להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • עין יבשה

  תסמונת העין היבשה היא אחד המצבים הנפוצים ביותר בגוף האדם. היא קיימת בכל הגילאים ושכיחותה עולה עם הגיל. למרות שאינה מסוכנת, היא יכולה להוות מטרד רציני ולפגוע באופן משמעותי באיכות חיינו ובתפקוד היום-יומי. קיימות היום דרכים שונות ויעילות לטיפול במצב זה, וברב המקרים ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. דף זה יציג את המאפיינים של תסמונת העין היבשה ואת דרכי הטיפול בה.

  מי לא מרגיש מדי פעם עייפות בעיניים בזמן עבודה ממושכת מול מסך המחשב? או צריבה ותחושת יובש בעיניים בזמן נהיגה במיוחד כשהמזגן ברכב מכוון אל העיניים? ולעיתים תחושת אי נוחות מטרידה כשעדשות המגע מונחות על העיניים למשך שעות רבות, במיוחד לקראת סוף יום העבודה?
  תלונות אלו ואחרות קשורות לשינויים בכמות הדמעות ואיכותן, והם בד”כ מבטאים צורה כלשהיא של תסמונת העין היבשה
  .

  מדוע אנו צריכים דמעות?

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  את הדמעות אנחנו צריכים לא רק כדי לבכות כשאנו צופים בסרט עצוב או בזמן קילוף בצל. הפרשה מתמדת של דמעות מתרחשת כל הזמן, והיא חיונית לשמירה על בריאות העין. במהלך כל היום מצפה את החלק הקדמי של העין שכבה יציבה של דמעות, השומרת על לחות הרקמות בקדמת העין (הקרנית והלחמית), מאפשרת ראייה תקינה ומספקת תחושת נוחות לעין. שכבה זו שומרת על יציבותה גם בזמן מצמוץ העפעפיים. נוזל הדמעות הוא יותר מאשר סתם מים. זהו נוזל מורכב ועשיר במיוחד, המכיל מרכיבים מגוונים כגון מלחים, שומנים, אנזימים המגינים בפני חידקים, וגורמי גדילה מיוחדים השומרים על תקינות הקרנית והלחמית (תמונה 1). בנוסף הדמעות מספקות חמצן לקרנית, שבה אין כלי דם. ירידה בכמות נוזל הדמעות או שינוי במרכיבים שלו עלולים לגרות לתסמונת העין היבשה.
  בנוסף להפרשה המתמדת של הדמעות, קיימת חשיבות רבה למצמוץ התכוף של העפעפיים. פעולת המצמוץ היא בלתי רצונית, והיא מאפשרת פיזור אחיד ורציף של שכבת הדמעות על פני העין. בנוסף, העפעפיים מגינות על העין מפני התייבשות ע”י מניעת התאיידות הדמעות. פגיעה במצמוץ התקין או מחלה כלשהיא בעפעפיים עלולים לגרום להתייבשות העין כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות, או כתוצאה מהפרעה בפיזור הדמעות.

  מהי תסמונת עין יבשה?

  תסמונת העין היבשה נגרמת כתוצאה מירידה בהפרשת הדמעות או שינוי בהרכבן, אך יכולה גם להיגרם כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות על רקע הפרעה בפעילות התקינה של העפעפיים. כתוצאה משינויים אלו עלול להיגרם נזק למשטח הקדמי של העין, הכולל את הקרנית והלחמית, ולגרום לסימפטומים של אי נוחות ולירידה באיכות הראייה.

  שכיחות

  תסמונת העין היבשה היא אחת המחלות השכיחות ביותר ברפואת עיניים. על פי מחקרים שונים נמצא שהשכיחות באוכלוסיה היא כ- 15%, בעוד שהשכיחות בקרב מרכיבי עדשות מגע עולה לכ-50%. כמו-כן נמצא שתלונות הקשורות ביובש בעיניים מהוות ביחד את הסיבה השניה בשכיחותה לפניות הציבור לרופאי עיניים במרפאות העיניים בקהילה.

  מהן הסיבות לעין יבשה?

  קיימים גורמים רבים שיכולים לפגוע בתפקוד התקין של הדמעות וביכולתן להגן על העין.

  1. פגיעה במרכיבי הדמעות

  הדמעות מורכבות משלושה גורמים עיקריים: מים, שומנים ושכבת חלבונים המחוברים ליחידות סוכר (גליקופרוטאינים). פגיעה בכל אחד מהמרכיבים הללו גורמת לעין יבשה (תמונה 2א).

  תמונה 2. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  תמונה 2א. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  השכבה החיצונית ביותר של הדמעות היא שכבת השומנים המופרשים ע”י בלוטות מיוחדות הנמצאות בעפעפיים הנקראות בלוטות מייבומיאן. קיימים סוגים רבים של תרכובות שומן בדמעות. שכבת השומן מונעת את התאיידות הדמעות, מייצבת את שכבת הדמעות ומקטינה את החיכוך עם העפעפיים הנגרם בזמן המצמוץ. עם הגיל בעקבות שינוי בהפרשת הורמוני מין שונים, בעיקר האנדרוגנים, עוברות בלוטות המייבומיאן תהליך של ניוון הדרגתי, ומייצרות פחות שומנים. בנוסף – דלקות כרוניות של העפעפיים עלולות לגרום לשינויים בהרכב השומנים בדמעות.

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

  תמונה 2ב. דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

  הפגיעה הכרונית בבלוטות מייבומיאן נקראת Meibomian Gland Disease או MGD, וזו אחת התופעות של דלקת עפעפיים כרונית. העדר של שומנים בדמעות או שינוי בהרכב הרגיל שלהם, עלול לגרום לשינוי במתח הפנים של הדמעות, לאובדן יציבות שכבת הדמעות ולאידוי מוגבר שלהן. הפרעות בייצור המרכיב השומני של הדמעות הוא אחת הסיבות המובילות לתסמונת העין היבשה. באנשים רבים קיימת תסמונת העין היבשה במקביל לדלקת כרונית (בלפריטיס) של העפעפיים (תמונה 2ב).
  המים שבדמעות מיוצרים ע”י בלוטות הדמעות. קיימת חשיבות רבה לנפח תקין של הדמעות, החיוני לשטיפה המתמדת של העין מגופים זרים, ומתוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. ירידה בנפח הדמעות עלול להיגרם במחלות של בלוטות הדמעות, כמו לדוגמה בתסמונת סיוגרן. תסמונת סיוגרן פוגעת בכ- 1% מכלל האוכלוסיה והיא מאופיינת בנפח דמעות קטן במיוחד הגורם לנזק משני לשכבת תאי הציפוי של המשטח הקדמי של העין. ירידה בנפח הדמעות כרוכה בעליה בריכוז המלחים (האלקטרוליטים) בנוזל הדמעות, מצב הקרוי היפראוסמולריות. עליה זו בריכוז המלחים בדמעות עלולה לגרום לפגיעה בשכבת תאי האפיתל המצפה את משטח העין (תמונה 2א).
  שכבת הגליקופרוטאינים (מוצינים) מיוצרת ע”י תאים מיוחדים בלובן העין (הלחמית) והיא עוזרת ליצור אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי. מחלות שונות של הלחמית עלולות לפגוע גם במרכיב זה.

  2. ירידה בתחושת הקרנית

  תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

  תמונה 3. תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

  הקרנית היא הרקמה הקדמית ביותר של העין. זוהי רקמה עגולה, קמורה ושקופה, ודרכה נכנסות קרני האור אל תוך העין. לקרנית יש מספר רב של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מביא מידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים המגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים (תמונה 3). לפיכך – התחושה התקינה של הקרנית חיונית הן להפרשה המתמדת של הדמעות והן לפעולת המצמוץ התקינה. למעשה – תחושת הקרנית היא אחד מהמנגנונים החשובים ביותר ליצירת הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית תגרום גם לירידה ביצירת הדמעות. הירידה בתחושה היא תהליך הדרגתי המתרחשת באנשים עם התקדמות הגיל, ובעיקר מעל גיל 40. ירידה בתחושת הקרנית יכולה להגרם גם כתוצאה משימוש ממושך בעדשות מגע, ממחלת הסוכרת, וממחלות נוירולוגיות שונות.
  ירידה בתחושת הקרנית גורמת גם לירידה במצמוץ, וכתוצאה – להתאדות מוגברת של הדמעות ולהחמרת היובש בעיניים.

  3. מצמוץ מופחת ומפתח העפעפיים

  מצמוץ בתדירות נמוכה יכול לגרום לאידוי יתר של הדמעות בשל חשיפת משטח העין לפרקי זמן ארוכים יחסית בין מצמוץ אחד לשני. דוגמאות למצב כזה שבו יש מצמוץ מופחת והארכה של הזמן בו העין חשופה הוא בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן נהיגה או קריאה.
  לעיתים מפתח העפעפיים גדול מדי והעפעפיים לא נסגרות היטב, דבר הגורם לאידוי יתר של הדמעות. דוגמאות לכך הן שיתוק של עצב הפנים, האחראי על סגירת העפעפיים, וכן פעילות יתר של בלוטת התריס (התירואיד) הגורם לבלט של העין ומפתח עפעפיים גדול המאפשר אידוי מוגבר.

  4. שינויים הורמונליים

  יובש בעיניים נפוץ יותר בנשים, בעיקר בגיל הבלות., כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים בגיל זה. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל הבלות גורמים בעיקר לשינויים בתפקוד בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת תסמונת העין היבשה.

  5. שימוש בעדשות מגע

  שימוש ממושך בעדשות מגע גורם לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. כמו כן עדשות המגע מפחיתות עם הזמן את תחושת הקרנית, ובכך תורמות להחמרת היובש בעין.

  6. תרופות

  מספר רב של תרופות עלולות לגרום לעין יבשה או להחמיר מצב קיים של יובש בעיניים. דוגמאות לכך הן תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי-היסטמינים), תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.

  סימפטומים – כיצד נדע שיש לנו עין יבשה?

  התלונות הקשורות בעין יבשה הן בעיקר תחושה של חוסר נוחות לעין, הרגשת צריבה, תחושת חול או גוף זר בעין, רגישות מוגברת לאור, ולעיתים רחוקות אף תחושת כאב. לפעמים באופן פרדוקסלי מורגשת דווקא דמעת מרובה, הנוצרת כמנגנון פיצוי לשינויים בהרכב הדמעות.  תלונות אלו מוחמרות בעיקר במהלך עבודה ממושכת מול מסך מחשב, קריאה, נהיגה, או שהייה בסביבה ממוזגת אויר. אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים להרגיש קושי גובר בהרכבת העדשות וצורך להסירן לאחר זמן קצר. בנוסף תיתכן ירידה באיכות הראייה ותנודתיות בחדות הראייה, בעיקר לקראת סוף יום העבודה.

  כיצד נטפל בתסמונת העין היבשה?

  אבחון מוקדם ומודעות לבעיה עשויים לעזור רבות בדרכי ההתמודדות עם תסמונת העין היבשה, ולשפר את איכות החיים של אלו הסובלים ממנה.
  מודעות לבעיה ופניה לבדיקת רופא עיניים  – הופעת הסימפטומים שצויינו לעיל מחייבת פניה בהקדם להערכת רופא המשפחה שיכול לעזור בטיפול הראשוני ולהפנות בהמשך לבדיקת רופא עיניים.

  תחליפי דמעות ותמיסות לחות (“דמעות מלאכותיות”)

  תמונה 3. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמונה 4. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמיסות אלו מכילות חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסויימת על תחושת היובש והצריבה. קיימים תכשירים רבים כאלו בבתי המרקחת, ואין צורך במרשם רופא להשגתם. קיימים שני סוגים של תכשירים:
  1. תחליפי דמעות עם חומר משמר – אלו מסופקים בבקבוק שניתן להשתמש בו למשך מספר שבועות מרגע הפתיחה. תכשירים אלו זולים, וניתנים ליובש קל בעיניים, כאשר תדירות השימוש היא של מספר פעמים ביום (בד”כ 3-4 פעמים).
  2. תחליפי דמעות ללא חומר משמר – אלו מסופקים באמפולות קטנות לשימוש חד-יומי (תמונה 4). העדר חומר משמר מאפשר להשתמש בתכשירים אלו מספר רב יותר של פעמים ביום ולאורך זמן רב יותר. זאת מכיוון שאין בהם חומרים משמרים היכולים לעיתים לגרום לנזק למשטח הקדמי של העין. הם יקרים יותר אך מומלצים יותר לשימוש, בעיקר באנשים הסובלים מיובש בינוני עד קשה ונזקקים לטיפול ממושך.
  בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת משחות או ג’ל (תמיסה צמיגה יותר מהתמיסה הרגילה). אלו מתאימים במיוחד לשימוש לפני השינה ומעניקים לחות לעין במהלך השינה.

  לאחרונה פותחו תכשירים לטיפול בעיניים יבשות המכילות תערובת של שומנים. שומנים אלו יעילים במיוחד לאותו סוג של תסמונת העין היבשה שבה יש בעייה בייצור המרכיב השומני של הדמעות, ובעיקר בדלקת עפעפיים ומחלת בלוטות השומן (MGD). השומנים בתכשירים אלו עשויים להקטין את החיכוך בין העפעפיים ומשטח העין, לעזור לריפוי פגמי אפיתל בקרנית ובלחמית, ולשפר את יציבות שכבת הדמעות.

  תכשירים נוגדי דלקת

  טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

  טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

  תסמונת העין היבשה כרוכה בנזק מסויים למשטח העין הקדמי, שכתוצאה ממנו נוצר תהליך של דלקת כרונית מתונה. דלקת זו מחמירה את תחושת הצריבה ואי-הנוחות המאפיינים את תסמונת העין היבשה. שימוש בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת יכול להקל במידה רבה על התחושות הללו (ראה טבלה משמאל). תכשירים כאלו מכילים סטרואידים, והם ניתנים אך ורק ע”י מרשם של רופא עיניים, והם ניתנים לתקופה קצובה תוך מעקב רופא עיניים. זאת כדי למנוע תופעות לואי הקשורות לעיתים עם טיפול בסטירואידים.

  התכשיר נוגד הדלקת הידוע ביותר הוא Restasis, והוא מכיל ציקלוספורין A, ונמצא כיעיל בטיפול בתסמונת העין היבשה במצבים מסויימים. גם תכשיר זה ניתן במרשם רופא, אך הטיפול בו ממושך.

  תכשיר נוסף הוא משחת Protopic המכילה טקרולימוס. טקרולימוס הוא תרופה נוגדת דלקת המעכבת יצירת גורמי דלקת הנוצרים בלימפוציטים (תאי דלקת) מסוג T. תרופה זו יעילה ביותר לדיכוי תהליכי דלקת במשטח העין. היא קיימת בצורת משחה עורית, אך ניתן להשתמש בה גם בעיניים.

  תכשיר נוסף שפותל לפני מספר שנים בארה”ב ועדיין לא נכנס לשימוש בארץ הוא Xiidra המכיר Lifitegras. חומר זה מונע את ההיצמדות של תאי דלקת מסוג לימפוציטים T לתאי הציפוי של הקרנית, ובכך מפחית את התהליך הדלקתי המאפיים את העין היבשה.

  לחצו כאן למאמר סקירה שפרסמנו לאחרונה על טיפול נוגד דלקת הניתן בתכשירים מקומיים (בטיפות) לעין היבשה.

  חסימת דרכי ניקוז הדמעות

  תמונה 4. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע"י פלאגים מיוחדים.

  תמונה 5. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע”י פלאגים מיוחדים.

  בקצות העפעפיים נמצאים פתחים קטנים (כל פתח נקרא פונקטום), דרכם מתנקזות הדמעות דרך תעלות עדינות ומגיעות אל חלל האף. במצבים בהם קיים חוסר משמעותי בנפח הדמעות (כמו למשל בתסמונת סיוגרן) ניתן לחסום את פתחי הניקוז הללו. החסימה, הנקראת Punctal Occlusion, היא פעולה מרפאתית קלה ופשוטה לביצוע, ונעשית בעזרת אטמי סיליקון זעירים המוחדרים ע”י רופא העיניים אל פתחי תעלות ניקוז הדמעות (תמונה 5). פעולה זו מונעת את ניקוז הדמעות אל חלל האף, וגורמת להצטברות מעט הדמעות הקיימות בחולים עם יובש קשה על פני משטח העין. דבר זה מביא להקלה משמעותית בתחושת היובש והצריבה. פתרון זה אינו קבוע, מכיוון שהאטמים נפלטים עם הזמן מדרכי הדמעות תוך מספר חודשים. לכן יש לחזור על פעולה זו אחת למספר חודשים, במיוחד אם מרגישים בירידה בלחות בעיניים וחזרת הסימפטומים של יובש בעיניים.

  טיפולים לעפעפיים ולבלוטות השומן

  מספר מכשירים פותחו בשנים האחרונות לטיפול בדלקת עפעפיים כרונית ובבלוטות השומן בעפעפיים.

  טיפול ב-IPL לעין יבשה

  תמונה 6. טיפול ב-IPL לעין יבשה.

  ה- IPL הוא מכשיר המעביר גירוי אור חזק המלווה בחימום מקומי למספר שניות על העור מתחת לעפעף התחתון. לאחר הטפול הנמשך מספר שניות מרכיבים מסכה מיוחדת על הפנים המעבירה אור בעצמה פחותה מלווה בחימום מקומי לעפעפיים. החימום המקומי תורם להמסת השומן בבלוטות המייבומיאן וליציאתו המבלוטות לדמעות (תמונה 6).

  ה- Lipifolow הוא מכשיר המשלב לחץ מכני על העפעפיים עם חימום מקומי. שילוב של לחץ וחימום תורם לריכוך השומנים בבלוטות והפרשתם החוצה אל הדמעות.

  בסיכום

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ ביותר באוכלוסיה ואחת מן הבעיות הנפוצות בגוף האדם. מצב זה יכול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנו. בעזרת מודעות לסימפטומים של יובש בעיניים, ופנייה לרופא העיניים, ניתן לטפל במרבית האנשים הסובלים מתסמונת זו ולגרום להקלה משמעותית באיכות חייהם.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  26/02/2020 עיניים שורפות ברמה של 10 וטיפות ליובש לא עוזרות

  העיניים שלי שורפות מאוד . רופא עיניים בדק ונתן לי טיפות נגד יובש אך זה לא עוזר . יש ימים שכל כך שורף לע עד כדי כאב .

  לימור

  דמעות1
  שלום לימור,

  תחושת צריבות ושריפה בעיניים אופיניים לתסמונת העין היבשה. סימפטומים אלו הם תוצאה של תהליך דלקתי כרוני בעימות נמוכה המלווה את העין היבשה. כתוצאה מנפח נמוך של דמעות נוצר ריכוז מוגבר של מלחים בדמעות. הרכב הדמעות השונה גורם לנשירת תאי האפיתל המצפים את הקרנית. כל אלו אחראיים לתחושת הכאב והשריפה.

  לכן את זקוקה ככל הנראה לטיפול מקומי עם נוגדי דלקת. קיימים מספר תכשירים הכוללים סטירואידים (כגון לוטמקס או FML), ותרופות נוגדות דלקת נוספות כגון ציקלוספורין A (הניתן בטיפות בתכשיר הנקרא Restasis) וטקרולימוס (הניתן במשחה הנקראת Protopic).

  אנא פני לרופא עיניים מומחה לקרנית שיבדוק אותך ויתאים לך את הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2020 תחושת חול בעין לאחר ניתוח קטרקט

  לפני כחודש וכמה ימים, עברתי ניתוח קטרקט בעין שמאל, בהתחלה היה בסדר ראיתי טוב, ולא הרגשתי הרגשת חול בעין, בשבועיים האחרונים יש לי תחושה זו, ניתנו לי כמה סוגי טיפות נגד יובש וזה עזר במידה מועטה מאד,
  קראתי שזו תחושה רגילה לאחר ניתוח ויכולה לקחת בים כמה שבועות לחודשים, זה בהחלט לא מעודד מה עוד שהטיפות אינן עוזרות. מה ניתן לעשות במקרה זה, בנוסף בימים האחרונים אני חש שכמות האור הנכנסת לעין גדולה (כנראה האישון לא פועל במלוא כוחו סליחה על הניסיון להסביר), יש אילו פתרונות לעניין, ראוי לציין שהראיה השתפרה, והכתם שהיה איננו. תודה רוב

  flickr-1390557742-original eyes
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא תופעה שכיחה ביותר לאחר ניתוחים בעיניים. לפעמים היא נמשכת מספר חודשים, ולעיתים היא נמשכת באופן כרוני לצמיתות. למעשה מדובר ביובש בעיניים שהיה קיים קודם לכן במידה קלה, ולאחר הניתוח, מסיבה לא ברורה יצא מכלל איזון והתחיל להתבטא בתחושת צריבה, דקירות וגוף זר. לעיתים הטיפול התרופתי המקומי עלול לגרום להופעת תסמונת העין היבשה בגלל החומיחם המשמרים שיש בטיפות.

  הטיפול בעין יבשה כולל תחליפי דמעות לפי הצורך, טיפול מקומי נוגד דלקת בתכשירים שונים על פי החלטת הרופא, ובמקרים של יובש קשה ניתן לבצע חסימת פתחי תעלות הניקוז של הדמעות (punctal occlusion) או טיפולים בחימום מקומי עם אור פעימתי (IPL).

  מומלץ לפנות בנושא זה למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/02/2020 טשטוש ראייה לא מוסבר

  היי ושלום רב אני חש לאחרונה טשטוש ראייה שאינו מוסבר , שהוא הולך ומתגבר..
  ראוי לציין כי עשיתי את כל הבדיקות האפשריות שכוללות
  לחץ תוך עיני
  Oct מקולה
  Oct דיסקות
  Oct rfnl
  בדיקות שדה ראייה 24-2
  Ct ראש
  Cta ראש
  ניקור מותני

  והכל היה תקין בדיקה אצל נויאופטלמולוג ששלל פפילדמה

  אף אחד לא יודע לענות לי תשובות כל כך חשוב לציין שיש לחץ דם לא מאוזן בין150-164 על 90-100
  אשמח לתגובה או להמלצות מה אפשר לעשות או בדיקות מסויימות שצריך לעבור

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  אכן בצעת בירור מקיף ביותר ומרחיק לכת... ניקור מותני...

  בנוסף לבדיקות שביצעת הייתי מבצע מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית, רפרקציה (בדיקת משקפיים) עדכנית, ובודק אפשרות של יובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/01/2020 עין יבשה

  היי פרופסור סולומון,
  אני בת 29, הרכבתי עדשות מגע במשך 16 שנה- כל יום במשך לפחות 8 שעות!!! לעולם לא סבלתי מיובש בעיניים עד ל3 שנים האחרונות- בהן ילדתי והנקתי 2 ילדים. מאז אני סובלת כמעת באופן תמידי מתחושת גוף זר ,ורגישות לאור ורוח , בעיקר בעין ימין, עם אודם ונטייה לדלקות עיניים. היה לי אפילו מקרה אחד של corneal ulcer שטופל ע”י Vigamox וכנראה השאיר צלקת קטנה בקרנית. בשנה וחצי האחרונות אני בלי עדשות בכלל – רק משקפיים. ועדיין מאוד סובלת מעין יבשה ולפעמים דלקות. משתמשת בsystane באופן קבוע 8 פעמים ביום. בכל בדיקת רופא עיניים אומרים אותו הדבר – עין ימין מאוד יבשה . יש משהו נוסף שאני יכולה לעשות לשיפור המצב? כבר מאוד מתוסכלת.

  eye_see_toast
  שלום שחר,

  כדאי לבדוק האם יש מצבים נוספים חוץ מהיובש כמו דלקת עפעפיים או דלקת אלרגית של הלחמית. קיימת חפיפה רבה בסימנים ובסימפטומים של 3 המצבים: עין יבשה, דלקת עפעפיים ודלקת עיניים אלרגית. לכל אחד מאלו יש טיפול תרופתי מתאים.

  בנוסף יש לשלול מחלות אוטו-אימוניות סיסטמיות כגון תסמונת סיוגרן ודלקת פרקים. כדאי לפנות לרופא המשפחה או הראומטולוג לביצוע בדיקות דם מיוחדות (סרולוגיה אוטו-אימונית) כדי לשלול מצבים אלו.

  במקרים בהם העין יבשה מאוד ניתן לבצע Punctal occlusion - חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים. עוד אפשרות היא טיפול בטיפות סרום אוטולוגי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2020 תחליפי דמעות עין יבשה

  שלום פרופסור סלומון,

  אני סובל מקרטוקונוס ולאחרונה הבנתי שאני סובל מעין יבשה, גם בגלל כאבים (שפחות מפריעים לי) וגם בגלל הפרעות בראייה (אני תמיד רואה הילות סביב מקורות אור אך זה החמיר למצב שלא יכולתי לקרוא כי האותיות עצמן היו נמרחות לי). התחלתי לקחת טיפות הילו קומוד חמש פעמים ביום וזה עוזר. השאלות שלי:
  1. האם טיפות כאלה גורמות להפחתת כמות הדמעות שהעיניים מוציאות באופן טבעי? (זו לפחות התחושה שלי) האם יש סכנה להתמכרות לטיפות הללו והאם אפשר באמת להשתמש בהן כל החיים ללא נזק?
  2. האם אתה מכיר טיפות בשם הילו פארין שנטען עליהן שהן מסייעות לשחזור שכבת הדמעות- היית ממליץ?

  תודה רבה!
  בנימין

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  תחליפי דמעות לא גורמים להתמכרות, לא גורמים להפחתת הדמעות או להגברתן, ולא גורמות לנזק כלשהו לעיניים. הן בסה"כ גורמות לסיכוך משטח העין ולתחושת לחות, מקלים על אי נוחות הנגרמת בגלל יובש בעיניים ובגלל תהליכים דלקתיים שונים, וגורמים להקלה רגעית בסימפטומים כגון דקירות, צריבה, גרד, תחושת גוף זר ויובש.

  בלי להיכנס לסוגים השונים שקיימים, לכל סוג של תחליפי דמעות יש מרכיבים שונים, וכל אחד מרגיש אחרת בתגובה לסוגים שונים של תחליפי דמעות. אין כאן חוקים מיוחדים בבחירת הסוג שמתאים לך, וכל אחד בוחר את התכשיר שאיתו הוא מרגיש בנוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/11/2019 איך מאבחנים סיוגרן

  שלום פרופ’ סלומון.
  אני חולת סקלרודרמה (מאוזנת) מזה למעלה מ-20 שנה. בשנים האחרונות התחלתי לסבול מתופעת יובש בעיניים ומדי פעם אני מחליפה את הטיפות לסיכוך. במצבים מסויימים אני דווקא דומעת. בחודשים האחרונים התופעה החמירה, וכרוכה גם בנפיחות ואדמומיות של העפעפיים העליונות. לאורך החודשים האלה השתמשתי הן בטיפות אנטיביוטיות והן בטיפות המכילות סטרואידים, עם הקלה זמנית וחלקית.
  איך ניתן לאבחן אם “במסגרת הסקלרודרמה” פיתחתי גם תופעת סיוגרן? ועוד משהו, הבנתי מרופא עיניים אצלו נבדקתי לאחרונה שה”רסטאזיס” “ירד מגדולתו” לאחרונה, וכי הוא איננו כה יעיל כפי שחשבו קודם.
  אודה ואשמח על תגובה מהירה, התופעה גורמת לי סבל ניכר.

  h
  שלום רב,

  תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטו-אימונית הנגרמת בגלל נוגדנים עצמיים הפוגעים בבלוטות הרוק והדמעות ובפרקים. האבחנה נעשית ע"י בדיקת רופא עיניים (לאבחון יובש בעיניים), רופא שיניים מומחה ברפואת הפה (לאבחון יובש בפה) וראומטולוג (לאבחון מחלת פרקים או מצב אוטו-אימוני סיסטמי). גם רופא המשפחה יכול לשלוח אותה לבדיקות דם המכוונות למחלות אוטו-אימוניות ולנוגדנים של סיוגרן.

  הרסטאזיס הוא תכשיר מקומי המכיל ציקלוספורין A. מעולם לא היתה לו "גדולה" כלשהיא, והוא נרשם כי לא היה משהו אחר יותר טוב לתת. יתרונו הוא בכך שאינו גורם לתופעות לואי, וחסרונו בכך שאינו יעיל במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/11/2019 דמעות מלאכותיות

  שלום רב
  עברתי ניתוח לייזר לפני כ 10 חודשים במרפאתכם ואני מאוד מרוצה מהתוצאות. הנחיות הרופא אחרי הניתוח היו שימוש יומיומי בתחליף דמעות מלאכותי למרות שאינני מרגישה כלל יובש בעין, ועובדת כ 8 שעות ביום מול מחשב. שאלתי הינה האם העין כתוצאה משימוש תמידי בדמעות מלאכותיות לא מגיעה למצב שאינה מייצרת דמעות בעצמה? האם מנגנון יצור הדמעות הטבעי אינו נפגע? האם אצטרך לנהוג כך כל חיי? אשמח מאוד לתשובתך המקצועית.
  תודה רבה.

  eye-drops
  שלום רב,

  אין כל הגבלה על שימוש בתחליפי דמעות, ואין כל פגיעה בייצור הדמעות כתוצאה משימוש בהן. אם את לא מרגישה יובש בעיניים את לא צריכה להשתמש בהן בכלל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/11/2019 השתלת פלאגים

  היי
  האם אתה משתיל פלאגים בעיניים?

  מרסל

  4a43905f_1ce4f9eb_art%20eye%2015
  שלום רב מרסל,

  כן, אני משתיל פלאגים. פלאגים הם אטמי סיליקון זעירים המושתלים במקרים של יובש קשה בעיניים בפתחים של תעלות ניקוז הדמעות, וגורמות למעט הדמעות להישאר זמן רב יותר במגע עם העין. הפעולה נקראת Punctal occlusion והיא נמשכת מספר דקות ומבוצעת במרפאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/10/2019 תחושה של גוף זר בעין

  שלום
  שמי ורדית ואני סובלת מתחושה של גוף זר בעין מזה תקופה של 5 חודשים לסרוגין.
  הכל התחיל כאשר היה לי וירוס בעין (אדנו) וטופלתי על ידי סטוראידים, לאחר מכן התחושה חזרה והמשכתי בטיפול של סטרואידים על ידי רופא אחר.
  הטיפול הממושך בסטרואים גרם לעליית הלחץ תוך עיני שהתגלה על ידי רופא עיניים אחר בקופה.
  לאחר מכן קיבלתי טיפות להורדת הלחץ תוך עיני והלחץ ירד לנורמה ולאחר מכן הופסק הטיפול להורדת הלחץ ומאז אני במעקב קבוע אצל רופא עיניים של הקופה לבדיקות תקופתיות ללחץ אך למרות שהלחץ תקין אני עדיין מרגישה תחושה של גוף זר, דקירות וכאבים בגלגל העין.
  נאמר לי על ידי הרופא שיש לי יובש בעיניים והתחושות נובעות מכך אך בביקורת האחרונה הרופא טוען שבבדיקה לא נראה יותר יובש בעיניים אבל התחושות עדיין קיימות.
  תחושות אלה גורמות לי לסבל רב ואיכות חיים ירודה.
  אני ממש אובדת עצות ואשמח אם תוכלו לעזור לי במציאת הבעיה וטיפולה
  תודה מראש

  ורדית

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום ורדית,

  תחושות גוף זר, דקירות ואי נוחות בעין נפוצות מאוד לאחר כל ארוע משמעותי שפוגע במשטח החיצוני של העין, כמו דלקת משמעותית של הקרנית והלחמית, ניתוח בעין, פציעה של משטח העין ועוד. תחושה זו היא תוצאה של שינויים בשכבת הציפוי של הלחמית והקרנית (תאי האפיתל), שככל הנראה לא חזרה לחלוטין למבנה התקין שלה. אי סדירות בשכבת האפיתל של הלחמית או הקרנית מתבטאת בתחושת גוף זר, יובש, דקירות וכל מה שאת מרגישה. אי סדירות זאת גורמת בנוסף לדלקת תגובתית כרונית מתונה, שיכולה להימשך זמן רב. דלקת זאת מעצימה את תחושות האי נוחות. גם התרופות המקומיות השונות שקיבלת במשך הזמן, ובמיוחד הטיפות להורדת הלחץ, תרמו לכך: חלק ניכר מהטיפות הניתנות להורדת לחץ עלולות לפגום בתאי האפיתל המצפים את הקרנית והלחמית, ולוקח זמן רב לאפיתל להתאושש לאחר הפסקתן.

  הטיפול בתופעות אלו הוא שילוב של תכשירים מקומיים נוגדי דלקת (סטרואידים, ציקלוספורין A, טקרולימוס) ותחליפי דמעות ללא חומרים משמרים למיניהם, וכן סבלנות רבה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2019 הילו-קומוד

  מאיזה גיל אפשר להשתמש בהילו-קומוד?
  אפשר בילדים??

  untitled
  שלום רב,

  הילוקומוד הוא תכשיר המכיל חומצה היאלורונית ללא חומר משמר, והמשמש כתחליף דמעות (דמעות מלאכותיות) לטיפול ביובש בעיניים. ניתן להשתמש בהילו-קומוד בכל גיל, כולל בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/09/2019 צריבה בעיניים

  שלום, אני סובל מצריבה בעיניים ויובש קשה כבר מהדקה הראשונה שאני יושב מול מחשב כבר מעל 3 שנים, חשיפה לאוויר ממוזג מקשה עלי מאוד. מרגיש שקשה לי להרגיש מפוקס על ההגה ולוקח לי זמן להתאושש אם בכלל בבית, עד יום העבודה הבא. טיפות מקלות מעט אך לא פותרות את הבעיה. פגע לי מאוד באורך החיים.ביקורי רופא עיניים מסתיימות באותה אבחנה “יובש בעיניים” אשמח לשמוע את דעתך בנושא

  h
  שלום רב,

  אם תחליפי הדמעות לא עוזרים מומלץ לבצע חסימת תעלות הניקוז של הדמעות, פעולה הנקראת Punctal Occlusion. בפעולה זאת המבוצעת במרפאה, מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בקצות העפעפיים. פעולה זאת מאפשרת זמן שהות רב יותר של מעט הדמעות שיש לך בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2019 עברתי ניתוח קטרקט לפני כחודש ימים אני סובלת מצריבה וכמו עוף זר בעניים

  רופא המנתח בדק אותי ואמר לי שהכל בסדר אני סובלת מעיין יבשה ומשתמשת בטיפות סיסטין האם אני יכולה להשתמש בטיפות ללא חומר משמר כדי להקל על היובש
  תודה

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ניתן להשתמש בכל תכשיר שהוא המכיל טיפות ליובש ללא חומר משמר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2019 יובש בעין

  לפרופ’ סלומון הנכבד! יש לי יובש בעין, ואני משתמש בסיסטיין ג’ל דרופס, גם במהלך היום. (שימוש בטיפות רגילות כגון הילורוניקס ורפרש עזרו לזמן קצר מאד, ולכן בהמלצת רופא עברתי לטיפות ג’ל). ברצוני לשאול אם יש חשש לנזק לעין בגלל חומר משמר או משהו כזה וצריך להגביל את השימוש, (לפעמים אני שם 4 או 5 פעמים ביום), או שאין הגבלה. שאלה נוספת – חבר אמר לי שהוא קנה באינטרנט טיפות מסין המכילות מנטול ועוד כמה חומרים, וזה מאד עוזר לו, האם ידוע לך משהו על זה, והאם אפשר לסמוך שאין בזה נזק לעין. תודה רבה לך.

  חיים

  untitled
  חיים שלום,

  ככלל רצוי יותר להשתמש בטיפות ללא חומר משמר. קיימים תכשירים המכילים ג'ל שאין בהם חומר משמר.

  בכל הנוגע לתכשירים המיובאים מסין - אין לי כל מידע על כך, ולא הייתי משתמש בתכשירים כאלו שהרכבם לא ברור, ולא ברור מי החברה העומדת מאחורי מוצרים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2019 יובש בפה ועיניים בעקבות שימוש במקסיטרול בויגמוקס ובהילו קומוד

  בת 58, בעקבות פצע בקרנית טופלתי בויגמוקס ובטוברקס לאחר מכן במקסיטרול ובהילו קומוד ומאז סובלת מיובש בפה ובעיניים. האם זוהי אחת מתופעות הלוואי של אחת מהתרופות? או שאלה הם תופעות הורמונאלית של גיל המעבר?האם אתה מקבל מבוטחי מכבי?

  ענת

  h
  שלום ענת,

  אין קשר בין הטיפול שלקחת ובין יובש בפה ובעיניים.

  השילוב של יובש בפה ובעיניים מחייב בירור לשלילת תסמונת סיוגרן - מחלה אוטואימונית בה יש פגיעה בבלוטות הרוק, בלוטות הדמעות והפרקים. מומלץ לפנות לבירור אצל רופא עיניים, אצל מומחה לרפוטת הפה, ואצל ראומטולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/06/2019 האם לקיחת טיפות עינים ליובש עלולה לצור תלות

  שלום אני בת 45 ולאחרונה סובלת מיובש קשה בעינים
  אני מתלבטת אם לקחת את טיפות הסיסטין או גנטיל שקיבלתי מהרופא, או האם לקיחתן תמנע ריפוי יותר טבעי שאני מנסה ע”י קומפרסים דיקור תרגילים אומגה 3 תזונה ופעילות גופנית.
  האם עצם לקיחת הטיפות יכולה להפוך את המצב לכארוני או בלתי ניתן לריפוי?

  4a438fef_09b0e49e_art%20eye%202
  שלום רב,

  שימוש בטיפות לחות (דמעות מלאכותיות או תחליפי דמעות) אינו גורם לתלות ולא הופך את המצב לכרוני. יובש בעיניים הוא ממילא מצב כרוני. ניתן להשתמש ללא חשש, לפי הצורך וללא הגבלה בכל תכשירי תחליפי הדמעות. רצוי להשתמש בתכשירים שאינם מכילים חומרים משמרים.

  הטיפול הטבעי בקומפרסים, דיקור ותרגילים שונים לא יעזור. השימוש בתוספי מזון המכילים אומגה 3 כבר הוכח כלא יעיל לעין היבשה.

  אין למעשה פתרון מוחלט לעין היבשה, וכל הטיפולים מעניקים הקלה זמנית. הטיפולים לעין היבשה מבוססים על תחליפי דמעות, תרופות נוגדות דלקת במתן מקומי, ובמקרים הקשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י punctal occlusion.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2019 עיפות צריבות ושריפה בעיניים

  לרופא היקר שלום וברכה
  אני בת 42. התחלתי לסבל לפני 5 חדשים מתחושת עיפות בעיניים. אני מרגישה צורך לסגר כל הזמן את העיניים
  וכן תחושה של צריבה
  נבדקתי אצל רופאת עיניים והיא נתנה לי טיפות בשם זיילט וכן קצף בשם נאווי בלף
  איני זוכרת עם התמדתי במתן טיפות הזיילט וכן את הקצף היא אמרה שאקח כל יום פעם אחת במשך 3 חודשים
  אך עדיין לא עברו 3 חודשים
  אני מרגישה ששום דבר לא משתפר
  מה ניתן עוד לעשות? או שכדאי לקחת שוב את הזיילט וכן לחכות 3 חודשים שאשים את הקצף?
  אני כל היום רק חושבת על הענין הזה
  זה מציק לי ברמות שלא ניתן לתאר
  מה ניתן לעשות?
  תודה רבה

  h
  שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת משילוב של דלקת עפעפיים ויובש בעיניים - מצב נפוץ באוכלוסיה. אין טיפול קסם או איזה פלא או לחש שמביא לפתרון מהיר. כל הטיפולים מצריכים התמודדות לאורך זמן והתמדה. הטיפול במצבים הנ"ל כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, הגיינת עפעפיים, ותרופות מקומיות נוגדות דלקת הנרשמות ע"י הרופא. הטיפול בסטרואידים (זיילט מכיל סטרואידים) צריך להיות מנוהל בצורה נכונה, תוך מעקב רופא העיניים, והפחתה הדרגתית עד להפסקה. חוץ מסטרואידים ניתן לתת רסטאזיס (המכיל טיפות ציקלוספורין A - תרופה נוגדת דלקת שאינה סטרואידלית).

  בנוסף יש להתאים את הרגלי העבודה - מבחינת חשיפה למיזוג אוויר בסביבת העבודה, עבודה נכונה מול מסכי מחשב, שמירה על לחות בחדר (כגון מחולל אדים) וכו'.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2019 עיניים יבשות

  איזה טיפות הכי מתאימות לעיניים יבשות ?
  תודה נורית

  h
  שלום נורית,

  הטיפות שהכי נוח לך להשתמש בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2019 טיפול בGVHD עיניים

  שלום פרופסור סלומון!
  שמי אוקסנה. לאמא שלי יש אבחנה AML, בשנת 2014 היא עברה השתלת מוח עצם מהתורם, אחרי השתלה יש לה מחלה שנקראת GVHD היא פגעה לכמה חלקי גוף וגם בעיניים , עשו לה בזמנו ניתוח קטרקת על 2 עיניים. להיום אמא משתמשת בטיפות בשם bepanten ו גם מגבונים של ד”ר פישר לעיניים. רציתי לשאול מה אתה יכול להמליץ במקרה כאזה
  תודה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  אוקסנה שלום רב,

  מחלת ה- GVHD היא מחלה הנגרמת בכל מושתלי מח העצם. תאי דלקת שמקורם במח העצם המושתל תוקפים רקמות בגוף וגורמים לפגיעה באיברים שונים, ובהם בלוטות הדמעות. התוצאה היא יובש קשה וכרוני בעיניים, שנמשך לצמיתות. גם לאחר החלמה ממחלה זו נמשך היובש בעיניים.

  הטיפול ב- GVHD כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, חסימת התעלות בעפעפיים המנקזות את הדמעות (Punctal occlusion) באמצעות אטמי סיליקון זעירים, מתן תרופות נוגדות דלקת כגון סטרואידים (לתקופה קצרה ותוך ניטור לחץ תוך עיני ע"י רופא עיניים) ורסטאזיס, ומתן טיפות סרום אוטולוגי (שמכינים אותם מדגימת דם של המטופל).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2019 עין ניסגרת

  שלום רב פרופסור סלומון אבי בגיל 77 עין שמאלית שלו ניסגרת לקראת הערב וגם השנייה מראה דומה כמעט ניסגרת מה הסיבה ? יכול להיות עקב לחץ דם גבוה? יש לו גם מידי פעם סחרחורות וחוסר יציבות תודה סיגל ויום טוב!

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  יכולות להיות סיבות רבות לכך, כמו צניחת העפעף העליון (ptosis) על רקע של חולשת שרירים כללית או מחלות עצביות שונות, או דלקת כרונית של העפעפיים, או יובש בעיניים. לכל אחד מאלו סימנים שונים וטיפול מתאים. מומלץ להביא אותו לבדיקת רופא עיניים וגם לבדיקת נוירולוג בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2019 צריבת דרכי דמעות אצל חולה בשיוגרן

  אני חולה בשיוגרן, ולאחרונה הוצע לי לעבור טיפול של צריבת דרכי דמעות.
  האם תוכל בבקשה להסביר לי את היתרונות ואת החסרונות של ההליך הרפואי הזה?
  תודה רבה

  פנינה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום פנינה,

  מדובר בפעולה בו מבוצעת חסימת התעלות הקטנות דרכן מתנקזות הדמעות מהעין. בכל עפעף יש פתח קטן המוביל לתעלה המנקזת את הדמעות אל שק הדמעות. חסימת התעלה מגדילה את זמינות הדמעות בעין, וכך מעט הדמעות הנוצרות במחלת סיוגרן ישארו זמן רב יותר במגע עם הקרנית והלחמית.

  בד"כ מקובל לחסום את פתחי התעלות עם אטמים זעירים העשויים מסיליקון. פעולה זו נקראת Punctal Occlusion. מדובר בהליך מרפאתי קצר ופשוט הנמשך מספר דקות, ותורם בצורה משמעותית לשיפור במצב העין היבשה.

  אני לא ממליץ על צריבה תעלות הדמעות. פעולה זו איננה הפיכה. התקנת אטמי סיליקון לעומת זאת מאפשרת את היכולת להסיר אותם אם מתגלה שיש יותר מדי דמעת בעקבות התקנתם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2018 טיפות העיניים רסטזיס

  כמה זמן מותר לקחת את טיפות העיניים רסטזיס.

  מיכל

  imagesAK0SIJ0H
  שלום מיכל,

  אין הגבלת זמן בטיפול ברסטאזיס, וניתן לקחת אותן דרך קבע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2018 משקפיים ויובש

  שלום וברכה המספר במשקפיים שלי לפני היה -2.00 ימין ושמאל כרגע המספר עלה בשמאל ל2.25 ובימין נשאר 2.00 אך עלה 0.5 צילינדר לאחר כשבוע כשאני עם המשקפיים אני מתקשה להתרגל אליהם אני סובל מיובש ומזליף מידי יום הילו קומוד לאחר הרכבת המשקפיים החדשות אני סובל מצריבה חזקה בעיניים וכאבים יש לציין שנבדקתי על ידי רופא עיניים ואפטמטריסט ונמצא הכל תקין האם הגיוני שהמעבר בין המספרים יגרום לכך?

  newton_computer
  שלום רב,

  אין שום קשר בין שינוי המספר במשקפיים ובין יובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/11/2018 שינה עם עיניים פקוחות

  בזמן האחרון נודה לי שאני ישנה עם עיניים פקוחות ואני רוצה לשנות את זה, עד עכשיו ישנתי בסדר ולא ידוע לי על בעיות שיתוק בפנים.
  יש דרך לפתור את זה ולישון על עיניים סגורות?

  WW148tabEyeShadow
  שלום רב,

  ברב המקרים לא מדובר באמת בעיניים פתוחות לגמרי, אלא בפתח קטן בין העפעפיים, כאשר הקרנית נמצאת כולה מתחת לעפעף העליון. אם הקרנית נמצאת כולה תחת העפעף העליון בזמן השינה - הרי שאין בכך כל סכנה. אם את לא סובלת מיובש בעיניים, ולא קמה בבוקר עם עיניים אדומות וגרויות - הרי שאין כל צורך לעשות דבר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2018 תסמונת סיוגרן ודלקת בעין

  שלום !אני חולת סיוגרן ובהמלצתך מטופלת ברסטאזיס ובהילוקומוד כחודש. עכשיו התפתחה דלקת בעין. אדמומיות הפרשה לבנה ואי נוחות. האם לשלב טיפות נוספות ?להפסיק את הרסטזיס?
  תודה !

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום רב,

  צריך להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לאבחן את סוג הדלקת והגורמים לה. יתכן שמדובר בהחמרה של הדלקת הקיימת כתוצאה מיובש בעיניים. אך יתכן שמדובר בדלקת וירלית של הלחמית או דלקת של העפעפיים. לכל אחד ממצבים אלו טיפול שונה. הדרך לקבלת אבחנה וטיפול היא ע"י בדיקה בפועל אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2018 נקבוביות סתומות

  שלום, סבתא שלי בת 73 והיא סובלת מיובש בעין ימין. היא הלכה לרופא עיניים והוא אמר לי שהנקבוביות שלה בתומות ושהיא צריכה לעשות ניתוח לשחרור הנקבוביות. האם הינך יכול להמליץ על טיפולים או תרופות היכולות להחליף את הניתוח שהוצע לה? היא לא מוכנה לעבור את הניתוח.
  תודה מראש

  images6092CGRF
  שלום רב,

  כנראה מדובר בפתחי בלוטות השומן בעפעפיים, הנקראות בלוטות מייבומיאן. אין צורך בניתוח. ניתן לפתוח אותן ע"י לחץ המופעל על קצה העפעף (expression), או ע"י חימום מקומי. ניתן גם לטפל במצב ע"י תחליפי דמעות, וגם ע"י מתן דוקסילין במינון 100 מ"ג ביום למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2018 יובש חמור, טיפות סרום

  שלום פרופ’, אני בת 39, עם לופוס ובשנתיים האחרונות עם יובש קשה בעיניים. מטופלת ברסטזיס, בטיפות נטורל פרי ללא חומר משמר. לאחרונה סובלת מאוד מדלקות עיניים. מבחן שריימר אתמול 0 בשמאל ו-2 בימין. הרופאה הורתה להכפיל את הרסטזיס (ל 4 פעמים ביום) ולטפטף דמעות מלאכותיות כל שעה. כשתעבור הדלקת נכניס פלאגים חדשים (הקודמים נפלו). היא גם המליצה על טיפות שיופקו מהסרום שלי. א- האם אתה ממליץ על טיפול בטיפות סרום? ב- צריבה במקום פלאגים – האם כדאי? תודה מראש.

  untitled
  שלום רב,

  הטיפול בטיפות סרום מומלץ מאוד.

  חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון (punctal occlusion) גם היא מומלצת מאוד. הטיפול בצריבה לא מומלץ, מכיוון שבמשך הזמן נוצרים מעקפים זעירים לחסימה, אותם לא ניתן לזהות ולא ניתן לחסום בעתיד. האטמים המומלצים הם אטמים המוחדרים אל תוך התעלה, מכיוון שהם נשארים זמן רב יותר. אטמים חיצוניים (כאלו הבולטים מעל פתח התעלה) נופלים בקלות רבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2018 יובש בעין ימין

  שלום,
  אני בת 42. כבר כמה חודשים סובלת מיובש בעיניים. בחודש האחרון רק בעין ימין. בדיוק בתקופה שהתחיל היובש, עשיתי משקפיים חדשות, עם עדשות מולטיפוקל. האם יתכן שהיובש נובע מאבחון לא נכון במספר/עדשה? ניסיתי כמה ימים להיות בלי המשקפיים והיובש כמעט נעלם, אבל חזר שוב אחרי 4 ימים. כרגע אני בלי משקפיים, ועם יובש בעין ימין, שעובר רק אחרי כמה שעות של טיפול עם טיפות. הייתי אצל רופא עיניים, שאמר שאני כלל לא צריכה משקפיים… ואני האמת רואה נהדר גם בלי. (הסיבה למשקפיים היתה תמיד צילינדר… שגם לא בטוח בכלל שיש לי.. ) מה אפשר לעשות? אני כבר מבולבלת… תודה רבה

  watermark
  שלום רב,

  אין כל קשר בין הרכבת המשקפיים ובין היובש בעיניים. הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  בכל הנוגע למשקפיים - אם יש לך צילינדר קטן, ככל הנראה תהיי זקוקה למשקפיים בעיקר בזמן נהיגה, ובמיוחד בנהיגה בלילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2018 מה הן הבדיקות שרופא עיניים עושה על מנת לאמוד את רמת היובש?

  עשיתי לפני שנתיים בדיקת שירמר וסבלתי נורא. העין נעשתה אדומה והיתה צריבה נוראית.
  שנתיים אני עם תחליפי דמעות ורוצה להיבדק שוב. האם אהיה מחוייבת לצורך זה לעבור שוב בדיקת שירמר? אני שוקלת לשים את הפקקים.
  אודה לך אם תציין אילו בדיקות ניתן לבצע על מנת שהרופא יקבע מה צידת היובש בעיניים.
  ודה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  בדיקת שירמר היא בדיקה חשובה הנותנת מושג על כמות הדמעות המופרשת מהעיניים. היא אמנם לא נעימה במיוחד, אך היא חשובה בשביל ההחלטה מי מתאים להתקנת אטמים (פקקים) ליובש בעיניים.

  בנוסף לכך יש את מבחן יציבות שכבת הדמעות (break up time), צביעת פלורסצאין, בחינת אגם הדמעות (tear meniscus) והערכת התלונות הוביקטיבית של המטופל. הערכת היובש בעיניים נעשית ע"י שילוב של כל הבדיקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2018 סובל מיובש בעיניים – נמצא בטיפולים כבר 4 שנים

  שלום רב,
  במשך ארבעה שנים כבר אני סובל מיובש קשה בעיניים. נוסף ליובש זה בשתי העניים שלי התגלה קורטקונוס, ובעין אחת עברתי ניתוח קרוס לינקינג.
  עברתי כבר מספר רופאים ומספר רב של סוגי טיפות. אנטיביוטיות, ג’ל, טיפות לשימוש ביום ולילה, טיפות לשימוש במהלך כל היום,מכל מיני סוגים וחברות. נוסף לאלה השתמשתי בפלאגים ועברתי ניקוי נקבוביות בעין(על ידי הרופא) ועד עכשיו אף אחת מן השיטות לא הועילה בדבר. במהלך היום שלי אני מרגיש שהיובש מחמיר, וכל חשיפה לאור/עשן/מזגן וכמעט כל גורם מובילה להתחזקותה של הצריבה, והתחזקותם של מצמוצים בלתי פוסקים. אני מרגיש שהיובש מחמיר ככול שהזמן עובר ונראה כאילו אין מרפא לנושא.היובש פוגע בכל תחומי החיים, בין אם נהיגה,קריאה עבודה וכל דבר אחר.
  האם ישנו טיפול מסויים שניתן לעשות בכדי לפתור את הבעיה? או שמא יובש בעיניים הינה מחלה חשוכת מרפא וחשוכת דרכי טיפול?

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  נראה שעברת כבר את כל הטיפולים האפשריים ליובש בעיניים. אכן אין כיום טיפול יעיל ליובש בעיניים, ומרבית הטיפולים מקילים במידה כזו או אחרת על היובש אך אינם מעניקים פתרון דפיניטיבי לבעייה.

  ציינת בשאלתך שעברת טיפול עם פלאגים. אם הפלאגים הם זמניים (כאלו הנמסים תוך מספר ימים), הרי שרצוי לחזור ולהתקין פלאגים מסיליקון הנשארים זמן רב בעפעפיים. פעולה זו הנקראת Punctal occlusion היא הפעולה היעילה ביותר כיום לעין יבשה. חסימת תעלות הניקוז מאפשרת למעט הדמעות הנמצאות בעיניים להישאר בהן זמן רב יותר, ובכך מעניקות פתרון חלקי לבעייה.

  כ"כ מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית בכל הנוגע לטיפול בנוגדי דלקת הניתנים בטיפות לתסמונת העין היבשה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2018 יובש בעיניים

  מספר חודשים סובלת מיובש בעיניים שלא עובר. לא ברורה הסיבה להופעתו. לא נוטלת תרופות ואין עבר של דלקות עיניים ובעיות. עברתי את כל בדיקות הדם האפשריות כולל סיוגרן והכל תקין. מלבד יובש לא נמצאו בעיות נוספות נשללה גם רגישות ואלרגיה. לפני חודש וחצי עברתי חסימה של תעלות הדמעות. יש שיפור קל. משתמשת כל שעה בטיפות ובמשחה בלילה אך לא עוזר לי.
  השאלות הן מדוע אין הסבר ליובש והאם יש סיכוי שזה יחלוף? האם משקפי חימום שמומלצים כקומפרסים משפרים את העניין? האם עיסוי בחום על ידי מכשיר שמציעים חלק מרופאי עיניים יכול לעזור? האם יכול להיות לזה רקע נפשי?
  אם זה קשור אני בת 36 עברתי לבאר שבע לפני שנתיים והיובש החל לפני מספר חודשים

  images6092CGRF
  שלום רב,

  תסמונת העין היבשה היא מצב שכיח ביותר, ממנו סובלים כ-20% מהאוכלוסיה בכל הגילאים. יש סיבות רבות לעין יבשה, אך לא תמיד הסיבה לכך ברורה. מרבית הטיפולים שהזרכת לא ממש עוזרים. הטיפול העירי הוא ע"י תחליפי דמעות, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת, אותן ירשום לך רופא העיניים, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  סיבה שכיחה ליובש בעיניים בגיל צעיר היא שימוש בעדשות מגע. אם את משתמשת בעדשות מגע מומלץ לנסות להפסיק אותן למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2018 עין יבשה בחולה עם תסמונת סיוגרן

  בת 73, מאובחנת בתסמונת סיוגרן, נוטלת תרופות קבועות ומשתמשת בתחליפי דמעות ללא חומר משמר על בסיס קבוע. לאחרונה חלה החמרה במצבה. האם יש אפשרויות טיפול נוספות?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  ניתן לבצע חסימה של תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים, פעולה הנקראת Punctal occlusion. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2018 פקקים מושתלים בעין יבשה

  אני עם עיניים רגישות אשר מגיבות באודם רב לכל הטיפות. קראתי על הפקקים שעוזרים למעט הדמעות להישאר בעין
  שאלתי האם גם עיניים רגישות ברמה כזו יכולות לחיות טוב עם הפקקונים הללו?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  לא ברור לי מה זה "עיניים רגישות". כולם חושבים שהעיניים שלהם רגישות... וכולם אומרים על עצמם: "העיניים שלי רגישות במיוחד...".

  אטמי סיליקון ("פקקים" כדברייך) משמשים לאלו שיש להם יובש קשה בעיניים, המצריך שימוש תכוף בטיפות, אפילו כל שעה. מי שקובע את ההתאמה הוא רופא עיניים, לאחר שביצע בדיקה של עינייך, כולל מבחן שירמר הממצביע על כמות הדמעות הבסיסית שיש לך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2018 כאב, יובש ודלקות חוזרות בעיניים

  שלום רב.
  אני בן 42, מהנדס תוכנה במקצועי, בריא, לא נוטל תרופות באופן קבוע. לפני כארבעה חודשים התחלתי לסבול מכאב בעין ימין בעת מאמץ של העין (עבודה במחשב, צפייה בטלוויזיה, נהיגה). ניסיתי טיפות עיניים סטריליות שלא ממש עזרו. בדיקה אצל אופטימטריסט העלתה ראיה 6/6 בשתי העיניים. פניתי עם התלונה לרופא עיניים בקהילה. אני ממשיך לסבול מכאב זה כיום (ארבעה חודשים אחרי ומספר ביקורים אצל רופא העיניים) ובנוסף עיניים אדומות, צורבות, דומעות, רגישות לאור שמש חזק, ודלקות עיניים חוזרות ונשנות בשתי העיניים (בלחמית, בשתי העיניים גודש כל”ד לחמתיים, בעין ימין הכל יותר קשה). לעתים כאבי ראש. נלקחו פעמיים משטחים מעין ימין ולא נמצאו חיידקים. לחץ תוך עיני שנמדד בביקור אחד 13/13 ממ”כ ובביקור שני 12/12 ממ”כ. אין פעילות תוך עינית. בהרחבה: הקרקעיות בגדר הנורמה, רשתית צמודה ללא קרעים או חורים. תוצאות בדיקת צילומי עיניים פלורסצאין – האנגיוגרפיה תקינה. יש לציין כי לפני כארבע שנים בשל מספר קטן + צילינדר בעין ימין ביצעתי ניתוח לייזר (רפרקציה) בעין ימין בלבד. דבר נוסף שאליו שמתי לב רק בדיעבד הוא שלפני כחמישה חודשים הוחלף לי שולחן העבודה לשולחן בעומק קצר יותר (60 ס”מ) לעומת שולחן בעומק 80 ס”מ שהיה לי קודם – דבר שקירב את מסך המחשב אל העיניים.
  מזה כמה שבועות עובד במשרה חלקית בלבד (בהוראת רופא תעסוקתי של מקום העבודה). התופעה מוחמרת בעבודה מול מחשב, צפייה בטלוויזיה ובנהיגה. משתמש בקפסולות של דמעות מלאכותיות (בפאנטן). בעצת רופא העיניים הזמנתי משקפיים משרדיות שטרם התקבלו (נמצא בבדיקה חוזרת אצל אופטימטרסיט מספר של 0.25 וצילינדר 0.25). כאשר היו דלקות עיניים השתמשתי ב- FML, ZYLET ואופטילסט. המצב מטריד ביותר ומקשה עלי לעבוד ולתפקד.
  אשמח מאד לחוות דעתך המלומדת ולהמלצות.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לדלקת עיניים כרונית. אלו כוללות סיבות דלקתיות לא זיהומיות (כגון יובש בעיניים, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית) וסיבות זיהומיות (כגון כלמידיה). ככל הנראה אין קשר למרחק העבודה מול המחשב.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2018 יובש בעיניים

  שלום, אני בת 36 עם סכרת נעורים יחסית מאוזנת ואין בעיות.בסביבות אמצע ינואר תחילת פברואר התחלתי להרגיש אי נוחות בעיניים. משהו בקטנה ממש. ישר רצתי לבדיקות כמובן ולא נמצא כלום פרט לקצת יובש בעיניים והרופאה רשמה טיפות ליובש. המצב הלך והחמיר עד לכדי קיצוני. הטיפות וניסיתי את כל הסוגים ליובש לא עזרו. הגעתי למצב שהיו ימים שלא יכולתי לפתוח עיניים. כל כך יבשות שזה גרם לצריבה נוראית. בשבועות אחרונים זה ממש החמיר. הייתי אצל רופאים ופרופסורים ונמצא שהעיניים שלי לא מייצרות דמעות להרטבת עיניים כמו אצל כולם. מבחן הדמעות. אני כבר שבוע וחצי בחופש מחלה והמצב הנפשי גרוע. לפני שבוע עשו לי תהליך שנקרא חסימת תעלות הדמע עם פקקי סיליקון על מנת שמעט הדמעות שיש ישמרו ליותר זמן. אני מרגישה הקלה מסויימת אבל לא ההקלה המיוחלת. אין בעיות נוספות ואין ירידה בראייה אבל היובש הזה מקשה עלי לתפקד ופשוט הרג אותי פיזית ונפשית עד כדי נפילה טוטאלית למיטה. רק ביומיים אחרונים התחלתי לקום מהמיטה. הסוכרים בשמיים בגלל המצב הנפשי אבל עכשיו מתחילים קצת להתאזן.
  המצב הנפשי קשה. הפחד גדול. משתמשת בהילו גל יש הקלה אבל לא משמעותית.קשה לי לתפקד, בחוץ קשה לי לפתוח עיניים בגלל האוויר, קשה לי לעבוד מול מחשב, לקרוא. אין ירידה בראייה.
  אודה להמלצות

  ריטה

  דמעות1
  שלום ריטה,

  נראה שעברת את כל הטיפולים האפשריים ליובש בעיניים, כולל חסימת תעלות הניקוז של הדמעות. כ"כ נראה שיש שיפור במצב. מומלץ להמשיך ולהשתמש בטיפות עיניים סמיכות כגון הילוג'ל, או סיסטיין ג'ך דרופס. כ"כ ניתן להשתמש עם מכשיר המייצר אדים, אותו ניתן לרכוש בבתי המרקחת. לחילופין אפשר לפרוש מגבות רטובות על דלת בארון בחדר, דבר שיגביר את הלחות בסביבת העבודה שלך.

  כ"כ מומלץ לעבור בדיקות אצל רופא המשפחה לשלילת מחלת סיוגרן או מחלות אוטו-אימוניות אחרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 האם יובש בעיניים זה משהו זמני או לכל החיים

  סובלת מיובש קשה מזה חודש וחצי. עם תחליפי דמעות מספר רב של פעמים ביום. (עשרות). אני לאחר דלקת חריפה (אדנו)שלוותה במתן סטרואידים. ולאחר שהדלקת חלפה (סבלתי ממנה מספר שבועות)נשארתי עם יובש קשה.
  1. האם היובש בגלל הדלקת?
  2. מנסיונך, האם היובש החדש זה משהו כרוני לתמיד או יעבור לי?
  אני בת 62

  untitled
  שלום רב,

  לעיתים רבות דלקת חריפה בעין, או מצב לאחר ניתוח בעין, עלולים להביא את העיניים למצב של תסמונת העין היבשה. מדובר בעיניים שהיו ממילא על סף יובש, אך המצב לא הורגש. הדלקת או הניתוח גרמו לשינוי כלשהוא במשטח העין החיצונית, ובאיזון העדין שלו, שגרם להחמרה בתסמונת העין היבשה לרמה כזו שהיובש מורגש. בנוסף הטיפול התרופתי בטיפות סטרואידים או תרופות אחרות כלשהן עלול לגרום ליובש בעין בעיקר בגלל החומרים המשמרים הנמצאים בטיפות.

  ככל הנראה היובש ימשיך בעוצמה כזו או אחרת גם בעתיד. הטיפול המומלץ הוא תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים קשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות. מומלץ להיבדק ע"י מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2018 יובש קיצוני שמקשה על תפקוד יומיומי

  בכל מה שקראתי הבנתי שמי שסובל מיובש בעיניים אמור לחיות עם זה כל חייו ואין לכך מרפא. ולא משנה סיבת היובש.אכן כך העניין?
  2. היתה לי דלקת קשה בעיניים וקיבלתי סטרואידים. בחלוף הדלקת נותרתי עם עיניים יבשות קיצוני. הרופא המטפל אמר שאשים תחליף דמעות ותוך כמה חודשים היובש יעבור והעיניים יחזרו יש לשער לקדמותם.
  יש אכן מקרים כאלה?? מוכר לך שהיובש חלף? אני בת 63 ולא סבלתי מעולם מעין יבשה. לאחר הדלקת קיבלתי את המתנה הנוראית הזו.
  תודה על מענה.
  ורוצה לציין את תשובותיך המעולות והמפורטות.

  h
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ, שעולה בשכיחותו עם הגיל. בד"כ המצב לא משתפר. ניתן להקל על היובש ע"י מתן תחליפי דמעות, וע"י טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת, אותן מקבלים מול מרשם של רופא עיניים.

  אחת הדרכים היעילות ליובש קיצוני בעיניים הוא חסימת תעלות ניקוז הדמעות - Punctal occlusion. מדובר בפעולה קצרה המבוצעת במרפאה בה מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות ניקוז הדמעות, הנמצאים בקצות העפעפיים. פעולה זו גורמת לכך שמעט הדמעות שיש לך ישארו זמן רב יותר בעיניים.

  בנוסף יש לבדוק אם לא מדובר בתסמונת סיוגרן, או במחלה אוטו-אימונית אחרת. יש לפנות לרופא המשפחה או לראומטולוג ולעבור בדיקות דם מיוחדות בכיוון של סיוגרן ומחלות אוטו-אימוניות. כ"כ מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2018 פוטופוביה

  שלום רב,
  אני סובלת מפוטופוביה קשה אחרי ניתוח קטרקט כבר שנה וחצי.
  במרכז עין טל מצאו שינויים בקרנית (גוטטה) וכלוף יתר של תאיי קרנית.
  משקפי שמש ומשקפי עם פילטר אור לא עוזרים.
  האם יש טיפול תרופתי במצבי.

  בברכה
  חנה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום חנה,

  יתכן שהסיבה למצבך נובעת מיובש בעיניים, ובמקרה זה הטיפול כולל תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים קשים חסימת תעלות ניקוז הדמעות. סיבות אפשריות אחרות קשורות למיקום העדשה התוך עינית. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם מומחה לניתוחי קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/04/2018 תסמונת סיוגרן

  שלום, אני סובלת מתסמונת סיוגרן וסובלת מיובש בינוני עד קשה המתבטא הצריבה קשה במשך כל שעות היום. אני משתמשת באמפולות סיסטיין או ביפנטן בתדירות ממוצעת של בין 10-15 אמפולות ביממה!!!

  אני מתקשה בתפקוד יומיומי ואיכות הראיה יורדת. מהו הטיפול המומלץ במצבי?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  מומלץ לבצע Punctal occlusion. בטיפול זה מכניסים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות ניקוז הדמעות, וכך נותנים למעט הדמעות שיש לך להישאר זמן רב יותר בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2018 תחושת כבדות בעין

  שלום וחג שמח
  ברצוני לברר מזה כשבוע אני סובלת מתחושת כבדות בעין שמאל.
  מה לדעתך הבעיה והאם יש טיפול.
  תודה רבה.

  אביבה

  paintedeye
  שלום אביבה,

  יש לכך סיבות רבות, ויש להיבדק ע"י רופא עיניים. לעיתים רבות תחושת כבדות בעין אחת היא על רקע תהליך דלקתי ממוקם בעפעפיים, מה שנקרא "שעורה" (או Hordeolum), שהוא בעצם אבצס קטן באחת מבלוטות השומן או בזקיקי הריסים בעפעף. הטיפול הוא חימום מקומי של העפעף עד להתנקזות האבצס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2018 עיניים שורפות ועין שמאל כואבת ומרגישה נפוחה מסביב

  שלום,
  שמי מאיה, בת 29.
  כשנה וחצי אני סובלת מבעיות עיניים שונות. יש לציין שלא רואים שום דבר חיצונית בעיניים (מתבטא רק בתחושות). זה התחיל מעיניים שורפות מאוד מספר ימים בשבוע והחמיר בכל יום. לאחר בערך חצי שנה עין שמאל התחילה לכאוב/לשרוף/ללחוץ. הרגשה שכל המסביב של העין נפוח ועייף וקשה לפתיחה. בזמנו אמרו לי שיש לי אלרגיה ונתנו לי סטרואידים ואנטיהיסטמינים שלא עזרו. המצב הלך והחמיר עם עין שמאל. רופא עיניים שהלכתי אליו לפני חצי שנה איבחן אותי עם דלקת עפעפיים בשתי העיניים. באותה תקופה היה לי רק את התסמינים של עין שמאל ללא שריפה בשתי העיניים. נתן לי טיפול כולל קומפרסים, טיפות ליובש ומקסיטרול. המקסיטרול עזר אבל לאחר מכן המצב חזר להיות כמו שהיה. סבלתי במשך תקופה ארוכה מכאבים והרגשת נפיחות ושריפה בעין שמאל והלכתי למומחים שונים כמו נוירולגית, ראומטולוגית כדי לשלול מחלות שונות. כל הבדיקות יצאו תקינות. בסביבות פברואר שוב התחילו שתי העיניים לשרוף וגם עין שמאל המשיכה להציק. הלכתי למספר מומחים בינהם פרופ’ אירית בכר שהבדיקה שלה יצאה תקינה. אמרה שיש לי דלקת עפעפיים ממש קלה ושזה לא מסביר את התסמינים שאני מתארת ושהיא גם לא רואה יובש. הלכתי לדר’ יסעור שאמר שהוא רואה דלקת לחמית קלה מאוד שגם כן לא מסבירה את התסמינים. הוא אמר שהכאב שאני מרגישה סביב ובתוך עין שמאל יכול להיות כי הדלקת מקרינה החוצה.
  חזרתי לרופא שאיבחן אצלי בלפריטיס לראשונה והוא טוען שהדלקת שלי ברמה בינונית גבוהה בניגוד לשאר הרופאים.
  הייתי גם אצל דר’ מיכאלה גולדשטיין שהמתמחה שלה אמר שהוא רואה מעט אלרגיה ו/או דלקת עפעפיים. והדר’ אמרה ש”אין לה מה לעשות איתי”.

  אני מרגישה חסרת אונים. לכל רופא יש אבחנה שונה ואין ממש הסבר למה שאני מרגישה.
  יש לי מספר שאלות:
  1. האם יתכן שיש לי יובש אבל בבדיקות של רופאי העיניים לא רואים אותו? כן יש לציין שבבדיקה של אידוי דמעות רואים שהאידוי שלי מהיר. ובכל זאת הרופאים אומרים שאין יובש ואני כן מרגישה יובש.
  2. שמתי לב שגם בשנה שעברה שרפו לי העיניים בתקופה הזו החל מפברואר ועד סוף הקיץ ולכן מפתיע אותי שלא רואים אלרגיה. יש לציין שעשיתי בדיקות אלרגיה נרחבות בשנה שעברה והכל יצא תקין.
  3. התופעה שאני מרגישה בעין שמאל- מלבד דר’ יסעור שאמר שיתכן שהכאב והלחץ שאני מרגישה נובע מהדלקת מתוך העין, כל שאר הרופאים לא מוצאים הסבר. עשיתי גם בדיקות נוירולוגיות/אף אוזן גרון/ראומטולוגיות שיצאו תקינות.
  4. האם יתכן שדלקת עפעפיים קלה תיגרום לתסמינים כל כך חזקים של שריפה בעיניים וכאב בעין שמאל. יש לציין שאני כבר מספר חודשים עושה קומפרסים פעמיים ביום 10 דקות + מנקה את העפעפיים + משתמשת בטיפות נגד יובש ובינתיים אין שום הקלה.
  5. האם יש לך עצות לאיזה רופא עם איזו התמחות כדאי שאני אלך (אם בכלל).
  תודה רבה,
  מאיה

  images6092CGRF
  שלום מאיה,

  התלונות שלך יכולות להתאים לכל אחד מ-3 המצבים: תסמונת העין היבשה, דלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס) ודלקת אלרגית כל-שנתית. מדובר ב-3 מצבים נפוצים מאוד, ולעתים קיימת חפיפה ביניהם, והם יכולים להופיע ביחד בעיניים באותו אדם.

  הטיפול במכלול הבעיות הנ"ל כולל הגיינת עפעפיים יום-יומית, תחליפי דמעות לא חומרים משמרים, ותרופות נוגדות דלקת הניתנות בטיפות או במשחות. אם יש לך יובש משמעותי בעיניים ניתן לבצע חסימה של תעלות ניקוז הדמעות - Punctal occlusion. יחד עם זאת יש לזכור שאף אחד מהטיפולים הנ"ל לא מהווה פתרון מוחלט לבעיות אלו, ואין למעשה ריפוי מלא לבעיות אותן הזכרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2018 יובש בעיניים ובדיקת התאמה

  שלום פרופסור סלומון, קבעתי בדיקת התאמה אצלך במרפאה בעוד שבועיים.
  יש לי יובש קל- בינוני בעין ומשתמש לעיתים בהילו קומוד(פעם פעמיים ביום לא ממש קבוע), שאלתי היא האם להמשיך להשתמש בטיפות כרגיל לפני בדיקת ההתאמה או שצריך להפסיק?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  אפשר להשתמש בכל מה שאת רוצה. אין לכך השפעה כלשהיא על בדיקת ההתאמה.

  אם את מרכיבה עדשות מגע, רצוי להפסיק להשתמש בהן לפחות 48 שעות לפני הבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/03/2018 יוכש בעיניים ובלפריטיס

  שלום פרופסור סלומון
  אני סובל תקופה ארוכה מיובש בעיניים ומבלפריטיס.משתמש באופן קבוע systane balance ליובש בעיניים,וטיפולים לבלפריטיס,מגבונים לניקוי,מוס לניקוי העפעפיים ועוד,אך לצערי זה לא ממש עוזר, הגירוי,הדמעות,אי נוחות,פשוט בלתי נסבל.יש לציין שאני הולך באופן קבוע לרופאי עיניים מומחים בתחום,אך אין שיפור.אשמח אם תוכל לעזור לי.תודה רבה אני בן 63

  אברהם

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום אברהם,

  נראה שניסית את מרבית הטיפולים הקימים לבלפריטיס. בנוסף למה שהזכרת ניתן להוסיף טיפול נוגד דלקת מקומי או סיסטמי. טיפול מקומי כולל סטרואידים למיניהם או רסטאזיס (ציקלוספורין A בטיפות). טיפול סיסטמי כולל דוקסילין. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2018 יובש וגרד בעיניים כתוצאה מ GVHD

  עברתי השתלת מח עצם מתורמת אחותי באוגוסט 2017 לאחר מחלת לוקמיה חריפה במאי 2017
  יש לי gvhd כרוני מדצמבר 2017
  הבעיה העיקרית גרד ויובש חזק בעיניים מקבלת הלוקומוד לא עוזר לי
  יש טיפול רציני שאפשר להציע
  אני גרה בראשון לציון. יש לך משרד מרפאה קרוב

  ביאטריס

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום ביאטריס,

  מומלץ לבצע punctal occlusion - חסימת דרכי ניקוז הדמעות עם אטמי סיליקון זעירים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2018 יובש בעיניים

  שלום וברכה עברתי ניתוח לייזר משום שלא יכולתי לסבול יותר את עדשות המגע והמשקפיים. אני חצי שנה אחרי והחוסר נוחות בעיניים לא פסק כאילו הסיבה שבגללה עברתי את הניתוח לא עשתה את העבודה והחוסר נוחות והיובש וכל הסימפטומים עדיין קיימים. העיניים שלי מראות לאורך כל היום על בן אדם עייף ובכל פעם שאני ניגש לבדיקת מעקב אומרים שלא רואים שום סיבה ושזה בטח יובש בעיניים וזה יעבור מה שאני רוצה לדעת זה האם זה באמת יעבור ?? אי שאני אתמודד עם זה כל החיים וההחלטה לעבור את הניתוח היתה שגויה ??!! אשמח לתשובה

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ההחלטה היתה נכונה מאוד מכיוון שקשה מאוד להרכיב עדשות מגע בנוכחות יובש בעיניים. עדשות המגע עצמן יכולות לגרום ליובש בעיניים או להחמיר יובש קיים. עדשות המגע אותן הרכבת בוודאי שלא עזרו לך, ואפילו החמירו את הבעייה.

  מי שסובל מיובש קשה בעיניים עלול לסבול מכך גם לאחר הניתוח. ניתן לטפל ביובש קשה ע"י אטימת דרכי ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון. מדובר ב Punctal occlusion. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/02/2018 קרניטיטיס מסוג טייגסון כככל הנראה כתוצאה מיובש כרוני בעיניים

  ד”ר שלום,
  אני סובל מזה כ- 13 שנה מטייגסון שחוזר כל כמה חודשים. למיטב הבנתי מדובר בדלקת/שריטה בקרנית שנגרמת ככל הנראה (במקרה שלי) כתוצאה מיובש כרוני בעיניים. אני מטופל אך ורק בתרופה שנקראת FML המכילה סטרואידים שאותה אני לוקח 2-3 ביום במצב שהדלקת מופיעה ולאחר מכן מוריד את המינון בהנחיית הרופא המטפל עד ל- פעם או פעמיים בשבוע לצורך מניעה. לדברי הרופא מדובר אצלי בתופעה קלה שעוברת די מהר לאחר שימוש בתרופה הנ”ל ועד היום לא נגרם לי לחץ בעיניים או נזק אחר. הרופאים שהייתי אצלם אינם מכירים פתרון לטווח הארוך או דרך למנוע לחלוטין את חזרת הדלקת ואין להם תשובה למעט שימוש ב- FML. יש לי תחושת יובש וצריבה בעיניים באופן קבוע ובעיקר בעונת החורף ואני משתמש בטיפות עיניים מסוג “ריפרש טירס” במהלך כל היממה בתדירות של כפעם בשעה-שעתיים. יש לציין שלא הצלחתי למצוא שום מידע באינטרנט על טייגסון (באתרים בעברית) אז כנראה שזו תופעה נדירה או שיש לה שם אחר.
  השאלה היא האם יש תרופה או דרך טיפול שונה ממה שקיבלתי עד היום והאם זו תופעה שיש לחיות איתה על החיים או שיש פתרון קבוע.
  אודה לתשובתך בנדון

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול בטייגסון הוא מתן טיפות סטרואידים למספר ימים במהלך ההתקף, והפסקתם לאחר שההתקף נעצר. אין מעבר לכך טיפול אחר למחלה נדירה זאת. יובש בעיניים אינו הסיבה למחלה. מדובר ככל הנראה בתגובה דלקתית אוטו-אימונית חריפה לאנטיגן זר כלשהוא שבא לידי ביטוי בתאי האפיתל של הקרנית. קשה לחקור את המחלה, מכיוון שבין ההתקפים הקרנית חלקה ושקופה ללא סימנים כלשהם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/01/2018 פלגים בעינים

  שלום רב, יש לי יובש בעיניים ושמו לי Punctal occlusion עברה שנה. בימים האחרונים כשאני קמה בבוקר אני רואה מטושטש עד שאני שוטפת את העיניים שמה טיפות הילו קומד גל ואז חוזר לעצמו האם יש קשר לפלגים?
  מתי צריך להסיר אותם ואיך מסירים אותם האם בניתוח?

  תודה מראש

  watermark
  שלום ליבנת,

  מדברייך ניתן להבין שהפלאגים למעשה אינם יותר במקומם, והגיע הזמן להתקין פלאגים חדשים. מרבית הפלאגים נודדים לאורך תעלת הדמעות ונפלטים אל שק הדמעות ומשם אל חלל האף. תהליך זה נמשך מספר חודשים עד כשנה. כאשר מרגישים שוב בסימנים ובסימפטומים של עין יבשה, סימן שהפלאגים נפלטו ויש להתקין חדשים.

  את הפלאגים מסירים רק אם הם גורמים לדמעת מרובה ולהחמרה בתהליך הדלקת בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/01/2018 עיניים יבשות

  שלום רב,
  הנני בת 65, וסובלת מבלפריטיס חמור ומיובש קשה בעין, שגורם לי לסבל רב ביותר.
  אני מטפלת באופן שוטף מספר פעמים ביום בטיפות לחות מסוג הילו קומוד (ניסיתי סוגים שונים), חימום העיניים, קירור העיניים, ניקוי העפעפיים ,וסטרואידים שקיבלתי מרופאת עיניים כשהמצב בלתי נסבל.
  מאוד מאוד קשה לי עד כדי כך שאינני מצליחה לתפקד, ואני מחפשת פתרון שטרם נמצא עבורי :(
  אשמח לדעת האם אתה מומחה ומטפל במקרים מסוג זה, או לחליפין, האם תוכל להפנות אותי לקבלת טיפול מתאים.
  בתודה מראש
  פנינה

  h
  שלום פנינה,

  אם יש לך יובש מאוד קשה בעיניים, כזה המצריך שימוש בדמעות מלאכותיות (טיפות לחות) מספר רב של פעמים ביום, יתכן שחסימת פתחי הניקוז של תעלות הדמעות (Punctal occlusion) תעזור לך. מדובר בפעולה מרפאתית קצרה, בה מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות הדמעות הנמצאים בקצות העפעפיים. דבר זה יגדיל את משך הזמן בו נמצאות מעט הדמעות שאת מייצרת במגע עם העיניים, ויפחית במידה מסויימת את הסימפטומים מהם את סובלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 יובש וגרד חמור בעיניים

  שלום רב,
  אובחנתי לאחרונה כחולת שיוגרן, הבעיה העיקרית ממנה אני ממש סובלת הינה יובש בעיניים, גרד, צריבה קשה שמתבטא בקושי בנהיגה /מחשב ובתפקוד הכללי טופלתי באין סוף תחליפי דמעות וטיפות ללא הקלה, המצב רק הולך ומתדרדר, ראומוטולוג ממליץ על סתימת פונקטומים, מה דעתך בנושא ואם יש פתרון אחר

  eyes of van gogh
  שלום שולה,

  הטיפול ביובש קשה בעיניים בתסמונת סיוגרן הוא שילוב של מתן תכוף של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפול נוגד דלקת מקומי הניתן בטיפות Restasis, וחסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות (ה"פונקטומים"). בנוסף ניתן טיפול סיסטמי עם תרופה נוגדת דלקת ע"י הראומטולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/01/2018 נטילת טיפות עיניים רסטזיס ציקלוספורין

  בשנתיים האחרונות אני במעקב במרפאת קרנית עיניים בהדסה בגלל יובש משמעותי בעיניים (שיוגרן).
  בביקור האחרון קיבלתי מהרופאה הוראה לטיפות עיניים רסטזיס, שלוש פעמים ביום במשך שלושה חודשים, ואז לשוב לביקורת. התרופה מגיעה בקופסה של שלושים אמפולות, ובעלון התרופה מצוין כי אחרי שימוש חד פעמי בטיפות יש להשליך את האמפולה.
  דיברתי עם שני חולים אחרים, ולמדתי כי הם פותחים אמפולה בערב לשימוש ראשון, חוזרים ומשתמשים באותה אמפולה בבוקר, ואז משליכים אותה.
  שלא כמוהם, לי נאמר להשתמש ברסטזיס שלוש פעמים ביום.
  רופאת המשפחה הציעה שאתקשר למרפאת העיניים ואוודא שהמינון הגבוה לא ניתן לי בטעות, ובימים האחרונים ניסיתי ללא הצלחה ליצור קשר טלפוני עם המרפאה העמוסה. (אין לי מספר פקס או מייל, וזו פעם ראשונה שהגעתי אל הרופאה הזו).
  אני מתלבטת עכשיו מה לעשות.
  א. האם ליטול את התרופה רק פעמיים ביום? (ואז אשתמש באמפולה אחת כמו שאר החולים).
  ב. האם ליטול את התרופה שלוש פעמים ביום?
  ג. אם אטול את התרופה שלוש פעמים ביום, האם לקנות עוד 30 יחידות? או להסתובב עם האמפולה בתיקי?

  אבקש לציין כי עלות התרופה אינה שיקול משמעותי. התרופה אושרה לי בגלל השיוגרן.

  תודה.

  eye-drops
  שלום רב,

  טיפות עיניים Restasis משווקות בחפיסות של 30 אמפולות לשימוש לחודש ימים. כל אמפולה היא חד-יומית אך רב-פעמית, ויש בה מספיק טיפות ל-2 העיניים למתן של פעמיים או 3 פעמים ביום. את פותחת את האמפולה בבוקר, שמה במהלך היום פעמיים או שלוש פעמים, ובסוף היום משליכה את האמפולה. אם קיבלת הנחיות לשים 3 פעמים - אז תשימי 3 פעמים. קופסה של 30 אמפולות מספיקה בהחלט לשימוש של חודש ואין צורך ביותר מכך.

  מדובר בתרופה ללא תופעות לואי, שנועדה לטפל בדלקת בעצימות נמוכה המלווה את תסמונת העין היבשה. קיימים עד היום חילוקי דעות על יעילותה, אך דבר אחד בטוח - היא כלל לא מזיקה. לכן זה בכלל לא משנה אם תשימה אותה פעם, פעמיים או 3 פעמים ביום...

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2017 כאבים בעין ימין

  בת 77 עברתי נתוח קטרקט בשתי עיניים לםני כשנתיים מאז רופא העינים אמר שיש לי עיניים יבשות.אינני מרגישה את היובש בדרך כלל, רק מידי פעם. אני משתמשת בטיפות הילו קומוד .שוכחת בד”כ כי לא מציק במיוחד. הבעיה היחידה היא כאב בעין הימנית רופא העינים בקופ”ח טוען שזה מהיובש . הכאב הוא לא כל הזמן שאלתי היא אם באמת יובש גורם לכאב מציק? אם אדע שזו הסיבה אז אלמד לחיות איתה אני פשוט חוששת .הכאב הוא רק בעין ימין. תודה מראש

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye
  שלום רב,

  יובש בעיניים יכול לגרום לדקירות, צריבה, אי נוחות, תחושת גוף זר וכו'. לעיתים אף יכול לגרום לכאב. בד"כ התופעות שוות בשתי העיניים. יתכן שהכאב שאת מרגישה הוא תוצאה של יובש בעיניים, אך בגלל שמדובר בעין אחת יתכן שיש סיבה אחרת. מומלץ להיבדק ע"י רופא מומחה למחלות קרנית כדי לוודא שאין סיבה אחרת שגורמת לכאב זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/12/2017 עין יבשה לאחר ניתוח קאטרקט

  שמי יפה , עברתי ניתוח קאטרקט לפני כ-10 ימים , עדיין משתמשת בטיפות אנטיביוטיות 3 פעמים ביום, העין שלי מאוד יבשה וגורמת לי לתחושת אי נוחות
  אני ממש רוצה להרטיב אותה, שאלתי האם אני יכולה להשתמש בטיפות עיניים לעין יבשה?? והאם זה בסדר שאשתמש 10 ימים לאחר ניתוח קאטרקט???
  תודה מראש.

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  אחרי ניתוחי קטרקט יתכן יובש בעיניים לתקופה של שבועות ולעיתים גם חודשים. ניתן להרטיב את העיניים עם דמעות מלאכותיות על פי הצורך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 תופעת לוואי של טיפות הרסטזיס

  אני כבר משתמשת בטיפות העיניים רסטזיס כבר מספר חודשים. האם הרגשת נמלול בקרקפת יכול להיות תופעת לוואי של הטיפות הנ”ל.

  מיכל

  eyes of van gogh
  שלום מיכל,

  הרגשת נימול בקרקפת אינה תופעת לואי מוכרת של Restasis. מומלץ לפנות לרופא המשפחה לבירור התופעה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/11/2017 פינגוולקוה

  האם אפשר להשים עדשות מגע כאשר יש פינגווקולה?
  אני מאוד רוצה להיות עם עדשות מגע אבל הן לא נוחות כשיש פינגווקולה
  יש דרך לטפל בזה על ידי טיפות?

  picasso-homer
  שלום רב,

  יש דרך פשוטה מאוד לפתור את הבעיה - ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2017 עין יבשה מאוד כתצואה מ GVHD

  שלום,
  אחי עבר לפני כמעט 3 שנים השתלת מח עצם ויש לו GVHD מטופל בדקסימיון (ציקלו) וסטרואידים.
  הוא סובל מאוד מעין יבשה הגיע למצב שאינו יכול לפתוח את העין הוא מטופל במחלקת עיניים מקבלת טיפות רכשנו גם טיפות יקרות מאוד אבל אין הקלה והמצב רק מחמיר אודה לעזרתך הנחייתך מה עליו לעשות כי אנחנו אבודי הצעות כולם אומרים שהוא צריך לחיות עם זה אבל זה בלתי נסבל.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ניתן לבצע punctal occlusion - חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון. פעולה זו עשוייה להאריך את משך הזמן שהדמעות נמצאות במגע עם משטח העין, ועשוייה להקל במעט על הסימפטומים הקשורים בעין יבשה על רקע GVHD.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית שיעריך את מצבו ויתן לכם מרשם להשגת אטמים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/10/2017 סיוגרן

  שלום רב.
  יש לי סיוגרן.
  סובלת מיובש נוראי, הפרשות יומיומיות מהעיניים, צריבה, תחושת אבק וטשטוש עד כדי קושי בקריאה למשל.
  מבקשת לדעת האם אתה מטפל גם בסוג זה של בעיה בעיניים?

  נאוה

  h
  שלום נאוה,

  כמובן. תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטו-אימונית, שבה המערכת החיסונית מייצרת נוגדנים עצמיים הפוגעים קיימת בבלוטות הדמעות. התוצאה היא יובש קשה בעיניים, המתבטא בכל מה שציינת באשלתך. הטיפול בתסמונת סיוגרן כולל טיפול סיסטמי בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, תרופות המעודדות את ייצור הרוק בבלוטות הרוק, וטיפול ביובש בעיניים. הטיפול בעיניים כולל תחילפי דמעות, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת כגון Restasis, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות בעפעפיים (punctal occlusion).

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/10/2017 עין יבשה

  האם רופא עיניים יכול לדעת אם העין שלי יבשה?
  ממה שהבנתי האבחון יכול לאתר רק מקרים קשים של עין יבשה וזאת על ידי התבוננות ממצאים בקרנית.
  אך מה אם יש לי עין יבשה בחומרה קל-בינוני, ואין שום ממצא בקרנית? הרי רופאי עיניים של הקופה לא מבצעים מבדקים אחרים שקיימים כמו
  Schirmer’s test וכד’.
  אני די מתוסכל כי הרופאים טוענים שהעין שלי לא יבשה למרות שאני מרגיש צריבה והכיצד הם יכולים לדעת מבלי כל הבדיקות לעיל?

  images6092CGRF
  שלום דן,

  קיימים מבחנים שונים לבדיקת חומרת היובש בעין, הכוללים את מבחן שירמר, מבחן ה break-up time, צביעת הקרנית עם פלורסאין לבחינת האפיתל, ובדיקות אחרות. גם הן לא תמיד מלמדות על חומרת היובש בעין. לעיתים רבות קיים פער בין תחושות האדם שיש לו עין יבשה ובין הממצאים בבדיקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/09/2017 עיניים אדומות

  יש לי בלפריטיס אחורית מטופלת בדוקסילין 100 מ”ג שעוזר לי לתפקד (4 חודשים),אך עדיין תחושת היובש מציקה ואני מסתובבת עם עיניים אדומות שמורידות לי את הבטחון ומשפיעות נפשית (אני אישה צעירה), סטרואידים הם היחידים שהחזירו לי את המראה הנורמלי אבל אני לא יכולה (וגם לא רוצה) להשתמש בהם יותר מידי, רסטזיס לא עובד עלי, האם ישנם טיפות כלשהם או תרופה בטוחה או איזה טיפ שתוכל להמליץ לי עליו שיוכל לעזור לי עם העניין האסטתי של העיניים האדומות?

  אלונה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום אלונה,

  נראה לי שמיצית את כל אפשרויות הטיפול בבלפריטיס. הגיינת עפעפיים יום-יומית, תחליפי דמעות על פי הצורך, משחה אנטיביוטית בלילה מידי פעם, ודוקסילין - אלו הם המרכיבים העיקריים של כל תוכנית טיפולית בדלקת כרונית של העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2017 עיניים אדומות

  שלום ד”ר!
  ברצוני להתייעץ איתך בבעיה ממושכת שקיימת אצלי בשני העיניים.
  בעין אחת ישנו נים דם גדול שנמשך מקצה העין לאישון הוא אף פעם לא עובר
  גם לא עם טיפות מכווצות.(זה לא מולד)
  בעין שנייה יש אודם רק בצד אחד של העין יותר קרוב ללחמית, מצב זה בא ונעלם אך תמיד חוזר ובעין זו הטיפות מכווצות כן עוזרות.
  הייתי אצל רופא עיינים שטען שבעקבות זה שאני שמה עדשות מגע המון שנים זה גרם לכלי דם גדולים להתפרץ ואמר שאין מה לעשות עם זה אלא לחיות עם זה.
  הדבר הזה מפריע לא מאוד והייתי רוצה לדעת מה אפשר לעשות !

  מורן

  images01IF6MFD
  שלום מורן,

  קשה לדעת מה זה בלי לראות את זה בפועל. את מוזמנת להגיע לבדיקה במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2017 יובש בעיניים וירידה באיכות הראייה

  שלום רב,
  אני בגיל 64 וזה למעלה משנה שאני סובל מדמעות באופן רצוף בעיניים. טופלתי בסוגים שונים של טיפות וג’ל ולא היה שיפור ממשי. בחצי שנה האחרונה אני מרגיש ירידה משמעותית באיכות הראייה, ניסיתי לבדוק התאמת משקפיים טובה יותר, אבל גם כאן לא ניתן היה לשפר. יש אצלי קטרקט שרופא אחד המליץ לנתח ואחר המליץ שלא כרגע. כרגע אני עם דמעות תמידיות ואיכות ראייה מופחתת.
  מה כבודו מציע?

  בברכה

  דמעות1
  שלום רב,

  מומלץ לגשת למומחה לעפעפיים, דרכי דמעות וארובה (אוקולו-פלסטיקאי) שיבדוק אם אין לך חסימה בדרכי הדמעות (בצעלות המנקזות את הדמעות ממשטח העין אל חלל האף).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/07/2017 יובש בעיניים

  שלום רב
  אני פונה אליך בפעם השניה ומבקשת אם תוכל לעזור לי.אני מושתלת מח עצם ויש ליgvgסובלת מאוד מיובש בעיניים עברתי כבר חסימת תעלות דמע מקבלת כסטטיסט וטיפות הילו ומשכה ויטה פוסט. היובש והרגשת חול בעיניים מפריע לי מאוד בתי פקוד יום יומי.כחודש אחרי החסימות צינורות לא מרגישה שיפור.האם יש משהו שתוכל לעזור והאם להכנס אליך לביקור.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  מומלץ לברר במרכז הרפואי בו את מטופלת אם מכינים שם טיפות סרום. מדובר בטיפות אותן מכינים מהסרום של הדם שלך, ומוהלים אותן בתמיסה פיזיולוגית. טיפות הסרום יכולות להביא להקלה משמעותית בתחושת היובש. את זאת ניתן להכין בבית המרקחת של המרכז הרפואי בו את מטופלת.

  כ"כ מומלץ לבדוק איזה סוג של אטמים הותקנו לחסימת תעלות ניקוז הדמעות. אם מדובר באטמים חיצוניים, יתכן שהם נפלו. במקרה זה מומלץ לבצע את החסימה עם אטמים פנימיים, שנשארים זמן רב יותר במקומם (אני משתמש ב- Herrick Lacrimal Plugs).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2017 יובש בעיניים

  יש לי כבר 8 חודשיים יובש בעיניים ניסיתי את כל הטיפות ושום דבר לא עוזר,אני סובלת מאוד העיניים שלי יבשות כל היום ,קשה לי לתפקד ,שאני בחוץ העיינים שלי יותר יבשות בגלל האוויר וזה מקשה אליי.מה אפשר לעשות ,?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  במקרים של יובש קשה כפי שאת מתארת, ניתן לשקול התקנת אטמי סיליקון בתעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בעפעפיים. פעולה זו נקראת Punctal occlusion, והיא עשויה לשפר את זמינות מעט הדמעות שיש לך. ניתן לפנות למומחה לקרנית שיבדוק אותך ויחליט אם את מתאימה להליך זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2017 יובש בעיניים

  שלום רב
  אני סובל מיובש בעיניים כבר 4 שנים לאחר הקרנות . ויטאפוס ודורה-טירז עזרו לי מאוד עד הקטארקט מלפני שנה. אחרי הקטאראקט היובש החמיר והמשחות לא עוזרת יותר בזמן השינה , אני צריך לקום 4 פעמים בשביל להוסיף משחה . נגרם לי סבל רב ,הפרעות שינה ,וחרדות . איזה טיפות/משחות אתה ממליץ על מנת לפתור את הסבל שלי בזמן שינה .
  מודה לך מאוד

  326824855_66786697f4
  שלום רב,

  במצב שלך, בו אתה נזקק לשימוש תכוף בתחליפי דמעות, דבר הגורם לפגיעה באיכות החיים שלך, מומלץ לבצע Punctal occlusion. זה הליך מרפאתי קצר שבו מתקינים אטמי סיליקון זעירים בפתחי התעלות המנקזות את הדמעות מהעין אל חלל האף. פעולה תאפשר למעט הדמעות שאתה מייצר להישאר זמן רב יותר בעין, ותביא להקלה משמעותית בסבל שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2017 יובש בעיניים

  רופא עיניים נתן לי טיפות נגד יובש HYLO – COMOD , לצערי לא עוזר ויש תחושה של חצץ שאני שם, יש המלצה למשהו יותר טוב או אחר,
  תודה.
  אלי

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום אלי,

  קיימים תכשירים רבים בבתי המרקחת לטיפול ביובש בעיניים. אם התכשיר אותו קיבלת אינו עוזר אתה יכול לגשת לרוקח ולבקש תחליף דמעות אחר. חלק מתחליפי הדמעות הם בצורת ג'ל (טיפות יותר סמיכות) ואולי תכשיר כזה יעזור לך יותר. כ"כ מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים, שיכול לרשום טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2017 סיוגרן בפה ובעיניים

  איך מתגברים על היובש בעיניים (סיוגרן) כולל דלקות חוזרות ונשנות ומסך על העין?

  h
  שלום,

  תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטואימונית, שבה יש פעילות של נוגדנים עצמיים כנגד בלוטות הדמעות, בלוטות הרוק והפרקים. המחלה מתבטאת ביובש בעיניים, יובש בפה ודלקת פרקים. הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות שונים הניתנים על פי הצורך, נוגדי דלקת הניתנים בטיפות (על פי מרשם מרופא העיניים), ובמקרים הקשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י אטמי סיליקון זעירים. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי לקבל הנחיות מדוייקות.

  במקביל יש להתייעץ עם רופא מומחה בראומטולוגיה על הצורך בטיפול סיסטמי. יש כיום תרופות רבות הגורמות לדיכוי של גורמי דלקת בגוף, וגורמות להפחתה בסימני המחלה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/06/2017 יובש בעינים

  נותחתי קטרקט בלייזר.עין אחת לפני חודש ועין נוספת לפני שבועיים.יש לי תחושות של יובש שלא היו קודם מעולם.אבנים חול.כבדות בעפעפים.תחושה של עדשת מגע שלא התרגלתי אליה .שמה כל שעה או שעתים ססטין אולטרא כבר מס שבועות וגל ססטיין בלילה ועדיין ממשיך היובש
  הרופאה הנמנתחת אמרה שהניתוח נראה יפה ועלי להשתמש בטפות
  .
  האם להשתמש ברסטזיס?או מה לעשות?האם זה יחלוף לחר הניתוח או המצס ישאר כך?

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב שכיח למדי שבא לידי ביטוי לאחר ניתוחים בעיניים. לא ברור הקשר בין הדברים, אך יתכן שהטיפות אותן לוקחים לאחר הניתוח גורמת ליציאה מהאיזון העדין שהיה עד לניתוח, ולתחושות שאת מתארת. היובש עלול להישאר בצורה כזו או אחרת לצמיתות. הטיפול כולל תחליפי דמעות שונים, נוגדי דלקת, וחסימת דרכי ניקוז הדמעות. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/06/2017 טופמקס ויובש בעיניים

  שלום ותודה מראש על תשובתך
  הפסקתי ליטול כדור שינה והפסקתי טיפול בנוקטורנו…כדי לשלול יובש בעיניים ממנו אני סובלת כשלושה חודשים…
  הרופאה המליצה ,כתחליף ,ליטול טופמקס (נגד מיגרנות במבוגרים…) האם הוא לא יכול לגרום ליובש?
  הפסקתי התרופות שציינתי לפני כשבוע, עדיין לא מרגישה בשיפור משמעותי ביובש….
  תודה על תשובתך…ריקי

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  גם Topamax יכול לגרום ליובש בעיניים. תרופות רבות גורמות ליובש בעיניים. יחד עם זאת יתכן שהיובש אצלך הוא תופעה הנגרמת כתוצאה מהגיל או סיבות אחרות , ולא קשורה בהכרח לתרופות.

  ניתן לטפל ביובש בעיניים בדרכים שונות כגון תחליפי דמעות, נוגדי דלקת וחסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2017 שלום ותודה מראש

  בשלושה החודשים האחרונים יש לי יובש קשה בעיניים
  אני בת 68 ובתקופה זו התחלתי להשתמש בשתי תרופות, נוקטורנו לשינה,חצי כדור,ופרופראנולול, למניעת מיגרנה.
  התחיל לי יובש חמור בעיניים
  האם להפסיק ליטול התרופות שעוזרות לי…..התרופות שקבלתי לעיניים עוזרות לשעה קלה…והיובש חוזר ומציק יותר
  אני חוששת לפגיעה בעיניים….תודה על תשובתך, ריקי

  h
  שלום ריקי,

  חוסמי בטא כגון פרופראנולול עלולים לגרום לעיתים ליובש בעיניים. אם היובש החל לאחר ובסמוך לתחילת נטילת התרופה, יש סיכוי רב שהוא אכן גורם ליובש, ומומלץ לבקש מרופא המשפחה טיפול אחר למיגרנה.

  הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים הקשים - חסימת תעלות הניקוז של הדמעות. מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים באיזור מגורייך או למומחה לקרנית. בכל מקרה לא מדובר בטיפול שפותר את הבעיה, אלא רק מקל עליה. יובש בעיניים היא תופעה נפוצה מאוד, ושכיחותה גבוהה בנשים בגילך. קיימים תחליפי דמעות שונים, וחלקם יותר צמיגיים (כגון הילו-ג'ל, סיסטיין ג'ל דרופס, ויסקוטירס וג'נטיל ג'ל) - מומלץ לנסות אחד מהם, כולם נמכרים כתכשירי מדף (OTC) ללא מרשם רופא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2017 חולה סרטן עם עיניים נפוחות בבוקר

  שלום רב
  לאחרונה אבי גילה כי הוא חולה סרטן ריאה גרורתי. הוא עדין לא התחיל טיפול תרופתי, אך תופעה של התעוררות עם עפעפיים נפוחים החלה להופיע- העיניים כמעט נסגרות בבוקר ולאורך היום התופעה נעלמת.
  מה יכולה להיות הסיבה לכך?
  תודה מראש

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  יכולות להיות לכך סיבות רבות, חלקן שקשורות בעיניים וחלקן שקשורות במצבו הכללי. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים וגם ע"י רופא המשפחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2017 דמעות בעין אחת

  שלום.
  בת 52 לפני כעשור או אפילו יותר, החלו דמעות רק בעין שמאל ללא קשר לעונות השנה ולאלרגיה,
  לא טופלתי , אך כעת מרגישה החמרה , מה עלי לעשות?

  דמעות 4
  שלום רב,

  מומלץ לפנות לאוקולופלסטיקאי כדי לבדוק אם יש חסימה בדרכי הדמעות המנקזות את הדמעות מהעין אל שק הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 סיוגרן ורסטזיסס

  שלום סובלת מסיןגרן ויש לי פקקים בצינורות דמעות. בעלון לרסטסיס מצוין שרסטזיס לא עוזר אם יש פקקים. האם זה נכון?

  h
  שלום רב,

  הטיפול בתסמונת סיוגרן המתבטאת ביובש ניכר בעיניים עם תגובה דלקתית משנית הוא שילוב של אטמים (פקקים) בדרכי הדמעות עם רסטאזיס. הטיפול שאת מקבלת מתאים למצבך, ומה שכתוב בעלון לא מדויק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2017 עפעפיים נפוחות

  לפני שבועיים התאפרתי במסקרה חדשה ועמידה מאז אני סובלת מעפעפיים נפוחות , אדומות, מגרדות עם בצקת וקילופי עור על העפעפיים (לא על הריסים) העין עצמה לבנה לחלוטין ואין כל סימן לדלקת בעין הפנימית.
  רופא משפחה רשם לי טיפות אנטיביוטיות פינימקסין למרות שהסברתי לו שלא נראה לי שזה הטיפול המתאים מה שבאמת נוכחתי לראות. חל שיפור רק בזה שהבצקת נעלמה אך המצב נותר אותו דבר. שאלתי האם מדובר בבלפריטיס והאם אפשר להסתפק ברופא עיניים של קופ״ח או עדיף לפנות לרופא מומחה לבעיות עפעפיים ?
  בנוסף הופיע לי אדמומית וגרד בצוואר האם יתכן שיש קשר של אלרגיה בין העיניים והתפרחת בצוואר?

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת עפעפיים אלרגית. מומלץ להשתמש במשחת פרוטופיק על העפעפיים. ניתן לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית או למומחה למחלות עפעפיים ודרכי דמעות (אוקולופלסטיקאי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/04/2017 קרטקונוס וסיוגרן

  שלום. אני מטופלת שלך ויש לי קרטקונוס מתקדם ולכן חייבת להרכיב עדשות. בנוסף יש לי סיוגרן והורית לי לשים רסטזיס. האם פעמיים ביום זה מספיק או שצריך 3? בנוסף האם אני צריכה להמשיך לשים טיפות לעובד כמו סיסטן וכו?

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  ניתן להשתמש ב- Restasis 3 פעמים ביום. כ"כ יש להרבות בתחליפי דמעות שונים. בנוסף מומלץ לשקול חסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/04/2017 יובש בעיניים וניתוח לייזר

  שלום,

  כבר כמה שנים שאני סובלת מבעיה של יובש בעיניים שמציק לי בחיי היום יום, עקב שימוש לא אחראי בעדשות מגע (כבר שנתיים שאני לא מרכיבה בכלל עדשות מגע והיובש לא עבר. אני משתמשת בדמעות מלאכותיות על בסיס יומי כדי להקל על העניין).
  עברתי בדיקות התאמה לניתוח לייזר ונמצאתי מתאימה ב2 מכונים שונים, אך אני חוששת שהניתוח והיובש הנוסף שיבוא בעקבותיו (שכן יובש הוא תופעת לוואי שכיחה בניתוחי לייזר) יגרום לי לאיזשהו נזק בלתי הפיך בעיניים – האם החשש הזה הגיוני? האם יובש קיצוני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך והאם אני מסכנת את עצמי כשאני בוחרת לעשות את הניתוח?

  אני אמורה לעבור השבוע ניתוח אך חוששת מהתוצאות…
  תודה!

  images6092CGRF
  שלום רב,

  יובש בעניים אחרי ניתוחי לייזר מעולם לא גרם לאף אחד לנזק בלתי הפיך לעיניים. היובש כרוך בעיקר בתחושת צריבה, דקירות, אי נוחות ותנודות באיכות הראייה. ניתן לטפל בו באמצעים שונים כגון בתחליפי דמעות צמיגיים, תכשירים נוגדי דלקת הניתנים בטיפות, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות. לכן מומלץ לעבור את הניתוח במכון בו המנתח הוא גם מומחה לקרנית, שיוכל לתת לך את המענה לתופעת היובש לאחר הניתוח.

  את מוזמנת לבוא אלינו לבדיקת התאמה ב- 1800-200-222 או 052-6741425.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2017 יובש בעיניים וגרוד

  מה אפשר לעשות?

  The-Eye-Rub
  ללכת לרופא עיניים.
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/04/2017 יובש בעיניים

  שלום רב
  אני בת 63, סובלת מדלקת פרקים. בארבעת החודשים האחרונים לערך התחלתי לסבול מיובש בלתי נסבל בעיניים. עיניי שורפות ללא מרגוע. בתל השומר נלקחה תרבית לזיהום שיצאה תקינה. לפני כשבועיים התקינו לי פלאגים בשק הדמעות ומאז מצבי החמיר. היובש הבלתי נסבל עבר מעין שמאל לעין ימין לאחרונה וזה מרגיש כמו אלרגיה כי באותו הצד של העין היבשה אני מרגישה גם כי הנחיר באף סתום באותו הצד וכן כואבת לי הרכה.
  יש לציין כי אני מטופלת בזריקות של היומירה ומטרוטקסט באופן קבוע בשנים האחרונות.
  אשמח לשמוע דעתך בנושא.
  תודה רבה,
  יעל

  h
  שלום רב,

  את סובלת מתסמונת סיוגרן משנית, ונראה שאת מטופלת היטב. קיבלת טיפול נכון לעיניים ע"י התקנת אטמים בדרכי ניקוז הדמעות. הטיפול הסיסטמי למחלה אמור גם הוא לעזור ולמנוע במידה מסויימת החמרה ביובש בעיניים. יחד עם זאת יש להבין שיובש בעיניים הוא תופעה שכיה ביותר במחלות אוטו-אימוניות רבות כגון דלקת פרקים.

  בנוסף לטיפול שקיבלת מומלץ לקחת טיפות Restasis, המכילות ציקלוספורין A. תכשיר זה עוזר בדיכוי התהליך הדלקתי המתווה ליובש בעיניים, ויש לקחת אותו דרך קבע 2-3 פעמים ביום. אנא פני לרופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך טיפול זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/03/2017 תסמונת סיוגרן

  פרופסור סלומון שלום וברכה
  לפני שנתיים הייתי אצלך במרפאה ואבחנת אותי כסובלת מתסמונ סיוגרן.
  שלחת אותי לעשות מספר בדיקות שאיששו את ההשערה.
  הרופאה שאיתה התיעצתי אחר כך אמרה לי שהטיפול התרופתי אסור בהריון לפני הריון ולכן בחרתי לא לקבלו.
  היום אני שלושה חודשים אחרי לידה ונראה שיש לי בעיה בהנקה (אין לי מספיק חלב לא משנה מה אני עושה על מנת להגביר את הכמות). האם יתכן שיש קשר לתסמונת?
  השאלה היא האם יש טיפול שמותר בהנקה? הריון?

  שמרית

  breastfeeding
  שמרית שלום,

  לא ידוע על בעיות הנקה בתסמונת סיוגרן. במאמר שפורסם ב- 2013 על תוצאות של הריונות בנשים עם תסמונת סיוגרן  (J Rheumatol. 2013 Jul;40(7):1143-7) נמצא ששיעור ההנקה חודש לאחר הלידה היה כ- 60% (מעט גבוה מהממוצע המקובל במדינות מערביות כגון ארה"ב ובריטניה).

  לא מומלץ לקחת טיפול סיסטמי כלשהוא לתסמונת סיוגרן במהלך הריון או הנקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2017 בלפריטיס קדמי אחורי ויובש בעינים

  שלום רב
  אני סובל מבלפריטיס קדמי ואחורי
  ויש תחושת יובש בעין במהלך הלילה
  אין קשקשת אין צריבה
  מה מומלץ לעשות?
  האם מומלץ שימוש בתרופת רזיטיס?

  רונן

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רונן,

  הטיפול בדלקת עפעפיים כרונית כולל הגיינת עפעפיים (ניקוי מקומי של העפעפיים עם צמר גפן רטוב סחוט עם שמפו היפו-אלרגני), טיפול מקומי בנוגדי דלקת (סטרואידים, רסטאזיס וכו' - על פי המלצת רופא העיניים שלך), וטיפול סיסטמי בנוגדי דלקת (כגון דוקסילין). יחד עם זאת - כל אלו אינם גורמים לריפוי מוחלט של הדלקת. מדובר במצב כרוני מתמשך המחייב טיפול קבוע לזמן רב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2017 punctal plugs בעיניים

  שלום,
  אני סובלת מיובש קשה בעיניים בעיקר מול עבודה עם מחשב,
  יש לציין כשאיני עובדת מול מחשב אני מרגישה הקלה גדולה
  אני מטפלת בטיפול של Hilo ComodGel Vitapus
  האם טיפול ב punctal plugs יכול להקל ביובש בעיניים?
  לחילופין האם חסימת ניקוז דמעות באמצעות punctal plugs יכול לגרום לסיבוכים(דלקות,עודף דמעות..)
  האם לעזוב את העבודה?

  תודה

  אתי

  Mona_Lisa_detail_eyes
  אתי שלום,

  תסמונת העין היבשה גורמת לאי נוחות משמעותית, בעיקר בזמן עבודה מול מחשב, בשל ההפחתה בקצב המצמוץ, דבר הגורם לעלייה בהתאיידות הדמעות. כדי להתגבר על כך כדאי לעצום מידי כמה דקות את העיניים למספר שניות, ובכך לאפשר לדמעות להרטיב את הקרנית.

  טיפול ב- punctal plugs  עשוי להקל באופן דרמטי על היובש בעיניים, באותם אנשים הסובלים מיובש קשה במיוחד. הטיפול כולל התקנה ל אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות ניקוז הדמעות, הנמצאים בחלק האפי (הקרוב לאף) של קצות העפעפיים. אבל הם לא מתאימים לכל אחד. אנשים הסובלים מיובש קל - מתון בעיניים, ושלא נזקקים לשימוש תכוף בתחליפי דמעות (דמעות מלאכותיות) עלולים לסבול מדמעת יתרה, דבר הגורם גם הוא לאי נוחות.

  לכן מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית שיבדוק אותך ויחליט באיזו מידה את מתאימה לטיפול זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2017 עייניים יבשות

  שכחתי לרשום את גילי אני בת 62

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  עד 120 !!!

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2017 יובש בעיניים

  אני כבר שנה סובלת מיובש בעינים כשאני מקווה שזה יובש כבר ההיתי אצל הרבה רופאים אחד נתן לי משחה דורטריס למרוח בלילה ולעשות מסז’בעינים עם מים פושרים ושמפו לתינוקות 3 חודשים ולא עזר כלום ורופא אחר נתן לי טיפות ריססטיס שזה כן עזר לי כי זה נרגע קצת באמצע היום אני ממש נואשת כי חיכתי 3 חודשים אחרי המסז’ים והמשחה וכלום לא קורה מה אני עושה השמח עם תוכל לעזור לי אני גרה במרכז

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  נראה שאת מקבלת את הטיפול הנכון. מה שלקוי זה חוסר ההבנה שאין למעשה מרפא ליובש בעיניים, ומדובר בבעייה כרונית בה יהיה עלייך לטפל באופן מתמיד.

  הטיפול ביובש בעיניים הוא שילוב של תחליפי דמעות, תרופות נוגדות דלקת הניתנות בטיפות, ובמקרים הקשים - גם חסימת תעלות ניקוז הדמעות. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.