עין יבשה

מי לא מרגיש מדי פעם עייפות בעיניים בזמן עבודה ממושכת מול מסך המחשב? או צריבה ותחושת יובש בעיניים בזמן נהיגה במיוחד כשהמזגן ברכב מכוון אל העיניים? ולעיתים תחושת אי נוחות מטרידה כשעדשות המגע מונחות על העיניים למשך שעות רבות, במיוחד לקראת סוף יום העבודה?
תלונות אלו ואחרות קשורות לשינויים בכמות הדמעות ואיכותן, והם בד"כ מבטאים צורה כלשהיא של תסמונת העין היבשה
.

מדוע אנו צריכים דמעות?

תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

את הדמעות אנחנו צריכים לא רק כדי לבכות כשאנו צופים בסרט עצוב או בזמן קילוף בצל. הפרשה מתמדת של דמעות מתרחשת כל הזמן, והיא חיונית לשמירה על בריאות העין. במהלך כל היום מצפה את החלק הקדמי של העין שכבה יציבה של דמעות, השומרת על לחות הרקמות בקדמת העין (הקרנית והלחמית), מאפשרת ראייה תקינה ומספקת תחושת נוחות לעין. שכבה זו שומרת על יציבותה גם בזמן מצמוץ העפעפיים. נוזל הדמעות הוא יותר מאשר סתם מים. זהו נוזל מורכב ועשיר במיוחד, המכיל מרכיבים מגוונים כגון מלחים, שומנים, אנזימים המגינים בפני חידקים, וגורמי גדילה מיוחדים השומרים על תקינות הקרנית והלחמית (תמונה 1). בנוסף הדמעות מספקות חמצן לקרנית, שבה אין כלי דם. ירידה בכמות נוזל הדמעות או שינוי במרכיבים שלו עלולים לגרות לתסמונת העין היבשה.
בנוסף להפרשה המתמדת של הדמעות, קיימת חשיבות רבה למצמוץ התכוף של העפעפיים. פעולת המצמוץ היא בלתי רצונית, והיא מאפשרת פיזור אחיד ורציף של שכבת הדמעות על פני העין. בנוסף, העפעפיים מגינות על העין מפני התייבשות ע"י מניעת התאיידות הדמעות. פגיעה במצמוץ התקין או מחלה כלשהיא בעפעפיים עלולים לגרום להתייבשות העין כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות, או כתוצאה מהפרעה בפיזור הדמעות.

מהי תסמונת עין יבשה?

תסמונת העין היבשה נגרמת כתוצאה מירידה בהפרשת הדמעות או שינוי בהרכבן, אך יכולה גם להיגרם כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות על רקע הפרעה בפעילות התקינה של העפעפיים. כתוצאה משינויים אלו עלול להיגרם נזק למשטח הקדמי של העין, הכולל את הקרנית והלחמית, ולגרום לסימפטומים של אי נוחות ולירידה באיכות הראייה.

שכיחות

תסמונת העין היבשה היא אחת המחלות השכיחות ביותר ברפואת עיניים. על פי מחקרים שונים נמצא שהשכיחות באוכלוסיה היא כ- 15%, בעוד שהשכיחות בקרב מרכיבי עדשות מגע עולה לכ-50%. כמו-כן נמצא שתלונות הקשורות ביובש בעיניים מהוות ביחד את הסיבה השניה בשכיחותה לפניות הציבור לרופאי עיניים במרפאות העיניים בקהילה.

מהן הסיבות לעין יבשה?

קיימים גורמים רבים שיכולים לפגוע בתפקוד התקין של הדמעות וביכולתן להגן על העין.

1. פגיעה במרכיבי הדמעות

הדמעות מורכבות משלושה גורמים עיקריים: מים, שומנים ושכבת חלבונים המחוברים ליחידות סוכר (גליקופרוטאינים). פגיעה בכל אחד מהמרכיבים הללו גורמת לעין יבשה (תמונה 2א).

תמונה 2. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

תמונה 2א. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

השכבה החיצונית ביותר של הדמעות היא שכבת השומנים המופרשים ע"י בלוטות מיוחדות הנמצאות בעפעפיים הנקראות בלוטות מייבומיאן. קיימים סוגים רבים של תרכובות שומן בדמעות. שכבת השומן מונעת את התאיידות הדמעות, מייצבת את שכבת הדמעות ומקטינה את החיכוך עם העפעפיים הנגרם בזמן המצמוץ. עם הגיל בעקבות שינוי בהפרשת הורמוני מין שונים, בעיקר האנדרוגנים, עוברות בלוטות המייבומיאן תהליך של ניוון הדרגתי, ומייצרות פחות שומנים. בנוסף – דלקות כרוניות של העפעפיים עלולות לגרום לשינויים בהרכב השומנים בדמעות.

דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

תמונה 2ב. דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

הפגיעה הכרונית בבלוטות מייבומיאן נקראת Meibomian Gland Disease או MGD, וזו אחת התופעות של דלקת עפעפיים כרונית. העדר של שומנים בדמעות או שינוי בהרכב הרגיל שלהם, עלול לגרום לשינוי במתח הפנים של הדמעות, לאובדן יציבות שכבת הדמעות ולאידוי מוגבר שלהן. הפרעות בייצור המרכיב השומני של הדמעות הוא אחת הסיבות המובילות לתסמונת העין היבשה. באנשים רבים קיימת תסמונת העין היבשה במקביל לדלקת כרונית (בלפריטיס) של העפעפיים (תמונה 2ב).
המים שבדמעות מיוצרים ע"י בלוטות הדמעות. קיימת חשיבות רבה לנפח תקין של הדמעות, החיוני לשטיפה המתמדת של העין מגופים זרים, ומתוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. ירידה בנפח הדמעות עלול להיגרם במחלות של בלוטות הדמעות, כמו לדוגמה בתסמונת סיוגרן. תסמונת סיוגרן פוגעת בכ- 1% מכלל האוכלוסיה והיא מאופיינת בנפח דמעות קטן במיוחד הגורם לנזק משני לשכבת תאי הציפוי של המשטח הקדמי של העין. ירידה בנפח הדמעות כרוכה בעליה בריכוז המלחים (האלקטרוליטים) בנוזל הדמעות, מצב הקרוי היפראוסמולריות. עליה זו בריכוז המלחים בדמעות עלולה לגרום לפגיעה בשכבת תאי האפיתל המצפה את משטח העין (תמונה 2א).
שכבת הגליקופרוטאינים (מוצינים) מיוצרת ע"י תאים מיוחדים בלובן העין (הלחמית) והיא עוזרת ליצור אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי. מחלות שונות של הלחמית עלולות לפגוע גם במרכיב זה.

2. ירידה בתחושת הקרנית

תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

תמונה 3. תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

הקרנית היא הרקמה הקדמית ביותר של העין. זוהי רקמה עגולה, קמורה ושקופה, ודרכה נכנסות קרני האור אל תוך העין. לקרנית יש מספר רב של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מביא מידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים המגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים (תמונה 3). לפיכך – התחושה התקינה של הקרנית חיונית הן להפרשה המתמדת של הדמעות והן לפעולת המצמוץ התקינה. למעשה – תחושת הקרנית היא אחד מהמנגנונים החשובים ביותר ליצירת הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית תגרום גם לירידה ביצירת הדמעות. הירידה בתחושה היא תהליך הדרגתי המתרחשת באנשים עם התקדמות הגיל, ובעיקר מעל גיל 40. ירידה בתחושת הקרנית יכולה להגרם גם כתוצאה משימוש ממושך בעדשות מגע, ממחלת הסוכרת, וממחלות נוירולוגיות שונות.
ירידה בתחושת הקרנית גורמת גם לירידה במצמוץ, וכתוצאה – להתאדות מוגברת של הדמעות ולהחמרת היובש בעיניים.

3. מצמוץ מופחת ומפתח העפעפיים

מצמוץ בתדירות נמוכה יכול לגרום לאידוי יתר של הדמעות בשל חשיפת משטח העין לפרקי זמן ארוכים יחסית בין מצמוץ אחד לשני. דוגמאות למצב כזה שבו יש מצמוץ מופחת והארכה של הזמן בו העין חשופה הוא בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן נהיגה או קריאה.
לעיתים מפתח העפעפיים גדול מדי והעפעפיים לא נסגרות היטב, דבר הגורם לאידוי יתר של הדמעות. דוגמאות לכך הן שיתוק של עצב הפנים, האחראי על סגירת העפעפיים, וכן פעילות יתר של בלוטת התריס (התירואיד) הגורם לבלט של העין ומפתח עפעפיים גדול המאפשר אידוי מוגבר.

4. שינויים הורמונליים

יובש בעיניים נפוץ יותר בנשים, בעיקר בגיל הבלות., כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים בגיל זה. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל הבלות גורמים בעיקר לשינויים בתפקוד בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת תסמונת העין היבשה.

5. שימוש בעדשות מגע

שימוש ממושך בעדשות מגע גורם לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. כמו כן עדשות המגע מפחיתות עם הזמן את תחושת הקרנית, ובכך תורמות להחמרת היובש בעין.

6. תרופות

מספר רב של תרופות עלולות לגרום לעין יבשה או להחמיר מצב קיים של יובש בעיניים. דוגמאות לכך הן תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי-היסטמינים), תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.

סימפטומים – כיצד נדע שיש לנו עין יבשה?

התלונות הקשורות בעין יבשה הן בעיקר תחושה של חוסר נוחות לעין, הרגשת צריבה, תחושת חול או גוף זר בעין, רגישות מוגברת לאור, ולעיתים רחוקות אף תחושת כאב. לפעמים באופן פרדוקסלי מורגשת דווקא דמעת מרובה, הנוצרת כמנגנון פיצוי לשינויים בהרכב הדמעות.  תלונות אלו מוחמרות בעיקר במהלך עבודה ממושכת מול מסך מחשב, קריאה, נהיגה, או שהייה בסביבה ממוזגת אויר. אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים להרגיש קושי גובר בהרכבת העדשות וצורך להסירן לאחר זמן קצר. בנוסף תיתכן ירידה באיכות הראייה ותנודתיות בחדות הראייה, בעיקר לקראת סוף יום העבודה.

כיצד נטפל בתסמונת העין היבשה?

אבחון מוקדם ומודעות לבעיה עשויים לעזור רבות בדרכי ההתמודדות עם תסמונת העין היבשה, ולשפר את איכות החיים של אלו הסובלים ממנה.
מודעות לבעיה ופניה לבדיקת רופא עיניים  – הופעת הסימפטומים שצויינו לעיל מחייבת פניה בהקדם להערכת רופא המשפחה שיכול לעזור בטיפול הראשוני ולהפנות בהמשך לבדיקת רופא עיניים.

תחליפי דמעות ותמיסות לחות ("דמעות מלאכותיות")

תמונה 3. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

תמונה 4. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

תמיסות אלו מכילות חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסויימת על תחושת היובש והצריבה. קיימים תכשירים רבים כאלו בבתי המרקחת, ואין צורך במרשם רופא להשגתם. קיימים שני סוגים של תכשירים:
1. תחליפי דמעות עם חומר משמר – אלו מסופקים בבקבוק שניתן להשתמש בו למשך מספר שבועות מרגע הפתיחה. תכשירים אלו זולים, וניתנים ליובש קל בעיניים, כאשר תדירות השימוש היא של מספר פעמים ביום (בד"כ 3-4 פעמים).
2. תחליפי דמעות ללא חומר משמר – אלו מסופקים באמפולות קטנות לשימוש חד-יומי (תמונה 4). העדר חומר משמר מאפשר להשתמש בתכשירים אלו מספר רב יותר של פעמים ביום ולאורך זמן רב יותר. זאת מכיוון שאין בהם חומרים משמרים היכולים לעיתים לגרום לנזק למשטח הקדמי של העין. הם יקרים יותר אך מומלצים יותר לשימוש, בעיקר באנשים הסובלים מיובש בינוני עד קשה ונזקקים לטיפול ממושך.
בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת משחות או ג'ל (תמיסה צמיגה יותר מהתמיסה הרגילה). אלו מתאימים במיוחד לשימוש לפני השינה ומעניקים לחות לעין במהלך השינה.

לאחרונה פותחו תכשירים לטיפול בעיניים יבשות המכילות תערובת של שומנים. שומנים אלו יעילים במיוחד לאותו סוג של תסמונת העין היבשה שבה יש בעייה בייצור המרכיב השומני של הדמעות, ובעיקר בדלקת עפעפיים ומחלת בלוטות השומן (MGD). השומנים בתכשירים אלו עשויים להקטין את החיכוך בין העפעפיים ומשטח העין, לעזור לריפוי פגמי אפיתל בקרנית ובלחמית, ולשפר את יציבות שכבת הדמעות.

תכשירים נוגדי דלקת

טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

תסמונת העין היבשה כרוכה בנזק מסויים למשטח העין הקדמי, שכתוצאה ממנו נוצר תהליך של דלקת כרונית מתונה. דלקת זו מחמירה את תחושת הצריבה ואי-הנוחות המאפיינים את תסמונת העין היבשה. שימוש בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת יכול להקל במידה רבה על התחושות הללו (ראה טבלה משמאל). תכשירים כאלו מכילים סטרואידים, והם ניתנים אך ורק ע"י מרשם של רופא עיניים, והם ניתנים לתקופה קצובה תוך מעקב רופא עיניים. זאת כדי למנוע תופעות לואי הקשורות לעיתים עם טיפול בסטירואידים.

התכשיר נוגד הדלקת הידוע ביותר הוא Restasis, והוא מכיל ציקלוספורין A, ונמצא כיעיל בטיפול בתסמונת העין היבשה במצבים מסויימים. גם תכשיר זה ניתן במרשם רופא, אך הטיפול בו ממושך.

תכשיר נוסף הוא משחת Protopic המכילה טקרולימוס. טקרולימוס הוא תרופה נוגדת דלקת המעכבת יצירת גורמי דלקת הנוצרים בלימפוציטים (תאי דלקת) מסוג T. תרופה זו יעילה ביותר לדיכוי תהליכי דלקת במשטח העין. היא קיימת בצורת משחה עורית, אך ניתן להשתמש בה גם בעיניים.

תכשיר נוסף שפותל לפני מספר שנים בארה"ב ועדיין לא נכנס לשימוש בארץ הוא Xiidra המכיר Lifitegras. חומר זה מונע את ההיצמדות של תאי דלקת מסוג לימפוציטים T לתאי הציפוי של הקרנית, ובכך מפחית את התהליך הדלקתי המאפיים את העין היבשה.

לחצו כאן למאמר סקירה שפרסמנו לאחרונה על טיפול נוגד דלקת הניתן בתכשירים מקומיים (בטיפות) לעין היבשה.

חסימת דרכי ניקוז הדמעות

תמונה 4. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע"י פלאגים מיוחדים.

תמונה 5. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע"י פלאגים מיוחדים.

בקצות העפעפיים נמצאים פתחים קטנים (כל פתח נקרא פונקטום), דרכם מתנקזות הדמעות דרך תעלות עדינות ומגיעות אל חלל האף. במצבים בהם קיים חוסר משמעותי בנפח הדמעות (כמו למשל בתסמונת סיוגרן) ניתן לחסום את פתחי הניקוז הללו. החסימה, הנקראת Punctal Occlusion, היא פעולה מרפאתית קלה ופשוטה לביצוע, ונעשית בעזרת אטמי סיליקון זעירים המוחדרים ע"י רופא העיניים אל פתחי תעלות ניקוז הדמעות (תמונה 5). פעולה זו מונעת את ניקוז הדמעות אל חלל האף, וגורמת להצטברות מעט הדמעות הקיימות בחולים עם יובש קשה על פני משטח העין. דבר זה מביא להקלה משמעותית בתחושת היובש והצריבה. פתרון זה אינו קבוע, מכיוון שהאטמים נפלטים עם הזמן מדרכי הדמעות תוך מספר חודשים. לכן יש לחזור על פעולה זו אחת למספר חודשים, במיוחד אם מרגישים בירידה בלחות בעיניים וחזרת הסימפטומים של יובש בעיניים.

טיפולים לעפעפיים ולבלוטות השומן

אחת הסיבות לעין יבשה היא חוסר במרכיב השומני של הדמעות. שכבת השומן מייצבת את הדמעות, מגדילה את מתח הפנים ומונעת את התאיידות המרכיב המימי של הדמעות. השומן מיוצר בבלוטות מייבומיאן הנמצאות בעפעפיים. דלקת עפעפיים כרונית מתאפיינת ביו השאר ביצירת שומן לא מסיס הסותם את פתחי הבלוטות, ומונע את הפרשת השומן התקינה אל הדמעות. ניתן להמיס את השומן ע"י חימום מקומי. מספר מכשירים פותחו בשנים האחרונות לטיפול בדלקת עפעפיים כרונית ובבלוטות השומן בעפעפיים.

טיפול ב-IPL לעין יבשה

תמונה 6. טיפול ב-IPL לעין יבשה.

ה- IPL הוא מכשיר המעביר גירוי אור חזק המלווה בחימום מקומי למספר שניות על העור מתחת לעפעף התחתון. לאחר הטפול הנמשך מספר שניות מרכיבים מסכה מיוחדת על הפנים המעבירה אור בעצמה פחותה מלווה בחימום מקומי לעפעפיים. החימום המקומי תורם להמסת השומן בבלוטות המייבומיאן וליציאתו מהבלוטות לדמעות (תמונה 6).

להלן ראיון מהתוכנית "חיים בריא" עם פרופ' רפי קרסו, עם הסברים על תסמונת העין היבשה, האבחנה והטיפול, והצגת ה- IPL כאחד הטיפולים האפשריים לעין יבשה על רקע חסימת בלוטות השומן בעפעפיים. מכשיר זה נמצא בהדסה, ומהווה אמצעי חשוב נוסף לטיפול בעין יבשה.

ה- Lipifolow הוא מכשיר המשלב לחץ מכני על העפעפיים עם חימום מקומי. שילוב של לחץ וחימום תורם לריכוך השומנים בבלוטות והפרשתם החוצה אל הדמעות.

בסיכום

יובש בעיניים הוא מצב נפוץ ביותר באוכלוסיה ואחת מן הבעיות הנפוצות בגוף האדם. מצב זה יכול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנו. בעזרת מודעות לסימפטומים של יובש בעיניים, ופנייה לרופא העיניים, ניתן לטפל במרבית האנשים הסובלים מתסמונת זו ולגרום להקלה משמעותית באיכות חייהם.

מעוניינים לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אך אתם לא יודעים האם אתם מתאימים? לבדיקת התאמה חינם השאירו פרטים אצלנו באתר ואחד מניציגנו יחזור אליכם.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

בלפריטיס ויובש קשה בעיניים, אין יכולת לראות שום מסך רק ל – 3 דק. 31/12/2021

סובלת מצריבה קשה יותר מ – 3 דק בטלויזיה או במסך מחשב, סובלת מאיכות חיים מאוד ירודה בגלל זה, כל הזמן שורף אבל במסכעם בלתי אפשרי.טיפות עיניים ליובש יתכן שמועילות אבל מאוד רוצה לקרוא במחשב בנייד וטלוויזיה, האם פלגים יכולים לעזור? הלכתי פעמיים לרופא , אמר לא מתאים ולא רצה להסביר מדוע.

שלום חיה,

קיימות סיבות רבות ליובש בעיניים, והטיפול מותאם לסיבה. יובש בעיניים על רקע חוסר בייצור דמעות ניתן לטיפול עם אטמי סיליקון (פלאגים). יובש על רקע דלקת עפעפיים וחוסר ייצור שומן בדמעות ניתן לטיפול ע"י IPL (אור פועם עוצמתי), הגיינת עפעפיים וטיפות המכילות נוגדי דלקת. בנוסף ניתן לטפל ביובש בעיניים בעזרת תחליפי דמעות שונים, ובמקרים קשים ע"י טיפות סרום אוטולוגי.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

יובש בעין אחרי אופטיק ניאוריטיס 26/06/2021

שלום!
שאלה עבור גבר בן 34, שעבר אופטיק ניאוריטיס בעין אחת (אובחן עם ms ומטופל בטקפידרה)
מאז הדלקת הופיעה תופעה של יובש בעין זו
הראייה מיטשטשת בסוף היום ודמעות מלאכותיות מקלות על זה בצורה משמעותית.
אובחן אצל רופא עיניים בקופה עם דלקת אלרגית בעין הזו
וקיבל נפלוקסין וfml liquifilm
הרגיש שיפור בזמן השימוש בטיפות אך לאחר סיום הטיפול הבעיה חזרה.
( בעין השני הכל בסדר חמסה חמסה)
שאלתינו היא כזאת
1. האם יתכן שהדלקת בעצב הראיה( הראיה לא חזרה ב100 אחוז למה שהייתה) גרמה ליאידה בעצבוב של העין באופן שגורם לדלקת?
2. האם תוכל להמליץ על מומחה לתחום זה
יש הרבה תתי התמחות ברפואת עיניים ואנחנו לא יודעים לאן לגשת.

תודה רבה!!

שלום רב,

אין קשר בין דלקת בעצב הראייה ובין יובש או אלרגיה בעין. צירוף המקרים הוא נסיבתי. הטיפול ביובש בעיניים ובדלקות אלרגיות של העיניים ניתן ע"י מומחי קרנית. הטיפול בדלקת של עצב הראייה ניתן ע"י מומחים לנוירו-אופתלמולוגיה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מה הוא הסיכון בנטילת טיפות עיניים רסטאזיס 17/06/2021

רק לאחרונה אחרי בדיקות דם נודע לי לצערי שאני סובלת מתסמונת סיוגרן. יובש קשה בשתי העיניים מבקשת להתחיל לטפטף רסטאזיס – איזה סיכון אני נוטלת? אודה על מענה

שלום רב,

אין כל סיכון בנטילת טיפות רסטאזיס.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

טישטוש ראיה משתנה 18/05/2021

כבר למעלה משנה אני חווה טישטוש ראיה לקרוב ורחוק משתנה במשך היום. גם עם משקפיים העיניים מתעייפות לי ומתחיל טישטוש. בת 50. בזמן האחרון יש גם כאבים בעיניים.

ענת

שלום רב,

יתכנו סיבות רבות לכך ולכן את זקוקה לבדיקת רופא עיניים באיזור מגורייך. סיבה שכיחה לתנודתיות בראייה, המלווה בתחושת עייפות וכאב בעיניים היא יובש בעיניים, אך יתכנו גם סיבות אחרות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

המשך טיפול ב-RESTASIS 16/05/2021

שלום פרופסור אבי סלומון, לאחר חמישה טיפולי IPL אצלך בקלניקה ששיפרו והקלו את מצב העין היבשה , אני מזליף באופן יומי מזה כ-6 חודשים את תכשיר ה-RESTASIS. עד מתי עלי להשתמש בתכשיר ? תופעות הלוואי שאני חווה הם עין יחסית רטובה ,אדמומית קלה,שמנונית עם הפרשות בבוקר ולפעמים ראיה דהוייה. האם עלי לנסות לעבור בהדרגה לתכשיר LIPITER או אחר. תודה מראש על התייחסותך.

שלום רב,

הטיפול ב Restasis הוא בד"כ טיפול קבוע וממושך. על המשך הטיפול מומלץ להתייעץ עם רופא העיניים שלך.

הליפיטיר אינו מחליף את הרסטאזיס. רסטאזיס הוא תרופה (ציקלוספורין A) המפחיתה את התגובה הדלקתית המשנית ליובש בעיניים, ומחייבת מרשם רופא. ליפיטיר הוא תכשיר מדף (לא תרופה) המשמש כטיפות לחות (דמעות מלאכותיות). ניתן להשתמש בליפיטיר בנוסף לרסטאזיס.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

יובש משמעותי בעיניים 09/04/2021

שלום
אני בן 50. מספר משקפיים מינוס 8.

מגיל 26 הופיעו עיניים מאוד יבשות.
בדיקת שירמר היתה גבולית, לא חיובי אבל קרוב לחיובי.
מפריע בעיקר בלילה. שם כמה פעמים בלילה טיפות.
במשך 20 שנה שמתי גנטיל ובשנים האחרונות שם טיפות חד פעמיות של טירס נטורל. זה יותר יקר אבל אין חומר משמר.

עלה חשד שיש לי מחלה ראומטולוגית או קרוהן ולכן אולי זה קשור אבל הנושא בבירור כעת.
בחודשים האחרונים יש החמרה בתסמינים. אני גם בתת משקל.
היובש מפריע גם במהלך היום. העיניים שורפות אחרי קריאה של כמה דקות ( יש גם חולשת קונברגנציה ) נמצא שעות עם עיניים שורפות.

באחרונה הטירס נטורל בלילה לא מספיק ושם גם באמצע הלילה.

רציתי לשאול
1. האם יש טיפות אחרות בלי חומר משמר או עם מעט חומר משמר שאולי יעזרו יותר בלילה מאשר טירס נטורל? תוכל לתת כמה דוגמאות?
2. ראיתי פרסומת למוצר בשם ליפיטור. האם זה מתאים ויותר חזק ? אבל אני לא רוצה הרבה חומר משמר
3. לפעמים אני מרגיש ממש יובש קשה בעיניים בלילה ושם בכל עין 3-4 טיפות בבת אחת. האם זה לא בריא לעין?

מעריך מאוד שאתה עונה על שאלות
תודה רבה!!
תודה רבה

שלום רב,

1- טיפות שמתאימות יותר ללילה הן טיפות סמיכות בצורת ג'ל. קיימים בארץ 2 תכשירים כאלו: הילו-ג'ל (Hylo-Gel) וסיסטיין ג'ל דרופס. הילו-ג'ל הוא ללא חומר משמר. בנוסף ניתן לשים בלילה משחה שמחזיקה זמן רב יותר ונותנת לחות כמעט עד הבוקר. 2 המשחות הקיימות בארץ ליובש בעיניים הן דורהטירס וויטא-פוס. תכשירים נוספים אותם מומלץ לשקול לשימוש במהלך היום ללא חומרים משמרים הם הילוקומוד, איירוניק, רפרש ובפנטן.

2- גם Lipitear הוא מוצר טוב ליובש בעיניים, המכיל תערובת של שומנים. הוא לא יותר חזק, הוא מכיל מרכיב שונה מעט משאר התכשירים. כמו כל התכשירים - כל אחד מוצא את התכשיר שהכי נוח לו לשימוש. תכשיר זה מתאים למי שהיובש בעיניים נגרם בגלל דלקת בעפעפיים הפוגעת בבלוטות השומן של העפעפיים.

3- אין הבדל בין טיפה אחת, ובין 3-4 טיפות או 10 או 20 טיפות שאתה שם "בבת אחת". בעין יש מקום לטיפה אחת והעודף נשפך החוצה.

בנוסף - אם אתה סובל ממחלה אוטואימונית, מומלץ לבצע בירור יסודי בכיוון הזה אצל ראומטולוג, ולבצע בדיקות דם (סרולוגיה אוטואימונית). במחלות אוטואימוניות רבות יש יובש בעיניים, על רקע פגיעה בבלוטות הדמעות כתוצאה מנוגדנים עצמיים. במצבים אלו יש להתחיל בטיפול סיסטמי ממושך, שיעצור את המחלה הסיסטמית, ובאופן משני יעזור ליובש בעיניים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בירור לאחר ביקור – בעניין הקשר שבין בעיות מפרקים/גידים לבריאות העין 10/03/2021

ב"ה
שלום רב,
לפני פחות משבועיים ביקרתי אצלך בעקבות ירידה בחדות הראייה, המלווה בעיניים עייפות וכואבות. לשמחתי לא נמצאה כל בעיה פיזית בעין אך במהלך הפגישה נשאלתי על ידך האם קיימת אצלי דלקת במפרקים. לא ידעתי לענות תשובה ברורה אך אציין כעת כי מזה חודשים רבים שאני חשה כאבים בכף היד ובאצבעות הידיים (מן כאב ותחושת קישוי, בעיקר בשעות הבוקר). נבדקתי פיזית בלבד ולפני כשנה אצל ראומוטולוג אשר ציין כי לדעתו מדובר ב"דלקת גידים" ונתן לי משחה לטיפול. מאז ובמהלך החודשים האחרונים, הכאב המשיך ובשל כך קבעתי תור נוסף לבדיקה אצל ראומוטולוג. חשוב לי לשאול : בהתאם לממצאים הנ"ל – האם ישנו דבר נוסף/בדיקה נוספת שהיית ממליץ לי לעשות על מנת שאוכל לטפל בבעיות אלו? אציין כי איכות הראייה הירודה פוגעים מאוד באיכות החיים שלי ואודה מאוד למציאת פתרון לכך. תודה רבה!! מיכל

שלום רב,

במסגרת הבירור אצל הריאומטולוג מומלץ לבצע בדיקות סרולוגיות לשלילת תסמונת סיוגרן.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

טיפול מועדף ביובש בעיניים 27/02/2021

שלום רב ד"ר,בת 25,בריאה בד"כ,יש לי יובש כרוני בעיניים,שנים רבות מטופלת בהילוקומוד-לפי המלצת רופאת העיניים מאז,וכל יום שמה כל 3 שעות מהתרופה,ולא מרגישה שיש שיפור,וכל הזמן מרגישה שיש צורך לשים,
אין לי צריבה בעיניים,או הרגשת חול,ןאפילו אין אדמומיות,אבל בגלל שאני סטודנטית מרגישה בעייפות בעיניים,אפילו אם קוראת פחות משעה,וצורך במצמוץ כל הזמן,
האם ממליץ לי לעבור להילוגל,אם כן,כמה פעמים לשים ביום מהתרופה?
או לשלב בין הילוקומוד ,לבין הילוגל,למשל במהלך היום הילוקומוד,ולפני השינה,הילוגל?
או שממליץ לי לעבור לסדרת סיסטין,מה יותר יעיל בשבילי?
ומה משטר המתן המתאים,להבטיח סיכוך תמידי בעיניים?

ראמה

שלום ראמה,

תחליפי הדמעות השונים מעניקים תחושת הקלה זמנית לאחר ששמים אותם, אך אינם "מרפאים" או "פותרים" את בעיית העין היבשה. ההחלטה באיזה תכשיר להשתמש נתונה לשיקול דעתו של המטופל. קיימים סוגים רבים של תכשירים כאלו, וכל אחד מעדיף תכשיר אחר, לפי תחושת ההקלה שהתכשיר מעניק. לכל אחד הרכב דמעות אחר ואינטראקציה שונה בין הדמעות והתכשיר בו משתמשים.

כעיקרון מומלץ להשתמש בתכשירים ללא חומר משמר (כמו התכשיר שבו את משתמשת). אם הטיפות לא מעניקות הקלה לאורך זמן, כדאי להשתמש בטיפות צמיגיות יותר, כגון הילוג'ל או סיסטיין ג'ל דרופס. משטר המתן תלוי בך: את יכולה לשים 2-3 פעמים ביום, או 8 פעמים, או כל שעה.

במקרים בהם יש יובש קשה במיוחד מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים, שיכול להמליץ על טיפול ברסטאזיס (טיפות המכילות ציקלוספורין A, תרופה נוגדת דלקת), או להמליץ על Punctal occlusion, שבו חוסמים את תעלות ניקוז הדמעות עם אטמי סיליקון זעירים.

אפשרות נוספת היא טיפול עם IPL - מכשיר המעביר אור בעוצמה חזקה אל מתחת לעפעפיים התחתונות, וגורם לשיפור בהפרשת בלוטות מייבומיאן בעפעפיים המפרישות את השומנים שהם מרכיב חיוני בדמעות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

משחת עיניים בהריון 05/02/2021

שלום ד"ר, גיליתי שאני בהריון שבוע 6 ואני כל לילה מורחת משחת עיניים ויטה פוס לפני שינה בעקבות יובש חד בעיניים. היובש כנראה לצערי מבשר על סיוגרן. אני בתהליך של בבדיקות… פשוט בלי המשחה אני לא מצליחה לעצום עין ולישון.
האם מותר לי להמשיך עם המשחה, ומה עם זה שמרחתי במהלך השבועות הראשונים להריון. תודה

שלום רב,

ניתן להשתמש במשחת ויטה-פוס בהריון ובהנקה ללא כל חשש.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

יובש קשה בעקבות ניתוח הרמת עפעפיים 28/01/2021

שלום, נותחתי לפני שבוע, אני סובלת באופן קיצוני מיובש שכרוך בכאב. הגעתי לניתוח עם יובש קליני אסימפטומטי. מנסה את כל האמפולות ללא הועיל.
בעבר נותחתי בעיניים בלייזר.
אודה להכוונה

שלום רב,

ניתוחים להרמת העפעפיים גורמים להגדלת המפתח בין העפעפיים בו הקרנית חשופה, הגדלת קצב אידוי הדמעות, וכתוצאה להחמרת היובש בעיניים. ההחלטה לבצע ניתוח זה לא היתה חכמה.

בשלב זה כשאת רק שבוע לאחר הניתוח מומלץ להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות, כולל בטיפות יותר סמיכות (כמו הילו-ג'ל או סיסטיין ג'ל), ולחכות לתוצאה הסופית. לעיתים העפעף העליון יורד מעט עם הזמן וזה מקל על היובש.

אם לאחר מספר חודשים לא תהיה הקלה - ניתן לבצע punctal occlusion - חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סילקון.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה