חסכו מעל 1,000 ש"ח על משקפיים ועדשות וקבעו ייעוץ חינם עם פרופ' אבי סלומון, לחצו כאן

ניתוח Lasek-PRK05/02/2021

שלום,
באחד המכונים בהם ביררתי לגבי הסרת משקפיים נאמר לי שמלבד לאסיק ואינטרלאסיק הם מנתחים גם בשיטת לאסק-PRK.

אולי לא הבנתי, אבל אלה לא שתי שיטות נפרדות?
ממחקר הבנתי שבPRK משוייפת הקרנית, בעוד שבלאסק מבוצע חיתוך.
מהו אם כך ניתוח 'לאסק-PRK'?

אציין שאני מעוניינת בPRK כי הוא מתיר ספורט אתגרי ואורח חיים פחות חרד ושמרני.

אודה לתשובתך

שלום רב,

לא, אלו לא שתי שיטות נפרדות, אלא שמות שונים לאותה השיטה. הבלבול נובע מהקירבה בין המושגים לאסק (LASEK) ולאסיק (LASIK). לאסק (LASEK) הוא ניתוח דומה מאוד ל PRK. בשני הניתוחים מתבצע שיוף ישיר של הלייזר על הפנים החיצוניות של הקרנית לאחר הסרת האפיתל (ב- PRK האפיתל מוסר לחלוטין, בלאסק האפיתל מוסט הצידה ולאחר ביצוע הלייזר הוא מוחזר למקומו). אין כל הבדל בתהליך ההחלמה ובמהלך שלאחר הניתוח ובתוצאות בין 2 השיטות. בקיצור: LASEK = PRK.

בלאסיק (LASIK) מתבצע חיתוך שכבתי של הקרנית ויצירת מתלה (או flap, שזה חלק מהקרנית, מעין "פרוסה" שאותה מזיזים הצידה), הלייזר מתבצע על המשטח הפנימי של הקרנית שנוצר לאחר חיתוך המתלה, ולאחר מכן המתלה מוחזר למקומו. בלאסיק (LASIK) מתבצע החיתוך ע"י מכשיר מכני הנקרא מיקרוקראטום. כיום ברב המכונים מתבצע הניתוח בשיטת אינטרא-לאזיק (Intra-LASIK) שבה מתבצע החיתוך של המתלה ע"י לייזר מסוג אחר (femtosecond laser). בניתוח האינטרא-לאסיק יש 2 שלבים: השלב הראשון הוא חיתוך המתלה ע"י femotsecond laser. השלב השני הוא הזזת המתלה הצידה, שיוף המשטח שנוצר לאחר חיתוך המתלה עם excimer laser, והחזרת המתלה למקומו מעל משטח השיוף.

כפי שכתבת בסוף דברייך - היתרון של PRK הוא בכך שהוא מאפשר לעסוק בספורט מגע ובספורט אתגרי ללא חשש של פגיעה בעיניים ותזוזת המתלה ממקומו. PRK מתאים למלש"בים/יות לפני גיוס ליחידות קרביות, לכל מי שעוסק/ת בספורט ותחביבים בהם יש סיכון לחבלה בפנים (משחקי כדור, אומנויות לחימה, סקי, נהיגת טרקטורונים, רכיבת אופנועי שטח, גלישת גלים וגלשני רוח, ועוד), וגם סתם למי שאוהב ללכת מכות עם אנשים אחרים.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה