בדיקת התאמה לניתוח לייזר בעיניים

במהלך השנים נצברו ידע וניסיון רב בניתוחים של הסרת משקפיים בלייזר, שהפכו את התהליך לבטוח ויעיל. אחד האמצעים החיוניים להבטחת הבטיחות בניתוח היא בדיקת ההתאמה המקיפה, שנותנת מידע רפואי חיוני על מצב העין. בנוסף לבדיקת העיניים הרגילה המבוצעת ע"י כל רופא עיניים, נכללים בבדיקת ההתאמה מרכיבים נוספים, ייחודיים לניתוחי הלייזר. מטרת בדיקת ההתאמה היא לוודא שהעין בריאה, ושאין גורם כלשהוא שיכול להוות מניעה לביצוע הניתוח בבטיחות המירבית.

כיצד יש להתכונן לקראת בדיקת התאמה לניתוח לייזר בעיניים?

מומלץ להימנע מהרכבת עדשות מגע קשות לפחות 24 שעות לפני בדיקת ההתאמה (ורצוי אף יותר). יש להביא את המשקפיים הנוכחיות. אם המשקפיים הנוכחיות נרכשו בחודשים האחרונים, יש לנסות ולהביא את זוג המשקפיים הקודם לבדיקת ההתאמה. כדי לדעת אם המספר במשקפיים יציב – מומלץ להביא זוג משקפיים שהיה בשימוש לפחות שנה לפני הבדיקה. לחילופין מומלץ להביא את תוצאות בדיקות המשקפיים מחנות האופטיקה בה בוצעו הבדיקות בשנים האחרונות. ניתן גם להביא את עדשות המגע כדי שנוכל לדעת מהו המספר של העדשות בהן אתם משתמשים.

אם יש או היתה מחלה כלשהיא בעיניים, לכם או לקרובי משפחתכם – אנא הביאו על כך מידע כתוב מרופא המשפחה שלכם לבדיקת ההתאמה. אם יש לכם מחלה אחרת כלשהיא, אתם משתמשים בתרופות כלשהן על בסיס קבוע, או שאתם רגישים לתרופות נוספות – אנא הביאו על כך מידע או מסמכים רפואיים. נשים המתכוונות להיכנס להריון, נמצאות כעת בהריון, או נמצאות לאחר לידה וכעת מיניקות – חשוב מאוד שתמסרו לנו מידע זה.

בדיקת ההתאמה ללייזר בעיניים נחלקת לשלושה חלקים:

1. בדיקת רפרקציה (בדיקת המספר במשקפיים) – מבוצעת ע"י האופטומטריסט
2. בדיקת טופוגרפיה ממוחשבת של הקרנית – מבוצעת ע"י טכנאי
3. בדיקת רופא עיניים ושיחת סיכום – מבוצעים ע"י הרופא המנתח

בדיקת רפרקציה (בדיקת המספר במשקפיים)

בדיקה יסודית ומקצועית ע"י אופטומטריסט/ית חשובה מאוד לקביעת המספר המדוייק בשמקפיים.

בדיקת ההתאמה כוללת בדיקת המספר במשקפיים ע"י אופטומטריסט/ית

בדיקה זו מבוצעת ע"י אופטומטריסט/ית, ונמשכת כ- 15 עד 20 דקות. בבדיקה זו נבדקת הרפרקציה (תשבורת) של כל עין, ונבדקת חדות הראייה המיטבית המושגת בעזרת הרפרקציה. בנוסף נבדקת המרשם הנוכחי (המספר של המשקפיים הנוכחיות שהנבדק הביא אתו לבדיקה), ונבדק המספר של עדשות המגע, אם יש כאלו. נערכת השוואה בין המספר של המשקפיים הנוכחיות ובין הרפרקציה שהתקבלה בבדיקה הנוכחית, כדי לוודא שקיימת יציבות ברפרקציה של לפחות שנה אחת.
כאשר יש ספק ביציבות הרפרקציה, יעשה ניסיון ליצור קשר עם חנות האופטיקה בה התבצעו בדיקות כאלו בעבר. זאת כדי להעריך את מידת יציבות הרפרקציה במהלך השנים שחלפו.
במקרים בהם לנבדק יש רוחק ראיה (היפראופיה) תבוצע לעיתים קרובות בדיקת רפרקציה גם לאחר מתן טיפות עיניים המרחיבות את האישונים (תהליך הנקרא ציקלופלגיה). בדיקה זו נעשית כדי לגלות האם קיים פוטנציאל לעלייה של ההיפראופיה בעתיד.

כדי להבטיח את דיוק בדיקת הרפרקציה – רצוי להסיר את עדשות המגע לפחות 24 שעות לפני מועד בדיקת ההתאמה.

בדיקת טופוגרפיה ממוחשבת של הקרנית

מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה)של הקרנית חיוני לבדיקת תקינות פני הקרנית.

.מיפוי ממוחשב שלך הקרנית הוא חלק חשוב בדיקת ההתאמה לניתוח

בדיקה זו מבוצעת ע"י טכנאי. בדיקה זו כוללת טופוגרפיה ממוחשבת של פני הקרנית הקדמיים. בדיקה זו חשובה כדי להעריך את קמירות הקרנית, את מידת האסטיגמציה, ואת סדירות המבנה הטופוגרפי. בדיקה זו נועדה גם לשלול קיומו של קרטוקונוס או של תבניות קרטוקוניות. תבניות כאלו מהוות במקרים רבים סיבה לפסילת המועמד לניתוח.
בדיקה נוספת המבוצעת במסגרת בדיקת ההתאמה היא ע"י מכשיר ה- Orbscan. מכשיר זה מבצע סריקה אופטית של הקרנית, ונותן מידע חשוב על פני הקרנית הקדמיים והאחוריים, ועל עובי הקרנית בנקודות שונות.

גם כאן חשוב מאוד להסיר את עדשות המגע לפחות 24 שעות לפני בדיקת ההתאמה. שימוש ממושך בעדשות המגע עלול לגרום למיפוי קרנית לא תקין, שבו יש עיוות של פני הקרנית בגלל הלחץ הנגרם ע"י עדשות המגע. ככל שמפסיקים את השימוש בעדשות המגע זמן רב יותר לפני הבדיקה – כך המיפוי יהיה מדוייק יותר.

בדיקות עזר נוספות

האופטומטריסט / טכנאי מבצעים שתי בדיקות עזר נוספות:
1. בדיקת קוטר האישונים בחשיכה. בדיקה זו חיונית לקביעת קוטר איזור השיוף בניתוח.
2. הערכת כמות הדמעות בעין, ע"י מבחן שירמר. בבדיקה זו מותקנת רצועת נייר מיוחד בין העפעף התחתון והעין למספר דקות. רצועת הנייר סופגת את הדמעות, ומתקבלת הערכה על כמות הדמעות. בדיקה זו נועדה לשלול מצבים של יובש בעיניים.

בדיקת רופא עיניים – שלב מרכזי בבדיקת ההתאמה

בדיקת המועמד לניתוח ע"י הרופא המנתח עצמו חשובה במיוחד להערכת ההתאמה לניתוח.

בדיקת המועמד לניתוח ע"י הרופא המנתח עצמו חשובה במיוחד להערכת ההתאמה לניתוח.

בדיקה ושיחה עם הרופא המנתח במסגרת בדיקת ההתאמה היא אולי החלק החשוב והמרכזי בתהליך ההתאמה. רופא העיניים משוחח עם הנבדק. בשיחה זו נשאל הנבדק לגבי בריאותו הכללית ובריאות עיניו. כ"כ נשאל הנבדק על מחלות עיניים במשפחתו הקרובה. שאלות נוספות שישאל הרופא כוללות הערכה לגבי יציבות המספר במשקפיים, באיזה גיל הוחל בהרכבת המשקפיים ומתי הוחלפו לאחרונה, וכן לגבי השימוש בעדשות מגע.
בדיקת העיניים כולל את בדיקת המקטע הקדמי של העין בעזרת מנורת סדק (slit lamp – ראה תמונה), בדיקת הלחץ התוך-עיני, ובדיקת קרקעית העין (הרשתית) לאחר הרחבת האישונים.
בנוסף תבוצע בדיקת עובי הקרנית (פכימטריה) בעזרת מכשיר אולטרהסאונד. עובי הקרנית נמדד במספר נקודות במרכז הקרנית.
בתום הבדיקה ידווח הרופא לנבדק על תוצאות הבדיקה, והאם הוא נמצא מתאים לניתוח  של הסרת משקפיים בלייזר.

הסבר ותיאום ציפיות

לאחר בדיקת ההתאמה ישתתף הנבדק בהרצאה הנערכת ע"י הרופא המנתח עצמו. הרצאה זו נמשכת כשעה, וכוללת הסבר על מבנה העין בדגש על מבנה הקרנית, על עקרון הניתוחים להסרת משקפיים בלייזר, על השיטות השונות, התוצאות, סיכויי ההצלחה, הסיבוכים ותופעות הלוואי, התהליך עצמו (כולל ההכנות לקראת הניתוח, הניתוח עצמו, והמהלך שלאחר הניתוח), ומה צפוי למנותח בטווח הקרוב והרחוק.

לאחר ההרצאה הקבוצתית, נערכת שיחה אישית נוספת עם כל מועמד לניתוח, בה יענה הרופא המנתח על שאלות נוספות, ויתן למועמד מידע אישי נוסף הקשור למצבו. הרופא יתן לנבדק הערכה לגבי סיכויי הצלחת הניתוח על פי בדיקת הרפרקציה והבדיקות האחרות. בנבדקים מעל גיל 40 יסביר הרופא את המשמעויות של פרסביאופיה (צורך במשקפי קריאה), ואת האפשרויות השונות במצב זה.

לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר התקשרו ל  5023*

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

בדיקת התאמה ומחיר 22/04/2022

שלום, אני בן 17 וחצי ועומד לפני הגיוס בדצמבר הקרוב, רציתי לקבוע תור לפר. סולומון לבדיקת התאמה. וכן לקבל מחיר לניתוח PRK.

יוסף

שלום יוסף,

אנא שלח לנו את הפרטים שלך בטופס הפנייה הנמצא בכל עמוד באתר, או לחץ כאן לכניסה ישירה לטופס, ונחזור אליך בהקדם.

ניתן גם להתקשר למוקד שירות הלקוחות שלנו ב- 5023*.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מספרים שונים בבדיקות שונות 16/04/2022

שלום ד"ר,
אני משתמשת באותם משקפי ראייה שברשותי כבר 3 שנים ורואה איתם מספיק טוב בשביל הצרכים היומיומיים שלי. לפני מס' חודשים ביצעתי שתי בדיקות ראיה אצל אופטומטריסטים שונים. אחד אמר שהמספר שלי בעין אחת עלה לפחות בחצי בעוד שהשניה אמרה שהמספר שלי נשאר זהה ואולי עדשות המשקפיים קצת עכורות. האם על סמך המידע הנ"ל המספרים שלי נחשבים יציבים ואני יכולה להתאים לניתוח לייזר?
תודה רבה.

שלום רב,

לא ניתן להסיק דבר מהמידע הזה. הדרך היחידה לדעת אם את יציבה היא להביא לבדיקת ההתאמה את המשקפיים הישנות שלך, או את המרשמים של המשקפיים מבדיקות קודמות בחנות האופטיקה שבה נבדקת. במהלך הבדיקה נמצא מהו המספר העדכני שלך, נשווה אותו לבדיקות קודמות (ורצוי להביא בדיקות שנעשו לפני למעלה שמנה, ולא בדיקה שנעשתה לפני חודשים בודדים), וכך נוכל לדעת אם את יציבה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ניתוח השרת משקפיים בלייזר 26/03/2022

שלום רב,באיזו עיר עתה מנתח? האם יש מימון דרך קופ"ח מאוחדת? תודה.

ליזה

שלום רב,

אני מנתח בתל אביב ובירושלים:

בתל אביב בבנין MDC, רחוב הברזל 15 (מול בנין המרכז הרפואי אסותא תל אביב);

בירושלים במרכז הרפואי הדסה עין כרם (בקומת הכניסה של בניין דוידסון).

יש לנו הסדרים עם כל הקופות, וגם עם קופת חולים מאוחדת.

למידע נוסף השאירי בטופס שבאתר את שמך ומספר הנייד שלך ונחזור אליך בהקדם, או ניתן להתקשר ל 5023*.

לחצי כאן להשארת פרטים להתקשרות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פזילה והתאמה לניתוח לייזר 12/03/2022

שלום רב פרופ' סלומון,
רציתי לברר האם יש סיכוי סביר שניתוח לייזר יעזור לי לוותר על המשקפיים..

בעין שמאל צילינדר 1.00 , PRISM 1.00 in
בעין ימין צילינדר 0.75, PRISM 1.00 in ועוד 0.5 למטה
בנוסף, יש לי במשקפיים ב EYE FATIGUE לעזרה בקריאה.

אני כבן 50, חובש משקפיים כ 3 שנים, והבעייה שלי היא שכל מסגרות המשקפיים שניסיתי גורמות לי לכאב חריף באף.
אני מודע לכך שאי אפשר לתקן את הפזילה בניתוח לייזר, אך האם תיקון הצילינדר בלייזר יכול לאפשר לי לוותר על המשקפיים ?

תודה רבה !

אלון

שלום אלון,

ניתוח לייזר לא מתקן בעיות פזילה. במשקפיים שלך הותקנו פריזמות המאפשרות לעיניים להתכנס בזמן הקריאה. לא ניתן בניתוח ליצור את האפקט הפריזמתי שיש לך עכשיו בעדשות המשקפיים. יחד עם זאת, כדי לדעת מה תהיה הראייה לאחר הניתוח, תנסה להתקין עדשות מגע עם המספר הנוכחי, ולהסתובב איתן מספר ימים.

בכל הנוגע לתיקון הקריאה, האפשרות הקיימת בניתוח לייזר היא תיקון בשיטת monovision - לתקן עין אחת לרחוק תיקון מלא, ובעין השניה להשאיר 1.25-, לקריאה. גם את זה תוכל לבדוק בעזרת עדשות מגע.

בכל אופן ניתן לדעת במדוייק מה מתאים לך רק במעמד בדיקת ההתאמה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ראייה לאחר לייזר בעיניים עם מספרים גבוהים 08/01/2022

רציתי לשאול, יש לי -8. עם עדשות מגע אני לא מסתדרת בכלל. כשאני מרכיבה עדשות מגע ישר יש לי תחושת ריחוף וחוסר ריכוז.
האם זה אומר שגם עם הלייזר אני לא אסתדר? ז.א. לא אתרגל לראיה שלי אחרי הניתוח?

שרה

שלום שרה,

התחושות שלך קשורות ככל הנראה לאי סבילות לעדשות מגע (contact lens intolerance). זהו מצב הנובע משילוב של יובש בעיניים ותגובה אלרגית - תוצאה של תגובת משטח העין לעדשות המגע. ככל הנראה לאחר הסרת משקפיים בלייזר הראייה שלך תהיה מעולה, וזאת ללא צורך שימוש בעדשות המגע, עם כל התופעות הכרוכות בשימוש בהן. את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ניתוח לייזר לקרוב 17/08/2021

היי רציתי לדעת אים אפשר לעשות ניתוח לייזר לקרוב עין אחד והשניה שתישאר לרחוק הייתי אצל דוקטור  שאמר שאפשר אחרי הבדיקה שהוא עשה.

אלי

אלי שלום,

אפשר בהחלט לבצע ניתוח לייזר בעיניים, שבו עין אחת מתוקנת לרחוק (תיקון מלא) ועין שניה מתוקנת לקרוב (משאירים בה מינוס קטן). שיטה זאת נקראת Mono-vision והיא מתאימה לאנשים מגיל 40 ומעלה. שיטה זאת מתאימה למרבית האנשים, אך לא לכולם. כדי לבדוק אם השיטה מתאימה לך צריך קודם לבצע סימולציה (הדמייה), שנעשית אצלנו כחלק מבדיקת ההתאמה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בדיקות התאמה prk 05/07/2021

שלום פרופסור סולומון,

תוכננתי לעבור ניתוח prk להסרת משקפיים. אני משתמשת בעדשות מגע כבר 14 שנה. כבר עברתי בדיקות התאמה שיצאו בסדר וביום הניתוח בבדיקות החוזרות נאמר לי שיש שינויים בקרנית ולכן נצטרך לחכות עוד שבוע בלי עדשות על מנת לבדוק שוב את הקרנית
השאלה שלי האם זה משהו נפוץ והאם יכול להיות שיהיה שינוי בבדיקה הבאה ?

לינוי

שלום לינוי,

עדשות מגע עלולות לשנות את פני הקרנית, במיוחד לאחר שימוש של שעות רבות כל יום. לכן יש להפסיק את השימוש בהן לפחות שבועיים לפני הניתוח. לעיתים מתגלית במיפוי הקרנית, המתבצע שבועיים לאחר הפסתק העדשות, תבנית אחרת מזאת שהיתה בבדיקת ההתאמה. התבנית הזאת משקפת בצורה אמיתית יותר את המבנה האמיתי של הקרנית. לעיתים נדירות עלול להיות מצב שהתבנית הזאת לא מתאימה לניתוח, במיוחד אם קיימת אסימטריה בקמירות הקרנית (כשהחלק התחתון קמור יותר מהחלק העליון).

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ניתוח אינטרלסיק 05/07/2021

היי דר
יש לי פלוס ב2 העיינים והייתי בבדיקת התאמה ואמרו לי שאני מתאימה
האם עלול לחזור לי המספר אחרי כמה חודשים?

שלום רב,

כדי לענות על שאלתך צריך לעשות לך בדיקת משקפיים עם ובלי טיפות הרחבה מיוחדות שמשתקות את השריר בעין שאחראי על שינוי מוקד העדשה בעין. באנשים עם מספרי פלוס (היפראופיה או רוחק ראייה) יש הבדל בין בדיקת המשקפיים הרגילה ובין בדיקת המשקפיים עם טיפות ההרחבה, במיוחד בגיל צעיר. הבדיקה עם ההרחבה מראה מהו הפוטנציאל לעלייה נוספת של המספר בעתיד.

אנו עושים בדיקה כזאת במהלך בדיקת ההתאמה שלנו לאנשים עם היפראופיה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שפריץ אלכוהול לעין 13/06/2021

שלום
נכנס לי שפריץ של אלכוהול (ערק) לעין, אתמול בערב, עדיין קצת כואב אבל העין לא אדומה , יש סיבה לדאוג והאם זה יכול לפסול אותי מלייזר?

שלום רב,

בד"כ לא נגרם נזק ארוך טווח לעין כתוצאה מחשיפה לאלכוהול. זאת אינה סיבה לפסילה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

גילוי קרטוקונוס לפני הסרת משקפיים בלייזר 24/05/2021

שלום,
אני שמעתי לאחרונה מספר מקרים של אנשים שרצו לעשות הסרת משקפיים בלייזר ובבדיקות ההתאמה התגלה אצלם קרטוקונוס שבעקבותיו לא ניתן לבצע את ההסרה בלייזר.
השאלה שלי היא האם בביקורות שגרתיות באופן קבוע שמתבצעות אצל רופא עיניים הרופא אמור לגלות את הקרטוקונוס? או שבבדיקות ההתאמה ללייזר מבוצעת בדיקה מיוחדת שלא מתבצעת אצל רופא עיניים בשגרה ורק בעזרתה מתגלה הקרטוקונוס?

שלום רב,

האבחנה של קרטוקונוס נעשית בעיקר ע"י מיפוי ממוחשב של הקרנית. בדיקה זאת לא נעשית בד"כ כחלק מבדיקת העיניים השגרתית אצל רופאי העיניים בקהילה. בבדיקת עיניים שגרתית בד"כ קשה עד בלתי אפשרי לגלות סימנים מקדימים לקרטוקונוס או קרטוקונוס קל.

במהלך בדיקת ההתאמה להסרת משקפיים בלייזר, מבוצע מיפוי ממוחשב של הקרנית בעזרת אמצעי הדמייה מתקדמים, המגלים גם מקרים קלים מאוד של קרטוקונוס, או קרניות חשודות עם נטייה לקרטוקונוס.

אתה מוזמן לבדיקת התאמה אצלנו ב"עין טל הדסה" ב- 5023*.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה