להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • עין יבשה

  תסמונת העין היבשה היא אחד המצבים הנפוצים ביותר בגוף האדם. היא קיימת בכל הגילאים ושכיחותה עולה עם הגיל. למרות שאינה מסוכנת, היא יכולה להוות מטרד רציני ולפגוע באופן משמעותי באיכות חיינו ובתפקוד היום-יומי. קיימות היום דרכים שונות ויעילות לטיפול במצב זה, וברב המקרים ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. דף זה יציג את המאפיינים של תסמונת העין היבשה ואת דרכי הטיפול בה.

  מי לא מרגיש מדי פעם עייפות בעיניים בזמן עבודה ממושכת מול מסך המחשב? או צריבה ותחושת יובש בעיניים בזמן נהיגה במיוחד כשהמזגן ברכב מכוון אל העיניים? ולעיתים תחושת אי נוחות מטרידה כשעדשות המגע מונחות על העיניים למשך שעות רבות, במיוחד לקראת סוף יום העבודה?
  תלונות אלו ואחרות קשורות לשינויים בכמות הדמעות ואיכותן, והם בד”כ מבטאים צורה כלשהיא של תסמונת העין היבשה
  .

  מדוע אנו צריכים דמעות?

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  תמונה 1. נוזל הדמעות התקין מכיל מרכיבים רבים החיוניים לשמירת בריאות הקרנית והלחמית.

  את הדמעות אנחנו צריכים לא רק כדי לבכות כשאנו צופים בסרט עצוב או בזמן קילוף בצל. הפרשה מתמדת של דמעות מתרחשת כל הזמן, והיא חיונית לשמירה על בריאות העין. במהלך כל היום מצפה את החלק הקדמי של העין שכבה יציבה של דמעות, השומרת על לחות הרקמות בקדמת העין (הקרנית והלחמית), מאפשרת ראייה תקינה ומספקת תחושת נוחות לעין. שכבה זו שומרת על יציבותה גם בזמן מצמוץ העפעפיים. נוזל הדמעות הוא יותר מאשר סתם מים. זהו נוזל מורכב ועשיר במיוחד, המכיל מרכיבים מגוונים כגון מלחים, שומנים, אנזימים המגינים בפני חידקים, וגורמי גדילה מיוחדים השומרים על תקינות הקרנית והלחמית (תמונה 1). בנוסף הדמעות מספקות חמצן לקרנית, שבה אין כלי דם. ירידה בכמות נוזל הדמעות או שינוי במרכיבים שלו עלולים לגרות לתסמונת העין היבשה.
  בנוסף להפרשה המתמדת של הדמעות, קיימת חשיבות רבה למצמוץ התכוף של העפעפיים. פעולת המצמוץ היא בלתי רצונית, והיא מאפשרת פיזור אחיד ורציף של שכבת הדמעות על פני העין. בנוסף, העפעפיים מגינות על העין מפני התייבשות ע”י מניעת התאיידות הדמעות. פגיעה במצמוץ התקין או מחלה כלשהיא בעפעפיים עלולים לגרום להתייבשות העין כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות, או כתוצאה מהפרעה בפיזור הדמעות.

  מהי תסמונת עין יבשה?

  תסמונת העין היבשה נגרמת כתוצאה מירידה בהפרשת הדמעות או שינוי בהרכבן, אך יכולה גם להיגרם כתוצאה מאידוי מוגבר של הדמעות על רקע הפרעה בפעילות התקינה של העפעפיים. כתוצאה משינויים אלו עלול להיגרם נזק למשטח הקדמי של העין, הכולל את הקרנית והלחמית, ולגרום לסימפטומים של אי נוחות ולירידה באיכות הראייה.

  שכיחות

  תסמונת העין היבשה היא אחת המחלות השכיחות ביותר ברפואת עיניים. על פי מחקרים שונים נמצא שהשכיחות באוכלוסיה היא כ- 15%, בעוד שהשכיחות בקרב מרכיבי עדשות מגע עולה לכ-50%. כמו-כן נמצא שתלונות הקשורות ביובש בעיניים מהוות ביחד את הסיבה השניה בשכיחותה לפניות הציבור לרופאי עיניים במרפאות העיניים בקהילה.

  מהן הסיבות לעין יבשה?

  קיימים גורמים רבים שיכולים לפגוע בתפקוד התקין של הדמעות וביכולתן להגן על העין.

  1. פגיעה במרכיבי הדמעות

  הדמעות מורכבות משלושה גורמים עיקריים: מים, שומנים ושכבת חלבונים המחוברים ליחידות סוכר (גליקופרוטאינים). פגיעה בכל אחד מהמרכיבים הללו גורמת לעין יבשה (תמונה 2א).

  תמונה 2. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  תמונה 2א. כמות הדמעות והרכבן משתנה בתסמונת העין היבשה.

  השכבה החיצונית ביותר של הדמעות היא שכבת השומנים המופרשים ע”י בלוטות מיוחדות הנמצאות בעפעפיים הנקראות בלוטות מייבומיאן. קיימים סוגים רבים של תרכובות שומן בדמעות. שכבת השומן מונעת את התאיידות הדמעות, מייצבת את שכבת הדמעות ומקטינה את החיכוך עם העפעפיים הנגרם בזמן המצמוץ. עם הגיל בעקבות שינוי בהפרשת הורמוני מין שונים, בעיקר האנדרוגנים, עוברות בלוטות המייבומיאן תהליך של ניוון הדרגתי, ומייצרות פחות שומנים. בנוסף – דלקות כרוניות של העפעפיים עלולות לגרום לשינויים בהרכב השומנים בדמעות.

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

  תמונה 2ב. דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.

  הפגיעה הכרונית בבלוטות מייבומיאן נקראת Meibomian Gland Disease או MGD, וזו אחת התופעות של דלקת עפעפיים כרונית. העדר של שומנים בדמעות או שינוי בהרכב הרגיל שלהם, עלול לגרום לשינוי במתח הפנים של הדמעות, לאובדן יציבות שכבת הדמעות ולאידוי מוגבר שלהן. הפרעות בייצור המרכיב השומני של הדמעות הוא אחת הסיבות המובילות לתסמונת העין היבשה. באנשים רבים קיימת תסמונת העין היבשה במקביל לדלקת כרונית (בלפריטיס) של העפעפיים (תמונה 2ב).
  המים שבדמעות מיוצרים ע”י בלוטות הדמעות. קיימת חשיבות רבה לנפח תקין של הדמעות, החיוני לשטיפה המתמדת של העין מגופים זרים, ומתוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. ירידה בנפח הדמעות עלול להיגרם במחלות של בלוטות הדמעות, כמו לדוגמה בתסמונת סיוגרן. תסמונת סיוגרן פוגעת בכ- 1% מכלל האוכלוסיה והיא מאופיינת בנפח דמעות קטן במיוחד הגורם לנזק משני לשכבת תאי הציפוי של המשטח הקדמי של העין. ירידה בנפח הדמעות כרוכה בעליה בריכוז המלחים (האלקטרוליטים) בנוזל הדמעות, מצב הקרוי היפראוסמולריות. עליה זו בריכוז המלחים בדמעות עלולה לגרום לפגיעה בשכבת תאי האפיתל המצפה את משטח העין (תמונה 2א).
  שכבת הגליקופרוטאינים (מוצינים) מיוצרת ע”י תאים מיוחדים בלובן העין (הלחמית) והיא עוזרת ליצור אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי. מחלות שונות של הלחמית עלולות לפגוע גם במרכיב זה.

  2. ירידה בתחושת הקרנית

  תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

  תמונה 3. תחושת הקרנית היא הגורם המניע לתהליך יצירת הדמעות ושינוע הדמעות.

  הקרנית היא הרקמה הקדמית ביותר של העין. זוהי רקמה עגולה, קמורה ושקופה, ודרכה נכנסות קרני האור אל תוך העין. לקרנית יש מספר רב של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מביא מידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים המגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים (תמונה 3). לפיכך – התחושה התקינה של הקרנית חיונית הן להפרשה המתמדת של הדמעות והן לפעולת המצמוץ התקינה. למעשה – תחושת הקרנית היא אחד מהמנגנונים החשובים ביותר ליצירת הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית תגרום גם לירידה ביצירת הדמעות. הירידה בתחושה היא תהליך הדרגתי המתרחשת באנשים עם התקדמות הגיל, ובעיקר מעל גיל 40. ירידה בתחושת הקרנית יכולה להגרם גם כתוצאה משימוש ממושך בעדשות מגע, ממחלת הסוכרת, וממחלות נוירולוגיות שונות.
  ירידה בתחושת הקרנית גורמת גם לירידה במצמוץ, וכתוצאה – להתאדות מוגברת של הדמעות ולהחמרת היובש בעיניים.

  3. מצמוץ מופחת ומפתח העפעפיים

  מצמוץ בתדירות נמוכה יכול לגרום לאידוי יתר של הדמעות בשל חשיפת משטח העין לפרקי זמן ארוכים יחסית בין מצמוץ אחד לשני. דוגמאות למצב כזה שבו יש מצמוץ מופחת והארכה של הזמן בו העין חשופה הוא בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן נהיגה או קריאה.
  לעיתים מפתח העפעפיים גדול מדי והעפעפיים לא נסגרות היטב, דבר הגורם לאידוי יתר של הדמעות. דוגמאות לכך הן שיתוק של עצב הפנים, האחראי על סגירת העפעפיים, וכן פעילות יתר של בלוטת התריס (התירואיד) הגורם לבלט של העין ומפתח עפעפיים גדול המאפשר אידוי מוגבר.

  4. שינויים הורמונליים

  יובש בעיניים נפוץ יותר בנשים, בעיקר בגיל הבלות., כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים בגיל זה. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל הבלות גורמים בעיקר לשינויים בתפקוד בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת תסמונת העין היבשה.

  5. שימוש בעדשות מגע

  שימוש ממושך בעדשות מגע גורם לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. כמו כן עדשות המגע מפחיתות עם הזמן את תחושת הקרנית, ובכך תורמות להחמרת היובש בעין.

  6. תרופות

  מספר רב של תרופות עלולות לגרום לעין יבשה או להחמיר מצב קיים של יובש בעיניים. דוגמאות לכך הן תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי-היסטמינים), תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.

  סימפטומים – כיצד נדע שיש לנו עין יבשה?

  התלונות הקשורות בעין יבשה הן בעיקר תחושה של חוסר נוחות לעין, הרגשת צריבה, תחושת חול או גוף זר בעין, רגישות מוגברת לאור, ולעיתים רחוקות אף תחושת כאב. לפעמים באופן פרדוקסלי מורגשת דווקא דמעת מרובה, הנוצרת כמנגנון פיצוי לשינויים בהרכב הדמעות.  תלונות אלו מוחמרות בעיקר במהלך עבודה ממושכת מול מסך מחשב, קריאה, נהיגה, או שהייה בסביבה ממוזגת אויר. אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים להרגיש קושי גובר בהרכבת העדשות וצורך להסירן לאחר זמן קצר. בנוסף תיתכן ירידה באיכות הראייה ותנודתיות בחדות הראייה, בעיקר לקראת סוף יום העבודה.

  כיצד נטפל בתסמונת העין היבשה?

  אבחון מוקדם ומודעות לבעיה עשויים לעזור רבות בדרכי ההתמודדות עם תסמונת העין היבשה, ולשפר את איכות החיים של אלו הסובלים ממנה.
  מודעות לבעיה ופניה לבדיקת רופא עיניים  – הופעת הסימפטומים שצויינו לעיל מחייבת פניה בהקדם להערכת רופא המשפחה שיכול לעזור בטיפול הראשוני ולהפנות בהמשך לבדיקת רופא עיניים.

  תחליפי דמעות ותמיסות לחות (“דמעות מלאכותיות”)

  תמונה 3. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמונה 4. תחליפי דמעות ללא חומר משמר באמפולות לשימוש חד-יומי.

  תמיסות אלו מכילות חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסויימת על תחושת היובש והצריבה. קיימים תכשירים רבים כאלו בבתי המרקחת, ואין צורך במרשם רופא להשגתם. קיימים שני סוגים של תכשירים:
  1. תחליפי דמעות עם חומר משמר – אלו מסופקים בבקבוק שניתן להשתמש בו למשך מספר שבועות מרגע הפתיחה. תכשירים אלו זולים, וניתנים ליובש קל בעיניים, כאשר תדירות השימוש היא של מספר פעמים ביום (בד”כ 3-4 פעמים).
  2. תחליפי דמעות ללא חומר משמר – אלו מסופקים באמפולות קטנות לשימוש חד-יומי (תמונה 4). העדר חומר משמר מאפשר להשתמש בתכשירים אלו מספר רב יותר של פעמים ביום ולאורך זמן רב יותר. זאת מכיוון שאין בהם חומרים משמרים היכולים לעיתים לגרום לנזק למשטח הקדמי של העין. הם יקרים יותר אך מומלצים יותר לשימוש, בעיקר באנשים הסובלים מיובש בינוני עד קשה ונזקקים לטיפול ממושך.
  בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת משחות או ג’ל (תמיסה צמיגה יותר מהתמיסה הרגילה). אלו מתאימים במיוחד לשימוש לפני השינה ומעניקים לחות לעין במהלך השינה.

  לאחרונה פותחו תכשירים לטיפול בעיניים יבשות המכילות תערובת של שומנים. שומנים אלו יעילים במיוחד לאותו סוג של תסמונת העין היבשה שבה יש בעייה בייצור המרכיב השומני של הדמעות, ובעיקר בדלקת עפעפיים ומחלת בלוטות השומן (MGD). השומנים בתכשירים אלו עשויים להקטין את החיכוך בין העפעפיים ומשטח העין, לעזור לריפוי פגמי אפיתל בקרנית ובלחמית, ולשפר את יציבות שכבת הדמעות.

  תכשירים נוגדי דלקת

  טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

  טבלה המציגה את התרופות המקומיות לעין יבשה

  תסמונת העין היבשה כרוכה בנזק מסויים למשטח העין הקדמי, שכתוצאה ממנו נוצר תהליך של דלקת כרונית מתונה. דלקת זו מחמירה את תחושת הצריבה ואי-הנוחות המאפיינים את תסמונת העין היבשה. שימוש בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת יכול להקל במידה רבה על התחושות הללו (ראה טבלה משמאל). תכשירים כאלו מכילים סטרואידים, והם ניתנים אך ורק ע”י מרשם של רופא עיניים, והם ניתנים לתקופה קצובה תוך מעקב רופא עיניים. זאת כדי למנוע תופעות לואי הקשורות לעיתים עם טיפול בסטירואידים.

  התכשיר נוגד הדלקת הידוע ביותר הוא Restasis, והוא מכיל ציקלוספורין A, ונמצא כיעיל בטיפול בתסמונת העין היבשה במצבים מסויימים. גם תכשיר זה ניתן במרשם רופא, אך הטיפול בו ממושך.

  תכשיר נוסף הוא משחת Protopic המכילה טקרולימוס. טקרולימוס הוא תרופה נוגדת דלקת המעכבת יצירת גורמי דלקת הנוצרים בלימפוציטים (תאי דלקת) מסוג T. תרופה זו יעילה ביותר לדיכוי תהליכי דלקת במשטח העין. היא קיימת בצורת משחה עורית, אך ניתן להשתמש בה גם בעיניים.

  תכשיר נוסף שפותל לפני מספר שנים בארה”ב ועדיין לא נכנס לשימוש בארץ הוא Xiidra המכיר Lifitegras. חומר זה מונע את ההיצמדות של תאי דלקת מסוג לימפוציטים T לתאי הציפוי של הקרנית, ובכך מפחית את התהליך הדלקתי המאפיים את העין היבשה.

  לחצו כאן למאמר סקירה שפרסמנו לאחרונה על טיפול נוגד דלקת הניתן בתכשירים מקומיים (בטיפות) לעין היבשה.

  חסימת דרכי ניקוז הדמעות

  תמונה 4. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע"י פלאגים מיוחדים.

  תמונה 5. חסימת תעלת ניקוז הדמעות ע”י פלאגים מיוחדים.

  בקצות העפעפיים נמצאים פתחים קטנים (כל פתח נקרא פונקטום), דרכם מתנקזות הדמעות דרך תעלות עדינות ומגיעות אל חלל האף. במצבים בהם קיים חוסר משמעותי בנפח הדמעות (כמו למשל בתסמונת סיוגרן) ניתן לחסום את פתחי הניקוז הללו. החסימה, הנקראת Punctal Occlusion, היא פעולה מרפאתית קלה ופשוטה לביצוע, ונעשית בעזרת אטמי סיליקון זעירים המוחדרים ע”י רופא העיניים אל פתחי תעלות ניקוז הדמעות (תמונה 5). פעולה זו מונעת את ניקוז הדמעות אל חלל האף, וגורמת להצטברות מעט הדמעות הקיימות בחולים עם יובש קשה על פני משטח העין. דבר זה מביא להקלה משמעותית בתחושת היובש והצריבה. פתרון זה אינו קבוע, מכיוון שהאטמים נפלטים עם הזמן מדרכי הדמעות תוך מספר חודשים. לכן יש לחזור על פעולה זו אחת למספר חודשים, במיוחד אם מרגישים בירידה בלחות בעיניים וחזרת הסימפטומים של יובש בעיניים.

  טיפולים לעפעפיים ולבלוטות השומן

  אחת הסיבות לעין יבשה היא חוסר במרכיב השומני של הדמעות. שכבת השומן מייצבת את הדמעות, מגדילה את מתח הפנים ומונעת את התאיידות המרכיב המימי של הדמעות. השומן מיוצר בבלוטות מייבומיאן הנמצאות בעפעפיים. דלקת עפעפיים כרונית מתאפיינת ביו השאר ביצירת שומן לא מסיס הסותם את פתחי הבלוטות, ומונע את הפרשת השומן התקינה אל הדמעות. ניתן להמיס את השומן ע”י חימום מקומי. מספר מכשירים פותחו בשנים האחרונות לטיפול בדלקת עפעפיים כרונית ובבלוטות השומן בעפעפיים.

  טיפול ב-IPL לעין יבשה

  תמונה 6. טיפול ב-IPL לעין יבשה.

  ה- IPL הוא מכשיר המעביר גירוי אור חזק המלווה בחימום מקומי למספר שניות על העור מתחת לעפעף התחתון. לאחר הטפול הנמשך מספר שניות מרכיבים מסכה מיוחדת על הפנים המעבירה אור בעצמה פחותה מלווה בחימום מקומי לעפעפיים. החימום המקומי תורם להמסת השומן בבלוטות המייבומיאן וליציאתו מהבלוטות לדמעות (תמונה 6).

  להלן ראיון מהתוכנית “חיים בריא” עם פרופ’ רפי קרסו, עם הסברים על תסמונת העין היבשה, האבחנה והטיפול, והצגת ה- IPL כאחד הטיפולים האפשריים לעין יבשה על רקע חסימת בלוטות השומן בעפעפיים. מכשיר זה נמצא בהדסה, ומהווה אמצעי חשוב נוסף לטיפול בעין יבשה.

  ה- Lipifolow הוא מכשיר המשלב לחץ מכני על העפעפיים עם חימום מקומי. שילוב של לחץ וחימום תורם לריכוך השומנים בבלוטות והפרשתם החוצה אל הדמעות.

  בסיכום

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ ביותר באוכלוסיה ואחת מן הבעיות הנפוצות בגוף האדם. מצב זה יכול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנו. בעזרת מודעות לסימפטומים של יובש בעיניים, ופנייה לרופא העיניים, ניתן לטפל במרבית האנשים הסובלים מתסמונת זו ולגרום להקלה משמעותית באיכות חייהם.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  26/06/2021 יובש בעין אחרי אופטיק ניאוריטיס

  שלום!
  שאלה עבור גבר בן 34, שעבר אופטיק ניאוריטיס בעין אחת (אובחן עם ms ומטופל בטקפידרה)
  מאז הדלקת הופיעה תופעה של יובש בעין זו
  הראייה מיטשטשת בסוף היום ודמעות מלאכותיות מקלות על זה בצורה משמעותית.
  אובחן אצל רופא עיניים בקופה עם דלקת אלרגית בעין הזו
  וקיבל נפלוקסין וfml liquifilm
  הרגיש שיפור בזמן השימוש בטיפות אך לאחר סיום הטיפול הבעיה חזרה.
  ( בעין השני הכל בסדר חמסה חמסה)
  שאלתינו היא כזאת
  1. האם יתכן שהדלקת בעצב הראיה( הראיה לא חזרה ב100 אחוז למה שהייתה) גרמה ליאידה בעצבוב של העין באופן שגורם לדלקת?
  2. האם תוכל להמליץ על מומחה לתחום זה
  יש הרבה תתי התמחות ברפואת עיניים ואנחנו לא יודעים לאן לגשת.

  תודה רבה!!

  שלום רב,

  אין קשר בין דלקת בעצב הראייה ובין יובש או אלרגיה בעין. צירוף המקרים הוא נסיבתי. הטיפול ביובש בעיניים ובדלקות אלרגיות של העיניים ניתן ע"י מומחי קרנית. הטיפול בדלקת של עצב הראייה ניתן ע"י מומחים לנוירו-אופתלמולוגיה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/06/2021 מה הוא הסיכון בנטילת טיפות עיניים רסטאזיס

  רק לאחרונה אחרי בדיקות דם נודע לי לצערי שאני סובלת מתסמונת סיוגרן. יובש קשה בשתי העיניים מבקשת להתחיל לטפטף רסטאזיס – איזה סיכון אני נוטלת? אודה על מענה

  שלום רב,

  אין כל סיכון בנטילת טיפות רסטאזיס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2021 טישטוש ראיה משתנה

  כבר למעלה משנה אני חווה טישטוש ראיה לקרוב ורחוק משתנה במשך היום. גם עם משקפיים העיניים מתעייפות לי ומתחיל טישטוש. בת 50. בזמן האחרון יש גם כאבים בעיניים.

  ענת

  שלום רב,

  יתכנו סיבות רבות לכך ולכן את זקוקה לבדיקת רופא עיניים באיזור מגורייך. סיבה שכיחה לתנודתיות בראייה, המלווה בתחושת עייפות וכאב בעיניים היא יובש בעיניים, אך יתכנו גם סיבות אחרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2021 המשך טיפול ב-RESTASIS

  שלום פרופסור אבי סלומון, לאחר חמישה טיפולי IPL אצלך בקלניקה ששיפרו והקלו את מצב העין היבשה , אני מזליף באופן יומי מזה כ-6 חודשים את תכשיר ה-RESTASIS. עד מתי עלי להשתמש בתכשיר ? תופעות הלוואי שאני חווה הם עין יחסית רטובה ,אדמומית קלה,שמנונית עם הפרשות בבוקר ולפעמים ראיה דהוייה. האם עלי לנסות לעבור בהדרגה לתכשיר LIPITER או אחר. תודה מראש על התייחסותך.

  שלום רב,

  הטיפול ב Restasis הוא בד"כ טיפול קבוע וממושך. על המשך הטיפול מומלץ להתייעץ עם רופא העיניים שלך.

  הליפיטיר אינו מחליף את הרסטאזיס. רסטאזיס הוא תרופה (ציקלוספורין A) המפחיתה את התגובה הדלקתית המשנית ליובש בעיניים, ומחייבת מרשם רופא. ליפיטיר הוא תכשיר מדף (לא תרופה) המשמש כטיפות לחות (דמעות מלאכותיות). ניתן להשתמש בליפיטיר בנוסף לרסטאזיס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/04/2021 יובש משמעותי בעיניים

  שלום
  אני בן 50. מספר משקפיים מינוס 8.

  מגיל 26 הופיעו עיניים מאוד יבשות.
  בדיקת שירמר היתה גבולית, לא חיובי אבל קרוב לחיובי.
  מפריע בעיקר בלילה. שם כמה פעמים בלילה טיפות.
  במשך 20 שנה שמתי גנטיל ובשנים האחרונות שם טיפות חד פעמיות של טירס נטורל. זה יותר יקר אבל אין חומר משמר.

  עלה חשד שיש לי מחלה ראומטולוגית או קרוהן ולכן אולי זה קשור אבל הנושא בבירור כעת.
  בחודשים האחרונים יש החמרה בתסמינים. אני גם בתת משקל.
  היובש מפריע גם במהלך היום. העיניים שורפות אחרי קריאה של כמה דקות ( יש גם חולשת קונברגנציה ) נמצא שעות עם עיניים שורפות.

  באחרונה הטירס נטורל בלילה לא מספיק ושם גם באמצע הלילה.

  רציתי לשאול
  1. האם יש טיפות אחרות בלי חומר משמר או עם מעט חומר משמר שאולי יעזרו יותר בלילה מאשר טירס נטורל? תוכל לתת כמה דוגמאות?
  2. ראיתי פרסומת למוצר בשם ליפיטור. האם זה מתאים ויותר חזק ? אבל אני לא רוצה הרבה חומר משמר
  3. לפעמים אני מרגיש ממש יובש קשה בעיניים בלילה ושם בכל עין 3-4 טיפות בבת אחת. האם זה לא בריא לעין?

  מעריך מאוד שאתה עונה על שאלות
  תודה רבה!!
  תודה רבה

  שלום רב,

  1- טיפות שמתאימות יותר ללילה הן טיפות סמיכות בצורת ג'ל. קיימים בארץ 2 תכשירים כאלו: הילו-ג'ל (Hylo-Gel) וסיסטיין ג'ל דרופס. הילו-ג'ל הוא ללא חומר משמר. בנוסף ניתן לשים בלילה משחה שמחזיקה זמן רב יותר ונותנת לחות כמעט עד הבוקר. 2 המשחות הקיימות בארץ ליובש בעיניים הן דורהטירס וויטא-פוס. תכשירים נוספים אותם מומלץ לשקול לשימוש במהלך היום ללא חומרים משמרים הם הילוקומוד, איירוניק, רפרש ובפנטן.

  2- גם Lipitear הוא מוצר טוב ליובש בעיניים, המכיל תערובת של שומנים. הוא לא יותר חזק, הוא מכיל מרכיב שונה מעט משאר התכשירים. כמו כל התכשירים - כל אחד מוצא את התכשיר שהכי נוח לו לשימוש. תכשיר זה מתאים למי שהיובש בעיניים נגרם בגלל דלקת בעפעפיים הפוגעת בבלוטות השומן של העפעפיים.

  3- אין הבדל בין טיפה אחת, ובין 3-4 טיפות או 10 או 20 טיפות שאתה שם "בבת אחת". בעין יש מקום לטיפה אחת והעודף נשפך החוצה.

  בנוסף - אם אתה סובל ממחלה אוטואימונית, מומלץ לבצע בירור יסודי בכיוון הזה אצל ראומטולוג, ולבצע בדיקות דם (סרולוגיה אוטואימונית). במחלות אוטואימוניות רבות יש יובש בעיניים, על רקע פגיעה בבלוטות הדמעות כתוצאה מנוגדנים עצמיים. במצבים אלו יש להתחיל בטיפול סיסטמי ממושך, שיעצור את המחלה הסיסטמית, ובאופן משני יעזור ליובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/03/2021 בירור לאחר ביקור – בעניין הקשר שבין בעיות מפרקים/גידים לבריאות העין

  ב”ה
  שלום רב,
  לפני פחות משבועיים ביקרתי אצלך בעקבות ירידה בחדות הראייה, המלווה בעיניים עייפות וכואבות. לשמחתי לא נמצאה כל בעיה פיזית בעין אך במהלך הפגישה נשאלתי על ידך האם קיימת אצלי דלקת במפרקים. לא ידעתי לענות תשובה ברורה אך אציין כעת כי מזה חודשים רבים שאני חשה כאבים בכף היד ובאצבעות הידיים (מן כאב ותחושת קישוי, בעיקר בשעות הבוקר). נבדקתי פיזית בלבד ולפני כשנה אצל ראומוטולוג אשר ציין כי לדעתו מדובר ב”דלקת גידים” ונתן לי משחה לטיפול. מאז ובמהלך החודשים האחרונים, הכאב המשיך ובשל כך קבעתי תור נוסף לבדיקה אצל ראומוטולוג. חשוב לי לשאול : בהתאם לממצאים הנ”ל – האם ישנו דבר נוסף/בדיקה נוספת שהיית ממליץ לי לעשות על מנת שאוכל לטפל בבעיות אלו? אציין כי איכות הראייה הירודה פוגעים מאוד באיכות החיים שלי ואודה מאוד למציאת פתרון לכך. תודה רבה!! מיכל

  שלום רב,

  במסגרת הבירור אצל הריאומטולוג מומלץ לבצע בדיקות סרולוגיות לשלילת תסמונת סיוגרן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2021 טיפול מועדף ביובש בעיניים

  שלום רב ד”ר,בת 25,בריאה בד”כ,יש לי יובש כרוני בעיניים,שנים רבות מטופלת בהילוקומוד-לפי המלצת רופאת העיניים מאז,וכל יום שמה כל 3 שעות מהתרופה,ולא מרגישה שיש שיפור,וכל הזמן מרגישה שיש צורך לשים,
  אין לי צריבה בעיניים,או הרגשת חול,ןאפילו אין אדמומיות,אבל בגלל שאני סטודנטית מרגישה בעייפות בעיניים,אפילו אם קוראת פחות משעה,וצורך במצמוץ כל הזמן,
  האם ממליץ לי לעבור להילוגל,אם כן,כמה פעמים לשים ביום מהתרופה?
  או לשלב בין הילוקומוד ,לבין הילוגל,למשל במהלך היום הילוקומוד,ולפני השינה,הילוגל?
  או שממליץ לי לעבור לסדרת סיסטין,מה יותר יעיל בשבילי?
  ומה משטר המתן המתאים,להבטיח סיכוך תמידי בעיניים?

  ראמה

  שלום ראמה,

  תחליפי הדמעות השונים מעניקים תחושת הקלה זמנית לאחר ששמים אותם, אך אינם "מרפאים" או "פותרים" את בעיית העין היבשה. ההחלטה באיזה תכשיר להשתמש נתונה לשיקול דעתו של המטופל. קיימים סוגים רבים של תכשירים כאלו, וכל אחד מעדיף תכשיר אחר, לפי תחושת ההקלה שהתכשיר מעניק. לכל אחד הרכב דמעות אחר ואינטראקציה שונה בין הדמעות והתכשיר בו משתמשים.

  כעיקרון מומלץ להשתמש בתכשירים ללא חומר משמר (כמו התכשיר שבו את משתמשת). אם הטיפות לא מעניקות הקלה לאורך זמן, כדאי להשתמש בטיפות צמיגיות יותר, כגון הילוג'ל או סיסטיין ג'ל דרופס. משטר המתן תלוי בך: את יכולה לשים 2-3 פעמים ביום, או 8 פעמים, או כל שעה.

  במקרים בהם יש יובש קשה במיוחד מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים, שיכול להמליץ על טיפול ברסטאזיס (טיפות המכילות ציקלוספורין A, תרופה נוגדת דלקת), או להמליץ על Punctal occlusion, שבו חוסמים את תעלות ניקוז הדמעות עם אטמי סיליקון זעירים.

  אפשרות נוספת היא טיפול עם IPL - מכשיר המעביר אור בעוצמה חזקה אל מתחת לעפעפיים התחתונות, וגורם לשיפור בהפרשת בלוטות מייבומיאן בעפעפיים המפרישות את השומנים שהם מרכיב חיוני בדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/02/2021 משחת עיניים בהריון

  שלום ד”ר, גיליתי שאני בהריון שבוע 6 ואני כל לילה מורחת משחת עיניים ויטה פוס לפני שינה בעקבות יובש חד בעיניים. היובש כנראה לצערי מבשר על סיוגרן. אני בתהליך של בבדיקות… פשוט בלי המשחה אני לא מצליחה לעצום עין ולישון.
  האם מותר לי להמשיך עם המשחה, ומה עם זה שמרחתי במהלך השבועות הראשונים להריון. תודה

  שלום רב,

  ניתן להשתמש במשחת ויטה-פוס בהריון ובהנקה ללא כל חשש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/01/2021 יובש קשה בעקבות ניתוח הרמת עפעפיים

  שלום, נותחתי לפני שבוע, אני סובלת באופן קיצוני מיובש שכרוך בכאב. הגעתי לניתוח עם יובש קליני אסימפטומטי. מנסה את כל האמפולות ללא הועיל.
  בעבר נותחתי בעיניים בלייזר.
  אודה להכוונה

  שלום רב,

  ניתוחים להרמת העפעפיים גורמים להגדלת המפתח בין העפעפיים בו הקרנית חשופה, הגדלת קצב אידוי הדמעות, וכתוצאה להחמרת היובש בעיניים. ההחלטה לבצע ניתוח זה לא היתה חכמה.

  בשלב זה כשאת רק שבוע לאחר הניתוח מומלץ להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות, כולל בטיפות יותר סמיכות (כמו הילו-ג'ל או סיסטיין ג'ל), ולחכות לתוצאה הסופית. לעיתים העפעף העליון יורד מעט עם הזמן וזה מקל על היובש.

  אם לאחר מספר חודשים לא תהיה הקלה - ניתן לבצע punctal occlusion - חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סילקון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/01/2021 עין יבשה

  מטופלת כמה חודשים על ידי רופא עיניים בתופעות לואי של עין יבשה ושום דבר לא עוזר ואפילו החמיר.מבקשתלדבר עם נציג ולקבוע פגישת ייעוץ וטיפול בבעיה.

  שלום רב,

  לחצי כאן לפרטים על יצירת קשר וקביעת תור לבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2021 אי נוחות בראייה המלווה בכאבי עיניים (בעיקר בעין שמאל) בשנתיים האחרונות

  ב”ה

  שלום רב,

  אני בת 31 ובריאה בדרך כלל ומרכיבה משקפיים. בשנתיים האחרונות אני חשה תחושה של חוסר נוחות בראייה המלווה בסיפטומים הבאים:
  כאבים פנימיים בעין לרוב בעין שמאל ולעיתים בשתי העיניים יחד, מחסור בדמעות (בעת בכי כמעט ולא יורדות דמעות) , הרגשה שהעין לא מספיק “פתוחה” וקושי לפתוח לגמרי את העין (בעיקר בשעות הבוקר) וכן -אי נוחות בראייה (הרגשה שהתמונה לא מספיק מאוחדת). סימפטום נוסף – לעיתים תחושה כאילו שבעין שמאל ישנו שריר תפוס.

  אציין כי בשנתיים האחרונות עברתי כ 10 בדיקות עיניים אופטיות ,כשברובן הוחלפו עדשות המשקפיים (בפערים קטנים) .כמו כן, במהלך התקופה האחרונה נבדקתי ע”י 2 רופאי עיניים שונים אשר לא מצאו את גורם הבעיה, בדקו את העיניים וכן את התיאום שבין 2 העיניים וטענו שהכל נראה תקין ושאנסה לחזור לבדיקת עיניים חוזרת. יש לציין כי אחד מהרופאים זיהה “מעט יובש” אך לדבריו אין זה מצדיק את כלל התלונות. בנוסף לכך, ביצעתי בדיקת שדה ראייה שתוצאתה הינה תקינה + תרגילי עיניים לחיזוק מיקוד הראייה.

  לפני שאני הולכת לבדיקת ראייה נוספת ואולי מיותר – אודה לקבלת הכוונה: מה עוד ניתן לעשות? כיצד ניתן לזהות מה באמת הבעיה?

  תודה רבה !
  מיכל

  שלום מיכל,

  על פי התיאור שלך (בכי ללא דמעות) יתכן שיש לך יובש בעיניים על רקע תסמונת סיוגרן. מדובר במחלה אוטואימונית נפוצה, שבה יש פגיעה בבלוטות הדמעות כתוצאה מעילות של נוגדנים עצמיים נגד הבלוטה. לעיתים התסמונת מלווה גם ביובש הפה וכאבי פרקים.

  האבחנה נעשית ע"י שילוב של בדיקת עיניים, רצוי אצל מומחה קרנית, בדיקת ראומטולוג להערכה של מחלות אוטואימוניות, ובדיקת מומחה ברפואת הפה לשלילת יובש הפה. רופא המשפחה יכול להזמין עבורך בדיקות דם ממוקדות לאבחנת תסמונת סיוגרן.

  הטיפול ביובש העיניים כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, נוגדי דלקת בטיפות, חסימת דרכי הדמעות עם אטמי סיליקון (Punctal Occlusion) וטיפולים נוספים כגון IPL וגרייה מגנטית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/01/2021 פקקי סיליקון

  שלום
  יש לי עיניים יבשות והופנתי למומחה ליובש בעיניים . הרופא עיניים שהפנה אותי אמר שצריכים להתקין בעין פקק סיליקון.
  אודה להסבר כיצד מתבצעת החדרת פקקי סיליקון לעין?(לא קיבלתי הסבר מהרופא)
  תודה מראש
  יהודית

  שלום יהודית

  אטמי הסיליקון לא "מוחדרים לעין", אלא מותקנים בפתחי תעלות הניקוז הזעירות המצויות בעפעפיים, דרכן מתנקזות הדמעות אל שק הדמעות ומשם לחלל האף. כל אטם מגיע באריזה סטרילית כשהוא יושב על קצה של מוט מפלסטיק או ממתכת. המטופל מניח את ראשו במנורת הסדק (מכשיר הבדיקה הנמצא במרפאות העיניים), והרופא מחזיק את המוט ובעזרתו מביא את האטם אל הפתח של תעלת הניקוז. לאחר שהאטם מותקן בפתח התעלה, מוט הנשיאה מופרד מהאטם. הפעולה לוקחת כדקה לכל עין. בד"כ מותקנים 4 אטמים, אחד לכל תעלה בכל אחד מ-4 העפעפיים. פעולה זאת קצרה, לא כרוכה בכאב, ומאוד יעילה להעלאת כמות הדמעות בעיניים במקרם של יובש עיניים משמעותי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/01/2021 שימוש בטיפות סיסטיין ג’ל

  שלום רב, לאחרונה המליץ לי הרוקח להשתמש בטיפות ססטיין גל כטיפול תומך ביובש בעיניים.
  הטיפות אכן עוזרות, השאלה- האם קיימת מגבלה בשימוש בטיפות אלה? האם שימוש פעם / פעמיים ביום לתקופה של מספר שבועות אפשרית? תודה רבה

  שלום רב,

  אין הגבלה בשימוש בתחליפי דמעות, ואת יכולה להשתמש בסיסטיין ג'ל על פי הצורך וללא הגבלת זמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/01/2021 כאב בקרנית

  שלום פרופסור, אני בת 22
  ב2018 נותחתי בשיטת PRK, ההחלמה הייתה מעולה ואני רואה מצוין, בשבוע האחרון החלו לי כאבים מוזרים בקרנית, כמו סכינים קטנים בעין.
  בדקתי ואין לי שום דבר בתוך העין אך עדיין כאבים חותכים שבאים והולכים.
  העין נראית כרגיל אין אדמומיות והכאב הוא לסירוגין..
  האם זו איזה שהיא תופעת לוואי מהניתוח? זה משהו שאני צריכה לבדוק?
  תודה רבה ויום טוב !

  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך יובש בעיניים, שאינו קשור לניתוח.ניתן להשתמש עם תחליפי דמעות כל פעם שאת מרגישה דקירות או צריבה בעיניים. בנוסף מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/12/2020 ניתוח חסימת צינורית הדמעות

  שמי גילה ואני סובלת מיובש חמור ביותר בעיניים ואני מתעניינת בהליך לחסימת צינוריות העין (פקקים) כדי לשמר את הדמעות הקיימות. שאלתי היא – האם אנשים שעברו השתלות קרנית בחייהם יכולים לעבור את ההליך הזה ? עברתי שלושה ניתוחי השתלת קרנית, שניים בעין ימין ואחד בשמאל, האחרון שבהם בשנת 2006.
  תודה רבה !

  שלום רב,

  אין כל מניעה לבצע חסימת צינוריות ניקוז הדמעות בעפעפיים (punctal occlusion) אם עברת השתלות קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/12/2020 לחץ ממושך בעיניים

  שלום,
  לפני מספר חודשים החלה אצלי תחושה של לחץ קיצוני בעיניים לרמה של יכולתי להסתכל על מסכים ליותר משנייה אחת. זה בשתי העיניים בדרך כלל ולפעמים רק באחת מהן. לאחר כמה ימים התחילו לי מעין טיקים בעיניים של מצמוץ וגלגול עיניים לא רצוניים (אני יכולה לשלוט בזה אם אני ממש רוצה אבל זה קורה בעיקר מעצמו). רופא המשפחה שלי התרשם מאנגיואדמה (יש לי הסטוריה של אנגיואדמה מתרופות, אציין כי לקחתי מטוטרקסט במשך 5 שבועות כשבמקביל התחילה הבעיה, בעקבות זאת הפסקתי).
  הרופא נתן לי אנטי היסטמינים וטיפות סטרואידים (זיילט) וכעבור שבוע זה עבר. מעט זמן אחר כך הבעיה חזרה, בעוצמה קצת יותר נמוכה אבל עדיין מקשה מאד. ניסיתי לקחת עוד אנטי היסטמינים אבל זה לא עזר ומספר חודשים אחר כך לקחתי שוב טיפות סטרואידים שהקלו מאד (אך לא העלימו את הבעיה). הייתי אצל מספר רופאי עיניים, הייתי במיון עיניים, נוירולוגים, אוקולופלסט, נוירואופטלמולוגית ואפילו mri מוח, כל הבדיקות יצאו לגמרי תקינות ואף אחד מהרופאים לא מצא שום קצה חוט לבעיה הזאת.
  המצב הזה בלתי נסבל, מטריד מאד ומקשה על חיי היומיום שלי.
  אשמח אם תוכל לתת לי לפחות איזשהו כיוון כי אני ממש אבודה
  תודה מראש!

  שלום רב,

  תחושה של לחץ בעיניים בזמן עבודה מול מסך אופיינית לתסמונת העין היבשה, ולמה שנקרא תסמונת ראיית צחשב (Computer vision syndrome). אם היה שיפור חלקי לאחר טיפול בסטרואידים ואנטי-היסטמינים, יתכן שמדובר בשילוב של עין יבשה עם דלקת עיניים אלרגית. במקרים רבים הבדיקות תקינות, והאבחנה והטיפול נעשות על פי התסמינים בלבד.

  בנוסף לטיפול שקיבלת מומלץ להשתמש בטיפות לחות (דמעות מלאכותיות ללא חומרים משמרים), ולהרגיל את עצמך לקחת מידי כמה דקות הפסקה מהעבודה מול המסך, לעצום את העיניים וכך לתת לדמעות שלך לשטוף את העיניים.

  מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניי מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2020 עין יבשה?…

  אני בת 49, בריאה,
  למעט עודף משקל וטרום סוכרת (114 בצום אך A1C סביר 5.2).
  בעברי עישון (20 שנות חפיסה) – הפסקתי לפני כ-10 שנים.
  קוצר ראייה מגיל 6 עם משקפיים בערך 3.5- דיופטר.
  למרות גילי המופלג וסת סדירה ופרופיל הורמונלי תקין.
  לפני כשנתיים הבחנתי שבעין אחת הראיה קצת מעורפלת… אפשר לתאר את הראיה כאילו העין מרוחה בשכבה דקה של וזלין.
  התופעה מפריעה יותר בלילה ובצפייה במסכים, מאחר ואני רואה הילה משמעותיות סביב אורות.
  אני גם “מרגישה את העין” ולפעמים נדמה שהיא דווקא רטובה יותר מהשנייה, אבל אין דמעת מרשימה.
  לאחר שנת הלילה הראייה ממש מטושטשת ועכורה, אבל בעזרת כמה מצמוצים נמרצים היא חוזרת למצבה הרגיל = כלומר המעורפל🧐
  נבדקתי ידי רופא עיניים כללי ובהמשך נוירואופתלמולוג, שלא מצאו משהו חריג והוצע טיפול אמפירי בהילוקומוד.
  לצערי ללא שיפור.
  לאחרונה נדמה כי הראיה בעין הזאת הדרדרה עוד והיא גם יותר מציקה / מגרדת.
  אני מניחה שאם היתה בעיה סיסטמית התופעה היתה מתבטאת בשתי העיניים…
  הייתכן שמדובר בעין יבשה או שמא בעיה אחרת?
  תודה

  שלום רב,

  יש סיבות רבות לראייה מטושטשת בעין אחת, והדרך היחידה לדעת את הסיבה היא לבצע בדיקה מקיפה של העין, לבצע בדיקת משקפיים, מיפוי קרנית, צילום של תאי האנדותל, שדות ראייה ממוחשבים, צילום OCT של הרשתית ועצבי הראייה, ובדיקות נוספות לפי הצורך. יתכן שחלק או כל הבדיקות נעשו כבר כשהלכת לבדיקות רופא העיניים והנויורו-אופתלמולוג. מומלץ להגיע גם לבדיקת מומחה לקרנית ומומחה לרשתית.

  עין יבשה זה בד"כ מצב דו-עיני שהיה אמור להשפיע במידה שווה על שתי העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/11/2020 יובש בעניים, צריבה וכאבים

  שלום, לפני כחצי שנה התחלתי להרגישת צריבה, אי נוחות, וכאבים בעיניים. פניתי לשני רופאי עיניים, הובחנתי ביובש בעיניים.
  קיבלתי טיפות שונות: בפנטן, סיסטיין, לוטמקס. אך שום דבר לא עוזר.
  אני עובדת המון מול המחשב, ותופעה זו פוגעת בעבודה שלי ובאיכות חיים בצורה מאוד משמעותית.
  האם ניתן לעשות עוד משהו על מנת לטפל בבעיה?

  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב הנגרם מסיבות שונות, והטיפול בו מורכב משילוב של דרכי טיפול שונות, בהתאם לסיבה ליובש. ככלל הטיפול כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפות המכילות נוגדי דלקת (סטרואידים, ציקלוספורין A, טקרולימוס ועוד), חסימת דרכי ניקוז הדמעות (punctal occlusion), חימום מקומי של העפעפיים (בעזרת טכנטלוגיה הנקראת IPL), טיפות סרום אוטולוגי, ועוד. בנוסף קיימת לאחרונה טכנולוגיה הנמצאת בשלבי מחקר הנקראת גרייה מגנטית (magnetic neurostimulation).

  בנוסף יש לשלול מחלות אוטואימוניות סיסטמיות שיכולות לגרום ליובש בעיניים, ובעיקר תסמונת סיוגרן. את זאת יבצע רופא המשפחה שישלח אותך לבדיקות מתאימות.

  מומלץ לפנות למומחה קרנית שימליץ של שיטת הטיפול שמתאימה לך. יחד עם זאת יש לזכור שיובש בעיניים זה מצב כרוני, לא הפיך, וכל דרכי הטיפול לא "מרפאות" יובש בעיניים אלא מעניקות הקלה זמנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/10/2020 נימים אדומים בעין ימין

  הופיעו נימים אדומים בעין ימין שמה סימפטומיצין 5% בינתיים כבר 3 ימים לא עובר פעם זה היה עוזר יש לי יובש בכל הגוף בפה אין לי רוק האף יבש אין לי דמעןת צריכה טיפול לדלקת?למי לפנות? שמתי משחות עם סטרואיד לדלקת בעור הוולוה ובפי הטבעת אולי מזה נהיה לי. יש לי קטרקט גם בשתי העיניים

  שלום רב,

  השילוב של יובש בעיניים ויובש בפה עלול להיות תוצאה של תסמונת סיוגרן, או של מחלה אוטואימונית אחרת. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לטיפול ביובש העיניים. מומלץ לפנות לרופא שיניים מומחה ברפואת הפה לטיפול ביובש הפה, ולראומטולוג לביתוע בדיקות דם לאיבחון מחלות אוטואימוניות.

  הטיפול ביובש בעיניים הגורם לדלקת משנית (המתבטאת בגודש כלי דם - "נימים אדומים") הוא שילוב של תחליפי דמעות, טיפול מקומי עם תרופות נוגדות דלקת שונות, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות. הטיפול בתסמונת סיוגרן הוא טיפול סיסטמי עם תרופות נוגדות דלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2020 שאלה על חומר משמר בטיפות עיניים

  שלום, בת 58 סובלת מעיניים יבשות בצורה חמורה. מבחן שרימר 1-2. בעין שמאל יש פגיעה קלה בתאי אפיטל. הביאו לי מחו”ל טיפות עיניים בשם blink intensive plus liquid gel eye drops. החומרים שהטיפות מכילות הם, לפי הסדר שכתוב בעלון שהגיע עם הטיפות:
  Polyethylene gylcol 400 (PEG 400) – 0.25%, OcuPure preservative (sodium chlorite), Sodium healuronate – 0.38%, Borid acid, Sodium borate, Sodium chloride, Potassium chloride, Calcium chloride, Magnesium chloride, Purified water.
  שאלתי:האם אלו טיפות איכותיות שכדאי להשתמש בהן?

  רקע: בדרך כלל אני משתמשת בSystane Gel drops או בGenTeal Tears lubricant eye gel. שמה ארבע פעמים ביום טיפות, כל כשלוש שעות ובנוסף משחה VITAPOS או DURATEARS לפני השינה.
  כל זאת בנוסף לשלש פעמים ביום טיפות רסטזיס, שאני משתמשת בהן מזה 3 חודשים. מאז הרסטזיס אין לי דלקות עיניים שמחייבות טיפות סטרואידים. ברקע – דלקת מפרקים שגרונית ותסמונת שיוגרן, בלפריטיס. מטופלת בפרדניזון 5 מ”ג וקסלגנז. בנוסף – ריבון חודשי בגלל אוסטאופורוזיס.
  תודה רבה

  שלום רב,

  רשימת הרכיבים בתחליף הדמעות אינה מלמדת דבר. רב התכשירים מכילים חומרים דומים או זהים. מה שקובע את התכשיר בו תשתמשי זה הנוחות שלך בשימוש בו. לכל אחד יש את התכשיר שמתאים לו/לה ואין כאן חוקים כלשהם.

  נראה שהשילוב שלתחליפי דמעות ורסטזיס הוא טיפול יעיל עבורך.

  אם כל הנ"ל אינם עוזרים, יש לשקול punctal occlusion - חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2020 אדמומיות בעפעפיים

  שלום רב, זה יותר משבוע ימים אני סובלת מאדמומיות בעפעפיים וכנ”ל מתחת לעיניים וגם השקיות אדומות ונפוחות. עין שמאלית קצת אדומה, תחושה לא נעימה וקצת מגרד, הרופאה נתנה לי כדורים לאלרגיה ומשחה אנטיביוטית. האם עלי ללכת לרופא עיניים?מה זה יכול להיות?

  שלום רב,

  ברור שיש להיבדק ע"י רופא עיניים. התלונות שלך אינן ספיציפיות, ויכולות להתאים למגוון מצבים דלקתיים בעיניים, כגון עין יבשה, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים ומצבים רבים אחרים. רופא עיניים יבדוק אותך ויתאים לך את הטיפול המיטבי למצבך. לרופאי משפחה אין את הכלים לבדוק ולאבחן מצבים דלקתיים או מחלות כלשהן בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/08/2020 עין אדומה אלרגיה? יובש?

  שלום
  בת 65 לאחר נתוח קטרקט בשתי עיניים לפני יותר משנתיים.קיים יובש בעיניים שמטופלים בטיפות סיסטיין ופלגים בעפעפיים תחתונים.עין שמאל תמיד אדומה. קיבלתי טיפות אנטביטיקה ללא שיפור. האם התפתחה לי אלרגיה לסיליקון של העדשה שהושתלה בניתוח הקטרקט ?

  שלום רב,

  לא, העדשה התוך עינית לא גורמת לתופעות אלרגיות על משטח העין. מה שמפריע לך הוא יובש בעיניים שמתפתח אחרי ניתוח קטרקט. התופעה נפוצה מאוד. הטיפול בה הוא תחליפי דמעות ונוגדי דלקת, אותם ירשום לך רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2020 רסטזיס

  שלום,
  האם אני יכולה להשתמש באותה אמפולה של רסטזיס פעמים ביום בוקר וערב?

  קרן

  שלום קרן,

  כמובן. כל אמפולה של רסטאזיס היא רב פעמית אך חד יומית: ניתן להשתמש בה מספר פעמים ביום בשתי העיניים. המינון המומלץ הוא 2-3 פעמים ביום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2020 עיניים יבשות ודלקות חוזרות

  היי, בן 41, אני סובל כל הזמן בעיניים מעייפות יתרה, גרד, אודם, צריבה, נימים מוגדלים ובולטים וכו’.
  תחושת העייפות מלווה אותי כל היום ובערב זה מתגבר כמו כן בערב ישנה אדמומיות גדולה בעיניים.
  טופלתי ומטופל לרוב עם משחות לילה וטיפול לצורך דלקות פה ושם אבל זה כל הזמן חוזר. טיפות / משחה מקסיטרול עוזר לדלקת / אלרגיה אבל זה כל חודש חוזר על עצמו.
  איך ניתן לטפל?

  שלום רב,

  התלונות נשמעות כמו שילוב של תסמונת העין היבשה עם דלקת אלרגית של הלחמית. לכל אחד משני מצבים אלו, שיכולים להיות חופפים, יש סימנים וסימפטומים וטיפול מתאים. יחד עם זאת יש להבין שאין להם טיפול דפיניטיבי שפותר את הבעייה. מדובר במצבים כרונים שאין להם מרפא, וכל התרופות והטיפולים מעניקים הקלה חולפת בלבד.

  הטיפול בעין יבשה ובמחלות עיניים אלרגיות נסקר בהרחבה בדפי אתר זה, ובתשובות הרבות שנתנו בדפי האתר במהלך השנים. אתה מוזמן לשוטט בדפי האתר ובתשובותי לשאלות הגולשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2020 יובש בעיניים

  בת 65 שנה סובלת מיובש בעיניים. אחרי ניתוח קטראקט בשתי העיניים. לפני שבוע הרכיבו פלאגים בשתי העיניים בעפעפיים התחתונות. בבדיקת רופא עיניים נאמר שכרגע אין יובש. אך למרות זאת אני מרגישה ראיה מטושטשת מדי פעם למרות ההקפדה שלי בטיפטוף טיפות עיניים סיסטיין, 6 פעמים ביום. העפעפיים שלי אדומות האם כדאי לבצע פלאגים גם בעפעפיים העליונות או פתרון אחר ?

  שלום רב,

  כאשר מבצעים חסימת תעלות הניקוז (פלאגים) עדיף לסגור את כל 4 התעלות, גם של העפעפיים העליונות. סגירת הפתחים התחתונים בלבד לא משיגה אפקט משמעותי. זאת בהנחה שאת באמת סובלת מיובש קשה בעיניים.

  אם לעומת זאת את סובלת בעיקר מדלקת בעפעפיים, הרי שאין מקום להתקנת פלאגים כלל. במקרה זה הטיפול כולל הגיינת עפעפיים, תחליפי דמעות, טיפות המכילות נוגדי דלקת, וטיפולי חימום מקומי כגון IPL.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2020 שנתיים אחרי השתלה מח עצם אלוגני וכנראה gvhd בעיניים

  אני בת 52, וסובלת כבר 6 חודשים עם יובש קשה בעיניים, קושי לקרוא ספרים ועיטונים (הראיה תמיד היה בסדר). יש לי cataracts ב שני עיניים כנראה מה steroids שאני לוקחת כבר שנים. מה אפשר לעשות לעזור ליובש ? טיפות עיניים לא כל כך עוזר. האם קיים רופא עיניים שמכיר ומבין gvhd בעיניים? תודה

  (. אני סובלת/ סבלתי מgvhd באיזורים אחרים בגוף)

  שלום רב,

  הטיפול היעיל ביותר ליובש קשה בעיניים, ובמיוחד כמו שלך הנגרם לאחר השתלת מח עצם, הוא חסימת תעלות הניקוז של המדעות. פעולה זו נקראת Punctal occlusion. בפעולה זו מכניסים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות ניקוז הדמעות (הנמצאים בקצה העפעף בחלק הקרוב לאף).

  מומלץ ל]נות למומחה לקרנית שיבדוק אותך, ויתן לך מרשם לרכישת אטמים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/07/2020 יובש בעניים

  אני בת 50 עם בעיית קרוטאקונוס, משתמשת בעדשות מגע קשות נושמות, אני בערך כשנה בתהליך התאמה של עדשות מגע סקיראליות אצל אופטקאי נפלא בשם אביר בצפת,(המלצה מעולה שלך) האמת הוא היגיע למספר ולרמת ראיה מצויינת,אלא שיש לי בעייה לאחר יום או יומיים אני מרגישה לחץ בעניים צריבה ואי נוחות ואי סיבולת, ובתקופה האחרונה אני לא יכולה להרכיב גם את העדשות הרגילות בגלל יובש קיצוני בעניים
  א. מה הפתרון ליובש הקיצוני (אני משתמשת בתחלפי דמעות מכל הסוגים כולל קפסולות קטנות ולא עוזר )
  ב. האם זו הסיבה לחוסר נוחות והתאמה לעדשות הסקיראליות?

  שלום רב,

  הסיבה לצריבה ולאי נוחות בשימוש עם כדשות מגע יכולה להיות דלקת אלרגית או יובש בעיניים או שילוב שלהם. ניתן לטפל בכך ע"י טיפול  מקומי נוגד דלקת (טיפול מקומי בטיפות של סטרואידים במינון נמוך או טיפות המכילות אנטי-היסטמינים). מומלץ לפנות לרופא עיניים למתן הטיפול.

  אם היבה היא יובש קשה, ניתן לבצע חסימת תעלות ניקוז הדמעות (punctal occlusion) ע"י אטמי סיליקון זעירים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/06/2020 יובש חזק בעיניים וסנוור קשה מאוד

  יש לי יובש חזק בעיניים וסנוור קשה מאוד,
  ניסיתי המון לקחת טיפות ועוד כל מיני דברים לריפוי בהתחלה זה עזר ואח”כ כבר לא כי העין התרגלה,
  יש ימים שאני לא מצליח לפתוח את העין מרוב יובש, מה אני יכול לעשות בענין? זה מאוד חשוב לי ומנסה למצוא דרך ריפוי.
  תודה רבה!

  שלום רב,

  הטיפול ביובש בעיניים מתחיל עם ביקור אצל רופא עיניים מומחה לקרנית. יש לברר את הסיבות ליובש, בחלקן ניתן לטפל. אם לדוגמא יש לך תסמונת סיוגרן (מחלה אוטואימונית עם פגיעה בבלוטות הרוק והדמעות ודלקת פרקים) ניתן לעזור לך ע"י טיפול סיסטמי במחלה.

  הטיפול ביובש קשה כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, טיפול מקומי בנוגדי דלקת שונים, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון (punctal occlusion).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2020 יובש בעין

  היי,
  שאלה לי… חסימת תעלת ניקוז הדמעות היא טיפול שכל רופא עיניים בקהילה מבצע או שעליי לשלם לרופא פרטי?
  כל רופאי העיניים בקבילה ממליצים על תחליפי דמעות ורק רופאי העיניים הפרטיים הציעו לי את האופציה של הפקקים

  שלום רב,

  כל רופא עיניים צריך לדעת לבצע פעולה זאת. בפועל - פעולה כזאת מבוצעת בעיר ע"י רופאי עיניים מומחים לקרנית. ניתן לבצע את הפעולה גם במרפאות העיניים הציבוריות במרכזים הרפואיים בהם יש מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2020 פאציאליס ותחליף דמעות

  בעקבות הפאציאליס אני זקוק לתחליף דמעות לזמן ממושך. טיפות בשם “לייטירס” הינו נמצא בסל התרופות ומסופק לי ללא הגבלה וללא תשלום, לעומת טיפות בשם “סיסטיין” – ללא חומר משמר – שמסופק לי בק”ח כללית בעלות 68.53 ש”ח לבקבוקון של 10 מ”ל.
  אינני “קמצן” אך חשוב לי לדעת אם ניתן לקבל אותן מטרות בשני סוגי הטיפות? או אולי אלטרנטיבות אחרות הקיימות בסל התרופות?

  שלום רב,

  בתכשיר הנקרא "לייטירס" יש חומר משמר, ולכן אינו מומלץ לשימוש ממושך כתחליף דמעות. גם ב"סיסטיין" יש חומר משמר, אמנם מסוג אחר, אך עדיין זהו חומר משמר.

  תכשירים ללא חומר משמר משווקים בד"כ באמפולות או בקבוקונים קטנים המכילים 0.5-1.0 מ"ל , מה שנקרא mini-dose units. בכל בקבוקון יש מפסר טיפות, והוא טוב לשימוש מספר פעמים, אך מרגע פתיחתו יש לסיים את השימוש בו תוך 12-24 שעות. דוגמאות לתכשירים כאלה: טירס נטורל פרי, היפוטירס, איירוניק.

  תכשירים אחרים נמצאים בתוך בקבוק גדול עם לחיץ טלסקופי בחלקו האחורי ופיה ארוכה בחלקו הקדמי, וניתן להשתמש בהם מספר שבועות. דוגמאות: הילוקומוד, הילוג'ל.

  חשוב להבין שלא מדובר ב"תרופות" אלא בתכשירי מדף (OTC) שאינם מצריכים מרשם רופא. מחירם אינו תוצאה של היכללות בסל התרופות, אלא תוצאה של הסכמים בין היבואנים ובין קופות החולים ורשתות הפארם השונות.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 יובש קשה ותחושת אי נעימות בעין

  שלום רב כנראה שלאחר שימוש רחב וארוך שנים במחשב , העיניים התחילו לצרוב ונהיו יבשות מאוד
  הדבר מאוד משפיע על המצב הנפשי שלי ועל המצב רוח ביום יום

  ניתנו לי מספר פעמים סטרואיידים ונאמר לי שזה לא בריא ..
  הטיפות לא ממש עוזרות ..
  מה עוד יכול להציל אותי ?

  שלום רב,

  יש מגוון רחב טיפולים לתסמונת העין היבשה, החל מתחליפי דמעות שונים ורבים, דרך טיפול מקומי בנוגדי דלקת, וגם פרוצדורות כגון חסימת תעלות ניקוז הדמעות, IPL, גרייה מגנטית וטיפולים אחרים.

  מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2020 אודם בעיניים

  שלום רב פרופ.
  אני בן 33 מזה כמעט 3 שנים סובל מאודם בעיניים בעיקר בבוקר עם הפרשה לבנה בצדדי העיניים והפרשה שומנית על העפעף התחתון האודם משתפר מעט במהלך היום . נבדקתי עי רופא עיניים ללא עדות ליובש נטלתי מקסיטרול לשבועיים,לוטמקס וסטרודקס עם הטבה חלקית בימים הראשונים לטיפול ואחרי שבוע הכל חזר כמו שהיה.
  מה ניתן לעשות ?

  שלום רב,

  דלקת עפעפיים כרונית היא אכן מצב קשה לטיפול. הטיפול כאן מבוסס על הגיינת עפעפיים יום-יומית (ניקוי קצות העפעפיים והריסים עם צמר גפן רטוב סחוט שעליו מעט שמפו לא אלרגני), תחליפי דמעות ללא חומר משמר, תכשירים אנטיביוטיים מקומיים, וטבליות דוקסילין (אנטיביוטיקה שניתנת כאן בגלל התכונות נוגדות הדלקת שלה).

  בכל מקרה כדאי להיבדק אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 חסימת דרכי ניקוז הדמעות במקום טיפות ליובש?

  למיטב הבנתי כאשר אתה מבצע חסימת דרכי ניקוז הדמעות, אתה מקבל דמעות טבעיות שנשארות על משטח העין במקום הדמעות המלאכותיות שקונים.

  האם חסימת התעלות כרוכה בסיכון או בפגיעה?

  אם לא, למה לא לבצע חסימה גם אם היובש לא קיצוני, שכן זה יכול להיות פתרון יותר יעיל ונוח, ללא תלות בדמעות מלאכותיות.

  אדם

  שלום אדם,

  חסימת דרכי ניקוז הדמעות אכן מאפשרת לדמעות להישאר זמן רב יותר במגע עם משטח העין. אך פעולה זו מתאימה רק לאנשים עם יובש קיצוני. באנשים עם יובש קל או בינוני תגרום פעולה כזו לדמעת מתמדת, שתגרום לאי נוחות ומטרד רבים, להעצמת הדלקת במשטח העין, ולרצון להסרת האטמים. מרבית האנשים עם עין יבשה סובלים מדלקת בעצימות נמוכה. זאת מכיוון שיש להם כמות קטנה יחסית של דמעות שלא עוברות שחלוף, נשארות זמן רב במשטח העין, ולכן מצטברים בהם מלחים ותוצרי דלקת שונים. חסימת דרכי הדמעות תגרום להישארות נוזל הדמעות עם המלחים המרוכזים ותוצרי הדלקת זמן רב יותר, תקטין את שחלוף הדמעות, ותעצים את הדלקת. ריכוז המלחים וגורמי הדלקת (ציטוקינים) יעלה, ואיתם תגבר תחושת הצריבה והאי נוחות.

  חושב להבין שבעין תקינה יש איזון מדוייק בין יצור הדמעות ובין פינוי הדמעות ממשטח העין, כך שלמעשה יש שטיפה מתמדת של משטח העין עם דמעות. זרימה מתמדת ומדוייקת חיונית לתחושת הנוחות בעיניים, וכך מצד אחד אין יובש ומצד שני אין דמעת יתירה. חסימת דרכי הדמעות לא מחזירה את המצב לקדמותו של זרימה עם איזון מדוייק. היא בבת אחת עוצרת את הניקוז. ואז, אם ייצור הדמעות הוא בינוני, הרי שתהיה הצטברות של דמעות שישפכו על העפעף התחתון, דבר הגורם למטרד רב, ולרצון המטופל להסיר את האטמים. קל להבין את זה אם נחשוב על אמבטיה שיש לה ברז שפתוח ודרכו יוצאים מים, ופתח ניקוז למים. אם יש זרזיף דל של מים שיוצאים מהברז, הרי שסגירת פתח הניקוז תביא להצטברות איטית של המים לזמן רב. חלק מהמים יתאיידו וכך האמבטיה לא תתמלא לגמרי, אבל יהיו בה מים כל הזמן. אם קצב יציאת המים מהברז גדול יותר, הרי שתוך זמן קצר האמבטיה תתמלא והמים יגלשו החוצה.

  לכן טיפול כזה מתאים בעיקר לאנשים עם יובש קשה מאוד, כאלה ששמים תחליפי דמעות כל שעה, שבבדיקת שירמר נמצא שייצור הדמעות קטן מאוד, ושיש ארוזיות נקודתיות באפיתל הקרנית. מדובר באנשים עם תסמונת סיוגרן (מחלה אוטואימונית עם פגיעה בבלוטת הדמעות), אנשים שעברו השתלת מח עצם וסובלים לכן מובש כרוני קשה, ואנשים שעברו הקרנות לראש שהרסו את בלוטות הדמעות.

  למרבית האנשים הסובלים מיובש בעיניים, היובש הוא קל עד בינוני, הם מסתדרים עם תחליפי דמעות בתדירות של 3-4 פעמים ביום, ו פעולה זאת אינה מתאימה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 הבדלים בין טיפות וטיפות מומלצות (בקבוקנים)?

  שלום ד”ר,

  לפחות עבורי, הבקבוקנים יותר נוחים לשימוש מאמפולות.

  הבקבוקנים שאני מכיר שאינם מכילים חומר משמר,אלה בפנטן וסדרת הcomod הרחבה של קיוומא (עם בקבוק פטנטי).

  1.בסדרת הקומוד ישנם
  מספר לא מועט של סוגים:
  הילו ג’ל, הילו קומוד, פרש קומוד, הילו קייר, הילו פארין. (גם כרומו-קומד לאלרגיות)
  כולם ללא חומר משמר..
  לפעמים הם נבדלים בהרכבם, על סמך מה ניתן להחליט אם להשתמש בתכשיר כזה או אחר?

  2. האם בפנטן עדיפות יותר או פחות מסדרת הComod, נאמר לי שהם מסייעות לעיניים בתהליך הריפוי של העין, האם זה נכון?
  כמו כן כיצד מתאפשר להשתמש בהם שנה לאחר הפתיחה ללא תוספת חומר משמר (האם זה בטוח?)

  באופן כללי, אשמח לדעת על איזה טיפות עיניים אתה ממליץ. (לשימוש ארוך טווח)

  * אני נוטה להעריך שסדרת הComod של קיוומא, היא המומלצת ביותר בשוק טיפות העיניים, שכן לא נעשה בה שימוש בהמון חומרים, לפי העלון.
  כמו כן ממליצים גם על טיפות הסיסטיין (ראיתי שהם מכילים חומרים אחרים) האם יש להם עדיפות במקרים מסוימים למרות שהם מכילים החומר המשמר?

  ישראל

  שלום ישראל,

  לשאלתך הראשונה - אין כללים בבחירת תחליפי הדמעות שמתאימים לך. כל אחד מרגיש אחרת את הטיפות, ולכל אחד טיפות מסוגים שונים נותנים הרגשה שונה. לכן המלצתי היא לנסות תכשיר מסויים למספר ימים ואם הוא נוח ונותן תחושה טובה לעיניים, להמשיך אתו. אם לא, לעבור לתכשיר אחר.

  לשאלתך השניה - אף תכשיר לא באמת עוזר ל"ריפוי" של העין. מדובר בתמיסות המכילות פולימרים שהם מולקולות גדולות, הנותנות תחושת צמיגות וסיכוך למשטח העין. אף אחד מהם לא מרפא דבר. מקובל לתת אותם לתסמונת העין היבשה, למצבי דלקת שונים, ולכל מצב בו יש תחושת צריבה, דקירות, גרד או הרגשת גוף זר. הטיפות שוטפות את משטח העין מהפרשות, ריר, תאי אפיתל מתים, ובצורה זו מסייעות לשיחלוף הדמעות, המכילות מלח מרוכז ותוצרי דלקת. אבל זה לא תרופה.

  אני לא ממליץ להשתמש בתכשיר כלשהוא שנה לאחר הפתיחה, גם אם יש בו חומר משמר. תכשיר המשווק בבקבוק רגיל, יש בו חומר משמר כלשהוא. תכשיר המשווק באמפולות לשימוש חד-יומי הוא ללא חומר משמר. בסדרת הקומוד יש בקבוק מיוחד עם חלק טלסקופי לחיץ, ובתוך הבקבוק יש שקית עם הנוזל, שהיציאה ממנה היא דרך שסתום חד כיווני לצינורית העוברת דרך הפייה של הבקבוק. השסתום מונע חדירת אוויר לבקבוק. יש גם כדורית כספית בקצה הצינורית שמעניקה הגנה מזיהומים. כל אלו מאפשרים לתמיסה להיות מוגנת מזיהום ללא חומר משמר. אבל גם בקבוק כזה טוב ל-3 חודשים מתחילת השימוש בו.

  אני לא אמליץ כאן על סוג מסויים, וההחלטה במה להשתמש נתונה לכל אדם על פי הנוחות שתכשיר מסויים מעניק לעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 בעיה בקרנית

  היכן משיגים muro 128
  למניעת דקירות וצריבות בעיניים?
  ממה שביררתי, אין להשיג בבתי מרקחת
  באזור המרכז.

  שלום רב,

  ניתן להשיג משחת Muro 128 ע"י קנייה דרך הרשת דרך הפורטלים המקובלים להזמנות מוצרים. פשוט תכתבי את השם ב google ותקבלי מיד מחירים והצעות למשלוח. המשחה נמכרת כמוצר מדף (OTC) בארה"ב, ולא מצריכה מרשם רופא.

  בארץ ניתן להשיג אותה במספר מצוצמם מאוד של בתי מרקחת, כנגד טופס 29ג (המחייב ביורוקרטיה רבה) ובמחיר מופקע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 זמן שימוש בטיפות סיסטיין UD (אמפולות)

  כמה זמן ניתן להשתמש באמפולה של טיפות ליובש לאחר פתיחתה???

  בעלון אין פירוט בנוגע לכך, נכתב רק להשליך לאחר השימוש.

  השאלה כמה זמן ניתן להשתמש באמפולה לפני זריקתה?

  שלום רב,

  אמפולות מכילות תמיסה ללא חומר משמר ולכן הן לשימוש חד-יומי, כלומר ניתן להשתמש בהן מספר פעמים, אך עד 24 שעות מהפתיחה. בחלקן יש הגבלה ל-12 שעות בעלון לצרכן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2020 יובש עז

  שבוע טוב פרופ סלומון,
  אני בת 52, מחלימת סרטן שד. סיימתי טיפולי כימו והקרנות לפני 3 שנים.
  מאז, אני סובלת מיובש עז בעיניים הכולל את כל התסמינים (גירוי, אודם, צריבה, דמעת, רגישות לאור/רוח/קור וכ). בנוסף אני סובלת גם מאלרגיות עונתיות, וקרדיט אבק הבית. נמצאת כעת בבירור ראומטולוג לגבי סיוגרן. נעשה מבחן שירמר (ימין 2 מ״מ / שמאל 11 מ״מ). שאר בדיקות העניים תקינות.
  השתמשתי בכל סוגי תחליפי הדמעות, כולל תכשירים סטרואידיים כגון לוטמקס, פרד פורטה, FML…
  לפני כחודש התחלתי להשתמש ברסטזיס. היובש והתסמינים עדיין נוכחים, ושאלותיי הן:
  1) כמה חודשים עליי להמשיך להשתמש ברסטזיס, עד שארגיש הקלה/שיפור?
  2) האם כדאי לשלב תכשירים סטרואדיים וטיפות נגד אלרגיה עם רסטזיס?
  3) האם ומתי מומלץ לבצע חסימת תעלת ניקוז דמעות (punctal occlusion)?
  תודה רבה על תשובתך.

  שלום רב,

  הטיפול ברסטאזיס אינו מוגבל בזמן ויש לקחת אותו במשך שנים. הוא אינו מרפא את היובש, רק מקטין במידה מסויימת את הדלקת המשנית ליובש. לעיתים עוברים מספר שבועות עד להשגת הטבה כלשהיא, ולעיתים לא מושגת הטבה כלל.

  אם יש אלרגיה מומלץ לתת גם תרופות נוגדות אלרגיה.

  אםן יש שילוב של יובש ודלקת אלרגית, הטיפול המומלץ הוא משחת Protopic, שיכולה להפחית בצורה משמעותית את כל התופעות שאת סובלת מהן.

  חסימת ניקוז הדמעות מתבצעת במקרים בהם יש יובש קיצוני ושאין בהם מרכיב דלקת משמעותי. על פי התיאור נראה שאת לא מתאימה לכך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2020 טיפול I P L

  שלום רב; ראשית תודה רבה על תשובתך. כפי שאמרת לגבי טיפול I P L שאינו מזיק אם אינו מועיל רציתי לוודא באופן מוחלט שזה אכן כך שאינו יזיק בכל מקרה. האם לאחר מספר טיפולים כנדרש יהיה שיפור תמידי?
  תודה רבה בברכה אביבה חי. היכן אתה מקבל באופן פרטי?

  שלום רב,

  הניסיון שלנו עם IPL מועט מאוד. מדובר בטיפולים שנכנסו לארץ רק בשנה האחרונה. יש מרכזים רפואיים בודדים שבהם המכשיר נמצא. גם אין ספרות רפואית מדעית (מה שנקרא ספרות מבוקרת-עמיתים) עם תוצאות לטווח קצר או לטווח ארוך. גם איש אינו יודע מה מנגנון הפעולה של IPL.

  לגבי "שיפור תמידי", כאן אני יכול להגיד בוודאות שהתשובה היא: לא. כל המצבים הקשורים בעין יבשה הם תוצאה של שינויים כרוניים תלויי גיל ברקמות השונות של העין ובלוטות הדמעות, ואין טיפול שיכול לעצור אותם או לתת מענה מוחלט וסופי לבעיה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2020 שורף בעיניים

  שלום,
  כבר 3 שנים אני סובל מדלקות חוזרות בעיניים בעיקר בקיץ (יולי/אוגוסט) אך השנה זה גם החל מוקדם יותר (מרץ). מאז שזה התחיל בקיץ לפני 3 שנים יש לי הפרשות צמיגיות בקצה העין (חלק הקרוב לאף) כל הזמן! גם אם אין גירוי או דלקת. תחילה טופלתי במגוון רב של תרופות אנטיביוטיות לאחר מכן איוורמקטין (שגם לא עזר) כאשר רק הטיפות הסטראוידיות עזרו לבסוף להעביר את הדלקת אך ההפרשות וחזרתה של הדלקת ממשיכים עד היום. אני מאוד סובל ומרגיש במלחמה מתמדת במניעת התפרצות דלקת. שזה כן חוזר רושמים לי לוטמקס ואז זה מעביר את הדלקת עד הפעם הבאה..
  רופאי עיניים אמרו לי שלא רואים משהו חריג אולי יובש, אך טיפות ליובש שאני משתמש (ניסיתי הרבה סוגים ללא חומר משמר) לא עוזרות. האם יש משהו לעשות לעזור לי להבין מה זה בדיוק וכיצד להתמודד עם זה?

  למי לא מתאים ניתוח לייזר בעיניים
  שלום רב,

  התלונות שלך אופייניות לדלקת אלרגית של הלחמית בשילוב עם יובש בעיניים. טיפול מקומי קבוע במשחת Protopic לעיניים (למרות שזו משחה שמיועדת לעור ניתן לשים אותה בעיניים ללא חשש) פעם ביום לפני השינה עשוי להקטין את התופעות שאתה מרגיש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/03/2020 טיפות רסטזיס

  שלום רב!
  התחלתי שימוש ברסטזיס לפני 6 ימים, העיניים שורפות ומגרדות ויש תחושה של רטיבות כל הזמן. אני משתמשת בין לבין בתחליפי דמעות כל היום.
  האם להמשיך ליטול רסטזיס? האם אלה תופעות שכיחות? האם התופעות יעברו? ותוך כמה זמן ניתן לבדוק האם הרסטזיס אפקטיבי עבורי בכלל?

  שלום רב,

  מומלץ להמשיך עם רסטאזיס לעוד מספר שבועות לפני שמחליטים להפסיק. לעיתים לוקח זמן עד שהוא עובד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2020 עין יבשה

  שלום אני לאחר 3 השתלות קרנית כתוצאה מטראומה בילדות
  מזה זמן רב העין יבשה בצורה חריפה ביותר הדבר מתבטא שאני קם בבוקר
  ויש לי ממש כאבים בעין עצם זר אדמומיות אני מנסה סיסטיין בנפטן אבל זה עוזר ממש
  בצורה חלקית ויוצא שכל היום אני מגרד ומשפשף את העין אין לי כבר חייםץ
  השאלה שלי האם יש מכשיר כמו ipl לצריכה ביתית או כל דבר שיכול לגאול אותי מיסוריי
  כבר התייאשתי מרופאים אני בן 60 ללא מחלות רקע תודה על התשובה

  שלום רב,

  האם נבדקת לאחרונה ע"י מומחה לקרנית? האם אתה לוקח דרך קבע טיפות סטרואידים? לעיתים קיימת דלקת כרונית במשטח העין, על רקע דלקת עפעפיים או דלקת אלרגית, ויש צורך בטיפול תרופתי מקומי. אם יש לך יובש משמעותי יתכן שתצטרך טיפול בחסימת תעלות ניקוז הדמעות - punctal occlusion. יש סיבות רבות למה שאתה מתאר, ומוטב שתלך להיבדק.

  אין IPL לשימוש ביתי, ובקושי יש את המערכת הזאת במספר מרכזים בארץ. עדיין לא הוכח שהטיפול עוזר, ואם כן- הוא נועד לאותם מקרים עם מחלה של בלוטות השומן בעפעפיים הגורמת ליובש בעיניים.

  "כבר התייאשתי מרופאים" זו סיסמה ריקה שנאמרת בד"כ ע"י אנשים שכבר מזמן לא ראו רופא, או כאלה שלא בדיוק עושים מה שהרופא ממליץ, או עושים ליומיים ואח"כ מפסיקים ו"מתייאשים" כי הם חושבים שיש תרופות פלא שצריכות להשפיע תוך יומיים. מצבים כרוניים מחייבים טיפולים ממושכים תחת ביקורת ומעקב תכופים.

  בברכה,

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/03/2020 חולשה טשטוש, ועייפות בשירירי העיניים

  שלום , אני בת 62 , מזה שנה ויותר אני סובלת מחולשה ועייפות שרירי עיניים (עיניים שרוצות להיעצם וסוג של טשטוש ראיה)
  ניבדקתי אצל מספר רופאי עיניים, לא נמצאה בעיה חוץ מיובש (ניתן טיפול בטיפות סיסטן/בפנטן..)
  ניבדקתי אצל אופטומטריס, לא ראה שינוי מבדיקה לפני שנה (מרכיבה משקפים ביפוקל)
  ניבדקתי אצל נוירולוגית, המליצה על בדיקת דם לזיהוי רמת אצטיל כולין.
  אשמח לדעת חו”ד שלך בעניין.
  תודה

  שלום רב,

  הנוירולוגית ככל הנראה רוצה לשלול מיאסטניה גרביס, שבה יש חלושה שרירים, צניחת עפעפיים וכפל ראייה. מומלץ לבצע בדיקה זאת.

  אם הבדיקה תקינה, ככל הנראה התלונות שלך נובעות מיובש בעיניים כפי שנאמר לך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2020 עיניים שורפות ברמה של 10 וטיפות ליובש לא עוזרות

  העיניים שלי שורפות מאוד . רופא עיניים בדק ונתן לי טיפות נגד יובש אך זה לא עוזר . יש ימים שכל כך שורף לע עד כדי כאב .

  לימור

  שלום לימור,

  תחושת צריבות ושריפה בעיניים אופיניים לתסמונת העין היבשה. סימפטומים אלו הם תוצאה של תהליך דלקתי כרוני בעימות נמוכה המלווה את העין היבשה. כתוצאה מנפח נמוך של דמעות נוצר ריכוז מוגבר של מלחים בדמעות. הרכב הדמעות השונה גורם לנשירת תאי האפיתל המצפים את הקרנית. כל אלו אחראיים לתחושת הכאב והשריפה.

  לכן את זקוקה ככל הנראה לטיפול מקומי עם נוגדי דלקת. קיימים מספר תכשירים הכוללים סטירואידים (כגון לוטמקס או FML), ותרופות נוגדות דלקת נוספות כגון ציקלוספורין A (הניתן בטיפות בתכשיר הנקרא Restasis) וטקרולימוס (הניתן במשחה הנקראת Protopic).

  אנא פני לרופא עיניים מומחה לקרנית שיבדוק אותך ויתאים לך את הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2020 תחושת חול בעין לאחר ניתוח קטרקט

  לפני כחודש וכמה ימים, עברתי ניתוח קטרקט בעין שמאל, בהתחלה היה בסדר ראיתי טוב, ולא הרגשתי הרגשת חול בעין, בשבועיים האחרונים יש לי תחושה זו, ניתנו לי כמה סוגי טיפות נגד יובש וזה עזר במידה מועטה מאד,
  קראתי שזו תחושה רגילה לאחר ניתוח ויכולה לקחת בים כמה שבועות לחודשים, זה בהחלט לא מעודד מה עוד שהטיפות אינן עוזרות. מה ניתן לעשות במקרה זה, בנוסף בימים האחרונים אני חש שכמות האור הנכנסת לעין גדולה (כנראה האישון לא פועל במלוא כוחו סליחה על הניסיון להסביר), יש אילו פתרונות לעניין, ראוי לציין שהראיה השתפרה, והכתם שהיה איננו. תודה רוב

  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא תופעה שכיחה ביותר לאחר ניתוחים בעיניים. לפעמים היא נמשכת מספר חודשים, ולעיתים היא נמשכת באופן כרוני לצמיתות. למעשה מדובר ביובש בעיניים שהיה קיים קודם לכן במידה קלה, ולאחר הניתוח, מסיבה לא ברורה יצא מכלל איזון והתחיל להתבטא בתחושת צריבה, דקירות וגוף זר. לעיתים הטיפול התרופתי המקומי עלול לגרום להופעת תסמונת העין היבשה בגלל החומיחם המשמרים שיש בטיפות.

  הטיפול בעין יבשה כולל תחליפי דמעות לפי הצורך, טיפול מקומי נוגד דלקת בתכשירים שונים על פי החלטת הרופא, ובמקרים של יובש קשה ניתן לבצע חסימת פתחי תעלות הניקוז של הדמעות (punctal occlusion) או טיפולים בחימום מקומי עם אור פעימתי (IPL).

  מומלץ לפנות בנושא זה למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/02/2020 טשטוש ראייה לא מוסבר

  היי ושלום רב אני חש לאחרונה טשטוש ראייה שאינו מוסבר , שהוא הולך ומתגבר..
  ראוי לציין כי עשיתי את כל הבדיקות האפשריות שכוללות
  לחץ תוך עיני
  Oct מקולה
  Oct דיסקות
  Oct rfnl
  בדיקות שדה ראייה 24-2
  Ct ראש
  Cta ראש
  ניקור מותני

  והכל היה תקין בדיקה אצל נויאופטלמולוג ששלל פפילדמה

  אף אחד לא יודע לענות לי תשובות כל כך חשוב לציין שיש לחץ דם לא מאוזן בין150-164 על 90-100
  אשמח לתגובה או להמלצות מה אפשר לעשות או בדיקות מסויימות שצריך לעבור

  שלום רב,

  אכן בצעת בירור מקיף ביותר ומרחיק לכת... ניקור מותני...

  בנוסף לבדיקות שביצעת הייתי מבצע מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית, רפרקציה (בדיקת משקפיים) עדכנית, ובודק אפשרות של יובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/01/2020 עין יבשה

  היי פרופסור סולומון,
  אני בת 29, הרכבתי עדשות מגע במשך 16 שנה- כל יום במשך לפחות 8 שעות!!! לעולם לא סבלתי מיובש בעיניים עד ל3 שנים האחרונות- בהן ילדתי והנקתי 2 ילדים. מאז אני סובלת כמעת באופן תמידי מתחושת גוף זר ,ורגישות לאור ורוח , בעיקר בעין ימין, עם אודם ונטייה לדלקות עיניים. היה לי אפילו מקרה אחד של corneal ulcer שטופל ע”י Vigamox וכנראה השאיר צלקת קטנה בקרנית. בשנה וחצי האחרונות אני בלי עדשות בכלל – רק משקפיים. ועדיין מאוד סובלת מעין יבשה ולפעמים דלקות. משתמשת בsystane באופן קבוע 8 פעמים ביום. בכל בדיקת רופא עיניים אומרים אותו הדבר – עין ימין מאוד יבשה . יש משהו נוסף שאני יכולה לעשות לשיפור המצב? כבר מאוד מתוסכלת.

  שלום שחר,

  כדאי לבדוק האם יש מצבים נוספים חוץ מהיובש כמו דלקת עפעפיים או דלקת אלרגית של הלחמית. קיימת חפיפה רבה בסימנים ובסימפטומים של 3 המצבים: עין יבשה, דלקת עפעפיים ודלקת עיניים אלרגית. לכל אחד מאלו יש טיפול תרופתי מתאים.

  בנוסף יש לשלול מחלות אוטו-אימוניות סיסטמיות כגון תסמונת סיוגרן ודלקת פרקים. כדאי לפנות לרופא המשפחה או הראומטולוג לביצוע בדיקות דם מיוחדות (סרולוגיה אוטו-אימונית) כדי לשלול מצבים אלו.

  במקרים בהם העין יבשה מאוד ניתן לבצע Punctal occlusion - חסימת תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים. עוד אפשרות היא טיפול בטיפות סרום אוטולוגי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2020 תחליפי דמעות עין יבשה

  שלום פרופסור סלומון,

  אני סובל מקרטוקונוס ולאחרונה הבנתי שאני סובל מעין יבשה, גם בגלל כאבים (שפחות מפריעים לי) וגם בגלל הפרעות בראייה (אני תמיד רואה הילות סביב מקורות אור אך זה החמיר למצב שלא יכולתי לקרוא כי האותיות עצמן היו נמרחות לי). התחלתי לקחת טיפות הילו קומוד חמש פעמים ביום וזה עוזר. השאלות שלי:
  1. האם טיפות כאלה גורמות להפחתת כמות הדמעות שהעיניים מוציאות באופן טבעי? (זו לפחות התחושה שלי) האם יש סכנה להתמכרות לטיפות הללו והאם אפשר באמת להשתמש בהן כל החיים ללא נזק?
  2. האם אתה מכיר טיפות בשם הילו פארין שנטען עליהן שהן מסייעות לשחזור שכבת הדמעות- היית ממליץ?

  תודה רבה!
  בנימין

  שלום רב,

  תחליפי דמעות לא גורמים להתמכרות, לא גורמים להפחתת הדמעות או להגברתן, ולא גורמות לנזק כלשהו לעיניים. הן בסה"כ גורמות לסיכוך משטח העין ולתחושת לחות, מקלים על אי נוחות הנגרמת בגלל יובש בעיניים ובגלל תהליכים דלקתיים שונים, וגורמים להקלה רגעית בסימפטומים כגון דקירות, צריבה, גרד, תחושת גוף זר ויובש.

  בלי להיכנס לסוגים השונים שקיימים, לכל סוג של תחליפי דמעות יש מרכיבים שונים, וכל אחד מרגיש אחרת בתגובה לסוגים שונים של תחליפי דמעות. אין כאן חוקים מיוחדים בבחירת הסוג שמתאים לך, וכל אחד בוחר את התכשיר שאיתו הוא מרגיש בנוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/11/2019 איך מאבחנים סיוגרן

  שלום פרופ’ סלומון.
  אני חולת סקלרודרמה (מאוזנת) מזה למעלה מ-20 שנה. בשנים האחרונות התחלתי לסבול מתופעת יובש בעיניים ומדי פעם אני מחליפה את הטיפות לסיכוך. במצבים מסויימים אני דווקא דומעת. בחודשים האחרונים התופעה החמירה, וכרוכה גם בנפיחות ואדמומיות של העפעפיים העליונות. לאורך החודשים האלה השתמשתי הן בטיפות אנטיביוטיות והן בטיפות המכילות סטרואידים, עם הקלה זמנית וחלקית.
  איך ניתן לאבחן אם “במסגרת הסקלרודרמה” פיתחתי גם תופעת סיוגרן? ועוד משהו, הבנתי מרופא עיניים אצלו נבדקתי לאחרונה שה”רסטאזיס” “ירד מגדולתו” לאחרונה, וכי הוא איננו כה יעיל כפי שחשבו קודם.
  אודה ואשמח על תגובה מהירה, התופעה גורמת לי סבל ניכר.

  שלום רב,

  תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטו-אימונית הנגרמת בגלל נוגדנים עצמיים הפוגעים בבלוטות הרוק והדמעות ובפרקים. האבחנה נעשית ע"י בדיקת רופא עיניים (לאבחון יובש בעיניים), רופא שיניים מומחה ברפואת הפה (לאבחון יובש בפה) וראומטולוג (לאבחון מחלת פרקים או מצב אוטו-אימוני סיסטמי). גם רופא המשפחה יכול לשלוח אותה לבדיקות דם המכוונות למחלות אוטו-אימוניות ולנוגדנים של סיוגרן.

  הרסטאזיס הוא תכשיר מקומי המכיל ציקלוספורין A. מעולם לא היתה לו "גדולה" כלשהיא, והוא נרשם כי לא היה משהו אחר יותר טוב לתת. יתרונו הוא בכך שאינו גורם לתופעות לואי, וחסרונו בכך שאינו יעיל במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/11/2019 דמעות מלאכותיות

  שלום רב
  עברתי ניתוח לייזר לפני כ 10 חודשים במרפאתכם ואני מאוד מרוצה מהתוצאות. הנחיות הרופא אחרי הניתוח היו שימוש יומיומי בתחליף דמעות מלאכותי למרות שאינני מרגישה כלל יובש בעין, ועובדת כ 8 שעות ביום מול מחשב. שאלתי הינה האם העין כתוצאה משימוש תמידי בדמעות מלאכותיות לא מגיעה למצב שאינה מייצרת דמעות בעצמה? האם מנגנון יצור הדמעות הטבעי אינו נפגע? האם אצטרך לנהוג כך כל חיי? אשמח מאוד לתשובתך המקצועית.
  תודה רבה.

  שלום רב,

  אין כל הגבלה על שימוש בתחליפי דמעות, ואין כל פגיעה בייצור הדמעות כתוצאה משימוש בהן. אם את לא מרגישה יובש בעיניים את לא צריכה להשתמש בהן בכלל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/11/2019 השתלת פלאגים

  היי
  האם אתה משתיל פלאגים בעיניים?

  מרסל

  שלום רב מרסל,

  כן, אני משתיל פלאגים. פלאגים הם אטמי סיליקון זעירים המושתלים במקרים של יובש קשה בעיניים בפתחים של תעלות ניקוז הדמעות, וגורמות למעט הדמעות להישאר זמן רב יותר במגע עם העין. הפעולה נקראת Punctal occlusion והיא נמשכת מספר דקות ומבוצעת במרפאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/10/2019 תחושה של גוף זר בעין

  שלום
  שמי ורדית ואני סובלת מתחושה של גוף זר בעין מזה תקופה של 5 חודשים לסרוגין.
  הכל התחיל כאשר היה לי וירוס בעין (אדנו) וטופלתי על ידי סטוראידים, לאחר מכן התחושה חזרה והמשכתי בטיפול של סטרואידים על ידי רופא אחר.
  הטיפול הממושך בסטרואים גרם לעליית הלחץ תוך עיני שהתגלה על ידי רופא עיניים אחר בקופה.
  לאחר מכן קיבלתי טיפות להורדת הלחץ תוך עיני והלחץ ירד לנורמה ולאחר מכן הופסק הטיפול להורדת הלחץ ומאז אני במעקב קבוע אצל רופא עיניים של הקופה לבדיקות תקופתיות ללחץ אך למרות שהלחץ תקין אני עדיין מרגישה תחושה של גוף זר, דקירות וכאבים בגלגל העין.
  נאמר לי על ידי הרופא שיש לי יובש בעיניים והתחושות נובעות מכך אך בביקורת האחרונה הרופא טוען שבבדיקה לא נראה יותר יובש בעיניים אבל התחושות עדיין קיימות.
  תחושות אלה גורמות לי לסבל רב ואיכות חיים ירודה.
  אני ממש אובדת עצות ואשמח אם תוכלו לעזור לי במציאת הבעיה וטיפולה
  תודה מראש

  ורדית

  שלום ורדית,

  תחושות גוף זר, דקירות ואי נוחות בעין נפוצות מאוד לאחר כל ארוע משמעותי שפוגע במשטח החיצוני של העין, כמו דלקת משמעותית של הקרנית והלחמית, ניתוח בעין, פציעה של משטח העין ועוד. תחושה זו היא תוצאה של שינויים בשכבת הציפוי של הלחמית והקרנית (תאי האפיתל), שככל הנראה לא חזרה לחלוטין למבנה התקין שלה. אי סדירות בשכבת האפיתל של הלחמית או הקרנית מתבטאת בתחושת גוף זר, יובש, דקירות וכל מה שאת מרגישה. אי סדירות זאת גורמת בנוסף לדלקת תגובתית כרונית מתונה, שיכולה להימשך זמן רב. דלקת זאת מעצימה את תחושות האי נוחות. גם התרופות המקומיות השונות שקיבלת במשך הזמן, ובמיוחד הטיפות להורדת הלחץ, תרמו לכך: חלק ניכר מהטיפות הניתנות להורדת לחץ עלולות לפגום בתאי האפיתל המצפים את הקרנית והלחמית, ולוקח זמן רב לאפיתל להתאושש לאחר הפסקתן.

  הטיפול בתופעות אלו הוא שילוב של תכשירים מקומיים נוגדי דלקת (סטרואידים, ציקלוספורין A, טקרולימוס) ותחליפי דמעות ללא חומרים משמרים למיניהם, וכן סבלנות רבה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2019 הילו-קומוד

  מאיזה גיל אפשר להשתמש בהילו-קומוד?
  אפשר בילדים??

  שלום רב,

  הילוקומוד הוא תכשיר המכיל חומצה היאלורונית ללא חומר משמר, והמשמש כתחליף דמעות (דמעות מלאכותיות) לטיפול ביובש בעיניים. ניתן להשתמש בהילו-קומוד בכל גיל, כולל בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/09/2019 צריבה בעיניים

  שלום, אני סובל מצריבה בעיניים ויובש קשה כבר מהדקה הראשונה שאני יושב מול מחשב כבר מעל 3 שנים, חשיפה לאוויר ממוזג מקשה עלי מאוד. מרגיש שקשה לי להרגיש מפוקס על ההגה ולוקח לי זמן להתאושש אם בכלל בבית, עד יום העבודה הבא. טיפות מקלות מעט אך לא פותרות את הבעיה. פגע לי מאוד באורך החיים.ביקורי רופא עיניים מסתיימות באותה אבחנה “יובש בעיניים” אשמח לשמוע את דעתך בנושא

  שלום רב,

  אם תחליפי הדמעות לא עוזרים מומלץ לבצע חסימת תעלות הניקוז של הדמעות, פעולה הנקראת Punctal Occlusion. בפעולה זאת המבוצעת במרפאה, מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בקצות העפעפיים. פעולה זאת מאפשרת זמן שהות רב יותר של מעט הדמעות שיש לך בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2019 עברתי ניתוח קטרקט לפני כחודש ימים אני סובלת מצריבה וכמו עוף זר בעניים

  רופא המנתח בדק אותי ואמר לי שהכל בסדר אני סובלת מעיין יבשה ומשתמשת בטיפות סיסטין האם אני יכולה להשתמש בטיפות ללא חומר משמר כדי להקל על היובש
  תודה

  שלום רב,

  ניתן להשתמש בכל תכשיר שהוא המכיל טיפות ליובש ללא חומר משמר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2019 יובש בעין

  לפרופ’ סלומון הנכבד! יש לי יובש בעין, ואני משתמש בסיסטיין ג’ל דרופס, גם במהלך היום. (שימוש בטיפות רגילות כגון הילורוניקס ורפרש עזרו לזמן קצר מאד, ולכן בהמלצת רופא עברתי לטיפות ג’ל). ברצוני לשאול אם יש חשש לנזק לעין בגלל חומר משמר או משהו כזה וצריך להגביל את השימוש, (לפעמים אני שם 4 או 5 פעמים ביום), או שאין הגבלה. שאלה נוספת – חבר אמר לי שהוא קנה באינטרנט טיפות מסין המכילות מנטול ועוד כמה חומרים, וזה מאד עוזר לו, האם ידוע לך משהו על זה, והאם אפשר לסמוך שאין בזה נזק לעין. תודה רבה לך.

  חיים

  חיים שלום,

  ככלל רצוי יותר להשתמש בטיפות ללא חומר משמר. קיימים תכשירים המכילים ג'ל שאין בהם חומר משמר.

  בכל הנוגע לתכשירים המיובאים מסין - אין לי כל מידע על כך, ולא הייתי משתמש בתכשירים כאלו שהרכבם לא ברור, ולא ברור מי החברה העומדת מאחורי מוצרים אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/06/2019 יובש בפה ועיניים בעקבות שימוש במקסיטרול בויגמוקס ובהילו קומוד

  בת 58, בעקבות פצע בקרנית טופלתי בויגמוקס ובטוברקס לאחר מכן במקסיטרול ובהילו קומוד ומאז סובלת מיובש בפה ובעיניים. האם זוהי אחת מתופעות הלוואי של אחת מהתרופות? או שאלה הם תופעות הורמונאלית של גיל המעבר?האם אתה מקבל מבוטחי מכבי?

  ענת

  שלום ענת,

  אין קשר בין הטיפול שלקחת ובין יובש בפה ובעיניים.

  השילוב של יובש בפה ובעיניים מחייב בירור לשלילת תסמונת סיוגרן - מחלה אוטואימונית בה יש פגיעה בבלוטות הרוק, בלוטות הדמעות והפרקים. מומלץ לפנות לבירור אצל רופא עיניים, אצל מומחה לרפוטת הפה, ואצל ראומטולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/06/2019 האם לקיחת טיפות עינים ליובש עלולה לצור תלות

  שלום אני בת 45 ולאחרונה סובלת מיובש קשה בעינים
  אני מתלבטת אם לקחת את טיפות הסיסטין או גנטיל שקיבלתי מהרופא, או האם לקיחתן תמנע ריפוי יותר טבעי שאני מנסה ע”י קומפרסים דיקור תרגילים אומגה 3 תזונה ופעילות גופנית.
  האם עצם לקיחת הטיפות יכולה להפוך את המצב לכארוני או בלתי ניתן לריפוי?

  שלום רב,

  שימוש בטיפות לחות (דמעות מלאכותיות או תחליפי דמעות) אינו גורם לתלות ולא הופך את המצב לכרוני. יובש בעיניים הוא ממילא מצב כרוני. ניתן להשתמש ללא חשש, לפי הצורך וללא הגבלה בכל תכשירי תחליפי הדמעות. רצוי להשתמש בתכשירים שאינם מכילים חומרים משמרים.

  הטיפול הטבעי בקומפרסים, דיקור ותרגילים שונים לא יעזור. השימוש בתוספי מזון המכילים אומגה 3 כבר הוכח כלא יעיל לעין היבשה.

  אין למעשה פתרון מוחלט לעין היבשה, וכל הטיפולים מעניקים הקלה זמנית. הטיפולים לעין היבשה מבוססים על תחליפי דמעות, תרופות נוגדות דלקת במתן מקומי, ובמקרים הקשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י punctal occlusion.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2019 עיפות צריבות ושריפה בעיניים

  לרופא היקר שלום וברכה
  אני בת 42. התחלתי לסבל לפני 5 חדשים מתחושת עיפות בעיניים. אני מרגישה צורך לסגר כל הזמן את העיניים
  וכן תחושה של צריבה
  נבדקתי אצל רופאת עיניים והיא נתנה לי טיפות בשם זיילט וכן קצף בשם נאווי בלף
  איני זוכרת עם התמדתי במתן טיפות הזיילט וכן את הקצף היא אמרה שאקח כל יום פעם אחת במשך 3 חודשים
  אך עדיין לא עברו 3 חודשים
  אני מרגישה ששום דבר לא משתפר
  מה ניתן עוד לעשות? או שכדאי לקחת שוב את הזיילט וכן לחכות 3 חודשים שאשים את הקצף?
  אני כל היום רק חושבת על הענין הזה
  זה מציק לי ברמות שלא ניתן לתאר
  מה ניתן לעשות?
  תודה רבה

  שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת משילוב של דלקת עפעפיים ויובש בעיניים - מצב נפוץ באוכלוסיה. אין טיפול קסם או איזה פלא או לחש שמביא לפתרון מהיר. כל הטיפולים מצריכים התמודדות לאורך זמן והתמדה. הטיפול במצבים הנ"ל כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, הגיינת עפעפיים, ותרופות מקומיות נוגדות דלקת הנרשמות ע"י הרופא. הטיפול בסטרואידים (זיילט מכיל סטרואידים) צריך להיות מנוהל בצורה נכונה, תוך מעקב רופא העיניים, והפחתה הדרגתית עד להפסקה. חוץ מסטרואידים ניתן לתת רסטאזיס (המכיל טיפות ציקלוספורין A - תרופה נוגדת דלקת שאינה סטרואידלית).

  בנוסף יש להתאים את הרגלי העבודה - מבחינת חשיפה למיזוג אוויר בסביבת העבודה, עבודה נכונה מול מסכי מחשב, שמירה על לחות בחדר (כגון מחולל אדים) וכו'.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2019 עיניים יבשות

  איזה טיפות הכי מתאימות לעיניים יבשות ?
  תודה נורית

  שלום נורית,

  הטיפות שהכי נוח לך להשתמש בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2019 טיפול בGVHD עיניים

  שלום פרופסור סלומון!
  שמי אוקסנה. לאמא שלי יש אבחנה AML, בשנת 2014 היא עברה השתלת מוח עצם מהתורם, אחרי השתלה יש לה מחלה שנקראת GVHD היא פגעה לכמה חלקי גוף וגם בעיניים , עשו לה בזמנו ניתוח קטרקת על 2 עיניים. להיום אמא משתמשת בטיפות בשם bepanten ו גם מגבונים של ד”ר פישר לעיניים. רציתי לשאול מה אתה יכול להמליץ במקרה כאזה
  תודה

  אוקסנה שלום רב,

  מחלת ה- GVHD היא מחלה הנגרמת בכל מושתלי מח העצם. תאי דלקת שמקורם במח העצם המושתל תוקפים רקמות בגוף וגורמים לפגיעה באיברים שונים, ובהם בלוטות הדמעות. התוצאה היא יובש קשה וכרוני בעיניים, שנמשך לצמיתות. גם לאחר החלמה ממחלה זו נמשך היובש בעיניים.

  הטיפול ב- GVHD כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, חסימת התעלות בעפעפיים המנקזות את הדמעות (Punctal occlusion) באמצעות אטמי סיליקון זעירים, מתן תרופות נוגדות דלקת כגון סטרואידים (לתקופה קצרה ותוך ניטור לחץ תוך עיני ע"י רופא עיניים) ורסטאזיס, ומתן טיפות סרום אוטולוגי (שמכינים אותם מדגימת דם של המטופל).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2019 עין ניסגרת

  שלום רב פרופסור סלומון אבי בגיל 77 עין שמאלית שלו ניסגרת לקראת הערב וגם השנייה מראה דומה כמעט ניסגרת מה הסיבה ? יכול להיות עקב לחץ דם גבוה? יש לו גם מידי פעם סחרחורות וחוסר יציבות תודה סיגל ויום טוב!

  שלום רב,

  יכולות להיות סיבות רבות לכך, כמו צניחת העפעף העליון (ptosis) על רקע של חולשת שרירים כללית או מחלות עצביות שונות, או דלקת כרונית של העפעפיים, או יובש בעיניים. לכל אחד מאלו סימנים שונים וטיפול מתאים. מומלץ להביא אותו לבדיקת רופא עיניים וגם לבדיקת נוירולוג בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2019 צריבת דרכי דמעות אצל חולה בשיוגרן

  אני חולה בשיוגרן, ולאחרונה הוצע לי לעבור טיפול של צריבת דרכי דמעות.
  האם תוכל בבקשה להסביר לי את היתרונות ואת החסרונות של ההליך הרפואי הזה?
  תודה רבה

  פנינה

  שלום פנינה,

  מדובר בפעולה בו מבוצעת חסימת התעלות הקטנות דרכן מתנקזות הדמעות מהעין. בכל עפעף יש פתח קטן המוביל לתעלה המנקזת את הדמעות אל שק הדמעות. חסימת התעלה מגדילה את זמינות הדמעות בעין, וכך מעט הדמעות הנוצרות במחלת סיוגרן ישארו זמן רב יותר במגע עם הקרנית והלחמית.

  בד"כ מקובל לחסום את פתחי התעלות עם אטמים זעירים העשויים מסיליקון. פעולה זו נקראת Punctal Occlusion. מדובר בהליך מרפאתי קצר ופשוט הנמשך מספר דקות, ותורם בצורה משמעותית לשיפור במצב העין היבשה.

  אני לא ממליץ על צריבה תעלות הדמעות. פעולה זו איננה הפיכה. התקנת אטמי סיליקון לעומת זאת מאפשרת את היכולת להסיר אותם אם מתגלה שיש יותר מדי דמעת בעקבות התקנתם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2018 טיפות העיניים רסטזיס

  כמה זמן מותר לקחת את טיפות העיניים רסטזיס.

  מיכל

  שלום מיכל,

  אין הגבלת זמן בטיפול ברסטאזיס, וניתן לקחת אותן דרך קבע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2018 משקפיים ויובש

  שלום וברכה המספר במשקפיים שלי לפני היה -2.00 ימין ושמאל כרגע המספר עלה בשמאל ל2.25 ובימין נשאר 2.00 אך עלה 0.5 צילינדר לאחר כשבוע כשאני עם המשקפיים אני מתקשה להתרגל אליהם אני סובל מיובש ומזליף מידי יום הילו קומוד לאחר הרכבת המשקפיים החדשות אני סובל מצריבה חזקה בעיניים וכאבים יש לציין שנבדקתי על ידי רופא עיניים ואפטמטריסט ונמצא הכל תקין האם הגיוני שהמעבר בין המספרים יגרום לכך?

  שלום רב,

  אין שום קשר בין שינוי המספר במשקפיים ובין יובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/11/2018 שינה עם עיניים פקוחות

  בזמן האחרון נודה לי שאני ישנה עם עיניים פקוחות ואני רוצה לשנות את זה, עד עכשיו ישנתי בסדר ולא ידוע לי על בעיות שיתוק בפנים.
  יש דרך לפתור את זה ולישון על עיניים סגורות?

  שלום רב,

  ברב המקרים לא מדובר באמת בעיניים פתוחות לגמרי, אלא בפתח קטן בין העפעפיים, כאשר הקרנית נמצאת כולה מתחת לעפעף העליון. אם הקרנית נמצאת כולה תחת העפעף העליון בזמן השינה - הרי שאין בכך כל סכנה. אם את לא סובלת מיובש בעיניים, ולא קמה בבוקר עם עיניים אדומות וגרויות - הרי שאין כל צורך לעשות דבר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2018 תסמונת סיוגרן ודלקת בעין

  שלום !אני חולת סיוגרן ובהמלצתך מטופלת ברסטאזיס ובהילוקומוד כחודש. עכשיו התפתחה דלקת בעין. אדמומיות הפרשה לבנה ואי נוחות. האם לשלב טיפות נוספות ?להפסיק את הרסטזיס?
  תודה !

  שלום רב,

  צריך להיבדק ע"י רופא עיניים כדי לאבחן את סוג הדלקת והגורמים לה. יתכן שמדובר בהחמרה של הדלקת הקיימת כתוצאה מיובש בעיניים. אך יתכן שמדובר בדלקת וירלית של הלחמית או דלקת של העפעפיים. לכל אחד ממצבים אלו טיפול שונה. הדרך לקבלת אבחנה וטיפול היא ע"י בדיקה בפועל אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2018 נקבוביות סתומות

  שלום, סבתא שלי בת 73 והיא סובלת מיובש בעין ימין. היא הלכה לרופא עיניים והוא אמר לי שהנקבוביות שלה בתומות ושהיא צריכה לעשות ניתוח לשחרור הנקבוביות. האם הינך יכול להמליץ על טיפולים או תרופות היכולות להחליף את הניתוח שהוצע לה? היא לא מוכנה לעבור את הניתוח.
  תודה מראש

  שלום רב,

  כנראה מדובר בפתחי בלוטות השומן בעפעפיים, הנקראות בלוטות מייבומיאן. אין צורך בניתוח. ניתן לפתוח אותן ע"י לחץ המופעל על קצה העפעף (expression), או ע"י חימום מקומי. ניתן גם לטפל במצב ע"י תחליפי דמעות, וגם ע"י מתן דוקסילין במינון 100 מ"ג ביום למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2018 יובש חמור, טיפות סרום

  שלום פרופ’, אני בת 39, עם לופוס ובשנתיים האחרונות עם יובש קשה בעיניים. מטופלת ברסטזיס, בטיפות נטורל פרי ללא חומר משמר. לאחרונה סובלת מאוד מדלקות עיניים. מבחן שריימר אתמול 0 בשמאל ו-2 בימין. הרופאה הורתה להכפיל את הרסטזיס (ל 4 פעמים ביום) ולטפטף דמעות מלאכותיות כל שעה. כשתעבור הדלקת נכניס פלאגים חדשים (הקודמים נפלו). היא גם המליצה על טיפות שיופקו מהסרום שלי. א- האם אתה ממליץ על טיפול בטיפות סרום? ב- צריבה במקום פלאגים – האם כדאי? תודה מראש.

  שלום רב,

  הטיפול בטיפות סרום מומלץ מאוד.

  חסימת פתחי תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון (punctal occlusion) גם היא מומלצת מאוד. הטיפול בצריבה לא מומלץ, מכיוון שבמשך הזמן נוצרים מעקפים זעירים לחסימה, אותם לא ניתן לזהות ולא ניתן לחסום בעתיד. האטמים המומלצים הם אטמים המוחדרים אל תוך התעלה, מכיוון שהם נשארים זמן רב יותר. אטמים חיצוניים (כאלו הבולטים מעל פתח התעלה) נופלים בקלות רבה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2018 יובש בעין ימין

  שלום,
  אני בת 42. כבר כמה חודשים סובלת מיובש בעיניים. בחודש האחרון רק בעין ימין. בדיוק בתקופה שהתחיל היובש, עשיתי משקפיים חדשות, עם עדשות מולטיפוקל. האם יתכן שהיובש נובע מאבחון לא נכון במספר/עדשה? ניסיתי כמה ימים להיות בלי המשקפיים והיובש כמעט נעלם, אבל חזר שוב אחרי 4 ימים. כרגע אני בלי משקפיים, ועם יובש בעין ימין, שעובר רק אחרי כמה שעות של טיפול עם טיפות. הייתי אצל רופא עיניים, שאמר שאני כלל לא צריכה משקפיים… ואני האמת רואה נהדר גם בלי. (הסיבה למשקפיים היתה תמיד צילינדר… שגם לא בטוח בכלל שיש לי.. ) מה אפשר לעשות? אני כבר מבולבלת… תודה רבה

  שלום רב,

  אין כל קשר בין הרכבת המשקפיים ובין היובש בעיניים. הטיפול ביובש בעיניים כולל תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  בכל הנוגע למשקפיים - אם יש לך צילינדר קטן, ככל הנראה תהיי זקוקה למשקפיים בעיקר בזמן נהיגה, ובמיוחד בנהיגה בלילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2018 מה הן הבדיקות שרופא עיניים עושה על מנת לאמוד את רמת היובש?

  עשיתי לפני שנתיים בדיקת שירמר וסבלתי נורא. העין נעשתה אדומה והיתה צריבה נוראית.
  שנתיים אני עם תחליפי דמעות ורוצה להיבדק שוב. האם אהיה מחוייבת לצורך זה לעבור שוב בדיקת שירמר? אני שוקלת לשים את הפקקים.
  אודה לך אם תציין אילו בדיקות ניתן לבצע על מנת שהרופא יקבע מה צידת היובש בעיניים.
  ודה

  שלום רב,

  בדיקת שירמר היא בדיקה חשובה הנותנת מושג על כמות הדמעות המופרשת מהעיניים. היא אמנם לא נעימה במיוחד, אך היא חשובה בשביל ההחלטה מי מתאים להתקנת אטמים (פקקים) ליובש בעיניים.

  בנוסף לכך יש את מבחן יציבות שכבת הדמעות (break up time), צביעת פלורסצאין, בחינת אגם הדמעות (tear meniscus) והערכת התלונות הוביקטיבית של המטופל. הערכת היובש בעיניים נעשית ע"י שילוב של כל הבדיקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2018 סובל מיובש בעיניים – נמצא בטיפולים כבר 4 שנים

  שלום רב,
  במשך ארבעה שנים כבר אני סובל מיובש קשה בעיניים. נוסף ליובש זה בשתי העניים שלי התגלה קורטקונוס, ובעין אחת עברתי ניתוח קרוס לינקינג.
  עברתי כבר מספר רופאים ומספר רב של סוגי טיפות. אנטיביוטיות, ג’ל, טיפות לשימוש ביום ולילה, טיפות לשימוש במהלך כל היום,מכל מיני סוגים וחברות. נוסף לאלה השתמשתי בפלאגים ועברתי ניקוי נקבוביות בעין(על ידי הרופא) ועד עכשיו אף אחת מן השיטות לא הועילה בדבר. במהלך היום שלי אני מרגיש שהיובש מחמיר, וכל חשיפה לאור/עשן/מזגן וכמעט כל גורם מובילה להתחזקותה של הצריבה, והתחזקותם של מצמוצים בלתי פוסקים. אני מרגיש שהיובש מחמיר ככול שהזמן עובר ונראה כאילו אין מרפא לנושא.היובש פוגע בכל תחומי החיים, בין אם נהיגה,קריאה עבודה וכל דבר אחר.
  האם ישנו טיפול מסויים שניתן לעשות בכדי לפתור את הבעיה? או שמא יובש בעיניים הינה מחלה חשוכת מרפא וחשוכת דרכי טיפול?

  שלום רב,

  נראה שעברת כבר את כל הטיפולים האפשריים ליובש בעיניים. אכן אין כיום טיפול יעיל ליובש בעיניים, ומרבית הטיפולים מקילים במידה כזו או אחרת על היובש אך אינם מעניקים פתרון דפיניטיבי לבעייה.

  ציינת בשאלתך שעברת טיפול עם פלאגים. אם הפלאגים הם זמניים (כאלו הנמסים תוך מספר ימים), הרי שרצוי לחזור ולהתקין פלאגים מסיליקון הנשארים זמן רב בעפעפיים. פעולה זו הנקראת Punctal occlusion היא הפעולה היעילה ביותר כיום לעין יבשה. חסימת תעלות הניקוז מאפשרת למעט הדמעות הנמצאות בעיניים להישאר בהן זמן רב יותר, ובכך מעניקות פתרון חלקי לבעייה.

  כ"כ מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית בכל הנוגע לטיפול בנוגדי דלקת הניתנים בטיפות לתסמונת העין היבשה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2018 יובש בעיניים

  מספר חודשים סובלת מיובש בעיניים שלא עובר. לא ברורה הסיבה להופעתו. לא נוטלת תרופות ואין עבר של דלקות עיניים ובעיות. עברתי את כל בדיקות הדם האפשריות כולל סיוגרן והכל תקין. מלבד יובש לא נמצאו בעיות נוספות נשללה גם רגישות ואלרגיה. לפני חודש וחצי עברתי חסימה של תעלות הדמעות. יש שיפור קל. משתמשת כל שעה בטיפות ובמשחה בלילה אך לא עוזר לי.
  השאלות הן מדוע אין הסבר ליובש והאם יש סיכוי שזה יחלוף? האם משקפי חימום שמומלצים כקומפרסים משפרים את העניין? האם עיסוי בחום על ידי מכשיר שמציעים חלק מרופאי עיניים יכול לעזור? האם יכול להיות לזה רקע נפשי?
  אם זה קשור אני בת 36 עברתי לבאר שבע לפני שנתיים והיובש החל לפני מספר חודשים

  שלום רב,

  תסמונת העין היבשה היא מצב שכיח ביותר, ממנו סובלים כ-20% מהאוכלוסיה בכל הגילאים. יש סיבות רבות לעין יבשה, אך לא תמיד הסיבה לכך ברורה. מרבית הטיפולים שהזרכת לא ממש עוזרים. הטיפול העירי הוא ע"י תחליפי דמעות, טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת, אותן ירשום לך רופא העיניים, וחסימת תעלות ניקוז הדמעות.

  סיבה שכיחה ליובש בעיניים בגיל צעיר היא שימוש בעדשות מגע. אם את משתמשת בעדשות מגע מומלץ לנסות להפסיק אותן למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2018 עין יבשה בחולה עם תסמונת סיוגרן

  בת 73, מאובחנת בתסמונת סיוגרן, נוטלת תרופות קבועות ומשתמשת בתחליפי דמעות ללא חומר משמר על בסיס קבוע. לאחרונה חלה החמרה במצבה. האם יש אפשרויות טיפול נוספות?

  שלום רב,

  ניתן לבצע חסימה של תעלות ניקוז הדמעות בעזרת אטמי סיליקון זעירים, פעולה הנקראת Punctal occlusion. מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2018 פקקים מושתלים בעין יבשה

  אני עם עיניים רגישות אשר מגיבות באודם רב לכל הטיפות. קראתי על הפקקים שעוזרים למעט הדמעות להישאר בעין
  שאלתי האם גם עיניים רגישות ברמה כזו יכולות לחיות טוב עם הפקקונים הללו?

  שלום רב,

  לא ברור לי מה זה "עיניים רגישות". כולם חושבים שהעיניים שלהם רגישות... וכולם אומרים על עצמם: "העיניים שלי רגישות במיוחד...".

  אטמי סיליקון ("פקקים" כדברייך) משמשים לאלו שיש להם יובש קשה בעיניים, המצריך שימוש תכוף בטיפות, אפילו כל שעה. מי שקובע את ההתאמה הוא רופא עיניים, לאחר שביצע בדיקה של עינייך, כולל מבחן שירמר הממצביע על כמות הדמעות הבסיסית שיש לך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2018 כאב, יובש ודלקות חוזרות בעיניים

  שלום רב.
  אני בן 42, מהנדס תוכנה במקצועי, בריא, לא נוטל תרופות באופן קבוע. לפני כארבעה חודשים התחלתי לסבול מכאב בעין ימין בעת מאמץ של העין (עבודה במחשב, צפייה בטלוויזיה, נהיגה). ניסיתי טיפות עיניים סטריליות שלא ממש עזרו. בדיקה אצל אופטימטריסט העלתה ראיה 6/6 בשתי העיניים. פניתי עם התלונה לרופא עיניים בקהילה. אני ממשיך לסבול מכאב זה כיום (ארבעה חודשים אחרי ומספר ביקורים אצל רופא העיניים) ובנוסף עיניים אדומות, צורבות, דומעות, רגישות לאור שמש חזק, ודלקות עיניים חוזרות ונשנות בשתי העיניים (בלחמית, בשתי העיניים גודש כל”ד לחמתיים, בעין ימין הכל יותר קשה). לעתים כאבי ראש. נלקחו פעמיים משטחים מעין ימין ולא נמצאו חיידקים. לחץ תוך עיני שנמדד בביקור אחד 13/13 ממ”כ ובביקור שני 12/12 ממ”כ. אין פעילות תוך עינית. בהרחבה: הקרקעיות בגדר הנורמה, רשתית צמודה ללא קרעים או חורים. תוצאות בדיקת צילומי עיניים פלורסצאין – האנגיוגרפיה תקינה. יש לציין כי לפני כארבע שנים בשל מספר קטן + צילינדר בעין ימין ביצעתי ניתוח לייזר (רפרקציה) בעין ימין בלבד. דבר נוסף שאליו שמתי לב רק בדיעבד הוא שלפני כחמישה חודשים הוחלף לי שולחן העבודה לשולחן בעומק קצר יותר (60 ס”מ) לעומת שולחן בעומק 80 ס”מ שהיה לי קודם – דבר שקירב את מסך המחשב אל העיניים.
  מזה כמה שבועות עובד במשרה חלקית בלבד (בהוראת רופא תעסוקתי של מקום העבודה). התופעה מוחמרת בעבודה מול מחשב, צפייה בטלוויזיה ובנהיגה. משתמש בקפסולות של דמעות מלאכותיות (בפאנטן). בעצת רופא העיניים הזמנתי משקפיים משרדיות שטרם התקבלו (נמצא בבדיקה חוזרת אצל אופטימטרסיט מספר של 0.25 וצילינדר 0.25). כאשר היו דלקות עיניים השתמשתי ב- FML, ZYLET ואופטילסט. המצב מטריד ביותר ומקשה עלי לעבוד ולתפקד.
  אשמח מאד לחוות דעתך המלומדת ולהמלצות.

  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לדלקת עיניים כרונית. אלו כוללות סיבות דלקתיות לא זיהומיות (כגון יובש בעיניים, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית) וסיבות זיהומיות (כגון כלמידיה). ככל הנראה אין קשר למרחק העבודה מול המחשב.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2018 יובש בעיניים

  שלום, אני בת 36 עם סכרת נעורים יחסית מאוזנת ואין בעיות.בסביבות אמצע ינואר תחילת פברואר התחלתי להרגיש אי נוחות בעיניים. משהו בקטנה ממש. ישר רצתי לבדיקות כמובן ולא נמצא כלום פרט לקצת יובש בעיניים והרופאה רשמה טיפות ליובש. המצב הלך והחמיר עד לכדי קיצוני. הטיפות וניסיתי את כל הסוגים ליובש לא עזרו. הגעתי למצב שהיו ימים שלא יכולתי לפתוח עיניים. כל כך יבשות שזה גרם לצריבה נוראית. בשבועות אחרונים זה ממש החמיר. הייתי אצל רופאים ופרופסורים ונמצא שהעיניים שלי לא מייצרות דמעות להרטבת עיניים כמו אצל כולם. מבחן הדמעות. אני כבר שבוע וחצי בחופש מחלה והמצב הנפשי גרוע. לפני שבוע עשו לי תהליך שנקרא חסימת תעלות הדמע עם פקקי סיליקון על מנת שמעט הדמעות שיש ישמרו ליותר זמן. אני מרגישה הקלה מסויימת אבל לא ההקלה המיוחלת. אין בעיות נוספות ואין ירידה בראייה אבל היובש הזה מקשה עלי לתפקד ופשוט הרג אותי פיזית ונפשית עד כדי נפילה טוטאלית למיטה. רק ביומיים אחרונים התחלתי לקום מהמיטה. הסוכרים בשמיים בגלל המצב הנפשי אבל עכשיו מתחילים קצת להתאזן.
  המצב הנפשי קשה. הפחד גדול. משתמשת בהילו גל יש הקלה אבל לא משמעותית.קשה לי לתפקד, בחוץ קשה לי לפתוח עיניים בגלל האוויר, קשה לי לעבוד מול מחשב, לקרוא. אין ירידה בראייה.
  אודה להמלצות

  ריטה

  שלום ריטה,

  נראה שעברת את כל הטיפולים האפשריים ליובש בעיניים, כולל חסימת תעלות הניקוז של הדמעות. כ"כ נראה שיש שיפור במצב. מומלץ להמשיך ולהשתמש בטיפות עיניים סמיכות כגון הילוג'ל, או סיסטיין ג'ך דרופס. כ"כ ניתן להשתמש עם מכשיר המייצר אדים, אותו ניתן לרכוש בבתי המרקחת. לחילופין אפשר לפרוש מגבות רטובות על דלת בארון בחדר, דבר שיגביר את הלחות בסביבת העבודה שלך.

  כ"כ מומלץ לעבור בדיקות אצל רופא המשפחה לשלילת מחלת סיוגרן או מחלות אוטו-אימוניות אחרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 האם יובש בעיניים זה משהו זמני או לכל החיים

  סובלת מיובש קשה מזה חודש וחצי. עם תחליפי דמעות מספר רב של פעמים ביום. (עשרות). אני לאחר דלקת חריפה (אדנו)שלוותה במתן סטרואידים. ולאחר שהדלקת חלפה (סבלתי ממנה מספר שבועות)נשארתי עם יובש קשה.
  1. האם היובש בגלל הדלקת?
  2. מנסיונך, האם היובש החדש זה משהו כרוני לתמיד או יעבור לי?
  אני בת 62

  שלום רב,

  לעיתים רבות דלקת חריפה בעין, או מצב לאחר ניתוח בעין, עלולים להביא את העיניים למצב של תסמונת העין היבשה. מדובר בעיניים שהיו ממילא על סף יובש, אך המצב לא הורגש. הדלקת או הניתוח גרמו לשינוי כלשהוא במשטח העין החיצונית, ובאיזון העדין שלו, שגרם להחמרה בתסמונת העין היבשה לרמה כזו שהיובש מורגש. בנוסף הטיפול התרופתי בטיפות סטרואידים או תרופות אחרות כלשהן עלול לגרום ליובש בעין בעיקר בגלל החומרים המשמרים הנמצאים בטיפות.

  ככל הנראה היובש ימשיך בעוצמה כזו או אחרת גם בעתיד. הטיפול המומלץ הוא תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים קשים - חסימת תעלות ניקוז הדמעות. מומלץ להיבדק ע"י מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2018 יובש קיצוני שמקשה על תפקוד יומיומי

  בכל מה שקראתי הבנתי שמי שסובל מיובש בעיניים אמור לחיות עם זה כל חייו ואין לכך מרפא. ולא משנה סיבת היובש.אכן כך העניין?
  2. היתה לי דלקת קשה בעיניים וקיבלתי סטרואידים. בחלוף הדלקת נותרתי עם עיניים יבשות קיצוני. הרופא המטפל אמר שאשים תחליף דמעות ותוך כמה חודשים היובש יעבור והעיניים יחזרו יש לשער לקדמותם.
  יש אכן מקרים כאלה?? מוכר לך שהיובש חלף? אני בת 63 ולא סבלתי מעולם מעין יבשה. לאחר הדלקת קיבלתי את המתנה הנוראית הזו.
  תודה על מענה.
  ורוצה לציין את תשובותיך המעולות והמפורטות.

  שלום רב,

  יובש בעיניים הוא מצב נפוץ, שעולה בשכיחותו עם הגיל. בד"כ המצב לא משתפר. ניתן להקל על היובש ע"י מתן תחליפי דמעות, וע"י טיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת, אותן מקבלים מול מרשם של רופא עיניים.

  אחת הדרכים היעילות ליובש קיצוני בעיניים הוא חסימת תעלות ניקוז הדמעות - Punctal occlusion. מדובר בפעולה קצרה המבוצעת במרפאה בה מותקנים אטמי סיליקון זעירים בפתחי תעלות ניקוז הדמעות, הנמצאים בקצות העפעפיים. פעולה זו גורמת לכך שמעט הדמעות שיש לך ישארו זמן רב יותר בעיניים.

  בנוסף יש לבדוק אם לא מדובר בתסמונת סיוגרן, או במחלה אוטו-אימונית אחרת. יש לפנות לרופא המשפחה או לראומטולוג ולעבור בדיקות דם מיוחדות בכיוון של סיוגרן ומחלות אוטו-אימוניות. כ"כ מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/04/2018 פוטופוביה

  שלום רב,
  אני סובלת מפוטופוביה קשה אחרי ניתוח קטרקט כבר שנה וחצי.
  במרכז עין טל מצאו שינויים בקרנית (גוטטה) וכלוף יתר של תאיי קרנית.
  משקפי שמש ומשקפי עם פילטר אור לא עוזרים.
  האם יש טיפול תרופתי במצבי.

  בברכה
  חנה

  שלום חנה,

  יתכן שהסיבה למצבך נובעת מיובש בעיניים, ובמקרה זה הטיפול כולל תחליפי דמעות, נוגדי דלקת, ובמקרים קשים חסימת תעלות ניקוז הדמעות. סיבות אפשריות אחרות קשורות למיקום העדשה התוך עינית. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם מומחה לניתוחי קטרקט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/04/2018 תסמונת סיוגרן

  שלום, אני סובלת מתסמונת סיוגרן וסובלת מיובש בינוני עד קשה המתבטא הצריבה קשה במשך כל שעות היום. אני משתמשת באמפולות סיסטיין או ביפנטן בתדירות ממוצעת של בין 10-15 אמפולות ביממה!!!

  אני מתקשה בתפקוד יומיומי ואיכות הראיה יורדת. מהו הטיפול המומלץ במצבי?

  שלום רב,

  מומלץ לבצע Punctal occlusion. בטיפול זה מכניסים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות ניקוז הדמעות, וכך נותנים למעט הדמעות שיש לך להישאר זמן רב יותר בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.