מולטיפוקל01/05/2018

שלום, אני בת 57, ומרכיבה משקפי מולטי פוקל (מס'5 וחצי לרחוק 1 וחצי לקרוב ו2 צילינדר). עשיתי בדיקת התאמה לניתוח במכונכם, והרופא אמר שהכי נכון לעשות תיקון לראיה מרחוק בלבד. בכך בעצם אהפוך את המציאות הנוכחית, כלומר אזדקק לחבוש משקפיים לקרוב במקום לרחוק. האם אין אפשרות לתקן את שתי הבעיות במקביל, וסוף סוף להפטר מהמשקפיים בכלל?

שלום רב,

לאחר גיל 40 העין מאבדת בהדרגה את היכולת לעשות אקומודציה, כלומר להתמקד על עצמים קרובים. כתוצאה יש צורך בתוספת של עדשות פלוס במשקפיים. במקרה שלך יש לך 5.50- לרחוק עם צילינדר 2.00-, ואת זקוקה לתוספת של 1.50+ לקרוב. כלומר: במשקפיים המולטיפוקאליות שאת מרכיבה בחלק התחתון יש 4.00- (תוצאה של הוספת 1.50+ על ה 5.50- לרחוק), וזה מאפשר לך לקרוא.

לאחר הסרת משקפיים בלייזר במקרה שלך (וכך גם לכל בני ה-40 ומעלה) יוסר כל המספר והצילינדר לרחוק, אבל ישאר לך המספר לקריאה. כלומר: במקום משקפיים מולטיפוקאליות שעולות כמה אלפי שקלים, ושצריך כל 2-3 שנים להחליף אותן בגלל עליית המספר לקרוב, תזדקקי למשקפי קריאה פשוטות שמספרן 1.50+, אותן ניתן לרכוש בכל בית מרקחת במחיר נמוך מאוד. המספר לקרוב יעלה בהדרגה עד 3.00+ במהלך השנים הבאות.

בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר לא ניתן להסיר את המספר לקרוב לאחר גיל 40. קיימת אמנם אפשרות לבצע מה שנקרא monovision. מדובר בתיקון מלא של כל המספר בעין הדומיננטית (כלומר כל ה 5.50- וכל הצילינדר), ותיקון חלקי בעין הלא דומיננטית (כלומר לתקן רק 3.50- ואת כל הצילינדר). תיקון כזה ישאיר אותך במצב של 0 בעין הדומיננטית, שבה תוכלי לראות לרחוק, ובמצב של 2.00- בעין הלא דומיננטית, שבה תוכלי לקרוא, מכיוון שה 2.00- ינטרל את מספרי הפלוס של משקפי הקריאה. יש לשיטה זו יתרונות וחסרונות, עליהן תוכלי לשוחח עם המנתח שלך, אם תרצי לעבור הסרת משקפיים בלייזר. אני כעיקרון לא ממליץ להשתמש בשיטה זו.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם