להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הסרת פטריגיום

  פטריגיום הוא נגע נפוץ בארצות בהן יש חשיפה מרובה לקרינת השמש. הטיפול בפטריגיום כרוך בניתוח. קיימות שיטות ניתוחיות רבות, הנבדלות באופן הסרת הפטריגיום, בצורת שתל הלחמית, ובשימוש בחומרים המונעים חזרה כגון מיטומיצין C. שיטות אלו הקטינו מאוד את הסיכויים להישנות הפטיריגיום. המהלך אחר הניתוח כרוך בחבישת העין למספר ימים, ובהזלפת טיפות המונעות דלקת למשך מספר חודשים.

  הטיפול העיקרי הקיים לפטריגיום הוא הסרה ניתוחית של הנגע. קיימות שיטות ניתוחיות רבות להסרת פטריגיום. השיטות נבדלות זו מזו במידת הסרת הרקמה, בהשתלת שתל לחמית, בשימוש בחומרים המונעים את הישנות הפטריגיום (כגון מיטומיצין C), ובשימוש בתפרים או בדבק ביולוגי. בנוסף קיימים שילובים של השיטות הנ”ל. מרבית השיטות הנהוגות כיום כרוכות בשיעורי הישנות (recurrence) נמוכים. בחירת השיטה כרוכה בד”כ בהעדפת המנתח ובניסיונו עם השיטה העדיפה עליו.

  מהן הסיבות לבצע ניתוח להסרת פטריגיום?

  תמונה 1 - מיפוי ממוחשב של פטריגיום המדגים אסטיגמציה גבוהה.

  תמונה 1 – מיפוי ממוחשב של פטריגיום המדגים אסטיגמציה גבוהה.

  פטריגיום הוא נגע שכיח ביותר בארץ, בהיותה באיזור החשוף לקרינת השמש במשך חלק גדול מהשנה. אולם לא תמיד יש צורך בניתוח להסרתו. הסיבות העיקריות לביצוע הניתוח הן:
  1. התקדמות הפטריגיום אל תוך הקרנית ופגיעה בראיה.
  2. עיוות הקרנית ע”י הפטריגיום, ויצירת אסטיגמציה גבוהה (צילינדר גבוה במשקפיים), ראה תמונה 1.
  3. גירוי ואודם מתמיד של העין (תלונות של צריבה, יובש, תחושת גוף זר ואי נוחות בעין, עם אודם מתמיד באיזור הפטריגיום).
  4. הפרעה אסטתית.
  ניתוחים להסרת פטריגיום מבוצעים בכל המרכזים הרפואיים בארץ, ונעשים ע”י מומחים למחלות קרנית, שלהם יש את הניסיון הרב ביותר בניתוחים אלו. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ותחת מיקרוסקופ.

  הסרת פטריגיום בשיטת הסקלרה החשופה (bare sclera)

  בעבר הרחוק היה מקובל לבצע הסרה רגילה של הפטריגיום מהקרנית ומלובן העין (סקלרה) ולהשאיר את הסקלרה חשופה. הניתוח היה קצר ומהיר, אך תוצאותיו ארוכות הטווח לא היו טובות. שיטה זו היתה כרוכה בסיכוי של עד 50% להישנות הפטריגיום. לפיכך שיטה זו ננטשה, ואינה משמשת יותר בניתוחי פטריגיום.

  השתלת שתל לחמית חופשי

  בשיטה זו מוסר ראש הפטריגיום ביחד עם גוף הפטריגיום, ולאחר מכן מבוצעת הסרה של רקמת לחמית (שתל חופשי) מהחלק העליון של הלחמית (המכוסה ע”י העפעף העליון). רקמה זו מועברת אל האיזור ממנו הוסר הפטריגיום, ומעוגנת למקומה בעזרת תפרים או בעזרת דבק ביולוגי (תמונות 2-3). השתל כולל רק את רקמת הלחמית השטחית, ואילו רקמת תת-הלחמית (הטנון) לא מוסרת, ומאפשרת ריפוי תקין של האיזור ממנו הוסר השתל ללא הצטלקות.

  תמונה 2. שתל לחמית חופשי מעוגן בתפרים למקום ממנו הוסר הפטריגיום.

  תמונה 2. שתל לחמית חופשי מעוגן בתפרים למקום ממנו הוסר הפטריגיום.

  תמונה 3. שתל לחמית חופשי עם תפרים, יום לאחר הניתוח.

  תמונה 3. שתל לחמית חופשי עם תפרים, יום לאחר הניתוח.

   

  שיטה זו הורידה את שיעורי ההישנות של הפטריגיום אל מתחת ל-10%. יתרונה הוא בתוצאה הקוסמטית הטובה, ובשיעור ההישנות הנמוך. חסרונה הוא בזה שבאיזור ממנו הוצא השתל מתפתחת צלקת, שתמנע בעתיד לבצע ניתוחים שונים בהם יש חשיבות לרקמת לחמית תקינה (כגון ניתוחים מסויימים לגלאוקומה). חסרון נוסף הוא במשך החלמה ממושך יותר שנובע מקצב החלמת האיזור ממנו הוסר השתל.

  השתלת מתלה סיבובי  (rotational flap graft)

  שיטה זו דומה לשיטת השתל החופשי. אלא שכאן נלקח השתל מרקמת הלחמית הסמוכה לאיזור הסרת הפטריגיום. רקמת הלחמית מופרדת מרקמת החיבור התת לחמיתית, כשיש איזור שאינו מנותק, ומשמש מעין ציר. האיזור המופרד משמש כעין מתלה, והוא מועבר לאיזור הסרת הפטריגיום ונתפר שם.

  שמירת הלחמית (מתלה לחמית מקומי) והסרת תת-לחמיתית של גוף הפטריגיום

  בשיטה זו משמרים את הלחמית המצפה את גוף הפטריגיום. בתחילה מבצעים הפרדה בין הלחמית וגוף הפטריגיום, מפרידים את ראש הפטריגיום מהקרנית, וחותכים את הפטריגיום (תמונות 4-5). בצורה כזו נשמרת הלחמית המקורית, שנתפרת חזרה למקומה בתום הניתוח (ראה תמונה 7 בהמשך).

  תמונה 4. הפטריגיום אותו מסירים בניתוח מסומן באדום.

  תמונה 4. הפטריגיום אותו מסירים בניתוח מסומן באדום.

  תמונה 5. הסרת הפטריגיום נעשית תוך שימור הלחמית המצפה אותו.

  תמונה 5. הסרת הפטריגיום נעשית תוך שימור הלחמית המצפה אותו.

  פעולה זו מונעת את הצורך בנטילת שתל חופשי מאיזור אחר בלחמית, הכרוך ביצירת פצע נוסף, ובמשך החלמה ארוך יותר.
  ניתן לשים בשיטה זו ספוגית של מיטומיצין C למשך מספר דקות בין הלחמית ובין הסקלרה (תמונה 6), ולאחר מכן לתפור את הלחמית חזרה למקומה. זו השיטה בה אנו מנתחים בשנים האחרונות. יתרונה הוא בשילוב של משך החלמה קצר (בגלל אי נטילת שתל חופשי) ושיעורי הישנות נמוכים (בזכות השימוש במיטומיצין C).

  ממברנה אמניוטית

  הממברנה האמניוטית היא רקמת חיבור המופקת מהשיליה, והמשמשת במגוון נרחב של פעולות ניתוחיות לשיקום משטח העין. במקרים בהם יש פטריגיום גדול מאוד, או פטריגיום דו-ראשי, והסרתו יוצרת חסר רקמה נרחב שלא ניתן לכסותו, אפשר להשתמש בממברנה האמניוטית. הממברנה נתפרת על גבי הסקלרה החשופה באיזור בו הוסר הפטריגיום, כך ששוליה נתפרים מתחת לשולי הלחמית התקינה. לאחר הניתוח צומחים תאי אפיתל הלחמית על גבי הממברנה ומכסים אותה.

  מיטומיצין C

  מיטומיצין C הוא חומר הגורם לעיכוב ביצירת ה- DNA בתאים, ע”י אלקילציה ויצירת קשרי צילוב חזקים בין סלילי ה- DNA. פעולה זו גורמת למותם של תאים מתחלקים, ובעיקר תאי רקמה כמו פיברובלסטים. הפיברובלסטים הם תאים הנמצאים בלחמית ואחראיים על ייצור הקולגן, שהוא החלבון המבני המרכיב את הרקמה. השימוש במיטומיצין C בניתוחי פטיריגיום נועד לעכב את הפיברובלסטים בלחמית באיזור הסרת הפטריגיום, ולגרום למניעת צמיחה מחודשת של הנגע. מיטומיצין C הוכנס לשימוש בניתוחי פטיריגיום לפני כ- 25 שנה, ומאז פורסמו אין ספור מאמרים המתארים את הניסיון הרב של קבוצות שונות בעולם בשימוש במיטומיצין C בניתוח זה. השימוש במיטומיצין C הביא לירידה של שיעורי ההישנות של פטיריגיום לטווח של 0-5%.

  בשנים הראשונות לשימוש בחומר זה (סוף שנות השמונים ותחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת) דווחו תופעות לוואי בעקבות השימוש בחומר זה, כגון עיכוב בריפוי הפצע הניתוחי, ולעיתים נדירות נגרמה התכייבות ואף התנקבות של הסקלרה או הקרנית. תופעות אלו הופיעו בעיקר כאשר היה שימוש בשיטת הסקלרה החשופה. אולם שימוש נכון בחומר למשך זמן חשיפה של כשתי דקות במהלך הניתוח (תמונה 6), ואחר כך כיסוי איזור הסרת הפטריגיום בלחמית (תמונה 7) במתלה לחמית מקומי או בשתל לחמית חופשי, הביאו לכך שהשיטה הזו היא כיום בטוחה ביותר. במחלקתנו נצבר ניסיון של למעלה מ-20 שנה בשיטה זו, והיא כרוכה בתוצאה קוסמטית טובה מאוד ובשיעורי הישנות הנמוכים מ-5%.

  תמונה 6. ספוגית טבולה במיטומיצין C מונחת ל-2 דקות בין הלחמית והסקלרה.

  תמונה 6. ספוגית טבולה במיטומיצין C מונחת ל-2 דקות בין הלחמית והסקלרה.

  תמונה 7. תפירת מתלה הלחמית המקומי לסקלרה בעזרת תפרים.

  תמונה 7. תפירת מתלה הלחמית המקומי לסקלרה בעזרת תפרים.

   

  שתל לחמית חופשי ומיטומיצין C

  בשיטה זו משלבים בין השימוש במיטומיצין C באיזור הסרת הפטריגיום והשתלת שתל לחמית חופשי. שיטה זו פורסמה במאמר שכתבנו, ובו תוארו שיעורי הישנות נמוכים ביותר ותוצאה קוסמטית טובה מאוד (ראה בדף מאמרים).

  סרטי ניתוחים של הסרת פטיריגיום

  לפניכם שני סרטוני ניתוחים להסרת פטיריגיום חוזר המדגימים את השיטות שתוארו לעיל:

   

  דבק ביולוגי

  ניתן להצמיד את שתל הלחמית לסקלרה בעזרת דבק פיברין. דבק זה מורכב משני מרכיבים, תרומבין ופיברינוגן, שעוברים פולימריזציה לאחר שהם באים במגע זה עם זה, וע”י כך יוצרים תאחיזה חזקה בין רקמות סמוכות. לאחר הסרת הפטריגיום והכנת שתל הלחמית, מניחים את אחד המרכיבים על פני הסקלרה החשופה, ואת המרכיב השני בחלקו הפנימי של השתל. מניחים את השתל על הסקלרה ומהדקים אותו, וכך שני החומרים מתערבבים ויוצרים את הדבק בין הרקמות. יש המוסיפים מספר תפרים לשתל, כדי להבטיח שלא יתנתק ממקומו לאחר הניתוח.
  השימוש בדבק הביולוגי מקצר את זמן הניתוח, ומקטין את תגובת הגירוי מהתפרים שלאחר הניתוח. אולם השימוש בדבק עלול לעיתים לגרום להינתקות ואובדן השתל לאחר הניתוח, במיוחד אם המנותח משפשף את העין או נחבל בעין. במצב של אובדן השתל יתכן תהליך ריפוי ממושך יותר, בדומה לזה הקיים בשיטת הסקלרה החשופה, עם סיכון גבוה להישנות הפטריגיום. בנוסף עלותו של דבק הפיברין גבוהה, גורם המייקר מאוד את הניתוח. לפיכך שיטה זו איננה מיושמת למעשה ע”י מרבית המנתחים.

  המהלך אחר הניתוחי

  תמונה 8. A: פטריגיום לפני הניתוח. B: יום לאחר השתלת שתל לחמית חופשי. C: השתל בהגדלה. D: המראה 6 חודשים לאחר הניתוח.

  תמונה 8. A: פטריגיום לפני הניתוח. B: יום לאחר השתלת שתל לחמית חופשי. C: השתל בהגדלה. D: המראה 6 חודשים לאחר הניתוח.

  בד”כ העין תהיה חבושה למשך מספר ימים לאחר הניתוח. זאת מכיוון שבאיזור הסרת ראש הפטריגיום מהקרנית נוצר פצע, וחבישת העין תעזור לריפוי מהיר יותר של הפצע, וגם תקל במעט על הכאב. ביום הראשון לאחר הניתוח יתכנו כאבים משמעותיים בעין המנותחת. הכאבים הם תוצאה של הפצע בקרנית, וגם תוצאה של הפצע באיזור הוצאת השתל. בד”כ מומלץ לקחת משככי כאבים ליום-יומיים הראשונים שלאחר הניתוח.
  קצב החלמת הפצע בקרנית תלוי בגודל ראש הפטריגיום שהוסר, בגיל המנותח, ובמצב משטח העין (עין יבשה, דלקת עפעפיים). ברב המקרים נדרשים כ-3 ימים להחלמת הפצע בקרנית, ואז ניתן יהיה להסיר את התחבושת.
  המנותח יקבל טיפות של סטרואידים ואנטיביוטיקה אותן יזליף מספר פעמים ביום במהלך השבועיים הראשונים לאחר הניתוח. כשבועיים לאחר הניתוח ניתן להוציא את תפרי הלחמית. העין תהיה בד”כ אדומה וגרוייה במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח.
  לאחר הסרת התפרים, ימשיך המנותח להזליף טיפות של סטרואידים במשך כשלושה חודשים נוספים, ויגיע לביקורות במרפאה אחת לחודש. מטרת הטיפול היא להקטין את התגובה הדלקתית בעקבות הניתוח, ולמנוע הישנות של הפטריגיום.

  התוצאה הרצויה בטווח הארוך היא איזור לבן ונקי מרקמת חיבור ומכלי דם באיזור הניתוח (תמונה 8).

  סיבוכים

  ניתוחי פטריגיום נחשבים לניתוחים לא מורכבים, ושיעור הסיבוכים בהם נמוך ביותר.
  הישנות של הפטריגיום היא אולי הסיבוך הנפוץ ביותר, והוא תלוי בשיטה הניתוחית ובמיומנות המנתח. בשיטות בהן משתמשים בשתלי לחמית שונים עם מיטומיצין C דווח על שיעור הישנות של פחות מ-5%.
  השארות של רקמת לחמית בשרנית ואדומה תיתכן בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח. זו מגיבה בד”כ לטיפול מקומי בסטרואידים.
  עיכוב בריפוי פצע בקרנית והופעת כיב כרוני בקרנית באיזור הסרת ראש הפטריגיום הוא אחד הסיבוכים. סיבוך זה יתכן באנשים עם תסמונת העין היבשה או בגיל מבוגר. הטיפול במקרה זה הוא חבישת העין ושימוש במשחות לחות ואנטיבוטיקה עד לריפוי הפצע.
  סיבוך נדיר מאוד בניתוחי פטריגיום הוא פגיעה בשריר המניע את העין פנימה, והנמצא ממש מתחת לפטריגיום. פגיעה בשריר או במעטפת שלו במהלך הניתוח עלולה לגרום בהמשך להצטלקות סביב השריר ולהגבלה בתנועתו, וכתוצאה מכך לפזילה. במקרים מאוד נדירים – חיתוך של כל השריר במהלך הניתוח יגרום לפזילה קשה. ניתן לתקן מצבים נדירים אלו ע”י ניתוח על שרירי העין לתיקון הפזילה.

   

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת פטריגיום?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  27/05/2021 פטיריגיום חוזר

  בעלי עבר ניתוח פטריגיום ב2 עיניו, אך ישנה החמרה בראייה כולל ראיה כפולה והפטריגיום צמח שוב

  אסתר

  שלום אסתר,

  ראייה כפולה מעידה על הגבלה בתנועה כתוצאה מחזרת הפטיריגיום. מצב זה מחייב ניתוח חוזר להסרתו.

  מומלץ לבצע את הניתוח אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/11/2020 שלושה חודשים אחרי ניתוח פטריגיום

  שלום רב פרופ’, עברתי את הניתוח בעין שמאל לפני כשלושה חודשים במרפאת עיניים אצל ד”ר [—–]. מאז מקפיד להשתמש בכל הטיפות שהוצעו לי.העין עדיין אדמומית במעט באזור השתל ועדיין אפשר לראות את השתל שעל הלחמית , כמו כן יש עיוות קטן של האישון)כבר לאחר מספר ימים הבחנתי בעיוות). האם אלה סימנים של חזרת הפטריגיום ? תודה רבה.

  שלום רב,

  קשה לענות לשאלתך ללא בדיקת העין. לפעמים איזור הניתוח לאחר הסרת פטיריגיום אדום במשך זמן רב, ויש צורך בטיפול מקומי בטיפות סטרואידים כדי להקטין את התגובה הדלקתית. מומלץ בכל מקרה לפנות לרופא שביצע אצלך את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2020 תהליך ריפוי אחרי פטיריגיום

  שלום פרופסור!
  לפני כחודשיים עברתי ניתוח להסרת פטריגיום בעין שמאל
  ומאז יש לי תחושת אי נוחות, צריבה, וטשטוש בראיה בעין המנותחת.
  יש לי שתי שאלות!
  1.כמה זמן יארך תהליך הריפוי המוחלט? (אם אין סיבוך)
  2.האם המסכה שאנו עוטים על פנינו מאיטה את תהליך הריפוי?
  כי בזמן שהמסכה על פני העין צורבת יותר.כשאני מוריד העין נרגעת.
  תודה! מאיר

  שלום מאיר,

  זמן ההחלמה משתנה מאדם לאדם. ככלל בחודשים הראשונים לאחר הניתוח תתכן אדמומית, אי נוחות ותחושת גוף זר באיזור המנותח. מתן טיפות המכילות סטרואידים במשך כ-3 חודשים לאחר הניתוח מסייע להקלת התגובה הדלקתית באיזור הניתוח. לאחר כ-3 חודשים יש לצפות לרגיעה באיזור המנתוח, המתבטאת בהעלמות התסמינים והסימנים שציינת.

  המסיכה שאנו עוטים גורמת להפניית האויר הננשף לכיוון העיניים, ולכן גורמת להתאדות רבה יותר של הדמעות ולהופעת תסמונת העין היבשה. ניתן להתגבר על כך ע"י הדבקת החלק העליון של המסיכה לפנים בעזרת סרט דביק. ניתן לרכוש גליל של סרט דבק רפואי בכל בתי המרקחת.

  ניתן גם לקחת פד גזה, לקפלו לשניים ולהניח אותו על האף בין הקצה העליון של המסיכה ובין האף. זה יקטין משמעותית את זרם האוויר לכיוון העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/09/2020 היווצרות צלקת לאחר ניתוח פטריגיום

  שלום רב
  לפני כארבע שנים עברתי ניתוח פטריגיום שהותיר אותי אם צלקת בצד הנזלי שמפריעה לי מאוד בראייה ביצעתי כמעט את כל הבדיקות כולל טיפות משחות סבון מיוחד לדלקת בעפעפיים שנוצרה לאחר הניתוח השאלה שלי היא האם ניתן לבצע תיקון לצלקת שנוצרה או על ידי דבק ביולוגי או אולי בלייזר. ברצוני לציין שהניתוח התבצע בבית חולים שיבא.
  בתודה מראש על תשובתך

  שלום רב,

  קשה מאוד עד בלתי אפשרי לטפל בצלקת הנמצאת בהיקף הקרנית בעזרת לייזר.

  הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות, אם הצלקת אכן גדולה ומפריעה לראייה, הוא להתקין עדשת מגע. עדשות מגע קשות גדולות (סקלרלית או מיני-סקלרלית) עשוייה להעניק חדות ראייה טובה יותר.

  מומלץ לפנות לאופטומטריסטים העוסקים בהתאמת עדשות מגע סלקלריות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2020 פטריגיום

  היי שמי אדי בן 28 מת”א לאחרונה נחשפתי לשמש זמן רב וכתוצה מכך נוצר לי פטריגיום זה מפריע לי מאוד אסטתית הייתי שמח לקבל יעוץ והכוונה ולהגיע להחלטה סופית האם כדי להסיר במידה ואני מסיר מה עלול להיות במידה ואני לא מסיר האם זה יכול להתפשט ולגדול תודה

  שלום אדי,

  פטריגיום הוא נגע המכיל כלי דם ורקמת חיבור הצומח מכיוון הלחמית (לובן העין) על הקרנית. יש לבצע ניתוח להסרת פטריגיום אם הוא מתקדם בהדרגה מהיקף הקרנית אל המרכז, אם הוא גורם לירידה בראייה, אם הוא גורם לאי נוחות בעין (תחושת צריבה, גירוי, דקירות, אודם ודמעת), ואם הוא מפריע אסתטית. כדאי לא לחכות כשהוא מגיע למרכז הקרנית, מכיוון שלעיתים לאחר הסרתו עלולה להישאר צלקת, ואם הצלקת נמצאת במרכז הקרנית היא עלולה לגרום לירידה קבועה בראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/06/2020 פטרגיום בעין

  השאלה שלי היא רופא אחד קבע שאני אמורה לעבור ניתוח בעין מכוון שיש לי פטריגיום ואני בגיל 47 ואני חוששת לעבור ניתוח בבית חולים סורוקה בבאר שבע מכוון שקראתי שיש סיבוך בגיל מבוגר בניתוח פטריגיום השאלה אם לעבור ניתוח בגלל הגיל והתוצאה לאחר הניתוח בברכה מירב

  שלום מירב,

  את מוזמנת לבדיקה אצלנו. יש אצלנו ניסיון רב בניתוחי פטיריגיום מורכבים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/05/2020 פטריגיום

  עברתי ניתוח הסרת פטריוטים לפני שנה בלי שתל וזה חזר ,אחרי 4 חודשים עשיתי שוב ניתוח כולל שתל לחמית זה עבר בסדר אבל הוא לא הסיר את כל הפטריוטים ,רק חלק קטן וזה השאיר עכירות ניזלת האם אפשר להסיר אותו שוב ?

  שלום רב,

  ניתוח פטיריגיום חוזר מומלץ רק אם יש חזרה משמעותית של הפטיריגיום עם כניסה שלו אל תוך הקרנית, דבר הגורם לעיוות הקרנית ולירידה בראייה. מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/12/2019 הסרת פטרגיום

  האם נהוג להסיר או מומלץ להסיר פטרגיום בלייזר ומי המומחה בארץ שנוהג לעשות ניתוחים כאלו ?

  שלום רב,

  לא ניתן לבצע הסרת פטיריגיום עם לייזר. ניתוח פטיריגיום מבוצע בכל המרכזים הרפואיים בארץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/09/2019 ניתוח פינגווקולה למרות שאינו פוגע בראייה

  שלום רב פרופ’ סלומון,
  לפני קצת יותר משנה הגעתי אלייך להתייעצות לגבי הסרת פינגווקולה וסירבת משום שהנגע היה קטן וניתוח לא היה נחוץ בשלב הזה.
  כרגע הקוטר של הנגע התרחב מעט אבל הבעיה העיקרית היא שרקמות צהובות מכסות כמעט את כל לובן העין(בשתי העיניים) בנוסף לאדמומיות תמידית.
  על מנת להמחיש את הבעיה יותר טוב אני מצרף קישור עם תמונה של עיןימיןושמאל https://ibb.co/hg0RP8W
  https://ibb.co/D5WNJ6H
  האם יש דרך לטפל במשטח הצהוב+אדום על גבי לובן העין?
  האם בשלב זה אפשר לבצע ניתוח להסרת הנגע ?
  תודה רבה מראש

  למי לא מתאים ניתוח לייזר בעיניים
  שלום רב,

  לא יודע. לא ניתן לבצע אבחנות ולהציע טיפול לפי תמונות מטושטשות שנשלחות דרך הרשת. פשוט תגיעי לבדיקה במרפאתי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2019 ניתוח פטריגיום לאחר ניתוח השתלת עדשות

  שלום פרופסור סלומון,
  אני בת 21 ועברתי לפני כשנתיים ניתוח להשתלת עדשות בשתי העיניים. בנוסף, יש לי פטריגיום בעין שמאל. האם אני יכולה לעבור ניתוח להסרת פטריגיום לאחר הניתוח הקודם שעברתי?

  שלום רב,

  כן, אפשר לבצע ניתוח פטריגיום לאחר ניתוחי השתלת עדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2019 הסרת פטריגיום

  שלום דוקטור, שמי רונן ועברתי כבר שני ניתוחי הסרת פטריגיום ללא הצלחה ,
  הראשון לפני כ 5 שנים , והאחרון לפני כ 3 חודשים. קצב הגידול גבוה במיוחד על פי האנליזה הרפואית. אינני מעוניין לעבור ניתוח עם סיכוי הצלחה נמוכים. אני מבין גם על פי מה שקראתי אצלך באתר כי יש מספר שיטות.האם תוכל לעזור ולמנוע הישנות ?
  מה המלצתך ?
  תודה רבה מראש.

  רונן

  שלום רונן,

  אכן קיימות שיטות שונות למניעת הישנות הפטריגיום. אלו כוללות השתלת לחמית, שימוש במיטומיצין, או שילוב של אלו. בנוסף מומלץ טיפול מקומי בטיפות סטרואידים לתקופה ממושכת.

  כדי לדעת מהי שיטת הניתוח שמתאימה לך יש לבדוק אותך, וגם לדעת באילו שיטות השתמשו בניתוחים הקודמים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/12/2018 ניתוח להסרת פטריגיום

  מתעניינת בניתוח להסרת פטריגיום – אבחנה והמלצה לניתוח כבר נעשה בחול. מעוניינת בטיפול במסגרת פרטי. כמה זמן המתנה יש לתור? איזה שיטה אתם מציעים? האם זה ניתוח נפוצה בארץ ?

  אנה

  שלום אנה,

  ניתוח להסרת פטריגיום הוא ניתוח די נפוץ בארץ, וניתן לבצעו אצלנו במסגרת פרטית.

  לפרטים נוספים ולקביעת תור לבדיקה - 02-6778899 (שר"פ הדסה) או למזכירתי מיה ב 052-6741425.

  לחצי כאן לפרטים נוספים על יצירת קשר וקביעת תור לבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/07/2018 הסרת פינגוקולה

  שלום רב,
  קיים אצלי פינגוקולה בשתי העיניים וגורם לעיניים אדומות,יבשות,מגורות ותחושה של גוף זר בתוך העין
  בנוסף מפריע לי מאוד מבחינה קוסמטית.
  הטיפול בטיפות עיניים הוא זמני ולכן רציתי להסיר לגמרי ע”י ניתוח
  האם אפשרי להסיר את הפינגוקולה בניתוח לייזר? אם כן מהם הסיכונים?
  תודה

  שלום רב,

  בד"כ אין צורך בהסרת פינגוקולה בניתוח, וניתן לטפל ע"י תחליפי דמעות ונוגדי דלקת מקומיים.

  אם הפינגווקולה גדולה מאוד ובולטות, ניתן להסריה בניתוח פשוט. לא ניתן להסיר פינגווקולה עם לייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/03/2018 פטריגיום אצל תינוק

  שלום,
  עד כמה נפוצה הופעת
  פטריגיום אצל תינוקות?
  בני בן 10 חודשים.
  האם מנתחים גם בגיל כזה?
  בהרדמה מלאה?
  תודה

  שלום רב,

  קשה לי מאוד להאמין שאכן מדובר בפטיריגיום בתינוק בן 10 חודשים. ככל הנראה מדובר בתופעה אחרת. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/01/2018 ניתוח חוזר פטריגיום

  היי עשיתי ניתוח להסרת פטריגיום, לא השתלת לחצתי, הפשוט יותר הסקלרה החשיפה אני חושב, והביקורת שעשיתי אחרי כ 4 חודשים בערך נאמר לי שהפטריגיום חזר בקטנה, והשאלה שלי היא כזאת, האם בהכרח עם הוא חזר בקטנה הוא יגדל יותר ויותר או שיכול להיות שהוא ייעצר בעודו קטן והשאלה השנייה האם ניתוח חוזר הוא מסובך ומסוכן יותר לאחר הניתוח הראשון

  שלום רב,

  אי אפשר לדעת איך זה יתפתח. נצטרך להמתין ולראות.

  ניתוח חוזר תמיד מורכב יותר מהניתוח הראשון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2018 פטריגיום

  האם יש אפשרות לטפל בפטריגיום ללא ניתוח?

  אסתי

  שלום אסתי,

  הדרך היחידה לטפל בפטיריגיום היא ע"י הסרתו בניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/11/2017 טיפול חוזר בפטרגיום

  שלום שמי טל ואני בן 36.
  לפני 12 שנה עברתי ניתוח בשני העיניים להסרת פטריגיום.
  הרופא אמר שבגלל שאני צעיר יש סיכוי גבוה לחזרה של התופעה.
  לאחרונה אני שם לב לאדמומיות ואכן שם לב שהרקמה חוזרת ועולה לי הרשתית.
  מעבר לזה שזה לא יפה, אני מתחיל להרגיש גירוד שמציק לי.
  הניתוך היה יחיסית מהיר אבל לא פשוט מבחינתי.
  יש חידושים לגבי הנושא?

  טל

  שלום טל,

  ניתן לבצע לך בהצלחה ניתוח חוזר להסרת הפטיריגיום. אין חידושים משמעותיים בשיטת הניתוח בשנים האחרונות. אנחנו משתמשים במיטומיצין בסוף הניתוח להקטנת הסיכוי לחזרת הפטיריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/10/2017 פטריגיום-לוטימקס

  שלום,
  האם טיפות לוטימקס עשויות להיות יעילות לריפוי פטריגיום? קראתי על כך במגזין של רופאי עיניים מארה”ב.
  תודה.

  רז

  שלום רז,

  לא. אין בנמצא טיפול תרופתי שיכול להסיר פטיריגיום. הדרך היחידה להסרת פטיריגיום היא בניתוח. לאחר ניתוח פטיריגיום מקובל לטפל במשך 3 חודישם בטיפות סטרואידים, כגון לוטמקס, כדי למנוע חזרה שלו, וכדי להקטין את הדלקת האחר-ניתוחית.

  לחץ כאן לקריאה על ניתוח להסרת פטיריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/08/2017 פטריגיום

  אני נמצא לאחר ניתוח פטריגיום בעין ימין מה ההמלצות כדי לישמור על העין
  כדי שהפטריגיום לא יחזור?

  דודו

  דודו שלום,

  הדבר החשוב ביותר כדי למנוע את חזרת הפטריגיום היא לבצע את הניתוח בצורה כזו שהוא לא יחזור. בנוסף יש לקבל טיפול עם טיפות סטרואידים במשך מספר חודשים לאחר הניתוח. מעבר לכך - אין המלצות מיוחדות, ולא ניתן להתנהל בצורה מסויימת כדי למנוע את חזרת הפטריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/08/2017 צלקות לאחר ניתוח פטריגיום

  היי אבי
  לפני כשבועיים ביצעתי ניתוח פטרגיום באמצעות תפרים, הגעתי לאחר שבוע לביקורת וחלק מהתפרים השתחררו ועקב כך תפרו את העין שוב, אך כיום אני עדיין רואה שיש מקום לא תפרו או שלחילופין אחד התפרים התשחררו שוב
  האם ישאר לי צלקת עקב כך?
  האם יש מה לעשות בנושא?

  שלום רב,

  אין לי מושג. צריך לבדוק אותך כדי להבין מה בדיוק קרה. מדוע שלא תפנה לרופא המנתח ותפנה אליו שאלות אלו?

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/08/2017 ניתוח פטריגיום

  שלום רב

  ברצוני לדעת מה הן היתרונות והחסרות בין דבק ביולוגי לתפרים בניתוח פטריגיום עם דגש על הכאבים שלאחר הניתוח, עם משך ההחלמה, עם אחוזי ההצלחה למניעת הישנות הפטריוגיום, הסיכוי לתזוזת המתלה וכו’…

  רפי

  שלום רפי,

  אין כל הבדל בין השיטות מבחינת ההצלחה להסיר את הפטיריגיום, מבחינת הכאבים ותקופת ההחלמה, מבחינת סיכויי ההישנות, ומבחינת התוצאה האסטתית. מבחינת הסיכון לתזוזת המתלה - השימוש בדבק מסוכן יותר, וקל מאוד לאבד את המתלה לאחר מגע קל או שפשוף בעין. יש יתרון למנתח בשימוש בדבק, מכיוון שזה מקצר את זמן הניתוח.

  מבחינתך - הכניסה לפרטים הטכניים של שיטת הניתוח היא טעות. זה מבלבל, ולא תמיד עוזר לך להגיע למסקנות הנכונות. כמו שאין לך שמץ של מושג איך עובד המנוע של הרכב בו אתה נוהג כל יום, כך אין שום סיבה שתיכנס לרמה כזו של פירוט בשיטת הניתוח. לכל מנתח יש שיטת ניתוח שנוח לו איתה, ושבה הוא מצליח, ודי לך בכך. אתה צריך לבחור את המנתח לפי שיקולים רבים, שלא אכנס אליהם כעת, אך בוודאי שלא על פי שיטת הניתוח, כי אין לך את הכלים ואת הידע הנרחב ברפואה להבין את ההבדלים בין השיטות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2017 ניתוח פטריגיום

  שלום ,האם אתה מבצע ניתוח פטריגיום במסגרת השרפ?

  אלי

  שלום אלי,

  כן. אנא פנה למזכירתי לקביעת תור לבדיקה: 052-6741425.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/07/2017 ניתוח פטריגיום

  שלום רב צריכה לעבור ניתוח פטריגיום בימים הקרובים..נאמר לי שלא עושים בהרדמה כללית ואני פוחדת מהניתוח מאד…פוחדת שאזוז בגלל שיהיו לי כאבים או שארגיש את מה שעושים לי….

  שלום שרה,

  ניתוח פטריגיום נעשה על פי רב בהרדמה מקומית. ההרדמה היא בד"כ עם טיפות או עם זריקה מתחת ללחמית באיזור הניתוח. אין לך מה לחשוש, ונראה לי שהניתוח יעבור בשלום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/05/2017 הסרת פיטריגיום

  לפני שבוע עברתי ניתוח הסרת פיטריגיום בבלינסון.חזרתי אחרי שבוע לביקורת.הפטריגום היה בעין שמאל בגודל7/11. יש עדשה טיפולית.אני רואה מטושטש ניסיתי לנוהג בערב וראיתי מטושטש.האם זה תופעה מוכרת .בביקור אמרו לי שזה מהלך תקין לאחר הניתוח.אבל זה מדעיג אותי הטישטוש.כמה זמן זה יקח .

  שלום רב,

  הראייה מטושטשת בגלל שאתה עדיין נמצא בעיצומו של תהליך ריפוי שכבת האפיתל של הקרנית. שכבה זו מתחדשת לאחר הסרת ראש הפטיריגום מהקרנית. במהלך החודשים הקרובים שכבת תאי האפיתל תעשה חלקה יותר. בנוסף הפטריגיום גרם לעיוות הקרנית ולאסטיגמציה (צילינדר במשקפיים). לאחר הסרתו האסטיגמציה בד"כ פוחתת, ויהיה צורך בהתאמת משקפיים חדשות בהתאם. כל השינויים הללו אורכים מספר חודשים, ועליך להיות סבלני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/02/2017 פטריגיום

  לפני כ 40 הופיע פטריגיום בשתי העיניים
  בעין שמאלית גדול יותר
  2 רופאים המליצו על ניתוח ואילו השלישי אמר להמתין
  מה עושים?

  תחיה

  שלום תחיה,

  האינדיקציות לניתוח פטריגיום הן התקדמות של הנגע על פני הקרנית, ירידה בראייה בגלל שינוי בקמירות הקרנית, תחושת צריבה ואי נוחות בעין, והפרעה אסתטית. אם אחד או יותר מהנ"ל קיימים - יש הצדקה לבצע את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2017 פטריגיום

  נאמר לי שאחרי הסרת הפטריגיום שולחים לבדיקה כי במקרים נדירים מדובר בגידול סרטני אפשר עוד פרטים על הנושא תודה

  אלי

  שלום אלי,

  כל רקמה המוסרת מהגוף במהלך ניתוח כלשהוא צריכה להישלח לבדיקה במעבדה פתולוגית, וכך גם במקרה של פטיריגיום. מטרת הבדיקה היא לאבחן בצורה מדוייקת את האבחנה הקלינית. עדיין לא נתקלתי במקרה אחד שבו חזרה תשובה של גידול ממאיר מבדיקת רקמה שהוסרה בניתוח פטיריגיום. פטיריגיום אינו גידול, והמאפיינים שלו שונים לחלוטין מאלו של גידול.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2016 ניתוח פטריגיום

  שלום
  רציתי בבקשה לדעת כמה עולה ניתוח פטריגיום והאם כדאי לעשות?
  תודה

  איתי

  שלום איתי,

  ניתוח פטיריגיום נעשה אם יש צמיחה מתקדמת של הנגע לכיוון מרכז הקרנית הגורמת לירידה בראייה, אם יש שינוי משמעותי במספר במשקפיים (הופעת צילינדר), אם הוא גורם לעין גרוייה, ואם הוא פמריע אסתטית. עלויות הניתוח תלויות בביטוח הרפואי שלך, ובהסכמים שבין המבטח הרפואי שלך ובין המוסד/המכון בו בחרת לבצע את הניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/07/2016 הסרת פטיריגיום בלייזר

  בתהליך הקבלה לניתוח הוסבר לי שיש אפשרות לעשות את הניתוח בהרדמה מלאה, או לחילופין להתחייב לא לזוז כל הניתוח, זה מפחיד אותי להתחייב, ולכן התחלתי לשקול בדעתי אם לא עדיף להסיר אותו באמצעות לייזר, רציתי לשאול, האם יש אפשרות להסיר את הפיטגריום בלייזר?

  דבורה שלום רב,

  ניתוח להסרת פטיריגיום הוא ניתוח הנעשה בד"כ בהרדמה מקומית. מדובר בניתוח לא ארוך ולא מורכב, ואין כל סיבה לעשות אותו בהרדמה כללית.

  לא ניתן להסיר פטיריגיום עם לייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2016 פטריגיום ויובש בעין

  שלום פרופסור.
  אני בן 38. לפני כ9 חדשים הופיע פטריגיום בעין שמאל וקצת אחריו תחושת גירוד, דמעות, אודם וצריבה.
  מבדיקות שנעשו לי נאמר לי כי שכבת הדמעות שלי נמוכה. עם זאת תחושת היובש ואי הנוחות מופיעים בעין שמאל בלבד.
  נפגשתי עם מספר פרופסורים וקיבלתי חוות דעת מנוגדות. נאמר לי שהפטריגיום תמיד חוזר ובצורה אלימה יותר כך שאין לנתח עד שמפריע לראייה( למרות שאני קורא שעדיף להסירו שהוא קטן). כמוכן נאמר לי כי הצריבה היא מהיובש ולא מהפטריגיום.
  אני מבולבל ורוצה לקבל את ההחלטה הנכונה. רוצה להיפטר כבר מתחושת האי נוחות והצריבה, ואולי זה עדיף להוציאו שהוא עוד קטן, אך לא רוצה למהר לניתוח שלא רק שלא יפתור את תחושת האי נוחות אלא אף יגרום לחזרה יותר אלימה של הפטריגיום.
  אשמח לשמוע את דעתך והאם אתה מבצע ניתוחים אלו?

  שלום רב,

  אין כל ספק שעליך לעבור ניתוח פטיריגיום. אתה סובל מאי נוחות וצריבה, גרד, דמעת ואודם - וכל אלו נגרמים ע"י הפטיריגיום. פטיריגיום יש להסיר כאשר הוא קטן, מכיוון שאז סיכויי ההצלחה הם הטובים ביותר, ומשך ההחלמה לאחר הניתוח קצר יותר. ככל שמחכים עם ההחלטה על ניתוח, ונותנים לפטיריגיום להתקדם ולצמוח אל מרכז הקרנית - כך הניתוח נעשה מורכב יותר, ולאחר הסרת הפטריגיום קיים סיכוי רב יותר להישארות עכירות בקרנית מתחת לראש הפטיריגיום שהוסר.

  אלו שסיפרו לך שקיים סיכון גדול לחזרת הפטריגיום - אינם יודעים על מה הם מדברים, ובודאי שאין להם כל ניסיון בנושא. ניתוחי פטיריגיום כיום הם יעילים ובטוחים, והתוצאות מלמדות על סיכוי לחזרה הנמוך מ-5%. אם עושים את הניתוח נכון ובצורה מיומנת - הסיכון לחזרה קלוש ביותר. לעומת זאת - הסיכון בהשארת הפטריגיום גדול יותר מבחינת ההפרעה לראייה ומבחינת התהליך הדלקתי הכרוני הגורם לתחושות הגירוי התמידי לעין.

  לחץ כאן לקריאה נוספת על ניתוחי פטיריגיום.

  אנא פנה אלינו לבדיקה והסבר על הניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/07/2016 משכחי כאבים אחרי ניתוח פטריגיום

  משכחי כאבים בלי מרשם – אקמול, אופטלגין, איבופרופן (נורופן, אדוויל) – לא עוזרים בכאבים עוזים אחרי ניתוח פטריגיום.
  על איזה משכחי כאבים הדורשים מרשם היית ממליץ?
  תודה

  שלום רב,

  אני נוהג לרשום טבליות Percocet לאחר ניתוח פטיריגיום. תרופה זו דורשת מרשם רופא. בנוסף אני שם עדשת מגע טיפולית על הקרנית בסיום הניתוח, ומשאיר אותה למשך 3 ימים הראשונים, דבר המפחית משמעותית את הכאבים.

  אנא פנה לרופא המנתח לקבלת התרופה המתאימה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/03/2016 ניתוח פטיריגיום עין ימין

  לפני כשנתיים התחילה הצמיחה של הפטיריגיום בעין ימין.
  אני בת 55 ובהתייעצות עם מספר רופאי עיניים קיבלתי תשובות שונות..
  יש שהמליצו על ניתוח מידי ויש שאמרו לחכות.
  עכשיו העין אדומה ולקראת בערב מול הטלויזיה אני מרגישה דקירות בתוך העין.
  אסטטית העין לא נראת טוב וכולם מעירים לי.
  השאלה שלי האם לנתח או להשאיר כך? הבנתי שזה יכול לפגוע בראייה.

  מקריאת החומר על הנושא אני ממש פוחדת ….
  אשמח על תשובתך.

  פנינה

  שלום פנינה,

  ניתוח להסרת פטיריגיום מבוצע כאשר יש התקדמות משמעותית של הפטיריגיום לכיוון מרכז הקרנית, או כאשר יש גירוי משמעותי לעין (המתבטא בתחושות צריבה, דקירות, דמעת אודם ותחושת גוף זר), או כאשר יש הפרעה אסטתית. למעשה, על פי דבריך, כל אלו קיימים אצלך, ולפיכך יש הצדקה לבצע את הניתוח בהקדם האפשרי. ככל שדוחים את ההחלטה (אחרי החגים וכו'...) - כך הסיכון להתקדמות הפטיריגיום גובר, ואתו הירידה בראייה, וההחמרה בתחושות הגירוי לעין.

  מדובר בניתוח קצר וקל, הנעשה במסגרת אמבולטורית (כלומר: אשפוז יום). הניתוח אינו כרוך בתופעות לואי משמעותיות, ובד"כ פותר את הבעייה. אין לך כל סיבה לחשוש מפני הניתוח. מומלץ לפנות למומחה לקרנית שיסביר לך על הניתוח ומהלך ההחלמה שאחריו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2016 תסמינים מדאיגים לאחר ניתוח פטיריגיום

  שלום לך,

  אתמול עברתי ניתוח להסרת פטיריגיום קטן בגודלו (ע”פ הרופא ד”ר פסח משערי צדק). לאחר הביקורת שעברתי היום, נשלחתי הביתה עם שלושה סוגי טיפות (אופלוקס, דתאמיצין, מידריודאבי)
  לאחר הסרת התחבושת מהעין ונטילת הטיפות, העין דומעת ללא הפסק, האישון רחב ביותר וישנו אודם תמידי ומרתיע . נדמה גם שהעפעף מעט שמוט.
  כפי שניתן להבין אני מאוד חושש מהתסמינים האלה.
  האם הם מוכרים לאחר ניתוח שכזה ?
  אודה על התייחסותך,

  אסף

  שלום אסף,

  לאחר כל ניתוח בעין יכולים להופיע הסימנים שציינת. בלי בדיקה של העין, קשה לי להגיד לך אם הם בגדר התקין. מומלץ להיבדק ולקבל הסברים מהרופא המנתח על מה שצפוי לך בתקופה שלאחר ניתוח להסרת פטיריגיום, ואיזה טיפול בדיוק לקחת. הוא היחיד שיודע מה היה בדיוק בניתוח, והיחיד שיכול להדריך אותך בתקופה זו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/11/2015 המלצות על רופאים לניתוח פטיריגיום

  כיצד ניתן לבחור מומחה להסרת פטיגריום אם אין ברשותי שמות ממליצים, ומהם אחוזי ההצלחה לניתוח זה?

  שירה

  שלום שירה,

  כעיקרון - כל מומחה לקרנית מבצע ניתוחי פטיריגיום. מדובר בניתוח בעל שיעורי הצלחה גבוהים. אנא פני בנשוא זה למומחה לקרנית במרכז הרפואי הסמוך אליך.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/09/2015 מה מותר אחרי הניתוח פטיריגיום

  שלום, עברתי לפני יומיים הסרת פטריגיום באיכילוב על קרנית שעברה ניתוח לייזר להסרת משקפיים ( פלאפ). ניתוח עם השתלת לחמית ועם תפרים. ( בן 35)
  1. האם מותר לבצע פעילות רגילה? כמו לשתות קפה , אלכוהול, ריצה וכו’…
  2 לא מצליח לפתוח את העיין באופן עצמאי ומלא האם כך אמור להיות?
  3. האם הפעלת מאמץ על עיין שמאל כמו צפייה בטלוויזיה יגרום לנזק בעיין השני ?
  4. נתנו לי תרופות . לטפטף חומרים בעיין האם יש חשיבות לסדר?

  pred frote ויגהמוקס הילו ג’יל ומשחה המיועדת לפני שינה.

  שלום רב,

  בניתוח שעברת להסרת פטיריגיום הושתלה לחמית עם תפרים. בד"כ התפרים מוסרים לאחר כשבועיים. בתקופה זו מומלץ להימנע משפשוף של העין. יש לישון בלילה עם מגן פלסטי קשיח כדי למנוע חיכוך ומגע של הכרית עם העין. פרט לכך ניתן לבצע פעילות רגילה, לשתות מי ברז צלולים, לאכול אוכל טעים, ולא לצפות בתוכניות טלויזיה מטומטמות. אין חשיבות לסדר הטיפות, אך יש להמתין לפחות 10 דקות בין סוגים שונים של טיפות. כ"כ יש להזליף את הטיפות בצורה נכונה (כשהראש מאוזן, והבקבוק במרחק מסויים מעל העין ולא נוגע בעין או בריסים).

  בנוסף - תמיד מומלץ לקיים קשר כשלהוא עם הרופא המנתח, ולשאול שאלות כאלו ואחרות את הרופא/ה שבצעו אצלך את הניתוח... 

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/09/2015 פטריגיום ועדשות מגע

  האם ניתן להשתמש בעדשות מגע לאחר ניתוח הסרת פטריגיום?

  אורלי

  שלום אורלי,

  ניתן להשתמש בעדשות מגע לאחר ניתוחי פטיריגיום, לאחר החלמה מלאה של העין. לפעמים לאחר הניתוח יש בצקת ואודם בלחמית באיזור הניתוח, ולעיתים משתמשים בתפרים בלחמית. כל אלו מונעים את היכולת להשתמש בעדשות מגע במהלך החודש הראשון שלאחר הניתוח. לאחר הסרת התפרים, ולאחר שהעין נרגעה ואינה גרוייה יותר, והלחמית אינה בצקתית, ניתן לחזור לשימוש בעדשות המגע כמו לפני הניתוח.

  בכל מקרה יש להתייעץ בנושא זה עם הרופא המנתח.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/07/2015 פטריגיום

  שלום רב
  לפני שבוע עברתי ניתוח פטריגיום שבסופו הוכנסה עדשה טיפולית לעין .
  שאלתי היא : כמה זמן לאחר ניתוח פטריגיום מסירים את העדשה הטיפולית מהעין .
  תודה

  משה

  משה שלום רב,

  את העדשה הטיפולית מסירים לאחר ריפוי מלא של שכבת האפיתל (תאי הציפוי) של הקרנית. בד"כ מדובר בשבוע עד 10 ימים.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2015 טישטוש בעין אחרי ניתוח פטיריגיום

  אני כ17 יום לאחר ניתוח פטיריגיום יש לציין מ2 הצדדים בעין ויחסית לא קטנים
  כביכול 2 ניתוחים בעין אחת .אני רואה מטושטש ממרחק של 30 ס”מ והלאה האם זה מצב נורמלי.תודה

  דודו

  שלום דודו,

  לאחר ניתוח להסרת פטריגיום מתרחש תהליך של החלמת שכבת האפיתל (תאי הציפוי החיצוניים) של הקרנית. שכבה זו מחליפה למעשה את חלק הפטיריגום שמצח אל תוך הקרנית. במקרה של פטיריגיום גדול, או של פטיריגיום דו-ראשי, כמו במקרה שלך, תהליך הריפוי מתרחש סמוך למרכז או במרכז הקרנית. בשלבים הראשונים שכבת תאי האפיתל לא סדירה ומחוספסת - ולכן הראייה מטושטשת. במהלך החודשים שלאחר הניתוח להסרת פטיריגיום, שכבה זו מתחדשת ונעשית חלקה יותר ככל שעובר הזמן. במקביל גם יחול שיפור בראייה שלך.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/04/2015 פטריגיום

  שלום, יש לי פטריגיום שגדל בצורה מהירה בחודשים האחרונים וניראה שזה נעצר כעת. בבדיקה נאמר לי שאני במצב של 50-50% לגבי ניתוח כי זה עדיין לא הגיע לקרנית. האם הסיכוי שהפטריגיום ישתרש יותר ואז הניתוח יהיה עמוק וצלקתי? האם כדאי להמתין או לעבור את הניתוח כעת? האם יש בית חולים שמומלץ?

  שלום רב,

  אם הפטיריגיום התקדם בצורה משמעותית מומלץ להסירו בניתוח בהקדם. הפטיריגיום יכול להמשיך ולהתקדם גם בעתיד. ככל שהפטיריגיום נכנס עמוק יותר אל הקרנית, כך הוא עלול לגרום לפגיעה בראייה, והסיכוי להישארות צלקת בקרנית לאחר הניתוח גדול יותר. ככלל מומלץ לבצע את הניתוח אצל רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/12/2014 ניתוח פטריג’יום

  שלום רב פרופסור,
  לפני חודשיים עברתי ניתוח לפטריג’יום בעין ימין. לדבריה של רופא המנתחת הניתוח היה מוצלח. בלילה הראשון כמעט לא ישנתי-בלי הפסקה ירדו דמעות מעין ונוזלים מעף. שמתי במשך כ45 יום סטרואיד ותרופה נגד הדלקות ע”פ הנחיות של הרופא. לפני כשבועיים הייתי אצל הרופא והיא הורידה לי את העדשה הזמנית שהיא שמה לי במהלך הניתוח. מאז התחילו הבעיות(גם לפני הם היו, אבל זה החמיר את המצב). יש לי התייבשות לא רגילה בעין, הרגשה של גוף זר ואזור לבן בעין הפך להיות עם עגול צהוב מפחיד! צילמתי את העין ושלחתי לרופא בווצאפ, היא אמרה שזה יעבור ולהשתמש כל שעתיים בתחליף דמעות. עברו מאז כשבועיים, מצב כמעט לא השתנה. אודה לך מאוד אם תגיד לי מה עלי לעשות.
  בכבוד רב,
  יקותיאל
  050-7721317

  שלום רב,

  מה שעליך לעשות הוא להמשיך במעקב אצל הרופאה המנתחת, להישמע להוראותיה ולהתאזר בסבלנות. תקופת ההחלמה לאחר ניתוח פטריגיום משתנה מאדם לאדם. במהלך השבועות שלאחר הניתוח תיתכן תחושת גוף זר, דקירות, צריבה ואי נוחות בעין. אלו הם תוצאה של תהליך הריפוי הטבעי המתרחש בעין לאחר הניתוח. בתקופה זו יש לקחת בקביעות טיפות סטרואידים (עד 3 חודשים לאחר הניתוח) ותחליפי דמעות. עם הזמן הרגשתך תשתפר ותהליך הריפוי יסתיים.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2014 ראיה שהשתבשה בעקבות הפטיריגיום

  מה קורה עם הראיה שהשתבשה בעקבות הפטיריגיום אחרי הניתוח? אמרו לי שרק אחרי 3 חודשים אוכל לדעת לחדש את המשקפיים. מה אעשה עד אז? אני רואה מטושטש(שבוע אחרי הניתוח) ומאוד מסונוורת מאור.

  שירה

  שלום שירה,

  שבוע לאחר ניתוח להסרת פטיריגיום הראייה מטושטשת מכיוון שיש תהליך של ריפוי בקרנית. בתהליך זה צומחת שכבת תאי האפיתל (תאי הציפוי) של הקרנית באיזור ממנו הוסר הפטיריגיום. תהליך זה לוקח מספר שבועות, ויש להתאזר בסבלנות. בנוסף יש להשתמש בטיפות של סטרואידים, הניתנות מספר פעמים ביום למשך מספר שבועות לאחר הניתוח, כדי להפחית את התגובה הדלקתית. כדי להקל על הסינוור ניתן להשתמש במשקפי שמש.

  בברכת רפואה שלמה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/05/2014 חזרה לפעילות לאחר הניתוח

  שלום !
  הנני בן 70 ולאחר ולפני כעשרה ימים עברתי את הניתוח ( השתלת לחמית + תפרים [ כנראה תפרים נמסים ? ]) . אתמול הייתי בביקורת שניה ( עוד חודשים ביקורת שלישית ) . תוך כמה זמן אפשר לחזור לפעילות גופנית מלאה ( הכוללת סיבולת לב ריאה ) ?

  שלום יצחק,
  אין כל מניעה מבחינת העין לחזור לפעילות גופנית מלאה כבר עכשיו.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.