להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • העפעפיים

  העפעפיים מורכבות מעור, שרירים ובלוטות, שלהן תפקיד חשוב בהגנה על גלגל העין. הגנה זו מתבצעת ע”י מצמוץ מתמיד, המפוקח ע”י פעולה של מספר שרירים ועצבים, וע”י פיזור של הדמעות על פני משטח העין, וסילוקן דרך מערכת ניקוז הדמעות.

  העפעפיים מורכבות ממספר רקמות הכוללות עור, שרירים, רירית ובלוטות רבות. לעפעפיים תפקיד מרכזי בהגנה המתמדת על גלגל העין, תוך יצירה, פיזור ושמירה על שכבת הדמעות. בעזרת העפעפיים נשמרת הלחות המתמדת של הקרנית והלחמית ע”י הדמעות. לחות מתמדת זו חיונית לשלמות הקרנית והכרחית לקיום הראיה התקינה.

  תפקידי העפעפיים

  לעפעפיים 3 תפקידים עיקריים:

  1. כיסוי והגנה על גלגל העין, ומניעת התאדות הדמעות והתייבשות משטח העין.
  2. פיזור הדמעות על משטח העין ופינוי הדמעות דרך מערכת ניקוז הדמעות ע”י מצמוץ מתמיד.
  3. השתתפות ביצירת חלק ממרכיבי הדמעות.

  לחצו כאן למידע נוסף על מנגנוני ההגנה של העין.

  מפתח העפעפיים

  תמונה 1. מפתח העפעפיים והקנטוס המדיאלי.

  תמונה 1. מפתח העפעפיים והקנטוס המדיאלי.

  המרווח שבין העפעפיים הנוצר בזמן פתיחתם נקרא מפתח העפעפיים (palpebral fissure). כאשר העין פתוחה ומביטה ישר קדימה, העפעף העליון בד”כ מכסה את הלימבוס (הגובלת) העליון, בעוד שהעפעף התחתון נמצא 1 מ”מ מעל או מתחת ללימבוס התחתון.

  העפעף העליון והתחתון נפגשים בפינות מפתח העפעפיים. איזור זה של מפגש בין העפעף העליון והתחתון נקרא קאנתוס (canthus). הקאנתוס הפנימי (המדיאלי) הוא זה הקרוב אל האף, והקאנתוס הצידי נמצא בצד המנוגד. בקאנתוס הפנימי נמצאים 2 חלקים הבולטים במבט חיצוני: הקרונקול (caruncle) – רקמה בצבע ורוד, דמוית עור, הנמצאת בפינה הפנימית ביותר שבין קצות העפעפיים, קרוב לאף, ומכילה שערות עדינות, בלוטות זיעה ובלוטות שומן; והקפל הסמילונארי (semilunar fold) – שנראה כמו קפל בצורת סהר והמאפשר את תנועת העין לצדדים ללא מתיחה של הלחמית (תמונה 1).

  שרירים, רקמת חיבור ותנועת העפעפיים

  העפעפיים נמצאות בתנועה מתמדת. חלקה תנועה רצונית (סגירה ופתיחה של העפעפיים) וחלקה לא רצונית (רפלקס המצמוץ). מספר שרירים אחראיים לביצוע תנועות אלו.

  תמונה 2. שריר האורביקולריס אחראי על סגירת העין.

  תמונה 2. שריר האורביקולריס אחראי על סגירת העין.

  1. שריר האורביקולריס (תמונה 2). זהו שריר טבעתי המקיף את מפתח העפעפיים, והאחראי לסגירה הרצונית של העפעפיים ולרפלקס המצמוץ. השריר מעוצבב ע”י העצב ה-7 (עצב הפנים). התכווצות השריר עוזרת בהנעת הדמעות על פני משטח העין אל פתחי ניקוז הדמעות, ומשם לשק הדמעות.
  לשריר שני מרכיבים: מרכיב העפעפיים (הנמצא בתוך העפעפיים) והמרכיב הארובתי (הנמצא בהיקף החיצוני). מרכיב העפעפיים אחראי לסגירה הרצונית הרגילה  ולרפלקס מצמוץ, בעוד שהמרכיב הארובתי אחראי לסגירה הרצונית החזקה של העפעפיים. סגירה חזקה של העפעפיים מתרחשת בתגובה לכאב או לחבלה.

  תמונה 3. מתחת לאורביקולריס נמצאים שריר הלבטור והטארסוס.

  תמונה 3. מתחת לאורביקולריס נמצאים שריר הלבטור והטרסוס.

  2. שריר הלבאטור (תמונות 2-3). שריר זה מרים את העפעף העליון ומסייע בפתיחה הרצונית של העפעפיים. השריר מעוצבב ע”י העצב ה-3 (האוקולומוטור). שריר זה יוצא מעצם הספנואיד הנמצאת בגולגולת, עובר בחלק העליון של הארובה, ומגיע אל העפעף העליון, שם הוא הופך למעין רצועה רחבה של רקמת חיבור הנקראת האפונאורוזה של שריר הלבאטור (תמונות 2-3). האפונאורוזה נפתחת כמו מניפה רחבה ואוחזת בטרסוס – רקמת החיבור הקשה המהווה את השלד של העפעף. חלק אחר מסיביה אוחזים בעור, ויוצרים את שקע העפעף (שקע בעור הנראה כגבול העפעף).
  העין נפתחת כאשר שריר הלבאטור מתכווץ, ובו זמנית שריר האורביקולריס נעשה רפוי. בזמן מצמוץ מתרחשות פעולות עוקבות זו לזו: לסגירת העפעפיים – פעילות הלבאטור מנוטרלת, והאורביקולריס מתכווץ באופו רגעי, ומיד לאחר מכן לפתיחת העפעפיים מחדש – האורביקולריס שוב נעשה רפוי והלבטאור מתכווץ.

  3. השריר המושך את העפעף התחתון – מתחבר לטרסוס בעפעף התחתון ואחראי על משיכתו למטה במקביל להרמת העפעף העליון.

  4. שריר מולר – שריר חלק הנמצא מאחורי שריר הלבאטור (תמונה 3). שריר זה מתחבר לחלק העליון של הטרסוס, והוא תורם לעליה נוספת של כ-2 מ”מ לעפעף העליון. שריר דומה קיים גם בעפעף התחתון.

  החלק הקשה של העפעף נקרא טרסוס (Tarsus) – זו היא רקמת חיבור צפופה וקשה המהווה את שלד העפעף, נותנת לעפעף חוזק ושומרת את צורתו הקמורה, המתאימה לצורה גלגל העין. שריר הלבטור ושריר מולר מתחברים לטרסוס ועוזרים בתנועת העפעף. כ”כ הטרסוס הוא מקומם של בלוטות מייבומיאן, המשתתפות בייצור המרכיב השומני של הדמעות.

  קצה העפעף

  קצה העפעף מכיל את הריסים ואת פתחי בלוטות מייבומיאן (תמונות 1, 3). הריסים מסודרות בקצה העפעף ב 2-3 שורות. יש כ- 150 ריסים בעפעף העליון וכ- 75 ריסים בעפעף התחתון. כל ריס מתחלף פעם ב-5 חודשים. לאחר תלישת ריס, גדל ריס חדש לאורך מלא תוך כ- 10 שבועות. קיים עצבוב עשיר לריסים, ולכן הם רגישים ביותר לכל מגע קל, הגורם להפעלה מיידית של רפלקס המצמוץ, המשמש להגנה בתגובה למגע כלשהוא בעין.
  פתחי בלוטות מייבומיאן נמצאות בקו אחד ומאחורי קו הריסים. בעפעף התקין הם כמעט ולא נראים. כאשר מתפתחת דלקת כרונית של העפעפיים ניתן לראות פקקי שומן בפתחי הבלוטות.
  בחלק הפנימי (הקרוב לאף) של כל עפעף נמצאת בליטה קטנה הנקראת פפילה, ובמרכזה נמצא נקב קטן הנקרא פונקטום. זה פתח הניקוז של הדמעות ממשטח העין. כאן מתחילה תעלה קטנה (קנליקולוס) דרכה מתנקזות הדמעות באופן מתמיד אל שק הדמעות, ומשם אל חלל האף. אחת מדרכי הטיפול היעילות בצורות הקשות של תסמונת העין היבשה היא ע”י חסימת הפונקטום ע”י פקקי סיליקון.

  הלחמית

  תמונה 4. מבנה העפעף העליון.

  תמונה 4. מבנה העפעף העליון.

  הלחמית הטרסלית מכסה את החלק הפנימי של העפעף מקצה העפעף ועד לעומק הפורניקס העליון או התחתון (תמונה 4). הפורניקס הוא שקע עמוק המפריד בין החלק הפנימי של העפעף ובין גלגל העין. מתחת לפורניקס הלחמית חוזרת ונצמדת אל גלגל העין והופכת להיות הלחמית הבולברית (תמונה 4). למעשה הלחמית הבולברית היא המשכית ללחמית הטרסלית. הפורניקס מאפשר תנועה מתמדת של העפעפיים, ובמקביל תנועה של העין למעלה ולמטה. הפורניקס התחתון משמש כמעין מאגר של נוזל הדמעות. הלחמית המצפה את העפעף (הלחמית הטרסלית) ונוזל הדמעות מקטינים את החיכוך בין העפעפיים והקרנית שהיה עלול להיווצר כתוצאה מהמצמוץ.

  בלוטות בעפעפיים

  בעפעפיים נמצאות בלוטות שונות שרובן משתתפות בתהליך יצירת הדמעות (תמונה 4).

  תמונה 5. מבנה בלוטת מייבומיאן.

  תמונה 5. מבנה בלוטת מייבומיאן.

  1. בלוטות מייבומיאן – אלו הן בלוטות חֵלֶב מיוחדות הנמצאות בעפעפיים בתוך הטרסוס (תמונות 4-5). הבלוטות הן ארוכות, ומהן יוצאות אשכולות של הסתעפויות. יש 30-40 בלוטות בעפעף העליון ו- 20-30 בתחתון. פתחיהן מסודרים בקו יש בקצה העפעף. בלוטות אלו מפרישות את המרכיב השומני של הדמעות. הלחץ המופעל על הבלוטות בזמן המצמוץ גורם ליציאת השומנים אל הדמעות. השומן בדמעות עוזר ליציבותן ומונע את התאדותן. בדלקות של העפעפיים נגרמת לעיתים חסימה של ההפרשה השומנית מהבלוטות. דבר זה גורם לירידה בכמות השומן בדמעות, וכתוצאה – לירידה ביציבות הדמעות ולעין יבשה. עצבוב הבלוטה הוא ע”י סיבים פרה-סימפטטיים המלווים את העצב השביעי (עצב הפנים).
  2. בלוטות זייס – בלוטות חלב המחוברות אל זקיקי הריסים (תמונה 4).
  3. בלוטות מול – בלוטות זיעה המתחברות לזקיקי הריסים או לקצות העפעפיים.
  4. בלוטות הדמעות המשניות של קראוזה – נמצאות בפורניקס (איזור הקפל של הלחמית בין העפעף והעין) (תמונה 4).
  5. בלוטות הדמעות המשניות של וולפרינג – נמצאות לאורך גבול הטרסוס. בלוטות הדמע המשניות מפרישות את המרכיב המימי של נוזל הדמעות, בהרכב זהה לזה המופרש מבלוטת הדמעות הראשית.

  עצבוב

  עצבוב תחושתי לעפעפיים מגיע מהעצב החמישי (הטריגמינלי). העפעף העליון מעוצבב ע”י הסעיף האופתלמי של העצב החמישי. העפעף התחתון מעוצבב ע”י הסעיף המקסילרי של העצב החמישי.
  שריר האורביקולריס, האחראי על סגירת העפעפיים, מעצבב ע”י העצב השביעי (עצב הפנים).
  שריר הלבטור של העפעף העליון מעוצבב ע”י העצב השלישי.

  המערכת הפרה-סימפטטית מעצבבת את בלוטת הדמעות הראשית ובלוטות הדמעות המשניות, את בלוטות מייבומיאן, וגם את תאי הגביע הנמצאים בלחמית. כל אלו מייצרים את המרכיבים השונים של הדמעות. הסיבים הפרה-סימפטטים מגיעים אל העין יחד עם סיבי העצב השביעי.

  לחצו כאן למידע נוסף על מנגנוני ההגנה של העין.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  03/06/2021 דלקת עפעפיים ועין יבשה

  שלום אבי,
  לפני חמישה חודשים, אובחנתי בדלקת עפעפיים,בלפריטיס עם יובש בקרנית, קיבלתי זיילט שלא הטיב ואחכ קיבלתי fml במקביל עושה קומפרסים חמים, ניקוי וטיפות סיסטיין. נרשם שיפור בלפריטיס אבל היובש נעשה חמור יותר. עיניים אדומות, כאב, צריבה, טשטוש בראייה, מתעוררת בבקרים עם עיניים נפוחות וכואבות.כמו כן נלקחה תרבית לבדיקת זיהום ונמצאה שלילית. נואשת וסובלת האם יש לך טיפול אחר להציע לי?

  red-eyes
  שלום רב,

  נראה שקיבלת טיפול מתאים לדלקת העפעפיים. דברים נוספים שמומלץ לשקול:

  1. טיפול בתמיסת Tea Tree Oil (שמן עץ התה) כדי לטפל ב Demodex, שהוא גורם למקרים רבים של דלקת העפעפיים.

  2. טיפול ב- IPL.

  3. טיפול בטבליות דוקסילין 100 מ"ג ליום למספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/05/2021 שעורה כלואה בעפעף ימין

  שלום רב,
  כבר למעלה מחודש יש לי מה שנראה כמו שעורה שהתנפחה מאוד, שמסתכלים היטב נראה שיש בפנים כתמים לבנים כמו של מוגלה.
  הייתי אצל 2 רופאי עיניים שאבחנו את זה כשעורה כלואה ונתנו לי משחה וטיפות שלא עזרו. בנוסף, עשיתי קומפרסים חמים שגרמו לעיתים להפרשות של דם.
  קבעתי תור להסרת השעורה בניתוחון שהבנתי שהוא די פשוט, האם כדאי ולהמשיך לטפל תרופתית או להסיר את השעורה בהליך כירורגי? אני נורא לחוצה וזה מפריע לי.
  אני משתמשת בעדשות מגע וכמובן שלאחרונה הסרתי אותם כדי לא לעשות נזק. במידה ואבצע את הניתוחון זה יכול לפגוע לי בעין או באפשרות לשים עדשות מגע בעתיד? תודה

  watermark
  שלום רב,

  מומלץ לבצע את הניתוח להסרת השעורה בהקדם. ניתן יהיה להמשיך ולהשתמש בעשות מגע גם לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/03/2021 דלקת בעפעפיים כרונית

  שלום
  אני סובל מבלפריטיס כשנתיים שהתגברה בתקופה האחרונה.
  רופא עיניים אבחן הפרשה מוגלתית ממיבומיין וצביעה לא סדרה.
  אני מבצע ניקוי עפעפיים בכל בוקר כולל קומפרס חם, ולקחתי כדור דוקסילין במשך חודש.
  הטיפול לא הפחית את הבעיה
  איזה טיפול נוסף קיים ומומלץ כדי למגר את הבעיה?

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.
  שלום רב,

  בנוסף לטיפולים הנ"ל ניתן לבצע טיפול הנקרא IPL. טיפול זה יוצר אור חזקה מתחת לעפעפיים התחתונים, הגורמת לחימום השומן בבלוטות מייבומיאן בעפעפיים, דבר המקל על יציאתו מהבלוטות. לאחר ביצוע IPL יש לבצע expression של הבלוטות, שהוא לחץ על קצות העפעפיים העוזר ליציאת התוכן השומני של הבלוטות. יש לחזור על הטיפול אחת למספר שבועות.

  יחד עם זאת - יש להבין שדלקת עפעפיים (בלפריטיס) הוא מצב כרוני, וכל הטיפולים כולל IPL, לא נותנים מענה דפיניטיבי לבעיה, ויש לחזור עליהם דרך קבע כדי לתחזק את העפעפיים במצב סביר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/03/2021 בלוטה ליד עין ימין לצד האף

  לפני כיומיים הרגשתי בתחילה במישוש ואחר כך ראיתי במראה בלוטה גדולה יחסית וקשה בין עין ימין לאף.
  מה זה יכול להיות ואיך לטפל בזה?
  תודה

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  מדובר ב Chalazion. זהו נגע שומני דלקתי שעובר לבד תוך מספר חודשים. אם הוא גדול ומפריע ניתן להסירו בניתוח. פנה לרופא עיניים באיזור מגוריך לבדיקה וטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2021 שאלה בנושא העין

  שלום,
  לפני חמישה ימים קמתי עם עין אחת אדמימיות וראיתי כי היא סגורה יותר מבדרך כלל.. העפעף שלי העליון בעין הפגועה כפול מהעין הבריאה.. האדמומיות עברה אבל העין עדייין נשארה נפולה.. קיבלתי משחת עיניים מהרופאת משפחה, אשמח לדעת מה ניתן לעשות..
  בתודה רבה!
  אתי

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  מה שעליך לעשות זה פשוט להיבדק ע"י רופא עיניים, ולא ע"י רופא משפחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/03/2021 נקודה לבנה בתוך העפעף התחתון ושק נפוח מתחת לעין

  הי, הבן שלי בן 20 חייל, התעורר כך בבוקר ומתלונן על כאב. יש לי בבית משחת מקסיטרול האם זה יעזור למרוח מתחת או בתוך העפעף? בילדות סבל מאביבית כמה שנים. אין לו אופציה כרגע בצבא להגיע לרופא עינים בזמן הקרוב כי נמצא בתרגיל צבאי….

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר ב Hordeolum - זהו אבצס קטן הנגרם מזיהום בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) או זקיקי הריסים בעפעף. חימום מקומי של העפעף עשוי להחיש את ניקוז האבצס. בנוסף ניתן למרוח משחה אנטיביוטית כמו סינטומיצין. משחת מקסיטרול מכילה סטירואידים ולא מתאימה לטיפול במקרה זה.

  אם האבצס מכאיב מאוד ולא חולף מעצמו תוך מספר ימים, יש לפנות לרופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2021 בלפריטיס

  הי לפני כחודש עברתי הדבקת ריסים לפני ארוע שהיה לי
  וזה יצר כנראה תגובה אלרגית והורדתי את זה אחרי ארבעה ימים מאז אובחנתי בבפלריטיס והטיפול במשחות וטיפות לא עזרו ואז קיבלתי דוקסילען השאלה היא האם בלפריטיס גם גורם לכאבים כי יש לי כאבים רציניים בעיין ימין והאם יש עוד טיפול שאתה ממליץ עליו תודה.

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  בלפריטיס בד"כ לא גורמת לכאב בעין. התסמינים הם בד"כ של תחושת צריבה, דקירות, תחושת גוף זר, דמעת ואי נוחות, לעיתים עם קשקשת על הריסים או הפרשה רירית בבוקר.

  אם יש לך כאב חזק בעין יתכן שיש בעייה כלשהיא בקרנית. לעיתים מופיעים בבלפריטיס תסנינים דלקתיים בקרנית, ולעיתים הם עלולים להזדהם. מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/01/2021 פיצעון מוגלתי בעפעף

  בוקר טוב שמי רחל ויש לי הסטוריה של פיצעונים בעפעפיים לצערי ,
  בחודש האחרון התפתח לי פיצעון מוגלתי שלא מרפה וגורם לדמעות לצריבה בעין ואף לשקיק מתחת לעין .
  מורחת לעיתים משחה הנקראת מקסיטרול .במצב הנוכחי המשחה לא עזרה לי ואף נוצר לי בעין גירוי מתמשך .
  אשמח ליעוץ .

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בחסימה של בלוטות השומן בקצות העפעפיים. הטיפול הוא ע"י חימום יום יומי של העפעפיים באמצעים שונים, בשילוב של פעולה הנעשית ע"י רופא עיניים המביאה לניקוז תוכן הבלוטות (expression של הבלוטות). פעולה זאת נעשית ע"י לחץ במקביל משני צידי העפעף בעזרת מטושים על העפעף. לחץ זה גורם ליציאת התוכן השומני של הבלוטות.

  לאחרונה התחלנו בהדסה להשתמש במכשיר הנקרא IPL. מכשיר זה מייצר פעימות של אור חזק בעוצמה גבוהה, ההופכות לאנרגיה של חום הגורמות להמסת השומן בבלוטות השומן של העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/01/2021 דלקת בעפעפים

  היי,
  בשנים האחרונות התחילו לי דלקות בעיניים שהולכות וחוזרות
  לאחרונה סובלת במיוחד מעיניים אדומות ודלקת בעפעף התחתון שמתבטאת בנפיחות ובלוטה לבנה על קצה העפעף
  אני מקפידה לנקות את הריסים עם מגבון מיוחד ועושה כל יום קומפרס עם כרית חימום על העיניים וזה לא עובר
  התופעה כל הזמן חוזרת
  אשמח לדעת מה אפשר לעשות כדי למנוע את זה ולמה זה נגרם? איך מטפלים בזה?

  03-007
  שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת מבעייה בבלוטות השומן בעפעפיים (מה שנקרא meibomian glands disease). הטיפול במצב זה הוא חימום העפעפיים באמצעים שונים, וביצוע expression של הבלוטות ע"י רופא עיניים (לחץ מכני על העפעף משני צדדיו בעזרת שני מטושים הגורם ללחץ על בלוטות השומן ויציאת התוכן שלהם החוצה).

  לאחרונה התחלנו להשתמש בהדסה במכשיר הנקרא IPL, המאפשר טיפול בבלוטות השומן ע"י אור חזק המוקרן מתחת לעפעף התחתון, הגורם לחימום והמסת השומן הנמצא בתוך הבלוטות, כהכנה לפעולת ה expression המבוצעת ע"י הרופא בהמשך לטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2020 ניקוי עפעפיים

  אני בת 78 . נהגתי לנגב את העפעפיים מידי בוקר עם EYE CARE FORTE של חברת פישר. בנוסף אני מטפטפת לעינים בבוקר ולפני השינה דמעות REFRESH נטולי חומר משמר.
  לאחרונה אמר לי אוקולו-פלסטיקאי מפורסם שהוא אינו אוהב את המגבונים הלחים לניגוב עפעפיים ומספיק לשטוף במים , ולהמשיך לטפטף דמעות.
  האם לשטיפה במים צריך להוסיף גם סבון מסויים?
  מה דעתך?
  תודה על תשובתך .

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  הוא צודק. השימוש במגבונים עלול לגרום לגרום לשפשוף של העיניים, ולעיתים לפציעת הקרנית והלחמית, כאשר הפעולה נעשית בצורה לא זהירה. את אותו האפקט ניתן להשיג עם צמר גפן רטוב סחוט, שעליו מעט שמפו לתינוקות, אותו מעבירים בזהירות על הריסים. לאחר מכן ניתן להזליף דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/12/2020 שטף דם סביב העין שבא והולך מידי פעם

  שלום לפני חודש היה לי שטף דם ליד הריסים התחתונים ללא כל פגיעה מוקדמת. התעלמתי מזה… אך עכשיו זה חזר בדיוק באותו מקום. מדוע זה קורה והאם יש ללכת לרופא? יש לציין שכאב לי מעט הראש לפני שזה יצא.(בן 47)

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  שטף דם בלחמית היא תופעה נפוצה. בד"כ היא חסרת משמעות, והמצב חולף תוך שבוע-שבועיים. אם הרגשת בכאב ראש בסמוך לכך, כדאי ללכת להיבדק אצל רופא המשפחה, ובין השאר לבדוק לחץ דם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/10/2020 נקודה לבנה בתחתית העפעף מעל האישון

  היי יש לי נקודה לבנה בפנים העין על העפעף ובכל פעם שאני מזיז את האישון לכיוון של הנקודה אני מרגיש כאב כמו שריטה
  חשוב לציין שבמהלך היום אני עם עדשות מגע והיום בפעם הראשונה כשהוצאתי את העדשות חשתי בזה
  מה עליי לעשות?

  ליאור

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום ליאור,

  ככל הנראה מדובר בפקק שומן בפתח אחת מבלוטות השומן בעפעפיים, או ב- Hordeolum (אבצס קטן בפתח בלוטת השומן. מומלץ לגשת לרופא עיניים שיסיר את ה"נקודה הלבנה" מהעפעף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/09/2020 דלקת כרונית בעפעפיים

  שלום פרופסור סולומון,
  לאחר דלקות עיניים ממושכות(4חודשים רצוף פלוס חודשיים בטיפול באופטילסט) היום אני חודשיים בלי טיפול כלומר סהכ 8 חודשים- יש לי עדין גרד הפרשה לבנה שקופה בזוית העין ושמתי לב לנפילת ריסים מרובה לאחרונה. בערך 4-5 ריסים בכל עין ביום!
  משתמשת במגבוני eyecare שלדעתי גם מסייעות לנשירה בריסים גם כשאני מנקה בעדינות ממש.. (מדי פעם גם יש קשקש או 2 על הריסים)
  שאלתי היא במידה וריסים נופלות בגלל דלקת כרונית בעפעפיים האם הריסים צומחות חזרה

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  דלקות כרוניות של העפעפיים אכן גורמות לנשירת ריסים. טיפול מתאים לדלקת עשוי להביא לחזרת צמיחת כל הריסים או חלקם.

  הטיפול בדלקת כרונית של העפעפיים צריך להיות מתמשך, והוא כולל נקיון שולי העפעפיים עם מגבונים מיוחדים, טיפול מקומי נוגד דלקת ואנטיביוטי, טיפול סיסטמי בדוקסילין (אנטיביוטיקה בעלת תכונות נוגדות דלקת) וחימום מקומי באמצעים שונים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2020 פצעי חלב קטנים מעל העפעף

  פרופסור אבי סלומון שלום רב! שאלתי היא מה עושים לנקודות חלב מעל העפעף בעניים זה בולט כמו פצעון עם נקודות לבנות ומידי פעם אני מועכת אותם ויורד משם שומן! אלו אפשרויות יכולות למנוע הצטברות שומן כזו? זה לא נעים זה נפוח קצת כשאני מורידה זה יורד אך זה חוזר!! אודה לך מקרב לב לתשובה מתאימה!

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  מדובר בפקקי שומן לא מסיסים הסותמים את פתחי בלוטות השומן בעפעפיים. ניתן להסירם ע"י פעולה ידנית הנקראת expression, שבה הרופא לוחץ את קצות העפעף ע"י מטוש המוכנס בין העפעפף והעין ולחץ נגדי של אצבע או מטוש על עור העפעף. אפשרות אחרת היא חימום מקומי בעזרת "קומפרסים חמים" - פד גזה או צמר גפן ספוגים במים פושרים למספר דקות.

  אפשרות נוספת - מכשיר הנקרא IPL המייצר פולסים של אור חזק הגורמים לחימום מקומי והמסת השומנים בבלוטות העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2020 התנפחות של העין ונקודות במצח ובלוטות מתחת לאוזן

  היי,
  ביום חמישי (לפני ארבעה ימים) התחיל לי גרד באיזור המצח ובעין ימין. חשבתי שעומדת לצאת לי שעורה ושמתי תיון של תה שחור. מיום ליום זה התנפח (גם כנראה כתגובה לגירודים).
  נכון לעכשיו, העין שלי נפוחה ואני לא מצליחה לפתוח אותה כמו שצריך, בנוסף הבלוטות מתחת לאוזן (רופא אא”ג עמר שזה כנראה בלוטות הלימפה ושלח לאולטראסאונד) נפוחות ויש לי גם כמו פריחה במצח.
  שמתי שמן עץ התה על המצח, זה לא עזר כל כך.
  בכל יום שהתעוררתי זה רק התנפח יותר.
  מה עליי לעשות?
  תודה רבה,

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים ורופא עור. השילוב של פריחה במצח עם מעורבות העפעפיים עלול להיגרם ע"י הרפס זוסטר אופתלמי (הרפס זוסטר של העצב האופתלמי שהוא הסעיף הראשון של העצב הטריגמינלי המעצבב את הפנים).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/09/2020 פצעון בעפעף

  לפני עשרה ימים יצא לי פצעון חיצוני בעפעף עליון עם נקודה לבנה וגם פצעון בעפעף הפנימי שמתי סינטומצין ולמחרת הלכתי לרופא עיניים אמר שכמו שזה מגיע כך יעלם זה וירוס לא לשים כלום מעבר לשטיפות העין או מגבונים מיוחדים לחיטוי לאחר חמשה ימים הפצעון החיצוני נעלם אך הפנימי העפעף נשאר עם נפיחות אודם חיכיתי בסבלנות אך לאחר שבוע חזר הכל כמו שהיה בהתחלה שוב פצעון עם נקודה לבנה עם אודם מסביב ונפיחות בעפעף וכמובן שגם בפנים מה זה יכול להיות?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום,

  ככל הנראה מדובר בדלקת עפעפיים על רקע מחלת בלוטות מייבומיאן (בלוטות השומן בעפעפיים) - MGD. הטיפול במצב זה כולל חימום מקומי של העפעפיים, תחליפי דמעות, תכשירים מקומיים נוגדי דלקת, טיפות אנטיביוטיקה לפי הצורך (במיוחד אם יש זיהום בפתחי הבלוטות או זקיקי הריסים), וטבליות דוקסילין (אנטיביוטיקה הניתנת דרך הפה, במתווה זה היא נתנת כבעלת תכונות נוגדות דלקת ולא כטיפול בזיהום).

  אפשרות אחרת היא טיפול ב IPL - מכשיר שמעביר פולסים של אור חזק עם חימום מקומי לאיזור סביב העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2020 דלקת בעפעף

  אחרי שכיבה עם הפנים על כרית אחד העפעפים קיבל דלקת והוא נפוח ואדום מה אפשר לעשות?
  תודה

  ג’ני

  דמעות1
  שלום ג'ני,

  אפשר לישון על הגב מעכשיו ואילך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2020 נימים גלויים ואדמומיות לאחר דלקת

  שלום,
  לפני קצת יותר מחודש הייתי לי דלקת בעין אחת, שהתחילה בחלק הפנימי של העפעף כפצעונים צהובים ומעט כואבים ותוך כמה ימים חדרה לתוך העין. רופא עיניים איבחן את הדלקת כבקטריאלית ורשם משחה אנטיביוטית המכילה 5 מ״ג גנטמיצין סולפט, לשימוש במשך שבועיים, ארבעה פעמים ביום. העין הגיבה מאד מהר לטיפול, והיה שיפור מהותי תוך 48 שעות. היום, אחרי יותר משבועיים מסוף הטיפול, כשאני מביט בראי אני מבחין עדיין בכלי דם בולטים בעין שהייתה מודלקת. בנוסף, העין הזו קצת יותר אדומה מהעין השניה, בעיקר בבוקר. מעבר לזה עין כאבים, יובש או תחושת גירוי כלשהי. האם קיימת אפשרות שהנימים הללו הם צלקת או שאריות של הדלקת? או שאולי הם תוצאה של הטיפול האנטיביוטי שגרם לזנק כלשהו? האם סביר שתופעה זו תחלוף עם הזמן או האם כדאי שאראה שוב רופא?
  תודה.

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  כלי הדם בלחמית הם שאריות של הדלקת, והם נסוגים תוך מספר שבועות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2020 דמעה בעין אחת

  שלום רב, בחודש מרץ החלה לי שעורה בעין שמאל, שמתי סינטומצין על מנת שתעבור השעורה. השעורה עברה אך מאז העין החלה לדמוע.. עד היום. הייתי אצל 2 רופאי עיניים אשר אמרו כי הכל תקין ואין חסימה בדרכי העין.
  ממה יכולה לנבוע הדמעה? זה ממש מטריד וזה קורה במהלך היום.
  לציין, כי יש מעין בלט ממש קטן בעפעף התחתון בזוית של העין מהשעורה שהייתה.

  Anterior view of eye showing blepharitis.
  שלום רב,

  אם אותו "בלט קטן בעפעפף התחתון" גורם לחיכוך עם הקרנית והלחמית, זה גורם לתגובה דלקתית, שאחד מהמאפיינים שלה הוא דמעת. מומלץ לפנות למומחה לעפעפיים ודרכי דמעות (אוקולו-פלסטיקאי) כדי לראות כיצד מסירים את אותו גוש קטן בעפעפף שבולט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/08/2020 כלזיון (שעורה)

  שלום פרופסור סלומון,

  נוצרה לי שעורה בעפעף עליון שמאל שנראית ממש לא טוב, נפוחה ואדומה ממש כמו שאתה מתאר פצע בגרות שמרגיש כל רגע שעלול להפוצץ, אובחנתי על ידי שני רופאים, הראשון לפני כשבוע נתן לי משחה שכוללת סטרואידים שלא עזרה והיום הרופא השני נתן לי שלושה סוגי טיפות עיניים, אחת מהן מכילה סטרואידים ואחת צמיגית (או משהו בסגנון), ובנוסף כדור אנטיביוטי בכל יום. מה שנקרא “טיפול אגרסיבי” כפי שכינה הרופא. השאלה שלי היא איך במצב שנוצר כל הטיפול אמור להעלים את הדבר, מה בדיוק קורה? המוגלה נספגת בעין או שהיא מופרשת מעצמה החוצה בשניה? מנסה להבין איך הגוף מתנקה מזה. תודה רבה בכל מקרה.

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  מה שיש לך נקרא Hordeolum. מדובר בזיהום (אבצס) של בלוטות השומן או זקיקי הריסים בעפעפיים. התהליך דומה מאוד ל"חצ'קון" בעור. לאחר מספר ימים נוצר ניקוז עצמי של תוכן האבצס דרך העור, גם אם לא תעשה דבר. כדי להחיש את ניקוז האבצס ניתן לבצע חימום מקומי של העפעף מספר פעמים ביום. אם האבצס גדול מאוד ולא מתנקז מהר ניתן לפנות לרופא עיניים שיבצע ניקוז מקומי של התהליך הזיהומי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/07/2020 נפיחות עפעפיים לאחר בכי ממושך

  לאחר בכי ממושך ומצב נפשי קשה במשך כמה ימים לאחר פטירת קרוב אהוב, העפעפיים (עליון ותחתון) התנפחו למימדים עצומים, הנפיחות קצת ירדה לאחר יומיים, אך עברו כבר כמה ימים מאז (ללא בכי נוסף) והנפיחות ברובה ישנה (בעיקר בעפעף העליון).
  מה הסיבה לכך? האם הנפיחות תרד? איך לזרז את זה? זה מאוד מפריע לי ויזואלית..
  ובלי קשר – אמרו לי שאדם רגיש שבוכה רבות יחסית, אז ישנו מצב שהעיניים שלו יהפכו להיות נפוחות לצמיתות. האם זה נכון?

  תודה

  דמעות1
  שלום רב,

  ראשית תנחומי על אובדן הקרוב לך. אין מה לחשוש, הנפיחות בעפעפיים תרד. הנפיחות בעפעפיים היא תוצאה של שפשוף העפעפיים והעיניים המלווה בד"כ את הבכי. הלחץ והחיכוך המתמידים על העפעפיים יוצר תגובה דלקתית המתבטאת בנפיחות של הרקמה הרכה מתחת לעור העפעפיים. נפיחות זאת תרד במהלך השבוע הקרוב.

  שלא תדעי עוד צער,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/06/2020 מקסיטרול לבלפריטיס

  כמה זמן מותר להשתמש במקסיטרול בבלפריטיס

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  מקסיטרול מכיל סטרואידים. כל שימוש בתכשיר המכיל סטרואידים לעין מחייב מעקב של רופא עיניים. רוםא העיניים שרשם לך את התרופה צריך לבדוק אותך אחת למספר שבועות, ולהחליט עד מתי ניתן להמשיך עם הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/06/2020 עיניים מצטמקות

  מזה כמה שנים עם המספר העולה עיניי לאט לרא נסגרות. העפעפיים מכסות חצי מעיניי. אני מרכיבה משקפי מוליפוקל. עין אחת מספר 6 והשניה 4 למרחק ולקרוב המספרים שונים. למי לפנות?

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  מה שאת מתארת הוא צניחת העפעפיים (פטוזיס - ptosis). מומלץ לפנות לבדיקת נוירו-אופתלמולוג לבירור הסיבות לכך.

  אם העפעף העליון מכסה את ציר הראייה, הרי שיש הצדקה לניתוח להרמת העפעפיים ותיקון הפטוזיס. ניתוחים אלו נעשים ע"י אוקולו-פלסטיקאים (רופאי עיניים מומחים לניתוחי עפעפיים, דרכי דמעות וארובת העין).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/06/2020 2 נקודות לבנות על העפעף העליון בחלק הפנימי

  חשתי בכאב מעל העין השמאלית בחלק העליון הפנימי של העפעף, יש מעט נפיחות ומעט מאוד דלקת, יש מעט מאוד כאב, תוך כדי שמשכתי מעט את העפעף העליון גיליתי שעליו בחלקו הפנימי ישנן 2 נקודות לבנות.
  האם זה יכול להיות הרפס? זה לא על העין, לא בחלק הלבן של העין ולא על העדשה, אלא על העור הפנימי של שפת העפעף.
  אני אודה לך לתשובה, קצת נלחצתי כאשר קראתי על הרפס.

  אילנה

  03-007
  שלום אילנה,

  הנקודות הלבנות שראית על שפת העפעף הן מצב נפוץ מאוד. אלו הם הפתחים של בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) המתנקזות אל שפת העפעף. כאשר נוצרים בבלוטות אלו שומנים לא מסיסים, הם סותמים את פתחי הבלוטות, דבר הנראה כמו נקודות לבנות. סתימת פתחי הבלוטות מונעת את יציאת השומן החוצה, וכך נוצרת דלקת בעפעפיים, עם אודם ורגישות מקומית. לפעמים כך נוצרת "שעורה" שזה תהליך זיהומי או דלקתי הקשור בסתימת הבלוטות. זה די דומה לאופן בו נוצרים לפעמים "חצ'קונים" בעור, שגם הם נראים כמו נקודות לבנות, הנגרמות בגלל סתימת פתחי בלוטות השומן בעור.

  המצב נקרא MGD או Meibomian Gland Disease, וזה מצב מאוד שכיח באוכלוסיה, וחלק מהספקטרום של דלקות העפעפיים. הטיפול הוא חימום מקומי, הגיינת עפעפיים (ניקוי תכוף של שפת העפעפיים עם מגבונים מיוחדים), תחליפי דמעות, ולעיתים טיפול תרופתי עם דוקסילין. בנוסף רופא העיניים יכול לבצע expression של הבלוטות ע"י לחיצת קצה העפעף, דבר הגורם ליציאת התוכן השומני של הבלוטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2020 שעורה בעפעף עליון

  כבר מעל שבוע וחצי שהרופא אבחן שעורה בעפעף עליון.
  יש נפיחות גדולה בבוקר מיד לאחר השינה ולאחר כחצי שעה נעלמת.
  ביומיים האחרונים ממש רואים את הנקודה על העפעף ומתחיל להציק והנפיחות בבוקר ממשיכה.
  במהלך היום אני מניחה פד גזה עם מים חמים.
  מה ניתן לעשות?

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.
  שלום רב,

  חימום מקומי כפי שאת עושה למספר ימים יחיש את ניקוז השעורה. ניתן להוסיף משחה אנטיביוטית. בסוף זה יעבור.

  אם האבצס גדול ויש נקודת התמגלות (נקודה לבנה בקצה העפעף) ניתן לדקור אותה עם מחט ולנקז את התהליך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2020 נקודה לבנה בעפעף התחתון

  מזה מספר חודשים יש לי נקודה לבנה בעפעף התחתון שלא כואבת לי ולא מפריעה לי. בדקתי אצל רופא עיניים שאמר שמדובר בסתימה של בלוטות החלב וכל עוד לא מפריע לראייה עדיף שלא לגעת. רציתי לדעת מה דעתך לגבי אפשרויות הטיפול משום שעם הזמן הבלוטה הזו גדלה טיפה (עדיין לא מפריע לראייה כלל ולא כואבת).

  אוהד

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.
  שלום אוהד,

  ניתן להסיר את ה"נקודה הלבנה" בעזרת מחט או פינצטה, ואת זה יעשה רופא עיניים. מומלץ לפנות למומחה באוקולופלסטיקה (רופא עיניים מומחה למחלות העפעפיים ודרכי הדמעות).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2020 כאב בתוך העפעף העליון

  שלום,
  יש לי כבר יומי כאבים בתוך העפעף בעליון באמצע, לא רואה שינוי כלשהו אבל כואב גם כשנוגעים וגם כשפותחים ושוגרים את העפעף
  אשמח לדעה ממה זה עשוי להגיע
  תודה רבה

  imagesCAYLBIXL
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך "שעורה" או Hordeolum, שזה סוג של חצ'קון בעפעף. בעפעפיים יש כל מיני מבנים בלוטיים, כגון בלוטות השומן וזקיקי הריסים. כל אלו עלולים להזדהם, ובתוכם עלול להתפתח אבצס קטן. זה גורם לרגישות מקומית ולכאב בהנעת העפעפף. חימום מקומי מחיש את ניקוז התהליך הזיהומי. ניתן גם להשתמש במשחה אנטיביוטית לעיניים כגון משחת סינטומיצין או פוסיטלמיק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/05/2020 יש לי פצע בעפעף התחתון מאחורי הריסים בתוך העין.

  לפני שבועיים שפשפתי בחוזקה את העיניים, אחרי דקה גיליתי שטף דם גדול בעין ימין. המתנתי ואחרי שבוע נעלם. בזמן שנעלם, התחיל כאב קל בעפעף התחתון. שמתי תיונים. היום הופיע פצעון גדול לבן על העפעף מאחורי הריסים קרוב לעין. מה לעשות? יש לי סינטומצין מלפני שנה בבית. האם מותר לשים עליו? קבעתי תור לרופא בשבוע הבא, האם מותר לשים סינטומצין פתוח מלפני שנה עד התור?

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום,

  את משחת הסינטומיצין שבה השתמשת לפני שנה מומלץ להשליך לפח.

  הפצעון הלבן מאחורי קו הריסים יכול להיות חסימה של אחת מפתחי בלוטות השומן בכעפעפיים. אם זה כואב ורגיש במגע זה גם יכול להיות הורדיאולום (שעורה), שזה אבצס המתפתח כתוצאה מזיהום של אחת מבלוטות השומן בעפעפיים. חימום מקומי של העפעפיים עם פד גזה רטוב עם מים חמים מספר פעמים ביום יחיש את ניקוז האבצס. אם האבצס גדל ולא מתנקז מעצמו ניתן לגשת לרופא עיניים שיבצע ניקוז שלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/05/2020 נשירת ריסים

  גיליתי שהריסים שלי התקצרו ודוללו, מה יכולה להיות הסיבה,ומה עושים בנוסף העינים שלי דומעות אחרי קריאה ממושכת דבר שמפריע ואיני יכולה לקרוא רצוף תודה

  נאוה

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום נאוה,

  שינוי בכמות הריסים ובכיוון שלהם אופייני לדלקת כרונית של העפעפיים. הטיפול בדלקת כזו הוא שילוב של הגיינת עפעפיים מקומית (ניקוי תכוף של קצות העפעפיים), תחליפי דמעות ללא חומר משמר, ועל פי הצורך - טיפול מקומי עם טיפות המכילות אנטיביוטיקה וסטרואידים. ניתן להשתמש בנוגדי דלקת אחרים כמו טיפות רסטאזיס (ציקלוספורין A) או משחת פרוטופיק (טקרולימוס).

  מומלץ לפנות לרופא עיניים לבדיקה והתאמה של הטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2020 עפעפיים נפוחות

  היי,
  כבר תקופה שהעפעפיים שלי מתנפחות במהלך הלילה וכשאני קמה בבוקר העפעפיים נפחות אדומות ומגרדות לא ברור ממה זה קורה אבל זה בא והולך כל הזמן . אשמח לתשובה

  דלקת כרונית של העפעפיים מתבטאת בייצור פגום של שומן בבלוטות השומן בעפעפיים והופעת קשקשת והפרשות סביב הריסים.
  שלום רב,

  דלקת כרונית של העפעפיים הוא מצב שכיח ביותר. יש הרבה סיבות לכך, החל מזיהום של חיידקים ודרך בעיות בניקוז השומן המצוי בבלוטות השומן בעפעפיים. הסיבה שאת קמה בבוקר עם עפעפיים נפוחות היא שבלילה העיניים עצומות, אין תנועה של העפעפיים, ולכן אין שחלוף של הדמעות, ואין סילוק של תוצרי חילוף החומרים של התאים, תאים מתים, וחלקיקים זרים כולל חידקים. אם יש תהליך דלקתי קל בעפעפיים במהלך היום, הוא מתגבר במהלך השינה בגלל העדר תנועתיות בעפעפיים. לכן קמים בבוקר עם הפרשה דביקה או ריר בין העפעפיים, ולעיתים גם נפיחות ואודם של העפעפיים.

  הטיפול כולל קודם כל הגיינת עפעפיים: ניקוי תכוף של קצות העפעפיים והריסים. אפשר להשתמש במגבונים מיוחדים לניקוי העפעפיים, המשווקים בתכשירים מסחריים שונים, כולם תכשירי מדף (ללא צורך במרשם רופא). ואפשר פשוט לקחת צמר גפן או פד גזה קטן, להרטיב במעט מים ולסחוט, ולהעביר בעדינות על העפעפיים כשהן עצומות. אפשר גם לשים על הצמר גפן הלח מעט שמפו לתינוקות או שמפו היפו- אלרגני. יש לחזור על הפעולה הזאת מספר פעמים ביום.

  בנוסף יש להשתמש בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  כ"כ מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים, שירשום לך משחה אנטיביוטית לתקופה של מספר שבועות, שתעזור בהפחתת החידקים הנמצאים בריסים ובעפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/05/2020 נפיחות קטנה בעפעף העליון

  יש לי נפיחות קטנה מעל העפעף העליון, בהתחלה זה מעט גירד וכאב ועכשיו פשוט הנפיחות נשארה ואיני יודעת מה קורה שם ומה הנפיחות הזאת. אשמח לדעת ולהבין זאת.

  watermark
  שלום רב,

  נפיחות בעפעף יכולה להיגרם מדלקת מקומית (הורדיאולום או כלזיון - מה שנקרא "שעורה") או תגובתית לתהליך דלקתי או זיהומי בקרנית או בלחמית, או לגוף זר בנכנס מתחת לעפעף או נמצא על משטח העין.

  מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/05/2020 נפיחות מתחת לעינים לאחר הזרקה

  לפני שלוש שנים עשיתי הזרקה של חומצה מתחת לעינים ונהיה לי כהות ונפיחות שלא עוברת ניסיתי להמיס במהלך השנים ללא הצלחה ועד היום יש לי נפיחות כהה שלא יורדת וזה ניראה מזעזע מה עושים ? בת 26 כיום .

  דגנית

  paintedeye
  שלום דגנית,

  נושא זה אינו בתחום מומחיותי. אם השינויים בעור הם בעפעף העליון או בעפעף התחתון, מומלץ לפנות למומחה לאוקולופלסטיקה (רופא עיניים העוסק במחלות וניתוחים של העפעפיים, דרכי הדמעות והארובה). אם השינויים בעור הם מעבר לעפעפיים, מומלץ לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית (פלסטיקאי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2020 יש לי פצע בגבה מעל העיין

  קיבלתי מירופא עניים מקסיטרול הפצע במצב שצריך לפוצץ אותו והוא מציק האים המישחה שקיבלתי יכולה לטפל בבעיה שיעלם הפצע

  אסף

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום אסף,

  מומלץ להמתין לניקוז עצמי של הפצע. ניתן להאיץ את הניקוז ע"י חימום מקומי. משחת מקסיטרול מכילה סטירואידים ולא בטוח שזה מתאים לתהליך זיהומי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/04/2020 רעד מתחת לעין ימין

  אתמול הבת שלי הסבה את תשומת ליבי לכך לב שיש לי רעד מתחת לעין ימין. אני לא הרגשתי כלום עד היום ואכן ראיתי במראה שישנו רעד עדין מתחת לעין ונמשך עד עכשיו,אולי חשוב לציין שאני בת 43 כ-7 שבועות אחרי לידה וכן סבלתי מפזילה בעינים מגיל קטן ועברתי ניתוח לתיקון הפזילה בהיותי כבת שנתיים. בשנים האחרונות העין נוטה לברוח החוצ, אני במעקב כל השנים אצל רופאי עיניים רציתי לשאל האם זו תופעה מוכרת והאם עלי ללכת בדחיפות לרופא עיניים?

  יהודית

  HorusGallery_2x2
  שלום יהודית,

  מה שאת מתארת זה התכווצויות או טיקים בעפעפיים (eye twitch). זו תופעה נפוצה למדי, והסיבות לכך הן מתח נפשי, עייפות וחוסר שינה, עבודה ממושכת מול מסכים, צריכת קפאין, צריכת אלכוהול, יובש בעיניים, מחלת עיניים אלרגית, ולעיתים נדירות מחסור תזונתי (בעיקר מגנזיום).

  אין לכך קשר לפזילה או ניתוחי הפזילה שעברת בילדותך. אין גם צורך לגשת בדחיפות לרופא עיניים. ניתן לגשת לבדיקת רופא עיניים כדי לוודא שלא מדובר ביובש או אלרגיה בעיניים. מעבר לכך מומלץ לקחת חופשה (עכשיו זה בעיקר להיכנס לרשת ולצפות בסרט על המקום אליו תרצי לטוס...), לנוח, להירגע, ולבדוק אם את זקוקה לתוספי תזונה (בעיקר מכיוון שילדת לאחרונה).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/04/2020 עפעף תחתון בעין עם נקודה אדומה ונפיחות שחוזרת

  לפני כחודשיים התחילה לי נפיחות קטנה בעפעף הימני התחתון, זה התחיל כנקודה אדומה ולאט לאט התפתח, נראה כמו שעורה, זה עבר אחרי קצת יותר משבוע.
  לאחר מכן פחות מחודש זה חזר שוב אבל בצורה נוראית, העין שלי הייתה חצי סגורה מנפיחות, המון דם בכל העין מוורידים שככל הנראה התפוצצו מלחץ הנפיחות, הלכתי לרופא עיניים והוא נתן לי ג׳נטיל ואנטיביוטיקה במשך שבועיים – הנפיחות ירדה אבל עדיין נשארה הנקודה האדומה והמעט נפוחה שממנה הכל התחיל. והינה אחרי שבועיים מסיום הטיפול זה מתחיל שוב.
  אני אובדת עצות ולא מבינה מה קורה לי, בבקשה תאמר לי מה זה יכול להיות

  Anterior view of eye showing blepharitis.
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר במצב הנקרא chalazion (או שעורה). זו תוצאה של חסימת פתחי בלוטות השומן והופעה גוש דלקתי שומני כתוצאה מכך. התהליך יכול לעבור לבד. לפעמים שעורה יכולה להישאר שבועות עד חודשים, אך תמיד עוברת לבד גם ללא טיפול.

  הטיפול למניעת שעורה כולל הגיינת עפעפיים, תחליפי דמעות, expression של בלוטות השומן, וכדורי דוקסילין להפחתת התהליך הדלקתי בעפעפיים. לאחר ששעורה התפתחה - אם היא גדולה ומפריעה - ניתן להסירה בניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2020 הפרשה צהובה תמידית בעין. נאמר לי שזו לא דלקת ושזה כרוני

  כבר מספר שנים אני סובלת מהפרשה במיוחד בעין ימין. הייתי כבר אצל מספר רופאים . מנהל ורופא מחלקת עיניים בכללית אמר לי שזה כרוני והטיפול הוא לנקות את העיניים פעמיים ביום באל סבון טיפולי לתינוק קמיל בלו עם שיבולת שועל של ד”ר פישר וכמ”כ עם ומגבוני EYE-CARE, אך לצערי זה לא עוזר ואחרי מספר שניות יש לי שוב הפרשה. זה ממש מציק ונורא לא אסתטי כשכל הזמן ההפרשה נמצאת בזווית העין. האם אין לזה תקנה ?.
  הייתי אף אצל רופא עיניים בבלינסון ששלח אותי למיפוי ואמר שאני צריכה לעבור ניתוח ולא בטוח שזה יעזור.
  אגב הרופא בכללית אמר שזה אינו מקרה לניתוח.
  אגב, אני מרכיבה משקפיים מספר 6 וחצי ואין החמרה בראיה. האם יש לך פיתרון כלשהו ?

  watermark
  שלום רב,

  יתכן שאת סובלת מחסימה או היצרות של תעלות ניקוז הדמעות, דבר הגורם לאותה הפרשה בזווית העין. במקרים כאלו ניתן בעזרת ניתוח לגרום לפתיח החסימה. מומלץ להתייעץ אצל מומחה לדרכי הדמעות (אוקולופלסטיקה).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/03/2020 עפעף

  שלום, כבר כמה חודשים אני שמה לב שכשבעלי ישן העפעף שלו מתהפך וכל הכלי דם גלויים והעין חצי פתוחה, יש סיבה לדאגה?

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  מדובר ב Floppy Eyelids Syndrome. תופעה זו עלולה לגרום לדלקת כרונית של משטח העין. מומלץ לגשת למומחה לקרנית או למומחה לאוקולופלסטיקה. במקרים בהם העפעף רפוי מאוד ניתן למתוח אותו בעזרת ניתוח פלסטי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/02/2020 נפיחות העפעף (בן 15)

  היה לי כלזיון ענק בעין ועברתי ניתוח להוצאתו לאחר חודשיים עברתי שוב ניתוח להוצאת כלזיון באותו אזור בעפעפף, עבר כבר חודשים מהניתוח השני והעפעף נפוח ניסיתי קומפרס חם וגם קר ולא עזר, הלכתי לרופא מוסמך שבדק ואמר שזה סוג של צלקת פנימית לאחר ניתוח הוא אמר שיש שתי אפשרויות, או לחכות ולקוות שזה ייספג ויעלם או לקנות מהבית מרקחת את הזריקה ולהגיע אליו שהוא יזריק לי סטוראידים לעפעף שאמור להוריד לי את הנפיחות,
  הדבר שמונע ממני לקחת את האפשרות השניה היא שהרופא אמר שיש סיכוי קטן שלאחר ההזרקה העפעף יתבהר ויהפוך ללבן וישאר לתמיד וזה ממש מפחיד.
  מה לדעתך אתה חושב לעשות.

  182926
  שלום רב,

  נראה לי שעשית די והותר בעפעף מבחינת ניתוחים, והגיע הזמן קצת לנוח ולתת לתהליך בעפעף להיספג ולסגת לבד. לא תמיד חייבים לעשות משהו...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/02/2020 נקודה אדומה

  שלום גדל לי נקודה אדומה בולטת מתוך הריסים יש לי את זה כבר כמה חודשיים וזה גדל כל הזמן היה לי בעיה להשיג רופאה שיבדוק אותי ( לא היית בארץ) מה אתה חושב?

  אבי

  eyeball-clipart-eye-md
  אבי שלום,

  מומלץ לפנות בהקדם לבדיקת מומחה באוקולופלסטיקה (אוקולופלסטיקה = תחום ברפואת עיניים העוסקת במחלות העפעפיים, דרכי הדמעות והראובה).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2020 צמיחה של ריס לתוך העין

  שלום, צומח לי ריס שקוף בעפעף התחתון של עין שמאל. הצמיחה שלו היא לתוך העין. לקח לי זמן לגלות אותו בגלל השקיפות (או בגלל שצבעו לבן). הייתי אצל מספר רופאי עיניים ע”מ שיוציאו לי אותו והם אמרו שאין לי כלום.לבסוף זוגתי שלפה אותו עם פינצטה. שאלתי היא, האם יש דרך לחסל את צמיחת הריס כי הוא צומח שוב ומציק מאד. אודה לתשובתך

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  ניתן לבצע הסרה של ריסים בעזרת לייזר. מומלץ לפנות למומחה באוקולופלסטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/02/2020 ניתוח עפעפים עליונות

  יש לי יובש בעינים והעפעף העליון נפול מאוד מכסה לי חצי עין,האם אני יכולה לעבור ניתוח עפעף עליון או תהיה לי בעיה יותר רצינית של יובש,אשמח לתשובה

  rembrantd eyes 2
  שלום דינה,

  ניתוחי עפעפיים מבוצעים ע"י רופאי עיניים עם התמחות בעפעפיים, דרכי דמעות וארובה, והם נקראים אוקולופלסטיקאים. מומלץ לפנות לאוקולופלסטיקאי כדי להיבדק ולהגיע להחלטה. אם העפעף העליון מסתיר את ציר הראייה יש בהחלט הצדקה לבצע ניתוח להרמת העפעף. בניתוחים כאלו תמיד קיימת האפשרות של תיקון יתר ומצב שבו נוצרת פתיחה רבה מדי של המרווח שבין העפעפיים עם אפרות של יובש בעיניים. לכן יש לשקול היטב את הצורך בניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/02/2020 עפעף עליון נפוח ורגישות לאור khks ci 10

  שלום רב,
  בני בן ה- 10 התעורר עם עפעף עליון נפוח, רופא משפחה נתן לו טיפות פנומיצין.
  בלילה כבר היו לו כאבים בעין ולמחרת העין היתה סגורה לגמרי ונפוחה.
  ניגשנו למומחה עיניים שבדק וראה שהלחמית נקייה, אים שום ממצא לגורם זר בעין ושיער שההחמרה במצב היא כתוצאה מהשימוש בטיפות הקודמות, שלא התאימו למצב והגוף הגיב כך.

  כעת הוא קיבל טיפות FML ל- 5 ימים וסירופ לורתרים ל- 3 ימים.

  שאלתי היא תוך כמה זמן לערך ניתן יהיה לראות הטבה במצב?
  הבוקר לאחר שקיבל 3 פעמים טיפות עדיין הנפיחות קיימת ורגישות לאור.

  תודה מראש,
  מאמא מאאאאד מודאגת

  Anterior view of eye showing blepharitis.
  שלום רב,

  קשה להגיע לאבחנה ללא בדיקה ובלי לראות תמונה. יתכן שמדובר בזיהום מקומי בעפעף, מה שנקרא שעורה או Hordeolum. מדובר בזיהום של זקיקי הריסים או בלוטות השומן בעפעף. בד"כ חימום מקומי מחיש את הניקוז של התהליך, וכאשר מופיעה נקודת התמגלות בקצה העפעף מתרחש ניקוז ספונטני. רופא עיניים יכול להחיש את תהליך הריפוי ע"י דקירה של נקודה זו ולחץ על העפעף, בדיוק כמו שמנקזים אבצס בעור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/02/2020 גרד ונפיחות בעפעף תחתון

  שלום, מזה כחצי שנה יש לי נפיחות, יובש וגרד בעפעף ימין. לעיתים זה משתפר ולעיתים מחמיר. הייתי אצל רופא משפחה שנתן לי משחה בשם טוברקס וגם אצל רופא עיניים שאמר שזה נראה רק כמו יובש ( כשהייתי אצלו זה השתפר) ונתן טיפות. עכשיו זה שוב חזר ויש נפיחות אדמומיות וגרד ללא הפרשות. מה זה יכול להיות ואולי לנסות משחה אחרת?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך דלקת עפעפיים אלרגית. מומלץ להשתמש במשחת Protopic על העפעפיים בתדירות של 1-2 ביום למספר שבועות. ניתן לקבל מרשם למשחה מרופא עור או רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2020 עיניים אדומות בעיקר בחלק התחתון

  שלום,
  רציתי לשאול יש לי הפרשות ואדמימות בעיניים בעיקר בחלק התחתון של העיניים ,הרבה זמן לצערי ,אני סבלתי מפוליפים באף ועברתי ניתוח להוצאתם לפני כ6 שנים בערך .
  לפני שנה וחצי, הרופא אף אוזן גרון המליץ לי לעשות שוב צילום ct כי אולי חזרו הפוליפים באף..
  חשוב לי לציין למיטב זיכרוני שכעבור הניתוח באף ,העיניים פחות סבלו מהפרשות ואדמימות
  השאלה היא בעצם האם האדמימות בעיניים וההפרשות שיש לי זה בעקבות הפוליפים באף ?
  הייתי אצל רופאת עיניים והיא נתנה לי סינטומצין וכעבור כמה ימים ההפרשות חזרו עם האדימות זה משהו לדעתי אלרגי יותר אבל אני לא בטוחה מה אני צריכה לעשות?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לכך, כולל דלקת עפעפיים כרונית, דלקת עיניים ארלגית ותסמונת העין היבשה. מומלץ לגשת לבדיקה אצל מומחה לקרנית שיתאים את הטיפול ההולם למצבך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2020 עין כואבת ועפעף תחתוןממנופח

  שלום דוקטור
  יום שלם סבלתי מכאבים בעין שמאל כאבים מתגברים שאני מממצמצת בעין חשבתי שזאת התקררות ולמחורת בבוקר גיליתי שהעפעף התחתון מנופח בנוסף לכאבים

  minds-eye

  שלום רב,


  ככל הנראה מדובר ב"שעורה" או Hordeolum - אבצס קטן בעפעף. תהליך זה חולף מעצמו. כדי להחיש את ניקוז האבצס מומלץ לבצע חימום מקומי של העפעף מספר פעמים ביום.


  בברכה,  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/10/2019 בלפריטיס אחורית

  היי,
  אני סובלת כמעט כשנה מבלפריטיס אחורית,
  עשיתי בדיקה של טפיל הדמוקס והתוצאה היא שלילית,
  בנוסף אני לא סובלת ממחלת עור כלשהי.
  רציתי לשאול מה יכול להיות הגורם אצלי לבלפריטיס?
  האם אולי שינויים הורמונלים?
  בנוסף שמעתי על מקרים שהבלפריטיס עבר, למרות שזה נחשב כדבר כרוני???????

  תודה

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  בלפריטיס אחורית היא דלקת עפעפיים שבה מעורב החלק האחורי של קצה העפעף, בו נמצאים פתחי בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן). הסיבה לדלקת זו, הנקראת גם Meibomian Gland Disease אינה ידועה. בלוטות מייבומיאן מייצרות שומן המופרש לדמעות ומהווה חלק חיוני שלהן. לעיתים חל שיבוש בתהליך יצירת השומנים בבלוטות, ונוצרים שומנים לא מסיסים, החוסמים את פתחי הבלוטות. בנוסף נוצרות חומצות שומן קצרות יותר מהשומנים הרגילים, ואלו יוצרות תגובה דלקתית כרונית בקצות העפעפיים.

  הטיפול במצב זה מורכב משילוב של מספר פעולות, הנעשות לאורך תקופה ארוכה: ניקוי יומי של העפעפיים עם פדים מיוחדים (או עם צמר גפן רטוב סחוט שעליו שמפו היפו-אלרגני); ביצוע לחץ משני צידי העפעף על הבלוטות כדי לשחרר את חסימתן; מתן תרופות נוגדות דלקת מקומי או סיסטמי; מתן תחליפי דמעות.

  מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/10/2019 כאבים ונפיחות

  היי :) נמצאת בהודו ויש לי כאבים ונפיחות בעפעף משלשום גם במגע גם במצמוץ חזק והרגשה של גוף זר מאתמול בלילה..
  לאחר בדיקה של הרופא המקומי בעזרת הפנס של הטלפון הוא טוען שזאת דלקת.. הוא נתן טיפות moxiford
  לעין שהתוקף הוא 9/19 …
  וcefixime 200 מיליגרם פעמיים ביום למשך 3/5 ימים .. לא היה סגור על כמה זמן בדיוק הטיפול.. אלרגית לפניצילין. יכול לעשות נזק באיזו שהיא צורה? לקחת את שניהם או שאפשר לנסות רק עם הטיפות ויהיה אותו אפקט? ( יש לי אנטיביוטיקה ciprofloxacin מהארץ להשתמש בה במקום ?)

  watermark
  שלום רב,

  אם הנפיחות והרגישות ממוקמת לעפעף, והעין עצמה לא אדומה ולא כואבת - יתכן שמדובר בשעורה (hordeolum) שזה תהליך זיהומי ממוקם בעפעף, וחולף לבד גם ללא טיפול. חימום מקומי של העפעף עשוי להחיש את ניקוז התהליך וההחלמה. ניתן להשתמש בתכשיר האנטיביוטי שקיבלת או שזה שהבאת מהארץ.

  אם העין עצמה אדומה וכואבת ויש ירידה בראייה - אז צריך לוודא שאין זיהום של הקרנית. במקרה זה מומלץ להגיע לבדיקת רופא עיניים במרכז רפואי גדול בעיר הגדולה הסמוכה אלייך. בכל הערים הגדולות בהודו יש רופאי עיניים מעולים, ומומלץ להגיע למומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/10/2019 שומן לבן על העפעף

  שלום!
  יש לי נקודה לבנה על העפעף העליון מין שומן כזה אני מנסה לפוצץ אותו כמו פצע אבל הוא לא מתפוצץ. אשמח לדעת איך להיפטר ממנו כי הוא נמצא שם דיי הרבה זמן ולא עובר…

  dali
  שלום רב,

  מדובר בשומן שמקורו בבלוטות השומן המצויות בעפעפיים. עליך לפנות לרופא עיניים שיבצע הסרה של הנגע מהעפעף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2019 עקיצת יתוש בעפעף התחתון של העין

  היי,
  התעוררתי לפני כ45 דק מגירוד שהיה לי בעפעף התחתון של עין ימין, כשהסתכלתי במראה נדהמתי לגלות נפיחות בגודל אפונה (אליפטי לרוחב). מניחה שזו עקיצת יתוש שען מעולם לא קרה לי דבר כזה. כרגע זה לא ממש מגרד, רק לא יפה אסטטית. האם יש דרך להוריד את הנפיחות? יש לי מחר חתונה של חברה. כמו כן במקרה וזה ממש יתחיל לגרד לי בהמשך (מאמינה שזה יבוא) מה כן יכול להקל על הגרד?
  תודה רבה!

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  ניתן להוריד את הנפיחות בעזרת משחת עור המכילה סטרואידים (כמו בטאקורטן, אלוקום, מקיסטרול ועוד). מומלץ לפנות לרופא המשפחה, לרופא עור או לרופא עיניים לבדיקה ולקבלת מרשם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/09/2019 עניים פקוחות בזמן שיינה

  חבר דלי יושן עם עיינים פקוחות למחצה חוץ מזה שזה מפחיד כי זה ניראה כיאלו הוא מת אני רוצה לדעת למה זה ככה הרבה אמרו לי שזה ככה בגלל שיש לו עיניים גדולות אז שאלה אם זה נכון אם לבנאדם יש להם גדולות אז מצב שהוא יושן עם לבטוחות למחצה ואם יש סכנות ומה הסכנות אני רוצה לדעת??

  WW148tabEyeShadow
  שלום רב,

  כל זמן שהקרנית כולה מכוסה ע"י העפעף העליון בזמן השינה - אין סיבה לדאגה. יחד עם זאת מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים ולבדוק אם אין סימני יובש על הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2019 נפיחות בעפעף העליון

  היי ד״ר. יש לי כבר מעל חודש פלוס נפיחות בעין בהתחלה חשבתי שזה שעורה כמו שבדרך כלל יש לי אבל תקופה ארוכה שלא עובר לי וגם לא כואב לי פשוט יש לי נקודה נפוחה מעל העפעף. יש לך מושג מה זה יכול להיות? האם מדובר בשערה הפוכה?

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  יש לך שעורה. המושג "שעורה" מתייחס ל-2 תופעות שונות. האחת היא אבצס בעפעפף (הנקרא Horseolum) המתבטא בגוש קטן, אדום ורגיש. תהליך זה חולף תוך מספר ימים לאחר ניקוז ספונטני של האבצס. התופעה השניה נקראת Chalazion. זהו תהליך דלקתי לא זיהומי כרוני הנגרם בגלל יציאת שומנים מבלוטות השומן בעפעפיים לרקמה שסביב הבלוטה, והופעה תהליך דלקתי תגובתי לשומן. תהליך זה מתבטא בגוש בעפעף, שבד"כ אינו רגיש, ויכול להישאר במשך שבועות ואף חודשים. ברב המקרים הוא נעלם מעצמו. אם הוא גדול ומפריע ניתן להסירו בניתוח קטן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/08/2019 עינים שורפות

  היי ד”ר.
  אני כבר שנה סובלת מהעיניים במשך יום יום שעה שעה.
  יש לי יובש בעפעפים גרד וכאב.
  נקודות שקופות בקו העין שבאות והולכות מתפוצצות מעצמן.
  שום דבר שקיבלתי מרופא העינים לא עזר לי.
  אני ממש סובלת.
  בנוסף יש לי שאלה
  האם ריס צומח מבלוטה לבנה ותחילתו של הריס הוא צבעו לבן שקוף?

  לינוי

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום לינוי,

  לפי התיאור את סובלת מדלקת עפעפיים, שבה יש מעורבות של בלוטות מייבומיאן (בלוטות השומן המתנקזות לקצה העפעף). הטיפול במצב זה כרוך בשילוב של הגיינת עפעפיים, נוגדי דלקת מקומיים וסיסטמיים, וניקוז ההפרשה השומנית בבלוטות מידי פעם ע"י לחץ משני צידי העפעף. מצב זה הוא כרוני ולא ניתן לריפוי מלא, ומצריך טיפול יום יומי לאורך זמן רב.

  הריסים צומחים מזקיקי הריסים ולא מבלוטות השומן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2019 נפיחות בעפעף התחתון

  שלום רב
  העפעף התחתון נפוח ורגיש למגע כבר יומיים, מה אני יכולה לעשות?
  בדרך כלל אני בריאה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  אולי פשוט לגשת לבדיקת רופא עיניים?... סתם מציע...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/08/2019 עין לא נסגרת באופן מלא לאחר ניתוח דרכי הדמעות

  שלום
  בת 35 לפני כשלושה שבועות עברתי ניתוח לדרכי הדמעות לאור חסימה בעין ימין.
  לפני כשבוע הוציאו לי צינורית סיליקון מהעין.
  מסתבר שלאחר הניתוח אני לא מצליחה לסגור באופן מלא את עין ימין, רואים לבן וגם בזמן שהעין פתוחה אני מרגישה מתיחה מוזרה כל הזמן.
  הרופאים שניתחו אותי אומרים שזה מוזר ולא אמור לקרות לאחר ניתוח.
  אני ממש מבולבלת

  large
  שלום רב,

  יש להפנות שאלה זו למומחה באוקולופלסטיקה (התחום ברפואת עיניים העוסק במחלות וניתוחי עפעפיים ודרכי דמעות). תחום זה אינו בתחום מומחיותי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2019 דלקת כרונית/נקודה לבנה על העפעף או משהו אחר?

  לפני כחודשיים הופיעה לי נקודה לבנה/אדומה על העפעף (יכולה לשלוח תמונה) יש ימים שזה בולט יותר יש ימים שהנקודה נעלמת כאילו לא היתה שם אף פעם. ויש מעט הפרשות (אחרי השינה). הלכתי לרופא עיניים לבדיקה (באותו יום הנקודה לא בלטה) שאמר לי שזו דלקת כרונית לכל החיים ולא ניתן להחלים ממנה ושהטיפול הוא לשים על ערב לפני השינה תה קמומיל. אני עושה את מה שאמר אך משום מה הנקודה חזרה לבלוט. אני בת 28.
  אשמח לחוות דעת

  dali
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בסתימת אחד הפתחים של בלוטות מייבומיאן (בלוטות השומן) שנמצאות בעפעפיים. ניתן לבצע לחיצה של קצות העפעף ולגרום לניקוז תוכן הבלוטה. במקביל ניתן לבצע חימום מקומי יומי של קצות העפעפיים. כ"כ ניתן להשתמש בתכשירים נוגדי דלקת מקומיים אותם ירשום רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2019 גדל לי פצע מגרד ממש על הריסים הנמוכים בעין

  האם זה מסוכן ואני צריכה לראות רופא ?
  כי זה לפעמים מגרד וזה ניהיה אדום ושוב גודל

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  בהחלט, עליך להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים, רצוי מומחה לאוקולופלסטיקה (התחום ברפואת עיניים העוסק במחלות העפעפיים).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/07/2019 שעורה או דלקת בעפעפיים והריסים

  שלום לפני כמעט שנה הייתה לי שעורה בעין , היו לי כבר כמה לפני אבל משום מה השעורה הזאת ״התקשתה״ כמעט נעלמה אבל הפכה לסגולה אחריי בערך שבועיים אותי גוש סגול שהיה שעורה נתלש לי ותלש איתו ריסים יש לי ממש חור בעין וחסר בו מלא ריסים ובגוש הסגול שנתלש אני חושבת שראיתי גם את השורשים של הריסים , האם אותם ריסים יחזרו או האם ניתן לעשות משהו בשביל שיהיו לי ריסים בחור הזה?

  E
  שלום רב,

  נראה לי שאולי לקחת משהו קצת יותר מדי, והגיע הזמן להפסיק להשתמש או לנסות גמילה?...

  רפואה שלמה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/06/2019 שעורה

  יש לי שעורה כבר שבוע בעין, והיא רק גדלה ונהיית אדומה מיום ליום, הכאבים מתגברים, ביומיים האחרונים היא התחילה גם לגרד מאוד, ניסיתי קומפרסים טיפות ולשטוף את העין ולא משנה מה עושים זה רק גדל

  eye-of-storm
  שלום רב,

  "שעורה" (Hordeolum) זה אבצס קטן המתפתח בתוך זקיק הריסים או בלוטות השומן בעפעף. במרבית המקרים התהליך חולף לבד, לאחר ניקוז ספונטני של האבצס. חימום מקומי עשוי להחיש את התנקזות האבצס. אם זה לא עוזר והתהליך גדול ומציק, ניתן לגשת למרפאת עיניים במרכז הרפואי הסמוך שם יבוצע ניקוז של האבצס בנתוח קטן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/05/2019 עפעף

  היי
  כמה כמה חודשים שהעפעף העליון בעין הימנית שלי צונח בשעות הערב. בנוסף בעין הימנית יורדות לי דמעות ויש לי בה הרגשה לא טבעית(בעיקר שאני מול מחשב בשעות הערב בעבודה) .בעין השמאלית הכל בסדר. .
  חשוב לציין שהשתמשתי בעדשות מגע כשש שנים ,ולאחרונה הפסקתי כי קשה לי להרכיב את העדשה בגלל שהעין הימנית דוחה את העדשה.

  עידו

  watermark
  שלום עידו,

  לצניחת העפעף יש סיבות רבות, חלקן נוירולוגיות וחלקן מכניות. שימוש ממושך בעדשות מגע עלול לגרום לצניחת העפעף. אולם יכולות להיות גם סיבות נוירולוגיות לכך.

  לכן עליך לפנות בהקדם לנוירואופתלמולוג או לנוירולוג כדי לבצע בירור לסיבות לצניחת העפעף. בנוסף מומלץ להפסיק את השימוש בעדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/04/2019 עפעף קופץ 3 וחצי חודשים

  שלום רב פרופ’,

  כבר 3 וחצי חודשים שהעפעף הימני העליון שלי מתכווץ באופן יומיומי. אני לא שותה יותר מכוס קפה וכוס תה ביום, אבל אני עובדת במשרד שבו אני נמצאת כל יום 9 שעות מול מחשב ואני כן עברתי ועוברת תקופה של סטרס שכוללת הרבה בכי. יצא לי לבכות הרבה פעמים בחיי תקופות ארוכות אבל פעם ראשונה קורה לי שהעפעף שלי משתגע ככה.
  יש ימים בהן תדירות הקפיצות היא כל חצי שעה והיו לי ימים מעטים בהם העפעף קפץ באיזור ה5 פעמים ביום שלם. בנוסף, כאשר אני מכווצת את העיניים באופן מכוון העפעף קופץ אוטומטית.
  אני מנסה לעשות תרגילי עיניים ועיסוי לעיניים ולכל איזור הגבות ולפעמים זה מקל על הקפיצות ולפעמים גם לא.
  אני משתגעת מזה ואני חוששת שזה ישאר קבוע, מה עליי לעשות כדי שזה יפסיק?

  תודה רבה!

  דמעות1
  להירגע, לצאת לחופשה ארוכה, ואולי להחליף מקום עבודה.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2019 נפיחות מתחת לעיניים אצל נער בן 14

  ד”ר שלום,
  לבן שלי בשנהשנה וחצי אחרונה הופיעו שקיות מתחת לעיניים שלא עוברות גם לקראת ערב.
  עשינו בירור אצל הרבה רופאים (עיניים, נפרולוג, קרדיולוג, ריאות, אנדוקרינולוג, ילדים, משפחה) והם לא מצאו כלום.
  היינו אצל רופאים אוקולופלסטייים – הם אומרים שזה שומן.
  היינו אצל רופאים אלרגולוגיים – -הם אומרים שזה בצקת בגלל שהוא אלרגי.
  אני לא יודעת מה לעשות ואיך לדעת בדיוק מה יש לו ואיך אפשר לעזור לו.
  ראיתי באתר שלך הרבה מידע לגבי מחלות אלרגיות בעיניים.
  מה אתה מציע לעשות?
  תודה רבה

  326824855_66786697f4
  שלום רב,

  אם העיניים לא אדומות ולא מגרדות - אזי ככל הנראה הוא לא סובל מדלקת אלרגית בעיניים. נפיחות של העפעפיים התחתונות אינה ביטוי מובהק לדלקת אלרגית בעיניים. נראה שהאבחנה של הרופא האוקולופלסטי היתה הנכונה ביותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2019 ריס שגדל בתוך העין

  בוקר טוב
  כבר כמה ימים שיש לי צריבה בעין הבוקר גיליתי שגדל לי ריס ממש בתוך העפעף התחתון בעין שמגרה לי את האזור מה אפשר לעשות ?

  רבקה

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום רבקה,

  ניתן לתלוש את הריס עם פינצטה המשמשת למריטת ריסים. אם את לא מצליחה ניתן לפנות לכל רופא עיניים בקהילה שיעשה לך את זאת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/03/2019 נקודה לבנה בעפעף העליון השמאלי

  שלום,
  יצאה לי מין נקודה לבנה כזו על הקו הלבן הפנימי של העפעף זה לא כואב רק שאני מסה לפוצץ זה כואב טיפה ועובר, מה זה? איך מפוצצים את זה ? האם זה מסוכן ?
  תודה

  עדי

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  מדובר בחסימה של בלוטות השומן של העפעף (בלוטות מייבומייאן). בעפעפף נמצאות בלוטות שומן המייצרות את המרכיב השומני של הדמעות. לעיתים משתבש הייצור התקין של השומן, המתבטא ביצירת שומנים לא מסיסים, היוצרים מעין פקקים הסותמים את פתחי הבלוטות, ונראים כמו נקודות לבנה בקו פתחי בלוטות השומן (הנמצא מאחורי קו הריסים).

  קשה מאוד להסיר את הפקקים הללו לבד, ומומלץ להיבדק ע"י רופאי עיניים, שיכול לנסות להוציא את הפקק ע"י expression של בלוטות השומן. הסרת הפקק נעשית ע"י הפעלת לחץ משני צידי העפעף בו זמנית (מצד העור ומצדו הפנימי של העפעף) בעזרת שני מטושים. לחץ זה מפעיל לחץ על השומן בבלוטות, שלוחץ על הפקק בפתח הבלוטה וגורם ליציאתו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/03/2019 עור יבש על העפעף

  התחיל לי עור יבש על העפעף העליון זה מתרחב מיום ליום. זה מלווה בגרד קל לעיתים. אך זה לא כואב . מה זה ??

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  מדובר ככל הנראה ב atopic dermatitis של העור בעפעף, שזו דלקת אלרגית כרונית של העור. הטיפול הוא ע"י משחת סטרואידים (כגון דרמובאט או אלוקום) או משחת טקרולימוס (פרוטופיק). מומלץ לפנות בעניין זה לרופא עור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2019 מאפייני עור העפעפיים

  האם העפעפיים לא שקופות כלל (אטומות לגמרי)? האם יש להן אחוז שקיפות מסוימת?
  האם העור של העפעפיים הוא כמו שאר העור בגוף?

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye
  שלום רב,

  עור העפעפיים והרקמות בעפעפיים אטומות למעבר אור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/01/2019 עפאף

  שלום לרופא

  אתמול הבחנתי מגולה ממש ממש קטנה אני לא יודעת כל כך להסביר איזה אזור בעין זה
  ואבל זה מתחת לריסים כאילו הגולה נוגעת באישון לצורך הענין ,האם לגשת לרופא או לחכות שזה יעבור (זה לא מפריע אבל זה די מציק ומעיק )

  תודה

  אלמוג

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום אלמוג,

  מדובר בשומן הנמצא בפתח של אחת מבלוטות השומן בקצה העפעף. מומלץ לגשת לרופא עיניים כדי שיסיר אותו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2018 צניחת עפעף

  פרופ’ שלום,
  היה אמור לי להיות תור אליך אבל הוא בוטל. הרופא עיניים שלי הפנה אותי אליך כדי לקבל חוות דעת נוספת. יש לי כאבים בעין שמאל כבר מחודש אוקטובר. שמתי לב שהעפעף שלי צנח. ושאני סוגרת את העין אני רואה שיש לי אדום בקיפול. נהיה קיפול. גם עכשיו שאני כותבת לך יש לי כאב בעין אשר גורם לי לאי נוחות. העפעף כואב והעין בפנים כואבת. משהו נורא מוזר.אני מרגישה את העין. יש לי ממש חוסר נוחות ולא נעים לי. מה אני אעשה? אני בת 41 ולא יודעת מה לעשות. הרופא עיניים אמר שיש לי שעורה בעין אבל אני לא חושבת. שעורה לא נמשכת כל ככ הרבה זמן ומפילה את העפעף.מה אתה ממליץ לי??

  dali
  שלום רב,

  "שעורה" הוא תהליך דלקתי כרוני שיכול להימשך חודשים רבים. המונח המדויק הוא Chalazion. במרבית המקרים הוא חולף מעצמו ללא טיפול. אם הוא כרוך באי נוחות רבה, ניתן להסירו בניתוח. אנא פני לרופא עיניים המומחה למחלות העפעפיים (אוקולופלסטיקאי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/10/2018 סגירה חלקית של העין

  שלום, אח שלי הקטן קיבל שיתוק בחצי פנים עקב חיסונים שהוא קיבל והדבר מפריע לו מאוד לעיניים. היא לא נסגרת טוב וכאשר הוא הולך לישון ניתן עדיין לראות את חלקה הלבן התחתון של העין, זה יוצר אצלו תחושת אי נעימות וכתוצאה מכך הוא מתלונן ששורף לו בעין וכאשר הוא יוצא החוצה הרוח גורמת לכאב בעיניים וזה ממש מפחיד אותי. איזה טיפות עיניים אני יכולה לקנות לו כדי לעזור להרטיב את העין? ואם אני מכסה לו ת העין בלילה זה יעזור למניעת יובש העין עד החלמתו מהשיתוק הזה..?
  תודה

  משחה בעין
  שלום רב,

  ניתן להרטיב את העין במהלך היום עם דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר, ובלילה לשים משחה. כ"כ ניתן לסגור את העפעפיים ע"י הדבקתם עם אגד רפואי דביק אותו ניתן להשיג בבתי המרקחת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2018 ריסים

  קיבלתי מכה חזקה ליד העין וכתוצאה מכך נשרו לי המון ריסים יותר נכון נחתכו ונוצר לי קרחת באמצע הריס
  וזה נראה ממש רע כי יש לי ריסים ממש מלאות, השאלה היא האם ריסים גדלות ותוך כמה זמן.
  ואם לא אז מה אפשר לעשות??

  איילה

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום איילה,

  סבלנות, הריסים בד"כ צומחות מחדש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2018 סגירת העפעף העליון את העין לחצי.

  שלום,
  מזה כמה חודשים העפעף העליון בשתי העיניים ירד לסגירת חצי עין, ויש תחושה של כובד על העיניים.
  מה הסיבה לכך ? למי עליי לפנות לטיפול וכיצד ?
  (אני בת 51 ולא סובלת מבעיות בעיניים, מרכיבה רק משקפי קריאה)
  אשמח לקבל את התייחסותכם ודרכי טיפול.
  תודה.

  watermark
  שלום רב,

  צניחת העפעף העליון (פטוזיס) מחייבת בירור דחוף אצל נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2018 עפעף כבד

  שלום.
  אני בת 28 ובשבוע האחרון אני מרגישה שהעפעף שלי צנח מעט, לא רואים את זה כמעט אבל אני מרגישה שהוא עייף וכבד ולא יודעת לאן לפנות ומה לעשות.
  בנוסף קיימת לי אדנומה בהיפופיזה שגורמת לפרולקטינומה (נוטלת קבותרים 0.5) וגם פעילות יתר של בלוטת התריס (נוטלת אלטרוקסין 50 מק”ג).
  תודה רבה.

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  עליך לפנות בהקדם לנוירולוג או לנוירו-אופתלמולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2018 עפעף נסגר

  היי ד”ר
  אני בת 58,
  בימים האחרונין בחלק משעות היום( לא בזמנים קבועים) עפעף השמאלי נסגר לי הדבר גומר לתחושה של עין שנסגרת לאחר זמן מה חוזר העפף למצב רגיל וכך בשנית ובשעות שונות הדבר חוזר על עצמו.
  מה הסיבה לכך ומה צריך לעשות.
  תודה מראש

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום רב,

  עליך לפנות בהקדם לנוירולוג או נוירו-אופתלמולוג כדי לשלול מחלה הנקראת מיאסטניה גרביס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2018 דמעות שנקוות בצד החיצוני של עין שמאל

  שלום
  אני בת 48 וסובלת מדמעות שנקוות בקצה החיצוני של עין שמאל. כל פעם נאלצת למחות את הדמעה הנקווית שם.
  מציק מאד.
  מה הסיבה ומה עושים?
  אודה לעזרה
  רוזה

  דמעות 4
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך חסימה בדרכי הניקוז של הדמעות באותו הצד. מומלץ להתייעץ אצל מומחה לאוקולו-פלסטיקה (התחום העוסק במחלות וניתוחי דרכי הדמעות, העפעפיים והארובה).

  בברכה,

   

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/04/2018 גולה בעפעף

  לאחרונה יש לי גולה קטנה שניראה כמו פצעון קטן בקצה העפעף השמאלי זה לא כואב, האם זה יעבור לבד האם יש למרוח משחה כלשהיא אומנם זה קטן אבל זה די מפריע לי

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בשומן שלכוד בתוך בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) הנמצאות בקצות העפעפיים. אם זה לא מפריע אין צורך לעשות דבר. אם זה מפריע, רופא העיניים יכול לעשות expression של השומן בבלוטות ע"י לחץ על קצות העפעפף, שיגרום לשומן הלכוד לצאת החוצה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2018 צניחת עפעף

  שלום דוקטור
  אני בת 35 ויש לי צניחת עפעף בעין ימין, אני מרכיבה עדשות מגע צבעוניות ללא מספר כבר 6 שנים מידי יום,לפניי כשנה התחיל צניחת עפעף רק בעין ימין,נבדקתי ע”י רופא עיניים והוא לא מצא בעיה רפואית, זה די משתנה, ישנם ימים שהעין ימין ממש קטנה וישנם ימים שהעין פחות, האם יש קשר לעדשות? האם זה מצריך ניתוח? יש שיטה אחרת? אולי זה בכלל בעיה נוירולוגית? בגיל שלי ממה זה יכול לנבוע?

  טלי

  watermark
  שלום טלי,

  עלייך להיבדק אצל נוירו-אופתלמולוג או נוירולוג. בכל מקרה של צניחת עפעף בגילך יש לשלול מחלות כגון מיאסטניה גרביס, וזה בתחום מומחיותו של הנוירו-אופתלמולוג. כ"כ יתכן שהשימוש בעדשת המגע גרם לצניחת עפעף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2018 עניים אדומות _ מייבומיין

  מזה כחצי שנה נוצרות דלקות עניים אדומות ודמעות שחזר על עצמו מדי חודש.
  טופלתי בתרופות אנטיביוטיות לדלקות ולטענת רופאי העניים אני סובל מאלרגיות המחייב טיפול לכל החיים בטיפות לעניים יבשות.
  לאחר חצי שנה שהדלקות חוזרות ,החלטתי לפנות למומחי חיצוני שבדיקתו העלתה שבלוטות המייבומיין סטומות. לאחר ניקוי הבלוטות היה לי שקט כחודשיים.
  לפני מספר ימים שוב עיין אחת סבלה מדלקת ודמעות.שאלתי,מה יהיה הסוף ואיך אני נפטר מזה?
  תודה על תשובתך.

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  דלקת בלוטות מייבומיאן הא מצב כרוני שאין לו פתרון מוחלט. הטיפול כולל דמעות מלאכותיות, הגיינת עפעפיים, ניקוז הבלוטות (כפי שבוצע לך), ומתן דוקסילין פעם ביום לתקופה ממושכת. כל הטיפולים הנ"ל צריכים להיעשות בהתמדה ובצורה מתמשכת כדי להקטין ככל האפשר את הפעילות הדלקתית של בלוטות מייבומיאן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/03/2018 בעיה בסגירת העפעף העליון בעין שמאל

  שלום,
  כבר מעל חודש שאני חווה תופעה מוזרה כל לילה לפני השינה. אני מתקשה לעצום את עין שמאל.
  מרגישה שהעפעף העליון רפוי מידיי ואני צריכה להפעיל כוח על מנת לסגור את העין.
  לא הלכתי לבדוק אך זה לא עובר וזה קצת מציק ומטריד.
  גם כאשר העין לכאורה נעצמת התחושה היא שאין סגירה הרמטית למרות שהדבר אינו נראה לעין כלל.
  האם ישנו הסבר לתופעה זו ?
  תודה רבה,
  שני

  dali
  שלום שני,

  חוסר יכולת לעצום את העין עלולה להיות תוצאה של שיתוק העצב ה-7, המעצבב את שרירי הפנים. מומלץ לגשת בהקדם לבדיקת רופא המשפחה או להערכת נוירולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2018 עין נפוחה

  עפעף העין (עליונה) התנפחה כתוצאה מבכי, וכבר עברו יומיים שלושה, ועדיין הנפיחות בקצה איננה נעלמת,
  האם יש מה לדאוג לטפל לעשות??.
  בתודה מראש,

  אביבה

  דמעות 4
  שלום אביבה,

  להפסיק לבכות.

  בשורות טובות,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2018 נגע/ תבלול באמצע עפעף תחתון וחוסר ריסים.

  שלום רב
  אני בן 69 וסובל שנים רבות מיובש בעיניים מטופל בהיילו קומוד.בשנתיים האחרונות העיניים פחות יבשות אך גיליתי שיש לי מעין פצעון או נגע באמצע עפעף תחתון בקו הריסים.כמו כן הבחנתי שהריסים בעפעף התמעטו מאוד.
  בבדיקה אצל רופא עיניים נאמר לי שצריך בדיקת מומחה אוקולופלסטיק.בהפניתו רשם חשש ל papilloma skin וחסר ריסים
  אני מודאג מאוד.נקבע לי תור לעוד חצי שנה.האם ייתכן מצב לגידול סרטני?
  מה עלי לעשות?
  בעבר טופלתי בלייזר לתיקון רשתיות.

  dali
  שלום אליהו,

  עליך לפנות בהקדם למומחה לאוקולופלסטיקה, שהוא רופא עיניים מומחה למחלות העפעפיים ודרכי הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/12/2017 נפיחות בקצה העין בעפעף התחתון

  שלום ד”ר,
  לפני כשבוע גיליתי מין פצעון קטן בקצה השמאלי של העין בעפעך התחתון,מחוסר ברירה הלכתי לרופאת המשפחה שלי שנתנה לי סינטומיצין ל5 ימים אך הפצע עדיין שם ,ניסיתי להסתכל בעצמי עם פלאש עליו וראיתי שיש מין פס שחור מתחת לעור לכיוון הפצעון-יש אפשרות שריס גדל לתוך העור וזה מה שעושה את הפצע? מה אפשר לעשות במקרה כזה?
  תודה על העזרה מראש.

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  לכי להיבדק אצל רופא עיניים. אם יש צורך הוא ינקז את האבצס שיש לך בקצה העפעף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 212

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.