עיניים ״כבדות״09/05/2019

שלום פרופסור, אני 10 ימים אחרי prk ואכן לאט לאט מתחיל לראות טוב( היה לי 1.75 צילינדר בימין ו3.7 בשמאל, עם רבע מספר) , אך מרגיש שהעיניים מאוד כבדות ואפילו מלווה בכאב ראש קל. האם מדובר ביובש שאופייני לאחר ניתוח שכזה או האם יש סיבה אחרת? האם לצמצם את שעות הקריאה/טלוייזיה? אני מקפיד כמובן לשים טיפות הרטבה וסטרואידים לפי הספר מה שנקרא. אודה לתשובתך

אורן

שלום אורן,

התחושות שאתה מתאר של תחושת כבדות בעיניים הן תוצאה של יובש קל שאופייני בשבועות הראושנים לאחר הניתוח, וגם של העובדה ששכבת תאי האפיתל (שכבת הציפוי החיצונית) של הקרנית עדיין מחוספסת ולא חלקה. תהליך זה של החלקת השכבה החיצונית של הקרנית נמשך מספר שבועות, והוא שונה מאדם לאדם. ככל ששכבת הציפוי של הקרנית תהייה חלקה יותר - כך הראייה תלך ותשתפר, ותחושות הכבדות בעיניים ילכו ויעלמו. בזמן הזה מומלץ להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, אותן ניתן לרכוש בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. ניתן להשתמש בטיפות (כגון הילוקומוד, בפנטן, איירוניק, טירס נטורל פרי וכו') או בטיפות צמיגות בצורת ג'ל (הילו-ג'ל, סיסטיין ג'ל, ויסקוטירס). בנוסף יש להשתמש בטיפות סטרואידים אותן רשם לך הרופא המנתח. בד"כ משתמשים בטיפות אלו 3 פעמים ביום לתקופה של 3 חודשים.

למרבה הצער - מרבית האנשים "מחפפים" ולא לוקחים את הטיפול כנדרש. זאת כחלק מה- DNA של עם של ברדקיסטים, שמאמין ב"סמוך יהיה בסדר". אומת ה Start-up היהירה לא מסוגלת לשמוע או לעקוב אחר הוראות הרופא. בד"כ בשבועיים הראשונים לוקחים את הטיפות, בשבוע ה 3-4 זוכרים לקחת פעם או פעמיים, ואח"כ מפסיקים לגמרי. למה? כי "סמוך יהיה בסדר" או כי "אין לי זמן בשביל כל הטיפות האלה, אני אדם עסוק...". המחיר של התנהלות כזאת היא החלמה איטית ולא מיטבית, וסיכון לפתח צלקות או עכירות בקרנית במשך הזמן. גם אי הקפדה על ביקורי המעקב לאחר הניתוח במועדים עליהם המליץ הרופא המנתח תורמים לכך. אבל - מי שאכן מקפיד לקחת את הטיפול בדיוק לפי הנחיות הרופא מגיע לתוצאות מצוינות ולראייה מעולה.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם