העפעפיים

העפעפיים מורכבות ממספר רקמות הכוללות עור, שרירים, רירית ובלוטות רבות. לעפעפיים תפקיד מרכזי בהגנה המתמדת על גלגל העין, תוך יצירה, פיזור ושמירה על שכבת הדמעות. בעזרת העפעפיים נשמרת הלחות המתמדת של הקרנית והלחמית ע"י הדמעות. לחות מתמדת זו חיונית לשלמות הקרנית והכרחית לקיום הראיה התקינה.

תפקידי העפעפיים

לעפעפיים 3 תפקידים עיקריים:

1. כיסוי והגנה על גלגל העין, ומניעת התאדות הדמעות והתייבשות משטח העין.
2. פיזור הדמעות על משטח העין ופינוי הדמעות דרך מערכת ניקוז הדמעות ע"י מצמוץ מתמיד.
3. השתתפות ביצירת חלק ממרכיבי הדמעות.

לחצו כאן למידע נוסף על מנגנוני ההגנה של העין.

מפתח העפעפיים

תמונה 1. מפתח העפעפיים והקנטוס המדיאלי.

תמונה 1. מפתח העפעפיים והקנטוס המדיאלי.

המרווח שבין העפעפיים הנוצר בזמן פתיחתם נקרא מפתח העפעפיים (palpebral fissure). כאשר העין פתוחה ומביטה ישר קדימה, העפעף העליון בד"כ מכסה את הלימבוס (הגובלת) העליון, בעוד שהעפעף התחתון נמצא 1 מ"מ מעל או מתחת ללימבוס התחתון.

העפעף העליון והתחתון נפגשים בפינות מפתח העפעפיים. איזור זה של מפגש בין העפעף העליון והתחתון נקרא קאנתוס (canthus). הקאנתוס הפנימי (המדיאלי) הוא זה הקרוב אל האף, והקאנתוס הצידי נמצא בצד המנוגד. בקאנתוס הפנימי נמצאים 2 חלקים הבולטים במבט חיצוני: הקרונקול (caruncle) – רקמה בצבע ורוד, דמוית עור, הנמצאת בפינה הפנימית ביותר שבין קצות העפעפיים, קרוב לאף, ומכילה שערות עדינות, בלוטות זיעה ובלוטות שומן; והקפל הסמילונארי (semilunar fold) – שנראה כמו קפל בצורת סהר והמאפשר את תנועת העין לצדדים ללא מתיחה של הלחמית (תמונה 1).

שרירים, רקמת חיבור ותנועת העפעפיים

העפעפיים נמצאות בתנועה מתמדת. חלקה תנועה רצונית (סגירה ופתיחה של העפעפיים) וחלקה לא רצונית (רפלקס המצמוץ). מספר שרירים אחראיים לביצוע תנועות אלו.

תמונה 2. שריר האורביקולריס אחראי על סגירת העין.

תמונה 2. שריר האורביקולריס אחראי על סגירת העין.

1. שריר האורביקולריס (תמונה 2). זהו שריר טבעתי המקיף את מפתח העפעפיים, והאחראי לסגירה הרצונית של העפעפיים ולרפלקס המצמוץ. השריר מעוצבב ע"י העצב ה-7 (עצב הפנים). התכווצות השריר עוזרת בהנעת הדמעות על פני משטח העין אל פתחי ניקוז הדמעות, ומשם לשק הדמעות.
לשריר שני מרכיבים: מרכיב העפעפיים (הנמצא בתוך העפעפיים) והמרכיב הארובתי (הנמצא בהיקף החיצוני). מרכיב העפעפיים אחראי לסגירה הרצונית הרגילה  ולרפלקס מצמוץ, בעוד שהמרכיב הארובתי אחראי לסגירה הרצונית החזקה של העפעפיים. סגירה חזקה של העפעפיים מתרחשת בתגובה לכאב או לחבלה.

תמונה 3. מתחת לאורביקולריס נמצאים שריר הלבטור והטארסוס.

תמונה 3. מתחת לאורביקולריס נמצאים שריר הלבטור והטרסוס.

2. שריר הלבאטור (תמונות 2-3). שריר זה מרים את העפעף העליון ומסייע בפתיחה הרצונית של העפעפיים. השריר מעוצבב ע"י העצב ה-3 (האוקולומוטור). שריר זה יוצא מעצם הספנואיד הנמצאת בגולגולת, עובר בחלק העליון של הארובה, ומגיע אל העפעף העליון, שם הוא הופך למעין רצועה רחבה של רקמת חיבור הנקראת האפונאורוזה של שריר הלבאטור (תמונות 2-3). האפונאורוזה נפתחת כמו מניפה רחבה ואוחזת בטרסוס – רקמת החיבור הקשה המהווה את השלד של העפעף. חלק אחר מסיביה אוחזים בעור, ויוצרים את שקע העפעף (שקע בעור הנראה כגבול העפעף).
העין נפתחת כאשר שריר הלבאטור מתכווץ, ובו זמנית שריר האורביקולריס נעשה רפוי. בזמן מצמוץ מתרחשות פעולות עוקבות זו לזו: לסגירת העפעפיים – פעילות הלבאטור מנוטרלת, והאורביקולריס מתכווץ באופו רגעי, ומיד לאחר מכן לפתיחת העפעפיים מחדש – האורביקולריס שוב נעשה רפוי והלבטאור מתכווץ.

3. השריר המושך את העפעף התחתון – מתחבר לטרסוס בעפעף התחתון ואחראי על משיכתו למטה במקביל להרמת העפעף העליון.

4. שריר מולר – שריר חלק הנמצא מאחורי שריר הלבאטור (תמונה 3). שריר זה מתחבר לחלק העליון של הטרסוס, והוא תורם לעליה נוספת של כ-2 מ"מ לעפעף העליון. שריר דומה קיים גם בעפעף התחתון.

החלק הקשה של העפעף נקרא טרסוס (Tarsus) – זו היא רקמת חיבור צפופה וקשה המהווה את שלד העפעף, נותנת לעפעף חוזק ושומרת את צורתו הקמורה, המתאימה לצורה גלגל העין. שריר הלבטור ושריר מולר מתחברים לטרסוס ועוזרים בתנועת העפעף. כ"כ הטרסוס הוא מקומם של בלוטות מייבומיאן, המשתתפות בייצור המרכיב השומני של הדמעות.

קצה העפעף

קצה העפעף מכיל את הריסים ואת פתחי בלוטות מייבומיאן (תמונות 1, 3). הריסים מסודרות בקצה העפעף ב 2-3 שורות. יש כ- 150 ריסים בעפעף העליון וכ- 75 ריסים בעפעף התחתון. כל ריס מתחלף פעם ב-5 חודשים. לאחר תלישת ריס, גדל ריס חדש לאורך מלא תוך כ- 10 שבועות. קיים עצבוב עשיר לריסים, ולכן הם רגישים ביותר לכל מגע קל, הגורם להפעלה מיידית של רפלקס המצמוץ, המשמש להגנה בתגובה למגע כלשהוא בעין.
פתחי בלוטות מייבומיאן נמצאות בקו אחד ומאחורי קו הריסים. בעפעף התקין הם כמעט ולא נראים. כאשר מתפתחת דלקת כרונית של העפעפיים ניתן לראות פקקי שומן בפתחי הבלוטות.
בחלק הפנימי (הקרוב לאף) של כל עפעף נמצאת בליטה קטנה הנקראת פפילה, ובמרכזה נמצא נקב קטן הנקרא פונקטום. זה פתח הניקוז של הדמעות ממשטח העין. כאן מתחילה תעלה קטנה (קנליקולוס) דרכה מתנקזות הדמעות באופן מתמיד אל שק הדמעות, ומשם אל חלל האף. אחת מדרכי הטיפול היעילות בצורות הקשות של תסמונת העין היבשה היא ע"י חסימת הפונקטום ע"י פקקי סיליקון.

