להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 10/10/2017 התלבטות לפני הניתוח

  שלום רב פרופ’ סולומון,

  אני בן 29.
  יש לי קוצר ראיה -3 בשתי העיניים עם צילינדר 1.5 בעין אחת ובשנייה צילינדר 1.75. המספרים יציבים מזה 10 שנים, ללא כל שינוי.
  עברתי לפני מס’ שנים בדיקה ב-2 מכונים: במכון ראשון ונאמר שאני מתאים גם לPRK וגם לאינטרלאסיק (אצל פרופ’ קרמר) ובמכון שני נאמר לי שאני מתאים אצלם ל-PRK ולא ל-Z-LASIK (הניתוח השני שמבצעים שם הוא Z-LASIK והוא היה חדש אצלם בזמנו), ייתכן שאמרו כך בגלל שבבדיקת ראייה היה לי קצת יובש ואפילו קצת דמעות מהיובש, למרות שבדרך כלל אין לי יובש בעיניים והרופא שבדק אותי שם אמר שהעין לא יבשה בבסיסה. בבדיקה במכון השני הומלץ לי (ע”י פרופ’ קרמר) בנוסף על תוספת של WAVEFRONT GUIDED לטענת הרופא בגלל שיש לי צילינדר משמעותי ואני מועד יותר לסינוורים והילות. ממה שהבנתי ממנו התוספת הזו אמורה להפחית או למנוע את התופעה הזו (לטענת המכון WAVEFRONT OPTIMIZED נעשה אצלם לכל המטופלים כי זה מובנה במכשיר אבל אצלי מומלץ גם תוספת WAVEFRONT GUIDED). יש לציין שבמכון הראשון (אסותא) לא דובר איתי על WAVEFRONT.

  מלאסיק או אינטרלאסיק/זילאסיק אני די חושש, גם בגלל הסיבוכים האפשריים בניתוח וגם לטווח ארוך (אקטזיה או הסטת מתלה לאחר מכה בעין).
  כאמור אני מעדיף PRK, אבל הבעיה היא שאני כרגע סטודנט לשנתיים הקרובות לפחות, ובמסלול לימודים שלי אין חופשות סמסטר, והבנתי שלאחר 5-7 ימים יש ראיה תפקודית לראיה מרחוק אבל לראיה מקרוב כמו קריאת טקסטים או קריאה ממסך מחשב יכולות לעבור עוד מס’ שבועות, כמו למשל חודש או יותר אפילו וזה בעייתי עבורי. למעשה, כבר שנים רבות (8 שנים) אני דוחה את הניתוח (PRK) בגלל שלא הייתה אפשרות עבורי להיות במצב של חוסר תפקוד (מבחינת קריאה ממסמכים, ספרים וקריאה מצג מחשב) למשך מס’ שבועות כפי שקורה לאחר ניתוח PRK.

  לאחרונה שמעתי על שיטה בשם SMILE, שלפי ה”הבטחות” אמורה כביכול לתת את זמן ההחלמה המהיר של הלאסיק עם בטיחות של PRK, ואולי גם פחות תופעות כמו יובש בעיניים(?) ותוצאה טובה יותר של ראייה(?). הבנתי שהשיטה קיימת בעולם מזה מס’ שנים (באירופה לפחות אם אינני טועה) ובארהב אושרה על ידי הFDA מלפני שנה בערך, ואילו בארץ רק מכון אחד מבצע אותה מזה שנתיים-שלוש. כמו כן הבנתי שהשיטה הזו “נלקחה” והותאמה מניתוחי קטרקט לניתוחים להסרת משקפיים.

  שאלותיי:
  1.מה דעתך על ניתוח SMILE- האם הוא אכן בטוח לטווח הקצר והארוך כמו ה-PRK או שעדיין אין איתו מספיק ניסיון בעולם?

  2.עד כמה משמעותי תוספת WAVEFRONT GUIDED אם הומלצה לי על ידי רופא טוב וידוע (שנראה לי מאוד מקצועי, אמין ומנוסה- פרופ’ קרמר)? העניין הוא שהבנתי שרוב המכונים לא מבצעים כלל WAVEFRONT GUIDED, ואם הייתי עושה בדיקה במכונים אחרים שלא מבצעים את WAVEFRONT GUIDED סביר להניח שלא היו בכלל מדברים איתי על זה וזה די מדאיג אם אני באמת זקוק לתוספת הזו (מה שאכן קרה בזמנו באסותא, היום אין לי מושג אם הם עושים את זה או לא).

  3.אחד החששות שלי בקשר ל-SMILE הוא שבניתוח זה כיום עוד אין אפשרות להשתמש בטכנולוגיית ה-WAVEFRONT בכלל, לא GUIDED ולא OPTIMIZED.
  האם אני צריך לחשוש מכך במידה ובניתוחים של PRK או לאסיק/אינטרלאסיק אני זקוק לWAVEFRONT GUIDED כפי שהרופא המליץ, או שבניתוח SMILE לא אמור להיות צורך ב-WAVEFRONT והתוצאה מבחינה זו תהיה זהה ללאסיק/PRK עם WAVEFRONT GUIDED מבחינת סינוורים והילות?

  4.אני לא סובל מיובש בעיניים ביום יום אבל אם אני מרכיב עדשות מגע אני סובל מיובש וקשה לי להישאר איתם להרבה זמן, זה מגרד ומציק, ואחרי כמה שעות העיניים נהיות גם אדומות וזה עוד אחרי שניסיתי במיוחד בשביל זה סוג חדשני כמו עדשה יומית עם צילינדר, שעשויה מסיליקון היידרוג’ל (רק יצרן אחד בשם סאופלון מייצר סיליקון היידרוג’ל יומית עם צילינדר). אף בבדיקות של האופטומטריסט לפני כן הוא אמר שלא בטוח שאני אוכל להרכיב עדשות מגע עקב היובש שהוא רואה בבדיקה, זאת למרות שעם משקפיים אני לא מרגיש ביובש כלל.

  שאלתי היא- כי הבנתי שהתופעה של יובש כרוני בעיניים לאחר הניתוח היא תופעה שקיימת, גם אם לא שכיחה, ומסיפורים הבנתי שזה סבל אדיר ושאנשים מתעוררים בלילה מכאבים, ולא מצליחים לישון טוב, רצוף או מספיק שעות בלילה בשביל זה ובאמצע הלילה צריכים לשים טיפות ומשחות ומהתופעה הזו אני חושש הכי הרבה.
  האם עקב מה שתיארתי למעלה בניסיוני עם עדשות מגע אני נמצא בסיכון מוגבר ללקות ביובש כרוני בעיניים לאחר הניתוח- כלומר כזה שנמשך מעבר לשלב הראשוני של השבועות/חודשים הראשונים ולא חולף?
  האם בניתוח SMILE יש פחות סיכוי ליובש כרוני שכזה מאשר PRK ולאסיק?

  עמית

  עמית שלום רב,

  שיטת SMILE היא שיטה שעדיין לא נצבר אתה ניסיון רב. היא מוגבלת בטווח המספרים שניתן לתקן, לא ניתן לבצע אתה Wavefront, וקיימים בה סיבוכים הכרוכים בהוצאה המלאה של הרקמה (lenticule) מתוך הכיס בקרנית הנוצר ע"י הלייזר. בנוסף היא יקרה משמעותית ממרבית השיטות האחרות. מסיבה זו מרבית המכונים לא אמצו אותה, ולא נראה ששיטה זו מתפתחת או צוברת תאוצה בעולם מבחינת היקף השימוש בה.

  השימוש בטכנולוגיית ה- Wavefront הכרחי, ומביא לתוצאות איכותיות יותר, עם הפחתה משמעותית בעיוותים האופטיים שהיו גורמים בעבר לסינוורים והילות. אצלנו השיטה הזו מיושמת בכל המנותחים ללא יוצא מהכלל מזה שנים רבות. אנחנו לא מאפשרים למנותחים לבצע ניתוח ללא Wavefront. קיים די ניסיון בעולם הרחב לכך ששיטה זו מביאה לתוצאות טובות בהרבה מאשר ללא השימוש בה. הסיבה שמכונים רבים לא מציעים שיטה זו היא כי אין להם את הטכנולוגיה הזו, וגם בגלל שזה מייקר את הניתוח. מכונים רבים רוצים להציע ניתוחים בעלות נמוכה כדי למשוך יותר אנשים, ואחת הדרכים להוזלת עלות הניתוח היא להתפשר על האיכות, ולוותר על ה Wavefront.

  אנשים רבים בוחרים לעבור את הניתוח בגלל שאינם מסוגלים יותר להרכיב עדשות מגע. בכך שאתה עושה ניתוח שמרחיק אותך מהשימוש בעדשות מגע - אתה תורם לבריאות העין, ולהתאוששות העין מתופעות היובש שנגרמו בגלל העדשות. יתכן אמנם יובש גם לאחר הניתוח, אולם בד"כ זו תופעה קלה וחולפת, ובטח לא כ"כ נוראה כמו התיאורים שלך. נראה לי שאתה לוקח את הכל בצורה קשה מאוד, וקיבלת רושם מאוד מוטעה על המהלך לאחר הניתוח. המהלך כלל אינו כפי שתיארת. באנשים בגילך תופעת היובש היא קלה וחולפת, וניתן להתמודד אתה בקלות ע"י מתן תחליפי דמעות.

  במקום לשבת ליד המחשב בבית ולכתוב פוסטים ארוכים ומייגעים, תבוא פשוט לבדיקת התאמה אצלנו, ושם תקבל הסבר מקיף על הכל. השיטה העדיפה והבטוחה מבחינתי היא שילוב של PRK עם Wavefront. תקופת ההחלמה היא כשבוע, ולאחריה אתה יכול לתפקד היטב, כמו כל המנותחים שלי, שחלקם חיילים בשירות קרבי, וחלקם סטודנטים כמוך, וחלקם אנשים עסוקים מאוד, אולי יותר ממך. יחד עם זאת - מדובר בהליך רפואי המצריך זמן וסבלנות. אם אין לך זמן וסבלנות - אל תעשה את הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.