להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • קרוס לינקינג (קשרי צילוב) לקרטוקונוס

  קרוס לינקינג (קשרי צילוב) של הקרנית הוא טיפול שמטרתו לייצב את רקמת הקרנית במקרים של קרטוקונוס הנמצא במצב של התקדמות והחמרה. הטיפול מבוסס על שילוב של ריבופלאבין (ויטמין B2) המוזלף על פני הקרנית עם חשיפה לקרינת UV-A. שילוב זה גורם ליצירת קשרים פנימיים בין מולקולות הקולגן המרכיבות את הקרנית. קשרים אלו תורמים להקשחת הקרנית ולמניעת ההתקמרות הגוברת שלה, ולעצירת הקרטוקונוס.

  תמונה 1. קרטוקונוס מתבטא בהידקקות ובקמירות יתרה של הקרנית.

  תמונה 1. קרטוקונוס מתבטא בהידקקות ובקמירות יתרה של הקרנית.

  קרוס לינקינג (קשרי צילוב) לקרטוקונוס היא שיטת טיפול המבוססת על יצירת קשרי צילוב בין מולקולות וסיבי קולגן בקרנית. הקולגן הוא החלבון המבני המרכיב את הקרנית. הקרנית בקרטוקונוס דקה וחלשה יותר מהקרנית התקינה (תמונה 1). ההנחה העומדת בבסיס הטיפול היא שיצירת קשרי צילוב בין מולקולות וסיבי קולגן סמוכים (תמונה 2) תגרום לחיזוק והקשחת רקמת הקרנית. כך ניתן יהיה לעצור את תהליך ההתקמרות שלה, במיוחד אם הטיפול מתבצע בתקופת שבה הקרטוקונוס מופיע או מתחיל להתקדם.

  הטיפול מתבצע במרפאה והוא מכיל 3 שלבים. בשלב הראשון מסירים את שכבת תאי הציפוי של הקרנית (תאי האפיתל). בשלב השני מטפטפים במשך כמחצית השעה טיפות של ריבופלאבין (ויטאמין B2) על פני הקרנית. החומר נספג בקרנית. בשלב השלישי, הנמשך כ- 10 דקות, מקרינים את הקרנית באור UV תוך כדי המשך הזלפת טיפות הריבופלבין. קרני ה- UV משפעלות את הריבופלאבין וגורמות לתהליך שבו נוצרים קשרים בין סיבי חלבון שכנים (תמונה 2). קשרים אלו תורמים להקשחת רקמת הקרנית (תמונה 3) וכתוצאה התהליך של התקמרות הקרנית נעצר או מואט באופן משמעותי.

  תמונה 2. בקרוס לינקינג נוצרים קשרים נוספים בין סיבי קולגן סמוכים, התורמים לחיזוק הקרנית.

  תמונה 2. בקרוס לינקינג נוצרים קשרים נוספים בין סיבי קולגן סמוכים, התורמים לחיזוק הקרנית.

  קיים בעולם ובארץ ניסיון של למעלה מ-10 שנים בטיפולי קרוס לינקינג (קשרי צילוב) לקרטוקונוס. תוצאות ראשוניות של מחקרים גדולים במספר מדינות הראו שטיפול זה מסוגל לעצור או להאט את הקרטוקונוס, במיוחד אם הוא מתבצע בתקופה שבה הקרטוקונוס מתקדם. לכן טיפול זה מתאים במיוחד לצעירים, בד”כ בעשור השני או השלישי לחייהם, שאצלם הקרטוקונוס התגלה לאחרונה או שיש עדות להתקדמותו (בעזרת טופוגרפיה של הקרנית, או עדות לעליה במספר במשקפיים). טיפול זה לא מחזיר את הקרנית למצבה התקין, אבל הוא מייצב אותה ומונע את החמרת הקרטוקונוס. לאחר הטיפול מופנה המטופל להתאמת עדשות מגע או משקפיים.

  תמונה 3. הטיפול בקשרי צילוב גורם להקשחת הקרנית.

  תמונה 3. הטיפול בקשרי צילוב גורם להקשחת הקרנית.

  הטיפול בקשרי צילוב של הקרנית נהפך כיום לטיפול מקובל בקרטוקונוס המתגלה בשלבים הראשונים, והוא נחשב כיום לטיפול היעיל ביותר והיחיד שמסוגל לעצור החמרה של קרטוקונוס ולייצב את הקרנית. ההחמרה בקרטוקונוס תביא לירידה בראייה, וככל שהקרנית מתקמרת – כך קשה יותר להתאים עדשות מגע, ולבסוף יש צורך בהשתלת קרנית. מסיבות אלו חשוב האבחון המוקדם של קרטוקונוס, וההפניה המוקדמת לטיפול בקשרי צילוב של הקרנית.

  בנוסף לקרטוקונוס, הטיפול בקרוס לינקינג של הקרנית מיועד גם לאקטזיה של הקרנית. אקטזיה היא סיבוך נדיר של ניתוחי תשבורת, כאשר חודשים או שנים לאחר הניתוח מתפתח בקרנית מצב דמוי קרטוקונוס, שבו הקרנית מתחילה להתקמר בצורה יתרה, והופכת לקרנית לא סימטרית. בנוסף הטיפול מיועד לסובלים ממצב הנקרא Pelucid Marginal Degenaration – מצב בו הקרנית ההיקפית בחלקה התחתון נעשית דקה מאוד ובולטת.

  בשנים האחרונות נעשה ניסיון להשתמש בשיטה זו גם לזיהומים קשים בקרנית הגורמים להתמוססות והתנקבות הקרנית. במצב זה עובר הקולגן בקרנית תהליך של התמוססות והתפרקות, כתוצאה מהאנזימים המופרשים הן מהחיידקים והן מתאי הדלקת. הטיפול בקרוס לינקינג עשוי לעצור את תהליך התפרקות הקולגן ע”י יצירת קשרי הצילוב שבין הסיבים השכנים. שימוש נוסף עליו דווח לאחרונה הוא בעצירת בצקת כרונית של הקרנית. שימושים אלו עדיין אינם מבוססים והתוצאות אינן אחידות בכל המקרים.

  לקריאת מאמרי סקירה על קרוס לינקינג (קשרי צילוב) לקרטוקונוס:

  רקע בסיסי של קרוס לינקינג (מאמר סקירה)

  רקע בסיסי של קרוס לינקינג (מאמר סקירה)

  מאמר סקירה על קרוס לינקינג – חלק 1, היבטים בסיסיים

  מאמר זה מתאר את הרקע המדעי בשיטת הקרוס לינקינג, את חדירת הריבופלבין לקרנית בשיטות השונות, קליטת קרינת ה UV בקרנית, השינויים הפיזיקליים של הקרנית לאחר קרוס לינקינג, ואופן בחירת המדדים לטיפול.

  לחצו כאן לקריאת המאמר.

  המאמר פורסם בעיתון The Ocular Surface, באפריל 2013.

  התוויות ותוצאות של קרוס לינקינג (מאמר סקירה)

  התוויות ותוצאות של קרוס לינקינג (מאמר סקירה)

  מאמר סקירה על קרוס לינקינג – חלק 2, היבטים קליניים

  מאמר זה מתאר את האינדיקציות השונות לקרוס לינקינג של הקרנית, שהעיקרית בהן היא קרטוקונוס, ומסכם את התוצאות ארוכות הטווח בספרות הרפואית, והניסיון שהצטבר במקומות שונים בעולם.

  לחצו כאן לקריאת המאמר.

  המאמר פורסם בעיתון The Ocular Surface, באפריל 2013.

  מעוניינים במידע נוסף על קרוס לינקינג?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  29/11/2020 עברתי ניתוח אצלך

  שלום רב
  שמי [——], חולה בקורוטוקונוס בשתי העיניים, עברתי קרוס לינקינג אצלך…
  לפני 10 שנים .
  תודה רבה.
  כיצד אוכל לדעת שהמצב בעיין ימין לא החמיר [ שדה ראייה???]
  הראיה מעט השתנתה לרעה
  וא”כ מה אפשר לעשות

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  הדרך לעקוב אחר מצב הקרטוקונוס הוא ע"י בדיקת משקפיים (רפרקציה) וע"י מיפוי ממוחשב של הקרנית. ניתן לבצע זאת בכל מרכז רפואי שיש בו מרפאת קרנית.

  שיפור הראייה בקרטוקונוס מושג בד"כ ע"י התאמת עדשות מגע מיוחדות אצל אופטומטריסטים המתמחים בתחום זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2020 איך מתבצע הטיפול

  שלום רב,
  קודם כל אודה על כל התשובות על השאלות שנענו קודם, מוסיף הרבה ידע למתעניינים…
  בנוסף, קראתי את מה כולל הטיפול ואת השלבים. אבל לא כ”כ הבנתי מה מרגישים בזמן הטיפול כשמרדימים ,האם רואים דרך העין בזמן הטיפול?
  תודה רבה

  תהילה

  hidden_eye
  שלום רב,

  בזמן טיפול של קשרי צילוב (קרוס לינקינג) לקרטוקונוס מרגישים מעט דקירות או לחץ בשלב קילוף האפיתל. בשלבים של הזלפת הטיפות והקרנת ה- UV מרגישים תחושת צריבה, יובש ודקירות, אך לא כאב. הראייה מטושטשת למדי במהלך הטיפול, וגם בשבוע הראשון שלאחר הטיפול, וזאת מכיוון ששכבת תאי האפיתל (תאי הציפוי המצפים את הקרנית) הוסרה ממרכז הקרנית.

  לאחר הטיפול, במהלך היום הראשון תיתכן תחושת כאב בעין המטופלת, עליה ניתן להקל בעזרת טיפות וולטרן או נבנאק, ובעזרת משככי כאבים (כגום אקמול, אדוויל, אופטלגין, פרקוסט וכו' - אותם ירשום לך הרופא המטפל).

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 קשרי צילוב

  האם ישנם כאבים לאחר שעוברים ניתוח קרוס לינקינג?
  אם כן באיזה עוצמת כאב מדובר ולכמה זמן?

  picasso
  שלום רב,

  אכן יש כאב משמעותי במהלך יום עד יומיים לאחר הטיפול. הכאב הוא תוצאה של הסרת האפיתל של הקרנית בתחילת הטיפול. האפיתל צומח תוך מספר ימים, ותוך כדי תהליך הריפוי הכאב חולף בהדרגה. להקלה על הכאב אנחנו רושמים טיפול תרופתי מקומי (בטיפות) וסיסטמי (בכדורים), דבר המסייע במידת מה. מרבית המטופלים חשים בכאב בעיקר בלילה הראשון לאחר הטיפול. במהלך היום השני הכאב פוחת משמעותית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2020 שבועיים לאחר הקשחת קרנית

  היי, עשיתי הקשחת קרנית לפני כשבועיים ובביקורת שבוע לאחר הטיפול כתבו לי סיכום טיפול להמנע כחודש מאבק ומלכלוך אני משרת בצבא בחיל האוויר ובמסגרת התפקיד יש אבק במגורים כולל במקום העבודה. היום הגעתי לצבא וביקשתי לקבל גימלים נוספים שבועיים לאחר ניתוח אך הרופא ביחידה סירב בטענה שהתנאים בבסיס הם כל כמו בית בארץ מה שלדעתי לא נכון כלל. אז בקיצור הגעתי לחדר ובמסגרת שיפוצים שקרו עקב שינויים בחדר היתה לדעתי חשיפה לאבק אז השאלה שלי האם גרמתי נזק לעין שלי וכמה? למרות שהבנתי שאחרי שבוע אפשר לחזור לרוב פעילויות היומיות

  images6092CGRF
  שלום רב,

  הרופא ביחידה צודק. אם היית אזרח ועובד בעבודה כלשהיא לא היית ממהר כל כך לקבל חופשת מחלה. בגלל שאתה חייל אתה מחפש גימלים. ה"אבק" אצלך בחיל האוויר לא שונה מה"אבק" אצלך בבית...

  אם נגרם נזק לעין או לא - את זה אפשר לדעת רק בבדיקה של הרופא שביצע את הקרוס לינקינג אצלך, ואתה צריך לפנות אליו.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/12/2019 עליית צילינדר אצל חולה קרטוקונוס

  שלום פרופסור סלומון,
  אני סובל מקרטוקונוס ובשנתיים האחרונות עלה לי הצילינדר ב3/4 מספר. יחד עם זאת בצילומי הטופוגרפיה של הקרנית לא רואים שינוי (אצל מומחה קרנית כמובן).
  לכן רציתי לשאול האם צילינדר אינו נוצר רק מעיוות בקרנית? אם כן מדוע לא רואים הבדל בצילומים? האםהוא יכול להיווצר מבעיות אחרות בעין והאם יש צורך לבדוק בעיות כאלו?

  תודה רבה!

  תמונה 8
  שלום רב,

  לא תמיד יש התאמה בין השינויים במיפוי הקרנית ובין השינויים בבדיקת המשקפיים. צריך לזכור שהמספר במשקפיים הוא תוצאה לא רק של מבנה הקרנית אלא גם של מבנה העדשה התוך עינית (הנמצאת מאחורי הקשתית), ושינויים בה יכולים לתרום להופעת הצילינדר.

  ההחלטה על ביצוע קרוס לינקינג תלוייה בעיקר בשינויים במבנה הקרנית על פי מיפוי הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/09/2019 דמעת בעין אחרי קרוסלינקינג

  ביום חמישי עברתי קרוסלינקינג בעין ימין מאז העין אדומה מעט עם דמעת וצריבה בעיקר כאשר רואה טלוויזיה ונחשף לאור האם יתכן שמדובר בדלקת מהטיפול?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  לאחר קרוס לינקינג יש פגם באפיתל (שכבת הציפוי של הקרנית) שהולך ונסגר במהלך כשבוע בעזרת עדשת מגע טיפולית גדולה אותה שמים על הקרנית למשך שבוע. העין יכולה להיות אדומה, דומעת עם צריבה ודקירות. תופעות אלו נעלמות בהדרגה ככל שתהליך הריפוי מתקדם. צריך להיות במהלך התקופה הזאת במעקב הרופא שביצע את הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2019 קרוסלינקינג החלמה

  בעלי עבר ניתוח קרוסלינקינג היום, ניתוח שני (הראשון היה לפני כ6 שנים), לאחר שיוף הקרנית והזלפת הנוזל במשך חצי שעה הוחלט לעצור את הניתוח מכיוון שהקרנית מאוד דקה. הרופא שם לו עדשת מגע וטיפול תרופתי, וביקש לחזור בעוד כשבוע.
  מלבד הכאבים, הצריבה והחום בעין, האם יתכן כי חדות הראיה נפגעה או שזה חלק מהליך ההחלמה? כי כרגע בעלי לא רואה כפי שראה לפני הניתוח (עברו 7 שעות)
  תודה
  דיאנה

  E
  שלום רב,

  תהליך ההחלמה נמשך כשבוע, והראייה מטושטשת בגלל שהאפיתל אינו שלם. במהלך השבוע הקרוב האפיתל יצמח ויכסה את הקרנית. לאחר השלמת התהליך עדשת המגע תוסר. הראייה לאחר שבוע סבירה, והיא תשתפר בהדרגה בתהליך הנמשך מספר שבועות.

  תהליך דומה התרחש בטיפול הקודם לפני 6 שנים, אבל כנראה שכחתם.

  בברכה,

   

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2019 ניתוח

  שלום .. עברתי פעולת ניתוח קרוס לינקינג לעיבוי הקרנית לפני יומיים, אני כרגע עם עדשה טיפולית. האם מותר במקלחת לחפוף את השיער? האם אפשר לעצום את העין בזמן החפיפה?

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רב,

  בהחלט כן. מומלץ להשתמש עם מגן פלסטי קשיח על העין במקלחת, כדי למנוע מגע של היד עם העין, ואת השערות לחפוף לאחור כדי להימנע מכניסת מים לעין. אם העין מאוד צורבת, כפי שבד"כ מרגישים במקלחת, ניתן לעצום את העין ולהמתין בסבלנות שהצריבה תחלוף. בכל מקרה לא לגעת בעין עם הידיים. במקרה כזה לאחר היציאה מהמקלחת ניתן להזליף מספר טיפות לחות (דמעות מלאכותיות) שיקלו על תחושת הצריבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2018 אחרי טיפול קרוס לינקינג

  שלום,אני בן 27 ועברתי טיפול קרוס לינקינג בעין שמאל.לאחר שבוע הגעתי לביקורת ונאמר לי שהקרנית לא החלימה לגמרי,אמרתי שאני רואה טיפה מטושטש והרופא אמר שזה בגלל שיש עדיין פצע במרכז הקרנית ולהמשיך בטיפול עם הטיפות ולהגיע שוב לביקורת עוד שבוע.עברו 10 ימים ועדיין אני רואה טיפה מטושטש.
  האם זה לגיטימי שהקרנית עדיין לא החלימה לגמרי וכמה זמן זה לוקח?
  תודה.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  השיקום הראייתי אחרי קרוס לינקינג לוקח מספר שבועות, ולעיתים חודש עד חודשיים. בשלב ראשון האפיתל של הקרנית עובר תהליך של ריפוי וסגירת הפצע, תחת עדשת מגע טיפולית מיוחדת. תהליך זה לוקח שבוע עד שבועיים, ולעיתים יותר. לאחר מכן, כחלק מתהליך הריפוי נוצרת לעיתים עכירות (סוג של צלקת) באזור הטיפול, שכדי להפחית אותה עליך לקבל טיפול בטיפות סטרואידים לתקופה של מספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/07/2018 קרטקונוס בגיל 22

  שלום וברכה
  לבן שלי יש קרטקונוס. הוא עשה מיפוי קרנית והרופא אמר לו לחכות 3-4 חודשים ואז לבדוק שוב את המצב ולהחליט על המדך הטיפול. עכשו הוא נמצא בחול וניגש לבדיקת רופא. הרופאה אמרה שבעין ימין הקרטקונוס בדרגה 3-4 ובעין שמאל 2-3. כרגע הזמנו עדשות מגע קשות שלדברי הרופאה יעצרו את ההחמרה. האם יש המלצה נוספת לניתוח?

  crazyeyeartcover_Slide
  שלום רב,

  עדשות מגע קשות לא עוצרות את הקרטוקונוס, אלא מעניקות ראייה טובה יותר כאשר מרכיבים אותן. הדרך היחידה לעצירת קרטוקונוס היא ע"י טיפול בקרוס לינקינג של הקרנית. אם ברור על פי השוואת מיפויי קרנית עוקבים (השוואת המיפוי שבוצע עכשיו למיפוי שבוצע בעבר) שיש עלייה בקמירות הקרנית - הרי שמומלץ לבצע קרוס לינקינג ללא דיחוי.

  גם אם אין עלייה משמעותית בקמירות הקרנית במיפוי, אבל יש אינדיקציה לכך שיש החמרה הדרגתית בחדות הראייה במהלך השנה האחרונה - גם אז מומלץ לבצע קרוס לינקינג בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/02/2018 צילינדר בעין – חשד לקרטוקונוס קל בגיל 34

  שלום, אני בן 34 עוד מעט ובחודשים האחרונים הבחנתי שעין שמאל שלי רואה מטושטש עם קצת הילה מסביב לאוביקטים מוארים בחושך. יודגש שכשאני רואה עם 2 העיניים ביחד אז הראיה בסדר גמור. מה שכן יש לפעמים תחושה פיזית מוזרה שאני מרגיש קצת בעין שמאל שבה אני רואה פחות טוב. אין לי מושג כמה זמן העין השמאלית ראתה לא טוב. יכול להיות שזה שנים ככה. שמים לב לזה רק כשעין הבריאה סגורה. בנוסף יודגש שהעיניים שלי תמיד עם אודם קל כמו מישהו שלא ישן מספיק (עבודה מול מחשב כל הזמן).

  בביקור אצל רופא עיניים לא התגלו סימנים פתלוגים. העין נראתה בסדר. בבדיקת אופטימטריסת נקבע שיש לי צילינדר 2.25- ו-AX 130 מאז עם משקפי ראייה ורואה טוב. במכון בדיקות הבדיקת OCT יצאה תקינה אך במיפוי קרנית התגלה קמירות קלה של הקרנית בחלקה התחתון ושהמבנה הטופוגרפי בעין שמאל (הבעייתית) יכול להתאים לקרטוקונוס קל ובעין ימין הבריאה (קמירות יחסית) יש רק חשד (ושם אני רואה טוב). קמירות מקסימאלית בעין שמאל 45.3 ואחורית 18 מקרון. עובי קרנית בעין שמאל באפקס 498 מיקרון ומינימאלי 482 מיקרון. יש המלצה לבדיקת טופוגרפיה בעוד חצי שנה לבדיקת יציבות/התקדמות.

