מצמוץ ודמעות בעין24/04/2015

פרופסור שלום,
בני בן ה11 סובל בעיניים מדמעות שלא מפסיקות , גירוד ומצמוץ חריף. הוא מתקשה לפתוח את העיניים ברגע שמתעורר או שנחשף לאור חזק. העיניים שורפות ודומעות לו וזה נמשך לאורך כל היום. זה קורה בעיקר בחודשיי האביב אבל יכול להופיע בעוד חודשים בשנה. קשה לו להתרכז ולתפקד ביום יום.היינו אצל רופא עיניים והסבירו לנו שזה קיים אצל ילדים ואין ממש מה לעשות בנושא.ניסינו לתת לו טיפות עיניים אבל לא ממש עוזר לו. האם יש תרופה כלשהי לטיפול בעיניים מכיוון שהילד ממש סובל. תודה רבה

נתי

שלום נתי,

בנך סובל ככל הנראה מדלקת אלרגית של העיניים הנקראת VKC או Vernal Keratocnjunctivitis. בעברית המחלה נקראת "דלקת אביבית", למרות שהיא מתבטאת בכל עונות השנה. מדובר בדלקת אלרגית כרונית, המתבטאת בגרד מתמיד בעיניים, מלווה בדמעת, אודם, אי נוחות בחשיפה לאור חזק (פוטופוביה), ולעיתים בהפרשה רירית בין העפעפיים והלחמית. הסימנים של המחלה הם גושים קטנים ומחוספסים (הנקראים פפילות) המופיעים בחלק הפנימי של העפעף העליון. לעיתים מופיעים איזורי אודם ונפיחות באיזור הגובלת (הגבול שבין הקרנית והלחמית). המחלה מגיעה לשיאה בחודשי האביב והקיץ, ובעיקר בימים חמים, אם כי במקרים הקשים היא יכולה להתבטא במשך כל השנה.

הטיפול במצב זה כלל עד לאחרונה שילובים שונים של טיפות המכילות אנטי-היסטמינים, מייצבי תאי פיטום (תאים המשתתפים בתהליך האלרגי), וסטרואידים. בשנים האחרונות הצטבר ניסיון רב בשימוש בתרופה חדשה יחסית הנקראת טאקרולימוס. תרופה זו נמצאה כיעילה ביותר בטיפול בדלקת אלרגית של העיניים, ומצד שני אין לה כמעט תופעות לואי, כך שהיא יעילה ובטוחה. התרופה קיימת בצורת משחה עורית הנקראת Protopic. מתן של המשחה פעם ביום בעיניים למשך תקופה של מספר שבועות יכול להביא להקלה משמעותית בסימפטומים של המחלה.

יחד עם זאת יש לזכור שמחלות אלרגיות לא ניתנות לריפוי מוחלט. מכיוו שמחלות אלרגיות הן תוצאה של נטייה גנטית מחד, ושל אלרגן (חומר הגורם לאלרגיה) הנמצא בסביבה המיידית והיום-יומית שלנו מאידך, לא ניתן למעשה לגרום לריפוי מלא של המחלה. כל התרופות יכולות להקל במידה מסויימת על המחלה, אך לא להעלים אותה כליל. דלקת אביבית (VKC) פוגעת בעיקר בילדים מעל גיל 4-5, ויכולה להתמשך שנים רבות, בד"כ עד גיל ההתבגרות. ברב המקרים המחלה חולפת מאליה לקראת גילאי 16-20.

קיימת קבוצת תמיכה של הורים לילדים החולים במחלה זו. מרכז הקבוצה הוא סטאס טרוק, וכתובת המייל שלו היא: stas.trock@gmail.com . אפשר לפנות אליו, ולבקש להיכנס לקבוצת הוואטסאפ שהקים, כדי לקבל מידע, עצות מועילות והנחיות כיצד להתמודד עם מחלה כרונית זו. 

בנוסף - מומלץ להיבדק ולהיות במעקב מתמשך אצל רופא עיניים מומחה במחלות קרנית, שירשום את הטיפול התרופתי המתאים לבנך.

בברכה,


פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם