פציעות עיניים

פגיעות בעיניים יכולות להופיע כפגיעה יחידה או כחלק מפגיעות רבות בגוף. השכיחות של פגיעות עיניים מלחמתיות ובאירועי פיגוע המוניים מסך כלל הפגיעות היא בד"כ- 8%. כ- 2.5 מיליון אנשים נפגעים בעיניים מידי שנה בארה"ב, כאשר גברים נפגעים פי 4 יותר מנשים. מתוכם, כ- 40,000 עד 60,000 פגיעות עיניים יובילו לאובדן ראיה חלקי או מלא.

נסיבות הפגיעה בעיניים קשורות בגיל הנפגע. פגיעות בילדים מתרחשות בד"כ בבית, וקשורות עפ"י רוב למשחק עם חפצים חדים. פגיעות במבוגרים מתרחשות בד"כ במקום העבודה, אך יתכנו גם במהלך פעילות ספורטיבית, תאונות דרכים, פעילות מלחמה או טרור, וכן כמהלך פעילות נופש (פגיעות מכדורי צייד ומזיקוקים).

תמונה 1. יש להרכיב משקפי מגן בכל עבודה שיש בה סיכון לפציעה מגופים זרים.

תמונה 1. יש להרכיב משקפי מגן בכל עבודה שיש בה סיכון לפציעה מגופים זרים.

כאשר קיימים גורמי סיכון לפגיעות בעיניים, הנובעים למשל מאופי העבודה, חשוב לנסות למנוע אותם. אמצעי המניעה החשוב ביותר הוא משקפי מגן (תמונה 1), העשויות מחומר פלסטי עמיד לחבלות כמו פוליקרבונט. משקפיים כאלו מומלצות במקומות עבודה מסוכנים, כגון ליד פסי ייצור, במהלך עבודה עם מכשירי קידוח וניסור חשמליים, ובסוגי ספורט מסוכנים, כגון במשחקי הוקי וסקווש (תמונה 1). כ"כ מומלץ להרכיב משקפי מגן באנשים שיש להם ראיה רק בעין אחת. מחקרים הראו כי באנשים שנפגעו בעין אחת, יש סיכוי יתר להיפגע גם בעין השנייה, וזאת בשל שדה הראיה החלקי.

קיימים מספר מנגנוני הגנה טבעיים השומרים על העין בפני חבלות. אלו כוללים את עצמות הגולגולת, היוצרות את ארובת העין, שבתוכה נמצא גלגל העין. העפעפיים ורפלקס המצמוץ מגנים על העין באופן מתמיד בפני גופים זרים. הדמעות שוטפות את משטח העין החיצון ועוזרות בסילוק חלק מהגופים הזרים הבאים במגע עם העין. כ"כ הקרנית מעוצבבת בעצבוב עשיר, וכל מגע קטן ביותר של גוף זר בעין גורם לכאב.

ניתן לחלק את הפגיעות בעיניים על-פי חומרת הפגיעה ועל פי אופייה.

חומרת הפגיעה

1. פגיעות קשות – אלו הן פגיעות המסכנות את שלמות העין וקיימת סכנה לאובדן הראיה. פגיעות אלו כוללות פגיעות חודרות לעין (התנקבות העין) עם או בלי גופים זרים, או פגיעות בשלמות משטח העין החיצוני (כוויות כימיות).

2. פגיעות קלות – אלו הן פגיעות שטחיות, בהן לא היתה התנקבות של העין. אלו הם בד"כ גופים זרים קטנים הנצמדים למשטח העין החיצוני, או שפשוף חיצוני של הקרנית.

אופי הפגיעה

1. פגיעות במשטח העין החיצוני (כוויות כימיות, גופים זרים, ארוזיות בקרנית)

2. פציעות עיניים חודרות (גופים חדים, נתזים, גופים בעלי מהירות גבוהה)

3. פציעות עיניים לא חודרות (חבלה קהה)

4. פגיעות עיניים כתוצאה מחבלות גופניות כלליות (טלטול עז)

להלן סקירה של הפגיעות העיקריות בעיניים על-פי מיקום ואופי הפגיעה. 

