אחרי ניתוח לייזר בעיניים

ניתוח לייזר בעיניים החלמה

בשבוע שלאחר הניתוח

בדיקות המעקב שלאחר הניתוח ע"י הרופא המנתח חיוניות לבטיחות ולהצלחת הניתוח.

בדיקות המעקב שלאחר הניתוח ע"י הרופא המנתח חיוניות לבטיחות ולהצלחת הניתוח.

ניתוח לייזר בעיניים החלמה הינו תהליך מתמשך אשר במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח יש צורך בהזלפת מספר סוגים של טיפות לעיניים. אלו כוללים טיפות נוגדות דלקת (סטירואידים), טיפות נוגדות זיהום (אנטיביוטיקה) וטיפות להרטבת העיניים (תחליפי דמעות). כ"כ יש להשתמש במגנים לעיניים מפלסטיק קשיח, אותם יש להרכיב על העיניים במהלך המקלחת ובשינה. מטרת מגני הפלסטיק למנוע מגע של ידי המטופל בעיניו, ולמנוע מאחרים לגעת לו בעיניים.
בנוסף יש להימנע מספורט מגע (משחקי כדור למיניהם, וכל סוג ספורט שבו עלולה להיות חבלה בראש), ולהימנע משחייה או כניסה למקווי מים. כ"כ מומלץ להימנע מאיפור.
לאחר ניתוח PRK – הראייה בשבוע הראשון מעט מטושטשת, כאשר שיא הטשטוש הוא ביום ה-3 אחרי הניתוח. הראייה מאפשרת לבצע את רב הפעולות היום-יומיות, ולנהל אורח חיים תקין, אך אינה מאפשרת נהיגה. כ"כ יש קושי מסויים בקריאה במהלך השבוע הראשון. הוצאת עדשות המגע נעשית לאחר ששכבת האפיתל סיימה לצמוח ולכסות את איזור השיוף. הוצאת העדשות נעשית בד"כ לאחר כ-5 ימים, אך לעיתים יש צורך לחכות עוד מספר ימים עד להוצאת העדשה.
לאחר ניתוח Intra-LASIK – הראייה בד"כ טובה כבר ביום שלמחרת הניתוח, אם כי תתכן תנודתיות בראיה במהלך הימים ראשונים לאחר הניתוח. לאחר ניתוח Intra-LASIK יש להיזהר במיוחד מחבלות לעיניים במהלך כל החודש הראשון.

חודש עד 3 חודשים לאחר הניתוח

חדות הראיה בד"כ מתייצבת כחודש לאחר הניתוח, ובמועד זה תתבצע בדיקת מעקב נוספת. בדיקה זו כוללת בדיקת רפרקציה ע"י אופטומטריסטית, ובדיקה במכשיר מיוחד המאושר ע"י משרד הרישוי לבדיקות עיניים לצורך הוצאת רישיון נהיגה חדש (ללא ההגבלה המחייבת לנהוג עם משקפיים או עדשות מגע.)

לאחר ניתוחי Intra-LASIK  חדות הראייה מעולה כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח. לאחר ניתוחי PRK חדות הראייה מגיעה בד"כ מעולה במהלך תקופה של חודש עד 3 חודשים מהניתוח. תהליך השיפור בראייה לאחר PRK תלוי בגיל המנותח ובמספר שהיה במשקפיים לפני הניתוח. ככל שגיל המנותח צעיר וככל שהמספר נמוך – כך יהיה השיקום הראייתי יהיה מהיר יותר. אך בכל מקרה, חשוב לדעת שבסוף התהליך, התוצאות של ניתוחי PRK ו- Intra LASIK זהות לחלוטין, ובשתי השיטות נגיע בסופו של דבר לראייה מיטבית, רק בקצב שונה.

למלש"בים שעברו את הניתוח כדי להעלות את הפרופיל הרפואי בצבא ולהתגייס ליחידה קרבית – רק לאחר 3 חודשים הצבא יהיה מוכן לקבל מכתב על מצבכם. אתם תקבלו מאיתנו מכתב המציין את תאריך הניתוח, שיטת הניתוח ותוצאות בדיקת העיניים שבוצעה 3 חודשים לאחר הניתוח. את המכתב תעבירו ל"מיטב", והם ידאגו לעדכן את הפרופיל.

 

ליאת ורונן עברו שניהם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. את רונן ניתחתי לפני 5 שנים בשיטת PRK. מאז הוא ניסה לשכנע את אשתו לעבור גם כן אם הניתוח. השנה ניתחתי את ליאת, גם כן בשיטת PRK, וחודש לאחר הניתוח היא מאושרת ורואה 6/6.

ליאת ורונן עברו שניהם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. את רונן ניתחתי לפני 5 שנים בשיטת PRK. מאז הוא ניסה לשכנע את אשתו לעבור גם כן אם הניתוח. השנה ניתחתי את ליאת, גם כן בשיטת PRK, וחודש לאחר הניתוח היא מאושרת ורואה 6/6.

היענות לטיפול של המנותח הישראלי וההבדל בין "בדיוק" ל"בערך"

המנותח הישראלי הממוצע מתייחס להוראות הרופא שלו כמו שהוא מתייחס לחוקי הנהיגה ולתמרורים בכביש: "בערך", "יהיה בסדר" ו"שכחתי לשים אתמול את הטיפות, אבל לא נורא"…

בעוד שהציפיה המובנת של המנותח מהניתוח היא שהלייזר יהיה מדוייק והמנתח יעשה עבודה מעולה ומדוייקת, הרי שכאשר מגיעים הדברים לחלקו של המנותח – לטפל בעצמו על פי הנחיות הרופא ולהזליף את הטיפות בזמן ובצורה מדוייקת – הרי שכאן אין דיוק ואין הקפדה על הוראות הרופא. מרבית האנשים יתייחסו להוראות הרופא כאל המלצה, ואחרי מספר ימים יתחילו לעגל פינות, לשכוח לשים את הטיפות בחלק מהזמן, ולבסוף יפסיקו לקחת את הטיפות לחלוטין.

אני תמיד נותן למנותחים דף הנחיות עם תמונות של בקבוקי הטיפות אותן יש לקחת, עם התדירות היומית ומשך הטיפול. בחלק גדול מהמקרים, בביקורות האנשים אומרים משפטים כגון: "הטיפות נגמרו לי רק אתמול…", "חשבתי שהטיפול זה רק לחודש", "נגמר לי ולא הצלחתי להשים מרשם", "זה בגלל הקורונה", ועוד שאר תירוצים מגוחכים.

חשוב להבין שהטיפול התרופתי בטיפות לאחר הניתוח חשוב מאוד להצלחת הניתוח ולהשגת התוצאה, ולכן יש להקפיד לקחת אותו בדיוק לפי הנחיות הרופא. זה לא מספיק שהלייזר מעולה ומדוייק והמנתח מעולה ומדוייק. גם המטופל צריך להיות מדוייק, ולהבין שהטיפול התרופתי לאחר הניתוח הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. ומי שלא מוכן או מסוגל לעקוב אחר ההנחיות הרפואיות לאחר הניתוח, שלא יעשה את הניתוח.

בשנה שלאחר הניתוח

במהלך השנה הראשונה יתבצעו בדיקות מעקב לאחר חודש, 3 חודשים, 6 חודשים ושנה. בדיקות אלו כוללות בדיקת אופטומטריסט ובדיקת רופא. מטרת הבדיקות היא לוודא שתוצאת הניתוח יציבה, ושאין סיבוכים או תופעות לוואי כל שהן.

 

מה קורה לעיניים בטווח הארוך?

אם הניתוח עבר כשורה, והמהלך בשנה הראשונה היה תקין, מרבית הסיכויים שהתוצאה תשאר יציבה, ושהמנותח ייהנה מראיה טובה מאוד ללא משקפיים.
הניסיון המצטבר עם ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר הוא של למעלה מ-30 שנה (הניתוחים הראשונים בוצעו ב-1986). במעקב ארוך הטווח אחרי המנותחים לא נצפו תופעות לוואי או שינויים בעין כתוצאה מהניתוח. העין לא חשופה יותר או נוטה יותר לפתח מחלות כלשהן בטווח הארוך. כ"כ הסיכוי לעבור בהצלחה ניתוחים אחרים בעתיד, כגון ניתוחי קטרקט, לא משתנה בעקבות הניתוח של הסרת משקפיים בלייזר.
הריון ולידה לא משנים את המצב. אם הרפרקציה (המספר במשקפיים) היתה יציבה בשנה שלפני הניתוח, הרי שאין סיבה שתהיה נסיגה בתוצאות בעקבות הריון ולידה.
חשוב לזכור שלקראת אמצע שנות ה-40 אנחנו נזקקים למשקפי קריאה (פרסביאופיה). ניתוח להסרת משקפיים מתקן את הראייה לרחוק ולקרוב כאשר הוא מבוצע לפני גיל 40. אחרי גיל זה , ובד"כ אחרי גיל 45, יש צורך בהתקנת משקפים לטווח הקרוב, אך הראייה לרחוק ממשיכה להיות טובה.
אנשים שסבלו בעבר מקוצר ראייה גבוה צריכים להמשיך במעקב השגרתי אצל מומחה לרשתית. בקוצר ראייה גבוה קיימים לפעמים שינויים ברשתית כגון חורים או קרעים בהיקף הרשתית. ניתוח הלייזר משנה את קמירות הקרנית, אך אינו משנה את תכונות הרשתית. לפיכך יש להקפיד על מעקב מומחה לרשתית.

 

מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר?

התקשרו עכשיו ל- 5023*

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

איפור לפני ואחרי ניתוח prk 04/07/2021

היי
אני אמורה לעבור ניתוח בשיטת prk, שואלת האם כשיש הנחייה לא להתאפר הכוונה לכל הפנים או רק באזור העיניים?
וכמה זמן אחרי הניתוח ניתן להתאפר?

שלום רב,

מומלץ שלא להתאפר באיזור העפעפיים החל מהיום שלפני הניתוח. לאחר הסרת משקפיים בשיטת PRK - אסור להתאפר במהלך השבוע הראשון בגלל השימוש בעדשות מגע טיפוליות. כשבוע לאחר הסרתן (שבועיים לאחר הניתוח) ניתן לחזור ולהתאפר באיזור העפעפיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ניתוח מתקן צילינדר? 20/06/2021

שלום ד"ר, האם ניתוח מסוג prk מתקן צילינדר?

שלום רב,

בהחלט.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פתיחת עיניים בבוקר 09/06/2021

שלום,
לא יודע אם מותר לי לשאול פה, אבל שאלה חשובה לי.. אני שלושה חודשים אחרי ניתוח לייזר PKR ואני מעשן קנאביס רפואי לפני שינה כי אני סובל מכאבים אחרי תאונת דרכים וזה עוזר לי לישון.. אבל אני קם בבוקר עם עיניים אדומות ויבשות וקושי בפתיחת עיניים שעובר אחרי שעה והרבה טיפות של תחליף דמעות.. רציתי לשאול האם היובש הזה במהלך הלילה יכול לפגוע בעיניים ובתוצאת הניתוח? או שזה פשוט עניין של אי-נוחות וצריך פשוט לשים טיפות בבוקר?
תודה רהה

שלום רב,

היובש בעיניים במהלך הלילה לא יפגע בתוצאות הניתוח. מומלץ להשתמש בתחליפי דמעות צמיגיים (ג'ל או משחה) לפני השינה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

פתיחת עיניים במים לאחר ניתוח prk 24/05/2021

היי , אני אמור לעשות ניתות prk ב24.6 ואמור להיות לי גדנע צלילה באמצע אוגוסט וגיבוש שייטת בנובמבר ובפעילויות אלו צריך לפעמים לפתוח את העיניים במים ( בריכה ומלוחים ) , השאלה שלי היא לאחר כמה זמן מותר לפתוח את העיניים במי הים והבריכה ?

שלום רב,

היתרון של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK שאתה לא מוגבל בכלל בפעילויות ספורטיביות שונות, כולל שחייה וצלילה. למעשה, אם ריפוי האפיתל התקדם בצורה תקינה, ועדשות המגע הוסרו כשבוע לאחר הניתוח, אזי מספר ימים לאחר הסרת העדשות (כשבועיים לאחר הניתוח) ניתן לבצע כמעט כל פעילות, כולל הפעילויות שציינת - צלילה עם פתיחת העיניים בתוך מי בריכה או מים מלוחים.

עליך כמובן לבדוק מול הרופא המנתח שלך שאכן האפיתל נסגר בזמן ולקבל את אישורו לכל הפעילויות הנ"ל.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שיפשוף אחרי ניתוח PRK 20/05/2021

שלום אני לאחרי חודש של הניתוח לייזר בעיניים שיפשפתי את העין בטעות בלילה ויש לי שריטה בעין למעלה התחושה לא נעימה אני כבר כמה ימים עם כאב בעין בפרט כשאני פותח וסוגר אותה נתנו לי טיפות ג'יל דמעות לעין אבל זה לא עוזר יש משהו שאני יכול לעשות כדי להקל?

שלום רב,

מומלץ לגשת בהקדם לרופא המנתח. אם יש שריטה או פצע באפיתל הקרנית שלא מתרפא, יש להתקין עדשת מגע טיפולית למספר ימים. את האבחנה והטיפול יעשה הרופא שביצע לך את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

החלקת שיער לאחר ניתוח 12/05/2021

כמה זמן אחרי ניתוח ליזר בעיניים (בשיטה של השיוף) אפשר לעשות החלקת שיער? מכיוון שהחומר ששמים הוא כימי ועלול לפגוע בעין אני חוששת שיגרום לזיהום.. לכן אשמח לדעת מה ההמלצה שלך.

שלום רב,

כשבועיים לאחר הניתוח.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לגבי צלילה לאחר ניתוח 06/05/2021

עברתי ניתוח PRK ובהנחיות לאחר הניתוח כתוב לי שאסור ללכת לים חודש. רציתי לשאול מה לגבי צלילה חופשית האם אני יכול ללכת לים לצלול לפני שמסתיים החודש מהניתוח תוך הקפדה שלא יחדרו מים למשקפת? ועד כמה מסוכן שיכנס מי ים לעיניים? כרגע אני שבועיים אחרי הניתוח
תודה

משה

משה שלום רב,

שבועיים לאחר הניתוח מותר לך לעשות הכל, כולל צלילה ושחייה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שימוש יתר בטיפות 10/01/2021

שלום הרופא אבי סלומון, לא מזמן עשיתי הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK (לפני שבועיים וחצי) והמנתח אמר לי להשים כמו טיפות ג'ל כאלה לפני השינה והוא אמר שזה טוב כי זה שומר על השכבה החיצונית של העין במהלך הלילה וזה מונע יובש בעיניים. הוא אמר שכדאי לטפטף את הטיפות למשך השבוע וחצי הראשונים ואם מרגישים יובש בעיניים אז אפשר להמשיך
שאלתי היא האם אתה חושב שכדאי להמשיך כי זה תמיד יכול להיות טוב ולהוסיף הגנה לעין או ששימוש יתר במקרה הזה עלול להזיק ולא כדאי להמשיך?(אני שואל אותך כי אין לי אפשרות לשאול את המנתח עצמו)

יונתן

שלום יונתן,

טיפות המכילות ג'ל לסיכוך העיניים לפני השינה מונעות יובש בעיניים במהלך הלילה, ומקילות על פתיחת העיניים בזמן היקיצה. הג'ל מקטין את החיכוך בין העפעפיים והקרנית, ומאפשר פתיחה קלה יותר של העיניים בבוקר, במיוחד במהלך השבועות הראשונים לאחר הניתוח. ניתן להשתמש בהן ללא הגבלה לכמה זמן שרוצים. אין חשש לשימוש יתר או לנזק כלשהוא לעיניים, מכיוון שלא מדובר בתרופה, אלא בטיפות המכילות נוזל סיכוך. כל זמן שאתה מרגיש יובש בעיניים, במיוחד בלילה, וכל זמן שפתיחת העיניים בבוקר כרוכה באי נוחות או צריבה, מומלץ להמשיך ולהשתמש בהן.

מוזר שאין לך אפשרות לשאות את המנתח עצמו... יכול  להיות שטעית בבחירת המנתח?

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

ספורט לאחר prk 27/12/2020

מהי הסיבה שבגללה אסור לעשות ספורט אחרי ניתוח לייזר בשיטת prk?
זה לחץ על הפנין למשל בהרמת משקולות? או עניין של הזעה וכניסת זיעה לעין?

שלום רב,

ניתן לבצע ספורט לאחר ניתוח הסרת משקפיים בשיטת PRK.  בשבוע הראשון יש עדשות מגע בעיניים העוזרות לריפוי הקרנית. לכן בשבוע הראשון מומלץ להימנע מספורט מגע (משחקי כדור, אומנויות לחימה, שחייה) כדי שלא לגרום ליציאת עדשות המגע מהעיניים. אבל ניתן להתאמן בחדר כושר במהלך השבוע הראשון לאחר PRK, וניתן לבצע פעילות אירובית (ריצה, אופניים). למניעת חדירת זיעה לעיניים ניתן להשתמש ברצועת בד סופגת זיעה אותה מרכיבים על הראש באיזור המצח. אם חודרת מעט זיעה זה לא מזיק, ואם יש צריבה בעיניים כתוצאה מכך - ניתן להזליף טיפות לחות (דמעות מלאכותיות).

לאחר שאני מסיר את עדשות המגע כשבוע לאחר הניתוח, ניתן לחזור לכל סוגי הספורט.

זה היתרון של ניתוח PRK על פני האינטראלאזיק, שבו מתבצע חיתוך של הקרנית. בשיטת האינטראלאזיק יש להיזהר מספורט מגע במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, כדי למנוע את תזוזת המתלה ממקומו. מי שעוסק דרך קבע בספורט אתגרי או ספורט מגע, או מלש"ב המתכוון לשרת ביחידה קרבית בצבא - מומלץ שישקול לבצע הסרת משקפפיים בלייזר בשיטת PRK.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

טיפות אף אם אל ליקויפילם 23/12/2020

שלום, נתנו לי מרשם לטיפות אף אם אל ליקויפילם . אני חודש אחרי ניתוח PRK והרופא אמר לי להשתמש בטיפות אלו 3 פעמים ביום למשך חןדש, חודש לאחר מכן פעמיים ביום, וחודש שלישי פעם ביום. לפי התגובות שקראתי באינטרנט לגבי טיפול אלו שזה טיפול שצריך להיות קצר טווח. בביקורת שערכתי אתמול ובה הוא נתן לי את המרשם ציינו שאני במצב מצוין ואין שום בעיות בכלל, כבר חודש אחרי אני רואה מצוין וזה ישתפר עוד. אז למה הוא בחר לתת לי את סוג הטיפות האלו נגד דלקת? וגם למשך 3 חודשים זה הרבה זמן…? תודה 🙂

שלום רב,

טיפול בטיפות FML למשך שלושה חודשים לאחר הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK הוא הטיפול המקובל. מטרתו למנוע צלקת בקרנית, שעלולה להתפתח בטווח המאוחר יותר, חודשים לאחר הניתוח. שלושה חודשים זה הזמן המקובל לטיפול זה. לעיתים יש צורך בטיפול ממושך יותר, במיוחד במצבים בהם המספר במשקפיים לפני הניתוח היה גבוה.

ככלל מי שמטפל בך ואחראי לתוצאת הניתוח זה הרופא שניתח אותך, ולא "התגובות שקראתי באינטרנט". לכן עליך להישמע להוראותיו, שיועילו לך יותר מקריאה של תגובות של אנשים שונים באינטרנט, שאינך יודע מיהם, איזה ניתוח הם עברו, ומה הם באמת זוכרים שאמרו להם לעשות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם