להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • מהו הטיפול בהרפס של הקרנית?

  התרופה היעילה ביותר כיום כנגד נגיף ההרפס היא אציקלוויר (acyclovir) או בשמה המסחרי – זוביראקס. תרופה זו קיימת בצורת משחה לטיפול מקומי בעין, בצורת קרם לטיפול מקומי בעור, ובצורת כדורים לטיפול סיסטמי. התרופה נחשבת ליעילה ביותר כנגד נגיף ההרפס.

  אציקלוויר (זוביראקס) היא התרופה היעילה ביותר כנגד נגיף ההרפס

  תמונה 10 – אציקלוויר (זוביראקס) היא התרופה היעילה ביותר כנגד נגיף ההרפס

  הטיפול בהרפס של העין מותאם לאופי הפגיעה ולאיזור המדוייק שבו נפגעה הקרנית. חשוב להבין שאין טיפול שמרפא את המחלה באופן מוחלט. מטרת הטיפול היא לעצור את השלב החריף של ההרפס בקרנית, ולמנוע סיבוכים.
  התרופה היעילה ביותר כיום כנגד נגיף ההרפס היא אציקלוויר (acyclovir) או בשמה המסחרי – זוביראקס (תמונה 10). תרופה זו קיימת בצורת משחה לטיפול מקומי בעין, בצורת קרם לטיפול מקומי בעור, ובצורת כדורים לטיפול סיסטמי, הניתנים 3-5 פעמים ביום. התרופה נחשבת ליעילה ביותר כנגד נגיף ההרפס. היא נחשבת לבטוחה יחסית ותופעות הלואי שלה מועטות. תרופה נוספת המבוססת על האציקלוויר נקראת ואל-ציקלוויר (Valtrex) והיא בעלת משך פעולה ארוך יותר ולכן ניתנת 1-2 פעמים ביום.

  יש לשים את המשחה בעין מספר פעמים ביום

  תמונה 11- יש לשים את המשחה בעין מספר פעמים ביום

  הטיפול בהרפס הפוגע באפיתל הקרנית ניתן ע”י משחת הזוביראקס, הניתנת כ-5 פעמים ביום, עד להחלמת הכיב בקרנית (תמונה 11). בנוסף מקובל להוסיף טיפול מונע בטיפות אנטיביוטיות, כדי למנוע זיהום משני של הכיב. במקביל, יש הנותנים טיפול בכדורי זובירקס דרך הפה לתקופה של מספר שבועות עד מספר חודשים. הטיפול דרך הפה – מטרתו למנוע את המשך ההתרבות של הנגיף בסיבי העצב החמישי, ועצירת התקדמותו של הנגיף מהגנליון אל העין.

  הטיפול בהרפס הפוגע בשכבות העמוקות של הקרנית הוא בטיפות סטרואידים. מכיון שהמחלה בשכבות העמוקות של הקרנית היא תהליך דלקתי ולא זיהום ויראלי פעיל, מכוון הטיפול לדכא את הדלקת. בנוסף, ינתן טיפול בכדורי זוביראקס כדי לעצור את התרבות הנגיף בסיבי העצב, וכדי למנוע את חזרת המחלה. טיפות סטרואידים הן גם הטיפול בדלקת של הלשכה הקדמית. יחד עם זאת חשוב לזכור שאין לתת טיפות סטרואידים כאשר יש מעורבות של האפיתל וכיב פעיל בקרנית. סטרואידים הניתנים הרפס הפוגע באפיתל הקרנית עלולים להחמיר את המחלה ולגרום להתרחבות הכיב. לכן חשובה מאוד בדיקת רופא העיניים והאבחון המדוייק של החלק בקרנית המעורב במחלה.

  כאשר יש רקע של התקפים חוזרים ונשנים של הנגיף, ינתן טיפול מונע בכדורי זוביראקס למשך חודשים, ולעיתים אף למשך שנים. במקרים אלו ניתן להשתמש בכדורי ואלטרקס, שבשל משך פעולתם הארוך ניתנים פחות פעמים ביום. מכיון שכל התקף של הרפס עלול להחמיר את הצלקת בקרנית ולגרום לירידה נוספת בראיה, חשיבות הטיפול היא במניעת הצטלקות הקרנית.

  כאשר מתפתחת צלקת במרכז הקרנית הגורמת לירידה משמעותית בראיה, ניתן לבצע השתלת קרנית. גם לאחר השתלת קרנית קיים סיכון לחזרת ההרפס בקרנית המושתלת. לכן יש להמשיך בטיפול המונע בכדורי זוביראקס, לעיתים למשך מספר שנים לאחר השתלת הקרנית.

  חזרה להרפס של הקרנית

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  08/11/2020 הרפס בעין

  שלום רב פרופ’ ,
  יש לי מזה שבוע הרפס בעין (אבחנה של רופאת עיניים במרפאה) , משחת העיניים ACY ה”מחליפה” של זובירקס אינה עושה לי טוב לעין (גרמה לי ליותר צריבות ונפיחות של סביב העין) ומכך אני מטופלת רק בכדורי “זובירקס” של כצט מכיוון שישנו מחסור במשחת הזובירקס המקורית בארץ, מצב העין אינו משתפר ומרגיש לי ללא טיפול מקומי יש מצב להחמרה .
  מנסיונך מה ניתן עוד לעשות במצב זה?

  תודה מראש,
  סיגל

  wrasse_checkerboard_eye
  שלום רב,

  משך ההחלמה מהרפס של הקרנית ארוך יותר משבוע, ועלול לעיתים להמשך מספר שבועות. המשחה שאת משתמשת בה חיונית לטיפול אם אכן נמצאו כיבים בקרנית האופייניים להרפס. הטיפול הסיסטמי חשוב גם כן.

  מומלץ להתאזר בסבלנות, ולגשת לבדיקות מעקב אצל רופא העיניים המטפל או לפנות לרופא עיניים מומחה במחלות קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/08/2020 הרפס בעין

  הבן שלי סובל מהתקפים של הרפס בקרנית,היה לו התקף לפני מס ימים וטופל במשחת זובירקס 5 פעמים ביום,כדורים 5 פעמים ביום וטיפות אומלקס.
  בבדיקה היום נאמר כי יש שיפור אך הוא רואה כלי דם ולכן המלצתו להפסיק עם המשחה והרופא נתן לו טיפות סטרודקס 4 פעמים ביום ואומפלקס 4 פעמים ביום,וכדורים פעמיים ביום.השאלה שלי האם סטרואידים לא יחמירו את המצב.

  HorusGallery_2x2
  שלום רב,

  זהו בדיוק הטיפול בהרפס של הקרנית: בשלב הראשון, כאשר יש כיבים אופיניים להרפס באפיתל הקרנית (כיבים דנדריטיים) יש לטפל עם משחת אציקלוויר (זובירקס). לאחר שהכיבים נרפאו, יש להפסיק את משחת האציקלוויר, ולעבור לטיפול בטיפות סטרואידים, כדי למנוע צמיחת כלי דם והתפתחות צלקות. במשך כל הזמן יש לתת טיפול סיסטמי בכדורי אציקלוויר, כדי למנוע חזרה של ההרפס.

  את ההחלטה על תזמון הטיפול בכל שלב צריך לעשות רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/05/2020 הרפס בעין

  היי,יש לי הרפס בשפתיים מאז שאני קטנה. לפני כמה שבועות התחילה לי צריבה בעין ימין, אחרי כמה שעות העין התחילה לדמוע וממש שרפה לי. הייתה לי אדמומיות במצח ובצד ימין העליון של הפנים. אחרי 24 שעות זה עבר. נשמע כמו הרפס?
  עוד שאלה, במידה וזה הרפס, אני אוכל לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

  גאיה

  Third Eye _2, b
  שלום גאיה,

  ככל הנראה זה לא היה הרפס של הקרנית. הרפס של קרנית היא מחלה ממושכת שלא עוברת תוך 24 שעות. כ"כ אין קשר בין הרפס של השפתיים והרפס של הקרנית מבחינת תזמון המחלות. מדובר בשתי מחלות שונות לחלוטין, שנגרמות אמנם ע"י אותו וירוס, אך קיימות באנשים שונים וללא קשר ביניהן.

  כדי לדעת אם תוכלי לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים תצטרכי לקבוע אצלנו בדיקת התאמה. התקשרי ל 5023* או למזכירתי ב- 052-6741425 (מיה).

  לפרטים נוספים לחצי על צור קשר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2020 הרפס בעין

  שלום,
  לחבר שלי יש הרפס בשפתיים, והוא בטעות ירק לי לתוך העין.
  האם יש סכנה שאדבק בהרפס בעין?
  תודה

  Third Eye _2, b
  שלום,

  לא. הרפס של הקרנית מתפתח כתוצאה מהתעוררות נגיף רדום במרכז העצבי של העצב הנותן עצבוב תחושתי לפנים ולעיניים (הגנגליון של העצב ה-5, הטריגמינלי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/08/2019 הרפס בעין

  היי אשמח מאוד לעזרה אובחן אצלי וירוס הרפס בעיין כרגע עפ חוות דעת של הרופא המטפל זה בתהליך החלמה כך מעל שבועיים יש לי טישטוש בקאיה העין שורפת ודומעת לוקחת 3 פעמים ביום כדור זובירקס 400 מליגרם ובנוסף 4 פעמים ביום טיפות פורטה סטרואידים אך עדיין לא ניראה שיפור האם יש טיפול הוסף?

  שירן

  imagesCAOIOE8O
  שלום שירן,

  תהליך ההחלמה של הרפס בקרנית עלול להימשך מספר שבועות. הטיפול שאת מקבלת הוא טיפול מתאים, וכולל שילוב של אציקלוויר (זובירקס) סיסטמי עם סטרואידים מקומית. הטיפול הסיסטמי נועד למנוע התפרצות מחודשת של הוירוס. הטיפול המקומי נועד לביא לנסיגת הבצקת בקרנית שנוצרת כתגובה לוירוס ההרפס. הבצקת עלולה להמשך זמן רב, ולכן יש צורך בטיפול ממושך תוך מעקב הדוק של רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2019 הרפס בעין

  שלום,
  יש לי הרפס בעין.
  אני מקבל טיפול במשחת זובירקס ופרד פורטה כבר למעלה מחודש.
  רופא העיניים עדיין רואה כתם לא פעיל בעין.
  אני עדיין לא רואה בעין הזו כמו שראיתי לפני הבעיה הזו.
  הרופא הציעה טיפול ב STERODEX בשילוב עם הזובירקס.
  אשמח לשמוע את דעתך.
  תודה רבה

  יאיר

  picasso
  שלום יאיר,

  הטיפול שאתה מקבל להרפס של הקרנית הוא טיפול מתאים. טיפול זה כולל בד"כ שילוב של אציקלוויר (זובירקס) הניתן בטבליות דרך הפה יחד עם משחת אציקלוויר (כאשר יש נגע פעיל בקרנית בצורת כיב דנדריטי). לאחר ריפוי של הכיב ניתן להפסיק את משחת האציקלוויר.

  אם יש בקרנית איזור של בצקת ממוקמת (ככל הנראה זה מה שיש לך) יש לטפל בו בטיפות סטרואידים (כמו פרד-פורטה או סטרודקס) בשילוב עם טבליות אציקלוויר. הטיפול המקומי ניתן עד לנסיגת הבצקת בקרנית, בעוד שהטיפול הסיסטמי ניתן למספר שבועות עד חודשים, בהתאם למצב הקרנית. בד"כ מקובל להמשיך את הטיפול הסיסטמי למשך מספר חודשים כדי למנוע חזרה של ההרפס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2019 הרפס בעין האם מדבק

  לחבר שלי יש הרפס בעין ,כל העין אדומה ונראה שיש מין ציפוי כזה ואני מאוד חוששת שזה ידביק אותי ואת הסובבים רציתי לדעת האם זה מדבק ? ומה היית ממליץ לעשות?

  הילה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar

  שלום הילה,


  הרפס בקרנית אינו מדביק. ההדבקה בהרפס נעשית בגיל צעיר, ע"י מגע בעור עם אדם אחר שיש לו פריחה של הרפס בעור (צבר של שלפוחיות קטנות). במהלך ההדבקה הראשונית הנגיף נודד לאורך סיבי העצב ה-5 (העצב התחושתי של הפנים והעיניים) עד למרכז העצבי (הגנגליון) של עצב זה. שם הנגיף נשאר במצב רדום עד שהוא מתעורר. לאחר שהנגיף מתעורר הוא נודד עם סיבי העצב אל העין וגורם למחלה בקרנית ובלחמית. כך שלמעשה מדובר כאן בהדבקה פנימית מנגיף רדום שמתעורר ולא בהדבקה חיצונית.


  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים. רופא העיניים יקח דגימה מתאי האפיתל של הקרנית וישלח לבדיקת PCR. אם אכן מדובר בהרפס ניתן לטפל בתרופה הנקראת אציקלוויר (זובירקס) אותה ניתן לתת במשחה לעין ובכדורים.


  בברכה,  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/12/2018 שימוש בכדורי זובירקס לטווח ארוך

  לביתי יש הרפסט בקרנית מגיל 9 כיום היא בת 12 , עברה כמה התקפים של הרפסט
  וההוראה שקיבלנו מהרופאה שנצטרך לקחת כדורי זובירקס וטיפות של לוטמקס לכל החיים
  רצית לברר האם יש תופעות לוואי בטווח הארוך ? גם לשימוש בכדורים וגם בטיפות
  והאם יש דרך נוספת לטפל בהרפסט כדי להיגמל מכדורים לכל החיים?
  תודה רבה,

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום רב,
  זובירקס (אציקלוויר) היא תרופה בטוחה שניתן לקחת אותה במשך שנים רבות.
  אין כיום דרך אחרת למניעה של הרפס.
  לעומת זאת - הטיפול בטיפות סטרואידים (לוטמקס) לא חייב להיות קבוע, והוא ניתן רק אם יש תהליך פעיל של דלקת בקרנית על רקע הרפס.
  שימוש ממושך בטיפות של סטרואידים עלול לגרום לעליית הלחץ התוך עיני ולהתפתחות קטרקט.
  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/01/2018 רגישות לאור

  שלום פרופסור סלומון,
  אני בן 31 ,סובל מהרפס בקרנית (התקף לפני שנתיים),מטופל בכדורי ואלטרקס וטיפות FML.
  אשמח לדעת מדוע ישנה רגישות לאור (שמש/תאורה חזקה),האם זה יחלוף? והאם ישנה דרך טיפול ברגישות לאור…?
  תודה מראש,

  עמנואל

  the-cats-eye-nebula
  שלום עמנואל,

  הרגישות לאור היא ככל הנראה תוצאה של צלקת בקרנית. לעיתים תהליך דלקתי בלשכה הקדנית (אוביאיטיס) עלולה גם היא לגרום לרגישות לאור.

  הטיפול שאתה מקבל הוא הטיפול הנכון להרפס של הקרנית. אם יש צלקת משמעותית בקרנית מומלץ לשקול עדשת מגע קשה או השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2017 הרפס בעיניים אבחון נכון?

  שלום פרופסור, בהמלצתך הלכתי לרופא עיניים שבדק אותי באמצעות סליט לאמפ עם האור הרגיל ושם לי גם את החומר פלואורסצאין ובדק באמצעות הפילטר הכחול במכשיר. הוא אמר ש”אין צביעה בכלל” ושהוא לא רואה עדות להרפס בעין (כיב דנדריטי וכו’) (הוא גם עשה לי מבחן ראייה של קריאת מספרים שיצא תקין)
  האם זו הבדיקה המקובלת ואפשר לסמוך עליה??
  לתלונותיי על אי נוחות לעיתים בעין הוא רשם לי טיפות עיניים איירוניק
  האם הן בטוחות לשימוש? והאם יש מינון שמומלץ לא לעבור?

  תודה רבה

  eye-art
  שלום רב,

  אם כך מסתבר שאכן לא היה לך הרפס של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/12/2017 אבחון הרפס בעיניים ללא הנוזל המחזיר אור

  שלום וברכה, הרגשתי אי נעימות בעין וחששתי מהרפס בעיניים
  פניתי לרופא עיניים שבדק אותי עם המכשיר ואמר שלאבחנתו אין לי הרפס בעין
  מקריאה ברשת ראיתי שעל מנת לבדוק זאת יש צורך להשתמש בנוזל המחזיר אור (פלואורסצאין)
  אך הרופא לא השתמש בחומר כזה. האם הוא יכול לשלול הרפס ללא השימוש בחומר הנ”ל ועם בדיקה רגילה בלבד באמצעות המכשיר עם העדשות והאור בו מניחים מולו את הראש ?

  תודה רבה

  kv_intercom2-thumb-468x441-20764
  שלום רב,

  השימוש בפלואורסצאין נועד לבדוק האם יש כיבים בקרנית או איזורים בהם חסרה שכבת תאי האפיתל. באחת הצורות של הרפס מופיעים כיבים שטחיים בקרנית הנקראים כיבים דנדריטיים (נראים כמו ענף עם הסתעפויות). כדי לראות אותם בבירור יש צורך בצביעת פלואורסצאין והתבוננות בקרנית עם פילטר כחול. אם בדיקה זו לא בוצעה מומלץ לפנות לבדיקת מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/10/2017 הגבלות עקב הרפס בעין

  שלום פרופסור סולומון,
  אני קיבלתי לפני שבוע הרפס בעין וטופלתי בהדסה, לאחר שבוע הגעתי לביקורת והונחתי לקחת וולטרקס וטיפות עיניים לוטמקס למשך עוד חודש עד לביקורת הבאה.
  ברצוני לשאול כמה שאלות:
  1. האם את הטיפות יש ליטול למשך חודש גם? ( על הטיפות לא צוין כמה זמן אלא רק על הכדורים, שם צוין חודש).
  2. האם המחלה מונעת ממני לעסוק בעיסוקים שיש בהם לכלוך או קרינה שיכולה להגיע לעיניים?
  כגון עיסוק בעץ ( נסורת עץ) או ריתוך או שחיה בים פתוח ?
  בנוסף האם ישנן הגבלות או דברים נוספים שכדאי להימנע מהם כעת?

  3. האם ככל הנראה אהיה מעתה והלאה תלוי בכדורים הנ”ל? ( על פי רוב, מה אומרת הסטטיסטיקה בעניין).
  למשל אם תכננתי טיול בעולם אז אני אהיה חייב לקחת כדורים איתי לשם? (פשוט הבנתי שהמחלה נוטה לחזור שוב ושוב.)

  תודה רבה,
  והרבה בריאות

  רועי

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רועי,

  מטרת הטיפול בטיפות ה- lotemax (שהן סוג של סטרואידים) היא להקטין את התהליך הדלקתי בקרנית שנוצר כתוצאה מהרפס, ולמנוע הופעת צלקת בקרנית בהמשך. את הטיפול יש לקחת עד לביקור הבא שלך במרפאתנו, ואז תקבל הנחיות כיצד להמשיך. בד"כ הטיפול בסטרואידים נמשך מספר שבועות עד לנסיגת הדלקת.

  מטרת הטיפול בטבליות Valtrex (שהן אציקלוויר ארוך טווח) היא למנוע הישנות של הרפס בקרנית. נגיף ההרפס נמצא בתוך הגנגליון (מרכז עצבי של עצב הקפי) של העצב החמישי, הנותן תחושה לפנים ולעיניים. הטיפול בטבליות ואלטרקס או זובירקס הוא ארוך טווח, ולעיתים נמשך שנים.

  המחלה לא מונעת ממך לנהל אורח חיים רגיל, ולעסוק בכל הפעילויות, כולל כל הפעולות שהזכרת בשאלתך. אם אתה נוסע לחו"ל, עליך להצטייד בתרופות בכמות שתספיק לך לכל משך השהות בחו"ל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2017 הרפס בעין

  ביתי מזה חצי שנה סובלת מהרפס בעין,,מטופלת בזוביראקס ומידי פעם טיפות אנטיביוטיקה, אך ההרפס עדיין פעיל והקרנית צולקה. לאחרונה הומלץ על זוביראקס בכדורים 400 מג 5 פעמים ביום וכן טיפות סטרואידים occ vita וגם טיפה פעמיים ביום של coll zylet. מעיון בנידון הבינותי שסטרואידים עלולים להזיק יותר אם יש מעורבות של האפיתל וכיב פעיל בקרנית…ואנו מבינים שהוירוס פעיל…
  כמו כן השאלה גם האם לא עדיף לקחת vaktrex 2 פעמים ביום.
  תודה לתשובתך.

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  יש 2 סוגי הרפס בקרנית:

  הצורה הראשונה היא כיב פעיל באפיתל הקרנית (בצורת דנדריט). במצב זה אסור לתת סטרואידים בטיפות, והטיפול כולל אציקלוויר (זובירקס) במשחה וכדורים.

  הצורה השניה היא דלקת כרונית בקרנית המתבטאת בהופעת בצקת ובהמשך התפתחות של צלקת קבועה בקרנית. צורה זו מבטאת תגובה של המערכת החיסונית עאשר אין כבר וירוס פעיל בקרנית. ככל הנראה זה המצב ממנו סובלת בתך. כאן הטיפול הוא טיפות סטרואידים להפחתת השלב הדלקתי, בשילוב עם כדורי אציקלוויר שמטרתם לעצור את נדידת הוירוס לאורך סיבי העצב ה-5 אל הקרנית.

  עדיף לקחת ואלטרקס, שהוא הצורה ארוכת הטווח של אציקלוויר. את המינון יקבע הרופא המטפל לפי מצב הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/08/2017 טיפול בהרפס בעין

  שלום דר.

  זאת פעם שלישית שמתפרץ לי הרפס בעין שמאל בשלוש שנים האחרונות (בן 31).
  כזכור לי היה טיפול במשחת זובורקס, כדורים וטיפות אנטיביוטיקה בטיפולים הקודמים.

  כיום הרופא המליץ על 5 פעמים ביום משחת זובירקס ו4 פעמים ביום טיפות אופלוקס 0.3%, ללא כדורים למשך שבועיים.

  השאלה שלי היא האם כדאי ללכת לרופא נוסף לקבל גם את כדורי הזובירקס לבליעה בנוסף למשחה והטיפות?
  כמו כן, לא היתה משחת זובירקס וקיבלתי תחליף, משחת acy 30mg/g, האם זה בסדר?

  תודה על העזרה

  אסף

  angelfish_blueface_eye
  שלום אסף,

  הטיפול המקובל להרפס בקרנית, במיוחד לאחר מספר התקפים, הוא מתן קבוע של טיפול סיסטמי בצורת טבליות אציקלוויר (זובירקס). המינון בתקופה שקטה הוא 400 מ"ג 2-3 פעמים ביום, ובזמן התקף יש לעלות ל- 5 פעמים ביום, או לעבור לטיפול ב Valtrex במינון של 2 גרם ביום (שהוא אציקלוויר בעל משך פעילות ארוך יותר).

  המשחה שקיבלת היא תכשיר גנרי. זובירקס הוא השם המסחרי שניתן במקור לאציקלוויר, ולאחר סיום הפטנט בשנוות ה-90 הוא משווק גם בצורה גנרית ע"י מספר רב של חברות תרופות. התרופה משווקת בצורת כדורים, ובצורת משחה לעור ומשחה לעיניים. יש להיזהר שהמשחה שאתה מקבל מהרוקח היא אכן משחה לעיניים ולא לעור (המשחה לעור גורמת לגירוי וצריבה חזקים בשימוש בעיניים).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2017 תסנינים בקרנית לאחר הרפס זוסטר

  שלום פרופ’ סלומון,
  אני בת 28, לפני כשנה חליתי בהרפס זוסטר בצד ימין של הפנים ועין ימין. אושפזתי במחלקת עיניים ובהמשך טופלתי בכדורי וולטרקס. כחודש לאחר שהבראתי והפסקתי את הטיפול, חשתי חוסר נוחות בעין והתגלו תסנינים בקרנית- הרופא נתן לי טיפול של טיפות סטרודקס ולאט לאט הורדתי מינון, כאשר הפסקתי לחלוטין חוסר הנוחות בעין חזרה והרופא ראה שוב את התסנין בקרנית. כך קרה פעמים. נשלחתי חזרה לבית החולים בו טופלתי בהתחלה ושם הוחלט להתחיל טיפול מחדש עם FML שלוש פעמים ביום וכדורי וולטרקס (2 ביום- אמרו לי שזה מניעתי כדי שההרפס לא יתפרץ בזמן שאני מטופלת בטיפות סטרואידיות), הורידו לי את המינון לאט וכאשר התחלתי לשים טיפה ביום הפסיקו לי את הטיפול בכדורי הוולטרקס. מזה כחצי שנה אני לא לוקחת את כדורי הוולטרקס. כיום אני במינון של טיפה פעם ביומיים. בביקורת האחרונה הרופא ראה שהתסנין חזר.
  מה ניתן לעשות? מה יכול לעזור? האם טיפות סטרואידיות זה הטיפול המתאים/ היחידי?

  אירה

  pixiecold-creative-make-up-15
  אירה שלום,

  הרפס זוסטר היא מחלה שעלולה להתפרץ בהתקפים פעמים רבות ולאורך שנים רבות. מכיוון שהיו לך מספר התקפים, הדרך למנוע אותם היא להמשיך את הטיפול הסיסטמי בטבליות Valtrex לתקופה ממושכת, ובכל אופן לפחות לשנה אחת האז ההקתף האחרון. במקביל יש להמשיך בטיפול המקומי בסטרואידים, במינון שיקבע ע"י הרופא המטפל.

  בנוסף יש לפנות לרופא המשפחה ולבצע בירור סיסטמי, לחיפוש סיבה כלשהיא שיכולה להסביר כשל של המערכת החיסונית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2017 משחת זובירקס

  שלום דוקטור מניסיון העבר מהתקפים קודמים רק המשחה עוזרת ואין להשיג אותה יש לך מושג היכן בכל זאת ניתן להשיג אותה? ואם לא מה אפשר לעשות…? תודה.

  קובי

  משחה בעין
  שלום קובי,

  אמנם היתה בעיה זמנית ביבוא המשחה במהלך השנה שעברה, אך כעת חזר היבוא הסדיר, והמשחה נמצאת ברב בתי המרקחת. ניתן גם להשיג גרסה גנרית הנקראת Acyclo-V. מומלץ לחפש את המשחה במספר בתי מרקחת, כולל ברשתות ובתי המרקחת הפרטיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/08/2016 הרפס בקרנית ואובאיטיס

  שלום אבי ,
  אני בת 22 ועם היסטוריה לא קלה בעין שמאל. פעמיים דלקות קרנית , לפני כשנתיים אושפזתי בעקבות אובאיטיס (אירידוציקליטיס) וכיום סובלת לראשונה מהרפס בקרנית הכל כמובן באותה העין , מה הסיכוי שההרפס יחמיר לאובאיטיס אם בעבר חליתי ?חייבת לציין שהכאבים נוראים ובלתי נסבלים כיצד ניתן להפחיתם? מקבלת טיפול של איציקלוור חמש פעמים ביום
  משחת זובירקס 4 פעמים ביום
  טיפות אופלוקס 3 פעמים ביום
  וטיפות הרחבה
  תודה,

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  הרפס בקרנית עלול להתפתח במקרים נדירים לדלקת תוך עינית הנקראת אוביאיטיס. הטיפול שאת מקבלת הוא הטיפול המתאים להרפס. אם קיימת אוביאיטיס, ואם אין כיב הרפטי בקרנית, הרי שיש צורך להוסיף גם טיפול מקומי בסטרואידים, על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל. בכל מקרה כדאי גם להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/06/2016 הרפס-פניה דחופה!!!

  בס”ד

  שלום וברכה פרופ’ אברהם סלומון,
  הייתי אצלך לבדיקה בעקבות הרפס בעין.
  קבלתי וולטרקס ופרד פורטה.
  אני עדיין נוטלת את הוולטרקס ואתמול בלילה הייתי אצל ד”ר שעאר שאבחן דלקת פעילה.
  פניתי אליו בעקבות זה שאני מרגישה ערפל בעין ימין.
  הוא נתן לי שוב פרד פורטה והעלה את המינון של הוולטרקס ל 3 פעמים ביום.
  אין פרד פורטה בכל בתי המרקחת של סופרפארם ולא בבתי המרקחת של המאוחדת.
  מה לעשות?
  כמו כן, לא ניתן לקבל את הולטרקס מרופא עיניים במאוחדת אלא רק דרך רופא עור. זה הנוהל שלהם.
  אנא, עצתך,
  תודה רבה,
  איריס

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  וואלטרקס (Valtrex) היא תרופה המכילה אציקלוויר (זובירקס) המשוחרר שחרור איטי ומשך פעולתו ארוך יותר מהאציקלוויר הרגיל (כ- 12 שעות במקום 4 שעות). הטיפול בוואלטרקס חשוב מאוד לעצירת ההתקפף של הרפס בקרנית. הנוהלים בכל קופת חולים שונים לגבי אופן מתן התרופה. אני ממליץ שתפני לרופא המשפחה שלך שייעץ לך כיצד לקבל את התרופה הזוף שחיונית לטיפול בהרפס בקרנית.

  במקום פרד-פורטה ניתן לקחת סטרואיד אחר כגון סטרודקס (Sterodex) או מקסיטרול (Maxitrol). אנא פני לרופא העיניים שלך בקופת חולים כדי שירשום לך תרופות אלו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2016 כמה זמן נמשך הטיפול בהרפס בעין?

  לפני כשבוע זוהה לי הרפס בעין וקיבלתי משחת Acy וטיפות עיניים VOLTAREN . מרחתי את המשחה 5 פעמים ביום וכן – שמתי 3 פעמים ביום טיפות עניים. בסיום שבוע של טיפול – עדיין אין שיפור משמעותי. מה עושים? האם ממשיכים בטיפול הנוכחי? תודה רבה! עירית

  Third Eye _2, b
  שלום עירית,

  משך הטיפול בהרפס משתנה מאדם לאדם. בשלב החריף בו המחלה מוגבלת לאפיתל (שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית), הטיפול יכול להמשך מספר שבועות. בשלב הכרוני, בו המחלה נמצאת בסטרומה של הקרנית, הטיפול עלול להימשך חודשים. בנוסף, לעיתים עלולים להיות התקפים חוזרים של ההרפס בקרנית, דבר המחייב טיפול מונע למשך שנים.

  בשלב שבו את מצאת מקובל לתת שילוב של טיפול מקומי במשחת אציקלוויר, טיפול מקומי באנטיביוטיקה למניעת זיהום משני, עם טיפול סיסטמי בטבליות אציקלוויר למספר שבועות. הטיפול בטיפות Voltaren איננו חלק מהטיפול המקובל בהרפס של הקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2016 האם אפשר להשיג זובירקס בארץ?

  שלום רב,
  אני מטופלת מזה 3 שנים בטיפות לוטמקס ובמשחת זובירקס (אופטלמיק) בעקבות הרפס בקרנית.
  לאחרונה נגמרה לי משחת הזובירקס. הבנתי שמזה זמן, אין אפשרות להשיג את המשחה בארץ.
  האם חודש יבוא משחת הזובירקס לארץ? ואם לא, האם יש תחליף מומלץ?

  אורית

  wrasse_checkerboard_eye
  שלום אורית,

  יבוא משחת הזובירקס לעיניים חודש לפני מספר חודשים, אך מסיבות לא ברורות לא כל קופות החולים מציעות את המשחה בבתי המרקחת שלהן. מומלץ לחפש את המשחה בסניפים שונים של הרשתות הפרטיות, או לבדוק אם היא נמצאת בבתי מרקחת של קופות חולים אחרות.

  אין להשתמש במשחת זובירקס עורית כתחליף למשחת זובירקס לעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2015 הרפס בעין, וכיב קרניתי

  היי,
  אני בת 26, לפני כשלושה שבועות אובחנתי בהרפס בעין שמאל, אני מרכיבה עדשות מגע חודשיות כבר 15 שנה ומעולם לא הייתה לי כל בעיה איתן, מקפידה מאוד על היגיינת העין ותמיד שוטפת ידיים לפני שימת עדשות ומקפידה להחליף עדשות בזמן כולל תמיסה. לפני שלושה שבועות הרכבתי עדשות ולאחר מכן התאפרתי וחשתי צריבה חזקה בעין שמאל, העין החלה להיות אדומה דומעת, כולל טשטוש ראיה, הלכתי לביקור רופא שם אבחנו שריטה בקרנית וקיבלתי ויגהמוקס ומשחה, יום למחרת המצב החמיר והעין כאבה והאדימה נורא. הגעתי למיון עיניים שם אובחנתי בזיהום בקרנית- עם חשד לזיהום הרפטי- הרופאים אמרו כי יש לזה צורה קלאסית של הרפס- הסתעפויות של דנדריטים, בצקות ועכירויוית. טופלתי בחמישה כדורים של אציקלוויר ליום-של הרפס, שני סוגי אנטיביוטיקה מיוחדת שמייצרים בסורוקה והיא מאוד חזקה ובפוסיתלמיק-טיפות צמיגיות וטיפות להרחבת האישון בגלל הכבאים הנוראים. במהלך כל הזמן הזה אני בביקורת צמודה במרפאות חוץ, העין השתפרה והחזירו אותי לוויגה מוקס והוסיפו לי טיפול fml סטרואידיליות, הראייה השתפרה והעין כבר לא אדומה ואין כ”כ זכר לימים הקשים. אתמול הייתי בביקורת בה נאמר לי מפחתים לי את האציקלוויר לניים ביום ומסיימים טיפול בויגה מוקס וממשיכים עם טיפות סטרואידים ופוסיתלמיק ארבע פעמים ביום, בנוסף אמרו לי כי יש עכירויות על העין-שלוש במספר-שלא עוברות וייתכן כי זה קבוע אבל לא יושב על שדה הראייה.
  חשוב לציין כי אני אתלטית תחרותית ולא יכולה להרכיב משקפיים בגלל שהם ממש ממש מפריעות לי, הרופא אמר כי ניתן לשוב להשתמש בעדשות מגע יומיות בזהירות רבה רק בעוד כשלושה חודשים (אע”פ שהזיהום לא פעיל וכרגע הטיפול הופחת והמיקוד הוא טיפול בצלקת)והוא גם אמר כי אף מנתח לא יסכים לעשות לי ניתוח לייזר להסרת משקפיים כי ההרפס קיים בגוף ויושב רדום בעצב וניתוח רק עלול לעורר אותו מחדש. קיבלתי את זה מאוד קשה וזה נשמע לי מוזר כי אין כל פתרון וכי עליי לחיות עם ה”נכות” הזו מבלי לקבל כל פתרון. מה דעתך ומה ניתן לעשות? האם אוכל להרכיב עדשות יומיות למס’ שעות ביום עם הפסקת הטיפות בזהירות רבה מאוד?? העין כרגע לבנה ורגילה לחלוטין עם צלקת שצריכה להחלים. תודה מראש.

  hidden_eye

  רוית שלום רב,

  על פי מה שאת מספרת נראה שקיבלת טיפול מקצועי ומעולה מרופאי העיניים שטיפלו בך במרכז הרפואי סורוקה. טיפול זה הביא לריפוי הקרנית מההרפס. אני גם מסכים לחלוטין עם ההנחיות שקיבלת בביקור האחרון בכל הנוגע לזהירות שבחזרה לעדשות מגע, ובשלילת האפשרות לניתוח לייזר.

  הייתה לך מחלה קשה מאוד בקרנית שהייתה עלולה לגרום לפגיעה קשה בראייה. למזלך, בזכות הטיפול הנכון שקיבלת, הקרנית התרפאה ואת נמצאת כעת בתקופת החלמה ארוכה. בחודשים הבאים את תקבלי טיפות סטרואידים כדי להפחית את גודל הצלקות בקרנית. ניתוח לייזר לא בא בחשבון בשום אופן במצבך. את עדשות המגע ניתן יהיה להחזיר בזהירות לאחר מספר חודשים שבהם יהיה ברור שאין חזרה של ההרפס בקרנית.

  חזרה מוקדמת מדי לעדשות מגע, ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, או פגיעה כלשהיא בקרנית (כדוגמת השריטה מהעדשה, שהיא כנראה זו שגרמה להתפרצות ההרפס) – כל אלו עלולים לגרום להתפרצות מחודשת של הרפס בקרנית, ובהמשך להופעת צלקות חדשות, ולפגיעה נוספת בשקיפות הקרנית, ופגיעה בלתי הפיכה בראייה. לפיכך מומלץ להישמע להוראות הרופא ולהתאזר בסבלנות. 

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2015 הרפס בעין – חצי שנה אחרי

  שלום רב,

  בינואר האחרון “זכיתי” בפעם הראשונה בהרפס בעין.
  טופלתי ע”י כדורים בלבד למשך החודש הראשון (לא הייתה מישחה זמינה) ולאחר מכן הורידו אותי לכדור אחד ביום של זובירקס וטיפות סטרואידים.. לכמעט חודשיים נוספים.

  היום אחרי יותר מחצי שנה.. העין כל הזמן מגורה ועדיין יש לי פוטופוביה בעין הזו. ובמיוחד בבוקר כשמתעורר.

  הרופא המטפל ציין שזה בגלל בצקות שנשארו בעין, ואין ככ מה לעשות.

  אודה לעזרתך בנושא,

  בברכה,
  יוני

  flickr-1390557742-original

  יוני שלום,

  הרפס בקרנית עלול לגרום לדלקת מתמשכת בקרנית, שיכולה להישאר במשך חודשים לאחר המחלה הראשונית. הביטוי של דלקת כזו הוא איזור בצקתי בקרנית. הבצקת בקרנית גורמת לתחושת אי נוחות בחשיפה לאור חזק (פוטופוביה) ולירידה בראייה. במקרים אלו יש להמשיך במעקב תכוף אצל רופא עיניים מומחה למחלות קרנית. קרוב לודאי שהוא ימליץ להמשיך בטיפול משולב של אציקלוויר סיסטמי (טבליות זובירקס) וטיפות סטרואידים לעין לתקופה ממושכת. הטיפול יופחת בהדרגה במקביל לשיפור במצב הקרנית. 

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2015 הרפס בעין

  שלום, לפני שבוע התחילה לי אדמומיות ונפיחות בעין, הרופא איבחן דלקת לחמית ונתן לי טיפול של טיפות וויגאמוקס 4 פעמים ביום. אחרי שבמשך שבוע המצב רק החמיר איבחנו לי בבית חולים הרפס בעין שמאל עם “קרנית נגעים דנדריטיים במחצית העליונה של הקרנית קרוב ללימבוט”. הטיפול שקיבלתי הוא משחת זובירקס 3 פעמים ביום וכדורי זובירקס 200 מג 5 פעמים ביום למשך 5 ימים. קראתי שלרוב הטיפול הוא 400 מג ולזמן ארוך יותר.
  האם המינון הזה תקין?

  שני

  imagesAK0SIJ0H

  שלום שני,

  אכן המינון המקובל של זובירקס לאדם מבוגר הוא כ- 2 גרם ליום (400 מ"ג 5 פעמים ביום). במקביל את משחת הזובירקס יש לשים בעין 5 פעמים ביום. משך הטיפול תלוי בקצב הריפוי של הקרנית. הכיבים הדנדריטיים יכולים להעלם לאחר מספר ימים, אך לעיתים הם עלולים להשאר זמן רב יותר.

  לאחר העלמות הכיבים הדנדריטיים מהקרנית ניתן להפסיק את המשחה, ולרדת במינון כדורי הזובירקס ל-400 מ"ג 2-3 פעמים ביום לתקופה של מספר חודשים, וזאת כדי למנוע התקפים חוזרים של הרפס בעין. יש להיות במעקב מתמשך של רופא עיניים מומחה למחלות קרנית, שיתאים את הטיפול על פי מצב הקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/08/2015 הדבקה- הרפס

  שלום,
  גילו לי הרפס בעין והתחלתי לקחת כדורי אציקלו 5 פעמים ביום
  מה הסיכויים שהעין השנייה תידבק גם?
  לכמה זמן נהוג לקחת את הכדורים?

  שני

  182926

  שלום שני,

  הרפס של העין פוגע ברב המקרים בעין אחת, ואם הוא חוזר - זה תמיד לאותה העין. לעיתים נדירות העין השניה מעורבת. לכן הסיכוי שהעין השניה שלך תיפגע הם קלושים. מומלץ לפנות למומחה למחלות קרנית לטיפול במצב זה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/08/2015 עדשות אחרי החלמה מהרפס בעין שמאל

  האם לאחר שההרפס בעין עובר מותר לחזור ולהשתמש בעדשות?
  האם עדשות מעודדות חזרה של ההרפס ( לניקוי העדשות אני משתמשת בנוזל מי חמצן עם כדור מנטרל)?

  דניאל

  4a438ff9_58519c28_art%20eye%207

  שלום דניאל,

  מומלץ שלא לחזור לעדשות מגע למשך מספר חודשים לאחר החלמה מהרפס בקרנית. ככלל - השימוש בעדשות מגע כלשהן עלול לגרום לסיכון רב יותר לחזרה של הרפס בקרנית. בעתיד מומלץ להיזהר בשימוש בעדשות מגע, ולהיבדק ולהתייעץ בנושא זה אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2015 הרפס בעיניים

  שלום,
  אובחנתי השבוע עם הרפס בעין שמאל.
  הוא התחיל כשלפוחיות על העפעף התחתון, הלכתי לרופא עיניים והוא אמר שאין יותר את משחת הזובירקס לעיניים ולא ניתן להשיגה ושעליי לשים זובירקס רגיל.
  כך עשיתי, למרות שהרוקח לא המליץ בנחישות. יום למחרת העין לא הפסיקה להפריש דמעות והפרשות ירקרקות ונהייתה מאוד אדומה.

  איזה טיפול ניתן היום כאשר יוצא ההרפס בעין? אם לא משחת העיניים?
  תודה,
  שולה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini

  שולה שלום רב,

  הטיפול בהרפס של הקרנית כולל שילוב של משחת זובירקס (אציקלוויר) הניתנת לעין וטבליות זובירקס הנלקחות דרך הפה. יש לשים לב שיש שני סוגי משחות: משחת זובירס לעיניים ומשחת זובירקס לעור, ואסור לשים את המשחה המיועדת לעור בתוך העין, מכיוון שזה עלול לגרום לתגובה אלרגית קשה.

  אמנם היתה הפסקה זמנית ביבוא של משחת זובירקס לעיניים במהלך השנה הנוכחית, אך למיטב ידיעתי היבוא חודש לאחרונה, וניתן להשיג משחה זו ברוב בתי המרקחת.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2015 טיפול מקומי בהרפס עיניים לאשה בת 80

  שלום. האם יש כבר תחליף למשחה זווירקס כי לא מוכרים אותה יותר. תודה

  אלונה

  10539074-Fashion-make-up-of-a-beauty-woman-eye_-Got%20Blue-Green

  שלום אלונה,

  למרבה הצער יש הפסקה זמנית ביבוא משחת זובירקס לעיניים. אני מקווה שבעיה זו תפתר בחודשים הקרובים. אין תחליף רשמי למשחת זובירקס. ניתן להמשיך ולקבל את הטיפול הסיסמטי של זובירקס דרך הפה (טבליות זובירקס או Valtrex). מומלץ לגשת לרופא עיניים מומחה לקרנית שימליץ לכם על אופן הטיפול.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2015 הרפס שחוזר

  שלום רב,
  אני סובל כ- 30 שנה מהרפסים שחוזרים כל שנה כמעט ( תמיד מתי שאני חולה). לאחרונה הרופאה שהייתי אצלה המליצה לי לקחת כדורים של זובירקס קבוע פעמיים ביום.
  השאלה היא אם ידוע לי בוודאות כי ההרפס מגיע רק אחרי מחלה אכן יש טעם לקחת כל השנה את הכדורים ?
  האם לצורך מניעה הכדור שממולץ זה 400 מ”ג או 200 מ”ג.

  יאיר

  Throw-50x60-A-Gift-From-Minds-Eye-large

  שלום יאיר,

  אם סבלת מהתקפים חוזרים של הרפס בקרנית, שכבר גרמו להתפתחות צלקת ולירידה בראייה, מומלץ לקחת זובירקס למניעה באופן קבוע. למרות שאתה יודע בוודאות שההרפס מופיע לאחר מחלה, אין כל דרך לחזות מתי הוא יופיע. בנוסף - אתה לא יודע מתי המחלה מתחילה בדיוק, ולכן אתה לא יודע מתי הנגיף מתחיל לנדוד לאורך סיבי העצב החמישי בדרכו לקרנית, ולגרום לנזק לפני שהתחלת את הטיפול.

  המינון המומלץ של זובירקס (אציקלוויר) הוא 400 מ"ג, 2-3 פעמים ביום. הבעיה העיקרית עם זובירקס היא משך ההשפעה הקצר שלו (כ-4 שעות בלבד). תרופה עדיפה על זובירקס היא ואלטרקס (Valtrex) שהוא אציקלויר בעל משך פעולה ארוך (כ-12 שעות).

  בברכה,  


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/02/2015 הטיפול בהרפס והשימוש בסטרואידים fml

  היי שלום
  מזה חודש וקצת קיים אצלי הרפס בעין
  העין הייתה אדומה וקטנה
  ועכשיו מבחינה חיצונית היא חזרה להיות לבנה ובגודל טבעי, אך עדיין אני רואה מטושטש בעין ימין, כיוון שהרופא אמר לי שיש מין בצקת באמצע של העין.
  אי לכך הוא נתן לי טיפות fml, אך אני לא מרגיש שיפור בזה.
  האם זה מחייב ניתוח ?

  לירן

  love-motion-web-med

  לירן שלום רב,

  כאשר מתפתחת בצקת בקרנית בעקבות הרפס, יש צורך להשתמש בטיפות המכילות סטירואידים כגון FML, ובמקביל לקחת טיפול בטבליות אציקלוויר (Zovirax). מטרת הטיפול בסטרואידים היא להקטין את הבצקת בקרנית ולמנוע התפתחות צלקת. הטיפול הוא ממושך, ולעיתים נמשך מספר חודשים. לעיתים הבצקת לא חולפת, או שמתפתחת צלקת הגורמת לירידה קבועה בראייה. במקרים אלו יש צורך לבצע השתלת קרנית. מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2015 ארוזיה בעין בעקבות הרפס

  שלום רב
  פרופסור אבי סולמון
  תודה על התשובה,
  היום לקחתי את הילה עוד הפעם לרופא עיניים רגיל לאחר שאני לא הצלחתי לקבוע לה לראות בדחיפות מומחה קרנית( כלם נסעו לכנס)
  הרופאה ראתה בקרנית ארוזיה ככל הנראה בגלל שימוש ארוך במשחת זובירקס.
  אנחנו ממשיכים בטיפול הטיפות האנטיביוטית
  וכן עם כדורי הזובירקס.
  ועכשיו משחה לחבישה ללילה שתהיה לה סוג של רגיעה.
  הייתי יותר משמחה לבוא אליך למרפאה אך אנחנו מתל אביב.
  בנתיים הילה נמצאת במעקב קרנית תל השומר.
  תודה רבה על המענה

  crazyeyeartcover_Slide

  שוב שלום,

  תל אביב נמצאת במרחק של כ- 50 דקות נסיעה מהמרכז הרפואי הדסה. זה יותר קרוב מאילת, ובוודאי שיותר קרוב מכרתים, לונדון, ברלין וברצלונה.

  בברכת רפואה שלמה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2015 קרטטיס לאחר הרפס בעין

  שלום רב
  בתי, בת23 במהלך ארבעה חודשים האחרונים התפרץ אצלה הרפס בעין.
  הפעם הרביעית היתה לפני כ שלושה שבועות.
  היא טופלה בכדורי זובירקס חמש פעמים ביום ומשחה .
  היתה הטבה ואז פתאום נהייתה החמרה ובמיוחד השבוע האחרון. ההרפס לא התפרץ שוב אך ישנה בעיה עם האפיטל בעין.
  הרופא אומר שיש לה קרטטיס ובשל כל הסימפטומים כנראה ישנה פגיעה בקרנית
  היום אמרו לה להפסיק עם המשחה ורק להמשיך עם הכדורים.
  בנוסף היא מטפטפת טיפות אנטיביוטיות 3 פעמים ביום.
  זהו כבר היום השלישי לטיפול ללא הטבה.
  היא לא ישנה כמעט כשבוע.
  הרופא ראה נסיגה וסגירה כמעט מוחלטת של כיב ההרפס אך אין הטבה..
  אני די ביאוש.. האם לא כדי להשתמש בעדשה טיפולית? לתת לקרנית להחלים בשקט? אולי טיפות נוספות?
  תודה

  6a00cd97050ce24cd500d4142a19f03c7f-500pi

  שלום רב,

  קשה מאוד לתת עצה בלי לבדוק אותה. מחלת הרפס בקרנית היא מחלה כרונית עם התקפים, שמצריכים טיפול ממושך בכדורי זובירקס ובמשחת זובירקס כאשר יש כיב פעיל, ואחרי ריפוי הכיב - מקובל להתחיל בטיפול מקומי בסטרואידים. תהליך הריפוי אחרי כל התקף הוא איטי ביותר ונמשך לעיתים שבועות. לכן 3 ימים של טיפול זה עדיין מוקדם בשביל לראות הטבה.

  לפעמים מה שנראה כמו הרפס בקרנית עלול להיות זיהום בגלל סיבה אחרת לגמרי (כמו למשל אקנטמבה). במקרים אלו הטיפול שונה. כדי לדעת האם אכן מדובר בהרפס או במזהם אחר יש לבצע בדיקות שונות, כגון PCR של נגיף ההרפס, ולקחת תרביות מהקרנית לחיידקים, פטריות ואמבות. בכל מקרה מומלץ להתייעץ במומחה למחלות קרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/10/2014 שלום. מהו משך הטיפול במקרה הרפס?

  אני מטופלת כבר 5 שבועות בזובירקס לעין, בשבועיים הראשוניים 5 פעמים ביום ובשלושת השבועות האחרונים 3 פעמים משחה בעין ו 3 פעמים כדורי אציקלו – וי .
  ועדיין ההרפס יושב בקרנית – תחושת שריפה בעין, לא יכולה לפתוח את העין באור יום, קשה לנהוג, קשה לעבוד מול מחשב. מה לדעתך משך זמן ההחלמה?
  תודה רבה

  שלום רב,

  תחושת הצריבה היא קרוב לודאי תוצאה של השימוש הממושך במשחת אציקלו-ויר, ולא של הזיהום בהרפס. יש סיכוי רב שההתקף האקוטי בקרנית חלף בשלב זה, וניתן לשנות את הטיפול הנוכחי. עליך לפנות למומחה לקרנית, שיבדוק את העין, ויחליט האם ניתן בהתאם למצב הקרנית להפסיק את הטיפול במשחת אציקלו-ויר, והאם יש מקום למתן טיפול מקומי בסטרואידים. 

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/06/2012 הרפס בקרנית

  אני סובלת מהרפס בקרנית. לאחרונה חזרו הכאבים ונאמר לי לשים מישחת אציקלוויר. האם המישחה היא אותה מישחה כמו של השפתיים?
  נתנו לי מישחת ציקלומד 5%. האם זה בסדר? כתוב על זה להימנע ממגע עם העניים???
  תודה מראש.

  שלום טליה,

  משחת אציקלוויר קיימת בשתי צורות: משחה לעיניים ומשחה לעור.
  המשחה העורית אינה מתאימה בשום אופן לטיפול בעיניים, ועלולה לגרום לתגובה טוקסית וגירוי קשה לעיניים, המתבטאים באודם, צריבה ודמעת בעיניים!!!
  משחת ציקלומד היא משחת אציקלוויר 5% לעור, ואסור לשים אותה בעיניים.
  המשחה לעיניים מכילה אציקלוויר בריכוז 3%.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  26/03/2011 הרפס בעין

  לפני שבוע התחיל לי הרפס מעפעף ובלחמית וכיון שאני סובלת מילדות מוקדמת מהרפסים חוזרים באיזור העיניים ואף נכנס לי הרפס לעין השניה בגיל 3 ולאחריו עברתי 5 השתלות קרנתי אך אני רואה מאז רק אור ,כלומר ההשתלות לא הצליחו-לכן מיד פניתי למיון ורופא עיניים התחיל בטיפות ומשחה זובירקס.למוחרת המצב החמיר והיה לי טישטוש בראיה שוב פניתי לרופא שנתן לי כדורי זובירקס 800 מיל 5 פעמים ביום.המצב אחרי שבוע השתפר ורופא העיניים לאחר מעקב נוסף אמר שאין פגיעה בקרנית אך קימים קילופים של יובש(שלא ברור אם זה קשור להרפס) .נתן לי טיפות ליובש בעין והציע לי לקחת כדורי זובירקס למשך שנה.כרגע העין עדין לא במיטבה ומדי פעם יש לי טישטוש בראיה בעיקר בקריאה.מה עלי לעשות בהמשך?אני מאוד חוששת מאובדן ופגיעה בעין שכאמור נשארה לי רק אחת.
  (יש לציין שאני רואה מאז כמו שערות רבות שחולפות לי על שדה הראיה).תודה על תשובתכם.

  שלום רב עירית,

  הטיפול שקבלת להרפס של הקרנית (שלוב של טיפול מקומי במשחת זובירקס וטיפול בדורי זובירקס) הוא אכן הטיפול המומלץ למצב זה.
  חשוב להמשיך בטיפול בכדורי זובירקס לזמן רב כדי למנוע התקפים נוספים והתפתחות צלקות בקרנית.
  מומלץ לשקול טיפול בכדורי Valtrex (במקום Zovirax) המכילים אציקלוויר ארוך טווח, שהוא כנראה יעיל יותר במניעת התקפים חוזרים, וניתן לקחתו פעם ביום.
  כמובן שיש להיות במעקב קבוע אצל מומחה למחלות קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.