הקשתית והאישון

תמונה 1. הקשתית והאישון.

תמונה 1. הקשתית והאישון.

הקשתית (Iris) היא החלק הקדמי ביותר של הענביה (ה- Uvea, השכבה האמצעית המרכיבה את דופן העין) (תמונה 1). במרכז הקשתית נמצא האישון. הקשתית מחלקת את העין למקטע קדמי ואחורי. התפקיד העיקרי של הקשתית והאישון הוא לשלוט על כמות האור המגיעה אל הרשתית, ולהקטין את פיזור האור בתוך העין. גודל האישון משתנה על פי עוצמת התאורה, ולכן מווסת את כמות האור הנכנסת לעין.

הקשתית מורכבת מרקמת חיבור, סיבי שריר, כלי דם ותאי פיגמנט.פני השטח הקדמיים של הקשתית מורכבים מרקמת חיבור (סטרומה) חשופה,  הבנוייה ממלאנוציטים (תאי פיגמנט) ומתאים ללא פיגמנט. לקשתית קפלים רבים מכיוון שהיא כל הזמן נמתחת ומתכווצת. הפיגמנט בקשתית מפחית את פיזור האור בתוך העין.

את צבע הקשתית, ולפיכך גם את "צבע העין" קובעת כמות הפיגמנט בקשתית: בעיניים חומות יש כמות פיגמנט רבה, ובעיניים כחולות כמות הפיגמנט היא מועטה.

תמונה 2. שריר הדילטור מרחיב את האישון, שריר הספינקטר מכווץ את האישון.

תמונה 2. שריר הדילטור מרחיב את האישון, שריר הספינקטר מכווץ את האישון.

הקשתית מורכבת משריר טבעתי (ספינקטר– מצמצם את האישון), ומסיבי שריר רדיאליים (דילטור– מרחיב את האישון) (תמונה 2). פעולת השרירים מנוהלת ע"י המערכת האוטונומית.

שריר הספינקטר (מכווץ האישון) הוא שריר מעגלי חלק, הנמצא בסטרומה העמוקה של הקשתית. שריר זה מקבל עצבוב של המערכת הפאראסימפטטית דרך העצב השלישי. סיבי הספינקטר נמצאים ליד האישון.

שריר הדילטור (מרחיב האישון) הוא שריר חלק המורכב מסיבי שריר מקבילים ורדיאליים. שריר זה מעוצבב בעצבוב סימפטטי שמגיע יחד עם הענף הראשון (הסעיף האופתלמי – 1V) של העצב החמישי.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

שנוי צבע העיניים באמצעות מוזיקה 02/06/2021

זה באמת עובד?
מי אמר שזה לא חרטה?

שירל

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פס כחול בהיקף האיריס 31/03/2021

התהווה פס כחול חזק בהיקף האיריס .

מה המשמעות ? יש לציין גיל מבוגר ומחלות רקע

שלום רב,

הפס הכחול שאתה רואה הוא בהיקף הקרנית ולא בהיקף האיריס. מדובר ככל הנראה בשק'יעת של שומנים בהיקף הקרנית, תופעה המתרחשת בגיל מבוגר וגם באנשים היא רמות גבוהות של שומנים בדם. התופעה נקראת ארקוס סניליס (Arcus Senilis). אין לתופעה זאת השפעה כלשהיא על הראייה, ואין לה טיפול.

מומלץ לגשת לרופא המשפחה ולבקש בדיקת פרופיל הליפידים אצלך.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

אישונים מורחבים עשרה ימים לאחר בדיקת ראיה 26/11/2020

לקחתי את שני הילדים שלי לרופאת עניים פרטית. היא ביצעה הרחבת אישונים ואמרה שהאישונים ישארו מורחבים אצל הילד הקטן (בן 6) עד ל 24 שעות היות ויש לו עניין בהירות. 24 שעות הפכו ל 48 שעות ואז לשבוע. עכשיו עברו כ 10 ימים והאישונים עדיין לא חזרו למצבם הקודם. באור החדר (אור רגיל- לא חזק ולא חלש) האישון מורחב מאוד (כ 70 אחוז משטח הקרנית), באור חזק זה בערך חצי משטח הקרנית. כשיש אור חזק יותר אז זה פחות רבל עדיין מורחס יותר ממה שאמור להיות או בהשוואב למי מאיתנו. זה לא היה כך לפני הבדיקה ואני ממש מודאג שלא נגרם לו נזק בלתי הפיך. ברופאה שביצעה את הבדיקה בדקה אותו שוב אתמול, בעזרת מכשיר ואמרה שהכל תקין. כשהגעתי הבייתה נוכחתי שלא כך הדבר! מה לעזות, האם יש מצב שנגרם לו נזק בלתי הפיך? האם רגישות קולטני האור נפגעה חלילה עקב הזמן הממושך בו האישונים נשארו מורחבים?

שלום רב,

ככל הנראה האישונים חזרו למצבם הרגיל, ואולי את לא כל כך זוכרת איך הם היו קודם. חשוב לדעת שאישונים של ילדים בד"כ רחבים מאוד ביחס לאישונים במבוגרים, ולכן אין טעם בהשוואת קוטר האישונים של הילדים שלך לקוטר האישונים של מבוגרים אחרים במשפחתך.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מבנה האישון והעין 28/09/2020

שלום פרופסור. אני בן 21, בריא בדרך כלל, ללא בעיות בעיניים.
רציתי לשאול לגבי מבנה העין (האישונים) שלי. אני שמתי לב שאצל רוב האנשים העין, האישון נמצא במרכז. האישון של העין נמצא במרכז ״ונוגע״ גם בחלק העליון וגם בחלק התחתון. לא יוצא מצב שיש שטח לבן ריק אקרא לזה ככה. האישון תופס את כל העין.

אצלי המצב שונה. אצלי העין נמצאת יותר לכיוון למעלה, וחלק מהאישון (העליון) ״חבוי״ בתוך העפעפיים.
זאת אומרת שנשאר שטח יחסית גדול שהעין, האישון, הדילטור.. לא נוגע במטה של העין, הוא לא מגיע לעפעף התחתון כמו כל בנאדם. יוצא שנשאר שטח לבן ריק למטה.

השאלה שלי כזאת:
האם יש סיכוי גנטי ה״בעיה הזאת״?
ולמה זה קורה שהאישון כולו לא נוגע למטה כלל.
אציין שאין לי בעיות ראיה או שום בעיה כלשהי בעיניים ואני לא מרכיב משקפיים. יש לי מבנה עיניים גדולות ובולטות יחסית – זה גנטי מאבא שלי, אבל אין לו את הסיפור הזה עם האישונים. גודל האישון שלו נוגע גם בלמעלה וגם ב למטה כמו רוב האנשים ואין ״שטח לבן ריק״.

לאון

שלום לאון,

התבלבלת. למה שאתה קורא "אישון" בשאלה הארוכה שלך, קוראים "קרנית". האישון שלך ככל הנראה תקין. תיכנס לויקיפדיה, או לכאן באתר הזה, ותלמד מהו אישון ומהי קרנית.

מה שאתה למעשה רואה זה בלט של העיניים, שגורם לכך שהלחמית (מה שאתה מכנה "שטח לבן ריק למטה"...) נראית בין העפעף התחתון והקצה התחתון של הקרנית. ברב האנשים החלק העליון והתחתון של הקרנית מכוסים ע"י העפעף העליון והעפעף התחתון, בהתאמה. אצלך יש בלט של העיניים (כמו לאבא שלך), דבר הגורם לכך שהעפעפף התחתון לא מכסה את החלק התחתון של הקרנית.

הסיבה העיקרת לבלט עיניים (הנקרא "פרופטוזיס" או "אסופתלמוס") הוא פעילות יתר של בלוטת התריס, או היפרתירואידיזם. מומלץ על כן לפנות לרופא המשפחה ולבקש שיבצע לך בדיקות לתפקוד בלוטת התריס.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

צבע עיניים 19/06/2020

יש כל מיני סרטונים ביוטיוב שמשנים צבע עיניים.. האם זה הגיוני? והאם זה מסוכן?

שלום רב,

אכן קיימים ניתוחים לשינוי צבע העין ע"י השתלת קשתית מלאכותית. ניתוחים אלו מסוכנים ועלולים לגרום לתופעות לואי רבות כגון דלקת תוך עינית (Uveitis), גלאוקומה (עליית הלחץ התוך עיני), קטרקט ופגיעה לקרנית הגורמת לבצקת כרונית ולצורך בהשתלת קרנית. סיבוכים אלו אינם נדירים ועלולים לגרום לפגיעה קשה בראייה בעין המנותחת עד כדי עיוורון.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

צבע עיניים 18/06/2020

איך אני יכול לשנות צבע עיניים

להיוולד מחדש.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

תרופה המיועדת לעידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית העין. 24/08/2019

פרופסור סלומון היקר שלום רב!
בהמשך לתשובתך השניה אלי בקשר לתרופה המיועדת לעידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית,
ראשית ברצוני לציין שנוצרה חוסר הבנה כתוצאה מחוסר במידע לגבי מצבי.
נולדתי בשנת 1966 עם 2 עיניים ירוקות,יפות ובריאות והייתי בן אדם מאושר ושמח.
בשנת 1995 עברתי ניתוח סימפטקטומיה לצורך פיתרון בעיה של הזעת יתר בכפות הידיים,כתוצאה מהניתוח נפגעה קשות עיני השמאלית בתסמונת הורנר (שיתוק אוקלי סימפטטי),העפעף צנח(פטוזיס),האישון התכווץ(מיוזיס) וצבע העין התחלף מירוק לתכלת( הטרוכרומיה אירידיס),
הפכתי מאדם מאושר ושמח לאדם עצוב ואומלל,אנשים שהיו מביטים בעיני היו מגיבים בתדהמה או בצחוק או אפילו בבהלה,דבר שגרם לי לאומללות רבה ולצער רב.
הגעתי למצב שבו הייתי מכסה את עיני הפגועה ברטייה מרוב הבושה!
בשנת 2016 עברתי בהודו ניתוח להשתלת קשתיות מלאכותיות בשיטת brightocular ושוב קיבלתי עיניים יפיפיות ושוב חזרתי להיות אדם מאושר ושמח.
לצערי הרב,כעת לאחר 3 שנים מהניתוח התגלתה בבדיקה שגרתית בעיה של ספירה נמוכה של תאי אנדותל בקרניות העיניים(644 בעין ימין ו-2041 בעין שמאל),
בעצת רופא העיניים שבקופ״ח נגשתי להבדק אצל רופא מומחה לקרנית בבי״ח אשר יעץ לי להוציא את הקשתיות המלאכותיות מעיני,דבר שמבחינתי יהיה חד משמעית לחזור ולהיות אדם אומלל ועצוב!
כרגע ראייתי היא עדיין 6/6 בשתי העיניים וכמעט ואין בצקת בקרניות העיניים(רק מינורית בהיקף העין הימנית).
התרופה לעידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית היא מבחינתי אור של תקווה להשאר מאושר ושמח ולא לחזור ולהיות אומלל ועצוב!
אני פונה ללבך ומבקש שתבין את מצבי הקשה ותעזור לי בבקשה לנסות ולטפל בבעייתי ע״י התרופה הטובה ביותר שקיימת בעולם לצורך עידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית העין.
אשמח לבוא ולהיפגש עמך,להציג בפניך את כל החומר הרפואי והבדיקות שברשותי ולהבדק שוב על ידך וכמובן שאשמח לפצותך ברוחב לב על עזרתך האנושית בפיתרון בעייתי שהיא הרבה יותר מבעייה בעיניים אלא חד משמעית מבחינתי ההבדל בין להמשיך ולהיות אדם מאושר ושמח או לחזור ולהיות אדם אומלל ועצוב שמתבייש אפילו להסתובב בין הבריות ולהביט בהן בעיניים!!!
בתקווה שבע״ה תנסה לעזור לי כמיטב יכולתך ,
בכבוד רב
סופר יצחק.

שלום רב,

אין ספק שהחלטת להרוס את העיניים שלך. הניתוח אותו עברת היה ניתוח מסוכן ומיותר, שהכניס אותך לתהליך ארוך ומסוכן של סיבוכים ונזקים לעיניים כמו גלאוקומה, קטרקט ופגיעה באנדותל הקרנית שתביא בסופו של דבר לבצקת בקרנית ולצורך בהשתלת קרנית. צבע העיניים לא הופך אנשים נורמליים לעצובים ואומללים, אך ראייה לקוייה ועיוורון בהחלט כן.

בשלב זה נראה לי שתתמקד בניתוחים להסרת הקשתיות המלאכותיות המזיקות והמיותרות שהושתלו לך בהודו. לאחר שתעבור ניתוחים אלו בהצלחה מומלץ להיות במעקב קבוע אצל רופא עיניים מומחה לקרנית, ולבצע בדיקות תקופתיות של עובי הקרנית וצילום תאי האנדותל.

בכל הנוגע לתרופה שלא רשומה לשימוש בארץ ומשווקת ביפן - אינני יכול לתת לך עצות או המלצות כלשהן.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הקטנת אישון בלי טיפות התכווצות 10/05/2019

קיהלתי מכה בעיין ימין מכדורגל ..ועברתי ניתוח היפרדות רשתית והשטף דם עבר ..אך האישון כבר שנה וחצי מורחב מה אפשר לעשות איזה ניתוחים ..אני לוקח טיפות אבל לא עוזר לי

שלום רב,

קיימות מספר אפשרויות ניתוחיות לתיקון אישון רחב שנוצר לאחר חבלה בעין. ניתן לבצע תפירה של האישון בשיטות שונות, אם יש מספיק רקמת קשתית והמבנה הכללי של הקשתית לא נפגע. אם יש חוסר ברקמת קשתית ניתן לעיתים להשתיל קשתית מלאכותית. אם לא ניתן לבצע ניתוח - ניתן להשתמש בעדשות מגע כהות או משקפיים כהות כדי להקטין את הסנוור הנגרם כתוצאה מהאישון הרחב.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

אישון של עין (אחת) נחבל ממכה והאישון נשאר פתוח 04/04/2019

אישון של עין (אחת) נחבל ממכה כתוצאה מכך היה שטף דם בעין. העין קיבלה טיפול רפואי (לא יודע פרטים). שטף הדם עבר אך האישון (בעין שנפגעה) עדיין פתוח גם בתאורה חזרה.

שאלה מה צריך לעשות? עד כמה זה דחוף או שאפשר לחכות?

שלום רב,

ככל הנראה שריר שמכווץ את האישון (הספינקטר) נקרע. רב הסיכויים שהאישון ישאר כך ולא יחזור לקדמותו.

לעיתים ניתן להתגבר על הבעייה בעזרת טיפות המכילות חומרים המכווצים את האישון. אפשרות נוספת היא להשתמש עם משקפי שמש או עדשות מגע כהות כדי להתגבר על הסינוור בעיקר בשעות היום.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ניתוח קוסמטי 21/03/2019

האם אתה מבצע פרוצדורת ניתוח קילוף בלייזר של קשתית העין על מנת להזיז את הפיגמנטציה בעין ולהבהירה? במידה ולא, אם ידוע לך היכן כן. תודה מראש.

חס וחלילה!!!

מדובר בניתוח מסוכן מאוד, שלא מבוצע בארץ. ניתוח לשינוי צבע הקשתית אמנם מבוצע בעולם במקומות שונים, אבל בד"כ גורם לסיבוכים ותופעות לוואי קשות, כגון דלקת תוך עינית (uvieitis) קשה, עלייה בלחץ התוך עיני וסיבוכים אחרים, שברובם מסכנים את העין ואת הראייה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם