להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • השתלות קרנית

  השתלת קרנית מבוצעת כדי להחליף את רקמת הקרנית הפגועה בשתל קרנית תקין. זהו אחד מניתוחי ההשתלה הנפוצים והמצליחים באדם. ניתן לבצע השתלת קרנית מלאה או השתלת קרנית שכבתית. הסיבות העיקריות להשתלת קרנית הן קרטוקונוס, בצקת כרונית של הקרנית, צלקות קרנית, ודחיית שתל קרנית קודם. לאחר השתלת קרנית צפוי תהליך של שיקום הראיה הנמשך מספר חודשים עד שנה, ומצריך שימוש בטיפול מקומי בסטרואידים למניעת דחייה. מעקב ממושך של מומחה קרנית נדרש כדי לאבחן בעוד מועד סיבוכים שונים ולטפל בהם.

  השתלת קרנית הוא ניתוח שבו מחליפים את רקמת הקרנית הפגומה ברקמת קרנית תקינה (ראה תמונה 1). רקמת הקרנית התקינה נקצרת לאחר המוות מנפטר, שמשפחתו הסכימה לתרומת רקמות. השתלת קרנית היא ניתוח ההשתלה הנפוץ ביותר בגוף האדם, וגם המצליח ביותר מכל סוגי השתלות האיברים והרקמות באדם. בשנת 2011 הושתלו למעלה מ- 40,000 קרניות ברחבי ארה”ב. בישראל מושתלות כ- 1000 קרניות מידי שנה במרכזים הרפואיים השונים.

  איזה מצבים מצריכים השתלת קרנית?

  תמונה 1. החלפת קרנית עם צלקת בשתל קרנית שקוף.

  תמונה 1. החלפת קרנית עם צלקת בשתל קרנית שקוף.

  קיימות מחלות רבות של הקרנית הגורמות לשינוי במבנה הקרנית, וכתוצאה לפגיעה בחדות הראיה. חלקן גורמות לשינוי מבני של הקרנית (לדוגמה: קרטוקונוס, מחלה שבה הקרנית נעשית קמורה מאוד ולא סימטרית), ומחלות אחרות גורמות לפגיעה בשקיפות הקרנית (לדוגמא: בצקת כרונית של הקרנית לאחר ניתוח ירוד, או צלקות בקרנית המתפתחות לאחר זיהום של הקרנית או לאחר פציעה חבלתית של הקרנית – ראה תמונה 2). במקרים בהם נוצר שינוי קבוע ולא הפיך של הקרנית הפוגע במעבר התקין של קרני האור דרכה, וכאשר לא ניתן לשפר את הראיה בעזרת משקפיים או עדשות מגע, יש צורך להחליף את כל רקמת הקרנית, או שכבות מסוימות בה, ברקמת קרנית תקינה.

  הסיבות השכיחות בארץ להשתלת קרנית הן: קרטוקונוס, בצקת כרונית של הקרנית, צלקות של הקרנית (לאחר הרפס של הקרנית, לאחר זיהומים חידקיים של הקרנית – ראה תמונה 2א ו-2ב, או לאחר כוויות כימיות של הקרנית), מחלות גנטיות של הקרנית (כמו Fuch’s Dystrophy), דחיית שתל קרנית (לאחר השתלה קודמת), וכיבים כרוניים או הידקקות או התנקבות של הקרנית (על רקע תהליכים דלקתיים וזיהומיים שונים).

  תמונה 2א - זיהום קשה בקרנית מאקנטאמבה בעקבות עדשות מגע.

  תמונה 2א – זיהום קשה בקרנית מאקנטאמבה בעקבות עדשות מגע.

  תמונה 2 ב - לאחר השתלת קרנית מלאה בחולה מתמונה 2א.

  תמונה 2 ב – לאחר השתלת קרנית מלאה בחולה מתמונה 2א.

   

  מתי יש צורך בהשתלת קרנית?

  לא כל מצב שבו הקרנית פגומה מצריך השתלת קרנית, ולא כל אדם שיש לו מחלה בקרנית הוא מועמד להשתלה. ההחלטה על הצורך בהשתלת קרנית תלויה במספר גורמים:
  1. כאשר מוצו כל האפשרויות לשפר את הראיה באמצעים אופטיים (משקפיים או עדשות מגע).
  2. כאשר יש סיכוי סביר להשיג שיפור בראיה בעזרת הניתוח. יש לזכור שלא תמיד מחלה בקרנית היא הסיבה היחידה לירידה בחדות הראיה. לעיתים יש מחלות שונות ברשתית ובעצב הראיה הגורמות לפגיעה קבועה ולא הפיכה לראיה. במצבים אלו ניתוח השתלת קרנית לא ישפר את הראיה.
  3. כאשר חדות הראיה המתוקנת בשתי העיניים היא כזו שנגרמת פגיעה משמעותית בתפקוד היום-יומי. לא ניתן להבטיח ראיה של 6/6 לאחר השתלת קרנית. לכן אנשים שראייתם המתוקנת סבירה אך לא מושלמת, לא יהיו בהכרח מועמדים להשתלת קרנית. למשל, אדם שמשיג ראיה מקסימלית של 6/12 או 6/18 עם עדשות מגע בגלל קרטוקונוס אינו בהכרח מועמד אידיאלי להשתלת קרנית, מכיוון שלא ניתן יהיה להבטיח לו ראיה טובה יותר אחרי הניתוח.

  גם יכולת המטופל לשמור על העין המנותחת ולבצע את ההנחיות, כולל טיפול מקומי ממושך בטיפות – קובעים את התאמתו לניתוח. אנשים הנמצאים בסיכון לחבלה של העין, ובעיקר אנשים שעלולים לפגוע בעצמם – אינם מועמדים מתאימים לניתוח. בנוסף – חוסר היענות לטיפול, וחוסר היכולת להזליף טיפות מספר פעמים ביום לעין במשך תקופה ארוכה – מקטינה גם היא את הסיכוי להיות מועמד להשתלת קרנית.

   

  צפו בסרטון המדגים השתלת קרנית לאחר זיהום קשה של הקרנית באקנתמבה, על רקע שימוש לא זהיר בעדשות מגע:

  המתנה להשתלת קרנית

  לאחר שהוחלט על הצורך בהשתלת קרנית, יכניס הרופא המנתח את שמו של המועמד להשתלה לרשימת המתנה. בשל הפער הקיים בין מספר הממתינים להשתלת קרנית ובין ההסכמות בפועל לתרומת רקמות ואיברים – תקופת ההמתנה עלולה להמשך מספר חודשים, ולעיתים אף שנה ומעלה מכך. משך ההמתנה להשתלת קרנית משתנה ממרכז רפואי אחד למשנהו, ותלויה בעיקר בשיעור ההסכמה לתרומות איברים באוכלוסיה של אותו איזור. סדר הממתינים להשתלה הוא בד”כ על פי זמן כניסתם לרשימה. במקרים חריגים תבוצע השתלת קרנית בדחיפות, וזאת כאשר קיימת סכנה מיידית לעין (לדוגמא: לאחר התנקבות של הקרנית על רקע זיהומי או חבלתי), או כאשר חדות הראיה בשתי העיניים ירודה מאוד.

  תרומת קרנית

  מרבית הקרניות להשתלה בארץ מגיעות מתורמים שנפטרו במרכזים הרפואיים, ושקרובי משפחתם הסכימו לתרומת רקמות לאחר המוות. חלק קטן מהקרניות מגיעות מנפטרים בהם היתה הסכמה לתרומת איברים ורקמות עוד לפני המוות, במקרים בהם קיים מוות מוחי (במקרים אלו הנפטר הוא תורם של איברים כגון לב, ריאות, כבד וכליות, וגם רקמות כגון קרניות, עור וגידים).
  לאחר קבלת הסכמה ממשפחת הנפטר, מוצאת רקמת הקרנית בשלמותה, כולל חלק מלובן העין הנמצא בסמוך וסביב הקרנית. הקרנית מועברת לנוזל שימור מיוחד, ומוחזקת בקירור עד להשתלה. ניתן להשתיל את הקרנית תוך 7 ימים מהוצאתה מהתורם. בנוסף נלקחות דגימות דם מהתורם. הקרנית נבדקת כדי לוודא את תקינותה והתאמתה להשתלה. בדיקות הדם נשלחות למעבדה, כדי לבדוק אם התורם לא נחשף בעבר לנגיפים הגורמים לדלקת הכבד (כגון HBV ו- HCV) או לנגיף ה- HIV.  מכיוון שהקרנית לא חשופה למערכת החיסונית (אין בה כלי דם), אין צורך בביצוע בדיקות לתאימות רקמות או סוג דם בין התורם והנתרם.
  בשנת 2011 הוקם לראשונה בישראל בנק קרניות בסמוך למכון לרפואה משפטית באבו-כביר. הבנק הוקם בעזרת המרכז הלאומי להשתלות של משרד הבריאות, והוא מספק קרניות לכל המרכזים הרפואיים בארץ.

  ניתוחי השתלות קרנית

  ניתוח השתלת קרנית מבוצע ע”י רופא עיניים שהוא מומחה לקרנית. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית. יש שני סוגים של השתלות קרנית: השתלת קרנית מלאה, בה מחליפים את כל שכבות הקרנית ( penetrating keratoplasty) והשתלת קרנית שכבתית, בה מחליפים רק את החלקים הפגועים של הקרנית ( DALK ו- DSAEK).
  קוטר הקרנית באדם הוא 11-12 מ”מ. בהשתלת קרנית מחליפים את מרכז הקרנית החולה במרכז הקרנית של התורם. קוטר הקרנית המושתלת הוא 7.5 – 8.5 מ”מ.

  השתלת קרנית מלאה (PKP – penetrating keratopkasty)

  תמונה 3 - השתלת קרנית מלאה.

  תמונה 3 – השתלת קרנית מלאה: א – מבנה הקרנית התקין. ב – השתלת כל שכבות הקרנית, PKP.

  בניתוח זה מבצעים חיתוך עיגולי בקוטר של  7.5 – 8.5 מ”מ במרכז הקרנית של החולה, ומסירים את כל השכבות של הקרנית (ראה תמונה 3). היקף קרנית שרוחבו כ-2 מ”מ נשאר, והוא משמש לעיגון הקרנית המושתלת. במקביל מבצעים חיתוך עיגולי במרכז קרנית התורם. קוטר הקרנית המושתלת שווה או גדול במעט מקוטר הקרנית המוסרת מהחולה. את שתל הקרנית תופרים בעזרת תפרים עדינים להיקף של הקרנית שנשאר. תפרים אלו אינם נמסים, ומסירים אותם בד”כ לאחר כשנה מהניתוח.

  השתלת קרנית שכבתית (חלקית)

  1. השתלת השכבה הפנימית (DSAEK ו- DMEK)

  תמונה 4 - השתלות שכבתיות: א - DALK. ב - DSAEK. ג - DMEK.

  תמונה 4 – השתלות קרנית שכבתיות: א – DALK. ב – DSAEK. ג – DMEK.

  במחלות קרנית שונות יש פגיעה רק בשכבת התאים הפנימית (שכבת תאי האנדותל). תפקידם של תאים אלו הוא לשאוב מים מהקרנית אל הלשכה הקדמית. כאשר התאים האלו נפגעים, נפגע כושר שאיבת המים שלהם, ואז הקרנית מתמלאת במים ונעשית בצקתית. בצקת בקרנית גורמת לירידה משמעותית בראיה. במקרים אלו ניתן לבצע החלפה של שכבת תאי האנדותל.

  בניתוח DSAEK (ראה תמונה 4ב) מבצעים פתחים קטנים באיזור הגובלת. דרכם מקלפים את שכבת תאי האנדותל ושכבת קרום הבסיס של תאים אלו (דסמט). לאחר מכן מבצעים בעזרת מכשיר מיכני חיתוך שכבתי אחורי של שתל הקרנית, שבו מופרד החלק האחורי של הקרנית (הכולל חלק קטן מהסטרומה האחורית, שכבת הדסמט ותאי האנדותל) משאר השתל. את השכבה האחורית הזו משחילים אל תוך הלשכה הקדמית דרך אחד הפתחים הצרים שבוצעו קודם. לאחר החדרת השתל השכבתי לתוך הלשכה הקדמית, מוצמד השתל אל החלק הפנימי של הקרנית בעזרת בועת אויר גדולה. בועה זו נשארת בעין למשך מספר שעות ונספגת מעצמה. הפתחים בגובלת נתפרים בעזרת תפרים עדינים.

  בניתוח DMEK (ראה תמונה 4ג) מקלפים רק את שכבת הדסמט ותאי האנדותל משתל הקרנית, ומשחילים רקמה עדינה ודקה זו דרך פתח צר אל תוך הלשכה הקדמית. השתל מוחדר בצורת גליל מקופל סביב עצמו, ולאחר החדרתו ללשכה מתבצעת פרישה שלו והצמדתו לחלק האחורי של הקרנית בעזרת בועות אויר ומניפולציות שונות.

  צפו בסרטון המדגים הכנת שתל אנדותליאלי להשתלת קרנית שכבתית בשיטת DMEK (סרט 1 מתוך 3):

  צפו בסרטון המדגים הטענת שתל אנדותליאלי לקראת השתלה בשיטת DMEK (סרט 2 מתוך 3):

  2. השתלת השכבה החיצונית (DALK)

  במחלות קרנית מסוימות שכבת האנדותל תקינה, ורק גוף הקרנית פגום. במקרים ניתן להחליף את גוף הקרנית. תוך השארת תאי האנדותל ושכבת הדסמט של המנותח. דוגמא לכך היא קרטוקונוס, מחלה שבה הקרנית קמורה ודקה, אך שכבת הדסמט ותאי האנדותל תקינה. דוגמא נוספת היא צלקת בקרנית. היתרון בהשארת תאי האנדותל העצמיים של המנותח, היא הקטנה משמעותית בסיכון הקיים לפתח דחייה כנגד תאי האנדותל המושתלים מאדם אחר.

  בניתוח DALK (ראה תמונה 4א) מזריקים בועת אויר גדולה לתוך גוף הקרנית המושתלת. בועה זו מפרידה בין גוף הקרנית (סטרומה), אותה מסירים בניתוח, ובין שכבת הדסמט והאנדותל. השכבה הקדמית מוסרת, ובמקומה מושתלת קרנית התורם לאחר שהוסרו ממנה הדסמט ותאי האנדותל. בעזרת תפרים עדינים מחברים את השתל עם היקף הקרנית של המנותח. תפרים אלו מוסרים לאחר מספר חודשים עד שנה.

  צפו בסרטון המדגים השתלת קרנית שכבתית לקרטוקונוס בשיטת DALK:

   

  השיקום לאחר הניתוח

  השיקום הראיתי לאחר הניתוח נמשך מספר שבועות עד מספר חודשים. הוא תלוי באופן קליטת השתל, בקמירות הקרנית לאחר הניתוח, במידת הבצקת הקיימת בשתל, ובתפרים העוגנים את שתל הקרנית להיקף הקרנית של המנותח.

  לאחר הניתוח ניתן טיפול מקומי בטיפות של סטרואידים לתקופה ממושכת, על פי שיקול המנתח, וזאת כדי למנוע דחיית השתל. בתקופה מיידית לאחר הניתוח ינתן גם טיפול בטיפות אנטיביוטיקה למניעת זיהום של השתל והתפרים. בנוסף יבוצע מעקב אחר הלחץ התוך-עיני, ועל פי הצורך יחליט הרופא המנתח אם להוסיף טיפול מקומי להורדת הלחץ התוך-עיני.

  בניתוחים מסוג PKP ו- DALK יהיה צורך בהסרה סלקטיבית של התפרים מספר חודשים עד שנה לאחר הניתוח. הסרת התפרים תבוצע על פי מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית.
  במקרים רבים יהיה צורך במשקפיים או עדשות מגע לשיפור הראיה לאחר השתלת קרנית.

  סיבוכים לאחר השתלת קרנית

  ככלל ניתוחי השתלות קרנית הם ניתוחים מצליחים, אך כמו בכל ניתוח גם כאן עלולים להתפתח סיבוכים שונים בתקופה המיידית לאחר הניתוח או במהלך ארוך הטווח. לכן יש צורך במעקב מממושך וקפדני של מומחה לקרנית, בד”כ הרופא המנתח, ובעיקר בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

  1. דחיית השתל – שיעור הדחייה נע בין 5-30% ותלוי במחלה הבסיסית שהביאה להשתלה, במצב משטח העין לאחר הניתוח (מצב העפעפיים, הריסים, איכות וכמות הדמעות, קיום כלי דם בהיקף הקרנית), ובהיענות לטיפול המקומי. דחיית השתל בד”כ גורמת לפגיעה בתאי האנדותל של השתל, והיא גורמת לבצקת של הקרנית ואובדן שקיפותה. לעיתים צומחים כלי דם לא תקינים מהיקף הקרנית אל מרכז השתל. ברב המקרים ניתן לעצור את תהליך הדחיה בעזרת טיפול בסטרואידים הניתנים בטיפות או ולעיתים גם בזריקות ללובן העין וגם בטיפול סיסטמי דרך הפה.

  2. עליית הלחץ התוך-עיני – זהו אחד הסיבוכים הנפוצים אחרי הניתוח, ולפי מחקרים שונים יתכן לפחות אירוע אחד של לחץ תוך עיני מוגבר בכ- 30% מהמנותחים. עליית הלחץ התוך עיני יכולה להיות כתוצאה משינויים בזוית העין (האיזור בו מתנקז הנוזל התוך עיני) בעקבות הניתוח, או כתוצאה מהצורך בשימוש ממושך בטיפות סטרואידים. הטיפול במצב זה נעשה ע”י טיפול מקומי בתרופות המורידות את הלחץ. לעיתים מתפתחת גלאוקומה משנית שאינה מגיבה לטיפול, ואז יש צורך בניתוח להורדת הלחץ.

  3. זיהום בתפרים או בשתל – כדי למנוע זיהום בתקופה המיידית לאחר הניתוח ניתן טיפול מקומי בטיפות אנטיביוטיות. לעיתים יתכן זיהום סביב אחד התפרים, במיוחד אם התפר נפתח או נעשה רפוי. מומחה הקרנית העוקב אחר המנותח יחליט על הטיפול המתאים, הכולל נטילת תרביות, הסרת התפרים, ומתן טיפול אנטיביוטי מקומי מתאים.

  4. קטרקט – עלול להתפתח לאחר השתלות קרנית. הקטרקט עלול להתפתח כתוצאה מניתוח, או כתוצאה מהצורך בשימוש ממושך בטיפות סטרואידים. הטיפול הוא ניתוח קטרקט.

   

  מעוניינים במידע נוסף על השתלת קרנית?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  30/11/2018 עדשות מגע מיני סקלריות

  שלום ד״ר,

  אני נמצאת שנה לאחר השתלת קרנית ,
  הותאמה לי עדשה מיני סקלרית. בבדיקה ראיתי איתה 6:6.
  הוסבר לי שעדשה מיני סקלרית אינה נוגעת בקרנית והיא עדיפה במצב שלי מה גם שנותנת לי תיקון ראייה מעולה.

  שאלתי האם זה לא מסוכן לשתל להשתמש בעדשת מגע בכלל ובמיני סקלרית בפרט?

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  עדשות סקלרליות ומיני סקלרליות נותנות פתרון ראייתי מצוין לאחר השתלות קרנית. ניתן להשתמש בהן לאחר השתלות קרנית, בתנאי שהרופא המנתח שלך בדק אותך ואישר את השימוש בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/11/2018 איבוד ראייה לאחר השתלת קרנית

  שלום.
  השבוע עברתי השתלת קרנית. מאז ההשתלה אני רואה גרוע מאוד בצורה מפחידה. לדוגמא,אם אני מסתכלת במראה אני רואה רק דמות, ולא רואה פנים(אף וכו). בנוסף אם אני מתעסקת עם הטלפון, אני רואה רק אור לבן, ולא רואה שכתוב בשחור/כחול למשל באותו אתר.
  האם יכול להיות שזה עיוורון חלקי/מלא כתוצאה מההשתלה? מה יכול לגרום לזה ומה עליי לעשות?
  כמובן שאני לא מצפה לראות טוב עכשיו או לראות בצורה יחסית סבירה כפי שראיתי לפני ההשתלה, אבל אני כן מצפה לראות דברים בסיסיים (כמו פנים).

  תודה

  Third Eye _2, b
  שלום רב,

  הראייה לאחר השתלת קרנית אינה טובה מיד לאחר הניתוח. קצב השיקום הראייתי תלוי בגורמים רבים, ותלוי בשיטת הניתוח. בד"כ יש בצקת בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. יש להתאזר בסבלנות, לבצע את הנחיות הרופא המנתח לגבי הטיפול בטיפות לעין המנותחת, ולקבל ממנו את ההסברים לגבי תהליך ההחלמה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/11/2018 השתלת קרנית

  שלום. האם הגיוני שיום אחרי השתלת קרנית יש בצקת? בנוסף האם הגיוני שאני לא מצליחה לקרוא אפילו את המספר הכי גדול?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  יום לאחר השתלת קרנית יש בד"כ בצקת של השתל. הבצקת חולפת במהלך ימים עד שבועות מהניתוח, ע"י טיפול עם טיפות המכילות סטרואידים. הראייה לאחר הניתוח תלויה בגורמים רבים. יום אחרי הניתוח מוקדם מאוד לצפות לראייה טובה.

  השיקום הראייתי לאחר השתלות קרנית תלוי בשיטת הניתוח, ויכול להמשך שבועות עד חודשים. מומלץ לקבל הסברים מהרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2018 דחייה

  שלום,

  אני שנה וחצי אחרתי השתלת קרנית מסוג dalk.
  הוצאו כלל התפרים אולם אני לא רואה טוב.
  משתמש ב fml 2 טיפול ביום.
  בבדיקה אצל אופטומטריסט אמר לי שהקרנית אינה שקופה,
  ולא הצליח להתאים לי לא משקפיים, ולגבי עדשות אמר לי להמתין עוד קצת זמן.
  יש לי ממה לדאוג לגבי שקיפותה של הקרנית? האם זה מעיד על דחייה קרובה?
  כמו כן האם הראייה עדיין יכולה להשתפר במצב כזה?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  קשה לדעת מה הסיבה לכך שהקרנית לא שקופה, ויש לבדוק אותך כדי להבין מה קרה. אם כל התפרים הוצאו ועברה שנה וחצי, והקרנית אינה שקופה - קשה להאמין שהמצב ישתפר. שקיפות הקרנית תלוייה בגורמים שונים הקשורים בשיטת הניתוח, ובתגובה שבין השתל ובין הרקמה של המקבל.

  פנה לרופא המנתח כדי לקבל ממנו הסברים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2018 התאמת עדשות לאחר השתלה

  שלום,

  עברתי השתלת קרנית מסוג dalk, לפני כשנה.
  עד עתה הרופא המנתח הוציא לי תפר ממושך אחד,
  ובקרוב מאוד אמור להוציא תפר ממושך שני כך שלא יהיו יותר תפרים בשתל.
  שאלתי היא כמה זמן לאחר הוצאת כלל התפרים ניתן להתאים עדשות?
  והאם אתה ממליץ על שימוש בעדשות מגע לאחר ניתוח השתלת קרנית? (פחד מזיהומים ודלקות)

  תודה

  love-motion-web-med
  שלום רב,

  אפשר להשתמש בעדשות מגע על שתל קרנית אם האפיתל של השתל שלם וללא ארוזיות. ניתן להשתמש בכל סוגי עדשות המגע. אם קיימת אסטיגמציה לא סדירה גבוהה במיוחד, עדשת המגע היעילה ביותר היא עדשת מגע סקלרלית.

  עליך להיות במעקב תכוף אצל רופא עיניים מומחה לקרנית (רצוי אצל הרופא המנתח שלך) כדי שיעריך מידי פעם את השפעת העדשה על שתל הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/09/2018 ראיה מטושטשת לאחר השתלת קרנית חלקית

  מתי הראיה מתייצבת לאחר השתלת קרנית חלקית
  הניתוח בוצע לפני יונים הראיה מטושטשת ויש דמעות

  eye_see_toast
  שלום רב,

  התייצבות הראייה תלויה בהיצמדות השתל לקרנית, בתפקוד תאי האנדותל של השתל, וכן במספרם. שתל תקין גורם להפחתת הבצקת בקרנית דבר שגורם לשיפור בראייה. תהליך זה יכול להמשך מספר שבועות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2018 עכירות לאחר DMEK

  שלום פרופסור
  אני כשנה וחצי לאחר ניתוח DMEK וקטרקט לאחר קרנית בצקתית, לפני התפתחות הבצקת הראייה בעין הייתה טוב מאוד עם משקפיים, כרגע הראייה הינה +6/18 עם משקפיים(המספר ירד מאוד) וישנם תנודות בראייה, ראיית ערפל, סינוור וקושי בהסתגלות במעבר מחושך לאור ולהיפך, באילו דרכים ישנה אפשרות לשפר ולו במעט את הראייה, יש לציין שזו הינה עין יחידה עם רקע של גלאוקומה

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  יתכן שהשתל עבר דחייה ואינו מתפקד יותר, ולכן שוב יש בצקת בקרנית, מה שמסביר את הראייה הירודה. מומלץ להיבדק ע"י מומחה קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/06/2018 ניתוח קרנית

  אני מיועדת לניתוח להשתלת קרנית הראיה שלי בעין שמאל מאוד מוגבלת אין לי יכולת לראות בה בכלל יש גם טישטוש ועין שמאל מרכיבה משקפיים עם צילינדר ומספר -9 האם הניתוח מוביל גם לשיפור הראייה התיקון קוצר הראייה. את הניתוח עושים לי רק בעין שמאל שלא רואה בכלל

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום רב,

  אני מניח שיש לך קרטוקונוס, ולכן את מועמדת להשתלת קרנית. מטרת הנתוח היא להביא למצב שקמירות הקרנית המושתלת תהיה סימטרית ונמוכה מזו שיש לך היום. קשה לנבא את הראייה לאחר הניתוח. בד"כ המהלך האחר ניתוחי כרוך בהוצאה סלקטיבית של תפרי השתל שמתחילה כשנה לאחר הניתוח. בד"כ יהיה צורך בהתאמת משקפיים או עדשות מגע לאחר הוצאת חלק התפרים או כולם. ברב המקרים יש שיפור בראייה המיטבית המתוקנת לאחר הניתוח (כלומר בראייה המושגת לאחר תיקון מיטבי עם משקפיים או עדשות מגע).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2018 ניתוח להשתלת קרנית

  האח שלי צריך לעשות השתלת קרנית.יש לי שאלה-כמה זמן הניתוח ממשיך? ואחרי כמה זמן אפשר להשתמש בעדשות מגע? תודה רבה.

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  ניתוח השתלת קרנית נמשך בין שעה לשעתיים, תלוי בשיטת הניתוח. השימוש בעדשות מגע לאחר הניתוח תלוי בגורמים רבים. בד"כ מי שנזקק לעדשות מגע לאחר השתלות קרנית הם אלו שעברו השתלת קרנית מלאה או קדמית (DALK). בהשתלות אלו יש תפרים בשתל. לאחר הוצאה של כל התפרים (תהליך המתחיל כשנה לאחר הניתוח) - אם נשארה אסטיגמציה גבוהה - ניתן להתאים עדשות מגע מיוחדות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/05/2018 השתלת קרנית קטרקט

  שלום
  לפני שנה עשיתי השתלה ובגלל הסטרודקס התפתח קטרקט. הרופאה היום החליפה לי את הטיפות לfml. האם fml יותר בטוח לעין מבחינת קטרקט ועליית לחץ עיני לעומת סטרודקס?

  crazyeyeartcover_Slide
  שלום רב,

  כן, FML יותר בטוח בהשוואה לסטרודקס מבחינת תופעות לואי כגון קטרקט ועליית לחץ תוך עיני. יחד עם זאת גם FML עלול לגרום לתופעות הלוואי הללו, ויש צורך במעקב רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2018 הסרת תפרים לאחר השתלת קרנית.

  שלום רב, אני לאחר השתלה שנייה של קרנית בשל מחלת קרטוקונוס. את ההשתלה השנייה עברתי בשנת 2015. (השתלה מלאה). לאחר ההשתלה בהדרגה הוצאו מספר תפרים שהשתחררו .אני מטופל מזה כשלוש שנים בטיפות זיילט וטיפות ללחץ תוך עיני. כמו כן הובחן אצלי בעין של ההשתלה קטרקט. האם ניתן לבצע ניתוח קטרקט לאחר השתלת קרנית? וכמו כן מתי והאם זה נכון שאני עדיין עם רוב התפרים בעין ? תודה אבי.

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  הסרת תפרים משתל הקרנית נעשית על פי מיפוי הקרנית. לא תמיד מוסרים כל התפרים. בד"כ אם מגיעים לאסטיגמציה נמוכה ולראייה תפקודית סבירה אחרי הסרה סלקטיבית של חלק מהתפרים, לא מסירים את השאר. ההחלטה על תזמון הסרת התפרים היא של הרופא המנתח, על בסיס מיפויי קרנית חוזרים.

  ניתן לבצע ניתוחי קטרקט לאחר השתלות קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/04/2018 עכירות לאחר השתלה

  שלום פרופסור,
  הנני בן 32 לאחר ניתוח DMEK ולאחר טיפולילייזר יאג,אני סובל מגלאוקומה בנוסף, לאחר יותר משנה לאחר הניתוח אני רואה 6/18 עם חריר, הראייה לא יציבה לטעמי, אני מסתנוור בשמש עקס עכירות בקרנית, נאמר לי על ידי המנתח שהקרנית יחסית שקופה אך לא לגמרי והשתלה מלאה של קרנית לא מומלצת, האם ישנה דרך לשפר את הראייה לא בדרך ניתוחית?

  imagesAK0SIJ0H
  אם יש עכירות משמעותית בקרנית - שלום יותם,

  השתלת קרנית בשיטת DMEK מאפשרת טיפול בבצקת בקרנית ע"י החלפת שכבת תאי האנדותל, הנמצאים בחלק הפנימי של הקרנית. אם יש עכירויות בסטרומה של הקרנית (גוף הקרנית) - הרי שרק השתלת קרנית מלאה תעזור. מצד שני יש להשתלת קרנית מלאה בעיות אחרות, כגון אסטיגמציה (בגלל התפרים ובגלל שולי הפצע של השתל), השפעה על מבנה הזווית (שעלולה להחסם חלקית בגלל הדבקויות ובכך להחמיר את הגלאוקומה) ובעיות רבות אחרות. במקרה הזה יש לשקול את התועלת בבשתלת קרנית מלאה (PKP) מול הבעיות האפשריות - ולהחליט החלטה בהתאם.

  אם יש עכירות משמעותית בקרנית, אין דרך לשיפור הראייה שלא באמצעות ניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/02/2018 הסרת תפר

  שלום,

  עברתי השתלת קרנית מסוג dalk לפני חצי שנה.
  היום הסיר לי הרופא תפר אחד ממושך. כשחזרתי הביתה הרגשתי כאבים עזים ובלתי נסבלים. לאחר שיצרתי קשר עם הרופא הוא המליץ לי לחזור לבית החולים בכדי שישימו לי עדשת מגע טיפולית וכך עשיתי.
  הביקורת אליו בעוד חודש. שאלתי אליך היא האם אני יכול להסיר את עדשת המגע הטיפולית לבד ולאחר כמה זמן?
  או שכדאי שאלך לרופא עיניים של קופת החולים שיוציא לי אותה בעוד מספר ימים?
  וכמה זמן ניתן להיות עם עדשת מגע טיפולית?

  לתשובתך אודה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  עדשת מגע טיפולית מונחת בגלל סיבות שונות, ובעיקר כדי לעזור לריפוי של שכבת האפיתל המצפה את הקרנית. את העדשה מסירים לאחר שתהליך הריפוי הושלם. סיבה אפשרית אחרת היא הישארות של קצה תפר שלא ניתן היה להוציא בשלמותו, וזה מה שגרם לכאבים.

  בכל מקרה רק רופא עיניים מומחה לקרנית, ועדיף הרופא המנתח שביצע את השתלת הקרנית, יכול להסיר את עדשת המגע הטיפולית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2018 השתלת קרנית לפני גיל 18

  שלום, בני בן 11,עבר בגיל 7ניתוח להסרת כילזיון בעין שמאל,מיד לאחר הניתוח עברנו להתגורר בקנדה,חצי שנה אחרי החל גירוי מתמיד בעין,אודם כנראה בעקבות היובש או מחלה. אבחון אצל מומחה לקרנית הוחלט שישנה צלקת בקרנית אך השתלת קרנית תבוצע רק אחרי גיל 18,בשנתיים האחרונות הוא מטופל קבוע בטיפות עיניים וכדורים apo-acyclovir 400 עלמנת למנוע הידרדרות.יש לו משקפים שיעזרו לעין הבריאה. הוא מסונוור קבוע,מתלונן על כאבים מדי פעם,זה משפיע על הלימודים וכמובן בטחון עצמי,הוא רואה רק בעין אחת למעשה,בקיצור לא קל לו.
  האם יש משהו שאפשר לעשות לפני גיל 18? אשמח לחוות דעתך על אפשרויות נוספות שאולי יוכלו לשפר את המצב.
  תודה

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  לפני החלטה על השתלת קרנית צריך לבדוק את חדות הראייה המיטבית עם משקפיים או עם עדשות מגע. לעיתים ניתן עם עדשות מגע קשות להשיג שיפור חלקי בראייה בעין שיש בה קרנית עם צלקת.

  אם לא ניתן לשפר את הראייה בעזרת עדשות מגע קשות, ואם הצלקת מרכזית וסמיכה, ניתן לשקול השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK גם בגיל 11.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2018 השתלת קרנית

  אימי טופלה לפני 4 שנים בביח [   ] לפי הממצאים היתה צריכה לעשות ניתוח להשתלת קרנית בגלל גילה ,ומחלות בהן היא סובלת סרבנו לעשות.
  היום היא מתעקשת לטפל ולפחות לראות בעין אחת .
  האם ניתן כיום היא בת 87.

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  בהחלט. ניתן לבצע השתלת קרנית בכל גיל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2018 השתלת קרנית

  שנה ועשרה חודשים אחרי השתלת קרנית מלאה. לפני תשעה חודשים הוסרו שני תפרים וראיתי מצויין לאחר כמה חודשים הוסרו שאר התפרים למורת רוחי עד להסרה מלאה לפני שבועיים.מצבי היום צילינדר גדול במיוחד כמעט ולא רואה בעין. רופא מנתח הציע חתכים או לייזר.פרופסור מומחה אמר שלא צריך להוריד תפרים אם הראיה טובה והמליץ על תפירה מחדש של השתל.מבולבל ומאוכזב מבקש המלצה.

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  ניתן לבצע חתכים בהיקף השתל ע"י לייזר (relaxing incisions), או לייזר במרכז הקרנית לשיוף המספר והצילינדר, או להתאים עדשת מגע קשה או סקלרלית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/12/2017 צלינדר גבוה אחרי השתלת קרנית

  לפני שנה ותשעה חודשים עברתי השתלת קרנית מלאה.לאחר שנה הוסרו שני תפרים וראיתי 6/7 באותה העין לאחר מכן נאמר לי שחייבים להוריד את שאר התפרים מחשש לזיהום.היןם לאחר שהוסרו כל התפרים יש צלינדר 14 ואני כמעט לא רואה בעין.רציתי לדעת מה אפשר לעשות לתיקון הראיה(נאמר לי חיתוך בקרנית או לייזר).
  אני מתוסכל מאוד כי כבר ראיתי מצויין ועכשיו כמעט ולא רואה יש לציין שאת כל התהליך עברתי ב [……..].
  נאמר לי גם שיש על הקרנית חלקים שטוחים וחלקים בולטים,האם עם הזמן זה יכול להתאזן מעט רק לפני יומיים הוסרו התפרים. עוביהקרנית 560 במרכזה. תודה מראש.

  אבישי

  imagesCAOIOE8O
  שלום אבישי,

  יש לפניך מספר אפשרויות: הראשונה היא שימוש בעדשת מגע קשה (רגילה או סקלרלית). עדשת מגע עשוייה לתת לך ראייה טובה מאוד, כפי שהיתה לך לפני הסרת התפרים. אפשרות אחרת היא ביצוע חתכים בחיבור שבין השתל והקרנית ההקפית, במיקום הציר הקמור של הקרנית. התוצאה של ניתוח חתכים אינה צפוייה ולא תמיד מתקבל האפקט הרצוי. עוד אפשרות היא ביצוע שיוף בלייזר על פני הקרנית, בשיטת PRK. זה אפשרי כאשר הקרנית סימטרית (כלומר הציר הקמור של הקרנית נמצא על קו ישר במיפוי הקרנית).

  מומלץ להתחיל עם עדשות מגע, ולפנות לאופטומטריסט המיומן בהתאמת עדשות מגע מיוחדות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/11/2017 לאחר השתלה

  שלום פרופסור
  אני בן 32 סובל מגלאוקומה מולדת, לפני כשנה עברתי השתלת קרנית מסוג dmek וקטרקט ביחד לאחר שהעין סבלה מבצקות
  לאחר כמספר חודשים בוצעו לי שני טיפולי לייזר יאג שניקה את העדשה מקטרקט משני, כרגע עדיין רואה עכירות מסויימת אם כי פחותה בהרבה, ממה נובעת העכירות? האם יש דרך להסירה? הרופאים אומרים שהקרנית שקופה וכך גם העדשה,
  ראוי לציין שכרגע סובל מצילינדר גבוה , אך המספר במשקפיים ירד מ 18- ל 3-

  יותם

  mandelbrot-fractal
  שלום יותם,

  קשה לענות לך ללא בדיקה. יתכן ששרידים של הקופסית האחורית, שעברה את הטיפולים בלייזר, נשארו במרכז מול ציר הראייה ומפריעים לך. קטרקט משני הוא מצב שבו מתפתחת עכירות בקופסית האחורית של העדשה, אותה משאירים לאחר ניתוח קטרקט, כדי שתתמוך בעדשה התוך עינית המושתלת בניתוח. יאג לייזר הוא טיפול בו מבוצע פתח במרכז הקופסית העכורה. לעיתים לאחר הטיפול נשארים חתיכות קטנות של הקופסית שצפות בזגוגית ממש צול ציר הראייה. אלו שוקעות בד"כ עם הזמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/10/2017 הרפס וקטרקט

  שלום, אני בן 25 עם קטרקט מולד, יש לי צלקת בעין כתוצאה מהרפס בעין, שהוריד לי את הראיה משמעותית לסביבות ה6/24 בעין אחת. זה גורם למצב שבקריאה או בעבודה אני רוב הזמן עוצם את העין, כי אור ממש מציק לי. האם אני מועמד מתאים להשתלת קרנית? ומהם ההשלכות לעתיד?

  יוסי

  Water-dance-med
  שלום יוסי,

  אם הצלקת מרכזית ופוגעת משמעותית בראייה - אז יש בהחלט מקום לשקול השתלת קרנית. יש לבדוק לפני כן מהו פוטנציאל הראייה בעין זו, והאם הקטרקט המולד לא גרם להתפתחות עין עצלה. מומלץ להיבדק אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/10/2017 הורדת תפר רופף

  שלום פרופסור סלומון, עשיתי ניתוח השתלת קרנית מלאה PKP לפני כחודש וכמה ימים בביקורת היום הרופא אמר שיש תפר אחד שהוא רופף בצד ימין וצריך להוריד אותו בשביל שלא יהיה זיהום (הוא הוריד בסופו של דבר) ולהשתמש באנטיביוטיקה פעמיים ביום לכמה ימים בתור טיפול מניעתי האם זה תקין?

  imagesCAOIOE8O
  שלום רב,

  זו בהחלט תופעה המתרחשת לאחר השתלות קרנית. אם פתר מתרופף יש להסירו, ולקבל טיפול כפי שאתה קיבלת. לעיתים יש צורך להוסיף תפר במקום התפר שהוצא, במיוחד אם זה קרה בסמוך לניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2017 השתלת קרנית בקרטוקונס מתקדם

  שלום,
  יש לי קרטוקונוס זה מספר שנים.
  המצב בעין ימין לא טוב והקרנית דקה מידי לקרוסלינקין. ראייה עם עדשות 1/36.בעין שמאל אין אדות לדינמיקה של שינוי כרגע והראייה עם עדשות כמעט 6/6
  הרופא כרגע רוצה לעקוב אחר עין שמאל ואינו מעוניין לגעת בעין ימין. לא נתן הסבר המניח את הדעת לגבי השתלה.מבחינתו אין צורך בהשתלה . האם יש מקום לחוות דעת שניה והאם מצבי אינו מספיק בעייתי כך שימליץ על השתלה מלכתחילה.

  נירן

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום נירן,

  על פי הנתונים הללו - יש בהחלט מקום לשקול השתלת קרנית לעין ימין.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/09/2017 השתל קרנית

  שלום
  אני חודש וחצי אחרי השתלת קרנית עם תפר אחד שישתחרר …ונאמר לי שאפשר להמשיך כך ..אבל הראיה שלי גרועה יותר משהיתה ויש לי שינוי של צבע זוהר שנראה במיוחד בתמונות ..האם הייתי אמור להתחיל לראות טןב יותר אחרי חודש וחצי ?

  imagesG1FL58NX
  שלום רב,

  בתקופה כזו אחרי השתלת קרנית הראייה עדיין אינה מיטבית. יש לצפות לשיפור בראייה לאחר התחלת הוצאת תפרים סלקטיבית על פי מיפויי קרנית, בה מתחילים כשנה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/09/2017 החלמה לאחר השתלה של קרנית

  שלום,
  רציתי לשאול מהוא זמן ההחלמה לאחר ניתוח ומה מותר ואסור לעשות לאחר הניתוח?

  imagesG1FL58NX
  שלום רב,

  קיימים סוגים שונים של השתלות קרנית, והמהלך האחר ניתוחי תלוי בסוג הניתוח. אין כאן למעשה "החלמה", כי אתה לא מרותק למיטה ולא מוגבל. ניתן לתפקד ללא בעיות כבר יום לאחר הניתוח. משך השיקום הראייתי יכול להמשך מספר חודשים עד מספר שנים כשמדובר בהשתלת קרנית לקרטוקונוס, ומספר שבועות כשמדובר בהשתלת אנדותל לבצקת של הקרנית או לדחיית שתל.

  מומלץ לדון עם הרופא המנתח בסוג הניתוח שמתאים לך ובמהלך האחר ניתוחי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2017 השתלת קרנית קרטקונוס

  שלום
  לפני 3 חודשים עברתי השתלה מלאה ואני מטופלת בסטרודקס. הלחץ תוך עיני שלי גדל מהר. לפני חודש היה 17 ולפני שבועיים 21. אני רוצה לבדוק שוב את הלחץ אך הבעיה שבקופה אין את המוט הידני שבאמצעותו אפשר לבדוק אלא רק את המכשיר הגדול. האם יש בעיה לבדוק עם המכשיר בקופות או שזה יכול לגרום נזק לקריית? או שעדיף ללכת פשוט למיון כדי לבדוק? בנוסף האם 21 זה לא משהו שמחייב מתן טיפול של כדורים או טיפות להורדת לחץ?

  ליז

  Water-dance-med
  שלום ליז,

  אם עברת השתלת קרנית לפני 3 חודשים, הרי שהמקום היחיד בו נכון וצריך לבדוק אותך הוא במרפאה של הרופאה המנתח במרכז הרפואי בו נותחת. אני בטוח שיש שם את האמצעים הדרושים לבדיקת הלחץ התוך עיני.

  יש לבדוק את הלחץ התוך עיני בכל ביקור. אם הלחץ גבוה, יש להחליף את הטיפול בסטרודקס בסטראודי אחר שפחות מעלה את הלחץ התוך עיני, כגון FML או לוטמקס. לחץ 21 הוא לחץ גבוה, ויש להורידו בעזרת טיפות מתאימות להורדת הלחץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/08/2017 האם ניתוח יעזור ?

  שלום רב .
  לפני כחצי שנה התאשפזתי בבית חולים עקב צלקת (אבזצס) במרכז הקרנית בעין ימין שגרמה לירידה משמעותית בראיה ( כמעט ולא רואה כלום בעין) טופלתי בסטרודקס ובאנטיביוטיקה להפסקת הדלקת עברה חצי שנה והראיה לא משתפרת ואם כן יש שיפור אז הוא ממש ממש קטן..
  הרופא המומחה שמטפל בי ממליץ לחכות עד שנה וחצי שהצלקת תיתקטן מעצמה ויהיה שיפור בראיה .
  השאלה שלי היא : האם לאחר השתלת קרנית הראיה שלי תיהיה טובה ? לא חייב 6/6 העיקר טובה ברמה של מה שהיה לי קודם
  ( אני מרכיבה משקפיים בעיניים מידה 6 ורבע כזה) האם אני אחזור לראות באותה מידה שהיתה לי לפני הצלקת או פחות טוב או יותר טוב איפה זה עומד העינין הזה ?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  קשה מאוד לנבא מה תהיה הראייה לאחר השתלת קרנית. חדות הראייה לאחר השתלת קרנית תלוייה בגורמים רבים, וביניהם האיזון בין התפרים המעגנים את השתל לרקמת המקבל, תהליך ריפוי הפצע ויצירת החיבור בין השתל ורקמת המקבל, תפקוד תאי האנדותל של השתל, מצב העדשה, מצב המקולה וגורמים אחרים.

  מסיבות אלו מבצעים השתלת קרנית רק כשאין ברירה, וכשהצלקת גדולה, מרכזית וגורמת לירידה משמעותית בראייה. מומלץ לכן להמתין לשינוי בגודל הצלקת. ניתן לנסות להתאים עדשת מגע קשה, שבחלק מהמקרים עשוייה לתרום לשיפור בראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/08/2017 שינוי צבע ומיקום האישון

  שלום

  אני 3 שבועות לאחר השתלת קרנית, העין כבר מתחילה לחזור לעצמה כלומר יותר אסטתית ונקייה מדינומים, כמו כן הראייה אט אט הולכת ומשתרת.

  משום מה ניתן לשים לב לשינוי צבע האישון שכעת שונה מצבע האישון בעין השניה , האם זה תקין ואמור להסתדר?
  שאלה שניה היא, שיש פזילה קלה של האישון, האם יש קשר לניתוח?

  תודה על תשובתך

  images6092CGRF
  שלום רב,

  צבע העין השונה הוא תוצאה של בצקת בשתל הקרנית. בצקת זו חולפת במשך הזמן, במקביל לטיפול המקומי בסטרואידים. מיקום האישון הוא תוצאה של ניתוחים שונים שעברת בעבר, כגון ניתוח קטרקט, או כתוצאה מהדבקויות של הקשתית להיקף הקרנית. מומלץ להפנות שאלות אלו לרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2017 השתלת קרנית

  שלום. לפני חודשיים וחצי עברתי השתלה והיום קיבלתי מכה בעין ורואה קצת מטושטש. מה זה יכול להיות?

  ליז

  fantastic_art_eye_mosaic_by_cornejo_sanchez-d4q3ya9
  שלום ליז,

  זה יכול להיות כלום, וזה יכול להיות פגיעה בשתל ופתיחה של התפרים. עליך לגשת מיד לרופא עיניים בחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך למקום מגורייך, ולהיבדק ללא דיחוי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/07/2017 השתלת קרנית מסוג dalk

  עברתי ניתוח להשתלת קרנית מסוג dalk לפני שלושה ימים.
  כרגע רוב הזמן העין סגורה. ברוב העין יש שטף דם גדול הרופא אמר שיחלוף עם הזמן ואין סיבה לדאגה.
  בנתיים השטף דם לא נעלם.
  האם יש סיבה לחשוש ולפנות לרופא לפני הביקורת?

  נפתלי

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  נפתלי שלום,

  שטף הדם בלחמית נוצר ככל הנראה במהלך זריקת ההרדמה. למרות שהוא נראה מפחיד, אין לו כל משמעות, והוא יספג תוך מספר שבועות. את בדיקות המעקב אצל הרופא המנתח עליך לבצע כמתוכנן, על פי ההוראות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2017 השתלת קרנית לקרטוקונוס

  שלום וברכה,
  לאישתי יש קרטוקונוס ובעבר היא עשתה קרוס לינקינג.
  האם אתה ממליץ על השתלת קרנית.

  אלירן

  Third Eye _2, b
  שלום אלירן,

  ההחלטה על השתלת קרנית לקרטוקונוס נעשית במקרים של קרטוקונוס מתקדם מאוד, כאשר לא ניתן יותר להשיג ראייה תפקודית בעזרת סוגים שונים של עדשות מגע, או כאשר לא ניתן יותר להשתמש בעדשות מגע בגלל תגובות דלקתיות של העין בזמן השימוש בעדשות אלו. סיבה נוספת להחלטה על השתלת קרנית היא כאשר מתפתחת צלקת משמעותית במרכז הקרנית במקרים של קרטוקונוס מתקדם מאוד.

  אם ניתן להשתמש בעדשות מגע ולהשיג איתן ראייה תפקודית טובה - הרי שאין צורך בהשתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2017 אדנו וירוס הצטלקויות ועכירות קשה בקרנית

  אני בן 43 לפני כ-9 שנים תקף אותי אדנו וירוס בעין ימין (אפילו הגעתי אליך למרפאה בירושלים), כתוצאה מכך נשארו הצטלקויות ועכירות קשה בקרנית (כיום אני רואה 6/30 בעיין ימין), לאחרונה ביקשתי לברר על ניתוח לייזר PTK אולם מומחה קרנית ייעץ לי לא לעבור את הניתוח מחשש שהתגובה האוטואימונית תחזור והמליץ קודם לחזור ולנסות טיפול תרופתי (3 חודשים FML ולאחר מכן 3 חודשים ציקלוספורין במינון 1%). אני ממש אובד עצות אודה על עזרתך.

  picasso
  שלום רב,

  הטיפול המועדף בצלקות ועכירות קשה בקרנית הגורמות לראיה של 6/30 הוא השתלת קרנית בשיטת DALK או PKP. טיפול בטיפות כלשהו לא יעזור להסרת הצלקות אחרי כל כך הרבה שנים. גם טיפולי לייזר למיניהן כגון PTK לא יועילו אם הצלקות עמוקות.

  אנא פנה להערכה מחודשת אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/06/2017 השתלת קרנית מלאה

  שלום
  לפני חודש עשיתי השתלה מלאה והיום הרופא כתב שיש spks במרכז. רציתי לדעת האם זה טבעי. מה גורם לזה ואיך מטפלים?

  eye_see_toast
  שלום גל,

  מדובר בארוזיות נקודתיות באפיתל הרנית - תופעה צפוייה וסבירה לאחר הניתוח. ככל שיעבור הזמן והאפיתל יצמח מחדש על פני השתל - התופעה תחלוף. הטיפול לאחר השתלת קרנית כולל טיפות לחות (תחליפי דמעות), סטרואידים ואנטיביוטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2017 השתלת קרנית

  שלום. אני אחרי שבועיים של השתלה מלאה ומרגישה שלא רואה יותר טוב מלפני, ואולי אפילו ההפך.
  מתי אני אמורה להרגיש שיפור בראייה? אני שומעת שיש אנשים שגם יום אחרי רואים טוב.. קצת חוששת.

  גל

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום גל,

  השיקום הראייתי אחרי השתלת קרנית הוא תהליך ארוך, שלוקח שנה ולעיתים אף יותר. הוא תלוי בתגובה לריפוי פצע, ביצירת הצלקת המחברת את השתל לקרנית, ובמתיחות התפרים של השתל. היא תלויה גם בתפקוד תאי האנדותל של השתל, ובקצב נסיגת הבצקת משולי הפצע של השתל. עלייך לקבל טיפול מקומי עם טיפות סטרואידים ע"י הרופא שניתח אותך. לאחר כשנה מהניתוח הוא יתחיל בהסרת סלקטיבית של התפרים על פי בדיקות מיפוי קרנית, דבר שיתרום להקטנת האסטיגמציה בשתל הקרנית ולשיפור בראייה.

  אם ציפית לראייה טובה שבועיים לאחר השתלת קרנית, כנראה שלא קיבלת הסבר הולם לפני הניתוח על המהלך הצפוי, או שאת לא זוכרת מה שהוסבר לך.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/05/2017 השתלת קרנית מלאה חוזרת בשל הידקקות הקרנית בקצוות

  שלום. עברתי השתלת קרנית מלאה ב2001 עם תיקון ראיתי 6/6. ב2013 עברתי ניתוח קטרקט והשתילו לי עדשה טורית לאחר הניתוח ראיתי 6/8.5 ללא תיקון. דא עקא שהראיה נחלשה בגלל אנדותל עכור. ב2016 עברתי DSEAK וכחלוף כמה חודשים הראיה ירדה ל6/60. הסתבר שבחלק הקרנית שלי לצד הקרנית המושתלת מ2001 נוצרה הידקקות ( נהיתה דקה ) והרופאים מסבירים שאם רוצים לעשות השתלה חוזרת קשה מסובך ומסוכן.
  אשמח לשמוע את דעתך והתודה מראש
  חג שמח

  יהודה

  soul-window-kelly-del-rosso
  שלום יהודה,

  כל ניתוח נוסף של השתלת קרנית מגדיל את הסיכונים לדחיית שתל, גלאוקומה וסיבוכים אחרים. לכן יש לשקול היטב את הצורך בניתוח, ומהו פוטנציאל הראייה בעין. אם נוצרה הדקקות בהיקף הקרנית מחוץ לשתל, הרי שיהיה צורך בהשתלת קרנית מלאה עם שתל בקוטר גדול יותר. הסיכון בדחייה עם שתל קרנית גדול גבוהים יותר. יחד עם זאת קשה לתת לך הערכה בלי לבדוק את העין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/05/2017 השתלת קרנית

  שלום
  לפני יומיים עשיתי השתלת קרנית והיום הייתח בביקורת ונאמר לי שיש לי ארוזיה על כל הקרנית. אשמח לדעת מה המשמעות של זה? האם זה טבעי? האם סה מעיד על עתיד לא טוב?

  ליז

  images6092CGRF
  שלום ליז,

  מדובר במהלך צפוי לאחר השתלת קרנית. תאי האפיתל של השתל בד"כ נושרים, ובמקומם צומחים תאי אפיתל שלך ומצפים את השתל. עד שהם עושים את זה יש בשתל ארוזיה (כלומר: חסר אפיתל). הרופא המנתח בד"כ ישים לך עדשת מגע טיפולית עד להשלמת צמיחת האפיתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2017 השתלת קרנית

  שלום לך פרופסור
  עשיתי לפני כחודשיים השתלת קרנית חלקית
  בהתחלה הכל הלך טוב ברוך ה׳ ואז לאחר חודש הדוקטור הוציא לי תתפרים ואחרי כמה ימים קיבלתי דלקת ואני שם טיפות כדורים שום דבר לא עוזר והדלקת כבר חודש בעיין איך אני נפתר ממנה ??

  אדיר

  sunset-eyeball
  שלום אדיר,

  לא ברור למה הכוונה בדלקת, ואיזה סוג של השתלה שכבתית עשית. אם עשית DALK, קרוב לודאי שהדלקת תעבור עם טיפול מתאים, בד"כ בשילוב של סטרואידים ואנטיביוטיקה הניתנים בטיפות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/05/2017 הריון ולידה לאחר השתלת קרנית

  שלום, אני ארבעה חודשים לאחר ניתוח השתלת קרנית.אני מתכננת הריון ורציתי לדעת אם יש איזשהו סיכון לעין בזמן הריון ולידה?

  watermark
  שלום רב,

  אין סיכון לעין במהלך ההריון או הלידה. עלייך להמשיך ולשים טיפות סטירואידים בעין המנותחת, ולהגיד את זה לרופא הנשים שמטפל בך. גם רופא הקרנית שמטפל בך צריך לדעת אם את בהריון. יש לבדוק אם הטיפות שאת מקבלת לעיניים אינן גורמות לנזק אפשרי לעובר, בעיקר בתחילת ההריון.

  המאמץ בלידה אינו גורם לנזק לקרנית המושתלת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/03/2017 השתלת קרנית

  רציתי לשאול איך מסירים את התפרים
  האם זה עוד ניתוח ? ויצטרך גם מרדים ?

  eye_see_toast
  שלום רב,

  הסרת תפרים משתל הקרנית היא פעולה קצרה ופשוטה, הנעשית במרפאה תחת הרדמה מקומית עם טיפות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/03/2017 ניתוח קרנית

  שלום רב
  אבא שלי סבל בעין מגלאוקומה ועשה בזמנו ניתוח לייזר להורדת הלחץ
  לפני חודשיים עשה ניתוח באותה עין לקטרקט עכשיו אחדי חודשיים יש לו בצקות בקרנית והוא אמור לעבר השתלה
  השאלה שלי היא: האם המצב יהיה גרוע יותר במידה ואבא שלי יחליט לא לעשות את הניתוח של הקרנית? הוא בן 72 ויש לו פחד לעבור את הניתוח.
  תודה רבה

  קשתית כחולה
  שלום רב,

  בצקת כרונית בקרנית לאחר ניתוחים תוך עיניים שונים גורמת לעכירות הקרנית, ולהופעת שלפוחיות באפיתל הקרנית. שלפוחיות אלו גורמות לכאב ולדלקת מתמשכים, ולעיתים עלולות להפתח וליצור כיבים בקרנית שעלולים להזדהם. מסיבות אלו מומלץ לעבור השתלת קרנית במקרים בהם נוצרת בצקת קבועה של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2017 ניתוח קטרט למושתל קרנית

  איזו עדשה לשים בניתוח קטרט למושתל קרנית האם טורית או רגילה?
  ראיתי שאפשר לבצע חיתוך בקרנית כדי שהקרנית תהיה יותר אחידה . מה הסיכונים ? מה המשמעות האם הראיה עלולה להיפגע מכך הכוונה אם המספר/צילנידר יגדל ?

  זוהרי

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  יש מספר שיטות לתיקון אסטיגמציה גבוהה במושתלי קרנית. אלו כוללות ביצוע חתכים בקרנית בחיבור בין השתל והקרנית ההיקפית, תקיון בלייזר על פני הקרנית בשיטת PRK, ואם יש גם קטרקט - ניתוח להסרת קטרקט והשתלת עדשה תוך עינית טורית. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות. השיטה המדוייקת ביותר היא שיוף השתל עם לייזר - אך זו לא מתאימה לכל שתל, במיוחד אם הצילינדר גבוה מאוד. שיטת החתכים יעילה באופן חלקי, והתוצאות שלה לא צפויות. השתלת עדשה טורית מתאימה רק למי שיש לו קטרקט משמעותי והוא מועמד בכל מקרה לניתוח קטרקט. ככלל יש להתאים את השיטה בהתאם למצב הקרנית ולמצב העדשה, ועל כך מומלץ לדון עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2017 סיכוי הצלחת השתלת קרנית לחולה סוכרת בן 80

  מבקש לדעת האם ומה הבעייתיות של השתלת קרנית בחולה סוכרת בן 80, עבר פעמיים השתלות והראיה לא השתפרה.

  יש סיכון מיוחד ?

  האם הסוכרת מורידה את סיכויי ההצלחה ?

  תודה,

  חנן

  picasso
  חנן שלום רב,

  אם הסוכרת מאוזנת תחת טיפול תרופתי ומעקב מסודר אין סיבה שזה יפריע להצלחת השתלת קרנית. יחד עם זאת סוכרת לעיתים פוגעת ברשתית, ועלולה לגרום לפגיעה משמעותית בראייה על רקע בצקת של המקולה (החלק המרכזי ברשתית בו מתקבלת חדות הראייה העיקרית). במקרה זה הסיבה לראייה הירודה הוא מצב הרשתית. יש להתייעץ עם מומחה לרשתית לפני שמחליטים על השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2017 השתלת קרנית

  אחרי הניתוח יש כאבים חזקים בעין?
  אפשר לחזור לעבודה יום אחרי?
  איך מתבצעת הורדת התפרים?

  דניאל

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום דניאל,

  אחרי השתלת קרנית אין בד"כ כאבים. בד"כ יש צורך באשפוז של כ 3 ימים לאחר הניתוח, ומולץ להמנע מעבודה פיזית שיש בה סיכון לחבלה בפנים במהלך החודשים שלאחר הניתוח. לא ניתן לחזור לעבודה יום אחרי הניתוח.

  את התפרים מסירים לאחר כשנה אם הניתוח היה של השתלת קרנית מלאה, או אחרי מספר חודשים אם הניתוח היה של השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK. אם הניתוח היה השתלת אנדותל, הרי שאין תפרים בשתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/01/2017 טיפות סטרודקס

  האם יתכן שאני לא מרגישה טוב בעקבות נטילת התרופה.לפני 5 ימים עברתי ניתוח בעין כריתה והשתלת קרנית ונאמר לי להשתמש בסטרודקס.כבר 3 ימים שאני חשה מוזר עם הרגשות משונות .לציין שאני לא נוטלת תרופות אף פעם.
  תודה נורית

  watermark
  שלום רב,

  טיפות סטרודקס לאחר השתלת קרנית ניתנות כדי למנוע דחייה של השתל. הן ניתנות בד"כ מספר פעמים ביום, למשך כשנה, ולעיתים אף יותר, לאחר הניתוח. הספיגה הסיסטמית שלהן זניחה, והן ככל הנראה לא הסיבה לתחושה הכללית הלא טובה שלך. מומלץ בכל מקרה להיבדק הן ע"י רופא המשפחה והן ע"י רופא העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/01/2017 5 חודשים לאחר השתלת קרנית

  שלום רב
  עברתי השתלת קרנית מלאה הוציאו לי את כל התפרים עקב בצקת וכל התפרים היו רופפים הרופא אמר לי להפסיק עם הסטרואידים לגמרי בהשתלה הקודמת אני זוכר שבמשך שנה שלמה השתמשתי בסטרואידים האם זה נכון להפסיק עם הסטרואידים או להמשיך עד שנה מיום ההשתלה היות ואני עובד עבודה פיזית במקום שיש בו הרבה אבק וליכלוך ומהם הסיכונים שהשתל ללא תפרים תודה והמשך יום טוב

  מיכאל

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום מיכאל,

  ההחלטה על הטיפול בסטרואידים לאחר השתלת קרנית תלויה בגורמים רבים, ונתונה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, על פי מצב ההשתל. מטרת הסטרואידים, הניתנים בטיפות, היא למנוע דחיית השתל. לעיתים קיימים גורמים המונעים טיפול בסטרואידים, או מצריכים הפסקה זמנית שלהם, כמו: זיהום חידקי בשתל, הרפס בקרנית, עליית הלחץ התוך עיני, או התפתחות קטרקט. מומלץ להיוטת במעקב אצל הרופא המנתח או אצל מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/12/2016 עבודה

  שלום רב אני מושתל קרנית בשתי העיניים אני עובד טכנאי אחזקה העבודה כוללת ריתוכים חיתוך עם דיסקים שיוף אבנית חלודה חילוץ של כל מיני חלקים אני סובל מאד כל הזמן עיניים מגרדות דלקות מגורות פניתי לרופא התעסוקה כדי שיחליף לי מקצוע אבל הוא לא מבין עניין
  הרופא כתב לו מכתב שיתאים לי עבודה אבל הוא מתעלם השאלה שלי האם מותר לי לעבוד בעבודה זו תודה ובמשך יום טוב

  מיכאל

  hidden_eye
  שלום מיכאל,

  כל מושתל קרנית צריך להזהר מאוד מפגיעה כלשהיא בעיניים. נראה לי שסביבת העבודה שלך היא אכן מסוכנת, במיוחד אם קיים סיכון של פגיעה מנתזים הנטוצרים כתוצאה מעבודה של חיתוך או שיוף של מתכות ואבנים בעזרת מסור חשמלי או דיסק. עליך לפנות למומחה קרנית או לרופא תעסוקתי שימליץ על הוצאתך מסביבת העבודה הנוכחית בהקדם האפשרי, וימליץ על סביבת עבודה אחרת בה לא תהיה חשוף לפגיעה בעינייך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2016 השתלת קרנית בעין הסובלת מגלאוקומה

  שלום פרופסור
  הנני בן 32 וסובל מגלאוקומה בשתי העיניים
  עין שמאל כבר לא מגיבה לאור מלידה, עין ימין במצב יציב לאחר ניתוח טראבקולקומי, אך כרגע ראייה ירודה עקב בצקת בקרנית, הומלצתי לעבור ניתוח -DMEK בהרדמה כללית, לאחר קריאה מעמיקה הבנתי שבדרך כלל ניתוח DMEK מתבצע בהרדמה מקומית, השאלה שלי מהו השיקול לגבי הרדמה כללית והאם אני נחשב בקבוצת סיכון גבוהה בגלל הגלאוקומה? חשוב לציין שכרגע הלחץ תוך עיני יציב כבר כמה שנים בסביבות 8-12, אובחנה פגיעה קלה בעצב הראייה עקב לחצים גבוהים בעבר.

  יותם

  large
  שלום יותם,

  השיקול על סוג ההרדמה תלויה בהערכת המנתח את מורכבות הניתוח ואת אורכו. ככל שהניתוח מורכב וארוך יותר, המנתח יבחר בהרדמה כללית. מומלץ לדון על השיקולים בבחירת סוג ההרדמה עם הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/12/2016 השתלת קרנית

  שלום פרופ’..
  עברתי השתלת קרנית בשתי עיניים עקב קרטוקונוס. ימין לפני 5.5 שנים.. לפני חודשיים השתל נהייה מורם ויש מדרגה בקרנית.. האם כדי להתערב כירורגית?לציין שי כמה תפרים בעין.
  בעין שמאל עברתי ניתוח לפני 3.5 שנים.. הראיה ירודה ויש סלנדר גבוה 6+.. ויש עוד כמה תפרים בעין. מה מומלץ לעשות?
  תודה מראש

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450
  שלום רב,

  בעין ימין - אם המדרגה גורמת לעיוות מרכז הקרנית וירידה בראייה, מומלץ לפתוח את החיבור ולתפור מחדש את איזור המדרגה. בעין שמאל מומלץ להוציא תפרים על פי מיפוי הקרנית כדי להוריד במידה מסויימת את הצילינדר. כמובן שמומלץ לפנות למומחה לקרנית, ורצוי למי שביצע את הניתוחים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/11/2016 ניתוח השתלת קרנית לתינוקת בת חודש.

  שלום וברכה!
  נולדה לי בת לפני כחודש עם עכירות בעינה השמאלית [העכירות ממש במרכז העישון]. רציתי לקבל יעוץ על הטיפול, מה האפשרות של השתלת קרנית אצל תינוק בכזה גיל ומה הם סיוכיי ההצלחה שהגוף יקלוט את הקרנית, ואם לא קולט ח”ו מה הם הסיכונים שיכולים לקרוא אם הניתוח לא מצליח, וכן שאר פרטים על הניתוח או הטיפול והמסתעף.

  תודהרבה ובבראיות אצל כולם

  hqdefault
  שלום רב,

  השתלות קרנית בתינוקות כרוכות בשיעור גבוה של סיבוכים, ובעיקר דחיית השתל. המעקב לאחר הניתוח מחייב שורה מתמשכת של בדיקות תכופות, שנעשות כולן בהרדמה כללית, ומטרתן בעיקר הוצאה הדרגתית של התפרים, ובדיקת הלחץ בעין. לכן השתלת קרנית בתינוקות וילדים קטנים נעשות כאשר אין ברירה, בעיקר כאשר בשתי העיניים יש עכירות או מחלה של הקרנית שלא מאפשרת התפתחות ראייה תקינה בשתי העיניים. אם יש צלקת בקרנית בעין אחת - לא מקובל לבצע השתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2016 שתל שנדחה

  ביתי עברה השתלת קרנית והיתה לה דחיה של השתל. רציתי לדעת כמה זמן היא יכולה להישאר עם השתל שנדחה עד שתעבור ניתוח השתלה חוזר והאם יש כך סיכון לזיהום בעין? היא רוצה ללכת כך לטיול ארוך של שלושה חודשים לחו”ל. האם זה לא מסוכן עבורה?

  עופרית

  love-motion-web-med
  שלום עופרית,

  לאחר דחיית השתל מתפתחת בו בצקת כרונית הגורמת לירידה בשקיפות השתל. אם העין שקטה, והאפיתל של הקרנית (שכבת תאי הציפוי) שלם ולא פגוע - ניתן להמתין עם ההשתלה עד שיגיע תורכם ברשימת ההמתנה. אם האפיתל גם כן בצקתי, ויש כתוצאה מכך שלפוחיות ופצעים חוזרים, יש סכנה לזיהום של הקרנית, ואז יש צורך להקדים את ההשתלה. יש כמובן צורך לתת טיפול מקומי בסטרואידים להפחתת הבצקת, אנטיביוטיקה למניעת זיהום, ותחליפי דמעות.

  לגבי הנסיעה לחו"ל - מוטב שתתיעצו עם הרופא המנתח שעוקב אחר בתכם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2016 טרזורציה אחרי השתלת קרנית

  שלום רב
  עברתי לפני חודש השתלת קרנית חודרת + קיבוע עדשה לקשתית וזאת לאחר שעברתי ניתוחי רשתית ונוצרה אי ספיקה אנדותליאלית בעין. אתמול ח”ר מנית אצבעות, שתל במנח תקין, תפרים סגורים, ארוזיה במחצית תחתונה ללא סימני זיהום בגודל 3*5.5, לשכה קדמית עמוקה צלולה אישון אירוגלרי רפלקס אדום. בוצעה טרזורפיה.
  מה תופעות לוואי לטרזורפיה?מה סיכוי לדחיית השתל?האם להתקלח ולישון כרגיל עם הטרזורפיה תודה מראש.

  eye_see_toast
  שלום רב,

  טרסורפייה היא תפירה של העפעפיים. פעולה זו מתבצעת כדי לאפשר ריפוי של שכבת תאי הציפוי (תאי האפיתל) של הקרנית. בד"כ משאירים את העפעפיים סגורות למשך מספר שבועות, ומסירים את התפר לאחר ששכבת תאי האפיתל מכסה את כל השתל.

  לא ניתן לדעת מהו הסיכון לדחיית השתל. כדי להקטין את הסיכון יש להשתמש לתקופה ארוכה בטיפות סטירואידים, להיבדק מידי פעם ע"י הרופא המנתח ולהישמע להוראותיו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2016 עדשות אחרי ניתוח

  אני 5 שנים אחרי השתלת קרנית.
  האם אני יכולה להשתמש בעדשות מגע רכות בעין המנותחת?

  אורטל

  eye_see_toast
  שלום אורטל,

  את יכולה להשתמש בעדשות מגע, אבל עליך להיבדק לפני כן ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית. אם בבדיקה ימצא שהשתל תקין, שכבת תאי האפיתל תקינה ושלמה, ואין תפרים בשתל הגורמים לאסטיגמציה - תוכלי לפנות לאופטומטריסט מומחה שיתאים לך עדשות מגע. אם יש תפרים בשתל הגורמים לאסטיגמציה גבוהה - מומלץ להוציאם תחילה, ואח"כ לפנות להתאמת עדשות מגע.

  סוג העדשות המתאימות לך יקבעו ע"י האופטומטריסט בחנות האופטיקה. ככלל - עדשות רכות מתאימות למצבים בהם יש אסטיגמציה (צילינדר) רגולרית (סימטרית) ולא גבוהה. אם האסטיגמציה לא סימטרית, או גבוהה - הרי שעדשות קשות יתאימו יותר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/08/2016 השתלת קרנית שכבתית

  שלום רב ,
  אני סובלת מקרטוקונוס במצב יציב . האם אוכל לבצע השתלת קרנית ? מי מתאים לביצוע הליך כזה ?

  רוית

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רוית,

  השתלת קרנית מבוצעת בקרטוקונוס מתקדם, כאשר לא ניתן יותר לשפר את הראייה בעזרת עדשות מגע מיוחדות, או כאשר לא ניתן להרכיב יותר עדשות מגע כאלו. סיבות נוספות להשתלת קרנית הן צלקת במרכז הקרנית הקשורה בקרטוקונוס, או התפתחות בצקת קבועה בקרנית (לאחר ארוע של הידרופס).

  כל עוד את יכולה להסתדר עם עדשות מגע מיוחדות, ויש לך ראייה תפקודית עם עדשות אלו - מומלץ להמתין עם ההחלטה על ניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/07/2016 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום, אני בת 28 ובגיל שנתיים נכנסה לי זכוכית בעין שסרטה לי את הקרנית. אני רואה בה מאוד מטושטש, ואפילו יש לה פזילה קלה. חושבת כבר הרבה שנים על השתלת קרנית, האם היית ממליץ על כך? או האם עדיף ללכת עם עדשה קשה בעין ?
  ואם כן ישנה המלצה על השתלה , האם יהיה אפשר לשחות ?

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  קשה לענות לשאלתך בלי בדיקה של העין. לא ברור האם הבעיה היא רק בקרנית, או שנגרמו נזקים נוספים לעין בגלל אותה חבלה (כמו למשל פגיעה בעדשה, בקשתית, או ברשתית). לא ברור האם יש לך צלקת בקרנית, מהו מיקומה וגודלה. יש לזכור שפגיעה בעין בגיל כל כך צעיר גורמת עפ"ר להתפתחות אמבליופיה (עין עצלה), שמשמעותה שפוטנציאל הראייה בעין זו ישאר תמיד נמוך, גם אם תעברי השתלת קרנית.

  עדשה קשה בעין עשוייה לפעמים להועיל לראייה אם הצלקת גורמת לעיוות של הקרנית. אם ניתן להשיג שיפור כלשהוא בראייה עם עדשה קשה - אז כדאי לבחור באפשרות הזאת. אנא פני לאופטומטריסט העוסק בהתאמת עדשות מגע מיוחדות.

  מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/07/2016 שיפור ראיה

  בת 52 לאחר השתלת קרנית ב 2 עיניים בעקבות קרטקונס. לאחרונה לא רואה טוב גם בעזרת משקפיים. יש לי מספרים מאוד גבוהים
  האם יש ניתוח לשיפור הראיה?

  ארנה

  coloured_eye_drawing_by_stardust12345-d6g62c3
  שלום ארנה,

  יתכנו מספר סיבות לירידה בראייה. יתכן שאת מפתחת קטרקט. אפשרות אחרת היא ירידה במספר ובתפקוד של שכבת תאי האנדותל (השכבה הפנימית של הקרנית) הגורמת להתפתחות הדרגתית של בצקת בקרנית. בכל מקרה עליך לגשת בהקדם לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית, כדי להעריך את הסיבה לירידה בראייה, ולהתאים לפי זה את הטיפול.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2016 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום רב פרופ’סלמון
  אני סובל מקרטקונוס והמלצת לי בעבר לעשות השטלת קרנית.
  החשש שלי שישבית אותי בתפקוד היומיומי תקופה ארוכה.
  ובנוסף,
  אני ספורטאי המתחרה במרתונים, רכיבות באופני כביש, שוחה. טריאתלון ואיש הברזל.
  חשוב לי להמשיך לעסוק בענף הטריאתלון.
  האם ניתוח זה ימנע ממני להשתתף בתחרויות מסוג זה בעתיד?

  hidden_eye
  שלום רב,

  כן, בהחלט. לאחר השתלת קרנית תצטרך לשנות לחלוטין את סגנון החיים שלך, ולא לעסוק כלל בפעילות כלשהיא שבה יש סיכון לקבל חבלה ישירה או עקיפה בראש. כל חבלה לראש, הכוללת מכה לעין המנותחת, עלולה לגרום לפתיחת החיבור שבין השתל והקרנית ולאובדן העין.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2016 צלקת בקרנית בעין שמאל וגם קאטאראקט

  האם אפשר לנתח קאטאראקט והשתלת קרנית בגלל צלקת שנותרה לאחר שיוף קרנית, בניתוח אחד?

  images6092CGRF
  שלום רב,

  בטוח יותר לבצע את 2 הניתוחים הללו בנפרד. ראשית יש לבצע השתלת קרנית. לאחר התייצבות השתל, הסרת כל התפרים, וקבלת מיפוי קרנית יציב, ניתן לתכנן בצורה מדוייקת יותר את כוח העדשה התוך עינית שתושתל בניתוח הקטרקט. ביצוע 2 הניתוחים ביחד חושף את העין לסיבוכים רבים יותר, וגורם לחוסר דיוק בחישוב העדשה שתושתל בעין.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2016 האם יש משהו מחליף השתלה של קרנית חייה כגון מלאכותי וכדומה

  פוחד מהשתלה
  או מהשתלת קרנית של אדם חיי

  hqdefault
  שלום רב,

  אין השתלות של קרנית מחיות. קיימות השתלות קרנית מלאכותית, אך אלו מבוצעות במקרים קשים של פגיעה במשטח העין, כאשר העין לא יכולה לקבל קרנית רגילה. השתלות אלו כרוכות בסיבוכים רבים, ועושים אותן כמוצא אחרון כשלא ניתן לבצע השתלת קרנית רגילה.

  מקור כל הקרניות להשתלה הוא מהאדם, מקצירת קרניות המתבצעת לאחר המוות, מתורמים שמשפחותיהם הסכימו לתרומת קרניות. בדיקות קפדניות מוודאות שהקרניות תקינות ומתאימות להשתלה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/05/2016 השתלת קרנית

  אני בת 68 אחרי 2 ניתוחים להחלפת מסתמים בלב, לוקחת קומדין ואספירי
  לפני כשנה נותחתי בעין שמאל בגלל קטרקט ויש לי בצקת וגוטטה, ראייה של 50%, הכל מעורפל ומטושטש.
  בעין ימין נותחתי לפני כ-3 חודשים, גם בגלל קטרקט, והמצב טוב.
  התאימו לי משקפיים לקרוב ולרחוק.
  האם כדאי לי לעבור ניתוח להשתלת קרנית בעין שמאל?

  רותי

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  רותי שלום רב,

  המצב ממנו את סובלת הוא בצקת כרונית בקרנית על רקע פגיעה בתאי האנדותל של הקרנית. הבצקת לא תעבור מעצמה. הדרך היחידה לפתרון מצב זו הוא ע"י השתלת קרנית שכבתית בשיטת DSAEK או DMEK.

  אנא פני למומחה לקרנית לבדיקה והמלצה על הטיפול המתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/04/2016 אני סובלת מקרטוקונוס ומעוניינת לעבור ניתוח להשתלת קרנית

  מה עלי לעשות כדי לעבור ניתוח קרניות בשתי עיני?

  אלונה

  קשתית כחולה
  שלום אלונה,

   

  את מוזמנת לבוא אלינו ולהיבדק. אם תמצאי מתאימה - תוכנסי לרשימת המתנה להשתלות קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/03/2016 לייזר לקרנית מושתלת

  שלום
  רציתי לשאול מדוע לאחר השתלת קרנית לחולי קרטוקונוס לדוגמא, לא מבצעים ניתוח לייזר להסרת משקפיים בקרנית המושתלת – הרי אין סיכון לקרטוקונוס חוזר בקרנית המושתלת ולכן לכאורה אין בעיה להפוך אותה לדקה יותר
  תודה רבה על האתר המחכים!

  325794_8739804_lz
  שלום רב,

  לייזר על שתל קרנית מבוצע לעיתים, בעיקר מקרים בהם יש צילינדר גבוה. הלייזר מבוצע לאחר שהוסרו כל התפרים מהשתל. ניתן לבצע את הלייזר כאשר יש אסטיגמציה רגולרית. במקרים בהם האסטיגמציה לא רגולרית, קשה יותר לבצע תיקון מדוייק.

  יחד עם זאת יש לזכור ששתל הקרנית שונה מהותית מקרנית רגילה, בכך שהוא נמצא בסיכון מתמיד לדחייה. כל ניתוח או פגיעה בשתל עלולים לגרום לדחייה, דבר שיגרום להופעת בצקת קבועה בשתל, עכירות או הצטלקות של השתל, לאובדן הראייה ולצורך בהשתלה חוזרת. לכן מומלץ ככל האפשר להימנע מטיפולים מיותרים בשתל, ואם זה אפשרי - צריך לתקן את הראייה ע"י משקפיים או עדשות מגע, ולא ע"י לייזר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/01/2016 ניתוח לקרקטונוס

  היי,
  אני בן 32 ומגיל 15 משתמש בעדשות קשות בגלל קרטקונוס.
  בשנים האחרונות אני סובל מדלקות עיניים לעיתים תכופות (זה רק מתגבר).
  אציין שכמובן אני מקפיד על הגיינה מלאה של העדשות.
  שאלתי היא האם אכן ניתוח יהווה עבורי פיתרון, במידה וכן מהי הפרוצדורה שעלי לנקוט? (יש לי ביטוח בריאות פרטי)
  תודה,
  רפי

  Sean_lg
  שלום רב,

  כל זמן שאתה מסוגל לתפקד עם עדשות מגע, כלומר: להשתמש בהן ברציפות לפרק הזמן בו אתה צריך לעבוד, הרי שמומלץ להמשיך ולהשתמש בהן ולדחות את ההחלטה על ניתוח. אם תפתח תסמינים של אי סבילות לעדשות מגע (גרד ואודם בעיניים, תחושת צריבה ואי נוחות, הפרשות), שיגרמו לכך שלא תוכל יותר להרכיב את העדשות במשך היום, או שתיאלץ להפחית את משך הזמן עם העדשות - הרי שאז יש מקום לשקול השתלת קרנית.

  מומלץ לגשת לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית שיעריך את מצבך, ויסביר לך מתי מומלץ לבצע השתלת קרנית, על הסיכויים והסיכונים הכרוכים בניתוח זה, ועל משך ההמתנה להשתלת קרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/12/2015 ניתוח לייזר לאחר השתלת קרנית

  שלום. האם ניתן לבצע תיקון ראייה בלייזר בעיניים שעברו השתלות קרנית והראייה באחת מהן טובה לקריאה ונושאת ראיה כפולה מרחוק תודה

  גרשון

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini

  שלום גרשון,

  ניתן במקרים מסויימים לבצע תיקון בלייזר לאחר השתלת קרנית. תיקון כזה נעשה כאשר נוצר מספר גבוה או צילינדר גבוה שלא ניתן לתקנו ע"י משקפיים או עדשות מגע, ולאחר שהוסרו כל התפרים משתל הקרנית. היכולת לבצע את התיקון תלוייה בתבנית המופיעה במיפוי הקרנית, ובעובי השתל מול המספר אותו צריך לתקן. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם המנתח שביצע את השתלת הקרנית או עם מומחה לקרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/12/2015 השתלת קרנית לתינוק

  התינוק שלי בן חצי שנה[פג] ויש לו אבצס בקרנית הוא טופל אבל נשארה לו צלקת במרכז הקרנית שפוגעת לו בראייה.
  היינו אצל רופאי עיניים וגם רופא המתמחה בקרנית והם אמרו שבגלל שהסיכוי לניתוח אצל תינוקות הוא נמוך ושמערכת הגוף שלהם ידחו את ההשתלה אז לא ניתן לעשות דבר אני שמה לו טיפות להרחבת האישון כטיפול קבוע (אני חייבת לציין שהעין עצמה בסדר גמור ואין איתה שום בעיה… וזה מה שמדכא)
  האם זה המצב לא נוכל לעשות דבר?? אני חוששת שהבן שלי יגדל ויהיה ניתן לעשות את הניתוח הראייה שלו תאבד כבר לגמרי.

  עדינה

  cEyvZAU

  שלום עדינה,

  השתלת קרנית בתינוקות וילדים קטנים כרוכה בסיכון גבוה מאוד לדחיית השתל. משמעות דחיית השתל היא הופעת עכירות בקרנית, וקבלת מצב קשה יותר מהמצב היום. בנוסף השתלת קרנית כרוכה בסיכון גבוה להתנתקות השתל מהקרנית על רקע חבלה, בעיקר בילדים קטנים בהם הסיכוי לחבלה כלשהיא בעיניים גבוה מאוד. לאחר ההשתלה יש לתת טיפות סטרואידים במשך תקופה ארוכה כדי למנוע דחייה, דבר שעלול לגרום להתפתחות קטרקט. מסיבות אלו השתלות קרנית בתינוקות נעשות רק כאשר אין ברירה, בעיקר כשיש מחלה בקרנית בשתי העיניים.

  במקרים רבים הצלקת נעשית פחות סמיכה או קטנה עם הזמן, והשפעתה על הראייה פוחתת. מומלץ לכן להמתין ולראות מה יהיה גודל הצלקת והשפעתה על הראייה בעוד כחצי שנה. במקביל מומלץ להיות במעקב אצל מומחה לעיניים ילדים כדי לבדוק האם יש צורך בטיפול המונע עין עצלה.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/09/2015 השתלת קרנית לקרטוקונוס

  לפי האופטמטריס שלי שאני מטופל שלו מעל עשרים וחמש שנה והינגד להשתלת קרנית שבוע ליפני ראש השנה ביצאתי בדיקת ראייה ויש החמרה משמעותית בעין שמאל למרות שבעבר ניסתי עדשות מגע קשות ולא יכולתי להיסתגל אלהם פניתי לרופא מומחה להשתלת קרנית לקרטוקונוס בבית חולים בנהריה לפי הבדיקה שלו יש גם התחלה של קטרט והימליץ על השתלת קרנית אני מאוד חרד עים הרבה חששות העים זה הדבר הנכון לעשות ועים כן אפוא לבצע את הניתוח.

  משה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar

  שלום משה,

  קיימות סיבות רבות לצורך לבצע השתלת קרנית חוזרת. במקרה שלך כמראה שתל הקרנית עכור או בצקתי, או שיש התקמרות מחודשת של הקרנית (חזרה של הקרטוקונוס). במקביל מתפתח אצלך קטרקט. במקרה זה מומלץ לבצע השתלת קרנית, ובהמשך לבצע ניתוח להסרת הקטרקט. ניתן לבצע בהצלחה השתלות קרנית בכל מרכז רפואי שיש בו מחלקת עיניים, וגם במרכז הרפואי שאליו פנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/09/2015 הרכבת עדשה רכה לאחר השתלה

  אחרי כמה זמן ניתן להרכיב עדשה רכה בעין שהושתלה בה קרנית? יש לי כרגע 16 תפרים ואני חודש אחרי הניתוח.

  נועה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar

  שלום נועה,

  אפשר להתקין עדשת מגע רכה או קשה לאחר החלמה מלאה של שכבת האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית) של הקרנית. חודש לאחר הניתוח זה מוקדם מדי להתקנת עדשות מגע על קרנית מושתלת, ומומלץ להמתין עם זה. יש להתייעץ בנושא זה עם הרופא המנתח.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/07/2015 שחייה למושתל קרנית והיפרדות רישתית

  האם ניתן לשחות , ואילו אמצעי הגנה קיימים

  זוהר

  Colourful_Eye_by_LuminousStar

  שלום זוהר,

  אני לא הייתי ממליץ למושתל קרנית לשחות כלל, וגם לא לעסוק בכל סוג ספורט בו קיימת סכנה כלשהיא לפגיעה בראש או בעיניים.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2015 ניתוח קטרקט אחרי השתלת קרנית

  קרנית הושתלה בעיני בגלל קרטוקונוס לפני 25 שנה.
  אחר כך עברתי ניתוח רילקס ע”י חתכים לשיפור הראיה.
  כיום משתמשת בעדשה סקלרלית גדולה שיושבת על הלחמית.
  לאחרונה יש לי עכירות בגלל קטרקט, גילי 69.
  האם אפשר לנתח? יש לי מיאופיה חזקה גם בגלל גלגל העין.
  מה הסיכויים והסיכונים במצב מורכב זה?

  שרית

  eye_see_toast

  שלום רב שרית,

  אפשר לנתח קטרקט אחרי השתלת קרנית. למעשה - אם הקטרקט גורם ליריד בראייה - אין לך ברירה אלא לבצע את הניתוח. הסיכון בניתוח קטרקט לאחר השתלת קרנית הוא של פגיעה בשתל הקרנית והתפתחות בצקת בקרנית. במקרה זה יהיה צורך בהשתלת קרנית חוזרת.

  בברכה,

   

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/06/2015 בצקת בקרנית

  פרופ’ סלומון שלום רב,
  אמי בת 86, לפני מספר חודשים התגלתה בצקת בקרנית. היא מטופלת כבר כמה חודשים ב- 4 טיפות ביום PRED FORTE, ומי מלח 0.5% ו- 2 טיפות ביום COSOPT. ולא עוזר. היא רואה ערפל כבד בעין עם קושי רב בתפקוד היום יומי וירידה באיכות החיים. אמי בריאה ללא מחלות רקע.
  אציין כי באותה עין קיימת כבר מספר שנים בצקת ברשתית (כנראה על בסיס משיכה) שנמצאת במצב יציב וטוב לאחר טיפול ב- VOLTEREN + COSOPT. מאז גילוי הבצקת בקרנית הפסיקו את ה- VOLTEREN שהוחלף – PRED FORTE. כיום לא ניתן לעקוב אחר הבצקת ברשתית עקב הבצקת בקרנית.
  אודה אם תוכל לייעץ לנו, האם יש טיפול נוסף או אפשרות אחרת להחזיר לאמא את ראייתה. תודה!

  ורד

  imagesAK0SIJ0H

  שלום ורד,

  נראה שלאמך יש בצקת כרונית של הקרנית. אם טיפול של מספר חודשים בטיפות סטרואידים לא גרמו לשיפור במצב הקרנית, היא זקוקה ככל הנראה להשתלת קרנית. בד"כ מדובר על השתלת קרנית שכבתית מסוג DSAEK או DMEK. מומלץ לפנות למומחה לקרנית שימליץ לך על סוג הניתוח שמתאים למצבה.

  לחצי כאן למידע נוסף באתר זה על השתלות קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2015 השתלת קרנית בתינוקות

  שלום,
  בהמשך לשאלתי הקודמת, על סיכויי ההצלחה של השתלת קרנית בתינוקות 1.7 ש’,
  עם גלאוקומה מולדת .
  מה קורה אם עין אחת פחות עכורה באופן משמעותי מהעין השניה, האם עדיין מומלצת ההשתלה בעין היותר עכורה?

  paintedeye

  שוב שלום,

  ההחלטה צריכה להתבסס על בדיקת הילדה בפועל. ההחלטה מתבססת על פוטנציאל הראייה של כל עין, על מבנה המקטע הקדמי, הלחץ התוך עיני, מצב עצב הראייה, והערכת הרופא לגבי מידת העכירות והשפעתה על הראייה. מומלץ להיבדק בפועל ע"י מומחה לרפואת עיניים בילדים וגם ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/05/2015 השתלת קרנית בילדים

  שלום וברכה!
  ברצוני לשאול מהם אחוזי ההצלחה בהשתלת קרנית בתינוקות (1.7 ש’)?
  וכן מהם הסיכונים הכרוכים בכך בפרט במקרה של גלאוקומה מולדת?
  תודה,
  שרה.

  AA_Giant_Eyeball_IndividualPage

  שרה שלום רב,

  סיכויי ההצלחה של השתלות קרנית בילדים נמוכים משמעותית מאשר במבוגרים, ונעים בין 50% ל-80% על פי דיווחים שונים בספרות. ככל שהגיל נמוך יותר, כך סיכויי ההצלחה נמוכים. כאשר יש גלאוקומה מולדת - סיכויי ההצלחה נמוכים אף יותר, ותלויים באיזון הלחץ התוך עיני. למרות זאת - אם הקרנית איננה שקופה בשתי העיניים - הרי שאין ברירה, ויש צורך בביצוע השתלת קרנית לפחות בעין אחת בלי קשר לסיכויי ההצלחה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2015 ראיה בעין , אם זה משתפר או לא?!

  תודה על התשובה, אני קבלתי מכה בעין, וזה דפק את כל העין, קרנית, עדשה, עצבים… הניתוח היה השתלת קרנית ועדשה… תוצאה לא רואה, והצורה שלה לא יפה.

  ראמי

  red eyes

  שלום ראמי,

  במקרים של חבלה כל כך קשה לעין, נחבלות רקמות רבות בתוך העין. העדשה נחבלה כפי שציינת, ולכן הושתלה עדשה תוך עינית מלאכותית. בנוסף נוצרים שינויים בלשכה הקדמית, ואיזור הזוית (דרכו מתנקז הנוזל התוך עיני) נפגע ע"י התפתחות הדבקויות החוסמות אותו וגורמות לעליית הלחץ התוך עיני וגלאוקומה משנית. הרשתית גם עלולה להיפגע, בעיקר ע"י הופעת בצקת כרונית של המקולה. עצב הראייה עלול להיפגע בגלל עליית הלחץ התוך עיני. בנוסף האישון בד"כ נפגע במקרים אלו, וחלק מרקמת הקשתית עלול להיות חסר ולגרום לכך שאין למעשה אישון, או שהאישון רחב יותר. כל התופעות הללו גורמות לכך שהראייה מוגבלת לאחר חבלה קשה מהסוג אותו עברת.

  צורת העין שונה כנראה בגלל שהאישון רחב, או בגלל חוסר ברקמת הקשתית, או בגלל בצקת בשתל הקרנית.

  לחץ כאן למידע נוסף באתר על חבלות בעיניים. 

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2015 ראיה בעין, אם זה משתפר או לא?!

  עברתי ניתוח לפני 3 שנים, לא היתי רואה בעין, גם אחרי הניתוח לא השתפר מצב הראיה בעין למה?
  יש לי עוד שאילה הצורה של העין לא יפה יש אפשרות לתקן את זה?

  ראמי

  power-over-land-web-med

  שלום ראמי,

  אני מניח שהניתוח אותו עברת הוא השתלת קרנית. יכולות להיות סיבות רבות המשפיעות על חדות הראייה לאחר השתלת קרנית. אחת הסיבות היא אי סדירות של פני השתל, בד"כ בעקבות התפרים או צורת הריפוי של איזור החיבור שבין השתל והיקף הקרנית. הסרה סלקטיבית של התפרים על פי מיפויי קרנית חוזרים יכולה לשפר בעיה זו. סיבה אחרת היא פגיעה בשקיפות השתל על רקע תהליך של דחייה בעבר, או ריפוי איטי של אפיתל הקרנית, או כיב של הקרנית, או הרפס של הקרנית - כולם תופעות העלולות לפגום בשתל הקרנית. סיבות נוספות קשורות במרכיבים אחרים של העין המשפיעים על הראייה כגון קיומו של קטרקט (עכירות העדשה התוך עינית), בצקת במקולה (האיזור המרכזי ברשתית בו מושגת הראייה המרכזית החדה), או פגיעה בעצב הראייה (לדוגמא אחרי תקופות ארוכות של לחץ תוך עיני מוגבר).

  עליך להתייעץ עם הרופא המנתח שלך, או עם כל רופא עיניים מומחה לקרנית, באשר לסיבות שבגללן הראייה אצלך אינה מיטבית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/04/2015 זמן החלמה מניתוח השתלת קרנית

  פרופ’ אבי סלומון שלום
  רציתי לשאות על זמן ההחלמה הממוצע לאחר ניתוח השתלת קרנית. אני סטודנטית ויש לפניי שנתיים של למידה המצריכה קריאה מרובה לכן חשוב לי לדעת, כמה זמן לאחר הניתוח אוכל לחזור ולקרוא ולאמץ את עיניי?

  ירדן

  love-motion-web-med

  שלום ירדן,

  התשובה לשאלה זו תלויה בסוג ההשתלה שאת עוברת. אני מניח שאת עוברת השתלת קרנית בגלל קרטוקונוס. ככל הנראה שיטת הניתוח תהיה השתלת קרנית שכבתית בשיטת DALK. בניתוח זה יש תפרים המעגנים את הקרנית המושתלת למקומה. את התפרים האלו מוציאים באופן הדרגתי אחרי שעברו לפחות 6 חודשים מהניתוח. ניתן להניח שהתוצאה הראייתית הסופית מושגת לאחר תקופה של 6 חודשים עד שנה לאחר הניתוח.

  מבחינת יכולתך לחזור לתפקוד רגיל - הדבר תלוי באופן התפקוד העצמאי של העין השנייה. אם הראייה המתוקנת בעין השנייה (כלומר הראייה המושגת לאחר תיקון מירבי עם משקפיים או עדשת מגע) טובה - סביר להניח שתוכלי לחזור לתפקוד רגיל כשבוע לאחר הניתוח.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/02/2015 האם ניתוח להשתלת קרנית משפר את מצב הראיה?

  האם משתפר מצב הראיה לאחר הניתוח ?והאם ניתן לעשות ניתוח לייזר לאחר ההשתלה???

  picasso109

  שלום רב,

  השיפור בראייה לאחר השתלת קרנית הוא תהליך איטי הנמשך מספר חודשים, ותלוי בשיטת הניתוח, בקליטת השתל, בסדירות פני הקרנית, ובתקינות הרקמות האחרות של העין. בהשתלות קרנית בהן יש תפרים בשתל (בעיקר בהשתלות לקרטוקונוס), יש שיפור בראייה לאחר הוצאה סלקטיבית של תפרים, תהליך המתחיל בין מספר חודשים לשנה לאחר הניתוח. 

  לפעמים ניתן לבצע לייזר לאחר השתלת קרנית. הדבר תלוי בסימטריות של מיפוי הקרנית ובמספר הנותר. 

  בברכה,  


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2015 אישון מורחב

  תודה על תשובתך
  לצערי עשו ניתוח ובצעו את מה שאתה מציע. הצרה שמספר חדשים לאחר ההשתלה הייתה דחייה של הקרנית ולפי המידע שיש לי זה קרה כיוון שהיה חיכוך בין העדשה התוך עינית והקרנית.
  למעשה לא ניסו לעשות השתלה חוזרת בטענה שמחוסר קשתית החיכוך בין העדשה התוך עינית לקרנית יגרום לדחיתה
  והשאלה אם אין שיטה נוספת שתחזיר לי את הראיה בעין זו
  אני רוצה לציין שהקרנית בעין עכורה מעת הדחיה דהיינו: משנת 1992

  יהודה

  grouper_eye

  שלום יהודה,

  באותן שנים לא היה עדיין שתל של קשתית מלאכותית, כך שאני מאמין שזה לא מה שעשו לך. בכל אופן יש מספר אפשרויות, התלויות במצב הקשתית ובעומק הלשכה הקדמית (המרחק שבין שרידי הקשתית והקרנית). ניתן להשתיל עדשה תוך עינית תוך מיקומה מאחורי שרידי הקשתית עם תפירת הרגליות לסקלרה; ניתן להשתיל עדשת Morcher (עדשה עם מרכז שקוף והיקף בצבע שחור שנועד ליצור אישון); וניתן להשאיר את העין ללא עדשה (ולהשתמש בעדשת מגע קשה לאחר הניתוח). כל אלו כמובן משולבים עם השתלת קרנית.

  לפני ביצוע הניתוח יש לנסות ולהעריך את פוטנציאל הראייה של העין, ע"י בדיקה אלקטרו-פיזיולוגית (VEP), וכן לבצע בדיקת אולטרה-סאונד כדי לבדוק אם הרשתית צמודה. בכל מקרה קשה לייעץ לך בלי לבדוק את העין, ולכן מומלץ להיבדק אצל מומחה למחלות קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/02/2015 אישון מורחב + קרנית עכורה לאחר השתלת קרנית

  עברתי השתלה בעין ימין בשנת 1967. כתוצאה מכך האישון נשאר מורחב. כרגע הקרנית עכורה ואני לא רואה בעין (ימין). האם יש היום טכניקה של השתלת קרנית עם אפשרות לצמצום האישון ע”מ שאוכל לראות בעין. נעשה נסיון כזה לפני כ-20 שנה אולם ללא הצלחה.

  יהודה

  4a439003_0f72c302_art%20eye%2012

  שלום יהודה,

  ניתן לצמצם את האישון ע"י תפירה של הקשתית, אם קיימת די רקמת קשתית המאפשרת זאת. אם אין די רקמת קשתית ניתן להשתיל קשתית מלאכותית, לאחר ניתוח קטרקט והשתלת עדשה תוך עינית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/01/2015 עין דומעת לאחר השתלת קרנית

  שלום רב
  עברתי ניתוח השתלת קרנית לפני 3 חודשים. הכל עבר חלק ובהצלחה.
  בימים האחרונים אני דומעת מהעין של ההשתלה… האם יש מה לדאוג?
  חשוב לציין שאני שמה טיפות עיניים פעמיים ביום. (סטרודקס, פטנול וסיסטיין).
  אשמח לתשובה בהקדם!

  גילה

  Epic_Eye_by_belez

  שלום גילה,

  עליך לגשת מיד לבדיקה אצל הרופא המנתח. הדמעת יכולה להיות תוצאה של סיבות רבות כגון תפר שנפתח, בצקת בשתל הקרנית, ארוזיה של האפיתל בשתל, זיהום, ועוד. ככלל - כל אירוע של כאב, דקירות, צריבה, ירידה פתאומית בראייה, אודם או דמעת בעין המנותחת לאחר השתלת קרנית - מחייבים בדיקה מיידית אצל הרופא המנתח או אצל מומחה אחר לקרנית.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2014 נתוח DMEK

  האם בשיטת DMEK יש תפרים ומה משך האישפוז בשיטה זו.

   

  שלום רב,

  בניתוח DMEK משתמשים בתפרים כדי לסגור את הפתח דרכו מוחדרת הרקמה המושתלת בניתוח. בד"כ מדובר באשפוז-יום (כלומר שחרור מספר שעות לאחר הניתוח).

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.