  השאלה שלי האם יש חשש אמיתי לקרטוקונוס ואם כן האם לא כדאי להתעקש על הניתוח קרוסלינקס כעת? האם אני חייב לחכות חצי שנה כדי לראות שאין התקדמות? האם הגיוני שבגיל 34 התפתח לי קרטוקונוס קל? או שתמיד היה לי ועכשיו רק שמתי לב כי זה לא מורגש כשאני רואה ב-2 עינים ביחד. יודגש שיש לי עיניים ב-2 צבעים שונים ובגיל צעיר מאוד היה לי שעורה בעין שחזרה על עצמה כל שנה במשך כמה שנים, ככל הנראה בעין שמאל עם הצילינדר אבל לא בטוח שזה בעין הזאת היה.

  תודה רבה.

  picasso-homer
  שלום רב,

  הסבירות שקרטוקונוס מפתח לראשונה בגיל 34 קיימת אך נמוכה מאוד. גם הסבירות להתקדמות בגיל זה נמוכה מאוד. ככל הנראה היה לך קרטוקונוס קל מזה שנים רבות, ושמת לך לכך רק עכשיו, מסיבות שונות.

  אין כל טעם בביצוע קרוס לינקינג אם אין עדות ממשית להתקדמות של הקרטוקונוס. לכן מומלץ לעקוב אחר מצב הקרנית בעזרת מיפויים עוקבים אחת לכמה חודשים.

  אין כמובן כל קשר לצבע העיניים ולשעורה שהיתה לך בעבר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2017 לאחר קרוס לינקינג

  שלום רב
  אשמח לדעת מהם משכחי הכאבים המומלצים(הכי חזקים) שכדאי לקחת אחרי קרוס לינקינג?

  שחף

  flickr-1390557742-original
  שלום שחף,

  לאחר קרוס לינקינג תקבל מהרופא שיבצע את הטיפול מרשם למשככי הכאבים. ניתן לקחת משככי כאבים שונים דרך הפה, וניתן להשתמש בטיפות עיניים המכילות נוגדי דלקת שהם גם משככי הכאבים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/11/2017 קרוס לינקינג

  שלום רב
  מיועדת לקרוס לינקינג לאחר שהקרטוקונוס מתקדם..
  אשמח מאד לדעת כיצד אפשר להתמודד עם כאבי ההחלמה מלבד כדורים? לאיזה תחושה הכאב דומה? אני מאד מאד חוששת
  תודה רבה

  דמעות1
  שלום שרון,

  אנחנו נוהגים לתת טיפול תרופתי כנגד הכאב לאחר הטיפול בקרוס לינקינג, הכולל טבליות של משכך כאבים וטיפות המכילות תרופה המונעת כאב. תחת הטיפול הזה - רב המטופלים מרגישים לחץ, דקירות ואי נוחות, ולעיתים כאב במהלך היום הראשון שלאחר הטיפול. הכאב הוא לא חזק במיוחד, אך כל אדם חווה כאב בצורה שונה, כך שאני לא יכול להגיד לך כיצד את תרגישי.

  אם את צריכה לעשות את הטיפול - פשוט תעשי אותו וזהו. אין לך אפשרויות אחרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/08/2017 שיפור ראייה לבעלי קרטוקונוס

  שלום,
  שמעתי לאחרונה שיש טיפול לייזר (ליטוש קרנית) ששילוב שלו + קרוס-לינקינג עשוי לשפר משמעותית את הראייה לכאלה הסובלים מקרטוקונוס עד כדי מצב שניתן יהיה לתקן את הראייה גם בעזרת משקפיים (ללא עדשות מגע). האם שמעת על טיפול שכזה?
  ספציפית אליי – אני בן 47 וסובל מקרטוקונוס דיי יציב קרוב ל-20 שנה.

  תודה,
  שרון

  Third Eye _2, b
  שלום שרון,

  מדובר ב"פרוטוקול אתונה" הכולל שילוב של ניתוח לייזר בשיטת PRK ולאחר מכן ביצוע קרוס לינקינג. השילוב הזה שנוי במחלוקת ואינו מקובל בעולם הרחב על כל המומחים לקרנית והמומחים להסרת משקפיים בלייזר. חשוב להבין שהקרנית בקרטוקונוס דקה, וביצוע שיוף בלייזר עושה אותה דקה יותר ומגדיל את הסיכול להחמרת הקרטוקונוס. אמנם הקרוס לינקינג אמור לייצב את הקרנית ולמנוע החמרה, אולם לא תמיד זה מה שקורה וקיימת סכנה של החמרה בקרטוקונוס. בנוסף - הטיפול אינו מתאים לכולם, במיוחד לא לקרנית עם עיוות גדול מאוד במיפוי הקרנית, או צורך להסיר מספר גדול מאוד.

  באופן ספיציפי עבורך - בגילך הקרטוקונוס יציב ואין לך צורך בטיפולים כלשהם. מומלץ להמשיך ולהשתמש במשקפיים או בעדשות מגע כפי שעשית עד היום, ולהתרחק מהרפתקאות מיותרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/08/2017 קרטוקונוס

  אובחנתי כחולה בקרטוקונוס. יש לי ירידה חדה בראייה בעיקר בעין ימין. האם מומלץ לבצע קרוס לינקינג כמה שיותר מהר וכדי למנוע התדרדרות עתידית בראייה של עין שמאל ? מה מומלץ לעשות באופן כללי ?

  רמי

  325794_8739804_lz
  רמי שלום רב,

  בהחלט. יש לבצע קרוס לינקינג בהקדם האפשרי. זו הפעולה העיקרית שתמנע את החמרת הקרטוקונוס בעתיד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2017 שיפור הראייה מקרוסלינקינג

  שתי שאלות אם אפשר
  1-יש לי קרוסיליקינג ועשיתי ניתוח בעין שמאל, ועשיתי צילום זמן מה אחרי מהניתוח והיה רשום לי בפיענוח שקיימת השטחה בקמירות של העין האם זה אומר שחל שיפור ראייה?
  2-מאז שהייתי ילד הייתי משפשף בעניים, ומאז שאמרו שזה אחת הסיבות לקרטוקונס הפסקתי לשפשף , האם יכול להיות שזה פשוט יעצור לי את ההתקשרות?(כמו שראיתי בעין שמאל,וזה לא גנתי אצלנו כך שזה נראה לי מהשיפשוף)

  The-Eye-Rub
  שלום יוסי,

  1 - המשמעות היא שככל הנראה נעצרה ההתקדמות של הקרטוקונוס, כך שהטיפול בקרוסלינקינג (קשרי צילוב) השיג את מטרתו.

  2 - שפשוף גורם להחמרה בקרטוקונוס. אם תמשיך לשפשף את העיניים הקרטוקונס שוב יתקדם למרות הטיפול. לכן מומלץ להפסיק לשפשף את העיניים. אם יש לך דלקת אלרגית בעיניים הגורמת לשפשוף - אנא פנה לקבלת טיפול מתאים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2017 קרוס לינקינג אצל קרניות עם טופוגרפיה תקינה ועובי תקין

  שלופ רב פרופסור,בהמשך לשאלה שנשאלה לגבי אקטזיה אחרי PRK, אחרי שחקרתי מעט את הנושא ראיתי שישנם רופאים (בעיקר בחו”ל)אשר נוהגים לעשות קרוס לינקינג מקוצר (חצי מהזמן של קרוס לינקינג רגיל)מיד אחרי PRK(כשהלייזר סיים את עבודתו) על מנת להגדיל את הבטיחות של ההליך(ובאמת למזער את הסיכון לאקטזיה לפציינט של אחד ממיליון לעומת אחד לעשרת אלפים כמו שיש עכשיו) ולשפר את יציבות המספר לאורך השנים, גם במנותחים עם עובי קרנית תקין וטופוגרפיה תקינה.

  האם אתה מבצע כזה ניתוח? אשמח לשמוע את דעתך עליו. אני יודע שתמיד משפרים את הבטיחות של הניתוחים האלה והוספת פרוצדורה כזאת פשוטה ונטולת סיכון כמו קרוס לינקינג נשמעת מעניינת.

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450
  שלום רב,

  אין שום סיבה הגיונית לבצע טיפול מיותר לחלוטין, כשאין לכך כל אינדיקציה שהיא. קרוס לינקינג מבוצע לקרטוקונוס הנמצא בשלבי התקדמות. אין כל סיבה לעשות אותו למי שאין לו קרטוקונוס, רק כדי למנוע תופעה שככל הנראה לא תתרחש. ההוספה של קרוס לינקינג ל- PRK לא משפרת בכלל את הבטיחות, מגדילה שלא לצורך את תהליך הפציעה והריפוי של הקרנית, ומגדילה את הסכנה להיווצרות צלקת. זה בערך כמו לעשות צנטור של העורקים הכליליים בלב לאדם צעיר ובריא ולהשתיל סטנט רק כדי למנוע אוטם שריר הלב בעתיד...

  הדרך להגדלת הבטיחות היא לבצע את הניתוח על פי הקריטריונים המקובלים, להשאיר עובי קרנית בתחום המותר, ולא לנתח קרניות עם סימנים מקדימים לקרטוקונוס. אם הקרנית עבה והמיפוי תקין - אין צורך בקרוס לינקינג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2017 קרטוקונוס

  שלום פרופסור סלומון

  לפני כשלוש שנים ( בגיל 33) גיליתי במקרה כי יש לי קרטוקונוס בשתי העניים, מאז אני במעקב ( מיפויי קרנית) עם רופא עניים המומחה בקרנית.
  תוצאות המיפוי מאז מראות כי אין שינוי ולכן החליט הרופא שמטפל בי כי אין צורך לבצע שום הליך רפואי.
  הבעיה היא שבתחילת הדרך ראיתי 6:6 בשתי העניים עם משקפי ראייה והיום זה כמעט כך ( היינו יש ירידה קלה בראייה)
  שאלתי היא האם עליי לעבור בכל זאת טיפול לחיזוק הקרנית ?

  תמונה 8
  שלום רב,

  אם מיפויי קרנית חוזרים מדגימים יציבות - אין טעם לבצע טיפול כלשהוא.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2017 טפול בקרוסלינג בגיל 56

  אני בת 56 . סובלת מקרקטוקונוס מגיל 24. עד לפני כארבע שנים הרכבתי עדשות מגע ץהפסקתי בשל האי נוחות בעין . לפני כשנה חשתי ירידה בראיה . מאז עשיתי כ 3 מפויי קרנית כל שלושה ארבעה חודשים וניכר שהקרקטוקונוס מתקדם . בתחילה הרופא מתל השומר המליץ על קרוסלינג שעדיין לא עשיתי ץ בפעם האחרונה אמר שלא יודע מה להמליץ ושאחכה עוד 3 חודשים . האם יש סכנה מהפעולה של הקרוסלינג מפאת גילי יותר מאדם צעיר ? מה מקובל בגילי

  ארנה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  ארנה שלום רב,

  בגיל 56 מאוד לא סביר שהקרטוקונוס מתקדם, ואין סיבה לבצע קרוס לינקינג. יתכן שמיפויי הקרנית לא באמת מדגימים החמרה משמעותית, ומומלץ לחזור על המיפוי ולהשוות את כל הבדיקות שנעשו כדי לראות מה המגמה. יש לזכור שקיים טווח רחב של טעות בבדיקת המיפוי, שתלוי בגורמים רבים, בהם הזוית בה את מסתכלת על המכשיר ברגע הצילום, יובש בעיניים התורם לאי סדירות פני הקרנית, ועוד. בנוסף יתכן שהירידה בראייה נובעת מסיבות אחרות כגון יובש בעיניים או התחלה של קטרקט.

  מומלץ לפנות לבדיקת מומחה לקרנית ולהביא את כל הבדיקות שעשית עד כה.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/01/2017 קרוס לינקינג

  שלום רב,
  רציתי לדעת האם לאחר השתלת קרנית ובגיל 38 האם זה יעיל לעבור קרוס לינקינג ואם זה בכלל אפשרי(אחרי השתלה). כמו כן חשוב לציין שמחלת הקרטוקונוס אובחנה כבר לפני 10 שנים בערך.

  ישראל

  pixiecold-creative-make-up-15
  שלום ישראל,

  קרוס לינקינג אינו מתבצע על שתל קרנית. הפעולה מתבצעת על קרנית שמתפתח בה קרטוקונוס, רצוי בשלבים הראשונים להתפתחות המצב, כאשר יש הוכחה לדינמיקה ולהחמרה במצב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/10/2016 קרוסלינקינג

  קודם כל ברצוני להודות לך מקרב לב על השירות והעזרה המיוחדים הניתנים באתר.
  קראתי קצת בשאלות שנשאלת באתר ואמרת שלרוב אם יש מעט סיכונים בטיפול קרוסלינגים זה ענין של זיהום או דלקת ורציתי לדעת האם בתחילת הטיפול כשמקלפים את השכבה החיצונית של הקרנית יש סיכוי לפגיעה בעין (למשל שיקלף יותר מדי) בתודה רבה רבה וחג שמח.

  שמואל

  eyes of van gogh
  שלום שמואל,

  תודה.

  קילוף האפיתל מהקרנית הוא פעולה פשוטה לביצוע. אי אפשר לקלף יותר מדי, מכיוון שלא ניתן לההסיר את שכבת הסטרומה, הנמצאת מתחת לאפיתל. תאי האפיתל מתקלפים בקלות ע"י הסרה מיכנית. הסטרומה (גוף הקרנית) הנמצאת מתחת לשכבת האפיתל היא בעלת מבנה קשיח והדוק, ולא ניתן לקלף אותה בטעות. לחץ כאן למידע על מבנה הקרנית באתר זה.

  כעיקרון - מדובר בפעולה פשוטה לביצוע, ואם היא נעשית אצל רופא עיניים מומחה לקרנית עם ניסיון בתחום - אין סיבה שיהיו בעיות מיוחדות. את תופעות הלואי ניתן למנוע ע"י טיפול מתאים עם טיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים, וכן ע"י מעקב צמוד של הרופא המטפל הכולל מספר ביקורים בשבועיים שלאחר הטיפול, עד לריפוי האפיתל ולהסרת עדשת המגע.

  קרוס לינקינג (Cross linking) נחשב היום לטיפול סטנדרטי וחיוני לקרטוקונוס הנמצא בשלבי התקדמות, וחובה לבצעו כדי למנוע החמרה בקרטוקונוס. המשמעות של החמרה בקרטקונוס היא ירידה בלתי הפיכה בראייה, חוסר יכולת להתאים עדשות מגע קשות, וצורך לבצע השתלת קרנית. מסיבות אלו - השאלות על סיבוכים אמנם חשובות, אבל שוליות אל מול הסיכון הממשי בהחמרת הקרטוקונוס. אין כאן עניין של בחירה: לעשות או לא לעשות. פשוט חייבים לעשות!!! אי עשיית קרוס לינקינג בגלל החשש מתופעות הלואי עלול להוביל לבעיות קשות יותר בעתיד.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/10/2016 קרוס לינקינג

  האם הטיפול בקרוסלינקינג הוא חד פעמי ואם לא מצליח אין אפשרות לתקן?
  והאם לאחר כמה שנים גם אם הראשון הצליח עושים עוד פעם?

  שמואל

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום שמואל,

  קרוס לינקינג של הקרנית הוא טיפול לעצירת קרטוקונוס. הטיפול הוא בד"כ חד פעמי, אולם קיים סיכוי של כ- 5% של התקדמות (החמרה) במצב הקרנית גם לאחר הטיפול. במקרים אלו נדרש טיפול נוסף.

  לאחר הטיפול עוקבים אחר מצב הקרנית ע"י מיפוי של הקרנית (טופוגרפיה) וע"י בידקת המספר במשקפיים (רפרקציה) כדי לוודא יציבות. אם יש יציבות - אין צורך בטיפול נוסף. אם יש עלייה בקמירות הקרנית - יתכן שיהיה צורך בטיפול נוסף.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/09/2016 קרטוקונוס

  שלום רב,
  לפני 5 שנים גיליתי שיש לי קרטוקונוס, במהלך השנה הראשונה הייתה הידרדרות במצב ולאחר ניסיון של הרכבת עדשות קשות שכשל עברתי ניתוח השתלת קרנית בעין ימין. לאחר הניתוח התחלתי להרכיב משקפי ראייה וכעת בעין שמאל, שהייתה בזמנו העין החזקה גם כן מתחילים להיות שינויים בראייה. האם ישנו סיכוי שגם עין שמאל תדרדר לרמה שאזדקק גם בה לבצע השתלת קרנית? או לחילופין במידה וקרוס לינקינג יוכל להיות פתרון טוב, האם יש תקופת החלמה כלשהי וטיפול שצריך לעשות לאחר הביצוע?

  דניאל

  תמונה 8
  דניאל שלום,

  כן, יש בהחלט סיכוי שגם בעין שמאל תהיה החמרה במצב הקרנית, ולכן יש לבצע בה קרוס לינקינג בהקדם, כדי שלא תגיע לצורך בהשתלת קרנית. תקופת ההחלמה לאחר קרוס לינקינג היא של מספר ימים. לאחר הטיפול יש להזליף טיפות סטרואידים מספר פעמים ביום למשך מספר שבועות, על פי הנחיות הרופא כדי למנוע הצטלקות של הקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2016 קרטוקונוס

  שלום רב שמי חן בן 18 אני אמור לעשות קרוס לינקינג בעוד חודש,אשמח לדעת האם יש בעיה כלשהי לנסוע לחופשה שלושה ימים אחרי הטיפול (להיכנס לים,בריכה וכדומה).

  חן

  Swimmer
  שלום חן,

  לא תוכל להיכנס לים או לבריכה 3 ימים לאחר הטיפול. עדשת המגע הטיפולית מותקנת על העין למשך כשבוע, ולעיתים אף יותר, ובמשך כל הזמן הזה מומלץ להימנע מספורט מגע, כולל שחיה בבריכה או בים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/08/2016 קרטוקונוס

  שלום רב.
  אני בת 27 יש לי קרטוקונוס בעין שמאל וחשד גם בעין ימין מזה כ8 חודשים.אני ברשימת המתנה לטיפול בקרוס לינקיניג,אני אשמח להתייעץ איתך..אני התחלתי לעבוד בעבודה שמחייבת להשתמש במיקרוסקופ שאלתי היא האם זה עלול להחמיר את המצב?

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום רב,

  אם יש לך קרטוקונוס שנמצא במגמת החמרה, עלייך לעבור קרוס לינקינג ללא דיחוי. לא ברור לי מה זה בדיוק "רשימת המתנה", ולמה את ממתינה? אין שום סיבה להמתין, ויש לבצע את הטיפול בהקדם האפשרי. יש לזכור שהטיפול מייצב את הקרנית ומונע החמרה נוספת, אבל לא משפר את המצב, כך שכל דחייה בטיפול גורמת לכך שהטיפול יבוצע במצב חמור יותר, והקרטוקונוס "ייעצר" במצב בו הקרנית קמורה יותר והראייה ירודה יותר.

  העבודה במיקרוסקופ לא מחמירה קרטוקונוס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2016 אקטזיה – האם לבצע קרוס לינקינג או כדאי לחכות?

  הי,
  עברתי ניתוח להסרת משקפיים לפני כ-3 שנים, והתגלתה אצלי אקטזיה בקרנית. המספר שלי עלה ממש במעט, אבל הצילנדר גדל עד לכדי פי 3 ממה שהיה לפני הניתוח. הרופא המנתח המליץ לי לבצע קרוס לינקינג בהקדם על מנת למנוע החמרה בעיוות. מצד שני, הבנתי שיש דעות שסוברות שכדאי לחכות בכדי לראות אם תהיה התייצבות של הקרנית ולהימנע מקרוס לינקינג מיותר.
  הרופא שלי אמר לי שאין באמת ‘אקטזיה יציבה’, ותמיד ישנה החמרה (או שהתכוון שיש סיכוי גבוה להחמרה) ולכן מומלץ לבצע קרוס לינקינג למניעה שלה.
  אשמח לדעת מה דעתך בענין.
  תודה, אודי.

  תמונה 8
  שלום אודי,

  עליך לעבור קרוס לינקינג בהקדם האפשרי כדי למנוע את החמרת האקטזיה. השיקול של המתנה כדי להראות דינמיקה קיים רק בקרטוקונוס. כאשר מתפתחת אקטזיה על רקע ניתוח לאזיק - ברור שהיתה כאן דינמיקה. לכן אין טעם בהמתנה מיותרת, שעלולה לגרום להחמרה במצב.

  אני ממליץ לך לבצע קרוס לינקינג בהקדם האפשרי.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2015 קרוס לינקינג

  שלום
  אני בת 20 אובחנתי בקרוטוקונס לפני שנה
  אני רוצה לעבור ניתוח של קרוס לינקינג..
  אני רוצה לשמוע יותר על ההופעות לווי של הניתוח הזה ומה אסור לעשות אחרי הניתוח??
  אני משתמשת במחשב כל יום יותר מ- 10 שעות בגלל הלימודים והעבודה ויש לי יובש חזק בעיניים, האם הדברים האלו משפעות על הקרוטוקונס לטווח ארוך ???
  אשמח לקבל כל מידע
  תודה

  TAM_ParrotFishEye_big

  שלום רב,

  אם את בת 20 ואובחנת לפני שנה עם קרטוקונוס, היית צריכה לעבור טיפול קרוס לינקינג כבר מזמן, מיד לאחר האבחנה. כל עיכוב בטיפול גורם להחמרת הקרטוקונוס, דבר המתבטא בעלייה בקמירות הקרנית, עלייה במספר במשקפיים ובעיקר בצילינדר, ובמקביל - ירידה בראייה. חשוב לזכור שקרוס לינקינג מייצב את המצב נכון ליום הטיפול, ובד"כ לא ניתן להחזיר את המצב לקדמותו. ככל שהטיפול יבוצע מאוחר יותר - הקרנית תתייצב על מצב שהוא פחות טוב מהיום, והראייה המיטבית שלך (זו המושגת בעזרת עדשות מגע או משקפיים) תהיה פחות טובה. חשוב להבין שהטיפול בקרוס לינקינג לא מחזיר את הקרנית למצבה התקין, אלא מייצב את המצב כפי שהוא ביום הטיפול, ומונע החמרה נוספת בעתיד!!!

  תופעות הלוואי של קרוס לינקינג אינן שכיחות, וכוללות סיכון מאוד נמוך לזיהום בשבוע הראשון שבו מתרפא הפצע בקרנית ויש עדשת מגע טיפולית. כדי למנוע את הזיהום את מזליפה טיפות אנטיביוטיקה בתקופה זו. תופעת לואי נוספת היא של התפתחות צלקת בקרנית באיזור ריפוי הפצע. כדי למנוע זאת את מזליפה טיפות של סטרואידים למשך כחודשיים - שלושה חודשים לאחר הטיפול. שתי תופעות לואי אלו די נדירות, ובחישוב של סיכוי מול סיכון - התועלת הצפוייה מעצירת הקרטוקונוס עולה בהרבה על הסיכון שבהופעת תופעות הלוואי שהזכרתי.

  עבודה מול מחשב ויובש בעיניים אינם משפיעים על התפתחות קרטוקונוס, ואינם מונעים את היכולת לבצע בהצלחה קרוס לינקינג.

  למידע נוסף על קרוס לינקינג באתר, ניתן להיכנס לאחד משני הקישורים הבאים:

  הטיפול בקרטוקונוס - קשרי צילוב (קרוס לינקינג)

  קרוס לינקינג (קשרי צילוב) לקרטוקונוס

   

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/11/2015 קרוס לינקינג לקרטוקונוס

  היום עשה בני החייל (בן 19) בדיקת ראיה ללימודי נהיגה אצל אופטימטריסט אשר אמר שיש לו קרטוקונוס בעיקר בעין שמאל הוא המליץ על משקפיים לעין ימין והפנה אותנו למומחה לקרנית, בזמן האחרון הבן התלונן על בעיה בראיה וגם אני נזכרת שהיה משפשף ונוגע תמיד בעין זו, אני מאוד מבוהלת מהאבחנה ולא רוצה להפסיד זמן (נראה לפי צילום תמונה שהראה לי שהקורטיקונוס במצב מתקדם) קראתי על טיפול קרוס לינקינג האם יוכל להתאים במקרה זה? בתודה על תשובתך המהירה,

  אייל

  hqdefault

  שלום אייל,

  מומלץ לגשת בהקדם עם בנך למומחה קרנית, לבצע מיפוי ממוחשב של הקרנית בשתי העיניים, ואם אכן יש קרטוקונוס - מומלץ לבצע טיפול קרוס לינקינג של הקרנית בהקדם. טיפול זה מייצב את הקרנית ומונע התקדמות והחמרה של הקרטוקונוס. הטיפול בקרוס לינקינג מומלץ במיוחד בצעירים אצלם הקרטוקונוס מתגלה לראשונה, מכיוון שאז ניתן לעצור את המצב כאשר הוא עדיין בתחילת התפתחותו. יש לזכור שהטיפול אינו מחזיר את המצב לקדמותו, ואינו הופך את הקרנית לבריאה. הקרטוקונוס ישאר, אך יתייצב כפי שהוא כיום ולא יתקדם.

  לחץ כאן לקריאה באתר על קרוס לינקינג לקרטוקונוס.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2015 הסרת האפיתל בקרוסלינקינג

  שלום רב פרופ’ אבי סולומון,

  1. כיצד מבוצעת הסרת האפיתל בניתוח קרוסלינקינג לקרטוקונוס? האם הסרת האפיתל מבוצעת באמצעות לייזר או באמצעים מכאניים/ חדים? ומה מהם עדיף? האם זה כואב? לא נעים?
  2. האם נדרשת מומחיות ניתוחית או שמתמחה גם יכול לבצע זאת בצורה טובה?

  תודה רבה,

  נופר

  large

  שלום נופר,

  הסרת האפיתל בקרוס לינקינג מבוצעת מכנית, באמצעות ספאטולה קהה, לאחר הזלפת טיפות אלחוש מקומי. הפעולה עצמה אינה כואבת, אך הכאבים מופיעים לאחר מספר שעות ונמשכים יום עד יומיים. כמו בכל פעולה רפואית, גם כאן נדרש ניסיון ומומחיות של הרופא המטפל, המתבטאים בהחלטה על הצורך בטיפול, בתזמון הטיפול, בביצוע הפעולה כולה על כל שלביה, במעקב בשבוע הראשון לאחר הפעולה כאשר הפצע מתרפא תחת עדשת מגע, ובמעקב ארוך הטווח אחר מצב הקרטוקונוס. מומלץ לבצע קרוס לינקינג לקרטוקונוס אצל מומחה לקרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2015 קרוס לינקינג לקרטוקונוס

  הבן שלי בן 16 צריך ניתוח קרוס לינקינג. רציתי לדעת מה הסיכונים של ניתוח כזה? מה משך זמן הניתוח? והאם הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית?

  נורית

  Water-dance-med

  שלום נורית,

  קרוס לינקינג לקרטוקונוס הוא טיפול מרפאתי ולא ניתוח. מדובר בטיפול יעיל והכרחי שמייצב את הקרנית במקרים שבהם הקרטוקונוס התחלתי ומתקדם. אין כל ספק שאם לבנך בן ה-16 התגלה קרטוקונוס לאחרונה - הרי שחובה עליו לעבור טיפול חיוני זה.

  הסיבוכים של קרוס לינקינג נדירים וכוללים זיהום של הקרנית בתקופה המיידית לאחר הטיפול, כאשר יש עדשת מגע טיפולית על פני הקרנית, והצטלקות של הקרנית במהלך החודשים שלאחר הטיפול. כדי למנוע זיהום בקרנית מקבל המטופל טיפות אנטיביוטיות במהלך השבוע הראשון לאחר הטיפול, כאשר יש עדשת מגע טיפולית על הקרנית. כדי למנוע הצטלקות בקרנית יש לתת טיפות של סטרואידים למשך מספר חודשים לאחר הטיפול. טיפול ומעקב מתאימים של הרופא המטפל ימנעו סיבוכים אלו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2015 קרוס לינקינג והריון

  לפני כשלוש שנים גילו אצלי קרטוקונוס , בבדיקה לפני שבוע התגלתה החמרה משמעותית בעין ימין , הומלץ שאעשה טיפול קרוס לינקינג אך אני עכשיו מעוניינת להיכנס להריון . האם יש בעיה בזה?

  ליטל

  hidden_eye

  שלום ליטל,

  מומלץ לבצע את הטיפול בקרוס לינקינג כעת, לפני הכניסה להריון, ולא לדחות את הטיפול!!! בנוסף להחמרה שהתגלתה כעת, ההריון כשלעצמו עלול לגרום להחמרה נוספת בקרטוקונוס. דחיית הטיפול לאחר ההריון תביא לביצוע הטיפול במצב שבו הקרטוקונס במצב מתקדם יותר.

  הטיפול בקרוס לינקינג מקפיא את המצב כפי שהוא בזמן הטיפול, אך אינו גורם בד"כ לשיפור או לירידה בקמירות הקרנית. לכן - ככל שדוחים את הטיפול בקרוס לינקינג, והקרטוקונוס חמור יותר - כך מייצבים את הקרנית במצב קשה יותר, כשהיא קמורה יותר. המשמעויות של קרנית יותר קמורה הן ירידה בחדות הראייה המירבית (גם עם עדשות מגע), וקושי רב יותר בהתאמת עדשות מגע. 

  בעולם כולו מקובל שהטיפול בקרוס לינקינג יעיל מאוד בעצירת הקרטוקונוס וייצוב הקרנית, ומאמרים רבים שהתפרסמו בספרות הרפואית בשנים האחרונות מעידים על כך. למעשה - היה נכון לבצע את הטיפול בקרוס לינקינג כבר לפני 3 שנים, כאשר המצב אובחן לראשונה. זה היה בוודאי מונע את ההחמרה בעין ימין ממנה את כעת סובלת.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2014 קרנית בעין עם רשתית קרועה

  שלום לך פרופסור סלומון. שוב אסנת מירושלים. האם יש סיכוי לשיפור בראיה לעין עם רשתית קרועה, מספר 16.5 לאחר קרוס לינקינג? ובעין השניה עם מספר 10.5 עם רשתית תקינה? ומהם אחוזי ההצלחה בהשתלות קרנית?

  שלום אסנת,

  הטיפול בקרוס לינקינג אינו משפר את הראייה. מטרתו היא ייצוב הקרנית במצבה הנוכחי, ומניעת החמרה בהתקדמות הקרטוקונוס. השיפור בראייה יושג ע"י התאמת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס ע"י אופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע מיוחדות.

  במקרה שלך קשה לדעת מהי תרומת הקרע ברשתית לראייה בעין, ומהי תרומת הקרטוקונוס. הסיכוי לשיפור בראייה לאחר השתלת קרנית מוצלחת תלוי בגורמים רבים, ובהם גיל המנותח, גיל תורם הקרנית, קיומן של מחלות נוספות כגון יובש בעיניים, ופוטנציאל הראייה (שתלוי במצב הרשתית, עצב הראייה, קיומה של עין עצלה, ועוד).

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/11/2014 קרטוקונוס וקרוס לינקינג

  אני בת 48, עיין שמאלית עם קרע ברשתית שלא מתפקדת כעיין “רואה”. עיין ימנית עם מספר גבוה יחסית 10.5, עברתי מיפוי קרנית אצל דר’ מזובר ב 19.14, בצילום בשתיי העיניים כל חצי העיין מהמרכז ומטה אדום, האם יש אפשרות במצב כזה לעבור טיפול כלשהו לעצירת ההתקדמות כדיי שלא אזדקק בעתיד לעבור השתלת קרנית, מאחר והחשש הגדול הוא שההשתלה תידחה ואז לא אראה בכלל. תודה על זמנך

  אסנת שלום,

  ההחלטה על הצורך בקרוס לינקינג תלוייה בדינמיקה של מיפוי הקרנית והמספרים במשקפיים. אם יש התקדמות בקרטוקונוס, המתבטאת בעלייה מתמשכת במספר במשקפיים (ובעיקר בצילינדר), ובמקביל יש עלייה בקמירות הקרנית, כפי שהדבר מתבטא במיפויים חוזרים של הקרנית - אז יש מקום לטיפול בקרוס לינקינג של הקרנית.

  קרטוקונוס הוא מצב שמופיע בד"כ לקראת סוף העשור השני ותחילת העשור השלישי (סביב גיל 20). ככל שמתבגרים (או מזדקנים...) - הקרנית מתייצבת, והסיכוי להחמרה בקרטוקונוס הולך ופוחת. רב הסיכויים שבגיל 48 יש התייצבות של הקרנית, ואין צורך בטיפול. אבל כדי לוודא זאת - עליך להיבדק אצל מומחה לקרנית, ולהביא נתונים מן העבר, כולל בדיקות משקפיים מן העבר ומיפויי קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/10/2014 קרוס לינקינג – טיפול או ניתוח?

  האם קרוסלינקינג הוא ניתוח בהגדרתו? או שמא הוא טיפול בלבד?

  שלום רב,

  קרוסלינקינג (קשרי צילוב) נחשב לטיפול מרפאתי ולא לניתוח. הוא מבוצע כולו במרפאת עיניים, ונמשך כ-45 דקות. הטיפול כולל בשלב ראשון את קילוף שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית (כ- 5 דקות), בשלב שני הזלפת טיפות ריבופלאבין על העין (30 דקות), ובשלב השלישי חשיפה מבוקרת של הקרנית לקרינת UV-A תוך המשך הזלפת טיפות ריבופלאבין (10 דקות). בסוף הפעולה מושמת עגשת מגע טיפולית על הקרנית, והמטופל משוחרר לביתו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.