הלחמית

תמונה 4. מבנה העפעף העליון.

תמונה 4. מבנה העפעף העליון.

הלחמית הטרסלית מכסה את החלק הפנימי של העפעף מקצה העפעף ועד לעומק הפורניקס העליון או התחתון (תמונה 4). הפורניקס הוא שקע עמוק המפריד בין החלק הפנימי של העפעף ובין גלגל העין. מתחת לפורניקס הלחמית חוזרת ונצמדת אל גלגל העין והופכת להיות הלחמית הבולברית (תמונה 4). למעשה הלחמית הבולברית היא המשכית ללחמית הטרסלית. הפורניקס מאפשר תנועה מתמדת של העפעפיים, ובמקביל תנועה של העין למעלה ולמטה. הפורניקס התחתון משמש כמעין מאגר של נוזל הדמעות. הלחמית המצפה את העפעף (הלחמית הטרסלית) ונוזל הדמעות מקטינים את החיכוך בין העפעפיים והקרנית שהיה עלול להיווצר כתוצאה מהמצמוץ.

בלוטות בעפעפיים

בעפעפיים נמצאות בלוטות שונות שרובן משתתפות בתהליך יצירת הדמעות (תמונה 4).

תמונה 5. מבנה בלוטת מייבומיאן.

תמונה 5. מבנה בלוטת מייבומיאן.

1. בלוטות מייבומיאן – אלו הן בלוטות חֵלֶב מיוחדות הנמצאות בעפעפיים בתוך הטרסוס (תמונות 4-5). הבלוטות הן ארוכות, ומהן יוצאות אשכולות של הסתעפויות. יש 30-40 בלוטות בעפעף העליון ו- 20-30 בתחתון. פתחיהן מסודרים בקו יש בקצה העפעף. בלוטות אלו מפרישות את המרכיב השומני של הדמעות. הלחץ המופעל על הבלוטות בזמן המצמוץ גורם ליציאת השומנים אל הדמעות. השומן בדמעות עוזר ליציבותן ומונע את התאדותן. בדלקות של העפעפיים נגרמת לעיתים חסימה של ההפרשה השומנית מהבלוטות. דבר זה גורם לירידה בכמות השומן בדמעות, וכתוצאה – לירידה ביציבות הדמעות ולעין יבשה. עצבוב הבלוטה הוא ע"י סיבים פרה-סימפטטיים המלווים את העצב השביעי (עצב הפנים).
2. בלוטות זייס – בלוטות חלב המחוברות אל זקיקי הריסים (תמונה 4).
3. בלוטות מול – בלוטות זיעה המתחברות לזקיקי הריסים או לקצות העפעפיים.
4. בלוטות הדמעות המשניות של קראוזה – נמצאות בפורניקס (איזור הקפל של הלחמית בין העפעף והעין) (תמונה 4).
5. בלוטות הדמעות המשניות של וולפרינג – נמצאות לאורך גבול הטרסוס. בלוטות הדמע המשניות מפרישות את המרכיב המימי של נוזל הדמעות, בהרכב זהה לזה המופרש מבלוטת הדמעות הראשית.

עצבוב

עצבוב תחושתי לעפעפיים מגיע מהעצב החמישי (הטריגמינלי). העפעף העליון מעוצבב ע"י הסעיף האופתלמי של העצב החמישי. העפעף התחתון מעוצבב ע"י הסעיף המקסילרי של העצב החמישי.
שריר האורביקולריס, האחראי על סגירת העפעפיים, מעצבב ע"י העצב השביעי (עצב הפנים).
שריר הלבטור של העפעף העליון מעוצבב ע"י העצב השלישי.

