להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • צלקות של הקרנית

  צלקת בקרנית היא איזור של עכירות ממוקמת בקרנית. הצלקת נוצרת כתוצאה מנזק לרקמה השקופה של הקרנית, על רקע תהליך דלקתי, זיהומי או כתוצאה מפציעה. צלקת קטנה הנמצאת בהיקף הקרנית לא תגרום לשינוי בראיה. כאשר הצלקת גדולה או נמצאת במרכז הקרנית, היא עלולה לגרום לירידה משמעותית בראיה.

   

  תמונה 1 - צלקת גדולה עם כלי דם בקרנית

  תמונה 1/ צלקת גדולה עם כלי דם בקרנית

  הקרנית התקינה היא רקמה שקופה. שקיפותה היא תוצאה של המבנה המיוחד של סיבי הקולגן המרכיבים אותה. סיבים אלו הם בעלי גודל אחיד, והם מסודרים בצורת שתי-וערב בשכבות שביניהן מרחקים שוים. המרחקים האחידים בין הסיבים, והזויות הישרות בין סיבים בשכבות שונות – הם השומרים על שקיפות הקרנית. בנוסף – אין בקרנית כלי דם, כמו במרבית הרקמות בגוף, וגם עובדה זו מאפשרת את שקיפות הקרנית. כאשר מתרחש בקרנית תהליך דלקתי או זיהומי, או כאשר נפגעת רקמת הקרנית כתוצאה מחבלה, מתחיל תהליך של ריפוי הפצע. בתהליך זה נוצרת רקמת צלקת. רקמת הצלקת מורכבת מסיבי קולגן שהסידור שלהם אקרעי ולא סדיר. לכן איזור הצלקת אינו שקוף. בנוסף צומחים לעיתים כלי דם באיזור הצלקת (תמונה 1). תהליכים אלו עלולים לפגוע במהלך התקין של קרני האור דרך הקרנית, ולגרום לירידה משמעותית בחדות הראיה.

  צלקות של הקרנית - מידע נוסף

  הגורמים לצלקות בקרנית
  קיימות סיבות רבות לצלקות בקרנית. רוב הצלקות מתפתחות כתוצאה מחבלה, זיהום או דלקת. זיהום בקרנית הוא הסיבה השכיחה קראו עוד...
  מהם הסימנים של צלקת בקרנית?
  צלקות קטנות ושטחיות לא משפיעות במידה משמעותית על חדות הראיה. צלקות גדולות, הנמצאות במרכז הקרנית, עלולות לגרום קראו עוד...
  הטיפול בצלקות בקרנית
  הטיפול בצלקות כולל טיפול מקומי בסטרואידים בשלב הראשון, ולאחר מכן בעדשות מגע קשות. צלקות שטחיות ניתן להסיר עם לייזר. קראו עוד...
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  31/05/2021 התייעצות עם מומחה על טייגסון

  אני כמה חודשים עם צריבות הולכות וחוזרות, ולאחרונה אבחן אותי רופא עיניים עם טייגסון.
  (בעברי היו לי גם שריטות הולכות וחוזרות בקרנית – אני לא יודעת אם יש קשר בין הדברים).

  הרופא נתן לי טיפול בסטרואידים וטיפות ללחות, וכן הפנה אותי למומחה קרנית.

  רציתי לדעת האם:
  1. יש ענין לפנות למומחה אחרי שהבנתי שזה הטיפול בטייגסון?
  2. יש ענין להגיע למומחה במקרה שנרגע לי ההתקף של הצרריבה ואולי הוא לא יראה כלום בקרנית?

  תודה רבה!!

  שלום רב,

  דלקת בקרנית ע"ש טייגסון מתאפיינת בתסנינים זעירים באפיתל הקרנית הגורמים לכאב ואי נוחות, והמגיבים היטב לטיפול מקומי בטיפות סטירואידים. ההתקף עובר בעקבות טיפול בסטירואידים תוך מספר שעות עד מספר ימים, ולאחר שעבר - לא ניתן לראות דבר בבדיקת הקרנית. בין ההתקפים הקרנית נראית תקינה לחלוטין, ואין כל רמז לכך שהיה התקף. לכן אין טעם ללכת לבדיקה נוספת כאשר אין התקף.

  אם הטיפול בטיפות סטירואידים עוזר תוך זמן קצר - ככל הנראה האבחנה נכונה.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/01/2020 מה זה זלצמנים בעיניים

  אימי צריכה לעבור ניתוח קטרקט, בבדיקה אצל הרופא הוא אמר לה שיש לה מעין גרגרים על העין שצריך להוריד אותם (זלמצנים) היא שאלה אם זה כואב אמר שכן ורק אחרי 5 ימים שהעין תיהיה נקייה מהגרגירים ניתן לעשות את ניתוח הקטרקט השאלה מה זה בדיוק הגרגירים והאם חייב להנקות את העין ולאחר מכן לעשות את הקטרקט
  אימי חוששת.
  תודה

  שלום רב,

  מדובר ב- Salzmann's nodules. אלו הן צלקות שטחיות שנוצרות לעיתים על פני הקרנית, כתוצאה מיובש או דלקות כרוניות. הצלקות מפריעות לראייה וגורמות לאי סדירות של פני הקרנית. יש להסירן לפני ניתוח קטרקט מכיוון שהן מפריעות לדיוק במדידת כח העדשה התוך-עינית שתושתל בעין בניתוח הקטרקט. לעיתים הן גם מפריעות למנתח הקרטקט לראות דרך הקרנית בזמן הניתוח.

  מסיבות אלו יש להסירן בניתוח נפרד, המבוצע בד"כ ע"י מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/09/2019 טיפול בצלקת בקרנית

  פרופ׳ סלומון שלום רב
  אובחנה צלקת מרכזית בקרנית(לאחר דלקת לפני שנה) הגורמת ירידה בחדות הראייה וסינוור והילה קשים בעיקר בלילה.
  שאלתי האם טיפול בסטרואידים עשוי לעזור כשכבר יש צלקת?!!? האם להמשיך טיפול בסטרואידים(sterodex ) שנתן לסרוגין במשך השנה?? האם ישנן אופציות טיפוליות נוספות??כירורגית??
  האם אפשר לפנות לטיפולך באזור תל אביב והסביבה??
  אודה מאד על תשובתך
  בברכת שנה טובה ומבורכת
  משה

  שלום רב,

  אם הצלקת בקרנית היא עמוקה, ואם היא קיימת שם שנה, הסיכוי שתיעלם קטן מאוד. בצלקות מסויימות ניתן לשפר את הראייה ע"י התאמת עדשת מגע קשה. אם גם זה לא עוזר - האפשרות היחידה היא השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2018 קרנית עכורה

  הילד שלי בן 12 כשהיה בן שנתיים היה לו הרפס שהרופאים לא גילו בזמן ובעקבות זה ניהיה לו קרנית עכורה במרכז העין האם אפשר לטפל בזה ללא השתלת קרנית אלא בלייזר או בכל שיטה אחרת עקב כך ניהיה לו גם עין עצלה

  שלום רב,

  צלקות בקרנית על רקע הרפטי ניתן להסיר בד"כ רק ע"י השתלת קרנית. לפני כן מומלץ לנסות עדשת מגע קשה, שעשוייה לתרום במשהו לשיפור בראייה. טיפול בלייזר מתאים בד"כ לצלקות שטחיות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/02/2018 פזילה החוצה

  שלום פרופסור,
  בעברי חבלת ראש ופציאליס שמונע סגירה מלאה ותקנית של העין, היסטוריה של כיבים חוזרים ונשנים שגרמו לעכירות צלקות והבדלי ראייה בין העיניים,משודכת להילוקומוד וחבישה בלילות בלי שיפור משמעותי באדמומיות והרגשה של חפץ זר מציקה בעין,לאחרונה שמתי לב בעיקר בעייפות שהעין הפגועה פוזלת החוצה ,עם זה שאין מה לעשות לגבי הראייה השלמתי אבל יש משהו שאפשר לעשות כדי למנוע הידרדרות של המצב,אני מניחה שיש קשר בין החבלת ראש לפזילה-למי עליי לפנות ?
  תודה תמי

  שלום רב,

  שיתוק העצב ה-7 המעצבב את שרירי הפנים, וגם בין השאר את השרירים הסוגרים את העפעפיים, גרם לחשיפה של העין, ליובש, וכתוצאה לכיבים שגרמו לצלקות בקרנית. הירידה בראייה גרמה עם הזמן להופעה פזילה חיצונית (אקזוטרופיה).

  הטיפול בבעיה שלך מורכב. אם לא בוצע עד כה, כדאי לשקול את הקטנת מפתח העפעפיים ע"י .תפירה של העפעף העליון עם העפעף התחתון בחלק הטמפורלי כך שישאר פתח בען העפעפיים בצד הנזאלי (שקרוב לאף). הדבר הזה יביא להרטבה רבה יותר של הקרנית וימנע את הכיבים. ניתן לבצע חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י אטמי סיליקון - punctal occlusion. אם הדבר יצליח למנוע את יובש העין ואת ההתכייבויות ניתן לשקול בשלב הבא ביצוע השתלת קרנית. השיפור בראייה בעקבות השתלת קרנית מוצלחת עשוי להקטין או לבטל את הפזילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/01/2018 Haze לאחר ניתוח PRK

  שלום פרופסור סלומון.
  לפני כשמונה חודשים ביצעתי ניתוח בשיטת ה PRK להסרת משקפיים. חודש לאחר הניתוח תקף אותי אדנו וירוס שנמשך כמה חודשים טובים ועיין מטופל בסטרודקס עם ירידה הדרגתית ואיטית. כיום בבדיקה של מומחה קרנית : הקרנית נראית שקופה אך הרופא ציין כי ישנו מעט haze במרכז הראייה ואף ציין כי בעין שמאל יש לי מספר 0.75-. הראייה שלי לא חדה ואני סובל מהילות וסינוורים בלילה. ביום העיניים לא נינוחות ואני מרגיש כאילו אני בוהה כדי לראות טוב.
  השאלה שלי היא מה עושים במקרה של haze? האם לדעתך יהיה צורך בניתוח חוזר להסרת הצלקת? אני חושש נורא מניתוח נוסף.

  אודה לעזרתך בנושא.

  חיים

  שלום חיים,

  אתה זקוק להמשך הטיפול בסטרואידים לתקופה ממושכת (תוך מעקב רופא עיניים) והרבה סבלנות. העכירות (haze) תעלם עם הזמן (וקשה לדעת כמה זמן). ניתוח נוסף לא מומלץ, ועלול להגביר את העכירות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/12/2017 צלקת בקרנית

  האם צלקת בקרנית שלא מפריעה לראייה יכולה להפריע במהלך ניתוח לייזר? האם יכולים להגיד לי שאני לא כשיר לעבור ניתוח לייזר בעיניים בגלל שיש לי צלקת על הקרנית? תודה מראש

  שלום רב,

  כן, בהחלט. צלקת בקרנית יכולה להפריע לביצוע ניתוח הלייזר מכמה סיבות. ראשית - במערכות העקיבה האוטומטיות קיימת מערכת iris recognition, שבה מתבצע זיהוי של מיקום הקרנית על פי מבנה הקשתית (האיריס). צלקת בקרנית עלולה להפריע ליכולת המערכת לזהות את הקשתית, הן בשלב ההכנה לניתוח (ביצוע בדיקת ה wavefront) והן במהלך הניתוח עצמו, בזיהוי המהיר המדוייק של מיקום הקרנית. כלומר: הצלקת מפריעה למערכת העקיבה לזהות את הקשתית (שנמצאת מאחורי הקרנית). ללא תכונה זו לא ניתן לבצע בדיוק את הטיפול.

  בעיה נוספת היא עובי הצלקת. אם הצלקת עבה ומרכזית (העובי של הצלקת גדול מהעובי לשיוף), קיים סיכוי שחלק ממנה ישאר גם לאחר הניתוח וישפיע בצורה לא ברורה על התוצאה הסופית.

  בעיה נוספת היא ביכולת לבצע פיצול של הקרנית אם בוחרים בשיטת ה- intra-lasik. הצלקת תפריע למהלך קרני ה- FS laser שלא יגיעו למיקום הנכון לצורך ביצוע פיצול הקרנית, אם חלק מהקרני הלייזר צריך לעבור דרך הצלקת. הקרנית צריכה להיות שקופה כדי שהשלב הזה יצליח.

  יש לציין עם זאת שלא כל הצלקות מפריעות, והדבר תלווי במיקום הצלקת, בעומקה ובהפרעה שהיא גורמת לשקיפות הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/12/2017 בני סובל בעייה בעין הבעייה נקראת זלצמן קרונל דגרשיון

  בעיית זלצמן קורנל דגרטשיון עם ירידה בראייה מקרה נדיר מחפדים רופא טוב בתחום די דחוף

  אורלי

  שלום אורלי,

  מדובר בהופעה של גוש או גושי צלקת על פני הקרני, אותם ניתן להסיר בניתוח קצר ופשוט. את מוזמנת לבדיקה במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/06/2017 עכירות בקרנית

  שלום
  לפני כשבועיים נפצעתי בעין משבב מתכת שהוצר ע”י רופא עינים.
  לאחר טיפול במשחה וטיפות מופיעה לי לדבריו עכירות במרכז הקרנית הגורמת להפרעה בראיה. מהן אפשרויות הטיפול והאם הדבר יכול להיעלם לבד?
  והאם יתכן שאין פתרון?

  שלום רב,

  לעיתים ניתן להסיר את שרידי הפיגמנט שנשארו מהגוף הזר. לעיתים לא ניתן להסירם, ונותרת צלקת. אם הצלקת קטנה ולא מרכזית זה לא יפריע לך. אם הצלקת גדולה או מרכזית זה עלול להפריע לראייה. מקובל במקרה כזה לתת טיפול מקומי בטיפות סטרואידים למספר חודשים, כדי לנסות לגרום להקטנה בגודל הצלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2017 קרנית עכורה

  בת 83 מרכיבה משקפי מולטיפוקל. לפני כשנתיים הרגשתי ראיה מעורפלת. האשמתי את המשקפיים והוכן לי זו משקפיים חדש. הראיה לא הוטבה. רופא העיניים הפנה אותי לבדיקה מיוחדת בבית חולים והוברר כי הקרניות בעיני עכורות. הרופאה קבעה: ניתוח השתלת קרנית. האם אין דרך כלשהי להוריד את העכירות ללא השתלה ?

  שלום רב,

  הטיפול תלוי במיקום הצלקת בקרנית. חשוב לדעת האם הצלקת במרכז או בהיקף הקרנית, האם היא שטחית או עמוקה בקרנית, ומה השפעת הצלקת על הראייה. יש צלקות שטחיות אותן ניתן להסיר בניתוח פשוט ללא השתלת קרנית. לעומתן יש צלקות עמוקות ומרכזיות אותן ניתן להסיר רק בהשתלת קרנית. לעיתים אם הצלקת שטחית וקטנה ניתן לשפר את הראייה ע"י עדשת מגע קשה.

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2017 צלקת בקרנית

  שלום . יש לי צלקות בקרנית בעין שמאל וכתוצאה מיזח יש לי ענן שחוסם לי את הראיה יש לזה טיפול חוץ מהשתלה? אשמח ליתשובה תודה

  שלום רב,

  אם הצלקת התפתחה לפני זמן רב - הטיפול היחיד הוא השתלת קרנית. אם זו צלקת שהתפתחה רק לאחרונה (במהלך השבועות האחרונים) ניתן לנסות להקטין אותה ע"י טיפול מקומי בטיפות סטרואידים לזמן ממושך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2016 יש לי צבע לבן בקרנית של העין

  יש לי צבע לבן בקרנית של העין מה זה יכול להיות ?

  אסיי

  שלום רב,

  יכולות להיות לכך סיבות רבות: צלקת בקרנית, כיב של הקרנית, פטיריגיום, נגעים ניווניים ע"ש זלצמן, וסיבות רבות אחרות. הדרך לאבחן זאת היא לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2016 צלקת בעיניים ופאנוס

  הייתי אצל 2 רופאי עיניים והאחרון היה בשבוע שעבר. הוא אמר לי שיש לי פאנוס קרניתי דו”צ טופלתי בלוטמקס אבל הרופא אמר להפסיק כי זה סטרואידים ועכשיו משתמשת ברלסטט
  יש ל 2 צלקות פסיות 4 מ”מ ו2 מ”מ והפאנוס כבר שנה ואף רופא לא יודע מה יש לי. הופנתי לאיכילוב והוא לא ידע ואמר להמשיך עם הרלסטט ועכשיו מופנית לתל השומר אבל התור רק בנובמבר.

  יש משהו שאני יכולה לעשות? זה מאוד מקשה עליי ומפחדת להתעוור בסוף.

  מישהי

  שלום מישהי,

  ישנם מצבים רבים הגורמים למה שאת מתארת, וקשה מאוד לענות על שאלתך ללא בדיקה. פאנוס הוא צמיחה של כלי דם בהיקף הקרנית. מצב זה מתרחש בתגובה לשימוש ממושך בעדשות מגע, או במחלות בהן יש זיהומים בקרנית, מחלות אלרגיות כרוניות, או פגיעה באיזור הגבול בין הקרנית והלחמית (מצב הנקרא כשל לימבלי). גם לצלקות בקרנית יש סיבות רבות כגון טראומה לקרנית, כיב זיהומי בקרנית ועוד. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2016 צלקת בקרנית

  שלום.
  לפני כשנה היה לי הרפס בעין ימין ונשארה צלקת בסמוך למרכז הראיה לפני כחודשיים, כשהלכתי לרופאה עיניים שמומחית לקרנית היא טענה שכלי הדם דוהים ומתקטנים ובכך יכול להיות שהצלקת תוסר או תשתטח.
  שאלתי היא כמה זמן לוקח בדרך כלל לצלקת להסתלק?
  ואם לא מה שונה צלקת במצב שהיא משטחת למצב העכשווי?
  תודה אבי

  שלום רב,

  צלקות בקרנית אף פעם לא נעלמות לגמרי, במיוחד לא צלקות על רקע הרפס. הן יכולות לקטון מעט, להיות פחות סמיכות, להתבהר מעט, אך לא להיעלם לגמרי. השפעת הצלקת על הראייה תלוייה במיקומה בקרנית, במידת צפיפותה, ובמידת השפעתה על פני הקרנית השטחיים.

  הטיפול בצלקת בשלבים הראשוניים כולל מתן טיפות סטרואידים לתקופה ממושכת. לאחר מכן ניתן לנסות להתאים עדשת מגע קשה, דבר שיכול לפעמים לשפר במידה מסויימת את הראייה. אם לא ניתן לשפר את הראייה עם עדשת מגע, ואם הצלקת קבועה וגורמת לירידה משמעותית בראייה, ניתן לבצע השתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2016 ניתוח לייזר בעיניים

  שלום. לפני כארבע חודשים היה לי דלקת בקרנית העין בגלל שימוש לא נכון בעדשות מגע ונותרה לי צלקת קטנה והיא בצד.
  אני רוצה לדעת האם אני יוכל בעתיד הקרוב לבצע ניתוח להסרת משקפיים ? המס שלי יחסית קטן 1.50 ו 1.75 ויש לי צילינדר.

  רעות

  שלום רעות,

  בהחלט. הצלקת לא צריכה להפריע לביצוע מוצלח של ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. ומכיוון שהניתוח יפתור אותך מהצורך להרכיב עדשות מגע בעתיד, לא תסתכני יותר בזיהומים ובצלקות.

  לגבי המספר - ככל שהמספר קטן יותר כך סיכויי ההצלחה גבוהים יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2016 צלקת בקרנית

  שלום. יש לי צלקת במרכז הראיה בעין שמאל. עין ימין הינה עין עצלה. נעשתה לי בדיקה לדעת מהו עומק הצלקת, ונאמר לי שהעומק הוא 180 מיקרון. מה שלטענת הרופא לא מאפשר שיוף הקרנית. אולם המצב מבחינתי בלתי נסבל. התחושה בעין היא כאילו העדשה מלוכלכת כל הזמן. הדבר גורם לי לכאבי ראש תמיד , מבוקר עד ערב. אינני מסוגל להתמודד עם זה יותר. האם יש פתרון לדבר , יעלה כמה שיעלה.

  ישראל

  שלום ישראל,

  הדרך היחידה להסרת צלקת עמוקה בקרנית הוא ע"י השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK. בניתוח זה מוסרת השכבה הקדמית של הקרנית (סטרומה) ללא הסרת שכבת הדסמט והאנדותל (השכבה הפנימית של הקרנית).

  לחץ כאן למידע נוסף באתר זה על השתלות קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/12/2015 צלקת בקרנית בסמוך למרכז הראייה

  האם כדאי להתקין עדשת מגע קשה בעקבות צלקת בקרנית שנגרמה על ידי הרפס
  ואם לא מהם האלטרנטיבות אשמח למתן תשובה בהקדם

  תודה אבי

  שלום אבי,

  צלקת בקרנית עלולה לגרום לעיוות פני הקרנית. לכן עדשת מגע קשה עשוייה בהחלט לתרום לשיפור בראייה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2015 פטריה פוסריום בקרנית

  שלום,
  מזה כחודש מטפל בנאטאמיצין כדי לטפל בפטריה. כעת הפטריה די “נכנעה” וצריך להמשיך עוד כחודש כדי לוודא שהיא לא “תרים ראש”.
  כרגע, יש צלקת לא קטנה והשאלה היא – האם ניתן בשבועות הקרובים לעשות עוד משהו כדי לצמצם משמעותית את הצלקת שבודאי מפריעה לראיה.
  למשל – בשבוע הראשון לאישפוז קיבל גם פעם בכמה שעות טיפה להרחבת האישון כדי להפריע לפטריה להיצמד לקרנית. אולי כדאי גם עכשיו? זה עשוי לסייע בצימצום הצלקת?

  תודה
  איתי

   

  שלום איתי,

  אין דרך מהירה או יעילה לטפל בצלקות בקרנית. בד"כ הטיפול בצלקות בקרנית המתפתחות לאחר זיהום חיידקי הוא עם טיפות סטרואידים. אבל מכיוון שהזיהום אצלך נגרם ע"י פטריה - לא ניתן להשתמש בסטרואידים.

  הרחבת האישון לא "מפריעה לפטריה להיצמד לקרנית" כפי שכתבת. הרחבת האישון מונעת הידבקויות בין הקשתית לעדשה כאשר יש דלקת משמעותית בלשכה הקדמית. בנוסף - הרחבת האישון מאפשרת לקרני אור להגיע אל תוך העין משטח רחב יותר בקרנית, בעיקר מהאיזורים בקרנית שהם שקופים ונמצאים בגבול הצלקת. אם הצלקת מרכזית ונמצאת בדיוק מול האישון, הרי שהרחבת האישון משפרת במקצת את הראייה ע"י מתן אפשרות לקרני אור העוברות סביב הצלקת להיכנס דרך האישון המורחב. אין להרחבת האישון השפעה כלשהיא על גודל הצלקת בקרנית.

  למעשה יש להמתין בסבלנות ולתת לזמן לעשות את שלו. חלק מהצלקות הופכות לקטנות יותר, או מתבהרות חלקית עם הזמן. לעיתים אפשר בעזרת עדשת מגע קשה לשפר במקצת את הראייה. לאחר כ-6 חודשים - אם הצלקת עדיין תפריע לראייה באופן משמעותי - יהיה כדאי לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/08/2015 צלקת בקרנית

  שלום שמי אבי אני בן 18 בעקבות הרפס בעין נהיה לי צלקת בסמוך לאישון מה שגורם לי לראות שברים מוארים כגון רמזור ופנסי רחוב מטושטשים בלילה זה מופיע בחוזקה.
  מומחה עיניים אמר שאני רואה די טוב ולא המליץ על השתלת קרנית.
  שאלתי היא האם הצלקת יכולה לעבור עם הזמן ואם לא מה האלטרנטיבה להשתלה?

  אבי

  שלום אבי,

  צלקות בקרנית מתפתחות באופן שונה במצבים שונים: לעיתים הן משתנות וקטנות עם הזמן, ולעיתים הן נשארות ללא שינוי. מיקום הצלקת ביחס למרכז הקרנית, גודלה, והעומק שלה בקרנית קובעות את השפעתה על הראייה. אם הצלקת לא גורמת לירידה משמעותית בראייה, וכל מה שמפריע זה עיוותים אופטיים בראיית לילה, כפי שאתה מרגיש, אז אין צורך בהשתלת קרנית.

  כדי להתגבר על העיוותים האופטיים בלילה ניתן להדליק את נורית הנהג ברכב בזמן נהיגה בלילה. הדבר יגרום להתכווצות האישונים, ויפחית במידה מסויימת את ההילות והסינוורים. אפשרות נוספת היא לפנות לאופטומטריסט ולהתקין עדשת מגע קשה בעין זו. העדשה הקשה מסדירה את צורת הקרנית, שלעיתים עוברת עיוות מסויים בגלל הצלקת, ובכך מפחיתה במידה מסויימת את העיוותים האופטיים.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2015 צלקת בקרנית

  שלום, אני בן 28 בעקבות דלקת עיניים (אדנו וירוס) לפני 7 חודשים התפתחו צלקות בקרנית שמפריעות לראיה בעין ימין, נוסו שלל אמצעים:אנטיביוטיקה, סטרואידים, רסטזיס ליובש וציקלוספירין 1 אחוז. בהתחלה השתפרה הראייה אך מזה 5 חודשים אין התקדמות. הרופא שלי אמר שptk יכול להיות פיתרון, השאלה אם היית ממליץ להמתין לשיפור אפשרי או שזאת האופציה היחידה, וכיצד ניתן להבטיח שלא ישתנה המספר בעקבות כך (לפני 3 שנים עשיתי prk)? תודה!

  אסי

  אסי שלום רב,

  בשלב זה מומלץ להמשיך ולהמתין לשיפור נוסף בראייה. הבעיה עם PTK היא שהוא גורם לשינוי פני הקרנית וכתוצאה להופעה של היפראופיה (צורך במשקפיים עם מספר +). מכיוון שכבר עשית PRK והמספר שלך כעת הוא 0, הרי ששיוף נוסף של פני הקרנית יביא כמעט בוודאות לצורך במשקפיים עם מספר + בעין אחת, דבר שיגרום לך לבעיה משמעותית, בעיקר בקריאה ועבודה מול מחשב.

  כדאי לנסות התאמת עדשת מגע קשה בעין זו. צלקות גורמות לעיתים לעיוות של הקרנית, והעדשה הקשה יכולה לפעמים לתת ראייה טובה יותר ע"י זה שהיא יוצרת פני שטח סדירים יותר בזמן שמרכיבים אותה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/05/2015 צלקת בקרנית במרכז הראיה

  אני בן 37. לפני כשנתיים נוצרה לי צלקת בדיוק במרכז הראיה בעין שמאל. יש לציין כי עין ימין שלי הינה עין עצלה ז”א שהצלקת היא בעין הטובה.הצלקת מאוד מפריעה לי. בלילה אני רואה הילה מסביב לפנסים, הרמזורים וכדומה. גם ביום זה מפריע מאוד.אני מרגיש שהעיניים כל הזמן במאמץ ובכלל לא נינוחות הדבר גורם לי לכאבי עיניים במשף כל היום. קשה לי להתפקס ובעצם רוב הזמן אני במצב שאני בוהה ולכן אני מסוחרר.התחושה תמיד היא כאילו יש לי עדשה מלוכלכת. האם יש אפשרות לתקן המצב? האם התחושה של עיניים עייפות (תחושה של עייפות השרירים) קשורה לצלקת?

  ישראל

  שלום ישראל,

  הטיפול בצלקת בקרנית תלוי במיקום הצלקת, בגודלה, ובעומק הצלקת בתוך הקרנית. אם הצלקת שטחית - ניתן לעיתים לשייף אותה בעזרת לייזר (בניתוח הדומה להסרת משקפיים בלייזר, והנקרא PTK). אם הצלקת עמוקה יותר ומרכזית - יש צורך בהשתלת קרנית שכבתית (בשיטת DALK). אם הצלקת אינה גדולה או סמיכה, אך היא גורמת בעיקר לעיוות פני הקרנית, ניתן לעיתים לשפר את הראייה בעזרת עדשת מגע קשה.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/12/2014 סינוור בעין

  לפני כשלושה שבועות הכנסתי בטעות אצבע לעין והרגשתי כאב. לאחר מכן התפתחה דלקת ולקחתי טיפות ומשחה. עכשיו לא נראית דלקת אבל יש לי סינוור חזק בכל פעם שנדלק אור לידי, בשמש, מול המחשב, מול פנסי מכוניות. הרופא אמר שיש לי צלקת בקרנית ופוטופוביה. הסינוור מאד מציק לי, אני עובדת ולומדת עם מחשב ונוהגת. האם הסינוור יעבור לי? מה עלי לעשות? אני בת 65 ופעילה.

  שלום יעל,

  הסינוור הוא תוצאה של שבירה לא סדירה של קרני האור דרך הצלקת שבקרנית. מתן של טיפות סטרואידים לעין למשך מספר חודשים עשוי להקטין את הצלקת. אפשרות נוספת היא שימוש בעדשת מגע קשה, שעשויה להקטין את אי-הסדירות הנוצרת על פני שטח הקרנית כתוצאה מהצלקת. אם הצלקת שטחית ומרכזית, ניתן לבצע טיפול באקסימר לייזר (הנקרא PTK). מומלץ להתייעץ עם מומחה למחלות קרנית בעניין זה.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2014 קרטוקונוס

  שלום פרופסור,

  רציתי לדעת, האם נזעי חשמל מחמירים את מצב הקרטקונוס שהיה לפני הטיפול?

  תודה רבה

  ניצן

  שלום ניצן,
  לא ידוע על קשר כלשהוא בין השניים.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  02/01/2014 קרטוקונוס

  אני בן 47.

  1. יש לי קרטוקונוס ברמה גבוהה בעין שמאל וברמה פחות גבוהה בעין ימין.
  הבנתי שבגילי זהו השלב שהקרטוקונוס נעצר. האם זה נכון?

  2. התאימו לי משקפיים ולקח לי במאמצים קשים כחודש להתרגל אליהם.
  האם ככל שיעבור הזמן אני אתרגל אליהם יותר?

  שלום יוסף,
  נכון, רב הסיכויים שהקרטוקונוס בגיל שלך לא מתקדם יותר.
  יחד עם זאת מומלץ להיות במעקב תקופתי אצל מומחה לקרנית ולבצע מיפוי של הקרנית אחת לשנה.
  לגבי משקפיים - התיקון לקרטוקונוס אינו מיטבי עם משקפיים, ומומלץ להיעזר בעדשות מגע מיוחדות.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  11/12/2013 השתלת קרנית

  שלום לך פרופוסור סלומון
  אני בן 51, בגיל 17 עברתי ניתוח קטקרקט בעין ימין,
  בשנת 1990, עברתי ניתוח קרטוקונס בבית חולים פרטי, לא הייתה הצלחה כל שהיא לשיפור הראייה ,
  בשנת 1997סבלתי מהיפרדות רשתית בעין ימין, עברתי ניתוח בהצלחה, אך המצב לא נמשך זמן רב, היו דלקות בעין ובקושי יכולתי לפתוח את העין עד שהחליט הרופא בשנת 2008, להוצאת הקרנית המושתלת בעין משנת 1990,
  כתוצאה מכך צבע הקרנית שלי החל להשתנות,
  האם אני יכול לבצח ניתוח השתלה להחזרת צבע העין לקדמותו,
  לתשובתך תודתי ניתנת מראש,
  בכבוד רב,
  רבאח שאמא
  נצרת

  שלום רבאח,

  לא מומלץ לבצע השתלת קרנית רק מסיבה קוסמטית, כאשר אין סיכוי לשיפור בראייה. כדי לקבל מראה סביר של העין ניתן להתקין עדשת מגע קוסמטית, או לפנות לאוקולריסט (אדם העוסק בהתקנת תותבות לעיניים) ולהתקין Scleral Shell - תותבת דקה המותקנת לפני עין שאין לה פוטנציאל ראייה, שעליה יש ציור של עין הדומה לעין השניה.

  מומלץ לפנות למכון ורדיזר בחיפה - http://vardizer.co.il/ .

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/06/2013 צלקת מגוף זר בילד בן 5

  שלום רב,
  לבני בן ה-5 נכנס גוף זר לעין לפני 3 שבועות בערך. הוא הופנה למיון ושם הוצא לו משהו שנראה כמו נסורת מתכת עם חלודה! למחרת בבקורת ראו שנשארה חלודה והוציאו את השארית.
  מאז הוא מוזמן לבקורות למעקב וממשיך לקבל סטרודקס בנסיון להקטין את הצלקת.
  היות והצלקת נמצאת בדיוק מול האישון, למרות שהיא קטנה, אובחנה אצלו ירידה קלה בראיה (6/9) בעין זו ולכן הופנינו למעקב אצל רופאת עיניים המתמחה בילדים למניעת מצב של עין עצלה.
  בביקור אצלה היא ציינה שיש עוד חלקיקי חלודה קטנטנים שנשארו ואין אפשרות להוציאם(!)
  האם יכול להיות? זה לא מסוכן?
  מה היית ממליץ לעשות במצב כזה?
  תודה רבה!

  שלום יוספה,

  לעיתים רבות נשארים שרידי פיגמנט בקרנית (מה שמכונה "חלודה") לאחר הסרת גוף זר מתכתי.
  בד"כ אין להם השפעה ממשית על חדות הראיה.
  עם הזמן הפצע מתרפא, הצלקת דוהה בהדרגה, והראיה הולכת ומשתפרת.
  לעיתים רחוקות - כאשר כמות הפימנט רבה, או כאשר תהליך ריפוי הפצע גרם להתפתחות צלקת - יכולה להיות השפעה על הראיה.
  כדי להקטין את הצלקת בקרנית יש צורך בטיפול מקומי בסטרואידים (כמו FML או Lotemax) למספר חודשים - תוך כדי מעקב רופא עיניים.
  וחשוב מכל: להבין מה גרם לכניסת הגוף הזר לבנך בן ה-5, כדי למנוע את הפעם הבאה...

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  06/07/2012 ניתוח צלקות בקרנית

  שלום פרופ’ סלומון,
  אני בן 31 ומשחר ילדותי אני סובל מדלקות עיניים שבזמנו זוהו כהרפס שהיה אז מופיע בתדירות של אחת לשנה.
  אם השנים התדירות פחתה ולמעשה ב 11 השנים האחרונות חזר רק פעמיים אולי שלוש….
  בנוסף אני מרכיב משקפיים עם מספר יחסית גבוה 6.25 בעין שמאל ו7 בעין ימין ויש לי גם צילינדר.
  רופא העיניים שמטפל בי מתנגד בכל תוקף על ביצוע ניתוח לייזר לתיקון הראיה לאור ההיסטוריה הדלקתית שעברתי.
  לפני כשבוע אובחנה אצלי דלקת חדשה בקרנית בשם טייגסון שגרמה לירידה חדה בראייה, לשמחתי טיפול מהיר בסטרודקס שיפר את המצב פלאים.
  הרופא שלי ציין בפני כי יש אפשרות לביצוע ניתוח להסרת הצלקות (הרבות כלשונו) שיש לי מסביב לקרנית שעל הדרך גם מתקנות ראייה אך ציין שזהו עוד “חזון למועד” ושאולי ישלח אותי להתייעצות נוספת אצל מומחה לקרנית,
  היום כשחזרתי לביקורת בעקבות הטייגסון, שאלתי אותו שוב בעניין הניתוח והפעם הוא הביע הסתייגות מהרעיון ואמר שיש צורך להמתין…..

  שאלתי היא האם לבעל היסטוריה רחבה כמו שלי, מומלץ לבצע ניתוח שכזה?
  תודה,
  אבי

  שלום אבי,

  הרופא שלך צודק.
  קיים סיכון רב בביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בעין שעברה התקפים חוזרים של הרפס בקרנית.
  אם למרות הצלקות יש לך חדות ראייה טובה בעזרת משקפיים - מוטב להסתפק בכך.
  אם הצלקות בקרנית גורמות לירידה משמעותית בחדות הראיה - יש לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.