להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • עין יבשה

  תסמונת העין היבשה היא אחד המצבים הנפוצים ביותר בגוף האדם. היא קיימת בכל הגילאים ושכיחותה עולה עם הגיל. למרות שאינה מסוכנת, היא יכולה להוות מטרד רציני ולפגוע באופן משמעותי באיכות חיינו ובתפקוד היום-יומי. קיימות היום דרכים שונות ויעילות לטיפול במצב זה, וברב המקרים ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. דף זה יציג את המאפיינים של תסמונת העין היבשה ואת דרכי הטיפול בה.

  מי לא מרגיש מדי פעם עייפות בעיניים בזמן עבודה ממושכת מול מסך המחשב? או צריבה ותחושת יובש בעיניים בזמן נהיגה במיוחד כשהמזגן ברכב מכוון אל העיניים? ולעיתים תחושת אי נוחות מטרידה כשעדשות המגע מונחות על העיניים למשך שעות רבות, במיוחד לקראת סוף יום העבודה?
  תלונות אלו ואחרות קשורות לשינויים בכמות הדמעות ואיכותן, והם בד”כ מבטאים צורה כלשהיא של תסמונת העין היבשה
  .

  מדוע אנו צריכים דמעות?

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  את הדמעות אנחנו צריכים לא רק כדי לבכות כשאנו צופים בסרט עצוב או בזמן קילוף בצל. הפרשה מתמדת של דמעות מתרחשת כל הזמן, והיא חיונית לשמירה על בריאות העין. במהלך כל היום מצפה את החלק הקדמי של העין שכבה יציבה של דמעות, השומרת על לחות הרקמות בקדמת העין (הקרנית והלחמית), מאפשרת ראייה תקינה ומספקת תחושת נוחות לעין. שכבה זו שומרת על יציבותה גם בזמן מצמוץ העפעפיים. נוזל הדמעות הוא יותר מאשר סתם מים. זהו נוזל מורכב ועשיר במיוחד, המכיל מרכיבים מגוונים כגון מלחים, שומנים, אנזימים המגינים בפני חידקים, וגורמי גדילה מיוחדים השומרים על תקינות הקרנית והלחמית (תמונה 1). בנוסף הדמעות מספקות חמצן לקרנית, שבה אין כלי דם. ירידה בכמות נוזל הדמעות או שינוי במרכיבים שלו עלולים לגרות לתסמונת העין היבשה.
  בנוסף להפרשה המתמדת של הדמעות, קיימת חשיבות רבה למצמוץ התכוף של העפעפיים. פעולת המצמוץ היא בלתי רצונית, והיא מאפשרת פיזור אחיד ורציף של שכבת הדמעות על פני העין. בנוסף, העפעפיים מגינות על העין מפני התייבשות ע”י מניעת התאיידות הדמעות. פגיעה במצמוץ התקין או מחלה כלשהיא בעפעפיים עלולים לגרום להתייבשות העין כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות, או כתוצאה מהפרעה בפיזור הדמעות.

  מהי תסמונת עין יבשה?

  תסמונת העין היבשה נגרמת כתוצאה מירידה בהפרשת הדמעות או שינוי בהרכבן, אך יכולה גם להיגרם כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות על רקע הפרעה בפעילות התקינה של העפעפיים. כתוצאה משינויים אלו עלול להיגרם נזק למשטח הקדמי של העין, הכולל את הקרנית והלחמית, ולגרום לסימפטומים של אי נוחות ולירידה באיכות הראייה.

  שכיחות

  תסמונת העין היבשה היא אחת המחלות השכיחות ביותר ברפואת עיניים. על פי מחקרים שונים נמצא שהשכיחות באוכלוסיה היא כ- 15%, בעוד שהשכיחות בקרב מרכיבי עדשות מגע עולה לכ-50%. כמו-כן נמצא שתלונות הקשורות ביובש בעיניים מהוות ביחד את הסיבה השניה בשכיחותה לפניות הציבור לרופאי עיניים במרפאות העיניים בקהילה.

  מהן הסיבות לעין יבשה?

  קיימים גורמים רבים שיכולים לפגוע בתפקוד התקין של הדמעות וביכולתן להגן על העין.

  1. פגיעה במרכיבי הדמעות

  הדמעות מורכבות משלושה גורמים עיקריים: מים, שומנים ושכבת חלבונים המחוברים ליחידות סוכר (גליקופרוטאינים). פגיעה בכל אחד מהמרכיבים הללו גורמת לעין יבשה (תמונה 2א).

  תמונה 2. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  תמונה 2א. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  השכבה החיצונית ביותר של הדמעות היא שכבת השומנים המופרשים ע”י בלוטות מיוחדות הנמצאות בעפעפיים הנקראות בלוטות מייבומיאן. קיימים סוגים רבים של תרכובות שומן בדמעות. שכבת השומן מונעת את התאיידות הדמעות, מייצבת את שכבת הדמעות ומקטינה את החיכוך עם העפעפיים הנגרם בזמן המצמוץ. עם הגיל בעקבות שינוי בהפרשת הורמוני מין שונים, בעיקר האנדרוגנים, עוברות בלוטות המייבומיאן תהליך של ניוון הדרגתי, ומייצרות פחות שומנים. בנוסף – דלקות כרוניות של העפעפיים עלולות לגרום לשינויים בהרכב השומנים בדמעות.

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

  תמונה 2ב. דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

  הפגיעה הכרונית בבלוטות מייבומיאן נקראת Meibomian Gland Disease או MGD, וזו אחת התופעות של דלקת עפעפיים כרונית. העדר של שומנים בדמעות או שינוי בהרכב הרגיל שלהם, עלול לגרום לשינוי במתח הפנים של הדמעות, לאובדן יציבות שכבת הדמעות ולאידוי מוגבר שלהן. הפרעות בייצור המרכיב השומני של הדמעות הוא אחת הסיבות המובילות לתסמונת העין היבשה. באנשים רבים קיימת תסמונת העין היבשה במקביל לדלקת כרונית (בלפריטיס) של העפעפיים (תמונה 2ב).
  המים שבדמעות מיוצרים ע”י בלוטות הדמעות. קיימת חשיבות רבה לנפח תקין של הדמעות, החיוני לשטיפה המתמדת של העין מגופים זרים, ומתוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. ירידה בנפח הדמעות עלול להיגרם במחלות של בלוטות הדמעות, כמו לדוגמה בתסמונת סיוגרן. תסמונת סיוגרן פוגעת בכ- 1% מכלל האוכלוסיה והיא מאופיינת בנפח דמעות קטן במיוחד הגורם לנזק משני לשכבת תאי הציפוי של המשטח הקדמי של העין. ירידה בנפח הדמעות כרוכה בעליה בריכוז המלחים (האלקטרוליטים) בנוזל הדמעות, מצב הקרוי היפראוסמולריות. עליה זו בריכוז המלחים בדמעות עלולה לגרום לפגיעה בשכבת תאי האפיתל המצפה את משטח העין (תמונה 2א).
  שכבת הגליקופרוטאינים (מוצינים) מיוצרת ע”י תאים מיוחדים בלובן העין (הלחמית) והיא עוזרת ליצור אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי. מחלות שונות של הלחמית עלולות לפגוע גם במרכיב זה.

  2. ירידה בתחושת הקרנית

  תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

  תמונה 3. תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

  הקרנית היא הרקמה הקדמית ביותר של העין. זוהי רקמה עגולה, קמורה ושקופה, ודרכה נכנסות קרני האור אל תוך העין. לקרנית יש מספר רב של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מביא מידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים המגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים (תמונה 3). לפיכך – התחושה התקינה של הקרנית חיונית הן להפרשה המתמדת של הדמעות והן לפעולת המצמוץ התקינה. למעשה – תחושת הקרנית היא אחד מהמנגנונים החשובים ביותר ליצירת הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית תגרום גם לירידה ביצירת הדמעות. הירידה בתחושה היא תהליך הדרגתי המתרחשת באנשים עם התקדמות הגיל, ובעיקר מעל גיל 40. ירידה בתחושת הקרנית יכולה להגרם גם כתוצאה משימוש ממושך בעדשות מגע, ממחלת הסוכרת, וממחלות נוירולוגיות שונות.
  ירידה בתחושת הקרנית גורמת גם לירידה במצמוץ, וכתוצאה – להתאדות מוגברת של הדמעות ולהחמרת היובש בעיניים.

  3. מצמוץ מופחת ומפתח העפעפיים

  מצמוץ בתדירות נמוכה יכול לגרום לאידוי יתר של הדמעות בשל חשיפת משטח העין לפרקי זמן ארוכים יחסית בין מצמוץ אחד לשני. דוגמאות למצב כזה שבו יש מצמוץ מופחת והארכה של הזמן בו העין חשופה הוא בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן נהיגה או קריאה.
  לעיתים מפתח העפעפיים גדול מדי והעפעפיים לא נסגרות היטב, דבר הגורם לאידוי יתר של הדמעות. דוגמאות לכך הן שיתוק של עצב הפנים, האחראי על סגירת העפעפיים, וכן פעילות יתר של בלוטת התריס (התירואיד) הגורם לבלט של העין ומפתח עפעפיים גדול המאפשר אידוי מוגבר.

  4. שינויים הורמונליים

  יובש בעיניים נפוץ יותר בנשים, בעיקר בגיל הבלות., כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים בגיל זה. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל הבלות גורמים בעיקר לשינויים בתפקוד בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת תסמונת העין היבשה.

  5. שימוש בעדשות מגע

  שימוש ממושך בעדשות מגע גורם לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. כמו כן עדשות המגע מפחיתות עם הזמן את תחושת הקרנית, ובכך תורמות להחמרת היובש בעין.

  6. תרופות

  מספר רב של תרופות עלולות לגרום לעין יבשה או להחמיר מצב קיים של יובש בעיניים. דוגמאות לכך הן תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי-היסטמינים), תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.

  סימפטומים – כיצד נדע שיש לנו עין יבשה?

  התלונות הקשורות בעין יבשה הן בעיקר תחושה של חוסר נוחות לעין, הרגשת צריבה, תחושת חול או גוף זר בעין, רגישות מוגברת לאור, ולעיתים רחוקות אף תחושת כאב. לפעמים באופן פרדוקסלי מורגשת דווקא דמעת מרובה, הנוצרת כמנגנון פיצוי לשינויים בהרכב הדמעות.  תלונות אלו מוחמרות בעיקר במהלך עבודה ממושכת מול מסך מחשב, קריאה, נהיגה, או שהייה בסביבה ממוזגת אויר. אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים להרגיש קושי גובר בהרכבת העדשות וצורך להסירן לאחר זמן קצר. בנוסף תיתכן ירידה באיכות הראייה ותנודתיות בחדות הראייה, בעיקר לקראת סוף יום העבודה.

   

   

  כיצד נטפל בתסמונת העין היבשה?

  אבחון מוקדם ומודעות לבעיה עשויים לעזור רבות בדרכי ההתמודדות עם תסמונת העין היבשה, ולשפר את איכות החיים של אלו הסובלים ממנה.
  מודעות לבעיה ופניה לבדיקת רופא עיניים  – הופעת הסימפטומים שצויינו לעיל מחייבת פניה בהקדם להערכת רופא המשפחה שיכול לעזור בטיפול הראשוני ולהפנות בהמשך לבדיקת רופא עיניים.

  תחליפי דמעות ותמיסות לחות (“דמעות מלאכותיות”)

  תמונה 3. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמונה 4. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמיסות אלו מכילות חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסויימת על תחושת היובש והצריבה. קיימים תכשירים רבים כאלו בבתי המרקחת, ואין צורך במרשם רופא להשגתם. קיימים שני סוגים של תכשירים:
  1. תחליפי דמעות עם חומר משמר – אלו מסופקים בבקבוק שניתן להשתמש בו למשך מספר שבועות מרגע הפתיחה. תכשירים אלו זולים, וניתנים ליובש קל בעיניים, כאשר תדירות השימוש היא של מספר פעמים ביום (בד”כ 3-4 פעמים).
  2. תחליפי דמעות ללא חומר משמר – אלו מסופקים באמפולות קטנות לשימוש חד-יומי (תמונה 4). העדר חומר משמר מאפשר להשתמש בתכשירים אלו מספר רב יותר של פעמים ביום ולאורך זמן רב יותר. זאת מכיוון שאין בהם חומרים משמרים היכולים לעיתים לגרום לנזק למשטח הקדמי של העין. הם יקרים יותר אך מומלצים יותר לשימוש, בעיקר באנשים הסובלים מיובש בינוני עד קשה ונזקקים לטיפול ממושך.
  בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת משחות או ג’ל (תמיסה צמיגה יותר מהתמיסה הרגילה). אלו מתאימים במיוחד לשימוש לפני השינה ומעניקים לחות לעין במהלך השינה.

  לאחרונה פותחו תכשירים לטיפול בעיניים יבשות המכילות תערובת של שומנים. שומנים אלו יעילים במיוחד לאותו סוג של תסמונת העין היבשה שבה יש בעייה בייצור המרכיב השומני של הדמעות, ובעיקר בדלקת עפעפיים ומחלת בלוטות השומן (MGD). השומנים בתכשירים אלו עשויים להקטין את החיכוך בין העפעפיים ומשטח העין, לעזור לריפוי פגמי אפיתל בקרנית ובלחמית, ולשפר את יציבות שכבת הדמעות.

  תכשירים נוגדי דלקת

  טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

  טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

  תסמונת העין היבשה כרוכה בנזק מסויים למשטח העין הקדמי, שכתוצאה ממנו נוצר תהליך של דלקת כרונית מתונה. דלקת זו מחמירה את תחושת הצריבה ואי-הנוחות המאפיינים את תסמונת העין היבשה. שימוש בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת יכול להקל במידה רבה על התחושות הללו (ראה טבלה משמאל). תכשירים כאלו מכילים סטרואידים, והם ניתנים אך ורק ע”י מרשם של רופא עיניים, והם ניתנים לתקופה קצובה תוך מעקב רופא עיניים. זאת כדי למנוע תופעות לואי הקשורות לעיתים עם טיפול בסטירואידים.

  התכשיר נוגד הדלקת הידוע ביותר הוא Restasis, והוא מכיל ציקלוספורין A, ונמצא כיעיל בטיפול בתסמונת העין היבשה במצבים מסויימים. גם תכשיר זה ניתן במרשם רופא, אך הטיפול בו ממושך.

  תכשיר נוסף הוא משחת Protopic המכילה טקרולימוס. טקרולימוס הוא תרופה נוגדת דלקת המעכבת יצירת גורמי דלקת הנוצרים בלימפוציטים (תאי דלקת) מסוג T. תרופה זו יעילה ביותר לדיכוי תהליכי דלקת במשטח העין. היא קיימת בצורת משחה עורית, אך ניתן להשתמש בה גם בעיניים.

  תכשיר נוסף שפותל לפני מספר שנים בארה”ב ועדיין לא נכנס לשימוש בארץ הוא Xiidra המכיר Lifitegras. חומר זה מונע את ההיצמדות של תאי דלקת מסוג לימפוציטים T לתאי הציפוי של הקרנית, ובכך מפחית את התהליך הדלקתי המאפיים את העין היבשה.

  לחצו כאן למאמר סקירה שפרסמנו לאחרונה על טיפול נוגד דלקת הניתן בתכשירים מקומיים (בטיפות) לעין היבשה.

  חסימת דרכי ניקוז הדמעות

  תמונה 4. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע"י פלאגים מיוחדים.

  תמונה 5. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע”י פלאגים מיוחדים.

  בקצות העפעפיים נמצאים פתחים קטנים (כל פתח נקרא פונקטום), דרכם מתנקזות הדמעות דרך תעלות עדינות ומגיעות אל חלל האף. במצבים בהם קיים חוסר משמעותי בנפח הדמעות (כמו למשל בתסמונת סיוגרן) ניתן לחסום את פתחי הניקוז הללו. החסימה, הנקראת Punctal Occlusion, היא פעולה מרפאתית קלה ופשוטה לביצוע, ונעשית בעזרת אטמי סיליקון זעירים המוחדרים ע”י רופא העיניים אל פתחי תעלות ניקוז הדמעות (תמונה 5). פעולה זו מונעת את ניקוז הדמעות אל חלל האף, וגורמת להצטברות מעט הדמעות הקיימות בחולים עם יובש קשה על פני משטח העין. דבר זה מביא להקלה משמעותית בתחושת היובש והצריבה. פתרון זה אינו קבוע, מכיוון שהאטמים נפלטים עם הזמן מדרכי הדמעות תוך מספר חודשים. לכן יש לחזור על פעולה זו אחת למספר חודשים, במיוחד אם מרגישים בירידה בלחות בעיניים וחזרת הסימפטומים של יובש בעיניים.

  טיפולים לעפעפיים ולבלוטות השומן

  מספר מכשירים פותחו בשנים האחרונות לטיפול בדלקת עפעפיים כרונית ובבלוטות השומן בעפעפיים.

  טיפול ב-IPL לעין יבשה

  תמונה 6. טיפול ב-IPL לעין יבשה.

  ה- IPL הוא מכשיר המעביר גירוי אור חזק המלווה בחימום מקומי למספר שניות על העור מתחת לעפעף התחתון. לאחר הטפול הנמשך מספר שניות מרכיבים מסכה מיוחדת על הפנים המעבירה אור בעצמה פחותה מלווה בחימום מקומי לעפעפיים. החימום המקומי תורם להמסת השומן בבלוטות המייבומיאן וליציאתו המבלוטות לדמעות (תמונה 6).

  ה- Lipifolow הוא מכשיר המשלב לחץ מכני על העפעפיים עם חימום מקומי. שילוב של לחץ וחימום תורם לריכוך השומנים בבלוטות והפרשתם החוצה אל הדמעות.

  בסיכום

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ ביותר באוכלוסיה ואחת מן הבעיות הנפוצות בגוף האדם. מצב זה יכול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנו. בעזרת מודעות לסימפטומים של יובש בעיניים, ופנייה לרופא העיניים, ניתן לטפל במרבית האנשים הסובלים מתסמונת זו ולגרום להקלה משמעותית באיכות חייהם.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  09/10/2020 נימים אדומים בעין ימין

  הופיעו נימים אדומים בעין ימין שמה סימפטומיצין 5% בינתיים כבר 3 ימים לא עובר פעם זה היה עוזר יש לי יובש בכל הגוף בפה אין לי רוק האף יבש אין לי דמעןת צריכה טיפול לדלקת?למי לפנות? שמתי משחות עם סטרואיד לדלקת בעור הוולוה ובפי הטבעת אולי מזה נהיה לי. יש לי קטרקט גם בשתי העיניים

  IMG_0394
  שלום רב,

  השילוב של יובש בעיניים ויובש בפה עלול להיות תוצאה של תסמונת סיוגרן, או של מחלה אוטואימונית אחרת. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לטיפול ביובש העיניים. מומלץ לפנות לרופא שיניים מומחה ברפואת הפה לטיפול ביובש הפה, ולראומטולוג לביתוע בדיקות דם לאיבחון מחלות אוטואימוניות.

  הטיפול ביובש בעיניים הגורם לדלקת משנית (המתבטאת בגודש כלי דם - "נימים אדומים") הוא שילוב של תחליפי דמעות, טיפול מקומי עם תרופות נוגדות דלקת שונות, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות. הטיפול בתסמונת סיוגרן הוא טיפול סיסטמי עם תרופות נוגדות דלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2020 שאלה על חומר משמר בטיפות עיניים

  שלום, בת 58 סובלת מעיניים יבשות בצורה חמורה. מבחן שרימר 1-2. בעין שמאל יש פגיעה קלה בתאי אפיטל. הביאו לי מחו”ל טיפות עיניים בשם blink intensive plus liquid gel eye drops. החומרים שהטיפות מכילות הם, לפי הסדר שכתוב בעלון שהגיע עם הטיפות:
  Polyethylene gylcol 400 (PEG 400) – 0.25%, OcuPure preservative (sodium chlorite), Sodium healuronate – 0.38%, Borid acid, Sodium borate, Sodium chloride, Potassium chloride, Calcium chloride, Magnesium chloride, Purified water.
  שאלתי:האם אלו טיפות איכותיות שכדאי להשתמש בהן?

  רקע: בדרך כלל אני משתמשת בSystane Gel drops או בGenTeal Tears lubricant eye gel. שמה ארבע פעמים ביום טיפות, כל כשלוש שעות ובנוסף משחה VITAPOS או DURATEARS לפני השינה.
  כל זאת בנוסף לשלש פעמים ביום טיפות רסטזיס, שאני משתמשת בהן מזה 3 חודשים. מאז הרסטזיס אין לי דלקות עיניים שמחייבות טיפות סטרואידים. ברקע – דלקת מפרקים שגרונית ותסמונת שיוגרן, בלפריטיס. מטופלת בפרדניזון 5 מ”ג וקסלגנז. בנוסף – ריבון חודשי בגלל אוסטאופורוזיס.
  תודה רבה

  IMG_0394
  שלום רב,

  רשימת הרכיבים בתחליף הדמעות אינה מלמדת דבר. רב התכשירים מכילים חומרים דומים או זהים. מה שקובע את התכשיר בו תשתמשי זה הנוחות שלך בשימוש בו. לכל אחד יש את התכשיר שמתאים לו/לה ואין כאן חוקים כלשהם.

  נראה שהשילוב שלתחליפי דמעות ורסטזיס הוא טיפול יעיל עבורך.

  אם כל הנ"ל אינם עוזרים, יש לשקול punctal occlusion - חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2020 אדמומיות בעפעפיים

  שלום רב, זה יותר משבוע ימים אני סובלת מאדמומיות בעפעפיים וכנ”ל מתחת לעיניים וגם השקיות אדומות ונפוחות. עין שמאלית קצת אדומה, תחושה לא נעימה וקצת מגרד, הרופאה נתנה לי כדורים לאלרגיה ומשחה אנטיביוטית. האם עלי ללכת לרופא עיניים?מה זה יכול להיות?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  ברור שיש להיבדק ע"י רופא עיניים. התלונות שלך אינן ספיציפיות, ויכולות להתאים למגוון מצבים דלקתיים בעיניים, כגון עין יבשה, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים ומצבים רבים אחרים. רופא עיניים יבדוק אותך ויתאים לך את הטיפול המיטבי למצבך. לרופאי משפחה אין את הכלים לבדוק ולאבחן מצבים דלקתיים או מחלות כלשהן בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/08/2020 עין אדומה אלרגיה? יובש?

  שלום
  בת 65 לאחר נתוח קטרקט בשתי עיניים לפני יותר משנתיים.קיים יובש בעיניים שמטופלים בטיפות סיסטיין ופלגים בעפעפיים תחתונים.עין שמאל תמיד אדומה. קיבלתי טיפות אנטביטיקה ללא שיפור. האם התפתחה לי אלרגיה לסיליקון של העדשה שהושתלה בניתוח הקטרקט ?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  לא, העדשה התוך עינית לא גורמת לתופעות אלרגיות על משטח העין. מה שמפריע לך הוא יובש בעיניים שמתפתח אחרי ניתוח קטרקט. התופעה נפוצה מאוד. הטיפול בה הוא תחליפי דמעות ונוגדי דלקת, אותם ירשום לך רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2020 רסטזיס

  שלום,
  האם אני יכולה להשתמש באותה אמפולה של רסטזיס פעמים ביום בוקר וערב?

  קרן

  IMG_0394
  שלום קרן,

  כמובן. כל אמפולה של רסטאזיס היא רב פעמית אך חד יומית: ניתן להשתמש בה מספר פעמים ביום בשתי העיניים. המינון המומלץ הוא 2-3 פעמים ביום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2020 עיניים יבשות ודלקות חוזרות

  היי, בן 41, אני סובל כל הזמן בעיניים מעייפות יתרה, גרד, אודם, צריבה, נימים מוגדלים ובולטים וכו’.
  תחושת העייפות מלווה אותי כל היום ובערב זה מתגבר כמו כן בערב ישנה אדמומיות גדולה בעיניים.
  טופלתי ומטופל לרוב עם משחות לילה וטיפול לצורך דלקות פה ושם אבל זה כל הזמן חוזר. טיפות / משחה מקסיטרול עוזר לדלקת / אלרגיה אבל זה כל חודש חוזר על עצמו.
  איך ניתן לטפל?

  IMG_0394
  שלום רב,

  התלונות נשמעות כמו שילוב של תסמונת העין היבשה עם דלקת אלרגית של הלחמית. לכל אחד משני מצבים אלו, שיכולים להיות חופפים, יש סימנים וסימפטומים וטיפול מתאים. יחד עם זאת יש להבין שאין להם טיפול דפיניטיבי שפותר את הבעייה. מדובר במצבים כרונים שאין להם מרפא, וכל התרופות והטיפולים מעניקים הקלה חולפת בלבד.

  הטיפול בעין יבשה ובמחלות עיניים אלרגיות נסקר בהרחבה בדפי אתר זה, ובתשובות הרבות שנתנו בדפי האתר במהלך השנים. אתה מוזמן לשוטט בדפי האתר ובתשובותי לשאלות הגולשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2020 יובש בעיניים

  בת 65 שנה סובלת מיובש בעיניים. אחרי ניתוח קטראקט בשתי העיניים. לפני שבוע הרכיבו פלאגים בשתי העיניים בעפעפיים התחתונות. בבדיקת רופא עיניים נאמר שכרגע אין יובש. אך למרות זאת אני מרגישה ראיה מטושטשת מדי פעם למרות ההקפדה שלי בטיפטוף טיפות עיניים סיסטיין, 6 פעמים ביום. העפעפיים שלי אדומות האם כדאי לבצע פלאגים גם בעפעפיים העליונות או פתרון אחר ?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  כאשר מבצעים חסימת תעלות הניקוז (פלאגים) עדיף לסגור את כל 4 התעלות, גם של העפעפיים העליונות. סגירת הפתחים התחתונים בלבד לא משיגה אפקט משמעותי. זאת בהנחה שאת באמת סובלת מיובש קשה בעיניים.

  אם לעומת זאת את סובלת בעיקר מדלקת בעפעפיים, הרי שאין מקום להתקנת פלאגים כלל. במקרה זה הטיפול כולל הגיינת עפעפיים, תחליפי דמעות, טיפות המכילות נוגדי דלקת, וטיפולי חימום מקומי כגון IPL.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2020 שנתיים אחרי השתלה מח עצם אלוגני וכנראה gvhd בעיניים

  אני בת 52, וסובלת כבר 6 חודשים עם יובש קשה בעיניים, קושי לקרוא ספרים ועיטונים (הראיה תמיד היה בסדר). יש לי cataracts ב שני עיניים כנראה מה steroids שאני לוקחת כבר שנים. מה אפשר לעשות לעזור ליובש ? טיפות עיניים לא כל כך עוזר. האם קיים רופא עיניים שמכיר ומבין gvhd בעיניים? תודה

  (. אני סובלת/ סבלתי מgvhd באיזורים אחרים בגוף)

  eye_see_toast
  שלום רב,

  הטיפול היעיל ביותר ליובש קשה בעיניים, ובמיוחד כמו שלך הנגרם לאחר השתלת מח עצם, הוא חסימת תעלות הניקוז של המדעות. פעולה זו נקראת Punctal occlusion. בפעולה זו מכניסים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות ניקוז הדמעות (הנמצאים בקצה העפעף בחלק הקרוב לאף).

  מומלץ ל]נות למומחה לקרנית שיבדוק אותך, ויתן לך מרשם לרכישת אטמים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/07/2020 יובש בעניים

  אני בת 50 עם בעיית קרוטאקונוס, משתמשת בעדשות מגע קשות נושמות, אני בערך כשנה בתהליך התאמה של עדשות מגע סקיראליות אצל אופטקאי נפלא בשם אביר בצפת,(המלצה מעולה שלך) האמת הוא היגיע למספר ולרמת ראיה מצויינת,אלא שיש לי בעייה לאחר יום או יומיים אני מרגישה לחץ בעניים צריבה ואי נוחות ואי סיבולת, ובתקופה האחרונה אני לא יכולה להרכיב גם את העדשות הרגילות בגלל יובש קיצוני בעניים
  א. מה הפתרון ליובש הקיצוני (אני משתמשת בתחלפי דמעות מכל הסוגים כולל קפסולות קטנות ולא עוזר )
  ב. האם זו הסיבה לחוסר נוחות והתאמה לעדשות הסקיראליות?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  הסיבה לצריבה ולאי נוחות בשימוש עם כדשות מגע יכולה להיות דלקת אלרגית או יובש בעיניים או שילוב שלהם. ניתן לטפל בכך ע"י טיפול  מקומי נוגד דלקת (טיפול מקומי בטיפות של סטרואידים במינון נמוך או טיפות המכילות אנטי-היסטמינים). מומלץ לפנות לרופא עיניים למתן הטיפול.

  אם היבה היא יובש קשה, ניתן לבצע חסימת תעלות ניקוז הדמעות (punctal occlusion) ע"י אטמי סיליקון זעירים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/06/2020 יובש חזק בעיניים וסנוור קשה מאוד

  יש לי יובש חזק בעיניים וסנוור קשה מאוד,
  ניסיתי המון לקחת טיפות ועוד כל מיני דברים לריפוי בהתחלה זה עזר ואח”כ כבר לא כי העין התרגלה,
  יש ימים שאני לא מצליח לפתוח את העין מרוב יובש, מה אני יכול לעשות בענין? זה מאוד חשוב לי ומנסה למצוא דרך ריפוי.
  תודה רבה!

  IMG_0394
  שלום רב,

  הטיפול ביובש בעיניים מתחיל עם ביקור אצל רופא עיניים מומחה לקרנית. יש לברר את הסיבות ליובש, בחלקן ניתן לטפל. אם לדוגמא יש לך תסמונת סיוגרן (מחלה אוטואימונית עם פגיעה בבלוטות הרוק והדמעות ודלקת פרקים) ניתן לעזור לך ע"י טיפול סיסטמי במחלה.

  הטיפול ביובש קשה כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפול מקומי בנוגדי דלקת שונים, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון (punctal occlusion).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2020 יובש בעין

  היי,
  שאלה לי… חסימת תעלת ניקוז הדמעות היא טיפול שכל רופא עיניים בקהילה מבצע או שעליי לשלם לרופא פרטי?
  כל רופאי העיניים בקבילה ממליצים על תחליפי דמעות ורק רופאי העיניים הפרטיים הציעו לי את האופציה של הפקקים

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  כל רופא עיניים צריך לדעת לבצע פעולה זאת. בפועל - פעולה כזאת מבוצעת בעיר ע"י רופאי עיניים מומחים לקרנית. ניתן לבצע את הפעולה גם במרפאות העיניים הציבוריות במרכזים הרפואיים בהם יש מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2020 פאציאליס ותחליף דמעות

  בעקבות הפאציאליס אני זקוק לתחליף דמעות לזמן ממושך. טיפות בשם “לייטירס” הינו נמצא בסל התרופות ומסופק לי ללא הגבלה וללא תשלום, לעומת טיפות בשם “סיסטיין” – ללא חומר משמר – שמסופק לי בק”ח כללית בעלות 68.53 ש”ח לבקבוקון של 10 מ”ל.
  אינני “קמצן” אך חשוב לי לדעת אם ניתן לקבל אותן מטרות בשני סוגי הטיפות? או אולי אלטרנטיבות אחרות הקיימות בסל התרופות?

  IMG_0394
  שלום רב,

  בתכשיר הנקרא "לייטירס" יש חומר משמר, ולכן אינו מומלץ לשימוש ממושך כתחליף דמעות. גם ב"סיסטיין" יש חומר משמר, אמנם מסוג אחר, אך עדיין זהו חומר משמר.

  תכשירים ללא חומר משמר משווקים בד"כ באמפולות או בקבוקונים קטנים המכילים 0.5-1.0 מ"ל , מה שנקרא mini-dose units. בכל בקבוקון יש מפסר טיפות, והוא טוב לשימוש מספר פעמים, אך מרגע פתיחתו יש לסיים את השימוש בו תוך 12-24 שעות. דוגמאות לתכשירים כאלה: טירס נטורל פרי, היפוטירס, איירוניק.

  תכשירים אחרים נמצאים בתוך בקבוק גדול עם לחיץ טלסקופי בחלקו האחורי ופיה ארוכה בחלקו הקדמי, וניתן להשתמש בהם מספר שבועות. דוגמאות: הילוקומוד, הילוג'ל.

  חשוב להבין שלא מדובר ב"תרופות" אלא בתכשירי מדף (OTC) שאינם מצריכים מרשם רופא. מחירם אינו תוצאה של היכללות בסל התרופות, אלא תוצאה של הסכמים בין היבואנים ובין קופות החולים ורשתות הפארם השונות.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 יובש קשה ותחושת אי נעימות בעין

  שלום רב כנראה שלאחר שימוש רחב וארוך שנים במחשב , העיניים התחילו לצרוב ונהיו יבשות מאוד
  הדבר מאוד משפיע על המצב הנפשי שלי ועל המצב רוח ביום יום

  ניתנו לי מספר פעמים סטרואיידים ונאמר לי שזה לא בריא ..
  הטיפות לא ממש עוזרות ..
  מה עוד יכול להציל אותי ?

  IMG_0394
  שלום רב,

  יש מגוון רחב טיפולים לתסמונת העין היבשה, החל מתחליפי דמעות שונים ורבים, דרך טיפול מקומי בנוגדי דלקת, וגם פרוצדורות כגון חסימת תעלות ניקוז הדמעות, IPL, גרייה מגנטית וטיפולים אחרים.

  מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 אודם בעיניים

  שלום רב פרופ.
  אני בן 33 מזה כמעט 3 שנים סובל מאודם בעיניים בעיקר בבוקר עם הפרשה לבנה בצדדי העיניים והפרשה שומנית על העפעף התחתון האודם משתפר מעט במהלך היום . נבדקתי עי רופא עיניים ללא עדות ליובש נטלתי מקסיטרול לשבועיים,לוטמקס וסטרודקס עם הטבה חלקית בימים הראשונים לטיפול ואחרי שבוע הכל חזר כמו שהיה.
  מה ניתן לעשות ?

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  דלקת עפעפיים כרונית היא אכן מצב קשה לטיפול. הטיפול כאן מבוסס על הגיינת עפעפיים יום-יומית (ניקוי קצות העפעפיים והריסים עם צמר גפן רטוב סחוט שעליו מעט שמפו לא אלרגני), תחליפי דמעות ללא חומר משמר, תכשירים אנטיביוטיים מקומיים, וטבליות דוקסילין (אנטיביוטיקה שניתנת כאן בגלל התכונות נוגדות הדלקת שלה).

  בכל מקרה כדאי להיבדק אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 חסימת דרכי ניקוז הדמעות במקום טיפות ליובש?

  למיטב הבנתי כאשר אתה מבצע חסימת דרכי ניקוז הדמעות, אתה מקבל דמעות טבעיות שנשארות על משטח העין במקום הדמעות המלאכותיות שקונים.

  האם חסימת התעלות כרוכה בסיכון או בפגיעה?

  אם לא, למה לא לבצע חסימה גם אם היובש לא קיצוני, שכן זה יכול להיות פתרון יותר יעיל ונוח, ללא תלות בדמעות מלאכותיות.

  אדם

  IMG_0394
  שלום אדם,

  חסימת דרכי ניקוז הדמעות אכן מאפשרת לדמעות להישאר זמן רב יותר במגע עם משטח העין. אך פעולה זו מתאימה רק לאנשים עם יובש קיצוני. באנשים עם יובש קל או בינוני תגרום פעולה כזו לדמעת מתמדת, שתגרום לאי נוחות ומטרד רבים, להעצמת הדלקת במשטח העין, ולרצון להסרת האטמים. מרבית האנשים עם עין יבשה סובלים מדלקת בעצימות נמוכה. זאת מכיוון שיש להם כמות קטנה יחסית של דמעות שלא עוברות שחלוף, נשארות זמן רב במשטח העין, ולכן מצטברים בהם מלחים ותוצרי דלקת שונים. חסימת דרכי הדמעות תגרום להישארות נוזל הדמעות עם המלחים המרוכזים ותוצרי הדלקת זמן רב יותר, תקטין את שחלוף הדמעות, ותעצים את הדלקת. ריכוז המלחים וגורמי הדלקת (ציטוקינים) יעלה, ואיתם תגבר תחושת הצריבה והאי נוחות.

  חושב להבין שבעין תקינה יש איזון מדוייק בין יצור הדמעות ובין פינוי הדמעות ממשטח העין, כך שלמעשה יש שטיפה מתמדת של משטח העין עם דמעות. זרימה מתמדת ומדוייקת חיונית לתחושת הנוחות בעיניים, וכך מצד אחד אין יובש ומצד שני אין דמעת יתירה. חסימת דרכי הדמעות לא מחזירה את המצב לקדמותו של זרימה עם איזון מדוייק. היא בבת אחת עוצרת את הניקוז. ואז, אם ייצור הדמעות הוא בינוני, הרי שתהיה הצטברות של דמעות שישפכו על העפעף התחתון, דבר הגורם למטרד רב, ולרצון המטופל להסיר את האטמים. קל להבין את זה אם נחשוב על אמבטיה שיש לה ברז שפתוח ודרכו יוצאים מים, ופתח ניקוז למים. אם יש זרזיף דל של מים שיוצאים מהברז, הרי שסגירת פתח הניקוז תביא להצטברות איטית של המים לזמן רב. חלק מהמים יתאיידו וכך האמבטיה לא תתמלא לגמרי, אבל יהיו בה מים כל הזמן. אם קצב יציאת המים מהברז גדול יותר, הרי שתוך זמן קצר האמבטיה תתמלא והמים יגלשו החוצה.

  לכן טיפול כזה מתאים בעיקר לאנשים עם יובש קשה מאוד, כאלה ששמים תחליפי דמעות כל שעה, שבבדיקת שירמר נמצא שייצור הדמעות קטן מאוד, ושיש ארוזיות נקודתיות באפיתל הקרנית. מדובר באנשים עם תסמונת סיוגרן (מחלה אוטואימונית עם פגיעה בבלוטת הדמעות), אנשים שעברו השתלת מח עצם וסובלים לכן מובש כרוני קשה, ואנשים שעברו הקרנות לראש שהרסו את בלוטות הדמעות.

  למרבית האנשים הסובלים מיובש בעיניים, היובש הוא קל עד בינוני, הם מסתדרים עם תחליפי דמעות בתדירות של 3-4 פעמים ביום, ו פעולה זאת אינה מתאימה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 הבדלים בין טיפות וטיפות מומלצות (בקבוקנים)?

  שלום ד”ר,

  לפחות עבורי, הבקבוקנים יותר נוחים לשימוש מאמפולות.

  הבקבוקנים שאני מכיר שאינם מכילים חומר משמר,אלה בפנטן וסדרת הcomod הרחבה של קיוומא (עם בקבוק פטנטי).

  1.בסדרת הקומוד ישנם
  מספר לא מועט של סוגים:
  הילו ג’ל, הילו קומוד, פרש קומוד, הילו קייר, הילו פארין. (גם כרומו-קומד לאלרגיות)
  כולם ללא חומר משמר..
  לפעמים הם נבדלים בהרכבם, על סמך מה ניתן להחליט אם להשתמש בתכשיר כזה או אחר?

  2. האם בפנטן עדיפות יותר או פחות מסדרת הComod, נאמר לי שהם מסייעות לעיניים בתהליך הריפוי של העין, האם זה נכון?
  כמו כן כיצד מתאפשר להשתמש בהם שנה לאחר הפתיחה ללא תוספת חומר משמר (האם זה בטוח?)

  באופן כללי, אשמח לדעת על איזה טיפות עיניים אתה ממליץ. (לשימוש ארוך טווח)

  * אני נוטה להעריך שסדרת הComod של קיוומא, היא המומלצת ביותר בשוק טיפות העיניים, שכן לא נעשה בה שימוש בהמון חומרים, לפי העלון.
  כמו כן ממליצים גם על טיפות הסיסטיין (ראיתי שהם מכילים חומרים אחרים) האם יש להם עדיפות במקרים מסוימים למרות שהם מכילים החומר המשמר?

  ישראל

  eye-drops
  שלום ישראל,

  לשאלתך הראשונה - אין כללים בבחירת תחליפי הדמעות שמתאימים לך. כל אחד מרגיש אחרת את הטיפות, ולכל אחד טיפות מסוגים שונים נותנים הרגשה שונה. לכן המלצתי היא לנסות תכשיר מסויים למספר ימים ואם הוא נוח ונותן תחושה טובה לעיניים, להמשיך אתו. אם לא, לעבור לתכשיר אחר.

  לשאלתך השניה - אף תכשיר לא באמת עוזר ל"ריפוי" של העין. מדובר בתמיסות המכילות פולימרים שהם מולקולות גדולות, הנותנות תחושת צמיגות וסיכוך למשטח העין. אף אחד מהם לא מרפא דבר. מקובל לתת אותם לתסמונת העין היבשה, למצבי דלקת שונים, ולכל מצב בו יש תחושת צריבה, דקירות, גרד או הרגשת גוף זר. הטיפות שוטפות את משטח העין מהפרשות, ריר, תאי אפיתל מתים, ובצורה זו מסייעות לשיחלוף הדמעות, המכילות מלח מרוכז ותוצרי דלקת. אבל זה לא תרופה.

  אני לא ממליץ להשתמש בתכשיר כלשהוא שנה לאחר הפתיחה, גם אם יש בו חומר משמר. תכשיר המשווק בבקבוק רגיל, יש בו חומר משמר כלשהוא. תכשיר המשווק באמפולות לשימוש חד-יומי הוא ללא חומר משמר. בסדרת הקומוד יש בקבוק מיוחד עם חלק טלסקופי לחיץ, ובתוך הבקבוק יש שקית עם הנוזל, שהיציאה ממנה היא דרך שסתום חד כיווני לצינורית העוברת דרך הפייה של הבקבוק. השסתום מונע חדירת אוויר לבקבוק. יש גם כדורית כספית בקצה הצינורית שמעניקה הגנה מזיהומים. כל אלו מאפשרים לתמיסה להיות מוגנת מזיהום ללא חומר משמר. אבל גם בקבוק כזה טוב ל-3 חודשים מתחילת השימוש בו.

  אני לא אמליץ כאן על סוג מסויים, וההחלטה במה להשתמש נתונה לכל אדם על פי הנוחות שתכשיר מסויים מעניק לעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 בעיה בקרנית

  היכן משיגים muro 128
  למניעת דקירות וצריבות בעיניים?
  ממה שביררתי, אין להשיג בבתי מרקחת
  באזור המרכז.

  משחה בעין
  שלום רב,

  ניתן להשיג משחת Muro 128 ע"י קנייה דרך הרשת דרך הפורטלים המקובלים להזמנות מוצרים. פשוט תכתבי את השם ב google ותקבלי מיד מחירים והצעות למשלוח. המשחה נמכרת כמוצר מדף (OTC) בארה"ב, ולא מצריכה מרשם רופא.

  בארץ ניתן להשיג אותה במספר מצוצמם מאוד של בתי מרקחת, כנגד טופס 29ג (המחייב ביורוקרטיה רבה) ובמחיר מופקע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 זמן שימוש בטיפות סיסטיין UD (אמפולות)

  כמה זמן ניתן להשתמש באמפולה של טיפות ליובש לאחר פתיחתה???

  בעלון אין פירוט בנוגע לכך, נכתב רק להשליך לאחר השימוש.

  השאלה כמה זמן ניתן להשתמש באמפולה לפני זריקתה?

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  אמפולות מכילות תמיסה ללא חומר משמר ולכן הן לשימוש חד-יומי, כלומר ניתן להשתמש בהן מספר פעמים, אך עד 24 שעות מהפתיחה. בחלקן יש הגבלה ל-12 שעות בעלון לצרכן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2020 יובש עז

  שבוע טוב פרופ סלומון,
  אני בת 52, מחלימת סרטן שד. סיימתי טיפולי כימו והקרנות לפני 3 שנים.
  מאז, אני סובלת מיובש עז בעיניים הכולל את כל התסמינים (גירוי, אודם, צריבה, דמעת, רגישות לאור/רוח/קור וכ). בנוסף אני סובלת גם מאלרגיות עונתיות, וקרדיט אבק הבית. נמצאת כעת בבירור ראומטולוג לגבי סיוגרן. נעשה מבחן שירמר (ימין 2 מ״מ / שמאל 11 מ״מ). שאר בדיקות העניים תקינות.
  השתמשתי בכל סוגי תחליפי הדמעות, כולל תכשירים סטרואידיים כגון לוטמקס, פרד פורטה, FML…
  לפני כחודש התחלתי להשתמש ברסטזיס. היובש והתסמינים עדיין נוכחים, ושאלותיי הן:
  1) כמה חודשים עליי להמשיך להשתמש ברסטזיס, עד שארגיש הקלה/שיפור?
  2) האם כדאי לשלב תכשירים סטרואדיים וטיפות נגד אלרגיה עם רסטזיס?
  3) האם ומתי מומלץ לבצע חסימת תעלת ניקוז דמעות (punctal occlusion)?
  תודה רבה על תשובתך.

  Toast-Pixels-by-Arne-Felix-Magold-01
  שלום רב,

  הטיפול ברסטאזיס אינו מוגבל בזמן ויש לקחת אותו במשך שנים. הוא אינו מרפא את היובש, רק מקטין במידה מסויימת את הדלקת המשנית ליובש. לעיתים עוברים מספר שבועות עד להשגת הטבה כלשהיא, ולעיתים לא מושגת הטבה כלל.

  אם יש אלרגיה מומלץ לתת גם תרופות נוגדות אלרגיה.

  אםן יש שילוב של יובש ודלקת אלרגית, הטיפול המומלץ הוא משחת Protopic, שיכולה להפחית בצורה משמעותית את כל התופעות שאת סובלת מהן.

  חסימת ניקוז הדמעות מתבצעת במקרים בהם יש יובש קיצוני ושאין בהם מרכיב דלקת משמעותי. על פי התיאור נראה שאת לא מתאימה לכך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2020 טיפול I P L

  שלום רב; ראשית תודה רבה על תשובתך. כפי שאמרת לגבי טיפול I P L שאינו מזיק אם אינו מועיל רציתי לוודא באופן מוחלט שזה אכן כך שאינו יזיק בכל מקרה. האם לאחר מספר טיפולים כנדרש יהיה שיפור תמידי?
  תודה רבה בברכה אביבה חי. היכן אתה מקבל באופן פרטי?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  הניסיון שלנו עם IPL מועט מאוד. מדובר בטיפולים שנכנסו לארץ רק בשנה האחרונה. יש מרכזים רפואיים בודדים שבהם המכשיר נמצא. גם אין ספרות רפואית מדעית (מה שנקרא ספרות מבוקרת-עמיתים) עם תוצאות לטווח קצר או לטווח ארוך. גם איש אינו יודע מה מנגנון הפעולה של IPL.

  לגבי "שיפור תמידי", כאן אני יכול להגיד בוודאות שהתשובה היא: לא. כל המצבים הקשורים בעין יבשה הם תוצאה של שינויים כרוניים תלויי גיל ברקמות השונות של העין ובלוטות הדמעות, ואין טיפול שיכול לעצור אותם או לתת מענה מוחלט וסופי לבעיה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2020 שורף בעיניים

  שלום,
  כבר 3 שנים אני סובל מדלקות חוזרות בעיניים בעיקר בקיץ (יולי/אוגוסט) אך השנה זה גם החל מוקדם יותר (מרץ). מאז שזה התחיל בקיץ לפני 3 שנים יש לי הפרשות צמיגיות בקצה העין (חלק הקרוב לאף) כל הזמן! גם אם אין גירוי או דלקת. תחילה טופלתי במגוון רב של תרופות אנטיביוטיות לאחר מכן איוורמקטין (שגם לא עזר) כאשר רק הטיפות הסטראוידיות עזרו לבסוף להעביר את הדלקת אך ההפרשות וחזרתה של הדלקת ממשיכים עד היום. אני מאוד סובל ומרגיש במלחמה מתמדת במניעת התפרצות דלקת. שזה כן חוזר רושמים לי לוטמקס ואז זה מעביר את הדלקת עד הפעם הבאה..
  רופאי עיניים אמרו לי שלא רואים משהו חריג אולי יובש, אך טיפות ליובש שאני משתמש (ניסיתי הרבה סוגים ללא חומר משמר) לא עוזרות. האם יש משהו לעשות לעזור לי להבין מה זה בדיוק וכיצד להתמודד עם זה?

  red-eyes
  שלום רב,

  התלונות שלך אופייניות לדלקת אלרגית של הלחמית בשילוב עם יובש בעיניים. טיפול מקומי קבוע במשחת Protopic לעיניים (למרות שזו משחה שמיועדת לעור ניתן לשים אותה בעיניים ללא חשש) פעם ביום לפני השינה עשוי להקטין את התופעות שאתה מרגיש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/03/2020 טיפות רסטזיס

  שלום רב!
  התחלתי שימוש ברסטזיס לפני 6 ימים, העיניים שורפות ומגרדות ויש תחושה של רטיבות כל הזמן. אני משתמשת בין לבין בתחליפי דמעות כל היום.
  האם להמשיך ליטול רסטזיס? האם אלה תופעות שכיחות? האם התופעות יעברו? ותוך כמה זמן ניתן לבדוק האם הרסטזיס אפקטיבי עבורי בכלל?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  מומלץ להמשיך עם רסטאזיס לעוד מספר שבועות לפני שמחליטים להפסיק. לעיתים לוקח זמן עד שהוא עובד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2020 עין יבשה

  שלום אני לאחר 3 השתלות קרנית כתוצאה מטראומה בילדות
  מזה זמן רב העין יבשה בצורה חריפה ביותר הדבר מתבטא שאני קם בבוקר
  ויש לי ממש כאבים בעין עצם זר אדמומיות אני מנסה סיסטיין בנפטן אבל זה עוזר ממש
  בצורה חלקית ויוצא שכל היום אני מגרד ומשפשף את העין אין לי כבר חייםץ
  השאלה שלי האם יש מכשיר כמו ipl לצריכה ביתית או כל דבר שיכול לגאול אותי מיסוריי
  כבר התייאשתי מרופאים אני בן 60 ללא מחלות רקע תודה על התשובה

  picasso
  שלום רב,

  האם נבדקת לאחרונה ע"י מומחה לקרנית? האם אתה לוקח דרך קבע טיפות סטרואידים? לעיתים קיימת דלקת כרונית במשטח העין, על רקע דלקת עפעפיים או דלקת אלרגית, ויש צורך בטיפול תרופתי מקומי. אם יש לך יובש משמעותי יתכן שתצטרך טיפול בחסימת תעלות ניקוז הדמעות - punctal occlusion. יש סיבות רבות למה שאתה מתאר, ומוטב שתלך להיבדק.

  אין IPL לשימוש ביתי, ובקושי יש את המערכת הזאת במספר מרכזים בארץ. עדיין לא הוכח שהטיפול עוזר, ואם כן- הוא נועד לאותם מקרים עם מחלה של בלוטות השומן בעפעפיים הגורמת ליובש בעיניים.

  "כבר התייאשתי מרופאים" זו סיסמה ריקה שנאמרת בד"כ ע"י אנשים שכבר מזמן לא ראו רופא, או כאלה שלא בדיוק עושים מה שהרופא ממליץ, או עושים ליומיים ואח"כ מפסיקים ו"מתייאשים" כי הם חושבים שיש תרופות פלא שצריכות להשפיע תוך יומיים. מצבים כרוניים מחייבים טיפולים ממושכים תחת ביקורת ומעקב תכופים.

  בברכה,

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/03/2020 חולשה טשטוש, ועייפות בשירירי העיניים

  שלום , אני בת 62 , מזה שנה ויותר אני סובלת מחולשה ועייפות שרירי עיניים (עיניים שרוצות להיעצם וסוג של טשטוש ראיה)
  ניבדקתי אצל מספר רופאי עיניים, לא נמצאה בעיה חוץ מיובש (ניתן טיפול בטיפות סיסטן/בפנטן..)
  ניבדקתי אצל אופטומטריס, לא ראה שינוי מבדיקה לפני שנה (מרכיבה משקפים ביפוקל)
  ניבדקתי אצל נוירולוגית, המליצה על בדיקת דם לזיהוי רמת אצטיל כולין.
  אשמח לדעת חו”ד שלך בעניין.
  תודה

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  הנוירולוגית ככל הנראה רוצה לשלול מיאסטניה גרביס, שבה יש חלושה שרירים, צניחת עפעפיים וכפל ראייה. מומלץ לבצע בדיקה זאת.

  אם הבדיקה תקינה, ככל הנראה התלונות שלך נובעות מיובש בעיניים כפי שנאמר לך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2020 עיניים שורפות ברמה של 10 וטיפות ליובש לא עוזרות

  העיניים שלי שורפות מאוד . רופא עיניים בדק ונתן לי טיפות נגד יובש אך זה לא עוזר . יש ימים שכל כך שורף לע עד כדי כאב .

  לימור

  דמעות1
  שלום לימור,

  תחושת צריבות ושריפה בעיניים אופיניים לתסמונת העין היבשה. סימפטומים אלו הם תוצאה של תהליך דלקתי כרוני בעימות נמוכה המלווה את העין היבשה. כתוצאה מנפח נמוך של דמעות נוצר ריכוז מוגבר של מלחים בדמעות. הרכב הדמעות השונה גורם לנשירת תאי האפיתל המצפים את הקרנית. כל אלו אחראיים לתחושת הכאב והשריפה.

  לכן את זקוקה ככל הנראה לטיפול מקומי עם נוגדי דלקת. קיימים מספר תכשירים הכוללים סטירואידים (כגון לוטמקס או FML), ותרופות נוגדות דלקת נוספות כגון ציקלוספורין A (הניתן בטיפות בתכשיר הנקרא Restasis) וטקרולימוס (הניתן במשחה הנקראת Protopic).

  אנא פני לרופא עיניים מומחה לקרנית שיבדוק אותך ויתאים לך את הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2020 תחושת חול בעין לאחר ניתוח קטרקט

  לפני כחודש וכמה ימים, עברתי ניתוח קטרקט בעין שמאל, בהתחלה היה בסדר ראיתי טוב, ולא הרגשתי הרגשת חול בעין, בשבועיים האחרונים יש לי תחושה זו, ניתנו לי כמה סוגי טיפות נגד יובש וזה עזר במידה מועטה מאד,
  קראתי שזו תחושה רגילה לאחר ניתוח ויכולה לקחת בים כמה שבועות לחודשים, זה בהחלט לא מעודד מה עוד שהטיפות אינן עוזרות. מה ניתן לעשות במקרה זה, בנוסף בימים האחרונים אני חש שכמות האור הנכנסת לעין גדולה (כנראה האישון לא פועל במלוא כוחו סליחה על הניסיון להסביר), יש אילו פתרונות לעניין, ראוי לציין שהראיה השתפרה, והכתם שהיה איננו. תודה רוב

  flickr-1390557742-original eyes
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא תופעה שכיחה ביותר לאחר ניתוחים בעיניים. לפעמים היא נמשכת מספר חודשים, ולעיתים היא נמשכת באופן כרוני לצמיתות. למעשה מדובר ביובש בעיניים שהיה קיים קודם לכן במידה קלה, ולאחר הניתוח, מסיבה לא ברורה יצא מכלל איזון והתחיל להתבטא בתחושת צריבה, דקירות וגוף זר. לעיתים הטיפול התרופתי המקומי עלול לגרום להופעת תסמונת העין היבשה בגלל החומיחם המשמרים שיש בטיפות.

  הטיפול בעין יבשה כולל תחליפי דמעות לפי הצורך, טיפול מקומי נוגד דלקת בתכשירים שונים על פי החלטת הרופא, ובמקרים של יובש קשה ניתן לבצע חסימת פתחי תעלות הניקוז של הדמעות (punctal occlusion) או טיפולים בחימום מקומי עם אור פעימתי (IPL).

  מומלץ לפנות בנושא זה למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/02/2020 טשטוש ראייה לא מוסבר

  היי ושלום רב אני חש לאחרונה טשטוש ראייה שאינו מוסבר , שהוא הולך ומתגבר..
  ראוי לציין כי עשיתי את כל הבדיקות האפשריות שכוללות
  לחץ תוך עיני
  Oct מקולה
  Oct דיסקות
  Oct rfnl
  בדיקות שדה ראייה 24-2
  Ct ראש
  Cta ראש
  ניקור מותני

  והכל היה תקין בדיקה אצל נויאופטלמולוג ששלל פפילדמה

  אף אחד לא יודע לענות לי תשובות כל כך חשוב לציין שיש לחץ דם לא מאוזן בין150-164 על 90-100
  אשמח לתגובה או להמלצות מה אפשר לעשות או בדיקות מסויימות שצריך לעבור

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  אכן בצעת בירור מקיף ביותר ומרחיק לכת... ניקור מותני...

  בנוסף לבדיקות שביצעת הייתי מבצע מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית, רפרקציה (בדיקת משקפיים) עדכנית, ובודק אפשרות של יובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/01/2020 עין יבשה

  היי פרופסור סולומון,
  אני בת 29, הרכבתי עדשות מגע במשך 16 שנה- כל יום במשך לפחות 8 שעות!!! לעולם לא סבלתי מיובש בעיניים עד ל3 שנים האחרונות- בהן ילדתי והנקתי 2 ילדים. מאז אני סובלת כמעת באופן תמידי מתחושת גוף זר ,ורגישות לאור ורוח , בעיקר בעין ימין, עם אודם ונטייה לדלקות עיניים. היה לי אפילו מקרה אחד של corneal ulcer שטופל ע”י Vigamox וכנראה השאיר צלקת קטנה בקרנית. בשנה וחצי האחרונות אני בלי עדשות בכלל – רק משקפיים. ועדיין מאוד סובלת מעין יבשה ולפעמים דלקות. משתמשת בsystane באופן קבוע 8 פעמים ביום. בכל בדיקת רופא עיניים אומרים אותו הדבר – עין ימין מאוד יבשה . יש משהו נוסף שאני יכולה לעשות לשיפור המצב? כבר מאוד מתוסכלת.

  eye_see_toast
  שלום שחר,

  כדאי לבדוק האם יש מצבים נוספים חוץ מהיובש כמו דלקת עפעפיים או דלקת אלרגית של הלחמית. קיימת חפיפה רבה בסימנים ובסימפטומים של 3 המצבים: עין יבשה, דלקת עפעפיים ודלקת עיניים אלרגית. לכל אחד מאלו יש טיפול תרופתי מתאים.

  בנוסף יש לשלול מחלות אוטו-אימוניות סיסטמיות כגון תסמונת סיוגרן ודלקת פרקים. כדאי לפנות לרופא המשפחה או הראומטולוג לביצוע בדיקות דם מיוחדות (סרולוגיה אוטו-אימונית) כדי לשלול מצבים אלו.

  במקרים בהם העין יבשה מאוד ניתן לבצע Punctal occlusion - חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים. עוד אפשרות היא טיפול בטיפות סרום אוטולוגי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2020 תחליפי דמעות עין יבשה

  שלום פרופסור סלומון,

  אני סובל מקרטוקונוס ולאחרונה הבנתי שאני סובל מעין יבשה, גם בגלל כאבים (שפחות מפריעים לי) וגם בגלל הפרעות בראייה (אני תמיד רואה הילות סביב מקורות אור אך זה החמיר למצב שלא יכולתי לקרוא כי האותיות עצמן היו נמרחות לי). התחלתי לקחת טיפות הילו קומוד חמש פעמים ביום וזה עוזר. השאלות שלי:
  1. האם טיפות כאלה גורמות להפחתת כמות הדמעות שהעיניים מוציאות באופן טבעי? (זו לפחות התחושה שלי) האם יש סכנה להתמכרות לטיפות הללו והאם אפשר באמת להשתמש בהן כל החיים ללא נזק?
  2. האם אתה מכיר טיפות בשם הילו פארין שנטען עליהן שהן מסייעות לשחזור שכבת הדמעות- היית ממליץ?

  תודה רבה!
  בנימין

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  תחליפי דמעות לא גורמים להתמכרות, לא גורמים להפחתת הדמעות או להגברתן, ולא גורמות לנזק כלשהו לעיניים. הן בסה"כ גורמות לסיכוך משטח העין ולתחושת לחות, מקלים על אי נוחות הנגרמת בגלל יובש בעיניים ובגלל תהליכים דלקתיים שונים, וגורמים להקלה רגעית בסימפטומים כגון דקירות, צריבה, גרד, תחושת גוף זר ויובש.

  בלי להיכנס לסוגים השונים שקיימים, לכל סוג של תחליפי דמעות יש מרכיבים שונים, וכל אחד מרגיש אחרת בתגובה לסוגים שונים של תחליפי דמעות. אין כאן חוקים מיוחדים בבחירת הסוג שמתאים לך, וכל אחד בוחר את התכשיר שאיתו הוא מרגיש בנוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/11/2019 איך מאבחנים סיוגרן

  שלום פרופ’ סלומון.
  אני חולת סקלרודרמה (מאוזנת) מזה למעלה מ-20 שנה. בשנים האחרונות התחלתי לסבול מתופעת יובש בעיניים ומדי פעם אני מחליפה את הטיפות לסיכוך. במצבים מסויימים אני דווקא דומעת. בחודשים האחרונים התופעה החמירה, וכרוכה גם בנפיחות ואדמומיות של העפעפיים העליונות. לאורך החודשים האלה השתמשתי הן בטיפות אנטיביוטיות והן בטיפות המכילות סטרואידים, עם הקלה זמנית וחלקית.
  איך ניתן לאבחן אם “במסגרת הסקלרודרמה” פיתחתי גם תופעת סיוגרן? ועוד משהו, הבנתי מרופא עיניים אצלו נבדקתי לאחרונה שה”רסטאזיס” “ירד מגדולתו” לאחרונה, וכי הוא איננו כה יעיל כפי שחשבו קודם.
  אודה ואשמח על תגובה מהירה, התופעה גורמת לי סבל ניכר.

  h
  שלום רב,

  תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטו-אימונית הנגרמת בגלל נוגדנים עצמיים הפוגעים בבלוטות הרוק והדמעות ובפרקים. האבחנה נעשית ע"י בדיקת רופא עיניים (לאבחון יובש בעיניים), רופא שיניים מומחה ברפואת הפה (לאבחון יובש בפה) וראומטולוג (לאבחון מחלת פרקים או מצב אוטו-אימוני סיסטמי). גם רופא המשפחה יכול לשלוח אותה לבדיקות דם המכוונות למחלות אוטו-אימוניות ולנוגדנים של סיוגרן.

  הרסטאזיס הוא תכשיר מקומי המכיל ציקלוספורין A. מעולם לא היתה לו "גדולה" כלשהיא, והוא נרשם כי לא היה משהו אחר יותר טוב לתת. יתרונו הוא בכך שאינו גורם לתופעות לואי, וחסרונו בכך שאינו יעיל במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/11/2019 דמעות מלאכותיות

  שלום רב
  עברתי ניתוח לייזר לפני כ 10 חודשים במרפאתכם ואני מאוד מרוצה מהתוצאות. הנחיות הרופא אחרי הניתוח היו שימוש יומיומי בתחליף דמעות מלאכותי למרות שאינני מרגישה כלל יובש בעין, ועובדת כ 8 שעות ביום מול מחשב. שאלתי הינה האם העין כתוצאה משימוש תמידי בדמעות מלאכותיות לא מגיעה למצב שאינה מייצרת דמעות בעצמה? האם מנגנון יצור הדמעות הטבעי אינו נפגע? האם אצטרך לנהוג כך כל חיי? אשמח מאוד לתשובתך המקצועית.
  תודה רבה.

  eye-drops
  שלום רב,

  אין כל הגבלה על שימוש בתחליפי דמעות, ואין כל פגיעה בייצור הדמעות כתוצאה משימוש בהן. אם את לא מרגישה יובש בעיניים את לא צריכה להשתמש בהן בכלל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/11/2019 השתלת פלאגים

  היי
  האם אתה משתיל פלאגים בעיניים?

  מרסל

  4a43905f_1ce4f9eb_art%20eye%2015
  שלום רב מרסל,

  כן, אני משתיל פלאגים. פלאגים הם אטמי סיליקון זעירים המושתלים במקרים של יובש קשה בעיניים בפתחים של תעלות ניקוז הדמעות, וגורמות למעט הדמעות להישאר זמן רב יותר במגע עם העין. הפעולה נקראת Punctal occlusion והיא נמשכת מספר דקות ומבוצעת במרפאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/10/2019 תחושה של גוף זר בעין

  שלום
  שמי ורדית ואני סובלת מתחושה של גוף זר בעין מזה תקופה של 5 חודשים לסרוגין.
  הכל התחיל כאשר היה לי וירוס בעין (אדנו) וטופלתי על ידי סטוראידים, לאחר מכן התחושה חזרה והמשכתי בטיפול של סטרואידים על ידי רופא אחר.
  הטיפול הממושך בסטרואים גרם לעליית הלחץ תוך עיני שהתגלה על ידי רופא עיניים אחר בקופה.
  לאחר מכן קיבלתי טיפות להורדת הלחץ תוך עיני והלחץ ירד לנורמה ולאחר מכן הופסק הטיפול להורדת הלחץ ומאז אני במעקב קבוע אצל רופא עיניים של הקופה לבדיקות תקופתיות ללחץ אך למרות שהלחץ תקין אני עדיין מרגישה תחושה של גוף זר, דקירות וכאבים בגלגל העין.
  נאמר לי על ידי הרופא שיש לי יובש בעיניים והתחושות נובעות מכך אך בביקורת האחרונה הרופא טוען שבבדיקה לא נראה יותר יובש בעיניים אבל התחושות עדיין קיימות.
  תחושות אלה גורמות לי לסבל רב ואיכות חיים ירודה.
  אני ממש אובדת עצות ואשמח אם תוכלו לעזור לי במציאת הבעיה וטיפולה
  תודה מראש

  ורדית

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום ורדית,

  תחושות גוף זר, דקירות ואי נוחות בעין נפוצות מאוד לאחר כל ארוע משמעותי שפוגע במשטח החיצוני של העין, כמו דלקת משמעותית של הקרנית והלחמית, ניתוח בעין, פציעה של משטח העין ועוד. תחושה זו היא תוצאה של שינויים בשכבת הציפוי של הלחמית והקרנית (תאי האפיתל), שככל הנראה לא חזרה לחלוטין למבנה התקין שלה. אי סדירות בשכבת האפיתל של הלחמית או הקרנית מתבטאת בתחושת גוף זר, יובש, דקירות וכל מה שאת מרגישה. אי סדירות זאת גורמת בנוסף לדלקת תגובתית כרונית מתונה, שיכולה להימשך זמן רב. דלקת זאת מעצימה את תחושות האי נוחות. גם התרופות המקומיות השונות שקיבלת במשך הזמן, ובמיוחד הטיפות להורדת הלחץ, תרמו לכך: חלק ניכר מהטיפות הניתנות להורדת לחץ עלולות לפגום בתאי האפיתל המצפים את הקרנית והלחמית, ולוקח זמן רב לאפיתל להתאושש לאחר הפסקתן.

  הטיפול בתופעות אלו הוא שילוב של תכשירים מקומיים נוגדי דלקת (סטרואידים, ציקלוספורין A, טקרולימוס) ותחליפי דמעות ללא חומרים משמרים למיניהם, וכן סבלנות רבה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2019 הילו-קומוד

  מאיזה גיל אפשר להשתמש בהילו-קומוד?
  אפשר בילדים??

  untitled
  שלום רב,

  הילוקומוד הוא תכשיר המכיל חומצה היאלורונית ללא חומר משמר, והמשמש כתחליף דמעות (דמעות מלאכותיות) לטיפול ביובש בעיניים. ניתן להשתמש בהילו-קומוד בכל גיל, כולל בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/09/2019 צריבה בעיניים

  שלום, אני סובל מצריבה בעיניים ויובש קשה כבר מהדקה הראשונה שאני יושב מול מחשב כבר מעל 3 שנים, חשיפה לאוויר ממוזג מקשה עלי מאוד. מרגיש שקשה לי להרגיש מפוקס על ההגה ולוקח לי זמן להתאושש אם בכלל בבית, עד יום העבודה הבא. טיפות מקלות מעט אך לא פותרות את הבעיה. פגע לי מאוד באורך החיים.ביקורי רופא עיניים מסתיימות באותה אבחנה “יובש בעיניים” אשמח לשמוע את דעתך בנושא

  h
  שלום רב,

  אם תחליפי הדמעות לא עוזרים מומלץ לבצע חסימת תעלות הניקוז של הדמעות, פעולה הנקראת Punctal Occlusion. בפעולה זאת המבוצעת במרפאה, מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בקצות העפעפיים. פעולה זאת מאפשרת זמן שהות רב יותר של מעט הדמעות שיש לך בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2019 עברתי ניתוח קטרקט לפני כחודש ימים אני סובלת מצריבה וכמו עוף זר בעניים

  רופא המנתח בדק אותי ואמר לי שהכל בסדר אני סובלת מעיין יבשה ומשתמשת בטיפות סיסטין האם אני יכולה להשתמש בטיפות ללא חומר משמר כדי להקל על היובש
  תודה

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ניתן להשתמש בכל תכשיר שהוא המכיל טיפות ליובש ללא חומר משמר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2019 יובש בעין

  לפרופ’ סלומון הנכבד! יש לי יובש בעין, ואני משתמש בסיסטיין ג’ל דרופס, גם במהלך היום. (שימוש בטיפות רגילות כגון הילורוניקס ורפרש עזרו לזמן קצר מאד, ולכן בהמלצת רופא עברתי לטיפות ג’ל). ברצוני לשאול אם יש חשש לנזק לעין בגלל חומר משמר או משהו כזה וצריך להגביל את השימוש, (לפעמים אני שם 4 או 5 פעמים ביום), או שאין הגבלה. שאלה נוספת – חבר אמר לי שהוא קנה באינטרנט טיפות מסין המכילות מנטול ועוד כמה חומרים, וזה מאד עוזר לו, האם ידוע לך משהו על זה, והאם אפשר לסמוך שאין בזה נזק לעין. תודה רבה לך.

  חיים

  untitled
  חיים שלום,

  ככלל רצוי יותר להשתמש בטיפות ללא חומר משמר. קיימים תכשירים המכילים ג'ל שאין בהם חומר משמר.

  בכל הנוגע לתכשירים המיובאים מסין - אין לי כל מידע על כך, ולא הייתי משתמש בתכשירים כאלו שהרכבם לא ברור, ולא ברור מי החברה העומדת מאחורי מוצרים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2019 יובש בפה ועיניים בעקבות שימוש במקסיטרול בויגמוקס ובהילו קומוד

  בת 58, בעקבות פצע בקרנית טופלתי בויגמוקס ובטוברקס לאחר מכן במקסיטרול ובהילו קומוד ומאז סובלת מיובש בפה ובעיניים. האם זוהי אחת מתופעות הלוואי של אחת מהתרופות? או שאלה הם תופעות הורמונאלית של גיל המעבר?האם אתה מקבל מבוטחי מכבי?

  ענת

  h
  שלום ענת,

  אין קשר בין הטיפול שלקחת ובין יובש בפה ובעיניים.

  השילוב של יובש בפה ובעיניים מחייב בירור לשלילת תסמונת סיוגרן - מחלה אוטואימונית בה יש פגיעה בבלוטות הרוק, בלוטות הדמעות והפרקים. מומלץ לפנות לבירור אצל רופא עיניים, אצל מומחה לרפוטת הפה, ואצל ראומטולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/06/2019 האם לקיחת טיפות עינים ליובש עלולה לצור תלות

  שלום אני בת 45 ולאחרונה סובלת מיובש קשה בעינים
  אני מתלבטת אם לקחת את טיפות הסיסטין או גנטיל שקיבלתי מהרופא, או האם לקיחתן תמנע ריפוי יותר טבעי שאני מנסה ע”י קומפרסים דיקור תרגילים אומגה 3 תזונה ופעילות גופנית.
  האם עצם לקיחת הטיפות יכולה להפוך את המצב לכארוני או בלתי ניתן לריפוי?

  4a438fef_09b0e49e_art%20eye%202
  שלום רב,

  שימוש בטיפות לחות (דמעות מלאכותיות או תחליפי דמעות) אינו גורם לתלות ולא הופך את המצב לכרוני. יובש בעיניים הוא ממילא מצב כרוני. ניתן להשתמש ללא חשש, לפי הצורך וללא הגבלה בכל תכשירי תחליפי הדמעות. רצוי להשתמש בתכשירים שאינם מכילים חומרים משמרים.

  הטיפול הטבעי בקומפרסים, דיקור ותרגילים שונים לא יעזור. השימוש בתוספי מזון המכילים אומגה 3 כבר הוכח כלא יעיל לעין היבשה.

  אין למעשה פתרון מוחלט לעין היבשה, וכל הטיפולים מעניקים הקלה זמנית. הטיפולים לעין היבשה מבוססים על תחליפי דמעות, תרופות נוגדות דלקת במתן מקומי, ובמקרים הקשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י punctal occlusion.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2019 עיפות צריבות ושריפה בעיניים

  לרופא היקר שלום וברכה
  אני בת 42. התחלתי לסבל לפני 5 חדשים מתחושת עיפות בעיניים. אני מרגישה צורך לסגר כל הזמן את העיניים
  וכן תחושה של צריבה
  נבדקתי אצל רופאת עיניים והיא נתנה לי טיפות בשם זיילט וכן קצף בשם נאווי בלף
  איני זוכרת עם התמדתי במתן טיפות הזיילט וכן את הקצף היא אמרה שאקח כל יום פעם אחת במשך 3 חודשים
  אך עדיין לא עברו 3 חודשים
  אני מרגישה ששום דבר לא משתפר
  מה ניתן עוד לעשות? או שכדאי לקחת שוב את הזיילט וכן לחכות 3 חודשים שאשים את הקצף?
  אני כל היום רק חושבת על הענין הזה
  זה מציק לי ברמות שלא ניתן לתאר
  מה ניתן לעשות?
  תודה רבה

  h
  שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת משילוב של דלקת עפעפיים ויובש בעיניים - מצב נפוץ באוכלוסיה. אין טיפול קסם או איזה פלא או לחש שמביא לפתרון מהיר. כל הטיפולים מצריכים התמודדות לאורך זמן והתמדה. הטיפול במצבים הנ"ל כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, הגיינת עפעפיים, ותרופות מקומיות נוגדות דלקת הנרשמות ע"י הרופא. הטיפול בסטרואידים (זיילט מכיל סטרואידים) צריך להיות מנוהל בצורה נכונה, תוך מעקב רופא העיניים, והפחתה הדרגתית עד להפסקה. חוץ מסטרואידים ניתן לתת רסטאזיס (המכיל טיפות ציקלוספורין A - תרופה נוגדת דלקת שאינה סטרואידלית).

  בנוסף יש להתאים את הרגלי העבודה - מבחינת חשיפה למיזוג אוויר בסביבת העבודה, עבודה נכונה מול מסכי מחשב, שמירה על לחות בחדר (כגון מחולל אדים) וכו'.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2019 עיניים יבשות

  איזה טיפות הכי מתאימות לעיניים יבשות ?
  תודה נורית

  h
  שלום נורית,

  הטיפות שהכי נוח לך להשתמש בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2019 טיפול בGVHD עיניים

  שלום פרופסור סלומון!
  שמי אוקסנה. לאמא שלי יש אבחנה AML, בשנת 2014 היא עברה השתלת מוח עצם מהתורם, אחרי השתלה יש לה מחלה שנקראת GVHD היא פגעה לכמה חלקי גוף וגם בעיניים , עשו לה בזמנו ניתוח קטרקת על 2 עיניים. להיום אמא משתמשת בטיפות בשם bepanten ו גם מגבונים של ד”ר פישר לעיניים. רציתי לשאול מה אתה יכול להמליץ במקרה כאזה
  תודה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  אוקסנה שלום רב,

  מחלת ה- GVHD היא מחלה הנגרמת בכל מושתלי מח העצם. תאי דלקת שמקורם במח העצם המושתל תוקפים רקמות בגוף וגורמים לפגיעה באיברים שונים, ובהם בלוטות הדמעות. התוצאה היא יובש קשה וכרוני בעיניים, שנמשך לצמיתות. גם לאחר החלמה ממחלה זו נמשך היובש בעיניים.

  הטיפול ב- GVHD כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, חסימת התעלות בעפעפיים המנקזות את הדמעות (Punctal occlusion) באמצעות אטמי סיליקון זעירים, מתן תרופות נוגדות דלקת כגון סטרואידים (לתקופה קצרה ותוך ניטור לחץ תוך עיני ע"י רופא עיניים) ורסטאזיס, ומתן טיפות סרום אוטולוגי (שמכינים אותם מדגימת דם של המטופל).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2019 עין ניסגרת

  שלום רב פרופסור סלומון אבי בגיל 77 עין שמאלית שלו ניסגרת לקראת הערב וגם השנייה מראה דומה כמעט ניסגרת מה הסיבה ? יכול להיות עקב לחץ דם גבוה? יש לו גם מידי פעם סחרחורות וחוסר יציבות תודה סיגל ויום טוב!

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  יכולות להיות סיבות רבות לכך, כמו צניחת העפעף העליון (ptosis) על רקע של חולשת שרירים כללית או מחלות עצביות שונות, או דלקת כרונית של העפעפיים, או יובש בעיניים. לכל אחד מאלו סימנים שונים וטיפול מתאים. מומלץ להביא אותו לבדיקת רופא עיניים וגם לבדיקת נוירולוג בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2019 צריבת דרכי דמעות אצל חולה בשיוגרן

  אני חולה בשיוגרן, ולאחרונה הוצע לי לעבור טיפול של צריבת דרכי דמעות.
  האם תוכל בבקשה להסביר לי את היתרונות ואת החסרונות של ההליך הרפואי הזה?
  תודה רבה

  פנינה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום פנינה,

  מדובר בפעולה בו מבוצעת חסימת התעלות הקטנות דרכן מתנקזות הדמעות מהעין. בכל עפעף יש פתח קטן המוביל לתעלה המנקזת את הדמעות אל שק הדמעות. חסימת התעלה מגדילה את זמינות הדמעות בעין, וכך מעט הדמעות הנוצרות במחלת סיוגרן ישארו זמן רב יותר במגע עם הקרנית והלחמית.

  בד"כ מקובל לחסום את פתחי התעלות עם אטמים זעירים העשויים מסיליקון. פעולה זו נקראת Punctal Occlusion. מדובר בהליך מרפאתי קצר ופשוט הנמשך מספר דקות, ותורם בצורה משמעותית לשיפור במצב העין היבשה.

  אני לא ממליץ על צריבה תעלות הדמעות. פעולה זו איננה הפיכה. התקנת אטמי סיליקון לעומת זאת מאפשרת את היכולת להסיר אותם אם מתגלה שיש יותר מדי דמעת בעקבות התקנתם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2018 טיפות העיניים רסטזיס

  כמה זמן מותר לקחת את טיפות העיניים רסטזיס.

  מיכל

  imagesAK0SIJ0H
  שלום מיכל,

  אין הגבלת זמן בטיפול ברסטאזיס, וניתן לקחת אותן דרך קבע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2018 משקפיים ויובש

  שלום וברכה המספר במשקפיים שלי לפני היה -2.00 ימין ושמאל כרגע המספר עלה בשמאל ל2.25 ובימין נשאר 2.00 אך עלה 0.5 צילינדר לאחר כשבוע כשאני עם המשקפיים אני מתקשה להתרגל אליהם אני סובל מיובש ומזליף מידי יום הילו קומוד לאחר הרכבת המשקפיים החדשות אני סובל מצריבה חזקה בעיניים וכאבים יש לציין שנבדקתי על ידי רופא עיניים ואפטמטריסט ונמצא הכל תקין האם הגיוני שהמעבר בין המספרים יגרום לכך?

  newton_computer
  שלום רב,

  אין שום קשר בין שינוי המספר במשקפיים ובין יובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/11/2018 שינה עם עיניים פקוחות

  בזמן האחרון נודה לי שאני ישנה עם עיניים פקוחות ואני רוצה לשנות את זה, עד עכשיו ישנתי בסדר ולא ידוע לי על בעיות שיתוק בפנים.
  יש דרך לפתור את זה ולישון על עיניים סגורות?

  WW148tabEyeShadow
  שלום רב,

  ברב המקרים לא מדובר באמת בעיניים פתוחות לגמרי, אלא בפתח קטן בין העפעפיים, כאשר הקרנית נמצאת כולה מתחת לעפעף העליון. אם הקרנית נמצאת כולה תחת העפעף העליון בזמן השינה - הרי שאין בכך כל סכנה. אם את לא סובלת מיובש בעיניים, ולא קמה בבוקר עם עיניים אדומות וגרויות - הרי שאין כל צורך לעשות דבר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2018 תסמונת סיוגרן ודלקת בעין

  שלום !אני חולת סיוגרן ובהמלצתך מטופלת ברסטאזיס ובהילוקומוד כחודש. עכשיו התפתחה דלקת בעין. אדמומיות הפרשה לבנה ואי נוחות. האם לשלב טיפות נוספות ?להפסיק את הרסטזיס?
  תודה !

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום רב,

  צריך להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לאבחן את סוג הדלקת והגורמים לה. יתכן שמדובר בהחמרה של הדלקת הקיימת כתוצאה מיובש בעיניים. אך יתכן שמדובר בדלקת וירלית של הלחמית או דלקת של העפעפיים. לכל אחד ממצבים אלו טיפול שונה. הדרך לקבלת אבחנה וטיפול היא ע"י בדיקה בפועל אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2018 נקבוביות סתומות

  שלום, סבתא שלי בת 73 והיא סובלת מיובש בעין ימין. היא הלכה לרופא עיניים והוא אמר לי שהנקבוביות שלה בתומות ושהיא צריכה לעשות ניתוח לשחרור הנקבוביות. האם הינך יכול להמליץ על טיפולים או תרופות היכולות להחליף את הניתוח שהוצע לה? היא לא מוכנה לעבור את הניתוח.
  תודה מראש

  images6092CGRF
  שלום רב,

  כנראה מדובר בפתחי בלוטות השומן בעפעפיים, הנקראות בלוטות מייבומיאן. אין צורך בניתוח. ניתן לפתוח אותן ע"י לחץ המופעל על קצה העפעף (expression), או ע"י חימום מקומי. ניתן גם לטפל במצב ע"י תחליפי דמעות, וגם ע"י מתן דוקסילין במינון 100 מ"ג ביום למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2018 יובש חמור, טיפות סרום

  שלום פרופ’, אני בת 39, עם לופוס ובשנתיים האחרונות עם יובש קשה בעיניים. מטופלת ברסטזיס, בטיפות נטורל פרי ללא חומר משמר. לאחרונה סובלת מאוד מדלקות עיניים. מבחן שריימר אתמול 0 בשמאל ו-2 בימין. הרופאה הורתה להכפיל את הרסטזיס (ל 4 פעמים ביום) ולטפטף דמעות מלאכותיות כל שעה. כשתעבור הדלקת נכניס פלאגים חדשים (הקודמים נפלו). היא גם המליצה על טיפות שיופקו מהסרום שלי. א- האם אתה ממליץ על טיפול בטיפות סרום? ב- צריבה במקום פלאגים – האם כדאי? תודה מראש.

  untitled
  שלום רב,

  הטיפול בטיפות סרום מומלץ מאוד.

  חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון (punctal occlusion) גם היא מומלצת מאוד. הטיפול בצריבה לא מומלץ, מכיוון שבמשך הזמן נוצרים מעקפים זעירים לחסימה, אותם לא ניתן לזהות ולא ניתן לחסום בעתיד. האטמים המומלצים הם אטמים המוחדרים אל תוך התעלה, מכיוון שהם נשארים זמן רב יותר. אטמים חיצוניים (כאלו הבולטים מעל פתח התעלה) נופלים בקלות רבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2018 יובש בעין ימין

  שלום,
  אני בת 42. כבר כמה חודשים סובלת מיובש בעיניים. בחודש האחרון רק בעין ימין. בדיוק בתקופה שהתחיל היובש, עשיתי משקפיים חדשות, עם עדשות מולטיפוקל. האם יתכן שהיובש נובע מאבחון לא נכון במספר/עדשה? ניסיתי כמה ימים להיות בלי המשקפיים והיובש כמעט נעלם, אבל חזר שוב אחרי 4 ימים. כרגע אני בלי משקפיים, ועם יובש בעין ימין, שעובר רק אחרי כמה שעות של טיפול עם טיפות. הייתי אצל רופא עיניים, שאמר שאני כלל לא צריכה משקפיים… ואני האמת רואה נהדר גם בלי. (הסיבה למשקפיים היתה תמיד צילינדר… שגם לא בטוח בכלל שיש לי.. ) מה אפשר לעשות? אני כבר מבולבלת… תודה רבה

  watermark
  שלום רב,

  אין כל קשר בין הרכבת המשקפיים ובין היובש בעיניים. הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  בכל הנוגע למשקפיים - אם יש לך צילינדר קטן, ככל הנראה תהיי זקוקה למשקפיים בעיקר בזמן נהיגה, ובמיוחד בנהיגה בלילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2018 מה הן הבדיקות שרופא עיניים עושה על מנת לאמוד את רמת היובש?

  עשיתי לפני שנתיים בדיקת שירמר וסבלתי נורא. העין נעשתה אדומה והיתה צריבה נוראית.
  שנתיים אני עם תחליפי דמעות ורוצה להיבדק שוב. האם אהיה מחוייבת לצורך זה לעבור שוב בדיקת שירמר? אני שוקלת לשים את הפקקים.
  אודה לך אם תציין אילו בדיקות ניתן לבצע על מנת שהרופא יקבע מה צידת היובש בעיניים.
  ודה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  בדיקת שירמר היא בדיקה חשובה הנותנת מושג על כמות הדמעות המופרשת מהעיניים. היא אמנם לא נעימה במיוחד, אך היא חשובה בשביל ההחלטה מי מתאים להתקנת אטמים (פקקים) ליובש בעיניים.

  בנוסף לכך יש את מבחן יציבות שכבת הדמעות (break up time), צביעת פלורסצאין, בחינת אגם הדמעות (tear meniscus) והערכת התלונות הוביקטיבית של המטופל. הערכת היובש בעיניים נעשית ע"י שילוב של כל הבדיקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2018 סובל מיובש בעיניים – נמצא בטיפולים כבר 4 שנים

  שלום רב,
  במשך ארבעה שנים כבר אני סובל מיובש קשה בעיניים. נוסף ליובש זה בשתי העניים שלי התגלה קורטקונוס, ובעין אחת עברתי ניתוח קרוס לינקינג.
  עברתי כבר מספר רופאים ומספר רב של סוגי טיפות. אנטיביוטיות, ג’ל, טיפות לשימוש ביום ולילה, טיפות לשימוש במהלך כל היום,מכל מיני סוגים וחברות. נוסף לאלה השתמשתי בפלאגים ועברתי ניקוי נקבוביות בעין(על ידי הרופא) ועד עכשיו אף אחת מן השיטות לא הועילה בדבר. במהלך היום שלי אני מרגיש שהיובש מחמיר, וכל חשיפה לאור/עשן/מזגן וכמעט כל גורם מובילה להתחזקותה של הצריבה, והתחזקותם של מצמוצים בלתי פוסקים. אני מרגיש שהיובש מחמיר ככול שהזמן עובר ונראה כאילו אין מרפא לנושא.היובש פוגע בכל תחומי החיים, בין אם נהיגה,קריאה עבודה וכל דבר אחר.
  האם ישנו טיפול מסויים שניתן לעשות בכדי לפתור את הבעיה? או שמא יובש בעיניים הינה מחלה חשוכת מרפא וחשוכת דרכי טיפול?

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  נראה שעברת כבר את כל הטיפולים האפשריים ליובש בעיניים. אכן אין כיום טיפול יעיל ליובש בעיניים, ומרבית הטיפולים מקילים במידה כזו או אחרת על היובש אך אינם מעניקים פתרון דפיניטיבי לבעייה.

  ציינת בשאלתך שעברת טיפול עם פלאגים. אם הפלאגים הם זמניים (כאלו הנמסים תוך מספר ימים), הרי שרצוי לחזור ולהתקין פלאגים מסיליקון הנשארים זמן רב בעפעפיים. פעולה זו הנקראת Punctal occlusion היא הפעולה היעילה ביותר כיום לעין יבשה. חסימת תעלות הניקוז מאפשרת למעט הדמעות הנמצאות בעיניים להישאר בהן זמן רב יותר, ובכך מעניקות פתרון חלקי לבעייה.

  כ"כ מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית בכל הנוגע לטיפול בנוגדי דלקת הניתנים בטיפות לתסמונת העין היבשה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2018 יובש בעיניים

  מספר חודשים סובלת מיובש בעיניים שלא עובר. לא ברורה הסיבה להופעתו. לא נוטלת תרופות ואין עבר של דלקות עיניים ובעיות. עברתי את כל בדיקות הדם האפשריות כולל סיוגרן והכל תקין. מלבד יובש לא נמצאו בעיות נוספות נשללה גם רגישות ואלרגיה. לפני חודש וחצי עברתי חסימה של תעלות הדמעות. יש שיפור קל. משתמשת כל שעה בטיפות ובמשחה בלילה אך לא עוזר לי.
  השאלות הן מדוע אין הסבר ליובש והאם יש סיכוי שזה יחלוף? האם משקפי חימום שמומלצים כקומפרסים משפרים את העניין? האם עיסוי בחום על ידי מכשיר שמציעים חלק מרופאי עיניים יכול לעזור? האם יכול להיות לזה רקע נפשי?
  אם זה קשור אני בת 36 עברתי לבאר שבע לפני שנתיים והיובש החל לפני מספר חודשים

  images6092CGRF
  שלום רב,

  תסמונת העין היבשה היא מצב שכיח ביותר, ממנו סובלים כ-20% מהאוכלוסיה בכל הגילאים. יש סיבות רבות לעין יבשה, אך לא תמיד הסיבה לכך ברורה. מרבית הטיפולים שהזרכת לא ממש עוזרים. הטיפול העירי הוא ע"י תחליפי דמעות, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת, אותן ירשום לך רופא העיניים, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  סיבה שכיחה ליובש בעיניים בגיל צעיר היא שימוש בעדשות מגע. אם את משתמשת בעדשות מגע מומלץ לנסות להפסיק אותן למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2018 עין יבשה בחולה עם תסמונת סיוגרן

  בת 73, מאובחנת בתסמונת סיוגרן, נוטלת תרופות קבועות ומשתמשת בתחליפי דמעות ללא חומר משמר על בסיס קבוע. לאחרונה חלה החמרה במצבה. האם יש אפשרויות טיפול נוספות?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  ניתן לבצע חסימה של תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים, פעולה הנקראת Punctal occlusion. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2018 פקקים מושתלים בעין יבשה

  אני עם עיניים רגישות אשר מגיבות באודם רב לכל הטיפות. קראתי על הפקקים שעוזרים למעט הדמעות להישאר בעין
  שאלתי האם גם עיניים רגישות ברמה כזו יכולות לחיות טוב עם הפקקונים הללו?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  לא ברור לי מה זה "עיניים רגישות". כולם חושבים שהעיניים שלהם רגישות... וכולם אומרים על עצמם: "העיניים שלי רגישות במיוחד...".

  אטמי סיליקון ("פקקים" כדברייך) משמשים לאלו שיש להם יובש קשה בעיניים, המצריך שימוש תכוף בטיפות, אפילו כל שעה. מי שקובע את ההתאמה הוא רופא עיניים, לאחר שביצע בדיקה של עינייך, כולל מבחן שירמר הממצביע על כמות הדמעות הבסיסית שיש לך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2018 כאב, יובש ודלקות חוזרות בעיניים

  שלום רב.
  אני בן 42, מהנדס תוכנה במקצועי, בריא, לא נוטל תרופות באופן קבוע. לפני כארבעה חודשים התחלתי לסבול מכאב בעין ימין בעת מאמץ של העין (עבודה במחשב, צפייה בטלוויזיה, נהיגה). ניסיתי טיפות עיניים סטריליות שלא ממש עזרו. בדיקה אצל אופטימטריסט העלתה ראיה 6/6 בשתי העיניים. פניתי עם התלונה לרופא עיניים בקהילה. אני ממשיך לסבול מכאב זה כיום (ארבעה חודשים אחרי ומספר ביקורים אצל רופא העיניים) ובנוסף עיניים אדומות, צורבות, דומעות, רגישות לאור שמש חזק, ודלקות עיניים חוזרות ונשנות בשתי העיניים (בלחמית, בשתי העיניים גודש כל”ד לחמתיים, בעין ימין הכל יותר קשה). לעתים כאבי ראש. נלקחו פעמיים משטחים מעין ימין ולא נמצאו חיידקים. לחץ תוך עיני שנמדד בביקור אחד 13/13 ממ”כ ובביקור שני 12/12 ממ”כ. אין פעילות תוך עינית. בהרחבה: הקרקעיות בגדר הנורמה, רשתית צמודה ללא קרעים או חורים. תוצאות בדיקת צילומי עיניים פלורסצאין – האנגיוגרפיה תקינה. יש לציין כי לפני כארבע שנים בשל מספר קטן + צילינדר בעין ימין ביצעתי ניתוח לייזר (רפרקציה) בעין ימין בלבד. דבר נוסף שאליו שמתי לב רק בדיעבד הוא שלפני כחמישה חודשים הוחלף לי שולחן העבודה לשולחן בעומק קצר יותר (60 ס”מ) לעומת שולחן בעומק 80 ס”מ שהיה לי קודם – דבר שקירב את מסך המחשב אל העיניים.
  מזה כמה שבועות עובד במשרה חלקית בלבד (בהוראת רופא תעסוקתי של מקום העבודה). התופעה מוחמרת בעבודה מול מחשב, צפייה בטלוויזיה ובנהיגה. משתמש בקפסולות של דמעות מלאכותיות (בפאנטן). בעצת רופא העיניים הזמנתי משקפיים משרדיות שטרם התקבלו (נמצא בבדיקה חוזרת אצל אופטימטרסיט מספר של 0.25 וצילינדר 0.25). כאשר היו דלקות עיניים השתמשתי ב- FML, ZYLET ואופטילסט. המצב מטריד ביותר ומקשה עלי לעבוד ולתפקד.
  אשמח מאד לחוות דעתך המלומדת ולהמלצות.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לדלקת עיניים כרונית. אלו כוללות סיבות דלקתיות לא זיהומיות (כגון יובש בעיניים, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית) וסיבות זיהומיות (כגון כלמידיה). ככל הנראה אין קשר למרחק העבודה מול המחשב.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2018 יובש בעיניים

  שלום, אני בת 36 עם סכרת נעורים יחסית מאוזנת ואין בעיות.בסביבות אמצע ינואר תחילת פברואר התחלתי להרגיש אי נוחות בעיניים. משהו בקטנה ממש. ישר רצתי לבדיקות כמובן ולא נמצא כלום פרט לקצת יובש בעיניים והרופאה רשמה טיפות ליובש. המצב הלך והחמיר עד לכדי קיצוני. הטיפות וניסיתי את כל הסוגים ליובש לא עזרו. הגעתי למצב שהיו ימים שלא יכולתי לפתוח עיניים. כל כך יבשות שזה גרם לצריבה נוראית. בשבועות אחרונים זה ממש החמיר. הייתי אצל רופאים ופרופסורים ונמצא שהעיניים שלי לא מייצרות דמעות להרטבת עיניים כמו אצל כולם. מבחן הדמעות. אני כבר שבוע וחצי בחופש מחלה והמצב הנפשי גרוע. לפני שבוע עשו לי תהליך שנקרא חסימת תעלות הדמע עם פקקי סיליקון על מנת שמעט הדמעות שיש ישמרו ליותר זמן. אני מרגישה הקלה מסויימת אבל לא ההקלה המיוחלת. אין בעיות נוספות ואין ירידה בראייה אבל היובש הזה מקשה עלי לתפקד ופשוט הרג אותי פיזית ונפשית עד כדי נפילה טוטאלית למיטה. רק ביומיים אחרונים התחלתי לקום מהמיטה. הסוכרים בשמיים בגלל המצב הנפשי אבל עכשיו מתחילים קצת להתאזן.
  המצב הנפשי קשה. הפחד גדול. משתמשת בהילו גל יש הקלה אבל לא משמעותית.קשה לי לתפקד, בחוץ קשה לי לפתוח עיניים בגלל האוויר, קשה לי לעבוד מול מחשב, לקרוא. אין ירידה בראייה.
  אודה להמלצות

  ריטה

  דמעות1
  שלום ריטה,

  נראה שעברת את כל הטיפולים האפשריים ליובש בעיניים, כולל חסימת תעלות הניקוז של הדמעות. כ"כ נראה שיש שיפור במצב. מומלץ להמשיך ולהשתמש בטיפות עיניים סמיכות כגון הילוג'ל, או סיסטיין ג'ך דרופס. כ"כ ניתן להשתמש עם מכשיר המייצר אדים, אותו ניתן לרכוש בבתי המרקחת. לחילופין אפשר לפרוש מגבות רטובות על דלת בארון בחדר, דבר שיגביר את הלחות בסביבת העבודה שלך.

  כ"כ מומלץ לעבור בדיקות אצל רופא המשפחה לשלילת מחלת סיוגרן או מחלות אוטו-אימוניות אחרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 האם יובש בעיניים זה משהו זמני או לכל החיים

  סובלת מיובש קשה מזה חודש וחצי. עם תחליפי דמעות מספר רב של פעמים ביום. (עשרות). אני לאחר דלקת חריפה (אדנו)שלוותה במתן סטרואידים. ולאחר שהדלקת חלפה (סבלתי ממנה מספר שבועות)נשארתי עם יובש קשה.
  1. האם היובש בגלל הדלקת?
  2. מנסיונך, האם היובש החדש זה משהו כרוני לתמיד או יעבור לי?
  אני בת 62

  untitled
  שלום רב,

  לעיתים רבות דלקת חריפה בעין, או מצב לאחר ניתוח בעין, עלולים להביא את העיניים למצב של תסמונת העין היבשה. מדובר בעיניים שהיו ממילא על סף יובש, אך המצב לא הורגש. הדלקת או הניתוח גרמו לשינוי כלשהוא במשטח העין החיצונית, ובאיזון העדין שלו, שגרם להחמרה בתסמונת העין היבשה לרמה כזו שהיובש מורגש. בנוסף הטיפול התרופתי בטיפות סטרואידים או תרופות אחרות כלשהן עלול לגרום ליובש בעין בעיקר בגלל החומרים המשמרים הנמצאים בטיפות.

  ככל הנראה היובש ימשיך בעוצמה כזו או אחרת גם בעתיד. הטיפול המומלץ הוא תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים קשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות. מומלץ להיבדק ע"י מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2018 יובש קיצוני שמקשה על תפקוד יומיומי

  בכל מה שקראתי הבנתי שמי שסובל מיובש בעיניים אמור לחיות עם זה כל חייו ואין לכך מרפא. ולא משנה סיבת היובש.אכן כך העניין?
  2. היתה לי דלקת קשה בעיניים וקיבלתי סטרואידים. בחלוף הדלקת נותרתי עם עיניים יבשות קיצוני. הרופא המטפל אמר שאשים תחליף דמעות ותוך כמה חודשים היובש יעבור והעיניים יחזרו יש לשער לקדמותם.
  יש אכן מקרים כאלה?? מוכר לך שהיובש חלף? אני בת 63 ולא סבלתי מעולם מעין יבשה. לאחר הדלקת קיבלתי את המתנה הנוראית הזו.
  תודה על מענה.
  ורוצה לציין את תשובותיך המעולות והמפורטות.

  h
  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ, שעולה בשכיחותו עם הגיל. בד"כ המצב לא משתפר. ניתן להקל על היובש ע"י מתן תחליפי דמעות, וע"י טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת, אותן מקבלים מול מרשם של רופא עיניים.

  אחת הדרכים היעילות ליובש קיצוני בעיניים הוא חסימת תעלות ניקוז הדמעות - Punctal occlusion. מדובר בפעולה קצרה המבוצעת במרפאה בה מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות ניקוז הדמעות, הנמצאים בקצות העפעפיים. פעולה זו גורמת לכך שמעט הדמעות שיש לך ישארו זמן רב יותר בעיניים.

  בנוסף יש לבדוק אם לא מדובר בתסמונת סיוגרן, או במחלה אוטו-אימונית אחרת. יש לפנות לרופא המשפחה או לראומטולוג ולעבור בדיקות דם מיוחדות בכיוון של סיוגרן ומחלות אוטו-אימוניות. כ"כ מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2018 פוטופוביה

  שלום רב,
  אני סובלת מפוטופוביה קשה אחרי ניתוח קטרקט כבר שנה וחצי.
  במרכז עין טל מצאו שינויים בקרנית (גוטטה) וכלוף יתר של תאיי קרנית.
  משקפי שמש ומשקפי עם פילטר אור לא עוזרים.
  האם יש טיפול תרופתי במצבי.

  בברכה
  חנה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום חנה,

  יתכן שהסיבה למצבך נובעת מיובש בעיניים, ובמקרה זה הטיפול כולל תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים קשים חסימת תעלות ניקוז הדמעות. סיבות אפשריות אחרות קשורות למיקום העדשה התוך עינית. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם מומחה לניתוחי קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/04/2018 תסמונת סיוגרן

  שלום, אני סובלת מתסמונת סיוגרן וסובלת מיובש בינוני עד קשה המתבטא הצריבה קשה במשך כל שעות היום. אני משתמשת באמפולות סיסטיין או ביפנטן בתדירות ממוצעת של בין 10-15 אמפולות ביממה!!!

  אני מתקשה בתפקוד יומיומי ואיכות הראיה יורדת. מהו הטיפול המומלץ במצבי?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  מומלץ לבצע Punctal occlusion. בטיפול זה מכניסים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות ניקוז הדמעות, וכך נותנים למעט הדמעות שיש לך להישאר זמן רב יותר בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2018 תחושת כבדות בעין

  שלום וחג שמח
  ברצוני לברר מזה כשבוע אני סובלת מתחושת כבדות בעין שמאל.
  מה לדעתך הבעיה והאם יש טיפול.
  תודה רבה.

  אביבה

  paintedeye
  שלום אביבה,

  יש לכך סיבות רבות, ויש להיבדק ע"י רופא עיניים. לעיתים רבות תחושת כבדות בעין אחת היא על רקע תהליך דלקתי ממוקם בעפעפיים, מה שנקרא "שעורה" (או Hordeolum), שהוא בעצם אבצס קטן באחת מבלוטות השומן או בזקיקי הריסים בעפעף. הטיפול הוא חימום מקומי של העפעף עד להתנקזות האבצס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/04/2018 עיניים שורפות ועין שמאל כואבת ומרגישה נפוחה מסביב

  שלום,
  שמי מאיה, בת 29.
  כשנה וחצי אני סובלת מבעיות עיניים שונות. יש לציין שלא רואים שום דבר חיצונית בעיניים (מתבטא רק בתחושות). זה התחיל מעיניים שורפות מאוד מספר ימים בשבוע והחמיר בכל יום. לאחר בערך חצי שנה עין שמאל התחילה לכאוב/לשרוף/ללחוץ. הרגשה שכל המסביב של העין נפוח ועייף וקשה לפתיחה. בזמנו אמרו לי שיש לי אלרגיה ונתנו לי סטרואידים ואנטיהיסטמינים שלא עזרו. המצב הלך והחמיר עם עין שמאל. רופא עיניים שהלכתי אליו לפני חצי שנה איבחן אותי עם דלקת עפעפיים בשתי העיניים. באותה תקופה היה לי רק את התסמינים של עין שמאל ללא שריפה בשתי העיניים. נתן לי טיפול כולל קומפרסים, טיפות ליובש ומקסיטרול. המקסיטרול עזר אבל לאחר מכן המצב חזר להיות כמו שהיה. סבלתי במשך תקופה ארוכה מכאבים והרגשת נפיחות ושריפה בעין שמאל והלכתי למומחים שונים כמו נוירולגית, ראומטולוגית כדי לשלול מחלות שונות. כל הבדיקות יצאו תקינות. בסביבות פברואר שוב התחילו שתי העיניים לשרוף וגם עין שמאל המשיכה להציק. הלכתי למספר מומחים בינהם פרופ’ אירית בכר שהבדיקה שלה יצאה תקינה. אמרה שיש לי דלקת עפעפיים ממש קלה ושזה לא מסביר את התסמינים שאני מתארת ושהיא גם לא רואה יובש. הלכתי לדר’ יסעור שאמר שהוא רואה דלקת לחמית קלה מאוד שגם כן לא מסבירה את התסמינים. הוא אמר שהכאב שאני מרגישה סביב ובתוך עין שמאל יכול להיות כי הדלקת מקרינה החוצה.
  חזרתי לרופא שאיבחן אצלי בלפריטיס לראשונה והוא טוען שהדלקת שלי ברמה בינונית גבוהה בניגוד לשאר הרופאים.
  הייתי גם אצל דר’ מיכאלה גולדשטיין שהמתמחה שלה אמר שהוא רואה מעט אלרגיה ו/או דלקת עפעפיים. והדר’ אמרה ש”אין לה מה לעשות איתי”.

  אני מרגישה חסרת אונים. לכל רופא יש אבחנה שונה ואין ממש הסבר למה שאני מרגישה.
  יש לי מספר שאלות:
  1. האם יתכן שיש לי יובש אבל בבדיקות של רופאי העיניים לא רואים אותו? כן יש לציין שבבדיקה של אידוי דמעות רואים שהאידוי שלי מהיר. ובכל זאת הרופאים אומרים שאין יובש ואני כן מרגישה יובש.
  2. שמתי לב שגם בשנה שעברה שרפו לי העיניים בתקופה הזו החל מפברואר ועד סוף הקיץ ולכן מפתיע אותי שלא רואים אלרגיה. יש לציין שעשיתי בדיקות אלרגיה נרחבות בשנה שעברה והכל יצא תקין.
  3. התופעה שאני מרגישה בעין שמאל- מלבד דר’ יסעור שאמר שיתכן שהכאב והלחץ שאני מרגישה נובע מהדלקת מתוך העין, כל שאר הרופאים לא מוצאים הסבר. עשיתי גם בדיקות נוירולוגיות/אף אוזן גרון/ראומטולוגיות שיצאו תקינות.
  4. האם יתכן שדלקת עפעפיים קלה תיגרום לתסמינים כל כך חזקים של שריפה בעיניים וכאב בעין שמאל. יש לציין שאני כבר מספר חודשים עושה קומפרסים פעמיים ביום 10 דקות + מנקה את העפעפיים + משתמשת בטיפות נגד יובש ובינתיים אין שום הקלה.
  5. האם יש לך עצות לאיזה רופא עם איזו התמחות כדאי שאני אלך (אם בכלל).
  תודה רבה,
  מאיה

  images6092CGRF
  שלום מאיה,

  התלונות שלך יכולות להתאים לכל אחד מ-3 המצבים: תסמונת העין היבשה, דלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס) ודלקת אלרגית כל-שנתית. מדובר ב-3 מצבים נפוצים מאוד, ולעתים קיימת חפיפה ביניהם, והם יכולים להופיע ביחד בעיניים באותו אדם.

  הטיפול במכלול הבעיות הנ"ל כולל הגיינת עפעפיים יום-יומית, תחליפי דמעות לא חומרים משמרים, ותרופות נוגדות דלקת הניתנות בטיפות או במשחות. אם יש לך יובש משמעותי בעיניים ניתן לבצע חסימה של תעלות ניקוז הדמעות - Punctal occlusion. יחד עם זאת יש לזכור שאף אחד מהטיפולים הנ"ל לא מהווה פתרון מוחלט לבעיות אלו, ואין למעשה ריפוי מלא לבעיות אותן הזכרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2018 יובש בעיניים ובדיקת התאמה

  שלום פרופסור סלומון, קבעתי בדיקת התאמה אצלך במרפאה בעוד שבועיים.
  יש לי יובש קל- בינוני בעין ומשתמש לעיתים בהילו קומוד(פעם פעמיים ביום לא ממש קבוע), שאלתי היא האם להמשיך להשתמש בטיפות כרגיל לפני בדיקת ההתאמה או שצריך להפסיק?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  אפשר להשתמש בכל מה שאת רוצה. אין לכך השפעה כלשהיא על בדיקת ההתאמה.

  אם את מרכיבה עדשות מגע, רצוי להפסיק להשתמש בהן לפחות 48 שעות לפני הבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/03/2018 יוכש בעיניים ובלפריטיס

  שלום פרופסור סלומון
  אני סובל תקופה ארוכה מיובש בעיניים ומבלפריטיס.משתמש באופן קבוע systane balance ליובש בעיניים,וטיפולים לבלפריטיס,מגבונים לניקוי,מוס לניקוי העפעפיים ועוד,אך לצערי זה לא ממש עוזר, הגירוי,הדמעות,אי נוחות,פשוט בלתי נסבל.יש לציין שאני הולך באופן קבוע לרופאי עיניים מומחים בתחום,אך אין שיפור.אשמח אם תוכל לעזור לי.תודה רבה אני בן 63

  אברהם

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום אברהם,

  נראה שניסית את מרבית הטיפולים הקימים לבלפריטיס. בנוסף למה שהזכרת ניתן להוסיף טיפול נוגד דלקת מקומי או סיסטמי. טיפול מקומי כולל סטרואידים למיניהם או רסטאזיס (ציקלוספורין A בטיפות). טיפול סיסטמי כולל דוקסילין. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2018 יובש וגרד בעיניים כתוצאה מ GVHD

  עברתי השתלת מח עצם מתורמת אחותי באוגוסט 2017 לאחר מחלת לוקמיה חריפה במאי 2017
  יש לי gvhd כרוני מדצמבר 2017
  הבעיה העיקרית גרד ויובש חזק בעיניים מקבלת הלוקומוד לא עוזר לי
  יש טיפול רציני שאפשר להציע
  אני גרה בראשון לציון. יש לך משרד מרפאה קרוב

  ביאטריס

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום ביאטריס,

  מומלץ לבצע punctal occlusion - חסימת דרכי ניקוז הדמעות עם אטמי סיליקון זעירים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2018 יובש בעיניים

  שלום וברכה עברתי ניתוח לייזר משום שלא יכולתי לסבול יותר את עדשות המגע והמשקפיים. אני חצי שנה אחרי והחוסר נוחות בעיניים לא פסק כאילו הסיבה שבגללה עברתי את הניתוח לא עשתה את העבודה והחוסר נוחות והיובש וכל הסימפטומים עדיין קיימים. העיניים שלי מראות לאורך כל היום על בן אדם עייף ובכל פעם שאני ניגש לבדיקת מעקב אומרים שלא רואים שום סיבה ושזה בטח יובש בעיניים וזה יעבור מה שאני רוצה לדעת זה האם זה באמת יעבור ?? אי שאני אתמודד עם זה כל החיים וההחלטה לעבור את הניתוח היתה שגויה ??!! אשמח לתשובה

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ההחלטה היתה נכונה מאוד מכיוון שקשה מאוד להרכיב עדשות מגע בנוכחות יובש בעיניים. עדשות המגע עצמן יכולות לגרום ליובש בעיניים או להחמיר יובש קיים. עדשות המגע אותן הרכבת בוודאי שלא עזרו לך, ואפילו החמירו את הבעייה.

  מי שסובל מיובש קשה בעיניים עלול לסבול מכך גם לאחר הניתוח. ניתן לטפל ביובש קשה ע"י אטימת דרכי ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון. מדובר ב Punctal occlusion. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/02/2018 קרניטיטיס מסוג טייגסון כככל הנראה כתוצאה מיובש כרוני בעיניים

  ד”ר שלום,
  אני סובל מזה כ- 13 שנה מטייגסון שחוזר כל כמה חודשים. למיטב הבנתי מדובר בדלקת/שריטה בקרנית שנגרמת ככל הנראה (במקרה שלי) כתוצאה מיובש כרוני בעיניים. אני מטופל אך ורק בתרופה שנקראת FML המכילה סטרואידים שאותה אני לוקח 2-3 ביום במצב שהדלקת מופיעה ולאחר מכן מוריד את המינון בהנחיית הרופא המטפל עד ל- פעם או פעמיים בשבוע לצורך מניעה. לדברי הרופא מדובר אצלי בתופעה קלה שעוברת די מהר לאחר שימוש בתרופה הנ”ל ועד היום לא נגרם לי לחץ בעיניים או נזק אחר. הרופאים שהייתי אצלם אינם מכירים פתרון לטווח הארוך או דרך למנוע לחלוטין את חזרת הדלקת ואין להם תשובה למעט שימוש ב- FML. יש לי תחושת יובש וצריבה בעיניים באופן קבוע ובעיקר בעונת החורף ואני משתמש בטיפות עיניים מסוג “ריפרש טירס” במהלך כל היממה בתדירות של כפעם בשעה-שעתיים. יש לציין שלא הצלחתי למצוא שום מידע באינטרנט על טייגסון (באתרים בעברית) אז כנראה שזו תופעה נדירה או שיש לה שם אחר.
  השאלה היא האם יש תרופה או דרך טיפול שונה ממה שקיבלתי עד היום והאם זו תופעה שיש לחיות איתה על החיים או שיש פתרון קבוע.
  אודה לתשובתך בנדון

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  הטיפול בטייגסון הוא מתן טיפות סטרואידים למספר ימים במהלך ההתקף, והפסקתם לאחר שההתקף נעצר. אין מעבר לכך טיפול אחר למחלה נדירה זאת. יובש בעיניים אינו הסיבה למחלה. מדובר ככל הנראה בתגובה דלקתית אוטו-אימונית חריפה לאנטיגן זר כלשהוא שבא לידי ביטוי בתאי האפיתל של הקרנית. קשה לחקור את המחלה, מכיוון שבין ההתקפים הקרנית חלקה ושקופה ללא סימנים כלשהם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/01/2018 פלגים בעינים

  שלום רב, יש לי יובש בעיניים ושמו לי Punctal occlusion עברה שנה. בימים האחרונים כשאני קמה בבוקר אני רואה מטושטש עד שאני שוטפת את העיניים שמה טיפות הילו קומד גל ואז חוזר לעצמו האם יש קשר לפלגים?
  מתי צריך להסיר אותם ואיך מסירים אותם האם בניתוח?

  תודה מראש

  watermark
  שלום ליבנת,

  מדברייך ניתן להבין שהפלאגים למעשה אינם יותר במקומם, והגיע הזמן להתקין פלאגים חדשים. מרבית הפלאגים נודדים לאורך תעלת הדמעות ונפלטים אל שק הדמעות ומשם אל חלל האף. תהליך זה נמשך מספר חודשים עד כשנה. כאשר מרגישים שוב בסימנים ובסימפטומים של עין יבשה, סימן שהפלאגים נפלטו ויש להתקין חדשים.

  את הפלאגים מסירים רק אם הם גורמים לדמעת מרובה ולהחמרה בתהליך הדלקת בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/01/2018 עיניים יבשות

  שלום רב,
  הנני בת 65, וסובלת מבלפריטיס חמור ומיובש קשה בעין, שגורם לי לסבל רב ביותר.
  אני מטפלת באופן שוטף מספר פעמים ביום בטיפות לחות מסוג הילו קומוד (ניסיתי סוגים שונים), חימום העיניים, קירור העיניים, ניקוי העפעפיים ,וסטרואידים שקיבלתי מרופאת עיניים כשהמצב בלתי נסבל.
  מאוד מאוד קשה לי עד כדי כך שאינני מצליחה לתפקד, ואני מחפשת פתרון שטרם נמצא עבורי :(
  אשמח לדעת האם אתה מומחה ומטפל במקרים מסוג זה, או לחליפין, האם תוכל להפנות אותי לקבלת טיפול מתאים.
  בתודה מראש
  פנינה

  h
  שלום פנינה,

  אם יש לך יובש מאוד קשה בעיניים, כזה המצריך שימוש בדמעות מלאכותיות (טיפות לחות) מספר רב של פעמים ביום, יתכן שחסימת פתחי הניקוז של תעלות הדמעות (Punctal occlusion) תעזור לך. מדובר בפעולה מרפאתית קצרה, בה מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות הדמעות הנמצאים בקצות העפעפיים. דבר זה יגדיל את משך הזמן בו נמצאות מעט הדמעות שאת מייצרת במגע עם העיניים, ויפחית במידה מסויימת את הסימפטומים מהם את סובלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 יובש וגרד חמור בעיניים

  שלום רב,
  אובחנתי לאחרונה כחולת שיוגרן, הבעיה העיקרית ממנה אני ממש סובלת הינה יובש בעיניים, גרד, צריבה קשה שמתבטא בקושי בנהיגה /מחשב ובתפקוד הכללי טופלתי באין סוף תחליפי דמעות וטיפות ללא הקלה, המצב רק הולך ומתדרדר, ראומוטולוג ממליץ על סתימת פונקטומים, מה דעתך בנושא ואם יש פתרון אחר

  eyes of van gogh
  שלום שולה,

  הטיפול ביובש קשה בעיניים בתסמונת סיוגרן הוא שילוב של מתן תכוף של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפול נוגד דלקת מקומי הניתן בטיפות Restasis, וחסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות (ה"פונקטומים"). בנוסף ניתן טיפול סיסטמי עם תרופה נוגדת דלקת ע"י הראומטולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/01/2018 נטילת טיפות עיניים רסטזיס ציקלוספורין

  בשנתיים האחרונות אני במעקב במרפאת קרנית עיניים בהדסה בגלל יובש משמעותי בעיניים (שיוגרן).
  בביקור האחרון קיבלתי מהרופאה הוראה לטיפות עיניים רסטזיס, שלוש פעמים ביום במשך שלושה חודשים, ואז לשוב לביקורת. התרופה מגיעה בקופסה של שלושים אמפולות, ובעלון התרופה מצוין כי אחרי שימוש חד פעמי בטיפות יש להשליך את האמפולה.
  דיברתי עם שני חולים אחרים, ולמדתי כי הם פותחים אמפולה בערב לשימוש ראשון, חוזרים ומשתמשים באותה אמפולה בבוקר, ואז משליכים אותה.
  שלא כמוהם, לי נאמר להשתמש ברסטזיס שלוש פעמים ביום.
  רופאת המשפחה הציעה שאתקשר למרפאת העיניים ואוודא שהמינון הגבוה לא ניתן לי בטעות, ובימים האחרונים ניסיתי ללא הצלחה ליצור קשר טלפוני עם המרפאה העמוסה. (אין לי מספר פקס או מייל, וזו פעם ראשונה שהגעתי אל הרופאה הזו).
  אני מתלבטת עכשיו מה לעשות.
  א. האם ליטול את התרופה רק פעמיים ביום? (ואז אשתמש באמפולה אחת כמו שאר החולים).
  ב. האם ליטול את התרופה שלוש פעמים ביום?
  ג. אם אטול את התרופה שלוש פעמים ביום, האם לקנות עוד 30 יחידות? או להסתובב עם האמפולה בתיקי?

  אבקש לציין כי עלות התרופה אינה שיקול משמעותי. התרופה אושרה לי בגלל השיוגרן.

  תודה.

  eye-drops
  שלום רב,

  טיפות עיניים Restasis משווקות בחפיסות של 30 אמפולות לשימוש לחודש ימים. כל אמפולה היא חד-יומית אך רב-פעמית, ויש בה מספיק טיפות ל-2 העיניים למתן של פעמיים או 3 פעמים ביום. את פותחת את האמפולה בבוקר, שמה במהלך היום פעמיים או שלוש פעמים, ובסוף היום משליכה את האמפולה. אם קיבלת הנחיות לשים 3 פעמים - אז תשימי 3 פעמים. קופסה של 30 אמפולות מספיקה בהחלט לשימוש של חודש ואין צורך ביותר מכך.

  מדובר בתרופה ללא תופעות לואי, שנועדה לטפל בדלקת בעצימות נמוכה המלווה את תסמונת העין היבשה. קיימים עד היום חילוקי דעות על יעילותה, אך דבר אחד בטוח - היא כלל לא מזיקה. לכן זה בכלל לא משנה אם תשימה אותה פעם, פעמיים או 3 פעמים ביום...

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2017 כאבים בעין ימין

  בת 77 עברתי נתוח קטרקט בשתי עיניים לםני כשנתיים מאז רופא העינים אמר שיש לי עיניים יבשות.אינני מרגישה את היובש בדרך כלל, רק מידי פעם. אני משתמשת בטיפות הילו קומוד .שוכחת בד”כ כי לא מציק במיוחד. הבעיה היחידה היא כאב בעין הימנית רופא העינים בקופ”ח טוען שזה מהיובש . הכאב הוא לא כל הזמן שאלתי היא אם באמת יובש גורם לכאב מציק? אם אדע שזו הסיבה אז אלמד לחיות איתה אני פשוט חוששת .הכאב הוא רק בעין ימין. תודה מראש

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye
  שלום רב,

  יובש בעיניים יכול לגרום לדקירות, צריבה, אי נוחות, תחושת גוף זר וכו'. לעיתים אף יכול לגרום לכאב. בד"כ התופעות שוות בשתי העיניים. יתכן שהכאב שאת מרגישה הוא תוצאה של יובש בעיניים, אך בגלל שמדובר בעין אחת יתכן שיש סיבה אחרת. מומלץ להיבדק ע"י רופא מומחה למחלות קרנית כדי לוודא שאין סיבה אחרת שגורמת לכאב זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/12/2017 עין יבשה לאחר ניתוח קאטרקט

  שמי יפה , עברתי ניתוח קאטרקט לפני כ-10 ימים , עדיין משתמשת בטיפות אנטיביוטיות 3 פעמים ביום, העין שלי מאוד יבשה וגורמת לי לתחושת אי נוחות
  אני ממש רוצה להרטיב אותה, שאלתי האם אני יכולה להשתמש בטיפות עיניים לעין יבשה?? והאם זה בסדר שאשתמש 10 ימים לאחר ניתוח קאטרקט???
  תודה מראש.

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  אחרי ניתוחי קטרקט יתכן יובש בעיניים לתקופה של שבועות ולעיתים גם חודשים. ניתן להרטיב את העיניים עם דמעות מלאכותיות על פי הצורך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 תופעת לוואי של טיפות הרסטזיס

  אני כבר משתמשת בטיפות העיניים רסטזיס כבר מספר חודשים. האם הרגשת נמלול בקרקפת יכול להיות תופעת לוואי של הטיפות הנ”ל.

  מיכל

  eyes of van gogh
  שלום מיכל,

  הרגשת נימול בקרקפת אינה תופעת לואי מוכרת של Restasis. מומלץ לפנות לרופא המשפחה לבירור התופעה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/11/2017 פינגוולקוה

  האם אפשר להשים עדשות מגע כאשר יש פינגווקולה?
  אני מאוד רוצה להיות עם עדשות מגע אבל הן לא נוחות כשיש פינגווקולה
  יש דרך לטפל בזה על ידי טיפות?

  picasso-homer
  שלום רב,

  יש דרך פשוטה מאוד לפתור את הבעיה - ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2017 עין יבשה מאוד כתצואה מ GVHD

  שלום,
  אחי עבר לפני כמעט 3 שנים השתלת מח עצם ויש לו GVHD מטופל בדקסימיון (ציקלו) וסטרואידים.
  הוא סובל מאוד מעין יבשה הגיע למצב שאינו יכול לפתוח את העין הוא מטופל במחלקת עיניים מקבלת טיפות רכשנו גם טיפות יקרות מאוד אבל אין הקלה והמצב רק מחמיר אודה לעזרתך הנחייתך מה עליו לעשות כי אנחנו אבודי הצעות כולם אומרים שהוא צריך לחיות עם זה אבל זה בלתי נסבל.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  ניתן לבצע punctal occlusion - חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון. פעולה זו עשוייה להאריך את משך הזמן שהדמעות נמצאות במגע עם משטח העין, ועשוייה להקל במעט על הסימפטומים הקשורים בעין יבשה על רקע GVHD.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית שיעריך את מצבו ויתן לכם מרשם להשגת אטמים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/10/2017 סיוגרן

  שלום רב.
  יש לי סיוגרן.
  סובלת מיובש נוראי, הפרשות יומיומיות מהעיניים, צריבה, תחושת אבק וטשטוש עד כדי קושי בקריאה למשל.
  מבקשת לדעת האם אתה מטפל גם בסוג זה של בעיה בעיניים?

  נאוה

  h
  שלום נאוה,

  כמובן. תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטו-אימונית, שבה המערכת החיסונית מייצרת נוגדנים עצמיים הפוגעים קיימת בבלוטות הדמעות. התוצאה היא יובש קשה בעיניים, המתבטא בכל מה שציינת באשלתך. הטיפול בתסמונת סיוגרן כולל טיפול סיסטמי בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, תרופות המעודדות את ייצור הרוק בבלוטות הרוק, וטיפול ביובש בעיניים. הטיפול בעיניים כולל תחילפי דמעות, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת כגון Restasis, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות בעפעפיים (punctal occlusion).

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/10/2017 עין יבשה

  האם רופא עיניים יכול לדעת אם העין שלי יבשה?
  ממה שהבנתי האבחון יכול לאתר רק מקרים קשים של עין יבשה וזאת על ידי התבוננות ממצאים בקרנית.
  אך מה אם יש לי עין יבשה בחומרה קל-בינוני, ואין שום ממצא בקרנית? הרי רופאי עיניים של הקופה לא מבצעים מבדקים אחרים שקיימים כמו
  Schirmer’s test וכד’.
  אני די מתוסכל כי הרופאים טוענים שהעין שלי לא יבשה למרות שאני מרגיש צריבה והכיצד הם יכולים לדעת מבלי כל הבדיקות לעיל?

  images6092CGRF
  שלום דן,

  קיימים מבחנים שונים לבדיקת חומרת היובש בעין, הכוללים את מבחן שירמר, מבחן ה break-up time, צביעת הקרנית עם פלורסאין לבחינת האפיתל, ובדיקות אחרות. גם הן לא תמיד מלמדות על חומרת היובש בעין. לעיתים רבות קיים פער בין תחושות האדם שיש לו עין יבשה ובין הממצאים בבדיקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.