להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • Wavefront

  כולנו היינו בהזמנות זו אחרת בסיטואציה הבאה: הלכנו לבדיקת משקפיים, והמשקפיים החדשות לא בדיוק נותנות לנו את חדות הראייה המושלמת. או ביקרנו במספר חנויות למשקפיים וקבלנו בכל פעם תוצאות אחרות של בדיקת המשקפיים. כיצד זה יתכן? האם יתכן שהמשקפיים שאנו מרכיבים לא נותנות לנו תמיד את הראייה המיטבית שאנו זקוקים לה?
  ואכן – מסתבר שלא תמיד ניתן למצות בעזרת המשקפיים או עדשות המגע את פוטנציאל הראיה של העין. זאת מכיון שלכל עין יש תבנית אופטית יחודית משלה, מעין “טביעת אצבעות” אישית, שקשה לעיתים למצוא לה תיקון מושלם באמצעים האופטיים המקובלים – משקפיים או עדשות מגע. פיתוחים חדשניים המאפשרים למדוד בצורה מדויקת וממוחשבת את המבנה האופטי של העין הוכנסו בשנים האחרונות לתחום ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים. טכנולוגיות חדשות אלו מאפשרות לקבל ראייה איכותית יותר ולמצות בצורה טובה יותר את פוטנציאל הראייה של העין.

  בעת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר מתבצע ליטוש של הקרנית ויצירת משטח פנים חדש עם קמירות שונה מזו שהייתה לפני הניתוח. שינוי הקמירות בקרנית מאפשר התמקדות של קרני האור על פני הרשתית ללא צורך במשקפיים. עד לפני מספר שנים היה מתבצע הליטוש בניתוחי הלייזר על פי תוצאות בדיקת המשקפיים. אלא ששיטה זו לא נתנה מענה מושלם למבנה האופטי הפרטני של כל אדם.

  לכל אחד מאיתנו תבנית אופטית ייחודית בעין

  בדיקת המשקפיים הרגילה, שעל פיה מתקינים את עדשות המשקפיים, ועל פיה היו מבצעים בעבר את ניתוחי הלייזר, היא בדיקה טובה אך לא מושלמת. זאת מכיוון שהיא מניחה שהעין היא איבר אופטי מושלם. מידע שהצטבר בשנים האחרונות מראה לנו שאין הדבר כך.

  תמונה 1. הצגה גראפית תלת מימדית של ה- wavefront.

  תמונה 1. הצגה גראפית תלת מימדית של ה- wavefront.

  לכל עין קיים מבנה ייחודי לה, המתבטא באי-סדירויות של פני הקרנית ושל הרקמות האופטיות הנוספות בעין. אי-סדירויות אלו גורמות לקרני האור להתמקד בצורות שונות בכל עין, והן אלו שגורמות לעיתים לעיוותים אופטיים. עיוותים אופטיים אלו גורמים לכך שהתיקון במשקפיים אינו תמיד משביע רצון. לעיתים מתבטאים העיוותים הללו בסינוורים ובהילות, במיוחד בראיית לילה.
  התיקון במשקפיים או בעדשות המגע הוא מקורב, ולא תמיד נותן מענה מושלם לעיוותים הללו. אם ניקח לדוגמא אדם שמרכיב משקפיים שמספרם הוא 3- . יחד עימו ישנם בוודאי עוד עשרות מיליוני בני-אדם  ברחבי העולם שמרכיבים משקפיים באותו מספר בדיוק. אך לכל אחד מן האנשים הללו קיים מבנה אופטי שונה של העין, שנובע ממבנה טופוגרפי ייחודי שיש רק לו. לכן – התיקון של 3-, למרות שנותן מענה טוב לראייה, אינו מושלם.
  בעזרת הטכנולוגיות המתקדמות הקיימות היום ניתן בניתוח הלייזר לא רק לתקן את המספר כמו שהוא, כלומר 3-. ניתן כיום לתקן גם את העיוותים האופטיים הייחודיים לכל עין ועין. לטכנולוגיה הזו קוראים טכנולוגית חזית-הגל (Wave-front technology). כיצד היא עובדת, וכיצד ניתן לקבל בעזרתה ראייה איכותית יותר?

  מדידת העיוותים האופטיים ושיוף מותאם אישית – כיצד זה עובד?

  העיוותים האופטיים היחודיים לכל עין ועין נקראים “עיוותים מדרגה גבוהה” (High Order Aberrations). לכל אחד מאיתנו יש מידה כזו או אחרת של עיוותים מדרגה גבוהה, שאחראיים לאיכות הראייה שלנו. ניתן לתאר באופן מתימטי וגרפי צורות שונות של עיוותים מדרגה גבוהה. עיוותים אלו נגרמים בשל אי-סדירויות זעירות בפני הקרנית ובמבנה העדשה שבעין.

  תמונה 2. מכשיר מיוחד (אברומטר) מקרין אלומת אור אל תוך העין.

  תמונה 2. מכשיר מיוחד (אברומטר) מקרין אלומת אור אל תוך העין.

  קרני האור נעות בצורת חזית של גל (wave front). כאשר חזית הגל הזו עוברת דרך הקרנית ודרך העדשה בעין היא עוברת עיוות מסויים, ונוצרת חזית גל חדשה, השונה מחזית הגל האידיאלית. בעזרת מכשור מיוחד ניתן למדוד את מידת העיוות או השינוי שהתרחש בחזית הגל. הדבר נעשה ע”י כך שהנבדק מתבונן בדמות מסויימת המוקרנת אליו מן המכשיר. קרני האור יוצאות מן הדמות ומגיעות אל העין בצורת חזית גל (תמונה 2). חזית הגל עוברת דרך המערכת האופטית של העין, מגיעה אל הרשתית, ואח”כ מוחזרת אל המכשיר ממנו יצאה. מעבר זה של חזית הגל דרך העין גורם לעיוותים מסויימים, וכעת חזית הגל מעוותת.

  המכשיר קולט את חזית הגל המעוותת, ובעזרת עיבוד ממוחשב מתקדם, משווה בינה ובין חזית הגל המקורית. ההבדלים שבין חזית הגל המקורית וחזית הגל המעוותת מנותחים ע”י המכשיר. על בסיס הניתוח הממוחשב הזה, נבנית תבנית לשיוף הקרנית בלייזר, שהיא מורכבת יותר מתבנית השיוף הרגילה, ומותאמת למפת העיוותים הייחודית של העין הנבדקת. תבנית השיוף החדשה היא כזו שתגרום לתיקון כל האי-סדירויות שגרמו לעיוותים האופטיים.
  המידע שנאסף על העיוותים של העין נשמר בצורה דיגיטלית, ומועבר למחשב של הלייזר לפני הניתוח.

  תמונה 3. גל-האור (קדמת הגל) מוחזר מהעין, ונקלט דרך מערך עדשות זעירות הנמצאת באברומטר

  תמונה 3. גל-האור (קדמת הגל) מוחזר מהעין, ונקלט דרך מערך עדשות זעירות הנמצאת באברומטר.

  תמונה 4. עיבוד ממוחשב משווה בין הדמות המוקרנת ובין הדמות הנקלטת מן העין .

  תמונה 4. עיבוד ממוחשב משווה בין הדמות המוקרנת ובין הדמות הנקלטת מן העין .

   

  אחת המערכות המתקדמות המיישמות את טכנולוגית חזית הגל היא מערכת ה- Zyoptix. מערכת זו מורכבת משתי מערכות בדיקה מקבילות: מודד עיוותים (aberrometer) ומערכת טופוגרפיה אופטית (Orbscan). המידע המתקבל משתי המערכות הללו עובר עיבוד ממוחשב, שקובע את התיקון האופטימלי שהעין זקוקה לו.

  מידע זה מכיל תבנית שיוף אישית המותאמת רק לאותה העין שעברה קודם לכן את הבדיקה הזו. תבנית השיוף המותאמת אישית מאפשרת לבצע תיקון מדוייק יותר בעזרת הלייזר, ולקבל תוצאה איכותית יותר לאחר הניתוח.

  מהם היתרונות של טכנולוגית חזית הגל ושל מערכת ה- Zyoptix ?

  מחקרים רבים אשר התפרסמו בספרות הרפואית בשנים האחרונות מצביעים על מספר יתרונות של השיוף המותאם אישית המתקבל במערכת זו:

  1. השימוש בטכנולוגיה זו מגדיל את רמת הדיוק שבניתוח הלייזר ומאפשר חדות ראייה ואיכות ראייה איכותיים יותר, לכל המספרים עם או בלי צילינדר.
  2. עובי השיוף בשיטה זו קטן ב- 20 אחוזים ביחס לעובי השיוף בשיטות קודמות. לכן שיטה זו מתאימה במיוחד לאנשים עם מספר גבוה במשקפיים, ולאנשים שעובי הקרנית שלהם קטן יחסית.
  3. התיקון של הצילינדר, ובמיוחד באנשים עם צילינדר גבוה, מדוייק יותר.
  4. הסיכון להופעת עיוותים אופטיים בראיית לילה לאחר הניתוח, המתבטאים בהילות וסינוור, קטנים באופן משמעותי.

  היתרונות הנ”ל מבטאים למעשה בטיחות רבה יותר בניתוחי לייזר להסרת משקפיים בהם משתמשים בטכנולוגיה זו. השילוב של תבנית שיוף מותאמת אישית, עם עובי שיוף קטן יותר, ודיוק רב יותר בתיקון הצילינדר – כל אלו מגדילים משמעותית את סיכויי ההצלחה בניתוחי לייזר להסרת משקפיים. מסיבות אלו אנו ממליצים מזה שנים רבות לכל המנותחים ללא יוצא מהכלל לעבור את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר עם השימוש בטכנולוגיית ה- Wavefront כברירת מחדל.

  לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר התקשרו ל  050-6398873

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  22/11/2020 צילומים ובדיקות לפני הניתוח

  שלום פרופ׳ סולומון,

  אני מתכננת לעבור ניתוח prk להסרת משקפיים. כבר עברתי בדיקת התאמה. אמרו לי שיש צורך להגיע שוב לפני הניתוח לשם בדיקות וצילומים מקדימים (כנראה עבור הwavefront). השאלה שלי: האם חשוב לבצע את הבדיקות והצילומים המקדימים האלה בסמיכות לניתוח (כלומר, ביום הניתוח עצמו או יום-יומיים קודם), או שאפשר לבצע אותן גם שבוע מראש?

  תודה רבה
  אורית

  שלום אורית,

  מומלץ לבצע את בדיקת ה- Wavefront לפני יום הניתוח, אפשר מספר ימים לפני. רצוי להפסיק את השימוש בעדשות מגע שבועיים לפחות לפני הבדיקה. זה לא משנה אם הבדיקה נעשית יומיים או שבוע לפני הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/11/2020 prk או אינטרלאסיק

  שלום פרופ’
  הייתי במספר מכונים, כאשר בחלק נאמר לי שעדיך לבצע רק ניתוח prk בשל קרנית דקה יחסית, סביב ה 500-495 ואילו באחרים נאמר לי כי גם הניתוח השני, הינו אופציה.
  כיצד עליי להחליט ? אני נורא מפחדת שאם אבצע ניתוח בשיטת ההחלמה הקלה יותר, שאני מעדיפה, אנזק בעתיד.

  שלום רב,

  כדי לענות לך צריך לדעת מהו המספר במשקפיים ולראות את מיפוי הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/09/2020 האם השיטה הזו זהה לשיטת הcontoura vision?

  האם השיטה הזו זהה לשיטת הcontoura vision?

  שלום רב,

  שיטת ה wavefront אינה דומה ל contoura. ה contoura היא עוד שיטה של שיוף מבוסס טופוגרפיה של הקרנית. שיטות אלו לא הצליחו בעבר, מכיוון שאינן לוקחות בחשבון את כל המבנה האופטי של העין. שיטות ה Wavefront לוקחות בחשבון את כל המבנה האופטי של העין (כולל תרומת העדשה והזגוגית) ולכן הן מדוייקות יותר לבניית תבנית השיוף בלייזר משיטות המבוססות רק על מבנה הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2020 Wavefront לעומת בלי

  הייתי בבדיקה חוזרת לניתוח לייזר ובסוף הבדיקה אחד מנציגי השירות אמר שהרופא שינתח אותי עובד לפי שיטת הWavefront למספרים גבוהים וזה יקר בכ-2,000 ש״ח. העניין הוא שלפני שבועיים עשיתי את הבדיקה הראשונה בה לא דיברו איתי בכלל על השיטה! האם זה אומר שהרופא הראשון היה פחות מקצועי? איך הרופא הראשון לא דיבר על השיטה והרופא השני המליץ עליה? בנוסף הרופא השני לא דיבר איתי על זה, רק לאחר שהגעתי לנציג השירות הוא סיפר לי על השיטה.

  שלום רב,

  אצלי, בניתוחים שאני מבצע, שיטת ה- wavefront מבוצעת מזה כ- 12 שנה אצל כולם ללא יוצא מהכלל, ואין למנותחים שלי אפשרות לבחור עם או בלי wavefront. זה ברור שזה יותר מדוייק עם wavefront ולכן זה מה שאני מציע לכולם. התוצאה היא שהמחיר יותר גבוה.

  יש מכונים שמציעים אפשרות לעבור את הניתוח ללא wavefront, כדי להציג מראית עין של מחיר נמוך, כדי למשוך לקוחות. משהו בסגנון של "מחירים החל מ... (מחיר נמוך כלשהוא)...". זה כמובן מפתה אנשים רבים להגיע לבדיקת התאמה. ואז מגלים להם שבתוספת wavefront המחיר יותר גבוה... יש גם מכוני low-cost שכלל לא מציעים wavefront.

  זה כמו שמציעים לך לקנות דירה במקום מבוקש והמחיר הוא "החל מ...". וכשהולכים לראות את הדירה, מבינים שזו דירת 2 חדרים בקומת הקרקע שפונה למגרש החנייה. הפנטהאוז עולה קצת יותר...

  בהצלחה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/03/2020 שימוש בוויב-פרונט לקביעת מספר משקפיים

  שלום

  האם ניתן לקבוע את המספר במשקפיים בשיטת הוויב-פרונט? יש תמיד קשיים לאופטומטריסטים לקבוע את המספר שלי, הבדיקות ארוכות ומייגעות לשני הצדדים והתוצאות לא מספקות.

  שלום אורלי,

  אפשר לקבל הערכה מקורבת על מספר המשקפיים בשיטת ה wavefront, אבל לא מומלץ להתקין משקפיים על בסיס בדיקה זאת, או על בסיס בדיקה ממוחשבת כלשהיא. הבדיקה הטובה ביותר היא בדיקת הרפרקציה הסוביקטיבית, שבה אופטומטריסט/ית בודק לך את המספר והצילינדר בעזרת ניסוי של מספר עדשות, עד שמגיעים למספר שמתאים לך.

  יתכן שיש לך בעיות נוספות בעיניים שגורמות לכך שלא ניתן להגיע לתוצאה מיטבית, ולכן מומלץ גם להיבדק אצל רופא עיניים ולבצע מיפוי של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/10/2019 סינוורים והילות לאחר ניתוח השתלת עדשה

  שלום רב –
  בינואר 2018 עברתי ניתוח ‘השתלת עדשה’ להסרת משקפיים, הראייה שלי מצויינת [מלבד צילינדר קטן בעין שמאל], אך בלילות, או ביום בכל מקום שבו התאורה אינה מספיק חזקה, אני סובל מהילות וממריחות חזקות מאוד של מקורות האור עד כדי אי יכולת לזהות את העומד מולי כיוון שאני רואה ‘מסך’ של אור, הדבר נובע מכך שהאישון שלי גדל וגולש מעבר לעדשה שנמצאת בתוך העין, האם טיפול לייזר Wavefront יכול לעזור למקרה כמו שלי?[לא הסרתי בלייזר כי הקרנית שלי דקה מידי, היה לי מספר 12]
  תודה רבה מראש.

  שלום רב,

  לא ניתן לבצע תיקון בעזרת לייזר, בלי שהדבר יביא לשינוי ברפרקציה ולצורך מחודש במשקפיים. תיקון בלייזר עלול להביא אותך למספרי פלוס (עדשות פלוס במשקפיים).

  על הבעיות של אישון רחב מאוד הגורם לעיוותים אופטיים בראיית לילה ניתן לעיתים להתגבר באופן חלקי ע"י שימוש בתאורת רקע כלשהיא בנהיגה בלילה (לפתוח את אור הנהג בתוך הרכב, דבר שיגרום להצרות מסויימת של האישון והפחתת העיוותים האופטיים).

  אפשרות נוספת היא טיפול תרופתי בטיפות שגורמות להצרת האישון כגון אלפאגן (ברימונידין). ניתן לקחת את הטיפות לפני נהיגה בלילה. טיפול זה ניתן במרשם רופא ועליך לבקש שהרופא המנתח ירשום לך טיפות אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2019 ניתווח ליזר וקריאה

  שלום,
  אני בן 42 ם מספר יציב של -5 וצילינדר בשתי העיניים.
  בתקופה האחרונה מרגיש צורך במשקפיים גם לקריאה, בבדיקה נמצא מספר של +0.5 0.75
  מה האפשרויות שלי? לנתח ולהזדקק למשקפי קריאה? האם יש אפשרויות נופות?

  תודה

  שלום רב,

  לפניך 3 אפשרויות: הראשונה - להתאים משקפיים מולטיפקואליות. השניה - לבצע הסרת משקפיים בלייזר עם תיקון מלא לשתי העיניים, והבנה שתזדקק בהמשך למשקפי קריאה. השלישית - לבצע הסרת משקפיים בלייזר בשיטת monovision, בה מבוצע תיקון מלא עם הלייזר לעין הדומיננטית (זו העין שתראה לרחוק) ותיקון חלקי המשאיר 1.50- בעין השניה (זו העין שתראה לקרוב).

  ההחלטה באיזו שיטה לבחור תלויה בסגנון החיים ואופי העבודה שלך. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות, עליהן תדבר עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה אם תרצה לעבור הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

     פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2018 מולטיפוקל

  שלום, אני בת 57, ומרכיבה משקפי מולטי פוקל (מס’5 וחצי לרחוק 1 וחצי לקרוב ו2 צילינדר). עשיתי בדיקת התאמה לניתוח במכונכם, והרופא אמר שהכי נכון לעשות תיקון לראיה מרחוק בלבד. בכך בעצם אהפוך את המציאות הנוכחית, כלומר אזדקק לחבוש משקפיים לקרוב במקום לרחוק. האם אין אפשרות לתקן את שתי הבעיות במקביל, וסוף סוף להפטר מהמשקפיים בכלל?

  שלום רב,

  לאחר גיל 40 העין מאבדת בהדרגה את היכולת לעשות אקומודציה, כלומר להתמקד על עצמים קרובים. כתוצאה יש צורך בתוספת של עדשות פלוס במשקפיים. במקרה שלך יש לך 5.50- לרחוק עם צילינדר 2.00-, ואת זקוקה לתוספת של 1.50+ לקרוב. כלומר: במשקפיים המולטיפוקאליות שאת מרכיבה בחלק התחתון יש 4.00- (תוצאה של הוספת 1.50+ על ה 5.50- לרחוק), וזה מאפשר לך לקרוא.

  לאחר הסרת משקפיים בלייזר במקרה שלך (וכך גם לכל בני ה-40 ומעלה) יוסר כל המספר והצילינדר לרחוק, אבל ישאר לך המספר לקריאה. כלומר: במקום משקפיים מולטיפוקאליות שעולות כמה אלפי שקלים, ושצריך כל 2-3 שנים להחליף אותן בגלל עליית המספר לקרוב, תזדקקי למשקפי קריאה פשוטות שמספרן 1.50+, אותן ניתן לרכוש בכל בית מרקחת במחיר נמוך מאוד. המספר לקרוב יעלה בהדרגה עד 3.00+ במהלך השנים הבאות.

  בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר לא ניתן להסיר את המספר לקרוב לאחר גיל 40. קיימת אמנם אפשרות לבצע מה שנקרא monovision. מדובר בתיקון מלא של כל המספר בעין הדומיננטית (כלומר כל ה 5.50- וכל הצילינדר), ותיקון חלקי בעין הלא דומיננטית (כלומר לתקן רק 3.50- ואת כל הצילינדר). תיקון כזה ישאיר אותך במצב של 0 בעין הדומיננטית, שבה תוכלי לראות לרחוק, ובמצב של 2.00- בעין הלא דומיננטית, שבה תוכלי לקרוא, מכיוון שה 2.00- ינטרל את מספרי הפלוס של משקפי הקריאה. יש לשיטה זו יתרונות וחסרונות, עליהן תוכלי לשוחח עם המנתח שלך, אם תרצי לעבור הסרת משקפיים בלייזר. אני כעיקרון לא ממליץ להשתמש בשיטה זו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/11/2017 סוגי טכנולוגיה “wawefront”

  1 שמעתי שיש כמה סוגי “wawefront” האם יש הבדל “מהותי!” בסוגים המשפיע על איכות הטיפול והתוצאה של העין? אני מספר 9.

  2 יש מכונים שזה בנפרד ויש שמתפארים שזה בא “ביחד” בתור “סטנדרט”. האם זה באמת מעיד על איכות שזה מגיע כ”סטנדרט” או שזה כלל לא קשור

  יוסף שלום,

  שתי שיטות ה- Wavefront הן Wavefrotn-guided (שזה ה Wavefront האמיתי) וה Wavefront-optimized (שזה חיקוי ל- Wavefront, ומה שמספר מכונים אומרים שזה בא "ביחד" עם המכשיר או built-in בתוכנה של מכשיר הלייזר).

  אנחנו משתמשים מזה שנים רבות בשיטת ה- Wavefront-guided של חברת Bausch & Lomb (מערכת ה- Zyoptix). זוהי מערכת ה- Wavefront האיכותית ביותר הקיימת כיום, והיא אצלנו מרכיב חובה בכל הניתוחים ללא יוצא מהכלל. אין אצלנו אפשרות לבחור בניתוח ללא Wavefront, וזאת מכיוון שברור לנו ששיטה זו נותנת את התוצאות המיטביות לאחר הסתר משקפיים בלייזר. שיטה זו מחייבת מערכת נפרדת של בדיקת ה Wavefront, ובה נבדקים המבנה האופטי המדוייק של העין, כולל העיוותים מסדר גבוה (High order abberations) ע"י מכשיר הנקרא Aberrometer. על פי הבדיקה הזו, האוספת מידע ממוחשב מדוייק על המבנה האופטי הייחודי של כל עין - נבנית תבנית השיוף בה אנו משתמשים בניתוח.

  שיטת ה Wavefront optimized היא למעשה לא Wavefront אמיתי, והשם שלה מטעה. מדובר בשיטת שיוף המסתמכת על המספר במשקפיים, וזה הדבר היחיד אותו מזינים למחשב המחובר ללייזר (בדומה למה שהיה מבוצע בעבר לפני שנים רבות בטיפול הקונבנציונלי). אלא שכאן יש אלגוריתם המבצע פעימות לייזר נוספות בהיקף האיזור המטופל, וזאת כדי להקטין במידה מסויימת את העיוותים האופטיים, שהיו נוצרים כתוצאה מהטיפולים הישנים לפני עידן ה Wavefront.

  שיטת ה Wavefront guided לעומת זאת, שזה ה Wavefront האמיתי, היא שיטה שבה לפני הניתוח, בנוסף לבדיקת המספר במשקפיים, מבוצע מיפוי ממוחשב של העין בעזרת Aberrometer, שממפה באופן מדוייק את העיוותים מסדר גבוה (High order abberatins), ובונה תבנית שיוף ייחודית, מותאמת אישית, לכל עין ועין. שיטה זו מחייבת מערכת עקיבה מדוייקת המבוססת על מבנה הקשתית (iris registration) שמבטיחה מיקום מדוייק של השיוף במהלך הניתוח, גם תוך כדי תנועות רוטציה של העין. השימוש במערכות מתקדמות אלו (Aberrometer ומערכת ה Iris registration) מייקרות את הניתוח.

  קיימת ספרות ארוכת שנים המשווה בין שתי השיטות, ואין כל ספק ששיטת ה Wavefront האמיתית נותנת את התוצאות האיכותיות ביותר, תוך מיעוט העיוותים האופטיים, שעלולים לגרום לסינוורים והילות בראיית לילה.

  השימוש במושג Wavefront optimized מטעה אנשים רבים, שחושבים שיש כאן תהליך דומה. למעשה מדובר כאן בפרופיל שיוף אוניברסלי, שאינו מותאם אישית לכל עין, ומוסיף טיפול לייזר בהיקף לכולם כדי להפחית את העיוותים שהיו בטיפולים הקונבנציונאליים. מכיוון שכך, אין בדיקת Aberrometer פרטנית לפני הניתוח, דבר המוזיל את העלויות, ומעניק חבילה מפתה לאנשים שאוהבים להתפתות, ומחפשים מחיר נמוך. למרבה הצער - אין מחיר נמוך לראייה איכותית.

  לחץ כאן למאמר המשווה בין השיטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/10/2017 האם ניתוח עם wavefront הוא חובה למספר 3.5 וצילינדר נמוך?

  הבנתי שהשימוש בWF הוא חשוב במספרים גבוהים ובצילינדרים גבוהים.האם יש חובה להתעקש עליו גם במספר נמוך יחסית כמו 3.5 עם צילינדר 0.5

  רמי

  רמי שלום,

  כן, בהחלט!!! השימוש ב Wavefront הוא אצלנו חובה לכולם. התוצאות עם Wavefront טובות בהרבה מהתוצאות ללא השימוש בו לכל המספרים, גדולים או קטנים, עם או בלי צילינדר!!! אנחנו יודעים זאת למעלה מ-12 שנה, כשהתחלנו להשתמש בשיטה זאת, וכיום אנו עושים Wavefront לכולם ללא יוצא מהכלל!!!

  ישנם מכונים שלא משתמשים בשיטה זו כדי להוזיל את עלויות הניתוח מה שנקרא low cost. זה נחמד לטוס בחברות תעופה low cost ולהנות מכרטיסים זולים: אחרי הכל כולם מגיעים ליעד... אז מה אם אין מקום לרגליים ולא מחלקים ארוחות? - אבל זה לא חכם להינתח במכון לייזר low cost כדי לחסוך ולהתפשר על התוצאה.... במקרה הזה לא כולם מגיעים ל"יעד", ולא כולם רואים 6/6.

  לחץ כאן למידע נוסף על Wavefront.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/10/2017 WAVEFRONT

  שלום פרופ’ סלומון,
  בני מתעניין בניתוח לייזר בשיוף (PRK אמור להתגייס בעוד שנה). האם בשיטת wavefront תהווה בעיה בשירות בצה”ל?

  שלום רב,

  ניתוח לייזר בשיטת PRK בשילוב עם Wavefront זה השילוב המושלם עבור בנך. בצבא הוא יהיה לוחם טוב יותר, ויהנה מראייה מעולה, כשהוא חופשי ממשקפיים או עדשות מגע, המהוות מטרד לכל לוחם.

  את השילוב של PRK עם Wavefront אני מבצע בהצלחה מרובה מזה שנים רבות למועמדים לגיוס. שים לב שבמרבית מכוני הלייזר אין כלל Wavefront, או שהם משתמשים בתוכנה דמויית Wavefront. בצורה כזו הם מוזילים את עלויות הניתוח, אך מבצעים ניתוח עם תוצאה פחות איכותית מבחינת הראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2017 לייזר בגיל 33

  מה היית ממליץ לבת 33, עם קוצר ראיה? האם רק לתקן את הראיה לרחוק?
  ומה עם העובדה שבעוד מספר שנים יתכן ויהיה צורך במשקפי קריאה?
  אולי להשאיר “קצת מינוס” באחת העיניים, כמו שקראתי שלעיתים אתה ממליץ?
  דבר נוסף, האם לידות בהמשך, עלולות לפגוע בתוצאות הניתוח?

  תודהת אורית.

  שלום רב,

  הייתי ממליץ להגיע אלינו לבדיקת התאמה. לכל אדם יש סגנון חיים שונה, וצרכים שונים הקשורים לאופי עבודתו ולחייו. בנוסף המספר הספיציפי שיש לך במשקפיים משפיע גם כן על ההחלטה כמה להשאיר בכל עין.

  לגבי הריון - אם המספר היה יציב בשנים האחרונות, הריונות לא אמורים לגרום לשינוי או לפגוע בהצלחת הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/08/2017 הסרת משקפיים מולטיפוקל

  שלום רב.
  תודה על ההסברים המפורטים.
  האם לבעלי מולטיפוקל תתיכן אפשרות ניתוח שיפתור גם קוצר ראעה וגם רוחק ראיה?

  איתן

  שלום איתן,

  אם עברת את גיל 45 - הרי שיש לך פרסביאופיה (זוקן ראייה), מצב המצריך תוספת עדשת פלוס למשקפיים לצורך הראייה לקרוב.

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בגילאים אלו (מעל 45) עוזר לתקן את הראייה לרחוק (נהיגה, טלוויזיה, הטווח החברתי), אך לא לקרוב (הספר, העיתון, המחשב, הטלפון הנייד). קיימת אפשרות לבצע monovision - שהוא הסרה מלאה של המספר בעין הדומיננטית, והשארת מינוס קטן (בד"כ מינוס 1.50) בעין הלא דומיננטית, דבר המאפשר קריאה בעין זו. אפשרות נוספת היא לבצע טיפול לייזר מולטיפוקאלי (מה שנקרא פעם פרסבי-לאזיק), אך התוצאות כאן אינן תמיד טובות.

  האפשרות הטובה לדעתי היא תיקון מלא של המספר לרחוק בכל עין, והבנה שאין מנוס ממשקפי קריאה בגילך.

  אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה, בה תקבל הסבר מפורט על היתרונות והחסרונות של כל הגישות שתיארתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/05/2017 WAVE FRONT

  שלום,
  המליצו לי על ניתוח PRK.
  המספרים גבוהים, בעין אחת -7.00 ובעין שנייה -10.00-1.50
  המליצו לי בעין עם המספר הגבוה להוסיף את שיטת ה WAVE FRONT.
  האם זה ישפיע על איכות הראייה או שצריך ב 2 עיניים או שניתן לוותר על כך.

  אשמח לתשובתך,
  תודה.

  שלום רב,

  שיטת ה Wavefront קיימת מזה למעלה מ-10 שנים, ואצלנו היא מבוצעת אצל כל המטופלים ללא יוצא מהכלל, וללא אפשרות בחירה. השימוש בשיטה זו הפך כבר מזמן ל- Standard of care - חלק בלתי נפרד מכל טיפול להסרת משקפיים בלייזר. שיטה זו מאפשרת השגת דיוק רב יותר בתוצאה, וקבלת תוצאות ראייתיות מעולות ללא עוותים אופטיים, תיקון מדויק יותר של הצילינדר, ותיקון טוב יותר במיוחד במספרים גבוהים.

  את מוזמנת אליו לבדיקת התאמה, להדסה אופטימל, באחד משני המכונים שלנו: ברמת גן או בירושלים. 052-6741425 או 1800-200-222.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/01/2017 WaveFront

  תודה רבה על התשובה המלאה והעיניינית מהשאלה הקודמת!
  הפעם רציתי לשאול לגבי טכנולוגיית הוויבפרונט.
  לפי מקורות שקראתי באינטרנט, הבנתי שחשיבות הוייבפרונט וההשפעה שלו גדולה יותר בניתוחים מסוג PRK מאשר בניתוחי לאסיק/אינטרלאסיק, מכיוון שבלאסיק מוחזרת השכבה של הקרנית ובכך גורמת לוייבפרונט להיות לא אפקטיבי מכיוון ששכבה זו לא לוטשה על ידי הלייזר. מה שלא קורה ב PRK.
  אז, א.האם זה נכון? ואם כן, האם מומלץ בכל זאת לעשות עם וייבפרונט בניתוחי לאסיק או שגם בלי זה התוצאה תהיה דומה?

  שלום אלעד,

  א. זה כנראה נכון.

  ב. לא. המסקנה שלך לגמרי לא הגיונית. מומלץ לעשות PRK עם Wavefront. זה השילוב הטוב ביותר. לעשות לאזיק בלי וויפרונט זה לחזור 20 שנים אחורה, ולעבור ניתוח שבטיחותו נמוכה, תוך ויתור על היתרונות של הוויבפרונט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/09/2016 שיטת ה wavefront

  שלום, שמי אלון, בן 21 לאחר שירות קרבי. בדקתי כבר ב3 מקומות לגבי הניתוח ונמצאתח מתאים בכולם. ההעדפה היא כמובן לעשות prk.
  רציתי לשאול לגבי הwavefront, בכל המכונים שהייתי לא דיברו על הטכנולוגיה, כך שאין לי מושג מהי, האם זו טכנולוגיה שמתווספת לprk ומשפרת את תוצאותיו, או שזו היא טכנולוגיה של הסרה בפני עצמה?

  אלון

  שלום אלון,

  טכנולוגיית ה- Wavefront היא השיטה שעל בסיסה מבוצע השיוף בלייזר, המבוצע בכל ניתוח להסרת משקפיים בלייזר (גם בלאזיק וגם ב- PRK). שיטה זו קיימת מזה כ- 15 שנה, והיא כיום משולבת באופן סטנדרטי במרבית המכונים המבצעים הסרת משקפיים בלייזר. מדובר בטכנולוגיה בה נמדד מבנה הקרנית והאופטיקה של העין, ונאסף מידע על העיוותים האופטיים שהם תוצאה של מבנה הקרנת הייחודי לכל אחד ואחד. על פי בדיקה זו מבוצעת תוכנית שיוף, המתאימה למבנה הייחודי של כל עין. לא מדובר בשיטת הסרה נפרדת, אלא בטכנולוגיה המאפשרת לבצע את השיוף בלייזר באופן מדויק ומותאם אישית לנתונים של כל עין. ה - wavefront מתלווה ל- PRK או ללאזיק, או לכל שיטת ניתוח.

  לחץ כאן למידע נוסף על שיטת ה- Wavefront באתר זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/06/2016 תוכנת הווייב פרונט…

  שלום וברכה רבה…
  קודם אפתח בהמון תודה רבה על הסברים בהירים. מקצועיים ומפורטים היטב דבר שלדעתי מאוד מאוד חשוב לכולם לדעת לפני הניתוח… ויש המון פרטים
  נוספים שגם לאחריו… ושלצערנו לא תמיד הרופאים מסבירים את הדברים לא לפני ולא אחרי ועל כן המון תודה שוב…
  ולשאלתי אני עברתי את הניתוח בדיוק לפני שנה ואני בהחלט מרוצה ושמח… אמנם עדין מדי פעם משתמש בטיפות דמעות מלאכותיות מפני הרגשת יובש שגורם לי לראיה לא מספיק חדה … ועם זה
  יחסית מסתדר, אמנם ברצוני לדעת מתי זה אמור להסתדר סופית וכבר לא אצטרך כלל להשתמש בהן….

  ועניין נוסף יותר מציק לי הוא הראיית לילה של סינוורים והילות כפי שתיארת… ומכוון שקראתי הרבה לפני ביצוע הניתוח וגם על התוכנה הזאת… ביקשתי מהרופא שיעשה לי הניתוח ובשימוש בטכנולוגיה הזאת ואמר לי שבמקרה שלי אין צורך ללא פירוט… קיבלתי את הדברים וזהו… ועכשיו אני סובל מראיית לילה לא מיטבית לכן רוצה בבקשה להבין האם יש אנשים שאין צורך להשתמש בטכנולוגיה זו ואין במקרה שלי שום יתרון נוסף בשימוש בה…?

  בבדיקה האחרונה שנעשתה לי נתן לי הרופא טיפות עיניים אלפאגן להקלה בסינוורים של הלילה לשימוש בטיפה אחת סמוך לחשיכה( בדבריו נאמר שאין לי לחץ תוך עיני וזה זמני להקלה מסינוורים בלילה) אודה מאוד אם תוכל להשיבני בהקדם הסבר המני ח את הדעת בכלל ובפרט בענין הראיית לילה בתודה רבה מראש ובברכה חנניה לוגסי

  שלום חנניה,

  תודה על המחמאות.

  למעשה אפשר להגיד שניכשלתי במקרה שלך. למרות כל ההסברים באתר, אתה בחרת לבצע את הניתוח במכון אחר, שבו לא קיים wavefront. אין ספק שתוכנת ה- wavefront צריכה להיות כיום חלק בלתי נפרד מכל ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. אתה לא עשית נכון שבחרת להינתח במכון שלא מציע אפשרות זאת. מטרת השימוש בתוכנה מתקדמת זאת, היא למנוע בדיוק את מה שאתה סובל ממנו היום - סינוורים והילות בנהיגה בלילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/12/2013 ניתוח לייזר

  אני מצטערת שאני שואלת כל כך הרבה שאלות אני פשוט מנסה להבין וזה נושא דיי מסובך

  הרופא אמר לי שיש לי קרנית דקה יותר מרוב האנשים ( 500 אם אני לא טועה ) ושהניתוח ייעשה בשיוף עמוק …אז לפי מה שאני מבינה זה לא ה-PRK שעליו אתה מדבר ….אם יהיה באמת מדובר על ניתוח שונה זה יהיה בעייתי ?

  שלום מירית,
  אם הקרנית שלך אכן דקה, לדעתי PRK הוא הניתוח המומלץ בשבילך.
  איזה ניתוח בדיוק יבוצע אצלך - זאת אני לא יכול לדעת.
  מומלץ שאת השאלה הזו תפני לרופא המנתח שלך, עוד לפני הניתוח.
  כפי שציינתי כאן בעבר, וגם בהסבר באתר, PRK הוא ניתוח בטוח יותר לטווח הארוך, במיוחד כאשר הקרנית דקה, ובוודאי לאנשים שרוצים לעסוק בספורט אתגרי ונמצאים בסיכון לחבלה כלשהיא באיזור הראש.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  30/11/2013 ניתוח לייזר

  לגבי שאלתי הקודמת ( טיסה לדרום אמריקה ) רציתי לדעת איך אין חשש מצד הרופאים אם יקרה משהו אחרי הניתוח

  אם המתלה ייפרד פתאום או יתחיל לי זיהום
  אני אוכל לעשות הכל אחרי הניתוח ? צלילות ? צניחה חופשית ??

  תודה !

  שלום רב,
  אם תעשי את הניתוח בשיטת PRK שבה לא מבצעים חיתוך ואין כלל מתלה - לא יהיה כל חשש לפתיחת המתלה.
  היתרון בשיטת PRK הוא שאין לאחר הניתוח הגבלה בטווח הארוך בהשתתפות בפעילויות ספורט אתגרי מהסוג שציינת.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  28/11/2013 ניתוח לייזר

  שלום,

  אני בת 22 לפני טיסה ארוכה לדרום אמריקה ועשיתי בדיקת התאמה לליזר ונאמר לי ע”י הרופא שהניתוח שיש לעשות לי זה הניתוח של השיוף העמוק ושזה לא בעייתי שאני טסה עוד חודש

  רציתי לשמוע את דעתך …ברור שאפשר לחכות עם הלייזר אבל זה ישפר משמעותית את הטיול

  תודה

  שלום רב,
  ניתן לבצע את הניתוח כחודש לפני מועד הטיסה.
  חודש לאחר הניתוח הראייה בד"כ מאפשרת לתפקד בצורה טובה מאוד.
  מידע נוסף על הראייה לאחר הניתוח ניתן לקרוא באתר בעמוד "לאחר הניתוח" בקטגוריית "הסרת משקפיים בלייזר".
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  13/11/2012 סיבוך לאחר ניתוח PRK

  בני עשה ניתוח PRK בתוספת WF לפני כ 6 ימים. בביקורת שנערכה נאמר לנו שהאפיטל לא צמח טוב ובוצע גירוד חוזר מעין אחת לגבי השניה עדיין ממתינים.
  הראיה שלו כרגע גרועה נמצא בחדר חשוך וסובל מכאב.
  שאלתי האם סיבוך זה נפוץ? האם יש אפשרות שזה יסתדר?
  מה ניתן לעשות?

  שלום מירי,

  צמיחת האפיתל לאחר PRK נמשכת מספר ימים. בד"כ התהליך נמשך 3-5 ימים.
  קצב הריפוי שונה מאדם לאדם, ולעיתים זמן הריפוי עלול להמשך מעט יותר זמן מהממצוצע.
  בסופו של דבר האפיתל מסיים את צמיחתו, ואז הראייה משתפרת באופן משמעותי.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.