להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הטיפול בצלקות בקרנית

  הטיפול בצלקות כולל טיפול מקומי בסטרואידים בשלב הראשון, ולאחר מכן בעדשות מגע קשות. צלקות שטחיות ניתן להסיר עם לייזר. צלקות עמוקות ומרכזיות ניתן להסיר ע”י השתלת קרנית.

  הטיפול בצלקות מתחיל בשלב היווצרותן, בסמוך לתהליך ההחלמה מזיהום או חבלה של הקרנית. כדי למנוע הצטלקות בקרנית מקובל בד”כ לטפל בטיפות המכילות סטרואידים. הסטרואידים יכולים להקטין את התהליך הדלקתי הגורם לצלקת וגם להקטין את התהליך הצלקתי עצמו. הצלחת הטיפול אינה תמיד צפויה, ולא תמיד מצליח הטיפול בסטרואידים לעצור את הצלקת.

  לאחר התפתחות הצלקת ניתן לעיתים להשתמש בעדשת מגע קשה כדי לשפר במידה מסויימת את הראיה. העדשה הקשה משנה את פני הקרנית הלא סדירים. כמובן שהשפעת העדשה קיימת רק בזמן הרכבתה.

  תמונה 8 - טיפול בלייזר עשוי להסיר צלקות שטחיות

  תמונה 1. טיפול בלייזר עשוי להסיר צלקות שטחיות.

  כאשר הצלקת שטחית, כלומר – נמצאת רק בשכבות השטחיות של הקרנית, ניתן לעיתים להסיר אותה בעזרת לייזר. טיפול זה נקרא  PTK. הלייזר משייף את הקרנית באיזור הצלקת וגורם גם להשטחה של איזור הטיפול (תמונה 1). אם היה לפני הניתוח קוצר ראיה (עדשה עם מספר שלילי במשקפים) – אזי הלייזר יכול גם לגרום להסרת המשקפיים. אולם אם לא היה לפני הנתוח קוצר ראיה, עלול להופיע לאחר הטיפול רוחק ראיה (עדשה עם מספר חיובי במשקפים).

  השתלת קרנית יכולה להיות פתרון נוסף לצלקת בקרנית, בעיקר כשהצלקת גדולה, עמוקה ומרכזית וגורמת לירידה משמעותית בראיה. השתלה יכולה להיות השתלת קרנית מלאה, או השתלת קרנית של השכבה הקדמית של הקרנית. ראה פרק על השתלות קרנית.

  חזרה לצלקות של הקרנית

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  13/03/2021 עכירות בקרנית

  שלום רב לך פרופ’ סלומון ,
  אני בן 38.5 בעבר סבלתי מדלקת קשה בקרנית בשם אקנטמבה שהותירה אחריה
  עכירות בקרנית וראייה מעט לקוייה עם צילינדר -2.00- .
  האם ניתן לתקן את הראייה הלקוייה הזו ?
  תודה .

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  מיקום הצלקת בקרנית חשוב להחלטה על אופן הטיפול. אם הצלקת קטנה ולא מרכזית, ניתן לפעמים לשפר את הראייה בעזרת עדשת מגע קשה. אם הצלקת מרכזית ובעלת שטח גדול - יתכן שניתן יהיה לשפר את הראייה בעזרת השתלת קרנית.

  מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/10/2020 קרניות מצולקות

  שלום,
  יש לי צלקות על דתי הקרניות ובעין שמאל זה מחמיר ואחוזי הראיה פחות מחצי
  הייתי אצל עשות רופאים בשנים האחרונות שטוענים שאין מה לעשות
  אני בטוחה שיש מה לעשות, שנת 2020 וקדמת הטכנולוגיה אני מאמינה שיש התפתחות ופריצות בתחום
  אשמח לייעוץ
  שירה

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  צלקות בקרנית עלולות לגרום לפגיעה משמעותית בראייה, במיוחד אם הן במרכז הקרנית. הטיפול בהן תלוי במיקומן, שטחן, ובראייה המיטבית אותה ניתן להשיג.

  כשיש צלקות קטנות שגורמות בעיקר לעיוות פני הקרנית ניתן לעיתים לשפר את הראייה עם עדשות מגע קשות. צלקות שטחיות מאוד ניתן לפעמים להסיר עם לייזר (פעולה הנקראת PRK או PTK). צלקות עמוקות ומרכזיות זקוקות לעיתים להשתלת קרנית.

  אם הצלקות התפתחו בילדות, לפני גיל 12, הן גורמות לעיניים עצלות, ואז הסיכוי לשיפור בראייה קטן.

  בכל מקרה מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2019 שימוש בטיפות fml

  שלום רב
  הרופא המליץ לי טיפול בטיפות fml/4 ביום עקב עכירויות בקרנית והצטלקות.
  ידוע על יתר לחץ תוך עיני כתופעת לוואי. שאלתי האם הטיפול מתאים ובאיזה אחוז מקבלים יתר לחץ תוך עיני??
  תודה רבה על תשובתך

  pop_art_eye_by_eveningstars242-d4u2lgd
  שלום רב,

  לחץ תוך עיני הוא אכן אחת מתופעות הלוואי של הטיפול המקומי בסטרואידים. אמנם תכשירים כמו FML או לוטמקס גורמים יחסית פחות לעליית הלחץ התוך עיני, אך עדיין זו תופעה הקיימת בעד כ 10% מהמטופלים. לכן יש להיבדק אחת לחודש אצל רופא עיניים שיבדוק לחץ תוך עיני. אם הלחץ יעלה ניתן יהיה להוסיף טיפול מקומי בתכשיר המוריד לחץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/02/2018 צלקת בקרנית

  שלום , קיבלתי מכה בעין אז שהייתי קטנה ב 2003 והיום אני בת 23 נשארה לי צלקת בעין, הקרנית נראית לא שלמה לא עגולה כאילו חסר בה משהו מבחינת ראיה אני כן רואה ברוך השם אבל זה מאוד מפריע לי ומציק לי שאנשים מסתכלים עליי ובוהים לי בעין , מה אני יכולה לעשות עם זה
  תודה מראש,

  גליה

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום גליה,

  כלום. אם יש לך ראייה טובה בעין אין צורך לעשות דבר. הצלקת ככל הנראה נמצאת בהיקף הקרנית, ולכן מתקבל מראה של קרנית לא שלמה. אין שום דבר שאפשר או צריך לעשות במקרה הזה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 אובאיטיס

  שלום, אני בת 32 וכשהייתי בת 15 בערך היה לי אובאיטיס שטופל ועבר,
  אך נשארו לי צלקות בעין שמאל.
  עם המשקפיים זה לא מורגש.
  אך כשאני מכסה את עין ימין אני רואה ממש גרוע.
  האם זה יכול למנוע ממני לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר?

  מימי

  458188-10-oh-brad
  שלום מימי,

  קשה לענות לך בלי לבדוק את העין. הדבר תלוי במיקום וגודל הצלקת, ואם יש נזקים נוספים לרקמות נוספות בעין חוץ מהקרנית. אם הצלקת מרכזית וגדולה ותופסת את רב כשבות הקרנית - אזי את ככל הנראה לא מתאימה לניתוח לייזר. במקום זאת יתכן שתתאימי להשתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2017 זיהום בקרנית

  לפני כשלושה שבועות הייתי אצל רופא עיניים שאמר לי שיש לי זיהום בקרנית, זאת לאחר העיניים שלי היו אדומות בערך שבועיים. הוא נתן לי טיפול אנטיביוטי בטיפות ויגהמוקס ולאחר שבוע אמר שהזיהום עבר ולהפסיק את הטיפול, אבל יש לי צלקת קטנה בקרנית שהיא לא אמורה להפריע לראייה. לאחר שלושה ימים חזרתי לעדשות מגע והעיניים חזרו להיות אדומות. הלכתי למיון שם רופא הביא לי טיפות הילו קומוד ואמר לי לשים אותן ותוך שבוע העיניים יהיו בסדר. כבר כבר שבוע והעיניים עדיין אדומות. מה לעשות?

  soul-window-kelly-del-rosso
  להפסיק להשתמש בעדשות מגע, ולבוא לבדיקת התאמה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/10/2017 צלקת בקרנית

  שלום,
  לפני כחודש וחצי ניגשתי לרופא עיניים אשר הוציא לי 2 גרגירי חול מהעין לטענתו.
  כשבוע לאחר מכן התפתחה לי דלקת חזקה בעין ואותו רופא נתן טיפול בטיפות זיילט ולאחר יומיים כאשר לא היה שיפור החליף לטיפות אנטיבוטיקה של ד״ר פישר. כשבועיים לאחר מכן שנראה שיפןר הרופא אמר שאני בשלב של אחריי ואמר שהוא רואה אינפלרטרטים בעין, לא נתן טיפול ואמר לחזור בעוד 3 חודשים לביקורת.
  כמה ימים לאחר מכן חשתי טישטוש בראייה וניגשתי להתייעץ עם רופא אחר אשר אמר שיש לי צלקת בקרנית והיא הגרום לטשטוש ואמר שלא ניתן לעשות יותר מידיי ושיש רופאים הממליצים על סטרואידים אך הוא לא כי עלול להיווצר תלות, ולי הוא המליץ ליטול טיפות דיקלופטיל להקלה.
  שאלתי היא האם באמת אין מה לעשות יותר מידיי במצב של צלקת בקרנית ואני אאלץ להתמודד עם הירידה בראייה או ישנו טיפול(גילי הוא 26).
  הדבר מפריע מאוד במיוחד בלילה.

  eye_see_toast
  שלום דן,

  ככל הנראה היתה לך דלקת ויראלית של אדנו-וירוס, המתבטאת בהופעת תסנינים תת אפיתליאליים, שעלולים להשאר בקרנית במשך תקופה ארוכה. אם הם אינם מפריעים לראייה אין צורך לעשות דבר. אם יש הפרעה לראייה, ניתן לטפל עם טיפות סטרואידים לתקופה ארוכה, תחת מעקב רופא עיניים, והחלטה שלו על הורדה או העלאה של המינון בהתאם להופעת התסנינים או העלמותם. קשה לי להאמין שכבר התפתחו אצלך ממש צלקות בקרנית. צלקות מתפתחות לאחר תהליך ממושך של תסנינים בקרנית שלא מטופלים בצורה מיטבית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/09/2017 צלקת בקרנית

  שלום וברכה,
  בתי כיום בת 17 כשהייתה בערך בגיל שנתיים הרופא בקופת חולים חשב שיש לה דלקת בעין ונתן לנו משחה לדלקת, אך כשראינו שאין שינוי נסענו לבית חולים ושם גילו שיש לה הרפס בעין לאחר טיפול זה עבר אבל נשארה צלקת בקרנית, מאז ועד היום היא כמעט ולא הרכיבה משקפיים באופן קבוע בטענה שזה חוסם לה את שדה הראיה ועדשות רופאת העניים המליצה לא להרכיב בכדי לשמור על העין התקינה, כיום היא רואה בעין זו רק צללים.
  ברצוני לשאול מה ניתן לעשות והאם השתלת קרנית יכולה לעזור?
  בתודה מראש.

  Third Eye _2, b
  שלום יעקב,

  אם הצלקת מרכזית ועמוקה וגורמת לירידה קבועה בראייה, אזי יש מקום לשקול ביצוע של שהשתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/09/2017 הסרת צלקת מקרנית

  שלום רב,
  שמי סיגל ואני סובלת מקרטקונוס. לפני כעשר שנים עברתי ניתוח השתלת טבעות. לאחר הוצאת טבעת אחת, נוצרה צלקת באותה עין. הראיה שלי הולכת ונחלשת וקיימים גם כאבים. הרופא המטפל המליץ על ניתוח להסרת הצלקת. אני יודעת כי ישנן שתי אפשרויות להסרת הצלקת, האחת בלייזר והשניה בחיתוך. מה מהאפשרויות עדיפה יותר ומהם הסיכויים והסיכונים בניתוח מסוג זה.
  תודה, סיגל

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום סיגל,

  אין כל טעם בהסרת הצלקת בכל שיטה שהיא. זה לא מה שיתן לך ראייה טובה. האפשרויות העומדות בפנייך הן שימוש בעדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס או השתלת קרנית.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2017 הרכבת עדשה קשה

  לפני חצי שנה התאשפזתי עקב אבצס במרכז הקרנית, הראיה ירדה משמעותית וכמעט ולא רואה כלום בעין .
  אני בביקורות מתמשכות בנוגע לזה, עין שמאל רואה מצוין, עין ימין זו המצולקת .
  אני מעוניינת לחזור להרכיב עדשות קשות מה הסיכויי שעקב הרכבת עדשות קשות יקרה לי בעין שמאל את מה שקרה בימין?
  האם הסיכון גבוה מידי ? (ממש קשה לי לראות את עצמי עם משקפיים)

  paintedeye
  שלום רב,

  תמיד קיים סיכון לזיהום בקרנית בגלל עדשות מגע. בגלל שנותרה לך עין אחת מתפקדת - עליך להיזהר שבעתיים. לא נראה לי שמומלץ לחזור לעדשות מגע כלשהן.

  אם הצלקת בקרנית בעין ימין שטחית - אולי ניתן יהיה להסיר אותה בניתוח להסרת משקפיים בלייזר. אם הצלקת עמוקה מאוד וגדולה, יש אולי לשקול השתלת קרנית.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית לבדוק את האפשרויות השונות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2016 צלקת בקרנית העין

  מה משפע על צלקת בקרנית וגורם להיות מצב יותר גרוע / יותר חמור?

  h
  שלום רב,

  יש גורמים רבים לצלקות בקרנית: זיהום, טראומה, כיבים כרוניים ועוד. ככל שהתהליך הגורם לצלקת מתמשך ואינו מטופל במהירות, כך הצלקת תהיה גדולה ועמוקה יותר. בד"כ יש לטפל בגורם במהירות (לדוגמא - טיפול אנטיביוטי בזיהום של הקרנית), ולאחר שליטה ראשונית על הגורם, יש להוסיף טיפול מקומי בסטרואידים לתקופה ממושכת. הטיפול בסטרואידים יכול להפחית במידה מסויימת את התפתחות הצלקת.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/02/2016 צלקת בקרנית

  שלום וברכה לפני כחצי שנה חתכתי ברזל אם דיסק בלי משקפים ועף לי חלקיק ברזל לתוך העין אחרי מספר שעות העין התחילה לכאוב תופת אבל לא הלכתי לבית חולים חשבתי שזה יעבור אחרי שלושה ימים רק הלכתי והרופא הוציא לי חתיכת ברזל קטן מהעין וזה עשה לי צלקת זה אחד דבר שני מאז העין תמיד אדומה ומכוערת כאילו היא הולכת ליפול אני לוקח טיפות הילו גל להרגיע את האדומדמיות השאלה האים יש טיפול לדבר כזה ומה הכי טוב לבנתיים עד הטיפול כדי לא להגיע למצב יותר גרוע ומסובך לתיקון. תודה מראש שלומי

  326824855_66786697f4
  שלומי שלום רב,

  גודל הצלקת ומיקומה קובעים את השפעתה על העין. אם הצלקת מרכזית היא בד"כ תפריע לחדות הראייה. אם הצלקת מורמת מעל פני הקרנית, או יש בה כיב כרוני (חוסר של שכבת הציפוי החיצונית של הקרנית) - היא תגרום לתחושת צריבה או אי נוחות, והעין תהיה אדומה וגרוייה. לעיתים ניתן להסיר צלקות קטנות ובולטות בעזרת ניתוח פשוט בו מקלפים את הצלקת מעל שטח הקרנית. לעיתים ניתן להשתמש בעדשת מגע טיפולית כדי לכסות את הכיב הכרוני ולהביא לריפויו. ולעיתים - כאשר הצלקת מרכזית, עמוקה וגדולה - יש צורך בהשתלת קרנית.

  כדי להתאים את הטיפול למצבך, מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/12/2015 צלקת בעין

  שלום,
  בגיל קטן נחבלתי בעין כתוצאה מאבן שפגעה לי במרכז העין ויקנה צלקת שמסתירה לי את מרכז הראיה , האם יש ניתוח שיכול לעזור להסיר את הצלקת ואוכל לראות בלי שום הפרעות??
  תודה.

  אופיר

  SprayArt_eye

  שלום אופיר,

  השתלת קרנית יכולה להיות פתרון לצלקת מרכזית בקרנית. יחד עם זאת, אם הצלקת הופיעה כשהיית ילד (בגיל מתחת ל-10), יתכן שהתפתחה אצלך עין עצלה (אמבליופיה), ולכן חדות הראייה לא בהכרח תשתפר לאחר השתלת קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2015 צלקת בקרנית

  לביתי היה זיהום בעין והיא מטופלת עד היום עם טיפות ויגמוקס לאחר פגיעה מחיידק פסדמונוס יש לה צלקת בקרנית במרכז העין והיא רואה מטושטש בעין. הרופא מומחה שמטפל בה לא ממליץ על טיפול בסטרואידים וכשהתייעצנו עם מומחה נוסף הוא המליץ להתחיל בעוד חודש טיפות סטרואידים ובעוד כחמישה חודשים ניתוח לייזר עם שיוף הקרנית. מה הסיכונים בטיפולים אלה ? אני חוששת מטיפות הסטרואידים האם החששות מוצדקות ? מה דעתך בנושא.

  imagesG1FL58NX

  שלום רב,

  אין תמימות דעים בנושא זה, ואין גם הוכחות בספרות הרפואית שטיפול בסטרואידים בטיפות בזיהום חיידקי של הקרנית מונע את התפתחות הצלקת או משפר את הראייה. יחד עם זאת לא הוכח שהטיפול בסטרואידים גורם לנזק. אני נוהג במצב כזה לתת סטרואידים למטופלים שלי לאחר שיש סימנים לעצירת הזיהום ולתחילת התפתחות צלקת, בד"כ כשבוע עד שבועיים לאחר תחילת הטיפול האנטיביוטי. לדעתי הסטרואידים יכולים להקטין במידה מסויימת את התפתחות הצלקת, כאשר הם ניתנים בתחילת התהליך, במקביל לטיפול האנטיביוטי, ותוך מעקב קפדני על מצב הקרנית. אין כל היגיון במתן מאוחר של סטרואידים לאחר שהצלקת כבר התפתחה. בנוסף - אין כל היגיון בהמשך הטיפול באנטיביוטיקה לאחר שאין יותר עדות לזיהום פעיל.

  בכל הנוגע להמשך - יש לעקוב ולראות כיצד הצלקת משפיעה על הראייה. לעיתים הצלקת יכולה להתבהר באופן חלקי עם הזמן. אם הצלקת שטחית ויש קוצר ראייה (מספר מינוס במשקפיים) ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים בליזר בשיטת PRK. השיוף בלייזר עשוי להוריד את הצלקת, או לפחות חלק ממנה, אם איננה עמוקה.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2015 צלקת ישנה

  היי שמי אושרת אני בת 13 ושהייתי בת 3 נפלתי על ברזל חד כזה ונשארה לי צלקת כהה איך אני יכולה להעלים אותה בלי ניתוח?

  אושרת

  untitled

  שלום אושרת,

  ניתן להתקין עדשת מגע צבעונית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2015 צלקת בקרנית

  היי אני בת 26 כשהייתי בת שנתיים נפלה עליי מנורת לילה ויש לי צלקת בקרנית אני עם עדשות ומשקפיים מגיל 12 ורק בתקופה האחרונה אני לא רואה בעין הלכתי לאופטיקה והיא לא רואה מספר בעין היא שלחה אותי לרופא עיניים הרופא הפנה אותי לoct בעייניים ושם הוא שאל אותי אם עשיתי לייזר בעיניים כי יש לי צלקת על הקרנית ואין מה לעשות אם זה כל כך וכשאני מותחת את הען אני רואה בה מעולה מה אני עושה במצב כזה זה ממש מציק לי

  אפרת

  10539074-Fashion-make-up-of-a-beauty-woman-eye_-Got%20Blue-Green

  שלום אפרת,

  הראייה שלך מושפעת ככל הנראה משילוב של צלקת בקרנית עם עיוות בצורת הקרנית (הנקרא אסטיגמציה). ניתן לנסות לתקן את העיוות בקרנית ע"י עדשת מגע קשה או עדשות מיוחדות אחרות (עדשה סקלרלית או מיני-סקלרלית). מומלץ לגשת לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע מיוחדות מסוגים אלו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/04/2015 צלקת בקרנית לאחר דלקת

  שלום דוקטור,
  שמי בן ולפני כחודשיים וחצי התגלה לי כיב (אולצר) בקרנית של עין שמאל.
  במהלך הזיהום נתגלתה גם בתרבית שנלקחה מהעין צמיחה של פסאודומנוס (מקווה רשמתי את זה נכון).
  ברוך ה׳ לאחר אישפוז קצר וחופשת מחלה הכיב והדלקת עברו.
  בביקורת האחרונה נאמר לי שעקב המחלה נוצרה לי צלקת על הקרנית כך שלדברי הרופא עדיף לא לחזור ולהשתמש בעדשות מגע ולדעתו הסיכויים לביצוע ניתוח לייזר להורדת משקפיים לא גדולים.
  מה ניתן לעשות בנושא? האם ניתן לרפא את הצלקת?
  האם ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים למרות הצלקת?
  בתודה מראש!

  red eyes

  שלום רב,

  קשה לענות על שאלה זו בלי לבדוק את הקרנית ולראות מהו מיקום הצלקת, השטח שהיא תופסת, ומהו עובי הצלקת ביחס לעובי הקרנית. בד"כ ניתן לבצע ניתוח לייזר כאשר הצלקת שטחית. אם הצלקת עמוקה מאוד ומרכזית - הדבר מקשה יותר על הסרה מלאה של הצלקת. גורמים נוספים בשיקול אם אפשר לבצע את הניתוח הם המספר שלך במשקפיים, עובי הקרנית וכיצד נראה מיפוי הקרנית.

  מומלץ לגשת לאחד המכונים להסרת משקפיים בלייזר ולהבדק.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/09/2014 אירוזיה בקרנית

  היתה לי אירוזיה בינונית שנסגרה. העין מציקה לי מאוד (לא בבקר) ואני חייב לשים משחות וטיפות כל הזמן. טופלתי רק באנטיביוטיקה. יש לי גם בלפריטיס כרוני ואני לוקח דוקסילין עכשיו. מה הבעיה ומה הטיפול? תודה

  שלום מוטי,

  בלפריטיס כרונית יכולה להסביר את התלונות מהן אתה סובל. בלפריטיס (דלקת העפעפיים) יכולה לגרום לתחושת אי נוחות בעיניים, בגלל חיכוך של קצות העפעפיים המודלקים עם הקרנית והלחמית.
  יתכן גם שהארוזיה נגרמה בגלל הבלפריטיס. הטיפול בבלפריטיס כרונית הוא ע"י תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, תכשירים מקומיים נוגדי דלקת (סטרואידים לתקופות קצרות, Restasis לתקופות ארוכות), וטיפול בטבליות דוקסילין אחת ליום לפרק זמן ממושך. כ"כ מומלץ להקפיד על הגיינת עפעפיים, וזאת ע"י ניקוי תכוף של העפעפיים עם צמר גפן רטוב סחוט עם מעט שמפו לתינוקות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  07/06/2014 בעיה בהחלמה מקרוסלינקינג

  שלום,
  לפני למעלה משלושה שבועות עברתי קרוסלינקינג משולב עם PRK בעין הטובה יותר והדומיננטית יותר אצלי. כעת אני עדיין עם עדשה טיפולית מאחר והפצע במרכז הקרנית טרם נסגר. אני רואה מטושטש ומתקשה מאוד בקריאה. האם עדיין מציאותי לקוות שהעין תחלים בצורה מיטבית? האם למעט שמירה על לחות העין, הגיינה וטיפול אנטיביוטי יש שיטות נוספות לשיפור ההחלמה והימנעות מסיבוכים ו/או צורך בניתוח נוסף?
  בתודה מראש,
  ציפי

  שלום ציפי,

  לאחר קרוס לינקינג יתכן לעיתים ריפוי איטי של אפיתל הקרנית, וזמן של 3 שבועות של ריפוי הוא עדיין במסגרת הזמן שנדרש לעיתים לריפוי לאחר טיפול זה.
  בשלב זה עלייך להמשיך את הטיפול עם עדשת מגע טיפולית על פי הוראות הרופא המנתח (מומלץ להחליף אותה אחת לשבוע), ולהזליף טיפות של סטרואידים ואנטיביוטיקה, ולהרבות בשימוש בטיפות לחות ללא חומר משמר (דמעות מלאכותיות) - אפילו כל שעה.
  לאחר החלמת הפצע, יש להוציא את עדשת המגע הטיפולית, ולהמשיך עם הטיפול המקומי עם סטרואידים למשך מספר חודשים - כדי למנוע הצטלקות של הקרנית.
  בשלב זה מוקדם עדיין לדעת מה תהיה התוצאה הראייתית, ועדיין אפשר לצפות לריפוי מלא ללא סיבוכים.
  מומלץ להמשיך במעקב אצל הרופא המנתח, ולהיעזר בסבלנות.

  בברכת רפואה שלמה,
  פרופ' אבי סלומון

  20/05/2014 צלקת בקרנית

  שלום רב
  שמי טל לפני כ 16 שנה עברתי ניתוח לייזר בשתי העיניים

  לפני כחודש עבר ניתוח קטרקט בעין שמאל והראייה שם מספר חצי בוסף לצינילנדר מספר 1

  בעין הימנית יש צלק עם צילינדר מספר 10 והתחלה של קטרקט הרופא נתן י מרשם למשקפיים אך השימוש במשקפי הקריאה גורם לי צער בגלל כאבי ראש חזקים

  האם זה נורמלי?
  האם צריך לגשת לנוירולוג?
  הרופא שניתח אותי אומר שהכאבים בראש זה בגלל שאני רגשן ואני אצתרך להתרגל לזה

  הבנתי מהאופטומיטריסט שלי שהמקרה שלי הוא נדיר והרופאים לא ממהרים לנתח

  חשוב לי לציין שיש לי גם התחלה של ניוון ברשתית

  אשמח אם תוכל לומר לי מה עליי לעשות

  תודה רבה

  שלום טל,

  שימוש במשקפי קריאה שהותאמו היטב ע"י אופטומטריסט מיומן לא גורם לכאבי ראש. בד"כ כאבי ראש לא נגרמים בגלל בעיות בעיניים, ומומלץ להתייעץ עם רופא משפחה שיבצע בירור לסיבת כאבי הראש.

  מומלץ לגשת לאופטומטריסט מנוסה באיזור מגורייך להתאמת משקפי קריאה שמתאימות למצבך.

  בברכה,

  פרופ' אבי סלומון


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/01/2011 צלקות על הקרנית

  שלום,אני חולה קרטוקונוס ועשיתי קרוס לינקינג בשתי העיניים,נותרו לי צלקות על הקרניות אבל בעין ימין אחרי שנה הצלחנו באמצעות סטירואידים להגיע לשקיפות מלאה,עין שמאל עם עכירות במרכז העין למרות שהעין כבר עברה תיקון לצלקות שצמחו שוב,,אני סובל מכאבי ראש מרגע שאני פותח תעיניים בבוקר עד הלילה,יש מציאות שבגלל שעין ימין רואה טוב ושמאל לא(עם המון הפרעות מהצלקות) קיימים כאלו כאבי ראש.?ואם יש דרך טיפול חוץ מסטרואידים?אני עדיין מטפל עם LOTEMAX אבל בלי הרבה שינוי…תודה ויישר כח

  שלום רואי,

  אם הצלקת בקרנית גורמת לירידה משמעותית בראיה, ולא מגיבה לטיפול ממשוך בסטרואידים, אזי יתכן שיש לשקול השתלת קרנית בעין זו.

  בברכת רפואה שלמה,
  פרופ' אבי סלומון

  04/01/2011 קרטוקונוס האמנם ?

  ביקרתי אצל רופאת עיניים ד”ר שרית מוסקוביץ’ מראשל”צ והיא אמרה לי שהעכירות שלי בקרנית נובעת מקרטוקונוס
  אך אני זוכר שיש לי צלקת בקרנית כתוצאה מעדשת מגע
  אז למי מבין האפשרויות להאמין ? ומה ניתן לעשות בנידון ?

  שלום קובי,

  בקרטוקונוס מתקדם תיתכן לעיתים צלקת במרכז הקרנית, בשיא הקמירות.
  סביר להניח במקרה שלך שהצלקת מקורה בקרטוקונוס ולא תוצאה של השימוש בעדשות מגע.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  18/12/2010 צלקת בקרנית

  שלום שמי קובי ואני בן 28 לפני כ-10 שנים התגלה אצלי דלקת בקרנית שהותירה אחריה צלקת די שטחית בקרנית
  ואני רואה יחסית די ירוד עם נתונים 0.25+ וצילינדר 1.50-
  והשאלה שלי אם יש ואם כדאי לי לעשות טיפול בלייזר PTK ומהי מידת הסיכון בעניין, תודה רבה מקרב לב !!

  שלום קובי,

  אופן הטיפול תלוי במיקום הצלקת ובמידה שבה היא משפיעה על חדות הראיה.
  אם הצלקת גדולה ונמצאת במרכז הקרנית, וגורמת לירידה משמעותית בראיה - ניתן לטפל בה בלייזר (PTK) או ע"י השתלת קרנית.
  אם הצלקת קטנה, נמצאת בהיקף הקרנית, או לא גורמת לירידה משמעותית בראיה, ניתן לפעמים לשפר את חדות הראיה בעזרת עדשת מגע קשה.
  חשוב לזכור שהטיפול ב- PTK גורם בד"כ לשינוי הרפרקציה בעין לכיוון היפראופיה (כלומר: רוחק ראיה).
  בכל מקרה מומלץ להבדק ע"י מומחה למחלות קרנית, ולבצע בדיקת רפרקציה (משקפיים) וכן מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.