להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • תסמונת הארוזיות החוזרות

  תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית (Recurrent Corneal Erosions Syndrome) הוא מצב מתמשך המתאפיין בפצעים שטחיים של תאי הציפוי של הקרנית, החוזרים לעיתים תכופות, וגורמים לכאב חזק בעין. מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מחבלה לקרנית, או כתוצאה ממצב שבו יש פגיעה בתאחיזה שבין תאי האפיתל והסטרומה של הקרנית. הטיפול בתסמונת הארוזיות החוזרות כולל שימוש בעדשות מגע טיפוליות, שימוש בתכשירי לחות וסיכוך מקומיים, שימוש בתכשיר המכיל מי מלח מרוכזים, דיקור פני הקרנית, או שימוש בלייזר.

  לקרנית יש מספר שכבות. השכבה החיצונית ביותר של הקרנית היא שכבה של תאי ציפוי (תאי אפיתל). תאי אלו מוגנים ע”י שכבת הדמעות וע”י המצמוץ. לשכבה זו חשיבות רבה בשמירת שלמות הקרנית, בהגנה מפי זיהומים, ובשמירת שקיפות הקרנית. שלמות שכבה זו חיונית לראייה טובה. לעיתים תאי האפיתל עלולים להיפגע. בתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית (Recurrent Corneal Erosions Syndrome) מופיעים באופן ספונטני פצעים שטחיים של תאי הציפוי של הקרנית, החוזרים לעיתים תכופות, וגורמים לכאב חזק ופתאומי בעין, שיכול להימשך מספר שעות.

  הסיבות להיווצרות תסמונת הארוזיות החוזרות

  תאי האפיתל של הקרנית מחוברים זה לזה ולרקמת הקרנית ע”י קומפלקסים חלבוניים מיוחדים הנקראים Tight Junctions. קומפלקסים אלו מחברים בחוזקה את קרומי התאים השכנים, ואת התאים הבסיסיים (העמוקים) של שכבת האפיתל עם ממברנת הבסיס של הקרנית. בצורה כזו נוצרת תאחיזה חזקה של תאי האפיתל לקרנית, המאפשרת ציפוי הדוק וחזק של תאי האפיתל, העמיד למפגעי הסביבה. קיומו התקין של ציפוי זה חיוני לשמירה על ראייה חדה, וחיוני כמחסום בפני חדירת גופים זרים, חומרים כימיים ומזהמים לקרנית.

  קיימים מצבים שונים שבהם תאחיזה זו נפגעת. לאחר טראומה כלשהיא לקרנית (ע”י גוף זר כלשהוא) נוצרת פציעה ממוקמת של תאי האפיתל (תמונה 1). איזור זה של פציעה מתרפא, אך בעתיד הוא עלול להיות מועד לפציעות חוזרות ונשנות, הנקראות תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית. מצב זה פוגע בד”כ בעין אחת בלבד.

  מצבים נוספים הם מחלות מולדות של הקרנית, הנקראות דיסטרופיות. מחלות אלו פוגעות בשתי העיניים, ומתאפיינות בשינויים קבועים באחת משכבות הקרנית. קיימות דיסטרופיות של אפיתל הקרנית, או של רקמת הבסיס עליה מונחים תאי האפיתל. במצבים אלו תיתכן התפתחות של תסמונת הארוזיות החוזרות לסירוגין בשתי העיניים. דוגמא לאחת המחלות האלו היא Map-Dot Fingerprint Dystrophy (תמונה 2).

  תמונה 1. פציעה באפיתל הקרנית מעצם חד שגרמה לארוזיה קווית.

  תמונה 1. פציעה באפיתל הקרנית מעצם חד שגרמה לארוזיה קווית.

  תמונה 2. קוים עדינים על פני הקרנית הממבטאים דיסטרופיה של הקרנית מסוג Map-Dot Fingerprint.

  תמונה 2. קוים עדינים על פני הקרנית הממבטאים דיסטרופיה של הקרנית מסוג Map-Dot Fingerprint.

   

  ההסתמנות הקלינית של תסמונת הארוזיות החוזרות

  תמונה 3. ארוזיה בקרנית - חוסר של אפיתל במרכז הקרנית.

  תמונה 3. ארוזיה בקרנית – חוסר של אפיתל במרכז הקרנית.

  תסמונת הארוזיות החוזרות מתבטאת בהופעה פתאומית של כאב חד בעין, המופיע ביקיצה מהשינה בבוקר, או בפתיחת העיניים במהלך השינה באמצע הלילה. מדובר בכאב חזק מאוד, שיכול להימשך מספר שעות. הכאב הוא תוצאה של פתיחה פתאומית של העפעפיים. במהלך השינה העפעפיים סגורות, ויש מעין ואקום בין העפעפיים והקרנית. פתיחת העפעף באופן פתאומי גורמת לשחרור של הואקום, תוך הפעלת כוח על פני הקרנית, עד לשחרור הואקום. כוח זה גורם לתלישה של חלק קטן מאפיתל הקרנית, במיוחד במקום בו יש תאחיזה חלשה של האפיתל (על רקע חבלה קודמת בדיוק באותו מיקום, או על רקע דיסטרופיה של הקרנית).

  חוסר האפיתל בקרנית (תמונה 3) גורם לכאב חזק, דמעת מרובה, אודם הלחמית, ולעיתים אפילו נפיחות של העפעפיים באותה העין. כ”כ תיתכן ירידה בראייה. לעיתים כאשר הפצע קטן מאוד, הכאב חולף תוך זמן קצר, ולא מחייב טיפול. אבל לעיתים הכאב יכול להתמשך מספר שעות, ואז יש צורך בטיפול ע”י רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.

  הטיפול בתסמונת הארוזיות החוזרות

  הטיפול בתסמונת הארוזיות החוזרות כולל מספר מרכיבים:

  1. טיפול בעדשת מגע טיפולית – בשלב החריף. התקנת עדשת מגע טיפולית (עדשת מגע לשימוש ממושך, בעלת חדירות גבוהה לחמצן) בהקדם האפשרי תגרום להקלה מיידית ודרמטית בכאב, ותאפשר ריפוי מהיר של הפצע. בנוסף יש צורך בהזלפת טיפות אנטיביוטיקה מספר פעמים ביום, למניעת זיהומים, ובהזלפת טיפות סטירואידים, להקטנת הדלקת בלחמית והבצקת בקרנית, המלווות מצב זה. עדשת המגע מורכבת על העין ברציפות, יומם ולילה, למשך כשבועיים, ויש להחליפה אחת לשבועיים. לעיתים יש צורך ב- 2-3 מחזורים של שבועיים כל אחד של שימוש בעדשת מגע טיפולית.

  2. טיפול ב- Saline בריכוז 5% – טיפות של Saline (NaCl) בריכוז של 5% הניתנות לפני עצימת העיניים לקראת השינה עשויות למנוע את התקפי הארוזיות החוזרות. טיפות אלו ניתנות כנגד מרשם רופא, ומכינים אותן במספר בתי מרקחת באופן מיוחד. טיפות אלו מיבשות את תאי האפיתל של הקרנית ואת שכבת הקרנית שמתחת לתאים, ובכך כנראה מחזקות את התאחיזה של תאי האפיתל. יש להשתמש בטיפות אלו למספר חודשים, כל פעם לפני השינה.

  3. טיפול בדמעות מלאכותיות, ג’לים או משחות (תחליפי דמעות, תמיסות לחות) – אלו עשויים להקטין את החיכוך בין העפעפיים והעין, במיוחד כאשר הם ניתנים בצורת ג’ל (תמיסה צמיגה) או משחה. שימוש בהם לפני הישנה עשוי להקטין את החיכוך בין העפעפיים והעין ולמנוע את הכוח המופעל על תאי האפיתל בזמון פתיחה פתאומית של העין.

  4. דיקור מקומי של הקרנית באיזור הארוזיות (Corneal Puncture) – המחשבה מאחורי טיפול זה הוא שע”י יצירת פצעים נקודתיים מרובים באיזור הארוזיות החוזרות יתפתח תהליך של ריפוי והצטלקות, שימנע ארוזיות חוזרות בעתיד. טיפול זה ניתן רק כאשר איזור הארוזיות לא נמצא בציר האופטי במרכז הקרנית.

  5. טיפול בלייזר (PTK-PRK) – הרעיון בטיפול לייזר הוא ששיוף הקרנית בלייזר יצור משטח חדש של קרנית שעליו יצמחו תאי אפיתל חדשים, עם תאחיזה תקינה לקרנית. טיפול זה מתאים לאלו שיש להן משקפיים לתיקון קוצר ראייה. במצב זה הלייזר יפתור הן את בעיית המשקפיים לקוצר ראייה, והן את תסמונת הארוזיות החוזרות.

  בטווח הארוך

  ברוב המקרים התסמונת חולפת לאחר מספר מחזורי טיפול בעדשות מגע טיפוליות. במיעוט המקרים יתכן מהלך ממושך המתבטא בהתקפים הבאים אחת לכמה חודשים, והנפרשים על פני מספר שנים. יחד עם זאת, האירועים החוזרים של ריפוי ופציעה גורמים בסופו של דבר ליצירת הצטלקות כלשהיא באיזור הארוזיות, ולהיעלמות התופעה. בכל מקרה – רצוי להיעזר במומחה למחלות קרנית לאורך משך המחלה, ולמשך הביקורים התכופים הנדרשים בשלבים האקוטיים שלה, כדי לקבל את הטיפול ההולם והמתאים ביותר.

  למידע נוסף על תסמונת הארוזיות החוזרות – לחצו כאן לקריאת פרק בנושא מתוך הספר Ocular Surface Disease שיצא לאור בשנת 2013.

  כריכת הספר Ocular Surface Disease

  Ocular surface disease

  תסמונת הארוזיות החוזרות - פרק בספר

  תסמונת הארוזיות החוזרות – פרק בספר

   

   

   

   

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  10/06/2021 שימוש בעדשות מגע בארוזיה

  שלום פרופסור סלומון, ביקרתי אצלך היום במרפאה, עם שירות סבלני ומקצועי ביותר. שכחתי לשאול אותך שאלה שצצה לי, תחילה אני בת 26 עם ארוזיות חוזרות בקרנית כתוצאה משריטה שקרתה לפני כשנתיים. טופלתי בטיפות, משחות ועדשה חודשית בזמן אקוטי. אני מבינה שבשימוש בעדשות מגע חודשיות קיים הסיכון לזיהום ועל כן תהיתי לגבי האופציה לשימוש בעדשות מגע יומיות למניעת חיכוך העפעף עם הקרנית ובכך מניעת ארוזיה חוזרת. כמו כן, מה עושים במצב של ליקוי ראיה יחד עם מניעת ארוזיה חוזרת? כלומר האם שימוש בעדשת מגע יומית לתיקון הראיה עשוי למנוע ארוזיה חוזרת בקרנית? ומה הסיכונים בכך?
  המון תודה והערכה!

  שלום רב,

  עדשת מגע יומית אותה מוציאים לפני השינה כל לילה ושמים חדשה למחרת היום אינה מתאימה לטיפול בארוזיות חזורות של הקרנית. הארוזיה מתרחשת דווקא בזמן פתיחת העפעפיים באמצע הלילה או בבוקר, ולכן העדשה צריכה להיות בעין דווקא במהלך הלילה. העדשה המתאימה ביותר לכך היא עדשת מגע חודשית, ויש לשים אותה ברציפות במשך שבועיים, ולאחר מכן להחליפה בעדשת מגע חודשית אחרת לשבועיים נוספים. החלפת העדשה כל יום לא תיתן הזדמנות לאפיתל להחלים. מניעת הזיהום תיעשה ע"י מתן טיפות אנטיביוטיות 2-3 פעמים ביום כל יום במשך הרכבת העדשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/04/2021 ארוזיות חוזרות

  שלום רב. אני סובלת מתסמונת הארוזיות החוזרות כבר חצי שנה. מטופלת במשחת ויטה A פוס, מורו 128 וטיפות הילוקומוד. בזמן האחרון יש החמרה בתכיפות ובכאבים. למעשה לא מצליחה לסיים לילה ללא כאבים עזים עד הגעה למיון בשבוע שעבר. לצערי הרופא במיון לא היה מומחה לקרנית ולא הציע טיפול בעדשה טיפולית. שאלתי היא מי יכול להציע את הטיפול הזה ? האם ישנו סיכון?אני בת 59 ללא משקפי ראיה למרחק ומעולם לא הרכבתי עדשות. תודה רבה

  שלום רב,

  כל רופא עיניים יכול לתת לך עדשת מגע טיפולית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/02/2021 ארוזיה חוזרת בשינה

  פרופ’ סלמון שלום,
  ראשית תודה רבה שאתה עונה בסבלנות לשואלים.
  אני סובל מזה כמה חודשים מארוזיה חוזרת בשינה בעין ימין. הייתי אצל רופאת קרנית והיא נתנה לי משחה למריחה לפני השינה – ויטהAפוס וביום אני משתמש בטיפות אילקומוד (היא ציינה את הטיפולים היותר “קשים” של עדשה טיפולית או ניתוח אם זה לא יעבוד). בשבועיים שלוש שאני אני משתמש בטיפול הנ”ל זה ממשיך לקרות בערך אחת לשניים שלושה לילות. לעיתים בצורה קלה ולעיתים יותר חזק ואז ביום שאחרי הראייה מטושטשת פחות או יותר. אציין שאני מרכיב משקפיים לקוצר ראייה (היום בן 45) ומאז שהתחילה כל התופעה הראייה שלי השתנתה בעין הזו כך שבימים שהעין מתאקלמת אני רואה יותר טוב מרחוק והרבה פחות טוב מקרוב – כביכול המספר השתנה בבת אחת.
  1. האם במצב המתואר כדאי כבר לפנות לטיפול בעדשת טיפולית?
  2.האם אפשר לקנות עדשה כזו אצל אופטימטריסט ולהרכיב לבד בשילוב אנטיביטיקה או שרק רופא קרנית אמור להרכיב כזו עדשה? האם יש פה משהו שונה מהותית מסתם להרכיב עדשת מגע?
  3. אם אני ממשיך את הטיפול הנוכחי של סיכוך העין האם כדאי להחליף בשלב זה למשחה שהמלצת עליה מחו”ל או שהיא נועדה לשמר מצב קיים אחרי ריפוי מסוים?
  4. לפי הידע היום האם יתכן שהארוזיות החוזרות התחילו בגלל ניתוח הLASIK שהחליש את הקרנית?

  תודה רבה

  שלום רב,

  הטיפול היעיל ביותר למניעת ארוזיות חוזרות בקרנית הוא משחת NaCl 5%. משחה כזאת ניתן לרכוש דרך הרשת ללא צורך במרשם. שמה הוא Muro 128. יש להשתמש בה לתקופה ממושכת, כל לילה לפני השינה.

  כאשר מופיעה ארוזיה בקרנית, הגורמת לכאב שלא נעלם תוך מספר שעות, יש לפנות לרופא עיניים בדחיפות (דרך חדר מיון עיניים או לרופא העיניים בקופת הלולים שלך), שיתקין עדשת מגע טיפולית לשבועיים. בד"כ יש צורך ב 2-3 סבבים של עדשת מגע טיפולית, כל אחד לשבועיים, ולכן יש צןרך במעקב מתמשך של רופא עיניים, רצוי מומחה לקרנית.

  אין כל קשר בין הניתוח שעברת לפני 20 שנה ובין תסמונת הארוזיות החוזרות. תסמונת זאת מתרחשת אצל אנשים רבים, שרבום לא עברו כל ניתוח בעיניהם.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/04/2020 ארוזיה שלא על רקע פציעה

  פרופ’ סלומון שלום רב,
  לפני כשנה נשרטתי בעין הימנית, מה שהוביל לתקופה של ארוזיות חוזרות ולבסוף לאשפוז עקב כיב בקרנית. לאחר מכן טופלתי בסטרואידים. (עם זאת גם היום מדי פעם עדיין יש כאבים בבקרים.)
  בשבועיים האחרונים התופעה הופיעה בפתאומיות ובעוצמה גבוהה דווקא בעין השמאלית- לא זו שנפצעתי בה. לאור ההיסטוריה שלי אני מקפיד ושומר מאד על העיניים, ולא ידוע לי על פציעה מכל סוג שהוא בעין זו. אינני מרכיב עדשות מגע.
  האם ארוזיות חוזרות יכולות להתפתח שלא על רקע פציעה? ואם כן, מהן האפשרויות האחרות?
  תודה רבה

  שלום רב,

  ארוזיות חוזרות בקרנית יכולות להתפתח מסיבות רבות, ולאו דווקא מפציעה. יש מצבים שונים בהן החיבור בין תאי האפיתל והקרנית אינו חזק (דיסטרופיות של הקרנית). בכל מקרה למניעת הארוזיות יש להשתמש דרך קבע במשחה המכילה NaCl 5% (נקראת Muro 128 וניתן לרכוש אותה בחו"ל דרך הרשת).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2020 ארוזיה חוזרת

  היי יש לי בעין שמאל ארוזיה חוזרת ואני חשה כאבים איומים נתנו לי מרשם לSaline 5% היתי רוצה לדעת באיזה בית מרקחת מכינים תמיסה זאת במקום ?

  שלום רב,

  ניתן להשיג את התכשיר בבתי מרקחת של הקופות, בעיקר של הכללית. כ"כ ניתן ליצור קשר עם המרכז להכנות רוקחיות של סופר-פארם, או עם בית מרקחת הנקרא Concept המתמחה בהכנות רוקחיות מיוחדות לטיפות עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2020 ארוזיות

  היי קוראים לי סטפני יש לי ארוזיות חוזרות בשתי העיניים, כל בוקר אני מתעוררת עם כאבים חזקים בשתי העיניים עברתי ptk בעיין ימין אך זה לא עזר. אשמח לדעת מה ניתן לעשות על מנת למנוע כך בשתי העיניים

  שלום סטפני,

  למניעת ארוזיות חוזרות לטווח הארוך - מומלץ להשתמש במשחת Muro 128, שמכילה NaCl 5%, ולשים אותה כל לילה לפני השינה. המשחה מונעת במידה מסויימת את הארוזיות החוזרות. המשחה לא משווקת בארץ, אך ניתן להשיגה בחו"ל ע"י הזמנה דרך הרשת.

  כאשר יש התקף של ארוזיה עם כאב עז שלא חולף מעצמו תוך מספר שעות - יש לגשת לרופא עיניים, רצוי דרך חדר מיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך, שם יתקינו לך עדשת מגע טיפולית לשבועיים, במקביל לטיפול מקומי בטיפות אנטיביוטיקה ותחליפי דמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/01/2020 ארוזיה חוזרת

  פרופסור סלומון שלום, לאחרונה אני מרגיש צריבה כואבת בעין עם ארוזיה חוזרת (במהלך החצי שנה האחרונה טופלתי פעמיים על אותה שריטה בקרנית) , הצריבה הינה בעיקר במהלך הבוקר עם היקיצה ובמהלך היום היא “נרגעת”. לעיתים הצריבה גם מתרחשת במידה ואני ישן בתנוחה הנשענת על אותה העין. הרופאה המליצה לי לבדוק אופציה לניתוח לייזר בקרנית עקב ארוזיה חוזרת, אך חשוב לציין שאיני מרכיב משקפיים. אז לכן השאלה היא האם לנסות ולהמשיך עם מיורו 128 וטיפות נגד יובש ולקוות שהצריבה תעבור לבד או לנסות טיפול אחר? תודה

  איציק

  איציק שלום,

  תסמונת הארוזיות החוזרות עלולה להימשך מספר שנים. המניעה של הארוזיות נעשית ע"י משחת Muro 128 המכילה NaCl 5% (מלח מרוכז) והניתנת להשגה ע"י הזמנה דרך האינטרנט (המשחה לא מיובאת לארץ). את המשחה יש לקחת כל לילה לפני השינה לתקופה ארוכה.

  אם יש התקף חזק עם כאב שלא חולף תוך מספר שעות מומלץ לגשת לחדר מיון עיניים במרכז הרפואי הסמוך ושם יתקינו לך עדשת מגע טיפולית לשבועיים.

  אם אינך מרכיב משקפיים הרי שטיפול בלייזר למניעת הארוזיות החוזרות לא מומלץ בשבילך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2019 שאלה לגבי ארוזיה

  שלום פרופסור
  אובחנתי בשתיי העיניים בארוזיה קלה ( הרופא עיניים אמר נקודות קטנות כאלה וטען שדלקת יצרה אותן)
  ונתן לי סינטומיצין 5 למרוח 3 פעמים ביום למשך שבוע
  האם סינטומיצין היא טיפול יעיל לארוזיה?
  והאם ארוזיה גורמת לרגישות מוגברת לאור ולהרגשה של צריבה וגוף זר בעין ?
  תודה רבה לך והמשך יום נעים

  דור

  שלום רב,

  מרבית הארוזיות (פצע שטחי בקרנית כתוצאה מאובדן שכבת האפיתל המצפה את הקרנית) חולפות מעצמן ללא טיפול. מטרת המשחה האנטיביוטית היא למנוע זיהום בקרנית שעלול להתפתח בעקבות הארוזיה. בנוסף מומלץ להשתמש בטיפות לחות (תחליפי דמעות) ללא חומר משמר, אותן ניתן להשיג בכל בית מרקחת ללא מרשם.

  אם הארוזיה לא חולפת יש לחשוב על טיפול אחר (כמו עדשת מגע טיפולית למספר ימים).

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/12/2019 קילוף אפיתל וטשטוש ראייה

  פרופ סלומון שלום רב, אשמח לעצתך.
  עברתי לפני כחודש קילוף של האפיתל במיון עקב ארוזיה חוזרת. מאז ולעוד חודש לפחות אני עם עדשה טיפולית, בשל ציסטות קטנות על הקרנית והפחד שיפתחו שוב…
  מה שמדאיג אותי, זה שמאז אני רואה מטושטש בעין הזו, עם העדשה ובלעדיה. הרופא המטפל אמר לי שאין קשר לעדשה ולמקרה, אך לפני כן ראיתי 6/6 וכעת ממש לא… האם התופעה של פגיעה בראייה מוכרת סביב הנושא? והאם יש מה לעשות?
  תודה רבה מראש!

  שלום רב,

  הראייה מטושטשת בגלל שהאפיתל עובר שלב של ריפוי: הוא צומח מחדש ומכסה את איזור הארוזיה. כתוצאה מכך האפיתל אינו חלק ולכן הראייה אינה טובה. במהלך השבועות הבאים האפיתל ימשיך להתחדש, ובמקביל יעשה חלק יותר ויותר והראייה תשתפר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/11/2019 ניתוח הסרת משקפיים וארוזיות

  שלום פרופ’סלומון
  אני בת 50 ומרכיבעדשות מגע רכות נושמות מזה כשני עשורים.
  סובלת מקוצר ראייה גבוה 11- בשתי העיניים.
  נמצאתי מתאימה לניתוח הסרת משקפיים באסותא.
  לפני השבועיים החלו תסמינים של תסמונת הארוזיות העין ימין דבר הגורם לי ממש לפחד לישון אחרי הסרת העדשות מגע בלילה.
  בהוקר כאשר אני מרכיבה את העדשות יש הקלה משמעותית בכאב.
  שאלתי היא האם כדאי לעשות את הניתוח ומה יהיו ההשלכות של התסמונת אחרי הניתוח?

  שלום רב,

  למעשה ניתוח בשיטת PRK (הסרת משקפיים בלייזר בשיטת השיוף החיצוני) מתאימה מאוד לטיפול בתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית.

  כ"כ יתכן שאת סובלת מאי-סבילות לעדשות מגע (contact lens intolerance) על רקע יובש בעיניים, והגיע הזמן לבצע הסרת משקפיים בלייזר ולהיפטר לתמיד מעדשות המגע.

  בכל מקרה - העדשות שאת משתמשת בהן כעת אינן טובות לך, ומומלץ להפסיק את השימוש בהן, גם את את בוחרת שלא לעבור את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/07/2019 קרנית

  היי אני סובלת כבר מעל שנה מרגישות לאור בעין שמאל שמלווה בהתקף של שריפה דקירות ודמעות הייתי כמה פעמים במיון עיניים ועוד 3 רופאי עיניים שלכל אחד יש אבחנה אחרת וכל אחד הביא לי תרופה שונה לעין אבל כולם רואים שריטה ופצעונים בקרנית.היום לאחר שנה הוחלט להרכיב לי עדשה טיפולית שגורמת לטשטוש הייתכן?מתי זה יעבור הטשטוש ומה ההמשך טיפול?

  שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת מתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית. טשטוש הראייה כעת הוא תוצאה של תהליך ריפוי האפיתל, וגם של המספר שיש בעדשה. את העדשה הטיפולית מרכיבים בד"כ ל- 2-3 קורסים של שבועיים כל אחד.

  המניעה ארוכת הטווח של ארוזיות חוזרות בקרנית נעשית ע"י שימוש במשחת NaCl 5% (נקראת Muru 128, ניתנת לרכישה מחו"ל דרך האינטרנט).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/11/2018 ארוזיות חוזרות

  שלום רב,
  מאז גיל שנה וחצי ילד שלי סובל מתופעת ארוזיות חוזרות בקרנית שלאחרונה מופיעה בתדירות גבוהה מאוד(לפחות פעם בחודש).היום הוא בן 5 וכבר חווה עשרות אירועי ארוזיה כאלו.בזמן התקף חריף מטופל בד”כ באנטיביוטיקה ומשחת טוברקס ללילה.אף רופא לא ממליץ על התקנת עדשת מגע טיפולית כי מדובר בארוזיה מרכזית וישנה סכנה גבוהה לזיהום לדבריהם. אני די מיואשת מהמצב,ימים שלמים הוא מעביר עם עיניים עצומות ומתלונן על כאבים עזים.באופן יומיומי אני מזליפה לו טיפות הילוקומוד.ניסיתי גם משחת מיורו 128 כל לילה לפני השינה(משחה גרמה לו לאדמומיות רבה בעיניים וחוסר נוחות,לכן הפסקתי למרוח לו אותה.גם ג’לים כמו ויטה פוס ודורהטירס גורמים לו לגירוי ואדמומיות ולכן הופסק השימוש בהם ).עברתי אצל כמה מומחי קרנית שבעצם מטפלים בהתקף של ארוזיה אך לא נותנים מענה לטווח ארוך.
  התחלתי די ברצינות לשקול אופציות ניתוחיות,אשמח לחוות דעתך במקרה הזה.

  שלום רב,

  גם לילד בן 5 ניתן לשים עדשת מגע טיפולית. עדשת המגע מאפשרת ריפוי של האפיתל ומונעת ארוזיות חוזרות. ניתן להשתמש בעדשת מגע טיפולית לשבועיים, תוך שימוש בסטרואידים ואנטיביוטיקה, וכך למשך 3 קורסים של שבועיים כל אחד. לאחר מכן מסירים את עדשת המגע, ומשתמשים במשחת Muro 128 לפני השינה למניעה, גם אם זה גורם לאדמומיות.

  בנוסף צריך לבדוק את הסיבות למצב זה, ולטפל בהן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/09/2018 כאב עמום גירוי דמעת ויובש לאחר prk

  שלום, אני מאוד מיואש מהמצב כבר, ביצעתי ניתוח prk במרפאות care, לאחר הניתוח העדשה נפלה לי ונגרם כאב חד מאוד, אך למחרת שמו לי עדשה טיפולית מחדש, חודש לאחר הניתוח קיבלתי מכה חזקה מאוד לעין כאשר הייתה פקוחה במהלך משחק כדורסל, העין הייתה אדומה מאוד והיה קשה לפקוח אותה בנוסף לטשטוש ראייה כבד, אך לא פניתי לטיפול רפואי ולמחרת כבר היה שיפור ניכר בכאב אך העין נשארה אדמומית וטשטושי ראייה בבוקר בעין ימין מאז, היו גם דלקות בעיקר באותה העין ועכשיו לאחר בדיקה מסתבר שהייתה לי שריטה בקרנית שנגרמה מהמכה שהייתה לפני חצי שנה, לאחר טיפול בעדשה טיפולית השריטה החלימה אך יש עדיין כאב עמום וגירוי ודמעת ויובש חמור בבוקר בעין ימין שממשיך לאורך כל היום ומטריף אותי, הרופא שהייתי אצלו ממליץ על שיוף ptk מכיוון שבעקבות המכה כנראה שהעין לא החלימה כמו שצריך וכך גם השריטה שנשארה לאורך חצי שנה כמעט, ולכן ממליץ על שיוף מחדש, האם כדאי לבצע בשביל הכאבים או שישנה אפשרות תרופתית/טיפול אחר? בבקשה סובל מאוד נמצא כרגע בטירונות קרבית אשמח לתשובה ולהגיע לפתרון מהסיוט הזה

  מתן

  שלום מתן,

  המצב שלך הוא לא תוצאה של הניתוח, אלא תוצאה של החבלה שקיבלת חודש לאחר הניתוח בזמן משחק הכדורסל. מצב זה מתרחש לאחר חבלות בקרנית, והיה קורה ככל הנראה גם אם לא עברת את הניתוח.

  ככל הנראה אתה סובל מתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית (Recurrent Corneal  Erosions Syndrom), שמתבטאת בפציעה של שכבת האפיתל בקרנית בעיקר כשפותחים את העיניים בזמן היקיצה בבוקר, אן אם פותחים את העפעפיים בלילה. הטיפול במצב זה הוא בשלב ראשון משחה ששמים בעין לפני השינה (כמו Durateras או Vita-Pos). את המשחה ניתן לקנות ללא מרשם רופא בכל בתי המרקחת. אתה יכול כבר עכשיו לקנות משחה כזו, ולשים מהמשחה בעין (בין העפעף התחתון והעין) ממש לפני שאתה הולך לישון.

  אם זה לא יעזור - השלב הבא הוא לשים עדשת מדע טיפולית למספר קורסים של שבועיים כל אחד (בד"כ ל 4-6 שבועות). לאחר מכן למניעה לטווח ארוך כדאי להשתמש במשחת Muro 128 (משחה המכילה NaCl 5%) או בטיפות המכילות NaCl 5%. את המשחה מייבאים מארה"ב (שם היא ניתנת להשגה כתכשיר מדף ללא מרשם רופא). בארץ היא נמכרת במספר בתי מרקחת.

  מומלץ לגשת לרופא עיניים מומחה לקרנית כדי שינחה אותך בטיפול בכל השלבים האלו.

  לחץ כאן לקריאה על תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית באתר זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/09/2018 טיפול מונע לארוזיה בקרנית

  שלום פרופ’,
  האם משחת muro 128 עוזרת לריפוי מהיר יותר של הקרנית כאשר יש התקף של ארוזיה? או שמשתמשים בה רק כטיפול מונע לאחר שהקרנית החלימה?
  מכיוון שתופעה זו קיימת אצל ילד קטן רופאים לא ממליצים על טיפול בעדשות מגע.
  תודה.

  שלום רב,

  משחת מורו 128 היא משחה המכילה NaCl 5%, ומשמשת למניעה של ארוזיות חוזרות בקרנית. יש למרוח את המשחה בתוך העין (בין העפעף התחתון ובין העין) כל לילה ממש לפני השינה, ולהמשיך בטיפול זה למשך תקופה ארוכה (מספר חודשים, ולעיתים שנה ומעלה).

  לאחר שיש כבר ארוזיה הטיפול המומלץ הוא עדשת מגע, גם אם מדובר בילד. את העדשה ישים רופא עיניים מומחה לקרנית, שימליץ על טיפול מקומי בטיפות סטרואידים ואנטיביוטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/03/2018 כאבים חזקים בעיניים כתוצאה מארוזיות חוזרות

  שלום רב. מזה שנתיים אני סובלת.מארוזיות חוזרות..בתחילה היו מרווחים של חודשים בין התקף להתקף, לאחר ביקור אצל רופאת עיניים אובחן הרפס בקרנית וקיבלתי טיפול אנטיביוטי שלאחריו לא חזרה התופעה למשך שנה. לאחר שנה חזרו הכאבים כאשר בכל פעם עין אחרת כואבת כאב עז ובלתי נסבל. הכאב אינו מתחיל בבוקר אלא יכול להתחיל בכל שעות היום כאשר אני מרגישה עיקצוץ בעין שהולך ומגבר לכאב בלתי נסבל שאינו מאפשר לי לפתוח את העין, חשיפה לאור. העין דומעת ומגורה. לאחרונה הכאבים הפכו להיות תכופים יותר, יומיומיים כאשר הכאב עובר מעין לעין. ביקרתי אצל מומחה קרנית והוא לא ראה דבר! אשמח לייעוץ בעניין. ברצוני לציין שאבי עבר ניתוח השתלת קרנית כתוצאה ממחלה שהיתה לו בקרנית.

  שלום רב,

  אם אכן יש לך ארוזיות חוזרות בקרנית, הטיפול היעיל ביותר הוא עדשות מגע טיפוליות למשך מספר שבועות. עדשות המגע נותנות לאפיתל אפשרות להתרפא, ומונעות את ההתקפים החוזרים. יש להחליף אותן אחת לשבועיים, ולקחת טיפול מקומי עם טיפות אנטיביוטיות למניעת זיהום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/03/2018 ניתוח משולב PTK+PRK לארוזיות חוזרות

  שלום פרופ׳
  אני כבת 40, סובלת מזה זמן רב מ MGD,יובש קשה מאוד וארוזיות חוזרות. ניסיתי עדשות סקלרליות אך לצערי לא יכולה להרכיבן בעקבות בלפריטיס אקוטי שלא נרפא. ניסיתי הכל מהכל, כולל דוקסילין,סטרואידים,לובריקנטים למיניהם ועוד…יש לי צלקות בקרנית בשתי העיניים ומיופיה קלה (-2). האם ניתוח משולב של PRK +PTK יכול לסייע במצבי וכן באותה הזדמנות להיפטר מהמשקפיים? מה הסיכונים והאם הארוזיות עלולות לחזור?
  מה קורה אם מצב כמו שלי לא מטופל והארוזיות חוזרות ונשנות? האם יש בכך סכנה לנזק בלתי הפיך מעבר לסבל התמידי?
  מאוד מתלבטת לגבי הניתוח….
  תודה לך מראש על תשובתך

  שלום רב,

  רב המקרים של ארוזיות חוזרות בקרנית ניתנים לטיפול ע"י עדשות מגע טיפוליות הניתנות לתקופה של מספר שבועות בשילוב עם אנטיביוטיקה וסטרואידים, והחלפת העדשות אחת לשבועיים.

  יובש קשה בעיניים ניתן לטיפול ע"י punctal occlusion (חסימת תעלות ניקוז הדמעות ע"י אטמי סיליקון זעירים).

  במצב המורכב מיובש קשה עם דלקת עפעפיים קשה לא הייתי ממהר לבצע ניתוח לייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/03/2018 ספירת תאי אנדותל

  שלום פרופסור
  שני נאור. מושתל קרניות מזה 22 שנה עקב קרטוקונוס. לאחרונה לאחר הרכבת עדשה סרקלרית נפגעה הקרנית במרכז זווית הראיה. אני סובל מארוזיה. מטופל אמנם אך למרות הגלדה יש בקרים בלתי נסבלים.
  רוםא קרניות שלח אותי לבדיקה דחופה של ספירת תאי אנדותל.

  פניתי לשיבא ולצערי הם אינם מבצעים יותר את הבדיקות בשלב זה. פניתי לבית חולים איכילוב, בלינסון, רמבם ומרכז עיניים ברחוב יגאל אלון.
  אף אחד מהם לא מבצע את הבדירץקה.

  אני מתחנן לעזרה בעניין. מי מוסמך וזממן לבצע את הבדיקה?

  שלום רב,

  ספירת תאי אנדותל מתבצעת אצלנו בחרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים.

  אתה מוזמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/12/2017 שיוף / גירוד בקרנית

  שלום פרופ’ אבי סולומון,
  לפני כחודש וחצי בוצע לי בעין שמאל שיוף בקרנית (לא בלייזר), בגין ראייה מטושטשת, עקב שריטה חוזרת במרכז העין. תאי האפיטל לא “סגרו” היטב את השריטה…הרופא המנתח שם לי בעין זו עדשה טיפולית.
  אני עם עדשה זו למעלה מחודש וחצי ולאחר בדיקתו הוזמנתי לבדיקה נוספת לעוד חודש.
  לטענתו אין בעייה להישאר עם עדשה זו מבלי להחליפה לתקופה ארוכה שכזו. הוא גם נימק שהוא לא מוציא את העדשה בכי לא לפגוע בתאי האפיתל עם הוצאת העדשה.
  מבקש לציין, כי מדי יום מזליף טיפות אופלוקס בוקר וערב בעין שמאל.
  שאלותיי:
  1. האם ניתן להשאיר את אותה עדשה (הטיפולית) למעלה מחודשיים וחצי?
  2. מרגיש מדי פעם גם לאחר הזלפת טיפות תחושה של גוף זר, גרגיר/ים של חול בעין זו. גם בעין השנייה קיימת תחושה דומה לאחר הזלפת טיפות נגד יובש. מה ניתן לעשות נגד תופעה זו?
  3. לעיתים במהלך היום עם מצמוץ בעין שמאל מרגיש כמו “ואקום”?!
  4. משתמש בסיסטיין באלאנס (ליובש) בשתי העיניים. אשמח לחוות דעתך והמלצתך לענין זה?

  בתודה מראש ובברכה.

  שלום רב,

  אני נוהג להחליף את עדשת המגע הטיפולית אחת לשבועיים. תחושת גוף זר לאחר הזלפת הטיפות תמיד יכולה להיות, והיא תוצאה של הזמן הממושך בו משתמשים באותה העדשה. גם התחושות בזמן המצמוץ קשורות בעדשה. התכשיר שציינת הוא אחד מיני רבים, ולכל אחד יש העדפה שונה באשר לתכשירי טיפות הלחות בהם הוא משתמש.

  נראה לי שלאחר החלפת העדשה הנוכחית בעדשה חדשה - יהיה שיפור בכל התחושות שאת מתארת.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2017 ליטוש קרנית

  מזה שנתיים אני סובלת מאירוזיות חוזרות בקרנית וכן אבנים בעפעף של עין זו ויובש. לאחר מספר נסיונות של עדשה טיפולית הרופא המטפל המליץ על ליטוש של הקרנית בחלק הפגוע. מה סיכויי ההצלחה? ומה משמעות יכולה להיות מליטוש שלא מצליח?
  האם האבנים בעפעף עלולות לפגוע בהצלחת הליטוש? תודה מראש

  שלום רב,

  אם הארוזיות החוזרות הן תוצאה של חיכוך בין משקעי הסידן בחלקו הפנימי של העפעף ובין הקרנית - אזי המלצתי היא להמשיך עם עדשת מגע טיפולית, ולהסיר מידי פעם את משקעי הסידן ("אבנים בעפעף") שיש לך בלחמית המצפה את העפעפיים בחלקם הפנימי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2017 עדשה טיפולית נפלה

  לפני כשבוע הופניתי ע״י רופא העינים למיון עינים, על מנת שיתקינו לי עדשה טיפולית (ארוזיה). הייתי אצלו בביקור חוזר 3 ימים אחרי, וקיבלתי דתאמיצין וויגהמוקס (החליף אנטיביוטיקה) למשך 10 ימים. הבוקר, לאחר 6 ימים שאני עם עדשה טיפולית, התעוררתי כשהיא מקופלת בתחתית העין והוצאתי אותה. איפה אפשר להשיג חדשה מעבר למיון? לרופא שלי אין.

  אהובה

  שלום אהובה,

  ניתן לרכוש עדשות מגע דו-שבועיות או חודשיות עם המספר הקטן ביותר שיש, ולהשתמש בהן כעדשות מגע טיפוליות. את יכולה לבקש מהאופטומטריסט שידריך אותך איך מתקינים את העדשות. בכל מקרה מומלץ להיבדק בהקשם ע"י הרופא המטפל. כ"כ חובה להמשיך את הטיפול המקומי עם סטרואידים ואנטיביוטיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/06/2017 ארוזיה בקרנית

  שלום, לפני כמה ימים עשו לי במיון בית חולים קילוף של שכבת אפיתל, הייתי כמה ימים עם עדשה וטופלתי באנטיביוטיקה , לאחר הסרת העדשה נשאר לי הכאב בעין, רופא אמר שקרנית החלימה לגמרי אבל לפעמים אני חשה מין דקירה, יש לי ראיה מטושטשת עדיין ואני מטופתת ע”י טיפות דמעה, ושטיפות גיל. האם תופעה היא נורמאלית לאחר הטיפול?

  יוליה

  שלום יוליה,

  תסמונת הארוזיות החוזרות אינה עוברת כל כך מהר. מדובר בארועים חוזרים של ארוזיות בקרנית המתרחשים עם היקיצה בבוקר או במהלך פתיחת העיניים בלילה. הטיפול כולל מספר קורסים של עדשת מגע טיפולית, בשילוב עם טיפול מקומי אנטיביוטי ונוגד דלקת. לאחר הסרת העדשה עדיין יתכנו התקפים חוזרים של ארוזיה בקרנית. לאחר הסרת עדשת המגע מומלץ להשתמש עם מי מלח מרוכזים (טיפות המכילות NaCl 5%) אותן יש לשים לפני השינה דרך קבע.

  הראייה המטושטשת שיש לך עכשיו היא תוצאה של תהליך ריפוי פצע. הראייה תשתפר במהלך השבועות הקרובים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/05/2017 ארוזיה

  שלום
  שמי רוחמה . אני בת 55, סובלת כבר מספר שנים משריטה בקרנית שנוצרה כתוצאה מכניסת גוף זר לעין. בנוסף גם סובלת מיובש בעיניים. אני מרכיבה משקפיים (מולטיפוקל ).הומלץ לי טיפול בלייזר..שאלתי היא מהם ההשלכות של טיפול זה האם מומלץ לעשותו ?
  תודה

  רוחמה שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת מתסמונת הארוזיות החוזרות - Recurrent erosoins syndrome. אחד הטיפולים האפשריים הוא ביצוע לייזר על הקרנית, במיוחד אם יש לך קוצר ראייה. שיוף הקרנית עם לייזר יסיר את הצורך במשקפיים, ובמקביל ייצור משטח חדש של פני הקרנית. תאי האפיתל שיצמחו על המשטח החדש יצמדו אליו בצורה טובה יותר מאשר כיום, ולכן יש סיכוי שהדבר יקטין את הארוזיות החוזרות. יחד עם זאת לא תמיד טיפול בלייזר אכן פותר את בעיית הארוזיות החוזרות.

  אחד הטיפולים היעילים למצבך הוא מתן טיפות מי מלח מרוכז NaCl 5% או משחה המכילה מלח מרוכז (אותה ניתן להשיג בחו"ל ללא מרשם רופא, נקראת Muro 128). טיפול יום-יומי עם טיפות או משחה המכילים מלח מרוכז, הניתנות ממש לפני עצימת העיניים לקראת השינה, עשויות למנוע את הפצעים החוזרים בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2017 תסמונות אירוזיה חוזרת

  שלום רב,
  קראתי את במאמר שלך על אירוזיה חוזרת והוא מתאר במדוייק את מה שעובר עליי בחודשים האחרונים.
  לפני כחמישה חודשים נשרטתי בעין ימין. אחרי טיפול קצר ושימוש בטיפות אופלוקס העין חזרה לעצמה. שלושה חודשים לאחר מכן, פתאום באמצע הלילה שוב הופיע לי אותו הכאב שמרגיש כאילו נשרטתי שוב. כאב שורט, שלא מאפשר למצמץ והעין דומעת ללא הפסקה. אחרי ניסיון של טיפול במשחות (סינטומצין ועוד אחת בסגנון)המצב של העין שלי רק הורע זה גרם לעין שלי להתנפח חיצונית. והגעתי למיון. ושם רשמו לי ויגמוקס (למרות שלא מצאו שום דבר חיידקי)
  ומאז… אחת לכמה ימים חוזר לי שוב התחושה הנוראית הזו. זה תמיד באמצע הלילה . ראיתי רופא עיניים המון פעמים ובכל פעם הוא לא נותן לי פיתרון מלבד טפטפוף של טיפות ג’ל (הידרוג’ל) כי העיניים שלי יבשות.
  ושאלתי היא, האם נדונתי לסבול? אין דרך לטיפול להיפטר מהכאב הזה שתופס אותי באמצע הלילה?
  תודה מראש,
  נועה

  שלום נועה,

  עליך לגשת לרופא עיניים מומחה לקרנית. הטיפול בארוזיות חוזרות של הקרנית בשלב החריף הוא ע"י עדשת מגע טיפולית, אותה יש לשים ברציפות בעין למשך מספר מחזורים של  2-3 שבועות כל אחד, תוך שימוש בטיפול אנטיביוטי. בהמשך, לאחר הפסקת השימוש בעדשות, יש לקחת טיפול מונע ארוך טווח בטיפות או במשחת Saline  היפרטוני - בריכוז 5%, הניתן לעין לפני השינה.

  כל זאת - תחת מעקב מתמשך של רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2017 שריטה חוזרת בקרנית

  שלים, לפני חצי שנה הבן שלי שרט אותי בקרנית עם הציפורן שלו מאז אני סובל מארוזיה חוזרת מידי מספר חודשים. אמרו לי שהקרנית שלי לא מחלימה כמו שצריך ובגלל זה נפתחת מחדש כל פעם. המליצו לי להשתמש בטיפות עיניים גנטיל ובמשחה בלילה של דורהטירס. האם יש פתרון קבוע שיסייע לקרנית להחלים והאם יש נזק משימוש ממושך בגנטיל?
  תודה

  שלום רב,

  ארוזיות חוזרות בקרנית על רקע פציעה של הקרנית היא תופעה כרונית וקשה לטיפול. אם נוצרות פציעות חוזרות ונשנות של הקרנית בתדירות גבוהה - מומלץ להתקין עדשת מגע טיפולית לתקופה שלמספר שבועות (ולהחליף אותה אחת לשבועיים - שלושה), תוך מתן טיפול מקומי עם אנטיביוטיקה חמניעת זיהום, ומעב הדוק של רופא העיניים. לאחר מספר שבועות יש להוציא את העדשה, ולעבור לטיפול מונע עם טיפול NaCl 5% (מי מלח מרוכזים) אותם יש לקחת מיד לפני השינה, ומיד לאחר ששמים אותם לעצום את העיניים. בזמן היקיצה, יש "לשבור ואקום" בהדרגה: כלומר - לא לפתוח עפעפיים בבת אחת, דבר הגורם לפציעה, אלא לפתוח לאט את העפעף התחתון, תוך שחרור הדרגתי של הואקום בין העפעפיים והקרנית.

  לחץ כאן למידע נוסף באתר זה על תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית.

  מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/02/2017 דיסטרופיה של אפיתל הקרנית

  לאחר כאבים חוזרים בעקבות המחלה, הציעו לי לעשות ניתוח PTK לליטוש הקרנית. אשמח לקבל פירוט על אחוזי הצלחת הניתוח במקרה כזה ומה הסיכויים שהבעיה תחזור. בנוסף, הייתי רוצה לדעת על תקופת ההחלמה מהניתוח (כמה זמן, מה מרגישים?). האם צריך להתאשפז למספר ימים אחרי הניתוח? האם יש סיכונים ומהם?
  תודה רבה

  שלום רב,

  ניתוח PTK דומה מאוד לניתוח PRK מבחינת מהלך הניתוח, מהלך ההחלמה, ומבחינת תופעות הלואי. מעבר הניתוח לא מבטיח שלא יהיו לך בעתיד התקפים של ארוזיות חוזרות בקרנית. בנוסף הניתוח מתאים רק למי שיש לו קוצר ראייה (המצריך תיקון במשקפיים עם עדשות מינוס).

  הטיפול המומלץ לארוזיות חוזרות בקרנית הוא שימוש בעדשות מגע טיפוליות למשך מספר שבועות בשלב החריף, ולאחר מכן מניעה ע"י שימוש בטיפות NaCl 5%  או משחה לפני השינה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/12/2016 קרעים בקרניות

  שלום רב
  כבר כמה שנים שאני סובלת מבעיה חמורה של קרעים בשתי קרניות העיניים. מדי פעם בלילה אני חווה התקף של כאבים בלתי נסבלים בשל התייבשות העין והדבקות העפעפיים לקרניות ואז שוב הן נקרעות. זה קורה רק בלילה. הכאבים מטורפים. כמו חומצה שנשפכת לעין, והכאב חולף לגמרי רק אחרי יום או יומיים עד ההתקף הבא.
  הלילה לדוגמא חוויתי שלושה (!) התקפים בלילה אחד.
  אני משתדלת לזכור לסכך את העיניים בג׳ל לפני השינה אבל לא תמיד מצליחה לזכור.
  האם קיים פיתרון לעניין המטריד הזה? אני מיואשת לגמרי וחרדה כל לילה לפני השינה שאולי זה יקרה.

  תודה רבה מראש

  יעל

  יעל שלום רב,

  את סובלת מתסמונת הארוזיות החוזרות - Recurrent Erosions Syndrome. הטיפול במצב זה כולל התקנת עדשת מגע טיפולית לתקופה של שבועיים, והחלפתה אחת לשבועיים לתקופה של מספר שבועות. דבר זה נותן שהות לתאי האפיתל לצמוח מתחת לעדשה ומונע את ההתקפים החוזרים של הארוזיות.

  בטווח הרחוק יש השתמש בטיפות המכילות מי מלח מרוכזים - NaCl 5% לפני עצימת העיניים, או משחת לחות כלשהיא.

  מומלץ להתייעץ עם מומחה קרנית בנושא זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/11/2016 ארוזיה

  שלום פרופסור
  לפני חודשיים וקצת ביקרתי במרפאתך בעין כרם עקב שיתוק הפנים כתוצאה מחבלת ראש מה שגרם לאי סגירה מלאה של העין פצעים וצלקת,כפי שהמלצת אני משודכת להילו ג’ל וויטאפוס בלילה,בזמנו נתת לי סטרואידים לוטמקס ופניקול(3 פעמים ביום) כשהארוזיה הייתה לי ,זה החלים וכבר לאחר יומיים היה שיפור ניכר באודם ברגישות לאור ובכאבים,כעת אני סובלת שוב מארוזיה משמעותית יותר שגורמת לאודם חמור וטשטוש בראייה ,הייתי אצל רופאת עיניים בקופה היא חבשה לי את העין עם סינטו ואמרה להישאר איתה כיממה ,ביקשתי ממנה את המרשמים לתרופות שאתה נתת לי בזמנו והיא נתנה לי אותם אבל ביקשה שלא אשתמש בהם ביממה הקרובה עד שהארוזיה תיסגר בטענה שזה עלול להחמיר את המצב,מכיוון שהלוטמקס מאוד הקל עליי בפעם שעברה שאלתי האם באמת לא להשתמש כפי שהיא המליצה ולחכות לביקור הבא שלה או שאפשר להשתמש ,איך עליי לטפל כדי להקל כמה שיותר מהר על הכאבים ולהחלים

  תודה תמי

  שלום תמי,

  לא נראה לי נכון לטפל בך דרך האינטרנט. אנא פני למרפאתי שוב לבדיקה. מטרת השאלות והתשובות באתר כאן היא לתת מידע בסיסי וכיוון, ולא לתת טיפול פרטני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/11/2016 עין אדומה וכואבת באמצע הלילה

  היי הלכתי לישון ופתאום באמצע הלילה לאחר משהו כמו שעה וחצי התעוררתי מכאב מוזר בעין, התעוררתי לשטוף את העין והרגשתי שכאילו שיש לי משהו בעין איזשהו גוף זר וניסיתי להוציא והבנתי שאין כלום. בנוסף העין מאוד אדומה וכשאני סוגרת אותה אני מרגישה עדיין כאילו יש גוף זר בתוכה. שמתי טיפות עיניים סטריליות ואני מפחדת. ממה זה יכול לקרות? חשוב לציין שאהיה כבר מעל 7 שנים עם עדשות מגע (אני בת 23) תודה רבה מראש

  שלום רב,

  ככל הנראה התפתחה לך ארוזיה בקרנית. מומלץ לגשת בהקדם למומחה לקרנית לאבחנה ולטיפול. אם התופעה חוזרת במהלך השינה או בזמן היקיצה מהשינה, אז ככל הנראה מדובר בתסמונת הארוזיות החוזרות - Recurrent  Corneal Erosions Syndrome , מצב המחייב טיפול מיוחד.

  בכל מקרה מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/10/2016 הרפס בעין

  שלום רב, מזה כ-3 חודשים אני חשה בעיקר בלילה (וגם לא כל יום) כאבים בעין, מן תחושה של גוף זר כמו קוץ או זכוכית. כאב מאוד חזק וקושי למצמץ. לפני כ-4 ימים הכאבים הופיעו שוב במהלך הלילה והפעם לא הרפו, קמתי עם כאבים חזקים, אודם, דמעת והפרשות. פניתי לרופא עיניים שראה שריטה בקרנית והחליט על טיפול באנטיביוטיקה בשם ויגומקס כל שעה במשך 24 שעות, אח”כ 12 שעות ליומיים נוספים..
  הקפדתי כל שעה על אנטיביוטיקה אך יום למחרת כבר לא יכלתי לשאת את הכאב, עד כדי טשטוש בראיה ואי יכולת לפתוח את העין. פניתי למיון עיניים, הרופא שם החליט שלאור הטיפול הכושל באנטיביוטיקה נלך על כיוון של הרפס (כי גם השריטה לא הייתה נראית לו כמו שריטה רגילה, בצורתה). קיבלתי טיפול של אציקלוביר 4 פעמים ביום למרוח בעין. יש לציין שמאז אני חשה בהטבה.
  פניתי הבוקר לביקורת כמו שנאמר לי במרפאת עיניים והרופא באמת ראה שהשריטה כמעט נסגרה וכנראה שזה כן הרפס.
  השאלה שלי- האם יכול להיות ש-3 חודשים אני סוחבת הרפס? איך הכאבים שהיו נסבלים תקופה ארוכה פתאום הפכו למשהו אקוטי כזה? בנוסף יש לציין שמעולם לא היה לי הרפס בשום מקום בגוף, לא מרכיבה עדשות.
  תודה רבה!

  אסתר

  שלום אסתר,

  ככל הנראה לא מדובר בהרפס של הקרנית.

  הסיפור נשמע יותר כמו תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית  (Recurrent Corneal Erosions). מדובר בהופעה של כרב חד באמצע הלילה או בבורקר עם היקיצה. פתיחה פתאומית של העפעפיים גורמת לתלישה של איזור קטן בשכבת האפיתל של הקרנית, דבר הגורם לכאב חזק, דמעת וצריבה. הדבר נובע מהיווצרות איזור של חולשה בחיבור שבין שכבת האפיתל והסטרומה של הקרנית (גוף הקרנית) ולהיווצרות חוזרת ונשנית של פצעים באותה נקודה.

  הטיפול כולל התקנת עדשת מגע טיפולית לתקופה של מספר שבועות (והחלפת העדשה כל 2-3 שבועות), כדי לתת לאפיתל זמן להירפא וליצור חיבור חזק במקום הפציעה. בנוסף ניתן להשתמש בטיפות המכילות NaCl 5% (סליין היפרטוני) לפני השינה, או במשחה לפני השינה.

  לחצי כאן לקריאה נוספת באתר זה עלתסמונת הארוזיות החוזרות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/08/2016 יובש בעיניים בעת קימה משינה

  שלום רב, אני כבת 47 , סובלת שנים מבעיית יובש בעיניים בעת קימה משינה. אני נזקקת לשים באופן קבוע משחת ויסקוטירז בעיניים דקה לפני שאני עוצמת עיניים לקראת שנת הלילה. במידה ואני שוכחת לשים , ברגע הראשון שאני פותחת עיניים אני עוברת כאבי תופת בעיניים. כאב שהוא משתק . נתלשת לי שכבת תאים מהקרנית ואני צפוייה ליומיים מעיקים ולפעמים לחבישת העין ברטייה ( ״משה דיין״) . האם יש לכך פתרון אחר? האם כל חיי אצטרך להיות תלוייה במשחה ? תודה!

  לימור

  שלום לימור,

  הבעיה ממנה את סובלת היא תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית (Recurrent corneal erosions syndrome). מדובר במצב בו יש חולשה מקומית בחיבור שבין תאי האפיתל בקרנית (שכבת תאי הציפוי החיצונית) ובין הסטרומה של הקרנית (שכבת הקולגן המרכיבה את עיקר הקרנית). חולשה זו גורמת לכך שבזמן פתיחת העפעפיים בבוקר, נתלשת חתיכה קטנה של תאי האפיתל, ונגרם פצע בקרנית, המתבטא בכאב חד. הכאב חולף לאחר שהפצע נרפא, בד"כ תוך מספר שעות.

  הטיפול בהתקף החריף הוא התקנת עדשת מגע טיפולית למשך מספר שבועות, והחלפתה אחת לשבועיים-שלושה, תוך כדי מתן טיפול תרופתי בטיפות של סטרואידים ואנטיביוטיקה. טיפול זה מאפשר לשכבת האפיתל לצמוח מתחת לעדשה, ללא המגע עם העפעפיים הגורם להיווצרות הפציעה בבוקר. לאחר מספר שבועות ניתן להוציא את העדשה. לעיתים מתקבלת תקופה ארוכה של שקט, ולעיתם התופעה חוזרת ויש לשוב לטיפול בעדשות המגע. בד"כ - לאחר מספר קורסים טיפוליים בעדשות המגע - התופעה נעלמת.

  כדי למנוע התקפים חוזרים, מומלץ להשתמש בטיפות המכילות מלח מרוכז - NaCl 5%, אותן יש לשים לפני סגירת העפעפיים, ממש לפני שהולכים לישון. יש משחה המכילה את המלח המרוכז, הנקראת Muro 128, אך אותה ניתן להשיג רק בבתי מרקחת ארה"ב.

  לחצי כאן לקריאה על תסמונת הארוזיות החוזרות באתר זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/06/2016 דקירות בעין ימין בבוקר

  שלום רב,
  אני בת 32 מרכיבה משקפיים מגיל 13 עם אסטיגמה וקוצר ראייה,
  בזמן אחרון כל בוקר כשאני מתעוררת יש לי דקירות מאוד חזקות בעין ימין, שאני לא יכולה לפתוח את העין וממש תחושה של צריבה ככה למשך כמה דקות, גם שאני יוצאת ברכב בבוקר מאוד קשה לי לפתוח את העין בגלל השמש אני חושבת ורואה כפול.. אחרי זה כל היום שראייה שלי בעין ימין מטושטשת מאוד, מה יכול להיות הסיבה? אני צריכה לדאוג? יש לי תור לרופא אבל זה בעוד שבועיים.

  נטלי

  שלום נטלי,

  הסיבות האפשריות למצב שאת מתארת הוא תסמונת העין היבשה, או תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית. מומלץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית. עד אז כדאי להזליף לעין משחת לחות כגון Duratears או Vitapos אותן ניתן להשיג ללא מרשפ בכל בתי המרקחת.

  לחצי כאן לקריאה על תסמונת הארוזיות החוזרות.

  לחצי כאן לקריאה על עין יבשה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/06/2016 תחושה של יובש וכאבים בעיין שמאל

  שלום פרפסור סולומון, אחרי שינה שאני קם בבוקר אני מרגיש אחת לשבוע לפחות רק בעין שמאל עין יבשה לא נפתחת מהר ומלוווה בכאבים דקירות ודמעות, למשך שעה בערך עד שזה עובר לאט לאט. וזה בעיקר קורה לי בשינויי מזג האוויר. האם זה משהו חמור? והאם ניתן לטפל בתופעה הזאת לצמיתות?? לתשובתך אודה ניסן

  שלום ניסן,

  אתה סובל ככל הנראה מסתמונת הארוזיות החוזרות בקרנית - Recurrent corneal erosion. מדובר במצב שבו יש חולשה ממוקמת בחיבור שבין שכבת תאי הציפוי של הקרנית ובין רקמת הבסיס האוחזת את התאים הללו. בזמן פתיחה של העפעפיים בשינה או בבוקר, כתוצאה מהכח הפתאומי המופעל על שכבת הציפוי של הקרנית במהלך פתיחת העפעפיים - נתלשת שכבת התאים באותו איזור ונוצר פצע הגורם לכאב.

  הטיפול כולל הרכבת עדשת מגע טיפולית לתקופה של מספר שבועות. לטווח הארוך מומלץ לשים לפני השינה טיפות של Saline מרוכז (בריכוז 5%) או משחה כלשהיא.

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לקבלת אבחון וטיפול מתאימים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/05/2016 ארוזיה בקרנית

  שלום, האם טיפול בטיפות סטרואידים ואנטיביוטיקה בלבד יכול לשפר את המצב גם ללא שימוש בעדשה טיפולית?

  חיה

  חיה שלום,

  לא. הטיפול בארוזיות חוזרות של הקרנית מתבסס על עדשת מגע טיפולית, המונחת על הקרנית לתקופה של 2-3 שבועות. עדשת המגע מאפשרת את צמיחת של תאי האפיתל של הקרנית. הטיפול בסטרואידים מאפשר הקטנה של התגובה הדלקתית הקשורה במצב זה. הטיפול באנטיביוטיקה מונע זיהומים היכולים להיגרם ע"י עדשת המגע.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/05/2016 ארוזיה חזרה כחודש לאחר ניתוח PTK

  לפני כחודש עברתי ניתוח PTK בשתי עיניי, עקב ארוזיה חוזרת. נאמר לי שניתוח זה הוא הפתרון האופטימלי לבעיה זו. ויותר לא אסבול מארוזיות חוזרות. להפתעתי, כחודש לאחר הניתוח, שוב התעוררתי עם הכאב המוכר, החד והנוראי באחת מעיניי. והרופא אמר שיש לי שוב ארוזיה בעין, וטיפל בעדשה וטיפות. שאלתי, כיצד אפשר למנוע את חזרת הארוזיה לצמיתות, למרות הניתוח שעברתי. אי אפשר לחיות עם הכאבים הנוראיים האלו, והפחדים כול לילה מחדש, כיצד אתעורר למחרת בבוקר.

  עמית

  שלום עמית,

  אין בנמצא טיפול שיבטיח לך פתרון דפיניטיבי לבעיה כרונית, ומי שעושה כך מטעה אותך. ארוזיות חוזרות בקרנית הן מצב כרוני שעלול להימשך שנים רבות. ניתן בדרכים שונות להפחית או למנוע חלק מההתקפים, אך לא למנוע אותם לחלוטין. הטיפול המונע בהתקפים כולל הזלפת מי מלח מרוכזים -  NaCl 5% - לפני השינה כל לילה, ממש לפני עצימת העיניים, ושימוש תכוף במהלך היום בתחליפי דמעות בטיפות או בג'ל. כאשר יש התקף - מומלץ להיבדק באותו יום אצל רופא עיניים מומחה לקרנית, שיטפל בך בעדשת מגע טיפולית, בשילוב טיפות אנטיביוטיות וסטרואידים. עדשת המגע צריכה להיות רצוף על העין למשך 2-3 שבועות, ויש לחזור על טיפול כזה ל 2-3 מחזורים (כל מחזור כולל עדשת מגע למשך 2-3 שבועות). טיפול זה יבטיח החלמה, ויאריך את משך הזמן להתקף הבא (אך לא ימנע אותו כליל). אם מקפידים על התוכנית הנ"ל ניתן להפחית את מספר ההתקפים ולהקטין את חומרתם.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2016 ארוזיה חוזרת

  שלום, מזה כשנה אני סובלת מארוזיות חוזרת כתוצאה של שריטה בעין שקרתה לפני שנה. עברתי כבר ארבעה מחזורים של עדשות מגע ואני משתמשת באופן קבוע בהילו קומוד ולפני השינה במשחה ויטא פוס. אני כבר עובדת עצות. הכאבים לרוב עוברים רק אחרי 24 שעות ומלווים בנפיחות בעין רגישות לאור וראיה חלשה. האם יש פתרון נוסף?
  תודה רבה,
  עינב

  שלום רב,

  תסמונת הארוזיות החוזרות היא מצב כרוני שעלול להמשך מספר שנים. יש מספר דרכים למנוע את ההתקפים, אך לא תמיד הן עוזרות. האמצעי היעיל ביותר למנוע את ההתקפים הוא שימוש בטיפות NaCl 5% (מי מלח מרוכזים) ממש לפני שעוצמים את העיניים לפני שהולכים לישון. טיפול זה מצליח למנוע חלק גדול מההתקפים, אך לא את כולם.

  כאשר יש התקף של ארוזיה בקרנית יש לגשת מיד לרופא עיניים. הטיפול היעיל ביותר בהתקף הוא עדשת מגע טיפולית, אותה ניתן להשאיר רצוף בעין למשך 2-3 שבועות, ולחזור על כך למספר מחזורים. במהלך הטיפול יש להזליף טיפות אנטיביוטיות ותחליפי דמעות.

  אם יש לך קוצר ראייה (עדשות מינוס במקשפיים) ניתן לבצע ניתוח PRK להסרת משקפיים בלייזר, שגם יפתור את בעיית הארוזיות החוזרות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/04/2016 צריבה בעיניים באמצע הלילה

  שלום, מזה כמה חודשים שאני מתעוררת באמצע הלילה בבעתה, לצריבה נוראית – אי אפשר לפתוח את העיניים בכלל – הן מתמלאות בדמעות ורק לאחר דקות ארוכות העיניים נרגעות ואני יכולה לנסות לחזור לישון..
  כבר אין לי לילות.
  קיבלתי טיפות עיניים HYLO-COMOD – הן לא עוזרות כלל במהלך הצריבה..
  אני ארי ניתוח לייזר בעיניים (מלפני 5 שנים כבר), ונוטה להתעורר הרבה בלילה גם לתינוק שלי בן 7 חודשים שנוטה להתעורר 2-3 בלילה).
  שמתי לב שאם אני זוכרת למצמץ מאוד מאוד חזק לפני שאני פותחת את העיניים בלילה – אני כמעט ומונעת לחלוטין את הצריבה..והיא מתרחשת בעיקר כשאני פותחת את העיניים בבת אחת. בקיצור – חיי הפכו לסיוט , אין לי מנוחה, וכל לילה יש פחד ללכת לישון. האם זהו הפתרון היחיד? טיפות הרטבה? בבדיקה שעשיתי אצל הרופא כולל הרחבת אישונים לא נמצא שום דבר פרט ליובש. הצילו.

  דנית

  שלום דנית,

  ככל הנראה את סובלת מתסמונת הארוזיות החוזרות - Recurrent Corneal Erosions Syndrome . תסמונת זו נוצרת כתוצאה מחולשה בחיבור שבין שכבת תאי הציפוי החיצוניים של הקרנית (תאי האפיתל) ובין הקרנית. כתוצאה מכך, בזמן פתיחת העפעפיים בבוקר או באמצע הלילה - כתוצאה משחרור פתאומי של הואקום הקיים בין העפעפיים והקרנית בשינה - נתלשת חתיכה קטנה של תאי ציפוי מהקרנית. הדבר יוצר פצע שטחי בקרנית. זה גורם לכאב חד פתאומי המלווה בדמעת ועיניים אדומות. לאחר שהפצע מתרפא - הכאב חולף.

  הדרך למנוע התקפים אלו היא ע"י שימוש בטיפות המכילות NaCl 5% (סליין מרוכז), אותן ניתן לקבל כנגד מרשם רופא עיניים. כ"כ ניתן להשתמש במשחה לעיניים לפני שעוצמים את העיניים (כגון ויטא-פוס או דורה-טירס) אותה ניתן לרכוש בכל בית מרקחת ללא מרשפ רופא.

  כאשר יש התקף חריף של כאב בבוקר שאינו חולף - מומלץ להגיע בדחיפות לרופא עיניים מומחה לקרנית. הטיפול כולל מספר קורסים של עדשת מגע טיפולית, המונחת על העין ברציפות למשך כשבועיים (לא מסירים את העדשות גם בשינה). בזמן הרכבת העדשות יש להזליף טיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים. אחת לשבועיים - שלושה יש להחליף את העדשה, וכך ל 2-3 מחזורים.

  לחצי כאן למידע נוסף באתר זה על תסמונת הארוזיות החוזרות.

  לחצי כאן לקישור לסקירה מהספרות הרפואית על הנושא (פרק מתוך ספר על מחלות קרנית).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/02/2016 עדשות מגע במקרה של דיסטרופיה מולדת

  שלום רב, רציתי לדעת אם אפשר להרכיב עדשות מגע מסוג טוב, להרכבה לא יומיומית, אלא רק לארועים מדי פעם. כאשר ידוע שיש דיסטרופיה והמצב בדרך כלל בסדר, בלי התפרצויות מיוחדות. תודה חיה

  שלום חיה,

  יש סוגים רבים שלך דיסטרופיות בקרנית, ולא ניתן לענות על שאלתך בלי לדעת באיזה סוג מדובר, וללא בדיקת העיניים.

  אנא פני לרופא עיניים מומחה לקרנית להתייעצות בנושא.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/01/2016 ארוזיות ועדשות מגע טיפוליות

  שלום רב,
  לפני קרוב לחודשיים נכנס לי חלקיק קטן של אבן לעין ופצע את הקרנית. כתוצאה יש שם ארוזיות, אחרי שאבחנו אותי וחשבו שזה CSR כי אני רואה מאוד מטושטש וכאבים בעין, הרופא אבחן את זה כארוזיה. אני מקבלת טיפות הרטבה רגילות וויטאפוס לפני שינה. העוזרת של הפרופסור(שהיא גם רופאה) הציעה שאנסה אנטיביוטיקה ועדשות טיפוליות לאחר הבדיקה, הוא ישר אמר תלכי לשיוף וזהו והפנה אותי לבית חולים. אני מעדיפה לנסות טיפול שמרני יותר של סליין ועדשות מגע טיפוליות ולא ישר ללכת לניתוח. האם בסדר לעשות מגע טיפוליות אצל אופטמטריסט קליני או שיש רופא באזור המרכז שכדאי לגשת אליו?
  אני ממש מעדיפה להימנע מהתערבויות ניתוחיות ומוכנה לסבול יותר כל עוד אקבל טיפול ואשמור עד שיעבור.
  תודה רבה ושבוע נעים.

  אביגיל

  שלום רב אביגיל,

  הטיפול בארוזיות חוזרות של הקרנית כולל מספר שלבים. בשלב הראשון ניתן לנסות ולמנוע את ההתקפים ע"י משחה כלשהיא (כגון ויטאפוס או דורהטירס) או ע"י מי מלח מורוכזים (NaCl 5%) אותם מזליפים לפני שעוצמחם את העיניים לקראת השינה. אם זה לא עוזר השלב הבא הוא עדשות מגע טיפוליות. את העדשות מרכיבים למספר שבועות ברציפות (כשיש להחליפן אחת לשבועיים), תוך שימוש בטיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים ותחליפי דמעות. לאחר 4-6 שבועות יש להסיר את העדשות, ולחזור לשימוש ב- NaCl 5% לפני השינה לעוד מספר חודשים. אם התקף הארוזיות חוזר יש לחזור על הטיפול בעדשות המגע.

  אם יש לך קוצר ראייה (עדשות מינוס במשקפיים) ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK. שיוף הקרנית בלייזר יוצר משטח חדש שהאחיזה של תאי האפיתל עליו עשוייה להיות חזקה יותר לאחר הניתוח ובכך למנוע את הארוזיות החוזרות.

  לחצי כאן לקריאה על תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית באתר זה.

  בכל אופן ניתן בהחלט לנסות טיפול בעדשות מגע טיפוליות חמשך מספר שבועות. את הטיפול יש לבצע אצל רופא עיניים מומחה לקרנית, ובשום אופן לא אצל אופטומטריסט. אופטומטריסט לא יכול לטפל במחלות בעיניים, ואסור לו על פי החוק לעשות כן. המושג "אופטומטריסט קליני" לא מוכר לי.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/12/2015 ארוזיות חוזרות בקרנית

  שלום אני בת 30, לפני 18 שנים אבחנו אצלי תהליך דלקתי בעיניים שרובו פגע בעין שמאל, כעקרון הייתה הרגשה לעיתים תכופות של ריס שתקוע בעין שמאל והיה כואב לפקוח את העין. פנינו לרופא עיניים של קופת חולים שאמר שהוא פעם ראשונה רואה דבר כזה והפנה אותנו למרפאות חוץ בבית חולים ברזילי. יום לפני התור למרפאות הגענו למיון בגלל שעין שמאל מאוד כאבה. רוב הרופאים שבדקו לא ידעו מה זה, ולבסוף לאחר מס שבועות לקחו תרבית כיח מראות ואובחנה אצלי שחפת. טופלתי אז ככל שזכור לי בעיניים בסינטומיצין וכמובן נטלתי טיפול תרופתי נגד שחפת. עין ימין ככל שאני הבנתי יחסית לעין שמאל לא נפגעה כמעט, היה מינוס קטן במשקפיים לעומת עין שמאל שרואה עד היום מטושטש.
  לפני שנה וחצי התחלתי להרגיש בבוקר שריפה וכאב בפקיחת עין ימין. לאחר כמה וכמה ביקורים אצל רופאי עיניים שכל אחד אמר משהו אחר אבל אף אחד לא יכל לאבחן שזאת ארוזיה חוזרת , לפי התסמינים שרק בבוקר הכאב הופיעה כאשר רציתי לפקוח את העין. טופלתי בהתחלה במי מלח 5% ומשחה אנטיביוטית בשם טוברקס. במשך שבועיים העין לא כאבה וראתה טוב אך כעבור שבועיים זה חזר (יש לציין שאני מעשנת קצת) והחלטתי לעשות ניתוחPTK הרופא שעשה המליץ גם על PRK בגלל שלטענתו הצלקת די עמוקה ורצוי לשייף כמה שיותר?! עברתי את הניתוח בחודש יולי 2015 ועד היום 14/12/2015 יש אי נוחות בעין ימין זאת שעברה את הניתוח, כמו גרגיר חול שמפריע והראייה לא השתפרה אלא המינוס גדל . מה הסיבה לכך?

  גלינה

  שלום גלינה,

  הטיפול בארוזיות חוזרות של הקרנית כולל עדשות מגע טיפוליות למשך מספר שבועות, ולאחר הסרת העדשות - שימוש ב- NaCl 5% או משחה לפני השינה. לאחר מספר קורסים טיפוליים כאלו, שיכולים להתמשך על פני מספר חודשים, ועם מעט סבלנות - הארוזיות החוזרות נעלמות במרבית המקרים.

  אני לא נוהג לבצע PRK או PTK לארוזיות חוזרות בקרנית, מכיוון שניתוחים אלו לא תמיד פותרים את הבעיה, וגם מכיוון שהתוצאה האופטית לאחר הניתוח לא תמיד צפוייה, כפי שאכן קרה במקרה שלך. בנוסף - אם בעין השמאלית הראייה ירודה בגלל צלקת, הרי שעין ימין שלך היא למעשה עין יחידה מבחינה תפקודית, ולא הייתי מבצע ניתוח כזה בעין יחידה.

  לעצם תלונותיך - הן ככל הנראה תוצאה של עין יבשה, שהיא אחת הסיבות לארוזיות חוזרות בקרנית. יש צורך בשימוש בתחליפי דמעות לעיתים תכופות, ויתכן גם של חסימת דרכי ניקוז הדמעות. מומלץ לפנות למומחה לקרנית באשר לאבחנה ולטיפול המתאימים.

  למידע נוסף באתר זה על ארוזיות חוזרות בקרנית לחצי כאן: תסמונת הארוזיות החוזרות.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/05/2015 אחוזי הצלחה בתיקון ארוזיה בעין

  1) מה אחוזי ההצלחה של השיטות (LASIK ו-PRK) בתיקון ארוזיה חוזרת בעין?
  2) מה אחוזי ההצלחה בשיטת PTK והאם היא מבוצעת בארץ?

  שלום רב,

  הטיפול בארוזיה חוזרת בקרנית מבוסס על שימוש בעדשת מגע טיפולית למשך מספר שבועות. בד"כ לאחר מספר שובועת של טיפול, מרבית הארוזיות מתרפאות.

  אפשרות נוספת היא טיפול בלייזר בשיטת PRK או PTK. הטיפול בלייזר יוצר שיוף בקרנית, ויוצר משטח פנים חדש עליו צומחים תאי האפיתל תוך יצירת תאחיזה חדשה, שאמורה להיות טובה יותר מהמצב הקיים. טיפול זה מתאים בעיקר לאנשים שיש להם קוצר ראייה, וכך ניתן גם להסיר את המספר במשקפיים. באנשים שאין להם משקפיים או שיש להם רוחק ראייה, עלול הטיפול לגרום להופעה של רוחק ראייה (היפראופיה) או לעליית המספר.

  שיעורי ההצלחה בשיטות אלו אינם ידועים, ולעיתים תופעת הארוזיות החוזרות נשארת למרות הטיפול. יש לזכור שארוזיות חוזרות בקרנית הן לעמים תופעות לואי של ניתוחי PRK. שיטת ה- LASIK כלל איננה מתאימה כטיפול בארוזיות חוזרות של הקרנית.

  לחץ כאן למידע נוסף על תסמונת הארוזיות החוזרות.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/02/2015 Alcohol Debridement במקרה של RCE

  שלום פרופ’ סלמון,

  יש לי Repeat Corneal Erosions
  האם יש לך ניסיון משמעותי בשיטת Alcohol Debridement כאמצעי אלטרנטיבי לשיטות לייזר או שיוף מכני באבן יהלום? מהם אחוזי ההצלחה לפי ניסיונך והאם אתה ממליץ באופן כללי על השיטה על פני שאר השיטות?

  תודה מראש על תשובתך.

  שלום רב,

  אף אחת מהשיטות שהזכרת לא באמת עוזרת. התקפי הארוזיות חוזרים ממילא, בתדירות כזו או אחרת במשך מספר חודשים או שנים. במרבית המקרים תדירות ההתקפים יורדת עם הזמן, עד שלבסוף הם פוסקים כליל. הדרך הטובה ביותר למנוע את ההתקפים היא להשתמש בטיפות המכילות NaCl 5% (מי מלח מרוכזים) כל לילה לפני השינה (יש לקבלם עם מרשם רופא), או להשתמש במשחת לחות כלשהיא לפני השינה (כגון Duratears או Vita-Pos - שתיהן ניתנות לרכישה ללא מרשם רופא בכל בתי המרקחת).

  לאחר שהתקף הופיע, הטיפול כולל התקנת עדשת מגע טיפולית לתקופה של שבועיים, והחלפתה אחת לשבועיים, במשך מספר שבועות. העדשה נותנת לתאי האפיתל לצמוח ולרפא את איזור הארוזיות. פעולה זו מאפשרת ריפוי מלא של הארוזיה בקרנית, ומקלה באופן מיידי על הכאב. יש לזכור שאין בכך כדי למנוע התקפים נוספים בעתיד. בכל מקרה מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.

   בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2015 ארוזיה בעקבות ניתוח לייזר

  שלום,

  לפני כשנתיים עברתי ניתוח להסרת משקפיים בשיטת לאסק. מאז אני סובלת מהתסמינים המתוארים במאמר. האם הניתוח הוא הסיבה? האם זה מצב קבוע, או שאפשר לשנות אותו? תודה

  דליה

  שלום דליה,

  תסמונת הארוזיות החוזרות יכולה להתרחש מסיבות שונות. נדיר מאוד שהיא מתרחשת אחרי ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסק (LASEK או PRK). קשה לקבוע אם הניתוח הוא הסיבה, מכיוון שבמרבית האנשים היא לא מתפתחת אחרי ניתוחים. בנוסף - שיוף הקרנית בלייזר בשיטת לאסק או PRK הוא דוקא אחד הטיפולים המוצעים לתסמונת הארוזיות החוזרות.

  תסמונת זו עלולה לחזור בהתקפים אחת למספר שבועות או חודשים, כשתדירות ההתקפים הולכת ופוחתת עם הזמן. הטיפול היעיל ביותר בתסמונת זו הוא ע"י עדשת מגע טיפולית למספר שבועות, תוך כדי החלפתה אחת לשבועיים ע"י הרופא המטפל. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/12/2014 עכירות הקרנית

  שלום פרו’ סלומון.
  עברתי ניתוח לייזר לפני כשנתיים ומאז יש לי טשטוש בראיה בעין אחת,הטשטוש בא והולך ואין לי מושג מתי ולמה.הרופא שניתח אותי טוען שאלו דלקות חוזרות,אך רופאים אחרים שביקרתי אצלם אומרים שהוא מדבר שטויות ואין זו דלקת אלא עכירות בקרנית,שכנראה נגרמה כתוצאה מריפוי לא מספק.
  מה דעתך והאם יש טיפול לעכירות בקרנית?
  תודה רבה רבה.

  איציק

  שלום איציק,

  כדי לדעת מה הסיבה לתנודתיות בחדות הראייה יש לבדוק אותך. תנודתיות בחדות הראייה (או כפי שאתה מתאר "הטשטוש בא והולך") היא בד"כ תוצאה של יובש בעיניים, ושינוי כמות הדמעות מזמן לזמן. עכירות בקרנית גורמת בד"כ לטשטוש קבוע בראייה.

  אם יש לך עכירות בקרנית שגורמת לירידה משמעותית בראייה, ניתן לבצע תיקון בעזרת לייזר ולשייף את איזור העכירות. אם העכירות שטחית, השיוף בלייזר יכול להסיר את מרבית האיזור העכור. לעיתים העכירות גורמת לעיוות במרכז הקרנית, ואז ניתן בעזרת עדשת מגע קשה להשיג שיפור מסויים בראייה. בכל אופן מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.