להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • תסמונת ראיית מחשב

  אנשים רבים מבלים שעות רבות ביום מול מסכי מחשב תוך כדי עבודה, לימודים או להשגת מידע. שהות ממושכת זו כרוכה לעיתים רבות בתחושת אי נוחות ויובש בעיניים, כאב עמום בעיניים ובראש, ראייה מטושטשת או כפולה, ולעיתים כאבי צוואר וגב. קיימות סיבות שונות לתסמונת נפוצה זו, וניתן לטפל בה בעזרת מודעות לבעיה, שיפור סביבת העבודה, הפסקות ברצף העבודה תוך מתן מנוחה לעיניים, ושימוש בתחליפי דמעות.

  מהי תסמונת ראיית מחשב?

  תסמונת ראיית מחשב (Computer Vision Syndrome = CVS) הוא מושג המתאר שורה של בעיות בראיה ובעיניים המופיעות בעקבות עבודה ממושכת מול מסכי מחשב.

  מהי שכיחות התסמונת?

  מחקרים מצאו ש- 90% מתוך 70 מיליון אמריקאים העובדים מעל ל-3 שעות ליום מול מסך מחשב חווים בעיה כל שהיא בעיניים או בראייה (תמונה 1). כל אדם עשירי במרפאות עיניים בארה”ב או באנגליה מגיע עקב בעיות בגלל עבודה מול מחשב.

  מהם הגורמים לתסמונת?

  קיימים ארבעה גורמים עיקריים לתסמונת ראיית מחשב:

  1. התעייפות העין עקב בעיה בהתמקדות העיניים לקרוב (על רקע הפעלה מאומצת של השריר התוך עיני הגורם לאקומודציה של העדשה);

  2. יובש של העיניים עקב מצמוץ מופחת, ועל רקע מפתח עפעפיים גדול יותר הכרוך במצב עיניים אופקי בעבודה מול מסך (בניגוד לקריאת ספרים הנעשית במבט למטה);

  3. כאבי צוואר וכתפיים עקב בעיות במיקום לא נכון של המסך;

  4. קושי בקריאה המתפתח עם הגיל (פרסביאופיה).

  מסך עם רזולוציה ירודה, שורות צפופות, אותיות בהירות על רקע כהה, מידה קטנה של ניגודיות (קונטרסט) בין האותיות לרקע, סינוור או השתקפויות במסך – כל אלו תורמים להחמרת הבעיות הכרוכות בתסמונת ראיית מחשב. בעיות נוספות שקשורות בסביבת העבודה כגון תאורת חדר לקויה, מרחק וזווית לא מתאימים מן המסך, ותנוחת ישיבה לא הולמת (תמונות 1-2) – כל אלו עלולים להתווסף לבעיות הקשורות בעיניים. בנוסף – תיקון לא מתאים במשקפיים (תת-תיקון או תיקון יתר), או שימוש ממושך בעדשות מגע – יכולים גם הם לתרום להחמרת התסמונת.

  תמונה 1. אמריקאי טיפוסי בתנוחה לא מיטבית מול מסך מחשב.

  תמונה 1. אמריקאי טיפוסי בתנוחה לא מיטבית מול מסך מחשב.

  תמונה 2. הקרבה למסך וצורת הישיבה משפיעים על תחושת העייפות בעיניים.

  תמונה 2. הקרבה למסך וצורת הישיבה משפיעים על תחושת העייפות בעיניים.

   

  מהם התסמינים של תסמונת ראיית מחשב?

  התסמינים כוללים תחושת עייפות ומאמץ בעיניים; תחושת יובש, צריבה, אודם ודקירות; ראייה מטושטשת או ראייה כפולה; כאבי ראש, כאבי צוואר, כתפיים וגב.

  כיצד מטפלים וממה נמנעים?

  הטיפול מורכב מגישה משולבת של טיפול בבעיות העיניים, בהתאמת סביבת העבודה ופתרון הבעיות הארגונומיות על פי צרכי המטופל:
  1. תאורה – הפחתה של תאורת חזרה הגורמת לסינוור והשתקפויות במסך, והחלפת נורות פלואורסצנט בנורות עם אור “חם” יותר (צהוב).
  2. מיקום המסך ותנוחת הישיבה – מרחק המסך מהעיניים צריך להיות 50-70 ס”מ, וכ 10-20 מעלות מתחת לגובה העיניים.  גובה הכסא צריך להיות כך שכפות הרגלים נמצאות בגובה הרצפה, ומומלץ להשתמש בכיסא שיש לו ידיות לתמיכת המרפקים.
  3. הפסקות ברצף העבודה – אחת ל-20 דקות של צפייה במסך, מומלץ להתבונן על עצם מרוחק למשך כ- 20 שניות, כדי לתת לעיניים מנוחה מהמאמץ הממושך של האקומודציה (ההתמקדות לקרוב). כ”כ מומלץ לנוח למספר דקות לאחר עבודה רצופה של שעתיים.
  4. מצמוץ – יש למצמץ מידי פעם כדי למנוע את התייבשות העין, הנובעת מירידה לא רצונית במצמוץ בזמן עבודה מול המסך.
  5. שימוש בתחליפי דמעות – עשוי להוסיף לחות לעיניים ולהפחית את תחושת הצריבה והאי-נוחות. מומלץ להשתמש בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.
  6. תיקון מתאים עם משקפיים – במיוחד בגילאים בהם יש צורך במשקפי קריאה (מעל גיל 45). ניתן להשתמש משקפי Office שהן משקפיים רב-מוקדיות הנותנות מענה לטווחים השונים בשולחן העבודה, החל בטווח המסמך המונח קרוב ועד לטווח המסך.

  בסיכום

  תסמונת ראיית מחשב היא בעיה נפוצה מאוד, והטיפול בה כרוך בהתייחסות לגורמים רבים. מודעות לבעיה, שיפור סביבת העבודה, תיקון אופטי מתאים, הפסקות יזומות בעבודה הרצופה תוך מתן מנוחה לעיניים, ושימוש בתחליפי דמעות – כל אלו יאפשרו התגברות על התסמינים השונים, ושיפור ביכולת של אנשים העובדים מול מסכי מחשב לעבוד בנוחות רבה יותר.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  31/01/2021 תרופות לקשב וריכוז

  האם לאחר ניתוח prk ניתן לחוש בנוח לקחת תרופה להפרעות קשה וריכוז? אני לוקחת אטנט ולפעמים הוא עושה לי ראייה מעט מעורפלת.. תודה!

  שלום רב,

  אין מניעה לקחת תרופות אלה לאחר ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2020 טשטוש ראיה בשתי העיניים

  פרופ’ סלומון שלום,
  אני בת 44, מרכיבה שנים רבות משקפיים לרחוק עם מספר נמוך וצילינדר. מכיוון שהמספר נמוך, אני בעצם לא זקוקה למשקפיים, אלא בצפיה בטלוויזיה מרחוק או בנהיגה. ראיה למקרוב, תמיד היתה מעולה.
  לפני שבועיים התחילה לי איזושהי דלקת בעין שמאל. שמתי כמה ימים טיפות רגילות והדלקת עברה כמעט לחלוטין, חוץ מיום אחד שראיתי קצת מטושטש ולמחרת שוב ראיתי כרגיל. היום בבוקר, שמתי לב שאני רואה גרוע בשתי העיניים, גם בעין שמאל וגם בעין ימין שלא היתה לי איתה בעיה. האותיות מטושטשות, אני לא רואה ממוקד, אני לא יכולה לקרוא אותיות קטנות, קשה לי מאוד לקרוא. אין כאב, אין צריבה, אין יובש. פשוט לא רואה טוב. יש לי בקרוב תור לרופא עיניים ומכיוון שאני בחו”ל, הייתי רוצה כיוון כדי למקד את הרופא במה יכולה להיות הבעיה.
  תודה רבה, שירה

  שלום רב,

  כל דלקת של משטח העין גורמת לירידה חולפת בראייה. את יכולה לפנות לכל רופא עיניים, או לבקש מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2020 קרוב מאד כן, קרוב לא

  שלום רב, אני בת 46 ובשנה האחרונה לא רואה טוב מקרוב (עד לאחרונה ראיה מצוינת). רק שיש תופעה מוזרה- מקרוב מאד מאד (3-4 סמ מהעיניים) אני כן מסוגלת לקרוא אותיות קטנות מאד, יש הסבר לתופעה? עוזר לי מאד שאין משקפי קריאה בסביבה…

  שלום רב,

  כשיש לך קוצר ראייה, לדוגמא 4.00-, ולקרוב את צריכה בגילך תוספת לקריאה של 1.50+, אז ללא משקפיים את במצב של 4.00- 1.50+ שזה שווה ל 2.50-, וכאשר את מקרבת את הספר את רואה ללא משקפיים, כי קוצר הראייה קטן יותר בראייה לקרוב, מכיוון שחלק המינוס שיש לך מנוטרל ע"י הפלוס לקרוב.

  ככל שתתבגרי, הפלוס יעלה, ולקראת גיל 50 תזדקי לתוספת של 2.00+ לקריאה, וכן הלאה, ואז יהיה לך קל לקרוא ללא משקפיים בטווח הרגיל ללא קירוב הספר.

  למעשה, קוצר ראייה נמוך, סביב 2.00- הוא ברכה לאנשים שעובדים רוב הזמן מול מחשב ומסמכים, כי הוא מאפשר להם לעשות זאת ללא משקפיים. שוב - הסיבה לכך היא שהמינוס לרחוק מנוטרל ע"י הפלוס לקרוב. אדם בן 50 עם קוצר ראייה של 2.00- לא זקוק למשקפי קריאה כי לרחוק הוא צריך תוספת של 2.00+ שמנטרלת את ה 2.00-.

  תופעה זאת (הצורך במשקפי קריאה) נקראת פרסביאופיה או בעברית זוקן ראייה.

  לחצו כאן למידע נוסף על פרסביאופיה והסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2020 קושי בראייה

  שלום רב,
  הבת שלי בת 18, כבר זמן רב היא טוענת שהיא לא רואה טוב. לקחתי אותה לרופא עיניים מספר פעמים קבעו שיש לה ראיה תקינה מלבד 1/4 צילינדר.
  היא מתלוננת שהיא לא רואה לרחוק ושזה ממש מפריע לה. רכשנו משקפיים לפי מה שהרופא קבע ועדיין טוענת שלא רואה.
  זה כבר כמעט שנתיים.
  עכשיו יש לה נפיחויות בעין משהו כמידי יומיים וטענות לכאב בגלגל העין.
  אציין שאני מרכיבה משקפיים עם מספר גבוה מאוד.

  שלום רב,

  מומלץ לבצע בדיקות נוספות, כולל בדיקת שדה ראייה, צילום הרשתית ועצב הראייה (OCT) ומיפוי של הקרנית. כ"כ יש לבדוק אם יש לה יובש בעיניים. את הבדיקות ניתן לבצע במסגרת מרפאת עיניים בקופת חולים באיזור מגורייך. על פי התוצאות יוחלט לאיזה תת-התמחות ברפואת עיניים יש לגשת להמשך הבירור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/12/2019 ראית שחור בעיניים

  בחודש האחרון אני לא רואה לכמה שניות ממוצע של פעם ביום וביחד אם זה אני מרגישה סחרחורת.
  צריך לדאוג/לבדוק את זה ??
  האם זה קשור לבעיה בעיניים או שזה יכול להיות בעיה אחרת??
  תודה רבה!!

  שלום רב,

  עליך לגשת בדחיפות לבדיקת רופא המשפחה. יכולות להיות סיבות  רבות לתופעה זו, ויש לשלול מחלות לב וכלי דם ומצבים נוירולוגיים שונים. בנוסף יש כמובן לבצע בדיקת עיניים, אך סביר להניח שמדובר בסיבה סיסטמית שאינה קשורה לעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2018 מסכי מחשב וראייה

  שלום פרופסור סלומון,
  יש המון מידע מבלבל באינטרנט בנושא של מסכי מחשב וראייה. אשמח למספר הבהרות.
  1. התסמינים של תסמונת ראיית מחשב נשמעים לכאורה כבעיות קלות אשר יחלפו אם נפסיק את השימוש במחשב. האם שימוש במחשב מספר שעות ביום במשך שנים יכול לגרום נזק לעיניים?
  2. האם התשובה משתנה אם מדובר בילדים? (או במילים אחרות האם ילדים שמשתמשים במחשב מספר שעות ביום במשך שנים יסבלו מנזק לעיניים?)
  3. בדרכי הטיפול והמניעה מתסמונת ראיית מחשב שאצלך באתר לא מוזכר שימוש במשקפי מגן (או ציפויים כלשהם לעדשות המשקפיים). מצד שני בשוק מוכרים כל מיני מוצרים כמו משקפי blue coat, Optimize DEFENDER וציפויים אנטי רפלקטיבים וכו’… האם שימוש במוצרים אלו באמת מגן על העיניים מבחינה רפואית?

  בתודה,
  קובי

  שלום רב,

  העבודה מול מסכי מחשב לא גורמת לנזק מצטבר לעיניים בטווח הארוך או למחלה כלשהיא. מדובר בסך הכל ביובש יחסי לעיניים הנובע מהמצמוץ המופחת, וכן במאמץ של אקומודציה (הצורך להתמקד על עצם קרוב הגורם להתכווצות שריר העטרה בתוך העין). לכן התסמונת בולטת במיוחד במבוגרים שיש להם ממילא יובש בעיניים, ובאנשים מעל גיל 45 כאשר יכולת האקומודציה יורדת ומצריכה שימוש במשקפי קריאה או משקפי office.

  בילדים יש פחות יובש בעיניים, ויכולת האקומודציה שלהם גבוהה מאוד. לכן בילדים אין כמעט בכלל בעיות בעבודה ממושכת מול מסכים.

  השימוש במשקפי מגן מול מסכי מחשב מיותר, ולא עוזר בד"כ למשתמשים (אבל עוזר מאוד למי שמוכר אותן).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2018 עבודה ממושכת של כ12 שעות מול מחשב

  שלום רב,
  התחלתי לעבוד מול מחשב בצורה ממושכת(כ12 שעות ביום) לפני כ7 חודשים ולאחרונה אני חש בעייפות וכאבים בארובת העין(מעין דקירות מעל העין)
  הייתי רוצה לדעת כיצד למנוע פגיעה בעיניים וכיצד לנהל את הזמן מול המסך בצורה נכונה.

  תודה רבה

  שלום יוסף,

  שתי הבעיות העיקריו בזמן עבודה ממושכת מול מחשב הן יובש יחסי בעיניים (תוצאה של הפחתה במצמוץ בזמן עבודה מול מחשב), והמאמץ לאקומודציה (התמקדות ממושכת על מטרה קרובה, הגורמת למאמץ של השריר הציליארי בתוך העין האחראי על שינוי מוקד העדשה בתוך העין).

  לכן: 1 -  מומלץ לעצום מידי פעם את העיניים, כדי שהדמעות שלך ישטפו את העיניים מידי פעם,וזאת כדי למנוע יובש בעיניים בזמן עבודה מול מחשב. 2 - להתבונן אחת לכמה דקות על מטרה רחוקה, וזה יגרום להרפייה בשריר הציליארי.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/03/2017 תסמונת המחשב

  בס”ד

  לפרופסור אבי סלומון הנכבד!
  אני בת 23, גרפיקאית ועובדת שעות רבות מול מחשב
  מזה כמה שנים אני סובלת מכאבים בעיניים יובש ואדמומיות
  וממשיכה לתפקד בעבודה בכח ומאמץ רב
  לאחר מכן הייתה לי ירידה נוספת שגררה
  סחרחורות וחוסר שיווי משקל ששיתקו אותי כמעט לגמרי
  המצב הפך לבלתי נסבל בקרתי אצל מומחי עיניים רבים
  המכחישים כל קשר בין הדברים, הבדיקות הרבות לא מראות שום פגם בעיניים.
  נחשפתי לכתבה שלך “תסמונת המחשב” והתרגשתי שסופסוף יש בסיס לבעיה

  אני חייבת את עזרתך – – –
  תודה וכל טוב.

  שלום רב,

  סחרחורות וחוסר שיווי משקל אינם קשורים לתסמונת ראיית מחשב. בכל הנוגע לאי נוחות בעיניים במהלך עבודה מול מחשב - מומלץ לעצום את העיניים אחת למספר דקות, ולהשתמש בתחליפי דמעות בזמן העבודה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2017 הבזקים בעין וראייה כפולה

  בס״ד
  שלום אני ממש אהיה אסירת תודה אם תעזור לי .
  אני בת 24 מרכיבה משקפיים מגיל צעיר וגם עדשות מגע.
  יש לי מספר קצת גבוה בשתי העיניים וגם צילנדר.
  לפני חודשיים התחילו לי הבזקים בצידי העיניים בעיקר שאני עוצמת את העיניים , בעיקר בעין שמאל והיה לי גם כאב מאחורי עין שמאל .
  קבעתי תור למומחה עיניים הוא בדק אותי והוא אמר שהכל בסדר ואולי זה תהליך של היפרדות זגוגית.
  בזמן האחרון שמתי לב לעוד כמה תופעות משונות .
  ראיית הלילה שלי קצת נחלשה , אני מסתנוורת מאור
  ומה שהכי מדאיג אותי , שאני מסתכלת מאובייקט קרוב לאובייקט רחוק לשנייה אחת אני רואה כפול בעין שמאל כמו שמצלמה מנסה לעשות פוקוס מקרוב לרחוק.
  הייתי גם אצל נוירולוג בגלל שאני סובלת לפעמים ממיגרנות סביב העין אז הוא חשב שיש אולי קשר הוא נתן לי מספר בדיקות דם לעשות ולהיות אצלו עוד מספר חודשים .
  אני גם סובלת מעיניים יבשות ומדי פעם משתמשת בטיפות.
  אני יודעת שיש סיכוי שאולי מדובר בבעיה נוירולוגית , יש סיכוי שלא ומדובר בבעיה בעיניים בלבד ?
  הרופאה משפחה והניורולוג המליצו לי ללכת לחוות דעת נוספת ממומחה עיניים
  אני שוקלת ללכת למומחה עיניים פרטי אבל אני מתלבטת כי כבר הייתי אצל מומחה והוא אמר שהכל תקין .
  מה אתה ממליץ לי לעשות ?
  תודה רבה ושבוע טוב

  שלום רב,

  השילוב של הבזקי אור עם כאבי ראש מצביע על מיגרנה עם aura (שלב מקדים) ויזואלית, שבה מופיעים בין היתר הבזקי אור ותלונות אחרות הקשורות בראייה. מומלץ לפנות לנוירולוג או לנויור-אופתלמולוג לאבחנה וטיפול מתאימים למיגרנה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2017 טשטוש בראייה

  בס”ד
  שלום,
  התחלתי לעבוד במשרד מול מחשב ועם כל מיני דברים שדורשים ראייה מאוד מרוכזת וממוקדת.יש לי ראייה מעולה ב”ה כל החיים ראיתי יותר טוב מהרגיל (אני יכולה לקרוא למרחקים ). אך מאז שהתחלתי לעבוד שם אני יוצאת מהעבודה ואני רואה מטושטש וזה קורה לי כל היום גם שאני קמה בבוקר וכולי. הלכתי ל2 רופאי עיניים שניהם אמרו לי שהראייה שלי מצויינת 6 6 ושזה נובע מלחץ על העין ונתנו לי טיפות ליובש. ניסיתי וזה לא עוזר והם גם לא ממליצים על משקפיים. אני אובדת עצות כי אני אמנם רואה את המספרים אבל מסביב אני רואה מטושטש. מה אפשר לעשות?
  תודה רבה

  שלום רב,

  המאמץ המתמשך של העיניים להתמקד על המחשב נקרא אקומדציה. בתהליך זה מופעל שריר לא רצוני הנמצא בתוך העין, הגורם לשינוי מוקד העדשה התוך-עינית. הפעלה מתמשכת של השריר גורמת לאי נוחות ולעתים לכאב עמום, בדיוק כמו הפעלה ממושכת של כל שריר בגוף. לאחר שהעיניים נמצאות במצב של אקומודציה והתמקדות לקרוב, במעבר למבט לרחוק השריר לא עובר הרפייה כפי שהיה צריך (מצב הנקרא Spasm of accomodation) והראייה לרחוק מטושטשת (העין כאילו "נעולה" על התמקדות לקרוב.

  הדרך להתגבר על כך היא להתבונן מידי פעם במהלך העבודה מול המחשב על עצם רחוק: אחת ל 15-20 דקות להסיר את המבט ממסך המחשב, ולהסתכל למספר שניות על מטרה מרוחקת, דבר שימנע את המצב שתיארתי קודם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2017 אודם בלבן שבעין

  בבוקר שאני קמה אני מגלה שיש לי עין אדומה ללא כאב תודה לאל.לא שורף או דומעת לי העין.

  עידית

  שלום עידית,

  יתכן שאת סובלת מדלקת עפעפיים כרונית, המתבטאת בין השאר בהופעת הפרשות ומעט אודם עם הקימה מהשינה. אפשרות נוספת היא בעיה בעפעפיים הנקראת Floppy Eyelid Syndrome - מצב שבו העפעפיים רפויות ולא סגורות היטב במהלך השינה, דבר הגורם למגע ישיר וחיכוך של העין עם הכרית. בכל אופן מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2016 רואה עקום

  שלום וברכה אני בן ארבעים ושלוש לפני מספר חודשים שמתי לב שכשאני מסתכל בעין שמאל על שורות כתובות אני רואה את השורות עקומות כמו גלים ממה זה נובע וכיצד ניתן לטפל בזה? האם הדבר יכול להסביר כפל ראיה שאני חש [כשאני מסתכל בשתי העינים]?

  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך בעיה במקולה (האיזור המרכזי של הרשתית בו מתקבלת עיקר הראייה). עליך לפנות בהקדם למומחה לרשתית, ולבצע בדיקת OCT ו- FA כדי לאבחן את הבעיה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/11/2016 לא מסתגל ולא רואה לטווח של מסך מחשב עם עדשות מולטיפוקליות- האם להשקיע באופיס או לעשות זוגות לכל צורך

  שלום ,אנוכי גבר בן 47 ,איש סיסטם שעובד הרבה בסביבה ממוחשבת ,נדרש לראיה של מסכי מחשב וחלקים קטנים במעבדה על בסיס יומיומי 12 שעות ביום.
  לפני 17 שנים עברתי ניתוח לייזר לתיקון ראייה לרחוק ואכן עדיין רואה טוב למרחק, בשנתיים האחרונות חלה הידרדרות רצינית ביכולת שלי לקרוא מקרוב ולראות באופן חד את הנעשה על מסכי המחשב . בבדיקה נמצא כי יש לי מספר של 1.5 בשתי העיניים לקרוב ורבע מספר בעין שמאל לראיה מרחוק . שוכנעתי להשקיע אלפי שקלים בעדשות מולטיפוקליות איכותיות עם עדשת צייס , ברם , חודש הסתגלות ופעמיים החלפת עדשות ומספרים לא הצליחו להביא אותי עדיין לראות את הטווח האמצעי . אני רואה טוב לקרוב מאד , ולרחוק מאד אך כל המרחקים בטווח 50 ס”מ לערך מול מסכי מחשב מטושטשים לי . גם הספקטרום צר. האופטימטריסט טוען כי המספרים נכונים והעדשה פסגת הטכנולוגיה פשוט יש כאלה שלא מתרגלים למולטיפוקל ואולם עדשות של 1.25 פשוטות שרכשתי ב50 שח כחירום, מאפשרות לי לראות נעשה על מסכים (לא יותר קרוב ) טוב מכל המולטיפוקליות היקרות שרכשתי. הוא הציע להחליף שוב (כמובן בתשלום ) לעדשות מולטי הפעם מסוג אופיס ,כדי לפתור גם את הבעיה של טווח קרוב מאד כמו קריאה , שאלתי היא לפני ששוב אשקיע סכום נכבד, האם לא עדיף לעשות שני זוגות האחד למרחק מחשב והשני לקריאה מאשר להסתכן ברכישת עדשות אופיס שלמיטב הבנתי הינן מולטיפוקליות גם הן קרי השדה ראיה יהיה צר ולא מלא או שמא אופיס נותנות טווח נקי ורחב יותר מהמולטיפוקל תלת מוקדי ?

  שלום רב,

  הפתרון לבעיה שלך הוא אכן משקפי office שהן משקפיים מולטיפוקאליות לטווחים הקרובים, ומאפשרות לעבוד מול מחשב, הנמצא מולך במרכז השולחן, ולקרוא מסמך או ספר הנמצא קרוב יותר אליך ולמטה. ראה תשובה קודמת שלי לשאלת גולש בעמוד זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2016 כאב בעיניים בהתבוננות בעצם קרוב בדיאפטור למרחק

  פרופסור שלום
  בחודשים האחרונים התפתחה תופעה שאם אני מביט על עצם קרוב, 30 סמ או קצת יותר מופיע בעיניים כאב או לחץ שגורם לכאב ראש ואפילו סחרחורת וניתן להרגיש לפעמיים תחושה במצח ובראש
  הדיאופטר למרחק 6 ו 6.5 עם צילנדר של 1.5 למחשב בערך דיאופטר פחות ולקריאה עוד אחד פחות
  במבט על אוביקט קרוב כולל קריאה עם הדיאופטר הנכון אין בעיה רק בדיאפטר למרחק ואוביקט קרוב
  האופטומטריסטית מצאה תת התכנסות כלומר בעית מיקוד, עין ימין בורחת וטוענת שזו הסיבה לכאב
  רופאת העיניים בדקה את העין ואומרת שהכל נראה מצויין
  יש לחץ עיני גבוה אבל מאוזן עם טיפות גלאוטן
  עשיתי מולטיפוקול אבל עדיין מבט אקראי מהחלק העליון בעצם קרוב יגרום ללחץ או כאב והשפעה על הראש כמו ורטיגו קל
  אולי השריר הצילארי? אבל למה כואב?
  החיים הפכו קשים … אשמח לעיצה

  שלום רב,

  נראה שאתה לא מסתגל לשימוש הנכון עם עדשות מולטי-פוקאליות. על עצמים רחוקים אתה אמור להסתכל רק דרך מרכז העדשה. בקריאה עליך להשתמש בחלק התחתון של העדשה. לעבודה מול מחשב מומלץ יותר להשתמש במשקפי Office שהן משקפיים רב-מוקדיות לטווח הקצר, ומאפשרות עבודה מול מחשב ועבודה בקריאה של מסמך או ספר. קשה לעבוד מול מחשב עם משקפיים מולטיפוקליות רגילות, כי כשאתה מסתכל ישר מולך אתה משתמש במרכז העדשה המכוון לרחוק. כדי לראות את המחשב עליך להרים את הראש כדי להשתמש בהיקף העדשה, דבר שהוא קשה ולא נוח. לכן משקפי Office יתאימו לך בעבודה בבית מול מחשב, המשלבת קריאה של מסמך או ספר עם עבודה מול מסך המחשב. משקפיים מולטיפוקאליות רגילות יתאימו לך בישיבה בבית קפה למשל, כשאתה מתבונן על העוברים והשבים ובמקביל קורא ספר או עיתון...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/09/2016 לגבי העיניים

  שלום דוקטור סולומון אני די מבלה במחשב הרבה זמן ואני רואה די מטושטש כזה שיש לי כתם שזז איתי משני צדדי כזה כמו צל כזה ובאמצע יש כזה חלון כזה ראייה נקייה ואני פשוט לא יודע מה לעשות זה די מציק לי יש לך מושג אולי מה יש לי ? בצקת לחץ בעינים cvs כיב לא יודע מה זה בדיוק אשמח לעזרה מאוד

  שלום דורון,

  ככל הנראה אתה סובל מ- floaters. אלו עכירויות בזגוגית שנוצרות כתוצאה מהפרדות הזגוגית מהרשתית. תופעה זו גורמת למטרד, אך אינה מזיקה כלשעצמה ולא מחייבת טיפול. יחד עם זאת ישד לבצע בהקדם בדיקת עיניים אצל רופא עיניים מומחה לרשתית, מכיוון שלעיתים התופעה מלווה בקרעים בהיקף הרשתית, בהם יש לטפל.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2016 משקפים למחשב

  האם יש משקפים למחשב בלבד , בדומה למשקפיים לקריאה בלבד, כמו אלו שניתן להשיג בזול בחנויות ספרים ובתי מרקחת ?

  שלום רב,

  משקפי קריאה לטווח המחשב הן פשוט משקפי קריאה רגילות עם מספר נמוך יותר מאלו שאתה זקוק להן לקריאת ספר או עיתון. ניתן לרכוש משקפי קריאה עם מספר הנמוך ב 0.5 עד 0.75 ביחס למספר הרגיל של משקפי הקריאה שלך. לחילופין אפשר פשוט להגדיל את המידע במסך לגודל הנוח לך.

  כ"כ יש משקפיים רב מוקדיות לטווח הקרוב, המכסות את הטווח שבין הספר או העיתון הנמצא קרוב אליך ובין מסך המחשב הנמצא מעט רחוק יותר על שולחן העבודה. משקפיים אלו נקראות משקפי Office.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/04/2016 משקפיים חדשות

  הי
  המשקפיים הישנות שלי נשברו ורכשתי משקפים חדשות, מאז שאני שם את המשקפיים החדשות יש לי צריבות בעיניים והעיניים שלי אדומות , בנוסף יש לי בעיה בעין שמאל שאני לא רואה טוב ונראה כאילו שמו לי משהו כמו עדשה שנשארה בעין או מעין סינוור..
  דבר זה לא היה קיים במשקפיים הישנות שלי..
  המספר של המשקפים נשאר אותו מספר ולא השתנה
  האם יש לך הסבר לתופעה זו שמעולם לא חוויתי אתה מאז שאני מרכיב את המשקפיים בערך מגיל 16
  יש לציין שאני עובד 8 שעות במחשב..

  עדו

  שלום עדו,

  יתכן שהעדשות שהותקנו במשקפיים החדשות אינן עם המספר הנכון. פנה לאופטומטריסט אחר לבדיקה נוספת. בנוסף מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לוודא שאין לך בעיה כלשהיא אחרת, כגון יובש בעיניים, דלקת אלרגית בעיניים, או דלקת עפעפיים, שיכולות להתבטא בסימפטומים אותם ציינת.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/12/2015 דלקת קרנית כרונית כתוצאה משימוש קבוע בעדשות מגע

  שלום,
  אני משתמשת באופן קבוע בעדשות מגע חודשיות כבר 3 שנים.
  לאחרונה עברתי לעדשות מגע יומיות (שתיהן רכות).
  היום הלכתי לבדיקה רפואית אצל רופאת עיניים והיא אמרה לי שיש לי את את הדלקת המדוברת
  וכי עלי להפסיק את השימוש בעדשות מגע לחצי שנה.
  ששאלתי אותה האם אני יכולה לפחות לחכות תקופה מסוימת עד שהדלקת תעבור ואז לשים עדשות לחצי יום ולא ליום מלא כמו שהייתי שמה, היא אמרה שהמצב לא אפשרי ושאני צריכה להרכיב משקפיים בלבד בחצי שנה הקרובה.
  אני מאוד לא מרגישה בנוח לשים משקפים ואני מעדיפה להיות עם עדשות באופן כללי,
  האם אני יכולה לשים באמת עדשות מגע לחצי יום בעוד שבוע שבועיים בכל זאת?
  להתייעץ עם עוד רופאה? או שזאת תשובה נחרצת שכולם יגידו לי?
  אשמח לתשובה,
  נטע

  שלום נטע,

  תמיד ניתן להתייעץ עם רופא נוסף, ורצוי עם רופא עיניים מומחה לקרנית. כל מי שמרכיב עדשות מגע מפתח ביום מן הימים אי סבילות לעדשות מגע המתבטאת בתחושת צריבה, אודם ואי נוחות בעיניים לאחר מספר שעות עם העדשות. בבדיקה ניתן לגלות פפילות (גבשושיות קטנות) בחלק הפנימי של העפעף העליון, ולעיתים אף ארוזיות נקודתיות בשכבת האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית) של הקרנית.

  אם אכן ימצא בבדיקה נוספת שאינך יכולה לחזור לעדשות מגע, ואת לא מעונינת במשקפיים, מומלץ לשקול ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. הסרת משקפיים בלייזר הוא תהליך בטוח יותר, יעיל יותר, ומשתלם הרבה יותר מהמשך השימוש בעדשות מגע.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/12/2015 הידרדרות לראיה מרחוק

  שלום,
  להלן מאמר שקראתי בעניין הדרדרות ראייה למרחוק בעקבות קריאה ממחשב:
  “האם עבודה מול מחשב גורמת להידרדרות בראייה?
  מחקרים הראו שמאמץ קבוע הנדרש כדי להתמקד בעצמים קרובים למשך זמן רב עלול לגרום לנעילה של מערכת ההתמקדות – תופעה שנקראת Accommodative Spasms. כלומר, השרירים האחראים להתמקדות ננעלים, והעיניים עוברות למצב שבו הן מתמקדות באופן תמידי למרחק קרוב. כתוצאה מכך הן אינן רואות היטב למרחק רב. התופעה הזאת, המכונה Pseudo Myopia, יוצרת קוצר ראייה מדומה ומביאה לעלייה במספר המשקפיים. אם לא מנטרלים את הגורם למאמץ היתר של מערכת ההתמקדות, המספר ימשיך לעלות, והסימפטומים עלולים להחמיר.
  ידוע לנו על משתמשים במחשבים שפיתחו קוצר ראייה שלא היה קיים קודם לכן. הממצאים האלה מחזקים את הדעה שעבודת עיניים מרובה בטווח קרוב עלולה לגרום לעלייה בקוצר הראייה. לדוגמה, רוב בחורי הישיבה מרכיבים משקפיים במספר גבוה”.

  השאלה שלי:
  האם הנחה ו נכונה, קריאה ממושכת וימיומית מול מחשב עלולה לגרום קוצר ראייה?
  והאם עדיף לקרוא מספרים מאשר במחשב?

  אסף

  שלום אסף,

  לא!!! קריאה ועבודה מול מחשב אינם גורמים לקוצר ראייה. הדבר היחיד שגורם לקוצר ראייה ומשפיע על המספר שלך במשקפיים זה הגנטיקה. הגנים שלך הם אלו שקובעים את מבנה הגוף שלך, וגם את מבנה העין ואת המספר במשקפיים. מסתבר שישנם אנשים רבים על פני כדור הארץ שעובדים שעות רבות כל יום מול מחשב, ואין להם משקפיים...

  אם תיבדק ע"י אופטומטריסט מיומן, שיודע לזהות ולהתגבר על בעיות של ספאזם האקומודציה, ושירשום לך את המספר המתאים לך, ולא יוסיף לך כל חצי שנה עוד 0.50- רק כדי למכור לך משקפיים חדשות שאין לך כל צורך בהן, אז אין סיבה שהמספר יעלה בגלל הסיבות שציינת.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2015 יובש בעיניים

  שלום!
  אני משרת בצבא בתפקיד שדורש ממני לפחות 12 שעות ביום של ישיבה מול מחשב- אני סובל מאוד מרוב התופעות שכתבת עליהן. רציתי לשאול האם יובש בעיניים שלא מטפלים בו בטיפות אלא פשוט מתמודדים עם הכאב- האם הוא יכול להביא לנזק בעיניים בטווח הארוך?

  שמעון

  שלום שמעון,

  יובש בעיניים הקשור בתסמונת ראיית מחשב (Computer vision syndrome) הוא בד"כ יובש יחסי, הנוצר כתוצאה מירידה במצמוץ בזמן התרכזות בפרטים על מסך המחשב. מעבר לתחושת חוסר הנוחות, המצב אינו גורם לנזק לעיניים. בד"כ אין צורך בשימוש בתחליפי דמעות, ודי בעצימת העיניים אחת למספר דקות כדי לאפשר לדמעות שלך להרטיב את העין בצורה יעילה. אם תחושת הכאב הקשורה ביובש מפריעה לך גם כשאינך עובד מול מחשב - אז מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים, ולשקול שימוש בתחליפי דמעות.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/09/2015 ראייה כפולה ויובש בעיניים

  שלום, אני בן 24 ושתי תופעות מרכזיות שמתרחשות אצלי הן: יובש בעיניים וראייה כפולה.
  הבעיה שלי היא כזאת, מאז שהייתי ילד קטן, בערך בן 10 הייתי מבלה בין 8 ל 10 שעות ביום על המצב ורואה הרבה סרטים. מגיל 15 בערך עלה לי המספר בעיניים למינוס 2, אבל מגיל 21 בערך התחילה לי התופעה הנל של ראיה מטושטשת אחרי כמה דקות קריאה, ולא רק במחשב אלא גם מספר או עיתון. הלכתי לבדיקות עיניים אצל רופא, הלכתי לסריקת קרנית העין לפני שנתיים , והכל נמצא תקין. המצב היחיד שאני לא אראה כפול( לא בדיוק כפול, פשוט האותיות נמרחות לי!) היא רק אם אני אקרא עיתון או ספר לדוגמא, ומעלי אור השמש הטבעי, רק אז אני יכול לקרוא במשך זמן ממושך. אבל בנוגע למחשב ולפלאפון זה תמיד ככה, אחרי בערך 20 דקות של קריאה בשכיבה על המיטה או בישיבה לרוב העין תתחיל לראות את האותיות נמרחות, אני שם טיפות עיניים אבל זה לא ממש עוזר, אולי לדקה שתיים הראשונות, אני מנסה לתת לעיניים מנוחה ולהתמקד בעצם זר, אבל גם זה רק מסדר את זה דוב לכמה דקות מועטות. הדבר היחיד שעוזר באמת זה לעצום את העיניים, אבל אני לא יכול לעצום כל 20 דקות את העיניים ל15 דקות( מה שבערך מחזיר לי אותם למצב רגיל לעוד 20 דקות, בדקתי כבר). אז איזה עוד פתרונות יש? קראתי פעם באיזה מאמר שיש עדשות נגד עייפות העין אבל בטח זאת הייתה סתם פרסומת, מה אתה ממליץ לי לעשות? אני פשוט אובד עצות כבר, תמיד עבדתי עם מחשב וזה רק מזיק לי הבעיה הזא. כיוון שאני לא יכול להתרכז באמת בעבודתי. אשמח לתשובה, יורי.

  שלום יורי,

  התלונות שלך מצביעות על יובש משמעותי בעיניים. העובדות שתחליפי דמעות ("דמעות מלאכותיות") עוזרות לך לזמן קצר, ועצימת העיניים גם כן עוזרת, מצביעות על כך שנוזל הדמעות שלך מופרש בכמות מועטה, או שהמרכיב השומני שבו חסר. דבר זה גורם לחוסר יציבות של שכבת הדמעות, ולהתאיידות מהירה מהרגיל שלהן מעל משטח העין. שכבת דמעות תקינה ויציבה חיונית לראייה התקינה, וחיונית לבריאות הקרנית. ללא דמעות שכבת תאי האפיתל המצפה את הקרנית נפגעת, וכתוצאה נגרמת ירידה באיכות הראייה, ונוצרת תחושה מתמדת של עייפות, צריבה ואי-נוחות בעיניים, בעיקר בזמן קריאה וצפייה במחשב.

  עליך להבדק אצל מומחה לקרנית, ואם אכן אתה סובל מיובש משמעותי בעיניים, הפתרון הטוב ביותר הוא חסימת תעלות הניקוז של הדמעות (Punctal Occlusion). בקצה של כל עפעפף מצוי פתח זעיר הנקרא Punctum. פתח זה מוביל לתעלה המתנקזת אל שק הדמעות. הדמעות השוטפות את הקרנית מתנקזות דרך תעלות אלו אל שק הדמעות ומשם אל חלל האף. בביצוע פעולה זו של חסימת דרכי ניקוז הדמעות, מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי הניקוז של הדמעות. באופן זה מעט הדמעות שיש לך ישארו זמן רב יותר על משטח העין, וכך תוכל לחזור ולתפקד בצורה סבירה יותר.

  יחד עם זאת, כפל ראייה הוא לא תופעה המוסברת בהכרח ע"י היובש בעיניים. יש מחלות שונות הגורמות לכפל ראייה, ועל כן יש להיבדק גם ע"י נוירו-אופתלמולוג כדי לברר את הסיבה לכך.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2015 כאב עינים

  אני בת 62 והחלפה של משקפים לאחרונה היא בערך כל שנתים אצלי יש לי כאב גם מסביב העין שמתי לב שאני קוראת באייפון הרבה כואבת לי העין שנראה כה כאבי סינוסים חשבתי לתומו אולי יש בעיה בעדשה – האם אני גם סובלת מתסמונת ראית מחשב – בדיקה אצל רופא הכל בסדר – אשמח לתשובה.

  עמליה

   

  שלום עמליה,

  כאב, אי נוחות או תחושת צריבה או יובש בעיניים בזמן קריאה מאומצת הם בד"כ תוצאה של יובש יחסי בעיניים. בזמן הקריאה המצמוץ של העפעפיים פוחת, וכתוצאה הדמעות מתאדות בקצב רב יותר. הדבר גורם ליובש בעיניים ולתחושות עליהן את מוסרת. הדרך להתגבר על כך הוא לעצום את העיניים אחת למספר דקות, כדי לתת לנוזל הדמעות לשטוף את העיניים. ניתן גם להשתמש בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים בזמן הקריאה.

  בנוסף מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2015 משקפי הגנה למחשב

  היי, אני סטודנטית וצריכה לעבוד הרבה מול המחשב. התסמינים שציינת מופיעים אצלי מהר מאוד. רציתי לשאול האם קיים סוג של משקפיים עם הגנה מפני המסך כדי שלא יכאבו וישרפו ? (חשוב לציין שאין לי צורך בהרכבת משקפיים כלל והראייה מצויינת ברוך השם)

  יעל

  שלום יעל,

  אין משקפיים שמגנות בפני תסמונת ראיית מחשב, מכיוון שהבעיה בתסמונת זו היא לא המחשב, אלא ההתנהלות שלנו מול המחשב. המחשב לא גורם לקרינה כלשהיא ממנה צריך להתגונן. אם תקראי שוב את מה שכתוב בדף זה תביני כיצד להתמודד עם הבעיה.

  שתי הבעיות העיקריות הן מצמוץ מופחת של העינייים כשאנו עובדים מול מחשב, דבר הגורם ליובש יחסי בעיניים, ומאמץ יתר של השריר הציליארי הנמצא בתוך העין הגורם להתמקדות על מטרה קרובה לאורך זמן. כדי להתגבר על שתי התופעות הללו מומלץ מידי פעם לעצום את העיניים כדי להגביר את הלחות ואת הגנת הדמעות על העין, וגם להתבונן מידי פעם על מטרה רחוקה כדי להרפות את השריר הציליארי. אין צורך במשקפיים כלשהם להגנה על העיניים במהלך העבודה מול מחשב.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/06/2015 חשד ל cvs

  שלום רב ! אני עובד מול מחשב כ 50 שעות שבועיות ויש לי כל התסמינים שפרטת למחלת cvs רציתי לשאול האם בעיה מוכרת כחבלה במקום עבודה ואם יש מקום לתביעה במידה וכן אשמח לתאם פגישה.

  אליעזר

  שלום רב,

  תסמונת ראיית מחשב (Computer Vision Syndrome) היא מצב נפוץ ביותר הנוגע לכל מי שעובד מול מחשב. אינני מאמין שמצב זה מוכר כמחלה תעסוקתית, מכיוון שלא נגרמים כאן נזקים קבועים כלשהם לראייה ולעיניים, ולא נגרמת נכות כלשהיא. יחד עם זאת מומלץ להתייעץ בנושא זה עם רופא תעסוקתי.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2015 הסתגלות עדשת העין

  היי פרופ’
  אני לא ציינתי בשאלה הקודמת שנולדתי עם עין ימין עצלה ואני רואה בה (6/9) ובעין שמאל אני רואה (6/6) כמובן עם משקפיים ,ובשתי העיניים המספר הוא +4.5 וצילנדר 2 ,האם במקרה שלי עבור הבעיה שתארתי בשאלה הקודמת האם אני צריך להגדיל מספר כדי לעזור לעדשה להסתגל מהר עבור מרחקים שונים ? חשוב לציין שאני רואה טוב במספר הנוכחי! האם אתה ממליץ לי במקרה שלי לחשוב על ניתוח הסרת משקפיים ?

  תודה

  שלום סמי,

  אין כל צורך להגדיל את המספר במשקפיים, כל זמן שהן נותנות לך ראייה טובה. בגיל 33 עדיין יש לך יכולת אקומודציה שאמורה לעזור לך להתבונן על עצמים קרובים, לקרוא ולעבוד מול מחשב. יחד עם זאת בשנים הקרובות ניתן לצפות לעלייה נוספת של המספר, ולכן מומלץ להבדק מידי פעם אצל האופטומטריסט שלך ולעדכן את המשקפיים בהתאם.

  ניתן לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. ניתוח כזה ישפר מאוד את יכולת הקריאה והעבודה מול מחשב, אם כי תיתכן תקופה מסויימת של חוסר יציבות במספר לאחר הניתוח. מומלץ להיבדק במכון להסרת משקפיים בלייזר, ולהתייעץ עם הרופא מנתח באשר לסיכויי ההצלחה של ניתוח עם היפראופיה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/06/2015 הסתגלות עדשת העין ו(מערכת הראייה וניתוחי האף)

  שלום לך פרופ’ אבי,
  יש לי שתי שאלות בבקשה:
  אני בן 33 ושמתי לב לאחרונה שלוקח לעין קצת זמן להסתגל עבור מרחקים שונים ( קרוב ורחוק) מה הסיבה לדעתך ? ומה הטיפול? והאם זה סימן לביעה יותר חמורה שעלולה להיות בעתיד ?
  אני סטודנט ואני בסטרס כל הזמן בגלל הלימודים האם זה קשור?
  שאלה שניה : האם תוך כדי ניתוח אף ( סינוס,תיקון סטייה באף …..) המנתח יכול לפגוע בעצבי ראייה ? כלומר אם המנתח לא היה מספיק מיומן הוא יכול לפגוע באחד ממרכיבי מערכת הראייה? כי עשיתי ניתוח אף ואחרי הניתוח בחצי שנה אני רואה קצת טשטוש בראייה רוצה לדעת אם זה קשור!

  תודה ובכבוד רב,

  סמי

  שלום סמי,

  ככל הנראה אתה מתחיל לפתח רוחק ראייה (היפראופיה), המצריכה תיקון בעזרת משקפיים עם עדשות +. בחלק ניכר מהאוכלוסיה יש היפראופיה סמויה בגיל צעיר, שבאה לידי ביטוי בשנות ה-30 וה-40 לחיים ככל שיכולת האקומודציה של העדשה יורדת. מה שעליך לעשות הוא לגשת לחנות אופטיקה, לבצע בדיקת משקפיים, ולהשתמש במשקפיים רב הזמן (גם בזמן נהיגה, וגם בזמן קריאה או עבודה מול מחשב). השימוש במשקפיים יקל מאוד על הקריאה ועל תחושת העייפות בזמן קריאה ולימוד ממושכים.

  אין כל קשר בין ניתוח האף אותו עברת ובין מערכת הראייה, ומאוד לא סביר שנפגעת בעיניים במהלך הניתוח האף.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/04/2015 האם זה קורה רק ממחשב?

  שלום, יש לי את אותם התסמינים אבל אני לא משתמשת במחשב אלא באייפד וטלפון סלולרי במקביל לראיית טלוויזיה .
  הייתי לפני כחצי שנה בבדיקה אצל רופא עיניים והכל היה תקין, אין לחץ תוך עייני ואין בעיה בקרקעית העין. האם זה מספיק הבדיקות האלה? הבעיה מופיעה כמעט כל ערב. לעיתים לזמן ארוך לעיתים למספר דקות ועובר. אבל לדעתי מחמיר לאחרונה.
  טשטוש ראיה ראיה כפולה סינוור מאורות. תודה.

  דליה

  דליה שלום רב,

  תסמונת ראיית מחשב קשורה במאמץ ממושך מול כל אחד מהאמצעים שתיארת. היא תוצאה של פעולת אקומודציה ממושכת (מאמץ בראייה לקרוב) ובמצמוץ מופחת. בדיקת העיניים בד"כ תקינה. יש להשתמש לעיתים תכופות יותר בתחליפי דמעות, לעצום מידי פעם את העיניים, ולהתבונן מידי פעם על מטרה רחוקה.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2015 האם יש לי תסמונת ראיית מחשב?

  אם יש לי תסמונת ראיית מחשב. תמיד כואב לי העיניים ומציקות לי… אם יש לי אוכל לטפל בה ואני לפעמים רואה מטושטש ולפעמים אני עוצם עין אחת שאני קורא.. וזה לא קשור אפשר לפרט לי? אני בדיכאון וחושב שאהיה עיוור..

  אביב

  שלום אביב,

  מעולם איש לא התעוור מתסמונת ראיית מחשב, כך שאין לך סיבה לחשוש. מדובר במצב שכיח ביותר, ממנו סובל מכעט כל מי שמבלה שעות ממושכות מול מסכי מחשב. הסיבה לכך שאתה חש כאב, אי נוחות וראייה מטושטשת היא תוצאה של מצמוץ מופחת בעבודה מול מסך מחשב, שגורמת להתאיידות רבה יותר של הדמעות, וכתוצאה ליובש יחסי שגורם לתחושת אי נוחות וראייה מטושטשת.

  סיבה נוספת לתחושת כאב ואי נוחות בעבודה ממושכת מול מחשב היא התאמצות שריר העטרה (ciliary muscle) הנמצא בתוך העין, ו"עובד" קשה יותר כדי לעזור לעדשה שבתוך העיין להתמקד על מטרה קרובה. תהליך זה נקרא אקומודציה. כאשר תהליך זה ממושך, והשריר מתכווץ לתקופה ממושכת, אתה מרגיש כאב בתוך העין, בדומה לכל שריר אחר בגוף שעובד לתקופה ממושכת ללא מנוחה. כדי להקל על הכאב בעין, יש לתת לשריר להתרפות ולנוח מידי פעם. את זה עושים ע"י התמקדות אחת למספר דקות על מטרה מרוחקת, למשך מספר שניות. זה גורם להרפיית שריר העטרה ולהפחתה בתחושת הכאב. 

  בנוסף - מומלץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים כדי לשלול סיבות אחרות לכאב ולטשטוש בראייה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/10/2014 ניתוח קטרקט

  אחרי כמה זמן ניתן לחזור לעבודה (מרובת שעות) מול מחשב ?

  תודה

  שלום רב,
  אני מניח שאתה שואל אחרי כמה זמן מניתוח להסרת משקפיים בלייזר ניתן לחזור לעבודה מול מחשב.
  למעשה זה תלוי בהרגשה שלך, ואין כל מניעה רפואית לחזור ולעבוד מול מחשב. עבודה מול מחשב לא גורמת לנזק לעיניים.
  בימים הראשונים לאחר הניתוח יש לעיתים תחושת צריבה, סינוור ואי נוחות להתבונן במקורות אור חזקים.
  אבל במהלך השבוע הראשון, ולאחר מכן, מרבית האנשים מרגישים בנוח, וניתן לעבוד מול מחשב. העבודה מול מחשב כרוכה בתחושה של יובש יחסי בעיניים, מכיוון שהמצמוץ מופחת. לכן מומלץ לעצום אחת לכמה דקות את העיניים, כדי שהדמעות שלך ירטיבו אותן ויקלו על תחושת היובש.
  לאחר ניתוח PRK (שיוף ללא חיתוך) קשה בשבועיים הראשונים לראות בבירור אותיות קטנות מקרוב. לכן ניתן להגדיל את הטקסט במסך ל- 125%-150% ולהמשיך לעבוד בהגדלה שנוחה לך.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2012 עייפות במחשב וקריאת ספרים

  אני בת 40,מספר משקפים 9 וחצי,
  לאחרונה אינני יכולה לקרוא בערב ספרים או לעבוד מול המחשב בגלל סנוור ועייפות של העינים,
  יש במשפחה גלאוקומה אבל רופא עינים שבדק אותי אמר שכרגע הכל בסדר,אין לחץ,אז מה הסיבה האפשרית לקשיים הנ”ל?למה העיניים מתעייפות?
  תודה רבה לתשובתך במייל הנ”ל!

  שלום מיכל,

  עייפות של העיניים בעקבות קריאה או עבודה מול מחשב נובעת משתי סיבות עיקריות:
  1. יובש יחסי בעיניים, כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות בעקבות ירידה בקצב המצמוץ בזמן הקריאה.
  2. תהליך של אקומודציה (התמקדות העין למטרה קרובה) שכרוך בהפעלה מוגברת של ה- ciliary muscle הגורם לשינוי במוקד העדשה בעין הנדרש בזמן הקריאה. לאחר גיל 40 פוחתת יכולת האקומודציה, ואנו נדרשים לבצע מאמץ רב יותר לקריאה, עד שאנחנו נזקקים לתוספת של עדשה שמספרה חיובי לקריאה (במקרה שלך - משקפיים מולטי-פוקליות).
  הדרך להתגבר על כך היא ע"י הפסקות תכופות במאמץ הקריאה, התבוננות במטרה רחוקה כדי להרפות את מאמץ האקומודציה, עצימת העיניים למספר שניות כדי אפשר לדמעות להרטיב את הקרנית, וכאשר מתפתח יובש משמעותי - הוספת תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים. כ"כ מומלץ לגשת לאופטומטריסט ולבצע בדיקת משקפיים - אולי את זקוקה כבר למשקפיים מולטי-פוקליות.
  אין כל קשר בין גלאוקומה ולחץ תוך-עיני ובין התופעות שאת מתארת.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.