להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • עין יבשה

  תסמונת העין היבשה היא אחד המצבים הנפוצים ביותר בגוף האדם. היא קיימת בכל הגילאים ושכיחותה עולה עם הגיל. למרות שאינה מסוכנת, היא יכולה להוות מטרד רציני ולפגוע באופן משמעותי באיכות חיינו ובתפקוד היום-יומי. קיימות היום דרכים שונות ויעילות לטיפול במצב זה, וברב המקרים ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. דף זה יציג את המאפיינים של תסמונת העין היבשה ואת דרכי הטיפול בה.

  מי לא מרגיש מדי פעם עייפות בעיניים בזמן עבודה ממושכת מול מסך המחשב? או צריבה ותחושת יובש בעיניים בזמן נהיגה במיוחד כשהמזגן ברכב מכוון אל העיניים? ולעיתים תחושת אי נוחות מטרידה כשעדשות המגע מונחות על העיניים למשך שעות רבות, במיוחד לקראת סוף יום העבודה?
  תלונות אלו ואחרות קשורות לשינויים בכמות הדמעות ואיכותן, והם בד”כ מבטאים צורה כלשהיא של תסמונת העין היבשה
  .

  מדוע אנו צריכים דמעות?

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  את הדמעות אנחנו צריכים לא רק כדי לבכות כשאנו צופים בסרט עצוב או בזמן קילוף בצל. הפרשה מתמדת של דמעות מתרחשת כל הזמן, והיא חיונית לשמירה על בריאות העין. במהלך כל היום מצפה את החלק הקדמי של העין שכבה יציבה של דמעות, השומרת על לחות הרקמות בקדמת העין (הקרנית והלחמית), מאפשרת ראייה תקינה ומספקת תחושת נוחות לעין. שכבה זו שומרת על יציבותה גם בזמן מצמוץ העפעפיים. נוזל הדמעות הוא יותר מאשר סתם מים. זהו נוזל מורכב ועשיר במיוחד, המכיל מרכיבים מגוונים כגון מלחים, שומנים, אנזימים המגינים בפני חידקים, וגורמי גדילה מיוחדים השומרים על תקינות הקרנית והלחמית (תמונה 1). בנוסף הדמעות מספקות חמצן לקרנית, שבה אין כלי דם. ירידה בכמות נוזל הדמעות או שינוי במרכיבים שלו עלולים לגרות לתסמונת העין היבשה.
  בנוסף להפרשה המתמדת של הדמעות, קיימת חשיבות רבה למצמוץ התכוף של העפעפיים. פעולת המצמוץ היא בלתי רצונית, והיא מאפשרת פיזור אחיד ורציף של שכבת הדמעות על פני העין. בנוסף, העפעפיים מגינות על העין מפני התייבשות ע”י מניעת התאיידות הדמעות. פגיעה במצמוץ התקין או מחלה כלשהיא בעפעפיים עלולים לגרום להתייבשות העין כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות, או כתוצאה מהפרעה בפיזור הדמעות.

  מהי תסמונת עין יבשה?

  תסמונת העין היבשה נגרמת כתוצאה מירידה בהפרשת הדמעות או שינוי בהרכבן, אך יכולה גם להיגרם כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות על רקע הפרעה בפעילות התקינה של העפעפיים. כתוצאה משינויים אלו עלול להיגרם נזק למשטח הקדמי של העין, הכולל את הקרנית והלחמית, ולגרום לסימפטומים של אי נוחות ולירידה באיכות הראייה.

  שכיחות

  תסמונת העין היבשה היא אחת המחלות השכיחות ביותר ברפואת עיניים. על פי מחקרים שונים נמצא שהשכיחות באוכלוסיה היא כ- 15%, בעוד שהשכיחות בקרב מרכיבי עדשות מגע עולה לכ-50%. כמו-כן נמצא שתלונות הקשורות ביובש בעיניים מהוות ביחד את הסיבה השניה בשכיחותה לפניות הציבור לרופאי עיניים במרפאות העיניים בקהילה.

  מהן הסיבות לעין יבשה?

  קיימים גורמים רבים שיכולים לפגוע בתפקוד התקין של הדמעות וביכולתן להגן על העין.

  1. פגיעה במרכיבי הדמעות

  הדמעות מורכבות משלושה גורמים עיקריים: מים, שומנים ושכבת חלבונים המחוברים ליחידות סוכר (גליקופרוטאינים).

  תמונה 2. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  תמונה 2. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  השכבה החיצונית ביותר היא שכבת השומנים המופרשים ע”י בלוטות מיוחדות הנמצאות בעפעפיים. שכבת השומן מונעת את התאיידות הדמעות, מייצבת את שכבת הדמעות ומקטינה את החיכות עם העפעפיים הנגרם בזמן המצמוץ. דלקות כרוניות של העפעפיים עלולות לגרום לשינוי בהרכב השומנים בדמעות, לירידה בכמותם, וכתוצאה – לגרום לאובדן יציבות שכבת הדמעות ואידוי מוגבר שלהן (תמונה 2).
  המים שבדמעות מיוצרים ע”י בלוטות הדמעות. קיימת חשיבות רבה לנפח תקין של הדמעות, החיוני לשטיפה המתמדת של העין מגופים זרים, ומתוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. ירידה בנפח הדמעות עלול להיגרם במחלות של בלוטות הדמעות, כמו לדוגמה בתסמונת סיוגרן. תסמונת סיוגרן פוגעת בכ- 1% מכלל האוכלוסיה והיא מאופיינת בנפח דמעות קטן במיוחד הגורם לנזק משני לשכבת תאי הציפוי של המשטח הקדמי של העין. ירידה בנפח הדמעות כרוכה בעליה בריכוז המלחים (האלקטרוליטים) בנוזל הדמעות, מצב הקרוי היפראוסמולריות. עליה זו בריכוז המלחים בדמעות עלולה לגרום לפגיעה בשכבת תאי האפיתל המצפה את משטח העין (תמונה 2).
  שכבת הגליקופרוטאינים (מוצינים) מיוצרת ע”י תאים מיוחדים בלובן העין (הלחמית) והיא עוזרת ליצור אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי. מחלות שונות של הלחמית עלולות לפגוע גם במרכיב זה.

  2. ירידה בתחושת הקרנית

  הקרנית היא הרקמה הקדמית ביותר של העין. זוהי רקמה עגולה, קמורה ושקופה, ודרכה נכנסות קרני האור אל תוך העין. לקרנית יש מספר רב של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מביא מידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים המגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים. לפיכך – התחושה התקינה של הקרנית חיונית הן להפרשה המתמדת של הדמעות והן לפעולת המצמוץ התקינה. למעשה – תחושת הקרנית היא אחד מהמנגנונים החשובים ביותר ליצירת הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית תגרום גם לירידה ביצירת הדמעות. הירידה בתחושה היא תהליך הדרגתי המתרחשת באנשים עם התקדמות הגיל, ובעיקר מעל גיל 40. ירידה בתחושת הקרנית יכולה להגרם גם כתוצאה משימוש ממושך בעדשות מגע, ממחלת הסוכרת, וממחלות נוירולוגיות שונות.
  ירידה בתחושת הקרנית גורמת גם לירידה במצמוץ, וכתוצאה – להתאדות מוגברת של הדמעות ולהחמרת היובש בעיניים.

  3. מצמוץ מופחת ומפתח העפעפיים

  מצמוץ בתדירות נמוכה יכול לגרום לאידוי יתר של הדמעות בשל חשיפת משטח העין לפרקי זמן ארוכים יחסית בין מצמוץ אחד לשני. דוגמאות למצב כזה שבו יש מצמוץ מופחת והארכה של הזמן בו העין חשופה הוא בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן נהיגה או קריאה.
  לעיתים מפתח העפעפיים גדול מדי והעפעפיים לא נסגרות היטב, דבר הגורם לאידוי יתר של הדמעות. דוגמאות לכך הן שיתוק של עצב הפנים, האחראי על סגירת העפעפיים, וכן פעילות יתר של בלוטת התריס (התירואיד) הגורם לבלט של העין ומפתח עפעפיים גדול המאפשר אידוי מוגבר.

  4. שינויים הורמונליים

  יובש בעיניים נפוץ יותר בנשים, בעיקר בגיל הבלות., כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים בגיל זה. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל הבלות גורמים בעיקר לשינויים בתפקוד בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת תסמונת העין היבשה.

  5. שימוש בעדשות מגע

  שימוש ממושך בעדשות מגע גורם לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. כמו כן עדשות המגע מפחיתות עם הזמן את תחושת הקרנית, ובכך תורמות להחמרת היובש בעין.

  6. תרופות

  מספר רב של תרופות עלולות לגרום לעין יבשה או להחמיר מצב קיים של יובש בעיניים. דוגמאות לכך הן תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי-היסטמינים), תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.

  סימפטומים – כיצד נדע שיש לנו עין יבשה?

  התלונות הקשורות בעין יבשה הן בעיקר תחושה של חוסר נוחות לעין, הרגשת צריבה, תחושת חול או גוף זר בעין, רגישות מוגברת לאור, ולעיתים רחוקות אף תחושת כאב. לפעמים באופן פרדוקסלי מורגשת דווקא דמעת מרובה, הנוצרת כמנגנון פיצוי לשינויים בהרכב הדמעות.  תלונות אלו מוחמרות בעיקר במהלך עבודה ממושכת מול מסך מחשב, קריאה, נהיגה, או שהייה בסביבה ממוזגת אויר. אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים להרגיש קושי גובר בהרכבת העדשות וצורך להסירן לאחר זמן קצר. בנוסף תיתכן ירידה באיכות הראייה ותנודתיות בחדות הראייה, בעיקר לקראת סוף יום העבודה.

  כיצד ניתן להתמודד עם תסמונת העין היבשה?

  אבחון מוקדם ומודעות לבעיה עשויים לעזור רבות בדרכי ההתמודדות עם תסמונת העין היבשה, ולשפר את איכות החיים של אלו הסובלים ממנה.
  מודעות לבעיה ופניה לבדיקת רופא עיניים  – הופעת הסימפטומים שצויינו לעיל מחייבת פניה בהקדם להערכת רופא המשפחה שיכול לעזור בטיפול הראשוני ולהפנות בהמשך לבדיקת רופא עיניים.

  תחליפי דמעות ותמיסות לחות (“דמעות מלאכותיות”)

  תמונה 3. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמונה 3. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמיסות אלו מכילות חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסויימת על תחושת היובש והצריבה. קיימים תכשירים רבים כאלו בבתי המרקחת, ואין צורך במרשם רופא להשגתם. קיימים שני סוגים של תכשירים:
  1. תחליפי דמעות עם חומר משמר – אלו מסופקים בבקבוק שניתן להשתמש בו למשך מספר שבועות מרגע הפתיחה. תכשירים אלו זולים, וניתנים ליובש קל בעיניים, כאשר תדירות השימוש היא של מספר פעמים ביום (בד”כ 3-4 פעמים).
  2. תחליפי דמעות ללא חומר משמר – אלו מסופקים באמפולות קטנות לשימוש חד-יומי (תמונה 3). העדר חומר משמר מאפשר להשתמש בתכשירים אלו מספר רב יותר של פעמים ביום ולאורך זמן רב יותר. זאת מכיוון שאין בהם חומרים משמרים היכולים לעיתים לגרום לנזק למשטח הקדמי של העין. הם יקרים יותר אך מומלצים יותר לשימוש, בעיקר באנשים הסובלים מיובש בינוני עד קשה ונזקקים לטיפול ממושך.
  בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת משחות או ג’ל (תמיסה צמיגה יותר מהתמיסה הרגילה). אלו מתאימים במיוחד לשימוש לפני השינה ומעניקים לחות לעין במהלך השינה.

  תכשירים נוגדי דלקת

  תסמונת העין היבשה כרוכה בנזק מסויים למשטח העין הקדמי, שכתוצאה ממנו נוצר תהליך של דלקת כרונית מתונה. דלקת זו מחמירה את תחושת הצריבה ואי-הנוחות המאפיינים את תסמונת העין היבשה. שימוש בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת יכול להקל במידה רבה על התחושות הללו. תכשירים כאלו מכילים סטירואידים, והם ניתנים אך ורק ע”י מרשם של רופא עיניים, והם ניתנים לתקופה קצובה תוך מעקב רופא עיניים. זאת כדי למנוע תופעות לואי הקשורות לעיתים עם טיפול בסטירואידים.
  לאחרונה נכנס לשימוש בארץ ה- Restasis – תכשיר המכיל ציקלוספורין A, שאינו מכיל סטירואידים, ונמצא כיעיל בטיפול בתסמונת העין היבשה במצבים מסויימים. גם תכשיר זה ניתן במרשם רופא, אך הטיפול בו ממושך.

  חסימת דרכי ניקוז הדמעות

  תמונה 4. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע"י פלאגים מיוחדים.

  תמונה 4. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע”י פלאגים מיוחדים.

  בקצות העפעפיים נמצאים פתחים קטנים (כל פתח נקרא פונקטום), דרכם מתנקזות הדמעות דרך תעלות עדינות ומגיעות אל חלל האף. במצבים בהם קיים חוסר משמעותי בנפח הדמעות (כמו למשל בתסמונת סיוגרן) ניתן לחסום את פתחי הניקוז הללו. החסימה, הנקראת Punctal Occlusion, היא פעולה מרפאתית קלה ופשוטה לביצוע, ונעשית בעזרת אטמי סיליקון זעירים המוחדרים ע”י רופא העיניים אל פתחי תעלות ניקוז הדמעות (תמונה 4). פעולה זו מונעת את ניקוז הדמעות אל חלל האף, וגורמת להצטברות מעט הדמעות הקיימות בחולים עם יובש קשה על פני משטח העין. דבר זה מביא להקלה משמעותית בתחושת היובש והצריבה. פתרון זה אינו קבוע, מכיוון שהאטמים נפלטים עם הזמן מדרכי הדמעות תוך מספר חודשים. לכן יש לחזור על פעולה זו אחת למספר חודשים, במיוחד אם מרגישים בירידה בלחות בעיניים וחזרת הסימפטומים של יובש בעיניים.

  בסיכום

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ ביותר באוכלוסיה ואחת מן הבעיות הנפוצות בגוף האדם. מצב זה יכול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנו. בעזרת מודעות לסימפטומים של יובש בעיניים, ופנייה לרופא העיניים, ניתן לטפל במרבית האנשים הסובלים מתסמונת זו ולגרום להקלה משמעותית באיכות חייהם.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  03/02/2018 קרניטיטיס מסוג טייגסון כככל הנראה כתוצאה מיובש כרוני בעיניים

  ד”ר שלום,
  אני סובל מזה כ- 13 שנה מטייגסון שחוזר כל כמה חודשים. למיטב הבנתי מדובר בדלקת/שריטה בקרנית שנגרמת ככל הנראה (במקרה שלי) כתוצאה מיובש כרוני בעיניים. אני מטופל אך ורק בתרופה שנקראת FML המכילה סטרואידים שאותה אני לוקח 2-3 ביום במצב שהדלקת מופיעה ולאחר מכן מוריד את המינון בהנחיית הרופא המטפל עד ל- פעם או פעמיים בשבוע לצורך מניעה. לדברי הרופא מדובר אצלי בתופעה קלה שעוברת די מהר לאחר שימוש בתרופה הנ”ל ועד היום לא נגרם לי לחץ בעיניים או נזק אחר. הרופאים שהייתי אצלם אינם מכירים פתרון לטווח הארוך או דרך למנוע לחלוטין את חזרת הדלקת ואין להם תשובה למעט שימוש ב- FML. יש לי תחושת יובש וצריבה בעיניים באופן קבוע ובעיקר בעונת החורף ואני משתמש בטיפות עיניים מסוג “ריפרש טירס” במהלך כל היממה בתדירות של כפעם בשעה-שעתיים. יש לציין שלא הצלחתי למצוא שום מידע באינטרנט על טייגסון (באתרים בעברית) אז כנראה שזו תופעה נדירה או שיש לה שם אחר.
  השאלה היא האם יש תרופה או דרך טיפול שונה ממה שקיבלתי עד היום והאם זו תופעה שיש לחיות איתה על החיים או שיש פתרון קבוע.
  אודה לתשובתך בנדון

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול בטייגסון הוא מתן טיפות סטרואידים למספר ימים במהלך ההתקף, והפסקתם לאחר שההתקף נעצר. אין מעבר לכך טיפול אחר למחלה נדירה זאת. יובש בעיניים אינו הסיבה למחלה. מדובר ככל הנראה בתגובה דלקתית אוטו-אימונית חריפה לאנטיגן זר כלשהוא שבא לידי ביטוי בתאי האפיתל של הקרנית. קשה לחקור את המחלה, מכיוון שבין ההתקפים הקרנית חלקה ושקופה ללא סימנים כלשהם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/01/2018 פלגים בעינים

  שלום רב, יש לי יובש בעיניים ושמו לי Punctal occlusion עברה שנה. בימים האחרונים כשאני קמה בבוקר אני רואה מטושטש עד שאני שוטפת את העיניים שמה טיפות הילו קומד גל ואז חוזר לעצמו האם יש קשר לפלגים?
  מתי צריך להסיר אותם ואיך מסירים אותם האם בניתוח?

  תודה מראש

  watermark
  שלום ליבנת,

  מדברייך ניתן להבין שהפלאגים למעשה אינם יותר במקומם, והגיע הזמן להתקין פלאגים חדשים. מרבית הפלאגים נודדים לאורך תעלת הדמעות ונפלטים אל שק הדמעות ומשם אל חלל האף. תהליך זה נמשך מספר חודשים עד כשנה. כאשר מרגישים שוב בסימנים ובסימפטומים של עין יבשה, סימן שהפלאגים נפלטו ויש להתקין חדשים.

  את הפלאגים מסירים רק אם הם גורמים לדמעת מרובה ולהחמרה בתהליך הדלקת בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/01/2018 עיניים יבשות

  שלום רב,
  הנני בת 65, וסובלת מבלפריטיס חמור ומיובש קשה בעין, שגורם לי לסבל רב ביותר.
  אני מטפלת באופן שוטף מספר פעמים ביום בטיפות לחות מסוג הילו קומוד (ניסיתי סוגים שונים), חימום העיניים, קירור העיניים, ניקוי העפעפיים ,וסטרואידים שקיבלתי מרופאת עיניים כשהמצב בלתי נסבל.
  מאוד מאוד קשה לי עד כדי כך שאינני מצליחה לתפקד, ואני מחפשת פתרון שטרם נמצא עבורי :(
  אשמח לדעת האם אתה מומחה ומטפל במקרים מסוג זה, או לחליפין, האם תוכל להפנות אותי לקבלת טיפול מתאים.
  בתודה מראש
  פנינה

  h
  שלום פנינה,

  אם יש לך יובש מאוד קשה בעיניים, כזה המצריך שימוש בדמעות מלאכותיות (טיפות לחות) מספר רב של פעמים ביום, יתכן שחסימת פתחי הניקוז של תעלות הדמעות (Punctal occlusion) תעזור לך. מדובר בפעולה מרפאתית קצרה, בה מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות הדמעות הנמצאים בקצות העפעפיים. דבר זה יגדיל את משך הזמן בו נמצאות מעט הדמעות שאת מייצרת במגע עם העיניים, ויפחית במידה מסויימת את הסימפטומים מהם את סובלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 יובש וגרד חמור בעיניים

  שלום רב,
  אובחנתי לאחרונה כחולת שיוגרן, הבעיה העיקרית ממנה אני ממש סובלת הינה יובש בעיניים, גרד, צריבה קשה שמתבטא בקושי בנהיגה /מחשב ובתפקוד הכללי טופלתי באין סוף תחליפי דמעות וטיפות ללא הקלה, המצב רק הולך ומתדרדר, ראומוטולוג ממליץ על סתימת פונקטומים, מה דעתך בנושא ואם יש פתרון אחר

  eyes of van gogh
  שלום שולה,

  הטיפול ביובש קשה בעיניים בתסמונת סיוגרן הוא שילוב של מתן תכוף של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפול נוגד דלקת מקומי הניתן בטיפות Restasis, וחסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות (ה"פונקטומים"). בנוסף ניתן טיפול סיסטמי עם תרופה נוגדת דלקת ע"י הראומטולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/01/2018 נטילת טיפות עיניים רסטזיס ציקלוספורין

  בשנתיים האחרונות אני במעקב במרפאת קרנית עיניים בהדסה בגלל יובש משמעותי בעיניים (שיוגרן).
  בביקור האחרון קיבלתי מהרופאה הוראה לטיפות עיניים רסטזיס, שלוש פעמים ביום במשך שלושה חודשים, ואז לשוב לביקורת. התרופה מגיעה בקופסה של שלושים אמפולות, ובעלון התרופה מצוין כי אחרי שימוש חד פעמי בטיפות יש להשליך את האמפולה.
  דיברתי עם שני חולים אחרים, ולמדתי כי הם פותחים אמפולה בערב לשימוש ראשון, חוזרים ומשתמשים באותה אמפולה בבוקר, ואז משליכים אותה.
  שלא כמוהם, לי נאמר להשתמש ברסטזיס שלוש פעמים ביום.
  רופאת המשפחה הציעה שאתקשר למרפאת העיניים ואוודא שהמינון הגבוה לא ניתן לי בטעות, ובימים האחרונים ניסיתי ללא הצלחה ליצור קשר טלפוני עם המרפאה העמוסה. (אין לי מספר פקס או מייל, וזו פעם ראשונה שהגעתי אל הרופאה הזו).
  אני מתלבטת עכשיו מה לעשות.
  א. האם ליטול את התרופה רק פעמיים ביום? (ואז אשתמש באמפולה אחת כמו שאר החולים).
  ב. האם ליטול את התרופה שלוש פעמים ביום?
  ג. אם אטול את התרופה שלוש פעמים ביום, האם לקנות עוד 30 יחידות? או להסתובב עם האמפולה בתיקי?

  אבקש לציין כי עלות התרופה אינה שיקול משמעותי. התרופה אושרה לי בגלל השיוגרן.

  תודה.

  eye-drops
  שלום רב,

  טיפות עיניים Restasis משווקות בחפיסות של 30 אמפולות לשימוש לחודש ימים. כל אמפולה היא חד-יומית אך רב-פעמית, ויש בה מספיק טיפות ל-2 העיניים למתן של פעמיים או 3 פעמים ביום. את פותחת את האמפולה בבוקר, שמה במהלך היום פעמיים או שלוש פעמים, ובסוף היום משליכה את האמפולה. אם קיבלת הנחיות לשים 3 פעמים - אז תשימי 3 פעמים. קופסה של 30 אמפולות מספיקה בהחלט לשימוש של חודש ואין צורך ביותר מכך.

  מדובר בתרופה ללא תופעות לואי, שנועדה לטפל בדלקת בעצימות נמוכה המלווה את תסמונת העין היבשה. קיימים עד היום חילוקי דעות על יעילותה, אך דבר אחד בטוח - היא כלל לא מזיקה. לכן זה בכלל לא משנה אם תשימה אותה פעם, פעמיים או 3 פעמים ביום...

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2017 כאבים בעין ימין

  בת 77 עברתי נתוח קטרקט בשתי עיניים לםני כשנתיים מאז רופא העינים אמר שיש לי עיניים יבשות.אינני מרגישה את היובש בדרך כלל, רק מידי פעם. אני משתמשת בטיפות הילו קומוד .שוכחת בד”כ כי לא מציק במיוחד. הבעיה היחידה היא כאב בעין הימנית רופא העינים בקופ”ח טוען שזה מהיובש . הכאב הוא לא כל הזמן שאלתי היא אם באמת יובש גורם לכאב מציק? אם אדע שזו הסיבה אז אלמד לחיות איתה אני פשוט חוששת .הכאב הוא רק בעין ימין. תודה מראש

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye
  שלום רב,

  יובש בעיניים יכול לגרום לדקירות, צריבה, אי נוחות, תחושת גוף זר וכו'. לעיתים אף יכול לגרום לכאב. בד"כ התופעות שוות בשתי העיניים. יתכן שהכאב שאת מרגישה הוא תוצאה של יובש בעיניים, אך בגלל שמדובר בעין אחת יתכן שיש סיבה אחרת. מומלץ להיבדק ע"י רופא מומחה למחלות קרנית כדי לוודא שאין סיבה אחרת שגורמת לכאב זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/12/2017 עין יבשה לאחר ניתוח קאטרקט

  שמי יפה , עברתי ניתוח קאטרקט לפני כ-10 ימים , עדיין משתמשת בטיפות אנטיביוטיות 3 פעמים ביום, העין שלי מאוד יבשה וגורמת לי לתחושת אי נוחות
  אני ממש רוצה להרטיב אותה, שאלתי האם אני יכולה להשתמש בטיפות עיניים לעין יבשה?? והאם זה בסדר שאשתמש 10 ימים לאחר ניתוח קאטרקט???
  תודה מראש.

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  אחרי ניתוחי קטרקט יתכן יובש בעיניים לתקופה של שבועות ולעיתים גם חודשים. ניתן להרטיב את העיניים עם דמעות מלאכותיות על פי הצורך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 תופעת לוואי של טיפות הרסטזיס

  אני כבר משתמשת בטיפות העיניים רסטזיס כבר מספר חודשים. האם הרגשת נמלול בקרקפת יכול להיות תופעת לוואי של הטיפות הנ”ל.

  מיכל

  eyes of van gogh
  שלום מיכל,

  הרגשת נימול בקרקפת אינה תופעת לואי מוכרת של Restasis. מומלץ לפנות לרופא המשפחה לבירור התופעה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/11/2017 פינגוולקוה

  האם אפשר להשים עדשות מגע כאשר יש פינגווקולה?
  אני מאוד רוצה להיות עם עדשות מגע אבל הן לא נוחות כשיש פינגווקולה
  יש דרך לטפל בזה על ידי טיפות?

  picasso-homer
  שלום רב,

  יש דרך פשוטה מאוד לפתור את הבעיה - ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2017 עין יבשה מאוד כתצואה מ GVHD

  שלום,
  אחי עבר לפני כמעט 3 שנים השתלת מח עצם ויש לו GVHD מטופל בדקסימיון (ציקלו) וסטרואידים.
  הוא סובל מאוד מעין יבשה הגיע למצב שאינו יכול לפתוח את העין הוא מטופל במחלקת עיניים מקבלת טיפות רכשנו גם טיפות יקרות מאוד אבל אין הקלה והמצב רק מחמיר אודה לעזרתך הנחייתך מה עליו לעשות כי אנחנו אבודי הצעות כולם אומרים שהוא צריך לחיות עם זה אבל זה בלתי נסבל.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ניתן לבצע punctal occlusion - חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון. פעולה זו עשוייה להאריך את משך הזמן שהדמעות נמצאות במגע עם משטח העין, ועשוייה להקל במעט על הסימפטומים הקשורים בעין יבשה על רקע GVHD.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית שיעריך את מצבו ויתן לכם מרשם להשגת אטמים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/10/2017 סיוגרן

  שלום רב.
  יש לי סיוגרן.
  סובלת מיובש נוראי, הפרשות יומיומיות מהעיניים, צריבה, תחושת אבק וטשטוש עד כדי קושי בקריאה למשל.
  מבקשת לדעת האם אתה מטפל גם בסוג זה של בעיה בעיניים?

  נאוה

  h
  שלום נאוה,

  כמובן. תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטו-אימונית, שבה המערכת החיסונית מייצרת נוגדנים עצמיים הפוגעים קיימת בבלוטות הדמעות. התוצאה היא יובש קשה בעיניים, המתבטא בכל מה שציינת באשלתך. הטיפול בתסמונת סיוגרן כולל טיפול סיסטמי בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, תרופות המעודדות את ייצור הרוק בבלוטות הרוק, וטיפול ביובש בעיניים. הטיפול בעיניים כולל תחילפי דמעות, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת כגון Restasis, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות בעפעפיים (punctal occlusion).

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/10/2017 עין יבשה

  האם רופא עיניים יכול לדעת אם העין שלי יבשה?
  ממה שהבנתי האבחון יכול לאתר רק מקרים קשים של עין יבשה וזאת על ידי התבוננות ממצאים בקרנית.
  אך מה אם יש לי עין יבשה בחומרה קל-בינוני, ואין שום ממצא בקרנית? הרי רופאי עיניים של הקופה לא מבצעים מבדקים אחרים שקיימים כמו
  Schirmer’s test וכד’.
  אני די מתוסכל כי הרופאים טוענים שהעין שלי לא יבשה למרות שאני מרגיש צריבה והכיצד הם יכולים לדעת מבלי כל הבדיקות לעיל?

  images6092CGRF
  שלום דן,

  קיימים מבחנים שונים לבדיקת חומרת היובש בעין, הכוללים את מבחן שירמר, מבחן ה break-up time, צביעת הקרנית עם פלורסאין לבחינת האפיתל, ובדיקות אחרות. גם הן לא תמיד מלמדות על חומרת היובש בעין. לעיתים רבות קיים פער בין תחושות האדם שיש לו עין יבשה ובין הממצאים בבדיקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/09/2017 עיניים אדומות

  יש לי בלפריטיס אחורית מטופלת בדוקסילין 100 מ”ג שעוזר לי לתפקד (4 חודשים),אך עדיין תחושת היובש מציקה ואני מסתובבת עם עיניים אדומות שמורידות לי את הבטחון ומשפיעות נפשית (אני אישה צעירה), סטרואידים הם היחידים שהחזירו לי את המראה הנורמלי אבל אני לא יכולה (וגם לא רוצה) להשתמש בהם יותר מידי, רסטזיס לא עובד עלי, האם ישנם טיפות כלשהם או תרופה בטוחה או איזה טיפ שתוכל להמליץ לי עליו שיוכל לעזור לי עם העניין האסטתי של העיניים האדומות?

  אלונה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום אלונה,

  נראה לי שמיצית את כל אפשרויות הטיפול בבלפריטיס. הגיינת עפעפיים יום-יומית, תחליפי דמעות על פי הצורך, משחה אנטיביוטית בלילה מידי פעם, ודוקסילין - אלו הם המרכיבים העיקריים של כל תוכנית טיפולית בדלקת כרונית של העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2017 עיניים אדומות

  שלום ד”ר!
  ברצוני להתייעץ איתך בבעיה ממושכת שקיימת אצלי בשני העיניים.
  בעין אחת ישנו נים דם גדול שנמשך מקצה העין לאישון הוא אף פעם לא עובר
  גם לא עם טיפות מכווצות.(זה לא מולד)
  בעין שנייה יש אודם רק בצד אחד של העין יותר קרוב ללחמית, מצב זה בא ונעלם אך תמיד חוזר ובעין זו הטיפות מכווצות כן עוזרות.
  הייתי אצל רופא עיינים שטען שבעקבות זה שאני שמה עדשות מגע המון שנים זה גרם לכלי דם גדולים להתפרץ ואמר שאין מה לעשות עם זה אלא לחיות עם זה.
  הדבר הזה מפריע לא מאוד והייתי רוצה לדעת מה אפשר לעשות !

  מורן

  images01IF6MFD
  שלום מורן,

  קשה לדעת מה זה בלי לראות את זה בפועל. את מוזמנת להגיע לבדיקה במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2017 יובש בעיניים וירידה באיכות הראייה

  שלום רב,
  אני בגיל 64 וזה למעלה משנה שאני סובל מדמעות באופן רצוף בעיניים. טופלתי בסוגים שונים של טיפות וג’ל ולא היה שיפור ממשי. בחצי שנה האחרונה אני מרגיש ירידה משמעותית באיכות הראייה, ניסיתי לבדוק התאמת משקפיים טובה יותר, אבל גם כאן לא ניתן היה לשפר. יש אצלי קטרקט שרופא אחד המליץ לנתח ואחר המליץ שלא כרגע. כרגע אני עם דמעות תמידיות ואיכות ראייה מופחתת.
  מה כבודו מציע?

  בברכה

  דמעות1
  שלום רב,

  מומלץ לגשת למומחה לעפעפיים, דרכי דמעות וארובה (אוקולו-פלסטיקאי) שיבדוק אם אין לך חסימה בדרכי הדמעות (בצעלות המנקזות את הדמעות ממשטח העין אל חלל האף).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/07/2017 יובש בעיניים

  שלום רב
  אני פונה אליך בפעם השניה ומבקשת אם תוכל לעזור לי.אני מושתלת מח עצם ויש ליgvgסובלת מאוד מיובש בעיניים עברתי כבר חסימת תעלות דמע מקבלת כסטטיסט וטיפות הילו ומשכה ויטה פוסט. היובש והרגשת חול בעיניים מפריע לי מאוד בתי פקוד יום יומי.כחודש אחרי החסימות צינורות לא מרגישה שיפור.האם יש משהו שתוכל לעזור והאם להכנס אליך לביקור.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  מומלץ לברר במרכז הרפואי בו את מטופלת אם מכינים שם טיפות סרום. מדובר בטיפות אותן מכינים מהסרום של הדם שלך, ומוהלים אותן בתמיסה פיזיולוגית. טיפות הסרום יכולות להביא להקלה משמעותית בתחושת היובש. את זאת ניתן להכין בבית המרקחת של המרכז הרפואי בו את מטופלת.

  כ"כ מומלץ לבדוק איזה סוג של אטמים הותקנו לחסימת תעלות ניקוז הדמעות. אם מדובר באטמים חיצוניים, יתכן שהם נפלו. במקרה זה מומלץ לבצע את החסימה עם אטמים פנימיים, שנשארים זמן רב יותר במקומם (אני משתמש ב- Herrick Lacrimal Plugs).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2017 יובש בעיניים

  יש לי כבר 8 חודשיים יובש בעיניים ניסיתי את כל הטיפות ושום דבר לא עוזר,אני סובלת מאוד העיניים שלי יבשות כל היום ,קשה לי לתפקד ,שאני בחוץ העיינים שלי יותר יבשות בגלל האוויר וזה מקשה אליי.מה אפשר לעשות ,?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  במקרים של יובש קשה כפי שאת מתארת, ניתן לשקול התקנת אטמי סיליקון בתעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בעפעפיים. פעולה זו נקראת Punctal occlusion, והיא עשויה לשפר את זמינות מעט הדמעות שיש לך. ניתן לפנות למומחה לקרנית שיבדוק אותך ויחליט אם את מתאימה להליך זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2017 יובש בעיניים

  שלום רב
  אני סובל מיובש בעיניים כבר 4 שנים לאחר הקרנות . ויטאפוס ודורה-טירז עזרו לי מאוד עד הקטארקט מלפני שנה. אחרי הקטאראקט היובש החמיר והמשחות לא עוזרת יותר בזמן השינה , אני צריך לקום 4 פעמים בשביל להוסיף משחה . נגרם לי סבל רב ,הפרעות שינה ,וחרדות . איזה טיפות/משחות אתה ממליץ על מנת לפתור את הסבל שלי בזמן שינה .
  מודה לך מאוד

  326824855_66786697f4
  שלום רב,

  במצב שלך, בו אתה נזקק לשימוש תכוף בתחליפי דמעות, דבר הגורם לפגיעה באיכות החיים שלך, מומלץ לבצע Punctal occlusion. זה הליך מרפאתי קצר שבו מתקינים אטמי סיליקון זעירים בפתחי התעלות המנקזות את הדמעות מהעין אל חלל האף. פעולה תאפשר למעט הדמעות שאתה מייצר להישאר זמן רב יותר בעין, ותביא להקלה משמעותית בסבל שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2017 יובש בעיניים

  רופא עיניים נתן לי טיפות נגד יובש HYLO – COMOD , לצערי לא עוזר ויש תחושה של חצץ שאני שם, יש המלצה למשהו יותר טוב או אחר,
  תודה.
  אלי

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום אלי,

  קיימים תכשירים רבים בבתי המרקחת לטיפול ביובש בעיניים. אם התכשיר אותו קיבלת אינו עוזר אתה יכול לגשת לרוקח ולבקש תחליף דמעות אחר. חלק מתחליפי הדמעות הם בצורת ג'ל (טיפות יותר סמיכות) ואולי תכשיר כזה יעזור לך יותר. כ"כ מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים, שיכול לרשום טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2017 סיוגרן בפה ובעיניים

  איך מתגברים על היובש בעיניים (סיוגרן) כולל דלקות חוזרות ונשנות ומסך על העין?

  h
  שלום,

  תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטואימונית, שבה יש פעילות של נוגדנים עצמיים כנגד בלוטות הדמעות, בלוטות הרוק והפרקים. המחלה מתבטאת ביובש בעיניים, יובש בפה ודלקת פרקים. הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות שונים הניתנים על פי הצורך, נוגדי דלקת הניתנים בטיפות (על פי מרשם מרופא העיניים), ובמקרים הקשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י אטמי סיליקון זעירים. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי לקבל הנחיות מדוייקות.

  במקביל יש להתייעץ עם רופא מומחה בראומטולוגיה על הצורך בטיפול סיסטמי. יש כיום תרופות רבות הגורמות לדיכוי של גורמי דלקת בגוף, וגורמות להפחתה בסימני המחלה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/06/2017 יובש בעינים

  נותחתי קטרקט בלייזר.עין אחת לפני חודש ועין נוספת לפני שבועיים.יש לי תחושות של יובש שלא היו קודם מעולם.אבנים חול.כבדות בעפעפים.תחושה של עדשת מגע שלא התרגלתי אליה .שמה כל שעה או שעתים ססטין אולטרא כבר מס שבועות וגל ססטיין בלילה ועדיין ממשיך היובש
  הרופאה הנמנתחת אמרה שהניתוח נראה יפה ועלי להשתמש בטפות
  .
  האם להשתמש ברסטזיס?או מה לעשות?האם זה יחלוף לחר הניתוח או המצס ישאר כך?

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב שכיח למדי שבא לידי ביטוי לאחר ניתוחים בעיניים. לא ברור הקשר בין הדברים, אך יתכן שהטיפות אותן לוקחים לאחר הניתוח גורמת ליציאה מהאיזון העדין שהיה עד לניתוח, ולתחושות שאת מתארת. היובש עלול להישאר בצורה כזו או אחרת לצמיתות. הטיפול כולל תחליפי דמעות שונים, נוגדי דלקת, וחסימת דרכי ניקוז הדמעות. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/06/2017 טופמקס ויובש בעיניים

  שלום ותודה מראש על תשובתך
  הפסקתי ליטול כדור שינה והפסקתי טיפול בנוקטורנו…כדי לשלול יובש בעיניים ממנו אני סובלת כשלושה חודשים…
  הרופאה המליצה ,כתחליף ,ליטול טופמקס (נגד מיגרנות במבוגרים…) האם הוא לא יכול לגרום ליובש?
  הפסקתי התרופות שציינתי לפני כשבוע, עדיין לא מרגישה בשיפור משמעותי ביובש….
  תודה על תשובתך…ריקי

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  גם Topamax יכול לגרום ליובש בעיניים. תרופות רבות גורמות ליובש בעיניים. יחד עם זאת יתכן שהיובש אצלך הוא תופעה הנגרמת כתוצאה מהגיל או סיבות אחרות , ולא קשורה בהכרח לתרופות.

  ניתן לטפל ביובש בעיניים בדרכים שונות כגון תחליפי דמעות, נוגדי דלקת וחסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2017 שלום ותודה מראש

  בשלושה החודשים האחרונים יש לי יובש קשה בעיניים
  אני בת 68 ובתקופה זו התחלתי להשתמש בשתי תרופות, נוקטורנו לשינה,חצי כדור,ופרופראנולול, למניעת מיגרנה.
  התחיל לי יובש חמור בעיניים
  האם להפסיק ליטול התרופות שעוזרות לי…..התרופות שקבלתי לעיניים עוזרות לשעה קלה…והיובש חוזר ומציק יותר
  אני חוששת לפגיעה בעיניים….תודה על תשובתך, ריקי

  h
  שלום ריקי,

  חוסמי בטא כגון פרופראנולול עלולים לגרום לעיתים ליובש בעיניים. אם היובש החל לאחר ובסמוך לתחילת נטילת התרופה, יש סיכוי רב שהוא אכן גורם ליובש, ומומלץ לבקש מרופא המשפחה טיפול אחר למיגרנה.

  הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים הקשים - חסימת תעלות הניקוז של הדמעות. מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים באיזור מגורייך או למומחה לקרנית. בכל מקרה לא מדובר בטיפול שפותר את הבעיה, אלא רק מקל עליה. יובש בעיניים היא תופעה נפוצה מאוד, ושכיחותה גבוהה בנשים בגילך. קיימים תחליפי דמעות שונים, וחלקם יותר צמיגיים (כגון הילו-ג'ל, סיסטיין ג'ל דרופס, ויסקוטירס וג'נטיל ג'ל) - מומלץ לנסות אחד מהם, כולם נמכרים כתכשירי מדף (OTC) ללא מרשם רופא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2017 חולה סרטן עם עיניים נפוחות בבוקר

  שלום רב
  לאחרונה אבי גילה כי הוא חולה סרטן ריאה גרורתי. הוא עדין לא התחיל טיפול תרופתי, אך תופעה של התעוררות עם עפעפיים נפוחים החלה להופיע- העיניים כמעט נסגרות בבוקר ולאורך היום התופעה נעלמת.
  מה יכולה להיות הסיבה לכך?
  תודה מראש

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  יכולות להיות לכך סיבות רבות, חלקן שקשורות בעיניים וחלקן שקשורות במצבו הכללי. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים וגם ע"י רופא המשפחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2017 דמעות בעין אחת

  שלום.
  בת 52 לפני כעשור או אפילו יותר, החלו דמעות רק בעין שמאל ללא קשר לעונות השנה ולאלרגיה,
  לא טופלתי , אך כעת מרגישה החמרה , מה עלי לעשות?

  דמעות 4
  שלום רב,

  מומלץ לפנות לאוקולופלסטיקאי כדי לבדוק אם יש חסימה בדרכי הדמעות המנקזות את הדמעות מהעין אל שק הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 סיוגרן ורסטזיסס

  שלום סובלת מסיןגרן ויש לי פקקים בצינורות דמעות. בעלון לרסטסיס מצוין שרסטזיס לא עוזר אם יש פקקים. האם זה נכון?

  h
  שלום רב,

  הטיפול בתסמונת סיוגרן המתבטאת ביובש ניכר בעיניים עם תגובה דלקתית משנית הוא שילוב של אטמים (פקקים) בדרכי הדמעות עם רסטאזיס. הטיפול שאת מקבלת מתאים למצבך, ומה שכתוב בעלון לא מדויק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 עפעפיים נפוחות

  לפני שבועיים התאפרתי במסקרה חדשה ועמידה מאז אני סובלת מעפעפיים נפוחות , אדומות, מגרדות עם בצקת וקילופי עור על העפעפיים (לא על הריסים) העין עצמה לבנה לחלוטין ואין כל סימן לדלקת בעין הפנימית.
  רופא משפחה רשם לי טיפות אנטיביוטיות פינימקסין למרות שהסברתי לו שלא נראה לי שזה הטיפול המתאים מה שבאמת נוכחתי לראות. חל שיפור רק בזה שהבצקת נעלמה אך המצב נותר אותו דבר. שאלתי האם מדובר בבלפריטיס והאם אפשר להסתפק ברופא עיניים של קופ״ח או עדיף לפנות לרופא מומחה לבעיות עפעפיים ?
  בנוסף הופיע לי אדמומית וגרד בצוואר האם יתכן שיש קשר של אלרגיה בין העיניים והתפרחת בצוואר?

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת עפעפיים אלרגית. מומלץ להשתמש במשחת פרוטופיק על העפעפיים. ניתן לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית או למומחה למחלות עפעפיים ודרכי דמעות (אוקולופלסטיקאי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/04/2017 קרטקונוס וסיוגרן

  שלום. אני מטופלת שלך ויש לי קרטקונוס מתקדם ולכן חייבת להרכיב עדשות. בנוסף יש לי סיוגרן והורית לי לשים רסטזיס. האם פעמיים ביום זה מספיק או שצריך 3? בנוסף האם אני צריכה להמשיך לשים טיפות לעובד כמו סיסטן וכו?

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  ניתן להשתמש ב- Restasis 3 פעמים ביום. כ"כ יש להרבות בתחליפי דמעות שונים. בנוסף מומלץ לשקול חסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/04/2017 יובש בעיניים וניתוח לייזר

  שלום,

  כבר כמה שנים שאני סובלת מבעיה של יובש בעיניים שמציק לי בחיי היום יום, עקב שימוש לא אחראי בעדשות מגע (כבר שנתיים שאני לא מרכיבה בכלל עדשות מגע והיובש לא עבר. אני משתמשת בדמעות מלאכותיות על בסיס יומי כדי להקל על העניין).
  עברתי בדיקות התאמה לניתוח לייזר ונמצאתי מתאימה ב2 מכונים שונים, אך אני חוששת שהניתוח והיובש הנוסף שיבוא בעקבותיו (שכן יובש הוא תופעת לוואי שכיחה בניתוחי לייזר) יגרום לי לאיזשהו נזק בלתי הפיך בעיניים – האם החשש הזה הגיוני? האם יובש קיצוני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך והאם אני מסכנת את עצמי כשאני בוחרת לעשות את הניתוח?

  אני אמורה לעבור השבוע ניתוח אך חוששת מהתוצאות…
  תודה!

  images6092CGRF
  שלום רב,

  יובש בעניים אחרי ניתוחי לייזר מעולם לא גרם לאף אחד לנזק בלתי הפיך לעיניים. היובש כרוך בעיקר בתחושת צריבה, דקירות, אי נוחות ותנודות באיכות הראייה. ניתן לטפל בו באמצעים שונים כגון בתחליפי דמעות צמיגיים, תכשירים נוגדי דלקת הניתנים בטיפות, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות. לכן מומלץ לעבור את הניתוח במכון בו המנתח הוא גם מומחה לקרנית, שיוכל לתת לך את המענה לתופעת היובש לאחר הניתוח.

  את מוזמנת לבוא אלינו לבדיקת התאמה ב- 1800-200-222 או 052-6741425.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2017 יובש בעיניים וגרוד

  מה אפשר לעשות?

  The-Eye-Rub
  ללכת לרופא עיניים.
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/04/2017 יובש בעיניים

  שלום רב
  אני בת 63, סובלת מדלקת פרקים. בארבעת החודשים האחרונים לערך התחלתי לסבול מיובש בלתי נסבל בעיניים. עיניי שורפות ללא מרגוע. בתל השומר נלקחה תרבית לזיהום שיצאה תקינה. לפני כשבועיים התקינו לי פלאגים בשק הדמעות ומאז מצבי החמיר. היובש הבלתי נסבל עבר מעין שמאל לעין ימין לאחרונה וזה מרגיש כמו אלרגיה כי באותו הצד של העין היבשה אני מרגישה גם כי הנחיר באף סתום באותו הצד וכן כואבת לי הרכה.
  יש לציין כי אני מטופלת בזריקות של היומירה ומטרוטקסט באופן קבוע בשנים האחרונות.
  אשמח לשמוע דעתך בנושא.
  תודה רבה,
  יעל

  h
  שלום רב,

  את סובלת מתסמונת סיוגרן משנית, ונראה שאת מטופלת היטב. קיבלת טיפול נכון לעיניים ע"י התקנת אטמים בדרכי ניקוז הדמעות. הטיפול הסיסטמי למחלה אמור גם הוא לעזור ולמנוע במידה מסויימת החמרה ביובש בעיניים. יחד עם זאת יש להבין שיובש בעיניים הוא תופעה שכיה ביותר במחלות אוטו-אימוניות רבות כגון דלקת פרקים.

  בנוסף לטיפול שקיבלת מומלץ לקחת טיפות Restasis, המכילות ציקלוספורין A. תכשיר זה עוזר בדיכוי התהליך הדלקתי המתווה ליובש בעיניים, ויש לקחת אותו דרך קבע 2-3 פעמים ביום. אנא פני לרופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך טיפול זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/03/2017 תסמונת סיוגרן

  פרופסור סלומון שלום וברכה
  לפני שנתיים הייתי אצלך במרפאה ואבחנת אותי כסובלת מתסמונ סיוגרן.
  שלחת אותי לעשות מספר בדיקות שאיששו את ההשערה.
  הרופאה שאיתה התיעצתי אחר כך אמרה לי שהטיפול התרופתי אסור בהריון לפני הריון ולכן בחרתי לא לקבלו.
  היום אני שלושה חודשים אחרי לידה ונראה שיש לי בעיה בהנקה (אין לי מספיק חלב לא משנה מה אני עושה על מנת להגביר את הכמות). האם יתכן שיש קשר לתסמונת?
  השאלה היא האם יש טיפול שמותר בהנקה? הריון?

  שמרית

  breastfeeding
  שמרית שלום,

  לא ידוע על בעיות הנקה בתסמונת סיוגרן. במאמר שפורסם ב- 2013 על תוצאות של הריונות בנשים עם תסמונת סיוגרן  (J Rheumatol. 2013 Jul;40(7):1143-7) נמצא ששיעור ההנקה חודש לאחר הלידה היה כ- 60% (מעט גבוה מהממוצע המקובל במדינות מערביות כגון ארה"ב ובריטניה).

  לא מומלץ לקחת טיפול סיסטמי כלשהוא לתסמונת סיוגרן במהלך הריון או הנקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2017 בלפריטיס קדמי אחורי ויובש בעינים

  שלום רב
  אני סובל מבלפריטיס קדמי ואחורי
  ויש תחושת יובש בעין במהלך הלילה
  אין קשקשת אין צריבה
  מה מומלץ לעשות?
  האם מומלץ שימוש בתרופת רזיטיס?

  רונן

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רונן,

  הטיפול בדלקת עפעפיים כרונית כולל הגיינת עפעפיים (ניקוי מקומי של העפעפיים עם צמר גפן רטוב סחוט עם שמפו היפו-אלרגני), טיפול מקומי בנוגדי דלקת (סטרואידים, רסטאזיס וכו' - על פי המלצת רופא העיניים שלך), וטיפול סיסטמי בנוגדי דלקת (כגון דוקסילין). יחד עם זאת - כל אלו אינם גורמים לריפוי מוחלט של הדלקת. מדובר במצב כרוני מתמשך המחייב טיפול קבוע לזמן רב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2017 punctal plugs בעיניים

  שלום,
  אני סובלת מיובש קשה בעיניים בעיקר מול עבודה עם מחשב,
  יש לציין כשאיני עובדת מול מחשב אני מרגישה הקלה גדולה
  אני מטפלת בטיפול של Hilo ComodGel Vitapus
  האם טיפול ב punctal plugs יכול להקל ביובש בעיניים?
  לחילופין האם חסימת ניקוז דמעות באמצעות punctal plugs יכול לגרום לסיבוכים(דלקות,עודף דמעות..)
  האם לעזוב את העבודה?

  תודה

  אתי

  Mona_Lisa_detail_eyes
  אתי שלום,

  תסמונת העין היבשה גורמת לאי נוחות משמעותית, בעיקר בזמן עבודה מול מחשב, בשל ההפחתה בקצב המצמוץ, דבר הגורם לעלייה בהתאיידות הדמעות. כדי להתגבר על כך כדאי לעצום מידי כמה דקות את העיניים למספר שניות, ובכך לאפשר לדמעות להרטיב את הקרנית.

  טיפול ב- punctal plugs  עשוי להקל באופן דרמטי על היובש בעיניים, באותם אנשים הסובלים מיובש קשה במיוחד. הטיפול כולל התקנה ל אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות ניקוז הדמעות, הנמצאים בחלק האפי (הקרוב לאף) של קצות העפעפיים. אבל הם לא מתאימים לכל אחד. אנשים הסובלים מיובש קל - מתון בעיניים, ושלא נזקקים לשימוש תכוף בתחליפי דמעות (דמעות מלאכותיות) עלולים לסבול מדמעת יתרה, דבר הגורם גם הוא לאי נוחות.

  לכן מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית שיבדוק אותך ויחליט באיזו מידה את מתאימה לטיפול זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2017 עייניים יבשות

  שכחתי לרשום את גילי אני בת 62

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  עד 120 !!!

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2017 יובש בעיניים

  אני כבר שנה סובלת מיובש בעינים כשאני מקווה שזה יובש כבר ההיתי אצל הרבה רופאים אחד נתן לי משחה דורטריס למרוח בלילה ולעשות מסז’בעינים עם מים פושרים ושמפו לתינוקות 3 חודשים ולא עזר כלום ורופא אחר נתן לי טיפות ריססטיס שזה כן עזר לי כי זה נרגע קצת באמצע היום אני ממש נואשת כי חיכתי 3 חודשים אחרי המסז’ים והמשחה וכלום לא קורה מה אני עושה השמח עם תוכל לעזור לי אני גרה במרכז

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  נראה שאת מקבלת את הטיפול הנכון. מה שלקוי זה חוסר ההבנה שאין למעשה מרפא ליובש בעיניים, ומדובר בבעייה כרונית בה יהיה עלייך לטפל באופן מתמיד.

  הטיפול ביובש בעיניים הוא שילוב של תחליפי דמעות, תרופות נוגדות דלקת הניתנות בטיפות, ובמקרים הקשים - גם חסימת תעלות ניקוז הדמעות. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/02/2017 רסטזיס

  הי
  קיבלתי מהרופא עיניים רסטזיס בעקבות יובש קשה בעיניים, אני שמה רסטזיס פעמיים ביום כ- חודש ו-20 ימים וזה עוזר במעט.
  אחרי כמה זמן בד”כ מגבירים את המינון מפעמיים ביום לשלוש פעמים ביום? האם תרופה זו מסוכנת לעיניים? אני שמה בנוסף ריפרש ,הילו ג’ל וליפימיקס ועדיין יש לי יובש נוראי. (אגב- אני אחרי ניתוח לאסק)
  אשמח לשמוע המלצות לטיפול ביובש.
  תודה רבה!!

  h
  שלום רב,

  טיפות Restasis משמשות כטיפול נוגד דלקת לעיניים יבשות, שבהן יש דלקת בעצימות נמוכה. הטיפות ניתנות בד"כ במינון של פעמיים ביום, אך ניתן לעלות גם ל-3 פעמים ביום אם המינון של פעמיים ביום אינו עוזר. אין לטיפות אלו תופעות לואי, וניתן לקחתן לתקופה ממושכת.

  את מוזמנת לבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2017 יובש בעיניים

  אני בת 44 סובלת מיובש בעיניים מגיל צעיר בשנים האחרונות יש החמרה של היובש
  קבלתי טיפות רסטזיס אני מטופלת בהם כמעט שנה ,לפעמים מצב היובש סביר ולפעמים
  גרוע תלוי במזג האוויר
  יש לי תחושה של כובד/משקל על העפעפיים שמהווה קושי בתפקוד יומי.
  אשמח לשמוע חוות דעת

  רויטל

  images6092CGRF
  שלום רויטל,

  בשמחה. אנא קבעי תור לבדיקה במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2017 יובש וגרוי בעיניים

  אני בת 74 שניםת בד”כ בריאה ולא נוטלת תרופות כלשהן למעט כדור שינה BONDORMIN ולפעמים כדור LOSEC בשכיחות של פעם ב 2-3 ימים.אני חשה גרוי והרגשת חול בעיניים ולפעמים אודם וגרד. בחשד להיצרות בדרכי הדמעות הכניסו צנוריות סיליקון למשך כמה חודשים ללא תועלת(אף פעם לא היתה דמעת). במצב זה אמרו לי שעלי להשתמש בדמעות מלאכותיות כל הזמן ואין מה לעשות. אני משתמשת בדמעות אולם לא חל שום שפור.
  אני מאד מבקשת את עצתך ואם אפשר לקבוע תור. אני אשת רופא וכבר הייתי לפחות בשש מרפאות עיניים כולל ב”ח.

  מרים

  flickr-1390557742-original eyes
  שלום מרים,

  את סובלת מתסמונת העין היבשה, מצב שכיח מאוד בגילך. אין טיפול שמרפא את העין היבשה, אך ניתן להקל על המצב ב-3 דרכים עיקריות: מתן תכוף של תחליפי דמעות ללא חומר משמר; מתן נוגדי דלקת בטיפות; חסימת תעלות ניקוז הדמעות (Punctal Occlusion). מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית להערכת מצבך ולהחלטה על הטיפול המתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2016 יובש בעין

  האם שטיפת העין במי ברז טובה?

  דודו

  untitled
  שלום דודו,

  לא. שטיפת העיניים במי ברז אינה פתרון לעין יבשה. המים בד"כ לא מגיעים לקרנית וללחמית, אלא רק לעפעפיים, מכיוון שרפלקס המצמוץ מונע מהמים להגיע אל הקרנית. כשאתה שוטף את העיניים עם מי ברז - אתה למעשה שוטף בעיקר הפרשות על פני קצות העפעפיים והריסים.

  המים אינם בעלי צמיגות מתאימה כדי להוות אמצעי ראוי להרטבת העיניים. בנוסף המים אינם סטריליים, ויש בהם חייקדים, פטריות ואמבות. להרטבת העיניים מומלץ להשתמש בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, אותם ניתן לרכוש בכל בתי המרקחת.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/12/2016 טיפות עיניים

  קבלתי לשימוש טיפות עיניים נגד יובש עניים
  בשם ססטיין
  האם הם מכילים חומר משמר?

  eye-drops
  שלום ראובן,

  לסיסטיין יש מספר תכשירים. ברוב התכשירים (אולטרה, באלאנס, היידרשן וג'ל דרופס) החומר המשמר הוא POLYQUAD® (polyquaternium-1) 0.001% . חומר זה נחשב לפחות מזיק יחסית לבנזלקוניום כלוריד, שהוא החומר המשמר ברוב טיפות העיניים. התכשיר היחיד ממשפחת הסיסטיין שאינו מכיל חומר משמר הוא הסיסטיין Ultra Unit Dose, המכיל אמפולות לשימוש חד פעמי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/12/2016 חוסר נוחות בעין שמאל

  שלום דר’, אני בן 31 מרכיב עדשות מגע חדש מזה שבוע, יש לי אי נוחות בעין שמאל ודמעות מרובות, לפעמים גם אודם בעין, האם זה דבר שיחלוף בגלל העדשות או שזה משהו אחר? מה הפיתרון כרגע שאפשר להציע?

  תודה דר’

  picasso-homer
  שלום רב,

  כנראה שהעדשה לא מתאימה. פנה לאופטומטריסט שהתאים לך את העדשה. אפשרות טובה יותר: זרוק את העדשות לפח, ובוא אלינו לבדיקת התאמה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  לחץ כאן למידע על יצירת קשר לקביעת בדיקת התאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2016 עיניים יבשות

  שלום, אני בת 20 ולאחרונה כשאני מתעוררת משינה העיניים שלי יבשות. בצדדים של העין יש לי פשוט מן לכלוך, יובש מתפורר כזה. זה קורה רק בבקרים אחרי שינה מעבר לזה אין לי בעיה עם זה ביום יום. האם יש סיבה לזה? האם יש סיבה לדאגה? . המון תודה מראש.

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך דלקת עפעפיים, המתבטאת בהפרשה המצטברת במהלך הלילה, ומפריעה לך כשאת מתעוררת. ניתן לנקות את ההפרשות בבוקר עם צמר גפן רטוב סחוט שעליו מעט שמפו היפו-אלרגני (או שמפו לתינוקות). בנוסף יש לנקות את העפעפיים לעיתים תכופות במהלך היום, ולהשתמש במשחה אנטיביוטית לפני השינה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2016 פינגווקולה

  היי..הופיע לי נגע בעין ורופא עיניים אמר לי זה פינגווקולה. הוא הציע לי להשתמש בססטין אולטרה אך אני לא מרגישה שיש שיפור העיניים שלי ממש אדומות. איזה טיפות יעזרו לאדמומיות שנוצרת בעין בגלל הפינגווקולה?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  אם האיזור שסביב הפינגוקולה מודלק, ניתן בנוסף לתחליפי הדמעותל אותם קיבלת, לתת קורס קצר של סטרואידים או NSAIDS (כמו נבאנאק או וולטרן) להפחתת הדלקת. מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/10/2016 טיפות נגד יובש

  היי
  עשתי ניתוח לייזר לפני 3 חודשים
  ויש לי יובש חזק הילו קומוד או הילו ג’ל פחות עוזר לי
  הציעו לי סיסטיין באלאנס או סיסטיין ג’ל וזה עוזר לי. אבל הבנתי שיש בעיה שיש בהם חומר משמר.
  מה הרופא ממליץ? הבנתי שכמות החומר המשמר מאוד מאוד קטן בסיסטיין
  עזרתך תודה

  שוקי

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שוקי שלום רב,

  שני התכשירים טובים מאוד, ואם הם עוזרים לך - ניתן להשתמש בהם. אבל יש בהם חומר משמר הנקרא (Polyquaternium-1 (Polyquad. חומר משמר זה פוגע במידה מסויימת בתאי האפיתל של הקרנית, אך פחות מזיק לקרנית יחסית לחומר המשמר הרגיל המצוי במרבית התכשירים (הנקרא BAK).

  כמובן שעדיף להשתמש בתכשירים שאינם מכילים חומר משמר כלל. אם אתה מעונין בתכשיר ממשפחת הסיסטיין, ניתן להשתמש בסיסטיין אולטרה ללא חומר משמר (באמפולות לשימוש חד יומי). תכשירים נוספים ללא חומר משמר הם הילוקומוד, הילוג'ל, טירס נטורל פרי, היפוטירס, רפרש וג'נטיל. ההחלטה באיזה תכשיר להשתמש היא שלך, ונקבעת על פי תחושת הנוחות וההקלה שיש לך בשימוש בטיפות המסוימות בהן בחרת.

  אם היובש משמעותי ונמשך זמן רב - מומלץ לבצע חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון - Punctal occlusion.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/10/2016 פלגים פנימיים בעיין

  אני סובלת מסיוגרו ויובש עיניים קשה.הבנתי שיש פלגים פנימיים .כמה זמן הם מחזיקים מעמד? מה לגבי צריבת דרכי הדמעות יכול לעזור? מה עדיף?

  דורית

  HorusGallery_2x2
  שלום דורית,

  פלאגים (אטמים) פנימיים מותקנים במלואם בתוך תעלת ניקוז הדמעות (Canaliculus), בניגוד לפלאגים חיצוניים שחלקם בולט מעל פתח התעלה (פונקטום). היתרון בפלאגים הפנימיים שהם מחזיקים זמן רב יותר בתעלה. בד"כ הם נמצאים בתעלה מספר חודשים עד כשנה. הפלאגים נודדים בתוך התעלה לכיוון חלל האף כתוצאה מפעולת הסחיטה של השרירים הסוגרים את העפעפיים, ובסופו של דבר, לאחר מספר חודשים, נפלטים לחלל האף ויוצאים החוצה עם הפרשות האף. לא ניתן לדעת מתי הם בדיוק יוצאים, והדבר שונה מאדם לאדם. בד"כ לאחר שהם נפלטים מתחילים להרגיש שוב יובש בעיניים, ואז יש להתקין אטמים חדשים.

  צריבת הפתח של תעלת דרכי הדמעות אינה פותרת את הבעיה לצמיתות, מכיון שעם הזמן נוצרים מעקפים זעירים, שדרכם הדמעות בסופו של דבר יכולות שוב לברוח. את המעקפים לא ניתן לזהות ולחסום, ולכן פעולה זו אינה מומלצת.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2016 מה לעשות עם עיניים יבשות???

  מזה כמה חודשים אני סובלת מיובש וגירוי בעיניים.כאשר אני משפשפת קצת את העיניים כנראה גורמת לשריטות מתחת לעין וזה מאד שורף.העיניים מאד רגישות,מגרדות וצורבות.יש לי כן דמעות בעיניים והעיניים נראות כל הזמן מבריקות.

  נעמה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום נעמה,

  יובש וגירוי בעיניים יכול להיות תוצאה של מצבים שונים: תסמונת העין היבשה, דלקת עפעפיים, דלקת אלרגית בעיניים. קיימת חפיפה רבה בין המצבים הללו, ולעיתים חלקם קיימים במקביל. הטיפול בכל אחד מהם שונה. בכל אופן מומלץ להתחיל עם תחליפי דמעות אותם את יכולה לרכוש ללא מרשפ רופא בכל אחד מבתי המרקחת. ניתן להשתמש בסוגים שונים של תחליפי דמעות, בתדירות שמתאימה לתחושת היובש שלך. אם אלו לא יעזרו - אזי מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים, רצוי מומחה לקרנית, שיוסיף על פי הממצאים טיפול בנוגדי דלקת שונים, נוגדי אלרגיה, או חסימת דרכי ניקוז הדמעות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/10/2016 שבוע לאחר פצילאיס האם מותר לחזור להתאפר או לשים עדשת ראייה בעין?

  שלום רב,
  קיבלתי פציאליס לפני כשבוע (התבטא בבעיה בחיוך ובעין ימין דמעה במשך כ-יומיים שלושה)
  השתמשתי בטיפות של דמעת מלאכותית(בשם בנטין אם אינני טועה) וכן ישנתי עם רטייה.
  האם כבר אפשר עקרונית לחזור לשים עדשות ראייה? להתאפר בעין זו?
  תודה

  Make up
  שלום רב,

  שיתוק עצב הפנים זה מצב שעלול להימשך מספר שבועות עד מספר חודשים. במקרים מסויימים הוא נשאר כבעייה כרונית. כל זמן שאת לא מסוגלת לסגור את העין בצורה מלאה, כמו לפני השיתוק, לא מומלץ לחזור לעדשות מגע. יש להמשיך עם הרטבה מרובה של העין, ולהדביק את העפעפיים עם רצועת פלסטר דביק בצורה יעיה - כך שהעין תהיה סגורה במהלך השינה. כ"כ מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים לעיתים תכופות, עד להחלמה מלאה ולחזרה לתפקוד תקין של עצב הפנים.

  לגבי איפור - יש להיזהר מאיפור קצות העפעפיים. איפור מאחורי קו הריסים עלול לחסום את פתחי בלוטות מייבומיאן, המייצרות את השומן שהוא חלק חשוב מאוד בדמעות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/10/2016 תופעות לוואי כתוצאה מהרכבת אטמי סלקון

  שלום פרופסור

  לפני כשנה רופא עיניים הרכיב לי אטמי סלקון בעקבות תסמונת עיניים יבשות
  התסמינים האופייניים אכן פחתו אלא שתקופה קצרה לאחר מכן התחלתי להרגיש תחושת נימול במצח .הייתי בבדיקת נוירולוג ואף אוזן גרון ללא ממצאים כלשהם

  שאלתי האם יש קשר בין הרכבת האטמים לתחושת הנימול במצח ?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  לא.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/10/2016 עיניים יבשות

  אדם שסובל מניוון שרירים ויש לו יובש בעיניים כי העפעפיים לא נסגרים. מקבל אנטיביוטיקה סטרואידית.ולא עוזר העיניים אדומות וצורבות. מה עושים יש פתרון?

  דליה

  eyes of van gogh
  שלום דליה,

  חוסר סגירה של העפעפיים היא בעיה קשה מאוד, הגורמת ליובש קשה בעיניים. הטיפול בבעיה זו תלוי במידת חוסר היכולת לסגור לחלוטין את העפעפיים, בעיקר בזמן שינה. אם העפעפיים פתוחות במהלך השינה, יש לשים משחת לחות בעיניים לפני השינה (דורהטירס או ויטאפוס) ולסגור את העפעפיים בעזרת פלסטר דביק. במהלך היום יש להרבות בתחליפי דמעות סמיכים, בעיקר בתכשירי ג'ל (ויסקוטירס, הילו-ג'ל, ג'נטיל ג'ל). אם המפתח בין העפעפיים גדול מאוד ואין כלל מצמוץ, מומלץ לפנות למנתח עפעפיים (אוקולו-פלסטיקאי) שיבצע סגירה קבועה של החלק הצידי של העפעפיים (טרסורפיה חלקית), פעולה שתקטין את המפתח בין העפעפיים, ותפחית את היובש.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/09/2016 עין יבשה-דלקת עפעפים

  הובחנתי שיש לי עין יבשה ודלקת עפעפים כשנה אניסובל מזה גיל 64
  הבעיה :יש לי הרגשת כאב צד ימין באזור הלסת העליונה צמוד לעין ימין
  כאשר אני משתמש בטיפות סיסטיין באלנס הכאב נעלם
  הרופאה המליצה לי שימוש קבוע
  4 פעמים ביום טיפות סיסטיין באלנס
  1 פעם משחת ויט a
  וגם קומפרסים חמים
  או מתי שאני מרגיש צורך של כאב או עין יבשה להשתמש בטיפות
  ד”ר יש פתרון אחר טוב יותר ויעיל יותר ?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב שכיח מאוד המתפתח עם הגיל. הטיפול בו עוזר במעט להקל על תחושת היובש אך אינו פותר את הבעיה. ניתן להזליף את תחליפי הדמעות בתדירות גבוה יותר, להחליף אותם בסוג אחר, או להשתמש בתחליפי דמעות סמיכים יותר (ג'לים למיניהם כגון ויסקוטירס והילו-ג'ל). אם העין עדיין גרוייה ניתן להוסיף טיפול בטיפות המכילות תרופה נוגדת דלקת כגון Restasis (מחייב מרשם רופא). במקרים קשים יותר של יובש בעיניים ניתן לסגור את תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים, פעולה הנקראת Punctal occlusion, ומבוצעת ע"י רופא העיניים. מומלץ לפנות להתייעצות עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/09/2016 פקקי סיליקון לחסימת תעלת ניקוז הדמעות

  יש לי פקקי סיליקון מזה שבועיים, לאחר שיפור ביובש- היובש חזר בעין אחת. האם יתכן שהפקק יצא כל כך מהר?
  האם כל רופא עיניים יכול לבצע את הכנסת הפקק או רק מומחה לקרנית?

  חני

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום חני,

  בהחלט יתכן. הדבר תלוי בסוג אטמי הסיליקון. אטמים הבולטים בקצה מעל פתח התעלה נוטים ליפול בקלות רבה יותר, בעיקר אם משפשפים את העיניים. לכן אני מעדיף את האטמים המוחדרים במלואם לתוך התעלה (אטמים תוך-קנליקולריים).

  בד"כ מומחי קרנית הם אלו המתקינים אטמים סיליקון לעיניים יבשות, אם כי כל רופא עיניים יכול לבצע פעולה זו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/09/2016 עיניים יבשות

  קיבלתי לפני כמה שנים מהרופא משחת עיניים ויטהפוס
  עכשיו משחה כבר לא עוזרת, יש משחה אחרת???

  eye-drops
  שלום ספי,

  שתי המשחות הנמצאות בבתי מרקחת בארץ לטיפול ביובש בעיניים הן ויטאפוס ודורהטירס. בנוסף יש גם תכשירים המכילים ג'ל (דמעות בעלות צמיגות רבה יותר) כגון ויסקוטירס, הילו-ג'ל וג'נטיל ג'ל. את כולם ניתן להשיג ברוב בתי המרקחת ללא מרשם רופא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2016 יובש בעיניים

  מזה כמה ימים אני מרגיש ירידה באיכות הראייה ויובש בעיניים, אני רגיל לקום בבוקר כאשר משתי העיניים יש לי קורי שינה ולכלוך דבר שלא קורה כבר כמה ימים, מכך הסקתי שאולי יש לי יובש בעיניים,

  בתקופה האחרונה אני יושב יותר ויותר במשרד מול המחשב עם מזגן מעליי כל שאולי זו הסיבה לפי מה שקראתי.

  השאלה שלי אם הטיפול בטיפות ומשחות הוא משהו שאצטרך לקחת קבוע או מדובר בתופעה חולפת וזמנית (היובש בעיניים).

  נתי

  eye_see_toast
  נתי שלום רב,

  הופעה של הפרשה ועיניים דבוקות בבקרים היא בד"כ תוצאה של דלקת העפעפיים והלחמית, ולא בהכרח של יובש בעיניים. מצב זה דורש ניקוי תכוף של קצות העפעפיים מכל ההפרשות, ושימוש בטיפות המכילות אנטיביוטיקה למספר ימים.

  יובש בעיניים הוא בד"כ מצב כרוני, שלא ניתן לריפוי מלא. מרבית הטיפולים ביובש בעיניים מביאים להקלה אך אינם גורמים לריפוי מוחלט.

  אנא פנה לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2016 קרנית יבשה וטיפול בטיפות עיניים

  אני מרכיבה עדשות מגע כבר למעלה מ 20 שנה, זאת למשך כ 15 שעות בממוצע ביממה. לאחרונה, התפתח אצלי יובש בעיניים ואני מטפלת באמצעות טיפות עיניים לסיכוך והרטבה ללא חומר משמר, בהמלצת האופטומטריסט וכן, רופא העיניים.
  שאלתי, האם הטיפות הן טיפול נקודתי ביובש או שמא, טיפול מבריא? כלומר, האם הקרנית תשוב להיות תקינה או שמא תישאר יבשה ולמעשה, אהיה תלויה בטיפות העיניים ע”מ להימנע מקרנית יבשה והנזקים הכרוכים בכך למשך שארית חיי?
  תודה.

  eye-drops
  שלום רב,

  תחליפי דמעות אינם מרפאים עין יבשה. הם בסה"כ מחליפים באופן זמני את הדמעות החסרות, ומעניקים הקלה רגעית לעין היבשה. מצב של עין יבשה הוא בד"כ כרוני, ולא ניתן לריפוי. ניתן להקך על העין יבשה באמצעים שונים כגון תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת מסוגים שונים, חסימת דרכי ניקוז הדמעות, ואמצעים נוספים. בנוסף מומלץ להפסיק את השימוש בעדשות המגע, או להפחית את משך השימוש היומי בהן, מכיוון שהן גורמות להחמרת תסמונת העין היבשה ולהחמרת הפגיעה בקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/08/2016 מבחן שירמר

  שלום. נתבקשתי לעשות מבחן שירמר לצורך אבחון תסמונת סיוגרן וכל פעם התוצאה יוצאת שונה (אפילו אם מדובר בפער של יום או יומיים בין בדיקה לבדיקה). מה יכולות להיות הסיבות לכך ואיך אדע לאיזו בדיקה להתייחס? בנוסף האם יש מבחן אמין יותר? תודה

  h
  שלום עדי,

  אין אף בדיקה הנמדדת בגוף האדם שהתוצאות שלה זהות ועקביות. כך לגבי לחץ הדם, ערכי הסוכר בדם, ספירת הדם, וכך גם לגבי מבחן שירמר.

  מבחן שירמר הוא מבחן הבודק את הפרשת הדמעות ברגע נתון. הפרשת הדמעות שונה מאוד בזמנים שונים על פני היממה, ושונה מיום ליום. בנוסף - שיטת הבדיקה משפיעה על התוצאה: אם שמים חומר מאלחש לפני הבדיקה הפשרת הדמעות נמוכה יותר. כ"כ יש לספוג את שארית הדמעות בין העפעף לעין לפני שמתחילים את הבדיקה עצמה, כדי לקבל מדידה מדוייקת, ולא כולם עושים זאת. לכן הבדיקה אינה מדוייקת. הבדיקה אינה כמותית אלא איכותית. כלומר: אין כל חשיבות לערך המדויק הנמדד במ"מ, אבל אם התוצאה קיצונית: הרטבה רבה על הנייר או חוסר הרטבה (כלומר: 0 מ"מ) - יש לכך חשיבות רבה בהערכת חומרת היובש בעיניים.

  בנוסף לשירמר יש מבחנים נוספים להערכת היובש בעיניים: זמן שבירת הדמעות, גודל ה- tear mensicus הנמצא בין העפעף והעין, וצביעת תאי האפיתל של הקרנית עם פלואורסצאין. גם מבחנים אלו הם איכותיים ולא כמותיים ואינם מדוייקים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/08/2016 יובש עם עדשות

  אני בן 22 עם קוצר ראייה( 3 בשתי העיניים), מרכיב עדשות רכות כבר 5-6 שנים. לקחתי רואקוטן במשך 4 חודשים עד פברואר ובתקופה הזו הרכבת עדשות הייתה בלתי נסבלת. עכשיו חצי שנה לאחר מכן,עדיין קשה לי לשים עדשות ואני שם רק כשאין לי ברירה. בעין שמאל החוסר נוחות מורגש יותר משמעותית. הרופאים אומרים שיש לי יובש “קל” ונתנו לי טיפות(כרגע משתמש בסיסטיין כפעמיים-שלוש ביום). בנוסף הראיה שלי ירדה בכחצי מספר בשנה האחרונה לאחר שהמספר נעצר בשנים האחרונות לפני. החסימת דרכי ניקוז נשמע מעניין אז איך זה שאף רופא לא הציע לי את זה?(הייתי אצל 3-4 רופאים שונים)
  גם תכננתי לעשות הסרת משקפיים אחרי הרואקוטן אבל בשל העלייה של המספר בעיניים והיובש ההגיון אומר לי שזה לא יהיה אפשרי בזמן הקרוב לפחות.. מה דעתך ? תודה מראש,

  שחר

  h
  שחר שלום רב,

  ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לאחר שעברו לפחות 6 חודשים מהפסקה מוחלטת של הרואקוטן. עד אז מומלץ שלא להרכיב בכלל עדשות מגע. לאחר 6 חודשים מהפסקת הטיפול ניתן לגשת לבדיקת התאמה, ואם ימצאו שהמספר שלך יציב והעיניים תקינות - תוכל לעבור את הניתוח.

  אין טעם בחסימת דרכי ניקוז הדמעות, מכיוון שהרואקוטן פוגע בבלוטות השומן בעפעפיים (בלוטות מייבומיאן) ולא בבלוטות הדמעות. ההפסקה בטיפול נותנת שהות להתאוששות בלוטות השומן, ולאחר חזרתן לתפקוד תהיה הקלה מבחינת היובש בעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2016 עין יבשה

  שלום,
  אני בת 31. לפני כשנה עברתי ניתוח בדרכי הדמעות בעקבות דמעת מרובה. בחודשים האחרונים חזרו הדמעות בעין אחת. בבדיקה שביצע הרופא המנתח (מומחה אקולופלסטיקה) אובחן מפלס דמעות גבוה באותה עין, ומכאן הרופא הסיק כי ייתכן שיש חסימה פונקציונאלית בדרכי הדמעות והוחלט לצנרר את העין. (להעביר צינור בדרכי הדמעות ולהשאירו שם מספר שבועות- חודשים). עכשיו, אני שבועיים לאחר הניתוח והדמעת חזרה. לפני הניתוח העליתי בפני הרופא השארה כי מדובר בדמעות שנובעות מעין יבשה אך הוא שלל זאת. כעת, יש לי שוב דמעת בזמן שהצינורית נמצאת עדיין בעין. מדובר בדמעות דביקות וגדולות שמופרשות בעיקר בשעות הערב והלילה. האם התיאור הנ”ל מתאים לתיאור של דמעת הנובעת מיובש?

  תודה!
  הילה

  דמעות1
  שלום הילה,

  לא. אין לך דמעת תגובתית לעין יבשה. הדמעת היא תוצאה של חסימת דרכי הניקוז של הדמעות. הניתוח המבוצע במקרה זה הוא DCR. בניתוח זה יוצרים פתח קבוע המחבר בין שק הדמעות ובין חלל האף. תחום זה שייך לאוקולופלסטיקה, ועלייך להמשיך בטיפול ע"י מומחה לניתוחי עפעפיים ודרכי דמעות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/08/2016 תסמונת סיוגרן

  שלום,אני בת 43 ואובחנתי כחולה בתסמונת הסיוגרן לפניי שנתיים בערך.
  המחלה מתבטאת כרגע אצלי ביובש קשה בפה ובאיבר המין ועכשו גם בעיניים.
  אני מרגישה שאני ממש מתעוורת לא רואה טוב בכלל.
  היתי אצל האופטיקאי המספר גדל החלפתי עדשות במשקפיים ועדין לא רואה טוב.
  משהו מפריע לי בעיניים.
  נשלחתי על יידיי הרהמוטולוג שלי לבדיקה קרנית בבית חולים אבל התור רק בדצמבר.
  האם בעקבות המחלה העיניים שלי יפגעו יש מצב שאני יתעוור?

  h
  שלום רב,

  הסיבה לראייה הירודה היא היובש בעיניים. שכבת הדמעות חיונית לראייה התקינה. הטיפול ביובש קשה בעיניים בתסמונת סיוגרן נעשה ע"י חסימת תעלות הניקוז של הדמעות בקצות העפעפיים ע"י אטמי סיליקון זעירים (Punctal Occlusion), וע"י שימוש בטיפות Restasis המכילות תרופה נוגדת דלקת.

  אין חשש לעיוורון בתסמונת סיוגרן. אנא פני למומחה לקרנית שיתאים לך את הטיפול הנ"ל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2016 יובש בעיניים

  שלום פרופסור,
  האם ניתן לקבוע תור לייעוץ אצלך בנוגע ליובש בעיניים
  של ביתי בת ה16?ביקרנו אצל מספר רופאי עיניים וניסינו הרבה מאוד תכשירים. כלום לא עוזר
  ואף מחמיר.
  במידה וכן כיצד עושים זאת?
  לתשובתך אודה,
  אילנית

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  כמובן.

  לחצי כאן בדף צור קשר למידע על קביעת תורים למרפאתי.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2016 יובש בעיניים ואופציית ניתוח להסרת משקפיים

  שלום רב,

  אני בת 30, מרכיבה עדשות מגע שנים רבות. לפני כ 9 חודשים סבלתי מדלקת ויראלית וטופלתי באופלוקס ובסטרודקס. מאז אני סובלת מיובש בעיניים. במבחון שרימר: 0 מ”מ בעין ימין ו 1 מ”מ בעין שמאל. הרופא אסר עלי להרכיב עדשות, נתן תחליפי דמעות ושם לי פקקי סיליקון.
  1. אשמח אם תוכל להסביר לי מה קרה לעיניים שלי. אף רופא לא הסביר לי.
  2. האם במצב זה ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים? אם לא ניתן כרגע, האם יש תקווה שמצב עיני ישתפר ואוכל לבצע את הניתוח בעתיד?

  מעריכה את התייחסותך!

  ליבי

  kv_intercom2-thumb-468x441-20764
  ליבי שלום רב,

  קרוב לודאי שהיה לך יובש בעיניים גם לפני כן, אך הוא היה גבולי ולא הרגשת בו. תרמו לכך עדשות המגע בהן השתמשת שנים רבות. תהליך הדלקת והטיפול בדלקת עם טיפות המכילות חומרים משמרים, גרם לשינויים בשכבת תאי האפיתל של הקרנית, הוציא אותך מהאיזון העדין שבו היית, וכעת היובש מורגש יותר. תופעה זו נפוצה מאוד אחרי ניתוחי קטרקט, כשהמנותחים מרגישים לעיתים יובש בעיניים חודשים לאחר הניתוח. לעיתים התופעה חולפת בהדרגה, ולעיתים נשארת.

  ניתן לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, רצוי בשיטת PRK, גם אם יש לך יובש בעיניים. חסימת דרכי הדמעות עם אטמי סיליקון היתה צעד נכון, שישפר את מצב העין, ויכין אותך לעבור את הניתוח בהצלחה. אחרי הניתוח תהיי זקוקה לשימוש תכוף בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, במהלך החודשים הראשונים לאחר הניתוח.

  אם את רותה לבצע את הניתוח - מומלץ לעשות את זה אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/07/2016 יובש בעיניים

  שלום,
  לאחרונה יש לי יובש בעיניים. אני לוקחת תרופות לאלרגיה לאבק באופן קבוע אך לפני שלושה חודשים החליפו לי את התרופה לתרופה תוצרת הארץ (הייתי לוקחת את התרופה AERIUS וכרגע אני לוקחת את התרופה Desloratadine) ומאז אותו זמן שהחליפו לי את התרופה אני מרגישה יובש בעיניים ברמה גבוהה יותר. בנוסף אני גם לוקחת את תרסיס האף AVAMIS.
  בנוסף לכך, לפני שנתיים התחלתי להשתמש בעדשות מגע יומיות והפסקתי לאחר שנה של שימוש יומי בעקבות היובש בעיניים. השאלה שלי היא מדוע יש לי יובש בעיניים?
  האם בעקבות עדשות המגע היומיות שבהן השתמשתי נוצר יובש כרוני או בעקבות התרופות לאלרגיה ?
  יש לציין שמעולם לא היה לי יובש בעיניים לפני השימוש בעדשות מגע או לפני השימוש בתרופות לאלרגיה.
  אם אפסיק את השימוש בתרופות לאלרגיה האם היובש ישתפר?
  אשמח לתשובה.

  אילנית

  watermark
  שלום אילנית,

  תרופות אנטי-היסטמיניות גורמות לתופעות לואי רבות, ביניהן יובש בעיניים ויובש בפה. לכל תכשיר יש השפעה שונה על מידת היובש בעיניים. Aerius ו- Desloratadine זו בדיוק אותה התרופה, ולא ברור האם המעבר ביניהן אחראי להופעת היובש בעיניים.

  תרסיס האף Avamys הוא תכשיר המכיל סטרואידים, ואינו גורם ליובש בעיניים.

  עדשות המגע יכולות בהחלט לגרום ליובש בעיניים, בעיקר בגלל ירידה בתחושת הקרנית כתוצאה מהמגע המתמשך של העדשה על הקרנית. ירידת התחושה גורמת לירידה בייצור הדמעות.

  סיבה נוספת ליובש בעיניים הוא הגיל, והשינויים ההורמונליים המתרחשים בעיקר בגיל המנופאוזה. אינני יודע מהו גילך (לא ציינת נתון חשוב זה בשאלתך), אך ידוע שבנשים רבות לקראת גיל המנופאוזה מתחילה ירידה הדרגתית ביצירת הדמעות, על רקע השינויים ההורמונליים.

  לא ברור אם אחד מהגורמים הנ"ל או שילוב של כולם גרם ליובש בעיניים, ובכלל לא בטוח שהמצב ישתפר אם תפסיקי את אחד מהגורמים הנ"ל. אין ספק שעדשות המגע עלולות לגרום לבעיות רבות, בכל גיל, ואם יש משהו שהייתי ממליץ לך להפסיק זה השימוש בעדשות מגע, במיוחד אם את סובלת מיובש בעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2016 פגיעה בקרנית בעקבות ניתוח עפעפיים

  שלום רב !
  האם ידוע על הקשר בין ניתוח עפעפיים עליונים ותחתוניים לתופעת העין היבשה.
  עברתי לפני שבועיים וחצי ניתוח עפעפיים עליוניים ותחתוניים ובימים האחרונים אני מרגישה תחושת חול בעיניים ורגישות לאור חזק.זהו מטרד אמיתי. קיבלתי מרופאת עיניים טיפול של טיפות בשם ססטיין ומשחת ויסקוטירס. נכון לכרגע אחרי יומיים של שימוש אין הקלה… האם זה אמור לסייע לי ותוך כמה זמן? אודה לתשובתך המקצועית.

  אורלי

  326824855_66786697f4
  אורלי שלום רב,

  ניתוחים קוסמטיים בעפעפיים גורמים לעיתים להרחבת המיפתח בין העפעפיים, בעיקר על רקע מתיחה רבה מדי של העפעף העליון. כתוצאה מכך איזור החשיפה של הקרנית והלחמית גדול יותר, אידוי הדמעות גובר, והתוצאה היא יובש בעיניים. יובש בעינים הוא אחת מתופעות הלואי השכיחות לאחר ניתוחים להרמת העפעפיים.

  תחליפי הדמעות בהן את משתמשת לא פותרים את הבעיה, אלא רק מקלים במשהו על היובש בעיניים. קשה לדעת כמה זמן התופעה תימשך. לפעמים יש שיפור מסויים במצב במקביל לנסיגה במנח העפעפיים, אבל במקרים מסויימים היובש בעיניים לא חולף. זהו כנראה מחיר הרצון להיראות צעירים, ועל כך נאמר "סוף מעשה במחשבה תחילה".

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/07/2016 דלקת ממושכת בעיניים אולי כרונית

  שלום מזה כשנה העניים שלי מודלקות עברתי טיפול להדברת דמודקס טופלתי בסטרואידים באנטיביוטיקה כלום לא עוזר העיניים יבשות כואבות מגורות ומגרדות
  מה עלי לעשות?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  יובש בעיניים, דלקת עפעפיים, ודלקת אלרגית הן סיבות אפשריות לדלקות כרוניות של משטח העין. לכל אחת מהן סימנים וסימטומים אופייניים, ולכל אחד טיפול מתאים. במקרים מסויימים יש לטפל בתרופות נוגדות דלקת הניתנות מקומית (בטיפות) או סיסטמית. במקרים אחרים יש לטפל ע"י הגדלת זמינות הדמעות לעין ע"י חסימת תעלות הניקוז של הדמעות (Punctal Occlusion). מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה בקרנית לבדיקה ולהתאמת הטיפול על פי ממצאי הבדיקה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2016 יובש ורגישות לאור

  שלום רב, בן 26, עקב מאמץ של העיניים במהלך לימודים אינטנסיבים, החלו לי כאבי עיניים וראש המלווים ברגישות לאור ולצפיה במסך מחשב או טלפון נייד. בנוסף סבלתי מקפיצה של העפעף בעין שמאל.
  רופא עיניים איבחן אצלי עין יבשה (וקוצר ראיה קל של 0.75 ו-1, אליו לא יחס חשיבות רבה לדבריו) נתן לי טיפות עיניים לשבוע, משחה לטיפול בקפיצת העפעף וטיפות הילו קומוד ליובש. לאחר שבוע הטיפול, המשיכה הרגישות לאור וכאב באיזור הגשר בין העיניים ובחלק העליון של העינים עצמן. בשלב זה הרופא בדק אותי ואמר שהקרנית עדיין יבשה והורה לי להמשיך עם הילו קומוד בלבד 3 פעמים ביום. חזרתי אל רופא העיניים לאחר כשבוע נוסף ובבדיקה זו ציין הרופא כי הקרנית כבר לא יבשה והלחץ תקין והכל נראה בסדר לכאורה ואני כבר לא אמור להרגיש כאבים. אף על פי כן, אני עדיין סובל מהרגישות לאור והכאבים שציינתי קודם לכן. כעת רופא העיניים ייעץ לי להמשיך עם הילו קומוד 4 פעמים ביום למשך שבוע ולחזור לביקורת. אך טען שבאם ימשיכו הכאבים יש לפנות לנוירולוג אולי ולבדוק כיוונים נוספים. הילו קומוד עוזר לי באופן חלקי בלבד להקלה ולזמן מסויים.. כאשר מגיע הערב ההרגשה טובה יותר אך עדיין עם רגישות למסכים ותאורה.
  מה יכולה להיות הבעיה ? וכיצד כדאי לפעול בבקשה ??

  newton_computer
  שלום,

  אם אתה אכן סובל מיובש בעיניים עליך להמשיך ולהשתמש בתחליפי דמעות דרך קבע. המאמץ המתמשך של קריאה לקרוב גורם לתחושת כאב ואי נוחות בעיניים, בגלל תהליך האקומודציה. כדאי מידי פעם להסתכל על מטרה מרוחקת למספר שניות, כדי להרפות את השריר הציליארי האחראי על מאמץ האקומודציה במהלך הקריאה. כ"כ כדאי אחת לכמה דקות לעצום את העיניים למספר שניות.

  לחץ כאן למידע נוסף על תסמונת ראיית מחשב.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2016 מתי להשים?

  היי כבר הלכתי לרופא עיינים וקיבלתי הילו קומוד , והילו ג’ל .. השאלה שלי מתי אני אמורה להשים רק כשאני הולכת לישון בלילה? וכמה פעמים ביום?

  שירן

  eye-drops
  שלום שירן,

  את יכולה להשתמש בתכשירים אלו ללא בכל עת, וללא הגבלה על תדירות השימוש. את יכולה לשים אותם מספר פעמים ביום על פי הצורך, ואפילו כל שעה אם העיניים זקוקות לכך, ועל פי שיקול דעתך. דקירות, צריבה, גרד, תחושת גוף זר וכו' - אלו הן התלונות הקשורות ביובש בעיניים, וכאשר אלו מופיעים ניתן להשתמש בתכשירים הנ"ל. הילו-ג'ל הוא תמיסה יותר סמיכה מהילו-קומוד וניתן להשתמש בה בעיקר לפני השינה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/06/2016 השתלת פלגים קטנים בשתי העיניים

  שלום רב! יש לי את כל הסימפטומים שתוארו לעיל. .תחושה של ראייה מעורפלת לאחר הרחבת אישונים בנוסף לכל. .מחר עוברת את הפרוצדורה. .האם זה כואב..האם ישנן תופעות לוואי. .האם ניתן לשוב לעבודה מיידית? אודה מאוד לתשובה

  untitled
  שלום אלה,

  התקנת פלאגים בפתחי התעלות הקטנות דרכן מתנקזות הדמעות (Punctal occlusion) היא פעולה יעילה ובטוחה לאנשים הסובלים מיובש קשה בעיניים. הפעולה אינה כואבת, והסיבוכים נדירים ביותר. לאחר הפעולה יש להזליף טיפות אנטיביוטיקה למספר ימים. ניתן חזור מיד לעבודה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2016 יובש בעיניים

  בן 72 לפני שנתיים עברתי ניתוח קטרקט בהצלחה .סבלתי לפני הניתוח מיובש קל בעיניים אחרי הניתוח היובש הרבה יותר קשה ומציק .וגם בבקר קם עם דלקת קלה בעיניים.משתמש כבר כשנתיים בסיסטין .עיקר ההפרעה מהיובש היא בשעות הערב.בתודה לא סובל מסכרת אבי.

  h
  שלום רב,

  מדובר בתופעה שכיחה למדי, המתבטאת בהחרפה של היובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט, או בהופעה חדשה של תסמונת זו לאחר הניתוח. גם ללא ניתוחים כלשהם - שכיחות התופעה באוכלוסיה היא של כ- 15%.

  חשוב להבין שאין טיפול שפותר את הבעיה באופן מוחלט, אך ניתן להקל על העיניים בעזרת תחליפי דמעות, רצוי ללא חומרים משמרים. כ"כ מומלץ להשתמש בתחליפי דמעות צמיגיים יותר (כגון ויסקוטירס או הילו-ג'ל). כל אלו ניתנים להשגה ללא מרשם בכל בית מרקחת.

  רופא העיניים יוכל לרשום לך טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת (סטרואידים, ציקלוספורין). בנוסף ניתן להתקין אטמי סיליקון לחסימת תעליות הניקוז של הדמעות בעפעפיים (Punctal Occlusion), פעולה הגורמת לכמות רבה יותר של דמעות להישאר זמן רב יותר בעין.

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה בקרנית שיתאים לך את הטיפול המתאים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/04/2016 יובש בעיניים

  שלום רב!
  אני בן 42
  סובל שנים רבות מיובש בעניין המתבטא בעיניים אדומות ועייפות בעניים.
  כמו כן סובל מאדמומיות בעור הפנים בעיקר באזור הלחיים והצואר.
  בביקורו האחרון אצל רופא העניים קיבלתי ממנו ג’ל בשם rozex של חברה בשם galderma למריחה על העפעפיים פעמיים ביום,אך על גב האריזה רשום ” יש למנוע מגע עם העניים”.
  שאלתי היא האם משחה זו היא מסוכנת לעניים?
  ואם לא האם לדעתך. היא יכולה לעזור?

  תודה
  אוהד

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום אוהד,

  הג'ל שקבלת מכיל metronidazole. זוהי אנטיביוטיקה רחבת טווח המשמשת כטיפול נגד חיידקים שונים וגם כנגד פרזיטים (כגון אמבות). היא מוכרת גם כ- Flagyl, בצורה הניתנת כטיפול דרך הפה בטבליות. בטיפול מקומי היא מופיעה בצורת ג'ל הנקרא Rozex והיא ניתנת למחלה עורית בשם Acne Rosacea, שהיא ככל הנראה המחלה ממנה אתה סובל. הג'ל לא מיועד לטיפול בעיניים, ועלול לגרום לצריבה ודמעת.

  רוזצאה (Rosacea) היא מחלת עור שכיחה המערבת את עור הפנים, ובעיקר את הלחיים, האף והעפעפיים. במחלה זו יש בעייה ביצור התקין של השומן בבלוטות החלב בעור, ובבלוטות מייבומיאן בעפעפיים. כתוצאה נוצר תהליך דלקתי כרוני בעור הפנים, והעפעפיים מעורבות גם כן. מכיוון שיש תקלה בייצור השומן, שהוא מרכיב חיוני של הדמעות, יש אידוי מוגבר של הדמעות ויובש בעיניים.

  הטיפול בעיניים במקרה שלך כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, וכן טיפול נוגד דלקת מקומי עם טיפות המכילות סטרואידים (כגון FML - לתקופה קצרה) או ציקלוספורין A (תכשיר הנקרא Restasis - הניתן לתקופה ארוכה). בנוסף - ניתן לתת טיפול סיסטמי עם טבליות דוקסילין. דוקסילין הוא אנטיביוטיקה בעךלת תכונות נוגדות דלקת. מדובר במחלה כרונית, ממנה סובלים כ- 10% מהגברים באוכלוסיה. הטיפול התרופתי המקומי והסיסטמי מקל במידה מסויימת על תסמיני המחלה, אך אינו מרפא אותה, ולכן יש לקחת אותו למשך תקופה ממושכת, תחת מעקב רופא עיניים. מומלץ להיות במעקב רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2016 טיפות עיניים ללא מרשם וללא חומר משמר

  האם טיפות היאלורוקנס הינן ללא חומר משמר?
  עברתי ניתוח להסרת משקפיים לפני כשנתיים,
  הומלץ בעת תחושת יובש להשתמש בטיפות ללא חומר משמר, בבית מרקחת המליצו על היאלורונקס.
  האם זה מתאים?

  eye-drops
  שלום רב,

  יש בתכשיר זה חומר משמר. התכשיר משווק בבקבוק הניתן לשימוש ל-3 חודשים לאחר פתיחתו. תכשירים המשווקים בבקבוק הניתן לשימוש לזמן ממושך מכיךים בד"כ חומר משמר כלשהוא.

  תכשירים שאינם מכילים חומר משמר משווקים ביחידות קטנות לשימוש חד-יומי (כגון היפוטירס, טירס נטורל פרי, סיסטיין UD), או במיכל מיוחד המכיל מנגנון הגנה כנגד חדירת אויר למיכל (כגון הילוקומוד).

  ישנם תכשירי מדף (OTC) רבים המכילים תחליפי דמעות, חלקם עם חומרים משמרים וחלקם ללא חומרים משמרים. אין עדיפות מיוחדת לתכשיר אחד על פני האחרים, וההחלטה במה להשתמש נתונה בידי כל אחד, על פי תחושת הנוחות או ההקלה לעיניים המתקבלת לאחר הזלפת הטיפות. אנשים שונים מגיבים בצורה שונה לאותם התכשירים, ולכן כל אחד צריך לבחור את התכשיר המתאים לו על פי ניסיונו והעדפתו האישית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/04/2016 יובש תמידי וסינוור בלתי נסבל לאחר ניתוח קאטרקט

  שלום.
  נותחתי בשתי העניים בניתוח קאטארקט. אני סובל מיובש בעיניים ומשתמש בויטאפוס באופן קבוע.
  לאחר הניתוח שהיה לפני כ-3 חודשים בעין שמאל וחודש וחצי בימין, הסינוור מקרני השמש בלתי נסבל.
  בקרתי במרפאת עיניים של בלינסון והמליצו לי להמשיך ולהשתמש בויטאפוס בלילה וביום בתחליף דמעות ג’לף בגלל יובש קשה ןתמידי בעיניים.
  העיניים מודלגות , דומעות למרות הטיפול ומציקות.

  ברוך

  h
  שלום ברוך,

  יובש קשה עלול לגרום למצב של דלקת כרונית בעיניים. בנוסף עלולות להגרם ארוזיות נקודתיות באפיתל הקרנית (תאי הציפוי החיצוני של הקרנית נפגעים כתוצאה מהיובש ונושרים מהקרנית, וכתוצאה נוצרים איזורים נקודתיים של חוסר בתאים אלו). כל אלו יכולים לגרום לסנוור מקרני השמש (פוטופוביה), וכן צריבה, גירוי, דקירות, אודם בעיניים, ואפילו דמעת תגובתית.

  אחד הטיפולים היעילים ליובש קשה בעיניים נעשה ע"י חסימת תעלות הניקוז הקטנות של הדמעות הנמצאות בקצות העפעפיים. פעולה זו נקראת Punctal Occlusion והיא מתבצעת ע"י התקנת אטמי סיליקון זעירים (שקוטרם 0.3-0.7 מ"מ) בפתחי תעלות הניקוז. כתוצאה - מעט הדמעות שיש לך ישארו זמן רב יותר בעיניים, ויגרמו לשיפור ניכר בכל הסימפטומים הכרוכים ביובש בעיניים. מדובר בפעולה מרפאתית קלה לביצוע, בעלת תוצאות דרמטיות מבחינת ההשפעה על היובש בעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/04/2016 יובש כרוני בעיניים

  היי, אני בן 29 ולפני 9 שנים בערך טופלתי ברואקוטן מאז אני סובל מיובש בעיניים שמורגש בעיקר במזג אוויר יבש, רגישות לכל תרסיס כלשהו(כשמרססים במרחק מה ממני אני מרגיש את זה בתוך העיניים ורץ לשטוף אותם..)
  להרכיב ובמיוחד להסיר עדשות מגע זה סיפור לא פשוט אני ממש צריך לגרד את העדשה עם הציפורניים מהעין בשביל להוריד אותה.
  שאלתי היא האם אני אוכל לעשות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר כי הבנתי שזו אחת מהשאלות שאתה נשאל בבואך לעשות את הניתוח “האם אתה סובל מיובש בעיניים”?..
  האם הניתוח עלול לגרום לבעיה להחמיר או חמור מכך נזק בלתי הפיך/עיוורון?
  בתודה מראש על תשובתך!!

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום ליאור,

  מה שאתה עושה עכשיו - משתמש עם עדשות מגע על עיניים יבשות - מסוכן הרבה יותר מכל ניתוח שהוא!!! ניתוח להסרת משקפיים בלייזר מעולם לא גרם לעיוורון לאף אחד. מצד שני - שימוש לא זהיר עם עדשות מגע גרם במהלך השנים לנזקים קשים מאוד לקרנית להרבה מאוד אנשים. לחץ כאן לצפייה בסרטון הממחיש דוגמא לכך.

  היובש בעיניים הנגרם לאחר ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר הוא בד"כ קל והפיך, ולא גורם לנזק כלשהוא לעיניים. יחד עם זאת יש להעריך את מידת היובש שלך, כחלק מבדיקת ההתאמה. אנחנו לא רק שואלים אם יש לך יובש, אלא גם בודקים זאת בצורות שונות. לא תמיד יש התאמה בין מידת היובש המורגשת ובין קיומו בפועל.

  בכל מקרה הניתוח יכול רק לשפר את מצבך, מכיוון שהשימוש עם עדשות מגע על עיניים יבשות מסוכן הרבה יותר. עדשות מגע מחמירות את היובש בעיניים. עדשות מגע גורמות לנזקים רבים יותר ולסכנות משמעותיות לעיניים כגון זיהומים בקרנית, דלקת עיניים אלרגית, צמיחת כלי דם בקרנית, יובש בעיניים וצניחת העפעפיים. הפסקת השימוש בעדשות מגע בעקבות הניתוח תביא לתועלת רבה מבחינת מצב היובש בעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/04/2016 “פלאגים” לניקוז דמעות בשתי העיניים

  האם ניתן להוציא את ה”פלאגים” לאחר מס’ ימים מהיום ששמו לי אותם. יש לי תחושה של כאבים בעין ימין וזה ממש מציק. האם אני צריכה לחזור לרופא ששם לי אותם או שכל רופא עיניים אחר יכול לעשות זאת? תודה.

  watermark
  שלום אורטל,

  רק הרופא שהתקין לך אותם יכול להוציא אותם. כעיקרון לא מומלץ להוציא אותם כל כך מהר. לא בטוח שהכאב בעין הוא תוצאה של התקנת הפלאגים. כדאי לגשת לרופא שהתקין אותם שיבדוק את סיבת הכאב, ויטפל בסיבה. מומלץ לחכות בסבלנות לקבלת האפקט של הפלאגים, שבד"כ גורמים להקלה רבה בעקבות העלייה בכמות הדמעות בעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/04/2016 עיניים יבשות

  שלום,

  אני סובלת מעיניים יבשות כתוצאה מטיפול בקיורטן (isotretinoin). לפני הטיפול נהגתי להשתמש באופן יומיומי בעדשות מגע, ורופא העור שרשם לי את התרופה אמר שזו תופעת לוואי נפוצה של הטיפול אשר חולפת כחודש ימים מתום הטיפול. עברה כבר שנה וחצי משסיימתי את הטיפול ואני עדיין זקוקה לטיפות עיניים, הן יבשות וכמובן שאיני יכולה להרכיב עוד עדשות מגע…

  האם נתקלת במקרה שבו תופעת הלוואי הזו נמשכת? יש דרך להחזיר את המצב לקדמותו?

  תודה מראש,

  מעיין

  watermark
  שלום מעיין,

  איזוטריטינואין (רואקוטן, קוראטן) הוא תרופה המיועדת לטיפול באקנה, ופועלת ע"י הפחתת ייצור השומן בבלוטות השומן של העור (Sebaceous glands). אבל באותו אופן התרופה פוגעת גם בבלוטות השומן בעפעפיים (meibomian glands) וגורמת לירידה משמעותית בפעילותן. השומן הוא מרכיב חיוני בדמעות, והפסקת ייצורו גורמת ליובש קשה בעיניים. יובש בעיניים על רקע שימוש בתרופה זו עלול להימשך עד 6 חודשים מהפסקת התרופה, ובד"כ מדובר במצב הפיך. לא מוכר לי מצב של התמשכות היובש בעיניים בעקבות התרופה למשך זמן כה רב כמו שאת מתארת. יתכן שהיה לך לפני תחילת השימוש בתרופה יובש קל בעיניים שלא היית מודעת לו, שהוחמר בעקבות השימוש בתרופה.

  בכל אופן - מומלץ להמשיך ולהשתמש בתחליפי דמעות על פי הצורך. אם אלו לא עוזרים ניתן לשקול לבצע punctal occlusion (חסימת פתחי ניקוז הדמעות).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2016 יובש בעיניים

  שלום
  עברתי ניתוח עפעפיים לפני חודש וחצי תחתונים ועליונים ומאז יש לי יובש חזק באחת העיניים כולל צריבות ועין אדומה על הזמן. יכול להיות שהיתה פגישה בעין בזמן הניתוח? האם מצב זה ניתן לתיקון? תודה

  חגית

  326824855_66786697f4
  שלום חגית,

  אחת הבעיות הכרוכות בניתוחי עפעפיים קוסמטיים היא שכתוצאה ממתיחה רבה מדי של עור העפעף העליון יש מצב של מפתח גדול מדי בין העפעפיים, וכתוצאה ממנו אידוי מוגבר של הדמעות ויובש. זוהי תופעה נפוצה למדי. ניתוחי עפעפיים קוסמטיים לא מתאימים לכל אחד, ובודאי לא לאנשים שסובלים מתסמונת העין היבשה ומכמות מופחתת של דמעות. אנשים רבים סובלים עם הגיל מירידה הדרגתית בכמות הדמעות, ואינם מרגישים בכך, מכיוון שמפתח העפעפיים ההולך וקטן, כתוצאה משינויים במבנה העפעפיים עם הגיל, מפצה על הירידה בכמות הדמעות. מתיחת העור של העפעף העליון פוגעת במנגון הההגנה הזה של העפעף העליון, וגורמת להחמרת תסמונת העין היבשה.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית בנושא זה להחלטה על הטיפול המתאים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/03/2016 יובש בעינים gvhd

  שלום רב,
  בת 28 כשנה לאחר השתלת מח עצם מתורם זר. לפני כחצי שנה התחיל gvhd מתון בשתי העיניים, כיום ״עזב״ עין אחת, ואילו בעין השניה נוצרה החמרה- סינוור מאוד חזק, גרד, ללא דמעות כלל,כאבים, תחושה חולית.. אני מוצאת את עצמי עוצמת פעמים רבות עוצמת את העין. לאחר 2 ביקורי רופא בשיבא. בהתחלה טופלתי בג׳נטיל ולאחרונה עברתי להילו-קומוד. לא חשה שום הקלה. לא נרשמה דלקת. מה עוד היית מציע לעשות? זה מאוד מפריע לחיי היום-יום.

  עדי

  Mona_Lisa_detail_eyes
  עדי שלום רב,

  מומלץ לבצע חסימה של ניקוז הדמעות, פעולה הנקראת Punctal occlusion. בפעולה זו מתקינים אטמי סיליקון זעירים בפתחי התעלות המנקזות את הדמעות מהעין. פתחים אלו נמצאים בקצות העפעפיים. מדובר בפעולה קלה לביצוע ויעילה מאוד, שתגדיל משמעותית את כמות הדמעות הנמצאת בעיניים שלך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2016 יובש מסיבי בעיניים

  שלום מיזה ארבע שנים אני סובלת מיובש בעיניים ניסיתי טיפות אבל זה לא ממש עוזר והמצב אפילו החמיר רציתי לדעת אם יש פיתרון ואוליי אפילו ניתוח כלשהו ובאיזה טיפות עיניים הינך ממליץ אני חושבת שאני סובלת מיובש עיניים מסיבי תודה

  שירן

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום שירן,

  הטיפול המומלץ ביובש משמעותי בעיניים הוא חסימת דרכי ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים. פעולה זו נקראת Punctal Occlusion והיא מבוצעת במרפאה, קלה לביצוע, ויעילה מאוד מבחינת התוצאה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/02/2016 יובש קשה

  שלום רב, אני סובלת מיובש קשה בעיניים הטיפות לא עוזרות לי וגם לא הפקקים ששמו לי…אני לא רואה טוב בלילה…האופטימטריסית הציעה לי עדשות קשות סקרטליות ואמרה שזה מתאים למי שיש יובש בעין…יש לי צילינדר גבוהה ולכן אני לא רואה הכי טוב עם המשקפיים…האם העדשות האלו יכולות להתאים? תודה רבה.

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  יש לברר קודם מהי סיבת היובש, והאם יש לך תסמונת סיוגרן. כ"כ יש לבדוק אלו אטמים התקינו לך, והאם הם עדיין במקומם. יש סוגים שונים של אטמים, וחלקם נופלים לאחר זמן קצר. בנוסף יש רופאים המתקינים רק 2 אטמים בעפעפיים התחתונות. התקנת אטמים מיוחדים בתוך צינוריות ניקוז הדמעות בכל 4 העפעפיים מביאה ברב המקרים לשיפור ניכר בכמות הדמעות הזמינות לעין. בנוסף ניתן להשתמש בנוגדי דלקת כגון טיפות Restasis.

  מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/02/2016 יובש כרוני בעין

  שלום אני סובלת מספר חודשים ביובש בעיניים אני משתמשת באיירוניק ולא חל שיפור
  מה עליי לעשות אני מיואשת

  לידור

  eyes of van gogh
  שלום לידור,

  יובש בעינייים היא בעיה כרונית. תחליפי הדמעות למיניהם, כגון איירוניק, אינם פותרים את הבעיה. הם בסך הכל מעניקים הקלה רגעית לעיניים. למעשה אין בנמצא טיפול שמרפא יובש בעיניים. אם היובש מטריד, ומצריך שימוש תכוף בתחליפי דמעות מספר רב של פעמים ביום, מומלץ לעבור הליך מרפאתי פשוט ויעיל הנקרא Punctal Occlusion. בפעולה זו מחדירים אטמי סיליקון זעירים ("פלגים") לפתחי תעליות הניקוז של הדמעות המצויים בקצות העפעפיים. דבר זה גורם לעלייה בכמות הדמעות הזמינות בעין, ומביא לשיפור משמעותי בתחושה ולירידה בתכיפות השימוש בתחליפי דמעות.

  מומלץ לפנות בנושא זה להתייעצות אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/02/2016 פלגים

  שלום דוקטור, היום הרכיבו לי פלגים בעיניים מה עלי לעשות כדי שהם לא יפלו? האם מותר להתאפר? לגרד שמגרד ? ואם הם נופלים האם אני יבחין בכך? ירגיש? הרופא הרכיב לי מבלי שראיתי אותם אפילו. תודה מראש אורלי.

  imagesDFCS4JZ8
  שלום אורלי,

  התשובה תלויה בסוג האטמים (פלגים). אם שמו לך אטמים חיצוניים, כאלו הבולטים אל מחוץ לפתח התעלה, הרי ששפשוף של העפעפיים יגרום לנפילתם. אם האטמים פנימיים, כאלו המוחדרים אל תוך תעלות הניקוז (מסוג  Herrick Lacrimal Plugs) הרי שהם לא יפלו בעקבות שפשוף של העיניים.

  ככלל רב האטמים נופלים או נפלטים לאחר מספר חודשים, ויש לחזור על הפעולה כאשר מרגישים שוב יובש בעיניים. בד"כ לא מרגישים מתי האטמים נופלים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 212

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.