להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • פציעות עיניים

  פגיעות בעיניים מתבטאות במגוון רחב של נזקים למרכיבים שונים של העין, וחומרתן תלויה ברקמה הנפגעת, ובסוג החומר או הגוף הזר האחראי לפגיעה. הפגיעות יכולות להיות קלות כגון גופים זרים הנצמדים למשטח העין החיצונית, ויכולות להיות קשות ביותר ולהרוס את תוכן העין עד כדי אובדן מוחלט של הראיה. במקרים רבים ניתן לשחזר את המבנה האנטומי של העין בעזרת ניתוח המבוצע בד”כ בדחיפות, בסמוך למועד הפגיעה.

  פגיעות בעיניים יכולות להופיע כפגיעה יחידה או כחלק מפגיעות רבות בגוף. השכיחות של פגיעות עיניים מלחמתיות ובאירועי פיגוע המוניים מסך כלל הפגיעות היא בד”כ- 8%. כ- 2.5 מיליון אנשים נפגעים בעיניים מידי שנה בארה”ב, כאשר גברים נפגעים פי 4 יותר מנשים. מתוכם, כ- 40,000 עד 60,000 פגיעות עיניים יובילו לאובדן ראיה חלקי או מלא.

  נסיבות הפגיעה בעיניים קשורות בגיל הנפגע. פגיעות בילדים מתרחשות בד”כ בבית, וקשורות עפ”י רוב למשחק עם חפצים חדים. פגיעות במבוגרים מתרחשות בד”כ במקום העבודה, אך יתכנו גם במהלך פעילות ספורטיבית, תאונות דרכים, פעילות מלחמה או טרור, וכן כמהלך פעילות נופש (פגיעות מכדורי צייד ומזיקוקים).

  תמונה 1. יש להרכיב משקפי מגן בכל עבודה שיש בה סיכון לפציעה מגופים זרים.

  תמונה 1. יש להרכיב משקפי מגן בכל עבודה שיש בה סיכון לפציעה מגופים זרים.

  כאשר קיימים גורמי סיכון לפגיעות בעיניים, הנובעים למשל מאופי העבודה, חשוב לנסות למנוע אותם. אמצעי המניעה החשוב ביותר הוא משקפי מגן (תמונה 1), העשויות מחומר פלסטי עמיד לחבלות כמו פוליקרבונט. משקפיים כאלו מומלצות במקומות עבודה מסוכנים, כגון ליד פסי ייצור, במהלך עבודה עם מכשירי קידוח וניסור חשמליים, ובסוגי ספורט מסוכנים, כגון במשחקי הוקי וסקווש (תמונה 1). כ”כ מומלץ להרכיב משקפי מגן באנשים שיש להם ראיה רק בעין אחת. מחקרים הראו כי באנשים שנפגעו בעין אחת, יש סיכוי יתר להיפגע גם בעין השנייה, וזאת בשל שדה הראיה החלקי.

  קיימים מספר מנגנוני הגנה טבעיים השומרים על העין בפני חבלות. אלו כוללים את עצמות הגולגולת, היוצרות את ארובת העין, שבתוכה נמצא גלגל העין. העפעפיים ורפלקס המצמוץ מגנים על העין באופן מתמיד בפני גופים זרים. הדמעות שוטפות את משטח העין החיצון ועוזרות בסילוק חלק מהגופים הזרים הבאים במגע עם העין. כ”כ הקרנית מעוצבבת בעצבוב עשיר, וכל מגע קטן ביותר של גוף זר בעין גורם לכאב.

  ניתן לחלק את הפגיעות בעיניים על-פי חומרת הפגיעה ועל פי אופייה.

  חומרת הפגיעה

  1. פגיעות קשות – אלו הן פגיעות המסכנות את שלמות העין וקיימת סכנה לאובדן הראיה. פגיעות אלו כוללות פגיעות חודרות לעין (התנקבות העין) עם או בלי גופים זרים, או פגיעות בשלמות משטח העין החיצוני (כוויות כימיות).

  2. פגיעות קלות – אלו הן פגיעות שטחיות, בהן לא היתה התנקבות של העין. אלו הם בד”כ גופים זרים קטנים הנצמדים למשטח העין החיצוני, או שפשוף חיצוני של הקרנית.

  אופי הפגיעה

  1. פגיעות במשטח העין החיצוני (כוויות כימיות, גופים זרים, ארוזיות בקרנית)

  2. פציעות עיניים חודרות (גופים חדים, נתזים, גופים בעלי מהירות גבוהה)

  3. פציעות עיניים לא חודרות (חבלה קהה)

  4. פגיעות עיניים כתוצאה מחבלות גופניות כלליות (טלטול עז)

  להלן סקירה של הפגיעות העיקריות בעיניים על-פי מיקום ואופי הפגיעה. 

  פגיעות במשטח העין החיצוני

  כוויות

  קיימות 3 סוגי כוויות בעיניים: כוויות תרמיות, כוויות מקרינה על-סגולית (UV), וכוויות כימיות.

  תמונה 2. כוויה מחומר בסיסי שניתז על פניו של פועל שלא חבש משקפי מגן.

  תמונה 2. כוויה מחומר בסיסי שניתז על פניו של פועל שלא חבש משקפי מגן.

  כוויות תרמיות הן נדירות יחסית, וזאת בשל ההגנה של העפעפיים על העין. הן קשורות לכוויות קשות מאש גלויה, בהן נגרם נזק קשה לעור הפנים והעפעפיים.

  לעומתן, כוויות מקרינה על-סגולית הן שכיחות, ונגרמות בשל חשיפת העין לקרינה במהלך ריתוך ללא משקפי מגן, או במהלך שהיה ממושכת בשלג ללא משקפי מגן. הפגיעה במקרים אלו מתגלה רק לאחר מספר שעות לאחר החשיפה, ומתבטאת בנזק חולף לתאי הציפוי החיצוני של הקרנית. חבישת העין עם משחה אנטיביוטית תביא להקלה מידית ולריפוי מלא.

  כוויות כימיות גורמות לנזק קשה ביותר למשטח העין החיצוני, ומחייבות שטיפה מרובה במים והפניה דחופה לחדר מיון (תמונה 2). חומצות או בסיסים הבאים במגע עם משטח העין החיצוני עלולים להרוס באופן תמידי את תאי הציפוי החיצוני של הקרנית, ולגרום בשלב מאוחר לסיבוכים קשים כגון התמוססות של הקרנית, עכירות של הקרנית, עליית הלחץ התוך-עיני והתהוות קטרקט (עכירות העדשה). פגיעות אלו עלולות לגרום לאובדן תמידי של הראיה. הטיפול ארוך הטווח בכוויות אלו כרוך בניתוחים מורכבים לשחזור משטח העין החיצוני, כגון השתלת קרנית, והשתלת תאי ציפוי לקרנית במקום התאים שאבדו.

  למידע נוסף על כוויות בעיניים – לחצו כאן.

  גופים זרים חיצוניים

  תמונה 3. גוף זר (שבב מתכתי) קטן על פני הקרנית.

  תמונה 3. גוף זר (שבב מתכתי) קטן על פני הקרנית.

  גופים זרים קטנים הנצמדים אל פני משטח העין החיצון הם נתזים מתכתיים הנוצרים בזמן קידוח או ניסור של חומרים מתכתיים (תמונה 3). הם שכיחים בפועלי בניין שאינם מרכיבים משקפי מגן. כ”כ יתכנו גופים זרים מן הצומח או מן האדמה, הנכנסים לעין לאחר מעוף ברוח, או לאחר מגע או שפשוף העיניים בידיים לא נקיות. אלו שכיחים בעובדי חקלאות וגינון ובילדים.

  הנפגע מרגיש בכאב, דמעת ותחושת גוף זר. רופא העיניים יוכל להסיר גופים אלו בעזרת מכשור עדין. לאחר הוצאתם, נוצר פצע שטחי, המחלים תוך זמן קצר.

  פצעים שטחיים (ארוזיות)

  פצעים אלו הם תוצאה של קילוף הציפוי החיצוני של הקרנית, לאחר חיכוך עם גוף זר או מגע עם כימיקל הגורם לכוויה קלה. פצעים אלו גורמים לכאב, דמעת וטשטוש הראיה, ומחלימים במהרה לאחר חבישת העין עם משחה אנטיביוטית.

  פציעות עיניים חודרות

  תמונה 4. פצע חודר בקרנית דרכו בולטת הקשתית עם משיכת האישון לכיוון הפצע.

  תמונה 4. פצע חודר בקרנית דרכו בולטת הקשתית עם משיכת האישון לכיוון הפצע.

  פגיעות אלו שכיחות יותר בגברים, ו-75% מהנפגעים הם צעירים מתחת גיל 30. הסיבות השכיחות הן תאונות בבית, תקיפה, ותאונות ספורט. היקף הנזק הוא תוצאה של גודל הגוף הפוגע, הרכבו ומהירות הפגיעה בעין. גורם נוסף המשפיע על חומרת הפגיעה היא מידת הזיהום התוך עיני הנכנסת לעין יחד או בעקבות חדירת הגוף הזר. גופים הגורמים לפגיעות חודרות הם סכינים, עטים, עפרונות, צעצועים, וגופים עפים כגון כדורי צייד או נתזי מתכת.

  אזור החדירה לעין יכול להיות הקרנית או לובן העין (Sclera). פציעה חודרת של הקרנית יכולה לגרום ליציאת הנוזל התוך-עיני, ולעיתים ליציאת חלק מהקשתית (Iris). במקרה זה האישון יהיה משוך לכיוון הפצע (תמונה 4). היקף הנזק התוך עיני תלוי בעומק החדירה. גוף זר שחדר לקרנית ויצא מיד (כגון סכין) יכול לגרום לפציעה רק בקרנית, אך יכול גם לפצוע את העדשה התוך עינית, ולגרום לעכירות בעדשה (קטרקט). חדירה עמוקה יותר יכולה להגיע לזגוגית ולרשתית. במקרים אלו תיתכן פריצה החוצה של הזגוגית, דימומים ברשתית ואף הפרדות הרשתית.

  הטיפול בפציעות חודרות

  בחשד לפציעה חודרת, יש להימנע מכל מגע או לחץ על העין. אין לחבוש את העין, מכיוון שפעולה זו עלולה להפעיל לחץ על גלגל העין הפתוח, ובכך להרחיב את הפצע הפתוח ולגרום ליציאת רקמה נוספת דרכו. ניתן להניח על העין מגן פלסטי קשיח, שאינו נוגע בעין, ולהצמידו לראש בעזרת רצועות פלסטר. יש להעביר את הנפגע במהירות האפשרית, רצוי בשכיבה, למרכז הרפואי הקרוב ביותר בו נמצאים רופאי עיניים.

  תמונה 5. תפרים בקרנית לסגירת פצע חודר.

  תמונה 5. תפרים בקרנית לסגירת פצע חודר.

  רוב הפציעות החודרות בעיניים מחייבות ניתוח דחוף, בד”כ בהרדמה כללית. אופי הניתוח תלוי בהיקף הנזק. ברוב המקרים תבוצע בתחילה סגירה של הפצע החיצוני בקרנית בעזרת תפרים עדינים (תמונה 5). לאחר מכן תוחזר  רקמת הקשתית הבולטת אל תוך העין, אם משך הזמן שהקשתית הייתה בחוץ היה קצר. במקרים בהם הייתה פריצה גדולה של רקמת קשתית ולמשך זמן רב, יש לחתוך את הרקמה שיצאה, כדי למנוע בהמשך זיהום תוך עיני. אם נגרם נזק לעדשה, יש צורך בהוצאתה, כדי למנוע התפתחות קטרקט. אם הייתה פריצת זגוגית אל פני הפצע, יש צורך בחיתוך וניקוי קפדני של הזגוגית, כדי למנוע סיבוכים מאוחרים כגון הפרדות הרשתית וזיהום.

  לעיתים יש צורך לבצע ניתוח נוסף בהמשך, כדי לטפל בסיבוכים מאוחרים כגון דימום לזגוגית, הפרדות הרשתית, או התפתחות מאוחרת של קטרקט.

  גופים זרים תוך-עיניים

  במקרים מסוימים תיתכן כניסה של גוף זר אל תוך העין. תשאול מדוקדק של הנפגע באשר לנסיבות הפגיעה יכול לעיתים להעלות חשד להמצאות גוף זר בתוך העין. צילום רנטגן ובדיקת C.T. הינן אמצעי חיוני לאבחון של גופים זרים תוך-עיניים, וחובה לבצעם בכל נפגע עם פציעה חודרת בעין, לאחר הגעתו למרכז רפואי.

  חומרים מסוימים כגון ברזל ונחושת, עלולים להתפרק בתוך העין, ולגרום לנזק רב. גופים עם ריכוז נחושת גבוה עלולים לגרום לתגובה דלקתית תוך עינית קשה, ולשקוע ברקמות שונות של העין. ברזל עלול לשקוע בעדשה וברשתית, ולגרום לנזקים קשים עם התנוונות של כל שכבות הרשתית ונזק בלתי הפיך לראיה.

  דלקת תגובתית בעין השנייה  (Sympathetic Ophthalmia) 

  במקרים נדירים של פגיעה חודרת בעין, במיוחד כאשר הייתה פריצה חיצונית של רקמת הקשתית, עלולה להתפתח דלקת תוך-עינית תגובתית קשה גם בעין השנייה. תהליך זה נגרם כתוצאה מחשיפה של המערכת החיסונית למרכיבי רקמה בעין, שבמצב הרגיל הם מבודדים, אך במצב של פציעה, הם נחשפים ומעוררים תגובה דלקתית. התגובה הדלקתית מופנית קודם לעין הפגועה, אך בהמשך עלולה לפגוע גם בעין הבריאה. תופעה זו, הקרויה Sympathetic Ophthalmia, גורמת לדלקת כרונית בעין הבריאה, המביאה להתפתחות עכירות העדשה (קטרקט), עליית הלחץ התוך-עיני (גלאוקומה), ולבסוף אף לאובדן הראיה.

  כדי למנוע מצב זה יש המבצעים עקירה של העין הנפגעת, במקרים בהם נגרם נזק קשה לעין הנפגעת, עם נזק נרחב לרקמות התוך-עיניות ואובדן הראיה. עקירת העין הנפגעת, כאשר אין סיכוי לשקמה, מונעת בד”כ את התפתחות הדלקת התגובתית בעין הבריאה.

  פגיעות עיניים לא חודרות (פגיעות קהות, Blunt Trauma) 

  הגורמים השכיחים לפגיעות קהות הם כדורים (כדור-רגל, כדורי סקווש, טניס וגולף), חבלות מבעיטה או אגרוף, או פגיעה בתאונת דרכים מההגה או לוח המכוונים הקדמי. החבלה הקהה גורמת לדחיסה חזקה בציר העין הקדמי-אחורי ובו-זמנית להתפשטות מהירה בציר המאונך לו. התוצאה היא נזק למרכיבים הקדמיים או האחוריים של העין, או לשניהם גם יחד.

  פגיעות במקטע הקדמי – כוללות בצקת של הקרנית, דימום במקטע הקדמי (בין הקרנית והקשתית – תמונה 6), הרחבה של האישון, וקרעים בהיקף הקשתית. כמו-כן עלולה להתפתח עכירות של העדשה, תזוזה חלקית של העדשה ממקומה, ובמקרים קשים – תזוזה מלאה של העדשה ממקומה ונפילתה אל תוך הזגוגית (הנמצאת במקטע האחורי של העין).

  פגיעות במקטע האחורי – כוללות דימום לזגוגית, בצקת של חלקים ברשתית, קרע או דימום של שכבת הדמית (Choroid) הנמצאת מאחורי הרשתית, קרעים באיזורים שונים ברשתית (תמונה 7), הפרדות הרשתית, פגיעה בעצב הראיה, ובמקרים נדירים ביותר – קרע של עצב הראיה.

  תמונה 5. דימום ללשכה הקדמית של העין (בין הקרנית והקשתית) לאחר חבלה קהה.

  תמונה 5. דימום ללשכה הקדמית של העין (בין הקרנית והקשתית) לאחר חבלה קהה.

  תמונה 7. קרע גדול במרכז הרשתית מלווה בקרע של שכבת הדמית (כורואיד).

  תמונה 7. קרע גדול במרכז הרשתית מלווה בקרע של שכבת הדמית (כורואיד).

   

  פגיעות עיניים משניות לחבלות גופניות אחרות

  לעיתים נגרמת פגיעה לעין שלא כתוצאה מחבלה ישירה, אלא לאחר חבלות שנגרמו לכל הגוף, ומשפעיות בעקיפין גם על העיניים.

  תסמונת התינוק המטולטל (Shaken Baby Syndrome)

  דימומים נרחבים ברשתית יכולים להופיע בתינוק שעבר טלטול חזק או חבלות גופניות קשות ע”י הוריו (תמונה 8). במקרים אלו יש עדות לנזקים גופניים אחרים כגון דימומים תוך גולגולתיים, שברים בגולגולת, ונזקים למוח.

  Purtscher’s Retinopathy

  חבלות חזה וראש קשות עלולות לעיתים לגרום להפרעות נרחבות במערכת הקרישה בגוף, ולהופעת חסימות של כלי הדם ברשתית. כתוצאה יתפתחו איזורים של חוסר אספקת דם ברשתית (הנראים כמו כתמים לבנים) ובצידם דימומים נרחבים (תמונה 9).

  תמונה 8. דימומים ברשתית בתסמונת התינוק המטולטל.

  תמונה 8. דימומים ברשתית בתסמונת התינוק המטולטל.

  תמונה 9.Purtscher’s retinopathy עם דימום ברשתית ואיזור לבן המעיד על חוסר אספקת דם.

  תמונה 9.Purtscher’s retinopathy עם דימום ברשתית ואיזור לבן המעיד על חוסר אספקת דם.

   

  Valsalva Retinopathy

  עליה פתאומית בלחץ התוך בטני, המתרחשת בזמן שיעול, הקאה, הרמת משא כבד, או מאמץ ליציאה, עלולה לעיתים לגרום לעליית הלחץ בורידים בתוך העין, ולקרע של נימי דם קטנים ברשתית. דימומים אלו חולפים מאליהם תוך מספר חודשים.

  סיכום

  פגיעות בעיניים מתבטאות במגוון רחב של נזקים למרכיבים שונים של העין, וחומרתן תלויה ברקמה הנפגעת, ובסוג החומר או הגוף הזר האחראי לפגיעה. הפגיעות יכולות להיות קלות כגון גופים זרים הנצמדים למשטח העין החיצונית, ויכולות להיות קשות ביותר ולהרוס את תוכן העין עד כדי אובדן מוחלט של הראיה. הטיפול המיידי בחבלות לעיניים כולל שטיפה מרובה במקרים של כוויות, ומגן קשיח ללא חבישה במקרים של פגיעות חודרות. בכל מקרה – יש להפנות את הנפגע באופן מידי למרכז רפואי שבו יש שירותי רפואת עיניים. במקרים רבים ניתן לשחזר את המבנה האנטומי של העין בעזרת ניתוח המבוצע בד”כ בדחיפות, בסמוך למועד הפגיעה.

  מודעות למצבים מסוכנים העלולים להביא לפגיעות בעיניים, ופעילות מניעה (כגון חבישת משקפי מגן במקומות עבודה המועדים לפגיעות עיניים, והרחקת חפצים חדים מהישג ידם של ילדים) תמנע מקרים רבים של חבלות קשות לעיניים הכרוכות באובדן הראיה.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  15/06/2021 זרם חזק לתוך העין

  אני באתי למקלחת התכופפתי עם הפרצוף מתחת לברז עם עין ימין פתוחה ופתחתי את הברז עם היד עד הסוף ובטעות פתחתי זרם חזק שנכנס לעין שלי שהיתה פתוחה עד הסוף פתחתי את הידית ויצא זרם חזק מאוד עוצמתי עד הסוף לתוך עין ימין שלי שהייתה פתוחה עד הסוף מדובר על הברז עצמו לא הדוש אני רציתי לפתוח זרם חלש ובטעות פתחתי זרם חזק עד הסוף שנכנס לתוך העין שלי שהייתה פתוחה. יכול להיות נזק לעין ימין מזרם חזק מאוד שנכנס לתוך העין הפתוחה?יש לציין שמאוד כואבת לי העין עכשיו והיא נורא שורפת ואני רואה בה מטושטש.רציתי לשטוף את העין בגלל שהרגשתי צורך לשטוף את עין ימין משום מה .תודה רבה על הזמן שמוקדש לי על תשובה לשאלה שלי .

  דוד

  confused
  דוד,

  נשמע ממש מסוכן איך שאתה מתקלח... תשתדל להתקלח בעדינות בפעם הבאה...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2021 קיבלתי מכה בעין מענף

  שלום, קיבלתי לפני כמה שעות מכה בעין ימין בחלקה התחתון, כנראה, מענף של עציץ. אני רואה בעין הנפגעת כרגיל כרגע והעין נראית אדומה באזור הפגע ומסביב לו, כנראה שהאזור שקיבל את המכה נהיה כהה יותר. מה עלי לעשות בבקשה?

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  בכל מקרה של חבלה משמעותית לעיניין יש לגשת מיד לבדיקת רופא עיניים, רצוי בחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הקרוב אליך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/09/2020 עדשת מגע שנשארה בעין ונחתכה

  משתמשת בעדשות מגע יומיות.
  היום, לאחר שהות של כשעתיים עם העדשה החלה להציק לי. התקשיתי להוציא אותה וגיליתי שנקרעה. לאחר שהוצאתי את החלק הראשון היה לי מאוד קשה להוציא את החלק השני. העין נעשתה מגורה, עם הרבה דמעת. נעזרת גם בפינצטה ובציפורניים כדי להוציאה.
  לאחר מכן חששתי שנותר לי עוד חלק בעין והמשכתי לגעת באיזור עם הציפורניים (בדיעבד הבנתי שהתעסקתי עם העין עצמה).
  מאז העין אדומה וקצת שורפת או כואבת. ללא שינויים נוספים.
  האם יש סיכוי שפגעתי בקרנית? האם יש צורך להיבדק?

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רב,

  יש בהחלט סיכוי שהחיטוט בעין עם פינצטה, אצבעות וציפורניים גרמו לפגיעה בקרנית או בלחמית. מומלץ להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/07/2020 מכה בעין

  התכופפתי לכיוון הברז כדי לשטוף את העין וקיבלתי מכה חזקה ומהירה אבל לדעתי היא פגעה ליד העין בעצם של הגולגולת ( ליד הגבה בצד ) ואחרי זה הסתכלתי על העין והאישון התרחב ואחרי זה קטן שוב , אין אדמומיות ולאחר מכן שמתי קרח ושטפתי את העין ואני לא מרגיש כאב בעין ואולי זה רק מהזיעזוע של המכה בגולגולת כי אם זה היה בעין אז כנראה היה יותר כואב או שהיה דם ויש לציין שלפני חצי שנה גם קיבלתי מכה בעין כי אח שלי הקטן בטעות עיף עליי משהו אבל זה עבר מאז ואני גם שם משקפיים אבל לא ראיתי שינוי בראייה או בצבע של העין מלבד אולי שהגוונים בעין נראים קצת שונה ( החום והירוק ) אבל לא בצורה משמעותית , אז רציתי לדעת אם צריך ללכת לרופא או לא ושאני סתם דואג .?

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2020 ארוזיה בקרנית

  שלום רב,
  בני הפעוט החדיר את אחת מאצבעותיו בכינון ישיר ועוצמתי לתוך עיני.
  לאחר מספר שעות של צריבה, דמע ותחושת גוף זר, פניתי למיון ואובחנתי עם ארוזיה גדולה יחסית [1*3 ממ]
  עיני נחבשה עד ליום המחרת וקיבלתי טיפול במשחה אנטיביוטית למשך מספר ימים.
  שתי שאלות:
  1. מה משך הריפוי של תאי האפיתל עד להחלמה מלאה?
  2. האם יש דרך להקטין את הסבירות ל”תקלה״ בתהליך הריפוי באופן שיביא לריפוי לא מושלם/ארוזיות חוזרות?
  תודה רבה

  images01IF6MFD
  שלום רב,

  מרבית הארוזיות מתרפאות תוך 24-48 שעות.

  אין דרך למנוע את תסמונת הארוזיוות החוזרות בעתיד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2020 חבלה בראש ובעין

  אני בת 31.נכנס לתוך עיני שפיץ של ספר (הכריכה) בעוצמה!וכן התנפץ על ראשי כלי חרסינה מגובה של מטר וחצי.מאז מעל חצי שנה שאני רואה בעין גוון כחלחל יותר (כאילו הרכבתי משקפי שמש)וכן כל הצד השמאלי ולמעלה חשוך,ז”א היקף הראיה הצטמצם כמו חצי סהר אפור שחור. ומה שאני כן רואה מרצד וכשמנסה להסתכל שמאלה-אני חשה כאב / לחץ בתוך העין.
  לפני מס’ ימים התעוררתי עם תחושת טשטוש חזקה באופן שלא הצלחתי לקרוא ולהתרכז כלל!
  פניתי לאימי והחא נבהלה כי העין שלא נפגעה היתה קטנה יותר (החום שמסביב לאישון) מעין שמאל
  מאז אני חשה שממש קשה לי לקרוא ולהתרכז. אם אנע קוראת איני זוכרת בכלל מה שקראתי
  הלכתי לרופא עיניים עשה הרחבת אישונים ואמר שעל פניו אינו רואה משהו לא תקין.
  וכן מדג לחץ תוך עיני
  עין ימין 8 ועין שמאל 10
  אני שמה לב שאני משתמשת יותר בעין ימין כיון שממש קשה לי הריצודים בעין שמאל וכעת גל עין ימין התחילה להציק.
  מה זה אומר? ומה עלי לעשות?
  אשמח אם אפשר לפרט לדעת מה קורה
  תודה

  רננה

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  שלום רננה,

  צריך מזל מיוחד כדי לקבל שפיץ של ספר לעין (בעוצמה!) וכלי חרסינה על הראש מגובה של מטר וחצי בו זמנית... כדאי אולי להסתובב בבית עם קסדה ומשקפי מגן.

  אם רופא עיניים בדק אותך ומצא שהכל בסדר - אז כנראה שהכל בסדר.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/06/2020 פגיעה בעין מכדורגל

  ביתי בת ה12 חובשת משקפיים וחטפה כדור לפנים בעוצמה. המשקפיים התעקמו (אך לא חדרו לעין בשון שלב) העין נראת כרגיל אך ביתי מתלוננת על כאב חד וטשטוש בראיה יותר מהרגיל הכאב מתגבר ונרגע ולחלופין (נרגע בעיקר לאחר מנוחה)
  שאלתי האם זה מדאיג ויש לפנות מידית לטיפול או שאפשר לחכות ולראות אם זה משתפר היינו אצל רופאת הילדים היא אמרה שהכל נראה בסדר והביאה הפניה למיון למקרה שנרצה בכל זאת לבדוק

  cEyvZAU
  שלום רב,

  מומלץ לפנות בהקדם לרופא עיניים מומחה במחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/02/2020 הפרעת ראיה

  ערבבתי קנאביס עם תרופה פביכיאטרית וזה יצר בלבול בראיה שיבושים בראייה התקינה יש לציין שהראייה בשתי העיניים היא 6/6

  אלעד

  E
  שלום אלעד,

  כולנו תקווה שחזרת בשלום מהטריפ, ומאחלים לך רפואה שלמה ואריכות ימים...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2020 חשיפה ללייזר ירוק

  הבת שלי בת 25 נחשפה לפני חמישה ימים ללייזר ירוק ממכשיר פלס באתר בנייה. היא לא הבינה שזה לייזר, והביטה עליו במשך דקה שלמה וקצת, ישירות לתוך המכשיר, לא מקרוב מאוד מאוד. הוא סינוור אותה והיא חשבה שזה סתם מנורה. האם יש לזה פגיעה בעיניים?

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  תיתכן פגיעה ברשתית בחשיפה לסוגי לייזר שונים. כדי לדעת אם נגרם נזק יש לפנות לבדיקת רופא עיניים ולבצע מספר בדיקות הדמייה של הרשתית (כמו OCT).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/10/2019 מכה חזקה בעין

  שלום וברכה
  היום במהלך העבודה קיבלתי מכה חזקה ומהירה מאוד בעין ימין,הרגשתי הרגשה של חום וצריבה בעין ולאחר זמן לא ארוך התחלתי להרגיש גם כאבים בצד שמאל של הראש,האם זה משהו שיחלוף או שעלי להבדק?
  תודה מראש על התשובה

  picasso-homer
  שלום רב,

  מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים בהקדם. לא ניתן לדעת איזה נזק נגרם לך, אם בכלל. כל חבלה בעין, גם אם היא קלה לכאורה, עלולה לגרום לנזקים ולפציעות בחלקים שונים של העין, שלא ניתן לצפותם מראש או להעריך אותם ללא בדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2019 ארוזיות חוזרות בקרנית

  שלום,
  אובחנתי כבעל ארוזיות חוזרות בקרנית ובבי”ח הרופא החליט על קילוף האפיתל ושם עדשת מגע טיפולית ליומיים, לאחר מכן הוצאה העדשה. עבר שבוע מאז הטיפול וראייתי אינה שבה לקדמותה והיא מטושטשת, אם כי בימים שאחרי נראה שיפור בראיה. שאלתי האם בכלל צריכה להגרם פגיעה בראיה בשל פרוצדורה כזו? ומה הצפי המוערך לחזרת הראיה לקודמתה.
  תודה, יוסי.

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  שיקום הראייה לאחר צמיחה מחודשת של אפיתל הקרנית יכול לקחת מספר שבועות. סבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2019 עין

  הבת שלי נדקרה קלות בעין שמאל מקצהו של ראש של שום! עכשיו כל העין אדומה, כשבמרכז האודם יש גוש בצבע לבן!

  רוני

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רוני,

  מומלץ להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים במיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/06/2018 עיניים

  ישלי פצעון קטן מתחת לריסים וכל פעם שאני עוצם תעין אני מרגיש כאב קל האם זה יכול לגרום לי לאיבוד הראייה? או לטישטוש הראייה? והאם זה ניתן לריפוי?

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רב,

  מדובר ב- Horseolum - אבצס קטן המתפתח כתוצאה מזיהום של בלוטות השומן או זקיקי הריסים בעפעף. הטיפול הוא ע"י חימום מקומי, המחיש את ניקוז האבצס. מדובר בתופעה החולפת מאליה ובד"כ אינה גורמת לנזק לעין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/06/2018 פתרון לשחזור ראיה לאחר כ28 שנות עיון כתוצאה מחדירת סכין

  אבי שלום רב,
  בגיל 3.5 נפצעתי כתוצאה מחדירת סכין לעיני הימנית ומאז אני לא רואה בעין זו. לפני כ-6 שנים עברתי בדיקות רבות על מנת לבדוק אופציות לשחזור ראיה ומצאתי כי המוח עדיין יכול לעבד אותות מהעין העיוורת.נפגשתי עם מומחי התחום בהדסה עין כרם. האם חוץ מניתוח (נאמר לי כי הסיכוי להצלחה קטנים ואם הניתוח יצליח אוכל לראות מעט ושנראה גם מטושטש), יש דרך להחזיר את הראיה במקרה שלי?
  אם כן אשמח לדעת איך אוכל לקבוע להיפגש איתך להתייעצות?

  georgia-eye-web-med
  שלום רב,

  פגיעה בעין בגיל כל כך מוקדם גורמת לאמבליופיה (עין עצלה) קשה, שמגבילה את חדות הראייה. הסיכוי לקבל ראייה תפקודית כלשהיא בעין כל כך הרבה שנים לאחר החבלה קלושים ביותר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2018 כוויה מקרינה על סגולית משהייה ממושכת בשלג

  שלום
  ב25.3.2018 יצאתי לטרק הכולל גם הליכה ממושכת באזור מושלג לצערי עשיתי את הטעות ולא הרכבתי משקפי שמש ונחשפתי לשלג לפחות במשך 6 שעות אולי יותר וכנראה נפגעו העיניים כתוצאה מכך. הפגיעה באה לידי ביטוי בכך שהעיניים אדומות ומין עיוורון צבעים קל שבא לידי ביטוי בקושי להבחין בין צבעים (למשל צהוב נראה לא ברור או צבעים זוהרים נראים דהויים) ביום הראשון זה היה קיצוני (כחול היה נראה ירוק) בגלל החשיפה לשמש וביומיים האחרונים חל שיפור מאוד קטן אבל אני עדיין רואה דהוי ומה שמדאיג אותי אם הנזק הוא לטווח ארוך או משהו שישתפר יותר ויעבור כי כבר 3 ימים שאני רואה ככה ואני יודע בוודאות שזה נגרם מהחשיפה לשלג והשמש ולפני זה זה לא היה ככה, אשמח לדעת מה לעשות במצב כזה ואיך לטפל והאם זה נזק שחולף או נזג הרבה יותר רציני?
  תודה.

  סקי
  שלום רב,

  "עיוורון שלג" הוא תופעה חולפת הנגרמת מחשיפה לקרינת UV ממושכת. בד"כ מרבית הסימנים חולפים תוך 24-48 שעות מהחשיפה לשמש. הפגיעה היא בשכבת תאי האפיתל של הקרנית, ומתבטאת בארוזיות נקודתיות מרובות. אלו גורמות לכאב, אי נוחות, רגישות לאור, אודם ודמעת, צריבה חזקה, ולעיתים פגיעה קלה בראיית צבעים.

  הטיפול הוא המנעות מחשיפה לשמש למשך יום-יומיים או שימוש במשקפי מגן, והרטבת העיניים בעזרת דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר. בד"כ המצב הפיך, וכל הסימפטומים חולפים תוך 48 שעות. אצלך המצב נמשך יותר זמן בגלל החשיפה הארוכה לשמש, ואולי בגלל שלא דאגת למניעת המשך החשיפה לשמש כהתחלת להרגיש את הסימנים הראשונים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2018 פגיעה בלובן העין על ידי עיפרון עיניים

  שלום, רציתי לשים עיפרון עיניים ובמקרה העיפרון פגע לי בלובן העין וכתוצאה מכך נהיה לי כתם דם
  בתוך העין, האם מסוכן הדבר וצריך ללכת לרופא?
  אבחנתי לאחר חצי שעה שהקוטר של הכתם יצטמצם. איני חשה כאב
  תודה

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  מומלץ בכל מקרה לגשת לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/01/2018 צלקת בקרנית

  יש לי צלקת בקרנית בעקבות שבב מתכתי .רציתי לדעת אם אחרי שיוף אפשרי להבריא מבחינת הראייה?

  ליאור

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  שלום ליאור,

  הדבר תלוי במיקום הצלקת, בעומקה, ובמספר שיש לך במשקפיים. אם יש לך מספר משמעותי במשקפיים ועובי השיוף גדול מעובי הצלקת - אז יתכן וניתן להסיר אותה. אם אין לך משקפיים, שיוף הצלקת עלול לגרום להופעת היפראופיה (צורך במשקפיים עם עדשת פלוס).

  לפני ששוקלים שיוף של הצלקת עם לייזר מומלץ לנסות עדשת מגע קשה, שעשוייה לשפר את הראייה גם ללא ניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/12/2017 ראייה מטושטשת לאחר פגיעת כדור

  בני בן התשע נפגע היום מכדור בזמן משחק בביה”ס. הכדור פגע באיזור העין. לא היה דימום או נפיחות אבל הוא מתלונן על ראייה מטושטשת בעין שנפגע.השאלה היא האם יש צורך לפנות לבדיקה דחופה או להמתין ולראות מה יתפתח.

  מיכל

  hqdefault
  שלום מיכל,

  יש להיבדק ע"י רופא עיניים בהקדם האפשרי, ולבדוק את הסיבה לירידה בראייה. חבלה קהה בעין יכולה לגרום למגוון נרחב של פגיעות חיצוניות או פנימיות, והעדר סימנים חיצוניים עדיין לא שולל אפשרות של פגיעה בעדשה או ברשתית או דימום בזגוגית. אמנם יתכן שהכל בסדר, אך ליתר בטחון מוטב להיבדק בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/12/2017 מכה בעיו

  שלום וברכה,שפיץ של מטריה נכנס לי לעין (מהחלק התחתון של העין) אני רואה בעין אבל היא כואבת ויש לי סימן אדום,האם זה משהוא שעובר לבד? האם לבדוק את זה?

  רייזי

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  עלייך להיבדק בדחיפות ע"י רופא עיניים. לא ניתן לדעת על פי התיאור שלך האם נגרם נזק משמעותי לעין, והיכן בדיוק. חבלות לעיניים עלולות לגרום לפגיעות שונות בתוך העין, ולא תמיד הן מתבטאות מיד בירידה בראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/12/2017 מכה בעין

  קיבלתי מכה מתוצאה של צמיד גומי עבה שעיפו ילדים בעין ימין ואני רואה כתם שחור כשאני בחדר חשוך ורואה טלוויזיה אבל כשאני יוצא ומהחדר ויש אור אני לא רואה את הכתם מה זה יכול להיות? וזה יכול להיות חמור?

  דניאל

  paintedeye
  שלום דניאל,

  מומלץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/11/2017 מכה חזקה בפנים

  שלום, קיבלתי אתמול מכה חזקה בפנים, שבעקבותיה יש לי כתם כהה בשדה הראיה בצד שמאל של עין ימין (אזור הראיה שליד האף).. האם זה יעבור לבד?

  תודה רבה,
  יפית

  458188-10-oh-brad
  יפית שלום רב,

  עלייך לפנות בדחיפות לחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הרוב למקום מגורייך. יש להיבדק בדחיפות ע"י רופא עיניים כדי לשלול הפרדות הרשתית או דימום בזגוגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/09/2017 צלקת בקרנית לאחר פציעה

  לפני 9 שנים כשהייתי בן 70 חדירת ענף מעץ זית לעין. אובחן חור בקרנית ונזק לעדשה. ניתוח באותו היום הוחלפה העדשה והקרנית נתפרה. לאחר הניתוח אובחנה צלקת במרכז העין, ראיה בשתי העניים 6/6.במשך הזמן חלה הידרדרות. להיום ראיה ירודה מטושטשת סנוור והרגשת גוף זר בעין.
  מה עושים? האם תוכל לעזור לי?

  דב

  kv_intercom2-thumb-468x441-20764
  שלום דב,

  אי אפשר לענות על שאלתך ללא בדיקה. אנא פנה לבדיקת רופא עיניים. הוא יאבחן מה בדיוק הבעיה ויפנה אותך למומחה המתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/07/2017 צריבה מחשיפה לסנוור מריתוך

  איך ניתן לטפל בצריבה בעיניים הנובעת מחשיפה לבינוור מריתוך

  eye blow
  שלום רב,

  יש לפנות מיד לחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך למקום מגורייך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2017 עיוורון מחזיז נפץ

  שלום, אחיין שלי בן 11 התעוור בעין ימין כתוצאה מנפץ של זיקוק שנכס לו לתוך העין, כל העין התמלאה בדם בוצע לו ניתוח להחזרת העין למקום אך אומרים שהוא התעוור בעין ימין, האם יש לזה פתרון ??? האם יש איזשהו ניתוח אשר יכול להחזיר לו את הראייה לעין ??

  grouper_eye
  שלום רב,

  קשה לענות על שאלתך בלי בדיקה של העין. יכולות להיות פגיעות שונות ברקמות שונות של העין בנסיבות כאלו של זיקוק שנכנס לעין, בד"כ כוויה של הקרנית והלחמית. בחלק מהפגיעות ניתן לטפל בעזרת ניתוחים שונים של שחזור משטח העין. את מוזמנת לבוא אלינו לבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/12/2016 מכה בעין

  בלי כוונה התינוק המתוק שלי שמונה וחצי חודשים נתן לי מכה בעין עם ידו הקטנה כבר כמהשעות אניבכאב עז ודמעות ונזלת עשיתי קומפרסים עם מיים חמים וקמומיל יש עוד משהו שעךי ךעשות?

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  כן. ללכת ולהיבדק אצל רופא עיניים בסניף הקרוב של קופת החולים שלך או בחדר המיון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2016 כוויה

  שלום נכנס לי לעיין חומצה. בדרך כלל משתמשים בחומצה שאני מדבר עלייה ליקוי נרוסטה היא דיי סמיכה מי שמכיר . אז השאלה אם טיפות עיניים לוטמקס יכול לעזור.

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  עליך לגשת בדחיפות לחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך אליך, ולקבל שם את הטיפול המתאים. הטיפול המיידי בכווית חומצה נעשה מיידית באתר הפגיעה והוא שטיפה מרובה של העין, רצוי בתמיסת בופר ייעודית, ואם כזו אז עם נוזל נייטרלי כלשהוא - תמיסת סליין, מי ברז וכו'.

  לאחר מכן יש להגיע בדחיפות למרכז רפואי שיש בו רופאי עיניים. שם יחזרו על השטיפה, ועל פי מצב העין יוחלט כיצד להמשיך בטיפול. בד"כ הטיפול יכלול טיפול מקומי בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת (סטרואידים), תרופות נגד זיהום (אנטיביוטיקה), ותרופות נוספות המונעות חמצון ומסייעות בבנית הרקמה מחדש (כגון חומצה אסקורבית, טטרציקלין ועוד). בד"כ יש צורך באשפוז ובמעקב יום-יומי עד לריפוי הראשוני של שכבת תאי האפיתל המצפה את הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/05/2016 מכה בעין

  היי אחותי קיבלה מכה בעין מישהו בטעות
  נכנס בה עם מרפקו ומאז היא רואה מטושטש זה כבר 3ימים מה אפשר לעשות?

  confused
  שלום רב,

  ללכת ולהיבדק בהקדם אצל רופא עיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2015 גוף זר בעין

  אחרי ניקוי עיניים מאיפור הרגשתי גוף זר בעין , זה נמשך יום שלם כלומר כל הלילה עד למחרת בצהריים. לאחר מכן התפתחה אדמומית בלחמית שהיא עצמה הפכה למין כדור קטן. הסיפור נמשך כבר שבוע וחצי. נבדקתי על ידי רופא העיניים שלי זה מה שהוא כתב: גודש אפיסקלרלי רקתי עם בליטה נוקשה גותי בעין שמאל. בבדיקה 3 מראות.
  הופניתי למיון בבית חולים. שם דובר על חשש לאפיסקלריטיס נודולרי אך תמונה מתאימה לגרנלומה על רקע גוף זר תת לחמי. קבלתי טיפול על ידי משחה MAXITROL 3 פעמים ביום וטיפות ויגמוקס 4 פעמים ביום מה 9.9.2015 ועד היום 14.9.2015 .לא חל שום שיפור. אין לי הפרעה בראייה וגם לא כאבים חזקים, כאב עמום בצד שבו מופיעה הבליטה המדוברת. מבקשת לדעת אם ידועה התופעה והאם יש טיפול מומלץ אחר.
  תודה רבה
  אפשטיין גינט

  10539074-Fashion-make-up-of-a-beauty-woman-eye_-Got%20Blue-Green

  גינט שלום,

  על פי הסיפור שלך נראה שמדובר בגוף זר שלא הוסר בזמן, נשאר לכוד בלחמית, ועם הזמן התפתחה סביבו גרנולומה (תהליך דלקתי מקומי). לדעתי ניתן לפתור את הבעיה בניתוח קטן, שבו תבוצע סריקה באיזור הגרנולומה, ואם יש שם גוף זר - יש להסיר אותו. אחרת הדלקת הכרונית תמשך זמן רב, עם סיכון להתפתחות זיהום שיסכן את כל העין.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.