להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הזגוגית

  הזגוגית היא ג’ל שקוף המכיל בעיקר מים, ומעט סיבי קולגן וחטמצה היאלורונית, הנמצא במרכז חלל העין. הזגוגית מאפשרת מעבר קרני האור אל הרשתית ללא תשבורת, שומרת על צורת גלגל העין ומונעת הפרדות של הרשתית. עם הגיל הזגוגית עוברת תהליך של התנזלות הגורם להתנתקות האחיזה של הזגוגית עם הרשתית.

  מבנה הזגוגית

  תמונה 1. הזגוגית תופסת את עיקר חלל העין.

  תמונה 1. הזגוגית תופסת את עיקר חלל העין.

  הזגוגית (Vitreous) מרכיבה כ-80% מנפח העין, ובכך היא מהווה את המבנה הגדול ביותר בין הרקמות המרכיבות את העין (תמונה 1). זהו ג’ל שקוף המורכב מ- 99% מים, והשאר מורכב מקולגן ומחומצה היאלורונית. סיבי קולגן ארוכים נמצאים בתוך רשת של חומצה היאלורונית, המייצבת את סיבי הקולגן, ונותנת לזגוגית את תכונות הג’ל.

  במרכז הזגוגית נמצא איזור בצורת תעלה או חלל מוארך, שהוא שריד של כלי דם עובריים שחיברו בעין העוברית את עצב הראיה עם העדשה. לאחר נסיגתם, נוצרת תעלה זו, הנקראת Cloquet’s canal והמכילה בעיקר נוזל ללא סיבי קולגן (תמונה 2).

  חלקה החיצוני של הזגוגית שבא במגע עם הרשתית נקרא קליפת הזגוגית (cortex) והוא מורכב מסיבי קולגן יותר דחוסים. החלק הקדמי של הזגוגית הצמוד להיקף הרשתית נקרא בסיס הזגוגית (vitreous base). זהו איזור דחוס ביותר שלן סיבי קולגן, המכסה את קצה הרשתית (איזור הנקרא ora serrate) וצמוד בחוזקה לרשתית (תמונה 2).
  הזגוגית אחוזה בחוזקה לרשתית באיזור בסיס הזגוגית, וכן סביב עצב הראיה ובאיזור הפוביאה.

  תפקידי הזגוגית

  תמונה 2. מבנה הזגוגית.

  תמונה 2. מבנה הזגוגית.

  1. מילוי החלל הפנימי בעין, ומניעת הפרדות הרשתית מדופן העין.
  2. בלימת זעזועים המועברים מהחלק הקדמי של העין; מניעת עיוות מכני של גלגל העין בזמן טראומה.
  3.מחסום בפני תנועת חומרים ותרופות מהמקטע הקדמי של העין, בשל תנועת הדיפוזיה האיטית בתוך הג’ל.
  4. העברת אור ללא הפרעה וללא תשבורת אל הרשתית.

  שינויים עם הגיל

  תמונה 3. התנזלות הזגוגית. משמאל: הופעת כיסי נוזל במרכז הזגוגית. מימין: התנתקות אחורית.

  תמונה 3. התנזלות הזגוגית. משמאל: הופעת כיסי נוזל במרכז הזגוגית. מימין: התנתקות אחורית.

  הזגוגית עוברת שינויים ניכרים במהלך החיים. הזגוגית עוברת פירוק של הג’ל, בתהליך הנקרא התנזלות. תהליך זה מתרחש בעיקר במרכז הזגוגית, שם ריכוז הקולגן הוא נמוך. עם הגיל עולה בהדרגה האיזור הנוזלי של הזגוגית. תהליך זה הוא תוצאה של יצירת קשרי צילוב המתפתחים עם הגיל בין סיבי קולגן סמוכים, תהליך הגורם להתאחדות של סיבי קולגן, להופעת עכירויות בזגוגית, ולפגיעה במבנה הרגיל של הג’ל. בהדרגה מופיעים כיסים נוזליים בתוך מרכז הג’ל. כאשר חלל זה גדול דיו, עוברת הזגוגית תהליך של תמט, והחלק האחורי של הזגוגית קורס ונופל כלפי מרכז חלל הזגוגית, תוך כדי התנתקות מהרשתית (תמונה 3).

  תהליך זה נקרא התנתקות אחורית של הזגוגית (posterior vitreous detachment). זהו תהליך שכיח המתרחש עם הגיל. בתהליך זה נוצרות עכירויות בזגוגית, הנראות כזבובים, יתושים או נקודות המרחפות בשדה הראיה, והנקראים floaters. תהליך הפרדות הזגוגית מהרשתית עלול לגרום לעיתים להופעת קרע בהיקף הרשתית. קרע כזה עלול בהמשך להתפתח להפרדות הרשתית.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  11/06/2021 היפרדות זגוגית

  שלום וברכה אני בן 17 ויש לי היפרדות זגוגית יש לי במה שאלות
  א למה זה קרה לי בגיל צעיר, תזונה, גנטיקה.
  ב האם אסור לי להרים דברים כבדים וא”כ כמה.
  ג בשבועיים האחרונים השערות ממש התרבו, האם זה אומר משהו ודורש בדיקת רופא פעם נוספת
  ד מתי למען ה זה יעבור לי זה פשוט מפריע לי
  אשמח לתשובה {שלחתי לפני שבוע ג”כ שאלה, ןלא קיבלתי תשובה} כי אני פשוט לחוץ ולא יודע מה לעשות
  תודה רבה רבה רבה !!!!!!!!!!!

  שלום רב,

  הפרדות הזגוגית יכולה להתרחש בכל גיל.

  מותר להרים דברים כבדים ולעסוק בפעיות ספורטיבית כרגיל.

  אם יש החמרה בתסמינים יש לגשת שוב לבדיקת רופא עיניים, רצוי מומחה לרשתית, כדי לוודא שאין קרעים בהיקף הרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2021 חוטים דקים בעיניים

  שלום,

  אני רואה כל הזמן חוטים מול העיניים, הייתי אצל הרופא שי(חמו) ואמר לי כי יש עכירות של הזגוגית
  הדבר מאד מפריע לי.
  מה ניתן לעשות?

  שירה

  שלום שירה,

  אין טיפול למצב זה, הנגרם בגלל התנתקות הזגוגית מהרשתית. מה שיש לעשות כאשר התהליך מתחיל הוא להיבדק אצל רופא עיניים (רצוי מומחה לרשתית) כדי לוודא שלא נוצרו קרעים בהיקף הרשתית תוך כדי התנתקות הזגוגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2021 הסרת משקפיים בלייזר עם בעיית היפרדות זגוגית

  שלום רב, 1. האם יש טיפול לתיקון היפרדות זגוגית? 2. האם במצב זה ניתן לעבור תהליך של תיקון ראייה בלייזר (הראייה מטושטשת ועם צללים גם מקרוב וגם מרחוק)? אני בת 60 – סטודנטית לספרות באוניברסיטה, מתחילה בקרוב תואר שני, ממש סובלת בקריאת מאות ספרים ומאמרים בכל שעה ביום(חייבת לצורך הלימודים) – וכבר הרבה זמן ראייתי מעורפלת וזה הולך ומחמיר. מה ניתן לעשות כדי לחדד את הראייה, לשפר אותה (זה מוביל לחוסר ריכוז, כאבי ראש, תסכול וכדומה). אודה מראש לתשובה במידת האפשר, בהקדם האפשרי. ברכות. רינה – תל אביב.

  שלום רב,

  אין טיפול להפרדות הזגוגית.

  הראייה המעורפלת יכולה להיות תוצאה של מספר בעיות כגון קטרקט, יובש בעיניים ומחלות רבות אחרות. מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים, וכן לבצע בדיקת רפרקציה (בדיקת משקפיים אצל אופטומטריסט בחנות אופטיקה) כדי לברר את הסיבה לירידה בראייה.

  ככלל - ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר פחות מתאימים לאנשים מגיל 60 ומעלה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/05/2021 הבזקים כתוצאה מהפרדות זגוגית אחורית

  אובחנה הפרדות זגוגית אחורית. הרופא אמר לי שאם ההבזקים יחזרו כדאי שאלך למיון, מדוע? האם יש סכנה לסיבוכים?

  שלום רב,

  הבזקים הם תוצאה של משיכת הרשתית ע"י הזגוגית במהלך תהליך ההתנתקות של הזגוגית האחורית מהרשתית. משיכה זאת עלולה לגרום לקרעים ברשתית, שבהמשך עלולים לגרום להיפרדות הרשתית. אם מופיעים הבזקי אור יש לגשת מיד לבדיקת רופא עיניים בחדר המיון הסמוך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2021 פלוטרס

  לכבוד הפרו’
  רציתי לשאול, אני, גבר בן 22 סובל מזה תקופה ארוכה (כ4 שנים) מפלוטרס בשתי העינים, בעין ימין אני רואה חלקיקים קטנטנים מול פלורוסנט או אור בוהק אחר, ובעין שמאל אני סובל מכעין תולעת ארוכה ומכעין רשת בתחתית, מזה תקופה ארוכה שהקריאה קצת קשה עלי, נבדקתי אצל רופאי עינים והם שללו הפרעות ראיה אחרות או הפרעה בראיה למרחקים קצרים, שאלתי היא האם יתכן קשר בין הפלוטרס ובין ההפרעה בקריאה.
  רפרפתי בשאלות והתשובות, ומאד נהניתי מהסגנון ומהשנינות (למותר לציין שפרופסורה ואפי’ דוקטורט לרפואת עינים אין לי…).
  תודה מראש

  שלום רב,

  פלוטרס אכן גורמים להפרעות בראייה, ואין לכך פתרון למרבה הצער.

  לגבי ההפרעות בקריאה - מומלץ לפנות לאופטומטריסט ולראות אם אתה זקוק למשקפיים או לתיקון פריזמתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2021 קרע ברשתית

  שלום,
  אני בת 61 עם לחץ דם גבוה , מטופלת עם כדורים,
  כעבור 4 ימים אחרי טיסה ארוכה, הרגשתי שיש לי כמו הרבה חוטים שחורים, מיד נגשתי לבית חולים ועשו לי הלחמה המון פולסים בעין, אמרו שיש קרע עמוק, האם זה היה יכול להסתדר בלי התערבות של רופא? מה הסיבה שזה קורה?
  ויש משהו שאני צריכה להיזהר לאחר ההלחמה?
  תודה מראש דליה

  דליה שלום,

  קרע ברשתית לא מסתדר מעצמו. קרע ברשתית נוצר כתוצאה מתהליך של הצטמקות הזגוגית (הג'ל השקוף הנמצא במרכז חלל העין), והתנתקותו מהרשתית. תהליך זה מלווה בראייה של חוטים ונקודות שחורות שזזות כל הזמן. במהלך התנתקות הזגוגית מהרשתית נוצרת משיכה של הרשתית ההיקפית. לפעמים משיכה זאת גורמת להיווצרות קרע ברשתית.  קרע כזה עלול בהמשך לגרום להיפרדות של הרשתית, מצב המחייב ניתוח דחוף להחזרת הרשתית למקומה. כדי למנוע הפרדות הרשתית יש לטפל בקרע ברשתית בהקדם האפשרי ע"י לייזר, הגורם להצמדה של שולי הקרע לדופן העין.

  מחלות של הרשתית מטופלות ע"י מומחה לרשתית, ואינן בתחום התמחותי, וגם אינן כלולות בנושאים בהם דן אתר זה, המתמקד במחלות של הקרנית. מומלץ להפנות שאלות אלו למומחה לרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2021 היפרדות זגוגית העין

  שלום רב,
  האם דלקות עיניים חוזרות – בעיקר דלקת הלחמית שטופלה במקסיטרול – עלולות להוות טריגר להיפרדות זגוגית העין? לקיתי פעמיים בדלקת הלחמית בהפרש של כחודש בין 2 המקרים וטופלתי במקסיטרול. כשבועיים לאחר סיום הטיפול התחילה תופעת הזבוב המרצד… בדיקת עיניים לאחר הרחבת אישונים העלתה את הממצא של היפרדות הזגוגית.
  בתודה מראש
  דורית

  שלום דורית,

  אין קשר בין דלקת בעיניים ובין הפרדות הזגוגית. במקרה שלך הקשר היה מקרי. הפרדות זגוגית היא תופעה נפוצה שמתרחשת אצל מרבית האנשים בשלב כלשהוא בחיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2021 היפרדות זגוגית

  דוקטור שלום. האם יש דרך טיפול או ניתוח לתקן/לרפא היפרדות זגוגית?

  שלום רב,

  לא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2020 גופים צפים בעיניים

  שלום רב. שואלת לגבי הבן שלי, נער בן 13. לפני כחודש התחיל להתלונן על גופים צפים בעיניים כמו נקודות, קוים, וכדומה. נבדק פעמיים ע”י רופא עיניים בקופת חולים עם הרחבת אישונים. רואה תקין ללא משקפיים. הרופא רשם הפרעות על רקע PVD, ואמר להגיע עוד חודש, כמו כן, הסביר על נושא קרע והיפרדות רשתית. יש לציין שהוא מאובחן על הספקטרום, ולאחרונה לקח תרופות נגד דכאון ממשפחת SSRI במשך שלושה שבועות, התופעות התחילו כשבוע אחרי שהתחיל את הטיפול, הפסקנו, אך הוא ממשיך להתלונן. לאחרונה הופיעו גם טיקים. הוא מאד לחוץ מהמצב, לי יש היסטוריה של היפרדות רשתית עם ניתוחים על רקע מיופיה גבוהה מגיל ילדות, והייתי פג, אך אצלו הראייה תקינה ונולד בזמן. האם תמליץ לבצע בדיקת OCT במקרה כזה? יש מצב שהוא פשוט לחוץ ובחרדה, וחלק מהדברים זה דמיונות? הוא לומד דרך מחשב הרבה יותר מקודם, בגלל המצב הקיים. תודה מראש.

  שלום רב,

  אם בדיקת העיניים תקינה אין צורך בבירור נוסף. כל מה שצריך לעשות זה ביקורת, כפי שציין רופא העיניים, שבה יבדקו שוב שהרשתית תקינה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/09/2020 עצמים צפים

  דר שלום
  בת 28
  מזה כמה חןדשים אני רואה דברים זזים בעין בייחוד על רקע לבן והם זזים עם התזוזה של העין סובלת מעיניים יבשות לפעמיים חשה דקירות וגרד )עוד לא הלכתי לרןפא עיניים מחשש

  שלום רב,

  גופים הזזים בשדה הראייה, ונראים כמו זבובים, נקודות או חוטים, נקראים floaters. אלו תוצאה של תהליך הנקרא התנתקות הזגוגית (posterior vitreous detachment). מדובר בהתעבויות ועכירויות הנוצרות בתוך הזגוגית (הג'ל השקוף הנמצא בתוך העין). תהליך התנתקות הזגוגית מהרשתית מתרחש לאחר היווצרות של איזור נוזלי בתוך הג'ל, שכתוצאה ממנו יש תנועה קדימה של החלק היותר מוצק של הזגוגית, דחיסה של מרכז הזגוגית, ויצירת משקעים שונים הנראים כמו גופים צפים.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לוודא שלא נוצרו קרעים ברשתית כתוצאה מתהליך ההתנתקות של הזגוגית מהרשתית.

  אין קשר בין תופעה זאת ובין עין יבשה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2020 התפרדות רשתית לאחר ניתוח הסרת משקפים

  שלום רב תודה לך על עניית התשובות
  שאלתי היא אני עשיתי ניתוח של הסרת משקפים ולאחר כשנה נוצרה התפרדות ברשתית האם יש קשר בין השניים (אני בן 26 קודם ההסרה היה לי מספר 9/10)
  שאלה ב. האם שייך לתקן הפרדות ברשתית?

  שלום רב,

  הפרדות הרשתית יכולה להתרחש אצל כל אדם עם קוצר ראייה, ואינה קשורה בניתוח. ניתוח הסרת משקפיים בלייזר נעשה על פני הקרנית. הרשתית לעומת זאת אינה קשורה לניות, ואינה משתנה בעקבותיו. הרשתית נשארת תמיד אותה הרשתית, עם אותו סיכון לפתח הפרדות רשתית.

  התיקון של הפרדות הרשתית נעשה בניתוח, אותו יש לבצע מוקדם ככל האפשר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2020 בצקת מקולורית

  שלום רב אימי עשתה בדיקת oct ובפיענוח יצא בצקת מוקולרית קשה עם עדות לנוזלים תת ותוך רטינליים.כמה הדחיפות בטיפול? ולאיזה רופא בתחום עיניים צריך ללכת?

  שלום רב,

  עליך לפנות למומחה לרשתית. אתר זה אינו עוסק בתחום זה של מחלות בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2020 היפרדות זגוגית ופעילות יומיומית

  תודה דר על התשובות שאתה נותן כאן. חלקן עוקצניות אך במידה נעימת קריאה.

  כבר 8 ימים עם אבחנת היפרדות זגוגית.
  ללא קרע תודה לאל. היום קניתי מוצרים בסופר והעברתי שקיות עם ירקות ומוצרים מהעגלה לסופר. כל שקית לא יותר משניים שלושה קילו. רק אחכ נבהלתי שהרמתי כזה משקל. אני בחרדה. זה ממש מסוכן מה שעשיתי או לא נחשב פעילות חריגה.
  תודהנוחג נפלא ושמח

  פאולינה

  שלום פאולינה,

  תודה.

  לא נראה לי שהרמת שקיות בסופר תגרום לך לנזק כלשהוא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/05/2020 מסך ופלוטרס לאחר קרע ברשתית שאוחה

  שלום רב,
  אנוכי בת 50, לפני כשנה הופיעו נקודות שחורות בעין שמאל שאובחנו כהיפרדות זגוגית העין (ללא בעיות נלוות או פלוטרס שנותרו מאז). לפני כ 5 חודשים הופיעו בעין ימין “שערות” “חוטים” ומסך עכור על שדה הראייה. מבדיקה, עלה כי, ישנו קרע פרסתי גדול ברשתית. בוצעו טיפולי לייזר לאיחוי הקרע. מביקורת לאחר הטיפולים, הקרע הצטלק וההחלמה תקינה. הבעיה היא שאותו “מסך” או “וילון עכור”, מלווה אותי עד היום ומקשה עד מאוד על קריאת מיילים, טקסטים וספרים. הרופאים מציעים “לחיות עם זה” ו”לשמוח בחלקי”, מה שנשמע לי מנותק מהמציאות (כנראה שמי שאינו חווה זאת לא מבין את הירידה באיכות החיים). הבנתי כי ויטרקטומיה איננו מומלץ בבעיה זו בלבד אולם קראתי גם כי קיים טיפול בלייזר לבעיה.
  1. האם אתה ממליץ לעבור טיפול זה?
  2. האם קיים סיכוי כי העכירות תשקע ותפסיק להפריע לראייה? אם כן, תוך כמה זמן לפי נסיונך? אני יכולה לומר כי עם קרות המקרה, היו הרבה יותר פלוטרס והם נעלמו עם הזמן…מה שנותר היום הוא הוילון הגורם לעכירות בראייה.
  בתודה מראש

  שלום רב,

  אני מציע שתפני שאלות אלו למומחה לרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/05/2020 זגוגית העין

  האם ניץן לשפר במעט את מצב הזגוגית בגיל 71?
  אם כן, מה ניתן לעשות והיכן?
  בברכה,

  נדב

  שלום נדב,

  עדיין לא התמנה שר לענייני הזגוגית בממשלת ישראל הגדולה והמאוחדת. עז אז, ניתן יהיה לבקש מהשר לענייני המים, שהוא הקרוב ביותר לנושא, שיטפל גם בענייני הזגוגית.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2020 פלוטרס

  האם ישנו קשר בין פלוטרס ליובש בעיניים ?
  האם היובש פוגע בזגוגית ?
  מה ניתן לעשות לשמור על העיניים על תהליך הפלוטרס?

  אליהו

  שלום אליהו,

  אין קשר כלשהוא בין פלוטרס ויובש בעיניים. יובש בעיניים לא פוגע בזגוגית.

  כשמופיעים פלוטרס יש לגשת בהקדם לרופא עיניים מומחה לרשתית שיוודא שאין קרעים בהיקף הרשתית. אם יש קרעים יש לטפל בהם בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/05/2020 התנתקות אחורית של הזגוגית

  שלום רב,
  אני בת 62 ולפני כשבועיים התחלתי לראות כמעין חוטים בקצה העין הימנית.
  ברקע, מחלקת סוכרת מטופלת בכדורים.
  האם מצב כזה יכול להוביל לירידה בראייה, האם ישנו טיפול למצב זה ?

  תמר חים

  שלום תמר,

  התנתקות אחרוית של הזגוגית (Posterior Vitreous Detachment או PVD) הוא מצב שכיח מאוד המתרחש כמעט אצל כולנו בשלב כלשהוא במהלך החיים.  הזגוגית עוברת פירוק של הג’ל, בתהליך הנקרא התנזלות. תהליך זה מתרחש בעיקר במרכז הזגוגית, שם ריכוז הקולגן הוא נמוך. עם הגיל עולה בהדרגה האיזור הנוזלי של הזגוגית. יצירת קשרי צילוב המתפתחים עם הגיל בין סיבי קולגן סמוכים, והתאחדות של סיבי קולגן, גורמת להופעת עכירויות בזגוגית, ולפגיעה במבנה הרגיל של הג’ל. בהדרגה מופיעים כיסים נוזליים בתוך מרכז הג’ל. כאשר חלל זה גדול דיו, עוברת הזגוגית תהליך של תמט, והחלק האחורי של הזגוגית קורס ונופל כלפי מרכז חלל הזגוגית, תוך כדי התנתקות מהרשתית. בתהליך זה נוצרות עכירויות בזגוגית, הנראות כזבובים, יתושים או נקודות המרחפות בשדה הראיה, והנקראות floaters.

  תהליך הפרדות הזגוגית מהרשתית עלול לגרום לעיתים להופעת קרע בהיקף הרשתית. קרע כזה עלול בהמשך להתפתח להפרדות הרשתית. לכן חשוב מאוד להיבדק בדחיפות אצל רופא עיניים מומחה לרשתית מיד כשהתהליך מתחיל, כדי לוודא שאין קרעים בהיקף הרשתית. אם יש קרעים יש לטפל בהם בדחיפות בלייזר.

  בברכה,

   

  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2020 הודעה

  פרופסור נכבד.אני בן 68 בריא לחלוטין.ולפתע לפני מספר ימים זבוב בעין.בהתחלה נבהלתי אחכ למדתי באינטרנט אודות הבעייה הלכתי לרופא קהילתי שבדק אותי ומצא שתקין.אמר תבוא בעוד 3 חודש אך אם יהיה שינוי חריג-ישר למיון.
  ואז החלטתי ללמוד עוד.כזה אני.לא מתוך דאגה.
  והגעתי לאתר שלך. גיליתי אדם ידען-זה לא חוכמה.הרי זה פרופסור-אך גיליתי אדם עם סבלנות בלתי רגילה,ואני חוזר-בלתי רגילה,ובנוסף עם חוש הומור כלבבי בחלק מהתשובות שלך.
  למי שקורא בשקדנות את כל השאלות תשובות-אין מה לשאול.הכל כאן.
  אתה חזק

  דני

  שלום רב דני,

  תודה על דבריך. אכן נדיר שיש כיום מי שטורח לקרוא "בשקדנות" את כל השאלות והתשובות, במיוחד בעידן של משפטי וואטסאפ קצרצרים, הכוללים כ- 3 מילים + אימוג'י + חחח...

  מאחל לך בריאות איתנה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2020 חוטים שחורים בעין

  בשבוע האחרון אני רואה בעין שמאל מעין חוטים שחורים
  אני מורה ובזמן האחרון הרבה מול מחשב

  שלום רב,

  מודבר ב- floaters על רקע תהליך הנקרא הפרדות הזגוגית. תהליך זה מתרחש אצל כולנו בשלב כזה או אחר. בזגוגית נוצר איזור נוזלי, וכתוצאה החלק של הזגוגית שעדיין לא התנזל מתכווץ ומתנתק מהרשתית. בתהליך זה נוצרות עכירויות בזגוגית הנראות כחוטים או זבובים, שמשנים את מקומם בשדה הראייה. לעיתים התהליך מלווה בהבזקי אור. כאשר התהליך בתחילתו יש סיכון גבוה להופע קרעים וחורים ברשתית, ולכן יש להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים כדי לוודא שלא נוצרו קרעים ברשתית. אם יש קרעים ברשתית יש לטפל בהם בלייזר כדי למנוע הפרדות הרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/05/2020 פלוטרס

  מעוניין לפרטים,ולטיפול בנוגע לפלוטרס

  שלום רב,

  אין טיפול ל floaters. צריך להתרגל אליהם. כאשר הם מופיעים לראשונה יש לפנות בהקדם לבדיקת רופא עיניים כדי לשלול הימצאות קרעים או חורים ברשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2020 כתמים צפים

  כבר חצי שנה מאובחנת עם כתמים צפים ב2 העיניים. הכתמים שראיתי היו רק חוטים ובשבועיים האחרונים נהיה גם נקודות קטנות. כבר הזמנתי לי תור לרופאת עיניים לבעוד 8 ימים,אך ביומיים האחרונים נהיה לי בעין ימין מעין הבזק, שנראה כמו נקודה קטנה שחורה שרואים אחרי שרואים פלאש. שהיא יחסית ממוקדת למטה בעין ואני רואה אותה במקומות ממש ספציפיים ורק כשאני מממצמת.חשוב לציין שלא מפריעה לשגרת החיים אך מלחיצה, והיא נעלמת באותה שניה שראיתי אותה. זה קצת מלחיץ אותי, לא יודעת אם זה טבעי, והשאלה שלי גם איך אני יודעת שאני אמורה ללכת לבית חולים או שזה בסדר לחכות שבוע לתור?

  שלום רב,

  מדובר בתהליך של הפרדות הזגוגית. בתהליך זה תיתכן משיכה של הרשתית ההיקפית ע"י הזגוגית במהלך ההתנתקות, דבר שמתבטא בהבזקי אור. תהליך זה עלול לגרום לחורים ברשתית ההיקפית. לכן יש להגיע בדחיפות לבדיקה אצל רופא עיניים, שיבדוק את הרשתית עם הרחבת אישונים, ויוודא שלא נוצרו חורים ברשתית. אם נוצרו חורים ברשתית, יש לטפל בהם בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/03/2020 Pvd.בדיקה וטיפול.

  שמי רחלה.אני מאובחנת pvd.עכירות.נקודות חוטים כל מיני צורות ממש מפריע לי .נאמר לי תופעה שכיחה אך המצב מקשה עליי..

  שלום רחלה,

  אכן תופעה זו, שהיא שכיחה ביותר ומתרחשת כמעט אצל כולם בשלב זה או אחר במהלך החיים, כרוכה במטרד רב, אך אין הרבה מה לעשות כדי לטפל בדבר. עלייך להיבדק אצל רופא עיניים כדי לוודא שאין חורים ברשתית. מעבר לכך צריך להתרגל למצב הזה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/12/2019 הבזקים

  שלום רב
  אימי סבלה ככמה שבועות מדמעת קיצונית, לאחר מכן מיובש בעין ימין לאחר כמה שבועות החלו להופיע הבזקים המתחילים בעין שמאל ועוברים לעין ימין , אימי משתמשת בטיפות עיניים והם מפחיתות לה את ההבזקים בדרך כלל , איך גם עם הטיפות היא מרגישה יובש, הפנו אותנו לבדיקת OCT ובדיקת שדה ראיה, מסתבר שבמקום בו היו ההבזקים יש בעיית ראיה, עד כה לא התסדר שדה הראיה כבר כשבועיים, מה שמוזר הוא שעכשיו אבי החל לסבול מתסמינים דומים , האם יכול להיות קשר לנושא זיהומי או ויראלי ?

  שלום רב,

  הבזקי אור הם בד"כ סימן לתהליך הפרדות של הזגוגית. יש לבצע בדיקת רופא עיניים כדי לוודא שאין קרעים ברשתית שנוצרים במהלך תהליך הפרדות הזגוגית.

  קיום הבזקי האור גם אצל אביך וגם אצל אמך הוא תוצאה של מקריות, בעיקר מכיוון שמדובר בתופעה שכיחה, ולא בגלל מחלה ויראלית או מחלה מדביקה כלשהיא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2019 הפרדות זגוגית העין

  שלום
  לאחר שראיתי אתמל והיום הבזקים בזמן נהיגה בלילה בעין ימין ביקרתי אצל רופאה שאמרה שישנה הפרדות של הגל מהעדשה ולכן עכשיו במשך 3 שבועות עלי להימנע מכל פעילות גופנית, אפילו לא הליכה מאומצת
  אני מתאמן ומאמן באופן שוטף בריצה למרחקים ארוכים, וכמו כן פעיל בפעילות חדר כושר (משקוליות, שרירי בטן, רגלים, חזה, עליות מתח וכדו)
  הרופאה אמרה להימנע מכל פעילות ל3 שבועות
  השאלה היא ממה באמת להימנע ובאם בכלל לא לעשות כל פעילות
  אין אפשרות לרוץ גם ריצה קלה למשך זמן רב?

  שלום רב,

  אם הרופאה אמרה לך להימנע מכל פעילות גופנית, אז תעשה בדיוק את מה שהיא אמרה לך: הימנע מכל פעילות גופנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/09/2019 שלום

  אני בת 66. חלה אצלי הפרדות זגוגית בשעה שהייתי בטיול בחו”ל במקום גבוה מעל 2.500 ק”מ גובה. האם המקום משפיע על היווצרות התופעה? והאם ניתן להמשיך לעסוק בפעילות ספורטיבית כגון: פילאטיס, עיצוב ופלדנקרייז.
  תודה מראש על תשובה
  רותי

  שלום רב,

  הפרדות זגוגית עלולה להופיע בכל מקום ובכל גיל. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לוודא שלא נוצרו חורים ברשתית במהלך הפרדות הזגוגית.

  ניתן לנהל אורח חיים תקין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/07/2019 הילה מאורות בלילה ומריחת האור, טשטוש שלטים מוארים ועיוות תאורה של פנסים.

  שלום רב

  אני לאחר ניתוח ויטרקטומי לפלוטרס בלבד. הניתוח עבר בהצלחה ברוך השם אבל נוצרה לי בעיה בלילה בעיוות אורות והילה. התאורה כמו פריזמה כלפי מטה ושמאלה.
  נבדקתי ע”י המנתח שטוען שהכל בסדר. אופטימטריסט מוסמך בדק אותי ומצא ציצלינדר 1- ו 1/4- מספר. האם הצילינדר הינו הבעיה לעיוות האורות ולטשטוש בלילה?

  תודה רבה

  אבי

  שלום רב,

  אנשים רבים סובלים מפלוטרס. נדיר שעוברים ניתוח בגלל סיבה זאת.

  אם החלטת לעבור ניתוח לפלוטרס בלבד, ועכשיו אתה סובל מהילות, מריחת אורות ועיוותים בראיית לילה - הרי שברור לך שההחלטה לעבור את הניתוח לא היתה חכמה במיוחד. הצילינדר אינו הסיבה לתלונות שלך. לתלונות שלך יכולות להיות סיבות רבות, החל בגודל האישון, דרך עכירויות בעדשה (קטרקט), ועד לשינויים ברשתית. אם המנתח אומר שהכל בסדר, ספק רב אם תמצא הסיבה לעיוותים בראיית לילה.

  אתה יכול לנסות ולהשתמש בטיפות הגורמות לכיווץ האישון (אלפגאן, פילוקרפין וכו') כדי לנסות ולהקטין את העיוותים. אפשרות אחת היא להדליק את תאורה בתוך הרכב (ליד המראה המרכזית) בנהיגת לילה, כדי לכווץ במקצת את האישונים.

  אני מקווה שאנשים רבים אחרים שסובלים מפלוטרס ילמדו מהפוסט הזה, ולא יעשו מה שעשית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2019 Pvd

  שלום פרופ סלומון
  לפני כ 4 חודשים עברתי בעין ימין תהליך של pvd
  אני עדיין רואה זבובים בשדה הראיה
  אני במעקב צמוד
  אין בשלב זה נזק לרשתית חשוב לי לציין שיש לי קוצר ראיה גבוה 12
  האם עבודה של שעות רבות מול מחשב כ 8 שעות יום יכולה להזיק ?

  סיגל

  שלום סיגל,

  עבודה ממושכת מול מחשב לא גורמת ל pvd או לבעיות ברשתית, ואינה גורמת למחלות כלשהן בעיניים.

  המצב המכונה computer vision syndrome (תסמונת ראיית מחשב) מתייחס לשורה של בעיות קלות הקיימות בזמן עבודה ממושכת מול מחשב, שהעיקריות שבהן הן יובש יחסי בעיניים (בגלל מצמוץ מופחת) וקושי בראייה לקרוב (בגלל הפעלה ממושכת של האקומודציה).

  לחצי כאן למידע נוסף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2019 גופיפים צפים באור יום (בעיקר)

  שלום פרופ’ אבי סלמון.
  לאחרונה התחלתי להבחין בגופיפיפ זעירים הנמשכים בעיקר באור יום, ונעלמים, ושוב חוזרים דובר בגופים שקופים. שבועיים לפני כן היה לי התקף חרדה. האם יש קשר בין הדברים? האם הדבר ניתן לטיפול?
  אני בן 23.
  תודה.

  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר ב floaters על רקע התנתקות אחרוית של הזגוגית. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים. אין קשר בין התופעה ובין התקף החרדה.

  אין כל טיפול יעיל ל floaters.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2019 פלוטרס

  אני חולת סכרת ויש לי פלוטרס בשתי העיניים האם פלוטרס הוא רטינופטיה של הסכרת.

  שלום רב,

  לא. פלוטרס לא קשורים בכלל לרטינופתיה סכרתית. מדובר בעכירויות המופיעות בזגוגית על רקע תהליך המתרחש כמעט אצל כולנו. בתהליך זה נוצרת התנזלות של החלק המרכזי של הזגוגית, וכתוצאה ממנו נוצרת התנתקות של הזגוגית האחורית מן הרשתית. בתהליך זה נוצרות עכירויות בתוך הזגוגית מסיבות שונות, והן נראות כמו נקודות, קווים או עננים המרחפים לעיתים בשדה הראייה, ולעיתים נעלמים. הם אמנם גורמים למטרד, אך אינם מזיקים.

  בשלבים הראשונים של התהליך, ובעיקר אם יש הבזקי אור, יש להיבדק בדחיפות אצל רופא עיניים, שיבדוק את הרשתית לאחר הרחבת אישונים, כדי לוודא שאין קרעים בהיקף הרשתית. בפלוטרס עצמם אין צורך בטיפול, ובד"כ מתרגלים אליהם, או שהם נעלמים עם הזמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/04/2019 היפרדות זגוגית

  היי ד”ר
  הנני בחורה בת 30. לפני כ8 שנים לערך, התחילו לי עכירויות בעיניים. זבובים, תולעים ומיני מוזרים מתהלכים.. יחד עם זאת הגיעו הבזקי אור תחת מנורה מאד מסויימת.(אור לבן) הייתי בהמון בדיקות עיניים אצל מומחים אפילו בטענה שהכל תקין בעייניים ואין שום פגיעה ברשתית. אך הדבר מציק לי מאד ואף מלחיץ אותי בכל פעם שאני תחת האור הספציפי הזה, מעבר לזה אני מפריע לי להסתכל על צורות פסים כלשהם. כאילו מרגישה שאין לי מיקוד. הרופא אומר שאין מה לעשות עם זה אלא רק להתרגל למצב. השאלה שלי, האם המצב הזה נורמלי? לא מסוכן? מצריך מעקבים? האם לחץ משפיע על הדבר? בתודה מראש.

  שלום שירן,

  אכן אין מה לעשות. מדובר בתהליך שמתרחש אצל כולנו בשלב כזה או אחר במהלך החיים ואין לו פתרון. כדאי להיבדק אחת לשנה אצל רופא עיניים בקהילה כדי לוודא שאין חורים ברשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2018 היפרדות זגוגית העין

  שלום רב,
  רציתי לדעת האם ה-PVD הוא משהו גנטי? לי את את זה בעין שמאל שהיא עין עצלה גם,
  אחי בן 27 טוען ואותם תסמינים של זבובים,קורי עכביש והבזקי אור בעיקר באור יום.
  האם יכול להיות שיש לו גם היפרדות זגוגית העין? יש לציין שהוא נבדק ע”י רופא עיניים שאמר שאין לו כלום.
  מרגיש לי מוזר שכל התסמינים מראים שזה מה שיש לו.
  תודה.

  שלום רב,

  הפרדות הזגוגית (PVD) הוא תהליך נרכש ולא גנטי, שמתפתח אצל כולנו בשלב כזה או אחר של החיים. התהךיך הוא תוצאה של התפרקות הזגוגית והפיכתה ממצב של ג'ל מוצק למצב נוזלי. בתהליך זה נוצרות עכירויות בזגוגית, הנראות כמו נקודות, קוים, קורי עכבי, או צללים שמרחפים וזזים בשדה הראייה.

  הופעה של הבזקים מלמדת על משיכה של הרשתית תוך כדי תהליך התנתקות הזגוגית. משיכה זו עלולה לגרום לקרעים ברשתית. קרעים אלו עלולים לגרום בהמשך להפרדות הרשתית. לכן יש להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים כדי לוודא שלא הופיעו חורים ברשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/09/2018 זגוגית העין

  אבא שלי רואה פתאום שחורים בעין כמו זבובים. האם זה מסוכן. או שיש פתרון לזה.?
  תודה מראש.

  שלום רב,

  מדובר בתהליך שבו הזגוגית מתנתקת מהרשתית. בתהליך זה הזגוגית הנמצאת בתוך חלל העין עוברת תהליך של התנזלות במרכזה, דבר הגורם לתזוזת החלק האחורי שלה למרכז, והתנתקות שלו מהרשתית. במהלך התהליך נוצרות עכירויות בזגוגית הנראות כמו נקודות או קוים שחורים, הנקראים floaters. הנקודות השחורות כשלעצמן אינן מסוכנות, ואין דרך לגרום להיעלמותם. אך במהלך תהליך ההתנתקות עלולים להיווצר לעיתים קרעים בהיקף הרשתית, שעלולים לגרום להפרדות הרשתית. את הקרעים הללו ניתן לאבחן ע"י בדיקת רופא עיניים הנעשית לאחר הרחבת האישונים. אם יש קרעים יש לבצע טיפול לייזר סביבם כדי למנוע את הפרדות הרשתית.

  אנא הפנה את אביך בהקדם לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/08/2018 עכירות קשה בעין

  יש לי הפרדות זגוגית אחורית pvd עם טבעת וייס שיצרה מרחף גדול במרכז עין ימין. האם אפשר לטפל בו ולהסיר אותו?

  שלום רב,

  אין טיפול כלשהוא להפרדות הזגוגית. טבעת וייס נוצרת כחלק מתהליך התנתקות הזגוגית, והיא רקמת חיבור הנמצאת סביב עצב הראייה. כשהזגוגית ניתקת מהרשתית, רקמת החיבור ניתקת יחד איתה, והיא נראית כמו עכירות שמרחפת (floater) בשדה הראייה. במשך הזמן הטבעת שוקעת מתחת לציר הראייה, ומפסיקה להפריע.

  בימים ובשבועות הראשונים של תהליך התנתקות הזגוגית עלולים להיווצר קרעים בהיקף הרשתית. לכן יש להיבדק ע"י רופא עיניים, רצוי מומחה לרשתית, כדי לוודא שאין קרעים ברשתית. אם יש קרעים ברשתית יש לטפל בהם בלייזר, כדי למנוע הפרדות הרשתית.

  קיימת אפשרות לטפל ב- floaters אם הם רבים ומפריעים בניתוח בו מסירים את הזגוגית (vitrectomy). כ"כ קיימת אפשרות לבצע YAG laser כדי לפרק חלק מה floaters הגדולים. אפשרויות אלו כרוכות בסיכון מסוים, ויש להתייעץ עם מומחה לרשתית בנוגע לאפשרויות טיפול אלו. ככלל לא מומלץ לבצע טיפול כלשהוא בבעיה זו, שעל פי רב חולפת עם הזמן.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2018 הפרדות זגוגית העין בגיל צעיר

  שלום,
  אני בת 29. לפני כשבוע התחלתי לראות נקודות שחורות קטנות בשתי העיניים, ולאחר בדיקה מסתבר שיש לי הפרדות זגוגית העין.
  הראייה שלי היא 6/6.
  מדוע זה קורה בגיל כל כך מוקדם?
  האם מכיוון שאני צעירה, תיתכן השפעה עתידית על הראייה בגיל מבוגר?
  האם יש פעולות משמרות שעליי לבצע?
  תודה רבה!

  ענבר

  ענבר שלום רב,

  הפרדות זגוגית יכולה להופיע בכל גיל. מדובר במצב שכיח מאוד, שקורה כמעט לכולם בשלב כזה או אחר. התהליך הוא תוצאה של התנזלות החלק המרכזי של הזגוגית, שהופך מג'ל מוצק לנוזל. כתוצאה החלק האחורי של הזגוגית, המחובר לרשתית, נע קדימה לכיוון האיזור שעבר התנזלות, ונוצרת הפרדות אחורית של הזגוגית - posterior vitreous detachment. במהלך ההפרדות עלולה להיות משיכה של הרשתית בהיקף, ויצירת קרעים ברשתית. תופעה זו מחייבת טיפול בלייזר סביב הקרעים כדי למנוע הפרדות רשתית. לכן יש להיבדק ע"י רופא עיניים במהלך השבועות הראשויםם של התהליך.

  מעבר לכך - אם לא נמצאו קרעים ברשתית - אין לתופעה זו משמעות כלשהיא לגבי העתיד ולגבי הראייה. במקרים רבים מופיעים נקודות או חוטים שזזים עם תנועות העיניים ומטרידים. לעיתים הם נשארים לזמן רב ולעיתים הם נעלמים.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לרשתית. בתחתית דף זה באתר (המוקדש לזגוגית) תוכלי למצוא שאלות ותשובות רבות בנושא זה שהצטברו כאן במהלך השנים.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/04/2018 היפרדות זגוגית

  שלום רב, אני בן 15 ואני סובל מהתופעה בערך שנה. קראתי קצת באינטרנט על ה״זבובים״ והבנתי שמדובר בהיפרדות הזגוגית. לראשונה הבחנתי בכך ב24/1/17 והתור שנקבע אצל הרופא עיניים היה ביוני 2017. הרופא עיניים אמר שאין נזק בעין אך עדיין לא הבנתי האם ניתן לטפל בתופעה. אני סובל מהפרעות לימודיות עקב תופעה זו ולכן לעיתים יש ירידה בציונים. אשמח לקבל תשובה

  שלום רב,

  אין טיפול בהפרדות הזגוגית. יש להיבדק ע"י רופא עיניים כשהתהליך מתחיל כדי לוודא שאין חורים בהיקף הרשתית. מעבר לכך התופעה לא גורמת לנזק, ורק מטרידה בגלל ראייה של "זבובים" או חוטים שמטיילים לפעמים מול שדה הראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/03/2018 היפרדות זגוגית

  שלום פרופ’סלומון
  אובחנתי כמי שיש אצלה היפרדות זגוגית בעין. קראתי חלק גדול מהתשובות הבהירות והסבלניות שלך, אך עדיין אני לא מבינה כמה דברים.
  איך יודעים מתי מסתיים התהליך?
  איך אדע מה המגבלות שלי בספורט ויוגה וכדומה?
  האם טיפול הלייזר (אם אזדקק לו) כואב? מלחיץ?
  תודה על הכל ותודה מראש למענה ממך

  שלום רב,

  לא יודעים מתי התהליך מסתיים. לעיתים מופיעים הבזקי אור במהלך התהליך, שמסתיימים כשהזגוגית מסיימת להתנתק מהרשתית, אבל לא תמיד.

  הצורך בטיפול לייזר קיים רק אם נוצרים חורים ברשתית. בכל מקרה מומלץ לפנות בהקדם לרופא עיניים מומחה לרשתית, ולהפנות לו שאלות אלו.

  אתר זה עוסק במחלות של הקרנית, שהוא תחום המומחיות שלי. בעיות הקשורות לזגוגית ולרשתית אינם בתחום העיסוק של אתר זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/03/2018 יש לי מלא פלוטרס

  שלום שמי דוד יש לי שאלה יש כאלה שאומרים שהפלוטרס ליפעמים נעלמים ולפעמים באים שוב אצלי כבר שנתיים הם מול שדה הראיה מלא מלא חוטים עבים ושחורים כמו שערות מול עניים שזזים עם המבט לכול מקום מה עושים עם זה מה זה פשוט מדכא את הנשמה וניראה לי שיש להם עוד חברים חדשים שמיצטרפים להם מידי פעם הייתי בבדיקת עניים ואמרו לי שאין מה לעשות אבל זה ממש סבל מה עושים?

  שלום דוד,

  אנא פנה לבדיקה אצל רופא עיניים מומחה למחלות רשתית וזגוגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2018 “ענן/חוט” בשדה הראיה

  פרופ’ סלומון שלום,

  אני בת 50 ועברתי ניתוח קטרקט בעין שמאל לפני 8 שבועות ובעין ימין לפני 4 שבועות, שני הניתוחים עברו בהצלחה רבה והראייה בשתי העיניים מצויינת.
  לפני כשבוע הרגשתי מעיין ‘ענן’/’חוט’ בעין ימין (העין שנותחה לפני 4 שבועות), וה- ‘ענן’/’חוט’ מלווה את הראייה כל הזמן וללא הפסקה, כלומר לאן שאני מביטה הוא נמצא שם וממוקם על כל שדה הראיה כך שהראיה לא חדה כפי שהייתה לפני שזה הופיע.
  פניתי מייד לרופא שאמר שמדובר ב- PVD.
  לאחר בדיקה עם הרחבת אישונים – אין פגיעה ברשתית (נעשה צילום במקום) והקרנית והעדשה המושתלת כולם תקינים.
  נאמר לי לא לעשות ספורט, לסחוב כבד וכדומה.
  אני עובדת מול מחשב וזה גורם לכאבי ראש, סחרחורת ובחילות.

  * מה הסיכוי/אפשרות שה- ‘ענן’/’חוט’ ייעלמו?
  * האם יש אפשרות לטפל בזה?

  תודה,
  אסתי

  שלום אסתי,

  סיכוי קלוש.

  אין טיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/01/2018 פלוטרס – פתרון

  מודה לך מאד בשם כולם על ההתייחסות לפנייתי שנובעת מתוך כאב של ציבור סובלי הפלוטרס והעכירויות.
  מודים לך מאד על היחס והתשובות המעמיקות לקהל הפורום. ממש מצווה.
  פנייתי זו נובעת לאחר שאנו עדים להתקדמות ברפואת העיניים במתן פתרון לתחומים רבים בהם ישנן הכנסות כספיות גבוהות כמו : ניתוח להסרת משקפיים , קטרקט ועוד… בהם נערכו מחקרים מעמיקים.
  ברור לי שישנם תחומים בהם כן חוקרים אך עדיין אין התקדמות מחקרית.
  אשמח לקבל ייעוץ ולקדם עמותה שתביא לפריצת דרך בתחום טיפול בפלוטרס.
  יש לי את הכוחות , יוזמה ויכולת לקדם מהלך שכזה.
  עזרתך חשובה לי מאד כפרופסור בתחום רפואת העיניים לקבל אבני דרך לפעולה.

  תודה רבה עם המון הערכה

  אבי

  בהצלחה.

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/01/2018 עכירות בזגוגית העין – פלוטרס

  שלום רב

  מדוע רפואת העיניים מזניחה את אלפי האזרחים הסובלים מפלוטרס. אנו חיים בסבל.
  התשובה ללמוד לחיות עם זה אינה מתאימה לתקופה , אנו לא בתקופת ימי הביניים.
  די – תפתחו טיפות עיניים שימיסו את העכירויות .
  תעבירו בבקשה לכל הפורומים ולקהילת רופאי העיניים. אנו נגבש קבוצה שתחייב את החוקרים לפתח טיפות לטיפול בבעיה כה קטנה ולא ניתוח כה מסובך.

  — אנו סובלים

  אבי

  שלום אבי,

  אני בהחלט מבין את התסכול והכעס אל מול בעייה כרונית ומטרידה, שעד כה לא נמצא לה מענה.

  מצד שני - אתה יכול לכעוס גם על כל הרופאים והחוקרים שעדיין לא מצאו מענה למחלות קשות בהרבה, שגורמות לנכות קשה ולמוות מוקדם: למחלות ממאירות מסוגים שונים, לפרקינסון, טרשת נפוצה, ALS, מחלות פסיכיאטריות שונות כגון דיכאון, ועוד מצבים רבים בכל התחומים של הרפואה. גם בתחום רפואת העיניים, ניוון מקולרי גילי (AMD) עדיין גורם לעיוורון ולנכות קשה אצל קשישים רבים, למרות ההתקדמות הרבה שנעשתה בתחום זה.

  הבעייה היא לא קטנה בכלל, והיא מערבת את איזור הזגוגית, שממלא את הנפח המרכזי של גלגל העין. אי אפשר להמציא "טיפות לטיפול בבעיה כה קטנה". מרבית התרופות הניתות בטיפות לעין משפיעות על מחלות של פני שטח העין (כמו זיהומים בקרנית ובלחמית) ואינן יכולות לחדור אל תוך העין ולהגיע לזגוגית. הדרך העיקרית להגיע לזגוגית היא ע"י זריקה. זריקה של חומרים שימוססו את המשקעים עלולה לגרום לפגיעה ברשתית ובעדשה, ובכל הרקמות בעין, ולכן עד כה לא פותח טיפול כזה. כל טיפול באיזור הזגוגית עלול לגרום לפגיעה ברשתית. ולכן הטיפולים שקיימים כיום לפלוטרס (כמו יאג לייזר או Vitrectomy) הם טיפולים שעושים אותם כשאין ברירה, בגלל פלוטרס בכמות רבה שפוגעים משמעותית בראייה באופן קבוע, וכשהסיכון לפגיעה ברשתית מצדיק את הסרתם.

  במקום להתלונן - תעשה מעשה. בארה"ב, קבוצות של חולים במחלות מסויימות מקימות עמותות, מקימות קרנות מחקר, מגייסות כספים, וממנות מחקרים שעשויים להביא לפריצת דרך לטיפול במחלה ממנה הם סובלים. בארץ אנשים יושבים מול המסכים הדיגיטליים, מתלוננים ולא עושים דבר. בוא נראה אותך עושה משהו!!!

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/11/2017 פלוטרים

  שלום שמי יוסי בן 30 סובל מהמון פלוטרים הייתי כבר בבדיקת עניים הרופא אמר שאין מה לעשות עם זה וצריך להתרגל וזה ממש מדכא אותי וזה משגע אותי השאלה שלי היא האם זה יכול להיעלם מתישהו או לישקוע האם יכול להיות שזה יעבור ?

  שלום יוסי,

  ראשית - אני מקווה שלא תהיה יותר עני, ושלא תצטרך יותר ללכת ל"בדיקת עניים"... אבל גם אם היית הולך לבדיקת עשירים היו נותנים לך אותה תשובה...

  הרופא שלך צודק, ובאמת אין מה לעשות עם floaters. לפעמים הם שוקעים מתחת לציר הראייה ולא מפריעים יותר, ולפעמים הם נשארים ופשוט לומדים לחיות איתם.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2017 היפרדות זגוגית העין

  הובחנתי כאחת שסובלת מהפרדות זגוגית העין ונאמר לי שזה בלתי הפיך ושאין מה לעשות, כרגע אני רואה בצורה עכורה וזה מפריע לי בעבודה, האם יש פתרון לזה?

  שושי

  שושי שלום,

  אכן אין פתרון לבעיה זו. יש להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לוודא שלא נוצרו קרעים ברשתית במהלך תהליך הפרדות הזגוגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/11/2017 פלוטרס

  יש לי המון פלוטרס. ואני מאוד רוצה להסיר אותם. איזה ניתוחים ישנם.?
  והאם הניתוח פוגע בראייה עצמה.
  אני בן 47.

  תמיר

  שלום תמיר,

  אין ניתוחים לפלוטרס. צריך להתרגל אליהם ולחיות איתם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/11/2017 הפרדות זגוגית

  שלום רב!
  אני בן 64 ולפני כ 3 חודשים ראיתי כדורי אור חולפות מצד לצד ורק בלילה וזה נמשך גם עכשיו.הייתי בבדיקה אצל רופא עיניים שהבחין מצב של הפרדות זגוגית ואמר לי לפנות למיון במקרה של ערפל שחור שמתבטא בקרע מעבר לזה ביקש להמנע ממאמצים.
  אני התנדבתי עד אז בתנועה זה אומר לצאת ב 6 בבוקר לעבודה כטכנאי אלקטרוניקה לחזור ב 5 בערב ופעם בשבוע להתנדב עד 10 בלילה האם ההתנדבות אחרי יום עבודה זה המאמץ שאני אמור למנוע או שאני יכול להמשיך בהתנדבות שכרוך גם בנהיגה במשך המשמרת
  תודה

  שלום רב,

  אתה יכול להמשיך את חייך כרגיל, ורק להימנע מפעילות גופנית הכרוכה בטלטול או תנועות חדות של הראש. ברב המקרים תהליך הפרדות הזגוגית מסתיים תוך מספר שבועות. אם לא הופיעו קרעים ברשתית במהלך התהליך הזה (ואת זאת יש לוודא ע"י בדיקת רופא עיניים) - הרי שאין כל חשש לחזור לשגרת חיים רגילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2017 נקודות שחורות

  קראתי את שאלות הגולשים , ולפי תאורו של רופא העיינים שלי אכן יש לי הפרדות של הזגוגית .
  יש לי ירידה בראיה בעיין ימין עם נקודות שחורת , וזבוב שמטייל לי במרכז העין .
  אני עומד לעבור אולטרסאונד של עיין ימין , אין לי קרע ברשתית.
  שאלתי היא האם המצב שלהעיין הימנית הוא זמני או קבוע.?
  תרופות לשיפור?
  האם יש מרפא לזה ?

  עזרא

  שלום עזרא,

  מדובר במצב קבוע שאין לו מרפא. כל שעליך לוודא שלא נוצרו קרעים ברשתית במהלך הפרדות הזגוגית. מעבר לכך - אין דבר שניתן לעשות בקשר לזבובים, לחוטים ולנקודות השחורות, מלבד להתרגל אליהן. במשך הזמן רוב החלקיקים הללו שוקעים בתחתית הזגוגית אל מתחת לציר הראייה, ואז הם מפסיקים להפריע. אולם לפעמים הם עלולים להישאר ולגרום להפרעות שאתה מתאר.

  ככלל - אתר זה עוסק במחלות הקרנית והחלק הקדמי של העין, ולא בתהליכים הקשורים לזגוגית ולרשתית. עליך להתייעץ עם מומחה לרשתית. אתר זה הוא בפירוש לא הכתובת לשאלות על הפרדות הזגוגית, וכל הכרוך בתופעה זו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2017 הבזקים בעין ימין ונקודות שחורות

  ביום שישי האחרון ( לפני 6 ימים) פתאום הופיעו לי נקודות שחורות והבזקים בעין ימין. רופא העיניים איבחן כהיפרדות הרשתית.
  ביום ראשון הקרוב(בעוד 4 ימים) אמורים לטוס לחול. לאיטליה ומשם על קרוז למשך 7 ימין.
  האם יש סכנה בטיסה או בקרוז במצבי.
  תודה מראש אתי

  שלום אתי,

  אם הרופא אבחן הפרדות הרשתית, הרי שעליך לעבור ניתוח מיד!!! אם הוא אבחן רק הפרדות הזגוגית, ולא מצא חורים או קרעים בהיקף הרשתית - הרי שניתן להמשיך על  פי תוכניותיך כרגיל.

  בכל מקרה מומלץ להתייעץ בהקדם אצל מומחה לרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/04/2017 זבוב בעין שמאל

  שלום וברכה לפני 4 חודשים עברתי הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסיק הכל עבר בסדר גמור הראייה השתפרה כיום אני רואה 6.6 לאחרונה התחיל לי בעין שמאל כמו זבוב וחוט מסתובב לי עם הזזת הראיה והמבט זה קורה לי שמעונן ובשמש השאלה שלי אם בגלל הניתוח שעברתי בעיניים זה יכול לקרות . ומה עושים

  שלום רב,

  לתופעה קוראים floaters, והיא תוצאה של התנתקות הזגוגית האחורית - Posterior vitreous detachment . זו תופעה נפוצה מאוד שלא קשורה כלל לניתוח. עניתי בעבר מספר רב של פעמים לשאלות הקשורות בתופעה זו. אנא חפש אותן באתר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2017 הפרעות חזותיות

  לאחרונה פוקדות אותי תופעות של הפרעה בשדה הראיה הנחווית כמקסם דינמי של תצורות ומעין ״ברקים״ בדומה למראה הניבט דרך קלידוסקופ. ההפרעה פוקדת אותי בעיקר בזמן צפיה במסך טלוויזיה או מחשב ונמשכת מספר דקות בודדות. היא מתפשטת בדפוס פריפריאלי למדי ונחלשת עד שמתפוגגת. מה עשוי להיות הגורם לכך. תודה מראש

  שרון

  שלום שרון,

  את עוברת תהליך של הפרדות הזגוגית - posterior vitreous detachment. מדובר בתהליך נפוץ. במהלך הפרדות הזגוגית יש משיכה של הרשתית בהיקף, דבר הגורם להופעת הבזקי אור (flashes). בשלב זה קיים סיכון להתפתחות קרעים ברשתית. לכן יש להיבדק בהקדם האפשרי ע"י רופא עיניים, ואם יש קרעים - יש לטפל בהם בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2017 זבובים מול העיניים

  שלום רב לפני כ שבוע הבחנתי בהבזקים כשאני מזיז את העיניים בחדות ימין ושמאלה בשתי העיניים הייתי בבדיקה מקיפה אצל 3 רופאי עיניים ששללו קרע ברשתית והפרדת זיגוגית וכו וכו הכל תקין שמתי לב שההבזקים בעצם זה מהזבובים שיש לי מול העיניים כשהם עוברים ואני במקום מואר אז רואים כמין הבזק שבעצם זה ה”לכלוך” שיש בתוך העין (הזבובים) השאלה אם הכל תקין ואין הפרדה לא ברשתית ולא בזיגוגית למה אני רואה את הנקודות באופן קבוע זה לא משו נירולוגי שנעלם אלא משהו שעם תזוזת העין זה זז ביחד כאילו זה בתוך העין עוד פרט חשוב הזבובים האלה הם למעלה איפה שהריסים משם הם “יוצאים” עד למרכז העין בתנוחות מסיומות.תודה רבה!

  שמעון

  שמעון שלום רב,

  התהליך אותו אתה עובר בעיניים נקרא הפרדות הזגוגית (Posterior Vitreous Detachment). זה תהליך המתרחש כמעט אצל כולנו בשלב כלשהוא בחיים. הזגוגית היא ג'ל שקוף הממלא את החלק הפנימי של גלגל העין. כשאנחנו צעירים הזגוגית שקופה וצלולה. עם הגיל מתרחשים בזגוגית שינויים, שבהם החומר המרכיב אותה הולך ומתפרק, ובמקום ג'ל נוצר נוזל במרכז הזגוגית (כלומר: תהליך של התנזלות של מרכז הזגוגית). כתוצאה מכך מתרחשת תנועה קדימה ופנימה של החלק האחורי וההיקפי של הזגוגית אל המרכז. הדבר גורם להתנתקות של הזגוגית מהרשתית. במהלך ההתנתקות נוצרת משיכה של הרשתית ההיקפית, דבר המתבטא בהבזקי אור. לעיתים נוצרים קרעים וחורים בהיקף הרשתית בתהליך הזה, דבר המחייב טיפול מיידי בלייזר סביב החורים, כדי למנוע הפרדות של הרשתית.

  הזבובים שאתה רואה הם איזורים של עכירויות נקודתיות הנוצרות בתוך הזגוגית כתוצאה מתהליך ההתנתקות והדחיסה של הזגוגית כלפי המרכז. העכירויות הם לעיתים תוצאה של משקעים חלבוניים שנוצרו בזגוגית, או חלקים מהרקמה המקשרת בין הזגוגית האחורית ועצב הראייה. בגלל שהזגוגית היא ג'ל, הנקודות הללו מטיילות בתוך הג'ל, במיוחד כשמניעים את העיניים או את הראש מצד לצד. לעיתים הן שוקעות מתחת לציר הראייה ומפסיקות להפריע. לעיתים הן נשארות מול ציר הראייה, ומפריעות בזמנים שונים לראייה. הן יוצרות מטרד, אך מעבר לכך אין בהם שום דבר מסוכן. במשך הזמן מתרגלים להן, ושוכחים מקיומן.

  יחד עם זאת, מכיוון שתהליך התנתקות הזגוגית כרוך לעיתים בהיווצרות חורים ברשתית - חובה ללכת לבדיקת רופא עיניים. הרופא ירחיב את האישונים, ויבדוק את היקף הרשתית בעזרת עדשה מיוחדת. אם ימצאו חורים ברשתית, יבוצע טיפול בלייזר סביבם. הרופא ידריך אותך בקשר לסימנים של הפרדות הרשתית, ויזמין אותך לבדיקת מעקב על פי הצורך.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/02/2017 הבזקים ו”זבובים”בעין

  שלום רב. בת 62. לפני כשלושה וחצי שבועות החלה לי תופעה של”זבובים”וחוטים וצורות שונות שמופיעות בצידי העין למעלה וגם נעים עם תנועות העניים. בנוסף מופיעים הבזקים בהירים וכהים בצידי העין ולמעלה שמתרבים יותר בערב ובלילה במעבר בין אור לחושך או בהשפעת פנסים או אור מנורות או מול מסכי טלויזיה או קולנוע.
  נבהלתי והלכתי מיד לרופא שבדק והסביר שזו הפרדות זגוגית ואין מה לעשות אלא לחכות שיעבור והרשתית לא נפגעה.ביקש לחזור אחרי שלושה חודשים. משהתופעה לא עברה , אחרי שבוע ביקשתי חוות דעת נוספת של רופא אחר שגם הוא בדק וקבע שהרשתית תקינה ויש לעקוב. אבל ההבזקים והכתמים לא עברו ואחרי שבוע נוסף פניתי שוב לרופא ושוב קבע שאינו מבחין בפגיעה ברשתית בשלב זה אך הפנה לבדיקת us רשתית שלדבריו היא המדויקת ביותר לקביעת קרעים ברשתית שאלותי:
  1- כל כמה זמן רצוי להיבדק כדי לא לפספס חור או קרע ברשתית? האם הרחבת אישונים פעמים רבות מסוכנת?
  2-מתי אפשר להרגע שהתהליך הסתיים ואין סכנה להפרדות רשתית?
  3-האם אכן חשוב ומומלץ לעשות בדיקת us רשתית והאם יש בבדיקה סיכון? האם דחוף לבצע את הבדיקה לאחר שהרופא התרשם שכרגע הכל בסדר או כדאי לחכות לפחות שבוע או יותר.
  4- מאילו פעולות כדאי להימנע ?(אולי מחשב,סרטים, ספורט…?) אציין שהתופעות נמשכות .
  תודה מראש

  שלום רב חנה,

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לרשתית, ולעבור בדיקה יסודית כדי לוודא שאין חורים ברשתית. המומחה לרשתית ימליץ לך על מועד הבדיקה הבאה. אין סכנה בהרחבת האישונים.

  אף פעם אי אפשר להירגע.

  אין בבדיקת US שום סיכון. הבדיקה לא מאבחנת חורים ברשתית, אבל נעשית כדי למצוא הפרדות רשתית כאשר לא ניתן לראות היטב את הרשתית בבדיקה רגילה. אם הומלץ לך לבצע את הבדיקה - אז פשוט תעשי אותה.

  במהלך תקופת התנתקות הזגוגית מומלץ להזהר מפעילות הגורמת לחבלה, טלטול או הנעה פתאומית ומהירה של הראש. ניתן לעסוק בפעילות היום-יום השגרתית שלך, שעל פי גילך אני מניח שאינה כרוכה בקפיצות באנג'י נועזות, ראפטינג בנהר סוער או אגרוף תאילנדי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2017 רופא עניים אמר שיש לי pvd

  שלום רב פרופסור סולומון ותודה מראש.
  קוראים לי אבי ואני בן 21.
  הרופא אמר שיש לי pvd מה זה בדיוק עושה?
  וגם אמר שאני צריך להפחית בספורט האם ההפחתה בספורט תהיה קבועה (כל החיים)?

  אבי

  שלום אבי,

  PVD זה Posterior Vitreous Detachment או הפרדות זגוגית אחורית. מדובר בתהליך המתרחש במרבית האנשים בשלב כזה או אחר של חייהם. הזגוגית היא החלל הפנימי השקוף של גלגל העין, והיא מכילה חומר שקוף בצורת ג'ל. במהלך השנים החומר המרכיב את הג'ל משתנה, והוא נעשה יותר נוזלי במרכז. דבר זה גורם לתנועה קדימה של החלק האחורי של הזגוגית לכיוון איזור ההתנזלות, והתכווצות הג'ל אל המרכז. בתהליך זה מתנתקת הזגוגית מהרשתית. בתוך הזגוגית מתחילות להייוצר כל מיני נקודות שחורות, תצואה של התעבות חלקים מהזגוגית, או חלקי רקמת חיבור שהתנתקה באיזור החיבור בין הזגוגית והרשתית. חלקיקים אלו נראים כמו יתושים, או כמו צללים שמרחפים בשדה הראייה במצבים שונים במהלך היממה. הם מטרידים, אך אין שום דבר שניתן לעשות במצב זה. לפעמים מתרגלים אליהם, ולפעמים הם שוקעים מתחת לציר הראייה ולא מפריעים יותר.

  בתהליך ההתנתקות, שיכול להמשך מספר ימים עד מספר שבועות, עלולים להיווצר קרעים ברשתית ההיקפית. קרעים אלו עלולים לגרום בהמשך להפרדות הרשתית, מצב מסוכן לראייה, המחייב ניתוח להחזרת הרשתית למקומה. אם נוצרים קרעים, יש לטפל בהם ע"י לייזר כדי למנוע הפרדות הרשתית. לכן יש להיבדק ע"י רופא עיניים, עם הרחבת האישונים, לצורך בדיקה מדוקדקת של הרשתית ההיקפית.

  ההמנעות מספורט היא בעיקר בשבועות הראשונים, כדי למנוע חבלה לעין שתגרום למשיכה חזקה של הזגוגית על הרשתית, והתפתחות קרעים ברשתית. מדובר בעיקר בספורט מגע (משחקי כדור, אומנויות לחימה, וכל פעילות שבה יש סכנה לחבלה בראש). לאחר שתהליך התנתקות הזגוגית הסתיים - אפשר לחזור לפעילות הספורטיבית כמקודם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2017 נקודות שחורות צפות ‏ ‏וטשטוש ראיה

  שלום וברכה.
  לפני כשישה חודשים נדדתי בחו״ל ונחבלתי בעיניים.
  מייד לאחר החבלה הופיעו לי הבזקי אור, טשטוש ראיה ונקודות שחורות צפות.
  הרופא שבדק אותי בחו״ל אמר לי שאין לי שום בעיה ויש ככל הנראה מתיחה של הרשתית. הוא אמר שזה יעבור בזמן שבין שלושה חודשים ושמונה חודשים. היום עברו שישה חודשים.. ההבזקים עברו אך הנקודות השחורות עוד מופיעות ונראה לי שהראיה אף מטושטשת יותר.
  האם לדעתך זה יעבור? האם זה נורמאלי שזה נמשך כל כך הרבה זמן? מה ניתן לעשות? זה מאוד מפריע לי. תודה מראש, איתן.

  שלום איתן,

  מדובר ב- floaters. תופעה זו נפוצה ביותר ומתרחשת בשלב כזה או אחר בחיינו. הנקודות השחורות יכולות להופיע ולהישאר במשך שנים רבות, וגם יכולות להיעלם יום אחד. אין דבר שניתן לעשות במצב זה, ויש ללמוד לחיות איתן בשלום.

  ראה תשובות קודמות רבות שלי בנושא התנתקות הזגוגית ו folaters באתר זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2017 ״חוטים״ בראיה בעין ימין

  אני בת 55 ולפי הדברים שאני קוראת כאן אני מניחה שקיים אצלי תהליך של התנתקות הזגוגית . ראית ״החוטים״ התחילה ממש היום וקבעתי תור לרופא עיניים . עד שיגיע תור זה אני מוטרדת מכך שבעוד כשלושה שבועות אני אמורה לטוס לארה״ב . בהנחה שתהליך ההפרדות קיים והוא בראשיתו , האם טיסה ובמיוחד ארוכה כזו , עלולה לגרום לי נזק לעיניי ולראייתי ?? תודה

  שלום רב,

  עליך להיבדק אצל רופא עיניים, רצוי אצל מומחה לרשתית, כדי לוודא שלא נוצרו קרעים או חורים בהיקף הרשתית במהלך תהליך הפרדות הזגוגית. אם נוצרו חורים - יש לטפל בהם בלייזר כדי למנוע מצב של הפרדות הרשתית.

  לגבי הנסיעה לחו"ל - זו ההחלטה שלך. כדאי להצטייד בביטוח רפואי מעולה, מכיוון שהרופאים האמריקאיים (בניגוד לנו) הם לא פרייארים...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2017 היפרדות זגוגית ועבודה מאומצת של העיניים

  שלום פרופ’סלומון,

  אובחנה אצלי היפרדות זגוגית אחורית בעין ימין לפני כחודשיים
  המעקב סביב זה זה הסתיים.
  האם אני נמצאת כיום בסיכון גדול יותר
  לקרע ברשתית מאדם שלא עבר היפרדות זו?

  דבר נוסף – עברתי את זה בגיל יחסית צעיר, 41
  אני קצרת רואי ובשנה האחרונה המספרים (דווקא בעין השנייה)
  עלו וירדו ושוב עלו, באופן לא מוסבר.
  ובנוסף, בשנים האחרונות
  עובדת בעבודה שמאוד מאמצת לי את העיניים
  כמגיהה בעיתון.
  ייתכן שתחום העיסוק שלי והשעות הממושכות מול המחשב, כולל השינויים במספרי המשקפיים, האיצו את תהליך היפרדות הזגוגית הנ”ל וגם גרמו לו להיות לא מוצלח, לא “חלק” (פלואוטר גדול מאוד בעין ימין)?

  ועוד שאלה אחרונה –
  בתהליך נהיו לי נקודות וכתמים קטנים, פחות משמעותיים, גם בעין השנייה, השמאלית,
  אבל לא זוהתה היפרדות זגוגית
  מה זה יכול להיות, אם זה קרה ביחד?

  תודה רבה וסוף שבוע נעים,
  עידית

  שלום רב,

  להיפך - הסיכוי לקרע ברשתית בעתיד פחת אצלך כיום, בעקבות השלמת תהליך הפרדות הזגוגית מהרשתית ללא הופעה של קרע כעת. יחד עם זאת, אם יש לך קוצר ראייה מעל 3.00- מומלץ להבדק אחת לשנה אצל רופא עיניים כדי לוודא שאין קרעים ברשתית.

  תחום העיסוק שלך לא קשור בכלל להפרדות הזגוגית, שהוא תהליך טבעי המתרחש במוקדם או במאוחר אצל כולנו.

  אם יש floaters גם בעין השנייה, אז ככל הנראה גם בה היתה הפרדות של הזגוגית.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/01/2017 היפרדות זגוגית אחורית

  האם ייתכן שלאחר ניתוח קטארקט תופיע היפרדות זגוגית אחורית הדבר התבטא בתחילה בהופעת טבעת , מעין חוטים או זבובים ואחרי שבוע התופעה נעלמה , אך בבדיקה יש עדות להפרדות הזגוגית האם זה טעות של הרופא המנתח? האם יש חשש לפגיעה ברשתית בהמשך? האם זה נפוץ בעקבות ניתוח קטארקט מאחר ובעין אחת לא הייתה תופעה כזו רק בניתוח של העין השנייה נחשפנו לכך.

  איה

  איה שלום רב,

  בהחלט. הפרדות זגוגית היא תופעה טבעית המתרחשת אצל כולנו בשלב כזה או אחר בחיים, עם או ללא ניתוח קטרקט. ניתוח קטרקט יכול להאיץ את התופעה, בגלל השינוי בנפח העדשה: לעדשה עם הקטרקט יש עובי רב, חלק מהתוצאה של התפתחות הקטרקט, ולעדשה התוך עינית המושתלת בעין יש עובי קטן מאוד. שינוי זה גורם לזגוגית להתפשט קדימה, והתוצאה היא הפרדות זגוגית אחורית. אם לא נוצרו קרעים או חורים ברשתית בתהליך זה, דבר אותו יש לוודא בבדיקת הרשתית, הרי שאין ממה לחשוש.

  ועוד דבר: למה תמיד להאשים את הרופא המנתח? אני מניח שהראייה שלך בעקבות הניתוח השתפרה מאוד. אז למה לא להגיד גם איזו מילה טובה? למה חייבים להיות כל כך ישראליים כל הזמן?...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2016 הפרדות הזגוגית

  מה רופא העניים רואה בבדיקת העניים, כאשר ישנה הפרדות זגוגית, אבל אין קרע או חור?
  האם ישנם בדיקות הדמיה שעוזרות לאיבחון של הפרדות הזגוגית? או שמספיקה בדיקת רופא עניים בלבד?

  שלום רב,

  בבדיקה ניתן לראות רמזים להפרדות הזגוגית, כגון עכירויות שזזות בתוך הזגוגית. לעיתים ניתן לראות טבעת של רקמת חיבור שהקיפה את עצב הראייה לפני הפרדות הזגוגית. טבעת זו מרחפת לפני עצב הראייה בחלק האחורי של הזגוגית, והיא אחד הביטויים המוחשיים לתהליך זה. בנוסף ניתן לזהות הפרדות זגוגית ב- OCT.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2016 Floaters בגיל 19

  שלום רב.
  אני בן 19, ומעבר לקרטוקונוס – אני סובל כבר מספר שנים מfloaters. אני רואה סוגים שונים שלהם – שקופים, עגולים, כהים, נקודות ועוד.

  נראה שהם הופכים לרבים יותר מחודש לחודש (כעת עשרות בכל עין). עברתי בדיקות על ידי מספר רופאים והרשתית בסדר.

  מה יכול לגרום לתופעה כזאת בגילי הצעיר? זה מפריע להתנהלות היום יומית שלי באופן ניכר, והמחשבה על הדרדרות פשוט מוציאה אותי מדעתי.

  אשמח לקבל כל הצעה.

  תודה מראש.

  יוסי

  יוסי שלום,

  תופעת ה- floaters היא תוצאה של התנזלות הזגוגית והתנתקות שלה מהרשתית. תהליך זה מתרחש בשלב כלשהוא בחיינו. הנושא נסקר בהרחבה כאן באתר בתשובות רבות שלי לשאלות הגולשיים. אנא דפדף למטה וקרא אותן.

  מבחינת הטיפול אין הרבה מה לעשות, מעבר לבדיקה שגרתית של הרשתית לשלול חורים או קרעים בהיקף הרשתית. במצבים קיצוניים של floaters רבים וצפופים המפריעים לראייה ניתן לבצע ניתוח Vitrectomy. מומלץ לפנות למומחה לרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2016 פלוטרס

  פרופ’ אבי שלום,
  אני סובל מפלוטרס בשתי העיניים המתבטא בעננים צפים שדי מפריעים, ביחד עם חוטים שחורים.
  יש לי מספר שאלות אלייך ברשותך, ממש אתמול עברתי בדיקת רופא עיניים אצל רופא בקהילה + הרחבת אישונים – תוצאות הבדיקה היו מצוינות לדבריו, והוא גם ציין את זה בטופס סיכום הביקור (רשתית צמודה, ללא קרעים או דימומים, מקולה שמורה) שאלתי היא, האם בדיקה כזו מספיקה כדי לשלול בעיות רשתית (אם בכלל) שנגרמו כתוצאה מהפלוטרס? וכל כמה זמן עלי להיבדק שוב עקב התופעה שאני חייב לציין רק מפריעה, מעבר לזה כלום. שאלה נוספת, האם זה נורמלי שאני חש בבפלוטרס בשתי העיניים בו זמנית?

  תודה רבה! ממתין לתשובתך כי אני די מודאג.
  גיא.

  שלום גיא,

  הבדיקה שעברת בהחלט מספיקה כדי לשלול בעיות ברשתית, בעיקר לבדוק שאין חורים בהיקף הרשתית. מומלץ לעבור בדיקת רשתית אחת לשנה עם הרחבת אישונים אצל רופא העיניים שלך כדי לוודא שאין חורים חדשים ברשתית.

  הפלוטרס (floaters) היא תופעה די מטרידה, שיכולה להופיע בעין אחת או בשתי העיניים. תופעה זו היא תוצאה של התנזלות חלק מהזגוגית, והפרדות שלה מהרשתית. תהליך זה גורם לכך שנוצרות עכירויות בחלקים של הזגוגית, שנראות כמו חוטים או נקודות שצפות באוויר, או כמו עננים שמטיילים לך בשדה הראייה. אין הרבה מה לעשות בנדון, חוץ מאשר להתרגל לתופעה זו, וכפי שציינתי - להיבדק מידי פעם אצל רופא העיניים שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2016 Floaters

  לפני שנה בעקבות חבלה בראש הופיעה נקודה חומה מול רקע לבן. אובחנו צפים.
  מספרים רופאים טענו כי המוח יתרגל, אך בפועל קרה ההיפך- המוח מחפש ומוצא יותר ויותר מהם, ללא הרפיות או הפסקות. אין לחץ בעין והרשתית במקומה.
  בפועל הדבר גורם לקשים בעבודה מול מחשב,בהליכה בשמש ובכלל לעצבנות יתרה בשעות היום, כאשר בחשיכה אני חוזר להיות באדם שהייתי לפני החבלה.
  האם אין פתרונות – שאינם בתחום העין -כדי להקל על הסבל? הבנתי כי במקרי קיצון כשלי מבצעים ניתוחי ויטרקטומיה. אין חלופות פחות מסוכנות?

  אלי

  אלי שלום,

  צר לי אך אין כיום כל פתרון ל- floaters. ניתוח ויטרקטומיה לא נעשה בד"כ להסרת folaters אלא במקרים נדירים כאשר הם רבים מאוד ומפריעים משמעותית לראייה.

  אתר זה עוסק בנושאי קרנית. הטיפול במחלות הרשתית והזגוגית נעשה ע"י רופא עיניים מומחה לרשתית, אליו עליך לפנות בנושאים אלו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/08/2016 התנזלות

  בת 52 מרכיבה עדשות עם מספר מינוס 10
  התחילה לי התנזלות בעין שמאל
  רואה ״חוטים וכתמים״ ומאוד מפריע לי
  האם יש פתרון לבעיה?

  שלום רב,

  מדובר בתהליך שכיח מאוד הנקרא "הפרדות הזגוגית". אין טיפול לתהליך זה. החוטים והכתמים מאוד מציקים, אך תוך מספר שבועות עד חודשים הם ישקעו בהדרגה אל מתחת לציר הראייה, ויפריעו פחות.

  יחד ם זאת - במהלך תהליך ההתנתקות של הזגוגית מהרשתית, עלולים להיווצר קרעים בהיקף הרשתית, במיוחד כאשר יש קוצר ראייה, בהם יש לטפל כדי למנוע הפרדות של הרשתית. לכן מומלץ להיבדק בהקדם אצל מומחה לרשתית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/07/2016 התנתקות הזגוגית עין ימין

  שלום רב בת 58 לפני כחודשיים התחלתי להרגיש עננים שחורים עיגול לפעמים זה חוטים זבובים וירידה בראיה עין ימין וגם גרד ודמעות, ותחושה שמשהו תקוע לי בעין נבדקתי אצל רופה עיניים שאמר שזאת עין עצלה ,שיש לי משיכה הפרדות זגוגית מהרשתית לא קרועה נתן לי טיפות עניים,לגרד והדמעות נתן לי טיפות עיניים שלא עזרו, ונתן לי שוב טיפות עיניים וולטרן אופטה אבל בעלון כתוב שאלו טיפות לאחר ניתוח קטרקט לזיהום ודלקת , האם זה בסדר לשים אותם בעין? כי אין לי קטרקט בבדיקה שנייה אמר כתב בצד הטמפורלי שינויים ניוונים ברשתית ללא עדות לקרעים או חורים פעילים, לאבי יש גלקומה ,ואני חוששת ,שאלתי היא האם אני צריכה להיבדק על ידיי רופא מומחה לרשתית ?
  בברכה ותודה על תשובתך רחל

  שלום רב,

  בדברייך את מתארת מספר בעיות. הבעיה הראשונה היא הפרדות הזגוגית. זהו הוא תהליך המתרחש במוקדם או במאוחר אצל מרבית האנשים. הוא מתבטא ב- floaters שהם חוטים, קוים ונקודות שזזים בשדה הראייה. אין מה לעשות במקרה זה, חוץ מאשר להיבדק ע"י מומחה לרשתית. מטרת הבדיקה היא לוודא שלא נוצרו חורים או קרעים בהיקף הרשתית במהלך תהליך הפרדות הזגוגית מהרשתית. אם נוצרו חורים יש לטפל בהם בהקדם בלייזר, כדי למנוע הפרדות הרשתית.

  הבעיה השניה היא תהליך דלקתי המתבטא בגרד ודמעת. ככל הנראה מדובר בדלקת אלרגית של העיניים. קיימות תרופות שונות הניתנות בטיפות לדלקת אלרגית, הכוללות מייצבי תאי Mast, אנטי-היסטמינים, סטרואידים ותרופות הפועלות על תאי דלקת (אימונו-מודולטורים). לכל תרופה טווח יעילות ובטיחות אופייני, ויש להתאים את התרופה על פי הממצאים בבדיקה. מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  וולטרן-אופטה היא תרופה הניתנת להפחתת דלקת וכאב, בד"כ לאחר ניתוחים בעיניים. היא פחות מתאימה לטיפול בדלקת אלרגית.

  בברכה,

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2016 floaters

  שלום פרופסור אבי סולומון האם ניתוח להסרת משקפיים יכול לצמצם עכירות של פלוטרס?

  שי

  שלום שי,

  לא. ניתוח להסרת משקפיים בלייזר מתבצע על הקרנית, הנמצאת בחלק הקדמי ביותר של העין. ה- floaters הן עכירויות הנמצאות בתוך הזגוגית, הנמצאת בחלק הפנימי של חלל העין, ואינן מושפעות כלל מניתוח המתבצע על הקרנית.

  אם ה- floaters מציקים לך כל כך, מומלץ לפנות למומחה למחלות רשתית וזגוגית. לעיתים ניתן לבצע ניתוח להסרת הזגוגית (Vitrectomy) במקרים בהם יש floaters רבים המפריעים משמעותית לראייה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2016 זגוגית העין

  שלום רב,
  בבדיקה של רופא עיניים הרשתית בסדר גמור אך יש הרמה של גבולות הזגוגית.
  יש לי עכירויות בזגוגית, בא לידי ביטוי בטשטוש קבוע מסביב לעין מעין ערפל ולא בעצמים שבאים למרחב כפי שקראתי , בעיקר בעבודה מול מחשב זה ממש מתסכל. האם התופעה חולפת? האם הטשטוש יעלם? אני בן 29 סה”כ ומאוד מאוד מוטרד.

  שלום רב,

  עכירויות בזגוגית הן תופעה מאוד נפוצה. זו תוצאה של התנזלות החלקים המרכזיים בזגוגית, והתכווצות הזגוגית כלפי המרכז תוך התנתקותה מהרשתית. בתהליך זה עלולות להיווצר עכירויות בזגוגית הנראות כמו נקודות, קווים, זבובים, וכו'. כל אלו נקראים floaters, והתהליך נקרא Posterior Vitreous Detachment. העכירויות מטרידות אך אינן מסוכנות, ובמרבית המקרים הן שוקעות אל מתחת לציר הראייה. אין טיפול כלשהוא בתופעה.

  יחד עם זאת - בשבועות הראשונים של התפתחות ההתנתקות, עלולים להתפתח קרעים בהיקף הרשתית, שעלולים להתפתח להפרדות הרשתית. כדי למנוע זאת יש להבדק ע"י רופא עיניים מומחה לרשתית. הבדיקה כוללת בדיקה של קרקעית העין (הרשתית) עם הרחבת האישונים. אם הרופא יזהה קרעים ברשתית, הוא יבצע טיפול בלייזר סביב הקרעים כדי למנוע הפרדות הרשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/07/2016 הפרדות זגוגית העין

  שלום, לפני כשנתיים הייתה לי הפרדות זגוגית בעין ימין, לפני יומיים התהליך של הפרדות הזגוגית החל בעין שמאל, רק שפעם זה מלווה בצריבה וכאבים של העין, לאחר בדיקת רופא עיניים נאמר לי כי אין פגיעה ברשתית אולם הלחץ התוך עיני הינו 25, האם זה לחץ תוך עיני גבוה במיוחד? האם יש קשר בין הדברים, והאם יש טיפול ללחץ תוך עיני לאור העובדה כי אימי ואחי מאובחנים כחולי גלאוקומה.

  שלום רב,

  אין כל קשר בין הפרדות הזגוגית ובין לחץ תוך עיני גבוה. לחץ 25 נחשב לגבוה, ויש לבדוק האם אין לך גלאוקומה, בדומה לשאר בני משפחתך. יש לבדוק את עובי הקרנית, ולהתאים את חישוב הלחץ לתוצאות בדיקת העובי (אם הקרנית עבה יתכן לחץ גבוה כממצא תקין). קיים טיפול תרופתי מקומי (בטיפות) להורדת הלחץ, ועליך לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לגלאוקומה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2016 Floaters

  תודה על התשובה הקודמת יש לי עוד שאלה אני לוקח כחודשיים כדור לכולסטרול ליטורבה 10 יכול להיות שזה עושה לי פלאוטרס היה לי 15 שנה אבל בחודשים האחרונים נהיה לי הרבה

  שלום רב,

  אין שום קשר בין הדברים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/06/2016 Floaters

  יש לי floaters כ15 שנה בחודשיים אחרונים נהיה לי הרבה בבת אחת הייתי אצל הרבה רופאים שמומחים רישמית וזגוגיות לפחות 5 רופאים מומחים כולם אמרו שהעין בריאה ואני רואה 6/6 ואין לי לחץ בעין זה מלחיץ מה אני צריך לעשות?

  שלום רב,

  מדובר בתופעה שכיחה ביותר, שאין לה טיפול. הדבר היחיד שצריך לעשות הוא לוודא שתהליך הפרדות הזגוגית, שגורם ל- floaters, לא גרם גם לקרעים ברשתית. אני מניח שהרופאים שבדקו אותך לא מצאו קרעים ברשתית.

  אין צורך לעשות דבר, וכמובן שאין צורך להילחץ. ה- folaters אמנם מטרידים, אך במרבית המקרים חיים יחד איתם חיים ארוכים וטובים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2016 פעילות ספורטיבית בזמן של הפרדות הזגוגית

  שלום
  אני לאחר בדיקה של הפרדות הזגוגית ודבר ראשון שהרופא אמר לי זה הימנעות מפעילות ספורטיבית(אצלי זה רכיבה על אופניים)למשך חודש.
  אני בן 54,האם ההחלטה הזאת היא גורפת לכולם לא לעסוק בספורט ? (הרופא הזמין אותי לבדיקה נוספת חודש לאחר הבדיקה הראשונה).
  קראתי קצת בגוגל לגבי התופעה וחוץ ממאמר אחד שדיבר על מנוחה אף אחד לא הזכיר את ההפסקה בפעילות גופנית.
  אשמח לתשובה.

  שלום רב,

  ההמלצה להימנעות מפעילות גופנית נמרצת (בעיקר פעילות הכרוכה בטלטול של הראש) היא כדי למנוע קרעים בהיקף הרשתית. לא מדובר בהמלצה גורפת שלא לעסוק בספורט. מדובר בהמנעות זמנית מסוגי ספורט הכרוכים בתנועות חדות ומהירות של הראש, או בחבלה לראש (אומנויות לחימה, ריצה, קפיצה וכו').

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2016 Posterior Vitreous Detachment

  שלום. שני לאוניד. אישתי, בת 64, סובלת מ”פסים ונקודות צפים” בשתי עיניים. לפני שנתיים היא כבר סבלה מהתופעה הזאת בעין אחת. עשינו כל הבדיקות הנדרשות וקיבלנו הצעת ניתוח ויטרקטומיה. לא הסכמנו. אמ הזמן אישתי התרגלה למצב, אך לפני כמה ימים התופעה חזרה כבר בשתי עיניים.
  פעם ראשונה אישתי סבלה מ-PVD לפני 40 שנה. פרופ’ של מכון מפורסם בשם פילטוב (Filatov), בעיר אודסה, באוקראינה, אמרה שכך יהיה כל החיים. אין מה לעשות. במקרה סיפרנו על המחלה לרופא משפחה שלנו והוא נתן לאישתי מרשם ל-10 זריכות של “גוף הזגוגית”. עשינו רק שלוש זריכות (לכתף יד) וראיה חזרה במלואה וללא כל הפרעה. עד עכשיו. כל רופאי עיניים שביקרנו בארץ צוחקים אלינו, אך זה מה שהיה.
  האם ידוע אופן טיפול כזה? האם אפשר לקבל זריקות כאלה בארץ?
  תודה.
  לאוניד.

  שלום ליאוניד,

  אין כיום טיפול להפרדות הזגוגית. הטיפול שאתה מתאר אינו מקובל, ומיטב ידיעתי לא ניתן לקבלו בארץ. בנוסף אין כל צורך לבצע ויטרקומיה במרבית המקרים של הפרדות הזגוגית. הפסים והנקודות הזגוגית אינם מזיקים, ובד"כ הם שוקעים מתחת לציר הראייה ולא גורמים לבעיות. מומלץ להיבדק באופן קבוע אצל רופא עיניים מומחה לרשתית, כדי לבדוק שאין חורים בהיקף הרשתית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2016 זבובים וגופים צפים

  אני סטודמנטית בת 24 וכבר חצי שנה סובלת מגופים צפים בעין.
  הייתי אצל מספר רופאים שעשו בדיקות מרחיבות עישונים וצילום ולא נמצא דבר אשר גורם להן להופע.
  לא היפרדות רשתית ולא זגוגית ואף לא עצם זר בראש שעשוי ללחוץ על העיניים.
  העיניים בריאות כדברם. טיפול לא קיבלתי אף לא בטיפות.
  הדבר שאני רואה הולך וגובר מתבטא בתאים שטנים אולי נקודות סוכר שכשאני מזיזה את המבט מתלכדות לשרשרת.
  קיימות גם תולעים שמורכבות ממספר נקודות שמלוכדות ואינן מתפרקות כאמור לעיל. אלא הולכות ונהיות ארוכות יותר ונעות בצורה מהירה מה שגורם לי לסחרחורת בהרצאות.
  אשמח לדעת האם יש טיפול לכך?
  חשוב לי לציין כי את הגופים הצפים הרופאים לא ראו בעת הבדיקות.
  בנוסף הופנתי לניורולוג ואין סה דבר מהמוח למען הסר ספק.
  נטלתי בעבר רקיורוטן לשמונה חודשים ועתה נוטלת קונצרטה.
  אם קיים טיפול ומהו? האם עלי לחשוש?

  קריסטין

  שלום קריסטין,

  התופעות שאת מתארת הן תוצאה של תופעה הנקראת הפרדות הזגוגית (או Posterior Vitreous Detachment). הזגוגית מורכבת מג'ל שקוף הממלא את חלל העין הפנימי. הזגוגית התקינה היא שקופה, אך עם הגיל היא עוברת בהדרגה תהליך של התפרקות והתנזלות, וחלקים בתוכה עוברים ממצב של ג'ל יציב למצב נוזלי. כתוצאה מכך הזגוגית עוברת התכווצות (collpase) פנימה, ומתנתקת בחלקה האחורי מהרשתית. בתהליך זה נוצרות עכירויות בתוך הזגוגית, שנראות כמו נקודות שחורות, זבובים, יתושים ועוד. הגופים הללו זזים או צפים בתוך הזגוגית, ולכן הם נקראים folaters. כשהם נמצאים מול ציר הראייה הם מורגשים יותר ומטרידים. לעיתים הם שוקעים אל מתחת לציר הראייה ולא מפריעים, ולעיתים הם נשארים וגורמים לתופעות שציינת בשאלתך. כעיקרון לא ניתן לעשות דבר כדי להעלים אותם.

  יחד עם זאת יש להיבדק באופן תקופתי אצל רופא עניים מומחה לרשתית, שיבדוק אם לא נוצרו קרעים ברשתית תוך כדי תהליך התנתקות הזגוגית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2016 אני סובל מפלוטרס בשני העינים

  מזה שנה וחצי יש לי פלוטרס חזק נקודות שחורות חוטים שערות אני לא יכול לצאת מהבית מאוד מפריע לי אני בן 46 שמעתי שיש כדורים טבעונים של אופטיב של טבעוני האם זה אמור לעזור?

  שלום רב,

  אין שום דבר שיכול לעזור ל- floaters. טיפולים טבעוניים עוזרים בד"כ למי שמוכר אותם.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2015 המשך בקשר לשאלה הקודמת “פלוטרים ועוד בעיות “

  תודה על התשובה פרופ’ אבי ,

  שמעתי שלגבי הפלוטרים יש טיפול בלייזר חדשני בבית החולים למחלות עיניים בלונדון ,משתמשים בגלי לייזר פחות חזקים מאשר גלים מסוג YAG ,ומבצעים את הניתוח מבלי לפגוע ברשתית,האם כבודך ממליץ לסובלים מפלוטרים לעבור ניתוח מהסוג הזה .

  ולגבי שאר הסימפטומים שהזכרתי בשאלה האם אני סובל מתופעת CVS

  תודה רבה לך

  סמי שלום רב,

  הטיפול בלייזר ל- floaters לא נחשב כיום לטיפול מקובל, והבטיחות או היעילות שלו עדיין לא הוכחו בספרות הרפואית. טיפול זה אינו מאושר כיום ע"י ה- FDA בארה"ב, והוא נחשב ל- off label. אמנם קיימים אתרי אינטרנט שונים שמציגים את הטיפול הזה, אך הם אינם דנים בצורה מקיפה בסיבוכים האפשריים, ולא מציגים מידע מדעי מדוייק על התוצאות (סטטיסטיקה של הצלחות וכשלונות). מעט הספרות הרפואית הקיימת בנושא זה מציגה תוצאות חלקיות, ושביעות רצון חלקית של המטופלים. גם אלו המטפלים ב- floaters בעזרת לייזר מזהירים שלא ניתן לטפל בכל החלקיקים, ובמיוחד לא באותם חלקיקים שקרובים מאוד לרשתית (שהם אלו המפריעים במיוחד לראייה).

  מכיוון שאני לא מומחה למחלות וניתוחי רשתית, אינני יכול לתת לך את חוות דעתי בנושא זה. נראה לי שמרבית מומחי הרשתית בארץ לא מציעים טיפול זה, בעיקר מכיוון שהסיכון בו עלול לעלות על התועלת. אני חוזר וממליץ שתפנה בענין זה למומחים לרשתית.

  בכל הנוגע לתסמונת ראיית מחשב (Computer Vision Syndrome) - מדובר בתחושת עייפות, צריבה, יובש ואי נוחות בעיניים בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, קריאה או צפייה בטלויזיה. תסמונת זו היא תוצאה של מצמוץ מופחת בזמן ביצוע הפעילות הנ"ל. בנוסף, העבודה לקרוב גורמת למאמץ של אקומודציה (התמקדות העין על מטרה קרובה), דבר הגורם לתחושת אי נוחות וכאב עמום בעין. הטיפול הוא ע"י הפסקת המאמץ לקרוב מידי פעם, עצימת העיניים למספר שניות, שימוש בתחליפי דמעות כאשר מרגישים יובש או צריבה, והתבוננות מידי פעם על מטרה רחוקה כדי להרפות מהמאמץ הכרוך באקומודציה.

  לחץ כאן למידע נוסף על תסמונת ראית מחשב.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2015 פלוטרים ועוד בעיות

  שלום לך פרופ’ אבי
  אני בן 33 זכר ,נולדתי עם עין עצלה ורוחק בראיה ,הרכבתי משקפיים והכל היה בסדר עד לפני חודשיים,פיתאום תוך כדי קריאה ראיתי מלאה זבובים עוברים לי מול העין (בשתי העיניים) ,הלכתי ישר לרופא בדק אותי ואמר לי הכל בסדר אין על מה לדאוג!! ,הרשתית תקינה ולגבי הזבובים אין מה לעשות עם זה תחיה עם זה ,עכשיו הייתי המום מהתשובה שלו שאין טיפול שאפשר לעשות כדי למנוע את הזבובים והוא לא ידע להגיד לי מה קרה בתוך העיניים שלי ,ולמה אני רואה אותם בשתי העיניים!! ,ולאחר שבועים העיניים שלי נהיו יותר רגישות לאור,יבשות,יותר אדומות,,וגם אני רואה תמונה מרצדת( כמו אבק שחור מהבהב) בנוסף אני רואה תמונה כפולה במיוחד כשאני צופה בטליוויזה או עובד מול מחשב וקשה לי להתמקד כשאני קורה משהו!! ,הייתי אצל 3 רופאים כולם עשו לי את אותה בדיקה( לפתוח את האישונים ולהגיד לי שהכל בסדר) ,פרופ’ אני סטודנט להנדסה ועדיין לא התחלתי את החיים המעשים שלי ,איכות החיים שלי ירדו משמעותית,השאלה אם אתה יכול לטפל לי בבעיות שהזכרתי או בחלקן לפחות במיוחד הפלוטרים והריצוד בתמונה….בבקשה אני זקוק למישהוא שיבין אותי ויעזור לי.

  שלום לך סמי,

  אכן הבעיה ממנה אתה סובל גורמת למטרד ולאי נוחות להרבה אנשים. הזבובים שאתה רואה נקראים floaters, והם תוצאה של עכירויות נקודתיות בזגוגית. הן נוצרות כתוצאה משינויים בהרכב הזגוגית, ועיתים הם תוצאה של הפרדות של הזגוגית מן הרשתית. ה- floates משנים את מיקומם. לעיתים הם שוקעים מתחת לציר הראייה ולא מורגשים, ולעיתים הם נשארים לזמן רב. בד"כ אין צורך לטפל בהם, ומרבית האנשים מתרגלים לקיומם.

  לעיתים נדירות, כשכמותם רבה והם גורמים להפרעה ניכרת בראייה, ניתן לבצע ניתוח שבו מסירים את החלק המרכזי של הזגוגית (Vitrectomy). לניתוח זה יש סיבוכים שונים, שאחד מהם הוא התפתחות קטרקט (עכירות של העדשה). סיבוכים נוספים של הוצאת הזגוגית הם הופעה של קרעים ברשתית ואפילו הפרדות הרשתית.

  לחץ כאן למאמר המתאר תוצאות של ניתוח Vitrectomy כטיפול ב- floaters.

  מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה למחלות רשתית בנושא זה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.