תרופות נוגדות דלקת חדשות

העיניים עלולות לסבול ממספר רב של מחלות דלקתיות, רובן שכיחות ביותר. תסמונת העין היבשה, דלקת כרונית של העפעפיים, ומחלות אלרגיות של העיניים הן אולי הסיבות הנפוצות ביותר לדלקות חיצוניות של העיניים. דלקות של משטח העין מתבטאת בתחושת אי נוחות, צריבה, עקצוץ, גרד ולעיתים כאב. העין אדומה, ולעיתים יש הפרשה בין העפעפיים. מצבים אלו מחייבים בד"כ טיפול ממושך בתכשירים מקומיים נוגדי דלקת, שמטרתם לעצור או להפחית בעוצמת התהליך הדלקתי.

תמונה 1. דלקת אלרגית של הלחמית.

תמונה 1. דלקת אלרגית של הלחמית.

הטיפול המקומי נוגד הדלקת שהיה מקובל במשך שנים רבות התבסס בעיקר על סטרואידים. הסטרואידים הם קבוצה גדולה של חומרים נוגדי דלקת, שמצליחים לדכא דלקת במהירות וביעילות. סטרואידים ניתנים דרך הפה למחלות סיסטמיות שונות. לעיניים יש מספר רב של תכשירים מקומיים (כלומר – הניתנים בטיפות) המכילים סטרואידים, לעיתים בשילוב עם אנטיביוטיקה. במשך שנים רבות היה מקובל לתת סטרואידים בטיפות למחלות אלרגיות של העין, ובמיוחד לדלקת אביבית בילדים (תמונה 1), לדלקות כרוניות של העפעפיים, ולתסמונת העין היבשה.

שימוש מקומי ממושך בסטרואידים כרוך בשתי תופעות לוואי עיקריות: עלייה של הלחץ התוך-עיני והתפתחות ירוד (קטרקט, עכירות של העדשה). תופעות אלו מופיעות לאחר שימוש רצוף של שבועות וחודשים בסטרואידים, ולכן הן מגבילות את השימוש בתרופות אלו. בנוסף סטרואידים עלולים להחמיר סוגים מסויימים של זיהומים במשטח העין (כגון זיהום בוירוס ההרפס סימפלקס בקרנית, או כיב חיידקי של הקרנית). מסיבות אלו נעשו במשך השנים מאמצים רבים של מחקר ופיתוח כדי לגלות תכשירים מקומיים יעילים ובטוחים היכולים לשמש כנוגדי דלקת. שתי תרופות כאלו, שנכנסו בשנים האחרונות לשימוש נרחב בדלקות של העין הם חומרים אימונו-מודולאטורים כמו ציקלוספורין A וטאקרולימוס.

אימונומודולטורים

אימונומודולטורים הם קבוצת תרופות חדשה יחסית עם  קשת רחבה ביותר של השפעות ביולוגיות והינם משמשים במגוון תחומים ברפואה. מנגנון הפעולה העיקרי שלהם מתבסס בעיקרו על דיכוי פעילות של המערכת החיסונית בעזרת ניטרול של תאי T. פעולה זאת מתאפשרת הודות לקשירת התרופה לקולטנים תוך תאיים בשם cyclophilin-1 אשר חוסמים את השפעול של גורם השעתוק NF-AT בתאי T. כתוצאה מכך יש ירידה משמעותית בשחרור של ציטוקינים דלקתיים מסוג אינטרלוקין 2,4,6,8  ו- 13, וכן של tumour necrosis factor-α ואינטרפרון גמא. בנוסף, חסימת השפעול של גורם השעתוק NF-AT מדכא את הפעילות של מערכת החיסון המולדת.

ציקלוספורין A (רסטאזיס, Restasis)

ציקלוספורין A הוא תרופה לדיכוי המערכת החיסונית, אשר לראשונה הייתה בשימוש למניעת דחייה של איברים מושתלים. מאוחר יותר שימשה תרופה זו לטיפול במחלת עור אלרגית – Atopic dermatitis. ציקלוספורין A הוא חומר ליפופילי (נמס בשומן) המבודד מהפטרייה Beauveria nivea. ציקלוספורין A משמש כתכשיר במתן מקומי בריכוז של 0.05% והיה תרופת מרשם בארה"ב מאז 2003 לטיפול בעין היבשה (Restasis). תכשיר ה- Restasis הדגים יעילות באנשים עם תסמונת העין היבשה במצבים קלים עד בינוניים, וללא תופעות הלוואי הקשורות בשימוש בסטרואידים.

תכשיר זו מיועד לטיפול בדלקת בעצימות נמוכה, כזו המלווה את תסמונת העין היבשה. ההקלה איננה מיידית, ויש צורך בטיפול רציף של מספר שבועות עד להשגת תחושת הקלה בתסמינים הכרוכים בדלקת. השימוש בתכשיר זה צריך להיות ארוך-טווח, מכיוון שהדלקת שבה הוא מטפל היא דלקת כרונית. לעיתים התכשיר גורם לעקצוץ או צריבה מיד לאחר הזלפת הטיפות. חשוב להבין שאין זו תרופת פלא, ושלא מדובר בתרופה שמסוגלת לרפא באופן מלא את תסמונת העין היבשה. מטרת התרופה היא להקל או להפחית את הדלקת השמנית לעין היבשה, ולהקל על התלונות הכרוכות בדלקת כגון האודם, תחושת הצריבה ואי הנוחות בעיניים. היתרון העיקרי של ציקךוספורין A הוא שהשימוש בו אינו כרוך בתופעות הלוואי המופיעות עם השימוש בסטרואידים.

החל משנת 2014 נמצא תכשיר ה- Restasis בסל התרופות בארץ לטיפול בחולי תסמונת Sjogren, ובחולים הסובלים מיובש בעיניים שקשור למחלות אוטו-אימוניות.

טאקרולימוס (פרוטופיק, Protopic)

טקרולימוס הינו תכשיר ממשפחת המאקרולידים (נקרא בעבר FK506). הוא דומה לציקלוספורין A במנגנון הפעולה שלו, אך הוא בעל יעילות של פי 100 ביחס לציקלוספורין A. הוא מופק על ידי תסיסה של tsukubaensis Streptomyces. טאקרולימוס משמש מזה שנים רבות כטיפול סיסטמי נוגד דחייה בהשתלות מח עצם והשתלות כליה וכבד, ובאופן מקומי ב- Atopic dermatitis.

תמונה מן המאמר המדגימה את אתר פעילות טקרולימוס בתאי לימפוציטים T.

תמונה 2. קומפלקס CAN-CAM מפרק קבוצת פוספט מ- NFAT וגורם לכניסתו לגרעין ויצירת IL-2.

טקרולימוס נקשר לקולטנים הנמצאים על לימפוציטים מסוג T ומעכב את השחרור של מתווכי דלקת באמצעות דיכוי פעילות של תאי T ופרוליפרציה של תאי T helper מתיווך תאי B. בנוסף, טקרולימוס גורם לירידה במולקולות הדבקה תאית וציטוקינים דלקתיים, ובמיוחד לירידה של אינטרלוקין 2. מנגנון הפעולה העיקרי של טקרולימוס הוא בעיכוב הקומפלקס CAN-CAM (קלצינאורין-קלמודולין). קומפלקס זה משמש כפוספטאזה (אנזים החותך קבוצת פוספט) הגורמת לשפעול NFAT (ראה תמונה 2). חיתוך קבוצת פוספט מ- NFAT גורמת לכניסתו לתוך הגרעין וליצירת IL-2 (ציטוקין דלקתי המשתתף בתהליכי דלקת אלרגית). עיכוב קומפלקס קלצינאורין-קלמודולין ע"י טקרולימוס מונע את חיתוך קבוצת הפוספט מ NFAT, מונע את כניסתו לגרעין, וכך מעוכב יצור IL-2 (ראה תמונה 3).

אין עדיין תכשירי עיניים של טקרולימוס, והטיפול מבוסס על שימוש במשחה העורית. בשנים האחרונות נעשה שימוש נרחב במשחת Protopic המכילה טקרולימוס בריכוז 0.03% או 0.1% בדלקות אלרגיות של העיניים. שימוש פעם ביום לפני השינה במשחת Protopic 0.03% נמצא כיעיל ביותר בטיפול בדלקת אביבית בילדים (Vernal Kerato-Conjnuctivitis, VKC). תכשיר זה גרם למהפכה של ממש בטיפול במחלה אלרגית קשה זו בילדים, שבעבר נזקקו לטיפול בעיקר בסטרואידים. משחת Protopic נמצאה כיעילה ביותר בדיכוי משמעותי של התסמינים של VKC. גם כאן, יש לזכור שלא מדובר בריפוי של המחלה, אלא בהקלה משמעותית של התסמינים שלה המושג כל זמן שהתרופה נלקחת. מכיוון שמדובר במחלה הנמשכת שנים רבות, יש עדיפות ברורה לתכשיר יעיל שלא כרוך בתופעות לוואי. השימוש המקומי בסטרואידים בילדים במחלת ה- VKC אמנם יעיל מאוד, אך מסוכן ובשימוש ממושך סטרואידים עלולים לגרום להתפתחות קטרקט וגלאוקומה בילדים אלו.  לעומת זאת – השימוש המקומי במשחת ה- Protopic לא כרוך בתופעות הלוואי הללו.

תמונה 2. טקרולימוס מעכב את קומפלקס CAN-CAM וכך מונע את כניסת NFAT לגרעין ויצירת IL-2.

תמונה 3. טקרולימוס מעכב את קומפלקס CAN-CAM וכך מונע את כניסת NFAT לגרעין ויצירת IL-2.

לאחרונה פרסמנו מאמר סקירה המציג את המחקרים בספרות הרפואית של השנים האחרונות על השימוש בטקרולימוס למחלות עיניים אלרגיות. מאמר זה מתפרסם בחוברת אוקטובר 2019 של כתב העת Current opinion in allergy and clinical immunology. תמונות 2-3 נלקחו מתוך מאמר זה.

לחצו כאן לקריאת המאמר.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

עיניים אדומות 20/02/2021

אני בן 44 כבר מעל 20 שנה סובל מעיניים אדומות
שורפות ובמטרה כל היום עם העיניים
בבוקר שאני קם העיניים אדומות מאוד אני שוטף את הפנים ואת העיניים עד שיורד האדום
ב3 בעבודה שם טיפות אזולין פעם אחת ביום
וממשיך בעבודה עד 6 בערך
מה שמציק לי זה שנולדתי עם עיניים בריאות לא חוויתי בגן בבית ספר או בתיכון בעיה עם העיניים
הכל התחיל בגיל 18 ככה שהלכתי לקנות עדשות הייתי מרכיב אותן והיה עושה לי דקירות בעין
ופעם אחת שמתי עדשה עם חומר חיטוי בעין והייתי במיון מאז לא השתמשתי יותר בעדשות
טיפלתי אצל מירב הרפואי עיניים שכל פעם נתנו לי טיפות אחרות וכלום לא עוזר
מה גם שבעים רגילה רואים לבן אצלי רואים נימי דם בעין והתרחבות כלי הדם
את האמת אני מרגיש לא נוח בגלל בעיה זו
להיות טרוד ולבדוק כמה פעמים ביום את העיניים
אשמח לעזרה בנושא
מוכן לבוא לבדיקה אצלך
מחכה לתשובה
בתודה מראש
אלון

שלום רב,

יש סיבות רבות למצב של דלקת מתמשכת בעיניים. אלו יכולות להיות דלקת אלרגית, דלקת עפעפיים, או יובש בעיניים. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית שיתאים לך את הטיפול המתאים לסיבת הדלקת.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

אלרגיות בעיניים ואקזמה בעפעפיים 06/02/2021

היי שמי יעל סובלת כבר שנים מדלקת אלרגית כרונית בעיניים.בנוסך לפני כשנתיים התחילה לי אקזמה בעפעפיים כרונית(אופטיק דרמטיטיס) הכל אדום עפעפיים אדומים מגרדים ומעוותים קיבלתי משחה פרוטופיק האם זה יכול להחלים את המחלה?
האלרגולוג אמר כי אם זה לא יעזור נעבור לזריקות ביולוגיות. אפשר הסבר על זריקות ביולוגיות והאם זה טיפול עוזר???
רוצה לציין שעברתי טסטים של אלרגיות ונמצא כי אני סובלת מאלרגיות לחומרים שונים.
מבקשת את עזרתך בהסבר זריקות ביולגיות והאם זה עושה סוף לאלרגיות שיש לי.
תודה רבה.

שלום רב,

משחת פרוטופיק היא הטיפול המתאים ביותר גם לדלקת העיניים האלרגית וגם לאטופיק דרמטיטיס בעפעפיים. יש למרוח את המשחה פעם ביום לפני השינה בתוך העין (במרווח שבין העפעף התחתון והעין) ועל העפעפיים. מדובר בטיפול ממושך הנלקח לעיתים במשך שנים.

מבחינת העיניים - אין צורך לטפל בדלקת עיניים אלרגית בזריקות ביולוגיות. בכל הנוגע לטיפול בזריקות ביולוגיות לאטופיק דרמטיטיס שמפושטת בכל עור הגוף - יש להתייעץ עם רופאי עור.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פרוטופיק וקבלת חיסונים 30/01/2021

האם שימוש בפרוטופיק 0.03% (משחה)באופן מקומי נקודתי מפריע לקבלת חיסון במקביל לשימוש?

שלום רב,

השימוש בפרוטופיק לא מפריע לקבלת חיסון ל- COVID-19. לטקרולימוס (החומר הפעיל בפרוטופיק) יתכן אפילו תפקיד בטיפול בשלב הסוער של המחלה ("סערת הציטוקינים"), בדומה לסטרואידים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

protopic 05/09/2020

שלום
אני בן 69 וסובל מיובש בעיניים ומטופל ברסטאזיס ובהילו ג'ל ללא כל שיפור משמעותי -רופאת עיניים נתנה לי מרשם של קרם פרוטופיק 0.1 % למריחה של פעמיים בשבע על העפעף התחתון.הרוקח מסר לי שאין מדובר בתרופה לעיניים ? האמנם ?

שלום רב,

משחת פרוטופיק אמנם מיועדת לעור, אך ניתן לתת אותה ללא בעיה גם לעיניים. אנחנו נותנים אותה לעיניים מזה למעלה מ-10 שנים, בהצלחה מרובה, בעיקר לדלקות עיניים אלרגיות בילדים, וגם במבוגרים.

את המשחה יש לשים בתוך העין (בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין) לפני השינה, רצוי כל יום. המשחה מכילה טקרולימוס, תרופה נוגדת דלקת שעובדת בדיוק באותו מנגנון כמו ציקלוספורין A (התרופה הפעילה ברסטאזיס).

בכל הנוגע ליובש בעיניים - אם היובש משמעותי ומצריך שימוש תכוף בתחליפי דמעות - ניתן לבצע חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות (punctal occlusion) - פעולה מרפאתית קצרה ויעילה התורמת להגדלת זמינות הדמעות במשטח העין.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

גשם 13/08/2020

ילד בן 9 סובל מדלקת בעיניים כבר מעל חודש. בהתחלה ניתן טיפול של זיילט ואופטילסט בעין אחת, אחרי כמה ימים גם בעין השניה והרופא אמר שאין צורך להמשיך עם הראשונה, כעבור כמה ימים האודם שוב חזר לעין. הומלץ שוב לקחת בשתי העיניים לשבועיים. כאשר סימנו, כעבור יומיים הדלקת שוב חזרה, הרופא המליץ על זיילט לעוד 15 יום תוך הורדת מינונים כל 5 ימים, פאטנול ומשחת פרוטופיק 0.03.
האם זה לא מסוכן להמשיך עם זיילט כל כך הרבה זמן?
האם כל הטיפות והמשחה משתלבים ביחד? הכוונה בערב אני צריכה לתת לו את כל הסוגים בוזמנית…

שלום רב,

משחת פרוטופיק לבד נותנת מענה מצויין לכל הבעייה, ואין צורך לקחת איתה גם סטרואידים (זיילט) ואנטי-היסטמינים (פאטנול, אופטילסט). יש לשים את המשחה לפני השינה בין העפעף התחתון והעין, ולחזור על כך כל לילה לפני השינה למשך מספר חודשים. מדובר בטיפול ממושך שמטרתו לפתור דלקת אלרגית כרונית בלחמית.

חשוב שהילד יבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית, כדי לדעת האם יש לו דלקת אביבית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

משחת פרוטופיק 0.03% 05/08/2020

שלום,בני בן ה11 משתמש כבר כמעט שבועיים במשחה בתוך העין ועדיין מרגיש תחושת צריבה וחום גם בעת מריחת המשחה ולפעמים גם במהלך היום. מתי התחושה אמורה לחלוף?
שאלה נוספת, האם יש צורך להמשיך טיפול באנטיהיסטמינים כגון פטנול במקביל למריחת המשחה או שאפשר להפסיק?
תודה.

שלום רב,

תחושת צריבה וחום בשימוש עם משחת פרוטופיק היא תופעה נפוצה ביותר. התופעה קיימת גם בשימוש עם המשחה בעור, וגם בשימוש בעיניים. במרבית המקרים התחושה חולפת עם הזמן, או שמתרגלים אליה, אך אין בכך כל נזק.

אם משתמשים בפרוטופיק, אין כל צורך להשתמש בתכשירים אחרים כגון אנטיהיסטמינים או סטרואידים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

דלקת 25/07/2020

שלום רב,
אני סובלת כבר חודש מעיניים אדומות שורפות ומגרדות.
קיבלתי מהרופא בקופה ליבוסטין ולא עזר, קבלתי בפנטן ולא עזר, קיבלתי דתמיצין יחד עם אופטילסט והרגשתי הקלה. כשסיימתי עם דתמיצין העיניים חזרו להיות אדומות שורפות ומגרדות והאופטילס אינו עוזר.
האם ניתן להיות בטוחה שזו אכן דלקת אלרגית (רופא אחד אמר אלרגיה ואחר אמר ויראלי) ומה ניתן לעשות כדי להקל.
דבר נוסף, עובדת הרבה על המחשב, האם זה עלול להיות גורם לדלקת.
שאלה נוספת, האם ניתן לקחת אופטילסט יחד עם בפנטן.
תודה רבה

שלום רב,

צריך לבדוק אותך כדי לדעת את סיבת הדלקת. אם זו אכן דלקת אלרגית מומלץ להשתמש במשחת פרוטופיק. עבודה על המחשב אינה גורמת לדלקת.

אופטילסט הוא תרופה אנטי-היסטמינית (נוגדת דלקת אלרגית) ובפנטן הוא תחליף דמעות, וניתן לקחת אותם ביחד, אך לא בסמיכות קרובה. כאשר לוקחים תכשירים שונים יש להמתין מספר דקות בין אחד למשנהו, כדי שהתכשיר השני לא ישטוף את הקודם לו ובכך ינטרל את פעולתו.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ילד עם couts disease 17/06/2020

שלום רב בני בן העשר סובל מcouts disease מגיל 3, עבר טיפולי לייזר, חגורה לרשתית וניתוח קטרקט, בזמן אחרון אלרגיות חוזרות בשתי העיניים האם פרוטופיק מתאים לו …

שלום רב,

כדי להחליט על טיפול במשחת פרוטופיק לדלקת אלרגית בעיניים מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית או למחלות עיניים בילדים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

אלרגיה בעיניים ומינון משחת פרוטופיק 14/06/2020

שלום ד"ר בני בן 1.11 חודשים סובל מדלקת אביבית,טופל במקסיטרול,דתאמיצין,פטנול,ופרד פורטה ל10 ימי טיפול,ניתן המשך טיפול בפרוטופיק 0.01 ו0.03 באיזה מינון עדיף להתחיל קודם אשמח למענה תודה

שלום רב,

מומלץ להתחיל עם המינון הנמוך של פרוטופיק - 0.03%. מינון זה מספיק בד"כ לרוב הילדים הסובלים מדלקת אביבית. את המינון הגבוה נותנים רק אם אין תגובה מספקת למינון הנמוך לאחר מספר חודשי טיפול.

חשוב מאוד לתת את הטיפול במשחה כל לילה לפני השינה, במשך כל חודשי הקיץ, ולשקול לרדת למינון של פעם ביומיים רק לקראת הסתיו, כשמתחיל להיות קר.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

טיפול במשחה לטיפול בדלקת אביבית בילד בן 8.5 07/05/2020

ישר כח על המאמר המפורט והברור, בני בן 8.5 סובל כבר כמה שנים מדלקת אביבית חמורה בעיניים, הפסקנו טיפול יעיל ע"י סטרואידים שהעלים אותה לגמרי אך גרם לדיכוי מוחלט של הורמון הגדילה והוצע לנו ע"י רופאת עיניים להשתמש בפרוטופיק, לאחר טיפול יחסיתץ מוצלח נגמרה לנו המשחה בתחילת החורף האחרון שבמהלכו הדלקת פחתה באופן טבעי, בתקופה האחרונה היא שוב חזרה בגדול ואנו מתקשים בהשגת מרשם, רופא המשפחה מסרב, רופאת העיניים עמוסה עד סוף הקיץ ובכללית מעבירים אותנו מאחד לשני, האם ניתן לקבל המלצה או לחילופין אף להגיע אליך לצורך כך?
תודה רבה

שלום רב,

אין ספק שמשחת פרוטופיק היא הטיפול היעיל ביותר לדלקת אביבית. ניתן להשיג אותה לאחר קבלת מרשם אצל כל רופא עיניים. אני בטוח שיש מספר רב של רופאי עיניים בארץ שיוכלו לרשום לך את המשחה...

ניתן גם להשיג מרשם למשחה אצל רופאי עור.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם