WAVEFRONT25/10/2017

פרופ' סולומון שלום,

באיזה פרופיל WAVEFRONT אתם משתמשים בהדסה אופטימל? האם ב-WAVEFRONT GUIDED או ב-WAVEFRONT OPTIMIZED?
לי אישית נמסר באחד המכונים (שבנחשב למכון טוב עם מכשור חדיש) לאחר בדיקה שאני זקוק לWAVEFRONT GUIDED (בתוספת תשלום. ממה שהבנתי במכון הם מבצעים WAVEFRONT OPTIMIZED לכולם ללא תוספת תשלום כי זה מובנה במכשיר). בדקתי בעוד מכונים ומצאתי כי בחלק מהמכונים ה-WAVEFRONT מובנה בתוך מכשיר הלייזר, וכך כולם מקבלים WAVEFRONT, אך ממה שהבנתי זה WAVEFRONT OPTIMIZED (ובגלל זה הוא מובנה במכשיר הלייזר) ואין להם WAVEFRONT GUIDED. (דרך אגב לא מצאתי מכון שלא מבצע WAVEFRONT כלל כפי שאתה רומז באתר)

2.לגבי יובש בעיניים- ידוע לי שזו תופעה חולפת לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים. יחד עם זאת, שמתי לב (גם מקריאת חומר מקצועי וגם מתלונות של אנשים בפורומים בחו"ל) כי יש כאלו שהתופעה נוצרת או מוחמרת לאחר הניתוח ולא חולפת להם. יש כאלו שנוצר להם יובש קל אמנם אחרי הניתוח שלא חולף אך שמתי לב כי יש כאלו שנוצר אצלם יובש קשה לאחר הניתוח (או שהיה להם עוד קודם יובש קל-בינוני והוא הפך לחמור וכרוני). הבנתי שאנשים אלו נזקקים לטיפול קבוע בתחליפי דמעות, או אפילו טיפולים מתקדמים וניתוחיים ליובש בעיניים כמו פלאגים וכדומה.
שאלתי היא האם אתם יכולים לזהות בבדיקת ההתאמה אנשים שיכול להיווצר אצלם יובש כרוני וקשה שלא יחלוף לאחר הניתוח לייזר? (אין לי עין רטובה במיוחד. אין לי יובש שמפריע עם משקפיים אבל בניסיון קצר עם עדשות מגע היה לי יובש, גם בשימוש של מס' שעות בלבד)

פרטים עליי:
בן 29, עם מספרים 3- ו1.75 צילינדר בעיניים.

בתודה מראש

עמית שלום,

אנחנו משתמשים מזה שנים רבות בשיטת ה- Wavefront-guided של חברת Bausch & Lomb (מערכת ה- Zyoptix). זוהי מערכת ה- Wavefront האיכותית ביותר הקיימת כיום, והיא אצלנו מרכיב חובה בכל הניתוחים ללא יוצא מהכלל. אין אצלנו אפשרות לבחור בניתוח ללא Wavefront, וזאת מכיוון שברור לנו ששיטה זו נותנת את התוצאות המיטביות לאחר הסתר משקפיים בלייזר.

שיטת ה Wavefront optimized היא למעשה לא Wavefront אמיתי, והשם שלה מטעה. מדובר בשיטת שיוף המסתמכת על המספר במשקפיים, וזה הדבר היחיד אותו מזינים למחשב המחובר ללייזר (בדומה למה שהיה מבוצע בעבר לפני שנים רבות בטיפול הקונבנציונלי). אלא שכאן יש אלגוריתם המבצע פעימות לייזר רבות יותר בהיקף האיזור המטופל, וזאת כדי להקטין במידה מסויימת את העיוותים האופטיים, שהיו נוצרים כתוצאה מהטיפולים הישנים לפני עידן ה Wavefront.

שיטת ה Wavefront guided לעומת זאת, שזה ה Wavefront האמיתי, היא שיטה שבה לפני הניתוח, בנוסף לבדיקת המספר במשקפיים, מבוצע מיפוי ממוחשב של העין בעזרת Aberrometer, שממפה באופן מדוייק את העיוותים מסדר גבוה (High order abberatins), ובונה תבנית שיוף ייחודית, מותאמת אישית, לכל עין ועין. שיטה זו מחייבת מערכת עקיבה מדוייקת המבוססת על מבנה הקשתית (iris registration) שמבטיחה מיקום מדוייק של השיוף במהלך הניתוח, גם תוך כדי תנועות רוטציה של העין. השימוש במערכות מתקדמות אלו (Aberrometer ומערכת ה Iris registration) מייקרות את הניתוח.

קיימת ספרות ארוכת שנים המשווה בין שתי השיטות, ואין כל ספק ששיטת ה Wavefront האמיתית נותנת את התוצאות האיכותיות ביותר, תוך מיעוט העיוותים האופטיים, שעלולים לגרום לסינוורים והילות בראיית לילה.

השימוש במושג Wavefront optimized מטעה אנשים רבים, שחושבים שיש כאן תהליך דומה. למעשה מדובר כאן בפרופיל שיוף אוניברסלי, שאינו מותאם אישית לכל עין, ומוסיף טיפול לייזר בהיקף לכולם כדי להפחית את העיוותים שהיו בטיפולים הקונבנציונאליים. מכיוון שכך, אין בדיקת Aberrometer פרטנית לפני הניתוח, דבר המוזיל את העלויות, ומעניק חבילה מפתה לאנשים שאוהבים להתפתות, ומחפשים מחיר נמוך. למרבה הצער - אין מחיר נמוך לראייה איכותית.

לחץ כאן למאמר המשווה בין השיטות.

תופעת היובש בעיניים היא תופעה קלה וחולפת ברב המכריע של האנשים, ובמיוחד באנשים בגילך. במרבית האנשים היא חולפת תוך מספר שבועות. נדירים מאוד הם המקרים בהם יש יובש קשה כפי שתה מתאר. במהלך בדיקת ההתאמה אנו מבצעים בדיקות כגון מבחם שירמר, מבחן BUT ובדיקת צביעת פלורסאין בקרנית כדי להעריך את מידת היובש לפני הניתוח. יש לציין שמרבית האנשים שמגיעים לניתוח עם עדשות מגע, כבר סובלים מיובש הנגרם מהעדשות. למעשה - עדשות מגע גרומות ליובש בעיניים הרבה יותר מניתוחי לייזר. ביצוע הניתוח והפסקת השימוש בעדשות משפרים את בריאות העין ומחזירים את ייצור הדמעות למצב הקודם, בתתהליך הנמשך מספר חודשים. רב האנשים שמתלוננים על יובש לאחר הניתוח, שכחו שהיה להם יובש גם לפני הניתוח בגלל עדשות המגע...

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם