להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • העפעפיים

  העפעפיים מורכבות מעור, שרירים ובלוטות, שלהן תפקיד חשוב בהגנה על גלגל העין. הגנה זו מתבצעת ע”י מצמוץ מתמיד, המפוקח ע”י פעולה של מספר שרירים ועצבים, וע”י פיזור של הדמעות על פני משטח העין, וסילוקן דרך מערכת ניקוז הדמעות.

  העפעפיים מורכבות ממספר רקמות הכוללות עור, שרירים, רירית ובלוטות רבות. לעפעפיים תפקיד מרכזי בהגנה המתמדת על גלגל העין, תוך יצירה, פיזור ושמירה על שכבת הדמעות. בעזרת העפעפיים נשמרת הלחות המתמדת של הקרנית והלחמית ע”י הדמעות. לחות מתמדת זו חיונית לשלמות הקרנית והכרחית לקיום הראיה התקינה.

  תפקידי העפעפיים

  לעפעפיים 3 תפקידים עיקריים:

  1. כיסוי והגנה על גלגל העין, ומניעת התאדות הדמעות והתייבשות משטח העין.
  2. פיזור הדמעות על משטח העין ופינוי הדמעות דרך מערכת ניקוז הדמעות ע”י מצמוץ מתמיד.
  3. השתתפות ביצירת חלק ממרכיבי הדמעות.

  לחצו כאן למידע נוסף על מנגנוני ההגנה של העין.

  מפתח העפעפיים

  תמונה 1. מפתח העפעפיים והקנטוס המדיאלי.

  תמונה 1. מפתח העפעפיים והקנטוס המדיאלי.

  המרווח שבין העפעפיים הנוצר בזמן פתיחתם נקרא מפתח העפעפיים (palpebral fissure). כאשר העין פתוחה ומביטה ישר קדימה, העפעף העליון בד”כ מכסה את הלימבוס (הגובלת) העליון, בעוד שהעפעף התחתון נמצא 1 מ”מ מעל או מתחת ללימבוס התחתון.

  העפעף העליון והתחתון נפגשים בפינות מפתח העפעפיים. איזור זה של מפגש בין העפעף העליון והתחתון נקרא קאנתוס (canthus). הקאנתוס הפנימי (המדיאלי) הוא זה הקרוב אל האף, והקאנתוס הצידי נמצא בצד המנוגד. בקאנתוס הפנימי נמצאים 2 חלקים הבולטים במבט חיצוני: הקרונקול (caruncle) – רקמה בצבע ורוד, דמוית עור, הנמצאת בפינה הפנימית ביותר שבין קצות העפעפיים, קרוב לאף, ומכילה שערות עדינות, בלוטות זיעה ובלוטות שומן; והקפל הסמילונארי (semilunar fold) – שנראה כמו קפל בצורת סהר והמאפשר את תנועת העין לצדדים ללא מתיחה של הלחמית (תמונה 1).

  שרירים, רקמת חיבור ותנועת העפעפיים

  העפעפיים נמצאות בתנועה מתמדת. חלקה תנועה רצונית (סגירה ופתיחה של העפעפיים) וחלקה לא רצונית (רפלקס המצמוץ). מספר שרירים אחראיים לביצוע תנועות אלו.

  תמונה 2. שריר האורביקולריס אחראי על סגירת העין.

  תמונה 2. שריר האורביקולריס אחראי על סגירת העין.

  1. שריר האורביקולריס (תמונה 2). זהו שריר טבעתי המקיף את מפתח העפעפיים, והאחראי לסגירה הרצונית של העפעפיים ולרפלקס המצמוץ. השריר מעוצבב ע”י העצב ה-7 (עצב הפנים). התכווצות השריר עוזרת בהנעת הדמעות על פני משטח העין אל פתחי ניקוז הדמעות, ומשם לשק הדמעות.
  לשריר שני מרכיבים: מרכיב העפעפיים (הנמצא בתוך העפעפיים) והמרכיב הארובתי (הנמצא בהיקף החיצוני). מרכיב העפעפיים אחראי לסגירה הרצונית הרגילה  ולרפלקס מצמוץ, בעוד שהמרכיב הארובתי אחראי לסגירה הרצונית החזקה של העפעפיים. סגירה חזקה של העפעפיים מתרחשת בתגובה לכאב או לחבלה.

  תמונה 3. מתחת לאורביקולריס נמצאים שריר הלבטור והטארסוס.

  תמונה 3. מתחת לאורביקולריס נמצאים שריר הלבטור והטרסוס.

  2. שריר הלבאטור (תמונות 2-3). שריר זה מרים את העפעף העליון ומסייע בפתיחה הרצונית של העפעפיים. השריר מעוצבב ע”י העצב ה-3 (האוקולומוטור). שריר זה יוצא מעצם הספנואיד הנמצאת בגולגולת, עובר בחלק העליון של הארובה, ומגיע אל העפעף העליון, שם הוא הופך למעין רצועה רחבה של רקמת חיבור הנקראת האפונאורוזה של שריר הלבאטור (תמונות 2-3). האפונאורוזה נפתחת כמו מניפה רחבה ואוחזת בטרסוס – רקמת החיבור הקשה המהווה את השלד של העפעף. חלק אחר מסיביה אוחזים בעור, ויוצרים את שקע העפעף (שקע בעור הנראה כגבול העפעף).
  העין נפתחת כאשר שריר הלבאטור מתכווץ, ובו זמנית שריר האורביקולריס נעשה רפוי. בזמן מצמוץ מתרחשות פעולות עוקבות זו לזו: לסגירת העפעפיים – פעילות הלבאטור מנוטרלת, והאורביקולריס מתכווץ באופו רגעי, ומיד לאחר מכן לפתיחת העפעפיים מחדש – האורביקולריס שוב נעשה רפוי והלבטאור מתכווץ.

  3. השריר המושך את העפעף התחתון – מתחבר לטרסוס בעפעף התחתון ואחראי על משיכתו למטה במקביל להרמת העפעף העליון.

  4. שריר מולר – שריר חלק הנמצא מאחורי שריר הלבאטור (תמונה 3). שריר זה מתחבר לחלק העליון של הטרסוס, והוא תורם לעליה נוספת של כ-2 מ”מ לעפעף העליון. שריר דומה קיים גם בעפעף התחתון.

  החלק הקשה של העפעף נקרא טרסוס (Tarsus) – זו היא רקמת חיבור צפופה וקשה המהווה את שלד העפעף, נותנת לעפעף חוזק ושומרת את צורתו הקמורה, המתאימה לצורה גלגל העין. שריר הלבטור ושריר מולר מתחברים לטרסוס ועוזרים בתנועת העפעף. כ”כ הטרסוס הוא מקומם של בלוטות מייבומיאן, המשתתפות בייצור המרכיב השומני של הדמעות.

  קצה העפעף

  קצה העפעף מכיל את הריסים ואת פתחי בלוטות מייבומיאן (תמונות 1, 3). הריסים מסודרות בקצה העפעף ב 2-3 שורות. יש כ- 150 ריסים בעפעף העליון וכ- 75 ריסים בעפעף התחתון. כל ריס מתחלף פעם ב-5 חודשים. לאחר תלישת ריס, גדל ריס חדש לאורך מלא תוך כ- 10 שבועות. קיים עצבוב עשיר לריסים, ולכן הם רגישים ביותר לכל מגע קל, הגורם להפעלה מיידית של רפלקס המצמוץ, המשמש להגנה בתגובה למגע כלשהוא בעין.
  פתחי בלוטות מייבומיאן נמצאות בקו אחד ומאחורי קו הריסים. בעפעף התקין הם כמעט ולא נראים. כאשר מתפתחת דלקת כרונית של העפעפיים ניתן לראות פקקי שומן בפתחי הבלוטות.
  בחלק הפנימי (הקרוב לאף) של כל עפעף נמצאת בליטה קטנה הנקראת פפילה, ובמרכזה נמצא נקב קטן הנקרא פונקטום. זה פתח הניקוז של הדמעות ממשטח העין. כאן מתחילה תעלה קטנה (קנליקולוס) דרכה מתנקזות הדמעות באופן מתמיד אל שק הדמעות, ומשם אל חלל האף. אחת מדרכי הטיפול היעילות בצורות הקשות של תסמונת העין היבשה היא ע”י חסימת הפונקטום ע”י פקקי סיליקון.

  הלחמית

  תמונה 4. מבנה העפעף העליון.

  תמונה 4. מבנה העפעף העליון.

  הלחמית הטרסלית מכסה את החלק הפנימי של העפעף מקצה העפעף ועד לעומק הפורניקס העליון או התחתון (תמונה 4). הפורניקס הוא שקע עמוק המפריד בין החלק הפנימי של העפעף ובין גלגל העין. מתחת לפורניקס הלחמית חוזרת ונצמדת אל גלגל העין והופכת להיות הלחמית הבולברית (תמונה 4). למעשה הלחמית הבולברית היא המשכית ללחמית הטרסלית. הפורניקס מאפשר תנועה מתמדת של העפעפיים, ובמקביל תנועה של העין למעלה ולמטה. הפורניקס התחתון משמש כמעין מאגר של נוזל הדמעות. הלחמית המצפה את העפעף (הלחמית הטרסלית) ונוזל הדמעות מקטינים את החיכוך בין העפעפיים והקרנית שהיה עלול להיווצר כתוצאה מהמצמוץ.

  בלוטות בעפעפיים

  בעפעפיים נמצאות בלוטות שונות שרובן משתתפות בתהליך יצירת הדמעות (תמונה 4).

  תמונה 5. מבנה בלוטת מייבומיאן.

  תמונה 5. מבנה בלוטת מייבומיאן.

  1. בלוטות מייבומיאן – אלו הן בלוטות חֵלֶב מיוחדות הנמצאות בעפעפיים בתוך הטרסוס (תמונות 4-5). הבלוטות הן ארוכות, ומהן יוצאות אשכולות של הסתעפויות. יש 30-40 בלוטות בעפעף העליון ו- 20-30 בתחתון. פתחיהן מסודרים בקו יש בקצה העפעף. בלוטות אלו מפרישות את המרכיב השומני של הדמעות. הלחץ המופעל על הבלוטות בזמן המצמוץ גורם ליציאת השומנים אל הדמעות. השומן בדמעות עוזר ליציבותן ומונע את התאדותן. בדלקות של העפעפיים נגרמת לעיתים חסימה של ההפרשה השומנית מהבלוטות. דבר זה גורם לירידה בכמות השומן בדמעות, וכתוצאה – לירידה ביציבות הדמעות ולעין יבשה. עצבוב הבלוטה הוא ע”י סיבים פרה-סימפטטיים המלווים את העצב השביעי (עצב הפנים).
  2. בלוטות זייס – בלוטות חלב המחוברות אל זקיקי הריסים (תמונה 4).
  3. בלוטות מול – בלוטות זיעה המתחברות לזקיקי הריסים או לקצות העפעפיים.
  4. בלוטות הדמעות המשניות של קראוזה – נמצאות בפורניקס (איזור הקפל של הלחמית בין העפעף והעין) (תמונה 4).
  5. בלוטות הדמעות המשניות של וולפרינג – נמצאות לאורך גבול הטרסוס. בלוטות הדמע המשניות מפרישות את המרכיב המימי של נוזל הדמעות, בהרכב זהה לזה המופרש מבלוטת הדמעות הראשית.

  עצבוב

  עצבוב תחושתי לעפעפיים מגיע מהעצב החמישי (הטריגמינלי). העפעף העליון מעוצבב ע”י הסעיף האופתלמי של העצב החמישי. העפעף התחתון מעוצבב ע”י הסעיף המקסילרי של העצב החמישי.
  שריר האורביקולריס, האחראי על סגירת העפעפיים, מעצבב ע”י העצב השביעי (עצב הפנים).
  שריר הלבטור של העפעף העליון מעוצבב ע”י העצב השלישי.

  המערכת הפרה-סימפטטית מעצבבת את בלוטת הדמעות הראשית ובלוטות הדמעות המשניות, את בלוטות מייבומיאן, וגם את תאי הגביע הנמצאים בלחמית. כל אלו מייצרים את המרכיבים השונים של הדמעות. הסיבים הפרה-סימפטטים מגיעים אל העין יחד עם סיבי העצב השביעי.

  לחצו כאן למידע נוסף על מנגנוני ההגנה של העין.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  15/10/2018 סגירה חלקית של העין

  שלום, אח שלי הקטן קיבל שיתוק בחצי פנים עקב חיסונים שהוא קיבל והדבר מפריע לו מאוד לעיניים. היא לא נסגרת טוב וכאשר הוא הולך לישון ניתן עדיין לראות את חלקה הלבן התחתון של העין, זה יוצר אצלו תחושת אי נעימות וכתוצאה מכך הוא מתלונן ששורף לו בעין וכאשר הוא יוצא החוצה הרוח גורמת לכאב בעיניים וזה ממש מפחיד אותי. איזה טיפות עיניים אני יכולה לקנות לו כדי לעזור להרטיב את העין? ואם אני מכסה לו ת העין בלילה זה יעזור למניעת יובש העין עד החלמתו מהשיתוק הזה..?
  תודה

  משחה בעין
  שלום רב,

  ניתן להרטיב את העין במהלך היום עם דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר, ובלילה לשים משחה. כ"כ ניתן לסגור את העפעפיים ע"י הדבקתם עם אגד רפואי דביק אותו ניתן להשיג בבתי המרקחת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/09/2018 ריסים

  קיבלתי מכה חזקה ליד העין וכתוצאה מכך נשרו לי המון ריסים יותר נכון נחתכו ונוצר לי קרחת באמצע הריס
  וזה נראה ממש רע כי יש לי ריסים ממש מלאות, השאלה היא האם ריסים גדלות ותוך כמה זמן.
  ואם לא אז מה אפשר לעשות??

  איילה

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום איילה,

  סבלנות, הריסים בד"כ צומחות מחדש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/08/2018 סגירת העפעף העליון את העין לחצי.

  שלום,
  מזה כמה חודשים העפעף העליון בשתי העיניים ירד לסגירת חצי עין, ויש תחושה של כובד על העיניים.
  מה הסיבה לכך ? למי עליי לפנות לטיפול וכיצד ?
  (אני בת 51 ולא סובלת מבעיות בעיניים, מרכיבה רק משקפי קריאה)
  אשמח לקבל את התייחסותכם ודרכי טיפול.
  תודה.

  watermark
  שלום רב,

  צניחת העפעף העליון (פטוזיס) מחייבת בירור דחוף אצל נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2018 עפעף כבד

  שלום.
  אני בת 28 ובשבוע האחרון אני מרגישה שהעפעף שלי צנח מעט, לא רואים את זה כמעט אבל אני מרגישה שהוא עייף וכבד ולא יודעת לאן לפנות ומה לעשות.
  בנוסף קיימת לי אדנומה בהיפופיזה שגורמת לפרולקטינומה (נוטלת קבותרים 0.5) וגם פעילות יתר של בלוטת התריס (נוטלת אלטרוקסין 50 מק”ג).
  תודה רבה.

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום רב,

  עליך לפנות בהקדם לנוירולוג או לנוירו-אופתלמולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2018 עפעף נסגר

  היי ד”ר
  אני בת 58,
  בימים האחרונין בחלק משעות היום( לא בזמנים קבועים) עפעף השמאלי נסגר לי הדבר גומר לתחושה של עין שנסגרת לאחר זמן מה חוזר העפף למצב רגיל וכך בשנית ובשעות שונות הדבר חוזר על עצמו.
  מה הסיבה לכך ומה צריך לעשות.
  תודה מראש

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום רב,

  עליך לפנות בהקדם לנוירולוג או נוירו-אופתלמולוג כדי לשלול מחלה הנקראת מיאסטניה גרביס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/05/2018 דמעות שנקוות בצד החיצוני של עין שמאל

  שלום
  אני בת 48 וסובלת מדמעות שנקוות בקצה החיצוני של עין שמאל. כל פעם נאלצת למחות את הדמעה הנקווית שם.
  מציק מאד.
  מה הסיבה ומה עושים?
  אודה לעזרה
  רוזה

  דמעות 4
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך חסימה בדרכי הניקוז של הדמעות באותו הצד. מומלץ להתייעץ אצל מומחה לאוקולו-פלסטיקה (התחום העוסק במחלות וניתוחי דרכי הדמעות, העפעפיים והארובה).

  בברכה,

   

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/04/2018 גולה בעפעף

  לאחרונה יש לי גולה קטנה שניראה כמו פצעון קטן בקצה העפעף השמאלי זה לא כואב, האם זה יעבור לבד האם יש למרוח משחה כלשהיא אומנם זה קטן אבל זה די מפריע לי

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בשומן שלכוד בתוך בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) הנמצאות בקצות העפעפיים. אם זה לא מפריע אין צורך לעשות דבר. אם זה מפריע, רופא העיניים יכול לעשות expression של השומן בבלוטות ע"י לחץ על קצות העפעפף, שיגרום לשומן הלכוד לצאת החוצה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2018 צניחת עפעף

  שלום דוקטור
  אני בת 35 ויש לי צניחת עפעף בעין ימין, אני מרכיבה עדשות מגע צבעוניות ללא מספר כבר 6 שנים מידי יום,לפניי כשנה התחיל צניחת עפעף רק בעין ימין,נבדקתי ע”י רופא עיניים והוא לא מצא בעיה רפואית, זה די משתנה, ישנם ימים שהעין ימין ממש קטנה וישנם ימים שהעין פחות, האם יש קשר לעדשות? האם זה מצריך ניתוח? יש שיטה אחרת? אולי זה בכלל בעיה נוירולוגית? בגיל שלי ממה זה יכול לנבוע?

  טלי

  watermark
  שלום טלי,

  עלייך להיבדק אצל נוירו-אופתלמולוג או נוירולוג. בכל מקרה של צניחת עפעף בגילך יש לשלול מחלות כגון מיאסטניה גרביס, וזה בתחום מומחיותו של הנוירו-אופתלמולוג. כ"כ יתכן שהשימוש בעדשת המגע גרם לצניחת עפעף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2018 עניים אדומות _ מייבומיין

  מזה כחצי שנה נוצרות דלקות עניים אדומות ודמעות שחזר על עצמו מדי חודש.
  טופלתי בתרופות אנטיביוטיות לדלקות ולטענת רופאי העניים אני סובל מאלרגיות המחייב טיפול לכל החיים בטיפות לעניים יבשות.
  לאחר חצי שנה שהדלקות חוזרות ,החלטתי לפנות למומחי חיצוני שבדיקתו העלתה שבלוטות המייבומיין סטומות. לאחר ניקוי הבלוטות היה לי שקט כחודשיים.
  לפני מספר ימים שוב עיין אחת סבלה מדלקת ודמעות.שאלתי,מה יהיה הסוף ואיך אני נפטר מזה?
  תודה על תשובתך.

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  דלקת בלוטות מייבומיאן הא מצב כרוני שאין לו פתרון מוחלט. הטיפול כולל דמעות מלאכותיות, הגיינת עפעפיים, ניקוז הבלוטות (כפי שבוצע לך), ומתן דוקסילין פעם ביום לתקופה ממושכת. כל הטיפולים הנ"ל צריכים להיעשות בהתמדה ובצורה מתמשכת כדי להקטין ככל האפשר את הפעילות הדלקתית של בלוטות מייבומיאן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/03/2018 בעיה בסגירת העפעף העליון בעין שמאל

  שלום,
  כבר מעל חודש שאני חווה תופעה מוזרה כל לילה לפני השינה. אני מתקשה לעצום את עין שמאל.
  מרגישה שהעפעף העליון רפוי מידיי ואני צריכה להפעיל כוח על מנת לסגור את העין.
  לא הלכתי לבדוק אך זה לא עובר וזה קצת מציק ומטריד.
  גם כאשר העין לכאורה נעצמת התחושה היא שאין סגירה הרמטית למרות שהדבר אינו נראה לעין כלל.
  האם ישנו הסבר לתופעה זו ?
  תודה רבה,
  שני

  dali
  שלום שני,

  חוסר יכולת לעצום את העין עלולה להיות תוצאה של שיתוק העצב ה-7, המעצבב את שרירי הפנים. מומלץ לגשת בהקדם לבדיקת רופא המשפחה או להערכת נוירולוג.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2018 עין נפוחה

  עפעף העין (עליונה) התנפחה כתוצאה מבכי, וכבר עברו יומיים שלושה, ועדיין הנפיחות בקצה איננה נעלמת,
  האם יש מה לדאוג לטפל לעשות??.
  בתודה מראש,

  אביבה

  דמעות 4
  שלום אביבה,

  להפסיק לבכות.

  בשורות טובות,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/02/2018 נגע/ תבלול באמצע עפעף תחתון וחוסר ריסים.

  שלום רב
  אני בן 69 וסובל שנים רבות מיובש בעיניים מטופל בהיילו קומוד.בשנתיים האחרונות העיניים פחות יבשות אך גיליתי שיש לי מעין פצעון או נגע באמצע עפעף תחתון בקו הריסים.כמו כן הבחנתי שהריסים בעפעף התמעטו מאוד.
  בבדיקה אצל רופא עיניים נאמר לי שצריך בדיקת מומחה אוקולופלסטיק.בהפניתו רשם חשש ל papilloma skin וחסר ריסים
  אני מודאג מאוד.נקבע לי תור לעוד חצי שנה.האם ייתכן מצב לגידול סרטני?
  מה עלי לעשות?
  בעבר טופלתי בלייזר לתיקון רשתיות.

  dali
  שלום אליהו,

  עליך לפנות בהקדם למומחה לאוקולופלסטיקה, שהוא רופא עיניים מומחה למחלות העפעפיים ודרכי הדמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/12/2017 נפיחות בקצה העין בעפעף התחתון

  שלום ד”ר,
  לפני כשבוע גיליתי מין פצעון קטן בקצה השמאלי של העין בעפעך התחתון,מחוסר ברירה הלכתי לרופאת המשפחה שלי שנתנה לי סינטומיצין ל5 ימים אך הפצע עדיין שם ,ניסיתי להסתכל בעצמי עם פלאש עליו וראיתי שיש מין פס שחור מתחת לעור לכיוון הפצעון-יש אפשרות שריס גדל לתוך העור וזה מה שעושה את הפצע? מה אפשר לעשות במקרה כזה?
  תודה על העזרה מראש.

  eyeball-clipart-eye-md
  שלום רב,

  לכי להיבדק אצל רופא עיניים. אם יש צורך הוא ינקז את האבצס שיש לך בקצה העפעף.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2017 גולה בעפעף ימין

  שלום דוקטור,בת 40. לאחרונה הרגשתי בגולה קטנה מתחת לעפעף, במרכזו. הרגשתי את הגולה כשמרחתי צללית עם האצבע.
  אני ממש ממש לחוצה.

  large
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בתהליך דלקתי לא זיהומי הנקרא Chalazion. הוא נוצר כתוצאה מתגובה דלקתית לשומנים הנמצאים בבלוטות השומן בעפעפיים. בד"כ הגוש חולף לבד עם הזמן. בכל מקרה רצוי להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/11/2017 ניתוח להסרת משקפיים וניתוח אסטתי לסדר את גודל העניין (כרגע לא בגודל אחיד)

  האם אפשרי לבצע ניתוח להסרת משקפים ובאותה הזדמנות לטפל גם שהעיניים יהיו בגודל אחיד?

  dali
  לא.

  ככל הנראה יש לך צניחת עפעף עליון (Ptosis) באחת העיניים. מצב זה מטופל ע"י מומחים לאוקולופלסטיקה, העוסקים בניתוחי עפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/11/2017 כאבים בעפעף העליון

  שלום אני סובלת מכאבים בקצה העפעף העין טיפה מתנפחת לא משהו רציני אין הפרשות רק כאב ואדמומיות ולאחרונה זה קורה לי כל שבוע כל פעם בעין אחרת אשמח לדעת במה מדובר תודה!

  הודיה

  HorusGallery_2x2
  שלום הודיה,

  ככל הנראה את סובלת ממצב הנקרא Hordeolum שהוא אבצס בעפעף (בעברית זה נקרא שעורה). מדובר בזיהום חיידקי של אחת מבלוטות השומן או זקיקי שערות הריסים או בלוטות אחרות הנמצאות בעפעפיים. ברב המקרים התהליך חולף מעצמו ללא טיפול ע"י ניקוז ספונטני של האבצס. ניתן להחיש את הבשלת האבצס ע"י חימום מקומי. במקרים בהם התהליך גדול ולא חולף מומלץ לפנות לרופא עיניים שיבצע ניקוז של האבצס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/08/2017 פצע קטן בעפעפיים

  יש לי פצע קטן בעפעפיים , לא דומה לשעורה , הפצע כואב כשאני ממצמצת והוא נראה כבליטה קטנה בחלק הפנימי של העפעף העליון ורציתי לדעת איך אפשר לטפל בזה.

  large
  שלום רב,

  הפצעון הוא ככל הנראה זיהום של אחת מבלוטות השומן המתנקזות לקצות העפעפיים או בזקיקי הריסים. הטיפול בו הוא ניקוז של הפצעון או חימום מקומי בכדי להחיש את הניקוז הספונטני שלו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/08/2017 פתיחת הסגירה של שליש מהעין

  שלום
  אני סובל משיתוק מלא של עצב הפנים עקב הסרת גידול מהמוח
  עקב יובש עשו לי סגירה של השליש הפנימי של העין
  זה מאוד מפריע לי אסטטית….אני רוצה לפתוח את הסגירה ולתפור מהצד החיצוני

  האם ניתן לפתוח את הסגירה ולהחזיר את צורת ה > הטבעית של המקום שנסגר?

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום רב,

  עליך לפנות למומחה בניתוחי עפעפיים (אוקולו-פלסטיקאי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/07/2017 צניחת עפעף

  שלום דוקטור,
  אני בת 21 ומרכיבה עדשות מגע כבר שנתיים. שנה שעברה הרכבתי אותן באופן אינטנסיבי מדי יום. רופאה שבדקה אותי לאחר שהתלוננתי על כאבים בעין שמאל אבחנה עפעף קצת נפול בעין ודלקת. מאז הפסקתי להרכיב עדשות מגע ולקחתי את הטיפול לדלקת. עברו מאז כבר 8 חודשים אולם עפעף שמאל שלי עדיין נפול מעט. זה מאוד מאוד מציק לי אסתטית ונראה מוזר. הבנתי שלרוב מבצעים הליך כירורגי כדי לטפל בכך, האם ישנן דרכים נוספות? האם כשמודבר בעפעף נפול נרכש (ולא מולד)- העין יכולה להחלים מעצמה?
  בנוסף, קראתי גם לגבי טיפול בפילינג, האם אתה מכיר אותו? זה טיפול מומלץ? הוכח כיעיל?
  מעדיפה כמה שיותר להימנע מניתוח.
  תודה רבה לך.

  נעה

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום נעה,

  אחת הסיבות הנפוצות ביותר לצניחת עפעף (Ptosis) בצעירים היא שימוש בעדשות מגע. לכן מומלץ להפסיק לצמיתות את השימוש בעדשות המגע. הסיכוי לחזרת העפעף לקדמותו אינו ידוע, ובנושא זה מומלץ להתייעץ עם מומחים לאוקולופלסטיקה.

  יחד עם זאת יש לזכור שיש סיבות נוספות לצניחת העפעף, ולכן צריך להיבדק ע"י נוירולוג או נוירו-אופתלמולוג כדי לשלול מחלה נוירולוגית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2017 ניתוח עפעפיים

  שלום

  אני בן 38
  עברתי ניתוח להסרת גידול שפיר מהמוח לפני 25 שנה
  כתוצאוה מכך יש לי שיתוק מלא של עצב הפנים
  לאחר שנה כתוצאה מיובש חמור עשו לי ניתוח של סגירת שליש פנימי מהעין
  עכשיו אחרי שנים כבר אני חייב לחסום בעצמי את החלק החיצוני של העין בכדי למנוע יובש

  מלבד הפגיעה הבריאותית יש את הפגיעה האסטתית החמורה

  האם יש מה לעשות?

  תודה

  326824855_66786697f4
  שלום רב,

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לניתוחי עפעפיים (אוקולופלסטיקה). יתכן שיש צורך לבצע תפירה מחודשת של העפעפיים כדי להקטין את המפתח בין העפעפיים ולמנוע יובש של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/06/2017 צריבה וצרות אחרות

  פרופסור סולומון שלום רב,
  כחודש אחרי טיפול משולש בחיידק ההליקובקטר החלו אצלי מספר תופעות, שאחת מהן היא צריבה קשה סביב העיניים, בעפעפיים, סביב האף ואף אדמומיות על האף, בלחיים בסנטר ובמצח, טשטוש בראיה ודמיעה. בנוסף ביקיצה משינה יש צריבה תוך עינית, כאב בעיניים ובמצח ודביקות. הצריבה יכולה להמשך שעות לסרוגין.
  עוד בתחתית העפעף הימני העליון קרוב לריסים נוצר פס בהיר, בביקור אצל רופא עיניים הוא לא מצא ממצא מלבד שינוי מסוים בעפעפיים. אני סובלת גם מפה צורב שהחל לצרוב במקביל לעיניים(בהתחלה גם תוך האף והגרון צרבו וזה נעלם), בדיקת מומחה של פה ולסת לא מצא ממצא פתולוגי. תודה מראש על תשומת הלב.

  picasso
  שלום רב,

  התופעות הלל עלולות להיות תופעות לואי של אחת מהתרופות האנטיביוטיות שאת לוקחת. עלייך לדווח להן לרופא שרשם לך את האנטיביוטיקה. במקביל מומלץ לגשת לרופא עיניים מומחה לקרנית לקבלת אבחון וטיפול מתאימים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/06/2017 נפיחות בעפעפיים

  שלום רב
  יש לי נפיחות שקצת נופלת בעפעפיים מעל העיניים לכיוון האף ,אני בת 50,אני נראית עייפה וזה מאוד מפריע לי,זה קשור לפלסטיקה?-הרמת גבות/מצח? או משהו אחר?שמתי לב פתאום שאני רגישה לצלליות עם נצנצים ,הם גורמות לי גירודים ונפיחויות ,

  מלי

  326824855_66786697f4
  שלום רב,

  עלייך לפנות לרופא עיניים מומחה לאוקולו-פלסטיקה. זהו תחום ברפואת עיניים העוסק בין השאר בניתוחי עפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/05/2017 תפקיד רקמת הקרונקול

  שלום רב,
  1. מהו תפקידה של רקמת הקרונקול?
  2. כשמתעוררים משינה, מצטבר שם ״לכלוך״.
  מה זה בדיוק ומדוע זה קורה?

  תודה מראש על התשובות.

  איילת

  imagesDFCS4JZ8
  שלום איילת,

  ה- Caruncle הוא מעין קפל בקצה הפנימי של הלחמית, הפונה לכיוון האף. קפל זה מאפשר את הגמישות בתנועת העין לצדדים (בדומה לפורניקס העליון והתחתון בין העפעפיים והעין המאפשרים את הגמישות בתנועות העיניים למעלה ולמטה).

  ה"לכלוך" שאת מתארת לאחר שקמים משינה הוא תוצאה של דלקת כרונית של קצות העפעפיים והלחמית. ההפרשה הדלקתית מצטברת בפורניקס וליד הקרונקל. ניתן לנקות את ההפרשות ע"י דמעות מלאכותיות. כ"כ כדאי להיבדק ע"י רופא עיניים בקהילה, לקבלת טיפול מתאים כמו טיפות או משחה אנטיביוטית לתקופה קצרה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2017 טיפול בכלזיון

  פרופ’ סלומון שלום,

  שמי רון ויש כלזיון בעפף התחתון של העין,יש לצין שאני כחודשיים אחרי ניתוח prk עשיתי את כל הפעולות שלהנדרשות כגון קומפרסים ומגבונים סטרילים ושמפו מיוחד לאיזור והנפיחות קצת ירדה אבל לא מעבר.

  שאלתי אם יש בעיה בהתערבות כירורגית לפתרון הבעיה מאחר ואני אחרי prk ואם זה יכול לפגוע לי בהצלחת הניתוח….

  נ.ב הכלזיון היה לי עוד לפני שעשיתי prk

  4a43905f_1ce4f9eb_art%20eye%2015
  שלום רב,

  אין כל מניעה להסרת הכלזיון ע"י ניתוח, גם אם עברת PRK. מומלץ לפנות לאוקולופלסטיקאי (רופא עיניים מומחה במחלות עפעפיים).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2017 קושי בפקיחת העיניים לאחר שינה

  התחלתי טיפול לפני כחודש בטיפות קסאלטן בשל התחלה של גלאקומה . בשבועיים האחרונים יש לי דלקת בעין אחת עם עכירות ותופעה של קושי בפקיחת העפעפים עם ההתעוררות. לוקח כמה שניות לפקוח אותם. האם זה קשור לטיפות אותם אני נוטלת או שמא זו תוצאה של הדלקת.

  חן

  imagesCAYLBIXL
  שלום חן,

  קושי בפתיחת העיניים בבוקר הוא תוצאה של הפרשה בעיניים על רקע דלקת ויראלית או חיידקית, או בגלל יובש בעיניים. גם דלקת אלרגית יכולה לגרום להפרשה רירית סמיכה בבוקר וקושי בפתיחת העיניים. מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2017 נשירת ריסים ושיער חלש בגבות

  פרופ סלומון שלום רב.
  אני בת 42 עם עור שומני וסבוריאה דרמטטיס.
  לפני כשלושה חודשים החלו קצת צריבות חזקות, הפרשות בבוקר, עיניים כבדות גוף זר בעין( לא מצב שחשבתי ללכת לרופא). הורדתי פיברומות בעפעפיים עם לייזר co2. ושבוע לאחר הפעולה החלה נשירה חזקה של ריסים וגם שיער חלש בגבות.
  1. רופא עיניים בקופת חולים טען שהכל תקין.
  2. רופאת עור טענה שזה אלופציה .
  3. אוקולופלסטיקאי פרטי. אמר שבבלפריטיס קדמית הציע מקומפרסים וניקוי וטען שאין חוסר בריסים.
  4. מאחר והנשירה המשיכה נבדקתי עי פרופ מומחה קרנית שטען
  BE blepharitis. MDG 1-2
  טריכיאזיס וקשקשת רבה. קשור לסבוריאה
  ואפילו חשד בדמודקס.
  אני מטפלת כבר חודש וחצי בסינטומצין לפני שינה, ניקויים, קומפרסים. הנשירה. לא פוסקת
  אני מרגישה שהולכת לאבד את הריסים.
  קרם לייקליר שהפרופ נתן לי לדומדקס, רופאת עור אמרה לא למרוח על הפנים.
  במהלך הטיפול בסינטומצין ראיתי עוד רופא אוקולופלסטיקאי שטען שהעיניים שקטות
  מקטע קדמי שקט, MGD מינימלית ואין דמודקס.
  1. האם הטיפול מתאים? הסינטומצין והניקויים
  2. האם אחרי חודש וחצי אמור להיות שיפור?
  3. האם ריסים שנופלים צומחים?
  4. האם כדאי לעשות אבחון מיקרוסקופי לריסים וגבות?
  5. כתבת פה באחת התשובות, שזה יכול להצביע על תהליך גידולי בגוף. איך אני יכולה לדעת שזה אכן קשור לבלפריטיס ולא חלילה לגידול? ( כל בדיקות הדם תקינות)
  תודה
  אני ממש מיואשת

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום רב,

  יש לך דלקת כרונית של העפעפיים, על פי תשובות מספר רופאים. מדובר במצב כרוני ודי שכיח, שאין לו פתרון מוחלט, ומחייב טיפול מתמיד להקלה על סימני המחלה. הטיפול כולל בעיקר הגיינת עפעפיים (ניקוי תכוף של הריסים), תחליפי דמעות ונוגדי דלקת מקומיים או סיסטמיים על פי הצורך. אם הלכת למספר אוקולופלסטיקאים - קרוב לודאי שאם היה גידול בעפעפיים, הם היו מאבחנים את זה. בכל הנוגע לנשירת הריסים - אין לכך פתרון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2017 פצעון קטן בעפעפיים

  לפעמים יוצא לי כמו פצעון כזה על קו העפעף העליון בעין ימין, אבל לא בקצה של העפעף. זה יוצא לי באמצע כזה של העין וכשאני מסתכלת במראה אני יכולה לראות את זה על הקו כזה של האישון (זה בליטה על קו המים, זה לא נוגע לי באמת באישון) אבל זה מקביל לו. אני שוטפת את פניי ועיניי מספר פעמים ביום ומאוד מקפידה על הגיינה, אני גם כמעט ולא מתאפרת.

  288160076127744098wNmW1Tkqc
  שלום רב,

  מדובר במשקעים שומניים הסותמים את פתחי בלוטות מייבומיאן, המפרישות את המרכיב השומני של הדמעות. ניתן לנסות להסיר משקעים אלו ע"י ניקוי תכוף של קצות העפעפיים עם צמר גפן רטוב סחוט שבקצהו שמפו היפו-אלרגני. ניתן גם ללחוץ את העפעף בין אפליקטור (מטוש) הממוקם מאחורי העפעף ומטוש נוסף או אצבע על עור העפעף. פעולה זו יוצרת לחץ על גופי בלוטות מיבומיאן וגורמת לשומן לצאת החוצה ולשחרר את החסימה בפתח הבלוטה.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2017 נשירת ריסים

  שלום פרופ’ סלומון.
  לאחותי, בת 34 ובריאה בדר”כ, החלה נשירת ריסים עד הקרחה כמעט טוטאלית בשתי העיניים. לא אובחן באופן חד משמעי אלופציה או בלפריטיס. העיניים בולטות והעפעפיים אדומים ונפוחים. מדי פעם מתמלאות בלוטות מייבומיאן ומציקות. ניסתה חפיפות, קומפרסים, משחות שונות ואפילו טיפות סטרואידיות שהקלו במידת מה אך גרמו לטשטוש ראייה ולכן הפסיקה.אין יובש בעיניים ובלוטת התריס מאוזנת.
  מה דעתך?

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  מה שאת מתארת זה למעשה דלקת כרונית של העפעפיים (בלפריטיס), המתבטאת באודם של קצות העפעפיים וחסימת בלוטות מייבומיאן. הטיפול בבלפריטיס אינו פשוט, ועליו להיות מתמשך כשם שהמחלה מתמשכת וכרונית. הטיפול כולל הגיינת עפעפיים, תחליפי דמעות, וטיפול בתרופות מקומיות או סיסטמיות המונעות במשהו את הדלקת הכרונית. מומלץ להיות במעקב רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/01/2017 נשירה של ריסים בעקבות מכה

  לפני שבוע וחצי קיבלתי מכה חזקה מאוד באזור העין דבר שגרם לנשירה מיידית של קבוצת ריסים במקום הפגיעה. לאחר כמה ימים ראיתי צמיחה של 3 שערות בלבד ונותר חלק גדול ללא שיערות כלל . האם המשמעות שלא יצמחו יותר ריסים במקום המכה או שדבר זה לוקח זמן רב ? ( משום שכמה שיערות צמחו והשאר לא ).

  אודה לתשובך

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום,

  הריסים יצמחו בסופו של דבר. לא ברור כמה זמן זה יקח, אבל בסוף הם יצמחו. סבלנות...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/11/2016 פטוזיס

  שלום פרופסור, כנראה שנולדתי עם פטוזיס קל בשמאל.כשהייתי נער קבלתי אגרוף בעין הזו(יכול להיות שהיה שבר וגלגל העין נדחק למעלה קצת,אין תיעוד לחבלה)
  עשיתי תיקון פטוזיס. הבעיה אצלי היא ששריר הלברטור אומנם מרים את העפעף אך חלקי, לפעמים השריר “מתעייף” ונראה כאילו יש פטוזיס כשזה קורה. מקריאה באתר אני מניח שהעצב השלישי כנראה נפגע? יש לי שקע קטן בראש בצד השמאלי מעל העין, אולי פגיעת ראש כשהייתי תינוק.בנוסף חבלת אבן בעוצמה לגבה. אנני עם המזל שלי פציעת ספורט בלחי הימנית ורטרקציה בימין. יכול להיות נפגעו עצבים מהפגיעה בלחי ימין גבה שמאלית והשקע הקטן בראש? נ.ב- כנראה היו שברים בשתי הארובות שהתאחו ,איך מטפלים במצב הזה? תודה.

  יוסי

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום יוסי,

  נושא זה אינו בתחום מומחיותי. עליך לפנות לרופא עיניים מומחה לאוקולו-פלסטיקה. זהו תחום ברפאות עיניים העוסק במחלות עפעפיים, ארובת העין ודרכי דמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/11/2016 בלי ריסים בעין אחת כבר 10 שנים

  היי, אני נשרו לי הריסים לפני עשר שנים עשיתי את כל הבדיקות האפשריות ולא עזר כלום השאלה שלי היא אם אחרי כל כך הרבה זמן יש מצב שהם יצמחו שוב או שזה סופי כל החיים ככה? ויש לי גרד בעין בלי הריסים כל הזמן ממה זה נובע אף רופא לא ידע להגיד לי מעולם אשמח שתעזרו לי זה כבר ממש מפריע לי מוריד לי את כל הבטחון העצמי

  cliparti1_eyelashes-clipart_05
  שלום רב,

  חוסר ריסים הוא תוצאה של דלקת כרונית בעפעפיים, או תוצאה של תהליך גידולי כלשהוא. לא נראה שהריסים יצמחו יותר, אך כדאי להיבדק אצל רופא עיניים מומחה לקרנית או אוקולופלסטיקה כדי לברר את הסיבה. אם יש לך דלקת עפעפיים יש דרכים מועילות לטפל בה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/10/2016 עין ימין עם שקית בעפעף התחתון

  אני בת 52 זו השנה השניה שבאותו הזמן מקבלת נפיחות מתחת לעין ימין ממש שקית גדולה העין עם דלקת כמו שעורה כואב רק כשממצמצת אין הפרשה אבל פס אדום על קו הריסים התחתון האם יתכן שזו אלרגיה ? בפעם הקודמת רופא נתן איזה ג׳ל שלא עזר ובסוף משחת אוטומצין העבירה את הדלקת.(או שפשוט עבר מעצמו אחרי שבוע) האם יכול לפגוע לי בראיה ?האם זה מדבק?

  326824855_66786697f4
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בתהליך זיהומי ממוקם הנקרא Hordeolum (או שעורה). זהו אבצס הנוצר כתוצאה מזיהום באחת מהבלוטות בעפעפיים (בלוטות השומן, זקיקי הריסים, או בלוטות שונות המתנקזות לזקיקי הריסים). בד"כ זה האבצס מתנקז לבד, ללא טיפול. ניתן להחיש את נסיגת האבצס ע"י חימום מקומי, וניתן לתת משחה אנטיביוטית. התהליך יכול להדביק, ועלול גם לעבור לעפעפיים אחרות. תהליך זה אינו תהליך אלרגי ואינו פוגע בראייה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/08/2016 עכירות בשומן הארובתי

  שלום דר’,
  אני בת 28

  יש לי כבר המון זמן דיפלופיה שהולכת ובאה
  ובלט עין בעין שמאל
  נשלחתי לבצע ctארובות עיניים בלי חומר ניגוד,
  בפיענוח הצלום
  צויין שיש אקסופטלמוס
  ועכירות של השומן הארובתי

  רופא המשפחה לא יודע להסביר לי מה זה עכירות בשומן הארובתי בשתי העיניים

  (לא מצאתי הסבר באנטרנט)
  אני מזלפת טיפות עינים ליובש 10 פעמים ביום-ג’נטיל
  כבר 10 שנים
  אבל תמיד העינים שלי צורבות, יבשות, ואדומות,וכואבות (אני גם ישנה רק 3שעות בלילה( יש קשר?
  ומה המשמעות של עכירות השומן
  אשמח לתגובה,

  שיר

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large
  שיר שלום,

  הסיבה השכיחה ביותר לבלט של העיניים (אקסופתלמוס) עם כפל ראייה (דיפלופיה) שקיים לעיתים הוא פעילות יתר של בלוטת התריס (היפר-תירואידיזם) הגורם ל Graves Ophthalmopathy. במצב זה יש עלייה בכמות השומן בארובה הגורמת לדחיקת העין החוצה, וכתוצאה ליובש בעיניים. בנוסף יש עלייה לא סימטרית בגודל חלק מהשרירים המניעים את העין, דבר הגורם לכפל ראייה.

  מומלץ לבצע בדיקות דם לתפקודי בלוטת התריס, וכן לגשת להתייעצות אצל רופא עיניים מומחה לאוקולופלסטיקה. אם אכן ימצא שזו הבעיה, יש לקחת טיפול תרופתי לאיזון בלוטת התריס, דבר שיפחית את בלט העין והיובש הנובע ממנו, ואולי יפחית את כפל הראייה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/08/2016 עפעף שמאל עליון תפוס- קופץ

  שלום פרופ’ סלומון,
  לפני כשנתיים וחצי שלוש למשך חודשים ספורים עפעף שמאל כאילו נתפס קלות אחרי מצמוץ וחלקיק שנייה מאחר בפתיחתו. לא בכל מצמוץ אך בגלים כאלה.
  נאמר לי שאין לדאוג מכך שכהראה נובע מלחץ נפשי ועייפות. שאכן היו באותה תקופה. העניין שכח. כרגע לאחר שהות מאומצת מבחינת אחריות ועבודה רבה בחו”ל חזרה התופעה- ואין בה סדר. יכול להיות יום יומיים בלי שום תזכורת ופתאום יום אחד ממש הרבה פעמים.לפעמים גם ללא מצמוץ אני חשה רעידה קלה בעפעף.
  יש לציין שאני לוקחת יוטירוקס לבלוטת התריס- תת פעילות.
  האם יש סיבה לדאגה?
  האם זהו סימן למצב נאורולוגי כלשהו?
  ראייתי תקינה. עד לפני 3 שנים הרכבתי משקפיים לפעמים למרחק- מספר נמוך וכרגע הראייה התהפכה ואין לי צורך יותר במשקפיים.
  בתודה,
  סיגל

  eye-art13
  שלום רב,

  התכווצויות לא רצוניות בעפעף הן תופעה נפוצה, ואין לה קשר כלשהוא לבריאות העיניים. לעיתים זו תוצאה של מתח נפשי, עייפות, צריכת קפאין מוגזמת, או תרופות שונות. סיבות אחרות הן גירוי של הלחמית והקרנית (בגלל ריסים, גופים זרים וכו'), יובש בעיניים, בלפארוספאזם (התכוצות מתמשכת של העפעפיים בשתי העיניים), חוסר איזון באלקטרוליטים בדם, ואנמיה (נדיר). מומלץ לגשת לרופא המשפחה לביצוע בדיוקת דם כלליות (ספירת דם וביוכימיה בסיסית), וגם מומלצת בדיקת נוירולוג. רב הסיכויים שלא ימצא דבר בבדיקות, ושהסיבה להתכווצויות בעפעף הן עייפות / מתח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2016 כאבים בעפעפיים

  שלום ד”ר,
  מזה כמה שנים, אני בן 29, יש לי כאבים בעפעפיים בקימה מהשינה. הדבר דומה מאוד לכאבים שיש אחרי שתיית אלכוהול מופרזת- הנגאובר. אך זה קורה לי גם בלי לשתות ובעיקר בבוקר יום שבת. אני בטוח שזה לא זיהום-שעורה. הלכתי לרופא עיניים והוא אמר שהכל תקין. הכאב מלווה אותי כל היום ומשתחרר רק לקראת הערב. ההשערה שלי שזה נובע מאימוץ יתר של העפעפיים עד שנוצר שטף דם או מקימה באמצע שנת REM בפתאומיות. מה דעתך?

  דביר

  dali
  שלום דביר,

  יתכן שיש לך floppy eyelids - מצב שבו העפעפיים רפויות ונפתחות בקלות. כתוצאה מלחץ מתמשך של הכרית על העפעפיים בזמן השינה, ובשילוב עם מבנה העפעפיים שלך, יתכן כאב ממוקם באיזור מסויים בעפעפיים, בעיקר בעפעף העליון. ככל הנראה הכאב רב יותר כאשר אתה ישן זמן רב יותר - ולכן זה מופיע בשבת בבוקר. מומלץ לנסות לישון על הגב, או להתקין מגני עיניים קשיחים בזמן השינה, וכל זאת כדי להקטין את הלחץ על העפעפיים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2016 עיניים פקוחות בזמן שינה

  היי ד”ר,
  מזה שנים אני ישנה עם עיניים פקוחות.. בזמן האחרון זה התחיל להפריע לי גם מתגובות של אנשים לעניין וגם בזמן צהריים או חדר שדלוק בו האור קשה לי להירדם בגלל שהאור בזמן השינה מסנוור אותי וגורם לי להתעורר..
  רציתי לדעת האם יש פתרון לכך שהעפעפיים יוכלו להיסגר עד הסוף ולא אשן עם עיניים פקוחות?
  תודה רבה

  ספיר

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום ספיר,

  גם אם העפעפיים פתוחות מעט בזמן השינה, עדיין הקרנית כולה מכוסה ע"י העפעף העליון, ולכן מוגנת מיובש. אם נגרם יובש משמעותי בעיניים כתוצאה מכך שהעפעפיים פתוחות, מומלץ להשתמש במשחת לחות לעיניים לפני שהולכים לישון. בבדיקה אצל רופא העיניים ניתן להעריך האם נגרם יובש לקרנית, והאם יש צורך לשים משחה לפני השינה.

  אם האור מפריע לך, ניתן להשתמש ברטיות כהות על העיניים (כאלו שמחלקים במטוסים לצורך שינה).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/08/2016 גוש בחלק הפנימי של העפעף הימני

  שלום,
  היום אחה”צ התחלתי להרגיש משהו מציק בחלק הפנימי של עין ימין, כמו לכלוך שנכנס לעין. שטפתי את העין במים מספר פעמים ללא שיפור בהרגשה. כעת זה מרגיש כמו “גוש” בחלק הפנימי של העפעף ובהסתכלות בהרמת העפעף המקום קצת נפוח וכואב.
  אין לי בעיות בד”כ בעיניים, מה זה יכול להיות?

  תודה,
  מור

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye
  שלום מור,

  מדובר בתהליך זיהומי ממוקם בעפעף הנקרא Hordeolum, או "שעורה". זהו למעשה אבצס קטן בעפעף, שמתפתח כתוצאה מזיהום של בלוטות השומן או זקיקי הריסים בעפעפיים. התהליך דומה מאוד למה שקורה לעיתים בעור, שם מתפתח אבצס קטן ("חצ'קון") בבלוטות השומן או בזקיקי הריסים.

  האבצס הזה מתנקז מעצמו תוך יום - יומיים. כדי לזרז את תהליך הניקוז כדאי לחמם מקומית את העפעף, ע"י הנחת פד גזה רטוב עם מים פושרים על העפעף (או שקית תה חמה). אפשר גם להשתמש בתחליפי דמעות כדי להקטין את תחושת הלחץ על העין הנוצרת מהחיכוך שבין הגוש בעפעף ובין העין. אם הגוש גדול ולא מתנקז לבד ניתן לגשת לרופא עיניים, שיבצע ניקוז של הגוש בעזרת מחט קטנה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/08/2016 הצטברות דמע בקצה הפנימי של העיין

  שלום רב.
  אני בן 64 ובשנה האחרונה מצטברות דמעות (אינן זולגות) בקצה הפנימי של העיניים לכיוון האף.
  לאחרונה עברתי ניתוח לפתיחת ניקוז התעלות בשתי העיניים, אך לצערי הבעיה לא נפתרה.
  לאחר הניתוח הייתי בביקורת אצל המנתח אשר נתן לי כדורי דוקסילין, אך גם זה לא עזר.
  האם יש טיפות עיניים או כל תרופה אחרת שיכולה להתמודד עם הבעיה או אני צריך פתרון אחר?

  אלי

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום אלי,

  בעיות ניקוז של הדמעות הן תוצאה של חסימת דרכי הדמעות, או מנח לא תקין של העפעפיים (בד"כ אקטרופיון - מצב שבו קצה העפעף פונה החוצה). הטיפול במקרים אלו הוא ע"י רופא עיניים המומחה לעפעפיים ודרכי הדמעות, ותחום המומחיות הזה נקרא אוקולו-פלסטיקה (ניתוחים פלסטיים של העפעפיים ודרכי הדמעות). אנא פנה להתייעצות עם אוקולופלסטיקאי.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/07/2016 אין קורלציה בין מנח העפעפיים

  שלום ביצעתי בדיקה שדה ראייה ובתשובת הרופא והבדיקה נכתב – ” ציטוט” אין קורלציה בין מנח העפעפיים ובין ה-שיפור בשדה ראייה
  מ

  צילה

  Mona_Lisa_detail_eyes
  שלום צילה,

  ככל הנראה נשלחת לבדיקת שדה ראייה כחלק מההכנה לניתוח להרמת העפעפיים. בבדיקה נמצא שהרמת העפעפיים אינה משפרת את שדה הראייה, כך שלא ניתן להשתמש בטיעון הזה כהצדקה לביצוע הניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/07/2016 כאבים מתחת ל עפעף תחתון

  שלום.
  קמתי משנת לילה עם כאב המורגש בנגיעה בלבד בשליש הפנימי של העין מהחלק הקרוב לאף עד שליש מהעפעף התחתון. הכאב לא צמוד לעין אלא כמה מילימטרים מתחתיה
  והוא מורגש רק במגע. מעבר לזה אין תופעות אחרות. זאת פעם ראשונה שאני חווה דבר כזה וזה מלחיץ מאוד.
  מה זה יכול להיות?
  תודה מראש

  power-over-land-web-med
  שלום רב,

  קרוב לודאי שמדובר בשעורה (או Hordeolum) - סוג של אבצס בעפעף, הנוצר כתוצאה מזיהום חיידקי של בלוטות השומן בעפעפיים או זקיקי הריסים. בד"כ האבצס חולף לבד, לאחר שהוא מתנקז דרך העור. חימום מקומי יכול לזרז את ניקוז האבצס. כאשר האבצס גדול, או כאשר הוא לא מתרפא תוך פרק זמן סביר, ניתן לפנות לרופא עיניים שיבצע ניקוז ע"י דקירה עם מחט קטנה בנקודה בקצה העפעף (בקו הריסים או קו פתחי בלוטות השומן) בו נראה קצהו של האבצס.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/06/2016 גולה בעפעף העליון

  לביתי בת 14 יצאה גולה בעפעף ( לא בקו הריסים ) אלא מעליו לכיוון מרכז העפעף זה נראה כמו עקיצת יתוש ( התיאור רק להמחשה) המגע-מרקם קשה) וזה מאוד כואב לה.
  זה לא נראה כשעורה- כי זה לא בקו הריסים.
  מה דעתך?? תודה.

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  "שעורה" הוא מונח עממי המתאר שתי תופעות שונות בעפעפיים. האחת היא Hordeolum שהוא אבצס קטן בעפעף הנובא מזיהום חיידקי של אחת מהבלוטות הרבות הנמצאות בעפעף. השניה היא Chalazion שהוא תהליך דלקתי לא זיהומי המתפתח סביב גוש של שומן הנמצא בעפעף ומקורו בבלוטות השומן בעפעף. בשני המקרים המיקום של ה"שעורה" יכול להיות בכל מקום שהוא - ולא רק בקו הריסים.

  אם הגוש רגיש וכואב - מדובר בתופעה הראשונה, כלומר אבצס קטן בעפעף. תהליך זה נמשך מסר ימים, וחולף מעצמו בעקבות התנקזות האבצס אל העור או אל הלחמית המצפה את העפעף בחלקו הפנימי. אם האבצס גדול ומפריע - ניתן להחיש את ניקוזו ע"י חימום מקומי של העפעף (ניתן לקחת פד גזה, להרטיב עם מים חמים ולהניח על העפעף עד שיתקרר). אם האבצס גדול מאוד, כואב ולא מתנקז במהרה - ניתן לגשת לרופא עיניים שיבצע ניקוז של האבצס.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/06/2016 בדחיפות מאוד לחוץ!

  שלום רב אודה מקרב לב למענה מהיר! כבר מיואש
  לפני כחודש התנפחה לי קצת עף עף התחתון בעין ימין קרוב לאף
  לאחר שהלכתי לרופא משפחה הוא אמר שזה שעורה אז הביא לי טיפול של משחה עם טיפות לשבוע
  לאחר כשבוע לא היה שום שינוי משמעותי וכמובן שאני דואג לשים ביצה וכל מיני שיטות אחרות .
  פניתי למומחה עניים שבדק לי ואמר שזה שעורה ונתן טיפול לחודש של רק משחה
  מרחתי את המשחה במשך בחודש ובשבוע האחרון קצת פיספסתי לצערי הרב! כי לא היה שום שינוי וזה נראה כאילו קצת נעלם
  היום בצהרים אני מגלה משהוא חדש לחלוטין
  בעף עף העליון אופיע גולה קטנה ועגולה באמצע העף עף
  אני מאוד מפחד מניתוחים ומוכן לשלם כל סכום גם עבור תרופות שלא כלולות בסל הבריאות
  בבקשה ממכם אשמח לתגובה או לאבחנה מוכן לספק את כל התשובות וגם תמונות אם צריך או לשלם כל סכום
  תודה מחכה לתשובה

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  אתה סובל מתופעה הנקראת Chalazion. מדובר בתופעה דלקתית המתפתחת סביב לגושי שומן קטנים היוצאים מבלוטות השומן בעפעפיים, על רקע דלקת עפעפיים כרונית. הגושים הללו חולפים בד"כ לבד ללא טיפול כלשהוא. אם הם קטנים ולא גורמים להפרעה אסטטית, ולא גורמים ללחץ על העין - אין צורך לעשות דבר. אם הם מעט יותר גדולים וגורמים להפרעה אסטטית או תפקודית - ניתן להסירם בניתוח קצר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/05/2016 גוש בחלק הפנימי של העפעף השמאלי

  שלום רב, לפני כחודשיים הופיע אצלי גוש בחלק הפנימי של העפעף השמאלי (בחלק האדמומי הפנימי) שיצר אי נוחות והדמעה מרובה. רופא העיניים איבחן כגוש שומני ונתן לי משחת מקסיטרול לשימוש בתוך העפעף למשך שבוע. בזמן הטיפול הורגשה צריבה ולכן הופסק לאחר 4 ימים. כעת הגוש הפך מצבע לבן לאדמומי (כאילו מכוסה בורידים) וגורם להפרשה מוגלתית והדמעה מרובה. מה יכול להיות השינוי בצבע ואופי הגוש וכיצד ניתן להפטר ממנו?

  חגית

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום חגית,

  ככל הנראה מדובר בתהליך דלקתי הנקרא Chalazion (או שעורה). תהליך זה נוצר כתוצאה מיציאה של שומן מבלוטות מייבומיאן בעפעפיים אל הרקמה שסביב הבלוטה, ויצירת תגובה דלקתית כנגד השומן. כאשר הגוש קטן אין צורך לעשות דבר, מכיוון שהוא בד"כ נסוג ספונטנית. כאשר הגוש גדול וגורם כמו במקרה שלך לאי נוחות, דמעת והפרשה - יש להסירו בניתוח קטן.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2016 נקודה לבנה בקצה העפעף

  הופיעה לי נקודה לבנה לא בתוך העין אלא ממש בקצה הריסים ממש בקצה הקו בין הריסים לעינית זה לא מפריע לי לראייה כלל וזה לא בתוך העין הפצע אפשר לשלוח תמונה ? אני מאוד לחוץ אני צעיר פשוט בן 24

  תומר

  hqdefault
  שלום תומר,

  הנקודה הלבנה היא אחד מפתחי בלוטות מייבומיאן המצויות בתוך העפעפיים, והמייצרות את המרכיב השומני של הדמעות. לפעמים פתחי הבלוטות נסתמים ע"י משקעי שומן, וזה נראה כמו נקודות לבנות בקצה העפעף, מאחורי קו הריסים. אין לכך משמעות מיוחדת. ניתן להסיר את זה ע"י לחץ על קצה העפעף לניקוז תוכן הבלוטה (בדיוק כמו שמנקזים פצעון בעור). פעולה זו נעשית ע"י כל רופא עיניים. אנא פנה לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/02/2016 פצעון בעפעפיים

  מדי פעם יוצאת לי מין בליטה קטנטנה כמו פצעון קטן על קו המים (עפעף) גם עליון וגם תחתון, זה מציק ולאחר זמן קצר כיומיים זה חולף
  מה זה? ולמה מופיע?

  מירב

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום מירב,

  בקצות העפעפיים נמצאים פתחי בלוטות מייבומיאן, המייצרות את המרכיב השומני של הדמעות. השומן המיוצר בבלוטות מופרש אל נוזל הדמעות ומהווה בו חלק חשוב. לעיתים בגלל פגם כלשהוא בייצור התקין של תרכובות השומן בבלוטה, נוצרים משקעים לא מסיסים של שומן, הסותמים את פתחי הבלוטות, וגורמים להצטברות שומן בקצה הבלוטה. זה נראה כמו פצעון קטן בקצה העפעף. בד"כ הסתימה משתחררת מאליה.

  לעיתים החסימה ממושכת יותר, דבר הגורם להצטברות משמעותית של שומן בבלוטה. השומן פורץ אז אל מחוץ לבלוטה אל הרקמה בעפעף שסביב הבלוטה, וגורם לתגובה דלקתית מקומית, שנראית כמו גוש קטן בעפעף. הגוש נקרא "שעורה" (או Chalazion). גם הוא חולף לבד, אך לאחר פרק זמן ארוך יותר (בד"כ מספר שבועות). במקרים אחרים יתכן זיהום של בלוטות אלו ע"י חידקים הנמצאים בקצות העפעפיים, ןאז נוצר גוש קטן רגיש, מעין אבצס קטן בעפעפף, הנקרא Hordeolum.

  תופעות אלו מהוים ביטויים שונים למצב הנקרא Meibomian Gland Disease, ולעיתים הוא אחד הגורמים לדלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס). כדי להסיר את החסימה מפתחי הבלוטות מומלץ לנקות את קצות העפעפיים מספר פעמים ביום. קיימים מספר תכשירים המסייעים בניקוי העפעפיים (כגון: Lid Care או Eye Care). לחילופין - אפשר גם פשוט לקחת צמר גפן, להרטיב ולסחוט אותו, ולשים עליו מעט שמפו היפואלרגני (כמו שמפו לתינוקות), ולהעביר את זה על קצות העפעפיים. פעולה זו תשחרר את חסימת פתחי הבלוטות, תנקה את קצות העפעפיים ואת הריסים, ותקל על תחושות האי נוחות המלווה מצב זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/02/2016 שקיות מתחת לעיניים

  מלפני 5 שנים החלו להיווצר לי שקיות מתחת לשתי העיניים
  אני בת 63.
  איך נפטרים מהן?

  נילי

  flickr-1390557742-original eyes
  שלום נילי,

  הטיפול ב"שקיות מתחת לעיניים" הוא טיפול ניתוחי. ניתוחי עפעפיים מבוצעים ע"י מומחים באוקולו-פלסטיקה, שהיא התמחות ברפואת עיניים העוסקת בניתוחי עפעפיים, דרכי דמעות וארובת העין.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2016 אודם נפיחות וצריבה בעפעף עליון

  שלום פרופ’ סלומון
  לפני כשבועיים הופיעה אדמומיות וגרד באמצע העפעף העליון , קיבלתי מרופאת המשפחה סינטומצין 5ֵֵ%, אחרי יומיים האדמומיות הופיעה גם בצד השני ולאחר כשבוע נעלמה . בשבוע האחרון חזרה והיום התעוררתי עם נפיחות גדולה אודם וצריבה בשתי העיניים(באחת יותר). כמו כן, יש לי כאב בארובת העין. מה דעתך לגבי התופעה והאם אני צריכה להבדק ע”י רופא עיניים ולקבל טיפול נוסף ? תודה , אורה.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  אורה שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת מתהליך זהומי בעפעפיים הנקרא Hordeolum שזה סוג של אבצס ממוקם, המתפתח בבלוטות השומן או בזקיקי הריסים בעפעפיים (נקרא בפי העם "שעורה"). הטיפול כולל חימום מקומי ומשחה אנטיביוטית. בסופו של דבר האבצס מתנקז מעצמו. בכל מקרה מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים ולא להסתפק בבדיקת רופא המשפחה או בהתייעצות עם ד"ר Google....

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/12/2015 חוסר תיאום בסגירת עפעפיים

  שלום פרופסור סלומון,

  בני בן עשרה חודשים, נולד בריא.
  מאז לידתו, מפתח עין ימין גדול במעט מעין שמאל, מצב זה השתפר עם הזמן אך עדיין קיים הבדל קטן. בנוסף, מצמוץ העפעפיים אינו מתואם כל הזמן: לעתים שתי העיניים ממצמצות יחד בצורה מתואמת לחלוטין, אך מדי כמה מצמוצים, קורה שרק עין שמאל ממצמצת בעוד עין ימין נשארת פקוחה, או שיש איזשהו הפרש זמנים קטן (חלקיק שנייה) בין תחילת המצמוץ של שתי העיניים.
  בני נבדק ע״י רופאת עיניים בגיל 6 ח׳ וראייתו נמצאה תקינה.
  האם יש משמעות קלינית לעניין המצמוץ?

  מאיה

  eye_art

  שלום מאיה,

  קרוב לודאי שאין לתופעה הזו משמעות. יחד עם זאת, אם המצמוץ בעין שמאל משמעותית רב יותר מאשר בעין ימין, והעפעפים בעין שמאל נראות מעט נפוחות יותר, או שמפתח העפעפיים קטן יותר בעין זו - יתכן שיש גוף זר או חלקיק קטן כלשהוא מתחת לעפעף העליון, או בעיה אחרת בקרנית או בלחמית. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים ילדים או מומחה לקרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/09/2015 צריבה ואי נוחות בסגירת ופתיחת עין הימנית

  יש לי כאבים בסגירת ופתיחת העין הימנית לא היה לי את זה קודם וזה גורם לכאבי ראש,
  הכאב הזה נובאה מלמעלה כשאני סוגרת העין כאילו שיש לי משהו בעין, גוף זר, אשמח לקבל תשובה.

  c0f48ca6840650046753b36d2979b48b1424792131_large

  שלום רב,

  קשה לענות על שאלתך בלי לבדוק את העין. יש מספר גורמים לתחושת הכאב שלך. אחד מהם הוא שעורה (תהליך דלקתי או זיהומי ממוקם בעפעף). אפשרות אחרת היא יובש בעיניים, ריסים הפונות פנימה ופוצעות את הקרנית, פצע בקרנית, או תהליכים דלקתיים ויראליים או חיידקיים של הקרנית. מומלץ לגשת בהקדם לרופא עיניים מומחה לקרנית לאבחנה וטיפול.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/07/2015 גוש קטן בעפעף עין ימין

  לבת שלי בת 7 וחצי יש גוש קטן בעפעף עליון בסוף העין הימינית. לא כואב ולא מפריע כבר כחודש. עיניים לא אדומות ולא ניראה שיש דלקת.
  מה זה יכול להיות ?

  נעמה

  dali

  שלום נעמה,

  קרוב לודאי שמדובר בשעורה (Stye או Chlazion). מדובר בתהליך דלקתי לא זיהומי, שנוצר כתוצאה מחסימת פתחי בלוטות השומן בעפעפיים (Meibomian glands). מכיוון שהשומן בבלוטות לא יכול לצאת דרך הפתחים החסומים המצויים בקצות העפעפיים, הוא יוצא אל הרקמה שסביב הבלוטות, ויוצר סביבו תהליך דלקתי. תהליך זה מתבטא בגוש בעפעף שאינו כואב ואינו רגיש במישוש. בד"כ אין צורך בטיפול, והגוש נעלם מעצמו תוך מספר שבועות. כאשר הגוש גדול מאוד ומפריע, ניתן להסירו בניתוח קצר.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/07/2015 לא מצליח לפתוח את עפעף ימין כבר שבועים

  ניגשתי לבדיקה במיון פתח תקווה. מצאו כי עצב 3 לא פועל.
  נעשה סיטי מוח ללא ממצאים. הוניצי לרופא עיניים לשבוע הבא.
  האם נתקלת בתופעה כזאת?
  אודה לתשובתך
  תודה,

  אשר

  HorusGallery_2x2

  שלום אשר,

  אתה סובל מצניחת העפעף העליון (פטוזיס) של עין ימין. קיימות סיבות רבות לתופעה זו, ויש כמובן לבצע בירור נוירולוגי ונוירו-אופתלמולוגי בהקדם. אנא פנה לבדיקת נוירו-אופתלמולוג (רופא עיניים המומחה בבעיות הקשורות למחלות העיניים ולמערכת העצבים) באיזור מגוריך.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/07/2015 ריס שגדל הפוך

  תודה על תשובתך המהירה . בהמשך לשאלה הקודמת לאור זאת שלא ניכרת הפרעה ממשית האם חיבים להסיר את הריס או שניתן להשאירו שכן לא נראה שנכנס לתוך העין . למרות שכוונו הפוך?

  טליה

  eyeball-clipart-eye-md

  שלום טליה,

  אם הריס לא גורם להפרעות כלשהן (כמו אודם בעין, דמעת, תחושת גוף זר, כאב או דקירות) - אין צורך להסירו.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2015 ריס תחתון בעין שגדל הפוך

  גיליתי שיש לי בעין אחת ריס שגדל הפוך. לעיתים רחוקות חודר לעין ומעט מפריע ואני מוציאה אותו כך שנשאר מחוץ לעין. בדכ אני לא מרגישה כל הפרעה. העין נראית תקינה. האם זה דורש טיפול כלשהו?

  טליה

  cliparti1_eyelashes-clipart_05

  שלום טליה,

  הטיפול בריס הצומח לכיוון העין הוא הסרתו בעזרת מלקחיים מתאימות. מעבר לכך אין כל צורך בטיפול נוסף.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/05/2015 העפעף של העין

  מה הגורם לנפילת העפעף של העין ,והעין נסגרה ,אין כאבים.

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye

  שלום,

  צניחת העפעף (פטוזיס) עלולה להיגרם מסיבות רבות. חלקן קשורות למחלות עצביות, חלקן תוצאה של חבלה לעפעף, תגובה לתהליך דלקתי כרוני בעין, שימוש ממושך בעדשות מגע, גידול בעפעף, וסיובת רבות נוספות. מומלץ להיבדק ע"י נוירולוג או נויורואפותלמולוג לבירור הסיבה לצניחת העפעף.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/05/2015 עור עודף ונפיחות בעפעפיים

  היי אני בת 40 יש לי עפעף כפול ( עור מיותר), בשנים האחרונות בבוקר ביקיצה העפעף העליון בצד ימין נפוח ונופל על שאר השטח ואם שעות היום משתנה ובערב פחות או יותר העניים שוות כך חוזר חלילה מה עושים ? למי לפנות ? יש מה לעשות ?

  מטי

  pop_art_eye_by_eveningstars242-d4u2lgd

  מטי שלום רב,

  בעיות בעפעפיים מטופלות ע"י רופאי עיניים מומחים לאוקולופלסטיקה. אוקולופלסטיקה הוא תחום ברפואת עיניים העוסק במחלות העפעפיים, דרכי הדמעות וארובת העין. לפעמים ניתן לתקן בניתוח פשוט בעיות של עור עודף בעפעפיים העליונות. אנא גשי לבדיקה אצל מומחה לאוקולופלסטיקה באיזור מגוריך.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2015 דלקת בעפעפיים; קושי בקריאה

  כבר חצי שנה שיש לי דביקות בריסים. ואני לא מסוגל לקרוא אותיות קטנות. וזה מתסכל ומדכא אותי נורא. ושזה לא יעבור. אני מתאמץ נורא לקרוא אותיות קטנות בסמרטפון גם.
  יש לי גושים של בוקר לאחר השינה.אבל כל היום עדיין אני חש שהירידה בראייה היא בגלל העפעפיים או דלקת בריסים.הראייה שלי מצויינת 6/6.אבל גם הרופאה לא יודעת.והיא אומרת שזו ירידה בגלל הגיל.אבל אני בטוח שזו דלקת גם אם זו כרונית.
  מהתשובות שנתת כאן אני מבין שאני צריך לפנות לרופא מומחה בקרנית.
  אשמח מאוד מאוד לקבל ממך תשובה.
  תודה,

  תמיר

  2008-01-07_vlady-octo-canvas04eye

  שלום תמיר,

  ככל הנראה אתה סובל משתי בעיות שונות, שלא קשורות זו בזו.

  הראשונה היא דלקת כרונית בעפעפיים. מדובר במצב שכיח ביותר. דלקת בעפעפיים מתבטאת בקשקשת המצטברת סביב הריסים וקצות העפעפיים, אודם בקצות העפעפיים, ולעיתים הפרשה רירית דביקה בעיקר בבקרים. התחושה המלווה דלקת זו היא של צריבה בעיניים, דקירות, תחושת חול וגוף זר, ותחושה שהעיניים דבוקות בבקרים מהפרשה שהצטברה במהלך הלילה.

  הטיפול בדלקת של העפעפיים (בלפאריטיס) כולל בעיקר ניקוי תכוף של קצות העפעפיים והריסים. הניקוי מתבצע ע"י צמר גפן טבול במעט מים פושרים וסחוט, עליו ניתן לשים מעט שמפו לתינוקות, ולהעביר אותו על העפעפיים מספר פעמים, כשהעיניים סגורות. ביצוע פעולה זו מספר פעמים ביום תקל בצורה משמעותית על ההפרשות. בנוסף יש להשתמש בתחליפי דמעות, רצוי ללא חומרים משמרים, והמכילים מרכיב שומני כלשהוא (כגון סיסטיין Balance).

  בנוסף מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים המומחה למחלות קרנית. הרופא ירשום לך טיפות המכילות חומר נוגד דלקת (כמו Restasis). עוד אפשרות היא טיפול תרופתי נוגד דלקת הניתן דרך הפה, ע"י טבליות Doxylin. זוהי אמנם אנטיביוטיקה, אך יש לה גם תכונות נוגדות דלקת, במיוחד בדלקת העפעפיים, והניתנת במינון של 100 מ"ג ליום לתקופה ממושכת.

  הבעיה השניה היא שאינך מסוגל לקרוא אותיות קטנות, כנראה בגלל גילך. לאחר גיל 45 תהליך האקומודציה (היכולת של העדשה בתוך העין לשנות את המוקד באופן לא רצוני במהלך צפייה בעצמים קטנים וקובים) הולך ומשתבש. זהו תהליך טבעי שמתרחש אצל כולם, הנקרא פרסביאופיה (ובעברית: זוקן ראייה). יש לגשת לאופטומטריסט/ית ולהתאים משקפי קריאה, או משקפיים רב-מוקדיות אם יש לך משקפיים לרחוק. 

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/03/2015 כאבים בעפעף

  מזה שבועיים סובלת מכאבים בעפעף בחלק הפנימי של העין בזמן מצמוץ ואם אני נוגעת בה העין עצמה לא דומעת ואין הפרשות רק שהעפעף טיפה אדום אבל זה כואב ממש יש לציין שאני סובלת מכלזיון (מקווה שרשמתי נכון) בחלק החיצוני של אותו עין אשמח לדעת אם זה קשור ואם זה יכולה להיות תגובה של אלרגיה תודה:)

  אירנה

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  שלום אירנה,

  קרוב לודאי שיש לך תהליך זיהומי - דלקתי ממוקם בעפעף. תהליך זה נקרא "שעורה", והמונח הרפואי הוא Hordeolum. מדובר למעשה באבצס קטן בעפעף שנוצר בגלל זיהום חידקי של בלוטות שונות או זקיקי הריסים בקצה העפעף. תהליך זה גורם לרגישות וכאב מקומיים, לעתים כאב בהנעת העין, נפיחות ואודם בעפעף. חימום מקומי של העפעף מספר פעמים ביום ומשחה אנטיביוטית (כגון סינטומיצין או טוברקס) עשויים להחיש את הבשלת האבצס וניקוזו. לאחר שהאבצס נפתח ותוכנו מתנקז (אל עור העפעף או אל הלחמית המצפה את החלק הפנימי של העפעף) מרגישים בהקלה.

  כלזיון (Chalazion) הוא תהליך דלקתי כרוני, לא זיהומי, הנוצר כתוצאה מחסימת פתחי בלוטות המייצריות שומן והנמצאות בעפעפיים. חסימה זו גורמת לתוכן השומני בבלוטה לפרוץ אל הרקמה שסביב הבלוטה, ולהצטברות תאי דלקת סביב השומן. הדבר מתבטא בצורת גוש בעפעף, שבד"כ אינו כואב ואינו רגיש, אך עלול ללהשאר בעפעף שבועות ואף חודשים.

  שתי התופעות הנ"ל - Hordeolum ו- Chalazion - הן תוצאות של דלקת כרונית בעפעפיים, ולא של תגובה אלרגית. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית, שיתאים לך את הטיפול שימנע תופעות אלו בעתיד.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2015 הפרשות ודמע כרוניות

  שלום פרופסור.
  אני בן 46 סובל מדמע והפרשות מעין שמאל לאחר ניתוח של קטרקט בעין שמאל ולאחר ניתוח של LUL WEDGE בחשד ל FES הניתוח היה לפני כ שלושה חודשים.
  ועדין סובל.
  מה לדעתך הפיתרון היעיל ביותר להרגעת הדמע וההפרשות שנעשו כרוניות.

  בתודה מראש.

  326824855_66786697f4

  שלום רב,

  הפרשות ודמעת מרובה מעין אחת יכולות להיות תוצאה של חסימה חלקית או מלאה של דרכי הניקוז של הדמעות. הדמעות מתנקזות דרך תעלות זעירות ( canaliculus) שפתחיהן נמצאים בחלק הנזאלי של כל עפעף (החלק הקרוב יותר לאף). הניתוח שעברת באחד העפעפיים, יתכן שהיה כרוך בפגיעה באחת התעלות הללו, דמעת מרובה והפרשות.

  מומלץ להתייעץ עם מומחה לעפעפיים ודרכי דמעות (אוקולופלסטיקאי), שיבצע שטיפת דרכי הדמעות וימליץ על הטיפול המתאים.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/01/2015 טיפול בדלקת העפעפיים

  אני סובל שנים מבלפריטיס
  מה לדעתך הטיפול הכי יעיל לטיפול בדלקת זאת
  היא יכולה לעבור או שזה נישאר קבוע?

  מומי

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  שלום רב,

  דלקת העפעפיים (בלפריטיס) היא מצב כרוני. בדומה לדלקות כרוניות של העיניים - לא ניתן לרפא את הדלקת לחלוטין, אך ניתן להקל עליה במידה משמעותית  במספר אמצעים. הטיפול כולל שימוש תכוף בתחליפי דמעות ("דמעות מלאכותיות") מסוגים שונים; ניקוי יום-יומי של הריסים וקצות העפעפיים עם צמר גפן רטוב סחוט שעליו מעט שמפו היפו-אלרגני (שמפו לתינוקות); מתן טיפול מקומי נוגד דלקת (כדוגמת טיפות Restasis, מצריכות מרשם של רופא); מתן סיסטמי של דוקסילין (אנטיביוטיקה בעלת תכונות נוגדת-דלקת, הנתנת לתקופה ממושכת, מצריכה מרשם של רופא).

  במקרים בהם הדלקת בעפעפיים נגרמת ע"י Demodex, ניתן להשתמש בתכשיר המכיל שמן עץ התה (Tea tree oil).

  יש לזכור שמדובר במצב כרוני ועקשני, שקשה לטיפול, ומצריך התמדה וסבלנות, ושימוש יומי באמצעים שהוזכרו. בכל מקרה מומלץ להתייעץ ולהות במעקב של רופא עיניים מומחה למחלות קרנית.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/12/2014 פעולת המיצמוץ

  למה העפעפים נסגרים באופן אוטומטי וקבוע ? האם זה בגלל התעייפות השריר שמחזיק אותם, וכתוצאת הסגירה הוא ״מחדש כוחות״ ? לדוגמא כשיש צנחת עפעפיים זה כתוצאה לפגיעה בשריר..

  דוד

  שלום דוד,

  תנועת העפעפיים המתמדת, הנקראת מצמוץ, היא תוצאה של העצבוב התחושתי של הקרנית. המידע התחושתי, המגיע באופן קבוע מהקרנית, גורם להפעלת קשת רפלקס המתבטאת בהפעלת העצב ה-7. עצב זה נותן עצבוב מוטורי לשרירי הפנים, ובהם גם לשריר האחראי על סגירת העפעפיים - שריר האורביקולריס (Orbicularis). העפעפיים נפתחות ע"י שריר הלבאטור (Levator), המעוצבב ע"י העצב ה-3.

  העפעפיים נפתחות כאשר שריר הלבאטור מתכווץ, ובו זמנית שריר האורביקולריס נעשה רפוי. בזמן מצמוץ מתרחשות פעולות עוקבות זו לזו: לסגירת העפעפיים – פעילות הלבאטור מנוטרלת, והאורביקולריס מתכווץ באופו רגעי, ומיד לאחר מכן לפתיחת העפעפיים מחדש – האורביקולריס שוב נעשה רפוי והלבאטור מתכווץ. פעולה לא רצונית זו היא פעולה אוטומטית ומתמדת, שהבקרה העצבית שלה תלוייה במידע התחושתי המגיע דרך קבע מהקרנית.

  צניחת העפעף העליון (Ptosis) היא בד"כ תוצאה של שיתוק העצב ה-3, או חולשת שריר הלבאטור, או תוצאה של דלקת כרונית של משטח העין.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/11/2014 הפרעה בתפקוד העפעף

  שלום
  אני בן 34 לפני כ 15 שנים במהלך משחק כדורסל קבלתי מכה חזקה בעין שמאל מכתף של חבר
  כתוצאה מהמכה ,העין לא נפגעה אך היא זזה במקצת ממקומה פשוט זזה במילימטר הצידה
  ונוצרה הפרעה בסגירה ופתיחה של העפעף העין קצת בולטת החוצה נראית גדולה יותר מהעין השניה
  כמו כן יש לי הרגשת כבדות בעין זו עם מין כאב תמידי אומנם חלש מאוד אבל מציק
  בבדיקות סיטי שעשיתי לפני כ 5 שנים לא נמצא שבר בארובת העין אך רופא עניים אמר לי שכן חוויתי שבר בארובת העין אך בגלל הזמן הרב שעבר הוא התאחה ולכן הוא לא נראה בצילום ה סיטי
  רציתי לדעת עם יש דרך לטפל בבעיה כזאת והאם יש סיכונים בטיפול בבעיה מהסוג הזה
  אמיתי

  שלום אמיתי,

  מומלץ לפנות למומחה לאוקולופלסטיקה (זהו התחום ברפואת עיניים העוסק במחלות של הארובה, העפעפיים ודרכי הדמעות), כדי לבדוק אם ניתן לתקן את מצבך בניתוח. קרוב לודאי שאם אין כפל ראייה ואם אין סכנה ללחץ על עצב הראייה, אין מקום להתערבות ניתוחית אחרי כל כך הרבה שנים לאחר החבלה.

  הכאב ותחושת הכבדות נובעים כנראה מכך שמפתח העפעפיים גדול, דבר הגורם לחשיפת העין ולאידוי מוגבר של הדמעות, וליובש בעיניים. מומלץ לכן להשתמש בדמעות מלאכותיות ולהרטיב מידי פעם את העין.  

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2013 אדממיות וצריבה

  פרופסור אבי שלום רב ברצוני להודות לך על התשובה המהירה ושוב תודה רבה


  23/12/2013 אדממיות וצריבה

  מזה כחצי שנה החלתי לסבול מדמעות יתר הופניתי עי רופא קופת חולים לרופא מומחה והוא נתן לי שתי סוגי טיפות האחד סיסטטיין 3פעמים ביום וכן אופטילסט לאחר שהתחלתי להשתמש באופטילסט התחלתי לדמוע ביתר שאת וכן הופיע לי אודם וצריבה קבועה האם תוכלו לעזור לי בבקשה

  שלום דבורה,
  קיימות מספר סיבות אפשריות לתלונות שלך, ויש צורך לבדוק אותך כדי לדעת את הסיבה לכך.
  בד"כ דמעת יתר היא תגובה לתהליך דלקתי כרוני כלשהו הקשור לעפעפיים או ללחמית.
  קיימים מספר תכשירים נוגדי דלקת שעשויים לעזור לך, ועלייך להיבדק ע"י מומחה לקרנית שיתאים את הטיפול המתאים לך.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  11/06/2013 דמעות שורפות

  שלום פרופסור סולומון,
  אחת לכמה שבועות – הייתי אומר בין שבועיים לארבעה אני מקבל הרגשת צריבה ממש חזקה בעין ימין שנובעת מדמעות העין. ההרגשה היא שהעין ממש ממש שורפת. הפתרון שאני שם שתמיד עובד זה טיפות(נטולות חומר משמר) או טפטוף עדין של מים לעין שמביא הקלה מידית. אני אחרי ניתוח PTK לטיפול בארוזיה חוזרת בעקבות פציעה, בעין שמאל. אבל הרגשת הצריבה אחת ל קוראת רק בעין ימין.(בעין שמאל אין לי את הבעיה הזאת). – הדבר המוזר שהבעיה התחילה לקרוא לי מיד אחרי הארוזיה בעין שמאל, ושאני משתמש בתכשירים מסכי דמעות(שוב VITA-A-POSרק בעין שמאל, שכבר עבר לג’נטיל ג’ל אחרי הPTK) כבר 9 חודשים.

  הדבר המוזר הוא שאין לי שום בעיות של עין יבשה – אפילו בעין שמאל אחרי הניתוח PTK. העיניים תמיד לחות ואין לי שום הרגשה של יובש. אשמח שתגיד לי את דעתך ואם אתה חושב שהעניין דורש ביקור אצל רופא עיניים.(נכון לעכשיו אני החלטתי להשתמש בתרופת סבתא – תיון חמים מעל העין)

  שלום ניר,
  ככל הנראה אתה סובל מתסמונת הארוזיות החוזרות (Recurrent Erosions Syndrome) גם בעין ימין.
  התסמונת מתבטאת בהופעת כאבים חזקים המופיעים בד"כ בפתיחת העיניים במהלך הלילה או בזמן היקיצה מהשינה.
  הטיפול היעיל ביותר בתסמונת זו הוא התקנת עדשת מגע טיפולית למשך מספר שבועות (תוך החלפתה אחת לשבועיים).
  ניתן גם לבצע PTK או PRK כפי שבוצע בעין השמאלית, אם יש לך קוצר ראיה.
  לטווח הארוך ניתן למנוע את הישנות התופעה ע"י הזלפה של טיפות NaCl בריכוז 5% (סליין היפרטוני) לפני שסוגרים את העיניים לקראת השינה.
  לקריאת סקירה על תסמונת הארוזיות החוזרות - לחץ כאן.
  בכל מקרה - מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית במרכז הרפואי הסמוך לאיזור מגוריך.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  09/06/2013 דלקת כרונית בעיניים וכלזיון

  שלום אבי,
  תודה רבה על התשובה המהירה (8 ביוני 2013 בשעה 16:24), לפחות עכשיו אני יודע מה יש לי.. בלפריטיס כרונית..
  מה אני יכול לעשות כדי לקבל את המרשם לתרופות שציינת (דוקסילין ו retasis) – אני יכול לבוא לרופא עיניים שלי להגיד לו פשוט או שאני צריך לקבוע תור אצלך?
  תודה,
  טימור

  שלום רב טימור,

  את המרשם לדוקסילין ול- Restasis אתה יכול לקבל מכל רופא עיניים.
  אתה גם מוזמן לקבוע תור למרפאתי אם אתה רוצה.
  פרטים על קביעת תור במרפאתי ניתן למצוא בדף "צור קשר" באתר.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  08/06/2013 דלקת כרונית בעיניים וכלזיון

  שלום רב,
  שמי טימור, ואני בן שלושים. אני סובל כבר בערך עשר שנים מדלקות עיניים כרוניות וכלזיון.. לא באופן רציף, אבל די תדיר (בתוך כל שנה יותר מחצי שנה)
  עברתי כבר חמש ניתוחי כלזיון במשך השנים להוצאת הציסטות בעיניים (שתי העיניים, עפעפים עליונים ותחתונים).
  בין לבין הכלזיונים, גם העניים עצמן נהיו אדומות, דומעות, ושורפות לעיתים – כמו כו צריך לציין שהראייה לא נפגעה עדיין ואני רואה 6:6.
  לאחרונה, כבר כארבעה חודשים, יש לי עוד פעם גוש בעפעף העליון בעין ימין, העיניים אדומות כל הזמן, שורפות רוב הזמן והחיים קשים..
  אני החלטתי לטפל בבעיה מהשורש ופניתי לרופאים בקופות חולים, הייתי גם בהלל יפה ובבית חולים רבין במחלקות עיניים – לא עזר.. נתנו לי אנטיביוטיקה (מקסיטרול, ובלפמיד) שעזרו לשבוע והקטינו את האדמומיות (מקסיטרול עזר קצת יותר) – אך יום לאחר סיום האנטיביוטיקה, המצב חזר לקדמותו..
  אני צריך עזרה מה אני יכול לעשות עכשיו ואם אפשר לקבוע אצלך תור ואולי אתה יכול לפתור את התעלומה הזאת שלא עוברת כבר הרבה זמן..

  שלום טימור,

  ניתן לטפל בבלפריטיס כרונית מהסוג שממנו אתה סובל במתן קבוע של דוקסילין (Doxylin) דרך הפה במינון של 100 או 200 מ"ג ליום.
  דוקסילין הוא אנטיביוטיקה, אך בטיפול בבלפריטיס הוא ניתן כנוגד-דלקת. טיפול ארוך טווח עשוי למנוע את הדלקות החוזרות.
  בנוסף ניתן לטפל מקומית בטיפות RESTASIS (ציקלוספורין A). זוהי תרופה נוגדת-דלקת לא סטרואידלית, שניתן לקחת אותה לתקופה ארוכה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  07/05/2013 גוש בעפעף העליון

  האם יש דרך אחרת להסירו חוץ מכירורגיה פלסטית?

  שלום אור,
  אם הגוש על רקע זיהומי יש לטפל בו באנטיביוטיקה.
  אם הגוש על רקע אחר (דלקתי כרוני או גידולי) יש להסירו בניתוח.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  13/01/2011 העפעף התחתון בעין.

  לפני כמה ימים הופיע לי גולה קטנטנה בעפעפף התחתון של העין_איפה ששמים את העיפרון-בתוך העין לא חיצוני.) ולאחר כמה ימים הופיעו עוד כמה נקודות קטנטנות ליד אותו הגולה עם תוספת של אדמומיות.
  מה זה אומר?מה לעשות?איך מטפלים בזה?האם זה שכיח?
  תעזרו לי דחוף כי אני נורא לחוצה.

  שלום רב,

  ראשית - אין סיבה להילחץ. מדובר בתופעה קלה, שכיחה וחולפת.
  ה"גולה" הקטנה בעפעף היא תהליך דלקתי המתרחש מסביב לבלוטות המפרישות שומן בעפעפיים. השומן של הבלוטות הללו הוא אחד ממרכיבי הדמעות. לעיתים, כאשר פתחי הבלוטות בעפעף נסתמים, יוצא השומן אל הרקמה שסביב הבלוטה וגורם להתפתחות תהליך דלקתי סביבו. תהליך זה מתבטא בגוש קטן בעפעף. הכינוי העממי לתופעה זו הוא "שעורה".
  כאשר הגוש קטן - הוא בד"כ נעלם מעצמו תוך מספר שבועות ולעיתים תוך מספר חודשים. במקרים נדירים, כאשר הגוש גדול ומפריע, ניתן להוציאו.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.