להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • תרופות נוגדות דלקת חדשות

  בשנים האחרונות נכנסו לשימוש ברפואת עיניים תרופות מקומיות (הניתנות בטיפות לעיניים) לטיפול בדלקות עיניים כרוניות. תכשירים אלו הם ציקלוספורין A וטקרולימוס, והם מחליפים את השימוש סטרואידים. תכשירים אלו משמשים לטיפול ממושך בדלקת בעיניים הקשורה בתסמונת העין היבשה, דלקות אלרגיות של העיניים, ודלקות כרוניות של העפעפיים.

  העיניים עלולות לסבול ממספר רב של מחלות דלקתיות, רובן שכיחות ביותר. תסמונת העין היבשה, דלקת כרונית של העפעפיים, ומחלות אלרגיות של העיניים הן אולי הסיבות הנפוצות ביותר לדלקות חיצוניות של העיניים. דלקות של משטח העין מתבטאת בתחושת אי נוחות, צריבה, עקצוץ, גרד ולעיתים כאב. העין אדומה, ולעיתים יש הפרשה בין העפעפיים. מצבים אלו מחייבים בד”כ טיפול ממושך בתכשירים מקומיים נוגדי דלקת, שמטרתם לעצור או להפחית בעוצמת התהליך הדלקתי.

  תמונה 1. דלקת אלרגית של הלחמית.

  תמונה 1. דלקת אלרגית של הלחמית.

  הטיפול המקומי נוגד הדלקת שהיה מקובל במשך שנים רבות התבסס בעיקר על סטרואידים. הסטרואידים הם קבוצה גדולה של חומרים נוגדי דלקת, שמצליחים לדכא דלקת במהירות וביעילות. סטרואידים ניתנים דרך הפה למחלות סיסטמיות שונות. לעיניים יש מספר רב של תכשירים מקומיים (כלומר – הניתנים בטיפות) המכילים סטרואידים, לעיתים בשילוב עם אנטיביוטיקה. במשך שנים רבות היה מקובל לתת סטרואידים בטיפות למחלות אלרגיות של העין, ובמיוחד לדלקת אביבית בילדים (תמונה 1), לדלקות כרוניות של העפעפיים, ולתסמונת העין היבשה.

  שימוש מקומי ממושך בסטרואידים כרוך בשתי תופעות לוואי עיקריות: עלייה של הלחץ התוך-עיני והתפתחות ירוד (קטרקט, עכירות של העדשה). תופעות אלו מופיעות לאחר שימוש רצוף של שבועות וחודשים בסטרואידים, ולכן הן מגבילות את השימוש בתרופות אלו. בנוסף סטרואידים עלולים להחמיר סוגים מסויימים של זיהומים במשטח העין (כגון זיהום בוירוס ההרפס סימפלקס בקרנית, או כיב חיידקי של הקרנית). מסיבות אלו נעשו במשך השנים מאמצים רבים של מחקר ופיתוח כדי לגלות תכשירים מקומיים יעילים ובטוחים היכולים לשמש כנוגדי דלקת. שתי תרופות כאלו, שנכנסו בשנים האחרונות לשימוש נרחב בדלקות של העין הם חומרים אימונו-מודולאטורים כמו ציקלוספורין A וטאקרולימוס.

  אימונומודולטורים

  אימונומודולטורים הם קבוצת תרופות חדשה יחסית עם  קשת רחבה ביותר של השפעות ביולוגיות והינם משמשים במגוון תחומים ברפואה. מנגנון הפעולה העיקרי שלהם מתבסס בעיקרו על דיכוי פעילות של המערכת החיסונית בעזרת ניטרול של תאי T. פעולה זאת מתאפשרת הודות לקשירת התרופה לקולטנים תוך תאיים בשם cyclophilin-1 אשר חוסמים את השפעול של גורם השעתוק NF-AT בתאי T. כתוצאה מכך יש ירידה משמעותית בשחרור של ציטוקינים דלקתיים מסוג אינטרלוקין 2,4,6,8  ו- 13, וכן של tumour necrosis factor-α ואינטרפרון גמא. בנוסף, חסימת השפעול של גורם השעתוק NF-AT מדכא את הפעילות של מערכת החיסון המולדת.

  ציקלוספורין A (רסטאזיס, Restasis)

  ציקלוספורין A הוא תרופה לדיכוי המערכת החיסונית, אשר לראשונה הייתה בשימוש למניעת דחייה של איברים מושתלים. מאוחר יותר שימשה תרופה זו לטיפול במחלת עור אלרגית – Atopic dermatitis. ציקלוספורין A הוא חומר ליפופילי (נמס בשומן) המבודד מהפטרייה Beauveria nivea. ציקלוספורין A משמש כתכשיר במתן מקומי בריכוז של 0.05% והיה תרופת מרשם בארה”ב מאז 2003 לטיפול בעין היבשה (Restasis). תכשיר ה- Restasis הדגים יעילות באנשים עם תסמונת העין היבשה במצבים קלים עד בינוניים, וללא תופעות הלוואי הקשורות בשימוש בסטרואידים.

  תכשיר זו מיועד לטיפול בדלקת בעצימות נמוכה, כזו המלווה את תסמונת העין היבשה. ההקלה איננה מיידית, ויש צורך בטיפול רציף של מספר שבועות עד להשגת תחושת הקלה בתסמינים הכרוכים בדלקת. השימוש בתכשיר זה צריך להיות ארוך-טווח, מכיוון שהדלקת שבה הוא מטפל היא דלקת כרונית. לעיתים התכשיר גורם לעקצוץ או צריבה מיד לאחר הזלפת הטיפות. חשוב להבין שאין זו תרופת פלא, ושלא מדובר בתרופה שמסוגלת לרפא באופן מלא את תסמונת העין היבשה. מטרת התרופה היא להקל או להפחית את הדלקת השמנית לעין היבשה, ולהקל על התלונות הכרוכות בדלקת כגון האודם, תחושת הצריבה ואי הנוחות בעיניים. היתרון העיקרי של ציקךוספורין A הוא שהשימוש בו אינו כרוך בתופעות הלוואי המופיעות עם השימוש בסטרואידים.

  החל משנת 2014 נמצא תכשיר ה- Restasis בסל התרופות בארץ לטיפול בחולי תסמונת Sjogren, ובחולים הסובלים מיובש בעיניים שקשור למחלות אוטו-אימוניות.

  טאקרולימוס (פרוטופיק, Protopic)

  טקרולימוס הינו תכשיר ממשפחת המאקרולידים (נקרא בעבר FK506). הוא דומה לציקלוספורין A במנגנון הפעולה שלו, אך הוא בעל יעילות של פי 100 ביחס לציקלוספורין A. הוא מופק על ידי תסיסה של tsukubaensis Streptomyces. טאקרולימוס משמש מזה שנים רבות כטיפול סיסטמי נוגד דחייה בהשתלות מח עצם והשתלות כליה וכבד, ובאופן מקומי ב- Atopic dermatitis.

  תמונה מן המאמר המדגימה את אתר פעילות טקרולימוס בתאי לימפוציטים T.

  תמונה 2. קומפלקס CAN-CAM מפרק קבוצת פוספט מ- NFAT וגורם לכניסתו לגרעין ויצירת IL-2.

  טקרולימוס נקשר לקולטנים הנמצאים על לימפוציטים מסוג T ומעכב את השחרור של מתווכי דלקת באמצעות דיכוי פעילות של תאי T ופרוליפרציה של תאי T helper מתיווך תאי B. בנוסף, טקרולימוס גורם לירידה במולקולות הדבקה תאית וציטוקינים דלקתיים, ובמיוחד לירידה של אינטרלוקין 2. מנגנון הפעולה העיקרי של טקרולימוס הוא בעיכוב הקומפלקס CAN-CAM (קלצינאורין-קלמודולין). קומפלקס זה משמש כפוספטאזה (אנזים החותך קבוצת פוספט) הגורמת לשפעול NFAT (ראה תמונה 2). חיתוך קבוצת פוספט מ- NFAT גורמת לכניסתו לתוך הגרעין וליצירת IL-2 (ציטוקין דלקתי המשתתף בתהליכי דלקת אלרגית). עיכוב קומפלקס קלצינאורין-קלמודולין ע”י טקרולימוס מונע את חיתוך קבוצת הפוספט מ NFAT, מונע את כניסתו לגרעין, וכך מעוכב יצור IL-2 (ראה תמונה 3).

  אין עדיין תכשירי עיניים של טקרולימוס, והטיפול מבוסס על שימוש במשחה העורית. בשנים האחרונות נעשה שימוש נרחב במשחת Protopic המכילה טקרולימוס בריכוז 0.03% או 0.1% בדלקות אלרגיות של העיניים. שימוש פעם ביום לפני השינה במשחת Protopic 0.03% נמצא כיעיל ביותר בטיפול בדלקת אביבית בילדים (Vernal Kerato-Conjnuctivitis, VKC). תכשיר זה גרם למהפכה של ממש בטיפול במחלה אלרגית קשה זו בילדים, שבעבר נזקקו לטיפול בעיקר בסטרואידים. משחת Protopic נמצאה כיעילה ביותר בדיכוי משמעותי של התסמינים של VKC. גם כאן, יש לזכור שלא מדובר בריפוי של המחלה, אלא בהקלה משמעותית של התסמינים שלה המושג כל זמן שהתרופה נלקחת. מכיוון שמדובר במחלה הנמשכת שנים רבות, יש עדיפות ברורה לתכשיר יעיל שלא כרוך בתופעות לוואי. השימוש המקומי בסטרואידים בילדים במחלת ה- VKC אמנם יעיל מאוד, אך מסוכן ובשימוש ממושך סטרואידים עלולים לגרום להתפתחות קטרקט וגלאוקומה בילדים אלו.  לעומת זאת – השימוש המקומי במשחת ה- Protopic לא כרוך בתופעות הלוואי הללו.

  תמונה 2. טקרולימוס מעכב את קומפלקס CAN-CAM וכך מונע את כניסת NFAT לגרעין ויצירת IL-2.

  תמונה 3. טקרולימוס מעכב את קומפלקס CAN-CAM וכך מונע את כניסת NFAT לגרעין ויצירת IL-2.

  לאחרונה פרסמנו מאמר סקירה המציג את המחקרים בספרות הרפואית של השנים האחרונות על השימוש בטקרולימוס למחלות עיניים אלרגיות. מאמר זה מתפרסם בחוברת אוקטובר 2019 של כתב העת Current opinion in allergy and clinical immunology. תמונות 2-3 נלקחו מתוך מאמר זה.

  לחצו כאן לקריאת המאמר.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  20/02/2021 עיניים אדומות

  אני בן 44 כבר מעל 20 שנה סובל מעיניים אדומות
  שורפות ובמטרה כל היום עם העיניים
  בבוקר שאני קם העיניים אדומות מאוד אני שוטף את הפנים ואת העיניים עד שיורד האדום
  ב3 בעבודה שם טיפות אזולין פעם אחת ביום
  וממשיך בעבודה עד 6 בערך
  מה שמציק לי זה שנולדתי עם עיניים בריאות לא חוויתי בגן בבית ספר או בתיכון בעיה עם העיניים
  הכל התחיל בגיל 18 ככה שהלכתי לקנות עדשות הייתי מרכיב אותן והיה עושה לי דקירות בעין
  ופעם אחת שמתי עדשה עם חומר חיטוי בעין והייתי במיון מאז לא השתמשתי יותר בעדשות
  טיפלתי אצל מירב הרפואי עיניים שכל פעם נתנו לי טיפות אחרות וכלום לא עוזר
  מה גם שבעים רגילה רואים לבן אצלי רואים נימי דם בעין והתרחבות כלי הדם
  את האמת אני מרגיש לא נוח בגלל בעיה זו
  להיות טרוד ולבדוק כמה פעמים ביום את העיניים
  אשמח לעזרה בנושא
  מוכן לבוא לבדיקה אצלך
  מחכה לתשובה
  בתודה מראש
  אלון

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  יש סיבות רבות למצב של דלקת מתמשכת בעיניים. אלו יכולות להיות דלקת אלרגית, דלקת עפעפיים, או יובש בעיניים. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית שיתאים לך את הטיפול המתאים לסיבת הדלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/02/2021 אלרגיות בעיניים ואקזמה בעפעפיים

  היי שמי יעל סובלת כבר שנים מדלקת אלרגית כרונית בעיניים.בנוסך לפני כשנתיים התחילה לי אקזמה בעפעפיים כרונית(אופטיק דרמטיטיס) הכל אדום עפעפיים אדומים מגרדים ומעוותים קיבלתי משחה פרוטופיק האם זה יכול להחלים את המחלה?
  האלרגולוג אמר כי אם זה לא יעזור נעבור לזריקות ביולוגיות. אפשר הסבר על זריקות ביולוגיות והאם זה טיפול עוזר???
  רוצה לציין שעברתי טסטים של אלרגיות ונמצא כי אני סובלת מאלרגיות לחומרים שונים.
  מבקשת את עזרתך בהסבר זריקות ביולגיות והאם זה עושה סוף לאלרגיות שיש לי.
  תודה רבה.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק היא הטיפול המתאים ביותר גם לדלקת העיניים האלרגית וגם לאטופיק דרמטיטיס בעפעפיים. יש למרוח את המשחה פעם ביום לפני השינה בתוך העין (במרווח שבין העפעף התחתון והעין) ועל העפעפיים. מדובר בטיפול ממושך הנלקח לעיתים במשך שנים.

  מבחינת העיניים - אין צורך לטפל בדלקת עיניים אלרגית בזריקות ביולוגיות. בכל הנוגע לטיפול בזריקות ביולוגיות לאטופיק דרמטיטיס שמפושטת בכל עור הגוף - יש להתייעץ עם רופאי עור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/01/2021 פרוטופיק וקבלת חיסונים

  האם שימוש בפרוטופיק 0.03% (משחה)באופן מקומי נקודתי מפריע לקבלת חיסון במקביל לשימוש?

  E
  שלום רב,

  השימוש בפרוטופיק לא מפריע לקבלת חיסון ל- COVID-19. לטקרולימוס (החומר הפעיל בפרוטופיק) יתכן אפילו תפקיד בטיפול בשלב הסוער של המחלה ("סערת הציטוקינים"), בדומה לסטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/09/2020 protopic

  שלום
  אני בן 69 וסובל מיובש בעיניים ומטופל ברסטאזיס ובהילו ג’ל ללא כל שיפור משמעותי -רופאת עיניים נתנה לי מרשם של קרם פרוטופיק 0.1 % למריחה של פעמיים בשבע על העפעף התחתון.הרוקח מסר לי שאין מדובר בתרופה לעיניים ? האמנם ?

  IMG_0394
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק אמנם מיועדת לעור, אך ניתן לתת אותה ללא בעיה גם לעיניים. אנחנו נותנים אותה לעיניים מזה למעלה מ-10 שנים, בהצלחה מרובה, בעיקר לדלקות עיניים אלרגיות בילדים, וגם במבוגרים.

  את המשחה יש לשים בתוך העין (בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין) לפני השינה, רצוי כל יום. המשחה מכילה טקרולימוס, תרופה נוגדת דלקת שעובדת בדיוק באותו מנגנון כמו ציקלוספורין A (התרופה הפעילה ברסטאזיס).

  בכל הנוגע ליובש בעיניים - אם היובש משמעותי ומצריך שימוש תכוף בתחליפי דמעות - ניתן לבצע חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות (punctal occlusion) - פעולה מרפאתית קצרה ויעילה התורמת להגדלת זמינות הדמעות במשטח העין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/08/2020 גשם

  ילד בן 9 סובל מדלקת בעיניים כבר מעל חודש. בהתחלה ניתן טיפול של זיילט ואופטילסט בעין אחת, אחרי כמה ימים גם בעין השניה והרופא אמר שאין צורך להמשיך עם הראשונה, כעבור כמה ימים האודם שוב חזר לעין. הומלץ שוב לקחת בשתי העיניים לשבועיים. כאשר סימנו, כעבור יומיים הדלקת שוב חזרה, הרופא המליץ על זיילט לעוד 15 יום תוך הורדת מינונים כל 5 ימים, פאטנול ומשחת פרוטופיק 0.03.
  האם זה לא מסוכן להמשיך עם זיילט כל כך הרבה זמן?
  האם כל הטיפות והמשחה משתלבים ביחד? הכוונה בערב אני צריכה לתת לו את כל הסוגים בוזמנית…

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק לבד נותנת מענה מצויין לכל הבעייה, ואין צורך לקחת איתה גם סטרואידים (זיילט) ואנטי-היסטמינים (פאטנול, אופטילסט). יש לשים את המשחה לפני השינה בין העפעף התחתון והעין, ולחזור על כך כל לילה לפני השינה למשך מספר חודשים. מדובר בטיפול ממושך שמטרתו לפתור דלקת אלרגית כרונית בלחמית.

  חשוב שהילד יבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית, כדי לדעת האם יש לו דלקת אביבית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2020 משחת פרוטופיק 0.03%

  שלום,בני בן ה11 משתמש כבר כמעט שבועיים במשחה בתוך העין ועדיין מרגיש תחושת צריבה וחום גם בעת מריחת המשחה ולפעמים גם במהלך היום. מתי התחושה אמורה לחלוף?
  שאלה נוספת, האם יש צורך להמשיך טיפול באנטיהיסטמינים כגון פטנול במקביל למריחת המשחה או שאפשר להפסיק?
  תודה.

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  תחושת צריבה וחום בשימוש עם משחת פרוטופיק היא תופעה נפוצה ביותר. התופעה קיימת גם בשימוש עם המשחה בעור, וגם בשימוש בעיניים. במרבית המקרים התחושה חולפת עם הזמן, או שמתרגלים אליה, אך אין בכך כל נזק.

  אם משתמשים בפרוטופיק, אין כל צורך להשתמש בתכשירים אחרים כגון אנטיהיסטמינים או סטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2020 דלקת

  שלום רב,
  אני סובלת כבר חודש מעיניים אדומות שורפות ומגרדות.
  קיבלתי מהרופא בקופה ליבוסטין ולא עזר, קבלתי בפנטן ולא עזר, קיבלתי דתמיצין יחד עם אופטילסט והרגשתי הקלה. כשסיימתי עם דתמיצין העיניים חזרו להיות אדומות שורפות ומגרדות והאופטילס אינו עוזר.
  האם ניתן להיות בטוחה שזו אכן דלקת אלרגית (רופא אחד אמר אלרגיה ואחר אמר ויראלי) ומה ניתן לעשות כדי להקל.
  דבר נוסף, עובדת הרבה על המחשב, האם זה עלול להיות גורם לדלקת.
  שאלה נוספת, האם ניתן לקחת אופטילסט יחד עם בפנטן.
  תודה רבה

  eye-art-photo
  שלום רב,

  צריך לבדוק אותך כדי לדעת את סיבת הדלקת. אם זו אכן דלקת אלרגית מומלץ להשתמש במשחת פרוטופיק. עבודה על המחשב אינה גורמת לדלקת.

  אופטילסט הוא תרופה אנטי-היסטמינית (נוגדת דלקת אלרגית) ובפנטן הוא תחליף דמעות, וניתן לקחת אותם ביחד, אך לא בסמיכות קרובה. כאשר לוקחים תכשירים שונים יש להמתין מספר דקות בין אחד למשנהו, כדי שהתכשיר השני לא ישטוף את הקודם לו ובכך ינטרל את פעולתו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/06/2020 ילד עם couts disease

  שלום רב בני בן העשר סובל מcouts disease מגיל 3, עבר טיפולי לייזר, חגורה לרשתית וניתוח קטרקט, בזמן אחרון אלרגיות חוזרות בשתי העיניים האם פרוטופיק מתאים לו …

  תמונה מהמאמר המדגימה פפילות בלחמית הטרסלית העליונה כביטוי לאלרגיה מעדשות מגע.
  שלום רב,

  כדי להחליט על טיפול במשחת פרוטופיק לדלקת אלרגית בעיניים מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית או למחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2020 אלרגיה בעיניים ומינון משחת פרוטופיק

  שלום ד”ר בני בן 1.11 חודשים סובל מדלקת אביבית,טופל במקסיטרול,דתאמיצין,פטנול,ופרד פורטה ל10 ימי טיפול,ניתן המשך טיפול בפרוטופיק 0.01 ו0.03 באיזה מינון עדיף להתחיל קודם אשמח למענה תודה

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  מומלץ להתחיל עם המינון הנמוך של פרוטופיק - 0.03%. מינון זה מספיק בד"כ לרוב הילדים הסובלים מדלקת אביבית. את המינון הגבוה נותנים רק אם אין תגובה מספקת למינון הנמוך לאחר מספר חודשי טיפול.

  חשוב מאוד לתת את הטיפול במשחה כל לילה לפני השינה, במשך כל חודשי הקיץ, ולשקול לרדת למינון של פעם ביומיים רק לקראת הסתיו, כשמתחיל להיות קר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2020 טיפול במשחה לטיפול בדלקת אביבית בילד בן 8.5

  ישר כח על המאמר המפורט והברור, בני בן 8.5 סובל כבר כמה שנים מדלקת אביבית חמורה בעיניים, הפסקנו טיפול יעיל ע”י סטרואידים שהעלים אותה לגמרי אך גרם לדיכוי מוחלט של הורמון הגדילה והוצע לנו ע”י רופאת עיניים להשתמש בפרוטופיק, לאחר טיפול יחסיתץ מוצלח נגמרה לנו המשחה בתחילת החורף האחרון שבמהלכו הדלקת פחתה באופן טבעי, בתקופה האחרונה היא שוב חזרה בגדול ואנו מתקשים בהשגת מרשם, רופא המשפחה מסרב, רופאת העיניים עמוסה עד סוף הקיץ ובכללית מעבירים אותנו מאחד לשני, האם ניתן לקבל המלצה או לחילופין אף להגיע אליך לצורך כך?
  תודה רבה

  E
  שלום רב,

  אין ספק שמשחת פרוטופיק היא הטיפול היעיל ביותר לדלקת אביבית. ניתן להשיג אותה לאחר קבלת מרשם אצל כל רופא עיניים. אני בטוח שיש מספר רב של רופאי עיניים בארץ שיוכלו לרשום לך את המשחה...

  ניתן גם להשיג מרשם למשחה אצל רופאי עור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/05/2020 אלרגיה/דלקת עור

  בן 39, ברקע : אלרגי לקרדית האבק, עובש, חתולים. מטופל לפי צורך בטלפסט ומשאף סימבוקורט. סובל גם מסבוריאה דרמטיטיס עם טיפול לפי צורך במשחת ניזורל. במהלך השנה האחרונה פניתי מספר פעמים לרופאת עיניים עם דלקת שטופלה במקסיטרול, עם הטבה וחזרה. סובל מגירודים ואדמומיות (בעיקר עין ימין) עד כדי הופעת קמטים תחת העין. בנוסף גירודים עזים לעיתים בגב ובחזה- טיפול מקומי במשחות סטרואידיות עם הטבה זמנית. בדיקת רופא עיניים נוסף לאחרונה- ללא ממצאים חריפים למעט פפילות יותר מימין מתאים יותר לתגובה אלרגית ופחות זיהום ויראלי, ומייובמיטיס עדינה יותר בעין שמאל. הומלץ על טיפול בטיפות פטנול ללא הטבה (ומסאז’ עיני במים חמים). בדיקת אלרגולוג לאחרונה- תבחיני קונטקט דרמטיטיס יצאו שליליים. המליצה עם טיפול בפרוטופיק מתחת לעין ובתוכה, אך לאור שיפור זמני עם קרם לחות לא השתמשתי בתרופה (בינתיים חזרו הגרד והנפיחות תחת העין). עלתה שאלה של אטופיק דרמטיטיס. בבדיקה אצל רופא עור- המליץ על החלפת הטלפסט בכדורי בילקסטן לשלושה חודשים. נראה היה לו שפחות מתאים אטופיק לאור הפיזור בעור (עם זאת יש לי אחיינית מאובחנת).

  אתמול התחלתי בכל זאת את הפרוטופיק (רק מתחת לעין לא בפנים). קצת צורב וחם. האם להשתמש גם בתוך העין?
  האם להפסיק את הפרוטופיק ולהתחיל את כדורי האלרגיה בילקסטן? האם ניתן להשתמש בשתיהן יחד?

  המון תודה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק היא הטיפול היעיל ביותר והבטוח ביותר בכל סוגי הדלקת האלרגית בעיניים. היא אכן גורמת לתחושת צריבה וחום (גם בעיניים וגם בעור). יש לשים אותה במגע עם העין, כלומר בשקע שבין הפעפף התחתון והעין, כך שתהיה במגע עם הקרנית והלחמית. יש לקחת אותה כל יום לפני השינה, לפחות עד תום תקופת הקיץ הנוכחית. גם בסתיו ובחורף שיבואו יש לקחת אותה אחת ליומיים או אחת ל-3 ימים, אך לא להפסיקה כליל.

  מכל הטיפולים שקיבלת אין לי כל ספק שמשחת פרוטופיק היא היעילה ביותר. יש לזכור שהמשחה לא מביאה לריפוי של המצב, אלא להקלה משמעותית כל זמן ששמים אותה. לאחר הפסקתה יחזרו התסמינים של הדלקת האלרגית.

  אין לכדורים לאלרגיה (בילקסטן, טלפסט וכו') השפעה כלשהיא על דלקת אלרגית בעיניים. גם תכשירים אנטי-היסטמיניים מקומיים (כמו פטנול) אינם יעילים במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/02/2020 טיפול במשחה protopic 0.03%

  רופא מומחה נתן לי את המרשם לטיפול בדלקת כרונית בעיניים כתוצאה מבלפריטיס. כתוב בהנחיות לתרופה לא לשים בעיניים. רוצה לוודא, האם עלי למרוח את המשחה על העפעפיים או בתוך העין? כמו שהבנתי מדברי הרופא, שהוסיף גם שזה ׳שורף׳ בהתחלה.

  משחה בעין
  שלום רב,

  יש לשים את המשחה בתוך העין, בשקע שבין העפעף התחתון ובין הלחמית, כך שהמשחה תהיה במגע עם הקרנית והלחמית. אנחנו נותנים את המשחה מזה כעשר שנים לילדים ומבוגרים עם דלקות אלרגיות שונות ודלקות בלחמית ובעפעפיים, ותמיד ההנחיה היא לשים את המשחה בתוך העין, פעם ביום לפני השינה.

  המשחה אומנם שורפת, אבל מכיוון ששמים לפני השינה לא מרגישים את זה במיוחד, מה גם שעם הזמן מתרגלים ותחושת הצריבה לא מורגשת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/12/2019 פרוטופיק מרשם- לחמית אביבית

  1.האם הרופא משפחה יכול לרשום לי מרשם למשחה או שאצטרך ללכת לרופא עיינים?
  2. האם המשחה מדכא באופן משמעותי את התסמינים או שגורמת להקלה קטנה וקצת מורגשת ?

  תודה מראש, יוחאי

  The-Eye-Rub
  שלום יוחאי,

  כל רופא יכול לרשום את המשחה, כולל רופאי משפחה.

  ההשפעה של המשחה משמעותית מאוד, והיא יעילה מאוד לטיפול בדלקת עיניים אלרגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2019 דלקת לחמית אלרגית

  האם המשחה פרוטופיק תוריד את התסמינים ישר או שאחרי שימוש של כמה זמן ? והאם היא תבוא לישראל כטיפות עיינים ? תודה מראש.( מתי האלרגיה אמורה לעבור מעצמה? אני בן 14 ויש לי אותי מגיל 10)

  יוסי

  The-Eye-Rub
  שלום יוסי,

  משחת הפרוטופיק עוזרת תוך מספר ימים עד שבועות, והיא יעילה רק כאשר שמים אותה כל יום.

  יש בארץ טיפות המכילות טקרולימוס (החומר הפעיל במשחה) אך הן אינן יעילות כמו המשחה.

  האלרגיה בד"כ עוברת לקראת גיל ההתבגרות, סביב גילאי 16-20.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2019 אלרגיה בעיניים

  בן 19 עם תחילת קורס צבאי התחילה הדלקת.אודם חזק,גירוד וצריבה.ראיה מעורפלת. כבר חודש שלישי סטרואידים עם הפסקות של כמה ימים ושוב מתחילה דלקת.פטנול ואופטילסט בלי לוטמקס ודאטומיצין לא עוזרים.
  האם ניתן להוריד בצורה יעילה את הסטרואידים?משכה אולי?
  תודה

  afghan_girl_eyes
  שלום רב,

  מומלץ לעבור לטיפול במשחת פרוטופיק במקום כל התרופות שלקחת עד עכשיו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/07/2019 המון תודה על התשובה המפורטת :) האם תתכן השפעה על כליות? יש לי רק אחת

  קראתי ב”כללית” על רסטאזיס והוזכרה שם תופעת לוואי לכליות.
  האם זה יתכן בשימוש בטיפות? יש לי רק כליה אחת.

  גם צוין שהתכשיר בסל לחולים הסובלים מ”יובש בעיניים שקשור למחלות אוטו-אימוניות”. האם יש טיפות דומות שבסל? פיברומיאלגיה לא מוגדרת כרגע מחלה אוטו-אימונית.

  כל טוב

  אורנה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  אורנה שלום רב,

  הטיפול ברסטאזיס נמצא בסל לחולי תסמונת סיוגרן שהיא מחלה אוטואימונית, או לחולי סיוגרן משנית למחלות אוטואימוניות אחרות. אבל בעזרת הביטוחים המשלימים ניתן לרכוש את התרופה בהנחה מסויימת אם יש המלצה של רופא עיניים שאת זקוקה לתרופה.

  לא ידוע לי על בעיות לחולי כליות בעקבות טיפול ברסטאזיס, אבל על כך תצטרכי לשאול את הנפרולוג שלך.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2019 דלקת עפעפיים כרונית שימוש במשחה ללא סטרואידים עקב קטרקט בשתי העיניים

  תודה על המאמר המעולה. מתנצלת על אורך השאלה. בת 59. בגיל 55 אובחנתי בפיברומיאלגיה יחד עם דלקת עפעפיים ב2 העיניים שאובחנה ככרונית אצל רופאת עיניים ב”כללית” (אין מידע יותר ספציפי בתיק). רשמה מטריקסול שהשתמשתי קבוע מאז ועזר מאד. היום הייתי ביעוץ פרטי חד פעמי אצל מומחית עיניים בכירה בגלל טשטושי ראיה קשים ומסתבר שיש לי קטרקט בשתי העיניים למרות שאין שום גורם סיכון! מהדלקת התעלמה אבל בגלל הקשר לקטרקט אני רוצה להפסיק את המטריקסול 1) האם רק Protopic או שיש משהו – עם יעילות פחותה שלא ישרוף – כי ה-FMS מקצין מאד כל תחושה וכאב וגם ככה השינה מאד קלילה ומועטה 2) אם רק Protopic בבקשה פרט איך להשתמש במינימום “סבל” :) המון תודה

  אורנה

  watermark
  אורנה שלום רב,

  הטיפול בדלקת עפעפיים כולל ניקוי יומי תכוף של קצות העפעפיים והריסים, תחליפי דמעות, תכשירים נוגדי דלקת מקומיים (כגון סטרואידים, רסטאזיס, טקרולימוס) וסיסטמיים (כגון דוקסילין).

  משחת פרוטופיק (טקרולימוס) גורמת לצריבה במרבית האנשים, אם כי בד"כ מתרגלים לצריבה. אם שמים אותה לפני השינה הצריבה לרוב אינה מורגשת. לפני פרוטופיק כדאי לנסות טיפות רסטאזיס (מכילות ציקלוספורין A, תכשיר נוגד דלקת חלש יותר מטקרולימוס, ומיועד בעיקר לדלקת הקלה המלווה יובש בעיניים ודלקת עפעפיים כרונית).

  בכל מקרה מומלץ לפנות למומחה לקרנית שיבדוק אותך וירשום לך את התרופות המתאימות.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2019 משחה פרוטופיק

  שלום האם לשים את המשחה בתוך העין או מבחוץ? תודה

  רעות

  משחה בעין
  שלום רעות,

  את המשחה יש לשים "בתוך העין" - כלומר -במגע עם העין. יש למשוך למטה את העפעף התחתון, ובשקע שבין העפעפף התחתון ובין העין למרוח את המשחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2019 דלקת בעיניים

  שלום רב,
  אני לאחר ניתוח קרוס לינקינג לפני 9 שנים, מרכיב עדשות מגע soft k, לאחרונה אובחנה אצלי דלקת בעיניים, אלאחר בדיקת רופא המליץ לי על פרוטופיק ולוטומקס, אני שם משחה על העפעף העליון לפני שינה ולא בתוך העין( לפי הנחיית הרופא), האם זה עוזר בהקלה בדלקת?
  תודה מראש

  משחה בעין
  שלום רב,

  כדי שהמשחה תהיה יעילה, עליך לשים את המשחה במגע עם העין, כלומר בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין. מריחת המשחה רק על העור לא תעזור בהקלה על הדלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2019 דלקת אביבית

  שלום,
  בני בן 3 סובל מדלקת אביבית. הביאו לנו optalist וכרומופטיק למשך חודש אבל זה לא עוזר. ברגע שמפסיקים לשים טיפות האדמומיות והגרד חוזרים.
  חזרנו לרופא ושוב הוא הביא לנו טיפות למשך חודש ושוב שמנו וברגע שהפסקנו חזר.
  מה עוד כדאי לעשות? אשמח לעזרה. תודה!

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  הטיפול היעיל ביותר כיום לדלקת אביבית הוא משחת פרוטופיק, הנתנת אחת ליום לפני השינה לתקופה ממושכת. הטיפול בתרופות שאת קיבלת מתאים לדלקת אלרגית קלה ואינו יעיל לדלקת אביבית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2019 פרוטופיק ועדשות סקלרליות

  שלום פרופ׳ סולומון
  בעקבות המלצותיך ומחקרך הרופא רשם לי פרוטופיק לטיפול בדלקת אלרגית כרונית ובלפריטיס.אני מרכיבה עדשות סקלרליות לטיפול ביובש קשה וארוזיות חוזרות.האם יש מניעה להרכיב את העדשות במהלך היום במקביל לשימוש בפרוטופיק בלילה? הרי השימוש הוא לטווח ארוך,ולא הייתי רוצה לוותר על ההקלה שמעניקות לי העדשות.תודה לך מראש על תשובתך

  watermark
  שלום רב,

  אין מניעה להשתמש במשחת פרוטופיק בלילה לפני השינה, ואח"כ להרכיב במהלך היום עדשות סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/05/2019 פרוטופיק

  בני בן 13 סובל מאטופיק ומדלקת אביבית קשה. קבל במשך שנתיים פרוטופיק שעזר מאד אך פתאוום החל להתלונן על תחושת שומניות בעין, שורף וכו’ נאלצנו להפסיק וכרגע מקבל כדורי פרדניזון. מה עושים?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  זו היתה טעות להפסיק את הפרוטופיק. יכול להיות שהמשחה שהשתמש בה היתה פגת תוקף, או התכשיר לא היה תקין מסיבה כלשהיא. כ"כ יתכן שסבל במקרה מהתקף של דלקת ויראלית או חידקית.

  מומלץ לחדש את הטיפול עם תכשיר חדש, או להעלות את ריכוז המשחה מ 0.03% ל 0.1%.

  אני לא מאמין שיש צורך בטיפול סיסטמי בסטרואידים (כדורי פרדניזון) לדלקת אביבית, גם היא קשה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2019 פרוטופיק- בתוך העין או בחוץ

  שלום פרופסור,
  בני בן השש החל טיפול עם משחת פרוטופיק לפי המלצת רופא. האם יש יעילות למשחה במריחה מעל העפעף ולא בתוך העין? ואם כן, האם זמן תחילת ההשפעה של המשחה זהה אם מורחים בפנים או בחוץ? הוא נורא מתלונן כאשר מורחים בפנים ונלחץ מזה.
  תודה.

  עין אדומה
  שלום רב,

  את המשחה יש לשים בתוך העין, כלומר - בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין, כך שהמשחה תהיה במגע ישיר עם הקרנית והלחמית. אין למשחה השפעה כשמורחים אותה מחוץ לעין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2019 פרוטופיק

  שלום פרו’
  אני בן 36 שמתי פעם ראשונה פרוטופיק 0.03 בעיניים, לפני השינה. אני מרגיש כמו פלפל חריף בעיניים. התעוררתי מזה שטפתי טוב את העיניים. ההרגשה החמה/שורפת לא עוברת. זה מוכר? אני לא אשים אותה יותר…מתי תעבור לי ההרגשה?

  משחה בעין
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק בד"כ גורמת לתחושת חום וצריבה בעיניים. תופעות אלו קיימות גם כששמים את המשחה בעור. תופעות אלו אינן מסוכנות, ולא צריך להפסיק בגללן את השימוש בתרופה. בד"כ עם הזמן תופעות אלו נעלמות או מוקלות. חשיבות הטיפול בתרופה גדולה ולכן מומלץ להתאזר בסבלנות ולהשתמש במשחה גם אם יש צריבה בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/12/2018 פרוטופיק לSEI אחרי VZV

  היי דר’,

  בן 30, לפני כשנה חליתי בהרפס זוסטר שלאחריו נותרו 3 עכירויות לא במרכז ונק’ קטנה במרכז, ומאז מטופל במספר דרכים, ניסינו מספר איטרציות של סטרואידים (FML) שכמובן עזרו אך מיד עם הפסקת (בהדרגה – מ3 טיפות ביום, כל שבועשבועיים הורדנו מינון עד אשר הופסק לחלוטין) חורו העכירויות, לאחרונה (ב4 חודשים האחרונים) בהמלצת פרופ’ אירית ברקת (מביה”ח שיבא) ניסינו שילוב של Restasis עם FML (היה גם תקופה של חודש עם Sterodex) עד להפסקה מלאה של FML. יש לציין שהעכירויות חזרו אחרי הפסקת הסטרואידים אך עם שיפור קל בהרגשה (פחות עקצוצים ורגישות).
  כך שגם עם Restasis לא נראה שהעכירויות מסתקלות כל כך מהר.
  יש לי מספר שאלות:
  1. האם Protopic בטיפות או משחה יכולים לעזור?
  2. האם אפשר לצפות שגם עם טיפול או ללא טיפול העכירויות יעלמו לבסוף?
  3. האם מנסיונך יש השלכות לאי-טיפול מול טיפול סטרואידיאלי?

  תודה רבה

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  הטיפול בפרוטופיק עשוי לעזור, אך אין עדיין ניסיון רב בטיפול בפרוטופיק במצב שאתה מתאר.

  הטיפול המומלץ הוא שילוב של אציקלוויר הניתן סיסטמית (דרף הפה), בשילוב עם טיפול מקומי בסטרואידים לזמן ממושך, תוך מעקב הדוק של רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/12/2018 פרוטופיק לדלקת עיניים לנכדי בן ה 6 וחצי

  נכדי היה בהדסה עין כרם אצל מומחית עיניים והיא רשמה לו משחת פרוטופיק לדלקת אביבית 0.06 מה ההבדל בינה לבין 0.03 אחוז . חוץ ממיהול פי 2 האם זה בגלל גיל הילד היה צורך במיהול?
  תודה מראש לפרופסור

  eye-drops
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק מכילה טקרולימוס הניתן בשני ריכוזים: 0.03% ו 0.1%.

  בנוסף קיים תכשיר המכיל ג'ל לעיניים עם טקרולימוס בריכוז של 0.06%. תכשיר זה ניתן לרכישה בבית המרקחת של הדסה או בבית מרקחת Concept. שני התכשירים (גם המשחה וגם הטיפות) יעילים באותה המידה. יש המעדיפים את המשחה ויש המעדיפים את טיפות הג'ל. הריכוז של המשחה נמוך יותר אך היא נמצאת זמן רב יותר בעין יחסית לטיפות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/09/2018 טיפות ציקלוספורין

  שלום לך פרופסור
  כבר חודש שאחותי לוקחת טיפות ציקלוספורין 1%, היא לוקחת את הטיפות פעמיים ביום והטיפות מאוד שורפות לה בעיניים ,קשה לה לפתוח אותן והאורח חיים שלה מאוד מוגבל. חשוב לי לציין גם כאשר היא מרגישה הקלה היא אומרת שיש לה משהו שמפריע לה בעין.
  אחותי עתידה להתגייס עוד פחות מחודש ואנחנו אובדי עצות.
  מתי בערך היא אמורה להרגיש הטבה משמעותית?
  תודה

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  לא כתבתם מה הסיבה לנטילת טיפות ציקלוספורין A ולמה בריכוז כזה? בריכוז כזה טיפות הציקלוספורין תמיד שורפות מאוד. חלופה עדיפה על ציקלוספורין היא משחת הפרוטופיק, המכילה את התרופה טקרולימוס. טקרולימוס עובדת במנגנון זהה לציקלוספורין, אך יעילה בהרבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2018 טיפול טרקולימוס

  ערב טוב
  בני בן השש בו הם כבר שנה וחצי מאלרגיה בעיניים
  טופל עד כה עם לוטמקס. שבוע שעבר הלכתי למומחה עיניים פרופסור מורד הומלץ על טיפול בטיפות טרקולימוס אנחנו כבר 3 ימים עם זה פעם ביום בערב אבל הילד צורחחחחחחח נורא …זה הגיוני ?? אולי עדיף לרכוש את המשחה פרוטופיק? אני קוראת פה בתגובות שזה ממש עוזר ואיך אפשר לקבל מרשם לזה או מאיפה ניתן לרכוש
  ממש אובדת עצות כבר
  והילד ממש צורח מצריבה בעיניים

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום רב,

  אכן משחת פרוטופיק (המכילה את התרופה טקרולימוס) עדיפה בהרבה על טקרולימוס הניתן בטיפות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/08/2018 משחת protopic

  שלום,
  לאחר סקר קטן באינטרנט ראיתי שמשחת protopic עלולה לגרום לסרטן. מה דעתך על כך?
  שאלה שניה,
  האם את המשחה שמים ממש בתוך העין?
  תודה רבה לך

  דניאל

  red-eyes
  דניאל שלום רב,

  סקירת ספרות שפורסמה לפני מספר שנים בנושא מצאה שטענה זו אינה נכונה. נמצאה ששכיחות לימפומה באנשים שטופלו במשחה לזמן רב לא היתה גבוהה מאלו שלא השתמשו במשחה. לחץ כאן לקריאת המאמר.

  את המשחה שמים בעין.

  לאחרונה קשה יותר להשיג את המשחה, ויש שמועות לפיהן הופסק ייצורה בחו"ל. אם לא משיגים את המשחה - ניתן להשיג את התרופה בטיפות בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת מיוחדים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם רופא העיניים שלך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/06/2018 התחלת טיפול פרוטופיק

  שלום לך הפרופסור… כבר ענית לי ובאמת המשכנו טיפול בביהח. בבקשה להפסיק סטרואידים והמלצת פרוטופיק.
  נתנו לי מרשם בבית מרקחת עצמאי. התחלנו טיפול של המשחה 0.3 לילד בן 6 עם הפחתה של fml לפעם ביום. ותוך שבוע הופסק לחלוטין fml. המשחה מיד עזרה. הפסיק הגרד בצורה משמעותית. והילד לא קם דבוק בעניים. השאלה היא כזו. על המרשם היה רשום 10 ימים ולאחר חודש ביקורת בביהח. בסיכום ביקור רשום לשבוע. ואיני מצליחה להגיע שוב לרופא שנתן כדי לברר מה ההמשך… הפסקנו ללילה אחד בסיום 10 ימים ולא למחרת אלא יומיים אחרי התעורר שוב דבוק וסבל מאוד במשך היום.(למרות שיום לאחר ההפסקה המשכנו) האם להמשיך את הטיפול עד הביקורת בביהח? להפסיק?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  אני שמח שהטיפול במשחת פרוטופיק עוזר לבנך.

  הטיפול במשחת פרוטופיק הוא טיפול ממושך, מכיוון שהמחלה היא מחלה כרונית. המשחה לא מביאה לריפוי מוחלט של המחלה בשום פנים ואופן!!! היא רק מפחיתה את עוצמת דלקת האלרגית כל זמן שהיא ניתנת. לכן יש לתת אותה באופן קבוע אחת ליום למשך תקופה ארוכה, ולפחות למשך כל תקופת הקיץ. כשמתחיל להיות קריר, לקראת החורף, ניתן לנסות לרדת בתדירות הטיפול לאחת ליומיים (יום כן / יום לא - לסירוגין) ולראות מה התגובה. אם הדלקת חוזרת - יש לחזור למינון יום יומי. אם העיניים שקטות - ניתן להמשיך כך או לרדת לפעם ב-3 ימים, אך לא להפסיק את הטיפול לחלוטין.

  בכל אופן - את ההוראות המדוייקות רצוי לקבל אצל הרופא, שיתאים את הטיפול למצב של בנך, ולא דרך פורומים באינטרנט...

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/06/2018 דלקת אביבית כרונית

  הי ד”ר סלמון היקר!
  בני בן 6.5 שנים, סובל מעל לשנתיים מדלקת עיניים אביבית כרונית קשה.
  הוא בטיפול קבוע של טיפות עיניים שונות וכשהמצב מחמיר הוא מקבל כדורים prednsone וזה מה שמיצב את מצב העיניים אבל ברגע שאנו מפסיקים את הטיפול הדלקת חוזרת. אנו מודעים לסכנה בטיפול ממושך בסטרואידים. לאחרונה שמענו על המשחה המדוברת פרוטופיק ממחקר על המשחה ומקריאה של השאלות והתשובות בארור שזה הטיפול היעיל, השאלה שלי היא כזאת: ניסינו לקבל את המרשם מרופאת העיניים והיא לא הסכימה בטענה שזה לא מתאים. האם רופאת הילדים תוכל לתת את המרשם? במידה וכן, עלינו להיות במעקב של רופא עיניים? ואם הרופא לא בעד אז מה עושים 🤔
  אשמח לתשובות
  תודה מראש.

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  את המשחה יכול לתת רופא עיניים מומחה לקרנית או למחלות עיניים בילדים, וכמובן שרצוי להיות במעקב אצל אותו רופא שרשם לכם את המרשם.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2018 שימוש בפרוטופיק לאחר אדנו וירוס

  שלום פרופ׳ סלומון ,

  לפני כשנה עברתי ניתוח להסרת משקפיים בשיטת PRK וכחודש אחריו חליתי באדנו וירוס. מאז אני מטופל בסטרואידים (לוטמקס,fml) לטיפול בתסנינים והעכירויות שנראות בבדיקה על הקרנית (בבדיקה הקרנית שקופה עם סטרואידים). לפני 3 שבועות הפסקתי טיפול בלוטמקס (תוך ירידה הדרגתית מאוד) אך בבדיקת רופא העיניים נראים שוב סימני צלקת/עכירויות (שלמען האמת לא ברורה לי ההגדרה של כל אחת מהן, הרי אם אלו צלקות אז שימוש בסטרואידים לא יעזור). הרופא החליט לתת לי שוב fml ובמקביל נתן לי משחת פרוטופיק.

  האם פרוטופיק יעיל גם במקרים מסוג זה?

  תודה,
  חיים

  eye-art13
  שלום רב,

  אין עדיין ניסיון עם פרוטופיק בטיפול בתסנינים או בצלקות שלאחר דלקת קרנית הנגרמת כתוצאה מאדנו-וירוס, כך שאני לא יכול לענות לך על שאלתך.

  מארת הטיפול המקומי בסטרואידים (לוטמקס או FML) הוא להפחית את התסנינים בקרנית ולמנוע יצירת צלקות. אם הקרנית שקופה עם סטרואידים כפי שאתה מציין, הרי שעדיין לא נוצרו צלקות, ולכן יש מקום לטיפול עם הסטרואידים. לעיתים רבות הטיפול עם סטוראידים ממושך, וגם לאחר הירידה ההדרגתית מומלץ להישאר עם מינון יומי של פעם ביום לתקופה ממושכת. כל זאת כמובן תוך כדי מעקב הדו של רופא עיניים ומדודת לחץ תוך עיני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 ההבדלים בין טיפות ציקלוספורין 1% לבין משחת פרוטופיק 0.03%

  פרופ’ סלומון שלום רב,

  בני בן ה- 6.5 עם דלקת אביבית קשה בלחמית בעיניים ומטופל ב :

  * זיילט למשך חודש במינון יורד (כל שבוע טיפה אחת פחות) כשהשבוע הראשון עם 6 טיפות ליום .
  * בנוסף מקבל 3 פעמים ביום פתנול
  * ובנוסף טיפות ציקלוספורין 1% פעמיים ביום.

  ברצוני לברר :
  1). האם קיימות טיפות טקרולימוס (הבנתי שהחומר זה הרבה יותר יעיל וחזק מציקלוספורין) ?
  2) האם משחת הפרוטופיק אכן יעילה בהרבה מציקלוספורין למרות שמורחים אותה רק על העפעף בעוד שהטיפות נכנסות לתוך העין ?
  3) במידה וכן, האם ניתן לעבור מטיפות ציקלוספורין למשחת הפרוטופיק בבת אחת או שיש להוריד מינון הטיפות בהדרגה ורק אז לעבור למשחה ?
  4) כמה זמן מצטבר לוקח לטיפות הציקלוספורין להשפיע מרגע לקיחתן ואותה שאלה לגבי משחת הפרוטופיק ?

  תודה רבה

  The-Eye-Rub
  שלום רב,

  הטיפול במשחת פרוטופיק (המכילה טקרולימוס) יעיל יותר מכל הטיפולים האחרים שבנך מקבל כעת.

  1 - אין טיפות טקרולימוס במוצר הניתן לרכישה בבתי המרקחת, מכיוון שאף חברת תרופות לא מעונינת בייבוא מוצר כזה. ניתן להשיג טיפות טקרולימוס בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת מסויימים. מניסיוני תכשירי טקרולימוס בטיפות יעילים הרבה פחות מהמשחה.

  2 - את המשחה שמים ממש בתוך העין, בדיוק כמו את הטיפות. אנו ואחרים ממליצים על טיפול זה כבר כ-10 שנים בילדים עם דלקת אביבית קשה. זה הטיפול היעיל ביותר כיום למחה זו. מריחת המשחה על העפעף אינה מועילה.

  3 - ניתן לעבור בבת אחת. הטיפול בטיפות ציקלוספורין לא יעיל ברב הילדים, ואין טעם לקחת אותו.

  4 - משחת הפרוטופיק משפיעה בצורה שונה על ילדים שונים, בתלות בחומרת המחלה. זה יכול להשפיע תוך מספר ימים, או תוך מספר שבועות. מדובר בטיפול כרוני ומתמשך, הנמשך חודשים ואפילו שנים. הוא עוזר כל זמן שהוא ניתן. לטיפות ציקלוספורין אין בד"כ השפעה משמעותית על דלקת אביבית קשה, גם לא השפעה "מצטברת".

  מומלץ להתייעץ עם מומחה קרנית או מומחה עיניים ילדים.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2018 טובה דווקא לילדים?

  מדוע אתם מציינים שהמשחה פרוטופיק יעילה בילדים דווקא.האם מבוגרים לא יעילה?או שאין נסיון כמו בילדים?

  חיים

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום חיים,

  המשחה טובה גם לדלקת אלרגית בעיניים במבוגרים. אם תבדוק בתשובותי לשאלות הגולשים אחורה בעמוד על דלקות עיניים אלרגיות באתר זה תגלה שהמלצתי על טיפול במשחה גם במבוגרים. הסיבה שנוצר רושם שהטיפול טוב רק בילדים היא שהשכיחות של דלקות אלרגיות בעיניים בילדים גדולה יותר, ושאלות רבות יותר מופנות בהקשר לילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2017 שימוש בפרוטופיק לדלקת אביבית

  הבנתי שיש דעות חלוקות לגבי הסיכון בשימוש בתרופה ושיש סיכון לחלות בסרטן בשימוש במשחה בעור. מה ידוע לגבי העין?

  picasso-homer
  שלום רב,

  ב- 2006 ה- FDA הכניס לעלון למשתמש המצורף למשחה הערה שבה כתוב כי למשתמשים במשחה יש סיכון מוגבר לחלות בלימפומה. מאז התפרסמו בספרות הרפואית מספר מאמרים אפידמיולוגיים בנושא, שהראו שהסיכון לפתח לימפומה בקרב המשתמשים בתרופה לא עולה על הסיכון לפתח לימפומה באלו שלא השתמשו בתרופה. המשחה משווקת ברחבי העולם מאז 2001. אנחנו משתמשים בה לטיפול בדלקת אביבית בעיניים בארץ מאז 2009. מעולם לא נתקלנו במקרה אחד של לימפומה בעקבות השימוש במשחה.

  מצד שני - האלטרנטיבה שהיא טיפות סטרואידים, עלולה לגרום לקטרקט וגלאוקומה למשתמשים בטיפות אלו באופן כרוני. סכנות אלו ממשיות ומוחשיות יותר מהסיכון התיאורטי והלא מוכח של לימפומה. לכן אין לי ספק שהשימוש במשחת פרוטופיק לדלקת אביבית בילדים בטוח יותר (וגם הרבה יותר יעיל) מהשימוש בסטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/11/2017 דלקת עפעפיים

  שלום רב.
  בן 25 וסובל מדלקת עפעפיים המון שנים.
  הטיפול היחיד שלקחתי ועדיין לוקח היא משחת הסינטומיצין 5% .
  שזה מדכא את הדלקת ליום או יומיים ושוב הכל חוזר.
  אתה יכול להמליץ לי על משהו יעיל יותר בבקשה?

  אור

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום אור,

  הטיפול בדלקת כרונית של העפעפיים כולל שילוב של הגיינת עפעפיים (ניקוי הריסים מספר פעמים ביום עם צמר גפן לח שעליו שמפו לתינוקות), וטיפות המכילות אנטיביוטיקה ונוגדי דלקת. בנוסף ניתן לקחת טבליות דוקסילין לתקופה של מספר חודשים. דוקסילין הוא אמנם אנטיביוטיקה, אך יש לו גם תכונות נוגדות דלקת, ועוזר בדיכוי הפעילות הדלקתית המתרחשת בקצות העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/10/2017 טקרולימוס מה עדיף משחה או טיפות?

  שלום רב,
  ילד בן 3.5 טופל עי fml ,פטנול, טילאביסט
  ללא שיפור משמעותי..
  הומלץ על טקרולימוס, מה עדיף או מה יעיל יותר מניסיונכך , האם הטיפות או המשחה?
  יש לקחת בחשבון שמדובר בילד בן 3.5 אז אולי עדיף מבחינת נוחות את טיפות העיניים, שאלתי היא בנוגע ליעילות
  תודה רבה

  משחה בעין
  שלום רב,

  משחת טקרולימוס היא כיום התרופה היעילה ביותר לדלקת אלרגית בעיניים. המשחה יעילה הרבה יותר מהטיפות, הן בגלל שהיא נשארת זמן רב יותר בעין, והן מכיוון שמעבר התרופה מהמשחה לקרנית יעיל יותר מכיוון שהמשחה היא ממס שומני המאפשר חדירות טובה יותר של התרופה לתוך הרקמה.

  הורים לילדים שהשתמשו גם במשחה וגם בטיפות אמרו שהמשחה היתה יעילה יותר להשגת אפקט דיכוי הדלקת האלרגית, אם כי כמובן פחות נוחה לשימוש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2017 טיפות ציקלוספורין 1% וחיסון נגד שפעת

  שלום רב,
  אני מקבל נגד יובש חזק טיפות עיניים ציקלוספורין 1% שלוש פעמים ביום (מכינים אותם).
  האם נתן לקבל חיסון נגד שפעת?
  תודה וחג שמח
  גדעון

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום גדעון,

  הספיגה הסיסטמית של ציקלוספורין מועטה ביותר, ואינה משפיעה על המערכת האימונית. ניתן לקבל חיסון נגד שפעת במקביל לטיפול.

  בנוגע להצדקה לטיפול עצמו - אם אכן יש יובש משמעותי מומלץ לשקול דרכי טיפול אחרות, כמו Punctal occlusion.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2017 דלקת לחמית אביבית ברמה בינונית

  שלום רב בני בן ה6 אובחן כסובל מדלקת עיניים אביבת בלחמית העין רמה בינונית (ורנליס בינונית)
  קיבל טיפול FML 4 פעמים ביום לשבוע ראשון אחכ שבוע 3 פעמים ביום שבוע פעמיים ושבוע פעם.
  בנוסף קיבל אופטליסט פעמיים ביום
  השאלה היא מדוע לא לטפל ישר במשחה החדשה פרוטופיק ?

  יעקב

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום יעקב,

  באמת מדוע לא?

  אני מתחיל ישר עם משחת פרוטופיק, ולא נותן יותר סטרואידים מזה מספר שנים, בטיפול בדלקת אביבית של הלחמית בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/08/2017 דלקת עיניים אלרגית

  אתמול מרחתי פעם ראשונה את המשחה פרוטופיק בעיניים מאחר ואני סובלת כבר תקופה ארוכה מדלקות עיניים אלרגיות ושום דבר פרט לסטרואידים לא עוזר לי בעיקר לוטומקס ובאמצע הלילה התעוררתי עם תחושה של שריפה נוראית בעיניים ועדיין תחושת השריפה נכון לרגע זה לא עוזבת אותי.
  האם זה אומר שאסור לי להשתמש במשחה.
  האם זה תופעה רגילה?
  מה לעשות?
  אודה לתשובה

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום דבורה,

  השימוש במשחת פרוטופיק גורם לתחושת צריבה, גם בשימוש בעור וגם בשימוש בעיניים. זו תופעה ידועה, ואין בה משום סכנה כלשהיא לעין. במשך הזמן מתרגלים לתחושה זאת, או לא שמים לב אליה, במיוחד אם שמים את המשחה ממש לפני שהולכים לישון.

  בכל אופן - יש להשתמש במשחה רק על פי הנחיות רופא עיניים, ורק לאחר קבלת מרשם מהרופא. יש להיבדק באופן סדיר ע"י רופא עיניים, ולקבל ממנו הנחיות על תדירות ואופן השימוש במשחה, כמו בכל תרופה אחרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2017 טווח נורמה של טקרולימוס בדם

  בני בן ה12 לאחר שימוש של כשנה בפרוטופיק 0.03 בשל וורנליס, בוצעה בדיקת דם לבדיקת ערכי טקרולימוס בשפל. התוצאה פחות מ- 2.
  מה ערכי הנורמה לתרופה בדם בשפל?
  תודה!

  flickr-1390557742-original
  שלום רב,

  משמעות התוצאה היא שקיימות רמות נמוכות מאוד של טקרולימוס בדם, וזהו דבר מעולה!!! זה בדיוק מה שאנו רוצים...

  במתן טקרולימוס במשחה לעין אנו מעונינים שתהיה רק השפעה על העין, ושלא תהיה ספיגה סיטסמית. ואכן כך הוא המצב על פי הבדיקה של בנך: רמה של פחות מ-2. הטווח הטיפולי של טקרולימוס בדם, לאנשים המקבלים את התרופה דרך הפה (למצבים כגון מניעת דחיית אברים מושתלים) הוא 5-20 ng/ml. מעל 20 ng/ml קיים סיכון לתופעות לואי סיסטמיות. הערך שנמצא אצל בנך נמוך מאוד, כך שאין כל חשש לתופעת לואי סיסטמית כתוצאה מהטיפול במשחה, ולכן התוצאה מצויינת.

  למעשה - הבדיקה שביצעת היתה מיותרת לחלוטין. היא מבוצעת לאנשים הלוקחים טקרולימוס בכדורים דרך הפה, כדי לקבל השפעה סיסטמית, וכדי לדעת שהמינון מתאים ונמצא בתוך הטווח הטיפולי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/06/2017 אלרגיה לקרדיט אבק

  לאור אלרגיה לקרדיט אבק מזה כחצי שנה העיניים שלי דומעות, מגרדות אדומות ועם הפרשות. נתנו לי מספר סוגים של טיפות עיניים ועכשיו גם כדורים לאלרגיה ואין הטבה.האם אתה ממליץ על טיפות מסוד מסויים?

  דמעות1
  שלום רב,

  מומלץ לנסות טיפול במשחת Protopic בריכוז 0.03%.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/05/2017 פרוטופיק בעיניים בהריון

  האם מותר להשתמש בתרופה בהריון?
  שום טיפות לא עזרו חוץ מסטרואידים שהעלו את הלחץ.
  הפרוטופיק היה יעיל ביותר מותר לי להמשיך איתו בהריון?

  4a438ffe_0205f124_art%20eye%208
  שלום רב,

  קיים סיכון מסויים לעובר בשימוש במשחה בהריון, ולכן יש לשקול בזהירות את הצורך מול הסכנות. בכל מקרה יש להפנות את השאלה לגינקולוג שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/04/2017 משחת פרוטופיק

  האם צריך מרשם רופא כדי לקנות פרוטופיק??

  מיכל

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום מיכל,

  בהחלט. משחת Protopic היא תכשיר תרופתי לכל דבר, ולכן יש צורך במרשם רופא כדי לרכוש אותה בבית המרקחת. כל רופא משפחה, רופא עיניים או רופא עור יכול לרשום משחה זו.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2017 בלפריטיס

  אני סובל מאלרגיה בעיניים ובלפריטיס. מידי חודשיים אני מקבל טיפות לעיניים בעקבות יובש גרד ודלקות.
  האם משחת פרוטופיק מתאימה גם לטיפול בבלפריטיס?

  אריה

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום אריה,

  אם דלקת העפעפיים היא דלקת אלרגית (מה שנקרא Atopic Blepharo-conjunctivitis) - אזי  משחת Protopic מתאימה גם לדלקת אלרגית של העפעפיים. אם דלקת העפעפיים היא על רקע בעיה בבלוטות השומן בעפעפיים (בלוטות מייבומיאן) או על רקע זיהומי חיידקי - הטיפול הוא אחר, וכולל הגיינת עפעפיים (ניקוי תכוף של קצות העפעפיים), תחליפי דמעות, נוגדי דלקת מקומיים וסיסטמיים, ואנטיביוטיקה מקומית - כל אלו על פי הנחיות רופא העיניים שבודק ומטפל בך.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/03/2017 ושאלה נוספת

  האם ניתן בזמן טיפול בפרוטופיק להשתמש ביום בטיפות עיניים אנטי הסטמינים כגון אופטילסט .(אני מניח שאחרי שטיפת /מקלחת בוקר גם ככה לא נשאר חומר והטיפות יכולות להועיל על פניו.לכן שואל.

  eye-drops
  שלום רב,

  אנטי היסטמינים הם תרופות חלשות יחסית ולא יעילות במיוחד לטיפול בדלקת אלרגית. לעומתם פרוטופיק היא תרופה יעילה מאוד לדלקת אלרגית. בנוכחות של טיפול במשחת פרוטופיק הניתנת אחת ליום לפני השינה, הערך המוסף של טיפול בטיפות היסטמינים הינו זניח למדי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/03/2017 Protopic בשילוב אבאמיס)משאף סטרואידי לאף וqvar 100

  שלום רב ,האם אפשרי משחת Protopic לעניים בשילוב אבאמיס(משאף סטרואידי לאף) וqvar 100(משאף סטרואידי לפה).היות ושנים שאיני יכול לותר על המשאפים (מחמת אלרגיה אביבית בעוצמה גבוהה )ורוצה לנסות הפרוטופיק לעניים שסובלות למרות אנטי הסטמינים.השאלה כאמור אם יש/אין בעיה בשילוב .בברכה מאיר

  E
  שלום רב,

  אין מניעה לקחת טיפול מקומי לעיניים עם פרוטופיק, בנוסף לטיפול שניתן במשאפים לאף ולפה. בנוסף - יתכן שאתה זקוק לטיפול סיסטמי בתרופות נוגדות אלרגיה או נוגדות דלקת. מומלץ להתייעץ בנושאים אלו עם מומחה לאלרגיה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2017 דלקת לחמית אביבית

  לאחיינית שלי בת 8 ישנה דלקת לחמית אביבית בעין מזה כשנתיים. הבעיה מאוד מפריעה לה ומכאיבה לה. בכל חשיפה לאור מתחילה העין לדמוע. ההורים שלה לקחו אותה להרבה רופאי עיניים אך כל אחד אמר משהו אחר ויש כאלה שאומרים שאין פתרון. האם יש פתרון או דרך הקלה לילדה?

  מונה

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום מונה,

  הטיפול היעיל ביותר לדלקת אביבית הוא תרופה הנקראת טקרולימוס, הנמצאת בצורת משחה הנקראת פרוטופיק. משחת פרוטופיק קיימת מזה כ-15 שנה, ומשמשת לטיפול במחלת עור אלרגית הנקראת Atopic dermatitis. מזה מספר שנים אנו משתמשים בהצלחה רבה במשחה זו גם בעיניים לטיפול במחלות אלרגיות של העינייםף ובעיקר בדלקת אביבית - Vernal Kerato-conjnuctivitis. טיפול במשחה פעם ביום לפני השינה לתקופה ממושכת יכולה להקל מאוד ולהפחית את הסימנים והסימפטומים של המחלה. המשחה גורמת בהתחלה לצריבה קלה בעיניים, אך מרבית הילדים מתרגלים לכך, ומכיוון שהיא ניתנת לפני השינה - הצריבה לא מורגשת. השיפור במהלך המחלה דרמטי, וברב הילדים מורגשת הטבה תוך מספר ימים. יחד עם זאת יש לזכור שמדובר בטיפול ממושך. המחלה היא כרונית, והטיפול אינו מעלים ו מסלק את המחלה, אלא מקל משמעותית כל זמו שמשחה נלקחת.

  לחצי כאן לקישור לעמוד על מחלות עיניים אלרגיות באתר זה. בתחתית הדף תמצאי את תשובותי לשאלות הגולשים הרבות בנושא זה.

  לחצי כאן לראיון בנושא זה עם פרופ' רפי קרסו בו השתתפתי לפני מספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2016 ציקלוספורין ל OCP ואיך מקבלים את התרופה מהסל

  לאימי OCP מתקדם (זוהה לפני כ 10 שנים) וכמה פעמים בעבר המליצו לה על שימוש בציקלוספורין. יותר מפעם אחת ניסתה את התרופה והפסיקה בגלל שלא יכלה לשאת את הצריבה. בינתיים המצב מתדרדר באיטיות כאשר עיקר הטיפול הוא הרטבת העיניים. רופא נוסף הציע השבוע לטפל בתרופה זו (ורשם אותה לרכישה פרטית) ורופאים אחרים אמרו שעדיף לא לקחת תרופות.
  שאלותי: האם זו תרופה מתאימה לסיטואציה? איך אפשר לקבל אותה דרך סל התרופות?

  picasso
  שלום רב,

  אין כל תועלת בטיפות ציקלוספורין A ל- OCP. מכיון ש- OCP היא מחלה אוטואימונית שבה יש נוגדנים סיסטמיים כנגד מרכיבים של הלחמית, הרי שהטיפול היעיל ביותר ל- OCP הוא ע"י תרופות הניתנות סיסטמית, והמדכאות את המערכת החיסונית. גם תרופות אלו לא מרפאות את המחלה, אלא בעיקר מונעות החמרה והתדרדרות נוספים. טיפות הניתנות מקומית, כמו ציקלוספורין A, כלל לא עוזרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/12/2016 שימוש במשחת פרוטופטיק בתוך העין

  איך מתגברים על העובדה שתכשיר זה מיועד לשימוש חיצוני הית ולא עבר סטריליזציה הנחוצה בתכשיר לשימוש תוך עיני ?

  ענת

  love-motion-web-med
  שלום ענת,

  אחרי שפותחים את המכסה של השפופרת - המשחה בפנים איננה יותר סטירילית, ולא משנה אם היא הוכנה לשימוש בעור או לשימוש בעיניים. כך גם לגבי בקבוקים המכילים טיפות לעיניים - הנוזל בבקבוק סטירילי כשהבקבוק אטום. ברגע שהפקק נפתח לראשונה - זה לא סטירילי יותר. כמובן שחובה לשמור על הגיינה בסיסית במהלך המגע בשפופרת או בבקבוק כלשהוא, בין אם הוא נועד לעור או לעיניים, וזאת ע"י הקפדה על מגע בהם עם ידיים נקיות.

  אנחנו רושמים משחת פרוטופיק מזה כ- 7 שנים, בעיקר לילדים עם דלקת אלרגית קשה בעיניים. עד כה לא דווח לנו אל אף מקרה בו נגרם זיהום לעיניים בגלל שימוש במשחה. האלטרנטיבה למשחה היא להמשיך ולהשתמש בסטרואידים, עם כל תופעות הלואי שלהם (קטרקט וגלאוקומה), או בתכשירים האנטי-היסטמיניים שיעילותם בטיפול בדלקות אלרגיות קשות בעיניים אינה גבוהה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2016 פרוטופיק במקרה של דלקת אביבית

  בתי אמורה להתחיל במשחת פרוטופיק במקום סטרואידים בגלל דלקת אביבית/ לחמית.
  הרופא אמר לנסות שבוע ולחזור לביקורת כעבור שבועיים.
  הואיל והוא יוצא לחופשה, הביקור הבא יהיה רק בעוד כחודש.
  אבל מתשובה שכתבת באתר זה נראה שלהתחיל שבוע ואז להפסיק לכמה שבועות עלול להחריף את הבעייה. האם הבנתי נכון?
  תודה!

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  הטיפול בפרוטופיק הוא טיפול מתמשך, המתבצע כל יום ברציפות במשך מספר חודשים, עד להעלמות סימני הדלקת האלרגית. לאחר מספר חודשים רצופים של טיפול ניתן לנסות להפחית את תדירות הטיפול בהדרגה (אחת ליומיים, ואח"כ אחת ל-3 ימים). טיפול קצר של מספר ימים לא יועיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2016 דלקת אלרגית כרונית

  לבני בן ה11 דלקת אלרגית כרונית ומטופל בסטרואידים בטיפות עיניים שלוש שנים, כמו כן עבר הזרקה בעפעף פעמיים.
  הוצע לנו לנסות טיפול בפרוטופיק ע”י רופאת העיניים המטפלת בו.
  האם יש סכנה בשימוש במשחה זו? או שאין לה בכלל תופעות לוואי?
  האם עדיף לנסות אותה או ללכת על הזרקה נוספת?

  אריאלה

  שלום אריאלה,

  בהחלט!!! הטיפול במשחת Protopic יעיל הרבה יותר מהטיפול בסטרואידים, ולא כרוך בתופעות הלוואי של סטרואידים. יש לנו ניסיון של כ-6 שנים בטיפול במשחה זו. מאמרים רבים שפורסמו בשנים האחרונות בספרות הרפואית מראים בבירור שמדובר בטיפול יעיל ובטוח. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שידריך אותך על אופן השימוש במשחה זו.

  כ"כ ניתן לקרוא באתר זה בדף על מחלות עיניים אלרגיות על התרופה, ולקרוא את התשובות לשאלות הגולשים הרבות בנושא זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2016 משך זמן הטיפול המותר במשחה

  בעבר לאחר שנה ו-3 חודשים של שימוש בלתי פוסק בסטרואידים חזקים, השתמשתי בprotopic 0.03% בהמלצת רופא עיניים קרנית מס’ פעמים בודדות וסוף סוף הבעיה נעלמה ומיד הפסקתי את השימוש.
  לאחר מס’ חודשים הבעיה החלה לחזור, התחלתי להשתמש שוב במשחה אך הפעם לא עבר כזה מהר, למשך כמה זמן מומלץ לשים את המשחה? גם כשיפסיק מומלץ להמשיך קצת? כדאי לשלב optilast ?

  בר

  The-Eye-Rub
  שלום בר,

  דלקות עיניים אלרגיות הן מחלות כרוניות, ולכן הטיפול בהן צריך להיות מתמשך, ולא בדרך בה נהגת. יש לקחת את המשחה פעם ביום לפני השינה לתקופה רצופה של מספר חודשים, ולאחר מכן לרדת במינון (פעם ביומיים, פעם ב- 3 ימים וכו'), ולהישאר על המינון המינימלי ששומר על דיכוי המחלה. כאשר המחלה שוב מתפרצת, בד"כ בחודשי האביב והקיץ יש לעלות שוב במינון לפעם ביום.

  מומלץ להתיעץ עם מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2016 ורידים על הלחמית ובלפריטיס

  שלום דר,אני בן 26, רציתי לשאול לגבי ורידים על הלחמית ובלפריטיס. אבחנו אצלי בלפריטיס, והמלצת הטיפול היא קומפרסים חמים. רציתי לשאול, התפתחו לי ורידים אדומים בלחמית בעין שמאל, שמאוד מפריעים לי אסתטית. האם ניתן להסיר אותם? והאם במידה והם נגרמו מהבלפריטיס, הם יעלמו מעצמם כשאשמתמש בקומפרסים חמים לאורך זמן?
  תודה מראש

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום דוד,

  כלי הדם בלחמית הם ביטוי לדלקת כרונית. הם לא יעלמו מעצמם, לא ניתן להסירם, וקומפרסים לא יעזרו. ניתן להפחית אותם ע"י טיפול נוגד דלקת. אתה זקוק לטיפול תרופתי בטיפות המכילות נוגדי דלקת כגון סטרואידים או ציקלוספורין A. אנא פנה לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/11/2015 פרוטופיק ללא מרשם

  האם ניתן לקנות פרוטופיק ללא מרשם רופא?
  בברכה,
  עליזה

  eye-art13

  שלום רב,

  לא. משחת Protopic היא תרופה ומחייבת מרשם רופא. המשחה לא מתאימה לכל אחד ולכל מצב, ויש להתייעץ עם רפא עיניים מומחה למחלות קרנית, שיחליט אם לרשום אותה.  

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/10/2015 שימוש בפרוטופיק 0.03

  שלום אני שמה את המשחה מידי ערב אך לעיתים קרובות (פעמיים בשבוע) אני קמה עם עין כואבת ואני לא יכולה לפתוח אותה..זה עובר אחרי שלוש שעות לערך אבל כמובן שבימים כאלה אני לא הולכת לעבודה וכו’. מה אפשר להוסיף? אני משתמשת גם בהילוקומוד ליובש. אולי אני צריכה טיפות סטרואידים בימים כאלו?

  imagesAK0SIJ0H

  שלום מעין,

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית ביום כזה שבו את קמה עם כאבים בעיניים, כדי לדעת מהי סיבת הכאב. כאב בקרנית יכול להגרם מסיבות שונות, שלא בהכרח קשורות למחלה האלרגית. אם הטיפול במשחה לא מספיק כדי לעצור את סימני הדלקת האלרגית, ניתן לעלות למינון גבוה יותר (המשחה קיימת גם במינון של 0.1%), או להוסיף סטרואידים לתקופה קצרה. בכל מקרה אין תחליף לבדיקה ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2015 שימוש ב Protopic

  התחלתי אתמול להשתמש ב Protopic בהמלצתך.
  המשחה אינה שורפת בכלל בזמן המריחה (לפני שינה) אבל במשך היום יש תחושת “שריפה” וחום מהעיניים.
  האם זה נורמלי?

  eye-of-agamotto

  שלום רב,

  זו אכן התחושה בשימוש במשחת Protopic. כדאי להשתמש במשך היום בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים כדי להקל על תחושה זו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.