להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • שרירי העין

  אחד התפקודים החשובים של הראייה קשור ביכולת להניע את שתי העיניים לכל הכיוונים ובצורה מתואמת. מסביב לגלגל העין נמצאת מערכת של 6 שרירים חוץ עיניים, האחוזים בנקודות שונות סביב גלגל העין, ומעוצבבים ע”י עצבים שונים. לכל שריר יש פעילות בכיוונים שונים, ושילוב של פעילות משותפת או מנוגדת של שרירים שונים מאפשרת מבט מתואם של שתי העיניים לכל הכיוונים.

  את גלגל העין מניעים שישה שרירים חוץ-עיניים (תמונות 1-3): ארבעה שרירים ישרים (rectus muscles) – מדיאלי, לטרלי, עליון ותחתון; ושני שרירים אלכסוניים (oblique muscles) – עליון ותחתון. בנוסף קיים שריר שביעי בארובת העין – שריר הלבטור, שמתחבר לעפעף העליון ותפקידו להרים את העפעף (עליו ניתן לקרוא בעמוד על העפעפיים).

  תמונה 1. מבט צידי על השרירים.

  תמונה 1. מבט צידי על השרירים.

  תמונה 2. מבט מלמעלה על השרירים.

  תמונה 2. מבט מלמעלה על השרירים.

   

  מוצא וחיבור השרירים

  ארבעת השרירים הישרים יוצאים בחלקם מהעצמות בקצה האחורי של הארובה, אך גם מהטבעת הגידית המשותפת (Annulus of Zinn). משם הם נעים קדימה ומתחברים אל הסקלרה בנקודות שונות סביב גלגל העין (תמונת 1-3), קדמית לקו האקואטור (קו המשווה) של גלגל העין. איזור החיבור של השרירים נמצא בטווח של 1 מ”מ לפני או אחרי האורה סרטה (קו הגבול המשונן המציין את קצה הרשתית). חיבורי השרירים הישרים מתרחקים מהלימבוס בצורה סיבובית, כשהשריר המדיאלי הישר הוא הקרוב ביותר (6.2 מ”מ מהלימבוס), והשריר העליון הישר הרחוק ביותר (8.5 מ”מ מהלימבוס).

  תמונה 3. מבט קדמי אל השרירים.

  תמונה 3. מבט קדמי אל השרירים.

  לשני השרירים האלכסוניים מהלך מיוחד, השונה מזה של השרירים הישרים (תמונות 1-3). השריר האלכסוני העליון יוצא מציפוי העצם הצפוף (פריאוסטאום) המצפה את קיר הארובה מעל מעל ומדיאלית לחיבור של הטבעת הגידית המשותפת. משם הוא נע קדימה לאורך הגבול שבין גג הארובה והקיר המדיאלי שלה. כ-15 מ”מ לפני קצה הארובה הקדמי הוא נהפך לגיד, ושם הוא נכנס לטרוכלאה – מבנה סחוסי הצמוד לציפוי העצם בגג הארובה. הטרוכלאה משמשת כעין נקודת אחיזה המאפשרת לגיד להיאחז בה ולשנות את כיוונו: לאחר שהגיד עבר דרך הטרוכלאה, הוא משנה את כיוונו ונע אחורה בזוית של 51 לציר העין, ומתחבר לסקלרה, בחלק העליון של גלגל העין, מיד מתחת לשריר הישר העליון. אך בעוד השריר הישר העליון מתחבר לפני קו המשווה של גלגל העין, החיבור של השריר האלכסוני העליון הוא מאחורי קו זה. לעובדה זו יש חשיבות רבה לאופן השונה בו מניעים שני שרירים אלו את העין.

  השריר האלכסוני התחתון הוא היחיד שלא יוצא מהחלק האחורי של הארובה. הוא יוצא מהחלק הקדמי מדיאלי של רצפת הארובה. הוא נע אחורה ומתחת לשריר הישר התחתון, ומתחבר לגלגל העין מאחורי קו המשווה.

  פעולת השרירים

  טבלה 1. פעולות עיקריות ומשניות, עצבוב, אגוניסטים ואנטגוניסטים.

  טבלה 1. פעולות עיקריות ומשניות, עצבוב, אגוניסטים ואנטגוניסטים.

  נקודות המוצא והחיבור של השרירים, גודלם וכיוונם – כל אלו קובעים את תנועות העין המושפעות מהתכווצות של כל שריר, או של קבוצת שרירים.
  לכל שריר יש פעולה ראשית ופעולה משנית. סוגי הפעולות הראשיות הן:
  אבדוקציה (abduction) – תנועת העין הרחק מקו האמצע, לכיוון החיצוני.
  אדוקציה (adduction) – תנועה העין אל קו האמצע, לכיוון הפנימי.
  הרמה (elevation) – תנועת העין כלפי מעלה.
  הורדה (depression) – תנועת העין כלפי מטה.
  סיבוב פנימי (intorsion) – תנועת החלק העליון של העין כלפי קו האמצע, לכיוון פנימי.
  סיבוב חיצוני (extorsion) – תנועת החלק העליון של העין הרחק מקו האמצע, לכיוון חיצוני.

  טבלה 1 מסכמת את הפעולה הראשית והפעולות המשניות של כל שריר, את העצב המעצבב אותו, וכן את השרירים האנטגוניסטים (המתנגדים) והסינרגיסטיים (התומכים) בפעולת כל שריר. לחצו על הטבלה כדי להגדיל אותה.

  תנועות העין במישור האופקי נעשות ע”י השרירים הישרים המדיאלי והלטרלי (תמונות 4-5, טבלה 1). שרירים אלו הם מנוגדים זה לזה בפעולתם. השריר הישר המדיאלי מבצע אדוקציה, ואילו השריר הישר הלטרלי מבצע אבדוקציה.

  תנועות במישור האנכי הן יותר מורכבות. השרירים הישר עליון והישר תחתון הם בעלי פעילות מורכבת יותר על תנועות העין, מכיוון שדפנות הארובה אינם מקבילים. במבט הישר קדימה, שני שרירים אלו נמצאים בזווית חיצונית של 22.5 מעלות ביחס למישור הסגיטלי. הפעולה העיקרית של השריר הישר העליון היא הרמה, אבל הוא גם עושה אדוקציה וסיבוב פנימי של העין. לכן, אם השריר הישר העליון היה עובד לבדו, תנועת העין היתה לכיוון למעלה ופנימה לכיוון האף. השריר הישר התחתון מקביל לשריר הישר העליון, אך מתחבר לחלק התחתון של העין. לכן פעולתו העיקרית היא הורדת גלגל העין, אך גם אדוקציה וסיבוב חיצוני (תמונות 4-5, טבלה 1).

  תמונה 4. כיווני הפעולה של השרירים.

  תמונה 4. כיווני הפעולה של השרירים.

  תמונה 5. פעולות השרירים.

  תמונה 5. פעולות השרירים.

   

  השריר האלכסוני העליון מבצע בעיקר סיבוב פנימי של גלגל העין, וזאת בגלל החיבור שלו אחורית לקו המשווה של גלגל העין, וגם הודות לכיוון הכוח הנקבע ע”י מיקום הטרוכלאה בחלק העליון המדיאלי של הארובה, שסביבה עובר הגיד של השריר הזה. פעולתו המשנית היא הורדה ואבדוקציה. לכן, אם יעובד לבד, יגרום השריר האלכסוני העליון לתנועת העין למטה והחוצה (תמונות 4-5).

  מכיוון שהשריר האלכסוני התחתון מקביל לשריר האלכסוני העליון, אך חיבורו לעין הוא בחלק התחתון, פעולתו העיקרית תהיה סיבוב חיצוני של גלגל העין. הוא גם גורם להרמה ואבדוקציה (תמונות 4-5).

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  02/01/2019 שרירי עין ימין חלשים

  שלום, התינוקת שלי בת חמישה חודשים, שמתי לב שעין ימין שלה זזה יותר מעין שמאל. היא יכולה לפעמים לפזול פנימה והחוצה כאשר מסתכלת ומתבוננת. קורה הרבה יותר כשהיא עייפה. האם ישנה דרך לטפל? האם יש בכלל צורך? תודה

  eyes
  שלום רב,

  עליך לפנות בהקדם למומחה לעיניים-ילדים כדי לטפל בבעיות הפזילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/11/2018 כאב עצום בעין ימין

  שלום. לפני כחודשיים עברתי אירוע של ראייה כפולה שנעלם בזמן סגירה של אחת מהעיניים. זה הסתדר לבד לאחר מספר דקות.
  מאז יש לי הרגשה של כאב עמום בעין ימין, וגם בגבה קרוב לרקה.
  עשיתי mri מוח וגזע המוח והכל נמצא תקין חוץ מציסטות במערות האף.
  בדיקות דם סטנדרטיות גם יצאו תקינות.
  רופא עיניים בדק לי את העין ואת עצב הראייה והכל נראה תקין חוץ מלחיץ מעט גרויה.
  ממה יכול לנבוע הכאב? והראייה הכפולה?
  היה לרופאים חשש שזה MS אבל לפי הmri הם פסלו את זה.
  מה עוד ניתן לבדוק? לאיזה רופא? הכאב הוא נסבל, אבל הוא בא והולך כבר כחודשיים.

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לכאבים בעיניים. אלו כוללות עליה חדה בלחץ התוך עיני (כמו בגלאוקומה של זוית סגורה), פציעה של אפיתל הקרנית, תהליך דלקתי תוך עיני (Uveitis), וסיבות רבות נוספןת.

  מומלץ להיבדק במהלך או בסמוך להתקף כזה של כאב בעין.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2018 כאבים בהזזת עיניים לקצוות

  אני בת 28 בריאה. בהריון בחודש 8. כבר חודש מרגישה כאב בתנועת עין ימין בלבד, ובעיקר לצד ימין, ימין למעלה ולמעלה ישר. גם כאשר אני מסתכלת לכיוונים הנ”ל למשך זמן ורוצה לחזור למבט מרכזי אני חשה בכאב הזה.
  אין טשטוש ראיה/כפילות/בעיית צבעים וכו’,
  ובבדיקות בבי”ח מחלקת עיניים נאמר לי שהכל תקין- לחץ תו”ע ועצב הראיה. מה עוד יכול לגרום לכאבים? איך אוודא שלא פספסו משהו? לבקש לבצע בדיקה ספציפית נוספת?האם יש קשר להריון?

  שירה

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום שירה,

  הסיבות העיקריות לכאב בתנועות העיניים הן: דלקת של אחד השרירים החיצוניים המניעים את גלגל העין; דלקת של החלק האחורי של הסקלרה (המעטפת החיצונית של העין, Posterior scelritis); דלקת של עצב הראייה (Optic neuritis).

  לכל אחד מהמצבים הללו יש בדיקות וטיפול ספיציפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/09/2018 לחץ בארובות העיניים , כאבים בהזזת העיניים, עפעפיים נפולות

  שלום רב,בחודש מאי התחיל לי פעילות יתר של בלוטת התריס בחודש יולי נחשפתי לחומר נדיף ניטריט מאז אני מרגישה לחץ בארובות העיניים כאבים בהזזת העיניים עפעפיים נפוחות ונפולות מעט בלט עין שמאל עשיתי בדיקות לחדות ראיה ושדות ראיה שיצאו תקינים הייתי אצל רופא עיניים-נירולוג שלדבריו אין פגיעה בעצב הראיה ואין פזילה נתנו לי לעשות צילום ct לארובות העיניים השאלה שלי מי בודק עם נפגעו לי השרירים בעיניים? למי אני צריכה לפנות הכאבים תופסים לי את העיניים כל היום אני ממש סובלת אנא עזרתך תודה.

  picasso-homer
  שלום רב,

  פעילות יתר של בלוטת התריס עלולה לגרום להגדלה של השרירים המניעים אל העין, וגם להגדלה ברקמת השומן בארובות העיניים. תופעות אלו עלולות לגרום לבלט של עין אחת או שתי העיניים, ובמקרים מסוימים גם לפזילה וכפל ראייה.

  מומלץ לפנות למומחה באוקולו-פלסטיקה (זהו התחום ברפואת העיניים העוסק במחלות וניתוחי עפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/06/2018 כאבים בשרירי העין

  שלום, אני תלמידת תיכון בת 15 כמעט 16, ושמתי לב שכל פעם שאני מזיזה את העין ימינה ושמאלה יש לי כאבים חזקים שמרגישים כאילו הם מאחורי העין בשרירים , ואף לאחר תזוזה כזאת מספר פעמים זה גם מכאיב בראש עצמו(עושה כאבי ראש). בכללי ידוע אצלי שהעפעף שבעין זאת(ימין) הוא חלש יותר והוא גורם כל הזמן לעין שלי להיראות קטנה ביחס לאחרת- בעיקר שאני עייפה יש הבדל יחסית גדול. אך לאחר מספר שעות שינה טוב(לדוגמת 10) אז לא רואים הבדל גדול ביניהן אך הוא קיים.
  האם יש לך מושג במה מדובר?

  hidden_eye
  שלום רב,

  יתכנו מספר סיבות לכך כגון דלקת של אחד השרירים של גלגל העין, דלקת של דופן העין (סקלריטיס), ולעיתים רחוקות - דלקת של עצב הראייה. כדי לבצע אבחנה עלייך לפנות לרופא עיניים באיזור מגורייך שיבצע בדיקה בסיסית, וימליץ על המשך הבירור.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/06/2018 כבדות קשה מעל העיניים

  שלום!
  אני בן 28 בריא בד”כ, סובל במשך כ4 שנים תחושת ריחוף, כבדות, חוסר ריכוז מלווה בקושי תקשורתית מול אנשים התחושה היא פחות כאבים אלא אי נוחות מוחלטת שמפריעה לי לתפקוד היומיומי
  בדיקות שעשיתי:
  סיטי ראש תקין
  סיטי מערות הפנים תקין
  MRI מח תקין
  לחץ תוך עיני תקין
  בדיקות מדדים תקין
  התייעצתי עם רופאת עניים לאחרונה לפני כחודש והיא טוענת ששרירי העיניים הפנימיים (התכנסות) הפסיקו לעבוד באופן פתאומי ויש לשים משקפי פריזמה או ניתוח.
  התייעצתי עם רופאה נוספת והיא אמרה שעלי לשים משקפי פריזמה ונתנה לי מירשם
  הלכתי לכמה אופטימטריסטים והרגשתי מזעזע עם המרשם שנתנה לי.
  בבקשה עזרה דחוףף אני על סף שיגעון מהתחושה הנוראה הזו שאף רופא לא מצליח לאתר עד כה והם עשו הכל “מצויין” חוץ מלהגיע לפתרון…

  picasso-homer
  שלום רב,

  עליך לפנות לרופאי עיניים מומחים לפזילה. בד"כ רופאי עיניים-ילדים עוסקים בבעיות פזילה, וגם מטפלים בפזיילה של מבוגרים. בכל מרכז רפואי יש מחלקת עיניים שבה יש יחידה לעיניים ילדים ופזילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/02/2018 תנועת העין

  שלום לך פרופ’
  נפגעתי בראש בתאונה לפני שנה וקצת
  הייתי בטיפול נמרץ עם דימום תת עכבישי
  אח”כ בשיקום…השבח לאל מתגברים…
  הפנים שלי בצד ימין היו חלשות החיוך היה בצד ימין חלש…וכמובן העין הימנית,ועפעף חלש. עכשיו נשאר קושי:בזמן הרמת הגבה הימנית היא עולה פחות מהשמאלית והעין הימנית קצת נסגרת כזה,זה קורה בזמן האוכל וגם בזמן פיהוק ולפעמים כמדבר בקול רם (שר).והשאלה מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב עם העפעף?
  רב תודות לך על העזרה.

  picasso109
  שלום רב,

  אנא הפנה שאלות אלו לנוירולוג או לנוירו-אופתלמולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/01/2018 ראייה כפולה

  יש לי סכרת לא חמורה מטופל במטפורמין. גלגל עין ימין לא בסינרון עם שמאלת רואה שתי תמונות מהו טיפול נדרש? תופעה הנ”ל היתה לפני 4 שנים ועברה בעצמה.

  מה לעשות? גילי 72. תודה

  picasso-homer
  שלום רב,

  יש לך ראייה כפולה כתוצאה מהגבלה בתנועת אחת העיניים, ככל הנראה על רקע שיתוק אחד העצבים הקרניאליים (3, 4 או 6) המעצבבים את השרירים המניעים את העין. אחד העצבים שנוטים יותר לעבור שיתוק על רקע סוכרת הוא העצב ה-6, האחראי על תנועת השריר המניע את גלגל העין החוצה (הכיוון המנוגד לכיוון האף).

  מומלץ להיבדק ללא דיחוי ע"י רופא המשפחה, שיפנה אותך לבדיקה של נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג, ויתכן אף שיפנה אותך לבדיקת הדמייה כגון CT של הראש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/11/2017 כאבים בעיניים

  שלום רב אני בת 30 ולאחרונה החלו אצלי כאבים בסביבות העיניים. קשה לי למקם את הכאב אבל זה מרגיש מאחורי העינים ובצדדים. כבר מעל שבוע אך ללא בעיית ראייה כלשהי. בנוסף לא יודעת אם קשור אבל אובחנתי בפינגקולה וקיבלתי טיפות אך שזה השתפר הפסקתי. מה זה הכאבים המטרידים האלו?

  חן

  WW148tabEyeShadow
  שלום חן,

  קיימות סיבות רבות לכאבים כאלה, ולא ניתן לענות לך ללא בדיקה. לעיתים יש צורך בבדיקות הדמייה כגון CT כדי למצוא את הסיבה. כאבים סביב העיניים יכולים להיות בגלל דלקת של הסינוסים הנמצאים סביב ארובת העין, מצבים שונים הקשורים בארובת העין (בעיות בשרירים החיצוניים של העין, בעיות בעצב הראייה, תהליכים דלקתיים או זיהומיים בארובה), דלקת של הדופן החיצונית של העיניים (סקלרה), ועוד סיבות רבות אחרות.

  מומלץ להיבדק הן ע"י רופא עיניים והן ע"י רופא אא"ג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/10/2017 חולשת שרירי העיניים, בראייה כפולה, צניחת עפעפיים

  האם יתכן קשר בין חולשת שרירי העיניים המתבטאת בראייה כפולה כשאני עייפה, וכן צניחת עפעפיים, לבין  נטייה להירדמות תכופות ביום?

  יש לי חולשת שרירי העיניים. רואהבה כפול כשאני עייפה. וכן צניחת עפעפיים. אני בת 51. סובלת מעייפות בלתי נשלטת בעבודה והירדמויות אם יש דקות “מתות”. האם יש קשר בין שלוש התופעות?

  מיכל

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450
  שלום מיכל,

  תופעות אלו עלולות להיות תוצאה של מחלה הנקראת מיאסטניה גראביס.

  במחלה זו נוצרת חסימה של הקולטנים (רצפטורים) של אצטיל-כולין, שהוא החומר המבצע את התקשורת העצבית בחיבורים שבין העצבים והשרירים. חיבורים אלו נקראים סינאפסות. המעבר של הגירוי החשמלי בסינאפסה שבין העצב לשריר מבוצע ע"י אצטיל כולין, שמשתחרר מהקצה העצבי של הסינאפסה, ועובר לצד של השריר, ושם מתחבר לקולטן, שהפעלתו מעבירה את הגירוי החשמלי אל השריר. במיאסטנה גראביס נוצרים נוגדנים עצמיים כנגד הקולטנים של אצטיל כולין הגורמים להפרעות בהפעלת שרירים שונים בגוף. השרירים הראשונים שנפגעים הם השרירים סביב גלגל העין, והשריר המעלה את העפעף העליון. התוצאה היא ראייה כפולה וצניחת העפעפיים. למחלה זו יש טיפול. יחד עם זאת הסימפטומים שאת מציינת עלולים להיות תוצאה של מחלות שונות אחרות בהן יש בעיות בקשר בין עצב לשריר.

  עלייך להיבדק בהקדם אצל נוירו-אופתלמולוג (רופא עיניים העוסק במחלות הקשורות בין העיניים ומערכת העצבים).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/10/2017 שרירי העיניים תפוסים

  שלום רב, בעקבות טראומה שעברתי לפניי כ5 שנים מהבהלה מהאירוע נוצרו חרדות שתקפו אותי נותרתי עם גוף תפוס מאוד שלקח לי זמן רב לשחרר אותו, אבל את העיניים אני לא יודעת איך להביא לשחרור.
  אני מרגישה כל הזמן את שרירי העיניים תפוסים מאוד עד לרמה שהעיניים כואבות לי ממש מהלחץ גם בצדדים של העין, למעלה ומקדימה וזה גם גורם לי לכאבי ראש.
  איך אפשר לשחרר את שרירי העיניים?

  תודה רבה

  watermark
  שלום רב,

  קרוב לודאי ששרירי העיניים שלך אינם "תפוסים" ומה שאת מרגישה נובע מבעיה אחרת בעיניים, קרוב לודאי יובש בעיניים. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים שיאבחן את הבעייה ויציע טיפול מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2017 שריר כלוא בשבר בארובת העין

  שלום,
  לבני יש שבר בארובת העין (עקב חבלה) והוא סבל משריר (שריר ישר מדיאלי) כלוא בתוך השבר. השריר שוחרר בניתוח לאחר שהיה כלוא בשבר במשך שבוע (החבלה אירעה בחו”ל). כשבועיים לאחר הניתוח העין עדיין לא נעה בחופשיות לכיוון שמאל וכמובן יש ראיה כפולה בשדה הראיה השמאלי.
  האם ניתן לצפות שהשריר ישתקם לחלוטין? אם כן, בתוך כמה זמן?
  האם עשוי להיות נזק בלתי הפיך לשריר ופזילה קבועה עקב העובדה שהיה כלוא בשבר במשך שבוע?

  art_colorful_drawing_eye_eyes_favim_com_134824_by_emoanimegirlfanatic-d6ik3pj
  שלום רב,

  עליך להפנות שאלות אלו למומחה לניתוחי פזילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2017 החלשות שרירי עיניים- פזילה

  אני בת 44 ובשנים האחרונות מרגישה יכולת ירודה לשלוט בשרירי העיניים. (במאמץ העין נופלת לי פנימה)
  האם יש דרכים לא ניתוחיות לטפל בבעיה

  watermark
  שלום אילנית,

  אם מופיעה אצלך פזילה שלא היתה קיימת קודם, מומלץ להיבדק בהקדם ע"י נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2017 בצקת בעצב הגולגולתי השביעי (עצב הפנים / הפציאליס) והשפעה אפשרית על תנועתיות ודמעות בעין

  שלום רב,
  קראתי בענין את הכתוב על 6 השרירים האחראים על תנועתיות העין.
  האם שיתוק בעצב הפנים כתוצאה מבצקת יכול אף הוא להיות קשור בתנועתיות של העין עצמה, או רק בתנועתיות העפעפיים?
  כמו-כן, אם יש שבוע / שבועיים של דמעת-יתר ותקופות ארוכות של יובש בעין בצד הפנים שנפגע כתוצאה משיתוק, האם זה מצב שעלול לחייב התערבות רפואית או יש עניין “לתת לזמן לעשות את שלו”?
  בתודה מראש,

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  עצב הפנים (העצב ה-7, Facial nerve) אחראי על תנועת העפעפיים, כולל הסגירה הרצונית של העפעפיים, והסגירה הלא רצונית (רפלקס המצמוץ). אין לו כל קשר לתנועות העיניים. העצבים המניעים את שרירי העיניים הם העצב ה-3, ה-4 וה-6.

  שיתוק עצב הפנים עלול לגרום ליובש קשה מאוד בעין, עד כדי סכנה להיווצרות כיבים בקרנית. כל זמן שאין סגירה טובה של העפעפיים, במיוחד במהלך השינה, יש לסגור את העפעפיים עם משחה וחבישה מתאימה במהלך השינה. אם במהלך היום סגירת העפעפיים אינה מספקת הגנה טובה לקרנית, ונוצרים כיבים או ארוזיות באפיתל הקרנית, יש לשקול תפירה זמנית של החלק החיצוני (הטמפורלי) של העפעף העליון עם העפעף התחתון כדי לצמצם את איזור החשיפה בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2016 שיתוק עצב 6

  באלו מקרים נפוץ שיתוק עצב 6 והאם זה מאפין תסמונות מסוימות?
  תודה מראש,

  בת אל

  picasso-homer
  שלום בת אל,

  העצב ה-6 מעצבב את השריר הישר הצידי (Lateral rectus) ואחראי על התנועה הלטרלית של העין (כלומר לכיוון הנגדי לכיוון האף). מספר סיבות רבות גורמות לשיתוק העצב ה-6. השכיחות ביותר הן על רקע של חסימת כלי דם קטנים (סוכרת, יתר לחץ דם, טרשת עורקים), או על רקע חבלתי. סיבות אחרות פחות שכיחות כוללות יתר לחץ תוך גולגלתי, גוש או גידול בקברנוס סינוס שבו עובר העצב ה-6 (מנינגיומה, אנאוריזמה, גרורה), טרשת נפוצה, סרקואידוזיס, או אחרי ארוע מוחי (שבץ). בילדים נפוץ שיתוק עצב 6 לאחר זיהומים ויראליים או לאחר חיסונים. במצבים אלו השיתוק קל וחולף מעצמו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/11/2016 ראיה כפולה אחרי ניתוח ראש

  אני לאחר ניתוח להוצאת גידול שפיר מהראש. אחרי הניתוח נפגעה לי העין ואין ביכולתי להסתכל מטה בעזרתה ועל כן בכל מבט מטה אני רואה כפול(עין אחת יורשת ומביטה והשניה קפואה במקום).
  האם יש סיכוי שמצב זה לא ישתפר ויחלים? האם יש דרך לבצע את התיקון בהתערבות רפואית?
  תודה

  picasso-homer
  שלום רב,

  הדבר תלוי בנזק שנגרם לעצב האחראי על תנועת השריר שנפגע. אם העצב נחתך או נפגע במהלך הניתוח הסיכוי לשיפור קלוש. ניתן לתקן את המצב ע"י ניתוח פזילה מורכב, בו מעבירים חלק מהשרירים האחראיים על התנועה האופקית של העין (ה- lateral rectus וה- medial rectus) לחלק התחתון של העין כדי שיעזרו בתנועת העין כלפי מטה. מומלץ להתייעץ עם מומחה/ית לניתוחי פזילה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2016 ראייה כפולה

  כבר 4 שבועות אני רואה כפול ויד פזילה לפי בדיקת ה m.r.i יש שיתוק ע”ש בל ימין מה זה אומר? והאם יש טיפול? ואם ידוע תוך כמה זמן זה חולף?

  עדי

  picasso-homer
  עדי שלום רב,

  קיימות סיבות רבות לראייה כפולה. סיבות אלו כוללות מחלות כגון מיאסטניה גרביס, פגיעות בעצבים המעצבבים את שרירי העין, פגיעה בשרירי העין (למשל בהיפרתירואידיזם - יתר פעילות בלוטת התריס), ומחלות נוספות. שיתוק ע"ש Bell הוא שיתוק של עצב הפנים, שגורם בד"כ לוסר יכולת לסגור את העפעפיים, אולם אינו גורם בד"כ לפזילה.

  מומלץ לפנות בהקדם לנויורו-אופתלמולוג או לנוירולוג לבירור הסיבות לראייה הכפולה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/07/2016 ראיה כפולה

  אני סובלת יותר משנה מראייה כפולה ופזילה וכאבים בעיניים ובראש עשיתי MRI למוח התשובה: מוקד זעיר בעל אות מוגבר t2 יתכן ציסטי בחלקו הימני של בלוטת ההיפופיזה אשר אינה מוגדלת, המוקד נמדד בקוטר של 1.7 מ”מ ואינו מתאדר לאחר הזרקת גדוליניום, חברתי לרופא העיניים אמר לעדות תרגילים לעיניים, האם זה הפתרון?

  art_colorful_drawing_eye_eyes_favim_com_134824_by_emoanimegirlfanatic-d6ik3pj
  שלום רב,

  הופעה חדשה של ראייה כפולה מחייבת בדיקה של נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג. הסיבה לראייה הכפולה יכולה להיות שיתוק חלקי או מלא של אחד מהעצבים האחראיים על הפעלת השרירים המניעים את גלגל העין (עצבים 3, 4 או 6). סיבות אפשריות אחרות הן מחלה בשם מיאסטניה גרביס (מחלה המתבטאת בשילוב של צניחת העפעפיים ובפזילה לא קבועה שבאה וחולפת); או פעילות יתר של בלוטת התריס (היפר-תירואידיזם, מחלה הגורמת לשינויים בנפח של חלק משרירי העין וכתוצאה לפזילה).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/06/2016 כאבים

  בן 24,בגיל תיכון ביצעתי טקס אובססיבי וניסיתי להוציא את העין עם האצבע כמה פעמים. כיום מטופל מבחינת ocd. אבל מדי פעם יש לי כאבים בעין, רופא עיניים שלל בעיה אבל האם בכל זאת יכול להיות שפגעתי בשרירי העין או ברקמות החיבור של העין לארובה? מלחיץ אותי הנושא. תודה מראש

  eye poking
  שלום ערן,

  קרוב לודאי שלא הצלחת, וטוב שכך. הכאבים הם קרוב לודאי תוצאה של יובש בעיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/06/2015 קרנית עכורה

  שלום יש לי קרנית עכורה אני מסוגל לראות בעין שמאל רק אור מיד פעם לא צמיד העין העכורה נוטה לזוז לצד של האף ולהישאר שם דבר שגורם לי לאיבוד פוקוס
  האם כתוצאה מכך השריר נחלש ? ויש אפשרות לתיקון עם סטרואידים או משהו .
  נא עזרתך

  יורי

  art_colorful_drawing_eye_eyes_favim_com_134824_by_emoanimegirlfanatic-d6ik3pj

  שלום יורי,

  הפזילה של העין היא תוצאה של הראייה הירודה. המוח "מנסה" למצוא זוית אופטימלית דרכה ניתן לראות עם העין, וכך מתקבל מצב של פזילה פנימית (איזוטרופיה). מצב זה גורם להתארכות ולחולשה של השריר הישר החיצוני, ולהתקצרות והתחזקות של השריר הישר הפנימי. הדרך לתקן את הפזילה היא קודם ע"י השתלת קרנית. אם תהיה ראייה תפקודית בעין לאחר הניתוח, הדבר יאפשר תזוזה מסויימת של העין למיקום יותר מרכזי. אם זה לא יעזור - ניתן לבצע ניתוח פזילה המבוצע על שרירי העין (קיצור השריר החיצוני והזזת נקודת החיבור של השריר הפנימי אחורה).

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/06/2015 כאב בהנעת העיניים

  לפני שבוע בני בן ה17 סבל מכאב ראש בהמשך הופיע כאב קל בהנעת שתי העיניים לכל הכיוונים. כעת ישנו כאב רק אם מניע את העיניים באופן מכוון.(כשנשאל האם העין כואבת) ללא טששוש ראיה או ראיה כפולה. הכאב מציק לעיתים אך אינו מפריע לתפקוד. רופא הילדים אמר כי נראה לו שמדובר במחלה וירלית. האם אכן כך? יש צורך בבדיקות נוספות?
  תודה

  אילנה

  IMG_6247_ten_blue_eyes_450

  שלום אילנה,

  קיימות סיבות רבות לכאב בתנועת העיניים המלווה בכאב ראש. אלו כוללות דלקת של השרירים המניעים את העיניים, דלקת של דופן העין (סקלרה), דלקות של העפעפיים, ולעיתים דלקת של הסינוסים (סינוסיטיס). מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2015 duanes

  התינוק שלי בן שנה וחצי אובחן היום שיש לו תסמונת דוואן טייפ 1 בעין שמאל.
  הרופאה אמרה שאין מה לעשות. אני פוחדת שזה יבלוט ויראה ילד או מבוגר לא ממש אסטטי במבט עיניו, האם לדעתך כן ניתן לעשות משהו, ועד כמה זה פוגע במראה של הבן אדם.
  אשמח לתובה
  כי האבחנה ממש דיכאה אותי :(

  art_colorful_drawing_eye_eyes_favim_com_134824_by_emoanimegirlfanatic-d6ik3pj

  שלום אורנה,

  בתסמונת Duane type 1 יש הגבלה בתנועת העין לצד החיצוני (לכיוון הרקה), כלומר - הגבלה באבדוקציה. בהנעת העין לצד הפנימי (לכיוון האף) יש היצרות של המרווח בין העפעפיים תוך כדי תנועה אחורית (רטרקציה) של העין.

  מכיוון שמצב זה אינו בתחום מומחיותי, לא אוכל לייעץ לך לגבי הטיפול בו. עלייך לפנות בהקדם עם בנך לבדיקה אצל מומחה/ית ברפואת עיניים בילדים ופזילה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/04/2015 שיפור הראיה

  האם חיזוק שרירי העיניים משפרים את הראיה או מונעים ירידה באיכות בראיה??

  נועה

  picasso109

  נועה שלום,

  אי אפשר לחזק את שרירי העיניים, ואי אפשר לשפר את הראייה בעזרת "תרגילים" כלשהם שמשפיעים על השרירים המניעים את העיניים. כל הנושא של תרגילים לחיזוק שרירי העין הוא נושא מופרך מעיקרו וחסר כל ביסוס מדעי. הוא מוצע לאנשים הסובלים מבעיות של פזילה, בעיקר ע"י אפטומטריסטים העוסקים במה שנקרא Vision Therapy. מדובר בתחום שנוי במחלוקת, שהתועלת שבו לא ברורה.

  אם את סובלת מפזילה, או בעיות הקשורות בקושי בקריאה בגלל חוסר יכולת להתכנסות העיניים (מה שנקרא Convergence Insufficiency) - מומלץ להבדק ע"י רופא/ת עיניים המומחה למחלות עיניים בילדים ופזילה. בד"כ ניתן לתקן בעיות אלו ע"י משקפיים מתאימות, ולעתים יש צורך בתיקון פריזמתי במשקפיים (עדשות עם רוחב משתנה המאפשרות להתגבר על בעיות של פזילה והתכנסות העיניים במהלך הקריאה).

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/04/2015 ראיה כפולה

  בהסתכלות על גופים במרחק בעיקר גופים דקים (עמוד, צריח) הגוף מתפצל מיד לרוחב בלבד לשני גופים מקבילים.בהסתכלות רק בעין אחת ולא בשתיהן לא מופיעה התופעה .כל הבדיקות המקיפות שבוצעו כולל MRI היו תקינות. לא נמצאה הסיבה כולל על ידי נוירואופטומולוגיסט. האם יש דרך לתקן את התופעה? תודה,

  דוב

  picasso-homer

  שלום דוב,

  קיימות סיבות רבות לכפל ראייה (דיפלופיה). אלו כוללות שיתוק של העצבים המעצבבים את שרירי גלגל העין, בעיות בשרירי גלגל העין (כגון במחלה של בלוטת התריס הגורמות לשינוי בשרירי גלגל העין, תהליכים דלקתיים בארובה המשפיעים על שרירים אלו), מיאסטניה גראביס (myasthenia gravis), טרשת נפוצה  (multiple sclerosis), וכן פגיעות שונות במרכזים העצביים במוח האחראיים על תיאום תנועות גלגלי העיניים (על רקע הפרעה באספקת הדם, גידולים, תהליכים דלקתיים, או תהליכים ניווניים). מומלץ לעבור בירור מקיף ע"י נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג, וכן ע"י מומחה/ית לפזילה.

  התיקון צריך להיות ע"י טיפול בגורם לפזילה. ניתן לעיתים להתאים משקפיים עם תיקון פריזמתי לתיקון הפזילה, ולכן מומלץ לפנות לאופטומטריסט או אורטופטיסט המיומנים בהתקנת עדשות עם פריזמות.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/12/2014 העיניים שלי זזות

  שמתי לב שכאשר אני בוהה במשהו או מכסה את העין כאשר אני מורידה את היד העין שכיסיתי בצד (זה קורה בשני העיניים) רציתי לדעת למה זה קורה ומה אני יכולה לעשוצ כדיי לעצור את זה?

  מיקה.

  שלום מיקה,

  הדבר נובע מסוג מסויים של פזילה. מומלץ לפנות לרופאי עיניים העוסקים במחלות עיניים בילדים ובפזילה. בד"כ תיקון הולם עם משקפיים או עם עדשות מגע יכול להקטין תופעה זו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/11/2014 שריר העטרה

  שלום רב,האם יש מצב ששריר העטרה נשאר קפואה עקב ניתוח לייזר בעיניים?
  וזה גורם למספר -2.5 ואם כן אז מה התיקון?

  שלום ויקי,

  שריר העטרה אינו נפגע אף פעם לאחר ניתוח לייזר בעיניים, ובודאי שאינו נשאר קפוא.

  שריר העטרה אחראי לתהליך הנקרא אקומודציה. תהליך זה עוזר לנו להתמקד על עצמים קרובים וקטנים, וחיוני לקריאה. באמצע שנות ה-40 לחיינו יכולת האקומודציה של העין נחלשת אצל כולנו, דבר המתבטא בקושי בקריאה, ובצורך במשקפי קריאה. ניתוחי לייזר המתבצע לאחר גיל 40 יכולים לכן לתקן בעיקר את הראייה למרחק, אך הראייה לקרוב אינה מתוקנת, ומצריכה משקפי קריאה לאחר גיל 45.

  בברכה,

  לקריאה על האקומודציה וראייה לקרוב - לחצי כאן


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.