להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • Femtosecond laser

  לייזר ה- Femtosecond הנקרא גם אינטראלאזיק מאפשר את יצירת מתלה הקרנית ב- LASIK ע”י חיתוך שכבתי מדוייק בעומק ובצורה הרצויים. הלייזר הוא לייזר ND:YAG הפועל באורך גל אינפרא-אדום. ליצירת המתלה בעזרת לייזר יש מספר יתרונות, הכוללים יצירת מתלה דק יותר, בצורה מדוייקת יותר, עם פחות סיבוכים הכרוכים ביצירת המתלה, יחסית לסיבוכים הכרוכים במתלה הנוצר בעזרת המיקרו-קראטום המכני. החסרונות כוללים הופעת תהליך דלקתי במישור החיתוך, משך ניתוח ארוך יותר, ועלות גבוהה יותר למנותח.

  כדי לשפר את הבטיחות והיעילות של השלב הראשון ב- LASIK, שבו מתבצע חיתוך שכבתי של הקרנית ליצירת מתלה (flap), פותח אמצעי מתקדם יותר, שבו ניתן לבצע את החיתוך עם לייזר במקום עם להב. הלייזר הזה נקרא Femtosecond laser. לייזר זה – הנקרא גם אינטראלאזיק – מאפשר את יצירת המתלה בצורה מדוייקת, ע”י ביצוע חתך שכבתי מדוייק בעומק ובצורה הרצויים.

  2 שיטות לחיתוך המתלה

  ניתן כיום ליצור את המתלה ב- LASIK באחת משתי הצורות הבאות:

  1. בעזרת להב המותקן בתוך מיקרו-קראטום מכני. המיקרו-קראטום הוא מכשיר מכאני משוכלל שבו נמצא להב זעיר, שנע לצדדים במהירות גבוהה, ומבצע את החיתוך השכבתי של הקרנית.

  2. בעזרת לייזר ה- Femtosecond. הלייזר יוצר את מישור החיתוך ואת גבולות החיתוך של המתלה.

  יש לציין שבשתי השיטות, הלייזר המבצע את שיוף הקרנית, ושאחראי לתוצאה האופטית בסופו של דבר, הוא לייזר האקסימר. לאחר יצירת המתלה, בין ע”י להב או ע”י לייזר ה- Femotsecond, המתלה מוזז לצד, והאקסימר לייזר מבצע את השיוף על פני הקרנית באותו אופן.

  כיצד פועל לייזר ה- Femto second?

   יצירת בועית גז אחת בעזרת לייזר ה- Femtosecond

  תמונה 1. יצירת בועית גז אחת בעזרת לייזר ה- Femtosecond

  לייזר ה- Femtosecond הוא לייזר מסוג Nd:YAG והוא עובד באורך גל אינפרא-אדום (1053 נאנו-מטר). אלומת הלייזר מתמקדת בנקודה מסויימת הנמצאת במישור החיתוך המתוכנן. כל יריית לייזר יוצרת בתוך הקרנית בועת גז מתפשטת המכילה CO2 ומים (תמונה 1). בועה מתפשטת זו מפצלת את הרקמה בנקודה מסויימת, ומפרידה בין סיבי קולאגן שכנים בקרנית (תמונה 2). תהליך זה נקרא photodisruption. מכיוון שהלייזר עובד בפעימות (פולסים) קצרים מאוד, אין נזק תרמי לרקמה שסביב בועת הגז. בצורה זו נוצרות אלפי בועות זעירות באותו מישור, כשהחיבור בין אלפי הבועיות יוצר מישור חיתוך (תמונה 3).

  תמונה 2. בועית הגז מתפשטת ומפרידה בין סיבי קולאגן סמוכים.

  תמונה 2. בועית הגז מתפשטת ומפרידה בין סיבי קולאגן סמוכים.

  בעזרת תכנון ממוחשב ניתן ליצור מישורי חיתוך בגדלים שונים ובצורות שונות. ניתן ליצור מתלה עם קוטר רצוי, בעומק משתנה, ובמיקום שונה של ציר המתלה – לפי החלטת המנתח. אנרגיית הלייזר עוברת דרך דיסקת זכוכית הלוחצת על הקרנית ומשטחת אותה במרכז (תמונה 4). הזכוכית המשטחת מוחזקת על הקרנית בעזרת טבעת ואקום, העוזרת לייצב את הקרנית ואת דיסקת הזכוכית במיקום קבוע ויציב במהלך פעולת הלייזר. בועיות הגז נוצרות בזו אחר זו, וכך מישור החיתוך מתפשט בהדרגה עד לגבולות המתלה.

  תמונה 3. אלפי בועיות גז מתחברות זו לזו ויוצרות מישור חיתוך.

  תמונה 3. אלפי בועיות גז מתחברות זו לזו ויוצרות מישור חיתוך.

  בנוסף הלייזר יוצר מישורי חיתוך אנכיים או אלכסוניים בגבולות המתלה, המתחברים אל מישור החיתוך השכבתי, ומאפשרים את הרמת המתלה העגול וניתוקו משאר הקרנית. בצורה זו ניתן ליצור בצורה מדוייקת מתלה עם גבולות חדים, תוך שליטה על צורת המתלה, גודלו והעובי שלו.

  לאחר ביצוע שלב חיתוך הקרנית בעזרת ה- Femtosecond laser, יש צורך במכשיר מכאני (הנקרא ספאטולה) כדי להשלים באופן ידני את ההפרדה במישור החיתוך, וכדי להרים את המתלה ולהזיזו הצידה לקראת השלב השני של הניתוח, שבו מתבצע שיוף הקרנית בעזרת האקסימר לייזר.

  יתרונות וחסרונות

  ה- femtosecond laser אינו חדש, והוא הוכנס לראשונה לשימוש בארה”ב בשנת 2001. המערכת הראשונה שהוכנסה לשימוש נקראה אינטראלאזיק. מאז הוכנסו בו חידושים שהפכו אותו לבטוח יותר ומהיר יותר. בנוסף פותחו מכשירים דומים ע”י מספר חברות. יחד עם זאת, כמו בכל טכנולוגיה, יש גם בו יתרונות וחסרונות.

  חיתוך המתלה בעזרת הלייזר נחשב לבטוח ומדוייק יותר. צורת המתלה מדוייקת יותר, והעובי של המתלה ניתן לשליטה בצורה טובה יותר. בנוסף בשולי המתלה מבוצע חיתוך צידי אנכי או אלכסוני (side cut). צורת חיתוך זאת מאפשרת יציבות רבה יותר של המתלה ואחיזה חזקה יותר לאחר החזרתו למקומו בסוף הניתוח. היתרון הגדול הוא הפחתה משמעותית בסיבוכי חיתוך המתלה בעזרת המיקרוקראטום המכאני (כגון: חיתוך חלקי, מתלה חופשי הנוצר מחיתוך מלא וניתוק ציר המתלה, או חור במרכז המתלה –  buttonhole). יתרון נוסף הוא היכולת לבצע חיתוך גם בקרניות מאוד קמורות או מאוד שטוחות.

  תמונה 4. בעזרת דיסקת זכוכית נוצרת השטחה של פני הקרנית, וכך בועיות הגז נוצרות במרחק שווה מפני הקרנית.

  תמונה 4. בעזרת דיסקת זכוכית נוצרת השטחה של פני הקרנית, וכך בועיות הגז נוצרות במרחק שווה מפני הקרנית.

  עוד יתרון בחיתוך שכבתי בעזרת הלייזר הוא היכולת ליצור מתלה דק יותר, בעובי של כ- 110 מיקרון, כאשר עובי המתלה הנחתך ע”י להב הוא 140-160 מיקרון. מתלה דק יותר מאפשר עובי שארי של קרנית גדול יותר, ולכן מאפשר טיפול בטווח גדול יותר של אנשים עם קוצר ראייה גבוה, וגם טיפול במקים בהם הקרניות דקה.

  משך החיתוך עצמו של המתלה בלייזר התקצר מאוד, ומ-60 שניות בדורות הראשונים של ה femtosecond laser התקצר משך החיתוך ל 12 שניות בלבד בדור הנוכחי.

  אולם, ככל טכנולוגיה, קיימים מספר חסרונות גם בחיתוך בעזרת לייזר. אחת מתופעות הלוואי אחרי החיתוך בעזרת לייזר מסוג זה היתה ה- DLK, דלקת הנוצרת במישור החיתוך, שבה יש לטפל בטיפות של סטרואידים. דלקת זו בד”כ חולפת תוך מספר ימים, ולפעמים תוך כשבועיים, ולא גורמת לנזק ארוך טווח. תופעת לואי נוספת היא רגישות רבה לאור (פוטופוביה) בעיקר בימים הראשונים לאחר הניתוח. תופעות אלו היו שכיחות בדורות הראשונים של מכשירי ה femostosecond laser. בדור הנוכחי (הדור ה-6) תופעות אלו נעלמו לחלוטין.

  חסרון נוסף הוא במשך זמן הניתוח, שהוא מעט ארוך יותר בחיתוך בעזרת לייזר. מכיוון שהחיתוך והשיוף הם שני שלבים שונים, שכל אחד מהם נעשה ע”י מערכת לייזר אחרת, משך הניתוח בחיתוך בעזרת לייזר ארוך יותר. גם משך הזמן שטבעת הואקום מונחת על הקרנית במהלך החיתוך בלייזר ארוך יותר מהזמן שבו מונחת טבעת הואקום בחיתוך עם מיקרוקראטום.

  חסרון נוסף, שקשור בעלויות הגבוהות של טכנולוגיות חדשות, הוא העלות הגבוהה יותר למנותח בניתוח שבו החיתוך נעשה בעזרת לייזר, יחסית לניתוח בו החיתוך מתבצע ע”י מיקרוקארטום. עלות זו יכולה לייקר את הניתוח בכ- 30%.

  יחד עם זאת, טכנולוגיית ה femtosecond lasr (או בשם הפופולרי – אינטרלאזיק) היא כיום הטכנולוגיה החדשנית והיעילה ביותר בתחום ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, שמביאה לתהליך ההחלמה המהיר ביותר מבחינת שיקום הראייה לאחר הניתוח. מרבית המנותחים יראו טוב מאוד מיד לאחר הניתוח, ויום למחרת הניתוח יראו 6/6 וחלקם אפילו 6/5.

   

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  12/08/2019 קרנית דקה

  בת 23. עברתי במקומות שונים בדיקות התאמה לניתוח לייזר. בל המקומות אמרו לי שיש לי קרנית דקה ולכן הם לא מוכנים לנתח. האםם יש לכם פיתרון בשבילי? אם כן. מהן התוצאות? ואיך ההחלמה לאחר הניתוח?

  אוראל

  cornea%20flap
  שלום אוראל,

  צריך לדעת מהו המסר במשקפיים ומהו עובי הקרנית כדי שאוכל להגיד לך אם אפשר לבצע אצלך ניתוח. את מוזמנת אלינו לבדיקת התאמה. 3811*.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/07/2019 ניתוח לאסיק או אינטרלאסיק

  הייתי בבדיקת התאמה במכון ידוע ומקצועי.יש לי בשתי העיניים 6- ולקריאה 1.75- הרופא המליץ לי ניתוח בשיטת לאסיק ואמר שאין יתרון משמעותי באינטרלאסיק.לא כל כך ברור לי מהם ההבדלים בין שתי השיטות.מבקשת לדעת מה עדיף.תודה!!

  4a438ffe_0205f124_art%20eye%208
  שלום רב,

  אינטראלאסיק זו השיטה החדישה יותר, שבה מבוצע פיצול הקרנית ויצירת המתלה בעזרת לייזר פמטו-סקונד. אין כל ספק ששיטה זו עדיפה בהרבה על הלאזיק המיושן יותר, שבה מבוצעת יצירת המתלה בעזרת מכשיר מכאני (להב). המתלה ממוקם בצורה מדוייקת יותר, המבנה שלו יציב יותר, והאחיזה שלו לאחר מכן חזרה לקרנית טובה יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/05/2018 אינטרלאסיק- סיכונים וסיבוכים

  שלום, לאחר שעשיתי בדיקת התאמה אובחנתי כמתאימה לניתוח בשיטת האינטרלאסיק.
  רציתי לשאול מה הם הסיכונים הכרוכים בניתוח זה והאם קיים סיכוי, גם אם מזערי, של פגיעה שאינה ניתנת לריפוי?

  תודה רבה מראש,
  שחר.

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום שחר,

  אינטראלאזיק הוא ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בו משתמשים בשני לייזרים שונים בשני שלבים: בשלב הראשון מבוצע פיצול שכבתי בקרנית ע"י לייזר פמטו-סקונד, שיוצר את המתלה. בשלב שני מרימים את המתלה ומסיטים אותו הצידה, ומבצעים על המשטח שנוצר לאחר הפיצול את לייזר השיוף (אקסיימר לייזר).

  הניתוח בטוח ומצליח, ומכשירי הפמטו-סקונד לייזר כיום מסוגלים לבצע את חיתוך המתלה תוך זמן קצר של 12 שניות ובצורה בטוחה ומדוייקת. לעיתים נדירות מאוד עלול להיות מצב של חיתוך חלקי או חוסר חיתוך מסיבות שונות. במצב זה לא ניתן להרים את המלה ולעבור לחלק השני של הניתוח. תופעה זו לא גורמת לנזק לעין, וניתן לעיתים לחזור על פעולת הפיצול, או לדחות את הניתוח ולבצעו במועד מאוחר יותר בשיטה השניה (PRK).

  לחצי כאן למידע נוסף על הניתוח בשיטה זו. בפסקה האחרונה בדף הזה תמצאי מידע על היתרונות והחסרונות של השיטה. ככלל לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות. כשבאים לעשות הערכת סיכונים מול סיכויים חשוב להבין מהו המצב בו אנו נמצאים כיום. אם את מרכיבה כיום עדשות מגע, הרי שאת עושה דבר שמסוכן לעיניים בהרבה מכל ניתוח כלשהוא להסרת משקפיים בלייזר. רב האנשים לא מודעים לסכנות הכרוכות בשימוש בעדשות מגע, ומדובר בסיכון שהוא כלל לא "מזערי" (אם נשתמש במילה שלך...).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2017 סינוור גבוה לאחר ניתוח אינטרלאסיק

  בוקר טוב,
  עברתי ניתוח אינטרלאסיק לפני 7 שנים, סבלתי מסינוור אבל לא משהו שהקשה עלי ביום יום, בשנתיים האחרונות זה החריף אך בשבועיים האחרונים הגעתי למצב שאני לא מסוגלת להתמודד עם תאורת הפלורוסנט במשרד בכלל ואפילו כיסיתי חלק נרחב של התאורה אך עדיין יש סינוור וקושי גדול לעבוד, כמובן שמלווה בכאבי ראש וחולשה, (הגעתי למצב שקשה לי עם תאורה של מסכים או בלילה בנהיגה, או כל מקום שיש בו פלורוסנט)
  יש לציין שישנה עכירות לאחר הניתוח של תאי אפיתל על הקרנית.
  האם ישנו טיפול לכל מה שציינתי?

  תודה מראש

  Third Eye _2, b
  שלום מעיין,

  על פי התיאור שאת מוסרת, יתכן שיש צמיחת תאי אפיתל מתחת למתלה, מצב שנקרא epithelial ingrowth. זו תופעה המתרחשת בניתוחי לייזר בהם מבוצע חיתוך ליצירת מתלה (כגון לאזיק או אינטראלאזיק). הפתרון לכך הוא ניתוח נוסף, בו מרימים את המתלה ומנקים את תאי האפיתל. מי שצריך לעשות לך את הניתוח הזה הוא הרופא שביצע את הניתוח הראשון.

  אילו היית עושה את הניתוח בשיטת PRK, לא היית סובלת כיום מתופעות אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.