להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • פטריגיום

  פטריגיום הוא תהליך ניווני כרוני מתקדם של הלחמית (לובן העין), המתבטא בצמיחת רקמה מהלחמית המכילה כלי דם על גבי הקרנית. מצב זה נפוץ באיזורים עם חשיפה רבה לקרינת השמש. הפטריגיום יכול להיות יציב במשך שנים רבות, אך יכול גם להתקדם ולצמוח אל מרכז הקרנית. הטיפול בפטריגיום הוא ע”י ניתוח הכולל את הסרת הרקמה ושימוש באמצעי עזר נוספים כדי למנוע את הישנות התהליך.

  תמונה 1. פטיריגיום

  תמונה 1. פטיריגיום

  פטריגיום (Pterygium, בעברית: תבלול) הוא תהליך ניווני כרוני מתקדם של הלחמית (לובן העין). התהליך מתבטא בהופעת רקמת לחמית לא תקינה המאופיינת בריבוי כלי-דם, והצומחת על גבי הקרנית, בצורה של של כנף או משולש (תמונה 1), בד”כ באיזור הנזאלי של הקרנית (האיזור בין העפעפיים הקרוב אל האף).

  הפטריגיום נפוץ ביותר באיזורים עם אקלים חם, יבש ומאובק, שבהם יש חשיפה מרובה לקרינת השמש. באוסטרליה, טיבט ומונגוליה שיעור הפטיריגיום באוכולוסיה נע בסביבות 15-18%.

  הפטריגיום גורם להפרעה משמעותית לעין ולראיה, המתבטאת בתחושת גירוי ואי נוחות בעין, שינויים בחדות הראיה, פגיעה ביכולת להרכיב עדשות מגע, ופגיעה במראה האסטתי. הטיפול בו כולל תחליפי דמעות ונוגדי דלקת הניתנים מקומית במצבים הקלים, וניתוחים שמטרתם הסרת הפטריגיום ומניעת הישנותו.

  כיצד מתפתח פטריגיום?

  חשיפה ממושכת לקרינת UV נחשבת לגורם העיקרי להתפתחות הפטריגיום. מחקרים הראו שקרני האור הפוגעות בחלק החיצוני של העין, מתמקדות משיקולים אופטיים בחלק הנזאלי של הגובלת (הגבול שבין הקרנית והלחמית). התמקדות זו גורמת לריכוז של אור הגדול פי 20 מכל מקום אחר בעין, דבר הגורם לנזק ממוקם לאיזור הגובלת. נזק זה מעודד את יצירת הפטריגיום באיזור הנזאלי של הגובלת וצמיחתו לכיוון הקרנית.

  מחקרים אחרים הדגימו שדלקות כרוניות של משטח העין החיצוני, ובמיוחד מצב של יובש העין, גורמות להופעה של תאי דלקת בלחמית, שחרור של גורמי דלקת (ציטוקינים) ואנזימים הגורמים לפירוק הרקמה, לשפעול של תאי רקמה (פיברובלסטים), וכל אלו גורמים לשינויים הכרוניים ברקמה המתבטאת לבסוף בהופעת הפטריגיום.

  מהם הסימנים של פטריגיום?

  תמונה 2. לפטיריגיום צורת כנף או משולש.

  תמונה 2. לפטריגיום צורת כנף או משולש.

  פטריגיום נראה כמו נגע דמוי כנף או בצורה משולש, היוצא מאיזור הלחמית הנזאלית לכיוון הקרנית (תמונה 2). החלק הנמצא בתוך הקרנית נקרא ראש הפטריגיום, והחלק הנמצא בלחמית נקרא גוף הפטריגיום. הפטריגיום יכול להופיע במגוון גדלים וצורות, החל מפטריגיום קטן ולא משמעותי, החודר למרחק של פחות מ-1 מ”מ אל הקרנית, ועד לפטריגיום גדול החודר אל מרכז הקרנית. הוא יכול להיות שטוח או בשרני ועבה. הפטריגום יכול להיות בעין אחת או בשתי העיניים, ראשוני או חוזר (לאחר שכבר הוסר בניתוח), והוא יכול לעיתים רחוקות להיות דו-ראשי (כלומר לצמוח משני צידי הקרנית).

  תמונה 3. פינגוקולה בולטת ומודלקת.

  תמונה 3. פינגוקולה בולטת ומודלקת.

  פינגוקולה (Pinguecula) היא נגע קטן, ממוקם ובולט, בגוון לבן-צהוב, המופיע גם הוא בחלק הנזלי של הלחמית, ליד הגובלת. בניגוד לפטריגיום, הפינגוקולה איננה מתקדמת, ואיננה צומחת אל תוך הקרנית (תמונה 3). כאשר היא גודלה ובולטת, היא יכולה להיות מודלקת ואדומה, ולגרום לתחושת אי נוחות וגיקוי משמעותיים של העין. בד”כ מדובר במצב יציב שאינו מתקדם, אך לעיתים יכולה הפינגקולה להפוך בסופו של דבר לפטריגיום.

  תמונה 4. פטיריגיום גדול ובולט, הגורם לדלקת כרונית.

  תמונה 4. פטריגיום גדול ובולט, הגורם לדלקת כרונית.

  כאשר הפטריגיום גדול ומעובה, ובולט מעל פני משטח העין, הוא עלול לגרום לדלקת כרונית של משטח העין החיצוני. הדבר מתבטא באודם ניכר של העין, דמעת, גירוי, צריבה ואי נוחות מתמידים של העין (תמונה 4). פטריגיום כזה גורם לאי נוחות רבה, ולהפרעה אסתטית משמעותית, ובמרבית המקרים יהיה צורך לבצע ניתוח להסרת פטריגיום.

  בעיה נוספת שהפטריגיום יכול ליצור היא עיוות של הקרנית. פטריגיום גדול עלול למשוך את הקרנית בנקודת החיבור שלו אליה, וע”י כך למשוך אותה ולגרום להשטחתה בציר האופקי. כתוצאה תופיעה הקמרה יחסית בציר האנכי של הקרנית. התוצאה תהיה אסטיגמציה גבוהה, שתגרום לצורך להתאים משקפיים עם צילינדר.

  במקרים רבים הפטריגיום מתפתח לאט לאורך שנים, ומתקדם בהדרגה לכיוון מרכז הקרנית. ככל שמחכים יותר עם ההחלטה על הסרתו בניתוח, כך הוא יתקדם ויגרום להפרעה רבה יותר בראייה, בתחושת האי נוחות, בהופעת דלקת כרונית, ובהפרעה הקוסמטית. לעיתים נוצרת צלקת באיזור ראש הפטריגיום בקרנית, בעיקר בפטיריגיום מתקדם. במקרים כאלו, לא ניתן להסיר את הצלקת בניתוח להסרת פטריגיום. לכן מומלץ לא להמתין עד שהפטריגיום יגיע למרכז הקרנית, ולהסירו כשהוא עדיין קטן.

  מהם הסימפטומים של פטריגיום?

  1. גירוי, צריבה, אודם ותחושת אי נוחות בעין – כתוצאה מכך שהנגע מעובה ובולט מעל פי משטח העין.

  2. עיוות הקרנית – כתוצאה ממשיכה של הפטריגיום את קצה הקרנית, נגרם בה עיוות הגורם לאסטיגמציה, המתבטאת בצורך להתקין משקפיים עם צילינדר גבוה.

  3. פגיעה בציר הראיה – כשהפטריגיום גדול הוא עלול להגיע למרכז הקרנית, ולגרום להפרעה משמעותית לראיה. במצב זה עלולה להתפתח צלקת, שתשאר בקרנית גם לאחר ניתוח.

  4. הפרעה ביכולת להרכיב עדשות מגע – כאשר ראש הפטריגיום גדול ובולט, קשה מאוד להרכיב עדשות מגע. הן עלולות ליפול, או לגרום להחמרת הדלקת בעין כתוצאה מהחיכוך בין העדשה ובין קצה ראש הפטריגיום.

  5. פגיעה במראה החיצוני – פטריגום גדול ומודלק עלול לגרום לפגיעה במראה החזותי של העין.

  מהו הטיפול בפטריגיום?

  כאשר הפטריגיום קטן ולא גורם לתלונות, אין צורך בטיפול כלשהוא.

  כאשר מופיעים סימני דלקת, ותלונות של גירוי ואי נוחות בעין, הטיפול הוא מקומי בעזרת נוגדי דלקת שונים (סטרואידים או NSAIDS כגון וולטרן), וכן בעזרת תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים (דמעות מלאכותיות) כדי להקטין את החיכוך בין העפעפיים והפטריגיום.

  מתי יש לבצע ניתוח להסרת פטריגיום? כאשר הפטריגיום מתקדם וגדל אל תוך הקרנית ומתקרב אל ציר הראיה; כאשר הפטריגיום גורם לאי נוחות משמעותית המתבטאת בצריבה, דמעת ותחושת גוף זר; כאשר הפטריגיום גורם לעיוות של הקרנית המתבטא באסטיגמציה גבוהה (צילינדר במשקפיים); או כאשר צריך לבצע ניתוח תוך עיני אחר (כמו ניתוח להסרת קטרקט) והפטריגיום מפריע לביצוע הניתוח.

  ניתוח להסרת פטריגיום. הטיפול הדפיניטיבי לפטריגיום הוא הסרתו בניתוח. קיימות שיטות שונות לניתוחי פטריגיום. השיטות המקובלות כיום כוללות שימוש בשתל לחמית ותפירתו באיזור הסרת הפטריגיום מהלחמית, שימוש במיטומיצין C מקומי בתום הניתוח, או שילוב של 2 השיטות. בניתוחים בהם משתמשים בשתל לחמיתי ניתן לבצע את עיגון השתל בעזרת תפרים או בעזרת דבק ביולוגי.

  ניתוח פטריגיום מתבצע ע”י מומחה למחלות קרנית. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית, במסגרת אמבולטורית, נמשך כ- 30 כד 40 דקות, ולא כרוך בכאב. בסוף הניתוח אנו מניחים עדשת מגע טיפולית על הקרנית, שעוזרת לתהליך הריפוי ומונעת אי נוחות וכאבים. עדשת המגע תישאר על הקרנית במהלך השבועיים שלאחר הניתוח כדי לאפשר את צמיחת האפיתל המחודשת באיזור ראש הפטיריגיום (בקרנית). לעיתים יתכנו כאבים בעין המנותחת ביום הראשון שלאר הניתוח. העין תהיה אדומה וגרויה במהלך השבוע הראשון. הטיפול בשבוע הראשון יכלול טיפות של אנטיביוטיקה וסטירואידים. לאחר כשבועיים נוציא את עדשת המגע ונסיר את התפרים מהלחמית. מכאן ימשיך המטופל להזליף טיפות של סטרואידים לעין המנותחת במשך 3 חודשים, כדי להקטין את התגובה הדלקתית לניתוח, וכדי להפחית את הסיכון בהישנות הנגע.

  קיים סיכוי של פחות מ- 5% להישנות הפטריגיום ולצמיחתו מחדש לאחר הניתוח. במקרה כזה ניתן לבצע ניתוח חוזר.

  לחצו כאן למידע נוסף על ניתוח להסרת פטריגיום.

  תמונה 5 - שרטוט מהמאמר המדגים את השיטה המשולבת.

  תמונה 5 – שרטוט מהמאמר המדגים את השיטה המשולבת.

   

  במאמר שפרסמנו בעיתון American Journal of Ophthalmology  הצגנו שיטה לניתוח פטריגיום המשלבת שתל לחמית עם מיטומיצין C. שיטה זו הדגימה תוצאה קוסמטית מצויינת ולא נצפתה הישנות הפטריגיום באף אחד מן המנותחים.

  לחץ כאן לקריאת המאמר.

   

   

   

   

   

  מעוניינים במידע נוסף על ניתוח להסרת פטריגיום? 

  התקשרו ל- 052-6741425 או השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  06/09/2020 טיפול בפינגוקולה

  היי
  רציתי לדעת האם יש אפשרות להיפטר לגמרי בפינגוקולה
  ללא ניתוח עם טיפות או משחה או שהיא יכולה להעלם לבד עם הזמן .

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  סד"כ אין צורך להסיר פינגווקולה. אם היא בולטת וגורמת לאודם ואי נוחות ניתן להשתמש בתחליפי דמעות להקטנת החיכוך בינה ובין העפעף. אם הפינגוקולה מאוד בולטת וטיפול בדמעות מלאכותיות לא מביא להקלה, אזי ניתן להסירה בניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2020 עישון קנאביס

  שלום פרופסור
  עשיתי ניתוח פטרגיום ליפני 4 ימים ויש לי כאבים
  האם מותר לי לעשן קנאביס?

  ועוד שאלה אני מתעניין גם בהסרת משקפיים אחרי כמה זמן מהניתוח אני יכול לעשות לייזר?

  smoking
  שלום רב,

  כאבים לאחר ניתוח פטיריגיום ניתן למנוע ע"י מתן טיפות Nevanac ל-3 ימים לאחר הניתוח, והתקנת עדשת מגע טיפולית בסוף הניתוח. עישון קנאביס לא ישפיע באופן משמעותי על הכאבים שלאחר הניתוח.

  הסרת משקפיים בלייזר ניתן לבצע לאחר התייצבות הרפרקציה (המספר במשקפיים) ולפחות לאחר 3 חודשים מהניתוח.

  בברכה,

   

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/01/2019 פטריגיום

  שלום רב פרופסור יש לי בשניי העיניים פטריגיום מה הניתוח המומלץ האם אתה מבצע אותו?

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  עליך לעבור ניתוח להסרת פטיריגיום.

  אני מבצע ניתוח זה. אנא קבעי תור למרפאתי ב 02-6778899.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/03/2018 אחרי ניתוח פטריגיום

  שלום רב,
  אני 6 ימים אחרי ניתוח פטריגיום..והמנתחת נתנה לי ל-7 ימים דתאמיצין+משחת טוברקס ועדיין אני לא רואה שיפור במראית העין עדיין מין שטף דם..היא אמרה גם עדיף שהעין תהיה עצומה ולא פתוחה..האם זה בסדר?
  תודה

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום רב,

  לאחר ניתוח פטיריגיום הלחמית גרוייה ויש בה שטפי דם. אלו נספגים במהלך מספר שבועות, ובד"כ עוברים 3-4 שבועות עד שהעין נראית שקטה. בתקופה זו יש לקחת טיפות סטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/02/2018 לאחר ניתוח פטריגיום

  פרופסור סלומון שלום רב.
  רציתי לשאול , נמצאת עכשיו כשלושה חודשים אחרי ניתוח פטריגיום , בביקורת אצל הרופא , נאמר לי שהפטריגיום חזר , יחד עם זאת הופיעו לי שתי בלוטות במרכז המצח מעל הגבות .
  לאחר בירור עם רופא עור , רופא אף אוזן גרון , ו אולטרסאונד , ללא שום ממצא . האם יש קשר לניתוח ולבלוטות אלו?

  ציפורה

  Picasso_B_1063
  שלום ציפורה,

  אין שום קשר בין הניתוח שעברת ובין הממצא במצח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/01/2018 פטריגיום

  בוקר טוב!
  מבקשת לברר האם מקום עבודה שיש בו חשיפה לאבק יכולה לגרום לפטריגיום? (אני עובדת בספרייה בה יש שטיחים מאובקים ומדפיי ספרים שלא מנקים את האבק)

  תודה מראש

  יעל

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום יעל,

  כנראה שלא. הגורם העיקרי הידוע להתפתחות פטריגיום הוא חשיפה ממושכת של שנים לקרינת השמש. שכחיות הפטריגיום באוכלוסיה עולה עם הקירבה לקו המשווה. ככל שמתרחקים מקו המשווה, לדוגמה במדינות צפון אירופה בהן יש פחות ימי שמש בשנה - כך יורדת שכיחות הפטריגיום. מכיוון שבמדינות כאלו לא חסר ככל הנראה אבק במדפי ספרים מאובקים, ניתן להניח שאין קשר נסיבתי בין אבק ופטריגיום.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2017 יש לי צורך בניתוח פטריגיום

  יש לי כמה שאלות
  1. איזה רופאים מומלצים בתחום?
  2.כמה זמן החלמה?
  3.האם הנתוח יכול לעשות נזק עתידי?
  4. האם הנתוח כואב וכמה זמן הוא נמשך?

  Third Eye _2, b
  שלום בן,

  ניתוח פטיריגיום מבוצע ע"י מומחים לקרנית. זמן ההחלמה של איזור הניתוח הוא בד"כ של מספר שבועות, אך ניתן בתקופה הזאת לתפקד ולעבוד. הניתוח בטוח ואינו גורם לנזק כלשהוא. משך הניתוח תלוי בגודל הנגע ובשיטת הניתוח, ויכול להימשך בין 30 דקות לשעה. הניתוח נעשה תחת הרדמה מקומית עם טיפות ואינו כאב. במהלך 2-3 ימים לאחר הניתוח יתכנו כאב ואי נוחות בעין.

  אתה מוזמן אלינו לבדיקה ולהערכה לקראת החלטה על ניתוח פטיריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/02/2017 טיפות מומלצות לפינגווקולה

  בעין ימין אובחנה הפינגווקולה ואני סובלת מיובש ואדמומית בעין . אלו תרופות מומלצות ?אני לוקחת כרגע טיפות בשם דתאמיצין וזה לא עוזר לי . מה כן יכול לעזור לי ולהקל עליי . תודה רבה

  לימור

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום לימור,

  פינגוקולה היא בליטה קטנה בלובן העין, הנמצאת ליד הקרנית, בד"כ מהצד הנזאלי (שקרוב לאף). היא מתפתחת בגלל שינויים בלחמית הנגרמים בגלל קרינת UV, כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש במהלך השנים (בדומה לפטיריגיום). אם הפינגוקולה מאוד בולטת, החלק העליון שלה שאינו מכוסה בדמעות מתייבש, דבר הגורם לחוסר של רקמת הציפוי (חוסר תאי אפיתל) באותו מקום, ולתחושת דקירות, צריבה, ולהופעת דלקת המתבטאת בהופעת כלי דם סביבה.

  הטיפול הוא ע"י תחליפי דמעות (בצורת טיפות או ג'ל), וע"י נוגדי דלקת הניתנים בטיפות. ניתן לתת סטרואידים לתקופה קצרה, או נוגדי דלקת לא סטרואדליים (כגון Nevanac או Voltaren). מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית שירשום לך תרופות אלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/11/2016 האם אפשר לעשות ניתוח קטרקס אם יש פטריגיום ?

  שלום. יש לי פטריגיום בעין שמאל 3.5ממ פינגוואקולה.יש לי התחלה של קטרקס בשתי העיניים. לא רואה טוב מרחוק. עשיתי משקפיים שמאל 2.25 וימין 1.5 האם כדאי ואפשר לעשות ניתוח קטרקס בלייזר או להוריד את הפטריגיום תחילה? מצב בריאות טוב. בת 68 תודה.

  אילנה

  3c0824baadbfe32d9d4387e6df6fc08e
  שלום אילנה,

  מומלץ להוריד תחילה את הפטיריגיום.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2016 בשר פרא על גבול הקשתית

  שלום. אני בת 61 ומרכיבה משקפיים. בריאה בד”כ. לאחרונה אני רואה בשר פרא הגדל על גבול ונושק לקשתית שמאל בשעה 3. מבקשת הסבר לתופעה והאם יש מה לעשות בעניין וכמו כן האם יש מקום לדאגה. תודה

  watermark
  שלום רב,

  קרוב לודאי שמדובר בפטריגיום, הצומח על החלק ההיקפי של הקרנית. הטיפול בו הוא בניתוח.

  לחצי כאן לקריאה על פטריגיום. לחצי כאן לקריאה על ניתוח להסרת פטיריגיום.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2016 פטריגיום ועין אדומה

  (בן 16)שלום,יש לי פטריגיום כבר בערך שנתיים ואני סובל מזה המון מבחינה קוסמטית.
  העין שלי היא ממש מגורה ואדומה נגשתי לרופא עניים והוא אמר לי לשים רק משקפי שמש ונתן לי טיפות עיניים שלא עזרו ממש (לא זוכר את שמם)
  נגשתי לרופא אחר הוא נתן לי סטארודקס והבעיה נפתרה לכמה חודשים אבל חזרה שוב(אני יודע שזה לא הפתרון סטרואידים אבל העין שלי ממש אדומה ומפריעה לי)
  נגשתי לעוד רופא והוא נתן לי טיפות שנקראות אדמין ואמר לי שאסור להשתמש בסארודקס כי נראלי אני עוד קטן
  אבל העין מאד אדומה ומגורה
  הבעיה היא שזה לא רק הפטריגיום ממש אדום אלה גם החלק השני של העין ממש אדום
  יש לך רעיון התייעצות מה כדאי לי לעשות?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  הדרך היחידה לטיפול בפטריגיום הוא ע"י ניתוח. אם הפטריגיום גורם לעין אדומה ומפריע לך מבחינה אסתטית - הרי שיש כאן די סיבות לבצע את הניתוח בהקדם. ניתוח להסרת פטריגיום הוא ניתוח יעיל, שאינו מסובך ואינו מסוכן, ושיפתור לך את הבעייה. הטיפול בטיפות כלשהן כלל לא יעזור.

  אנא פנה בהקדם למומחה לקרנית לבדיקה והחלטה על ביצוע ניתוח להסרת פטריגיום.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/05/2015 קפל לחמית

  בפינת העין. קפל הלחמית. אך מחוץ לעין. הגולה שמורגשת על עצם האף… אני מרגישה (וגם קצת רואה) שצד ימין גדול יותר לאחרונה מצד שמאל. מה הסיבה לכך? מה ניתן לעשות? בעיני זה נראה גם לא יפה ומפריע לי להראות כך.תודה!

  אודיה

  wrasse_checkerboard_eye

  אודיה שלום,

  קפל הלחמית שאת רואה הוא ככל הנראה פטיריגיום. מדובר בתהליך שבו צומחת רקמת חיבור עם כלי דם שמקורה בלחמית לכיוון הקרנית, ועולה על הקרנית. פטיריגיום יכול לגרום לירידה בראייה כתוצאה מצמיחתו על פני הקרנית. כאשר הפטיריגיום מתקדם, גורם להפרעה בראייה, גורם לאי נוחות או להפרעה אסתתטית - ניתן להסירו בניתוח.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/12/2014 הכרה בביטוח לאומי

  מכיון שפריטיגיום נוצר מחשיפה לשמש. האם ביטוח לאומי מכיר בזה. כיון שאני כל היום חשוף לשמש. וצריך לעבור ניתוח, בשתי העניים.

  בברכה.

  אמיר קוב

  שלום אמיר,

  ניתוח פטיריגיום הוא ניתוח הנמצא בסל הבריאות, ואתה יכול לעבור אותו במסגרת ציבורית ללא כל עלות, וללא קשר לביטוח הלאומי. אם הניתוח יהיה מוצלח, הראייה תהיה טובה, ולא יהיה פגם תפקודי שלהוא בראייה, הרי שלא תהיה זכאי לאחוזי נכות כלשהם בגלל הפטיריגיום, ולכן אין טעם בפנייה לביטוח הלאומי. פניה לביטוח הלאומי נעשית לצורך הכרה באחוזי נכות, על רקע פגיעה קבועה בתפקוד. לא נראה לי שמדובר כאן במצב כזה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2013 המלצה למנתח פטריגיום

  שלום, אני בת 41 ובמהלך השנתיים האחרונות עברתי פעמיים ניתוח להסרת פטריגיום אצל רופאים שונים, שהאחרון ביצע השתלה מהלחמית. לצערי הפטריגיום חזר בשלישית ואני חייבת דחוף לעבור הסרה שוב.
  קיימת מחלוקת מי זה שצריך לנתח – פלסטיקאי של העין או מומחה לקרנית???
  אשמח להכוונה ולהמלצה על רופא טוב ומתאים.
  תודה י.

  שלום רב,
  ניתוח להסרת פטיריגיום מבוצע בד"כ ע"י מומחה לקרנית.
  כעיקרון - כל מומחה למחלות הקרנית בכל מרכז רפואי יכול לבצע לך את הניתוח.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.