם קרוב, וגורם בכך לעלייה במוקד העדשה, הנמצאת בתוך העין מאחורי הקשתית. עליית מוקד העדשה מאפשרת לנו לראות בבירור גם עצמים קרובים מאוד. בצורה כזו, עם המשקפיים שלנו, שהן חד מוקדיות (במקרה שלך 2.50-) אנחנו יכולים לראות בחדות לכל הטווחים. תהליך זה נראה לנו מובן מאליו. אבל רק כשאנחנו צעירים...

  אחרי גיל 45 (בממוצע. לפעמים מוקדם יותר, ולפעמים מאוחר יותר) אנחנו מאבדים בהדרגה את יכולת האקומודציה. זה בגלל שינוי בגמישות העדשה התוך עינית, או ביכולת שריר העטרה להתכווץ, או שניהם ביחד. ואז אנחנו מגלים שקשה לנו לראות לקרוב. כדי לראות לקרוב אחרי גיל 45 אנחנו נזקקים לתוספת של תיקון אופטי במשקפיים של עדשות פלוס: זה מתחיל עם תוספת של 1.00+ בגיל 45, וממשיך בהדרגה ועולה ל 2.00+ בגיל 50, ואח"כ ל 3.00+ בגילאי 55-60. תהליך "אכזרי" זה מתרחש אצל כולנו, אחד מאותם דברים רבים שקורים לגוף שלנו תוך כדי זה שהוא הולך ו"מתבגר"...

  מצב זה נקרא פרסביאופיה (בעברית: זוקן ראייה). כדי לתקן זאת יש להתקין משקפיים מולטיפוקאליות, בהן המרכז של העדשה נשאר כמו שהיה (במקרה שלך 2.50-), והחלק התחתון מקבל תוספת של עדשת פלוס על פי הצורך (במקרה שלך, כשתגיעי לגיל 45 תצטרכי בחלק התחתון של העדשה 2.50- 1.00+ כלומר: 1.50-). כל מספר שנים תצטרכי לעדכן את העדשות המולטיפוקאליות בהתאם לעליית התוספת למרחק. אנשים שיש להם קוצר ראייה נמוך כמו שיש לך מוצאים שאם הם מרימים את המשקפיים הם פתאום יכולים לקרוא. זה בגלל שהמינוס לרחוק מנוטרל ע"י הפלוס לקרוב. לכן, אם לא תעשי ניתוח כלשהוא, הרי כשתגיעי לגיל 50 ומעלה תוכלי לקרוא ולעבוד מול מחשב ללא משקפיים: ה 2.50- שיש לך ינוטרל ע"י ה 2.50+ שאת צריכה לקרוב, וכך תוכלי לקרוא ללא משקפיים. אבל לראייה לרחוק (נהיגה, טלוויזיה, אנשים בחדר סביבך וברחוב וכו') עדיין תזדקקי למשקפיים.

  אם תעברי ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשתי העיניים (כלומר: תיקון מלא של המספר ל-0), תוכלי לראות מצויין לכל הטווחים, אבל בעוד מספר שנים תזדקקי למשקפי קריאה (אבל הפעם תוכלי להסתפק במשקפי קריאה פשוטות ולא במשקפיים מולטיפוקאליות). לרחוק לא תזדקקי למשקפיים בכלל, אבל לקרוב תזדקקי למשקפי קריאה. כך קורה גם למי שמעולם לא היו לו משקפיים, ולא עבר ניתוח כלשהוא: אחרי גיל 45 הוא יזדקק למשקפי קריאה.

  אפשרות נוספת היא לעשות תיקון בשיטת mono-vision. בשיטה זו העין הדומיננטית מתוקנת תיקון מלא, כדי לאפשר ראייה למרחק. העין השניה מתוקנת תיקון חלקי, ומשאירים בה 1.00- או 1.50-. עם העין הזאת תוכלי לקרוא, כאשר תזדקקי בעוד מספר שנים למספר של 1.00+ ואח"כ 1.50+. המינוס הקטן שישאר לך בעין ינטרל את הפלוס שאת צריכה לקריאה. לשיטה זו יש יתרונות וחסרונות, עליהם מומלץ לדבר עם הרופא המנתח שלך לפני הניתוח. למעשה - את ההסבר הזה היית אמורה לקבל מהרופא המנתח שבדק אותך... אני כעיקרון לא אוהב שיטה זו, וממליץ על ניתוח לייזר שבו מבצעים תיקון מלא ושווה בשתי העיניים, תוך הבנה שאחרי גיל 45 יהיה צורך במשקפי קריאה.

  הדברים הנ"ל אינם אמורים לגבי צעירים בשנות העשרים וה-30 לחייהם שעוברים את הניתוח. הם יהנו לאחר הניתוח מראייה מצויינת לקרוב ולרחוק, ורק אחרי גיל 45 יזדקקו למשקפי קריאה.

  בברכה,

   

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2016 הסרת משקפיים

  שלום
  אם המספר משקפיים שלי יורד כל הזמן.. יש ירידה במספר המשקפיים ,האם אני יוכל לעשות ניתוח לייזר להסרת משקפיים ?

  שלום רב,

  הדבר היחיד שיורד זה הגשם. מחירי הנדל"ן, מחיר הקוטג', והמספר במשקפיים אינם יורדים. או שהמספר במשקפיים יציב, או שהוא עולה.

  מתי המספר במשקפיים בכל זאת "יורד"? - רק אם מכרו לך בעבר משקפיים במספר גדול מזה שאת צריכה. וכעת - נבדקת ע"י אופטומטריסט/ית מיומן, שמצא שהמספר שאת צריכה נמוך ממה שיש לך במשקפיים. בקיצור: קרוב לודאי שאת יציבה, וניתן לגשת לבדיקת התאמה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר. מומלץ להביא אתך את בדיקות המשקפיים מהשנים האחרונות, כדי שניתן יהיה להעריך את מידת היציבות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/08/2016 סוג ניתוח בפעם שניייה

  שלום פרופסור סלומון,
  האם משקולי עובי קרנית (או שיקולים אחרים) , הניתוח השני (ניתוח התיקון) יהיה בהכרח PRK במידה והראשון היה LASIC . או שמה גם השני, בתנאים מסויימים יוכל להיות LASIC? בנוסף, האם העובדה שאם לא עלינו נצטרך תיקון בפעם השלישית אזי בפעם השנייה לא כדאי (משיקולי עובי קרנית) PRK?

  שחר

  שלום רב,

  ניתוחי תיקון מבוצעים בשנים האחרונות בשיטת PRK. זאת בעיקר משיקולי בטיחות, מכיון שכדי לבצע שוב LASIK צריך להרים את המתלה ולנתק אותו לאורך ציר החיתוך המקורי. ניתוק המתלה עלול לפעמים להשתבש, והמתלה עלול להיקרע תוך כדי הניסיון להרים אותו. בנוסף, לאחר הרמת המתלה והחזרתו תיתכן צמיחת תאי אפיתל (תאי הציפוי המצפים את הקרנית) אל תוך ציר החיתוך, דבר שעלול לגרום להפרעה באיחוי המתלה. כתוצאה מבעיות אלו מקובל בשנים האחרונות לא להרים מתלה של ניתוח LASIK לצורך ניתוח תיקון, אלא לבצע PRK.

  לא מקובל יותר לבצע ניתוח שלישי (כלומר ניתוח תיקון שני).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/08/2016 סיכויי כישלון בניתוח לייזר

  שלום רב
  מה הסיכון של כישלון ופגיעה קבועה בראיה בניתוח לייזר (מכל סוג)?
  אני רופא שיניים בן 43 עם מספר 3 בעין שמאל ו 0 בימין – כיום יש לי עדשת מגע אחת ורוצה להיפרד ממנה…

  שלום רב,

  במילה אחת: אפס.

  אבל האם ידעת שקיים סיכון שיגרם לך נזק משמעותי לעין מעדשת המגע שאתה מרכיב? עדשות מגע עלולות לגרום לזיהומים מסוכנים לקרנית ולעין עד כדי אובדן הראייה (ראה סרטון המדגים זאת בעמוד הסרטונים באתר). עדשות מגע גורמות לדלקת אלרגית בעיניים, גורמות ליובש בעיניים, גורמות לצמיחת כלי דם בקרנית, וגורמות לצניחת העפעף העליון. בכל רגע נתון שאתה מרכיב את עדשת המגע שלך - אתה מסתכן.

  הניתוח לעומת זאת הוא בטוח, ואם הוא נעשה במכון גדול ע"י מנתחים מיומנים, הרי שהסיכוי להצלחה גבוה מאוד. הסיכוי להצלחה בניתוחי לייזר הוא בודאי הרבה יותר גבוה מהסיכוי להצלחה בטיפולי השינים שאתה מבצע במטופליך...

  הגיע הזמן, שאחרי 30 שנים שבהם מבוצעים ניתוחי לייזר להסרת משקפיים במיליוני אנשים ברחבי העולם, שאנשים יתחילו לקרוא קצת בספרות הרפואית העניפה ובאתרי האינטרנט על הניתוחים האלה (ובמיוחד אחד כמוך שהוא רופא, ומסוגל לקרוא ספרות מקצועית), ויפסיקו להאמין באמונות תפלות ושמועות שווא... תשקיע מעט מזמנך ותקרא את החומר באתר הזה!!!

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/03/2016 שיקום עובי קרנית

  רציתי לשאול האם אחרי הניתוח הקרנית מתחילה תהליך של רגנרציה שלאחרי כמה שני העובי גדל וחוזר למה שהיה או שהעובי נשאר קבוע לאחר הניתוח לכל החיים?

  אני נמצאתי מתאים לאינטרלאסיק ופי.אר.קי
  חושב לעשות אינטרלסיק אך חושש שזה יחליש לי את העין ובזמן מאמץ או צלילה העין תהיה יותר פגיעה לקרע.האם אני מדבר שטויות?
  יש לי עובי 600 מינוס 1 ב2 העיינים וחצי צילינדר באחת העיינים

  אלכס

  שלום אלכס,

  הקרנית לא יכולה לבנות את עצמה מחדש. לאחר ניתוח לייזר - עובי הקרנית והצורה החדשה של פני הקרנית נשארים יציבים וקבועים. לכן גם התוצאה אחרי הניתוח נשארת יציבה וקבועה לכל החיים.

  בכל הנוגע להחלטה איזה ניתוח לעשות - אם אתה פעיל מבחינה ספורטיבית ועוסק בספורט אתגרי, או בפעילות כלשהיא שכרוכה בסיכון כלשהוא לחבלה בפנים בעתיד - הרי שהבחירה הנכונה עבורך היא PRK ולא אינטראלאסיק או לאסיק. זאת מכיוון שמישור החיתוך בקרנית בניתוחי האינטראלאסיק / לאסיק (ואין ביניהם כל הבדל מבחינה זאת) נשאר חלש לתמיד. מישור החיתוך לא מתאחה באמת לעולם, והחיבור בין המתלה לקרנית הוא חיבור חלש יחסית למה שהיה לפני החיתוך. לכן - אם תקבל חבלה חזקה כלשהיא לפנים בעתיד, יש סיכון לפתיחת המתלה לאורך אותו מישור החיתוך.

  אחת התאונות הנפוצות באנשים העוסקים בצלילה מתרחשת בזמן הסרה פתאומית של משקפת הפנים. משיכה פתאומית של משקפת הצלילה ההדוקה מהפנים גורמת להפעלת לחץ שלילי על העין, וכל חתך ניתוחי שהיה בעין עלול להיפתח כתוצאה מכך (וכבר נתקלנו במקרים כאלו). חבלות אחרות, נפוצות יותר, מתרחשות לאנשים ביום-יום כגון חבלה מכדור במהלך משחק, פגיעה מענף של שיח או צמח כלשהוא במהלך התכופפות להשקייה או טיפול בצמחים בגינה, חבלה משקית האוויר שנפתחת ופוגעת בחוזק רב בפנים בתאונת דרכים, או סתם אגרוף בפנים במהלך מריבה ליד הכניסה למועדון לילה... חבלות כאלו ואחרות שהתרחשו שנים אחרי ניתוחי לאזיק או אינטראלאזיק גרמו לפתיחת המתלה, ולצורך לעבור ניתוח נוסף להחזרת המתלה למקומו.

  ככלל - PRK הוא ניתוח שבטיחותו רבה יותר, הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך. לדעתי - מומלץ להשקיע שבוע בהחלמה אחרי ניתוח PRK ולזכות בתוצאה בטוחה ויציבה לכל החיים, מאשר להסתכן בניתוח שאולי מביא לראייה טובה מיידית אך כרוך בסיכונים לא ידועים בעתיד.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/03/2016 בעית ראיה לאחר ניתוח

  עברתי ניתוח לאסיק בלייזר בחברת אמריקאן לייזר לא על ידך אלא על ידי דוקטור אחר לפני כעשר שנים , היה לי מספר מינוס 9 וצילנדר 2 כיום אני רואה סביר ללא משקפיים אך עדין לא ראיה חדה ואיכותית כמו שהיתה לי לפני הניתוח – המספר שלי כיום נע בין חצי צילינדר לאחד צילנדר למינוס 1 בלי צילינדר ומינוס חצי בלי צילינדר ויש כאלה שאומרים שאני בכלל לא צריך משקפיים וזאת בדיוק הבעיה שלי שכל פעם אומרים לי מספר אחר שאני עושה בדיקת ראיה וגם אם לאותו רגע זה ניראה לי בסדר לאחר מכן זה מסתבר לי שזה לא הכי נוח לי ביום יום ומתחילים לי כאבי ראש ולחץ בעיניים , מה עלי לעשות?האם התופעה מוכרת? ממש אודה לעזרתכם …

  שלום רב,

  יתכן שאתה סובל מיובש בעיניים וזה משפיע על התנודתיות באיכות הראייה שלך. בכל אופן, מספר של עד מינוס 1 לא כדאי לתקן, מכיוון שזה יעזור לך בקריאה כשתגיע לגיל 45 (אם לא הגעת עדיין לגיל זה...) שבו תזדקק למשקפי קריאה של פלוס 1 ומעלה. סך הכל - בהתחשב במספר הגדול שהיה לך לפני הניתוח, התוצאה היא די טובה. אם אתה מתפקד ללא משקפיים בחיי השגה שלך, אז הניתוח היה כדאי למרות הכל.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2016 ראייה מטושטשת

  האם אצטרך משקפיים לקרוב?.
  אני תושב הצפון נותחתי ביום שני ניתוח תיקון lasek לאחר שנותחתי ב 2009 והמספר חזר למינוס אחד ורבע בשתי העיניים לפני הניתוח ב2009 היה לי מספר מינוס 4 ימין ומינוס 3.75 בעין שמאל. היום הורידו לי את העדשות הטיפוליות מרגיש טוב אך עדיין ראייה מטושטשת מה לגבי ראייה מקרוב? אני בן 46

  שלום רב,

  אתה תזדקק בוודאות למשקפי קריאה כבר עכשיו. החל מגיל 45 ומעלה מופיע תהליך של ירידה בכוח האקומודציה (היכולת להתמקד לקרוב), וכתוצאה יש צורך במשקפי קריאה שמספרם הוא 1.25+ בגיל 45. מספר זה הולך ועולה בהדרגה ומגיע ל 2.00+ בגיל 50 ול 3.00+ לקראת גיל 60.

  כאשר היה לך 1.25- היית יכול לקרוא ללא משקפיים, מכיון שזה ניטרל את ה 1.25+ שאתה נזקק לו לקרוב. למעשה היה חכם יותר שלא לבצע ניתוח תיקון בכלל, כי כך היית יכול לקרוא עוד שנים רבות ללא משקפיים. אפשרות אחרת היתה לבצע תיקון רק בעין הדומינטית, ולהשאיר את העין השניה עם 1.25-. כך היית יכול לראות לרחוק עם העין המתקונת לאפס ולראות לקרוב עם העין של ה 1.25-. אבל לא נהגת בחוכמה רבה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/02/2016 קרוב ורחוק

  שלום, אני כרגע עם מס +1 לרחוק ו-1 לקרוב. גיל 53. האם אפשרי ניתוח משלב רחוק וקרוב?

  שלום רב,

  ניתן להוריד את ה 1.00+ לרחוק, אך לא ניתן לתקן את המספר לקרוב. אחרי הניתוח תוכלי לראות מצויין לרחוק (נהיגה, טלויזיה, המשרד, הרחוב וכו'), אבל לכל הטווח הקרוב שבינך ובין המחשב (ספר, עיתון, מסמכים, שעון, סמרטפון, מחשב) תזדקקי תמיד למשקפי קריאה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/02/2016 תיקון לניתוח לייזר

  שלום. לפני שלוש שנים עברתי ניתוח לאסיק ממספר שבע. מאחר והראייה לא התייצבה והיה לי מספר רבע וחצי לאחר הניתוח, טופלתי בוי אופטיק. בחודשיים האחרונים עלה המספר ועשיתי משקפיים והפסקתי את הטיפות. עכשיו מספר אחד וחצי בשתי עיניים. אני בת 37 ולא יודעת מה הכי כדאי לעשות. להמשיך בטיפות עיניים וי אופטיק ומתישהוא בעתיד הרחוק אולי לעשות ניתוח או לתת למספר להידרדר ולעשות ניתוח שזה ממש מפחיד אותי וגם הבנתי שעושים בעין אחת ואולי יעשו בשתי העיניים. לא הבנתי כלום מהסיפור הזה שבגיל ארבעים כנראה יהיה לי גם משקםיים לקרוב ולכן עושים ניתוח רק בעין אחת. לא נראה לי שזה נוח שעין אחתלא תראה טוב כאשר היום קשה לי מאוד בלי משקפיים.לא יודעת מה כדאי לעשות.

  שלום רב,

  אני הייתי מבצע לך ניתוח תיקון. אם המספר חוזר לרמה של 1.00- ומעלה ניתן לבצע ניתוח תיקון, המתבצע קודם בעין הדומיננטית. אם גם בעין השניה יש מספר מינוס קטן, מומלץ להמתין מספר חודשים ולראות איך את מסתדרת עם המצב החדש. היתרון בהשארת האחת העיניים עם מינוס קטן הוא שזה ינטרל את הצורך במשקפי קריאה בעתיד. משקפי קריאה הם משקפיים עם מספרי פלוס (מתחילים עם 1.00+ בגיל 45), ואם יש לך מינוס קטן באחת העיניים (לדוגמא 1.00-) הרי שתוכלי לקרוא ללא משקפי קריאה למשך מספר רב של שנים. אם לא תסתדרי עם תיקון רק בעין אחת, ניתן לאחר מספר חודשים לבצע ניתוח תיקון גם בעין השניה. ניתוחי תיקון מומלץ לבצע בשיטת PRK.

  אני לא מאמין שטיפות להורדת הלחץ (כגון וי-אופטיק ואחרות) משנות או משפיעות על המספר. מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח שלך בעניין זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2016 הצטלקות הקרנית בניתוח prk

  שלום פרופ’
  אני בת 18 לפני גיוס ואני רוצה לעשות ניתוח להסרת המשקפיים, אבל יש לי כמה התלבטויות:
  1) הבנתי שבניתוח lasik יש סיכוי שהקרנית תתעוות גם בטווח הארוך וגם בטווח הקצר, כלומר הקרנית יכולה להתעוות בכל שלב בחיים אחרי הניתוח. בניתוח prk הסיכון הוא הצטלקות הקרנית, השאלה שלי היא האם גם בניתוח prk הסיכון הוא לכל החיים או רק לתקופה של אחרי הניתוח?
  2) אני הולכת לעשות קורס בצבא שיימשך ארבעה חודשים ויכלול ישיבה מול המחשב כל היום (מ 8 בבוקר ועד 9 בערב), האם כדאי לי לחכות לשירות הסדיר ואז לעשות את הניתוח? שיקול נוסף בנוגע לשאלה הזאת היא האם כדאי לי לחכות עד אחרי הצבא או לשירות הסדיר כדי לעשות את הניתוח כי אולי לא יתחשבו בי במקרים שנוצרת דלקת או זיהום בעקבות הניתוח במידה ואני אעשה אותו לפני השירות.
  אשמח אם תענה לי בהקדם האפשרי
  תודה רבה!

  מיה

  שלום מיה,

  נכון, הסיכון לעיוות הקרנית (אקטזיה) לאחר ניתוח LASIK קיים לכל החיים. לעומת זאת הסיכון לצלקת בקרנית הוא בעיקר בחודשים הראשונים לאחר הניתוח. הסיכון להצטלקות הקרנית בניתוחי PRK הוא קטן מאוד כיום. זאת בזכות השימוש במיטומיצין C בסוף ניתוח ה- PRK, וגם בזכות השימוש בטיפות סטירואידים במשך מספר חודשים לאחר הניתוח. ככלל הבחירה בניתוח ה- PRK היא הבחירה הנבונה והחכמה, למי שחושב על הטווח הארוך.

  את הניתוח ניתן לעשות לאחר שנמצאת מתאימה בבדיקת התאמה. אם אכן את מתאימה - ניתן לעשות את הניתוח ללא כל בעיה לפני השירות הצבאי, במהלך השירות, או לאחריו. זה ממש לא משנה אם את יושבת מול המחשב עכשיו, או בזמן השירות הצבאי מבחינת ההחלטה על תזמון הניתוח (את מכירה מישהו שלא "יושב מול מחשב"?...).

  אנו מנתחים חיילים קרביים וחיילים לא קרביים במהלך השירות הצבאי, ומעולם לא נתקלנו בבעיות שאת מתארת. אם תשכילי לבצע את הניתוח במכון רציני ואיכותי שמקפיד על איכות ללא פשרות, אין סיבה כלשהיא שתסבלי מתופעות הלוואי אותן ציינת.

  בברכה,

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2015 הרכבת עדשות מגע לאחר ניתוח להסרת משקפיים

  פרופ’ סלומון שלום רב,
  לפני כ 10 שנים ביצעתי ניתוח להסרת משקפיים שעבר בהצלחה(היו לי מספרים מאוד גבוהים באזור 9,10). היום לאחר 3 לידות המספר עלה לי ל 1 ורבע וחזרתי להרכיב משקפיים.רציתי לדעת האם אוכל להרכיב עדשות מגע או שמא קיים בכך סיכון? (בנוסף אציין שאני לוקחת ציפרלקס במינון 20 מ”ג אם זה בכלל רלבנטי…)
  אודה לתשובתך,
  בברכה
  יעל

  שלום יעל,

  בהחלט!!! ניתן להרכיב עדשות מגע ללא כל בעיה. התוצאה שלך היא מצויינת בהתחשב במספר הגבוה שהיה לך בעבר. למעשה יש יתרון רב בכך שיש לך מספר של 1.25- . כאשר תגיעי לגיל שבו כולם מרכיבים משקפי קריאה (אמצא שנות ה-40), את לא תזדקקי למשקפי קריאה מכיוון שהמינוס הקטן שיש לך ינטרל את הפלוס שצריך למשקפי קריאה (בד"כ מתחילים עםמספר של  1.25+ בגיל 40 לקריאה).

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/11/2015 האם ניתן לבצע ניתוח חוזר כשהקרנית דקה?

  שלום רב,
  לפני כ-15 שנה עברתי ניתוח לייזר. הקרנית שלי דקה והבהירו לי לפני שלא אוכל לבצע תיקון.
  הניתוח לא הצליח לתקן את הראיה באופן מושלם. כבר בחצי שנה הראשונה לאחר הניתוח המספר עמד על 1-. כיום 4.75-. הגדילה במספר לא עצרה… העיניים אחרי הניתוח לא יכלו לשאת עדשות מגע.
  אני בת 40 וברור שאצטרך תיקון גם לקריאה מקרוב.
  האם הניתוחים שיש היום יודעים להתמודד עם קרנית דקה? וניתן לתקן?

  שלום רב,

  ניתוחי תיקון מתבצעים לאחר התייצבות המספר, ואם נותר עובי לבצע שיוף נוסף. כדי לדעת אם את מתאימה לניתוח תיקון יש לבדוק את מיפוי הקרנית, לבדוק את המספר הנוכחי שלך ולוודא שהוא יציב בשנה האחרונה, וכן לבדוק את עובי הקרנית שלך כיום. אם המספר יציב לפחות שנה, מיפוי הקרנית תקין, ועובי הקרנית מספיק כדי להסיר את המספר - ניתן לבצע ניתוח תיקון.

  אנא פני לרופא שביצע אצלך את הניתוח המקורי לצורך בדיקה לקראת ניתוח תיקון.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/11/2015 תיקון ניתוח לייזר

  שלום , עברתי לפני 7 שנים ניתוח לייזר (בהחלמה מהירה ) לפני 3 שנים חזר לי קוצר הראייה והיום החלטתי לעבור תיקון , במרפאה די הפחידו אותי שזה החלמה ארוכה , כואבת ומייגעת זמן רב , האם אכן ?
  האם ניתן לשוחח עם מישהו שעבר תיקון ?
  האם יש בזה סיכון נוסף ?
  אשמח לעצה , אני קצת חסרת אונים.

  שני

  שלום שני,

  ניתוח תיקון מתבצע כיום בשיטת PRK. ההחלמה אחרי PRK אינה כואבת ואינה מפחידה. מדובר בתהליך החלמה שנמשך כשבוע, שבו נמצאת עדשת מגע שעוזרת לריפוי. הראייה מטושטשת מעט בשבוע הראשון. לאחר הסרת העדשה כשבוע לאחר הניתוח יש כבר ראייה תפקודית, שהולכת ומשתפרת תוך מספר שבועות.

  ההחלטה על ניתוח תיקון קשורה בראייה שלך כיום, ואיך את מסתדרת בחיי היום יום. כ"כ היא תלויה ביציבות של המספר שיש לך כיום (מומלץ להמתין להתייצבות המספר) ובעובי הקרנית (המאפשר לבצע שיוף נוסף). ככלל ניתן לבצע בהצלחה ניתוחי תיקון בשיטת PRK.

  לחצי כאן למידע נוסף באתר זה על הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/10/2015 מתי הראיה תהיה חדה וטובה לאחר ניתוח trans prk

  שלום רב,
  עברתי לפני חודשיים ניתוח לייזר trans prk.
  עין שמאל מינוס 3.5 עין ימין עצלה מינוס 5.5 עם צילינדר אחרי הניתוח עין ימין עשו לקריאה מקרוב ועין שמאל למרחק
  אני בת 45 אני עדיין לא רואה טוב כמו לפני הניתוח כרגע מטופל בטיפות דמעות ללא הגבלה וטיפות סטרואידים טיפה לכל עין פעמיים ביום.
  מהו משך זמן ההחלמה הסופי של העיניים עד שניתן לראות 6/6 גם לקרוב (קריאת עיתון,מחשב)וגם למרחק…

  ענת

  שלום ענת,

  תיקון בשיטת mono-vision הוא תיקון מלא בעין הדומיננטית, ותיקון חלקי בעין הלא דומיננטית, שבו נשאר מינוס 1.5 או מינוס 2, שמאפשר קריאה (מכיוון שלקריאה את זקוקה לפלוס). המשמעות של תיקון כזה היא שאת רואה עם עין אחת למרחק, ועם עין אחת לקרוב. הראייה עם עין אחת היא בד"כ פחות טובה מהראייה עם שתי העיניים. מצב חדש כזה מצריך זמן הסתגלות, וזמן זה שונה מאדם לאדם. קשה לדעת כמה זמן יקח לך להסתגל למצב החדש.

  הראייה לקרוב תלויה במינוס שנשאר לך. בגיל 45 צריך בד"כ פלוס 1.25 לקריאה. הפלוס לקריאה עולה במהלך השנים, ומגיע לפלוס 3 בגיל 60 בערך. לא ברור איזה מינוס בדיוק השאירו לך בעין ימין. אם השאירו אצלך מינוס גדול יותר מהפלוס שיש לך עכשיו (כדי שזה יהיה יעיל גם בשנים הבאות) - אז הראייה לקרוב יכולה להיות מעט מטושטשת בזמן הקרוב.

  בכל אופן מומלץ להמתין מספר חודשים נוסף עד להתייצבות המצב. אני לא חסיד שיטת ה- monovision בניתוחי תשבורת, וממליץ למנותחים שלי מעל גיל 40 לבצע תיקון מלא לרחוק בשתי העיניים, ולהיעזר בהמשך במשקפי קריאה. אם לא תהיי מרוצה בהמשך - תוכלי לבצע ניתוח תיקון לעין ימין, ולבצע בה תיקון מלא לרחוק.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2015 מה קורה בגילאים מתקדמים לאחר ניתוחי לייזר?

  במידה והניתוח הצליח בגיל צעיר, האם רמת הסיכוי לבעיות עיניים עולה באופן משמעותי בגילאים מתקדמים?

  יוני

  שלום יוני,

  אין כל סיכון שהוא לעיניים במשך השנים, בגיל המבוגר, בעקבות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר מבוצעים מזה כ- 30 שנים, ונצבר ניסיון רב עם השנים כדי לדעת שהניתוח לא גורם לסיכון כלשהוא בעתיד הרחוק בגיל המבוגר, אם הכל כמובן עבר בשלום במהלך הניתוח. ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לא גורם לסיכון גבוה יותר לפתח מחלה כלשהיא בעין בעתיד הקרוב או הרחוק, ולא מונע את האפשרות לבצע בעתיד ניתוחים בגיל מבוגר, כגון ניתוחי קטרקט, ניתוחי רשתית, או כל ניתוח בעיניים שיש בו צורך.

  כל זאת נכון, אם ההחלטה לבצע את הניתוח נעשתה על פי כל הכללים, ואם אכן נמצאת מתאים לעבור את הניתוח.

  לחץ כאן למידע נוסף באתר על ההשלכות ארוכות הטווח של ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/11/2014 תקון ניתוח לייזר לאחר מספר שנים

  בגלל שאתם מבצעים תיקון פעם אחת בחיים דחיתי התיקון מספר שנים אני נבדקת אצל רופא עיניים כל שנה.
  השאלה- עברתי לפני כ 8 שנים ניתוח והיה תיקון יתר המספר בעין שמאל 6/9 נשאר ללא שינוי . ההמלצה הייתה לדחות זאת כמה שיותר אם זה לא מפריע מאוד.
  התחיל להפריע לי האם ניתן לתקן ?

  שלום יעל,

  ניתן לבצע ניתוח תיקון בכל עת, גם לאחר 8 שנים. ההחלטה על ביצוע הניתוח תלויה בגודל המספר שנשאר, ובחדות הראייה המושגת עם המספר הזה. ציינת שהראייה שלך היא 6/9 אך לא כתבת מהו המספר שנשאר לך. אם המספר קטן מ 1- (מינוס אחד), אין בד"כ הצדקה לבצע ניתוח נוסף. ראייה של 6/9 מאפשרת לנהוג ללא משקפיים, ולבצע את רב הפעולות היום-יומיות, כולל עבודה מול מחשב, ללא כל בעייה. 

  שיקול נוסף בהחלטה האם ניתן לבצע ניתוח תיקון הוא עובי הקרנית הנוכחי, והאם הוא מאפשר ניתוח נוסף.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/11/2014 קרנית דקה אחרי ניתוח

  נמצאתי כשירה לניתוח עם פרטים-
  מספר בעיניים כולל צילינדר אחד: 8.00 ו8.50
  עובי קרנית 487 ו472
  במידה וכשאהיה מבוגרת אצטרך ניתוח כלשהוא בעיניים, עובי הקרנית לא יעשה בעיה?

  שלום ויקי,

  עובי הקרנית לא מהווה בעיה כלשהיא לבצע ניתוחים בעיניים בעתיד. תוכלי לעבור בעתיד ללא כל חשש כל ניתוח שהוא בעיניים, כולל ניתוחי קטרקט.

  בברכה,


  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.