להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • PRK

  בניתוח ה- PRK מבוצע קילוף של שכבת תאי האפיתל מעל פני מרכז הקרנית, ולאחר מכן מבוצע שיוף של פני הקרנית החיצוניים בעזרת הלייזר. לאחר השיוף מותקנת עדשת מגע טיפולית על הקרנית למשך מספר ימים. במהלך השבוע הראשון הראייה מטושטשת במקצת, ולאחר מכן משתפרת בהדרגה במהלך השבועות הבאים. השימוש בעדשות מגע מתקדמות לאחר הניתוח, ופרוטוקול הטיפול בטיפות לאחר הניתוח הופך את ה- PRK לקל יותר מבחינת תחושת העין, עם משך החלמה קצר מבעבר.

  מהו PRK?

  ניתוח ה- PRK הוא השיטה הראשונה והותיקה יותר של ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים, שהוצגה לראשונה בשנת 1985, שיטה הקיימת עד עצם היום הזה. PRK  הוא ראשי תיבות של Photo Refractive Keratectomy (כלומר: שינוי תשבורת הקרנית בעזרת לייזר). בניתוח זה מתבצע שיוף חיצוני ישירות על פני הקרנית בעזרת קרני הלייזר, ללא חיתוך של הקרנית.

  תמונה 1. ב- PRK הלייזר משייף את הפנים החיצוניות של הקרנית.

  תמונה 1. ב- PRK הלייזר משייף את הפנים החיצוניות של הקרנית.

  האקסימר לייזר מסיר את רקמת הקרנית על פי תוכנית ממוחשבת שהוכנה מראש, ואשר לוקחת בחשבון את המספר במשקפיים וכן נתונים שונים של האופטיקה של העין, הנאספים בעזרת מערכת ממוחשבת (מערכת המבוססת על טכנולוגיית קדמת הגל).
  לתיקון קצר ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר מינוס) – מתבצע שיוף במרכז הקרנית כדי להקטין את קמירות הקרנית במרכז.

  לתיקון רוחק ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר פלוס) – מתבצע שיוף בהיקף האמצעי של הקרנית, סביב המרכז, כדי לגרום להגדלת קמירות הקרנית במרכז.

  לניתוח PRK קיימות מספר מודיפיקציות, המכונות בשמות כגון LSAEK, ASA ושמות אחרים. ככלל מדובר באותו הניתוח, שבו מבוצע שיוף ישיר של פני הקרנית ללא חיתוך, עם שינויים קלים בין השיטות.

  שלבי הניתוח בשיטת PRK

  תמונה 2. שכבת תאי האפיתל היא השכבה החיצונית המצפה את הקרנית.

  תמונה 2. שכבת תאי האפיתל היא השכבה החיצונית המצפה את הקרנית.

  הניתוח בשיטת PRK מבוצע בהרדמה מקומית. לפני הניתוח מוזלפות טיפות של הרדמה מקומית בשתי העיניים. בנוסף מבוצע ניקוי של עור העפעפיים והעור סביב העיניים בעזרת תמיסת חיטוי (פולידין).

  בשלב הראשון של הנתוח מתבצעת הסרה של שכבת תאי הציפוי החיצונית של הקרנית (הנקראים תאי אפיתל). אלו הם תאי שמתחלפים בהתמדה כל הזמן, ויוצרים שכבת ציפוי אחידה וחלקה על פני הקרנית. תאים אלו צומחים באופן מתמיד מהיקף הקרנית לכיוון מרכז הקרנית. כדי לאפשר הסרה מהירה ויעילה של תאי האפיתל, מנתח שם בתחילת הניתוח טבעת על פני הקרנית, שבתוכה מוזלפת תמיסה על בסיס אלכוהול בריכוז 20%, שנמצאת במגע עם התאים למשך כ- 20 שניות (תמונה 3). לאחר מכן התמיסה נשטפת מעל פני הקרנית, ומתבצע קילוף של התאים תוך מספר שניות.

  תמונה 3. הזלפת תמיסה על בסיס אלכוהול לתוך טבעת המונחת על הקרנית.

  תמונה 3. הזלפת תמיסה על בסיס אלכוהול לתוך טבעת המונחת על הקרנית.

  תמונה 4. הסרת תאי האפיתל ממרכז הקרנית.

  תמונה 4. הסרת תאי האפיתל ממרכז הקרנית.

  בעקבות הסרת תאי האפיתל, נחשפת הסטרומה של הקרנית (עיקר רקמת הקרנית הבנויה מסיבי קולגן). בשלב זה, מופעלת קרן הלייזר, המבצעת שיוף ישיר של פני הקרנית. שיוף זה מונחה ע”י התוכנית המוחשבת שהוזנה למחשב הניתוח מראש. שלב זה נמשך כ- 5-10 שניות, בזכות השימוש במערכת לייזר מהירה במיוחד – ה Teneo 317 של Technolas. במהלך פעולת הלייזר מופעלת מערכת עקיבה מהירה מאוד, שעוקבת במהירות רבה אחרי תנועות העין. מערכת העקיבה מבוססת על מצלמת וידאו, המצלמת אם האישון, ומעבירה את המידע על מיקום האישון בזמן אמיתי למערכת הממוחשבת. שינוי מיקום האישון כתוצאה מתנועה מהירה של העין מועבר מידית למחשב, שמשנה בהתאם את קרן הלייזר כך שהיא תמיד תתמקד על מרכז הקרנית. דבר זה מאפשר דיוק מירבי במהלך השיוף, כך שגם אם העין נעה בתנועות מהירות, השיוף יתבצע תמיד במיקומו המדוייק, במרכז הקרנית. אם העין יוצאת מהשדה הטיפולי, נעצרת פעולת הלייזר. הלייזר יחדש את פעולתו רק לאחר שמערכת העקיבה תזהה שהעין חזרה למקומה במרכז השדה הטיפולי.

  תמונה 5. הלייזר משייף את הקרנית באיזור בו הוסרה שכבת האפיתל.

  תמונה 5. הלייזר משייף את הקרנית באיזור בו הוסרה שכבת האפיתל.

  תמונה 6. בסיום הנתוח מונחת עדשת מגע טיפולית על הקרנית.

  תמונה 6. בסיום הנתוח מונחת עדשת מגע טיפולית על הקרנית.

  לאחר סיום שלב הלייזר, מונחת על הקרנית ספוגית עם חומר הנקרא Mitomycin C. חומר זה מונח על פני הקרנית למשך מספר שניות, ותפקידו הוא למנוע התפתחות צלקת באיזור השיוף. לאחר מכן מותקנת עדשת מגע טיפולית על פני הקרנית. זוהי עדשה רכה, בעלת חדירות גבוהה לחמצן, שניתן להרכיב אותה ברציפות במשך מספר ימים. עדשה זו מאפשרת לתאי האפיתל לצמוח מהיקף הקרנית אל המרכז, ולשוב ולכסות את הקרנית. עדשה זו מוסרת לאחר פרק זמן של 5-7 ימים. בסיום הניתוח מותקן על העין מגן פלסטי קשיח, שמונע מגע או פגיעה בעין.

  משך זמן הנתוח בשיטת PRK לעין אחת הוא כ- 5 דקות. לאחר סיום הניתוח בעין הראשונה, עוברים לבצע את הניתוח בעין השנייה. משך השהות הכולל בחדר הניתוח הוא כ- 20 עד 25 דקות. הניתוח קצר, ואינו גורם לכאב.

  לאחר הניתוח

  לאחר הניתוח בשיטת PRK מתחיל תהליך החלמה הנמשך מספר ימים, בד”כ 3 עד 5 ימים. בתהליך זה תאי האפיתל צומחים מההיקף אל מרכז הקרנית. העדשה הטיפולית היושבת על פני הקרנית למשך פרק זמן של לפחות 5 ימים, מאפשרת את צמיחת התאים. מכיון שפני הקרנית בשלב ההחלמה אינם חלקים, הראייה בתקופה זו מטושטשת במידה מסויימת. שיא הטשטוש הוא ביום ה-3 שלאחר הניתוח, שבו בד”כ מגיע תהליך ההחלמה אל מרכז הקרנית.

  בתקופה זו (בשבוע הראשון לאחר ניתוח PRK) ניתן לבצע את מרבית הפעילות היומית הרגילה. יחד עם זאת הראייה אינה מאפשרת נהיגה, ואינה מאפשרת קריאה של אותיות קטנות. אפשר לעבוד מול מחשב, אך כדאי להגדיל את המידע במסך, ולהזליף מידי פעם טיפות לחות למניעת יובש בעיניים. יש להיזהר בשלב זה ממגע בעיניים, ולא לעסוק בספורט מגע (משחקי כדור, אומנויות לחמיה, שחייה). כדי לשמור על עדשות המגע, יש להרכיב את מגיני הפלסטיק הקשיחים על העיניים במהלך השינה ובמקלחת.

  לאחר סיום תהליך ההחלמה הראשוני והסרת העדשות, הנמשך כשבוע, הראייה תפקודית ומאפשרת בד”כ לחזור לשגרה, אך היא אינה מושלמת. הראיה הולכת ומשתפרת בהדרגה במהלך השבועות הבאים. ברב המנותחים נמשך תהליך שיפור הראיה בין 4 ל- 8 שבועות. בפרק זמן זה הראייה הולכת ומשתפרת בהדרגה, ככל שפני הקרנית נעשים חלקים יותר. חשוב להבין שתהליך השיקום הראייתי הוא תהליך שמתקדם בקצב שונה אצל כל אדם, וגם בקצב שונה בין שתי העיניים. יש מנותחים שיגיעו לראייה המיטבית תוך חודש, ויש כאלו שיגיעו לכך לאחר חודשיים. בכל מקרה יש להתאזר בסבלנות, ולפעול על פי הנחיות הרופא המנתח.

  בשבוע הראשון יש להזליף לעין טיפות אנטיביוטיקה (נגד זיהום) וטיפות סטרואידים (נגד דלקת). מהלך השבועות שלאחר הנתוח יש להשתמש בעיקר בטיפות סטרואידים הניתנות במינון של 3-4 פעמים ביום. מטרת הטיפות היא למנוע הצטלקות של הקרנית. בנוסף יש להשתמש בתחליפי דמעות (תמיסות לחות) ללא חומרים משמרים על פי הצורך.

  מרבית האנשים יגיעו לראיה של 6/6 לאחר פרק זמן של 4-8 שבועות מהניתוח.

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת ה- PRK (או ה- LASEK) הוא השיטה הבטוחה ביותר כיום להסרת משקפיים בלייזר. אמנם היא כרוכה באי נוחות מסויימת במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, אך בטווח הארוך היא בטוחה מאוד. מבחינת התוצאות – שיטה זו טובה בדיוק כמו השיטות האחרות, ולפי מאמרים רבים בספרות הרפואית משיגה תוצאות טובות יותר. זוהי השיטה עליה אני ממליץ לכל מי שמועמד לשירות ביחידות קרביות בצבא, לספורטאים, ולכל למי שנמצא בסיכון לחבלה בפנים במהלך עבודתו או תחביביו.

  האם הניתוח כואב והאם ההחלמה “קשה”?

  אנשים רבים נרתעים מניתוח בשיטת PRK מכיוון ששמעו שהניתוח כואב או שההחלמה ארוכה וקשה. ובכן – הניתוח עצמו אינו כואב. PRK הוא ניתוח קצר וקל, הנמשך כ- 5 דקות לכל עין. במהלך הניתוח מרגישים לחץ קל על העין הנמשך כ- 20 שניות. זה השלב בו מונחת טבעת על הקרנית שלתוכה מוזלפת תמיסת אלכוהול בריכוז 20%. הטבעת מהודקת לשטח הקרנית עם לחץ קל כדי למנוע זליגת התמיסה שבתוכה לצדדים, ולכן מרגישים בשלב זה לחץ. מעבר לכך שאר שלבי הניתוח אינם כואבים. יש לזכור שהשיטה האחרת –  שיטת האינטרלאזיק – כרוכה בתחושת לחץ ממושכת יותר, במיוחד בשלב הראשון של ביצוע פיצול הקרנית.

  המהלך שלאחר הניתוח מאופיין בהרכבה של עדשות מגע טיפוליות למשך כשבוע. הרכבה ממושכת של העדשות גורמת לעיתים לתחושת צריבה, דקירות, אי נוחות, וכדי להקל על תחושות אלו ניתנות טיפות לעיניים המכילות סטרואידים, אנטיביוטיקה, וולטרן (למניעת כאבים) וטיפות לחות (דמעות מלאכותיות, למיעת יובש). שימוש נכון בתוכנית הטיפולית יביא לכך שהשבוע הזה יעבור בקלות. לעיתים נדירות תיתכן תחושת כאב ואי נוחות בימים הראשונים שלאחר הניתוח וזאת בגלל עדשת מגע שצמודה מדי לקרנית. אם קיימות תחושות כאלו של אי נוחות – הרופא המנתח יסיר את העדשה וישים במקומה עדשת מגע חדשה.

  ביום השני או השלישי אחרי הניתוח, מגיעה שכבת האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית) למרכז הקרנית, לאחר שתאי האפיתל צמחו מההיקף לכיוון המרכז. בשלב זה נוצר קו תפר (קו סגירת פצע) של שכבת האפיתל. קו התפר הזה נמצא במרכז הקרנית, והוא בד”כ מעט מורם מעל שטח הקרנית וגורם לאי סדירות וחספוס בשכבה זו. דבר זה גורם לירידה זמנית בראייה ביום זה: מרגישים כאילו מסתכלים דרך “ערפל” או “עננים”. כ”כ תיתכן נפיחות בעפעפיים, אודם, צריבה, תחושת חול או גוף זר, דמעת, סינוור באור חזק. כל אלו חולפים ונמשכים 12-24 שעות. לעיתים שלב זה סימטרי בשתי העיניים ומתרחש בו זמנית, ולעיתים תהליך זה מופיע בפער מסויים בין שתי העיניים. חשוב להבין שזהו דווקא סימן טוב – שתהליך הריפוי הגיע למרכז הקרנית. בתקופה הזאת מומלץ להרטיב לעיתים תכופות את העיניים בעזרת טיפות לחות (דמעות מלאכותיות) עליהן המליץ הרופא המנתח, רצוי ללא חומר משמר. בשום אופן אסור להוציא את עדשות המגע ביום הזה (יש כאלו שחושבים שאי הנוחות היא בגלל שעדשת המגע זזה או התקפלה). הסרת עדשת המגע תגרום לפגיעה בתהליך הריפוי של האפיתל. אם העדשות במקום – אסור להסיר או להחליף אותן.

   

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  15/08/2019 תודה

  שלום פרופ’ סלומון,
  עברתי ניתוח PRK אצלך במרפאת הדסה אופטימל ברמת גן לפני שבועיים.
  הצוות מקצועי מאוד. הבדיקות לפני הניתוח מקיפות מאוד. קיבלתי הסברים רבים לפני, תוך כדי ואחרי הניתוח. מהלך הניתוח וההחלמה שאחריו התקדמו בדיוק כפי שהוסבר מראש. יש תקשורת ישירה עם המנתח ובכל שאלה אפשר לפנות אליו אישית. חדות הראייה משתפרת מיום ליום ואני מאוד מרוצה.
  תודה

  אביאל

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  תודה רבה אביאל,

  כייף לשמוע. אני שמח שאתה נהנה מראייה מעולה ומהחופש מהמשקפיים...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/08/2019 שיטת zeiss laser premium

  שלום פרופסור,
  קראתי היום על שיטת ה-zeiss laser premium שעל פי הכתוב טובה מכל השיטות הקיימות שכן מאחדת את כל הטוב שבשיטות לשיטה אחת עם זמן החלמה מהיר מאוד.
  מה דעתך על שיטה זו?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  שיטה זו לא הצליחה למעשה במבחן הזמן והתוצאה. מרבית המרכזים לא משתמשים בה מכיוון שאינה ורסטילית - אינה נותנת מענה לכל מגוון המספרים במשקפיים, ואינה יכולה ליישם את טכנולוגיית ה- wavefront.

  השיטות המובילות היום - PRK ואינטראלאזיק  - נותנות מענה לכל מגוון המספרים ומאפייני הקרנית הקיימים. בחירה נכונה באחת מ-2 השיטות הנ"ל בשילוב עם טכנולוגיית ה- wavefront נותנת את המענה המטוב ביותר כיום להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2019 חוות דעת ניתוח לייזר

  הי דר סלומון
  קראתי את התלונה שלך על כך שאנשים שעברו את הניתוח בהצלחה- והם הרוב-לא חוזרים לדווח ומשאירים את הבמה למיעוט הקולני שהתגלו אצלו סיבוכים וחוסר הצלחה,
  אני עברתי את הניתוח [אצלך] לפני כשנתיים, [PRK].
  הקפדתי מאוד על הטיפול לאחר הניתוח: 3 חודשים הזלפתי טיפות כמה פעמים ביום, ולהגיע לכל הביקורות.
  אמנם לקח זמן וצריך סבלנות עד שהראייה התייצבה, אבל בסוף זה קרה.
  כיום שנתיים אחרי הראייה שלי בסדר גמור- אולי לא 6/6 אבל משקפיים אני לא צריך.
  חוץ מקצת יובש לעיתים רחוקות אין לי תופעות לוואי וכאבים כל שהם.
  אפשר לומר שהניתוח שיפר את איכות החיים שלי והוא היה שווה את המאמץ.
  כל טוב דר ובהצלחה בהכל.

  יוסי

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב יוסי,

  תודה רבה על הדברים. אתה בין הבודדים שטורחים להיכנס לרשת ולכתוב שהיה להם טוב, ושהניתוח שיפר את איכות חייהם. מקווה שאחרים יעשו כמוך.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2019 חדות ראייה לאחר prk

  היי אני 14 ימים לאחר ניתוח prk בראייה (היה לי מינוס 3 בשני העיינים). אני מרגיש שהראייה שלי עדיין לא חדה לגמרי – יש צבעים מסויימים שיש לי קושי לראות (כמו השעה במדיח בצבע אדום), או בממיר, וכן בתאורות מסויימות הטלווזיה גם מטושטש קצת. גם מספר לוחית רישוי של רכב בתאורת לילה אני רואה פחות טוב ממה שאחרים ששאלתי רואי.

  השאלה שלי היא :
  1. האם זה נורמלי סביר שזה ככה והחדות עוד תשתפר ? או שיכול להיות שזה סימן שאצטרך ניתוח תיקון חוזר.

  2. האם זה טבעי שלפעמים אני מרגיש נסיגה מסויימת בראיה ? כלומר רואה לפעמים מטושטש קצת ביחס ליום קודם ? אני שואל כי ממה שהבנתי מהאמר ככה שעובר הזמן האפיתל אמור להיות חלק יותר ויותר – כלומר החדות צריכה רק להשתפר. אז לא ברור לי למה לפעמים אני מרגיש קצת נסיגה במקום שיפור שפשוט הולך וגדל

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  שלום רב,

  כן, זה סביר. מומלץ להתאזר בסבלנות ולעקוב אחר הוראות הרופא בקפדנות. הראייה שבועיים לאחר הניתוח סבירה אך לא מושלמת, והיא הולכת ומשתפרת בהדרגה במהלך השבועות שלאחר הניתוח. ככל שהזמן יעבור הראייה תשתפר. התנודות בחדות הראייה הן תוצאה של שינויים בשכבת האפיתל המתרחשים כל הזמן בשבועות שלאחר הניתוח, וגם תוצאה של שינויים בשכבת הדמעות. כל מה שאת מתארת קורה לכולם, רק שכל אחד מתייחס לדברים בצורה שונה. יש אנשים לחוצים יותר ולחוצים פחות. בסוף הכל יהיה בסדר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/06/2019 חזרה לפעילות גופנית ניתוח prk

  היי,
  לאחר כמה זמן אחרי ניתוח prk בעיניים ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה? ושאלה נוספת כמה זמן מומלץ לא להסתפר מהחשש ששיערה תיכנס לעין?

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה לאחר הסרת עדשות המגע, בד"כ כשבוע לאחר הניתוח. למעשה ניתן לבצע פעילות גופנית שאינה ספורט מגע גם במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח (חדר כושר, ריצה, אופניים).

  אפשר להסתפר לאחר הסרת עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2019 עיניים ״כבדות״

  שלום פרופסור, אני 10 ימים אחרי prk ואכן לאט לאט מתחיל לראות טוב( היה לי 1.75 צילינדר בימין ו3.7 בשמאל, עם רבע מספר) , אך מרגיש שהעיניים מאוד כבדות ואפילו מלווה בכאב ראש קל. האם מדובר ביובש שאופייני לאחר ניתוח שכזה או האם יש סיבה אחרת? האם לצמצם את שעות הקריאה/טלוייזיה? אני מקפיד כמובן לשים טיפות הרטבה וסטרואידים לפי הספר מה שנקרא. אודה לתשובתך

  אורן

  ביבי עובד על האנשים בעיניים
  שלום אורן,

  התחושות שאתה מתאר של תחושת כבדות בעיניים הן תוצאה של יובש קל שאופייני בשבועות הראושנים לאחר הניתוח, וגם של העובדה ששכבת תאי האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית) של הקרנית עדיין מחוספסת ולא חלקה. תהליך זה של החלקת השכבה החיצונית של הקרנית נמשך מספר שבועות, והוא שונה מאדם לאדם. ככל ששכבת הציפוי של הקרנית תהייה חלקה יותר - כך הראייה תלך ותשתפר, ותחושות הכבדות בעיניים ילכו ויעלמו. בזמן הזה מומלץ להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, אותן ניתן לרכוש בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. ניתן להשתמש בטיפות (כגון הילוקומוד, בפנטן, איירוניק, טירס נטורל פרי וכו') או בטיפות צמיגות בצורת ג'ל (הילו-ג'ל, סיסטיין ג'ל, ויסקוטירס). בנוסף יש להשתמש בטיפות סטרואידים אותן רשם לך הרופא המנתח. בד"כ משתמשים בטיפות אלו 3 פעמים ביום לתקופה של 3 חודשים.

  למרבה הצער - מרבית האנשים "מחפפים" ולא לוקחים את הטיפול כנדרש. זאת כחלק מה- DNA של עם של ברדקיסטים, שמאמין ב"סמוך יהיה בסדר". אומת ה Start-up היהירה לא מסוגלת לשמוע או לעקוב אחר הוראות הרופא. בד"כ בשבועיים הראשונים לוקחים את הטיפות, בשבוע ה 3-4 זוכרים לקחת פעם או פעמיים, ואח"כ מפסיקים לגמרי. למה? כי "סמוך יהיה בסדר" או כי "אין לי זמן בשביל כל הטיפות האלה, אני אדם עסוק...". המחיר של התנהלות כזאת היא החלמה איטית ולא מיטבית, וסיכון לפתח צלקות או עכירות בקרנית במשך הזמן. גם אי הקפדה על ביקורי המעקב לאחר הניתוח במועדים עליהם המליץ הרופא המנתח תורמים לכך. אבל - מי שאכן מקפיד לקחת את הטיפול בדיוק לפי הנחיות הרופא מגיע לתוצאות מצוינות ולראייה מעולה.

  בברכה,

   

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2019 ניתוח prk

  פרופ שלום, אני שבוע אחרי ניתוח prk הוצאתי את העדשה ועכשיו מרגישה שיש לי לכלוך בעין שממש מציק לי משהו בתוך העיניים האם זה בסדר? יש לי גם דלקת בעין ימין והרופא אמר שיש לי שם שריטה נתן לי משחה לדלקת האם זה משהו שעובר? בנוסף לכל כשאני שמה את הטיפות לדלקת אני ממש מרגישה דקירות חזקות שאת זה לא הרגשתי בימים הראשונים לאחר הניתוח אשמח למענה תודה

  נופר

  eye_see_toast
  שלום נופר,

  בשבוע הראשון לאחר הניתוח מתרחש תהליך ריפוי של שכבת תאי האפיתל של הקרנית (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית). עדשת המגע מאפשרת את התהליך הזה, ותאי האפיתל צומחים מתחת לעדשה. לאחר הוצאת העדשה האפיתל של הקרנית שלם, אך עדיין הוא לא חלק ומעט מחוספס. כתוצאה מרגישים לעיתים תחושת גוף זר, צריבה, דקירות או עקצוץ, בדומה לצחושות שאת מתארת. במהלך הימים הבאים תהיה החלקה של שכבה זוף שתהפוך יותר ויותר חלקה וסדירה. במקביל יהיה שיפור הדרגתי בראייה, ותחושות האי נוחות יעלמו.

  בתקופה זו מומלץ להרבות בהרטבת העיניים ע"י דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר. ניתן להשתמש גם בטיפות סמיכות יותר כגון הילו-ג'ל, סיסטטין ג'ל או ויסקוטירס.

  בנוסף יש להמשיך עם הטיפול בטיפות הסטרואידים על פי הנחיות הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2019 Prk צילינדר

  שלום פרופ׳ , נמצאתי מתאים לניתוח prk , עובי קרניות 510 , בעין ימין 1.75 צילינדר ובשמאל 3.5. רציתי לשאול האם סטטיסטית /מחקרים נאמדה ההצלחה של ניתוח זה במקרי צילינדר בלבד . כמו כן האם יש הבדל בהחלמה לפי הנתונים שלי ( הבנתי שההחלמה לא פשוטה אך הבנתי שככל שמורידים יותר רקמה אזי ההחלמה מסובכת יותר) אודה לתשובתך

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום רב,

  אפשר לבצע הורדת כל צילינדר בניתוח הסרת משקפיים בלייזר. סיכויי ההצלחה אינם שונים מסיכויי ההצלחה של כל מספר שהוא. חשוב להבין ש"צילינדר" זה לא איזו שהיא חיה מיוחדת. זה חלק בלתי נפרד מהמספר במשקפיים. לרב האנשים שמרכיבים משקפיים יש צילינדר כלשהוא, וכל צילינדר מסירים במסגרת הניתוח.

  להסבר מפורט על צילינדר ואסטיגמציה לחצי כאן.

  ההחלמה לאחר ניתוחי PRK לא תלוייה בכלל במספר אותו מורידים, אלא בבריאות משטח העין, כלומר: בריאות הקרנית והלחמית, כמות ואיכות הדמעות, העדר דלקות כרוניות של העפעפיים והלחמית, והגיל בו עוברים את הניתוח. אם את צעירה והעיניים שלך בריאות - אין סיבה שתהליך ההחלמה לא יעבור בשלום.

  מומלץ להגיע לבדיקת התאמה כדי לקבל מידע מדוייק על העיניים שלך ועל סיכויי ההצלחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/04/2019 ראייה לאחר הסרת עדשה

  שלום רב אבי,
  עברתי ניתוח prk בשבוע שעבר והיום הורדתי את העדשת “תחבושת”,
  העניין הוא שמשום מה לאחר ההורדה הראיה שלי לקחה צעד אחורה, ממילא לא ראיתי כל כך טוב עם העדשה ועכשיו אפילו פחות..הרופא אומר שהראייה תשתפר עם הזמן ואני מאמין לכך אך האם זה נורמטיבי שיש ירידה קלה בחדות לאחר הסרת עדשה? אגב,נמצאתי כשיר לנהיגה לפי הבדיקה על הלוח..למרות שלא קראתי את השורה התחתונה בכלל בכל עין בנפרד

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  כן, בהחלט, הראייה תשתפר במהלך השבועות הקרובים.

  עדשת המגע יוצרת שטח פנים חלק לקרנית, ולאחר הסרתה פני הקרנית מחוספסים בגלל האפיתל שזה עתה סיים את תהליך הצמיחה. שבוע לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK האפיתל המצפה את הקרנית שלם אך עדיין איננו חלק. דבר זה גורם לראייה להיות מעט מטושטשת. בשבועות הבאים האפיתל יעשה חלק יותר, ובמקביל תשתפר הראייה. סבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2019 טשטוש אחרי ניתוח

  שבוע שעבר עברתי ניתוח מסוג PRK, היום זה היום השני אחרי שהורידו לי את העדשות, שמתי לב שאני רואה דיי מטושטש- צריך להתקרב מאוד כדי לקרוא שם של כרטיסיה בדפדפן ובכלל לקרוא בכללי…

  תופ כמה זמן בערך אוכל לראות ולקרוא בצורה סבירה? לא 6/6 אבל בלי להתאמץ כלכך…?

  יהודה

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום יהודה,

  בימים הקרובים תרגיש בשיפור הדרגתי. הראייה לקרוב לעיתים מטושטשת מעט בשבוע - שבועיים הראשונים לאחר הניתוח, והיא תשתפר בהדרגה. קצב השיפור תלוי בשכבת האפיתל שמצפה את הקרנית. שכבה זו מחוספסת כעת, והיא תהפוך בהדרגה ליותר חלקה ככל שיעבור הזמן, ובמקביל יהיה שיפור בראייה לקרוב ולרחוק. מומלץ להתאזר בסבלנות, להשתמש בטיפות הסטרואידים שקבילת מהרופא המנתח, ולהרבות בהרטבת העין עם תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2019 שיטות ניתוח ללא חיתוך

  היי,
  אני חושב לבצע ניתוח ללא חיתוך מתלה ואני מאוד חושש ממשך ההחלמה וההתאוששות.

  שמעתי שיש כמה שיטות, prk,lasek,asa ועכשיו גם ebk. תוכל לפרט את ההבדלים ביניהם בפועל? וכן למה אצלכם בחרו בשיטה מסוימת?

  קראתי ששיטת ebk מקצרת משמעותית את ההחלמה כיוון שהמיכשור להסרת הקרנית מדויק יותר ולא פוגע בשכבת באואר לעומת שימוש באלכוהול. האם לדעתך יש דברים בגו?

  hidden_eye
  שלום רב,

  כל השיטות הנ"ל הן למעשה מודיפיקציות קלות של אותה השיטה - שיוף על פני השטח ללא חיתוך הקרנית, וכבר הסברתי על כך בעבר בתשובות רבות לשאלות הגולשים באתר זה. אתה מוזמן לחפש ולקרוא.

  בכולן מבוצעת הסרה של האפיתל ושיוף הסטרומה של הקרנית, ובכולן מושמת עדשת מגע טיפולית על הקרנית. בכולן יש תהליך של ריפוי הנמשך מספר ימים, ובו הראייה מעט מטושטשת. תהליך ההחלמה זהה בכולן. כל מכון מנסה לבדל את עצמו ע"י המצאת שמות מיוחדים לטכניקה זהה.

  מה שקובע את אופי ההחלמה זה אתה. התכונות של העין שלך, קצב ההחלמה שלך, האופן בו אתה מקפיד לבצע את הנחיות הרופא, התוכנית הטיפולית, והמעקב של הרופא המנתח (שבחלק מהמכונים מבוצע ע"י אופטומטריסטים...).

  השימוש באלכוהול אינו פוגע בשכבת הבאומן... זו ממילא עוברת שיוף ע"י הלייזר, כך שזה ממש לא משנה... השימוש באלכוהול הוא הדרך המהירה והבטוחה ביותר להסיר את שכבת האפיתל, ויש עם השיטה הזו ניסיון של שנים רבות. הצלחת הניתוח תלוייה במערכת הלייזר, במערכות המיפוי וה- wavefront שמלוות אותו, וכמובן - המעקב של הרופא המנתח.

  בהצלחה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2019 דעה שניה

  שלום דוקטור,
  האם יכולה להיות אופציה שבקלינקה אחת יאמר לי שאני מתאימה לPRK ובקלינקה אחרת ללאסיק?
  אני חוששת מאוד ממהחלמה הארוכה של PRK במיוחד שאני קוראת שיש אנשים שהסמפטומים שלהם ממשכו בערך שנה שלמה.
  תודה רבה.

  confused
  שלום אורטל,

  בהחלט כן. לרופאים שונים יש גישות שונות, ולכל מכון יש מדיניות שונה בכל הנוגע להתאמה לניתוחים. ההתאמה לסוג הניתוח תלויה במגוון רחב של שיקולים, הכוללים את עובי הקרנית אל מול המספר אותו יש להוריד, מאפיינים שונים במיפוי הקרנית, מפתח העפעפיים, סגנון החיים של המטופל, עיסוק בספורט אתגרי, לקראת גיוס או שירות ביחידה קרבית, ושיקולים נוספים.

  ההחלמה לאחר PRK אינה קשה וארוכה, ומה שאת קוראת ברשת זה דוגמאות למקרים קיצוניים. רוב האנשים מחלימים תוך שבוע ומאוד מרוצים. אלא שרוב האנשים המרוצים אינם טורחים לדווח על כך ברשת. גם את - לאחר שתעברי את הניתוח ותהיי מרוצה - לא תטרחי להיכנס לפורום כל שהוא ולכתוב כמה שהיה לך טוב. כככה הם מרבית האנשים - חושבים רק על עצמם, מחפשים ידע על הניתוח ברשת, מצפים שאחרים ישתפו אותם בחוויות, אבל כשמגיע תורם לספר על מה שעבר עליהם - אינם טורחים לעשות כן, במיוחד אם הם מרוצים. הרב המכריע של האנשים מרוצים מאוד אחרי ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר, אך לא תמצאי לכך הד ברשתות החברתיות. המיעוט הקטן מאוד של לא מרוצים יעשו תמיד רעש רב יותר, ללא כל קשר לחלק היחסי שלהם באוכלוסיה.

  בכל אופן את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. 3811*.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2019 prk עם פטריגיום

  אבי שלום
  אני בן 39, יש לי פטריגיום קל בעין ימין (יציב כבר כ- 6 שנים), נבדקתי אצלך לפני מס’ ימים ונמצאתי מתאים לניתוח prk.
  בנוסף אני משתמש מס’ שנים בטיפות סיסטיין ללא חומר משמר 3-4 פעמים ביום עקב יובש, וכן מנקה כל בוקר את העפעפיים בקצף NAVI BELF למניעת בלפריטיס ושמירה על היגיינה (בהנחיית רופא העיניים שלי).
  השאלה מה קורה לאחר הניתוח- הבנתי שממשיכים עם הטיפות אך האם אדרש למינון רב יותר? סוג אחר? ומה באשר לקצף הניקוי?
  שאלה נוספת- האם היובש שעשוי להחמיר לאחר הניתוח עלול להאיץ את גדילת הפטריגיום או “לעודד” צמיחה שלו גם בעין שמאל? (מזכיר שאני עובד 10 שעות ביום מול מחשב)
  בברכה, קובי

  eye_makeup_so_far_by_laurengibson-d4osuvu
  קובי שלום רב,

  לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK תקבל תוכנית טיפולית מפורטת לשבוע הראשון, הכוללת שילוב של טיפות נגד דלקת, זיהום ויובש. לא ניתן יהיה להשתמש בקצף הניקוי כדי שלא לגרום לתזוזת עדשות המגע.

  לחץ כאן למידע נוסף על מה שצפוי לאחר הניתוח.

  יובש בעיניים לאחר ניתוחי לייזר יתכן בעיקר במהלך השבועות הראשונים. בד"כ זו תופעה קלה וחולפת, וניתן לטפל בה עם תחליפי דמעות לפי הצורך. הסיכוי שהפטריגיום יתקדם קיים אך קטן, וניתוח PRK לא יעודד את התקדמותו. העבודה מול המחשב לא משפיעה על צמיחת הפטיריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/02/2019 Lasek או PRK?

  תודה רבה על תשובתך הבהירה לשאלה “האם ההחלמה מ EBK אכן מהירה יותר מאשר PRK?” הועלת לי ביותר.
  קראתי את ההסבר הבא, האם זה נכון? האם הסרת האפיתל באמצעות תמיסת אלכוהול יעילה יותר/החלמה מהירה יותר מ-לאסק?

  לאסק – Lasek – דומה ל PRK אך בשיטה זו מקלפים את האפיתל, ולאחר סיום הטפול בלייזר מחזירים את האפיתל למקומו. למרות שנראתה עדיפה בתחילה, נראה שהיא גורמת דווקא להחלמה ממושכת יותר. ריפוי האפיתל ממושך יותר ולכן גם הכאבים נמשכים זמן רב יותר.

  פרופ' אבי סלומון - מומחה למחלות וניתוחי קרנית, הסרת משקפיים בלייזר
  שלום רב,

  נכון. לפני שנים רבות השתמשנו בשיטת ה- LASEK (שבה לאחר שמסיטים את שכבת האפיתל הצידה לאחר חשיפה לאכוהול, מבצעים את הלייזר, ומחזירים את שכבת האפיתל למקומה). לא מצאנו ששיטה זו כרוכה בהחלמה מהירה יותר או בהרגשה שונה. להיפך - היתה ראייה מעט יותר מטושטשת בימים הראשונים בגלל שהאפיתל שקולף והוחזר ישב במרכז הקרנית ויצר שכבה לא חלקה ולא סדירה. שכבה זמנית זאת מתחלפת תוך מספר ימים עם אפיתל חדש. ולכן חזרנו לשיטת ה PRK שבה מסירים את האפיתל לחלוטין. בכל מקרה צומח אפיתל חדש במקום האפיתל שקולף, בין אם הוא הוחזר למקומו ובין אם הוא הוסר לחלוטין.

  למעשה כל השיטות הללו: PRK, EBK ו- LASEK הן שיטות דומות המכונות ביחד Surface ablation. בכולן מבוצע הלייזר על פני הקרנית ללא חיתוך של הקרנית. כיום אנו יודעים שמדובר בניואנסים של אותה שיטה, ושאין באמת הבדלים משמעותיים בניתוח עצמו, בתחושות שלאחריו, ובתוצאות בטווח הארוך. אז מדוע הן קיימות? מכיוון שכל מכון רוצה לבדל את עצמו וליצור מראית עין של ייחודיות וחדשנות, על חשבון תמימותם של המטופלים.

  מה שקובע את הנוחות או אי הנוחות לאחר הניתוח הוא למעשה הפרוטוקול התרופתי של תרופות הניתנות מקומית (בטיפות). מה שקובע את התוצאה הראייתית הוא פרופיל השיוף של הלייזר. אם הלייזר חדיש ומשוכלל, עם מערכת עקיבה מהירה, ואם יש שימוש בטכנולוגיית ה- wavefront - התוצאה תהיה מצויינת. אבל אם במכון שבו אתם עושים את הניתוח לא משתמשים ב- wavefront אלא בתחליפים דמויי waefront כדי להוזיל עלויות - התוצאה תהיה אחרת. בכל אופן אין לשיטת הנ"ל (PRK או EBK או LASEK) השפעה כלשהיא על התוצאה. אנחנו מצאנו מזמן ש- PRK היא השיטה המהירה והנוחה ביותר, ובשילוב של wavefront, לייזר עם תדירות גבוהה, ומערכת עקיבה מהירה מאוד - אנחנו משיגים את התוצאות הטובות ביותר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2019 החלמה מ EBK מהירה יותר מאשר PRK?

  האם ההחלמה מ EBK אכן מהירה יותר מאשר PRK?

  prk ring
  שלום רב,

  אין כל הבדל בהחלמה בין 2 השיטות, ואין כל הבדל בתוצאות. EBK היא שיטה להסרה מכנית של האפיתל מהקרנית לפני ביצוע הלייזר. הסרת האפיתל ב- PRK נעשית בעזרת אלכוהול בריכוז 20%, היא מהירה מאוד, ומביאה לתוצאות מצויינות. ההחלמה לאחר הניתוח אינה קשורה בשיטת הסרת האפיתל, אלא בתוכנית הטיפולית הכוללת משלב של טיפות המונעות דלקת, מונעות כאב ומונעות זיהומים ויובש. ההחלמה גם תלוייה בסוג העדשות הטיפוליות בהן משתמשים לאחר הניתוח. גורם חשוב נוסף להחלמה המהירה הוא מצב הדמעות, העפעפיים והריסים. כלומר: האם יש דלקת עפעפיים והאם יש יובש בעיניים, ואיך מטפלים בכל אלו לפני הניתוח כדי לפשר החלמה מהירה.

  ראה תשובה שלי לשאלה דומה שנשאלה כאן לפני כשנתיים.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2019 שיטת ניתוח לייזר

  היי קוראים לי מאור אני בן 24.
  שאלתי בנושא ניתוח להשרת משקפיים
  עשיתי בדיקה ועל פי התוצאות אני מתאים לשתי סוגי ניתוח שהן : prk ו – lasik במכון הדסה אופטימל.
  המלצה על סוג הניתוח נתונה לבחירתי על פי דבריו של המנתח.
  המספרים שלי נמוכים (בין 2 ל-2 וחצי) עם צילינדר ועובי הקרנית עבה.
  אני מאוד מעדיף כמה שפחות טיפול פולשני וגם תוצאות הכי טובות לטווח הארוך כלפי אותו סוג ניתוח בתקווה ליראות 6/6
  אשמח להמלצה על סוג הניתוח , והסבר מעמיק על ההשלכות הכרוחות בנושא.

  Prof. Avi Solomon
  שלום רב,

  עניתי על כך כאן באתר מספר רב של פעמים בעבר.

  ההחלטה על סוג הניתוח תלוייה בגורמים רבים, התלויים בסגנון החיים, עיסוקו ותחביביו של כל מועמד. החלטה זו מתקבלת בשיחה שאני או המנתח שלך עורכים במעממד בדיקת ההתאמה.

  אם אתה רוצה "הסבר מעמיק" - אז לא כאן, אלא בשיחה הישירה שלך עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2018 ניתוח prk

  שלום, אני עתיד לעשות אצלך ניתוח prk רציתי לדעת כמה זמן צריך להיות תלותי בטיפות ומה הזמן הכי מוקדם להפסיק אותם?

  גל

  Water-dance-med
  שלום גל,

  הטיפול בטיפות לאחר PRK נמשך 2-3 חודשים, וכולל בעיקר טיפות סטרואידים שמטרתם למנוע צלקת בקרנית.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2018 צפייה במסכים לאחר ניתוח PRK

  שלום רב פרופ סלומון, בני בן ה-21 עבר ניתוח PRK לפני כשבועיים. הוא רואה מצויין וחזר לתיפקוד רגיל שכולל שעות רבות של צפייה במסכים- טלפון נייד ומשחקי סוני. שאלתי היא האם הדבר מזיק במיוחד שהוא לאחר הניתוח?
  תודה רבה

  newton_computer
  שלום רב,

  אין כל בעייה לצפות במסכים לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2018 תודה רבה פרופסור!

  תודה רבה על התשובה פרופסור אני מבטל את הניתוח בקייר לייזר ומגיע להדסה אופטימל הייתי רוצה לפגוש אותך ואם אפשר ממש בבקשה שאתה גם תנתח אותי אני מקווה לקבל יחס טוב ודואג לפני ואחרי הניתוח תודה רבה דוק!

  אורי

  רותם (בתמונה מימין) ומור וקנין (שניה משמאל) עברו היום ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK. רותם ומור הן בנות-דודות. לפני 8 שנים ניתחתי גם את חנן, אחותה של מור (משמאל בתמונה). הכל נשאר במשפחה...
  שלום אורי,

  בשמחה. אתה מוזמן לקבוע בדיקת התאמה ב 3811*. אם תמצא מתאים - כמובן שאנתח אותך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/12/2018 הסרת משקפיים בניתוח P.R.K

  היי פרופסור אבי סולומון אני רוצה לשאול אותך עוד שאלה בבקשה אני הייתי בקייר לייזר בנתניה בבדיקת התאמה בדקו אותי אופטומטריסטים ורופא אחד וכשנכנסתי לרופא הוא בדק אותי עם מכשיר שממש ממש סינוור לי אתה עיניים ואמר לי את המילה prk ושהוא הרופא שינתח אותי בתל אביב עכשיו ברצוני לדעת מה הניתוח הזה בעצם? והאם כדאי לי לעשות אותו יש לי מספרים דיי בינוניים כאלה 5.75 ו6 האם אני יוכל לראות מהלוח בבית ספר(אני בן 17.6) שלושה ימים אחרי הניתוח? תוך כמה זמן אמורים לראות 6/6 והאם מותר להרטיב את העיניים במקלחת אשמח אם תענה לי בהקדם בהקדם זה חשוב ודחוף לי תודה רבה!

  לייזר כללי 1
  שלום אורי,

  ניתוח PRK הוא ניתוח בו מבצעים שיוף עם הלייזר על פני הקרנית, ללא חיתוך הקרנית. לאחר הניתוח יש שבוע של החלמה, שבו יש עדשות מגע ברציפות. בשבוע זה הראייה מטושטשת, ו-3 ימים לאחר הניתוח לא תראה כל כך ברור. תוכל לתפקד, ללכת ללימודים, לצאת לבלות בערב וכו', אך יהיה לך קשה לקרוא אותיות קטנות וללמוד לבחינות. לאחר שבוע כשהריפוי של הקרנית מסתיים - מוציאים את עדשות המגע. בשלב זה יש ראייה תפקודית סבירה, אך לא ראייה מושלמת. ראייה של 6/6 מושגת תוך חודש עד חודשיים, וזה שונה מאדם לאדם. מבחינת תזמון הניתוח- רצוי שהניתוח יתבצע לפחות חודש לפני בחינות מגן או בחינות בגרות. תוכל לבצע את הניתוח אצלנו, ב"הדסה אופטימל", המכון של הדסה להסרת משקפיים בלייזר, עם מערכת הלייזר המשוכללת ביותר שקיימת כיום בארץ - ה Teneo 317 של Technolas.

  ניתוח PRK מתאים במיוחד לאנשים כמוך הנמצאים לפני גיוס, ומתכננים להגיע ליחידה קרבית.

  מידע מפורט נוסף תוכל לקבל אצלנו אם במהלך בדיקת ההתאמה (עליך לבוא עם אחד מהוריך מכיוון שעדיין לא מלאו לך 18). לחץ כאן למידע על הניתוח. לחץ כאן לפרטים ליצירת קשר וקביעת בדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/12/2018 רק לומר תודה

  תודה פרופסור סלומון על בדיקת ההתאמה המקצועית.
  תודה על ההסברים המפורטים, הסבלנות הרבה והמענה על כל השאלות לפני הניתוח.
  תודה על הרוגע והנינוחות ששררו בזמן הניתוח – זו סיטואציה מלחיצה והרוגע שהיה לך ממש הקל עלי.
  תודה על המשך הטיפול שלאחר הניתוח. ההחלמה שלי הייתה ארוכה מהרגיל (3 שבועות הייתי עם עדשה טיפולית בעין שמאל) אבל הידיעה שיש עם מי לדבר עזרה לעבור גם את השלב הזה.
  תודה על סבר הפנים היפות לאורך כל הדרך.
  והכי חשוב – תודה על ששיפרת לי את הראיה! היום הגעתי אליך לביקורת של חצי שנה ואיששנו ביחד את העובדה שהראיה שלי כעת (ללא משקפיים כמובן) טובה יותר מהראיה שהייתה לי לפני הניתוח עם משקפיים – וזה כולל גם שיפור בראיה של עין עצלה שיש אצלי.

  תודה,
  גיל

  פרופ' אבי סלומון - מומחה למחלות וניתוחי קרנית, הסרת משקפיים בלייזר
  שלום גיל,

  תודה לך על המילים החמות. אני מאחל לך שנים רבות של ראייה מעולה ללא משקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2018 השתלת עדשה

  שלום וברכה,
  עברתי בדיקת התאמה לניתוח הסרת משקפיים בשני מכונים, ונפסלתי לניתוח בגלל מספר גבוה (מינוס 13 ו-מינוס 11, כולל צילינדר) וקרנית דקה. נאמר לי שהניתוח היחיד שאוכל לעבור הוא ניתוח השתלת עדשה תוך עינית.
  כמבוטחת במאוחדת שיא, הקופה משתתפת בניתוח כזה רק כשהוא נעשה בבית חולים הדסה. כשניסיתי לברר על התהליך לקביעת תור לבדיקת התאמה לניתוח בבית החולים, נאמר לי שרופאי המחלקה מתנגדים לניתוח השתלת עדשה, ונמנעים מלבצע אותו.
  אם אכן יש המלצה לא לבצע את הניתוח הזה, אשמח לדעת מה דעתך בעניין. וכמו כן, אשמח לדעת האם ייתכן שבמקרים חריגים רופאי השר”פ בהדסה כן מבצעים כאלו ניתוחים, במידת הצורך, ולמי עלי לפנות כדי לתאם תור לבדיקת התאמה.

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  אנחנו לא מבצעים השתלות עדשה תוך עינית לתיקון קוצר ראייה בגלל הסיכונים לטווח ארוך הכרוכים בניתוח זה. לא במקרה שלך ולא באף "מקרה חריג". סיכונים אלו כוללים פגיעה בקרנית והתפתחות בצקת בקרנית (שמצריכה השתלת קרנית), גלאוקומה וקטרקט מוקדם. לאחרונה אנחנו נתקלים יותר ויותר בסיבוכים אלה שמתפתחים באנשים שעברו ניתוחי השתלות עדשה תוך עינית לפני 10 -15 שנים.

  השתתפות מאוחדת שיא לניתוחים המבוצעים ב"הדסה אופטימל" (מכון הלייזר של הדסה) היא רק לניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. ניתוחים אלו מבוצעים במכון הלייזר ולא בבית החולים הדסה. בבית החולים הדסה (ובאף בית חולים אחר בארץ) לא מבוצעים ניתוחי השתלות עדשה תוך עינית לתיקון קוצר ראייה.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה ב"הדסה אופטימל". יתכן שעובי הקרנית מאפשר ביצוע של הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK עם שימוש בתבניות שיוף חסכוניות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2018 ניתוח prk לפני הצבא

  לבן שלי יש ניתוח לייזר prk .
  הוא מתגייס 3 חודשים לאחר הניתוח לשריון.
  האם אין סכנה לעיניים באם יכנס אבק או גוף זר לעין?

  3020
  שלום רב לאם המודאגת,

  לאחר ניתוח PRK יוכל בנך לשרת בכל יחידה בצבא, כולל ביחידות המובחרות ביותר. האבק שיכנס לעיניו לאחר הניתוח לא ישפיע על עיניו יותר או פחות מאשר האבק שנכנס לעיניו לפני הניתוח.

  בהצלחה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/08/2018 ניתוח למספר נמוך

  שלום פרופ’ סלומון,

  יש לי מרשם נמוך בעין שמאל: צילינדר 0.75- בזווית של 170 מעלות, ללא “מספר” (Sphere plano). עין ימין תקינה. למרות המרשם הנמוך, אני שם לב להבדל וצריך משקפיים בלילה בנהיגה, ולפעמים גם ביום מול המחשב. השאלה האם ניתן לעבור ניתוח להסרת משקפיים למספר כזה, או שזה מתחת לטווח המינימלי לניתוח (אם יש כזה)?

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  כעיקרון לא מקובל לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר למספרים (כולל צילינדר) הקטנים מ 1-. המרשם שלך במשקפיים לא מצדיק ניתוח כזה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/07/2018 אם המספר עולה לאחר prk האם מנתחים שוב ואם כן ע”ח מי הניתוח החוזר?

  פרופ סלומון שלום.

  ראשית קראתי בעיון את כל מאמרים כאן ובאתר של הדסה – הם מאירי עיניים , מפוכחים ומקצועיים להפליא.
  תודה לך עליהם.

  שאלתי היא : במידה והמספר חוזר לאחר הניתוח (כאמור סיכוי של כאחוז אחד..) מאיזה מספר כדאי לעשות ניתוח משלים שיסיר את המשקפיים סופית?
  האם בכל מקרה של חזרת מספר גם אם קטן – עלות הניתוח החוזר היא על חשבון המטופל?

  newton_computer
  שלום רב,

  ההחלטה על ניתוח תיקון תלוייה בגורמים רבים. עלייה למספר של פחות מ 1- לא מצדיקה ניתוח תיקון. אם העלייה היא של יותר מ 1-, והיא בשתי העיניים, וחדות הראייה ללא תיקון היא פחות מ 6/12 (הסף לקבלת רישיון נהיגה) הרי שאז יש הצדקה לבצע ניתוח תיקון.

  את ניתוח התיקון מבצעים לאחר שיש יציבות של לפחות שנה במספר. אם המספר עלה רק בעין אחת, כדאי לבדוק את הראייה הלא מתוקנת בשתי העיניים, ואם היא טובה ומאפשרת נהיגה, אזי לא מומלץ לבצע ניתוח תיקון. ככלל - יש יתרון רב בהשארת של מינוס קטן באחת העיניים, מכיוון שזה עוזר לקריאה. כשאנו קוראים העין מפעילה שריר (שריר העטרה) המכווץ את העדשה (תהליך הנקרא אקומודציה). מאמץ זה הוא שווה ערך למספר 1+ או יותר. לכן אם יש לנו 1-, המאמץ לאקומודציה כדי להתמקד בזמן הקריאה (או עבודה מול מחשב) קטן יותר, כי שריר העטרה צריך להתאמץ פחות כדי להביא את המוקד אל הרשתית. לכן אנשים עם מינוס קטן מתאמצים פחות בעבודה מול מסכי מחשב ובקריאה, וזאת ללא צורך בהרכבת משקפיים. אם עבודתך כרוכה בשעות רבות  מול מחשב - הרי שיש הגיון רב בהשארת ה 1-. אם לעומת זאת עבודתך כרוכה בנהיגה ממושכת או בעבודת שטח - הרי שכדאי לבצע ניתוח תיקון.

  שיקול נוסף הוא הגיל. מעל גיל 40 יש צורך במשקפי קריאה, שמספרם הוא 1+ מגיל 45, וזה עולה בהדרגה עד 2.5+ במהלך השנים. אם יש מינוס קטן מעל גיל 40 זה ימנע או ידחה את הצורך במשקפי קריאה.

  אם המספר עלה בשתי העיניים - כדאי לבצע ניתוח תיקון קודם רק בעין אחת, בד"כ בעין הדומיננטית או בזו שבה המספר גבוה יותר. שוב - יש בכך יתרון לקריאה. בד"כ אם עין אחת מתוקנת היטב לרחוק ובעין אחת יש מינוס קטן - יש שילוב אידיאלי המאפשר ראייה לקרוב ולרחוק ללא מאמץ. מומלץ לחכות לאחר ניתוח התיקון מספר חודשים ולבחון אז את התפקוד בשתי העיניים לקרוב ולרחוק. אם הוא טוב, אז לא מומלץ לבצע ניתוח תיקון בעין השנייה. אם יש קושי בתפקוד, כדאי להמשיך ולבצע ניתוח תיקון גם בעין השנייה.

  במרבית המכונים מקובל לבצע ניתוחי תיקון בחינם, למנותחים שנותחו באותו המכון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/07/2018 ניתוח לאחר PRK.

  שלום פרופסור סלומון,

  לפני שנה וחודשיים ביצעתי ניתוח prk בשתי העיניים ממספרים הקרובים ל -9. על פניו הניתוח צלח ונהניתי מראייה חדה בשתי העיניים במשך חודש כאשר לאחריו תקף אותי אדנו וירוס שגרם לעכיריויות רבות בקרנית ועדיין מטופל בסטרואידים עם ירידה הדרגתית מאוד.
  לפני חצי שנה ביצע הרופא המנתח צילום קרנית ומצא כי יש אסטיגמציה בלתי סדירה בהיקף הקרנית וזה מה שמפריע לי לראייה. בנוסף אני כעת עם מספר -0.75 בשמאל ו -0.25 בימין.
  המלצת הרופא היא ניתוח חוזר בעוד כחצי שנה (בינתיים בעין שמאל בלבד).
  הרופא ציין כי עדיין יש מקום לשיוף הקרנית.

  האם אתה ממליץ על סיכון שכזה?

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  כל עוד המספר קטן מ 1- אין סיבה לבצע ניתוח תיקון. אם היה לך 9- לפני הניתוח, וכעת לאחר שהחלמת מהדלקת בעקבות האדנו וירוס, המספרים הם כ"כ קטנים - אין סיבה לבצע ניתוח תיקון כלשהוא.

  היתרון במספרים שיש לך הוא שיהיה לך יותר קל לקרוא ולעבוד מול מסך מחשב ומסכים של ניידים. בשביל לקרוא העין מפעילה מאמץ של אקומודציה, כדי להביא עצמים קרובים למיקוד על הרשתית. אם יש מינוס קטן, כמו שיש לך בעין השמאלית, המאמץ של העין לאקומודציה יהיה קטן יותר, ויהיה לך קל יותר לקרוא ולעבוד זמן רב מול מחשב, יחסית לאנשים שיש להם מספר 0. אם חלק ניכר מזמנך אתה מבלה מול מסכי מחשב, טבלט וסמרטפונים (כמו כולנו), אזי יש יתרון רב בהשארת המצב כפי שהוא.

  אם תחליט שאתה רוצה לעבור ניתוח תיקון זה גם אפשרי. הייתי מחכה שנה לפחות מסיום הדלקת, ועד שהמספר יתייצב בוודאות. אין כל סיכון בניתוח תיקון אם יש מספיק עובי בקרנית לשיוף נוסף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2018 ניתוח להסרת משקפיים מעל גיל 45

  שלום רב
  אני בן 49 ומרכיב משקפי מולטיפוקל.
  בבדיקות התאמה לניתוח נמצאתי מתאים לניתוח prk , מכיוון שאני בעל רישיון לרכב משא כבד , אני נאלץ לעשות ניתוח למרחק בלבד כדי לשמור על רשיון הנהיגה כך שאשאר עם משקפי קריאה.
  שאלתי היא האם בגילאים שלי ולאור מצבי מומלץ לעבור את הניתוח והאם הוא יחזיק לאורך זמן כמו למנותחים בגילאים צעירים יותר?

  flickr-1390557742-original
  שלום רב,

  ניתן לבצע את הניתוח גם בגילך, והסיכוי להצלחה אינו שונה מסיכויי ההצלחה בגילאים צעירים יותר. עליך רק להבין שאת הראייה לקרוב הניתוח לא מתקן, ותזדקק למשקפי קריאה בהמשך. היתרון העיקרי במקרה שלך הוא שלא תזדקק יותר למשקפיים מולטיפוקליות יקרות, אותן צריכים להחליף אחת לכמה שנים, ותוכל להשתמש במשקפי קריאה פשוטות, מוכנות מראש, אותן ניתן לרכוש בעלות נמוכה בכל בית מרקחת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 לייזר PRK

  שלום רב,
  לפני שנתיים הלכתי לבדוק אם אני מתאימה ללייזר בעיניים, במהלך הבדיקות עברתי כמעט את כל השלבים אך בטפסים של השאלון רפואי שכחתי לציין שלאבא שלי יש גלאוקומה (זה גנטי גם לסבי היה), לאחר שאבא שלי ציין זאת, הרופאה עשתה כמה בירורים ולבסוף הוחלט שאני לא מתאימה לניתוח גם בגלל שיש לי קרנית דקה וגם משום הגלאוקומה (טענה כי יש לי חשד, למרות שאין לי)
  כיום, הסתכלתי באינטרנט וכתוב שבניתוח PRK ניתן לנתח למרות שיש קרנית דקה, האם אני יכולה להתאים לניתוח PRK למרות החשד לגלאוקומה והקרנית הדקה ? או שעדיף לא לקחת סיכון.

  תודה רבה

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  לא ניתן לענות לשאלתך בלי לדעת מהו המספר במשקפיים, מהו עובי הקרנית, כיצד נראה מיפוי הקרנית, ועוד מגוון בדיקות שאנו עורכים במהלך בדיקת ההתאמה. אמנם ניתן לבצע PRK לאנשים עם מספרים גבוהים וקרניות דקות, אך יש לדעת במדיוק את תוצאות הבדיקות הללו.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה. 1800-200-222 או 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2018 ניתוחprk

  עשיתי ניתוחprkלפני כ3 ימים.
  האם בעוד כחודש יכולה להיכנס לבריכה? והאם מותר לעלות על מתקן בלונה פארק?

  Swimmer
  שלום רב,

  כ-3 ימים לאחר הסרת העדשות  (כלומר - כשבוע וחצי לאחר הניתוח) ניתן לבצע את כל הפעולות שהזכרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 ניתוח PRK טרם הגיוס

  שלום רב,
  בעוד כמה חודשים אני מתגייס, רציתי לדעת מהו זמן ההחלמה הכי ארוך שכדאי לי לקחת בחשבון מניתוח PRK על מנת להיות בטוח שהעיניים שלי לא ייפגעו מאבק או כל דבר שיכול להשפיע על העיניים במהלך הטירונות ובכלל
  תודה רבה

  אילון

  3020
  אילון שלום רב,

  מומלץ לבצע את הניתוח לפחות 3 חודשים לפני הגיוס. זהו בד"כ הזמן שבו מסתיים תהליך השיקום הראייתי לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK, שהיא השיטה המתאימה ביותר למי שעומד להתגייס ולשרת ביחידה קרבית. ברב המקרים מגיעים לראייה מיטבית כבר אחרי חודש, אך לעיתים התהליך נמשך חודשיים ואף 3 חודשים, במיוחד במספרים גבוהים מ 7-.

  בנוסף, ביום הגיוס בבקו"ם עשויים להחליט לתת לך דחיית שירות (דח"ש) של 3 חודשים אם מסתבר להם שעשית את הניתוח בסמוך לגיוס (לדוגמה - במהלך החודש שלפני הגיוס), וזאת כדי לאפשר לך להתגייס עם ראייה מיטבית.

  אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה: 052-6741425 (מזכירתי מיה) או 1800-200-222 או 3811*.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2018 לייזר PRK

  שלום פרופסור
  רציתי לשאול אחרי ניתוח PRK:
  א. האם זה נכון שצריך להשים משקפי שמש 6 חודשים כשיש שמש ישירה על העינים – כי זה יכול לגרום לצלקת?
  ב. האם טיפות ליובש “רפרש טירס” (REFRESHׁׁ) יש בהם חומר משמר ועדיף להמנע מהם?
  תודה רבה רבה!!

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  אין צורך לשים משקפי שמש אחרי PRK. זה לא מונע צלקות בקרנית. ההחלטה לשים משקפי שמש תלוייה בשיקולי נוחות בלבד, ולא תוצאה של סיבה רפואית כלשהיא.

  ברפרש טירס יש חומרים משמרים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2018 ניתוח לייזר

  שלום רב,
  עשיתי ניתוח לייזר לפני כחצי שנה ונדמה לי שהעיניים שלי פחות בהירות. לפני כן הייתי 14 שנה עם עדשות ראייה. האם הניתוח גורם לעיניים להיות פחות בהירות? תודה רבה.

  לירון

  Make up
  שלום לירון,

  ממש לא. אבל הניתוח גורם לך כנראה להסתכל על עצמך יותר מדי במראה לאחרונה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2018 Prk אפשרי במיופיה מעל 10.5?

  שלום, רציתי לשאול אם במידה ועובי הקרנית שלי מתאים, יש אפשרות לבצע prk למס’ מינוס 10.5 ו- מינוס 11? או שניתן לעשות אך ורק השתלת עדשה במקרים אלו? תודה.

  eye_see_toast
  שלום רב,

  בהחלט!!! אם עובי הקרנית מאפשר, אפשר גם להוריד מינוס 14. ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK יהיה תמיד מדוייק יותר ובטוח יותר בהשוואה להשתלת עדשה תוך עינית (וגם הרבה פחות יקר). הורדה מדוייקת של המספר וגם של הצילינדר מתאפשרת בעזרת מדידה מדוייקת של הקרנית בעזרת טכנולוגיית ה- Wavefront, שבונה תבנית שיוף אינדיבידואלית לכל עין ועין. עדשות תוך עיניות לעומת זאת באות במספרים מוכנים מראש, ואינן מותאמות בצורה אינדיבידואלית למבנה הייחודי של כל עין ןעין, כפי שניתן להתאים בניתוחי הלייזר המבוססים על ה- Wavefront.

  בנוסף, השתלת עדשה תוך עינית טומנת בחובה סיכונים להתפתחות סיבוכים בטווח הארוך כגון קטרקט, גלאוקומה ובצקת בקרנית. לכן, אם עובי הקרנית מאפשר זאת, הרי שניתוח לייזר בשיטת PRK הוא תמיד גם יעיל יותר וגם בטוח יותר בהשוואה לניתוח השתלת עדשה תוך עינית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/02/2018 ניתוח וסקי לאחר 40 יום

  אני רוצה לעשות את הניתוח בשיטת prk
  ויש לי 40 יום אחרי המועד לניתוח חופשת סקי.האם זה לא מומלץ לעשות את הניתוח?

  סקי
  שלום תומר,

  ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK, ולצאת 40 יום לאחר מכן לחופשת סקי. ואם תעשה את הניתוח אצלנו, עם הלייזר החדישו והמשוכלל ביותר בעולם כיום, תוכל כנראה לצאת לחופשת הסקי שלך כבר לאחר שבועיים... מרבית האנשים אצלנו רואים מעולה כבר שבוע לאחר PRK...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 זה נכון שלאסק פחות כואב מטרנס פי אר קי?

  שלום פר’
  בבדיקה שעשו לי- אני מתאימה לפי אר קיי, הבנתי מהרופא שהוא מנתח בשיטת לאסק והוסבר לי שזה פחות כואב מפי אר קיי- ז”א ההחלמה בלאסק יותר מהירה כיון שבטרנס- הלייזר מוריד את שכבת האפיטל וזה גורם לכוויה ולכן יש החלמה של פצע הקרנית והחלמה של הכוויה- מה שבלאסק אין כוויה ולכן יש רק את ההחלמה של פצע הקרנית..אין לו בעיה גם לנתח בטרנס רק שהוא ממליץ על לאסק בגלל הסיבה הנ”ל.
  האם זה נכון? אשמח פשוט לעוד חוות דעת מקצועית ומאוד התרשמתי מימך…
  תודה.

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום נועה,

  ממש לא. אין שום הבדל משמעותי בין PRK ל- LASEK ל- Trans-PRK. משך ההחלמה זהה, התוצאות זהות, ומבחינתך אין כל הבדל. הדרך שבה מסירים את האפיתל היא חסרת חשיבות. סתם בילבלו אותך וספרו לך סיפורי מעשיות. מדובר בניואנסים קלים של אותה שיטה. כל מכון מנסה להתהדר בשיטה "ייחודית" כדי לבדל את עצמו, ולייצר רושם של ייחודיות ויוקרה, אבל בסופו של דבר מדובר באותה שיטה הכרוכה בשיוף חיצוני של פני הקרנית עם לייזר ללא חיתוך הקרנית.

  למעשה - מה שמבדיל בין המכונים זה קודם כל השירות האישי שניתן (או לא ניתן) ע"י הרופא המנתח, ואיכות מכשיר הלייזר והתוכנות בהן משתמשים כדי למדוד את הקרנית שלך. למעשה - מה שהכי חשוב זו האיכות של הרופא המנתח.

  לחצי כאן לדף באתר שיסביר לך מהם הפרמטרים עליהם מומלץ לשים לב לפני שבוחרים היכן לעבור את הניתוח.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2017 עישון לאחר ניתוח

  שלום נותחתי בשיטת ה prk לפני כ5 ימים האם עישון קנאביס יכול להוות השפעה שלילית לתקופת ההחלמה של הניתוח?

  דניאל

  325794_8739804_lz
  שלום דניאל,

  עישון קנאביס לא פוגע בעין המנותחת לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2017 פגיעה של מים בעין

  היי רציתי לשאול האם שישה ימים לאחר הניתוח אני אוכל להיכנס לג׳קוזי? ממש עם השתדלות שמים לא יגעו בעיניים, זה אפשרי?

  Swimmer
  שלום רב,

  ממש לא. זה עדיין מוקדם לכך. יש לחכות מספר ימים לאחר הסרת עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2017 asa ebk או prk wavefront

  אמריקן לייזר מציעים ניתוח asa-prk בשיטת ebk. קר לייזר מציעים prk בשיטת wavefront – מה ההבדלים ומה עדיף כמובן?!

  יעקב

  לייזר כללי 1
  שלום יעקב,

  השיטה העדיפה היא PRK עם Wavefront-guided (ולא Wavefront-optimized) אותה אנו מבצעים בהדסה אופטימל בהצלחה מרובה מזה שנים רבות.

  ועוד דבר שחשוב, חוץ משיטת הניתוח, זו היכולת להיבדק ולדבר עם הרופא המנתח שלך גם לאחר הניתוח, ולהיות אצלו במעקב ארוך-טווח לאחר הניתוח...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2017 סקי אחרי ניתוח prk

  ברצוני לעבור ניתוח prk בינואר האם יתאפשר לי לצאת לחופשת סקי בחודשים שלאחר הניתוח או שאאלץ לוותר על התענוג הזה השנה?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  כחודש לאחר הניתוח אתה יכול לצאת לחופשת סקי, ולבצע כל פעילות גופנית שהיא ללא הגבלה. זאת כמובן בתנאי שהראייה שלך לרחוק תהיה טובה מספיק בשביל לעשות סקי, וכמובן לאחר התייעצות פרטנית עם הרופא המנתח שלך לאחר הניתוח. (שים לב שלא בכל מכון להסרת משקפיים בלייזר תוכל בכלל לדבר עם הרופא המנתח לאחר הניתוח...).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2017 יותם

  שלום רב,
  בן 28,אני עתיד לבצע את ניתוח prk שני בעיניים ביום רביעי 13/12 .
  כמו כן הנני סובל מאורטיקריה כרונית ודלקות לחמית בעיניים מזה כ-9 שנים עוד מתקופה של הניתוח הראשון ומטופל באניהיסטמינים וטיפות ליובש ואלרגיה כדוגמאת רלסטט והילוקומוד .
  השאלה שלי האם האלרגיות יכולות להוות בעיה לתהליך ההחלמה ? אילו טיפות אתה ממליץ ( סטרואידים ואנטיביוטיקה ) שלאחר הניתוח ?

  Dr Goggle
  שלום יותם,

  את השאלות האלה עליך כמובן להפנות לרופא שעתיד לבצע אצלך את הניתוח. הוא זה שבדק אותך (אני מקווה...) ויודע להעריך האם יש דלקת אלרגית פעילה בעיניים, ואם כן - כיצד לטפל בה לפני הניתוח.

  דבר אחד ברור: את אותה טעות שעשית בבחירת הרופא המנתח בניתוח הראשון, אתה עושה שוב כעת!!! אתה בוחר ברופא שלא מדבר אתך, ולא נותן לך אינפורמציה בסיסית שחיונית להצלחת הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 קורס צלילה אחרי prk

  פרופ’ סולומון שלום.
  אני עתידה בע”ה להתנתח אצלך בשלישי הקרוב. אם אני אכן אעבור את הניתוח ולא אנוס על נפשי, האם אוכל לקחת חלק בקורס צלילה בפסח? הרופאת עיניים אמרה לי שעדיף לעשות את הקורס לפני הניתוח עם עדשות כי הקרנית נפגעת אחריו, אבל היא עשתה רושם מפוקפק.

  דנה

  diver
  שלום דנה,

  למה לחכות עד פסח? תוכלי לעשות קורס צלילה כבר בחנוכה, כשבועיים לאחר הניתוח...

  זה היתרון של PRK....

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/11/2017 Prk

  שלום פרופסור,
  לפני שבוע בדיוק עשיתי ניתוח prk.
  היום הוציאו לי את העדשות,
  הראיה שלי עדיין מטושטשת ואף מרגיש לי מוזר בעיניים כאילו יש לי חול ובעין אחת שורף לי כשאני שמה את הטיפות …
  האם זה תקין?

  מיכל

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום מיכל,

  כן, זה תקין. הראייה תלך ותשתפר עם הזמן, ככל ששכבת האפיתל המצפה את הקרנית תתחלף ותהפוך לחלקה יותר. פני הקרנית כעת מחוספסים, ולכן הראייה שלך עדיין מטושטשת ויש לך תחושת חול. ככל שהמשטח החיצוני של הקרנית ייעשה חלק יותר - כך הראייה תשתפר ותחושת החול והצריבה יעלמו.

  את המידע הזה היית אמורה לקבל מהרופא המנתח שלך...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/10/2017 טיפות סטרואידים

  שלום פרופסור
  לפני חודש עברתי ניתוח מסוג lasek. הנחיות הרופא היו לשים טיפות מסוג fml למשך חודש אחד, בשונה ממה שכתוב פה באתר- למשך חודשיים שלוש.
  האם המינון של הטיפות תלוי בסוג הניתוח? האם זה הגיוני שהייתי צריך רק חודש?
  תודה

  eye-drops
  שלום גדי,

  אני נוהג לתת לכל המנותחים שלי העוברים PRK (ואין כל הבדל עקרוני בין PRK ו LASEK, מדובר באותו ניתוח) טיפול בטיפות FML למשך לפחות חודשיים, ולפעמים לתקופה של 3 חודשים. מטרת הטיפול היא למנוע התפתחות של צלקת בקרנית. טיפול של חודש אחד הוא לדעתי קצר מדי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2017 שימוש במגבונים סטריליות לניגוב ריסים ועפעפיים לאחר ניתוח prk

  שלום רב,
  האם ניתן ו/ או מומלץ להשתמש במגבונים סטריליים לניגוב איזור הריסים והעפעפיים כמה שבועות לאחר ניתוח prk. אני שואל זאת כי לעיתים בבוקר יש לי מעט הפרשות כשאני קם סביב העיניים ועל הריסים. סוג אחד של מגבונים כאלה הוא של eye care sensetive של ד”ר פישר.

  נתנאל

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום נתנאל,

  בהחלט. ניתן לעשות זאת ללא כל חשש. לחילופין ניתן לקחת צמר גפן רטוב סחוט ולשים עליו מעט שמפו היפו-אלרגני (שמפו לתינוקות) ולנקות בעדינות את הריסים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/10/2017 לבטים אחרונים לפני ניתוח prk

  בוקר טוב פרופסור שלום רב !
  קודם כל אני מאוד מאוד מודה ומעריך אותך על ההשקעה המטורפת שהשקעת פה באתר עם כל המאמרים וההסברים והתשובות היפות שאתה עונה לאנשים במתינות ונועם תוך כדי כל הלחץ הסובב אותך זה לא מובן מאליו .
  אני בן 20 בשירות צבאי כרגע (לא קרבי) וברוך השם נמצאתי מתאים לעבור את הניתוח אחרי בדיקת התאמה אצל אחד הפרופסורים בהדסה אופטימל ואני מאוד מאוד מאוד רוצה לעשות את הניתוח וכבר לקבוע תור , יש לי כמה שאלות מוזרות אבל אשמח אם תוכל לענות לי עליהן זה מאוד מרתיע אותי לפני , לפני זה אני רוצה לציין כי המספרים שלי עומדים על כ4 ו4 וחצי בערך בעיניים עם צילינדר של בערך 1 ועובי קרנית בערך 550-60 נראלי:

  1. האם יש אפשרות להתעוור מהניתוח ? אם כן , מה הסיכויים ?
  2. קראתי אצלך באתר שיש אחוז מסוים של אנשים שלא יגיע לראיה של 6/6 , זה אומר שהם יראו חד ? אבל ברגע שהם ינסו להסתכל על אותיות מרחוק הם לא יראו את זה כל כך ברור ?
  3. הבנתי גם שאחד הסיכונים הוא שהיובש בעיניים ישאר לתמיד , זה נכון ?
  4. ברגע שחלילה אחרי הניתוח נגרם הדרדרות בראיה , יש דרך לתקן או שנגמר הסיפור כביכול ?

  confused
  שלום רב,

  תודה.

  אם יש לך עדיין "כמה שאלות מוזרות" כאלו לאחר בדיקת ההתאמה, אז כנראה שלא בחרת ברופא הנכון...

  1 - לא. אפס סיכויים.

  2 - בכ 5% תיתכן חזרה של מספר קטן בעתיד, בד"כ פחות מ 1-. זה אומר שהם יראו היטב לכל הטווח הקרוב, טווח המחשב והקריאה, וכל מה שקורה בחדר או במשרד.

  3 - בגיל 20 בד"כ אין יובש משמעותי בעיניים, ואם יש אז זה בד"כ בעיקר בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח.

  4 - אם יש חזרה של המספר לרמה של יותר מ 1- (דבר הקורה בכ- 1% מהמנותחים), ניתן בד"כ לבצע ניתוח תיקון, בו מבוצע שיוף נוסף, גם כן בשיטת PRK.

  שיהיה רק טוב,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/09/2017 ניתוח אינטרלאסיק- חייל קרבי

  שלום לך פרופסור.
  לפני כמה ימים ביצעתי את ניתוח האינטרלאסיק במכון [——].
  במהלך בדיקת ההתאמה, ציינתי בפני הרופא המנתח שאני מועמד לשירות קרבי והאם הניתוח עדיין יתאים לי. הוא אמר שאין עם זה שום בעיה. סמכתי עליו בשל גודל “השם שלו” והביקורות הטובות שיש על המכון.
  היום לאחר שהתחלתי לפשפש באינטרנט הבנתי את גודל הטעות. אני מרגיש אדיוט, ובאיזה שהוא מקום מרומה.
  השאלה שלי אליך- מאחר ואתה באמת נראה שאפשר לסמוך עליו
  האם לוותר על השירות הקרבי, בעצם על הסיבה שבגללה בכלל עשיתי הניתוח- עקב סוג הניתוח הלא מתאים והמסוכן לסוג החיים הפעיל שמחכה לי.
  האם לוותר על החלום עקב היותי אדיוט?
  מרגיש רע מאוד, מחכה לתשובה ממך

  אור

  hayalim_night_C
  שלום אור,

  אינני יודע לענות על שאלתך.

  מבחינתי - מועמדים לשירות ביחידה קרבית צריכים לעשות רק PRK. זו גם עמדת צבא היבשה של ארה"ב, שמשנת 2000 מבצע במכוני הלייזר הנמצאים ברשותו בעיקר PRK לחיילים קרביים המשרתים מעבר לים.

  אני מקווה שהשירות בצה"ל יעבור בשלום, ואני מאחל לך הצלחה רבה בכל דרך שתבחר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/09/2017 הצטלקויות בקרנית

  תודה על תשובתך המהירה.
  רציתי לשאול שאלה נוספת לגבי הצטלקויות בקרנית לאחר ניתוח PRK. עד כמה התופעה נפוצה, האם היא ברת טיפול (לאחר שהופיעה) ומה המשמעות שלה מבחינה תפקודית? האם עלולה לגרום לפגיעה משמעותית בראיה?

  יגאל

  dali
  שוב שלום,

  מדובר כיום בתופעה נדירה למדי. מזה שנים רבות אנו משלבים בניתוחי PRK את השימוש במיטומיצין C (חומר המונע יצירת צלקת) במהלך הניתוח, עם מתן טיפות סטרואידים במהלך כחודשיים - 3 חודשים לאחריו. טיפול זה הפך את ההצטלקות בקרנית לתופעה נדירה ביותר.

  גם אם מופיעה צלקת בקרנית, השפעתה על הראייה אינה משמעותית, ועם הזמן היא נעלמת, בדומה למה שקורה בצלקת בעור לאחר ריפוי פצע. הקפדה על הנחיות המנתח לאחר הניתוח תמנע את התופעה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/09/2017 האם אני מתאים לבצע ניתוח?

  שלום פרופסור, שמי גל ואני בן 17, המספר שלי בעיניים הוא 2.00 בימין ו2.25 במשאל ובדרך כלל אני מרכיב עדשות מגע. יש לי חלום להתקבל ליחידת סיירת מטכל אך לצערי לא אוכל להתקבל עם סעיף הראיה שלי ולכן החלטתי לעשות ניתוח להסרת משקפיים(גם אני מעדיף להמשך החיים) . המספר שלי בדרך כלל יציב ועולה בערך ב0.25 אחת לכמה שנים, רציתי לדעת האם אני כשיר לבצע ניתוח.

  גל

  3020
  גל שלום,

  בהחלט. אם המספר שלך יציב, וכל הבדיקות תקינות (עובי הקרנית, מיפוי הקרנית ובדיקת העיניים - כל אלו נבדקים במהלך בדיקת ההתאמה) - אז ניתן לבצע אצלך הסרת משקפיים בלייזר, כך שתוכל להתגייס עם פרופיל מתאים ליחידות המובחרות. בצעתי עד כה ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר במועמדים לשירות ליחידות מובחרות, כולל היחידה שציינת, ובעיקבות הניתוח הם אכן הצליחו להתקבל ולשרת ביחידות האלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/09/2017 שהייה בחושך מוחלט

  פרופ’ אבי שלום
  ביתי בגיל 23 ועברה ניתוח prk לפני יומיים.מאז חזרת שוהה בחדר חשוך לגמריי.האם לא ייגרם נזק?

  אריק

  sunglasses
  שלום אריק,

  אף אחד מהמנותחים שלי לא שוהה בחדר חשוך, ואני לא נותן הוראה כזו בשום אופן.

  תגיד לבתך שהיא יכולה לצאת מהחדר החשוך...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/09/2017 התאמה

  למי מתאים בדרך כלל ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת prk?

  ידידיה

  prk ring
  שלום ידידיה,

  לאנשים חכמים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/08/2017 סיכונים , קצת פוחד

  שלום לך

  יש לי כמה שאלות אליך :

  1. אני בן 20 והייתי אמור לעבור ניתוח prk אצל אחד המנתחים בהדסה , ובהגיעי ליום הניתוח קראתי עם המנתח את הטופס וממש ממש פחדתי ממה שקראתי שם שיש סיכוי כלשהו שהניתוח לא יצליח ואפשר להגיע לאבדן ראיה וזה גרם לי לוותר על הניתוח ובאותו הרגע הלכתי הביתה בצער איום ועד עכשיו אני מבואס ורוצה שוב לעשות את הניתוח אך מפחד מההשלכות שאם חלילה לא יצליח הניתוח , מה דעתך בנושא ?

  2. האם אפשר להמנע מזיהומים לאחר הניתוח או שזה משהו שאי אפשר להמנע ממנו ?

  תודה ושבת שלום !

  confused
  שלום רב,

  אתה מפחד ללא סיבה. הניתוח בטוח ומצליח, ומבוצע בהצלחה רבה כבר למעלה מ-30 שנה.

  מעולם לא היה לי בכל שנתי כמנתח אף לא מקרה אחד של זהום לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/08/2017 ניתוח נוסף לאחר 10 שנים. כשהניתוח היה prk

  שלום ד”ר
  האם כעבור 10 שנים ניתן לבצע ניתוח נוסף
  כשהניתוח הראשון היה prk?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  כן, בהחלט. אני מבצע ניתוחי תיקון גם אחרי יותר מ- 10 שנים למנותחים שלי, אם יש צורך בכך. לדוגמא: לפני מספר חודשים ביצעתי ניתוח חוזר למנותח שלי, אחרי שניתחתי אותו בפעם הראשונה לפני 14 שנה. ניתוח התיקון עבר בהצלחה!!!

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2017 ניתוח להסרת משקפיים

  פרופסור שלום,

  תודה רבה על תשובותייך .

  1. האם ניתן לתאם פגישת התאמה לשבוע הקרוב באיזור המרכז ? ירושלים זה רחוק לי .

  2. קראתי שיש שיטה ייחודית לאמריקן לייזר שנקראת EBK, דומה ל-PRK אך זמן החלמה מהיר יותר,אתה מכיר את השיטה הזו ?

  רותם (בתמונה מימין) ומור וקנין (שניה משמאל) עברו היום ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK. רותם ומור הן בנות-דודות. לפני 8 שנים ניתחתי גם את חנן, אחותה של מור (משמאל בתמונה). הכל נשאר במשפחה...
  שלום רב,

  כמובן. יש לנו מכון חדיש ומשוכלל שנמצא במתחם הבורסה ברמת גן, בית גיבור ספורט (קומה 7), ליד מלון לאונרדו סיטי טאואר (מרחק הליכה של 5 דקות מתחנת רכבת תל אביב מרכז).

  לחצי כאן למידע מפורט על דרכי הגעה למכון שלנו ברמת גן.

  השיטה שהזכרת היא מודיפיקציה של PRK, שבה מוסר האפיתל בעזרת מכשיר מיכני, במקום בשיטה המקובלת ע"י אלכוהול מדולל. אין לשיטה זו כל השפעה על זמן ההחלמה ועל התוצאות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2017 לבטים לפני ניתוח

  פרופ’ סלומון שלום,
  לפני כשנה נבדקתי ברשת “עיניים” ונמצאתי מתאימה לניתוח מסוג PRK. דחיתי את הניתוח כיוון שהייתי בתקופת לימודים אינטנסיבית וקצת חששתי מזה. לציין כי המחשבה על ניתוח להסרת משקפיים עלתה לי בעקבות זיהום בקרנית ממנו סבלתי לפני כשנה עקב שימוש בעדשות מגע. מאז אני ממש חוששת להרכיב עדשות (מה גם שמעולם לא סבלתי להרכיב עדשות ואני מרגישה איתן ממש חוסר נוחות). כיום אני מרכיבה עדשות אחת לשבוע בערך למספר שעות ספורות בלבד וכל פעם מרגישה חרדה. מצד שני אני מאוד מאוד חוששת מהניתוח (קראתי על הסיבוכים האפשריים כגון: אקטזיה, זיהומים, יובש בעיניים שזו תופעה די שכיחה להבנתי שממנה אני פחות מוטרדת). אני מאוד מאוד רוצה לעשות את הניתוח אבל מאוד מאוד חוששת כאמור. איך אני יכולה להיות שלמה עם ההחלטה לעבור את הניתוח?? כמו כן האם כמישהי שסבלה מזיהום בקרנית אני חשופה יותר לסיכונים בעקבות הניתוח או שאין לזה השפעה? אני מאוד מאוד זקוקה לעצה כי ממש קשה לי להגיע להחלטה, ומצד שני נורא בא לי להיפטר מהמשקפיים ומהעדשות אחת ולתמיד.
  אודה לתשובתך.

  watermark
  שלום מיכל,

  הלבטים שלך מובנים מאוד, ואת לא היחידה שמתלבטת. יחד עם זאת - התשובה לשאלתך נמצאת בדברים שאת עצמך אומרת: עדשות המגע גרמו לך לזיהום בקרנית!!! זיהום בקרנית הוא מצב מסוכן מאוד שעלול לגרום לאובדן שקיפות הקרנית בגלל צלקת, ופגיעה קבועה בראייה. צעירים רבים כמוך סובלים מידי שנה מזיהומים בקרנית כתוצאה ישירה מהשימוש בעדשות המגע. המשך השימוש בעדשות מגע, גם אחת לשבוע, ממשיך לסכן אותך.

  מצד שני - ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר הם בטוחים ומצליחים. הם מבוצעים למעלה מ-30 שנה. הם ללא ספק בטוחים יותר מעדשות מגע. הניתוח יבטל את הצורך להשתמש בעדשות מגע, ובכך יביא לך רק תועלת. את לא חשופה לסיכון רב יותר בניתוח בגלל שעברת פעם זיהום בקרנית. ואם תעשי את הניתוח במכון עם ניסיון רב ונפח ניתוחים גבוה - אין ספק שתצליחי. ואם תעברי את הניתוח בשיטת PRK, תקטיני למינימום את הסיכונים, מכיון ששיטה זו היא הבטוחה ביותר מבין כל השיטות להסרת משקפיים בלייזר.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה, ושם תקבלי הסבר מפורט על הניתוח. התקשרי ל 052-6741425 או 1800-200-222.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/06/2017 טכנולגיית Wave front

  שלום פרופ’,

  האם טכנולוגיית Wave front משתלבת בתהליך של PRK?

  אם לא, האם זה מהווה חסרון בטכניקת PRK?

  דניאל

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום דניאל,

  כמובן!!! טכנולוגית ה Wavefront משתלבת בניתוח ה- PRK, בדיוק כפי שהיא משתלבת בכל שיטת ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. למעשה, השילוב של PRK עם Wavefront, אותו אני מבצע מזה שנים רבות - הוא השילוב הבטוח והיעיל ביותר בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר.

  השימוש בטכנולוגיית ה Wavefront הוא ברירת המחדל במכון שלנו מזה למעלה מ- 10 שנים, וכל הניתוחים אצלנו מבוצעים תוך שימוש בטכנולוגיה זו.

  לחץ כאן למידע נוסף על ה Wavefront.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/06/2017 שכבת הבאומן בניתוח PRK

  שלום,
  מה המשמעות של הסרת שכבת הבאומן בניתוח הPRK? האם יש יתרון מסויים לניתוח לאסיק שבו לא מוסרת שכבה זו? ואם אין משמעות, למה השכבה קיימת בכלל?

  325794_8739804_lz
  שלום רב,

  שכבת הבאומן היא לא ממש שכבה אלא התעבות של החלק השטחי של הסטרומה של הקרנית. אין כל משמעות להסרתה בניתוחי PRK.

  אין שום יתרון ל LASIK מבחינה זו. להיפך. עצם החיתוך של הקרנית ב LASIK יוצר מישור חיתוך שלא נרפא לעולם. מישור החיתוך הופך את הקרנית לדקה יותר, כי לא נוצרת בו צלקת או חיבור חזק שמאחה את שני חלקי הקרנית לאחר החיתוך. כתוצאה מכך העובי האמיתי של הקרנית, מבחינת החוזק המבני שלה, הוא העובי מקו הפיצול ומטה. לכן מבחינת חוזק הרקמה - אחרי LASIK הקרנית תהיה לעולם דקה יותר וחלשה יותר, יחסית ל- PRK שבו הקרנית לא עברה חיתוך.

  אנשים חכמים שמסתכלים רחוק - בוחרים ב PRK ולא ב LASIK. גם מרבית רופאי העיניים שעברו בעצמם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר (ויש לא מעטים כאלו) בחרו לעבור את הניתוח בשיטת ה PRK. למרבה הצער - מרבית האנשים אינם כ"כ חכמים, ולכן מרביתם בוחרים ב LASIK, ובכך מעדיפים את הנוחות לטווח הקצר על פני הבטיחות לטווח הארוך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2017 ניתוח לייזר

  הי הייתי בבדיקת התאמה לניתוח לייזר בשם לאסק ואני מאוד חוששת מהניתוח וההחלמה האם זה אכן כאבים איומים לאחר?

  confused
  שלום רב,

  ממש לא. בכל השנים הרבות בהם אני מנתח בשיטת PRK - מעולם לא אמר לי מנותח שלי שהיו לו "כאבים איומים" אחרי הניתוח.

  פשוט מאוד - בואי אלינו לבדיקת התאמה. 052-6741425 או 1800-200-222.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2017 דרכים להסרת האפיתל בניתוחי PRK

  שלום רב,

  ברצוני לדעת האם ישנו יתרון מסוים לשיטה מסוימת בהסרת האפיתל בניתוחי הסרת משקפיים .
  האם הסרת האפיתל ע”י אלכוהול מדולל בטוחה יותר מאשר ע”י שימוש בלייזר ?

  עידן

  eye_see_toast
  שלום עידן,

  הסרת האפיתל בעזרת אלכוהול מדולל יעילה ומדוייקת יותר מאשר הסרתו בעזרת לייזר. זאת מאחר ועובי שכבת האפיתל שונה מאדם לאדם. הסרה בעזרת לייזר מניחה שעובי שכבת האפיתל הוא 50 מיקרון. במצב זה יתכן שהלייזר יסיר יותר מדי או פחות מדי, אם העובי האמתי שונה מ-50. התוצאה תהיה אי דיוק בביצוע השלב השני של הניתוח בו הלייזר עובד על הסטרומה של הקרנית.

  הסרה בעזרת אלכוהול מורידה רק את תאי האפיתל בלי לפגוע בסטרומה. בצורה זו מוסרת כל שכבת האפיתל בצורה מדוייקת, בלי קשר לעובי שלה.

  מחקרים שבדקו את ההבדל בין שתי השיטות מצאו שהסרת האפיתל בעזרת אלכוהול מדולל הביאה לתוצאות טובות יותר יחסית להסרת האפיתל עם לייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2017 ניתוח ליזר או השתלת עדשה

  יש לי בעין אחת מספר 7.5 עם עובי קרנית 475 ובעין שניה 6.75 עם 1 צילנדר ועובי קרנית 470
  באסותא אמרו לי שאפשר לעשות prk אבל אין התחיבות שירד המספר לגמרי ואין אופציה לתיקון אם יעלה המספר בהמשך….
  ובמרפאת עינים אמרו לעשות רק השתלת עדשה (שכמובן הניתוח יקר פי כמה…)
  אשמח אם תוכל לתת לי את חוות דעתך
  תודה מראש

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450
  שלום רב,

  ניתן לבצע אצלך PRK ולהסיר את כל המספר ללא כל בעייה. ניתוח PRK מדוייק יותר ובטוח יותר מניתוח השתלת עדשה.

  אם המספר יעלה בעתיד יתכן שלא תהיה אפשרות לתקנו. אבל מה זה משנה? אם יהיה לך 1- בעתיד, זה לא עדיף על 7- ? גם אם המספר עולה, זה לרמה של 1- עד 1.5- במקרה הגרוע, וזה עדיין עדיף על המספר שיש לך עכשיו. עם 7- אתה לא רואה את הסבון במקלחת.... עם 1- אתה יכול לתפקד ולעבוד ולקרוא ולראות את כל המידע במסכי מחשב. מקסימום בזמן נהיגה יהיו לך משקפיים עם מספר קטן אותן תשים ברכב, לאותם פרקי זמן קצרים שעליך לנהוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2017 ניתוח לאסק

  עשיתי בדיקת התאמה באחד ממכוני הלייזר ואמרו לי שאני מתאימה ללאסק בלבד בגלל שעובי הקרנית לא מספיק גדול. אני מפחדת כי אחרי הניתוח שמים עדשה טיפולית למשך שבוע ויש לי בעיה עם הרכבת עדשות. אני לא יכולה להרכיב כי זה מציק לי מוד וגם אחרי ההרכבה אני מרגישה רגישות בעין לאיזה יום וקצת אדמומיות. אתה חושב שזה בעייתי להשתמש בעדשה הטיפולית?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום חן,

  לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK מרכיבים עדשות מגע טיפוליות למשך כשבוע. מדובר בעדשות מגע חודשיות, ללא תיקון אופטי, בעלות חדירות גבוהה לחמצן. בנוסף את מקבלת פרוטוקול טיפולי הכולל טיפות נוגדות דלקת, אנטיביוטיקה ותחליפי דמעות, הניתנים במהלך כל השבוע בהן את מרכיבה אל העדשות. תוכנית הטיפול מאפשרת לסבול את עדשות המגע, וכמעט כל המנותחים שלי עוברים את השבוע הזה ללא בעיות.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה אצלנו. 052-6741425 או 1800-200-222. ניתן לקבוע בדיקה במכון שלנו ברמת גן או בירושלים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2017 ניתוח להסרת משקפיים לבחור בן 18.5 לפני גיוס

  שלום לך
  שמי עמי , בני מעוניין בניתוח להסרת משקפיים. לבני יש קוצר ראיה 7.5 בשני הענים ודיאופטר בנוסף.
  האם יש אפשרות לבצע ניתוח ? האם יש השתתפות כל שהיא , מטשלם של הכללית ?

  תודה מראש

  עמי

  לייזר כללי 1
  שלום רב,

  על השאלות הללו ניתן לענות רק לאחר בדיקת התאמה. אם המספר יציב, עובי הקרנית תקין, מיפוי הקרנית תקין ובדיקת העיניים תקינה - ניתן יהיה לבצע את הניתוח. אם הוא לקראת גיוס עליו לעבור את הניתוח בשיטת PRK.

  קופות החולים והביטוחים המשלימים שלהן אינן מכסות את עלויות הניתוחים להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/05/2017 שתיית אלכוהול

  היי,
  ביום ראשון עברתי ניתוח לייזר של prk.
  רציתי לשאול אם במהלך נטילת הטיפות אני יכולה לשתות אלכוהול או שעדיף שלא?
  ועוד שאלה, אני חייבת ללכת עם העדשות 7 ימים? או שאפשר פחות? פשוט העדשות כל פעם יותר ויותר מציקות לי בעין ומתחילות לזוז מדי פעם וזה ממש מציק כבר.
  תודה :)

  E
  שלום נועה,

  1 - בהחלט, ורק משהו משובח.

  2 - כן, את חייבת להיות עם העדשות עד שהרופא המנתח יחליט שניתן להסירן - בד"כ תוך כשבוע. העדשות חיוניות כי הן מאפשרות ריפוי תקין של שכבת האפיתל של הקרנית. כדי להקל ניתן להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות במהלך השבוע בהן את מרכיבה העדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/04/2017 אלרגיה לחמית וניתוח עניים

  שלום וחג שמח, עשיתי בדיקת התאמה ונמצאתי מתאים לכל שיטה PRK , Lasik , עכשיו הנני אסמטתי ולארגי ויש לי מדי פעם בעיקר באביב אלרגיה בלחמית שמתבטאת בחומר הלבן שיוצא בבוקר , חוץ מזה אין כאב או צריבות , רופאת העיניים שלי שאין לי ממה לדאוג וזה בעיקר בעיה אסתטית , עכשיו ארצה לשמוע חוות דעת מרופא עיניים מומחה שעוסק בניתוחי לייזר , יש לי ממה לחשוש?

  בנוסף הוצעו לי סוגי הניתוח : LASIK , ASA מבינהן מה הכי בטוח ?

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  מומלץ לבצע את הניתוח כשהעיניים שקטות מתגובה אלרגית, ועל כן יש להכין את העיניים עם טיפול נוגד אלרגיה מתאים במשך מספר שבועות לפני הניתוח. הרופא המנתח אמור להכין אותך לקראת הניתוח עם טיפול מתאים.

  שיטת ה- PRK היא השיטה הבטוחה ביותר (ASA הוא שם נרדף ל-PRK שבו משתמשים מכונים מסויימים כדי ליצור רושם של ייחודיות או שינוי, שאינו קיים מכיוון שזה בדיוק אותו הדבר...).

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/04/2017 אם העדשה יצאה מהעין מספר שעות לאחר הניתוח בשיטת asa מה עושים?

  יצאה העדשה מהעין לאחר שעות…מה ניתן לעשות?

  גלית

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום גלית,

  יש להתקשר מיד לרופא המנתח ולהודיע לו על כך. הוא אמור לדאוג לכך שתותקן עדשת מגע חדשה בעין בהקדם האפשרי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/04/2017 ניתוח PRK

  שלום רב ביצעתי בדיקת התאמת לניתוח לייזר , הרופאה אמרה שאני מתאים לניתוח והרופא המליצה על PRK
  המספרים שלי הם מינוס 1.75 ב2 העיניים , הבעיה שלי היא הצלינדר שהוא גבוה 3.5 מאוד
  מאחר ואני עוסק בספורט (כדורסל) רציתי לדעת בבקשה איזה ניתוח הוא המתאים לי ?

  prk ring
  שלום ישראל,

  PRK. אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה: 1800-200-222 או 052-6741425.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2017 ניתוח לייזר prk

  היי לאחר בדיקות נראה כי התאימו לי את הניתוח prk, המספרים שלי זה 7 ו 7 וחצי. אמרו לו שיכול להיות סיכוי שהמספר יחזור ויעשו ניתוח תיקון והשאלה שלי היא אם לאחר התיקון יחזור המספר אחרי מספר שנים תהיה אפשרות לשים עדשות? בנוסף אמרו לי הקרנית שלי יחסית דקה

  eye-art13
  שלום נועה,

  אם המספר שלך יציב לפחות כשנה, הסיכוי שתהיה חזרה של מספר כלשהוא בעתיד הוא כ-5%. גם אם חוזר מספר, בד"כ מדובר במספר קטן ולא משמעותי (בד"כ פחות מ 1.00-). אם חוזר מספר שהוא גדול מ 1.00- ניתן לבצע ניתוח תיקון, אם עובי הקרנית מאפשר זאת. הסיכוי שתזדקקי לניתוח תיקון הוא כ 1-2%. בד"כ לאחר ניתוח תיקון לא חוזר יותר המספר.

  לשאלתך - בהחלט, ניתן בכל שלב לחזור לעדשות מגע אחרי ניתוחי לייזר. אבל הסיכוי שתזדקקי להן הוא קולוש ביותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/03/2017 ניתוח femto second lasik

  בבקשה אני רוצה תשובה ברורה ..
  יש לי מספר משקפיים (12-) בעין ימין , ובעין שמאל (7-) עם צילינדר (3-).
  עובי קרנית בעין ימין 532 , ועובי קרנית בעין שמאל 538
  האם מתאים לי ניתוח lasik
  femto second lasik

  prk ring
  שלום רב,

  הניתוח היחיד שמתאים לנתונים שלך הוא PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/03/2017 התנהלות אחרי prk

  פרופסור סלומון היקר שלום!
  ראשית רציתי לדעת כמה זמן אחרי Prk מתחילים לראות 6/6,
  דבר שני רציתי לדעת כמה זמן אחרי ה-Prk אפשר לשטוף את הפנים כך שאין פחד ממגע של מים עם העיניים ואיך להמלצתך הכי טוב לשטוף את הפנים?
  ולסיום כמה זמן אחרי ה-Prk אפשר ללכת לישון ללא הפלסטיקים על העיניים…
  המון המון תודה מראש

  רון

  confused
  רון היקר שלום,

  מדוע שלא תפנה שאלות בסיסיות אלו לרופא המנתח, שזה עתה ניתח אותך? אני משוכנע שהוא ישמח לתת לך מידע חיוני זה.

  כשם שאני נותן מידע למנותחים שלי לאחר הניתוח, ואני רוצה שהם יתנהלו רק על פי ההנחיות שלי, כך אני בטוח שהרופא שניתח אותך מעוניין שתנהג לפי ההנחיות שלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/03/2017 map dot fingerprint

  שלום רב, אני בת 33, מגיל 14 מרכיבה משקפיים למרחק + צילינדר, כמעט כל שנה מתחלף לי המספר ולפני כשנה (אחרי 4 חודשים שעשיתי משקפיים) התחיל התדרדרות בראיה מעין ימין, עם כאבים עזים בבוקר כשהייתי פותחת את העיניים ותחושה של טשטוש, בנהיגה בעיקר בלילה ען האורית מאוד קשה לי, אני רואה כמו הילה מסביב לדברים. פניתי לרופא שהפנה אותי לרופא קרנית. הוא נתן לי VSCOTEARS לפני השינה שמאוד עוזר לכאבים אבל הראיה אין שיפור. הוא אומר שיש עכירות סב אפיתליאלית נזאלית שמגיע עד הציר. עשיתי OCT מקולות ודיסקות ומיפוי קרנית הכל תקין. המליץ לי על עדשות מגע והפנה אותי לייעוץ נוסף, בעייוץ הרופא אמר שיש לי את המחלה MAP DOT FINGERPRINT והוא ממליץ ניתוח PRK רשם שיש “גלים” ו”נקודות” בלזיה לכן מדובר בצורה לא סימטרי ולא מאוד אופייני של המחלה. וממליץ על PRK עם קילוף אפיתל ידני (לא TRANS) להגיע עד הלימבוס הנדאלי ולנסות להפתר מכל הלזיה…. האם אתה חושב שניתוח יעזור לי? יש לניתוח הזה שם נוסף כי בקופת חולים לא מכירים אותו… תודה רבה!

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK בהחלט יעזור לפתור את בעיית הארוזיות החוזרות על רקע ה- MDF. ניתוחי לייזר אינם בסל התרופות, ולכן אין לו קשר לקופת החולים שלך.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2017 prk

  שלום רב רציתי לדעת האם ניתוח PRK עשוי לעזור במקרה של מחלת קרנית בשם
  meesmann corneal dystrophy
  או האם יש פתרון קבוע אחר ?

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  בד"כ אין צורך בטיפול במחלה זו. PRK לא יעזור מכיוון שזו מחלה של תאי האפיתל, והם יצמחו מחדש לאחר הניתוח, והבעייה תישאר.

  במקרים סימפטומטיים ניתן להשתמש בעדשת מגע טיפולית, תחת מעקב רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2017 המנתח הציע לאסיק אבל אני חוששת

  שלום, תודה רבה על האתר המצויין שלך! הייתי בהדסה אופטימל בבדיקות, ונאמר לי שאני מתאימה ללאסיק. אחרי שיטוטים שלי בכמה אתרים הבנתי שזו השיטה הפחות בטוחה. האם לדעתך היה מוצע לי גם פי אר קיי אם הייתי מתאימה? אני מינוס 4 וחצי בשתי העיניים עם חצי צילינדר. מתלבטת אם לשוב למכון ולבדוק עוד פעם או להתעקש.

  eye_art
  שלום רב,

  אם את מתאימה ללאזיק, את בוודאות מתאימה גם ל- PRK. מבחינתי, PRK הוא ניתוח בטוח יותר, ואני ממחילץ עליו לכל מי שבא אלי לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/03/2017 בדיקת התאמה

  שלום,
  כמה זמן לפני הבדיקת התאמה צריך להסיר את העדשןת מגע?
  אני משתמשת בעדשות מגע באופן יומיומי 10-12 שעות ביום כבר כמה שנים.

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  מומלץ להפסיק את הרכבת עדשות המגע לפחות 3 ימים לפני בדיקת ההתאמה, ולפחות שבועיים לפני הניתוח עצמו.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. אנא התקשרי ל 052-6741425 או 1800-200-222.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2017 אחרי ניתוח

  אחרי ניתוח prk עם הרגשה של חול בעיניים אחרי 4 ימים האם זה נורמאלי?

  בת אל

  watermark
  שלום בת אל,

  כן. זו תחושה נורמלית בשבוע הראשון. זו תוצאה של עדשת המגע, תהליך הריפוי והטיפות שבהן משתמשים בשבוע הראשון. לאחר הסרת העדשות תרגישי בשיפור ניכר, ותחושת החול תיעלם בהדרגה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/01/2017 האם אוכל לגשת לניתוח?

  היי, אני בת 28 מרכיבה משקפיים מגיל 8 ועדשות מזה עשור, המספרים שלי הם: 10.50 ו9.75 עם צילינדר 1.25, נמצאתי מתאימה לניתוח, הקרנית לא עבה ולא דקה, יש יציבות של שנה במספר, רציתי לדעת האם אתה ממליץ על ניתוח כעת או להמתין עוד ואם כן על איזו שיטה אתה ממליץ..?( לא פירטו לי בבדיקה)
  לפני כחודש עברתי ניתוח אורטופדי באצבע הרגל ועדיין יש חתך שלא נסגר..בתהליכי החלמה..האם אני אוכל בכל זאת לגשת לניתוח בקרוב? זה עלול להפריע או שאין לכך חשיבות..? אשמח למענה כנה..תודה לך :)

  מאיה

  eye-art
  מאיה שלום,

  בגיל 28 ולאחר יציבות של שנה במספר ניתן להגיד בסבירות גבוהה שהגעת למספר הסופי שלך, ושניתן לבצע את הניתוח בשלב זה. השיטה המומלצת היא כמובן PRK. עם מספרים גבוהים כמו שלך לא ניתן בד"כ לבצע LASIK בגלל שהעובי שישאר בקרנית מתחת למישור החיתוך יהיה קטן. אבל אם הניתוח יבוצע בשיטת PRK, שבה לא מבוצע חיתוך בקרנית, הרי שעובי הקרנית לאחר הניתוח יהיה גבוה, דבר שיתרום לבטיחות רבה יותר בטווח הארוך.

  החתך מהניתוח האורטופדי לא אמור להפריע, כל עוד הפצע נקי ואין בו זיהום.

  את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה, אותה ניתן לתאם ב- 1800-200-222.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/01/2017 ניתוח להסרת משקפיים לקראת גיוס

  שלום רב, בני בן 16, מרכיב עדשות מזה חמש שנים, מספר 5 וצילינדר. הוא חושש מאוד מהורדת פרופיל בצבא והגבלה ללכת לסיירות. האם ניתן לעשות את הניתוח לפני הגיוס?

  אלה

  3020
  שלום אלה,

  בהחלט. אפשר לבצע את הניתוח החל מגיל 17.5, ובתנאי שהמספר במשקפיים יציב לפחות כשנה. אני מבצע מזה שנים רבות ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר לצעירים לפני גיוסם ליחידות קרביות. הניתוח מתבצע בשיטת PRK. לאחר הניתוח ניתן לקבל פרופיל 97 ולהתגייס לכל היחידות הקרביות בצה"ל, כולל המובחרות ביותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/01/2017 עברתי ניתוח לפני חודש וחצי

  לפני חודש וחצי עברתי ניתוח PRK לאחר בדיקה חודשית במכון שעושים שם אופטומטריסים בלבד אמרתי להם שאני רוצה לראות רופא בהתחלה לא רצו לשלוח אותי לראות רופא אמרו שהכל תקין לאחר שהלכתי לבדיקה של הרופא מתברר שתאי האפיתל לא צמחו טוב והוא הסיר לי נקודה קטנה לפחות ככה הם אומרים, שאני קם בבוקר
  אני רואד חד בשתי העיניים לפחות ככה זה נראה לאחר שאני שם את הטיפות כעבור חצי שעה אני רואה טיפה מטושטש ואני כבר חודש וחצי עם הטיפות האלו ואני מרגיש לא מי יודע מה
  עכשיו אני מפחד שאני אראה מטושטש או יהיה לי נזק בגלל הטיפות האלו של הסטרואידם שאני שם כל כך הרבה זמן
  בניתוח הראשון הם אומרים לשים חודש שלם 5 שבועות ובגלל שעשיתי עוד מין ניתוח תיקון אז עוד 5 שבוועת
  עכשיו השאלה שאלי אם הטיפות האלו בגלל שאני שם חודשיים בתדירות גבוהה 4 פעמים למשך 3 שבועות ואחר כך פעמיים
  והאמת שממש אין לי שם עם מי לדבר וזה שוב מעקב של אופטומטריסת ואני נורא נורא מודאג שלא יהיה לי נזק לעין,אני עצבני ומתוסכל
  מה אני עושה במצב כזה שאין עם מי לדבר גם קראתי ששמים את הטיפות סטרואיים למשך תקופה זה יכול לגרום לבעיות

  hidden_eye
  שלום גל,

  הטיפול בטיפות של סטרואידים לעין לאחר PRK נמשך בין חודשיים ל-3 חודשים, ולפעמים אפילו יותר. מטרתו למנוע הצטלקות של הקרנית. מדובר בטיפול סטנדרטי ומקובל לאחר PRK. משך הזמן שטופלת בו עד כה סביר בהחלט. גם חדות הראייה משתפרת בהדרגה, ככל שתאי האפיתל של הקרנית הולכים ונעשים חלקים יותר ויותר. במהלך הטיפול אתה צריך להיות במעקב הרופא המנתח, שיבדוק את הלחץ התוך עיני, ויוודא שהכל כשורה. אני בטוח שאם היית נבדק ע"י הרופא שלך לעיתים תכופות לאחר הניתוח, כמו שנעשה במכון שלנו אצל כל המנותחים שעוברים אצלי את הניתוח, הוא היה עונה לשאלותיך, והיית פחות "עצבני ומתוסכל".

  הסיבה שאין לך עם מי לדבר היא בגלל שחיפשת ניתוח זול במכון שמוכר ניתוחים זולים, מה שנקרא Low cost. בערך כמו טיסות Low cost. אלא שכאן אתה מתפשר לא על נוחות הכסא במטוס, אלא על העיניים שלך ועל הראייה שלך. המחיר שאתה משלם על ניתוח זול מתגלה לך רק עכשיו, כשהרופא המנתח לא זמין לך לאחר הניתוח, וכאשר כל המעקב לאחר הניתוח נעשה ע"י אופטומטריסטים. למעשה - מי שהיה צריך לבדוק אותך בכל התקופה שלאחר הניתוח הוא הרופא המנתח, ורק הוא. אני בטח לא יכול לטפל בך דרך האינטרנט. לצערי הרב אתה לא היחיד. אתה שייך לעדר שלם של אנשים שמחפשים לעבור את הניתוח במקום שמציע להם את המחיר הנמוך ביותר, ומגלים לאחר הניתוח, כמוך, את הטעות שהם עשו.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2017 אינטרלאסיק-לאסק

  שלום רב. קיבלתי המלצה על שני ניתוחי לייזר. האחד זה אינטרלאסיק והשני הוא לאסק ללא חיתוך. אני עם קרנית עבה מעל הממוצא ומספר של 3.5 ו3ורבע. והד”ר המליץ על האינטרלאסיק בגלל הקרנית שלי. גילי הוא 22 ואני עומד להתגייס השנה בעז”ה. מה דעתך?

  hayalim_night_C
  שלום רב,

  מומלץ לבחור בשיטת ה- PRK (לאסק או LASEK הוא שם אחר לשיטה זו). בשיטת PRK / LASEK לא מתבצע חיתוך בקרנית. דבר זה חשוב מאוד דווקא לך, בגלל שאתה מתכוון להתגייס בקרוב לשירות צבאי. במהלך השירות בצבא, במיוחד אם תשרת ביחידה קרבית, אתה עלול להיחשף לחבלות בראש ובעיניים. כל חבלה כזו עלולה לגרום לפתיחת המתלה (Flap) באנשים שעברו LASIK או אינטרא-לאזיק. זאת מכיון שמישור הפיצול (החיתוך) בקרנית לעולם אינו מתרפא ולא נוצר חיבור חזק באיזור זה. כל שנה אנחנו מטפלים באנשים שנחבלו בעיניים שנים לאחר LASIK והמתלה נפתח להם, דבר המסכן את העין.

  צבא ארה"ב מקיים מזה 16 שנים תוכנית ניתוחי לייזר לחיילים קרביים הנקראת USA Army Refractive Surgery Program. במסגרת התוכנית עוברים חיילים קרביים שיש להם משקפיים ניתוח לייזר על חשבון הצבא. שיטת הניתוח בחיילים היא רק PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/12/2016 ניתוח בעין אחת בכל פעם

  שלום,
  אני רוצה לעשות ניתוח prk (ע”פ המלצתך, למרות שהומלץ לי לאזיק)
  אך אני מפצלת את הניתוח לשני חלקים.
  לאחר שאנתח עין אחת, אשאר בעצם עם מספר בעין השניה.
  היות ואת הניתוח השני אני מעדיפה לבצע לאחר כשבועיים הבנתי שעדיף לא להשתמש בעדשות.
  (כי צריך להסירן שבועיים לפני הניתוח) נותר לי לנטרל את אחת מעדשות המשקפיים בפרק הזמן שבין שני הניתוחים. רציתי להחליף את עדשת העין המנותחת לעדשה במספר אפס שהמראה של עדשה ריקה לא יהיה מגוחך. המנתח אמר לי שלא אוכל להשתמש במספר אפס בעין המנותחת. מה הבעיה בכך??
  או שלא הבנתי אותו נכון?!

  zztBBv6
  שלום רב,

  אין כל הגיון לנתח כל עין לחוד. הדבר יגרום לך לעבור פעמיים את כל התהליך, ויגרום לך לאי נוחות משמעותית מאוד בתקופה שבין הניתוח הראשון לשני. לא ניתן יהיה להרכיב משקפיים בתקופה זו, מכיוון שעין אחת נותחה והעדשה במשקפיים בעין זו כבר לא רלבנטית. גם אם תשימי עדשה אפס בעין המנותחת תסבלי מאוד, מכיוון שלא ניתן יהיה לתפקד עם פער גדול בין שתי העיניים. בגלל המרחק בין העדשות לעין במשקפיים, פער בתיקון האופטי בין שתי העיניים גורם להבדלים בהגדלת הדמות (עדשה מינוס המתקנת קוצר ראייה גורמת להקטנת הדמות), דבר שיגרום לכפל ראייה שלא ניתן לתפקד אתו. הדבר היחיד שניתן לעשות בהמתנה לניתוח העין השניה הוא לשים עדשת מגע בעין שלא נותחה, דבר שלא יגרום לשינוי בגודל הדמות. אבל כפי שבעצמך כתבת - צריך להפסיק עדשות מגע שבועיים לפני הניתוח - כך שגם זו לא אפשרות. לא לשים משקפיים כלל יגרום גם כן לבעיה תפקודית - כי העין שנותחה עדיין לא רואה טוב בשבוע הראשון, והעין שלא נותחה לא תקבל תיקון אופטי. כך שהאפשרות היחידה העומדת לפניך היא לעבור ניתוח בשתי העיניים באותו יום. שתי העיניים שנותחו באותו יום תמיד יראו יותר טוב מעין אחת, גם במהלך השבוע הראשון.

  נראה לי שאחרי 30 שנה של ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר - ניתן לאמר בוודאות שהניתוח הוא בטוח, וניתן לעשות את 2 העיניים באותו יום. אם אין לך אימון בהצלחת הניתוח, במידה כזו שגורמת לך להחליט לפצל את הנתוחים ליומיים שונים - אז אל תעשי את הניתוח כלל. פיצול הנתוח לימים שונים אינו מקטין את הסיכון, אך מגדיל את הסבל ואת אובדן הזמן שלך!!!

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2016 ניתוח להסרת משקפיים

  שלום.עברתי יעוץ לפני הסרת משקפיים בלייזר אמרו לי שאני מתאימה לשיטת לאסיק האם אני מתאימה גם לשיטת prk?ואם כן מדוע הרופא המליץ לי על לאסיק? אני בת 46

  eye_art
  שלום רב,

  אם את מתאימה ללאזיק, את ככל הנראה מתאימה גם לשיטת PRK. את מוזמנת לעבור על תשובותי הרבות לשאלות הגולשים בעמוד זה, כדי להבין למה שיטת PRK מומלצת ובטוחה יותר משיטת הלאזיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2016 ניתוח לייזר חששות.

  שלום אני בת 24, לפני שנתיים עשיתי בדיקת ראייה המספר שלי היה -6.50 ו-7.50
  אתמול ביררתי לגבי ניתוח לייזר, הרופאה אמרה לי שהיא בנתיים פוסלת אותי כי עלה לי המספר ל-8 ו-10
  (הייתי בשוק מהעלייה במספר הרגשתי שעלה לי המספר אבל לא חשבתי שכל כך הרבה), אני סובלת מעין יבשה, הרבה דלקות עיניים. אני מרכיבה עדשות מגע רכות. רופא עיניים במרפאה המליץ לי להשתמש בטיפות עיניים הילו קומוד ולומטמקס למשך חודש- עשיתי את זה ואחרי זה ניגשתי לבדיקת התאמה ללייזר.
  הרופאה במכון הלייזר אמרה לי לבוא לביקורת נוספת עוד 3 חודשיים כדי לראות שהמספר יציב.
  שאלתי אם אני מתאימה לניתוח היא אמרה שהיא עדיין לא יכולה להגיד לי, ויכול להיות שאעשה ניתוח להשתלת עדשה תוך עינית.
  רציתי לשאול את דעתך- 1.האם ניתוח השתלת עדשה תוך עינית מסוכן?
  2.במידה ואגיע לבדיקת התאמה והמספר יהיה יציב האם זה מספיק עדיין בכדי שיוכלו לנתח אותי? המספר לא יעלה עוד?
  3.מה אתה ממליץ לי לעשות- אני סובלת מהעיניים ורוצה פתרון לטווח הארוך בכדי שלא אסבול. (אני לא אוהבת להרכיב משקפיים). ואיך אפשר אם בכלל למנוע עליה במספר בעיניים.

  תודה רבה :)

  תהילה

  458188-10-oh-brad
  שלום תהילה,

  אם המספר שלך אינו יציב את לא מתאימה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשלב זה, וגם לא להשתלת עדשה תוך עינית. הזמן לבצע ניתוח כלשהוא הוא לאחר הגעה ליציבות במספר של לפחות שנה אחת. יציבות מוגדרת כהבדל של עד 0.25+/- דיופטר במשקפיים על פני השנה האחרונה.

  שלושה חודשים הם לא זמן מספיק להערכת יציבות, ולכן גם אם תבדקי בעוד 3 חודשים  - אי אפשר יהיה להגיד בוודאות שאת מתאימה. מכיוון שהיתה קפיצה כל כך גדולה במספר שלך במשקפיים (בעיקר בגלל שלא הלכת להיבדק כל שנה ולא התקנת משקפיים מתאימות) בבדיקה האחרונה - עליך לחכות לפחות שנה נוספת לפני שאת הולכת לבדיקת התאמה נוספת.

  אם יש לך יובש בעיניים ודלקות חוזרות - גם עדשות מגע הן לא פתרון טוב עבורך. ההמצלה שלי לך בשלב זה היא להתקין משקפיים מתאימות על פי הבדיקה העדכנית, להתאזר בסבלנות, ובעוד שנה לבוא לבדיקת התאמה חוזרת. וכדאי לך לבוא אלינו. אנחנו תמיד נגיד לך רק את האמת....!!!

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.