להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • מהן הצורות של הרפס בעין?

  נגיף ההרפס יכול לפגוע בלחמית, בקרנית ובלשכה הקדמית. בקרנית הנגיף יכול לגרום למחלה באפיתל הקרנית המתבטאת בכיב בצורת “דנדריט”, או למעורבות של גוף הקרנית (הסטרומה – המרכיבה את מרבית הקרנית) בצורת בצקת ממוקמת. כמו כן יכולה להתפתח דלקת בלשכה הקדמית.

  תמונה 3 - כיב בצורת דנדריט

  נגיף ההרפס יכול לגרום למחלה הפוגעת בלחמית, בקרנית ובלשכה הקדמית. בקרנית הנגיף יכול לגרום למחלה באפיתל הקרנית, או למעורבות של גוף הקרנית (הסטרומה – המרכיבה את מרבית הקרנית, ראה הסבר על מבנה הקרנית).
  דלקת באפיתל הקרנית – תאי האפיתל הם שכבת תאי הציפוי החיצונית של הקרנית. נגיף ההרפס עלול להגיע לתאים אלו ולהתרבות בהם. תאים אלו עלולים למות ולנשור, וכתוצאה יתפתח איזור שבו התאים חסרים. תהליך זה נקרא כיב של הקרנית. לכיב הנגרם כתוצאה מהרפס יש צורה מאוד אופיינית – הוא נראה בצורה של קווים המסתעפים ויוצרים שלוחות, בדומה לענפים של עץ. צורה זו מזכירה צורה של תאי עצב הנקראים דנדריטים. לכן כיב זה נקרא כיב דנדריטי או בקיצור דנדריט (תמונה 3). הכיב הדנדריטי עלול להתפשט ולהתרחב ולהפוך לכיב נרחב, שצורתו מזכירה מפה גיאוגרפית. כיב כזה נקרא כיב גיאוגרפי (תמונה 4).

  תמונה 4 - כיב גיאוגרפי בקרנית הוא ביטוי להחמרת המחלה

  תמונה 4 – כיב גיאוגרפי בקרנית הוא ביטוי להחמרת המחלה

  כדי לאבחן את הכיב ניתן להשתמש בחומר צבע הנקרא פלואורסצאין. רופא העיניים מזליף טיפה של פלואורסצאין לקרנית. איזור הכיב, בו חסרים תאי האפיתל נצבע בצבע צהוב ירקרק. צבע זה בולט יותר כאשר מאירים אותו באור כחול. באופן זה ניתן להדגים כיבים דנדריטיים וכיבים גיאוגרפיים הנגרמים מהרפס.
  עם טיפול מתאים הכיב בקרית הנגרם מהרפס עשוי להיעלם לחלוטין ללא צלקות או פגיעה בקרנית. ללא טיפול מתאים הכיב עלול להתפתח ולפגוע בחלקים הפנימיים של הקרנית. כ”כ עלול להגרם זיהום משני מחיידקים בכיב הנגרם מהרפס.

  תמונה 5 - דלקת של גוף הקרנית כתוצאה מהרפס מתבטאת בבצקת במרכז הקרנית

  תמונה 5 – דלקת של גוף הקרנית כתוצאה מהרפס מתבטאת בבצקת במרכז הקרנית

  דלקת בגוף (סטרומה) של הקרנית – זהו תהליך בו מעורבת רקמת הסטרומה של הקרנית (גוף הקרנית המורכב מסיבי קולאגן). תהליך זה מתרחש על רקע חדירת הזיהום לעומק הקרנית. דלקת של גוף הקרנית היא למעשה תגובה מאוחרת של המערכת החיסונית כנגד הוירוס. במקרים אלו הוירוס כבר אינו קיים יותר בקרנית, אך השאיר “עקבות” בצורת חלבונים ויראליים האופיניים לו (אנטיגנים). המערכת החיסונית מזהה את החלבונים הללו כגופים זרים, ויוצרת תגובה דלקתית כנגדם. התגובה הדלקתית מתבטאת בהופעת בצקת ממוקמת באיזור מסויים של הקרנית (תמונה 5). לבצקת יש צורה של עיגול או דיסק. בצקת זו עלולה לגרום לירידה משמעותית בראייה. תהליך הבצקת יכול להיות ממושך, וללא טיפול עלול להתמשך שבועות ואף חודשים. טיפול מתאים עשוי לקצר את משך התהליך הבצקתי. התהליך הדלקתי עלול להסתיים ביצירת צלקת וכלי דם בקרנית, הפוגעים בשקיפותה, והגורמים לירידה קבועה בחדות הראייה.

  דלקת נמקית של הקרנית עם תגובה דלקתית קשה וכיב עמוק

  תמונה 6 – דלקת נמקית של הקרנית עם תגובה דלקתית קשה וכיב עמוק

  דלקת נמקית של גוף הקרנית – זהו סיבוך נדיר למדי של הרפס בקרנית. במצב זה נגרם כיב מתקדם של הקרנית, המערב הן את תאי האפיתל והן את גוף הקרנית. המצב עלול להתקדם במהירות ולגרום להתמוססות של הקרנית, וללא טיפול אף להתנקבות הקרנית (תמונה 6). לאחר טיפול עלול התהליך להסתיים בצלקת נרחבת ועמוקה בקרנית, עם אובדן משמעותי של הראיה.

  דלקת של הלשכה הקדמית (אוביאיטיס קדמית) – זהו מצב יחסית נדיר שבו יש דלקת פנימית, המערבת את הרקמות של המקטע הקדמי, כולל הקשתית (האיריס), נוזל הלשכה הקדמית, והתאים הפנימיים של הקרנית (הנקראים תאי אנדותל). דלקת זו מתבטאת בתחושת סינוור לאור, ראיה מטושטשת, ולעיתים אודם בעין וכאב עמום. במרבית המקרים התהליך הדלקתי ניתן לטיפול. ללא טיפול עלולים להתפתח סיבוכים האופייניים לדלקות פנימיות של העין (הדבקויות בין האישון והעדשה, הדבקויות באיזור הניקוז של נוזל הלשכה הקדמית והתפתחות לחץ תוך עיני גבוה, פגיעה בתאי האנדותל של הקרנית).

  חזרה להרפס של הקרנית

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  09/10/2020 הרפס בעין

  שלום רב,
  לאבא שלי יש הרפס בעין שמאל כבר חודשיים פלוס הוא טופל בהתחלה עם כדורים משחה וטיפות ועכשיו רק עם טיפות, העין שלו עדין קצת סגורה וקשה לו להיסתכל במיוחד כשיש אור ויש לו כמו צלקת במצח
  שאלתי היא מתי יעבור לו ההרפס לגמרי? האם יחזור לראות רגיל ותיפתח לו העין? ומה עם הצלקת במצח תעבור? תודה רבה

  חן

  picasso
  שלום חן,

  ככל הנראה אביך סבל מהרפס זוסטר אופתלמי (Ophthalmic Herpes Zoster). זהו נגיף בו כולנו נדבקים בילדותנו, נגיף הנקרא Varicella Zoster Virus. בילדותנו הוא גורם לאבעבועות רוח. לאחר החלמה מהמחלה הוירוס מתמקם בגנליון (מרכז עצבי) של העצב הטריגמינלי (הנותן עצבוב תחושתי לפנים ולעיניים).  עם הגיל יש ירדה הדרגתית בנוגדנים לנגיף (מסיבה זו מומלץ למבוגרים קבל חיסון להרפס זוסטר), ויום אחד הוא מתעורר מתרדמתו ונודד לאורך סיבי העצב, ומגיע לפנים ולעין, בד"כ רק בצד אחד. הוא גורם לפריחה אופיניים במצח, בקרקפת, בעפעפף העליון ובחלק האף של אותו צד, ולעיתים גם דלקת של הקרנית בעין של אותו צד. לעיתים נגרמת גם דלקת תוך עינית הנקראת Uveitis. הפריחה חולפת ובהמשך נותרים גלדים ההופכים לצלקות.

  הטיפול כולל מתן אצילקוויר במינון גבוה דרך הפה, משחת אצילקוייר אם יש נגעים שטחיים בקרנית, ואם יש דלקת תוך עינית גם סטרואידים בטיפות.

  בד"כ המחלה חולפת תוך כשבועיים. אולם בהמשך עלולות להתפתח צלקות בקרנית הגורמות לסינוור וירידה בראייה. בנוסף תיתכן כניסה למצב של חזרות של התפרצות הנגיף בהמשך, מלוות בדלקת תוך עינית כרונית. על אלו מחייבים מעקב תכוף אצל רופא עיניים מומחה לקרנית ומומחה ל Uveitis. במקרים אלו יתכן שיש צורך בהמשך הטיפול הסיסטמי והמקומי לתקופה ממושכת של מספר חודשים.

  לפיכך מומלץ להיות במעקב רופא עיניים מומחה לקרנית, ובמקביל במעקב רופא עור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2020 לגבי הרפס קודם תודה על המענה

  שלום לך ותודה על המענה. איני עצבני פשוט לחוצה ממש. עוברים תקופה לא פשוטה והכל מלחיץ…
  שאלתי בפורום נוסך וזוהי התשובה שקיבלתי. איני יודעת מה לעשות….

  שלום,
  ההדבקה ראשונית של ‘הרפס’ בעין (Primary Herpes Keratitis) יכולה להתבצע גם ע”י מגע של העין בחפץ מזוהם (כגון מכשיר בדיקה), ויכולה לקרות גם אצל אדם שנדבק בעברו ב’הרפס’ במקום אחר בגופו.
  הרבה בריאות
  אפי

  confused
  שלום רב,

  התשובה שקיבלת אינה נכונה.

  במקום להרבות במילים, ולהיות "לחוצה ממש" שלא לצורך, גשי לבדיקה של רופא עיניים אחר, שיבדוק אם יש לך כעת הרפס בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2020 הדבקה בהרפס בעין ממש ממש דחוף בבקשה!!

  לפני יומיים הייתי במיון עיניים עקב כאב באזור העין שקרה לאחר עקירת שן.
  הרופאה בדקה והכל היה בסדר. כשהמתנתי שמעתי שיחה של בחור בטלפון שאומר שיש לו הרפס בעין באוזן ומתחת לשיער. הרופאה קראה לי להיבדק כ20 דקות אחרי שהוא נבדק באותו המכשיר. כשנכסתי אמרתי לה שאני מפחדת ושתחטא את המכשיר היא אמרה בצורה החלטית שזה לא מדבק ושאין מה לדאוג. אני יומיים אחרי ופשוט לא מתפקדת.הלכתי בגלל כאב אחרי עקירת שן ואוכל לחטוף משהו יותר גרוע!??? הרי נבדקנו באותו המכשיר!! אין נהלים? לא אמורים לנקות את זה?? אני ככל כך מתחרטת שלא ויתרתי על הבדיקה הנוספת . כבר מהבוקר היום כואב לי הצד השני בכלל בפנים ושורפות לי שתי העיניים.עין שמאל מעט אדומה ומגרדת וכואב לי באזור לחי שמאל זה הצד השני בכלל לא של העקירה!! האם יכול להיות שנדבקתי בהרפס בעין מהמכשיר או מהטיפות הרחבה שהיא שמה??? בוודאות נבדקנו באותו המכשיר!
  הבנתי מקריאה שיש הרפס זוסטר שכנראה לא מדבק, ושיש שני סוגים של הרפס סימפלס 1 2 שהרפס סימפלקס יכול לבוא בצורה של פצעים ישר בתוך העין, או לבוא בצורה שזה בעצם הרפס השפתיים שיושב על העצב ומתפרץ באופן פנימי יותר
  מה אני אמורה לעשות? אני לא סובלת מהרפס ואני בספק אם יש בכלל את הוירוס אצלי בגוף. אם אני לא נשאית של ומרוס ההרפס אפשר להידבק? ואם אני נשאית ואין החפרצויות אז עדיין אפשר להידבק? ה3י רשום שמניעת הדבקה בהרפס זה הגיינה אז איך במצב כזה בית חולים לא שומר על הגיינה בין המטופלים?? אני בלחץ מטורף.בלחץ ממש:לא מתפקדת בבית לא ישנה . פשוט בא לי להתעורר ולהבין שזה סיוט שהתעןררתי ממנו כי אני פשוט לא מתפקדת!! חוסר אחריות של הרופאה להגיד שזה לא מדבק. הרופאת משפחה שלי היתה בהלם ואמרה שבטח זה מדבק!! הלכתי בגלל כאב אחרי עקירה ואולי חטפתי משהו יותר גרוע!! בבקשה מה עושים????

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  שלום רב,

  נושמים עמוק, שותים כוס מים, יוצאים מהלחץ המיותר, נרגעים...

  לא נדבקת מהרפס במהלך הבדיקה של רופאת העיניים. זאת מכיוום שהרפס של העין הוא תוצאה של התעוררות וירוס רדום שנמצא בתוך הגוף, במרכזי עצבים הקפיים (גנלגיונים) ולא של הדבקה חיצונית. ההדבקה הראשונית שלנו בהרפס נעשית בילדותינו, כאשר הדודה באה לביקור, ונותנת לנו נשיקה על הלחי, בזמן שיש לה הרפס בשפתיים. הנגיף חודר כך דרך העור, ונודד עם סיבי העצב החמישי לגנגליון (המרכז העצבי) שם הא נשאר במצב רדום לשנים רבות. יום אחד הוא מתעורר, נודד חזרה דרך סיבי העצב, וגורם להרפס של הקרנית בעין. זה ביפרוש לא קורה בגלל הדבקה חיצונית, ובטח שלא בעקבות בדיקת רופא עיניים.

  הסגנון המתלהם והעצבני שלך, שבו את מוצאת לנכון להאשים לחינם את הרופאה שבדקה אותך בהאשמות מופרכות ולא הגיוניות, הוא ביטוי נוסף לשיח האלים והפרוע של המטופל הישראלי הממוצע עם הרופא שלו. את התסכולים והעצבים שלך כדאי אולי לפרוק במקום אחר, ולאו דווקא על הרופאים שמנסים לטפל בך בתנאים לא פשוטים.

  שנה טובה ורגועה...

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2019 הרפס בעין

  ראשית תודה על המענה המהיר.
  חדות הראייה בעין אחת 6/15 ובעין השניה 6/6 אחרי תיקון.

  hayalim_night_C
  שלום רב,

  השילוב הזה של ראייה מיטבית של 6/6 בעין אחת ו 6/15 בעין השניה מביא ככל הנראה לפרופיל 64.

  לגבי אופי היחידות בהן יוכל לשרת עם פרופיל זה - כדאי לבקר באתר המתגייסים (מיטב), ובמיוחד להיכנס לדף באתר העוסק בפרופילים השונים ולאילו תפקידים בצבא מתאים כל פרופיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2019 הרפס בעין

  שלום רב,הבן שלי לקראת גיוס וסובל מהתפרצויות הרפס בעין עם צלקת ישנה בקרנית. מזה כמה שנים מטופל בזובירקס 500 מ”ג פעמיים ביום ולא היו עוד התפרצויות..
  האם על הרפס בעין יכולים לא לגייס אותו?מאוד ליוץ מזה…

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  הדבר תלוי בחדות הראייה המיטבית בעין עם הצלקת. אם חדות הראייה בעין זו טובה, אין סיבה שלא יוכל להתגייס ואפילו לשרת ביחידה קרבית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2019 הרפס בעין

  שלום דר סלומון.
  אובחן אצלי בסוף דצמבר האחרון הרפס בעין ימין
  אני בטיפול של כדורי זובירקס פעמיים ביום 400 מ”ל.
  וסטרודקס ששמתי פעמיים ביום ורופאת הקרנית הורידה לטיפה ביום
  ואלפםאגן וקוסופט להורדת הלחץ התוך עיני.
  תודה לאל. הלחץ פחת מאוד והוא תקין עכשיו
  אני בבקורת אצל מומחית לקרנית
  ביצעתי גם בדיקת OCT בה נאמר שהרשתית בסדר
  ועלי לעבור בדיקת שדה ראיה
  יש לי גם ביקורת לרופאת קרנית שוב בחודש מרץ 19.
  התפתח בשבוע האחרון כמו דוק, כמו מסך שמטשטש לי את הראיה. הגעתי למיון ואמרה לי הרופאה שם שזה תהליך של עכירות שמוכר לכם הרופאים במקרה של הרפס עיניים.
  ישנם מעט פצעים ורשמה לי טיפות אנטיביוטיקה שאתחיל לקחת למשך שבוע.
  שאלתי היא: האם יש למשקל או לחוסר פעילות ספורט עקבית (אלא מועטה) – השפעה על התפרצות מחלה זו
  (אני בת 63).
  בהמון תודה מראש, מירי.

  E
  שלום רב,

  לא ברור מהם הגורמים להתפרצות הרפס בקרנית. הרפס בקרנית יכול להופיע כמצב יחיד ללא כל מחלת רקע או גורמי סיכון כלשהם, באנשים בריאים לחלוטין. לא ידוע על קשר בין הגורמים שציינת ובין הסיכוי להתפתחות הרפס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2018 משחה או כדורים להרפס בעין

  הבחנו לי בסבירות גבוהה הרפס בעין… כרגע יש לי רק 2 פצעונים מעל העין. רופא העיניים המליץ על משחה אבל רופא עור המליץ על כדורים כי זה יותר חזק.
  יש לציין ששניהם חושבים שזה לא הגיע לעין עדיין אבל רוצים למנוע זאת

  מור

  large
  שלום מור,

  לא ברור משאלתך אם יש או אין הרפס בעין.

  אם הקרנית מעורבת - יש מקום לטיפול משולב: מקומי (עם משחה) וסיסטמי (עם כדורים). אם יש רק נגעים בעפעפיים, הרי שלא מדובר על מעורבות עינית אמיתית, והטיפול הוא כמו של כל נגע עורי במיקום אחר. מעורבות עינית היא כזו כאשר הקרנית מעורבת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2018 סטרואידים

  שלום. אובחנתי עם הרפס בקרנית וקיבלתי זובירקס ואחכ טיפות עם סטרואידום. זה ההתקף הראשון שלי. רציתי לדעת אם הטיפול בסטרואידים הכרחי? תודה מראש

  שלמה

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלמה שלום,

  הטיפול בסטרואידים ניתן בסוגים מסויימים של הרפס בקרנית, כאשר יש בצקת בתוך הקרנית, ומטרתו להביא לנסיגת הבצקת, ולמניעת התפתחות צלקת בטווח הארוך. ללא טיפול עם סטרואידים תמשך הבצקת זמן רב יותר, ובסוף יתפתחו בתוך הקרנית כלי דם וצלקת, שיגרמו לאובדם שקיפות הקרנית ולפגיעה קשה וקבועה בראייה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/04/2018 הרפס זוסטר בעין

  בן 54 מזה כמה ימים סובל מכאבים עמומים ומציקיםבעין שמאל. אתמול החלה פריחה באזור המצח מצד שמאל ואדמומיות בעין. רופא עיניים קבע שזו דלקת ונתן טיפות עינים סטרואידיות. רופא משפחה נתן כדורים לבליעה ואמר להפסיק עם הטיפות. מה הטיפול הנכון בהנחה שהאבחון שזה זוסטר אכן נכון?האם לא נדרש טיפול בעין אלא רק כדורים לבליעה לטיפול בוירוס?
  והאם צריך להיות במנוחה?
  בתודה מראש

  eye-art13
  שלום רב,

  הרפס זוסטר אופתלמי (Ophthalmic Herpes Zoster) נוצר כתוצאה מהתעוררות וירוס רדום, הנמצא בגנגליון (מרכז עצבי) של העצב ה-5, המעצבב את הפנים והעיניים. הוריוס נקרא VZV (וריצלה-זןסטר וירוס), והוא הוירוס הגורם לאבעבועות רוח, מחלה ממנה אנו נדבקים בד"כ כילדים. הוירוס נודד לאורך סיבי העצב החמישי ומגיע לפנים, וגורם לפריחה אופיינית על המצח והקרקפת במחצית הפנים. לעיתים הוירוס פוגע גם בעין (הסימן לכך הוא פריחה גם באף באותו הצד).

  הטיפול כולל מתן אציקלוויר בכדורים בכל מקרה. אם העין מעורבת, יש לטפל עם משחת אציקלוויר (אם יש נגעים אופיניים בקרנית) ובטיפות סטרואידים (אם יש דלקת תוך עינית). בכל מקרה מי שמחליט על הצורך לטפל בעיניים הוא רופא עיניים ולא רופא המשפחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/01/2018 הרפס זוסטר ופגיעה בראייה

  שלום פרופ’ סלומון,
  כמה אנושי מצדך שאתה עונה אונליין לכל אחד אשר מעוניין לשאול ולהתייעץ. לעיתים קרובות שאלה אינה מצדיקה בדיקה מיידית, אם כי היא יכולה להוביל לכך, ונדיר שיש את מי לשאול. אני מודה לך.
  אובחן אצלי לפני כעשרה ימים הרפס זוסטר, כאשר פניתי לרופא עיניים כיון שעין אחת נראתה ממש נורא. הביקור היה כ-5 ימים מתחילת סימפטומים כלשהם. בלעתי זובירקס 7 ימים, אני מורחת זובירקס גם עכשיו ומזה 3 ימים גם PRED FORTE כתוספת. בעין המעורבת אני רואה כמו דרך ערפל סמיך מאד. לתחושתי, זה גם מידרדר. חוששת מפגיעה בראייה. בבביקורת לפני 3 ימים כתב הרופא:
  לחמית: היפרמיה קלה תחתונה
  קרנית: שקופה מעט מעובה, אנדותליטיס גוטטה
  לגבי חדות ראיה:
  העין המעורבת : DISTANCE C.C 6/12
  העין השניה : DISTANCE C.C 6/6.6
  פרט לכך, אין בסיכום הבדיקה דברים שנראים לי חריגים.אינני יודעת איך נתתי לזה לקרות, אבל עד עכשיו אינני יודעת האם יש לי הרפס זוסטר בעין או ה.ז. בפנים כאשר העין “רק” מעורבת.
  האם תוכל להעריך מה הסיכויים שלי לצאת מזה ללא פגע ?
  ת ו ד ה !!

  Water-dance-med
  שלום רב,

  על פי הכתוב בבדיקה היתה ככל הנראה מעורבות של העין. הרפס זוסטר היא מחלה הנגרמת בגלל נגיף הנקרא VZV (ווריצלה זוסטר וירוס). הוירוס נמצא במצב רדום במרכז עצבי (גנגליון) של העצב החמישי (הטריגמינלי), המעצבב את הפנים, ובין השאר גם את העיניים. התעוררות הוירוס ותנועתו לאורך סיבי העצב המעצבבים את החלק העליון של הפנים תגרום לפריחה של המצח, העפעף העליון והקרקפת במחצית הפנים. אם הפריחה מערבת גם את עור האף באותו הצד- אזי ככל הנראה גם העין מעורבת. במקרה שלך היתה מעורבות של הקרנית, עם דלקת של השכבה הפנימית של הקרנית (אנדותליטיס). הטיפול שקיבלת הוא הטיפול הנכון. מה שחסר כאן זו ההבנה שלך לגבי משך המחלה ותוך כמה זמן מחלימים. מעורבות הקרנית עלולה להיות ממושכת, ומצריכה מעקב ממושך של מומחה לקרנית, והחלטה על משך הזמן בו ניתן הטיפול הסיסטמי והמקומי בזובירקס, והטיפול המקומי בסטרואידים. אי אפשר לדעת אם תצאי מזה "ללא פגע" בלי לבדוק ולראות מה מצב הקרנית כיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2017 הרפס מתחת לעין

  בהמשך לשאלתי. יצאו לי שלושה פצעונים מתחת לעין, בביקור אצל רופא העור הם אובחנו כהרפס סימפלקס בנסיגה. זה מתחת לעין, האם יכול להיות שזה לא קשור לעין? האם יכול להיות שכן? מה עליי לעשות?

  עידן

  imagesDFCS4JZ8
  עידן שלום רב,

  בד"כ הפריחה העורית של הרפס לא מלווה בפגיעה בעין. אבל כדי להיות בטוח שהעין לא מעורבת מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 פצעונים מתחת לעיניים

  יצאו לי שלושה פצעונים מתחת לעין ימין, לפני כמה ימים הרגשתי שהם יוצאים בבלוטה כזו והיום הם נראים כמו שלוש פצעים קטנים.
  הם לא מגרדים, בעין עצמה אני לא מרגיש כלום. אולם אני מאוד חושש שזה התפרצות הרפס בעין, קראתי הרבה על כך ואני לחוץ מאוד. מה עליי לעשות?

  watermark
  שלום רב,

  הרפס בעין פוגע בקרנית. הפצעונים שאת רואה ככל הנראה לא קשורים להרפס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2017 השתלת קרנית תחת הרפס עם כלי דם

  האם פותחה היום טכנולוגיה להשתלה המתמודדת עם כלי דם שהתפתחו לתוך הקרנית כתוצאה מהתקף הרפס?
  לפני חמש עשרה שנים פרופסור לעיניים אמרה לי שהשתלת קרנית היא בעייתית כאשר כלי דם נמצאים בקרנית.
  התקף ההרפס האחרון שחוויתי בקרנית היה לפני 18 שנה הוא השאיר את הצלקת שפגעה לי קשה בראייה. היום אני בן ארבעים וחמש. הסיבה היחידה שבגללה אני שוקל השתלה היא כי הראייה נפגעה וכתוצאה מכך העין עצלה ומתפתחת פזילה עדינה. אין פגם אסתטי נראה לעין.

  יניב

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום יניב,

  השתלת קרנית לאחר פגיעה בעבר מהרפס היא השתלה בסיכון גבוה לחזרת הרפס בשתל. כדי למנוע זאת יש להתחיל בטיפול סיסטמי נגד הרפס לפני הניתוח, ולהתמיד בו לפחות למשך שנה לאחר ההשתלה. במקביל ניתן לתת טיפול סיסטמי נוגד דחייה בתרופות כגון ציקלוספורין A או טקרולימוס, כדי לשפר את סיכויי השרידות של השתל. ההחלטה על עצם ביצוע ההשתלה תלוייה בהערכת פוטנציאל העין לראייה טובה יותר לאחר הניתוח, נושא שיש להעריך אותו בזהירות בעזרת בדיקות שונות אותן יזמין הרופא המנתח כחלק מההערכה הקדם ניתוחית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2015 חשש להדבקה בהרפס

  שלום רב,
  בני סובל מכיבים בפה, אבחנה מבדלת סבירה היא הרפס ראשוני. במהלך משחק נכנסה טיפת רוק גדולה מאוד לעין ימין שלי. האם יש תועלת בקבלת אציקלוויר סיסטמי כרגע למניעת שכפול הוירוס וההדבקה ראשונית או שזה אבוד?

  טל

  paintedeye

  שלום טל,

  מעורבות העיניים בהרפס איננה בדרך של הדבקה חיצונית, אלא ע"י הדבקה פנימית מהתעוררות הנגיף הרדום. נגיף ההרפס נמצא בכולנו במצב רדום בגנגליון (מרכז עצבי היקפי) של העצב החמישי (האחראי על העצבוב התחושתי של החלק הקדמי של העין). כאשר הוא מתעורר, הוא נודד לאורך סיבי העצב עד לעין ופוגע בקרנית. הסיכויים להדבקה חיצונית באופן שתיארת קלושים ביותר. יחד עם זאת מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/06/2015 הרפס בעין

  שלום
  לפני 8חודשים קבלתי הרפס העין השניה שלי והפעם הוא היה חריף יותר מהעין השניה
  התברר לי שאין משחת זובירקס על המדף! הטופלתי רק בכדורי זובירקס 4 פעמים ביום למשך שבוע ועוד פעמיים ביום למשך חצי שנה שהיה כולל טיפול סטראוידים בטיפות למשך חודש
  (עוד אציין שלקחתי ל ליזין כשלוש גרם ביום ועדיין לוקח)
  עם הסטראוידים הרגשתי מצויין !!!
  אבל לאחר שבוע פלוס מסוף הטיפול הרגשתי שהכל חוזר לאט לאט
  ויום אחד לאחר הליכה בשמש נראה כאילו שחזר בגדול
  האם המצב הזה הוא נורמלי?
  מתי תחזור משחת הזובירקס למדף?
  ולמה כאשר היה לי את ההרפס בעין השניה זה עבר וזהו וכאן אני מרגיש בסרט שלא נגמר

  דורון

  afghan_girl_eyes

  דורון,

  הרפס בקרנית הוא מצב מתמשך, שיכול לחזור פעמים רבות. גם משך ההתקף משתנה מפעם לפעם. הטיפול כולל משחת זובירקס לעיניים וטיפול סיסטמי בטבליות זובירקס (אציקלוויר). הטיפול במשחה ניתן כאשר יש כיב פעיל בקרנית הנגרם מהרפס. הטיפול הסיסטמי ניתן לזמן ממושך, לעיתים למספר שנים - וזאת כדי למנוע את התעוררות נגיף ההרפס, ומעבר הנגיף דרך סיבי העצב הטריגמינלי אל הקרנית. אם היתה כבר מעורבות משמעותית של הקרנית מהרפס בעבר, מומלץ להמשיך עם הטיפול הסיסטמי בזובירקס לשנים רבות. בנוסף יש לזכור שלטבליות זובירקס יש משך השפעה קצר טווח. לכן מומלץ לעבור ל Valtrex שהוא אציקלוויר ארוך טווח.

  יבוא משחת זובירס הופסק ע"י משרד הבריאות בסוף השנה שעברה בגלל ליקויים שנמצאו במשחה. חידוש המשחה מתוכנן לסוף השנה הזאת. בינתיים ניתן לקבל במקרים מיוחדים טיפול בטיפות Foscarnet, אותן ניתן להשיג כהכנה מיוחדת במרכזים הרפואיים הגדולים.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/06/2015 טיפול בהרפס בעין בתקופות מעבר

  שלום רב,
  אני במשך 16 שנה מטפלת בהרפס ע”י משחת זובירקס + כדורים זובירקס 800 מ”ל + טיפטות איסטרואידים. בכל עונת מעבר עדיין חוזרת לי התקפה של הרפס למרות הטיפול. האם יש התקדמות טכנולוגית לטיפול סופי של התופעה?

  rembrantd eye 1

  שלום רב,

  אין פתרון מוחלט להרפס. נגיף ההרפס נמצא אצל רב האנשים במצב רדום בגנגליון של העצב החמישי, ומתעורר מסיבות לא ברורות וגורם למחלה בקרנית. מטרת הטיפול היא למנוע התקפים חוזרים, ולמנע נזק קבוע לקרנית. הטיפול יכל להקל על חומרת ההתקפים אך לא ניתן למנוע אותם לגמרי.

  למניעת ההתקפים מומלץ במקום טבליות זובירקס לקחת טבליות ואלטרקס (Valtrex). זובירקס מכיל אציקלויר בעל טווח פעולה קצר של כ- 4 שעות, בעוד שואלטרקס הוא בעל משך פעולה של 12 שעות. לכן מומלץ להשתמש למניעה בטיפול קבוע עם ואלטרקס במקום זוביראקס.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2015 כאב בקרנית

  יש לי מספר ימים כאב בעין והייתי במעקב אצל שלשה רופאים הראשון אמר דלקת בקרנית ונתן ליויגמוקס השניה אמרה להפסיק אמרה שיש ארוזיה 3 על 2 למחרת הורידוהאת התחבושת ואמרו לחזור לוגימוקס שאלתי למה אף אחד לא העלה את האפשרות של הרפס.

  שמואל

  eye-of-storm

  שמואל שלום רב,

  להרפס בקרנית יש סימנים אופייניים, שיתכן ולא הופיעו בבדיקות רופאי העיניים שעברת. יש סיבות רבות לדלקת בקרנית ולארוזיה בקרנית, והרפס היא אחת הסיבות, ולא השכיחה ביותר. כדי לדעת את הסיבה יש לבדוק אותך. מומלץ על כן להבדק אצל מומחה למחלות קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/10/2013 הסבל שאחרי………..

  אפשר להגיד שהטיפול הצליח, התגברתי על ההרפס, אולם הכאבים בעין ממשיכים להציק. אמנם לא במידה מרובה, אך העין עדיין דומעת ויש לי קושי בשמש או ברוח. האם יתכן שיהיו כאבים גם לאחר הטיפול?? העין לכאורה נראית בסדר. מה עושים???

  קוראים את המשפט האחרון בסוף שתי תשובותי הקודמות לשאלותיך, ונוהגים על פיו.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  27/10/2013 הרפס ועוד

  ולאחר טיפול בזובירקס, ביקרתי אצל הרופאה ואכן אלו היו פצעי הרפס קטנים שהתגברתי עליהם, אבל הלחץ תוך עיני עלה מאוד כיון שכל הניסיונות לשים טיפות טראבתן להורדה לא צלחו בגלל שבגלל הזובירקס העיניים כל הזמן דמעו ושטפו של הטיפות. בביקור היום לאחר שהתלוננתי שיש לי עדיין צריבה, היא אמרה שיש מצב בו העין עדיין צורבת לאחר הטיפול בזובירקס וובדיקה הלחץ תוך עיני הגיע ל-22 בעין הפגוגה והרופאה אמרה שיש לי שריטות קלות אולי בעקבות השישוש בזובירקס או כל סיבה אחרת. האם שריטות בקרנית הן מסוכנות ?? ומה הטיפול שנעשה לצורך זה?? הרופאה אמרה שזה יעבור ורציתי עוד חוו”ד תודה והמשך יום טוב.

  שלום טליה,
  הטיפול המקומי במשחת זובירקס יכול כשלעצמו ליצור ארוזיות נקודתיות בקרנית, שהן מעין תגובה טוקסית של תאי האפיתל לתרופה. ארוזיות אלו מחלימות בד"כ לאחר הפסקת התרופה.
  הטיפול בטיפות הטראבתן יכול להינתן בשעות אחרות מאלו של המשחה, וכך לא תהיה הפרעה של המשחה לטיפות.
  אכן, כפי שנאמר לך ע"י הרופאה, ברוב המקרים של הרפס אפיתליאלי הפצעים חולפים בסופו של דבר, אולם בחלק מהמקרים מתפתחת לפעמים צלקת בקרנית.
  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית כדי להעריך את מצב העין.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  22/10/2013 הרפס עיניים???

  הגעתי לרופאת עיניים בעיר מגוריי עקב צריבה קשה מאוד בעין שמאל. הרגשה כאילו יש חול בעין, העין צורבת וכואבת וכל הזמן דומעת. בבדיקה אצל הרופאה נאמר לי על ידה “היא מזהה 2 פצעים הנראים כפצעי הרפס. הייתי בשוק לא שאלתי שאלות מה זה?? איך הגיע לעין?? איפה 2 הפצעים ממוקמים?? היא אפילו לא אמרה לי אם זה מסוכן ולפי מה שהתרשמתי , זה אכן מסוכן. על כל פנים התחלתי לקחת זובירקס 5 פעמים ביום וביום חמישי אני אמורה להבדק אצלה?? השאלה שהכי חשובה לי האם ישנה סכנה ממשית לעין??? לראייה ולכל חלק אחר בעין???

  שלום רב,
  ככל הנראה הרופאה זיהתה בקרנית שלך פצעים בצורה האופיינית לנגיף ההרפס סימפלקס, כלומר - כיבים בצורת דנדריט (דומה לענף עם הסתעפויות). הטיפול המקובל הוא טיפול מקומי במשחת זובירקס (Acyclovir), ולזה יש לעיתים להוסיף טיפול סיסטמי בטבליות זובירקס. ברב המקרים הנגעים מתרפאים. לעיתים עלולה להשאר צלקת בקרנית, ולעיתים התהליך עלול לערב את הסטרומה (החלק הפנימי) של הקרנית. בכל מקרה מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.
  הרפס של הקרנית עלול לחזור בעתיד, בדומה להרפס של השפתיים, ולגרום להצטלקות הקרנית. לכן יש צורך במעקב תכוף אצל מומחה למחלות הקרנית.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  19/07/2013 אינטראפיתליאל נאופלסיה

  עברתי ניתוח להסרת חלק מהגידול +ביופסיה מקרנית ולחמית .הרופא לא מעוניין לחכות לתוצאות של הביופסיה ורוצה שאתחיל עם טיפות במינון נמוך של כימוטרפיה.מה דעתך ?והאם יש סכנה בטיפות או תןפעות לוואי ?
  תודה !

  שלום רב,
  אני מניח שהרופא המטפל משוכנע בסבירות גבוהה על פי המראה הקליני שאכן מדובר ב- CCIN (גידול ממוקם של הקרנית והלחמית).
  לכן הוא המליץ על התחלה מידית של הטיפול במיטומיצין C, גם לפני תוצאות הביופסיה.
  ראוי לציין שבמקרים רבים אנחנו מחליטים על טיפול במיטומיצין גם ללא ביופסיה, על סמך המראה הקליני בלבד.
  הטיפול במיטומיצין ניתן בטיפות, בריכוז של 0.02%, בד"כ 3-4 פעמים ביום, למשך סבב של שבועיים.
  לאחר מכן יש הפסקה של שבועיים. ניתן לחזור כך למשך 2-3 סבבים.
  הטיפול ניתן יחד עם סטרואידים מקומית כדי להפחית את התגובה הדלקתית המקומית.
  כמו כל טיפול כמותרפי, גם מיטומיצין עלול לגרום לתופעות לואי, אך אלו קלות והפיכות.
  מיטומיצין יכול לגרום לארוזיות נקודתיות באפיתל הקרנית, ולתגובה דלקתית (עין אדומה עם תחושת צריבה וגירוי).
  במתן מקומי למשך זמן רב (חודשים) תתכן פגיעה בתאי האב האפיתליאליים בגובלת (ראה מאמר בנושא).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  10/07/2013 הרפס בילדה קטנה

  לביתנו (בת 2.4ש’) התפתח הרפס סביב העין, וכעת היא מטופלת ע”י זובירקס במשחה וכן דרך הפה.
  רופא העיניים איתו התיעצנו אמר לנו שבכל מקרה של אדמימות בעין עלינו לחזור אליו באופן מיידי.
  לעת עתה, ב”ה , אין פגיעה בקרנית ומצב העפעף השתפר.
  היום (8 ימים) הבחנו במעט אדמימות בלובן העין בצד החיצוני שלה –
  1. האם כשהרופא התכוון לאדמימות הכוונה היא גם לאדמימות קלה או רק לאודם משמעותי?
  2. תוך כמה זמן צריך להגיע לרופא – מיידי – מיון, יום למחרת? תוך מספר ימים?
  3. האם יש טיפול שונה מעבר לזובירקס כמשחה +דרך הפה, במידה והיא כבר מטופלת בהם.
  4. בתחילת הטיפול ביתנו קיבלה גם אנטיביוטיקה – אולי כחשש שיש מעורבות של זיהום חיידקי, האם האנטיביוטיקה מועילה/ מזיקה לטיפול או פשוט לא קשורה?

  שלום נעמה,

  1. לא ניתן להגיד בוודאות מה משמעות האודם שאתם רואים, בלי לבדוק את העיניים של בתכם.
  אין תמיד קורלציה בין מידת האודם בעין, ובין הסיבה לכך. האודם יכול להיות בגלל הופעה מחודשת של ההרפס, או בגלל תגובה אלרגית למשחה, או שאין לו משמעות.
  כ"כ לא ניתן לכמת בצורה מדוייקת את מידת האודם (מה זה "אדמימות קלה" ומה זה "אודם משמעותי"? - מה שאת מפרשת כאודם קל עלול להיות משמעותי ולהיפך).

  2. לכן, עצתי לכם היא להבדק מחר ע"י רופא עיניים בסניף קופת חולים באיזור מגוריכם. אין צורך לרוץ למיון.

  3. הטיפול שבתכם מקבלת: זובירקס דרך הפה ובמשחה הוא הטיפול ההולם להרפס של הקרנית.
  בנוסף, לאחר שהכיב האפיתליאלי מתרפא (הכיב המתפתח בתאי האפיתל של הקרנית - אלו התאים השטחיים המצפים את הקרנית), ניתן להוסיף טיפול מקומי בסטרואידים כדי למנוע היווצרות צלקת בקרנית.

  4. אנטיביוטיקה מקומית ניתנת כאשר יש בקרנית כיב פעיל, כדי למנוע זיהום חידקי משני. האנטיביוטיקה לא מפריעה לטיפול. לאחר שהכיב מתרפא, ניתן להפסיק את האנטיביוטיקה.

  בברכת רפואה שלמה,
  פרופ' אבי סלומון

  03/07/2013 הרפס זוסטר

  שלום רב,
  בעלי סובל כמעט שנה מ Ophthalmic Herpes Zoster
  טיפול: זוברקס או סטרואידים מפעם לפעם. עדיין מרגיש כאבים, לפעמים חזקים, גירוי חזק בתוך העין ובסביבתו.
  ראיה ושדה ראיה הצטמצם, אוביאיטיס ברקע, בחודש האחרון היה חשד בהתערבות של קרנית , משחת זובירקס למשך 10 ימים עזרה. בכמה ימים האחרונים אישון נהיה קטן בהשוואה לעין הבריאה, עפעף צנח יותר וכל זה מלווה בגירוי חזק ויריות של כאבים.
  אודה להכוונה בנוגע לצעדים הדרושים.

  שלום אלה,
  אכן - מדובר במחלה ממושכת וקשה לטיפול.
  הטיפול ב- Ophthalmic Herpes Zoster כולל טיפול סיסטמי ממושך בזובירקס (אציקלוויר) או ב- Valtrex (אציקלוויר ארוך טווח), מלווה בטיפול מקומי בסטרואידים כדי לעצור את ה- uveitis.
  בנוסף - כאשר קיימת מחלה פעילה באפיתל הקרנית, המתבטאת בהופעת כיבים בצורת דנדריט, יש להוסיף משחת זובירקס.
  יש לעקוב אחר הלחץ התוך-עיני, ולטפל בו אם הוא עולה.
  הטיפול ממשוך ומורכב, ומחייב מעקב קבוע אצל מומחה לקרנית.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  24/06/2013 אבחנה בעין ימין

  מה זה intraepithelial neoplasia ואיך אפשר לטפל בזה ?

  שלום רב,

  זהו תהליך קדם-גידולי המוגבל לתאי האפיתל (תאי הציפוי) של הקרנית והלחמית.
  מדובר בתהליך ממוקם, המופיע בד"כ בגובלת (הגבול בין הקרנית והלחמית), ומתבטא בהופעת רקמה לא תקינה.
  בד"כ הנגע ממוקם וקטן, אולם לעיתים התהליך עלול להתפשט לשטחים נרחבים של הקרנית והלחמית, ולפעמים לחדור את קרום הבסיס ולהפוך לתהליך גידולי.
  מקובל לטפל בנגעים קטנים בטיפות שלך Mitomycin C בקורסים חוזרים של מספר שבועות.
  נגעים גדולים של מגיבים לטיפול יש צורך להסיר בניתוח.
  מומלץ להבדק בהקדם ע:י מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  07/02/2013 הרפס בעין

  יש לי הרפס זוסטר בעין שמאל מקבלת זובירקס 800*5+ משחת זובירקס 5 פעמים ביום. רופאת משפחה נתנה לי את הטיפול לשבוע ימים יש הטבה. הלכתי לרופאת עיניים והיא המליצה להמשיך את הטיפול לשבועיים. מה אורך הזמן הטוב ביותר לטיפול ע”י התרופות הנ”ל?
  תודה,
  רבקה

  שלום רב רבקה,
  משך הטיפול המקומי והסיסטמי תלוי בממצאים בבדיקת העין. את משחת הזובירקס מקובל להפסיק לאחר ריפוי מלא של הכיב ההרפטי בקרנית.
  לעומת זאת, את הטיפול הסיסטמי בכדורי זובירקס מקובל להמשיך, במינון נמוך יותר, למשך מספר חודשים נוספים, כדי למנוע חזרה של ההרפס בקרנית.
  באנשים הסובלים מהתקפים חוזרים של הרפס בקרנית שגרמו כבר להצטלקות בקרנית, מומלץ לתת מינון קבוע ונמוך של זובירקס סיסטמי לזמן ממושך (מספר שנים).
  בכל אופן - מומלץ להיות בטיפול ומעקב קבועים אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  09/01/2013 האם זה הרפס?

  שלום רב!
  הגעתי למיון עם כאבי תופת מעל העין בצד שמאל , לא יכולתי להסתכל באור, הרגשתי חולשה, כאב ראש נוראי- בחלק שמאל של הראש, שלא חלף לאחר אקמול אחד ואדוויל אחד, ובנוסף היקאתי פעם אחת. במיון נעשה לי CT – יצא תקין, ויתר בדיקות תקינות,קיבלתי זריקת אדוויל ולאחר מס. שעות השתפרו הכאבים, שוחררתי הביתה, אודה לך על תשובתך: האם זהו התקף הרפס? איך אפשר לדעת מה היה לי?

  שלום דניאלה,
  לא ברור מה היתה הסיבה לתלונות מהן סבלת.
  על פי התיאור - קרוב לודאי שלא מדובר בהתקף של הרפס בקרנית, או בהתקף של הרפס זוסטר אופתלמי.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  17/09/2012 התופעה בתמונה מ’ס 5

  האים זאת תופעה שיכולה לדרדר את הראיה או לגרום לעיוורן תמידי יש לי אותה כמה חודשים וקיבלתי טיפול תרופתי וזה חזר שוב האים יש דרכי טיפול או יעוץ שאפשר לקבל….אודה לכם אים תעזרו לי

  שלום אייל,

  הרפס בקרנית יכול לגרום לבצקת בקרנית שעלולה לגרום לירידה בראיה. ללא טיפול נאות - הבצקת בקרנית עלולה להתפתח בהמשך להצטלקות של הקרנית.
  השפעת בצקת או צלקת בקרנית על הראיה תלויות במיקום התהליך ובגודלו. בצקת או צלקת במרכז הקרנית עלולה לגרום לירידה משמעותית בראיה.
  הטיפול בבצקת בקרנית הוא ע"י טיפות לעיניים המכילות סטירואידים, הניתנות למשך שבועות ולעיתים למשך מספר חודשים - עד לנסיגת התהליך.
  התקפים חוזרים של הרפס בקרנית מעלים את הסיכון להתפתחות צלקות בקרנית, ולכן יש צורך במניעה ע"י טיפול ארוך טווח באציקלוויר דרך הפה (טבליות Zovirax או Valtrex).
  במקרים בהם נגרמה ירידה משמעותית בקרנית בגלל צלקת - ניתן לבצע השתלת קרנית ולשפר בכך את הראיה.
  בכל אופן - בד"כ לא נגרם במצבים אלו עיוורון. כ"כ הרפס בד"כ פוגע רק בעין אחת, וגם ההתקפים החוזרים תוקפים תמיד את אותה העין, ואינם מערבים כלל את העין השניה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  09/07/2012 הרפס בעין ימין

  מזה חודש אני אחרי הרפס בעין שמאל עדיין יש לי צלקת והראיה עוד לא ברורה בעין בנתיים אני מטופלת משחת עיניים זובריקס לעיניים וטיפות שאלתי האם ידועים מקרים שהצלקות מתרפאות או נגזר עלי לכל החיים אנא תשובתכם האדיבה כי הבעיה היחידה האם אראה שוב ברור בעין.

  שלום אילנה,

  צלקות בקרנית בכלל, וגם צלקות הנוצרות מהרפס, יכולות להשאר לצמיתות, ויכולות לפעמים לעבור תהליך איטי של נסיגה.
  הדבר תלוי בגודל הצלקת ובעומק שלה בקרנית.
  בכל אופן מומלץ להיות במעקב קבוע אצל מומחה למחלות קרנית, ולקבל טיפול ממושך בכדורי זובירקס כדי למנוע חזרה של ההרפס והחמרת הצלקת.
  הטיפול המקומי במשחת זובירקס מתאים רק לשלב האקוטי, שבו יש מעורבות של שכבת האפיתל של הקרנית, ואין לו מקום בטיפול הכרוני המתמשך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  11/12/2011 הרפס דנדריטי בעין

  אני סבלתי בעבר מהתקפי הרפס בשתי העיניים ותמיד טופלתי במשחה+כדורים,היום נתקפתי שוב בהרפס על הקרנית באזור שדה הראיה אך רופאת העיניים החליטה לתת רק משחה. רציתי לקבל חוות דעת מה תפקיד הכדורים והאם אי לקיחתם מעכב את הטיפול? והאם מומלץ ללכת לחוות דעת נוספת מעוד רופא?

  שלום רב,

  הטיפול בהרפס של הקרנית תלוי בשכבת הקרנית המעורבת בתהליך. אם השכבה הפגועה היא שכבת תאי הציפוי של הקרנית, הטיפול כולל משחת זובירקס (זובירקס הוא אציקלוויר - תרופה נגד נגיף ההרפס). אם השכבה הפגועה היא שכבת הסטרומה (השכבה המרכזית של הקרנית) הטיפול כולל טיפות של סטרואידים. בכל מקרה נהוג להוסיף טיפול בכדורי זובירקס, שתפקידם לעצור את תנועת הוירוס שנע לאורך העצב החמישי (העצב הטריגמינלי). לאחר התקפי הרפס חוזריםבקרנית יש לקחת כדורי זובירקס לתקופה ממושכת כדי למנוע התקפים נוספים, כדי למנוע הצטלקות נוספת של הקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  26/05/2011 הרפס מעל העין

  תחילה הופיע מעל העפעף ומתחת הגבה נפיחות שטוחה בגודל אפונה. למוחורת הופיעו נקודות לבנות קטנות על “אפונה” זו. הן נראו מוגלתיות, ובהמשך כל הנקודות התאחדו לפצע אחד מוגלתי (או נוזל אחר). תופעה זו הופיעה אצלי בעבר פעמיים או שלוש בתדירות של כ-4 שנים. (אני בת 63). הרופאה לא ידעה לומר בודאות אם זה הרפס או לא. ואילו מה שקראתי – מדבר על הרפס העין רק כשהוא מופיע בתוך העין.
  האם ניתן לקבוע לפי התיאור שלי מה זה, והאם יש אפשרות למנוע הישנות של התופעה? קבלתי זווירקס, למשך כמה זמן יש להשתמש בו?
  תודה רבה, אסתר

  שלום אסתר,

  קצת קשה לאבחן את אופי המחלה על פי התיאור, אולם הפריחה יכולה להתאים להרפס זוסטר של העצב האופתלמי (Ophthalmic Herpes Zoster).
  במקרה זה העין לא תמיד מעורב.ת כאשר הפריחה מופיעה גם באיזור האף, קיים סיכוי גבוה שגם העין מעורבת.
  בכל אופן - רק בדיקה של רופא עיניים יכולה לקבוע אם מדובר במעורבות של העין.
  ההחלטה על משך השימוש בזובירקס תלוייה בפריחה בעור ובמידת המעורבות העינית.
  מומלץ להבדק ע"י רופא עיניים המומחה למחלות קרנית, וכן ע"י רופא עור.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.