הזגוגית

מבנה הזגוגית

תמונה 1. הזגוגית תופסת את עיקר חלל העין.

תמונה 1. הזגוגית תופסת את עיקר חלל העין.

הזגוגית (Vitreous) מרכיבה כ-80% מנפח העין, ובכך היא מהווה את המבנה הגדול ביותר בין הרקמות המרכיבות את העין (תמונה 1). זהו ג'ל שקוף המורכב מ- 99% מים, והשאר מורכב מקולגן ומחומצה היאלורונית. סיבי קולגן ארוכים נמצאים בתוך רשת של חומצה היאלורונית, המייצבת את סיבי הקולגן, ונותנת לזגוגית את תכונות הג'ל.

במרכז הזגוגית נמצא איזור בצורת תעלה או חלל מוארך, שהוא שריד של כלי דם עובריים שחיברו בעין העוברית את עצב הראיה עם העדשה. לאחר נסיגתם, נוצרת תעלה זו, הנקראת Cloquet's canal והמכילה בעיקר נוזל ללא סיבי קולגן (תמונה 2).

חלקה החיצוני של הזגוגית שבא במגע עם הרשתית נקרא קליפת הזגוגית (cortex) והוא מורכב מסיבי קולגן יותר דחוסים. החלק הקדמי של הזגוגית הצמוד להיקף הרשתית נקרא בסיס הזגוגית (vitreous base). זהו איזור דחוס ביותר שלן סיבי קולגן, המכסה את קצה הרשתית (איזור הנקרא ora serrate) וצמוד בחוזקה לרשתית (תמונה 2).
הזגוגית אחוזה בחוזקה לרשתית באיזור בסיס הזגוגית, וכן סביב עצב הראיה ובאיזור הפוביאה.

תפקידי הזגוגית

תמונה 2. מבנה הזגוגית.

תמונה 2. מבנה הזגוגית.

1. מילוי החלל הפנימי בעין, ומניעת הפרדות הרשתית מדופן העין.
2. בלימת זעזועים המועברים מהחלק הקדמי של העין; מניעת עיוות מכני של גלגל העין בזמן טראומה.
3.מחסום בפני תנועת חומרים ותרופות מהמקטע הקדמי של העין, בשל תנועת הדיפוזיה האיטית בתוך הג'ל.
4. העברת אור ללא הפרעה וללא תשבורת אל הרשתית.

שינויים עם הגיל

תמונה 3. התנזלות הזגוגית. משמאל: הופעת כיסי נוזל במרכז הזגוגית. מימין: התנתקות אחורית.

תמונה 3. התנזלות הזגוגית. משמאל: הופעת כיסי נוזל במרכז הזגוגית. מימין: התנתקות אחורית.

הזגוגית עוברת שינויים ניכרים במהלך החיים. הזגוגית עוברת פירוק של הג'ל, בתהליך הנקרא התנזלות. תהליך זה מתרחש בעיקר במרכז הזגוגית, שם ריכוז הקולגן הוא נמוך. עם הגיל עולה בהדרגה האיזור הנוזלי של הזגוגית. תהליך זה הוא תוצאה של יצירת קשרי צילוב המתפתחים עם הגיל בין סיבי קולגן סמוכים, תהליך הגורם להתאחדות של סיבי קולגן, להופעת עכירויות בזגוגית, ולפגיעה במבנה הרגיל של הג'ל. בהדרגה מופיעים כיסים נוזליים בתוך מרכז הג'ל. כאשר חלל זה גדול דיו, עוברת הזגוגית תהליך של תמט, והחלק האחורי של הזגוגית קורס ונופל כלפי מרכז חלל הזגוגית, תוך כדי התנתקות מהרשתית (תמונה 3).

תהליך זה נקרא התנתקות אחורית של הזגוגית (posterior vitreous detachment). זהו תהליך שכיח המתרחש עם הגיל. בתהליך זה נוצרות עכירויות בזגוגית, הנראות כזבובים, יתושים או נקודות המרחפות בשדה הראיה, והנקראים floaters. תהליך הפרדות הזגוגית מהרשתית עלול לגרום לעיתים להופעת קרע בהיקף הרשתית. קרע כזה עלול בהמשך להתפתח להפרדות הרשתית.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

היפרדות זגוגית 11/06/2021

שלום וברכה אני בן 17 ויש לי היפרדות זגוגית יש לי במה שאלות
א למה זה קרה לי בגיל צעיר, תזונה, גנטיקה.
ב האם אסור לי להרים דברים כבדים וא"כ כמה.
ג בשבועיים האחרונים השערות ממש התרבו, האם זה אומר משהו ודורש בדיקת רופא פעם נוספת
ד מתי למען ה זה יעבור לי זה פשוט מפריע לי
אשמח לתשובה {שלחתי לפני שבוע ג"כ שאלה, ןלא קיבלתי תשובה} כי אני פשוט לחוץ ולא יודע מה לעשות
תודה רבה רבה רבה !!!!!!!!!!!

שלום רב,

הפרדות הזגוגית יכולה להתרחש בכל גיל.

מותר להרים דברים כבדים ולעסוק בפעיות ספורטיבית כרגיל.

אם יש החמרה בתסמינים יש לגשת שוב לבדיקת רופא עיניים, רצוי מומחה לרשתית, כדי לוודא שאין קרעים בהיקף הרשתית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

חוטים דקים בעיניים 31/05/2021

שלום,

אני רואה כל הזמן חוטים מול העיניים, הייתי אצל הרופא שי(חמו) ואמר לי כי יש עכירות של הזגוגית
הדבר מאד מפריע לי.
מה ניתן לעשות?

שירה

שלום שירה,

אין טיפול למצב זה, הנגרם בגלל התנתקות הזגוגית מהרשתית. מה שיש לעשות כאשר התהליך מתחיל הוא להיבדק אצל רופא עיניים (רצוי מומחה לרשתית) כדי לוודא שלא נוצרו קרעים בהיקף הרשתית תוך כדי התנתקות הזגוגית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הסרת משקפיים בלייזר עם בעיית היפרדות זגוגית 20/05/2021

שלום רב, 1. האם יש טיפול לתיקון היפרדות זגוגית? 2. האם במצב זה ניתן לעבור תהליך של תיקון ראייה בלייזר (הראייה מטושטשת ועם צללים גם מקרוב וגם מרחוק)? אני בת 60 – סטודנטית לספרות באוניברסיטה, מתחילה בקרוב תואר שני, ממש סובלת בקריאת מאות ספרים ומאמרים בכל שעה ביום(חייבת לצורך הלימודים) – וכבר הרבה זמן ראייתי מעורפלת וזה הולך ומחמיר. מה ניתן לעשות כדי לחדד את הראייה, לשפר אותה (זה מוביל לחוסר ריכוז, כאבי ראש, תסכול וכדומה). אודה מראש לתשובה במידת האפשר, בהקדם האפשרי. ברכות. רינה – תל אביב.

שלום רב,

אין טיפול להפרדות הזגוגית.

הראייה המעורפלת יכולה להיות תוצאה של מספר בעיות כגון קטרקט, יובש בעיניים ומחלות רבות אחרות. מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים, וכן לבצע בדיקת רפרקציה (בדיקת משקפיים אצל אופטומטריסט בחנות אופטיקה) כדי לברר את הסיבה לירידה בראייה.

ככלל - ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר פחות מתאימים לאנשים מגיל 60 ומעלה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הבזקים כתוצאה מהפרדות זגוגית אחורית 15/05/2021

אובחנה הפרדות זגוגית אחורית. הרופא אמר לי שאם ההבזקים יחזרו כדאי שאלך למיון, מדוע? האם יש סכנה לסיבוכים?

שלום רב,

הבזקים הם תוצאה של משיכת הרשתית ע"י הזגוגית במהלך תהליך ההתנתקות של הזגוגית האחורית מהרשתית. משיכה זאת עלולה לגרום לקרעים ברשתית, שבהמשך עלולים לגרום להיפרדות הרשתית. אם מופיעים הבזקי אור יש לגשת מיד לבדיקת רופא עיניים בחדר המיון הסמוך.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פלוטרס 10/05/2021

לכבוד הפרו'
רציתי לשאול, אני, גבר בן 22 סובל מזה תקופה ארוכה (כ4 שנים) מפלוטרס בשתי העינים, בעין ימין אני רואה חלקיקים קטנטנים מול פלורוסנט או אור בוהק אחר, ובעין שמאל אני סובל מכעין תולעת ארוכה ומכעין רשת בתחתית, מזה תקופה ארוכה שהקריאה קצת קשה עלי, נבדקתי אצל רופאי עינים והם שללו הפרעות ראיה אחרות או הפרעה בראיה למרחקים קצרים, שאלתי היא האם יתכן קשר בין הפלוטרס ובין ההפרעה בקריאה.
רפרפתי בשאלות והתשובות, ומאד נהניתי מהסגנון ומהשנינות (למותר לציין שפרופסורה ואפי' דוקטורט לרפואת עינים אין לי…).
תודה מראש

שלום רב,

פלוטרס אכן גורמים להפרעות בראייה, ואין לכך פתרון למרבה הצער.

לגבי ההפרעות בקריאה - מומלץ לפנות לאופטומטריסט ולראות אם אתה זקוק למשקפיים או לתיקון פריזמתי.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרע ברשתית 29/04/2021

שלום,
אני בת 61 עם לחץ דם גבוה , מטופלת עם כדורים,
כעבור 4 ימים אחרי טיסה ארוכה, הרגשתי שיש לי כמו הרבה חוטים שחורים, מיד נגשתי לבית חולים ועשו לי הלחמה המון פולסים בעין, אמרו שיש קרע עמוק, האם זה היה יכול להסתדר בלי התערבות של רופא? מה הסיבה שזה קורה?
ויש משהו שאני צריכה להיזהר לאחר ההלחמה?
תודה מראש דליה

דליה שלום,

קרע ברשתית לא מסתדר מעצמו. קרע ברשתית נוצר כתוצאה מתהליך של הצטמקות הזגוגית (הג'ל השקוף הנמצא במרכז חלל העין), והתנתקותו מהרשתית. תהליך זה מלווה בראייה של חוטים ונקודות שחורות שזזות כל הזמן. במהלך התנתקות הזגוגית מהרשתית נוצרת משיכה של הרשתית ההיקפית. לפעמים משיכה זאת גורמת להיווצרות קרע ברשתית.  קרע כזה עלול בהמשך לגרום להיפרדות של הרשתית, מצב המחייב ניתוח דחוף להחזרת הרשתית למקומה. כדי למנוע הפרדות הרשתית יש לטפל בקרע ברשתית בהקדם האפשרי ע"י לייזר, הגורם להצמדה של שולי הקרע לדופן העין.

מחלות של הרשתית מטופלות ע"י מומחה לרשתית, ואינן בתחום התמחותי, וגם אינן כלולות בנושאים בהם דן אתר זה, המתמקד במחלות של הקרנית. מומלץ להפנות שאלות אלו למומחה לרשתית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

היפרדות זגוגית העין 28/04/2021

שלום רב,
האם דלקות עיניים חוזרות – בעיקר דלקת הלחמית שטופלה במקסיטרול – עלולות להוות טריגר להיפרדות זגוגית העין? לקיתי פעמיים בדלקת הלחמית בהפרש של כחודש בין 2 המקרים וטופלתי במקסיטרול. כשבועיים לאחר סיום הטיפול התחילה תופעת הזבוב המרצד… בדיקת עיניים לאחר הרחבת אישונים העלתה את הממצא של היפרדות הזגוגית.
בתודה מראש
דורית

שלום דורית,

אין קשר בין דלקת בעיניים ובין הפרדות הזגוגית. במקרה שלך הקשר היה מקרי. הפרדות זגוגית היא תופעה נפוצה שמתרחשת אצל מרבית האנשים בשלב כלשהוא בחיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

היפרדות זגוגית 10/02/2021

דוקטור שלום. האם יש דרך טיפול או ניתוח לתקן/לרפא היפרדות זגוגית?

שלום רב,

לא.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

גופים צפים בעיניים 10/11/2020

שלום רב. שואלת לגבי הבן שלי, נער בן 13. לפני כחודש התחיל להתלונן על גופים צפים בעיניים כמו נקודות, קוים, וכדומה. נבדק פעמיים ע"י רופא עיניים בקופת חולים עם הרחבת אישונים. רואה תקין ללא משקפיים. הרופא רשם הפרעות על רקע PVD, ואמר להגיע עוד חודש, כמו כן, הסביר על נושא קרע והיפרדות רשתית. יש לציין שהוא מאובחן על הספקטרום, ולאחרונה לקח תרופות נגד דכאון ממשפחת SSRI במשך שלושה שבועות, התופעות התחילו כשבוע אחרי שהתחיל את הטיפול, הפסקנו, אך הוא ממשיך להתלונן. לאחרונה הופיעו גם טיקים. הוא מאד לחוץ מהמצב, לי יש היסטוריה של היפרדות רשתית עם ניתוחים על רקע מיופיה גבוהה מגיל ילדות, והייתי פג, אך אצלו הראייה תקינה ונולד בזמן. האם תמליץ לבצע בדיקת OCT במקרה כזה? יש מצב שהוא פשוט לחוץ ובחרדה, וחלק מהדברים זה דמיונות? הוא לומד דרך מחשב הרבה יותר מקודם, בגלל המצב הקיים. תודה מראש.

שלום רב,

אם בדיקת העיניים תקינה אין צורך בבירור נוסף. כל מה שצריך לעשות זה ביקורת, כפי שציין רופא העיניים, שבה יבדקו שוב שהרשתית תקינה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עצמים צפים 16/09/2020

דר שלום
בת 28
מזה כמה חןדשים אני רואה דברים זזים בעין בייחוד על רקע לבן והם זזים עם התזוזה של העין סובלת מעיניים יבשות לפעמיים חשה דקירות וגרד )עוד לא הלכתי לרןפא עיניים מחשש

שלום רב,

גופים הזזים בשדה הראייה, ונראים כמו זבובים, נקודות או חוטים, נקראים floaters. אלו תוצאה של תהליך הנקרא התנתקות הזגוגית (posterior vitreous detachment). מדובר בהתעבויות ועכירויות הנוצרות בתוך הזגוגית (הג'ל השקוף הנמצא בתוך העין). תהליך התנתקות הזגוגית מהרשתית מתרחש לאחר היווצרות של איזור נוזלי בתוך הג'ל, שכתוצאה ממנו יש תנועה קדימה של החלק היותר מוצק של הזגוגית, דחיסה של מרכז הזגוגית, ויצירת משקעים שונים הנראים כמו גופים צפים.

מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לוודא שלא נוצרו קרעים ברשתית כתוצאה מתהליך ההתנתקות של הזגוגית מהרשתית.

אין קשר בין תופעה זאת ובין עין יבשה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם