להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הקשתית והאישון

  הקשתית מחלקת את העין למקטע קדמי ואחורי. במרכז הקשתית נמצא האישון. התפקיד העיקרי של הקשתית והאישון הוא לשלוט על כמות האור המגיעה אל הרשתית, ולהקטין את פיזור האור בתוך העין.

  תמונה 1. הקשתית והאישון.

  תמונה 1. הקשתית והאישון.

  הקשתית (Iris) היא החלק הקדמי ביותר של הענביה (ה- Uvea, השכבה האמצעית המרכיבה את דופן העין) (תמונה 1). במרכז הקשתית נמצא האישון. הקשתית מחלקת את העין למקטע קדמי ואחורי. התפקיד העיקרי של הקשתית והאישון הוא לשלוט על כמות האור המגיעה אל הרשתית, ולהקטין את פיזור האור בתוך העין. גודל האישון משתנה על פי עוצמת התאורה, ולכן מווסת את כמות האור הנכנסת לעין.

  הקשתית מורכבת מרקמת חיבור, סיבי שריר, כלי דם ותאי פיגמנט.פני השטח הקדמיים של הקשתית מורכבים מרקמת חיבור (סטרומה) חשופה,  הבנוייה ממלאנוציטים (תאי פיגמנט) ומתאים ללא פיגמנט. לקשתית קפלים רבים מכיוון שהיא כל הזמן נמתחת ומתכווצת. הפיגמנט בקשתית מפחית את פיזור האור בתוך העין.

  את צבע הקשתית, ולפיכך גם את “צבע העין” קובעת כמות הפיגמנט בקשתית: בעיניים חומות יש כמות פיגמנט רבה, ובעיניים כחולות כמות הפיגמנט היא מועטה.

  תמונה 2. שריר הדילטור מרחיב את האישון, שריר הספינקטר מכווץ את האישון.

  תמונה 2. שריר הדילטור מרחיב את האישון, שריר הספינקטר מכווץ את האישון.

  הקשתית מורכבת משריר טבעתי (ספינקטר– מצמצם את האישון), ומסיבי שריר רדיאליים (דילטור– מרחיב את האישון) (תמונה 2). פעולת השרירים מנוהלת ע”י המערכת האוטונומית.

  שריר הספינקטר (מכווץ האישון) הוא שריר מעגלי חלק, הנמצא בסטרומה העמוקה של הקשתית. שריר זה מקבל עצבוב של המערכת הפאראסימפטטית דרך העצב השלישי. סיבי הספינקטר נמצאים ליד האישון.

  שריר הדילטור (מרחיב האישון) הוא שריר חלק המורכב מסיבי שריר מקבילים ורדיאליים. שריר זה מעוצבב בעצבוב סימפטטי שמגיע יחד עם הענף הראשון (הסעיף האופתלמי – 1V) של העצב החמישי.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  02/06/2021 שנוי צבע העיניים באמצעות מוזיקה

  זה באמת עובד?
  מי אמר שזה לא חרטה?

  שירל

  שלום שירל,

  כמובן שזה עובד, במיוחד אם לוקחים משהו טוב בנוסף לשמיעת המוזיקה... ואם זה חומר משובח, הרי שלא רק שצבע העיניים משתנה, גם הלחיים מתחדדות, האף נעשה קטן יותר, השפתיים מתעבות (ללא זריקות), והגיל חוזר אחורה ל-24....

  חיים טובים,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/03/2021 פס כחול בהיקף האיריס

  התהווה פס כחול חזק בהיקף האיריס .

  מה המשמעות ? יש לציין גיל מבוגר ומחלות רקע

  שלום רב,

  הפס הכחול שאתה רואה הוא בהיקף הקרנית ולא בהיקף האיריס. מדובר ככל הנראה בשק'יעת של שומנים בהיקף הקרנית, תופעה המתרחשת בגיל מבוגר וגם באנשים היא רמות גבוהות של שומנים בדם. התופעה נקראת ארקוס סניליס (Arcus Senilis). אין לתופעה זאת השפעה כלשהיא על הראייה, ואין לה טיפול.

  מומלץ לגשת לרופא המשפחה ולבקש בדיקת פרופיל הליפידים אצלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2020 אישונים מורחבים עשרה ימים לאחר בדיקת ראיה

  לקחתי את שני הילדים שלי לרופאת עניים פרטית. היא ביצעה הרחבת אישונים ואמרה שהאישונים ישארו מורחבים אצל הילד הקטן (בן 6) עד ל 24 שעות היות ויש לו עניין בהירות. 24 שעות הפכו ל 48 שעות ואז לשבוע. עכשיו עברו כ 10 ימים והאישונים עדיין לא חזרו למצבם הקודם. באור החדר (אור רגיל- לא חזק ולא חלש) האישון מורחב מאוד (כ 70 אחוז משטח הקרנית), באור חזק זה בערך חצי משטח הקרנית. כשיש אור חזק יותר אז זה פחות רבל עדיין מורחס יותר ממה שאמור להיות או בהשוואב למי מאיתנו. זה לא היה כך לפני הבדיקה ואני ממש מודאג שלא נגרם לו נזק בלתי הפיך. ברופאה שביצעה את הבדיקה בדקה אותו שוב אתמול, בעזרת מכשיר ואמרה שהכל תקין. כשהגעתי הבייתה נוכחתי שלא כך הדבר! מה לעזות, האם יש מצב שנגרם לו נזק בלתי הפיך? האם רגישות קולטני האור נפגעה חלילה עקב הזמן הממושך בו האישונים נשארו מורחבים?

  שלום רב,

  ככל הנראה האישונים חזרו למצבם הרגיל, ואולי את לא כל כך זוכרת איך הם היו קודם. חשוב לדעת שאישונים של ילדים בד"כ רחבים מאוד ביחס לאישונים במבוגרים, ולכן אין טעם בהשוואת קוטר האישונים של הילדים שלך לקוטר האישונים של מבוגרים אחרים במשפחתך.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/09/2020 מבנה האישון והעין

  שלום פרופסור. אני בן 21, בריא בדרך כלל, ללא בעיות בעיניים.
  רציתי לשאול לגבי מבנה העין (האישונים) שלי. אני שמתי לב שאצל רוב האנשים העין, האישון נמצא במרכז. האישון של העין נמצא במרכז ״ונוגע״ גם בחלק העליון וגם בחלק התחתון. לא יוצא מצב שיש שטח לבן ריק אקרא לזה ככה. האישון תופס את כל העין.

  אצלי המצב שונה. אצלי העין נמצאת יותר לכיוון למעלה, וחלק מהאישון (העליון) ״חבוי״ בתוך העפעפיים.
  זאת אומרת שנשאר שטח יחסית גדול שהעין, האישון, הדילטור.. לא נוגע במטה של העין, הוא לא מגיע לעפעף התחתון כמו כל בנאדם. יוצא שנשאר שטח לבן ריק למטה.

  השאלה שלי כזאת:
  האם יש סיכוי גנטי ה״בעיה הזאת״?
  ולמה זה קורה שהאישון כולו לא נוגע למטה כלל.
  אציין שאין לי בעיות ראיה או שום בעיה כלשהי בעיניים ואני לא מרכיב משקפיים. יש לי מבנה עיניים גדולות ובולטות יחסית – זה גנטי מאבא שלי, אבל אין לו את הסיפור הזה עם האישונים. גודל האישון שלו נוגע גם בלמעלה וגם ב למטה כמו רוב האנשים ואין ״שטח לבן ריק״.

  לאון

  שלום לאון,

  התבלבלת. למה שאתה קורא "אישון" בשאלה הארוכה שלך, קוראים "קרנית". האישון שלך ככל הנראה תקין. תיכנס לויקיפדיה, או לכאן באתר הזה, ותלמד מהו אישון ומהי קרנית.

  מה שאתה למעשה רואה זה בלט של העיניים, שגורם לכך שהלחמית (מה שאתה מכנה "שטח לבן ריק למטה"...) נראית בין העפעף התחתון והקצה התחתון של הקרנית. ברב האנשים החלק העליון והתחתון של הקרנית מכוסים ע"י העפעף העליון והעפעף התחתון, בהתאמה. אצלך יש בלט של העיניים (כמו לאבא שלך), דבר הגורם לכך שהעפעפף התחתון לא מכסה את החלק התחתון של הקרנית.

  הסיבה העיקרת לבלט עיניים (הנקרא "פרופטוזיס" או "אסופתלמוס") הוא פעילות יתר של בלוטת התריס, או היפרתירואידיזם. מומלץ על כן לפנות לרופא המשפחה ולבקש שיבצע לך בדיקות לתפקוד בלוטת התריס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2020 צבע עיניים

  יש כל מיני סרטונים ביוטיוב שמשנים צבע עיניים.. האם זה הגיוני? והאם זה מסוכן?

  שלום רב,

  אכן קיימים ניתוחים לשינוי צבע העין ע"י השתלת קשתית מלאכותית. ניתוחים אלו מסוכנים ועלולים לגרום לתופעות לואי רבות כגון דלקת תוך עינית (Uveitis), גלאוקומה (עליית הלחץ התוך עיני), קטרקט ופגיעה לקרנית הגורמת לבצקת כרונית ולצורך בהשתלת קרנית. סיבוכים אלו אינם נדירים ועלולים לגרום לפגיעה קשה בראייה בעין המנותחת עד כדי עיוורון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/06/2020 צבע עיניים

  איך אני יכול לשנות צבע עיניים

  להיוולד מחדש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2019 תרופה המיועדת לעידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית העין.

  פרופסור סלומון היקר שלום רב!
  בהמשך לתשובתך השניה אלי בקשר לתרופה המיועדת לעידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית,
  ראשית ברצוני לציין שנוצרה חוסר הבנה כתוצאה מחוסר במידע לגבי מצבי.
  נולדתי בשנת 1966 עם 2 עיניים ירוקות,יפות ובריאות והייתי בן אדם מאושר ושמח.
  בשנת 1995 עברתי ניתוח סימפטקטומיה לצורך פיתרון בעיה של הזעת יתר בכפות הידיים,כתוצאה מהניתוח נפגעה קשות עיני השמאלית בתסמונת הורנר (שיתוק אוקלי סימפטטי),העפעף צנח(פטוזיס),האישון התכווץ(מיוזיס) וצבע העין התחלף מירוק לתכלת( הטרוכרומיה אירידיס),
  הפכתי מאדם מאושר ושמח לאדם עצוב ואומלל,אנשים שהיו מביטים בעיני היו מגיבים בתדהמה או בצחוק או אפילו בבהלה,דבר שגרם לי לאומללות רבה ולצער רב.
  הגעתי למצב שבו הייתי מכסה את עיני הפגועה ברטייה מרוב הבושה!
  בשנת 2016 עברתי בהודו ניתוח להשתלת קשתיות מלאכותיות בשיטת brightocular ושוב קיבלתי עיניים יפיפיות ושוב חזרתי להיות אדם מאושר ושמח.
  לצערי הרב,כעת לאחר 3 שנים מהניתוח התגלתה בבדיקה שגרתית בעיה של ספירה נמוכה של תאי אנדותל בקרניות העיניים(644 בעין ימין ו-2041 בעין שמאל),
  בעצת רופא העיניים שבקופ״ח נגשתי להבדק אצל רופא מומחה לקרנית בבי״ח אשר יעץ לי להוציא את הקשתיות המלאכותיות מעיני,דבר שמבחינתי יהיה חד משמעית לחזור ולהיות אדם אומלל ועצוב!
  כרגע ראייתי היא עדיין 6/6 בשתי העיניים וכמעט ואין בצקת בקרניות העיניים(רק מינורית בהיקף העין הימנית).
  התרופה לעידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית היא מבחינתי אור של תקווה להשאר מאושר ושמח ולא לחזור ולהיות אומלל ועצוב!
  אני פונה ללבך ומבקש שתבין את מצבי הקשה ותעזור לי בבקשה לנסות ולטפל בבעייתי ע״י התרופה הטובה ביותר שקיימת בעולם לצורך עידוד ייצור תאי האנדותל שבקרנית העין.
  אשמח לבוא ולהיפגש עמך,להציג בפניך את כל החומר הרפואי והבדיקות שברשותי ולהבדק שוב על ידך וכמובן שאשמח לפצותך ברוחב לב על עזרתך האנושית בפיתרון בעייתי שהיא הרבה יותר מבעייה בעיניים אלא חד משמעית מבחינתי ההבדל בין להמשיך ולהיות אדם מאושר ושמח או לחזור ולהיות אדם אומלל ועצוב שמתבייש אפילו להסתובב בין הבריות ולהביט בהן בעיניים!!!
  בתקווה שבע״ה תנסה לעזור לי כמיטב יכולתך ,
  בכבוד רב
  סופר יצחק.

  שלום רב,

  אין ספק שהחלטת להרוס את העיניים שלך. הניתוח אותו עברת היה ניתוח מסוכן ומיותר, שהכניס אותך לתהליך ארוך ומסוכן של סיבוכים ונזקים לעיניים כמו גלאוקומה, קטרקט ופגיעה באנדותל הקרנית שתביא בסופו של דבר לבצקת בקרנית ולצורך בהשתלת קרנית. צבע העיניים לא הופך אנשים נורמליים לעצובים ואומללים, אך ראייה לקוייה ועיוורון בהחלט כן.

  בשלב זה נראה לי שתתמקד בניתוחים להסרת הקשתיות המלאכותיות המזיקות והמיותרות שהושתלו לך בהודו. לאחר שתעבור ניתוחים אלו בהצלחה מומלץ להיות במעקב קבוע אצל רופא עיניים מומחה לקרנית, ולבצע בדיקות תקופתיות של עובי הקרנית וצילום תאי האנדותל.

  בכל הנוגע לתרופה שלא רשומה לשימוש בארץ ומשווקת ביפן - אינני יכול לתת לך עצות או המלצות כלשהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2019 הקטנת אישון בלי טיפות התכווצות

  קיהלתי מכה בעיין ימין מכדורגל ..ועברתי ניתוח היפרדות רשתית והשטף דם עבר ..אך האישון כבר שנה וחצי מורחב מה אפשר לעשות איזה ניתוחים ..אני לוקח טיפות אבל לא עוזר לי

  שלום רב,

  קיימות מספר אפשרויות ניתוחיות לתיקון אישון רחב שנוצר לאחר חבלה בעין. ניתן לבצע תפירה של האישון בשיטות שונות, אם יש מספיק רקמת קשתית והמבנה הכללי של הקשתית לא נפגע. אם יש חוסר ברקמת קשתית ניתן לעיתים להשתיל קשתית מלאכותית. אם לא ניתן לבצע ניתוח - ניתן להשתמש בעדשות מגע כהות או משקפיים כהות כדי להקטין את הסנוור הנגרם כתוצאה מהאישון הרחב.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/04/2019 אישון של עין (אחת) נחבל ממכה והאישון נשאר פתוח

  אישון של עין (אחת) נחבל ממכה כתוצאה מכך היה שטף דם בעין. העין קיבלה טיפול רפואי (לא יודע פרטים). שטף הדם עבר אך האישון (בעין שנפגעה) עדיין פתוח גם בתאורה חזרה.

  שאלה מה צריך לעשות? עד כמה זה דחוף או שאפשר לחכות?

  שלום רב,

  ככל הנראה שריר שמכווץ את האישון (הספינקטר) נקרע. רב הסיכויים שהאישון ישאר כך ולא יחזור לקדמותו.

  לעיתים ניתן להתגבר על הבעייה בעזרת טיפות המכילות חומרים המכווצים את האישון. אפשרות נוספת היא להשתמש עם משקפי שמש או עדשות מגע כהות כדי להתגבר על הסינוור בעיקר בשעות היום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/03/2019 ניתוח קוסמטי

  האם אתה מבצע פרוצדורת ניתוח קילוף בלייזר של קשתית העין על מנת להזיז את הפיגמנטציה בעין ולהבהירה? במידה ולא, אם ידוע לך היכן כן. תודה מראש.

  חס וחלילה!!!

  מדובר בניתוח מסוכן מאוד, שלא מבוצע בארץ. ניתוח לשינוי צבע הקשתית אמנם מבוצע בעולם במקומות שונים, אבל בד"כ גורם לסיבוכים ותופעות לוואי קשות, כגון דלקת תוך עינית (uvieitis) קשה, עלייה בלחץ התוך עיני וסיבוכים אחרים, שברובם מסכנים את העין ואת הראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2018 קיצורים בבדיקת עיניים

  שלום רב.
  מה משמעות הקיצור ע״מ בבדיקת עיניים כללית?
  ע״מ – אישון – ע״מ

  עגול ומגיב.
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/09/2018 שינוי צבע קשתית העין

  שלום רב. לאחרונה התהווה פס כחלחל חלבי בקשתית העין ( עיניים חומות)
  בת 45 . אשמח לדעת מה הסיבה
  ומה הטיפול הנכון

  דורון

  שלום דורון,

  הפס שאתה רואה נמצא קרוב לודאי על הקרנית (הרקמה הקדמית ביותר של העין, שנמצאת לפני הקשתית). בד"כ משקע בהיר בהיקף הקרנית הוא תוצאה של שקיעת שומנים בקרנית. תופעה זו נפוצה בגיל המבוגר. אם היא מופיעה בגיל צעיר יותר - יש לבדוק את פרופיל השומנים בדם. אין לתופעה זו השפעה כלשהיא על הראייה, ואין גם דרך לטפל בה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2018 לשכה קדמית גלאוקומה

  מתוצאות בדיקת עיניים:
  יש לשקול LI לאחר בדיקת זוית בנוניוסקופיה בשל בינוניות רדודות.
  ( ראייתי טובה ואיני מרכיב משקפיים)

  1.הסבר.
  2.מה עושה הניקוב לייזר בעיניים מלבד הקטנת ללחץ פנימי . והאם אין סיכונים מכך, בזמן ביצוע ובעיקר שנים אחרי .

  יהודה

  שלום יהודה,

  ככל הנראה הלשכה הקדמית (החלל הנמצא בין הקרנית והקשתית) אינו עמוק. כאשר הלשכה הקדמית רדודה, יש סכנה של סגירת הזוית הנמצאת בין הקרנית והקשתית. דרך הזוית מתבצע ניקוז הנוזל בלשכה הקדמית. באנשים עם לשכה רדודה וזוית צרה יש סכנה שהזוית תיסגר, דבר שיגרום לעלייה פתאומית בלחץ התוך עיני. כדי למנוע זאת מבצעים ניקוב בעזרת לייזר בהיקף הקשתית. פעולה זו נקרת LPI (או Laser Peripheral Iridotomy). הנקב שנוצר מאפשר מעבר של נוזל מהלשה האחרוית אל הלשכה הקדמית, דבר שימנע סגירה של הזוית ועלייה חדה של הלחץ.

  מומלץ להתייעץ בנושא זה עם רופא עיניים מומחה לגלאוקומה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2018 הוצאת תפרים מהקשתית

  שלום,
  איך מוציאים תפרים מהקשתית? האם מושכים אותם החוצה? האם הוצאת תפרים מהקשתית זמן רב לאחר ניתוח קטרקט שהסתבך יכולה לגרום לקרעים ברקמת הקשתית?
  תודה

  שלום רוני,

  לא מוציאים תפרים מהקשתית אם הם אינם מפריעים. הוצאתם עלולה לגרום לקרעים בקשתית ולדימום. הסיבה היחידה להוצאת תפר כזה היא אם הוא נוגע בחלק הפנימי של הקרנית וגורם לבצקת של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/10/2017 קרע בספינקטר

  שלום רב,

  אני אחרי פגיעה קהה בעין,ויש לי קרע בספינקטר והאישון לא חוזר לקדמותו (נשאר מורחב) האם יש דרכי טיפול/ ניתוח?

  סהר

  שלום סהר,

  ניתן לבצע תפירה של הספינקטר ע"י תפר מעגלי סביב האישון, כחלק מניתוח קטרקט (הסרת העדשה). אם אין עדיין קטרקט והעדשה תקינה, לא מומלץ לבצע ניתוח כזה. ניתן לנסות לצמצם את האישון ע"י טיפות המכילות פילוקרפין בריכוז נמוך.

  אם זה לא עוזר ניתן להשתמש בעדשת מגע כהה להפחתת הסנוור, או בעדשת מגע צבעונית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/09/2017 אנירידיה וניסתגמוס

  נולד לי נכד לפני 3 חודשים והתברר לנו לאחרונה שהוא סובל ממום מולד אנירידיה וגם מניסתגמוס.
  כפי שהבנו מהסברים אנירידיה זה חוסר קשתית מולד בעין.
  האם יש לכך טיפול כלשהו?

  יאיר

  שלום יאיר,

  אין כל טיפול למחלה נדירה זו שיכול להועיל. אנירידיה זה לא רק חוסר קשתית. יש שורה ארוכה של פגמים ובעיות בעין, שיכולים להופיע כולם או מקצתם. אלו כוללים בעיות בזוית (האיזור בו מתנקז הנוזל התוך עיני) וכתוצאה גלאוקומה; בעיות בעצב הראייה; בעיות בקרנית עם כשל לימבלי (הגורם להפרעה ביצור האפיתל המצפה את הקרנית), ובעיות רבות אחרות.

  מומלץ לפנות קודם כל לרופא עיניים מומחה למחלות עיניים בילדים, או למכון מיכאלסון בהדסה, העוסק באבחון של מחלות תורשתיות ומולדות בעיניים, והנחיות לגבי אופן המעקב בהמשך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/08/2017 אובאיטיס קדמית

  שלום.
  אובחנתי ע״י רופא עיניים באובאיטיס קדמית בשתי העיניים (כאשר בעין ימין המצב קצת יותר חמור).
  קיבלתי טיפול בטיפות סטרודקס וציקלופנטולט וכן במשחת מקסיטרול. צורתם של האישונים שלי כרגע סוג של ״מרוחה״, כאילו נזלו הצידה.. הבנתי מאחת התשובות שלך כאן שזוהי תוצאה של הידבקות האישון. דבר זה די מטריד אותי ושאלתי היא – האם האישונים יחזרו לצורתם המקורית או שמא יישארו ״מעוותים״ לצמיתות? ואם כך יישארו – האם זה יפגע לי בראייה בהמשך?

  ספיר

  שלום ספיר,

  אכן, עיוות של האישון באוביאיטיס (דלקת תוך עינית) קדמית הוא תוצאה של הדבקויות (הידוקים) בין שולי האישון והעדשה הנמצאת מאחוריו. ניתן לנסות לשחרר הידוקים אלו ע"י הרחבת האישון בעזרת טיפות המכילות תרופות מסויימות. אם ההידוקים נמצאים כבר זמן רב קשה יהיה לשחרר אותם בעזרת הרחבת האישון.

  אם התפתח קטרקט כתוצעה מהתהליך הדלקתי, ניתן יהיה במהלך ניתוח הקטרקט לשחרר את ההדבקויות האלה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2017 הרחבה והקטנה של אישון

  רציתי לדעת אם יש שריר שמגדיל ומרחיב את האישון.

  רוני

  שלום רוני,

  בהחלט. הקשתית מורכבת משריר טבעתי (ספינקטר– מצמצם את האישון), ומשריר רדיאלי (דילטור– מרחיב את האישון). פעולת השרירים מנוהלת ע”י המערכת האוטונומית.

  שריר הספינקטר (מכווץ האישון) הוא שריר מעגלי חלק, הנמצא בסטרומה העמוקה של הקשתית. שריר זה מקבל עצבוב של המערכת הפאראסימפטטית דרך העצב השלישי. סיבי הספינקטר נמצאים ליד האישון.

  שריר הדילטור (מרחיב האישון) הוא שריר חלק המורכב מסיבי שריר מקבילים ורדיאליים. שריר זה מעוצבב בעצבוב סימפטטי שמגיע יחד עם הענף הראשון (הסעיף האופתלמי – 1V) של העצב החמישי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2017 שינוי צבע העיניים באמצעות מוזיקה

  ראיתי ביוטיוב סרטון שטוען כי אם שומעים למוזיקה המתנגנת בסרטון 3-6 פעמים ביום במשך זמן קצר (פחות מחודש) צבע העיניים משתנה לכחול. ניסיתי את זה על עצמי כ5 פעמים למשך יום אחד וזה באמת עובד, המסגרת של האישון שלי כחולה! רציתי לשאול אותך לגבי זה מהן ההשלכות? האם אתה ממליץ?

  בנוסף, אני חייבת לציין כי קיימים עוד הרבה סירטונים בערוץ שעובדים באותה הדרך כגון שינוי צבע שיער, שינוי גובה ושינוי צבע עיניים לעוד צבעים.

  נוי

  שלום נוי,

  בהחלט!! מומלץ ביותר!!! יחד עם זאת, כדאי אולי להיזהר קצת עם החומרים שאת משתמשת בהם בזמן הצפייה בסרטונים. מומלץ אולי להתחיל בטיפולי גמילה?

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/04/2017 אישון מורחב

  בבדיקת עיניים שגרתית אצל רופא לאחר שהאישונים הורחבו בעזרת טיפות, האישון בעין אחת נשאר מורחב בקוטר כפול מהעין השנייה וחדות הראיה נפגמה.
  מה ניתן לעשות על מנת להחזיר האישון לפעילות נורמלית?

  תודה

  שלום,

  להמתין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2016 פגיעת (טראומה) באישון ובקשתית

  נפגעתי השנה בחודש מרץ בחדירת מוט ברזל בעין עקב כך עפה עדשה מלאכותית מושתלת עם הקשתית,היתה פגיעה קשה גם ברשתית ששוקמה חלקית ע”י פרישה של הרשתית.
  האם ניתן לבצע השתלת עדשה עם קשתית במצב זה או כדאי להשתמש עם עדשת מגע שמצוייר עליה קשתית.הראיה היא ירודה ועל העין להתמודד עם ראיה של עין הרואה 6/9. כשניסיתי משקפיים ראיתי ראייה כפולה האם ניתוח ו/או עדשת מגע יבטל את התמונה הכפולה?
  כמו כן לקריאה נאמר לי שהעין השנייה כל כך דומיננטית שחבל לעשות כל מאמץ בנדון!

  יוסי

  שלום יוסי,

  התשובה לשאלתך קשורה בפוטנציאל הראייה של העין שנפגעה. אם קיים פוטנציאל של ראייה בעין, ניתן לבצע השתלה של עדשה תוך עינית וקשתית מלאכותית. אם הרשתית נפגעה ואין פוטנציאל ראייה מומלץ לא לבצע ניתוחים נוספים. את הראייה שתהיה לך אחרי הניתוח ניתן לחזות בעזרת שימוש בעדשת מגע קשה בעין הפגועה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2016 הרחבת אישונים במקרה של גלאוקומה

  האם מותר לעשות הרחבת אישונים במקרה של חשד לגלאוקומה?
  האם במקרה שיש גלאוקומה הרחבת אישונים עשויה לגרום לנזק לעין?

  שלום רב,

  במרבית סוגי הגלאוקומה ניתן להרחיב את האישונים ללא חשש. בגלאוקומה עם זוית צרה (narrow angle glaucoma) - סוג יחסית נדיר של גלאוקומה שבו איזור הזוית בין הרנית והקשתית הוא צר, ולכן ניקוז הנוזל התוך עיני דרכו מופחת - יש להיזהר עם הרחבת האישונים. במצב זה ניתן לבצע חירור של הקשתית עם לייזר, דבר המונע התקף של זוית סגורה, ומאפשר שימוש בטיפות להרחבת האישונים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2016 שינוי בצורת האישון עין ימין

  שלום פרופסור סלומון,
  אני בת 54, סובלת כמה שנים מכאבי מפרקים ולא נוטלת תרופה לכך. הפסקתי פעילות ספורטיבית לאחר שחיקת סחוס באגן. לפני יותר מחצי שנה שמה בתי לב לאישון עין ימין שלי ששינה צורה, במיוחד באור חזק, צורתו אליפטית. אציין שלא קיבלתי מכה בראש ולא עברתי כל אירוע אלים. פנינו מייד לחדר מיון ומאז אני במעקב בבלינסון כאשר הרופא אינו יודע האם מדובר בתופעה מוכרת ולא מסכנת ראייה/חיים. אני נשלחת לצילומים במכון מור , UBM ואולטרסאונד והצילומים זהים, אין שינוי :”קשתית בשעה 7, הידוק קידמי של הקשתית לאנדותל הקרנית. גוף העטרה נראה תקין. פרופסור, : האם יש מקום לדאגה? האם יש נגע? תודה רבה ומועדים לשמחה.

  שלום רב,

  ההידוק הקדמי של הקשתית לקרנית הוא תוצאה של תהליך דלקתי תוך עיני הנקרא Uveitis, ושיכול להיות קשור לדלקת הפרקים שלך. בחלק מהמחלות האוטו-אימוניות יכולה להיות דלקת תוך עינית, שאחד המאפיינים שלה הוא הדבקויות בין הקשתית ובין הקרנית או העדשה. הדבקויות (הידוקים) אלו גורמים למשיכת האישון ולצורתו האליפטית.

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה בדלקות תוך עיניות (Uveitis).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2016 אישון נשאר רחב לאחר הרחבת אישונים

  שלום רב,

  אמש, בשעה 19:00, הלכתי לרופא עיניים לצורך בדיקה. אציין כי אין לי משקפיים אך הרגשתי כי לאחרונה אייני רואה טוב, בעקר בשעות בערב, עקב תאונה שעברתי.
  הרופא שם לי טיפות עיניים, ואמר לי להמתין כ- 20 דקות לפחות עם הטיפות הללו.,
  הרגשתי שביים ימין, הכמות הייתה גדולה יותר.
  חזרתי לרופא בשנית, כעבור 20 דק׳ והוא אמר לי כל הכל תקין.
  שאלתי אותו מתי יחלוף הטשוטש ממנו סבלתי בגין הטיפות והוא אמר לי כייחלוף תוך שעתיים- שלוש.
  היום, האישון הימני, נותר רחב ולא חזר לגודלו הרגיל. נוצר מצב בו האישונים לא שווים.
  עוד אני מרגישה כי העיןהימנית שורפת לי וכי עדיין הראייה בה לא חדה, כפי שהייתה, לפני הטיפול.
  צלצלתי למרפאה ונאמר לי כי שה יעבור עד 48 שעות.
  אציין כי בעבר, לפני כמה שנים, עשיתי בדיקה כזו, והאישונים חזרו לגודלם הטבעי תוך כמה שעות לכל היותר.
  בנוסף, מראה כי תבע העיניים מעט השתנה לאחר הטיפול הזה.
  ברצוני לדעת האם המצב ישתפר או שמא נגרם לי נזק בגין רשלנותו של הרופא?
  תודה.

  שלום רב,

  עוד קצת סבלנות, והאישון יחזור לגודלו התקין....

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/12/2015 צבע עיניים שונה

  שלום ד”ר
  אני אישה בת 42 ויש לי צבע שונה בעיניים, אחת חומה מבהירה מאוד והשנייה חומה כהה מאוד.
  האם זה אומר שחסרה לי קשתית?
  מאז היותי ילדה עברתי מספר ניתוחים בעיניים, תמיד נאמר לי שיש לי עין עצלה ואף פעם לא דיברו איתי לגבי קשתית.
  עברתי גם מספר ניתוחים לתיקון פזילה וגם אז לא דיברו איתי על קשתית.
  היום אני רואה בעין הכהה אור, צבעים, חפצים גדולים אך הכל בצורה מטושטשת.
  האם יש קשר בין הדברים? ומה ניתן לעשות במצב כזה?
  לתשובתך אודה.

  שלום רב,

  קשה לענות על שאלתך בלי לבדוק אותך, ולקבל פרטים על הניתוחים שעברת. שינויים בצבע הקשתית בין שתי העיניים (הטרוכרומיה) יכולים להיות בגלל סיבות רבות. אלו כוללות מצב הנקרא Fuchs heterochromic iridocyclitis, אוביאיטיס (דלקת תוך עינית) כרונית, פיגמנטציה מוגברת של תאים מסויימים בקשתית האחראיים על הפיגמנט שלה, גידולים בקשתית, או העדר קשתית באחת העיניים. גם בצקת בקרנית בעין אחת עלולה לגרום לצבע הקשתית להראות פחות ברור. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/10/2015 שיטות לשינוי צבע הקשתית.

  קראתי מאמרים של שני ניתוחים האחד כפי שציינת לעיל שבעצם יועד לצורך שיחזור קשתית אך משום מה נכנס לשוק לתעשיית היופי כדי לשנות צבע עיניים. לגביו רציתי לשאול האם אותו שתל סיליקון המוחדר לא גורם לכך שהקשתית הטיבעית תהרס? אם היא כן נהרסת מה אדם שעובר כזה ניתוח לעשות?

  בנוסף יש עוד איזשהו מכשיר לייזר שפיתחו במשך עשר + שנים שככל הניראה לא נכנס לשוק כלל בשלב זה. מדובר מכשיר לייזר שתפקידו לירות קרן לייזר לעין ולהרוס את תאי המלנוציטים כך שהצבע הכהה בקשתית עלם ובמקומו יופיע כמו שנולדנו אין כחולה ללא פיגמנט. לטענת אותו ד”ר הריסת תאי הצבע יהפכו בעין יהפכו אותה לכחולה. אם תרצה אשלח לך מאמר על זה. בכל אופן אשמח לדעת מה דעתך?

  פרי

  פרי שלום רב,

  אני מניח שהעיניים שלך בריאות, ואתה רואה היטב. כל מה שמפריע לך הוא צבע העיניים, כלומר: צבע הקשתית. אם זה נכון, מומלץ לך להתרחק מרופאי עיניים ומניתוחים מיותרים לשינוי צבע הקשתית. כל ניתוח מיותר כזה יגרום לך לנזק רב מאוד. הסיכונים של ניתוח תוך עיני או טיפול לייזר שבו גורמים לשינוי כלשהוא בקשתית עלולים לגרום לדלקת תוך עינית קשה (uveitis), גלאוקומה (עליית הלחץ התוך עיני), ואפילו סיכון לפגיעה בשכבת האנדותל (שכבת התאים הפנימית) של הקרנית וכתוצאה לבצקת קבועה של הקרנית. כל הסיבוכים הללו עלולים לגרום לאובדן קבוע של הראייה.

  הניתוח הראשון מיועד למי שנפגע בקשתית (בעקבות ניתוח קודם, או בעקבות חבלה לעין). השתלת הקשתית המלאכותית מבוצעת ביחד עם השתלת עדשה מלאכותית, כאשר יש גם קטקרקט, או כאשר העדשה הטבעית לא נמצאת בגלל חבלה בעין. מדובר בעין חולה מלכתחילה, והניתוח אמור להחזיר לעין את הקשתית שאבדה. יש לניתוח סיבוכים ותופעות לואי, אך כאשר מדובר בטיפול שאמור להחזיר לעין תפקוד שאבד לה, מדובר בסיכון מחושב והכרחי. סיכון זה הוא בלתי נסבל, ולמעשה לא בא בחשבון בשום אופן, כאשר העין בריאה ותקינה והראייה מצויינת.

  הטיפול השני הוא בבחינת רשלנות פושעת, ולכן לא אושר מעולם לטיפול במקום כלשהוא בעולם, ואני מקווה שלעולם לא יאושר. השימוש שלך במילים "שוק תעשיית היופי" בקשר לעיניים ולצבע הקשתית איננו הולם כלל את רפואת העיניים, ומצביע על חוסר הבנה בסיסי בנושא. רפואת העיניים איננה קשורה בשום אופן ב"שוק תעשיית יופי", ובודאי שלעולם לא תעסוק בפעולות שעלולות לגרום לנזק לעיניים.   

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2015 צבע העין

  שלום פרופסור. במאמר ציינת כי הפיגמנט שבקשתית משפיע על פיזור האור בתוך העין. זאת אומרת שפיזור האור בתוך העין מושפע מצבע הקשתית? זה משפיע על הראיה? או שהתרחבות והתכווצות האישון מותאמת לצבע הקשתית?

  עומר

  שלום עומר,

  צבע הקשתית לא משפיע על חדות הראייה, ולא משפיע על אף אחד מתפקודי מערכת הראייה. התכווצות האישון והתרחבותו תלויים בעוצמת האור, ולא בצבע הקשתית. יחד עם זאת, באנשים בעלי קשתית כחולה (שבה יש פחות פיגמנט בחלק הקדמי של הקשתית) נמצא שיש שכיחות גבוהה יותר לניוון מקולרי גילי (Age related Macular Degenaration) יחסית לאנשים עם קשתית חומה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2015 אישון אדום

  שלום.
  מדוע האישון אדום בצילומי פלאש? קרי מראה הערפד?

  שרון

  שלום שרון,

  צילום עם פלאש נעשה בד"כ בתנאי חשיכה. בתנאי חשיכה האישון רחב, דבר המאפשר חזרה רבה יותר של קרני אור מהרשתית של העין המצולמת אל המצלמה. פעולת הפלאש היא מהירה, ולא מאפשרת לאישון להתכווץ. לכן האישון נשאר רחב בזמן הצילום. אם האור המוקרן אל עין המצולמת מגיע אליה בזוית של 90 מעלות, הוא גם מוחזר בזוית כזו אל המצלמה. ההחזר של קרני אור מהרשתית נראה כצבע אדום.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2015 השתלת קשתית

  מה הטיפול הכי מתקדם כיום לאנשים שאיבדו את הקשתית שלהם?
  ומה ההשלכות של לחיות ללא קשתית עם אישון פתוח לכל?

  אלמוג

  שלום אלמוג,

  ניתן להשתיל קשתית מלאכותית במקרים של אובדן טראומתי של הקשתית. קיימים כיום סוגים שונים של קשתית מלאכותית, באמצעותם ניתן ליצור אישון מלאכותי. הקשתית מושתלת בד"כ לאחר ניתוח שבו מוסרת העדשה (שבד"כ גם כן נפגעת), ובו מושתלת עדשה תוך עינית. הקשתית מעוגנת למקומה בעזרת רגלית או רגליות, היושבות בהיקף הפנימי של העין (איזור הנקרא זוית או באיזור הסולקוס - שם בד"כ נמצא שורש הקשתית).

  אישון רחב או חוסר קשתית עלולים לגרום לתחושת סינוור (glare), וכן לעיוותים אופטיים שונים. מידת הסינוור והעיוותים האופטיים תלויים בגורמים נוספים כגון תפקוד הרשתית, וכן במידת הפגיעה שנגרמה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2015 עיניים כחולות

  האם יש יתרונות או חסרונות לעיניים כחולות על פני עיניים חומות?

  שלום רב,

  אין כל הבדל אנטומי או תפקודי בין עיניים כחולות לעיניים חומות.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/12/2014 האישון איך הוא עובד לאן עוברות קרני האור כשהאישון מתכוץ

  איך האישון עובד, ולאן עוברות קרני האור כשהאישון מתכווץ?

  שלום אריאל,

  השריר האחראי על התכווצות האישון (הספינקטר) מעוצבב ע"י סיבי עצב פרה-סימפטטיים המגיעים לעין עם סיבי העצב ה-3 (האוקולומוטור). סיבים אלו מגיעים מגרעין Edinger-Westphal הנמצא ב- midbrain. גרעין זה הוא חלק ממכלול גרעיני העצב -3 האחראי בין השאר על עצבוב האישון.

  גירוי האור מגיע מהרשתית דרך סיבי עצב הראייה, העוברים דרך מסלולי הראייה אל גרעין ה-Pretectal. מגרעין זה מגיעים סיבי עצב לגרעין ה- Edinger-Westphal. מגרעין זה יוצאים סיבים פרה-סימפטטיים המצטרפים לעצב ה-3, ומגיעים לגנגליון הציליארי, וממנו מגיעים סיבי עצב פרה-סימפטטיים לשריר הספינקטר של האישון וגורמים להתכווצותו.

  חלק מהסיבים המגיעים לגרעין הפרה-טקטלי חוצים לצד השני של ה- midbrain ומגיעים גם לגרעין Edinger-Westphal בצד השני. לכן גירוי אור בעין אחת יגרום להפעלה דו-צידית של המערכת הפרה-סימפטטית, ולהתכווצות של האישונים בו זמנית בשתי העיניים.

  הרחבת האישון, לעומת זאת, מתבצעת ע"י סיבים של המערכת הסימפטטית, המעצבבים את שריר ה- dilator.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2014 ראיית לילה

  האם צבע הקשתית משפיע על ראיית הלילה?

  שלום רב,
  צבע הקשתית אינו משפיע על ראיית לילה.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.