המערכת הפרה-סימפטטית מעצבבת את בלוטת הדמעות הראשית ובלוטות הדמעות המשניות, את בלוטות מייבומיאן, וגם את תאי הגביע הנמצאים בלחמית. כל אלו מייצרים את המרכיבים השונים של הדמעות. הסיבים הפרה-סימפטטים מגיעים אל העין יחד עם סיבי העצב השביעי.

לחצו כאן למידע נוסף על מנגנוני ההגנה של העין.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

דלקת עפעפיים ועין יבשה 03/06/2021

שלום אבי,
לפני חמישה חודשים, אובחנתי בדלקת עפעפיים,בלפריטיס עם יובש בקרנית, קיבלתי זיילט שלא הטיב ואחכ קיבלתי fml במקביל עושה קומפרסים חמים, ניקוי וטיפות סיסטיין. נרשם שיפור בלפריטיס אבל היובש נעשה חמור יותר. עיניים אדומות, כאב, צריבה, טשטוש בראייה, מתעוררת בבקרים עם עיניים נפוחות וכואבות.כמו כן נלקחה תרבית לבדיקת זיהום ונמצאה שלילית. נואשת וסובלת האם יש לך טיפול אחר להציע לי?

למי לא מתאים ניתוח לייזר בעיניים
שלום רב,

נראה שקיבלת טיפול מתאים לדלקת העפעפיים. דברים נוספים שמומלץ לשקול:

1. טיפול בתמיסת Tea Tree Oil (שמן עץ התה) כדי לטפל ב Demodex, שהוא גורם למקרים רבים של דלקת העפעפיים.

2. טיפול ב- IPL.

3. טיפול בטבליות דוקסילין 100 מ"ג ליום למספר חודשים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שעורה כלואה בעפעף ימין 30/05/2021

שלום רב,
כבר למעלה מחודש יש לי מה שנראה כמו שעורה שהתנפחה מאוד, שמסתכלים היטב נראה שיש בפנים כתמים לבנים כמו של מוגלה.
הייתי אצל 2 רופאי עיניים שאבחנו את זה כשעורה כלואה ונתנו לי משחה וטיפות שלא עזרו. בנוסף, עשיתי קומפרסים חמים שגרמו לעיתים להפרשות של דם.
קבעתי תור להסרת השעורה בניתוחון שהבנתי שהוא די פשוט, האם כדאי ולהמשיך לטפל תרופתית או להסיר את השעורה בהליך כירורגי? אני נורא לחוצה וזה מפריע לי.
אני משתמשת בעדשות מגע וכמובן שלאחרונה הסרתי אותם כדי לא לעשות נזק. במידה ואבצע את הניתוחון זה יכול לפגוע לי בעין או באפשרות לשים עדשות מגע בעתיד? תודה

שלום רב,

מומלץ לבצע את הניתוח להסרת השעורה בהקדם. ניתן יהיה להמשיך ולהשתמש בעשות מגע גם לאחר הניתוח.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

דלקת בעפעפיים כרונית 30/03/2021

שלום
אני סובל מבלפריטיס כשנתיים שהתגברה בתקופה האחרונה.
רופא עיניים אבחן הפרשה מוגלתית ממיבומיין וצביעה לא סדרה.
אני מבצע ניקוי עפעפיים בכל בוקר כולל קומפרס חם, ולקחתי כדור דוקסילין במשך חודש.
הטיפול לא הפחית את הבעיה
איזה טיפול נוסף קיים ומומלץ כדי למגר את הבעיה?

שלום רב,

בנוסף לטיפולים הנ"ל ניתן לבצע טיפול הנקרא IPL. טיפול זה יוצר אור חזקה מתחת לעפעפיים התחתונים, הגורמת לחימום השומן בבלוטות מייבומיאן בעפעפיים, דבר המקל על יציאתו מהבלוטות. לאחר ביצוע IPL יש לבצע expression של הבלוטות, שהוא לחץ על קצות העפעפיים העוזר ליציאת התוכן השומני של הבלוטות. יש לחזור על הטיפול אחת למספר שבועות.

יחד עם זאת - יש להבין שדלקת עפעפיים (בלפריטיס) הוא מצב כרוני, וכל הטיפולים כולל IPL, לא נותנים מענה דפיניטיבי לבעיה, ויש לחזור עליהם דרך קבע כדי לתחזק את העפעפיים במצב סביר.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בלוטה ליד עין ימין לצד האף 20/03/2021

לפני כיומיים הרגשתי בתחילה במישוש ואחר כך ראיתי במראה בלוטה גדולה יחסית וקשה בין עין ימין לאף.
מה זה יכול להיות ואיך לטפל בזה?
תודה

שלום רב,

מדובר ב Chalazion. זהו נגע שומני דלקתי שעובר לבד תוך מספר חודשים. אם הוא גדול ומפריע ניתן להסירו בניתוח. פנה לרופא עיניים באיזור מגוריך לבדיקה וטיפול.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שאלה בנושא העין 15/03/2021

שלום,
לפני חמישה ימים קמתי עם עין אחת אדמימיות וראיתי כי היא סגורה יותר מבדרך כלל.. העפעף שלי העליון בעין הפגועה כפול מהעין הבריאה.. האדמומיות עברה אבל העין עדייין נשארה נפולה.. קיבלתי משחת עיניים מהרופאת משפחה, אשמח לדעת מה ניתן לעשות..
בתודה רבה!
אתי

שלום רב,

מה שעליך לעשות זה פשוט להיבדק ע"י רופא עיניים, ולא ע"י רופא משפחה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

נקודה לבנה בתוך העפעף התחתון ושק נפוח מתחת לעין 06/03/2021

הי, הבן שלי בן 20 חייל, התעורר כך בבוקר ומתלונן על כאב. יש לי בבית משחת מקסיטרול האם זה יעזור למרוח מתחת או בתוך העפעף? בילדות סבל מאביבית כמה שנים. אין לו אופציה כרגע בצבא להגיע לרופא עינים בזמן הקרוב כי נמצא בתרגיל צבאי….

שלום רב,

ככל הנראה מדובר ב Hordeolum - זהו אבצס קטן הנגרם מזיהום בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) או זקיקי הריסים בעפעף. חימום מקומי של העפעף עשוי להחיש את ניקוז האבצס. בנוסף ניתן למרוח משחה אנטיביוטית כמו סינטומיצין. משחת מקסיטרול מכילה סטירואידים ולא מתאימה לטיפול במקרה זה.

אם האבצס מכאיב מאוד ולא חולף מעצמו תוך מספר ימים, יש לפנות לרופא עיניים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בלפריטיס 15/01/2021

הי לפני כחודש עברתי הדבקת ריסים לפני ארוע שהיה לי
וזה יצר כנראה תגובה אלרגית והורדתי את זה אחרי ארבעה ימים מאז אובחנתי בבפלריטיס והטיפול במשחות וטיפות לא עזרו ואז קיבלתי דוקסילען השאלה היא האם בלפריטיס גם גורם לכאבים כי יש לי כאבים רציניים בעיין ימין והאם יש עוד טיפול שאתה ממליץ עליו תודה.

שלום רב,

בלפריטיס בד"כ לא גורמת לכאב בעין. התסמינים הם בד"כ של תחושת צריבה, דקירות, תחושת גוף זר, דמעת ואי נוחות, לעיתים עם קשקשת על הריסים או הפרשה רירית בבוקר.

אם יש לך כאב חזק בעין יתכן שיש בעייה כלשהיא בקרנית. לעיתים מופיעים בבלפריטיס תסנינים דלקתיים בקרנית, ולעיתים הם עלולים להזדהם. מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים בהקדם.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פיצעון מוגלתי בעפעף 11/01/2021

בוקר טוב שמי רחל ויש לי הסטוריה של פיצעונים בעפעפיים לצערי ,
בחודש האחרון התפתח לי פיצעון מוגלתי שלא מרפה וגורם לדמעות לצריבה בעין ואף לשקיק מתחת לעין .
מורחת לעיתים משחה הנקראת מקסיטרול .במצב הנוכחי המשחה לא עזרה לי ואף נוצר לי בעין גירוי מתמשך .
אשמח ליעוץ .

שלום רב,

ככל הנראה מדובר בחסימה של בלוטות השומן בקצות העפעפיים. הטיפול הוא ע"י חימום יום יומי של העפעפיים באמצעים שונים, בשילוב של פעולה הנעשית ע"י רופא עיניים המביאה לניקוז תוכן הבלוטות (expression של הבלוטות). פעולה זאת נעשית ע"י לחץ במקביל משני צידי העפעף בעזרת מטושים על העפעף. לחץ זה גורם ליציאת התוכן השומני של הבלוטות.

לאחרונה התחלנו בהדסה להשתמש במכשיר הנקרא IPL. מכשיר זה מייצר פעימות של אור חזק בעוצמה גבוהה, ההופכות לאנרגיה של חום הגורמות להמסת השומן בבלוטות השומן של העפעפיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

דלקת בעפעפים 03/01/2021

היי,
בשנים האחרונות התחילו לי דלקות בעיניים שהולכות וחוזרות
לאחרונה סובלת במיוחד מעיניים אדומות ודלקת בעפעף התחתון שמתבטאת בנפיחות ובלוטה לבנה על קצה העפעף
אני מקפידה לנקות את הריסים עם מגבון מיוחד ועושה כל יום קומפרס עם כרית חימום על העיניים וזה לא עובר
התופעה כל הזמן חוזרת
אשמח לדעת מה אפשר לעשות כדי למנוע את זה ולמה זה נגרם? איך מטפלים בזה?

שלום רב,

ככל הנראה את סובלת מבעייה בבלוטות השומן בעפעפיים (מה שנקרא meibomian glands disease). הטיפול במצב זה הוא חימום העפעפיים באמצעים שונים, וביצוע expression של הבלוטות ע"י רופא עיניים (לחץ מכני על העפעף משני צדדיו בעזרת שני מטושים הגורם ללחץ על בלוטות השומן ויציאת התוכן שלהם החוצה).

לאחרונה התחלנו להשתמש בהדסה במכשיר הנקרא IPL, המאפשר טיפול בבלוטות השומן ע"י אור חזק המוקרן מתחת לעפעף התחתון, הגורם לחימום והמסת השומן הנמצא בתוך הבלוטות, כהכנה לפעולת ה expression המבוצעת ע"י הרופא בהמשך לטיפול.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ניקוי עפעפיים 26/12/2020

אני בת 78 . נהגתי לנגב את העפעפיים מידי בוקר עם EYE CARE FORTE של חברת פישר. בנוסף אני מטפטפת לעינים בבוקר ולפני השינה דמעות REFRESH נטולי חומר משמר.
לאחרונה אמר לי אוקולו-פלסטיקאי מפורסם שהוא אינו אוהב את המגבונים הלחים לניגוב עפעפיים ומספיק לשטוף במים , ולהמשיך לטפטף דמעות.
האם לשטיפה במים צריך להוסיף גם סבון מסויים?
מה דעתך?
תודה על תשובתך .

שלום רב,

הוא צודק. השימוש במגבונים עלול לגרום לגרום לשפשוף של העיניים, ולעיתים לפציעת הקרנית והלחמית, כאשר הפעולה נעשית בצורה לא זהירה. את אותו האפקט ניתן להשיג עם צמר גפן רטוב סחוט, שעליו מעט שמפו לתינוקות, אותו מעבירים בזהירות על הריסים. לאחר מכן ניתן להזליף דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם