משחת טקרולימוס30/07/2017

אני רופאה פנימאית, בני בן 6 סובל מדלקות עיניים אלרגיות במשך כל השנה האחרונה ולמעשה מקבל טיפות סטרואידים כמעט כל התקופה. אני חוששת מהשפעות ארוכות טווח של משחת הטקרולימוס במתן עיני- האם אלה נבדקו במחקר כלשהו?

שלום רב,

במשחת טקרולימוס משתמשים בכל העולם מאז שנת 2000 ל Atopic dermatitis, ומאז שנת 2008 גם לדלקות אלרגיות בעיניים. עד כה לא דווח בספרות העולמית אף לא מקרה אחד של מטופל שקיבל טיפול עם משחה זו לעיניים, ופיתח לימפומה.

יחד עם זאת - יש מקרים רבים מאוד של ילדים שפתחו גלאוקומה קשה בגלל הטיפול בסטרואידים, ובחלקם אף התפתח קטרקט. סטרואידים לעיניים כרוכים בוודאות בתופעות לוואי מסוכנות ולא נדירות בכלל. מצד שני - משחת טקרולימוס לא כרוכה בכל תופעות הלוואי האלו, ולמרות ההערה בעלון למטופל של ה- FDA מ- 2006 על הקשר ללימפומה - לא תוארו מקרים כאלו.

לחצי כאן לקישור למאמר שהתפרסם ב- 2013, שביצע סיכום של מאמרים אחרים שהתפרסמו (מטה-אנליזה) ושמראה שאין סיכון יתר ללימפומה במתן מקומי של משחת טקרולימוס.

אם את רופאה, את בוודאי יודעת שגם כדור אקמול אחד יכול להרוס את הכבד... הכל זה עניין של שכיחויות ושל סיכון מחושב, ולכן - אני לא משתמש יותר בסטרואידים כקו טיפול ראשון און עיקרי בדלקות עיניים אלרגיות.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר

השאירו פרטים ונחזור אליכם