להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הטיפול בקרטוקונוס – עדשות מגע

  עדשות מגע קשות נותנות פתרון אופטי מצויין בכל השלבים של קרטוקונוס. קיימים סוגי עדשות שונים לקרטוקונוס כגון עדשות קשות רגילות, עדשות היברידיות, עדשת מגע רכה עם עדשה קשה (פיגיבק), עדשות עם גיאומטריהמורכבת ועדשות סקלרליות.

  עדשות מגע קשות (מסוג RGP = Rigid Gas Permeable)

  העדשה הקשה יושבת על הקרנית הקמורה, ויוצרת משטח חלק וסימטרי על פני הקרנית הלא סימטריים. זהו אחד הפתרונות הטובים לקרטוקונוס בשלבים המוקדמים. התאמת העדשה הקשה היא תהליך המצריך מיומנות של האופטומטריסט. לא ניתן להתאים עדשת מגע קשה לכל קרטוקונוס. ככל שהקרנית יותר קמורה ולא סימטרית, כך התאמת העדשה קשה יותר.

  בנוסף, לא כל אדם יכול להסתדר עם עדשה קשה, שיכולה לגרום לעיתים לתחושת אי נוחות. יש אנשים המרכיבים עדשות כאלו במשך שנים רבות ונהנים מראיה טובה. אך בחלק מן האנשים עלולה להתפתח עם הזמן חוסר סבילות לעדשות המגע, המתבטאת בתחושת עייפות של העין, יובש, גירוי, גרד ואודם.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות קשות לקרטוקונוס.

  שילוב עדשת מגע רכה עם קשה (Piggyback)

  כאשר לא ניתן להתאים עדשות מגע קשות, ניתן להתקין שתי עדשות זו על גבי זו – עדשת מגע רכה העשויה מסיליקון-הידרוג’ל על פני הקרנית, ועליה להתקין עדשת מגע קשה. גישה זו משפרת את נוחות המטופל, מכיון שהעדשה הרכה מתפקדת כמו חיץ בין הקרנית והעדשה הקשה ומהווה מעין “ריפוד” רך עבור הקרנית, בעוד שהעדשה הקשה מאפשרת את התיקון האופטי המיטבי.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות Piggyback לקרטוקונוס.

  תמונה 11 - עדשת מגע piggyback. במרכז רואים את שולי העדשה הקשה, ובהיקף נראים שולי העדשה הרכה

  עדשת מגע piggyback. במרכז רואים את שולי העדשה הקשה, ובהיקף נראים שולי העדשה הרכה

  עדשות משולבות (היברידיות)

  עדשות אלו משלבות מרכז קשיח בעל חדירות גבוהה לחמצן עם “חצאית” הקפית רכה. המרכז הקשיח מאפשר תיקון אופטי יעיל, בעוד שההיקף הרך מאפשר נוחות רבה יותר בהרכבת העדשה.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות היברידיות לקרטוקונוס.

  עדשות מגע עם גיאומטריה מורכבת (Rose K)

  אלו הן עדשות שהמשטח הפנימי שלהן שבא במגע עם הקרנית מתוכנן בצורה ממוחשבת המאפשרת גיאומטריה מורכבת יותר והתאמה למגוון רחב יותר של פני קרנית לא סימטריים. עדשות אלו מכילות מערכת התאמה המאפשרת התאמה אישית יותר של העדשה לכל מטופל. ע”י תכנון גיאומטרי אסימטרי עדשות אלו יכולות להתאים לקרניות שבהן הקמירות של הקרנית אסימטרית, כאשר שיא הקמירות ממוקם בחלק התחתון של הקרנית.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות Rose K לקרטוקונוס.

  עדשות סקלרליות

  עדשות סקלרליות הן עדשות בעלות קוטר גדול, והקצה שלהן נוגע בסקלרה (לובן העין). העדשה אינה נוגעת בקרנית, והחלל שבינה ובין הקרנית מכיל נוזל אותו ממלא המטופל בזמן התקנת העדשה. עדשות אלו נותנות מענה לקרטוקונוס קמור מאוד שלא ניתן להתאים בו את סוגי העדשות הקודמות.

  לחץ כאן למידע נוסף על עדשות סקלרליות לקרטוקונוס.

  >> בחזרה לקרטוקונוס

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  02/04/2021 העיניים הופכות לאדומות -ולא יכול להרכיב עדשות סקלריות

  שלום רב. עם קרטוקונוס וצלקות בשתי העיניים. מרכיב עדשות סקלריות . רואה היטב איתם. לפני חודשיים העיניים הפכו לאדומות לאחר שעתיים מההרכבה . נסיונות למנוחה בליווי רופא ואופטומטריסט לאיבחון ושינוי לא הועילו . מסקנתם הכל תקין. לעיניים אין סבילות יותר לעדשות . מה עושים ? עם משקפיים הראייה חלשה מאוד. מוסיף שבשנתיים האחרונות סבלתי מספר פעמים מדלקות בעין אחת מספר פעמים.

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  כדי להתגבר על אי הסבילות לעדשות מגע סקלרליות מומלץ לנסות מספר דברים: החלפת העדשות הנוכחיות בעדשות חדשות; החלפה תכופה יותר של הנוזל בעדשות; הקטנת משך הזמן ביממה של השימוש בעדשות; הזלפת טיפות של סטרואידים כגון FML או לוטמקס לנוזל העדשות בבוקר.

  אן כל אלו לא עוזרים ולא ניתן יותר להרכיב את העדשות, מומלץ לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2021 כיסוי עין אחת לשלושה שבועות

  שלום רב,
  אני בן 27, סובל מקרטוקונוס ופזילה. נכנס כעת לתקופת מבחנים וקשה לי מאוד לקרוא טקסטים ארוכים כי בגלל הפזילה. רציתי לשאול האם כיסוי של עין אחת (החלשה יותר בגלל הקרטוקונוס) לתקופה של שלושה שבועות יכולה לגרום לה נזק נוסף. (מציין שעשיתי קרוסלינקינג בשתי העיניים וכן ניתוח פזילה לפני כמה שנים).

  תודה רבה!

  hqdefault
  שלום רב,

  הכיסוי לא יגרום לנזק. אבל מומלץ לנסות להתאים עדשת מגע מיוחדת לקרטוקונוס (עדשת מגע קשה, או היברידית, או סקלרלית). השימוש בעדשת המגע תקטין את הפזילה ותקל עליך בקריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2019 קרטוקונוס

  שלום,
  אני מרכיבה עדשות קשות לקרטוקונוס. לאחרונה פניתי לאופטימטריסט להתאמה של עדשות חדשות, אני רואה בהן טוב אך נהייתה לי רגישות לאור ואי יכולת לראות כמעט כלום מקרוב אחרי ההורדה מהעיניים- שתי תופעות שאני לא היכרתי וסבלתי מהן בעבר.
  מה דעתך?
  בנוסף, אשמח להמלצה לטיפות ליובש המתאימות לעדשות מגע קשות.
  תודה מראש,
  הילי

  images01IF6MFD
  שלום רב,

  התופעה נובעת מלחץ רב מדי של העדשה על הקרנית בנקודת הקמירות המקסימלית. מומלץ לנסות סוג אחר של עדשות מגע כגון עדשה סקלרלית או מיניסקלרלית.

  כל תכשיר המכיל טיפות ליובש ללא חומר משמר מתאים לשימוש עם עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2019 עדשות מגע סקארליות , קרקוטונוס

  שלום לך פרופסור.
  אני בת 28.
  אני סובלת מקוצר ראיה גבוה מאד מגיל קטן, מינוס 15 בערך בשתי העיניים, פלוס קרקוטונוס מתקדם. מרכיבה עדשות קשות הרבה שנים.
  מאז שאני זוכרת את עצמי ילדה בתיכון גיל 17 אני סובלת מהרכבת עדשות מגע. בהתחלה הרכבתי במשך שנים עדשות קשות נושמות אבל הן הכאיבו לי מאד מאד , עד שהגעתי לשערי צדק שם התאים לי אופטומטריסט מומחה עדשות מגע סקארליות. בהתחלה זוכרת שנהנהתי מהן והראיה שלי אף שופרה, אח”כ
  הייתי מרכיבה את העדשות הרבה שעות ביום מהבוקר עד הלילה, העיניים היו באופן קבוע אדומות מאד מאד והכאיבו מאד מאד. הגעתי לפרופסור פרוכט והוא קבע שיש לי בצקת סביב הלימבוס עקב הלחץ של העדשות. הוא נתן לי טיפול בסטרודקס 3 פעמים ביום למשך שבועיים, פלוס טיפות הילו קומוד להרטבה.
  אציין שעם הסקלאריות הראיה שלי מצוינת מאד 6/9 . אבל הכאבים היו בלתי נסבלים. פרוכט קבע שכאשר הדלקת תחלוף עליי לנסות עדשות מכל סוג ולא המליץ על כל ניתוח מחשש הסיכון -( כזכור חוץ מקוצר ראיה גבוה משולב קרקוטונוס מגיל 15 שהתקדם לאחרונה).
  ברוך ה’ הדלקת חלפה והרופא קבע שהעיניים נקיות לחלוטין. חזרתי לאופטומטריסט שלי בשערי צדק ואז החל מסע של נסיונות לעדשות,במשך חצי שנה ללא הצלחה. הוא ניסה לי קשות עם רכות, קשות רגילות, רכות מיוחדות, אף סוג לא ישב טוב או הכאיב מידי. הוא חשש לחזור לנסות סקארליות בכלל הדלקת, אך אני לא ויתרתי, ובסוף הוא הזמין סקארליות והוא שינה בהן מעט את הקימור.הרכבתי את הסקארליות החדשות, וגם שיניתי את ההתמיסה לפי המלצת הפרופסור-מסליין-שמתי טיפות “בפנטן”.בעין ימין כמעט לא הרגשתי את העדשה ישבה מצוין.העיניים לבנות,אבל בעין שמאל יותר רגישה אצלי ומידי פעם הכאיבה מאד מאד אבל ללא שום אודם ועדיין לעיתים מין כאבים פנימיים כאלו.רופא עיניים מומחה דלקות טוען שהכאב הינו יובש רציני ואין כל דלקת ברוך ה’.רופא עיניים אחר טען שיש דלקת מתמשכת כתוצאה מהרכבת עדשות מגע משך שנים. התחלתי הרבה טיפות עיניים ללא ח.משמר ומצב הכאב השתפר. שאלתי היא: האם עדשות סקארליות כלל לא מתאימות לי? האם לפי התיאור יש לי אי-סבילות לעדשות מגע? או האם יש סקארליות בריאות יותר וטובות שיכולות לעזור יותר?אציין שכיום אני משתדלת להרכיב את העדשות הרבה פחות מפעם ומצב העיניים השתפר ב”ה. בגלל שאני מאד תלויה בעדשות ( עם המשקפיים העבות שלי רואה מטושטש מאד מאד מאד) קשה לי להסיר את העדשות כ”כ מהר, מה ניתן לעשות במצבי? האם יש ניתוח מתקדם במצבי? או שכל החיים תלויים בעדשות מגע? לא אוהבת עדשות עדיין מציק לי ולא קל לי איתן בכלל. תודה רבה מראש. שני.

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום שני,

  מומלץ לנסות אופטומטריסט אחר, שינסה להתאים לך עדשות סקלרליות אחרות או מיני-סקלרליות.

  אם גם זה לא יצליח - צריך לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/07/2019 קרקוטונוס

  פרופסור סלומון שלום וברכה.. תודה רבה על תשובתך. בהמשך לשאלתי ..
  הראיה שלי עם עדשות סקארליות מצוינת מאד ברוך ה . הבעיה שאני לא מצליחה להרכיב אותן הרבה שעות. אחרי מספר שעות הן מכאיבות לי מאד במיוחד עין שמאל. היא נהיית אדומה ואז אני נאלצת להשאר בבית בלי עדשות יומיים עד שהיא תרגע ותשוב לעצמה. ואז חוזרת להרכיב אותם חזרה. השאלה היא האם לפי הכאבים החזקים ייתכן שלא מתאים לי עדשות סקארליות בכלל? כל פעם כאבים חזקים (לעיתים גם ללא העדשה) ואז לאחר יום בערך עובר. ואז שוב אני מרכיבה את העדשות.המליצו לי שלא לעבור השתלת קרנית מחשש הסיכון. ועוד שאלה, האם אופטומטריסט יכול לבצע לי את מיפויי קרנית עוקבים-כדי להחליט האם אני צריכה קרוס לינקינג? או שאת הבדיקות הללו והמעקב וההחלטה- רק רופא עיניים מומחה קרנית צריך לעשות לי? האופטומטריסט שלי טוען שעל מנת להחליט האם אני צריכה לעבור קרוס לינקינג- עליי להסיר את העדשות שבוע ימים,לעשות מיפוי, ואז לאחר שלושה חודשים שוב פעם מיפוי באותו מכשיר ואז יוחלט האם עלי לעבור ניתוח קרוס לינקינג. האם הוא צודק בתהליך הזה? עם מי עליי להתייעץ בקשר לבדיקה זו? אך ורק עם רופא עיניים מומחה??? זוהי בסך הכל בדיקה פשוטה?? תודה רבה מראש.

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  אכן צריך להפסיק את העדשות למספר ימים לפני הבדיקה. יחד עם זאת - קרוס לינקינג לא ישנה את אי הסבילות לעדשות המגע. המטרה של קרוס לינקינג היא למנוע החמרה נוספתך בקרטוקונוס, כדי שתוכלי להמשיך ולהשתמש בעדשות המגע.

  כדאי לנסות עדשות מגע סלקלריות אחרות אצל אופטומטריסט אחר או אולי עדשות מיני סקלרליות. אם כל אלו לא יצליחו, אולי הגיע הזמן לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/06/2019 עדשות מגע לקראטגלובוס

  שלום רב!
  בני בן ה20 אובחן כבעל קוצר ראיה ואסטיגמטיזם,חדות ראיה-206 בעין ימין,ו606+ בעין שמאל.במעקב מיפוי קרנית נמצאו סימני הידרדרות הדרגתית משמעותית בעין ימין לפי כל הפרמטרים שלprogression display
  belin abcd.עובי הקרניות 263 224-micrometers,ולפי דעת הרופא יש לוkeratoglobus ובנוסף blue sclera.והמלצתו היא:עדשות מגע סקלראליות.השאלה היא האם יש דרך אחרת לעזור לו ?מכיון שהוא לא שש להכניס את עצמו לסרט הזה של עדשות מגע…מה גם שמחירן גבוה מאוד.תודה מראש על חוות דעתך

  eye-art-photo
  שלום רב,

  על פי הנתונים שאתה מוסר - עדשות מגע סקלרליות הן הפתרון הטוב ביותר. קשה מאוד לבצע השתלות קרנית במצב כזה. קרוס לינקינג לא מתאים בגלל עובי הקרנית.

  בכל אופן מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/04/2019 עדשות מגע

  שלום רב אני לאחר ניתוח השתלת קרנית שעשיתי לפני שמונה חודשים התפרים עדיין לא הוסרו. האם ניתן להרכיב עדשה קשה על העין לפני הסרת התפרים?

  Water-dance-med
  שלום רב,

  בשלב זה עדיין לא מומלץ להתאים עדשת מגע. הרופא המנתח יתחיל בחודשים הקרובים בהסרת תפרים סלקטיבית על פי מיפויי קרנית, דבר שישנה את קמירות הקרנית. לאחר סיום תהליך הסרת התפרים ניתן יהיה להתאים עדשת מגע קשה רגילה או עדשת מגע סקלרלית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2019 קרטוקונוס

  שלום רב אני סובלת מקרטוקונוס בשני העיניים. בעין שמאל עשיתי ניתוח להשתלת קרנית ובעין ימין עשיתי קרוס לינקינג. בזמנו הבטיחו לי כי לאחר ניתוח השתלת הקרנית בעין שמאל יהיה הטבה והראיה תשתפר אך אני לאחר 8חודשים לאחר הניתוח ואין שום שיפור להינתיים קבעו לי הסרת תפרים ואולי אז ארגיש בהטבה. ביקרתי היום אצל רופא מומחית עקב ירידה והתדרדרות בעין ימין(בשמאל גם ככה אנני רואה כלום) הרופאה אמרה לי שאולי עלה לי מספר בצילינדר במשקפיים ובגלל זה ולטענתה משקפיים אינן מתאימות לקורטוקונוס ואינן עוזרות ורק עדשות יכולות לעסור בתיקון הראיה. שאלותיי הם1. האם נכון שמשקפיים לא עוזרות לתקן קוצר ראיה בקרטוקונוס מספרי מינוס 9 והמשקפיים לא יעזרו רק עדשות מגע קשות יעזרו 2.האם נכון שאחרי הסרת התפרים תהיה הטבה בראיה בעין שמאל 3.האם בקורטוקונוס מטפלים בעזרת עדשות קשות ולא משקפיים כי למשקפיים אין יכולת לתקן את העיוות בקרנית

  pop_art_eyes_by_xsuicidalcupcakex-d3i8by1
  שלום רב,

  בשלב זה עליך לעבור הסרת תפרים על פי מיפויי קרנית. לאחר הסרת מרבית התפרים והשגת רפרקציה (מספר במשקפיים) יציבה - ניתן להתאים עדשת מגע קשה. אם בקרנית יש עיוות משמעותי שגורם לצילינדר גבוה במשקפיים - אז עדשת מגע קשה תיתן תיקון אופטי טוב יותר מאשר משקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/03/2019 חדות ראיה

  שלום,יש לי קרטוקונוס בעין ימין ויש לי עדשה מתאימה אבל למרות זאת עדיין לא רואה מספיק חד,ניסו להתאים לי משקפיים רבים אך ללא הואיל ,איך אני יכול לשפר את הראיה .תודה מראש .

  יורם

  imagesAK0SIJ0H
  יורם שלום,

  ראייה חדה בקרטוקונוס מושגת ע"י התאמת עדשות מגע קשות מיוחדות. קיימות כמה שיטות להתאמה, ומספר סוגי עדשות מגע. אם עדשות קשות רגילות לא עוזרות, מומלץ לנסות עדשות מגע סקלרליות.

  לחץ כאן למידע נוסף בנושא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/11/2018 הימרחות אורות וטיפות להקטנת אישונים

  שלום פרופסור סלומון
  אני סובל מקרטוקונוס ולאחר שעברתי טיפול קרוסלינקינג אני עובר מעקבים והרופאים טוענים שאין התקדמות (לפי צילומי טופוגרפיה) מצד שני אני סובל מהימרחות של אורות בלילות שרק הולכת ומחמירה.
  רציתי לשאול האם לדעתך יש גורם אחר שיכול לגרום להחמרה הזאת (אני סובל מאלרגיה בעין- זה יכול להיות קשור?) בנוסף, רציתי לשאול האם כדי לנהוג בלילות ישנן טיפות (ללא תופעות לוואי חמורות) שיקטינו את האישון כך שאוכל לנהוג בצורה יותר בטוחה- כלומר לקחת אותן זמן מסוים לפני הנהיגה (וכמובן שאח”כ האישונים יחזרו לקדמותם…).

  תודה רבה
  מרדכי

  the-cats-eye-nebula
  שלום רב,

  הסיבה למריחת האורות בלילה היא התרחבות האישון בחושך. כאשר האישון רחב, קרני האור עוברות דרך איזורים בקרנית בהן יש אסימטריה גדולה יותר, יחסית למצב בו האישון צר. התוצאה היא עיוותים בראיית לילה המתבטאים בראיית הילה סביב מקור אור, סנוור וכו'. הדרך להתמודד עם תופעות אלו היא ע"י התקנת עדשות מגע קשות רגילות או סקלרליות. טיפות שיקטינו את האישון אינן מומלצות. הקטנת האישון בלילה מקטינה את כמות האור הנכנסת לעין, מקטינה את שדה ראייה, ופוגעת בראייה בלילה.

  מומלץ לגשת לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע קשות לקרטוקונוס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/09/2018 עזרה במימון העדשות

  שלום פרופסור סלומון
  אני סטודנט בן 25 ובעבר מטופל שלך כיום אני עם עדשות סקלרליות ורואה מצויין איתן אבל הבעיה היא המחיר.
  אין גוף שעוזר במימון העדשות והחזקתן? ההחזקה החודשית שלהן עולה קרוב ל300 שח בחודש ו10000 זוג עדשות בשנתיים.
  יש אופציה לפנות לביטוח לאומי לקבל קצבה? בלי שיפגע לי רשיון הנהגיה והעבודה?

  רון

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  שלום רון,

  הביטוחים המשלימים של קופות החולים (השב"נים), ובמידה רבה יותר הביטוחים הפרטיים, אמורים לתת למבוטחיהם כיסוי חלקי על העלויות הכרוכות בעדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס. לכל ביטוח רפואי יש שיעור אחר של השתתפות - בהתאם לסוג הביטוח שאליו הצטרפת. עליך לפנות לביטוח שלך עם מסמכים רפואיים המעידים שיש לך קרטוקונוס, ואני בטוח שתקבל השתתפות כלשהיא בעלויות של עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2018 קורטוקונוס משקפיים ועדשות מגע

  פרופסור אבי שלום.

  לאשתי יש קורטוקונוס בשני העיניים ומרכיבה עדשות מגע מיוחדות(באמצע קשה ובחוץ רך)
  כמו כן היא מרכיבה משקפיים שיוצרות לה לאחר כמה ימים שהיא לובשת אותם מיגרנות קשות מאוד ובזמן הרכבת העדשות יובש קשה מאוד בעיניים כך שלכאן או לאן היא סובלת.

  שאלתי
  1.היא האם זה משהו שקשור בהכרח לקרטוקונוס או שאין קשר בין הדברים?
  2. מה אתה ממליץ לעשות?

  תודה רבה.
  אבנר

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  ככל הנראה עדשות המגע לא מתאימות היטב או לא נותנות ראייה מיטבית. מומלץ לנסות סוג אחר של עדשות מגע כגון עדשות סקלרליות או מיני-סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/06/2018 מחפש טיפול ל קרטוקונוס

  מצליח לגיע בעין שיש לי קרטוקונס 6/6

  עלי

  182926
  שלום עלי,

  לכל אדם עם קרטוקונוס מומלץ להיות במעקב באופן קבוע אצל מומחה לקרנית. יש לבצע מיפוי קרנית אחת לכמה חודשים, ורצוי עם אותו מכשיר, כדי לאפשר אחידות של הבדיקה ומעקב אחר שינויים. כ"כ מומלץ לבצע רפרקציה (בדיקת משקפיים) באותה הזדמנות. כל אלו רצוי לבצע לפחות עד גיל 40. אם יש החמרה בקרטוקונוס יש לבצע קרוס לינקינג ללא דיחוי.

  ביחידת הקרנית במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים ניתן לבצע תחת קורת גג אחת מיפוי קרנית בעזרת מכשירי מיפוי מתקדמים, בדיקות רפרקציה ע"י אופטומטריסטים, התאמת עדשות מגע קשות או סקלרליות במרפא עדשות מגע, וכמובן - בדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/04/2018 ארוזיות חוזרות

  שלום רב,
  עקב קרטוקונוס אני משתמש 4 שנים בעדשות סקלרליות, כ16 שעות כל יום ברציפות. לאחרונה כשאני קם בבוקר העיניים ממש כואבות לכמה שעות, מה יכולה להיות הסיבה?
  תודה רבה!

  E
  שלום רב,

  מומלץ להפחית את שעות השימוש היומי בעדשות סקלרליות, למינימום האפשרי, ועדיף עד 10-12 שעות. כמו כן יש להחליף את הנוזל בעדשה אחת ל-4 שעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/04/2018 קרטוקונוס

  שלום,
  אובחנתי כלוקה בקרטוקונוס ועברתי טיפול קרוס לינקינג לפני 4 חודשים בהדסה עין כרם,
  ברצוני לשאול, האם יש סוג מסויים של עדשות מגע הממולצות לעין הלוקה בקרטוקונוס ומשפרות את הראיה?

  אלי

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום אלי,

  קיים מגוון של עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס, כגון עדשות מגע קשות (RGP), עדשות היברידיות, עדשות Piggy back, עדשות סקלרליות ומיני סקלרליות. מומלץ לפנות לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע אלו.

  לחץ כאן למידע נוסף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2018 עדשות מגע לקרטוקונוס

  שלום אני סובל ממחלת קרטוקונס מאז שגיליתי בגיל עשרים ואני עכשיו בן 38 כלהתקופה הייתי מרקיב עדשות מגע קשות אך היו הרבה מציקות לי ב2012 עברתי טיפול קרוס לינקנג והרכבתי עדשות מגע הברידיות אך בעין שמאל שהיא פחות רואה טוב העדשה הייתה משפרת טוב את הראיה ובעין ימין שהיא יותר טובה לא הייתי מצליח לראות טוב תמיד הייתה תמונה כפולה האותיות היו כאילו שתי אותיות אחת על השניה וכשאני עובד עם המחשב אני רואה צל של המספרים.ו לכן החלטתי לשים עדשה היברידית ביען שמאל ולהרכיב משקפיים לעין ימין ושיפור קל לעין שמאל ,אך הייתי רואה בכל עין תמונה שונה עין ימין היה בה צילנדר גבוה אך שמאל רק עדשה ומשקף עם מספר קטן . ולאחר תקופה הציעו לי עדשות מיניסקלרה. הן יותר נוחות מעדשות מגע קשות ואני חייב לשים סליין בעת הרכבתם . אך הבעיה עדין ישנה אני בעין ימין רואה כפליות של מספרים ותמונה לא חדה ובעין שמאל רואה יחסית יותר טוב ומצליח לקרוא מספרים . רציתי לדעת האם יש אפשרות להתאים עדשה לעין שמאל שתהווה בסיס ואז אשים משקפיים כך אראה טוב בעין ימין וגם שמאל וללא שיהיה הבדל משמעותי בתמונה שאני רואה בשתי העיניים. אשמח לקבל תשובה . ותודה

  picasso-homer
  שלום רב,

  התאמת עדשות מגע ומשקפיים נעשות ע"י אופטומטריסטים, שיש להם מומחיות בהתאמת עדשות מגע מיוחדות. יתכן שעדשות מגע סלקרליות יעזרו יותר מהעדשות המיני-סקלרליות. כ"כ יתכן שיש לך כבר צלקת בקרנית. במקרה זה מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית, ולשקול השתלת קרנית.

  לחץ כאן למידע נוסף על התאמת עדשות מגע לקרטוקונוס.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/11/2017 קרטוקונוס בעיניים

  שלום, הלכתי היום לעשות בדיקת התאמה לניתוח לייזר בעיניים וגילו לי קרטוקונוס בעין ימין, אפשר לדעת מה ההשלכות? חוץ מזה שאני לא יכול לעשות ניתוח, יש איזשהי דרך שבה אני אוכל להיפטר מהעדשות? ניתוח אחר?

  angelfish_blueface_eye
  שלום רב,

  עליך לפנות למומחה לקרנית להמשך הבירור. אם יש עדות להחמרה בקמירות הקרנית או עלייה בצילינדר במהלך השנה האחרונה יהיה עליך לעבור קרוס לינקינג. אם המצב יציב ניתן להסתפק במעקב. כדי להשיג ראייה מיטבית יש להשתמש בעדשות מגע מיוחדות. כמובן שאינך מתאים לניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/10/2017 קירטוקונוס

  אני בת 54 ומרכיבה עדשות מגע 37 שנים.יש לי קירטוקונוס.במשך השנים הרכבתי עדשות מגע טוריות וראיתי 6/6.לאחרונה נחלשה ראייתי בעין ימין ל-6/12 ונמסר לי ע”י אופטומטריסט שעליי להרכיב באותה עין עדשת מגע קשה.האם ישנן אופציות חלופיות לעדשה קשה או להסתגלותה והאם יש טיפול לעצירת קירטוקונוס,ע”י טיפות b 12 ?

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  בגילך הקרטוקונוס אינו מתקדם ולכן אין טעם בטיפול קרוס לינקינג (טיפות B12 כשלעצמן אינן עושות דבר, והטיפול בקרוס לינקינג כרוך בשילוב B12 עם קרינת UV-A).

  לגבי סוג העדשה - את זאת עלייך לבדוק מול אופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע לקרטוקונוס. ניתן להתאים עדשות קשות, עדשות היברידיות או עדשות סקלרליות ומיני-סקלרליות.

  בנוסף יש להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לשלול סיבות אחרות לירידה בראייה כגון קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2017 מחלת קרטוקונוס

  התגלה אצלי קרטוקונס בגיל 34. מאז יש שינוי שניתן לראות לפי מיפוי קרנית שבצעתי ב-3 שנים האחרונות:
  בדיקה ב-2014 ימין צילנדר 3.96 . שמאל צינלדר 2.53 .ימין מרכז חרוט 50 . שמאל מרכז חרוט 47.5
  בדיקה ב-2016. ימין צילנדר 5.7 . שמאל צילנדר 2.74 . ימין מרכז חרוט 53.4 . שמאל מרכז חרוט 47.9 . עובי קרנית ימין 436 מיקרון . עובי שמאל 449 מיקרון.
  בדיקה ב-2017 ימין צילנדר 5.12. שמאל צילנדר 3.38.ימין מרכז חרוט 53.3 . שמאל מרכז חרוט 47.4
  עובי קרנית שמאל 456 מיקרון. ימין 427.
  כרגע מרכיב משקפיים . הייתי אצל כמה רופאי עיניים ומומחית קרנית ואף אחד מהם לא הצליח לראות את הקרטוקונוס בבדיקה אלא מצליחים לראות רק במיפוי קרנית.
  רואה טוב בעין שמאל אבל בעין ימין לא רואה טוב ( מטושטש ) מצליח לראות סביר בזכות עין שמאל. כיום אני בגיל 37 וחצי האם שווה לי לעשות את חיזוק-קרנית (קרוסליניג) או שיש טיפול אחר לשפר את הראייה בעין ימין ולמנוע הידרדרות בעין שמאל או שעדיף להמשיך לעשות מעקבים היות ואני מתקרב לגיל 40?

  contact lens cartoon
  שלום דרור,

  נראה שהיתה החמרה במצב הקרטוקונוס בעין ימין בין השנים 2014 - 2016. אז היית צריך לבצע קרוס לינקינג בעין ימין. היום - לפי שתי הבדיקות האחרונות כנראה שהתייצבת, ואין כעת צורך בקרוס לנקינג, גם לפי גילך. מומלץ להמשיך במעקב אחת למספר חודשים. מומלץ לנסות להתקין עדשות מגע קשות, שיתנו לך ראייה טובה בהרבה מזו המושגת עם משקפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2017 בעית קרוטוקונס

  שלום
  ברוצוני לדעת אם יש איזה ניתוח לבעית קרטוקונוס .
  אני בן 35 אם בעיה בעיניים של קרוטוקונוס אני משתמש בעדשות קשות.
  כבר נמאס מהם וחלום לקום בבוקר ולראות טוב

  אסף

  imagesCAYLBIXL
  שלום אסף,

  אין למעשה פתרון מושלם לקרטוקונוס. הטיפולים והניתוחים הקיימים כיום הם קרוס לינקינג (שמטרתו לייצב את הקרטוקונוס בשלבים הראשוניים ולמנוע החמרה), השתלת טבעות (שמטרתן להקטין חלקית את הקמירות במרכז הקרנית) והשתלת קרנית (שמטרתה החלפת מרכז הקרנית עם מרכז הקרנית של תורם).

  כל זמן שאתה מסתדר עם עדשות מגע קשות - עליך להמשיך איתן. עדשות קשות יתנו לך את הראייה הטובה ביותר ביחס לכל האפשרויות האחרות. השתלת טבעות ל מתאימה לכולם, מתקנת רק חלק מהקמירות, התוצאות לא תמיד צפויות, ויש שיעור ניכר של סיבוכים. גם להשתלת קרנית יש סיבוכים רבים, והתוצאה הראייתית לא תמיד טובה. לכן מומלץ השתמש בעדשות הקשות ככל שהדבר ניתן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2017 עדשות סקלרליות

  אני בת 71 מרכיבה עדשות מגע כמעט 52 שנה,סובלת מקרטוקונוס בשתי העיניים,לפני 3 שנים התחלתי להרכיב עדשות סקלרליות, שאלתי האם בהדסה יש מומחים לעדשות סקלרליות,או האם אפשר לקבל רשימת מומחים

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  התקנת עדשות סקלרליות לא נעשית במרכזים הרפואיים, אלא בחנויות אופטיקה ע"י אופטומטריסטים המיומנים בהתקנת עדשות מגע סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2017 קרטוקונוס

  היי אני חיילת בת 19 וגילו אצלי קרטוקונוס לפני כשנתיים. כשהתגייסתי לצבא המצב החמיר מאוד ובפברואר של השנה עשיתי קרוסלינקינג בעין ימין שנחשבת העין היותר ״בריאה״ והוחלט לנסות לעצור את המחלה כל עוד העין סבירה. אל בעין שמאל המצב ממש חמור והומלץ לי ע״י רופא מומחה למחלות עיניים שמומחה גם לקרטוקונוס אחרי מעקב ממושך ובדיקות- לגשת להשתלה לאחר שלא הצלחתי להתאים עדשות קשות והקימור והדקיקות החמירו. אך האופטומטריסטית שעושה לי את העדשה הקשה לימין התקשרה אלי וסיפרה לי על העדשות סקלרליות.. עכשיו אני מאמינה שהרופא שמטפל בי מודע לכל סוגי העדשות ואם הוא לא הציע לי אותן והציע השתלה אז הוא יודע על מה הוא מדבר.
  אני מניחה פשוט שהיא ערערה אותי והאמת שאני רוצה לעשות את ההשתלה כדי להיפטר מהמחלה למרות שאני יודעת שזה להחליף בעיה גרוע בבעיה אחרת קצת הרבה פחות גרועה ואני מודעת לסיכונים ולהליך.
  אני רוצה לשמוע עוד חוות דעת :)

  אופק

  contact lens cartoon
  שלום אופק,

  כמובן שעליך לנסות עדשות מגע סקלרליות. אם את מקבלת ראייה טובה עם עדשות סקלרליות, ומסוגלת להסתדר איתן - אז אין צורך בהשתלת קרנית בשלב זה. מומלץ לפנות לאופטומטריסט /ית המיומנים בהתקנת עדשות אלו. תהליך ההתאמה של עדשות סקלרליות דורש זמן וסבלנות, מספר ביקורים עד לקבלת התוצאה הרצוייה.

  לחצי כאן לקישור לאתר של ד"ר ניר ארדינסט, אופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע סקלרליות לקרטוקונוס.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 קרטוקונוס

  חבר קרוב (גיל 50)שרצה לעזות לייזר התגלה אצלו קרטוקונוס בעין אחת.
  אמרו לו שלא ניתן לעשות לו בעין הבריאה לייזר מאחר שיתכן שהעין הזאת גם יכולה פתאום לפתח קרטוקונוס וזה לא שייך.
  המליצו לו לעשות לייזר לשיפור הראיה בעין עם הקרטוקונוס
  השאלה אם יש אמת בדבריהם ומה כן ניתן לעשות, הוא לא מסוגל להיות עם משקפיים ובזמן האחרון גם לא עם עדשות מגע לאורך זמן.

  שרון

  picasso-homer
  שלום שרון,

  לא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר בעין עם קרטוקונוס, וגם לא בעין השניה אפילו אם היא תקינה מחשש להתפתחות קרטוקונוס גם שם. הפתרון המומלץ הוא לנסות סוגים אחרים של עדשות מגע מיוחדות (עדשות היברידיות, פיגי-בק, סקלרליות או מיני-סקלרליות). אם גם אלו לא יעזרו יש לשקול השתלת קרנית. מומלץ לפנות להתייעצות עם מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/03/2017 ראיה טובה יותר

  הי פרופ׳
  עברתי ניתוח בעין אחת לקרטקונוס, מאז אני משתמש בעדשות מגע היברידיות, אני לא יכול לנהוג בלילה ולא מצליח להגיע לחדות ראיה טובה, האם יש פתרון לנהיגה בלילה? אולי האופטימטריסט שלי לא ממש טוב?

  מתן

  the-cats-eye-nebula
  שלום מתן,

  מומלץ לנסות סוגים אחרים של עדשות מגע לקרטוקונוס: עדשות קשות רגילות, עדשות piggy-back, או עדשות סקלרליות או מיני-סקלרליות. בנוסף מומלץ לפנות לרופא עיניים ולבדוק אם אין לך בעיות אחרות בעיניים שיכולות להסביר את התופעה, כגון קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2017 קרטוקונוס בגיל יחסית מבוגר- 48

  שלום רב,יש לי בעיית קרטקונוס ואני מרכיב עדשות מגע קשות מזה 13 שנה וכיום אני מסתדר איתם .אני בן 48 ושאלתי היא-האם יש פתרון או פתרונות נוסף/ ים מעבר להרכבת עדשות קשות? לעיתים העדשות נופלות ונעלמות לי. האם ניתוח לייזר יכול לסייע או רק השתלת קרנית?תודה

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  כל זמן שאתה מסתדר עם עדשות המגע - זהו הפתרון המיטבי עבורך. ניתוח לייזר אינו בא בחשבון, ורק יחמיר את הקרטוקונוס. השתלת קרנית מוצדקת רק אם אינך יכול בשום אופן להרכיב יותר עדשות מגע. השתלת קרנית לא תיתן לך בהכרח ראייה טובה יותר מזו שיש לך כעת עם עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2017 טיפול בקרטוקונוס

  שלום רב
  שמי שלום, אני בן 60, יש לי קרטוקונוס כבר משנת 1991 . בזמנו ניסו להתאים לי עדשות קשות ולא הצלחתי להסתגל ( כאבי ראש). באוגוסט 2007 נבדקתי שוב אצל פרופסור יוסף פרוכט בהדסה והציע פתרון רק של עדשות מגע. במאי 2008 ניסיתי את מזלי שוב אצל ד”ר בסלר. הוא התאים לי עדשות מגע חדשניות יותר לקרטוקונוס ( כנראה רכות וקשות גם יחד). עקב יובש בעיניים ובין היתר גם לא הייתי,בזמנו, בקו הבריאות, לא הצלחתי להסתגל להם. יש ברשותי מיפוי קרנית ממרץ 2014. מצבי היום לא מידרדר במיוחד אבל מתקשה מאד בראיה. כל כמה שנים אני מנסה לברר האם ישנם חידושים בתחום שעשויים לעזור לי בפתרון הבעיה, האם לדעתך אוכל לפתור את בעייתי?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  ניתן לנסות עדשות סקלרליות או מיני-סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/02/2017 קרטוקונוס

  אני סובל מקרטוקונוס, בעבר הוצע לי לעשות קרוס לינקינג אך עדין הטיפול הזה היה בחיתוליו, לפני שבועיים עשיתי מיפוי קרנית נוסף, והאופטומטריסט אמר שלדעתו כבר מאוחר מדאי “זה כמו לסגור את האורווה אחרי שהסוסים ברחו” (כלשונו), אמנם הוא אומר שבודאי זה יעצור את הקרוטוקונוס, ויתכן גם שישפר קצת את הראיה, אבל לא ל-100%, בשביל 100% צריך או השתלה או נסיון בסקרליות.

  שאלתי היא, האם כדאי לעשות בכל זאת את הקרוס לינקינג, כי אין מה להפסיד, תמיד אפשר לעשות השתלה. וחוץ מזה השתלה זהו דבר מסובך מאוד גם מבחינה רפואית וגם מבחינת הסתגלות המטופל.

  דעתו של הפרו’ תעזור לי מאוד מאוד. תודה.

  3d eye
  שלום רב,

  בכל מקרה בו מתחיל קרטוקונוס, או כשיש תהליך של החמרה בקרטוקונוס - חובה לבצע קרוס לינקינג של הקרנית. הטיפול הזה אינו בחיתוליו כיום, והוא קיים בעולם הרחב מזה למעה מ-10 שנים. בזכות הטיפול הזה מצליחים כיום לעצור את התקדמות הקרטוקונוס בשלבים הראשונים שלו, וכך ניתן להימנע ממצב בו מגיעים להשתלת קרנית. מאז תחילת השימוש בקרוס לינקינג ירדו משמעותית מספר השתלות הקרנית לקרטוקונוס. טעית כשלא בצעת את הטיפול כאשר הוצע לך בעבר.

  אתה ממשיך לטעות בכך שאתה הולך להתייעץ עם אופטומטריסטים בכל הנוגע לצורך בטיפול זה. אופטומטריסט הוא לא רופא עיניים, והוא לא זה שיגיד לך אם צריך או לא צריך לבצע הליך רפואי מסויים. התפקיד שלו הוא להתאים לך עדשות מגע או משקפיים. רק רופא עיניים מומחה לקרנית יכול להגיד לך אם אתה יכול לעבור קרוס לינקינג.

  מומלץ לגשת בהקדם לרופא עיניים מומחה לקרנית, עם כל בדיקות המשקפיים ומיפויי הקרנית מהשנים האחרונות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/02/2017 דלקת GPC

  פרופסור שלום, עברתי אצלך קרוסלינקינג בעין אחת לפני כשנתיים. מאז מצב הראייה נשאר יציב.
  לפני כשלושה חודשים רופא העיניים אבחן לי דלקת בעפעפיים כתוצאה משימוש יתר בעדשות מגע. נתן לי סטרואידים לעשרה ימים וטיפות OPTILAST פעמיים ביום. חלפו שלושה חודשים (ללא הרכבת עדשות מגע כמובן)
  והמצב לא השתפר משמעותית (ירד מדרגה 4 לדרגה 3)
  אציין שאני מרגישה ממש לא בנוח עם הרכבת משקפיים ומעונייננת מאוד בפיתרון אחר. (עדשות, ניתוח כל דבר שלא מצריך משקפיים)
  מה היית מציע? האם יש פתרונות אפקטיביים ל- GPC?

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  ניתן להתאים סוג אחר של עדשות מגע, כגון עדשה היברידית. אפשרות אחרת היא עדשה סקלרלית או מיני-סקלרלית. אבל אם יש לך ראייה תפקודית עם משקפיים - מומלץ להמשיך ולהשתמש בהן, ולעזוב כליל את עדשות המגע. לניתוח לייזר אינך מתאימה מכיוון שיש לך קרטוקונוס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2017 שריטות בקרנית

  שלום רב, לגבי עדשות קשות ושריטות בקרנית, לאחרונה התלוננתי על גדילה של ההילות וראייה כפולה יותר, עשיתי מיפויים ויש שינוי קל שלדעת הרופא נובע מהלחץ של העדשות הקשות על העיניים וחוסר מעבר חמצן כמו שצריך כי יש פה 2 עדשות שחונקות את העין. הוא טוען שלא ניתן להוכיח התדרדרות , לדעתו השינויים בראייה זה כתוצאה משימוש יתר בעדשות ובנוסף יש שריטות במרכז הקרנית כמו כתמים לבנים כאלה שלדעת הרופא נובעות גם כן מהשימוש בעדשות קשות.
  אישית אני מעדיף את הפיגיבק, אך מפחד להרוס לעצמי את העיניים בטווח הארוך, האם לדעתך המעבר לסקלריות הוא הכרחי במצבי?

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  השאלה שלך לא מנוסחת בצורה ברורה. אני מניח שאתה סובל מקרטוקונוס, ולכן אתה מרכיב עדשות מגע מסוג piggy-back. מדובר בשתי עדשות אותן מרכיבים בכל עין זו על גבי זו: עדשה רכה המונחת על הקרנית, ועליה מונחת עדשה קשה. עדשה סקלרלית היא עדשה גדולה, הנוגעת בקצותיה בלחמית, ויש חלל בינה ובין הקרנית, אותו ממלאים בנוזל. העדשות הסקלרליות מעניקות את הראייה הטובה ביותר, עם מגע מינימלי בקרנית. יחד עם זאת כל סוגי העדשות עלולות להזיק בצורה כזו או אחרת לקרנית.

  לכל עדשת מגע יש תכונות שונות והשפעה שונה על הקרנית ועל משטח העין. השפעה זו משתנה בין האנשים, ומשתנה לאורך תקופת השימוש. כל עדשת מגע יכולה לגרום לשינויים בקרנית אם משתמשים בה לא נכון ולמשך זמן רב מהמומלץ בכל יום. ההחלטה על סוג העדשה שמתאים לך ביותר היא של האופטומטריסט שמתאים לך אותן. בנוסף מומלץ להתייעץ אצל מומחה לקרנית, שיעריך את מצב הקרנית בתגובה לשימוש בעדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/01/2017 עדשות סקלאריות

  שלום,
  לאחר התייעצות עם האופטומטריסטית הותאמו לי עדשות ואני בתהליך ארוך של הכנסתן.
  יש לי מפתח עפעפיים קטן ורפלקס חזק.
  התייעצתי עם רופא עיניים לגבי התהליך והוא אמר שיש לי אלרגיה בעפעפיים שכרגע אני לא מרגיש אותה ועלולה להחמיר עם עדשות.
  רציתי לשאול האם אכן עדשות סקאלריות עלולות להחמיר את המצב
  תודה
  דדי

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  תהליך ההתאמה של עדשות סקלרליות הוא תהליך ארוך, המחייב מיומנות וניסיון מצד האופטומטריסט/ית המתאימים אותם, וסבלנות רבה מצד המטופל. בתהליך זה יתכן שהעדשה לא תתאים מיד בניסיון הראשון או השני, ויתכנו נסיונות חוזרים להתאים את העדשה מבחינת המבנה שלה, עד שלבסוף תמצא העדשה המתאימה ביותר. יחד עם זאת יש גורמים המגבילים שימוש בעדשות מגע בכלל, וסקלרליות בפרט, כגון מחלת עיניים אלרגית. אם יש לך מחלת עיניים אלרגית יתכן שהעדשה תחמיר אותה. מצד שני, אם יש לך קרטוקונוס אתה תהנה מאיכות ראייה טובה מאוד בזכות העדשות. לכן צריך לשקול בזהירות ת היתרונות והחסרונות של השימוש בעדשה, ולנסות ולהשתמש בה לפרק זמן מסויים, תוך מעקב רופא עיניים מומחה לקרנית ואופטומטריסט מיומן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/12/2016 עדשת מגע סקלרלית

  שלום,
  היום הייתי אצל אופטומטריסט כדי להתאים משקפיים ולהפתעתי הוא הציע לי שימוש בעדשה מסוג זו.
  חשוב לציין, כי מעולם לא שמעתי עליה.
  בשנת 1991 עברתי פציעה חמורה בעין ימין ומאז עברתי מס’ ניתוחים.
  בשנים הראשונות הייתי נוהג להשתמש בעדשת מגע קשה רגילה, אך מאחר והיא הציקה וכאבה, קיבלתי החלטה להפסיק.
  ב-15 שנים האחרונות אינני משתמש כלל בעדשה, אך מאחר והראיה בעין שמאל ירדה ומאחר והחלו לי כאביי ראש בלתי מובנים, לפני 3 שנים קיבלתי החלטה להרכיב משקפיים.
  האופטומטריסט שבדק אותי הסביר לי כי קיימים פערי ראיה מאוד גבוהים בין 2 עיניי ולכן משקפיים אינם פתרון אידיאלי עבורי, מאחר ובעזרת משקפיים לא ניתן לגשר על הפערים.
  באותה נשימה, הסביר לי על היתרונות של עדשה מסוג זה.
  הייתי מעוניין לדעת במה כרוך התחלה של תהליך מסוג זה מבחינת פגישות, זמנים וכמובן סדר גודל של מחיר.

  תודה מראש,

  דוד ירושלמי

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום דוד,

  עדשות מגע סקלרליות הן עדשות מגע קשות גדולות שלא נוגעות בקרנית, כמו עדשות קשות רגילות, אלא נוגעות בקצה שלהן בלחמית (לובן העין). בין העדשה ובין הקרנית נמצא נוזל, בד"כ saline, אותו ממלאים בתוך העדשה לפני שמרכיבים אותה. העדשה נותנת מענה אופטי טוב יותר מכל עדשת מגע אחרת, ומתאימה במיוחד לקרנית מעוותת מאוד, כאשר עדשת המגע הקשה הרגילה (RGP) לא יכולה לעזור.

  בכל הנוגע לתהליך ההתאמה והעלויות - יהיה עליך לפנות לאופטומטריסט/ית שלך. מי שעוסק בהתאמה של עדשות מגע ובמכירתן הם אופטומטריסטים ולא רופאי עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/12/2016 סוגי עדשות בקרטקונוס

  שלום ,אני מרכיבה עדשות לאחר אבחנה של קרטקונוס כבר 19 שנים. לפני כתשע שנים מאחר והקרנית נפצעה בתדירות גבוה הרופא המליץ לי על שתי עדשות בכל עין כאשר עדשה רכה במס מינוס חצי כדי שתשמור על הקרנית.ומעליה עדשה קשה של הראייה במס מינוס 11. האם זאת שיטה נכונה או שמא טעות של הרופא בהתאמת עדשות כפי שנמסר לי עי כמה אנשים ואופטיקאיים. בתוך שאלות כושלשים דיברו על עדשות היברדיות.אודה לקבלת הסבר.
  תודה

  large
  שלום רב,

  העדשה שאתה מדבר עליה היא עדשת Piggy-back. אלו הן 2 עדשות: עדשה רכה המונחת על הקרנית ומעניקה את הנוחות בהרכבה, ועליה מונחת עדשה קשה שנותנת את התיקון האופטי. לעומת זאת עדשה היברידית היא עדשה עם מרכז קשיח, שנותן את התיקון האופטי והיקף רך. עדשות Piggy-back ועדשות היברידיות הן עדשות מיוחדות לקרטוקונוס, ומי שמתאים אותן הוא אופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2016 קראטגלובוס

  לבני בן ה17 הסובל מחדות ראיה נמוכה מאוד יש גם קראטגלובוס וגם גוון תכול מסביב לעין.שאלתי האם יש עדשות מגע מיוחדות בשבילו?והאם ניתן לשפר את ראייתו בדרך כל שהיא?

  עדי

  images0XJ4HVKR
  שלום רב,

  עדשות המגע המתאימות לקרטוגלובוס הן עדשות מגע סקלרליות. אלו הן עדשות מגע קשות וגדולות המונחות על הלחמית, וקיים חלל בינן ובין הקרנית, אותו יש למלא בנוזל Saline. עדשות אלו מסוגלות לשפר את הראייה במצבים בהן יש קמירות גבוהה מאוד ולא סימטרית של הקרנית. יש לעבור תהליך של מדידה והתאמה, אותו מבצע אופטומטריסט המיומן בהכנת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2016 עדשות מגע

  שלום, יש לי קרטוקונוס בעין אחת, בעין השניה עדיין אין לי קרטוקונוס לפי הגדרתך (טופלתי אצלך), אך עדיין אני סובל מאורות שנמרחים בלילות בשל אסטיגמציה לא רגולרית. חשבתי לעשות עדשות מגע כדי להתגבר על הבעיה הזאת (בימים אני רואה בסדר בעין הבריאה) אך כל מיני סיפורים וגם שוטטות קצרה באתר גרמו לי לחשוש מאוד מההשלכות של עדשות מגע וגרמו לי להבין שעדיף מאוד לא להשתמש בהן אם לא חייבים. לכן השאלה שלי היא באמת כמה עדשות מסוכנות והאם אדם במצבי שמצליח לתפקד בלעדיהן אך יראה יותר טוב איתן צריך להימנע מהן. השאלה השניה היא האם עדשות רכות יותר בריאות מעדשות קשות או ההפך. תודה רבה!

  דניאל

  contact lens cartoon
  שלום דניאל,

  הדרך היחידה לשפר את איכות הראייה בקרטוקונוס ולהקטין את העיוותים האופטיים בראיית לילה היא ע"י שימוש בעדשות מגע קשות. קיימים סוגים שונים של עדשות מיוחדות לקרטוקונוס, ועליך להתייעץ עם האופטומטריסט שלך. אם משתמשים נכון עם העדשות, מקפידים על כללי הגיינה בזמן התקנתן והסרתן, לא הולכים לישון איתן ולא שוחים איתן - אין סיבה שיגרם לך נזק כלשהוא. מבחינת הבריאות לעין - לכל סוג עדשה יש יתרונות וחסרונות, אך למי שיש קרטוקונוס, עדשות רכות בד"כ לא יתנו את המענה האופטי המיטבי.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/08/2016 שימוש בעדשות רכות בקרטוקונוס

  יש לי קרטוקונוס ואני לא מסתדר עם עדשות עבות.
  אני יכול להשתמש בעדשות רכות באותה מידה?

  תודה,

  ארז

  contact lens cartoon
  שלום ארז,

  העדשות המתאימות לקרטוקונוס הן בד"כ עדשות קשות. זאת מכיוון שהקרנית בקרטוקונוס אינה סימטרית, ורק העדשה הקשה יכולה ליצור משטח פנים סדיר במרכז הקרנית, המאפשר ראייה טובה. עדשות רכות מתאימות לקרניות רגולריות וסימטריות.

  במקרים מסויימים של קרטוקונוס קל, או קרטוקונוס סימטרי, ניתן לעיתים להשתמש עם עדשות מגע רכות. את זה ניתן לקבוע על פי מיפוי הקרנית. מי שקובע איזו עדשה מתאימה לך הוא האופטומטריסט. אנא פנה לאופטומטריסט המנוסה בהתאמת עדשות מגע לקרטוקונוס.

  בנוסף - אם הקרטוקונוס שלך התחלתי ומתקדם (כלומר: מחמיר עם הזמן) - עליך להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית, כדי לשקול את הצורך בטיפול קרוס לינקינג (קשרי צילוב) לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/08/2016 קרטוקונוס

  שלום רב ת
  אי בת43 מזה 30 שנה אני מרכיבה עדשות מגע רכות .לפני מספר שנים ביצעתי בדיק התאה לסרשקפים ונאמר לי שאני סובלת מקרקוטונוס . כשפניתי לאופטומטריס שמטפל בי הוא לא אישר זאת והמשכתי להרכיב את העדשות הרכות . יש לציין שהמספר והצילינדר שלי גבוהים עוד לפני בדיקת ההתאמה ידעתי זאת .
  שאלתי היא כזאת , האם אני יכולה להמשיך להשתמש בעדשות הרכות או שחיבת להתאים עדשות מיוחדות לקרטוקונוס ? בנוסף העיניים שלי רגישות הן אדומות ויבשות מה ניתן לעשות ?

  contact lens cartoon
  שלום רב,

  אם עדשות רכות נותנות לך ראייה טובה אין סיבה שלא תמשיכי להשתמש בהן. בנוסף מומלץ לחזור ולבצע בדיקת התאמה עדכנית. יתכן שאת כלל לא סובלת מקרטוקונוס וניתן לעשות לך ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/05/2016 קרטוקונוס + דרמטיטיס

  שלום.
  יש לי מהצבא (כבר 10 שנים) נפיחות כרונית בעין שמאל (דרמטיטיס בעפעף השמאלי העליון) ובנוסף לפני פחות משנה גיליתי שיש לי באותה העין גם קרטוקונוס.
  התאמתי עדשות מגע קשות (גדולות יחסית, מונחות על הלבן שבעין) אבל עדיין אני לא מסתדר איתם. אחרי כמה שעות מתחיל לי לחץ בעין וגם כל העניין של להכניס ולהוציא מוציא אותי מדעתי.
  בעין ימין אני מתקרב ל 6-6 ובשמאל עם עדשות קשות אני רואה 6-9. עם משקפיים 6-15.
  האם יכול להיות פיתרון אחר? נח יותר?

  ובנושא אחר: עיקר העיסוק שלי הוא עבודה מול מחשב. האם עלי להמשיך במגמה זו?
  תודה.

  חנוך

  AA_Giant_Eyeball_IndividualPage
  שלום חנוך,

  אתה משתמש בעדשות מגע סקלרליות (עדשות שיושבות על לובן העין, ובינן ובין הקרנית נמצא נוזל). לא כל אחד יכול להסתדר עם עדשות אלו, שגורמות לעיתים לתחושות לחץ, אי נוחות, ולעיתים אודם בעין ופגיעה באפיתל. מומלץ לנסות סוגים אחרים של עדשות מגע שאולי יהיו נוחים יותר לעין, כגון עדשות מגע קשות רגילות, עדשות היברידיות או עדשות piggy back.

  מומלץ לפנות לאופטומטריסט בעל ניסיון בהתאמת עדשות מגע לקרטוקונוס.

  בנוסף - אם מדובר בקרטוקונוס חדש, שהתגלה רק לפני שנה, עליך לפנות בהקדם למומחה לקרנית, כדי שישקול את האפשרות לביצוע קרוס ליניקנג של הקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2016 קרוס לינקינג

  שלום אני קצין בצבא ולפני כחמש שנים הובחנתי עם קרטוקונוס בשני העיניים. אני מקפיד על צילומי קרנית ומיפוי פעם בשנה.
  לא הופיע אצלי הידרדרות אבל עדיין אני חושש שזה יכול להופיע בעתיד. האם כדאי לי לדרוש מהצבא תהליך של קרוס לינקינג?
  מה תהליך ההחלמה?
  והאם אי פעם אוכל לשוב לראות בכוחות עצמי ולא עם עדשות קשות(שצורבות לי בעיניים והעיניים שלי תמיד אדומות). אני מתחיל עכשיו תהליך של התאמה של עדשה היברידית אולי היא תהיה יותר טובה.
  ניק

  contact lens cartoon
  שלום ניק,

  אין שום סיבה לבצע קרוס לינקינג אם המיפוי מראה על יציבות.

  הראייה בקרטוקונוס מושגת ע"י עדשות מגע מיוחדות: עדשות קשות רגילות, עדשות היברידיות, עדשות פיגי-בק, ועדשות סקלרליות ומיני-סקלרליות. אין כיום דרך אחרת להשיג ראייה איכותית בקרטוקונוס. אם לא תוכל יותר להסתדר עם עדשות מגע כלשהן, האפשרות האחרונה היא השתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2016 עדשות סקרלריות

  שלום, יותר משלושים שנה אני מרכיבה עדשות מגע קשות בגלל קרטקונוס מתקדם ומורכב. לאחרונה הוצע לי להתאים עדשות מגע סקרלריות. בטענה שיש לי צלקת במרכז הקרנית. האם זה הפתרון הנכון לדעתך ? מה הופך את העדשות החלו למאוד יקרות ( כ6000שח)?

  אריאלה

  contact lens cartoon
  שלום אריאלה,

  עדשות מגע סקלרליות מתאימות לקרטוקונוס מתקדם שיש בו קמירות מאוד גבוהה של הקרנית וצלקת בקרנית. העדשה הסקלרלית יכולה להעניק לך איכות ראייה מעולה, שעולה בהרבה על זו המושגת עם העדשות הקשות. העובדה שאין מגע בינה ובין הקרנית מוסיפה לבריאות הקרנית ומונעת את השחיקה והפציעה של אפיתל הקרנית מהעדשה הקשה. הפתרון של עדשת מגע סקלרלית הוא פתרון יעיל ביותר, במיוחד אם הוא מונע או מרחיק את הצורך בהשתלת קרנית.

  עלות העדשות נקבעת ע"י האופטומטריסטים בחנויות האופטיקה השונות, ומשקפת ככל הנראה את עלות הייצור של העדשות, את השירות עצמו הכרוך במספר רב של ביקורים לצורך מדידה והתאמת העדשה לקרנית באופן אינדיבידואלי, את הניסיון והמקצועיות של האופטומטריסט, ואת העובדה שאין הרבה אופטומטריסטים שיודעים להתאים עדשות כאלה. מכיוון שהשימוש בכל עדשה כזו הוא לתקופה של עד 3 שנים, הרי שיחסית למשך זמן השימוש לא מדובר בעלות כ"כ גבוהה. וחוץ מזה - האם יש מחיר כלשהוא לראייה איכותית?...

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/03/2016 עדשות

  מהו סוג עדשות הטובות לקרנית חרוטית?

  רנא

  watermark
  שלום רנא,

  יש סוגים רבות של עדשות לקרטוקונוס. אלו כוללות עדשות קשות, עדשות היברידיות, עדשות piggy back, עדשות סקלרליות ומיני-סקלרליות. ההחלטה על סוג העדשה נעשית על פי נתוני הקרנית, ועל פי בדיקת האופטומטריסט המתאים לך את עדשות המגע.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/02/2016 עדשות קשות

  שלום,יש לי קרטוקונוס בשתי העיניים אבל בעין אחת הוא במצב מאוד התחלתי ואני מסוגל לראות 6-6 עם משקפיים וודאי שעם עדשה רכה. האופטומטריסט שלי לעומת זאת המליץ לי לשים גם בעין הזאת עדשה קשה בטענה שזה יכול למנוע מהקרטוקונוס להתקדם בעין הזאת.הוא צודק?
  תודה רבה

  שמואל

  contact lens cartoon
  שלום שמואל,

  לא. זה פשוט לא נכון, ונובע משילוב של בורות ואמונות תפלות. חלק מהאופטומטריסטים יגידו לך שעדשות קשות גורמות להאצת הקרטוקונוס, וחלק יגידו לך שעדשות קשות עוצרות קרטוקונוס. אלה ואלה טועים. עדשות קשות נותנות לך ראייה טובה יותר, אך אין להם השפעה כלשהיא על התקדמות המחלה בקרנית. הפעולה היחידה שהוכח שעוצרת קרטוקונוס בוודאות היא קרוס לינקינג של הקרנית.

  אם אתה מסוגל לראות היטב עם עדשות רכות או עם משקפיים - אז מומלץ להשתמש בהם. בנוסף מומלץ לבצע קרוס לינקינג לקרטוקונוס בשתי העיניים בהקדם האפשרי. אם לא תעשה כך, הקרטוקונס יחמיר, ואז תיאלץ להשתמש בעדשות קשות, ואולי גם תגיע לצורך בהשתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2016 תיקון אסטיגמה לחולי קרטוקונוס

  שלום
  אני כיום בין 57 וחולי קרטוקונוס מגיל 14 , עברתי ניתוח השתלה וקטרקט בשני העניים . בעין ימין יש לי עדשת מגע עם מספר 0 שמתקנת את הראייה ל 6:7 .
  עם משקפיים אני זקוק למשקפיים עם צלינדר 12 .
  השאלה האם יש דרך לתקן את הצלינדר .
  נ.ב : בעין מושתלת עדשה עם מספר 0 ולא היה ניתן למצוא עדשה טורית שתתאים לתיקון הראייה .

  flickr-1390557742-original
  שלום משה,

  הדרך היעילה ביותר לתיקון הצילינדר היא ע"י עדשת מגע קשה. ניתן לחילופין להשתמש בעדשת מגע היברידית או סקלרלית אם עדשת מגע קשה רגילה לא עוזרת. אם אתה מצליח להסתדר טוב עם העדשה ומשיג ראייה של 6/7 אז מומלץ להמשיך בדרך הזו.

  לא ניתן לבצע תיקון בלייזר לקרטוקונוס. הקרנית בקרטוקונוס דקה ולא סימטרית, ושיוף הקרנית עלול להחמיר את קמירותה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/12/2015 עדשה סקלרלית לקרטוקונוס

  שלום
  אניסובלת מקרטוקונס מתקדם בעין ימין ומרכיבה עדשה סקלרלית בכמה ימים האחרונים ממש מיד אחרי שאני מרכיבה את העדשה נוצרת כעין שכבת שומן או לכלוך לא אחידה אלא כמין כתמים קטנים על הצד החיצוני של העדשה דבר זה גורם לי לראות לא חד אלא כעין מסך אפור ולא תמונה נקיה מה זה? וכיצד אפשר למנוע זאת זה חדש לי אציין שאני מנקה אותה גם עם מסיר חלבונים ואחרי שמשתמשים בסבון זה יורד וכשמכניסים לעין כעבור רבע שעה זה חוזר.

  נעמה

  eye-art13

  שלום נעמה,

  עדשות מגע סקלרליות מומלץ להחליף אחת לשנתיים. אם העדשות שלך ישנות, הן צוברות משקעים חלבוניים, שומנים וחלקיקים זרים אחרים שלא יורדים בקלות. כדאי לגשת לאופטומטריסט שהתקין לך את העדשות, ולהתייעץ אתו באפשרות של החלפת העדשות. בנוסף מומלץ לגשת לבדיקת מומחה לקרנית. לעיתים נוצרת בצקת באפיתל הקרנית בגלל העדשות הסקלרליות, ואז יש לטפל בכך בצורה שונה.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/10/2015 טיפול לקרטקונוס לגיל 53

  האם השיטות טיפול של טבעות והקריסלינג רלונטיות לגיל 53?(הרקטקטוס התגלה בגיל
  20 בערך ואני עם עדשות קשות של קרטקונוס ולאחרונה יותר קשה לי איתן גם בגין ההבדל בראיה מקרוב הנוסף בגלל הגיל שלי ממילא-אני נמצאת במעקב מס’ שנים במחלקת קרנית של הדסה פעם אחרונה בשנת 2013

  והאם קיים טיפול חדשני הרלוונטי גם לגיל שלי?
  ומה עלי עוד לעשות?

  watermark

  שלום אלישבע,

  קרוס לינקינג הוא טיפול המתאים לקרטוקונוס בשלבים הראשונים. בגיל 53 הקרנית יציבה, לא צפוייה התקדמות של הקרטוקונוס, ולכן אין טעם בביצוע קרוס לינקינג.

  מומלץ לבדוק אפשרות של שימוש במשקפיים אם את יכולה להגיע לראייה תפקודית עם משקפיים. ניתן לנסות לעבור לסוגים שונים של עדשות מגע (עדשות היברידיות, עדשות פיגי-בק, עדשות סקלרליות). אם לא ניתן להרכיב עדשות מגע, וגם לא ניתן להגיע לראייה טובה עם משקפיים - יש לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/08/2015 קרטוקונוס

  כבר יותר מ 8 שנים משתמשת בעדשות קשות, ואין ירידה משמעותית בראייה ובקרטוקונוס.
  אך בחודש האחרון יש הרבה הפרשות בעינים, קבלתי תרופות וזה לא עזר?? וקשה לי מאוד להסתגל ליום אחד בלי עדשות קשות! אז מה אעשה עם ההפרשות המעצבנות?

  picasso109

  שלום רב,

  יתכנו סיבות שונות להפרשות בעיניים, החל מדלקת של העפעפיים, דרך דלקת ויראלית או חידקית של הלחמית והעפעפיים, ועד לתגובה אלרגית לעדשות עצמן או לתמיסות החיטוי של העדשות. מומלץ לגשת לרופא עיניים מומחה למחלות קרנית לאבחון הסיבה ולטיפול מתאים. כ"כ מומלץ לגשת לאופטומטריסט/ית שהתקין לך את העדשות כדי לנקות את העדשות, או לשקול החלפתן בעדשות חדשות, או לשקול שינוי בתמיסת החיטוי של העדשות.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/08/2015 עיניים אדומות

  שלום, יש לי קרקטקונוס מתקדם בשני העיניים ומרכיבה עדשות קשות נושמות מזה כשנה, העדשות מאוד נוחות. אך אני סובלת מעיניים אדומות כל הזמן. קניתי כמה סוגים של טיפות מלאכותיות האחרון הילו ג’ל אך עדיין העיניים אדומות מאוד וכל הנימים נראים בולטים. בבוקר כשאני שמה את העדשות העין אדומה פחות אבל אחרי כשעתיים האודם מתעצם מאוד ובמיוחד בחלק שמסביב לעדשה ובחלקו השמאלי (החלק שקרוב לאוזן פחות בשק הדמעות) אני שמה כל שעה טיפות נגד יובש, העין לא מגרדת ולא שורפת. חשבתי אולי העדשה לוחצת על העין ולכן היא אדומה אך האופטמטריסט בדק ואמר שלא לוחץ ויושב טוב מאוד והפנה אותי להתייעץ איתך.
  מה זה יכול להיות? וכיצד ניתן לטפל? אודה לעצתך המלומדת.

  בת אל

  hqdefault

  שלום בת אל,

  יתכנו מספר סיבות לדלקת כרונית של הלחמית על רקע שימוש בעדשות מגע. שתי הסיבות העיקריות הן יובש בעיניים ותגובה אלרגית. את בעיית היובש ניתן לפתור ע"י שימוש בתחליפי דמעות, או ע"י חסימת דרכי ניקוז הדמעות אם היובש קשה. התגובה האלרגית יכולה להיות לחומר העדשות או לתמיסות החיטוי. יכול להיות שהעיניים אדומות בגלל התמיסה המשמשת לניקוי העדשות. תנסי להחליף את סוג התמיסה, או תעברי לשימוש בתמיסת מי חמצן עם תמיסה לניטרול מי החמצן. אפשרות נוספת היא שהעדשות לא מותאמות היטב. כ"כ ניתן לנסות סוג אחר של עדשות, כגון עדשות היברידיות או עדשות Piggy-back.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/08/2015 עדשות פריזמה במשקפיים

  לפני כשלושה חודשים אופטומטריסט שבדק אותי טען שיש לי בעיה של מיזוג תמונות ועשה לי עדשות פריזמה לתיקון הליקוי.
  ידענו אז שיש לי קטרקט בעיניים אולם לא ידענו שיש לי קרטוקונוס בשתיהן.
  האם יכול להיות שבעית מיזוג התמונות (תמונות שונות שמגיעות מכל אחת מהעיניים) נובעת מהקרטוקונוס ואיני זקוק לעדשות פריזמה.

  picasso-homer

  שלום רב,

  בהחלט יתכן שהבעיה נובעת מקרטוקונוס. אם אכן יש לך קרטוקונוס, אז הטיפול האופטי המיטבי יושג בעזרת עדשות מגע קשות. אם בנוסף יש לך גם קטרקט והוא משמעותי - ניתן לבצע ניתוחי קטרקט, ולהתאים משקפיים או עדשות מגע לאחר ניתוחי הקטרקט.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2015 עדשות היברידיות לקרטוקונוס

  היי,

  שמי תומר שאשא, יש לי קרטוקונוס קרוב ל-20 שנה (החל משנת 1996). אני משתמש בעדשות מגע קשות – הראיה ב”ה חלקה (6/6)וההרגשה נהדרת. לאחרונה רכשתי עדשות היברידיות – קשות במרכז עם חצאית רכה – בעקר לטובת ספורט ימי – כך שלא יזוזו עם תנועה מהירה/ מגע של מים וכדומה. הרכבתי אותן מספר פעמים – הראיה מטושטשת מאד – עין ימין לגמרי מטושטש, עין שמאל מאפשרת קריאה ממרחק של לא מעל 40 ס”מ. לפי האופטיקאי שלי יש זמן של שבועיים עד חודש – שבו החצאית משתטחת ואז הראיה תהיה חלקה. האם כך הדברים אמורים להיות? או שהראיה צריכה להיות מכסימלית מההרכבה הראשונה. לא נשמע לי הגיוני לבטל חודש מהחיים בטשטוש גמור- לטובת השתטחות החצאית של העדשה. אני לא יכול להתנהל עם העדשות הללו מת הראיה – ובתהליך אני פשוט נמנע ומרכיב את העדשות הקשות. נראה לי שהמוצר בעייתי. מה דעתכם? הנשענת על הנסיון עם עדשות כאלה.

  בברכה ובתודה,
  תומר שאשא
  טל: 052-6775998

  swimming-eyes-margie-byrne

  שלום תומר,

  ההתאמה של עדשות מגע מורכבות לקרטוקונוס, כדוגמת עדשות מגע היברידיות, דורשת זמן הסתגלות להשגת איכות ונוחות ראייה מירבית. זמן זה שונה שונה מאדם לאדם, ותלוי בקמירות הקרנית, בלחץ העפעפיים על העדשות, בהפרשת הדמעות ובגורמים נוספים. כ"כ תמיד קיימת האפשרות שהמוצר שקיבלת אינו תקין.

  יחד עם זאת, ציינת שהעדשות הקשות הרגילות נתנו לך ראייה מצויינת ו"ההרגשה היתה נהדרת". אם כך לא ברור לי מדוע היית זקוק להחליף אותן לעדשות היברידיות. ככלל - אתה צריך להשתמש בעדשות שנותנות לך את הראייה המיטבית עם ההרגשה הנוחה ביותר.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2015 טרטוקונוס

  האם מחלת הטרטוקונוס גורמת לכאבים בעיניים ובראש והאם היא גורמת לחולה להרגיש עייף ותשוש כתוצאה מהמאמץ לראות ?

  אבי דאלי

  hqdefault

  שלום לך,

  אני מניח שהתכוונת ל"קרטוקונוס" (ולא טרטוקונוס). קרטו = קרנית, קונוס = חרוט. קרטוקונוס = קרנית חרוטית, כלומר: קרנית שקמירותה גבוהה.

  כאשר העין לא מקבלת את התיקון האופטי הנדרש, יש ניסיון של העין לתקן את המצב ע"י כיווץ של שריר העטרה (תהליך הנקרא אקומודציה). התכווצות ממושכת של שריר העטרה גורמת לתחושת כאב עמום בעיניים, ולעיתים אף לכאב ראש. הדבר קורה לא רק בקרטוקונוס אלא גם בהפרעות תשבורת אחרות, כאשר אין תיקון אופטי מיטבי.

  כדי להתגבר על בעיה זו מומלץ לגשת לאופטומטריסט בעל ניסיון בהתאמת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס, ולהתאים עדשות מגע כאלו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2015 עדשות מגע

  30 שנה אני מרכיבה עדשות מגע קשות. לאחרונה הלכתי לבדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר ושם נודע לי לראשונה שאני סובלת מקונוקוס ולכן איני מתאימה לניתוח לייזר. יש לציין שהורדתי את העדשות כשבוע לפני הבדיקה. קראתי שיש אפשרות להתאים עדשות מגע מי עושה זאת?

  325794_8739804_lz

  שלום רב,

  אם יש לך קרטוקונוס את לא מתאימה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר. מומלץ לבצע מיפוי של הקרנית אחת ל-6 חודשים ולהיות במעקב מומחה לקרנית כדי לוודא שמצבך יציב, ושאת לא זקוקה לקרוס לינקינג של הקרנית כדי למנוע התקדמות של הקרטוקונוס.

  עדשות מגע קשות הן עדשות המתאימות לקרטוקונוס, ואת יכולה להמשיך ולהשתמש בהן. בנוסף קיימות עדשות היברידיות, עדשות piggyback, עדשות סקלרליות ומיני-סקלרליות. מומלץ לפנות לאופטומטריסטים המיומנים בהתאמת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס, והם ימליצו לך על העדשות שמתאימות לך.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2014 מחיר עדשות קרטוקניות

  שלום רב!
  בצעתי מדידות לעדשות מגע קשות אך העין שלי לא קיבלה אותן ולכן בצעתי
  מדידות לעדשות חצי קשות קרטוקניות בהצלחה (היו ממש נוחות).
  מה ההבדל ביעילות? והאם הן שוות את מחירן ?
  כמו כן האם המחיר 3300 הוא מחיר סטנדרטי עבור המוצר?
  והאם עדיף לשקול אפשרויות אחרות כמו קרוס לינקינג כתחליף?
  אציין כי יש לי קרטוקנוס במצב התחלתי

  שלום רועי,

  אני מניח שאתה מרכיב עדשות מגע היברידיות לקרטוקונוס. אם העדשות נוחות לך ונותנות לך ראייה טובה, הרי שהן שוות את מחירן. עדשות אלו מורכבות ממרכז קשיח ומהיקף רך. ההיקף הרך אחראי על תחושת נוחות רבה יותר בהרכבתן ביחס לעדשות המגע הקשות.

  אין לי מידע לגבי מחירים של עדשות מגע. אני לא עוסק בהתאמה או במכירת עדשות מגע. אנא פנה למספר חנויות אופטיקה והשווה מחירים.

  קרוס לינקינג לקרטוקונוס איננו תחליף לעדשות מגע!!! מטרת הטיפול בקרוס לינקינג של הקרנית הוא לייצב את הקרנית ע"י הגדלת קשיחותה, כדי למנוע החמרה בקמירות הקרנית, דבר שיגרום בסוף לצורך בהשתלת קרנית. אם הקרטוקונוס שלך התפתח לאחרונה - עליך לבצע ממילא קרוס לינקינג כדי שלא יתקדם ויחמיר.

  לאחר הטיפול בקרוס לינקינג יש בכל מקרה להמשיך ולהרכיב עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס כדי לראות טוב, מכיוון שהקרטוקונס לא נעלם. הוא נשאר, וישאר תמיד. הטיפול בקרוס לינקינג פשוט מונע את החמרתו.   

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2013 עדשות מגע לקרטוקונוס

  שלום רב,
  אני סובלת מקרטוקונוס.
  בעין שמאל המצב קשה יותר מעין ימין
  לאחרונה הזמנתי עדשות מגע במכון שמתמחה בעדשות.
  את העדשה בעין שמאל עשו לי עבה יותר מאשר בעין ימין.
  האם זה מתבקש?
  אציין שאני רואה עם עדשות 6:6.
  העניין שהעדשה בעין שמאל מציקה לי בגלל שהיא עבה ואני מרגישה לחץ על העין.

  שני

  שלום שני,

  את העדשות מתאימים על פי צורת הקרנית וקמירותה. אם העדשה לא נוחה לך יש מספר אפשרויות כגון עדשה רכה שעליה מותאמת עדשה קשה (Piggyback), עדשה היברידית (מרכז קשיח והיקף רך) או עדשה סקלרלית.

  כדי להקל על תחושת אי הנוחות בזמן הרכבת העדשה ניתן להזליף לעין תחליפי דמעות (דמעות מלאכותיות) ללא חומרים משמרים.

  בברכה,

  פרופ' אבי סלומון


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2013 עדשות מגע לקרטוקונוס

  שלום
  אני פונה בשם בני
  יש לו קרטוקונוס והוצע לו עדשות מגע רכות שאלתי היא מה העלות לערך ? והאם ניתן להרכיב אותם לתקופה ארוכה או שיש צורך להחליף ?

  שלום רב,
  אנא פני לאופטומטריסט לקבלת מידע על עלויות עדשות המגע.
  עדשות מגע לקרטוקונוס (עדשות קשות, מיניסקלרליות, סקלרליות או היברידיות) ניתן להרכיב לתקופה ארוכה.
  יש כמובן להסיר אותן לפני השינה, ולהקפיד על כל ההנחיות של האופטומטריסט שמתקין אותן.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.