להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • אחרי ניתוח לייזר בעיניים

  המעקב שלאחר הניתוח חיוני ביותר להבטחת התוצאה. המעקב מתבצע ע”י הרופא המנתח וע”י אופטומטריסט, ומתקיים בפרקי זמן של שבוע, חודש, 3 חודשים, 6 חודשים ושנה לאחר הניתוח. קיום המעקב נועד להבטיח העדר תופעות לוואי, ולוודא שאין נסיגה של התוצאה.

   ניתוח לייזר בעיניים תהליך החלמה 

  בשבוע שלאחר הניתוח

  בדיקות המעקב שלאחר הניתוח ע"י הרופא המנתח חיוניות לבטיחות ולהצלחת הניתוח.

  בדיקות המעקב שלאחר הניתוח ע”י הרופא המנתח חיוניות לבטיחות ולהצלחת הניתוח.

  במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח יש צורך בהזלפת מספר סוגים של טיפות לעיניים. אלו כוללים טיפות נוגדות דלקת (סטירואידים), טיפות נוגדות זיהום (אנטיביוטיקה) וטיפות להרטבת העיניים (תחליפי דמעות). כ”כ יש להשתמש במגנים לעיניים מפלסטיק קשיח, אותם יש להרכיב על העיניים במהלך המקלחת ובשינה. מטרת מגני הפלסטיק למנוע מגע של ידי המטופל בעיניו, ולמנוע מאחרים לגעת לו בעיניים.
  בנוסף יש להימנע מספורט מגע (משחקי כדור למיניהם, וכל סוג ספורט שבו עלולה להיות חבלה בראש), ולהימנע משחייה או כניסה למקווי מים. כ”כ מומלץ להימנע מאיפור.
  לאחר ניתוח PRK – הראייה בשבוע הראשון מעט מטושטשת, כאשר שיא הטשטוש הוא ביום ה-3 אחרי הניתוח. הראייה מאפשרת לבצע את רב הפעולות היום-יומיות, ולנהל אורח חיים תקין, אך אינה מאפשרת נהיגה. כ”כ יש קושי מסויים בקריאה במהלך השבוע הראשון. הוצאת עדשות המגע נעשית לאחר ששכבת האפיתל סיימה לצמוח ולכסות את איזור השיוף. הוצאת העדשות נעשית בד”כ לאחר כ-5 ימים, אך לעיתים יש צורך לחכות עוד מספר ימים עד להוצאת העדשה.
  לאחר ניתוח Intra-LASIK – הראייה בד”כ טובה כבר ביום שלמחרת הניתוח, אם כי תתכן תנודתיות בראיה במהלך הימים ראשונים לאחר הניתוח. לאחר ניתוח Intra-LASIK יש להיזהר במיוחד מחבלות לעיניים במהלך כל החודש הראשון.

  חודש עד 3 חודשים לאחר הניתוח

  חדות הראיה בד”כ מתייצבת כחודש לאחר הניתוח, ובמועד זה תתבצע בדיקת מעקב נוספת. בדיקה זו כוללת בדיקת רפרקציה ע”י אופטומטריסטית, ובדיקה במכשיר מיוחד המאושר ע”י משרד הרישוי לבדיקות עיניים לצורך הוצאת רישיון נהיגה חדש (ללא ההגבלה המחייבת לנהוג עם משקפיים או עדשות מגע.)

  לאחר ניתוחי Intra-LASIK  חדות הראייה מעולה כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח. לאחר ניתוחי PRK חדות הראייה מגיעה בד”כ מעולה במהלך תקופה של חודש עד 3 חודשים מהניתוח. תהליך השיפור בראייה לאחר PRK תלוי בגיל המנותח ובמספר שהיה במשקפיים לפני הניתוח. ככל שגיל המנותח צעיר וככל שהמספר נמוך – כך יהיה השיקום הראייתי יהיה מהיר יותר. אך בכל מקרה, חשוב לדעת שבסוף התהליך, התוצאות של ניתוחי PRK ו- Intra LASIK זהות לחלוטין, ובשתי השיטות נגיע בסופו של דבר לראייה מיטבית, רק בקצב שונה.

  למלש”בים שעברו את הניתוח כדי להעלות את הפרופיל הרפואי בצבא ולהתגייס ליחידה קרבית – רק לאחר 3 חודשים הצבא יהיה מוכן לקבל מכתב על מצבכם. אתם תקבלו מאיתנו מכתב המציין את תאריך הניתוח, שיטת הניתוח ותוצאות בדיקת העיניים שבוצעה 3 חודשים לאחר הניתוח. את המכתב תעבירו ל”מיטב”, והם ידאגו לעדכן את הפרופיל.

   

  ליאת ורונן עברו שניהם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. את רונן ניתחתי לפני 5 שנים בשיטת PRK. מאז הוא ניסה לשכנע את אשתו לעבור גם כן אם הניתוח. השנה ניתחתי את ליאת, גם כן בשיטת PRK, וחודש לאחר הניתוח היא מאושרת ורואה 6/6.

  ליאת ורונן עברו שניהם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. את רונן ניתחתי לפני 5 שנים בשיטת PRK. מאז הוא ניסה לשכנע את אשתו לעבור גם כן אם הניתוח. השנה ניתחתי את ליאת, גם כן בשיטת PRK, וחודש לאחר הניתוח היא מאושרת ורואה 6/6.

  היענות לטיפול של המנותח הישראלי וההבדל בין “בדיוק” ל”בערך”

  המנותח הישראלי הממוצע מתייחס להוראות הרופא שלו כמו שהוא מתייחס לחוקי הנהיגה ולתמרורים בכביש: “בערך”, “יהיה בסדר” ו”שכחתי לשים אתמול את הטיפות, אבל לא נורא”…

  בעוד שהציפיה המובנת של המנותח מהניתוח היא שהלייזר יהיה מדוייק והמנתח יעשה עבודה מעולה ומדוייקת, הרי שכאשר מגיעים הדברים לחלקו של המנותח – לטפל בעצמו על פי הנחיות הרופא ולהזליף את הטיפות בזמן ובצורה מדוייקת – הרי שכאן אין דיוק ואין הקפדה על הוראות הרופא. מרבית האנשים יתייחסו להוראות הרופא כאל המלצה, ואחרי מספר ימים יתחילו לעגל פינות, לשכוח לשים את הטיפות בחלק מהזמן, ולבסוף יפסיקו לקחת את הטיפות לחלוטין.

  אני תמיד נותן למנותחים דף הנחיות עם תמונות של בקבוקי הטיפות אותן יש לקחת, עם התדירות היומית ומשך הטיפול. בחלק גדול מהמקרים, בביקורות האנשים אומרים משפטים כגון: “הטיפות נגמרו לי רק אתמול…”, “חשבתי שהטיפול זה רק לחודש”, “נגמר לי ולא הצלחתי להשים מרשם”, “זה בגלל הקורונה”, ועוד שאר תירוצים מגוחכים.

  חשוב להבין שהטיפול התרופתי בטיפות לאחר הניתוח חשוב מאוד להצלחת הניתוח ולהשגת התוצאה, ולכן יש להקפיד לקחת אותו בדיוק לפי הנחיות הרופא. זה לא מספיק שהלייזר מעולה ומדוייק והמנתח מעולה ומדוייק. גם המטופל צריך להיות מדוייק, ולהבין שהטיפול התרופתי לאחר הניתוח הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. ומי שלא מוכן או מסוגל לעקוב אחר ההנחיות הרפואיות לאחר הניתוח, שלא יעשה את הניתוח.

  בשנה שלאחר הניתוח

  במהלך השנה הראשונה יתבצעו בדיקות מעקב לאחר חודש, 3 חודשים, 6 חודשים ושנה. בדיקות אלו כוללות בדיקת אופטומטריסט ובדיקת רופא. מטרת הבדיקות היא לוודא שתוצאת הניתוח יציבה, ושאין סיבוכים או תופעות לוואי כל שהן.

   

  מה קורה לעיניים בטווח הארוך?

  אם הניתוח עבר כשורה, והמהלך בשנה הראשונה היה תקין, מרבית הסיכויים שהתוצאה תשאר יציבה, ושהמנותח ייהנה מראיה טובה מאוד ללא משקפיים.
  הניסיון המצטבר עם ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר הוא של למעלה מ-30 שנה (הניתוחים הראשונים בוצעו ב-1986). במעקב ארוך הטווח אחרי המנותחים לא נצפו תופעות לוואי או שינויים בעין כתוצאה מהניתוח. העין לא חשופה יותר או נוטה יותר לפתח מחלות כלשהן בטווח הארוך. כ”כ הסיכוי לעבור בהצלחה ניתוחים אחרים בעתיד, כגון ניתוחי קטרקט, לא משתנה בעקבות הניתוח של הסרת משקפיים בלייזר.
  הריון ולידה לא משנים את המצב. אם הרפרקציה (המספר במשקפיים) היתה יציבה בשנה שלפני הניתוח, הרי שאין סיבה שתהיה נסיגה בתוצאות בעקבות הריון ולידה.
  חשוב לזכור שלקראת אמצע שנות ה-40 אנחנו נזקקים למשקפי קריאה (פרסביאופיה). ניתוח להסרת משקפיים מתקן את הראייה לרחוק ולקרוב כאשר הוא מבוצע לפני גיל 40. אחרי גיל זה , ובד”כ אחרי גיל 45, יש צורך בהתקנת משקפים לטווח הקרוב, אך הראייה לרחוק ממשיכה להיות טובה.
  אנשים שסבלו בעבר מקוצר ראייה גבוה צריכים להמשיך במעקב השגרתי אצל מומחה לרשתית. בקוצר ראייה גבוה קיימים לפעמים שינויים ברשתית כגון חורים או קרעים בהיקף הרשתית. ניתוח הלייזר משנה את קמירות הקרנית, אך אינו משנה את תכונות הרשתית. לפיכך יש להקפיד על מעקב מומחה לרשתית.

   

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  התקשרו עכשיו ל- 052-6741425 או השאירו פרטים בטופס:

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  04/07/2021 איפור לפני ואחרי ניתוח prk

  היי
  אני אמורה לעבור ניתוח בשיטת prk, שואלת האם כשיש הנחייה לא להתאפר הכוונה לכל הפנים או רק באזור העיניים?
  וכמה זמן אחרי הניתוח ניתן להתאפר?

  שלום רב,

  מומלץ שלא להתאפר באיזור העפעפיים החל מהיום שלפני הניתוח. לאחר הסרת משקפיים בשיטת PRK - אסור להתאפר במהלך השבוע הראשון בגלל השימוש בעדשות מגע טיפוליות. כשבוע לאחר הסרתן (שבועיים לאחר הניתוח) ניתן לחזור ולהתאפר באיזור העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/06/2021 ניתוח מתקן צילינדר?

  שלום ד”ר, האם ניתוח מסוג prk מתקן צילינדר?

  שלום רב,

  בהחלט.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/06/2021 פתיחת עיניים בבוקר

  שלום,
  לא יודע אם מותר לי לשאול פה, אבל שאלה חשובה לי.. אני שלושה חודשים אחרי ניתוח לייזר PKR ואני מעשן קנאביס רפואי לפני שינה כי אני סובל מכאבים אחרי תאונת דרכים וזה עוזר לי לישון.. אבל אני קם בבוקר עם עיניים אדומות ויבשות וקושי בפתיחת עיניים שעובר אחרי שעה והרבה טיפות של תחליף דמעות.. רציתי לשאול האם היובש הזה במהלך הלילה יכול לפגוע בעיניים ובתוצאת הניתוח? או שזה פשוט עניין של אי-נוחות וצריך פשוט לשים טיפות בבוקר?
  תודה רהה

  שלום רב,

  היובש בעיניים במהלך הלילה לא יפגע בתוצאות הניתוח. מומלץ להשתמש בתחליפי דמעות צמיגיים (ג'ל או משחה) לפני השינה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/05/2021 פתיחת עיניים במים לאחר ניתוח prk

  היי , אני אמור לעשות ניתות prk ב24.6 ואמור להיות לי גדנע צלילה באמצע אוגוסט וגיבוש שייטת בנובמבר ובפעילויות אלו צריך לפעמים לפתוח את העיניים במים ( בריכה ומלוחים ) , השאלה שלי היא לאחר כמה זמן מותר לפתוח את העיניים במי הים והבריכה ?

  שלום רב,

  היתרון של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK שאתה לא מוגבל בכלל בפעילויות ספורטיביות שונות, כולל שחייה וצלילה. למעשה, אם ריפוי האפיתל התקדם בצורה תקינה, ועדשות המגע הוסרו כשבוע לאחר הניתוח, אזי מספר ימים לאחר הסרת העדשות (כשבועיים לאחר הניתוח) ניתן לבצע כמעט כל פעילות, כולל הפעילויות שציינת - צלילה עם פתיחת העיניים בתוך מי בריכה או מים מלוחים.

  עליך כמובן לבדוק מול הרופא המנתח שלך שאכן האפיתל נסגר בזמן ולקבל את אישורו לכל הפעילויות הנ"ל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2021 שיפשוף אחרי ניתוח PRK

  שלום אני לאחרי חודש של הניתוח לייזר בעיניים שיפשפתי את העין בטעות בלילה ויש לי שריטה בעין למעלה התחושה לא נעימה אני כבר כמה ימים עם כאב בעין בפרט כשאני פותח וסוגר אותה נתנו לי טיפות ג’יל דמעות לעין אבל זה לא עוזר יש משהו שאני יכול לעשות כדי להקל?

  שלום רב,

  מומלץ לגשת בהקדם לרופא המנתח. אם יש שריטה או פצע באפיתל הקרנית שלא מתרפא, יש להתקין עדשת מגע טיפולית למספר ימים. את האבחנה והטיפול יעשה הרופא שביצע לך את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/05/2021 החלקת שיער לאחר ניתוח

  כמה זמן אחרי ניתוח ליזר בעיניים (בשיטה של השיוף) אפשר לעשות החלקת שיער? מכיוון שהחומר ששמים הוא כימי ועלול לפגוע בעין אני חוששת שיגרום לזיהום.. לכן אשמח לדעת מה ההמלצה שלך.

  שלום רב,

  כשבועיים לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2021 לגבי צלילה לאחר ניתוח

  עברתי ניתוח PRK ובהנחיות לאחר הניתוח כתוב לי שאסור ללכת לים חודש. רציתי לשאול מה לגבי צלילה חופשית האם אני יכול ללכת לים לצלול לפני שמסתיים החודש מהניתוח תוך הקפדה שלא יחדרו מים למשקפת? ועד כמה מסוכן שיכנס מי ים לעיניים? כרגע אני שבועיים אחרי הניתוח
  תודה

  משה

  משה שלום רב,

  שבועיים לאחר הניתוח מותר לך לעשות הכל, כולל צלילה ושחייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/01/2021 שימוש יתר בטיפות

  שלום הרופא אבי סלומון, לא מזמן עשיתי הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK (לפני שבועיים וחצי) והמנתח אמר לי להשים כמו טיפות ג’ל כאלה לפני השינה והוא אמר שזה טוב כי זה שומר על השכבה החיצונית של העין במהלך הלילה וזה מונע יובש בעיניים. הוא אמר שכדאי לטפטף את הטיפות למשך השבוע וחצי הראשונים ואם מרגישים יובש בעיניים אז אפשר להמשיך
  שאלתי היא האם אתה חושב שכדאי להמשיך כי זה תמיד יכול להיות טוב ולהוסיף הגנה לעין או ששימוש יתר במקרה הזה עלול להזיק ולא כדאי להמשיך?(אני שואל אותך כי אין לי אפשרות לשאול את המנתח עצמו)

  יונתן

  שלום יונתן,

  טיפות המכילות ג'ל לסיכוך העיניים לפני השינה מונעות יובש בעיניים במהלך הלילה, ומקילות על פתיחת העיניים בזמן היקיצה. הג'ל מקטין את החיכוך בין העפעפיים והקרנית, ומאפשר פתיחה קלה יותר של העיניים בבוקר, במיוחד במהלך השבועות הראשונים לאחר הניתוח. ניתן להשתמש בהן ללא הגבלה לכמה זמן שרוצים. אין חשש לשימוש יתר או לנזק כלשהוא לעיניים, מכיוון שלא מדובר בתרופה, אלא בטיפות המכילות נוזל סיכוך. כל זמן שאתה מרגיש יובש בעיניים, במיוחד בלילה, וכל זמן שפתיחת העיניים בבוקר כרוכה באי נוחות או צריבה, מומלץ להמשיך ולהשתמש בהן.

  מוזר שאין לך אפשרות לשאות את המנתח עצמו... יכול  להיות שטעית בבחירת המנתח?

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/12/2020 ספורט לאחר prk

  מהי הסיבה שבגללה אסור לעשות ספורט אחרי ניתוח לייזר בשיטת prk?
  זה לחץ על הפנין למשל בהרמת משקולות? או עניין של הזעה וכניסת זיעה לעין?

  שלום רב,

  ניתן לבצע ספורט לאחר ניתוח הסרת משקפיים בשיטת PRK.  בשבוע הראשון יש עדשות מגע בעיניים העוזרות לריפוי הקרנית. לכן בשבוע הראשון מומלץ להימנע מספורט מגע (משחקי כדור, אומנויות לחימה, שחייה) כדי שלא לגרום ליציאת עדשות המגע מהעיניים. אבל ניתן להתאמן בחדר כושר במהלך השבוע הראשון לאחר PRK, וניתן לבצע פעילות אירובית (ריצה, אופניים). למניעת חדירת זיעה לעיניים ניתן להשתמש ברצועת בד סופגת זיעה אותה מרכיבים על הראש באיזור המצח. אם חודרת מעט זיעה זה לא מזיק, ואם יש צריבה בעיניים כתוצאה מכך - ניתן להזליף טיפות לחות (דמעות מלאכותיות).

  לאחר שאני מסיר את עדשות המגע כשבוע לאחר הניתוח, ניתן לחזור לכל סוגי הספורט.

  זה היתרון של ניתוח PRK על פני האינטראלאזיק, שבו מתבצע חיתוך של הקרנית. בשיטת האינטראלאזיק יש להיזהר מספורט מגע במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, כדי למנוע את תזוזת המתלה ממקומו. מי שעוסק דרך קבע בספורט אתגרי או ספורט מגע, או מלש"ב המתכוון לשרת ביחידה קרבית בצבא - מומלץ שישקול לבצע הסרת משקפפיים בלייזר בשיטת PRK.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/12/2020 טיפות אף אם אל ליקויפילם

  שלום, נתנו לי מרשם לטיפות אף אם אל ליקויפילם . אני חודש אחרי ניתוח PRK והרופא אמר לי להשתמש בטיפות אלו 3 פעמים ביום למשך חןדש, חודש לאחר מכן פעמיים ביום, וחודש שלישי פעם ביום. לפי התגובות שקראתי באינטרנט לגבי טיפול אלו שזה טיפול שצריך להיות קצר טווח. בביקורת שערכתי אתמול ובה הוא נתן לי את המרשם ציינו שאני במצב מצוין ואין שום בעיות בכלל, כבר חודש אחרי אני רואה מצוין וזה ישתפר עוד. אז למה הוא בחר לתת לי את סוג הטיפות האלו נגד דלקת? וגם למשך 3 חודשים זה הרבה זמן…? תודה 🙂

  שלום רב,

  טיפול בטיפות FML למשך שלושה חודשים לאחר הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK הוא הטיפול המקובל. מטרתו למנוע צלקת בקרנית, שעלולה להתפתח בטווח המאוחר יותר, חודשים לאחר הניתוח. שלושה חודשים זה הזמן המקובל לטיפול זה. לעיתים יש צורך בטיפול ממושך יותר, במיוחד במצבים בהם המספר במשקפיים לפני הניתוח היה גבוה.

  ככלל מי שמטפל בך ואחראי לתוצאת הניתוח זה הרופא שניתח אותך, ולא "התגובות שקראתי באינטרנט". לכן עליך להישמע להוראותיו, שיועילו לך יותר מקריאה של תגובות של אנשים שונים באינטרנט, שאינך יודע מיהם, איזה ניתוח הם עברו, ומה הם באמת זוכרים שאמרו להם לעשות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/11/2020 צבע עיניים

  אני אמורה לעבור ניתוח LASIK .
  האם הניתוח יכול לגרום לשינוי צבע העיניים?

  שלום רב,

  לא. צבע העיניים שלך ישאר ללא שינוי לאחר הניתוח.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/10/2020 שטיפת עיניים לאחר prk

  שלום רב ותודה על כך ההסברים והתשובות.
  יש לי שאלה קצת מוזרה : איך שוטפים עיניים אחרי ניתוח הprk? הרי אסור להרטיב עיניים, אבל הריסים כבר ממש דבוקים אחד לשני 🙁
  אני כבר שבוע 3 אחרי הניתוח, אך כרגע שמו לי שוב את העדשות בגלל החלמה איטית.
  תודה!

  אורלי

  אורלי שלום,

  מכיוון שיש עדשות מגע, הרי שיש לטפל בזהירות בעפעפיים ובריסים. שפשוף העפעפיים והריסים למטרת ניקוי עלול לגרום לתזוזת העדשות וליציאתן, או להפרעה בריפוי האפיתל.

  השטיפה של העיניים נעשית בעיקר ע"י דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר, בהן ניתן להשתמש ללא הגבלה. אם יש הפרשה בשקע שבין העין ובין האף, שם מצטברת לעיתים הפרשה צהובה, ניתן להסיר אותה בעזרת מטוש. את המטוש ("מקלון אוזניים") ניתן להרטיב עם מעט מים, ולנקות איתו את ההפרשה לכיוון האף.

  אם יש הפרשה דביקה על הריסים, ניתן לקחת צמר גפן, להרטיב עם מעט מים ולסחוט, כך שישאר לח, ובנגיעות עדינות על הריסים לנסות להסיר את ההפרשה, בלי לגעת בעפעפיים עצמן. ניתן לעשות זאת גם עם מטוש קטן, ולגעת רק בריסים. רצוי בכל מקרה להימנע מלחץ או שפשוף של העפעף העליון, כדי שלא להזיז ממקומה את עדשת המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/10/2020 איפור והסרתו לאחר prk

  שלום רב,
  עברתי ניתוח prk שני לפני כשבוע (תיקון לניתוח אינטראלאסיק שבוצע לפני 6 שנים).
  משאלות ותשובות קודמות הבנתי כי אפשר להתאפר אחרי שבועיים מהניתוח, אך מה שמדאיג אותי הוא הסרת האיפור, שמצריך שפשוף של העין עם חומר מסיר איפור.
  האם יכול להיגרם נזק בעקבות השפשוף או החומר?
  תודה מראש על תשובתך 🙂

  שלום רב,

  שבועיים לאחר ניתוח PRK ניתן להתאפר ולהסיר את האיפור כרגיל. כמובן שבכל מקרה מומלץ להיות עדינים יותר במהלך כל פעולה הכרוכה בשפשוף של העפעפיים, ולהשתדל להסיר את האיפור בזהירות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/09/2020 טיפות עניים סטורדקס פוגעים בגביהה אצל מתבגר

  היי עשיתי ניתוח לייזר לפני חודש , עשיתי את שיטת ה prk רציתי לשאול האם טיפות סטורקדס אשר מכילים סטרואידים פוגעים בגביהה מכיון שאני בן 18 ויש לי עוד לגבוה וכתוב באינטרנט שאכן טיפול ממושך בסטרואידים מעכב גדילה

  נעם

  שלום נעם,

  טיפול מקומי לעיניים עם טיפות סטרואידים לא מפריעות לתהליכי הגדילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2020 ספורט לאחר ניתח אינטראלאסיק

  שלום.
  ביצעתי לפני שנה ניתוח INTRALASIK. האם יש לי מגבלה להירשם לחוג קרב מגע לאחר שביצעתי את הניתוח?

  רון

  רון שלום רב,

  לדעתי אתה לא יכול לבצע פעילות כלשהיא שיש בה סכנה של חבלה לאיזור הראש והעיניים.

  ההחלטה שלך לבצע אינטראלאסיק לא היתה חכמה. אנשים שרוצים לבצע פעילות ספורטיבית אתגרית, או כזו הכרוכה בסיכון של חבלה לפנים כמו קרב מגע, צריכים לבצע PRK. אותן תוצאות בדיוק, רק יותר בטוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/09/2020 ויטמין c

  רופא העיניים המליץ לי ליטול ויטמין c באופן יומיומי לאחר ניתוח prk. הייתי שמחה לדעת לאיזו תקופה מומלץ הדבר?

  שלום רב,

  אין בכך כל צורך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/09/2020 איפור לאחר ניתוח prk

  שלום,
  כמה זמן לאחר ניתוח בשיטת prk ניתן להתאפר בעיניים? האם לאחר שבוע אפשרי באופן חד פעמי לצורך חשוב? וכן כמה זמן לאחר הניתוח אפשרי לבצע הלחמת ריסים?
  תודה

  שלום רב,

  מומלץ להפנות שאלה זאת לרופא המנתח. אני מאפשר חזרה לאיפור ולפעילות רגילה 3 ימים לאחר הסרת עדשות המגע הטיפוליות, שזה כ-10 ימים לאחר הניתוח. יחד עם זאת לכל מנותח יש מצב החלמה אחר, ומומלץ לבצע החלטה פרטנית על פי מצב העיניים כשבוע לאחר הניתוח.

  הלחמת ריסים? זה באמת הכרחי?...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/08/2020 קורס צלילה לאחר ניתוח PRK

  ביצעתי ניתוח PRK לפני שלושה חודשים וחצי. אני מעוניינת לעשות קורס צלילה כוכב 1+2 אך נאמר לי מהמקום בו אני מתוכננת לעשות את הקורס כי אני יכולה להשתתף בקורס רק לאחר שישה חודשים חודשי החלמה. מה עומד מאחורי החלטה זו? הרי דיברתי עם רופאת העיניים שלי שעושה לי ביקורות לאחר ניתוח הלייזר והיא אומרת כי הכל תקין ואני יכולה לעשות את הקורס

  שלום רב,

  לא עומד שום דבר הגיוני מאחורי קביעה זאת. אם הראייה שלך טובה, ניתן לצלול כבר שבועיים לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK.

  מומלץ לפנות למומחה לרפואת צלילה. כ"כ הרופא המנתח צריך לכתוב לך מכתב ובו הוא צריך לכתוב מה מותר לך לעשות מבחינת הצלילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/08/2020 טבילה במקווה

  האם מותר לי לטבול במקווה לאחר שעברו שבועיים מיום הניתוח (נותחתי בשיטת PRK)?

  שלום רב,

  ניתן לטבול במקווה שבועיים לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/08/2020 מתחיל להתאמן אומנות לחימה עשיתי ניתוח שיטת אינטרלאסיק האם יש תיקון

  שאלה ראשונה האם צריך להיזהר רק ממגע ישיר בעין אחרי אנטרלאסיק ואם אני אני מרכיב משקפי מגן אין כל חשש גם במכות לאזור הפנים
  2. במידה ויש חשש האם ניתן לבצע שוב פעם ניתוח תיקון בשיטת prk אחרי שעשיתי כבר אנטרלאסיק ואז אפשר לעסוק באומנות לחימה ללא חשש ??

  שלום רב,

  באינטראלאסיק מתבצע חתך שכבתי בקרנית. חתך זה לא מתרפא לחלוטין, ולמרות שיש הצמדה טובה של המתלה, שמתחזקת עם השנים, הרי שעדיין מכה חזקה מאוד לעין עלולה לפתוח את המתלה לאורך ציר החיתוך. חתך זה לא יתרפא אם תעשה עכשיו PRK. למעשה היית צריך לעשות PRK מלכתחילה אם אתה אכן עוסק באומנויות לחימה. משקפי המגן לא תמיד באמת מגנות בצורה טובה על העיניים, וגם לא תמיד תזכור או תרצה לשים אותן.

  כעת כל שנותר לך לעשות הוא להיזהר מאוד שלא לקבל מכה כלשהיא בעיניים תוך כדי האימונים, או להימנע מפעילות הכרוכה באפשרות של חבלה בפנים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/07/2020 האם מותר ללכת למקומות עם אבק וחול אחרי ניתוח לייזר

  שלום
  עברתי ניתוח לייזר בשיטת prk לפני כשלושה שבועות האם מותר לי ללכת כבר למקומות עם אבק וחול שיש
  שם סיכוי שיכנס לי לעיניים? או שעדיף לחכות עוד?

  שלום רב,

  בהחלט, אתה יכול ללכת לכל מקום ולעשות הכל. אם נכנס גוף זר לעין מומלץ לשטוף אותו החוצה עם תמיסה של דמעות מלאכותיות במקום לשפשף את העין. זה בדיוק היתרון של PRK - אין הגבלות על פעילות ספורט, טיולים וכל פעילות שהיא, בניגוד לשיטה השניה (אינטראלאזיק).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/06/2020 נטילת רואקוטן אחרי ניתוח LASIK

  שלום,
  האם ומתי אפשרי להתחיל ליטול רואקוטן אחרי ניתוח להסרת משקפיים בשיטת LASIK?

  מיכל

  שלום מיכל,

  רצוי שלא לקחת רואקוטן בכלל. מדובר בתרופה שפוגעת קשות בבלוטות השומן בעפעפיים (בלוטות מייבומיאן) וגורמת להפחתה משמעותית ביצור השומן, שהוא מרכיב חשוב בדמעות. ללא השומן נוצר יובש קשה בעיניים, שמפריע לאיכות הראייה. לעיתים הנזק הנגרם לבלוטות השומן הוא ממושך מאוד ולא הפיך. המלצתי לך היא לא לקחת רואקוטן אף פעם בעתיד, בלא קשר לזה שעברת או לא עברת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. יש תרופות אחרות שיכולות לטפל ביעילות רבה באקנה, ומומלץ להיוועץ במספר רופאי עור בעניין זה.

  בכל הנוגע להפסקת רואקוטן לפני ניתוח להסרת משקפיים בלייזר - אני ממליץ על תקופת המתנה של לפחות 6 חודשים לאחר הפסקת רואקוטן לפני שמבצעים את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/06/2020 איפור

  שלום.
  אני עוברת ניתוח אינטרלאסיק בעיניים ולאחר שבוע וחצי יש לי אירוע.
  לפי הנחיות הרופא יש להמתין שבועיים לפני מריחת איפור באיזור העיינים.
  עד כמה זה קריטי אם אני אמתין כמה ימים פחות?

  שלום רב,

  אני אוסר במנותחות שלי על שימוש כלשהוא באיפור על העפעפיים והריסים במשך לפחות חודשיים לאחר ניתוח מסוג אינטרלאסיק!!!

  אם האיפור כל כך חשוב לך, מומלץ לעבור לשיטת ה- PRK. בשיטה זו תוכלי להתאפר לאחר הסרת עדשות המגע, כלומר - כשבוע לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/09/2019 טבילה במקווה לאחר יומיים מהניתוח

  היי רציתי לשאול אם אני יכולה לטבול במקווה יומיים אחרי הניתוח ואם לא אז לבקש הייתר מרב לשים משקפת ואז לטבול זה יהיה אפשרי?

  שלום נוי,

  כמובן שלא. המקווה מכיל מים עומדים, ולכן הם מזוהמים. המשקפת לא מונעת חדירה של מים וזיהום של העין.

  הרב עם ה"היתר" שלו לא יהיה שם כדי לטפל בך אם יהיה לך זיהום. הרופא שניתח אותך יצטרך להיות אחראי על הטיפול בך, ולא הרב עם המשקפת וההיתרים. אז אולי כדאי לשאול את הרופא שניתח אותך מה דעתו על טבילה במקווה יומיים לאחר ניתוח בעין?

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/07/2019 טיסה לאחר ניתוח

  שלום, כמה זמן לאחר ניתוח ניתן לטוס לחו”ל?
  ראיתי ששאלו אותך על שבועיים וציינת שצריך לבדוק עם הרופא. האם חודש לאחר ניתוח זה בסדר?

  שלום יעל,

  תלוי בסוג הניתוח, בטיפול הניתן לאחריו, ובתוכנית הבדיקות שלך בעקבות הניתוח. מבחינתי אם הכל עבר כשורה אני אומר למנותחים שלי שניתן לטוס החל מחודש לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/07/2019 שימוש במחשב, פלאפון

  שלום רב.
  קודם כל ממש יפה מצידך שאתה ככה עוזר לכולם ועונה זה ממש לא מובן מאליו.
  חייב לשאול כי יש לי חשש רב לגבי השאלה.
  לפני כשבוע וחצי עברתי ניתוח בשיטת trans prk. לאחר שלושה ימים התחלתי להרגיש טוב יותר בראייה ויכולתי לפקוח עיניים (אומנם עם טשטוש רב, אך יכולתי). לאחר שלושת הימים מהניתוח אני התחלתי להשתמש במחשב / פלאפון / טלוויזיה וכיוצ”ב, במשך שעות רבות יחסית ביום. השאלה שלי היא: האם זה תקין ובסדר שעשיתי זאת וזה חלילה לא פגע בתהליך של הניתוח ובראייה שלי בעתיד או שהיה צריך שאחכה עוד זמן מסוים עד שאגע בדברים הללו.
  חשוב לציין ששכחתי לשאול את הרופא המנתח שלי על כך, אבל מצד שני הוא גם לא דיבר איתי על הדברים הללו אם זה אסור או לא ( רק על אימונים / ים ובריכה) ממש אשמח לתגובה. בתודה מראש.
  דוד

  שלום דוד,

  מותר לעבוד עם מסכים, להשתמש במחשב, נייד, ולצפות בטלויזיה - גם במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח. הראייה לקרוב מעט מטושטשת בשבוע הראשון לאחר PRK, ולכן ניתן להגדיל את הפונט של האותיות או את המידע שבמחשב. כ"כ אם מרגישים צריבה או עייפות במהלך העבודה מול המסך, ניתן לעצום מידי פעם את העיניים או להזליף טיפות לחות (דמעות מלאכותיות) מידי פעם. עבודה מול מסכים לא פוגעת בדבר לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/03/2019 האם זה פוגם בצבע העיניים?

  כשעושים הסרת משקפיים בלייזר האם זה פוגע בצבע של העיניים?

  שלום רב,

  ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אינו משפיע כלל על צבע העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/03/2019 חזרה לפעילות ספורטיבית אחרי PRK

  שלום רב,
  אחרי ניתוח בשיטת PRK,
  מתי אפשר לחזור לשחות או לחוגים כמו ג’ודו ?

  תודה רבה

  שלום רב,

  במהלך השבוע הראשון לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK מומלץ שלא לעסוק בספורט מגע כגון משחקי כדור למיניהם, אומנויות לחימה ושחייה. ניתן שבוע הראשון לעסוק בכל ספורט שאין בו חשש לפגיעה בראש כגון חדר כושר, ריצה, אופניים וכו'.

  לאחר הסרת עדשות המגע, בד"כ כשבוע לאחר הניתוח - ניתן לחזור לכל סוגי הספורט, כולל שחייה וג'ודו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2019 איפור בעיניים לאחר ניתוח לאזיק

  היי,
  ראיתי בכמה אתרים זמנים שונים שבהם אסור לאפר את העיניים (בחלק מהמקומות זה שבוע או שבועיים).
  עשיתי ניתוח לאזיק ו-11 ימים אחרי הניתוח אני הולכת לחתונה.
  רציתי לבדוק אם יש אפשרות לאפר את העיניים עם מסקרה באופן חד פעמי רק לאירוע?
  אם צריך אגביר את השימוש בדמעות מלאכותיות.
  תודה רבה

  שלום רב,

  אני ממליץ למנותחות שלי להמתין לפחות חודש לאחר ניתוחי לאסיק או אינטרלאסיק (שימוש ב femtosecond laser לחיתוך המתלה) לפני שחוזרים לאיפור של העפעפיים והריסים. הסיבה לכך היא חשש מתזוזה של המתלה בעקבות האיפור או הסרתו מהעפעפיים.

  לאחר כחודש ניתן לחזור בזהירות לאיפור, ובכל מקרה להימנע מהפעלת לחץ רב מדי על העפעפיים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2019 לאחר ניתוח prk

  שלום, אני כ4 ימים לאחר prk. המספרים והצילינדרים בשתי העיניים היו גבוהים, אך בעין ימין פחות יחסית לשמאל. כעת דווקא הראייה בעין ימין פחות חדה, והרבה יותר מטושטשת מעין שמאל. הגיוני?

  שלום רב,

  הראייה לאחר PRK (הסרת משקפיים בלייזר ללא חיתוך הקרנית) בד"כ מטושטשת בשבוע הראשון, בגלל תהליך הריפוי של שכבת האפיתל של הקרנית. בתהליך זה צומחת שכבת האפיתל על מרכז הקרנית, ומכיוון ששכבה זו אינה חלקה במהלך השבוע הראשון - הראייה מטושטשת. כל עין מחלימה בקצב אחר ולכן הראייה יכולה להיות שונה בין העיניים בתקופה זו. מומלץ לא להשוות את הראייה בין העיניים, לראות עם שתי העיניים, להשתמש בטיפות על פי הנחיות הרופא המנתח, ולהתאזר בסבלנות.

  הראייה תהיה טובה הרבה יותר לאחר כשבוע, לאחר שהאפיתל יסיים את תהליך הריפוי הראשוני. בהמשך, לאחר הסרת עדשות המגע, יעבור האפיתל תהליך של "עיצוב מחדש" (remodelling) שבו שכבת האפיתל תהפוך לחלקה יותר ככל שהזמן יעבור. בסוף התהליך הראייה תשתפר ותהיה מיטבית. תהליך זה נמשך מספר שבועות.

  מומלץ להתייעץ אצל הרופא המנתח בכל הקשור לתהליך ההחלמה שלאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/02/2019 פינגואקולה אחרי prk

  היי עברתי לפני כשבועיים הסרת משקפיים בשיטת prk לפני כ4 ימים שמתי לב לכתם צהוב/בהיר ליד האישון בצד הפנימי
  האם ייתכן שזה פינגואקולה?
  זה בעקבות הניתוח?
  האם צריך מעקב ויש ממה לחשוש?

  עמרם

  עמרם שלום רב,

  פינגואקולה הוא גוש קטן מורם בצבע לבן צהוב הנמצא ליד גבול הקרנית בצד הנזאלי (שקרוב לאף). מדובר בשינוי בלחמית המתרחש כתוצאה מחשיפה ממושכת לקרינת השמש, ואין לו שום קשר עם הניתוח. אתה פשוט מסתכל על עצמך יותר אחרי הניתוח ושם לב לפרטים שהיו שם גם לפני הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/01/2019 טיסה לאחר ניתוח PRK

  שלום
  אני עובר ניתוח לייזר בשיטת PRK, ורציתי לדעת אם אוכל לטוס לחו”ל ללא בעיות כשבועים לאחר יום הניתוח?
  יש לציין שהמספרים בעיניים הם:
  ימין- 2 וחצי
  שמאל- 2 ורבע
  צילינדר 1 פחות או יותר
  בהתאם לנתונים שהצגתי האם אוכל לטוס לאחר שבועיים ללא בעיות? ושההחלמה תיהיה יחסית מהירה וטובה בעקבות המספרים הקטנים יחסית?

  שלום רב,

  אין כל קשר בין קצב ההחלמה ובין המספרים במשקפיים.

  עליך לקבל תשובה לשאלה זו מהרופא שאמור לבצע אצלך את הניתוח. לכל מנתח יש דעות אחרות בעיניין הזמינות של המנותח לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2018 טיפות סטראואידים לאחר ניתוח PRK

  ב 31.10 עברתי ניתוח PRK
  לקחתי את הטיפות כל יום מבלי לפספס.
  כמה זמן מומלץ לקחת את טיפות הסטרואידים? האם חודש ?
  ואם זה ממש מסוכן לשפשף קלות את העין? מה יכול לגרום לעין כתוצאה מהשיפשוף?

  רון

  רון שלום רב,

  ראשית - על השאלות הללו היית אמור לקבל תשובה מהרופא המנתח שלך. לכל רופא יש את התוכנית הטיפולית שלו, אותה הוא מתאים בהתאם למצב המנותח.

  אני נותן למנותחים שלי טיפול בטיפות סטרואידים לתקופה של 2-3 חודשים לאחר PRK. אחת לחודש אני בודק את המנותח, ובהתאם לבדיקה מחליט על המשך הטיפול.

  לא מומלץ לשפשף את העין. שפשוף העין עלול  לגרום להחדרת זיהום לעין, להחמרת דלקות אלרגיות, להחלשת הקרנית עד כדי הופעת קרטוקונוס, ואף לפציעת אפיתל הקרנית בתקופה הסמוכה לניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/09/2018 שימוש בטכנולוגיית wavefront

  שלום
  ביצעתי prk לפני שנתיים ממספר גבוה -7.50 וצילינדר של -1 ללא טכנולוגיית ה wavafront שדרך אגב לא ידעתי עליה כלל ולא הציעו לי אותה.
  כיום לצערי יש לי מספר 0.75 בשתי העיניים וסובלת מתופעת סינוורים והילות.
  במידה וארצה בעתיד לעבור ניתוח תיקון (כמובן במידה כשיגדל המספר) אוכל לעבור בתוספת wavefront?

  תודה,

  אילנית

  שלום אילנית,

  הגיע הזמן שמישהו באמת ישאל את השאלה הזאת, שהיא כל כך בסיסית בניתוחי לייזר, ואני שמח ששאלת אותה.

  טכנולוגיית ה- wavefront קיימת משנת 2003, כלומר מזה כ- 15 שנים. אנו ב"הדסה אופטימל" משתמשים בה משנת 2007, כלומר מזה למעלה מ-10 שנים. כיום אנו משתמשים בה כסטנדרט בכל הניתוחים שלנו. טכנולוגיה זו מודדת בצורה ממוחשבת את התבנית האופטית של העין (שהיא ייחודית לכל אדם ואדם ולכל עין ועין) ועל בסיס התבנית הזו - בונה באופן ממוחשב תבנית שיוף בלייזר שמותאמת אישית למבנה העין של המנותח. זה לא מספיק להכניס רק את המספר של המשקפיים לתוכנית השיוף בלייזר (כמו שהיו עושים פעם). כדי לקבל תוצאה איכותית, ללא עיוותים אופטיים שגורמים לסנוורים והילות - צריך להכניס למחשב מידע מתקדם שמכיל בתוכו את התבנית המדוייקת של הקרנית אותה הולכים לשייף. טכנולוגיה זו מייקרת את עלות הניתוח באופן משמעותי, מכיוון שהמכון שמבצע את הניתוח צריך לשלם לחברה שפיתחה את הטכנולוגיה דמי שימוש על כל ניתוח וניתוח שמבוצע בשיטה זו. אבל התוצאה המתקבלת היא יותר מדוייקת ואיכותית, ומונעת בדיוק את מה שיש לך עכשיו - סינוורים והילות.

  לצערי - בחלק מהמכונים בארץ עדיין לא משתמשים בטכנולוגיית ה- wavefront (או שמשתמשים בחיקוי לטכנולוגיה שנקרא wavefront-optimized, שהוא בעצם תוספת של טבעת שיוף בהיקף איזור הטיפול, שנעשה באותה תבנית לכולם, ושלא מבוסס על מדידה מותאמת אישית). הסיבה לכך היא הרצון להוזיל את עלות הטיפול, ולהציע למועמדים לניתוח מחיר יותר אטרקטיבי. רבים (כמוך) נופלים בפח, ועוברים את הטיפול במכון שעובד בשיטת low cost. בערך כמו טיסות low cost. אלא שבטיסות low cost כולם נוחתים בסוף בשלום בנמל התעופה. בניתוחי לייזר low cost לא כולם רואים בסוף ברור, ובשאלתך את ממחישה את זה.

  חלק לא מבוטל מהאשם נופל על האנשים עצמם, שמחפשים ניתוחים זולים, ולא טורחים לקרוא או לברר מה הם מקבלים (או לא מקבלים) במכון בו הם הולכים לעבור את הניתוח. אם נחזור לדוגמה של התייר שמחפש טיסה זולה - הרי לפני שטסים למקום כלשהוא, קוראים קצת על העיר, ועל בתי המלון, ועל הטיולים והאטרקציות שאפשר לעשות באיזור. מחפשים ברשת מידע ומשקיעים זמן לקריאה על המקום אליו נוסעים, כדי שהטיול יהיה יעיל ומוצלח. אז למה אי אפשר לעשות את זה לפני שהולכים לבצע ניתוח לייזר? למה לא קוראים באינטרנט על הניתוח לפני שפונים למכון לבדיקת התאמה? הרי את המידע שיש לך עכשיו יכולת להשיג גם לפני הניתוח. הטענה שלא ידעת על הטכנולוגיה ושלא הציעו לך אותה אמנם נכונה חלקית. אבל בעידן שבו המידע נגיש לכולם, ונמצא בכף ידינו במכשירים הניידים, במרחק אצבע אחת מגוגל ופייסבוק, אי אפשר לטעון "לא ידעתי כי לא אמרו לי". למעשה, לא טרחת לחפש מידע, לכן לא ידעת!!! באתר הזה ובאתרים אחרים יש מידע רב על ה- wavefront, ויש תשובות לשאלות הגולשים בנושא זה. אני בודק בכל חודש מאות אנשים שבאים למכון שלנו לבדיקות התאמה לקראת הניתוח, ושואל אותם אם קראו משהו על הסרת משקפיים בלייזר. אני נדהם תמיד מחדש כמה מעט האנשים טורחים לקרוא כדי לדעת. כל המידע נגיש לכולם באינטרנט, וגם קיים בעברית. לחצי כאן לדף באתר זה על wavefront.

  לשאלתך לגבי ניתוח תיקון, הרי שלא מוצדק לבצע ניתוח תיקון כעת למספר כל כך קטן. אם בעתיד המספר יעלה מעל .1.00- ויצריך שימוש במשקפיים, ניתן יהיה לבצע ניתוח תיקון, כמובן בשילוב עם wavefront.

  בהצלחה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/09/2018 חדות ראייה

  שלום לך , ותודה על כל מה שאתה עושה פה זה מדהים !
  שאלתי אליך ,אני שבוע וחצי לאחר ניתוח prk וכשאני מסתכל על משהו,לוקח לי שניה עד שנהיה חד(אני לא יודע אם זה צילינידר נקרא) האם זה נורמלי? אמור להשתפר ככל שיעבור הזמן?

  שלום דניאל,

  כן. קיימות תנודות בחדות הראייה במהלך השבועות הראשונים לאחר הניתוח. שכבת תאי האפיתל שמצפה את הקרנית עוברת בימים הראשונים תהליך של ריפוי, שמתרחש תחת עדשת מגע טיפולית שמונחת על הקרנית מיד בסוף הניתוח. בד"כ האפיתל מתרפא תוך 3-4 ימים, אם כי לעיתים רחוקות יכול לקחת זמן רב יותר לריפוי. לאחר ששכבת האפיתל סיימה את תהליך הצמיחה, ואיזור השיוף במרכז הקרנית מכוסה כולו באפיתל, מוסרת העדשה מהקרנית. זה בד"כ מתאפשר 5-7 ימים לאחר הניתוח. לאחר ששכבת תאי האפיתל מכסה את כל הקרנית, היא אמנם שלמה אך לא חלקה. שכבה זו "מחוספסת", וזה מה שגורם לראייה לא להיות חדה לגמרי. במהלך השבועות הבאים תאי האפיתל מתחלפים, וככל שהזמן עובר שכבה זו הופכת להיות חלקה כפי שהיתה לפני הניתוח. קצב התהליך הזה שונה בין האנשים. יש כאלה שהתהליך אצלם מהיר מאוד וכבר במהלך השבוע השני לאחר הניתוח הם מגיעים לחדות ראייה מעולה. ויש כאלה שזה לוקח אצלם מספר שבועות. בכל מקרה בסופו של התהליך אצל כולם האפיתל נעשה חלק, והראייה מתייצבת.

  במקרה שלך - שבוע וחצי לאחר הניתוח, צריך לצפות לראייה תפקודית סבירה, אך לא מושלמת. במהלך השבועות הקרובים הראייה בהדרגה תשתפר ותתייצב. סבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/08/2018 חזרה לאימונית אחרי prk

  שלום רב,
  לפני שבוע ימים עברתי הסרת משקפיים בשיטת prk,העדשות הוצאו ביום הרביעי לאחר הניתוח,למרות זאת עדיין לא התקלחתי או התאמנתי,היום זה היום השמיני לאחר הניתוח ההרגשה טובה אך הראייה כמובן עדיין לא התייצבה סופית,רציתי לדעת האם יש הבגלות מסויימות(הרמת משקלים כבדים,ריצות ארוכות וזיעה)
  תודה רבה,ממתין לתשובה

  שלום רב,

  בד"כ אין הגבלות מיוחדות לאחר הסרת עדשות המגע. יחד עם זאת מומלץ לקבל את ההנחיות המדויקות המתאימות למצבך מהרופא שביצע אצלך את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/06/2018 קורס צלילה אחרי הניתוח

  כמה זמן לאחר ניתוח prk wavefront ניתן לעשות קורס צלילה והאם יש הבדל בין כוכב 1(עד 20 מטר) לבין שני כוכבים(30 מ’)?

  יובל

  שלום יובל,

  כשבוע לאחר הסרת העדשות הטיפוליות (כלומר - כשבועיים לאחר הניתוח), ניתן לעסוק בכל פעילות ספורטיבית ללא הגבלה, כולל צלילה. אין לי מושג לגבי הכוכבים, ועל כך תצטרך להתייעץ עם רופא המומחה ברפואת צלילה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2018 האם לאחר ניתוח לייזר בעיניים צבע העין יכול להשתנות?

  אמא שלי עברה ניתוח לייזר לתיקון ריאה ב״care laser” לאחר הניתוח צבע העין הימנית השתנה לכחול, האם זה אמור להיות ככה?
  תודה.

  שלום רב,

  ממש לא. צבע העיניים לא משתנה לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/05/2018 ניתוח smile

  שלום ד”ר ,
  ב 12.04 עברתי ניתוח מסוג smile ,
  הראייה עדיין לא חדה ו בדיקות ראייה שעאכו לי יום אחרי הניתוח ושבוע אחרי עדיין יש לי מספר באיזור המינוס 1 בעין שמאל ו 0.25 בימין .
  אני מרגיש שהשיפור נתע לחלוטין ואני לא רואה מספיק חד ,
  האם מומלץ לבצע תיקון ?
  האם זמן ישפר את הראייה ( עבר כמעט חודש ) ?
  אני מאוד מאוכזב

  שלום רב,

  טכנולוגיית ה Smile היא שיטה חדשה יחסית, שהתוצאות שלה עדיין לא ברורות. היא מוגבלת לטווח קטן של מספרים, ולא ברור כלל אם יש לה יתרון על פני השיטות הקיימות להסרת משקפיים בלייזר. מסיבות אלו אנו לא משתמשים בשיטה זו בכלל, וכך גם מרבית מכוני הלייזר בעולם.

  אני מציע שתתייעץ בנושא זה עם הרופא המנתח שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/02/2018 ראיה לא מספיק טובה אחרי PRK

  שלום דר סולומון,
  עברתי ניתוח PRK לפני חודשיים ויומיים. הכל עבר בסדר גמור ב”ה ולא היו שום בעיות ו/או תופעות לוואי. המספר שהיה לפני הניתוח היה 5.5 בשתי העיניים (לרחוק). כיום אני רואה ללא משקפיים – אך ממש לא היטב, בעיקר למרחוק. למשל שלטים בנתיבי תחבורה או לוחות זיהוי של רכבים – רק כשאני 5-10 מטר לפניהם. בחודש האחרון הראיה השתפרה ביחס לחודש הראשון, אבל בצורה זניחה.
  בבקרת אצל הרופא לפני חודש הוחלפו טיפות הסטרואידים (לסטארוקדס של ד”ר פישר), ויש לי בקרת אחת נוספת עוד שבועיים. האם ייתכן שהראיה לאחר PRK כלל לא תגיע למצב 6/6? (כאמור, השינוי בחודש האחרון זניח לגמרי) ואם כן, מה עושים במקרים כאלה? למשל, האם (ומתי) עושים ניתוח נוסף לתיקון 6/6?

  איתי

  שלום איתי,

  קשה לי לענות על שאלתך. לא ברור איך הכינו אותך לניתוח, איך בוצע הניתוח, ובאיזה מערכת השתמשו. האם הפסקת את השימוש בעדשות מגע לפחות שבועיים לפני הניתוח? האם נבדקת ע"י אופטומטריסט/ית מיומן לפני הניתוח לקביעת המספר המדוייק של המשקפיים? האם הרופא המנתח עצמו בדק אותך לפני הניתוח? והאם עברת את הניתוח עם טכנולוגיית ה Wavefront? כל אלו הם גורמים חשובים מאוד בהצלחת הניתוח, שלמרבה הצער אינם מבוצעים בחלק ממכוני הלייזר.

  ניתוח תיקון מבוצע לאחר שעברה לפחות שנה אחת מהניתוח הראשון, וכאשר נשאר לך מספר שגדול מ 1, ובתנאי שהוא יציב בבדיקות עוקבות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/01/2018 תיקון לניתוח עיניים

  אני בת 52 עברתי ניתוח לייזר להסרת משקפיים לפני 8שנים שהשאירו לי מינוס 1 בערך. עכשיו הראיה שלי ירדה ל מינוס 2 האם כדאי לעשות ניתוח עוד פעם לתיקון ?

  שלום רב,

  כדאי לשמור על המינוס 2, מכיוון שזה יעזור לך לקריאה. בגילך את ודאי נזקקת למשקפי קריאה שמספרם הוא פלוס 2 או 2.5, ואם יש לך מינוס 2 זה יאפשר לך לקרוא ולעבוד מול מחשב ללא משקפי קריאה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 טיפות לחות לעיניים לאחר ניתוח להסרת משקפיים

  עברתי ניתוח להסרת משקפיים לפני 20 יום,
  הומלץ לי להשתמש בטיפות במשך 3 חדשים 3 פעמים ביום ודווקא בטיפות ללא חומר משמר,
  בבית מרקחת המליצו לי על ג’נטיל האם זה מתאים?

  שמואל

  שלום שמואל,

  כן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/01/2018 ניתוח אף לאחר ניתוח לייזר בעיניים

  שלום, לפני חודש עברתי ניתוח לייזר בעיניים. PRK.
  וברצוני לעבור ניתוח אף.
  האם זה בסדר או שיש להמתין זמן מסויים?

  רון

  שלום רון,

  מומלץ להתייעץ עם הרופא שניתח אותך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2017 צלילה

  שלום! ותודה רבה על הפורום המקסים.
  לפני 10 חודשים עשיתי את ניתוח הprk.
  רציתי לשאול האם יש בעיה לצלול? והאם יש לעשות בדיקות כלשהן לפני?
  (אציין שצללתי בעבר לפני שעשיתי את הניתוח)

  סתיו

  שלום סתיו,

  מבחינת העיניים והניתוח שעברת - אין כל בעיה לצלול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/11/2017 טיסה לאחר הניתוח

  שלום, האם אני יכולה לטוס שבועיים לאחר הניתוח טיסה שאורכה 14 שעות?

  עדן

  שלום עדן,

  את השאלה הזאת עליך להפנות לרופא המנתח שלך. התשובה תלוייה בסוג הניתוח, בזמני הביקורות, ובשיקולים נוספים של הרופא המנתח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/11/2017 שימוש בלקרימול לאחר ניתוח prk

  היי ,
  עברתי ניתוח לתיקון ראייה בשיטת prk לפני כ 40 יום, השתמשתי עד היום בפנטן כתחליף לדמעות. לאחרונה הרוקח האיר את עיניי לתכשיר הרבה יותר זול שנקרא לקרימול של דר פישר, רציתי לשאול האם זה בסדר אם אשץמש בו כתחליף דמעות במקום בפנטן ?

  אלירן

  שלום אלירן,

  עדיף להשתמש בתכשיר שאינו מכיל חומרים משמרים. תכשירים אלו משווקים באמפולות קטנות לשימוש חד-יומי, או במיכלים מיוחדים המונעים את כניסת האויר לתוכם בזמן הזלפת הטיפות. תכשירים המכילים חומרים משמרים משווקים בבקבוק רגיל, וניתן להשתמש בהם לכמה שבועות מפתיחת הבקבוק. החומר המשמר עלול לפגוע בתאי הציפוי של הקרנית והלחמית. לקרימול מכיל חומר משמר ולכן אינו מומלץ.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/11/2017 טיסות וצלילות אחרי ניתוח

  היי,
  אני מתכננת חופשה בפיליפינים, האם ניתן כחודש אחרי ניתוח בעיניים לטוס ולצלול?
  תודה!

  דניאל

  שלום דניאל,

  תלוי בסוג הניתוח. אם עשית PRK - תוכלי לעשות הכל כבר 3 ימים לאחר הסרת העדשות, כלומר כשבוע וחצי לאחר הניתוח. אם עשית לאזיק או אינטראלאזיק - יהיה עליך להמתין כחודשיים לפני שתוכלי לעסוק בספורט מגע או בכל סוג ספורט בו קיימת סכנה לחבלה בעיניים.

  לגבי צלילה, דבר שמרבית האנשים לא מודעים אליו: הסכנה הגדולה ביותר לעיניים בצלילה כרוכה דווקא בהסרת משקפת הצלילה מהעיניים לאחר הצלילה. השחרור הפתאומי של ואקום במהלך הסרת המשקפת יוצר כוח שלילי על העיניים ועלול לגרום לפתיחה של פצעים וצלקות לאחר ניתוחים בעיניים, ובמיוחד לפתיחת המתלה (flap) הקיים בניתוחי לאזיק ואינטראלאזיק, שהחיבור בינו ובין הקרנית אינו חזק במיוחד.

  אין כל הגבלה על טיסות לאחר שני סוגי הניתוחים. הבעיה העיקרית בחופשה במקומות מהסוג אליו את מתכננת לסוע היא שאם קורה משהו לעיניים במהלך החופשה - אין לך עם מי לדבר, ואין רופא שתוכלי לסמוך עליו שיבדוק אותך ויוכל לטפל בך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/10/2017 ניקוי העפעפים לאחר ניתוח prk

  היי.
  אני בן 24
  נמצאתי מתאים לשני סוגי הניתוחים, אני מתכוון לעשות prk אך אני חושש מתהליך ההחלמה, בבקרים יש לי הפרשות על העפעפים שאני מנקה עם מגבוני עיניים eyecare,אציין שאני סובל משעורות חוזרות. והשאלה שלי האם אני יכול לעשות את הניתוח, הבנתי שלאחר הניתוח יש צורך בעדשות מגע טיפוליות ואסור לשפשף את העיניים כדי לא לפגוע בתהליך ההחלמה ואו להזיז את עדשת המגע

  בתודה רון

  שלום רון,

  בהחלט, אתה יכול לעשות את הניתוח. אין לך ממה לחשוש בכל הנוגע לתהליך ההחלמה. אם תעבור את הניתוח אצלנו - תקבל תוכנית טיפולית והוראות מפורטות כיצד לנהוג עם הריסים והעפעפיים בשבוע שלאחר הניתוח, כאשר תהיה עם עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/10/2017 עבודה בסביבת אבק לאחר ניתוח מסוק prk/lasik

  אני עומד לעבור ניתוח ועוד לא החלטתי באיזו שיטה.
  אני עובד בפרוייקט בנייה והסביבה שלי היא מלאת אבק וחול.
  שאלתי היא, האם אפשר לחזור לעבודה בסביבה זאת אחרי שבוע ההחלמה ? ואם לא מתי מומלץ ?
  תודה רבה !

  שלום רב,

  כל אחד מחלים בקצב אחר, ואת ההנחייות מתי לחזור לעבודה ייתן לך הרופא המנתח לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/10/2017 ראיה מקרוב לאחר ניתוח לייזר

  שלום רב
  אני בן 29 עם קוצר ראיה -3 בשתי העיניים וצילינדר 1.5 בעין אחת ובעין שניה צילינדר 1.75.

  האם זה נכון שלאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים (לקוצר ראייה -3 וצילינדר 1.75 לסוגיו קיימת תופעה שלאחר הניתוח רואים פרטים קטנים מקרוב פחות ברור ופחות טוב? שמעתי דיווחים כאלו ורופא אשר טען שזה טבעי.במידה וזה נכון האם זה תלוי בגיל ובסוג הניתוח (LASIK, PRK, SMILE)? אם כן האם יש דרך למנוע זאת?

  בתודה מראש

  עמית

  עמית שלום רב,

  בשבוע הראשון לאחר הניתוח קיים קושי בקריאה של אותיות עם פונט קטן. כדי להתגבר על זה ניתן להגדיל במרבית התוכנות את גודל המידע המוקרן על המסך לגודל הרצוי. תופעה זו חופת בד"כ במהלך השבוע השני לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/10/2017 התלבטות לפני הניתוח

  שלום רב פרופ’ סולומון,

  אני בן 29.
  יש לי קוצר ראיה -3 בשתי העיניים עם צילינדר 1.5 בעין אחת ובשנייה צילינדר 1.75. המספרים יציבים מזה 10 שנים, ללא כל שינוי.
  עברתי לפני מס’ שנים בדיקה ב-2 מכונים: במכון ראשון ונאמר שאני מתאים גם לPRK וגם לאינטרלאסיק (אצל פרופ’ קרמר) ובמכון שני נאמר לי שאני מתאים אצלם ל-PRK ולא ל-Z-LASIK (הניתוח השני שמבצעים שם הוא Z-LASIK והוא היה חדש אצלם בזמנו), ייתכן שאמרו כך בגלל שבבדיקת ראייה היה לי קצת יובש ואפילו קצת דמעות מהיובש, למרות שבדרך כלל אין לי יובש בעיניים והרופא שבדק אותי שם אמר שהעין לא יבשה בבסיסה. בבדיקה במכון השני הומלץ לי (ע”י פרופ’ קרמר) בנוסף על תוספת של WAVEFRONT GUIDED לטענת הרופא בגלל שיש לי צילינדר משמעותי ואני מועד יותר לסינוורים והילות. ממה שהבנתי ממנו התוספת הזו אמורה להפחית או למנוע את התופעה הזו (לטענת המכון WAVEFRONT OPTIMIZED נעשה אצלם לכל המטופלים כי זה מובנה במכשיר אבל אצלי מומלץ גם תוספת WAVEFRONT GUIDED). יש לציין שבמכון הראשון (אסותא) לא דובר איתי על WAVEFRONT.

  מלאסיק או אינטרלאסיק/זילאסיק אני די חושש, גם בגלל הסיבוכים האפשריים בניתוח וגם לטווח ארוך (אקטזיה או הסטת מתלה לאחר מכה בעין).
  כאמור אני מעדיף PRK, אבל הבעיה היא שאני כרגע סטודנט לשנתיים הקרובות לפחות, ובמסלול לימודים שלי אין חופשות סמסטר, והבנתי שלאחר 5-7 ימים יש ראיה תפקודית לראיה מרחוק אבל לראיה מקרוב כמו קריאת טקסטים או קריאה ממסך מחשב יכולות לעבור עוד מס’ שבועות, כמו למשל חודש או יותר אפילו וזה בעייתי עבורי. למעשה, כבר שנים רבות (8 שנים) אני דוחה את הניתוח (PRK) בגלל שלא הייתה אפשרות עבורי להיות במצב של חוסר תפקוד (מבחינת קריאה ממסמכים, ספרים וקריאה מצג מחשב) למשך מס’ שבועות כפי שקורה לאחר ניתוח PRK.

  לאחרונה שמעתי על שיטה בשם SMILE, שלפי ה”הבטחות” אמורה כביכול לתת את זמן ההחלמה המהיר של הלאסיק עם בטיחות של PRK, ואולי גם פחות תופעות כמו יובש בעיניים(?) ותוצאה טובה יותר של ראייה(?). הבנתי שהשיטה קיימת בעולם מזה מס’ שנים (באירופה לפחות אם אינני טועה) ובארהב אושרה על ידי הFDA מלפני שנה בערך, ואילו בארץ רק מכון אחד מבצע אותה מזה שנתיים-שלוש. כמו כן הבנתי שהשיטה הזו “נלקחה” והותאמה מניתוחי קטרקט לניתוחים להסרת משקפיים.

  שאלותיי:
  1.מה דעתך על ניתוח SMILE- האם הוא אכן בטוח לטווח הקצר והארוך כמו ה-PRK או שעדיין אין איתו מספיק ניסיון בעולם?

  2.עד כמה משמעותי תוספת WAVEFRONT GUIDED אם הומלצה לי על ידי רופא טוב וידוע (שנראה לי מאוד מקצועי, אמין ומנוסה- פרופ’ קרמר)? העניין הוא שהבנתי שרוב המכונים לא מבצעים כלל WAVEFRONT GUIDED, ואם הייתי עושה בדיקה במכונים אחרים שלא מבצעים את WAVEFRONT GUIDED סביר להניח שלא היו בכלל מדברים איתי על זה וזה די מדאיג אם אני באמת זקוק לתוספת הזו (מה שאכן קרה בזמנו באסותא, היום אין לי מושג אם הם עושים את זה או לא).

  3.אחד החששות שלי בקשר ל-SMILE הוא שבניתוח זה כיום עוד אין אפשרות להשתמש בטכנולוגיית ה-WAVEFRONT בכלל, לא GUIDED ולא OPTIMIZED.
  האם אני צריך לחשוש מכך במידה ובניתוחים של PRK או לאסיק/אינטרלאסיק אני זקוק לWAVEFRONT GUIDED כפי שהרופא המליץ, או שבניתוח SMILE לא אמור להיות צורך ב-WAVEFRONT והתוצאה מבחינה זו תהיה זהה ללאסיק/PRK עם WAVEFRONT GUIDED מבחינת סינוורים והילות?

  4.אני לא סובל מיובש בעיניים ביום יום אבל אם אני מרכיב עדשות מגע אני סובל מיובש וקשה לי להישאר איתם להרבה זמן, זה מגרד ומציק, ואחרי כמה שעות העיניים נהיות גם אדומות וזה עוד אחרי שניסיתי במיוחד בשביל זה סוג חדשני כמו עדשה יומית עם צילינדר, שעשויה מסיליקון היידרוג’ל (רק יצרן אחד בשם סאופלון מייצר סיליקון היידרוג’ל יומית עם צילינדר). אף בבדיקות של האופטומטריסט לפני כן הוא אמר שלא בטוח שאני אוכל להרכיב עדשות מגע עקב היובש שהוא רואה בבדיקה, זאת למרות שעם משקפיים אני לא מרגיש ביובש כלל.

  שאלתי היא- כי הבנתי שהתופעה של יובש כרוני בעיניים לאחר הניתוח היא תופעה שקיימת, גם אם לא שכיחה, ומסיפורים הבנתי שזה סבל אדיר ושאנשים מתעוררים בלילה מכאבים, ולא מצליחים לישון טוב, רצוף או מספיק שעות בלילה בשביל זה ובאמצע הלילה צריכים לשים טיפות ומשחות ומהתופעה הזו אני חושש הכי הרבה.
  האם עקב מה שתיארתי למעלה בניסיוני עם עדשות מגע אני נמצא בסיכון מוגבר ללקות ביובש כרוני בעיניים לאחר הניתוח- כלומר כזה שנמשך מעבר לשלב הראשוני של השבועות/חודשים הראשונים ולא חולף?
  האם בניתוח SMILE יש פחות סיכוי ליובש כרוני שכזה מאשר PRK ולאסיק?

  עמית

  עמית שלום רב,

  שיטת SMILE היא שיטה שעדיין לא נצבר אתה ניסיון רב. היא מוגבלת בטווח המספרים שניתן לתקן, לא ניתן לבצע אתה Wavefront, וקיימים בה סיבוכים הכרוכים בהוצאה המלאה של הרקמה (lenticule) מתוך הכיס בקרנית הנוצר ע"י הלייזר. בנוסף היא יקרה משמעותית ממרבית השיטות האחרות. מסיבה זו מרבית המכונים לא אמצו אותה, ולא נראה ששיטה זו מתפתחת או צוברת תאוצה בעולם מבחינת היקף השימוש בה.

  השימוש בטכנולוגיית ה- Wavefront הכרחי, ומביא לתוצאות איכותיות יותר, עם הפחתה משמעותית בעיוותים האופטיים שהיו גורמים בעבר לסינוורים והילות. אצלנו השיטה הזו מיושמת בכל המנותחים ללא יוצא מהכלל מזה שנים רבות. אנחנו לא מאפשרים למנותחים לבצע ניתוח ללא Wavefront. קיים די ניסיון בעולם הרחב לכך ששיטה זו מביאה לתוצאות טובות בהרבה מאשר ללא השימוש בה. הסיבה שמכונים רבים לא מציעים שיטה זו היא כי אין להם את הטכנולוגיה הזו, וגם בגלל שזה מייקר את הניתוח. מכונים רבים רוצים להציע ניתוחים בעלות נמוכה כדי למשוך יותר אנשים, ואחת הדרכים להוזלת עלות הניתוח היא להתפשר על האיכות, ולוותר על ה Wavefront.

  אנשים רבים בוחרים לעבור את הניתוח בגלל שאינם מסוגלים יותר להרכיב עדשות מגע. בכך שאתה עושה ניתוח שמרחיק אותך מהשימוש בעדשות מגע - אתה תורם לבריאות העין, ולהתאוששות העין מתופעות היובש שנגרמו בגלל העדשות. יתכן אמנם יובש גם לאחר הניתוח, אולם בד"כ זו תופעה קלה וחולפת, ובטח לא כ"כ נוראה כמו התיאורים שלך. נראה לי שאתה לוקח את הכל בצורה קשה מאוד, וקיבלת רושם מאוד מוטעה על המהלך לאחר הניתוח. המהלך כלל אינו כפי שתיארת. באנשים בגילך תופעת היובש היא קלה וחולפת, וניתן להתמודד אתה בקלות ע"י מתן תחליפי דמעות.

  במקום לשבת ליד המחשב בבית ולכתוב פוסטים ארוכים ומייגעים, תבוא פשוט לבדיקת התאמה אצלנו, ושם תקבל הסבר מקיף על הכל. השיטה העדיפה והבטוחה מבחינתי היא שילוב של PRK עם Wavefront. תקופת ההחלמה היא כשבוע, ולאחריה אתה יכול לתפקד היטב, כמו כל המנותחים שלי, שחלקם חיילים בשירות קרבי, וחלקם סטודנטים כמוך, וחלקם אנשים עסוקים מאוד, אולי יותר ממך. יחד עם זאת - מדובר בהליך רפואי המצריך זמן וסבלנות. אם אין לך זמן וסבלנות - אל תעשה את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/10/2017 בעיית הסתגלות למולטי פוקל לאחר ניתוח

  שלום רב
  לפני כ7 שבועות עברתי ניתוח בשיט lastik להסרת משקפיים.עין ימין לרחוק ועין שמאל לקרוב. כל עין בנפרד מתפקדת די טוב אך עדיין השילוב בין העיניים והתאום ביניהן לא עובד ומקשה על התפקוד היום יומי שלי.
  האם עדיין יש משמעות לזמן או שאחרי זמן שכזה אם עדיין לא הסתגלתי ,ניתן להסיק שאני לא אסתגל והניתוח לא מתאים לי?
  תודה רבה

  אורנה

  שלום אורנה,

  לא כולם מסתדרים עם שיטת ה Monovision (תיקון מלא של העין הדומיננטית לרחוק, ותיקון חלקי של העין השניה עם השארת 1.5- כדי לאפשר קריאה). התיאום בין הדמויות המתקבלות משתי העיניים והשילוב ביניהן נעשה ע"י מרכזי הראייה במוח. לכל אחד יש יכולת הסתגלות אחרת, ומשך זמן שונה עד שמשיגים נוחות במצב החדש.

  כדי לדעת מי מתאים ל-monovision אני מציע למועמדים לניתוח מעל גיל 40 המעונינים באפשרות זו, לבצע ניסוי עם עדשות מגע למספר שבועות: להרכיב עדשת מגע עם תיקון מלא לעין הדומיננטית, ועם תיקון חלקי (1.5 דיופטר פחות ממה שצריך, כדי לקבל 1.5-) בעין הלא דומיננטית. אם לאחר מספר שבועות של ניסוי יש ראייה טובה לקרוב ולרחוק - הרי שניתן יהיה לצפות להסתגלות טובה לאחר ניתוח בשיטת monovision. האם עשו לך ניסוי כזה לפני הניתוח? - כנראה שלא, וחבל.

  אני ככלל לא ממליץ על monovision, בדיוק בגלל התופעות שתיארת בשאלתך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/09/2017 Prk או lasik

  פרופ׳ שלום רב,
  במכון אחד אמרו לי כי הקרנית דקה ואני מתאים לשיטת ה-prk בשני ששייך לרופא יחיד אמר לי שאני מתאים גם לשיטת הלאסיק ועדיף על פני השיוף ואני מתלבט וחושש, האם תוכל לעזור?
  תודה מראש.

  שלום רב,

  אתה מוזמן לבדיקת התאמה אצלנו, ונשמח לעזור לך להחליט מהי שיטת הניתוח המתאימה לך, ולהסביר לך הכל בפירוט, כך שלא תצטרך יותר להתלבט.

  לקביעת בדיקת התאמה אנא התקשר ל 052-6741425 .

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/09/2017 תרגילים להרפייה וחיזוק שריר העין לאחר הניתוח

  אני חייבת לפתוח בתודה! אני רואה שאתה מקפיד לענות לכל השואלים וזה לא מובן מאליו בכלל.. אז יישר כח על כך!
  ושאלתי היא כזו, האם לאחר ביצוע הניתוח בתקופת הראשונית (לאחר הסרת העדשה), תרגילים לחיזוק שריר העיניים (בדרך כלל למטרות הרפייה כשהן כואבות) מותרים לביצוע ללא חשש? הם “מאמץ” ממוקד פתאומי עלול להיות לעומס לעיניים? לעכב או לפגום בתהליך טבעי שהעין אמורה לעבור לאחר הניתוח?
  בנוסף, אם בתקופה שלפני ייצוב הראיה אינני רואה טוב עדיין ויש בידיי משקפיים, האם שימוש זמני בהן יהווה לי פיתרון במהלך תקופה זו,ללא חשש מפגיעה בתהליך ההחלמה מהניתוח ושיפור הראייה ההדרגתי?
  אני מתקשה למצוא כל הוראות/המלצות כלשהן לתקופה שלאחר השבוע הראשון אחרי הניתוח..
  שוב המון תודה על הסבלנות והמשך יום מבורך!

  אור

  שלום אור,

  תודה.

  "תרגילים לחיזוק שרירי העיניים" זה סתם קישקוש... הם אינם מועילים, ואינם תורמים לכל תהליך ריפוי שהוא. השימוש במשקפיים  שהיו לך לפני הניתוח לא מועיל ומיותר. משקפיים אלו אינן רלבנטיות יותר, ולא יעזרו במאומה.

  מה שצריך לעשות הוא לבצע את הוראות הרופא המנתח לאחר הניתוח. לכל רופא מנתח יש את תוכנית הטיפול שלו, הכוללת הנחיות לגבי ההתנהלות הנכונה לאחר הניתוח, ואת הטיפול התרופתי עם טיפות. הטיפול התרופתי הניתן לאחר הניתוח כולל בד"כ שילוב של אנטיביוטיקה, סטרואידים ותחליפי דמעות, בהן יש להשתמש מספר פעמים ביום על פי הנחיות הרופא. כ"כ צריך סבלנות. תהליך השיקום הראייתי לוקח זמן, על פי שיטת הניתוח שעוברים, ויש להתאזר בסבלנות בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. סבלנות היא תכונה נדירה...

  אם הרופא המנתח לא צייד אותך בהוראות מדוייקות של הטיפול אותו צריך לעשות לאחר הניתוח, אז כנראה שטעית בבחירת המקום לבצע בו את הניתוח...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/09/2017 בירור

  שלום וברכה :
  עברתי בדיקת עיניים לאחרונה עקב נקודות שחורות נאמר בשדה הראיה נאמר לי ע״י הרופא שעליי לחיות עם זה . עם המצב הזה השלמתי כבר .
  אך כשהעליתי בפניו שאני רואה בעין ימין בלבד כמין ענן ערפל הוא בדק ואמר שאין לי כלום וזה מאד מציק לי בשגרת היום היום אודה לך מאד אם תאיר את עיניי בנושא.

  מיכאל

  שלום מיכאל,

  אתה סובל מבעיה נפוצה ביותר הנקראת floaters, הנוצרים בזגוגית כתוצאה מתהליך של הפרדות הזגוגית האחורית, או Posterior vitreous detachment. הנושא כבר נידון בהרחבה בפורום הזה בתשובה לשאלות רבות של הגולשים. בקצרה - עם הגיל נוצרת התנזלות מרכזית בזגוגית (הג'ל השקוף הנמצא במרכז גלגל העין), וכתוצאה נוצרת התנתקות בין החלק האחורי של הזגוגית ובין הרשתית. כתוצאה נוצרות עכירויות בזגוגית. לעיתים הן נראות כנקודות, קוים או יתושים, ולעיתים כמו ענן (בעיקר כשמדובר בהתנתקות של טבעת של רקמת חיבור שמקורה בחיבור בין עצב הראייה והרשתית). אין שום דבר שניתן לעשות כדי להסיר אותם. לפעמים הם שוקעים מתחת לציר הראייה ולא מפריעים יותר. לפעמים הם נשארים, מטרידים, ולומדים לחיות איתם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/08/2017 תופעות לוואי של פלרקס

  שלום דוקטור,אני בת 22, ולפני כחודש אני עברתי את הניתוח prk לאחר שהיה לי מספר של -4 שמאל ו-7.5 ימין. ואני די מרוצה מהתוצאה – עין שמאל רואים מעולה ובעין ימין קצת פחות.בעיקר בלילה. היא גם עין עצלה מילדות.
  רציתי לשאול האם יש קשר בין הסטרואידים שקיימים בטיפות, לבין דימום (מחזור) מתמשך? וכאבי בטן ?
  מציינת שהמחזור שלי סדיר בדרך כלל , ואכן הייתי נתונה למעט לחצים לאחרונה. (גם טסתי לחול לשבועיים וחצי) האם יש סיבה לדאגה? והאם מותר להפסיק או להחליף את הטיפות למשהו עם פחות תופעות?

  אשמח לתשובה
  תודה מראש, ימית

  שלום רב,

  ככל הנראה אין קשר בין הדברים, אך בכל מקרה עליך להפנות שאלות אלו לגינקולוג המטפל בך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2017 טיפות לעיינים

  שלום עברתי ניתוח להסרת משקפיים לפני כשבוע בשיטת prk האם זה הכרחי ליטול דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר?

  אורי

  שלום אורי,

  כן!!!

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2017 הכנסת אצבע

  שלום אני בת 18 לפני כחודש עשיתי לייזר בעיניים ובטעות הכנסתי אצבע זה ממש שורף לי ואני לא יודעת מה לעשות

  רעות

  שלום רעות,

  עליך להיבדק בהקדם ע"י הרופא המנתח שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/07/2017 ניתוח תיקון לייזר האם כדאי לעשות ?

  שלום רב .
  עברתי ניתוח להסרת משקפיים באמריקן לייזר בגיל 20 , כיום אני בן 32 וחזר לי מספר מינוס 1 , האם כדאי לעבור תיקון ? האם יש סיכון כלשהוא בניתוח נוסף ?

  חן

  שלום חן,

  אני ממליץ להשאיר את המינוס 1. בזכות המינוס 1 תוכל לקרוא יותר בקלות, לא תתעייף בעבודה ממושכת מול מסכי מחשב, ובעתיד לא תזדקק למשקפי קריאה כשתגיע לשנות ה-40 לחייך. זאת מכיוון שהמאמץ בעבודה לקרוב כרוך בהפעלת כח אקומודציה, שהוא לכיוון הפלוס. אם יש לך מינוס קטן זה מנטרל חלק מהכח שהעין מפעילה בתהליך האקומודציה (התמקדות לקרוב), וכך  יהיה לך יותר נוח לקרוא ולצפות במחשב, שאני מניח תופסים חלק ניכר מזמנך בעבודה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2017 4 שנים לאחר הניתוח

  שלום רב ,
  כיום אני בן 23 ביצעתי את ניתוח הסרת המשקפיים בגיל 18 בשיטת השיוף , הניתוח בוצע בקאר לייזר. בחודש האחרון אני מרגיש שהראיה לרחוק טיפה נפגעה, אני עדיין רואה מצויין אבל לא כמו שראיתי בעבר. האם זה הגיוני או שפשוט הכל בראש ?

  יוסי

  שלום יוסי,

  הכל בעיניים... אנא פנה למכון בו ביצעת את הניתוח, והם יבדקו אותך ויענו על שאלתך...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/06/2017 ניתוח קטרקט בלייזר

  אני אמור לעבור ניתוח קטרקט בסוף חודש יולי בעין שמאל בלייזר, ויש לי טיסה לחופשה ב-1 לספטמבר לשבועיים, ובנובמבר ב-5 לשבועים, האם הניתוח שאני עושה עד לזמן הטיסה הראשונה זה מספיק זמן להחלמה, או שיש צורך לדחות או טיסה או ניתוח?. ןממה אני צריך להיזהר ולשמור.

  מוטי

  שלום מוטי,

  עליך להפנות שאלות אלו לרופא המנתח שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/06/2017 לאחר ניתוח הקלזיון

  שלום,אני נערה בת 13 ועברתי את ניתוח הכלזיון לפני כחודש. אני יודעת שאיפור עיניים הוא לא בדיוק חיוני כרגע אבל לאחר כמה זמן מותר לי לשים לפחות מסקרה.
  תודה מראש.

  שלום רב,

  איפור על החלק האחורי של קצה העפעף, מאחורי קו הריסים, סותם את פתחי בלוטות השומן. בלוטות השומן בעפעפיים מייצרות את השומן שהוא חלק מהדמעות. סתימתן ע"י איפור גורמת לחוסר יכולת של השומן לצאת דרך הפתחים, להצטברותו, ולהתפתחות כלזיון. בנוסף גורם הדבר להפחתת כמות השומן בדמעות, וכתוצאה לירידת מתח הפנים של הדמעות וליובש בעיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/06/2017 ביצוע פעילות ספורטיבית

  שלום רב, לפני כ4 ימים ביצעתי את הניתוח בשיטת prk, העדשות הורדו לי מהעיינים ביום הרביעי למרות שראיתי פה שכתוב לאחר שבוע ימים, זה תקין?
  שאלה נוספת , יש אפשרות לבצע פעילות ספורטיבית כגון ריצה, מאמץ עצים?
  התייחסותך ,תודה רבה

  שלום שי,

  אפשר להסיר את עדשות המגע גם 4 ימים לאחר PRK, אם שכבת האפיתל צמחה והשלימה את תהליך הריפוי.

  אחרי ניתוח בשיטת PRK אפשר לבצע פעילות ספורטיבית כלשהיא ללא הגבלה - זהו היתרון של שיטת ה- PRK על פני שיטות אחרות.

  ועוד משהו: הרופא המנתח שלך לא יודע לדבר? יש לך בעיה להפנות לו שאלות כל כך בסיסיות?

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2017 עין עצלה

  קאורים לי תמיר ואני רואה 6/36 בעין שמאל עין עצלה האם יש אפשרות לתקן?
  נ.ב בעבר לפמי שנים הייתי בבדיקה ואמרו שלא ניתן לעבור ליזר.
  תודה תמיר.

  שלום תמיר,

  הניתוח אינו מתאים לאנשים הסובלים מעין עצלה עם ראייה מאוד ירודה כמו זו שיש לך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2017 אימון

  האם אפשר להתאמן במכון כושר בימים שאחרי הניתוח. גם אירובי וגם כוח(משקולות)?

  לוי

  שלום רב,

  אם עשית את הניתוח בשיטת PRK ניתן להתאמן בחדר כושר גם בימים שלאחר הניתוח. ככלל ניתן לבצע כל ספורט שאינו ספורט -מגע. מומולץ להמנע ממשחקי כדור, אומנויות לחימה ושחייה. אפשר לבצע פעילות ספורטיבית שאינה כרוכה בחבלה בפנים, ובכלל זה פעילות המתבצעת בחדר כושר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/05/2017 האם מותר לעשן סמים קלים לאחר הניתוח

  היי אני עשיתי את הניתוח לפני כמה ימים ואני לא יודע אם אני יכול לעשן (מריחואנה). חלק אמרו לי שזה לא קשור וחלק אמרו שזה יכול לפגוע בעיניים כי זה מרחיב את האישונים וההעיניים מאוד רגישות בימים הראשונים

  יוסי

  שלום יוסי,

  אתה יכול לעשן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/05/2017 פעילות ספורטיבית – כדורגל – לאחר ניתוח prk

  שלום דוקטור,

  אמי שבוע אחרי ניתוח prk אשר בינתיים מתקדם כמתוכנן (אפילו לא היו לי כאבים כלל עד עכשיו לפחות).
  בעוד שבוע יש טורניר כדורגל שאני מעוניין לשחק בו. להערכתך זה יהיה בלתי אחראי להשתתף? או שאם ב 23 שנים שאני משחק לא קיבלתי מכה בעין כנראה לא יקרה משהו חריג שבועים אחרי ניתוח?
  תודה

  שלום רב,

  אם האפיתל סגור והעדשות הוסרו כשבוע לאחר הניתוח, ניתן לחכות שבוע נוסף ואז אפשר להשתתף במשחק כדורגל. בכל מקרה עליך להתייעץ עם הרופא המנתח, כדי שיגיד לך מה מצב האפיתל, והאם החלים ומאפשר השתתפות בספורט מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2017 האם יש הבדל בסוג של הניתוח prk

  אני רוצה לעשות ניתוח לייזר בשיטת prk או אסא , הניתוח של השיוף של הקרנית ואז צומחת קרנית חדשה .
  השאלה שלי מחוסר ידע האם כול הניתוחים בשיטה הזאת הם באותה השיטה בכול המכונים או המרפאות או שיש שוני בין המכונים גם בשיטה עצמה .. מקווה שהצלחתי להעביר טוב את השאלה

  שלום רב,

  שיטת PRK די דומה, ויש הבדלים לא משמעותיים בביצוע שלה במכונים השונים. הבדלים אלו אינם עקרוניים. שמות נרדפים של אותה השיטה הם PRK, ASA ו- LASEK. בכולם עקרון הניתוח זהה (שיוף הקרנית ללא חיתוך), ובכולם תהליך ההחלמה והתוצאות דומות.

  ההחלטה על המכון בו תבחרי לעשות את הניתוח תלויה באיכות השירות שאת מקבלת, ובמעורבות של הרופא המנתח בכל שלבי התהליך. לחצי כאן למספר טיפים באשר לבחירת המכון בו תבצעי הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/04/2017 כניסה לים לאחר PRK

  היי לפני כחצי שנה עשיתי ניתוח לייזר.. הניתוח שההחלמה ממנו ארוכה יותר.
  רציתי לדעת אם אני כבר יכולה להכנס לים,בריכה
  .?

  שלום לי,

  כן, הגיע הזמן... בד"כ ניתן להיכנס לים כבר מספר ימים לאחר הסרת העדשות, כלומר: כ- 10 ימים לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/04/2017 מאמנת כושר

  היי אבי אני מאמנת ומתאמנת על בסיס יומיומי האם יש דרך או סוגים של ניתוחים שמקצרים זמן החלמה ? כדי לחזור לפעילות מאומצת .
  ואחי עבר לפני שנתיים ניתוח לייזר אצל [—–] אבל סבל מכאבים חזקים ביומיים הראשונים לאחר הניתוח למרות התרופות .
  האם ניתן היה למנוע את הכאבים זה גורם לי לדאגה הוא ממש כאב ?

  שלום רב,

  אם את עוסקת בפעילות גופנית נמרצת, הרי ששיטת ה- PRK מתאימה במיוחד עבורך. תקופת ההחלמה תלויה בגיל, בבריאות העיניים, ובהיצמדות הדוקה להנחיות הרופא המנתח. הפרוטוקול הטיפולי שפיתחנו לאחר הניתוח מאפשר תקופת החלמה קצרה ונוחה, עם מיעוט של כאבים או אי נוחות. אין לך כל סיבה לחשוש מכאבים לאחר הניתוח, ואני משוכנע שאם תעברי את הניתוח אצלנו, תקופת ההחלמה לא תהיה כרוכה בכאבים כמו אלו שעברו על אחיך.

  את מוזמנת לתאם בדיקת התאמה אצלנו: 1800-200-222 או 052-6741425.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/04/2017 שלום אני כבר כמעט אחרי 4 חודשים מניתוח PRK האם מותר לי לשטוף את העיניים

  שלום אני עברתי ניתוח prk לאחר כמעט 4 חודשים האם מותר לי לשטוף את העיניים יצא לי להיות בסביבה ובעבודה של אבק בזמן האחרון ואחרי אני שוטף את העיניים במים האם זה יכול לפגוע לי בניתוח עצמו או בכלל בעיין
  נגיד אתמול ניקיתי לפסח והשתמשתי בכל מיני חומרים ועצם זה שאולי אחד החומרים כגון ספרי לניקוי חלונות קצת נכנס לי לעניים לאחר מכן ישר שטפתי אני מרגיש חולשה בעיין שמאל האם כבר העין חזקה ובכלל האם זה בסדר

  נתי

  שלום נתי,

  בהחלט, אתה יכול לשטוף את העיניים. בעצם - יכולת לעשות זאת כבר שבוע אחרי הניתוח, אחרי שהסירו לך את עדשת המגע.

  דרך אגב - איך אפשר לכתוב משפטים כ"כ ארוכים בלי אף פסיק או נקודה או סימן שאלה?...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2017 חזרה לנהיגה

  שלם פרופסור, אני מתלבט אם לגשת לבדיקה וניתוח בשלב זה או לחכות כחודש משום נקבע לי טסט לעוד חודש וחצי. לאחר כמה זמן מהניתוח ניתן לחזור לנהוג? תודה מראש

  רונאל

  שלום רונאל,

  בד"כ כשבוע אחרי הניתוח ניתן לחזור לנהיגה. כדאי לך קודם לעבור את הטסט, ורק לאחריו לעבור את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/03/2017 חבלה בעין

  שלום אבי,
  עברתי ניתוח להסרת משקפיים מסוג Trans PRK לפני כשנה בדיוק.
  אני נמצא כעת בחו”ל בטיול ארוך ובמהלך מסיבה קיבלתי מכה בעין מידו של חבר בטעות. לא היו כאבים רבים בעין היא רק דמעה לאחר המכה לכמה דקות,הראיה בעין תקינה. אני חושש שהייתי צריך להיבדק לאחר המכה כי אני נורא חרד לעיניים מאז הניתוח, האם זה נראה לך תקין?

  רועי

  שלום רועי,

  לא יודע.

  זה נראה לך הגיוני לשאול שאלה כזאת?

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2017 שפשוף עיניים

  פרופסור סלומון היקר שלום,
  תחילה אודה על העזרה הרבה…
  אני כשלושה שבועות אחרי prk ולפעמים מתוך שינה משפשף את העין שלא במתכוון,האם זה יכול לפגוע בהצלחת הניתוח?

  רון

  שלום רון,

  כעיקרון מומלץ להמנע ככל האפשר משפשוף העיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  28/03/2017 הריון לאחר הניתוח

  שלום,
  אני בת 40 ונמצאתי מתאימה לניתוח מסוג לסק, שאלתי היא, מתי ניתן יהיה בטוח להיכנס להיריון? כל עוד אני מטפטפת טיפות במהלך החודש שלאחר הניתוח מומלץ להימנע מהריון? או אולי אף לדחות את הניתוח לאחר ההיריון..?
  שאלה נוספת לאור חששותיי מהניתוח באופן כללי- האם בבדיקת ההתאמה ניתן לראות תהליך קטרקט והאם מחויבים לספר לי על כך?
  תודה רבה מראש

  ורד

  שלום ורד,

  ניתן להיכנס להריון לאחר שסיימת את הטיפול התרופתי בטיפות לאחר הניתוח.

  אם היה לך קטרקט, לא היית מתאימה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/03/2017 ניתוח לפני טיפול פוריות

  שלום רב, ברצוני לעבור ניתוח PRK בסוף החודש ובתחילת אפריל אני מתחילה בטיפולי פוריות. האם עדיף לעשות ניתוח לפני הטיפול או אחרי? אם החלטתי לעשות ניתוח לפני הטיפול כמה זמן לחכות כדי להתחיל בטיפול IVF?

  שלום רב,

  מכיוון שטיפולי הפוריות יכולים להימשך לזמן לא ידוע, מומלץ לבצע את הניתוח לפני הטיפולים הללו. לאחר PRK מקובל לתת טיפול מקומי בטיפות סטרואידים לתקופה של כ-3 חודשים. למרות שהספיגה הסיסטמית של הסטרואידים הניתנים בעיניים אינה משמעותית, עדיין הביא קיימת. לא ברור האם יש לטיפות אלו השפעה כלשהיא על הצלחת טיפולי הפוריות, ומולץ להתייעץ עם הרופא המטפל בנושא הפוריות בעניין זה. אם יש חשש להשפעה של טיפות הסטרואידים, הרי שמומלץ לדחות הטיפול ל-3 חודשים לאחר הניתוח, עד לסיום הטיפול בטיפות סטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/03/2017 ניתוח לייזר

  שלום רב . רציתי לשאול אני כבר ממש מבולבלת אם לעשות את הניתוח מכוון שיש אנשים שאמרו לי שזה חזר להן אחרי הלידה .. אני עומדת להתחתן ורציתי לדעת מה כבוד הדוקטור ממליץ לי לעשות אשמח לתשובה??

  חן

  שלום חן,

  במקום להתבלבל - פשוט תגיעי לבדיקת התאמה...

  הריונות לא מעלים את המספר, אם הוא הגיע לרמה היציבה שלו. האמונה לפיה הריונות מעלים את המספר נובעת מכך שיש נשים שהמספר במשקפיים עולה להן בשנות ה- 20 לחייהן, ובמקביל הן יולדות באותן שנים. כך הן מייחסות את העלייה במספר במשקפיים להריונות, כשלמעשה המספר היה עולה בין כה וכה.

  לאחר שהמספר התייצב לפחות במשך שנה אחת - הוא לא יעלה יותר, אם או בלי הריונות. אם הניתוח יבוצע לאחר שהמספר היה יציב במשך שנה לפחות, הסיכוי שהוא יחזור קטן מאוד, ונע סביב ה- 5%. גם אם חוזר מספר, מדובר בד"כ בעלייה קטנה מאוד, לסביבות ה 1-.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/03/2017 הקרנת השמש בעיניים

  היי, אני עושה ביום רביעי את הניתוח בשיטת אינטרלאסיק. אני חייבת להסתובב לאחר מכן עם משקפי שמש במהלך כל החודש?
  אני פשוט בצבא וזה קצת לא רלוונטי לעמוד מול חיילים שלי עם משקפי שמש. השאלה אם צריך משקפי שמש רק שממש הקרנית בתוך העיניים או שגם ביום יום?

  מאי

  שלום מאי,

  מעולם לא הנחיתי מנותחים שלי להרכיב משקפי שמש לאחר הניתוח. ניתן להרכיב את המשקפיים אם יש סינוור באור השמש בימים הראשונים, אך אם לא מרגישים בסינוור או אי נוחות בחוץ, אין לדעתי כל צורך במשקפי שמש.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/03/2017 אחרי ניתוח לייזר

  ערב טוב
  עברתי ניתוח לייזר לפני כשבוע בשיטת PRK מתי מותר להתקלח או לשיים מיים על העיניים!!?

  שלום רב,

  לאחר הוצאת עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/02/2017 התאמה

  שלום
  1.האם יש הגבלה למס במשקפיים שניתן לעבור את הניתוח? יש לי מינוס 7 בשתי העיניים.. האם אוכל לעבור את הניתוח?
  2.מהו הגיל האופטימלי לעבור את הניתוח? (בת 19)
  3. נאמר לי שעדיף לא לעבור את הניתוח בתקופה לחוצה של לימודים..האם יש בזה אמת?
  תודה!!

  שלום רב,
  1. כדי לענות על שאלה זו צריך לדעת מהו עובי הקרנית.
  2. החל מגיל 18.
  3. אמת.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.