מחלות הקרנית והלחמית

הקרנית והלחמית מרכיבות את המשטח הקדמי של העין. הקרנית היא ה"חלון" הקדמי דרכו אנו רואים את העולם. זוהי רקמה עגולה, קמורה ושקופה. בריאות הקרנית חיונית לראיה. הלחמית (לובן העין) מהווה את הציפוי הקדמי של גלגל העין והחלק הפנימי של העפעפיים.

מחלות שונות עלולות לפגום בשקיפות הקרנית (כיב של הקרנית, צלקות בקרנית, בצקת כרונית של הקרנית), בקמירות התקינה שלה (קרטוקונוס, פטיריגיום), או בשכבת הדמעות המצפה אותה (יובש בעיניים). כל שינוי באיזון העדין הקיים בקרנית ובסביבתה, הכולל את שלמות תאי הציפוי שלה, המצמוץ התקין, כמות הדמעות ואיכותן, ושקיפות הקרנית – עלול לפגום בראיה התקינה. בחלק זה תמצאו מידע על מחלות שונות של הקרנית והלחמית, כיצד לאבחן אותן ודרכי הטיפול בהן.

מחלות הקרנית והלחמית

קרטוקונוס

קרטוקונוס

מחלה מתקדמת שבה הקרנית הולכת ומתקמרת בהדרגה, ומשנה את צורתה מצורת כיפה סימטרית לתבנית דמויית-חרוט ולא סימטרית. התבנית הזו גורמת לירידה בחדות הראייה ולשינוי במרשם המשקפיים. לקרטוקונוס אמצעי טיפול מגוונים התלויים במידת התקדמותו, החל מהתאמת עדשות מגע מיוחדות, דרך טיפול בקשרי צילוב, ועד להשתלת קרנית.

כיב של הקרנית

כיב של הקרנית

כיב בקרנית נגרם כתוצאה מחדירת חידקים או פטריות לקרנית. התהליך הזיהומי עלול לגרום לשינוי במבנה הקרנית ולפגיעה בשקיפותה. שימוש לא נכון בעדשות מגע הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים. זיהוי מהיר של הגורם המזהם וטיפול אינטנסיבי בטיפות אנטיביוטיות חיוניים לעצירת התהליך הזיהומי.

צלקות של הקרנית

צלקות של הקרנית

צלקת בקרנית היא איזור של עכירות ממוקמת בקרנית. הצלקת נוצרת כתוצאה מנזק לרקמה השקופה של הקרנית, על רקע תהליך דלקתי, זיהומי או כתוצאה מפציעה. צלקת קטנה הנמצאת בהיקף הקרנית לא תגרום לשינוי בראיה. כאשר הצלקת גדולה או נמצאת במרכז הקרנית, היא עלולה לגרום לירידה משמעותית בראיה.

הרפס של הקרנית

הרפס של הקרנית

נגיף ההרפס סימפלקס עלול לפגוע בחלקים שונים של העין. הוא נמצא ברוב האנשים במצב רדום, ומתעורר בעקבות מחלה או מצבי דחק. נגיף ההרפס יכול לגרום לכיב או לבצקת של הקרנית, ובהמשך עלולה להתפתח צלקת עם כלי דם הגורמים לירידה בראיה. טיפול בתרופת האציקלוויר עשוי לעצור את ההתקפים ולמנוע את ההצטלקות בקרנית.

בצקת כרונית של הקרנית

בצקת כרונית של הקרנית

בצקת בקרנית נגרמת כתוצאה מנזק לתאי האנדותל, שתפקידם לשאוב את הנוזל מהקרנית ולשמור על שקיפותה. הנזק לאנדותל נגרם כתוצאה מניתוחים תוך עיניים, גיל מבוגר, או מחלות גנטיות בהן יש פגם בתאים אלו. בצקת בקרנית גורמת לירידה ניכרת בחדות הראייה, ובהמשך לפגיעה בשכבת תאי האפיתל של הקרנית, עם שלפוחיות וארוזיות באפיתל, ודלקת כרונית של משטח העין. הפתרון למצב זה הוא השתלת קרנית.

פטריגיום

פטריגיום

פטריגיום הוא תהליך ניווני כרוני מתקדם של הלחמית (לובן העין), המתבטא בצמיחת רקמה מהלחמית המכילה כלי דם על גבי הקרנית. מצב זה נפוץ באיזורים עם חשיפה רבה לקרינת השמש. הפטריגיום יכול להיות יציב במשך שנים רבות, אך יכול גם להתקדם ולצמוח אל מרכז הקרנית. הטיפול בפטריגיום הוא ע"י ניתוח הכולל את הסרת הרקמה ושימוש באמצעי עזר נוספים כדי למנוע את הישנות התהליך.

דלקות של הלחמית

דלקות של הלחמית

כאשר מדברים על "דלקת של העין" מתיחסים בד"כ לכך שהעין אדומה, העפעפיים נפוחות, ושיש הפרשה כלשהיא בריסים והעפעפיים.

מחלות עיניים אלרגיות

מחלות עיניים אלרגיות

דלקת אלרגית של הלחמית היא שם כולל לשורה של מצבים נפוצים, ששכיחותם באוכלוסיה היא של עד כ- 20% . זוהי תגובה דלקתית של הלחמית, הקרנית והעפעפיים, המופיעה בתגובה לחומרים שונים הגורמים לאלרגיה (אלרגנים). האלרגנים מעוררי נוגדנים מסוג IgE או לימפוציטים מסוג T או שילוב של שניהם. מצבים אלו יכולים להיות חריפים או כרוניים. המצבים החריפים הם בד"כ שפירים וחולפים, וכרוכים בתלונות זמניות של גרד, אודם, דמעת ונפיחות העפעפיים. המחלות הכרוניות לעומתם מסכנות את העין, וקשורות בתסמינים של כאב וירידה בראיה.

עין יבשה

עין יבשה

תסמונת העין היבשה היא אחד המצבים הנפוצים ביותר בגוף האדם. היא קיימת בכל הגילאים ושכיחותה עולה עם הגיל. למרות שאינה מסוכנת, היא יכולה להוות מטרד רציני ולפגוע באופן משמעותי באיכות חיינו ובתפקוד היום-יומי. קיימות היום דרכים שונות ויעילות לטיפול במצב זה, וברב המקרים ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. דף זה יציג את המאפיינים של תסמונת העין היבשה ואת דרכי הטיפול בה.

תסמונת הארוזיות החוזרות

תסמונת הארוזיות החוזרות

תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית (Recurrent Corneal Erosions Syndrome) הוא מצב מתמשך המתאפיין בפצעים שטחיים של תאי הציפוי של הקרנית, החוזרים לעיתים תכופות, וגורמים לכאב חזק בעין. מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מחבלה לקרנית, או כתוצאה ממצב שבו יש פגיעה בתאחיזה שבין תאי האפיתל והסטרומה של הקרנית. הטיפול בתסמונת הארוזיות החוזרות כולל שימוש בעדשות מגע טיפוליות, שימוש בתכשירי לחות וסיכוך מקומיים, שימוש בתכשיר המכיל מי מלח מרוכזים, דיקור פני הקרנית, או שימוש בלייזר.

תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב

אנשים רבים מבלים שעות רבות ביום מול מסכי מחשב תוך כדי עבודה, לימודים או להשגת מידע. שהות ממושכת זו כרוכה לעיתים רבות בתחושת אי נוחות ויובש בעיניים, כאב עמום בעיניים ובראש, ראייה מטושטשת או כפולה, ולעיתים כאבי צוואר וגב. קיימות סיבות שונות לתסמונת נפוצה זו, וניתן לטפל בה בעזרת מודעות לבעיה, שיפור סביבת העבודה, הפסקות ברצף העבודה תוך מתן מנוחה לעיניים, ושימוש בתחליפי דמעות.

כויות כימיות של משטח העין

כויות כימיות של משטח העין

כוויות כימיות במשטח העין עלולות לגרום לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בשלמות הקרנית. חומרים חומציים או בסיסיים הפוגעים בקרנית עלולים לגרום להרס הקרנית, לפגיעה בתאי האפיתל של הקרנית, ובהמשך לתגובת ריפוי הגורמת להצטלקות ולצמיחת כלי דם בקרנית ולאובדן הראייה. הטיפול המיידי כולל שטיפה מהירה של העיניים עם מים או תמיסות שטיפה ייעודיות, ולאחר מכן הפנייה מהירה לחדר מיון עיניים. בהמשך נדרש טיפול בתרופות ואמצעים שונים, ובטווח הארוך יש צורך בניתוחים מורכבים לשחזור משטח העין.

פציעות עיניים

פציעות עיניים

פגיעות בעיניים מתבטאות במגוון רחב של נזקים למרכיבים שונים של העין, וחומרתן תלויה ברקמה הנפגעת, ובסוג החומר או הגוף הזר האחראי לפגיעה. הפגיעות יכולות להיות קלות כגון גופים זרים הנצמדים למשטח העין החיצונית, ויכולות להיות קשות ביותר ולהרוס את תוכן העין עד כדי אובדן מוחלט של הראיה. במקרים רבים ניתן לשחזר את המבנה האנטומי של העין בעזרת ניתוח המבוצע בד"כ בדחיפות, בסמוך למועד הפגיעה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

דלקת חוזרת לאחר ניתוח קטרקט 20/05/2016

עברתי את הניתוח לפני חודשיים ומאז אני סובלת מדלקות חוזרות ונשנות ומאוד מציקות. אני מקבלת טיפות מקסיטרול והן עוזרות אחרי מס' ימים ואז כעבור שבוע-שבועיים שוב מופיעה דלקת וחוזר חלילה. מה ניתן לעשות בשביל להיפטר מהדלקת? אני חוששת שהיא פוגעת לי בעין. תודה מראש.

לאה

לאה שלום רב,

לעיתים לאחר ניתוחי קטרקט מופיע תהליך דלקתי כרוני בעין המנותחת. זו בד"כ תוצאה של החמרה של יובש בעיניים שהיה קיים לפני הניתוח אך היה קל ולא מורגש. לאחר ניתוחי קטרקט, בגלל סיבות שאינן תמיד מובנות, ולעיתים בגלל השימוש בטיפול התרופתי המקומי, מופיעה החמרה של היובש בעיניים. דבר זה מתבטא בתחושת יובש, צריבה, דקירות, חול, או אי נוחות, ולעיתים אף מעט הפרשה ואודם קל.

הטיפול במצב זה מצריך שימוש תכוף וממושך בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים. בנוסף ניתן להשתמש בתכשירים נוגדי דלקת כגון סטרואידים או ציקלוספורין A. ציקלוספורין A קיים בתכשיר הנקרא רסטאזיס, וניתן להשתמש בו לתקופות ארוכות ללא תופעות לואי.

אנא פני לבדיקה של מומחה לקרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עיניים אדומות 10/07/2015

שנה סבלתי מעיניים אדומות ממש ערפד כאבים נוראים דמעות נורא נורא סבל נוראי…. הייתי אצל כל הרופאים,טופלתי בכל טיפות העיניים Restasis סטירואידים למיניהם, כל הטיפות לתקופה ארוכה, עד שקראתי את הכתבה שלך על עיניים אדומות והתחלתי במשחת פרוטופיק 0.10% שממש הצילה אותי כל ערב אני שמה את המשחה כבר למעלה מחודשיים העיניים בהירות לא אדומות לפעמים בשעות הצהריים יש לי כאבים משעה 14.00 היות ואני כל היום מול המחשב, שמה טיפה מהמשחה. שאלתי 1. כמה זמן אפשר להשתמש בפרוטופיק 2. מה מכילה המשחה 3.האם זה בסדר שאני ממשיכה להשתמש בה. נראה לי שאני בלי המשחה לא יכולה, אתה ממש הצלת אותי ואני מאוד מודה לך תודה מעין…….

שלום רב מעין,

אני שמח שהגלישה באתר שלי עזרה לך.... מה היינו עושים בלי אינטרנט?... יחד עם זאת - מטרת האתר היא לא לטפל באנשים אלא לתת להם כיוון דרך ומושג ראשוני, שאחריו מומלץ לגשת לרופא עיניים ולקבל יעוץ בלתי אמצעי המתאים למצבם.

לשאלותייך: ניתן להשתמש בפרוטופיק ללא הגבלת זמן. המשיה מכילה טאקרולימוס, תרופה נוגדת דלקת שפועלת ע"י עיכוב של יצירת גורמי דלקת בלימפוציטים (כדוריות דם לבנות המשתתפות בתהליכי הדלקת). ניתן להשתמש במשחה למשך זמן רב, ולהתאים את המינון בהתאם למצבך. כ"כ כדאי להיבדק מידי פעם ע"י רופא עיניים מומחה למחלות קרנית. 

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

משקעים בעדשת העין ובקרנית 23/12/2014

נאמר לי, שבתרופה טרוקוויל/ רגרטייל, לעיתים יש תופעה של משקעים בעדשת העין ובקרנית, האם האתם יכולים להסביר לי את ההשפעה והאם אתם יודעים אם התרופה בטוח תגרום לתופעה ברגע שאנסה האם זה גורם ישירות לתופעה או אחריי תקופה?

שלום רב,

אני מניח שאתה מתכוון לטרוקטיל או לרגקטיל (השמות המסחריים של Chlorpromazine). תרופה זו גורמת בשימוש ממושך למשקעים פיגמנטיים בקרנית ובעדשה. במינון המקובל של התרופה בד"כ משקעים אלו לא גורמים לירידה בראייה. אולם מינונים גבוהים של התרופה ולאורך זמן עלולים לגרום למשקעים רבים יותר ולירידה בראייה. המשקעים בד"כ מופיעים תוך שנה עד שנתיים מתחילת הטיפול.

מומלץ להיות במעקב רופא עיניים אם אתה מתכוון להשתמש בתקופה זו לאורך זמן, ואם המשקעים מופיעים - להתייעץ עם הרופא המטפל על מציאת חלופות לתרופה זו.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עכירות קלה בקרנית 14/05/2014

נאמר לי שלא מומלץ לי לבצע ניתוח לייזר בעין מפני שהעכירות אצלי שטחית וקלה והקרנית דקה ,
אני רואה לקוי בעין זו האם ניתן בכל זאת לראות טוב יותר ללא עדשות מגע אלא בטכניקה אחרת ?

קובי שלום רב,

אם הצלקת בקרנית משמעותית וגורמת לירידה ניכרת בראייה, ולא ניתן להסירה בעזרת לייזר, ואם עדשת מגע קשה לא משפרת את הראייה, יש לשקול השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK. לפני כן יש להעריך את פוטנציאל הראייה של העין, והאם אין בעיה כלשהיא בחלקים אחרים של העין (האם יש גם קטרקט, האם יש בעיה כלשהיא ברשתית?).

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עכירות מולדת בקרנית 31/03/2011

נולד לי תינוקת עם תסמונת peters anomaly ( bilateral corneal opacitices) אני רוצה לדעת טיפול וסיכוי אם יש צורך בהתערבות..האם יש מה לעשות בנושא?

תודה מראש

שלום רב,

שתי הבעיות העיקריות ב- Peters Anomaly הן עכירויות בקרנית וגלאוקומה.
קיימת וריאביליות גדולה במידת העכירות בקרנית, החל מעכירות קלה שלא מצריכה טיפול, ועד עכירות נרחבת וקשה.
אם העכירות משמעותית וקיימת בשתי העיניים, אין מנוס מהשתלות קרנית.
הגלאוקומה גם כן דורשת טיפול תרופתי, ולעיתים גם טיפול ניתוחי.
מומלץ להיוועץ במומחה לרפואת עיניים-ילדים ומומחה לקרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

טיפול בקרנית עכורה מולדת 14/03/2011

תינוקת בת כשלשה שבועות עם קרנית עכורה. נבדקה עי' רופאת עיניים ובוצע U/S אין פגיעה אנטומית בעיין ויש ראייה.
לדברי הרופאה -לא ניתן לטפל בקרנית או לבצע השתלה והתינוקת תאבד את הראייה בהדרגה. האם יש מה לעשות בנושא?

שלום רב אסתר,

כעיקרון ניתן לבצע השתלות קרנית גם בתינוקות.
בתינוקות ובילדים קטנים קיימות בעיות ייחודיות בהשתלות קרנית, שהעיקרית בהן היא סיכון גבוה לדחיית הקרנית המושתלת והיוצרות עכירות בשתל כתוצאה מכך.
כ"כ קיימת סבירות גבוהה להתפתחות עין עצלה, גם לאחר השתלת קרנית, במיוחד אם הראיה בעין השניה תקינה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה