להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הרפס של הקרנית

  נגיף ההרפס סימפלקס עלול לפגוע בחלקים שונים של העין. הוא נמצא ברוב האנשים במצב רדום, ומתעורר בעקבות מחלה או מצבי דחק. נגיף ההרפס יכול לגרום לכיב או לבצקת של הקרנית, ובהמשך עלולה להתפתח צלקת עם כלי דם הגורמים לירידה בראיה. טיפול בתרופת האציקלוויר עשוי לעצור את ההתקפים ולמנוע את ההצטלקות בקרנית.

  הרפס של הקרנית נגרם ע”י נגיף ההרפס סימפלקס. הנגיף יכול להדביק בהתקפים חוזרים ונשנים חלקים שונים של משטח העין, כולל הקרנית והלחמית, ולגרום דלקת והצטלקות של הקרנית. בניגוד למצבים אחרים בהם וירוס או חיידק מדביק באופן ישיר את הקרנית, כאן אופן ההדבקה שונה. וירוס ההרפס נמצא במרבית האנשים במצב רדום בגנגליון (מרכז עצבי) של העצב החמישי, שסיביו מגיעים אל העין, ומעניקים את התחושה למשטח העין (תמונה 1). התעוררות הנגיף מסיבות שונות גורמת במקרים רבים לפריחה שלפוחיתית באיזור השפתיים.

  תמונה 1 - סיבי העצב החמישי דרכם מגיע הנגיף לעין

  תמונה 1 – סיבי העצב החמישי דרכם מגיע הנגיף לעין.

  תמונה 2. צלקת וכלי דם בקרנית לאחר הרפס

  תמונה 2. צלקת וכלי דם בקרנית לאחר הרפס

   

   

  אולם במקרים מסוימים, אותו נגיף עלול להגיע אל העין ולגרום לתהליך דלקתי-זיהומי קשה בקרנית. תהליך זה עלול לערב חלקים שונים של המקטע הקדמי של העין, בעיקר את הקרנית והלחמית, ולגרום למספר מצבים ומחלות. טווח המצבים הללו הוא רחב, ויכול להתחיל מדלקת קלה שניתנת לטיפול וריפוי מלאים, ועד למצבים המסכנים את הראיה. מחלת ההרפס בקרנית עלולה להיות מחלה כרונית, הגורמת לצלקות בקרנית ולירידה משמעותית בראייה. צלקות בקרנית הנגרמות מהרפס הן אחת הסיבות להשתלות קרנית במבוגרים (תמונה 2).

  הרפס של הקרנית - מידע נוסף

  תמונה 5 - דלקת של גוף הקרנית כתוצאה מהרפס מתבטאת בבצקת במרכז הקרנית
  מהן הצורות של הרפס בעין?
  נגיף ההרפס יכול לפגוע בלחמית, בקרנית ובלשכה הקדמית. בקרנית הנגיף יכול לגרום למחלה באפיתל הקרנית המתבטאת בכיב בצורת קראו עוד...
  d7aad79ed795d7a0d794-7-d7a6d79cd7a7d7aa-d795d79bd79cd799-d793d79d1
  מהם סימני המחלה?
  דלקת של הרפס בקרנית עלולה לגרום לגירוי בעין, תחושת גוף זר, לעיתים כאב חזק, אודם, דמעת, ואי נוחות או ראיה מעורפלת. קראו עוד...
  תמונה 9 - סיבי העצב החמישי לאורכם נע נגיף ההרפס בדרכו אל העור או אל העין
  כיצד נגרם הרפס של הקרנית?
  מרבית האנשים באוכלוסיה נושאים את נגיף ההרפס במצב רדום בגנגליון של העצב החמישי במהלך כל חייהם. בד"כ הנגיף נשאר במצב קראו עוד...
  d79ed7a9d797d794-d791d7a2d799d79f1
  מהו הטיפול בהרפס של הקרנית?
  התרופה היעילה ביותר כיום כנגד נגיף ההרפס היא אציקלוויר (acyclovir) או בשמה המסחרי – זוביראקס. תרופה זו קיימת בצורת קראו עוד...
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  16/06/2021 האם מדובר בהרפס עיניים?

  היי
  בת 36
  בשבועיים האחרונים הרגשתי כאב קל בעפעף תחתון עין ימין
  ניסיתי לבדוק אולי נכנס לי משהו לעין ולא ממש ראיתי כלום
  לפני כמה ימים צצו 2 פצעונים קטנים ממש מתחת (חיצונית לעין)
  שכאבו במגע
  מרגיש לי שהעין יבשה, מגרדת ומעט כואבת
  יש הפרשה קלה קלה בבוקר בעיקר
  אתמול כששטפתי פנים הפצעונים התפוצצו מעצמם אך עדיין יש כאב קל ורגישות.
  פניתי לרופא עיניים שאמר שיכול להיות שמדובר בהרפס? אבל הוא לא רואה תסמינים דומים כי בדרכ פצעון הרפס שמתפוצץ משאיר אחריו כוויה…
  ואולי זה סתם פצעונים
  הוא לא רצה לתת לי שום תרופה מאחר והיני מניקה.
  השאלה שלי היא איך אפשר לדעת אם זה באמת הרפס?
  האם זה יכול לפגוע בקרנית?
  הרפס זה משהו שאפשר לאבחן בבדיקה?
  חוששת שהוא פספס משהו אשמח לדעת מנסיונך אם יש סיכוי קל שאלו סתם פצעונים שלא קשורים להרפס🙏🏻

  afghan_girl_eyes
  שלום רב,

  אי אפשר באמת לדעת בלי לבדוק אותך.

  הרפס של הקרנית והלחמית לא קשור לפצעונים על העפעפיים או על העור סביב העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/03/2021 הרפס זוסטר פנים/עין צד ימין

  שלום רב, לפני מספר ימים החלו כאבים עזים דקירות בצד ימין באזור הפנים והעין וצצו שלפוחיות, בשלב זה נבדקתי עי רופא עיניים שאמר שמדובר בהרפס זוסטר ושבשלב זה הקרנית לא נפגעה. נבדקתי מיד גם עי רופאת עור שאישרה וקיבלתי כדורי ולטרקס 6 ביום למשך שבוע ושמחת מופירוסין לטיפול במגעים החיצוניים. אני רוצה לשמור על בריאות העין,
  1.האם לדעתך עלי לקבל טיפול נוסף לעין במקביל לתרופה הנ”ל (אני בלחץ כי אבי סבל מבעיות דומות ומגלאוקומה ומודעת לבעייתיות).
  2. האם אפשר, צריך להמשיך עם הילו קומוד טיפות.
  תודה מראש על התייחסותך.

  imagesCAOIOE8O
  שלום רב,

  אם על פי בדיקת רופא העיניים הקרנית לא נפגעה והעין לא מעורבת - הרי שאין צורך בטיפול כלשהוא לעין. במקרים אלו הטיפול הוא בתחומו של רופא העור שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2021 הרפס בעין – זובירקס שפתיים

  שלום דוקטור,
  לפני מספר ימים התגלה אצלי הרפס בעין.
  אני לוקח אציקלוביר 5 פעמים ביום למשך שבוע ומשחת זובירקס.
  הזובירקס שקיבלתי מהרוקחת הוא זובירקס לשפתיים. האם זה מתאים גם לעיניים?
  כמו כן, כיצד מורחים משחה זו? מסביב לעין?

  משחה בעין
  שלום רב,

  אסור לשים בעיניים משחת זובירקס שמיועדת לעור ולשפתיים. כנראה שקיבלת את המשחה בטעות, ועליך להחזיר אותה לבית המרקחת ולקבל משחה המיועדת לעיניים.

  משחת זובירקס המיועדת לעיניים מורחים בתוך העין, כלומר בשקע שבין העפעף התחתון ובין העין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2020 הרפס בעיניים

  שלום רב דוקטור,
  יש לי הרפס בשפתיים וכרגע יש לי נגע פעיל.
  בטעות נגעתי בעין לאחר נגיעה קלה במשחה המרוחה על הנגע. האם יש סיכוי שנדבקתי בהרפס בעין? התחיל לי נגע אדום על העפעף של העין שבה נגעתי.

  תודה רבה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  הרפס של הקרנית והלחמית לא מופיעה כתוצאה מהדבקה חיצונית מנגע עורי, אלא כתוצאה מהתעוררות וירוס רדום הנמצא במרכז עצבי (גנגליון) של העצב ה-5 (העצב הטריגמינלי) המעצבב תחושתית את הפנים אות העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2019 הרפס ויובש בקרנית

  בן 50 , בשנה האחרונה עברתי טיפול אינטנסיבי מאוד במשך תקופה ארוכה עקב התפרצות הרפס זוסטר בעין ימין. הטיפול כלל טיפות פרד-פורטה (עד 8 פעמים ביום) כדורי זובירקס (5 ביום) שהוחלפו בוולטרקס (גם 5 ביום!), טיפות להפחתת לחץ וטיפות להרחבת אישונים. לפני כחודשיים אובחן שההרפס הפסיק להיות פעיל והופסק לחלוטין הטיפול בוולטרקס, הראיה השתפרה מאוד אך בחודש האחרון החלה שוב הידרדרות- אודם חזק וטשטוש ראיה, ללא כאבים. רופאי העיניים איבחנו שאין התעוררות של ההרפס אך יש פגיעה במנגנון הדמע, במנגנון הכאב, יובש קשה של הקרנית וצלקות. נאמר לי שהסיבות לכל אלה הן ההרפס ויתכן שגם תגובת הגוף (אוטואמוני). בחודש האחרון ההתחלתי טיפול בטיפות וג’ל לחות במשך היום ומשחת לחות בלילה. הטיפול שיפר את צבע העין אך הראיה נשארה מטושטשת.
  האם יש טיפול נוסף לפני החלפת הקרנית? מה ניתן לעשות להחזרת מנגנון התחושה והרטבת העין?
  איך קשור אובאיטיס לכל הסיפור הזה? מונח שאוזכר בתחילת הטיפול אך “הוזנח” אחרי שזוהה ההרפס.
  קראתי באתר שמומלץ ליטול באופן קבוע כדורים למניעת התפרצות ההרפס. מה יכולה להיות הסיבה שאף אחד מהרופאים לא המליץ לי על כך? האם יש תופעות לוואי לשימוש תדיר בכדורים אלה?

  imagesVKG44TBD
  שלום רב,

  ככל הנראה היתה לך מעורבות של הקרנית כתוצאה מהרפס זוסטר אופתלמי, עם דלקת תוך עינית (אוביאיטיס). בהמשך היתה ככל הנראה התפרצות מחודשת של התהליך, שהפעם גרמה להופעת צלקות בקרנית. הטיפול במקרה זה כולל שילוב של אציקלוויר סיסטמי (זובירקס או ואלטרקס) עם סטרואידים מקומית, כפי שאכן קיבלת. גם לאחר התפתחות הצלקת יש להמשיך בטפול זה למספר חודשים, בניסיון לצמצם את הצלקת ולמנוע התקפים חוזרים.

  אם לאחר מספר חודשים של טיפול הצלקת לא קטנה, ואם היא מפריעה משמעותית לראייה, יש לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2019 צלליות על העין

  שלום רב.
  מזה חודשיים אני מטופלת בתרופות נגד הרפס
  התחיל לקראת סוף דצמבר 18 עכשיו מורידים לאט לאט במינון
  אבל בשבוע האחרון כאילו רואה דרך וילון.
  האורות והעצמים נראים מטושטש ובעיקר נוצצים כמו הילה מסביבם
  מה זה יכול להיות.?
  תודה מירי

  182926
  שלום רב,

  יתכן שיש לך בצקת בקרנית, שיכולה להיות חלק מההסתמנות של הרפס. מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/09/2018 טיפול מונע להרפס חוזר בעין

  שלום בני בן 5 שנים סובל מהתקפים חוזרים של הרפס בעין מגיל חצי שנה.לאחר התקף ראשון נגרמה סתימה בדרכי דמעות ובוצעו מספר ניתוחים שלא הצליחו. התקפים חוזרים בלי סוף רק השנה 5 פעמים. ישנה צלקת בקרנית המפריעה לראיה תקינה .בנוסף עין רגישה באופן קבוע לאור השמש. השאלה מה טיפול מונע התקפים שילד יכול לקבל באופן קבוע? חוץ מאציקלוביר כי הוא נשאר ברעות לפי דברי רופאים.תודה

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  התרופה העדיפה למניעת התקפים בטווח הארוך היא Valtrex. זהו אציקלוביר ארוך טווח, הניתן פעם עד פעמיים ביום, ויש לו משך פעולה ארוך בהרבה מזה של אציקלוביר רגיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2018 הרפס זוסטר בעין

  בעלי (בן 47) סובל מאסטמה עונתית קלה בדרכי הנשימה ובשנתיים האחרונות זה בא לידי ביטוי גם בעור העפעפיים העליונות ומעלה (יובש. קשקשת. קילופים וגרד) .
  ביום שישי האחרון התלונן על תחושת גוף זר בעין ולא ייחס לכך חשיבות. לקראת יום שני החל לחוש כאבים עזים בעין שהקרינו לעבר המצח והקרקפת. העין החלה לדמוע. ניגשנו למיון בלינסון.בדקו ומצאו תמונה של אלרגיה בלבד ושלחו אותנו הביתה עם משחת טוברקס 3 פעמים ביום.
  ביום רביעי חלה החמרה במצבו. כאבי הראש הפכו לבלתי נסבלים.דקירות חזקות בעפעף העליון שהתנפח.אודם בעין והרבה דמעות ושוב חזרנו אתמול למיון.הפעם עלה חשד להרפס זוסטר מאחר והופיעו פצעונים קטנטנים במצח ואחד גדול יותר במראה אחר מעל הגבה.
  לקחו ביופסיה ונתנו לו זובירקס 800 מג 5 פעמים ביום ומאחר וב”ה אין פגיעה בקרנית אלא תמונה של אלרגיה בלבד, הורו על המשך מריחת טוברקס 3 פ ביום וקרם אפלומיצין לפצעונים במצח .
  היום 24 שעות לאחר הביקור במיון, לאחר נטילת 4 טבליות זוברקס, אני לא רואה כל שיפור. העפעף העליון התנפח מאד ובעלי שוכב במיטה ונאנק מכאבי ראש.האם אלו התופעות של הרפס זוסטר? מדוע לא רואים שיפור עם נטילת התרופה? כמה זמן יסבול כך מכאבי ראש? איך ניתן להקל עליו? האם כדאי לחזור למיון או להמתין לשיפור? אני מאד בספק לגבי האבחנה. האם זה סביר להשאר במצב זה? התופעות הקשות הללו נורמליות ומוכרות? והכי חשוב איך נדע אם לא חלה התפשטות לקרנית? גם אם מצאו קרנית נקיה האם לא כדאי בכל זאת להשתמש גם בטיפול מקומי (משחה) להרפס?

  WW148tabEyeShadow
  שלום רב,

  על פי התיאור בעלך אכן סובל מהרפס זוסטר אופתלמי (הרפס זוסור של העצב האופתלמי, הנותן עצבוב תחושתי למחצית הפנים העליונה כולל המצח והעפעף העליון). זו מחלה הנגרמת בגלל התפרצות נגיף ה VZV הנמצא רדום בגנגליון של העצב החמישי. אנו נדבקים בנגיף זה בילדותנו, במחלה הנקראת אבעבועות רוח. הנגיף נשאר בגנגליון החמישי ושם הוא יכול להיות במצב רדום למשך שנים רבות. התעוררות הנגיף ונדידתו אל העור גורמת לפריחה שלפוחיתית בחצי המצח והעפעף העליון, ולעיתים גם בקצה האף. בהמשך השלפוחיות הופכות לגלדים. בחלק מן המקרים, בעיקר כאשר הפריחה מערבת את האף, יכולה להיות גם מעורבות של העין, עם דלקת קשה של הקרנית, ולעייתם גם דלקת תוך עינית הנקראת אוביאיטיס. הפריחה העורית מלווה בכאב ניכר, מכיוון שהוירוס נודד לאורך סיבי העצב התחושתיים של הפנים, ובכך גורם לדלקת בעצבים התחושתיים, והגירוי שלהם גורם לכאבי ראש.

  המחלה עלולה להמשך מספר שבועות, ואינה מגיבה מיד לטיפול. הטיפול שקיבלת הוא הטיפול הנכון, ועליך להתמיד בו, וללכת לבדיקות מעקב אצל רופאי העור ורופאי העיניים המטפלים בו.

  לעיתים גם לאחר חלוף הפריחה נשארים כאבים באיזור העצבוב של העצב התחושתי שהיה מעורב בדלקת. תופיה זו נקראת Post-Herpetic Neuralgia. הטיפול בכאבים כרוניים אלו אינו פשוט, ויש במקרים אלו להתייעץ במומחים לכאב או בנוירולוגים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/06/2018 סיכויי הדבקה

  האם ניתן להדבק בהרפס אשר מערב את העין (בין אם פנים העין או העפעפיים) באמצעות מגע בעין ביד אשר נגעה קודם בנגעים הרפטיים בשפתיים?

  crazyeyeartcover_Slide
  שלום רב,

  בד"כ זה לא סוג ההדבקה הגורם להרפס של הקרנית. הרפס של הקרנית הוא תוצאה של התעוררות נגיף רדום הנמצא בגנגליון (מרכז עצבי) של העצב ה-5, ונדידת הנגיף לאורך סיבי העצב אל הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/10/2017 גורמי מחלת ההרפס של העין

  שלום פרופסור סולומון,
  האם במידה ולא היה לחבר אבעבועות רוח
  אזי אין לו חשש לקבל הרפס של הקרנית ?
  כמו כן מדוע לאחר התקף אחד יש סיכוי לקבל התקפים שונים ( במה זה שונה מאדם שהיה לו אבעבועות רוח ולא חלה בהרפס).
  בנוסף האם יש טיפולים אלטרנטיביים שעוזרים לריפוי/ למניעת הישנות המחלה?

  תודה רבה

  רועי

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רועי,

  קיימים שני סוגים שונים של הרפס של הקרנית, הנגרמים ע"י 2 וירוסים שונים: נגיף ה HSV (הרפס סימפלקס) ונגיף ה- VZV (הרפס זוסטר). שני הנגיפים נמצאים במצב רדום בגנגליון (מרכז עצבי) של העצב החמישי (העצב הטריגמינלי) הנותן עצבוב תחושתי לפנים ולעיניים. מסיבות שונות (כגון מחלה סיסטמית כלשהיא, מצבי דחק, כשל חיסוני וכו') מתעורר הנגיף, מתרבה ונודד לאורך סיבי העצב הטריגמינלי ומגיע בד"כ לעור. נגיף ה- HSV יגרום בד"כ לפצעים בקצה השפתיים. נגיף ה- VZV יגרום לפריחה בעור במחצית הפנים, על פי העצבוב של סעיף העצב שבו הנגיף עבר.

  במקרים מסויימים מגיע הנגיף לעיניים וגורם לפגיעה בקרנית. שני הנגיפים עלולים לגרום לכיבים בקרנית, לתסנינים ובצקת בקרנית, וגם לדלקת תוך עינית. הטיפול בהם הוא ע"י תרופות כגון אציקלוויר (זובירקס, ואלטרקס) או פוסקרנט, הניתנות מקומית וגם סיסטמית.

  נגיף ה- VZV (הרפס זוסטר) גורם גם לאבעבועות רוח בילדים, במהלך ההדבקה הראשונית שלו את הגוף. לאחר חלוף המחלה הוירוס נודד אל מרכזי העצבים ההיקפיים (כגון העצב הטריגמינלי) ונשאר שם רדום במשך שנים רבות. כשהוא מתעורר הוא גורם לפריחה בעור הפנים, ולעיתים גם לפגיעה בקרנית.

  אם לא היתה מחלת אבעבועות רוח בילדות, אז אכן לא יהיה הרפס זוסטר. אבל יכול להיות הרפס סימפלקס של הקרנית, שאין לו כאמור כל קשר לאבעבועות רוח.

  כל אחד משני הוירוסים עלול לגרום להתקפים חוזרים בקרנית במהלך החיים, ואז יש צורך בטיפול תרופתי קבוע עם ואלטרקס או זובירקס כדי למנוע את ההתקפים. על טיפולים אלטרנטיביים למחלות אלו אין לי מידע.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/10/2017 צלקת בעין מהרפס

  היי, אני בן 22 יש לי צלקת מהרפס ישן בעין שגרם לי להידרדרות משמעותית בראיה וגורמת להפרעות בתפקוד היומיומי שלי.
  מהם הפתרונות שיש לי?

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום רב,

  הטיפול בצלקת בקרנית הגורמת לירידה משמעותית וקבועה בראייה הוא השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/09/2017 הסרת משקפיים לאחר הרפס קרטיטיס

  שלום פרופסור לפני כשבועיים פרץ אצלי הרפס קרטיטיס אשר פגע לי במרכז העין וכרגע אנו נלחמים בזיהום בעבר נבדקתי לגבי הסרת משקפיים בלייזר ויצאתי מתאים השאלה אם הצלקת שתישאר לי תוכל לפגוע לי בסיכויים לניתוח

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  אם יש לך הרפס בקרנית - אתה לא מתאים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2017 הרפס בעין

  שלום דוקטור,
  לפני חמישה ימים בערך בזמן שבאתי לשים את עדשות המגע (רכות), הרגשתי שמתחילה לי דלקת בעין שמאל. יום למחרת הלכתי לראות רופא עיניים מומחה (בפריז) שאמר שאכן יש לי דלקת קלה בעיניים ונתן לי משחת Sterdex לשים שלוש פעמים ביום למשך שבועיים וטיפות Dacryoserum. הרגשתי שהמצב מתדרדר וכאבו לי העיניים נורא, זה התחיל מכאב חד באיזור שבין החיבור עם העין והאף והעפעף התחתון. לאחר יומיים הלכתי לראות רופא מומחה אחר שאמר שהוא סבור ב90 אחוז שיש לי הרפס, לאחר ששם לי בעין את החומר הירוק. הוא נתן לי משחת זובירקס לקחת ל5 פעמים ביום במשך שבוע ואמר שמחר יתחיל להשתפר המצב, וביום שלישי אלך אליו לבדיקת מעקב. רק שבינתיים כואב לי נורא, העפעפיים שלי נפוחים והעין שלי אדומה כולה. האם יש סיכוי שהדלקת שלי במצב חמור משחשב?

  תודה רבה

  מאיה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב מאיה,

  אי אפשר לענות לך בלי לבדוק את העין. כשהעין אדומה וכואבת במרכיבי עדשות מגע - יש לחשוד בזיהום חידקי של הקרנית. הטיפול כולל לקיחת תרביות מאיזור הכיב, וטיפול אנטיביוטי מקומי (בטיפות) באנטיביוטיקה מרוכזת הניתן כל שעה סביב השעון למספר ימים. זאת בנוסף לטיפול בהרפס, אם אכן יש הרפס של הקרנית. מומלץ להיבדק בהקדם ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2017 קרטוביטיס

  אני בת 59. מזה כחודשיים מבקרת באופן די קבוע אצל רופא עיניים. (פעמיים בשבוע) בתחילה אבחנו דלקת עיניים, בהמשך אוביטיס, טופלתי בטיפות סטרואידים ומרחיבי אישונים , בהמשך מצב העין החמיר וטופלתי בקורטיזון 10 מג פעמיים ביום לשבוע בשילוב סטרודקס ומידראמיד רק ממש לאחרונה ,בתחילת השבוע הזה בהתייעצות עם עוד רופא, אובחן אצלי קרטיטיס נאמר לי להפסיק את הסטרודקס והמידראמיד ולהתחיל טיפול בזובירקס פעמיים ביום (רופא אחד) וחמש פעמים ביום (רופא שני). עם הפסקת הטיפות מצב העין החמיר . כיום אני לוקחת זובירקס 400 מג 5 פעמים ביום וחזרתי לטיפות סטרודקס. מצב העין שלי בכי רע. האם ניתן לעשות משהו נוסף? אני מיואשתתתתת . תודה

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  את סובלת מדלקת של הקרנית ודלקת של הלשכה הקדנית - Keratouveitis. מצב זה נגרם בד"כ ע"י נגיף ההרפס. הטיפול במחלה ממושך, ויתכנו התקפים חוזרים הנמשכים חודשים ואף שנים. הטיפול שאת מקבלת הוא טיפול נכון, וכולל טיפול סיסטמי כנגד נגיף ההרפס (טבליות זובירקס) עם טיפול מקומי בטיפות סטרואידים. יש להתמיד בטיפול לאורך זמן על פי הנחיות רופאי העיניים שלך, ולהבין שמדובר במחלה מתמשכת. גם לאחר השגת שליטה על הדלקת, יש להמשיל בטיפול מונע בטבליות זובירקס לתקופה ארוכה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/01/2017 וירוס הרפס

  שלום פרופ’,
  לצערי, הוירוס הזה הפך להיות פעיל בעין ימין שלי בחודש וחצי האחרונים.
  לאחר מספר ימים הלכתי לרופא עיניים וקיבלתי את הכדורים (5 פעמים ביום) + המשחה (זובירקס ).
  בהמשך קיבלתי גם סטראואידים בטיפות.
  האם יתכן ותשאר צלקת בעין שלא תוכל להרפא?

  תודה רבה
  אמיר

  love-motion-web-med
  שלום אמיר,

  בהחלט. צלקת בקרנית היא אחת התוצאות של הרפס בקרנית. הטיפול המקומי בטיפות סטרואידים נועד למנוע או להקטין את גודל הצלקת. בנוסף יש צורך בטיפול ממושך בטבליות אציקלוויר כדי למנוע התקפים חוזרים בעתיד. יש להיות במעקב מתמיד אצל מומחה לקרנית, ולהגיע לטיפול כל פעם שיש חשש להתקף מחודש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/12/2016 הרפס זוסטר בקרנית עין ימין

  פרופסור סלומון שלום,
  במרץ 2016 חליתי בהרפס זוסטר. מהלך המחלה התחיל בכאבי ראש עזים ולאחר מספר ימים הופיע ההרפס על העור. טופלתי במשך 10 ימים בכדורי ולטרקס 500 ובטיפות עיניים סטרודקס ומקסידקס. לאחר חודש התפרץ ההרפס שוב, הפעם באוזן שמאל (כן, זה עבר צד), טופלתי שוב בכדורי ולטרקס למשך 10 ימים נוספים. מאז אני במעקב וביקורת אצל רופאת העיניים (לוקח טיפות סטרודקס). הייתי אצל מומחה קרנית שאבחן בנוסף לעכירויות בקרנית שיש פגיעה בשריר הספינקטר בעין ימין. לציין שמאז התפרצה המחלה בשנית עזבתי את מקום עבודתי כדי לשחרר סטרס ומאז אני מתקשה לשבת מול מחשב למשך יום שלם, איכות הראייה ירדה מאוד, אני מסתנוור בקלות וישנה רגישות רבה בעין אם אני מאמץ את העין למספר שעות (מול מסכים/ ספרים). האם יש משהו לעשות? איך לדעתך אוכל לחזור לשגרה ולמעגל העבודה מול מחשב בצורה תקינה? לציין שקיבלתי מרשם למשקפיים עם צילינדר אך אני לא שבע רצון בבדיקת ראייה חוזרת ולכן עדיין לא עשיתי משקפיים.
  תודה רבה, גיא

  angelfish_blueface_eye
  שלום רב,

  הסנוור בעין ימין הוא תוצאה של האישון המורחב. איכות הראייה הירודה היא שילוב של האישון הרחב והעכירויות בקרנית. קשה מאוד להתגבר על שתי בעיות אלו. פתרון חלקי ניתן אולי בעזרת עדשת מגע קשה עם צבע כהה. בצורה כזו יהיה מענה מסויים לחוסר הסדירות של פני הקרנית שנגרם כתוצאה מההצטלקויות (העדשה הקשה), וגם לסנוור שנגרם מהאישון המורחב (הצבע הכהה של העדשה).

  מומלץ לפנות לאופטומטריסטים בעלי ניסיון רב בהתאמת עדשות מגע מיוחדות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2016 הדבקה בהרפס

  שלום רב, מה הסיכויים שהדבקתי את העין בהרפס אם נגעתי בהרפס של השפתיים ולאחר מכן שטפתי ידיים בסבון ואז ניקיתי את העיניים עם האצבעות שנגעתי איתם בשפתיים?

  imagesG1FL58NX
  שלום רב,

  הרפס של הקרנית אינו מופיע כתוצאה מהדבקה חיצונית בנגיף. הרפס של הקרנית הוא תוצאה של התעוררות נגיף הרפס רדום הנמצא בגנגליון (מרכז עצבי) של העצב הטריגמינלי (העצב ה-5, האחראי על העצבוב התחושתי של הפנים והעיניים). וירוס ההרפס נודד מהגנגליון לאורך סיבי העצב החמישי עד שהוא מגיע אל הקרנית.

  אין הדבקה של העיניים משלפוחיות הרפטיות של השפתיים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2016 הרפס בעין

  שלום, אובחן אצלי הרפס בעין וניתנו לי כדורים אציקלו-וי 400 מ”ג 5 פעמים ביום ומשחת זובירקס גם 5 פעמים ביום. אני בטיפול הזה כבר 3 ימים ואין שום שיפור. דקירות בעין רגישות לאור ודומעת והעין נפוחה. מה אפשר לעשות כדי להקל וכמה זמן זה עשוי להימשך?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  תהליך זיהומי של הרפס בקרנית נמשך זמן רב יותר מ-3 ימים. משך המחלה משתנה מאדם לאדם, ויכול להמשך בין שבוע למספר שבועות עד להחלמה מלאה של הקרנית. בנוסף לטיפול שניתן עד כה ניתן להשתמש גם בתחליפי דמעות (דמעות מלאכותיות), אותן ניתן להשיג בכל בתי המרקחת ללא מרשם רופא, ולהשתמש בהם להקלה על תחושת הצריבה והדקירות. בנוסף יש להימצא במעקב תכוף אצל רופא העיניים המטפל, מכיוון שמדובר במצב דינמי המחייב התאמת הטיפול בהתאם למצב הקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/07/2016 מינון התרופה להרפס בעין

  שלום פרופסור,
  בעלי אובחן עם הרפס בעין אצל רופא עיניים וקיבל מינון של 800 מג זובירקס 5 פעמים ביום למשך שבוע. האם המינון תקין?
  האם מעבר לתרופה יש משהו שניתן לעשות כדי להקל את הכאבים והגירושים בעין ?
  תודה מראש

  large
  שלום רב,

  זהו מינון מקסימלי הניתן במקרים של דלקת פעילה של הרפס בקרנית עם מעורבות תוך עינית. לאחר שהשלב החריף חלף, מקובל להוריד את המינון ל- 2 גרם ליום, ובהמשך למינון נמוך יותר הניתן לתקופה ממושכת כדי למנוע חזרה.

  הטיפול המקומי בעין כולל משחת אציקלוויר אם יש מעורבות של האפיתל של הקרנית, טיפות סטרואידים אם המחלה נמצאת בסטרומה של הקרנית והאפיתל לא מעורב - כל זאת על פי אבחנתו ושיקול דעתו של רופא העיניים שמטפל בכם. בנוסף ניתן לתת תחליפי דמעות להקלה על תחושות הצריבה והגרד.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/06/2016 הרפס זוסטר בעין

  שלום,
  עקב הרפס זוסטר בעין,במשך כשנה מטופלת בזובירקס (כרגע פעמיים ביום )ובסטרודקס טיפות בעין(כרגע פעמיים ביום למשך 5 ימים ואז הפסקה ליומיים ).בכל פעם שהורדתי מינון עד הפסקה לגמרי של הסטרואידים חזר ההרפס לעין.החזרתי טיפול ועבר ההרפס אך כשהורדתי מינון הסטרואידים ל4 ימים בשבוע שוב חזרה עכירות בעין המעידה על חזרת ההרפס.בנוסף מסתמנת דלקת קלה ב2 העיניים שלא עוברת(עם אנטביוטיקה נרפא אך בהפסקת האנטיביוטיקה שוב חוזרת הדלקת ).מהו הטיפול הנכון להעלמה לגמרי של ההרפס בעין מבלי שיחזור?האם סביר שכשנה כבר לא ניתן להירפא ללא לקיחת תרופות?? יש לציין שבכל טיפול ממושך של הסטרודקס עלה הלחץ בעין.

  דנית

  HorusGallery_2x2
  שלום דנית,

  אין טיפול המעלים לגמרי הרפס של הקרנית. מדובר במחלה כרונית המתבטאת בהתקפים חוזרים של הרפס בקרנית. הנגיף נמצא בגנגליון של העצב החמישי, בד"כ במצב רדום. כאשר הוא מתעורר הוא נודד לארוך סיבי העצב עד שהוא מגע לקרנית, ושם הוא גורם לדלקת ולכיבים.

  הטיפול המונע היעיל ביותר הוא מתן ממושך של אציקלוויר דרך הפה. אציקלוויר הוא התרופה הכמעט יחידה מזה שנים רבות לטיפול בנגיף ההרפס. בזמן ההתקף החריף היא ניתנת במינון של 400 מ"ג - 5 פעמים ביום. בתקופה שאין התקף חריף - מומלץ להמשיך לתת אותה במינון נמוך יותר, על פי הנחיות הרופא המטפל. ניתן לתת גם תרופה בשם Valtrex שהיא אציקלוויר בעל משך פעולה ארוך יותר, אותו ניתן לתת פעם עד פעמיים ביום. תרופה זו יעילה יותר למניעה של הרפס בשל משך הפעולה הארוך יותר. בכל מקרה מדובר בטיפול ארוך טווח של מספר שנים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2016 פגיעה בראייה בעיקבות הרפס

  האם העין השנייה יכולה להידבק כאשר העין הפגועה מקבלת טיפול נגד הרפס?

  תהילה

  angelfish_blueface_eye
  שלום תהילה,

  נגיף ההרפס פוגע במרבית המקרים רק בעין אחת, ובד"כ תמיד באותו צד. כלומר: התקפים חוזרים של הרפס בקרנית יופיעו תמיד באותה העין. העין השניה בד"כ לא מעורבת. ההדבקה בנגיף איננה חיצונית, אלא נוצרת כתוצאה מהתעוררות הנגיף הרדום, אשר נמצא בגנגליון של העצב החמישי (העצב האחראי על התחושה בפנים ובעיניים). לאחר התעוררותו נודד הנגיף לאורך סיבי העצב עד שהוא מגיע אל העין, ושם הוא גורם למחלה בקרנית. נדידת הנגיף תהיה תמיד אל אותה העין גם בהתקפים בחוזרים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/05/2016 הרפס עיניים שאינו מדבק ?

  שלום פרופסור,
  אני בהריון בשבוע 28 והיום התברר לי שלקרובת משפחה איתה אנו מתראים לעיתים קרובות יש הרפס באחת העיניים.לדבריה שני רופאים מומחים איתם התייעצה אמרו לה בפירוש כי הנ”ל אינו מדבק. האם ייתכן שהוירוס אינו מדבק כאשר הוא פוגע בעיניים בלבד? העניין נשמע לי מוזר מעט. מעבר לזה, האם עליי לשמור על כללי התנהגות פיסיים כלשהם כרגע במפגשים איתה במהלך ההריון ו/או לאחריו, עם התינוק?עד כמה שאני יודעת וירוס ההרפס,על כל סוגיו,מסוכן מאד לתינוקות ולפעוטות.
  תודה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  הרפס של הקרנית איננו מדביק. הוירוס נמצא במצב רדום בגנגליון (מרכז של עצב הקפי) של העצב ה-5 (הטריגמינלי). מסיבות שונות הוירוס מתעורר, נודד לאורך סיבי העצב ומגיע אל הקרנית, שם הוא גורם לכיבים באפיתל הקרנית או לבצקת בקרנית. בכל מקרה הוירוס בקרנית אינו יכול להדביק.

  לעומת זאת הרפס של העור והשפתיים עלול להדביק. ההדבקה מהרפס היא תוצאה של מגע עם נגעים עוריים, המופיעים בצורה של שלפוחיות קטנות בעור הפנים או בהופעת נגעים בשפתיים. הנוזל בשלפוחיות עלול להדביק.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2016 הרפס בעין פעם שניה

  היי שלום
  קיבלתי לפני שבועיים הרפס בעין התקף שני בתוך שנה
  לאחר שהפסקתי במשך כשלושה חודשים בעצת הרופאים שאפשר להפסיק את השימוש בכדורים
  כרגע נתנו לי תרופה חדשה בשם ולטרקס
  ומשחת אציקלוויר
  זה די גורם לי להיות במשך היום עייף
  ואני גם בקושי יוצא מהבית כי קשה לי להתסובב בשמש
  האם זאת הדרך בכדורים החדשים ובמשחת אציקלוויר להשפיע על זיהום הדלקת?

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  בהחלט, זהו הטיפול המקובל בהרפס של הקרנית. ואלטרקס הוא אציקלוויר ארוך טווח, והוא יעיל יותר מהאציקלוויר הרגיל. אציקלוויר רגיל נלקח 5 פעמים ביום מכיוון שמשך ההשפעה שלו הוא מספר שעות, בעוד שואלטרקס נלקח פעמיים ביום מכיוון שמשך ההשפעה שלו הוא כ-12 שעות. מטרת הטיפול בואלטרקס או אציקלוויר הוא למנוע את התעוררות הוירוס ואת תנועתו לאורך סיבי העצב ה-5 (העצב הטריגמינלי) ובכך לעצור את הגעת הוירוס אל הקרנית. מטרת הטיפול במשחת אציקלוויר הוא לטפל בוירוס הפעיל שנמצא בקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2016 אבחון הרפס עניים

  פרופ׳ אבי סלמון שלום, איך ניתן להבחן הרפס עיניים? ע״י בדיקת דם או בדיקה כלשהי אחרת?

  pop_art_eye_by_eveningstars242-d4u2lgd
  שלום רב,

  הרפס של הקרנית מאובחן בבדיקה של כל רופא עיניים. זוהי הבדיקה השגרתית המבוצעת ע"י כל רופא עיניים בעזרת ה- slit lamp, בה ניתן לראות בהגדלה את הקרנית ולאבחן מחלות שונות, ביניהן הרפס.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2016 הרפס קרטיטיס

  שלום!
  לבן שלי ( בן 17.5) אובחן הרפס קרטיטיס בעין שמאלית בדצמבר. הוא טופל בכדורי זובירקס במשך חודש וחצי וטיפות לוטמקס. בבדיקה אחרונה נאמר לנו שעין הבריאה, אבל היום בבדיקות גיוס בתל השומר נאמר לו העין לא רואה טוב והוא צריך לעבור בדיקה חוזרת בעוד 3 שבועות. האם אנחנו צריכים לחזור לטיפול בהרפס? סטרואידים? תודה

  אנה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום אנה,

  הרפס של הקרנית היא מחלה כרונית, שיכולה להופיע בהתקפים חוזרים במשך שנים רבות. מצב זה עלול לגרום לבצקת של הקרנית בשלב ההתקף הפעיל, שבהמשך עלולה להפוך לצלקת קבועה ולגרום לפגיעה בראייה. הטיפול בשלב הפעיל של המחלה, כאשר יש בצקת של הקרנית (ואין כיב באפיתל), כולל כדורי אציקלוויר (זובירקס) וטיפות סטרואידים. אבל כאשר יש כיב בקרנית יש לטפל במשחת אציקלוויר לעין עם כדורי אציקלוויר, ואין לתת סטרואידים. ההחלטה על אופן הטיפול תלוייה בממצאים בבדיקת העיניים. לפיכך יש לגשת לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית שימליץ על הטיפול המתאים.

  ברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2016 הרפס בעין

  שלום אבי.
  אמא שלי סובלת מזה שנים מהרפס בעין,ולאחרונה זה החל להחמיר.
  היא הייתה מטופלת בכדור אציקלובר במשך שנה והכדור עזר לה מאוד אך בעקבותיו ככל הנראה החלו לה כאבי גב שלא מאפשרים לה לישון. לאחר שהפסיקה את הכדור היא יכלה לישון אך ההרפס בעין חזר ואיתו גם הכאבים החזקים.
  רצינו לדעת האם יש פתרון לבעיה הזו מלבד הכדור,שמעתי שקיימת גם משחה האם היא אפקטיבית כמו הכדור? הרופא שלה אומר שאין מה לעשות ושצריך לקחת את הכדור. היא גם חששה שהכדור הוא אנטיביוטיקה,האם זה לא מזיק לקחת אנטיביוטיקה במשך שנה? אשמח לתשובתך,שחר.

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  אציקלוויר (Acyclovir) אינו אנטיביוטיקה. זוהי תרופה אנטי-ויראלית יעילה מאוד ובטוחה מאוד, המשמשת מזה שנים רבות לטיפול בנגיף ההרפס סימפלקס. לתרופה אין הרבה תופעות לואי, וניתן להשתמש בה בביטחה במשך שנים רבות. כאבי גב אינם תופעת לואי נפוצה של התרופה הזו.  לפעמים תופעת לוואי מסויימת נעלמת לאחר שחוזרים לשימוש בתרופה או כאשר משנים את המינון. לכן מומלץ לנסות ולחזור לשימוש באציקלוויר, ולמצוא את המינון המקסימלי שאינו גורם לכאבי גב.

  אפשרות אחרת היא להשתמש ב- Valtrex שהוא אציקלויר המחובר לחומצת האמינו Valine. התרופה הזו מאפשרת שחרור איטי וממושך של התרופה לדם, ומאפשרת משך פעולה ארוך יותר. ניתן לקחת Valtrex פעם אחת ביום (במקום 3-5 פעמים ביום עם אציקלוויר) למשך תקופה ארוכה, ובכך למנוע התקפים חוזרים של הרפס בקרנית.

  בנוסף לטיפול הסיסטמי יש לעיתים צורך בטיפול מקומי לעין כשיש התקף של הרפס בקרנית. אם יש כיבים באפיתל הקרנית (דנדריטים) יש לתת משחת אציקלוויר. אם יש בצקת בקרנית או דלקת תוך עינית (אובאיטיס) יש לתת סטרואידים בטיפות לעין. מומלץ לפנות למומחה לקרנית שימליץ לכם על הטיפול המתאים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2015 צלקת מהרפס

  האם צלקת בעין מהרפס בסמוך למרכז הראייה יכול לעבור? ואם כן תוך כמה זמן?

  תודה אבי

  crazyeyeartcover_Slide

  שלום רב,

  צלקת הנגרמת מהרפס בקרנית, והנמצאת בקרנית מזה מספר שנים, לא נעלמת בד"כ מעצמה. אם הצלקת מרכזית ומפריעה לראייה - מומלץ לשקול השתלת קרנית. אנא פנה לבדיקה אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2015 הרפס בעין

  האם ניתן לנהוג לאחר החלשות העין כתוצאה מההרפס לאחר שממילא עין זו היתה חלשה יותר גם קודם. האם מצב זה מקנה זכויות כלשהן בבטוח לאומי

  הניה

  6a00cd97050ce24cd500d4142a19f03c7f-500pi

  שלום הניה,

  רישיון נהיגה ברכב פרטי ניתן לתת אם הראייה המתוקנת המיטבית היא לפחות 6/12 בעין היותר טובה. לגבי זכויות בביטוח הלאומי - הדבר תלוי באחוזי הנכות המגיעים לך על פי חדות הראייה המושגת בכל עין.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/04/2014 כיב בקרנית

  תודה על התשובה המהירה.
  ובכל זאת,האם יכול להיות שההרפס שמופיע בשפתיים הופיע יומיים קודם לכן בקרנית ואז הטיפול אולי שונה?
  שבת שלום

  שלום רב,
  הרפס בשפתיים אינו קשור כלל לכיב שהופיע בקרנית, ואינו משפיע על הטיפול בו.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  04/04/2014 כיב בקרנית

  התחיל ככיב חריף בקרנית.מטופל בשלושה סוגי אנטיביוטיקה עד לחזרת התרבית.
  בינתיים,לאחר יומיים הופיע פצע בשפתיים.
  יש קשר? האם זה מצביע על הבעיה בקרנית?
  תודה ושבת שלום

  שלום רב,
  אין ככל הנראה קשר בין שתי התופעות.
  כיב חריף בקרנית הוא בד"כ תוצאה של זיהום חיידקי.
  הפצע בשפתיים יכול להיות על רקע של הרפס.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  28/04/2013 שלום…האם ניתן לחסיר את הצלקות שנגרמו

  האם זה נכון שלא ניתן להסיר את הצלקות שנגרמו לקרנית עקב ההרפס לפני כ 50 שנה ?

  שלום רב,
  כעיקרון ניתן להסיר צלקות בקרנית על ידי השתלת קרנית.
  על הצורך בהשתלת קרנית, הסיכונים והסיכויים, והשיפור הצפוי בראיה בעקבות הניתוח - עליך לדון עם מומחה הקרנית המטפל בך.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  02/05/2012 קשר בין הרפס לארוזיה חוזרת

  שלום דר’ סלומון
  עברתי ניתוח PRK לפני כ 4 שנים והתפתחה אצלי ארוזיה חוזרת של הקרנית ולאחרונה גם פצעים קטנים קבועים על הקרנית. אני ישנה עם משחה כמעט כל לילה אחרת זה גיהינום. עכשיו אובחנתי גם עם הרפס. אתה מכיר קשר? ההרפס תקף בגלל שהקרנית מסכנה כזו? כיצד למנוע הדבקה של העין השניה?
  תודה
  רות

  שלום רות,

  ככל הנראה אין קשר בין הרפס בקרנית ובין הניתוח שעברת לפני כ-4 שנים.
  הרפס בקרנית תוקף בד"כ רק עין אחת, ואינו פוגע בעין השניה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  12/12/2011 הרפס זוסטר בעין

  לפני 10 חודשים תקף אותי וירוס הרפס זוסטר קרוב לעין ולאחר מכן התפשט לתוך העין שמאל.טופלתי בכדורים ומשחת זווירקס וגם בטיפות סטרואידים אך הוירוס לא עזב אותי מאז וכעת המצב אף החמיר.
  כיום הובחן אצלי CORNEAL SCARS OPACITIES
  האם יש מקום לטיפול בכדורי זווירקס לתקופה נוספתבינתיים אני ממשיך בטיפול בטיפות סטרודקס.

  שלום מיכאל,

  אם יש עדות למעורבות מתמשכת של העין בהרפס זוסטר, אז יש צורך בהמשך הטיפול בכדורי זובירקס.
  הטיפול המקומי בסטירואידים ניתן אם יש דלקת תוך-עינית (uveitis) או אם יש מעורבות של הקרנית.
  הטיפול בצלקות תלוי בחומרתן. אם הצלקות גדולות, נמצאות במרכז הקרנית, וגורמות לירידה משמעותית בחדות הראייה, יש לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,

  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.