הטיפול בקרטוקונוס - עדשות מגע

עדשות מגע קשות (מסוג RGP = Rigid Gas Permeable)

העדשה הקשה יושבת על הקרנית הקמורה, ויוצרת משטח חלק וסימטרי על פני הקרנית הלא סימטריים. זהו אחד הפתרונות הטובים לקרטוקונוס בשלבים המוקדמים. התאמת העדשה הקשה היא תהליך המצריך מיומנות של האופטומטריסט. לא ניתן להתאים עדשת מגע קשה לכל קרטוקונוס. ככל שהקרנית יותר קמורה ולא סימטרית, כך התאמת העדשה קשה יותר.

בנוסף, לא כל אדם יכול להסתדר עם עדשה קשה, שיכולה לגרום לעיתים לתחושת אי נוחות. יש אנשים המרכיבים עדשות כאלו במשך שנים רבות ונהנים מראיה טובה. אך בחלק מן האנשים עלולה להתפתח עם הזמן חוסר סבילות לעדשות המגע, המתבטאת בתחושת עייפות של העין, יובש, גירוי, גרד ואודם.

שילוב עדשת מגע רכה עם קשה (Piggyback)

כאשר לא ניתן להתאים עדשות מגע קשות, ניתן להתקין שתי עדשות זו על גבי זו – עדשת מגע רכה העשויה מסיליקון-הידרוג'ל על פני הקרנית, ועליה להתקין עדשת מגע קשה. גישה זו משפרת את נוחות המטופל, מכיון שהעדשה הרכה מתפקדת כמו חיץ בין הקרנית והעדשה הקשה ומהווה מעין "ריפוד" רך עבור הקרנית, בעוד שהעדשה הקשה מאפשרת את התיקון האופטי המיטבי.

 

תמונה 11 - עדשת מגע piggyback. במרכז רואים את שולי העדשה הקשה, ובהיקף נראים שולי העדשה הרכה

עדשת מגע piggyback. במרכז רואים את שולי העדשה הקשה, ובהיקף נראים שולי העדשה הרכה

עדשות משולבות (היברידיות)

עדשות אלו משלבות מרכז קשיח בעל חדירות גבוהה לחמצן עם "חצאית" הקפית רכה. המרכז הקשיח מאפשר תיקון אופטי יעיל, בעוד שההיקף הרך מאפשר נוחות רבה יותר בהרכבת העדשה.

עדשות מגע עם גיאומטריה מורכבת (Rose K)

אלו הן עדשות שהמשטח הפנימי שלהן שבא במגע עם הקרנית מתוכנן בצורה ממוחשבת המאפשרת גיאומטריה מורכבת יותר והתאמה למגוון רחב יותר של פני קרנית לא סימטריים. עדשות אלו מכילות מערכת התאמה המאפשרת התאמה אישית יותר של העדשה לכל מטופל. ע"י תכנון גיאומטרי אסימטרי עדשות אלו יכולות להתאים לקרניות שבהן הקמירות של הקרנית אסימטרית, כאשר שיא הקמירות ממוקם בחלק התחתון של הקרנית.

עדשות סקלרליות

עדשות סקלרליות הן עדשות בעלות קוטר גדול, והקצה שלהן נוגע בסקלרה (לובן העין). העדשה אינה נוגעת בקרנית, והחלל שבינה ובין הקרנית מכיל נוזל אותו ממלא המטופל בזמן התקנת העדשה. עדשות אלו נותנות מענה לקרטוקונוס קמור מאוד שלא ניתן להתאים בו את סוגי העדשות הקודמות.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

העיניים הופכות לאדומות -ולא יכול להרכיב עדשות סקלריות 02/04/2021

שלום רב. עם קרטוקונוס וצלקות בשתי העיניים. מרכיב עדשות סקלריות . רואה היטב איתם. לפני חודשיים העיניים הפכו לאדומות לאחר שעתיים מההרכבה . נסיונות למנוחה בליווי רופא ואופטומטריסט לאיבחון ושינוי לא הועילו . מסקנתם הכל תקין. לעיניים אין סבילות יותר לעדשות . מה עושים ? עם משקפיים הראייה חלשה מאוד. מוסיף שבשנתיים האחרונות סבלתי מספר פעמים מדלקות בעין אחת מספר פעמים.

שלום רב,

כדי להתגבר על אי הסבילות לעדשות מגע סקלרליות מומלץ לנסות מספר דברים: החלפת העדשות הנוכחיות בעדשות חדשות; החלפה תכופה יותר של הנוזל בעדשות; הקטנת משך הזמן ביממה של השימוש בעדשות; הזלפת טיפות של סטרואידים כגון FML או לוטמקס לנוזל העדשות בבוקר.

אן כל אלו לא עוזרים ולא ניתן יותר להרכיב את העדשות, מומלץ לשקול השתלת קרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

כיסוי עין אחת לשלושה שבועות 10/02/2021

שלום רב,
אני בן 27, סובל מקרטוקונוס ופזילה. נכנס כעת לתקופת מבחנים וקשה לי מאוד לקרוא טקסטים ארוכים כי בגלל הפזילה. רציתי לשאול האם כיסוי של עין אחת (החלשה יותר בגלל הקרטוקונוס) לתקופה של שלושה שבועות יכולה לגרום לה נזק נוסף. (מציין שעשיתי קרוסלינקינג בשתי העיניים וכן ניתוח פזילה לפני כמה שנים).

תודה רבה!

שלום רב,

הכיסוי לא יגרום לנזק. אבל מומלץ לנסות להתאים עדשת מגע מיוחדת לקרטוקונוס (עדשת מגע קשה, או היברידית, או סקלרלית). השימוש בעדשת המגע תקטין את הפזילה ותקל עליך בקריאה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס 04/08/2019

שלום,
אני מרכיבה עדשות קשות לקרטוקונוס. לאחרונה פניתי לאופטימטריסט להתאמה של עדשות חדשות, אני רואה בהן טוב אך נהייתה לי רגישות לאור ואי יכולת לראות כמעט כלום מקרוב אחרי ההורדה מהעיניים- שתי תופעות שאני לא היכרתי וסבלתי מהן בעבר.
מה דעתך?
בנוסף, אשמח להמלצה לטיפות ליובש המתאימות לעדשות מגע קשות.
תודה מראש,
הילי

שלום רב,

התופעה נובעת מלחץ רב מדי של העדשה על הקרנית בנקודת הקמירות המקסימלית. מומלץ לנסות סוג אחר של עדשות מגע כגון עדשה סקלרלית או מיניסקלרלית.

כל תכשיר המכיל טיפות ליובש ללא חומר משמר מתאים לשימוש עם עדשות מגע.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עדשות מגע סקארליות , קרקוטונוס 16/07/2019

שלום לך פרופסור.
אני בת 28.
אני סובלת מקוצר ראיה גבוה מאד מגיל קטן, מינוס 15 בערך בשתי העיניים, פלוס קרקוטונוס מתקדם. מרכיבה עדשות קשות הרבה שנים.
מאז שאני זוכרת את עצמי ילדה בתיכון גיל 17 אני סובלת מהרכבת עדשות מגע. בהתחלה הרכבתי במשך שנים עדשות קשות נושמות אבל הן הכאיבו לי מאד מאד , עד שהגעתי לשערי צדק שם התאים לי אופטומטריסט מומחה עדשות מגע סקארליות. בהתחלה זוכרת שנהנהתי מהן והראיה שלי אף שופרה, אח"כ
הייתי מרכיבה את העדשות הרבה שעות ביום מהבוקר עד הלילה, העיניים היו באופן קבוע אדומות מאד מאד והכאיבו מאד מאד. הגעתי לפרופסור פרוכט והוא קבע שיש לי בצקת סביב הלימבוס עקב הלחץ של העדשות. הוא נתן לי טיפול בסטרודקס 3 פעמים ביום למשך שבועיים, פלוס טיפות הילו קומוד להרטבה.
אציין שעם הסקלאריות הראיה שלי מצוינת מאד 6/9 . אבל הכאבים היו בלתי נסבלים. פרוכט קבע שכאשר הדלקת תחלוף עליי לנסות עדשות מכל סוג ולא המליץ על כל ניתוח מחשש הסיכון -( כזכור חוץ מקוצר ראיה גבוה משולב קרקוטונוס מגיל 15 שהתקדם לאחרונה).
ברוך ה' הדלקת חלפה והרופא קבע שהעיניים נקיות לחלוטין. חזרתי לאופטומטריסט שלי בשערי צדק ואז החל מסע של נסיונות לעדשות,במשך חצי שנה ללא הצלחה. הוא ניסה לי קשות עם רכות, קשות רגילות, רכות מיוחדות, אף סוג לא ישב טוב או הכאיב מידי. הוא חשש לחזור לנסות סקארליות בכלל הדלקת, אך אני לא ויתרתי, ובסוף הוא הזמין סקארליות והוא שינה בהן מעט את הקימור.הרכבתי את הסקארליות החדשות, וגם שיניתי את ההתמיסה לפי המלצת הפרופסור-מסליין-שמתי טיפות "בפנטן".בעין ימין כמעט לא הרגשתי את העדשה ישבה מצוין.העיניים לבנות,אבל בעין שמאל יותר רגישה אצלי ומידי פעם הכאיבה מאד מאד אבל ללא שום אודם ועדיין לעיתים מין כאבים פנימיים כאלו.רופא עיניים מומחה דלקות טוען שהכאב הינו יובש רציני ואין כל דלקת ברוך ה'.רופא עיניים אחר טען שיש דלקת מתמשכת כתוצאה מהרכבת עדשות מגע משך שנים. התחלתי הרבה טיפות עיניים ללא ח.משמר ומצב הכאב השתפר. שאלתי היא: האם עדשות סקארליות כלל לא מתאימות לי? האם לפי התיאור יש לי אי-סבילות לעדשות מגע? או האם יש סקארליות בריאות יותר וטובות שיכולות לעזור יותר?אציין שכיום אני משתדלת להרכיב את העדשות הרבה פחות מפעם ומצב העיניים השתפר ב"ה. בגלל שאני מאד תלויה בעדשות ( עם המשקפיים העבות שלי רואה מטושטש מאד מאד מאד) קשה לי להסיר את העדשות כ"כ מהר, מה ניתן לעשות במצבי? האם יש ניתוח מתקדם במצבי? או שכל החיים תלויים בעדשות מגע? לא אוהבת עדשות עדיין מציק לי ולא קל לי איתן בכלל. תודה רבה מראש. שני.

שלום שני,

מומלץ לנסות אופטומטריסט אחר, שינסה להתאים לך עדשות סקלרליות אחרות או מיני-סקלרליות.

אם גם זה לא יצליח - צריך לשקול השתלת קרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרקוטונוס 14/07/2019

פרופסור סלומון שלום וברכה.. תודה רבה על תשובתך. בהמשך לשאלתי ..
הראיה שלי עם עדשות סקארליות מצוינת מאד ברוך ה . הבעיה שאני לא מצליחה להרכיב אותן הרבה שעות. אחרי מספר שעות הן מכאיבות לי מאד במיוחד עין שמאל. היא נהיית אדומה ואז אני נאלצת להשאר בבית בלי עדשות יומיים עד שהיא תרגע ותשוב לעצמה. ואז חוזרת להרכיב אותם חזרה. השאלה היא האם לפי הכאבים החזקים ייתכן שלא מתאים לי עדשות סקארליות בכלל? כל פעם כאבים חזקים (לעיתים גם ללא העדשה) ואז לאחר יום בערך עובר. ואז שוב אני מרכיבה את העדשות.המליצו לי שלא לעבור השתלת קרנית מחשש הסיכון. ועוד שאלה, האם אופטומטריסט יכול לבצע לי את מיפויי קרנית עוקבים-כדי להחליט האם אני צריכה קרוס לינקינג? או שאת הבדיקות הללו והמעקב וההחלטה- רק רופא עיניים מומחה קרנית צריך לעשות לי? האופטומטריסט שלי טוען שעל מנת להחליט האם אני צריכה לעבור קרוס לינקינג- עליי להסיר את העדשות שבוע ימים,לעשות מיפוי, ואז לאחר שלושה חודשים שוב פעם מיפוי באותו מכשיר ואז יוחלט האם עלי לעבור ניתוח קרוס לינקינג. האם הוא צודק בתהליך הזה? עם מי עליי להתייעץ בקשר לבדיקה זו? אך ורק עם רופא עיניים מומחה??? זוהי בסך הכל בדיקה פשוטה?? תודה רבה מראש.

שלום רב,

אכן צריך להפסיק את העדשות למספר ימים לפני הבדיקה. יחד עם זאת - קרוס לינקינג לא ישנה את אי הסבילות לעדשות המגע. המטרה של קרוס לינקינג היא למנוע החמרה נוספתך בקרטוקונוס, כדי שתוכלי להמשיך ולהשתמש בעדשות המגע.

כדאי לנסות עדשות מגע סלקלריות אחרות אצל אופטומטריסט אחר או אולי עדשות מיני סקלרליות. אם כל אלו לא יצליחו, אולי הגיע הזמן לשקול השתלת קרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עדשות מגע לקראטגלובוס 12/06/2019

שלום רב!
בני בן ה20 אובחן כבעל קוצר ראיה ואסטיגמטיזם,חדות ראיה-206 בעין ימין,ו606+ בעין שמאל.במעקב מיפוי קרנית נמצאו סימני הידרדרות הדרגתית משמעותית בעין ימין לפי כל הפרמטרים שלprogression display
belin abcd.עובי הקרניות 263 224-micrometers,ולפי דעת הרופא יש לוkeratoglobus ובנוסף blue sclera.והמלצתו היא:עדשות מגע סקלראליות.השאלה היא האם יש דרך אחרת לעזור לו ?מכיון שהוא לא שש להכניס את עצמו לסרט הזה של עדשות מגע…מה גם שמחירן גבוה מאוד.תודה מראש על חוות דעתך

שלום רב,

על פי הנתונים שאתה מוסר - עדשות מגע סקלרליות הן הפתרון הטוב ביותר. קשה מאוד לבצע השתלות קרנית במצב כזה. קרוס לינקינג לא מתאים בגלל עובי הקרנית.

בכל אופן מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עדשות מגע 18/04/2019

שלום רב אני לאחר ניתוח השתלת קרנית שעשיתי לפני שמונה חודשים התפרים עדיין לא הוסרו. האם ניתן להרכיב עדשה קשה על העין לפני הסרת התפרים?

שלום רב,

בשלב זה עדיין לא מומלץ להתאים עדשת מגע. הרופא המנתח יתחיל בחודשים הקרובים בהסרת תפרים סלקטיבית על פי מיפויי קרנית, דבר שישנה את קמירות הקרנית. לאחר סיום תהליך הסרת התפרים ניתן יהיה להתאים עדשת מגע קשה רגילה או עדשת מגע סקלרלית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס 11/04/2019

שלום רב אני סובלת מקרטוקונוס בשני העיניים. בעין שמאל עשיתי ניתוח להשתלת קרנית ובעין ימין עשיתי קרוס לינקינג. בזמנו הבטיחו לי כי לאחר ניתוח השתלת הקרנית בעין שמאל יהיה הטבה והראיה תשתפר אך אני לאחר 8חודשים לאחר הניתוח ואין שום שיפור להינתיים קבעו לי הסרת תפרים ואולי אז ארגיש בהטבה. ביקרתי היום אצל רופא מומחית עקב ירידה והתדרדרות בעין ימין(בשמאל גם ככה אנני רואה כלום) הרופאה אמרה לי שאולי עלה לי מספר בצילינדר במשקפיים ובגלל זה ולטענתה משקפיים אינן מתאימות לקורטוקונוס ואינן עוזרות ורק עדשות יכולות לעסור בתיקון הראיה. שאלותיי הם1. האם נכון שמשקפיים לא עוזרות לתקן קוצר ראיה בקרטוקונוס מספרי מינוס 9 והמשקפיים לא יעזרו רק עדשות מגע קשות יעזרו 2.האם נכון שאחרי הסרת התפרים תהיה הטבה בראיה בעין שמאל 3.האם בקורטוקונוס מטפלים בעזרת עדשות קשות ולא משקפיים כי למשקפיים אין יכולת לתקן את העיוות בקרנית

שלום רב,

בשלב זה עליך לעבור הסרת תפרים על פי מיפויי קרנית. לאחר הסרת מרבית התפרים והשגת רפרקציה (מספר במשקפיים) יציבה - ניתן להתאים עדשת מגע קשה. אם בקרנית יש עיוות משמעותי שגורם לצילינדר גבוה במשקפיים - אז עדשת מגע קשה תיתן תיקון אופטי טוב יותר מאשר משקפיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

חדות ראיה 31/03/2019

שלום,יש לי קרטוקונוס בעין ימין ויש לי עדשה מתאימה אבל למרות זאת עדיין לא רואה מספיק חד,ניסו להתאים לי משקפיים רבים אך ללא הואיל ,איך אני יכול לשפר את הראיה .תודה מראש .

יורם

יורם שלום,

ראייה חדה בקרטוקונוס מושגת ע"י התאמת עדשות מגע קשות מיוחדות. קיימות כמה שיטות להתאמה, ומספר סוגי עדשות מגע. אם עדשות קשות רגילות לא עוזרות, מומלץ לנסות עדשות מגע סקלרליות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הימרחות אורות וטיפות להקטנת אישונים 04/11/2018

שלום פרופסור סלומון
אני סובל מקרטוקונוס ולאחר שעברתי טיפול קרוסלינקינג אני עובר מעקבים והרופאים טוענים שאין התקדמות (לפי צילומי טופוגרפיה) מצד שני אני סובל מהימרחות של אורות בלילות שרק הולכת ומחמירה.
רציתי לשאול האם לדעתך יש גורם אחר שיכול לגרום להחמרה הזאת (אני סובל מאלרגיה בעין- זה יכול להיות קשור?) בנוסף, רציתי לשאול האם כדי לנהוג בלילות ישנן טיפות (ללא תופעות לוואי חמורות) שיקטינו את האישון כך שאוכל לנהוג בצורה יותר בטוחה- כלומר לקחת אותן זמן מסוים לפני הנהיגה (וכמובן שאח"כ האישונים יחזרו לקדמותם…).

תודה רבה
מרדכי

שלום רב,

הסיבה למריחת האורות בלילה היא התרחבות האישון בחושך. כאשר האישון רחב, קרני האור עוברות דרך איזורים בקרנית בהן יש אסימטריה גדולה יותר, יחסית למצב בו האישון צר. התוצאה היא עיוותים בראיית לילה המתבטאים בראיית הילה סביב מקור אור, סנוור וכו'. הדרך להתמודד עם תופעות אלו היא ע"י התקנת עדשות מגע קשות רגילות או סקלרליות. טיפות שיקטינו את האישון אינן מומלצות. הקטנת האישון בלילה מקטינה את כמות האור הנכנסת לעין, מקטינה את שדה ראייה, ופוגעת בראייה בלילה.

מומלץ לגשת לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע קשות לקרטוקונוס.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם