פגיעה בראייה לאחר ניתוח השתלת עדשה במעבר מאור לצל14/11/2017

אני בת 23 ועברתי ניתוח של השתלת עדשה לפני כשנה.
מלכתחילה המעברים מאור לחושך למשל בנהיגת יום וכניסה למנהרה היו קשים
מבחינת חוסר יכולת לראות.

הרופא המליץ לי על טיפות מסוג Alphagan למשך חודשיים
וטען כי יתכן שתוך חודשיים העין תסתגל אוטומטית למעברים.
הבנתי שהטיפות מיועדות לטיפול בלחץ תוך עיני ולא ברור לי
מהם היתרונות של הטחפות עבורי?

חגית

שלום חגית,

טיפות Alphagan אכן מיועדות לטיפול בלחץ תוך עיני, אך בנוסף יש להן השפעה על התכווצות האישון. הקטנת גודל האישון בלילה עשוייה להביא להפחתה בעיוותים האופטיים הקיימים בנהיגה בלילה, ומונעת סנוורים והילות. אם הבעיה שלך היא סנוורים והילות בחושך - השימוש בטיפות עשוי לעזור לך.

מצד שני - אם הבעייה היא שאת לא יכולה לראות במעבר הפתאומי מאור לחושך (למשל בכניסה למנהרה תוך כדי נהיגה) - אז כנראה הסיבה היא שהאישון לא מתרחב מספיק במעבר מאור לחושך. כשאנחנו עוברים מאור לחושך האישון מתרחב, ומאפשר כניסת יותר קרני אור לעין, וכך מתאפשרת ראייה גם בתנאי חשיכה. חלק מהעדשות התוך עיניות המושתלות בעין (במיוחד עדשות ארטיזן) מגבילות את התרחבות האישון, מכיוון שהן תפוסות על הקשתית. ההגבלה בהתרחבות האישון יכולה להסביר את הקושי שיש לך במעבר מאור לחושך. אם אכן זה המצב - אזי השימוש בטיפות Alphagan לא יעזור, ואולי אפילו יקשה עליך יותר, מכיוון שהאישון יתכווץ יותר ממה שהוא כיום.

עלי לציין שאני כמובן לא יודע איזו עדשה השתילו לך, מה השפעתה על קוטר האישון, ומה היו השיקולים של הרופא המנתח שהמליץ לך על הטיפול הזה. יתכן שהיו לו שיקולים אחרים שהביאו אותו להמליץ לך על השימוש בטיפות אלו, ובכל מקרה מומלץ לפנות אליו להתייעצות חוזרת.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר

השאירו פרטים ונחזור אליכם