להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • כיב של הקרנית – אבחנה וטיפול

  כיב בקרנית מאובחן ע”י רופא עיניים, שלוקח דגימה מהכיב לבדיקת תרבית, ולאחר מכן מתחיל בטיפול אנטיביוטי מקומי רחב טווח הניתן כל שעה בנמשך מספר ימים, בד”כ תוך כדי אשפוז.

  כיצד מאבחנים ואיך מטפלים בכיב של הקרנית?

  הדבר הראשון שיש לעשות בהופעת חשד לכיב בקרנית הוא לפנות מיידית לבדיקת רופא עיניים (במסגרת המרפאה באיזור מגוריך, או במרכז הרפואי הסמוך).  ללא טיפול מהיר ויעיל – קיימת סכנה לנזק לעין ולאובדן הראיה. רופא העיניים יבצע בדיקה של הגורם המזהם. בדיקה זו נקראת תרבית. בבדיקה זו נלקחת דגימת רקמה מאיזור הכיב, ונשלחת לבדיקה במעבדה. נטילת הבדיקה מבוצעת במרפאה, אורכת מספר דקות, ואינה כואבת. במעבדה ינסו לבודד את החידק או הפטריה שגרמו לזיהום, וינסו למצוא מהי התרופה היעילה ביותר כנגדם. תהליך זה לוקח מספר ימים, אך הבדיקה הזו חיונית להצלחת הטיפול.

  תמונה 1. טיפות אנטיביוטיקה להזלפה לעין.

  תמונה 1. טיפות אנטיביוטיקה להזלפה לעין.

  מיד לאחר הבדיקה, מתחילים בהזלפה של טיפות המכילות אנטיביוטיקה בריכוז גבוה, ובעלת בטווח רחב כנגד מספר רב ככל האפשר של חידקים (תמונה 1).

  הטיפות מוזלפות בתדירות גבוהה לעין – בתחילה כל מחצית השעה, ולאחר מכן – כל שעה, וזאת במשך כל שעות היממה, ולמשך מספר ימים ברציפות. טיפול זה חיוני לעצירת הזיהום. מכיון שקשה להזליף טיפות באופן עצמי בתדירות כה גבוהה, מבוצע הדבר תוך כדי אשפוז במחלקת עיניים במרכז רפואי, ע”י הצוות הסיעודי.  לאחר בידוד החידק ומציאת התרופה היעילה ביותר כנגדו, ניתן לשנות או להתאים את הטיפול בחולה בהתאם לתשובת המעבדה.

  כיצד מתרפא הכיב?

  כאשר הכיב מתגלה ומטופל בשלב מוקדם, ואם הוא קטן יחסית, יכול להיות ריפוי מלא. כיבים קטנים בהיקף הקרנית הם בעלי סיכויי החלמה גבוהים, ובד”כ ללא נזק לראיה.

  תמונה 2. צלקת המתפתחת בקרנית לאחר ריפוי הכיב.

  תמונה 2. צלקת המתפתחת בקרנית לאחר ריפוי הכיב.

  אם הכיב גדול, או אם הוא ממוקם במרכז הקרנית, יכול מהלך הריפוי להתמשך מספר שבועות. במקרים רבים נותרת צלקת בקרנית לאחר ריפוי הכיב. אם הצלקת גדולה ונמצאת במרכז הקרנית (תמונה 2), עלול הדבר לגרום לירידה ניכרת בראיה בעין זו. במקרה בזה יהיה צורך במתן טיפול בטיפות המכילות סטירואידים לזמן ממושך, כדי להקטין את גודל הצלקת. אם הצלקת לא קטנה, וגורמת לירידה קבועה בחדות הראיה, יש צורך בהשתלת קרנית (ראה פרק על השתלות קרנית).

  לעיתים נדירות, כאשר התהליך הזיהומי חדר לעומק הקרנית, והיה עיכוב בתחילת הטיפול, עלולה להגרם התנקבות של הקרנית, או חדירת הזיהום אל תוך העין. מקרים כאלו מחייבים התערבות ניתוחית כגון השתלת קרנית, פעולות לניקוי האיזורים אליהם חדר החידק, והזרקת אנטיביוטיקה לתוך העין.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  04/06/2021 הסרת צלקת בגלל אבצס

  שלום רב פרופ
  היה לי מצב בגלל עדשות מגע גרם לי אבצס בקרנית ,והייתי מאשפזת בבית חולים 10 ימים אבל עכשיו נשאר לי צלקת ומאוד מפריעה לי , ועד עכשיו לא יכולה לעשות משקפיים .
  אפשר להסיר המשקפיים וגם הצלקת ?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  אם הצלקת שטחית, והמספר במשקפיים משמעותי ומצריך עובי ניכר של שיוף, הרי שבניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK יש סיכוי להסרת הצלקת ביחד עם הסרת המשקפיים. יחד עם זאת חשוב להבין שלא ניתן לדעת בוודאות איזה חלק מהצלקת יוסר אם בכלל, ויתכן שחלק מהצלקת ישאר גם לאחר הניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/05/2021 פצעים בקרנית שלא נרפאים

  היי דר”אבי

  אימי בת 80 מונשמת לפני כחצי שנה הבחנתי כי אינה יכולה לפתוח את העיניים היות והיא מונשמת – היא לא מדברת והיא לא יכולה להראות שום סימן- היא גם משותקת.  הזמנתי רופא הביתה שהיבחן בפצעים בקרנית. לאחר טיפול בטיפות אנטיביוטיות  דורטרס = מסג לעיניים  החלה טיפה לפתוח שהיא בתנוחה על הצד עד היום היא פותחת את העיניים ונראה לי כי היא סובלת כאבי טופת הרופא שמגיע לא מצליח להבין מדוע א  מגיבה לטיפול  ניסה גם עשות שהקלו מעט   בברכה נעמי

   

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום נעמי,

  אנשים שנמצאים במצב של הנשמה והרדמה לא שולטים בתנועות העפעפיים, ופעמים רבות העפעפיים אצלם פתוחות. מצב זה עלול לגרום להתייבשות הקרנית, יצירת פעים באפיתל הקרנית, שעלולים להזדהם ולגרום לכיב חידקי בקרנית.

  מומלץ להקפיד על סגירת העפעפיים בעזרת סרט דביק, לשים משחה בעיקר בלילה, ובמקרה של התפתחות כיב בקרנית - לטפל בו כמקובל ע"י נטילת תרביות וטיפות אנטיביוטיות רחבות טווח. מומלץ לקרוא לרופא עיניים שיבצע את הבדיקה עם slit lamp נייד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/09/2019 זוהר

  שלום,
  בטיפול באבצס בקרנית העין קיבלתי מרופא העיניים לשים טיפות ויגומקס בימים הראשונים (כ-3 ימים) כל שעה – כלומר 24 טיפות ביממה.
  לאחר מכן בימים הבאים לשים כל שעתיים ביום – כלומר 8 טיפות ביממה.
  שאלתי : יש הגבלה כלשהי מבחינת אורך זמן כמה ימים / שבועות מותר לשים את טיפות הויגומקס? או שאין מניעה לשים אותן גם במשך תקופה ארוכה?
  אם יש הגבלת זמן כלשהי לשים את טיפות אלו אבקש לדעת מהי.
  בתודה

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  אין כל הגבלה על משך הזמן לטיפול אנטיביוטי בעיניים. יחד עם זאת יש להיות במעקב תכוף והדוק של רופא העיניים שיעריך את מידת השפעת הטיפול, ויחליט על הצורך בהפחתת המינון או הגברתו, או שינוי האנטיביוטיקה בהתאם לצורך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/09/2019 אבצס בקרנית

  שלום רב,
  כאשר יש אבצס בקרנית העין (בהיקף), ורופא העיניים במסגרת הטיפול לוקח תרבית – האם לאחר מכן יש אפשרות שבגלל לקיחת התרבית (הגדלת הפצע), המטופל לא יראה כמעט כלום בעין מספר ימים? (כלומר יראה אפילו גרוע יותר מלפני תחילת הטיפול?)
  תודה,
  גיל

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום,

  הראייה הגרועה היא תוצאה של התהליך הזיהומי עצמו ולא של נטילת התרביות. נטילת התרביות במקרה של אבצס בקרנית היא הכרחית לבידוד החיידק ולמציאת הרגישויות שלו לאנטיביוטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2018 כיב בקרנית

  ביום חמישי סבלתי מכאבים בעין,בלילה הלכתי למיון וזיהו לי כיב בקרנית שלטענתם כנראה נוצר כתוצאה של שימוש לקוי בעדשות מגע.
  קיבלתי טיפול ראשוני של טיפות כל 5 דק למשך חצי שעה,ולאחר מכן 2 טיפות כל שעה עגולה למשך יומיים.
  לאחר יומיים הורידו לי את המינון ל19 טיפות ומשחת עיניים בלילה
  ושוב,בביקורת לאחר חמישה ימים(יום שלישי) הורידו לי את המינון ל12 טיפות ומשחת עיניים בלילה.
  מבחינת כאב ראיה וצריבה יש שיפור ממש משמועותי.
  כמה זמן בדכ נמשך הטיפול האטיביוטי?
  ואחרי כמה זמן יהיה מותר להתאפר?
  (פשוט יש לי אירוע ממש חשוב)
  ורציתי גם לדעת אחרי כמה זמן אוכל להגיע אלייך לטיפול לייזר?
  תודה מראש

  picasso109
  שלום רב,

  משך הטיפול האנטיביוטי נקבע על פי קצב הריפוי של הכיב, והוא נקבע על פי בדיקת הרופא המטפל. מרבית הכיבים מתרפאים לאחר טיפול אנטיביוטי מקומי של שבוע עד שבועיים.

  לאחר שתהליך הריפוי הסתיים ולא תזדקקי יותר לטיפול אנטיביוטי תוכלי לחזור לאיפור כרגיל.

  מומלץ לחכות כ-3 חודשים לאחר הפסקת הטיפול בכיב, לפני שניגשים לבדיקת התאמה להסרת משקפייים בלייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2018 Corneal ulcer – חתך בקרנית

  שלום. כבר ארבעה ימים יש לי עין אדומה, נפוחה, רגישה מאוד לאור, כאבים עזים גם מאחורי גלגל העין, הפרשות מימיות. הייתי היום בבית חולים והם אבחנו חתך סקרנית עם זיהום בקטיריאלי. בינתיים אובדן ראיה של 70% בעין זאת. נתנו לי טיפות אנטיביוטיות לטיפול ותוספי תזונה כמו ויטמין סי, להחלמה מהירה של הפצע. השאלה היא כמה זמן החלמה בדרך כלל ומהם התרחישים האפשריים. הפחידו אותי באובדן מוחלט של הראיה, ואף המליצו לי להישאר במעקב בבית חולים..

  images01IF6MFD
  שלום רב,

  הטיפול בכיב זיהומי של הקרנית כולל לקיחת תרביות (בדיקות מהקרנית לגילוי החיידק או המזהם שגרם לכיב), ולאחר מכן מתן טיפות אנטיביוטיות מרוכזות הניתנות אחת לשעה, גם בלילה, במשך מספר ימים, רצוי תוך כדי אשפוז. מהלך המחלה יכול להיות ממושך, ותלוי בזמן שחלף מתחילת הזיהום ועד לתחילת הטיפול, ברגישות החידק לטיפול, ובגורמים נוספים אחרים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2018 עדשות מגע

  שלום ד”ר אני מרכיבה עדשות מגע רכות חודשיות ובעקבות כך לפני יומים היה לי כאבים חדים בעין שמואל הלכתי לרופאת עינים והיא אמרה לי שיש לי פצע בקרנית וללכת למיון דחוף שם טיפלו בי עם טיפות ויגהמוקס כל שעה כולל לילה ולהיות במעקב גם יום אחרי ואחרי זה כל 3 שעות עין בשיפור למרות שעדין יש קצת כאבים השאלה שלי היא כזו אם אוכל להרכיב שוב עדשות מגע לאחר מקרה הזה ???

  רוני

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  ככל הנראה הופיע אצלך זיהום בקרנית כתוצאה מהשימוש הלא זהיא בעדשות מגע.

  עלייך להמשיך בטיפול האנטיביוטי על פי הנחיות רופא העיניים שלך, ורק לאחר שהזיהום יחלוף לחלוטין ניתן יהיה לשקול בזהירות חזרה לעדשות מגע.

  אפשרות בטוחה ויעילה יותר היא הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2017 נקודה לבנה על האישון ועין אדומה

  ערב טוב הבת שלי נמצאת בחול כרגע שלחה לי תמונה של העין שלה , העין מודלקת כלומר אדומה ודומעת ללא הפסקה ועל האישון יש נקודה לבנה עיגול לבן אם תוכל להסביר לי מה זה יכול להיות כבר קבעתי לה תור לרופאת עיינים אבל זה רק לעוד עשרה ימים אם צריך דחוף יותר אשמח לתשובתך המהירה תודה וערב נעים

  רונית

  afghan_girl_eyes
  שלום רונית,

  התיאור יכול להתאים לכיב חיידקי של הקרנית. עליה לפנות בדחיפות לרופא העיניים הקרוב ביותר לצורך אבחנה וטיפול. אם זה אכן כיב בקרנית יש צורך לקחת תרביות ולהתחיל מיד בטיפול בטיפות אנטיביוטיות מיוחדות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/10/2017 פונגל קרטיטיס – פטריות

  עד כמה נפוץ פונגל קרטיטיס על ידי קנדידה ואספרגילוס ? מה הטיפול היעיל?

  אופיר

  pixiecold-creative-make-up-15
  שלום אופיר,

  כיב בקרנית הנגרם ע"י פטריות כגון קנדידה או אספרגילוס הוא מצב מאוד נדיר, בתדירות של מקרים בודדים בכל שנה ברחבי הארץ. מדובר במחלה קשה מאוד שמסכנת את העין. הטיפול בה נעשה ע"י טיפות המכילות תרופות מיוחדות נגד פטריות כגון ווריקונאזול, נטאמיצין ואמפוטריצין B. את הטיפול ניתן לתת ע"י טיפות מספר רב של פעמים ביום, וגם ע"י זריקה ישירה לקרנית, בד"כ תוך כדי אשפוז במחלקת עיניים במרכז רפואי גדול ותוך השגחת רופאי עיניים מומחים לקרנית. כאשר הזיהום לא ניתן לשליטה ע"י טיפול תרופתי, יש לפעמים צורך בהשתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2017 כיב בקרנית וניתוח לייזר להסרת משקפי ראיה

  שלום
  מצאו אצלי כיב בקרנית על רקע שימוש בעדשות מגע. אושפזתי בבית חולים לטיפול אינטנסיבי באנטיביוטיקה למשך שלוש ימים. לאחר מכן המשכתי טיפול בויגמוקס למשך ארבע ימים. כרגע אמרו לי להספיק ולהשתמש רק בטיפות בהידרוגל. יש לי ירידה בראיה. רופא עיניים אמר לעולם להפסיק להשתמש בעדשות מגע. האם ניתן לעבור ניתוח להסרת משקפי ראיה לאחר החלמת הקרנית? ומה סיכוי הצלחה? הגיב ממוקם קרוב מתחת למרכז האישון

  untitled
  שלום רב,

  שאלתך מדגישה את הסיכון בשימוש בעדשות מגע. אילו היית עוברת את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר בעבר - לא היית ניצבתץ כיום בפני בעיה של צלקת בקרנית.

  קשה לענות על שאלתך, מכיוון שצריך לדעת מהו המספר במשקפיים, מהו עומק הצלקת ומהו מיקומה המדוייק. אם יש לך מספר יחסית גבוה, או הצלקת יחסית שטחית - ניתן להניח שבעקבות ניתוח מסוג PRK, השיוף בלייזר יוריד מספיק רקמה כדי להסיר את הצלקת.

  מומלץ לגשת למכון להסרת משקפיים בלייזר לבדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2017 אמבה

  לאחר מספר חודשים מצאו בהבחנה אצל בן זוגי כי הוא סובל מאמבה כמובן שהטיפול הקודם התברר כלא יעיל וכרגע נדרשנו לקנות בדחיפות תרופות שלא בסל ואחת מהן הי brolen שטרם הצלחנו להשיג אשמח לדעת מהיכן ניתן להשיג בהקדם תרופה זו

  wrasse_checkerboard_eye
  שלום נופר,

  ניתן להשיג Brolen ללא מרשם רופא בבתי מרקחת בבריטניה. אם יש לך קרויב משפחה או חברים שקופצים לסופ"ש בלונדון - בקשי מהם שירכשו עבורך את התרופה.

  מעבר לכך - הטיפול היעיל ביותר הוא טיפות כלורהקסידין (Chlorhexidine) אותן ניתן להשיג בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי המרקחת של קופות החולים או ברשתות בתי המרקחת. עלייך להיות במעקב רופא עיניים מומחה לקרנית שידריך אותך איכן אפשר להשיג תרופות אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/02/2017 Terriens marginal degeneration

  שלום רב,
  בני,בן ה 15, החל להתלונן לפני כשבוע על כאבים בעין. מהתבוננות בעין ראיתי מעין קרום לבן שמכסה קטע קטן בחלקה העליון של העדשה. הממצאים בבדיקה של רופא עינים (מומחה בקרנית) הצביעו על כך ששתי הקרניות מאוד מאוד דקות, ובעין הכואבת נצפה חור בקרנית (בחלק ההיקפי). ההמלצה הינה על השתלת קרנית.
  הילד מעולם לא סבל מדלקות עינים , אלרגיות ומחלות כרוניות.
  שאלותי:
  1. האם יש אפשרות טיפולית אחרת שאינה כירורוגית ?
  2. מה עשויים להיות הגורמים למחלה ?
  תודה רבה

  eye-of-storm
  שלום רב,

  אם יש "חור" בקרנית בהיקף, קרוב לודאי שיש לבצע השתלה של Patch graft קטן באיזור זה.

  לחצי כאן לסרטון המדגים ניתוח של השתלת Patch graft באיזור של התנקבות בהיקף הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/08/2016 תרבית מעדשות מגע בחשד לכיב של הקרנית

  שלום פרופ’,
  יום ד’ בערב התחלתי לחוש גירוד וכאבים בעין. הסרתי את העדשות ובבוקר ניגשתי לרופא עיניים שחשד בכיב של הקרנית. לקח העדשות לתרבית ומיד התחלתי בטיפול בוגהמוקס 4 פעמים ביום. סבלתי כאבי תופת אבל מיום שישי בערב התחיל שיפור והיום ממש שיפור ניכר. היום קיבלתי תוצאות תרבית:צמיחה מעורבת STENOTROPHOMONAS MALTOPHILIA ו- SERRATIS LIQUEFACIENS. לא יודעת מה זה אבל נשמע מפחיד. הרופא אמר להמשיך בוגהמוקס.
  מה קרה פה? מה זה החיידקים האלו ואיך הם הגיעו אליי? זה מסוכן?
  אשמח לתשובתך.

  hidden_eye
  שלום רב,

  החיידקים בעדשות ובנוזל העדשות הגיעו לשם דרך הידיים שלך. מגע עם אצבעות לא נקיות בעדשות והתנהלות לא היגיינית עם העדשות עלולים לגרום לזיהום של העדשות ותמיסת החיטוי, ולבסוף לזיהומים קשים בקרנית. כיב חיידקי בקרנית הוא מצב מסוכן, שללא טיפול נכון עלול לגרום לפגיעה קשה בקרנית ולאובדן העין והראייה.

  הטיפול העדיף במקרה של כיב בקרנית הוא לגשת לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית באחד מהמרכזים הרפואיים (בכל מרכז רפואי גדול יש מיון עיניים הפועל 24 שעות ביממה). שם יש לקחת תרבית מהקרנית (ולא רק מהעדשות), לאשפז במחלקת עיניים ולתת טיפול אנטיביוטי עם טיפות המכילות אנטיביוטיקה מרוכזת למשך מספר ימים, תוך השגחה רפואית יום-יומית.

  בהמשך מומלץ להפסיק לחלוטין את השימוש בעדשות מגע ולעבור לשימוש במשקפיים, או לשקול ניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2016 הבדל בין אופלוקס לויגהמוקס

  האם אופלוקס יכול להוות תחליף טוב לויגהמוקס או ששתי התרופות לא דומות מספיק? מדובר על אבצס בקרנית

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  לא!!!

  שתי התרופות הן תרופות אנטיביוטיות ממשפת הפלורו-קוינולונים. אופלוקס היא תרופה של הדור ה-2 של משפחה זו, וטווח הפעילות שלה מצומם. יש הרבה חיידקים עמידים לתרופה זו, ולכן היא אינה מתאימה לטיפול בכיב של הקרנית. ויגאמוקס היא תרופה של הדור ה-4 של משפחה זו, מנגנון פעולתה שונה, והיא מכסה ביעילות טווח רחב יותר של חיידקים. לכן היא מתאימה יותר לטיפול בכיב של הקרנית.

  מומלץ לפנות בהקדם למומחה לקרנית לטיפול בכיב של הקרנית. מדובר במצב מסוכן מאוד, שאצלנו מטופל תחת אשפוז במחלקת עיניים, ושימוש במשלב של 2 תרופות אנטיביוטיות עם ריכוז גבוה של התרופה, הניתנות אחת לשעה במשך מספר ימים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2016 זיהום בקרנית

  עברתי ניתוח בקרנית ואחרי שבוע לא ראיתי בעין. אושפזתי בבית חולים כרמל לשבועיים וקיבלתי טיפות כל שעה. אני אחרי חודשיים וחצי אחרי הניתוח ורואה מטושטש. מיואשת. הייתי אצלך בביקור בירושלים לפני כחודש וחצי ואמרת לי סבלנות. אין לי כבר סבלנות. מטופלת בשני סוגי טיפות פעם ביום ופעם בלילה במשחה אנטיביוטית. מה ניתן לעשות? תודה.

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  לאחר הניתוח התפתח אצלך זיהום קשה בקרנית, שנגרם ככל הנראה בגלל חיידק. בעקבות השינויים שערנו בטיפול האנטיביוטי שקיבלת, ובעיקר בעקבות המעבר לואנקומיצין - הזיהום נסוג והכיב התרפא. כל שהשלב האקוטי של מחלתך הסתיים בריפוי של הכיב.

  לאחר שהזיהום נעלם, תהליך הריפוי של הכיב כרוך ביצירת צלקת בקרנית. אם הצלקת נמצאת במרכז הקרנית והיא גדולה, היא גורמת לירידה בראייה. משלב זה ואילך, מפסיקים את הטיפול האנטיביוטי ועוברים לטיפול בסטרואידים. הסטרואידים יכולים לעיתים להקטין את גודל הצלקת. תהליך זה לוקח חודשים רבים, ועליך להתאזר בסבלנות. אין לך כל ברירה אחרת.

  אם לאחר כשנה של טיפול אין שינוי בגודל הצלקת - ניתן אז לשקול השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2016 כיב בקרנית

  פניתי היום לפרופסור שמואל בר והוא אבחן שיש לי כיב בקרנית ונתן לי וגמוקס. האם אני יכולה להיות רגועה עד לביקור הבא אצלו בשבוע הבא?הוא אמר לי לשים 4 פעמים ביום כל פעם טיפה אחת. השאלה אם זה מספיק?

  שירה

  imagesAK0SIJ0H
  שלום שירה,

  ההחלטה על אופן הטיפול בכיב של הקרנית תלוייה בגודלו, במיקומו, ובגורמים להיווצרותו. כיבים קטנים הנמצאים בהיקף הקרנית, המתפתחים על רקע של דלקת עפעפיים כרונית למשל, אינם מסוכנים, וניתן לטפל בהם בקהילה ע"י טיפות מהסוג שקיבלת. לעומתם - כיבים גדולים הנמצאים במרכז הקרנית, המתפתחים על רקע שימוש בעדשות מגע למשל, נחשבים למסוכנים, ומחייבים הפנייה למרכז רפואי גדול לבדיקה וטיפול של רופא עיניים מומחה לקרנית. במקרים אלו יש לקחת תרבית מהקרנית (דגימה מאיזור הכיב לצורך זיהוי סוג החיידק ורגישותו לאנטיביוטיקה), ולאחר מכן טיפול אינטנסיבי בטיפות אנטיביוטיקה מרוכזות, בד"כ משלב של 2 תרופות, הניתות סביב השעון, כל שעה, למשך מספר ימים עד להחלמת הכיב.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/10/2015 אבצס בקרנית- דלקת בעין ימין

  שלום רב
  עקב הזמן הממושך בעדשות מגע קמתי שלשום עם עין דומעת אדומה וממש מגרדת. פניתי למומחה עיניים בתור דחוף. צייד אותי בטיפות אנטיביוטיות מרוכזות הנקראות ויגהמוקס וציווה עליי להתחיל להזליף כל שעה למשך 24 שעות- טיפול רציף ולחזור אליו לביקורת למחרת ב 8 בבוקר. אם תהיה הרעה גם צייד אותי במכתב הפניה למיון.
  אתמול היתי בביקורת ולאחר בדיקה הוא אישר שישנה הטבה , להמשיך להזליף ברצף עד יום שני ולבוא שוב לביקורת.
  האודם פחת נורא; העין הפסיקה לדמוע, ומסוגלת לתפקד ראייתית.

  האם ישנו סיכוי לריפוי מלא? שתפסתי את הכיב בזמן וניתן טיפול יעיל ומהיר?! היום כאמור היום ה 3 לטיפול. מודה לך מאוד מראש.

  לינה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640

  שלום לינה,

  זיהום בקרנית הנגרם משימוש ממושך ולא זהיר בעדשות מגע הוא מצב קשה ומסוכן. מדובר באחד מהסיבוכים העיקריים הקשורים בשימוש בעדשות מגע. שינה עם עדשות המגע, חוסר הגיינה בסיסית בטיפול בעדשות, שימוש במי ברז לניקוי נרתיק העדשות או העדשות עצמן, חוסר שימוש בתמיסות חיטוי מתאימות, והתקנת העדשות עם ידיים לא נקיות - כל אלו הם גורמי סיכון להתפתחות כיבים חיידקיים בקרנית.

  כיב חיידקי בקרנית עלול לגרום לירידה בשקיפות הקרנית, וכתוצאה לפגיעה קשה בראייה. הדבר תלוי בגודל הכיב, במיקומו (ככל שהוא קרוב למרכז הקרנית - כך השפעתו על הראייה רבה יותר), ובמהירות וביעילות הטיפול בו. אם הטיפול ניתן במהירות, והחיידק רגיש לאנטיביוטיקה, ואם הכיב אינו גדול או מרכזי - יש סיכוי להחלמה ולשיפור בראייה.

  מומלץ לעקוב אחר הנחיות הרופא המטפל, ובמידת הצורך - להתייעץ עם מומחה לרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/06/2015 דלקת בעין

  משתמשת שנים ארוכות בעדשות מגע, לפני מספר ימים תחושה של הפרעה בעין שמאל, יש בה אודם ונימים אדומים בשתי העיניים. מה זה יכול להיות? פעמים לא מעטות ישנתי עם עדשות..נרדמתי .החלטתי להפסיק ולהשתמש במשקפיים אך חוששת ממה שיש לי בעיניים.

  עלמה

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large

  עלמה שלום,

  אסור לישון עם עדשות מגע!!! שינה עם עדשות מגע מסוכנת מאוד ועלולה לגרום לזיהומים קשים בקרנית, עם סכנה לאובדן הראייה בעיניים. אם יש לך אודם בעיניים עם תחושת הפרעה ואי נוחות, עליך לגשת להיבדק בדחיפות ע"י רופא עיניים. יתכן שיש לך כיב חידקי בקרנית או תגובה דלקתית לשימוש הממושך והלא זהיר בעדשות מגע.

  לחצי כאן לקריאה באתר זה על עדשות מגע והסיבוכים הכרוכים בהם.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/03/2015 כיב בקרנית

  אדם שאובחן ב o.c.p מטופל כרגע בסטרואידים. הכיב בקרנית לא זיהומי אלא אוטואימוני ושוקלים להתחיל טיפול בציקלופוספומיד. האם קיים טיפול חלופי שאינו כימותרפי?

  יוסף

  eye-of-agamotto

  שלום יוסף,

  OCP היא מחלה אוטואימונית קשה של משטח העין החיצוני, שבה נוגדנים עצמיים כנגד הלחמית גורמים לתהליך דלקתי כרוני הגורם לשינויים בלחמית ובקרנית, הכוללים הצטלקות של הלחמית, והופעת כלי דם, צלקות וכיבים בקרנית. הטיפול היעיל ביותר ב- OCP הוא טיפול בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, כגון ציקלופוספמיד. בנוסף, כאשר מתפתח כיב, יש לטפל בו בתרופות מקומיות הכוללות אנטיביוטיקה, סטרואידים, תחליפי דמעות, עדשת מגע טיפולית, ולעיתים תפירה זמנית של העפעפיים (טרסורפיה זמנית).

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/12/2013 אקנטאמבה

  לפני חודשיים בעלי בן 48 לקה בפרזיט אקנטאמבה, אושפז 50 יום, יש כיב שהצטמצם, אבל הזיהום בתוך הקרנית התפתח , כיצד יתכן שלמרות כמות האנטיביוטיקה הזיהום לא נעצר(היה שיפור), רק הפצע נסגר. מקבל: ברולן,ווריקונזיל,אטרופין, phmb, אופטיב, עד לא מזמן ויגאמוקס. מה יהיה? הכאבים בשמים עכשו מאושפז עקב ההחמרה.

  שלום אביה,
  זיהום של אקנטמבה בקרנית הוא זיהום קשה הדורש טיפול ממושך.
  האקנטמבה הופכת לצורה הציסטית, שעמידה לרוב התרופות הניתנות.
  הטיפול המקומי היעיל ביותר לאקנטמבה הוא טיפות כלורהקסידין.
  לעיתים, כאשר הזיהום לא נשלט, ומתפשט לעומק הקרנית תוך כדי טיפול, יש צורך בהשתלת קרנית.
  לצפייה בסרטון המדגים השתלת קרנית בחולה עם אקנטמבה בקרנית שטופלה לאחרונה אצלנו - לחצי כאן.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.