פגיעות במשטח העין החיצוני

כוויות

קיימות 3 סוגי כוויות בעיניים: כוויות תרמיות, כוויות מקרינה על-סגולית (UV), וכוויות כימיות.

תמונה 2. כוויה מחומר בסיסי שניתז על פניו של פועל שלא חבש משקפי מגן.

תמונה 2. כוויה מחומר בסיסי שניתז על פניו של פועל שלא חבש משקפי מגן.

כוויות תרמיות הן נדירות יחסית, וזאת בשל ההגנה של העפעפיים על העין. הן קשורות לכוויות קשות מאש גלויה, בהן נגרם נזק קשה לעור הפנים והעפעפיים.

לעומתן, כוויות מקרינה על-סגולית הן שכיחות, ונגרמות בשל חשיפת העין לקרינה במהלך ריתוך ללא משקפי מגן, או במהלך שהיה ממושכת בשלג ללא משקפי מגן. הפגיעה במקרים אלו מתגלה רק לאחר מספר שעות לאחר החשיפה, ומתבטאת בנזק חולף לתאי הציפוי החיצוני של הקרנית. חבישת העין עם משחה אנטיביוטית תביא להקלה מידית ולריפוי מלא.

כוויות כימיות גורמות לנזק קשה ביותר למשטח העין החיצוני, ומחייבות שטיפה מרובה במים והפניה דחופה לחדר מיון (תמונה 2). חומצות או בסיסים הבאים במגע עם משטח העין החיצוני עלולים להרוס באופן תמידי את תאי הציפוי החיצוני של הקרנית, ולגרום בשלב מאוחר לסיבוכים קשים כגון התמוססות של הקרנית, עכירות של הקרנית, עליית הלחץ התוך-עיני והתהוות קטרקט (עכירות העדשה). פגיעות אלו עלולות לגרום לאובדן תמידי של הראיה. הטיפול ארוך הטווח בכוויות אלו כרוך בניתוחים מורכבים לשחזור משטח העין החיצוני, כגון השתלת קרנית, והשתלת תאי ציפוי לקרנית במקום התאים שאבדו.

למידע נוסף על כוויות בעיניים – לחצו כאן.

גופים זרים חיצוניים

תמונה 3. גוף זר (שבב מתכתי) קטן על פני הקרנית.

תמונה 3. גוף זר (שבב מתכתי) קטן על פני הקרנית.

גופים זרים קטנים הנצמדים אל פני משטח העין החיצון הם נתזים מתכתיים הנוצרים בזמן קידוח או ניסור של חומרים מתכתיים (תמונה 3). הם שכיחים בפועלי בניין שאינם מרכיבים משקפי מגן. כ"כ יתכנו גופים זרים מן הצומח או מן האדמה, הנכנסים לעין לאחר מעוף ברוח, או לאחר מגע או שפשוף העיניים בידיים לא נקיות. אלו שכיחים בעובדי חקלאות וגינון ובילדים.

הנפגע מרגיש בכאב, דמעת ותחושת גוף זר. רופא העיניים יוכל להסיר גופים אלו בעזרת מכשור עדין. לאחר הוצאתם, נוצר פצע שטחי, המחלים תוך זמן קצר.

פצעים שטחיים (ארוזיות)

פצעים אלו הם תוצאה של קילוף הציפוי החיצוני של הקרנית, לאחר חיכוך עם גוף זר או מגע עם כימיקל הגורם לכוויה קלה. פצעים אלו גורמים לכאב, דמעת וטשטוש הראיה, ומחלימים במהרה לאחר חבישת העין עם משחה אנטיביוטית.

פציעות עיניים חודרות

תמונה 4. פצע חודר בקרנית דרכו בולטת הקשתית עם משיכת האישון לכיוון הפצע.

תמונה 4. פצע חודר בקרנית דרכו בולטת הקשתית עם משיכת האישון לכיוון הפצע.

פגיעות אלו שכיחות יותר בגברים, ו-75% מהנפגעים הם צעירים מתחת גיל 30. הסיבות השכיחות הן תאונות בבית, תקיפה, ותאונות ספורט. היקף הנזק הוא תוצאה של גודל הגוף הפוגע, הרכבו ומהירות הפגיעה בעין. גורם נוסף המשפיע על חומרת הפגיעה היא מידת הזיהום התוך עיני הנכנסת לעין יחד או בעקבות חדירת הגוף הזר. גופים הגורמים לפגיעות חודרות הם סכינים, עטים, עפרונות, צעצועים, וגופים עפים כגון כדורי צייד או נתזי מתכת.

אזור החדירה לעין יכול להיות הקרנית או לובן העין (Sclera). פציעה חודרת של הקרנית יכולה לגרום ליציאת הנוזל התוך-עיני, ולעיתים ליציאת חלק מהקשתית (Iris). במקרה זה האישון יהיה משוך לכיוון הפצע (תמונה 4). היקף הנזק התוך עיני תלוי בעומק החדירה. גוף זר שחדר לקרנית ויצא מיד (כגון סכין) יכול לגרום לפציעה רק בקרנית, אך יכול גם לפצוע את העדשה התוך עינית, ולגרום לעכירות בעדשה (קטרקט). חדירה עמוקה יותר יכולה להגיע לזגוגית ולרשתית. במקרים אלו תיתכן פריצה החוצה של הזגוגית, דימומים ברשתית ואף הפרדות הרשתית.

הטיפול בפציעות חודרות

בחשד לפציעה חודרת, יש להימנע מכל מגע או לחץ על העין. אין לחבוש את העין, מכיוון שפעולה זו עלולה להפעיל לחץ על גלגל העין הפתוח, ובכך להרחיב את הפצע הפתוח ולגרום ליציאת רקמה נוספת דרכו. ניתן להניח על העין מגן פלסטי קשיח, שאינו נוגע בעין, ולהצמידו לראש בעזרת רצועות פלסטר. יש להעביר את הנפגע במהירות האפשרית, רצוי בשכיבה, למרכז הרפואי הקרוב ביותר בו נמצאים רופאי עיניים.

תמונה 5. תפרים בקרנית לסגירת פצע חודר.

תמונה 5. תפרים בקרנית לסגירת פצע חודר.

רוב הפציעות החודרות בעיניים מחייבות ניתוח דחוף, בד"כ בהרדמה כללית. אופי הניתוח תלוי בהיקף הנזק. ברוב המקרים תבוצע בתחילה סגירה של הפצע החיצוני בקרנית בעזרת תפרים עדינים (תמונה 5). לאחר מכן תוחזר  רקמת הקשתית הבולטת אל תוך העין, אם משך הזמן שהקשתית הייתה בחוץ היה קצר. במקרים בהם הייתה פריצה גדולה של רקמת קשתית ולמשך זמן רב, יש לחתוך את הרקמה שיצאה, כדי למנוע בהמשך זיהום תוך עיני. אם נגרם נזק לעדשה, יש צורך בהוצאתה, כדי למנוע התפתחות קטרקט. אם הייתה פריצת זגוגית אל פני הפצע, יש צורך בחיתוך וניקוי קפדני של הזגוגית, כדי למנוע סיבוכים מאוחרים כגון הפרדות הרשתית וזיהום.

לעיתים יש צורך לבצע ניתוח נוסף בהמשך, כדי לטפל בסיבוכים מאוחרים כגון דימום לזגוגית, הפרדות הרשתית, או התפתחות מאוחרת של קטרקט.

גופים זרים תוך-עיניים

במקרים מסוימים תיתכן כניסה של גוף זר אל תוך העין. תשאול מדוקדק של הנפגע באשר לנסיבות הפגיעה יכול לעיתים להעלות חשד להמצאות גוף זר בתוך העין. צילום רנטגן ובדיקת C.T. הינן אמצעי חיוני לאבחון של גופים זרים תוך-עיניים, וחובה לבצעם בכל נפגע עם פציעה חודרת בעין, לאחר הגעתו למרכז רפואי.

חומרים מסוימים כגון ברזל ונחושת, עלולים להתפרק בתוך העין, ולגרום לנזק רב. גופים עם ריכוז נחושת גבוה עלולים לגרום לתגובה דלקתית תוך עינית קשה, ולשקוע ברקמות שונות של העין. ברזל עלול לשקוע בעדשה וברשתית, ולגרום לנזקים קשים עם התנוונות של כל שכבות הרשתית ונזק בלתי הפיך לראיה.

דלקת תגובתית בעין השנייה  (Sympathetic Ophthalmia) 

במקרים נדירים של פגיעה חודרת בעין, במיוחד כאשר הייתה פריצה חיצונית של רקמת הקשתית, עלולה להתפתח דלקת תוך-עינית תגובתית קשה גם בעין השנייה. תהליך זה נגרם כתוצאה מחשיפה של המערכת החיסונית למרכיבי רקמה בעין, שבמצב הרגיל הם מבודדים, אך במצב של פציעה, הם נחשפים ומעוררים תגובה דלקתית. התגובה הדלקתית מופנית קודם לעין הפגועה, אך בהמשך עלולה לפגוע גם בעין הבריאה. תופעה זו, הקרויה Sympathetic Ophthalmia, גורמת לדלקת כרונית בעין הבריאה, המביאה להתפתחות עכירות העדשה (קטרקט), עליית הלחץ התוך-עיני (גלאוקומה), ולבסוף אף לאובדן הראיה.

כדי למנוע מצב זה יש המבצעים עקירה של העין הנפגעת, במקרים בהם נגרם נזק קשה לעין הנפגעת, עם נזק נרחב לרקמות התוך-עיניות ואובדן הראיה. עקירת העין הנפגעת, כאשר אין סיכוי לשקמה, מונעת בד"כ את התפתחות הדלקת התגובתית בעין הבריאה.

פגיעות עיניים לא חודרות (פגיעות קהות, Blunt Trauma) 

הגורמים השכיחים לפגיעות קהות הם כדורים (כדור-רגל, כדורי סקווש, טניס וגולף), חבלות מבעיטה או אגרוף, או פגיעה בתאונת דרכים מההגה או לוח המכוונים הקדמי. החבלה הקהה גורמת לדחיסה חזקה בציר העין הקדמי-אחורי ובו-זמנית להתפשטות מהירה בציר המאונך לו. התוצאה היא נזק למרכיבים הקדמיים או האחוריים של העין, או לשניהם גם יחד.

פגיעות במקטע הקדמי – כוללות בצקת של הקרנית, דימום במקטע הקדמי (בין הקרנית והקשתית – תמונה 6), הרחבה של האישון, וקרעים בהיקף הקשתית. כמו-כן עלולה להתפתח עכירות של העדשה, תזוזה חלקית של העדשה ממקומה, ובמקרים קשים – תזוזה מלאה של העדשה ממקומה ונפילתה אל תוך הזגוגית (הנמצאת במקטע האחורי של העין).

פגיעות במקטע האחורי – כוללות דימום לזגוגית, בצקת של חלקים ברשתית, קרע או דימום של שכבת הדמית (Choroid) הנמצאת מאחורי הרשתית, קרעים באיזורים שונים ברשתית (תמונה 7), הפרדות הרשתית, פגיעה בעצב הראיה, ובמקרים נדירים ביותר – קרע של עצב הראיה.

תמונה 5.  דימום ללשכה הקדמית של העין (בין הקרנית והקשתית) לאחר חבלה קהה.

תמונה 5. דימום ללשכה הקדמית של העין (בין הקרנית והקשתית) לאחר חבלה קהה.

תמונה 7. קרע גדול במרכז הרשתית מלווה בקרע של שכבת הדמית (כורואיד).

תמונה 7. קרע גדול במרכז הרשתית מלווה בקרע של שכבת הדמית (כורואיד).

 

פגיעות עיניים משניות לחבלות גופניות אחרות

לעיתים נגרמת פגיעה לעין שלא כתוצאה מחבלה ישירה, אלא לאחר חבלות שנגרמו לכל הגוף, ומשפעיות בעקיפין גם על העיניים.

תסמונת התינוק המטולטל (Shaken Baby Syndrome)

דימומים נרחבים ברשתית יכולים להופיע בתינוק שעבר טלטול חזק או חבלות גופניות קשות ע"י הוריו (תמונה 8). במקרים אלו יש עדות לנזקים גופניים אחרים כגון דימומים תוך גולגולתיים, שברים בגולגולת, ונזקים למוח.

Purtscher’s Retinopathy

חבלות חזה וראש קשות עלולות לעיתים לגרום להפרעות נרחבות במערכת הקרישה בגוף, ולהופעת חסימות של כלי הדם ברשתית. כתוצאה יתפתחו איזורים של חוסר אספקת דם ברשתית (הנראים כמו כתמים לבנים) ובצידם דימומים נרחבים (תמונה 9).

תמונה 8. דימומים ברשתית בתסמונת התינוק המטולטל.

תמונה 8. דימומים ברשתית בתסמונת התינוק המטולטל.

תמונה 9.Purtscher’s retinopathy עם דימום ברשתית ואיזור לבן המעיד על חוסר אספקת דם.

תמונה 9.Purtscher’s retinopathy עם דימום ברשתית ואיזור לבן המעיד על חוסר אספקת דם.

 

Valsalva Retinopathy

עליה פתאומית בלחץ התוך בטני, המתרחשת בזמן שיעול, הקאה, הרמת משא כבד, או מאמץ ליציאה, עלולה לעיתים לגרום לעליית הלחץ בורידים בתוך העין, ולקרע של נימי דם קטנים ברשתית. דימומים אלו חולפים מאליהם תוך מספר חודשים.

סיכום

פגיעות בעיניים מתבטאות במגוון רחב של נזקים למרכיבים שונים של העין, וחומרתן תלויה ברקמה הנפגעת, ובסוג החומר או הגוף הזר האחראי לפגיעה. הפגיעות יכולות להיות קלות כגון גופים זרים הנצמדים למשטח העין החיצונית, ויכולות להיות קשות ביותר ולהרוס את תוכן העין עד כדי אובדן מוחלט של הראיה. הטיפול המיידי בחבלות לעיניים כולל שטיפה מרובה במקרים של כוויות, ומגן קשיח ללא חבישה במקרים של פגיעות חודרות. בכל מקרה – יש להפנות את הנפגע באופן מידי למרכז רפואי שבו יש שירותי רפואת עיניים. במקרים רבים ניתן לשחזר את המבנה האנטומי של העין בעזרת ניתוח המבוצע בד"כ בדחיפות, בסמוך למועד הפגיעה.

מודעות למצבים מסוכנים העלולים להביא לפגיעות בעיניים, ופעילות מניעה (כגון חבישת משקפי מגן במקומות עבודה המועדים לפגיעות עיניים, והרחקת חפצים חדים מהישג ידם של ילדים) תמנע מקרים רבים של חבלות קשות לעיניים הכרוכות באובדן הראיה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

זרם חזק לתוך העין 15/06/2021

אני באתי למקלחת התכופפתי עם הפרצוף מתחת לברז עם עין ימין פתוחה ופתחתי את הברז עם היד עד הסוף ובטעות פתחתי זרם חזק שנכנס לעין שלי שהיתה פתוחה עד הסוף פתחתי את הידית ויצא זרם חזק מאוד עוצמתי עד הסוף לתוך עין ימין שלי שהייתה פתוחה עד הסוף מדובר על הברז עצמו לא הדוש אני רציתי לפתוח זרם חלש ובטעות פתחתי זרם חזק עד הסוף שנכנס לתוך העין שלי שהייתה פתוחה. יכול להיות נזק לעין ימין מזרם חזק מאוד שנכנס לתוך העין הפתוחה?יש לציין שמאוד כואבת לי העין עכשיו והיא נורא שורפת ואני רואה בה מטושטש.רציתי לשטוף את העין בגלל שהרגשתי צורך לשטוף את עין ימין משום מה .תודה רבה על הזמן שמוקדש לי על תשובה לשאלה שלי .

דוד

דוד,

נשמע ממש מסוכן איך שאתה מתקלח... תשתדל להתקלח בעדינות בפעם הבאה...

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קיבלתי מכה בעין מענף 15/01/2021

שלום, קיבלתי לפני כמה שעות מכה בעין ימין בחלקה התחתון, כנראה, מענף של עציץ. אני רואה בעין הנפגעת כרגיל כרגע והעין נראית אדומה באזור הפגע ומסביב לו, כנראה שהאזור שקיבל את המכה נהיה כהה יותר. מה עלי לעשות בבקשה?

שלום רב,

בכל מקרה של חבלה משמעותית לעיניין יש לגשת מיד לבדיקת רופא עיניים, רצוי בחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הקרוב אליך.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

עדשת מגע שנשארה בעין ונחתכה 03/09/2020

משתמשת בעדשות מגע יומיות.
היום, לאחר שהות של כשעתיים עם העדשה החלה להציק לי. התקשיתי להוציא אותה וגיליתי שנקרעה. לאחר שהוצאתי את החלק הראשון היה לי מאוד קשה להוציא את החלק השני. העין נעשתה מגורה, עם הרבה דמעת. נעזרת גם בפינצטה ובציפורניים כדי להוציאה.
לאחר מכן חששתי שנותר לי עוד חלק בעין והמשכתי לגעת באיזור עם הציפורניים (בדיעבד הבנתי שהתעסקתי עם העין עצמה).
מאז העין אדומה וקצת שורפת או כואבת. ללא שינויים נוספים.
האם יש סיכוי שפגעתי בקרנית? האם יש צורך להיבדק?

שלום רב,

יש בהחלט סיכוי שהחיטוט בעין עם פינצטה, אצבעות וציפורניים גרמו לפגיעה בקרנית או בלחמית. מומלץ להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מכה בעין 05/07/2020

התכופפתי לכיוון הברז כדי לשטוף את העין וקיבלתי מכה חזקה ומהירה אבל לדעתי היא פגעה ליד העין בעצם של הגולגולת ( ליד הגבה בצד ) ואחרי זה הסתכלתי על העין והאישון התרחב ואחרי זה קטן שוב , אין אדמומיות ולאחר מכן שמתי קרח ושטפתי את העין ואני לא מרגיש כאב בעין ואולי זה רק מהזיעזוע של המכה בגולגולת כי אם זה היה בעין אז כנראה היה יותר כואב או שהיה דם ויש לציין שלפני חצי שנה גם קיבלתי מכה בעין כי אח שלי הקטן בטעות עיף עליי משהו אבל זה עבר מאז ואני גם שם משקפיים אבל לא ראיתי שינוי בראייה או בצבע של העין מלבד אולי שהגוונים בעין נראים קצת שונה ( החום והירוק ) אבל לא בצורה משמעותית , אז רציתי לדעת אם צריך ללכת לרופא או לא ושאני סתם דואג .?

שלום רב,

מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ארוזיה בקרנית 04/07/2020

שלום רב,
בני הפעוט החדיר את אחת מאצבעותיו בכינון ישיר ועוצמתי לתוך עיני.
לאחר מספר שעות של צריבה, דמע ותחושת גוף זר, פניתי למיון ואובחנתי עם ארוזיה גדולה יחסית [1*3 ממ]
עיני נחבשה עד ליום המחרת וקיבלתי טיפול במשחה אנטיביוטית למשך מספר ימים.
שתי שאלות:
1. מה משך הריפוי של תאי האפיתל עד להחלמה מלאה?
2. האם יש דרך להקטין את הסבירות ל”תקלה״ בתהליך הריפוי באופן שיביא לריפוי לא מושלם/ארוזיות חוזרות?
תודה רבה

שלום רב,

מרבית הארוזיות מתרפאות תוך 24-48 שעות.

אין דרך למנוע את תסמונת הארוזיוות החוזרות בעתיד.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

חבלה בראש ובעין 01/07/2020

אני בת 31.נכנס לתוך עיני שפיץ של ספר (הכריכה) בעוצמה!וכן התנפץ על ראשי כלי חרסינה מגובה של מטר וחצי.מאז מעל חצי שנה שאני רואה בעין גוון כחלחל יותר (כאילו הרכבתי משקפי שמש)וכן כל הצד השמאלי ולמעלה חשוך,ז"א היקף הראיה הצטמצם כמו חצי סהר אפור שחור. ומה שאני כן רואה מרצד וכשמנסה להסתכל שמאלה-אני חשה כאב / לחץ בתוך העין.
לפני מס' ימים התעוררתי עם תחושת טשטוש חזקה באופן שלא הצלחתי לקרוא ולהתרכז כלל!
פניתי לאימי והחא נבהלה כי העין שלא נפגעה היתה קטנה יותר (החום שמסביב לאישון) מעין שמאל
מאז אני חשה שממש קשה לי לקרוא ולהתרכז. אם אנע קוראת איני זוכרת בכלל מה שקראתי
הלכתי לרופא עיניים עשה הרחבת אישונים ואמר שעל פניו אינו רואה משהו לא תקין.
וכן מדג לחץ תוך עיני
עין ימין 8 ועין שמאל 10
אני שמה לב שאני משתמשת יותר בעין ימין כיון שממש קשה לי הריצודים בעין שמאל וכעת גל עין ימין התחילה להציק.
מה זה אומר? ומה עלי לעשות?
אשמח אם אפשר לפרט לדעת מה קורה
תודה

רננה

שלום רננה,

צריך מזל מיוחד כדי לקבל שפיץ של ספר לעין (בעוצמה!) וכלי חרסינה על הראש מגובה של מטר וחצי בו זמנית... כדאי אולי להסתובב בבית עם קסדה ומשקפי מגן.

אם רופא עיניים בדק אותך ומצא שהכל בסדר - אז כנראה שהכל בסדר.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פגיעה בעין מכדורגל 03/06/2020

ביתי בת ה12 חובשת משקפיים וחטפה כדור לפנים בעוצמה. המשקפיים התעקמו (אך לא חדרו לעין בשון שלב) העין נראת כרגיל אך ביתי מתלוננת על כאב חד וטשטוש בראיה יותר מהרגיל הכאב מתגבר ונרגע ולחלופין (נרגע בעיקר לאחר מנוחה)
שאלתי האם זה מדאיג ויש לפנות מידית לטיפול או שאפשר לחכות ולראות אם זה משתפר היינו אצל רופאת הילדים היא אמרה שהכל נראה בסדר והביאה הפניה למיון למקרה שנרצה בכל זאת לבדוק

שלום רב,

מומלץ לפנות בהקדם לרופא עיניים מומחה במחלות עיניים בילדים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הפרעת ראיה 28/02/2020

ערבבתי קנאביס עם תרופה פביכיאטרית וזה יצר בלבול בראיה שיבושים בראייה התקינה יש לציין שהראייה בשתי העיניים היא 6/6

אלעד

שלום אלעד,

כולנו תקווה שחזרת בשלום מהטריפ, ומאחלים לך רפואה שלמה ואריכות ימים...

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

חשיפה ללייזר ירוק 02/01/2020

הבת שלי בת 25 נחשפה לפני חמישה ימים ללייזר ירוק ממכשיר פלס באתר בנייה. היא לא הבינה שזה לייזר, והביטה עליו במשך דקה שלמה וקצת, ישירות לתוך המכשיר, לא מקרוב מאוד מאוד. הוא סינוור אותה והיא חשבה שזה סתם מנורה. האם יש לזה פגיעה בעיניים?

שלום רב,

תיתכן פגיעה ברשתית בחשיפה לסוגי לייזר שונים. כדי לדעת אם נגרם נזק יש לפנות לבדיקת רופא עיניים ולבצע מספר בדיקות הדמייה של הרשתית (כמו OCT).

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מכה חזקה בעין 03/10/2019

שלום וברכה
היום במהלך העבודה קיבלתי מכה חזקה ומהירה מאוד בעין ימין,הרגשתי הרגשה של חום וצריבה בעין ולאחר זמן לא ארוך התחלתי להרגיש גם כאבים בצד שמאל של הראש,האם זה משהו שיחלוף או שעלי להבדק?
תודה מראש על התשובה

שלום רב,

מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים בהקדם. לא ניתן לדעת איזה נזק נגרם לך, אם בכלל. כל חבלה בעין, גם אם היא קלה לכאורה, עלולה לגרום לנזקים ולפציעות בחלקים שונים של העין, שלא ניתן לצפותם מראש או להעריך אותם ללא בדיקה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם